Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

F-Secure Oyj Interim / Quarterly Report 2021

Oct 21, 2021

3268_rns_2021-10-21_188a6c81-715b-46b8-b25c-c3e18c495c18.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

OSAVUOSIKATSAUS 1.1.–30.9.2021

VANKKAA KASVUA

YRITYSTIETOTURVATUOTTEISSA

F-Secure


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

KESKEISET TAPAHTUMAT HEINÄ–SYYSKUUSSA (Q3)

  • Liikevaihto kasvoi 8 % ja oli 58,7 miljoonaa euroa (54,5 milj. eur)
  • Yritystietoturvatuotteiden liikevaihto kasvoi 13 % ja oli 21,0 miljoonaa euroa (18,5 milj. eur)
  • Kyberturvallisuuskonsultoinnin liikevaihto kasvoi 2 % ja oli 11,2 miljoonaa euroa (10,9 milj. eur)
  • Kuluttajatietoturvan liikevaihto kasvoi 6 % ja oli 26,5 miljoonaa euroa (25,0 milj. eur)
  • Oikaistu käyttökate oli 11,0 miljoonaa euroa (11,0 milj. eur) ja 19 % liikevaihdosta (20 %)
  • Osakekohtainen tulos oli 0,04 euroa (0,03 eur)
  • Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja oli 3,9 miljoonaa euroa (7,9 milj. eur)

KESKEISET TAPAHTUMAT TAMMI–SYYSKUUSSA

  • Liikevaihto kasvoi 8 % ja oli 174,6 miljoonaa euroa (162,3 milj. eur)
  • Yritystietoturvatuotteiden liikevaihto kasvoi 9 % ja oli 60,7 miljoonaa euroa (55,5 milj. eur)
  • Kyberturvallisuuskonsultoinnin liikevaihto kasvoi 7 % ja oli 34,8 miljoonaa euroa (32,6 milj. eur)
  • Kuluttajatietoturvan liikevaihto kasvoi 7 % ja oli 79,2 miljoonaa euroa (74,2 milj. eur)
  • Oikaistu käyttökate oli 28,8 miljoonaa euroa (28,4 milj. eur) ja 16 % liikevaihdosta (18 %)
  • Strategisten arviointien johdosta vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat 2,7 miljoonaa euroa
  • Osakekohtainen tulos oli 0,07 euroa (0,06 eur)
  • Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja oli 23,1 miljoonaa euroa (28,9 milj. eur)

SISÄLTÖ

02 Keskeiset tapahtumat
03 Näkymät (ennallaan)
04 Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
05 Taloudellinen kehitys
13 F-Securen tuotteet ja palvelut
16 Avainluvut
17 Taulukot

Tämän katsauksen lukuja ei ole tilintarkastettu. Suluissa olevat vertailuluvut viittaavat edellisen vuoden vastaavaan jaksoon, jollei toisin mainita. Katsauksessa esitetyt prosenttiosuudet ja tunnusluvut voivat sisältää pyöristyseroja, joten ne eivät välttämättä vastaa täsmällisesti esitettyjä kokonaissummia.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

NÄKYMÄT (ENNALLAAN)

F-Securen taloudelliset näkymät vuodelle 2021 ovat:

  • Yritystietoturvatuotteiden liikevaihdolle odotetaan korkeaa yksinumeroista kasvua.
  • Kyberturvallisuuskonsultoinnin liikevaihdon odotetaan kasvavan, mutta epävarmuudet jatkuvat COVID-19-pandemian takia.
  • Kuluttajatietoturvan liikevaihdon odotetaan kasvavan noin samaa vauhtia kuin vuonna 2020.
  • Oikaistun käyttökanteen odotetaan säilyvän lähellä edeltävän vuoden tasoa (35,7 miljoonaa euroa).

Koronaviruspandemia heikentää edelleen kyberturvallisuuskonsultoinnin ennustettavuutta ja voi vaikuttaa myös ohjelmistoratkaisujen uusmyntiin. Pandemiaan liittyviä riskejä on kuvattu tässä tammisyytskuun 2021 osavuosikatsauksessa.

TALOUDELLISET TAVOITTEET

F-Secure julkaisi taloudelliset tavoitteensa 31.8.2021. F-Secure Oyj:n strategian mukaiset keskipitkän aikavälin taloudelliset tavoitteet ovat:

  • Yritystietoturvatuotteiden liikevaihdolle odotetaan kaksinumeroista kasvua
  • Kyberturvallisuuskonsultoinnin liikevaihdolle odotetaan korkeaa yksinumeroista kasvua
  • Kuluttajatietoturvan liikevaihdolle odotetaan keskisuurta yksinumeroista kasvua
  • Oikaistun käyttökatemarginaalin odotetaan kehittyvän kohti 20 prosenttia

F-Securen taloudelliset tavoitteet ovat keskipitkän aikavälin päämääriä, eikä niitä pidä ymmärtää käynnissä olevan tilikauden 2021 näkymiksi.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

TOIMITUSJOHTAJA JUHANI HINTIKKA

F-Securen liikevaihto kasvoi 8 prosenttia, mikä yhdessä skaalautuvan liiketoimintamallimme kanssa johti 19 prosentin oikaistuun käytökatemarginaaliin kolmannella vuosineljänneksellä.

Yritystietoturvatuotteiden liikevaihdon kasvu kiihtyi 13 prosenttiin edellisestä vuodesta. Yritystietoturvaohjelmistoissa pilvipohjaisten ratkaisujemme kysyntä johti Salesforcen pilvipalveluympäristöjä suojaavan tuotteen (Cloud Protection for Salesforce) ja EDR-tuotteen (Endpoint Detection and Response) vahvaan tilauskasvuun. Hallinnoiduissa tietoturvapalveluissa (Managed Detection and Response, MDR) panostuksemme valittuihin kohdetoimialoihin johti sopimuksiin useiden uusien asiakkaiden kanssa valmistuksen, teknologian ja taloudellisten palvelujen aloilla. Vaikka MDR-liiketoimintamme on vielä investointivaiheessa, asemamme monimutkaisten tietoturvahaasteiden luotettavana ratkaisukumppanina sekä kasvava markkinakysyntä tarjoavat merkittäviä liiketoimintamahdollisuuksia.

Kyberturvallisuuskonsultoinnin liikevaihto kasvoi 2 prosenttia edellisestä vuodesta. Alueelliset erot liiketoiminnassa jatkuvat, sillä koronaviruspandemiaan liittyvät rajoitukset vaikuttivat kolmannen vuosineljänneksen aikana yhä negatiivisesti joillakin toiminta-alueilla. Oli ilahduttavaa nähdä, että markkinoilla on vahva kysyntä jatkuvaluonteisille palveluillemme, joiden tuloskeskeistä lähestymistapaamme asiakkaamme arvostavat. Myös asiakkaiden teknologialähtöiset liiketoimintastrategiat luovat kysyntää korkean lisäarvon palveluille, jotka edellyttävät vankkaa pilviympäristöjen tuntemusta. Oikeiden osaajien houkutteleminen ja kehittäminen on onnistumisen avain tässä liiketoiminnassa.

Kuluttajatietoturvan liikevaihto jatkoi kasvu-uralla kolmannella vuosineljänneksellä, ja sen kasvu oli 6 prosenttia. Kasvu johtui koko tuoteportfolion onnistuneesta myynnistä palveluntarjoajakumppaneidemme välityksellä. Laitteiden aktivoinnit kasvoivat ja uusimisasteet olivat vakaat. Kumppanivetoisen lähestymistapamme ansiosta jotkin palveluntarjoajat allekirjoittivat myös uusia sopimuksia ottaakseen lisää F-Securen tuotteita tarjoamaansa.

img-0.jpeg

F-Secure rakentaa ja ylläpitää luottamusta digitaaliseen yhteiskuntaan. Tämän tehtävän edistämiseksi pyrimme parantamaan tekoälyn luotettavuutta tietoturva-alalla. F-Secure on keskeinen teollinen kumppani Euroopan komission SPATIAL-projektissa, jossa yliopistomaailma ja tietoturva-ala pyrkivät yhteistyössä lisäämään tekoälyn ja tiedonhallinnan luotettavuutta ja turvallisuutta tietoturvasovelluksissa.

Pääomamarkkinapäivässä julkaisimme uuden strategian, jonka ytimessä ovat kolme kasvavaa, teknologian yhdistämää liiketoiminta-aluetta. Aloitimme syyskuussa strategisen tarkastelun tavoitteenamme löytää yhtiörakenne, joka mahdollistaa pääomien optimaalisen jakamisen yritys- ja kuluttajatietoturvaliiketoiminnoille sekä maksimoi omistaja-arvon pitkällä aikavälillä. Tämä arviointi valmistuu viimeistään vuoden 2022 ensimmäisen vuosipuoliskon loppuun mennessä. Tämänhetkisen kehityksen valossa näemme mahdollisen kuluttajaliiketoiminnan listaamisen edelleen yhtenä vaihtoehtona.

img-1.jpeg

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

TALOUDELLINEN KEHITYS

milj. eur 7-9/2021 7-9/2020 Muutos % 1-9/2021 1-9/2020 Muutos % 1-12/2020
Liikevaihto 58,7 54,5 8% 174,6 162,3 8% 220,2
Kuluttajatietoturvatuotteet 26,5 25,0 6% 79,2 74,2 7% 100,1
Yritystietoturva 32,1 29,5 9% 95,5 88,1 8% 120,1
tuotteet 21,0 18,5 13% 60,7 55,5 9% 74,3
konsultointi 11,2 10,9 2% 34,8 32,6 7% 45,8
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut -12,4 -11,8 5% -36,8 -35,8 3% -48,0
Bruttokate 46,3 42,7 8% 137,8 126,5 9% 172,2
% liikevaihdosta 78,9% 78,3% 78,9% 77,9% 78,2%
Liiketoiminnan muut tuotot 0,4 0,4 8% 1,3 1,7 -19% 2,1
Liiketoiminnan muut kulut 1) -35,7 -32,0 11% -110,4 -99,6 11% -138,5
myynti ja markkinointi -22,4 -20,9 7% -68,8 -64,7 6% -89,4
tutkimus ja tuotekehitys -9,8 -8,0 22% -29,6 -25,5 16% -35,9
hallinto -3,5 -3,1 11% -11,9 -9,3 28% -13,2
Oikaistu käytökate (EBITDA) 2) 11,0 11,0 0% 28,8 28,4 1% 35,7
% liikevaihdosta 18,8% 20,2% 16,5% 17,5% 16,2%
Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät 2) -0,4 -2,7 0,4
Käyttökate 10,6 11,0 -4% 26,1 28,8 -10% 35,7
% liikevaihdosta 18,1% 20,2% 14,9% 17,8% 16,2%
Poistot -2,7 -3,1 -11% -8,2 -9,6 -14% -12,6
Arvonalentumiset -0,3 -0,3 -0,3
Yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien
hyödykkeiden poistot -0,7 -0,7 -8% -2,1 -2,4 -11% -3,2
Liikevoitto 7,2 6,9 4% 15,7 16,5 -5% 19,7
% liikevaihdosta 12,3% 12,7% 9,0% 10,2% 8,9%
Oikaistu liikevoitto 2) 8,3 7,7 8% 20,6 18,6 11% 22,9
% liikevaihdosta 14,1% 14,0% 11,8% 11,4% 10,4%
Tulos per osake (EUR) 2) 0,04 0,03 10% 0,07 0,06 16% 0,08
Saadut ennakot 81,5 72,0 13% 81,0
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 3,9 7,9 -51% 23,1 28,9 -20% 48,3
Rahavarat ja käypään arvoon kirjattavat rahoitusvarat 43,7 42,8 2% 51,4
Sijoitetun pääoman tuotto, % 24,2% 24,2% 0% 17,9% 20,3% -12% 18,5%
Omavaraisuusaste, % 61,2% 49,2% 24% 52,5%
Velkaantumisaste, % -13,8% 8,4% -265% -14,1%
Henkilöstö kauden lopussa 1 689 1 693 0% 1 678

1) Pois lukien vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät sekä poistot ja arvonalentumiset.
2) Oikaisut ovat tavallisesta liiketoiminnasta poikkeavia olennaisia eri, jotka liittyvät yritysostoiihin, integraatiokuluihin, uudelleenjärjestelyyn, liiketoimintojen myynnistä saatuihin voittoihin ja tappioihin sekä muihin vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin. Oikaistujen kulujen erittely löytyy taulukko-osan liitteestä 5.
3) Perustuen tilikauden keskimääräiseen ulkona olevien osakkeiden lukumäärään 158 342 807 (1-9/2021).


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

Kolmas vuosineljännes (Q3)

Heinä–syyskuussa yhtiön kokonaisliikevaihto kasvoi 8 % edellisestä vuodesta ja oli 58,7 miljoonaa euroa (54,5 milj. eur). Yritystietoturvan osuus kokonaisliikevaihdosta oli 55 % (54 %).

Yritystietoturva

Yritystietoturvan liikevaihto kasvoi 9 % edellisestä vuodesta ja oli 32,1 miljoonaa euroa (29,5 milj. eur).

Tuotteet

Yritystietoturvatuotteiden liikevaihto kasvoi 13 % edellisestä vuodesta ja oli 21,0 miljoonaa euroa (18,5 milj. eur).

Yritystietoturvaohjelmistojen liikevaihto kasvoi edellisestä vuodesta. Kasvu kumpuaa EDR-ohjelmistosta (Endpoint Detection and Response) ja pilvalustojen tietoturvatuotteista, vaikka päätelaitteiden tietoturvaratkaisut (Endpoint Protection Platform, EPP) vastaavatkin edelleen merkittävästä osasta liikevaihtoa. Positiivinen vire Elements-alustan ympärillä johti pilvipohjaisten tuotteiden suotuisaan tilauskehitykseen, jota täydensi hyvä uusimisaste.

Hallinnoituina tietoturvapalveluina (Managed Detection and Response, MDR) myytävien ratkaisujen (F-Secure Countercept) liikevaihto kasvoi edellisestä vuodesta. Kolmannella vuosineljänneksellä uusmyynti oli erityisen vahvaa Saksassa, minkä lisäksi allekirjoitimme uusia Countercept-sopimuksia esimerkiksi Yhdysvalloissa ja Isossa-Britanniassa. Tilausten uusimisaste oli kolmannella vuosineljänneksellä hyvä. Uusille kehittyneille ratkaisuille tyypilliseen tapaan uusasiakashankinnassa odotetaan olevan vaihtelua neljänneisten välillä.

Kyberturvallisuuskonsultointi

Kyberturvallisuuskonsultoinnin liikevaihto kasvoi 2 % edellisestä vuodesta ja oli 11,2 miljoonaa euroa (10,9 milj. eur).

Kolmannella vuosineljänneksellä koronaviruspandemia vaikutti edelleen kyberturvallisuuskonsultointiin erityisesti Singaporessa, vaikka yleisesti rajoitukset lievenivät neljänneksen aikana. Joillakin alueilla liiketoiminnan suorituskykyyn vaikutti se, ettei käytettävissämme ollut riittävästi erikoistuneita asiantuntijoita asiakkaiden tarpeisiin. Lyhyen aikavälin ennustettavuus on parantunut, mutta on edelleen altis pandemian aiheuttamalle epävakaudelle liiketoimintaympäristössä.

Kuluttajatietoturva

Kuluttajatietoturvan liikevaihto kasvoi 6 % edellisestä vuodesta ja oli 26,5 miljoonaa euroa (25,0 milj. eur).

Palveluntarjoajat (aiemmin Operaattorit)

Palveluntarjoajien kautta kertyvä liikevaihto kasvoi edellisestä vuodesta. Koko portfolio edesauttoi kasvua, vaikka enemmistö liikevaihdosta koostuu edelleen F-Secure SAFE -tuotteesta. Tämän lisäksi F-Secure SENSE ja F-Secure ID PROTECTION tarjoavat kasvun mahdollisuuksia pitkällä aikavälillä. Läheinen yhteistyö globaalin kumppaniverkoston kanssa kasvatti edelleen tuoteaktivointeja ja käyttöasteita.

Suoramyynti

Suoramyynnin liikevaihto kasvoi edellisestä vuodesta F-Secure TOTAL -pakettiratkaisun kasvavan osuuden myötä. Tilausten uusimisasteet jatkuvat hyvällä tasolla.

img-2.jpeg
Liikevaihto, milj. eur

img-3.jpeg
Liikevaihdon jakauma, milj. eur


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

Bruttokate

Bruttokate nousi 3,6 miljoonaa euroa 46,3 miljoonaan euroon (42,7 milj. eur) ja oli 79 % liikevaihdosta (78 %). Bruttokate kasvoi skaalautuvien tuotetiliketoimintojen liikevaihdon kasvun sekä kyberturvallisuuskonsultoinnin parantuneen suorituskyvyn ansiosta.

Liiketoiminnan muut kulut

Liiketoiminnan muut kulut ilman poistoja ja arvonalentumisia sekä vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä kasvoivat 3,7 miljoonaa euroa ja olivat 35,7 miljoonaa euroa (32,0 milj. eur). Vertailukaudella liiketoiminnan muut kulut olivat epätavallisen alhaiset koronaviruspandemian leviämisen johdosta. Myynnin ja markkinoinnin kulut nousivat edellisestä vuodesta korkeampien myyntikomissioiden johdosta, kun taas tutkimuksen ja tuotekehityksen kulut nousivat kasvaneen työntekijämäärän vuoksi. Tämän lisäksi lukuisilla markkinoilla on nähtävissä palkkainflaatiota.

Poistot olivat 3,4 miljoonaa euroa (4,1 milj. eur). Yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot olivat 0,7 miljoonaa euroa (0,7 milj. eur). Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät koostuivat yhtiörakenteeseen liittyvän strategisten vaihtoehtojen arvioinnin kuluista ja olivat 0,4 miljoonaa euroa.

Kannattavuus

Oikaistu käyttökate oli 11,0 miljoonaa euroa ja 19 % liikevaihdosta (11,0 milj. eur, 20 %). Oikaistu liikevoitto oli 8,3 miljoonaa euroa ja 14 % liikevaihdosta (7,7 milj. eur, 14 %).

Käyttökate oli 10,6 miljoonaa euroa ja 18 % liikevaihdosta (11,0 milj. eur, 20 %). Liikevoitto oli 7,2 miljoonaa euroa ja 12 % liikevaihdosta (6,9 milj. eur, 13 %). Liikevoittoon sisältyy 0,7 miljoonaa euroa yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistoja (0,7 milj. eur) sekä 0,4 miljoonaa euroa vertailukelpoisuuteen vaikuttavat eriä.

Rahavirta

Nettokäyttöpääoman muutoksella oli negatiivinen vaikutus liiketoiminnan rahavirtaan ennen rahoituseriä ja veroja, joka oli 3,9 miljoonaa euroa (7,9 milj. eur). Liiketoiminnan rahavirta oli 2,1 miljoonaa euroa (6,8 milj. eur).

img-4.jpeg
Oikaistu käyttökate, milj. eur

img-5.jpeg
Oikaistu käyttökate, milj. eur ja % liikevaihdosta


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

Tammi–syyskuu

Tammi–syyskuussa yhtiön kokonaisliikevaihto yhtiön kokonaisliikevaihto kasvoi 8 % edellisestä vuodesta ja oli 174,6 miljoonaa euroa (162,3 milj.eur). Yritystietoturvan osuus kokonaisliikevaihdosta oli 55 % (54 %).

Yritystietoturva

Yritystietoturvan liikevaihto kasvoi 8 % edellisestä vuodesta ja oli 95,5 miljoonaa euroa (88,1 milj. eur). Yritystietoturvatuotteiden liikevaihto kasvoi 9 % ja kyberturvallisuuskonsultoinnin 7 %.

Kuluttajatietoturva

Kuluttajatietoturvan liikevaihto kasvoi 7 % edellisestä vuodesta ja oli 79,2 miljoonaa euroa (74,2 milj. eur). Sekä palveluntarjoajakanavan että suoramyynnin liikevaihto kasvoi.

Bruttokate

Bruttokate nousi 11,3 miljoonaa euroa 137,8 miljoonaan euroon (126,5 milj. eur) ja oli 79 % liikevaihdosta (78 %). Bruttokate kasvoi skaalautuvien tuoteliiketoimintojen liikevaihdon kasvun sekä kyberturvallisuuskonsultoinnin parantuneen suorituskyvyn ansiosta.

Liiketoiminnan muut kulut

Liiketoiminnan muut kulut ilman poistoja ja arvonalentumisia sekä vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eri nousivat 10,8 miljoonaa euroa 110,4 miljoonaan euroon (99,6 milj.eur). Vertailukaudella liiketoiminnan muut kulut olivat epätavallisen alhaiset koronaviruspandemian leviämisen johdosta. Myynnin ja markkinoinnin kulut nousivat edellisestä vuodesta kasvaneiden markkinointiaktiviteettien ja korkeampien myyntikomissioiden johdosta. Tutkimuksen ja tuotekehityksen kulut nousivat kasvaneen työntekijämäärän johdosta. Tämän lisäksi lukuisilla markkinoilla on nähtävissä palkkainflaatiota.

Poistot olivat 10,4 miljoonaa euroa (12,3 milj. eur). Yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot olivat 2,1 miljoonaa euroa (2,4 milj. eur). Vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät koostuivat strategisten vaihtoehtojen arviointien kuluista ja olivat 2,7 miljoonaa euroa.

Kannattavuus

Oikaistu käyttökate oli 28,8 miljoonaa euroa ja 16 % liikevaihdosta (28,4 milj.eur, 18 %) ja oikaistu liikevoitto oli 20,6 miljoonaa euroa ja 12 % liikevaihdosta (18,6 milj.eur, 11 %).

Käyttökate oli 26,1 miljoonaa euroa ja 15 % liikevaihdosta (28,8 milj.eur, 18 %). Liikevoitto oli 15,7 miljoonaa euroa ja 9 % liikevaihdosta (16,5 milj. eur, 10 %) sisältäen 2,1 miljoonaa euroa yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistoja (2,4 milj.eur) sekä 2,7 miljoonaa euroa strategisten vaihtoehtojen arviointien kuluja.

Rahavirta

Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja laski 5,8 miljoonaa euroa, ja oli 23,1 miljoonaa euroa (28,9 milj. eur). Liiketoiminnan rahavirta oli 15,9 miljoonaa euroa (25,8 milj. eur).


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

RAHOITUS, PÄÄOMARAKENNE JA INVESTOINNIT

milj. eur 7–9/2021 7–9/2020 Muutos % 1–9/2021 1–9/2020 Muutos % 1–12/2020
Pankkisaamiset ja käypään arvoon kirjattavat rahoitusvarat 43,7 42,8 2 % 51,4
Pankkilainat, pitkäaikaiset 16,0 22,0 –27 % 19,0
Vuokrasopimusvelat, pitkäaikaiset 4,2 6,7 –38 % 4,9
Pankkilainat, lyhytaikaiset 6,0 16,0 –63 % 11,0
Vuokrasopimusvelat, lyhytaikaiset 4,6 4,5 3 % 4,9
Investoinnit 2,0 2,4 –17 % 9,1 12,2 –25 % 14,3
Aktivoidut kehittämismenot 1,3 1,3 –3 % 4,3 4,2 2 % 5,5
Sijoitetun pääoman tuotto, % 24,2 % 24,2 % 17,9 % 20,3 % 18,5 %
Omavaraisuusaste, % 61,2 % 49,2 % 52,5 %
Velkaantumisaste, % –13,8 % 8,4 % –14,1 %

Rahoitusasema säilyi hyvänä. Yhtiöllä on 43,7 miljoonaa euroa (42,8 milj. eur) likvidejä varoja ja 22,0 miljoonaa euroa (38,0 milj. eur) korollista pankkilainaa, jonka seuraava takaisinmaksu erääntyy vuoden 2021 lopussa (3,0 milj. eur). Likviditeetin takaamiseksi F-Securella on 23,0 miljoonan euron vahvistettu valmiusluotto (revolving credit facility, RCF), joka oli nostamatta vuosineljänneksen lopussa. Nostettu valmiusluotto esitetään lyhytaikaisissa korollisissa veloissa.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

HENKILÖSTÖ JA YHTIÖN JOHTO

Henkilöstö

Vuosineljänneksen lopussa F-Securella oli 1 689 työntekijää, mikä tarkoittaa 11 työntekijän (1 %) nettolisäystä vuoden alusta (31.12.2020: 1 678) sekä 4 työntekijän (0 %) nettovähennystä vuoden 2020 syyskuun lopusta (1 693).

Yhtiön johtoryhmä

Vuosineljänneksen lopussa yhtiön johtoryhmän kokoonpano vastuualueittain oli seuraava:

Juhani Hintikka (toimitusjohtaja), Tom Jansson (talousjohtaja), Christine Bejerasco (teknologiajohtaja), Antti Koskela (tuotehallinto ja -kehitysjohtaja), Ari Vänttinen (markkinointijohtaja), Jari Still (tietohallintojohtaja), Timo Laaksonen (johtaja, kuluttajatietoturva), Juha Kivikoski (johtaja, yritystietoturva), Edward Parsons (johtaja, kyberturvallisuuskonsultointi), Tim Orchard (johtaja, hallinnoidut tietoturvapalvelut), Charlotte Guillou (henkilöstöjohtaja), Tiina Sarhimaa (lakiasiainjohtaja) ja Antti Hovila (johtaja, strategia ja portfolio).

OSAKKEET, OSAKEPÄÄOMA JA OMAT OSAKKEET

F-Securen osakkeiden kokonaismäärä on 158 798 739. Yhtiön rekisteröity osakepääoma on 1 551 311,18 euroa. Yhtiön hallussa olevien omien osakkeiden määrä vuosineljänneksen lopussa oli 411 358.

Yhtiö omistaa omia osakkeitaan käyttääkseen niitä kannustinjärjestelmien, yrityshankintojen tai muiden yhtiön liiketoimintaan kuuluvien järjestelyiden toteuttamiseksi, yhtiön rahoitusrakenteen parantamiseksi tai muutoin edelleen luovutettaviksi tai mitätöitäviksi.

Yhtiöllä on suoritukseen perustuvia ja markkinaperusteisia osakepohjaisia palkitsemisohjelmia avainhenkilöstölle.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

RISKIT JA EPÄVARMUUDET

Seuraavat riskit ja epävarmuustekijät voivat vaikuttaa negatiivisesti F-Securen myyntitoimintaan, kannattavuuteen, taloudelliseen tilaan, markkinaosuuteen, maineeseen, osakkeen hintaan tai yhtiön lyhyen tai pitkän aikavälin tavoitteiden saavuttamiseen. Alla kuvatut seikat kattavat ainoastaan merkittävimmät yhtiötä koskevat riskit; kyseessä ei ole kattava luettelo riskeistä. Merkittävimmät riskit ovat:

COVID-19-pandemia

COVID-19-pandemia vaikuttaa negatiivisesti kyberturvallisuuskonsultointiin ja hallinnoitujen tietoturvapalveluiden (MDR) uusmyyntiin. Ohjelmistotuotteiden ja hallinnoitujen tietoturvapalveluiden (MDR) uusmyynti voi hidastua, jos pandemia pitkittyy.

Liikearvo testataan arvonalentumisten varalta vuosittain sekä aina, kun on olemassa viitteitä arvonalentumisesta. Konsultoinnin ja MDR:n vuosittaiset arvonalentumistestaukset on tehty vuoden 2020 lopussa. Testaukset eivät johtaneet arvonalentumiskirjauksiin, vaikkakin pitkän aikavälin ennusteisiin sisältyy korkeampaa epävarmuutta pandemian pitkittyessä. Yhtiön johto jatkaa arvonalentumistestauksen tarpeen arviointia säännöllisesti.

Pandemia-aikana luottotappiot ja asiakkaiden maksuväivästykset voivat kasvaa. Tähän mennessä merkittäviä riskejä ei ole realisoitunut. Pandemian vaikutukset asiakkaisiin voivat kuitenkin näkyä pidemmällä aikajänteellä. Osana neljännesvuosittaista, IFRS 9 -standardin mukaista arviota odotettavissa olevien luottotappioiden määrästä luottotappioriskin varaus pidettiin hieman nostettuna.

Tietoturvahyökkäys

Tietoturvahyökkäykset uhkaavat F-Securen tuotteiden, palvelujen ja koko konsernin luottamuksellisuutta, koskemattomuutta ja saatavuutta. F-Secure rakentaa vastustuskykyä tietoturvauhkia vastaan kehittämällä jatkuvasti kykyään tunnistaa ja havaita uhat, suojautua niiltä sekä vastata niihin.

Päätelaitteille suunnatun tietoturvan markkinoiden murros

Päätelaitteille suunnattu tietoturva on vahvasti kilpailu markkina-segmentti. Käyttöjärjestelmien valmistajat keskittyvät entistä enemmän tuotteidensa sisäänrakennettuihin tietoturvaominaisuuksiin, minkä lisäksi markkinoille on tullut uusia toimijoita ja uutta teknologiaa. F-Securen tulee myös jatkossa tuntea erittäin tarkasti kyberuhat ja niiden kehittyminen sekä hakkereiden käyttämät tekniikat ja teknologia ja jatkaa uuden puolustusteknologian innovointia.

Markkinoiden keskittyminen

Kyberturvallisuusmarkkinoiden keskittymisen taustalla ovat skaalaedut. F-Securen täytyy löytää oikeat yritysostokohteet ja onnistua ostettujen yhtiöiden integroimisessa.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

MARKKINAKATSAUS

Uuden teknologian lanseeraamiseen liittyvät riskit

Nopeasti kehittyvällä toimialalla on ensiarvoisen tärkeää pystyä tarjoamaan jatkuvasti asiakkaiden tarpeisiin vastaavia tuotteita ja palveluita sekä samalla tuomaan markkinoille uutta teknologiaa. F-Securella on käynnissä teknologian yksinkertaistamiseen ja tuotekehityksen tehostamiseen tähtääviä hankkeita, minkä lisäksi yhtiö investoi tekoälyyn pitääkseen tuotevalikoimansa kilpailukykyisenä.

Osaavan henkilöstön rekrytointi ja sitouttaminen

Osaavasta henkilöstöstä käydään tietoturva-alalla yhä kovempaa kilpailua, ja toimialalla vallitsee rakenteellinen osaamisvaje. F-Secure kehittää ja ottaa käyttöön uusia rekrytointimenetelmiä, kehittää omaa osaamisyhteisöään sekä investoi henkilöstön kehittämiseen ja koulutukseen.

Geopoliittiset riskit

F-Secure on globaali yhtiö, joka toimii useissa eri maissa. Tämä altistaa yhtiön geopoliittisille riskeille, joihin lukeutuvat muun muassa epäsuotuisa verotus tai vientivalvonta. Olemassa olevia tai uusia teknologioita tai palveluita koskevan lainsäädännön tai sen soveltamisen muutokset voivat vaikuttaa yhtiön liiketoimintaan negatiivisesti.

Valuuttakurssien vaihtelu

Euroalueen ulkopuolisten toimien ja toimipisteiden lisääntyminen altistaa F-Securen entistä enemmän valuuttakurssien vaihtelusta johtuville riskeille.

Kasvava ja monimuotoistuva laitekanta sekä erilaiset toisiinsa kytköksissä olevat verkkopalvelut tekevät tietoturvan hallinnasta entistä haasteellisempaa niin yrityksille kuin yksityishenkilöillekin. Nämä tekijät yhdessä monimutkaistuvien tietojärjestelmien, lisääntyvän sääntelyn ja geopolitiikan kasvaneen merkityksen kanssa kasvattavat tietoturvatuotteiden ja -palveluiden kysyntää. Edistyneet kyberhyökkäykset yleistyvät, ja niiden tekijät muuttuvat sinnikkäämmiksi. Samaan aikaan rikolliset pyrkivät hyödyntämään yleisten ohjelmistojen, verkkopalveluiden sekä verkkoon kytkettyjen laitteiden haavoittuvuuksia, ja hyökkäysten kohteena ovat paitsi kaiken kokoiset yritykset myös yksityishenkilöt. Rikollisten lisäksi hallitukset ja haktivistit hyödyntävät haavoittuvuuksia muun muassa vakoiluun ja seurantaan.

Yrityksiä vastaan tehtyjen hyökkäysten huomaaminen kestää nykyisin usein kuukausia. Koska useimmilla yrityksillä ei vielä ole kykyä havaita tietomurtoja ja reagoida niihin, tähän tarkoitettujen ratkaisujen ja hallinnoitujen tietoturvapalveluiden (EDR, MDR) kysynnän ennakoidaan kasvavan nopeasti. Asiakkaat täydentävät olemassa olevia päätelaitteiden tietoturvaratkaisuja (EPP) uusilla uhkien havaitsemiseen ja niihin reagointiin tarkoitetuilla toiminnallisuuksilla (EDR), minkä takia päätelaitteiden tietoturva käy parhaillaan läpi murrosta. Yritykset ja muut organisaatiot käyttävät myös entistä enemmän hallinnoituja tietoturvapalveluita ja pilvipohjaisia ratkaisuja auttamaan hallitsemaan tietoturvaansa.

Kuluttajien tietoturvatuotteiden markkinoihin vaikuttaa merkittävästi laitekannan muuttuminen, sovelluskaupat sekä verkkomyynnin kehitys ylipäänsä. Verkkoon kytkettyjen laitteiden määrä kodeissa kasvaa nopeasti, ja sen takia teleoperaattorit investoivat merkittävästi verkko-yhteyksien parantamiseen sekä lisäävät tarjoamaansa uusia tietoturvaan liittyviä palveluita. Kaiken kaikkiaan kuluttajat ovat yhä paremmin tietoisia tietoturvaansa ja yksityisyydensuojaansa kohdistuvista uhista ja etsivät kattavampia ratkaisuita turvaamaan digitaalista elämäänsä.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

F-SECUREN TUOTTEET JA PALVELUT

Yritystietoturva

Yritystietoturvassa F-Secure tarjoaa laajan valikoiman tietoturvatuotteita ja, hallinnoituja tietoturvapalveluita sekä kyberturvallisuuskonsultointia. F-Securen yritysmyynnin pääkohderyhmä ovat keskisuuret yritykset ja paikalliset suuryritykset ympäri maailmaa.

F-Secure Elements – yksi pilvipohjainen alusta valituille tietoturvaratkaisuille

F-Secure Elementsin joustavuuden ansiosta kumppanimme voivat valita joko perinteisen vuosilisenssin, jatkuvan kuukausilaskutuksen tai käyttömäärään perustuvan tietoturvamallin.

F-Secure Elements Endpoint Protection – Pilvipohjainen päätelaitteiden tietoturvaratkaisu

F-Secure Elements Endpoint Detection and Response – Asiakkaan tai palvelukumppanin hallinnoima ohjelmistoratkaisu, joka suojaa kohdennetuilta hyökkäyksiltä

F-Secure Elements Vulnerability Management – Automatisoitu haavoittuvuuksien tarkistus- ja hallinta-alusta

F-Secure Elements for Microsoft 365 – Edistynyttä tietoturvaa verkossa tapahtuvaan sisällön jakamiseen

img-6.jpeg

img-7.jpeg

Itsenäiset tietoturvaratkaisut

MDR: F-Secure Countercept – Hallinnoituna tietoturvapalveluna tarjottava kehittynyt ratkaisu kohdennettujen uhkien tunnistamiseen (Threat Hunting) ja niihin vastaamiseen

F-Secure Cloud Protection for Salesforce – Pilvipohjainen sisältötason tietoturvaratkaisu Salesforce:n asiakkaille

F-Secure Business Suite – Paikallisesti hallinnoitu päätelaitteiden tietoturvaratkaisu

phishd – Käyttäytymisen hallinta-alusta verkkourkinnan estämiseksi

Kyberturvallisuuspalvelut

F-Secure tarjoaa korkealaatuisia konsultointipalveluita neljällä mantereella kaikilla kyberturvallisuuden osa-alueilla mukaan lukien:

  • F-Secure Cyber Incident & Resilience Services
  • F-Secure Security Assessments
  • F-Secure Red Team Testing
  • F-Secure Cyber Risk Management

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

Kuluttajatietoturva

Kuluttajatietoturvassa F-Secure tarjoaa laajan valikoiman ratkaisuja päätelaitteiden tietoturvaan, yksityisyydensuojaan, salasanojen hallintaan sekä kaikkien kodin verkkoon kytkettyjen laitteiden tietoturvaan. Ratkaisuja myydään sekä yksittäin että paketoituna (F-Secure

TOTAL). Suurin osa liikevaihdosta tulee päätelaitteiden tietoturva-ratkaisujen myynnistä operaattorikanavan kautta, mutta yhtiö myy kuluttajatuotteita myös lukuisten perinteisten ja verkossa toimivien jälleenmyyjien kautta sekä yhtiön omassa verkkokaupassa.

F-Secure SAFE

  • Helppokäytöinen päätelaitteiden tietoturvaratkaisu, jonka avulla voi asettaa myös lasten internetin käytölle järkeviä rajoja.

F-Secure SENSE

  • Ohjelmistopohjainen ratkaisu, joka integroidaan operaattorin reitittimen kanssa kaikkien kodin laitteiden suojaamiseksi internetin uhilta.

F-Secure ID PROTECTION

  • Yhdistää henkilökohtaisia tietoja sisältävien tietovuotojen tarkkailun ja salasanojen hallinta-alustan.

F-Secure FREEDOME

  • VPN-ratkaisu, joka varmistaa anonyymin ja turvallisen verkkoselaamisen.

F-Secure KEY

  • Helppokäytöinen salasanojen hallinta-alusta, joka mahdollistaa salasanojen tallentamisen ja käyttämisen kaikilta laitteilta.

img-8.jpeg

img-9.jpeg


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

KATSAUSKAUDEN JÄLKEISET TAPAHTUMAT

Yhtiön liiketoiminnassa tai taloudellisessa asemassa ei ole tapahtunut merkittäviä muutoksia vuosineljänneksen päättymisen jälkeen.

LISÄTIETOA

Taloudellinen kalenteri

F-Secure Oyj julkistaa vuoden 2022 taloudellisen kalenterin myöhemmin tänä vuonna.

Yhteystiedot

img-10.jpeg
Tom Jansson, talousjohtaja, F-Secure Oyj

img-11.jpeg

Henri Kiili, sijoittajasuhde- ja rahoitusjohtaja, F-Secure Oyj

+358 40 840 5450

[email protected]


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

AVAINLUVUT

KANNATTAVUUS 7–9/2021 7–9/2020 1–9/2021 1–9/2020 1–12/2020
Liikevaihto 58,7 54,5 174,6 162,3 220,2
kuluttajatietoturva 26,5 25,0 79,2 74,2 100,1
yritystietoturva 32,1 29,5 95,5 88,1 120,1
tuotteet 21,0 18,5 60,7 55,5 74,3
konsultointi 11,2 10,9 34,8 32,6 45,8
Bruttokate 46,3 42,7 137,8 126,5 172,2
Bruttokate, % liikevaihdosta 78,9% 78,3% 78,9% 77,9% 78,2%
Liiketoiminnan kulut –39,5 –36,1 –123,4 –111,6 –154,6
Liiketoiminnan kulut oikaistun käyttökatteen laskennassa –35,7 –32,0 –110,4 –99,6 –138,5
Oikaistu käyttökate 11,0 11,0 28,8 28,4 35,7
Oikaistu käyttökate, % liikevaihdosta 18,8% 20,2% 16,5% 17,5% 16,2%
Käyttökate (EBITDA) 10,6 11,0 26,1 28,8 35,7
Käyttökate (EBITDA), % liikevaihdosta 18,1% 20,2% 14,9% 17,8% 16,2%
Oikaistu liikevoitto 8,3 7,7 20,6 18,6 22,9
Oikaistu liikevoitto, % liikevaihdosta 14,1% 14,0% 11,8% 11,4% 10,4%
Liikevoitto 7,2 6,9 15,7 16,5 19,7
Liikevoitto, % liikevaihdosta 12,3% 12,7% 9,0% 10,2% 8,9%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI) % 24,2% 24,2% 17,9% 20,3% 18,5%
Oman pääoman tuotto (ROE) % 24,6% 27,3% 18,0% 17,8% 16,2%
PÄÄOMARAKENNE
Omavaraisuusaste % 61,2% 49,2% 52,5%
Nettovelkaantumisaste % –13,8% 8,4% –14,1%
Korolliset velat 30,8 49,2 39,9
Rahavarat ja käypään arvoon kirjattavat rahoitusvarat 43,7 42,8 51,4
OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT
Osakekohtainen tulos, laimentamaton ja laimennettu, eur 0,04 0,03 0,07 0,06 0,08
Oma pääoma/osake, eur 0,59 0,48 0,52
MUUT
Investoinnit ilman yrityshankintoja, milj. eur 2,0 2,4 9,1 12,2 14,3
Aktivoidut kehittämismenot, milj. eur 1,3 1,3 4,3 4,2 5,5
Poistot ja arvonalentumiset, pl. yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot, milj. eur –2,7 –3,3 –8,2 –9,9 –12,9
Poistot ja arvonalentumiset, milj. eur –3,4 –4,1 –10,4 –12,3 –16,0
Henkilöstö, keskimäärin 1 687 1 702 1 678 1 693 1 691
Henkilöstö, kauden lopussa 1 689 1 693 1 678

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

Tämä tilinpäätöstiedote on laadittu IAS 34 Osavuosikatsaukset mukaisesti. Covid-19-pandemian vaikutukset osavuosikatsauksen laadintaperiaatteisiin ovat rajalliset, ja muutokset on esitetty taulukko-osassa relevanttien erien yhteydessä. Muilta osin laadintaperiaatteet ovat samat kuin tilinpäätöksessä 2020.

Luvut on alla olevissa taulukoissa esitetty miljoonina euroina, ellei muuta ole mainittu. Tätä tilinpäätöstiedotetta ei ole tilintarkastettu.

TULOSLASKELMA

7–9/2021 7–9/2020 Muutos % 1–9/2021 1–9/2020 Muutos % 1–12/2020
Liikevaihto 58,7 54,5 8 % 174,6 162,3 8 % 220,2
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut –12,4 –11,8 5 % –36,8 –35,8 3 % –48,0
Bruttokate 46,3 42,7 8 % 137,8 126,5 9 % 172,2
Liiketoiminnan muut tuotot 0,4 0,4 8 % 1,3 1,7 –19 % 2,1
Myynnin ja markkinoinnin kulut –23,8 –22,5 6 % –72,9 –69,4 5 % –95,6
Tutkimuksen ja tuotekehityksen kulut –11,0 –9,6 15 % –33,3 –30,2 10 % –41,8
Hallinnon kulut –4,7 –4,1 17 % –17,3 –11,9 45 % –17,1
Liiketulos 7,2 6,9 4 % 15,7 16,5 –5 % 19,7
Rahoitustuotot (netto) –0,2 –0,6 –60 % –0,3 –2,7 –89 % –3,2
Tulos ennen veroja 6,9 6,3 10 % 15,4 13,9 11 % 16,5
Tuloverot –1,4 –1,3 9 % –3,5 –3,7 –4 % –3,6
Tilikauden tulos yhteensä 5,6 5,0 10 % 11,9 10,2 16 % 12,9
Muut laajan tuloksen erät
Ulkomaisiin yksikköihin liittyvät muuntoerot –1,0 –0,5 3,4 –10,7 3,2
Tilikauden laaja tulos yhteensä (emoyhtiön osakkeenomistajille) 4,6 4,6 0 % 15,3 –0,4 16,1
Osakekohtainen tulos 7–9/2021 7–9/2020 Muutos % 1–9/2021 1–9/2020 Muutos % 1–12/2020
Osakekohtainen tulos, laimentamaton ja laimennettu, eur 0,04 0,03 10 % 0,07 0,06 16 % 0,08

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

TASE

Varat 30.9.2021 30.9.2020 31.12.2020
Aineelliset hyödykkeet 12,6 15,9 14,1
Aineettomat hyödykkeet 34,3 33,8 34,0
Liikearvo 84,7 78,9 81,9
Laskennalliset verosaamiset 4,1 3,1 4,0
Muut saamiset 1,1 0,6 0,6
Pitkäaikaiset varat yhteensä 136,8 132,4 134,6
Vaihto-omaisuus 0,1 0,1 0,1
Jaksotettu liikevaihto 5,1 4,2 3,4
Myyntisaamiset ja muut saamiset 1) 46,5 44,8 47,5
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset 1,8 3,5 0,9
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat 0,1 0,1 0,1
Rahat ja pankkisaamiset 43,6 42,7 51,4
Lyhytaikaiset varat yhteensä 97,2 95,3 103,2
Yhteensä 234,0 227,7 237,8
Oma pääoma ja velat 30.9.2021 30.9.2020 31.12.2020
--- --- --- ---
Oma pääoma 93,3 76,6 82,3
Korolliset velat, pitkäaikaiset 20,2 28,7 23,9
Laskennalliset verovelat 0,9 2,9 1,3
Saadut ennakot, pitkäaikaiset 24,8 20,3 23,8
Muut velat 0,3 1,7 1,5
Pitkäaikaiset velat yhteensä 46,3 53,6 50,6
Korolliset velat, lyhytaikaiset 10,6 20,5 15,9
Ostovelat ja muut velat 22,6 21,5 26,1
Tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verovelat 4,5 3,8 5,7
Saadut ennakot, lyhytaikaiset 56,7 51,7 57,2
Lyhytaikaiset velat yhteensä 94,4 97,5 104,9
Yhteensä 234,0 227,7 237,8

1) Johto on arvioinut pandemian vaikutuksia myyntisaamisiin ja päivittänyt IFRS 9 -standardin mukaista odotetun luottotappiomallin kirjausta.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

RAHAVIRTALASKELMA

7–9/2021 7–9/2020 1–9/2021 1–9/2020 1–12/2020
Liiketoiminnan rahavirta
Tilikauden tulos 5,6 5,0 11,9 10,2 12,9
Oikaisut 6,6 7,3 17,3 20,4 24,7
Rahavirta ennen käyttöpääoman muutosta 12,2 12,3 29,1 30,6 37,5
Käyttöpääoman muutos -8,3 -4,4 -6,1 -1,7 10,8
Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja 3,9 7,9 23,1 28,9 48,3
Nettorahoituserät ja verot -1,7 -1,1 -7,2 -3,1 -1,6
Liiketoiminnan rahavirta 2,1 6,8 15,9 25,8 46,7
Investointien rahavirta
Nettoinvestoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin -1,5 -1,1 -4,9 -6,0 -7,9
Investoinnit tytäryhtiöiden osakkeisiin vähennettynä hankintahetken rahavaroilla 1) -3,7 -3,7
Investointien rahavirta -1,5 -1,1 -4,9 -9,7 -11,6
Rahoituksen rahavirta
Korollisten lainojen nostot 10,0 10,0
Korollisten lainojen takaisinmaksut -8,0 -3,0 -11,0
Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut -1,5 -2,2 -4,6 -5,3 -7,3
Maksetut osingot -6,3
Rahoituksen rahavirta -1,5 -2,2 -18,9 1,7 -8,3
Rahavarojen muutos -0,9 3,5 -7,9 17,9 26,9
Rahavarat tilikauden alussa 44,3 39,7 51,4 25,4 25,4
Valuuttakurssien muutosten vaikutus 0,2 -0,5 0,2 -0,6 -0,9
Rahavarat tilikauden lopussa 43,6 42,7 43,6 42,7 51,4

1) Q1/2020 MWR InfoSecurity hankinnassa syntyneen ehdollisen kauppahinnan maksu on esitetty investointien rahavirrassa.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSET

Osakepääoma Ylikurssirahasto SVOP Omat osakkeet Kertyneet voittovarat Muuntoerot Yhteensä
Oma pääoma 31.12.2019 1,6 0,2 6,2 –2,1 67,1 3,2 76,1
Tilikauden laaja tulos yhteensä 10,2 –10,7 –0,4
Osakeperusteisten maksujen kustannus 0,4 0,8 –0,4 0,9
Oma pääoma 30.9.2020 1,6 0,2 6,6 –1,4 77,0 –7,4 76,6
Osakepääoma Ylikurssirahasto SVOP Omat osakkeet Kertyneet voittovarat Muuntoerot Yhteensä
Oma pääoma 31.12.2020 1,6 0,2 6,5 –1,3 79,6 –4,1 82,3
Tilikauden laaja tulos yhteensä 11,9 3,4 15,3
Osingot –6,3 –6,3
Osakeperusteisten maksujen kustannus 0,3 0,4 1,3 2,0
Oma pääoma 30.9.2021 1,6 0,2 6,8 –0,8 86,4 –0,7 93,3

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

1 MERKITTÄVIMMÄT VALUUTTAKURSSIT JA KURSSIMUUTOSTEN HERKKYYSANALYYSI

Yksi euro on Keskikurssit Päätöspäivän kurssit
1-9/2021 1-9/2020 1-12/2020 30.9.2021 30.9.2020 31.12.2020
USD 1,2016 1,1246 1,1384 1,1579 1,1708 1,2271
GBP 0,8669 0,8790 0,8853 0,8605 0,9124 0,8990
JPY 129,94 120,79 121,51 129,67 123,76 126,49

Kurssimuutosten vaikutus tulokseen ennen veroja

+/-10% kurssimuutos 1-9/2021 1-12/2020
USD -0,4/+0,5 -0,4/+0,5
GBP -0,1/+0,0 +/-0,1
JPY +/-0,1 +/-0,1

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

2 SEGMENTIT

Konsernissa seurataan yhtä segmenttiä (tietoturva).

7-9/2021 7-9/2020 1-9/2021 1-9/2020 1-12/2020
Liikevaihto 58,7 54,5 174,6 162,3 220,2
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut -12,4 -11,8 -36,8 -35,8 -48,0
Bruttokate 46,3 42,7 137,8 126,5 172,2
Liiketoiminnan muut tuotot 0,4 0,4 1,3 1,7 2,1
Myynnin ja markkinoinnin kulut -23,8 -22,5 -72,9 -69,4 -95,6
Tutkimuksen ja tuotekehityksen kulut -11,0 -9,6 -33,3 -30,1 -41,8
Hallinnon kulut -4,7 -4,1 -17,3 -11,9 -17,1
Liikevoitto 7,2 6,9 15,7 16,5 19,7
Rahoitustuotot (netto) -0,2 -0,6 -0,3 -2,7 -3,2
Tulos ennen veroja 6,9 6,3 15,4 13,9 16,5

Myyntituottojen jaottelu

Myyntikanavan mukaan 7-9/2021 7-9/2020 1-9/2021 1-9/2020 1-12/2020
Kuluttajatietoturva 26,5 25,0 79,2 74,2 100,1
Yritystietoturva 32,1 29,5 95,5 88,1 120,1
Tuotteet 21,0 18,5 60,7 55,5 74,3
Konsultointi 11,2 10,9 34,8 32,6 45,8
Yhteensä 58,7 54,5 174,6 162,3 220,2
Maantieteellisen alueen mukaan 7-9/2021 7-9/2020 1-9/2021 1-9/2020 1-12/2020
Pohjoismaat 18,1 17,0 56,8 51,9 70,9
Eurooppa pl. Pohjoismaat 25,9 25,3 78,1 73,1 98,9
Pohjois-Amerikka 6,7 5,7 18,1 17,5 23,2
Muu maailma 8,0 6,5 21,8 19,8 27,1
Yhteensä 58,7 54,5 174,6 162,3 220,2

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

3 AINEELLISET JA AINEETTOMAT HYÖDYKKEET

30.9.2021 30.9.2020 31.12.2020
Kirjanpitoarvo kauden alussa 130,0 140,6 140,6
Lisäykset 9,1 12,2 14,3
Vähennykset -0,7 -0,2 -0,6
Tilikauden poistot -10,4 -11,8 -15,6
Arvonalentumiset -0,3 -0,3
Muuntoero 3,7 -11,8 -8,3
Kirjanpitoarvo kauden lopussa 131,6 128,7 130,0

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

4 RAHOITUSVAROJEN JA -VELKOJEN KÄYVÄN ARVON LUOKITTELUT

Käyvän arvon hierarkialuokat

Taso 1: Rahoitusinstrumenttien käyvät arvot perustuvat täysin samanlaisille varoille tai veloille noteerattuihin hintoihin toimivilla markkinoilla.

Taso 2: Rahoitusinstrumenteilla ei käydä kauppaa aktiivisilla ja likvideillä markkinoilla. Rahoitusinstrumenttien käyvät arvot ovat määritettävissä noteerattuihin markkinakursseihin ja -hintoihin perustuen sekä johdetun arvonmäärityksen avulla.

Taso 3: Rahoitusinstrumentin arvostus ei perustu todennettavissa olevaan markkinatietoon eivätkä muutkaan instrumentin käypään arvoon vaikuttavat tekijät ole saatavilla tai todennettavissa.

Kirjanpitoarvo Käypä arvo
Rahoitusvarat Rahoitusvelat Hierarkialuokka
Käypään-arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat erät Jaksotettava hankintameno Jaksotettava hankintameno Yhteensä 1 2 3 Yhteensä
Rahat ja pankkisaamiset 43,6 43,6
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatut rahoitusvarat 0,1 0,1 0,1 0,1
Pankkilainat 22,0 22,0 22,0 22,0
Ostovelat 1,9 1,9 1,9 1,9
Rahoitusvelkojen takaisinmaksuaikataulu Alle 1 vuosi 1–2 vuotta 2–3 vuotta 3–4 vuotta Yli 5 vuotta Yhteen-laskettu sopimuksen mukainen rahavirta Tasearvo
Pankkilainat 6,0 16,0 22,0 22,0
Vuokravelat 4,6 2,8 1,2 0,2 8,8 8,8
Rahoitusvelat yhteensä 10,6 18,8 1,2 0,2 30,8 30,8

Rahoitusjärjestelyyn liittyy tavanomaisia lainakovenantteja, joiden mukaiset ehdot täyttyivät koko raportointikauden ajan.

Likviditeetin takaamiseksi F-Securella on 23,0 miljoonan euron vahvistettu valmiusluotto (revolving credit facility, RCF), joka oli nostamatta vuosineljänneksen lopussa. Nostettu valmiusluotto esitetään lyhytaikaisissa korollisissa veloissa.


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

5 ERITTELY OIKAISTUN KÄYTTÖKATTEEN, KÄYTTÖKATTEEN, OIKAISTUN LIIKEVOITON JA LIIKEVOITON VÄLISISTÄ ERISTÄ

F-Secure on raportoinut vuoden 2018 toisesta neljänneksestä alkaen eräitä vaihtoehtoisia tunnuslukuja, jotka eivät ole IFRS-standardien mukaisia. Vaihtoehtoisten tunnuslukujen laskennassa ei huomioida vertailukelpoisuuteen vaikuttavia, tavallisesta liiketoiminnasta poikkeavia ja rahavirtoihin vaikuttamattomia eriä varsinaisen liiketoiminnan taloudellisen tuloksen näytämiseksi. Vaihtoehtoisten tunnuslukujen esittämisen tarkoituksena on parantaa vertailukelpoisuutta eivätkä ne korvaa muita IFRS-pohjaisia tunnuslukuja.

Raportoitavat vaihtoehtoiset tunnusluvut ovat käyttökate, oikaistu käyttökate ja oikaistu liikevoitto. Käyttökate ei sisällä poistoja eikä arvonalentumisia. Lisäksi sekä oikaistun käyttökätteen että oikaistun liikevoiton ulkopuolelle jäävät vertailukelpoisuuteen vaikuttavat olennaiset tavalliseen liiketoimintaan kuulumattomat erät. Oikaisut liittyvät yrityskauppoihin, integraatiokuluihin, liiketoimintojen myynnistä saatuihin voittoihin ja tappioihin sekä muihin vertailukelpoisuuteen vaikuttaviin eriin.

7-9/2021 7-9/2020 1-9/2021 1-9/2020 1-12/2020
Oikaistu käyttökate (EBITDA) 11,0 11,0 28,8 28,4 35,7
Oikaisut käyttökatteeseen
Uudelleenjärjestelyyn liittyvät kulut 0,4 0,0
Strategisten vaihtoehtojen arviointiin liittyvät kulut -0,4 -2,7
Käyttökate (EBITDA) 10,6 11,0 26,1 28,8 35,7
Poistot ja arvonalentumiset -3,4 -4,1 -10,4 -12,3 -16,0
Liikevoitto 7,2 6,9 15,7 16,5 19,7
7-9/2021 7-9/2020 1-9/2021 1-9/2020 1-12/2020
Oikaistu liikevoitto 8,3 7,7 20,6 18,6 22,9
Oikaisut liikevoittoon
Kauppahinnan allokoinnista aiheutuneet poistot -0,7 -0,7 -2,1 -2,4 -3,2
Uudelleenjärjestelyyn liittyvät kulut 0,4 0,0
Strategisten vaihtoehtojen arviointiin liittyvät kulut -0,4 -2,7
Liikevoitto 7,2 6,9 15,7 16,5 19,7

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

Oikaisujen luokittelu liiketoiminnan muiden kulujen osalta

Liiketoiminnan muut kulut 7-9/2021 Strategisten vaihtoehtojen arviointiin liittyvät kulut Liiketoiminnan muut kulut oikaistun liikevoiton laskennassa Poistot Yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot Liiketoiminnan muut kulut oikaistun käyttökätteen (EBITDA) laskennassa 7-9/2021
Myynnin ja markkinoinnin kulut -23,8 -23,8 1,4 -22,4
Tutkimuksen ja tuotekehityksen kulut -11,0 -11,0 1,2 -9,8
Hallinnon kulut -4,7 0,4 -4,3 0,2 0,7 -3,5
Liiketoiminnan muut kulut -39,5 0,4 -39,1 2,7 0,7 -35,7
Liiketoiminnan muut kulut 1-9/2021 Strategisten vaihtoehtojen arviointiin liittyvät kulut Liiketoiminnan muut kulut oikaistun liikevoiton laskennassa Poistot Yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot Liiketoiminnan muut kulut oikaistun käyttökätteen (EBITDA) laskennassa 1-9/2021
--- --- --- --- --- --- ---
Myynnin ja markkinoinnin kulut -72,9 -72,9 4,0 -68,8
Tutkimuksen ja tuotekehityksen kulut -33,3 -33,3 3,7 -29,6
Hallinnon kulut -17,3 2,7 -14,6 0,5 2,1 -11,9
Liiketoiminnan muut kulut -123,4 2,7 -120,7 8,2 2,1 -110,4

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021

Keskeiset tapahtumat

Näkymät

Toimitusjohtaja Juhani Hintikka

Taloudellinen kehitys

Taulukot

6 LUVUT VUOSINELJÄNNEKSITTÄIN

TULOSLASKELMA NELJÄNNESVUOSITTAIN 7–9/2021 4–6/2021 1–3/2021 10–12/2020 7–9/2020
Liikevaihto 58,7 58,2 57,8 57,9 54,5
Myytyjä suoritteita vastaavat kulut –12,4 –12,2 –12,2 –12,2 –11,8
Bruttokate 46,3 45,9 45,6 45,7 42,7
Liiketoiminnan muut tuotot 0,4 0,5 0,5 0,4 0,4
Myynnin ja markkinoinnin kulut –23,8 –25,4 –23,7 –26,2 –22,5
Tutkimuksen ja tuotekehityksen kulut –11,0 –11,2 –11,1 –11,7 –9,6
Hallinnon kulut –4,7 –7,5 –5,2 –5,2 –4,1
Liikevoitto 7,2 2,4 6,2 3,1 6,9
Rahoitustuotot (netto) –0,2 –0,3 0,3 –0,6 –0,6
Tulos ennen veroja 6,9 2,1 6,4 2,6 6,3
Tuloverot –1,4 –0,7 –1,5 0,1 –1,3
Tilikauden tulos yhteensä 5,6 1,4 4,9 2,7 5,0
OSAKEKOHTAINEN TULOS NELJÄNNESVUOSITTAIN
Osakekohtainen tulos, laimentamaton ja laimennettu, eur 0,04 0,01 0,03 0,02 0,03
AVAINLUVUT
Bruttokate, % liikevaihdosta 78,9% 79,0% 78,9% 79,0% 78,3%
Oikaistu käyttökate 11,0 8,1 9,6 7,3 11,0
Oikaistu käyttökate, % liikevaihdosta 18,8% 14,0% 16,7% 12,6% 20,2%
Oikaistu liikevoitto 8,3 5,4 6,9 4,3 7,7
Oikaistu liikevoitto, % liikevaihdosta 14,1% 9,3% 11,9% 7,4% 14,0%
Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % 24,2% 7,8% 22,5% 11,6% 24,2%
Oman pääoman tuotto (ROE), % 24,6% 6,4% 23,4% 13,4% 27,3%
Omavaraisuusaste, % 61,2% 57,3% 54,0% 52,5% 49,2%
Nettovelkaantumisaste, % –13,8% –14,4% –14,2% –14,1% 8,4%
Korolliset velat 30,8 31,7 35,0 39,9 49,2
Pankkisaamiset ja käypään arvoon kirjattavat rahoitusvarat 43,7 44,4 47,1 51,4 42,8
Investoinnit, poislukien yrityskaupat, milj. eur 2,0 3,3 3,7 2,1 2,4
Aktivoidut kehitysmenot, milj. eur 1,3 1,7 1,3 1,3 1,3
Poistot ja arvonalentumiset, pl. yrityshankinnoissa syntyneiden aineettomien hyödykkeiden poistot, milj. eur –2,7 –2,7 –2,7 –3,0 –3,3
Poistot ja arvonalentumiset, milj. eur –3,4 –3,5 –3,5 –3,7 –4,1
Henkilöstö kauden lopussa 1 689 1 694 1 670 1 678 1 693

F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

AVAINLUKUJEN LASKENTAKAAVAT

| Omavaraisuusaste, % | Oma pääoma yhteensä
Taseen loppusumma – asiakassopimusvelat | × 100 |
| --- | --- | --- |
| Sijoitetun pääoman tuotto (ROI), % | Tulos ennen veroja + rahoituskulut (annualisoitu)
Taseen loppusumma – korottomat velat (keskim. vuoden aikana) | × 100 |
| Oman pääoman tuotto (ROE), % | Tilikauden tulos (annualisoitu)
Oma pääoma yhteensä (keskim. vuoden aikana) | × 100 |
| Nettovelkaantumisaste, % | Korolliset velat – rahat ja pankkisaamiset sekä tuloksen kautta käypään arvoon kirjattavat rahoitusvarat
Oma pääoma yhteensä | × 100 |
| Tulos / osake, euroa | Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden tulos
Ulkona olevien osakkeiden keskimääräinen lukumäärä | |
| Oma pääoma / osake, euroa | Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma
Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä kauden päättyessä | |
| Liiketoiminnan muut kulut | Myynnin ja markkinoinnin, tutkimuksen ja tuotekehityksen sekä hallinnon kulut | |
| Käyttökate | Liikevoitto + Poistot ja arvonalentumiset | |


F-SECUREN OSAVUOSIKATSAUS 1.1.-30.9.2021
Keskeiset tapahtumat
Näkymät
Toimitusjohtaja Juhani Hintikka
Taloudellinen kehitys
Taulukot

CYBER SECURITY

LIVES HERE

F-Secure Oyj
Tammasaarenkatu 7
PL 24, 00181 Helsinki
Puh. +358 9 2520 0700
[email protected]
www.f-secure.com/sijoittajat