Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Humana Earnings Release 2021

Nov 11, 2021

3059_10-q_2021-11-11_b88e1875-afca-4460-bc84-9c79fd6c7dd3.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Fortsatt god utveckling i tredje kvartalet

Tredje kvartalet, juli-september, 2021

  • Rörelseintäkterna uppgick till 2 034 miljoner kronor (1 931), en ökning med 5,3 procent. Den organiska tillväxten var 3,0 procent.
  • Rörelseresultatet uppgick till 192 Mkr (172), en ökning med 11,5 procent.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 123 Mkr (109).
  • Periodens resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 2,55 kronor (2,05).
  • Operativt kassaflöde uppgick till 180 Mkr (146).

Niomånadersperioden, januari-september 2021

  • Rörelseintäkterna uppgick till 6 078 Mkr (5 849), en ökning med 3,9 procent. Den organiska tillväxten var 2,9 procent.
  • Rörelseresultatet uppgick till 411 Mkr (370), en ökning med 11,0 procent. Reavinst från försäljning av fastigheter om 17 Mkr ingår i jämförelseperioden. Justerat rörelseresultat uppgick till 411 Mkr (353), en ökning med 16,4 procent.
  • Periodens resultat efter skatt uppgick till 243 Mkr (212).
  • Periodens resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 4,99 kronor (3,99).
  • Operativt kassaflöde uppgick till 627 Mkr (463).

Väsentliga händelser i kvartalet och efter kvartalets slut

  • Johanna Rastad utsågs av styrelsen till ny vd och koncernchef för Humana AB, att efterträda avgående vd och koncernchef Rasmus Nerman. Hon tillträder 17 december 2021. Johanna Rastad är i dag affärsområdeschef för Individ & Familj och har varit en del av Humanas koncernledning i snart tre år.
  • Humana förvärvade omsorgsföretaget Fideli Omsorg AB, som driver tio boendeenheter och en daglig verksamhet för vuxna. Helårsintäkterna uppgår till cirka 73 Mkr och bolaget har 160 anställda.
  • Efter kvartalet, i oktober, genomfördes förvärvet av Balans Behandling AB, som Humana ingick avtal om att förvärva under andra kvartalet 2021. Verksamheten utgörs av förstärkt familjehemsvård, öppenvård med stödboende samt ett behandlingshem. Helårsintäkterna uppgår till cirka 60 Mkr och bolaget har cirka 20 anställda.
  • Efter kvartalet, i november, förvärvade Humana assistansföretaget Enigheten Personlig assistans AB med helårsintäkter om cirka 50 Mkr och cirka 150 anställda.

Nyckeltal

Mkr Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
% Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
% Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
%
Nettoomsättning 2 033 1 929 5,4% 6 075 5 824 4,3% 8 021 7 771 3,2%
Övriga
rörelseintäkter
1 1 0,4% 3 25 -86,5% 5 26 -82,7%
Rörelseintäkter 2 034 1 931 5,3% 6 078 5 849 3,9% 8 026 7 797 2,9%
Rörelseresultat 192 172 11,5% 411 370 11,0% 511 471 8,7%
Justerat
rörelseresultat
192 172 11,5% 411 353 16,4% 511 453 12,7%
Periodens
resultat
123 109 13,0% 243 212 14,4% 292 262 11,7%
Operativt
kassaflöde
180 146 23,3% 627 463 35,4% 943 779 21,1%

Vd-ord

Jag kan konstatera att den strategiska riktning som sattes upp tillsammans med styrelsen för ett par år sedan, och som även inkluderade nya finansiella mål, fortfarande håller och att det finns en tydlighet kring vilka prioriterade aktiviteter som ska driva Humans operativa utveckling.

Humana fortsätter att utvecklas i rätt riktning med en stabil organisk tillväxt, ett starkt rörelseresultat och en rörelsemarginal som närmar sig det finansiella målet. Att samhället under tredje kvartalet alltmer öppnades upp bidrog till en ökad efterfrågan och beläggning över hela Norden. Därtill kan kvartalet summeras med ytterligare en uppstart inom äldreomsorgen och ett attraktivt förvärv inom individ- och familjeomsorgen.

Humana-koncernens rörelseintäkter uppgick till 2 034 miljoner kronor i tredje kvartalet och 6 078 Mkr i niomånadersperioden, en tillväxt med 5,3 respektive 3,9 procent och en organisk tillväxt på 3,0 respektive 2,9 procent. Det justerade rörelseresultatet var starkt och förbättrades med 11,5 procent till 192 Mkr i kvartalet och med 16,4 procent till 411 Mkr i niomånaders-perioden. Rörelsemarginalen uppgick till 9,4 respektive 6,8 procent. Även det operativa kassaflödet var starkt till följd av resultatet, men också till följd av ett lägre rörelsekapital.

Successivt ökad efterfrågan och beläggning

Under tredje kvartalet har de nordiska länderna alltmer öppnats upp igen. Vaccinationsgraden i samhället ökar och därmed har risken för omfattande smittspridning i covid-19 minskat. Humanas verksamheter fortsätter att hantera pandemin på ett bra sätt men det preventiva arbetet med basala hygienrutiner och personlig skyddsutrustning fortsätter dock som tidigare.

Inom äldreomsorgen återhämtar sig efterfrågan och beläggningen successivt. Under kvartalet öppnade vi ytterligare ett boende i egen regi i Norrtälje, samtidigt som arbetet med de fyra uppstarterna från tidigare i år fortsätter enligt plan. Vi har också startat upp en ny verksamhet på entreprenad i Örebro.

Positivt bidrag till vår verksamhet

Individ och familj har under kvartalet genomfört ett förvärv, av omsorgsföretaget Fideli Omsorg, som driver tio boendeenheter och en daglig verksamhet för vuxna. Det är ett otroligt spännande företag med en väldigt ambitiös tillväxtplan som vi nu ska bidra till att realisera. Efter kvartalet har vi också gått i mål med förvärvet av Balans Behandling, ett lika positivt bidrag till vår verksamhet. Den organiska tillväxten var negativ i kvartalet till följd av stängda enheter och en något lägre (säsongsbetonad) beläggning. Framöver har vi ett stort antal uppstarter av nya enheter. Utöver allt detta arbete gör vi även ett större och omfattande arbete kring kvalitetssäkring och metodutveckling.

Fler får rätt till assistans

För Personlig assistans var det tredje kvartalet ännu ett starkt kvartal. Positivt att notera är att regeringen bekräftat att utredningen Stärkt rätt till personlig assistans kommer att genomföras. Reformerna som föreslås kommer att handla om ökad rättssäkerhet för barn, fler grundläggande behov och tryggare sjukvårdande insatser. Enligt beräkningar i utredningen kommer ytterligare cirka 2000 personer, varav ungefär 800 barn, få rätt till assistans till följd av dessa reformer som ska träda ikraft 2023. I regeringens budgetproposition som presenterades i

september framgick att uppräkningen av assistansersättningen kommer att bli 1,5 procent för 2022. Detta var förväntat men det visar att branschen behöver fortsätta sitt viktiga påverkansarbete för att säkerställa att höjningarna av assistansersättningen inte understiger lönehöjningar i framtiden.

Verksamheten i Norge går fortsatt starkt, drivet både av tillväxt inom assistansen och omsorgsboenden. Den organiska tillväxten översteg 10 procent samtidigt som rörelsemarginalen fortsätter stärkas. Under kvartalet fortsatte även Humana att vinna ett antal mindre upphandlingar. Detta tillsammans med ett antal organiska tillväxtprojekt lägger en god grund för fortsatt organisk tillväxt i Norge.

Lovande tillväxtinitiativ

Verksamheten i Finland är stabil. Tillväxten är fortfarande svag men affärsområdet utvecklas i rätt riktning och för tredje kvartalet kunde man redovisa en rörelsemarginal som är över 8 procent. Glädjande är även att se att vår finländska verksamhet successivt nu flyttar över fokus från omställning till utveckling med ett antal lovande tillväxtinitiativ.

När detta skrivs har vi nyligen haft årets strategigenomgång med styrelsen. Jag kan konstatera att den strategiska riktning som sattes upp tillsammans med styrelsen för ett par år sedan, och som även inkluderade nya finansiella mål, fortfarande håller och att det finns en tydlighet kring vilka prioriterade aktiviteter som ska driva Humans operativa utveckling.

Vd-skifte

Jag vill slutligen tacka alla medarbetare för fina insatser och alla kunder och andra samarbetsparters för goda samarbeten. Som en följd av mitt beslut att efter åtta år, varav sex år som vd och koncernchef, lämna Humana blir detta den sista delårsrapporten för min del. Det är med glädje och tillförsikt om en god resa för Humana framöver som jag överlämnar till min efterträdare Johanna Rastad.

Stockholm 11 november 2021

Rasmus Nerman

vd och koncernchef Humana AB

Det här är Humana

Vi driver välfärden framåt

Humana finns till för personer med funktionsnedsättning, psykosocial problematik och psykisk ohälsa samt för äldre. Vår vision är Alla har rätt till ett bra liv.

Med uppdrag i hundratals kommuner, 9 000 kunder och klienter, över 16 000 medarbetare och flera hundra enheter i Sverige, Finland, Norge och Danmark är vi i dag en betydande aktör inom nordisk välfärd. Humana visar vad kvalitativ omsorg är. Vi jobbar utifrån individens förutsättningar och behov. Vår omsorg grundas i evidens och bästa tillgängliga kunskap och utförs av kunniga och dedikerade medarbetare. Att vi lyckas visar våra egna och externa undersökningar gång på gång.

Men vi nöjer oss aldrig. Att ständigt utvecklas för att upprätthålla högsta kvalitet är grundläggande för oss. Vi vill sätta en ny och högre standard för omsorg. Det är så vi driver nordisk omsorg och välfärd framåt.

Alla har rätt till ett bra liv. Humana arbetar för att det ska bli verklighet.

Fem affärsområden Verksamhet i fyra länder

Stark marknadsposition i Norden

Humana är en nordisk omsorgskoncern med marknadsledande positioner inom individ- och familjeomsorg och personlig assistans. Vi växer inom äldreomsorg där vi bygger nya boenden i egen regi.

16 717 medarbetare 8 795

kunder

7 797 intäkter, Mkr

Finansiell data på denna sida avser helår 2020.

Strategi för hållbar omsorg

Humanas vision och övergripande målsättning handlar om hållbarhet på individ- och samhällsnivå. Hållbarhet är därför en integrerad del av vår strategi.

Vi har definierat fyra strategiska målområden; kvalitet, attraktivitet som arbetsgivare, lönsam tillväxt och samhällsansvar. Dessa målområden styr, tillsammans med vår värdegrund, verksamheten mot visionen om allas rätt till ett bra liv.

Den självklara utföraren av omsorgstjänster för kunder, klienter och beställare med höga kvalitetskrav.

MÅLSÄTTNING

STRATEGISKA MÅLOMRÅDEN

KVALITATIV VERKSAMHET ATTRAKTIV ARBETSGIVARE LÖNSAM TILLVÄXT ANVARSTAGANDE SAMHÄLLSAKTÖR

Finansiell översikt

Rörelseintäkter per affärsområde

Mkr Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
% Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
% Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
%
Individ och familj 548 522 5,0% 1 678 1 573 6,7% 2 207 2 101 5,0%
Personlig assistans 767 736 4,3% 2 275 2 187 4,0% 3 018 2 931 3,0%
Äldreomsorg 173 150 15,4% 479 450 6,5% 637 608 4,8%
Finland 314 318 -1,1% 956 1 006 -5,0% 1 276 1 327 -3,8%
Norge 225 200 12,6% 676 595 13,5% 869 788 10,2%
Övrigt 1) 6 5 14,7% 15 37 -60,0% 20 43 -54,0%
Totala rörelseintäkter 2 034 1 931 5,3% 6 078 5 849 3,9% 8 026 7 797 2,9%

Organisk tillväxt per affärsområde

Procent Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
Individ och familj -1,2% -1,3% 2,2% -0,3% 2,9% 0,4%
Personlig assistans 2,4% 3,9% 2,0% 4,1% 2,0% 4,1%
Äldreomsorg 15,7% 2,8% 6,4% 6,9% 7,2% 7,7%
Finland 0,4% -1,3% -1,2% 9,0% -2,7% 7,4%
Norge 10,8% 11,9% 12,6% 8,6% 12,9% 8,9%
Total organisk tillväxt 3,0% 2,2% 2,9% 4,0% 3,3% 4,1%

Rörelseresultat per affärsområde

Mkr Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
% Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
% Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
%
Individ och familj 69 70 -0,8% 161 153 5,2% 198 190 4,2%
Personlig assistans 66 57 15,9% 151 126 19,9% 185 160 15,7%
Äldreomsorg 3 5 -35,8% 5 6 -18,6% 9 10 -11,2%
Finland 26 24 9,8% 53 52 2,4% 63 62 2,0%
Norge 31 21 48,3% 70 50 40,0% 89 69 29,1%
Övrigt 1) -4 -5 n/a -29 -16 n/a -33 -20 n/a
Totalt rörelseresultat 192 172 11,5% 411 370 11,0% 511 471 8,6%

Rörelsemarginaler per affärsområde

Procent Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
Individ och familj 12,7% 13,4% 9,6% 9,7% 9,0% 9,0%
Personlig assistans 8,6% 7,7% 6,6% 5,8% 6,1% 5,5%
Äldreomsorg 1,9% 3,3% 1,0% 1,2% 1,4% 1,6%
Finland 8,4% 7,6% 5,6% 5,1% 4,9% 4,6%
Norge 13,8% 10,5% 10,4% 8,4% 10,2% 8,7%
Total rörelsemarginal 9,4% 8,9% 6,8% 6,3% 6,4% 6,0%

1) Rörelseintäkterna och rörelseresultatet 2020 i andra kvartalet inkluderar reavinst vid försäljning av fastigheter om 17 Mkr.

Koncernens utveckling

Intäkter

Rörelseintäkterna i tredje kvartalet uppgick till 2 034 Mkr (1 931), en ökning med 5,3 procent. Organiskt ökade intäkterna i kvartalet med 3,0 procent (2,2). Förvärvade verksamheter bidrog med 47 Mkr till intäkterna i tredje kvartalet och organiskt ökade intäkterna i Norge, Personlig assistans samt Äldreomsorg. Verksamheter i egen regi stod för 95 procent av de totala intäkterna i kvartalet och entreprenadkontrakt för 5 procent.

Covid-19-pandemin påverkade fortsatt intäkterna något negativt, framförallt genom lägre beläggning inom äldreomsorgen i Sverige och Finland.

Rörelseintäkterna i niomånadersperioden uppgick till 6 078 Mkr (5 849), en ökning med 3,9 procent. Organiskt ökade intäkterna med 2,9 procent (4,0). Verksamheter i egen regi stod för 95 procent av de totala intäkterna och entreprenadkontrakt för 5 procent. Förvärvade verksamheter bidrog med 115 Mkr.

Resultat

Rörelseresultatet för det tredje kvartalet uppgick till 192 Mkr (172), en ökning med 11,5 procent. Rörelsemarginalen var 9,4 procent (8,9). Resultatförbättringen under tredje kvartalet drivs av Personlig Assistans och Norge.

Rörelseresultatet för niomånadersperioden uppgick till 411 Mkr (370), en ökning med 11 procent, och rörelsemarginalen var 6,8 procent (6,3). Reavinst från försäljning av fastigheter om 17 Mkr ingår i jämförelseperioden. Det justerade rörelseresultatet uppgick till 411 Mkr (353), en ökning med 16,4 procent

Covid-19-pandemin har påverkat koncernen ur flera aspekter. Lägre beläggning påverkade intäkterna något negativt och en hög sjukfrånvaro samt skyddsmaterial ökade kostnaderna. Sammantaget är den finansiella påverkan på koncernen för det tredje kvartalet och niomånadersperioden marginellt.

Rörelseresultateffekten av redovisningsprincipen IFRS 16, som tillämpas sedan 1 januari 2019, uppgick i kvartalet till 18 Mkr (se tabell).

IFRS 16-effekter, Mkr Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Hyreskostnader 98 87 280 255
Avskrivningar -81 -72 -231 -215
Rörelseresultat 18 15 48 40
Finansiellt netto -24 -20 -66 -59
Resultat före skatt -6 -5 -17 -19

Operativt kassaflöde och räntebärande nettoskuld

Det operativa kassaflödet uppgick under tredje kvartalet till 180 Mkr (146). Ökningen är till största del hänförlig till förbättrat resultat och minskat rörelsekapital.

Humanas räntebärande nettoskuld ökade med 604 Mkr till 4 153 Mkr (3 549). Nettoskulden har ökat främst på grund av investeringar i nya enheter och en minskad kassa. Skuldsättningen, mätt som räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA, ligger på 4,6 ggr (4,5).

Som ett led i en förbättrad kapitalstruktur, återköpte Humana aktier till ett värde av 159 Mkr under det första kvartalet 2021. Under september har

Intäkter

Rörelseresultat

Humana använt 769 200 aktier som vederlag i ett förvärv. Per den 30 sep 2021 uppgår innehavet av egna aktier därefter till 8 procent av totalt antal utestående aktier, motsvarande ett anskaffningsvärde om 258 Mkr. De återköpta aktierna har minskat likvida medel och eget kapital, vilket ökar bolagets räntebärande nettoskuld. Bolagets innehav av egna aktier kan fortsättningsvis i framtiden användas som likvid vid, eller för att finansiera ytterligare förvärv av företag och/eller andra tillgångar. De kan även komma att makuleras.

Utveckling per affärsområde

Individ och familj

Intäkterna i tredje kvartalet uppgick till 548 Mkr (522), en ökning med 5 procent jämfört med samma period föregående år. Den organiska tillväxten uppgick till -1,2 procent (-1,4). Intäktsökningen i kvartalet drivs av förvärv. Den negativa organiska tillväxten beror till stora delar på stängda verksamheter inom segmentet Barn och Unga. Intäkterna under niomånadersperioden ökade med 6,7 procent och uppgick till 1 678 Mkr (1 573). Den organiska tillväxten under niomånadersperioden var 2,2 procent (-0,3). Förvärv samt nya enheter driver intäktsökningen.

Rörelseresultatet i tredje kvartalet uppgick till 69 Mkr (70), en minskning med 0,8 procent jämfört med föregående år. Rörelseresultatet för niomånadersperioden uppgick till 161 Mkr (153), en ökning med 5,2 procent. Rörelsemarginalen uppgick i kvartalet till 12,7 procent (13,4) och niomånadersperioden 9,6 procent (9,7). Kvartalet påverkas negativt av nedlagda enheter delvis kompenserat av nyförvärvade verksamheter.

Personlig assistans

Intäkterna ökade med 4,3 procent till 767 Mkr (736) i det tredje kvartalet. Den organiska tillväxten uppgick till 2,4 procent (3,9). Intäkterna under niomånadersperioden uppgick till 2 275 Mkr (2 187), en ökning med 4 procent, varav 2 procent (4,1) organiskt. Intäktsökningen förklaras främst av en högre assistansersättning delvis motverkat av färre genomförda assistanstimmar. Även förvärv bidrar positivt.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till 66 Mkr (57), en ökning med 15,9 procent. Rörelseresultat för niomånadersperioden uppgick till 151 Mkr (126), en ökning med 19,9 procent. Rörelsemarginalen i tredje kvartalet uppgick till 8,6 procent (7,7) och 6,6 procent (5,8) för niomånadersperioden. En effektivare kostnadshantering, positivt bidrag från förvärv samt sänkta sociala avgifter för

Andel av koncernens intäkter kvartal 3 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

Andel av koncernens intäkter kvartal 3 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

unga, bidrar till ett ökat rörelseresultat och en ökad rörelsemarginal i kvartalet och i niomånadersperioden.

Äldreomsorg

Intäkterna uppgick i tredje kvartalet till 173 Mkr (150). Den organiska tillväxten uppgick till 15,7 procent (2,8). Intäkterna under niomånadersperioden uppgick till 479 Mkr (450), en ökning med 6,5 procent. Niomånadersperiodens organiska tillväxt var 6,4 procent (6,9). Intäktsökningen och den organiska tillväxten beror i sin helhet på nya äldreboenden i egen regi.

Rörelseresultatet uppgick i tredje kvartalet till 3 Mkr (5). Rörelseresultatet för niomånadersperioden uppgick till 5 Mkr (6). Rörelsemarginalen uppgick till 1,9 procent (3,3) under tredje kvartalet och 1 procent (1,2) för niomånadersperioden. Uppstartskostnader från nya äldreboenden i egen regi har påverkat resultatet för det tredje kvartalet negativt. Resultatförbättringar i entreprenader och etablerade enheter i egen regi har bidragit positivt till tredje kvartalets resultat trots en fortsatt negativ påverkan av pandemin på beläggningen.

Finland

Intäkterna i det tredje kvartalet uppgick till 314 Mkr (318), en minskning med 1,1 procent. Den organiska tillväxten var 0,4 procent (-1,3) främst drivet av en ökad efterfrågan inom öppenvård för familjer och barn. Intäkterna under niomånadersperioden uppgick till 956 Mkr (1 006), en minskning med 5 procent, och den organiska tillväxten var -1,2 procent (9,0). Den negativa organiska tillväxten under för niomånadersperioden beror till stor del på minskad efterfrågan inom omsorgsboenden för barn och unga.

Rörelseresultatet det tredje kvartalet uppgick till 26 Mkr (24), en ökning med 9,8 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultatet under niomånadersperioden uppgick till 53 Mkr (52). Rörelsemarginalen i kvartalet uppgick till 8,4 procent (7,6) och för niomånadersperioden till 5,6 procent (5,1). Det förbättrade resultatet i kvartalet och niomånadersperioden beror främst på förbättrade avtalsvillkor inom äldreomsorgen samt högre effektivitet i den operativa verksamheten.

Andel av koncernens intäkter kvartal 3 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal 0 2 4 6 8 10 0 100 200 300 400 Kv 3 2020 Kv 3 2021 Mkr %

Rörelseintäkter Rörelsemarginal

Andel av koncernens intäkter kvartal 3 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

Norge

Intäkterna ökade med 12,6 procent till 225 Mkr (200) i det tredje kvartalet. Intäkterna för niomånadersperioden uppgick till 676 Mkr (595), en ökning med 13,5 procent. Organiskt ökade intäkterna med 10,8 procent (11,9) i kvartalet och 12,6 procent (8,6) för niomånadersperioden. Ökningen av intäkter och den organiska tillväxten förklaras i huvudsak av ett ökat antal kunder inom personlig assistans.

Rörelseresultatet i kvartalet uppgick till 31 Mkr (21), en ökning med 48,3 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelsemarginalen i kvartalet uppgick till 13,8 procent (10,5). Rörelseresultatet under niomånadersperioden uppgick till 70 Mkr (50), en ökning med 40 procent. Rörelsemarginalen under niomånadersperioden uppgick till 10,4 procent (8,4). Rörelseresultatet och rörelsemarginalen i kvartalet och för niomånadersperioden ökade på grund av den ökade volymen av kunder inom personlig assistans samt förbättringar inom den operativa verksamheten.

Andel av koncernens intäkter kvartal 3 2021

Rörelseintäkter och rörelsemarginal

Finansiell ställning

Finansiering

Koncernens eget kapital uppgick per 30 september 2021 till 2 512 Mkr (2 480). Soliditeten uppgick till 28,3 procent (29,7). Den räntebärande nettoskulden uppgick till 4 153 Mkr (3 549), en ökning med 604 Mkr jämfört med föregående år. Skuldsättningen, mätt som räntebärande nettoskuld i relation till justerad EBITDA, ökade till 4,6 ggr (4,5). Skuldsättningen ökade på grund av investeringar i nya enheter, förvärv samt återköp av egna aktier.

Mkr 30 sep 2021 30 sep 2020 31 dec 2020
Långfristiga räntebärande skulder 4 572 3 682 3 457
Kortfristiga räntebärande skulder 253 848 813
Likvida medel -672 -980 -759
Räntebärande nettoskuld 4 153 3 549 3 511
varav räntebärande leasingskulder 2 734 2 204 2 190
Räntebärande nettoskuld exkl leasingskulder 1 419 1 345 1 321
Soliditet 28,3% 29,7% 29,3%
Räntebärande nettoskuld/justerad
EBITDA 12 månader, ggr
4,6x 4,5x 4,3x

Kreditavtal

Humana tecknade den 12 juli 2021 ett nytt finansieringsavtal med fyra banker - SEB, DNB, Swedbank och Svensk Exportkredit - om 3 miljarder kronor och med en option på ytterligare en 1 miljard kronor. Det nya avtalet har en löptid på tre år med två förlängningsoptioner på ett år var.

Kreditfaciliteterna löper med en årlig räntesats som motsvarar relevant IBOR plus en varierande marginal som baseras på Humanas nettoskuld i förhållande till EBITDA. Därtill är Humana skyldigt att i samband med etableringen av kreditfaciliteten betala en uppläggningsavgift, att kvartalsvis i efterhand betala en löftesprovision på outnyttjat utrymme under kreditramen, att löpande betala en avgift till facilitetsagenten och i förekommande fall betala en avgift för förlängning av kreditfacilitetens löptid.

Kreditfaciliteterna villkoras av att Humana uppfyller vissa marknadsmässiga finansiella villkor, däribland vissa finansiella nyckeltal, såsom nettoskuld/EBITDA och räntetäckningsgrad, vilka inte får avvika negativt från vissa i avtalet angivna nivåer. Under Låneavtalet finns begränsningar vad avser upptagande av ny finansiering och finansiell skuldsättning.

Villkoren i det nya finansieringsavtalet är mer förmånliga än i tidigare avtal, vilket bidrar till sänkta finansieringskostnader.

Kassaflöde

Kvartalets kassaflöde uppgick till -42 Mkr (30), där kassaflödet från den löpande verksamheten netto uppgick till 127 Mkr (117). Det högre kassaflödet från den löpande verksamheten förklaras främst av ett förbättrat resultat.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick i kvartalet till -91 Mkr (-16). Periodens kassaflöde från investeringsverksamheten förklaras av förvärv samt investeringar i nya enheter.

Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -78 Mkr (-72) som i sin helhet består av amortering av leasingskuld.

Finansiella mål

Lönsamhet

En rörelsemarginal på medellång sikt uppgående till 7 procent.

Intäktstillväxt

En årlig organisk tillväxt på medellång sikt på 5 procent. Utöver det kan tilläggsförvärv ge en årlig tillväxt på 2-3 procent.

Kapitalstruktur

En räntebärande nettoskuld som inte överstiger 4,5 gånger EBITDA, det vill säga rörelseresultatet före avskrivningar och nedskrivningar (se Finansiella definitioner och syften). Skuldsättningen kan tillfälligt, till exempel i samband med förvärv, överstiga målsättningen.

Utdelningspolicy

En utdelning uppgående till 30 procent av årets resultat. Utdelningsförslaget skall beakta Humanas långsiktiga utvecklingspotential och finansiella ställning.

Hållbarhet

Kvalitetsredovisning tredje kvartalet 2021

Humana Quality Model och kvalitet på Humana

Kvalitet behöver mätas och följas upp. Att vi mäter och följer upp bidrar till att utveckla våra verksamheter och att ständigt ha hög kvalitet i fokus. För att mäta kvalitet inom koncernen och även kunna jämföra olika verksamheter och se förändring över tid har Humana tagit fram Humana Quality Model, HQM. Modellen bygger på två parallella angreppssätt: sju kvantitativa nyckeltal som vägs samman och bildar Humana Quality Index, HQI, samt kvalitativ och kvantitativ uppföljning av kund/klients individuella plan (genomförandeplan) och de personliga mål som styr insatsen. Båda perspektiven är lika viktiga för att skapa en helhetsbedömning av kvaliteten. Uppföljningen görs kvartalsvis. Kvalitetsredovisningen publiceras på Humanas hemsida.

Humana Quality Index

Humana Quality index ligger kvar på samma höga nivå som i första och andra kvartalen 2021, 94/100. Humanas nöjd kund-index, NKI, totalt för koncernen har nått upp till vårt långsiktiga mål på 85 procent. Kunderna inom Personlig assistans är än mer nöjda, där är NKI 90 procent.

De flesta av våra kunder, klienter och medarbetare har fått vaccin mot covid-19. Då smittan fortsatt finns kvar fortsätter vi att arbeta enligt de rutiner som gäller för att inte sprida smitta i vård- och omsorgsverksamheter.

Allvarliga avvikelser

Under tredje kvartalet har sju Lex Sarah anmälningar lämnats in till Inspektionen för vård och omsorg, IVO avseende Humanas verksamheter i Sverige. I vårt norska affärsområde har två kritiska avvikelser rapporterats.

Uppföljning individuella planer

Andel individuella planer som är uppföljda enligt plan låg i tredje kvartalet 2021 på 88/100, något lägre än andra kvartalet 2021 och samma som helårsresultatet för 2020.

Inom Personlig assistans ökar andelen genomförandeplaner och är nu uppe i 86 procent. Det är en stabil och tydlig ökning. Inom Äldreomsorgen har andelen sjunkit något, vilket dock beror på sen rapportering av data. Övriga affärsområden ligger relativt stabila och det är fortsatt behov av förbättring för att uppnå målet om 100 procent. Över tid ser vi en stabil successiv ökning av individuella planer som är uppföljda enligt plan.

Läs mer om hållbarhet på Humana

Kvalitet är ett av de fyra målområden, som utgör basen för Humanas strategi för en hållbar omsorg. Övriga målområden är attraktiv arbetsgivare, lönsam tillväxt och ansvarstagande samhällsaktör. Läs mer om Humanas hållbara strategi på Humana på vår webbplats, humanagroup.se/hallbarhet.

Humana Quality Index

Övrig information

Medarbetare

Antalet heltidsanställda uppgick per 30 september 2021 till 11 442 (10 920).

Aktier, aktiekapital och aktieägare

Antalet aktier i Humana AB uppgick per 30 september 2021 till 53 140 064 aktier med ett kvotvärde om 0,022 motsvarande ett aktiekapital om 1 180 879 kronor. Antalet aktieägare uppgick till 4 900. De fem största aktieägarna var Impilo Care AB, Incentive AS (via fonder och mandat), SEB Investment Management, Alcur Fonder samt Nordea Investment Funds.

Återköpta aktier

Vid årsstämman 2020 fick styrelsen ett bemyndigande att förvärva aktier så att bolagets innehav av egna aktier sammanlagt uppgår till högst en tiondel av samtliga aktier i bolaget samt att överlåta egna aktier i bolaget. Under februari och mars 2021 köpte Humana tillbaka 2 357 348 aktier för 159 Mkr, vilket motsvarar en genomsnittlig kurs på 67,51 kronor per aktie. Under september 2021 har Humana använt 769 200 aktier som vederlag i ett förvärv. Bolagets totala egna innehav av aktier uppgår därefter till 4 247 859 aktier, vilket motsvarar 8,0 procent av det totala antalet utestående aktier och röster. Efter återköpen uppgår totala antalet aktier exklusive det egna innehavet till 48 892 205.

Handelsplats

Humanas aktie handlas på Nasdaq Stockholm Main Market. Bolagets kortnamn är HUM och ISIN-koden är SE0008040653.

Aktierelaterade incitamentsprogram

Humana har inga pågående långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram för ledande befattningshavare eller andra anställda.

Impilo Care AB, Humanas huvudägare, erbjöd i juni 2020, på eget initiativ, styrelseledamöter och ledande befattningshavare i Humana att förvärva syntetiska optioner i Humana utställda av Impilo Care AB. Humana medverkade inte i erbjudandet och det kommer inte föranleda några kostnader för Humana. Totalt förvärvades 461 000 syntetiska optioner. Det sammanlagda marknadsvärdet av optionerna vid transaktionstillfället har beräknats till ca 1,4 Mkr. De syntetiska optionerna är hänförliga till Humanas aktie och har en löptid om tre år. Optionerna kan utnyttjas i perioden 1 april 2023 till 30 juni 2023. Lösenpriset uppgår till 77,90 kronor per styck.

Transaktioner med närstående

Koncernens närstående består av styrelse, koncernledning och verkställande direktör dels genom ägande i bolaget och dels genom rollen som ledande befattningshavare. Transaktioner med närstående sker på armlängds avstånd och på marknadsmässiga grunder.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Humana är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker. De finansiella riskerna kan delas in i likviditets- och finansieringsrisk, ränterisk, kreditrisk samt valutarisk. Riskavsnittet i bolagets års- och hållbarhetsredovisning för 2020 sid 64–71 samt not K20 ger en detaljerad beskrivning av riskerna.

De huvudsakliga verksamhetsrelaterade riskerna och osäkerhetsfaktorerna som kan påverka bolagets utveckling är relaterade till politiska beslut som kan

komma att få en inverkan på privata omsorgsföretag samt risk vid implementering av genomförda förvärv. Humana bedriver verksamhet som finansieras av stat, kommun och region, vilket innebär att verksamheten påverkas av politiska beslut. Det innebär att Humanas tillväxtmöjligheter påverkas av opinionen och politikernas syn på bolagets verksamhetsområden. Humana har en ständigt pågående omvärldsbevakning. Syftet är att snabbt uppfatta förändringar i omvärlden för att kunna bedöma risker och möjligheter och anpassa verksamheten till omvärldens förändring. Den politiska situationen utvärderas fortlöpande.

Smittsamma sjukdomar förekommer i samhället. Dessa infektioner kan drabba alla i samhället men svårast blir situationen för personer i riskgrupper. Inom Humanas verksamheter finns kunder och klienter i riskgrupper och i bolagets ledningssystem finns riktlinjer och rutiner för hur verksamheterna ska förebygga och hantera olika smittsamma sjukdomar. Smittsamma sjukdomar kan också innebära att flera medarbetare blir sjuka samtidigt vilket medför en risk att få problem med kompetensförsörjningen. Vid en pandemi finns också en risk att Humanas intäkter och kostnader påverkas negativt, till exempel till följd av lägre beläggning eller kostnader för sjukskrivningar och skyddsutrustning. Humanas verksamheter berörs av den pågående covid-19-pandemin. Sedan pandemins början stöttar en krisorganisation arbetet för att minimera smittspridning och påverkan.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten för tredje kvartalet 2021 ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm, 11 november 2021

Rasmus Nerman,

Verkställande direktör och koncernchef

Granskningsrapport Humana AB

Org. nr 556760-8475

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Humana AB per den 30 september 2021 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 11 november 2021

KPMG AB

Helena Nilsson Auktoriserad revisor

Koncernens resultaträkning

Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
Mkr
Not
Nettoomsättning 2 033 1 929 6 075 5 824 8 021 7 771
Övriga rörelseintäkter 1 1 3 25 5 26
Rörelseintäkter
3,4
2 034 1 931 6 078 5 849 8 026 7 797
Övriga externa kostnader -206 -210 -672 -694 -892 -913
Personalkostnader -1 534 -1 455 -4 700 -4 508 -6 231 -6 039
Avskrivningar -101 -94 -294 -276 -389 -371
Övriga rörelsekostnader -1 0 -1 -1 -3 -2
Rörelsekostnader -1 842 -1 759 -5 667 -5 479 -7 515 -7 326
Rörelseresultat 192 172 411 370 511 471
Finansiella intäkter 1 1 3 5 4 6
Finansiella kostnader -36 -35 -106 -110 -140 -145
Resultat före skatt 157 137 308 265 375 332
Inkomstskatt -34 -28 -66 -53 -83 -70
Periodens resultat 123 109 243 212 292 262
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 123 109 243 212 292 262
Innehav utan bestämmande inflytande - - - - - -
Periodens resultat 123 109 243 212 292 262
Resultat per aktie, SEK, före utspädning 2,55 2,05 4,99 3,99 5,89 4,94
Resultat per aktie, SEK, efter utspädning 2,55 2,05 4,99 3,99 5,89 4,94
Genomsnittligt antal aktier, tusental 48 374 53 140 48 634 53 140 49 602 52 995

Koncernens rapport över övrigt totalresultat

Jul-sep Jul-sep Jan-sep Jan-sep Okt-sep Jan-dec
Mkr
Not
2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Periodens resultat 123 109 243 212 292 262
Övrigt totalresultat
Poster som har eller kan överföras
till resultaträkningen
Valutasäkring av nettoinvesteringar
6
i utlandsverksamheter
-4 0 -17 24 -2 39
Kursdifferens vid omräkning av utländsk
verksamhet
-14 0 36 -38 -119 -74
Periodens resultat och övrigt totalresultat 105 110 262 198 171 227
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 105 110 262 198 171 227
Innehav utan bestämmande inflytande - - - - - -

Koncernens balansräkning i sammandrag

Mkr
Not
30 sep 2021 30 sep 2020 31 dec 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar
Goodwill
5
4 112 3 856 3 815
Övriga immateriella anläggningstillgångar 13 5 5
Materiella anläggningstillgångar 345 308 314
Nyttjanderättstillgångar 2 652 2 135 2 119
Finansiella anläggningstillgångar 45 41 42
Summa anläggningstillgångar 7 167 6 345 6 295
Omsättningstillgångar
Kundfordringar och andra fordringar 873 844 852
Övriga kortfristiga fordringar 166 187 138
Likvida medel 672 980 759
Summa omsättningstillgångar 1 711 2 012 1 749
SUMMA TILLGÅNGAR 8 878 8 357 8 044
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Aktiekapital 1 1 1
Övrigt tillskjutet eget kapital 1 096 1 096 1 096
Reserver 13 14 -6
Balanserat resultat 1 402 1 368 1 264
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 2 512 2 480 2 354
Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande - 0 0
Totalt eget kapital 2 512 2 480 2 354
Långfristiga skulder
Leasingskuld, långfristig 2 484 1 957 1 958
Andra räntebärande skulder
6
2 088 1 725 1 499
Uppskjutna skatteskulder 70 71 70
Avsättningar 11 - -
Summa långfristiga skulder 4 653 3 753 3 527
Kortfristiga skulder
Leasingskuld, kortfristig 250 247 232
Andra räntebärande skulder 3 601 581
Leverantörsskulder 145 84 128
Övriga kortfristiga skulder
6
1 315 1 193 1 222
Summa kortfristiga skulder 1 713 2 125 2 163
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 8 878 8 357 8 044

Koncernens förändringar i eget kapital i sammandrag

Aktie Övrigt
tillskjutet
Omräknings Balanserat Eget kapital
hänförligt till
moderbolagets
Innehav utan
bestämmande
Summa
eget
Mkr kapital kapital reserv resultat ägare inflytande kapital
Ingående balans 1 Jan 2020 1 1 096 29 1 158 2 284 22 2 305
Periodens totalresultat
Periodens resultat - - - 212 212 - 212
Periodens övrigt totalresultat - - -14 - -14 - -14
Summa periodens totalresultat - - -14 212 198 - 198
Transaktioner med ägare
Försäljning av verksamhet - - - - - -22 -22
Återköp egna aktier - - -2 -2 - -2
Summa transaktioner med ägare - - - -2 -2 -22 -24
Utgående balans 30 sep 2020 1 1 096 14 1 368 2 480 - 2 480
Ingående balans 1 Jan 2021 1 1 096 -6 1 264 2 354 - 2 354
Periodens totalresultat
Periodens resultat - - - 243 243 - 243
Periodens övrigt totalresultat - - 19 - 19 - 19
Summa periodens totalresultat - - 19 243 262 - 262
Transaktioner med ägare
Återköp egna aktier - - - -159 -159 - -159
Betalning med aktier vid
rörelseförvärv
- - - 55 55 - 55
Summa transaktioner med ägare - - -104 -104 -104
Utgående balans 30 sep 2021 1 1 096 13 1 402 2 512 - 2 512

Kassaflödesanalys i sammandrag

Jul-sep Jul-sep Jan-sep Jan-sep Okt-sep Jan-dec
Mkr
Not
2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Resultat före skatt 157 137 308 265 375 332
Justeringar för:
Avskrivningar 101 94 294 276 389 371
Finansiella poster, netto 35 34 102 105 136 139
Reavinst vid försäljning av materiella
anläggningstillgångar
0 0 0 0 -17 -17
Övriga ej kassaflödespåverkande poster -6 - 7 - 6 -
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital
287 266 712 646 890 824
Förändring av rörelsekapital -94 -101 9 -78 159 71
Kassaflöde från den löpande verksamheten 193 164 720 567 1 049 895
Betalda finansiella poster, netto -37 -24 -103 -102 -144 -143
Betald inkomstskatt -29 -23 -73 -72 -91 -90
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 127 117 545 393 814 661
Förvärv av dotterföretag, netto likvidpåverkan
5
-73 - -135 -8 -145 -18
Avyttring av fastigheter 1 3 9 113 10 114
Investeringar i övriga anläggningstillgångar, netto -19 -19 -87 -104 -116 -133
Kassaflöde från investeringsverksamheten -91 -16 -213 1 -251 -37
Förändring i skulder till kreditinstitut, netto - - -50 -26 -251 -227
Amortering av leasingskuld -78 -72 -229 -210 -303 -284
Återköp av egna aktier - - -159 - -315 -156
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -78 -72 -438 -237 -869 -667
Periodens kassaflöde -42 30 -106 157 -305 -42
Likvida medel, ingående balans 709 954 759 836 980 836
Kursdifferens i likvida medel 6 -3 19 -13 -3 -35
Likvida medel, utgående balans 672 980 672 980 672 759

Nyckeltal

Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
Rörelseintäkter 2 034 1 931 6 078 5 849 8 026 7 797
Rörelsemarginal, % 9,4% 8,9% 6,8% 6,3% 6,4% 6,0%
Räntebärande nettoskuld, Mkr 4 153 3 549 4 153 3 549 4 153 3 511
Avkastning på sysselsatt kapital, % 2,6% 2,5% 5,6% 5,3% 7,0% 7,1%
Soliditet, % 28,3% 29,7% 28,3% 29,7% 28,3% 29,3%
Operativt kassaflöde, Mkr 180 146 627 463 943 779
Räntebärande nettoskuld/justerad EBITDA 12 månader, ggr 4,6x 4,5x 4,6x 4,5x 4,6x 4,3x
Medelantal heltidsanställda Individ och familj 2 274 2 082 2 192 2 085 2 145 2 065
Medelantal heltidsanställda Personlig assistans 5 541 5 378 5 225 5 104 5 190 5 099
Medelantal heltidsanställda Äldreomsorg 1 016 901 943 863 922 862
Medelantal heltidsanställda Finland 1 633 1 674 1 622 1 698 1 612 1 669
Medelantal heltidsanställda Norge 1 050 934 1 012 784 1 009 838
Medelantal heltidsanställda Centrala funktioner inklusive
Danmark
69 60 66 58 65 59
Totalt medelantal heltidsanställda 11 583 11 028 11 060 10 592 10 943 10 592
Heltidsanställda vid periodens slut 11 442 10 920 11 442 10 920 11 442 10 639
Medelantal kunder Individ och familj 1 724 1 730 1 778 1 749 1 768 1 746
Medelantal kunder Personlig assistans 1 864 1 889 1 873 1 885 1 883 1 893
Medelantal kunder Äldreomsorg 912 813 859 809 862 825
Medelantal kunder Finland 4 027 3 811 4 034 3 982 3 986 3 947
Medelantal kunder Norge 422 319 397 316 378 317
Medelantal kunder Danmark 65 71 67 69 67 68
Totalt medelantal kunder 9 013 8 632 9 008 8 811 8 944 8 795
Genomsnittligt antal aktier, tusental 48 374 53 140 48 634 53 140 49 602 52 995
Eget kapital per aktie, SEK 52 47 52 47 51 44
Resultat per aktie, SEK, efter utspädning 2,55 2,05 4,99 3,99 5,89 4,94

Moderbolaget

Resultaträkning i sammandrag

Mkr Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
Rörelseintäkter - - - 2 0 2
Rörelsekostnader -3 -3 -13 -12 -18 -17
Rörelseresultat -3 -3 -13 -10 -18 -15
Ränteintäkter 7 19 22 80 50 108
Räntekostnader -19 -30 -69 -88 -89 -108
Resultat efter finansiella poster -16 -14 -60 -18 -56 -15
Koncernbidrag - - - - 105 105
Förändring periodiseringsfond - - - - 4 4
Resultat före skatt -16 -14 -60 -18 53 94
Inkomstskatt 3 3 12 4 -17 -25
Periodens resultat -12 -11 -47 -14 36 69

Balansräkning i sammandrag

SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 3 074 3 543 3 244
Övriga kortfristiga skulder 6 604 578
Långfristiga räntebärande skulder 1 499 1 145 946
Obeskattade reserver 148 152 148
Eget kapital 1 421 1 642 1 572
SUMMA TILLGÅNGAR 3 074 3 543 3 244
Omsättningstillgångar 1 389 1 914 1 616
Anläggningstillgångar 1 684 1 629 1 629
Mkr 30 sep 2021 30 sep 2020 31 dec 2020

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som i övrigt har tillämpats i denna rapport är desamma som de som beskrivits i årsredovisningen för 2020, vilken upprättades i enlighet med International Financial Reporting Standards såsom de är antagna av EU och tolkningar av dessa.

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna och dess tillhörande noter i delårsinformationen på sidorna 2–8 som utgör en integrerad del av denna finansiella rapport.

Nya redovisningsstandarder som tillämpas från 1 januari 2021

Humana har gjort bedömningen att nya eller ändrade standarder och tolkningsuttalanden inte kommer att ha någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.

Not 2 Uppskattningar och bedömningar

Upprättandet av delårsrapporter kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar. De kritiska bedömningarna och källorna till osäkerhet i uppskattningar är desamma som i senaste årsredovisning.

Not 3 Rörelsesegment

Individ & familj Personlig assistans Äldreomsorg
Mkr Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Nettoomsättning - Externa intäkter 1 678 1 573 2 275 2 187 479 450
Övriga rörelseintäkter 0 - - - 0 -
Rörelseintäkter 1 678 1 573 2 275 2 187 479 450
Resultat före avskrivningar och övriga
rörelsekostnader
189 178 152 128 16 15
Avskrivningar -28 -25 -1 -1 -11 -9
Övriga rörelsekostnader 0 -1 - - - -
Rörelseresultat 161 153 151 126 5 6
Finland Norge Övrigt Totalt
Mkr Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Nettoomsättning - Externa intäkter 956 1 006 674 595 14 13 6 075 5 824
Övriga rörelseintäkter 0 - 2 - 1 25 3 25
Rörelseintäkter 956 1 006 676 595 15 37 6 078 5 849
Resultat före avskrivningar
och övriga rörelsekostnader
65 65 80 60 203 201 705 647
Avskrivningar -12 -14 -10 -10 -232 -217 -294 -276
Övriga rörelsekostnader - - 0 - - - 0 -1
Rörelseresultat 53 52 70 50 -29 -16 411 370

Not 4 Intäktsfördelning per land

Mkr Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Sverige 1 490 1 409 4 433 4 235
Finland 314 318 956 1 006
Norge 225 200 676 595
Danmark 5 4 14 13
Totala rörelseintäkter 2 034 1 931 6 078 5 849

Not 5 Förvärv av rörelse

Förvärvade företagens nettotillgångar vid förvärvstidpunkten

Mkr Fideli Omsorg1) Team J-son1) Summa
Anläggningstillgångar 4 0 4
Omsättningstillgångar 27 25 52
Långfristiga skulder - 2 2
Kortfristiga skulder -15 -11 -26
Netto identifierbara tillgångar och skulder 16 17 33
Goodwill 197 64 262
Total köpeskilling 213 82 295
Likvida medel i förvärvade enheter -10 -20 -30
Betalning med egna aktier -55 - -55
Villkorad köpeskilling -75 -1 -76
Påverkan på likvida medel 73 61 134
Övrigt
Reglerade köpeskillingar hänförlig till tidigare förvärv 1
Total påverkan på likvida medel 135

1) Förvärvsanalysen är preliminär, då slutavräkning inte har fastställts.

Fideli Omsorg

Den 1 september 2021 förvärvade Humana 100% av aktierna i omsorgsföretaget Fideli Omsorg AB. Förvärvet stärker Humanas verksamhet inom socialpsykiatri och omsorg för personer med funktionsnedsättning samt kompletterar Humanas erbjudande geografiskt. Köpeskillingen för Fideli Omsorg (kassa- och skuldfri bas) bestod av en köpeskilling i likvida medel av 83 Mkr och 769 200 aktier i Humana motsvarande 50 Mkr baserat på ett volymvägt genomsnittspris på Nasdaq Stockholm under tio handelsdagar innan avtalsdagen (65,00 SEK). Det verkliga värdet av vederlagsaktierna uppgår till 55 Mkr. Under det fjärde kvartalet 2021 kan de estimerade värdena av Fideli Omsorgs nettoskuld och rörelsekapital komma att justeras när den slutliga finansiella informationen finns tillgänglig för båda parter. I tillägg till detta kan Humana komma att betala en tilläggsköpeskilling om maximalt 75 Mkr baserat på Fideli Omsorgs resultat under 2021, 2022 och 2023. Den goodwill om 197 Mkr som inkluderas i förvärvet av Fideli Omsorg motsvaras dels av den geografiska bredden som uppnås inom området socialpsykiatri och omsorg för personer med funktionsnedsättning, dels av de samordningsvinster som uppstår i och med sammanslagningen.

Transaktionskostnader om totalt 0,9 Mkr har rapporterats som administrationskostnader i koncernens resultaträkning.

Rörelseintäkter från Fideli Omsorg som ingår i koncernens resultaträkning sedan 1 september uppgår för kvartalet till 9 Mkr. De förvärvade bolagen bidrog också till periodens resultat för kvartalet med 2 Mkr.

Team J-son

I februari 2021 förvärvar Humana det svenska individ- och familjeföretaget Team J-son, en leverantör av högkvalitativa omsorgstjänster för barn och unga med komplexa behov. Rörelseintäkter från det förvärvade bolagen Team J-son som ingår i koncernens resultaträkning sedan förvärvsdatum uppgår till 63 Mkr för niomånadersperioden och för kvartalet 24 Mkr. De förvärvade bolagen bidrog också till periodens resultat om 9 Mkr för niomånadersperioden och för kvartalet med 6 Mkr.

Om de båda förvärven hade genomförts per den 1 januari 2021 så skulle koncernens rörelseintäkter totalt uppgå till 6 145 Mkr (67 Mkr högre) och periodens resultat skulle uppgått till 251 Mkr (8 Mkr högre).

Not 6 Verkligt värde för finansiella instrument samt nivå i värderingshierarkin
30 sep 2021 Finansiella skulder
värderade till verkligt
värde i
resultaträkningen
Totalt
redovisade
värden
Verkliga
värden
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Finansiella skulder
Tilläggsköpeskilling 81 81 81 - - 81
30 sep 2020
Mkr
Finansiella skulder
värderade till verkligt
värde i
resultaträkningen
Totalt
redovisade
värden
Verkliga
värden
Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3
Finansiella skulder
Tilläggsköpeskilling 5 5 5 - - 5

Värdering till verkligt värde

När verkligt värde för en tillgång eller skuld ska fastställas, använder koncernen observerbara data i så stor utsträckning som möjligt. Verkliga värden kategoriseras i olika nivåer i en verklig värdehierarki baserad på indata som används i värderingstekniken enligt följande:

Nivå 1: enligt priser noterade på en aktiv marknad för samma instrument

Nivå 2: utifrån direkt eller indirekt observerbara marknadsdata som inte inkluderas i nivå 1

Nivå 3: utifrån indata som inte är observerbara på marknaden

Avstämning mellan ingående/utgående balans för finansiella instrument värderade i nivå 3, tilläggsköpeskilling

Mkr 30 sep 2021 31 dec 2020
Ingående balans, 1 januari 6 13
Totalt redovisade vinster och förluster:
Förvärv 76 1
Reglerat under perioden -1 -8
Utgående balans, perioden 81 6

Valutasäkring

Koncernen valutasäkrar del av nettoinvesteringar i utlandsverksamhet. Per den 30 september 2021 hade koncernen exponeringar mot EUR, NOK och DKK. DKK utgör en mindre summa och säkras inte. NOK och EUR säkras med hjälp av lån i utländsk valuta. Säkringsredovisning innebär att den effektiva delen av valutakursförändringarna redovisas i koncernens rapport över övrigt totalresultat. Per den 30 september 2021 hade koncernen lån om 40 MEUR och lån om 328 MNOK för vilka säkringsredovisning tillämpas. Relaterade valutakursförändringar om -21 Mkr (31) före skatt har därmed redovisats i koncernens rapport över övrigt totalresultat.

Avstämning mot finansiella rapporter enligt IFRS

I de finansiella rapporter som Humana avger finns alternativa nyckeltal angivna, vilka kompletterar de mått som definieras eller specificeras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. Alternativa nyckeltal anges då de i sina sammanhang ger tydligare eller mer fördjupad information än de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. De alternativa nyckeltalen härleds från bolagets koncernredovisning och är inte mått i enlighet med IFRS.

Mkr Jul-sep
2021
Jul-sep
2020
Jan-sep
2021
Jan-sep
2020
Okt-sep
2020/21
Jan-dec
2020
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat 192 172 411 370 511 471
Reavinst vid försäljning av fastigheter - - - -17 - -17
Justerat rörelseresultat 192 172 411 353 511 453
Justerad EBITDA
Rörelseresultat 192 172 411 370 511 471
Avskrivningar 101 94 294 276 389 371
EBITDA 293 266 705 646 901 842
Reavinst vid försäljning av fastigheter - - - -17 - -17
Justerad EBITDA 293 266 705 628 901 824
Organisk intäktstillväxt
Omsättning, bas 1 930 1 919 5 823 5 227 7 564 6 968
Omsättning, intäktstillväxt 58 43 171 208 252 289
Total organisk tillväxt 3,0% 2,2% 2,9% 4,0% 3,3% 4,1%
Operativt kassaflöde
Rörelseresultat 192 172 411 370 511 471
Avskrivningar 101 94 294 276 389 371
Förändring av rörelsekapital -94 -101 9 -78 159 71
Investeringar i övriga anläggningstillgångar,
netto
-19 -19 -87 -104 -116 -133
Operativt kassaflöde 180 146 627 463 943 779
30 sep 2021 30 sep 2020 31 dec 2021
Räntebärande nettoskuld
Långfristiga räntebärande skulder 4 572 3 682 3 457
Kortfristiga räntebärande skulder 253 848 813
Likvida medel -672 -980 -759
Räntebärande nettoskuld 4 153 3 549 3 511
Justerad EBITDA 12 månader 901 785 824
Räntebärande nettoskuld/Justerad EBITDA 12 månader, ggr 4,6x 4,5x 4,3x
Avkastning på sysselsatt kapital, %
Summa Tillgångar 8 878 8 357 8 044
Uppskjutna skatteskulder -81 -71 -70
Leverantörsskulder -145 -84 -128
Övriga kortfristiga skulder -1 345 -1 193 -1 222
Sysselsatt kapital 7 307 7 009 6 624
Rörelseresultat 411 370 471
Finansiella intäkter 1 1 1
Totalt 412 371 471
Avkastning på sysselsatt kapital, % 5,6% 5,3% 7,1%
Soliditet, %
Totalt eget kapital 2 512 2 480 2 354
Summa tillgångar 8 878 8 357 8 044
Soliditet, % 28,3% 29,7% 29,3%

Finansiella definitioner och syften

Finansiella nyckeltal

Definition Syfte
Avkastning på
sysselsatt kapital
(%)
Rörelseresultat och finansiella intäkter
dividerat med totalt sysselsatt kapital
multiplicerat med 100.
Nyckeltalet visar verksamhetens avkastning på det kapital
som ägare och långivare har ställt till förfogande. Syftet är
att visa koncernens avkastning oberoende av finansiering.
EBITDA Rörelseresultat före avskrivningar och
nedskrivningar.
Nyckeltalet används för att följa upp bolagets resultat
genererat av den löpande verksamheten och underlättar
jämförelser av lönsamhet mellan olika bolag och branscher.
Justerat
rörelseresultat
och justerad
EBITDA
Rörelseresultat respektive EBITDA
justerat för jämförelsestörande poster.
Justeringen av jämförelsestörande poster görs för att
underlätta en rättvis jämförelse mellan två jämförbara
tidsperioder samt för att visa den underliggande utvecklingen
i den operativa verksamheten exkluderat för engångsposter.
Operativt
kassaflöde
Rörelseresultat inklusive förändring av
avskrivningar/nedskrivningar,
rörelsekapital samt investeringar i andra
anläggningstillgångar (netto).
Genom att exkludera kassaflöde från företagsförvärv och
finansiering underlättas en analys av
kassaflödesgenereringen i den operativa verksamheten.
Organisk tillväxt Tillväxt i lokal valuta för jämförbara
bolag inom respektive segment som
Humana ägde under föregående
jämförelseperiod.
Nyckeltalet visar den underliggande omsättningstillväxten i
jämförbara bolag mellan de olika perioderna.
Räntebärande
nettoskuld
Upplåning exklusive räntederivat med
avdrag för likvida medel och
räntebärande tillgångar.
Nettoskulden används till att på ett enkelt sätt åskådliggöra
och bedöma koncernens möjligheter till att leva upp till
finansiella åtaganden.
Räntebärande
nettoskuld exkl
leasingskulder
Upplåning exklusive räntederivat och
leasingskulder med avdrag för likvida
medel och räntebärande tillgångar.
Nettoskulden används till att på ett enkelt sätt åskådliggöra
och bedöma koncernens möjligheter till att leva upp till
finansiella åtaganden.
Räntebärande
nettoskuld/juste
rad EBITDA
Räntebärande nettoskuld dividerat med
justerad EBITDA.
Nyckeltalet visar koncernens skuldsättning i förhållande till
justerad EBITDA. Det används för att åskådliggöra
koncernens möjlighet att leva upp till finansiella åtaganden.
Soliditet (%) Eget kapital inklusive innehav utan
bestämmande inflytande dividerat med
balansomslutning multiplicerat med
100.
Nyckeltalet visar hur stor andel av tillgångarna som är
finansierade med eget kapital. Syftet är att kunna bedöma
koncernens betalningsförmåga på lång sikt.
Sysselsatt kapital Totala tillgångar minus ej räntebärande
skulder.
Nyckeltalet visar den del av företagets tillgångar som
finansierats av räntekrävande kapital.

Övriga finansiella nyckeltal

Definition
Eget kapital per aktie Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antalet aktier
vid periodens slut efter inlösen, återköp och nyemission.
Genomsnittligt antal aktier Beräknas som ett genomsnitt av antalet utestående aktier på daglig basis efter
inlösen och återköp.
Jämförelsestörande poster Poster som inte förväntas återkomma och som försvårar jämförbarheten mellan
två givna perioder.
Medelantalet heltidsanställda Medelantalet heltidsanställda under rapporteringsperioden.
Medelantal kunder Genomsnittligt antal kunder under perioden.
Periodens resultat per aktie Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare minskat med
periodens andel av fastställd utdelning dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Rörelseresultat Resultat före finansiella poster och skatt.
Rörelsemarginal (%) Rörelseresultat dividerat med rörelseintäkterna multiplicerat med 100.

Denna information är sådan information som Humana AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 11 november 2021 kl. 08:00 CET.

En webbsänd telefonkonferens hålls den 11 november 2021 kl 09:00 CET. Vd och koncernchef Rasmus Nerman och CFO Noora Jayasekara presenterar rapporten och svarar på frågor. För att delta, ring in på:

SE: +46 8 5055 8354 UK: +44 33 3300 9268 USA: +1 646 722 4902

Telefonkonferens Finansiell kalender Kontakt

Bokslutskommuniké jan-dec, Q4 2021 Delårsrapport jan-mar, Q1 2022 Årsstämma 2022 10 feb 2022 5 maj 2022 10 maj 2022

Noora Jayasekara, CFO 070 318 92 97 [email protected]

Anna Sönne, ansvarig IR 070 601 48 53 [email protected]

Humana AB Warfvinges väg 39, 7tr 112 51 Stockholm Telefon: 08-599 299 00 www.humanagroup.se