AI assistant
Intrum — Audit Report / Information 2012
Feb 5, 2013
2930_10-k_2013-02-05_9970bfb6-5792-411b-9dcc-a62245e84808.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2012
Fjärde kvartalet 2012
- Koncernens nettoomsättning fjärde kvartalet 2012 uppgick till 1 052 MSEK (1 042) med en organisk tillväxt på 7 procent (4).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 230 MSEK (228). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om –48 MSEK (–7) och engångskostnader om –17 MSEK (–8). Omvärderingar av köpta fordringar avseende Tyskland ingår med –52 MSEK medan engångskostnader om –17 MSEK avser nedskrivning av IT-system i Tyskland, som kommunicerats tidigare.
- Rörelsemarginalen var 22 procent (22). Exklusive omvärderingar av portföljer med köpta fordringar uppgick rörelsemarginalen till 25 procent (22).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 176 MSEK (163) och resultatet per aktie var 2,19 SEK (2,04).
- Investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 753 MSEK (498).
- Kassaflödet från rörelsen uppgick till 614 MSEK (575).
Helåret 2012
- Koncernens nettoomsättning under helåret 2012 uppgick till 4 056 MSEK (3 950) med en organisk tillväxt på 6 procent (2).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 879 MSEK (868). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om –83 MSEK (19).
- Rörelsemarginalen var 22 procent (22). Exklusive omvärderingar av portföljer med köpta fordringar uppgick rörelsemarginalen till 23 procent (22).
- Nettoresultatet för helåret uppgick till 584 MSEK (553) och resultatet per aktie var 7,32 SEK (6,91).
- Investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 2 014 MSEK (1 804).
- Kassaflödet från rörelsen uppgick till 1 963 MSEK (1 768).
- Styrelsen föreslår en utdelning om 5,00 kr per aktie (4,50), totalt 399 MSEK.
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Nettoomsättning | 1 052 | 1 042 | 1 | 4 056 | 3 950 | 3 |
| Nettoomsättning exklusive | 1 100 | 1 049 | 5 | 4 139 | 3 931 | 5 |
| omvärderingar | ||||||
| Organisk tillväxt, % | 7 | 4 | 6 | 2 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 230 | 228 | 1 | 879 | 868 | 1 |
| Rörelsemarginal, % | 22 | 22 | 22 | 22 | ||
| Resultat före skatt | 185 | 194 | -5 | 729 | 753 | -3 |
| Periodens resultat | 176 | 163 | 8 | 584 | 553 | 6 |
| Kassaflöde från den löpande | 614 | 575 | 7 | 1 963 | 1 768 | 11 |
| verksamheten | ||||||
| Resultat per aktie före och efter | 2,19 | 2,04 | 7 | 7,32 | 6,91 | 6 |
| utspädning, SEK | ||||||
| Avkastning på köpta fordringar, % | 17 | 20 | 17 | 21 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 753 | 498 | 51 | 2 014 | 1 804 | 12 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före | 1,44 | 1,40 | 1,44 | 1,40 | ||
| avskrivningar och amorteringar |
KVARTAL 4
7% Organisk tillväxt
22%
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av förfallna fordringar)
230 MSEK Rörelseresultat
22%
Rörelsemarginal
2,19 SEK Resultat per aktie
753 MSEK
Investeringar i köpta fordringar
17% Avkastning på köpta fordringar
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande tisdagen den 5 februari 2013, kl 07.00.
Kommentar från VD och koncernchef Lars Wollung
Intrum Justitia avslutar 2012 med ett bra fjärde kvartal. Rapporterat rörelseresultat ökade med 1 procent, medan rörelseresultatet exklusive omvärderingar av portföljer och justerat för valutaeffekter ökade med 22 procent jämfört med samma period föregående år. Den organiska tillväxten var god och uppgick till 7 procent för kvartalet. Investeringar i köpta fordringar under det fjärde kvartalet uppgick till 753 MSEK, en ökning med 51 procent jämfört med föregående år.
Även för 2012 som helhet är vi nöjda med vår finansiella utveckling, där nettovinsten om 584 MSEK är den högsta i koncernens historia, trots jämförelsestörande poster för omvärderingar av portföljer och nedskrivningar. Vår finansiella flexibilitet är stark, med tillgängliga krediter överstigande 3 miljarder SEK och en väl diversifierad upplåning med jämn förfallostruktur. Styrelsen föreslår för 2012 en utdelning om SEK 5,00 per aktie, en ökning med 11 procent jämfört med 2011.
Verksamhetsområdet Finansiella Tjänster har haft en god utveckling under 2012. Inkasseringsnivån för skuldportföljerna som helhet har utvecklats väl. Avkastningen på portföljerna uppgick till 17 procent för helåret 2012, inklusive en negativ påverkan om –2 procentenheter från jämförelsestörande omvärderingar i Spanien och Tyskland. Tillväxten inom Finansiella Tjänster är fortsatt mycket god, drivet av ökade investeringar inom köpta fordringar.Investeringsnivån i skuldportföljer nådde drygt 2 miljarder SEK för 2012, motsvarande 12 procents ökning jämfört med föregående år och nästan en dubblering jämfört med investeringsnivån för 2010.
Verksamhetsområdet Kredithantering har haft en stabil utveckling under det fjärde kvartalet och helåret 2012. Verksamhetsmarginalen uppgick till 25 procent för 2012, i nivå med 2011, trots omfattande ökningar av kostnader för ärenden som hanteras i de rättsliga systemen.
Inom våra regioner har vi haft en fortsatt mycket god utveckling i Norra Europa, där ökningen av investeringsnivåer inom köpta fordringar och god kostnadskontroll bidragit till stark intäktstillväxt och förbättrad lönsamhet. I Centrala Europa har vi en stabil utveckling i regionen exklusive den tyska verksamheten, där vi under det fjärde kvartalet tog jämförelsestörande kostnader i form av omvärderingar och nedskrivningar om 69 MSEK. Under året har vi även genomfört omfattande personalminskningar samt tillsatt en ny ledning för att skapa förutsättningar för lönsamt tillväxt i Tyskland. I Västra Europa har vi en osäker makrosituation i flera länder inom regionen, vilket påverkat marginalutvecklingen då vi haft en avvaktande hållning till investeringar inom köpta fordringar. Prispress inom Kredithantering har också påverkat Västra Europa negativt men genom god kostnadeffektivitet kan regionen redovisa en acceptabel lönsamhet för 2012.
Trots ett fortsatt osäkert konjunkturläge ser vi positivt på Intrum Justitias utveckling under de kommande åren. Koncernen har en stark bas i en effektiv och lönsam verksamhet inom Kredithantering. Vi ser goda tillväxtmöjligheter inom köpta fordringar, där vi har en mycket väl diversifierad portfölj med en nära relation till en bred bas av säljare inom ett flertal olika branscher och geografier. Vidare ser vi en långsiktigt god potential för att öka vårt utbud av finansiella tjänster innan en faktura förfallit. Under de senaste sex månaderna har vi därför lanserat factoring-tjänster i Sverige och Finland och under 2013 avser vi att fortsatt öka koncernens satsning på finansiella tjänster tidigt i betalningskedjan.
Koncernen
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2012 |
Okt-dec 2011 |
Förändring % |
Helår 2012 |
Helår 2011 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 052 | 1 042 | 1 | 4 056 | 3 950 | 3 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 230 | 228 | 1 | 879 | 868 | 1 |
| Rörelsemarginal, % | 22 | 22 | 22 | 22 | ||
| Finansnetto | -45 | -34 | 32 | -150 | -115 | 30 |
| Skatt | -9 | -31 | -71 | -145 | -200 | -28 |
| Periodens resultat | 176 | 163 | 8 | 584 | 553 | 6 |
| Medeltal anställda | 3 391 | 3 314 | 2 | 3 475 | 3 331 | 4 |
Omsättning och resultat
Oktober-december 2012
Omsättningsökningen i fjärde kvartalet var 1 procent och består av organisk tillväxt 7 procent, förvärvseffekter 2 procent, omvärderingar av köpta fordringar –4 procent samt valutaeffekter –4 procent. Ökningen av organisk tillväxt drivs främst av de högre investeringsvolymerna inom köpta fordringar. Rörelseresultatet förbättrades med 1 procent under det fjärde kvartalet, men justerat för valutaeffekter samt omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var ökningen 22 procent. Förbättringen av rörelseresultatet exklusive omvärderingar är främst hänförlig till den goda tillväxten inom köpta fordringar som har en mycket hög lönsamhet. Som tidigare kommunicerats inkluderar det fjärde kvartalet jämförelsestörande poster i Tyskland om 69 MSEK, varav omvärderingar utgör 52 MSEK och nedskrivning av en IT-plattform 17 MSEK. Fjärde kvartalet 2011 belastades med kostnader om 8 MSEK avseende reserveringar för nedläggning av verksamheterna i Lettland och Litauen. Se nedan för en mer detaljerad beskrivning av den operativa utvecklingen inom koncernens regioner samt verksamhetsområden.
Januari-december 2012
Omsättningsökningen för helåret var 3 procent och består av organisk tillväxt 6 procent, förvärvseffekter 2 procent, omvärderingar av köpta fordringar –3 procent samt valutaeffekter –2 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 1 procent under året, men justerat för valutaeffekter samt omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var ökningen 16 procent. Omvärderingar har påverkat helårsresultatet negativt om 83 MSEK, främst beroende på den tyska omvärderingen i det fjärde kvartalet om 52 MSEK samt en omvärdering i Spanien om 42 MSEK under det första kvartalet på grund av en förlorad rättstvist.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till –45 MSEK (–34). Kursdifferenser ingår i finansnettot med 1 MSEK (3) och övriga finansiella poster ingår med –7 MSEK (–18).
Finansnettot för helåret uppgick till –150 MSEK (–115). Kursdifferenser ingår i finansnettot med –4 MSEK (8) och övriga finansiella poster ingår med –27 MSEK (–45).
Finansnettot för 2012 jämfört med 2011 har påverkats negativt av en högre snittlåneskuld men positivt av lägre övriga finansiella kostnader. Övriga finansiella kostnader för 2011 inkluderade kostnader av engångskaraktär som uppstod i samband med omförhandling av koncernens kreditfacilitet.
Skatt
Kvartalets resultat belastas med 5 procent skatt, varvid skattekostnaden för helåret motsvarar 20 procent av helårets resultat före skatt. I årets tre första delårsrapporter reserverades 25 procent skattekostnad vilket utgjorde den förväntade sammanlagda skattesatsen för helåret. Den verkliga skattekostnaden för helåret blev något lägre vilket förklarar den låga skattesatsen för fjärde kvartalet isolerat. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' för ytterligare information om vissa pågående skattetvister.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 614 MSEK (575). Kassaflödet har påverkats positivt av ett förbättrat rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar men negativt av ett sämre kassaflöde från förändring av rörelsekapitalet samt högre betalda räntor. Betalningar under kvartalet för investeringar i förfallna fordringar uppgick till 753 MSEK (498).
Kassaflödet från den löpande verksamheten under helåret uppgick till 1 963 MSEK (1 768). Betalningar för investeringar i förfallna fordringar uppgick under året till 2 014 MSEK (1 804).
Finansiering
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2012 |
Okt-dec 2011 |
Förändring % |
|---|---|---|---|
| Nettoskuld | 3 220 | 2 692 | 20 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
1,44 | 1,40 | |
| Eget kapital | 3 021 | 2 813 | 7 |
| Likvida medel | 349 | 625 | -44 |
Ökningen av koncernens nettoskuld jämfört med föregående år beror främst på en fortsatt ökning av investeringar i förfallna fordringar. En god resultatutveckling och starkt operativt kassaflöde under 2012 dock innebär dock att koncernens nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar är på en relativt oförändrat och låg nivå om 1,44 (1,40).
Koncernens totala beviljade lånefinansiering uppgår till 6 miljarder SEK inklusive 1 miljard SEK som nyttjas inom ramen för koncernens obligationsprogram. Koncernens bankfaciliteter uppgår till 5 miljarder SEK, där ca 1,7 miljarder SEK utnyttjades vid årets slut. Förfallostrukturen innebär att 2 miljarder SEK av de totala beviljade lånen förfaller årligen under 2015-2017. För kortfristig finansiering använder sig koncernen av ett certifikatprogram med en upplåning om 606 MSEK per den 31 december 2012.
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick till 2 369 MSEK, jämfört med 2 204 MSEK per den 31 december 2011. Förändringen var hänförlig till preliminärt redovisad goodwill avseende ett holländskt förvärv, 224 MSEK, samt kursdifferenser på –59 MSEK.
Regioner
Norra Europa
| MSEK | Okt-dec 2012 |
Okt-dec 2011 |
Förändring % |
Helår 2012 |
Helår 2011 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 544 | 479 | 14 | 1 985 | 1 777 | 12 |
| Rörelseresultat | 187 | 108 | 73 | 590 | 453 | 30 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 544 | 478 | 14 | 1 979 | 1 759 | 13 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 187 | 107 | 75 | 584 | 435 | 34 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 34 | 22 | 30 | 25 |
Kvartalets omsättning ökade med 16 procent och rörelseresultatet förbättrades med 78 procent, justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar, jämfört med samma period föregående år. Den positiva resultat- och marginaltrenden för regionen fortsatte därmed under det fjärde kvartalet, främst till följd av stark tillväxt inom köpta fordringar som möjliggjorts bland annat genom en ökning av aktiviteter för rättsliga åtgärder. Marginalutvecklingen jämfört med samma
period förra året har även påverkats positivt av god kostnadskontroll samt att det fjärde kvartalet 2011 inkluderade engångskostnader om 8 MSEK och integrationskostnader om 7 MSEK.
Centrala Europa
| MSEK | Okt-dec 2012 |
Okt-dec 2011 |
Förändring % |
Helår 2012 |
Helår 2011 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 215 | 251 | -14 | 904 | 906 | -0 |
| Rörelseresultat | 4 | 69 | -94 | 148 | 201 | -26 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 259 | 252 | 3 | 948 | 899 | 5 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 48 | 70 | -31 | 192 | 194 | -1 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 19 | 28 | 20 | 22 |
Kvartalets omsättning ökade med 7 procent och rörelseresultatet försämrades med 28 procent, justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar, jämfört med samma period föregående år. Förutom Tyskland har regionen en relativt oförändrat utveckling undet det fjärde kvartalet jämfört med samma period förra året, trots signifikant ökade kostnader för att ta ärenden genom de legala systemen. Tyskland har haft en otillfredsställande utveckling under 2012 på grund av en svag utveckling för nya portföljförvärv och bristande kostnadseffektivitet. Under året har därför omfattande personalminskningar genomförts och under det fjärde kvartalet togs jämförelsestörande kostnader i form av omvärderingar om 52 MSEK och nedskrivningar om 17 MSEK, samtidigt som en ny verkställande direktör tillträdde med fokus på att öka enhetens tillväxt.
Västra Europa
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Nettoomsättning | 293 | 313 | -6 | 1 167 | 1 267 | -8 |
| Rörelseresultat | 39 | 51 | -24 | 141 | 224 | -37 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 297 | 320 | -7 | 1 212 | 1 273 | -5 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 43 | 58 | -26 | 186 | 230 | -19 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 14 | 18 | 15 | 18 |
Kvartalets omsättning minskade med 3 procent och rörelseresultatet minskade med 23 procent, justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar, jämfört med samma period föregående år. Regionen påverkas negativt av en svag och osäker makroekonomi i flera länder, med prispress inom Kredithantering samt svag tillväxt inom köpta fordringar på grund av en avvaktande hållning till nya investeringar. Regionen behöver stärka sin lönsamhet och har därför ett fokus på att förbättra nuvarande marginaler genom bland annat ökad kostnadseffektivitet.
Verksamhetsområden
Kredithantering
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Nettoomsättning | 868 | 868 | 0 | 3 369 | 3 293 | 2 |
| Verksamhetsresultat | 222 | 221 | 0 | 827 | 843 | -2 |
| Verksamhetsmarginal, % | 26 | 25 | 25 | 26 |
Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 3 procent under kvartalet och verksamhetsresultatet ökade med 4 procent. Nedskrivningen av den tyska IT-plattformen om 17 MSEK har vidare belastat resultatet för det fjärde kvartalet och för helåret 2012 har lönsamheten även påverkats negativt av ökade kostnader för rättsliga inkassoåtgärder. Koncernens strategi är att
långsiktigt förbättra tillväxt och marginaler inom Kredithantering genom lokal implementering av koncernmässiga förbättringsprogram inom områden som IT, scoring och legala aktiviteter.
Finansiella tjänster
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Nettoomsättning | 339 | 298 | 14 | 1 213 | 1 088 | 11 |
| Verksamhetsresultat | 159 | 159 | 0 | 605 | 591 | 2 |
| Verksamhetsmarginal, % | 47 | 53 | 50 | 54 | ||
| Avkastning köpta fordringar, % | 17 | 20 | 17 | 21 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 753 | 498 | 51 | 2 014 | 1 804 | 12 |
| Redovisat värde, köpta fordringar | 4 071 | 3 229 | 26 | 4 071 | 3 229 | 26 |
Investeringsnivån inom köpta fordringar var stark på flera marknader under det fjärde kvartalet, varvid investeringarna på helårsbasis uppgick till drygt SEK 2 miljarder, motsvarande en ökning med 12 procent jämfört med 2011. Avkastningar på köpta fordringar uppgick till 17 procent för kvartalet och helåret, väl över koncernens målsätting om 15 procent. Omvärderingar belastade resultatet negativt om –83 (19) MSEK för 2012, där två jämförelsestörande omvärderingar i Spanien och Tyskland utgjorde 94 MSEK av denna post. Inkasserbarheten för koncernens totala portfölj av köpta fordringar har under året som helhet varit stabil, till följd av koncernens strategi att fokusera investeringar till stabila ekonomier med goda legala regelverk och där Intrum Justitia har en marknadsledande position inom Kredithantering.
För information om Intrum Justitias redovisningsprincip för förfallna fordringar, se Årsredovisningen sid 57.
Marknadsutsikter
Europa präglas av betydande regionala skillnader och osäkerheten är stor kring den makroekonomiska utvecklingen i flera länder. I en väsentligt försämrad makroekonomisk situation i Europa med ökad arbetslöshet påverkas Intrum Justitia negativt.
Intrum Justitias bedömning är att koncernens strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande finansiella tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Företagens behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar och därtill ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet exempelvis genom försäljning av fordringar. Detta är trender som långsiktigt gynnar Intrum Justitia.
Skattemässiga bedömningar
Efter skatterevision i koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 beslutade Skatteverket under 2011 om skattetillägg på 19 MSEK. Intrum Justitia anser emellertid att någon oriktig uppgift inte har lämnats i deklarationen, varmed förutsättningen för skattetillägg inte är uppfylld. Bolaget har därför överklagat beslutet vad gäller skattetillägget. Förvaltningsrätten dömde under oktober i enlighet med Skatteverkets yrkande, och bolaget har överklagat till Kammarrätten.
Vid en skatterevision i Belgien ifrågasattes under 2011 bolagets rätt till avdrag för beräknad ränta (notional interest deduction). Bolaget för en diskussion med skattemyndigheterna, men riskerar i värsta fall tillkommande skatt för inkomståren 2008 och 2009 samt skattetillägg och ränta på sammanlagt 10 MEUR. Enligt bolagets mening är skattemyndighetens bedömning inte korrekt, då man hänvisar till rättsfall som avser andra situationer än den aktuella. Intrum Justitia har därför inte reserverat någon tillkommande skatt.
Årets bolagsskatt motsvarar 20 procent av resultatet före skatt. Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ)s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för året om 85 MSEK (75) och ett resultat före skatt om –450 MSEK (–18), inklusive nedskrivningar av aktier i dotterföretag och erhållna aktieutdelningar om netto –326 MSEK (97). Moderbolaget investerade 0 MSEK (1) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 21 MSEK (272) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 44 (42).
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av förfallna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2011. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Utdelningsförslag
Styrelsen i Intrum Justitia AB föreslår årsstämman att till aktieägarna utdela 5,00 SEK (4,50) per aktie.
Årsredovisning 2012
Årsredovisningen beräknas publiceras på koncernens webbplats www.intrum.com den 4 april 2013. Ett tryckt exemplar av årsredovisningen kan beställas via [email protected] från och med mitten av april.
Presentation av bokslutskommunikén
Bokslutskommuniké och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0) 8 505 597 72 (SE) eller +44 (0) 20 710 862 05 (UK).
Ytterligare information
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 200
Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 200
Finansiell kalender 2013 21 mars 2013, kapitalmarknadsdag 24 april 2013, delårsrapport januari-mars 19 juli 2013, delårsrapport januari-juni 24 oktober 2013, delårsrapport januari-september
Ordinarie årsstämma 2013 hålls onsdagen den 24 april 2012 kl 15.00 på Summit, Grev Turegatan i Stockholm.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 5 februari 2013
Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef
Om Intrum Justitia-koncernen
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 500 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2012 till 4 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
| Intrum Justitia-koncernen – Resultaträkningar | ||||
|---|---|---|---|---|
| -- | -- | ----------------------------------------------- | -- | -- |
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | |
| Nettoomsättning | 1 052 | 1 043 | 4 056 | 3 950 |
| Kostnad sålda tjänster | -640 | -628 | -2 484 | -2 363 |
| Bruttoresultat | 412 | 415 | 1 572 | 1 587 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -55 | -63 | -226 | -243 |
| Administrationskostnader | -129 | -126 | -471 | -470 |
| Avyttring av aktier i intresseföretag | 0 | 0 | -9 | |
| Resultatandelar i intresseföretag | 2 | 2 | 4 | 3 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 230 | 228 | 879 | 868 |
| Finansnetto | -45 | -34 | -150 | -115 |
| Resultat före skatt | 185 | 194 | 729 | 753 |
| Skatt | -9 | -31 | -145 | -200 |
| Periodens resultat | 176 | 163 | 584 | 553 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 175 | 163 | 584 | 552 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Periodens resultat | 176 | 163 | 584 | 553 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | 2,19 | 2,04 | 7,32 | 6,91 |
Intrum Justitia-koncernen - Rapport över totalresultat
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | |
| Periodens resultat | 176 | 163 | 584 | 553 |
| Förändring av omräkningsreserv | 46 | -55 | -17 | 11 |
| Periodens totalresultat | 222 | 108 | 567 | 564 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 218 | 107 | 567 | 562 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 4 | 1 | 0 | 2 |
| Periodens totalresultat | 222 | 108 | 567 | 564 |
Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar
| MSEK | 31 dec 2012 |
31 dec 2011 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Immateriella anläggningstillgångar |
||
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra | 261 | 307 |
| immateriella anläggningstillgångar Kundrelationer |
68 | 102 |
| Goodwill | 2 369 | 2 204 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 2 698 | 2 613 |
| Materiella anläggningstillgångar | 91 | 66 |
| Övriga anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag | 15 | 12 |
| Köpta fordringar | 4 071 | 3 229 |
| Uppskjutna skattefordringar | 64 | 71 |
| Andra långfristiga fordringar | 17 | 32 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 4 167 | 3 344 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 956 | 6 023 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar | 264 | 266 |
| Klientmedel | 473 | 580 |
| Skattefordringar | 26 | 28 |
| Övriga fordringar | 264 | 266 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 143 | 119 |
| Likvida medel | 349 | 625 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 519 | 1 884 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 8 475 | 7 907 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande |
3 019 2 |
2 811 2 |
| Summa eget kapital | 3 021 | 2 813 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 1 667 | 2 588 |
| Obligationslån | 970 | - |
| Övriga långfristiga skulder | 217 | 61 |
| Avsättningar för pensioner Övriga långfristiga avsättningar |
46 3 |
46 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 153 | 89 |
| Summa långfristiga skulder | 3 056 | 2 787 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 243 | 5 |
| Företagscertifikat | 606 | 617 |
| Klientmedelsskuld | 473 | 580 |
| Leverantörsskulder | 142 | 133 |
| Skatteskulder | 155 | 203 |
| Förskott från kunder | 23 | 27 |
| Övriga kortfristiga skulder | 241 | 229 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 515 | 505 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 0 | 8 |
| Summa kortfristiga skulder SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
2 398 8 475 |
2 307 7 907 |
Intrum Justitita-koncernen – Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2012 | 2011 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | ||
| Ingående balans, 1 januari | 2 811 | 2 | 2 813 | 2 576 | 0 | 2 576 | |
| Aktieutdelning | -359 | -359 | -327 | -327 | |||
| Periodens totalresultat | 567 | 0 | 567 | 562 | 2 | 564 | |
| Utgående balans, 31 december | 3 019 | 2 | 3 021 | 2 811 | 2 | 2 813 |
Intrum Justitia-koncernen – Kassaflödesanalys
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) Avskrivningar och nedskrivningar |
230 61 |
228 45 |
879 187 |
868 173 |
| Amortering/omvärdering av köpta avskrivna fordringar | 343 | 255 | 1 173 | 888 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | -7 | 5 | -6 | 9 |
| Erhållen ränta | 7 | 8 | 21 | 22 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -39 | -24 | -133 | -99 |
| Betald inkomstskatt | -21 | -23 | -145 | -177 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | 574 | 494 | 1 976 | 1 684 |
| förändringar av rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar i rörelsekapitalet | 40 | 81 | -13 | 84 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 614 | 575 | 1 963 | 1 768 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -51 | -33 | -152 | -120 |
| Köp av fordringar | -753 | -498 | -2 014 | -1 804 |
| Förvärv av dotterföretag och intresseföretag | 0 | -11 | -69 | -43 |
| Avyttring av dotterföretag och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 3 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | 2 | 5 | 13 | 18 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -802 | -537 | -2 222 | -1 946 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upplåning och amorteringar | 51 | 169 | 341 | 624 |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | 0 | 0 | -359 | -327 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 51 | 169 | -18 | 297 |
| Förändring av likvida medel | -137 | 207 | -277 | 119 |
| Likvida medel vid periodens början | 487 | 420 | 625 | 507 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -1 | -2 | 1 | -1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 349 | 625 | 349 | 625 |
Intrum Justitia-koncernen – Kvartalsöversikt
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2012 | 2012 | 2012 | 2011 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 052 | 1 003 | 1 040 | 961 | 1 042 |
| Omsättningstillväxt, % | 1 | 1 | 6 | 3 | 8 |
| Organisk tillväxt, % | 7 | 6 | 7 | 6 | 4 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 230 | 271 | 218 | 160 | 228 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 278 | 267 | 216 | 200 | 234 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 25 | 27 | 21 | 20 | 22 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar | 634 | 572 | 538 | 496 | 527 |
Intrum Justitia-koncernen – Femårsöversikt
| 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Okt-dec | Okt-dec | Okt-dec | Okt-dec | Okt-dec | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 052 | 1 043 | 965 | 1 046 | 1 020 |
| Omsättningstillväxt, % | 1 | 8 | -8 | 3 | 15 |
| Organisk tillväxt, % | 7 | 4 | 0 | 2 | 6 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 230 | 228 | 182 | 206 | 143 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 278 | 234 | 176 | 210 | 147 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 25 | 22 | 18 | 20 | 14 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar, MSEK |
634 | 527 | 425 | 454 | 354 |
| Resultat före skatt, MSEK | 185 | 194 | 161 | 186 | 109 |
| Nettoresultat, MSEK | 176 | 163 | 121 | 139 | 96 |
| Nettoskuld, MSEK | 3 220 | 2 692 | 2 193 | 2 069 | 2 348 |
| Eget kapital, MSEK | 3 021 | 2 813 | 2 577 | 2 549 | 2 395 |
| Nettoskuld/eget kapital | 107 | 96 | 85 | 81 | 98 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och | 1,44 | 1,40 | 1,29 | 1,25 | 1,59 |
| amorteringar Räntetäckningsgrad |
4,6 | 5,5 | 7,7 | 10,0 | 3,0 |
| Resultat per aktie, SEK | 2,19 | 2,04 | 1,52 | 1,74 | 1,21 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 37,86 | 35,26 | 32,21 | 31,96 | 30,19 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 363 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 592 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 17 | 20 | 20 | 20 | 22 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 753 | 498 | 417 | 211 | 205 |
| Medelantal anställda | 3 391 | 3 314 | 3 039 | 3 200 | 3 318 |
| 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | |
| Helår | Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, MSEK | 4 056 | 3 950 | 3 766 | 4 128 | 3 678 |
| Omsättningstillväxt, % | 3 | 5 | -9 | 12 | 14 |
| Organisk tillväxt, % | 6 | 2 | -1 | 4 | 9 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 879 | 868 | 731 | 668 | 697 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 962 | 849 | 727 | 704 | 695 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 23 | 22 | 19 | 17 | 19 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar, | 2 240 | 1 929 | 1 702 | 1 650 | 1 473 |
| MSEK | |||||
| Resultat före skatt, MSEK | 729 | 753 | 639 | 588 | 570 |
| Nettoresultat, MSEK | 584 | 553 | 452 | 441 | 442 |
| Nettoskuld, MSEK | 3 220 | 2 692 | 2 193 | 2 069 | 2 348 |
| Eget kapital, MSEK | 3 021 | 2 813 | 2 577 | 2 549 | 2 395 |
| Nettoskuld/eget kapital | 107 | 96 | 85 | 81 | 98 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och | 1,44 | 1,40 | 1,29 | 1,25 | 1,59 |
| amorteringar Räntetäckningsgrad |
5,3 | 6,5 | 7,2 | 7,6 | 4,6 |
| Resultat per aktie, SEK | 7,32 | 6,91 | 5,67 | 5,53 | 5,58 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 37,86 | 35,26 | 32,21 | 31,96 | 30,19 |
| Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK | 5,00 | 4,50 | 4,10 | 3,75 | 3,50 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 446 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 592 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 17 | 21 | 18 | 18 | 19 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 2 014 | 1 804 | 1 050 | 871 | 1 204 |
| Medelantal anställda | 3 475 | 3 331 | 3 099 | 3 372 | 3 318 |
Rörelsesegment
Regioner – Nettoomsättning från externa kunder
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Norra Europa | 544 | 479 | 14 | 1 985 | 1 777 | 12 |
| Centrala Europa | 215 | 251 | -14 | 904 | 906 | -0 |
| Västra Europa | 293 | 313 | -6 | 1 167 | 1 267 | -8 |
| Summa nettoomsättning från externa kunder |
1 052 | 1 043 | 1 | 4 056 | 3 950 | 3 |
Regioner – Koncernintern nettoomsättning
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Norra Europa | 56 | 33 | 70 | 164 | 116 | 41 |
| Centrala Europa | 81 | 66 | 23 | 231 | 192 | 20 |
| Västra Europa | 26 | 22 | 18 | 87 | 92 | -5 |
| Eliminering | -163 | -121 | 35 | -482 | -400 | 21 |
| Summa koncernintern nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
Regioner – Omvärderingar av köpta fordringar
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
| Norra Europa | 0 | 1 | 6 | 18 | |
| Centrala Europa | -44 | -1 | -44 | 7 | |
| Västra Europa | -4 | -7 | -45 | -6 | |
| Summa omvärdering | -48 | -7 | -83 | 19 | |
Regioner – Nettoomsättning exklusive omvärderingar
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Norra Europa | 544 | 478 | 14 | 1 979 | 1 759 | 13 |
| Centrala Europa | 259 | 252 | 3 | 948 | 899 | 5 |
| Västra Europa | 297 | 320 | -7 | 1 212 | 1 273 | -5 |
| Summa nettoomsättning exklusive | 1 100 | 1 050 | 5 | 4 139 | 3 931 | 5 |
| omvärderingar |
Regioner – Förvärvsrelaterade avskrivningar
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
| Norra Europa | -1 | -1 | -4 | -4 | |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Västra Europa | -5 | -4 | -15 | -13 | |
| Summa förvärvsrelaterade | -6 | -5 | -19 | -17 | |
| avskrivningar/nedskrivningar |
Regioner – Rörelseresultat (EBIT)
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Norra Europa | 187 | 108 | 73 | 590 | 453 | 30 |
| Centrala Europa | 4 | 69 | -94 | 148 | 201 | -26 |
| Västra Europa | 39 | 51 | -24 | 141 | 224 | -37 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | 0 | 0 | - | 0 | -9 | - |
| Resultatandelar Island | 0 | 0 | - | 0 | -1 | - |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 230 | 228 | 1 | 879 | 868 | 1 |
| Finansnetto | -45 | -34 | 32 | -150 | -115 | 30 |
| Resultat före skatt | 185 | 194 | -5 | 729 | 753 | -3 |
Regioner – Rörelseresultat exklusive omvärderingar
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Norra Europa | 187 | 107 | 75 | 584 | 435 | 34 |
| Centrala Europa | 48 | 70 | -31 | 192 | 194 | -1 |
| Västra Europa | 43 | 58 | -26 | 186 | 230 | -19 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | 0 | 0 | - | 0 | -9 | - |
| Resultatandelar Island | 0 | 0 | - | 0 | -1 | - |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar | 278 | 235 | 18 | 962 | 849 | 13 |
Regioner – Rörelsemarginal exklusive omvärderingar
| % | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
| Norra Europa | 34 | 22 | 30 | 25 | |
| Centrala Europa | 19 | 28 | 20 | 22 | |
| Västra Europa | 14 | 18 | 15 | 18 | |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt | 25 | 22 | 23 | 22 |
Verksamhetsområden – Nettoomsättning
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Kredithantering | 868 | 868 | 0 | 3 369 | 3 293 | 2 |
| Finansiella tjänster | 339 | 298 | 14 | 1 213 | 1 088 | 11 |
| Eliminering av interntransaktioner | -155 | -123 | 26 | -526 | -431 | 22 |
| Summa nettoomsättning | 1 052 | 1 043 | 1 | 4 056 | 3 950 | 3 |
Nettoomsättning per intäktsslag
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Externa kredithanteringsintäkter | 713 | 745 | -4 | 2 843 | 2 862 | -1 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar | 668 | 542 | 23 | 2 337 | 1 930 | 21 |
| Amortering köpta fordringar | -296 | -249 | 19 | -1 091 | -907 | 20 |
| Omvärdering köpta fordringar | -48 | -6 | - | -83 | 19 | - |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 15 | 11 | 36 | 50 | 46 | 9 |
| Summa nettoomsättning | 1 052 | 1 043 | 1 | 4 056 | 3 950 | 3 |
Verksamhetsområden – Verksamhetsresultat
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | |
| Kredithantering | 222 | 221 | 0 | 827 | 843 | -2 |
| Finansiella tjänster | 159 | 159 | 0 | 605 | 591 | 2 |
| Gemensamma kostnader | -151 | -152 | -1 | -553 | -566 | -2 |
| Summa rörelseresultat | 230 | 228 | 1 | 879 | 868 | 1 |
Verksamhetsområden – Verksamhetsmarginal
| % | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
| Kredithantering | 26 | 25 | 25 | 26 | |
| Finansiella tjänster | 47 | 53 | 50 | 54 | |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt | 22 | 22 | 22 | 22 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Resultaträkningar
| 2011 | ||
|---|---|---|
| 85 | 75 | |
| 85 | 75 | |
| -16 | -15 | |
| -141 | -140 | |
| -72 | -80 | |
| -326 | 97 | |
| -52 | -35 | |
| -450 | -18 | |
| 0 | 0 | |
| -450 | -18 | |
| 2012 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Rapport över totalresultatet
| MSEK | Helår | Helår |
|---|---|---|
| 2012 | 2011 | |
| Periodens resultat | -450 | -18 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
87 | 21 |
| Periodens totalresultat | -363 | 3 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Balansräkningar
| MSEK | 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | ||
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 | 1 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 220 | 7 717 | |
| Summa anläggningstillgångar | 7 221 | 7 719 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 2 637 | 2 473 | |
| Likvida medel | 21 | 272 | |
| Summa omsättningstillgångar | 2 658 | 2 745 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 9 879 | 10 464 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | |
| Fritt eget kapital | 3 855 | 4 577 | |
| Summa eget kapital | 4 139 | 4 861 | |
| Långfristiga skulder | 3 813 | 3 807 | |
| Kortfristiga skulder | 1 927 | 1 796 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 9 879 | 10 464 | |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | |
| Ansvarsförbindelser | 86 | 90 |
Aktiekursens utveckling
Intrum Justitia-koncernen – Ägarstruktur
| 31 december 2012 | Antal aktier | Kapital och röster, % |
|---|---|---|
| Fidelity Investment Management | 7 981 067 | 10,0 |
| Carnegie Fonder | 5 378 000 | 6,7 |
| Lannebo Fonder | 4 677 986 | 5,9 |
| CapMan Oyj | 3 607 550 | 4,5 |
| Norska Staten | 2 862 181 | 3,6 |
| Swedbank Robur Fonder | 2 811 906 | 3,5 |
| State of New Jersey Pension Fund | 2 500 000 | 3,1 |
| SEB Fonder | 2 326 581 | 2,9 |
| Fjärde AP-fonden | 2 240 397 | 2,8 |
| Första AP-fonden | 1 710 939 | 2,1 |
| Svenskt Näringsliv | 1 500 000 | 1,9 |
| SHB Fonder | 1 433 050 | 1,8 |
| Invesco Fonder | 1 358 897 | 1,7 |
| Odin Fonder | 1 175 966 | 1,5 |
| Tredje AP-fonden | 689 116 | 0,9 |
| Totalt, femton största ägare | 42 253 636 | 52,9 |
Totalt antal aktier: 79 744 651
Andelen svenskt ägande uppgick till 46,9 procent (institutioner 17,8 procentenheter, aktiefonder 23,6 procentenheter, privatpersoner 5,5 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar. Intäkterna från förfallna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning förfallna fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Resultat före avskrivningar och amorteringar är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien.