AI assistant
Genmab — Earnings Release 2010
Feb 28, 2011
3365_iss_2011-02-28_58e83763-9994-4922-bbee-8946d8194e56.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
- Opnåede det laveste driftsunderskud i 10 år på DKK 161 mio.
- Øgede likviditeten i 2010 med DKK 265 mio. til DKK 1.546 mio.
- Reducerede driftsomkostningerne til DKK 743 mio., hvilket var bedre end forventet, og yderligere reduktioner forventes i 2011
- Stigning i royalties fra Arzerra på 48% til et anslået beløb på DKK 80 mio. i 2011
København, Danmark, den 28. februar 2011 – Genmab A/S (OMX: GEN) offentliggjorde i dag resultatet for regnskabsåret 2010 samt forventninger til 2011.
"Igennem det seneste år har Genmab taget afgørende skridt til i væsentlig grad at styrke vores finansielle stilling, hvilket i sidste ende førte til en forbedret likviditet i løbet af 2010," udtaler Jan van de Winkel, ph.d., Chief Executive Officer hos Genmab. Han tilføjer: "Vi vil fortsat fokusere på omkostningskontrol i 2011 og efterleve vores strategi om at opbygge en lønsom og succesrig virksomhed. Dette kommer sideløbende med en meget aktiv forretningsudviklingsperiode med underskrift af to nye aftaler og genforhandling af vores samarbejdsaftale med GSK."
Genmab rapporterede følgende resultater for perioden:
- Omsætningen udgjorde DKK 582 mio. (USD 104 mio.) i regnskabsåret 2010. I 2009 havde Genmab en nettoomsætning på DKK 586 mio. (USD 104 mio.). Omsætningen består primært af udskudt omsætning, royalties og milestonebetalinger.
- Et driftsunderskud på DKK 161 mio. (USD 29 mio.). Til sammenligning realiserede Genmab et driftsunderskud på DKK 498 mio. (USD 89 mio.) i 2009. Forbedringen på DKK 337 mio., eller 68%, skyldtes primært ændringen af GSK-aftalen og vores fortsatte høje fokus på omkostningsbesparelser og -kontrol.
- Et nettounderskud fra fortsættende aktiviteter på DKK 143 mio. (USD 26 mio.) i forhold til et nettounderskud på DKK 348 mio. (USD 62 mio.) i 2009. Nettounderskuddet pr. aktie for fortsættende aktiviteter udgjorde i 2010 DKK 3,19 i forhold til DKK 7,75 i 2009.
- Et nettounderskud på DKK 321 mio. (USD 57 mio.) i forhold til DKK 1.011 mio. (USD 180 mio.) i 2009. Dette omfatter resultatet fra vores produktionsfacilitet, som er klassificeret som bestemt for salg og præsenteret som en ophørt aktivitet som følge af vores beslutning om at frasælge faciliteten. Nettoresultatet af ophørt aktivitet udgjorde et underskud på DKK 178 mio. (USD 32 mio.) i 2010 sammenlignet med DKK 663 mio. (USD 118 mio.) i 2009. Dagsværdien med fradrag af salgsomkostninger for faciliteten er blevet reduceret fra ca. USD 145 mio. til USD 120 mio. pr. 30. september 2010, hvilket har resulteret i en ikke likviditetspåvirkende nedskrivning på ca. DKK 130 mio. Denne nedskrivning er indregnet i ovenstående beløb på DKK 178 mio.
- Genmab havde pr. 31. december 2010 likviditet på DKK 1.546 mio. (USD 275 mio.). Dette svarer til en nettostigning på DKK 265 mio. (USD 47 mio.) i forhold til udgangen af december 2009, der primært kan henføres til upfrontbetalingen på DKK 815 mio. modtaget fra GSK, og upfrontbetalingen på DKK 56 mio. modtaget fra Lundbeck, som delvist blev opvejet af den igangværende investering i vores forsknings- og udviklingsaktiviteter.
- Generelt er resultatet i overensstemmelse med ledelsens seneste reviderede forventninger til året, som blev offentliggjort den 9. november 2010. Driftsunderskuddet og likviditeten er bedre end forventet, hvilket delvist skyldes tidsmæssige forskydninger af udviklingsomkostninger.
Hovedbegivenheder i 2010
En ny fremtid
- Udnævnte Jan van de Winkel, ph.d. til ny CEO
- Valgte tre af Genmabs medarbejdere til bestyrelsen
- Opdaterede selskabets strategi
- Implementerede en reorganisering af selskabet med årlige besparelser på DKK 30 mio.
Maksimering af Arzerras® værdi (ofatumumab)
- Fik betinget markedsføringstilladelse for Arzerra i Europa
- Nåede første fulde års omsætning for Arzerra GBP 31 mio. (DKK 270 mio.), hvilket resulterede i royalties til Genmab på DKK 54 mio.
- Offentliggjorde planer om at fokusere på subkutan behandling i autoimmune indikationer
Udvikling af vores portefølje
- Offentliggjorde data fra fase III studiet med zalutumumab til behandling af refraktær hoved- og halscancer
- Offentliggjorde en opdatering vedrørende de potentielle registreringsmuligheder for zalutumumab
- Igangsatte seks nye kliniske studier
- o Fase III studie med ofatumumab i kombination med bendamustin til behandling af patienter med follikulært NHL, som ikke har haft tilstrækkelig effekt af behandling indeholdende rituximab
- o Fase III vedligeholdelsesstudie med ofatumumab sammenlignet med ingen videre behandling af patienter med recidiverende CLL, som har haft effekt af induktionsbehandling
- o Fase III studie med ofatumumab sammenlignet med rituximab til behandling af patienter med rituximab-sensitivt follikulært NHL, som har fået tilbagefald mindst seks måneder efter et behandlingsforløb indeholdende rituximab
- o Fase II ofatumumab-studie hos tidligere behandlede CLL-patienter i Japan
- o Fase II RG1512 studie hos patienter med hjerte-karsygdomme (igangsat af Roche)
- o Fase I studie til undersøgelse af ofatumumabs kardiovaskulære virkning hos patienter med refraktær CLL
- Offentliggjorde resultater fra syv kliniske studier, herunder to fase III studier
- Introducerede DuoBody™, en ny, næste-generations bispecifik antistofteknologi
- Offentliggjorde nyt præklinisk program HuMax-cMet™
Værdiskabelse gennem partnerskaber
- Ændrede ofatumumab-aftalen med GSK
- Underskrev aftale om antistofudvikling med Lundbeck
- Indgik forskningssamarbejde med Seattle Genetics vedrørende HuMax-TF™
- Opnåede tre milestones på i alt DKK 206 mio. to fra GSK og en fra Roche
Fremtidsudsigter
Vi forventer, at omsætningen i 2011 vil udgøre DKK 325 – 350 mio. sammenlignet med DKK 582 mio. i 2010. Omsætningsnedgangen kan primært tilskrives indregningen af to udviklingsmilestones vedrørende vores aftale med GSK på i alt DKK 203 mio. i 2010. Der er ikke medregnet udviklingsmilestones fra GSK i 2011. Den forventede omsætning for 2011 består primært af en ikke-likviditetspåvirkende amortisering af udskudt omsætning på i alt DKK 226 mio. og royalties fra salg af Arzerra på DKK 80 mio., svarende til en stigning på 48% i forhold til 2010.
Vi forventer, at vores driftsomkostninger fra fortsættende aktiviteter for 2011 vil udgøre DKK 675 – 725 mio. sammenlignet med DKK 743 mio. i 2010. Faldet kan primært henføres til fortsat høj fokus på
omkostningsstyring, samtidig med at vi videreudvikler vores prækliniske og kliniske portefølje. Driftsomkostningerne i 2011 indeholder ca. DKK 80 mio. vedrørende zalutumumab og afspejler udviklingsaktiviteter for et helt år. Denne omkostning vil kunne blive lavere, hvis vi er i stand til at indgå en licensaftale eller anden transaktion.
Vi forventer, at driftsunderskuddet fra fortsættende aktiviteter for 2011 vil udgøre ca. DKK 350 - 400 mio. sammenlignet med et driftsunderskud på DKK 161 mio. i 2010.
Forventningerne til ophørt aktivitet på DKK 50 mio. er relateret til de fortsatte driftsomkostninger vedrørende produktionsfaciliteten i Minnesota og indeholder 12 fulde måneders vedligeholdelsesaktiviteter for at holde faciliteten i valideret stand. Disse omkostninger kan blive lavere, hvis faciliteten sælges før årets udgang. Vi har fortsat fokus på at indgå en salgsaftale i 2011. Yderligere information om faciliteten kan findes på http://genmab-facility.com/. Produktionsfacilitetens dagsværdi med fradrag af salgsomkostninger er estimeret til USD 120 mio., svarende til ca. DKK 660 mio., ved en valutakurs på USD 1,00 = DKK 5,50.
Pr. 31. december 2010 udgjorde likvider og kortfristede værdipapirer DKK 1.546 mio., og vi forventer et cash burn i 2011, ekskl. provenuet fra salg af faciliteten, på DKK 575 – 625 mio. Hvis man tager højde for det planlagte salg af produktionsfaciliteten, forventer vi, at likvider og kortfristede værdipapirer ved årets udgang vil udgøre DKK 1.575 – 1.625 mio.
| Forventninger til 2011 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| (DKK mio.) | (USD mio.) | ||||
| Omsætning | 325 – 350 | 58 - 62 | |||
| Driftsomkostninger | (675) - (725) | (120) – (129) | |||
| Driftsunderskud af fortsættende aktiviteter | (350) - (400) | (62) –(71) | |||
| Ophørt aktivitet | (50) | (9) | |||
| Likvider, primo året* | 1.546 | 275 | |||
| Likvider anvendt i driften | (575) – (625) | (102) – (111) | |||
| Salg af facilitet | 660 120 |
||||
| Likvider ultimo året* | 1.575 - 1.625 | 281-290 | |||
| *Likvide beholdninger og kortfristede værdipapirer |
I tillæg til de allerede nævnte forhold kan ovenstående forventninger ændre sig som resultat af en række årsager, herunder men ikke begrænset til timingen og variationen af udviklingsaktiviteter (herunder aktiviteter udført af vores samarbejdspartnere), relaterede indtægter og omkostninger, dagsværdien med fradrag af salgsomkostninger af vores produktionsfacilitet, udsving i værdien af vores kortfristede værdipapirer, salg af Arzerra og dertilhørende royalties til Genmab samt valutakurser. Forventningerne forudsætter endvidere, at der ikke indgås væsentlige aftaler i 2011, som kan få en væsentlig indvirkning på resultaterne.
Omregning af visse beløb i DKK til USD
Af hensyn til læserne er visse beløb i DKK omregnet til USD. Medmindre andet er angivet, er der ved omregning af finansielle oplysninger fra DKK til USD heri anvendt Nationalbankens spotkurs den 31. december 2010, som var USD 1,00 = DKK 5,6133.
Telefonkonference
Genmabs ledelse afholder en telefonkonference for at præsentere resultatet for 2010 i morgen tirsdag den 1. marts klokken:
15.00 CET 14.00 GMT 9.00 EST
Telekonferencen vil foregå på engelsk.
Ring venligst på følgende telefonnumre:
+1 877 317 6789 (i USA) og oplys følgende kode: 447653 +1 412 317 6789 (uden for USA) og oplys følgende kode: 447653
Det er muligt at høre en live webcast af telefonkonferencen og se de relevante slides på www.genmab.com. Denne webcast vil også blive lagt ud på Genmabs hjemmeside.
Udvalgte nøgletal
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|
| DKK'000 | DKK'000 | USD'000 | USD'000 | |
| (ikke revideret) | (ikke revideret) | |||
| Resultatopgørelse | ||||
| Nettoomsætning | 582.077 | 586.076 | 103.696 | 104.408 |
| Forsknings- og udviklingsomkostninger | (582.512) | (935.361) | (103.774) | (166.633) |
| Administrationsomkostninger | (160.254) | (148.749) | (28.549) | (26.499) |
| Driftsresultat | (160.689) | (498.034) | (28.627) | (88.724) |
| Nettoresultat af fortsættende aktiviteter | (143.317) | (347.898) | (25.533) | (61.978) |
| Balance | ||||
| Likvider og kortfristede værdipapirer | 1.546.221 | 1.281.356 | 275.457 | 228.271 |
| Langfristede aktiver | 62.234 | 73.197 | 11.087 | 13.040 |
| Aktiver | 2.481.601 | 2.221.534 | 442.095 | 395.762 |
| Egenkapital | 1.080.067 | 1.297.192 | 192.412 | 231.093 |
| Aktiekapital | 44.907 | 44.907 | 8.000 | 8.000 |
| Pengestrømsopgørelse | ||||
| Pengestrømme fra driftsaktivitet | 268.171 | (570.061) | 47.775 | (101.555) |
| Pengestrømme fra investeringsaktivitet | (738.496) | 974.726 | (131.562) | 173.646 |
| Pengestrømme fra finansieringsaktivitet | (7.005) | (6.643) | (1.248) | (1.184) |
| Stigning/(fald) i likviditet | 264.865 | (480.656) | 47.185 | (85.626) |
| Nøgletal | ||||
| Aktuel og udvandet indtjening pr. aktie | (7,16) | (22,51) | (1,28) | (4,01) |
| Aktuel og udvandet indtjening af fortsættende aktiviteter | ||||
| pr. aktie | (3,19) | (7,75) | (0,57) | (1,38) |
| Aktiekurs ultimo året | 65,50 | 82,00 | 11,67 | 14,61 |
| Kurs/indre værdi | 2,72 | 2,84 | 2,72 | 2,84 |
| Indre værdi | 24,05 | 28,89 | 4,28 | 5,15 |
| Egenkapitalandel | 44% | 58% | 44% | 58% |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 229 | 505 | 229 | 505 |
| Antal medarbejdere ved årets udgang | 189 | 309 | 189 | 309 |
Genmab A/S Tlf: +45 7020 2728 Fondsbørsmeddelelse nr. 04 Bredgade 34 Fax: +45 7020 2729 Side 4/5 1260 København K, Danmark www.genmab.com CVR no. 2102 3884
Om Genmab A/S
Genmab er et førende internationalt bioteknologisk selskab med fokus på udvikling af fuldt humane antistoflægemidler til potentiel behandling af cancer. Genmabs kompetente teams inden for forskning og udvikling anvender unik og avanceret teknologi til at skabe og udvikle produkter til udækkede behandlingsbehov. Vores primære målsætning er at forbedre livet for de patienter, som har akut behov for nye behandlingsmuligheder. For yderligere oplysninger om Genmabs produkter og teknologi henvises til www.genmab.com.
Kontakt:
Helle Husted, Vice President, Investor Relations T: +45 33 44 77 30; M: +45 25 27 47 13; E: [email protected]
Denne fondsbørsmeddelelse indeholder fremadrettede udsagn. Ord som "tror", "forventer", "regner med", "agter" og "har planer om" og lignende udtryk er fremadrettede udsagn. De faktiske resultater eller præstationer kan afvige væsentligt fra de fremtidige resultater eller præstationer, der direkte eller indirekte er kommet til udtryk i sådanne udsagn. De væsentlige faktorer, som kunne bevirke at vore faktiske resultater eller præstationer afviger væsentligt, inkluderer bl.a., risici forbundet med produktopdagelse og udvikling, usikkerheder omkring udfald af og gennemførelse af kliniske forsøg herunder uforudsete sikkerhedsspørgsmål, usikkerheder forbundet med produktfremstilling, manglende markedsaccept af vore produkter, manglende evne til at styre vækst, konkurrencesituationen vedrørende vort forretningsområde og vore markeder, manglende evne til at tiltrække og fastholde tilstrækkeligt kvalificerede medarbejdere, manglende adgang til at håndhæve eller beskytte vore patenter og immaterielle rettigheder, vort forhold til relaterede selskaber og personer, ændringer i og udvikling af teknologi, som kan overflødiggøre vore produkter samt andre faktorer. For yderligere oplysninger om disse risici henvises til afsnittet "Risikostyring" i Genmabs årsrapport, som er tilgængelig på www.genmab.com. Genmab påtager sig ingen forpligtigelser til at opdatere eller revidere fremadrettede udsagn i denne fondsbørsmeddelelse og bekræfter heller ikke sådanne udsagn i forbindelse med faktiske resultater, medmindre dette kræves i medfør af lov.
Genmab® , det Y-formede Genmab logo® , HuMax® , HuMax-CD20® , HuMax-EGFr™, HuMax-IL8™, HuMax-TAC™, HuMax-HepC™, HuMax-CD38™, HuMax-TF™, HuMax-Her2™, HuMax-Wnt™, HuMax-cMet™, DuoBody™ og UniBody® er alle varemærker tilhørende Genmab A/S. Arzerra® er et varemærke tilhørende GlaxoSmithKline.