AI assistant
Ferro S.A. — Annual Report 2016
Mar 21, 2017
5615_rns_2017-03-21_043708f3-7b3a-4888-80b5-4ff800351fad.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Sprawozdanie Zarządu z działalności Grupy FERRO za 2016 rok
Skawina, 20 marca 2017 r.
| 1. | Stan prawny i informacje o Grupie FERRO6 |
|---|---|
| 1.1 | Informacje ogólne 6 |
| 1.2 | Kadra nadzorująca i zarządzająca w Spółkach Grupy8 |
| 1.3 | Struktura kapitału i akcjonariatu jednostki dominującej9 |
| 2. | Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń10 |
| 3. | Informacje na temat toczących się postępowań sądowych, arbitrażowych lub administracyjnych13 |
| 4. | Sytuacja finansowa Grupy 13 |
| 4.1 | Produkty 13 |
| 4.2 | Sprzedaż i główne rynki 14 |
| 5. | Sytuacja finansowa14 |
| 5.1 | Zasady sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego14 |
| 5.2 | Osiągnięte wyniki16 |
| 5.3 | Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej 16 |
| 5.4 | Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów17 |
| 5.5 | Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych 17 |
| 5.6 | Analiza wskaźnikowa17 |
| 5.7 | Informacje o zaciągniętych kredytach i gwarancjach bankowych 18 |
| 5.8 | Umowy ubezpieczeniowe 21 |
| 6. | Informacje dodatkowe 24 |
| 6.1 | Podmioty powiązane24 |
| 6.2 | Zatrudnienie w Grupie FERRO25 |
| 6.3 | Istotne umowy w Grupie FERRO 26 |
| 6.4 | Ocena wraz z uzasadnieniem zarządzania zasobami |
| finansowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań oraz określenie |
|
| ewentualnych zagrożeń i działań, jakie Grupa FERRO podjęła lub | |
| zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom26 |
| 6.5 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Spółki 26 |
|---|
| 6.6 Opis transakcji z podmiotami powiązanymi Grupy FERRO26 |
| 6.7 Inwestycje28 |
| 6.8 Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych28 |
| 6.9 Sytuacja gospodarcza w Polsce 28 |
| 6.10 Sytuacja gospodarcza Rumunii, jako głównego rynku eksportowego Grupy 33 |
| 6.11 Sytuacja gospodarcza Republiki Czeskiej, jako głównego rynku działalności NOVASERVIS34 |
| 6.12 Sytuacja gospodarcza Słowacji, jako głównego rynku eksportowego NOVASERVIS34 |
| 7. Strategia 35 |
| 8. Informacje dodatkowe 36 |
| 8.1 Zmiany w składzie osób zarządzających i nadzorujących Grupy FERRO w ciągu ostatniego roku obrotowego, zasady powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz uprawnienia osób zarządzających (kapitał docelowy)36 |
| 8.2 Umowy zawarte między Spółką a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia Spółki przez przejęcie37 |
| 8.3 Wynagrodzenia, nagrody lub korzyści, wypłacone lub należne osobom zarządzającym i nadzorującym 38 |
| 8.4 Liczba i wartość nominalna akcji Spółki i pozostałych podmiotów Spółki kapitałowej, będąca w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących 39 |
| 8.5 Wskazanie akcjonariuszy posiadających, bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne, co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, wraz ze wskazaniem liczby posiadanych akcji przez te podmioty akcji, ich procentowego |
| udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i |
ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu .....................................................................................40
8.6 Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne w stosunku do Spółki, wraz z opisem tych uprawnień...........................................................41
8.7 Ograniczenia dotyczące przenoszenia prawa własności papierów wartościowych Spółki oraz ograniczenia wykonywania prawa głosu przypadających na akcje Spółki...................................41
8.8 Informacje o podmiocie uprawnionym do badania sprawozdania finansowego................................................................42
9. Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego w roku obrotowym 2016 w Ferro S.A. ("Jednostka Dominująca")...............43
9.1 Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega Jednostka Dominująca oraz miejsca, gdzie tekst zbioru zasad jest publicznie dostępny..........................................................43
9.2 Odstąpienia od postanowień zbioru zasad ładu korporacyjnego ...................................................................................43
9.3 Opis głównych cech stosowanych w Jednostce Dominującej systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych...47
9.4 Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej ..............................................48
9.5 Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych w Jednostce Dominującej, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień.........................................49
9.6 Wskazanie wszelkich ograniczeń odnoście wykonywania prawa głosu w Jednostce Dominującej.............................................49
9.7 Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta .......................49
9.8 Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających w Jednostce Dominującej oraz ich uprawnień, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji......................................................................................49 9.9 Opis zasad zmian Statutu Jednostki Dominującej ..................50 9.10 Sposób działania Walnego Zgromadzenia Spółki i jego zasadnicze uprawnienia .....................................................................50 9.11 Władze Jednostki Dominującej oraz opis działania organów
zarządzających i nadzorujących Jednostki Dominującej.................51
1. Stan prawny i informacje o Grupie FERRO 1.1Informacje ogólne
Grupa FERRO jest jednym z największych podmiotów działających w segmencie armatury oraz komponentów branży instalacji sanitarnych i grzewczych na rynkach Europy środkowowschodniej. Grupa zajmuje czołową pozycję w sprzedaży baterii i zaworów na rynku polskim, czeskim, rumuńskim oraz słowackim.
Grupa zajmuje się produkcją oraz sprzedażą armatury sanitarnej i instalacyjnej pod własnymi markami Ferro, Metalia i Titania oraz elementów instalacji grzewczych pod marką Ferro, jak również pod markami odbiorców Grupy.
Grupa sprzedaje baterie, natryski, akcesoria łazienkowe pod marką Ferro, Metalia i Titania. Elementy armatury przepływowej, tj. zawory wodne i gazowe, głowice termostatyczne, łączniki, przyłącza elastyczne oraz akcesoria do grzejników znakowane są marką Ferro. Natomiast asortyment sprzedawany przez Grupę pod marką Ferro i Weberman obejmuje elementy instalacji grzewczych, tj. grzejniki stalowe i głowice termostatyczne do grzejników, wymienniki płytowe, złączki mosiężne, systemy rozdzielaczy oraz pompy.
Grupa FERRO działa przede wszystkim na rynkach: polskim, czeskim, rumuńskim, słowackim, na których to rynkach jest wiodącym graczem w swojej branży. Produkcja Grupy realizowana jest w Republice Czeskiej w spółce Novaservis (zakład produkcyjny w Znojmo) w 100% kontrolowanej przez FERRO oraz dodatkowo przez innych producentów w Chinach, Turcji, we Włoszech i Polsce.
W Skawinie, gdzie mieści się siedziba jednostki dominującej, znajduje się centrum magazynowe, logistyczne oraz montownia.
Podmiotem dominującym w Grupie jest FERRO S.A., spółka akcyjna z siedzibą w Skawinie. FERRO S.A. aktualnie (stan na 31 grudnia 2016 r.) posiada bezpośrednio udziały w następujących spółkach:
- Ferro International Sp. z o.o. z siedzibą w Skawinie, Polska;
- NOVASERVIS spol. s.r.o. z siedzibą w Brnie, Republika Czeska;
- Novaservis FERRO SK s.r.o. z siedzibą w Senica, Republika Słowacka
FERRO S.A. posiada pośrednio udziały w:
- Novaservis FERRO Group SRL z siedzibą w Cluj-Napoca, Rumunia;
- Novaservis FERRO SK s.r.o. z siedzibą w Senica, Republika Słowacka
- Novaservis FERRO Hungary Kft. z siedzibą w Budapeszcie, Republika Węgierska.
- Novaservis FERRO Bulgaria Ltd. z siedzibą w Płowdiw, Republika Bułgarii
Ferro International Sp. z o.o. jest spółką przeznaczoną do dystrybucji produktów Grupy na rynki wschodnie, tj. Kazachstan, Ukraina, Białoruś, Gruzja i Rosja.
Novaservis spol. s.r.o. (Czechy) jest spółką produkcyjną oraz dystrybucyjną na rynki Czech i Słowacji.
Novaservis FERRO SK s.r.o. jest spółką dystrybuującą produkty Grupy na rynku słowackim.
Novaservis FERRO Hungary Kft. jest spółką dystrybuującą produkty Grupy na rynku węgierskim.
Novaservis FERRO Bulgaria Ltd. jest spółką przeznaczoną do dystrybucji produktów Grupy na rynku bułgarskim.
Ferro International Sp. z o.o.
Ferro International Sp. z o.o. z siedzibą w Skawinie powstała w 2004 r. Obecnie Ferro International Sp. z o.o. jest firmą przeznaczoną do dystrybucji produktów Spółki na następujące rynki: Kazachstan, Ukraina, Białoruś, Gruzja i Rosja. Ferro International Sp. z o.o. zatrudniała na koniec grudnia 2016 r. 7 osób.
Spółka FERRO S.A. objęła 99,5% ogólnej liczby udziałów w Ferro International Sp. z o.o. o łącznej wartości 199 tys. zł.
NOVASERVIS spol. s.r.o.
NOVASERVIS jest czeską spółką z siedzibą w Brnie, działającą w branży armatury i wyposażenia sanitarnego. NOVASERVIS działa przede wszystkim na rynku czeskim oraz słowackim, gdzie zalicza się do wiodących pod względem udziału w rynku dostawców wyposażenia sanitarnego. W Republice Czeskiej oraz na Słowacji NOVASERVIS jest liderem pod względem wolumenu sprzedaży baterii.
NOVASERVIS sprzedaje produkty w ramach trzech głównych grup asortymentowych: baterii, akcesoriów łazienkowych (np. deski sedesowe, uchwyty, pojemniki) oraz akcesoriów instalacyjnych do hydrauliki łazienkowej (np. zawory, wężyki).
NOVASERVIS prowadzi sprzedaż produktów między innymi pod markami Metalia, Titania. Zakład produkcyjny Spółki usytuowany jest w miejscowości Znojmo na południu Czech.
Novasevis spol. s.r.o. zatrudniała na koniec 2016 r. 219 osób.
Ferro S.A. posiada 100% udziałów Novaservis spol. s.r.o.
Novaservis FERRO Group SRL
Novaservis a.s. w roku 2009 założyła spółkę zależną pod firmą Novaservis Romania. Novaservis FERRO Group SRL (zmiana nazwy nastąpiła w 2012 roku) z siedzibą w Cluj-Napoka w Rumunii jest spółką w 100% zależną od spółki Novaservis spol. s.r.o. (Czechy). Zadaniem spółki jest dystrybucja produktów Grupy na terenie Rumunii. Novaservis FERRO Group zatrudniała na dzień 31 grudnia 2016 r. 11 osób.
Novaservis FERRO SK s.r.o.
W 2013 roku spółka Novaservis FERRO SK z siedzibą w Senica, Republika Słowacka została powołana do życia. W spółce tej FERRO SA posiada 2% udziałów, pozostałe 98% należy do Novaservis spol. s.r.o. z siedzibą w Czechach. Zadaniem spółki jest dystrybucja produktów Grupy FERRO na terenie Słowacji. Novaservis FERRO SK zatrudniała na koniec grudnia 2016 roku 2 osoby.
Novaservis FERRO Hungary Kft.
W 2014 roku została utworzona spółka Novaservis FERRO Hungary Kft z siedzibą w Budapeszcie, Republika Węgierska w 100% zależna od spółki Novaservis spol. sro. (Czechy). Spółka ta rozpoczęła działalność operacyjną w 2015 roku. Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy FERRO na terenie Węgier. Na koniec 2016 roku spółka zatrudniała 2 osoby.
Novaservis FERRO Bulgaria Ltd.
W 2015 roku została utworzona spółka Novaservis FERRO Bulgaria Ltd z siedzibą w Plovdiv, Republika Bułgarii w 100% zależna od spółki Novaservis spol. sro. (Czechy). Spółka przeznaczona jest do dystrybucji produktów Grupy FERRO na terenie Bułgarii. Na koniec 2016 roku spółka zatrudniała 1 pracownika.
Struktura Grupy na dzień 31 grudnia 2016 roku
1.2 Kadra nadzorująca i zarządzająca w Spółkach Grupy
FERRO S.A.
W okresie od 1 stycznia 2016 do 27 czerwca 2016 r. skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
Andrzej Hołój – Przewodniczący Rady Nadzorczej Zbigniew Rogóż - Członek Rady Nadzorczej Jacek Dąbrowski - Członek Rady Nadzorczej Jacek Osowski - Członek Rady Nadzorczej Jacek Tomasik - Członek Rady Nadzorczej
W dniu 28 czerwca 2016 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało Pana Wojciecha Napiórkowskiego w miejsce Pana Zbigniewa Rogóża.
W okresie od 28 czerwca 2016 do 14 grudnia 2016 r. skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
Andrzej Hołój – Przewodniczący Rady Nadzorczej Wojciech Napiórkowski - Członek Rady Nadzorczej Jacek Dąbrowski - Członek Rady Nadzorczej Jacek Osowski - Członek Rady Nadzorczej Jacek Tomasik - Członek Rady Nadzorczej
W dniu 15 grudnia 2016 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało Pana Piotra Kaczmarka i Pana Jana Woźniaka w miejsce rezygnujących z zasiadania w RN Pana Andrzeja Hołója i Pana Jacka Dąbrowskiego.
Od dnia 15 grudnia 2016 roku skład Rady Nadzorczej Spółki przedstawia się następująco: Jacek Osowski – Przewodniczący Rady Nadzorczej Wojciech Napiórkowski - Członek Rady Nadzorczej Jacek Tomasik - Członek Rady Nadzorczej Piotr Kaczmarek – Członek Rady Nadzorczej Jan Woźniak - Członek Rady Nadzorczej
W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. Spółką kierował Zarząd w składzie:
Aneta Raczek – Prezes Zarządu Artur Depta – Wiceprezes Zarządu Zbigniew Gonsior – Wiceprezes Zarządu
W dniu 28 lutego 2017 r. Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Pana Artura Białonia.
Skład Zarządu Spółek zależnych i współkontrolowanych
W skład Zarządu Ferro International Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2016 r. wchodził: Artur Depta – Prezes Zarządu.
Zarząd NOVASERVIS spol. s.r.o. na koniec wspomnianego okresu składał się z dwóch osób: Vladimir Sild i Zbigniew Gonsior.
W skład zarządu Novaservis FERRO Group SRL wchodził: Vladimir Sild i Zbigniew Gonsior.
Zarząd Novaservis FERRO SK s.r.o. na dzień 31 grudnia 2016 r. składał się z trzech osób: Radim Bocek, Vladimir Sild oraz Julius Mikula.
W skład zarządu Novaservis FERRO Hungary Kft. na koniec 2016 roku wchodził: Vladimir Sild, Zbigniew Gonsior oraz Radim Bocek.
W skład zarządu Novaservis FERRO Bulgaria Ltd na koniec 2016 roku wchodził: Vladimir Sild, Zbigniew Gonsior oraz Radim Bocek.
1.3 Struktura kapitału i akcjonariatu jednostki dominującej
Na dzień 31 grudnia 2016 r. kapitał zakładowy Spółki wynosił 21.242.655,00 zł i dzielił się na: - 8.957.210 akcji zwykłych na okaziciela serii A o wartości nominalnej 1 zł o numerach od A0000001 do A8957210,
-
379.166 akcji zwykłych na okaziciela serii B o wartości nominalnej 1 zł o numerach od B000001 do B379166.
-
1.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C o wartości nominalnej 1 zł o numerach od C0000001 do C1000000.
-
10.479.166 akcji zwykłych na okaziciela serii D o wartości nominalnej 1 zł o numerach od D00000001 do D10479166.
-
202.113 akcji zwykłych na okaziciela serii E o wartości nominalnej 1 zł o numerach od E000001 do E202113.
-
225.000 akcji zwykłych na okaziciela serii F o wartości nominalnej 1 zł o numerach od F000001 do F225000.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. znaczącymi akcjonariuszami FERRO S.A. (posiadającymi ponad 10% akcji) byli: Nationale Nederlanden OFE, AVIVA OFE oraz PKO BP Bankowy OFE.
Nationale Nederlanden OFE na koniec 2016 roku posiadał 3.749,5 tys. istniejących akcji stanowiących 17,7% kapitału zakładowego Spółki, dających prawo do wykonywania 3.749,5 tys. głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi 17,7% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.) .
AVIVA OFE na koniec 2016 roku posiadał 3.182,3 tys. istniejących akcji stanowiących 15,0% kapitału zakładowego Spółki, dających prawo do wykonywania 3.182,3 tys. głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi 15,0% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.).
PKO BP Bankowy OFE na koniec 2016 roku posiadał 2.718,1 tys. istniejących akcji stanowiących 12,8% kapitału zakładowego Spółki, dających prawo do wykonywania 2.718,1 tys. głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi 12,8% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.).
Strukturę akcjonariatu (z udziałem powyżej 10%) na dzień 31 grudnia 2016 roku przedstawia poniższa tabela.
| Akcjonariusze | Ilość akcji w tys. |
Udział % w akcjonariacie |
|---|---|---|
| Nationale Nederlanden OFE |
3.749,5 | 17,7% |
| AVIVA OFE | 3.182,3 | 15,0% |
| PKO BP Bankowy OFE |
2.718,1 | 12,8% |
| Pozostali | 11.592,8 | 54,5% |
| Razem | 21.242,7 |
Na podstawie informacji otrzymanych przez Spółkę w trybie art. 69 ust. 1 ustawy o ofercie.
2. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń
Ryzyko związane z konkurencją
Branża armatury sanitarnej i instalacji grzewczych charakteryzuje się wysoką konkurencyjnością. Działalność przedsiębiorstw konkurencyjnych może w przyszłości prowadzić m.in. do spadku marż generowanych przez Grupę oraz negatywnie wpływać na wolumen sprzedanych produktów, co z kolei może istotnie, negatywnie wpływać na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy.
Ryzyko zmiany cen surowców
W toku działań produkcyjnych Grupa ponosi koszty związane z zakupem surowców na potrzeby produkcji, w szczególności miedzi i innych metali. Ze względu na uwarunkowania makroekonomiczne, na które Grupa nie ma wpływu, koszty surowców podlegają fluktuacjom. O ile w średnim i długim okresie Grupa była w stanie w znacznym stopniu niwelować wahania cen surowców poprzez zmiany cen produktów, nie można zagwarantować, że będzie to możliwe w przyszłości. Wzrost cen surowców może powodować wzrost zapotrzebowania na kapitał obrotowy Grupy. Gwałtowne zmiany kosztów surowców wykorzystywanych przez Grupę w procesie produkcyjnym mogą mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy.
Ryzyko kursowe
Na wyniki finansowe i działalność operacyjną Grupy mają wpływ wahania kursów walut. Przeważająca część przychodów Grupy to przychody w PLN oraz w koronie czeskiej (CZK), natomiast znaczące koszty surowców i zakupu produktów, a także koszty transportu są ponoszone w walutach innych niż PLN i CZK, przede wszystkim w USD i w mniejszym stopniu w EUR, co ma pośredni wpływ na poziom kosztów Grupy.
Ryzyko związane z interpretacją przepisów podatkowych
Polski system podatkowy charakteryzuje się szczególnie częstymi zmianami przepisów podatkowych, w wyniku czego wiele z takich przepisów nie posiada powszechnie przyjętej interpretacji lub też jest przedmiotem częstych zmian w zakresie ich interpretacji przez organy podatkowe. Brak stabilności polskiego systemu podatkowego utrudnia planowanie podatkowe i zwiększa ryzyko naruszenia przepisów prawa podatkowego przez polskich przedsiębiorców. Dokonywanie zmian w zakresie interpretacji przepisów podatkowych przez organy podatkowe w połączeniu z relatywnie długim okresem przedawniania zobowiązań podatkowych i wysokimi karami za zaległości podatkowe mogą powodować ryzyko podatkowe dla polskich przedsiębiorców w zakresie znacznie wyższym niż w krajach posiadających bardziej stabilny system podatkowy. Brak stabilności systemu podatkowego w Polsce może mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy. W związku z działalnością Grupy i posiadaniem spółek dystrybucyjnych w innych krajach tj. Czechy, Rumunia, Słowacja, Węgry i Bułgaria, ryzyko związane z interpretacją przepisów podatkowych poszerzyło się o systemy podatkowe tych krajów.
Ryzyko ekonomiczne i polityczne
Grupa prowadzi swoją działalność w Polsce, Republice Czeskiej, Rumunii, Słowacji, na Węgrzech czy w Bułgarii (CEE), które uznawane są za kraje rozwijające się. Inwestorzy inwestujący w akcje spółek działających na rynkach w takich krajach powinni mieć świadomość istnienia na takich rynkach większego ryzyka ekonomicznego i politycznego, niż na rynkach w krajach rozwiniętych.
Sytuacja finansowa branży w której działa Grupa, a więc i sytuacja finansowa Grupy, jest ściśle związana z wieloma czynnikami ekonomicznymi, takimi jak zmiany PKB, inflacja, bezrobocie, kursy walutowe czy wysokość stóp procentowych. Na działalność Grupy wpływ mają koszty prowadzenia działalności produkcyjnej w Republice Czeskiej, w tym w szczególności koszty mediów, podatków i koszty pracy.
Fakt prowadzenia przez Grupę produkcji poprzez NOVASERVIS spol. s.r.o. w Republice Czeskiej a także zakupy towarów od chińskich dostawców i kooperantów powodują, że działalność Grupy narażona jest na ryzyko ekonomiczne i polityczne związane z gospodarką chińską oraz czeską.
Znajduje to również odzwierciedlenie w stosunku do rynków polskiego, czeskiego jak również słowackiego, rumuńskiego, węgierskiego, bułgarskiego na których Grupa sprzedaje swoje produkty.
Wszelkie przyszłe niekorzystne zmiany jednego lub więcej z powyższych czynników mogą doprowadzić do spadku popytu na produkty Grupy, co może mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy.
Ryzyko związane z dźwignią finansową
W celu sfinansowania swojej działalności Grupa korzysta z kredytów i pożyczek. Grupa nie może zagwarantować, że będzie w stanie zapewnić finansowanie swojej działalności na korzystnych dla siebie warunkach, oraz że po pozyskaniu finansowania będzie w stanie spłacać odsetki oraz kapitał lub wypełniać inne zobowiązania wynikające z umów finansowych lub emisji instrumentów dłużnych. Ponadto, jeżeli Grupa nie będzie w stanie pozyskać dodatkowego finansowania zgodnie ze swoimi oczekiwaniami, może być zmuszona do zmiany swojej strategii lub ograniczenia rozwoju lub refinansowania istniejącego zadłużenia. Dodatkowo, w przypadku, gdy Grupa nie będzie w stanie zrefinansować istniejącego zadłużenia, zadłużenie Grupy może zostać postawione w stan natychmiastowej wymagalności, w całości lub w części i Grupa może być zmuszona do sprzedaży części lub wszystkich swoich aktywów w celu spłaty tego zadłużenia. Każde z powyższych zdarzeń może mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy.
Ryzyko związane ze wzrostem kosztów operacyjnych i innych kosztów
Koszty operacyjne i inne koszty Grupy w znacznym zakresie zależą od czynników pozostających poza kontrolą Grupy. Do czynników, pozostających poza kontrolą Grupy, które mogą spowodować wzrost kosztów operacyjnych i innych kosztów Grupy, należą w szczególności konkurencja, wzrost kosztów finansowania, inflacja, wzrost podatków i innych zobowiązań publicznoprawnych, zmiany w polityce rządowej, przepisach prawa lub innych regulacjach (np. zmiany w systemie podatkowym), Grupa nie może zapewnić, że będzie w stanie przenieść wzrost kosztów operacyjnych i innych kosztów na odbiorców swoich produktów w celu zrekompensowania jego wpływu na wyniki działalności Grupy poprzez wzrost przychodów Grupy. Może to mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy.
Ryzyko związane z siecią sprzedaży
Grupa prowadzi dystrybucję swoich produktów na rynku krajowym i rynkach zagranicznych za pośrednictwem dwóch kanałów – "tradycyjnego" obejmującego głównie hurtownie oraz "nowoczesnego" obejmującego sieci specjalistycznych sklepów wielkopowierzchniowych. Sieć sprzedaży Grupy może ulec zmniejszeniu z przyczyn niezależnych od Grupy. Presja ze strony konkurentów może podnieść koszty dystrybucji produktów Grupy. Zwiększenie kosztów dystrybucji, zmniejszenie sieci dystrybucyjnej Grupy, w tym utrata kluczowych odbiorców produktów Grupy lub spadek wartości sprzedaży realizowanej poprzez istniejącą sieć dystrybucji mogą mieć istotny, negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową, wyniki lub perspektywy Grupy.
Ryzyko operacyjne
Grupa podlega ryzyku poniesienia szkody lub nieprzewidzianych kosztów spowodowanych przez niewłaściwe lub zawodne procedury wewnętrzne, ludzi, systemy lub zdarzenia zewnętrzne, takie jak błędy w rejestracji zdarzeń gospodarczych, zakłócenia w działalności operacyjnej (w wyniku działania różnych czynników, np. awarii oprogramowania lub sprzętu, przerwania połączeń telekomunikacyjnych), oszustwa, dokonania bezprawnych transakcji czy też szkód w aktywach. Ponadto, Grupa zleca niektóre czynności niezależnym podmiotom zewnętrznym, w tym w szczególności usługi informatyczne. Każdy istotny błąd systemu zarządzania ryzykiem Grupy w zakresie wykrycia lub naprawy ryzyka operacyjnego lub błąd podmiotów zewnętrznych w zakresie prawidłowego wykonywania zleconych im zadań może mieć istotny negatywny wpływ na działalność, sytuację finansową lub wyniki działalności Grupy.
3. Informacje na temat toczących się postępowań sądowych, arbitrażowych lub administracyjnych
Według informacji posiadanych przez Grupę, na datę sprawozdania oraz w okresie 12 miesięcy poprzedzających niniejsze sprawozdanie, poza kwestią opisaną poniżej, nie toczyły się wobec Grupy żadne postępowania administracyjne, cywilne, arbitrażowe ani karne, które mogły by wywrzeć wpływ lub wywarły w niedawnej przeszłości istotny wpływ na sytuację finansową Spółki lub wyniki jej działalności operacyjnej.
W okresie sprawozdawczym FERRO S.A. otrzymało decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie z dnia 6 października 2016 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za rok 2014. W wyniku przeprowadzonego postępowania kontrolnego stwierdzono, że Jednostka Dominująca nieprawidłowo zadeklarowała podatek dochodowy od osób prawnych za 2014 r. z powodu zawyżenia kosztów uzyskania przychodów w związku z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości znaków towarowych przejętych w procesie połączenia spółek. W związku z powyższym Urząd Kontroli Skarbowej ("UKS") naliczył dodatkowe zobowiązanie podatkowe za rok 2014 w kwocie 1 139,7 tys. zł plus odsetki.
Decyzja organu kontroli skarbowej nie jest ostateczna i nie podlega wykonaniu, nie nadano jej rygoru natychmiastowej wykonalności.
Zarząd FERRO S.A. nie zgadza się ze stanowiskiem przedstawionym w decyzji UKS. Od powyższej decyzji Jednostka Dominująca złożyła odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie jako organu wyższej instancji w postępowaniu administracyjnym. Na dzień sporządzenia niniejszego sprawozdania z działalności Grupy nie została wydana ostateczna decyzja.
Ocena wpływu powyższej sprawy na sytuację finansową Grupy została zawarta w sprawozdaniu finansowym Grupy.
4. Sytuacja finansowa Grupy 4.1 Produkty
Przedmiotem działalności Grupy jest produkcja i sprzedaż armatury sanitarnej, instalacyjnej i grzewczej. Armatura sanitarna i instalacyjna sprzedawana jest przede wszystkim pod własną marką Ferro, Metalia, Titania. Armatura grzewcza sprzedawana jest pod własną marką Ferro.
Grupa sprzedaje również produkty pod markami własnymi odbiorców Grupy.
Grupa kładzie nacisk na jakość produktów pod kątem spełnienia wymogów obowiązujących norm, utrzymania wysokich parametrów technicznych, bezpieczeństwa i funkcjonalności.
Grupa FERRO – Grupy Produktowe
4.2 Sprzedaż i główne rynki
Grupa prowadzi działalność głównie na rynku polskim, czeskim, rumuńskim, słowackim, węgierskim oraz na innych rynkach europejskich. Grupa FERRO prowadzi dystrybucję swoich produktów na rynku krajowym za pośrednictwem dwóch kanałów – "tradycyjnego" obejmującego głównie hurtownie oraz "nowoczesnego" obejmującego sieci specjalistycznych sklepów wielkopowierzchniowych. Tradycyjny kanał dystrybucji, obecnie najbardziej rozpowszechniony w Polsce, bazuje na współpracy z punktami sprzedaży hurtowej, sieciami hurtowni, grupami zakupowymi oraz hurtowniami na terenie całego kraju. Duzi odbiorcy hurtowi stanowią w tym modelu źródło zaopatrzenia dla mniejszych hurtowni, instalatorów oraz sklepów detalicznych. Ponadto, Grupa sprzedaje swoje produkty za pośrednictwem specjalistycznych sklepów wielkopowierzchniowych (m.in. Leroy Merlin, Castorama).
NOVASERVIS działa przede wszystkim na rynku czeskim oraz słowackim, gdzie zalicza się do wiodących pod względem udziału w rynku dostawców wyposażenia sanitarnego. Grupa planuje dalszą ekspansję w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, czego kolejnym etapem jest utworzenie spółki dystrybucyjnej na rynek bułgarski.
5. Sytuacja finansowa
5.1 Zasady sporządzania skonsolidowanego sprawozdania finansowego
Skonsolidowane sprawozdanie finansowe Grupy FERRO za rok obrotowy kończący się 31 grudnia 2016 r. zostało przygotowane zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, zwanymi dalej "MSSF UE".
MSSF UE zawierają wszystkie Międzynarodowe Standardy Rachunkowości, Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej oraz związane z nimi Interpretacje Komitetu ds. Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (KIMSF) poza Standardami oraz Interpretacjami, które oczekują na zatwierdzenie przez Unię Europejską oraz Standardami oraz Interpretacjami, które zostały zatwierdzone przez Unię Europejską, ale nie weszły jeszcze w życie.
Zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia FERRO S.A. z dnia 4 marca 2010 r. podjętą na podstawie art. 45 ust. 1c ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości ("UoR"), począwszy od 1 stycznia 2009 r. Spółka Dominująca sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe w celu spełnienia wymogów ustawowych, zgodnie z MSSF UE.
| Charakter powiązania | ||||
|---|---|---|---|---|
| Przedmiot | / metoda konsolidacji / | Data objęcia | ||
| Nazwa Spółki | Siedziba | przedsiębiorstwa | udział w kapitale | kontroli |
| Sprzedaż | ||||
| wyposażenia | ||||
| Ferro International Sp. z | Skawina, | grzejnego i | jednostka zależna / | |
| o.o. | Polska | sanitarnego | pełna / 99,5% | 2004 r. |
| NOVASERVIS spol. | Produkcja i sprzedaż | jednostka zależna / | ||
| s.r.o. | Brno, Czechy | armatury sanitarnej | pełna / 100,0% | 2011 r. |
| Dystrybucja | ||||
| produktów | ||||
| Novaservis FERRO | Cluj-Napoca, | Grupy na terenie | jednostka zależna / | 2011 r. |
| Group SRL | Rumunia | Rumunii | pełna / 100,0% | |
| Dystrybucja | ||||
| produktów | ||||
| Novaservis FERRO SK | Senica, | Grupy na terenie | jednostka zależna / | |
| s.r.o | Słowacja | Słowacji | pełna / 100,0% | 2013 r. |
| Spółka | ||||
| przeznaczona do | ||||
| dystrybucji | ||||
| Novaservis FERRO | Budapeszt, | produktów Grupy na | jednostka zależna / | |
| Hungary Kft. | Węgry | terenie Węgier | pełna / 100,0% | 2014 r. |
| Spółka | ||||
| przeznaczona do | ||||
| dystrybucji | ||||
| Novaservis FERRO | Plovdiv | produktów Grupy na | jednostka zależna / | |
| Bulgaria Ltd.* | Bułgaria | terenie Bułgarii | pełna / 100,0% | 2015 r. |
Metody konsolidacji Grupy FERRO
*Jednostka zależna Novaservis Ferro Bułgaria Ltd. została założona w dniu 1 grudnia 2015 r., w roku 2016 rozpoczęła działalność operacyjną.
Zasady przyjęte do przeliczenia wybranych danych finansowych.
Dane finansowe w EUR zostały przeliczone wg następujących zasad:
- poszczególne pozycje sprawozdania z całkowitych dochodów oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych – według średniego kursu wymiany stanowiącego średnią arytmetyczną średnich kursów NBP na ostatni dzień każdego miesiąca okresu obrotowego za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. w wysokości 4,3757 PLN/EUR.
- poszczególne pozycje aktywów i pasywów według średniego kursu NBP na dzień 31 grudnia 2016 r. tj. 4,424 PLN/EUR.
5.2 Osiągnięte wyniki
W 2016 r. Grupa FERRO osiągnęła następujące wyniki: Przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów wyniosły 332 489,5 tys. zł. Zysk z działalności operacyjnej wyniósł 41 121,3 tys. zł. Wartość EBITDA wyniosła 45 934,2 tys. zł. Zysk netto wyniósł 29 086,9 tys. zł.
Wybrane dane finansowe Grupy FERRO wg stanu na dzień 31 grudnia 2016 r. przedstawia tabela.
| Wybrane dane finansowe | 31-12-2016 (w tys. zł.) |
31-12-2016 (w tys. EUR) |
|---|---|---|
| Przychody netto ze | ||
| sprzedaży i zrównane z nimi | 332 489,5 |
75 985,4 |
| Zysk z działalności | ||
| operacyjnej | 41 121,3 |
9 397,7 |
| Zysk brutto | 36 469,8 |
8 334,6 |
| Zysk netto | 29 086,9 |
6 647,4 |
| Amortyzacja | 4 812,9 |
1 099,9 |
| EBITDA | 45 934,2 |
10 497,6 |
| Przepływy pieniężne netto z | ||
| działalności operacyjnej | 34 182,7 |
7 811,9 |
| Przepływy pieniężne netto z | ||
| działalności inwestycyjnej | (3 203,3) |
(732,1) |
| Przepływy pieniężne netto z | ||
| działalności finansowej | (27 550,5) |
(6 296,3) |
| Przepływy pieniężne netto | ||
| razem | 3 428,9 |
783,6 |
| Aktywa razem | 341 581,0 |
77 210,9 |
| Zobowiązania | 127 909,5 |
28 912,6 |
| Zobowiązania | ||
| długoterminowe | 40 666,4 |
9 192,2 |
| Zobowiązania | ||
| krótkoterminowe | 87 243,1 |
19 720,4 |
| Kapitał własny | 213 671,5 |
48 298,3 |
| Kapitał zakładowy | 21 242,7 |
4 801,7 |
| Liczba akcji w sztukach | ||
| (średnia ważona) | 21 242 655 |
21 242 655 |
| Zysk na jedną akcję | ||
| (odpowiednio w zł lub EUR) | 1,4 | 0,3 |
| Wartość księgowa na jedną | ||
| akcję | ||
| (odpowiednio w zł lub EUR) | 10,1 | 2,3 |
5.3 Skonsolidowane sprawozdanie z sytuacji finansowej
Na dzień 31 grudnia 2016 r. suma bilansowa Grupy FERRO wyniosła 341 581,0 tys. zł. i wzrosła o 20 556,6 tys. zł. w porównaniu do stanu na dzień 31 grudnia 2015 r. Po stronie aktywów – aktywa trwałe wyniosły 187 653,7 tys. zł, co stanowiło 54,9% sumy bilansowej. Aktywa obrotowe na koniec grudnia 2016 r. wyniosły 153 927,3 tys. zł. (45,1% sumy bilansowej).
Po stronie pasywów kapitały własne kształtowały się w dniu 31 grudnia 2016 r. na poziomie 213 671,5 tys. zł, co stanowiło 62,6 % wartości pasywów.
5.4Skonsolidowane sprawozdanie z całkowitych dochodów
Przychody ze sprzedaży Grupy zrealizowane w 2016 r. wyniosły 332 489,5 tys. zł i były większe o 13,8 % w stosunku do roku 2015. Zysk z działalności operacyjnej w 2016 r. wyniósł 41 121,3 tys. zł, co oznacza wzrost o 24,5 % w stosunku do roku 2015. Zysk netto Grupy FERRO za 2016 r. osiągnął wartość 29 086,9 tys. zł, wzrost o 30,4% w stosunku do wyniku wypracowanego w analogicznym okresie roku ubiegłego.
5.5Skonsolidowane sprawozdanie z przepływów pieniężnych
Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej w 2016 r. wyniosły 34 182,7 tys. zł, na co główny wpływ miała zmiana stanu zapasów i zobowiązań. Przepływy pieniężne netto z działalności inwestycyjnej wyniosły (3 203,3) tys. zł. Przepływy pieniężne netto z działalności finansowej wyniosły (27 550,5) tys. zł.
Przepływy pieniężne netto razem za okres 12-tu miesięcy 2016 r. wyniosły 3 428,9 tys. zł. Stan środków pieniężnych na koniec grudnia 2016 r. wyniósł (10 740,4) tys. zł.
5.6 Analiza wskaźnikowa
Syntetyczną ocenę sytuacji ekonomiczno-finansowej Grupy FERRO przedstawia tabela zawierająca kilka wybranych wskaźników.
| Wskaźnik | j.m. | 01.01.2016 - 31.12.2016 |
|---|---|---|
| Rentowność kapitału własnego (ROE) | % | 13,6 |
| Rentowność aktywów (ROA) | % | 8,5 |
| Rentowność sprzedaży netto | % | 8,7 |
| Wskaźnik bieżącej płynności | liczba | 1,8 |
| Wskaźnik wysokiej płynności |
liczba | 0,6 |
| Cykl rotacji zapasów | dni | 212,7 |
| Cykl rotacji należności | dni | 47,2 |
| Cykl rotacji zobowiązań | dni | 40,5 |
| Wskaźnik ogólnego poziomu zadłużenia | % | 37,4 |
| Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego | % | 59,9 |
| Wskaźnik zadłużenia długoterminowego | % | 19,0 |
Zasady liczenia wskaźników:
Rentowność kapitału własnego (ROE) = (zysk netto/ kapitał własny)*100 Rentowność aktywów (ROA) = (zysk netto/ aktywa ogółem)*100 Rentowność sprzedaży netto = (zysk netto/ przychody ze sprzedaży)*100 Wskaźnik bieżącej płynności = aktywa obrotowe/ zobowiązania krótkoterminowe
Wskaźnik wysokiej płynności = (aktywa obrotowe – zapasy)/ zobowiązania krótkoterminowe Cykl rotacji zapasów = (zapasy/ wartość sprzedanych towarów i produktów)* ilość dni okresu Cykl rotacji należności = (należności handlowe/ przychody netto ze sprzedaży produktów)* ilość dni okresu
Cykl rotacji zobowiązań = (zobowiązania handlowe/ koszty działalności operacyjnej)* ilość dni okresu
Wskaźnik ogólnego poziomu zadłużenia = ((zobowiązania długoterminowe + zobowiązania krótkoterminowe)/ aktywa ogółem)*100
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego = ((zobowiązania długoterminowe + zobowiązania krótkoterminowe)/ kapitały własne)*100
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego = (zobowiązania długoterminowe/ kapitały własne)*100
5.7 Informacje o zaciągniętych kredytach i gwarancjach bankowych
W 2016 r. Grupa korzystała z kredytów w stopniu umożliwiającym z jednej strony sprawne funkcjonowanie firmy przy równoczesnym zachowaniu bezpiecznych poziomów wielkości długu. Szczegółowe informacje na temat funkcjonujących umów kredytowych w 2016 r. zostały przedstawione poniżej.
FERRO S.A.
Umowy z mBank SA
Umowy o kredyt w rachunku bieżącym oraz o kredyt obrotowy w ramach linii kredytowej na obsługę bieżącej działalności Spółki z dnia 30 lipca 2009 r. zawarta z mBank zmieniona kolejnymi aneksami (umowa o współpracy)
W dniu 30 lipca 2009 r. Spółka zawarła z mBank w ramach linii kredytowej na obsługę bieżącej działalności Spółki umowę o kredyt w rachunku bieżącym oraz umowę o kredyt obrotowy, na podstawie której mBank pierwotnie udostępnił Spółce kredyt obrotowy w wysokości 12 mln zł oraz kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 4 mln zł. Oprocentowanie kredytu obrotowego oraz kredytu w rachunku bieżącym określane jest na podstawie, odpowiednio, zmiennej stopy 1M WIBOR oraz WIBOR dla depozytów jednodniowych, powiększonych o określone w umowie marże.
W 2011, 2012, 2013, 2014 i 2015 r. zawarto kolejne aneksy zmieniające limity kredytowe, terminy funkcjonowania oraz niektóre zapisy umowne. Limit kredytowy w rachunku bieżącym ustalono na 10 mln zł.
Umowa nakłada na Spółkę obowiązek między innymi (i) uzyskania zgody mBanku na udzielenie gwarancji i poręczeń, których wartość przekracza 15% aktywów netto spółki (ii) utrzymywania przedsiębiorstwa w należytym stanie, (iii) niedokonywania wypłat dywidendy w wysokości przekraczającej zysk netto za poprzedni okres obrachunkowy, (iv) uzyskania zgody banku na dokonywanie wypłat na poczet zysku za dany okres obrachunkowy, (v) niedokonywania wypłat dywidendy w ciężar kapitału zapasowego (vi) nieobniżania wysokości kapitału zakładowego oraz (vii) rozliczania przez rachunki bieżące i pomocnicze prowadzone przez mBank odpowiednej wielkości procentowej lub wartościowej swoich obrotów (transakcji w obrocie krajowym i zagranicznym).
mBank ma prawo wypowiedzieć umowę kredytu w razie stwierdzenia, że warunki udzielenia kredytu nie zostały dotrzymane lub w razie zagrożenia terminowej spłaty kredytu z powodu złego stanu majątkowego Spółki.
Zabezpieczeniem wszelkich wierzytelności mBank z tytułu zawartych umów są (i) cesja wierzytelności z umów handlowych, (ii) weksel własny in blanco oraz (iii) zastaw rejestrowy na zapasach.
Spłata należności z tytułu kredytu w rachunku bieżącym powinna nastąpić do 28 lipca 2017 r.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. zadłużenie Spółki z tytułu ww. umowy o kredyt w rachunku bieżącym wyniosło 6,95 mln zł.
Umowy o kredyt obrotowy w ramach Linii na finansowanie bieżącej działalności (umowy o współpracy)
Umowa kredytowa o kredyt obrotowy z dnia 28 lipca 2011 r. zawarta z mBank zmieniona kolejnymi aneksami
W dniu 28 lipca 2011 r. Spółka zawarła z mBank umowę kredytową na podstawie której mBank udostępnił Spółce kredyt obrotowy w wysokości 7,0 mln zł przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności Spółki. Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy 1M WIBOR powiększonej o określoną w umowie marżę.
Spłata należności z tytułu kredytu obrotowego powinna nastąpić do dnia 31 lipca 2017 r.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. wysokość zadłużenia Spółki z tytułu umowy wyniosło 7,0 mln zł.
Umowa kredytowa o kredyt obrotowy z dnia 16 sierpnia 2011 r. zawarta z mBank zmieniona kolejnymi aneksami
W dniu 16 sierpnia 2011 r. Spółka zawarła z mBank umowę kredytową na podstawie której mBank udostępnił Spółce kredyt obrotowy w wysokości 4,0 mln zł przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności Spółki. Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy 1 M WIBOR powiększonej o określoną w umowie marżę.
Spłata należności z tytułu kredytu obrotowego powinna nastąpić do dnia 31 lipca 2017 roku. Na dzień 31 grudnia 2016 r. wysokość zadłużenia Spółki z tytułu umowy wyniosło 4,0 mln zł.
Umowa kredytowa o kredyt obrotowy z dnia 29 marca 2016 r. zawarta z mBank zmieniona aneksem
W dniu 29 marca 2016 r. Spółka zawarła z mBank umowę kredytową na podstawie której mBank udostępnił Spółce kredyt obrotowy w wysokości 5,0 mln zł przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności Spółki. Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy 1 M WIBOR powiększonej o określoną w umowie marżę.
Spłata należności z tytułu tego kredytu następuje w ratach, a ostatnia z nich płatna jest do dnia 31 marca 2017 roku.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. wysokość zadłużenia Spółki z tytułu umowy wyniosło 3,0 mln zł.
Umowa kredytowa o elastyczny kredyt odnawialny z dnia 1 grudnia 2016 r. zawarta z mBank W dniu 01 grudnia 2016 r. Spółka zawarła z mBank umowę kredytową na podstawie której mBank udostępnił Spółce kredyt odnawialny w wysokości 4,0 mln zł przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności spółki.
Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy 1M WIBOR powiększonej o określoną w umowie marżę.
Termin spłaty ww. kredytu ma nastąpić do 4 grudnia 2018 r.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. wysokość zadłużenia Spółki z tytułu ww. umowy wyniosło 4,0 mln zł.
Umowa kredytowa o kredyt inwestycyjny z dnia 9 czerwca 2014 r. zawarta z mBank
W dniu 9 czerwca 2014 r. Spółka zawarła z mBank umowę kredytową na podstawie której mBank udzielił Spółce kredyt inwestycyjny w wysokości 18 mln zł. z przeznaczeniem na sfinansowanie przedterminowego wykupu obligacji wyemitowanych przez Ferro SA.
Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy 1M WIBOR powiększonej o określoną w umowie marżę.
Umowa nakłada na Spółkę obowiązek między innymi (i) rozliczania przez rachunki bieżące i pomocnicze prowadzone przez mBank odpowiednej wielkości procentowej swoich obrotów (transakcji w obrocie krajowym i zagranicznym), (ii) utrzymywanie wskaźnika zobowiązanie finansowe netto liczonego do rocznej EBITDy na określonym poziomie, (iii) utrzymywania przedsiębiorstwa w należytym stanie.
mBank ma prawo wypowiedzieć umowę w razie stwierdzenia, że warunki udzielenia kredytu nie zostały dotrzymane lub w razie zagrożenia terminowej spłaty kredytu z powodu złego stanu majątkowego Spółki.
Zabezpieczeniem wszelkich wierzytelności mBank z tytułu zawartej umowy jest hipoteka umowna łączna do kwoty 27,0 mln zł, ustanowiona na nieruchomościach Spółki położonych w Skawinie wraz z cesją polisy ubezpieczeniowej dotyczącej tych nieruchomości.
Spłata kredytu została ustalona w 20 równych ratach kwartalnych po 900 tys. zł. każda, ostatnia płatna do dnia 10 czerwca 2019 r.
Na koniec 2016 r. zadłużenie z tytułu ww. kredytu wyniosło 9,0 mln zł.
Umowa o udzielenie gwarancji bankowej z dnia 21 czerwca 2011 r. zawarta z mBank z późniejszymi zmianami
W dniu 21 czerwca 2011 r. Spółka zawarła z mBank umowę standardową o udzielenie gwarancji, na podstawie której mBank udzielił Spółce gwarancji na zabezpieczenie zobowiązań Spółki wobec Izby Celnej w Krakowie powstałych w okresie od dnia 1 lipca 2011 r. do dnia 30 czerwca 2012 r. do łącznej kwoty 500 tys. zł, jeżeli zapłacenie ww. należności stanie się wymagalne.
Wyżej wymieniona gwarancja została przedłużona do dnia 30 czerwca 2017 r.
Gwarancja dotyczy takich zobowiązań Spółki jak długi celne, podatki czy też innych opłat dotyczących spraw celnych Spółki.
Zabezpieczeniem wszelkich wierzytelności mBank z tytułu udzielonej gwarancji są: (i) weksel in blanco oraz (ii) oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Umowa z ING Bank SA
Umowa o kredyt w rachunku bieżącym z dnia 18 lipca 2016 r. zawarta z ING Bank SA
W dniu 18 lipca 2016 r. Spółka zawarła z ING Bankiem umowę kredytową, na podstawie której Bank udostępnił Spółce kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 4,0 mln zł przeznaczony na prowadzenie bieżącej działalności. Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy 1M WIBOR, powiększonej o określoną w umowie marżę. Umowa nakłada na Spółkę obowiązek utrzymywania określonych miesięcznych wpływów na rachunek bieżący prowadzony przez ING Bank.
Zabezpieczeniem wszelkich wierzytelności ING Banku z tytułu zawartej umowy kredytowej jest zastaw rejestrowy na zapasach.
Kredyt w rachunku bieżącym został udzielony na okres do dnia 17 lipca 2017 r.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. zadłużenie z tytułu ww. kredytu wyniosło 3,9 mln zł.
Umowa z Bankiem Polska Kasa Opieki SA
Umowa o kredyt w rachunku bieżącym z dnia 28 września 2015 r.
W dniu 28 września 2015 r. Spółka zawarła z Bankiem Polska Kasa Opieki SA umowę kredytową, na podstawie której Bank udostępnił Spółce kredyt w rachunku bieżącym w wysokości 10,0 mln zł przeznaczony na prowadzenie bieżącej działalności. Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy 1M WIBOR, powiększonej o określoną w umowie marżę. Umowa nakłada na Spółkę obowiązek utrzymywania określonych miesięcznych wpływów na rachunek bieżący prowadzony przez Bank.
Zabezpieczeniem wszelkich wierzytelności Banku Polska Kasa Opieki SA z tytułu zawartej umowy kredytowej jest zastaw rejestrowy na zapasach.
Kredyt w rachunku bieżącym został udzielony na okres do dnia 30 września 2017 r. Na dzień 31 grudnia 2016 r. zadłużenie z tytułu ww. kredytu wyniosło 9,2 mln zł.
NOVASERVIS spol. s.r.o.
Umowa kredytowa z dnia 24 września 2015 r. wraz z późniejszymi aneksami zawarta z Komercni banka a.s.
W dniu 24 września 2015 r. Spółka NOVASERVIS a.s. zawarła z Komercni banka a.s. umowę kredytową w wysokości 290 mln CZK przeznaczoną na refinansowanie zadłużenia wynikającego z wcześniej zawartych umów kredytowych. Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy PRIBOR, powiększonej o określoną w umowie marżę. Zabezpieczeniem wierzytelności Komerční banka są: (i) zastaw na rachunkach bankowych NOVASERVIS prowadzonych przez Komerční banka, (ii) hipoteka na nieruchomościach NOVASERVIS, (iii) zastaw na wierzytelnościach z umów ubezpieczenia zawartych przez NOVASERVIS, (iv) zastaw na wierzytelnościach z kontraktów handlowych NOVASERVIS, (v) list wspierający (ang. letter of comfort) realizację zobowiązań przez NOVASERVIS skierowany przez Spółkę do Komerční banka (vi) weksel własny wystawiony przez NOVASERVIS.
Spłata zadłużenia z tytułu kredytu terminowego ma nastąpić w ratach kwartalnych w ciągu pięciu lat od dnia zawarcia umowy.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. wysokość zadłużenia dotyczącego kapitału kredytu NOVASERVIS z tytułu umowy wynosiła 187,5 mln CZK.
Umowa kredytowa z dnia 3 listopada 2014 r. wraz z późniejszymi aneksami zawarta z Komercni banka a.s.
W dniu 3 listopada 2014 r. Spółka NOVASERVIS a.s. zawarła z Komercni banka a.s. umowę w formie linii kredytowej w rachunku bieżącym z limitem w kwocie 70 mln CZK przeznaczoną na finansowanie kapitału obrotowego NOVASERVIS. Oprocentowanie kredytu określane jest na podstawie stopy PRIBOR, powiększonej o określoną w umowie marżę. Zabezpieczeniem wierzytelności Komerční banka są: (i) zastaw na rachunkach bankowych NOVASERVIS prowadzonych przez Komerční banka, (ii) hipoteka na nieruchomościach NOVASERVIS, (iii) zastaw na wierzytelnościach z umów ubezpieczenia zawartych przez NOVASERVIS, (iv) zastaw na wierzytelnościach z kontraktów handlowych NOVASERVIS, (v) list wspierający (ang. letter of comfort) realizację zobowiązań przez NOVASERVIS skierowany przez Spółkę do Komerční banka (vii) weksel własny wystawiony przez NOVASERVIS.
Spłata zadłużenia z tytułu ww. kredytu ma nastąpić w ciągu jednego roku od dnia zawarcia umowy, z możliwością corocznego przedłużenia terminu spłaty.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. nie wystąpiło zadłużenie NOVASERVIS z tytułu ww. umowy.
5.8Umowy ubezpieczeniowe
Grupa FERRO posiada ochronę ubezpieczeniową obejmującą ubezpieczenie mienia od wszelkich ryzyk, w szczególności od ryzyk takich jak pożar, uderzenie pioruna, huragan, grad, powódź, trzęsienie ziemi i inne żywioły, kradzieży z włamaniem, wandalizmu, zamieszek, strajków i aktów terroryzmu. Ponadto, Spółka posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wobec osób trzecich z tytułu prowadzonej działalności, ubezpieczenie mienia w transporcie międzynarodowym oraz ubezpieczenie ryzyka kredytu kupieckiego z opcją windykacji należności. Wszystkie polisy ubezpieczeniowe są corocznie odnawiane.
W ocenie Spółki zakres ubezpieczenia odpowiada praktyce rynkowej spółek prowadzących podobną działalność w Polsce.
Ponadto, członkowie Zarządu i Rady Nadzorczej oraz kierownictwo Spółek Zależnych są objęci ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej z tytułu sprawowanej funkcji (D&O).
Umowy dotyczące ubezpieczenia budynków i budowli, środków obrotowych
- a) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102400 dotycząca ubezpieczenia mienia od wszelkich ryzyk: ubezpieczenie budynków i budowli na kwotę 21,0mln zł, ubezpieczenie stacjonarnego sprzętu elektronicznego do kwoty 300 tys. zł, ubezpieczenie przenośnego sprzętu elektronicznego do kwoty 260 tys. zł., ubezpieczenie kosztów odtworzenia danych i oprogramowania do kwoty 100 tys. zł., pozostałe mienie ruchome do kwoty 2.650 tys. zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r. W celu zabezpieczenia roszczeń bankowych z tytułu umów kredytowych, FERRO S.A. dokonało cesji praw z tytułu opisywanej polisy.
- b) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102401 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 10 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r. W celu zabezpieczenia roszczeń bankowych z tytułu umów kredytowych, FERRO S.A. dokonało cesji praw z tytułu opisywanej polisy.
- c) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102402 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 10 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
- d) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102403 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 5 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r. W celu zabezpieczenia roszczeń bankowych z tytułu umów kredytowych, FERRO S.A. dokonało cesji praw z tytułu opisywanej polisy.
- e) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102404 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 5 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r. W celu zabezpieczenia roszczeń bankowych z tytułu umów kredytowych, FERRO S.A. dokonało cesji praw z tytułu opisywanej polisy.
- f) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102405 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 5 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
- g) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102406 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 5 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
- h) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102407 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 5 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
- i) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102408 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 5 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
- j) polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102409 dotycząca ubezpieczenia środków obrotowych do kwoty 5 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
- k) polisa Česká pojišťovna nr 899-24354-14 dotycząca ubezpieczenia mienia NOVASERVIS od wszelkich ryzyk: ubezpieczenie budynków, maszyn i sprzętu elektrycznego na kwotę 250,78 mln CZK, wygasająca 31 grudnia 2019 r. polisa ta pokrywa również ubezpieczenie środków obrotowych na kwotę 340,2 mln CZK oraz kosztów związanych z likwidacją szkód do kwoty 5,5 mln CZK.
- l) polisa Kooperativa pojišťovna nr 8603341000 dotycząca ubezpieczenia mienia NOVASERVIS od uszkodzenia lub zniszczenia przez pracowników, wygasająca 30 listopada 2017 r.
Umowa dotycząca ubezpieczenia utraty zysku
Polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102400 dotycząca ubezpieczenia utraty zysku brutto przez Spółkę wskutek wszystkich ryzyk na łączną sumę ubezpieczenia 35,3 mln zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
Umowa dotycząca ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego
Polisa Towarzystwa Ubezpieczeń Euler Hermes S.A nr 701298 dotycząca ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego z opcją windykacji należności. Suma ubezpieczenia jest równa 35-krotność zapłaconej składki za dany rok ubezpieczeniowy. Polisa obowiązuje do dnia 28 lutego 2017 r. Polisa została przedłużona na kolejny okres.
Polisa KUKE S.A. nr IN/K/KE/PO/N/00009419/2009 dotycząca ubezpieczenia ryzyka kredytu kupieckiego (ryzyko nierynkowe) spółki Ferro International Sp. z o.o. zawarta 12 sierpnia 2009 r. na czas nieokreślony z 30 dniowym okresem wypowiedzenia.
Umowa dotycząca ubezpieczenia generalnego ładunków w transporcie (CARGO)
Polisa TUiR Allianz Polska SA nr 000-16-500-06332335 dotycząca ubezpieczenia mienia w transporcie międzynarodowym do maksymalnej kwoty 1.200 tys. zł (na kontener) oraz 5.000 tys. zł. (na statek) przypadająca na jeden środek transportu wygasająca 23 czerwca 2017 r.
Umowy dotyczące odpowiedzialności cywilnej
Polisa TUiR Allianz Polska S.A. nr 000-16-444-05921266 dotycząca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków zarządu, rady nadzorczej oraz prokurentów Spółki (D&O). Suma ubezpieczenia jest równa łącznie 40,0 mln zł. Polisa obowiązuje do 28 lutego 2017 r. Polisa została przedłużona na kolejny okres.
Polisa STU ERGO Hestia SA nr 436000102379 dotycząca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z działalnością wskazaną w umowie ubezpieczenia, użytkowaniem mienia oraz Wprowadzeniem produktu do obrotu do kwoty 3.000 tys. zł. wygasająca 23 czerwca 2017 r.
Polisa STU Ergo Hestia S.A. nr 436000115609 dotycząca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej Ferro International Sp. z o.o. z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej i posiadania mienia z włączeniem OC za produkt do kwoty 200 tys. zł wygasająca 18 grudnia 2017 r.
Polisa Ceska pojišťovna nr 899-17597-17 wraz z aneksem dotycząca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej spółki NOVASERVIS spol. s.r.o. z tytułu prowadzenia działalności łącznie z OC za produkt do kwoty 10 mln CZK wygasająca 17 sierpnia 2018 r.
Polisa ACE European Group Ltd. nr CZDRNA07241-115 dotycząca ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej członków Zarządu, Rady Nadzorczej oraz prokurentów spółki NOVASERVIS spol. s.r.o. Suma ubezpieczenia jest równa łącznie 50 mln CZK. Polisa obowiązuje do 31 grudnia 2017 r.
Umowy dotyczące ubezpieczenia w podróży
Polisa STU Ergo Hestia SA nr 436000096827 dotycząca ubezpieczenia pracowników FERRO odbywających zagraniczne podróże służbowe. Suma ubezpieczenia koszty leczenia podczas podróży do 150 tys. zł. suma ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków podczas zagranicznych podróży służbowych do kwoty 20 tys. zł. Polisa obowiązuje do dnia 15 kwietnia 2017r.
Polisa AIG Europe Limited nr 8000879411 zmieniona kolejnymi aneksami dotycząca ubezpieczenia pracowników Novaservis odbywających zagraniczne podróże służbowe. Polisa obowiązuje do 31 sierpnia 2017 r.
6. Informacje dodatkowe
6.1 Podmioty powiązane
Ferro International Sp. z o.o.
Ferro International Sp. z o.o. z siedzibą w Skawinie powstała w 2004 r. Obecnie Ferro International Sp. z o.o. jest firmą przeznaczoną do dystrybucji produktów Spółki na następujące rynki: Kazachstan, Ukraina, Białoruś, Gruzja i Rosja. Ferro International Sp. z o.o. zatrudniała na koniec grudnia 2016 r. 7 osób.
Spółka FERRO S.A. objęła 99,5% ogólnej liczby udziałów w Ferro International Sp. z o.o. o łącznej wartości 199 tys. zł.
NOVASERVIS spol. s.r.o.
NOVASERVIS jest czeską spółką działającą w branży armatury i wyposażenia sanitarnego. NOVASERVIS działa przede wszystkim na rynku czeskim oraz słowackim, gdzie zalicza się do wiodących pod względem udziału w rynku dostawców wyposażenia sanitarnego. W Republice Czeskiej oraz na Słowacji NOVASERVIS jest liderem pod względem wolumenu sprzedaży baterii.
NOVASERVIS sprzedaje produkty w ramach trzech głównych grup asortymentowych: baterii, akcesoriów łazienkowych (np. deski sedesowe, uchwyty, pojemniki) oraz akcesoriów instalacyjnych do hydrauliki łazienkowej (np. rozdzielacze, zawory, wężyki).
NOVASERVIS prowadzi sprzedaż produktów między innymi pod markami Metalia, Titania.
Zakład produkcyjny Spółki usytuowany jest w miejscowości Znojmo na południu Czech. Novasevis spol. sro. zatrudniała na koniec grudnia 2016 r. 219 osób.
Ferro S.A. posiada 100% udziałów Novaservis spol. sro.
Novaservis FERRO Group SRL
Novaservis a.s. w roku 2009 założyła spółkę zależną pod firmą Novaservis Romania. Novaservis FERRO Group SRL (zmiana nazwy nastąpiła w 2012 roku) z siedzibą w Cluj-Napoka w Rumunii jest spółką w 100% zależną od spółki Novaservis spol. sro. (Czechy). Zadaniem spółki jest dystrybucja produktów Grupy na terenie Rumunii. Novaservis FERRO Group zatrudniała na dzień 31 grudnia 2016 r. 11 osób.
Novaservis FERRO SK s.r.o.
W 2013 roku spółka Novaservis FERRO SK z siedzibą w Senica, Republika Słowacka została powołana do życia. W spółce tej FERRO SA posiada 2% udziałów, pozostałe 98% należy do Novaservis spol. s.r.o. z siedzibą w Czechach. Zadaniem spółki jest dystrybucja produktów Grupy FERRO na terenie Słowacji. Novaservis FERRO SK zatrudniała na koniec grudnia 2016 roku 2 osoby.
Novaservis FERRO Hungary Kft
W 2014 roku została utworzona spółka Novaservis FERRO Kft z siedzibą w Budapeszcie, Republika Węgierska w 100% zależna od spółki Novaservis spol. sro. (Czechy). Spółka ta rozpoczęła działalność operacyjną w 2015 roku. Spółka przeznaczona do dystrybucji produktów Grupy FERRO na terenie Węgier. Na koniec 2016 roku spółka zatrudniała 2 osoby.
Novaservis FERRO Bulgaria Ltd.
W 2015 roku została utworzona spółka Novaservis FERRO Bulgaria Ltd z siedzibą w Plovdiv, Republika Bułgarii w 100% zależna od spółki Novaservis spol. sro. (Czechy). Spółka przeznaczona jest do dystrybucji produktów Grupy FERRO na terenie Bułgarii. Na koniec 2016 roku spółka zatrudniała 1 pracownika.
6.2 Zatrudnienie w Grupie FERRO
| FERRO S.A. | 31.12.2016 r. | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Liczba osób |
Udział ogólnej liczby pracowników |
||||||
| Zarząd | 3 | 1,8% | |||||
| Dział handlowy | 45 | 27,4% | |||||
| Dział planowania, zakupów, analiz, montownia oraz magazyn |
84 | 51,2% | |||||
| marketing | 4 | 2,4% | |||||
| Inni pracownicy | 28 | 17,2% | |||||
| Razem | 164 | 100% |
Ferro International Sp. z o.o. zatrudniała na koniec grudnia 2016 r. 7 osób.
NOVASERVIS spol. s.r.o. z siedzibą w Brnie, Republika Czeska zatrudniała na dzień 31 grudnia 2016 r. 219 osób.
Novaservis FERRO Group SRL z siedzibą w Cluj-Napoca, Rumunia zatrudniała na koniec opisywanego okresu 11 osób.
Novaservis FERRO SK s.r.o. z siedzibą w Senica, Republika Słowacka na koniec 2016 roku zatrudniała 2 osoby.
Novaservis FERRO Hungary Kft. z siedzibą w Budapeszcie, Republika Węgierska na dzień 31 grudnia 2016 r. zatrudniała 2 osoby.
Novaservis FERRO Bulgaria Ltd. z siedzibą w Plovdiv, na koniec 2016 roku zatrudniała 1 osobę.
6.3Istotne umowy w Grupie FERRO
Umowy zawarte w normalnym toku działalności zostały uznane za umowy istotne w oparciu o kryterium znaczącej wartości obrotów, tj. w przypadku gdy ich wartość w ostatnim roku stanowiła co najmniej 10% wartości przychodów ze sprzedaży lub zgodnie z przewidywaniami Spółki, w najbliższej przyszłości może osiągnąć wskazany powyżej próg (umowy handlowe).
W 2016 roku nie wystąpiły.
6.4 Ocena wraz z uzasadnieniem zarządzania zasobami finansowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie Grupa FERRO podjęła lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom
W obecnej sytuacji nie występują zagrożenia związane z ryzykiem braku płynności. Posiadane przez Grupę FERRO środki w pełni pokrywają pozostałe do spłaty zobowiązania finansowe oraz mogą posłużyć do sfinansowania nowych projektów inwestycyjnych.
6.5 Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Spółki
W 2016 r. w Spółkach Grupy nie było zmian w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem.
6.6 Opis transakcji z podmiotami powiązanymi Grupy FERRO
Transakcje zawierane w ramach Grupy wynikają głównie z działalności operacyjnej i zdaniem Spółki są przeprowadzane na warunkach rynkowych. Transakcje te obejmują przede wszystkim: (i) sprzedaż towarów, (ii) świadczenie usług wsparcia finansowego, handlowego, techniczno-informatycznego oraz w obszarze kadr i płac, (iii) świadczenie usług transportowych, oraz (iv) najem nieruchomości. W Skonsolidowanych Sprawozdaniach Finansowych transakcje zawierane w ramach Grupy są eliminowane na poziomie konsolidacji.
Zyski na transakcjach pomiędzy Spółką i jej Spółkami Zależnymi oraz transakcje pomiędzy Spółkami Zależnymi podlegają eliminacji w procesie konsolidacji na potrzeby sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych Grupy. Straty wynikające z takich transakcji są również eliminowane na etapie konsolidacji, chyba że transakcja dostarcza dowodów na wystąpienie utraty wartości przekazywanego składnika aktywów.
Transakcje zawierane z akcjonariuszami Spółki oraz podmiotami powiązanymi z akcjonariuszami Spółki obejmują przede wszystkim najem nieruchomości. Zdaniem Spółki powyższe transakcje są przeprowadzane na warunkach rynkowych.
Poniżej przedstawiono informacje na temat transakcji dokonanych pomiędzy Spółką a Spółkami Zależnymi, akcjonariuszami Spółki oraz podmiotami powiązanymi z akcjonariuszami Spółki.
a. Umowa najmu pomiędzy FERRO S.A. a Ferro International Sp. z o.o. z dnia 30 grudnia 2004 r.
Umowa najmu pomiędzy FERRO S.A. jako wynajmującym a Ferro International Sp. z o.o. (dawniej Fondital Nova Florida Sp. z o.o.) jako najemcą z dnia 30 grudnia 2004 r., z aneksem z dnia 1 lutego 2010 r., dotycząca wynajmu przez Spółkę na rzecz Ferro International Sp. z o.o. pomieszczeń biurowych w budynku administracyjno – biurowym w Skawinie. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony i może zostać rozwiązana za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
b. Umowa najmu pomiędzy FERRO S.A. a SBP Sp. z o.o. z dnia 1 grudnia 2009 r.
Umowa najmu pomiędzy FERRO S.A. jako wynajmującym a SBP Sp. z o.o. jako najemcą z dnia 1 grudnia 2009 r. dotycząca wynajmu przez SBP Sp. z o.o. pomieszczeń biurowych w budynku administracyjno – biurowym w Skawinie. Umowa została zawarta na czas nieoznaczony i może zostać rozwiązana za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
Spółka SBP Sp. z o.o od dnia 15 grudnia 2016 roku nie jest podmiotem powiązanym.
c. Umowa o wykonanie usług transportowych pomiędzy Fertrans Sp. z o.o. a FERRO S.A. z dnia 2 stycznia 2004 r.
Umowa o wykonanie usług transportowych pomiędzy Fertrans Sp. z o.o. jako wykonawcą a FERRO S.A. jako zamawiającym z dnia 2 stycznia 2004 r. dotyczy usług transportowych wykonywanych na rzecz Spółki. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, z możliwością wypowiedzenia za jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia.
Od dnia 1 grudnia 2016 roku spółka Fertrans Sp. z o.o. nie jest podmiotem powiązanym.
d. Umowy najmu samochodów zawarte pomiędzy BH Finance Sp. z o.o. (wynajmujący) a FERRO SA (najemca).
Na dzień 31 grudnia 2016 r. obowiązywały 2 umowy na najem długoterminowy 2 samochodów osobowych. Okres najmu jest określony i dla zawartych umów wynosi od 2 do 3 lat.
Od dnia 15 grudnia 2016 roku spółka BH Finance Sp. z o.o. nie jest podmiotem powiązanym.
e. Transakcje kupna i sprzedaży towarów i usług pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis spol. s.r.o. (Czechy)
Transakcje kupna i sprzedaży towarów pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis Czechy dotyczą kupna i sprzedaży pomiędzy stronami towarów i usług o różnym charakterze. Sprzedaż odbywa się w oparciu o zamówienia i jest dokumentowana fakturami z uwzględnieniem cen transferowych.
f. Transakcje sprzedaży towarów pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis FERRO Group SRL (Rumunia)
Transakcje sprzedaży towarów pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis Rumunia dotyczą sprzedaży towarów. Sprzedaż odbywa się w oparciu o zamówienia i jest dokumentowana fakturami z uwzględnieniem cen transferowych.
g. Transakcje sprzedaży towarów pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis FERRO Hungary Kft (Węgry)
Transakcje sprzedaży towarów pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis Węgry dotyczą sprzedaży towarów. Sprzedaż odbywa się w oparciu o zamówienia i jest dokumentowana fakturami z uwzględnieniem cen transferowych.
h. Transakcje sprzedaży towarów pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis FERRO Ltd. (Bułgaria)
Transakcje sprzedaży towarów pomiędzy FERRO S.A. a Novaservis Bułgaria dotyczą sprzedaży towarów. Sprzedaż odbywa się w oparciu o zamówienia i jest dokumentowana fakturami z uwzględnieniem cen transferowych.
6.7Inwestycje
Grupa FERRO SA planuje dalszą modernizację i rozbudowę zakładu produkcyjnego w Znojmo.
Poza inwestycjami związanymi z rozbudową zakładu produkcyjnego i zakupem nowych maszyn i urządzeń produkcyjnych, Grupa planuje rozbudowę infrastruktury IT poprzez wdrożenie nowego systemu Business Intelligence (BI) z dodatkowymi modułami konsolidacyjnymi i budżetowymi.
6.8Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych
W ocenie Zarządu Spółka jak i cała Grupa posiada pełną zdolność do sfinansowania zaplanowanych zamierzeń inwestycyjnych.
Sytuacja makroekonomiczna
6.9Sytuacja gospodarcza w Polsce
Sytuacja gospodarcza w Polsce jest jednym z kluczowych czynników wpływających na działalność gospodarczą FERRO. Wśród zmiennych makroekonomicznych o szczególnym znaczeniu charakteryzujących stan polskiej gospodarki i determinujących popyt na produkty Spółki, należy wymienić między innymi:
poziom i dynamikę PKB, stanowiące z jednej strony miarę wielkości gospodarki oraz, z drugiej strony, odzwierciedlające poziom aktywności gospodarczej i kształtowanie się koniunktury;
- wielkość produkcji przemysłowej, obrazującą stan koniunktury gospodarczej po stronie producentów;
- dynamikę konsumpcji, odzwierciedlającej kształtowanie się popytu ze strony końcowych odbiorców;
- stopę bezrobocia;
- poziom płac realnych, będący miarą siły nabywczej gospodarstw domowych;
- poziom stóp procentowych, które jako narzędzie polityki monetarnej służą wpływaniu na poziom inflacji w gospodarce i stanowią kluczowy determinant kosztu pieniądza.
| 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017* | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| spożycie ogółem | 2 | 0,5 | 0,8 | 2,8 | 3 | 3,6 | 3,2 |
| spożycie indywidualne | 3,3 | 0,8 | 0,3 | 2,6 | 3,3 | 3,6 | 3,4 |
| nakłady brutto na środki trwałe | 8,8 | -1,8 | -1,1 | 10 | 6,1 | -5,5 | 2,1 |
| eksport | 7,9 | 4,6 | 6,1 | 6,4 | 6,5 | 7,5* | 6,7 |
| import | 5,8 | -0,3 | 1,7 | 10 | 6 | 8,3* | 5,9 |
| popyt krajowy | 4,2 | -0,5 | -0,6 | 4,7 | 3,4 | 2,8 | 3 |
| PKB | 5 | 1,6 | 1,4 | 3,3 | 3,9 | 2,8 | 3,2 |
| inflacja | 4,3 | 3,7 | 0,9 | 0 | -0,9 | -0,6 | 1,7 |
| wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw | 4,9 | 3,5 | 2,6 | 3,7 | 3,5 | 3,8 | 4,6 |
| stopa bezrobocia (u końcu okresu) | 12,4 | 12,8 | 13,4 | 11,4 | 9,8 | 8,3 | 7,8 |
| zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw | 3,3 | 0,2 | -1 | 0,6 | 1,3 | 2,8 | 2,1 |
Prognoza wybranych wskaźników makroekonomicznych
Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS * prognoza ASM
Wstępne dane publikowane przez GUS wskazują, iż wzrost gospodarczy Polski w 2016 roku wyniósł 2,8% (Ministerstwo Finansów zakładało, że ubiegły rok zakończy się 3,4% wzrostem PKB). Głównym destabilizatorem rynku pozostały inwestycje, które odnotowały znaczący spadek wynoszący -5,5%. Jego przyczyną były przede wszystkim opóźnienia w ogłaszaniu przetargów na projekty współfinansowane z nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2014-2020. W największym stopniu odczuła to branża budowlana, która jest jedną z głównych gałęzi polskiej gospodarki. W tegorocznej ustawie budżetowej rząd zakłada wzrost gospodarczy PKB na poziomie 3,6% opierając go w szczególności na wysokiej dynamice konsumpcji prywatnej. Bez wątpienia spożycie ogółem pozostanie motorem napędzającym polską gospodarkę, jednak wraz ze wzrostem inflacji, dodatnia dynamika konsumpcji prywatnej nie będzie aż tak spektakularna. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku prognozuje, iż rok 2017 zakończy się wzrostem konsumpcji prywatnej na poziomie 3,4%.1 Oczywiście sprzyjać będzie temu dobra sytuacja finansowa gospodarstw domowych wspierana z jednej strony pozytywnymi sygnałami płynącymi z rynku pracy oraz z drugiej dodatkowym bodźcem popytowym w postaci rządowego programu 500+. W roku 2017 należy liczyć się jednak ze wzrostem cen i słabszą dynamiką realnych dochodów gospodarstw domowych. Szacuje się, iż średnioroczna inflacja wyniesie 1,7%. Znajdować się będzie tym samym w dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej. Wyjście z deflacji może skłonić RPP do
1 ASM – Monitoring Rynku Budowlanego styczeń 2017
podwyższenia stóp procentowych, które pozostają na rekordowo niskim poziomie. Informacja ta ucieszy osoby lokujące oszczędności na lokatach. Wpłynie ona jednak na wyższy koszt pozyskania kredytów, do których dostępność jest trudniejsza z uwagi na politykę makroostrożnościową przejawiającą się obniżaniem maksymalnego wskaźnika LTV w odniesieniu do kredytów hipotecznych. Ciągle pod dużym znakiem zapytania pozostaje kwestia inwestycji. Jeżeli rządowi uda się przyspieszyć projekty współfinansowane ze środków UE, w roku 2017 możemy być spokojni o wysoki wzrost gospodarczy. Jednak aktualne dane i informacje płynące z rynku nie wskazują jednoznacznie na taki scenariusz. Mimo wszystko prognozowany jest wzrost inwestycji wynikający przede wszystkim z niskiej bazy odniesienia, a nie zdecydowanego przyspieszenia zamówień publicznych.
Wokół tak zarysowanego scenariusza makroekonomicznego utrzymuje się jednak duża niepewność związana z oczekiwaną koniunkturą również poza granicami kraju. Niepewność w zakresie koniunktury UE, czy też wpływu samego Brexitu, ogranicza wysoką dynamikę eksportu. Prognozujemy, iż rok 2017 zakończy się wzrostem gospodarczym na poziomie 3,2%, który w głównej mierze napędzać będzie konsumpcja prywatna.
Istotnymi wskaźnikami makroekonomicznymi charakteryzującymi rynek budownictwa są produkcja budowlano-montażowa oraz ilość mieszkań oddanych do użytku (wykresy poniżej).
Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS
Rok 2016 to okres spadków w branży budowlanej. Produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się bowiem na poziomie 74,5 mld PLN, a więc o 14,4% mniej niż w roku 2015. Malejąca wartość produkcji budowlano-montażowej była związana z opóźnieniami w ogłaszaniu przetargów publicznych współfinansowanych ze środków unijnych. Zakłada się, że w roku 2017 sytuacja ma się poprawić – ogłaszane będą kolejne przetargi na prace drogowe oraz kolejowe. Realizacja nowych inwestycji przypadnie jednak dopiero na lata 2018-2019 wówczas będzie można spodziewać się bardziej zauważalnych wzrostów w branży.
Rok 2016 zakończył się sprzedażą produkcji budowlano-montażowej w obrębie budownictwa mieszkaniowego na poziomie 12,5 mld PLN – o 6,2% więcej niż w roku poprzednim. Jest to jedyny typ budownictwa, który stymulował rozwój branży budowlanej.
Dynamika i liczba mieszkań oddanych do użytkowania w latach 2007-2016
Rok 2016 okazał się dla rynku mieszkaniowego okresem prosperity, w którym duży potencjał popytowy wspierany był przez wysoką podaż. Do użytku oddano bowiem 162 727 mieszkania, a więc o 10,2% więcej niż w roku 2015. Ostatni raz tak wysoką aktywność odnotowano w 2008 roku, w którym przekazano do eksploatacji 165 189 mieszkań.
Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS
Liczba i dynamika mieszkań, których budowy rozpoczęto w latach 2007-2016
Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS
Tendencja wzrostowa liczby rozpoczętych budów utrzymuje się od 2014 roku. Wtedy też odnotowała wzrost wartości o 16,3%. W 2016 rozpoczęto budowę 173 932 mieszkań o 3,3% więcej niż w 2015 roku.
Drugi wskaźnik aktywności na rynku mieszkaniowym – pozwolenia na budowę mieszkań lub zgłoszenia z projektem budowlanym od 2014 roku odnotowuje wzrost dynamiki. W ubiegłym roku wydano pozwolenia/zgłoszenia z projektem na budowę 211 565 mieszkań, a więc o 12,0% więcej niż w roku 2015.
Nie tylko wskaźnik nowych budów odnotował wzrost. Również dynamika pozwoleń/zgłoszeń z projektem zdecydowanie nabrała tempa. Na koniec 2015 roku wyniosła 20,5%. Najbardziej aktywni w ubiegłym roku okazali się deweloperzy, którzy starali się o pozwolenia/zgłoszenia na 97 248 mieszkań – tym samym ich aktywność wzrosła w stosunku do poprzedniego roku o 25,5%. Inwestorzy indywidualni (87 577 mieszkań) także charakteryzowali się dodatnią dynamiką – 15,4% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Łącznie te dwa typy budownictwa generowały w 2015 roku 97,9% wszystkich pozwoleń na budowę.
Liczba i dynamika mieszkań, na które wydano pozwolenia / dokonano zgłoszenia z projektem w latach 2007-2016
Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na podstawie danych GUS
6.10 Sytuacja gospodarcza Rumunii, jako głównego rynku eksportowego Grupy
Rumunia, z około 20 milionami mieszkańców, stanowi trzeci co do wielkości przychodów rynek Grupy.
W drugim kwartale 2016 roku roczna dynamika rumuńskiego PKB wyniosła 6%.
Dynamika PKB w Rumunii w ujęciu rocznym (dane niewyrównane sezonowo) (INSEE)
Motorem rumuńskiego wzrostu jest głównie konsumpcja. W drugim kwartale 2016 wydatki gospodarstw domowych wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. o 10,4%, a pozycja ta dołożyła do dynamiki PKB aż 7,5 punktu procentowego. Na ich tle bledną wydatki sektora publicznego, które do dynamiki PKB dodały jedynie 0,2 p.p., a nawet inwestycje, które zwiększyły wskaźnik o 2,6 p.p.
Źródeł tak wzmożonej konsumpcji szukać należy przede wszystkim w obniżce stawki VAT. Wraz z nadejściem 2016 r. podstawowa stawka tego podatku została w Rumunii obniżona z 24% do 20%. Kolejne cięcie, o kolejny punkt procentowy, ma nastąpić 1 stycznia 2017 r. Oznaczać to będzie, że rumuński VAT wróci do przedkryzysowego poziomu – w 2010 r. rząd w Bukareszcie zdecydował się na podwyżkę z 19% do 24%.
6.11 Sytuacja gospodarcza Republiki Czeskiej, jako głównego rynku działalności NOVASERVIS
Republika Czeska, z około 10,5 milionami mieszkańców stanowi podstawowy rynek działalności NOVASERVIS oraz drugi rynek pod względem przychodów dla Grupy.
W tabeli poniżej przedstawiono m.in. zmiany PKB. Po słabym 2012 i 2013 roku gospodarka Czech wkroczyła na ścieżkę rozwoju, który jest przewidywany na kolejne lata.
| 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|
| PKB wartość nominalna (mld EUR) | 150 | 156 | 152 | 157 | 160 |
| Tempo wzrostu PKB (w %) | 2,5 | 1,9 | -1,3 | -0,9 | 2,0 |
| Stopa inflacji (indeks cen konsumpcyjnych CPI) | 1,5 | 1,9 | 3,3 | 1,4 | 0,4 |
| Średnia stopa bezrobocia (%) | 9,0 | 6,7 | 6,8 | 7,7 | 6,1 |
Źródło: Informator Ekonomiczny MSZ
6.12 Sytuacja gospodarcza Słowacji, jako głównego rynku eksportowego NOVASERVIS
Słowacja, z około 5,4 milionami mieszkańców, jest czwartym rynkiem Grupy.
Pod względem wzrostu PKB w państwach Grupy Wyszehradzkiej w trzecim kwartale 2016 r. Słowacja z międzyrocznym wzrostem o 3,0% uplasowała się na pierwszym miejscu przed Węgrami (+2,2%), Polską (+2,0%) oraz Republiką Czeską (+1,6%). Średnia wzrostu PKB członkowskich państw UE wyniosła 1,6%.
| Tempo | 1-3 | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| wzrostu PKB | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | kwartał |
| Słowacji | 2016 | ||||||||||||
| w cenach bieżących |
111,2 109,2 111,7 111,8 108,8 | 93,9 | 105,3 104,4 102,9 102,0 | 102,2 104,2 | 102,9 | ||||||||
| w cenach | 105,0 106,7 108,5 110,6 105,8 | 95,1 | 104,8 102,7 | 101,6 101,4 | 102,4 104,3 | 103,4 |
| stałych | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Źródło: Informator Ekonomiczny MSZ
W gospodarce słowackiej oczekuje się wzrostu dynamiki PKB w kolejnych latach.
7. Strategia
W ramach długoterminowej strategii rozwoju Grupa FERRO będzie dążyła do zdobycia pozycji lidera na polskim rynku baterii oraz utrzymania wiodącej pozycji na krajowym rynku zaworów, a także dalszego, systematycznego umacniania swojej pozycji na wybranych rynkach zagranicznych.
Grupa FERRO zamierza również w dalszym ciągu intensyfikować działania marketingowosprzedażowe na rynku krajowym oraz wybranych rynkach zagranicznych, co w połączeniu z posiadanym doświadczeniem Grupy powinno pozwolić na zwiększenie sprzedaży produktów Grupy na polskim rynku oraz w krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Strategia będzie realizowana w oparciu o nowe produkty oraz zwiększanie asortymentu towarów handlowych w ramach dotychczas istniejących grup asortymentowych. W ramach Spółki nastąpi to poprzez rozwój marki Ferro, a w ramach NOVASERVIS poprzez rozwój marek Metalia i Titania. FERRO nie wyklucza również wprowadzenia nowych marek, oraz dalszej ekspansji rynkowej w Europie poprzez możliwe ewentualne akwizycje.
8. Informacje dodatkowe
8.1Zmiany w składzie osób zarządzających i nadzorujących Grupy FERRO w ciągu ostatniego roku obrotowego, zasady powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz uprawnienia osób zarządzających (kapitał docelowy)
Zmiany w składzie osób zarządzających i nadzorujących zostały szczegółowo omówione w rozdziale 1.2.
Zarząd Ferro S.A. prowadzi sprawy Spółki i reprezentuje Spółkę na zewnątrz. Zarząd określa i jest odpowiedzialny za wdrożenie i realizację strategii oraz głównych celów działania Spółki. Do kompetencji Zarządu należą wszelkie sprawy niezastrzeżone do kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej. W przypadku Zarządu wieloosobowego do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków Zarządu albo jednego członka Zarządu łącznie z prokurentem.
Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
W skład Zarządu wchodzi od jednego do sześciu członków, w tym Prezes Zarządu. Członkowie Zarządu są powoływani i odwoływani przez Radę Nadzorczą. Członkowie Zarządu wybierani są na okres trzyletniej, wspólnej kadencji. Członek Zarządu może być ponownie powołany na członka Zarządu na kadencje nie dłuższe niż trzy lata każda.
Członek Zarządu może być w każdym czasie odwołany przez Radę Nadzorczą. W przypadku odwołania członka Zarządu w czasie trwania kadencji i powołania w to miejsce innej osoby, kadencja osoby nowo powołanej kończy się wraz z kadencją całego Zarządu. To samo dotyczy również przypadku odwołania całego Zarządu w toku kadencji i powołania nowego składu Zarządu, a także przypadku rozszerzenia składu Zarządu w toku kadencji o nowo powołanych członków. Mandat członka Zarządu wygasa z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Zarządu. Mandat członka Zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu Zarządu.
Zgodnie ze Statutem tryb działania Zarządu określa szczegółowo regulamin Zarządu. Regulamin Zarządu i jego zmiany uchwala Zarząd, a zatwierdza go Rada Nadzorcza.
Aktualnie Zarząd Spółki nie uchwalił regulaminu Zarządu.
Zarząd w 2016 roku składał się z trzech członków.
Mandaty obecnie powołanych członków Zarządu wygasają z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe Spółki za rok obrotowy 2018, które powinno się odbyć nie później niż 30 czerwca 2019 r.
Rada Nadzorcza jest powoływana w liczbie od pięciu do siedmiu członków, na okres wspólnej trzyletniej kadencji. W powyższych granicach liczbę członków Rady Nadzorczej ustala Walne Zgromadzenie, jednakże gdy choćby jeden z członków Rady Nadzorczej jest wybierany w drodze głosowania oddzielnymi grupami (tj. w trybie 385 § 5-9 KSH), Rada Nadzorcza składa się z siedmiu członków. Członek Rady Nadzorczej może być ponownie powołany na Członka Rady Nadzorczej, na kadencję nie dłuższą niż trzy lata każda. Członkowie Rady Nadzorczej są powoływani i odwoływani przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.
Co najmniej jeden członek Rady Nadzorczej musi spełniać kryteria bezstronności i niezależności określone w przepisach prawa.
W przypadku odwołania członka Rady Nadzorczej w czasie trwania kadencji i powołania w to miejsce innej osoby kadencja osoby nowo powołanej kończy się wraz z kadencją całej Rady Nadzorczej. Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa najpóźniej z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej. Mandat członka Rady Nadzorczej wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu Rady Nadzorczej.
Niezależnie od powyższego w określonych przypadkach Rada Nadzorcza może zostać wybrana w drodze głosowania oddzielnymi grupami.
Rada Nadzorcza podejmuje uchwały, jeżeli na posiedzeniu jest obecna co najmniej połowa jej członków, a wszyscy jej członkowie zostali zaproszeni. Do podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą wymagana jest zwykła większości głosów, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w Statucie. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Członkowie Rady Nadzorczej mogą brać udział w podejmowaniu uchwał Rady Nadzorczej, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka Rady Nadzorczej. Uchwały Rady Nadzorczej mogą być podjęte w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środka porozumiewania się na odległość. Głosowanie w trybie pisemnym może zarządzić Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej z własnej inicjatywy bądź na wniosek członka Rady Nadzorczej lub Zarządu. Oddanie głosu na piśmie, głosowanie w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środka porozumiewania się na odległość nie może dotyczyć spraw wprowadzonych do porządku obrad na posiedzeniu Rady Nadzorczej.
Szczegółowe zasady działania Rady Nadzorczej określa uchwalony w dniu 03 września 2013 r. przez Radę Nadzorczą regulamin.
8.2Umowy zawarte między Spółką a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia Spółki przez przejęcie
Na dzień zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie istnieją umowy zawarte miedzy Spółką, a osobami zarządzającymi przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia Spółki przez przejęcie.
Umowy o pracę zawarte z członkami Zarządu mogą zostać rozwiązane z zachowaniem 6 miesięcznego okresu wypowiedzenia.
8.3Wynagrodzenia, nagrody lub korzyści, wypłacone lub należne osobom zarządzającym i nadzorującym
W 2016 r. Anecie Raczek – dyrektorowi generalnemu, pełniącemu równolegle funkcję prezesa zarządu, Spółka Ferro wypłaciła łączne wynagrodzenie w kwocie brutto 434,6 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 3,4 tys. zł, zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłacały jej wynagrodzenia.
W 2016 r. Arturowi Depta – dyrektorowi finansowemu i administracyjnemu, pełniącemu równolegle funkcję wiceprezesa zarządu, Spółka Ferro wypłaciła łączne wynagrodzenie w kwocie brutto 350,6 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 3,4 tys. zł. Ferro International (spółka zależna) w roku 2016 wypłaciła wynagrodzenie w kwocie brutto 12,0 tys. zł.
W 2016 r. Zbigniewowi Gonsior – dyrektorowi sprzedaży i marketingu, pełniącemu równolegle funkcję wiceprezesa zarządu, Spółka Ferro wypłaciła łączne wynagrodzenie w kwocie brutto 398,5 tys. zł. oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 3,4 tys. zł., zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłacały mu wynagrodzenia.
Ponadto, Rada Nadzorcza podjęła uchwałę dotycząca możliwej wypłaty premii dla Zarządu za wyniki roku 2016 w wysokości 550 tys. zł. Wypłata premii uzależniona jest od spełnienia warunku uzyskania wartości EBITDA na poziomie przekraczającym 45 mln zł. Spółka w wyniku powyższego ujęła z tego tytułu rezerwę w kosztach wynagrodzenia roku 2016. Wartość rezerwy dla poszczególnych Członków Zarządu była następująca:
-
Aneta Raczek (Prezes Zarządu) – 250 tys. zł,
-
Artur Depta (Wiceprezes Zarządu) – 100 tys. zł,
-
Zbigniew Gonsior (Wiceprezes Zarządu) – 200 tys. zł
Członkowie Rady Nadzorczej otrzymują wynagrodzenie na zasadach i w wysokości określonej uchwałą Walnego Zgromadzenia.
W 2016 r. Panu Andrzejowi Hołój w okresie pełnienia funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Spółka Ferro wypłaciła wynagrodzenie w kwocie brutto 80,3 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 3,4 tys. zł, zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłaciły mu wynagrodzenia.
W 2016 r. członkowi Rady Nadzorczej Jackowi Tomasikowi Spółka Ferro wypłaciła wynagrodzenie w kwocie brutto 48,0 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 3,4 tys. zł, zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłaciły mu wynagrodzenia.
W 2016 r. członkowi Rady Nadzorczej Jackowi Dąbrowskiemu Spółka Ferro wypłaciła wynagrodzenie w kwocie brutto 48,1 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 3,4 tys. zł, zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłaciły mu wynagrodzenia.
W 2016 r. członkowi a następnie Przewodniczącemu Rady Nadzorczej Jackowi Osowskiemu Spółka Ferro wypłaciła wynagrodzenie w kwocie brutto 50,4 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 3,4 tys. zł, zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłaciły mu wynagrodzenia.
W 2016 r. członkowi Rady Nadzorczej Zbigniewowi Rogóż Spółka Ferro wypłaciła wynagrodzenie w kwocie brutto 28,5 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 1,1 tys. zł. zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłaciły mu wynagrodzenia.
W 2016 r. członkowi Rady Nadzorczej Wojciechowi Napiórkowskiemu Spółka Ferro wypłaciła wynagrodzenie w kwocie brutto 20,3 tys. zł oraz opłaciła składkę polisy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w kwocie 2,3 tys. zł, zaś pozostałe Spółki Grupy nie wypłaciły mu wynagrodzenia.
Powołanym przez NWZA w dniu 15 grudnia 2016 r. członkom Rady Nadzorczej Panu Piotrowi Kaczmarkowi i Panu Janowi Woźniakowi Spółka Ferro nie wypłaciła wynagrodzenia w 2016 roku.
Plan motywacyjny
Od 2014 roku Zarząd Spółki nie jest objęty żadnym programem motywacyjnym.
8.4 Liczba i wartość nominalna akcji Spółki i pozostałych podmiotów Spółki kapitałowej, będąca w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących
Tabela: Akcje i opcje na akcje posiadane przez Członków Zarządu FERRO S.A. (stan na 31.12.2016 r.)
| Imię i nazwisko |
Zajmowane stanowisko |
Liczba posiadanych akcji Spółki |
Liczba posiadanych opcji na akcje Spółki |
Udział w głosach na WZA |
|---|---|---|---|---|
| Aneta Raczek | Prezes Zarządu |
168 810 | 0 | 0,8% |
| Artur Depta | Wiceprezes Zarządu |
131 170 | 0 | 0,6% |
| Zbigniew Gonsior |
Wiceprezes Zarządu |
132 535 | 0 | 0,6% |
| Imię i nazwisko | Zajmowane stanowisko |
Liczba posiadanych akcji Spółki |
Liczba posiadanych opcji na akcje Spółki |
Udział głosów na WZA |
|---|---|---|---|---|
| Jacek Osowski | Przewodniczący Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,0% |
| Jacek Tomasik | Członek Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,0% |
| Wojciech Napiórkowski |
Członek Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,0% |
| Piotr Kaczmarek | Członek Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,0% |
| Jan Woźniak | Członek Rady Nadzorczej |
0 | 0 | 0,0% |
Tabela: Akcje i opcje na akcje posiadane przez członków organów nadzorujących Spółki (stan na 31.12.2016 r.)
8.5Wskazanie akcjonariuszy posiadających, bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne, co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, wraz ze wskazaniem liczby posiadanych akcji przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu
Według stanu na dzień 31 grudnia 2016 r. znacznymi akcjonariuszami posiadającym przynajmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu byli:
• Nationale Nederlanden PTE SA (Nationale Nederlanden OFE), posiadające bezpośrednio 3.749.533. Akcji Istniejących, stanowiących 17,7% w kapitale zakładowym Spółki i uprawniających do wykonywania 17,7% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.)
• AVIVA PTE SA (AVIVA OFE), posiadające bezpośrednio 3.182.326 Akcji Istniejących, stanowiących 15,0% w kapitale zakładowym Spółki i uprawniających do wykonywania 15,0% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.)
• PKO BP Bankowy PTE SA (PKO BP Bankowy OFE), posiadające bezpośrednio 2.718.117 Akcji Istniejących, stanowiących 12,8% w kapitale zakładowym Spółki i uprawniających do wykonywania 12,8% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.)
• AEGON PTE SA (AEGON OFE), posiadające bezpośrednio 1.183.219 Akcji Istniejących, stanowiących 5,6% w kapitale zakładowym Spółki i uprawniających do wykonywania 5,6% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.)
W okresie od 31 grudnia 2016 r. do dnia wydania niniejszego sprawozdania z działalności, do powyżej wymienionych znaczących akcjonariuszy posiadających przynajmniej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu dołączył:
• ALTUS TFI SA, posiadające bezpośrednio 1.066.620. Akcji Istniejących, stanowiących 5,02% w kapitale zakładowym Spółki i uprawniających do wykonywania 5,02% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.)
Wszystkie Akcje Istniejące będące w posiadaniu akcjonariuszy wskazanych powyżej są akcjami zwykłymi, z których każda uprawnia do wykonywania jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu. Akcjonariusze wskazani powyżej nie posiadają żadnych innych praw głosu na Walnym Zgromadzeniu.
8.6 Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne w stosunku do Spółki, wraz z opisem tych uprawnień
Na dzień sporządzenia sprawozdania brak papierów wartościowych dających szczególne uprawnienia kontrolne.
8.7 Ograniczenia dotyczące przenoszenia prawa własności papierów wartościowych Spółki oraz ograniczenia wykonywania prawa głosu przypadających na akcje Spółki
Statut nie zawiera żadnych ograniczeń w zbywaniu Akcji. Statut nie zawiera postanowień, zgodnie z którymi po nabyciu lub objęciu określonej liczby Akcji akcjonariusz będzie zobowiązany do podania stanu posiadania Akcji. Obowiązki te wynikają z Ustawy o Ofercie Publicznej.
8.8 Informacje o podmiocie uprawnionym do badania sprawozdania finansowego
| Okres | 2016 rok |
2015 rok |
|---|---|---|
| Podmiot audytujący | KPMG Audyt Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. |
BDO Sp. z o.o. |
| Data podpisania umowy |
14.06.2016 | 30.06.2015 |
| Okres trwania umowy | Badanie sprawozdań za 2016 rok |
Badanie sprawozdań za 2015 rok |
| Zakres umowy | 1.Badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego FERRO SA zgodnie z MSSF UE; |
1.Badanie rocznego jednostkowego sprawozdania finansowego FERRO SA zgodnie z MSSF UE; |
| 2. Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy FERRO zgodnie z MSSF UE; |
2. Badanie rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy FERRO zgodnie z MSSF UE; |
|
| 3. Przegląd śródrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego FERRO SA zgodnie z MSSF UE; |
3. Przegląd śródrocznego jednostkowego sprawozdania finansowego FERRO SA zgodnie z MSSF UE; |
|
| 4. Przegląd śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy FERRO zgodnie z MSSF UE; |
4. Przegląd śródrocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy FERRO zgodnie z MSSF UE; |
|
| Wynagrodzenie | dot. punktu 1,2,3,4 – 110.000,00 PLN |
dot. punktu 1,2,3,4 – 120.000,00 PLN |
9. Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego w roku obrotowym 2016 w Ferro S.A. ("Jednostka Dominująca") 9.1Wskazanie zbioru zasad ładu korporacyjnego, któremu podlega Jednostka Dominująca oraz miejsca, gdzie tekst
Jednostka Dominująca zgodnie z § 29 ust. 2 Regulaminu Giełdy przyjęła do stosowania w 2016 r., z wyjątkami opisanymi poniżej, zasady ładu korporacyjnego opublikowane w dokumencie "Dobre praktyki spółek notowanych na GPW 2016" przyjęte Uchwałą Nr 26/1413/2015 Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. z dnia 13 października 2015 r.
zbioru zasad jest publicznie dostępny
Przyjęty do stosowania zbiór zasad ładu korporacyjnego dostępny jest na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. pod adresem https://static.gpw.pl/pub/files/PDF/inne/GPW\_1015\_17\_DOBRE\_PRAKTYKI\_v2.pdf
Na podstawie § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Jednostka Dominująca przekazała w dniu 7 marca 2016 r. raport dotyczący niestosowania zasad szczegółowych zawartych w zbiorze "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016", dostępny na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. pod adresem
https://static.gpw.pl/pub/files/PDF/inne/GPW\_1015\_17\_DOBRE\_PRAKTYKI\_v2.pdf
Informacja na temat stanu stosowania przez Jednostkę Dominującą rekomendacji i zasad zawartych w zbiorze "Dobre Praktyki Spółek Notowanych na GPW 2016" zamieszczona jest na stronie: www.ferro.pl.
9.2 Odstąpienia od postanowień zbioru zasad ładu korporacyjnego
Na podstawie § 29 ust. 3 Regulaminu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Jednostka Dominująca oświadcza, że w 2016 r. Nie były stosowane poniższe zasady dobrych praktyk:
I. Polityka informacyjna i komunikacja z inwestorami
Zasada szczegółowa I.Z.1. "Spółka prowadzi korporacyjną stronę internetową i zamieszcza na niej, w czytelnej formie i wyodrębnionym miejscu, oprócz informacji wymaganych przepisami prawa (...)"
Zasada jest stosowana z poniższymi zastrzeżeniami:
Zasada szczegółowa I.Z.1.10. "prognozy finansowe – jeżeli spółka podjęła decyzję o ich publikacji – opublikowane w okresie co najmniej ostatnich 5 lat, wraz z informacją o stopniu ich realizacji"
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Jednostka Dominująca nie podjęła decyzji o publikacji
prognoz finansowych, więc zasada nie znajduje w jej przypadku zastosowania.
Zasada szczegółowa I.Z.1.11. "informację o treści obowiązującej w spółce reguły dotyczącej zmieniania podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, bądź też o braku takiej reguły"
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej : W zakresie wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego decyzję zgodnie ze Statutem Spółki podejmuje Rada Nadzorcza Spółki, takie reguły są więc stosowane w ramach kompetencji Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej.
Zasada szczegółowa I.Z.15. "informację zawierającą opis stosowanej przez spółkę polityki różnorodności w odniesieniu do władz spółki oraz jej kluczowych menedżerów; opis powinien uwzględniać takie elementy polityki różnorodności, jak płeć, kierunek wykształcenia, wiek, doświadczenie zawodowe, a także wskazywać cele stosowanej polityki różnorodności i sposób jej realizacji w danym okresie sprawozdawczym; jeżeli spółka nie opracowała i nie realizuje polityki różnorodności, zamieszcza na swojej stronie internetowej wyjaśnienie takiej decyzji"
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Polityka Jednostki Dominującej w odniesieniu do jej władz i kluczowych menedżerów opiera się na poszanowaniu różnorodności. Jednostka Dominująca, dostrzegając różnice między ludźmi w organizacji (i poza nią) i ich wartość, dąży do wykorzystania tych różnic na rzecz organizacji. Przestrzega powszechnie obowiązujących przepisów prawa w zakresie przeciwdziałania mobbingowi i wszelkiej dyskryminacji tak, by każda zatrudniona osoba czuła się szanowana i doceniana i mogła w pełni realizować swój potencjał, co przyczynia się do sukcesu organizacji. Stosowana przez Jednostkę Dominującą w tym zakresie polityka nie została jednak dotychczas ujęta w formę dokumentu obejmującego politykę i program różnorodności oraz świadomego rozwijania strategii, polityk i programów. Jednostka Dominująca będzie dążyła do stworzenia takiej polityki.
Zasada szczegółowa I.Z.1.16 "informację na temat planowanej transmisji obrad walnego zgromadzenia – nie później niż w terminie 7 dni przed datą walnego zgromadzenia" Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Zasada nie jest stosowana ze względu na niestosowanie zasady IV.Z.2. Jednostka Dominująca w przyszłości jest gotowa rozważyć wprowadzenie możliwości transmisji obrad Walnego Zgromadzenia, natomiast w chwili sporządzenia tego raportu, biorąc pod uwagę przebieg dotychczasowych Walnych Zgromadzeń, zdaniem Jednostki Dominującej, akcjonariusze posiadają odpowiednie możliwości udziału w Walnych Zgromadzeniach.
Zasada szczegółowa I.Z.1.20. "zapis przebiegu obrad walnego zgromadzenia, w formie audio lub wideo"
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Zasada nie jest stosowana ze względu na niestosowanie zasady IV.Z.2. Jednostka Dominująca w przyszłości jest gotowa rozważyć wprowadzenie możliwości transmisji obrad Walnego Zgromadzenia, natomiast w chwili sporządzenia tego raportu, biorąc pod uwagę przebieg dotychczasowych Walnych Zgromadzeń, zdaniem Jednostki Dominującej, akcjonariusze posiadają odpowiednie możliwości udziału w Walnych Zgromadzeniach.
Zasada szczegółowa I.Z.2. "Spółka, której akcje zakwalifikowane są do indeksów giełdowych WIG20 lub mWIG40, zapewnia dostępność swojej strony internetowej również w języku angielskim, przynajmniej w zakresie wskazanym w zasadzie I.Z.1. Niniejszą zasadę powinny stosować również spółki spoza powyższych indeksów, jeżeli przemawia za tym struktura ich akcjonariatu lub charakter i zakres prowadzonej działalności."
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Mimo iż akcje Jednostki Dominującej nie kwalifikują się do indeksów WIG20 lub mWIG40, Jednostka Dominująca częściowo realizuje niniejszą zasadę, w zakresie w jakim odpowiada to zakresowi prowadzonej przez nią działalności. Jednostka Dominująca zapewniła funkcjonowanie swej strony internetowej w języku angielskim prezentując podstawowe informacje i dokumenty Jednostki Dominującej. Ze względu na strukturę akcjonariatu, wielkość Jednostki Dominującej, koszty związane z tłumaczeniem dokumentów wymaganych zgodnie z tą zasadą oraz fakt, że oferta publiczna Jednostki Dominującej kierowana była jedynie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, Jednostka Dominująca nie prezentuje wszystkich dokumentów w języku angielskim.
II. Zarząd i Rada Nadzorcza
Zasada szczegółowa II.Z.2. "Zasiadanie członków zarządu spółki w zarządach lub radach nadzorczych spółek spoza grupy kapitałowej spółki wymaga zgody rady nadzorczej." Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Podejmując decyzje dotyczącą ewentualnego zasiadania członków Zarządu Jednostki Dominującej w Radach Nadzorczych lub Zarządach spółek spoza grupy kapitałowej FERRO S.A., Jednostka Dominująca bierze pod uwagę wszelkie okoliczności związane z pełnieniem takiej zewnętrznej funkcji przez członka Zarządu Jednostki Dominującej, w szczególności interes Jednostki Dominującej oraz grupy kapitałowej FERRO S.A., jednakże na chwilę sporządzenia raportu, Statut Jednostki Dominującej nie przewiduje na chwilę obecną takich uprawnień Rady Nadzorczej Jednostki Dominującej.
III. Systemy i funkcje wewnętrzne
Rekomendacja III.R.1. "Spółka wyodrębnia w swojej strukturze jednostki odpowiedzialne za realizację zadań w poszczególnych systemach lub funkcjach, chyba że wyodrębnienie jednostek organizacyjnych nie jest uzasadnione z uwagi na rozmiar lub rodzaj działalności prowadzonej przez spółkę."
Rekomendacja nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Stosowany system kontroli wewnętrznej i zarządzania oraz nadzoru zgodności działalności z prawem jak również audyt wewnętrzny zawiera szereg rozwiązań organizacyjnych i proceduralnych, których celem jest zapewnienie skutecznej i efektywnej kontroli oraz identyfikacji i eliminacji potencjalnych ryzyk. Przyjęte rozwiązania opierają się na strukturze organizacyjnej Jednostki Dominującej, polityce rachunkowości oraz zakresach obowiązków pracowników w działach finansowo-księgowych, prawnych i kontroli. Niezależnie od powyższego, Zarząd Jednostki Dominującej podejmuje działania w celu wyodrębnienia w swojej strukturze jednostek odpowiedzialnych za realizację zadań w poszczególnych systemach lub funkcjach.
Zasada szczegółowa III.Z.3. "W odniesieniu do osoby kierującej funkcją audytu wewnętrznego i innych osób odpowiedzialnych za realizację jej zadań zastosowanie mają zasady niezależności określone w powszechnie uznanych, międzynarodowych standardach praktyki zawodowej audytu wewnętrznego."
Jednostka Dominująca nie stosuje tej zasady.
Komentarz Jednostki Dominującej: W przyszłości jest możliwe podjęcie działań w zakresie utworzenia komórki audytu wewnętrznego, obecnie w tym zakresie Jednostka Dominująca korzysta z kompetencji swoich doradców, nad ich realizacją czuwa Zarząd Spółki Jednostki Dominującej. Osoby, którym powierzane są zadania z zakresu realizacji zadań audytu wewnętrznego spełniają przesłanki wynikające z przyjętych standardów praktyki zawodowej audytu wewnętrznego. Jednostka Dominująca podejmuje działania zmierzające do wyodrębnienia komórki, która będzie odpowiedzialna za realizację zadań w tym zakresie.
IV. Walne Zgromadzenie i relacje z akcjonariuszami
Rekomendacja IV.R.2. "Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu lub zgłaszane spółce oczekiwania akcjonariuszy, o ile spółka jest w stanie zapewnić infrastrukturę techniczną niezbędna dla sprawnego przeprowadzenia walnego zgromadzenia przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, powinna umożliwić akcjonariuszom udział w walnym zgromadzeniu przy wykorzystaniu takich środków, w szczególności poprzez:
1) transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym,
2) dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym, w ramach której akcjonariusze mogą wypowiadać się w toku obrad walnego zgromadzenia, przebywając w miejscu innym niż miejsce obrad walnego zgromadzenia,
3) wykonywanie, osobiście lub przez pełnomocnika, prawa głosu w toku walnego zgromadzenia."
Rekomendacja nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Rekomendacja nie jest stosowana ze względu na niestosowanie zasady IV.Z.2. Jednostka Dominująca w przyszłości jest gotowa rozważyć wprowadzenie możliwości transmisji obrad Walnego Zgromadzenia, natomiast w chwili sporządzenia tego raportu, biorąc pod uwagę przebieg dotychczasowych Walnych Zgromadzeń, zdaniem Jednostki Dominującej, akcjonariusze posiadają odpowiednie możliwości udziału w Walnych Zgromadzeniach.
Rekomendacja IV.R.3. "Spółka dąży do tego, aby w sytuacji gdy papiery wartościowe wyemitowane przez spółkę są przedmiotem obrotu w różnych krajach (lub na różnych rynkach) i w ramach różnych systemów prawnych, realizacja zdarzeń korporacyjnych związanych z nabyciem praw po stronie akcjonariusza następowała w tych samych terminach we wszystkich krajach, w których są one notowane."
Rekomendacja nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Papiery wartościowe wyemitowane przez Jednostkę Dominującą nie są przedmiotem obrotu w różnych krajach (lub na różnych rynkach), stąd też rekomendacja ta nie jest brana pod uwagę przez Jednostkę Dominującą.
Zasada szczegółowa IV.Z.2. "Jeżeli jest to uzasadnione z uwagi na strukturę akcjonariatu spółki, spółka zapewnia powszechnie dostępną transmisję obrad walnego zgromadzenia w czasie rzeczywistym."
Zasada nie jest stosowana.
Komentarz Jednostki Dominującej: Jednostka Dominująca w przyszłości jest gotowa rozważyć wprowadzenie możliwości transmisji obrad Walnego Zgromadzenia, natomiast w chwili sporządzenia tego raportu, biorąc pod uwagę przebieg dotychczasowych Walnych Zgromadzeń, zdaniem Jednostki Dominującej, akcjonariusze posiadają odpowiednie możliwości udziału w Walnych Zgromadzeniach.
9.3Opis głównych cech stosowanych w Jednostce Dominującej systemów kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych.
Jednostka Dominująca sporządza sprawozdania finansowe w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa powszechnie obowiązującego oraz regulacje wewnętrzne.
Stosowany system kontroli wewnętrznej i zarządzania ryzykiem w odniesieniu do procesu sporządzania sprawozdań finansowych zawiera szereg rozwiązań organizacyjnych i proceduralnych, których celem jest zapewnienie skutecznej i efektywnej kontroli oraz identyfikacji i eliminację potencjalnych ryzyk.
Przyjęte rozwiązania opierają się na strukturze organizacyjnej Jednostki Dominującej, polityce rachunkowości oraz zakresach obowiązków pracowników w działach finansowoksięgowych. Stosowane i udokumentowane zasady polityki rachunkowości obejmują w szczególności:
- zakładowy plan kont,
- metody wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego,
- sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych,
- zasad przeprowadzania inwentaryzacji.
Jednostka Dominująca dokłada starań by sprawozdania finansowe były sporządzane w sposób prawidłowy, czyli zgodny z obowiązującymi przepisami odnoszącymi się do zasad i trybu sprawozdawczości, przy zachowaniu rzetelności i zupełności. Rzetelność sprawozdania finansowego zapewniają dane wynikające z ksiąg rachunkowych, które zawierają zapisy wprowadzone w oparciu o właściwą dokumentację źródłową. Powołane Zespoły Spisowe dokonują inwentaryzacji składników majątkowych oraz weryfikację obrotów i sald poszczególnych kont księgowych.
Przyjęty sposób prezentacji danych ma zapewnić zrozumiałość sprawozdania (przejrzystość i jasność informacji), przydatność informacji zawartych w sprawozdaniu, wiarygodność sprawozdania oraz porównywalność prezentowanych danych.
Dokumenty źródłowe stanowiące podstawę zapisów w księgach rachunkowych podlegają kontroli. Nadzór nad procesem przygotowania sprawozdania finansowego Jednostki Dominujacej sprawuje Dyrektor Finansowy i Administracyjny, któremu podlegają pracownicy działów finansowo-księgowych. Służby finansowo-księgowe realizują zadania w zakresie weryfikacji i ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w księgach rachunkowych Jednostki Dominującej oraz generują dane niezbędne do sporządzania sprawozdań finansowych.
Przyjęta polityka rachunkowości odpowiada wymaganiom określonym w ustawie o rachunkowości i rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny zakresu ujmowania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych oraz obowiązujących zasad określonych w Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Jednostka Dominująca na bieżąco śledzi zmiany wymagane przez przepisy odnoszące się do wymogów sprawozdawczości, przygotowując się do ich wprowadzenia ze znacznym wyprzedzeniem.
W celu potwierdzenia zgodności danych zawartych w sprawozdaniu finansowym ze stanem faktycznym i zapisami w księgach rachunkowych Jednostki Dominującej, sprawozdanie poddawane jest badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta, który wydaje opinie w tym przedmiocie. Wyboru biegłego rewidenta dokonuje Rada Nadzorcza Jednostki Dominującej.
9.4Wskazanie akcjonariuszy posiadających bezpośrednio lub pośrednio znaczne pakiety akcji wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Jednostki Dominującej
Na dzień 31 grudnia 2016 r. kapitał zakładowy Jednostki Dominującej wynosił 21.242.655,00 zł i dzielił się na:
- 8.957.210 akcji zwykłych na okaziciela serii A o wartości nominalnej 1 zł o numerach od A0000001 do A8957210,
- 379.166 akcji zwykłych na okaziciela serii B o wartości nominalnej 1 zł o numerach od B000001 do B379166.
- 1.000.000 akcji zwykłych na okaziciela serii C o wartości nominalnej 1 zł o numerach od C0000001 do C1000000.
- 10.479.166 akcji zwykłych na okaziciela serii D o wartości nominalnej 1 zł o numerach od D00000001 do D10479166.
- 202.113 akcji zwykłych na okaziciela serii E o wartości nominalnej 1 zł o numerach od E000001 do E202113.
- 225.000 akcji zwykłych na okaziciela serii F o wartości nominalnej 1 zł o numerach od F000001 do F225000.
Na dzień 31 grudnia 2016 r. znaczącymi akcjonariuszami Jednostki Dominującej (posiadającymi ponad 10% akcji) byli: Nationale Nederlanden OFE, AVIVA OFE i PKO BP Bankowy OFE.
Nationale Nederlanden OFE na koniec 2016 roku posiadał 3 749 533 istniejących akcji stanowiących 17,65% kapitału zakładowego Spółki, dających prawo do wykonywania 3 749 533 głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi 17,65% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.).
AVIVA OFE na koniec 2016 roku posiadał 3 182 326 istniejących akcji stanowiących 14,98% kapitału zakładowego Spółki, dających prawo do wykonywania 3 182 326. głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi 14,98% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.).
PKO BP Bankowy OFE na koniec 2016 roku posiadał 2 718 117 istniejących akcji stanowiących 12,79% kapitału zakładowego Spółki, dających prawo do wykonywania 2 718 117 głosów na Walnym Zgromadzeniu, co stanowi 12,79% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu (na podstawie zawiadomienia w trybie art. 69 ust. 1 Ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzenia instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych z dnia 29 lipca 2005 r.).
9.5Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych w Jednostce Dominującej, które dają specjalne uprawnienia kontrolne, wraz z opisem tych uprawnień
Wszystkie akcje Jednostki Dominującej są akcjami zwykłymi. Statut nie przewiduje żadnych szczególnych uprawnień posiadaczom papierów wartościowych.
9.6Wskazanie wszelkich ograniczeń odnoście wykonywania prawa głosu w Jednostce Dominującej
Statut nie przewiduje żadnych ograniczeń odnośnie wykonywania prawa głosu w Jednostce Dominującej.
9.7Wskazanie wszelkich ograniczeń dotyczących przenoszenia prawa własności papierów wartościowych emitenta
Statut nie zawiera żadnych ograniczeń w zbywaniu Akcji. Statut nie zawiera postanowień, zgodnie z którymi po nabyciu lub objęciu określonej liczby Akcji akcjonariusz będzie zobowiązany do podania stanu posiadania Akcji. Obowiązki te wynikają z Ustawy o Ofercie Publicznej.
9.8Opis zasad dotyczących powoływania i odwoływania osób zarządzających w Jednostce Dominującej oraz ich uprawnień, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji
Członek Zarządu może być w każdym czasie odwołany przez Radę Nadzorczą. W przypadku odwołania członka Zarządu w czasie trwania kadencji i powołania w to miejsce innej osoby, kadencja osoby nowo powołanej kończy się wraz z kadencją całego Zarządu. To samo dotyczy również przypadku odwołania całego Zarządu w toku kadencji i powołania nowego składu Zarządu, a także przypadku rozszerzenia składu Zarządu w toku kadencji o nowo powołanych członków. Mandat członka Zarządu wygasa z dniem odbycia Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka Zarządu. Mandat członka Zarządu wygasa również wskutek śmierci, rezygnacji albo odwołania go ze składu Zarządu.
Zgodnie ze Statutem tryb działania Zarządu określa szczegółowo regulamin Zarządu. Regulamin Zarządu i jego zmiany uchwala Zarząd, a zatwierdza go Rada Nadzorcza.
Osobom zarządzającym przysługują uprawnienia wynikające ze Statutu, KSH i innych powszechnie obowiązujących przepisów w szczególności Zarząd prowadzi sprawy Jednostki Dominującej i reprezentuje Jednostkę Dominującej na zewnątrz. Zarząd określa i jest odpowiedzialny za wdrożenie i realizację strategii oraz głównych celów działania Jednostki Dominującej. Do kompetencji Zarządu należą wszelkie sprawy niezastrzeżone do kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej.
Na chwilę obecną Statut Jednostki Dominującej nie przewiduje możliwości podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji przez Zarząd.
9.9 Opis zasad zmian Statutu Jednostki Dominującej
Zmiana Statutu wymaga Uchwały Walnego Zgromadzenia podjętej zgodnie z zasadami określonymi w KSH.
9.10 Sposób działania Walnego Zgromadzenia Spółki i jego zasadnicze uprawnienia
Sposób działania Walnego Zgromadzenia Jednostki Dominującej
- Walne Zgromadzenie obraduje jako zwyczajne albo nadzwyczajne.
- Zwyczajne Walne Zgromadzenie powinno odbyć się nie później niż 6 (sześć) miesięcy po upływie każdego roku obrotowego Jednostki Dominującej.
- Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd.
- Rada Nadzorcza, Przewodniczący Rady Nadzorczej, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej lub akcjonariusz reprezentujący co najmniej 5% (pięć procent) kapitału zakładowego Jednostki Dominującej może żądać zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad Walnego Zgromadzenia.
- Zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia powinno nastąpić w ciągu 2 (dwóch) tygodni od daty zgłoszenia żądania.
- Walne Zgromadzenie może zostać zwołane przez Radę Nadzorczą, Przewodniczącego Rady Nadzorczej, Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej, co najmniej dwóch członków Rady Nadzorczej lub Uprawnionych Akcjonariuszy działających łącznie w przypadku:
- gdy Zarząd nie zwoła Walnego Zgromadzenia w terminie określonym przez KSH lub niniejszy Statut;
- jeżeli pomimo zgłoszenia żądania, Zarząd nie zwoła Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w terminie.
- Walne Zgromadzenia odbywają się w Skawinie, w Krakowie lub w Warszawie.
- Walne Zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim akcji, o ile Statut lub ustawa nie stanowią inaczej.
- Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia wskazuje na piśmie Zarząd. W przypadku, gdy Zarząd nie wskaże Przewodniczącego przed wyznaczoną godziną rozpoczęcia obrad, stosuje się przepisy art. 409 § 1 KSH
- Każda akcja daje prawo do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu.
- Zastawnicy i użytkownicy akcji nie są uprawnieni do wykonywania prawa głosu z akcji.
- Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają bezwzględną większością głosów, o ile Statut lub ustawa nie stanowią inaczej.
- Wnioski Zarządu w sprawach, w których Statut wymaga zgody Walnego Zgromadzenia, powinny być przedstawione Walnemu Zgromadzeniu wraz z uchwałą Rady Nadzorczej zawierającą opinię Rady Nadzorczej w tej sprawie, jednakże brak opinii Rady Nadzorczej nie wyklucza głosowania przez akcjonariuszy nad uchwałą.
- Walne Zgromadzenie może uchwalić swój regulamin określający szczegółowo tryb organizacji i prowadzenia obrad. O ile Walne Zgromadzenie nie postanowi inaczej, zmiany Regulaminu Walnego Zgromadzenia wchodzą w życie począwszy od następnego Walnego Zgromadzenia. Nieuchwalenie przez Walne Zgromadzenie Regulaminu Walnego Zgromadzenia nie ma wpływu na ważność obrad Walnego Zgromadzenia lub uchwał podejmowanych przez Walne Zgromadzenie.
Uprawnienia Walnego Zgromadzenia Jednostki Dominującej
Walne Zgromadzenie posiada kompetencje określone Statucie, KSH i innych
przepisach prawa.
- Nabycie i zbycie nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości nie wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia.
- Zawarcie umowy o submisję akcji nie wymaga uchwały Walnego Zgromadzenia.
9.11 Władze Jednostki Dominującej oraz opis działania organów zarządzających i nadzorujących Jednostki Dominującej
W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 28 czerwca 2016 r. skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
- Andrzej Hołój Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Zbigniew Rogóż Członek Rady Nadzorczej
- Jacek Dąbrowski Członek Rady Nadzorczej
- Jacek Osowski Członek Rady Nadzorczej
- Jacek Tomasik Członek Rady Nadzorczej
W dniu 28 czerwca 2016 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało Pana Wojciecha Napiórkowskiego w miejsce Pana Zbigniewa Rogóża.
W okresie od 28 czerwca 2016 r. do 15 grudnia 2016 r. skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
- Andrzej Hołój Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Wojciech Napiórkowski Członek Rady Nadzorczej
- Jacek Dąbrowski Członek Rady Nadzorczej
- Jacek Osowski Członek Rady Nadzorczej
- Jacek Tomasik Członek Rady Nadzorczej
W dniu 15 grudnia 2016 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało Pana Piotra Kaczmarka i Pana Jana Woźniaka w miejsce rezygnujących z zasiadania w RN Pana Andrzeja Hołója i Pana Jacka Dąbrowskiego.
W okresie od 15 grudnia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. skład Rady Nadzorczej przedstawiał się następująco:
- Jacek Osowski Przewodniczący Rady Nadzorczej
- Wojciech Napiórkowski Członek Rady Nadzorczej
- Piotr Kaczmarek Członek Rady Nadzorczej
- Jan Woźniak Członek Rady Nadzorczej
- Jacek Tomasik Członek Rady Nadzorczej
Opis działania Rady Nadzorczej
Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością Jednostki Dominującej we wszystkich dziedzinach jej działalności.
Poza sprawami określonymi w przepisach KSH i innych postanowieniach Statutu, do kompetencji Rady Nadzorczej należy:
- wyrażanie zgody na dokonywanie świadczeń z jakiegokolwiek tytułu przez Jednostkę Dominującą i jakiekolwiek podmioty powiązane z Jednostką Dominującą na rzecz członków Zarządu
- wyrażenie zgody na zawarcie przez spółkę lub podmiot od niej zależny istotnej umowy z podmiotem powiązanym z Jednostką Dominującą, członkiem Rady Nadzorczej albo Zarządu oraz podmiotami z nimi powiązanymi;
- wybór biegłego rewidenta dla przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego Jednostki Dominującej;
- wyrażenie zgody na zawarcie przez Jednostkę Dominującą umów o subemisję akcji.
Posiedzenie Rady Nadzorczej zwołuje i przewodniczy nim Przewodniczący, a w razie jego nieobecności Wiceprzewodniczący. Posiedzenie Rady Nadzorczej może być zwyczajne albo nadzwyczajne. Zwyczajne posiedzenia powinny się odbyć co najmniej cztery razy w roku obrotowym. Nadzwyczajne posiedzenie może być zwołane w każdej chwili.- Dla ważności uchwał Rady Nadzorczej wymagane jest zaproszenie na posiedzenie wszystkich członków Rady Nadzorczej oraz obecność na posiedzeniu co najmniej połowy jej członków. Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w Statucie do podjęcia uchwały przez Radę Nadzorczą Jednostki Dominującej wymagana jest zwykła większość głosów. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady Nadzorczej.
Rada Nadzorcza może delegować jednego lub kilku spośród swoich członków do indywidualnego wykonywania określonych czynności nadzorczych
Członkowie Rady Nadzorczej mogą brać udział w podejmowaniu uchwał Rady, oddając swój głos na piśmie za pośrednictwem innego członka Rady. Oddanie głosu na piśmie nie może dotyczyć spraw wprowadzonych do porządku obrad na posiedzeniu Rady Nadzorczej.
Uchwały Rady Nadzorczej mogą być podjęte w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środka porozumiewania się na odległość. Głosowania w trybie pisemnym może zarządzić Przewodniczący lub Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej z własnej inicjatywy, bądź na wniosek członka Rady Nadzorczej lub Zarządu.
W okresie od 1 stycznia 2016 r. do 31 grudnia 2016 r. Jednostką Dominującą kierował Zarząd w składzie:
- Aneta Raczek Prezes Zarządu
- Artur Depta Wiceprezes Zarządu
- Zbigniew Gonsior Wiceprezes Zarządu
W dniu 28 lutego 2017 r. Rada Nadzorcza powołała na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Pana Artura Białonia.
Opis działania Zarządu
Wszelkie sprawy związane z prowadzeniem spraw Jednostki Dominującej niezastrzeżone ustawą lub Statutem do kompetencji Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej należą do kompetencji Zarządu. Zarząd przed dokonaniem czynności, do których Statut lub obowiązujące przepisy wymagają uchwały Walnego Zgromadzenia lub Rady Nadzorczej, występuje do odpowiedniego organu Jednostki Dominującej o podjęcie stosownej uchwały.
Zarząd Jednostki Dominującej zarządza nią, prowadzi jej sprawy i reprezentuje ją na zewnątrz. Zarząd określa i jest odpowiedzialny za wdrożenie i realizację strategii oraz głównych celów działania Jednostki Dominującej.
Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
Do składania oświadczeń w imieniu Jednostki Dominującej wymagane jest współdziałanie 2 (dwóch) członków Zarządu albo 1 (jednego) członka Zarządu łącznie z prokurentem.
Uchwały Zarządu zapadają zwykłą większością głosów, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Prezesa Zarządu.
Tryb działania Zarządu określa szczegółowo Regulamin Zarządu, uchwalany przez Zarząd Jednostki Dominującej i zatwierdzany przez Radę Nadzorczą.
| Imię i nazwisko | Stanowisko/Funkcja | Podpis |
|---|---|---|
| Aneta Raczek | Prezes Zarządu | |
| Artur Depta | Wiceprezes Zarządu | |
| Zbigniew Gonsior | Wiceprezes Zarządu | |
| Artur Białoń | Wiceprezes Zarządu |
Skawina, dnia 20 marca 2017 r.