AI assistant
Fabege — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 26, 2016
2914_10-q_2016-04-26_c9f2c507-cf97-4ba1-9352-2fa9104957ca.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Q1 Sammandrag, Mkr
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| jan-mar | jan-mar | jan-dec | |
| Hyresintäkter | 519 | 502 | 1 998 |
| Driftsöverskott | 355 | 350 | 1 429 |
| Förvaltningsresultat | 195 | 168 | 688 |
| Resultat före skatt | 1 756 | 886 | 4 233 |
| Resultat efter skatt | 1 665 | 705 | 3 232 |
| Överskottsgrad, % |
6 8 |
7 0 |
7 2 |
| Belåningsgrad fastigheter, % |
4 8 |
5 8 |
5 2 |
| EPRA NAV, kr per aktie | 126 | 9 7 |
115 |
Januari – mars 2016¹
- Hyresintäkterna ökade till 519 Mkr (502) till följd av att färdigställda projektfastigheter genererar intäkter. I identiskt bestånd ökade intäkterna med 4 procent.
- Driftsöverskottet ökade till 355 Mkr (350). I identiskt bestånd ökade driftsöverskottet med drygt 2 procent. Överskottsgraden uppgick till 68 procent (70) efter en vinter som i jämförelse med föregående år var kallare.
- Förvaltningsresultatet ökade med 16 procent till 195 Mkr (168).
- Realiserade och orealiserade värdeförändringar på fastigheter uppgick till 1 679 Mkr (708) och på räntederivat till -118 Mkr (-57).
- Mkr (705), motsvarande 10:07 kr per aktie (4:26). Nettouthyrningen under perioden uppgick till 12 Mkr (12). Hyresnivåerna i omförhandlade avtal ökade med i genom-
Periodens resultat före skatt uppgick till 1 756 Mkr (886). Periodens resultat efter skatt uppgick till 1 665
snitt 23 procent, dock baserat på en relativt låg volym. Soliditeten uppgick till 43 procent (39) och belåningsgraden uppgick till 48 procent (52). Efter justering för efter balansdagen beslutad ej bokförd utdelning uppgick soliditeten till 42 procent och belåningsgraden till 49 procent.
¹ Jämförelsetalen för resultatposter avser värde för perioden januari– mars 2015 och för balansposter per 31 december 2015.
I februari avyttrades Uarda 5 för en köpeskilling om 2,2 Mdkr. Affären gav ett realiserat resultat om 159 Mkr före
skatt och 420 Mkr efter skatt.
Christian Hermelin, VD
ÖVERSKOTTSGRAD
Nytt långsiktigt mål från 2016: 75 %
INVESTERINGSVOLYM
Mål: Minst 1 500 Mkr per år
AVKASTNING PROJEKT¹
Mål: Minst 20 procent
1) Avkastning för projekt Q1, 2016 uppgick till 145 %
TRANSAKTIONSVINST²
2) Transaktionsvinsten för 2015 uppgick till 84%.
Mål: 10 %
Accelererande hyrestillväxt på Stockholmsmarknaden
Hög efterfrågan och låga vakanser resulterade i att vi under det senaste året haft en god hyrestillväxt. Under årets första kvartal har hyrestillväxten accelererat – och bidragit till stark värdetillväxt.
De goda marknadsförutsättningarna består
Välfungerande affärsmodell skapar värde
Grön finansiering
Marknadsutsikter
Resultat jan–mar 2016 1
Ökade hyresintäkter och lägre räntekostnader medförde att förvaltningsresultatet ökade med 16 procent. Fortsatt sjunkande avkastningskrav på fastighetsmarknaden och värdeskapande projekt lade grunden för en fortsatt mycket stark värdetillväxt i fastighetsportföljen.
Intäkter och resultat
Segmentsrapportering
Kvartal 1 i korthet¹
AFFÄRSMODELLENS BIDRAG TILL RESULTATET
| 2016 | 2015 | |
|---|---|---|
| M kr | jan-mar | jan-mar |
| Förvaltningsresultat | 203 | 167 |
| Värdeförändringar (förvaltningsbeståndet) | 974 | 620 |
| Bidrag Förvaltning | 1 177 | 787 |
| Förvaltningsresultat | -8 | 1 |
| Värdeförändringar | ||
| (förädlingsbeståndet) | 545 | 8 7 |
| Bidrag Förädling | 537 | 8 8 |
| Realiserade värdeförändringar | 160 | 1 |
| Bidrag Transaktion | 160 | 1 |
| Totalt bidrag från | ||
| verksamheten | 1 874 | 876 |
3,8 %
Värdetillväxt
Finansiering
Skatt
Finansiell ställning och substansvärde
Kassaflöde
RÄNTEFÖRFALLOSTRUKTUR PER 31 MARS 2016
| Snitt | |||
|---|---|---|---|
| Belopp, M kr | ränta,% | Andel,% | |
| < 1 år | 7 819 | 3,43 | 4 1 |
| 1-2 år | 1 850 | 2,10 | 1 0 |
| 2-3 år | 4 500 | 3,51 | 2 2 |
| 3-4 år | 1 000 | 2,13 | 5 |
| 4-5 år | - | - | - |
| 5-6 år | 1 000 | 2,68 | 5 |
| 6-7 år | 800 | 1,00 | 4 |
| 7-8 år | 900 | 1,02 | 5 |
| 8-9 år | 900 | 1,05 | 5 |
| 9-10 år | 500 | 1,00 | 3 |
| Totalt | 19 269 | 2,83 | 100 |
I snitträntan för perioden <1år ingår marginalen för hela skuldportföljen, pga att bolagets räntebindning görs med hjälp av ränteswapar, vilka handlas utan marginal.
LÅNEFÖRFALLOSTRUKTUR PER 31 MARS 2016
| Kreditavtal, M kr |
Utnyttjat, M kr |
|
|---|---|---|
| Certifikatprogram | 5 000 | 3 438 |
| < 1 år | 5 617 | 2 397 |
| 1-2 år | 4 418 | 3 063 |
| 2-3 år | 6 395 | 4 000 |
| 3-4 år | 1 125 | 1 125 |
| 4-5 år | - | - |
| 5 -10 år | 3 993 | 3 993 |
| 1 0-15 år | - | - |
| 1 5-20 år | - | - |
| 2 0-25 år | 1 253 | 1 253 |
| Totalt | 27 801 | 19 269 |
FÖRDELNING AV FINANSIERINGSKÄLLOR
Grönt MTN-program om 2 Mdkr lanserat i april
Verksamheten jan-mar 2016 1
Den starka hyresmarknaden innebar i inledningen av året stigande hyresnivåer vid ny- och omförhandlingar. Högre hyresnivåer och lägre avkastningskrav på fastighetsmarknaden innebar också fortsatt stigande fastighetsvärden. De lägre avkastningskraven bekräftades av försäljningen av Uarda 5, Arenastaden under första kvartalet.
Fastighetsbestånd och förvaltning
Förändringar i fastighetsbeståndet
Värdeförändringar på fastigheter
¹
FÖRDELNING AV MARKNADSVÄRDE
Projekt och investeringar
Avslutade projekt
Större pågående projekt
FÖRÄNDRING FASTIGHETSVÄRDE 2016
| Förändring av fastighetsvärde (mkr) | 2016 |
|---|---|
| Ingående verkligt värde 2016-0 1-0 1 | 40 279 |
| Fastighetsförvärv | 152 |
| Investeringar i ny-, till- och ombyggnad | 486 |
| Orealiserade värdeförändringar | 1 519 |
| Försäljning, utrangering och övrigt | -1 969 |
| Utgående verkligt värde 2016-0 3-3 1 | 40 467 |
FASTIGHETSFÖRSÄLJNINGAR JAN–MAR 2016
| Fastighets-namn | Område | Kat egori |
Uthyr ningsbar yta, kvm |
|---|---|---|---|
| Kvartal 1 | |||
| Uarda 5 | Arenastaden | Kontor | 44 269 |
| Kvartal 2 | |||
| Kvartal 3 | |||
| Kvartal 4 | |||
| Totalt fastighets | |||
| försäljningar | 44 269 |
FASTIGHETSFÖRVÄRV JAN-MAR 2016
| Fastighets | Uthyr ningsbar |
||
|---|---|---|---|
| namn | Område | Kategori | yta, kvm |
| Kvartal 1 | |||
| Fräsaren 9 | Solna | Kontor | 9 541 |
| Kvartal 2 | |||
| Kvartal 3 | |||
| Kvartal 4 | |||
| Totalt | |||
| fastighetsförvärv | 9 541 |
FABEGES FÖRSTA BREEAM-IN-USE CERTIFIERINGAR KLARA UNDER FÖRSTA KVARTALET
PÅGÅENDE PROJEKT >50 MKR
31 mars 2016
| Fastighetsbeteckning | Kategori | Område | Färdigställt | Uthyrningsbar yta kvm |
Uthyrningsgrad % yta ¹ |
Bedömt hyres värde M kr² |
Bokfört värde M kr |
Beräknad invest ering M kr |
Varav upp arbetat M kr |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hörnan (del av Lagern 2) | Kontor | Solna | Q2-2018 | 16 300 | 67% | 4 4 |
148 | 529 | 3 1 |
| Nationalarenan 8 | Kontor | Arenastaden | Q2-2016 | 42 000 | 100% | 109 | 2 046 | 1 311 | 1 292 |
| Pyramiden 4 | Kontor | Arenastaden | Q2-2018 | 72 200 | 100% | 182 | 1 365 | 2 350 | 852 |
| Signalen 3 | Kontor | Arenastaden | Q3-2018 | 30 500 | 75% | 8 7 |
256 | 1 080 | 2 9 |
| Uarda 6 | Kontor | Arenastaden | Q4-2017 | 18 000 | 70% | 5 0 |
512 | 570 | 349 |
| Summa | 179 000 | 90% | 472 | 4 327 | 5 840 | 2 553 | |||
| Övriga Mark- och projektfastigheter | 475 | ||||||||
| Övriga Förädlingsfastigheter | 3 029 | ||||||||
| Totalt Projekt-, mark- |
och förädlingsfastigheter | 7 831 | |||||||
| ¹ Operativ uhyrningsgrad per 31 mars 2016. |
|||||||||
| ² Hyresvärde inklusive tillägg. |
För de största pågående projekten kan årshyran öka till 472 Mkr (fullt uthyrd) från 0 | Mkr i löpande årshyra per 31 mars 2016. |
FASTIGHETSBESTÅNDET
31 mars 2016
| 31 mars 2016 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31 mar 2016 | jan-mar 2016 | |||||||
| Antal fastigheter |
Uthyrbar yta tkvm |
M arknads värde M kr |
Hyresvärde² M kr |
Ekonomisk uthyrningsgrad, % |
Hyresintäkter M kr |
Fastighets kostnader M kr |
Driftsöverskott M kr |
|
| Fastighetsinnehav | ||||||||
| Förvaltningsfastigheter ¹ | 6 2 |
915 | 32 636 | 2 046 | 9 4 |
474 | -110 | 364 |
| Förädlingsfastigheter ¹ | 7 | 130 | 3 029 | 144 | 8 9 |
3 1 |
-9 | 2 2 |
| Mark och | ||||||||
| projektfastigheter ¹ | 1 5 |
2 5 |
4 802 | 1 7 |
2 9 |
2 | -3 | -1 |
| Summa | 8 4 |
1 070 | 40 467 | 2 207 | 9 3 |
507 | -122 | 385 |
| Varav Innerstaden | 3 0 |
403 | 17 910 | 1 061 | 9 4 |
251 | -62 | 189 |
| Varav Solna | 3 8 |
549 | 19 107 | 924 | 9 2 |
208 | -49 | 159 |
| Varav Hammarby Sjöstad | 1 1 |
117 | 3 313 | 221 | 8 9 |
4 8 |
-11 | 3 7 |
| Varav Övriga | 5 | 1 | 137 | 1 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Summa | 8 4 |
1 070 | 40 467 | 2 207 | 9 3 |
507 | -122 | 385 |
| Kostnader för uthyrning, | projektutveckling och fastighetsadministration | -40 | ||||||
| Summa driftöverskott efter kostnader för uthyrning, | projektutveckling och fastighetsadministration | 345 ³ | ||||||
| ¹ Se definitioner på sidan 1 5. |
||||||||
| ² I hyresvärdet är tidsbegränsade avdrag om cirka 102 Mkr (i löpande årligt hyresvärde per 31 mars) ej avräknade. |
³ Tabellen avser Fabeges fastighetsbestånd per 31 mars 2016 och intäkter och kostnader redovisas som om fastigheterna hade ägts under hela perioden. Avvikelsen mellan ovan redovisat driftsöverskott 345 Mkr och resultaträkningens driftsöverskott om 355 Mkr förklaras av att driftsöverskottet från sålda fastigheter exkluderats och nyförvärvade/ färdigställda fastigheter har räknats upp såsom de ägts/ varit färdigställda under hela perioden januari–mars 2016. Koncerninterna hyresintäkter har återlagts i tabellen.
SEGMENTSRAPPORTERING I SAMMANDRAG¹
| 2016 jan-mar |
2016 jan-mar |
2016 jan-mar |
2016 jan-mar |
2015 jan-mar |
2015 jan-mar |
2015 jan-mar |
2015 jan-mar |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i M kr |
Förvaltning | Förädling | Transaktion | Totalt | Förvaltning | Förädling | Transaktion | Totalt |
| Hyresintäkter | 486 | 3 3 |
519 | 468 | 3 4 |
502 | ||
| Fastighetskostnader | -151 | -13 | -164 | -139 | -13 | -152 | ||
| Driftsöverskott | 335 | 2 0 |
0 | 355 | 329 | 2 1 |
0 | 350 |
| Överskottsgrad, % |
69% | 61% | 0 % |
68% | 70% | 62% | 0 % |
70% |
| Central administration | -13 | -3 | -16 | -14 | -2 | -16 | ||
| Räntenetto | -106 | -25 | -131 | -137 | -16 | -153 | ||
| Resultatandelar i intressebolag | -13 | 0 | -13 | -11 | -2 | -13 | ||
| Förvaltningsresultat | 203 | - 8 |
0 | 195 | 167 | 1 | 0 | 168 |
| Realiserade värdeförändringar fastigheter | 160 | 160 | 0 | 0 | 1 | 1 | ||
| Orealiserade värdeförändringar fastigheter | 974 | 545 | 1 519 | 620 | 8 7 |
707 | ||
| Resultat före skatt per segment | 1 177 | 537 | 160 | 1 874 | 787 | 8 8 |
1 | 876 |
| Värdeförändringar räntederivat och aktier | -118 | 1 0 |
||||||
| Resultat före skatt | 1 756 | 886 | ||||||
| Fastigheter, marknadsvärde |
32 636 | 7 831 | 40 467 | 30 282 | 3 481 | 33 763 | ||
| Uthyrningsgrad, % | 94% | 83% | 93% | 94% | 76% | 93% | ||
| ¹ Se definitioner på sid 1 5 |
Övrig finansiell information
Personal
Moderbolaget
Årsstämma den 11 april 2016
Förvärv och överlåtelse av egna aktier
Ny målsättning för soliditet
Möjligheter och risker
KÄNSLIGHETSANALYS KASSAFLÖDE OCH RESULTAT
| Förändring | Effekt, M kr |
|
|---|---|---|
| Hyresintäkter, totalt | 1 % |
20,8 |
| Hyresnivå, kommersiella intäkter | 1 % |
19,2 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad | 1%-enhet | 22,1 |
| Fastighetskostnader | 1 % |
6,6 |
| Räntekostnader, rullande 12 månader ¹ | +/ -1%-enhet |
25 / 77 |
| Räntekostnader längre perspektiv | 1%-enhet | 192,7 |
| Känslighetsanalysen visar effekterna på koncernens kassaflöde och resultat på |
helårsbasis efter fullt genomslag av var och en av parametrarna.
1 På kort sikt ökar räntekostnaderna oavsett om den korta räntan stiger eller sjunker. På grund av räntegolv i kreditavtal har Fabege inte möjlighet att dra full nytta av negativa räntor, därav uppstår ett negativt utfall även vid en sänkning av räntan.
KÄNSLIGHETSANALYS FASTIGHETSVÄRDE
| Resultat effekt efter |
Belånings | ||
|---|---|---|---|
| Värdeförändring % | skatt, M kr |
Soliditet % | grad, % |
| +1 | 316 | 43,5% | 47,1% |
| 0 | 0 | 43,2% | 47,6% |
| -1 | -316 | 42,9% | 48,1% |
Resultat och nyckeltal påverkas av realiserade och orealiserade värdeförändringar på fastigheter. I tabellen visas effekten av 1 procents värdeförändring efter avdrag för uppskjuten skatt.
Händelser efter balansdagen
Säsongsvariationer
Marknadsutsikter
Redovisningsprinciper
Fabegeaktien
Fabeges aktie är noterad på Nasdaq OMX Nordiska börs i Stockholm och ingår i Large Cap-segmentet.
DE 15 STÖRSTA AKTIEÄGARNA PER DEN 2016-03-31¹
| Andel av | Andel av | ||
|---|---|---|---|
| Antal aktier | kapital, % | röster,% | |
| Erik Paulsson med familj, privat och via bolag | 25 051 150 | 15,1 | 15,1 |
| BlackRock Inc. |
5 897 993 | 3,6 | 3,6 |
| Investment AB Öresund | 5 500 000 | 3,3 | 3,3 |
| Handelsbanken Fonder | 4 319 727 | 2,6 | 2,6 |
| Länsförsäkringar Fonder | 4 091 006 | 2,5 | 2,5 |
| Qviberg Mats med familj | 3 747 868 | 2,3 | 2,3 |
| Norges Bank Investment Management | 2 980 965 | 1,8 | 1,8 |
| Principal Fonder | 2 899 244 | 1,8 | 1,8 |
| ENA City AB | 2 740 300 | 1,7 | 1,7 |
| SHB pensionskassa | 2 420 000 | 1,5 | 1,5 |
| Folketrygdfondet | 2 170 292 | 1,3 | 1,3 |
| Carnegie Fonder | 2 162 000 | 1,3 | 1,3 |
| Stichting Pensioenfonds ABP | 2 012 690 | 1,2 | 1,2 |
| ING Fonder | 1 955 995 | 1,2 | 1,2 |
| Blue Sky Group Pensioenfonds | 1 440 207 | 0,9 | 0,9 |
| Totalt 15 största aktieägare | 69 389 437 | 42,0 | 42,0 |
| Övriga utländska ägare | 51 602 170 | 31,2 | 31,2 |
| Övriga svenska ägare | 44 399 965 | 26,8 | 26,8 |
| Totalt antal utestående aktier | 165 391 572 | 100,0 | 100,0 |
| Innehav av egna aktier | 0 | 0 | 0 |
| Totalt antal registerade aktier | 165 391 572 | 100,0 | 100,0 |
1) Vissa aktieägare kan genom förvaltarregistrering ha haft ett annat aktieinnehav än vad som framgår av aktieboken.
** = Aktierna ägs helt eller delvis via förvaltarregisterade konton. Ägandet har bekräftats via flaggningsmeddelanden till Finansinspektionen och verifierades 2016-02-23
Källa: Modular Finance AB, enligt uppgifter från Euroclear Sweden AB.
AKTIEINFORMATION
BYGGET AV UARDA 7 PÅ EVENEMANGSGATAN/DALVÄGEN I ARENASTADEN ÄR FÄRDIGT
KONCERNENS RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET I SAMMANDRAG
| 2016 | 2015 | 2015 | Rullande 12 mån | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp i M kr |
jan-mar | jan-mar | jan-dec | apr 15 - mar 16 |
| Hyresintäkter | 519 | 502 | 1 998 | 2 015 |
| Fastighetskostnader | -164 | -152 | -569 | -581 |
| Driftsöverskott | 355 | 350 | 1 429 | 1 434 |
| Överskottsgrad, % |
6 8 |
7 0 |
7 2 |
7 0 |
| Central administration | -16 | -16 | -65 | -65 |
| Räntenetto | -131 | -153 | -582 | -560 |
| Resultatandelar i intressebolag | -13 | -13 | -94 | -94 |
| Förvaltningsresultat | 195 | 168 | 688 | 715 |
| Realiserade värdeförändringar fastigheter | 160 | 1 | 2 1 |
180 |
| Orealiserade värdeförändringar fastigheter | 1 519 | 707 | 3 252 | 4 064 |
| Orealiserade värdeförändringar räntederivat | -118 | -57 | 262 | 201 |
| Värdeförändringar aktier | 0 | 6 7 |
1 0 |
-57 |
| Resultat före skatt | 1 756 | 886 | 4 233 | 5 103 |
| Aktuell skatt | -1 | 0 | -2 | -3 |
| Uppskjuten skatt | -90 | -181 | -999 | -908 |
| Periodens/ Årets resultat | 1 665 | 705 | 3 232 | 4 192 |
| Poster som inte kommer omklassificeras till resultatet | 0 | |||
| Omvärdering av förmånsbestämda pensioner | - | - | 2 | 2 |
| Periodens/ Årets totalresultat | 1 665 | 705 | 3 234 | 4 194 |
| Resultat per aktie, kr | 10:07 | 4:26 | 19:54 | 25:35 |
| Totalresultat per aktie, kr | 10:07 | 4:26 | 19:55 | 25:36 |
| Antal aktier vid periodens utgång, miljoner |
165,4 | 165,4 | 165,4 | 165,4 |
| Genomsnittligt antal aktier, miljoner | 165,4 | 165,4 | 165,4 | 165,4 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Belopp i M kr |
31 mar | 31 mar | 31 dec |
| Tillgångar | |||
| Fastigheter | 40 467 | 33 763 | 40 279 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 906 | 1 634 | 923 |
| Omsättningstillgångar | 533 | 1 933 | 446 |
| Kortfristiga placeringar | 6 6 |
3 8 |
7 0 |
| Likvida medel | 3 3 |
6 2 |
3 2 |
| Summa tillgångar | 42 006 | 37 431 | 41 751 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 18 144 | 13 951 | 16 479 |
| Uppskjuten skatt | 1 876 | 1 099 | 1 786 |
| Övriga avsättningar | 148 | 166 | 150 |
| Räntebärande skulder¹ | 19 269 | 19 733 | 21 068 |
| Övriga långfristiga skulder | 621 | - | 619 |
| Derivatinstrument | 777 | 977 | 658 |
| Ej räntebärande skulder | 1 171 | 1 505 | 991 |
| Summa eget kapital och skulder | 42 006 | 37 431 | 41 751 |
| Soliditet, % | 4 3 |
3 7 |
3 9 |
| Eventualförpliktelser | 433 | 1 058 | 433 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| Varav hänförligt till moderbolagets |
|||||
|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i M kr |
Eget kapital | aktieägare | |||
| Eget kapital 2015-0 1-01 enligt fastställd rapport över finansiell ställning |
13 783 | 13 783 | |||
| Kontantutdelning | -538 | -538 | |||
| Periodens resultat | 3 232 | 3 232 | |||
| Övrigt totalresultat | 2 | 2 | |||
| Eget kapital 2015-12-31 | 16 479 | 16 479 | |||
| Kontantutdelning | 0 | 0 | |||
| Periodens resultat | 1 665 | 1 665 | |||
| Övrigt totalresultat | 0 | 0 | |||
| Eget kapital 2016-03-31 | 18 144 | 18 144 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDESANALYSER¹
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Belopp i M kr |
jan-mar | jan-mar | jan-dec |
| Löpande verksamhet | |||
| Driftsöverskott | 355 | 350 | 1 429 |
| Central administration | -16 | -16 | -65 |
| Återläggning avskrivningar | 0 | 0 | 0 |
| Erhållen ränta | 2 | 3 | 2 5 |
| Erlagd ränta | -130 | -140 | -689 |
| Betald inkomstskatt | 0 | 0 | 0 |
| Kassaflöde före förändringar av rörelsekapital | 211 | 197 | 700 |
| Förändring av rörelsekapital | |||
| Förändring av kortfristiga fordringar | 3 5 |
-133 | 831 |
| Förändring av kortfristiga skulder | 3 2 |
160 | 211 |
| Summa förändring av rörelsekapital | 6 7 |
2 7 |
1 042 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 278 | 224 | 1 742 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i ny-, till- och ombyggnationer | -472 | -490 | -2 770 |
| Förvärv av fastigheter | -152 | - | -985 |
| Avyttring av fastigheter | 2 143 | 163 | 604 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 3 | -39 | 440 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 1 522 | -366 | -2 711 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Utdelning till aktieägarna | - | - | -538 |
| Förändring räntebärande skulder | -1 799 | 182 | 1 516 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 799 | 182 | 978 |
| Periodens kassaflöde | 1 | 3 9 |
9 |
| Likvida medel vid periodens början | 3 2 |
2 3 |
2 3 |
| Likvida medel vid periodens slut | 3 3 |
6 2 |
3 2 |
KONCERNENS NYCKELTAL
| Finansiella | 2016 jan-mar |
2015 jan-mar |
2015 jan-dec |
|---|---|---|---|
| Avkastning på sysselsatt kapital, % |
19,6 | 12,2 | 13,2 |
| Avkastning på eget kapital, % |
38,5 | 20,3 | 21,4 |
| Räntetäckningsgrad, ggr ² |
2,6 | 2,2 | 2,3 |
| Soliditet, % | 4 3 |
3 7 |
3 9 |
| Belåningsgrad fastigheter, % |
4 8 |
5 8 |
5 2 |
| Skuldsättningsgrad, ggr |
1,1 | 1,4 | 1,3 |
| Aktierelaterade ¹ | |||
| Resultat per aktie, kr | 10:07 | 4:26 | 19:54 |
| Totalresultat per aktie, kr | 10:07 | 4:26 | 19:55 |
| Eget kapital per aktie, kr | 110 | 8 4 |
100 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, kr |
1:36 | 14:27 | |
| EPRA NAV - Långsiktigt substansvärde per aktie, kr |
126 | 9 7 |
115 |
| EPRA EPS | 1,09 | 1,01 | 3,94 |
| Antal utestående aktier vid periodens utgång, tusental |
165 392 | 165 392 | 165 392 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 165 392 | 165 392 | 165 392 |
| Fastighetsrelaterade | |||
| Antal fastigheter | 8 4 |
8 2 |
8 3 |
| Fastigheternas bokförda värde, Mkr |
40 467 | 33 763 | 40 279 |
| Uthyrbar yta, kvm | 1 070 000 | 1 030 000 | 1 092 000 |
| Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 9 3 |
9 3 |
9 3 |
| Överskottsgrad, % |
6 8 |
7 0 |
7 2 |
| ¹ Någon utspädningseffekt föreligger ej då inga potentiella aktier (till exempel konvertibler) föreligger. ² För räntetäckningsgraden har definitionen ändrats från och med 1 januari 2016. Jämförelsetalen har räknats om enligt den nya definitionen. |
DERIVATINSTRUMENT
| Koncernen | M oderbolaget |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| IFRS, nivå 3 |
31 mar | 31 dec | 31 mar | 31 dec | |
| Ingående värde | -396 | -521 | -396 | -521 | |
| Förvärv/ Investeringar | - | - | - | - | |
| Värdeförändringar¹ | -26 | 125 | -26 | 125 | |
| Förfall | - | - | - | - | |
| Utgående värde | -370 | -396 | -370 | -396 | |
| Bokfört värde | -370 | -396 | -370 | -396 |
SEGMENTSRAPPORTERING – OMKLASSIFICERINGAR UNDER PERIODEN
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNINGAR I SAMMANDRAG
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Belopp i M kr |
jan-mar | jan-mar | jan-dec |
| Intäkter | 3 6 |
3 8 |
146 |
| Kostnader | -65 | -60 | -226 |
| Finansnetto | -374 | -25 | 152 |
| Resultat från övriga finansiella anläggningstillgångar | - | - | 0 |
| Värdeförändringar räntederivat | -118 | -57 | 262 |
| Värdeförändringar aktier | 0 | 6 7 |
3 6 |
| Resultat före skatt | -521 | -37 | 370 |
| Aktuell skatt | - | - | - |
| Uppskjuten skatt | 114 | 2 2 |
8 |
| Periodens/ Årets resultat | -407 | -15 | 378 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| 2016 | 2015 | 2015 | |
|---|---|---|---|
| Belopp i M kr |
31 mar | 31 mar | 31 dec |
| Andelar i koncernföretag | 12 516 | 12 992 | 12 592 |
| Övriga anläggningstillgångar | 41 957 | 40 000 | 41 892 |
| varav fordringar hos koncernföretag | 41 195 | 39 029 | 41 103 |
| Omsättningstillgångar | 9 8 |
1 060 | 129 |
| Likvida medel | 3 2 |
5 9 |
3 0 |
| Summa tillgångar | 54 603 | 54 111 | 54 643 |
| Eget kapital | 11 894 | 12 409 | 12 301 |
| Avsättningar | -103 | 6 8 |
6 8 |
| Långfristiga skulder | 36 869 | 32 778 | 35 118 |
| varav skulder till koncernföretag | 23 589 | 21 383 | 21 724 |
| Kortfristiga skulder | 5 943 | 8 856 | 7 156 |
| Summa eget kapital och skulder | 54 603 | 54 111 | 54 643 |
Kvartalsöversikt
RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG, BELOPP I MKR
| 2016 2015 |
2014 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | ||
| Hyresintäkter | 519 | 505 | 495 | 496 | 502 | 522 | 526 | 526 | |
| Fastighetskostnader | -164 | -156 | -130 | -131 | -152 | -157 | -144 | -137 | |
| Driftsöverskott | 355 | 349 | 365 | 365 | 350 | 365 | 382 | 389 | |
| Överskottsgrad, % |
68% | 69% | 74% | 74% | 70% | 70% | 73% | 74% | |
| Central administration | -16 | -17 | -16 | -16 | -16 | -21 | -16 | -15 | |
| Räntenetto | -131 | -146 | -143 | -140 | -153 | -155 | -158 | -180 | |
| Resultatandelar i intressebolag | -13 | -14 | -59 | -8 | -13 | -15 | -17 | -27 | |
| Förvaltningsresultat | 195 | 172 | 147 | 201 | 168 | 174 | 191 | 167 | |
| Realiserade värdeförändringar fastigheter | 160 | 1 7 |
3 | 0 | 1 | 165 | - | 5 2 |
|
| Orealiserade värdeförändringar fastigheter | 1519 | 1282 | 590 | 673 | 707 | 570 | 258 | 299 | |
| Orealiserade värdeförändringar räntederivat | -118 | 151 | -26 | 194 | -57 | -96 | -90 | -146 | |
| Värdeförändringar aktier | 0 | -26 | -28 | -3 | 6 7 |
2 2 |
-13 | -16 | |
| Resultat före skatt | 1756 | 1596 | 686 | 1065 | 886 | 835 | 346 | 356 | |
| Aktuell skatt | -1 | -2 | 0 | 0 | 0 | - | -3 | 1 6 |
|
| Uppskjuten skatt | -90 | -416 | -167 | -235 | -181 | 7 5 |
-78 | -49 | |
| Periodens/ Årets resultat | 1665 | 1178 | 519 | 830 | 705 | 910 | 265 | 323 |
FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG, BELOPP I MKR
| 2016 2015 |
2014 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | |
| Tillgångar | ||||||||
| Fastigheter | 40 467 | 40 279 | 37 630 | 36 361 | 33 763 | 32 559 | 33 868 | 33 257 |
| Övriga materiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 906 | 923 | 1 562 | 1 644 | 1 634 | 1 542 | 1 475 | 1 492 |
| Omsättningstillgångar | 533 | 446 | 438 | 506 | 1 933 | 1 859 | 318 | 856 |
| Kortfristiga placeringar | 6 6 |
7 0 |
5 0 |
4 8 |
3 8 |
3 4 |
- | - |
| Likvida medel | 3 3 |
3 2 |
3 7 |
411 | 6 2 |
2 3 |
198 | 263 |
| Summa tillgångar | 42 006 | 41 751 | 39 718 | 38 971 | 37 431 | 36 018 | 35 860 | 35 869 |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 18 144 | 16 479 | 15 299 | 14 780 | 13 951 | 13 783 | 12 883 | 12 618 |
| Uppskjuten skatt | 1 876 | 1 786 | 1 502 | 1 335 | 1 099 | 918 | 1 060 | 984 |
| Övriga avsättningar | 148 | 150 | 159 | 159 | 166 | 166 | 158 | 158 |
| Räntebärande skulder | 19 269 | 21 068 | 20 513 | 20 436 | 19 733 | 19 551 | 20 136 | 20 402 |
| Övriga långfristiga skulder | 621 | 619 | 617 | 615 | - | - | - | - |
| Derivatinstrument | 777 | 658 | 809 | 783 | 977 | 920 | 824 | 734 |
| Ej räntebärande skulder | 1 171 | 991 | 819 | 863 | 1 505 | 680 | 799 | 973 |
| Summa eget kapital och skulder | 42 006 | 41 751 | 39 718 | 38 971 | 37 431 | 36 018 | 35 860 | 35 869 |
NYCKELTAL
| 2016 | 2015 | 2014 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | |
| Finansiella | ||||||||
| Avkastning på sysselsatt kapital, % |
19,6 | 18,4 | 9,2 | 13,7 | 12,2 | 11,7 | 6,1 | 6,4 |
| Avkastning på eget kapital, % |
38,5 | 29,7 | 13,8 | 23,2 | 20,3 | 27,3 | 8,3 | 10,3 |
| Räntetäckningsgrad, ggr ² |
2,6 | 2,3 | 2,4 | 2,5 | 2,2 | 2,2 | 2,3 | 2,1 |
| Soliditet, % | 4 3 |
3 9 |
3 9 |
3 8 |
3 7 |
3 8 |
3 6 |
3 5 |
| Belåningsgrad fastigheter, % |
4 8 |
5 2 |
5 5 |
5 6 |
5 8 |
6 0 |
5 9 |
6 1 |
| Skuldsättningsgrad, ggr |
1,1 | 1,3 | 1,3 | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,6 | 1,6 |
| Aktierelaterade | ||||||||
| Periodens resultat per aktie, kr | 10:07 | 7:12 | 3:14 | 5:02 | 4:26 | 5:50 | 1:60 | 1:95 |
| Eget kapital per aktie, kr | 110 | 100 | 9 3 |
8 9 |
8 4 |
8 3 |
7 8 |
7 6 |
| Kassaflöde från löpande verksamhet per aktie, kr ¹ |
1:75 | 4:82 | 1:10 | 6:99 | 1:36 | -5:27 | 0:26 | -2:07 |
| EPRA NAV - Långsiktigt substansvärde | 126 | 115 | 107 | 102 | 9 7 |
9 4 |
8 9 |
8 7 |
| EPRA EPS | 1:09 | 0:99 | 0,91 | 1,17 | 1,01 | 1,04 | 1,12 | 1,01 |
| Antal utestående aktier vid periodens utgång, tusental |
165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 |
| Genomsnittligt antal aktier, tusental | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 | 165 392 |
| Fastighetsrelaterade | ||||||||
| Ekonomisk uthyrningsgrad, % | 9 3 |
9 2 |
9 2 |
9 3 |
9 4 |
9 2 |
9 2 |
|
| Överskottsgrad, % |
6 8 |
6 9 |
7 4 |
7 4 |
7 0 |
7 0 |
7 3 |
7 4 |
| ¹ Nyckeltalet påverkas 2014 av skatteutbetalningar om -1 607 Mkr till följd av domar i skatteärenden hänförligt till tidigare fastighetstransaktioner. |
||||||||
| ² För räntetäckningsgraden har definitionen ändrats från och med 1 januari 2016. |
Jämförelsetalen har räknats om enligt den nya definitionen |
Definitioner
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL
AVKASTNING PÅ SYSSELSATT KAPITAL
BELÅNINGSGRAD, FASTIGHETER
DIREKTAVKASTNING, AKTIEN
EGET KAPITAL PER AKTIE
EKONOMISK UTHYRNINGSGRAD
EPRA EPS
EPRA NAV
- LÅNGSIKTIGT SUBSTANSVÄRDE
FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
FÖRÄDLINGSFASTIGHETER
HYRESVÄRDE
KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAM-HET PER AKTIE
KONTRAKTSVÄRDE
MARK OCH PROJEKTFASTIGHETER
NETTOUTHYRNING
RESULTAT/VINST PER AKTIE
RÄNTETÄCKNINGSGRAD
SEGMENTSRAPPORTERING
SKULDSÄTTNINGSGRAD
SOLIDITET
SYSSELSATT KAPITAL
TOTALAVKASTNING
ÅTERKÖPSGRAD
ÖVERSKOTTSGRAD
Detta är Fabege
Affärsidé
Affärsmodell
Strategi
Värdedrivande faktorer
Stockholm växer
Förändrad efterfrågan
Ekonomisk utveckling
Hållbar stadsutveckling
FÖRVALTNING
TRANSAKTION
FÖRÄDLING
KALENDER
Delårsrapport jan-jun 8 juli 2016 Delårsrapport jan-sep 20 oktober 2016 Bokslutskommuniké 2016 2 februari 2017
PRESSMEDDELANDEN UNDER FÖRSTA KVARTALET
| 2016-03-03 Kallelse till årsstämma i Fabege AB (publ) |
|---|
| 2016-02-29 Fabeges årsredovisning är tillgänglig via bolagets webbplats |
| 2016-02-22 Mia Häggström ny hållbarhetschef på Fabege |
| 2016-02-04 Fabege avyttrar Uarda 5, Arenastaden |
| 2016-02-04 Stark värdetillväxt gav rekordresultat |
| 2016-02-04 Bokslutskommuniké januari – december 2015 |
| 2016-01-27 Valberedningens förslag till styrelse och ordförande i Fabege inför års- |
| stämman 2016 |
Följ oss på nätet, www.fabege.se
På koncernens webbplats finns mer information om Fabege och dess verksamhet. Där finns även en webbsänd presentation där Christian Hermelin samt Åsa Bergström presenterar kvartalsrapporten den 26 april 2016.
CHRISTIAN HERMELIN Verkställande direktör Tel: 08-555 148 25, 0733-87 18 25
ÅSA BERGSTRÖM vVD, ekonomi- och finanschef Tel: 08-555 148 29, 0706-66 13 80
Informationen i denna rapport är sådan som Fabege ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 26 april 2016.
Fabege AB (publ) Box 730, 169 27 Solna Besök: Pyramidvägen 7, 169 56 Solna Telefon: 08-555 148 00 E-post: [email protected] Internet: www.fabege.se Organisationsnummer: 556049-1523 Styrelsens säte: Stockholm