AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2012
Oct 24, 2012
2930_10-q_2012-10-24_41e6b62d-7a62-45d0-8f2f-b9007af6d44d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
- Koncernens nettoomsättning tredje kvartalet 2012 uppgick till 1 003 MSEK (998). Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 8 procent med en organisk tillväxt på 6 procent (3).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 271 MSEK (264). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 4 MSEK (4). Rörelsemarginalen var 27 procent (26) före och efter omvärderingarna.
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 177 MSEK (171) och resultatet per aktie var 2,21 SEK (2,14).
- Investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 299 MSEK (660).
- Kassaflödet från rörelsen uppgick till 496 MSEK (544).
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Nettoomsättning | 1 003 | 998 | 1 | 3 004 | 2 907 | 3 |
| Nettoomsättning exklusive | 999 | 994 | 1 | 3 039 | 2 882 | 5 |
| omvärderingar | ||||||
| Organisk tillväxt, % | 6 | 3 | 6 | 1 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 271 | 264 | 3 | 649 | 640 | 1 |
| Rörelsemarginal, % | 27 | 26 | 22 | 22 | ||
| Resultat före skatt | 236 | 228 | 4 | 544 | 559 | -3 |
| Periodens resultat | 177 | 171 | 4 | 408 | 390 | 5 |
| Kassaflöde från den löpande | 496 | 544 | -9 | 1 349 | 1 193 | 13 |
| verksamheten | ||||||
| Resultat per aktie före och efter | 2,21 | 2,14 | 3 | 5,13 | 4,88 | 5 |
| utspädning, SEK | ||||||
| Avkastning på köpta fordringar, % | 19 | 21 | 18 | 21 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 299 | 660 | -55 | 1 261 | 1 306 | -3 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat | 1,40 | 1,53 | 1,40 | 1,53 | ||
| före avskrivningar och amorteringar |
Organisk tillväxt
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av förfallna fordringar)
Rörelseresultat
Rörelsemarginal
Resultat per aktie
Investeringar i förfallna fordringar
Avkastning på förfallna fordringar
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande onsdagen den 24 oktober 2012, kl 07.00.
Intrum Justitia har haft en stabil utveckling under 2012, även under det tredje kvartalet. Den organiska tillväxten uppgick till 6 procent och rörelseresultatet ökade med 10 procent justerat för valutaeffekter och omvärderingar av portföljer. Kassaflödet från rörelsen är starkt och uppgick till 496 MSEK för kvartalet. Vår finansiella flexibilitet är mycket god, med tillgängliga, outnyttjade krediter om cirka 3 miljarder SEK i slutet av det tredje kvartalet, efter det första halvårets framgångsrika anpassning av vår bankfinansiering samt etablering av Intrum Justitia på obligationsmarknaden.
Verksamhetsområdet Finansiella tjänster har haft en positiv utveckling under kvartalet. Verksamhetsområdet domineras av köp av förfallna fordringar där avkastningen på skuldportföljerna uppgick till 19%. Intäkterna ökade med 27 procent under det tredje kvartalet justerat för valutaeffekter med en verksamhetsmarginal på en fortsatt hög nivå.
Vår Kredithanteringsverksamhet fortsätter att utvecklas stabilt. Omsättningen ökade med 5 procent under det tredje kvartalet, justerat för valutaeffekter. Till följd av att vi fortsätter att öka antalet ärenden som hanteras i de rättsliga systemen påverkas resultatet kortsiktigt negativt. På längre sikt kommer dessa åtgärder att bidra till en ökad intjäning och ökad stabilitet i verksamheten.
I våra regioner har Norra Europa en positiv trend med ökande intäkter och rörelseresultat. Utvecklingen drivs av ökade investeringar i portföljer med förfallna fordringar, men också av en god utveckling inom kredithantering samt god kostnadskontroll. I Centrala Europa var utvecklingen stabil som helhet under det tredje kvartalet. I Tyskland är investeringsnivån i nya portföljer med förfallna fordringar fortsatt för låg vilket medför att effektiviteten i verksamheten inte är tillfredsställande. Mot bakgrund av den otillfredsställande utvecklingen genomförs för närvarande en genomlysning av den tyska verksamheten. I Västra Europa ser vi fortsatt en påverkan av det osäkra makroläget, vilket resulterat i att vi selektivt minskar investeringsnivåerna i portföljer med förfallna fordringar samt att vi har ökade kostnader för inkassering.
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Nettoomsättning | 1 003 | 998 | 1 | 3 004 | 2 907 | 3 | 3 950 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 271 | 264 | 3 | 649 | 640 | 1 | 868 |
| Rörelsemarginal, % | 27 | 26 | 22 | 22 | 22 | ||
| Finansnetto | -35 | -36 | -3 | -105 | -81 | 30 | -115 |
| Skatt | -59 | -57 | 4 | -136 | -169 | -20 | -200 |
| Periodens resultat | 177 | 171 | 4 | 408 | 390 | 5 | 553 |
| M edeltal anställda |
3 406 | 3 282 | 4 | 3 388 | 3 213 | 5 | 3 331 |
Omsättningsökningen i tredje kvartalet var 1 procent och består av organisk tillväxt 6 procent, förvärvseffekter 2 procent, samt valutaeffekter –7 procent. Den förbättrade organiska tillväxten är främst hänförligt till den ökade investeringsvolymen inom köp av förfallna fordringar . Rörelseresultatet förbättrades med 3 procent under det tredje kvartalet, men justerat för valutaeffekter samt omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var ökningen 10 procent. Den starka tillväxten i investeringar i förfallna fordringar de senaste åren samt en god intern effektivitet och kostnadskontroll driver vinsttillväxten i koncernen. Se nedan för en mer detaljerad beskrivning av den operativa utvecklingen inom koncernens regioner samt verksamhetsområden.
Under det tredje kvartalet har Intrum Justitia nått en överenskommelse avseende den spanska rättstvist som offentliggjordes i första kvartalet 2012 varvid ärendet är slutligt reglerat mellan parterna.
Kvartalets finansnetto uppgick till –35 MSEK (–36). Kursdifferenser har påverkat finansnettot med – 2 MSEK (6) och övriga finansiella poster med –7 MSEK (–20). I tredje kvartalet 2011 omfattade övriga finansiella poster kostnader av engångskaraktär som uppstod i samband med omförhandling av koncernens kreditfacilitet som genomfördes under 2011.
Kvartalets resultat belastas med 25 procent skatt, motsvarande bedömd genomsnittlig skattekostnad för helåret 2012. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' för ytterligare information om vissa pågående skattetvister.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 496 MSEK (544). Kassaflödet har påverkats positivt av ett förbättrat rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar men negativt av ett sämre kassaflöde från rörelsekapitalet samt högre betald skatt. Betalningar under kvartalet för investeringar i förfallna fordringar uppgick till 299 MSEK (660).
| M SEK om inte annat anges |
Juli-sept 2012 |
Juli-sept 2011 |
Förändring % |
|---|---|---|---|
| Nettoskuld | 2 976 | 2 801 | 6 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
1,40 | 1,53 | |
| Eget kapital | 2 801 | 2 705 | 4 |
| Likvida medel | 487 | 420 | 16 |
Ökningen av koncernens nettoskuld jämfört med samma period föregående år är främst hänförlig till en hög nivå av investeringar i förfallna fordringar. Genom en god resultatutveckling och starkt kassaflöde är koncernens nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar på en relativt oförändrat och låg nivå om 1,40.
Koncernens lånefaciliteter uppgår till 5 miljarder SEK, där ca 2 miljarder SEK utnyttjades vid kvartalets slut. Koncernens totala beviljade lånefinansiering uppgår till 6 miljarder SEK inklusive 1 miljard SEK som nyttjas inom ramen för koncernens obligationsprogram. Gruppens förfallostruktur innebär att 2 miljarder SEK av de totala beviljade lånen förfaller årligen under 2015-2017. För kortfristig finansiering använder sig koncernen av ett certifikatprogram med en upplåning om 607 MSEK per den 30 september 2012.
Koncernens goodwill uppgick till 2 334 MSEK, jämfört med 2 204 MSEK per den 31 december 2011. Förändringen var hänförlig till preliminärt redovisad goodwill avseende ett holländskt förvärv, 224 MSEK, samt kursdifferenser på –94 MSEK.
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | ||||
| Nettoomsättning | 499 | 450 | 11 | 1 441 | 1 298 | 11 | 1 777 | |||
| Rörelseresultat | 170 | 143 | 19 | 403 | 345 | 17 | 453 | |||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 496 | 447 | 11 | 1 435 | 1 281 | 12 | 1 759 | |||
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 167 | 140 | 19 | 397 | 328 | 21 | 435 | |||
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 34 | 31 | 28 | 26 | 25 |
Kvartalets omsättning ökade med 17 procent och rörelseresultatet förbättrades med 25 procent justerat för valutaeffekter, jämfört med samma period föregående år. Verksamheten i regionen utvecklas fortsatt starkt, drivet av främst ökade investeringsnivåer i avskriva fordringar. Rörelseresultatet för tredje kvartalet föregående år belastades med integrationskostnader om –3 MSEK. Under det tredje kvartalet har en mycket stor polsk bankportfölj integrerats, vilket innebär att kostnader för rättsliga inkassoåtgärder kommer att fortsätta att öka framöver.
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | ||||
| Nettoomsättning | 227 | 233 | -3 | 689 | 655 | 5 | 906 | |||
| Rörelseresultat | 55 | 59 | -7 | 144 | 132 | 9 | 200 | |||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 227 | 233 | -3 | 689 | 647 | 6 | 899 | |||
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 55 | 59 | -7 | 144 | 124 | 16 | 193 | |||
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 24 | 25 | 21 | 19 | 21 |
Kvartalets omsättning ökade med 8 procent och rörelseresultatet förbättrades med 4 procent i lokala valutor, jämfört med samma period föregående år. Vår verksamhet i regionen som helhet utvecklas väl, med en effektiv kredithanteringsverksamhet och en god avkastning på portföljer med förfallna fordringar. I Tyskland kvarstår problematiken med att minskade volymer i åldrande portföljer inte kunnat kompenseras med nya portföljförvärv, vilket resulterat i bristande kostnadseffektivitet. Därför pågår en översyn av den tyska verksamheten.
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Nettoomsättning | 277 | 315 | -12 | 874 | 954 | -8 | 1 267 |
| Rörelseresultat | 46 | 62 | -26 | 102 | 173 | -41 | 224 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 276 | 314 | -12 | 915 | 953 | -4 | 1 273 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 45 | 61 | -26 | 143 | 172 | -17 | 230 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 16 | 19 | 16 | 18 | 18 |
Kvartalets omsättning minskade med 4 procent och rörelseresultatet minskade med 20 procent i lokala valutor, jämfört med samma period föregående år. Flera länder i regionen påverkas av det osäkra makroekonomiska läget, där flera kundsegment prioriterar ökade inkassoåtgärder på befintliga ärenden. Volymutvecklingen är därmed generellt positiv men samtidigt påverkas lönsamheten negativt av prispress samt högre kostnader per ärende för Intrum Justitia. Regionen Västra Europa är fortsatt restriktiv avseende investeringar i portföljer med förfallna fordringar i flera länder där den makroekonomiska situationen är svag eller osäker.
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Nettoomsättning | 810 | 827 | -2 | 2 501 | 2 425 | 3 | 3 293 |
| Verksamhetsresultat | 210 | 234 | -10 | 605 | 622 | -3 | 843 |
| Verksamhetsmarginal, % | 26 | 28 | 24 | 26 | 26 | ||
Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 5 procent under kvartalet och verksamhetsresultatet minskade med 4 procent. Verksamhetsresultatet påverkas kortsiktigt negativt av ökade kostnader för rättsliga inkassoåtgärder.
| Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |||||
| 321 | 273 | 18 | 874 | 790 | 11 | 1 088 | |||||
| 174 | 150 | 16 | 446 | 432 | 3 | 591 | |||||
| 54 | 55 | 51 | 55 | 54 | |||||||
| 19 | 21 | 18 | 21 | 21 | |||||||
| 299 | 660 | -55 | 1 261 | 1 306 | -3 | 1 804 | |||||
| 3 528 | 3 160 | 12 | 3 528 | 3 160 | 12 | 3 229 | |||||
Aktiviteten inom köp av portföljer med förfallna fordringar är god och investeringsnivån i kvartalet var fortsatt hög. Jämfört med tredje kvartalet föregående år minskar investeringarna i förfallna fordringar, en följd av att Intrum Justitia då genomförde ett enskilt större förvärv. Totalt sett under årets första nio månader är investeringsnivån i linje med föregående år.
För information om Intrum Justitias redovisningsprincip för förfallna fordringar, se Årsredovisningen sid 57.
Europa präglas av betydande regionala skillnader och osäkerheten är stor kring den makroekonomiska utvecklingen i flera länder. I en väsentligt försämrad makroekonomisk situation i Europa med ökad arbetslöshet påverkas Intrum Justitia negativt.
Intrum Justitias bedömning är att koncernens strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande finansiella tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Företagens behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar och därtill ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet exempelvis genom försäljning av fordringar. Detta är trender som långsiktigt gynnar Intrum Justitia.
Efter skatterevision i koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 beslutade Skatteverket under 2011 om skattetillägg på 19 MSEK. Intrum Justitia anser emellertid att någon oriktig uppgift inte har lämnats i deklarationen, varmed förutsättningen för skattetillägg inte är uppfylld. Bolaget har därför överklagat beslutet vad gäller skattetillägget och reserverade inte någon kostnad för detta.
Vid en skatterevision i Belgien ifrågasattes under 2011 bolagets rätt till avdrag för beräknad ränta (notional interest deduction). Bolaget för en diskussion med skattemyndigheterna, men riskerar i värsta fall tillkommande skatt för inkomståren 2008 och 2009 samt skattetillägg och ränta på sammanlagt 10 MEUR. Enligt bolagets mening är skattemyndighetens bedömning inte korrekt, då man hänvisar till rättsfall som avser andra situationer än den aktuella. Intrum Justitia har därför inte reserverat någon tillkommande skatt.
Intrum Justitia har under tredje kvartalet 2012 inte haft anledning att ändra synen på vad det troligaste utfallet är av de pågående skattetvisterna, och reserverar därför ingen tillkommande skattekostnad i kvartalsbokslutet.
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ)s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för niomånadersperioden om 53 MSEK (54) och ett resultat före skatt om –60 MSEK (54). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under delårsperioden och hade vid dess utgång 133 MSEK (50) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 39 (31).
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av förfallna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2011. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0) 8 505 597 72 (SE) eller +44 (0) 20 710 862 05 (UK).
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 200
Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 200
Annika Billberg, IR & Kommunikationschef, tel: 08-545 10 203, mobil: 070-267 9791
5 februari 2013 bokslutskommuniké 2012
Ordinarie årsstämma 2013 hålls onsdagen den 24 april 2012 kl 15.00 på Summit, Grev Turegatan i Stockholm.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 23 oktober 2012
Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 300 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2011 till 4 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
Till styrelsen i Intrum Justitia AB (publ) org nr 556607-7581
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Intrum Justitia AB (publ) för perioden januari-september 2011. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 23 oktober 2012 Ernst & Young AB
Lars Träff Auktoriserad revisor
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | ||||||
| Nettoomsättning | 1 003 | 998 | 3 004 | 2 907 | 3 950 | |||||
| Kostnad sålda tjänster | -585 | -577 | -1 844 | -1 735 | -2 363 | |||||
| B rutto resultat |
418 | 421 | 1 160 | 1 172 | 1 587 | |||||
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -52 | -52 | -171 | -180 | -243 | |||||
| Administrationskostnader | -97 | -105 | -342 | -344 | -470 | |||||
| Avyttring av aktier i intresseföretag | 0 | 0 | 0 | -9 | -9 | |||||
| Resultatandelar i intresseföretag | 2 | 0 | 2 | 1 | 3 | |||||
| R ö relseresultat (EB IT ) |
271 | 264 | 649 | 640 | 868 | |||||
| Finansnetto | -35 | -36 | -105 | -81 | -115 | |||||
| R esultat fö re skatt |
236 | 228 | 544 | 559 | 753 | |||||
| Skatt | -59 | -57 | -136 | -169 | -200 | |||||
| P erio dens resultat |
177 | 171 | 408 | 390 | 553 | |||||
| D ärav hänfö rligt till: |
||||||||||
| M oderbolagets aktieägare |
176 | 171 | 409 | 389 | 552 | |||||
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 0 | -1 | 1 | 1 | |||||
| P erio dens resultat |
177 | 171 | 408 | 390 | 553 | |||||
| Resultat per aktie före och efter utspädning | 2,21 | 2,14 | 5,13 | 4,88 | 6,91 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | Jan-sept |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Periodens resultat | 177 | 171 | 408 | 390 | 553 |
| Förändring av omräkningsreserv | -63 | 0 | -63 | 66 | 11 |
| P erio dens to talresultat |
114 | 171 | 345 | 456 | 564 |
| D ärav hänfö rligt till: |
|||||
| M oderbolagets aktieägare |
116 | 171 | 349 | 455 | 562 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -2 | 0 | -4 | 1 | 2 |
| P erio dens to talresultat |
114 | 171 | 345 | 456 | 564 |
| M SEK |
30 sep | 30 sep | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | |
| TILLGÅNGAR Immateriella anläggningstillgångar |
|||
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra | 253 | 308 | 307 |
| immateriella anläggningstillgångar | |||
| Kundrelationer | 106 | 136 | 102 |
| Goodwill | 2 334 | 2 245 | 2 204 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 2 693 | 2 689 | 2 613 |
| M ateriella anläggningstillgångar |
7 2 |
6 7 |
66 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag | 10 | 12 | 12 |
| Köpta fordringar | 3 528 | 3 160 | 3 229 |
| Uppskjutna skattefordringar | 69 | 96 | 71 |
| Andra långfristiga fordringar | 22 | 43 | 32 |
| Summa ö vriga anläggningstillgångar |
3 629 | 3 311 | 3 344 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 394 | 6 067 | 6 023 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 266 | 258 | 266 |
| Klientmedel | 404 | 604 | 580 |
| Skattefordringar | 29 | 53 | 28 |
| Övriga fordringar | 320 | 299 | 266 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 171 | 126 | 119 |
| Likvida medel | 487 | 420 | 625 |
| Summa o msättningstillgångar |
1 677 | 1 760 | 1 884 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 8 071 | 7 827 | 7 907 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
|||
| 2 801 | 2 704 | 2 811 | |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 1 | 2 |
| Summa eget kapital | 2 801 | 2 705 | 2 813 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 1 785 | 2 905 | 2 588 |
| Obligationslån | 949 | - | - |
| Övriga långfristiga skulder | 218 | 62 | 61 |
| Avsättningar för pensioner | 46 | 41 | 46 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 12 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 93 | 90 | 89 |
| Summa långfristiga skulder | 3 094 | 3 110 | 2 787 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 29 | 5 | 5 |
| Företagscertifikat | 607 | 208 | 617 |
| Klientmedelsskuld | 404 | 604 | 580 |
| Leverantörsskulder | 139 | 118 | 133 |
| Skatteskulder | 227 | 249 | 203 |
| Förskott från kunder | 20 | 27 | 27 |
| Övriga kortfristiga skulder | 227 | 287 | 229 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 519 | 506 | 505 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 4 | 8 | 8 |
| Summa ko rtfristiga skulder |
2 176 | 2 012 | 2 307 |
| MSEK | 2012 | 2011 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 2 811 | 2 | 2 813 | 2 576 | 0 | 2 576 |
| Aktieutdelning | -359 | -359 | -327 | -327 | ||
| Periodens totalresultat | 349 | -2 | 347 | 455 | 1 | 456 |
| Utgående balans, 30 september | 2 801 | 0 | 2 801 | 2 704 | 1 | 2 705 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 271 | 264 | 649 | 640 | 868 |
| Avskrivningar | 40 | 43 | 126 | 128 | 173 |
| Amortering/omvärdering av köpta avskrivna fordringar | 262 | 247 | 830 | 633 | 888 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | 1 | -1 | 1 | 4 | 9 |
| Erhållen ränta | 4 | 5 | 14 | 14 | 22 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -29 | -30 | -94 | -75 | -99 |
| Betald inkomstskatt | -35 | -25 | -124 | -154 | -177 |
| Kassaflö de från den lö pande verksamheten |
514 | 503 | 1 402 | 1 190 | 1 684 |
| fö re fö rändringar av rö relsekapitalet |
|||||
| Förändringar i rörelsekapitalet | -18 | 41 | -53 | 3 | 84 |
| Kassaflö de från den lö pande verksamheten |
496 | 544 | 1 349 | 1 193 | 1 768 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -37 | -39 | -101 | -87 | -120 |
| Köp av fordringar | -299 | -660 | -1 261 | -1 306 | -1 804 |
| Förvärv av dotterföretag och intresseföretag | 0 | -31 | -69 | -32 | -43 |
| Avyttring av dotterföretag och intresseföretag | 0 | 0 | 3 | 3 | |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten Kassaflö de från investeringsverksamheten |
1 -335 |
4 -726 |
11 -1 420 |
13 -1 409 |
18 -1 946 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Upplåning och amorteringar | -91 | 255 | 290 | 455 | 624 |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | 0 | 0 | -359 | -327 | -327 |
| Kassaflö de från finansieringsverksamheten |
-91 | 255 | -69 | 128 | 297 |
| F ö rändring av likvida medel |
7 0 |
7 3 |
-140 | -88 | 119 |
| Likvida medel vid årets bö rjan |
419 | 356 | 625 | 507 | 507 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -2 | -9 | 2 | 1 | -1 |
| Likvida medel vid perio dens slut |
487 | 420 | 487 | 420 | 625 |
| Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2012 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Nettoomsättning, M SEK |
1 003 | 1 040 | 961 | 1 042 | 998 |
| Omsättningstillväxt, % | 1 | 6 | 3 | 8 | 8 |
| Organisk tillväxt, % | 6 | 7 | 6 | 5 | 3 |
| Rörelseresultat (EBIT), M SEK |
271 | 218 | 160 | 228 | 263 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, M SEK |
267 | 216 | 200 | 234 | 260 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 27 | 21 | 20 | 22 | 26 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar | 572 | 537 | 496 | 527 | 540 |
| 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Juli-sept | Juli-sept | Juli-sept | Juli-sept | Juli-sept | |
| Nettoomsättning, M SEK |
1 003 | 998 | 923 | 1 023 | 905 |
| Omsättningstillväxt, % | 1 | 8 | -10 | 13 | 14 |
| Organisk tillväxt, % | 6 | 3 | -2 | 5 | 10 |
| Rörelseresultat (EBIT), M SEK |
271 | 264 | 211 | 147 | 208 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, M SEK |
267 | 260 | 212 | 154 | 208 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 27 | 26 | 23 | 15 | 23 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar, M SEK |
572 | 540 | 457 | 385 | 410 |
| Resultat före skatt, M SEK |
236 | 228 | 193 | 132 | 169 |
| Nettoresultat, M SEK |
177 | 171 | 145 | 99 | 127 |
| Nettoskuld, M SEK |
2 976 | 2 801 | 1 703 | 2 347 | 2 267 |
| Eget kapital, M SEK |
2 801 | 2 705 | 2 497 | 2 410 | 1 976 |
| Nettoskuld/eget kapital | 106 | 103 | 68 | 97 | 115 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
1,40 | 1,53 | 0,98 | 1,52 | 1,51 |
| Räntetäckningsgrad | 7,0 | 6,6 | 9,6 | 8,8 | 4,8 |
| Resultat per aktie, SEK | 2,21 | 2,14 | 1,82 | 1,24 | 1,60 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 35,12 | 33,91 | 31,31 | 30,22 | 24,97 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 559 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 Avkastning på köpta fordringar, % |
79 745 19 |
79 745 21 |
79 745 18 |
79 745 18 |
79 141 18 |
| Investeringar i köpta fordringar, M SEK |
299 | 660 | 263 | 180 | 212 |
| M edelantal anställda |
3 406 | 3 282 | 3 064 | 3 277 | 3 211 |
| 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | |
| H elår |
Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, M SEK |
3 950 | 3 766 | 4 128 | 3 678 | 3 225 |
| Omsättningstillväxt, % | 5 | -9 | 12 | 14 | 10 |
| Organisk tillväxt, % | 2 | -1 | 4 | 9 | 10 |
| Rörelseresultat (EBIT), M SEK |
868 | 731 | 668 | 697 | 668 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, M SEK |
849 | 727 | 704 | 695 | 656 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 22 | 19 | 17 | 19 | 20 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar, | 1 929 | 1 702 | 1 650 | 1 473 | 1 243 |
| M SEK Resultat före skatt, M SEK |
753 | 639 | 588 | 570 | 596 |
| Nettoresultat, M SEK |
553 | 452 | 441 | 442 | 462 |
| Nettoskuld, M SEK |
2 692 | 2 193 | 2 069 | 2 348 | 1 527 |
| Eget kapital, M SEK |
2 813 | 2 577 | 2 549 | 2 395 | 1 843 |
| Nettoskuld/eget kapital Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och |
96 1,40 |
85 1,29 |
81 1,25 |
98 1,59 |
83 1,23 |
| amorteringar | |||||
| Räntetäckningsgrad | 6,5 | 7,2 | 7,6 | 4,6 | 7,5 |
| Resultat per aktie, SEK | 6,91 | 5,67 | 5,53 | 5,58 | 5,86 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 35,26 | 32,21 | 31,96 | 30,19 | 23,30 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,50 | 4,10 | 3,75 | 3,50 | 3,25 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 446 | 79 567 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 592 | 79 090 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 21 | 18 | 18 | 19 | 20 |
| Investeringar i köpta fordringar, M SEK M edelantal anställda |
1 804 3 331 |
1 050 3 099 |
871 3 372 |
1 204 3 318 |
666 3 093 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 499 | 450 | 11 | 1 441 | 1 298 | 11 | 1 777 |
| Centrala Europa | 227 | 233 | -3 | 689 | 655 | 5 | 906 |
| Västra Europa | 277 | 315 | -12 | 874 | 954 | -8 | 1 267 |
| Summa netto o msättning från externa kunder |
1 003 | 998 | 1 | 3 004 | 2 907 | 3 | 3 950 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 36 | 29 | 24 | 108 | 83 | 30 | 116 |
| Centrala Europa | 50 | 44 | 14 | 150 | 126 | 19 | 192 |
| Västra Europa | 19 | 23 | -17 | 61 | 70 | -13 | 92 |
| Eliminering | -105 | -96 | 9 | -319 | -279 | 14 | -400 |
| Summa ko ncernintern netto o msättning |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Norra Europa | 3 | 3 | 6 | 17 | 18 |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 8 | 7 |
| Västra Europa | 1 | 1 | -41 | 1 | -6 |
| Summa o mvärdering |
4 | 4 | -35 | 2 6 |
19 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 496 | 447 | 11 | 1 435 | 1 281 | 12 | 1 759 |
| Centrala Europa | 227 | 233 | -3 | 689 | 647 | 6 | 899 |
| Västra Europa | 276 | 314 | -12 | 915 | 953 | -4 | 1 273 |
| Summa netto o msättning exklusive o mvärderingar |
999 | 994 | 1 | 3 039 | 2 881 | 5 | 3 931 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Norra Europa | -1 | -1 | -3 | -3 | -4 |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Västra Europa | -3 | -3 | -10 | -9 | -13 |
| Summa fö rvärvsrelaterade avskrivningar/ nedskrivningar |
- 4 |
- 4 |
-13 | -12 | -17 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 170 | 143 | 19 | 403 | 345 | 17 | 453 |
| Centrala Europa | 55 | 59 | -7 | 144 | 132 | 9 | 200 |
| Västra Europa | 46 | 62 | -26 | 102 | 173 | -41 | 224 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | - | 0 | - | - | -9 | - | -8 |
| Resultatandelar Island | - | 0 | - | - | -1 | - | -1 |
| Summa rö relseresultat (EB IT ) |
271 | 264 | 3 | 649 | 640 | 1 | 868 |
| Finansnetto | -35 | -36 | -3 | -105 | -81 | 30 | -115 |
| R esultat fö re skatt |
236 | 228 | 4 | 544 | 559 | - 3 |
753 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 167 | 140 | 19 | 397 | 328 | 21 | 435 |
| Centrala Europa | 55 | 59 | -7 | 144 | 124 | 16 | 193 |
| Västra Europa | 45 | 61 | -26 | 143 | 172 | -17 | 230 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | - | 0 | - | - | -9 | - | -8 |
| Resultatandelar Island | - | 0 | - | - | -1 | - | -1 |
| Summa rö relseresultat exkl o mvärderingar |
267 | 260 | 3 | 684 | 614 | 11 | 849 |
| % | Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Norra Europa | 34 | 31 | 28 | 26 | 25 |
| Centrala Europa | 24 | 25 | 21 | 19 | 21 |
| Västra Europa | 16 | 19 | 16 | 18 | 18 |
| R ö relsemarginal fö r ko ncernen to talt |
2 7 |
2 6 |
2 3 |
2 1 |
2 2 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Kredithantering | 810 | 827 | -2 | 2 501 | 2 425 | 3 | 3 293 |
| Finansiella tjänster | 321 | 273 | 18 | 874 | 790 | 11 | 1 088 |
| Eliminering av interntransaktioner | -128 | -102 | 25 | -371 | -308 | 20 | -431 |
| Summa netto o msättning |
1 003 | 998 | 1 | 3 004 | 2 907 | 3 | 3 950 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Externa kredithanteringsintäkter | 682 | 725 | -6 | 2 130 | 2 117 | 1 | 2 862 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar | 571 | 491 | 16 | 1 669 | 1 388 | 20 | 1 930 |
| Amortering köpta fordringar | -265 | -237 | 12 | -795 | -658 | 21 | -907 |
| Omvärdering köpta fordringar | 4 | 3 | - | -35 | 25 | - | 19 |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 11 | 16 | -31 | 35 | 35 | 0 | 46 |
| Summa netto o msättning |
1 003 | 998 | 1 | 3 004 | 2 907 | 3 | 3 950 |
| M SEK |
Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Kredithantering | 210 | 234 | -10 | 605 | 622 | -3 | 843 |
| Finansiella tjänster | 174 | 150 | 16 | 446 | 432 | 3 | 591 |
| Gemensamma kostnader | -113 | -120 | -6 | -402 | -414 | -3 | -566 |
| Summa rö relseresultat |
271 | 264 | 3 | 649 | 640 | 1 | 868 |
| % | Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Kredithantering | 26 | 28 | 24 | 26 | 26 |
| Finansiella tjänster | 54 | 55 | 51 | 55 | 54 |
| R ö relsemarginal fö r ko ncernen to talt |
2 7 |
2 6 |
2 2 |
2 2 |
2 2 |
| M SEK |
Jan-sept | Jan-sept | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | ||||||
| Nettoomsättning | 53 | 54 | 75 | |||||
| B rutto resultat |
5 3 |
5 4 |
7 5 |
|||||
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -11 | -10 | -15 | |||||
| Administrationskostnader | -100 | -98 | -140 | |||||
| R ö relseresultat (EB IT ) |
-58 | -54 | -80 | |||||
| Resultat från andelar i dotterföretag | 50 | 128 | 97 | |||||
| Finansnetto övrigt | -52 | -20 | -35 | |||||
| R esultat fö re skatt |
-60 | 5 4 |
-18 | |||||
| Skatt | 0 | 0 | 0 | |||||
| P erio dens resultat |
-60 | 5 4 |
-18 |
| M SEK |
Jan-sept | Jan-sept | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | ||
| Periodens resultat | -60 | 54 | -18 | |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
141 | -55 | 21 | |
| P erio dens to talresultat |
8 1 |
- 1 |
3 |
| M SEK |
30 sep | 30 sep | 31 dec | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | |||
| T ILLGÅ N GA R |
|||||
| A nläggningstillgångar |
|||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 | 0 | 1 | ||
| M ateriella anläggningstillgångar |
1 | 1 | 1 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 463 | 7 613 | 7 717 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 7 465 | 7 614 | 7 719 | ||
| Omsättningstillgångar | |||||
| Kortfristiga fordringar | 2 379 | 2 271 | 2 473 | ||
| Likvida medel | 133 | 50 | 272 | ||
| Summa o msättningstillgångar |
2 512 | 2 321 | 2 745 | ||
| SUM M A T ILLGÅ N GA R |
9 977 | 9 935 | 10 464 | ||
| EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
|||||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | 284 | ||
| Fritt eget kapital | 4 299 | 4 573 | 4 577 | ||
| Summa eget kapital | 4 583 | 4 857 | 4 861 | ||
| Avsättningar | 0 | 5 | 0 | ||
| Långfristiga skulder | 3 651 | 3 948 | 3 807 | ||
| Kortfristiga skulder | 1 743 | 1 125 | 1 796 | ||
| SUM M A EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
9 977 | 9 935 | 10 464 | ||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga | ||
| Ansvarsförbindelser | 84 | Inga | 90 |
| 30 september 2012 | A ntal aktier Kapital o |
ch |
|---|---|---|
| rö ster, % |
||
| Fidelity Investment M anagement |
7 981 067 | 10,0 |
| Carnegie Fonder | 5 139 000 | 6,4 |
| Lannebo Fonder | 4 503 164 | 5,6 |
| CapM an Oyj |
3 607 550 | 4,5 |
| Norska Staten | 2 852 181 | 3,6 |
| State of New Jersey Pension Fund | 2 500 000 | 3,1 |
| Swedbank Robur Fonder | 2 478 279 | 3,1 |
| Fjärde AP-fonden | 2 292 737 | 2,9 |
| SEB Fonder | 2 272 695 | 2,9 |
| Första AP-fonden | 2 230 939 | 2,8 |
| SHB Fonder | 1 910 138 | 2,4 |
| Svenskt Näringsliv | 1 500 000 | 1,9 |
| Invesco Fonder | 1 381 081 | 1,7 |
| Odin Fonder | 1 175 966 | 1,5 |
| Andra AP-fonden | 838 662 | 1,1 |
| T o talt, femto n stö rsta ägare |
42 663 459 | 53,5 |
| T o talt antal aktier: |
79 744 651 |
Andelen svenskt ägande uppgick till 47,3 procent (institutioner 16,5 procentenheter, aktiefonder 24,2 procentenheter, privatpersoner 6,6 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar. Intäkterna från förfallna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning förfallna fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Resultat före avskrivningar och amorteringar är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien.