AI assistant
Humana — Earnings Release 2021
Aug 20, 2021
3059_10-q_2021-08-20_4c6a587e-08c6-4bd3-85f7-2f0fc842f389.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer


Stabil utveckling under andra kvartalet
Andra kvartalet, april-juni 2021
- Rörelseintäkterna uppgick till 2 058 miljoner kronor (1 980), en ökning med 4,0 procent. Den organiska tillväxten var 3,4 procent.
- Rörelseresultatet uppgick till 107 Mkr (100), en ökning med 6,6 procent. Reavinst från försäljning av fastigheter om 17 Mkr ingår i jämförelseperioden. Justerat rörelseresultat uppgick till 107 Mkr (83), en ökning med 28,4 procent.
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 57 Mkr (50).
- Periodens resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 1,18 kronor (0,94).
- Operativt kassaflöde uppgick till 251 Mkr (221).
Halvårsperioden, januari-juni 2021
- Rörelseintäkterna uppgick till 4 044 Mkr (3 918), en ökning med 3,2 procent. Den organiska tillväxten var 2,9 procent.
- Rörelseresultatet uppgick till 219 Mkr (198), en ökning med 10,6 procent. Reavinst från försäljning av fastigheter om 17 Mkr ingår i jämförelseperioden. Justerat rörelseresultat uppgick till 219 Mkr (181), en ökning med 21,0 procent.
- Periodens resultat efter skatt uppgick till 120 Mkr (103).
- Periodens resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 2,45 kronor (1,94).
- Operativt kassaflöde uppgick till 448 Mkr (317).
Väsentliga händelser i kvartalet och efter kvartalets slut
- Humana har under kvartalet ingått avtal om att förvärva samtliga aktier i individ- och familjeföretaget Balans Behandling AB. Överlåtelsen av verksamheten kommer att ske under fjärde kvartalet 2021. Verksamheten har huvudkontor i Luleå, helårsintäkterna uppgår till cirka 60 Mkr och bolaget har cirka 20 anställda.
- Humana har efter kvartalets slut tecknat ett nytt finansieringsavtal med fyra banker SEB, DNB, Swedbank och Svensk Exportkredit - om 3 miljarder kronor och med en option på ytterligare en 1 miljard kronor. Det nya avtalet har en löptid på tre år med två förlängningsoptioner på ett år var.
- Humanas vd och koncernchef Rasmus Nerman har den 11 augusti meddelat styrelsen att han lämnar bolaget, då han har tackat ja till rollen som vd och koncernchef för Apoteket AB. Styrelsen har inlett processen för att rekrytera hans efterträdare.
Nyckeltal
| Mkr | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
% | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
% | Jul-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 058 | 1 962 | 5% | 4 042 | 3 894 | 4% | 7 919 | 7 771 | 2% |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 18 -100% | 2 | 24 -91% | 4 | 26 -84% | |||
| Rörelseintäkter | 2 058 | 1 980 | 4% | 4 044 | 3 918 | 3% | 7 923 | 7 797 | 2% |
| Rörelseresultat | 107 | 100 | 7% | 219 | 198 | 11% | 492 | 471 | 4% |
| Justerat rörelseresultat | 107 | 83 | 28% | 219 | 181 | 21% | 492 | 453 | 8% |
| Periodens resultat | 57 | 50 | 14% | 120 | 103 | 16% | 280 | 262 | 6% |
| Operativt kassaflöde | 251 | 221 | 14% | 448 | 317 | 41% | 911 | 779 | 17% |

Vd-ord


I kvartalet presenterades utredningen Stärkt rätt till personlig assistans. Om förslagen blir verklighet innebär det mycket positivt för individer med funktionshinder och deras familjer.
Under årets andra kvartal har Humana inte minst haft ett stort fokus på äldreomsorgen, som har haft en intensiv och spännande period med flera nya uppstarter. Finansiellt var såväl det andra kvartalet som halvårsperioden mycket stabila perioder och Humana fortsätter att växa organiskt.
Koncernens rörelseintäkter uppgick till 2 058 Mkr i andra kvartalet och till 4 044 Mkr i halvårsperioden. Den organiska tillväxten uppgick till 3,4 procent respektive 2,9 procent. Rörelseresultatet förbättrades till 107 Mkr i kvartalet och halvårsresultatet till 219 Mkr, en ökning med 7 respektive 11 procent. Justerat rörelseresultat ökade med 28 resepktive 21 procent. Rörelsemarginalen uppgick till 5,2 procent respektive 5,4 procent. Det operativa kassaflödet var starkt, 251 Mkr, förklarat av resultatet men också av ett minskat rörelsekapital.
Vår skuldsättning ligger stabilt på 4,5 gånger justerade EBITDA, i linje med vår målsättning. Vi har efter kvartalets slut signerat en ny finansieringslösning. Villkoren är bättre än tidigare och avtalet säkrar en långsiktig finansiering som ger oss flexibilitet i framtiden.
Nyöppningar inom äldreomsorgen
Utvecklingsmässigt har det under kvartalet inte minst varit ett stort fokus på Humanas äldreomsorg. Fyra nya enheter i egen regi, totalt 260 lägenheter, har öppnats; i Norrtälje, Vallentuna, Ängelholm och Falkenberg. Under tredje kvartalet kommer vi öppna ytterligare ett boende i Norrtälje. Därmed kommer
Humana ha totalt tio äldreboenden i egen regi. Uppstarterna har gått enligt plan och i Falkenberg har vi redan full beläggning. Affärsområdets resultat, - 4 Mkr, är dock präglat av uppstarterna av de nya enheterna samt av covid-19-pandemin, som fortfarande påverkar beläggningen negativt. Vad gäller smittläget så är situationen kraftigt förbättrad då de flesta av våra kunder och medarbetare har fått vaccin mot covid-19.
Incident inom HVB-verksamheten
Inom Individ och familj, kom den tragedi som drabbade ett av våra HVB-hem inom verksamheten Platea i Värmland i slutet av kvartalet när en pojke förolyckades, att överskugga allt annat inom verksamheten. Hela organisationen påverkades av det inträffade och vi tar det på allra största allvar. Vårt fokus är och ska alltid vara att ge barnen i vår omsorg en trygg och säker miljö. I början av juli lämnade Humana in en Lex Sarah-utredning om händelsen till IVO. Humana beslutade att avveckla Plateas HVB-verksamheter Prästgården och Södra villan med omedelbar verkan samt att vidareutveckla samt skärpa uppföljningen av koncernens systematiska kvalitetsarbete.
Under kvartalet tecknade Individ och familj, som i dag består av cirka 180 enheter, ett avtal om förvärv av individ- och familjeföretaget Balans Behandling AB. Överlåtelsen av verksamheten sker dock först under fjärde kvartalet 2021. Balans Behandlings verksamhet är baserad i Norrland med huvudkontor i Luleå, helårsintäkterna uppgår till cirka 60 Mkr och bolaget har cirka 20 anställda.
Humanas svenska assistansverksamhet fortsätter sin stabila väg. I kvartalet presenterades utredningen Stärkt rätt till personlig assistans. Utredningen har sett över möjligheten att stärka rätten till personlig assistans för stöd vid egenvårdsinsatser och för hjälp med tillsyn. Den har också sett över föräldraansvaret vid bedömningen av barns rätt till personlig assistans. Om förslagen blir verklighet innebär det mycket positivt för individer med funktionshinder och deras familjer. Fram till oktober pågår remissrundan, där Humana är en av remissinstanserna.
Organisk tillväxt i Finland
Finland fortsätter förbättringsarbetet. Trots fortsatt påverkan av pandemin ökade beläggningen totalt sett, och gjorde att affärsområdet åter kunde visa organisk tillväxt och bättre lönsamhet under andra kvartalet.
Norge har en fortsatt starkt utveckling, där den organiska tillväxten framförallt är driven av nya assistanskunder.
Avslutningsvis och som tidigare kommunicerats, har jag beslutat mig för att lämna Humana för en ny utmaning, då jag har accepterat erbjudandet om att bli vd och koncernchef för Apoteket AB. Humana är ett fantastiskt företag, med ett unikt engagemang, en enorm stolthet och djup kunskap bland medarbetarna. Den dag jag slutar kommer jag att sakna såväl alla kollegor som verksamheten väldigt mycket.
Stockholm 20 augusti 2021
Rasmus Nerman vd och koncernchef Humana AB

Det här är Humana
Vi driver välfärden framåt
Humana finns till för personer med funktionsnedsättning, psykosocial problematik och psykisk ohälsa samt för äldre. Vår vision är Alla har rätt till ett bra liv.
Med uppdrag i hundratals kommuner, 9 000 kunder och klienter, över 16 000 medarbetare och flera hundra enheter i Sverige, Finland, Norge och Danmark är vi i dag en betydande aktör inom nordisk välfärd. Humana visar vad kvalitativ omsorg är. Vi jobbar utifrån individens förutsättningar och behov. Vår omsorg grundas i evidens och bästa tillgängliga kunskap och utförs av kunniga och dedikerade medarbetare. Att vi lyckas visar våra egna och externa undersökningar gång på gång.
Men vi nöjer oss aldrig. Att ständigt utvecklas för att upprätthålla högsta kvalitet är grundläggande för oss. Vi vill sätta en ny och högre standard för omsorg. Det är så vi driver nordisk omsorg och välfärd framåt.
Alla har rätt till ett bra liv. Humana arbetar för att det ska bli verklighet.
Fem affärsområden Verksamhet i fyra länder

Stark marknadsposition i Norden
Humana är en nordisk omsorgskoncern med marknadsledande positioner inom individ- och familjeomsorg och personlig assistans. Vi växer inom äldreomsorg där vi bygger nya boenden i egen regi.
16 717 medarbetare
8 795 kunder
7 797
Strategi för hållbar omsorg
Humanas vision och övergripande målsättning handlar om hållbarhet på individ- och samhällsnivå. Hållbarhet är därför en integrerad del av vår strategi.
Vi har definierat fyra strategiska målområden; kvalitet, attraktivitet som arbetsgivare, lönsam tillväxt och samhällsansvar. Dessa målområden styr, tillsammans med vår värdegrund, verksamheten mot visionen om allas rätt till ett bra liv.
intäkter, Mkr
MÅLSÄTTNING
Den självklara utföraren av omsorgstjänster för kunder, klienter och beställare med höga kvalitetskrav.
STRATEGISKA MÅLOMRÅDEN
KVALITATIV VERKSAMHET
ATTRAKTIV ARBETSGIVARE
LÖNSAM TILLVÄXT




Finansiell översikt
Rörelseintäkter per affärsområde
| Mkr | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
% | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
% | Jul-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Individ och familj | 578 | 532 | 8,6% | 1 130 | 1 051 | 7,5% | 2 181 | 2 101 | 3,8% |
| Personlig assistans | 756 | 733 | 3,1% | 1 507 | 1 452 | 3,8% | 2 986 | 2 931 | 1,9% |
| Äldreomsorg | 155 | 155 | 0,2% | 306 | 301 | 1,7% | 613 | 608 | 0,8% |
| Finland | 325 | 338 | -3,9% | 641 | 688 | -6,8% | 1 280 | 1 327 | -3,5% |
| Norge | 240 | 201 | 19,6% | 450 | 395 | 14,0% | 843 | 788 | 7,0% |
| Övrigt 1) | 4 | 22 | -80,7% | 9 | 32 | -71,7% | 20 | 43 | -53,4% |
| Totala rörelseintäkter | 2 058 | 1 980 | 4,0% | 4 044 | 3 918 | 3,2% | 7 923 | 7 797 | 1,6% |
Organisk tillväxt per affärsområde
| Procent | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jul-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Individ och familj | 4,2% | -0,7% | 3,9% | 0,3% | 4,0% | 0,4% | |
| Personlig assistans | 1,1% | 5,4% | 1,8% | 4,2% | 1,7% | 4,1% | |
| Äldreomsorg | 0,4% | 9,0% | 1,7% | 9,0% | 0,5% | 7,7% | |
| Finland | 1,0% | 0,0% | -1,9% | 9,1% | -3,6% | 7,4% | |
| Norge | 15,7% | 9,5% | 13,6% | 7,0% | 15,5% | 8,9% | |
| Total organisk tillväxt | 3,4% | 3,4% | 2,9% | 4,2% | 3,5% | 4,1% |
Rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
% | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
% | Jul-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Individ och familj | 50 | 49 | 2,4% | 91 | 83 | 10,2% | 199 | 190 | 4,5% |
| Personlig assistans | 35 | 29 | 22,0% | 85 | 70 | 21,5% | 175 | 160 | 9,4% |
| Äldreomsorg | -4 | 1 | -472,4% | 2 | 1 | 67,5% | 11 | 10 | 6,8% |
| Finland | 16 | 11 | 41,6% | 27 | 27 | -0,4% | 61 | 62 | -0,2% |
| Norge | 22 | 16 | 39,3% | 39 | 29 | 34,0% | 79 | 69 | 14,3% |
| Övrigt 1) | -13 | -7 | n/a | -25 | -11 | n/a | -34 | -20 | n/a |
| Totalt rörelseresultat | 107 | 100 | 6,6% | 219 | 198 | 10,6% | 492 | 471 | 4,2% |
Rörelsemarginaler per affärsområde
| Procent | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jul-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Individ och familj | 8,7% | 9,3% | 8,1% | 7,9% | 9,1% | 9,0% | |
| Personlig assistans | 4,7% | 4,0% | 5,6% | 4,8% | 5,9% | 5,5% | |
| Äldreomsorg | -2,4% | 0,7% | 0,5% | 0,2% | 1,7% | 1,6% | |
| Finland | 4,8% | 3,2% | 4,2% | 4,0% | 4,8% | 4,6% | |
| Norge | 9,3% | 7,9% | 8,6% | 7,3% | 9,3% | 8,7% | |
| Total rörelsemarginal | 5,2% | 5,1% | 5,4% | 5,1% | 6,2% | 6,0% |
1) Rörelseintäkterna och rörelseresultatet 2020 i andra kvartalet inkluderar reavinst vid försäljning av fastigheter om 17 Mkr.
Koncernens utveckling
Intäkter
Rörelseintäkterna i andra kvartalet uppgick till 2 058 Mkr (1 980), en ökning med 4,0 procent. Organiskt ökade intäkterna i kvartalet med 3,4 procent (3,4).
Förvärvad verksamhet bidrog med 40 Mkr av intäkterna i andra kvartalet. Verksamheter i egen regi bidrog med 95 procent av de totala intäkterna och entreprenadkontrakt med 5 procent. Reavinst från försäljning av fastigheter ökade intäkterna med 17 Mkr i andra kvartalet 2020.
Covid-19-pandemin påverkade fortsatt intäkterna något negativt, framförallt genom lägre beläggning inom äldreomsorgen i Sverige och Finland.
Rörelseintäkterna i halvårsperioden uppgick till 4 044 Mkr (3 918), en ökning med 3,2 procent. Organiskt ökade intäkterna med 2,9 procent (4,2). Förvärvade verksamheter stod för 69 Mkr. Verksamheter i egen regi bidrog med 95 procent av de totala intäkterna och entreprenadkontrakt med 5 procent.
Resultat
Rörelseresultatet för det andra kvartalet uppgick till 107 Mkr (100), en ökning med 6,6 procent. Reavinst från försäljning av fastigheter om 17 Mkr ingår i jämförelseperioden. Justerat rörelseresultat uppgick till 107 Mkr (83), en ökning med 28,4 procent. Rörelsemarginalen var 5,2 procent (5,1). Resultatförbättringen under andra kvartalet kommer från samtliga affärsområden med undantag av Äldreomsorg som under kvartalet haft uppstartskostnader i samband med fyra nya boenden i egen regi.
Rörelseresultatet för halvårsperioden uppgick till 219 Mkr (198), en ökning med 10,6 procent, och rörelsemarginalen var 5,4 procent (5,1). Reavinst från försäljning av fastigheter om 17 Mkr ingår i jämförelseperioden. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 219 Mkr (181), en ökning med 21,0 procent
Covid-19-pandemin har påverkat koncernen ur flera aspekter. Lägre beläggning påverkade intäkterna något negativt och en hög sjukfrånvaro samt skyddsmaterial påverkade kostnaderna. Sammantaget är den finansiella påverkan på koncernen för det andra kvartalet och halvårsperioden marginell.
Rörelseresultateffekten av redovisningsprincipen IFRS 16, som tillämpas sedan 1 januari 2019, uppgick i kvartalet till 16 Mkr (se tabell).
| IFRS 16-effekter, Mkr | Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan- jun 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Hyreskostnader | 94 | 83 | 182 | 168 |
| Avskrivningar | -78 | -74 | -151 | -143 |
| Rörelseresultat | 16 | 9 | 31 | 25 |
| Finansiellt netto | -22 | -20 | -42 | -39 |
| Resultat före skatt | -6 | -10 | -11 | -14 |
Operativt kassaflöde och räntebärande nettoskuld
Det operativa kassaflödet uppgick under andra kvartalet till 251 Mkr (221). Ökningen är till största del hänförlig till förbättrat resultat och minskat rörelsekapital.
Humanas räntebärande nettoskuld ökade med 318 Mkr till 3 909 Mkr (3 591). Nettoskulden har ökat främst på grund av investeringar i nya äldreboenden och en minskad kassa. Skuldsättningen, mätt som räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA, ligger på 4,5 ggr (4,6).
Som ett led i en förbättrad kapitalstruktur, återköpte Humana aktier till ett värde av 159 Mkr under det första kvartalet 2021. Per 30 juni 2021 uppgår innehavet av egna aktier till 9,4 procent av totalt antal utestående aktier,
Intäkter

Rörelseresultat

motsvarande ett anskaffningsvärde om 313 Mkr. De återköpta aktierna har minskat likvida medel och eget kapital, vilket ökar bolagets räntebärande nettoskuld. Bolagets innehav av egna aktier kan i framtiden användas som likvid vid, eller för att finansiera förvärv av företag och/eller andra tillgångar. De kan även komma att makuleras.
Utveckling per affärsområde
Individ och familj

Intäkterna i andra kvartalet uppgick till 578 Mkr (532), en ökning med 8,6 procent jämfört med samma period föregående år. Den organiska tillväxten uppgick till 4,2 procent (-0,7). Intäkterna under halvårsperioden ökade med 7,5 procent och uppgick till 1 130 Mkr (1 051). Den organiska tillväxten under halvårsperioden var 3,9 procent (0,3). Förvärv, en stabil beläggning inom flera segment samt nya enheter driver intäktsökningen.
Rörelseresultatet i andra kvartalet uppgick till 50 Mkr (49), en ökning med 2,4 procent jämfört med föregående år. Rörelseresultatet i halvårsperioden uppgick till 91 Mkr (83), en ökning med 10,2 procent. Rörelsemarginalen uppgick i kvartalet till 8,7 procent (9,3) och för halvårsperioden 8,1 procent (7,9). Kvartalet påverkas av kostnader för nedlagda verksamheter om 8,9 Mkr. Rörelsemarginalen för kvartalet och för halvårsperioden exklusive dessa kostnader uppgår till 10,2 procent respektive 8,9 procent. Stabil beläggning och bidrag från förvärv har bidragit positivt till resultatutvecklingen i både andra kvartalet och halvårsperioden.
Personlig assistans

Intäkterna ökade med 3,1 procent till 756 Mkr (733) i andra kvartalet. Den organiska tillväxten uppgick till 1,1 procent (5,4). Intäkterna under halvårsperioden uppgick till 1 507 Mkr (1 452), en ökning med 3,8 procent, varav 1,8 procent (4,2) organiskt. Utöver förvärvad verksamhet förklaras intäktsökningen främst av en högre assistansersättning delvis motverkat av färre genomförda assistanstimmar.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till 35 Mkr (29), en ökning med 22,0 procent. Rörelseresultat i halvårsperioden uppgick till 85 Mkr (70), en ökning med 21,5 procent. Rörelsemarginalen i andra kvartalet uppgick till 4,7 procent Andel av koncernens intäkter kvartal 2 2021


Andel av koncernens intäkter kvartal 2 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

(4,0) och 5,6 procent (4,8) i halvårsperioden. Rörelseresultatet och rörelsemarginalen i kvartalet och i halvårsperioden ökade till följd av en effektivare kostnadshantering, positivt bidrag från förvärv samt även högre assistansersättning och sänkta sociala avgifter för unga.
Äldreomsorg

Intäkterna uppgick i andra kvartalet till 155 Mkr (155). Den organiska tillväxten uppgick till 0,4 procent (9,0). Intäkterna under halvårsperioden uppgick till 306 Mkr (301), en ökning med 1,7 procent. Halvårets organiska tillväxt var 1,7 procent (9,0).
Rörelseresultatet uppgick i andra kvartalet till -4 Mkr (1). Rörelseresultatet för halvårsperioden uppgick till 2 Mkr (1). Rörelsemarginalen uppgick till -2,4 procent (0,7) under andra kvartalet och 0,5 procent (0,2) under halvårsperioden. Andra kvartalets resultat påverkades fortsatt av pandemin i form av lägre beläggning samt uppstartskostnader av nya äldreboenden i egen regi. Resultatförbättringar i tidigare startade enheter har bidragit positivt till halvårsresultatet.
Finland

Intäkterna i andra kvartalet uppgick till 325 Mkr (338), en minskning med 3,9 procent. Den organiska tillväxten var 1,0 procent (0,0). Intäkterna under halvårsperioden uppgick till 641 Mkr (688), en minskning med 6,8 procent, och den organiska tillväxten var -1,9 procent (9,1). Den organiska tillväxten i andra kvartalet kommer från en ökad beläggning. Den negativa organiska tillväxten under halvåret beror till stor del på att ett antal enheter har stängts vilket bara delvis har kompenserats av nya enheter samt ökad beläggning.
Rörelseresultatet i andra kvartalet uppgick till 16 Mkr (11), en ökning med 41,6 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultat under halvårsperioden uppgick till 27 Mkr (27). Rörelsemarginalen i kvartalet uppgick till 4,8 procent (3,2) och för halvåret till 4,2 procent (4,0). Det förbättrade resultatet i kvartalet och i halvårsperioden beror främst på ökad beläggning och högre effektivitet i den operativa verksamheten.
Andel av koncernens intäkter kvartal 2 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

Andel av koncernens intäkter kvartal 2 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

Norge

Intäkterna ökade med 20 procent till 240 Mkr (201) i andra kvartalet. Intäkterna under halvårsperioden uppgick till 450 Mkr (395), en ökning med 14,0 procent. Organiskt ökade intäkterna med 15,7 procent (9,5) i kvartalet och 13,6 procent (7,0) i halvårsperioden. Ökning av intäkter och organisk tillväxt förklaras främst av ett ökat antal kunder inom personlig assistans och segmentet för omsorgsboenden.
Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till 22 Mkr (16), en ökning med 39,3 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelsemarginalen i kvartalet uppgick till 9,3 procent (7,9). Rörelseresultatet under halvårsperioden uppgick till 39 Mkr (29), en ökning med 34,0 procent. Rörelsemarginalen under halvårsperioden uppgick till 8,6 procent (7,3). Rörelseresultatet och rörelsemarginalen i kvartalet och i halvårsperioden ökade genom ett ökat antal kunder samt högre effektivitet i den operativa verksamheten.
Andel av koncernens intäkter kvartal 2 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

Finansiell ställning
Finansiering
Koncernens eget kapital uppgick per 30 juni 2021 till 2 327 Mkr (2 370). Soliditeten uppgick till 27,3 procent (28,2). Den räntebärande nettoskulden uppgick till 3 909 Mkr (3 591), en ökning med 318 Mkr jämfört med föregående år. Skuldsättningen, mätt som räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA, minskade till 4,5 ggr (4,6). Skuldsättningen ökade på grund av investeringar i nya äldreboenden och återköp av egna aktier men har mer än kompenserats av ett högre resultat.
| Mkr | 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande skulder | 2 325 | 3 682 | 3 457 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 293 | 864 | 813 |
| Likvida medel | -709 | -954 | -759 |
| Räntebärande nettoskuld | 3 909 | 3 591 | 3 511 |
| Soliditet | 27,3% | 28,2% | 29,3% |
| Räntebärande nettoskuld/justerad EBITDA 12 månader, ggr |
4,5x | 4,6x | 4,3x |
Kassaflöde
Kvartalets kassaflöde uppgick till 133 Mkr (185), där kassaflödet från den löpande verksamheten netto uppgick till 249 Mkr (181). Det högre kassaflödet från den löpande verksamheten förklaras främst av ett förbättrat resultat.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick i kvartalet till -40 Mkr (48). Periodens kassaflöde från investeringsverksamheten förklaras av investeringar hänförliga till nya äldreboenden, medan föregående år påverkades av fastighetsförsäljningar. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till - 77 Mkr (-44). Förändringen avser en ökad amortering av leasingskuld samt positivt kassaflöde från upptagna lån föregående år.
Finansiella mål
Lönsamhet
En rörelsemarginal på medellång sikt uppgående till 7 procent.
Intäktstillväxt
En årlig organisk tillväxt på medellång sikt på 5 procent. Utöver det kan tilläggsförvärv ge en årlig tillväxt på 2-3 procent.
Kapitalstruktur
En räntebärande nettoskuld som inte överstiger 4,5 gånger EBITDA, det vill säga rörelseresultatet före avskrivningar och nedskrivningar (se Finansiella definitioner och syften). Skuldsättningen kan tillfälligt, till exempel i samband med förvärv, överstiga målsättningen.
Utdelningspolicy
En utdelning uppgående till 30 procent av årets resultat. Utdelningsförslaget skall beakta Humanas långsiktiga utvecklingspotential och finansiella ställning.
Hållbarhet
Kvalitetsredovisning andra kvartalet 2021
Humana Quality Model och kvalitet på Humana
Kvalitet behöver mätas och följas upp. Att vi mäter och följer upp bidrar till att utveckla våra verksamheter och att ständigt ha hög kvalitet i fokus. För att mäta kvalitet inom koncernen och även kunna jämföra olika verksamheter och se förändring över tid har Humana tagit fram Humana Quality Model, HQM. Modellen bygger på två parallella angreppssätt: sju kvantitativa nyckeltal som vägs samman och bildar Humana Quality Index, HQI, samt kvalitativ och kvantitativ uppföljning av kund/klients individuella plan (genomförandeplan) och de personliga mål som styr insatsen. Båda perspektiven är lika viktiga för att skapa en helhetsbedömning av kvaliteten. Uppföljningen görs kvartalsvis. Kvalitetsredovisningen publiceras på Humanas hemsida.
Humana Quality Index
Humana Quality index ligger kvar på samma höga nivå som i första kvartalet 2021, 94/100. Humanas nöjd kund-index, NKI, totalt för koncernen har nått upp till vårt långsiktiga mål på 85 procent. Kunderna inom Personlig assistans är än mer nöjda, där är NKI 90 procent.
De flesta av våra kunder, klienter och medarbetare har fått vaccin mot covid-19. Då smittan fortsatt finns kvar fortsätter vi att arbeta enligt de rutiner som gäller för att inte sprida smitta i vård- och omsorgsverksamheter.
Allvarliga avvikelser
Under andra kvartalet har åtta Lex Sarah anmälningar lämnats in till Inspektionen för vård och omsorg, IVO avseende Humanas verksamheter i Sverige. I vårt norska affärsområde har två kritiska avvikelser rapporterats.
En av de rapporterade avvikelserna avser den tragedi som inträffade inom dotterbolaget Plateas HVB-verksamhet i Värmland den 15 juni, då en pojke avvek från ett hem och senare påträffades avliden. Humana inledde omedelbart en Lex Sarah-utredning. Tisdagen den 6 juli lämnade Humana in Lex Sarahutredningen om händelsen till IVO. Humana beslutade att avveckla Plateas HVBverksamheter Prästgården och Södra villan med omedelbar verkan samt att vidareutveckla samt skärpa uppföljningen av koncernens systematiska kvalitetsarbete.
Uppföljning individuella planer
Andel individuella planer som är uppföljda enligt plan låg i andra kvartalet 2021 på 90/100, något högre än första kvartalet 2021 och än helårsresultatet för 2020.
Vi kan se förbättringar i alla affärsområden gällande genomförandeplaner för våra kunder/klienter. I Norge har vi i stort sett uppnått vårt långsiktiga mål om att 100 procent av våra kunder ska ha en uppdaterad genomförandeplan. Inom Individ och familj har andelen ökat och når nu 97 procent. Inom Personlig assistans uppgår andelen genomförandeplaner till 78 procent. Det är en förbättring, men det är fortfarande en bit kvar för att målet ska nås.
Läs mer om hållbarhet på Humana
Kvalitet är ett av de fyra målområden, som utgör basen för Humanas strategi för en hållbar omsorg. Övriga målområden är attraktiv arbetsgivare, lönsam tillväxt och ansvarstagande samhällsaktör. Läs mer om Humanas hållbara strategi på Humana på vår webbplats, humanagroup.se/hallbarhet
Humana Quality Index

Övrig information
Medarbetare
Antalet heltidsanställda uppgick per 30 juni 2021 till 11 106 (10 823).
Aktier, aktiekapital och aktieägare
Antalet aktier i Humana AB uppgick per 30 juni 2021 till 53 140 064 aktier med ett kvotvärde om 0,022 motsvarande ett aktiekapital om 1 180 879 kronor. Antalet aktieägare uppgick till 4 720. De fem största aktieägarna var Impilo Care AB, Incentive AS (via fonder och mandat), SEB Investment Management, Alcur Fonder samt Nordea Investment Funds.
Återköpta aktier
Vid årsstämman 2020 fick styrelsen ett bemyndigande att förvärva aktier så att bolagets innehav av egna aktier sammanlagt uppgår till högst en tiondel av samtliga aktier i bolaget samt att överlåta egna aktier i bolaget. Under februari och mars 2021 köpte Humana tillbaka 2 357 348 aktier för 159 Mkr, vilket motsvarar en genomsnittlig kurs på 67,51 kronor per aktie. Bolagets totala egna innehav av aktier uppgår därefter till 5 017 059 aktier, vilket motsvarar 9,4 procent av det totala antalet utestående aktier och röster. Efter återköpen uppgår totala antalet aktier exklusive det egna innehavet till 48 123 005.
Handelsplats
Humanas aktie handlas på Nasdaq Stockholm Main Market. Bolagets kortnamn är HUM och ISIN-koden är SE0008040653.
Aktierelaterade incitamentsprogram
Humana har inga pågående långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram för ledande befattningshavare eller andra anställda.
Impilo Care AB, Humanas huvudägare, erbjöd i juni 2020, på eget initiativ, styrelseledamöter och ledande befattningshavare i Humana att förvärva syntetiska optioner i Humana utställda av Impilo Care AB. Humana medverkade inte i erbjudandet och det kommer inte föranleda några kostnader för Humana. Totalt förvärvades 461 000 syntetiska optioner. Det sammanlagda marknadsvärdet av optionerna vid transaktionstillfället har beräknats till ca 1,4 Mkr. De syntetiska optionerna är hänförliga till Humanas aktie och har en löptid om tre år. Optionerna kan utnyttjas i perioden 1 april 2023 till 30 juni 2023. Lösenpriset uppgår till 77,90 kronor per styck.
Transaktioner med närstående
Koncernens närstående består av styrelse, koncernledning och verkställande direktör dels genom ägande i bolaget och dels genom rollen som ledande befattningshavare. Transaktioner med närstående sker på marknadsmässiga grunder.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Humana är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker. De finansiella riskerna kan delas in i likviditets- och finansieringsrisk, ränterisk, kreditrisk samt valutarisk. Riskavsnittet i bolagets års- och hållbarhetsredovisning för 2020 sid 64–71 samt not K20 ger en detaljerad beskrivning av riskerna.
De huvudsakliga verksamhetsrelaterade riskerna och osäkerhetsfaktorerna som kan påverka bolagets utveckling är relaterade till politiska beslut som kan komma att få en inverkan på privata omsorgsföretag samt risk vid implementering av genomförda förvärv. Humana bedriver verksamhet som
finansieras av stat, kommun och region, vilket innebär att verksamheten påverkas av politiska beslut. Det innebär att Humanas tillväxtmöjligheter påverkas av opinionen och politikernas syn på bolagets verksamhetsområden. Humana har en ständigt pågående omvärldsbevakning. Syftet är att snabbt uppfatta förändringar i omvärlden för att kunna bedöma risker och möjligheter och anpassa verksamheten till omvärldens förändring. Den politiska situationen utvärderas fortlöpande.
Smittsamma sjukdomar förekommer i samhället. Dessa infektioner kan drabba alla i samhället men svårast blir situationen för personer i riskgrupper. Inom Humanas verksamheter finns kunder och klienter i riskgrupper och i bolagets ledningssystem finns riktlinjer och rutiner för hur verksamheterna ska förebygga och hantera olika smittsamma sjukdomar. Smittsamma sjukdomar kan också innebära att flera medarbetare blir sjuka samtidigt vilket medför en risk att få problem med kompetensförsörjningen. Vid en pandemi finns också en risk att Humanas intäkter och kostnader påverkas negativt, till exempel till följd av lägre beläggning eller kostnader för sjukskrivningar och skyddsutrustning. Humanas verksamheter berörs av den pågående covid-19-pandemin. Sedan pandemins början stöttar en krisorganisation arbetet för att minimera smittspridning och påverkan.
Delårsrapporten har inte varit föremål för en översiktlig granskning enligt ISRE 2410 av bolagets revisorer.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för halvårsperioden ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm, 20 augusti 2021
Sören Mellstig, Styrelsens ordförande Karita Bekkemellem, Styrelseledamot Kirsi Komi, Styrelseledamot Monica Lingegård, Styrelseledamot Anders Nyberg, Styrelseledamot Fredrik Strömholm, Styrelseledamot
Rasmus Nerman, Verkställande direktör och koncernchef

Koncernens resultaträkning
| Mkr Not |
Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Juli-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 058 | 1 962 | 4 042 | 3 894 | 7 919 | 7 771 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 18 | 2 | 24 | 4 | 26 |
| Rörelseintäkter 3,4 |
2 058 | 1 980 | 4 044 | 3 918 | 7 923 | 7 797 |
| Övriga externa kostnader | -238 | -244 | -467 | -484 | -896 | -913 |
| Personalkostnader | -1 612 | -1 543 | -3 166 | -3 054 | -6 151 | -6 039 |
| Avskrivningar | -102 | -93 | -193 | -182 | -382 | -371 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | -1 | -2 | -2 |
| Rörelsekostnader | -1 952 | -1 880 | -3 825 | -3 720 | -7 431 | -7 326 |
| Rörelseresultat | 107 | 100 | 219 | 198 | 492 | 471 |
| Finansiella intäkter | 0 | 0 | 2 | 4 | 4 | 6 |
| Finansiella kostnader | -34 | -37 | -69 | -75 | -139 | -145 |
| Resultat före skatt | 72 | 64 | 151 | 128 | 357 | 332 |
| Inkomstskatt | -15 | -14 | -32 | -25 | -77 | -70 |
| Periodens resultat | 57 | 50 | 120 | 103 | 280 | 262 |
| Varav hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 57 | 50 | 120 | 103 | 280 | 262 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | - | - | - | - |
| Periodens resultat | 57 | 50 | 120 | 103 | 280 | 262 |
| Resultat per aktie, SEK, före utspädning |
1,18 | 0,94 | 2,45 | 1,94 | 5,51 | 4,94 |
| Resultat per aktie, SEK, efter utspädning |
1,18 | 0,94 | 2,45 | 1,94 | 5,51 | 4,94 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 48 123 | 53 140 | 48 767 | 53 140 | 50 804 | 52 995 |
Koncernens rapport över övrigt totalresultat
| Mkr Not |
Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jul-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 57 | 50 | 120 | 103 | 280 | 262 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som har eller kan överföras till resultaträkningen |
||||||
| Valutasäkring av nettoinvesteringar i 6 utlandsverksamheter |
11 | 19 | -13 | 24 | 2 | 39 |
| Kursdifferens vid omräkning av utländsk verksamhet |
-23 | -43 | 26 | -39 | -130 | -74 |
| Periodens resultat och övrigt totalresultat |
45 | 26 | 132 | 88 | 152 | 227 |
| Varav hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 45 | 26 | 132 | 88 | 152 | 227 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | - | - | - | - |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| Mkr Not |
30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Goodwill 5 |
3 904 | 3 853 | 3 815 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 13 | 5 | 5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 338 | 309 | 314 |
| Nyttjanderättstillgångar | 2 492 | 2 125 | 2 119 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 44 | 38 | 42 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 791 | 6 329 | 6 295 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar och andra fordringar | 853 | 862 | 852 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 176 | 247 | 138 |
| Likvida medel | 709 | 954 | 759 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 738 | 2 063 | 1 749 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 8 528 | 8 393 | 8 044 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 1 | 1 | 1 |
| Övrigt tillskjutet eget kapital | 1 096 | 1 096 | 1 096 |
| Reserver | 7 | 14 | -6 |
| Balanserat resultat | 1 224 | 1 259 | 1 264 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 327 | 2 370 | 2 354 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande |
- | 0 | 0 |
| Totalt eget kapital | 2 327 | 2 370 | 2 354 |
| Långfristiga skulder | |||
| Leasingskuld, långfristig | 2 324 | 1 958 | 1 958 |
| Andra räntebärande skulder | 0 | 1 723 | 1 499 |
| Uppskjutna skatteskulder | 87 | 71 | 70 |
| Summa långfristiga skulder | 2 411 | 3 753 | 3 527 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leasingskuld, kortfristig | 243 | 264 | 232 |
| Andra räntebärande skulder | 2 050 | 599 | 581 |
| Leverantörsskulder | 133 | 137 | 128 |
| Övriga kortfristiga skulder 6 |
1 363 | 1 270 | 1 222 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 790 | 2 270 | 2 163 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 528 | 8 393 | 8 044 |
Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag
| Övrigt | Eget kapital hänförligt till |
Innehav utan | Summa | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie | tillskjutet | Omräknings | Balanserat | moderbolagets | bestämmande | eget | |
| Mkr | kapital | kapital | reserv | resultat | ägare | inflytande | kapital |
| Ingående balans 1 jan 2020 | 1 | 1 096 | 29 | 1 158 | 2 284 | 22 | 2 305 |
| Periodens totalresultat | |||||||
| Periodens resultat | - | - | - | 103 | 103 | - | 103 |
| Periodens övrigt totalresultat | - | - | -15 | - | -15 | - | -15 |
| Summa periodens totalresultat | - | - | -15 | 103 | 88 | - | 88 |
| Transaktioner med ägare | |||||||
| Försäljning av verksamhet | - | - | - | - | - | -22 | -22 |
| Återköp egna aktier | - | - | - | -2 | -2 | - | -2 |
| Summa transaktioner med ägare | - | - | - | -2 | -2 | -22 | -24 |
| Utgående balans 30 juni 2020 | 1 | 1 096 | 14 | 1 259 | 2 370 | 0 | 2 370 |
| Ingående balans 1 jan 2021 | 1 | 1 096 | -6 | 1 264 | 2 354 | 0 | 2 354 |
| Periodens totalresultat | |||||||
| Periodens resultat | - | - | - | 120 | 120 | - | 120 |
| Periodens övrigt totalresultat | - | - | 13 | - | 13 | - | 13 |
| Summa periodens totalresultat | - | - | 13 | 120 | 132 | - | 132 |
| Transaktioner med ägare | |||||||
| Återköp egna aktier | - | - | - | -159 | -159 | - | -159 |
| Summa transaktioner med ägare | - | - | - | -159 | -159 | - | -159 |
| Utgående balans 30 juni 2021 | 1 | 1 096 | 7 | 1 224 | 2 327 | 0 | 2 327 |
Kassaflödesanalys i sammandrag
| Mkr Not |
Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Juli-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat före skatt | 72 | 64 | 151 | 128 | 355 | 332 |
| Justeringar för: | ||||||
| Avskrivningar | 102 | 93 | 193 | 182 | 382 | 371 |
| Finansiella poster, netto | 34 | 36 | 68 | 70 | 137 | 139 |
| Reavinst vid försäljning av materiella anläggningstillgångar |
0 | 0 | -2 | 0 | -19 | -17 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 14 | 0 | 14 | 0 | 14 | 0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital |
223 | 193 | 425 | 380 | 869 | 824 |
| Förändring av rörelsekapital | 80 | 61 | 103 | 23 | 151 | 71 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
303 | 254 | 528 | 403 | 1 021 | 895 |
| Betalda finansiella poster, netto | -36 | -46 | -66 | -78 | -131 | -143 |
| Betald inkomstskatt | -18 | -26 | -44 | -49 | -85 | -90 |
| Nettokassaflöde från den löpande verksamheten |
249 | 181 | 418 | 276 | 805 | 661 |
| Förvärv av dotterföretag, netto likvidpåverkan |
5 -3 |
-8 | -62 | -8 | -72 | -18 |
| Avyttring av fastigheter | 2 | 90 | 8 | 110 | 12 | 114 |
| Investeringar i övriga anläggningstillgångar, netto |
-38 | -34 | -67 | -86 | -114 | -133 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-40 | 48 | -122 | 16 | -175 | -37 |
| Upptagna lån | 0 | 24 | 0 | 24 | 0 | 24 |
| Amortering av lån | 0 | 0 | -50 | -50 | -251 | -251 |
| Amortering av leasingskuld | -77 | -68 | -150 | -138 | -296 | -284 |
| Återköp aktier | 0 | 0 | -159 | 0 | -315 | -156 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
-77 | -44 | -360 | -165 | -863 | -667 |
| Periodens kassaflöde | 133 | 185 | -63 | 127 | -233 | -42 |
| Likvida medel, ingående balans | 589 | 789 | 759 | 836 | 954 | 836 |
| Kursdifferens i likvida medel | -13 | -20 | 13 | -9 | -13 | -35 |
| Likvida medel, utgående balans | 709 | 954 | 709 | 954 | 709 | 759 |
Nyckeltal
| Apr-jun 2021 |
Apr-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jul-jun 2020/21 |
Jan-dec 2020 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter | 2 058 | 1 980 | 4 044 | 3 918 | 7 923 | 7 797 |
| Rörelsemarginal, % | 5,2% | 5,1% | 5,4% | 5,1% | 6,2% | 6,0% |
| Räntebärande nettoskuld, Mkr | 3 909 | 3 591 | 3 909 | 3 591 | 3 909 | 3 511 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 1,5% | 1,4% | 3,2% | 2,9% | 7,1% | 7,1% |
| Soliditet, % | 27,3% | 28,2% | 27,3% | 28,2% | 27,3% | 29,3% |
| Operativt kassaflöde, Mkr | 251 | 221 | 448 | 317 | 911 | 779 |
| Räntebärande nettoskuld/justerad EBITDA 12 månader, ggr |
4,5x | 4,6x | 4,5x | 4,6x | 4,5x | 4,3x |
| Medelantal heltidsanställda Individ och familj | 2 197 | 2 090 | 2 151 | 2 087 | 2 042 | 2 065 |
| Medelantal heltidsanställda Personlig assistans | 5 105 | 5 046 | 5 067 | 4 966 | 5 149 | 5 099 |
| Medelantal heltidsanställda Äldreomsorg | 860 | 868 | 907 | 844 | 893 | 862 |
| Medelantal heltidsanställda Finland | 1 613 | 1 740 | 1 616 | 1 711 | 1 622 | 1 669 |
| Medelantal heltidsanställda Norge | 1 025 | 833 | 992 | 708 | 980 | 838 |
| Medelantal heltidsanställda Centrala funktioner inklusive Danmark |
66 | 58 | 65 | 57 | 63 | 59 |
| Totalt medelantal heltidsanställda | 10 865 | 10 634 | 10 798 | 10 374 | 10 804 | 10 592 |
| Heltidsanställda vid periodens slut | 11 106 | 10 823 | 11 106 | 10 823 | 11 106 | 10 639 |
| Medelantal kunder Individ och familj | 1 806 | 1 757 | 1 805 | 1 759 | 1 769 | 1 746 |
| Medelantal kunder Personlig assistans | 1 877 | 1 882 | 1 878 | 1 884 | 1 890 | 1 893 |
| Medelantal kunder Äldreomsorg | 827 | 812 | 832 | 807 | 837 | 825 |
| Medelantal kunder Finland | 4 151 | 3 871 | 4 038 | 4 068 | 3 932 | 3 947 |
| Medelantal kunder Norge | 412 | 316 | 385 | 314 | 352 | 317 |
| Medelantal kunder Danmark | 70 | 67 | 69 | 68 | 68 | 68 |
| Totalt medelantal kunder | 9 143 | 8 705 | 9 005 | 8 900 | 8 848 | 8 795 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 48 123 | 53 140 | 48 767 | 53 140 | 50 804 | 52 995 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 48 | 45 | 48 | 45 | 46 | 44 |
| Resultat per aktie, SEK, efter utspädning | 1,18 | 0,94 | 2,45 | 1,94 | 5,51 | 4,94 |
Moderbolaget
Resultaträkning i sammandrag
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 |
| Rörelsekostnader | -4 | -4 | -9 | -9 | -17 | -17 |
| Rörelseresultat | -4 | -4 | -9 | -7 | -17 | -15 |
| Ränteintäkter | 14 | 30 | 16 | 62 | 62 | 108 |
| Räntekostnader | -9 | -19 | -50 | -58 | -100 | -108 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 | 7 | -44 | -3 | -56 | -15 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 105 | 105 |
| Förändring periodiseringsfond | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 4 |
| Resultat före skatt | 1 | 7 | -44 | -3 | 53 | 94 |
| Inkomstskatt | 0 | -1 | 9 | 1 | -17 | -25 |
| Periodens resultat | 1 | 6 | -35 | -2 | 36 | 69 |
Balansräkning i sammandrag
| Mkr | 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 31 dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 629 | 1 629 | 1 629 |
| Omsättningstillgångar | 1 390 | 1 908 | 1 616 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 3 018 | 3 536 | 3 244 |
| Eget kapital | 1 378 | 1 654 | 1 572 |
| Obeskattade reserver | 148 | 152 | 148 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 0 | 1 147 | 946 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 492 | 584 | 578 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 3 018 | 3 536 | 3 244 |
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som i övrigt har tillämpats i denna rapport är desamma som de som beskrivits i årsredovisningen för 2020, vilken upprättades i enlighet med International Financial Reporting Standards såsom de är antagna av EU och tolkningar av dessa.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter i delårsinformationen på sidorna 2–8 som utgör en integrerad del av denna finansiella rapport.
Nya redovisningsstandarder som tillämpas från 1 januari 2021
Humana har gjort bedömningen att nya eller ändrade standarder och tolkningsuttalanden inte kommer att ha någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
Not 2 Uppskattningar och bedömningar
Upprättandet av delårsrapporter kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. De kritiska bedömningarna och källorna till osäkerhet i uppskattningar är desamma som i senaste årsredovisning.
Not 3 Rörelsesegment
| Individ och familj | Personlig assistans | Äldreomsorg | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
| Nettoomsättning - Externa intäkter | 1 130 | 1 051 | 1 507 | 1 452 | 306 | 301 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 1 130 | 1 051 | 1 507 | 1 452 | 306 | 301 |
| Resultat före avskrivningar och övriga rörelsekostnader |
109 | 100 | 86 | 71 | 8 | 7 |
| Avskrivningar | -18 | -16 | -1 | -1 | -7 | -6 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | -1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 91 | 83 | 85 | 70 | 2 | 1 |
| Finland Norge |
Övrigt | Totalt | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
Jan-jun 2021 |
Jan-jun 2020 |
| Nettoomsättning - Externa intäkter |
641 | 688 | 449 | 395 | 9 | 8 | 4 042 | 3 894 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 24 | 2 | 24 |
| Rörelseintäkter | 641 | 688 | 450 | 395 | 9 | 32 | 4 044 | 3 918 |
| Resultat före avskrivningar och övriga rörelsekostnader |
35 | 36 | 48 | 34 | 127 | 133 | 412 | 381 |
| Avskrivningar | -8 | -9 | -9 | -6 | -151 | -144 | -193 | -182 |
| Övriga rörelsekostnader | - | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -1 |
| Rörelseresultat | 27 | 27 | 39 | 29 | -25 | -11 | 219 | 198 |
Not 4 Intäktsfördelning per land
| Mkr | Apr-jun 2021 | Apr-jun 2020 | Jan-jun 2021 | Jan-jun 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Sverige | 1 488 | 1 437 | 2 944 | 2 826 |
| Finland | 325 | 338 | 641 | 688 |
| Norge | 240 | 201 | 450 | 395 |
| Danmark | 5 | 4 | 9 | 9 |
| Totala rörelseintäkter | 2 058 | 1 980 | 4 044 | 3 918 |
Not 5 Förvärv av rörelse
Förvärvade företagens nettotillgångar vid förvärvstidpunkten
| Mkr | Team Json1) |
|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 |
| Omsättningstillgångar | 27 |
| Långfristiga skulder | - |
| Kortfristiga skulder | -11 |
| Netto identifierbara tillgångar och skulder | 17 |
| Goodwill | 64 |
| Total köpeskilling | 82 |
| Villkorad köpeskilling | -1 |
| Likvida medel i förvärvade enheter | -20 |
| Påverkan på likvida medel | 61 |
| Övrigt | |
|---|---|
| Reglerade köpeskillingar hänförlig till tidigare förvärv | 1 |
| Total påverkan på likvida medel | 62 |
1) Förvärvsanalysen är preliminär, då slutavräkning inte har fastställts.
Humanas förvärv under första kvartalet 2021 har totalt ökat koncernens intäkter med 25 Mkr under andra kvartalet 2021 och kvartalets rörelseresultat med 2 Mkr. Om förvärvet hade inträffat per den 1 januari 2021 skulle koncernens intäkter varit 4 051 Mkr (7 Mkr högre) och periodens resultat skulle varit 119,5 Mkr (0,5Mkr lägre) för halvårsperioden.
| Not 6 Verkligt värde för finansiella instrument samt nivå i värderingshierarkin | ||
|---|---|---|
| -- | -- | --------------------------------------------------------------------------------- |
| 30 jun 2021 Mkr |
Finansiella skulder värderade till verkligt värde i resultaträkningen |
Totalt redovisade värden |
Verkliga värden |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella skulder | ||||||
| Tilläggsköpeskilling | 6 | 6 | 6 | - | - | 6 |
| 30 jun 2020 Mkr |
Finansiella skulder värderade till verkligt värde i resultaträkningen |
Totalt redovisade värden |
Verkliga värden |
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 |
| Finansiella skulder | ||||||
| Tilläggsköpeskilling | 5 | 5 | 5 | - | - | 5 |
Värdering till verkligt värde
När verkligt värde för en tillgång eller skuld ska fastställas, använder koncernen observerbara data i så stor utsträckning som möjligt. Verkliga värden kategoriseras i olika nivåer i en verklig värdehierarki baserad på indata som används i värderingstekniken enligt följande:
Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument
Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbara marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1
Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbara på marknaden
Avstämning mellan ingående/utgående balans för finansiella instrument värderade i nivå 3, tilläggsköpeskilling
| Mkr | 30 jun 2021 | 31 dec 2020 |
|---|---|---|
| Ingående balans, 1 januari | 6 | 13 |
| Totalt redovisade vinster och förluster: | ||
| redovisat bland Justering tilläggsköpeskillingar i årets resultat | 0 | 0 |
| Anskaffningsvärde förvärv | 1 | 1 |
| Reglerat under perioden | -1 | -8 |
| Utgående balans, perioden | 6 | 6 |
Valutasäkring
Koncernen valutasäkrar del av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet. Per den 30 juni 2021 hade koncernen exponeringar mot EUR, NOK och DKK. DKK utgör en mindre summa och säkras inte. NOK och EUR säkras med hjälp av lån i utländsk valuta. Säkringsredovisning innebär att den effektiva delen av valutakursförändringarna redovisas i koncernens rapport över övrigt totalresultat. Per den 30 juni 2021 hade koncernen lån om 40 MEUR och lån om 328 MNOK för vilka säkringsredovisning tillämpas. Relaterade valutakursförändringar om -16 Mkr (30) före skatt har därmed redovisats i koncernens rapport över övrigt totalresultat.
Avstämning mot finansiella rapporter enligt IFRS
I de finansiella rapporter som Humana avger finns alternativa nyckeltal angivna, vilka kompletterar de mått som definieras eller specificeras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. Alternativa nyckeltal anges då de i sina sammanhang ger tydligare eller mer fördjupad information än de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. De alternativa nyckeltalen härleds från bolagets koncernredovisning och är inte mått i enlighet med IFRS.
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Justerat rörelseresultat | ||||||
| Rörelseresultat | 107 | 100 | 219 | 198 | 492 | 471 |
| Reavinst vid försäljning av fastigheter | 0 | -17 | 0 | -17 | 0 | -17 |
| Justerat rörelseresultat | 107 | 83 | 219 | 181 | 492 | 453 |
| Justerad EBITDA | ||||||
| Rörelseresultat | 107 | 100 | 219 | 198 | 492 | 471 |
| Avskrivningar | 102 | 93 | 193 | 182 | 382 | 371 |
| EBITDA | 209 | 193 | 412 | 380 | 874 | 842 |
| Reavinst vid försäljning av fastigheter | 0 | -17 | 0 | -17 | 0 | -17 |
| Justerad EBITDA | 209 | 176 | 412 | 363 | 874 | 824 |
| Organisk intäktstillväxt | ||||||
| Omsättning, bas | 1 951 | 1 913 | 3 894 | 3 473 | 7 389 | 6 968 |
| Omsättning, intäktstillväxt | 66 | 65 | 113 | 146 | 256 | 289 |
| Total organisk tillväxt | 3,4% | 3,4% | 2,9% | 4,2% | 3,5% | 4,1% |
| Operativt kassaflöde | ||||||
| Rörelseresultat | 107 | 100 | 219 | 198 | 492 | 471 |
| Avskrivningar | 102 | 93 | 193 | 182 | 382 | 371 |
| Förändring av rörelsekapital | 80 | 61 | 103 | 23 | 151 | 71 |
| Investeringar i övriga anläggningstillgångar, netto |
-38 | -34 | -67 | -86 | -114 | -133 |
| Operativt kassaflöde | 251 | 221 | 448 | 317 | 911 | 779 |
| 30 jun 2021 | 30 jun 2020 | 31 dec 2020 | |
|---|---|---|---|
| Räntebärande nettoskuld | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 2 325 | 3 682 | 3 457 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 2 293 | 864 | 813 |
| Likvida medel | -709 | -954 | -759 |
| Räntebärande nettoskuld | 3 909 | 3 591 | 3 511 |
| Justerad EBITDA 12 månader | 874 | 781 | 824 |
| Räntebärande nettoskuld/Justerad EBITDA 12 månader, ggr | 4,5x | 4,6x | 4,3x |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | |||
| Summa tillgångar | 8 528 | 8 393 | 8 044 |
| Uppskjutna skatteskulder | -87 | -71 | -70 |
| Leverantörsskulder | -133 | -137 | -128 |
| Övriga kortfristiga skulder | -1 363 | -1 270 | -1 222 |
| Sysselsatt kapital | 6 945 | 6 915 | 6 624 |
| Rörelseresultat | 219 | 198 | 471 |
| Finansiella intäkter | 0 | 0 | 1 |
| Totalt | 219 | 199 | 471 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 3,2% | 2,9% | 7,1% |
| Soliditet, % | |||
| Totalt eget kapital | 2 327 | 2 370 | 2 354 |
| Summa tillgångar | 8 528 | 8 393 | 8 044 |
| Soliditet, % | 27,3% | 28,2% | 29,3% |
Finansiella definitioner och syften
Finansiella nyckeltal
| Definition | Syfte | |
|---|---|---|
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) |
Rörelseresultat och finansiella intäkter dividerat med totalt sysselsatt kapital multiplicerat med 100. |
Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på det kapital som ägare och långivare har ställt till förfogande. Syftet är att visa koncernens avkastning oberoende av finansiering. |
| EBITDA | Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar. |
Nyckeltalet används för att följa upp bolagets resultat genererat av den löpande verksamheten och underlättar jämförelser av lönsamhet mellan olika bolag och branscher. |
| Justerat rörelseresultat och justerad EBITDA |
Rörelseresultat respektive EBITDA justerat för jämförelsestörande poster. |
Justeringen av jämförelsestörande poster görs för att underlätta en rättvis jämförelse mellan två jämförbara tidsperioder samt för att visa den underliggande utvecklingen i den operativa verksamheten exkluderat för engångsposter. |
| Operativt kassaflöde |
Rörelseresultat inklusive förändring av avskrivningar/nedskrivningar, rörelsekapital samt investeringar i andra anläggningstillgångar (netto). |
Genom att exkludera kassaflöde från företagsförvärv och finansiering underlättas en analys av kassaflödesgenereringen i den operativa verksamheten. |
| Organisk tillväxt |
Tillväxt i lokal valuta för jämförbara bolag inom respektive segment som Humana ägde under föregående jämförelseperiod. |
Nyckeltalet visar den underliggande omsättningstillväxten i jämförbara bolag mellan de olika perioderna. |
| Räntebärande nettoskuld |
Upplåning exklusive räntederivat med avdrag för likvida medel och räntebärande tillgångar. |
Nettoskulden används till att på ett enkelt sätt åskådliggöra och bedöma koncernens möjligheter till att leva upp till finansiella åtaganden. |
| Räntebärande nettoskuld/just erad EBITDA |
Räntebärande nettoskuld dividerat med justerad EBITDA. |
Nyckeltalet visar koncernens skuldsättning i förhållande till justerad EBITDA. Det används för att åskådliggöra koncernens möjlighet att leva upp till finansiella åtaganden. |
| Soliditet (%) | Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande dividerat med balansomslutning multiplicerat med 100. |
Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Syftet är att kunna bedöma koncernens betalningsförmåga på lång sikt. |
| Sysselsatt kapital |
Totala tillgångar minus ej räntebärande skulder. |
Nyckeltalet visar den del av företagets tillgångar som finansierats av räntekrävande kapital. |
Övriga finansiella nyckeltal
| Definition | ||
|---|---|---|
| Eget kapital per aktie | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antalet aktier vid periodens slut efter inlösen, återköp och nyemission. |
|
| Genomsnittligt antal aktier | Beräknas som ett genomsnitt av antalet utestående aktier på daglig basis efter inlösen och återköp. |
|
| Jämförelsestörande poster | Poster som inte förväntas återkomma och som försvårar jämförbarheten mellan två givna perioder. |
|
| Medelantalet heltidsanställda | Medelantalet heltidsanställda under rapporteringsperioden. | |
| Medelantal kunder | Genomsnittligt antal kunder under perioden. | |
| Periodens resultat per aktie | Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare minskat med periodens andel av fastställd utdelning dividerat med genomsnittligt antal aktier. |
|
| Rörelseresultat | Resultat före finansiella poster och skatt. | |
| Rörelsemarginal (%) | Rörelseresultat dividerat med rörelseintäkterna multiplicerat med 100. |
Denna information är sådan information som Humana AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen offentliggjordes, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, den 20 augusti 2021 kl. 08:00 CET.
En webbsänd telefonkonferens hålls den 20 augusti 2021 kl 09:00 CET. Vd och koncernchef Rasmus Nerman och CFO Noora Jayasekara presenterar rapporten och svarar på frågor. För att delta, ring in på:
SE: +46 8 5664 2693 UK: +44 33 3300 9272 USA: +1 646 722 4902
Telefonkonferens Finansiell kalender Kontakt
| Delårsrapport jan-sep, Q3 2021 | 11 nov 2021 |
|---|---|
| Bokslutskommuniké jan-dec, Q4 2021 |
10 feb 2022 |
Noora Jayasekara, CFO 070 318 92 97 [email protected]
Anna Sönne, chef IR och hållbarhet 070 601 48 53 [email protected]


Humana AB Warfvinges väg 39, 7tr 112 51 Stockholm
Telefon: 08-599 299 00 www.humanagroup.se