AI assistant
JM — Earnings Release 2008
Feb 10, 2009
2932_10-k_2009-02-10_30791843-b7f6-4825-9c75-6431c9ab263c.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké JANUARI - DECEMBER 2008, JM-KONCERNEN 2008
Bokslutskommuniké
JANUARI - DECEMBER 2008, JM-KONCERNEN
Fortsatt avvaktande efterfrågan och minskande produktion
- Intäkterna minskade med 4 procent till 12 229 mkr (12 731) och antal sålda bostäder minskade till 1 871 (3 880)
- Resultatet före skatt minskade till 1 052 mkr (2 297) och årets resultat efter skatt minskade till 818 mkr (1 665). Resultatet belastas med nedskrivningar av exploateringsfastigheter om 320 mkr (0). Rörelsemarginalen minskade till 8,9 procent (18,1)
- Fastighetsförsäljningar om 748 mkr (653) gav ett resultat om 73 mkr (182)
- Räntabiliteten på eget kapital för de senaste tolv månaderna uppgick till 22,9 procent (44,5). Resultatet per aktie under året uppgick till 9,50 kronor (18,30)
- Koncernens kassaflöde inklusive nettoinvestering i fastigheter uppgick till 101 mkr (1 826) efter ett starkt kassaflöde under det fjärde kvartalet
- Styrelsen föreslår 0 kronor (5,50) i utdelning för 2008 i avvaktan på en normaliserad likviditetsförsörjning från banksystemet till nystartade projekt.
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Intäkter | 12 229 | 12 731 | 2 850 | 3 879 |
| Rörelseresultat | 1 083 | 2 301 | -211 | 792 |
| Resultat före skatt | 1 052 | 2 297 | -224 | 806 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 101 | 1 826 | 242 | 745 |
| Rörelsemarginal (%) | 8,9 | 18,1 | -7,4 | 20,4 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 22,9 | 44,5 | ||
| Soliditet (%) | 32 | 39 | 32 | 39 |
| Resultat per aktie (kr) | 9,50 | 18,30 | -1,20 | 6,60 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 1 829 | 4 065 | 346 | 1 047 |
| Antal sålda bostäder | 1 871 | 3 880 | 270 | 1 043 |
KONCERNEN
"Efterfrågan på våra bostäder under 2008 har försvagats på samtliga huvudmarknader. Vi ser fortsatt stort intresse för våra projekt i Sverige men oron i det finansiella systemet innebär fortsatt en avvaktande hållning från våra kunder. Följaktligen har såväl försäljning som produktionsstarter av bostäder under det senaste halvåret sjunkit till en låg nivå efter en dramatisk omvärldsförändring under hösten. JMs affär är mycket nära kopplad till banksystemet både avseende kundefterfrågan och finansiering av verksamheten.
Konjunkturen försvagas nu tydligt vilket har inneburit försämrat efterfrågeläge på våra marknader. Detta innebär att vi är tvungna att anpassa vår verksamhet till en lägre aktivitetsnivå där gjorda varsel av cirka 600 medarbetare nu tyvärr resulterat i uppsägningar. Det fjärde kvartalet belastas av en momentan resultateffekt till följd av den snabbt uppkomna marknadsförsämringen. På längre sikt gäller fortsatt goda fundamentala förutsättningar för vår affär. Samtidigt är vi offensivt positionerade med finansiell styrka och mycket god projektportfölj som fortsatt förädlas för att möta en framtida förbättrad efterfrågan."
Johan Skoglund, VD och koncernchef.
Marknad, försäljning och produktionsstarter av bostäder
Efterfrågan på nyproducerade bostäder har under året försvagats på JMs samtliga huvudmarknader. Efterfrågan är fortsatt svag i södra och västra Sverige samt i Norge och Köpenhamn. Den finansiella oron och likviditetsproblemen i det svenska banksystemet har också inneburit en tydligt avvaktande hållning från våra kunder i Stockholm under det senaste halvåret. Därvid försämras våra förutsättningar att starta nya projekt. Banksystemets förmåga att klara likviditetsförsörjningen till nya projekt är fortsatt en gränssättande faktor. Den tydliga uppbromsningen i konjunkturen försämrar också efterfrågan på kort sikt.
Antalet sålda bostäder i form av tecknade kontrakt uppgick till 1 871 bostäder (3 880) där andelen sålda eller bokade bostäder i förhållande till pågående produktion är fortsatt sjunkande och ligger under normaliserad nivå. Bokningsnivån minskar även hänförligt till annullering av redan gjorda bokningar av bostäder till högre nivå än historiskt. Sålda bostäder i JM Bostad Stockholm uppgick till 1 061 (1 907), i JM Bostad Riks 564 (1 502) och i JM Utland 246 (471). Minskad försäljning inom JM Utland är främst hänförligt till fortsatt låg efterfrågan i Norge.
Antalet produktionsstartade bostäder uppgick till 1 829 bostäder (4 065) varav 973 (1 820) i Stockholmsområdet och 597 (1 515) i övriga Sverige. I utlandsverksamheten produktionsstartades 259 bostäder (730).
Intäkter, rörelseresultat och rörelsemarginal
Koncernens intäkter under året minskade med 4 procent till 12 229 mkr (12 731) främst förklarat av lägre nivå på produktionsstartade bostäder under 2008. Rörelseresultatet minskade till 1 083 mkr (2 301) och rörelsemarginalen minskade till 8,9 procent (18,1). Resultatet belastas av nedskrivningar av exploateringsfastigheter om 320 mkr belägna främst i Köpenhamn och Stockholm. Beslutade personalneddragningar belastar resultatet i fjärde kvartalet med cirka 70 mkr.
Förutom nedskrivningar av exploateringsfastigheter sker minskning av resultat och marginal till följd av den varaktigt lägre försäljnings- och produktionsstartsnivån inom JM Bostad Riks och JM Utland. Även resultatet för JM Bostad Stockholm försvagades som en följd av svagare efterfrågan. Resultatet under andra halvåret försämrades också av den akut uppkomna finanskrisens förväntade negativa påverkan avseende framtida efterfrågan och priser för JMs bostäder. Detta beror på att resultatframtagningen i den successiva vinstavräkningen utgår från kvartalsmässigt uppdaterade prognoser för projekten. Därutöver uppstår det under fjärde kvartalet kostnader som en följd av omställning och avveckling av projekt på de marknader där övervintringsstrategi har etablerats. Nettot av negativa och positiva omvärderingseffekter i bostadsprojekten under det fjärde kvartalet uppgår till -90 mkr att jämföra med en normalt positiv effekt i en stabil eller uppåtgående marknad. Huvuddelen av omvärderingarna under fjärde kvartalet är hänförligt till förväntade lägre intäktsbedömningar i pågående projekt.
Under året har fastigheter sålts för 748 mkr (653) med ett resultat om 73 mkr (182). Hyresintäkterna från JMs projektfastigheter uppgick till 117 mkr (82) varav 49 mkr (51) avser bostäder. Driftnettot uppgick till 17 mkr (24).
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat (mkr) | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 920 | 1 236 | 88 | 448 |
| JM Bostad Riks | 197 | 685 | -122 | 220 |
| JM Utland | -176 | 178 | -243 | 74 |
| JM Fastighetsutveckling | 75 | 162 | 42 | 30 |
| JM Produktion | 124 | 89 | 44 | 33 |
| Koncerngemensamma kostnader | -57 | -49 | -20 | -13 |
| Totalt 1) | 1 083 | 2 301 | -211 | 792 |
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar | 73 | 182 | 52 | 39 |
| -nedskrivning av fastigheter | -320 | - | -320 | - |
| Januari - december | Oktober - december | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal (%) | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
| JM Bostad Stockholm | 17,3 | 23,7 | 6,8 | 27,6 | |
| JM Bostad Riks | 6,0 | 17,1 | -19,9 | 19,7 | |
| JM Utland | -8,6 | 6,6 | -58,1 | 8,4 | |
| JM Produktion | 6,2 | 6,9 | 7,3 | 9,0 |
Byggrätter
JMs disponibla byggrätter uppgår till 31 000 bostäder (31 000) varav 20 100 (19 200) redovisas i balansräkningen. Kapitalbindningen i byggrätter (exploateringsfastigheter i balansräkningen) för bostäder har ökat till 5 540 mkr (5 171) vid utgången av året.
Värderingen av JMs totala exploateringsfastigheter med ett bokfört värde om 5,6 mdkr (5,3), inklusive kommersiella byggrätter om 0,1 mdkr (0,1), indikerar ett övervärde om 1,7 mdkr (2,8). Denna värdering är gjord i samarbete med externa värderingsföretag. En internt framtagen projektbedömning utgör därefter underlag för gjord nedskrivning av exploateringsfastigheter om 320 mkr. Nedskrivningen avser ett antal fastigheter främst belägna i Köpenhamn och Stockholm.
Under 2008 har exploateringsfastigheter för bostäder om 1 570 mkr (2 094) förvärvats. De större förvärven utgörs av Järva, Solna om 330 mkr, centrala Lund om 197 mkr, fastigheter på västra Kungsholmen i Stockholm om 129 mkr, Telefonplan i södra Stockholm om 124 mkr, fastighet i västra Lund om 60 mkr, Hornstull i centrala Stockholm om 55 mkr och Staffanstorp i Skåne om 47 mkr. Förvärven inom JM Utland uppgår till 422 mkr där det största förvärvet utgörs av en fastighet i centrala Oslo om 96 mkr.
Projektfastigheter
Det externt bedömda marknadsvärdet på JMs projektfastigheter har beräknats till 669 mkr (1 052) med ett bokfört värde om 614 mkr (790). Övervärdet uppgår därmed till 55 mkr (262).
Finansiella poster
Finansnettot har försämrats med 27 mkr jämfört med föregående år. De ökade finansiella intäkterna och kostnaderna under fjärde kvartalet är främst hänförligt till omvärderingar av fordringar och skulder i utländsk valuta för koncerninterna lån.
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Finansiella intäkter | 88 | 55 | 39 | 28 |
| Finansiella kostnader | -119 | -59 | -52 | -14 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -31 | -4 | -13 | 14 |
Under året har den totala räntebärande låneskulden ökat med 1 204 mkr till 1 964 mkr (760) varav pensionsskulden utgjorde 513 mkr (499). Vid årets utgång var medelräntesatsen för den totala räntebärande låneskulden inklusive pensionsskulden 4,9 procent (4,6). Den genomsnittliga räntebindningstiden exklusive pensionsskulden var 1,0 år (0,4).
Koncernens tillgängliga likviditet uppgick till 3 911 mkr (4 861). Förutom likvida medel om 1 111 mkr (2 061) ingår ej utnyttjade checkkrediter och kreditavtal med sammantaget 2 800 mkr (2 800) där kreditavtalen om 2 400 mkr har en genomsnittlig löptid om två år.
Räntebärande nettoskuld uppgick till 842 mkr (-1 313) vid årets utgång. 720 mkr avser förvärv som finansieras med revers där denna skuld sedan fjärde kvartalet 2008 är räntebärande och kortfristig. Vid utgången av året uppgick ej räntebärande skulder för genomförda fastighetsförvärv till 380 mkr (1 580). Av dessa skulder är 109 mkr (600) kortfristiga.
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) | ||||
| vid periodens början | -1 313 | -852 | 304 | -566 |
| Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran | 2 155 | -461 | 538 | -747 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) vid årets slut |
842 | -1 313 | 842 | -1 313 |
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 101 mkr (1 826) varav 242 mkr under det fjärde kvartalet. Förändringen är främst hänförlig till ökade investeringar i exploateringsfastigheter och lägre nivå produktionsstartade projekt. Reglering av framskjutna betalningar för förvärv av exploateringsfastigheter belastar kassaflödet med netto cirka 350 mkr (cirka 600).
Förändringen i kassaflödet från fastighetsutvecklingen (projektfastigheter) belastar med -91 mkr (82).
Risker och osäkerhetsfaktorer
JMs risker och riskhantering presenteras i årsredovisningen för 2007 på sidorna 37-39. Utöver denna riskbeskrivning har marknads-, kostnads- och likviditetsrisken ökat i vår affär kopplat till banksystemets förmåga att löpande försörja JMs kunder och produktionen med kostnadseffektiv finansiering.
Effekterna av den finansiella krisen ökar också risken avseende värderingar av de mer kapitaltunga exploateringsfastigheterna. Värderingen vid årsskiftet av exploateringsfastigheter och genomförda nedskrivningar bedöms väl avspegla nuvarande marknadsförutsättningar, samtidigt som antagande görs om en normaliserad marknad på längre sikt.
Personal
Antalet anställda uppgick vid årets utgång till 2 365 (2 415). Antalet hantverkare var 1 122 (1 201) och antalet tjänstemän 1 243 (1 214). Huvuddelen av aviserade varsel om 590 medarbetare kommer att resultera i avslutad anställning under första halvåret 2009.
Åtgärder för att möta den försämrade konjunkturen
Ett stort antal åtgärder har vidtagits inom JM för att möta den kraftiga konjunkturförsvagning som nu är ett faktum. Framförallt påverkas bostadsmarknaden negativt av det försämrade sysselsättningsläget. För att anpassa verksamheten till den försvagade marknaden har vi tyvärr fått säga upp ett stort antal medarbetare. Vidare är vi nu mycket restriktiva med förvärv av exploateringsfastigheter och prioriterar vård av balansräkning och frigörande av kassaflöde. Därmed utnyttjas JMs byggrätter även till produktion av hyresrättsbostäder åt extern part som en komponent i överbryggningen till dess bostadsrättsmarknaden har stabiliserats.
Ett trygghetspaket har också lanserats för våra bostadsrättsköpare som hanterar dubbel boendekostnad och möjliggör framflyttat tillträde. Projekten anpassas dessutom kostnadsmässigt för att kunna erbjuda en lägre prisnivå mot kund. Inom utlandsverksamheten och vissa delmarknader i Sverige har en kraftig kapacitetsminskning gjorts i avvaktan på en normaliserad marknadssituation. Samtidigt förädlas kontinuerligt vår byggrättsportfölj för att möta en framtida förbättrad efterfrågan.
Kapitalstruktur
Koncernens soliditet uppgår till 32 procent. Den implicita soliditeten, antaget nettning av likvida medel om 1 111 mkr mot skulder för fastighetsförvärv, uppgår till 36 procent. Balansräkningen är även stark utifrån uppdaterad beräkning av JMs kapitalallokeringsmodell med ett betydande överskott av riskkapital som fortsatt bekräftar en god finansiell ställning.
Utdelning
Trots en stark balansräkning och god intjäningsförmåga på längre sikt kommer styrelsen att föreslå 0 kr (5,50) i utdelning för 2008. Likviditetsförsörjningen från banksystemet för start av nya projekt måste normaliseras innan det bedöms principiellt riktigt att avhända likviditet från bolaget.
Egna aktier
Per 31 december 2008 innehar JM 185 000 egna aktier som säkring för de långsiktiga incitamentsprogrammen.
AFFÄRSSEGMENT
JM BOSTAD STOCKHOLM
Affärssegmentet JM Bostad Stockholm utvecklar bostadsprojekt i Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder.
| Januari - december | Oktober - december | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Intäkter | 5 317 | 5 217 | 1 301 | 1 621 | ||
| Rörelseresultat 1) | 920 | 1 236 | 88 | 448 | ||
| Rörelsemarginal (%) | 17,3 | 23,7 | 6,8 | 27,6 | ||
| Genomsnittligt operativt kapital | 2 012 | 1 286 | ||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 45,7 | 96,1 | ||||
| Operativt kassaflöde | 1 090 | 1 289 | 442 | 373 | ||
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 2 432 | 2 405 | ||||
| Antal disponibla byggrätter | 12 200 | 12 300 | ||||
| Antal produktionsstartade bostäder | 973 | 1 820 | 50 | 461 | ||
| Antal sålda bostäder | 1 061 | 1 907 | 97 | 640 | ||
| Antal anställda | 910 | 921 | ||||
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar |
- | 15 | - | 10 | ||
| -nedskrivning av fastigheter | -140 | - | -140 | - |
Efterfrågan och prisnivån för bostadsrätter på andrahandsmarknaden har sjunkit under det senaste kvartalet. En viss stabilisering märktes inom de mest attraktiva områdena mot slutet av året. För JMs nya projekt har den finansiella oron och likviditetsproblemen i det svenska banksystemet samt den försvagade konjunkturen medfört att kunderna trots ett ökat intresse är fortsatt avvaktande. De lägre räntenivåerna har ännu inte fått genomslag. Utbudet av nya bostäder är dock inte tillräckligt stort i förhållande till långsiktig efterfrågan i Stockholmsområdet. Nettoinflyttningen samt födelseöverskottet var historiskt stora under året.
Affärssegmentets intäkter uppgick till 5 317 mkr (5 217) och rörelseresultatet minskade till 920 mkr (1 236). Rörelsemarginalen minskade till 17,3 procent (23,7). Minskningen av rörelsemarginalen är hänförlig till den försämrade efterfrågan och försäljningen samt till nedskrivning av exploateringsfastigheter. Fjärde kvartalet belastas dessutom av kostnader för beslutade neddragningar av personal samt omvärderingar av projekt främst hänförligt till lägre intäktsförväntningar. Nedskrivningen av exploateringsfastigheter med 140 mkr är en följd av den nuvarande marknadssituationen som påverkar både intäkter och utbyggnadstakt i några större projekt.
Inga byggrätter har förvärvats under fjärde kvartalet. I slutet på kvartalet har avtal träffats med Stockholmshem om försäljning av fyra bostadsprojekt med 371 bostäder omfattande totalt 759 mkr. Affären kommer att resultatredovisas löpande under 2009/2010.
Produktionsstart har skett av 48 bostäder i Sollentuna. Det låga antalet produktionsstarter är hänförligt till en svagare efterfrågan, lägre försäljningstakt och banksystemets begränsade förmåga att försörja produktionen med kostnadseffektiv finansiering.
JM BOSTAD RIKS
Affärssegmentet JM Bostad Riks utvecklar bostadsprojekt i tillväxtorter i Sverige exklusive Storstockholm. Verksamheten omfattar förvärv av exploateringsfastigheter, planarbete, projektering samt produktion och försäljning av bostäder. I begränsad omfattning bedrivs även entreprenadverksamhet.
| Januari - december | Oktober - december | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |||
| Intäkter | 3 263 | 4 011 | 612 | 1 119 | |||
| Rörelseresultat 1) | 197 | 685 | -122 | 220 | |||
| Rörelsemarginal (%) | 6,0 | 17,1 | -19,9 | 19,7 | |||
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 447 | 871 | |||||
| Avkastning operativt kapital (%) | 13,6 | 78,6 | |||||
| Operativt kassaflöde | -203 | 468 | -186 | 210 | |||
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 546 | 1 377 | |||||
| Antal disponibla byggrätter | 11 000 | 10 700 | |||||
| Antal produktionsstartade bostäder | 597 | 1 515 | 237 | 448 | |||
| Antal sålda bostäder | 564 | 1 502 | 137 | 330 | |||
| Antal anställda | 618 | 678 | |||||
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar |
-1 | 2 | -1 | 2 | |||
| -nedskrivning av fastigheter | -40 | - | -40 | - |
Bostadspriserna har sjunkit på affärssegmentets marknader. För JMs nya projekt har den försvagade konjunkturen medfört att kunderna trots fortsatt intresse är avvaktande. Efterfrågan är fortsatt mycket svag i Storgöteborg.
Affärssegmentets intäkter minskade till 3 263 mkr (4 011) och rörelseresultatet minskade till 197 mkr (685). Rörelsemarginalen minskade till 6,0 procent (17,1). Den minskade marginalen är hänförlig till den försämrade efterfrågan och försäljningen samt till nedskrivningar av exploateringsfastigheter. Fjärde kvartalet belastas dessutom av kostnader för beslutade neddragningar av personal samt omvärderingar av projekt främst hänförligt till lägre intäktsförväntningar. Beslutad kapacitetsminskning i Göteborg innebär också kostnader för omställning och avveckling av projekt som belastat kvartalet.
Kassaflödet begränsas av ökning av rörelsekapital och investeringar i exploateringsfastigheter. Under fjärde kvartalet har byggrätter motsvarande drygt 350 bostäder förvärvats i främst Skåne och Västerås. Byggrätter motsvarande cirka 300 bostäder har sålts i Storgöteborg.
Totalt produktionsstartades under fjärde kvartalet 207 bostäder i flerbostadshus i Malmö, Lund, Halmstad samt Linköping. Produktionsstarter av totalt 30 småhus har också genomförts under perioden i Lund och Linköping. Det minskade antalet produktionsstarter är hänförligt till en svagare efterfrågan, lägre försäljningstakt och banksystemets begränsade förmåga att försörja produktionen med kostnadseffektiv finansiering.
I Göteborg har ett pågående ombyggnadsprojekt med 120 bostäder avbrutits för att anpassas till den rådande marknadssituationen.
JM UTLAND
Inom affärssegmentet JM Utland utvecklas bostäder för försäljning i Norge, Danmark, Finland och Belgien.
| Januari - december | Oktober - december | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |||
| Intäkter | 2 058 | 2 685 | 418 | 878 | |||
| Rörelseresultat 1) | -176 | 178 | -243 | 74 | |||
| Rörelsemarginal (%) | -8,6 | 6,6 | -58,1 | 8,4 | |||
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 800 | 1 144 | |||||
| Avkastning operativt kapital (%) | -9,8 | 15,6 | |||||
| Operativt kassaflöde | -657 | -10 | -102 | -140 | |||
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 562 | 1 389 | |||||
| Bokfört värde projektfastigheter | 61 | 30 | |||||
| Antal disponibla byggrätter | 7 800 | 8 000 | |||||
| Antal produktionsstartade bostäder | 259 | 730 | 59 | 138 | |||
| Antal sålda bostäder | 246 | 471 | 36 | 73 | |||
| Antal anställda | 278 | 316 | |||||
| 1) Varav nedskrivning av fastigheter |
-140 | - | -140 | - |
Affärssegmentets intäkter minskade med 23 procent till 2 058 mkr (2 685). Rörelseresultatet minskade till -176 mkr (178). I rörelseresultatet för fjärde kvartalet ingår -140 mkr avseende nedskrivning av exploateringsfastigheter i centrala Köpenhamn. Rörelsemarginalen minskade till -8,6 procent (6,6). Övervintringsstrategin i Danmark och Finland, tillsammans med den försämrade marknadsförutsättningen för samtliga utlandsenheter, innebär negativa omvärderingseffekter under det fjärde kvartalet på såväl intäkts- som kostnadssidan. Förutom den större nedskrivningen av exploateringsfastigheter i Köpenhamn uppstår även kostnader vid omställning och avveckling av projekt inom samtliga utlandsenheter.
Det minskade kassaflödet förklaras främst av ökning av exploateringsfastigheter, reglering av framskjutna betalningar avseende förvärv av exploateringsfastigheter samt begränsat antal produktionsstarter.
Norge
Den svaga efterfrågan på nyproducerade bostäder har ytterligare försämrats som ett resultat av finans- och kreditkrisen. Priserna på andrahandsmarknaden för bostäder har fortsatt sjunka det senaste kvartalet och motsvarande förändring har även skett för nyproducerade bostadsprojekt. Utbudet av nyproducerade bostäder är stort och den låga omsättningen på marknaden för nyproducerade bostäder medför att produktionsstarter förskjuts framåt i tiden.
Arbetet med försäljning, förstärkt kostnadskontroll i projekten och utveckling av nya kostnadseffektiva produkter är prioriterat.
Under året har 136 bostäder (372) sålts och 227 bostäder (638) produktionsstartats. I det fjärde kvartalet produktionsstartades totalt 27 bostäder i Skien, Porsgrunn, Sandefjord och Askøy. Inga byggrätter förvärvades i fjärde kvartalet.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 5 750 bostäder (5 550).
Från den 1 januari 2009 är verksamheten i Norge organiserad i tre regioner (Syd, Vest och Oslo), istället för tidigare fem. Lokalkontor kommer att finnas i Oslo, Tønsberg, Skien, Stavanger och Bergen.
Danmark
Bostadsmarknaden i Köpenhamn har hela året präglats av en mycket låg aktivitet och fallande bostadspriser. Bostadspriserna i Köpenhamn bedöms ännu inte ha funnit sitt jämviktsläge. Efterfrågan på bostäder i Köpenhamn befinner sig på en fortsatt låg nivå. Kunderna är generellt avvaktande samtidigt som bankerna har stramat åt sin kreditgivning. Den fortsatt minskade aktivitetsnivån på marknaden har inneburit en stabilisering av produktionskostnaderna.
JM Danmarks resultat påverkas av en nedskrivning om totalt 140 mkr, i två centralt belägna exploateringsfastigheter, i Köpenhamn.
Under året har 64 bostäder (45) sålts. Av dessa har 57 sålts till en enskild investerare som har för avsikt att hyra ut bostäderna. Under året har 0 bostäder (48) produktionsstartats. Inga förvärv har gjorts under fjärde kvartalet.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 900 bostäder (950).
Finland
Ett bostadsprojekt är pågående om 22 bostäder i Kervo kommun utanför Helsingfors. Aktiviteten på bostadsmarknaden i Helsingfors har avmattats under 2008. Främst har aktiviteten på småhusbyggandet minskat. Antalet färdigställda, osålda bostäder är historiskt högt.
Under året har 10 bostäder (0) sålts och 0 bostäder (22) produktionsstartats.
Inga förvärv har gjorts under fjärde kvartalet. Disponibla byggrätter motsvarar cirka 300 bostäder (300).
Belgien
I Brysselregionen, där JM har sin verksamhet, har aktiviteten i branschen avtagit under andra halvåret och resulterat i prissänkningar på såväl andrahandsmarknaden som marknaden för nyproducerade bostäder. Produktionskostnadsökningarna har dämpats av den lägre aktivitetsnivån på marknaden.
Under året har 36 bostäder (54) sålts och 32 bostäder (22) produktionsstartats. I fjärde kvartalet skedde produktionsstart av 32 bostäder i ett större flerbostadsprojekt i Anderlecht, där JM Belgien besitter byggrätter med bygglov för ytterligare 100 bostäder.
Inga förvärv har gjorts under fjärde kvartalet.
Disponibla byggrätter motsvarar cirka 850 bostäder (1 200).
JM FASTIGHETSUTVECKLING
Affärssegmentet JM Fastighetsutveckling utvecklar bostads- och kontorsfastigheter i Storstockholm. Affärssegmentets fastigheter ska i sin helhet utgöras av fastigheter avsedda för projektutveckling.
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Intäkter | 213 | 91 | 58 | 27 |
| Rörelseresultat 1) | 75 | 162 | 42 | 30 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 972 | 984 | ||
| Avkastning operativt kapital (%) | 7,7 | 16,5 | ||
| Operativt kassaflöde | -113 | 170 | -78 | 197 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 80 | 111 | ||
| Bokfört värde projektfastigheter | 553 | 760 | ||
| Antal anställda | 20 | 17 | ||
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 74 | 165 | 53 | 27 |
Affärssegmentets intäkter under året uppgick till 213 mkr (91) varav hyresintäkter 108 mkr (78) och entreprenadintäkter 105 mkr (13). Rörelseresultatet minskade till 75 mkr (162). Förändringen är främst hänförlig till ett lägre resultat från fastighetsförsäljningar.
Driftnettot för projektfastigheter uppgick till 14 mkr (22).
Entreprenadresultat från produktion uppgick till 19 mkr (2).
Under året såldes fastigheter för 588 mkr (581) med ett resultat om 74 mkr (165) varav upplösning av reserveringar i samband med tidigare fastighetsförsäljningar utgör 5 mkr (38).
I december 2008 såldes hela fastighetsbeståndet i Älta, Nacka kommun, för 477 mkr till bolag inom Wallenstamgruppen med ett resultat om 33 mkr. Fastighetsbeståndet bestod av 556 bostäder och cirka 8 500 m2 kommersiella ytor. I affären ingår även 70 bostadsbyggrätter i Älta.
Inom Dalénumområdet på Lidingö som förvärvades i slutet av 2007 pågår ombyggnad och hyresgästanpassning åt flera hyresgäster, bland annat AGAs nya kontor om 8 100 m2 . Uthyrningsgraden för de byggnader som skall behållas uppgår till 90 procent.
Uppförandet av JMs nya huvudkontor i Frösunda pågår planenligt med inflyttning i slutet av 2009. Byggnaden uppfyller energieffektivisering enligt Green Building standard och beställare är Vasakronan. Projektet redovisas som extern entreprenad.
Produktionen av särskilt boende för äldre i Lillängen, Nacka kommun om 45 bostäder framskrider planenligt med färdigställande mars 2009.
JMs byggrätter för kommersiell projektutveckling inklusive byggrätter för hyresrätter uppgår till cirka 64 000 m2 med ett bokfört värde om 80 mkr (111).
JM PRODUKTION
Affärssegmentet JM Produktion bedriver byggproduktion åt externa och interna beställare inom Storstockholmsområdet.
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Intäkter 1) | 2 008 | 1 296 | 606 | 366 |
| Rörelseresultat | 124 | 89 | 44 | 33 |
| Rörelsemarginal (%) | 6,2 | 6,9 | 7,3 | 9,0 |
| Operativt kassaflöde | 162 | 54 | 39 | 36 |
| Antal anställda | 439 | 382 | ||
| 1) Varav internt |
630 | 569 | 145 | 132 |
Efterfrågan på entreprenadmarknaden inom Stockholmsområdet är fortsatt god och affärssegmentet har ett fortsatt starkt orderläge. Affärssegmentets intäkter uppgick till 2 008 mkr (1 296) och rörelseresultatet uppgick till 124 mkr (89). Rörelsemarginalen uppgick till 6,2 procent (6,9).
De största pågående projekten är om- och tillbyggnad av kontorsfastighet i Solna åt Fabege, nybyggnad av kontorsfastighet i Kista åt Vasakronan samt nybyggnad av kontorsfastighet i Solna åt JM Fastighetsutveckling där slutlig beställare är Vasakronan. Därutöver pågår utbyggnad av terminal 5 på Arlanda flygplats åt Luftfartsverket, anläggningsarbeten och nybyggnad av industrifastighet vid Igelstaverket åt Söderenergi AB, utbyggnad av kaj i Henriksdalshamnen samt marksanering i Hjorthagen åt Stockholms Stad.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Januari - december | Oktober - december | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | ||
| Intäkter | 12 229 | 12 731 | 2 850 | 3 879 | ||
| Produktions- och driftkostnader | -10 180 | -9 939 | -2 626 | -2 955 | ||
| Bruttoresultat | 2 049 | 2 792 | 224 | 924 | ||
| Försäljnings- och administrationskostnader | -719 | -673 | -167 | -171 | ||
| Resultat av fastighetsförsäljning | 73 | 182 | 52 | 39 | ||
| Nedskrivning av fastigheter | -320 | - | -320 | - | ||
| Rörelseresultat | 1 083 | 2 301 | -211 | 792 | ||
| Finansiella intäkter och kostnader | -31 | -4 | -13 | 14 | ||
| Resultat före skatt | 1 052 | 2 297 | -224 | 806 | ||
| Skatter | -234 1) | -632 | 127 | -215 | ||
| Periodens resultat | 818 | 1 665 | -97 | 591 | ||
| Hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 818 | 1 665 | -97 | 591 | ||
| Resultat per aktie före och efter utspädning (kr) | ||||||
| hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 | 9,50 | 18,30 | -1,20 | 6,60 | ||
| Utestående antal aktier vid periodens slut 2) | 83 216 883 | 88 879 308 | 83 216 883 | 88 879 308 | ||
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning 2) | 85 968 011 | 91 076 274 | 83 216 883 | 88 879 308 | ||
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning 2) | 85 991 380 | 91 090 084 | 83 248 978 | 88 902 862 | ||
| 1) Den låga skattekostnaden förklaras främst av omvärderingar av uppskjuten skatt samt lägre uppskjuten skatt hänförligt till sänkt |
inkomstskatt från och med 2009
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2008-12-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | 184 | 121 |
| Projektfastigheter | 614 | 790 |
| Exploateringsfastigheter | 5 620 | 5 282 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. | 171 | 104 |
| Kortfristiga fordringar 1) | 2 355 | 1 558 |
| Likvida medel | 1 111 | 2 061 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 871 | 9 795 |
| Summa tillgångar | 10 055 | 9 916 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER 2) | ||
| Eget kapital | 3 241 | 3 893 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 314 | 216 |
| Övriga långfristiga skulder | 271 | 978 |
| Långfristiga avsättningar | 1 579 | 1 358 |
| Summa långfristiga skulder | 2 164 | 2 552 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 1 137 | 45 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 401 | 3 321 |
| Kortfristiga avsättningar | 112 | 105 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 650 | 3 471 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 055 | 9 916 |
| Ställda säkerheter | 212 | 162 |
| Eventualförpliktelser | 5 490 | 7 015 |
| 1) Varav fordringar fastighetsförsäljningar | 474 | 64 |
| 2) Varav skulder fastighetsförvärv | 1 140 | 1 600 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Januari - december | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 |
| Ingående balans vid årets början | 3 893 | 3 590 |
| Omräkningsdifferenser | 20 | 67 |
| Nettosumma av poster som förts direkt mot eget kapital | 20 | 67 |
| Årets resultat | 818 | 1 665 |
| Summa årets intäkter och kostnader | 838 | 1 732 |
| Inlösen av egna aktier | -992 | -1 013 |
| Utdelning | -489 | -415 |
| Egetkapitaldel av konvertibla skuldebrev | 3 | 7 |
| Aktierelaterade ersättningar reglerade med egetkapitalinstrument | 3 | 1 |
| Återköp av egna aktier | -15 | -9 |
| Utgående balans vid årets slut | 3 241 | 3 893 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| före förändring i rörelsekapital | 1 232 | 1 828 | 181 | 699 |
| Investering i exploateringsfastigheter m.m. | -2 234 | -1 626 | -350 | -719 |
| À conto betalning för expl. fastigheter m.m. | 1 007 | 1 385 | 364 | 494 |
| Investering i projektfastigheter | -234 | -307 | -108 | -188 |
| Försäljning av projektfastigheter | 143 | 389 | 25 | 389 |
| Förändring kortfristiga skulder/fordringar | 187 | 157 | 130 | 70 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 101 | 1 826 | 242 | 745 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 | -7 | -21 | 1 |
| Upptagna lån | 852 | 210 | 323 | 67 |
| Amortering av skulder | -410 | -52 | -17 | -18 |
| Inlösen och återköp av egna aktier | -1 008 | -1 022 | - | - |
| Utdelning | -489 | -415 | - | - |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 055 | -1 279 | 306 | 49 |
| Periodens kassaflöde | -958 | 540 | 527 | 795 |
| Likvida medel vid årets slut | 1 111 | 2 061 | 1 111 | 2 061 |
NYCKELTAL
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| % | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Rörelsemarginal | 8,9 | 18,1 | -7,4 | 20,4 |
| Räntabilitet före skatt på sysselsatt kapital | 23,8 | 52,9 | ||
| Räntabilitet på eget kapital | 22,9 | 44,5 | ||
| Skuldsättningsgrad (ggr) | 0,3 | - | 0,3 | - |
| Soliditet | 32 | 39 | 32 | 39 |
Redovisningsprinciper
Denna bokslutskommuniké och delårsrapport för fjärde kvartalet är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS.
De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2007 sidorna 51-53.
INTÄKTER PER LAND
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Sverige | 10 171 | 10 046 | 2 432 | 3 001 |
| Norge | 1 311 | 1 908 | 273 | 583 |
| Danmark | 579 | 611 | 102 | 217 |
| Finland | 37 | 21 | -2 | 12 |
| Belgien | 131 | 145 | 45 | 66 |
| Totalt | 12 229 | 12 731 | 2 850 | 3 879 |
INTÄKTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 5 317 | 5 217 | 1 301 | 1 621 |
| JM Bostad Riks | 3 263 | 4 011 | 612 | 1 119 |
| JM Utland | 2 058 | 2 685 | 418 | 878 |
| JM Fastighetsutveckling | 213 | 91 | 58 | 27 |
| JM Produktion | 2 008 | 1 296 | 606 | 366 |
| Eliminering | -630 | -569 | -145 | -132 |
| Totalt | 12 229 | 12 731 | 2 850 | 3 879 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 920 | 1 236 | 88 | 448 |
| JM Bostad Riks | 197 | 685 | -122 | 220 |
| JM Utland | -176 | 178 | -243 | 74 |
| JM Fastighetsutveckling | 75 | 162 | 42 | 30 |
| JM Produktion | 124 | 89 | 44 | 33 |
| Koncerngemensamma kostnader | -57 | -49 | -20 | -13 |
| Totalt | 1 083 | 2 301 | -211 | 792 |
RÖRELSEMARGINAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| % | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 17,3 | 23,7 | 6,8 | 27,6 |
| JM Bostad Riks | 6,0 | 17,1 | -19,9 | 19,7 |
| JM Utland | -8,6 | 6,6 | -58,1 | 8,4 |
| JM Produktion | 6,2 | 6,9 | 7,3 | 9,0 |
GENOMSNITTLIGT OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| Mkr | 2008 | 2007 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 2 012 | 1 286 |
| JM Bostad Riks | 1 447 | 871 |
| JM Utland | 1 800 | 1 144 |
| JM Fastighetsutveckling | 972 | 984 |
AVKASTNING OPERATIVT KAPITAL PER AFFÄRSSEGMENT
| % | 2008 | 2007 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 45,7 | 96,1 |
| JM Bostad Riks | 13,6 | 78,6 |
| JM Utland | -9,8 | 15,6 |
| JM Fastighetsutveckling | 7,7 | 16,5 |
OPERATIVT KASSAFLÖDE PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 1 090 | 1 289 | 442 | 373 |
| JM Bostad Riks | -203 | 468 | -186 | 210 |
| JM Utland | -657 | -10 | -102 | -140 |
| JM Fastighetsutveckling | -113 | 170 | -78 | 197 |
| JM Produktion | 162 | 54 | 39 | 36 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER PER AFFÄRSSEGMENT
| Bokfört värde, mkr | 2008-12-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|
| JM Bostad Stockholm | 2 432 | 2 405 |
| JM Bostad Riks | 1 546 | 1 377 |
| JM Utland | 1 562 | 1 389 |
| JM Fastighetsutveckling | 80 | 111 |
| Totalt | 5 620 | 5 282 |
DISPONIBLA BOSTADSBYGGRÄTTER PER AFFÄRSSEGMENT
| Antal | 2008-12-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|
| Totalt antal bostadsbyggrätter | ||
| JM Bostad Stockholm | 12 200 | 12 300 |
| JM Bostad Riks | 11 000 | 10 700 |
| JM Utland | 7 800 | 8 000 |
| Totalt | 31 000 | 31 000 |
| Varav redovisade i balansräkningen (exploateringsfastigheter) | ||
| JM Bostad Stockholm | 8 200 | 8 100 |
| JM Bostad Riks | 6 800 | 6 200 |
| JM Utland | 5 100 | 4 900 |
| Totalt | 20 100 | 19 200 |
PRODUKTIONSSTARTADE BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Antal | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| JM Bostad Stockholm | 973 | 1 820 | 50 | 461 |
| JM Bostad Riks | 597 | 1 515 | 237 | 448 |
| JM Utland | 259 | 730 | 59 | 138 |
| Totalt | 1 829 | 4 065 | 346 | 1 047 |
SÅLDA BOSTÄDER PER AFFÄRSSEGMENT
| Januari - december | Oktober - december | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Antal | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | |
| JM Bostad Stockholm | 1 061 | 1 907 | 97 | 640 | |
| JM Bostad Riks | 564 | 1 502 | 137 | 330 | |
| JM Utland | 246 | 471 | 36 | 73 | |
| Totalt | 1 871 | 3 880 | 270 | 1 043 |
PROJEKTFASTIGHETER
| 2008-12-31 | Marknads värde, mkr |
Bokfört värde, mkr |
Yta (000) m² |
Uthyrnings grad årshyra, % |
Bokfört värde, mkr 2007-12-31 |
|---|---|---|---|---|---|
| Bostäder (hyresrätter) | 139 | 137 | 8 | 99 | 484 |
| Fastigheter under utveckling | 438 | 410 | 70 | 93 | 271 |
| Färdigutvecklade kontorsfastigheter | 92 | 67 | 6 | 92 | 35 |
| Totalt | 669 | 614 | 84 | 93 | 790 |
EXPLOATERINGSFASTIGHETER KONCERNEN
| Januari - december | Oktober - december | |||
|---|---|---|---|---|
| Bokfört värde, mkr | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Ingående balans vid periodens början | 5 282 | 4 348 | 6 160 | 4 368 |
| Nyanskaffningar | 1 571 | 2 130 | 161 | 1 366 |
| Överfört till produktion | -781 | -1 159 | -243 | -432 |
| Nedskrivningar | -320 | - | -320 | - |
| Övrigt | -132 | -37 | -138 | -20 |
| Utgående balans vid årets slut | 5 620 | 5 282 | 5 620 | 5 282 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2008 | Januari - december 2007 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 702 | 9 397 |
| Produktions- och driftkostnader | -6 983 | -7 008 |
| Bruttoresultat | 1 719 | 2 389 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -512 | -470 |
| Resultat av fastighetsförsäljning | 36 | 65 |
| Nedskrivning av fastigheter | -75 | - |
| Rörelseresultat | 1 168 | 1 984 |
| Finansiella intäkter och kostnader | 392 | -270 |
| Resultat före bokslutsdispositioner och skatt | 1 560 | 1 714 |
| Bokslutsdispositioner | -72 | -214 |
| Resultat före skatt | 1 488 | 1 500 |
| Skatter | -60 | -139 |
| Årets resultat | 1 428 | 1 361 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2008-12-31 | 2007-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 1 362 | 1 592 |
| Omsättningstillgångar | 6 553 | 6 337 |
| Summa tillgångar | 7 915 | 7 929 |
| Skulder och eget kapital | ||
| Eget kapital | 1 663 | 1 795 |
| Obeskattade reserver | 417 | 345 |
| Avsättningar | 753 | 708 |
| Långfristiga skulder | 549 | 1 142 |
| Kortfristiga skulder | 4 533 | 3 939 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 915 | 7 929 |
| Ställda säkerheter | 120 | 120 |
| Eventualförpliktelser | 7 009 | 7 921 |
Investeringar i fastigheter uppgick till 435 mkr (1 339).
Stockholm den 10 februari 2009 JM AB (publ)
Styrelsen
Informationen i denna bokslutskommuniké och delårsrapport är sådan som JM ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 10 februari 2009.
KONCERNEN
FEMÅRSÖVERSIKT
| Mkr | 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 12 229 | 12 731 | 12 065 | 9 887 | 8 532 |
| Rörelseresultat | 1 083 | 2 301 | 1 881 | 1 231 | 792 |
| Resultat före skatt | 1 052 | 2 297 | 1 852 | 1 151 | 647 |
| Balansomslutning | 10 055 | 9 916 | 8 406 | 8 155 | 8 252 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 101 | 1 826 | 667 | 3 368 | 2 161 |
| Räntebärande nettoskuld (+)/-fordran (-) | 842 | -1 313 | -852 | -1 536 | 613 |
| Rörelsemarginal (%) | 8,9 | 18,1 | 15,6 | 12,5 | 9,3 |
| Räntabilitet på eget kapital (%) | 22,9 | 44,5 | 45,4 | 28,8 | 14,4 |
| Soliditet (%) | 32 | 39 | 43 | 41 | 42 |
| Resultat per aktie (kr) | 9,50 | 18,30 | 16,40 | 9,30 | 4,20 |
| Utdelning per aktie (kr) | 0 1) | 5,50 | 4,50 | 2,50 | 1,80 |
| Antal disponibla byggrätter | 31 000 | 31 000 | 29 800 | 23 200 | 21 900 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 1 829 | 4 065 | 4 132 | 4 476 | 3 943 |
| Antal sålda bostäder | 1 871 | 3 880 | 3 790 | 4 240 | 4 315 |
1) Styrelsens förslag
KONCERNEN
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2008 | 2007 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Intäkter | 2 850 | 2 550 | 3 663 | 3 166 | 3 879 | 2 643 | 3 182 | 3 027 |
| Produktions- och driftkostnader | -2 626 | -2 116 | -2 926 | -2 512 | -2 955 | -2 057 | -2 476 | -2 451 |
| Bruttoresultat | 224 | 434 | 737 | 654 | 924 | 586 | 706 | 576 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -167 | -158 | -194 | -200 | -171 | -142 | -204 | -156 |
| Resultat av fastighetsförsäljning Nedskrivning av fastigheter |
52 -320 |
0 - |
18 - |
3 - |
39 - |
37 - |
30 - |
76 - |
| Rörelseresultat | -211 | 276 | 561 | 457 | 792 | 481 | 532 | 496 |
| Finansiella intäkter och kostnader | -13 | -14 | -4 | 0 | 14 | -13 | -1 | -4 |
| Resultat före skatt | -224 | 262 | 557 | 457 | 806 | 468 | 531 | 492 |
| Skatter | 127 | -74 | -158 | -129 | -215 | -132 | -151 | -134 |
| Periodens resultat | -97 | 188 | 399 | 328 | 591 | 336 | 380 | 358 |
| BALANSRÄKNING | 12-31 | 09-30 | 06-30 | 03-31 | 12-31 | 09-30 | 06-30 | 03-31 |
| Tillgångar | ||||||||
| Anläggningstillgångar | 184 | 108 | 130 | 117 | 121 | 119 | 120 | 140 |
| Projektfastigheter | 614 | 856 | 802 | 809 | 790 | 625 | 618 | 615 |
| Exploateringsfastigheter | 5 620 | 6 160 | 5 640 | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 |
| Andelar i bostadsrättsföreningar o.d. Kortfristiga fordringar |
171 2 355 |
159 2 054 |
155 2 243 |
90 1 697 |
104 1 558 |
65 1 955 |
66 2 222 |
73 2 175 |
| Likvida medel | 1 111 | 578 | 663 | 1 797 | 2 061 | 1 254 | 1 706 | 1 745 |
| Summa omsättningstillgångar | 9 871 | 9 807 | 9 503 | 10 141 | 9 795 | 8 267 | 8 977 | 8 838 |
| Summa tillgångar | 10 055 | 9 915 | 9 633 | 10 258 | 9 916 | 8 386 | 9 097 | 8 978 |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 3 241 | 3 327 | 3 122 | 4 205 | 3 893 | 3 290 | 3 953 | 3 988 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 314 | 315 | 261 | 224 | 216 | 177 | 176 | 63 |
| Övriga långfristiga skulder | 271 | 1 120 | 1 154 | 1 197 | 978 | 251 | 255 | 598 |
| Långfristiga avsättningar | 1 579 | 1 652 | 1 634 | 1 409 | 1 358 | 1 064 | 1 039 | 976 |
| Summa långfristiga skulder Kortfristiga räntebärande skulder |
2 164 1 137 |
3 087 82 |
3 049 63 |
2 830 17 |
2 552 45 |
1 492 36 |
1 470 122 |
1 637 117 |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 401 | 3 288 | 3 276 | 3 101 | 3 321 | 3 478 | 3 466 | 3 157 |
| Kortfristiga avsättningar | 112 | 131 | 123 | 105 | 105 | 90 | 86 | 79 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 650 | 3 501 | 3 462 | 3 223 | 3 471 | 3 604 | 3 674 | 3 353 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 055 | 9 915 | 9 633 | 10 258 | 9 916 | 8 386 | 9 097 | 8 978 |
| KASSAFLÖDESANALYS | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Från den löpande verksamheten | 242 | -196 | 290 | -235 | 745 | 560 | 249 | 272 |
| Från investeringsverksamheten | -21 | 37 | -13 | -7 | 1 | 0 | 15 | -23 |
| Från finansieringsverksamheten | 306 | 72 | -1 414 | -19 | 49 | -1 012 | -303 | -13 |
| Summa periodens kassaflöde | 527 | -87 | -1 137 | -261 | 795 | -452 | -39 | 236 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 111 | 578 | 663 | 1 797 | 2 061 | 1 254 | 1 706 | 1 745 |
| RÄNTEBÄRANDE NETTOSKULD/-FORDRAN Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) |
Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| vid periodens början | 304 | 132 | -1 076 | -1 313 | -566 | -937 | -1 100 | -852 |
| Förändring av räntebärande nettoskuld/-fordran | 538 | 172 | 1 208 | 237 | -747 | 371 | 163 | -248 |
| Räntebärande nettoskuld(+)/-fordran(-) vid periodens slut |
842 | 304 | 132 | -1 076 | -1 313 | -566 | -937 | -1 100 |
| EXPLOATERINGSFASTIGHETER | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Bokfört värde vid periodens början | 6 160 | 5 640 | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 | 4 348 |
| Nyanskaffningar | 161 | 665 | 138 | 607 | 1 366 | 237 | 361 | 166 |
| Överfört till produktion | -243 | -171 | -246 | -121 | -432 | -249 | -222 | -256 |
| Nedskrivningar | -320 | - | - | - | - | - | - | - |
| Övrigt | -138 | 26 | 0 | -20 | -20 | 15 | -4 | -28 |
| Bokfört värde vid periodens slut | 5 620 | 6 160 | 5 640 | 5 748 | 5 282 | 4 368 | 4 365 | 4 230 |
| NYCKELTAL | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 |
| Rörelsemarginal (%) Skuldsättningsgrad (ggr) |
-7,4 0,3 |
10,8 0,1 |
15,3 0,0 |
14,4 - |
20,4 - |
18,2 - |
16,7 - |
16,4 - |
| Soliditet (%) | 32 | 34 | 32 | 41 | 39 | 39 | 43 | 44 |
| Resultat per aktie (kr) | -1,20 | 2,30 | 4,50 | 3,70 | 6,60 | 3,70 | 4,10 | 3,90 |
| Antal disponibla byggrätter Antal produktionsstartade bostäder |
31 000 346 |
32 900 246 |
33 000 733 |
32 500 504 |
31 000 1 047 |
30 300 848 |
30 300 1 332 |
30 100 838 |
| Antal sålda bostäder | 270 | 307 | 674 | 620 | 1 043 | 817 | 1 121 | 899 |
AFFÄRSSEGMENT
| KVARTALSÖVERSIKT, MKR | 2008 | 2007 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| JM BOSTAD STOCKHOLM | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 1 301 | 1 035 | 1 615 | 1 366 | 1 621 | 1 077 | 1 256 | 1 263 |
| Rörelseresultat 1) | 88 | 165 | 375 | 292 | 448 | 264 | 287 | 237 |
| Rörelsemarginal (%) | 6,8 | 15,9 | 23,2 | 21,4 | 27,6 | 24,5 | 22,9 | 18,8 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 2 012 | 1 867 | 1 672 | 1 461 | 1 286 | 1 204 | 1 049 | 937 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 45,7 | 68,6 | 82,5 | 88,4 | 96,1 | 91,6 | 99,1 | 102,0 |
| Operativt kassaflöde Bokfört värde exploateringsfastigheter |
442 2 432 |
13 2 718 |
410 2 325 |
225 2 531 |
373 2 405 |
382 1 656 |
46 1 725 |
488 1 600 |
| Antal disponibla byggrätter | 12 200 | 12 800 | 12 900 | 12 500 | 12 300 | 12 100 | 12 400 | 12 200 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 50 | 23 | 568 | 332 | 461 | 414 | 532 | 413 |
| Antal sålda bostäder | 97 | 147 | 425 | 392 | 640 | 364 | 521 | 382 |
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar -nedskrivning av fastigheter |
- -140 |
- - |
- - |
- - |
10 - |
- - |
3 - |
2 - |
| JM BOSTAD RIKS | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 612 | 683 | 1 015 | 953 | 1 119 | 872 | 1 055 | 965 |
| Rörelseresultat 1) | -122 | 61 | 126 | 132 | 220 | 154 | 168 | 143 |
| Rörelsemarginal (%) | -19,9 | 8,9 | 12,4 | 13,9 | 19,7 | 17,7 | 15,9 | 14,8 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 447 | 1 328 | 1 184 | 1 039 | 871 | 831 | 759 | 696 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 13,6 | 40,6 | 53,4 | 64,9 | 78,6 | 80,2 | 83,1 | 87,2 |
| Operativt kassaflöde | -186 | 100 | 29 | -146 | 210 | 108 | 195 | -45 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 1 546 | 1 671 | 1 645 | 1 606 | 1 377 | 1 415 | 1 385 | 1 358 |
| Antal disponibla byggrätter | 11 000 | 11 900 | 11 800 | 11 500 | 10 700 | 10 800 | 10 600 | 10 800 |
| Antal produktionsstartade bostäder Antal sålda bostäder |
237 137 |
118 119 |
131 139 |
111 169 |
448 330 |
331 371 |
481 465 |
255 336 |
| 1) Varav -fastighetsförsäljningar | -1 | - | - | - | 2 | - | - | - |
| -nedskrivning av fastigheter | -40 | - | - | - | - | - | - | - |
| JM UTLAND | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 418 | 435 | 661 | 544 | 878 | 509 | 700 | 598 |
| Rörelseresultat 1) | -243 | 18 | 28 | 21 | 74 | 17 | 46 | 41 |
| Rörelsemarginal (%) | -58,1 | 4,1 | 4,2 | 3,9 | 8,4 | 3,3 | 6,6 | 6,9 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 1 800 | 1 630 | 1 464 | 1 313 | 1 144 | 1 098 | 1 090 | 1 058 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | -9,8 | 8,7 | 9,6 | 12,0 | 15,6 | 18,1 | 20,5 | 22,4 |
| Operativt kassaflöde | -102 | -146 | -91 | -318 | -140 | 106 | 151 | -127 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter Bokfört värde projektfastigheter |
1 562 61 |
1 670 58 |
1 560 31 |
1 501 29 |
1 389 30 |
1 224 37 |
1 181 29 |
1 198 29 |
| Antal disponibla byggrätter | 7 800 | 8 200 | 8 300 | 8 500 | 8 000 | 7 400 | 7 300 | 7 100 |
| Antal produktionsstartade bostäder | 59 | 105 | 34 | 61 | 138 | 103 | 319 | 170 |
| Antal sålda bostäder | 36 | 41 | 110 | 59 | 73 | 82 | 135 | 181 |
| 1) Varav nedskrivning av fastigheter | -140 | - | - | - | - | - | - | - |
| JM FASTIGHETSUTVECKLING | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 58 | 53 | 61 | 41 | 27 | 25 | 18 | 21 |
| Rörelseresultat 1) | 42 | 9 | 19 | 5 | 30 | 35 | 26 | 71 |
| Genomsnittligt operativt kapital | 972 | 949 | 965 | 983 | 984 | 999 | 962 | 938 |
| Avkastning operativt kapital (%) 2) | 7,7 | 6,6 | 9,2 | 9,8 | 16,5 | 14,4 | 12,9 | 15,9 |
| Operativt kassaflöde | -78 | -54 | -3 | 22 | 197 | 35 | -30 | -32 |
| Bokfört värde exploateringsfastigheter | 80 | 101 | 110 | 110 | 111 | 73 | 74 | 74 |
| Bokfört värde projektfastigheter | 553 | 798 | 771 | 780 | 760 | 585 | 586 | 584 |
| 1) Varav fastighetsförsäljningar | 53 | 0 | 18 | 3 | 27 | 37 | 27 | 74 |
| JM PRODUKTION | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv.1 | Kv.4 | Kv.3 | Kv.2 | Kv. 1 |
| Intäkter | 606 | 529 | 459 | 414 | 366 | 290 | 318 | 322 |
| Rörelseresultat | 44 | 32 | 26 | 22 | 33 | 23 | 19 | 14 |
| Rörelsemarginal (%) | 7,3 | 6,0 | 5,7 | 5,3 | 9,0 | 7,9 | 6,0 | 4,3 |
| Operativt kassaflöde JM ÖVRIGT |
39 Kv.4 |
51 Kv.3 |
39 Kv.2 |
33 Kv.1 |
36 Kv.4 |
-1 Kv.3 |
-3 Kv.2 |
22 Kv. 1 |
| Intäkter (eliminering) | -145 | -185 | -148 | -152 | -132 | -130 | -165 | -142 |
| Rörelseresultat | ||||||||
| (koncerngemensamma kostnader) | -20 | -9 | -13 | -15 | -13 | -12 | -14 | -10 |
2) Beräknas på 12 månaders rullande resultat och genomsnittligt kapital.
JM AB (publ) Telefon 08-782 87 00 Telefax 08-782 86 00 Org.nr. 556045-2103 Internet www.jm.se
Postadress 169 82 Stockholm Besöksadress Telegrafgatan 4, Solna
För ytterligare information hänvisas till:
| Johan Skoglund, VD och koncernchef | [email protected] | 08 - 782 89 39 |
|---|---|---|
| Claes Magnus Åkesson, Ekonomi- och finansdirektör | [email protected] | 08 - 782 89 71 |
Kommande informationstillfällen
Delårsrapport januari – mars 2009 28 april 2009 Årsstämma 2009 hålls på JMs huvudkontor, Telegrafgatan 4,Solna 28 april 2009, kl. 16:00
JMs årsredovisning för 2008 publiceras på www.jm.se under vecka 14 2009. Tryckt version beräknas finnas tillgänglig på JMs huvudkontor från vecka 15 2009.
JM är en av Nordens ledande projektutvecklare av bostäder och bostadsområden. Verksamheten är fokuserad på nyproduktion av bostäder i attraktiva lägen med tyngdpunkt på expansiva storstadsområden och universitetsorter i Sverige, Norge, Danmark, Finland och Belgien. Vi arbetar också med projektutveckling av kommersiella lokaler samt entreprenadverksamhet, huvudsakligen i Storstockholmsområdet. Vi omsätter cirka 12 miljarder kr och har cirka 2 400 medarbetare. JM AB är ett publikt bolag noterat på den Nordiska Börsens lista i segmentet Large Cap.