Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Hemnet Group Interim / Quarterly Report 2021

May 31, 2021

2918_10-q_2021-05-31_b4fcea36-d7a8-42ec-8ad8-3a943f243e39.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Kvartalsrap Hemnet Group delårsrapport Q1

januari-mars 2021

Stark tillväxt i nettoomsättning och justerad EBITDA

Sammanfattning för perioden januari-mars 2021

  • Nettoomsättningen ökade med 23,6 procent till 142,5 (115,3) MSEK
  • Justerad EBITDA ökade 57,1 procent till 57,2 (36,4) MSEK
  • Rörelseresultat minskade 3,5 procent till 13,6 (14,1) MSEK
  • Ny ersättningsmodell för fastighetsmäklarkontor samt ny segmenterad prismodell för Hemnet Bas lanserad 1 mars

Väsentliga händelser efter periodens slut

  • Börsnotering på Nasdaq Stockholm, Large Cap-listan den 27 april
  • Ingått avtal om en ny revolverande kreditfacilitet om 500 MSEK den 27 april och samtidigt löst och återbetalat den tidigare kreditfaciliteten
jan-mar Rullande 12
månader
Helår
(MSEK, om inte annat anges) 2021 2020 Förändring slutar mar 2021 2020
Nettoomsättning 142,5 115,3 23,6% 571,3 544,1
Justerad EBITDA* 57,2 36,4 57,1% 226,3 202,1
Justerad EBITDA-marginal*, % 40,1% 31,6% 8,5 p.e. 39,6% 37,1%
Rörelseresultat* 13,6 14,1 -3,5% 110,0 110,5
Resultat per aktie, före utspädning, SEK1 0,07 0,06 4,8% 0,68 0,67
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK1 0,07 0,06 4,8% 0,67 0,67

Finansiellt sammandrag

* Alternativa nyckeltal, se sidor 17-19 för beräkning och definitioner.

1 Resultat per aktie beräknat som resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden. Genomsnittligt antal utestående stamaktier för samtliga perioder har räknats om för att justera för sammanläggning av aktier och fondemissioner. Beräkningen av utspädning av antalet akter för samtliga perioder baseras på ett aktiepris om 115 SEK (dvs. det fastställda priset i börsnoteringen). Detta pris är högre än lösenpriset för de utestående teckningsoptionerna vid periodens slut (16,53 SEK) och därmed uppstår en utspädningseffekt om 352 813 aktier.

VD har ordet

Hemnets första kvartal kan sammanfattas med en stark operativ och finansiell utveckling och en framgångsrik börsnotering. Nettoomsättningen för det första kvartalet ökade med 23,6 procent till 142,5 MSEK (115,3) och justerad EBITDA ökade med 57,1 procent till 57,2 MSEK (36,4). EBITDA ökade med 0,6 procent till 33,2 MSEK (33,0) inklusive 24,0 MSEK i jämförelsestörande poster, till allra största del relaterade till börsnoteringen. Intäkterna ökade i alla våra fyra kundkategorier drivet av en fortsatt tillväxt för våra tilläggstjänster för bostadssäljare, en justering av ersättningsmodellen för fastighetsmäklarkontor, prisjusteringar, samt en fortsatt stark utveckling för vårt B2B-erbjudande.

Den 1 mars lanserade vi vår nya ersättningsmodell till fastighetsmäklarkontor. Den nya modellen lägger större vikt vid provision för att sälja och rekommendera Hemnets tilläggstjänster, och mindre vikt på ersättning för administration av basannonsen. Detta skapar en bra möjlighet för fastighetsmäklarkontor att delta i Hemnets tillväxtresa, samtidigt som det ger incitament till försäljning av våra tilläggstjänster – ett av våra viktigaste strategiska mål. Vi har skapat en modell som är hållbar för fastighetsmäklare liksom för Hemnet och utrullningen har gått i enlighet med plan.

Den 1 mars tog vi också ett viktigt steg i vår prisstrategi när vi anpassade prismodellen för basannonsen (Hemnet Bas) till resten av vår produktportfölj av marknadsföringspaket (Hemnet Plus och Hemnet Premium). Samtliga våra produkter för bostadssäljare har nu en flexibel och segmenterad prissättning, vilket ger oss förbättrade möjligheter att erbjuda rätt pris till kunderna. Detta tillsammans med produktutveckling, som exempelvis att öka fastighetsmäklarens möjligheter att rekommendera Hemnets produkter till bostadssäljare, och ett växande antal säljare som valde att uppgradera sin annons på Hemnet, bidrog till en stark ARPL-tillväxt på 26,4 procent till 1 898 SEK (1 501).

För antalet publicerade bostadsannonser ser vi en minskning i jämförelse med 2020, med 44,0 tusen annonser under årets första kvartal (46,8), till stor del beroende på ett ovanligt lågt antal villor på marknaden. När vi även lägger till april är aggregerade volymer i nivå med föregående år. Det finns vissa säsongsmässiga covidrelaterade effekter för 2020 som ska beaktas vid jämförelse av annonsvolymer med föregående år. Under 2020 såg vi ovanligt höga volymer under första kvartalet, framförallt i mars, då bostadssäljare oroade sig för en nedstängning av samhället. I april och maj stannade marknaden av vilket ledde till en nedgång i antalet annonser, följt av en ökning under andra halvåret, vilket resulterade i att de totala annonsvolymerna för 2020 översteg föregående år.

Hemnet-teamet och jag var stolta över att ta bolaget till sitt nya hem på Nasdaq Stockholm Large Cap den 27 april. Noteringen av Hemnet är en viktig milstolpe och jag vill tacka alla våra nuvarande och nya aktieägare för förtroendet de har visat oss. Jag ser fram emot att fortsätta vår tillväxtresa tillsammans!

Vi fortsätter att ha starkt momentum och förväntar oss att nettoomsättningen i andra kvartalet 2021 också kommer att visa en ökning jämfört med året innan som är över den högre delen av intervallet i Koncernens finansiella mål om 15-20 procent. Den ökade omsättningen fortsätter att drivas av tillväxt i ARPL till följd av ökad konvertering till våra tilläggstjänster för bostadssäljare, prisjusteringar, samt en stark utveckling för våra B2B-intäkter.

Cecilia Beck-Friis VD Maj 2021

Operativt sammandrag

jan-mar Rullande 12
månader
Helår
KPI 2021 2020 Förändring slutar mar 2021 2020
ARPL (genomsnittlig intäkt per
publicerat objekt), SEK
1 898 1 501 26,4% 1 857 1 760
Antal publicerade objekt, tusental 44,0 46,8 -6,0% 186,5 189,3

Finansiella mål

Finansiell utveckling, januari-mars 2021

Stark omsättningstillväxt till följd av en ökad genomsnittlig intäkt per annons (ARPL), drivet av en stark utveckling i försäljningen av tilläggstjänster till bostadssäljare och prisjusteringar, samt fortsatt momentum i reklamförsäljningen till innehållsnära annonsörer. Justerad EBITDA ökade 57,1 procent till 57,2 MSEK (36,4).

Kvartalsvis nettoomsättning per tjänstekategori och justerad EBITDA, inklusive ackumulerad genomsnittlig tillväxttakt (CAGR).

Intäkter och resultat

Nettoomsättningen ökade med 23,6 procent och uppgick till 142,5 (115,3) MSEK, framförallt drivet av en stark tillväxt av reklamtjänster och tilläggstjänster för säljare, samt ökade intäkter från objektsannonsering. Omsättning från objektsannonsering ökade med 3,4 procent till 72,3 (69,9) MSEK, drivet av en ökad genomsnittlig intäkt per objektsannons (ARPL) relaterat till basannonsering, delvis minskad av lägre objektsvolymer jämfört med föregående år, vilket beror på att i mars 2020 var det ovanligt hög aktivitet innan coronapandemins start. Intäkter från tilläggstjänster ökade med 79,5 procent till 26,2 (14,6) MSEK, från en betydande ökning av konverteringsgraden för våra tilläggstjänster; Hemnet Plus, Hemnet Premium och Raketen, samt den lyckosamma lanseringen av vår nya produkt; Förnya annons, i slutet av 2020. Total genomsnittlig intäkt per objektsannons, ARPL, ökade med 26,4 procent till 1 898 (1 501) SEK. Nettoomsättningen från reklamtjänster och övrigt ökade med 42,9 procent till 44,0 (30,8) MSEK, framförallt drivet av stark displayförsäljning till fastighetsmäklare och våra nära kärnkunder. Nettoomsättningen inkluderar även jämförelsestörande poster om 2,0 MSEK relaterade till marknadsaktiviteter genomförda tillsammans med Mäklarsamfundet.

Aktiverade utvecklingsutgifter uppgick till 2,6 (1,1) MSEK till följd av att bolaget fortsätter att investera i utveckling av nya produkter.

Övriga externa kostnader ökade med 43,1 procent och uppgick till 80,3 (56,1) MSEK, varav 26,0 (3,4) MSEK var jämförelsestörande poster, bestående av 23,4 (1,4) MSEK relaterade till IPO förberedelser och 2,6 (2,0) MSEK för marknadsföringskampanjer genomförda tillsammans med Mäklarsamfundet (för ytterligare detaljer angående kampanjer med mäklarsamfundet hänvisar vi till Not 5 Transaktioner med närstående).

Övriga externa kostnader, jämförelsestörande poster exkluderade, ökade med 2,9 procent till 54,3 (52,7) MSEK. Ersättningen till fastighetsmäklarkontor, i form av administrations- och provisionsersättning var stadigt på 31,5 (32,7) MSEK, vilket är resultatet av en ny ersättningsmodell som lanserades 1 mars 2021. I tillägg infördes en utbildningsersättning till fastighetsmäklarkontoren, på 5,5 MSEK, vilket är en del av övriga externa kostnader. Uppskattningen för helåret 2021 är att utbildningsersättningen inte kommer att överstiga 15,0

MSEK. Resterande del av övriga externa kostnader minskade med 13,5 procent och uppgick till 17,3 (20,0) MSEK, framförallt till följd av minskade konsultkostnader.

Personalkostnaderna ökade med 14,2 procent och uppgick till 31,3 (27,4) MSEK, till följd av att bolaget fortsätter att investera i personal, framförallt till produktutvecklingsteamen.

Justerad EBITDA ökade med 57,1 procent till 57,2 (36,4) MSEK, och Justerad EBITDA marginal uppgick till 40,1 (31,6) procent.

EBITDA uppgick till 33,2 (33,0) MSEK, motsvarande en EBITDA-marginal om 23,3 (28,6) procent. Den lägre marginalen beror framförallt på jämförelsestörande poster, vilka uppgick till 24,0 MSEK och utbildningsersättningen till fastighetsmäklarkontor, vilken uppgick till 5,5 MSEK.

Avskrivningarna uppgick totalt till 19,6 (18,9) MSEK.

Rörelseresultatet minskade med 3,5 procent till 13,6 (14,1) MSEK, motsvarande en rörelsemarginal om 9,5 (12,2) procent. Den lägre rörelsemarginalen beror framförallt på jämförelsestörande kostnader samt utbildningsersättning till fastighetsmäklarkontor.

Finansnettot ökade något, från negativt 6,1 MSEK till negativt 5,2 MSEK, huvudsakligen beroende på värdeförändringar i kortfristiga placeringar i räntebärande fonder, vilka temporärt minskade i värde under första kvartalet 2020 i samband med utbrottet av Covid-19.

Skattekostnaden för perioden uppgick till 1,7 (1,7) MSEK och motsvarar en effektiv skatt om 20,5 (21,4) procent. Minskningen i effektiv skattesats beror främst på lägre bolagsskattesats under 2021 jämfört med 2020 (20,6% jmf. 21,4%).

Resultatet efter skatt ökade med 0,4 MSEK och uppgick till 6,7 (6,3) MSEK.

Likviditet och finansiell ställning

Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade med 33,2 MSEK och uppgick till 11,8 (-21,4) MSEK. Ökningen beror huvudsakligen på lägre negativ effekt från rörelsekapital samt lägre skattebetalningar. Rörelsekapitalförändringen tenderar att påverka negativt i det första kvartalet då intäkter och därmed kundfordringar är klart högre i mars än i december. Större delen av de jämförelsestörande posterna som kostnadsförts under första kvartalet och därmed påverkat rörelseresultatet negativt, har emellertid ännu ej medfört något kassautflöde utan påverkat förändring i rörelsekapital positivt. Betald skatt under första

kvartalet minskade med 7,9 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år, då en större slutskatt reglerades.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till 20,7 (-2,5) MSEK. Under första kvartalet avyttrades samtliga kortfristiga placeringar i räntebärande fonder, vilket medförde ett kassainflöde om 24,7 MSEK. Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar medförde ett kassautflöde om 4,0 (2,5) MSEK och avser huvudsakligen balanserade utvecklingsutgifter för produktutveckling, 3,8 (2,2) MSEK.

Kassaflödet från finansieringsverksamheten medförde ett kassautflöde om 7,0 MSEK till följd av planenlig amortering av banklån om 5,1 MSEK och amortering av leasingskulder om 1,9 MSEK. Under motsvarande period föregående år medförde finansieringsverksamheten ett kassautflöde om 82,7 MSEK. Vid sidan av planenlig amortering av banklån om 5,1 MSEK och amortering av leasingskulder om 1,7 MSEK slutreglerades skuld avseende villkorad tilläggsköpekilling om 76,5 MSEK. Nyemission av aktier gav ett inflöde om 0,6 MSEK.

Likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar, uppgick till 272,6 (136,0) MSEK och totala räntebärande skulder uppgick till 680,1 (694,0) MSEK. Nettoskulden uppgick därmed till 407,5 (558,0) MSEK vilket motsvarar 2,2 (3,3) gånger rullande tolv månaders EBITDA.

Eget kapital uppgick till 1 356,3 (1 287,4) MSEK vilket motsvarade en soliditet om 56,7 (55,1) procent.

Finansiell ställning

Historisk utveckling för Koncernens nettoskuld och skuldsättningsgrad mätt som nettoskuld i förhållande till rullande tolv månaders EBITDA.

Moderbolaget, finansiell utveckling januari-mars

Moderbolagets nettoomsättning uppgår till 2,3 (2,4) MSEK. Intäkterna avser i sin helhet koncerninterna tjänster mot andra koncernbolag. Rörelseresultatet uppgår till -22,4 (-1,3) MSEK och inkluderar konsultkostnader relaterade till börsnoteringsprocessen på Nasdaq Stockholm om 23.0 (-) MSEK.

Moderbolagets tillgångar består i huvudsak av aktier i dotterbolag och fordringar mot andra koncernbolag. Finansiering utgörs av eget kapital samt skulder till koncernbolag. Eget kapital uppgick vid periodens utgång till 1 166,4 (1 186,8) MSEK och soliditeten till 97,8 (86,8) procent.

Övrig information

Effekter av Covid-19

Covid-19 pandemin har haft en stor påverkan på samhället under perioden men har inte haft någon väsentlig negativ påverkan på Hemnets finansiella resultat. Hemnet har fortsatt ökad besökstrafik, samt fortsatt ökad intjäning per annons (ARPL). Ökat hemarbete är troligen något som gynnat intresset för Hemnet då den egna bostaden och boendefrågor blivit en allt viktigare del av allmänhetens vardag.

Medarbetare

Antalet anställda vid periodens utgång var 111, jämfört med 100 vid utgången av mars 2020 och 108 vid utgången av december 2020. Ökningen är huvudsakligen inom produktutvecklingsområdet.

Säsongsvariationer

Hemnets omsättning och resultat påverkas delvis av säsongsmässiga fluktuationer, framförallt kopplat till semesterperioder och storhelger då antalet bostadsannonser och aktiviteten på Hemnets plattformar tenderar att vara lägre än under övriga tider av året. Sett över ett räkenskapsår inleds året med låga volymer som gradvis ökar fram till sommarmånaderna där volymerna minskar för att sedan öka igen efter sommarens semesterperiod, innan de åter minskar inför julledigheten.

Sammantaget tenderar framförallt det första kvartalet att vara säsongsmässigt svagare, både vad gäller omsättning och resultat, medan det andra kvartalet tenderar att vara det starkaste.

Genomsnittlig intäkt per objektsannons, ARPL, påverkas av vissa säsongseffekter. Intäkter från objektsannonsering och tilläggstjänster redovisas över den genomsnittliga löptiden för en objektsannons på Hemnet. Effekten blir att kvartal som föregås av en månad med höga volymer av bostadsannonser och tilläggstjänster gagnas. Historiskt har mars och september varit sådana månader, vilket medför en positiv effekt på omsättning och ARPL i den efterföljande månaden och därmed i det andra respektive det fjärde kvartalet.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Hemnet är genom sin verksamhet exponerat för risker och osäkerhetsfaktorer.

Intäkterna från bostadsannonsering utgör en betydande del av omsättningen. Hemnets verksamhet är därför beroende av en effektiv och välfungerande bostadsmarknad med hög rörlighet. Hemnets reklamaffär har fortsatt att utvecklas väl och vi erbjuder annonsering både genom direktförsäljning och genom programmatisk handel. Utvecklingen och trender för annonsköp på marknaden kan påverka Hemnets intäkter både positivt och negativt. För Hemnet är det även centralt med en god relation till fastighetsmäklare och att ha ett omfattande objektsutbud. Hemnets framtida affär kan hotas om en försämrad relation till fastighetsmäklare skulle leda till att objektsutbudet försämras.

Koncernens verksamhet finansieras förutom av egna medel, även av upplåning. Som en följd av detta är verksamheten exponerad för finansieringsrisk, ränte- och kreditrisker. Koncernens övergripande riskhanteringspolicy fokuserar på oförutsägbarheten på de finansiella marknaderna och eftersträvar att minimera potentiella ogynnsamma effekter på Koncernens finansiella resultat.

För en detaljerad beskrivning av riskerna samt hur de hanteras hänvisas till Hemnets årsredovisning för 2020, sidorna 47-48, samt Noteringsprospektet, sidorna 9-19. Det bedöms inte ha tillkommit några andra väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer under perioden.

Granskningsrapport

Denna rapport har inte varit föremål för granskning av Hemnet Group AB (publ)´s revisorer.

Stockholm 31 maj 2021

Hemnet Group AB (publ)

Håkan Erixon Styrelseordförande

Cecilia Beck-Friis Verkställande direktör

Christopher Caulkin Styrelseledamot

Anders Edmark Styrelseledamot

Tracey Fellows Styrelseledamot

Kerstin Lindberg Göransson Styrelseledamot

Nick McKittrick Styrelseledamot

Pierre Siri Styrelseledamot

Håkan Hellström Styrelseledamot

Koncernens rapport i sammandrag över totalresultat

jan-mar Rullande 12
månader
Helår
(MSEK) 2021 2020 slutar mar 2021 2020
Nettoomsättning 2 142,5 115,3 571,3 544,1
Övriga rörelseintäkter 0,3 0,5 1,5 1,7
Summa intäkter 142,8 115,8 572,8 545,8
Aktiverade utvecklingsutgifter 2,6 1,1 5,4 3,9
Övriga externa kostnader 3 -80,3 -56,1 -269,5 -245,3
Personalkostnader -31,3 -27,4 -118,7 -114,8
Avskrivningar -19,6 -18,9 -78,1 -77,4
Övriga rörelsekostnader -0,6 -0,4 -1,9 -1,7
Summa kostnader -131,8 -102,8 -468,2 -439,2
Rörelseresultat 13,6 14,1 110,0 110,5
Finansnetto -5,2 -6,1 -22,8 -23,7
Resultat före skatt 8,4 8,0 87,2 86,8
Skatt -1,7 -1,7 -19,1 -19,1
Resultat efter skatt 6,7 6,3 68,1 67,7
varav hänförligt till moderbolagets aktieägare 6,7 6,3 68,1 67,7
Övrigt totalresultat - - - -
Summa totalresultat för perioden 6,7 6,3 68,1 67,7
Resultat per stamaktie1
före utspädning (SEK) 0,07 0,06 0,68 0,67
efter utspädning (SEK) 0,07 0,06 0,67 0,67
Antal stamaktier2
Genomsnitt före utspädning 100 719 421 100 696 654 100 706 636 100 701 011
Genomsnitt efter utspädning 101 072 234 101 049 467 101 059 449 101 053 824
Utestående vid perioden slut 100 719 421 100 702 792 100 719 421 100 719 421

1 Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal utestående stamaktier under perioden.

2 Genomsnittligt antal utestående stamaktier för samtliga perioder har räknats om för att justera för sammanläggning av aktier och fondemissioner. Beräkningen av utspädning av antalet akter för samtliga perioder baseras på ett aktiepris om 115 SEK (dvs. det fastställda priset i börsnoteringen). Detta pris är högre än lösenpriset för de utestående teckningsoptionerna vid periodens slut (16,53 SEK) och därmed uppstår en utspädningseffekt om 352 813 aktier.

Koncernens rapport i sammandrag över finansiell ställning

(MSEK) 2021-03-31 2020-03-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 2 022,1 2 084,2 2 035,7
Övriga anläggningstillgångar 12,7 20,4 14,7
Summa anläggningstillgångar 2 034,8 2 104,6 2 050,4
Kortfristiga fordringar 84,9 97,2 51,3
Kortfristiga placeringar - 23,2 24,5
Likvida medel 272,6 112,8 247,1
Summa omsättningstillgångar 357,5 233,2 322,9
SUMMA TILLGÅNGAR 2 392,3 2 337,8 2 373,3
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital (hänförligt till moderbolagets aktieägare) 1 356,3 1 287,4 1 349,6
Räntebärande långfristiga skulder 667,4 681,3 673,5
Uppskjutna skatteskulder 231,2 244,5 234,4
Summa långfristiga skulder 898,6 925,8 907,9
Räntebärande kortfristiga skulder 12,7 12,7 13,2
Ej räntebärande kortfristiga skulder 124,7 111,9 102,6
Summa kortfristiga skulder 137,4 124,6 115,8
Summa skulder 1 036,0 1 050,4 1 023,7
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 392,3 2 337,8 2 373,3

Koncernens rapport i sammandrag över förändringar i eget kapital

jan-mar Helår
(MSEK) 2021 2020 2020
Eget kapital vid periodens ingång 1 349,6 1 280,5 1 280,5
Resultat efter skatt 6,7 6,3 67,7
Övrigt totalresultat - - -
Summa totalresultat 6,7 6,3 67,7
Lämnad utdelning - - -
Övriga transaktioner med ägare - 0,6 1,4
Summa transaktioner med bolagets ägare - 0,6 1,4
Eget kapital vid periodens utgång 1 356,3 1 287,4 1 349,6

Koncernens rapport i sammandrag över kassaflöden

jan-mar Helår
(MSEK) 2021 2020 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 13,6 14,1 110,5
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 19,5 18,9 77,4
Betald och erhållen ränta -5,0 -7,7 -23,3
Betald skatt -14,3 -22,2 -39,0
Kassaflöde före förändring av rörelsekapital 13,8 3,1 125,6
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -2,0 -24,5 1,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten 11,8 -21,4 127,0
Investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella tillgångar -3,8 -2,2 -6,0
Investeringar i materiella tillgångar -0,2 -0,3 -1,0
Avyttring kortfristiga placeringar 24,7 - -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 20,7 -2,5 -7,0
Finansieringsverksamheten
Amortering av lån och tilläggsköpeskilling -5,1 -81,6 -86,7
Amortering av leasingskuld -1,9 -1,7 -7,0
Nyemissioner - 0,6 4,1
Utdelning och inlösen av aktier - - -2,7
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -7,0 -82,7 -92,3
Periodens kassaflöde 25,5 -106,6 27,7
Likvida medel vid periodens början 247,1 219,4 219,4
Likvida medel vid periodens slut 272,6 112,8 247,1

Resultaträkning i sammandrag för moderbolaget

jan-mar Helår
(MSEK) 2021 2020 2020
Nettoomsättning 2,3 2,4 7,1
Summa intäkter 2,3 2,4 7,1
Övriga externa kostnader -23,7 -1,6 -8,2
Personalkostnader -1,0 -2,1 -7,2
Summa kostnader -24,7 -3,7 -15,4
Rörelseresultat -22,4 -1,3 -8,3
Finansnetto - - 0,0
Resultat före skatt -22,4 -1,3 -8,3
Bokslutsdispositioner - - 8,3
Inkomstskatt - - -
Resultat efter skatt -22,4 -1,3 0,0

Moderbolagets rapport över totalresultat

jan-mar Helår
(MSEK) 2021 2020 2020
Resultat efter skatt -22,4 -1,3 0,0
Övrigt totalresultat - - -
Summa totalresultat för perioden -22,4 -1,3 0,0

Balansräkning i sammandrag för moderbolaget

(MSEK) 2021-03-31 2020-03-31 2020-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar 1 141,6 1 359,3 1 359,3
Omsättningstillgångar 51,1 8,2 18,3
SUMMA TILLGÅNGAR 1 192,7 1 367,5 1 377,6
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital 68,4 68,4 68,4
Fritt eget kapital 1 098,0 1 118,4 1 120,4
Summa eget kapital 1 166,4 1 186,8 1 188,8
Långfristiga skulder - 178,0 175,0
Kortfristiga skulder 26,3 2,7 13,8
Summa skulder 26,3 180,7 188,8
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 192,7 1 367,5 1 377,6

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Denna rapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) sådana de antagits av EU. Koncernen tillämpar samma redovisningsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2020 och inga nya standarder, eller andra av IFRS eller IFRIC-tolkningar, som ännu inte har trätt i kraft, förväntas ha någon väsentlig inverkan på Koncernen.

Moderbolaget, Hemnet Group AB, tillämpar Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation (RFR 2), redovisning för juridiska personer. Redovisningsprinciperna överensstämmer med de från föregående år samt, i tillämpliga delar, med Koncernens redovisningsprinciper.

Belopp är uttryckta i MSEK (miljoner svenska kronor) om inget annat anges. Belopp och siffror inom parentes avser jämförelsesiffror för motsvarande period föregående år. I vissa fall har avrundningar skett, vilket innebär att tabeller och beräkningar inte alltid summerar exakt.

Not 2 Nettoomsättning

Nettoomsättning från externa kunder fördelat på kundkategorier och tjänstetyper:

Intäktsfördelning per kundkategori jan-mar Rullande 12
månader
Helår
(MSEK) 2021 2020 slutar mar 2021 2020
Bostadssäljare 82,1 67,6 340,3 325,8
Bostadsutvecklare 23,3 20,6 59,2 56,5
Reklamannonsörer 14,6 13,5 82,2 81,1
Fastighetsmäklare 22,5 13,6 89,6 80,7
Summa 142,5 115,3 571,3 544,1
Intäktsfördelning per tjänstekategori jan-mar Rullande 12
månader
Helår
(MSEK) 2021 2020 slutar mar 2021 2020
Objektsannonsering 72,3 69,9 315,1 312,7
Tilläggstjänster 26,2 14,6 89,1 77,5
Reklamtjänster och övrigt 44,0 30,8 167,1 154
Summa 142,5 115,3 571,3 544,1

Intäkterna är i sin helhet hänförliga till tjänsteleveranser mot privatpersoner och företag. Intäkterna redovisas över tid i takt med att prestationsåtagandena uppfylls. Intäkterna är i princip uteslutande hänförliga till svenska kunder.

Not 3 Övriga externa kostnader

jan-mar Rullande 12
månader
Helår
(MSEK) 2021 2020 slutar mar 2021 2020
Administrations- och provisionsersättning -31,5 -32,7 -150,0 -151,2
Övriga externa kostnader -48,8 -23,4 -119,5 -94,1
Summa -80,3 -56,1 -269,5 -245,3

Administrations- och provisionsersättning avser ersättning till fastighetsmäklarkontor avseende administrationen av bostadsannonser på Hemnets plattform och, för fastighetsmäklarkontor som har ingått provisionsavtal gällande försäljningen av Hemnets tilläggstjänster för bostadssäljare, provision.

Not 4 Finansiella instrument

Hemnets finansiella instrument består huvudsakligen av kortfristiga placeringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, leverantörsskulder och upplupna leverantörskostnader.

Kortfristiga placeringar värderas till verkligt värde i nivå 1 i verkligt värde-hierarkin. Skulder till kreditinstitut löper med en rörlig ränta som i allt väsentligt bedöms motsvara aktuell marknadsränta, varvid verkligt värde approximativt bedöms motsvara bokfört värde justerat för periodiserade lånekostnader (nivå 2). Villkorade köpeskillingar värderas till verkligt värde och är i nivå 3 vilket innebär att observerbara indata för skulden saknas och det verkliga värdet baseras istället på ledningens bedömning om vad som är sannolikt kommer att utbetalas givet villkoren i aktieöverlåtelseavtalet från förvärvet av Hemnet Sverige i 2017. Sedan slutreglering av villkorad köpeskilling i januari 2020 har inte koncernen några skulder i nivå 3. Övriga finansiella tillgångar och skulder värderas till upplupet anskaffningsvärde.

Not 5 Transaktioner med närstående

Transaktioner med närstående samt incitamentsprogrammet för ledningspersoner och styrelse beskrivs i not K27 samt K8 i årsredovisningen för 2020.

Hemnet överförde under 2019 12,5 MSEK till Mäklarsamfundet för marknadsföringsaktiviteter som Mäklarsamfundet skulle administrera under 2020-2021. Under 2020 utfördes marknadsaktiviteter och kostnadsförts till värde av 9,1 MSEK. Ytterligare 0,6 MSEK har kostnadsförts för marknadsaktiviteter under första kvartalet 2021 medan 2,8 MSEK kvarstår som förutbetald kostnad för återstående aktiviteter som kommer utföras under 2021. I tillägg till ovanstående har marknadsföringsföringskampanjer i samarbete med Mäklarsamfundet även administrerats över Hemnets egen plattform vilket under 2020 medförde två intäktstransaktioner om totalt 4,3 MSEK samt två kostnadstransaktioner om totalt 4,3 MSEK. Under första kvartalet 2021 har marknadsföring över Hemnets egen plattform medfört tre intäktstransaktioner om totalt 2,0 MSEK och tre kostnadstransaktioner om totalt 2,0 MSEK. Nettoeffekten i resultaträkningen och kassaflödet för dessa transaktioner är 0 SEK.

I övrigt har omfattning och inriktning av dessa transaktioner inte väsentligt förändras under perioden.

Not 6 Väsentliga händelser efter periodens utgång

Notering på Nasdaq Stockholm

Den 27 april 2021 upptogs Hemnets stamaktier till handel på Nasdaq Stockholm. Som en del i förberedelserna för noteringen av stamaktierna har den tidigare aktiestrukturen, med tre klasser av stamaktier och tre klasser av preferensaktier, omstrukturerats till två stamaktieklasser. Se nedan tabell för detaljer.

Händelse Effekt på antalet aktier Effekt på aktiekapital
Per den 31 mars 2021 1 338 930 905 SEK 68,4m
Sammanläggning av aktier 1:15 -1 249 668 847 -
Nyemission av aktier genom
utnyttjande av teckningsoptioner
+221 558 SEK +0,2m
Omstämpling av aktier - -
Fondemission +11 647 864 SEK +8,9m
Inlösen av aktier -43 478 SEK -0,0m
Nyemission av aktier mot betalning
med apportegendom
+3 486 499 SEK +2,7m
Inlösen av aktier -3 443 021 SEK -2,6m
Inlösen av aktier -2 SEK -0,0m
Per den 27 april 2021 101 131 478* SEK 77,4m

*Varav 96 074 904 stamaktier av serie A och 5 056 574 stamaktier av serie A1.

Extern finansiering

Den 27 april 2021 ingick Koncernen en ny revolverande lånefacilitet om 500 MSEK som löper över tre år, med en ränta på STIBOR + 1,40-2,00%. Koncernens befintliga lånefacilitet om 720 MSEK, varav 684 MSEK var draget vid periodens slut, har i samband med detta avslutats och till fullo återbetalats. De återstående balanserade uppläggningsavgifterna för den gamla lånefaciliteten om 720 MSEK har i samband med detta kostnadsförts och uppskattas ha en negativ effekt på Koncernens finansnetto under Q2 2021 om 13,6 MSEK, dock ingen effekt på kassaflödet.

Incitamentsprogram för ledande befattningshavare (MIP)

Under 2017 gavs styrelsemedlemmar och ledningsgruppen möjligheten att delta i ett incitamentsprogram för ledande befattningshavare (MIP). Per den 31 december 2020 innehade sex medlemmar av ledningsgruppen och fem styrelsemedlemmar totalt 11 810 678 stamaktier av serie C. Den efterföljande konverteringen av dessa aktier till stamaktier av serie A i samband med Koncernens börsnotering resulterade i totalt 5 777 110 stamaktier som innehas av närstående personer.

Care of Hemnet, sakutdelning

Den 23 april 2021 beslutade den extra bolagsstämman i Care of Hemnet AB (publ) om en sakutdelning till aktieägarna, vilken utbetalades strax efter börsnoteringen och resulterade i att sex närstående personer erhöll 3 050 919 stamaktier av serie A i Hemnet Group AB (publ).

Teckningsoptioner av serie 2019/2022

Den 17 mars 2021 beslutade styrelsen att tidigarelägga utnyttjandeperioden för teckningsoptioner av serie 2019/2022 till 15 april - 23 april 2021. Som en följd av utnyttjandet av teckningsoptionerna tillkom 221 558 nya stamaktier av serie B i bolaget, vilka sedan, i samband med börsnoteringen, konverterats från stamaktier av serie B till stamaktier av serie A. Detta resulterade att en medlem av ledningsgruppen förvärvade 7 097 stamaktier av serie A i Hemnet Group AB (publ).

Långsiktigt aktie-relaterat incitamentsprogram (LTIP)

Den 26 april 2021 fattade bolagsstämman beslut om att emittera teckningsoptioner av serie 2021/2024 till bolaget samt till chefer och ett antal utvalda anställda med nyckelkompetenser i Koncernen som deltar i teckningsoptionsprogrammet. Det är styrelsens avsikt att strukturen för teckningsoptionsprogrammet ska vara långsiktig och styrelsen avser därför att, efter utvärdering av programmet för 2021/2024, vid årsstämmorna 2022 respektive 2023 framlägga motsvarande förslag om inrättande av teckningsoptionsprogram för 2022/2025 och 2023/2026.

Under april-maj 2021 har 234 390 teckningsoptioner tecknats av närstående personer i ledningsgruppen. Marknadspriset för teckningsoptionerna, beräknat enligt Black-Scholes optionsvärderingsmodell, var 11,89 SEK. Totalt omfattar teckningsoptionsprogrammet av serie 2021/2024 upp till 40 personer och inte mer än 469 253 teckningsoptioner.

Lösenpriset för teckningsoptionerna motsvarar 135 procent av det fastställda priset i bolagets börsnotering, motsvarande 155,25 SEK, med ett tak på 250 procent, vilket innebär att optionerna inte genererar någon ytterligare avkastning vid ett aktiepris över 287,50 SEK. De fullständiga villkoren för teckningsoptionerna innefattar också sedvanliga villkor gällande intjäning och omräkning, inklusive för lämnade utdelningar före utnyttjandet av teckningsoptionerna.

Ramavtal med Mäklarsamfundet Bransch i Sverige AB ("Mäklarsamfundet") och konvertering av aktier till klass A1

Följande det aktieägaravtal som var i kraft fram till bolagets börsnotering på Nasdaq Stockholm har bolaget och Mäklarsamfundet ingått ett nytt ramavtal vilket trädde i kraft den 27 april 2021. Avtalet stipulerar vissa principer för mäklarbranschens relationer med Hemnet, vilka Hemnet är tvingade att efterleva, för att skapa långsiktiga förutsättningar och stabilitet för mäklarbranschen och för att säkra en sund kommersiell utveckling av Hemnet. Avtalet är i kraft till och med 31 december 2045. Vidare har, i samband med börsnoteringen, 5 procent av stamaktierna i bolaget konverterats till stamaktier av serie A1, vilka innehas av Mäklarsamfundet. Dessa aktier ger en vetorätt i relation till ändringar av Koncernens verksamhetsmål, såsom beskrivet i bolagsordningen.

Inga övriga väsentliga händelser har inträffat efter rapportperioden som haft någon väsentlig inverkan på verksamheten eller bedömningar och antagande som använts vid upprättande av rapporten.

Koncernens nyckeltal

jan-mar Rullande 12
månader
Helår
(MSEK, om inte annat anges) 2021 2020 slutar mar 2021 2020
EBITDA 33,2 33,0 188,1 187,9
EBITDA-marginal, % 23,3% 28,6% 32,9% 34,5%
Justerad EBITDA 57,2 36,4 226,3 202,1
Justerad EBITDA-marginal, % 40,1% 31,6% 39,6% 37,1%
Rörelseresultat 13,6 14,1 110,0 110,5
Rörelsemarginal, % 9,5% 12,2% 19,3% 20,3%
Resultat efter skatt 6,7 6,3 68,1 67,7
Vinstmarginal, % 4,7% 5,5% 11,9% 12,4%
Resultat per aktie, före utspädning, SEK 0,07 0,06 0,67 0,67
Resultat per aktie, efter utspädning, SEK 0,07 0,06 0,67 0,67
Genomsnittlig intäkt per objektsannons
(ARPL), SEK
1 898 1 501 1 857 1 760
Nettoskuld 407,5 558,0 407,5 415,1
Nettoskuld/EBITDA (rullande 12 mån), ggr 2,2 3,3 2,2 2,2
Nettoskuld/justerad EBITDA (rullande 12 mån),
ggr 1,8 3,2 1,8 2,1
Skuldsättningsgrad, ggr 0,5 0,5 0,5 0,5
Soliditet, % 56,7% 55,1% 56,7% 56,9%
Antal listade objekt i perioden, tusental 44,0 46,8 186,5 189,3
Antal anställda vid periodens utgång 111 100 111 108

Se sid 17-19 för beräkning och definitioner.

Beräkningar av finansiella nyckeltal som ej är definierade enligt IFRS

Vissa framställningar och analyser som presenteras i denna delårsrapport inkluderar alternativa nyckeltal som inte definieras av IFRS. Bolaget bedömer att denna information, tillsammans med jämförbara definierade IFRS-mått, är användbar för investerare eftersom den tillhandahåller en bas för att mäta det operativa resultatet samt förmåga att återbetala skulder och investera i verksamheten. Företagsledningen använder dessa finansiella mått, tillsammans med de mest direkt jämförbara finansiella måtten enligt IFRS, vid utvärdering av det operativa resultatet och värdeskapande. De alternativa nyckeltalen ska inte bedömas isolerat från, eller som substitut för, finansiell information som presenteras i de finansiella rapporterna enligt IFRS. De alternativa nyckeltalen som rapporteras behöver nödvändigtvis inte vara jämförbara med liknande mått som presenteras av andra företag. Avstämningarna presenteras i tabellerna nedan.

jan-mar Rullande 12
månader
Helår
(MSEK, om inte annat anges) 2021 2020 slutar mar 2021 2020
Rörelseresultat 13,6 14,1 110,0 110,5
Av- och nedskrivningar 19,6 18,9 78,1 77,4
Resultat före avskrivningar, EBITDA 33,2 33,0 188,1 187,9
Nettoomsättning 142,5 115,3 571,3 544,1
EBITDA-marginal, % 23,3% 28,6% 32,9% 34,5%
Resultat före avskrivningar, EBITDA 33,2 33,0 188,1 187,9
Jämförelsestörande poster:
Annonsintäkter -2,0 - -6,3 -4,3
Marknadsföringskostnader 2,6 2,0 16,0 13,4
Konsultkostnader 23,4 1,4 28,5 5,1
Justerad EBITDA 57,2 36,4 226,3 202,1
Nettoomsättning 142,5 115,3 571,3 544,1
Justerad EBITDA-marginal, % 40,1% 31,6% 39,6% 37,1%
Rörelseresultat 13,6 14,1 110,0 110,5
Nettoomsättning 142,5 115,3 571,3 544,1
Rörelsemarginal, % 9,5% 12,2% 19,3% 20,3%
Nettoomsättning 142,5 115,3 571,3 544,1
Intäkter som inte är kopplade till listade objekt -59,0 -45,0 -225,0 -211,0
Intäkter för listade objekt 83,5 70,3 346,3 333,1
Antal listade objekt, tusental 44,0 46,8 186,5 189,3
ARPL, SEK 1 898 1 501 1 857 1 760
Långfristiga räntebärande skulder 667,4 681,3 667,4 673,5
Kortfristiga räntebärande skulder 12,7 12,7 12,7 13,2
Likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar 272,6 136,0 272,6 271,6
Nettoskuld 407,5 558,0 407,5 415,1
EBITDA, rullande 12 månader 188,1 171,3 188,1 187,9
Nettoskuld/EBITDA, rullande 12 månader, ggr 2,2 3,3 2,2 2,2
Nettoskuld 407,5 558,0 407,5 415,1
Justerad EBITDA, rullande 12 månader 226,3 174,7 226,3 202,1
Nettoskuld/justerad EBITDA, rullande 12
månader, ggr
1,8 3,2 1,8 2,1
Eget kapital 1 356,3 1 287,4 1 356,3 1 349,6
Balansomslutning 2 392,3 2 337,8 2 392,3 2 373,3
Soliditet % 56,7% 55,1% 56,7% 56,9%

jan-mar Helår
(MSEK, om inte annat anges) 2021 2020 slutar mar 2021 2020
Långfristiga räntebärande skulder 667,4 681,3 667,4 673,5
Kortfristiga räntebärande skulder 12,7 12,7 12,7 13,2
Summa räntebärande skulder 680,1 694,0 680,1 686,7
Eget kapital 1 356,3 1 287,4 1 356,3 1 349,6
Skuldsättningsgrad, ggr 0,5 0,5 0,5 0,5

Definitioner

Alternativa nyckeltal (Alternative Performance Measures, APM-mått) är finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning eller kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk (IFRS). Dessa mått är inte direkt jämförbara med liknande nyckeltal som presenteras av andra företag.

Alternativa nyckeltal Definition och syfte
ARPL (Average revenue per
listing)
Genomsnittlig intäkt per objektsannons, räknat som intäkter från bostadsannonser
med tillhörande tilläggsprodukter publicerade av bostadssäljare under perioden, i
förhållande till antalet publicerade objekt i perioden.
Det är ett mått som visar på bolagets intjäningsförmåga per publicerad
bostadsannons.
EBITDA (earnings before
interest, taxes, depreciation and
Rörelseresultat ökat med av- och nedskrivningar av immateriella och materiella
tillgångar.
amortization) Nyckeltalet möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett av- och
nedskrivning av immateriella och materiella tillgångar samt oberoende av skatter
och bolagets finansieringsstruktur.
EBITDA-marginal EBITDA i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet före av- och
nedskrivningar av immateriella och materiella tillgångar.
Nyckeltalet är en viktig komponent tillsammans med försäljningstillväxt för att
följa bolagets värdeskapande.
Finansnetto Finansiella intäkter minskat med finansiella kostnader.
Används för att beskriva bolagets finansiella aktiviteter.
Justerad EBITDA EBITDA plus jämförelsestörande poster.
Nyckeltalet möjliggör jämförelser av lönsamheten över tid oavsett av- och
nedskrivning av immateriella och materiella tillgångar samt oberoende av skatter
och bolagets finansieringsstruktur.
Nyckeltalet justeras också för effekten av jämförelsestörande poster för att
förbättra jämförbarheten mellan olika perioder.
Justerad EBITDA-marginal Justerat EBITDA i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet före av- och
nedskrivningar av immateriella och materiella tillgångar. Nyckeltalet är en viktig
komponent tillsammans med försäljningstillväxt för att följa bolagets
värdeskapande.
Nyckeltalet justeras också för effekten av jämförelsestörande poster för att
förbättra jämförbarheten mellan olika perioder.
Jämförelsestörande poster I jämförelsestörande poster ingår intäkter och kostnader som inte förväntas
uppkomma regelbundet i den löpande verksamheten, för Hemnets del exempelvis
konsultkostnader relaterat till börsnoteringen.
En särredovisning av jämförelsestörande poster tydliggör utvecklingen i den
underliggande verksamheten och förbättrar jämförbarheten mellan olika perioder.

Alternativa nyckeltal Definition och syfte
Nettoskuld Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar.
Måttet nettoskuld används för att följa skuldutvecklingen och se storleken på
återfinansieringsbehovet. Eftersom likvida medel kan användas för att betala av
skulder med kort varsel, används nettoskuld istället för bruttoskuld som mått på
den totala lånefinansieringen.
Nettoskuld/EBITDA Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar per
balansdagen i förhållande till rörelseresultat ökat med avskrivningar och
nedskrivningar av immateriella och materiella tillgångar (EBITDA) för de senaste
tolv månaderna.
Nyckeltalet är en skuldkvot som visar hur många år det skulle ta att betala av
bolagets skuld, förutsatt att dess nettoskuld och EBITDA är konstanta och utan
hänsyn tagen till kassaflöden avseende räntor, skatter och investeringar
Räntebärande skulder Räntebärande skulder utgörs av skulder till kreditinstitut samt leasingskuld.
Rörelsemarginal Resultat efter av- och nedskrivningar i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Nyckeltalet återspeglar verksamhetens operativa lönsamhet. Nyckeltalet är en
viktig komponent tillsammans med försäljningstillväxt för att följa bolagets
värdeskapande.
Rörelseresultat Rörelsens intäkter minus rörelsens kostnader.
Måttet anger bolagets operativa resultat före finansiering och skatt och används
för att mäta resultatet genererat av den löpande verksamheten.
Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder i relation till eget kapital.
Nyckeltalet är ett mått på relationen mellan bolagets två finansieringsformer.
Måttet visar hur stor andel det främmande kapitalet utgör i relation till ägarnas
investerade kapital. Måttet återspeglar den finansiella styrkan, men också
belåningens hävstångseffekt. En högre skuldsättningsgrad innebär en högre
finansiell risk och en högre finansiell hävstång på investerat kapital.
Soliditet Eget kapital i förhållande till balansomslutningen.
Nyckeltalet speglar bolagets finansiella ställning. God soliditet ger en beredskap
att kunna hantera perioder med svag konjunktur och finansiell beredskap för
tillväxt. Samtidigt skapar en högre soliditet en lägre finansiell hävstång.
Vinstmarginal Resultat efter skatt i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Måttet anger företagets operativa resultat efter finansiering och skatt och
används för att mäta resultatet genererat av den löpande verksamheten.

Koncernens kvartalsdata i sammandrag

Nedan presenteras Koncernens finansiella utveckling i sammandrag för de senaste nio kvartalen.

2019 2020 2021
(MSEK) Kv 1 Kv 2 Kv 3 Kv 4 Kv 1 Kv 2 Kv 3 Kv 4 Kv 1
Nettoomsättning 94,4 122,3 111,4 116,3 115,3 144,2 141,9 142,7 142,5
Övriga rörelseintäkter 0,2 0,2 0,7 0,9 0,5 0,3 0,2 0,7 0,3
Summa intäkter 94,6 122,5 112,1 117,2 115,8 144,5 142,1 143,4 142,8
Aktiverade utvecklingsutgifter 0,4 0,5 0,4 2,9 1,1 0,5 0,9 1,4 2,6
Övriga externa kostnader -40,1 -49,7 -46,2 -53,0 -56,1 -67,9 -57,2 -64,1 -80,3
Personalkostnader -21,2 -23,0 -18,9 -25,6 -27,4 -27,1 -23,4 -36,9 -31,3
Övriga rörelsekostnader -0,1 -0,1 -0,5 -0,3 -0,4 -0,3 -0,3 -0,7 -0,6
Resultat före avskrivningar, EBITDA 33,6 50,2 46,9 41,2 33,0 49,7 62,1 43,1 33,2
Avskrivningar -18,0 -18,0 -18,5 -18,7 -18,9 -19,5 -19,4 -19,6 -19,6
Rörelseresultat 15,6 32,2 28,4 22,5 14,1 30,2 42,7 23,5 13,6
Finansnetto -4,6 -5,4 -4,1 -1,0 -6,1 -6,0 -6,1 -5,5 -5,2
Resultat före skatt 11,0 26,8 24,3 21,5 8,0 24,2 36,6 18,0 8,4
Skatt -2,3 -5,8 -5,2 -4,7 -1,7 -5,2 -8,1 -4,1 -1,7
Resultat efter skatt 8,7 21,0 19,1 16,8 6,3 19,0 28,5 13,9 6,7
Övrigt totalresultat - - - - - - - - -
Summa totalresultat för perioden 8,7 21,0 19,1 16,8 6,3 19,0 28,5 13,9 6,7

Koncernens nyckeltal per kvartal

2019 2021
(MSEK, om inte annat anges) Kv 1 Kv 2 Kv 3 Kv 4 Kv 1 Kv 2 Kv 3 Kv 4 Kv 1
EBITDA 33,6 50,2 46,9 41,2 33,0 49,7 62,1 43,1 33,2
EBITDA marginal, % 35,6% 41,0% 42,1% 35,4% 28,6% 34,5% 43,8% 30,2% 23,3
Justerad EBITDA 33,6 50,2 46,9 41,2 36,4 54,4 63,3 48,0 57,2
Justerad EBITDA-marginal, % 35,6% 41,0% 42,1% 35,4% 31,6% 37,7% 44,6% 33,6% 40,1%
Rörelseresultat 15,6 32,2 28,4 22,5 14,1 30,2 42,7 23,5 13,6
Rörelsemarginal, % 16,5% 26,3% 25,5% 19,3% 12,2% 20,9% 30,1% 16,5% 9,5%
Resultat efter skatt 8,7 21,0 19,1 16,8 6,3 19,0 28,5 13,9 6,7
Vinstmarginal, % 9,2% 17,2% 17,1% 14,4% 5,5% 13,2% 20,1% 9,7% 4,7%
Genomsnittlig intäkt per objektsannons (ARPL),
SEK
1 158 1 314 1 403 1 875 1 501 1 775 1 719 2 089 1 898
Nettoskuld 470,9 422,2 452,2 521,4 558,2 496,7 465,4 415,1 407,5
Nettoskuld/EBITDA (rullande 12 mån), ggr 3,2 2,7 2,8 3,0 3,3 2,9 2,5 2,2 2,2
Nettoskuld/justerad EBITDA (rullande 12 mån),
ggr
3,2 2,7 2,8 3,0 3,2 2,8 2,4 2,1 1,8
Skuldsättningsgrad, ggr 0,5 0,4 0,4 0,6 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
Soliditet, % 58,5% 57,1% 59,4% 53,4% 55,1% 55,4% 56,4% 56,9% 56,7%
Antal listade objekt i perioden, tusental 43,4 54,7 49,8 37,1 46,8 52,6 49,5 40,4 44,0
Antal anställda vid periodens utgång 84 84 94 92 100 102 104 108 111

Finansiell kalender

20 augusti 2021 Delårsrapport, Q2 2021
4 november 2021 Delårsrapport, Q3 2021

PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN

Hemnet bjuder in analytiker, investerare och media till att delta i presentationen av resultatet för det första kvartalet kl. 10.00 den 31 maj 2021. Resultatet kommer att presenteras av VD Cecilia Beck-Friis och CFO Carl Johan Åkesson. Presentationen kommer att hållas på engelska och efter presentationen kommer tillfälle ges för att ställa frågor. Deltagare är välkomna att delta via länk eller telefon, se detaljer nedan.

Nummer för att delta via telefon: Sverige: +46 8 5664 27 03 Storbritannien: +44 33 33 00 92 63 USA: +1 83 38 23 05 90

Länk till webbsändning: https://tv.streamfabriken.com/hemnet-q1-2021

För ytterligare information kontakta:

CFO Carl Johan Åkesson på telefon +46 708 30 70 57 (investerare) eller email [email protected]

IR Manager Nick Lundvall på telefon +46 761 45 21 78 (analytiker) eller email [email protected]

VD Cecilia Beck-Friis på telefon +46 703 41 03 23 (investerare och media) eller email [email protected]

Hemnet driver Sveriges ledande bostads-plattform. Bolaget grundades som ett branschinitiativ 1998 och har sedan dess utvecklats till en värdeskapande marknadsplats för bostads-marknaden. Genom att erbjuda en unik kombination av produkter, insikter och inspiration har Hemnet byggt varaktiga relationer med köpare, säljare och fastighetsmäklare i över 20 år. Hemnet delar tillsammans med sina målgrupper en gemensam passion för hemmet och drivs av att vara en oberoende och självklar plats för människor att vända sig till vid de olika bostadsbehov som uppstår genom livet. Detta reflekteras i Bolagets vision att vara nyckeln till din bostadsresa, där Hemnet med sina produkter och tjänster vill öka effektiviteten, transparensen och rörligheten på bostads-marknaden.

Besöksadress: Klarabergsgatan 60 Postadress: Klarabergsgatan 60, 111 21 Stockholm Org.nr: 559088-4440 Telefon: 08-509 068 00 E-post: [email protected] https://www.hemnetgroup.se