AI assistant
eQ Oyj — Audit Report / Information 2016
Feb 3, 2017
3263_er_2017-02-03_50edab71-abc2-430f-a3d6-e7175e61541c.pdf
Audit Report / Information
Open in viewerOpens in your device viewer
2016 TILINPÄÄTÖSTIEDOTE
eQ OYJ TILINPÄÄTÖSTIEDOTE
3.2.2017, klo 8:00
eQ OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 2016 – eQ:N TULOS KASVOI 23%, OMISTAJILLE EHDOTETAAN JAETTAVAKSI 0,50 EUROA OSAKKEELTA
Tammi-joulukuu 2016 lyhyesti
- Konsernin nettoliikevaihto kasvoi 16 prosenttia ja oli tilikaudella 35,4 miljoonaa euroa (30,5 M€ 1.1.- 31.12.2015).
- Konsernin nettopalkkiotuotot kasvoivat 33,2 miljoonaan euroon (28,5 M€).
- Konsernin oman sijoitustoiminnan nettotuotot olivat 2,2 miljoonaa euroa (2,1 M€).
- Konsernin liikevoitto kasvoi 23 prosenttia ja oli 16,2 miljoonaa euroa (13,2 M€).
- Konsernin tulos oli 12,8 miljoonaa euroa (10,5 M€).
- Konsernin osakekohtainen tulos kasvoi 23 prosenttia ja oli 0,35 euroa (0,29 euroa).
- Oman sijoitustoiminnan nettokassavirta oli 4,4 miljoonaa euroa (7,2 M€ 1.1.-31.12.2015) ja käyvän arvon muutos -1,0 miljoonaa euroa (0,3 M€).
- Osinkoehdotus on 0,35 euroa (0,30 euroa) ja pääomanpalautusehdotus 0,15 euroa (0,20 euroa) osakkeelta.
Loka-joulukuu 2016 lyhyesti
- Konsernin nettoliikevaihto kasvoi 5 prosenttia ja oli vuoden viimeisellä neljänneksellä 9,2 miljoonaa euroa (8,8 M€ 1.10.-31.12.2015).
- Konsernin nettopalkkiotuotot kasvoivat 8,6 miljoonaan euroon (8,3 M€).
- Konsernin oman sijoitustoiminnan nettotuotot olivat 0,7 miljoonaa euroa (0,4 M€).
- Konsernin liikevoitto kasvoi 12 prosenttia ja oli 4,2 miljoonaa euroa (3,7 M€).
- Konsernin tulos oli 3,3 miljoonaa euroa (2,9 M€).
- Konsernin osakekohtainen tulos kasvoi 12 prosenttia ja oli 0,09 euroa (0,08 euroa).
| Avainluvut | 1-12/16 | 1-12/15 | Muutos % |
10- 12/16 |
10- 12/15 |
Muutos % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto konserni, M€ | 35,4 | 30,5 | 16 % | 9,2 | 8,8 | 5 % |
| Varainhoito nettoliikevaihto, M€ | 25,6 | 21,7 | 18 % | 7,0 | 5,6 | 26 % |
| Corporate Finance nettoliikevaihto, M€ | 7,9 | 7,0 | 12 % | 1,6 | 2,8 | -43 % |
| Sijoitukset nettoliikevaihto, M€ | 1,9 | 1,8 | 8 % | 0,6 | 0,4 | 64 % |
| Konsernihallinto ja eliminoinnit | ||||||
| nettoliikevaihto, M€ | 0,0 | 0,0 | 0 % | 0,0 | 0,0 | 0 % |
| Liikevoitto konserni, M€ | 16,2 | 13,2 | 23 % | 4,2 | 3,7 | 12 % |
| Varainhoito liikevoitto, M€ | 12,0 | 9,6 | 25 % | 3,3 | 2,3 | 41 % |
| Corporate Finance liikevoitto, M€ | 3,7 | 3,4 | 9 % | 0,7 | 1,5 | -56 % |
| Sijoitukset liikevoitto, M€ | 1,9 | 1,8 | 8 % | 0,6 | 0,4 | 64 % |
| Konsernihallinto liikevoitto, M€ | -1,4 | -1,6 | 12 % | -0,4 | -0,5 | 19 % |
| Kauden tulos, M€ | 12,8 | 10,5 | 23 % | 3,3 | 2,9 | 12 % |
| Avainluvut | 1-12/16 | 1-12/15 | Muutos % |
10- 12/16 |
10- 12/15 |
Muutos % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tulos per osake, € | 0,35 | 0,29 | 23 % | 0,09 | 0,08 | 12 % |
| Osinko- ja pääomanpalautusehdotus per osake, € | 0,50 | 0,50 | 0 % | |||
| Oma pääoma per osake, € | 1,74 | 1,91 | -9 % | 1,74 | 1,91 | -9 % |
| Kulu-tuotto -suhde, konserni, % | 53,0 | 55,1 | -4 % | 54,1 | 56,2 | -4 % |
| Likvidit varat, M€ | 16,7 | 21,6 | -23 % | 16,7 | 21,6 | -23 % |
| Pääomarahastosijoitukset, M€ | 19,2 | 22,5 | -14 % | 19,2 | 22,5 | -14 % |
| Korolliset velat, M€ | 0,0 | 0,0 | 0 % | 0,0 | 0,0 | 0 % |
| Hallinnoitavat varat, Mrd € | 8,8 | 7,6 | 15 % | 8,8 | 7,6 | 15 % |
Toimitusjohtaja Janne Larma
eQ:n tulos viime vuodelta oli erinomainen. Onnistuimme kasvattamaan nettoliikevaihtoamme 16 prosenttia 35,4 miljoonaan euroon ja nostamaan liikevoittomme 16,2 miljoonaan euroon. Konsernin tilikauden tulos nousi 23%, 12,8 miljoonaan euroon eli 35 senttiin osakkeelta. Kaikkien segmenttien tulos kasvoi viime vuodesta.
Konsernin tase on yhä erittäin vahva. eQ:n omien pääomarahastosijoitusten markkina-arvo oli vuodenvaihteessa 19,2 miljoonaa euroa ja likvidien varojen määrä 16,7 miljoonaa euroa. Konsernilla ei ole korollisia velkoja.
eQ Varainhoito kasvoi ja paransi kannattavuuttaan, rahastojen tuotot erinomaisia
eQ Varainhoito onnistui kasvattamaan nettopalkkiotuottojaan 18% 25,6 miljoonaan euroon. Segmentin kannattavuus parani merkittävästi ja liiketulos nousi 25% 12,0 miljoonaan euroon. Erityisesti kiinteistö- ja Private Equity -varainhoito kasvoivat vahvasti. eQ:n kiinteistörahastot saivat nettomerkintöjä vuoden 2016 aikana 247 miljoonaa euroa ja molempien rahastojen tuotto sijoittajille oli erittäin hyvä. eQ Hoivakiinteistöt rahaston tuotto vuonna 2016 oli 9,8% ja eQ Liikekiinteistöt -rahaston 10,5%. Myös Private Equity varainhoito vahvisti asemiaan ja sai paljon uutta pääomaa. Keräsimme eQ PE VIII North -rahastoon ennätykselliset 160 miljoonaa euroa lähes 80 sijoittajalta. Tämän lisäksi saimme useita uusia varainhoitoasiakkaita Private Equity -varainhoitoon. Myös eQ:n osake- ja korkorahastot sekä varainhoitosalkut menestyivät erinomaisesti tuottovertailussa. Kaikista eQ:n Suomeen rekisteröidyistä itse hoidetuista sijoitusrahastoista 93% prosenttia on tuottanut viimeisen kolmen vuoden aikana vertailuindeksiään paremmin.
Advium menestyi hyvin
eQ:n Corporate Finance -yksikkö Advium menestyi kuluneen vuoden aikana hyvin. Advium toimi neuvonantajana 14 toteutuneessa transaktiossa ja sen nettoliikevaihto kasvoi 12% 7,9 miljoonaan euroon. Adviumin liikevoitto nousi 3,7 miljoonaan euroon. Advium säilytti markkinajohtajan aseman suurissa kiinteistökaupoissa ja valittiin jo kymmenennen kerran Suomen parhaaksi kiinteistöalalla toimivaksi investointipankiksi arvostetun Euromoney-lehden kyselyssä. Lisäksi Advium sijoittui neljänneksi TNS Prosperan suorittamassa M&A Advisors 2016 Finland -kyselyssä.
Advium toimi neuvonantajana muun muassa Suomen valtiolle, kun se myi 49,9% Patriasta norjalaiselle Kongsbergille 279 miljoonalla eurolla. Lisäksi Advium oli neuvonantajana Keskinäiselle Työeläkevakuutusyhtiö Elolle kun se myi kuusi toimistokiinteistöä NIAMin hallinnoimille rahastoille 160 miljoonalla eurolla. Edelleen Advium toimi neuvonantajana Lähitapiola-ryhmälle kolmessa eri kiinteistötransaktiossa vuoden 2016 aikana.
Sijoitukset -segmentin tulos nousi viime vuodesta
Sijoitukset -segmentin liiketulos oli 1,9 miljoonaa euroa (1,8 miljoonaa euroa). Sijoitusten nettokassavirta oli viime vuotta alempi eli 4,4 miljoonaa euroa (7,2 miljoonaa euroa). Pääomarahastosijoitusten markkina-arvo vuoden lopussa oli 19,2 miljoonaa euroa.
Osinkoehdotus ja näkymät
Hallituksen ehdotus vuoden 2016 osingoksi on 35 senttiä osakkeelta ja lisäksi pääomanpalautuksena ehdotetaan maksettavaksi 15 senttiä osakkeelta.
Varainhoitoliiketoiminta kasvoi vuonna 2016 hyvin, mikä antaa erinomaiset lähtökohdat vuodelle 2017. Ennakoimme Varainhoito -segmentin nettoliikevaihdon ja liikevoiton kasvavan vuonna 2017. Tiedonantopolitiikkamme mukaisesti emme anna tulosohjausta Corporate Finance- ja Sijoitukset segmenteistä. Molempien segmenttien tulokset ovat paljolti riippuvaisia yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä takia liiketulos voi vaihdella merkittävästi ja on vaikeasti ennakoitavissa.
***
eQ:n tilinpäätöstiedote 1.1.-31.12.2016 on tämän tiedotteen liitteenä sekä saatavilla yhtiön internetsivuilta www.eQ.fi.
Lisätietoja: toimitusjohtaja Janne Larma, puh. +358 9 6817 8920
Jakelu: Nasdaq Helsinki, www.eQ.fi, keskeiset tiedotusvälineet
eQ-konserni on kotimainen varainhoitoon ja Corporate Finance -toimintaan keskittyvä yhtiöryhmä. eQ Varainhoito tarjoaa monipuolisia varainhoitopalveluita (ml. pääomarahastot ja kiinteistövarainhoito) sekä instituutioasiakkaille että yksityishenkilöille. Konsernin hallinnoitavat varat ovat noin 8,8 miljardia euroa. Konserniin kuuluva Advium Corporate Finance tarjoaa yritys- ja kiinteistöjärjestelyihin sekä pääomajärjestelyihin liittyviä palveluja.
Lisätietoa konsernista saa sivuilta www.eQ.fi.
eQ OYJ:N TILINPÄÄTÖSTIEDOTE 1.1.-31.12.2016
Toiminnan tulos ja taloudellinen asema kaudella 1.1.-31.12.2016
- Konsernin nettoliikevaihto kasvoi 16 prosenttia ja oli tilikaudella 35,4 miljoonaa euroa (30,5 M€ 1.1.- 31.12.2015).
- Konsernin nettopalkkiotuotot kasvoivat 33,2 miljoonaan euroon (28,5 M€).
- Konsernin oman sijoitustoiminnan nettotuotot olivat 2,2 miljoonaa euroa (2,1 M€).
- Konsernin liikevoitto kasvoi 23 prosenttia ja oli 16,2 miljoonaa euroa (13,2 M€).
- Konsernin tulos oli 12,8 miljoonaa euroa (10,5 M€).
- Konsernin osakekohtainen tulos kasvoi 23 prosenttia ja oli 0,35 euroa (0,29 euroa).
- Oman sijoitustoiminnan nettokassavirta oli 4,4 miljoonaa euroa (7,2 M€ 1.1.-31.12.2015) ja käyvän arvon muutos -1,0 miljoonaa euroa (0,3 M€).
- Osinkoehdotus on 0,35 euroa (0,30 euroa) ja pääomanpalautusehdotus 0,15 euroa (0,20 euroa) osakkeelta.
Toiminnan tulos ja taloudellinen asema kaudella 1.10.-31.12.2016
- Konsernin nettoliikevaihto kasvoi 5 prosenttia ja oli vuoden viimeisellä neljänneksellä 9,2 miljoonaa euroa (8,8 M€ 1.10.-31.12.2015).
- Konsernin nettopalkkiotuotot kasvoivat 8,6 miljoonaan euroon (8,3 M€).
- Konsernin oman sijoitustoiminnan nettotuotot olivat 0,7 miljoonaa euroa (0,4 M€).
- Konsernin liikevoitto kasvoi 12 prosenttia ja oli 4,2 miljoonaa euroa (3,7 M€).
- Konsernin tulos oli 3,3 miljoonaa euroa (2,9 M€).
- Konsernin osakekohtainen tulos kasvoi 12 prosenttia ja oli 0,09 euroa (0,08 euroa).
Toimintaympäristö
Globaalin talouden arvioidaan kasvaneen noin 2,6 % vuonna 2016. USA:n kasvu toteutui ennakoitua hitaampana ja oli tämänhetkisen arvion mukaan noin 1,6 %. Euroopassa ja myös Suomessa kasvu taas oli hieman ennakoitua vahvempaa ja BKT kasvoi Euroopassa 1,6 ja Suomessa 0,9 %. Kiinan kasvu jatkui vahvana ja vuoden 2016 kasvuksi arvioidaan 6,7 %. Kehittyvien markkinoiden kasvu painottui Aasiaan ja esimerkiksi Brasiliassa ja Venäjällä BKT supistui edelleen vuonna 2016.
Vuosi 2016 tullaan jälkikäteen muistamaan kahdesta isosta poliittisesta muutoksesta. Iso-Britannia päätti kesäkuussa kansanäänestyksessä irtautua Euroopan Unionista ja USA:n presidentiksi valittiin marraskuussa Donald Trump. Molempien muutosten ennakoitiin aiheuttavan merkittäviä negatiivisia markkinareaktioita, mutta ne jäivät pääosin tulematta. Trumpin valinta ja siihen liittynyt republikaanien enemmistöasema vahvistivat vastoin odotuksia markkinoiden uskoa USA:n kasvun kiihtymisestä. USA:n keskuspankki nosti ohjauskorkoaan joulukuussa ja ennakoi samalla, että koronnostoja jatketaan.
Osakemarkkinoiden tuotto vaihteli vuonna 2016 voimakkaasti alueittain. Parhaiten euroissa mitattuna tuottivat USA:n ja kehittyvien markkinoiden osakeindeksit ja molempien tuotto oli noin 14,5 %. Heikoimman tuoton sai Euroopasta – MSCI Euroopan tuotto oli 2,6 % ja Japanin tuotto 5,4 %. Suomen pörssi oli jälleen selvästi muuta Eurooppaa vahvempi ja nousua kertyi 13,3 %. Tuottoero johtui paljolti yritysten tuloskehityksestä. Euroopassa tulokset jäivät edelleen ennakoiduista ja myös poliittiset riskit painoivat markkinoita. Kehittyvillä osakemarkkinoilla suurin kurssinousu nähtiin Brasiliassa ja Venäjällä, joissa kurssikehitys oli edellisinä vuosina ollut erittäin heikkoa.
Korkotuotot olivat koko vuoden tasolla hyviä, vaikka vuoden viimeisellä neljänneksellä nähtiin pitkien korkojen noususta johtuen negatiivista kehitystä pääosalla markkinoista. Koko vuonna 2016 parhaiten tuottivat High Yield -lainat, joiden tuotto oli peräti 10,1 %. Myös kehittyvien markkinoiden yrityslainoissa yllettiin eurosuojattuina 7,9 % tuottoon. Investment Grade -lainat tuottivat 4,8 % ja euro valtionobligaatiot 3,3 %.
Merkittävimmät tapahtumat tilikaudella
eQ Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 30.3.2016. Timo Kokkila (DI, s. 1979) valittiin uutena jäsenenä yhtiön hallitukseen. Christina Dahlblom, joka on ollut eQ Oyj:n hallituksessa vuodesta 2012 lähtien, jäi pois yhtiön hallituksesta. Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Georg Ehrnrooth. Yhtiökokouksen päätökset on esitetty tarkemmin omassa kappaleessaan jäljempänä.
eQ Oyj:n osakemäärä lisääntyi 200 000 osakkeella 31.8.2016 ja 50 000 osakkeella 30.11.2016 optiooikeuksilla merkityillä osakkeilla.
Konsernin liikevaihto ja tuloskehitys
Konsernin nettoliikevaihto tilikaudella oli 35,4 miljoonaa euroa (30,5 miljoonaa euroa 1.1.-31.12.2015). Konsernin nettopalkkiotuotot kasvoivat 33,2 miljoonaan euroon (28,5 M€). Konsernin oman sijoitustoiminnan nettotuotot olivat 2,2 miljoonaa euroa (2,1 M€).
Konsernin kulut ja poistot olivat yhteensä 19,1 miljoonaa euroa (17,3 M€). Henkilöstökulut olivat 14,6 miljoonaa euroa (12,7 M€), muut hallintokulut 2,0 miljoonaa euroa (1,9 M€) ja liiketoiminnan muut kulut 1,9 miljoonaa euroa (2,0 M€). Henkilöstökuluja edellisvuoteen verrattuna nostivat tulossidonnaiset palkkiot sekä uuden 2015 optio-ohjelman kulujaksotus 0,5 miljoonaa euroa. Optio-ohjelman kulujaksotuksella ei ole konsernille kassavirtavaikutusta. Poistojen osuus oli 0,6 miljoonaa euroa (0,7 M€). Poistot sisältävät 0,4 miljoonaa euroa (0,5 M€) yrityshankintojen yhteydessä aineettomiin hyödykkeisiin kohdistettujen asiakassopimusten poistoja. Asiakassopimukset on poistettu loppuun kokonaisuudessaan tammikuussa 2017.
Konsernin liikevoitto oli 16,2 miljoonaa euroa (13,2 M€) ja kauden tulos oli 12,8 miljoonaa euroa (10,5 M€).
Liiketoiminta-alueet
Varainhoito
eQ Varainhoito tarjoaa monipuolisia ja innovatiivisia varainhoitopalveluita sekä instituutioasiakkaille että yksityishenkilöille. Varainhoito -segmenttiin kuuluvat sijoituspalveluyhtiö eQ Varainhoito Oy ja muut varainhoitoa harjoittavat konserniyhtiöt, joista keskeisin on eQ Rahastoyhtiö Oy.
Sijoitusrahastot ja varainhoito
eQ:lla oli joulukuun lopussa 26 Suomeen rekisteröityä sijoitusrahastoa.
eQ:n korkorahastojen tuotot olivat vuonna 2016 erittäin hyviä. eQ Kehittyvät Markkinat Yrityslaina Paikallisvaluutta- ja eQ High Yield -rahasto olivat vuoden parhaiten tuottaneita korkorahastoja selvästi yli kymmenen prosentin tuotoilla. Ainoastaan eQ Rahamarkkina -rahaston tuotto oli matalasta korkotasosta johtuen lähellä nollaa. Korkorahastot menestyivät erinomaisesti suhteessa vertailuindekseihin ja eQ:lla on peräti kolme viiden Morningstar-tähden korkorahastoa.
Osakerahastojen osalta vuosi 2016 muodostui vaikean alkuvuoden jälkeen erinomaiseksi. Vuonna 2016 parhaiten tuottivat kehittyvien markkinoiden rahastot eQ Venäjä, eQ Kehittyvät Markkinat Osinko ja eQ Frontier Osake. eQ Venäjä -rahaston tuotto oli noin 50 prosenttia. Eurooppaan sijoittavien osakerahastojen tuotot olivat matalimpia. Ainoa rahasto, jonka arvo laski hieman, oli eQ Eurooppa Kiinteistö, joka kärsi Brexitin ja vuoden lopun pitkien korkojen nousun vaikutuksista. Suhteessa vertailuindeksiinsä parhaiten tuottivat eQ Kehittyvät Markkinat Osinko- ja eQ Frontier -rahastot. eQ:n itse hoitamista rahastoista 64 prosenttia tuotti vertailuindeksiä paremmin vuoden 2016 aikana ja viimeisen kolmen vuoden aikana peräti 93 prosenttia on tuottanut yli vertailuindeksinsä. Keskimääräinen Morningstar-luokitus eQ:n itse hoitamissa rahastoissa oli vuoden vaihteessa neljä tähteä. eQ:lla hoidossa olevien täyden valtakirjan varainhoitosalkkujen tuotot vaihtelivat sijoitussalkun allokaation mukaan ja olivat vuoden aikana +5 – 13 prosentin välillä.
Private Equity
eQ PE VIII North -pääomarahaston ensimmäinen sulkeminen toteutettiin helmikuussa hieman yli 51 miljoonan euron kokoisena. Rahaston toinen sulkeminen toteutettiin 15.4. ja lopullinen sulkeminen 17.6. Pääomia kerättiin yhteensä ennätysmäärä, 160 miljoonaa euroa. eQ PE VIII North -rahastoon sijoitti yhteensä lähes 80 sijoittajaa, joista 38 on uusia eQ Private Equity -rahastoissa. Rahastosta on jo tehty viisi sitoumusta uusiin, perustettaviin rahastoihin ja lisäksi salkkuun on ostettu jälkimarkkinoilta kolme kypsässä vaiheessa olevaa saksalaista rahastoa. Vuoden aikana allekirjoitettiin lisäksi kolme uutta mandaattia, joita varten eQ perusti Suomeen rekisteröityjä erikoissijoitusrahastorakenteita. Private Equity -varainhoidon hallinnoitavat varat kasvoivat alkuvuoden aikana ja olivat vuoden lopussa 4 319 miljoonaa euroa (3 639 M€ 31.12.2015).
Kiinteistösijoittaminen
eQ Liikekiinteistöt -rahaston kasvu jatkui voimakkaana ja rahastoon tehtiin neljännen neljänneksen lopussa uusia merkintöjä 36 miljoonaa euroa ja koko vuonna 124 miljoonaa euroa. Rahaston koko vuoden lopussa oli 260 miljoonaa euroa ja sen kiinteistövarallisuus 340 miljoonaa euroa. Rahaston sijoitustoiminta on menestynyt erinomaisesti ja tuotto perustamisesta lähtien on 10,2 prosenttia p.a. Rahastolla on jo yli 1 200 osuudenomistajaa.
Myös eQ Hoivakiinteistöt -rahasto kasvoi merkittävästi uusien merkintöjen ollessa vuoden aikana yhteensä 123 miljoonaa euroa. Rahaston koko oli vuoden lopussa jo 404 miljoonaa euroa ja kiinteistövarallisuus lähes 540 miljoonaa euroa. Rahaston tuotto perustamisesta lähtien on erinomainen 8,7 prosenttia p.a. ja rahastolla on jo lähes 2 400 osuudenomistajaa.
eQ perusti loppuvuonna myös uuden erityisesti instituutioille suunnatun erikoissijoitusrahaston eQ Metsän. eQ Metsä sijoittaa suomalaisiin metsäkiinteistöihin ja on tehnyt ensimmäiset lähes 10 miljoonan euron metsäkaupat. Tavoitteena on kasvattaa rahaston metsävarallisuus noin 50 miljoonaan euroon vuoden 2017 loppuun mennessä.
Hallinnoitavat varat ja asiakkaat
Koko vuoden 2016 myynti sujui erinomaisesti ja myös markkina-arvojen nousu kasvatti eQ:n hallinnoitavia varoja. eQ Varainhoidon hallinnoitavat varat olivat vuoden 2016 lopussa 8 775 miljoonaa euroa. Varat kasvoivat lähes 1 150 miljoonaa euroa edelliseen vuoden vaihteeseen verrattuna (7 634 M€ 31.12.2015). Kotimaahan rekisteröityjen sijoitusrahastojen varat olivat kauden lopussa yhteensä 1 936 miljoonaa euroa (1 582 M€) ja hallinnoitavat varat kasvoivat yli 350 miljoonaa euroa. Kansainvälisten yhteistyökumppaneiden sijoitusrahastot ja muun varainhoidon piirissä hallinnoitava varallisuus oli yhteensä 2 520 miljoonaa euroa (2 412 M€). Pääomasijoitusrahastojen ja -varainhoidon hallinnoitavat varat olivat 4 319 miljoonaa euroa (3 639 M€), josta raportointipalvelun piirissä olevia varoja oli 2 890 miljoonaa euroa (2 421 M€).
Varainhoito -segmentin tulos
Varainhoito -segmentin nettoliikevaihto kasvoi tilikauden aikana 18 prosenttia ja liikevoitto 25 prosenttia 12,0 miljoonaan euroon (9,6 M€ 1.1.-31.12.2015). Varainhoidon palkkiotuotot kasvoivat tilikauden aikana 18 prosenttia. Etenkin kiinteistö- ja Private Equity varainhoidosta saadut hallinnointipalkkiot kasvoivat voimakkaasti. Kuluja kasvattivat tulossidonnaisten palkkaerien lisäksi uuden 2015 optio-ohjelman jaksotetut kulut, joiden suuruus oli noin 0,4 miljoonaa euroa. Varainhoito -segmentin henkilöstömäärä oli vuoden lopussa kokopäiväresursseiksi muutettuna yhteensä 62 henkilöä.
| Varainhoito | 1-12/16 | 1-12/15 | Muutos % |
10- 12/16 |
10- 12/15 |
Muutos % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto, M€ | 25,6 | 21,7 | 18 % | 7,0 | 5,6 | 26 % |
| Liikevoitto, M€ | 12,0 | 9,6 | 25 % | 3,3 | 2,3 | 41 % |
| Hallinnoitavat varat, Mrd € | 8,8 | 7,6 | 15 % | 8,8 | 7,6 | 15 % |
| Kulu-tuotto -suhde, % | 51,6 | 53,5 | -4 % | 52,2 | 56,1 | -7 % |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina | 62 | 58 | 7 % | 62 | 58 | 7 % |
| Varainhoito -segmentin palkkiotuotot, M€ | 1-12/16 | 1-12/15 | Muutos % |
10- 12/16 |
10- 12/15 |
Muutos % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Perinteisen varainhoidon hallinnointipalkkiot | 7,7 | 9,0 | -14 % | 2,1 | 2,1 | -1 % |
| Kiinteistö- ja Private Equity hallinnointipalkk. | 13,8 | 8,7 | 59 % | 3,8 | 2,5 | 53 % |
| Muut palkkiotuotot | 0,3 | 1,0 | -67 % | 0,1 | 0,2 | -58 % |
| Tuottosidonnaiset palkkiot | 3,9 | 3,2 | 21 % | 1,2 | 0,9 | 33 % |
| Yhteensä | 25,8 | 22,0 | 18 % | 7,1 | 5,6 | 26 % |
Corporate Finance
Corporate Finance -segmentissä Advium Corporate Finance toimii neuvonantajana yrityskaupoissa, suurissa kiinteistökaupoissa ja erilaisissa pääomajärjestelyissä.
Vuosi 2016 oli monessa mielessä hyvin tapahtumarikas, sisältäen isojakin epävarmuustekijöitä. Britannian päätös Brexitistä kesäkuun lopussa ja Donald Trumpin valinta loppusyksystä Yhdysvaltain uudeksi presidentiksi odotettiin aiheuttavan pörsseihin ja yritysjärjestelymarkkinoille epävakautta, mutta epävarmuudet jäivät varsin lyhytaikaisiksi. Pörssit ovat jatkaneet nousua, korot ovat edelleen pysyneet matalalla ja rahoituksen saatavuus on pysynyt hyvällä tasolla. Nämä tekijät ovat ylläpitäneet korkeaa aktiviteettia yritys- ja kiinteistökaupoissa Suomessa ja tämän lisäksi Suomen talouden yleisnäkymät ovat pitkän odotuksen jälkeen alkaneet parantua.
Advium onnistui kasvattamaan liikevaihtoaan ja ylläpitämään transaktioiden lukumäärän korkealla tasolla vuonna 2016. Advium toimi tilikauden 2016 aikana neuvonantajana yhteensä 14 toteutuneessa M&A- ja kiinteistötransaktiossa.
Yrityskauppapuolella Advium toimi neuvonantajana mm. Suomen valtiolle, kun se myi 49,9% Patriasta norjalaiselle Kongsbergille ja Viking Malt Oy:lle, kun se osti kolme mallastamoa Carlsberg Groupilta. Kiinteistöjärjestelypuolella Advium toimi myyjän neuvonantajana muun muassa, kun Keskinäinen työeläkevakuutusyhtiö Varma myi 15 toimistokiinteistöä Tristan Capital Partnersin hallinnoimalle European Property Investors Special Opportunities 4 (EPISO 4) -rahastolle myytävän portfolion kauppahinnan ollessa noin 130 miljoonaa euroa. Edelleen Advium toimi tilikauden aikana neuvonantajana muun muassa Lähitapiola-ryhmälle, kun se myi 21.000 m2 kiinteistön Itäkeskuksessa Nordea Henkivakuutukselle.
Adviumin aktiivisuus kiinteistötransaktioissa noteerattiin, kun Advium säilytti markkinajohtajan aseman suurissa kiinteistökaupoissa ja valittiin jo kymmenennen kerran Suomen parhaaksi kiinteistöalalla toimivaksi investointipankiksi arvostetun Euromoney-lehden kyselyssä.
Corporate Finance -segmentin tulos
Adviumin liikevaihto vuonna 2016 oli 7,9 miljoonaa euroa, kun se vuotta aikaisemmin oli 7,0 miljoonaa euroa. Liikevoitto kasvoi 3,7 miljoonaan euroon edellisvuoden 3,4 miljoonasta eurosta. Segmentin henkilöstömäärä kokopäiväresursseina oli kauden lopussa 13 henkilöä.
Corporate Finance -toiminnalle on tyypillistä, että menestyspalkkioiden vaikutus laskutuksessa on huomattava, minkä takia segmentin tulos voi vaihdella merkittävästi vuosineljänneksittäin.
| Corporate Finance | 1-12/16 | 1-12/15 | Muutos % |
10- 12/16 |
10- 12/15 |
Muutos % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto, M€ | 7,9 | 7,0 | 12 % | 1,6 | 2,8 | -43 % |
| Liikevoitto, M€ | 3,7 | 3,4 | 9 % | 0,7 | 1,5 | -56 % |
| Kulu-tuotto -suhde, % | 52,7 | 51,8 | 2 % | 59,4 | 47,7 | 25 % |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina | 13 | 12 | 8 % | 13 | 12 | 8 % |
Sijoitukset
Sijoitukset -segmentin liiketoiminta muodostuu eQ-konsernin omasta taseesta tehdyistä pääomarahastosijoituksista.
Tilikauden aikana Sijoitukset -segmentin liikevoitto oli 1,9 miljoonaa euroa (1,8 miljoonaa euroa 1.1.- 31.12.2015). Kauden lopussa pääomarahastosijoitusten käypä arvo oli 19,2 miljoonaa euroa (22,5 M€ 31.12.2015) ja jäljellä olevien sijoitussitoumusten määrä 11,2 miljoonaa euroa (10,3 M€). Markkina-arvosta 69 % on sijoitettuna eQ:n itse hallinnoimiin pääomarahastoihin. Pääomarahastosijoitusten markkina-arvon ja sijoitussitoumusten jakaumat rahastoittain on esitetty taulukko-osiossa sivulla 20.
Sijoitusten pääomapalautukset kaudella olivat 4,3 miljoonaa euroa (6,5 M€ 1.1.-31.12.2015), voitonjako 2,5 miljoonaa euroa (2,5 M€) ja rahastojen pääomakutsut 2,4 miljoonaa euroa (2,1 M€). Sijoituksista saatu nettokassavirta kauden aikana oli 4,4 miljoonaa euroa (7,2 M€). Tilikauden aikana kirjatut tulosvaikutteiset arvonalennukset olivat 0,3 miljoonaa euroa (0,4 M€ 1.1.-31.12.2015). Sijoitukset -segmentin tulokseen sisältyvät konsernin sisäiset hallinnointipalkkiokulut olivat 0,3 miljoonaa euroa (0,3 M€).
Sijoitusten arvonmuutos kauden aikana käyvän arvon rahastossa ennen veroja oli -1,0 miljoonaa euroa (0,3 M€). Sijoitusten realisoitumattomat arvonmuutokset käyvän arvon rahastossa verojen jälkeen olivat kauden lopussa -0,1 miljoonaa euroa (0,7 M€ 31.12.2015). eQ:n oman sijoitustoiminnan tuotto toiminnan alusta alkaen on ollut 21 % p.a. (IRR).
eQ Oyj teki vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 3,0 miljoonan euron sijoitussitoumuksen eQ PE VIII North rahastoon. eQ PE VIII North -rahasto tekee sijoituksia pääomasijoitusrahastoihin, jotka sijoittavat listaamattomiin, pieniin ja keskisuuriin yhtiöihin Pohjois-Euroopassa.
eQ-konsernin oman sijoitustoiminnan tuotot tuloutuvat yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä vuoksi segmentin liikevaihto ja tulos voivat vaihdella merkittävästi. eQ tekee uusia sijoituksia vain eQ:n itse
| Sijoitukset | 1-12/16 | 1-12/15 | Muutos % |
10- 12/16 |
10- 12/15 |
Muutos % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto, M€ | 1,9 | 1,8 | 8 % | 0,6 | 0,4 | 64 % |
| Liikevoitto, M€ | 1,9 | 1,8 | 8 % | 0,6 | 0,4 | 64 % |
| Sijoitusten käypäarvo, M€ | 19,2 | 22,5 | -14 % | 19,2 | 22,5 | -14 % |
| Sijoitussitoumukset, M€ | 11,2 | 10,3 | 8 % | 11,2 | 10,3 | 8 % |
hallinnoimiin rahastoihin.
Tase ja vakavaraisuus
Konsernin taseen loppusumma tilikauden lopussa oli 76,2 miljoonaa euroa (80,9 miljoonaa euroa 31.12.2015). Kauden lopussa oma pääoma oli 64,5 miljoonaa euroa (70,0 M€). Oman pääoman määrään kaudella vaikutti kauden tulos 12,8 miljoonaa euroa, käyvän arvon rahaston muutos -0,8 miljoonaa euroa, osingonjako -11,0 miljoonaa euroa, pääomanpalautus sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta -7,3 miljoonaa euroa, uusien osakkeiden merkintä optio-oikeuksilla 0,3 miljoonaa euroa sekä omaan pääomaan kirjattu optio-ohjelman kulujaksotus 0,5 miljoonaa euroa. Tämän tiedotteen taulukko-osassa on tarkempi erittely oman pääoman muutoksista.
Rahavarojen määrä kauden lopussa oli 6,6 miljoonaa euroa (16,6 M€) ja likvidien sijoitusrahastosijoitusten määrä 10,0 miljoonaa euroa (5,0 M€). Rahoituksen saatavuuden turvaamiseksi konsernilla on lisäksi tarvittaessa käytettävissään 4,0 miljoonan euron luottolimiitti. Konsernilla ei ollut korollisia velkoja tilikauden lopussa (0,0 M€). Laskennallisesta verovelasta koostuva pitkäaikainen koroton velka kauden lopussa oli 0,4 miljoonaa euroa (0,6 M€) ja lyhytaikainen koroton velka oli 11,3 miljoonaa euroa (10,3 M€). eQ:n omavaraisuusaste oli 84,7 % (86,5 %).
Konserniin kuuluu sijoituspalvelutoimintaa harjoittava ja eQ Oyj:n kokonaan omistama tytäryhtiö eQ Varainhoito Oy. eQ Varainhoito Oy noudattaa sijoituspalveluyrityksenä ja eQ Oyj omistusyhteisönä Basel III/CRD IV -säännöksiä. Konsernin ydinvakavaraisuus (CET1) sekä omien varojen vakavaraisuussuhdeluku oli kauden lopussa 13,9 % (19,8 % 31.12.2015). Sääntelyn minimivaade omille varoille on 8 %. Konsernin vakavaraisuuslaskennan mukaiset omat varat olivat kauden lopussa 16,6 miljoonaa euroa (21,8 M€
31.12.2015) ja riskipainotetut erät yhteensä 119,3 miljoonaa euroa (110,1 M€). Yksityiskohtaiset tiedot vakavaraisuudesta on esitetty taulukko-osiossa.
Osakkeet ja osakepääoma
eQ Oyj:n osakkeiden lukumäärä kauden lopussa 31.12.2016 oli 36 977 198 kappaletta ja osakepääoma 11 383 873 euroa. Osakkeiden lukumäärä lisääntyi 200 000 osakkeella 31.8.2016 ja 50 000 osakkeella 30.11.2016 vuoden 2010 optio-oikeuksilla merkityillä osakkeilla. Uusien osakkeiden merkintähinta 31.8.2016 oli yhteensä 222 000,00 euroa ja 30.11.2016 yhteensä 55 500,00 euroa. Merkinnät kirjattiin kokonaisuudessaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
eQ Oyj:n osakkeen päätöskurssi 31.12.2016 oli 8,11 euroa (6,50 euroa 31.12.2015), joten yhtiön markkinaarvo tilikauden lopussa oli 299,9 miljoonaa euroa (238,7 M€). Osakkeita vaihdettiin tilikaudella Nasdaq Helsingissä yhteensä 7 224 258 kappaletta (8 743 651 kappaletta 1.1.-31.12.2015).
Omat osakkeet
eQ Oyj:n hallussa ei ollut kauden lopussa 31.12.2016 omia osakkeita.
Osakkeenomistajat
eQ Oyj julkisti 4.7.2016 liputusilmoituksen, jossa Mandatum Henkivakuutusosakeyhtiö ilmoitti myyneensä osakkeita siten, että sen omistusosuus alitti 5 prosentin liputusrajan. Lisäksi eQ Oyj julkisti 4.7.2016 liputusilmoituksen, jossa Anchor Oy Ab ilmoitti hankkineensa osakkeita siten, että sen omistusosuus ylitti 5 prosentin liputusrajan.
eQ Oyj julkisti 31.8.2016 liputusilmoituksen, jossa Anchor Oy Ab ilmoitti merkinneensä eQ Oyj:n uusia osakkeita optio-oikeuksilla siten, että sen omistusosuus ylitti 10 prosentin liputusrajan.
Kymmenen suurinta osakkeenomistajaa 31.12.2016
| Osakkeet | Osuus osakkeista, % | ||
|---|---|---|---|
| 1 | Fennogens Investments S.A. | 6 973 137 | 18,86 |
| 2 | Chilla Capital S.A. | 5 322 635 | 14,39 |
| 3 | Anchor Oy Ab | 3 783 677 | 10,23 |
| 4 | Umo Capital Oy | 3 779 286 | 10,22 |
| 5 | Teamet Oy | 3 700 000 | 10,01 |
| 6 | Oy Cevante Ab | 1 419 063 | 3,84 |
| 7 | Fazer Jan Peter | 1 360 709 | 3,68 |
| 8 | Linnalex Ab | 681 652 | 1,84 |
| 9 | Lavventura Oy | 550 000 | 1,49 |
| 10 | Pinomonte Ab | 529 981 | 1,43 |
| 10 suurinta omistajaa yhteensä | 28 100 140 | 75,99 | |
| Hallintarekisteröityjä | 240 902 | 0,65 | |
| Muut osakkeet | 8 636 156 | 23,36 | |
| Yhteensä | 36 977 198 | 100,00 |
eQ Oyj:llä oli 4 668 osakkeenomistajaa 31.12.2016 (4 432 omistajaa 31.12.2015).
Optio-ohjelmat
eQ Oyj:llä oli kauden lopussa voimassa kaksi optio-ohjelmaa. Optio-ohjelmat ovat tarkoitettu osaksi konsernin avainhenkilöiden sitouttamisjärjestelmää.
Optio-ohjelma 2010
Kauden lopussa optioita on myönnetty optio-ohjelmasta 2010 yhteensä 1 700 000 kappaletta. Myönnetyistä optioista yhteensä 620 000 kappaletta on käytetty kauden loppuun mennessä. Ulkona olevien optioiden lukumäärä kauden lopussa oli 1 080 000 kappaletta. Vuoden 2010 optio-ohjelman optioita ei ole enää edelleen jaettavissa. Optio-ohjelman 2010 optiot on listattu Nasdaq Helsingin pörssilistalla. Optio-ohjelman ehdot on julkaistu pörssitiedotteella 18.8.2010 ja ne löytyvät kokonaisuudessaan yhtiön kotisivuilta osoitteesta www.eQ.fi.
Optio-ohjelma 2015
Kauden lopussa optioita on myönnetty optio-ohjelmasta 2015 yhteensä 1 575 000 kappaletta. eQ:lle palautui tilikauden aikana 200 000 optiota työsuhteiden päättymisen johdosta. Kauden lopussa vuoden 2015 optioohjelman optioita oli edelleen jaettavissa yhteensä 425 000 kappaletta. Optio-ohjelman ehdot on julkaistu pörssitiedotteella 5.11.2015 ja ne löytyvät kokonaisuudessaan yhtiön kotisivuilta osoitteesta www.eQ.fi.
Yhtiökokouksen päätökset
eQ Oyj:n varsinainen yhtiökokous, joka pidettiin keskiviikkona 30. maaliskuuta 2016 Helsingissä, teki päätöksen seuraavista asioista.
Tilinpäätöksen vahvistaminen
eQ Oyj:n varsinainen yhtiökokous vahvisti yhtiön tilinpäätöksen, sisältäen konsernitilinpäätöksen, toimintakertomuksen ja tilintarkastuskertomuksen vuodelta 2015.
Taseen osoittaman tuloksen käsitteleminen sekä varojen jakaminen sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta
Yhtiökokous vahvisti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että osinkoa jaetaan 0,30 euroa osakkeelta ja pääomanpalautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta 0,20 euroa osakkeelta. Osinko ja pääomanpalautus maksettiin osakkeenomistajalle, joka täsmäytyspäivänä 1.4.2016 oli merkittynä Euroclear Finland Oy:n pitämään yhtiön osakasluetteloon. Osingon ja pääomanpalautuksen maksupäivä oli 8.4.2016.
Vastuuvapaus hallitukselle ja toimitusjohtajalle
Yhtiökokous myönsi vastuuvapauden hallituksen jäsenille ja toimitusjohtajalle.
Hallituksen jäsenten lukumäärän ja jäsenten valitseminen sekä hallituksen jäsenten palkkiot
Yhtiökokouksen päätöksen mukaan eQ Oyj:n hallitukseen valitaan viisi jäsentä ja jäseniksi valittiin uudelleen Nicolas Berner, Georg Ehrnrooth, Annika Poutiainen sekä Jussi Seppälä ja uutena jäsenenä Timo Kokkila toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä. Yhtiökokous päätti, että hallituksen jäsenille maksetaan palkkioita seuraavasti: hallituksen puheenjohtajalle 3 300 euroa ja jäsenille 1 800 euroa kuukaudessa. Lisäksi hallituksen jäsenille maksetaan 300 euron suuruinen kokouspalkkio kustakin hallituksen kokouksesta, johon he osallistuvat ja matkustus- ja majoituskustannukset korvataan yhtiön kulukorvauskäytännön mukaan. Kokouksessaan heti yhtiökokouksen jälkeen hallitus valitsi Georg Ehrnroothin hallituksen puheenjohtajaksi.
Tilintarkastajat ja tilintarkastajien palkkiot
Yhtiökokous päätti, että yhtiön tilintarkastajaksi valitaan KHT yhteisö KPMG Oy Ab. Tilintarkastusyhteisön nimeämänä vastuunalaisena tilintarkastajana toimii KHT Raija-Leena Hankonen. Tilintarkastajalle päätettiin maksaa palkkio yhtiön hyväksymän laskun perusteella.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään omien osakkeiden hankkimisesta
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhtiön omien osakkeiden hankkimisesta yhdessä tai useammassa erässä seuraavin ehdoin: Hallitus valtuutettiin päättämään enintään 1 000 000 oman osakkeen hankkimisesta, mikä vastasi noin 2,72 prosenttia yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä kokouskutsun päivämääränä. Osakkeet hankitaan yhtiön vapaaseen omaan pääomaan kuuluvilla varoilla, jolloin hankinnat vähentävät voitonjakoon käytettävissä olevia varoja. Osakkeita voidaan hankkia muutoin kuin osakkeenomistajien omistamien osakkeiden suhteessa yhtiön vapaalla omalla pääomalla osakkeille hankintapäivänä Nasdaq Helsinki Oy:n järjestämässä julkisessa kaupankäynnissä muodostuvaan tai sitä alhaisempaan hintaan.
Osakkeita voidaan hankkia yhtiön pääomarakenteen kehittämiseksi, käytettäväksi mahdollisten yrityskauppojen tai -järjestelyjen rahoittamisessa tai muiden liiketoimintaan kuuluvien järjestelyjen rahoittamisessa tai toteuttamisessa tai osana yhtiön kannustinohjelmaa. Osakkeet voidaan edellä mainittujen tarkoitusten toteuttamiseksi pitää yhtiöllä, luovuttaa tai mitätöidä. Hallitus päättää muista omien osakkeiden hankkimiseen liittyvistä seikoista. Valtuutus kumoaa aiemmat omien osakkeiden hankkimisvaltuutukset ja on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä.
Hallituksen valtuuttaminen päättämään osakeannista sekä osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta
Yhtiökokous valtuutti hallituksen päättämään yhteensä enintään 5 000 000 osakkeen antamisesta yhdessä tai useammassa erässä osakeannilla ja/tai antamalla osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:ssä tarkoitettuja osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia. Määrä vastasi noin 13,61 prosenttia yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä kokouskutsun päivämääränä.
Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen tai -järjestelyjen rahoittamiseen ja toteuttamiseen, yhtiön taseen ja rahoitusaseman vahvistamiseen, yhtiön kannustinohjelmien toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n mukaisten erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien osakkeiden tai osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien saajat ja maksettavan vastikkeen määrä. Valtuutus sisältää siten myös oikeuden antaa osakkeita tai erityisiä oikeuksia suunnatusti eli osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen laissa määritellyin edellytyksin. Osakeanti voi osakeyhtiölaissa mainituin edellytyksin olla myös maksuton. Valtuutus kumoaa aiemmat antivaltuutukset ja on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä.
Henkilöstö ja organisaatio
Konsernin henkilöstömäärä kokopäiväresursseina kauden lopussa oli 80 henkilöä (76 henkilöä 31.12.2015). Henkilöstömäärä kokopäiväresursseina Varainhoito -segmentissä oli 62 henkilöä (58) ja Corporate Finance segmentissä 13 (12). Konsernihallinnon henkilöstömäärä oli 5 (6).
eQ-konsernin henkilöstön kokonaispalkat kauden aikana olivat 14,6 miljoonaa euroa (12,7 miljoonaa euroa 1.1.-31.12.2015). Palkkakustannusta edellisvuoteen verrattuna nostivat tulossidonnaiset palkkiot sekä uuden 2015 optio-ohjelman kulujaksotus 0,5 miljoonaa euroa.
Merkittävät riskit ja lähiajan epävarmuustekijät
Konsernin merkittävin yksittäinen riski on liiketoiminnan tuottojen riippuvuus ulkoisen toimintaympäristön muutoksista. Varainhoito -segmentin tulokseen vaikuttaa hallinnoitavien varojen kehitys, joka on riippuvainen pääomamarkkinoiden kehityksestä. Tuloskehitykseen vaikuttaa myös sijoitustoiminnan menestykseen sidottujen tuottosidonnaisten palkkiotuottojen toteutuminen. Toisaalta pääomarahastojen hallinnointipalkkiot perustuvat pitkäaikaisiin sopimuksiin, jotka tuovat tasaista kassavirtaa.
Corporate Finance -segmentin tulokseen vaikuttaa merkittävästi menestyspalkkiot, jotka ovat riippuvaisia yritys- ja kiinteistökauppojen määrästä. Nämä vaihtelevat merkittävästi vuoden sisällä sekä suhdanteiden mukaisesti.
eQ-konsernin omaan sijoitustoimintaan liittyvät riskit ovat markkinariski, valuuttariski ja maksuvalmiusriski. Mainituista riskeistä markkinariskillä on suurin vaikutus sijoituksiin. Konsernin omat sijoitukset ovat varsin hyvin hajautettuja eli yksittäisen rahaston yksittäiseen yhtiöön tekemän sijoituksen vaikutus sijoitusten tuottoon on usein pieni. eQ-konsernin oman sijoitustoiminnan tuotot tuloutuvat yhtiöstä riippumattomista tekijöistä eri vuosineljänneksille riippuen pääomarahastoissa tapahtuvista irtaantumisista. Sijoitustoiminnan tuotot saattavat vaihdella merkittävästi vuosineljänneksittäin.
Voitonjakoehdotus
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2016 olivat yhteensä 46 855 703,04 euroa, josta voittovaroja 13 848 921,38 euroa ja jakokelpoisia varoja sijoitetun vapaan oman pääoman rahastossa 33 006 781,66 euroa.
Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että osinkoa jaetaan 0,35 euroa osaketta kohden. Esitystä vastaava osinko laskettuna tilinpäätöshetken osakemäärällä on yhteensä 12 942 019,30 euroa. Lisäksi hallitus esittää yhtiökokoukselle, että pääomanpalautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta jaetaan 0,15 euroa osaketta kohden. Esitystä vastaava pääomanpalautus laskettuna tilinpäätöshetken osakemäärällä on yhteensä 5 546 579,70 euroa. Osinko ja pääomanpalautus maksetaan sille, joka on merkitty täsmäytyspäivänä 31.3.2017 osakkeenomistajaksi Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään eQ Oyj:n osakasluetteloon. Hallitus esittää osingon ja pääomanpalautuksen maksupäiväksi 7.4.2017.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Ehdotettu osingonjako ja pääomanpalautus eivät hallituksen näkemyksen mukaan vaaranna yhtiön maksukykyä.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
eQ Oyj siirtyi 2.1.2017 Nasdaq Helsinki pörssin vuosittaisessa markkina-arvoluokittelussa pienten yhtiöiden luokasta keskisuuriin pörssiyhtiöihin.
eQ PE IX US -pääomarahaston ensimmäinen sulkeminen toteutettiin 27.1.2017 45,3 miljoonan Yhdysvaltain dollarin kokoisena. eQ Oyj teki 1,0 miljoonan Yhdysvaltain dollarin sijoitussitoumuksen rahastoon.
eQ Oyj:n osakkeenomistajat, joilla on yhteensä yli 60 % yhtiön osakkeista ja äänimäärästä ovat tehneet ehdotuksen 29.3.2017 pidettävälle varsinaiselle yhtiökokoukselle koskien hallituksen jäsenmäärää, hallituksen jäsenten palkkioita ja kulujen korvausperusteita sekä hallituksen jäsenten valitsemista. Osakkeenomistajat ehdottavat, että hallitukseen valittaisiin uudelleen Nicolas Berner, Georg Ehrnrooth, Annika Poutiainen sekä Timo Kokkila ja uutena jäsenenä Carl Haglund toimikaudeksi, joka päättyy seuraavan varsinaisen yhtiökokouksen päättyessä.
Näkymät
Varainhoitoliiketoiminta kasvoi vuonna 2016 hyvin, mikä antaa erinomaiset lähtökohdat vuodelle 2017. Ennakoimme Varainhoito -segmentin nettoliikevaihdon ja liikevoiton kasvavan vuonna 2017. Tiedonantopolitiikkamme mukaisesti emme anna tulosohjausta Corporate Finance- ja Sijoitukset segmenteistä. Molempien segmenttien tulokset ovat paljolti riippuvaisia yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä takia liiketulos voi vaihdella merkittävästi ja on vaikeasti ennakoitavissa.
eQ Oyj Hallitus
TAULUKKO-OSIO
Laadintaperiaatteet
Tilinpäätöstiedote on laadittu EU:n hyväksymiä kansainvälisiä tilinpäätösstandardeja (IFRS) ja IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardia noudattaen. Yhtiö on ottanut tilikauden alusta käyttöön tiettyjä uusia tai uudistettuja IFRS -standardeja ja IFRIC tulkintoja. Näiden uusien ja uudistettujen normien käyttöönotolla ei ole kuitenkaan ollut merkittävää vaikutusta raportoituihin lukuihin. Muilta osin on noudatettu samoja laskentaperiaatteita kuin tilinpäätöksessä 2015. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja niiden kaavat ovat ennallaan ja ne on esitetty tilinpäätöksessä 2015.
eQ-konsernin oman pääomarahastosijoitustoiminnan tuotot tuloutuvat yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä takia myytävissä olevien rahoitusvarojen nettotuotot voivat vaihdella merkittävästi.
Tässä tiedotteessa esitetyt tilinpäätösluvut perustuvat yhtiön tilintarkastettuun tilinpäätökseen. Tilintarkastuskertomus on annettu 2.2.2017.
KONSERNIN TULOSLASKELMA, 1 000 EUR
| 1–12/16 | 1–12/15 | 10–12/16 | 10–12/15 | |
|---|---|---|---|---|
| Palkkiotuotot | 33 434 | 28 704 | 8 633 | 8 392 |
| Valuuttatoiminnan nettotuotot | - | -16 | - | 4 |
| Korkotuotot | 4 | 2 | 2 | 0 |
| Myytävissä olevien rahoitusvarojen nettotuotot | 2 194 | 2 061 | 669 | 437 |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 35 633 | 30 752 | 9 304 | 8 834 |
| Palkkiokulut | -213 | -232 | -62 | -51 |
| Korkokulut | -1 | 0 | -1 | 0 |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 35 418 | 30 520 | 9 241 | 8 782 |
| Hallintokulut | ||||
| Henkilöstökulut | -14 572 | -12 661 | -3 902 | -3 701 |
| Muut hallintokulut | -2 012 | -1 936 | -566 | -621 |
| Poistot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä | -644 | -742 | -143 | -188 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1 914 | -1 956 | -463 | -547 |
| Muiden rahoitusvarojen arvonalentumistappiot | -50 | - | - | - |
| LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 16 227 | 13 225 | 4 166 | 3 725 |
| TULOS ENNEN VEROJA | 16 227 | 13 225 | 4 166 | 3 725 |
| Tuloverot | -3 395 | -2 755 | -877 | -793 |
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | 12 832 | 10 470 | 3 289 | 2 932 |
KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA
| 1–12/16 | 1–12/15 | 10–12/16 | 10–12/15 | |
|---|---|---|---|---|
| Muut laajan tuloksen erät: | ||||
| Erät, jotka saatetaan myöhemmin siirtää | ||||
| tulosvaikutteisiksi: | ||||
| Myytävissä olevat rahoitusvarat, netto | -761 | 226 | -6 | -4 |
| Muuntoerot | - | -14 | - | -32 |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -761 | 211 | -6 | -35 |
| TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | 12 071 | 10 681 | 3 283 | 2 897 |
| Tilikauden voiton jakautuminen: | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 12 832 | 10 470 | 3 289 | 2 932 |
| Määräysvallattomille omistajille | - | - | - | - |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | ||||
| Emoyhtiön omistajille | 12 071 | 10 681 | 3 283 | 2 897 |
| Määräysvallattomille omistajille | - | - | - | - |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | ||||
| laskettu osakekohtainen tulos: | ||||
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, EUR | 0,35 | 0,29 | 0,09 | 0,08 |
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, | ||||
| laimennusvaikutuksella oikaistu, EUR | 0,33 | 0,28 | 0,08 | 0,08 |
KONSERNIN TASE, 1 000 EUR
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| VARAT | ||
| Käteiset varat | 47 | 53 |
| Saamiset luottolaitoksilta | 6 579 | 16 571 |
| Myytävissä olevat rahoitusvarat | ||
| Rahoitusarvopaperit | 10 076 | 5 042 |
| Pääomarahastosijoitukset | 19 209 | 22 456 |
| Aineettomat hyödykkeet | 29 455 | 29 960 |
| Aineelliset hyödykkeet | 368 | 393 |
| Muut varat | 8 946 | 5 070 |
| Siirtosaamiset ja maksetut ennakot | 1 006 | 860 |
| Tuloverosaamiset | 254 | 271 |
| Laskennalliset verosaamiset | 237 | 220 |
| VARAT YHTEENSÄ | 76 177 | 80 896 |
| VELAT JA OMA PÄÄOMA | ||
| VELAT | ||
| Muut velat | 3 369 | 2 874 |
| Siirtovelat ja saadut ennakot Tuloverovelat |
7 607 316 |
6 099 1 284 |
| Laskennalliset verovelat | 374 | 637 |
| VELAT YHTEENSÄ | 11 666 | 10 895 |
| OMA PÄÄOMA | ||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma: | ||
| Osakepääoma | 11 384 | 11 384 |
| Käyvän arvon rahasto | -61 | 700 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 34 861 | 41 929 |
| Voittovarat | 5 495 | 5 518 |
| Tilikauden voitto (tappio) | 12 832 | 10 470 |
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 64 511 | 70 001 |
| VELAT JA OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 76 177 | 80 896 |
KONSERNIN RAHAVIRTALASKELMA, 1 000 EUR
| 1-12/2016 | 1-12/2015 | |
|---|---|---|
| LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | ||
| Liikevoitto | 16 227 | 13 225 |
| Poistot ja arvonalentumiset | 999 | 1 170 |
| Korkotuotot ja -kulut | -3 | -2 |
| Liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa | 525 | 188 |
| Myytävissä olevat sijoitukset - pääomarahastot | 1 886 | 3 667 |
| Käyttöpääoman muutos | ||
| Liikesaamiset, lisäys (-) / vähennys (+) | -3 752 | 978 |
| Korottomat velat, lisäys (+) / vähennys (-) | 738 | 652 |
| Käyttöpääoman muutos yhteensä | -3 013 | 1 630 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 16 620 | 19 878 |
| Saadut korot | 4 | 2 |
| Maksetut korot | -1 | 0 |
| Verot | -3 422 | -1 979 |
| LIIKETOIMINNAN RAHAVIRTA | 13 202 | 17 902 |
| INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | ||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -113 | -198 |
| Investoinnit muihin sijoituksiin - likvidit sijoitusrahastot | -5 000 | - |
| INVESTOINTIEN RAHAVIRTA | -5 113 | -198 |
| RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | ||
| Maksetut osingot/pääomanpalautukset | -18 364 | -18 364 |
| Osakeannista saadut maksut | 278 | - |
| RAHOITUKSEN RAHAVIRTA | -18 086 | -18 364 |
| RAHAVAROJEN LISÄYS/VÄHENNYS | -9 998 | -659 |
| Rahavarat 1.1. | 16 623 | 17 283 |
| Rahavarat 31.12. | 6 626 | 16 623 |
LASKELMA KONSERNIN OMAN PÄÄOMAN MUUTOKSISTA, 1 000 EUR
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Osake pääoma |
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto |
Käyvän arvon rahasto |
Muunto erot |
Voitto varat |
Yht. | Oma pääoma yht. |
|
| Oma pääoma 1.1.2015 | 11 384 | 52 947 | 475 | 14 | 12 649 | 77 469 | 77 469 |
| Tilikauden voitto (tappio) Muut laajan tuloksen erät |
10 470 | 10 470 | 10 470 | ||||
| Myytävissä olevat rah.varat | 226 | 226 | 226 | ||||
| Muuntoerot | -14 | -14 | -14 | ||||
| Laaja tulos yhteensä | 226 | -14 | 10 470 | 10 681 | 10 681 | ||
| Osingon/po-pal. jako | -11 018 | -7 345 | -18 364 | -18 364 | |||
| Myönnetyt optiot | 159 | 159 | 159 | ||||
| Muut muutokset | 55 | 55 | 55 | ||||
| Oma pääoma 31.12.2015 | 11 384 | 41 929 | 700 | 0 | 15 988 | 70 001 | 70 001 |
| Oma pääoma 1.1.2016 | 11 384 | 41 929 | 700 | 0 | 15 988 | 70 001 | 70 001 |
| Tilikauden voitto (tappio) Muut laajan tuloksen erät |
12 832 | 12 832 | 12 832 | ||||
| Myytävissä olevat rah.varat | -761 | -761 | -761 | ||||
| Laaja tulos yhteensä | -761 | 0 | 12 832 | 12 071 | 12 071 | ||
| Osingon/po-pal. jako | -7 345 | -11 018 | -18 364 | -18 364 | |||
| Osakeanti | 278 | 278 | 278 | ||||
| Myönnetyt optiot | 525 | 525 | 525 | ||||
| Oma pääoma 31.12.2016 | 11 384 | 34 861 | -61 | 0 | 18 326 | 64 511 | 64 511 |
PALKKIOTUOTOT KONSERNI, 1 000 EUR
| 1–12/16 | 1–12/15 | 10–12/16 | 10–12/15 | |
|---|---|---|---|---|
| Varainhoidon palkkiot | ||||
| Perinteisen varainhoidon hallinnointipalkkiot | 7 732 | 8 976 | 2 051 | 2 080 |
| Kiinteistö- ja Private Equity hallinnointipalkkiot | 13 545 | 8 431 | 3 734 | 2 410 |
| Muut palkkiotuotot | 344 | 1 033 | 85 | 200 |
| Tuottosidonnaiset palkkiot | 3 909 | 3 235 | 1 155 | 868 |
| Yhteensä | 25 530 | 21 675 | 7 025 | 5 559 |
| Corporate Finance palkkiot | 7 905 | 7 029 | 1 608 | 2 833 |
| Palkkiotuotot yhteensä | 33 434 | 28 704 | 8 633 | 8 392 |
RAHOITUSVAROJEN JA VELKOJEN KÄYVÄT ARVOT, 1 000 EUR
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Käypä | Kirjan- | Käypä | Kirjan | ||
| arvo | pitoarvo | arvo | pitoarvo | ||
| Rahoitusvarat | |||||
| Myytävissä olevat rahoitusvarat | |||||
| Pääomarahastosijoitukset | 19 209 | 19 209 | 22 456 | 22 456 | |
| Rahoitusarvopaperit | 10 076 | 10 076 | 5 042 | 5 042 | |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 517 | 1 517 | 1 427 | 1 427 | |
| Rahavarat | 6 626 | 6 626 | 16 623 | 16 623 | |
| Yhteensä | 37 429 | 37 429 | 45 549 | 45 549 | |
| Rahoitusvelat | |||||
| Ostovelat ja muut velat | 643 | 643 | 428 | 428 | |
| Yhteensä | 643 | 643 | 428 | 428 |
Taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot ja kirjanpitoarvot tase-erittäin. Käypien arvojen arviointiperiaatteet esitetään tilinpäätösperiaatteissa. Myyntisaamisten ja ostovelkojen alkuperäinen kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää arvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen saamisten ja velkojen maturiteetti huomioon ottaen.
Käyvän arvon hierarkia käypään arvoon arvostetuista rahoitusvaroista
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| Taso 1 | Taso 3 | Taso 1 | Taso 3 | |
| Myytävissä olevat rahoitusvarat | ||||
| Pääomarahastosijoitukset | - | 19 209 | - | 22 456 |
| Rahoitusarvopaperit | 10 076 | - | 5 042 | - |
| Yhteensä | 10 076 | 19 209 | 5 042 | 22 456 |
Tason 3 täsmäytyslaskelma - Myytävissä olevat rahoitusvarat:
| 1-12/2016 | Pääomarahasto |
|---|---|
| sijoitukset | |
| Alkusaldo 1.1.2016 | 22 456 |
| Kutsut | 2 414 |
| Palautukset | -4 328 |
| Arvonalennustappio | -305 |
| Käyvän arvon muutos | -1 028 |
| Loppusaldo 31.12.2016 | 19 209 |
| 1-12/2015 | Pääomarahasto |
|---|---|
| sijoitukset | |
| Alkusaldo 1.1.2015 | 27 260 |
| Kutsut | 2 131 |
| Palautukset | -6 464 |
| Arvonalennustappio | -428 |
| Käyvän arvon muutos | 300 |
| Myynnit | -343 |
| Loppusaldo 31.12.2015 | 22 456 |
Taso 1 sisältää rahoitusvarat, joiden arvo määräytyy likvideiltä markkinoilta saatavien noteerausten perusteella. Likvidiksi markkinaksi katsotaan sellainen markkina, josta hinnat ovat saatavilla helposti ja riittävän säännöllisesti.
Tason 3 instrumenttien käyvät arvot perustuvat pääomarahaston hallintayhtiön ilmoittamaan rahaston arvoon ja niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä arvostusmalleissa. Pääomarahastosijoitukset arvostetaan yleisesti alalla vallitsevan käytännön, International Private Equity and Venture Capital Guidelines mukaisesti. Pääomarahastosijoitusten arvonalennustappiot perustuvat johdon harkintaan tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa kuvatulla tavalla. Päättyneen kauden aikana ei tapahtunut siirtoja käypien arvojen hierarkian tasojen välillä.
PÄÄOMARAHASTOSIJOITUKSET, 1 000 EUR
| Markkina-arvo | Hankintameno | Realisoitumaton arvonmuutos* |
||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 31.12.16 | 31.12.15 | 31.12.16 | 31.12.15 | 31.12.16 | 31.12.15 | |
| eQ:n itse hallinnoimat rahastot: | ||||||
| Rahastojen rahastot: | ||||||
| eQ PE VIII North LP | 182 | - | 208 | - | -26 | - |
| eQ PE VII US LP | 219 | 192 | 269 | 186 | -50 | 6 |
| eQ PE VI North LP | 818 | 364 | 909 | 419 | -91 | -55 |
| Amanda V East LP | 2 730 | 2 007 | 3 187 | 2 503 | -457 | -496 |
| Amanda IV West LP | 3 020 | 3 585 | 2 515 | 2 979 | 505 | 607 |
| Amanda III Eastern PE LP | 6 115 | 6 993 | 5 748 | 6 189 | 368 | 803 |
| Eur Fund Inv. LP (EFI II) | 197 | 257 | 337 | 351 | -140 | -94 |
| Yhteensä | 13 281 | 13 399 | 13 172 | 12 627 | 110 | 772 |
| Muiden hallinnoimat rahastot: | ||||||
| Large buyout -rahastot | 2 945 | 5 474 | 2 907 | 4 942 | 38 | 532 |
| Midmarket -rahastot | 1 879 | 2 234 | 2 195 | 2 698 | -315 | -465 |
| Venture -rahastot | 1 104 | 1 349 | 1 066 | 1 292 | 37 | 58 |
| Yhteensä | 19 209 | 22 456 | 19 340 | 21 558 | -131 | 897 |
*Realisoitumaton arvonmuutos ennen veroja
PÄÄOMARAHASTOSIJOITUSTEN JÄLJELLÄ OLEVAT SIJOITUSSITOUMUKSET, 1 000 EUR
| Sijoitussitoumus | ||
|---|---|---|
| 31.12.16 | 31.12.15 | |
| eQ:n itse hallinnoimat rahastot: | ||
| Rahastojen rahastot: | ||
| eQ PE VIII North LP | 2 792 | - |
| eQ PE VII US LP | 2 558 | 2 563 |
| eQ PE VI North LP | 1 860 | 2 432 |
| Amanda V East LP | 1 460 | 2 170 |
| Amanda IV West LP | 603 | 646 |
| Amanda III Eastern PE LP | 316 | 744 |
| Eur Fund Inv. LP (EFI II) | 35 | 35 |
| Yhteensä | 9 624 | 8 590 |
| Muiden hallinnoimat rahastot: | ||
| Large buyout -rahastot | 224 | 355 |
| Midmarket -rahastot | 1 217 | 1 255 |
| Venture -rahastot | 115 | 115 |
| Yhteensä | 11 180 | 10 316 |
PÄÄOMARAHASTOSIJOITUSTEN MARKKINA-ARVO PERUSTAMISVUODEN MUKAAN, 1 000 EUR
| 31.12.16 | 31.12.15 | |
|---|---|---|
| -2000 | 530 | 691 |
| 2001-2005 | 1 527 | 2 188 |
| 2006-2010 | 15 934 | 19 021 |
| 2011- | 1 219 | 556 |
| Yhteensä | 19 209 | 22 456 |
PÄÄOMARAHASTOSIJOITUSTEN JÄLJELLÄ OLEVAT SIJOITUSSITOUMUKSET PERUSTAMISVUODEN MUKAAN, 1 000 EUR
| 31.12.16 | 31.12.15 | |
|---|---|---|
| -2000 | 115 | 115 |
| 2001-2005 | 742 | 818 |
| 2006-2010 | 3 113 | 4 388 |
| 2011- | 7 210 | 4 995 |
| Yhteensä | 11 180 | 10 316 |
SEGMENTTI-INFORMAATIO, 1 000 EUR
| 1-12/16 | Varain- | Corporate | Sijoi- | Elimi- | Konserni | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| hoito | Finance | tukset | Muut | noinnit | yhteensä | |
| Palkkiotuotot | 25 530 | 7 905 | - | - | 33 434 | |
| Toisilta segmenteiltä | 300 | - | - | - | -300 | - |
| Valuuttatoiminnan nettotuotot | - | - | - | - | - | |
| Korkotuotot | - | - | - | 4 | 4 | |
| Myytävissä olevien rah.varojen nettotuot. | - | - | 2 194 | - | 2 194 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | - | - | - | - | - | |
| Toisilta segmenteiltä | - | - | - | 77 | -77 | - |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 25 830 | 7 905 | 2 194 | 81 | -377 | 35 633 |
| Palkkiokulut | -203 | - | - | -10 | -213 | |
| Toisille segmenteille | - | - | -300 | - | 300 | - |
| Korkokulut | - | - | - | -1 | -1 | |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 25 626 | 7 905 | 1 894 | 70 | -77 | 35 418 |
| Hallintokulut | ||||||
| Henkilöstökulut | -10 192 | -3 513 | - | -868 | -14 572 | |
| Muut hallintokulut | -1 517 | -348 | - | -223 | 77 | -2 012 |
| Poistot aineell. ja aineettomista hyöd. | -592 | -24 | - | -28 | -644 | |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1 287 | -283 | - | -343 | -1 914 | |
| Muiden rahoitusvar. arvonalentumistappiot | - | -50 | - | - | -50 | |
| LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 12 039 | 3 686 | 1 894 | -1 392 | 0 | 16 227 |
| Tuloverot | -3 395 | -3 395 | ||||
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | -4 787 | 12 832 |
| 1-12/15 | Varain- | Corporate | Sijoi- | Elimi- | Konserni | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| hoito | Finance | tukset | Muut | noinnit | yhteensä | |
| Palkkiotuotot | 21 675 | 7 029 | - | - | 28 704 | |
| Toisilta segmenteiltä | 300 | - | - | - | -300 | 0 |
| Valuuttatoiminnan nettotuotot | -15 | - | - | 0 | -15 | |
| Korkotuotot | - | - | - | 2 | 2 | |
| Myytävissä olevien rah.varojen nettotuot. | - | - | 2 061 | 0 | 2 061 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | - | - | - | - | 0 | |
| Toisilta segmenteiltä | - | - | - | 77 | -77 | 0 |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 21 960 | 7 029 | 2 061 | 79 | -377 | 30 752 |
| Palkkiokulut | -220 | - | - | -12 | -232 | |
| Toisille segmenteille | - | - | -300 | - | 300 | - |
| Korkokulut | - | - | - | 0 | 0 | |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 21 740 | 7 029 | 1 761 | 67 | 30 520 |
| 1-12/15 | Varain- hoito |
Corporate Finance |
Sijoi- tukset |
Muut | Elimi- noinnit |
Konserni yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hallintokulut | ||||||
| Henkilöstökulut | -8 668 | -3 017 | - | -976 | -12 661 | |
| Muut hallintokulut | -1 417 | -303 | - | -293 | 77 | -1 936 |
| Poistot aineell. ja aineettomista hyöd. | -686 | -24 | - | -32 | -742 | |
| Liiketoiminnan muut kulut | -1 323 | -294 | - | -339 | -1 956 | |
| LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 9 647 | 3 391 | 1 761 | -1 573 | 0 | 13 225 |
| Tuloverot | -2 755 | -2 755 | ||||
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | -4 328 | 10 470 |
| 10-12/16 | Varain- | Corporate | Sijoi- | Elimi- | Konserni | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| hoito | Finance | tukset | Muut | noinnit | yhteensä | |
| Palkkiotuotot | 7 025 | 1 608 | - | - | 8 633 | |
| Toisilta segmenteiltä | 75 | - | - | - | -75 | - |
| Valuuttatoiminnan nettotuotot | - | - | - | - | - | |
| Korkotuotot | - | - | - | 2 | 2 | |
| Myytävissä olevien rah.varojen nettotuot. | - | - | 669 | - | 669 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | - | - | - | - | - | |
| Toisilta segmenteiltä | - | - | - | 19 | -19 | - |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 7 100 | 1 608 | 669 | 21 | -94 | 9 304 |
| Palkkiokulut | -60 | - | - | -2 | -62 | |
| Toisille segmenteille | - | - | -75 | - | 75 | - |
| Korkokulut | - | - | - | -1 | -1 | |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 7 040 | 1 608 | 594 | 19 | -19 | 9 241 |
| Hallintokulut | ||||||
| Henkilöstökulut | -2 856 | -783 | - | -263 | -3 902 | |
| Muut hallintokulut | -458 | -88 | - | -39 | 19 | -566 |
| Poistot aineell. ja aineettomista hyöd. | -130 | -7 | - | -6 | -143 | |
| Liiketoiminnan muut kulut | -309 | -77 | - | -77 | -463 | |
| LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 3 287 | 653 | 594 | -367 | 0 | 4 166 |
| Tuloverot | -877 | -877 | ||||
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | -1 244 | 3 289 |
| 10-12/15 | Varain- | Corporate | Sijoi- | Elimi- | Konserni | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| hoito | Finance | tukset | Muut | noinnit | yhteensä | |
| Palkkiotuotot | 5 559 | 2 833 | - | - | 8 392 | |
| Toisilta segmenteiltä | 75 | - | - | - | -75 | 0 |
| Valuuttatoiminnan nettotuotot | 4 | - | - | 0 | 4 | |
| Korkotuotot | - | - | - | 0 | 0 | |
| Myytävissä olevien rah.varojen nettotuot. | - | - | 437 | 0 | 437 | |
| Liiketoiminnan muut tuotot | - | - | - | - | - | |
| Toisilta segmenteiltä | - | - | - | 19 | -19 | - |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 5 638 | 2 833 | 437 | 19 | -94 | 8 833 |
| Palkkiokulut | -48 | - | - | -3 | -51 | |
| Toisille segmenteille | - | - | -75 | - | 75 | - |
| Korkokulut | - | - | - | 0 | 0 | |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 5 590 | 2 833 | 362 | 16 | -19 | 8 782 |
| Hallintokulut | ||||||
| Henkilöstökulut | -2 266 | -1 155 | - | -279 | -3 701 | |
| Muut hallintokulut | -448 | -106 | - | -86 | 19 | -621 |
| Poistot aineell. ja aineettomista hyöd. | -174 | -6 | - | -8 | -188 | |
| Liiketoiminnan muut kulut | -367 | -84 | - | -96 | -547 | |
| LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 2 335 | 1 482 | 362 | -453 | 0 | 3 725 |
| Tuloverot | -793 | -793 | ||||
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | -1 246 | 2 932 |
Varainhoito -segmentin palkkiotuotot toisilta segmenteiltä sisältävät eQ-konsernin omien pääomarahastosijoitusten hallinnointipalkkiotuoton. Vastaava kulu kohdistetaan Sijoitukset -segmentille. Kohdassa Muut -segmentit esitetään tuotoissa toisilta segmenteiltä konsernihallinnon tuottamat hallintopalvelut toisille segmenteille sekä jakamattomat korkotuotot ja -kulut. Muut -segmentit kohdassa esitetään myös konsernihallintoon kohdistuvat jakamattomat henkilöstö-, hallinto- ja muut kulut. Liiketoiminta-alueille jakamattomat verot esitetään samoin Muut -segmentit kohdassa.
Ylin operatiivinen päätöksentekijä ei tarkastele varoja ja velkoja segmenttitasolla, jonka vuoksi konsernin varoja ja velkoja ei esitetä segmenteille jaettuna.
VAKAVARAISUUS, 1 000 EUR
| CRR | CRR | |
|---|---|---|
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
| eQ | eQ | |
| konserni | konserni | |
| Oma pääoma | 64 511 | 70 001 |
| Ydinpääoma (CET 1) ennen vähennyksiä | 64 511 | 70 001 |
| Vähennykset ydinpääomasta | ||
| Aineettomat hyödykkeet | -29 451 | -29 882 |
| Tilikauden vahvistamaton voitto | -12 832 | -10 470 |
| Hallituksen esittämä voitonjako* | -5 657 | -7 894 |
| Ydinpääoma (CET1) | 16 571 | 21 755 |
| Ensisijainen lisäpääoma (AT1) | 0 | 0 |
| Ensisijainen pääoma (T1 = CET1 + AT1) | 16 571 | 21 755 |
| Toissijainen pääoma (T2) | 0 | 0 |
| Omat varat yhteensä (TC = T1 + T2) | 16 571 | 21 755 |
| Riskipainotetut erät yhteensä | 119 286 | 110 066 |
| josta luottoriskin osuus | 57 713 | 58 577 |
| josta markkinariskin osuus - valuuttakurssiriski | 5 088 | 5 411 |
| josta operatiivisen riskin osuus | 56 485 | 46 078 |
| Ydinpääoma (CET1) / riskipainotetut erät, % | 13,9 % | 19,8 % |
| Ensisijainen pääoma (T1) / riskipainotetut erät, % | 13,9 % | 19,8 % |
| Omat varat yht. (TC) / riskipainotetut erät, % | 13,9 % | 19,8 % |
| Vähimmäisomavaraisuusaste, % | 28,6 % | 35,5 % |
| Omien varojen ylijäämä verrattuna minimitasoon (8% vakavaraisuussuhde) | 7 028 | 12 950 |
| Omien varojen ylijäämä verrattuna tavoitetasoon (12% vakavaraisuussuhde) | 2 257 | 8 547 |
*Hallituksen esittämä osinko ja pääomanpalautus tilikauden tuloksen ylittävältä osalta.
KONSERNIN TUNNUSLUVUT
| 31.12.2016 | 31.12.2015 | |
|---|---|---|
| Kauden voitto/tappio emoyrityksen omistajille, 1 000 EUR | 12 832 | 10 470 |
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, EUR | 0,35 | 0,29 |
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, | ||
| laimennusvaikutuksella oikaistu, EUR | 0,33 | 0,28 |
| Oma pääoma/osake, EUR | 1,74 | 1,91 |
| Oma pääoma/keskimääräinen osakemäärä, EUR *) | 1,75 | 1,91 |
| Sijoitetun pääoman tuotto, ROI % p.a. | 19,1 | 14,2 |
| Oman pääoman tuotto, ROE % p.a. | 19,1 | 14,2 |
| Omavaraisuusaste, % | 84,7 | 86,5 |
| Kulu-tuotto -suhde, konserni, % | 53,0 | 55,1 |
| Pörssikurssi kauden lopussa, EUR | 8,11 | 6,50 |
| Markkina-arvo, milj. EUR | 299,9 | 238,7 |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina kauden lopussa | 80 | 76 |
*) Käytetty ulkona olevien osakkeiden painotettua keskiarvoa.
Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (European Securities and Markets Authority, ESMA) uudet ohjeet vaihtoehtoisista tunnusluvuista ovat tulleet voimaan heinäkuussa 2016. Vaihtoehtoisella tunnusluvulla tarkoitetaan taloudellista tunnuslukua, joka kuvaa mennyttä tai tulevaa taloudellista tulosta, taloudellista asemaa tai rahavirtoja ja joka on muu kuin sovellettavassa tilinpäätösnormistossa (IFRS) määritelty tai nimetty taloudellinen tunnusluku. eQ esittää vaihtoehtoisia tunnuslukuja kuvaamaan liiketoimintansa taloudellista kehitystä. Tunnuslukujen laskentaperiaatteet ja -kaavat on esitetty yhtiön tilinpäätöksessä 2015 joka on saatavilla yhtiön kotisivuilta osoitteesta www.eQ.fi. eQ:n esittämät tunnusluvut ovat suoraan laskettavissa laskentakaavojen avulla tuloslaskelman, taseen ja liitetaulukoiden tietojen perusteella.
VASTUUSITOUMUKSET
eQ:n antamat jäljellä olevat sijoitussitoumukset pääomarahastoihin olivat 31.12.2016 yhteensä 11,2 miljoonaa euroa (10,3 M€ 31.12.2015). Muut vastuut olivat kauden lopussa 2,1 miljoonaa euroa (2,9 M€ 31.12.2015).