AI assistant
Hexagon — Earnings Release 2020
Feb 3, 2021
2919_10-k_2021-02-03_bf2bc9b7-91e2-4b8f-a0f9-d58ebbbb5912.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

BOKSLUTSKOMMUNIKÉ
1 JANUARI - 31 DECEMBER 2020
FJÄRDE KVARTALET
- Operationell nettoomsättning minskade med -1 procent till 1 044,1 MEUR (1 058,9). Nettoomsättningen inklusive minskning av förvärvade förutbetalda intäkter uppgick till 1 038,0 (1 058,9). Till fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt) ökade nettoomsättningen med 1 procent
- Rörelseresultatet (EBIT1) ökade med 4 procent till 287,2 MEUR (277,0)
- Resultatet före skatt, exklusive engångsposter, uppgick till 279,9 MEUR (271,1)
- Periodens resultat, exklusive engångsposter, uppgick till 229,5 MEUR (222,3)
- Resultatet per aktie, exklusive engångsposter, uppgick till 0,62 EUR (0,60)
- Det operativa kassaflödet ökade till 353,4 MEUR (221,1)
- Hexagons styrelse föreslår en utdelning om 0,65 EUR (0,62) per aktie, en ökning med 5 procent
- Hexagons styrelse föreslår en aktiesplit 7:1
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | Δ% | 2020 | 2019 | Δ% |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Operationell nettoomsättning | 1 044,1 | 1 058,9 | 1 1) |
3 770,5 | 3 907,7 | -4 1) |
| Omsättningsjustering2) | -6,1 | - | e.t. | -6,1 | - | e.t. |
| Nettoomsättning | 1 038,0 | 1 058,9 | 1 1) |
3 764,4 | 3 907,7 | -4 1) |
| Bruttovinst3) | 652,3 | 669,8 | -3 | 2 374,3 | 2 454,0 | -3 |
| Bruttomarginal, %3) | 62,5 | 63,3 | -0,8 | 63,0 | 62,8 | 0,2 |
| Rörelseresultat (EBITDA)4) | 414,6 | 374,4 | 11 | 1 411,6 | 1 339,1 | 5 |
| EBITDA marginal, % | 39,7 | 35,4 | 4,3 | 37,4 | 34,3 | 3,1 |
| Rörelseresultat (EBIT1)4) | 287,2 | 277,0 | 4 | 956,2 | 972,5 | -2 |
| Rörelsemarginal, % | 27,5 | 26,2 | 1,3 | 25,4 | 24,9 | 0,5 |
| Resultat före skatt, exklusive | ||||||
| engångsposter | 279,9 | 271,1 | 3 | 928,8 | 945,6 | -2 |
| Poster av engångskaraktär (före skatt)5) | -34,2 | -26,2 | e.t. | -169,2 | -80,3 | e.t. |
| Resultat före skatt | 245,7 | 244,9 | 0 | 759,6 | 865,3 | -12 |
| Periodens resultat | 202,5 | 200,0 | 1 | 624,7 | 708,6 | -12 |
| Periodens resultat, exkl. engångsposter | 229,5 | 222,3 | 3 | 761,6 | 775,4 | -2 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,55 | 0,54 | 2 | 1,68 | 1,92 | -13 |
| Resultat per aktie, exkl. | ||||||
| engångsposter, EUR | 0,62 | 0,60 | 3 | 2,05 | 2,11 | -3 |
1)Justerad till fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt).
2)Reduktion av förvärvade förutbetalda intäkter.
3)Bruttomarginalen, exklusive poster av engångskaraktär, uppgick till 63,5 procent (63,3) för Kv 4 2020.
4)För definition, se sidan 17.
5)Poster av engångskaraktär under 2020 är relaterade till ett kostnadsbesparingsprogram för Kv2 samt förvärv under Kv4. Se sidan 2 för mer information.
KOMMENTAR FRÅN VD
"Vi rapporterar vårt högsta resultat och kassaflöde någonsin och återgick till en positiv organisk tillväxt med en rörelsemarginal på rekordnivå trots betydande valutamotvind. Vi slutförde flera förvärv under kvartalet i linje med vår strategi för autonoma lösningar inom bygg,tillverkning och industriella anläggningar. Liksom föregående kvartal vartillväxtmotorn Kina och vårt segmentGeospatial Enterprise Solutions som redovisade 25 respektive 7 procent organiskt tillväxt. Inom segmentet Industrial Enterprise Solutions, redovisade divisionen Manufacturing Intelligence en sekventiellförbättring med -2 procent organisk tillväxtjämfört med föregående år och en positiv book-to-bill. En bred återhämtning i Kina och mjukvaruförsäljningen bidrog till tillväxten, men hämmades av fortsatt svag efterfrågan inom fordons- och flygindustrin i Europa och Americas. Divisionen PPM minskade organiskt med -12 procent till följd av tuffa jämförelsetal och en utmanande olje- och gasmarknad.
Trots utmanande marknadsförhållanden i vissa regioner, inleder vi 2021 med självförtroende. Vi förväntar oss en accelererad efterfrågan med en sekventiell förbättring i Industrial Enterprise Solutions och fortsatt god utveckling i Geospatial Enterprise Solutions."
OMSÄTTNINGS-TILLVÄXT
1
%
%
%
28
ORGANISK TILLVÄXT
KASSAGENERERING
149
KONCERNENS UTVECKLING KV4
NETTOOMSÄTTNING
Den operationella nettoomsättningen minskade med -1 procent till 1 044,1 MEUR (1 058,9). I fasta växelkurser och jämförbar struktur (organiskt tillväxt) ökade nettoomsättningen med 1 procent. Regionalt uppgick den organiska tillväxten till 13 procent i Asien, -2 procent i EMEA och -4 procent i Americas. I Asien ökade den organiska tillväxten i Kina med 25 procent, främst till följd av en bred återhämtning inom tillverkningsindustrin och stark efterfrågan inom infrastruktur och bygg. Sydkorea och Japan noterade en hög ensiffrig tillväxt, drivet av solid efterfrågan på lösningar för karttjänster och självkörande fordon. Sydostasien och Indien minskade dock under kvartalet. I EMEA noterade Västeuropa -5 procent organisk tillväxt, hämmad av nedgång i tillverkningsindustrin i Tyskland och Frankrike. Segmenten surveying och offentlig säkerhet rapporterade god tillväxt. Ryssland och Mellanöstern rapporterade hög ensiffrig organisk tillväxt. I Americas rapporterade Nordamerika -6 procent organisk tillväxt, hämmad av svag utveckling i tillverkningssamt kraft- och energisegmenten. Däremot rapporterade segmenten inom försvar och jordbruk stark tillväxt i regionen. Sydamerika rapporterade tvåsiffrig tillväxt med stöd av fortsatt stark utveckling inom segmenten gruvdrift, surveying och offentlig säkerhet.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet (EBIT 1) ökade med 4 procent till 287,2 MEUR (277,0), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 27,5 procent (26,2). Rörelsemarginalen (EBIT1) påverkades positivt av kostnadsbesparingar och stärkt produktmix men påverkades negativt av valutaeffekter. Rörelseresultatet (EBIT1) påverkades negativt av translationseffekt om -19,7 MEUR och av transaktionseffekt om -7,3 MEUR av valutakursrörelser. Resultat före skatt, exklusive poster av engångskaraktär, uppgick till 279,9 MEUR (271,1) och påverkades negativt av translationseffekt av valutakursrörelser om -18,7 MEUR.
POSTER AV ENGÅNGSKARAKTÄR
Hexagon slutförde några förvärv under fjärde kvartalet vilket resulterade i engångsposter om -34,2 MEUR. Posterna av engångskaraktär avser nedskrivningar av överlappande teknologier, transaktionskostnader, integrationskostnader och förvärvade förutbetalda intäkter om -6,1 MEUR.
FINANSIELL ÖVERSIKT - FJÄRDE KVARTALET
| Nettoomsättning | Resultat | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | Δ% 1) | Kv4 2020 | Kv4 2019 | Δ% |
| Geospatial Enterprise Solutions Industrial Enterprise Solutions |
535,3 508,8 |
514,9 544,0 |
7 -5 |
156,3 137,5 |
134,6 147,8 |
16 -7 |
| Operationell nettoomsättning Omsättningsjustering2) Nettoomsättning |
1 044,1 -6,1 1 038,0 |
1 058,9 - 1 058,9 |
1 e.t. 1 |
|||
| Koncernkostnader | -6,6 | -5,4 | -22 | |||
| Rörelseresultat (EBIT1) Rörelsemarginal, % Ränteintäkter och -kostnader, netto |
287,2 27,5 -7,3 |
277,0 26,2 -5,9 |
4 1,3 -24 |
|||
| Resultat före engångsposter Poster av engångskaraktär3) |
279,9 -34,2 |
271,1 -26,2 |
3 e.t. |
|||
| Resultat före skatt Skatt |
245,7 -43,2 |
244,9 -44,9 |
0 4 |
|||
| Periodens resultat | 202,5 | 200,0 | 1 |
1)Justerad till fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt).
2)Jämförelsestörande reduktion av förutbetalda intäkter relaterade till förvärv.
3)Poster av engångskaraktär under 2020 är relaterade förvärv under Kv4. För mer information om Kv4, se sida 2.
TRANSLATIONSEFFEKT AV VALUTAKURSRÖRELSER JÄMFÖRT MED EUR – FJÄRDE KVARTALET
| Rörelse 1) | Intäkt-kostnad | Resultatpåverkan | |
|---|---|---|---|
| CHF | Förstärkts 2% |
Negativ | Negativ |
| USD | Försvagats -7% |
Positiv | Negativ |
| CNY | Försvagats -1% |
Positiv | Negativ |
| EBIT1, MEUR | -19,7 |
1)Jämfört med Kv4 2019
FÖRSÄLJNINGSBRYGGA - FJÄRDE KVARTALET ORGANISK TILLVÄXT1) PER REGION
| Operationell |
|---|
1)Nettoomsättningen från genomförda förvärv och avyttringar under de senaste tolv månaderna redovisas under raden "Struktur" i tabellen ovan. Procenttal är avrundade till närmaste heltal.
| Operationell nettoomsättning1) |
Region | Kv4 2020 | ||
|---|---|---|---|---|
| 2019, MEUR | 1 058,9 | Kina (15% av försäljningen) | ↗ | |
| Struktur, % | 3 | Sydamerika (4% av försäljningen) | ↗ | |
| Valuta, % | -5 | 2 Asien exkl. Kina (14% av försäljningen) | → | |
| Organisk tillväxt, % | 1 | EMEA exkl. Västeuropa (8% av försäljningen) | → | >8% ↗ |
| Totalt, % | -1 | Västeuropa (30% av försäljningen) | ↘ | 0-8% → |
| 2020, MEUR | 1 044,1 | Nordamerika (29% av försäljningen) | ↘ | Negativ ↘ |
| 1)Nettoomsättningen från genomförda förvärv och avyttringar | Totalt | → |
1)Justerad till fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt).
GEOSPATIAL ENTERPRISE SOLUTIONS – KV4 2020
Geospatial Enterprise Solutions har en världsledande portfölj av sensorer för datainsamling från marken och luften samt för positionering via satelliter. Sensorerna kompletteras med mjukvara (GIS) för skapandet av 3D-kartor och -modeller som sedan används som beslutsunderlag i en rad mjukvaruapplikationer inom områden som lantmäteri, byggnation, offentlig säkerhet och jordbruk. Segmentet består av enheterna Geosystems, Safety & Infrastructure och Autonomy & Positioning.
NETTOOMSÄTTNING
Geospatial Enterprise Solutions (GES) operationella nettoomsättning uppgick till 535,3 MEUR (514,9). I fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt) ökade nettoomsättningen med 7 procent. Regionalt uppgick den organiska tillväxten till 21 procent i Asien, 5 procent i EMEA och 3 procent i Americas. I Asien rapporterade Kina en organisk tillväxt på 24 procent, i huvudsak drivet av stark tillväxt inom surveying och infrastruktur och bygg. Sydkorea och Japan rapporterade stark organisk tillväxt, medan Indien minskade. I EMEA rapporterade Västeuropa 5 procent organisk tillväxt, positivt påverkad av god efterfrågan inom segmenten för surveying och offentlig säkerhet. Ryssland, Mellanöstern och Afrika rapporterade en gynnsam organisk tillväxt. I Americas rapporterade Nordamerika oförändrad organisk tillväxt, i huvudsak drivet av fortsatt stark efterfrågan inom försvar men hämmades dock av svag efterfrågan inom surveying. Sydamerika rapporterade tvåsiffrig organisk tillväxt, gynnad av en stark efterfrågan på lösningar inom gruvdrift, surveying och offentlig säkerhet
Gällande divisionerna inom GES rapporterade Geosystems 8 procent organisk tillväxt, gynnad av en stark efterfrågan på lösningar inom surveying i Europa och Sydamerika och en stark återhämtning i Kina. Segmentet för gruvdrift fortsatte att redovisa god tillväxt och bidraget från nya produkter accelererade. Divisionen Safety & Infrastructure rapporterade 5 procent organisk tillväxt, gynnad av god utveckling inom offentlig säkerhet och fortsatt momentum för OnCall plattformen. Divisionen Autonomy & Positioning rapporterade 11 procent organisk tillväxt, positivt påverkad av stark efterfrågan inom försvar och jordbruk men negativt påverkad av svagare efterfrågan inom fordon och marin.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet (EBIT1) ökade med 16 procent till 156,3 MEUR (134,6), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 29,2 procent (26,1). Rörelsemarginalen (EBIT1) påverkades positivt av en stärkt produktmix och kostnadsbesparingar men påverkades negativt av valutaeffekter.
NETTOOMSÄTTNING, RÖRELSERESULTAT (EBIT1) OCH ANTAL ANSTÄLLDA
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | Δ% | 2020 | 2019 | Δ% |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Operationell nettoomsättning | 535,3 | 514,9 | 7 1) | 1 934,0 | 1 934,2 | 0 1) |
| Rörelseresultat (EBIT1) | 156,3 | 134,6 | 16 | 516,1 | 492,3 | 5 |
| Rörelsemarginal, % | 29,2 | 26,1 | 3,1 | 26,7 | 25,5 | 1,2 |
| Antal anställda (medelantal) | 8 923 | 8 916 | 0 |
1)Justerad till fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt).
NETTOOMSÄTTNING PER REGION – FJÄRDE KVARTALET NETTOOMSÄTTNING PER KUNDSEGMENT - FJÄRDE KVARTALET



INDUSTRIAL ENTERPRISE SOLUTIONS – KV4 2020
Industrial Enterprise Solutions består av mätsystem som innehåller det senaste inom sensorteknologi för snabba och noggranna mätningar samt mjukvara för CAD (Computer Aided Design), CAM (Computer Aided Manufacturing) och CAE (Computer Aided Engineering). Lösningar inom detta segment optimerar design, processer och förbättrar produktivitet i produktionsanläggningar och skapar information som är avgörande för planering, byggande och drift av fabriker och andra industriella anläggningar, inom exempelvis bil-, flyg- samt olje- och gasindustrin. Segmentet består av Manufacturing Intelligence och PPM.
NETTOOMSÄTTNING
Industrial Enterprise Solutions (IES) operationella nettoomsättning uppgick till 508,8 MEUR (544,0). I fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt) minskade nettoomsättningen med -5 procent. Regionalt uppgick den organiska tillväxten till 9 procent i Asien, -11 procent i EMEA och -13 procent i Americas. I Asien rapporterade Kina 25 procent organisk tillväxt, i huvudsak drivet av en bred återhämtning inom tillverkningsindustrin. Japan och Sydkorea minskade under kvartalet. Inom EMEA rapporterade Västeuropa -14 procent organisk tillväxt, främst drivet av nedgång inom fordons- och flygindustrin i Tyskland och Frankrike samt höga jämförelsetal från kraft- och energisegmentet. Östeuropa, Mellanöstern och Afrika rapporterade en solid tillväxt. I Americas rapporterade Nordamerika -13 procent organisk tillväxt, hämmad av svag utveckling inom flyg- och olje- och gasmarknaderna. Sydamerika rapporterade tvåsiffrig nedgång.
Gällande divisionerna inom IES rapporterade Manufacturing Intelligence -2 procent organisk tillväxt, gynnad av en bred återhämtning i Kina och mjukvaruförsäljning, men hämmades av fortsatt svag efterfrågan inom fordons- och flygmarknader i Europa och Americas. Divisionen PPM rapporterade -12 procent organisk tillväxt till följd av höga jämförelsetal och en utmanande olje- och gasmarknad. AEC-portföljen (architecture, engineering and construction) hade dock en stark tillväxt under kvartalet. Utvecklingen av orderingången var positiv för IES och en fortsatt förbättring förväntas.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet (EBIT1) minskade med -7 procent till 137,5 MEUR (147,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 27,0 procent (27,2). Rörelsemarginalen (EBIT1) påverkades positivt av kostnadsbesparingar men påverkades negativt av lägre försäljningsvolymer och produktmix.
NETTOOMSÄTTNING, RÖRELSERESULTAT (EBIT1) OCH ANTAL ANSTÄLLDA
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | Δ% | 2020 | 2019 | Δ% |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Operationell nettoomsättning | 508,8 | 544,0 | -5 1) | 1 836,5 | 1 973,5 | -7 1) |
| Rörelseresultat (EBIT1) | 137,5 | 147,8 | -7 | 456,0 | 505,2 | -10 |
| Rörelsemarginal, % | 27,0 | 27,2 | -0,2 | 24,8 | 25,6 | -0,8 |
| Antal anställda (medelantal) | 11 340 | 11 255 | 1 |
1)Justerad till fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt).

NETTOOMSÄTTNING PER REGION – FJÄRDE KVARTALET NETTOOMSÄTTNING PER KUNDSEGMENT – FJÄRDE KVARTALET

FINANSIELL ÖVERSIKT – 2020
NETTOOMSÄTTNING
Den operationella nettoomsättningen uppgick till 3 770,5 MEUR (3 907,7) för helåret. I fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt) minskade nettoomsättningen med -4 procent.
RÖRELSERESULTAT
Rörelseresultatet (EBIT1) uppgick till 956,2 MEUR (972,5), vilket motsvarar en rörelsemarginal om 25,4 procent (24,9). Rörelseresultatet (EBIT1) påverkades negativt av translationseffekt om -37,9 MEUR och av transaktionseffekt om -17,6 MEUR valutakursrörelser.
Räntenettot uppgick till -27,4 MEUR (-26,9) för helåret.
Resultat före skatt, exklusive poster av engångskaraktär, uppgick till 928,8 MEUR (945,6). Resultat före skatt, inklusive poster av engångskaraktär, uppgick till 759,6 MEUR (865,3) och påverkades negativt av translationseffekt av valutakursrörelser om -38,2 MEUR.
Periodens resultat, exklusive poster av engångskaraktär, uppgick till 761,6 MEUR (775,4) eller 2,05 EUR (2,11) per aktie. Periodens resultat, inklusive poster av engångskaraktär, uppgick till 624,7 MEUR (708,6) eller 1,68 EUR (1,92) per aktie.
FINANSIELL ÖVERSIKT - 2020
| Nettoomsättning | Resultat | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR | 2020 | 2019 | Δ% 1) | 2020 | 2019 | Δ% |
| Geospatial Enterprise Solutions | 1 934,0 | 1 934,2 | 0 | 516,1 | 492,3 | 5 |
| Industrial Enterprise Solutions | 1 836,5 | 1 973,5 | -7 | 456,0 | 505,2 | -10 |
| Operationell nettoomsättning | 3 770,5 | 3 907,7 | -4 | |||
| Omsättningsjustering2) | -6,1 | - | e.t. | |||
| Nettoomsättning | 3 764,4 | 3 907,7 | -4 | |||
| Koncernkostnader | -15,9 | -25,0 | 36 | |||
| Rörelseresultat (EBIT1) | 956,2 | 972,5 | -2 | |||
| Rörelsemarginal, % | 25,4 | 24,9 | 0,5 | |||
| Ränteintäkter och -kostnader, netto | -27,4 | -26,9 | -2 | |||
| Resultat före engångsposter | 928,8 | 945,6 | -2 | |||
| Poster av engångskaraktär3) | -169,2 | -80,3 | e.t. | |||
| Resultat före skatt | 759,6 | 865,3 | -12 | |||
| Skatt | -134,9 | -156,7 | 14 | |||
| Periodens resultat | 624,7 | 708,6 | -12 |
1)Justerad till fasta växelkurser och jämförbar struktur (organisk tillväxt).
2)Jämförelsestörande reduktion av förutbetalda intäkter relaterade till förvärv.
3)Poster av engångskaraktär 2020 är relaterade till ett kostnadsbesparingsprogram för Kv2 samt förvärv under Kv4. För mer information, se sida 2.
TRANSLATIONSEFFEKT AV VALUTAKURSRÖRELSER JÄMFÖRT MED EUR – 2020
| Rörelse 1) | Intäkt-kostnad | Resultatpåverkan | |
|---|---|---|---|
| CHF | Förstärkts 4% |
Negativ | Negativ |
| USD | Försvagats -2% |
Positiv | Negativ |
| CNY | Försvagats -2% |
Positiv | Negativ |
| EBIT1, MEUR | -37,9 |
1)Jämfört med 2019.
Hexagon förvärvade D.P. Technology Corp ett ledande bolag inom CAM-teknik (datorstyrd tillverkning). Bolaget flaggskeppsprodukt, ESPRIT CAM System, är en smart lösning som stöder alla olika typer av CNC-maskiner och kommer stärka Hexagons befintliga mjukvaruportfölj för smart tillverkning och befästa Hexagons marknadsledande position inom CAM-teknik.
ÖVERSIKT
LÖNSAMHET
Det sysselsatta kapitalet ökade till 8 722,5 MEUR (8 660,9). Avkastningen på genomsnittligt sysselsatt kapital för de senaste tolv månaderna uppgick till 11,1 procent (11,7). Avkastningen på genomsnittligt eget kapital för de senaste tolv månaderna uppgick till 10,1 procent (12,3). Kapitalomsättningshastigheten var 0,5 gånger (0,5).
FINANSIELL STÄLLNING
Eget kapital minskade till 5 949,2 MEUR (6 076,9). Soliditeten uppgick till 55,6 procent (57,3). Hexagons balansomslutning ökade till 10 703,6 MEUR (10 600,6). Ökningen av balansomslutningen drevs framförallt av förvärv.
Hexagons finansiering består av följande:
1) En syndikerad låneram (RCF) etablerad under 2014. Faciliteten uppgår till 2 000 MEUR med förfall 2022
2) Ett Medium Term Notes-program (MTN) om 15 000 MSEK etablerat under 2014. MTN-programmet ger Hexagon möjlighet att emittera obligationer med löptider upp till 6 år
3) Ett företagscertifikatprogram etablerat under 2012. Företagscertifikatprogrammet uppgår till 15 000 MSEK med löptider upp till 12 månader.
Summan av likvida medel och outnyttjade lånelöften uppgick den 31 december 2020 till 1 764,6 MEUR (1 832,8). Hexagons nettoskuld uppgick till 2 375,9 MEUR (2 115,7). Nettoskuldsättningsgraden uppgick till 0,37 gånger (0,31). Räntetäckningsgraden var 29,9 gånger (33,2).
KASSAFLÖDE
Under fjärde kvartalet uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital till 334,1 MEUR (320,4), vilket motsvarar 0,91 EUR (0,87) per aktie. Kassaflödet från den löpande verksamheten under fjärde kvartalet uppgick till 478,6 MEUR (334,1), vilket motsvarar 1,30 EUR (0,91) per aktie. Under fjärde kvartalet uppgick det operativa kassaflödet, inklusive poster av engångskaraktär, till 353,4 MEUR (221,1).
För helåret uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten till 1 374,5 MEUR (1 103,6), vilket motsvarar 3,74 EUR (3,02) per aktie. Det operativa kassaflödet inklusive poster av engångskaraktär uppgick till 920,7 MEUR (663,2).
INVESTERINGAR, AVSKRIVNINGAR OCH NEDSKRIVNINGAR
Hexagons nettoinvesteringar, exklusive företagsförvärv och avyttringar uppgick till -100,4 MEUR (-99,7) under fjärde kvartalet och -383,3 MEUR (-399,1) för helåret. Av- och nedskrivningar uppgick till -145,4 MEUR (-116,1) under det fjärde kvartalet och -534,2 MEUR (-387,7) under helåret, varav nedskrivningar uppgick till -46,1 MEUR (-23,2) under fjärde kvartalet, och till -145,1 MEUR (-25,6) under helåret.
Nedskrivningar avser omstruktureringsprogrammet implementerat under andra kvartalet 2020, överlappande teknologier i fjärde kvartalet och förvärv där uppsatta mål ej nåtts.
SKATTEKOSTNAD
Hexagons skattekostnad för helåret uppgick till -134,9 MEUR (-156,7). Den rapporterade skattesatsen var 17,6 procent (18,3) för kvartalet och 17,8 procent (18,1) för helåret. Skattesatsen, exklusive poster av engångskaraktär, uppgick till 18,0 procent (18,0) för kvartalet och 18,0 procent (18,0) för helåret.
PERSONAL
Medelantalet anställda under fjärde kvartalet var 20 343 (20 250). Antalet anställda uppgick vid utgången av kvartalet till 20 596 (20 532).
AKTIEDATA
Resultat per aktie, inklusive poster av engångskaraktär, uppgick under fjärde kvartalet till 0,55 EUR (0,54). Resultatet per aktie, exklusive poster av engångskaraktär, uppgick under det fjärde kvartalet till 0,62 EUR (0,60).
Resultat per aktie, inklusive poster av engångskaraktär, uppgick under helåret till 1,68 EUR (1,92). Resultatet per aktie, exklusive poster av engångskaraktär, uppgick under helåret till 2,05 EUR (2,11).
Eget kapital per aktie var den 31 december 2020 16,18 EUR (16,50) och börskursen 749,80 SEK (525,00).
Hexagons aktiekapital uppgick till 81 557 432 EUR, representerat av 366 904 802 aktier, varav 15 750 000 av serie A med tio röster vardera och 351 154 802 av serie B med en röst vardera. Hexagon har förvärvat 646 000 egna serie B aktier på Nasdaq Stockholm, med stöd av bemyndigande från bolagsstämman den 1 december 2020. Syftet med återköpet är att säkerställa Hexagons förpliktelser i
incitamentsprogrammet (annat än leverans av aktier till deltagare i incitamentsprogrammet), inklusive täckande av sociala avgifter.
I enlighet med extra bolagsstämmobeslut i december 2020 infördes ett aktie-baserat incitamentsprogram (2020/2023) för nyckelpersoner i bolaget. Syftet med
incitamentsprogrammet är att stärka Hexagons möjlighet att behålla och rekrytera skicklig personal, ha konkurrenskraftig ersättning och liera intresset mellan aktieägare och de berörda anställda. Den totala kostnaden för det aktiebaserade incitamentsprogrammet är estimerat till 60 MEUR.
MODERBOLAGET
Moderbolagets resultat före skatt för kvartalet uppgick till -8,0 MEUR (-38,8) och till 361,8 MEUR (466,4) för helåret. Eget kapital var 5 208,2 MEUR (5 123,2). Soliditeten i moderbolaget var 48 procent (54). Likvida medel inklusive outnyttjade kreditlöften var 1 340,4 MEUR (1 369,5).
Hexagon förvärvade OxBlue, ett ledande bolag inom visualiseringslösningar för övervakning av byggarbetsplatser. Genom kombinationen av OxBlues portfölj och Hexagons tredimensionella övervakningsteknik, BLK247, och Hexagons mjukvara för byggprojekt, HxGN SMART Build, får användaren ovärderliga insikter i deras byggprojekt.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Hexagon tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU. Hexagons rapport för koncernen är utformad i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt Årsredovisningslagen. Moderbolagets räkenskaper är upprättade enligt Årsredovisningslagen. Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade jämfört med dem som tillämpats i årsredovisningen 2019, se not 1 för mer detaljerad information.
RISK OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Hexagon är som internationell koncern med stor geografisk spridning exponerad för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas upp i strategiska, operationella och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutakurser, räntesatser, likviditet samt kreditgivning. Riskhanteringen i Hexagon syftar till att identifiera, kontrollera och neutralisera risker. Detta arbete sker utifrån en bedömning av riskernas sannolikhet och potentiella effekt för koncernen. Riskbedömningen är oförändrad jämfört med den riskbild som presenteras i årsredovisningen 2019.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Inga väsentliga transaktioner med närstående har inträffat under kvartalet.
BOLAGSSTÄMMA OCH VALBEREDNING
Bolagsstämma kommer att hållas den 29 april 2021 klockan 17:00 på City Conference Center Stockholm (Norra Latin), Drottninggatan 71B om förutsättningarna tillåter. Sammansättningen för Hexagons valberedning för årsstämman 2021 är: Mikael Ekdahl (Ordförande), Melker Schörling AB, Jan Andersson, Swedbank Robur fonder, Anders Oskarsson, AMF och AMF Fonder och Caroline Forsberg, SEB Investment Management.
UTDELNING OCH AKTIESPLIT
Hexagons styrelse föreslår en utdelning om 0.65 EUR per aktie (0.62) för räkenskapsåret 2020, vilket motsvarar 39 per cent of av resultat efter skatt. Den 3 maj kommer att föreslås som avstämningsdag och förväntat datum för likvid är 10 maj.
Hexagons styrelse föreslår att bolagsstämman 2021 beslutar om en aktiesplit 7:1 så att nuvarande aktie delas upp i sju (7) aktier.
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Inga väsentliga händelser som påverkar den finansiella rapporteringen har inträffat under perioden från balansdagen fram till tidpunkten för denna rapports avgivande.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att denna bokslutskommuniké ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 3 februari 2021 Hexagon AB (publ)
Gun Nilsson Ordförande
Ola Rollén Vd och koncernchef Styrelseledamot
Henrik Henriksson Styrelseledamot
Patrick Söderlund Styrelseledamot
John Brandon Styrelseledamot
Märta Schörling Andreen Styrelseledamot
Ulrika Francke Styrelseledamot
Sofia Schörling Högberg Styrelseledamot
Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 038,0 | 1 058,9 | 3 764,4 | 3 907,7 |
| Kostnad för sålda varor | -385,7 | -389,1 | -1 390,1 | -1 453,7 |
| Bruttoresultat | 652,3 | 669,8 | 2 374,3 | 2 454,0 |
| Försäljningskostnader | -173,1 | -194,6 | -687,3 | -764,1 |
| Administrationskostnader | -82,5 | -85,3 | -328,2 | -322,1 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -109,2 | -110,4 | -462,7 | -444,8 |
| Andel av intressebolags resultat | - | - | - | - |
| Realisationsresultat vid försäljning av dotterbolag | - | - | - | - |
| Övriga rörelseintäkter och kostnader, netto | -34,5 | -28,7 | -109,1 | -30,8 |
| Rörelseresultat 1) | 253,0 | 250,8 | 787,0 | 892,2 |
| Ränteintäkter | 1,2 | 1,7 | 6,3 | 6,6 |
| Räntekostnader | -8,5 | -7,6 | -33,7 | -33,5 |
| Resultat före skatt | 245,7 | 244,9 | 759,6 | 865,3 |
| Skatt | -43,2 | -44,9 | -134,9 | -156,7 |
| Periodens resultat | 202,5 | 200,0 | 624,7 | 708,6 |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 200,4 | 198,4 | 618,1 | 702,4 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2,1 | 1,6 | 6,6 | 6,2 |
| 1) varav poster av engångskaraktär | -34,2 | -26,2 | -169,2 | -80,3 |
| I resultatet ingår av- och nedskrivningar om | -145,4 | -116,1 | -534,2 | -387,7 |
| - varav avskrivningar på övervärden | -12,5 | -13,2 | -53,3 | -51,1 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,55 | 0,54 | 1,68 | 1,92 |
| Resultat per aktie efter utspädning, EUR | 0,54 | 0,54 | 1,68 | 1,92 |
| Eget kapital per aktie, EUR | 16,18 | 16,50 | 16,18 | 16,50 |
| Utestående antal aktier, tusental | 366 905 | 367 539 | 366 905 | 367 539 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 367 516 | 366 189 | 367 540 | 364 898 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental | 368 162 | 366 189 | 367 702 | 365 242 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 202,5 | 200,0 | 624,7 | 708,6 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som inte kommer att omklassificeras till resultaträkningen | ||||
| Omvärderingar av pensioner | -2,9 | 24,1 | -29,4 | 8,7 |
| Inkomstskatt relaterad till poster som inte kommer att | ||||
| omklassificeras till resultaträkningen | 0,7 | -2,6 | 3,6 | -1,0 |
| Summa poster som inte kommer att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen, netto efter skatt | -2,2 | 21,5 | -25,8 | 7,7 |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen | ||||
| Valutakursdifferenser | -165,0 | -118,2 | -468,5 | 121,9 |
| Inkomstskatt relaterad till poster som senare kan komma att | ||||
| omklassificeras till resultaträkningen | 15,7 | 0,6 | 23,3 | -8,7 |
| Summa poster som senare kan komma att omklassificeras till | ||||
| resultaträkningen, netto efter skatt | -149,3 | -117,6 | -445,2 | 113,2 |
| Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt | -151,5 | -96,1 | -471,0 | 120,9 |
| Totalresultat för perioden | 51,0 | 103,9 | 153,7 | 829,5 |
| Hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 48,3 | 102,3 | 147,5 | 823,1 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2,7 | 1,6 | 6,2 | 6,4 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| MEUR | 31/12 2020 31/12 2019 | |
|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 7 941,8 | 7 631,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 480,1 | 485,3 |
| Nyttjanderättstillgångar | 205,1 | 223,2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 80,4 | 56,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 102,1 | 86,1 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 809,5 | 8 482,2 |
| Varulager | 371,1 | 409,3 |
| Kundfordringar | 884,7 | 999,2 |
| Övriga fordringar | 113,3 | 98,4 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 127,6 | 143,2 |
| Summa kortfristiga fordringar | 1 125,6 | 1 240,8 |
| Kassa och bank | 397,4 | 468,3 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 894,1 | 2 118,4 |
| Summa tillgångar | 10 703,6 | 10 600,6 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 5 934,8 | 6 063,8 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 14,4 | 13,1 |
| Summa eget kapital | 5 949,2 | 6 076,9 |
| Räntebärande skulder | 1 995,4 | 1 831,3 |
| Leasingskulder | 153,5 | 168,3 |
| Övriga skulder | 85,5 | 157,7 |
| Avsättningar för pensioner | 125,4 | 97,2 |
| Uppskjutna skatteskulder | 460,2 | 457,8 |
| Övriga avsättningar | 14,7 | 9,7 |
| Summa långfristiga skulder | 2 834,7 | 2 722,0 |
| Räntebärande skulder | 437,4 | 425,9 |
| Leasingskulder | 61,6 | 61,3 |
| Leverantörsskulder | 207,4 | 226,2 |
| Övriga skulder | 326,7 | 289,2 |
| Övriga avsättningar | 48,3 | 36,5 |
| Förutbetalda intäkter | 520,9 | 463,1 |
| Upplupna kostnader | 317,4 | 299,5 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 919,7 | 1 801,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 703,6 | 10 600,6 |
FINANSIELLA INSTRUMENT
I Hexagons balansräkning värderas derivat och andra långfristiga värdepappersinnehav till verkligt värde. Derivat värderas till verkligt värde fastställt utifrån värderingstekniker med observerbar marknadsdata som ingångsdata (nivå 2 enligt definition i IFRS 13). Andra långfristiga värdepappersinnehav uppgår till obetydliga belopp. Skulder avseende tilläggsköpeskillingar värderas till verkligt värde utifrån företagsledningens bästa bedömning av troligt utfall (nivå 3 enligt definitionen i IFRS 13). Övriga tillgångar och skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde.
För finansiella tillgångar och skulder som värderas till upplupet anskaffningsvärde bedöms bokförda värden approximativt överensstämma med verkliga värden förutom avseende långfristiga skulder till kreditinstitut. Dessa skulder löper i huvudsak med kort räntebindningstid varför skillnaden mellan verkligt värde och bokfört värde är insignifikant i förhållande till Hexagons totala balansräkning.
FÖRÄNDRING AV KONCERNENS EGET KAPITAL
| MEUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ingående eget kapital | 6 076,9 | 5 319,2 |
| Totalresultat för perioden1) | 153,7 | 829,5 |
| Nyemission avseende teckningsoptioner minus emissionskostnader | - | 118,1 |
| Pågående nyemission | - | 32,9 |
| Återköp av egna aktier | -47,3 | - |
| Utdelning | -234,1 | -222,8 |
| Utgående eget kapital2) | 5 949,2 | 6 076,9 |
| 1) Hänförligt till: Moderbolagets aktieägare | 147,5 | 823,1 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 6,2 | 6,4 |
| 2) Hänförligt till: Moderbolagets aktieägare | 5 934,8 | 6 063,8 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 14,4 | 13,1 |
UTVECKLING AV ANTAL AKTIER
| A-aktier | B-aktier | Totalt | |
|---|---|---|---|
| 2014-12-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 341 639 213 | 357 389 213 |
| Nyteckning med stöd av optionsrätt | - | 2 947 929 | 2 947 929 |
| 2015-12-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 344 587 142 | 360 337 142 |
| Nyteckning med stöd av optionsrätt | - | 106 000 | 106 000 |
| 2016-12-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 344 693 142 | 360 443 142 |
| Nyteckning med stöd av optionsrätt | - | - | - |
| 2017-12-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 344 693 142 | 360 443 142 |
| Nyteckning med stöd av optionsrätt | - | 2 481 550 | 2 481 550 |
| 2018-12-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 347 174 692 | 362 924 692 |
| Nyteckning med stöd av optionsrätt | - | 4 614 610 | 4 614 610 |
| 2019-12-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 351 789 302 | 367 539 302 |
| Nyteckning med stöd av optionsrätt | - | 11 500 | 11 500 |
| 2020-03-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 351 800 802 | 367 550 802 |
| Återköp av egna aktier | - | -646 000 | -646 000 |
| 2020-12-31 Totalt utgivna och utestående | 15 750 000 | 351 154 802 | 366 904 802 |
En A-aktie motsvarar tio röster och en B-aktie motsvarar en röst.
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av | ||||
| rörelsekapitalet exklusive skatt och räntor | 383,3 | 361,0 | 1 340,9 | 1 321,7 |
| Betald skatt | -44,1 | -35,3 | -163,2 | -173,2 |
| Erhållen och betald ränta, netto | -5,1 | -5,3 | -24,5 | -23,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av | ||||
| rörelsekapitalet | 334,1 | 320,4 | 1 153,2 | 1 125,5 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapitalet | 144,5 | 13,7 | 221,3 | -21,9 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 478,6 | 334,1 | 1 374,5 | 1 103,6 |
| Investeringar i materiella tillgångar, netto | -24,2 | -26,5 | -96,7 | -114,0 |
| Investeringar i immateriella tillgångar | -76,2 | -73,2 | -286,6 | -285,1 |
| Operativt kassaflöde före poster av engångskaraktär | 378,2 | 234,4 | 991,2 | 704,5 |
| Kassaflöde av engångskaraktär 1) | -24,8 | -13,3 | -70,5 | -41,3 |
| Operativt kassaflöde | 353,4 | 221,1 | 920,7 | 663,2 |
| Kassaflöde från förvärv och avyttringar | -475,4 | -197,6 | -760,5 | -349,8 |
| Kassaflöde från övriga investeringsverksamheten | -17,8 | 2,5 | -34,5 | -5,4 |
| Kassaflöde efter övriga investeringsverksamheten | -139,8 | 26,0 | 125,7 | 308,0 |
| Utdelning | -233,4 | -0,2 | -234,1 | -222,8 |
| Nyemission avseende teckningsoptioner minus emissionskostnader | -47,3 | 36,4 | -47,3 | 151,0 |
| Kassaflöde från övriga finansieringsverksamheten | 391,8 | 9,5 | 92,7 | -166,3 |
| Periodens kassaflöde | -28,7 | 71,7 | -63,0 | 69,9 |
| Likvida medel vid periodens början | 427,2 | 398,8 | 468,3 | 394,6 |
| Effekter av omräkningsdifferenser i likvida medel | -1,1 | -2,2 | -7,9 | 3,8 |
| Periodens kassaflöde | -28,7 | 71,7 | -63,0 | 69,9 |
| Likvida medel vid periodens slut | 397,4 | 468,3 | 397,4 | 468,3 |
1)Kassaflöde av engångskaraktär består av omstruktureringskostnader.
NYCKELTAL
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal, % | 27,5 | 26,2 | 25,4 | 24,9 |
| Vinstmarginal före skatt, % | 23,7 | 23,1 | 20,2 | 22,1 |
| Avkastning på eget kapital, senaste 12 månaderna, % | 10,1 | 12,3 | 10,1 | 12,3 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, senaste 12 månaderna, % | 11,1 | 11,7 | 11,1 | 11,7 |
| Soliditet, % | 55,6 | 57,3 | 55,6 | 57,3 |
| Nettoskuldsättningsgrad | 0,37 | 0,31 | 0,37 | 0,31 |
| Räntetäckningsgrad | 29,9 | 33,2 | 23,5 | 26,8 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 367 516 | 366 189 | 367 540 | 364 898 |
| Resultat per aktie exkl. poster av engångskaraktär, EUR | 0,62 | 0,60 | 2,05 | 2,11 |
| Resultat per aktie, EUR | 0,55 | 0,54 | 1,68 | 1,92 |
| Kassaflöde per aktie, EUR | 1,30 | 0,91 | 3,74 | 3,02 |
| Kassaflöde per aktie före förändring av rörelsekapital, EUR | 0,91 | 0,87 | 3,14 | 3,08 |
| Börskurs, SEK | 749,80 | 525,00 | 749,80 | 525,00 |
| Börskurs, omräknad till EUR | 74,72 | 50,25 | 74,72 | 50,25 |
ÖVRIG INFORMATION
NETTOOMSÄTTNING PER SEGMENT
| MEUR | Kv4 2020* Kv3 2020 Kv2 2020 Kv1 2020 | 2020* Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 | 2019 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Geospatial Enterprise Solutions | 535,3 | 487,3 | 457,6 | 453,8 | 1 934,0 | 514,9 | 473,8 | 496,8 | 448,7 | 1 934,2 |
| Industrial Enterprise Solutions | 508,8 | 452,6 | 439,0 | 436,1 | 1 836,5 | 544,0 | 482,5 | 479,2 | 467,8 | 1 973,5 |
| Koncernen | 1 044,1 | 939,9 | 896,6 | 889,9 | 3 770,5 | 1 058,9 | 956,3 | 976,0 | 916,5 | 3 907,7 |
RÖRELSERESULTAT (EBIT1) PER SEGMENT
| MEUR | Kv4 2020 Kv3 2020 Kv2 2020 Kv1 2020 | 2020 Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 | 2019 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Geospatial Enterprise Solutions | 156,3 | 138,5 | 118,9 | 102,4 | 516,1 | 134,6 | 118,4 | 126,9 | 112,4 | 492,3 |
| Industrial Enterprise Solutions | 137,5 | 114,8 | 110,9 | 92,8 | 456,0 | 147,8 | 124,0 | 119,5 | 113,9 | 505,2 |
| Koncernkostnader | -6,6 | -3,2 | -3,3 | -2,8 | -15,9 | -5,4 | -6,6 | -7,2 | -5,8 | -25,0 |
| Koncernen | 287,2 | 250,1 | 226,5 | 192,4 | 956,2 | 277,0 | 235,8 | 239,2 | 220,5 | 972,5 |
| Marginal, % | 27,5 | 26,6 | 25,3 | 21,6 | 25,4 | 26,2 | 24,7 | 24,5 | 24,1 | 24,9 |
NETTOOMSÄTTNING PER REGION
| MEUR | Kv4 2020* Kv3 2020 Kv2 2020 Kv1 2020 | 2020* Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 | 2019 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| EMEA | 395,7 | 340,4 | 307,9 | 330,9 | 1 374,9 | 406,4 | 340,1 | 372,4 | 343,7 | 1 462,6 |
| Americas | 341,0 | 325,9 | 319,4 | 336,3 | 1 322,6 | 376,8 | 350,9 | 347,1 | 297,4 | 1 372,2 |
| Asien | 307,4 | 273,6 | 269,3 | 222,7 | 1 073,0 | 275,7 | 265,3 | 256,5 | 275,4 | 1 072,9 |
| Koncernen | 1 044,1 | 939,9 | 896,6 | 889,9 | 3 770,5 | 1 058,9 | 956,3 | 976,0 | 916,5 | 3 907,7 |
VALUTAKURSER
| Genomsnitt | Kv4 2020 Kv3 2020 Kv2 2020 Kv1 2020 | 2020 Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 | 2019 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK/EUR | 0,0973 | 0,0965 | 0,0938 | 0,0938 | 0,0954 | 0,0939 | 0,0938 | 0,0942 | 0,0960 | 0,0944 |
| USD/EUR | 0,8393 | 0,8556 | 0,9092 | 0,9067 | 0,8777 | 0,9033 | 0,8994 | 0,8897 | 0,8803 | 0,8934 |
| CNY/EUR | 0,1267 | 0,1237 | 0,1283 | 0,1299 | 0,1271 | 0,1282 | 0,1282 | 0,1304 | 0,1305 | 0,1293 |
| CHF/EUR | 0,9279 | 0,9298 | 0,9425 | 0,9373 | 0,9343 | 0,9119 | 0,9124 | 0,8879 | 0,8831 | 0,8989 |
| Slutkurs | Kv4 2020 Kv3 2020 Kv2 2020 Kv1 2020 | 2020 Kv4 2019 Kv3 2019 Kv2 2019 Kv1 2019 | 2019 | |||||||
| SEK/EUR | 0,0997 | 0,0946 | 0,0953 | 0,0904 | 0,0997 | 0,0957 | 0,0935 | 0,0947 | 0,0962 | 0,0957 |
| USD/EUR | 0,8149 | 0,8541 | 0,8930 | 0,9127 | 0,8149 | 0,8902 | 0,9184 | 0,8787 | 0,8901 | 0,8902 |
| CNY/EUR | 0,1246 | 0,1254 | 0,1262 | 0,1286 | 0,1246 | 0,1279 | 0,1286 | 0,1279 | 0,1326 | 0,1279 |
| CHF/EUR | 0,9258 | 0,9256 | 0,9389 | 0,9447 | 0,9258 | 0,9213 | 0,9219 | 0,9005 | 0,8944 | 0,9213 |
*Operationell nettoomsättning, dvs. exklusive omsättningsjustering
FÖRVÄRV
| MEUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Verkligt värde av förvärvade tillgångar och övertagna skulder | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 133,3 | 81,9 |
| Övriga anläggningstillgångar | 11,7 | 2,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 145,0 | 84,5 |
| Summa omsättningstillgångar | 63,0 | 57,2 |
| Summa tillgångar | 208,0 | 141,7 |
| Summa långfristiga skulder | -13,0 | -15,7 |
| Summa kortfristiga skulder | -57,7 | -22,4 |
| Summa skulder | -70,7 | -38,1 |
| Verkligt värde av förvärvade tillgångar och övertagna skulder, netto | 137,3 | 103,6 |
| Goodwill | 692,4 | 290,6 |
| Summa överförd köpeskilling | 829,7 | 394,2 |
| Avgår likvida medel i förvärvade bolag | -35,0 | -38,3 |
| Justering för ej betald köpeskilling och tillägg för betald köpeskilling | ||
| avseende tidigare års förvärv | -34,2 | -6,1 |
| Kassaflöde från förvärv av bolag/verksamheter | 760,5 | 349,8 |
Under helåret 2020 har Hexagon förvärvat följande företag:
- Blast Movement Technology, en utvecklare av övervaknings- och analyslösningar för sprängning i dagbrott
- Geopraevent AG, en leverantör av övervaknings- och larmsystem för naturkatastrofer
- CAEfatigue Limited, en leverantör av simuleringslösningar för mekaniskt slitage
- Alas Ing SA, en distributör av Hexagons PPM-lösningar
- COWI:s kartläggningsverksamhet, en leverantör av flygburna kartläggningar och spatial informationshantering
- Romax Technology, en leverantör av mjukvara inom datorstödd konstruktion (Computer Aided Engineering, CAE)
- Tacticaware, en leverantör av LiDAR-baserad 3D mjukvara för övervakning
- MDE, en distributör av operationella styrnings- och optimeringslösningar
- D.P. Technology, ett ledande bolag inom CAM-teknik (datorstyrd tillverkning)
- PAS Global, en ledande leverantör av Operational Technology (OT)-lösningar
- CodeCAD, en mjukvaruåterförsäljare och distributör av Hexagons CADWorx® and Analysis Solutions
- OxBlue, ett ledande bolag inom visualiseringslösningar för övervakning av byggarbetsplatser
Förvärven har individuellt bedömts som immateriella från ett koncernperspektiv varför endast aggregerad information presenteras. Analyserna av de förvärvade nettotillgångarna är preliminära och kan komma att förändras. Tilläggsköpeskillingar värderas löpande till verkligt värde (nivå 3 enligt definition i IFRS 13) baserat på förvärvsbolagets senast prognos för mätperioden. Värderingsmetoden är oförändrad mot tidigare period. Uppskattad skuld för tilläggsköpeskillingar uppgick per 31 december till 131,6 MEUR (170,9), varav verkligt värdeförändringen uppgår till 69,2 MEUR (11,3) under 2020. I samband med värderingen av tilläggsköpeskillingar granskas de förvärvade tillgångarna och skulderna i förvärvsanalysen. Eventuella indikationer på nedskrivningar till följd av omvärdering av tilläggsköpeskillingar beaktas och justering görs för att eliminera effekterna av omvärderingen.
FÖRVÄRVET AV BLAST MOVEMENT TECHNOLOGIES
I januari 2020 förvärvade Hexagon Blast Movement Technology (BMT), ett banbrytande företag inom övervakning och analys av sprängning i dagbrott. Genom en kombination av sensorer och mjukvara förser BMT:s lösningar sina kunder med precis sprängningsdata som används för att ta till vara på alla resurser i en gruva. År 2019 genererade BMT intäkter på 19 MEUR.
Bakgrund och anledning till förvärvet
Genom att exakt följa sprängningar kan gruvor bli mer effektiva och hållbara. Sprängningar kan varje år kosta gruvor miljontals dollar i minskade intäkter till följd av att värdefulla råvaror går förlorade - antingen genom att malm i onödan skickas som avfall, eller genom utspädning när spill skickas för utvinning. Förvärvet av BMT är ett kraftfullt tillskott till Hexagons portfölj inom smarta gruvlösningar, och förser kunder med en mer heltäckande tjänst för borrning och sprängning som i slutändan stärker kapaciteten att mäta, hantera och förbättra gruvdriften genom hela produktionskedjan.
Från och med förvärvstidpunkten har BMT bidragit med 20,7 MEUR av nettoomsättningen 2020. Förvärvet har bidragit positivt till Hexagons rörelsemarginal.
FÖRVÄRVET AV COWI'S MAPPING BUSINESS
I juni 2020 förvärvade Hexagon COWI:s kartläggningsverksamhet som levererar flygburna kartläggningar och spatial informationshantering. Intäkterna under 2019 uppgick till 14 MEUR.
Bakgrund och anledning till förvärvet
Förvärvet bidrar med värdefull expertis inom CaaS-tjänster (Content as a Service) och stärker Hexagons position inom on-demand tjänster av avancerad och kvalitetssäkrad geospatial information för användning inom exempelvis resursförvaltning, offentlig säkerhet, försäkringsärenden med mera.
Från och med förvärvstidpunkten har verksamheten bidragit med 8,7 MEUR av nettoomsättningen 2020. Om förvärvet hade skett i början av året skulle bidraget till nettoomsättningen ha varit 12,8 MEUR. Förvärvet har bidragit positivt till Hexagons rörelsemarginal.
FÖRVÄRVET AV ROMAX TECHNOLOGY
I juni 2020 förvärvade Hexagon Romax Technology, en leverantör av mjukvara inom datorstödd konstruktion (Computer Aided Engineering, CAE) för design och simulering av elektromekaniska drivsystem. Intäkterna under 2019 uppgick till 27 MEUR.
Bakgrund och anledning till förvärvet
Större fokus på energieffektivitet och en accelererande övergång mot elektrifiering har medfört nya tekniska utmaningar och ett ökat behov av avancerade simuleringsverktyg tidigare i en produkts livscykel. Förvärvet av Romax Technology möjliggör för Hexagon att möta det ökade behovet av elektrifiering genom att förse kunder med integrerade verktyg för utveckling av nästa generations energieffektiva eldrivna fordon och utveckla förnybara energisystem.
Från och med förvärvstidpunkten har Romax Technology bidragit med 13,2 MEUR av nettoomsättningen 2020. Om förvärvet hade skett i början av året skulle bidraget till nettoomsättningen ha varit 23,6 MEUR. Förvärvet har bidragit positivt till Hexagons rörelsemarginal.
FÖRVÄRVET AV D.P. TECHNOLOGY
I december 2020 förvärvade Hexagon D.P. Technology ("DPT"), ett ledande bolag inom CAM-teknik (datorstyrd tillverkning). År 2019 genererade DPT intäkter på 35 MEUR.
Bakgrund och anledning till förvärvet
DPT erbjuder effektiv CNC-maskinprogrammering, optimering och simulering för ett stort antal applikationer inom precisionstillverkning. DPTs plattform för digitala tvillingar används för modellering av färdiga komponenter, maskinverktyg och CNCmaskiner. Algoritmer byggda på artificiell intelligens eliminerar behovet av manuella justeringar och förser maskinoperatören med större kontroll och tillförlitlighet. Resultatet blir enklare programmering, förlängd livscykel för maskinverktygen, kortare ledtider och förbättrad produktivitet. Kombinerat med Hexagons befintliga mjukvaruportfölj för smart tillverkning, befästs den marknadsledande positionen inom CAM-teknik.
Från och med förvärvstidpunkten har DPT bidragit med 3,5 MEUR av nettoomsättningen 2020. Om förvärvet hade skett i början av året skulle bidraget till nettoomsättningen ha varit 35,0 MEUR. Förvärvet har bidragit positivt till Hexagons rörelsemarginal.
FÖRVÄRVET AV PAS GLOBAL
I december 2020 förvärvade Hexagon PAS Global, en ledande leverantör av Operational Technology (OT) lösningar. År 2020 genererade PAS Global intäkter på 28,1 MEUR.
Bakgrund och anledning till förvärvet
PAS lösningar används för att förebygga, upptäcka och hantera cyberattacker, minska säkerhetsrisker i processer och förse beslutsfattare inom branscher så som tillverkningsindustri, olje- och gasindustrin och energi med kvalitativ data. Detta är kritiskt för hantering av prestanda hos fysiska enheter, maskiner och essentiella processer. Genom PAS expertis inom OT-system, kombinerat med Hexagons lösningar för digitala tvillingar och datasäkerhet i divisionen PPM, skapas ett starkt erbjudande inom industriella processer.
Från och med förvärvstidpunkten har PAS bidragit med 0,0 MEUR av nettoomsättningen 2020. Om förvärvet hade skett i början av året skulle bidraget till nettoomsättningen ha varit 28,1 MEUR.
FÖRVÄRVET AV OXBLUE
I december 2020 förvärvade Hexagon OxBlue, ett ledande bolag inom visualiseringslösningar för övervakning av byggarbetsplatser. År 2020 genererade OxBlue intäkter på 36,9 MEUR.
Bakgrund och anledning till förvärvet
OxBlues visualiseringslösningar för byggarbetsplatser förbättrar hantering av allt från platsbesök och materielleveranser till schemaläggning av entreprenörer, uppdateringar om framsteg och om arbetsplatsens säkerhet samt säkerställer att projektet följer tidplan och budget. Förvärvet av OxBlue stärker Hexagons möjligheter att serva den snabbt växande AEC-marknaden (architecture, engineering and construction). Genom kombinationen av OxBlues portfölj och Hexagons tredimensionella övervakningsteknik, BLK247, och Hexagons mjukvara för byggprojekt, HxGN SMART Build, får användaren ovärderliga insikter i deras byggprojekt, vilket representerar ännu ett steg i Hexagons vision för att kunna förse marknadsledande och data-centrerade lösningar för att möjliggöra smartare sätt att tillverka.
Från och med förvärvstidpunkten har OxBlue bidragit med 2,9 MEUR av nettoomsättningen 2020. Om förvärvet hade skett i början av året skulle bidraget till nettoomsättningen ha varit 36,9 MEUR. Förvärvet har bidragit positivt till Hexagons rörelsemarginal.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| MEUR | Kv4 2020 | Kv4 2019 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | -2,4 | 4,4 | 10,5 | 17,6 |
| Administrationskostnader | -9,4 | -33,8 | -20,9 | -49,9 |
| Rörelseresultat | -11,8 | -29,4 | -10,4 | -32,3 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | - | 1,1 | 360,1 | 399,6 |
| Ränteintäkter och -kostnader, netto | -28,1 | 19,5 | -19,8 | 129,1 |
| Bokslutsdispositioner | 31,9 | -30,0 | 31,9 | -30,0 |
| Resultat före skatt | -8,0 | -38,8 | 361,8 | 466,4 |
| Skatt | 0,2 | 8,0 | -1,6 | -14,2 |
| Periodens resultat | -7,8 | -30,8 | 360,2 | 452,2 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| MEUR | 31/12 2020 31/12 2019 | |
|---|---|---|
| Summa anläggningstillgångar | 9 275,6 | 7 900,2 |
| Summa kortfristiga fordringar | 1 494,3 | 1 545,0 |
| Kassa och bank | 2,6 | 60,9 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 496,9 | 1 605,9 |
| Summa tillgångar | 10 772,5 | 9 506,1 |
| Summa eget kapital | 5 208,2 | 5 123,2 |
| Obeskattade reserver | 7,5 | 41,0 |
| Summa långfristiga skulder | 1 995,5 | 1 825,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 561,3 | 2 516,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 772,5 | 9 506,1 |
Definitioner
Utöver de finansiella nyckeltal som omfattas av IFRS regelverk inkluderar denna rapport även andra nyckeltal och mått som Hexagon anser vara viktiga för att följa upp, analysera och styra verksamheten. Dessa nyckeltal och mått tillhandahåller även bolagets intressenter med användbar finansiell information om bolagets finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. Nedan listas de definitioner och mått som använts i denna rapport.
VERKSAMHETSDEFINITIONER
| Americas | Nord-, Syd- och Centralamerika |
|---|---|
| Asien | Asien, Australien och Nya Zeeland |
| EMEA | Europa, Mellanöstern och Afrika |
| GES | Geospatial Enterprise Solutions |
| IES | Industrial Enterprise Solutions |
FINANSIELLA DEFINITIONER
| Avskrivning på övervärden | I samband med ett bolagsförvärv allokeras förvärvspriset till identifierbara tillgångar och skulder i det förvärvade bolaget. Allokering sker oftast huvudsakligen till immateriella tillgångar. Avskrivning på övervärden är definierat som skillnaden mellan avskrivningarna på dessa identifierade immateriella tillgångar och de avskrivningar som hade skett i det förvärvade bolaget om inte förvärvet hade skett |
|---|---|
| Avkastning på eget kapital för de senaste 12 månaderna |
Nettoresultat exklusive innehav utan bestämmande inflytande för de senaste tolv månaderna i procent av genomsnittligt eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande under de senaste tolv månaderna. Genomsnittligt eget kapital de senaste 12 månaderna baseras på genomsnittligt eget kapital per kvartal |
| Avkastning på sysselsatt kapital för de senaste 12 månaderna |
Resultat före skatt plus räntekostnader exklusive poster av engångskaraktär för de senaste tolv månaderna i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital under de senaste tolv månaderna. Genomsnittligt sysselsatt kapital de senaste 12 månaderna baseras på genomsnittligt sysselsatt kapital per kvartal |
| Bruttomarginal | Bruttoresultat dividerat med operationell nettoomsättning |
| Börskurs | Sista betalkurs på Nasdaq Stockholm, sista börsdagen för perioden |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande dividerat med antalet aktier vid periodens slut |
| Investeringar | Inköp minus försäljning av immateriella och materiella anläggningstillgångar exklusive vad som ingår i förvärv och avyttringar av dotterföretag |
| Kapitalomsättningshastighet | Nettoomsättning dividerad med genomsnittligt sysselsatt kapital |
| Kassaflöde per aktie | Kassaflöde från den löpande verksamheten och efter förändring av rörelsekapitalet exkluderat poster av engångskaraktär dividerat med genomsnittligt antal aktier |
| Kassagenerering | Operativt kassaflöde exklusive ränte- och skattebetalningar och poster av engångskaraktär dividerat med rörelseresultat (EBIT1). |
| Nettoskuld | Räntebärande skulder inklusive pensionsskulder och räntebärande avsättningar och exklusive kassa och bank |
| Nettoskuldsättningsgrad | Räntebärande skulder minus räntebärande, kortfristiga fordringar och likvida medel dividerat med eget kapital exklusive innehav utan bestämmande inflytande |
| Organisk tillväxt | Nettoomsättning jämfört med föregående period exkluderat för förvärv och avyttringar samt valutakursrörelser |
| Operationell nettoomsättning | Nettoomsättning justerat med skillnaden mellan verkligt värde och bokfört värde på uppskjutna intäkter avseende förvärvade verksamheter |
| Poster av engångskaraktär | Intäkter och kostnader som inte förväntas uppkomma regelbundet |
| Resultat per aktie | Periodens resultat exklusive innehav utan bestämmande inflytande dividerat med genomsnittligt antal aktier |
| Rörelseresultat (EBIT1) | Rörelseresultat exklusive realisationsresultat från andelar i koncernföretag och poster av engångskaraktär. Poster av engångskaraktär är exkluderade för att möjliggöra en förståelse för gruppens operationella utveckling och för att ge jämförelsebara siffror mellan perioder |
| Rörelseresultat (EBITDA) | Rörelseresultat (EBIT1) exklusive av- och nedskrivningar på anläggningstillgångar. Måttet är presenterat för att ge en bild av resultatet genererat av de operationella aktiviteterna |
| Rörelsemarginal | Rörelseresultat (EBIT1) i procent av nettoomsättning |
| Räntetäckningsgrad | Resultat före skatt plus räntekostnader dividerat med räntekostnader |
| Soliditet | Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslutningen |
| Sysselsatt kapital | Balansomslutningen minskad med icke räntebärande skulder |
| Vinstmarginal före skatt | Resultat före skatt i procent av nettoomsättning |

Hexagon är ett världsledande företag inom sensorer, mjukvara och autonoma teknologier. Vi sätter data i arbete i syfte att öka effektivitet, produktivitet och kvalitet i lösningar för tillverkningsindustrin, infrastruktur, säkerhet och mobilitet. Våra teknologier gör ekosystem i städer och produktion mer uppkopplade och autonoma vilket bidrar till en skalbar och hållbar framtid. Hexagon (Nasdaq Stockholm: HEXA B) har omkring 21 000 anställda i 50 länder och en omsättning på cirka 3,8 miljarder EUR. Läs mer om oss på hexagon.com och följ oss på @HexagonAB.
Hexagon lämnar finansiell information vid följande tillfällen:
Delårsrapport Kv1 2021 29 april 2021 Delårsrapport Kv2 2021 27 juli 2021 Delårsrapport Kv3 2021 28 oktober 2021 Bokslutskommuniké 2022 2 februari 2022
RAPPORTDATUM FINANSIELL INFORMATION TELEFONKONFERENS KONTAKT
Finansiell information finns tillgänglig på svenska och engelska på Hexagons hemsida och kan också beställas via tel. 08-601 26 20 eller e-post [email protected]
Bokslutskommunikén för 2020 presenteras den 3 februari kl. 10:00 CET vid en telefonkonferens.
För deltagande se instruktioner på Hexagons hemsida.
Maria Luthström, Head of Sustainability and Investor Relations, Hexagon AB +46 8 601 26 27, [email protected]
Denna information är sådan information som Hexagon AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 3 februari 2021 kl. 8:00 CET.
Denna delårsrapport kan innehålla framåtblickande uttalanden. När ord som t.ex. "förutser", "tror", "beräknar", "förväntar", "avser", "planerar" och "projicerar" används i denna delårsrapport är avsikten att de skall utvisa framåtblickande uttalanden. Dessa uttalanden kan innefatta risker och osäkerheter beträffande t.ex. teknologiska framsteg inom mätteknologiområdet, produktefterfrågan och marknadsacceptans, effekter av ekonomiska förhållanden, påverkan från konkurrerande produkter och prissättning, valutakurseffekter samt andra risker. Dessa framåtblickande uttalanden avspeglar Hexagonledningens syn på framtida händelser vid den tidpunkt uttalandena görs, men är med förbehåll för olika risker och osäkerheter. Samtliga dessa framåtblickande uttalanden är baserade på Hexagonledningens uppskattningar och antaganden och bedöms vara skäliga, men är i sig osäkra och svåra att förutse. Faktiska utfall och erfarenheter kan avvika väsentligt från de framåtblickande uttalandena. Hexagon har inte någon avsikt och åtar sig inte att uppdatera dessa framåtblickande uttalanden.
Hexagon AB [publ] Box 3692, 103 59 Stockholm, Fax: 08-601 26 21 Tel: 08-601 26 20 Orgnr: 556190-4771 Säte: Stockholm hexagon.com