Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Earnings Release 2010

Feb 9, 2011

2930_10-k_2011-02-09_6c1d5ae1-1570-4c12-b998-628967317235.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

  • Koncernens nettoomsättning fjärde kvartalet 2010 uppgick till 965,4 MSEK (1 046,3), en minskning med -7,7 procent. Valutaeffekterna uppgick till –7,5 procent. Den organiska tillväxten uppgick till –0,2 procent (1,6).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 181,8 MSEK (206,1) inklusive kostnader för förvärv och regional omstrukturering om –24,8 MSEK. I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 5,4 MSEK (–3,7). Rörelsemarginalen exklusive dessa poster var 21,0 procent (20,0).
  • Justerat för kostnader för förvärv och regional omstrukturering i kvartalet uppgick EBIT till 206.6 MSEK (206.1). Rensat för valutaeffekter motsvarar det en ökning med 7,1 procent.
  • Under kvartalet har förvärv genomförts av Aktiv Kapitals nordiska kredithanteringsverksamhet samt Nice Invest Nordic, ett bolag som förvärvar förfallna fordringar bl a från svenska postorderföretag.
  • Nettoresultatet för fjärde kvartalet uppgick till 121,4 MSEK (138,7) och resultatet per aktie var 1,52 SEK (1,74).
  • Utbetalningar för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 417,4 MSEK (211,3), en ökning med 97,5 procent.

  • Koncernens nettoomsättning under helåret 2010 uppgick till 3 766,0 MSEK MSEK (4 127,8), en minskning med 8,8 procent. Valutaeffekterna uppgick till –7,1 procent. Den organiska tillväxten uppgick till –0,8 procent (3,9).

  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 730,6 MSEK (668,2) inklusive kostnader för förvärv och regional omstrukturering om -24.8 MSEK (–70,1). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 3,2 MSEK (–35,7). Rörelsemarginalen exklusive dessa poster var 20,0 procent (18,6).
  • Nettoresultatet för året uppgick till 452,0 MSEK (440,6) och resultatet per aktie var 5,67 SEK (5,53).
  • Utbetalningar för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 1 049,6 MSEK (870,6), ökning med 20,6 procent.
  • Kassaflödet från rörelsen uppgick till 1 629,8 MSEK (1 433,4).
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 4,10 kr per aktie, totalt 328 MSEK.
M
SEK
om inte annat anges
Okt-dec
2010
Okt-dec
2009
H
elår
2010
Helår
2009
Nettoomsättning 965,4 1 046,3 3 766,0 4 127,8
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 960,0 1 050,0 3 762,8 4 163,5
Organisk tillväxt, % -0,2 1,6 -0,8 3,9
Rörelseresultat (EBIT) 181,8 206,1 730,6 668,2
Rörelseresultat exklusive omvärderingar 176,4 209,8 727,4 703,9
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 18,4 20,0 19,3 16,9
Resultat före skatt 161,3 185,9 639,3 588,4
Periodens resultat 121,4 138,7 452,0 440,6
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,52 1,74 5,67 5,53
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,52 1,74 5,67 5,53
Antal inneliggande inkassoärenden, miljoner 19,2 16,9 19,2 16,9
Avkastning på köpta fordringar, % 18,6 18,6 16,3 15,6

* Justerat för valutaeffekter samt kostnader för förvärv och regional omstrukturering om –24.8 MSEK i Q4 2010.

Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande onsdagen den 9 februari 2011, kl 07.00.

organisk tillväxt

förändring rörelseresultat*

rörelseresultat exkl omvärderingar

rörelsemarginal exkl omvärderingar

resultat före skatt

resultat per aktie

avkastning på köpta

fordringar

nettoskuld/eget kapital

Under fjärde kvartalet steg rörelseresultatet med 7 procent justerat för valuta och kostnader relaterade till förvärv och regional omstrukturering. Årets kassaflöde från rörelsen ökade med 14 procent till 1 630 MSEK. Styrelsen föreslår en utdelning på 4,10 kr per aktie till våra ägare. Jag är nöjd med utvecklingen av verksamheten och ser med tillförsikt på de utmaningar som står framför oss under 2011.

Under det fjärde kvartalet har vi genomfört den sista planerade stora förändringen av vår organisation och vi har nu en stark organisation med tre geografiska regioner. Vi har arbetat hårt under hela året för att anpassa kostnadskostymen till rådande marknadsklimat och vi har intensifierat sälj- och marknadsaktiviteter i hela koncernen. Vidare har vi genomfört två strategiska förvärv varav ett inom Köpta avskrivna fordringar. Totalt sett har vi dubblerat investeringsnivån i köpta avskrivna fordringar. Intrum Justitia är väl rustat för att möta efterfrågan på värdeadderande tjänster inom kredithantering i hela Europa.

Inom vårt verksamhetsområde Kredithanteringstjänster ökade det valutajusterade rörelseresultatet med 19,8 procent under fjärde kvartalet och marginalen stärktes till 14,6 procent från 12,2 procent föregående år. Effekterna av internt effektiviseringsarbete, exempelvis kostnadsreduceringar i Sverige och Schweiz, gör att kredithanteringsverksamheten har en positiv utvecklingstrend.

När det gäller Köp av avskrivna fordringar har vi en god utveckling av de existerande portföljerna, med en avkastning under kvartalet på 18,6 procent. Därtill har vi sett en högre aktivitet på marknaden och våra investeringar i fjärde kvartalet ökar med 98 procent till 417 MSEK jämfört med föregående år. För helåret ökar investeringarna med 21 procent. Vi har idag en god nivå av sk forwardflow-kontrakt som gör att utsikterna för 2011 är goda avseende fortsatt investeringstillväxt.

I region Norra Europa (bestående av Danmark, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Ryssland och Sverige) har utvecklingen varit mycket god. Under det sista kvartalet har vi påbörjat integrationen av den verksamhet vi förvärvade av Aktiv Kapital. I Skandinavien och Finland utvecklas verksamheten starkt inom såväl Kredithantering som Köpta avskrivna fordringar. Förvärven av Aktiv Kapitals verksamhet samt Nice Invest Nordic under fjärde kvartalet bidrar till att utsikterna för 2011 är goda.

Region Centrala Europa (som utgörs av Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike) har haft en stark avslutning på året. Även rensat för engångskostnader i Q4 2009 har vi en tvåsiffrig tillväxt av resultatet. Utvecklingen i Ungern/Tjeckien/Slovakien har glädjande nog vänt från en rejäl förlustnivå till att nu visa svarta siffror.

Vår tredje region, Västra Europa (Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien), har exklusive verksamheten i Nederländerna utvecklats väl under fjärde kvartalet givet den svaga makroekonomiska utvecklingen i regionen. Däremot har utvecklingen varit svag i Nederländerna och kvartalet påverkas av såväl omstruktureringskostnader som ett sämre underliggande resultat jämfört med fjärde kvartalet 2009. Vi kommer att anpassa kostnadskostymen samt intensifiera säljarbetet under 2011.

Allt tyder på att efterfrågan på tjänster som kombinerar traditionell kredithantering med att köpa avskrivna fordringar kommer att fortsätta öka under 2011. Ett marknadsledande bolag som Intrum Justitia, med ett integrerat tjänsteutbud inom dessa områden, gynnas av den här trenden.

Koncernens nettoomsättning under kvartalet uppgick till 965,4 MSEK (1 046,3). Omsättningsutvecklingen uppgick till –7,7 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om –0,2 procentenheter, valutaeffekter om –7,5 procentenheter, effekten av omvärderingar av köpta fordringar om 0,9 procentenheter, förvärvseffekt 1,0 procent samt effekten av ändrad redovisning i Nederländerna –1,9 procentenheter. Rörelseresultatet uppgick till 181,8 MSEK (206,1). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 5,4 MSEK (–3,7).

Rörelseresultatet för kvartalet har belastats med kostnader för integration och omstrukturering om –24,8 MSEK (kostnader för förvärv och integration –15,3 MSEK samt kostnader för omstrukturering –9,4 MSEK).

Rörelseresultatet exklusive omvärderingar var 176,4 MSEK (209,8), motsvarande en rörelsemarginal om 18,4 procent (20,0). Resultatet före skatt för kvartalet uppgick till 161,3 MSEK (185,9) och nettoresultatet var 121,4 MSEK (138,7).

Koncernens nettoomsättning för året uppgick till 3 766,0 MSEK (4 127,8). Omsättningsutvecklingen uppgick till –8,8 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om –0,8 procentenheter, valutaeffekter om –7,1 procentenheter, effekten av omvärderingar av köpta fordringar om 0,9 procentenheter, förvärvseffekt –0,2 procent samt effekten av ändrad redovisning i Nederländerna –1,6 procentenheter. Rörelseresultatet uppgick till 730,6 MSEK (668,2). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 3,2 MSEK (–35,7).

Rörelseresultatet för året har belastats med kostnader för integration och omstrukturering om –24,8 MSEK (kostnader för förvärv och integration –15,3 MSEK samt kostnader för omstrukturering –9,4 MSEK).

Rörelseresultatet för föregående år belastades med engångsposter om –70,1 MSEK (resultat vid avyttring av verksamheten i Skottland –16,0 MSEK, engångskostnader vid effektivisering av verksamheten i England –43,8 MSEK samt avsättning för förväntade förluster avseende garantier i samband med uthyrning av bolagets tidigare lokaler –10,3 MSEK).

Rörelseresultatet exklusive omvärderingar var 727,4 MSEK (703,9), motsvarande en rörelsemarginal om 19,3 procent (16,9). Resultatet före skatt för året uppgick till 639,3 MSEK (588,4) och nettoresultatet var 452,0 MSEK (440,6).

Från och med 2010 tillämpar Intrum Justitia en ny princip för fördelning av centrala kostnader till regionerna. Under tidigare år har kostnaderna för koncernens huvudkontor fördelats på regionerna endast till den del de avser koncerngemensam marknadsföring och andra tjänster som utförts för regionerna, men från och med 2010 allokeras samtliga huvudkontorskostnader.

Omräknade historiska siffror är tillgängliga på koncernens webbplats www.intrum.com under fliken Investerare > Finansiella fakta > Allokering av centrala kostnader. Från och med fjärde kvartalet 2010 redovisas omsättning och resultat uppdelade på de tre nya geografiska regioner som införts från den 1 oktober 2010.

resultat Regionen består av Danmark, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.

Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 373,8 MSEK (372,4). Omsättningen ökade i lokala valutor med 7,5 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 77,0 MSEK (86,7), motsvarande en marginal om 20,6 procent (23,3). Rörelseresultatet försämrades i lokala valutor med –3,2 procent.

Justerat för engångskostnader, hänförliga till förvärven av Aktiv Kapitals kredithanteringsverksamhet samt Nice Invest Nordic, förbättras resultatet även under årets fjärde kvartal. Den positiva trenden inom såväl Köpta fordringar som Kredithantering fortsätter med ökande investerings- och marginalnivå i den underliggande verksamheten. Resultatet i Polen tyngs emellertid fortsatt av ökade investeringar i rättsliga åtgärder.

Andel av

Andel av omsättning

resultat Regionen består av Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 232,1 MSEK (266,3). Omsättningen minskade i lokala valutor med 9,0 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 56,1 MSEK (40,6), motsvarande en marginal om 24,2 procent (15,2). Rörelseresultatet förbättrades i lokala valutor med 38,3 procent.

resultat Regionen består av Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien.

Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 354,1 MSEK (411,3). Omsättningen minskade i lokala valutor med -3,5 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 42,7 MSEK (82,5), motsvarande en marginal om 12,1 procent (20,1). Rörelseresultatet försämrades i lokala valutor med –41,7 procent.

Regionen stärks av en mycket god utveckling i Schweiz under fjärde kvartalet inom såväl Kredithantering som Köpta avskrivna fordringar. Det effektivitetsprogram som inleddes i början av året har fortsatt att vara prioriterat i regionen, och det ger önskade resultat. Tillväxten av rörelseresultatet jämfört med föregående år påverkas av engångskostnader i fjärde kvartalet 2009, men även rensat för dessa är tillväxten positiv. Vändningen av den negativa utvecklingen i Ungern, Tjeckien och Slovakien har lyckats väl, med lönsamhet i slutet av året.

Mot bakgrund av den makroekonomiska utvecklingen i södra europa har utvecklingen i regionen varit god under årets sista kvartal. Till följd av kostnadskontroll och god utveckling inom Köpta avskrivna fordringar har marginalen stärkts. Regionen påverkas emellertid av en svag utveckling i Nederländerna, vars resultat påverkas av omstruktureringskostnader och en svag utveckling i fjärde kvartalet. Den svaga utvecklingen förklaras till stor del av fördröjning av den rättsliga hanteringen av en stor mängd ärenden inom köpta fordringar. Anpassning av kostnadsbasen samt intensifiering av säljaktiviteter är viktiga prioriteringar för 2011.

Omsättningen i verksamhetsområdet minskade med -4,9 procent under årets fjärde kvartal, från 872,4 MSEK till 829,5 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 121,1 MSEK (106,5), motsvarande en rörelsemarginal på 14,6 procent (12,2).

Rörelseresultatet växer med 19,8 procent justerat för valuta, drivet av en god underliggande utveckling i flera lokala marknader.

Pågående omstruktureringsprogram påvekar emellertid fortsatt tillväxten av rörelseresultatet. Marknadspostionen inom Kredithantering stärks genom förvärvet av Aktiv Kapitals nordiska Kredithanteringsverksamhet, framförallt i Norge där marknadspositionen stärks från 7:e till 3:e aktör på marknaden. Den ökade närvaron i banksektorn har börjat ge synliga resultat.

Omsättningen i verksamhetsområdet minskade med -4,3 procent under årets fjärde kvartal, från 247,1 MSEK till 236,5 MSEK. Minskningen av omsättningen är delvis hänförlig till ändrad redovisning i Nederländerna, se nedan. Rörelseresultatet uppgick till 104,7 MSEK (107,0).

Betalningar för investeringar i Köpta avskrivna fordringar uppgick under kvartalet till 417,4 MSEK (211,3). Avkastningen på köpta fordringar uppgick till 18,6 procent (18,6) för kvartalet. Koncernen hade vid årets slut ett redovisat värde av köpta fordringar om 2 373,4 MSEK (2 311,9).

Under kvartalet har koncernen förvärvat Nice Invest Nordic som fokuserar på att investera i förfallna fordringar från kunder inom postorder och e-handel och därtill uppkomna finansiella fordringar. Förvärvet innebär en investering på 178,5 MSEK samt avtal om så kallade "forwardflow"- kontrakt till ett sammanlagt nominellt värde om 915 MSEK de kommande fem åren (se mer info sid 8).

Aktiviteten inom Köpta avskrivna fordringar har varit mycket god under fjärde kvartalet och förutsättningarna för ett bra investeringsår även 2011 är goda.

I enlighet med IFRS tillämpar Intrum Justitia en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisade värdet för respektive portfölj med köpta avskrivna fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis.

Den diskonteringsränta som används varierar mellan olika portföljer på basis av uppskattad effektivränta vid förvärvstillfället. Vid ändringar i uppskattningarna om framtida kassaflöden kan effektivräntan justeras inom intervallet 8–25 procent, med syfte att det redovisade värdet inte ska påverkas av ändringar i kassaflödesprognoserna så länge effektivräntan ryms inom det angivna spannet.

En portfölj redovisas aldrig högre än till sitt anskaffningsvärde. Det är alltså inte fråga om en marknadsvärdering av portföljerna.Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta avskrivna fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto 5,4 MSEK (–3,7). För specifikation per region, se sid 19. Justeringarna redovisas som en del av kvartalets amortering, vilket får som effekt att omsättning och rörelseresultat påverkas med samma belopp. Detta eftersom omsättningen inom Köp av avskrivna fordringar redovisas som netto av inkasserade belopp minus amorteringar.

Kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 41,8 MSEK (44,6). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar till 223,6 MSEK (250,7). Värdet av kundrelationer som

Kvartalets finansnetto uppgick till –20,5 MSEK (–20,2), inklusive kursdifferenser om –0,7 MSEK (+1,6).

redovisas i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 156,0 MSEK (78,3) inklusive 101,4 MSEK hänförligt till Nice Invest Nordic AB. Kundrelationer har under kvartalet skrivits av med 4,0 MSEK (5,2).

Räntenettot har påverkats negativt av en högre genomsnittlig räntesats under kvartalet om 2,9 procent (1,0). Finansnettot för fjärde kvartalet 2009 belastades med –9,3 MSEK i kostnader för att avveckla en räntesäkring.

Som redan beskrivits i delårsrapporten för andra kvartalet förlorade koncernen en skattetvist i Finland, och har då erlagt och kostnadsfört tillkommande skatt för 1999-2002 på 41,8 MSEK inklusive skattetillägg på 21,5 MSEK. Bolaget har överklagat skattetillägget.

Under andra kvartalet fick koncernens svenska dotterföretag också tillbaka 14,0 MSEK i skatt som kostnadsförts under 2009.

Årets skattekostnad exklusive engångsposter uppgick till ca 24,9 procent (25,1).

Koncernens skattekostnad är bl a beroende av resultatets fördelning mellan dotterföretag med verksamhet i olika länder och därmed olika skattesatser.

Från och med andra kvartalets delårsrapport görs en korrigering av redovisningen av klientmedel i koncernens bolag i Nederländerna. Bolaget hade sedan första kvartalet 2009 baserat klassificeringarna i balansräkningen på delvis felaktig information vilket korrigerades i balansräkningen per 30 juni 2010. Effekten var en omklassificering i balansräkningen som berör raderna övriga kortfristiga fordringar, klientmedel och kortfristiga skulder till kreditinstitut. Jämförelsetalen från 2009 har omräknats i enlighet med korrigeringen och effekten på balansräkningen per 31 december 2009 är att klientmedel på tillgångssidan och skuldsidan vardera ökar med 87,4 MSEK samt

Sammantaget kvarstår bedömningen framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt.

Den genomsnittliga skattekostnaden är bl a avhängig koncernens förmåga att uppnå positiva resultat i de länder där resultatet före skatt är negativt. I några fall finns förlustavdrag från tidigare år som kan utnyttjas mot framtida vinster. Vid utgången av 2010 uppgick sådana förlustavdrag totalt till 2 289,2 MSEK (1 962,6), Därav ligger 129,5 MSEK (332,1) MSEK till grund för uppskjutna skattefordringar som redovisas i balansräkningen eftersom förlustavdragen bedöms kunna utnyttjas mot skattepliktiga vinster under de närmaste åren. Av förlustavdragen avser 1 334,6 MSEK Sverige och 326,7 MSEK Storbritannien.

att övriga kortfristiga fordringar och kortfristiga skulder till kreditinstitut också vardera ökar med 87,4 MSEK.

Samtidigt korrigeras en bruttoredovisning i resultaträkningen gällande återbetalningar av utlägg i Nederländerna. Korrigeringen har ingen effekt på rörelseresultatet. Om den nya principen tillämpats under 2009 så hade omsättningen för året varit 64,4 MSEK lägre än rapporterat, varav 5,2 MSEK under första kvartalet, 19,9 MSEK under andra kvartalet, 18,9 MSEK under tredje kvartalet och 20,4 MSEK under fjärde kvartalet.

Kassaflödet från den löpande verksamheten under året förbättrades till 1 629,8 MSEK (1 433,4).

Betalningar under året för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 1 049,6 MSEK (870,6).

Nettoskulden uppgick per den 31 december 2010 till 2 193,3 MSEK, att jämföra med 2 069,0 MSEK per den 31 december 2009. Nettoskulden per 31 december 2009 är omräknad från tidigare rapporterade 1 981,6 MSEK i samband med den ovan beskrivna omklassificeringen i redovisningen, varigenom nettoskuldsättningsgraden per utgången av 2009 ändrades från 77,7 procent till 81,2 procent.

Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande uppgick till 2 576,6 MSEK, jämfört med 2 548,9 MSEK vid det förra årsskiftet

Per den 31 december 2010 hade koncernen likvida medel om 507,1 MSEK, jämfört med 491,4 MSEK förra året. Outnyttjade kreditlöften uppgick till 233,7 MSEK, jämfört med 849,7 MSEK föregående år.

Koncernens syndikerade lån om 310 MEUR med löptid till februari 2010 inlöstes i januari 2010 och ersattes med ett nytt syndikerat lån om samma belopp med löptid till mars 2013.

Koncernens goodwill uppgick till 2 152,5 MSEK, jämfört med 1 825,3 MSEK per den 31 december 2009.

Förändringen var hänförlig till förvärv av Aktiv Kapitals nordiska kredithanteringsverksamhet med 429,2 MSEK och Nice Invest Nordic med 39,0 MSEK, samt valutakursdifferenser om – 141,0 MSEK.

Medelantalet anställda under kvartalet uppgick till 3 039 (3 200).

Under 2008 infördes ett prestationsbaserat aktieprogram i enlighet med årsstämmans beslut, som var indelat i två delar med prestationsperiod 2008–2009 respektive 2008–2010. Prestationsvillkoret i form av tillväxt i resultat per aktie uppnåddes inte för någon del av programmet, och de prestationsaktier som kunde ha utnyttjats för att förvärva aktier under 2010– 2012 respektive 2011–2013 har förfallit utan värde.

Det aktierelaterade ersättningsprogrammet redovisas i enlighet med IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar samt uttalandet UFR 7 från Rådet för finansiell rapportering. I enlighet härmed har kostnaden varierat mellan kvartalen beroende på bland annat aktiekursen och optionsvärdet.

Kvartalets resultateffekt av koncernens aktierelaterade ersättningsprogram avser den del av programmet som har prestationsperiod 2008– 2010 och uppgick till en kostnadsminskning på 3,7 MSEK jämfört med en kostnadsminskning på 1,2 MSEK under motsvarande period förra året.

Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring. Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för året om 61,9 MSEK (57,7) och ett resultat före skatt om –339,8 MSEK (1 116,7). Moderbolaget investerade 0,9 MSEK (0,4) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 138,3 MSEK (159,8) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 25 (25).

Intrum Justitia förvärvade per den 16 december 2010 Aktiv Kapitals nordiska verksamhet som fokuserar på kredithanteringstjänster för externa klienter. Den förvärvade verksamheten har ca 150 anställda i Norge, Sverige och Finland och omsatte 234,6 MSEK under 2010.

Genom förvärvet stärker Intrum Justitia sin marknadsposition framförallt på den norska marknaden. I Finland och Sverige förstärks marknadsledarskapet ytterligare.

Förvärvet redovisas enligt följande.

19,3 19,7
14,3
26,0
120,8
-4,9 -9,1
-41,1
14,4 130,6
429,2
-559,8
120,8
-439,0

Förvärvskostnader som har belastat rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till -6,0 MSEK.

Kvartalets resultat belastas också med kostnader för omstrukturering av den förvärvade verksamheten med -5,6 MSEK.

De förvärvade verksamheterna konsolideras från och med 16 december 2010 och bidrar till koncernens omsättning med 10,6 MSEK samt till rörelseresultatet med -3,8 MSEK. Om förvärvet skett per 1 januari 2010 hade det bidragit till koncernens omsättning med 234,6 MSEK och till rörelseresultatet med 46,6 MSEK. Redovisad goodwill är hänförlig till synergier och ökad marknadsandel.

Intrum Justitia stärkte marknadspositionen i Sverige ytterligare genom att per den 28 december 2010 förvärva Nice Invest Nordic AB, som fokuserar på att investera i förfallna fordringar från kunder inom postorder och ehandel och därtill uppkomna finansiella fordringar.

Förvärvet innehåller en befintlig portfölj, samt avtal om så kallade "forward-flow"- kontrakt.

Förvärvet redovisas enligt följande. I kassaflödesanalysen redovisas 178,4 MSEK från förvärvet på raden Köp av avskrivna fordringar.

R
edo
visat
värde fö
re

rvärvet
Justering
till verkligt
värde
Verkligt
värde
redo
visat i
ko
ncernen
0,0 101,4 101,4
1,8 1,8
102,8 75,6 178,4
-99,6 -99,6
0,0 -30,0 -30,0
-1,0 -1,0
4,0 147,0 151,0
39,0
-190,0
-190,0

Förvärvskostnader som har belastat rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till 3,7 MSEK.

Det förvärvade bolaget konsolideras från och med 28 december 2010. Det har inte bidragit till koncernens omsättning eller resultat under 2010.

Om förvärvet skett per 1 januari 2010 hade det bidragit till koncernens omsättning med 15,9 MSEK och till rörelseresultatet med 7,3 MSEK. Redovisad goodwill är hänförlig till ökad marknadsandel på marknaden för post-order och e-handel.

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Från och med 2010 gäller omarbetade versioner av IFRS 3 Rörelseförvärv och IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Dessa innehåller nya redovisningsregler för förvärv av verksamheter, som tillämpas framåtriktat på förvärv från och med 2010.

I enlighet med RFR 2.3 Redovisning för juridiska personer ska de förändringar i utformningen av finansiella rapporter som gällt sedan 2009 i tillämpliga delar användas även av moderbolaget.

Styrelsen i Intrum Justitia AB föreslår årsstämman att till aktieägarna utdela 4,10 SEK (3,75) per aktie.

Det innebär att de valutakursdifferenser som påverkar moderbolagets fond för verkligt värde ska redovisas som övrigt totalresultat.

Som nämnts ovan tillämpas från och med denna bokslutskommuniké även den segmentsindelning med tre nya geografiska regioner som införts från den 1 oktober 2010.

Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen, med undantag av att de ovan angivna nya standarderna har börjat tillämpas.

Avstämningsdag föreslås vara den 5 april 2011.

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom

marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2009. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.

Vi ser en långsam makroekonomisk återhämtning i Europa, med betydande skillnader mellan olika regioner. Möjligheterna att lösa Intrum Justitias kunders (gäldenärers) ekonomiska problem är bättre jämfört med situationen vid den finansiella världskrisens kulmen. Inkasserbarheten är emellertid inte tillbaka på nivåerna före den finansiella krisen. Däremot har situationen stabiliserats.

Vi ser en ökad efterfrågan på integrerade kredithanterings- och finansiella tjänster. Klienternas behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar. Vidare ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet.

Vår bedömning är att Intrum Justitias strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande och finansierande tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Vi förväntar oss en god efterfrågan på den här typen av tjänster de kommande åren.

Koncernens förvärv av små och medelstora portföljer med avskrivna fordringar förväntas långsiktigt uppgå till ca 800 MSEK per år. Till detta kommer enskilda köp av större portföljer. Intrum Justitia har en långsiktig investeringsstrategi med låg riskprofil, vars stabilitet demonstrerats under den finansiella krisen.

Intrum Justitias börsvärde per den 31 december 2010 uppgick till 8 254 MSEK (7 180). Under året steg aktiekursen från 89,75 till 103,50 SEK, vilket inklusive aktieutdelningen på

3,75 SEK motsvarar en totalavkastning på 19,5 procent. Avkastningsjusterat index, enligt SIX Return Index, steg under motsvarande period med 26,7 procent. Antalet aktieägare uppgick per årsskiftet till 7 166 st.

Valberedning har utsetts inför Intrum Justitias årsstämma, som kommer att hållas den 31 mars 2011 Stockholm. Valberedningen består av Conny Karlsson (ordförande) utsedd av CapMan Public Market Fund, Philip Wendt utsedd av Länsförsäkringar fonder, Hans Hedström utsedd av Carnegie fonder, Mats Gustafsson utsedd av Lannebo fonder och KG Lindvall utsedd av Swedbank Robur fonder. Bolagets styrelseordförande, Lars Lundquist, har adjungerats till valberedningen.

Valberedningen har den 1 februari 2011 meddelat att den till bolagets årsstämma 2011 föreslår att antalet styrelseledamöter ska fortsatt vara sju och att sex av de nuvarande ledamöterna omväljs. Dessa är Matts Ekman, Helen Fasth-Gillstedt, Lars Lundquist, Joakim Rubin, Charlotte Strömberg och Fredrik Trägårdh. Lars Förberg har avböjt omval.Till ny styrelseledamot föreslår valberedningen Joakim Westh.

Årsredovisningen beräknas publiceras på koncernens webbplats, www.intrum.com den 10 mars 2011.

Ett tryckt exemplar av årsredovisningen kan beställas via [email protected] från och med mitten på mars.

Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com > Investerare. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Bengt Lejdström i en telefonkonferens med start

Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 202

Bengt Lejdström, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 237, mobil: 070-274 2200

Annika Billberg, IR & Kommunikationschef, Tel: 08-545 10 203, mobil: 070-267 9791

idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0)8 5051 3794 (SE) eller +44 (0)20 7806 1967 (UK). Kod: 8621845.

Intrum Justitia AB (publ) 105 24 Stockholm Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211 Webbplats: www.intrum.com E-post: [email protected] Organisationsnummer: 556607-7581

Ordinarie Årsstämma 2011 hålls torsdagen den 31 mars 2011, kl 16.00 på Berns Salonger i Stockholm.

3 maj 2011 Delårsrapport janauri-mars

18 juli 2011 Delårsrapport januari-juni

26 oktober 2011 Delårsrapport januari-september

8 februari 2012 Bokslutskommuniké 2011

Bokslutskommunikén och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 9 februari 2011

Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef

Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 100 anställda i 22 länder. Koncernens omsättning uppgick 2010 till 3,8 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.

M
SEK
Okt-dec Okt-dec H
elår
Helår
2010 2009 2010 2009
Sålda tjänster 740,6 808,9 2 951,2 3 244,9
Inkasserade belopp på köpta fordringar 426,0 441,2 1 614,9 1 699,4
Amortering köpta fordringar -206,6 -200,1 -803,3 -780,8
Omvärdering köpta fordringar 5,4 -3,7 3,2 -35,7
Summa netto
o
msättning
965,4 1 046,3 3 766,0 4 127,8
Kostnad sålda tjänster -597,6 -653,5 -2 322,6 -2 599,2
B
rutto
resultat
367,8 392,8 1 443,4 1 528,6
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -77,5 -89,9 -303,8 -338,2
Administrationskostnader -108,5 -97,0 -410,7 -506,5
Avyttring av verksamhet 0,0 0,2 0,0 -16,0
Resultatandelar i intresseföretag 0,0 0,0 1,7 0,3
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
181,8 206,1 730,6 668,2
Finansnetto -20,5 -20,2 -91,3 -79,8
R
esultat fö
re skatt
161,3 185,9 639,3 588,4
Skatt -39,9 -47,2 -187,3 -147,8
P
erio
dens resultat
121,4 138,7 452,0 440,6
D
ärav hänfö
rligt till:
M
oderbolagets aktieägare
121,4 138,6 452,0 440,5
Innehav utan bestämmande inflytande 0,0 0,1 0,0 0,1
P
erio
dens resultat
121,4 138,7 452,0 440,6
Resultat per aktie före utspädning 1,52 1,74 5,67 5,53
Resultat per aktie efter utspädning 1,52 1,74 5,67 5,53
P
erio
dens to
talresultat
82,6 140,2 329,3 411,1
Innehav utan bestämmande inflytande 0,0 0,0 0,0 0,1
M
oderbolagets aktieägare
82,6 140,2 329,3 411,0
D
ärav hänfö
rligt till:
P
erio
dens to
talresultat
82,6 140,2 329,3 411,1
Förändring av omräkningsreserv -38,8 1,5 -122,7 -29,5
Periodens resultat 121,4 138,7 452,0 440,6
2010 2009 2010 2009
M
SEK
Okt-dec Okt-dec H
elår
Helår
SEK Okt-dec Okt-dec H
elår
Helår
2010 2009 2010 2009
Börskurs vid utgången av perioden 103,50 89,75 103,50 89,75
Resultat per aktie före utspädning 1,52 1,74 5,67 5,53
Resultat per aktie efter utspädning 1,52 1,74 5,67 5,53
Eget kapital (substansvärde) före utspädning 32,31 31,96 32,31 31,96
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 79 745 79 745 79 745 79 659
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 79 745 79 745 79 745 79 682
Antal aktier vid periodens slut '000 79 995 79 995 79 995 79 995

Antalet aktier vid slutet av respektive period anges inklusive eget innehav 250 000 aktier.

Rörelseresultat och -marginal, rullande 12 månader

Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK

Investeringar i köpta fordringar, MSEK

M
SEK
31 dec 31 dec
2010 2009
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra 332,0 357,5
immateriella anläggningstillgångar
Kundrelationer 156,0 78,3
Goodwill 2 152,5 1 825,3
Summa immateriella anläggningstillgångar 2 640,5 2 261,1
M
ateriella anläggningstillgångar
83,9 94,3
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag 21,2 11,3
Köpta avskrivna fordringar 2 373,4 2 311,9
Uppskjutna skattefordringar 75,9 117,2
Andra långfristiga fordringar 48,4 66,3
Summa ö
vriga anläggningstillgångar
2 518,9 2 506,7
Summa anläggningstillgångar 5 243,3 4 862,1
Omsättningstillgångar
Kundfordringar
268,3 281,0
Klientmedel 599,4 614,3
Skattefordringar 33,1 32,1
Övriga fordringar 325,1 404,3
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 138,7 113,7
Likvida medel 507,1 491,4
Summa o
msättningstillgångar
1 871,7 1 936,8
SUMMA TILLGÅNGAR 7 115,0 6 798,9
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 576,4 2 548,7
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 0,2 0,2
Summa eget kapital 2 576,6 2 548,9
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 588,6 0,1
Övriga långfristiga skulder 78,9 3,1
Avsättningar för pensioner 32,1 39,4
Övriga långfristiga avsättningar 15,1 15,4
Uppskjutna skatteskulder 79,3 35,0
Summa långfristiga skulder 2 794,0 93,0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0,4 2 519,4
Klientmedelsskuld 599,4 614,3
Leverantörsskulder 141,4 143,0
Skatteskulder 201,6 155,9
Förskott från kunder 27,2 33,2
Övriga kortfristiga skulder 260,5 208,5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 502,6 458,4
Övriga kortfristiga avsättningar 11,3 24,3
Summa ko
rtfristiga skulder
1 744,4 4 157,0
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 7 115,0 6 798,9
M
SEK
H
elår
Helår
2010
2009
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT)
730,6
668,2
Avskrivningar
171,4
164,9
Amortering av köpta avskrivna fordringar
800,1
816,5
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster
-14,3
38,0
Erhållen ränta
11,1
9,6
Erlagd ränta och finansiella kostnader
-68,4
-112,8
Betald inkomstskatt
-105,0
-124,5
Kassaflö
de från den lö
pande verksamheten
1 525,5
1 459,9

re fö
rändringar av rö
relsekapitalet
Förändringar i rörelsekapitalet
104,3
-26,5
Kassaflö
de från den lö
pande verksamheten
1 629,8
1 433,4
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella
-145,5
-235,9
anläggningstillgångar
Köp av avskrivna fordringar
-1 049,6
-870,6
Förvärv av dotterföretag och intresseföretag

-460,9
0,0
Avyttring av verksamhet
0,0
7,6
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten
10,5
22,3
Kassaflö
de från investeringsverksamheten
-1 645,5
-1 076,6
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar
337,5
119,8
Erhållen teckningslikvid vid utnyttjande av
0,0
22,0
personaloptioner
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare
-299,0
-278,4
Kassaflö
de från finansieringsverksamheten
38,5
-136,6
F
ö
rändring av likvida medel
22,8
220,2
Likvida medel vid årets bö
rjan
491,4
294,3
Kursdifferenser i likvida medel
-7,1
-23,1
Likvida medel vid perio
dens slut
507,1
491,4

* Avskrivna fordringar som ingår vid förvärvet av Nice Invest Nordic AB redovisas som Köp av avskrivna fordringar.

MSEK 2010 2009
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa
Ingående balans, 1 januari 2 548,7 0,2 2 548,9 2 395,2 0,1 2 395,3
Periodens totalresultat 329,3 329,3 411,1 0,1 411,2
Effekt av personaloptionsprogram -2,6 -2,6 -1,2 -1,2
Erhållen teckningslikvid vid utnyttjande
av personaloptioner
0,0 0,0 22,0 22,0
Aktieutdelning -299,0 -299,0 -278,4 -278,4
Utgående balans, 31 december 2 576,4 0,2 2 576,6 2 548,7 0,2 2 548,9
Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
2010 2010 2010 2010 2009
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
960,0 923,7 921,5 957,6 1 050,0
Rörelseresultat exkl omvärderingar, M
SEK
176,4 212,0 179,6 159,4 209,8
Organisk tillväxt, % -0,2 -2,2 -1,2 1,4 1,6
Antal inkassoärenden, miljoner 19,2 17,8 17,1 16,9 16,9
Totalt inkassovärde, SEK miljarder 123,3 113,1 110,9 115,6 128,7
2010 2009 2008 2007 2006
H
elår
Helår Helår Helår Helår
Nettoomsättning, M
SEK
3 766,0 4 127,8 3 677,7 3 225,2 2 939,6
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
3 762,8 4 163,5 3 675,5 3 213,7 2 932,4
Organisk tillväxt, % -0,8 3,9 9,3 10,4 4,3
Rörelseresultat, M
SEK
730,6 668,2 697,3 667,8 586,7
Rörelseresultat exkl omvärderingar, M
SEK
727,4 703,9 695,1 656,3 579,5
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 19,3 16,9 18,9 20,4 19,8
Resultat före skatt, M
SEK
639,3 588,4 569,7 595,7 527,1
Årets resultat (M
SEK)
452,0 440,6 441,7 462,0 407,5
Resultat per aktie före utspädning, SEK 5,67 5,53 5,58 5,86 5,09
Räntetäckningsgrad, ggr 7,2 7,6 4,6 7,5 8,1
Avkastning på totalt kapital, % 10,7 10,0 12,0 13,9 14,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 14,4 13,4 16,8 20,2 20,5
Avkastning på operativt kapital, % 15,7 14,3 17,2 21,1 21,5
Avkastning på eget kapital, % 17,6 17,8 20,8 27,8 28,9
Avkastning på köpta fordringar, % 16,3 15,6 16,6 17,0 14,4
Soliditet, % 36,2 37,5 35,5 34,2 33,5
Utdelning/föreslagen utdelning, SEK 4,10 3,75 3,50 3,25 2,75
Genomsnittligt antal anställda 3 099 3 372 3 318 3 093 2 954
2010 2009 2008 2007 2006
Okt-dec Okt-dec Okt-dec Okt-dec Okt-dec
Nettoomsättning, M
SEK
965,4 1 046,3 1 020,0 888,0 797,5
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
960,0 1 050,0 1 024,0 886,2 800,6
Organisk tillväxt, % -0,2 1,6 6,2 12,3 6,7
Rörelseresultat (EBIT), M
SEK
181,8 206,1 142,9 206,5 197,8
Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, M
SEK
176,4 209,8 146,9 204,7 200,9
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 18,4 20,0 14,3 23,1 25,1
Resultat före skatt, M
SEK
161,3 185,9 108,8 186,0 182,0
Periodens resultat, M
SEK
121,4 138,7 96,0 154,7 148,7
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,52 1,74 1,21 1,96 1,85
Räntetäckningsgrad, ggr 7,7 10,0 3,0 7,1 9,3
Avkastning på totalt kapital, % 11,1 12,1 9,9 17,2 19,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 15,0 16,0 13,3 25,4 21,0
Avkastning på operativt kapital, % 16,4 17,6 12,7 25,3 28,1
Avkastning på eget kapital, % 19,1 22,4 17,6 35,5 41,2
Avkastning på köpta fordringar, % 18,6 18,6 19,6 21,0 13,1
Soliditet, % 36,2 37,5 35,5 34,2 33,5
Genomsnittligt antal anställda 3 039 3 200 3 318 3 093 2 954
M
SEK
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
Norra Europa 378,7 370,4 2,2 1 445,1 1 435,5 0,7
Centrala Europa 235,2 264,2 -11,0 924,3 1 032,4 -10,5
Västra Europa 351,5 411,7 -14,6 1 396,6 1 659,9 -15,9
Summa netto
o
msättning från externa
kunder
965,4 1 046,3 -7,7 3 766,0 4 127,8 -8,8
Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
25,9 26,3 -1,5 93,2 90,7 2,8
43,1 47,7 -9,6 173,4 182,3 -4,9
25,0 27,6 -9,4 98,2 115,6 -15,1
-94,0 -101,6 -7,5 -364,8 -388,6 -6,1
0,0 0,0 0,0 0,0
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår
M
SEK
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
Norra Europa 81,9 84,7 -3,3 332,6 357,5 -7,0
Centrala Europa 59,2 38,5 53,8 196,3 200,6 -2,1
Västra Europa 40,1 82,9 -51,6 202,6 109,8 84,5
Resultatandelar Island 0,6 0,0 - -0,9 0,3 -
Summa rö
relseresultat (EB
IT
)
181,8 206,1 -11,8 730,6 668,2 9,3
Finansnetto -20,5 -20,2 1,5 -91,3 -79,8 14,4
R
esultat fö
re skatt
161,3 185,9 -13,2 639,3 588,4 8,7
M
SEK
Okt-dec Okt-dec H
elår
Helår
2010 2009 2010 2009
Norra Europa 4,9 -2,0 11,0 3,3
Centrala Europa 3,1 -2,1 -1,9 -6,8
Västra Europa -2,6 0,4 -5,9 -32,2
Summa o
mvärdering
5,4 -3,7 3,2 -35,7
M
SEK
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
Norra Europa -0,4 -0,1 300,0 -0,6 -0,4 50,0
Centrala Europa -0,4 -0,4 - -1,5 -1,6 -6,3
Västra Europa -3,2 -4,7 -31,9 -13,4 -19,8 -32,3
Summa fö
rvärvsrelaterade
avskrivningar/
nedskrivningar
-4,0 -5,2 -23,1 -15,5 -21,8 -28,9
M
SEK
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
Norra Europa 373,8 372,4 0,4 1 434,1 1 432,2 0,1
Centrala Europa 232,1 266,3 -12,8 926,2 1 039,2 -10,9
Västra Europa 354,1 411,3 -13,9 1 402,5 1 692,1 -17,1
Summa netto
o
msättning exklusive
o
mvärderingar
960,0 1 050,0 -8,6 3 762,8 4 163,5 -9,6
M
SEK
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
Norra Europa 77,0 86,7 -11,2 321,6 354,2 -9,2
Centrala Europa 56,1 40,6 38,2 198,2 207,4 -4,4
Västra Europa 42,7 82,5 -48,2 208,5 142,0 46,8
Resultatandelar Island 0,6 0,0 - -0,9 0,3 -
Summa rö
relseresultat exkl
o
mvärderingar
176,4 209,8 -15,9 727,4 703,9 3,3
Okt-dec Okt-dec H
elår
Helår
2010 2009 2010 2009
20,6 23,3 22,4 24,7
24,2 15,2 21,4 20,0
12,1 20,1 14,9 8,4
18,4 20,0 19,3 16,9
M
SEK
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
Kredithantering 829,5 872,4 -4,9 3 274,3 3 548,3 -7,7
Köp av avskrivna fordringar 236,5 247,1 -4,3 860,5 924,1 -6,9
Eliminering av interntransaktioner -100,6 -73,2 37,4 -368,8 -344,6 7,0
Summa netto
o
msättning
965,4 1 046,3 -7,7 3 766,0 4 127,8 -8,8
M
SEK
Okt-dec Okt-dec Förändring H
elår
Helår Förändring
2010 2009 % 2010 2009 %
Kredithantering 121,1 106,5 13,7 471,9 398,3 18,5
Köp av avskrivna fordringar 104,7 107,0 -2,1 382,6 361,9 5,7
Avyttring av verksamhet - 0,2 - - -16,0 -
Resultatandelar Island 0,6 0,0 0,0 -0,9 0,3 -
Centrala kostnader * -44,6 -7,6 486,8 -123,0 -76,3 61,2
Summa rö
relseresultat
181,8 206,1 -11,8 730,6 668,2 9,3
* Inklusive -24,8 M
SEK i kostnader för förvärv

och omstrukturering under oktober-december

2010.

% Okt-dec Okt-dec H
elår
Helår
2010 2009 2010 2009
Kredithantering 14,6 12,2 14,4 11,2
Köp av avskrivna fordringar 44,3 43,3 44,5 39,2
Ko
ncernen to
talt
18,8 19,7 19,4 16,2
N
yckeltal
Okt-dec Okt-dec H
elår
Helår
2010 2009 2010 2009
Omsättningstillväxt, % -7,7 2,6 -8,8 12,2
Organisk tillväxt, % -0,2 1,6 -0,8 3,9
Tillväxt i rörelseresultat, % -11,8 44,2 9,3 -4,2
Tillväxt i resultat före skatt, % -13,2 70,9 8,7 3,3
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 18,4 20,0 19,3 16,9
Avkastning på totalt kapital, % 11,1 12,1 10,7 10,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 15,0 16,0 14,4 13,4
Avkastning på operativt kapital, % 16,4 17,6 15,7 14,3
Avkastning på eget kapital, % 19,1 22,4 17,6 17,8
Avkastning köpta avskrivna fordringar % 18,6 18,6 16,3 15,6
Nettoskuld, M
SEK
2 193,3 2 069,0 2 193,3 2 069,0
Nettoskuld/eget kapital, % 85,1 81,2 85,1 81,2
Soliditet, % 36,2 37,5 36,2 37,5
Räntetäckningsgrad, ggr 7,7 10,0 7,2 7,6
Antal inkassoärenden, miljoner 19,2 16,9 19,2 16,9
Totalt inkassovärde, SEK miljarder 123,3 128,7 123,3 128,7
M
edelantal anställda
3 039 3 200 3 099 3 372

Definitioner

Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.

Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden. Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.

Avkastning på totalt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittliga totala tillgångar.

Avkastning på sysselsatt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar.

Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.

Avkastning köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.

Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.

31 december 2010 A
ntal aktier Kapital o
ch

ster, %
Carnegie Fonder 5 108 000 6,4
Swedbank Robur Fonder 3 509 419 4,4
CapM
an Oyj
3 407 550 4,3
SEB Fonder 3 097 341 3,9
Lannebo Fonder 2 938 972 3,7
Fjärde AP-fonden 2 394 270 3,0
Investment AB Öresund 2 388 000 3,0
Länsförsäkringar Fondförvaltning 2 342 175 2,9
Första AP-fonden 2 198 962 2,7
SHB Fonder 2 171 056 2,7
T
o
talt, tio
stö
rsta ägare
29 555 745 37,0
T
o
talt antal aktier:
79 994 651

Andelen svenskt ägande uppgick till 60,2 procent (institutioner 22,8 procentenheter, aktiefonder 29,0 procentenheter, privatpersoner 8,5 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice

Eget innehav uppgår till 250 000 aktier, och ingår i det totala antalet utestående aktier ovan.

M
SEK
H
elår
Helår
2010 2009
Nettoomsättning 61,9 57,7
B
rutto
resultat
61,9 57,7
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -13,4 -21,0
Administrationskostnader -106,3 -85,7
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
-57,8 -49,0
Resultat från andelar i dotterföretag -250,9 83,5
Vinst på koncernintern aktietransaktion 0,0 1 150,8
Finansnetto övrigt -31,1 -68,6
R
esultat fö
re skatt
-339,8 1 116,7
Skatt 16,0 74,8
P
erio
dens resultat
-323,8 1 191,5
M
SEK
H
elår
Helår
2010 2009
Periodens resultat -323,8 1 191,5
Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv
(fond för verkligt värde)
250,7 -198,0
P
erio
dens to
talresultat
-73,1 993,5
M
SEK
31 dec 31 dec
2010 2009
T
ILLGÅ
N
GA
R
A
nläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 0,9 0,5
M
ateriella anläggningstillgångar
0,4 0,2
Finansiella anläggningstillgångar 7 478,6 7 578,0
Summa anläggningstillgångar 7 479,9 7 578,7
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 1 863,3 1 851,5
Likvida medel 138,3 159,8
Summa o
msättningstillgångar
2 001,6 2 011,3
SUM
M
A
T
ILLGÅ
N
GA
R
9 481,5 9 590,0

EGET KA P IT A L OC H SKULD ER

Bundet eget kapital 284,1 284,1
Fritt eget kapital 4 901,4 5 231,3
Summa eget kapital 5 185,5 5 515,4
Avsättningar 5,0 2,3
Långfristiga skulder 3 620,6 1 230,2
Kortfristiga skulder 670,4 2 842,1
SUM
M
A
EGET
KA
P
IT
A
L OC
H
SKULD
ER
9 481,5 9 590,0
Ställda säkerheter Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga