AI assistant
Ferro S.A. — Annual Report 2017
Apr 17, 2018
5615_rns_2018-04-17_7a30a1b2-f3bb-422d-b970-a1b6d59e51e9.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
GRUPA KAPITAŁOWA
FERRO S.A.
SKONSOLIDOWANE SPRAWOZDANIE FINANSOWE ZA ROK OBROTOWY KOŃCZĄCY SIĘ 31 GRUDNIA 2017 R. PRZYGOTOWANE ZGODNIE Z MIĘDZYNARODOWYMI STANDARDAMI SPRAWOZDAWCZOŚCI FINANSOWEJ, KTÓRE ZOSTAŁY ZATWIERDZONE PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ
Spis treści
Strona
| Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów | 3 |
|---|---|
| Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej | 4 |
| Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych | 5 |
| Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym | 6 |
| Informacje objaśniające do skonsolidowanego sprawozdania finansowego | 8 |
Grupa Kapitałowa FERRO S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2017 r. (w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów za rok kończący się 31 grudnia
| Nota | 2017 | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży | 4 | 364 679,3 | 332 489,5 |
| Pozostałe przychody | 5 | 2 402,9 | 1 674,8 |
| Koszt własny sprzedanych towarów i materiałów | (183 815,7) | (170 841,0) | |
| Zużycie materiałów i energii | (64 266,5) | (57 607,1) | |
| Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze | 7 | (36 465,6) | (33 065,7) |
| Amortyzacja | 10, 11 | (3 881,4) | (4 812,9) |
| Pozostałe koszty | 6 | (30 905,4) | (26 716,3) |
| Zysk na działalności operacyjnej | 47 747,6 | 41 121,3 | |
| Przychody finansowe | 8 | 2 920,5 | 60,9 |
| Koszty finansowe, w tym: | 8 | (10 136,9) | (4 712,4) |
| Odsetki ujęte w rezerwie na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | (7 952,9) | - | |
| Koszty finansowe netto | (7 216,4) | (4 651,5) | |
| Zysk przed opodatkowaniem | 40 531,2 | 36 469,8 | |
| Podatek dochodowy | 9 | (29 467,2) | (7 382,9) |
| Zysk netto za rok obrotowy | 11 064,0 | 29 086,9 | |
| Zysk netto przypadający na: | |||
| Właścicieli jednostki dominującej | 11 062,9 | 29 087,3 | |
| Udziały niekontrolujące | 1,1 | (0,4) | |
| Zysk netto za rok obrotowy | 11 064,0 | 29 086,9 | |
| Inne całkowite dochody | |||
| Pozycje, które są lub zostaną reklasyfikowane na zyski lub straty po spełnieniu określonych warunków |
|||
| Różnice kursowe z przeliczenia dotyczące jednostek działających za granicą | (929,0) | 6 470,8 | |
| Inne całkowite dochody netto za rok obrotowy | (929,0) | 6 470,8 | |
| Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy | 10 135,0 | 35 557,7 | |
| Całkowite dochody ogółem przypadające na: | |||
| Właścicieli jednostki dominującej | 10 133,9 | 35 558,1 | |
| Udziały niekontrolujące | 1,1 | (0,4) | |
| Całkowite dochody ogółem za rok obrotowy | 10 135,0 | 35 557,7 | |
| Podstawowy zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych | 16 | 0,52 | 1,37 |
| Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję w złotych | 16 | 0,52 | 1,37 |
Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej na dzień 31 grudnia
| Nota | 2017 | 2016 | |
|---|---|---|---|
| Aktywa | |||
| Aktywa trwałe | |||
| Rzeczowe aktywa trwałe | 10 | 30 474,4 | 28 855,2 |
| Wartości niematerialne | 11 | 156 350,4 | 157 443,5 |
| Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 12 | 955,8 | 1 355,0 |
| Aktywa trwałe razem | 187 780,6 | 187 653,7 | |
| Aktywa obrotowe | |||
| Zapasy | 13 | 106 698,4 | 100 916,9 |
| Należności z tytułu podatku dochodowego | - | 0,3 | |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 14 | 51 757,7 | 43 629,6 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 15 | 18 944,4 | 9 380,5 |
| Aktywa obrotowe razem | 177 400,5 | 153 927,3 | |
| Aktywa razem | 365 181,1 | 341 581,0 | |
| Pasywa | |||
| Kapitał własny | |||
| Kapitał zakładowy | 16 | 21 242,7 | 21 242,7 |
| Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej | 84 863,8 | 84 863,8 | |
| Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych | |||
| jednostek działających za granicą | (2 359,0) | (1 430,0) | |
| Zyski zatrzymane | 94 564,2 | 108 992,5 | |
| Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej | 198 311,7 | 213 669,0 | |
| Udziały niekontrolujące | 3,6 | 2,5 | |
| Kapitał własny razem | 198 315,3 | 213 671,5 | |
| Zobowiązania | |||
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych | 17 | 36 614,0 | 32 419,2 |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 18 | 346,5 | 239,3 |
| Rezerwa z tytułu odroczonego podatku dochodowego | 12 | 7 886,5 | 8 007,9 |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 44 847,0 | 40 666,4 | |
| Kredyty w rachunku bieżącym | 17 | 7 803,9 | 20 120,9 |
| Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych | |||
| 17 | 22 097,9 | 26 091,0 | |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 18 | 2 288,4 | 2 002,8 |
| Zobowiązania z tytułu podatku dochodowego | 2 929,4 | 1 681,9 | |
| Rezerwa na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami | 19 | 27 207,5 | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 20 | 59 691,7 | 37 346,5 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 122 018,8 | 87 243,1 | |
| Zobowiązania razem | 166 865,8 | 127 909,5 | |
| Pasywa razem | 365 181,1 | 341 581,0 |
Grupa Kapitałowa FERRO S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2017 r. (w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych za rok kończący się 31 grudnia
| Nota | 2017 | 2016 |
|---|---|---|
| Przepływy pieniężne z działalności operacyjnej | ||
| Zysk przed opodatkowaniem | 40 531,2 | 36 469,8 |
| Korekty | ||
| Amortyzacja | 3 881,4 | 4 812,9 |
| Zysk ze sprzedaży wartości niematerialnych i rzeczowych aktywów trwałych |
(111,9) | (63,5) |
| Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości zapasów i należności z tytułu dostaw i usług |
204,6 | 981,9 |
| Koszt odsetek i dywidendy, netto | 1 695,4 | 1 723,4 |
| Zmiana stanu zapasów | (6 160,4) | (12 717,5) |
| Zmiana stanu należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych | (7 953,8) | (3 037,6) |
| Zmiana stanu zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych |
22 274,2 | 7 009,8 |
| Zmiana stanu świadczeń pracowniczych | 392,8 | 1 043,4 |
| Inne korekty | (787,7) | 1 526,5 |
| Odsetki ujęte w rezerwie na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego | 7 952,9 | - |
| Środki pieniężne netto wygenerowane na działalności operacyjnej | 61 918,7 | 37 749,1 |
| Podatek dochodowy zapłacony | (8 687,0) | (3 566,4) |
| Środki pieniężne netto z działalności operacyjnej | 53 231,7 | 34 182,7 |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności inwestycyjnej Wpływy z tytułu sprzedaży wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych Nabycie wartości niematerialnych oraz rzeczowych aktywów trwałych Środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej |
128,1 (4 380,2) (4 252,1) |
41,3 (3 244,6) (3 203,3) |
| Przepływy środków pieniężnych z działalności finansowej Zaciągnięcie kredytów i pożyczek |
74 841,0 | 10 618,0 |
| Spłata zobowiązań z tytułu umów leasingu finansowego | (418,9) | (323,1) |
| Spłata kredytów i pożyczek | (74 511,0) | (20 190,0) |
| Dywidendy i inne wypłaty na rzecz właścicieli | (25 491,2) | (15 932,0) |
| Odsetki zapłacone | (1 695,4) | (1 723,4) |
| Środki pieniężne netto z działalności finansowej | (27 275,5) | (27 550,5) |
| Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów | 21 704,1 | 3 428,9 |
| w tym zmiana stanu środków pieniężnych z tytułu różnic kursowych | 176,8 | (1,8) |
| Zmiana stanu środków pieniężnych i ich ekwiwalentów według sprawozdania | ||
| z sytuacji finansowej Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty w rachunku |
21 880,9 | 3 427,1 |
| bieżącym na początek okresu | (10 740,4) | (14 167,5) |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty po pomniejszeniu o kredyty w rachunku | ||
| bieżącym na koniec okresu 15 |
11 140,5 | (10 740,4) |
| w tym o ograniczonej możliwości dysponowania | - | - |
Skonsolidowane sprawozdanie ze zmian w kapitale własnym za rok kończący się 31 grudnia
| Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał zakładowy |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą |
Akcje własne |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Suma | Udziały niekontro -lujące |
Kapitał własny razem |
|
| Kapitał własny na dzień |
|||||||||
| 1 stycznia 2017 r. | 21 242,7 | 84 863,8 | (1 430,0) | - | - | 108 992,5 | 213 669,0 | 2,5 | 213 671,5 |
| Całkowite dochody za okres sprawozdawczy |
|||||||||
| Zysk netto za okres | - | - | - | - | - | 11 062,9 | 11 062,9 | 1,1 | 11 064,0 |
| Inne całkowite dochody netto za okres sprawozdawczy Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą |
- | - | (929,0) | - | - | - | (929,0) | - | (929,0) |
| Całkowite dochody ogółem za okres sprawozdawczy |
- | - | (929,0) | - | - | 11 062,9 | 10 133,9 | 1,1 | 10 135,0 |
| Transakcje z właścicielami jednostki dominującej, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym Wypłata dywidendy |
- | - | - | - | - | (25 491,2) | (25 491,2) | - | (25 491,2) |
| Dopłaty od i wypłaty do właścicieli |
- | - | - | - | - | (25 491,2) | (25 491,2) | - | (25 491,2) |
| Kapitał własny na dzień |
|||||||||
| 31 grudnia 2017 r. | 21 242,7 | 84 863,8 | (2 359,0) | - | - | 94 564,2 | 198 311,7 | 3,6 | 198 315,3 |
Grupa Kapitałowa FERRO S.A. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2017 r. (w tysiącach złotych, o ile nie zaznaczono inaczej)
| Kapitał własny właścicieli jednostki dominującej | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kapitał zakładowy |
Kapitał z emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej |
Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą |
Akcje własne |
Kapitał rezerwowy |
Zyski zatrzymane |
Suma | Udziały niekontro lujące |
Kapitał własny razem |
|
| Kapitał własny na dzień |
|||||||||
| 1 stycznia 2016 r. Całkowite dochody za |
21 242,7 | 84 863,8 | (7 900,8) | - | - | 95 837,2 | 194 042,9 | 2,9 | 194 045,8 |
| okres sprawozdawczy Zysk netto za okres |
- | - | - | - | - | 29 087,3 | 29 087,3 | (0,4) | 29 086,9 |
| Inne całkowite dochody netto za okres sprawozdawczy |
|||||||||
| Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających |
|||||||||
| za granicą Całkowite dochody |
- | - | 6 470,8 | - | - | - | 6 470,8 | - | 6 470,8 |
| ogółem za okres sprawozdawczy |
- | - | 6 470,8 | - | - | 29 087,3 | 35 558,1 | (0,4) | 35 557,7 |
| Transakcje z właścicielami jednostki dominującej, ujęte bezpośrednio w kapitale własnym |
|||||||||
| Wypłata dywidendy | - | - | - | - | - | (15 932,0) | (15 932,0) | - | (15 932,0) |
| Dopłaty od i wypłaty do właścicieli |
- | - | - | - | - | (15 932,0) | (15 932,0) | - | (15 932,0) |
| Kapitał własny na dzień |
|||||||||
| 31 grudnia 2016 r. | 21 242,7 | 84 863,8 | (1 430,0) | - | - | 108 992,5 | 213 669,0 | 2,5 | 213 671,5 |
1. Podstawowe dane o Grupie
FERRO S.A. (zwana dalej "Spółką" lub "Jednostką Dominującą") jest spółką akcyjną zarejestrowaną w Polsce pod nr KRS 0000289768. Siedziba Spółki mieści się w Skawinie, ul. Przemysłowa 7.
W dniu 1 października 2007 r., postanowieniem Sądu Rejonowego dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XII Wydział Gospodarczy KRS wykreślono dotychczasową spółkę – Ferro Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zastępując ją spółką z nową formą prawną – FERRO Spółka Akcyjna.
Jednostka Dominująca została założona zgodnie ze statutem Spółki z dnia 11 września 2007 r. na czas nieokreślony.
Przedmiotem działalności Jednostki Dominującej jest sprzedaż armatury sanitarnej, instalacyjnej, sprzętu wyposażenia hydraulicznego, grzewczego i klimatyzacji.
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok kończący się 31 grudnia 2017 r. obejmuje sprawozdania finansowe Spółki oraz jej jednostek zależnych (zwanych łącznie "Grupą" lub "Grupą Kapitałową").
Jednostką Dominującą najwyższego szczebla jest FERRO S.A.
Poza Spółką w skład Grupy Kapitałowej na dzień 31 grudnia 2017 r. wchodziły następujące podmioty:
| Nazwa spółki | Siedziba | Zakres podstawowej działalności jednostki |
Udział w kapitale / liczbie głosów |
Data objęcia kontroli/ nabycia Metoda konsolidacji |
|---|---|---|---|---|
| FERRO International Sp. z o.o. |
Skawina, Polska |
Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na eksport |
99,50% | 2004 r. metoda pełna |
| NOVASERVIS spol. s.r.o. |
Brno, Czechy |
Spółka zajmuje się sprzedażą i produkcją armatury i wyposażenia sanitarnego |
100,00% | 2011 r. metoda pełna |
| NOVASERVIS FERRO Group SRL |
Cluj - Napoca, Rumunia |
Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Rumunii |
100,00% | 2011 r. metoda pełna |
| Novaservis FERRO SK s.r.o. |
Senica, Słowacja |
Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Słowacji |
100,00% | 2013 r. metoda pełna |
| FERRO Hungary Kft. (poprzednio: Novaservis FERRO Hungary Kft.) |
Budapeszt, Węgry |
Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Węgier |
100,00% | 2014 r. metoda pełna |
| Novaservis FERRO Bulgaria Ltd. |
Płowdiw, Bułgaria |
Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy na terenie Bułgarii |
100,00% | 2015 r. metoda pełna |
2. Podstawa sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego
a) Oświadczenie zgodności
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe za rok kończący się 31 grudnia 2017 r. zostało sporządzone zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, zwanymi dalej "MSSF UE". Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało zatwierdzone przez Zarząd Jednostki Dominującej w dniu 16 kwietnia 2018 r.
MSSF UE zawierają wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz związane z nimi Interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF) poza Standardami oraz Interpretacjami, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską oraz Standardami oraz Interpretacjami, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale nie weszły jeszcze w życie.
Zmiany w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej
Pewne nowe standardy, zmiany do standardów oraz interpretacji, które obowiązują lub będą obowiązywać dla okresów sprawozdawczych kończących się po 31 grudnia 2017 roku, nie zostały uwzględnione do sporządzenia niniejszego sprawozdania finansowego. Jednakże oczekuje się, iż żadne z nich nie będzie miało istotnego wpływu na sprawozdanie Grupy
za wyjątkiem MSSF 16 Leasing, MSSF 15 Przychody z umów z klientami, MSSF 9 Instrumenty finansowe oraz KIMSF 23 Niepewność związana z ujęciem podatku dochodowego.
MSSF 16 Leasing, który będzie obowiązkowy dla sprawozdania finansowego Grupy za rok 2019, zastępuje MSR 17 Leasing oraz związane z tym standardem interpretacje. W odniesieniu do leasingobiorców nowy Standard eliminuje występujące obecnie rozróżnienie pomiędzy leasingiem finansowym oraz operacyjnym i wprowadza większość umów leasingu do sprawozdania z sytuacji finansowej.
Zgodnie z MSSF 16 umowa jest, lub zawiera w sobie, leasing jeśli w zamian za wynagrodzenie przekazuje prawo do kontroli użytkowania zidentyfikowanego składnika aktywów na dany okres. Dla takich umów nowy model wymaga ujęcia u leasingobiorców aktywów z tytułu prawa do użytkowania oraz zobowiązania z tytułu leasingu w sprawozdaniu z sytuacji finansowej. Prawa do użytkowania podlegają amortyzacji, natomiast od zobowiązania nalicza się odsetki. Spowoduje to powstanie większych kosztów w początkowej fazie leasingu, nawet w przypadku gdy jego strony uzgodniły stałe opłaty roczne.
Nowy standard przewiduje kilka wyłączeń o ograniczonej możliwości zastosowania, między innymi:
- dla umów leasingu o okresie poniżej 12 miesięcy bez opcji wykupu, oraz
- dla umów leasingu dotyczących składnika aktywów o niskiej wartości.
Ujęcie umów leasingu u leasingodawcy w większości przypadków pozostanie niezmienione w związku z utrzymanym podziałem na umowy leasingu operacyjnego oraz finansowego.
W momencie początkowego zastosowania wpływ Standardu będzie zależał od specyficznych faktów i okoliczności dotyczących umów leasingu, których jednostka będzie stroną. Z obecnych analiz wpływu Standardu na sprawozdanie finansowe Grupy wynika, że zastosowanie nowego standardu na dzień 31 grudnia 2017 roku spowodowałoby zwiększenie sumy bilansowej wynikającej z ujęcia w sprawozdaniu z sytuacji finansowej dodatkowego prawa do użytkowania przedmiotu leasingu oraz zobowiązania do dokonania płatności z tytułu leasingu w wysokości około 900 tys. zł.
MSSF 15 Przychody z umów z klientami będzie obowiązkowy dla sprawozdania finansowego Grupy za rok 2018. Standard ten zawiera zasady, które zastąpią większość szczegółowych wytycznych w zakresie ujmowania przychodów istniejących obecnie w MSSF. Zgodnie z nowym standardem jednostki będą stosować pięciostopniowy model, aby określić moment ujęcia przychodów oraz ich wysokość. Model ten zakłada, że przychody powinny być ujęte wówczas, gdy (lub w stopniu, w jakim) jednostka przekazuje klientowi kontrolę nad towarami lub usługami, oraz w kwocie, do jakiej jednostka oczekuje być uprawniona. Zależnie od spełnienia określonych kryteriów, przychody są:
- rozkładane w czasie, w sposób obrazujący wykonanie umowy przez jednostkę, lub
- ujmowane jednorazowo, w momencie, gdy kontrola nad towarami lub usługami jest przeniesiona na klienta.
MSSF 15 zawiera nowe wymogi dotyczące ujawnień, zarówno ilościowych jak i jakościowych, mających na celu umożliwienie użytkownikom sprawozdań finansowych zrozumienie charakteru, kwoty, momentu ujęcia i niepewności odnośnie przychodów i przepływów pieniężnych wynikających z umów z klientami.
Zmiany do MSSF 15 wyjaśniają niektóre wymogi Standardu oraz zawierają dodatkowe uproszczenia w zakresie okresu przejściowego dla jednostek, które wdrażają nowy Standard.
Zmiany wyjaśniają w jaki sposób należy:
- dokonywać identyfikacji zobowiązań umownych (obietnicy przeniesienia towarów lub usług);
- określać czy spółka działa we własnym imieniu dostarczając towary lub świadcząc usługi, czy działa jako agent (jest odpowiedzialna za zorganizowanie dostarczenia towarów lub świadczenie usług); oraz
- określać, czy przychód z udzielenia licencji powinien być ujęty jednorazowo czy rozłożony w czasie.
Ponadto, zmiany zawierają dwa dodatkowe uproszczenia:
- jednostka nie musi przekształcać umów, które są zakończone na początek najwcześniejszego zaprezentowanego okresu (dla jednostek stosujących pełną retrospektywną metodę); oraz
- dla umów, które podlegały modyfikacjom przed początkiem najwcześniejszego zaprezentowanego okresu, jednostka nie musi dokonać retrospektywnego przekształcenia umowy, tylko odzwierciedlić skumulowany efekt wszystkich modyfikacji, które nastąpiły przed początkiem najwcześniejszego zaprezentowanego okresu (również dla jednostek które wybiorą opcję wykazania skumulowanego efektu początkowego zastosowania na dzień zastosowania po raz pierwszy).
Z analiz wpływu Standardu na sprawozdanie finansowe Grupy wynika, że zastosowanie standardu będzie miało wpływ na ujęcie w sprawozdaniu z sytuacji finansowej rozrachunków związanych ze spodziewanym zwrotem sprzedanych towarów. Obecnie Grupa rozpoznaje rezerwę na spodziewane zwroty towarów (prezentowaną w zobowiązaniach z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych) w wysokości marży zrealizowanej na sprzedaży towarów, co do których oczekuje się, że będą zwrócone (na dzień 31 grudnia 2017 r. rezerwa ta miała wartość 203,5 tys. zł), natomiast po zastosowaniu nowego Standardu rozrachunki te będą ujmowane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej poprzez rozpoznanie składnika aktywów w kwocie kosztu własnego sprzedanych towarów, co do których oczekuje się ich zwrotu oraz zobowiązania w kwocie będącej równowartością przychodów ze sprzedaży zrealizowanych na sprzedaży towarów, co do których oczekuje się ich zwrotu. Według danych finansowych na dzień 31 grudnia 2017 r. aktywo to wynosiłoby ok. 648,0 tys. zł, a zobowiązanie 851,5 tys. zł.
Dodatkowo Grupa dokonała oceny możliwego wpływu zastosowania nowego standardu MSSF 9 Instrumenty finansowe, który stanie się obowiązujący dla sprawozdań finansowych sporządzanych za okresy rozpoczynające się od 1 stycznia 2018 roku.
Nowy standard zastępuje MSR 39 Instrumenty Finansowe: ujmowanie i wycena, z tym że jednostka ma wybór polityki rachunkowości zastosowania przepisów dotyczących rachunkowości zabezpieczeń zgodnie z MSSF 9 lub kontynuowania wytycznych MSR 39 w tym do czasu wejścia w życie standardu opartego na projekcie IASB zabezpieczeń makro, za wyjątkiem przepisów MSR 39 dotyczącym zabezpieczenia wartości godziwej ekspozycji na ryzyko stopy procentowej portfela aktywów lub zobowiązań finansowych który nadal ma zastosowanie.
Mimo że dopuszczalne metody wyceny aktywów finansowych, czyli zamortyzowany koszt, wartość godziwa przez inne całkowite dochody oraz wartość godziwa przez zysk lub stratę, są podobne do MSR 39, to kryteria klasyfikacji do poszczególnych kategorii są znacząco odmienne.
Składnik aktywów finansowych jest klasyfikowany do kategorii wycenianych po początkowym ujęciu według zamortyzowanego kosztu, jeżeli spełnione są następujące dwa warunki:
- aktywa utrzymywane są w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów w celu uzyskiwania przepływów pieniężnych wynikających z kontraktu; oraz
- jego warunki umowne powodują powstanie w określonych momentach przepływów pieniężnych stanowiących wyłącznie spłatę kapitału oraz odsetek od niespłaconej części kapitału.
W sytuacji, gdy powyższe warunki nie są spełnione (jak to ma miejsce na przykład w przypadku instrumentów kapitałowych innych jednostek), składnik aktywów finansowych jest wyceniany w wartości godziwej.
Zyski i straty z wyceny aktywów finansowych wycenianych w wartości godziwej ujmowane są w wyniku bieżącego okresu, za wyjątkiem aktywów utrzymywanych w ramach modelu biznesowego, którego celem jest utrzymywanie aktywów zarówno w celu uzyskania przepływów pieniężnych z kontraktów jak i ich sprzedaż – dla tych aktywów zyski i straty z wyceny ujmowane są w innych całkowitych dochodach.
Ponadto w przypadku, gdy inwestycja w instrument kapitałowy nie jest przeznaczona do obrotu, MSSF 9 daje możliwość dokonania nieodwracalnej decyzji o wycenie takiego instrumentu finansowego, w momencie początkowego ujęcia, w wartości godziwej przez inne całkowite dochody (w tym zyski lub straty z tytułu różnic kursowych). Wartości ujęte w innych całkowitych dochodach w związku z powyższą wyceną nie mogą w późniejszych okresach zostać przekwalifikowane do wyniku bieżącego okresu bez względu na okoliczności.
W przypadku instrumentów dłużnych wycenianych w wartości godziwej przez inne całkowite dochody, przychody z tytułu odsetek, oczekiwane straty kredytowe oraz zyski i straty z tytułu różnic kursowych są ujmowane w zysku lub stracie tak jak w przypadku aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie. Pozostałe zyski i straty są ujmowane w innych całkowitych dochodach oraz przekwalifikowane do wyniku bieżącego okresu przy wyłączeniu.
W zakresie szacunku utraty wartości aktywów finansowych MSSF 9 zastępuje model "straty poniesionej" zawarty w MSR 39 modelem "straty oczekiwanej", co oznacza, że zdarzenie powodujące powstanie straty nie musiałoby poprzedzać jej rozpoznania i utworzenia odpisu. Nowy model utraty wartości będzie miał zastosowanie do aktywów wycenianych w zamortyzowanym koszcie oraz wartości godziwej przez inne całkowite dochody, za wyjątkiem inwestycji w instrumenty kapitałowe oraz aktywów wynikających z umów.
MSSF 9 wprowadza również nowy model rachunkowości zabezpieczeń, który w większym stopniu łączy rachunkowość zabezpieczeń z zarządzaniem ryzykiem. Rodzaje powiązań zabezpieczających pozostają niezmienione (wartość godziwa, przepływy pieniężne oraz inwestycje netto w zagranicznych przedsięwzięciach), lecz standard wymaga dodatkowych osądów.
Standard zawiera dodatkowe wymogi w zakresie osiągnięcia, kontynuowania oraz zakończenia rachunkowości zabezpieczeń oraz pozwala wyznaczyć dodatkowe ekspozycje na instrumenty zabezpieczane.
MSSF 9 wymaga obszernych dodatkowych ujawnień w zakresie zarządzania ryzykiem przez jednostki oraz stosowanych zabezpieczeń.
Z analiz wpływu Standardu na sprawozdanie finansowe Grupy wynika, że zastosowanie nowych regulacji może mieć wpływ na ustalenie kwoty odpisu aktualizującego należności w wysokości równej oczekiwanym stratom. Straty z tytułu utraty wartości prawdopodobnie wzrosną i staną się bardziej niestabilne dla aktywów w zakresie modelu utraty wartości wg MSSF 9. Szacując kwotę oczekiwanych strat kredytowych, Grupa uwzględni ważone prawdopodobieństwo możliwych przyszłych strat oraz wartość pieniądza w czasie.
Grupa oszacowała, że zastosowanie nowego standardu w odniesieniu do danych za okres sprawozdawczy kończący się 31 grudnia 2017 r. spowodowałoby powstaniem dodatkowych odpisów aktualizujących wartość należności handlowych w wysokości około 270 tys. zł.
Nowe regulacje dotyczące zasad klasyfikacji nie będą miały istotnego wpływu na zmianę ujęcia instrumentów finansowych Grupy.
KIMSF 23 Niepewność Związana z Ujęciem Podatku Dochodowego, który będzie obowiązujący dla sprawozdań finansowych sporządzanych za okresy rozpoczynające się od 1 stycznia 2019 roku, wyjaśnia ujęcie podatku dochodowego, w przypadku gdy zastosowane podejście nie zostało jeszcze zaakceptowane przez organy podatkowe, oraz ma na celu zwiększenie przejrzystości. Kluczową z punktu widzenia KIMSF 23 kwestią jest ocena prawdopodobieństwa zaakceptowania wybranego ujęcia podatkowego przez organy podatkowe. W przypadku jeśli jest prawdopodobne, że organy podatkowe zaakceptują ujęcie podatkowe, co do którego występuje niepewność, to należy ująć podatki w sprawozdaniu finansowym spójnie z zeznaniami podatkowymi bez odzwierciedlenia niepewności w ujęciu podatku bieżącego oraz odroczonego. W przeciwnym wypadku podstawę opodatkowania (lub stratę podatkowa), wartości podatkowe oraz niewykorzystane straty podatkowe należy ująć w kwocie, która w lepszy sposób odzwierciedli rozstrzygnięcie niepewności, przy wykorzystaniu jednego najbardziej prawdopodobnego wyniku bądź wartości oczekiwanej (sumy ważonych prawdopodobieństwem możliwych rozwiązań). Jednostka musi założyć, że organy podatkowe dokonają weryfikacji niepewnego ujęcia podatkowego oraz mają pełną wiedzę o tym zagadnieniu.
Z analiz wpływu Interpretacji na sprawozdanie finansowe Grupy wynika, że zastosowanie nowych regulacji w odniesieniu do danych za okres sprawozdawczy kończący się 31 grudnia 2017 r. spowodowałoby, że aktywo warunkowe wynikające z zapłaty w 2017 r. dodatkowego zobowiązania podatkowego za 2014 r., opisane w nocie 23 niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, nie byłoby już traktowane jako pozabilansowe aktywo warunkowe, ale zostałoby ujęte w sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy jako należność.
b) Podstawa wyceny
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone w oparciu o zasadę kosztu historycznego, za wyjątkiem aktywów i pasywów wycenianych według wartości godziwej: instrumentów pochodnych, instrumentów finansowych dostępnych do sprzedaży oraz instrumentów finansowych nie będących instrumentami finansowymi wycenianych w wartości godziwej przez wynik finansowy.
c) Waluta funkcjonalna i prezentacyjna
Dane w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym zostały zaprezentowane w złotych polskich, po zaokrągleniu do pełnych tysięcy. Złoty polski jest walutą funkcjonalną Jednostki Dominującej.
d) Dokonane osądy i oszacowania
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego zgodnie z MSSF UE wymaga od Zarządu osądów, szacunków i założeń, które mają wpływ na przyjęte zasady oraz prezentowane wartości aktywów, pasywów, przychodów oraz kosztów. Szacunki oraz związane z nimi założenia opierają się na doświadczeniu historycznym oraz innych czynnikach, które są uznawane za racjonalne w danych okolicznościach, a ich wyniki dają podstawę osądu, co do wartości księgowej netto aktywów i zobowiązań, która nie wynika bezpośrednio z innych źródeł. Faktyczna wartość może różnić się od wartości szacowanej.
Szacunki i związane z nimi założenia podlegają bieżącej weryfikacji. Zmiana szacunków księgowych jest ujęta w okresie, w którym dokonano zmiany szacunku lub w okresach bieżącym i przyszłych, jeżeli dokonana zmiana szacunku dotyczy zarówno okresu bieżącego, jak i okresów przyszłych.
Kluczowe osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego pozostały niezmienione w stosunku do osądów i szacunków przyjętych przy sporządzaniu skonsolidowanego sprawozdania finansowego za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2016 r. za wyjątkiem szacunku dotyczącego niepewności podatkowej związanej z transakcją podwyższenia kapitału w spółce zależnej Novaservis spol. s.r.o., która miała miejsce w 2012 r., opisanej w nocie 19.
Osądy oraz szacunki dokonywane przez Zarząd przy zastosowaniu MSSF UE, które mają istotny wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe, zostały przedstawione w notach 11, 13, 14, 18, 19 i 24.
e) Założenie kontynuacji działalności gospodarczej
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zostało sporządzone przy założeniu kontynuacji działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Na dzień sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego nie istnieją żadne okoliczności wskazujące na zagrożenie kontynuacji działalności gospodarczej przez Grupę.
3. Opis ważniejszych stosowanych zasad rachunkowości
Zasady polityki rachunkowości przedstawione poniżej stosowane były w odniesieniu do wszystkich okresów zaprezentowanych w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym.
a) Zasady konsolidacji
(i) Jednostki zależne
Jednostkami zależnymi są jednostki kontrolowane przez Jednostkę Dominującą. Kontrola ma miejsce wtedy, gdy Jednostka Dominująca posiada zdolność kierowania bezpośrednio lub pośrednio polityką finansową i operacyjną danej jednostki, w celu uzyskiwania korzyści płynących z jej działalności. Przy ocenie stopnia kontroli bierze się pod uwagę wpływ istniejących i potencjalnych praw głosu, które na dzień sprawozdawczy mogą zostać zrealizowane lub mogą podlegać konwersji.
Sprawozdania finansowe spółek zależnych uwzględniane są w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym począwszy od dnia uzyskania nad nimi kontroli aż do momentu jej wygaśnięcia.
(ii) Jednostki współzależne
Jednostki współzależne są to jednostki, nad których działalnością na skutek uzgodnień umownych Grupa sprawuje współkontrolę. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe zawiera udział Grupy w aktywach netto jednostek współzależnych ujmowany metodą praw własności, od momentu uzyskania współkontroli do momentu jej wygaśnięcia. W przypadku, gdy udział Grupy w stratach przewyższa wartość udziałów w jednostce stowarzyszonej lub współzależnej, wartość bilansowa jest wyceniona po wartości "zero". Wówczas ujmowanie wszelkich dodatkowych strat jest zaniechane, za wyjątkiem strat wynikających z przyjęcia na siebie przez Grupę prawnych lub zwyczajowych obowiązków lub z faktu dokonania płatności w imieniu jednostki stowarzyszonej lub współzależnej.
(iii) Procedury konsolidacyjne
W celu sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego stosuje się następujące procedury konsolidacyjne:
- wyłączenie na dzień nabycia wartości księgowej inwestycji Jednostki Dominującej w każdej z jednostek zależnych oraz tej części kapitału własnego jednostek zależnych, która odpowiada udziałowi Jednostki Dominującej,
- określenie udziałów niesprawujących kontroli w kapitale własnym jednostek zależnych oraz w wyniku finansowym konsolidowanych jednostek zależnych za dany okres sprawozdawczy,
- wyłączenie rozrachunków wewnętrznych pomiędzy jednostkami Grupy,
- wyłączenie wszelkich niezrealizowanych zysków powstałych na transakcjach w obrębie Grupy,
- wyłączenie niezrealizowanych strat powstałych na transakcjach w obrębie Grupy, ale wyłącznie w przypadku, gdy nie występują przesłanki wskazujące na utratę wartości,
- wyłączenie przychodów oraz kosztów związanych z transakcjami wewnątrz Grupy.
(iv) Połączenie jednostek gospodarczych
Połączenia jednostek są rozliczane metodą nabycia na dzień nabycia, który jest dniem, w którym Grupa obejmuje kontrolę nad jednostką nabywaną. Grupa ujmuje wartość firmy na dzień nabycia jako wartość godziwą przekazanej zapłaty; powiększoną o:
- ujętą wartość udziałów niekontrolujących w jednostce przejmowanej; powiększoną o
- wartość godziwą dotychczas posiadanych kapitałów w jednostce nabywanej, jeśli połączenie odbywa się etapami; pomniejszoną o
- ujętą wartość netto (wartość godziwą) nabytych identyfikowalnych aktywów oraz przejętych zobowiązań i zobowiązań warunkowych.
W sytuacji, gdy różnica przybiera wartość ujemną, zysk na okazyjnym nabyciu jest ujmowany w sprawozdaniu z zysków lub strat bieżącego okresu na dzień przejęcia w pozycji pozostałe przychody operacyjne.
Wartość godziwa przekazanej zapłaty nie zawiera kwot związanych z rozliczeniem wcześniej istniejących powiązań. Kwoty te zasadniczo są ujmowane w sprawozdaniu z zysków lub strat bieżącego okresu.
Koszty związane z nabyciem, inne niż odnoszące się do emisji instrumentów dłużnych lub kapitałowych, które Grupa ponosi w związku z połączeniem jednostek rozlicza się jako koszt okresu, w którym zostały poniesione.
Zapłata warunkowa jest ujmowana w wartości godziwej na dzień nabycia. Jeśli zapłata warunkowa klasyfikowana jest jako składnik kapitału własnego, nie jest ponownie wyceniana, a jej rozliczenie jest ujęte w kapitałach. W innym przypadku późniejsze zmiany wartości godziwej zapłaty warunkowej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
b) Waluty obce
(i) Transakcje w walucie obcej
Transakcje wyrażone w walutach obcych w dniu dokonania transakcji ujmowane są w walucie funkcjonalnej jednostki przy zastosowaniu kursu wymiany waluty obcej, obowiązujący na dzień zawarcia transakcji. Rozchód środków pieniężnych w walucie obcej wyceniany jest metodą FIFO. Przy zakupie środków pieniężnych w walucie obcej stosuje się kurs zawarcia transakcji.
Pozycje pieniężne wyrażone w walucie obcej są przeliczane na dzień sprawozdawczy według średniego kursu NBP dla danej waluty obowiązującego na ten dzień. Różnice kursowe wynikające z rozliczenia transakcji w walutach obcych oraz wyceny bilansowej aktywów i pasywów pieniężnych wyrażonych w walutach obcych ujmowane są w wyniku finansowym. Niepieniężne pozycje aktywów i zobowiązań wyceniane według kosztu historycznego w walucie obcej są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego w dniu dokonania transakcji. Niepieniężne pozycje bilansowe wyrażone w walucie obcej wyceniane według wartości godziwej są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień szacowania wartości godziwej.
(ii) Przeliczanie jednostki działającej za granicą
Aktywa i zobowiązania jednostek działających za granicą, włączając wartość firmy i korekty dotyczące wartości godziwej dokonywane przy konsolidacji, są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień sprawozdawczy.
Przychody i koszty jednostek działających za granicą są przeliczane według średniego kursu NBP obowiązującego na dzień transakcji. Różnice kursowe powstałe przy przeliczeniu są ujmowane w innych całkowitych dochodach i prezentowane jako "Różnice kursowe z przeliczenia sprawozdań finansowych jednostek działających za granicą" w kapitałach. W sytuacji, gdy kontrola lub znaczący wpływ nad jednostką działającą za granicą zostaje utracona, skumulowana wartość różnic kursowych z przeliczenia jest przeklasyfikowywana do zysku lub straty bieżącego okresu.
c) Instrumenty finansowe
(i) Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne
Inne niż pochodne instrumenty finansowe obejmują inwestycje kapitałowe, dłużne papiery wartościowe, należności z tytułu dostaw i usług i pozostałe należności, udzielone pożyczki, środki pieniężne i ich ekwiwalenty, zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych, zobowiązania z tytułu dostaw i usług i pozostałe zobowiązania.
Instrumenty finansowe inne niż instrumenty pochodne są ujmowane początkowo według wartości godziwej powiększonej - za wyjątkiem inwestycji wycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy - o bezpośrednie koszty związane z nabyciem (poza wyjątkami opisanymi poniżej).
Instrument finansowy jest ujmowany, jeśli Grupa staje się stroną umowy danego instrumentu finansowego. Aktywa finansowe zostają wyłączone ze sprawozdania z sytuacji finansowej, jeśli wynikające z umowy prawa Grupy do przepływów pieniężnych z aktywów finansowych wygasną lub jeśli Grupa przeniesie aktywa finansowe nie zachowując nad nimi (lub związanymi zeń ryzykami i korzyściami) kontroli. Standaryzowane transakcje kupna i sprzedaży składnika aktywów finansowych są ujmowane na dzień zawarcia transakcji, tj. w dniu, w którym Grupa zobowiąże się do kupna lub sprzedaży aktywa. Zobowiązania finansowe przestają być wykazywane w sprawozdaniu z sytuacji finansowej, jeśli zobowiązania te wygasną (to znaczy, kiedy obowiązek określony w umowie został wypełniony, umorzony lub wygasł).
Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności
Jeśli Grupa ma zamiar i możliwość utrzymywania dłużnych papierów wartościowych (bonów i obligacji Skarbu Państwa i innych) do terminu wymagalności, zostają one zaklasyfikowane do aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności. Aktywa finansowe utrzymywane do terminu wymagalności są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne. Wycena aktywów finansowych w terminie późniejszym odbywa się według zamortyzowanego kosztu z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o ewentualne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Zbycie lub przeklasyfikowanie większej niż nieznaczącej kwoty aktywów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności, w terminie innym niż blisko upływu terminu wymagalności, powoduje, iż Grupa przekwalifikowuje wszystkie inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności do inwestycji przeznaczonych do sprzedaży oraz powoduje, iż do końca roku obrotowego oraz przez dwa kolejne lata obrotowe Grupa nie może ujmować nabywanych inwestycji do kategorii instrumentów finansowych utrzymywanych do terminu wymagalności.
Aktywa finansowe wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy
Aktywa finansowe są klasyfikowane jako inwestycja wyceniana według wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli są przeznaczone do obrotu lub zostaną wyznaczone do wyceny w wartości godziwej przez wynik finansowy przy początkowym ujęciu. Aktywa finansowe są zaliczane do wycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy, jeśli Grupa aktywnie zarządza takimi inwestycjami i podejmuje decyzje odnośnie kupna i sprzedaży na podstawie ich wartości godziwej. Koszty transakcyjne związane z inwestycją zostają ujęte jako zysk lub strata bieżącego okresu w dacie poniesienia. Wszelkie zyski i straty dotyczące tych inwestycji ujmowane są jako zysk lub strata bieżącego okresu.
Pożyczki i należności
Pożyczki i należności są aktywami finansowymi, o ustalonych lub możliwych do ustalenia płatnościach, które nie są notowane na aktywnym rynku. Takie aktywa są początkowo ujmowane według wartości godziwej powiększonej o inne bezpośrednio dające się przyporządkować koszty transakcyjne. Wycena pożyczek i należności w terminie późniejszym odbywa się według zamortyzowanego kosztu, z zastosowaniem metody efektywnej stopy procentowej, po pomniejszeniu o ewentualne odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości.
Pożyczki i należności obejmują należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności.
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
Środki pieniężne i ich ekwiwalenty obejmują środki pieniężne w kasie oraz depozyty bankowe na żądanie o początkowym okresie zapadalności do trzech miesięcy. Saldo środków pieniężnych i ich ekwiwalentów wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych składa się z określonych powyżej środków pieniężnych i ich ekwiwalentów, pomniejszonych dodatkowo o niespłacone kredyty w rachunkach bieżących, stanowiące integralną część systemu zarządzania środkami pieniężnymi Grupy.
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży
Aktywa finansowe dostępne do sprzedaży obejmują inne niż pochodne aktywa finansowe wyznaczone jako dostępne do sprzedaży i niesklasyfikowane w żadnej z poprzednich kategorii.
Po początkowym ujęciu aktywa finansowe dostępne do sprzedaży są wyceniane według wartości godziwej, a skutki zmiany w wartości godziwej, inne niż odpisy z tytułu utraty wartości oraz różnic kursowych od instrumentów kapitałowych dostępnych do sprzedaży, są ujmowane w innych całkowitych dochodach. Na dzień wyłączenia inwestycji z ksiąg rachunkowych, skumulowaną wartość zysków lub strat ujętych uprzednio w innych całkowitych dochodach ujmuje się w zysku lub stracie okresu bieżącego.
Zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi
Wyemitowane instrumenty dłużne oraz zobowiązania podporządkowane są ujmowane w księgach rachunkowych Grupy na dzień ich powstania. Wszystkie pozostałe zobowiązania finansowe, w tym zobowiązania wyceniane według wartości godziwej przez wynik finansowy, są początkowo ujmowane na dzień zawarcia transakcji, w którym Grupa staje się stroną zobowiązującej umowy do wydania instrumentu finansowego.
Grupa wyłącza z ksiąg zobowiązanie finansowe, kiedy zobowiązanie zostanie spłacone, umorzone lub ulegnie przedawnieniu.
Aktywa i zobowiązanie finansowe kompensuje się ze sobą i wykazuje w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej w kwocie netto, wyłącznie jeśli Grupa posiada ważny prawnie tytuł do kompensaty określonych aktywów i zobowiązań finansowych i zamierza rozliczyć daną transakcję w wartości netto poddanych kompensacie składników aktywów i zobowiązań finansowych lub zamierza jednocześnie podlegające kompensacie aktywa finansowe zrealizować, a zobowiązania finansowe rozliczyć.
Grupa posiada następujące zobowiązania finansowe nie będące instrumentami pochodnymi: zobowiązania z tytułu kredytów i pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania.
Tego typu zobowiązania finansowe początkowo ujmowane są według wartości godziwej powiększonej o dające się bezpośrednio przyporządkować koszty transakcyjne. Po początkowym ujęciu zobowiązania te wycenianie są według zamortyzowanego kosztu przy użyciu metody efektywnej stopy procentowej.
(ii) Pochodne instrumenty finansowe
Wbudowane instrumenty pochodne są wydzielane z kontraktu bazowego i wykazywane oddzielnie, jeśli cechy ekonomiczne i ryzyka kontraktu bazowego i wbudowanego instrumentu pochodnego nie są blisko powiązane, oddzielny instrument o tych samych warunkach, co wbudowany instrument pochodny odpowiadałby definicji instrumentu pochodnego i złożony instrument nie jest wyceniany według wartości godziwej przez wynik finansowy.
Pochodne instrumenty finansowe są ujmowane początkowo w wartości godziwej; przynależne koszty transakcji są ujmowane w wyniku finansowym w momencie poniesienia. Po początkowym ujęciu, Grupa wycenia pochodne instrumenty finansowe w wartości godziwej, zyski i straty wynikające ze zmiany wartości godziwej ujmuje się w podany poniżej sposób.
Zabezpieczenia przepływów pieniężnych
Jeśli pochodny instrument finansowy jest stosowany jako zabezpieczenie przepływów pieniężnych wynikających z określonego aktywa lub zobowiązania lub z wysoce prawdopodobnej przyszłej transakcji, część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym, która stanowi efektywne zabezpieczenie, ujmuje się w innych całkowitych dochodach i prezentuje, jako osobną pozycję z tytułu zabezpieczenia, w kapitale własnym. Nieefektywną część zysków lub strat związanych z instrumentem zabezpieczającym ujmuje się natychmiast jako zysk lub stratę bieżącego okresu.
Jeśli instrument zabezpieczający przestaje spełniać kryteria rachunkowości zabezpieczeń, wygasa, zostaje sprzedany, rozwiązany lub wykonany, Grupa zaprzestaje stosowania zasad rachunkowości zabezpieczeń. Zyski lub straty poprzednio ujęte w kapitałach pozostawia się tam aż do momentu realizacji transakcji. Kiedy instrument zabezpieczany nie jest aktywem finansowym, w momencie jego ujęcia jego wartość koryguje się o kwoty ujęte w kapitałach. W pozostałych przypadkach kwoty odniesione bezpośrednio na kapitał własny ujmuje się w wyniku finansowym w tym samym okresie lub okresach, w których zabezpieczana planowana transakcja wywiera wpływ na wynik finansowy.
Zabezpieczenia pieniężnych aktywów i zobowiązań w walutach obcych
Jeśli pochodny instrument finansowy jest użyty do ekonomicznego zabezpieczenia ryzyka wynikającego z różnic kursowych związanych z ujętym pieniężnym aktywem lub zobowiązaniem, nie stosuje się rachunkowości zabezpieczeń, a wszystkie zyski i straty związane z instrumentem zabezpieczającym ujmowane są w wyniku finansowym.
Wydzielone wbudowane instrumenty pochodne
Zmiany wartości godziwej wydzielonych wbudowanych instrumentów pochodnych ujmuje się natychmiast w wyniku finansowym.
Pozostałe instrumenty pochodne nieprzeznaczone do obrotu
Gdy instrument pochodny nie został wyznaczony jako instrument zabezpieczający, wszelkie zmiany jego wartości godziwej są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu.
d) Kapitał własny
Akcje zwykłe
Akcje zwykłe ujmuje się w kapitale własnym. Koszty bezpośrednio związane z emisją akcji zwykłych i opcji na akcje pomniejszają wartość kapitału.
Akcje uprzywilejowane
Akcje uprzywilejowane są ujmowane w kapitale własnym, jeśli nie podlegają umorzeniu lub podlegają umorzeniu wyłącznie na wniosek Spółki, a wypłata dywidendy z tych akcji jest nieobowiązkowa. Wypłaty dywidend wpływają bezpośrednio na wartość kapitału.
Akcje uprzywilejowane są ujmowane jako zobowiązania, jeśli podlegają umorzeniu na określoną datę lub na wniosek posiadacza akcji lub jeśli wypłata dywidend jest obligatoryjna. Wypłacone dywidendy są ujmowane jako koszty odsetek w wyniku finansowym.
Zakup akcji własnych
W przypadku zakupu akcji własnych, kwota zapłaty z tego tytułu wraz z kosztami bezpośrednimi przeprowadzenia transakcji, wykazywana jest jako pomniejszenie kapitału własnego. Zakupione akcje własne wykazywane są jako odrębna pozycja kapitału własnego ze znakiem ujemnym.
e) Rzeczowe aktywa trwałe
(i) Własne składniki rzeczowych aktywów trwałych
Grupa dokonuje początkowej wyceny rzeczowych aktywów trwałych według ceny nabycia lub kosztu wytworzenia. Pozycje rzeczowych aktywów trwałych, które zostały przeszacowane do wartości godziwej na dzień 1 stycznia 2005 r., czyli dzień zastosowania po raz pierwszy przez Grupę MSSF UE, są wyceniane w oparciu o koszt założony, który stanowi wartość godziwą na dzień dokonania przeszacowania.
Rzeczowe aktywa trwałe wyceniane są po koszcie obejmującym cenę nabycia oraz koszty pozwalające się bezpośrednio przyporządkować, poniesione w celu dostosowania składnika aktywów do miejsca i warunków potrzebnych do rozpoczęcia jego funkcjonowania. Po początkowym ujęciu rzeczowe aktywa trwałe wykazuje się wg ceny nabycia lub kosztu wytworzenia pomniejszonych o zakumulowaną amortyzację oraz zakumulowane odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości (zob. pkt. 3i). Koszty bieżącego utrzymania środka trwałego, konserwacje, naprawy, remonty i okresowe przeglądy zaliczane są na wynik finansowy okresu, w którym zostały poniesione.
Grupa Kapitałowa aktywuje koszty finansowania zewnętrznego, jeżeli są one bezpośrednio związane z nabyciem, budową lub wytworzeniem aktywów trwałych. Aktywowanie kosztów finansowania zewnętrznego zostaje zawieszone, jeżeli działalność inwestycyjna została przerwana na dłuższy okres czasu.
Grupa przestaje aktywować koszty finansowania zewnętrznego, jeśli działania niezbędne do przygotowania dostosowanego składnika aktywów do użytku są zakończone.
Nie aktywowane koszty zewnętrznego finansowania są odnoszone bezpośrednio do wyniku finansowego.
(ii) Dotacje do składników rzeczowych aktywów trwałych
W przypadku otrzymania dotacji na zakup rzeczowych aktywów trwałych dotacje te pomniejszają wartość początkową dofinansowanego składnika rzeczowych aktywów trwałych. Wartość przyznanej dotacji jest zatem amortyzowana przez okres ekonomicznej użyteczności danego składnika rzeczowych aktywów trwałych.
(iii) Amortyzacja oraz utrata wartości
Rzeczowe aktywa trwałe amortyzowane są od momentu, kiedy są one dostępne do użytkowania.
Grunty nie są amortyzowane.
Składniki rzeczowych aktywów trwałych, względnie ich istotne i odrębne części składowe amortyzowane są metodą liniową przez okres użytkowania przy uwzględnieniu wartości rezydualnej.
Grupa Kapitałowa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii środków trwałych:
- budynki do 40 lat,
- urządzenia i maszyny do 10 lat,
- pojazdy do 10 lat,
- inne do 5 lat.
Wartość końcowa oraz okres amortyzacji są okresowo, co najmniej na koniec każdego roku finansowego, weryfikowane. Ewentualne zmiany szacunków wartości końcowej lub okresu amortyzacji korygują wysokość odpisów amortyzacyjnych w następnych latach.
(iv) Składniki rzeczowych aktywów trwałych użytkowane na podstawie umów leasingu
Umowy leasingowe, w ramach których Grupa ponosi praktycznie całość ryzyka oraz czerpie praktycznie wszystkie korzyści wynikające z posiadania składników rzeczowych aktywów trwałych klasyfikowane są jako umowy leasingu finansowego.
Aktywa nabyte w drodze leasingu finansowego są wykazywane początkowo w wartości godziwej lub wartości bieżącej minimalnych opłat leasingowych, w zależności od tego, która z tych kwot jest niższa, a następnie pomniejszane o odpisy amortyzacyjne oraz odpisy z tytułu utraty wartości (zob. pkt 3i). Używane na podstawie leasingu finansowego składniki rzeczowych aktywów trwałych podlegają amortyzacji według zasad stosowanych dla własnych środków trwałych. Jeżeli brak jest pewności, że po zakończeniu umowy leasingu Grupa otrzyma prawo własności, aktywa te są amortyzowane w okresie krótszym spośród okresu leasingu i okresu użyteczności.
Minimalne płatności leasingowe z tytułu leasingu finansowego są rozdzielane na część stanowiącą koszt finansowania oraz część zmniejszającą zobowiązanie. Część stanowiąca koszt finansowania jest przypisywana do poszczególnych okresów w czasie trwania umowy leasingu przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej.
Umowy leasingowe niebędące umowami leasingu finansowego są traktowane jak leasing operacyjny.
f) Wartości niematerialne
Wartości niematerialne to możliwe do zidentyfikowania niepieniężne składniki aktywów nie mające postaci fizycznej, które zostały nabyte lub wytworzone, takie jak:
- programy komputerowe,
- patenty,
- prawa autorskie,
- znaki firmowe i towarowe,
- licencje.
Wartości niematerialne to także nabyte w ramach połączenia jednostek gospodarczych znaki towarowe oraz wartość firmy.
Nie stanowią wartości niematerialnych nakłady poniesione na wytworzenie we własnym zakresie znaków towarowych i znaków firmowych.
Początkowo wartości niematerialne wyceniane są po cenie nabycia lub koszcie wytworzenia. Zakupiony lub wytworzony składnik wartości niematerialnych jest ujmowany, gdy:
- jest prawdopodobne, że osiągnie przyszłe korzyści ekonomiczne, które można przypisać do danego składnika aktywów,
- można wiarygodnie ustalić cenę nabycia lub koszt danego składnika.
Amortyzacja naliczana jest liniowo. Poprawność okresów amortyzacji oraz wartości końcowej jest weryfikowana na koniec roku obrotowego.
Późniejsze wydatki na składniki istniejących wartości niematerialnych podlegają aktywowaniu tylko wtedy, gdy zwiększają przyszłe korzyści ekonomiczne związane z danym składnikiem. Pozostałe nakłady ujmowane są jako koszty w momencie poniesienia.
Wartości niematerialne co do zasady amortyzowane są metodą liniową biorąc pod uwagę okres ich użytkowania, chyba, że nie jest on określony. Wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania oraz te, które jeszcze nie są użytkowane poddaje się co roku weryfikacji pod kątem ewentualnej utraty wartości, w odniesieniu do poszczególnych aktywów lub na poziomie ośrodka wypracowującego środki pieniężne. W przypadku pozostałych wartości niematerialnych dokonywana jest coroczna ocena, czy wystąpiły przesłanki, które mogą świadczyć o utracie ich wartości.
Grupa Kapitałowa zakłada poniższe okresy użytkowania dla poszczególnych kategorii wartości niematerialnych:
- licencje, prawa do patentów i pokrewne od 1 do 10 lat,
- znaki towarowe nieokreślony okres użytkowania,
- programy komputerowe od 2 do 10 lat.
g) Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Aktywa trwałe (lub aktywa i zobowiązania stanowiące grupę przeznaczoną do zbycia), co do których zakładane jest, że wypracują one korzyści dla jednostki w wyniku sprzedaży, a nie w wyniku długotrwałego użytkowania, są klasyfikowane jako przeznaczone do sprzedaży. Bezpośrednio przed przeklasyfikowaniem do grupy przeznaczonych do sprzedaży, aktywa te (lub składniki grupy przeznaczonej do zbycia) są wyceniane zgodnie z zasadami rachunkowości właściwymi dla tego aktywa. Następnie na dzień początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży, aktywa trwałe lub grupa przeznaczona do zbycia są ujmowane według niższej z dwóch wartości: wartości księgowej netto lub wartości godziwej pomniejszonej o koszty doprowadzenia do sprzedaży.
Ewentualny odpis z tytułu trwałej utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest w pierwszej kolejności ujmowany jako zmniejszenie wartości firmy, a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej netto pozostałych składników na zasadzie proporcjonalnej z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych i nieruchomości inwestycyjnych, które są nadal wyceniane stosownie do grupowych zasad rachunkowości. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w wyniku finansowym. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio ujętych strat z tytułu utraty wartości.
h) Zapasy
Zapasy wycenia się według niższej z wartości:
- cena nabycia lub koszt wytworzenia,
- możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto.
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia składają się wszystkie koszty zakupu, przetworzenia i pozostałe koszty poniesione w trakcie doprowadzania zapasów do ich obecnego miejsca i stanu.
Na koszty zakupu składają się: cena zakupu, cła importowe i inne podatki, koszty transportu, koszty przeładunku i inne koszty bezpośrednio związane z nabyciem wyrobów gotowych, materiałów lub usług, pomniejszone o opusty, rabaty i tym podobne.
Na koszty przetworzenia składają się:
- koszty bezpośrednio związane z jednostkami produkcyjnymi,
- stałe i zmienne ogólne koszty produkcji ponoszone podczas przetwarzania materiałów w wyroby gotowe.
Stałe koszty ogólne produkcji przypisuje się do jednostek produkcyjnych w wysokości ustalonej na podstawie normalnej zdolności produkcyjnej tych jednostek (produkcja prowadzona na średnim poziomie przez kilka sezonów w warunkach normalnych). W okresach o wyjątkowo wysokiej produkcji wielkość przypisywanych stałych kosztów produkcji zmniejsza się, aby uniknąć wyceny zapasów powyżej kosztów wytworzenia.
Pozostałe koszty zalicza się do ceny nabycia lub kosztu wytworzenia w zakresie, w jakim zostały poniesione w celu doprowadzenia zapasów do ich obecnego miejsca i stanu.
Grupa Kapitałowa stosuje metodę FIFO ("pierwsze weszło, pierwsze wyszło"). Taka sama metoda ustalania ceny nabycia i kosztu wytworzenia jest stosowana dla wszystkich zapasów o podobnym charakterze i przeznaczeniu.
Przykładami kosztów wyłączonych z ceny nabycia lub kosztu wytworzenia zapasów i ujmowanych jako koszty okresu są koszty magazynowania, koszty administracyjne, ogólne, które nie są poniesione w celu dostosowania produktu do wymagań klienta, koszty sprzedaży oraz koszty większego niż normalnie poziomu odpadów.
Możliwa do uzyskania cena sprzedaży netto to szacowana cena sprzedaży w trakcie normalnej działalności pomniejszona o szacowany koszt wykończenia i szacowany koszt doprowadzenia do sprzedaży (np. koszty marketingu, sprzedaży i dystrybucji).
i) Odpisy z tytułu utraty wartości aktywów
(i) Aktywa finansowe (w tym należności)
Na koniec każdego okresu sprawozdawczego Grupa ocenia, czy istnieją obiektywne dowody utraty wartości składników aktywów finansowych niewycenianych według wartości godziwej przez wynik finansowy.
Uznaje się, że składnik aktywów finansowych utracił wartość, gdy po jego początkowym ujęciu istnieją obiektywne przesłanki wystąpienia zdarzenia powodującego utratę wartości, mogącego mieć negatywny, wiarygodnie oszacowany wpływ na wartość przyszłych przepływów pieniężnych związanych z danym składnikiem aktywów.
Do obiektywnych przesłanek utraty wartości aktywów finansowych (w tym instrumentów kapitałowych) zalicza się niespłacenie albo zaleganie w spłacie długu przez dłużnika; restrukturyzację długu dłużnika, na którą Grupa wyraziła zgodę ze względów ekonomicznych lub prawnych wynikających z trudności finansowych pożyczkobiorcy, a której w innym wypadku Grupa by nie udzieliła; okoliczności świadczące o wysokim poziomie prawdopodobieństwa bankructwa dłużnika lub emitenta; zanik aktywnego rynku na dany składnik aktywów finansowych. Ponadto, w przypadku inwestycji w instrumenty kapitałowe, za obiektywną przesłankę utraty wartości aktywów finansowych uważa się znaczący i przedłużający się spadek wartości godziwej takiej inwestycji poniżej ceny jej nabycia.
Grupa ocenia przesłanki świadczące o utracie wartości należności lub inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności zarówno na poziomie pojedynczego składnika aktywów jak i w odniesieniu do grup aktywów. W przypadku indywidualnie istotnych należności i inwestycji utrzymywanych do terminu wymagalności, przeprowadza się test na utratę wartości pojedynczego składnika aktywów.
Wszystkie indywidualnie istotne należności i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności, dla których nie stwierdzono przesłanek utraty wartości w oparciu o indywidualną ocenę, są następnie poddawane grupowej ocenie w celu stwierdzenia, czy nie wystąpiła inaczej niezidentyfikowana utrata wartości. Należności i inwestycje utrzymywane do terminu wymagalności o indywidualnie nieistotnej wartości są oceniane zbiorczo pod kątem utraty wartości w podziale na grupy o zbliżonej charakterystyce ryzyka.
Dokonując oceny utraty wartości dla grup aktywów Grupa wykorzystuje historyczne trendy do szacowania prawdopodobieństwa nieściągalności oraz momentu zapłaty oraz wartości poniesionych strat, skorygowane o szacunki Zarządu oceniające, czy bieżące warunki ekonomiczne i kredytowe wskazują, aby rzeczywisty poziom strat miał znacząco różnić się od poziomu strat wynikającego z oceny historycznych trendów.
Utrata wartości w odniesieniu do aktywów finansowych wycenianych według zamortyzowanego kosztu szacowana jest jako różnica między ich wartością księgową netto (wartością w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej), a wartością bieżącą oszacowanych przyszłych przepływów pieniężnych zdyskontowanych przy użyciu pierwotnej efektywnej stopy procentowej. Wszelkie straty ujmowane są jako strata bieżącego okresu i zmniejszają wartość księgową netto należności, przy czym Grupa kontynuuje naliczanie odsetek od zaktualizowanych aktywów. Jeżeli późniejsze okoliczności świadczą o ustaniu przesłanek powodujących powstanie utraty wartości, wówczas odwrócenie odpisu aktualizującego ujmowane jest jako zysk bieżącego okresu.
Utratę wartości aktywów finansowych dostępnych do sprzedaży rozpoznaje się poprzez przeniesienie do zysku lub straty bieżącego okresu skumulowanej straty, rozpoznanej uprzednio w innych całkowitych dochodach. Wartość skumulowanej straty, o której mowa, oblicza się jako różnicę pomiędzy ceną nabycia, pomniejszoną o amortyzację i spłatę rat kapitałowych, a wartością godziwą pomniejszoną o straty z tytułu utraty wartości rozpoznane uprzednio jako zysk lub strata bieżącego okresu. Zmiany w utracie wartości związane z wartością pieniądza w czasie są ujmowane jako przychody z tytułu odsetek.
Jeżeli w kolejnych okresach wartość godziwa odpisanych dłużnych papierów wartościowych zakwalifikowanych jako dostępne do sprzedaży wzrośnie, a jej wzrost może być obiektywnie przypisany do zdarzenia po ujęciu utraty wartości, to uprzednio ujętą stratę z tytułu utraty wartości odwraca się, odnosząc skutki tego odwrócenia jako zysk bieżącego okresu. W przypadku instrumentów kapitałowych dostępnych do sprzedaży odwrócenie utraty wartości godziwej rozpoznaje się w innych całkowitych dochodach.
Aktywa niefinansowe
Wartość bilansowa aktywów niefinansowych, innych niż zapasy i aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego poddawana jest ocenie na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy w celu stwierdzenia, czy występują przesłanki wskazujące na utratę ich wartości. W przypadku wystąpienia takich przesłanek Grupa dokonuje szacunku wartości odzyskiwalnej poszczególnych aktywów. Wartość odzyskiwalna wartości firmy, wartości niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości niematerialnych, które nie są jeszcze zdatne do użytkowania jest szacowana na każdy dzień sprawozdawczy.
Odpis z tytułu utraty wartości ujmowany jest w momencie, kiedy wartość bilansowa składnika aktywów lub ośrodka generującego środki pieniężne przewyższa jego wartość odzyskiwalną. Ośrodek generujący środki pieniężne jest definiowany jako najmniejsza identyfikowalna grupa aktywów, która wypracowuje środki pieniężne niezależnie od innych aktywów i ich grup. Odpisy z tytułu utraty wartości są ujmowane w ramach zysku lub straty bieżącego okresu. Utrata wartości ośrodka generującego środki pieniężne jest w pierwszej kolejności ujmowana jako zmniejszenie wartości firmy przypisanej do tego ośrodka (grupy ośrodków), a następnie jako zmniejszenie wartości księgowej netto pozostałych aktywów tego ośrodka (grupy ośrodków) na zasadzie proporcjonalnej.
Wartość odzyskiwalna aktywów lub ośrodków generujących środki pieniężne definiowana jest jako większa z ich wartości netto możliwej do uzyskania ze sprzedaży oraz ich wartości użytkowej. Przy szacowaniu wartości użytkowej przyszłe przepływy pieniężne dyskontowane są przy użyciu stopy procentowej przed opodatkowaniem, która odzwierciedla aktualną
rynkową ocenę wartości pieniądza w czasie oraz czynniki ryzyka charakterystyczne dla danego składnika aktywów. W przypadku aktywów, które nie generują niezależnych przepływów pieniężnych wartość użytkowa szacowana jest dla najmniejszego identyfikowalnego ośrodka generującego środki pieniężne, do którego dany składnik aktywów przynależy.
Odpis aktualizujący wartość firmy z tytułu utraty wartości nie jest odwracany. W odniesieniu do innych aktywów, odpisy z tytułu utraty wartości rozpoznane w poprzednich okresach, są poddawane na każdy dzień kończący okres sprawozdawczy ocenie, czy zaszły przesłanki wskazujące na zmniejszenie utraty wartości lub jej całkowite odwrócenie. Odpis aktualizujący z tytułu utraty wartości jest odwracany, jeżeli zmieniły się szacunki zastosowane do szacowania wartości odzyskiwalnej. Odpis z tytułu utraty wartości odwracany jest tylko do wysokości wartości księgowej netto składnika aktywów pomniejszonej o odpisy amortyzacyjne, jaka byłaby wykazana w sytuacji, gdyby odpis z tytułu utraty wartości nie został ujęty.
Aktywa trwałe przeznaczone do sprzedaży
Ewentualny odpis z tytułu utraty wartości składników grupy przeznaczonej do zbycia jest ujmowany jako zmniejszenie wartości bilansowej składników aktywów na zasadzie proporcjonalnej, z zastrzeżeniem, że utrata wartości nie wpływa na wartość zapasów, aktywów finansowych, aktywów z tytułu odroczonego podatku dochodowego, aktywów z tytułu świadczeń pracowniczych, które są nadal wyceniane stosownie do stosowanych zasad rachunkowości. Utrata wartości ujęta przy początkowej klasyfikacji jako przeznaczone do sprzedaży jest ujmowana w ramach zysku lub straty bieżącego okresu. Dotyczy to również zysków i strat wynikających z późniejszej zmiany wartości. Zyski z tytułu wyceny do wartości godziwej są ujmowane tylko do wysokości uprzednio zarachowanych strat z tytułu utraty wartości.
j) Świadczenia pracownicze
(i) Program określonych świadczeń – odprawy emerytalne
Zobowiązanie Grupy wynikające z odpraw emerytalnych obliczane jest poprzez oszacowanie wysokości przyszłego wynagrodzenia pracownika w okresie, w którym pracownik osiągnie wiek emerytalny oraz poprzez oszacowanie wysokości przyszłej odprawy emerytalnej. Odprawy te są dyskontowane do wartości bieżącej. Stopę dyskontową otrzymuje się na podstawie rynkowej stopy zwrotu z wolnych od ryzyka obligacji Skarbu Państwa na dzień kończący okres sprawozdawczy. Zobowiązanie z tytułu odpraw emerytalnych ujmowane jest proporcjonalnie do przewidywanego okresu świadczenia pracy przez danego pracownika.
(ii) Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy
Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy (odprawy) zostają rozpoznane w kosztach, jeśli na Grupie ciąży nieodwołalne zobowiązanie wynikające z tytułu formalnego, szczegółowego planu rozwiązania stosunku pracy z pracownikami przed wiekiem emerytalnym. Świadczenia z tytułu rozwiązania stosunku pracy w przypadku dobrowolnych odejść są ujmowane w kosztach, jeśli Grupa złożyła pracownikom ofertę zachęcającą do dobrowolnych odejść, jest prawdopodobne, że oferta zostanie zaakceptowana i liczba dobrowolnych odejść może być rzetelnie oszacowana.
(iii) Krótkoterminowe świadczenia pracownicze
Zobowiązania z tytułu krótkoterminowych świadczeń pracowniczych są wycenianie bez uwzględnienia dyskonta i są odnoszone w koszty w momencie wykonania świadczenia.
Grupa tworzy rezerwę w ciężar kosztów w wysokości przewidzianych płatności dla pracowników z tytułu krótkoterminowych premii pieniężnych lub planów podziału zysku (profit sharing plans), jeśli Grupa jest prawnie lub konstruktywnie zobowiązana do takich wypłat na podstawie usług świadczonych przez pracowników w przeszłości, a zobowiązanie to może zostać rzetelnie oszacowane.
k) Rezerwy
Rezerwa zostaje ujęta w przypadku, gdy na Grupie ciąży obowiązek wynikający z przeszłych zdarzeń i prawdopodobne jest, że wypełnienie tego obowiązku wiązać się będzie z wypływem korzyści ekonomicznych. W przypadku, kiedy efekt wartości pieniądza w czasie ma istotne znaczenie, rezerwy są szacowane poprzez dyskontowanie oczekiwanych przyszłych przepływów środków pieniężnych w oparciu o stopę przed opodatkowaniem, która odzwierciedla bieżące szacunki rynkowe zmian wartości pieniądza w czasie oraz ryzyko związane z danym zobowiązaniem.
(i) Naprawy gwarancyjne
Rezerwa na naprawy gwarancyjne jest ujmowana, gdy produkty lub usługi, na które gwarancja została udzielona, zostały sprzedane. Wysokość rezerwy oparta jest na danych historycznych dotyczących udzielonych gwarancji oraz średniej ważonej wszystkich możliwych wyników związanych z jej wykonaniem.
(ii) Umowy rodzące obciążenia
Rezerwa na umowy rodzące obciążenia ujmowana jest w przypadku, gdy spodziewane przez Grupę korzyści ekonomiczne z umowy są niższe niż nieuniknione koszty wypełnienia obowiązków umownych. Wysokość rezerwy jest ustalana na podstawie niższej z wartości kosztów związanych z odstąpieniem od umowy lub kosztów jej realizacji. Przed ujęciem w księgach rezerwy, Grupa rozpoznaje ewentualną utratę wartości aktywów związanych z daną umową.
l) Przychody
(i) Sprzedaż towarów i wyrobów gotowych
Przychody ze sprzedaży towarów i wyrobów gotowych wykazywane są w wysokości odpowiadającej wartości godziwej otrzymanej zapłaty, pomniejszonej o wartość zwrotów, opustów i rabatów.
Przychody ze sprzedaży towarów i wyrobów gotowych są ujmowane w wyniku finansowym, gdy znaczące ryzyko i korzyści wynikające z ich własności zostały przeniesione na kupującego. Przychody nie są ujmowane, gdy istnieje znaczna niepewność, co do możliwości uzyskania przyszłych korzyści ekonomicznych, ustalenia wysokości poniesionych kosztów lub możliwości zwrotu wyrobów gotowych/towarów lub Grupa pozostaje trwale zaangażowana w zarządzanie sprzedanymi wyrobami gotowymi/towarami.
(ii) Świadczenie usług
Przychody ze świadczenia usług są ujmowane w wyniku finansowym w proporcji do stopnia realizacji transakcji na dzień kończący okres sprawozdawczy.
(iii) Dotacje
Otrzymane dotacje będące zwrotem poniesionych przez Grupę kosztów są ujmowane w zysku lub stracie bieżącego okresu i wykazywane w pozostałych przychodach operacyjnych.
m) Koszty i przychody finansowe
Przychody finansowe obejmują odsetki należne z tytułu zainwestowanych przez Grupę środków pieniężnych, należne dywidendy, zyski z tytułu zbycia dostępnych do sprzedaży instrumentów finansowych, zyski z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, zyski z tytułu różnic kursowych oraz zyski dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w wyniku finansowym. Przychody z tytułu odsetek wykazuje się w wyniku finansowym według zasady memoriałowej, przy zastosowaniu metody efektywnej stopy procentowej. Dochód z tytułu dywidend ujmuje się w wyniku finansowym w momencie, kiedy Grupa nabywa prawa do jej otrzymania.
Koszty finansowe obejmują odsetki płatne z tytułu zadłużenia, odwracanie dyskonta z tytułu rezerw, dywidendy z tytułu zaklasyfikowanych do zobowiązań akcji uprzywilejowanych, straty z tytułu różnic kursowych, straty z tytułu zmiany wartości godziwej instrumentów finansowych wycenianych przez wynik finansowy, odpisy z tytułu utraty wartości aktywów finansowych oraz straty dotyczące instrumentów zabezpieczających, które ujmowane są w wyniku finansowym. Wszystkie koszty z tytułu odsetek są ustalane w oparciu o efektywną stopę procentową.
n) Podatek dochodowy
Podatek dochodowy wykazany w zysku lub stracie bieżącego okresu obejmuje część bieżącą i odroczoną. Podatek dochodowy ujmowany jest w zysku lub stracie bieżącego okresu, za wyjątkiem kwot związanych z pozycjami rozliczanymi bezpośrednio z kapitałem własnym lub jako inne całkowite dochody.
Podatek bieżący stanowi zobowiązanie podatkowe z tytułu dochodu do opodatkowania za dany rok, ustalone przy zastosowaniu stawek podatkowych obowiązujących na dzień kończący okres sprawozdawczy oraz korekty podatku dotyczącego lat ubiegłych.
Podatek odroczony wyliczany jest przy zastosowaniu metody zobowiązania bilansowego, w oparciu o różnice przejściowe pomiędzy wartością aktywów i zobowiązań ustalaną dla celów księgowych, a ich wartością ustalaną dla celów podatkowych. Rezerwy ani aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego nie tworzy się na następujące różnice przejściowe: początkowe ujęcie aktywów lub pasywów nie wynikających z połączenia jednostek gospodarczych, które nie wpływają ani na zysk księgowy ani na dochód do opodatkowania, różnice związane z inwestycjami w jednostkach zależnych w zakresie, w którym nie jest prawdopodobne, że zostaną one zrealizowane w dającej się przewidzieć przyszłości. Ujęta kwota podatku odroczonego opiera się na oczekiwaniach co do sposobu realizacji wartości księgowej netto aktywów i pasywów, przy zastosowaniu stawek podatkowych, które według przewidywań będą stosowane wtedy, gdy przejściowe różnice odwrócą się, przy czym za podstawę przyjmowane są przepisy podatkowe obowiązujące prawnie lub praktycznie do dnia sprawozdawczego.
Aktywa z tytułu podatku odroczonego są ujmowane do wysokości, do której jest prawdopodobne, iż osiągnięty zostanie dochód do opodatkowania, który pozwoli na realizację różnic przejściowych. Aktywa z tytułu podatku odroczonego obniża się w zakresie, w jakim nie jest prawdopodobne osiągnięcie dochodu do opodatkowania wystarczającego do częściowego lub całkowitego zrealizowania różnic przejściowych. Takie obniżki koryguje się w górę, w zakresie, w jakim uzyskanie wystarczającego dochodu do opodatkowania staje się prawdopodobne.
o) Działalność zaniechana
Działalność zaniechana jest częścią działalności Grupy, która stanowi oddzielną znaczną część działalności lub segment geograficzny zbyty lub przeznaczony do sprzedaży lub jest jednostką zależną nabytą wyłącznie w celu odsprzedaży.
Klasyfikacja do działalności zaniechanej dokonuje się w wyniku sprzedaży lub w momencie, kiedy działalność spełnia kryteria zaklasyfikowania do przeznaczonej do sprzedaży. Kiedy działalność jest zaklasyfikowana jako zaniechana, dane porównawcze w sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów są przekształcane tak, jakby działalność została zaniechana na początku okresu porównawczego.
p) Zysk na akcje
Podstawowy zysk na akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę akcji zwykłych w okresie skorygowaną o posiadane przez Grupę akcje własne. Rozwodniony zysk na akcję jest wyliczany przez podzielenie zysku lub straty przypadającej posiadaczom i potencjalnym posiadaczom akcji zwykłych przez średnią ważoną liczbę wyemitowanych i możliwych do wyemitowania akcji zwykłych w okresie skorygowaną o posiadane akcje własne.
q) Raportowanie segmentów działalności
W niniejszym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmowane są informacje o segmentach działalności, które zarządzający używają przy podejmowaniu decyzji operacyjnych. Segmenty operacyjne to elementy składowe jednostki, dla których dostępna jest oddzielna informacja finansowa, regularnie oceniana przez osoby podejmujące kluczowe decyzje odnośnie alokacji zasobów i oceniające działalność Grupy.
4. Przychody ze sprzedaży
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Przychody ze sprzedaży produktów | 94 917,3 | 85 517,0 |
| Przychody ze sprzedaży usług | 391,9 | 492,0 |
| Przychody ze sprzedaży towarów | 269 370,1 | 246 480,5 |
| Przychody razem | 364 679,3 | 332 489,5 |
5. Pozostałe przychody
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Dotacje rządowe | 136,7 | 148,7 |
| Darowizny | 279,0 | 154,0 |
| Zwrot kosztów sądowych | - | 22,0 |
| Otrzymane odszkodowania od firm ubezpieczeniowych | 205,9 | 48,7 |
| Zysk netto ze sprzedaży rzeczowego majątku trwałego | 111,9 | 63,5 |
| Przychody ze sprzedaży materiału odpadowego | 463,8 | 405,6 |
| Inne | 1 205,6 | 832,3 |
| Pozostałe przychody razem | 2 402,9 | 1 674,8 |
6. Pozostałe koszty
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Usługi transportowe | 7 366,6 | 6 014,8 |
| Usługi informacyjne i reklamowe | 6 423,3 | 4 778,7 |
| Usługi telekomunikacyjne | 221,8 | 224,3 |
| Usługi związane z samochodami | 884,1 | 1 077,4 |
| Usługi doradztwa prawnego i finansowego | 1 286,0 | 1 197,8 |
| Usługi ochrony | 358,4 | 281,9 |
| Usługi wsparcia sprzedaży | 4 968,0 | 4 036,9 |
| Usługi IT | 652,1 | 702,9 |
| Usługi certyfikacji, badania i ekspertyzy | 317,2 | 219,3 |
| Usługi gwarancyjne i remontowe | 603,5 | 605,4 |
| Pozostałe usługi obce | 4 457,6 | 3 766,0 |
| Podatki i opłaty | 902,2 | 922,9 |
| Koszty delegacji | 681,9 | 705,2 |
| Koszty ubezpieczeń | 803,9 | 789,0 |
| Pozostałe | 978,8 | 1 393,8 |
| Pozostałe koszty razem | 30 905,4 | 26 716,3 |
7. Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Wynagrodzenia | 28 231,9 | 25 407,7 |
| Ubezpieczenia społeczne | 6 635,2 | 6 109,3 |
| Inne koszty świadczeń pracowniczych | 1 598,5 | 1 548,7 |
| Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze razem | 36 465,6 | 33 065,7 |
8. Przychody i koszty finansowe
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Przychody z tytułu odsetek z lokat bankowych | 2,2 | 2,7 |
| Różnice kursowe netto | 2 918,3 | - |
| Inne przychody finansowe | - | 58,2 |
| Przychody finansowe razem | 2 920,5 | 60,9 |
| Koszty z tytułu odsetek od zobowiązań finansowych | ||
| wycenianych według zamortyzowanego kosztu | (1 838,1) | (1 855,1) |
| Odsetki ujęte w rezerwie na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego (patrz nota 19) |
(7 952,9) | - |
| Różnice kursowe netto | - | (2 360,2) |
| Inne koszty finansowe | (345,9) | (497,1) |
| Koszty finansowe razem | (10 136,9) | (4 712,4) |
| Koszty finansowe netto | (7 216,4) | (4 651,5) |
9. Podatek dochodowy
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Podatek dochodowy bieżący | (8 773,3) | (6 761,0) |
| Zapłacony podatek dochodowy za lata ubiegłe (patrz nota 24) | (1 139,7) | - |
| Rezerwa na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe (patrz nota 19) | (19 254,6) | - |
| Podatek odroczony | (299,6) | (621,9) |
| Podatek dochodowy wykazany w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów |
(29 467,2) | (7 382,9) |
| Efektywna stopa podatkowa | ||
| 2017 | 2016 | |
| % | % | |
| Zysk przed opodatkowaniem | 40 531,2 | 36 469,8 |
Podatek dochodowy w oparciu o obowiązującą stawkę podatkową 19 7 700,9 19 6 929,3 Zapłacony podatek dochodowy za lata ubiegłe (patrz nota 24) 2,8 1 139,7 - - Rezerwa na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe (patrz nota 19) 47,5 19 254,6 - - Różnice trwałe i inne 3,40 1 372,0 1 453,6
Efektywna stopa podatkowa po eliminacji zapłaconego podatku dochodowego za lata ubiegłe oraz rezerwy na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego za lata ubiegłe
| 2017 | 2016 | ||
|---|---|---|---|
| % | % | ||
| 72,7 | 29 467,2 | 20 | 7 382,9 |
| 22,4 | 9 072,9 | 20 | 7 382,9 |
10. Rzeczowe aktywa trwałe
| Grunty | Budynki i budowle |
Maszyny i urządzenia |
Środki transportu |
Meble i wyposażenie |
Rzeczowe aktywa trwałe w budowie |
Razem | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2016 r. |
1 802,8 |
24 861,0 |
5 391,1 |
2 560,2 |
1 225,0 |
428,9 | 36 269,0 |
| Nabycie | 16,2 | 856,8 | 339,5 | 998,5 | 1 556,0 |
313,1 | 4 080,1 |
| Zbycie / likwidacja | - | - | (258,9) | (239,3) | (4,9) | - | (503,1) |
| Zakończenie inwestycji | - | - | - | - | - | (353,6) | (353,6) |
| Wpływ zmian kursów wymiany walut | 51,8 | 400,0 | 579,8 | 98,1 | 116,9 | 2,8 | 1 249,4 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2016 r. |
1 870,8 |
26 117,8 |
6 051,5 |
3 417,5 |
2 893,0 |
391,2 | 40 741,8 |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2017 r. |
1 870,8 |
26 117,8 |
6 051,5 |
3 417,5 |
2 893,0 |
391,2 | 40 741,8 |
| Nabycie | 311,1 | 1 001,3 |
1 117,4 |
1 155,9 |
1 120,9 |
375,0 | 5 081,7 |
| Zbycie / likwidacja | (4,0) | - | (151,1) | (278,3) | (3,1) | - | (436,4) |
| Zakończenie inwestycji | - | - | - | - | - | (273,3) | (273,3) |
| Wpływ zmian kursów wymiany walut | (4,3) | (23,2) | (38,4) | (5,6) | (7,7) | (0,7) | (79,9) |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2017 r. |
2 173,5 |
27 095,9 |
6 979,4 |
4 289,6 |
4 003,2 |
492,2 | 45 033,9 |
| Umorzenie oraz odpisy z tytułu utraty wartości | |||||||
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2016 r. |
- | (5 118,8) |
(2 039,7) |
(1 054,2) |
(715,8) | - | (8 928,5) |
| Amortyzacja za okres | - | (689,8) | (838,3) | (576,2) | (502,7) | - | (2 607,0) |
| Zbycie / likwidacja |
- | - | 282,0 | 238,3 | 4,9 | - | 525,2 |
| Wpływ zmian kursów wymiany walut | - | (218,5) | (490,0) | (59,0) | (108,8) | - | (876,3) |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2016 r. |
- | (6 027,1) |
(3 086,0) |
(1 451,1) |
(1 322,4) | - | (11 886,6) |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2017 r. |
- | (6 027,1) |
(3 086,0) |
(1 451,1) |
(1 322,4) | - | (11 886,6) |
| Amortyzacja za okres | - | (767,1) | (823,8) | (728,0) | (836,9) | - | (3 155,8) |
| Zbycie / likwidacja |
- | - | 138,5 | 278,3 | 3,5 | - | 420,2 |
| Wpływ zmian kursów wymiany walut | - | 16,0 | 35,7 | 3,5 | 7,4 | - | 62,5 |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2017 r. |
- | (6 778,3) |
(3 735,6) |
(1 897,2) |
2 148,5 |
- | (14 559,5) |
| Wartość netto | |||||||
| Na dzień 1 stycznia 2016 r. |
1 802,8 |
19 742,1 |
3 351,4 |
1 506,0 |
509,2 | 428,9 | 27 340,4 |
| Na dzień 31 grudnia 2016 r. |
1 870,8 |
20 090,7 |
2 965,5 |
1 966,4 |
1 570,6 |
391,2 | 28 855,2 |
| Na dzień 1 stycznia 2017 r. |
1 870,8 |
20 090,7 |
2 965,5 |
1 966,4 |
1 570,6 |
391,2 | 28 855,2 |
| Na dzień 31 grudnia 2017 r. |
2 173,5 |
20 317,7 |
3 243,8 |
2 392,4 |
1 854,7 |
492,2 | 30 474,4 |
Zabezpieczenia
Na koniec okresu sprawozdawczego rzeczowe aktywa trwałe o wartości księgowej netto 26 715,9 tys. zł stanowiły zabezpieczenie kredytu bankowego (patrz nota 17), w ramach hipoteki kaucyjnej w łącznej wysokości 109 224,0 tys. zł (w tym 320 000,0 tys. CZK). Na koniec poprzedniego okresu sprawozdawczego, rzeczowe aktywa trwałe o wartości księgowej netto 25 653,3 tys. zł stanowiły zabezpieczenie kredytu bankowego (patrz nota 17), w ramach hipoteki kaucyjnej w łącznej wysokości 79 384,0 tys. zł (w tym 320 000,0 tys. CZK).
Rzeczowe aktywa trwałe w leasingu
Grupa użytkuje samochody osobowe, wózki widłowe i inne urządzenia w ramach umów leasingu finansowego. Na koniec okresu sprawozdawczego wartość bilansowa leasingowanych rzeczowych aktywów trwałych wyniosła 1 310,1 tys. zł (w 2016 r.: 1 105,2 tys. zł). Samochody i inne urządzenia stanowią zabezpieczenie zobowiązań z tytułu leasingu (patrz nota 17).
Utrata wartości
Zarówno na dzień 31 grudnia 2017 r., jak i na dzień 31 grudnia 2016 r. nie zidentyfikowano przesłanek świadczących o możliwości utraty wartości rzeczowych aktywów trwałych.
Dotacja do składnika aktywów trwałych
W ramach programu operacyjnego Przedsiębiorczość i Innowacja na rzecz konkurencyjności 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wspierającego małe i średnie przedsiębiorstwa Grupa uzyskała dotację do projektu realizującego poprawę efektywności energetycznej sektora biznesowego. Projekt ma na celu oszczędność energii i jest realizowany w czeskiej spółce zależnej Novaservis spol. s.r.o. W pierwszym etapie projektu realizowane są działania w zakresie zmiany źródła ciepła tj. wymiany kotłów gazowych oraz termoizolacja zakładu produkcyjnego. W kolejnej fazie zostaną podjęte działania w zakresie wtórnego wykorzystania energii cieplnej oraz wymiany oświetlenia na nowe energooszczędne oświetlenie LED. Wartość przyznanej dotacji w kwocie 504,1 tys. zł pomniejsza wartość początkową składnika rzeczowych aktywów trwałych. Grupa amortyzuje wartość początkową składnika rzeczowych aktywów trwałych pomniejszoną o uzyskaną dotację.
11. Wartości niematerialne
| Wartość firmy | Znaki towarowe, licencje, oprogramowanie komputerowe i pozostałe |
Wartości niematerialne razem |
|
|---|---|---|---|
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2016 r. | 113 386,6 | 40 638,7 | 154 025,3 |
| Nabycie | - | 453,7 | 453,7 |
| Wpływ zmiany kursów wymiany walut | 4 314,1 | 1 542,5 | 5 856,6 |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2016 r. | 117 700,7 | 42 634,9 | 160 335,6 |
| Wartość brutto na dzień 1 stycznia 2017 r. | 117 700,7 | 42 634,9 | 160 335,6 |
| Nabycie | - | 117,1 | 117,1 |
| Wpływ zmiany kursów wymiany walut | (359,3) | (127,4) | (486,7) |
| Wartość brutto na dzień 31 grudnia 2017 r. | 117 341,4 | 42 624,6 | 159 966,0 |
| Umorzenie i odpisy z tytułu utraty wartości | |||
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2016 r. | - | (634,7) | (634,7) |
| Amortyzacja za okres | - | (2 205,9) | (2 205,9) |
| Wpływ zmiany kursów wymiany walut | - | (51,5) | (51,5) |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2016 r. | - | (2 892,1) | (2 892,1) |
| Umorzenie na dzień 1 stycznia 2017 r. | - | (2 892,1) | (2 892,1) |
| Amortyzacja za okres | - | (725,6) | (725,6) |
| Wpływ zmiany kursów wymiany walut | - | 2,1 | 2,1 |
| Umorzenie na dzień 31 grudnia 2017 r. | - | (3 615,6) | (3 615,6) |
| Wartość netto | |||
|---|---|---|---|
| Na dzień 1 stycznia 2016 r. | 113 386,6 | 40 004,0 | 153 390,6 |
| Na dzień 31 grudnia 2016 r. | 117 700,7 | 39 742,8 | 157 443,5 |
| Na dzień 1 stycznia 2017 r. | 117 700,7 | 39 742,8 | 157 443,5 |
| Na dzień 31 grudnia 2017 r. | 117 341,4 | 39 009,0 | 156 350,4 |
Test na utratę wartości
Na koniec okresu sprawozdawczego Grupa przeprowadziła test na utratę wartości w odniesieniu do aktywów niematerialnych o nieokreślonym okresie użytkowania oraz wartości firmy nabytej przy połączeniu jednostek gospodarczych.
Grupa na moment przejęcia Novaservis zidentyfikowała ośrodki wypracowujące przepływy pieniężne w oparciu o przychody z grup towarowych oznaczonych marką: Metalia, Titania, Novatorre, Novaservis. W 2016 roku Grupa zmieniła sposób grupowania aktywów i sposób identyfikowania ośrodków wypracowujących środki pieniężne dla działalności operacyjnej mającej miejsce w czeskiej spółce zależnej Novaservis spol. s.r.o. Wskutek podjętych decyzji biznesowych, mających na celu bardziej efektywne wykorzystanie posiadanego majątku i zmniejszenia ilości marek pod jakimi sprzedawane są produkty spółki zależnej, Grupa podjęła decyzję o wygaszaniu marki Novatorre, zastępując ją zwiększoną produkcją dla pozostałych marek. Jednocześnie, Grupa zmieniła skład ośrodków wypracowujących środki pieniężne, które obecnie odzwierciedlają segmenty operacyjne czeskiej spółki zależnej. Tym samym, w ocenie Zarządu Jednostki Dominującej, segmenty operacyjne czeskiej spółki zależnej stanowią najlepszą podstawę do identyfikacji ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne i alokacji wartości firmy.
Alokacja wartości firmy do ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne przedstawia się następująco:
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Baterie i akcesoria | 74 717,2 | 74 946,2 |
| Pozostałe | 42 624,0 | 42 754,5 |
| Razem | 117 341,2 | 117 700,7 |
Wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne została oszacowana w oparciu o wartość użytkową. W wyliczeniach wartości użytkowej stosuje się metodę zdyskontowanych przepływów pieniężnych po opodatkowaniu z zastosowaniem koncepcji średniego ważonego kosztu kapitału ("WACC"). W wyliczeniach tych wykorzystuje się budżet na 2018 r. oraz prognozy przepływów pieniężnych za lata 2019-2022.
Oszacowana na dzień 31 grudnia 2017 r. wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne zidentyfikowanych dla czeskiej spółki zależnej była następująca:
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Baterie i akcesoria | 304 486,0 | 289 489,0 |
| Pozostałe | 149 959,4 | 155 546,8 |
| Razem | 454 445,4 | 445 035,8 |
Do kluczowych założeń przyjętych przy kalkulacji wartości odzyskiwalnej należą stopa dyskontowa, stopa krańcowego wzrostu wartości oraz marży EBITDA.
W wyliczeniach zastosowano stopę dyskontową po opodatkowaniu (WACC) w wysokości 9,6% (2016 r. 8,0%). Stopa wzrostu końcowej wartości została określona na poziomie 2,0%. Prognozowany średni roczny wzrost EBITDA w okresie 2018-2022 wyniósł średnio 5,97%. Zgodnie z założeniami, wzrost EBITDA będzie możliwy m.in. dzięki zwiększonym wolumenom sprzedaży.
Według uzyskanych szacunków wartość odzyskiwalna ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne obliczonych na podstawie powyższego testu jest wyższa niż ich wartość bilansowa wykazywana w sprawozdaniu finansowym (łącznie z wartością firmy związaną z poszczególnym ośrodkiem) o ponad 100%.
Aktywa niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania (znaki towarowe) przedstawiają się następująco:
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Metalia | 9 042,6 | 9 070,3 |
| Titania | 10 721,8 | 10 754,6 |
| Novaservis | 18 742,4 | 18 799,8 |
| Razem | 38 506,8 | 38 624,7 |
Wszystkie wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania zostały poddane testowaniu na utratę wartości razem z wartością firmy oraz pozostałymi aktywami należącymi do ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne w czeskiej spółce zależnej.
Powyższe wartości niematerialne o nieokreślonym okresie użytkowania zostały alokowane do poszczególnych ośrodków wypracowujących przepływy pieniężne w następujący sposób:
| 2017 Baterie i akcesoria |
Pozostałe | |
|---|---|---|
| Metalia | 9 042,6 | - |
| Titania | 10 721,8 | - |
| Novaservis | 11 935,0 | 6 807,4 |
| Razem | 31 699,4 | 6 807,4 |
| 2016 | ||
|---|---|---|
| Baterie i akcesoria | Pozostałe | |
| Metalia | 9 070,3 | - |
| Titania | 10 754,6 | - |
| Novaservis | 11 971,6 | 6 828,2 |
| Razem | 31 796,5 | 6 828,2 |
12. Podatek odroczony
Aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego
Aktywa oraz zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego zostały ujęte w odniesieniu do poniższych pozycji aktywów i zobowiązań:
| Aktywa | Rezerwa | Wartość netto | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | |
| Wartości niematerialne | - | - | 7 382,7 | 7 494,6 | (7 382,7) | (7 494,6) |
| Rzeczowe aktywa trwałe | - | - | 1 146,4 | 1 114,7 | (1 146,4) | (1 114,7) |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 198,0 | 127,3 | - | - | 198,0 | 127,3 |
| Zapasy | 472,6 | 531,7 | - | - | 472,6 | 531,7 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | 4,8 | - | - | 0,1 | 4,8 | (0,1) |
| Zobowiązania z tyt. leasingu finansowego | 165,7 | 155,1 | - | - | 165,7 | 155,1 |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych | 449,4 | 366,7 | - | - | 449,4 | 366,7 |
| Rozpoznane straty podatkowe podlegające odliczeniu w przyszłych okresach |
29,0 | 355,2 | - | - | 29,0 | 355,2 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe |
328,4 | 421,0 | 49,5 | 0,5 | 278,9 | 420,5 |
| Aktywa / rezerwa z tytułu podatku odroczonego na różnicach przejściowych |
1 647,9 | 1 957,0 | 8 578,6 | 8 609,9 | (6 930,7) | (6 652,9) |
| Aktywa / rezerwa z tytułu podatku odroczonego | 1 647,9 | 1 957,0 | 8 578,6 | 8 609,9 | (6 930,7) | (6 652,9) |
| Kompensata | (692,1) | (602,0) | (692,1) | (602,0) | - | - |
| Aktywa / rezerwa z tytułu podatku odroczonego wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z |
||||||
| sytuacji finansowej | 955,8 | 1 355,0 | 7 886,5 | 8 007,9 | (6 930,7) | (6 652,9) |
13. Zapasy
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Materiały | 25 889,4 | 23 201,8 |
| Produkty w toku | 1 357,6 | 1 276,7 |
| Wyroby gotowe | 5 106,3 | 4 834,0 |
| Towary | 74 345,1 | 71 604,4 |
| Zapasy razem | 106 698,4 | 100 916,9 |
Na dzień 31 grudnia 2017 r. odpis aktualizujący wartość zapasów do możliwych do uzyskania cen sprzedaży netto wyniósł 1 798,4 tys. zł (2016 r. 2 017,7 tys. zł) i dotyczył zapasów o wartości 1 798,4 tys. zł (2016: 2 017,7 tys. zł). Wartość odpisów aktualizujących zapasy, ujęta w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w pozycji koszt własny sprzedanych towarów i materiałów wyniosła w 2017 r. 221,7 tys. zł (w 2016 r. 730,7 tys. zł). W okresie sprawozdawczym wykorzystano odpis w kwocie 439,4 tys. zł. Wpływ różnic kursowych na odpis aktualizujący wartość zapasów wynikających z przeliczenia sprawozdań finansowych wynosi 1,6 tys. zł (koszt) (w 2016 r. 9,1 tys. zł).
Na dzień 31 grudnia 2017 r. na zapasach o wartości bilansowej 32 500 tys. zł (2016 r. 35 500 tys. zł) był ustanowiony zastaw rejestrowy jako zabezpieczenie zobowiązań Grupy (patrz nota 17).
14. Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Należności z tytułu dostaw i usług od jednostek niepowiązanych | 48 930,4 | 42 167,7 |
| Udzielone zaliczki na dostawy towarów | 1 421,4 | 464,5 |
| Należności publicznoprawne | 133,1 | 171,3 |
| Przedpłaty | 517,8 | 556,8 |
| Pozostałe należności | 755,0 | 269,3 |
| 51 757,7 | 43 629,6 |
Należności z tytułu dostaw i usług są przedstawione po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące w kwocie 929,1 tys. zł (2016 r. 1 137,1 tys. zł) w związku z prawdopodobnym brakiem ich ściągalności. Rozwiązania/zawiązania odpisów aktualizujących wartości należności z tytułu dostaw i usług, które zostały ujęte w skonsolidowanym sprawozdaniu z zysków lub strat i innych całkowitych dochodów w pozycji pozostałe przychody/koszty wynosiły w 2017 r. 174,3 tys. zł (przychód netto) (w 2016 r. 251,2 tys. zł (koszt netto)).
Należności denominowane w walutach innych niż waluta funkcjonalna poszczególnych spółek składają się z należności w dolarach amerykańskich na kwotę 1 118,1 tys. (w 2016 r. 50,5 tys.) i należności w euro na kwotę 1 947,0 tys. (w 2016 r. 1 922,9 tys.).
Na dzień 31 grudnia 2017 r. na należnościach o wartości bilansowej 27 548,8 tys. zł (2016 r. 8 582,0 tys. zł) była ustanowiona cesja jako zabezpieczenie zobowiązań Grupy (patrz nota 17).
15. Środki pieniężne i ich ekwiwalenty
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Środki pieniężne w kasie | 99,1 | 173,5 |
| Środki pieniężne na rachunkach bankowych | 17 795,3 | 9 137,0 |
| Krótkoterminowe lokaty bankowe | 1 050,0 | 70,0 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, wartość wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z | 18 944,4 | 9 380,5 |
| sytuacji finansowej | ||
| Kredyty w rachunku bieżącym | (7 803,9) | (20 120,9) |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, | ||
| wartość wykazana w skonsolidowanym sprawozdaniu z przepływów pieniężnych | 11 140,5 | (10 740,4) |
16. Kapitał własny
Jednostka Dominująca FERRO S.A. posiada kapitał zakładowy o wartości 21 242,7 tys. zł.
| Akcje serii | Akcjonariusz | Ilość akcji na | Ilość akcji na | Wartość | Wartość | Udział na | Udział na |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.2017 r. | 31.12.2016 r. | nominalna | nominalna | 31.12.2017 r. | 31.12.2016 r. | ||
| akcji na | akcji na | ||||||
| [szt.] | [szt.] | 31.12.2017 | 31.12.2016 | % | % | ||
| r. [tys. zł] |
r. [tys. zł] |
||||||
| A/C/D | Andrzej Hołój | - | 800 700 | - | 800,7 | - | 3,7% |
| A/C/D | Nationale Nederlanden OFE | 3 749 533 | 3 749 533 | 3 749,5 | 3 749,5 | 17,7% | 17,7% |
| A/C/D | AVIVA OFE | 3 182 326 | 3 182 326 | 3 182,3 | 3 182,3 | 15,0% | 15,0% |
| A/C/D | PKO BP Bankowy OFE | 2 718 117 | 2 718 117 | 2 718,1 | 2 718,1 | 12,8% | 12,8% |
| A/B/C/D/E/F | AEGON Powszechne | 2 210 696 | 1 183 219 | 2 210,7 | 1 183,2 | 10,4% | 5,6% |
| Towarzystwo Emerytalne S.A. | |||||||
| A/B/C/D/E/F | ALTUS Towarzystwo Funduszy | 1 066 620 | - | 1 066,6 | - | 5,0% | - |
| Inwestycyjnych S.A | |||||||
| B/E | Aneta Raczek | 168 810 | 168 810 | 168,8 | 168,8 | 0,8% | 0,8% |
| B/E | Artur Depta | 131 170 | 131 170 | 131,2 | 131,2 | 0,6% | 0,6% |
| A/B/C/D/E | Zbigniew Gonsior | 132 535 | 132 535 | 132,5 | 132,5 | 0,6% | 0,6% |
| F | Zarząd Novaservis spol. s.r.o. | 75 000 | 75 000 | 75,0 | 75,0 | 0,4% | 0,4% |
| A/B/C/D/E/F | Pozostali | 7 807 848 | 9 101 245 | 7 808,0 | 9 101,2 | 36,7% | 42,8% |
| Razem | 21 242 655* | 21 242 655* | 21 242,7 | 21 242,7 | 100,0% | 100,0% |
*- na podstawie informacji otrzymanych przez Spółkę w trybie art. 69 ust. 1 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych
Wszystkie akcje uprawniają w jednakowym stopniu do majątku Spółki (akcje zwykłe).
Posiadacze akcji zwykłych są uprawnieni do otrzymywania uchwalonych dywidend oraz mają prawo do jednego głosu na akcję podczas Walnego Zgromadzenia Spółki.
Wszystkie wyemitowane akcje zostały w pełni opłacone.
Wysokość kapitału zakładowego Spółki wynosi 21 242,7 tys. zł i dzieli się na 21 242 655 (dwadzieścia jeden milionów dwieście czterdzieści dwa tysiące sześćset pięćdziesiąt pięć) akcji o wartości nominalnej 1 (jeden) złotych każda.
W bieżącym okresie sprawozdawczym kończącym się 31 grudnia 2017 r. nie dokonano zmian w kapitale zakładowym.
Dywidendy
Zwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w bieżącym okresie sprawozdawczym podjęło uchwałę dotyczącą wypłaty dywidendy z zysku netto za rok obrotowy 2016 w kwocie 4 949,9 tys. zł oraz z zysków Spółki z lat ubiegłych w kwocie 20 541,3 tys. zł. Łącznie kwota dywidendy zadeklarowana w okresie sprawozdawczym wyniosła 25 491,2 tys. zł, co stanowi 1,20 zł na jedną akcję. Wypłata dywidendy, w wysokości 10 621,3 tys. zł, tj. 0,50 zł na jedną akcję nastąpiła w dniu 26 lipca 2017 r., pozostała kwota 14 869,9 tys. zł, tj. 0,70 zł na jedną akcję została wypłacona w dniu 4 października 2017 r.
W okresie porównawczym kończącym się 31 grudnia 2016 r. zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia wypłacono dywidendę w kwocie 15 932,0 tys. zł co stanowiło 0,75 zł na jedną akcję.
Zysk netto przypadający na jedną akcję
Kalkulacja podstawowego zysku netto przypadającego na jedną akcję dokonana została w oparciu o zysk netto przypadający na akcjonariuszy Jednostki Dominującej oraz o średnią ważoną liczbę akcji w okresie sprawozdawczym. Wielkości te zostały ustalone w sposób przedstawiony poniżej.
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Zysk netto przypadający na właścicieli Jednostki Dominującej | 11 062,9 | 29 087,3 |
| Średnia ważona liczba akcji | 21 242 655 | 21 242 655 |
| Zysk na jedną akcję (w złotych) | 0,52 | 1,37 |
Na potrzeby wyliczenia średniej ważonej liczby akcji nowo emitowane akcje w okresie zostają włączone do średniej ważonej ilości akcji począwszy od daty ich objęcia. W związku z tym, iż w okresie sprawozdawczym akcje nie były emitowane średnia ważona ilości akcji równa się ilości akcji stanowiącej kapitał zakładowy Jednostki Dominującej w wysokości 21 242 655 szt.
Rozwodniony zysk netto przypadający na jedną akcję
W okresie sprawozdawczym i na dzień 31 grudnia 2017 r. nie stwierdzono czynników, które powodowałyby rozwodnienie zysku netto przypadającego na jedną akcję. Rozwodniony zysk netto na jedną akcję jest równy zyskowi netto przypadającemu na 1 akcję.
17. Zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych
Nota prezentuje dane o zobowiązaniach Grupy z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych instrumentów dłużnych. Informacje odnośnie ryzyka kursowego i ryzyka stopy procentowej, na jakie narażona jest Grupa przedstawia nota 21.
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Kredyty zabezpieczone na majątku Grupy | 36 080,0 | 31 908,8 |
| Długoterminowa część zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | 534,0 | 510,4 |
| Zobowiązania długoterminowe razem | 36 614,0 | 32 419,2 |
| Kredyty zabezpieczone na majątku Grupy (w tym kredyty w rachunku bieżącym) | 29 563,9 | 45 905,9 |
| Krótkoterminowa część zobowiązań z tytułu leasingu finansowego | 337,9 | 306,0 |
| Zobowiązania krótkoterminowe razem | 29 901,8 | 46 211,9 |
Harmonogram spłat kredytów i pożyczek
| Wartość zobowiązania na | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Waluta | Nominalna stopa | Rok spłaty | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2018 | 4 000,0 | 4 000,0 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2018 | 6 000,0 | 7 000,0 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2017 | - | 4 000,0 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR O/N + marża | 2017 | - | 6 951,1 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2017 | - | 3 000,0 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2017 | - | 3 941,3 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | do 2019 | 5 400,0 | 9 000,0 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2019 | 8 000,0 | - | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2017 | - | 9 228,5 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | PLN | WIBOR 1M + marża | 2019 | 12 000,0 | - | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | CZK | PRIBOR 1M + marża | do 2020 | 22 440,0 | 30 693,8 | |
| Kredyt zabezpieczony na majątku | CZK | PRIBOR O/N + marża | 2018 | 7 803,9 | - | |
| Razem | 65 643,9 | 77 814,7 |
W poprzednim okresie sprawozdawczym zostały ustanowione następujące zabezpieczenia wierzytelności z tytułu zawartych umów kredytowych: (i) zastaw na rachunkach bankowych, (ii) hipoteka na nieruchomościach, (iii) zastaw na wierzytelnościach z umów ubezpieczenia zawartych przez Grupę (iv) zastaw na wierzytelnościach z kontraktów handlowych. Powyższe zabezpieczenia są aktualne w bieżącym okresie sprawozdawczym.
Dodatkowo kredyty bankowe są zabezpieczone zastawami rejestrowymi na środkach obrotowych - zapasach Grupy w wysokości 32 500,0 tys. zł (2016 r. 35 500,0 tys. zł) oraz cesją należności w kwocie 27 548,8 tys. zł (2016 r. 8 582,0 tys. zł).
| Minimalne | Minimalne | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| płatności | płatności z | |||||
| z tytułu leasingu | Odsetki | Kapitał | tytułu leasingu | Odsetki | Kapitał | |
| 2017 | 2017 | 2017 | 2016 | 2016 | 2016 | |
| Do roku | 343,6 | 5,7 | 337,9 | 311,5 | 5,5 | 306,0 |
| 1 do 5 lat | 543,1 | 9,1 | 534,0 | 519,6 | 9,2 | 510,4 |
| 886,7 | 14,8 | 871,9 | 831,1 | 14,7 | 816,4 |
Harmonogram spłat zobowiązań z tytułu leasingu finansowego
Jak opisano w nocie 10, do momentu spłaty zobowiązań leasingowych rzeczowe aktywa trwałe będące przedmiotem leasingu stanowią zabezpieczenie płatności z tytułu leasingu.
18. Świadczenia pracownicze
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu odpraw emerytalnych na początek okresu | 239,3 | 256,2 |
| Koszty ujęte w wyniku finansowym | 107,2 | (16,9) |
| Zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych na koniec okresu | 346,5 | 239,3 |
Koszty są ujmowane w wyniku finansowym w poniższy sposób:
| Wynagrodzenia oraz świadczenia pracownicze | 2016 | |
|---|---|---|
| (16,9) | ||
| Podstawowe szacunki aktuarialne na dzień sprawozdawczy: | ||
| 2017 | 2016 | |
| Stopa dyskontowa na 31 grudnia | 3,1% | 3,7% |
| Przyszły wzrost wynagrodzeń (nominalny) | 2% | 2% |
| 2017 | 2016 | |
| Zobowiązanie z tytułu niewykorzystanych urlopów | 904,2 | 745,4 |
| Zobowiązanie z tytułu niewypłaconych wynagrodzeń (w tym zarachowane premie) | 1 384,2 | 1 257,4 |
| Krótkoterminowe zobowiązania z tytułu świadczeń pracowniczych razem | 2 288,4 | 2 002,8 |
19. Rezerwa na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami
Rezerwa na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego obejmuje zobowiązanie podstawowe w wysokości 19 254,6 tys. zł oraz odsetki za zwłokę skalkulowane do dnia 31 grudnia 2017 r. w wysokości 7 952,9 tys. zł.
Utworzenie rezerwy jest wynikiem otrzymania przez Jednostkę Dominującą w dniu 12 marca 2018 r. protokołu z kontroli celnoskarbowej prowadzonej przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w przedmiocie przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania dochodów osiągniętych przez Jednostkę Dominującą w 2012 r.
Organ podatkowy w wyniku kontroli stwierdził, iż w związku z transakcją ze spółką Novaservis spol. s.r.o., która miała miejsce w 2012 r., Jednostka Dominująca nie wykazała przychodu z tytułu objęcia udziałów w spółce Novaservis spol. s.r.o. w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, co spowodowało zaniżenie dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania i w konsekwencji zaniżenie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2012 r.
Zarząd Jednostki Dominującej nie zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym przez organ podatkowy w protokole pokontrolnym i zamierza podjąć wszelkie przewidziane przepisami prawa kroki w celu ochrony interesu Jednostki Dominującej oraz jej akcjonariuszy.
Przeprowadzona w roku 2012 transakcja ze spółką Novaservis spol. s.r.o., dotyczyła podwyższenia kapitału zakładowego Novaservis spol. s.r.o. z siedzibą w Brnie o kwotę 600.000.000 CZK (101 340,0 tys. zł). Jednostka Dominująca jako jedyny udziałowiec Novaservis spol. s.r.o., po podjęciu uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego Novaservis spol. s.r.o. i zawarciu odpowiedniego porozumienia, dokonała wpłaty na poczet podwyższonego kapitału zakładowego poprzez umowne potrącenie z wierzytelnością Novaservis spol. s.r.o. z tytułu udzielonej pożyczki. Mechanizm taki jest dopuszczalny na gruncie regulacji prawa czeskiego, a właściwy sąd w Brnie dokonał rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego w formie pieniężnej.
W wyniku opisanej powyżej transakcji Jednostka Dominująca nie uzyskała jakiejkolwiek oszczędności podatkowej, a na moment przeprowadzenia transakcji Jednostka Dominująca dysponowała stanowiskiem doradcy podatkowego, zgodnie z którym opisywana transakcja ze spółką Novaservis spol. s.r.o. była uznana jako neutralna z punktu widzenia opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z perspektywy ówcześnie obowiązujących przepisów i orzecznictwa podatkowego.
Niemniej jednak, na podstawie konsultacji z doradcami podatkowymi i doradcą prawnym, Zarząd ocenia, że utrzymanie wniosków przedstawionych w protokole z kontroli celno-skarbowej przez organy administracji podatkowej lub w dalszym postępowaniu, przez sądy oraz wydatkowanie środków pieniężnych na zapłatę dodatkowego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 r. wraz z odsetkami za zwłokę jest bardziej prawdopodobne niż nie. W związku z powyższym, Zarząd Jednostki Dominującej podjął decyzję o rozpoznaniu rezerwy na zobowiązanie z tytułu podatku dochodowego wraz z odsetkami naliczonymi do dnia 31 grudnia 2017 r. Rezerwa ta obciążyła wynik bieżącego okresu w pozycji podatek dochodowy w kwocie 19 254,6 tys. zł i koszty finansowe w kwocie 7 952,9 tys. zł.
20. Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług od pozostałych jednostek | 54 385,6 | 31 972,1 |
| Zobowiązania z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych i innych świadczeń oprócz | ||
| podatku dochodowego | 2 189,1 | 2 379,3 |
| Zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych | 89,6 | 18,0 |
| Zobowiązania z tytułu wynagrodzeń | 883,2 | 847,5 |
| Zaliczki na poczet przyszłych dostaw dóbr i usług | 66,6 | 66,0 |
| Rozliczenia międzyokresowe i przychody przyszłych okresów | 964,2 | 892,6 |
| Pozostałe zobowiązania | 1 113,4 | 1 171,0 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe razem | 59 691,7 | 37 346,5 |
Zobowiązania denominowane w walutach innych niż waluta funkcjonalna poszczególnych spółek składają się z zobowiązań denominowanych w dolarach amerykańskich na kwotę 12 157,4 tys. (w 2016 r. 3 481,6 tys.) i w euro na kwotę 824,5 tys. (w 2016 r. 588,1 tys.).
21. Instrumenty finansowe
a) Klasyfikacja instrumentów finansowych
| 31 grudnia 2017 r. | |||
|---|---|---|---|
| Długoterminowe | Krótkoterminowe | Razem | |
| Pożyczki i należności | - | 50 351,8 | 50 351,8 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | 18 944,4 | 18 944,4 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane według metody | |||
| zamortyzowanego kosztu | (36 614,0) | (85 557,0) | (122 171,0) |
| (36 614,0) | (16 260,8) | (52 874,8) | |
| 31 grudnia 2016 r. | |||
| Długoterminowe | Krótkoterminowe | Razem | |
| Pożyczki i należności | - | 42 632,2 | 42 632,2 |
| Środki pieniężne i ich ekwiwalenty | - | 9 380,5 | 9 380,5 |
| Zobowiązania finansowe wyceniane według metody | |||
| zamortyzowanego kosztu | (32 419,2) | (79 439,0) | (111 858,2) |
Pożyczki i należności obejmują: należności z tytułu dostaw i usług oraz udzielone zaliczki na dostawy.
Zobowiązania finansowe wyceniane metodą zamortyzowanego kosztu obejmują: zobowiązania z tytułu dostaw i usług, zobowiązania z tytułu nabycia rzeczowych aktywów trwałych, pozostałe zobowiązania, zobowiązania z tytułu kredytów, pożyczek oraz innych dłużnych instrumentów finansowych, zaliczki na poczet przyszłych dostaw i usług.
Ekspozycja na ryzyko kredytowe, ryzyko stopy procentowej oraz ryzyko kursowe powstaje w trakcie normalnej działalności Grupy.
b) Ryzyko kredytowe
Instrumenty finansowe, które potencjalnie narażają Grupę na koncentrację ryzyka kredytowego obejmują w szczególności środki pieniężne i ich ekwiwalenty oraz należności. Grupa lokuje swoje środki pieniężne i ich ekwiwalenty w instytucjach finansowych posiadających wysoką ocenę kredytową.
Ryzyko kredytowe związane z należnościami jest ograniczone, ponieważ krąg odbiorców Grupy jest szeroki, a więc koncentracja ryzyka kredytowego nie jest znacząca. Grupa dokonuje bieżącej oceny zdolności kredytowej odbiorców wraz z ich bieżącym monitoringiem, a w uzasadnionych przypadkach wymaga stosownych zabezpieczeń. Limit kredytu kupieckiego przyznawany jest w oparciu o pozytywną historię współpracy oraz historię płatniczą klientów. Grupa przeprowadza transakcje z jednostkami o wysokiej wiarygodności finansowej.
Na dzień sprawozdawczy nie występowała znacząca koncentracja ryzyka kredytowego. Wartość netto każdego aktywa finansowego przedstawia maksymalną ekspozycję na ryzyko kredytowe.
Struktura wiekowa należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych na koniec okresu sprawozdawczego przedstawia się następująco:
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Wartość brutto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych, klasyfikowanych jako | ||
| instrumenty finansowe | 51 280,9 | 43 769,3 |
| Niewymagalne | 42 112,1 | 34 804,8 |
| Przeterminowane, w tym: | 9 168,8 | 8 964,5 |
| do 30 dni | 5 256,8 | 5 285,9 |
| 31-90 dni | 1 743,6 | 1 152,6 |
| 91-180 dni | 785,5 | 1 319,2 |
| 181-365 dni | 458,6 | 65,5 |
| powyżej roku | 924,3 | 1 141,3 |
| Odpis aktualizujący ujęty na koniec okresu sprawozdawczego | 929,1 | 1 137,1 |
| Wartość netto należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałych | 50 351,8 | 42 632,2 |
W ocenie Zarządu należności nie pokryte odpisem aktualizującym są odzyskiwalne.
Zwiększenia i zmniejszenia odpisów aktualizujących wartość należności kształtowały się następująco:
| 31.12.2017 | 31.12.2016 | |
|---|---|---|
| Odpis aktualizujący wartość należności na początek okresu | 1 137,4 | 1 192,8 |
| Wpływ różnic kursowych | (6,2) | 8,8 |
| Zawiązanie odpisu aktualizującego należności | 89,9 | 257,6 |
| Wykorzystanie / rozwiązanie odpisu aktualizującego należności | (292,0) | (322,1) |
| Odpis aktualizujący wartość należności na koniec okresu | 929,1 | 1 137,1 |
c) Ryzyko płynności
Ryzyko utraty płynności finansowej jest to ryzyko wystąpienia braku możliwości spłaty przez Grupę jej zobowiązań finansowych w momencie ich wymagalności. Działania mające na celu ograniczenie przedmiotowego ryzyka obejmują właściwe zarządzanie płynnością finansową, realizowane poprzez poprawną ocenę poziomu zasobów środków pieniężnych w oparciu o plany przepływów środków pieniężnych w różnych horyzontach czasowych.
| 31 grudnia 2017 r. Zobowiązania finansowe |
Wartość bieżąca | Zakontraktowana wartość przepływów pieniężnych |
do 1 roku | 1-5 lat | powyżej 5 lat |
|---|---|---|---|---|---|
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | |||||
| oraz pozostałe | (55 655,2) | (55 655,2) | (55 655,2) | - | - |
| Inne zobowiązania oprocentowane (kredyty i pożyczki) |
(65 643,9) | (67 249,7) | (30 548,8) | (36 700,8) | - |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | |||||
| finansowego | (871,9) | (886,7) | (343,6) | (543,1) | - |
| (122 171,0) | (123 791,6) | (86 547,6) | (37 243,9) | - | |
| 31 grudnia 2016 r. | |||||
| Zobowiązania finansowe | |||||
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | - | ||||
| oraz pozostałe | (33 161,1) | (33 161,1) | (33 161,1) | - | |
| Inne zobowiązania oprocentowane | - | ||||
| (kredyty, pożyczki) | (77 814,7) | (79 365,2) | (46 899,9) | (32 465,3) | |
| Zobowiązania z tytułu leasingu | - | ||||
| finansowego | (816,4) | (831,1) | (311,5) | (519,6) | |
| (111 792,2) | (113 357,4) | (80 372,5) | (32 984,9) | - |
d) Ryzyko rynkowe
Ryzyko rynkowe jest związane z zajściem zmian w zakresie popytu, podaży oraz cen a także innych czynników, które wpłyną na wyniki Grupy lub wartość posiadanych aktywów (takich jak kursy walut zagranicznych, stopy procentowe, cena kapitału). Celem zarządzania ryzykiem rynkowym jest utrzymanie ekspozycji na to ryzyko w akceptowalnych ramach, przy jednoczesnej optymalizacji zwrotu z ryzyka.
e) Ryzyko kursowe
Grupa ponosi ryzyko kursowe związane ze sprzedażą, zakupami, kredytami i pożyczkami, które są denominowane w innych walutach niż waluta funkcjonalna. Ryzyko kursowe dotyczy głównie waluty euro (EUR), dolara amerykańskiego (USD) oraz korony czeskiej (CZK).
Poniższa tabela przedstawia profil podatności Grupy na ryzyko zmiany kursów walutowych poprzez prezentację instrumentów finansowych w podziale według walut, w których są one denominowane.
Informacja na temat sald w walutach obcych (tj. innych niż waluta funkcjonalna) dotyczących transakcji między jednostkami Grupy Kapitałowej konsolidowanymi metodą pełną:
| 31 grudnia 2017 r. | tys. EUR | tys. USD |
|---|---|---|
| Środki pieniężne | - | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 24,6 | 2 682,1 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | (24,6) | (2 682,1) |
| 31 grudnia 2016 r. | tys. EUR | tys. USD |
| Środki pieniężne | - | - |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 107,5 | 1 815,3 |
Informacja na temat sald w walutach obcych (tj. innych niż waluta funkcjonalna) względem pozostałych jednostek:
| 31 grudnia 2017 r. | tys. EUR | tys. USD | tys. CZK |
|---|---|---|---|
| Środki pieniężne | 984,6 | 1 518,0 | 0,6 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 1 947,0 | 1 118,1 | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | (824,5) | (12 157,4) | - |
| Ekspozycja na ryzyko kursowe | 2 107,1 | (9 521,3) | 0,6 |
| 31 grudnia 2016 r. | tys. EUR | tys. USD | tys. CZK |
| Środki pieniężne | 644,8 | 98,7 | 23,8 |
| Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | 1 922,9 | 50,5 | - |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe | (588,1) | (3 481,6) | - |
| Ekspozycja na ryzyko kursowe | 1 979,6 | (3 332,4) | 23,8 |
Analiza wrażliwości instrumentów finansowych na różnice kursowe
Grupa przeprowadziła analizę wrażliwości instrumentów finansowych (poza instrumentami pochodnymi) denominowanych w walutach obcych na zmianę kursów tych walut. W poniższej tabeli zaprezentowano wpływ, jaki miałoby wzmocnienie lub osłabienie waluty funkcjonalnej na dzień sprawozdawczy o 5% w stosunku do wszystkich walut na wynik finansowy i na kapitały własne w związku z wyceną tych instrumentów. Analiza została przeprowadzona przy założeniu, że wszystkie inne zmienne jak np. stopy procentowe pozostają niezmienione.
| Zysk / (Strata) | Kapitał własny | |||
|---|---|---|---|---|
| wzrost kursów walut | spadek kursów walut | wzrost kursów walut | spadek kursów walut | |
| obcych (osłabienie waluty | obcych (umocnienie waluty | obcych (osłabienie waluty | obcych (umocnienie waluty | |
| funkcjonalnej) o 5% | funkcjonalnej) o 5% | funkcjonalnej) o 5% | funkcjonalnej) o 5% | |
| 2017 r. | (1 217,9) | 1 217,9 | (1 217,9) | 1 217,9 |
| 2016 r. | (258,3) | 258,3 | (258,3) | 258,3 |
f) Ryzyko stopy procentowej
Ekspozycja Grupy na zmiany stóp procentowych dotyczy głównie środków pieniężnych, ekwiwalentów środków pieniężnych jak również pożyczek i kredytów bankowych oraz pozostałych zobowiązań opartych na zmiennej stopie procentowej bazującej na WIBOR lub PRIBOR + marża.
Działania dotyczące ograniczenia ryzyka zmian stóp procentowych obejmują bieżące monitorowanie sytuacji na rynku pieniężnym. Na dzień 31 grudnia 2017 r. Zarząd Jednostki Dominującej szacuje, że ogólne zwiększenie stóp procentowych o 1 p.p. spowodowałoby zmniejszenie zysku Grupy przed opodatkowaniem o około 645,9 tys. zł (2016 r. 778,2 tys. zł).
Oprocentowanie i analiza kategorii wiekowych
W poniższych tabelach przedstawione zostały warunki oprocentowania dotyczące oprocentowanych aktywów i zobowiązań, w podziale na poszczególne kategorie zapadalności:
| 2017 | 2016 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Oprocentowanie zmienne | Suma | do 1 roku | od roku do 3 lat |
od 3 lat do 5 lat |
Oprocentowanie zmienne | Suma | do 1 roku |
od roku do 3 lat |
od 3 lat do 5 |
|
| Środki pieniężne w banku | 17 795,3 |
17 795,3 |
- | - | 9 137,0 |
9 137,0 |
- | - | ||
| Krótkoterminowe lokaty bankowe |
Średnio na poziomie 0,62% | 1 050,0 |
1 050,0 |
- | - | Średnio na poziomie 1% | 70,0 | 70,0 | - | - |
| Kredyty w rachunku bieżącym: | 7 803,9 |
7 803,9 |
- | - | 20 120,9 |
20 120,9 |
- | - | ||
| - o zmiennej stopie procentowej w CZK |
PRIBOR O/N + marża |
7 803,9 |
7 803,9 |
- | - | PRIBOR 1D + marża | - | - | - | - |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
- | - | - | - | - | WIBOR 1M + marża | 9 228,5 |
9 228,5 |
- | - |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
- | - | - | - | - | WIBOR O/N + marża | 6 951,1 |
6 951,1 |
- | - |
| o zmiennej stopie procentowej w PLN |
- | - | - | - | - | WIBOR 1M + marża | 3 941,3 |
3 941,3 |
||
| Kredyty bankowe: | 57 840,0 |
21 760,0 |
36 080,0 | - | 57 693,8 |
25 785,0 |
25 770,0 |
6 138,8 |
||
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
- | - | - | - | - | WIBOR 1M + marża | 3 000,0 |
3 000,0 |
- | - |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
WIBOR 1M + marża | 6 000,0 |
6 000,0 |
- | - | WIBOR 1M + marża | 7 000,0 | 7 000,0 |
- | - |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
- | - | - | - | - | WIBOR 1M + marża | 4 000,0 |
4 000,0 |
- | - |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
WIBOR 1M + marża | 5 400,0 |
3 600,0 | 1 800,0 |
- | WIBOR 1M + marża | 9 000,0 |
3 600,0 | 5 400,0 | - |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
WIBOR 1M + marża | 4 000,0 |
4 000,0 |
- | - | WIBOR 1M + marża | 4 000,0 |
- | 4 000,0 |
- |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
WIBOR 1M + marża | 8 000,0 |
- | 8 000,0 |
- | - | - | - | - | |
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
WIBOR 1M + marża | 12 000,0 |
- | 12 000,0 |
- | - | - | - | - | |
| - o zmiennej stopie procentowej w CZK |
PRIBOR 1M + marża | 22 440,0 |
8 160,0 |
14 280,0 |
- | PRIBOR 1M + marża | 30 693,8 |
8 185,0 |
16 370,0 |
6 138,8 |
| Zobowiązania z tytułu | ||||||||||
| leasingu finansowego: | 871,9 | 337,9 | 534,0 | - | 816,4 | 306,0 | 510,4 | - | ||
| - o zmiennej stopie procentowej w PLN |
Średnio na poziomie 1,7 % | 871,9 | 337,9 | 534,0 | - | Średnio na poziomie 1,8 % | 816,4 | 306,0 | 510,4 | - |
g) Wartość godziwa
(i) Instrumenty finansowe wyceniane wg wartości godziwej
Hierarchia instrumentów finansowych wycenianych według wartości godziwej
Instrumenty finansowe wyceniane w wartości godziwej można zakwalifikować do następujących modeli wyceny:
- Poziom 1: ceny kwotowane (nieskorygowane) na aktywnych rynkach dla takich samych aktywów i zobowiązań,
- Poziom 2: dane wejściowe, inne niż ceny kwotowane użyte w Poziomie 1, które są obserwowalne dla danych aktywów i zobowiązań, zarówno bezpośrednio (np. jako ceny) lub pośrednio (np. są pochodną rezerw),
- Poziom 3: dane wejściowe niebazujące na obserwowalnych cenach rynkowych (dane wejściowe nieobserwowalne).
Na dzień 31 grudnia 2017 r. roku Grupa nie posiadała instrumentów finansowych wycenianych w wartości godziwej.
(ii) wartość godziwa pozostałych instrumentów finansowych
Poniżej przedstawiono szczegóły dotyczące wartości godziwych instrumentów finansowych, dla których jest możliwe ich oszacowanie:
- Środki pieniężne i ich ekwiwalenty, krótkoterminowe lokaty bankowe oraz krótkoterminowe kredyty bankowe. Wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na szybką zapadalność tych instrumentów.
- Należności z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe należności, udzielone pożyczki, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz pozostałe zobowiązania. Wartość bilansowa wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na ich krótkoterminowy charakter.
- Zobowiązania z tytułu kredytów i leasingu finansowego. Wartość księgowa netto wyżej wymienionych instrumentów jest zbliżona do ich wartości godziwej z uwagi na zmienny charakter ich oprocentowania oparty na stopach rynkowych.
Do oszacowania wartości godziwej instrumentów finansowych posiadanych przez Grupę zastosowano poziom 2 wyceny.
22. Leasing operacyjny
Umowy leasingu operacyjnego, w których Grupa jest leasingobiorcą
Płatności z tytułu nieodwoływanych umów leasingu operacyjnego kształtują się w sposób przedstawiony poniżej:
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Do roku | 647,5 | 762,0 |
| 1 do 5 lat | 488,2 | 291,5 |
| 1 135,7 | 1 053,5 |
Jednostka Dominująca oraz jednostki zależne są stronami umów najmu samochodów osobowych, zakwalifikowanych jako leasing operacyjny. Opłaty z tytułu najmu są stałe i płatne w okresie od 2-3 lat. Ponadto, Jednostka Dominująca oraz jednostki zależne zawarły umowy najmu powierzchni magazynowej i/lub biurowej na czas nieokreślony.
Płatności ujęte w kosztach
| 2017 | 2016 | |
|---|---|---|
| Opłaty leasingowe | 1 515,2 | 1 631,4 |
23. Transakcje z podmiotami powiązanymi
a) Wartość rozrachunków z jednostkami powiązanymi
Na dzień 31 grudnia 2017 r. i 31 grudnia 2016 r., poza jednostkami zależnymi objętymi konsolidacją pełną, dla których rozrachunki zostały wyłączone z niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, nie wystąpiły w Grupie inne rozrachunki z podmiotami powiązanymi.
b) Wartość transakcji z jednostkami powiązanymi
| 2017 | 2016 | ||
|---|---|---|---|
| Sprzedaż usług | Fertrans Sp. z o.o* | - | 5,4 |
| Sprzedaż usług | SBP Sp. z o.o.* | - | 7,7 |
| Sprzedaż usług razem | - | 13,1 | |
| Rodzaj zakupów | Nazwa jednostki | 2017 | 2016 |
| Zakupy towarów | Fertrans Sp. z o.o.* | - | 243,9 |
| Zakupy towarów razem | - | 243,9 | |
| Zakupy usług | BH Finance Sp. z o.o.* | - | 307,2 |
| Zakupy usług razem | - | 307,2 |
* Na dzień 31 grudnia 2017 r.spółki Fertrans Sp. z o.o., BH Finance Sp. z o.o. i SBP Sp. z o.o. nie są podmiotami powiązanymi. Transakcje ujęte w 2016 r. obejmują okres od 1 stycznia do 30 listopada 2016 r.
W okresie sprawozdawczym Grupa, poza jednostkami zależnymi objętymi konsolidacją pełną dla których transakcje zostały wyłączone z niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, nie posiada innych jednostek powiązanych.
c) Transakcje z kadrą kierowniczą
Wynagrodzenia wypłacone lub należne członkom Zarządu i Rady Nadzorczej
Wynagrodzenia członków Zarządu Jednostki Dominującej w 2017 r. wyniosły 2 075,1 tys. zł (w 2016 r. 1 194,0 tys. zł), w tym 550 tys. zł z tytułu premii za 2016 r. (na które na dzień 31 grudnia 2016 r. była utworzona odpowiednia rezerwa) i dotyczyły krótkoterminowych świadczeń pracowniczych. Ponadto na dzień 31 grudnia 2017 r. utworzono rezerwę na spodziewane premie dla Zarządu Jednostki Dominującej w wysokości 943,8 tys. zł.
Wynagrodzenia członków Zarządów jednostek zależnych w 2017 r. wyniosły 533,2 tys. zł (w 2016 r. 419,2 tys. zł) i dotyczyły krótkoterminowych świadczeń pracowniczych.
Wynagrodzenie Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej wyniosło 319,8 tys. zł (w 2016 r. 292,8 tys. zł).
Wynagrodzenie Rady Nadzorczej jednostek zależnych wyniosło 15,7 tys. zł (w 2016 r. 39,4 tys. zł).
Pożyczki udzielone członkom Zarządów i organów nadzoru
W 2017 r. i 2016 r. nie udzielono żadnych pożyczek członkom Zarządów i Rad Nadzorczych spółek Grupy Kapitałowej oraz ich małżonkom, krewnym lub powinowatym w linii prostej do drugiego stopnia lub związanym z tytułu opieki, przysposobienia lub kurateli z osobami zarządzającymi lub będącymi w organach nadzorczych jednostki dominującej lub spółek Grupy Kapitałowej, w których są znaczącymi udziałowcami (akcjonariuszami lub wspólnikami). Spółki tworzące Grupę Kapitałową nie udzielały też powyższym osobom zaliczek, gwarancji czy poręczeń.
24. Aktywa i zobowiązania warunkowe i gwarancje
a) Aktywa i zobowiązania warunkowe
W 2016 r. Jednostka Dominująca otrzymała decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie z dnia 6 października 2016 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2014. W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego stwierdzono, że Jednostka Dominująca nieprawidłowo zadeklarowała podatek dochodowy od osób prawnych za 2014 r. z powodu zawyżenia kosztów uzyskania przychodów w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości znaków towarowych przejętych w procesie połączenia spółek. W związku z powyższym Urząd Kontroli Skarbowej ("UKS") naliczył dodatkowe zobowiązanie podatkowe za rok 2014 w kwocie 1 139,7 tys. zł plus odsetki.
Zarząd Jednostki Dominującej nie zgadzał się ze stanowiskiem przedstawionym w decyzji UKS. W 2016 r. od powyższej decyzji Jednostka Dominująca złożyła odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie jako organu wyższej instancji w postępowaniu administracyjnym.
W dniu 21 lipca 2017 r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej ("DIAS") utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Decyzja DIAS jest decyzją ostateczną w administracyjnym toku postępowania. W związku z otrzymaniem powyższej decyzji, w dniu 1 sierpnia 2017 r. Jednostka Dominująca uregulowała dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 1 350,4 tys. zł, w tym odsetki w kwocie 210,7 tys. zł. Zarząd Jednostki Dominującej nie zgadzał się ze stanowiskiem przedstawionym w decyzji UKS i z treścią decyzji organu wyższej instancji, w związku z czym od powyższych decyzji Jednostka Dominująca wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie.
Wyrokiem z dnia 8 grudnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę Jednostki Dominującej na decyzję DIAS z lipca 2017 r. W związku z tym, że stanowisko Zarządu nie uległo zmianie, w lutym 2018 r. Jednostka Dominująca złożyła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej, popartej konsultacjami z doradcami podatkowymi i prawnymi oraz w oparciu o analizę orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego w podobnych sprawach podatkowych, pomimo niepewności co do ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii, na dzień sporządzenia niniejszego skonsolidowanego sprawozdania finansowego ostateczne uchylenie decyzji w procesie sądowym jest bardziej prawdopodobne niż nie, w związku z czym w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za okres kończący się 31 grudnia 2017 r. Jednostka Dominująca nie rozpoznała żadnych rezerw na dodatkowe zobowiązania podatkowe za lata 2015-2017 wynikające z zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości znaków towarowych.
Ewentualne utrzymanie powyższej decyzji UKS w postępowaniu sądowym mogłoby skutkować rozpoznaniem dodatkowego zobowiązania podatkowego również za lata 2015 i 2016 w kwocie 1 437,5 tys. zł plus odsetki oraz zwiększeniem zobowiązania z tytułu podatku dochodowego za 2017 r. w kwocie 318,3 tys. zł z uwagi na brak możliwości wykorzystania straty podatkowej.
Ponadto, w związku z uregulowaniem przez Jednostkę Dominującą dodatkowego zobowiązania podatkowego za rok 2014, zapłacona kwota obciążyła wynik bieżącego okresu w pozycji podatek dochodowy w wysokości 1 139,7 tys. zł i koszty finansowe w wysokości 210,7 tys. zł. oraz skutkuje rozpoznaniem (pozabilansowego) aktywa warunkowego do czasu rozstrzygnięcia sporu w postępowaniu sądowym.
Na dzień 31 grudnia 2017 r. i 31 grudnia 2016 r. Jednostka Dominująca nie posiadała innych zobowiązań i aktywów warunkowych.
b) Gwarancje
Na dzień 31 grudnia 2017 r. oraz 31 grudnia 2016 r. Grupa posiadała następującą gwarancję: mBank S.A. udzielił Jednostce Dominującej gwarancji, która stanowi zabezpieczenie zobowiązań Jednostki Dominującej dotyczących długów celnych, podatków i innych opłat w sprawach celnych do łącznej kwoty 500,0 tys. zł.
25. Zdarzenia po dniu sprawozdawczym
W dniu 12 marca 2018 r. Jednostka Dominująca otrzymała protokół z kontroli celno-skarbowej prowadzonej przez Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w przedmiocie przestrzegania przepisów prawa podatkowego w zakresie
opodatkowania dochodów osiągniętych przez Jednostkę Dominującą w 2012 r. na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Szczegóły dotyczące wyników tej kontroli oraz ich wpływ na skonsolidowane sprawozdanie finansowe za 2017 r. zostały opisane w nocie 19.
Po dniu sprawozdawczym nie wystąpiły inne niż opisane powyżej istotne zdarzenia, które wymagałyby ujawnienia w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za 2017 r.
26. Zarządzanie kapitałami
Podstawowym założeniem polityki Grupy w zakresie zarządzania kapitałami jest utrzymanie silnej bazy kapitałowej, która będzie podstawą zaufania ze strony inwestorów, kredytodawców oraz rynku i która zapewni przyszły rozwój działalności. Grupa monitoruje wskaźniki rentowności kapitału oraz wskaźniki relacji kapitału własnego do zobowiązań.
Celem Grupy jest osiągnięcie zwrotu z kapitału, który jest satysfakcjonujący dla akcjonariuszy.
Jednostka Dominująca podlega regulacji wynikającej z art. 396 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych, który wymaga przekazania na kapitał zapasowy spółki akcyjnej co najmniej 8% zysku za dany rok obrotowy, dopóki kapitał ten nie osiągnie co najmniej jednej trzeciej kapitału zakładowego.
W trakcie roku obrotowego nie było zmian w polityce Grupy dotyczącej zarządzania kapitałami.
27. Raportowanie segmentów działalności
Zgodnie z MSSF 8 Segmenty operacyjne w niniejszym rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym ujmowane są informacje o segmentach działalności, które zarządzający używają przy podejmowaniu decyzji operacyjnych. Segmenty operacyjne to elementy składowe jednostki, dla których dostępna jest oddzielna informacja finansowa, regularnie oceniana przez osoby podejmujące kluczowe decyzje odnośnie alokacji zasobów i oceniające działalność Grupy.
Segmenty sprawozdawcze Grupy Ferro, to duże grupy produktów różniących się między sobą ich zastosowaniem u klienta. Podlegają one odrębnemu zarządzaniu, ponieważ każda z tych grup wymaga stosowania odmiennych materiałów i technologii produkcji oraz różnych strategii marketingowych.
Grupa wyodrębnia dwa segmenty sprawozdawcze:
- baterie i akcesoria,
- armatura instalacyjna.
Segmenty sprawozdawcze, które nie przekroczyły progów ilościowych, prezentowane są w kategorii "Pozostałe segmenty" i obejmują następujące rodzaje działalności będące źródłem przychodów Grupy: obce marki, których Grupa jest dystrybutorem na Polskę (marki własne Odbiorców Grupy), grzejniki i inne produkty techniki grzewczej Weberman oraz pozostałe.
Ocena poszczególnych segmentów operacyjnych jest dokonywana do poziomu kosztu wytworzenia sprzedanych produktów/kosztu własnego sprzedanych towarów i materiałów. Decyzje biznesowe dotyczące przychodów i kosztów z pozostałej działalności operacyjnej oraz działalności finansowej są podejmowane na poziomie Grupy, bez przypisywania ich do poszczególnych segmentów.
Grupa nie analizuje poszczególnych aktywów i zobowiązań z podziałem na segmenty, ponieważ te same aktywa i zobowiązania są zaangażowane w poszczególnych segmentach. Informacje o wartości aktywów i zobowiązań w poszczególnych segmentach nie są przekazywane regularnie do osób zarządzających. Informacje o przychodach oraz zysku segmentów sprawozdawczych oraz ich uzgodnienie ze skonsolidowanym sprawozdaniem finansowym Grupy oraz informacje o segmentach w okresie porównawczym 2016 r. przedstawia poniższe zestawienie:
| GRUPA FERRO | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2017 -31.12.2017 | |||||
| SEGMENTY | RAZEM | ||||
| Baterie i akcesoria |
Armatura instalacyjna |
SUMA SEGMENTÓW SPRAWOZDAWCZYCH |
Pozostałe segmenty |
||
| Sprzedaż klientom zewnętrznym | 207 116,2 | 128 960,9 | 336 077,1 | 28 602,2 | 364 679,3 |
| Sprzedaż między segmentami | - | - | - | - | - |
| Koszty segmentów | (137 719,0) | (93 257,7) | (230 976,7) | (19 175,1) | (250 151,8) |
| Zysk segmentu | 69 397,2 | 35 703,2 | 105 100,4 | 9 427,1 | 114 527,5 |
| Pozostałe przychody | 2 402,9 | ||||
| Nieprzypisane koszty całej Grupy | (69 182,8) | ||||
| Zysk na działalności operacyjnej | 47 747,6 | ||||
| Przychody finansowe | 2 920,5 | ||||
| Koszty finansowe | (10 136,9) | ||||
| Zysk przed opodatkowaniem | 40 531,2 | ||||
| Podatek dochodowy | (29 467,2) | ||||
| Zysk netto | 11 064,00 |
| GRUPA FERRO | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2016 -31.12.2016 | |||||
| SEGMENTY | |||||
| Baterie i | Armatura | SUMA | Pozostałe | RAZEM | |
| akcesoria | instalacyjna | SEGMENTÓW SPRAWOZDAWCZYCH |
segmenty | ||
| Sprzedaż klientom zewnętrznym | 189 652,7 | 121 136,9 | 310 789,6 | 21 699,9 | 332 489,5 |
| Sprzedaż między segmentami | - | - | - | - | - |
| Koszty segmentów | (127 595,3) | (89 130,2) | (216 725,5) | (14 237,1) | (230 962,6) |
| Zysk segmentu | 62 057,4 | 32 006,7 | 94 064,1 | 7 462,8 | 101 526,9 |
| Pozostałe przychody | 1 674,8 | ||||
| Nieprzypisane koszty całej Grupy | (62 080,4) | ||||
| Zysk na działalności operacyjnej | 41 121,3 | ||||
| Przychody finansowe | 60,9 | ||||
| Koszty finansowe | (4 712,4) | ||||
| Zysk przed opodatkowaniem | 36 469,8 | ||||
| Podatek dochodowy | (7 382,9) | ||||
| Zysk netto | 29 086,9 |
W poniższej tabeli zaprezentowano informacje w podziale na obszary geograficzne, dla których przychód jest ustalany według kryterium lokalizacji siedziby klientów.
| GRUPA FERRO | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 01.01.2017 -31.12.2017 | ||||||||
| tys. PLN | OBSZARY | |||||||
| Polska | Czechy | Słowacja | Rumunia | Pozostałe kraje | RAZEM | |||
| Przychody ze sprzedaży | 141 687,0 | 92 069,3 | 33 218,5 | 64 437,7 | 33 266,8 | 364 679,3 | ||
| GRUPA FERRO | ||||||||
| 01.01.2016 -31.12.2016 | ||||||||
| tys. PLN | OBSZARY | |||||||
| Polska | Czechy | Słowacja | Rumunia | Pozostałe kraje | RAZEM | |||
| Przychody ze sprzedaży | 129 183,3 | 89 337,5 | 30 260,1 | 55 246,3 | 28 462,3 | 332 489,5 |
W roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2017 r. jak również kończącym się w dniu 31 grudnia 2016 r. nie wystąpiła znacząca koncentracja przychodów dla indywidualnych klientów (sprzedaż do pojedynczych klientów nie przekroczyła 10% przychodów ze sprzedaży Grupy).
Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne wykazane w skonsolidowanym sprawozdaniu z sytuacji finansowej Grupy na dzień 31 grudnia 2017 r. zlokalizowane w Polsce miały wartość odpowiednio 19 042,6 tys. zł oraz 416,5 tys. zł. Rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne o wartości na dzień 31 grudnia 2017 r. odpowiednio 11 431,8 tys. zł oraz 155 933,9 tys. zł są zlokalizowane za granicą, głównie w Czechach.
Aneta Raczek Artur Depta
Prezes ZarząduWiceprezes Zarządu
Wiceprezes Zarządu Wiceprezes Zarządu
Zbigniew Gonsior Vladimir Sild
Skawina, 16 kwietnia 2018 r.