AI assistant
INVISIO — Interim / Quarterly Report 2020
Feb 15, 2021
3065_10-k_2021-02-15_9d6bed15-056a-4a2a-bd69-e8c9ed84d45d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
INVISIO AB (publ.)
Bokslutskommuniké 2020
INVISIO®
Förvärv stärker INVISIOs tillväxtmöjligheter
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Q4 | Q4 | Δ % | Helår | Helår | Δ % | |
| Intäkter | 172,8 | 200,5 | -14 | 532,0 | 513,8 | 4 |
| Bruttovinst | 102,2 | 123,1 | -17 | 309,0 | 313,3 | -1 |
| Bruttomarginal, % | 59,1 | 61,4 | 58,1 | 61,0 | ||
| EBITDA | 45,5 | 76,0 | -40 | 108,1 | 142,6 | -24 |
| Rörelseresultat | 40,2 | 73,5 | -45 | 95,4 | 132,6 | -28 |
| Rörelsemarginal, % | 23,3 | 36,7 | 17,9 | 25,8 | ||
| Periodens resultat | 27,5 | 55,4 | -50 | 61,2 | 101,6 | -40 |
| Periodens resultat per aktie, SEK | 0,62 | 1,26 | -50 | 1,39 | 2,30 | -40 |
"INVISIO avslutar 2020 med ett intensivt fjärde kvartal, där förvärvet av Racal Acoustics utgör en viktig milstolpe. Affären innebär inte bara att INVISIOs intäktsbas ökar, utan också att bolaget nu kan erbjuda två av marknadens starkaste varumärken. Utvecklingen under kvartalet och 2020 har inneburit att vi både har stärkt bolaget och vår marknadsposition, trots de mycket speciella förhållandena som råder. Sammantaget står INVISIO starkt rustat för att möta 2021, men utmaningarna ska inte underskattas. Vi befinner oss fortfarande mitt i en pandemi, som högst sannolikt kommer sätta sin prägel på åtminstone första halvåret 2021."
Lars Højgård Hansen, VD
VIKTIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- INVISIO annonserade förvärvet av Racal Acoustics, en världsledande leverantör av system för kommunikation och hörselskydd för miljöer med en konstant hög ljudnivå.
- INVISIO lanserade ett egenutvecklat over-the-ear headset – INVISIO T7. Headsetet sätter en ny standard när det gäller vattentäthet, robusthet, flexibilitet och hörselskydd.
- Orderboken vid kvartalets slut var 123,2 MSEK (145,0).
VIKTIGA HÄNDELSER EFTER KVARTALET
- Förvärvet av Racal Acoustics slutfördes.
- Ännu en amerikansk elitstyrka valde INVISIO och lade en första order. Ordervärdet understeg 20 MSEK men beställningen har strategisk betydelse.
- INVISIOs ledningsgrupp utökades med James Ewing, Managing Director på Racal Acoustics.
- Styrelsen föreslår en utdelning om 0,70 SEK per aktie (0,85)
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020
Bokslutskommuniké 2020
Förvärv stärker tillväxtmöjligheterna
INVISIO avslutar 2020 med ett intensivt fjärde kvartal, där förvärvet av Racal Acoustics utgör en viktig milstolpe i bolagets utveckling. Omsättningen under perioden uppgick till 172,8 MSEK (200,5). För helåret ökade den till 532,0 MSEK (513,8). Orderboken uppgick till 123,2 MSEK (145,0) vid årets utgång.
Kvartalets bruttomarginal uppgick till 59,1 procent (61,4). Rörelseresultatet för kvartalet, som innehåller förvärvsrelaterade engångskostnader om drygt 7 MSEK, uppgick till 40,2 MSEK (73,5) och för helåret 95,4 MSEK (132,6). Rörelsemarginalen för kvartalet var 23,3 procent (36,7). Exkluderat för förvärvsrelaterade kostnader uppgick den till 27,5 procent. Helårets rörelsemarginal uppgick till 17,9 procent (25,8). Det lägre rörelseresultateten i såväl kvartal som helår förklaras främst av de framåtriktade satsningarna som skett i produktutveckling och organisationsuppbyggnad inom FoU och försäljning.
Ett stabilt år – trots pandemin
Vi kan se att flera större kundprojekt blivit något försenade till följd av den pågående pandemin. Det har varit svårt för våra kunder att genomföra fälttester samtidigt som de administrativa processerna tagit längre tid än normalt. Därutöver har branschmässor ställts in och reserestriktioner har gjort det svårare att genomföra kundbesök. Vi kan dock konstatera att orderingången av mindre order, som inte föranleder offentliggöranden, glädjande nog ökar. Detta är en logisk konsekvens av en växande kundbas, nya produktområden och en större marknadsorganisation.
Förvärv av Racal Acoustics
Utöver fokus på försäljning har vi arbetat aktivt med att bredda erbjudandet och etablera oss inom nya kundsegment. Ett viktigt steg in detta arbete har varit förvärvet av Racal Acoustics. Genom affären breddar vi erbjudandet med en ny, kompletterande, produktkategori bestående av hörselskydd och kommunikationsheadset för miljöer med en konstant hög ljudnivå. Denna typ av miljö finns bland annat i större militära fordon och runt flygplan. Förvärvet innebär också att INVISIO får tillgång till nya kunder och partners relevanta för det nya Intercom-systemet.
Racal Acoustics är ledande i sin nisch. Bolaget har under senare år implementerat en ny digital produktplattform, vilken möjliggör effektiv anpassning till kundens behov i olika miljöer. Ett tydligt resultat av Racal Acoustics positiva utveckling är den upphandling bolaget nyligen vann avseende leveranser av det nyutvecklade digitala headsetet RA4000 Magna™ till det danska försvaret.
Racal Acoustics kommer att utgöra koncernens kunskapscenter för kommunikation och hörselskydd i miljöer som kännetecknas av en konstant hög ljudnivå. INVISIO och Racal Acoustics kommunikationslösningar kommer att marknadsföras av en gemensam säljkår men under separata varumärken. Mer information om Racal Acoustics och deras adresserbara marknad återfinns i rapportens efterföljande avsnitt "Kort om INVISIO".

Omsättning (MSEK)

EBIT (MSEK)
Förvärvet breddar INVISIOs erbjudande med en ny kompletterande produktkategori.

INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 2
Bokslutskommuniké 2020
Ännu en amerikansk elitstyrka valde INVISIO och lade en första order
Efter periodens utgång erhöll INVISIO en första order från ytterligare en elitstyrka inom amerikanska försvarsdepartementet. Ordervärdet understiger 20 MSEK men beställningen har strategisk betydelse eftersom övriga världen noggrant studerar vilka lösningar de amerikanska styrkorna använder.
Marknadsföringen av Intercom-systemet fortsätter enligt plan
Marknadsföringen av Intercom-systemet har, trots Covid-19 och reserestriktioner, kunnat fortgå i princip enligt plan. Under andra halvåret mottog vi ett tiotal mindre beställningar från specialförband i USA och Europa. Vi har även sett ett ökande intresse från polisens specialstyrkor, vilket är glädjande. Sammantaget utgör dessa initiala beställningar viktiga referenser för oss i både USA och Europa.
Fortsatt fokus på polis och säkerhetsområdet
Satsningen på en förstärkning av försäljningsorganisationen samt en utökning av antalet distributionspartners i USA och Europa riktad mot polis och säkerhet har fortsatt under 2020.
God utveckling på nya marknader
Helt i linje med vår strategi har vi under året bearbetat nya geografiska marknader i Asien, Mellanöstern och Sydamerika. Under året har vi fått ett antal nya, mindre order som vi bedömer kan leda till större beställningar längre fram. Vi ser samma mönster här som på våra etablerade marknader, där beställningar från militärens och polisens specialstyrkor banar väg för större affärer med andra delar av respektive organisation.
Stärkt position och en tydlig strategi framåt
I linje med vår strategi har INVISIO under de senaste åren ökat investeringarna i FoU- och försäljningsorganisationen och även bedrivit ett aktivt arbete med att bredda produktportföljen. Dessa satsningar har fortsatt under 2020. De ökade investeringarna syftar till att säkerställa förmågan att hålla en god tillväxttakt även framöver. Satsningarna har inneburit att vi under 2020 vuxit med 24 medarbetare, framförallt inom FoU och försäljning.
Sammantaget har INVISIO utvecklats mot att bli ett större företag med en ökad geografisk spridning och en betydligt bredare produktportfölj. Även om utmaningarna i omvärlden är stora, är min bedömning att vi står väl rustade att möta 2021.
Ett stort fokus under innevarande år kommer ligga på integrationen av Racal Acoustics. Vi kommer också fortsätta de långsiktiga satsningarna på såväl vårt nya Intercom-system, som på bearbetningen av polis och säkerhetsmarknaden.
Lars Højgård Hansen, VD
Ytterligare en elitstyrka valde INVISIO.
INVISIO har mottagit ett tiotal mindre Intercom-beställningar från specialförband i USA och Europa.
Med en tydlig strategi, en stabil verksamhet och två ledande varumärken går INVISIO in i 2021.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 3
Bokslutskommuniké 2020
Kort om INVISIO
INVISIO-gruppen utvecklar och säljer avancerade kommunikationssystem med hörselskydd som gör det möjligt för yrkesgrupper i bullriga och uppdragskritiska miljöer att kommunicera och arbeta effektivt. Lösningarna innebär operationella fördelar och ökad säkerhet för användarna, exempelvis militärer, poliser och säkerhetspersonal. Skydd mot hörselskador bidrar till minskat lidande för individen och lägre kostnader för samhället. INVISIO-gruppen marknadsför sina kommunikationssystem under två ledande varumärken: INVISIO och Racal Acoustics.
Erbjudandet – de personliga systemen och Intercom-systemet
Efter förvärvet av Racal Acoustics erbjuder INVISIO två typer av personliga system. Båda möjliggör effektiv kommunikation samtidigt som de skyddar användarens hörsel mot buller och höga ljud – utan att ta bort situationsmedvetenheten. INVISIOs system är utvecklat primärt för användare till fots medan Racal Acoustics system främst riktar sig till användare vilka är fordonsburna och verksamma i miljöer med en konstant hög ljudnivå.
INVISIOs Intercom-system är utvecklat för bärbar användning eller montering i fordon, båtar och helikoptrar. Det är avsett att förenkla och göra kommunikationen effektivare för användare oavsett transportsätt. Systemet används tillsammans med INVISIOs personliga kommunikationssystem och framgent även med Racal Acoustics lösningar.
Växande nischmarknad
INVISIO vänder sig främst till kunder inom militär och försvar samt polis och säkerhet i USA och Europa samt utvalda länder i Asien. Bolaget uppskattar att det årliga värdet av den totala adresserbara marknaden för den personliga utrustningen och Intercom-systemet uppgår till cirka 14 miljarder kronor.
För närvarande kommer mer än 90 procent av INVISIOs intäkter från europeiska och amerikanska försvarskunder. Bolaget ser dock kontinuerligt ökande affärsmöjligheter på polis- och säkerhetsmarknaden och även på nya geografiska marknader.
Marknaden för de personliga systemen
Militär- och försvarsmarknaden för INVISIOS personliga system
Branschstatistik visar att det globalt finns cirka 50 miljoner soldater, varav 20 miljoner bedöms vara aktiva. Det största antalet soldater finns i länder i Asien, men merparten av regionens försvarsmakter investerar ännu inte i avancerade kommunikations- och hörselskyddssystem. INVISIOs primära målgrupp utgörs av teknikmogna länder i Europa och USA som har högre medvetenhet om hörselskyddsförfrågor och vars soldater har tillgång till avancerad radiokommunikation under uppdrag. I dessa länder s försvarsmakter tjänstgör cirka två miljoner potentiella användare. Värdet av den globala marknaden för INVISIOs personliga system på militär- och försvarsområdet uppskattas till cirka 20 miljarder kronor. Kunderna gör i regel upphandlingar med intervaller om fyra år, vilket innebär att den årliga adresserbara marknaden är värd ungefär fem miljarder kronor.
Det finns idag mer än 200 000 användare av INVISIOs personliga system vilket innebär att marknadspenetrationen uppskattas till cirka 10 procent. Utsikterna för fortsatt tillväxt inom den adresserbara marknaden är därför goda.

INVISIOs personliga system dämpar skadliga ljud samtidigt som det förstärker svaga ljud och bevarar bärarens förmåga att uppfatta varifrån ljud kommer.
Det årliga värdet av INVISIOs totala adresserbara marknad uppgår efter förvärvet till drygt 14 miljarder kronor.
Årlig adresserbar marknad för INVISIOs personliga system riktat till försvarsmarknaden är värd 5 miljarder kronor.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 4
Bokslutskommuniké 2020
Polis- och säkerhetsmarknaden för INVISIOs personliga system
INVISIO har sedan många år ett flertal kunder inom polisens specialenheter i USA och Europa. Under de två senaste åren har INVISIO intensifierat arbetet med att marknadsföra sitt erbjudande till bredare kategorier inom polismyndigheter.
I nuvarande skede fokuserar INVISIO sin marknadsföring på polis- och säkerhetsmarknaderna i USA och Europa samt utvalda länder i Asien, där det finns totalt cirka 2,7 miljoner poliser. Av dessa bedöms 700 000 – 900 000 vara INVISIOs primära målgrupp.
Värdet av polis- och säkerhetsmarknaden för INVISIOs personliga system i dessa marknader uppskattas till cirka nio miljarder kronor. Bolaget bedömer att kunderna upphandlar i intervaller om fem till sju år, vilket innebär att den årliga adresserbara marknaden för INVISIOs system är värd ungefär 1,5 miljarder kronor.
Marknaden för Racal Acoustics personliga system
Racal Acoustics användare är framförallt besättningar och passagerare i större militära fordon framförallt i Europa och USA men även i vissa utvalda andra länder. Branschstatistik visar att det finns sammanlagt cirka 1,2 miljoner positioner/sittplatser i relevanta fordon och marknader, vilka har behov av ett "High noise-headset" för kommunikation och hörselskydd.
Värdet av den globala adresserbara militära marknaden uppskattas till cirka 7,0 miljarder kronor. Kunderna gör i regel upphandlingar med intervaller om 15 år vilket innebär att den årliga målmarknaden är värd ungefär 0,5-0,7 miljarder kronor. Storleksberäkningarna inbegriper inte marknaderna för räddningstjänst och flyg, vilka också är relevanta områden för Racal Acoustics lösningar.
Marknaden för Intercom-systemet
Med Intercom-systemet breddar INVISIO sitt erbjudande med en unik kommunikationslösning för användning tillsammans med den personliga utrustningen i fordon, båtar och helikoptrar för militärt eller polisiärt bruk. Intercom-systemet kan medföras av en enskild soldat som en portabel lösning eller monteras i ett fordon eller annat transportmedel.
Marknaden för det portabla Intercom-systemet
INVISIO avser att i ett första skede fokusera på det portabla erbjudandet och rikta det till de nuvarande användarna av det personliga systemet. Bolaget uppskattar att den adresserbara marknaden kan uppgå till 25 000 – 40 000 system.
Bolaget skattar att kunderna kommer att göra upphandlingar i intervaller om fem till sju år, vilket innebär att den årliga adresserbara marknaden för INVISIOs portabla Intercom-system är värd ungefär 0,5 miljarder kronor.
Marknaden för det fast monterade Intercom-systemet
I ett andra steg avser INVISIO att adressera kundernas befintliga flotta av fordon och även tillverkare av fordon samt företag som utrustar dessa. Bolaget uppskattar att det finns cirka 650 000 fordon relevanta för INVISIOs erbjudande. Bedömd livslängd för systemet är cirka tio år, vilket ger en årlig adresserbar marknad på cirka 6,5 miljarder kronor.
Årlig adresserbar marknad för INVISIOs personliga system riktat till polis och säkerhetsmarknaden är värd 1,5 miljarder kronor.
Årlig adresserbar marknad för Racal Acoustics personliga system är värd 0,5-0,7 miljarder kronor.
Årlig adresserbar total marknad för INVISIOs Intercom-system är värd 7,0 miljarder kronor.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 5
Bokslutskommuniké 2020
Konkurrenssituationen
INVISIOs personliga system har konkurrens av en handfull leverantörer. Det finns till exempel tillverkare av hörselskyddsutrustning och tillverkare av hjälmar vilka erbjuder en integrerad kommunikationslösning och hörselskydd i form av kåpor.
INVISIOs system med patenterad kabelteknologi erbjuder en systemintegration och funktionalitet som är unik. Erbjudandet förstärks ytterligare av Intercom-systemet, som är en ny lösning för internkommunikation i fordon, båtar och helikoptrar.
Konkurrenssituationen för Racal Acoustics kännetecknas av att marknaden rymmer ett fåtal konkurrenter. Utöver bolaget själv finns det ytterligare tre till fyra relevanta leverantörer. Racal Acoustics har en marknadsledande position inom sin nisch.
INVISIO bedömer att bolaget har ett försprång i förhållande till sina konkurrenter när det gäller innovationsförmåga, väletablerade relationer med kunderna samt förståelse för deras behov.

Hörsel- och kommunikationsutrustning är viktiga delar under en kritisk insats och har varit föremål för modernisering under ett antal år, främst inom försvaret men även inom polisväsendet.
Försäljning
Försäljningen sker från huvudkontoret i Köpenhamn och via egna försäljningskontor i USA, Frankrike och Italien samt via Racal Acoustics kontor i Storbritannien. Försäljning sker även via ett globalt nätverk av partners och återförsäljare. Större affärer sker vanligtvis via upphandlingar. Koncernen har ramavtal med långa löptider med försvars- och polismyndigheter i bland annat USA, Kanada, Storbritannien, Australien och Danmark.
Ojämnt fördelat orderflöde och omsättning
INVISIOs marknad präglas av större upphandlingar med ojämn frekvens. Försäljningsprocesserna är ofta långa på grund av omfattande administrativa processer och kundtester både i laboratorier och bland slutanvändare. Såväl orderingång som omsättning kan fluktuera kraftigt mellan kvartalen och därför bör bolagets utveckling utvärderas i ett längre tidsperspektiv än ett enskilt kvartal eller år.
Finansiella mål och strategier
Bolagets finansiella mål är att försäljningen ska öka med i genomsnitt 20 procent per år och rörelsemarginalen ska uppgå till minst 15 procent. Under den senaste femårsperioden har försäljningen i genomsnitt vuxit årligen med drygt 18 procent och rörelsemarginalen har i genomsnitt uppgått till drygt 22 procent.
För att uppnå de finansiella målen arbetar INVISIO efter följande strategier:
- Öka marknadsandelen på befintliga marknader genom att, utöver att vinna nya upphandlingar, öka försäljningen inom ramen för redan ingångna avtal.
- Bredda produktportföljen genom innovativ och kundnära utveckling.
- Adressera nya användargrupper som har likartade behov av kommunikation i uppdragskritiska miljöer samt behov av att skydda sin hörsel.
- Geografisk expansion till tillväxtmarknader med långsiktig potential, bland andra Asien och delar av Mellanöstern och Sydamerika.
- Hållbar och kostnadseffektiv verksamhet med fokus både på intern verksamhet och på den externa tillverkningen av produkterna.

Hörselskador är ett vanligt problem hos försvarsanställda. Särskilt soldater i krigshärjade områden drabbas.
Statistik visar att problemen kostar det amerikanska försvaret miljardbelopp varje år.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 6
Bokslutskommuniké 2020
Omsättning och resultat
Fjärde kvartalet 2020
Omsättningen i det fjärde kvartalet uppgick till 172,8 MSEK (200,5), vilket innebär en minskning med 14 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Den lägre omsättningen är delvis en konsekvens av att försäljningen i fjärde kvartalet 2019 var rekordstark, men också av att kundprojekt blivit försenade till följd av pågående pandemi.
I jämförbara valutor minskade omsättningen med 8 procent. Försäljningen på internationella marknader sker främst i USD, EUR och GBP. INVISIO valutasäkrar större order för att på kort sikt balansera valutafluktuationer.
INVISIO kan konstatera att den andel av försäljningen som är relaterad till befintliga kunder, och som inte föranleder ett offentliggörande, fortsätter att öka. Detta är en logisk konsekvens av en allt större och växande kundbas och ett bredare kunderbjudande.
Orderingången i kvartalet var 125,6 MSEK (269,0). Orderboken uppgick till 123,2 MSEK (145,0) vid periodens utgång.
INVISIOs marknad präglas av större upphandlingar med ojämn frekvens. Ledtiderna är ofta långa på grund av omfattande processer med kundtester i både laboratorier och bland slutanvändare. Detta medför att orderingång och omsättning sett till enskilda kvartal kan variera och ge effekt på helåret.
Bruttovinsten uppgick till 102,2 MSEK (123,1) och bruttomarginalen till 59,1 procent (61,4). Bruttomarginalen kan variera mellan kvartalen beroende på produktmix och andelen direktförsäljning till slutkund.
Rörelsekostnaderna för kvartalet var 61,9 MSEK (49,6).
Under kvartalet aktiverades utvecklingskostnader om 4,0 MSEK (8,5). I rörelsekostnaderna ingår avskrivningar av aktiverade utvecklingskostnader om 3,5 MSEK (1,0). De ökade avskrivningarna beror på att ett antal större utvecklingsprojekt har avslutats och produkter har färdigställts enligt bolagets tillväxtstrategi.
Rörelseresultatet och rörelsemarginalen under kvartalet uppgick till 40,2 MSEK (73,5) respektive 23,3 procent (36,7). Kvartalets rörelseresultat rymmer förvärvsrelaterade engångskostnader med drygt 7 MSEK. Rörelsemarginalen i kvartalet exklusive förvärvsrelaterade kostnader uppgick till 27,5 procent. Den i kvartalet lägre rörelsemarginalen jämfört med motsvarande period föregående år är framförallt en konsekvens av framåtriktade satsningar i produktutveckling och organisationsuppbyggnad inom FoU och försäljning.
Finansnettot uppgick till -1,4 MSEK (-1,4).
Resultat före skatt uppgick till 38,9 MSEK (72,1) och periodens resultat uppgick till 27,5 MSEK (55,4). Resultatet per aktie blev 0,62 SEK (1,26).

Omsättning per kvartal och rullande 12 månader (MSEK)

Orderbok per kvartal och rullande 12 månader (MSEK)
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 7
Bokslutskommuniké 2020
Helåret 2020
Omsättningen för helåret 2020 uppgick till 532,0 MSEK (513,8), en ökning med drygt 3 procent. I jämförbara valutor var ökningen 7 procent.
Bruttovinsten uppgick till 309,0 MSEK (313,3) och bruttomarginalen till 58,1 procent (61,0).
Rörelsekostnaderna för helåret 2020 var 213,6 MSEK (180,7). Ökningen hänförs till större organisation och ökade aktiviteter i enlighet med tillväxtstrategin. Antal anställda har ökat med 24 procent och uppgick vid kvartalets slut till 125 personer (101).
Under perioden aktiverades utvecklingskostnader om 19,1 MSEK (39,6).
I rörelsekostnaderna ingår avskrivningar av aktiverade utvecklingskostnader om 6,4 MSEK (4,0).
Rörelseresultatet för perioden uppgick till 95,4 MSEK (132,6) och rörelsemarginalen blev 17,9 procent (25,8).
Finansnettot uppgick till -10,5 MSEK (1,5). På grund av det osäkra leveransläget orsakat av Covid-19 har en medveten uppbyggnad skett av lagervärde i USA. Dollarkursutvecklingen under perioden har bidragit till det negativa finansnettot.
Resultat före skatt uppgick till 84,9 MSEK (134,1) och periodens resultat uppgick till 61,2 MSEK (101,6). Resultatet per aktie blev 1,39 SEK (2,30).
Kassaflöde, investeringar och finansiell ställning
Kassaflöde och investeringar
Koncernens kassaflöde för helåret 2020 uppgick till 20,7 MSEK (83,4), varav kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 85,6 MSEK (158,4) och kassaflödet från investeringsverksamheten till -25,4 MSEK (-40,8). Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -39,5 MSEK (-34,2), varav -37,5 MSEK (-30,9) avsåg utbetald utdelning.
Under 2020 uppgick koncernens investeringar till -25,4 MSEK (-40,8), varav -19,1 MSEK (-39,6) var aktiverade utvecklingskostnader och -6,2 MSEK (-0,6) var netto-investeringar i materiella anläggningstillgångar.
Lagervärdet vid kvartalets slut uppgick till 115,7 MSEK (95,6).
Likvida medel och finansiell ställning
Koncernens likvida medel vid kvartalets utgång uppgick till 157,7 MSEK (145,1). INVISIO har en god finansiell ställning och koncernen hade vid periodens slut inga lån.
Koncernens egna kapital uppgick vid utgången av perioden till 378,9 MSEK (366,0), vilket medförde en soliditet om 73 procent (76).
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 8
Bokslutskommuniké 2020
Moderbolaget
Moderbolagets nettoomsättning för helåret 2020 uppgick till 0,1 MSEK (0,1). Rörelse-resultatet uppgick till -8,6 MSEK (-7,7). Finansnettot uppgick till 160,3 MSEK (0,8). Utdelning från dotterbolag utgjorde 160,0 MSEK (0,0). Periodens resultat uppgick till 151,6 MSEK (-6,8).
Vid utgången av kvartalet uppgick moderbolagets kassa och bank till 38,9 MSEK (34,1). Eget kapital uppgick till 232,3 MSEK (114,6), vilket medförde en soliditet om 98 procent (96). Antalet anställda i moderbolaget uppgick till 1 (1).
Medarbetare
Antalet medarbetare i koncernen, omräknat till heltidstjänster var 125 (101) vid periodens utgång. Av de anställda var 103 män (81) och 22 kvinnor (20).
Övrig information
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
INVISIOs verksamhet och resultat påverkas av en rad yttre och inre faktorer. Det pågår en kontinuerlig process för att identifiera alla förekommande risker samt bedöma hur respektive risk ska hanteras. INVISIOs risker kan delas in i marknads-relaterade, verksamhetsrelaterade och finansiella risker. För en utförligare beskrivning av dessa risker se INVISIOs årsredovisning 2019.
Finansiella instrument
Verkligt värde på koncernens finansiella tillgångar och skulder uppskattas vara lika med det bokförda värdet.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning ska ske om 0,70 SEK per aktie för 2020 (0,85).
Enligt den utdelningspolicy som antagits av styrelsen skall storleken på utdelningar ta hänsyn till såväl INVISIOs långsiktiga tillväxt och resultatutveckling som kapitalbehov med hänsyn tagen till finansiella mål. Målet för utdelningen är att den skall utgöra 25 till 50 procent av vinst efter skatt.
Granskning
Denna bokslutskommuniké är inte granskad av bolagets revisorer.
Årsstämma 2021
Mot bakgrund av den extraordinära situation som råder till följd av covid-19-pandemin kommer INVISIOs årsstämma den 28 april 2021 att genomföras genom förhandsröstning (poströstning). Någon stämma med möjlighet att närvara personligen eller genom ombud kommer inte att äga rum; det blir alltså en stämma utan fysiskt deltagande.
Aktieägare som vill få ett ärende behandlat vid årsstämman kan skicka begäran skriftligen med e-post på adressen [email protected] eller med vanlig post på adressen: Styrelsen, INVISIO AB, Box 151, 201 21 Malmö. Begäran måste ha inkommit senast sju veckor före stämman för att kunna tas in i kallelsen och därmed på årsstämmans dagordning.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 9
Bokslutskommuniké 2020
Finansiell kalender
Delårsrapport januari – mars 2021 28 april 2021
Årsstämma 2021 (Sker genom poströstning) 28 april 2021
Delårsrapport januari - juni 2021 22 juli 2021
Delårsrapport januari - september 2021 28 oktober 2021
Årsredovisningen för verksamhetsåret 2020 kommer att finnas tillgänglig på webbplatsen www.invisio.com senast tre veckor innan årsstämman.
Delårsrapporter och årsredovisningar finns tillgängliga på www.invisio.com
Stockholm den 15 februari 2021.
Lars Højgård Hansen
VD
För ytterligare information, vänligen kontakta
Lars Højgård Hansen, VD
+45 5372 7722 | [email protected]
Thomas Larsson, CFO
+45 5372 7735 | [email protected]
Offentliggörande
Denna information är sådan information som INVISIO AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom VD:s försorg, för offentliggörande den 15 februari 2021, kl. 14:00 CET.
Adress
INVISIO AB | Box 151 | 201 21 Malmö
INVISIO AB är ett svenskt aktiebolag noterat på Nasdaq Stockholm. Bolagets aktie handlas under kortnamnet IVSO och ISIN-koden är SE0001200015.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 10
Bokslutskommuniké 2020
Inbjudan till telefonkonferens
INVISIO bjuder in media, investerare och analytiker till en telefonkonferens måndagen den 15 februari, klockan 15:00 där VD Lars Højgård Hansen presenterar INVISIOs bokslutskommuniké 2020.
Telefonkonferensen hålls på engelska och inleds med en kort presentation av rapporten följt av en frågestund.
Telefonnummer till konferensen
För att delta i konferensen ring ett av numren nedan. Vänligen ring in 5–10 minuter före utsatt starttid för att underlätta att konferensen startar på fastställd tid.
Standard international: +44 (0) 207 192 83 38
Sverige (Lokalt nummer): +46 (0) 856618467, (Avgiftsfritt): +46 (0) 200125160
Danmark (Lokalt nummer): +45 32720417, (Avgiftsfritt): +45 80711246
Storbritannien (Lokalt nummer): +44 (0) 8444819752, (Avgiftsfritt): +44 (0) 8002796619
Tyskland (lokalt nummer): +49 (0) 6922222625, (Avgiftsfritt): +49 (0) 8007234756
Frankrike (Lokalt nummer): +33 (0) 170700781, (Avgiftsfritt): +33 (0) 805101465
Schweiz (Lokalt nummer): +41 (0) 445807145, (Avgiftsfritt): +41 (0) 800000367
Konferens-ID: 694 0578
Webcast
För att följa presentationen via webben använd nedan länk: https://edge.media-server.com/mmc/p/8vnam9ea

För ytterligare information, vänligen kontakta
Michael Peterson, Director Investor Relations & Corporate Communication, INVISIO
+45 5372 7733 | [email protected]
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 11
Bokslutskommuniké 2020
Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultatet i sammandrag
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Not | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Intäkter | 2 | 172,8 | 200,5 | 532,0 | 513,8 |
| Kostnader för sålda varor | -70,6 | -77,4 | -222,9 | -200,5 | |
| Bruttovinst | 102,2 | 123,1 | 309,0 | 313,3 | |
| Rörelsekostnader* | -61,9 | -49,6 | -213,6 | -180,7 | |
| Rörelseresultat | 40,2 | 73,5 | 95,4 | 132,6 | |
| Finansiella poster netto | -1,4 | -1,4 | -10,5 | 1,5 | |
| Resultat före skatt | 38,9 | 72,1 | 84,9 | 134,1 | |
| Inkomstskatt | 3 | -11,4 | -16,7 | -23,7 | -32,5 |
| Periodens resultat | 27,5 | 55,4 | 61,2 | 101,6 | |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | |||||
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till resultaträkningen | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser av utländska verksamheter | -17,7 | -9,7 | -14,4 | 1,8 | |
| Periodens totalresultat | |||||
| (Hänförligt till moderbolagets aktieägare.) | 9,7 | 45,7 | 46,8 | 103,4 | |
| *I rörelsens kostnader ingår avskrivningar med | -5,2 | -2,5 | -12,7 | -10,0 | |
| Data per aktie | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| --- | --- | --- | --- | --- | |
| Q4 | Q4 | Helår | Helår | ||
| Periodens resultat per aktie, SEK | 0,62 | 1,26 | 1,39 | 2,30 | |
| Periodens resultat per aktie efter utspädning, SEK | 0,68 | 1,25 | 1,37 | 2,30 | |
| Eget kapital per aktie, SEK | 8,59 | 8,30 | 8,59 | 8,30 | |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 8,28 | 8,11 | 8,28 | 8,11 | |
| Soliditet, % | 73 | 76 | 73 | 76 | |
| Antal aktier, tusental | 44 098 | 44 098 | 44 098 | 44 098 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusental | 44 098 | 44 098 | 44 098 | 44 098 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning, tusental | 45 798 | 45 137 | 45 578 | 44 943 | |
| Aktiekurs vid periodens slut, SEK | 250,00 | 101,80 | 250,00 | 101,80 |
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 12
Bokslutskommuniké 2020
Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag
MSEK
| Tillgångar | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| Aktiverade utvecklingskostnader | 94,8 | 85,6 | |
| Inventarier | 4,1 | 3,1 | |
| Nyttjanderättter leasingavtal | 4 | 24,0 | 25,3 |
| Lämnade hyresdepositioner | 2,3 | 2,3 | |
| Uppskjutna skattefordringar | 3 | 2,8 | 1,8 |
| Varulager | 115,7 | 95,6 | |
| Kundfordringar | 100,4 | 111,0 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 14,0 | 10,0 | |
| Likvida medel | 157,7 | 145,1 | |
| Summa tillgångar | 515,8 | 479,7 |
Eget kapital och skulder
| Eget kapital | 378,9 | 366,0 | |
|---|---|---|---|
| Leasingskulder | 4 | 23,8 | 25,9 |
| Uppskjutna skatteskulder | 3 | 20,5 | 6,5 |
| Leverantörsskulder | 35,3 | 29,8 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 57,3 | 51,5 | |
| Summa eget kapital och skulder | 515,8 | 479,7 | |
| 2020 | 2019 | ||
| --- | --- | --- | |
| Förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag | Helår | Helår | |
| Ingående balans | 366,0 | 292,0 | |
| Personaloptionsprogram | 3,5 | 1,5 | |
| Utdelning | -37,5 | -30,9 | |
| Totalresultat | 46,8 | 103,4 | |
| Utgående balans | 378,9 | 366,0 |
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 13
Bokslutskommuniké 2020
Koncernens rapport över kassaflöde i sammandrag
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat före skatt | 38,9 | 72,1 | 84,9 | 134,1 |
| Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet | 10,8 | 5,4 | 24,0 | 8,7 |
| Betalda inkomstskatter | -7,0 | -0,9 | -12,3 | -2,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital | 42,6 | 76,7 | 96,7 | 140,0 |
| Förändringar av varulager | 21,4 | 5,7 | -27,1 | 7,5 |
| Förändringar av rörelsefordringar | -21,6 | -32,4 | -1,6 | 2,3 |
| Förändringar av rörelseskulder | 8,0 | 8,6 | 17,6 | 8,6 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | 7,8 | -18,1 | -11,1 | 18,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 50,4 | 58,6 | 85,6 | 158,4 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Aktivering av utvecklingskostnader | -4,0 | -8,5 | -19,1 | -39,6 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -3,5 | -0,1 | -6,2 | -0,6 |
| Förvärv av finansiella tillgångar | -0,1 | -0,4 | -0,1 | -0,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -7,6 | -8,9 | -25,4 | -40,8 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändringar av leasingskulder | -0,2 | -1,8 | -2,1 | -3,4 |
| Utbetald utdelning | - | - | -37,5 | -30,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -0,2 | -1,8 | -39,5 | -34,2 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 42,7 | 47,9 | 20,7 | 83,4 |
| Likvida medel vid periodens början | 123,7 | 101,4 | 145,1 | 62,2 |
| Omräkningsdifferens i likvida medel | -8,6 | -4,1 | -8,1 | -0,5 |
| Likvida medel vid periodens slut | 157,7 | 145,1 | 157,7 | 145,1 |
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 14
Bokslutskommuniké 2020
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Intäkter | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Rörelsekostnader | -2,1 | -2,1 | -8,7 | -7,7 |
| Rörelseresultat | -2,1 | -2,1 | -8,6 | -7,7 |
| Finansiella poster netto** | 110,1 | -0,8 | 160,3 | 0,8 |
| Resultat före skatt | 108,0 | -3,0 | 151,6 | -6,8 |
| Inkomstskatt | - | - | - | - |
| Periodens resultat | 108,0 | -3,0 | 151,6 | -6,8 |
| **Varav utdelning från dotterföretag | 110,0 | - | 160,0 | - |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| MSEK | ||
|---|---|---|
| Tillgångar | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Andelar i koncernföretag | 88,9 | 85,4 |
| Fordringar hos koncernföretag | 108,7 | - |
| Övriga kortfristiga fordringar | 0,8 | 0,3 |
| Kassa och bank | 38,9 | 34,1 |
| Summa tillgångar | 237,3 | 119,8 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 65,7 | 65,7 |
| Fritt eget kapital | 166,6 | 48,9 |
| Leverantörsskulder | 0,6 | 0,3 |
| Skulder till koncernföretag | 2,7 | 3,4 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1,7 | 1,5 |
| Summa eget kapital och skulder | 237,3 | 119,8 |
| 2020 | 2019 | |
| Förändringar i moderbolagets eget kapital | Helår | Helår |
| Ingående balans | 114,6 | 150,8 |
| Personaloptionsprogram | 3,5 | 1,5 |
| Utdelning | -37,5 | -30,9 |
| Periodens resultat** | 151,6 | -6,8 |
| Utgående balans | 232,3 | 114,6 |
| **Varav utdelning från dotterföretag | 160,0 | - |
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 15
Bokslutskommuniké 2020
Noter
Not 1. Redovisnings- och värderingsprinciper
Delårsrapporten för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34, RFR 1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner samt Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning är upprättad i enlighet med RFR 2, Redovisning för juridiska personer samt Årsredovisningslagen. De redovisningsprinciper som tillämpas överensstämmer med de som redogörs för i INVISIOs årsredovisning 2019.
Nya standarder
Inga nya standarder och ändringar av tolkningar och befintliga standarder som träder ikraft för räkenskapsår som börjar efter 1 januari 2020 förväntas ha någon väsentlig inverkan på koncernens finansiella rapporter.
Not 2. Intäkter per geografiskt område
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q4 | Q4 | Helår | Helår |
| Sverige | 14,4 | 24,3 | 26,0 | 32,3 |
| Europa | 31,6 | 68,1 | 181,0 | 108,9 |
| Nordamerika | 96,5 | 106,2 | 280,1 | 357,9 |
| Övriga världen | 30,3 | 2,0 | 44,9 | 14,6 |
| Summa | 172,8 | 200,5 | 532,0 | 513,8 |
Not 3. Skatt
| MSEK | ||
|---|---|---|
| Uppskjutna skattefordringar | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Fordran hänförlig till övriga temporära skillnader | 2,8 | 1,8 |
| Utgående balans | 2,8 | 1,8 |
| Uppskjutna skatteskulder | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
| Fordran hänförlig till skattemässiga underskott i Danmark | 11,9 | |
| Skuld hänförlig till aktiverade utvecklingskostnader i Danmark | -20,9 | -18,8 |
| Fordran hänförlig till övriga temporära skillnader i Danmark | 0,4 | 0,4 |
| Utgående balans | -20,5 | -6,5 |
Uppskjutna skattefordringar som hänför sig till underskottsavdrag redovisas i den utsträckning det är sannolikt att avdragen kan avräknas mot överskott vid framtida beskattning. En enskild bedömning görs av varje bolag med hänsyn till historisk resultatutveckling och möjligheter att utnyttja underskottsavdragen. Dansk lagstiftning begränsar beloppsmässigt det årliga utnyttjandet av underskottsavdrag, vilket innebär att det danska dotterbolaget kommer att betala skatt för 2020. Underskottsavdraget i Danmark har utnyttjats till fullo under 2020.
Koncernens totala underskottsavdrag per 31 december 2020 var 130,9 MSEK (169,5), varav 0 MSEK (54,3) är aktiverade. Ej utnyttjade underskottsavdrag uppgick till 130,9 MSEK (115,2) och hänför sig främst till moderbolaget och kan i dagsläget inte aktiveras. Samtliga underskottsavdrag har obegränsad livslängd.
Not 4. Leasing
Koncernen tillämpar IFRS 16 Leasingavtal, vilket innebär att tillgångar och skulder hänförliga till leasingavtal redovisas i balansräkningen. Majoriteten av koncernens leasingavtal består av hyreskontrakt för lokaler. Koncernen har valt att exkludera korttidsleasingkontrakt leasing period under 12 månader och kontrakt av lågt värde (5 000 USD eller lägre), vilket kostnadsförts direkt. På denna samt nästföljande sida presenteras den effekt IFRS 16 har på koncernens resultaträkning, kassaflöde och utvalda nyckeltal.
Effekter på periodens resultat Jan-Dec
| 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Jan-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| MSEK | Exkl. IFRS 16 | Inkl. IFRS 16 | Exkl. IFRS 16 | Inkl. IFRS 16 |
| Bruttovinst | 309,0 | 309,0 | 313,3 | 313,3 |
| Rörelsekostnader, exkl. avskrivning | -205,5 | -200,9 | -175,3 | -170,7 |
| Avskrivningar | -8,3 | -12,7 | -5,8 | -10,0 |
| Rörelseresultat | 95,3 | 95,4 | 132,2 | 132,6 |
| Finansiella poster netto | -11,2 | -10,5 | 2,5 | 1,5 |
| Resultat före skatt | 84,1 | 84,9 | 134,7 | 134,1 |
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 16
Bokslutskommuniké 2020
Not 4. Leasing, forts
Effekter på periodens kassaflöde Jan-Dec
| 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Jan-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| Exkl. IFRS 16 | Inkl. IFRS 16 | Exkl. IFRS 16 | Inkl. IFRS 16 | |
| MSEK Den löpande verksamheten | ||||
| Resultat före skatt | 84,1 | 84,9 | 134,7 | 134,1 |
| Justeringar för poster som ej ingår i kassaflödet: | ||||
| - Avskrivningar | 8,3 | 12,7 | 5,8 | 10,0 |
| - Övriga poster | 11,4 | 11,4 | -4,1 | -4,1 |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | -23,4 | -23,4 | 18,4 | 18,4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 80,4 | 85,6 | 154,7 | 158,4 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -3,1 | -6,2 | -0,4 | -0,6 |
| Övriga poster i investeringsverksamheten | -19,2 | -19,2 | -40,1 | -40,1 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -22,2 | -25,4 | -40,5 | -40,8 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändringar av leasingskulder | - | -2,1 | - | -3,4 |
| Utbetald utdelning | -37,5 | -37,5 | -30,9 | -30,9 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -37,5 | -39,5 | -30,9 | -34,2 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 20,7 | 20,7 | 83,4 | 83,4 |
Effekter på utvalda nyckeltal Jan-Dec
| 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| Jan-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | Jan-Dec | |
| Exkl. IFRS 16 | Inkl. IFRS 16 | Exkl. IFRS 16 | Inkl. IFRS 16 | |
| MSEK | ||||
| EBITDA | 103,6 | 108,1 | 138,0 | 142,6 |
| Rörelseresultat | 95,3 | 95,4 | 132,2 | 132,6 |
| Rörelsemarginal, % | 17,9 | 17,9 | 25,7 | 25,8 |
| Periodens resultat | 60,4 | 61,2 | 102,2 | 101,6 |
| Periodens resultat per aktie, SEK | 1,37 | 1,39 | 2,32 | 2,30 |
Not 5. Händelser efter räkenskapsårets utgång
Den 29 jan förvärvade INVISIO 100 procent av aktierna i Racal Acoustics Ltd. Bolaget utvecklar och säljer system för kommunikation och hörselskydd för miljöer med en konstant hög ljudnivå. Racal Acoustics omsätter cirka 130 MSEK och har 55 anställda. Köpeskillingen uppgick till cirka 170 miljoner SEK och har finansierats till 100 MSEK med förvärvskredit. Förvärvsrelaterade kostnader uppgick under 2020 till 7,2 MSEK och har redovisats som övriga rörelsekostnader i resultaträkningen.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 17
Bokslutskommuniké 2020
Finansiella nyckeltal, alternativa nyckeltal och andra definitioner
I INVISIOs finansiella rapporter ingår både finansiella nyckeltal som specificeras i gällande regler för finansiell rapportering, alternativa nyckeltal enligt ESMA:s definition och andra nyckeltal relaterade till verksamheten. De alternativa nyckeltalen betraktas som relevanta för en investerare som bättre vill förstå bolagets resultat och finansiella ställning. Definitioner samt avstämning av de alternativa nyckeltal som ej är direkt avstämningsbara mot de finansiella rapporterna återfinns nedan. Avstämningen sker mot närmsta jämförbara finansiella IFRS-mått.
Bruttomarginal
Bruttovinst genom totala intäkter i procent.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat genom totala intäkter i procent.
Vinstmarginal
Periodens resultat genom totala intäkter i procent.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
EBIT (Rörelseresultat)
Rörelseresultat efter avskrivningar och nedskrivningar. INVISIO definierar EBIT på samma sätt som nyckeltalet Rörelseresultat.
Rörelsekostnader
Försäljnings- och marknadsföringskostnader, Administrationskostnader och Utvecklingskostnader.
Finansiella poster netto
Finansiella intäkter reducerat med Finansiella kostnader.
Soliditet
Eget kapital dividerat med totala tillgångar (balansomslutning).
Antal aktier
Antal utestående aktier vid periodens slut.
Antal aktier efter utspädning
Antal utestående aktier vid perioden slut med tillägg för aktier som tillkommer om samtliga potentiella aktier, som ger upphov till utspädning, konverteras till aktier. Endast de optionsprogram vars emissionskurs understiger periodens genomsnittliga börskurs kan leda till en utspädningseffekt.
Genomsnittligt antal utestående aktier
Vägt genomsnitt av antalet utestående aktier under perioden.
Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning
Vägt genomsnitt av antalet utestående aktier under perioden med tillägg för ett vägt antal aktier som tillkommer om samtliga potentiella aktie, som ger upphov till utspädning, konverteras till aktier. Endast de optionsprogram vars emissionskurs understiger periodens genomsnittliga börskurs kan leda till en utspädningseffekt.
Resultat per aktie
Årets resultat genom genomsnittligt antal utestående aktier.
Resultat per aktie efter utspädning
Årets resultat genom genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning.
Eget kapital per aktie
Eget kapital genom antal utestående aktier justerat för ej registrerade emissioner.
Eget kapital per aktie efter utspädning
Eget kapital genom antal utestående aktier efter utspädning.
Antal anställda vid periodens slut
Antal anställda vid periodens sista månads löneutbetalningstillfälle.
Rörelseresultat exklusive förvärvskostnader
Rörelseresultat exklusive förvärvskostnader av engångskaraktär. Förvärvskostnader av engångskaraktär är ej återkommande kostnader som uppstår i samband med förvärv.
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 18
Bokslutskommuniké 2020
Avstämning av alternativa nyckeltal
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Q4 | Q4 | Helår | Helår | |
| Bruttovinst | A | 102,2 | 123,1 | 309,0 | 313,3 |
| Rörelse kostnader | B | 61,9 | 49,6 | 213,6 | 180,7 |
| EBIT (Rörelseresultat) | A-B | 40,2 | 73,5 | 95,4 | 132,6 |
| EBIT (Rörelseresultat) | A | 40,2 | 73,5 | 95,4 | 132,6 |
| Av- och nedskrivningar, immateriella och materiella tillgångar | B | 5,2 | 2,5 | 12,7 | 10,0 |
| EBITDA | A+B | 45,5 | 76,0 | 108,1 | 142,6 |
| EBIT (Rörelseresultat) | A | 40,2 | 73,5 | 95,4 | 132,6 |
| Förvärvsrelaterade engångskostnader | B | 7,2 | - | 7,2 | - |
| EBIT exklusive förvärvskostnader | A+B | 47,4 | 73,5 | 102,6 | 132,6 |
| MSEK | 2020-12-31 | 2019-12-31 | |||
| --- | --- | --- | --- | ||
| Eget kapital | A | 378,9 | 366,0 | ||
| Antal aktier, tusental | B | 44 098 | 44 098 | ||
| Eget kapital per aktie, SEK | A/B | 8,59 | 8,30 | ||
| Eget kapital | A | 378,9 | 366,0 | ||
| Antal aktier efter utspädning, tusental | B | 45 758 | 45 137 | ||
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | A/B | 8,28 | 8,11 |
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 19
Bokslutskommuniké 2020
Översikt – åtta senaste kvartalen
| MSEK | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | Q1 | Q2 | Q3 | Q4 | |
| Intäkter | 66,8 | 137,2 | 109,2 | 200,5 | 116,8 | 123,6 | 118,7 | 172,8 |
| Kostnader för sålda varor | -26,2 | -50,1 | -46,9 | -77,4 | -49,6 | -43,7 | -59,0 | -70,6 |
| Bruttovinst | 40,7 | 87,2 | 62,3 | 123,1 | 67,2 | 79,9 | 59,8 | 102,2 |
| Rörelsekostnader | -39,2 | -48,4 | -43,6 | -49,6 | -52,8 | -55,4 | -43,4 | -61,9 |
| Rörelseresultat | 1,5 | 38,8 | 18,8 | 73,5 | 14,4 | 24,4 | 16,4 | 40,2 |
| Finansiella poster netto | 1,1 | -1,3 | 3,2 | -1,4 | -0,5 | -0,5 | -8,2 | -1,4 |
| Resultat före skatt | 2,6 | 37,5 | 21,9 | 72,1 | 13,9 | 24,0 | 8,2 | 38,9 |
| Skatt på periodens resultat | -1,1 | -9,0 | -5,7 | -16,7 | -4,5 | -5,9 | -1,9 | -11,4 |
| Periodens resultat | 1,5 | 28,5 | 16,2 | 55,4 | 9,4 | 18,1 | 6,2 | 27,5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 8,0 | 52,8 | 39,0 | 58,6 | 51,9 | 49,7 | -66,5 | 50,4 |
| Bruttomarginal, % | 60,9 | 63,5 | 57,1 | 61,4 | 57,5 | 64,6 | 50,3 | 59,1 |
| Rörelsemarginal, % | 2,2 | 28,2 | 17,2 | 36,7 | 12,3 | 19,8 | 13,8 | 23,3 |
| Vinstmarginal, % | 2,3 | 20,8 | 14,9 | 27,6 | 8,1 | 14,6 | 5,2 | 15,9 |
| Soliditet, % | 77 | 76 | 77 | 76 | 76 | 72 | 73 | 73 |
| Periodens resultat per aktie, SEK* | 0,03 | 0,65 | 0,37 | 1,26 | 0,21 | 0,41 | 0,14 | 0,62 |
| Eget kapital per aktie, SEK* | 6,74 | 6,76 | 7,25 | 8,30 | 9,03 | 8,14 | 8,35 | 8,59 |
- Före utspädning
INVISIO AB | Bokslutskommuniké 2020 | 20