AI assistant
HMS Networks — Earnings Release 2011
Jul 14, 2011
2921_ir_2011-07-14_e72f3d6b-9af4-4750-ba52-d4b6ba92f45d.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Första halvåret 2011
- Nettoomsättningen för första halvåret ökade med 14 % till 188,0 Mkr (165,3), vilket motsvarar en ökning med 25 % i lokala valutor.
- Rörelseresultat för årets första sex månader uppgick till 37,9 Mkr (40,2), motsvarande en rörelsemarginal på 20 % (24).
-
Orderingången för första halvåret ökade med 17 % till 197,0 Mkr (167,8) motsvarande 28 % i lokala valutor
-
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 22,1 Mkr (28,8)
- Resultat efter skatt för perioden uppgick till 27,4 Mkr (30,0) och vinst per aktie till 2,46 kr (2,64)
- På rullande tolv månader uppgick nettoomsättningen till 367,3 Mkr (294,3) vilket motsvarar en ökning på 35 % i lokala valutor. Rörelseresultatet ökade till 81,3 Mkr (69,3) motsvarande en rörelsemarginal på 22 % (24)
| Kvartalsöversikt | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2009 | 2009 | |
| Nettoomsä ttning (Mkr) | 96,5 | 91,5 | 91,6 | 87,6 | 89,2 | 76,1 | 72,2 | 56,7 |
| Orderingång (Mkr) | 100,2 | 96,8 | 87,5 | 86,9 | 89,7 | 78,1 | 81,0 | 59,7 |
| Rörel seresul ta t (Mkr) | 20,2 | 17,7 | 19,8 | 23,5 | 22,2 | 17,9 | 15,8 | 13,3 |
| Bruttoma rgi nal (%) | 61,3 | 59,6 | 60,4 | 61,6 | 60,2 | 58,5 | 60,1 | 60,4 |
| Rörel sema rginal (%) | 21,0 | 19,3 | 21,7 | 26,8 | 24,9 | 23,6 | 21,9 | 23,5 |
| Vins t per aktie (kr) | 1,34 | 1,11 | 1,31 | 1,46 | 1,48 | 1,16 | 1,02 | 0,84 |
| Halvårsöversikt | Q1‐Q2 | Q3‐Q4 | Q1‐Q2 | Q3‐Q4 | Q1‐Q2 | Q3‐Q4 | Q1‐Q2 | Q3‐Q4 |
| 2011 | 2010 | 2010 | 2009 | 2009 | 2008 | 2008 | 2007 | |
| Nettoomsä ttning (Mkr) | 188,0 | 179,2 | 165,3 | 129,0 | 115,6 | 160,9 | 155,7 | 134,9 |
| Orderingång (Mkr) | 197,0 | 174,4 | 167,8 | 140,7 | 117,2 | 149,8 | 163,3 | 133,5 |
| Rörel seresul ta t (Mkr) | 37,9 | 43,3 | 40,2 | 29,2 | 2,0 | 48,4 | 36,6 | 25,7 |
| Bruttoma rgi nal (%) | 60,5 | 61,0 | 59,4 | 60,2 | 56,3 | 62,4 | 52,4 | 54,9 |
| Rörel sema rginal (%) | 20,2 | 24,2 | 24,3 | 22,6 | 1,7 | 30,1 | 23,5 | 19,0 |
| Vins t per aktie (kr) | 2,46 | 2,77 | 2,64 | 1,86 | ‐0,01 | 3,34 | 2,10 | 1,27 |
VD kommentar
Nettoomsättningen både för årets första halvår samt årets andra kvartal nådde nya rekordnivåer för HMS. Även omsättningen på rullande tolv månader innebar ett rekord med 367 Mkr, vilket motsvarar en tillväxt på 25 %. Vi ser en stabil utveckling i våra marknader även om den nu sker i något lugnare takt än den vi såg under den starka återhämtningen 2010. Som vi tidigare kommunicerat så är vi inne i en fas av rekryteringar för att långsiktigt öka vår tillväxt. Detta ger som planerat en effekt i form av ökande omkostnader då vi nu bygger en bas för framtida försäljnings‐ och utvecklings‐ kapacitet.
Vi börjar nu skönja effekter av de kraftigt växande resurserna i form av en ökad takt av nya produktlanseringar, främst inom området Gateways. Vi har under det senaste halvåret lanserat ca 25 nya produktversioner vilka nu börjar generera ny försäljning. Vår kundbas bestående av Design‐Wins inom Embedded fortsätter att utökas enligt förväntan vilket säkerställer en långsiktig tillväxt inom detta område.
Orderingången har varit fortsatt stark under perioden. Den befarade negativa effekten på försäljning till våra japanska kunder har varit liten och vi börjar se ett mer normaliserat marknadsläge igen. Den tyska marknaden fortsätter som tidigare att utvecklas starkt och återhämtningen på den amerikanska marknaden fortsätter.
Arbetet med att rekrytera nya medarbetare fortgår i enlighet med strategi. I första hand förstärker vi avdelningarna för försäljning och produktutveckling. Vi har under det första halvåret rekryterat 24 nya medarbetare i koncernen. Kostnads‐ effekterna av resursförstärkningen belastar nu resultatet i det andra kvartalet och framåt. Dessa förstärkningar är en del i vår expansionsplan för att fortsatt kunna leverera en långsiktig lönsam tillväxt framöver.
"Vår expansion fortsätter i enlighet med den fastlagda strategin och det är glädjande att vi redan nu kan skönja effekterna av detta i form av ökande försäljningsvolymer", säger Staffan Dahlström, VD för HMS.
HMS Networks är en världsledande leverantör av kommunikationsteknologi för industriautomation. Försäljningen som under den senaste 12‐månaders perioden uppgick till 367 Mkr sker till mer än 90 % utanför Sverige. Vid huvudkontoret i Halmstad bedrivs all produktutveckling och delar av tillverkningen. Försäljningskontor finns i Tokyo, Beijing, Karlsruhe, Chicago, Milano, Pune, Coventry, Köpenhamn och Mulhouse. HMS har 210 anställda och producerar nätverkskort samt produkter för att koppla ihop olika nätverk under varumärket Anybus®. Nätverkskorten byggs in i automationsutrustning såsom t ex robotar, styrsystem, motorer och sensorer. Därigenom kan delkomponenter i maskiner kommunicera med varandra samt med olika nätverk. HMS är noterat på NASDAQ‐OMX Nordiska Börs i Stockholm i kategorin Small Cap, Information Technology
Omsättning
Nettoomsättningen för de senaste 12 månaderna uppgick till 367,3 Mkr (294,3). Totalt för de senaste fyra kvartalen har förstärkningen av den svenska kronan i förhållande till de för HMS väsentliga valutorna påverkat koncernens netto‐ omsättning med – 30,0 Mkr jämfört med närmast föregående 12‐månadersperiod. Orderingången för de senaste fyra kvartalen uppgick till 371,4 Mkr (308,5).
Omsättningen för det andra kvartalet uppgick till 96,5 Mkr (89,2), vilket motsvarar en ökning med 8 % jämfört med motsvarande period föregående år. Justerat för valutaeffekter på ‐ 9,4 Mkr uppgick ökningen i omsättning till 19 %. Order‐ ingången för kvartalet ökade med 10,5 Mkr till 100,2 Mkr (89,7) vilket i lokala valutor motsvarade en ökning med 22 %.
Grafen visar omsättning per kvartal i staplarna med skala på axeln till vänster. Linjen visar omsättningen den senaste 12‐månadersperioden med skala på axeln till höger.
Rörelseresultat
Rörelseresultat för de senaste fyra kvartalen uppgick till 81,3 Mkr (69,3) motsvarande en rörelsemarginal på 22 %. Förändringar i valutakurser har påverkat rörelseresultatet negativt med 15,7 Mkr jämfört med närmast föregående 12‐ månadersperiod.
Rörelseresultatet för det andra kvartalet 2011 uppgick till 20,2 Mkr (22,2) Förändringar i valutakurser jämfört med motsvar‐ ande kvartal föregående år har påverkat kvartalets resultat negativt med 5,0 Mkr.
Grafen visar rörelseresultat per kvartal i staplarna med skalan på axeln till vänster. Linjen visar rörelseresultatet den senaste 12‐månadersperioden med skala på axeln till höger.
Eget Kapital
Koncernens eget kapital uppgick till 272,2 Mkr (258,4). Totalt antal aktier vid periodens utgång var 11 152 900. Efter fullt utnyttjande av utestående teckningsoptioner uppgår antalet aktier till 11 322 400. Koncernens soliditet förstärktes till 72,6 % (69,7).
| Koncernen, förändring av eget kapital | |||
|---|---|---|---|
| Tkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
| Ingående eget kapital den 1 januari | 285 815 | 240 434 | 240 434 |
| Summa totalresultat för perioden | 26 914 | 29 072 | 60 934 |
| Utdelning | -22 306 | -11 153 | -11 153 |
| Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande | -18 227 | 0 | -4 400 |
| Utgående eget kapital | 272 197 | 258 353 | 285 815 |
Valutapåverkan
Tillgångar och skulder i utländsk valuta omvärderas vid varje balansdag. Valutasäkringskontrakt omvärderas vid varje balansdag och får dessutom en effekt när de löses. Värdeförändringen till följd av omvärderingen av rörelserelaterade balansposter och lösen av valutasäkringskontrakt redovisas under posterna övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader. Värdeförändring på andra balansposter i utländsk valuta, till exempel likvida medel, redovisas i finansnettot. Rörelsens intäkter och kostnader påverkas också av förändringar i valutakurser. Dessa förändringar påverkar direkt själva intäkts‐ och kostnadsposten. Periodens rörelseintäkter utgörs ungefär till 62 % av euro, 21 % av amerikanska dollar, 9 % av japanska yen och 8 % av svenska kronor och övriga valutor. I kostnad sålda varor ingår kostnader i utländska valutor med 52 % i euro, 25 % i amerikanska dollar samt 1 % i japanska yen. Rörelsekostnader utgörs till 15 % av euro, 8 % av amerikanska dollar, 6 % av japanska yen och 71 % av svenska kronor och övriga valutor. Koncernen tillämpar en policy för valutasäkring som närmare beskrivs i bolagets årsredovisning.
Skatt
Periodens skattekostnad uppgick till 10,1 Mkr (11,1). Skatte‐ kostnaden har beräknats utifrån i koncernen gällande skatte‐ situation och resultatutvecklingen i de i koncernen ingående rapporterande enheterna.
Kassaflöde, investeringar och finansiell ställning
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 22,1 Mkr (28,8) under årets första sex månader.
Första halvårets investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 4,8 Mkr (1,9), och investeringar i immateriella anläggningstillgångar uppgick till 7,0 Mkr (3,5). Investeringar i immateriella anläggningstillgånar består av aktivering av interna projekt avseende utvecklingsarbeten.
I kassaflödet från investeringsverksamheten ingår även förvärv av resterande 36 % av aktierna i dotterbolaget Intellicom Innovation AB med 18,2 Mkr.
Vid periodens slut uppgick likvida medel till 17,3 Mkr (30,3) samt icke utnyttjade kreditfaciliteter till 30,0 Mkr. Koncernens nettoskuld ökade under första halvåret till 14,5 Mkr (17,4) jämfört med 15,5 Mkr i nettotillgångar vid årets början. Under andra kvartalet utbetalades utdelning med 2,00 kr per aktie (1,00), totalt 22,3 Mkr.
Viktiga händelser under första halvåret
- HMS förvärvade återstående andel i dotterbolaget Intellicom Innovation AB
- Nya försäljningskontor i Indien, Danmark och Storbritannien
- HMS har tecknade ett ramavtal med en av Europas ledande tillverkare av automationsutrustning avseende lösningar för Industriell Ethernet kommunikation. Totalt ordervärde uppgår till 7 Mkr
- HMS lanserar ny Anybus X‐gateway för Modbus‐TCP
- HMS lanserar ny trådlös Gateway, Wireless Bridge för Profinet, EtherNet IP och Modbus TCP
- Ny Anybus CC för BACnet/ip lanseras
- Ny CAN Gateway lanseras
Utsikter
Koncernens långsiktiga tillväxt stöds av ett fortsatt inflöde av Design‐Wins, ett bredare produkterbjudande framför allt inom området Gatewayprodukter, ett förstärkt kundfokus samt en expansion av HMS säljkanaler i enlighet med den fastlagda strategin. HMS koncernens expansionsplan ligger fast och fortgår framför allt genom ett antal nyrekryteringar, etablering av lokala säljkontor och i en ökad satsning på produktutveckling och försäljningsresurser, vilket medför högre omkostnader framöver.
Effekterna av jordbävningen i Japan har ej haft någon väsentlig effekt på koncernens försäljning. På lång sikt kvarstår bedömningen att den Japanska marknaden kommer att utvecklas positivt för HMS.
Marknaden för elektronikkomponenter ser ut att förbättras successivt även på området för komponenttillverkning i Japan. Risken för störningar i HMS framtida leveransförmåga på grund av komponentbrist idag är mindre även beaktat händelserna i Japan. De indirekta effekterna av dessa händelser är fortsatt svåra att överblicka.
Vi bedömer att förbättringen i den globala konjunkturen fortgår om än i lägre takt. Dess effekter på marknaden för HMS produkterbjudande samt utvecklingen av den svenska kronans växelkurs är svårbedömda, men HMS långsiktiga mål är oförändrade: En långsiktig tillväxt på i genomsnitt 20 % per år och en rörelsemarginal över 20%.
Redovisningsprinciper
HMS upprättar sin koncernredovisning enligt International Financial Reporting Standards (IFRS). Delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering. Nyheter i redovisningsstandards som trätt i kraft 2011 har inte haft någon påverkan på koncernens redovisning per 30 juni 2011.
I övrigt tillämpar koncernen samma redovisningsprinciper och värderingsmetoder som i den senaste årsredovisningen. Moder‐ bolaget upprättar sin redovisning enligt RFR 2, Redovisning för juridiska personer, samt Årsredovisningslagen och tillämpar samma redovisningsprinciper och värderingsmetoder som i den senaste årsredovisningen.
HMS Networks AB:s aktie
HMS Networks AB (publ) är noterat på NASDAQ‐OMX Nordiska börs i kategorin Small Cap inom segmentet Information Technology. Totala antalet aktier uppgick vid periodens slut till 11 152 900.
Risker och osäkerhetsfaktorer
HMS koncernen utsätts i sin verksamhet för allmänna affärsmässiga och finansiella risker. Dessa risker har utförligt beskrivits i bolagets årsredovisning för 2010. Utöver vad som beskrivs i dessa dokument har några ytterligare väsentliga risker ej tillkommit.
Moderbolaget
Moderbolagets verksamhet är främst inriktad på koncern‐ gemensam förvaltning och finansiering. Förutom koncernens VD har bolaget inga anställda. Rörelseresultatet för perioden uppgick till 0,4 Mkr (0,3). Likvida medel uppgick till 0,0 Mkr (0,2) och upplåningen till 31,6 Mkr (46,6).
Rapporttillfällen
- Delårsrapport kvartal 3 presenteras 26/10 2011
- Bokslutskommuniké 2011 presenteras 10/2 2012
- Delårsrapport kvartal 1, 2012 presenteras 18/4 2012
- Halvårsrapport 2012 presenteras 12/7 2012
Halmstad 2011‐07‐14
Staffan Dahlström Verkställande Direktör
Denna rapport har inte granskats av bolagets revisorer.
Ytterligare information kan erhållas av: CEO Staffan Dahlström, telefon 035‐17 29 01 eller CFO Gunnar Högberg, telefon 035‐17 29 95 Se även: http://investors.hms.se
Koncernens Nyckeltal
| Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q4 | 1007 - 1106 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 12 månader | ||
| Nettoomsättningstillväxt (%) | 8,1 | 78,6 | 13,7 | 43,0 | 40,9 | 24,8 |
| Bruttomarginal (%) | 61,3 | 60,2 | 60,5 | 59,4 | 60,2 | 60,7 |
| Rörelsemarginal EBIT (%) | 21,0 | 24,9 | 20,2 | 24,3 | 24,2 | 22,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%)* | 27,0 | 22,9 | 27,0 | 22,9 | 27,6 | 27,0 |
| Avkastning på eget kapital (%)* | 22,1 | 21,2 | 22,1 | 21,2 | 23,2 | 22,1 |
| Rörelsekapital i förhållande till omsättning (%)* | 7,9 | 8,6 | 7,9 | 8,6 | 6,3 | 7,9 |
| Kapitalomsättningshastighet | 0,99 | 0,82 | 0,99 | 0,82 | 0,94 | 0,99 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,05 | 0,07 | 0,05 | 0,07 | -0,05 | 0,05 |
| Soliditet (%) | 72,6 | 69,7 | 72,6 | 69,7 | 71,9 | 72,6 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 1 186 | 782 | 4 796 | 1 853 | 6 433 | 9 376 |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 3 634 | 1 628 | 7 024 | 3 504 | 8 354 | 11 873 |
| Avskrivningar materiella anläggningstillgångar | -1 223 | -1 058 | -2 346 | -2 058 | -4 191 | -4 478 |
| Avskrivningar immateriella anläggningstillgångar | -1 204 | -1 223 | -2 408 | -2 411 | -4 855 | -4 853 |
| Antal anställda (genomsnitt) | 202 | 164 | 200 | 164 | 167 | 187 |
| Omsättning per anställd* | 1,8 | 1,8 | 1,8 | 1,8 | 2,1 | 2,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie före | ||||||
| utspädning, kr | 2,06 | 1,64 | 1,98 | 2,58 | 6,71 | 6,11 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie efter | ||||||
| utspädning, kr | 2,06 | 1,64 | 1,98 | 2,58 | 6,70 | 6,10 |
| Antal aktier före utspädning, genomsnitt, tusental | 11 153 | 11 153 | 11 153 | 11 153 | 11 153 | 11 153 |
| Antal aktier efter utspädning, genomsnitt, tusental | 11 182 | 11 153 | 11 182 | 11 153 | 11 158 | 11 173 |
*Nyckeltalen har i förekommande fall omräknats till rullande 12 månaders värden.
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q4 | 1007 - 1106 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 12 månader | |
| Nettoomsättning | 96 498 | 89 242 | 188 024 | 165 304 | 344 530 | 367 251 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -37 305 | -35 520 | -74 280 | -67 063 | -136 973 | -144 190 |
| Bruttoresultat | 59 193 | 53 723 | 113 745 | 98 241 | 207 557 | 223 061 |
| Försäljnings-och marknadsföringskostnader | -22 688 | -18 423 | -43 439 | -32 528 | -69 273 | -80 185 |
| Administrationskostnader | -8 009 | -5 954 | -15 741 | -11 840 | -25 051 | -28 952 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -8 843 | -8 301 | -17 180 | -15 450 | -31 530 | -33 260 |
| Övriga rörelseintäkter | 628 | 2 330 | 1 490 | 4 521 | 6 076 | 3 046 |
| Övriga rörelsekostnader | -57 | -1 132 | -948 | -2 770 | -4 254 | -2 432 |
| Rörelseresultat | 20 224 | 22 242 | 37 928 | 40 174 | 83 525 | 81 278 |
| Finansiella intäkter | 557 | 1 029 | 60 | 1 588 | 1 340 | 0 |
| Finansiella kostnader | -244 | -437 | -478 | -634 | -802 | -834 |
| Resultat före skatt | 20 536 | 22 834 | 37 509 | 41 129 | 84 063 | 80 443 |
| Skatt | -5 545 | -6 161 | -10 128 | -11 095 | -22 406 | -21 438 |
| Periodens resultat | 14 991 | 16 673 | 27 382 | 30 034 | 61 657 | 59 005 |
| Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 14 991 | 16 489 | 27 382 | 29 412 | 60 288 | 58 258 |
| Resultat hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 185 | 0 | 622 | 1 369 | 747 |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | 1,34 | 1,48 | 2,46 | 2,64 | 5,41 | 5,22 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kr | 1,34 | 1,48 | 2,45 | 2,64 | 5,40 | 5,21 |
Koncernens rapport över totalresultat
| Tkr | Q2 2011 |
Q2 2010 |
Q1-Q2 2011 |
Q1-Q2 2010 |
Q1-Q4 | 1007 - 1106 2010 12 månader |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 14 991 | 16 673 | 27 382 | 30 034 | 61 657 | 59 005 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Intäkter/kostnader redovisade direkt i eget kapital | ||||||
| Kassaflödessäkringar | -444 | -1 349 | -703 | -931 | -234 | -6 |
| Valutakursdifferenser | 69 | 3 | 50 | -277 | -551 | -224 |
| Inkomstskatt hänförlig till komponenter i övrigt totalresultat | 117 | 355 | 185 | 245 | 62 | 2 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -258 | -991 | -468 | -962 | -723 | -229 |
| Summa totalresultat för perioden | 14 733 | 15 682 | 26 914 | 29 072 | 60 934 | 58 777 |
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | 14 733 | 15 497 | 26 914 | 28 449 | 59 565 | 58 030 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 185 | 0 | 622 | 1 369 | 747 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| Tkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Goodwill | 236 071 | 236 071 | 236 071 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 22 765 | 15 746 | 18 151 |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 052 | 8 375 | 10 685 |
| Uppskjuten skattefordran | 702 | 864 | 756 |
| Summa anläggningstillgångar | 272 590 | 261 056 | 265 663 |
| Varulager | 31 340 | 20 068 | 23 679 |
| Kundfordringar | 45 647 | 45 168 | 38 612 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 8 003 | 8 007 | 9 481 |
| Likvida medel | 17 250 | 30 306 | 54 984 |
| Summa omsättningstillgångar | 102 240 | 103 548 | 126 757 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 374 830 | 364 604 | 392 420 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 272 197 | 254 307 | 282 207 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 4 046 | 3 609 |
| Summa eget kapital | 272 197 | 258 353 | 285 815 |
| Skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 31 743 | 47 669 | 39 509 |
| Uppskjuten skatteskuld | 17 738 | 11 451 | 16 484 |
| Summa långfristiga skulder | 49 481 | 59 120 | 55 993 |
| Leverantörsskulder | 22 141 | 17 943 | 28 714 |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 011 | 29 189 | 21 897 |
| Summa kortfristiga skulder | 53 152 | 47 132 | 50 611 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 374 830 | 364 604 | 392 419 |
Kassaflöde för koncernen i sammandrag
| Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Q1–Q4 | 1007 - 1106 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 12 månader | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av | ||||||
| rörelsekapital | 19 485 | 20 124 | 34 971 | 36 309 | 77 264 | 75 926 |
| Kassaflöde från förändring av rörelsekapital | 3 518 | -1 837 | -12 852 | -7 505 | -2 452 | -7 799 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 23 003 | 18 287 | 22 119 | 28 804 | 74 812 | 68 127 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -4 825 | -2 410 | -30 047 | -5 357 | -19 187 | -43 877 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -26 056 | -14 903 | -29 806 | -18 653 | -26 153 | -37 306 |
| Periodens kassaflöde | -7 878 | 974 | -37 734 | 4 794 | 29 472 | -13 056 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens början | 25 128 | 29 332 | 54 984 | 25 512 | 25 512 | 30 306 |
| Likvida medel vid periodens slut | 17 250 | 30 306 | 17 250 | 30 306 | 54 984 | 17 250 |
Förändringar av korta fordringar/skulder hänförliga till derivatinstrument redovisas i sin helhet som kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital.
| Fakturering per region | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2008 | 2008 |
| EMEA | 61 757 | 60 379 | 55 109 | 57 441 | 53 697 | 47 979 | 46 284 | 38 184 | 34 789 | 40 320 | 46 658 | 51 226 |
| Americas | 17 418 | 17 167 | 19 354 | 15 715 | 14 206 | 12 611 | 13 373 | 10 892 | 8 221 | 15 431 | 16 911 | 19 718 |
| Asia | 17 322 | 13 981 | 17 184 | 14 423 | 21 339 | 15 471 | 12 558 | 7 659 | 6 959 | 9 865 | 14 351 | 12 022 |
| Resultaträkning i | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 |
| sammandrag, Tkr | 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2008 | 2008 |
| Nettoomsättning | 96 498 | 91 527 | 91 647 | 87 579 | 89 242 | 76 061 | 72 215 | 56 735 | 49 969 | 65 616 | 77 920 | 82 966 |
| Bruttoresultat | 59 193 | 54 552 | 55 385 | 53 931 | 53 723 | 44 518 | 43 408 | 34 245 | 26 752 | 38 313 | 53 747 | 46 597 |
| Bruttomarginal | 61,3% | 59,6% | 60,4% | 61,6% | 60,2% | 58,5% | 60,1% | 60,4% | 53,5% | 58,4% | 69,0% | 56,2% |
| Rörelseresultat | 20 224 | 17 704 | 19 848 | 23 502 | 22 242 | 17 932 | 15 802 | 13 349 | -2 989 | 4 963 | 26 979 | 21 435 |
| Rörelsemarginal | 21,0% | 19,3% | 21,7% | 26,8% | 24,9% | 23,6% | 21,9% | 23,5% | -6,0% | 7,6% | 34,6% | 25,8% |
| Resultat före skatt |
Kvartalsdata för koncernen
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| Q2 | Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q2 | Q1-Q4 | 1007 - 1106 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 12 månader | |
| Nettoomsättning | 2 387 | 1 553 | 4 122 | 3 620 | 6 769 | 7 272 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | 2 387 | 1 553 | 4 122 | 3 620 | 6 769 | 7 272 |
| Administrationskostnader | -2 165 | -1 415 | -3 693 | -3 320 | -6 133 | -6 507 |
| Rörelseresultat | 222 | 138 | 429 | 300 | 636 | 765 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -222 | -138 | -429 | -300 | -636 | -765 |
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | -39 | -39 |
| Periodens resultat | 0 | 0 | 0 | 0 | -39 | -39 |
| Tkr | 2011-06-30 | 2010-06-30 | 2010-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 244 039 | 244 039 | 244 039 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 244 039 | 244 039 | 244 039 |
| Övriga fordringar | 431 | 464 | 265 |
| Likvida medel | 3 | 159 | 99 |
| Summa omsättningstillgångar | 434 | 623 | 364 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 244 473 | 244 662 | 244 403 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 133 106 | 155 451 | 155 411 |
| Obeskattade reserver | 8 | 8 | 8 |
| Skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 31 618 | 46 618 | 39 118 |
| Leverantörsskulder | 19 | 64 | 131 |
| Skulder till koncernföretag | 78 016 | 41 473 | 48 760 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 706 | 1 048 | 975 |
| Summa kortfristiga skulder | 79 741 | 42 585 | 49 866 |
| SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL | 244 473 | 244 662 | 244 403 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
Definitioner
Avkastning på eget kapital
Andel av resultat efter skatt hän‐ förligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande.
Avkastning på sysselsatt kapital
Andel av resultat efter finansiella intäkter i förhållande till genomsnitt‐ ligt sysselsatt kapital.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning med avdrag för ej räntebärande kortfristiga skulder och avsättningar samt uppskjuten skatte‐ skuld.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning i förhållande till totalt kapital.
Resultat per aktie
Andel av resultat efter skatt hän‐ förligt till moderbolagets aktie‐ ägare i förhållande till genom‐ snittligt antal utestående aktier.
Resultat per aktie efter utspädning
Andel av resultat efter skatt hän‐ förligt till moderbolagets aktie‐ ägare i förhållande till genom‐ snittligt antal utestående aktier med tillägg för genomsnittligt antal aktier som tillkommer vid konvertering av utestående antal konvertibler och optioner.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar minus likvida medel och korta skulder.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i förhållande till nettoomsättning.
Soliditet
Eget kapital i förhållande till balans‐ omslutningen.
Nettoskuld
Långfristiga och kortfristiga finan‐ siella skulder reducerat med finan‐ siella tillgångar.
Nettoskuldsättningsgrad
Nettoskuld i förhållande till eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande.
Our Vision
"The vision of HMS is that all automation devices will be intelligent and networked. HMS shall be the market leader in connectivity solutions for industrial devices".
Our Mission
"We provide world class solutions to connect industrial devices to networks and products enabling interconnection between different industrial networks".
Our purpose
"To create long term value for our customers, employees and investors".
HMS Networks AB (publ) Org.Nr. 556661‐8954 Box 4126 300 04 Halmstad Sweden Tel: +46 35 172 900 Fax: +46 35 172 909 http://investors.hms.se