AI assistant
Itera — Interim / Quarterly Report 2015
Feb 19, 2016
3639_rns_2016-02-19_61019e5a-3852-413d-ae56-cff3628c1096.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
HØYDEPUNKTER Q4 2015
OKTOBER – DESEMBER 2015
- Proforma omsetningsvekst 11 prosent
- Omsetning MNOK 113,1 (110,4)
- EBITDA MNOK 13,6 (3,1) og EBITDA margin 12,0 (2,8) prosent
- EBIT før engangsposter MNOK 8,2 (-2,2) og EBIT margin 7,2 (-2,2) prosent
- Operasjonell kontantstrøm MNOK 30,1 (46,8)
- Bankinnskudd MNOK 68,4 (67,2)
JANUAR – DESEMBER 2015
- Proforma omsetningsvekst 4 prosent
- Omsetning MNOK 435,4 (439,8)
- EBITDA MNOK 40,5 (25,2) og EBITDA margin 9,3 (5,7) prosent
- EBIT før engangsposter MNOK 20,1 (3,8) og EBIT Margin 4,6 (0,9) prosent
- Operasjonell kontantstrøm MNOK 20,8 (45,8)
AKTIVITETER OG HENDELSER I KVARTALET
- Den norske driftsvirksomheten og den danske konsulentvirksomheten leverte tosifret vekst og forbedret driftsmargin. Det samme gjorde nearshore-virksomheten. Den norske konsulentvirksomheten hadde også en vesentlig lønnsomhetsforbedring. I likhet med tidligere kvartaler i 2015, leverte den svenske konsulentvirksomheten svake tall i fjerde kvartal. Opprettholdelse av denne enheten er ikke viktig for å realisere Iteras strategi, og det er besluttet å avvikle enheten med regnskapsmessig virkning fra 1. februar 2016. Avviklingen vil ikke medføre materielle kostnader, og nordiske kunder vil ikke bli berørt da de er betjent gjennom de øvrige selskapene i konsernet.
- Det er utarbeidet proformatall for 2014 og 2015 som viser utviklingen for videreført virksomhet, det vil si at proformatallene ekskluderer den svenske driftsvirksomheten som ble solgt pr. 1. juli 2015, samt den svenske konsulentvirksomheten som vil bli avviklet pr. 1.2.2016.
- Itera hadde en omsetningsvekst i fjerde kvartal 2015 på 2 prosent i forhold til fjerde kvartal 2014. For videreført virksomhet var veksten på 11 prosent.
- Sentrale leveranseavtaler ble signert med kunder som Eika Forsikring, VPS, If skadeforsikring, Santander, KLP, Statens Pensjonskasse og Bluegarden.
- Det ble utbetalt utbytte på NOK 0,15 per aksje.
- Itera inngikk en husleiekontrakt for nytt hovedkontor i Nydalen. Innflytting vil skje i slutten av juni 2016.
NØKKELTALL
| 2015 | 2014 | 2015* | 2014* | endring* | 2015 | 2014 | 2015* | 2014* | endring* | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i MNOK | 10-12 | $10-12$ | 10-12 | $10-12$ | $\%$ | $1-12$ | $1 - 12$ | $1-12$ | $1 - 12$ | $\%$ |
| Driftsinntekter | 113,1 | 110.4 | 106,6 | 95,8 | 11 % | 435.4 | 439,8 | 394,2 | 379,5 | 4 % |
| Dekningsbidrag 1 | 94,7 | 91,8 | 90,4 | 80,9 | 12% | 365,0 | 363,9 | 335,6 | 318,9 | 5 % |
| EBITDA | 13,6 | 3,1 | 14,2 | 6,0 | 136 % | 40.5 | 25,2 | 46,1 | 31,2 | 48 % |
| EBITDA-margin | 12,0 % | 2,8% | 13.3% | 6,3% | 7 pts | 9,3% | 5.7% | 11,7 $%$ | 8,2% | $3,5$ pts |
| Driftsresultat (EBIT) før engangsposter | 8,2 | $-2,2$ | 8,8 | 1,0 | 770 % | 20,1 | 3,8 | 26,4 | 11,0 | 139 % |
| EBIT-margin før engangsposter | 7,2 % | $-2,0%$ | 8,3% | 1,1% | $7,2$ pts | 4,6% | 0.9% | 6,7% | 2,9% | $3,8$ pts |
| Driftsresultat (EBIT) | 8,5 | $-5,9$ | 18,8 | 0,2 | ||||||
| EBIT-margin | 7.5% | $-5,3%$ | $4.3\%$ | $0.0 \%$ | ||||||
| Ordinært resultat før skattekostnad | 9,7 | $-7,2$ | 19,7 | $-1,6$ | ||||||
| Periodens resultat | 5,8 | $-7,2$ | 13,0 | $-4,9$ | ||||||
| Resultatmargin | 5,1% | $-6,5%$ | 3,0% | $-1,1%$ | ||||||
| Netto operasjonell kontantstrøm | 30,1 | 46,8 | 20,8 | 45,8 | ||||||
| Antall ansatte ved periodens slutt | 400 | 445 | 381 | 384 | $-1 \%$ | 400 | 445 | 381 | 384 | $-1%$ |
RAPPORT FOR FJERDE KVARTAL
FINANSIELLE FORHOLD
Oppsummering
Itera opplevde god vekst og betydelig lønnsomhetsforbedring i de norske og danske konsulent- og driftsvirksomhetene. Nearshorevirksomheten viste også sterk vekst gjennom eksisterende og nye kunder.
De svenske enhetene har utviklet seg motsatt vei med negativ vekst og svak lønnsomhet. Selskapet solgte den svenske driftsvirksomheten pr 1. juli 2015, og den svenske konsulentvirksomheten er besluttet avviklet med virkning fra 1. februar 2016. Avviklingen har ingen påvirkning for konsernets nordiske kunder, da disse er blitt betjent fra andre enheter i konsernet.
Konsernets driftsinntekter på MNOK 113,1 i fjerde kvartal viste en økning på MNOK 2,7 målt mot samme kvartal i fjor, tilsvarende en økning på 2 prosent. For videreført virksomhet var driftsinntektene MNOK 106,6 mot MNOK 95,8 i 2014, tilsvarende en økning på 11 prosent.
Høyere effektivitet og kostnadsbesparelser gjennom strømlinjeforming til én nordisk virksomhet og reduksjon av antall selskaper, bidro til at driftsresultat før engangsposter i fjerde kvartal ble MNOK 8,2 mot MNOK -2,2 året før. Tilsvarende proformatall for
videreført virksomhet var MNOK 8,8 (-2,1).
Det var samme antall arbeidsdager i fjerde kvartal i år som i fjerde kvartal i 2014. Endring på 1 arbeidsdag utgjør om lag MNOK 1 i resultateffekt.
Regnskapsprinsipper
Delårsregnskapet for konsernet inkluderer Itera ASA med datterselskaper. Delårsregnskapet er avlagt i samsvar med IAS 34, som omhandler delårsregnskap og verdipapirhandelloven. Delårsregnskapet er ikke revidert, og inneholder ikke all informasjon som kreves i et fullstendig årsregnskap. For ytterligere informasjon om regnskapsprinsipper vises det til Iteras årsrapport for 2014.
Tall oppgitt i parentes i denne rapporten gjelder tilsvarende periode i 2014. Sammenligningstall for skattekostnad, balanse og kontantstrøm er rapporterte tall pr 31.12.2014.
Driftsinntekter
Konsernets driftsinntekter ble MNOK 113,1 (110,4) i fjerde kvartal og MNOK 435,4 (439,8) for året. Proforma driftsinntekter var MNOK 106,6 (95,8) for fjerde kvartal som gir en vekst på 11 prosent. Den sterke veksten kom gjennom både nearshore og de norske og danske enhetene.
Proforma driftsinntekter var MNOK 394,2 (379,5) for 2015 som gir en vekst på 4 prosent.
Dekningsbidrag 1 (omsetning minus varekostnad) ble MNOK 94,7 (91,8) i fjerde kvartal og MNOK 365,0 (363,9) for hele året. Tilsvarende proformatall var henholdsvis MNOK 90,5 (80,9) og MNOK 335,6 (318,9). Dette gir en proforma vekst på 12 prosent i kvartalet og 5 prosent for året som helhet.
Driftskostnader
Konsernets totale driftskostnader gikk ned med 7 prosent til MNOK 105,0 (112,6) i fjerde kvartal. Året under ett var reduksjonen på 5
prosent til MNOK 415,2 (436,0). Reduksjonen skyldes i stor grad at den svenske driftsvirksomheten ble solgt pr 1. juli 2015, men også en effektivisering i den norske virksomheten. Proforma var driftskostnadene MNOK 94,5 (97,9) i fjerde kvartal og MNOK 366,3 (371,5) for hele året.
Varekostnader ble MNOK 18,4 (18,6) i fjerde kvartal. Varekostnader består i hovedsak av kjøp av tjenester fra underkonsulenter, kostnader knyttet til konsernets datasentre og tredjepart SW-lisenser og hardware som inngår i større leveranser. Varekostnader vil kunne variere vesentlig fra kvartal til kvartal..
Personalkostnadene ble MNOK 68,5 (75,6) i fjerde kvartal, som tilsvarte en reduksjon på 9 prosent. Reduksjonen hadde sammenheng med at det var 45 færre antall ansatte, tilsvarende en nedgang på 10 prosent. Personalkostnader pr. ansatt økte med 2 prosent i fjerde kvartal, delvis grunnet lokal lønnsvekst og i tillegg en negativ utvikling av NOK. For 2015 var personalkostnadene MNOK 275,4 (288,6).
Avskrivningene var MNOK 5,5 (5,3) i fjerde kvartal, og andre driftskostnader var MNOK 12,6 (13,1). For hele 2015 var tilsvarende tall MNOK 20,4 (21,4) og MNOK 49,1 (50,0).
Resultat
Driftsresultat før avskrivninger (EBITDA) ble MNOK 13,6 (3,1) i fjerde kvartal, og driftsresultat (EBIT) før engangsposter ble MNOK 8,2 (-2,2). For hele 2015 var EBITDA MNOK 40,5 (25,2) og EBIT MNOK 20,1 (3,8).
Proformatall viser EBITDA på MNOK 14,2 (2,8) for fjerde kvartal og MNOK 46,1 (24,1) for hele 2015. EBITDA-marginene var henholdsvis 13,3 (6,3) prosent og 11,7 (8,2) prosent. Tilsvarende EBIT før engangsposter var MNOK 8,8 (-2,1) for fjerde kvartal og MNOK 26,4 (4,0) for året. EBIT-marginene var henholdsvis 8,3 (1,1) prosent og 6,7 (2,9) prosent.
Netto finansposter ble MNOK 1,2 (-1,3) i fjerde kvartal og MNOK 0,9 (-1,7) for hele 2015.
Resultat før skattekostnad endte på MNOK 9,7 (-7,2) i fjerde kvartal og MNOK 19,7 (-1,6) for hele 2015. Skattekostnaden var MNOK 4,0 (0,0) i fjerde kvartal og MNOK 6,6 (1,5) for hele 2015. Betalt skatt i fjerde kvartal og for året var henholdsvis MNOK 0,3 (0,2) og MNOK 0,3 (0,7).
Konsernet hadde pr. 31.12.2015 MNOK 2,3 (5,8) i utsatt skattefordel.
Kontantstrøm, likviditet og soliditet
Fjerde kvartal har tradisjonelt den beste kontantstrømmen fra operasjonelle aktiviteter i løpet av året. I 2015 var denne på MNOK 30,1 (46,8), mens for året i sin helhet var den MNOK 20,8 (45,8). Dette er MNOK 19,7 lavere enn EBITDA og skyldes i stor grad høyere kundefordringer som følge av vekst og á konto fakturering mot slutten av året som ikke ble innbetalt. Kontantstrømmen i 2015 er også påvirket av at den i 2014 var usedvanlig høy.
Kundefordringer pr 31.12.2015 ble økt med 12 prosent sammenlignet med 31.12.2014.
Prosjekter i arbeid pr 31.12.2015 var redusert med MNOK 2,8 mot samme tid i fjor, og var knyttet til mye forskuddsfakturering. Det var økning i andre kortsiktige fordringer på MNOK 5,7 som hovedsakelig var relatert til endret prinsipp for klassifisering av utviklingsprosjekter.
Leverandørgjeld pr 31.12.2015 gikk ned med MNOK 2,5 sammenlignet med 31.12.2014. Skyldige offentlige avgifter var på samme nivå som året før, mens betalbar skatt økte fra 0 til MNOK 3,1. Annen kortsiktig gjeld økte med MNOK 3,9, hovedsakelig som effekt av ny klassifisering av utviklingsprosjekter som nevnt over.
Bankinnskudd utgjorde MNOK 68,4 (67,2) pr. 31.12.2015, og konsernets trekkfasilitet på MNOK 25 var ubenyttet.
Rentebærende gjeld i form av finansiell leasing pr. 31.12.2015 på MNOK 22,5 (16,0) benyttes til å finansiere investeringene relatert til driftskontrakter.
Itera kjøpte 127 455 egne aksjer i fjerde kvartal til gjennomsnittlig kurs på 2,98 NOK/aksje. Pr 31.12.2015 hadde selskapet 127 455 egne aksjer.
Det ble utbetalt utbytte på NOK 0,15 (0,00) per aksje i kvartalet som totalt utgjorde MNOK 12,3. I 2014 ble det utbetalt et utbytte på NOK 0,35 per aksje, totalt MNOK 28,8.
Egenkapitalen pr. 31.12.2015 utgjorde MNOK 54,3 (53,9). Dette tilsvarte en egenkapitalandel på 25 (26) prosent.
Investeringer
Konsernets samlede investeringer utgjorde MNOK 15,2 (4,2) i fjerde kvartal 2015 og MNOK 24,4 (19,1) for hele året. Det var netto innbetalinger knyttet til salg av driftsvirksomheten i Sverige på MNOK 2,1 i fjerde kvartal 2015, mens det i fjorårets fjerde kvartal ikke var noen slike effekter.
Investeringer i driftsvirksomheten utgjorde MNOK 13,2 (0,1) i fjerde kvartal 2015. Av dette utgjorde leasing MNOK 12,8 (0,0). Investeringer i immaterielle eiendeler (herunder egenutviklet programvare med løpende årlige avtaler) utgjorde MNOK 2,0 (2,1) i fjerde kvartal.
VIRKSOMHETSMESSIGE FORHOLD
Itera har besluttet å strømlinjeforme den nordiske konsulentvirksomheten ytterligere. I 2015 oppnådde konsernet vesentlige besparelser ved å konsolidere IT-driften til ett datasenter i Norge. Nå tar selskapet skrittet videre og konsoliderer også konsulentvirksomheten.
Itera har gjennom flere år etablert solide og kostnadseffektive leveransemodeller fra lavkostland i Øst-Europa (nearshoring). Kvaliteten på disse tjenestene er nå så høy at de reduserer behovet for lokal svensk kompetanse på de samme områdene som konsernet kan levere fra andre av sine lokasjoner. Itera avvikler derfor en av sine virksomheter i Sverige. Virksomheten har operert som «stand-alone» i Sverige, og avviklingen har ingen påvirkning for konsernets nordiske kunder som er blitt betjent fra andre enheter i konsernet.
Iteras strategi er uendret, og konsernet vil fortsette sin nordiske, kundesentriske strategi i Sverige. Avviklingen av det svenske konsulentselskapet vil finne sted med regnskapsmessig virkning fra 1.2.2016. Det vil ikke påløpe vesentlige kostnader i forbindelse med avviklingen.
Markeds- og kundeutvikling
Ordreinngangen i fjerde kvartal var god, med nye eller forlengede avtaler med kunder som Eika Forsikring, VPS, If skadeforsikring, Santander, KLP, Statens Pensjonskasse og Bluegarden. Avtalene spenner over hele konsernets tjenestebredde, fra rådgivning og strategi, via design og utvikling til drift og forvaltning. Design- og utviklingsprosjektene dekker både forretningskritiske kjernesystemer og løsninger for kundens kommunikasjon med sine kunder, eksisterende så vel som potensielle. Drifts- og forvaltningstjenestene handler i stadig større grad om etablering og drift av skybaserte plattformer og applikasjoner fremfor mer tradisjonell teknologi.
Skytjenester i utvikling
Markedet for skytjenester er i sterk vekst. Konsernet har etablert et Itera Cloud Center i sin nearshorevirksomhet i Bratislava med en komplett portefølje av skytjenester. Itera ble i løpet av kvartalet sertifisert av Microsoft som en av deres sentrale Cloud Service Provider (Tier 1).
Konsernet opplever at kundene er mye mer opptatt av at applikasjonene og tjenestene de eier eller abonnerer på fungerer hele døgnet enn av hvordan tjenestene produseres. Skytjenester visker ut skillet mellom konsulent- og driftsvirksomheten i konsernet, og skaper nye muligheter for repeterbare inntekter. Når Itera tar ansvar for døgnkontinuerlig drift av både infrastruktur, skytjenester, applikasjoner og databaser, der dessuten informasjonssikkerheten er godt ivaretatt, opplever konsernet solid konkurransekraft.
Gode opplevelser for kundens kunde
Digitalisering, ny teknologi og stadig raskere lansering av nye tjenester i markedet skaper store utfordringer i alle sektorer. De fleste virksomheter opplever raske og ofte uforutsigbare skifter i både konkurransebilde og markedsmuligheter. Publikum har stadig høyere forventninger om enklere hverdager gjennom bedre brukeropplevelser.
Som en del av strategiprosessen har Itera i løpet av kvartalet jobbet med å tydeliggjøre sin strategiske posisjon, som handler om å skape gode opplevelser for kundens kunde. Dette som en konsekvens av vår kundesentriske tilnærming; ved å hjelpe våre kunder med å skape gode opplevelser for sine kunder bidrar vi til at de oppnår forretningsmessige gevinster, f. eks. i form av høyere lønnsomhet, mersalg, høyere kundetilfredshet, større lojalitet, sterkere merkevarer, bedre omdømme og mer solide barrierer mot konkurrenter.
Flere av Iteras leveranser legges merke til som gode eksempler på kundeopplevelse. Et tidligere nevnt eksempel er en løsning utviklet for Forsvarsbygg, der tidsbruk knyttet til en sentral oppgave ble redusert med hele 97 prosent – fra tre timer til seks minutter – og fra 25 manuelle steg til ett klikk. I sterk konkurranse med flere hundre bidrag fra aktører som Adobe, Philips og andre globale aktører er løsningen valgt ut som en av fire finalister til den internasjonale prestisjeprisen IxD-Awards 2016 i kategorien «Optimizing». Vinneren annonseres i Helsinki 4. mars.
Nordisk strategi og større, langsiktige kundeforhold
Det er en sentral del av strategien å ivareta og videreutvikle de største, strategiske relasjonene på tvers av både landegrenser og fagområder. Itera har en sterk kundeportefølje i Norden, der flere kunder betjenes fra flere lokasjoner.
Konsernet opplever en klar tendens til at stadig flere nordiske kunder kjøper mer tjenester av Itera på tvers av landegrenser. Nearshoring og skytjenester er naturlige drivere, men vi ser også en større tendens til mobilitet av ressurser og distribuerte prosjektteam på tvers av landegrensene i Norden.
Itera ønsker å forsterke denne utviklingen der vi vokser sammen med våre kunder på tvers av landegrenser, og utnytter leveranseenheter og ressurser på tvers i konsernet.
De 30 største kundene vokste med 11 prosent i fjerde kvartal og utgjorde 72 prosent av konsernets omsetning, opp fra 68 prosent i samme periode i fjor.
Organisasjon
Konsernet hadde 400 ansatte ved utgangen av fjerde kvartal 2015 mot 445 i samme kvartal året før. Nedgangen kan i stor grad forklares med salg av driftsvirksomhet i Sverige i første halvår og avvikling av ulønnsom virksomhet gjennom året.
Andelen av Iteras kapasitet som er lokalisert nearshore utgjorde 33 (29) prosent ved utgangen av fjerde kvartal. Konsernets utviklingssenter i Bratislava gir større fleksibilitet med hensyn til å nå den strategiske målsetningen om 50 prosent nearshoreandel på sikt.
Risiko og usikkerhetsfaktorer
Iteras virksomhet påvirkes av ulike forhold, hvor noen ligger innenfor selskapets kontroll mens andre ligger utenfor. Som et tjenesteselskap vil de forretningsmessige risiki være knyttet opp mot konkurranse og prispress, prosjektoverskridelser, rekruttering, tap av nøkkelressurser, kundenes utvikling og tap på kundefordringer. Markedsmessig risiko inkluderer konjunktursvingninger. Finansiell risiko består av endringer i valutakurser, hovedsakelig på svenske og danske kroner, samt US dollar og Euro mot norske kroner knyttet til nearshorevirksomheten. Videre vil endringer i rentenivå påvirke avkastningen på konsernets bankinnskudd og kostnader i forbindelse med leasing og trekk på driftskreditt.
Nearshorevirksomheten i Ukraina eksponerer konsernet for nye risikofaktorer slik som landrisiko, datasikkerhet og korrupsjon. Itera har nulltoleranse for korrupsjon og leverer derfor ikke tjenester til offentlig eller privat sektor i Ukraina.
For mer informasjon om risiko og usikkerhetsfaktorer vises det til Iteras årsrapport for 2014.
Utsikter
Selskapets hovedstrategi ligger fast, med utvikling av store langsiktige kundeforhold, økende grad av prosjektleveranser der konsernets tjenestebredde inngår, bruk av nearshore-ressurser og fokus på effektivitet i organisasjonen.
Tjenestespekteret utvikles i takt med kundenes behov, og har sitt utgangspunkt i kombinasjonen kommunikasjon og teknologi.
Neste rapportering
Rapport for første kvartal 2016 rapporteres og presenteres 27. april 2016.
OPPSTILLING AV TOTALRESULTAT
| 2015 | 2014 | endring | 2015 | 2014 | endring | 2015* | 2014* | endring* | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i NOK 1000 | 10-12 | $10-12$ | % | $1 - 12$ | $1 - 12$ | % | $1 - 12$ | $1 - 12$ | % |
| Driftsinntekter | 113 115 | 110 378 | 2% | 435 393 | 439 845 | $-1\%$ | 394 243 | 379 468 | 4 % |
| Driftskostnader | |||||||||
| Varekostnad | 18 3 72 | 18622 | $-1\%$ | 70 355 | 75926 | $-7%$ | 58 621 | 60 585 | $-3%$ |
| Personalkostnad | 68 500 | 75 621 | $-9%$ | 275 383 | 288 639 | $-5%$ | 246 868 | 246 052 | 0% |
| Avskrivning | 5452 | 5 2 9 3 | 3% | 20 366 | 21 407 | $-5%$ | 19741 | 20 20 1 | $-2%$ |
| Annen driftskostnad | 12 633 | 13079 | $-3%$ | 49 144 | 50 047 | $-2%$ | 42 625 | 41611 | 2% |
| Sum driftskostnader | 104 956 | 112615 | $-7%$ | 415 248 | 436 019 | $-5%$ | 367854 | 368 449 | $0\%$ |
| Driftsresultat før engangsposter | 8 1 5 9 | $-2237$ | 465 % | 20 145 | 3826 | 426 % | 26 389 | 11 0 20 | 139 % |
| Engangskostnader | $-351$ | 3668 | $-110%$ | 1 3 8 1 | 3668 | $-62%$ | |||
| Driftsresultat etter engangsposter | 8510 | $-5905$ | 244 % | 18764 | 158 | 11750 % | |||
| Finansposter | |||||||||
| Annen finansinntekt | 1689 | 1046 | 61% | 4 5 0 9 | 1462 | 208 % | |||
| Annen finanskostnad | 472 | 2 3 5 6 | $-80%$ | 3619 | 3 1 7 4 | 14 % | |||
| Sum finansposter | 1216 | $-1310$ | 193 % | 890 | $-1712$ | 152 % | |||
| Ordinært resultat før skattekostnad | 9726 | $-7215$ | 235 % | 19654 | $-1554$ | 1365 % | |||
| Skattekostnad | 3963 | 0 | 6643 | 1529 | 335 % | ||||
| Periodens resultat | 5763 | $-7215$ | 180 % | 13 011 | -4 947 | 363 % | |||
| Resultat pr. aksje | 0,07 | 0,02 | 236 % | 0,16 | 0,05 | 215% | |||
| Utvannet resultat pr. aksje | 0,07 | 0,02 | 236 % | 0,16 | 0,05 | 215% | |||
| Oppstilling andre inntekter og kostnader | |||||||||
| Omregningsdifferanser valuta | $-472$ | $-307$ | $-54%$ | -464 | $-1028$ | 55 % | |||
| Ikke realisert effekt på invest. i datterselskaper | 172 | $-109$ | 258 % | 565 | -649 | 187% | |||
| Skatteeffekt av andre inntekter og kostnader | |||||||||
| Periodens resultat | 5763 | 1714 | 236 % | 13011 | 4 1 3 3 | 215% | |||
| Totalresultat | 5463 | 1 2 9 8 | 321 % | 13 112 | 2456 | 434 % | |||
| Henføres til: | |||||||||
| Eiere i morselskapet | 5463 | 1298 | 321 % | 13 112 | 2456 | 434 % |
OPPSTILLING AV FINANSIELL STILLING
| 2015 | 2014 | endring | 2015 | |
|---|---|---|---|---|
| Beløp i NOK 1000 | 31. des | 31. des | % | 30. sep |
| EIENDELER | ||||
| Anleggsmidler | ||||
| Utsatt skattefordel | 2 273 | 5 810 | -61 % | 3 177 |
| Andre immaterielle eiendeler | 15 274 | 15 871 | -4 % | 14 966 |
| Varige driftsmidler | 29 979 | 26 922 | 11 % | 20 027 |
| Sum anleggsmidler | 47 526 | 48 604 | -2 % | 38 170 |
| Omløpsmidler | ||||
| Prosjekter i arbeid | 9 463 | 12 228 | -23 % | 9 163 |
| Kundefordringer | 66 599 | 59 692 | 12 % | 59 969 |
| Andre kortsiktige fordringer | 22 905 | 17 221 | 33 % | 30 086 |
| Bankinnskudd | 68 351 | 67 189 | 2 % | 53 777 |
| Sum omløpsmidler | 167 318 | 156 331 | 7 % | 152 996 |
| Sum eiendeler | 214 845 | 204 935 | 5 % | 191 166 |
| EGENKAPITAL OG GJELD Egenkapital |
||||
| Selskapskapital | 24 656 | 24 656 | 0 % | 24 656 |
| Annen egenkapital | 16 617 | 34 159 | -51 % | 29 606 |
| Periodens resultat | 13 011 | -4 947 | 363 % | 7 247 |
| Sum egenkapital | 54 284 | 53 868 | 1 % | 61 509 |
| Langsiktig gjeld | ||||
| Langsiktig rentebærende gjeld Sum langsiktig gjeld |
22 527 22 527 |
16 032 16 032 |
41 % 41 % |
12 230 12 230 |
| Kortsiktig gjeld | ||||
| Leverandørgjeld | 24 768 | 27 245 | -9 % | 17 958 |
| Betalbar skatt | 3 109 | 5 | 11 | |
| Skyldige offentlige avgifter | 29 267 | 30 801 | -5 % | 25 699 |
| Annen kortsiktig gjeld | 80 890 | 76 984 | 5 % | 73 759 |
| Sum kortsiktig gjeld | 138 034 | 135 035 | 2 % | 117 427 |
| Sum gjeld | 160 561 | 151 066 | 6 % | 129 656 |
| Sum egenkapital og gjeld | 214 845 | 204 935 | 5 % | 191 166 |
| Egenkapital andel | 25 % | 26 % | 32 % |
KONTANTSTRØMOPPSTILLING
| 2015 | 2014 | endring | 2015 | 2014 | endring | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i NOK 1000 | 10-12 | 10-12 | % | 1-12 | 1-12 | % |
| Kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter Ordinært resultat før skattekostnad |
9 726 | -7 215 | 235 % | 19 654 | -1 554 | 1365 % |
| Gevinst fra salg av datterselskap | -348 | 0 | -2 348 | 0 | ||
| Betalte skatter | -327 | -228 | -44 % | -327 | -749 | 56 % |
| Avskrivninger | 5 452 | 5 293 | 3 % | 20 366 | 21 407 | -5 % |
| Endring i prosjekter i arbeid | -300 | -5 388 | 94 % | 2 363 | 3 429 | -31 % |
| Endring i kundefordringer | -6 630 | 8 339 | -180 % | -12 095 | 9 990 | -221 % |
| Endring i leverandørgjeld | 6 810 | 13 188 | -48 % | -572 | 73 | -883 % |
| Endring i andre tidsavgrensningsposter | 16 115 | 32 191 | -50 % | -6 379 | 13 745 | -146 % |
| Effekt av valutaendringer | -394 | 617 | -164 % | 126 | -496 | 125 % |
| Netto kontantstrøm fra operasjonelle aktiviteter | 30 104 | 46 798 | -36 % | 20 786 | 45 846 | -55 % |
| Kontantstrøm fra investeringsaktiviteter | ||||||
| Kjøp av varige driftsmidler | -467 | -2 142 | 78 % | -2 856 | -6 063 | 53 % |
| Investering i immaterielle eiendeler | -1 963 | -2 084 | 6 % | -6 744 | -5 589 | -21 % |
| Netto salgssum fra salg datterselskap | 2 065 | 0 | 10 937 | 0 | ||
| Netto kontantstrøm fra investeringsaktiviteter | -365 | -4 226 | 91 % | 1 337 | -11 652 | 111 % |
| Kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter | ||||||
| Kjøp av egne aksjer | -381 | 0 | -456 | -67 | -581 % | |
| Salg av egne aksjer | 0 | 0 | 69 | 0 | ||
| Nedbetaling av gjeld | -2 475 | -1 475 | -68 % | -8 265 | -7 215 | -15 % |
| Utbytte | -12 309 | -12 309 | -28 765 | 57 % | ||
| Netto kontantstrøm fra finansieringsaktiviteter | -15 165 | -1 475 | -928 % | -20 961 | -36 047 | 42 % |
| Effekt av valutakursendringer på kontanter | 0 | 1 084 | -100 % | 0 | 1 084 | -100 % |
| Netto kontantstrøm | 14 574 | 42 181 | -65 % | 1 162 | -770 | 251 % |
| Bankinnskudd ved begynnelsen av perioden | 53 777 | 25 008 | 115 % | 67 189 | 67 958 | -1 % |
| Bankinnskudd ved periodens slutt | 68 351 | 67 189 | 2 % | 68 351 | 67 189 | 2 % |
| Opptak av ny gjeld i forbindelse med leasing | 12 773 | 0 | 14 761 | 7 420 | 99 % |
OPPSTILLING AV ENDRINGER I EGENKAPITAL
| Innskutt | Egne | Annen innskutt |
Omregnings- | Annen | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i NOK 1000 | egenkapital | aksjer | egenkapital | differanser | egenkapital | egenkapital |
| Egenkapital pr. 31. desember 2013 | 24 656 | 0 | 138 | -1 140 | 63 280 | 86 935 |
| Totalresultat for perioden | 0 | 0 | 0 | 545 | -4 947 | -4 402 |
| Opsjonskostnader | 0 | 0 | 168 | 0 | 0 | 168 |
| Kjøp egne aksjer | 0 | 315 | 0 | 0 | -315 | 0 |
| Salg egne aksjer ifbm opsjonsprogram | 0 | -315 | 0 | 0 | 248 | -67 |
| Utbytte | 0 | 0 | 0 | 0 | -28 765 | -28 765 |
| Egenkapital pr. 31. desember 2014 | 24 656 | 0 | 306 | -595 | 29 500 | 53 868 |
| Totalresultat for perioden | 0 | 0 | 0 | 101 | 13 011 | 13 112 |
| Kjøp egne aksjer | 0 | -456 | 0 | 0 | 0 | -456 |
| Salg egne aksjer ifbm opsjonsprogram | 0 | 70 | 0 | 0 | 0 | 70 |
| Utbytte | 0 | 0 | 0 | 0 | -12 309 | -12 309 |
| Egenkapital pr. 31. des 2015 | 24 656 | -386 | 306 | -494 | 30 202 | 54 284 |
NOTER
NOTE 1: NÆRSTÅENDE PARTER
Det har ikke vært vesentlige transaksjoner mellom nærstående parter og konsernet i perioden 31. desember 2014 til 31. desember 2015.
NOTE 2: HENDELSER ETTER BALANSEDAGEN
Den svenske konsulentvirksomheten ble besluttet avviklet med regnskapsmessig virkning fra 1. februar 2016. Det vil ikke være noen materielle kostnader forbundet med avviklingen..
NØKKELTALL
| 2015 | 2014 | endring | 2015 | 2014 | endring | 2015* | 2014* | endring* | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Beløp i NOK 1000 | $10-12$ | $10-12$ | % | $1 - 12$ | $1 - 12$ | % | 1-12 | $1 - 12$ | % |
| Resultat | |||||||||
| Driftsinntekter | 113 115 | 110 378 | 2% | 435 393 | 439 845 | $-1%$ | 394 243 | 379 468 | 4 % |
| Dekningsbidrag 1 | 94 744 | 91756 | 3% | 365038 | 363919 | 0% | 335 623 | 318 884 | 5 % |
| EBITDA | 13611 | 3056 | 345 % | 40 511 | 25 233 | 61% | 46 130 | 31 2 20 | 48 % |
| EBITDA-margin | 12,0% | 2,8% | $9,3$ pts | 9,3% | 5,7% | $3,6$ pts | 11,7 % | 8,2% | $3,5$ pts |
| Driftsresultat (EBIT) før engangsposter | 8 1 5 9 | $-2237$ | 465 % | 20 145 | 3826 | 426 % | 26 389 | 11 0 20 | 139 % |
| EBIT-margin før engangsposter | 7,2% | $-2,0%$ | 9,2 pts | 4,6% | 0,9% | $3,8$ pts | 6,7% | 2,9% | $3,8$ pts |
| Driftsresultat (EBIT) | 8510 | $-5905$ | 244 % | 18764 | 158 | 11750 % | |||
| EBIT-margin | 7,5% | $-5,3%$ | $12,9$ pts | 4,3% | 0,0% | $4,3$ pts | |||
| Ordinært resultat før skattekostnad | 9726 | $-7215$ | 235 % | 19654 | $-1554$ | 1365 % | |||
| Periodens resultat | 5763 | $-7215$ | 180 % | 13011 | -4 947 | 363 % | |||
| Balanse | |||||||||
| Anleggsmidler | 47 526 | 48 604 | $-2%$ | 47 526 | 48 604 | $-2%$ | |||
| Bankinnskudd | 68 351 | 67 189 | 2% | 68 351 | 67 189 | 2% | |||
| Omløpsmidler | 167 318 | 156 331 | 7% | 167 318 | 156 331 | 7% | |||
| Sum eiendeler | 214 845 | 204 935 | 5 % | 214 845 | 204 935 | 5 % | |||
| Egenkapital | 54 284 | 53 868 | 1% | 54 284 | 53 868 | 1% | |||
| Sum kortsiktig gjeld | 138 034 | 135 035 | 2% | 138 034 | 135 035 | 2% | |||
| Egenkapitalandel | 25,3% | 26,3% | $-4%$ | 25,3% | 26,3% | $-4%$ | |||
| Likviditetsgrad | 1,21 | 1,16 | 5 % | 1,21 | 1,16 | 5 % | |||
| Kontantstrøm | |||||||||
| Netto operasjonell kontantstrøm | 30 104 | 46798 | $-36%$ | 20786 | 45 846 | $-55%$ | |||
| Netto kontantstrøm | 14 5 74 | 42 181 | $-65%$ | 1 1 6 2 | -770 | 251% | |||
| Aksje informasjon | |||||||||
| Antall aksjer | 82 186 624 | 82 186 624 | $0\%$ | 82 186 624 | 82 186 624 | 0% | 0 | ||
| Gjennomsnittlig antall utestående aksjer | 82 186 624 | 82 186 624 | 0% | 82 186 624 82 186 624 | 0% | ||||
| Gjennomsnittlig antall utvannede aksjer | 82 186 624 | 82 186 624 | $0\%$ | 82 186 624 82 186 624 | $0\%$ | ||||
| Resultat pr.aksje | 0,07 | $-0,09$ | 180 % | 0,16 | $-0,06$ | 363 % | |||
| Utvannet resultat pr. aksje | 0,07 | $-0,09$ | 180 % | 0,16 | $-0,06$ | 363 % | |||
| EBITDA pr. aksje | 0,17 | 0,04 | 345 % | 0,49 | 0,31 | 61% | 0,56 | 0,38 | 48 % |
| Bokført egenkapital pr. aksje | 0.66 | 0.66 | 1% | 0.66 | 0.66 | 1% | |||
| Utbetalt utbytte pr. aksje | 0,15 | 0,06 | 150 % | 0,15 | 0,06 | 150 % | |||
| Ansatte | |||||||||
| Antall ansatte ved utgangen av perioden | 400 | 445 | $-10%$ | 400 | 445 | $-10%$ | 381 | 384 | $-1 \%$ |
| Gjennomsnittlig antall ansatte | 401 | 453 | $-11%$ | 425 | 453 | $-6%$ | 383 | 389 | $-2%$ |
| Driftsinntekt pr. ansatt | 282 | 244 | 16 % | 1026 | 972 | 6% | 1029 | 976 | 5 % |
| Dekningsbidrag 1 pr. ansatt | 236 | 203 | 17 % | 860 | 804 | 7% | 876 | 820 | 7% |
| Personalkostnad pr. ansatt | 171 | 167 | 2% | 649 | 638 | 2% | 645 | 633 | 2% |
| Annen driftskostnad pr. ansatt | 31 | 29 | 9% | 116 | 111 | 5 % | 111 | 107 | 4 % |
| EBITDA pr. ansatt | 34 | 7 | 402 % | 95 | 56 | 71 % | 120 | 80 | 50 % |
| EBIT pr. ansatt | 21 | $-13$ | 263 % | 44 | 0 | 12534 % | 0 | $\bf{0}$ |
* = Proforma resultat og antall ansatte for videreført virksomhet. Øvrige tall som rapportert
ITERA Q4 2015
KVARTALSUTVIKLING 2013-2015
ITERA
Itera.no Sognsveien 77 A-B Pb. 3834 Ullevål Stadion, 0805 Oslo TLF +47 23 00 76 50 [email protected]
ARNE MJØS
Konsernsjef Tlf +4723007650 Mob. +47 905 23172 [email protected]
BENT HAMMER
Finansdirektør Tlf +47 23 00 76 50 Mob. +47 982 15 497 [email protected]