AI assistant
eQ Oyj — Annual Report 2020
Mar 1, 2021
3263_rns_2021-03-01_39b3f280-e79d-4b47-9541-02e647217428.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer

VUOSIKERTOMUS 2020
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Sisällysluettelo
eQ vuonna 2020 3
Konsernin avainluvut 4
eQ lyhyesti 5
Toimitusjohtajan katsaus 6
Liiketoiminta-alueet 9
Varainhoito 10
Corporate Finance 14
Sijoitukset 16
Vastuullisuus 17
Hallituksen toimintakertomus 32
Tunnusluvut 40
Tilinpäätös 2020 43
Tilintarkastuskertomus 74
Hallinnointi 78
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 79
Toimielinten palkitsemisraportti 84
Hallitus 86
Johtoryhmä 88
Pääomarahastojen tuottosidonnaiset palkkiot 90
Vakavaraisuustietoja 92
Osakkeenomistajille 95

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ vuonna 2020
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
4
Konsernin avainluvut
| NETTOLIIKEVAIHTO
56,7
MILJOONAA EUROA
(2019: 50,6 M€) | LIIKEVOITTO
30,8
MILJOONAA EUROA
(26,3 M€) | OSAKEKOHTAINEN TULOS
0,64
EUROA
(0,55 €) | KULU/TUOTTO-SUHDE
45,6 %
(48,1 %) | HALLINNOITAVAT VARAT ILMAN RAPORTOINTIPALVELUJA
7,5
MRD. EUROA
(6,8 MRD. €) |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| OSINKO- JA PÄÄOMANPALAUTUS PER OSAKE
0,70
EUROA
(0,62 €) | MARKKINA-ARVO
651,1
MILJOONAA EUROA
(476,9 M€) | OSAKKEENOMISTAJIEN LUKUMÄÄRÄ
7 261
(5 945) | HENKILÖSTÖMÄÄRÄ
94
(89) | JA YHTEENSÄ
9,0
MRD. EUROA
(11,7 MRD. €) |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ lyhyesti
eQ-konserni on kotimainen Varainhoitoon ja Corporate Finance -toimintaan keskittyvä yhtiöryhmä. Konsernin emoyhtiön eQ Oyj:n osake on listattuna Nasdaq Helsingissä. Konserni tarjoaa asiakkailleen sijoitus-, kiinteistö- ja pääomarahastoihin liittyviä palveluita, yksilöllistä varainhoitoa, sijoitusvakuutuksia sekä laajan valikoiman kansainvälisten yhteistyökumppaneiden sijoitusrahastoja. Varainhoidon asiakkaat ovat institutionaalisia sijoittajia ja yksityishenkilöitä. Lisäksi konserniin kuuluva Advium Corporate Finance tarjoaa yritys- ja kiinteistöjärjestelyihin sekä pääomajärjestelyihin liittyviä palveluja.

NETTOLIIKEVAIHDON KEHITYS
milj. €

LIIKEVOITON KEHITYS
milj. €
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
TOIMITUSJOHTAJAN KATSAUS
eQ-konsernin tulos oli erinomainen vuonna 2020
Liiketoimintamme vahva kasvu jatkui viime vuonna ja olemme onnistuneet kasvatta- man tulostamme 27 peräkkäisen vuosineljänneksen ajan. Konsernin nettoliikevaihto oli viime vuonna 56,7 miljoonaa euroa ja liikevoitto 30,8 miljoonaa euroa. Liikevaihto kasvoi edellisvuodesta 12 % ja liikevoitto 17 %. Tilikauden tulos oli 24,6 miljoonaa euroa ja tulos osaketta kohti 64 senttiä. Olemme onnistuneet kulutehokkuudessa erinomaisesti ja konsernin kulu/tuotto-suhde jatkoi viime vuonna laskuaan ollen 45,6 %.
Konsernin kasvun ajurina oli varainhoitoliiketoiminta, jonka liiketoiminnan ja tuloksen kasvu olivat jälleen poikkeuksellisen hyviä. eQ Varainhoidon nettoliikevaihto kasvoi viime vuonna 19 % ja liikevoitto 26 %. Varainhoito-segmentin kulu/tuotto-suhde oli erinomaisella tasolla 39,0 %.
Advium Corporate Financen markkina-asema on yhä erinomainen. Yrityskauppa- ja erityisesti kiinteistötransaktiomarkkina oli viime vuonna haasteellinen ja täten Adviumin nettoliikevaihto laski edellisvuodesta ja oli 4,1 miljoonaa euroa. Liikevoitto oli 1,1 miljoonaa euroa verrattuna edellisvuoden 1,9 miljoonaan euroon.

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ Varainhoito on johtava instituutiovarainhoitaja Suomessa
SFR:n viime vuonna tekemän tutkimuksen mukaan eQ on käytetyin instituutiovarainhoitaja Suomessa ja mikä hienointa, sijoittajat arvioivat jo toista kertaa peräkkäin eQ:n koko markkinan parhaaksi laatuarvioissa. Olemme erittäin iloisia, että tarjoamme asiakkaillemme Suomen laadullisesti parasta varainhoitoa. SFR haastattelee vuosittain noin 100 suurinta suomalaista instituutiosijoittajaa.
Kokonaisarvio laadusta muodostuu useasta eri kriteeristä, joista tärkeimmäksi nousee kilpailukykyiset tuotot. Olemme onnistuneet tarjoamaan asiakkaillemme erittäin kilpailukykyisiä tuottoja usean vuoden ajan niin perinteisessä varainhoidossa kuin kiinteistö- ja Private Equity -varainhoidossa. Kaikista eQ:n Suomeen rekisteröidyistä itse hoidetuista sijoitusrahastoista 77 % on tuottanut viimeisen kolmen vuoden aikana vertailuindeksään paremmin ja viiden vuoden aikana vastaava luku on 83 %. eQ Varainhoito palkittuihin viime vuonna Morningstarin "Paras Osakerahastotalo" -palkinnolla, joka perustuu viiden vuoden
"Olemme erittäin iloisia, että tarjoamme asiakkaillemme Suomen laadullisesti parasta varainhoitoa."
Janne Larma
Toimitusjohtaja
riskikorjattuun osakerahastojen tuottoon. eQ Hoivakiinteistöt -rahasto on tuottanut 9,0 % vuosittaista tuottoa vuodesta 2012 alkaen ja kyseinen rahasto tuotti myös viime vuonna vastaavan tuoton. eQ Liikekiinteistöt -rahasto on tuottanut 8,4 % vuosittaista tuottoa perustamisestaan lähtien ja viime vuonna 4,6 %. Nämä tuotot ovat selkeästi parempia kuin mitä vastaavat rahastot ovat tuottaneet, mistä suuri kiitos eQ:n salkunhoitotimeille.
Kiinnostus vaihtoehtoisia sijoitustuotteita kohtaan on kasvanut usean vuoden ajan niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Päällimmäisinä syinä kasvulle ovat matalat korot ja halu hajauttaa sijoitussalkkuja. eQ Varainhoito on selkeä markkinajohtaja Suomessa vaihtoehtoisten sijoitustuotteiden tarjoajana.
eQ:n Private Equity -varainhoidossa kasvu jatkui viime vuonna merkittävänä. Saimme kerättyä yhteensä 375 miljoonaa euroa Private Equity -rahastoihimme ja näiden lisäksi saimme neljä uutta Private Equity -varainhoito-ohjelmaa hoidettavaksi. Private Equity -rahastoissa ja ohjelmissa hallinnoitavat varat olivat vuodenvaihteessa yhteensä 2,7 miljardia euroa. Private Equityin lisäksi keräsimme viime vuonna 36 miljoonaa eQ Private Credit III -rahastoon. Private Credit -rahaston varainkeruu jatkuu vielä kevään 2021 ajan.
Kiinteistövarainhoito on yksi eQ:n tukipilareista. eQ Hoivakiinteistöt -rahasto on ensimmäinen suomalainen avoin kiinteistörahasto ja se tuotiin markkinoille vuonna 2012. eQ Liikekiinteistöt -rahaston lanseerasimme vuonna 2014. Viime vuonna laajensimme tuotepalettiamme lanseeraamalla eQ Asunnot -rahaston. Koronakriisistä huolimatta saimme viime vuonna nettomerkintöjä kiinteistövarainhoitoomme 123 miljoonaa euroa. Kiinteistövarainhoidossa hallinnoitavat varat olivat vuodenvaihteessa 1,9 miljardia euroa ja rahastojen yhteenlaskettu kiinteistövarallisuus lähes 2,4 miljardia euroa.
Panostamme vastuullisuuteen yhä enemmän
Vastuullisuus on ollut jo pitkään yksi toimintamme peruspilareista ja se on osa kaikkea liiketoimintaamme. Meille on hyvin tärkeää, että toimimme itse eQ-konsernina vastuullisesti ja kestävästi sekä integroimme vastuullisuuden systemaattisesti ja käytännönläheisesti eQ Varainhoidon sijoitustoimintaan ja Adviumin Corporate Financen -toimintoihin.
Vaikka eQ-konsernin koko ja toiminnan laajuus ei edellytä kirjanpitolain mukaista vastuullisuusraportointia, olemme päättäneet vapaaehtoisesti raportoida vastuullisuudesta sijoittajille ja muille keskeisille sidosryhmille nyt jo neljättä kertaa. Vastuullisuusraportti on osa vuosikertomustamme.
eQ:ssa ei ole erillistä vastuullista sijoittamista vaan ESG on osa kaikkea sijoittamista. Käytännössä tämä tarkoittaa, että vastuullisuus on integroitu systemaattisesti niin sijoituskohteen valintaan, seurantaan kuin raportointiin kaikissa eQ:n sijoitusalueissa, koko ajan. Työstä ja sen kehittämisestä vastaa eQ:n vastuullisen sijoittamisen johtaja. Jokaisessa sijoitustoimissa on lisäksi nimetty, vastuulliseen sijoittamiseen perehtynyt henkilö.
Laadimme ESG-raportin kaikista osake- ja korkosijoituksista kaksi kertaa vuodessa ja kiinteistö- ja Private Equity -rahastoista kerran vuodessa.
Raportoimme PR:lle (UN's Principles for Responsible Investment) säännöllisesti vastuullisuuden toteutumisesta sijoitusprosesseissamme, konkreettisista vaikuttamistapahtumistamme sijoituskohteissa sekä kehitysketiviteeteistamme vastuullisuuden osalta. Saamamme arvosanat ovat erinomaisia, kolmella osallueella saimme parhaan mahdollisen arvosanan ja kahdessa muussa paremman tai yhtä hyvän arvosanan kuin muut vastaajat.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Hyviä tuloksia ei kuitenkaan voida pitää itsestäänselyytenä. Olemme sitoutuneet kehittämään vastuullisuuttamme jatkuvasti yhteistyössä asiakkaidemme kanssa. Haluamme tarjota asiakkaillemme heidän tarpeitaan tukevia konkreettisia ratkaisuja myös vastuullisuuden näkökulmasta nyt ja tulevaisuudessa.
Adviumilla hyvä markkina-asema
Yrityskauppa- ja kiinteistömarkkinoilla transaktioaktiviteetti kasvoi merkittävästi viime vuoden toisella puoliskolla verrattuna alkuvuoteen. Kokonaisvolyymit jäivät kuitenkin edellisestä vuodesta. Myös Adviumilla toinen vuosipuolisko oli aktiivisempi, mutta koko vuoden osalta Adviumin palkkiotuotot ja liikevoitto laskivat edellisvuodesta. Advium toimi neuvonantajana 9:ssä viime vuonna julkistetussa transaktiossa. Merkittävimpiä transaktioita viime vuonna oli mm. Cargotecin ja Konecranesin fuusio (ehdollinen mm. kilpailuviranomaisten hyväksynnälle), Solidiumin neuvonantajana toimiminen sen myydessä omistuksensa Neles Oy:ssa Valmetille, sekä Peab AB:n ostaessa päällystysliiketoiminnan YIT:ltä. Advium toimi myös Keskinäinen Työeläkevakuutusyhtiö Elon taloudellisena neuvonantajana, kun Corum AM:n hallinnoima rahasto osti Helsingin Jätkäsaaressa sijaitsevan varasto-, liiketila- ja toimistokiinteistön.
Konsernin tase ja osinkoesitys
Konsernilla ei ole korollisia lainoja ja tase on erittäin vahva. Konsernin tulos viime vuodelta oli 64 senttiä osakkeelta ja konsernin kassavirta oli vahva. Vahvasta taseesta ja vakavaraisuudesta johtuen hallitus on päättänyt esittää yhtiökokoukselle, että osinkona maksettaisiin koko viime vuoden tulos eli 64 senttiä ja pääomanpalautuksena 6 senttiä osakkeelta.
Kiitos asiakkaillemme ja yhteistyökumppaneille
Haluamme palvella asiakkaitamme parhaalla mahdollisella asiantuntemuksella ja ammattitaidolla. Asiakasmäärämme ja samalla liiketoimintamme on kasvanut pitkään, kuten myös viime vuonna. Suurkiitos kaikille asiakkaillemme siitä, että te olette luottaneet meihin ja käytätte palvelujamme. Toivomme myös, että olemme luottamuksenne arvoisia jatkossakin.
Onnistumiseen tarvitaan parhaat osaajat
Viime vuosi oli erittäin haastavaa aikaa koko henkilöstölle. Henkilöstö on joutunut sopeutumaan niin työaikana kuin vapaa-aikanakin poikkeuksellisiin olosuhteisiin. Työtehtäviä on hoidettu niin kotoa kuin työpaikalta ja poikkeukselliset olot yhä jatkuvat. Siitä huolimatta olemme onnistuneet liiketoiminnassamme erinomaisesti.
Henkilöstön työtyytyväisyys on meille erittäin tärkeä asia ja haluamme panostaa siihen. Koko konsernin henkilöstön työtyytyväisyys oli viime vuonna 4,3 (asteikolla 1–5) eli säilyi edellisvuoden tasolla koronasta huolimatta, mitä voidaan pitää erinomaisena. Korkeatasoinen asiakaspalvelu vaatii erittäin ammattitaitoisen, sitoutuneen ja motivoituneen henkilöstön. Meidän henkilökuntamme on aivan huippuluokkaa ja haluan lausua suuret kiitokset koko henkilökunnalle erinomaisesta työstä vuonna 2020.
Vuodesta 2021
Vuosi 2021 on alkanut osakemarkkinoilla positiivisissa merkeissä. Osakekurssit ovat nousseet alkuvuonna vahvasti. eQ PE XIII US -pääomasijoitusrahasto keräsi tammikuussa ensimmäisessä sulkemisessa 131 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Tämä vahvistaa käsitystämme siitä, että sijoittajakysyntä jatkuu edelleen vahvana vaihtoehtoisissa sijoitustuotteissa.
Edellä mainittuun viitaten, ennakoimme Varainhoito-segmentin nettoliikevaihdon ja liikevoiton kasvavan vuonna 2021. Tiedonantopolitiikkamme mukaisesti emme anna tulosohjausta Corporate Finance- ja Sijoitukset -segmenteistä. Molempien segmenttien tulokset ovat paljolti riippuvaisia yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä takia liiketulos voi vaihdella merkittävästi ja on vaikeasti ennakoitavissa.
Siirryn pois toimitusjohtajan paikalta päätoimiseksi hallituksen puheenjohtajaksi huhtikuun alussa edellyttäen, että yhtiökokous tekee päätöksen osakkeenomistajien ehdotuksen mukaisesti. Olen saanut olla mukana aitiopaikalla seuraamassa eQ:n poikkeuksellisen hyvää kehitystä viimeisen kymmenen vuoden ajan. Onnistumisen takana on koko henkilöstön tinkimätön ammattitaito ja halu aina ajaa asiakkaan parasta etua sekä erittäin hyvä tiimihenki. Mikko Koskimies jatkaa seuraajanani ja olen vakuuttunut siitä, että hän on ehdottomasti paras henkilö johtamaan koko eQ:ta ja kehittämään liiketoimintaamme jatkossa. Tulemme jatkamaan läheistä yhteistyötä Mikon kanssa ja uskon, että näillä muutoksilla varmistamme jatkuvuuden ja eQ:n hyvän kehityksen myös tulevaisuudessa.
Janne Larma
Toimitusjohtaja
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Varainhoito
Varainhoito-segmentti muodostuu eQ Oyj:n tytäryhtiöstä, sijoituspalveluyhtiö eQ Varainhoito Oy:stä, sekä muista varainhoitoa harjoittavista konserniyhtiöistä, joista keskeisin on eQ Rahastoyhtiö Oy.
Avainluvut
| Varainhoito | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto, M€ | 52,8 | 44,3 | 19 % |
| Liikevoitto, M€ | 32,1 | 25,4 | 26 % |
| Hallinnoitavat varat ilman raportointipalveluita, Mrd. € | 7,5 | 6,8 | 10 % |
| Hallinnoitavat varat yhteensä, Mrd. € | 9,0 | 11,7 | -23 % |
| Kulu/tuotto-suhde, % | 39,0 | 42,7 | -9 % |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina | 75 | 69 | 9 % |
| Varainhoidon palkkiotuotot, M€ | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
| --- | --- | --- | --- |
| Perinteisen varainhoidon hallinnointipalkkiot | 8,1 | 8,0 | 1 % |
| Kiinteistö- ja Private Equity -hallinnointipalkkiot | 38,1 | 32,1 | 19 % |
| Muut palkkiotuotot | 0,2 | 0,3 | -15 % |
| Tuottosidonnaiset palkkiot | 6,7 | 4,4 | 54 % |
| Yhteensä | 53,2 | 44,7 | 19 % |
eQ Varainhoidon tavoitteena on tarjota asiakkailleen hyviä sijoitustuottoja, innovatiivisia sijoitusratkaisuja ja erinomaista asiakaspalvelua. Oman organisaation ja kansainvälisten kumppaneiden kanssa eQ pystyy tarjoamaan asiakkailleen erittäin laajan ja kansainvälisen sijoitusratkaisujen valikoiman. eQ Varainhoito tarjoaa asiakkailleen sijoitus-, kiinteistö- ja pääomarahastoihin liittyviä palveluita, yksilöllistä varainhoitoa ja sijoitusvakuutuksia.
eQ:lla on laaja valikoima aktiivisesti hoidettuja ja menestyneitä sijoitusrahastoja. Sijoitusrahastot tarjoavat sijoittamista hajautetusti ja eri strategioita noudattaen. Valikoimassa on 24 Suomeen rekisteröityä perinteisen varainhoidon sijoitusrahastoa, Private Equity- ja kiinteistörahastoja sekä kansainvälisten yhteistyökumppaneidemme rahastoja katteen merkittävimmät sijoitusluokat ja -markkinat. Konsernin hallinnoitavat varat olivat tilikauden 2020 lopussa ilman Private Equity-raportointipalvelujen piirissä olevia varoja 7 457 miljoonaa euroa ja yhteensä 8 972 miljoonaa euroa.
eQ Varainhoito on vuosi vuodelta parantanut markkina-asemaansa ja on tällä hetkellä Suomen johtava instituutiovarainhoitaja. SFR haastattelee vuosittain noin 100 suurinta suomalaista instituutiosijoittajaa. SFR:n vuonna 2020 tekemän tutkimuksen mukaan eQ on käytetyin instituutiovarainhoitaja Suomessa ja mikä parasta, sijoittajat arvioivat eQ:n koko markkinan parhaaksi laatuarvioissa.
eQ Varainhoidossa vastuullisen sijoittamisen periaatteet kattavat kaikki eQ:n sijoitusalueet. eQ-konsernin vastuullisuudesta ja vastuullisesta sijoittamisesta on kerrottu tarkemmin omassa osiossaan osana vuosikertomusta.

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Vuonna 2020 Varainhoito-segmentin nettoliikevaihto kasvoi 19 % 52,8 miljoonaan euroon. Kannattavuus parani edelleen ja liikevoitto nousi 26 % 32,1 miljoonaan euroon. Sijoittajakysyntä jatkui edelleen vahvana vaihtoehtoisissa sijoitustuotteissa. eQ keräsi yhteensä 375 miljoonaa euroa Private Equity -rahastoihin. Keräsimme 205 miljoonaa euroa eQ PE XII North -rahastoon ja 170 miljoonaa eQ PE SF III -rahastoon. eQ:n kiinteistörahastojen nettomerkinnät olivat lähes 125 miljoonaa euroa. Koronasta huolimatta eQ:n kahden avoimen kiinteistörahaston tuotot olivat erinomaiset, eQ Hoivakiinteistöt -rahaston 9,0 % ja eQ Liikekiinteistöt -rahaston 4,6 %. Laajensimme viime vuonna kiinteistövarainhoidon tarjontaa lanseeraamalla eQ Asunnot -rahaston, jonka varainkeruu jatkuu vielä vuoden 2021 alkupuolella. Perinteisessä varainhoidossa kaikista eQ:n Suomeen rekisteröidyistä itse hoidetuista sijoitusrahastoista 71 prosenttia tuotti 2020 vuoden aikana vertailuindeksiään paremmin. eQ Varainhoito palkittiin myös Morningstarin "Paras Osakerahastotalo" -palkinnolla.
eQ: N HALLINNOIMA ASIAKASVARALLISUUS
Ilman Private Equity -raportointipalveluja 7,5 mrd. euroa ja yhteensä 9,0 mrd. euroa

eQ Varainhoito on Suomen johtava instituutiovarainhoitaja
eQ Varainhoidon asema Suomen ammattimaisimpien sijoittajien palvelijana on edelleen vahvistunut. Instituutioasiakkaat arvioivat vuotuisessa SFR-tutkimuksessa eQ Varainhoidon Suomen laadukkaimmaksi varainhoitajaksi jo toista kertaa peräkkäin. Laatuarvioissa arvioidaan muun muassa sijoitustuottoa, asiakaspalvelua ja varainhoidon resursseja. SFR-tutkimuksessa haastatellaan noin 100 Suomen suurinta instituutiosijoittajaa. Vuoden 2020 tutkimuksessa eQ nousi ensimmäiselle sijalle käytettyydessä. 66 % tutkimuksessa haastatelluista instituutiosijoittajista kertoo käyttävänsä eQ Varainhoidon palveluita.

SFR: KÄYTETYIMMÄT INSTITUUTIOVARAINHOITAJAT
Lähde: SFR-tutkimus 2020

SFR: VARAINHOIDON LAATUARVIOINNIT (1–5)
Lähde: SFR-tutkimus 2020

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ voitti Morningstarin "Paras Osakerahastotalo" -palkinnon
Morningstar valitsi vuonna 2020 eQ Varainhoidon osakerahastot markkinan parhaiksi Suomessa. Valinta ja siitä saatu palkinto perustuu eQ:n osakerahastojen viiden vuoden riskikorjattuun tuottoon. Vuonna 2019 eQ sai Morningstarin "Paras Rahastotalo" -palkinnon, jolla Morningstar palkitsi eQ:n koko rahastovalikoiman. Myös vuonna 2020 eQ:n koko rahastovalikoima oli kolmen parhaan joukossa.
eQ:lla on yhteensä 24 Suomeen rekisteröityä perinteisen varainhoidon sijoitusrahastoa. Rahastoista 19 on aktiivisesti hoidettuja ja 5 passiivisesti hoidettua indeksirahastoa. eQ:n rahastovalikoima kattaa kaikki keskeiset omaisuuslajit, mutta keskitymme itse sijoittamaan vain sellaisille markkinoille, jotka koemme osaavamme hyvin.
eQ:n uusimmat Private Equity -rahastot keräsivät ennätysmäärän pääomia
Vuonna 2020 varainkeruussa ollut eQ PE XII North -pääomarahasto keräsi vuoden aikana yhteensä 205 miljoonaa euroa pääomia. eQ PE XII North -rahasto tekee sijoituksia pääomasijoitusrahastoihin, jotka sijoittavat listaamattomiin, pieniin ja keskisuuriin kasvuyrityksiin Pohjois-Euroopassa. eQ:n edellinen Pohjois-Eurooppaan sijoittava pääomarahasto oli kooltaan 175 miljoonaa euroa (2018).
Lisäksi eQ PE SF III -pääomarahastoon kerättiin 2020 vuonna 170 miljoonaa euroa. eQ PE SF III -rahasto sijoittaa ainoastaan jälkimarkkinoille ja se on suurin jälkimarkkinarahasto eQ:n historiassa. eQ käynnisti vuoden 2020 aikana myös 4 uutta private equity -varainhoito-ohjelmaa.
Pääosa eQ:n asiakkaista sijoittaa eQ:n private equity -rahastoihin suunnitelmallisesti eli salkkua rakennetaan joka vuosi tehtävin sijoitussitoumuksiin. eQ tuo markkinoille joka toinen vuosi Eurooppaan sijoittavan rahaston ja joka toinen vuosi USA:han sijoittavan rahaston. eQ teki tammikuussa 2021 ensimmäisen sulkemisen eQ PE XIII US -rahastoon 131 miljoonan dollarin kokoisena. eQ PE XIII US -rahasto sijoittaa pohjoisamerikkalaisiin pääomasijoitusrahastoihin – rahastoihin, joiden strategiana on tehdä oman pääoman ehtoisia sijoituksia listaamattomiin pieniin ja keskisuuriin yhtiöihin Yhdysvalloissa ja Kanadassa. Rahaston varainkeruuta jatketaan kevään 2021 ajan ja lopullinen sulkeminen tehdään kesäkuussa. eQ on käynnistänyt myös kolmannen private credit -rahastonsa, eQ Private Credit III, jonka varainkeruu myös jatkuu keväällä 2021.
"eQ:n erittäin vahva varainkeruu on hyvä esimerkki siitä, että hyvät managerit kiinnostavat asiakkaita myös epävarmoissa markkinatilanteissa."



三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
13
eQ perusti Asuntorahaston
eQ perusti vuonna 2020 ensimmäisen asuntorahastonsa - Erikoissijoitusrahasto eQ Asunnot. Rahastoon kerättiin vuoden 2020 loppuun mennessä 75 miljoonaa euroa merkintäsitoumuksia, mikä tarkoittaa lähes 250 miljoonan euron sijoituskapasiteettia. Sijoitustoiminta on edennyt hyvin ja varainkeruuta jatketaan alkuvuoden 2021 aikana. Rahaston tavoitekoko on 100 miljoonaa euroa, mikä mahdollistaa yli 300 miljoonan euron sijoitukset asuntoihin.
eQ Asunnot sijoittaa asuntoihin Pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja Turussa. Kohteena ovat kokonaiset kerrostalot ja tavoitteena on rakentaa noin 1 500 vuokra-asunnon rahasto. eQ Hoivakiinteistöt ja eQ Liikekiinteistöt -rahastoista poiketen eQ Asunnot -rahasto on tarkoitettu ainoastaan ammattimaisille sijoittajille ja se on rakenteeltaan suljettu rahasto. Asuntorahastossa eQ tekee muita kiinteistörahastojaan enemmän kehittämistä ja rakennuttamista, mikä yhdessä suuremman velkavivun kanssa toimii parhaiten ns. suljetussa rakenteessa.
eQ Varainhoidon kiinteistötiimissä työskentelee 13 kiinteistö sijoittamisen ammattilaista. Asuntosijoittamisesta kiinteistötiimissä vastaa DI Markus Pitkänen, joilla on 20 vuoden työkokemus asuntoliiketoiminnasta ja yhteensä 25 vuoden kokemus kiinteistömarkkinoilta.
"eQ Asunnot -rahaston sijoitustoiminta on edennyt hyvin ja varainkeruuta jatketaan alkuvuoden 2021 aikana."

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Corporate Finance
eQ:n Corporate Finance -palveluita tarjoaa eQ Oyj:n tytäryhtiö Advium Corporate Finance Oy. Palvelut kattavat yritysjärjestelyt, suuret kiinteistöjärjestelyt, pääomajärjestelyt ja yleisen neuvonannon. Asiakkaat ovat pääasiassa suomalaisia yhtiöitä, jotka tekevät yritys- tai kiinteistökauppoja Suomessa ja ulkomailla. Asiakkaina on myös Suomessa yritys- tai kiinteistöjärjestelyjä tekeviä kansainvälisiä yrityksiä.
Advium kuuluu Suomen arvostetuimpiin ja kokeneimpiin neuvonantajiin. Yhtiö on toteuttanut vuoden 2000 perustamisesta lähtien noin 200 yritys- ja kiinteistökauppaa, joista monessa ainakin toinen transaktion osapuolista on ollut ulkomainen toimija. Järjestelyjen yhteenlaskettu arvo on ollut yhteensä noin 20 miljardia euroa.
Advium toimi vuoden 2020 aikana neuvonantajana 9 toteutuneessa transaktiossa ja sen nettoliikevaihto oli 4,1 miljoonaa euroa sekä liikevoitto oli 1,1 miljoonaa euroa. Advium toimi vuonna 2020 mm. Cargotecin neuvonantajana vuoden suurimmassa suomalaisessa MBA-järjestelyssä, jossa suomalaiset Cargotec ja Konecranes sulautuvat muodostaen kestävien materiaalivirtojen maailmanlaajuisen johtavan toimijan. Kyseinen järjestely on ehdollinen kilpailuviranomaisten hyväksynnälle.
Corporate Finance -liiketoiminnalle on tyypillistä, että asiakkaat maksavat onnistumispalkkion, kun kauppa on toteutunut. Siksi kauppojen toteuttamisajankohdat vaikuttavat olennaisesti laskutukseen ja liikevaihto voi vaihdella merkittävästi.
Avainluvut
| Corporate Finance | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto, M€ | 4,1 | 5,4 | -24 % |
| Liikevoitto, M€ | 1,1 | 1,9 | -41 % |
| Kulu/tuotto-suhde, % | 72,3 | 64,1 | 13 % |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina | 14 | 15 | -7 % |
VUODESTA 2000 LÄHTIEN NOIN 200 YRITYS- JA KIINTEISTÖKAUPPAA - ARVO NOIN
20 MRD. €

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
15
Advium toimi Cargotecin neuvonantajana vuoden suurimmassa suomalaisessa yritysjärjestelyssä
Vuoden 2020 aikana Adviumin merkittävin toimeksianto oli kolmannella neljänneksellä kulminoitunut prosessi, joka johti globaaleilla markkinoilla toimivan suomalaisen pörssiyhtiön Cargotec Oyj:n ja Konecranes Oyj:n sulautumisen julkistamiseen. Advium toimii Cargotecin johtavana taloudellisena neuvonantajana yhdistymisessä.
Cargotec, johtava lastinkäsittelyratkaisuiden ja -palveluiden toimittaja satamiin, merille ja maanteille ja jonka liikevaihto 2019 oli 3,7 miljardia euroa, sekä Konecranes, yksi maailman johtavista nostolaiteratkaisujen ja -palvelujen toimittajista satamiin, terminaaleihin ja teollisuuslaitoksiin, jonka liikevaihto 2019 oli 3,3 miljardia euroa, ilmoittivat 1.10.2020 aikavansa sulautua ja muodostaa kestävien materiaalivirtojen maailmanlaajuisen johtajan, jonka yhteenlaskettu liikevaihto 2019 oli 7 miljardia euroa.
Advium oli alusta alkaen mukana prosessissa, jota luonnehti tavoite huomioida ja yhdistää kummankin yrityksen intressit, mutta samalla luoda suurempi kokonaisuus, joka pystyy paremmin vastaamaan globaalin markkinan haasteisiin. Adviumilla oli keskeinen asema tehokkaan prosessin ja hyvin perustellun päätöksenteon edistämisessä sekä Konecranesin ja sen edustajien kanssa käytyjen neuvottelujen sujuvan edistymisen varmistamisessa.
Neuvottelut johtivat 50/50-sulautumiseen ehdoilla, jotka vastasivat kummankin yrityksen osakkeenomistajien etuja parhaalla mahdollisella tavalla. Yritysten hallitukset suosittelivat yksimielisesti yritysjärjestelyä, joka sai myös yhtiöiden ylimääräisten yhtiökokousten selvän enemmistön kannatuksen. Yhdistyminen edellyttää kilpailuviranomaisten hyväksyntää.

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Sijoitukset
Sijoitukset-segmentin liiketoiminta muodostuu eQ-konsernin omasta taseesta tehdyistä pääoma- ja kiinteistörahastosijoituksista.
Avainluvut
| Sijoitukset | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Liikevoitto, M€ | -0,1 | 0,8 | -110 % |
| Sijoitusten käypä arvo, M€ | 15,7 | 16,2 | -3 % |
| Sijoitussitoumukset, M€ | 7,1 | 6,7 | 5 % |
| Sijoitusten nettokassavirta, M€ | 0,6 | 1,7 | -67 % |
PÄÄOMA- JA KIINTEISTÖRAHASTOSIJOITUSTEN ARVO
15,7 MLJ. €
Tilikauden 2020 aikana Sijoitukset-segmentin liikevoitto oli -0,1 miljoonaa euroa ja tilikauden lopussa pääoma- ja kiinteistörahastosijoitusten käypä arvo oli 15,7 miljoonaa euroa. Jäljellä olevien sijoitussitoumusten määrä oli 7,1 miljoonaa euroa.
Sijoitusten pääomapalautukset tilikaudella 2020 olivat 1,8 miljoonaa euroa, voitonjako 0,3 miljoonaa euroa ja rahastojen pääomakutsut 1,6 miljoonaa euroa. Sijoituksista saatu nettokassavirta kauden aikana oli 0,6 miljoonaa euroa.
eQ Oyj teki tilikauden aikana 1,0 miljoonan euron sijoitussitoumuksen eQ PE XII North -pääomarahastoon. Lisäksi eQ Oyj teki 1,0 miljoonan euron sijoitussitoumuksen eQ Asunnot -kiinteistörahastoon.
eQ:n liikevaihto oman sijoitustoiminnan tuottojen osalta tuloutuu eQ:lle yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä takia segmentin tulos voi vaihdella merkittävästi.

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille

Vastuullisuus

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille

"On ilahduttavaa nähdä vastuulliseen ja kestävään sijoittamiseen liittyvien asioiden ja niiden johtamisen nousevan sääntelyn tasolle 10.3.2021 alkaen."
Vastuullisuus ja kestävyys ovat mukana kaikessa mitä teemme
Olen työskennellyt eQ:n vastuullisen sijoittamisen johtajana nyt kaksi vuotta. On ollut ilahduttavaa nähdä ja seurata, kuinka vastuullisuus ja kestävyys ovat vähitellen juurtuneet syvälle jokaisen eQ:laisen arkeen, päätöksiin ja tekemisiin. Meille on hyvin tärkeää, että toimimme itse eQ-konsernina vastuullisesti ja kestävästi sekä integroimme vastuullisuuden systemaattisesti ja käytännönläheisesti eQ Varainhoidon sijoitustoimintaan ja Adviumin corporate finance-toimintoihin.
Liiketoiminnallemme olennaisimmat vastuullisuusteemat ovat pysyneet samoina jo parin vuoden ajan. Vuonna 2019 eQ:n johdon tukemana määriteltiin neljä vastuullisuusteemaa sekä aktiviteetit niiden edistämiseksi.
Asiakkaidemme, henkilöstömme ja myös itse sijoituskohteidemme tietoisuuden ja osaamisen tason nostaminen erityisesti ympäristö- ja ilmastoasioissa on ollut keskeinen teema myös vuonna 2020. Mm. tuleva EU:n kestävän rahoituksen sääntely sekä ruokajärjestelmään liittyvät kestävyyskysymykset ovat olleet keskusteluissa vahvasti esillä. Lisäksi salkunhoitajamme kävivät aktiivista vaikuttamiskeskustelua kaikkien niiden sijoituskohteiden kanssa, jotka eivät vielä raportoi päästöjään CDP-organisaatiolle.
Tyytyväiset asiakkaat ja hyvinvoivat työntekijät ovat keskeisiä toimintaamme ohjaavia tavoitteita. COVID-19:sta johtuvista poikkeusoloista huolimatta asiakkaidemme ja työntekijöidemme tyytyväisyys eQ:ta kohtaan on jälleen erinomaisella tasolla, mistä olemme hyvin kiitollisia.
Myös eQ Varainhoidon sijoitustoiminnoissa ja Adviumissa vastuullisuus ja sen kehittäminen eteenpäin on vahvasti esillä, koko ajan. Sekä asiakkaidemme
tarpeet, että vuosittainen PRI-arviointiraportti (Principles of Responsible Investment) antavat meille tukea kehittää toimintatapojamme kestävästi oikeaan suuntaan myös vastuullisuuden näkökulmasta. Lisäksi seuraamme tarkasti vastuullisuuden kehittymistä eQ Kiinteistörahastojen osalta GRESB (Global Real Estate Sustainability Benchmark) -vastuullisuusarvioinnista saamimme tulosten kautta.
Julkaisemme nyt oma-aloitteisesti neljännen kerran vastuullisuusraportimme osana vuosikertomusta. Meille konsernina on hyvin tärkeää raportoida sidosryhmillemme avoimesti ja läpinäkyvästi vastuullisuuden toteutumisesta toiminnoissamme. Olemme jo pitkään aktiivisesti kannustaneet myös sijoituskohteitamme yritysvastuuraportointiin.
Miltä uusi alkanut vuotemme 2021 tällä hetkellä näyttää? Hyvältä ja mielenkiintoiselta. Vastuullinen, kestävä sijoittaminen valtavirtaistuu niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Tätä on osaltaan tukemassa EU:n kestävän rahoituksen tiedonantoasetus (EU) 2019/2088, joka astuu sovellettavaksi 10.3.2021. Sääntelystä tulevien velvoitteiden integrointi prosesseihimme järkevällä ja käytännönläheisellä tavalla sekä asiakkaiden tukeminen myös näissä asioissa tulevat olemaan tekemisemme keskiössä tänä vuonna.
Kiinnostuneella, avoimella ja kuuntelevalta mielellä lähdemme siis vuotta 2021 katsomaan.
Sanna Pietiläinen
Johtaja, Vastuullinen sijoittaminen
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
19
Vastuullisuusraportti 2020
Vastuullisuus ja sen raportointi eQ-konsernissa
Raportoinnin tarkoitus
eQ-konserni on kotimainen varainhoitoon ja corporate finance -toimintaan keskittyvä yhtiöryhmä. Konsernin emoyhtiön eQ Oyj:n osake on listattuna Nasdaq Helsingissä.
Vastuullisuusraportissa kuvataan eQ-konsernin roolia vastuullisena toimijana suhteessa sidosryhmiin sekä ympäröivään yhteiskuntaan. eQ haluaa pitää huolta toimintansa läpinäkyvyydestä ja avoimuudesta raportoimalla säännöllisesti ja kattavasti vastuullisuustyön toteutumisesta ja kehittymisestä niin yhtiötasolla kuin sijoitustoiminnassa. Vaikka eQ-konsernin koko ja toiminnan laajuus ei edellytä kirjanpitolain mukaista vastuullisuusraportointia, on eQ Oyj:n hallitus päättänyt vapaaehtoisesti raportoida vastuullisuudesta sijoittajille ja muille keskeisille sidosryhmille. eQ-konsernin vastuullisuusraportti vuodelta 2020 on eQ Oyj:n hallituksen hyväksymä ja se julkaistaan osana vuoden 2020 vuosikertomusta. Vastuullisuusraporttia on julkaistu vuodesta 2017 alkaen.
Tämä raportti noudattaa Nasdaqin toukokuussa 2019 julkaisemaan sekä listatulle että listaamattomille yhtiöille suunnattua globaalia ESG-raportointiopasta (ESG Reporting Guide 2.0 – A Support Resource for Companies) eQ:n toiminnan kannalta olennaisin osin.

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
20
eQ-konsernin vastuullisuus ja vastuullinen sijoittaminen
Vastuullinen toiminta on osa kaikkea liiketoimintaamme. Meille on hyvin tärkeää, että toimimme itse eQ-konsernina vastuullisesti ja kestävästi sekä integroimme vastuullisuuden systemaattisesti ja käytännönläheisesti eQ Varainhoidon sijoitustoimintaan ja Adviumin corporate finance -toimintoihin.
eQ kannustaa sijoituskohteena olevia yrityksiä avoimuuteen sidosryhmänformaatiossa sekä kehittämään vastuullisuusraportointia yhtiön koosta tai sääntelyn vaatimuksista riippumatta. Lisätietoja vastuullisuuden toteutumisesta sekä siihen liittyvistä periaatteista ja muista relevanteista dokumenteista löytyy eQ:n verkkosivuilta (www.eq.fi/filobout-eq-group/sijoittajot/vastuullisuus). Sekä yhtiötason vastuullisuustyötä, että vastuullista sijoittamista koskevat verkkosivut on päivitetty vuoden 2020 aikana.
eQ-konserni ja vastuullisuus
Liiketoiminnallemme olennaisimmat vastuullisuusteemat ovat pysyneet samoina jo parin vuoden ajan. Vuonna 2019 eQ:n johdon tukemana määriteltiin neljä vastuullisuusteemaa sekä aktiviteetit niiden edistämiseksi. eQ-konsernin hallitus hyväksyi nämä teemat. Hyvä hallintotapa ja vastuullisuus ovat eQ:n liiketoiminnan lähtökohta. Meille on tärkeää, että asiakkaamme ovat tyytyväisiä ja kokevat saavansa ammattimaista palvelua. Edistämme ympäristön kannalta kestävää toimintaa. Lisäksi teemme parhaamme, että eQ on hyvä työpaikka ja parhaat ammattilaiset haluavat olla täällä töissä.

1. Hyvä hallintotapa ja vastuullisuus ovat liiketoimintamme lähtökohta sisältäen mm.
- Lakien ja yrityksen sisäisten ohjeiden, sitoumusten ja eettisten periaatteiden noudattaminen kaikissa eQ:n toiminnoissa
- eQ:n avoin ja läpinäkyvä raportointi – hinnoittelu varainhoitotuotteissa kerrotaan avoimesti ja selkeästi sekä ex-ante että ex-post
- Proaktiivinen korruption ja lahjonnan sekä rahanpesun vastainen toiminta ja toiminnan edistäminen koko toimialalla
- eQ Oyj:n vastuullisuusraportti julkaistaan
2. eQ:lla on tyytyväisiä asiakkaita
- Haluamme olla arvojemme mukaisesti ammattimainen, suoraselkäinen, osaava ja aikaansaava kumppani asiakkaillemme, ja myös edistää näitä arvoja
- Asiakkaan tarpeiden syvällinen ymmärtäminen ja siihen vastaaminen
- Asiakastyytyväisyyden seuranta – mm. SFR 2020 sijalla 1/17 kokonaislaadussa
3. Ympäristön kannalta kestävän toiminnan edistäminen,
- Omassa kiinteistössämme on käytössä vihreä sähkö (vesivoimaa)
- Maksamme vuosittain tukea Puhdas Itämeri -säätiölle (BSAG). Tuki toteutuu eQ Sininen Pianeetta -rahaston BSAG-osuuden kautta ja sen määrä vuonna 2020 oli lähes 100 000 euroa
- Olemme minimoineet muovin käytön, huomioimme kierrättämisen toimitiloissamme sekä suosimme julkisia kulkuneuvoja sekä vaihtoehtoisia liikkumismustoja (Ympäristöystävälliset toimintaohjeet eQ:n työntekijöille 2019 alkaen)
- Koulutamme henkilöstöämme ympäristöasioissa
4. eQ on hyvä työpaikka ja parhaat ammattilaiset haluavat olla täällä töissä
- Tasa-arvoinen ja monimuotoinen työyhteisö
- Työhyvinvointi ja työkyky – kuntotestit, sisäilman mittaus
- Varhaisen välittämisen toimintamalli
- eQ – ammatillisen kehittymisen mahdollistaja
- Työtyytyväisyyden seuranta
Konsernitason vastuullisuustyö on johtoryhmän vastuulla ja työtä tehdään tiiviissä yhteistyössä vastuullisen sijoittamisen johtajan kanssa. Hallitukselle raportoidaan vuosittain yhtiötason vastuullisuustyön toteutumisesta ja tulevista kehittämissuunnitelmista.
Koulutamme koko henkilöstöämme vastuullisuusasioissa säännöllisesti. Henkilöstömme tietoisuuden ja osaamisen tason nostaminen erityisesti ympäristö- ja ilmastoasioissa on ollut keskeinen teema myös vuonna 2020. EU:n kestävää rahoitusta koskevaa sääntelyä viedään käytäntöön vuoden 2021 aikana. Kestävän rahoituksen tiedonantoasetus (EU) 2019/2088 tulee sovellettavaksi pääpiirteissään 10.3.2021 alkaen. Syksyn 2020 aikana olemme käyneet niin johtoryhmätasolla kuin kaikissa sijoitustoimissa ja hallinnossa läpi lainsäädännöstä tulevia velvoitteita ja käynnistäneet valmistelut velvoitteiden integroimiseksi prosesseihimme järkevällä ja käytännönläheisellä tavalla. Perehdyttämisohjelmassa sitoutamme uudet työntekijät noudattamaan ja toteuttamaan eQ:n ja vastuullisen sijoittamisen toimintatapoja. Vuoden 2020 aikana pidimme kolme vastuullisuuteen liittyvää perehdyttämiskoulutusta uusille työntekijöille.
Osoituksena konsernitason vastuullisuustyön toteutumisesta eQ Oyj:lle myönnettiin syksyllä 2019 kansainvälinen ISS ESG Prime -vastuullisuusluokitus. ISS arvioi vastuullisuuden toteutumista yhtiön liiketoiminnassa niin ympäristön, sosiaalisen vastuun kuin hyvän hallintotavan näkökulmista. ISS ESG Prime -luokitus myönnetään yhtiöille, jotka saavuttavat/ylittävät ISS ESG:n määrittelemät kriteerit parhaille ESG-lähestymistapaa kuvaaville käytännöille. eQ Oyj sijoittui vastuullisuusasioiden toteutumisessa omalla toimialallaan parhaimpaan kymmenykseen.
Avoimuuden ja läpinäkyvyyden edistämiseksi eQ on raportoinut jo kolmen vuoden ajan keskeisiä toimintaa kuvaavia ESG-tunnuslukujaan vastuullisuusraportoinnin perusteella Nasdaqin ylläpitämään ESG-tietokantaan. Tunnustuksena tästä eQ Oyj sai Nasdaqilta syyskuussa 2019 "Nasdaq ESG Transparency Partner" -sertifikaatin.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
21
Vastuullinen sijoittaminen eQ Varainhoidossa
eQ Varainhoito on toiminut aktiivisena vastuullisen sijoittamisen edelläkävijänä jo useiden vuosien ajan. Olemme allekirjoittaneet YK:n vastuullisen sijoittamisen periaatteet (PRI, UN's Principles for Responsible Investment) vuonna 2010. Edistämme vastuullista sijoittamista Pääomasijoittajat ry:ssä, Invest Europessa, Raklissa ja keväästä 2020 alkaen uutena jäsenenä Finanssia ry:n vastuullisuustoimikunnassa. Lisäksi toimimme aktiivisena jäsenenä Finsifissä (Finland's Sustainable Investment Forum) ja olemme CDP:n Climate Change -ohjelman allekirjoittaja.
eQ Varainhoidon vastuullisen sijoittamisen periaatteet luovat viitekehyksen koko eQ:n sijoitustoiminnalle ja sen prosesseille. Periaatteet kattavat kaikki omaisuusluokat, ja soveltaminen vaihtelee omaisuusluokasta ja sijoitustavasta riippuen. Nämä periaatteet on päivitetty ajan tasalle syksyllä 2020 ja eQ Varainhoidon hallitus on hyväksynyt ne 3.9.2020. Vastuullisen sijoittamisen periaatteet ovat saatavilla eQ:n verkkosivuilla. Samoin verkkosivuilta löytyvät keväällä 2020 päivitetyt eQ Rahastoyhtiö Oy:n ja eQ Varainhoito Oy:n omistajaohjauksen periaatteet.
eQ:ssa ei ole erillistä vastuullista sijoittamista, vaan ESG on osa kaikkea sijoittamista. Käytännössä tämä tarkoittaa, että vastuullisuus on integroitu systemaattisesti niin sijoituskohteen valintaan, seurantaan kuin raportointiin kaikissa eQ:n sijoitusalueissa, koko ajan. Työstä ja sen kehittämisestä vastaa eQ:n vastuullisen sijoittamisen johtaja. Jokaisessa sijoitustoimissa on lisäksi nimetty, vastuulliseen sijoittamiseen perehtynyt henkilö. Näiden henkilöiden lisäksi pidämme erittäin tärkeänä, että jokainen salkunhoitajamme ja analyytikkomme ymmärtää, tunnistaa ja huomioi sijoituksiin liittyvät potentiaaliset vastuullisuusriskit ja mahdollisuudet. Tätä ei mielestämme voi ulkoistaa. Vastuullisuusanalyysin ohella tärkeä osa salkunhoitajien toimenkuvaa on käydä myös jatkuvaa vaikuttamiskeskustelua sijoituskohteiden kanssa.
Raportoimme PRI:lle (UN's Principles for Responsible Investment) säännöllisesti vastuullisuuden toteutumisesta sijoitusprosesseissamme, konkreettisista vaikuttamistapahtumistamme sijoituskohteissa sekä kehitysaktiviteetistamme vastuullisuuden osalta. Seuraavassa taulukossa ovat vuoden 2020 PRI-raportoinnista saamamme arvosanat.
| Raportoidut osa-alueet | eQ Varainhoidon tulos 2020 | Vastaajien mediaani |
|---|---|---|
| Strategia ja hallintotapa | A+ | A |
| Pääomasijoitukset | A+ | A |
| Listatut osakkeet – ESG:n integrointi | A+ | A |
| Listatut osakkeet – aktiivinen vaikuttaminen: | ||
| I Aktiivinen vuorovaikutus sijoituskohteiden kanssa A+ | B | B |
| II Äänestäminen yhtiökokouksessa C | ||
| Kiinteistösijoitukset | A | B |
PRI-raportoinnin arvosana-asteikko E (heikko) – A+ (paras)
Parhaimmat tulokset (A+) eQ Varainhoito sai vastuullisen sijoittamisen strategiaa ja hallintotapaa, pääomasijoituksia ja listattujen osakkeiden ESG:n integrointia koskevista osa-alueista. Aktiivinen vuorovaikutustyö listattujen osakesijoitusten kanssa nostettiin myös erinomaiselle A+ -tasolle. Samoin kiinteistösijoitukset (A) ylittivät vastaajien mediaanin (B).
eQ Varainhoidon vastuullista sijoittamista koskevat asiat käsitellään myös kerran vuodessa eQ Oyj:n hallituksessa. Lisäksi eQ Rahastoyhtiön hallitukselle raportoidaan säännöllisesti ESG-tapahtumista ja sijoituskohteiden kanssa käydystä vaikuttamiskeskusteluista kaikissa eQ:n sijoitusalueissa.
Vastuullisuus- ja ilmastoteemat näkyivät niin järjestämissämme asiakasseminaareissa kuin työntekijöillemme järjestetyissä sisäisissä koulutuksissa vuonna 2020. Ennen koronaa ehdimme alkukeväästä järjestää asiakasseminaarin, jossa aiheena oli ruokajärjestelmään liittyvät kestävyyskysymykset. Aiheesta visioimassa oli Baltic Sea Action Groupin perustajajäsen ja hallituksen puheenjohtaja Saara Kankaaninta. Lisäksi seminaarissamme Michaela Ramm-Schmidt kertoi konkreettisesti BSAG:n työstä Carbon Action -hankkeessa ja siitä, miten nivotaan yhteen kaikki relevantit toimijat viljelijöistä ja yrityksistä päättäjiin.
ESG-asiantuntijamme ovat olleet vuoden aikana aktiivisia myös useilla kotimaisilla ja kansainvälisillä foorumeilla edistämässä parhaisiin käytäntöihin liittyvän tiedon jakamista. Tuleva EU:n kestävän rahoituksen sääntely on ollut tärkeä teema, josta olemme asiantuntijana olleet kertomassa eri sidosryhmillemme.

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille

Seuraavissa kappaleissa kuvaamme lyhyesti vuoden 2020 keskeisiä ESG-kuulumisia eri omaisuuslajemme osalta. Vastuullisen sijoittamisen toteutumisesta sekä seuraamistamme ESG-asioista sijoituskohteissa kerromme tarkemmin lisää omaisuuslajikohtaisissa ESG-raporteissa.
Vastuulliset yhtiöt voittajina COVID-19-pandemian aikana
Vastuullisuuden toteuttaminen osake- ja korkosijoituksissa on hyvin käytännönläheistä ja osa salkunhoitajan päivittäistä työtä, kun sijoituskohteita valitaan ja rahastoja hoidetaan. Tavoitteemme on erinomainen pitkän aikavälin tuotto. Vastuullisuus ja kestävyys ovat täysin linjassa tämän tavoitteen kautta, ja siksi vastuullisuusanalyysi on kaikkien rahastojemme sijoitusprosessien keskiössä.
Vaikutamme sijoituskohteissa aktiivisesti käymällä suoraa dialogia yhtiöiden kanssa. Vaikuttamistapahtumia osake- ja korkorahastoissamme oli 1.1.2020–31.12.2020 aikana yhteensä 144 kpl jakautuen 4 hallintotapaa, 2 sosiaalinen vastuu, 131 yritysvastuuraportin saatavuus ja 7 todennetun normirikkomuksen seuranta-tapahtumaa. Yritysvastuuraportin saatavuuteen liittyvien tapahtumien suuri lukumäärä johtuu siitä, että vuonna 2020 salkunhoitajamme kävivät aktiivista vaikuttamiskeskustelua kaikkien niiden sijoituskohteiden kanssa, jotka eivät vielä raportoi päästöjään CDP-organisaatiolle. Oli ilahduttavaa huomata, että kiinnostusta päästöraportointiin on. Osalla yrityksistä tämä oli jo agendalla ja osan kanssa vasta aloitettiin keskustelut päästöraportoinnin osalta. Yleisesti haluamme kannustaa yhtiöitä raportoimaan sidosryhmilleen päästötietoja, tietoa yhtiön tarjoamista kestävän kehityksen tuotteista ja siitä, kuinka ilmastonmuutos otetaan yhtiön liiketoiminnassa huomioon. Teemaan liittyen allekirjoitimme syksyllä myös CDP:n järjestämän yhteisvaikuttamisaloitteen, jonka tavoitteena on kannustaa yrityksiä määrittämään omalle toiminnalleen tieteeseen perustuvat päästövähennystavoitteet (Science-Based Emission Reduction Target).
Käymme läpi kaikki sijoituskohteet määritellemiämmme ESG-mittareilla. Yksi tärkeätä painopistealueista on yritysvastuuraportoinnin saatavuus, johon olemme jo pitkään aktiivisesti kannustaneet yrityksiä paremman läpinäkyvyyden saavuttamiseksi. Ympäristöön liittyvänä erikoisteemana seuraamme, miten ilmastokysymykset otetaan huomioon yhtiöiden liiketoiminnassa. Valtaosalla
rahastoistamme on vertailuindeksiään matalampi hiilijalanjälki, mikä näkyy eQ:n verkkosivuilla saatavilla olevista ESG-raporteista. Korkomarkkinoita tutkittaessa näemme, että vihreiden (green bond) ja ns. ESG (ns. social ja ESG bond) joukkovelkakirjalainojen tarjonta on kasvanut vuosi vuodelta. Vuonna 2020 tehtiin jälleen ennätyy uusien lainojen liikkeeseenlaskujen määrässä. COVID-19-pandemian myötä varsinkin ns. sosiaalisen vastuun lainojen tarjonta kasvoi merkittävästi. Vuonna 2021 odotetaan markkinoiden jatkavan kasvuaan. Sijoittajien kiinnostus näitä lainoja kohtaan lisääntyy ja yritykset ovat heränneet siihen tosiasiaan, että rahoitus ESG-lainoilla on usein halvempaa kuin tavallisilla yrityslainoilla. eQ:n korkorahastoissa ESG-lainojen painoa on lisätty vuoden 2020 aikana. eQ Euro Investment Grade ja eQ Kehittyvät Markkinat yrityslaina -rahastoissa ESG-lainojen osuus on kasvanut noin kymmeneen prosenttiin ja eQ High Yield -rahastossa yli viiteen prosenttiin sijoituksista. ESG-lainojen osuutta rahastoissa on tarkoitus kasvattaa myös jatkossa huomioiden kuitenkin relevantti tuottopotentiaali.
Ilmasto- ja sosiaaliseen vastuun teemat näkyvät vahvasti eQ Sininen Planeetta -rahastossa. Rahasto saavutti juuri viiden vuoden tuottohistorian. Hyvää pitkäaikaista tuottoa on saatu prosessilla, joka painottaa ympäristökysymysten lisäksi erityisesti sosiaalisen vastuun merkitystä tutkimalla yhtiöiden vaikuttavuutta laajasti eri sidosryhmien kautta.
Omaa vastuullisuusarviointityötämme on tukenut vuodesta 2018 alkaen ISS-Ethix, joka monitoroi neljännesvuosittain rahastojemme sisällöt mahdollisten YK:n Global Compact -periaatteiden vastaisten normirikkomusten osalta. Normirikkomukset koskevat tyypillisesti ympäristöasioita, korruptiota, ihmisoikeuksia ja työntekijöiden oikeuksia. ISS-Ethixin tuottamaa seulontatietoa käytetään aktiivisesti yritysten kanssa käytävässä vuorovaikutuksessa, ja kaikissa todennettavissa rikkomustilanteissa käynnistetään prosessi, jonka tarkoituksena on selvittää, onko sijoitus edelleen linjassa pitkän aikavälin vastuullisuusperiaatteidemme kanssa. Mikäli vaikuttamiskeskustelujen aikana salkunhoitaja päätyy siihen johtopäätökseen, että alkuperäisen sijoituspäätöksen edellytykset eivät enää päde, sijoituksesta luovutaan. Vakavien normirikkomusten määrä on vuoden 2020 aikana pysynyt hyvin matalana ja rajoittuu muutamaan yksittäiseen yhtiöön maailmanlaajuisesti.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Etsiessämme potentiaalista rahastoa, jota joku muu varainhoitaja hoitaa, selvitämme aina ennen sijoitusta, onko varainhoitaja allekirjoittanut YK:n vastuullisen sijoittamisen periaatteet, onko varainhoitajalla vastuullisen sijoittamisen politiikka, mitkä ovat käytössä olevat ESG-resurssit ja -prosessit sekä raportointikyvykkyys. Seuraamme rahastoille lähetettävällä vuosittaisella ESG-kyselyllä muutosta edellä mainituissa asioissa. Syksyllä 2020 eQ Frontier -rahaston osalta lähetimme jo toista vuotta peräkkäin ESG-kyselyn rahaston sijoituskohteena oleville rahastoille. Kyselyn tuloksissa näkyi positiivisesti mm. sijoituskohteiden PRI-arvosanojen parantuminen ja vastuullisuusraporttien määrän lisääntyminen. Käytössä olevat ESG-resurssit olivat pysyneet muutostumattomina. Ylipäänsä odotamme yhteistyökumppaneiltamme säännöllistä raportointia vastuullisen sijoittamisen lähestymistavan kehittymiseen liittyen sekä yhteenvetoa vuotuisesta äänestysaktiviteetista ja käydystä keskusteluista sijoituskohteiden kanssa.
"eQ Kiinteistörahastot osallistuivat jo toista vuotta GRESB-vastuullisuusarviointiin ja tulokset parantuivat selvästi."
Hyvät tulokset GRESB-vastuullisuusarvioinnissa vauhdittavat kehitystä eQ Kiinteistörahastoissa
Kiinteistöjen hankintavaiheessa laaditaan aina tarpeelliset due diligence -selvitykset huomioiden myös vastuullisuuden näkökulmat. Näissä arvioidaan muun muassa maaperään, energiatehokkuuteen, hallintoon, verotukseen ja päävuokralaisten taustoihin liittyviä seikkoja. Myös kestäviä liikennemuotoja, kohteen sijaintia joukkoliikenteen näkökulmasta sekä elinkaarikustannusten hallintaa arvioidaan.
Omistusaikana sekä yksittäisissä kiinteistökohteissa että rahastojen toimintamalleissa ja prosesseissa tehdään toimenpiteitä, joilla vastuullisuutta edistetään. Muun muassa kaikkien kohteiden kulutustietoja (mm. energia, vesi, jäte) seurataan. Mikäli seurannassa havaitaan poikkeamia asetetuista vaihteluväleistä, selvitetään, millä toimenpiteillä esimerkiksi energiankulutusta voidaan alentaa. Lähtökohtana on, että jokainen kohde on perusjärjestelmien ja säätöjen osalta hyvässä kunnossa sekä toimii tehokkaasti ja suunnitellusti. Tämän jälkeen voimme etsiä uusia keinoja, joilla voidaan edelleen kehittää energia- ja kustannustehokkuutta.
BREEAM (Building Research Establishment's Environmental Assessment Method) tarkastelee rakennuksen ympäristövaikutuksia johtamisen, energian- ja vedenkulutuksen, materiaalien sekä liikenteen osalta. eQ:n kiinteistörahastojen tavoitteena on, että suurimmalla osalla kohteita on sertifikaatti ja tällä hetkellä sertifioidaan vähintään viisi kohdetta molemmista rahastoistaan vuosittain. Sertifioinnin avulla arvioidaan sekä kiinteistön että siihen liittyvän ylläpitotoimintojen toimivuutta, tunnistetaan mahdolliset puutteet ja valitaan kehityskohteet.
Ilmastokysymykset ovat nousseet yhä tärkeämmiksi globaalilla tasolla. Rakennusala ja kiinteistöt muodostavat jopa 40 % globaaleista päästöistä ja energiankulutuksesta. Lähtökohta valinnoissamme on löytää mahdollisimman vähähiilisiä ratkaisuja. Jo vuodesta 2018 lähtien kiinteistörahastojen kohteissa on käytetty uusiutuvalla energialla tuotettua ostosähköä. Lisäksi uudiskohteissa selvitetään aina geoenergian ja aurinkosähkön käyttömahdollisuus. Vihreän kaukelämmön käyttöä on lisätty merkittävästi vuoden 2020 aikana.
Vuoden 2020 merkittävistä projekteista mainittakoon hoiva- ja liikekiinteistörahastoille laatimamme vähähiilisyyden tiekartta. Tiekartan tavoitteena on määrittää toimenpiteet, joilla rahastot saavuttavat hiilijalanjäljen pienentymisen tehokkaalla ja tarkoituksenmukaisella tavalla.
Yhtenä tärkeänä työvälineenä vastuullisuuden toteutumisen seurannassa ja kehittämisessä käytetään GRESB (Global Real Estate Sustainability Benchmark) -vastuullisuusarvioinnista saatuja tuloksia. GRESB:n laaja osallistujamäärä mahdollistaa vertailun myös muihin toimijoihin. eQ osallistui nyt toista vuotta peräkkäin maailmanlaajuuteen GRESB-arviointiin, joka mittaa vastuullisuutta kiinteistöportfolioiden hallinnassa. Vuoden 2020 GRESB-arviointiin osallistuneet eQ Hoivakiinteistöt sai kaksi tähteä ja eQ Liikekiinteistöt kolme tähteä viidestä mahdollisesta. Kaikkineen tulokset paranivat molemmissa rahastoissa merkittävästi, yli kymmenen pistettä edellisen vuoden tuloksista. Vuoden 2020 arviointi perustuu raportointivuoteen 2019. Arviointi kattaa monipuolisesti kiinteistöjen vastuullisuuden osa-alueet. Vertailussa ovat vastuullisuuden johtaminen, toimintatavat, raportointi, riskienhallinta, hiilijalanjälki, veden- ja energiankulutus, datan hyödyntäminen, sidosryhmäyhteistyö sekä kiinteistöjen ympäristösertifioinnit.
Suoriutuminen GRESB-arvioinnin eri osa-alueilla näytti vahvuudet ja kehittämiskohteet. eQ:n kiinteistörahastot saivat hyvät pisteet mm. kiinteistöjen jätteiden hallinnan, veden- ja energiankulutusten osalta sekä sidosryhmien sitouttamisessa ja ympäristösertifioinneissa. Kehityskohteina nousivat esille vuokralaisille suunnattu viestintä ja osallistuminen sekä kiinteistöjen tehokkuustoimenpiteiden ja niiden dokumentoinnin lisääminen. Yksi kuntoon laitettu kehittämiskohde vuonna 2020 olikin vuokralaisille suunnatun vastuullisuusviestinnän vahvistaminen. Lisäsimme viestintävälineiksi uutiskirjeet ja asiakastyytyväisyyskyselyt vuosittaisen vastuullisuusraportoinnin lisäksi.
Alkuvuodesta 2020 laadittiin eQ:n toimittajien Code of Conduct, joka on osa eQ Kiinteistöt, Vastuullinen tapa toimia -ohjetta. Tämän tarkoituksena on, että myös käyttämämme toimittajat kiinteistösijoituksia koskevissa hankinnoissa huolehtivat vastuullisuusvelvoitteistaan esimerkillisesti. Lisäksi aloitimme eQ Kiinteistörahastoja koskevan vuotuisen ESG-raportin julkaisemisen sijoittajille. ESG-raportti on saatavilla myös eQ:n verkkosivuilla.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
24
Sitoudumme kehittämään vastuullisuutta jatkuvasti. Suhtaudumme liiketoimintoihin ns. "ikuisena omistajana", jolloin on tärkeää tehdä ja toteuttaa pitkäaikaisesti kestäviä ratkaisuja sekä omien prosessien että kiinteistökohteiden teknisten ominaisuuksien kehittämiseksi. Lisäksi haluamme olla aktiivisesti mukana kehittämässä toimialaa ja sen käytäntöjä.
Myönteistä ESG-kehitystä pääomasijoitusyhtiöiden prosesseissa
Olemme sisällyttäneet ESG:n systemaattisesti myös private equity -sijoitusten prosesseihin, joita ovat kohderahastovalinta, -seuranta ja sijoittajaraportointi. Niissä eQ:n rahastotuotteissa, joissa käytämme ulkoista neuvonantajaa (Private Credit- ja US-rahastot), eQ edellyttää yhteistyökumppanilta itseltään vastuullisuuskriteerien täyttymistä ja ESG due diligence -selvityksen tekemistä sijoituskohteiden valinnassa. eQ tekee osittain (US-rahastot) itse sijoituskohteisiin liittyvän ESG-seurannan.
Potentiaalisen kohderahaston hallinnointiyhtiön vastuullisuutta arvioidessamme lähdemme liikkeelle perusasioista, joita ovat vastuullisuuteen liittyvä asenne ja kirjoitetut politiikat ja päädymme konkreettisiin yksityiskohtiin, kuten vastuullisuusprosessin kuvaukset, työvälineinä käytetyt tarkastuslistat, sijoituskohteiden seurantaan liittyvät menetelmät ja sijoittajaraportointi. Tavoitteenamme on sisällyttää ESG:hen liittyvät tekijät kohderahaston juridiseen dokumentaatioon. Vastuullisuus on aina osa sijoitus päätöstä.
Private equity -sijoitusten vastuullisuuden toteutumista ja kehittymistä arvioidaan ja seurataan muun muassa kohderahastoille lähetettävän vuotuisen kyselyn avulla sekä keskusteluissa kohderahastojen kanssa. Lisäksi osallistumme aktiivisesti kohderahastojen vuosikokouksiin ja neuvoa-antavien ohjausryhmien (advisory board) työhön.
Vuotuisen ESG-kyselymme perussisältö on pysynyt samansuuntaisena jo useamman vuoden ajan, jotta pystymme tutkimaan ja seuraamaan systemaattisesti ESG-kehitystrendiä hallinnointiyhtiöissä ja heidän kohderahastoissaan. Edellisvuotta koskeva ESG-kysely lähetettiin 96 hallinnointiyhtiölle heti alkuvuodesta 2020. Tämä kattoi 150 yksittäistä kohderahastoa ja arviolta 1 000 kohdeyhtiötä. Kyselyyn vastasi 96,9 %:ia (93 kpl) hallinnointiyhtiöistä. eQ:n kohderahastoissa havaittiin 15 ESG-tapahtumaa. Osa tapahtumista toistui
monissa rahastoissa. Hallinnointiyhtiöt ovat antaneet tapahtumista selvitykset, jotka raportoimme osana vuotuista ESG-raporttia rahastoihin sijoittajille.
Vuosittaisen kyselymme tulokset osoittavat, että yhä useammin vastuullisuuteen liittyvät asiat sisällytetään myös kohdeyritysten normaaliin seurantaan sekä vaadittavaan raportointiin. Vuotta 2020 koskevaan ESG-kyselyymme otimme uutena teemana diversiteetin eli monimuotoisuuden. Haluamme ymmärtää, mitä se itse hallinnointiyhtiöissä tarkoittaa ja mitä heidän rahastojensa salkkuyhtiöissä. Lisäksi kyselyn lopussa tiedustelimme, ovatko hallinnointiyhtiöt alkaneet pohtia vielä omissa prosesseissaan EU:n kestävän rahoituksen tiedonantoasetuksen implementoimista. Muutimme myös kyselymme toteuttamistavan sähköiseksi.
Oman toimintamme ohella haluamme olla myös aktiivisesti mukana edistämässä vastuullisen sijoittamisen käytäntöjen toteutumista ja kehittymistä eteenpäin pääomasijoitusalalla. Syksystä 2020 lähtien olemme toimineet Pääomasijoittajat ry:n ESG-työryhmässä varapuheenjohtajana sekä puheenjohtajana yhdistyksen kestävän rahoituksen työryhmässä.
EU:n kestävän rahoituksen sääntelyä käytäntöön vuonna 2021
Kestävän rahoituksen lainsäädäntöä on valmisteltu Euroopan unionissa useiden vuosien ajan. Lainsäädännön perimmäisenä tarkoituksena on edistää pääomien ohjautumista entistä kestävämpiin sijoituskohteisiin. Tähän pyritään muun muassa lisäämällä sijoitustuotteiden avoimuutta ja läpinäkyvyyttä kestävyys- ja vastuullisuusnäkökulmasta ja siten ehkäisemällä sijoitusten viherpesua. EU:n Kestävän rahoituksen tiedonantoasetus (EU) 2019/2088 tulee sovellettavaksi pääpiirteissään 10.3.2021 alkaen. Se tuo mukanaan velvoitteita finanssimarkkinatoimijoille ja sijoitusneuvojille. Toimijoiden on jatkossa kerrottava muun muassa omaan toimintaansa ja sijoituskohteisiinsa liittyvistä kestävyysriskeistä ja siitä, ottaako toimija mahdollisesti huomioon sijoitus päätöksestä johtuvat haitalliset vaikutukset kestävyystekijöihin. Sääntelyssä esille nouseva termi "kestävyysriski" (sustainability risk) tarkoittaa ympäristöön, sosiaaliseen vastuuteen tai hallintotapaan liittyvää tapahtumaa tai tilannetta, joka voi toteutuessaan aiheuttaa negatiivisen, olennaisen vaikutuksen sijoituksen arvoon. Myös esimerkiksi asiakkaille annettaviin tuotetietoihin, määräaikaiskatsauksiin ja toimijoiden palkitsemispolitiikkoihin on tulossa sääntelyn osalta
päivitystarpeita. MiFID II -sääntelyyn on tulossa myös muutoksia ensi vuoden puolella, joiden nojalla asiakkailta on kysyttävä heidän kestävyyspreferensseistään. Koemme, että maaliskuussa voimaan tulevan tiedonantoasetuksen tarkoitus on hyvä ja sijoittajan suojaa parantava, vaikka se tuokin uusia raportointivelvollisuuksia finanssialan toimijoille.
"Private equity -sijoitusten vastuullisuuden toteutumista ja kehittymistä arvioidaan ja seurataan muun muassa kohderahastoille lähetettävän vuotuisen kyselyn avulla sekä keskusteluissa kohderahastojen kanssa."
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
25
Ympäristövastuu
eQ-konsernin oma liiketoiminta on suhteellisen vähän suoraan ympäristöä rasittavaa. Energian käyttö liittyy pääasiassa toimitilojen energian kulutukseen. Vuoden 2018 alusta eQ-konsernin yhtiöt siirtyivät oman sähkönkulutuksen osalta käyttämään kokonaan uusiutuvaa energiaa. eQ:n toimitilat ovat modernit ja niissä hyödynnetään energiatehokkuutta edistäviä teknologisia ratkaisuja. Toimitilat sijaitsevat vuokratuissa toimitiloissa, jossa lämmön- ja vedenkulutus sekä toimitilojen ilmastointi (kaukokylmä) sisältyy vuokraan eikä kulutustietoja ole vuokranantajalta näiden osalta saatavilla. Myös sisäilman laatu on tärkeä asia työntekijöidemme terveyden ja viihtyvyyden kannalta. Tätä varten eQ hankki keväällä 2019 toimistotiloihimme sisäilman laatua (sis. lämpötilaa, ilman kosteutta, CO₂:ta, pienhiukkasia) seuraavan järjestelmän.
eQ kannustaa työntekijöitään joukkoliikenteen ja muiden vaihtoehtoisten liikkumismuotojen käyttämiseen. Työntekijöillä on mahdollisuus hankkia työsuhdematkalippu osana kokonaispalkkaa, minkä lisäksi lähialueen työpäivän sisäisessä työmatkailussa voidaan käyttää eQ:n yhteisiä joukkoliikenteen matkakortteja. Lentomatkailussa yhtiö suosii suoria yhteyksiä, ja neuvotteluissa pyritään mahdollisuuksien mukaan käyttämään myös etäneuvotteluteknologiaa. eQ aloitti työntekijöidemme työmatkoihin liittyvän lentomatkustamisen CO₂-päästöjen raportoinnin vuodesta 2019 alkaen. Uutena seurattavana tunnuslukuna vuonna 2020 otimme käyttöön lentomatkat, CO₂-päästöt, kg per henkilö. Edellisvuoteen 2019 verrattuna eQ Varainhoidon CO₂-päästöt kg vähenevät 2020 91 % henkilöä kohden. Lentokilometrien vähentymiseen vaikuttaa suurilta osin COVID-19-pandemia, jonka johdosta lentomatkustaminen käytännössä loppui kokonaan huhtikuusta alkaen.
"eQ-konsernin yhtiöt käyttävät oman sähkönkulutuksen osalta kokonaan uusiutuvaa energiaa."

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Jätehuollosta vastaa eQ:n käyttämien toimitilojen vuokranantaja. eQ huolehtii omissa toimitiloissaan syntyvän toimistojätteen lajittelusta ja kierrätyksestä. Vuonna 2020 erityistä huomiota kiinnitettiin edellisvuoden tapaan jätteen määrän vähentämiseen ja kierrättämisen lisäämiseen. Kuluneen vuoden aikana olemme käytännössä toteuttaneet vuonna 2019 toimistojätteen lajittelun ja kierrättämisen osalta tehtyjä toimenpiteitä. Toimenpiteet olivat eQ-konsernin ympäristöystävällisten toimintaohjeiden laatiminen työntekijöille ja niistä kouluttaminen, kaksipuoliseen tulostamiseen siirtyminen, henkilökohtaisten sekä-jäteroskakorien poistuminen henkilökunnan tiloista ja olemassa olevien lajittelustoiden toimivuuden uudelleen arviointi, muovipullotetuista kivennäisvesistä luopuminen sekä kierrätettäviin ja kestokäyttöisiin astioihin siirtyminen. eQ-konsernin ympäristöystävälliset toimintaohjeet käydään aina läpi myös uusien työntekijöiden perehdyttämiskoulutuksessa. eQ alkoi raportoida myös paperinkulutusta toimitiloissamme vuonna 2019. Kaksipuoliseen tulostamiseen siirtyminen näkyy positiivisena kehityksenä kulutustiedoissa. Paperinkulutus kg vuonna 2020 on vähentynyt vuodessa noin 18 % henkilöä kohden. eQ ei ole ollut osallisena ympäristövahinkoihin liittyvissä oikeudenkäynneissä tai vaateissa. Ilmastonmuutoksen hillintä on tärkeä teema niin eQ:ssa kuin sijoitustoiminnassamme. Vaikka eQ-konsernissa ei ole erillistä ilmastonmuutokseen liittyvää politiikkaa, teema näkyy vahvasti niin päivittäisessä yhtiötason työssämme kuin kaikissa omaisuuslajiemme sijoituspäätöksentekoprosesseissa ja vaikuttamiskeskusteluissa sijoituskohteiden kanssa.
Organisaation oma energiankulutus
| 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Sähkönkulutus, kwh | 89 893 | 100 396 | 107 235 | 106 527 | 105 975 |
| Sähkön alkuperä: | |||||
| Uusiutuvan energian osuus, % | 100 % | 100 % | 100 % | 25 % | 25 % |
| Ydinvoiman osuus, % | 0 % | 0 % | 0 % | 42 % | 42 % |
| Fossilisten osuus, % | 0 % | 0 % | 0 % | 33 % | 33 % |
| Sähkön hiilidioksidin ominaispäästöt, g/kwh | 0 | 0 | 0 | 198 | 198 |
| Sähkössä käytetyn ydinpolttoaineen määrä, mg/kwh | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,2 | 1,2 |
| Sähkön hiilidioksidipäästöt yhteensä, kg | 0 | 0 | 0 | 21 092 | 20 983 |
| Sähkön hiilidioksidipäästöt per nettoliikevaihto, g/EUR | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,52 | 0,59 |
| Sähkönkulutus per vuokrattu toimitilaneliö, kwh | 54 | 60 | 64 | 64 | 64 |
| Sähkönkulutus per henkilö, kwh | 956 | 1 128 | 1 254 | 1 268 | 1 325 |
Muu ympäristövastuu*
| 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Muut epäsuorat kasvihuonekaasupäästöt | |||||
| Lentomatkat, CO₂-päästöt, kg | 3 961 | 42 455 | 70 396 | 75 786 | 76 200 |
| Lentomatkat, CO₂-päästöt, kg per henkilö | 42 | 477 | 823 | 902 | 953 |
| Materiaalien käyttö | |||||
| Paperinkulutus yhteensä, kg | 1 710 | 1 985 | 1 950 | 1 555 | 1 860 |
| Paperinkulutus, kg per henkilö | 18 | 22 | 23 | 19 | 23 |
*Taulukosta käy ilmi arvio lentomatkojen hiilidioksidipäästöistä ja paperinkulutuksesta.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
27
Sosiaalinen vastuu
eQ työnantajana
eQ-konsernin tavoitteena on toimia vastuullisena työnantajana. Henkilöstö on eQ:n tärkein resurssi, sillä osaava ja sitoutunut henkilöstö on avain asiakkaiden ja eQ:n menestymiseen.
Päättynyt tilikausi oli COVID-19-tilanteen takia hyvin poikkeuksellinen. Siirryimme maaliskuussa 2020 joustavasti etätyöhön. Lisääntyviä COVID-19- uutisista johtuen olimme jo heti alkuvuodesta varmistaneet etäyhteyksien ja työntekijöiden työvälineiden toimivuuden, mistä johtuen siirtyminen etätöihin sujui mutkattomasti, ja pystyimme hoitamaan hyvin asiakkaidemme sijoitusvaroja sekä palvelemaan heitä myös virtuaalisesti. Loimme työntekijöillemme koronatilanteeseen toimintaohjeet, miten menetellä, jos työntekijä tai työntekijän lähomainen saa tiedon, että on altistunut koronavirukselle tai että on koronaviruspositiivinen. Lisäksi olemme hankkineet kasvamaskeja kaikille työntekijöillemme ja suosittaneet vahvasti niiden käyttöä sekä turvaetäisyyksien pitämistä muihin ihmisiin THL:n linjausten mukaan.
Huolimatta COVID-19:stä johtuvista poikkeusoloista konsernin henkilöstön sitoutuminen ja tyytyväisyys ovat erinomaisella tasolla. Vuosittain toteutettavassa työhyvinvointitutkimuksessa tulokset olivat erinomaisia myös vuonna 2020. Tutkimuksella selvitetään mm. henkilöstön sitoutumista, työhyvinvointia sekä tyytyväisyyttä työyhteisön ja esimiehen toimintaan. Asteikolla 1–5 arvioitu työtyytyväisyys ja -hyvinvointi arvioitiin tutkimuksessa tasolle 4,3 (2019: 4,4). Tutkimuksen mukaan työntekijät myös suosittelevat mielellään eQ-konsernia työpaikkana. Tätä kuvaava eNPS arvo oli hyvin korkea 49 (asteikolla -100–+100, jossa 0–+20 on hyvä, yli 20 on erinomainen ja yli 40 on huipputulos). Työhyvinvointitutkimuksen vastausprosentti oli myös korkea, 92,3 % (2019: 91,8 %). Henkilöstötutkimus on eQ:ssa yksi tärkeimmistä sisäisten toimintatapojen ja esimiestyön laadun kehittämisen välineistä.
eQ panostaa henkilökunnan hyvinvointiin tarjoamalla mm. kattavat työterveyshuollon palvelut, liikuntaseteleitä sekä muita hyvinvointipalveluita. Työterveyshuollon osalta panostus on vahvasti ennaltaehkäisevässä toiminnassa.
Kehityskeskustelut ovat käytössä koko henkilökunnalle kaikissa konserniyhtiöissä. Kehityskeskustelut käydään vähintään kerran vuodessa ja niissä arvioidaan menneen kauden suoritus ja asetetaan tavoitteet tulevalle kaudelle sekä keskustellaan mm. henkilön, esimiestyön ja työyhteisön kehittämisestä.
eQ:n henkilöstö voi osallistua työnantajan tarjoamiin koulutuksiin, yhteistyökumppaneiden tarjoamiin koulutuksiin ja muihin ulkoisiin koulutuksiin sekä opiskella omaehtoisesti. Omaehtoiseen opiskeluun suhtaudutaan myönteisesti. Kaikkea opiskelua tuetaan.
eQ-konsernissa työskenteli vuoden 2020 lopussa kokopäiväresursseiksi muutettuna yhteensä 94 henkilöä (2019: 89). Kokopäiväresurssien määrässä on huomioitu osa-aikaisten työntekijöiden, vanhempain- sekä opintovapaalla olevien vaikutus. Työsuhteessa olevien määrä oli yhteensä 103 henkilöä (2019: 92), josta määräaikaisten henkilöiden osuus oli 9 henkilöä (2019: 4). Määräaikaisia henkilöitä käytetään kausi/projektiluonteisissa tehtävissä.

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
28
Henkilöstöstä 40 % oli naisia (2019: 36 %) ja 60 % miehiä (2019: 64 %). Henkilöstön keski-ikä oli 41,3 vuotta (2019: 41,3). eQ-konsernin lähtövaivuttavuus oli 2020 vuonna 4,2 % (2019: 9,3 %). Sairauspoissaolojen määrä vuonna 2020 oli keskimäärin 2,7 päivää per henkilö (2019: 2,8) ja työtapaturmia oli yhteensä 0 kappaletta (2019: 1).
Sukupuolten välinen palkkatasa-arvo
eQ-konsernissa samasta tai samanarvoisesta työstä maksetaan samaa palkkaa työntekijän sukupuolesta riippumasta. Tehtävän samanarvoisuus tarkoittaa sitä, että työn sisällön keskeiset vaativuustekijät, osaaminen, vastuu, kuormitus ja työolot ovat samanarvoisia. Ammattinimike ei ole ratkaiseva. Palkkausjärjestelmä perustuu työn vaativuuden arviointiin.
Tasa-arvo ja yhdenvertaisuus
Tasa-arvo, oikeudenmukaisuus, syrjimättömyys sekä yhdenvertaisuus ovat tärkeitä periaatteita eQ-konsernissa. eQ:ssa on laadittu tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma, johon on kirjattu toimenpiteet tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi sekä sovittu niiden seurannasta. Suunnitelma arvioidaan ja päivitetään säännöllisesti sekä se kattaa kaikki konserniin kuuluvat yhtiöt. Suunnitelma on saatavilla kaikille eQ-konsernin työntekijöille konsernin sisäisillä verkkosivuilla.
Työturvallisuuden ja -terveyden toimintaohjelma
eQ-konsernissa on laadittu työturvallisuuden ja terveellisyyden edistämiseksi ja työntekijöiden työkyvyn ylläpitämiseksi toimintaohjelma, joka kattaa työpaikan työolojen kehittämistarpeet sekä työympäristöön liittyvien tekijöiden vaikutukset ja kehittämistarpeet. Ohjelma on saatavilla kaikille eQ-konsernin työntekijöille konsernin sisäisillä verkkosivuilla. Lisäksi eQ-konsernilla on käytössä varhaisen välittämisen toimintamalli.
TYÖTYYTYVÄISYYS JA -HYVINVOINTI
4,3
(ASTEIKKO 1–5)
HENKILÖSTÖMÄÄRÄ
94
Henkilöstö
| 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Henkilöstömäärä kokopäiväresursseina | 94 | 89 | 86 | 84 | 80 |
| Toistaiseksi voimassa olevassa työsuhteessa | 94 | 88 | 85 | 83 | 80 |
| Määräaikaisessa työsuhteessa | 9 | 4 | 6 | 6 | 4 |
| Työsuhteessa yhteensä | 103 | 92 | 91 | 89 | 84 |
| Määräaikaisten työntekijöiden osuus, % | 8,7 % | 4,3 % | 6,6 % | 6,7 % | 4,8 % |
| Kokopäiväiset yhteensä | 95 | 89 | 86 | 83 | 80 |
| Osa-aikaiset yhteensä | 8 | 3 | 5 | 6 | 4 |
| Henkilöstön ikä ja sukupuolijakauma, kpl | |||||
| 18–30 v. yhteensä, (N/M) | 23 (9/14) | 15 (4/11) | 17 (6/11) | 19 (4/15) | 13 (3/10) |
| 31–40 v. yhteensä, (N/M) | 31 (13/18) | 34 (14/20) | 31 (10/21) | 30 (11/19) | 29 (9/20) |
| 41–50 v. yhteensä, (N/M) | 20 (7/13) | 17 (7/10) | 19 (8/11) | 18 (8/10) | 23 (9/14) |
| 51–60 v. yhteensä, (N/M) | 27 (11/16) | 25 (14/11) | 22 (11/11) | 20 (9/11) | 18 (9/9) |
| 61– v. yhteensä, (N/M) | 2 (1/1) | 1 (-/1) | 2 (-/2) | 2 (-/2) | 1 (-/1) |
| Yhteensä | 103 (41/62) | 92 (39/53) | 91 (35/56) | 89 (32/57) | 84 (30/54) |
| Työntekijöiden keski-ikä, v. | 41,3 | 41,3 | 40,9 | 39,8 | 41,5 |
| Työsuhteet sukupuolen mukaan, kpl ja % | |||||
| Naisia | 41 kpl, 40 % | 39 kpl, 36 % | 35 kpl, 38 % | 32 kpl, 36 % | 30 kpl, 36 % |
| Miehiä | 62 kpl, 60 % | 53 kpl, 64 % | 56 kpl, 62 % | 57 kpl, 64 % | 54 kpl, 64 % |
| Henkilöstön lähtövaivuttavuus (%) | 4,2 % | 9,3 % | 8,8 % | 8,4 % | 6,3 % |
| Sairauspoissaolot vuoden aikana, pv per hlö | 2,8 | 1,9 | 2,3 | ||
| Tapaturmat, rekisteröidyt vahingot | 2,7 | 2,8 | 1,9 | 2,3 | 3,4 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille

Ihmisoikeusrikkomuksiin ja lapsityövoimaan liittyvä toimintaperiaatteet
eQ-konsernissa ei ole laadittu erillisiä ihmisoikeusrikkomuksiin ja lapsityövoimaan liittyviä toimintaperiaatteita. Kaikki eQ:n toiminnot sijaitsevat Suomessa yhdessä toimipisteessä ja konsernissa pystytään näin luotettavalla tavalla valvomaan henkilöstöön liittyviä toimintakäytäntöjä.
Hallituksen monimuotoisuus
eQ Oyj:n hallitus pyrkii osaltaan edistämään hallituksen kokoonpanon monimuotoisuutta. Monimuotoisuutta arvioitaessa otetaan huomioon muun muassa hallituksen jäsenten ikä ja sukupuoli, koulutustausta ja ammatillinen kokemus, henkilökohtaiset ominaisuudet sekä tehtävän ja yhtiön toiminnan kannalta merkityksellinen kokemus. eQ Oyj:n hallituksen määrittelemänä tavoitteena sukupuolten tasapuolisesta edustuksesta hallituksessa on, että eQ Oyj:n hallituksessa tulisi olla aina kumpaakin sukupuolta olevia jäseniä. Tähän tavoitteeseen pyritään pääsemään ja sitä pyritään ylläpitämään hallituksen toimesta lähinnä viestimällä tavoitteesta aktiivisesti eQ Oyj:n omistajakunnalle.
Tilikaudella 2020 eQ Oyj:n hallitus täytti yhtiön monimuotoisuudelle asettamat edellytykset mukaan lukien tavoitetta molempien sukupuolten edustuksesta hallituksessa. eQ Oyj:n hallitukseen kuuluivat tilikaudella 2020 varsinaisesta yhtiökokouksesta alkaen seuraavat henkilöt: Georg Ehrnrooth (pj.), Nicolas Berner, Timo Kokkila, Lotta Kopra ja Tomas von Rettig. Yhtiön hallituksen jäsenillä on laaja-alaista kokemusta yhtiön toiminnan kannalta merkityksellisiltä
toimialoilta, kuten sijoitus-/finanssialalta ja kiinteistöalalta. Lisäksi hallituksen jäsenten erilainen työtausta ja koulutuspohja sekä heillä oleva kansainvälinen kokemus täydentävät toisiaan. Hallituksen jäsenten valinta kuuluu eQ Oyj:n yhtiökokoukselle.
Yhtiön hallitus on seurannut monimuotoisuuden toteutumista tilikaudella 2020.
Hallituksen monimuotoisuus vuonna 2020:
| Hallituksen jäseniä yhteensä | 5 | 100 % |
|---|---|---|
| Naisia | 1 | 20 % |
| Miehiä | 4 | 80 % |
| Yhtiöstä riippumattomia hallituksen jäseniä | 5 | 100 % |
| Merkittävistä osakkeenomistajista riippumattomia hallituksen jäseniä | 3 | 60 % |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
30
Hyvä hallintotapa
Hallitus – toimivallan eriyttäminen ja läpinäkyvät käytännöt
Pörssiyhtiöitä koskevien lakien ja määräysten lisäksi eQ Oyj noudattaa Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 1.1.2020 voimaan tullutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia siirtymäsäännöksineen. Hallinnointikoodi on julkisesti saatavilla kokonaisuudessaan Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n verkkosivuilla (www.cgfinland.fi). eQ Oyj laatii vuosittain hallinnointikoodin edellyttämän selvityksen hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corporate Governance Statement) erillisenä hallituksen toimintakertomuksesta. Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä ja muut hallinnointikoodin mukaan esitettävät tiedot sekä yhtiön tilinpäätös, hallituksen toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus ovat saatavilla eQ:n verkkosivuilla (www.eq.fi/fi/about-eq-group).
Hallituksen työjärjestys, kokousten pöytäkirjat sekä muut hallituksen toimintaa koskevat dokumentit eivät ole yleisesti saatavilla. Työjärjestyksen keskeiset tehtävät on lueteltu Selvityksessä hallinto- ja ohjausjärjestelmästä. Yhtiö tiedottaa konsernia koskevista tapahtumista voimassa olevan lainsäädännön ja yhtiön tiedonantopolitiikan mukaisesti. Yhtiön tiedonantopolitiikka on saatavilla eQ:n verkkosivuilla (www.eq.fi/fi/about-eq-group).
Palkitseminen
eQ-konsernin palkitsemisjärjestelmä perustuu hallituksen määrittelemään strategiaan ja pitkän aikavälin tavoitteisiin, ja se toimii yhtenä keskeisenä työkaluna eQ-konsernin lyhyen ja pitkän aikavälin strategisten tavoitteiden saavuttamisessa. Palkitsemisjärjestelmä tukee osaltaan eQ-konsernin hyvää, tehokasta ja kokonaisvaltaista riskienhallintaa, erityisesti ehkäisten haitallista riskinottoa. Kokonaisvaltaisella riskienhallinnalla pyritään huomioimaan mm. konserniyhtiöiden, hallinnoitavien rahastojen ja sijoittajien tavoitteet, arvot ja edut. Yhtiön johdon palkitseminen ei ole erikseen sidoksissa tiettyjen ESG-kriteereiden täyttymiseen. EU:n kestävän rahoituksen tiedonantoasetus (EU) 2019/2088 tulee sovellettavaksi vuoden 2021 aikana. Tämä tarkoittaa, että finanssimarkkinatoimijoiden ja sijoitusneuvojen on sisällytettävä esimerkiksi palkitsemisperiaatteisiin tiedot siitä, miten nämä periaatteet ovat johdonmukaisia kestävyysriskien huomioon ottamisen kanssa, ja julkaista nämä tiedot verkkosivuillaan. Tulemme tarkistamaan myös eQ-konsernin palkitsemisperiaatteet tämän osalta vuonna 2021.
eQ-konsernin palkitsemisperiaatteiden lisäksi eQ Oyj:llä on listayhtiöiden hallinnointikoodin edellyttämä toimielinten palkitsemispolitiikka, jossa selostetaan, miten palkitseminen on järjestetty yhtiön toimielinten eli hallituksen ja toimitusjohtajan osalta. Toimielinten palkitsemispolitiikka esitetään varsinaiselle yhtiökokoukselle vähintään neljän vuoden välein ja aina, kun siihen on tehty olennaisia muutoksia. eQ-konsernin palkitsemisperiaatteet ja toimielinten palkitsemispolitiikka löytyvät eQ:n verkkosivuilta (www.eq.fi/fi/about-eq-group/hallinnointi/palkitseminen).
eQ Oyj julkistaa vuosittain vuosikertomuksen julkistamisen yhteydessä toimielinten palkitsemisraportin. Vuoden 2020 toimielinten palkitsemisraportti on laadittu 1.1.2020 voimaan tulleen Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin mukaisesti ja eQ Oyj:n hallitus on käsitellyt sen 4.2.2021.
Toimielinten palkitsemisraportissa kerrotaan hallitukselle ja toimitusjohtajalle edellisellä tilikaudella maksetut palkkiot sekä se, miten toimielinten palkitsemispolitiikkaa on noudatettu johdon palkitsemisessa edellisen tilikauden aikana ja miten palkitseminen edistää yhtiön pitkän aikavälin taloudellista menestystä. Lisäksi palkitsemisraportissa verrataan hallituksen ja toimitusjohtajan palkkioiden kehitystä yhtiön työntekijöiden keskimääräisen palkitsemisen kehitykseen ja yhtiön taloudelliseen kehitykseen viideltä edelliseltä tilikaudelta. eQ Oyj:n toimielinten palkitsemisraportti on saatavilla eQ:n verkkosivuilta (www.eq.fi/fi/about-eq-group/hallinnointi/palkitseminen).
Toimielinten palkitsemispolitiikan ja -raportin lisäksi eQ esittää verkkosivuillaan palkitsemista koskevassa osassa voimassa olevat tiedot hallituksen, toimitusjohtajan ja muun johtoryhmän palkitsemisen periaatteista. Hallituksen, toimitusjohtajan ja johtoryhmän palkitsemista koskevat tiedot ovat saatavilla eQ:n verkkosivuilta (www.eq.fi/fi/about-eq-group/hallinnointi/palkitseminen).
Työehtosopimusten soveltaminen
eQ-konsernin työntekijät ovat työehtosopimusten soveltamisalan ulkopuolella eivätkä kuulu yleisistovan työehtosopimuksen soveltamisen piiriin.
Code of Conduct
eQ:ssa on laadittu eQ-konsernin yhteinen Code of Conduct (Eettiset toimintaperiaatteet). eQ Oyj:n hallitus on käsitellyt ja hyväksynyt nämä toimintaperiaatteet, joissa määritellään eQ:n yhteiset periaatteet eettiselle toiminnalle. Jokaista eQ:n työntekijää sitoo eQ-konsernin Code of Conduct. Pidämme tärkeänä, että myös käyttämämme toimittajat kiinteistösijoituksia koskevissa hankinnoissa huolehtivat vastuullisuusvelvoitteistaan esimerkillisesti. Tästä johtuen laadimme heti alkuvuodesta 2020 eQ:n toimittajien Code of Conductin, joka on osa eQ Kiinteistöt, Vastuullinen tapa toimia -ohjetta. Muut erilliset
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
alihankkijoita koskevat code of conductit on eQ-konsernissa katsottu tarpeettomaksi suorien alihankkijoiden vähäisen määrän ja liiketoiminnalle vähäisen merkityksen takia.
Lahjontaa ja korruption vastaista toimintaa koskevat ohjeet sisältyvät eQ-konsernin Code of Conductiin, jonka mukaan kaikkien sopimattomien maksujen sekä etujen antaminen liiketoiminnassa on kiellettyä. Lahjuksen ottamista tai antamista on eQ:n Code of Conductin mukaan kaikki toiminta, joka rohkaisee sopimattomiin toimiin tai henkilön aseman väärinkäyttöön. Rahallisen lahjuksen lisäksi myös tavaralahjat, vieraanvaraisuus, luotot, alennukset, matkat, henkilökohtaiset edut, majoitukset ja palvelut voivat olla kohtuuttomia tai sopimattomia etuja.
Kohtuuttomien tai sopimattomien etujen vastaanottaminen tai hyväksyminen on myös eQ:ssa kiellettyä. Asiakassuhteilla ei tule tavoitella siten myöskään henkilökohtaista hyötyä. Asiakassuhde on eQ:n ja asiakkaan välillä. Lahjoissa, merkkipäivien muistamisessa ja vieraanvaraisuudessa huomioidaan lahjontaa ja korruption vastaisuutta koskevien ohjeiden lisäksi vastapuolena olevan henkilön tai yhteisön lahjontaan liittyvät rajoitukset ja periaatteet sekä kunnioitetaan näitä. Lisäksi lahjojen ja vieraanvaraisuuden antamiseen ja vastaanottamiseen tulee eQ:ssa olla esimiehen hyväksyntä.
Code of Conduct on saatavilla kaikille eQ-konsernin työntekijöille konsernin sisäisillä verkkosivuilla.
Verotuksen läpinäkyvyys
eQ raportoi osana tätä vastuullisuusraporttia toimintansa verojen ja veronluonteisten maksujen muodossa syntyvästä taloudellisesta vaikutuksesta yhteiskuntaan. Läpinäkyvä raportointi on osa vastuullista toimintaa ja hyvää hallintotapaa. eQ-konsernilla ei ole erillistä hallituksen hyväksymää verotusta koskevaa strategiaa. Konserni maksaa verot Suomeen.
eQ-konserni on merkittävä veronmaksaja. Vuonna 2020 eQ:n verotettavasta tuloksesta perittävä tulovero Suomeen oli yhteensä 6,2 miljoonaa euroa (2019: 5,3 M€). Konsernin efektiivinen veroaste oli 20,2 % (2019: 20,2 %).
Työnantajana eQ maksaa eläke-, työttömyys- ja sosiaaliturvaan liittyviä maksuja sekä tilittää verottajalle palkoista pidätettävät ennakonpidätykset. eQ-konsernin maksamat henkilöstöön liittyvät veronluonteiset maksut olivat vuonna 2020 yhteensä 3,0 miljoonaa euroa (2019: 3,0 M€). eQ tilitti maksamistaan palkoista pidättämiään ennakonpidätyksiä yhteensä 6,5 miljoonaa euroa (2019: 5,9 M€) ja muita veronluonteisia maksua yhteensä 1,4 miljoonaa euroa (2019: 1,3 M€).
eQ-konsernin tilittämien arvonlisäverojen osuus oli vuonna 2020 yhteensä 0,4 miljoonaa euroa (2019: 1,5 M€). Lisäksi osa hankintojen arvonlisäveroista jää eQ:n kuluksi osittain arvonlisäverottomasta toiminnasta johtuen.
eQ Oyj:n vuonna 2020 maksamasta osingosta ja pääomanpalautuksesta pidätetyt verot olivat 1,2 miljoonaa euroa (2019: 1,1 M€).
eQ ei ole saanut julkisilta tahoilta rahallista tukea toimintaansa varten.
Raportin tietojen ulkopuolinen varmennus
Tätä raporttia ei ole varmennettu ulkopuolisen tahon toimesta.
Tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab on tarkastanut eQ Oyj:n tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2020. eQ Oyj:n hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat vuosikertomuksen muusta informaatiosta. Tämä raportti sisältyy eQ:n vuosikertomukseen ja sitä käsitellään tilintarkastuskertomuksen mukaisena "muuna informattoria". Vaikka tilintarkastajat eivät tarkasta muuta informatiota, ovat tilintarkastajat tilintarkastuskertomuksessa arvioineet, onko muu informatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastajien hankkimaan tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä.
| Verot, 1 000 EUR | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Maksettavat verot | |||||
| Tuloverot, Suomi | 6 209 | 5 306 | 4 679 | 4 220 | 3 465 |
| Efektiivinen veroaste | 20,2 % | 20,2 % | 20,8 % | 20,9 % | 20,9 % |
| Työnantajalle kuuluvat henkilöstöön liittyvät veronluonteiset maksut (Tyel, sotu, työttömyysvak.) | 2 978 | 2 960 | 2 770 | 2 451 | 2 358 |
| Tilitettävät verot | |||||
| Ennakonpidätykset palkoista, Suomi | 6 483 | 5 901 | 5 267 | 4 507 | 4 085 |
| Työntekijälle kuuluvat henkilöstöön liittyvät veronluonteiset maksut (Tyel, työttömyysvak.) | 1 405 | 1 308 | 1 106 | 884 | 850 |
| Maksetut arvonlisäverot, Suomi | 393 | 1 503 | 768 | 871 | 2 031 |
| Osingon- ja pääomanpalautuksen maksusta pidätetyt verot, Suomi | 1 217 | 1 061 | 976 | 994 | 1 079 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Hallituksen toimintakertomus
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Hallituksen toimintakertomus 1.1.–31.12.2020
Toimintaympäristö
Vuoteen 2020 lähdettiin varovaisen positiivisissa tunnelmissa. Talouskasvu oli vauhdittunut ja pörssit nousivat. Tunnelma muuttui kuitenkin nopeasti: ensin Kiinassa ja maalis-huhtikuussa jo koko maailmassa levisi COVID-19-virus. Useissa maissa kokonaisten toimialojen toiminta keskeytyi, BKT supistui merkittävästi ja työttömien määrä kasvoi. Kesän 2020 aikana pandemiatilanne helpottui ja talouksia päästiin avaamaan. Syksyn kuluessa tilanne kuitenkin taas paheni ja useat maat ilmoittivat rajoitustoimien lisäämisestä uudelleen. Tämän hetken arvio BKT:n kasvusta vuodelle 2020 on USA:n osalta -3,5 %, Euroopan osalta -7,3 % ja Kiinan osalta +2,1 %. Kiinan tilanne on poikennut merkittävästi muusta maailmasta: maa käynnisti rajut talouden sulkutoimet jo tammikuussa, mutta sai kokonaistuotantonsa palautettua alkuvuoden 2020 tasolle jo kesällä 2020.
Keskuspankit kautta maailman käynnistivät valtavat elvytystoimet ja yhdessä finanssipoliittisen elvytyksen kanssa tuki talouksille saavutti ennätykselliset mittasuhteet. Koronapandemian seurauksena Euroopan Unioni on käynnistämässä ensimmäisen ylikansallisen tukipaketin, jossa merkittävä määrä varoista on korvamerkattu kestävän kehityksen kohteisiin. Valtavasta likviditeetin lisäyksestä huolimatta inflaatio ei globaalisti kiihtynyt.
Osake- ja korkomarkkinat reagoivat erittäin rajusti pandemian leviämiseen ja sitä seuranneeseen talouskriisiin. Syvin osakekurssien pudotus koettiin maaliskuussa ja samaan aikaan korkomarkkinoiden likviditeetti heikkeni lähes olemattomaksi.
Usko tulevaan kuitenkin palautui talouspolitiikan elvytyksen myötä nopeasti ja koko sijoitusvuosi 2020 oli lopulta hyvä ja osin erinomainen. Alueittaiset erot olivat suuria: Suomen pörssi nousi koko vuonna 15,7 %, vaikka koko Euroopan pörssikehitystä kuvaava MSCI:n indeksi tuotti -3,2 %. USA:n pörssi nousi dollareissa 17,8 %, mutta dollarin heikkenemisen vuoksi tuotto euroissa oli 8,0 %. Kehittyvien markkinoiden indeksi nousi 8,5 %, mutta alueittaiset erot olivat suuret. Kiina oli vahvasti positiivinen ja etenkin Brasilia ja Venäjä selvästi negatiivisia.
Keskuspankkien tukitoimet toivat Euroopan ja USA:n korkotason edelleen alaspäin. Euro valtionobligaatiot tuottivat indeksitasolla 4,9 %. Investment grade -lainat 2,7 %, High Yield -lainat 2,9 % ja kehittyvien markkinoiden yrityslainat eurosuojattuna 5,5 %.
Merkittäviä tapahtumia tilikaudella
eQ Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 25.3.2020. Yhtiön hallitukseen valittiin uudelleen Nicolas Berner, Georg Ehrnrooth, Timo Kokkila, Lotta Kopra ja Tomas von Rettig. Hallituksen puheenjohtajana jatkaa Georg Ehrnrooth.
Tilikauden aikana eQ Oyj:n osakemäärä lisääntyi optio-oikeuksilla merkityillä uusilla osakkeilla. Osakemäärä lisääntyi 415 000 osakkeella 10.9.2020 ja 150 000 osakkeella 26.11.2020.
Konsernin liikevaihto ja tuloskehitys
Konsernin nettoliikevaihto tilikaudella oli 56,7 miljoonaa euroa (50,6 miljoonaa euroa 1.1.–31.12.2019). Konsernin nettopalkkiotuotot olivat 56,7 miljoonaa euroa (49,5 M€). Konsernin oman sijoitustoiminnan nettotuotot olivat 0,0 miljoonaa euroa sisältäen tuotot pääoma- ja kiinteistörahastosijoituksista sekä likvideistä korkorahastoista (1,1 M€).
Konsernin kulut ja poistot olivat yhteensä 26,0 miljoonaa euroa (24,3 M€). Henkilöstökulut olivat 21,5 miljoonaa euroa (19,8 M€), muut hallintokulut 2,0 miljoonaa euroa (2,2 M€) ja liiketoiminnan muut kulut 1,4 miljoonaa euroa (1,4 M€). Poistojen osuus oli 1,1 miljoonaa euroa (1,0 M€). Palkkakustannusta edellisvuoteen verrattuna nostivat tulossidonnaiset palkkiot.
Konsernin liikevoitto oli 30,8 miljoonaa euroa (26,3 M€) ja kauden tulos oli 24,6 miljoonaa euroa (21,0 M€).
Liiketoiminta-alueet
Varainhoito
eQ Varainhoito tarjoaa monipuolisia ja innovatiivisia varainhoitopalveluita sekä instituutioasiakkaille että yksityishenkilöille. Varainhoito-segmenttiin kuuluvat sijoituspalveluyhtiö eQ Varainhoito Oy ja muut varainhoitoa harjoittavat konserniyhtiöt, joista keskeisin on eQ Rahastoyhtiö Oy.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
34
Sijoitusrahastot ja varainhoito
eQ:lla oli katsauskauden lopussa 24 Suomeen rekisteröityä perinteisen varainhoidon sijoitusrahastoa. Rahastojen lukumäärä kasvoi alkuvuoden aikana kahden Aunejärvi Rahastoyhtiöitä siirtyneen rahaston myötä – uudet rahastot ovat eQ Maailma ja eQ Eurooppa Pienyhtiö.
eQ:n korkorahastot tuottivat loppuvuonna hyvin ja olivat koko vuoden ajalta pääosin positiivisia. Poikkeuksena oli lähinnä valuuttakurssiliikkeen vuoksi eQ Kehittyvät Markkinat Yrityslaina Paikallisvaluutta -rahaston negatiivinen tuotto. Parhaiten vuoden aikana tuottivat eQ Kehittyvät Markkinat Yrityslaina- ja eQ Valtionobligaatio -rahastot. Suhteessa vertailuindeksiinsä menestyivät parhaiten eQ Vaihtuva Korko- ja eQ Euro Investment Grade -rahastot. eQ Euro Investment Grade -rahasto palkittiin parhaana rahastona viiden vuoden tuotolla mitattuna tämän vuotisessa Lipperin pohjoismaisessa palkintojenjaossa "Bond EUR Corprates"-sarjassa.
Osakerahastojen maaliskuun romahduksen jälkeen nousu jatkui voimakkaana koko loppuvuoden ajan. Osakerahastosijoittajalle sijoitusvuodesta muodostui lopulta varsin hyvä. Parhaiten viime vuonna tuottivat eQ Pohjoismaat Pienyhtiö-, eQ Eurooppa Pienyhtiö- ja eQ Suomi -rahastot. eQ Pohjoismaat Pienyhtiö -rahasto tuotti lähes 60 prosenttia. Suhteessa vertailuindeksiinsä erinomaisesti tuottivat eQ Pohjoismaat Pienyhtiö-, eQ Eurooppa Pienyhtiö- ja eQ Sininen Planeetta -rahastot. eQ Varainhoito voitti 11.3.2020 yhden Morningstarin jakamista merkittävimmistä palkinnoista. "Paras Osakerahastotalo" -palkinnolla Morningstar palkitsi eQ:n koko osakerahastovalikoiman. Tämä erittäin arvostettu palkinto perustuu eQ:n osakerahastojen viiden vuoden riskikorjattuun tuotot.
eQ:n itse hoitamista rahastoista 71 prosenttia tuotti vertailuindeksiä paremmin vuonna 2020 ja viimeisen kolmen vuoden aikana 77 prosenttia eQ:n itse hoitamista rahastoista on tuottanut yli vertailuindeksinsä. Keskimääräinen Morningstar-luokitus eQ:n itse hoitamissa rahastoissa oli vuoden lopussa 3,5 tähtää. eQ:lla hoidossa olevien täyden valtakirjan varainhoitosalkkujen tuotot vaihtelivat sijoitussalkun allokaation mukaan vuoden aikana noin +2,2–+11,4 prosentin välillä. Pelkästään suomalaisiin osakkeisiin sijoitettujen salkkujen tuotto oli +14,1 prosenttia. eQ:n rahastojen ESG-ratingit (vastuullisuusluokitukset) ovat keskimääräistä parempia ja eQ sai vuoden 2020 PRI-arvioinnissa erinomaiset ESG-arvosanat.
Private Equity
Uuden eQ PE XII North -pääomarahaston ensimmäinen sulkeminen tehtiin tammikuun 2020 lopussa 126 miljoonan euron kokoisena. Rahaston kesäkuun sulkemisessa rahaston koko kasvoi 190 miljoonaan euroon ja lopullisessa sulkemisessa rahaston koko oli 205 miljoonaa euroa. eQ PE XII North -rahasto tekee sijoituksia pääomasijoitusrahastoihin, jotka sijoittavat listaamattomiin, pieniin ja keskisuu-riin yrityksiin Pohjois-Euroopassa. Tammikuussa 2020 eQ perusti myös kolmannen jälkimarkkinarahastonsa eQ PE SF III -pääomarahaston, jonka ensimmäinen sulkeminen oli 75 miljoonaa euroa. Rahaston kesäkuun sulkemisessa rahaston koko kasvoi 155 miljoonaa euroa ja rahaston lopullisessa sulkemisessa rahaston kooksi tuli 170 miljoonaa euroa. Molemmat uudet rahastot ovat selvästi edeltäjiään suurempia. eQ käynnisti alkuvuoden 2020 aikana myös 4 uutta Private Equity -varainhoito-ohjelmaa. Lisäksi keräsimme vuoden lopulla 36 miljoonaa euroa järjestyksessä kolmanteen eurooppalaiseen Private Credit -markkinaan sijoittavaan rahastoomme eQ Private Credit III. Sen varainkeruu jatkuu kevään 2021 ajan.
eQ:n Private Equity ESG-integrointi ja raportointi on erinomaisella tasolla ja sitä kehitetään edelleen. eQ:n hallinnoinnien Private Equity -rahastojen hallinnoitavat varat olivat vuoden lopussa 1 814 miljoonaa euroa (1 609 M€) ja Private Equity -varainhoito-ohjelmien hallinnoitavat varat 878 miljoonaa euroa (677 M€).
Kiinteistösijoittaminen
eQ Liikekiinteistöt -rahaston nettomerkinnät olivat viimeisellä vuosineljänneksellä -21 miljoonaa euroa ja koko vuoden aikana yhteensä -39 miljoonaa euroa. Rahaston koko vuoden lopussa oli 661 miljoonaa euroa ja sen kiinteistövarallisuus oli lähes 1,0 miljardia euroa. Rahaston tuotto vuoden 2020 aikana oli 4,6 prosenttia ja perustamisesta lähtien 8,4 prosenttia p.a. Rahastolla on yli 2 200 osuudenomista-ja. eQ Liikekiinteistöt -rahasto myi vuoden lopulla 7 liikekiinteistöä yhteensä 100 miljoonalla eurolla.
eQ Hoivakiinteistöt -rahastoon tehtiin viimeisellä neljänneksellä uusia nettomerkintöjä 33 miljoonaa euroa ja vuoden aikana yhteensä 87 miljoonaa euroa. Rahaston koko oli vuoden lopussa 1 127 miljoonaa euroa ja kiinteistövarallisuus lähes 1,3 miljardia euroa. Rahaston tuotto vuoden 2020 aikana oli 9,0 prosenttia ja perustamisesta lähtien samoin 9,0 prosenttia p.a.. Rahastolla on noin 4 200 osuudenomistajaa. Vuoden lopulla toteutettiin kiinteistökauppa, jossa eQ Hoivakiinteistöt -rahasto myi yhteensä 55 kiinteistöä 222 miljoonalla eurolla.
eQ perusti toukokuussa uuden kiinteistörahaston eQ Asunnot. Rahastoon kerättiin ensimmäisessä sulkemisessa 33 miljoonaa euroa merkintäsitoumuksia. Lokakuun alussa tehtiin rahaston toinen sulkeminen 51 miljoonan euron kokoisena ja vuoden lopulla rahaston koko kasvoi 75 miljoonaan euroa. Samalla sijoituskapasiteetti kasvoi lähes 250 miljoonaan euroa. Sijoitustoiminta on edennyt hyvin ja varainkeruuta jatketaan alkuvuoden 2021 aikana. Rahaston tavoitekoko on 100 miljoonaa euroa, mikä mahdollistaa yli 300 miljoonan euron sijoitukset asuntoihin. eQ Asunnot sijoittaa asuntoihin Pääkaupunkiseudulla, Tampereella ja Turussa. Kohteena ovat kokonaiset kerrostalot ja tavoitteena on rakentaa noin 1 500 vuokra-asunnon rahasto. eQ Hoivakiinteistöt- ja eQ Liikekiinteistöt -rahastoista poiketen eQ Asunnot -rahasto on tarkoitettu ainoastaan ammattimaisille sijoittajille ja se on rakenteeltaan suljettu rahasto.
Yhteensä eQ Kiinteistörahastoilla oli vuoden lopussa lähes 2,4 miljardin euron kiinteistövarallisuus ja eQ on noussut merkittäväksi suomalaisiksi kiinteistösijoittajaksi. Samalla kiinteistösijoitustoimiä on kasvatettu jo 13 henkilöön. eQ Kiinteistörahasto osallistuivat jo toista vuotta CRESB-vastuullisuusarviointiin ja tulokset parantuivat selvästi.
Hallinnoitavat varat ja asiakkaat
eQ Varainhoidon hallinnoitavat varat olivat vuoden lopussa ilman Private Equity -raportointipalvelujen piirissä olevia varoja 7 457 miljoonaa euroa. Varat kasvoivat 690 miljoonaa euroa edelliseen vuoden vaihteeseen verrattuna ilman Private Equity -raportointipalveluja ja laskivat yhteensä 2 714 miljoonaa euroa (6 767 M€ / 11 686 M€ 31.12.2019). Private Equity -raportointipalvelujen merkittävä lasku johtui yhden ison instituutisasiakkaan siirtymisestä kansainvälisen palvelutarjoajan asiakkaaksi. Siirtymisellä ei ole tulosvaikutusta. Kotimaahan rekisteröityjen sijoitusrahastojen hallinnoitavat varat olivat vuoden lopussa yhteensä 3 439 miljoonaa euroa (3 276 M€) ja varat kasvoivat vuoden aikana 163 miljoonaa euroa. Kansainvälisten yhteistyökumppaneiden sijoitusrahastot ja muun varainhoidon piirissä hallinnoi- tava varallisuus oli yhteensä 1 252 miljoonaa euroa (1 206 M€). Pääomarahastojen ja Private Equity -varainhoidon hallinnoitavat varat olivat
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
yhteensä 4 282 miljoonaa euroa (7 204 M€), josta eQ Private Equity -rahastojen osuus oli 1 814 miljoonaa euroa (1 609 M€), Private Equity -varainhoito-ohjelmien 878 miljoonaa euroa (676 M€) ja suljettujen kiinteistörahastojen 75 miljoonaa euroa (-M€). Private Equity -raportointipalvelun piirissä olevia varoja oli 1 515 miljoonaa euroa (4 919 M€).
Varainhoito-segmentin tulos
Varainhoito-segmentin nettoliikevaihto kasvoi tilikauden aikana 19 prosenttia ja liikevoitto 26 prosenttia 32,1 miljoonaan euroon (25,4 M€ 1.1.–31.12.2019). Kiinteistö- ja Private Equity -hallinnointipalkkiot kasvoivat tilikauden aikana 19 prosenttia. Tuottosidonnaiset palkkiot kasvoivat 54 prosenttia erittäin vahvojen viimeisen vuosineljänneksen tuottojen seurauksena. Tuottosidonnaisille palkkioille on tyypillistä voimakas neljännesvuosi- ja tilikausikohtainen vaihtelu. Kulu/tuottosuhde oli 39,0 prosenttia (42,7 %). Varainhoito-segmentin henkilöstömäärä oli vuoden lopussa kokopäiväresursseiksi muutettuna yhteensä 75 henkilöä.
| Varainhoito | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto, M€ | 52,8 | 44,3 | 19 % |
| Liikevoitto, M€ | 32,1 | 25,4 | 26 % |
| Hallinnoitavat varat ilman raportointipalveluita, Mrd € | 7,5 | 6,8 | 10 % |
| Hallinnoitavat varat yhteensä, Mrd € | 9,0 | 11,7 | -23 % |
| Kulu/tuotto-suhde, % | 39,0 | 42,7 | -9 % |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina | 75 | 69 | 9 % |
| Varainhoidon palkkiotuotot, M€ | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
| --- | --- | --- | --- |
| Perinteisen varainhoidon hallinnointipalkkiot | 8,1 | 8,0 | 1 % |
| Kiinteistö- ja Private Equity -hallinnointipalkkiot | 38,1 | 32,1 | 19 % |
| Muut palkkiotuotot | 0,2 | 0,3 | -15 % |
| Tuottosidonnaiset palkkiot | 6,7 | 4,4 | 54 % |
| Yhteensä | 53,2 | 44,7 | 19 % |
Corporate Finance
Corporate Finance -segmentissä Advisum Corporate Finance toimii neuvonantajana yrityskaupoissa, suurissa kiinteistökaupoissa ja erilaisissa pääomajärjestelyissä.
Yritysjärjestelymarkkinoilla oli positiivisia odotusarvoja vuoden 2020 alussa, mutta kun maailmanlaajuinen COVID-19-pandemia iski helmi-maaliskuussa 2020, niin odotusarvot ja aktiviteetti heikkenivät hetkellisesti selvästi. Ensireaktion jälkeen pahimmat uhkakuvat jäivät aktiviteetin osalta kuitenkin toteutumatta ja MBA-markkinat osoittivat loppuvuonna merkittävää piristymistä. COVID-19-pandemia hiljensi myös kiinteistöjärjestelymarkkinat vuoden ensimmäisellä puoliskolla, mutta markkina parani tilikauden edetessä.
Advium toimii neuvonantajana kuluneella tilikaudella 9 toteutuneessa transaktiossa, joista viisi oli MBA-järjestelyjä ja neljä järjestelyä oli kiinteistötransaktioita. Advium toimii 2020 vuonna neuvonantajana mm. Cargotecin ja Konecranesin fuusiossa, joka on ehdollinen mm. kilpailuviranomaisten hyväksynnälle, Solidiumin neuvonantajana sen myydessä omistuksensa Neles Oyj:ssa Valmetille sekä Peab AB:lle kun se osti YIT:ltä päälystysliiketoiminnan. Advium toimii myös Keskinäinen Työeläkevakuutus-yhtiö Elon taloudellisena neuvonantajana, kun Corum AM:n hallinnoima rahasto osta Helsingin Jätkäsaaressa sijaitsevan varasto-, liiketila- ja toimistokiinteistön.
Corporate Finance -segmentin tulos
Adviumin liikevaihto oli 2020 vuonna 4,1 miljoonaa euroa, kun se vuotta aikaisemmin oli 5,4 miljoonaa euroa. Liikevoitto oli 1,1 miljoonaa euroa (1,9 miljoonaa euroa 1.1.–31.12.2019). Segmentin henkilöstömäärä oli joulukuun lopussa 14 henkilöä.
Corporate Finance -toiminnalle on tyypillistä, että menestyspalkkioiden vaikutus laskutuksessa on huomattava, minkä takia segmentin tulos voi vaihdella merkittävästi vuosineljänneksittäin.
| Corporate Finance | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Nettoliikevaihto, M€ | 4,1 | 5,4 | -24 % |
| Liikevoitto, M€ | 1,1 | 1,9 | -41 % |
| Kulu/tuotto-suhde, % | 72,3 | 64,1 | 13 % |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina | 14 | 15 | -7 % |
Sijoitukset
Sijoitukset-segmentin liiketoiminta muodostuu eQ-konsernin omasta taseesta tehdyistä pääoma- ja kiinteistörahastosijoituksista.
Kauden aikana Sijoitukset-segmentin liikevoitto oli -0,1 miljoonaa euroa (0,8 miljoonaa euroa 1.1.–31.12.2019). Kauden lopussa sijoitusten käypä arvo oli 15,7 miljoonaa euroa (16,2 M€ 31.12.2019) ja jäljellä olevien sijoitusistoumusten määrä 7,1 miljoonaa euroa (6,7 M€).
Sijoitusten pääomanpalautukset kaudella olivat 1,8 miljoonaa euroa (2,3 M€ 1.1.–31.12.2019), voitonjako 0,3 miljoonaa euroa (1,8 M€) ja rahastojen pääomakutsut 1,6 miljoonaa euroa (2,4 M€). Sijoituksista saatu nettokassavirta kauden aikana oli 0,6 miljoonaa euroa (1,7 M€). Sijoitusten tulosvaikutteiset arvonmuutokset ja lopulliset tappiot olivat kaudella yhteensä -0,3 miljoonaa euroa (-0,8 M€). Tilikaudella koronakriisi vaikutti sijoitusten voitonjakoon ja arvonmuutoksiin.
eQ Oyj teki tilikauden aikana 1,0 miljoonan euron sijoitusistoumuksen eQ PE XII North -pääomarahastoon. Lisäksi eQ Oyj teki 1,0 miljoonan euron sijoitusistoumuksen eQ Asunnot -kiinteistörahastoon.
eQ-konsernin Sijoitukset-segmentin tuotot tuloutuvat yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä vuoksi segmentin tulos voi vaihdella merkittävästi.
| Sijoitukset | 1–12/2020 | 1–12/2019 | Muutos |
|---|---|---|---|
| Liikevoitto, M€ | -0,1 | 0,8 | -110 % |
| Sijoitusten käypä arvo, M€ | 15,7 | 16,2 | -3 % |
| Sijoitusistoumukset, M€ | 7,1 | 6,7 | 5 % |
| Sijoitusten nettokassavirta, M€ | 0,6 | 1,7 | -67 % |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Tase, rahoitusasema ja vakavaraisuus
Konsernin taseen loppusumma kauden lopussa oli 91,5 miljoonaa euroa (85,4 miljoonaa euroa 31.12.2019). Kauden lopussa oma pääoma oli 67,5 miljoonaa euroa (65,1 M€). Oman pääoman määrään kaudella vaikutti kauden tulos 24,6 miljoonaa euroa, osingonjako -21,1 miljoonaa euroa, pääomanpalautus sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta -2,7 miljoonaa euroa, uusien osakkeiden merkintä optio-oikeuksilla 1,4 miljoonaa euroa sekä omaan pääomaan kirjattu optio-ohjelman kulujaksotus 0,2 miljoonaa euroa.
Rahavarojen määrä kauden lopussa oli 21,5 miljoonaa euroa (22,4 M€) ja likvidien sijoitusrahastosijoitusten määrä 14,9 miljoonaa euroa (9,9 M€). Rahoituksen saatavuuden turvaamiseksi konsernilla on lisäksi tarvittaessa käytettävissään 4,0 miljoonan euron luottolimiitti. Konsernin lyhytaikaisten saamisten määrä oli kauden lopussa 7,6 miljoonaa euroa (4,7 M€).
Taseeseen kirjattu vuokrasopimusvelka oli kauden lopussa 2,0 miljoonaa euroa (2,6 M€), josta lyhytaikaisten vastuiden osuus oli 0,9 miljoonaa euroa (0,6 M€). Lyhytaikainen koroton velka oli 21,9 miljoonaa euroa (17,7 M€). Konsernilla ei ollut korollisia lainoja kauden lopussa (-M€). eQ:n omavaraisuusaste oli 73,8 % (76,2 %).
Konsernin kuuluu sijoituspalvelutoimintaa harjoittava ja eQ Oyj:n kokonaan omistama tytäryhtiö eQ Varainhoito Oy. eQ Varainhoito Oy noudattaa sijoituspalveluyrityksenä ja eQ Oyj omistusyhteisönä CRR/CRD-säännöksiä. eQ-konsernin ja eQ Varainhoito Oy:n omien varojen vaatimus lasketaan EU:n vakavaraisuussatuksen 95 artiklan mukaisesti. Kokonaisriskin määrä lasketaan suurempana seuraavista: a) luotto- ja markkinariskien yhteismäärä tai b) kiinteisiin yleiskustannuksiin perustuva kokonaisriskin määrä.
Konsernin ydinvakavaraisuus (CET1) sekä omien varojen vakavaraisuussuhdeluku oli kauden lopussa 18,0 % (22,2 % 31.12.2019). Sääntelyn mukainen kokonaispääoman ehdoton minimivaade omille varoille on 8 %. Konsernin vakavaraisuuslaskennan mukaiset omat varat olivat kauden lopussa 10,6 miljoonaa euroa (11,9 M€ 31.12.2019) ja kokonaisriskin määrä yhteensä 58,8 miljoonaa euroa (53,5 M€). Kokonaisriskin määrä on vakavaraisuuslaskennassa huomioitu luotto- ja markkinariskien yhteismäärän perusteella, sillä kiinteisiin yleiskustannuksiin perustuva kokonaisriskin määrä oli tilikauden lopussa tätä pienempi. Kiinteisiin yleiskustannuksiin perustuva kokonaisriskin määrä oli kauden lopussa 52,4 miljoonaa euroa.
Vakavaraisuus, 1 000 EUR
| CRR 31.12.2020 eQ-konserni | CRR 31.12.2019 eQ-konserni | |
|---|---|---|
| Oma pääoma | 67 545 | 65 117 |
| Ydinpääoma (CET1) ennen vähennyksiä | 67 545 | 65 117 |
| Vähennykset ydinpääomasta | ||
| Aineettomat hyödykkeet | -29 761 | -29 465 |
| Tilikauden vahvistamaton voitto | -24 610 | -21 035 |
| Hallituksen esittämä voitonjako* | -2 601 | -2 715 |
| Ydinpääoma (CET1) | 10 574 | 11 901 |
| Ensisijainen lisäpääoma (AT1) | 0 | 0 |
| Ensisijainen pääoma (T1 + CET1 + AT1) | 10 574 | 11 901 |
| Toissijainen pääoma (T2) | 0 | 0 |
| Omat varat yhteensä (TC + T1 + T2) | 10 574 | 11 901 |
| Riskipainotetut erät yhteensä (Kokonaisriski) | 58 830 | 53 499 |
| josta luottoriskin osuus | 54 064 | 48 183 |
| josta markkinariskin osuus - valuuttakurssiriski | 4 766 | 5 316 |
| josta kiinteistä kustannuksista aiheutuva ylimääräinen riski | - | - |
| Ydinpääoma (CET1) / riskipainotetut erät, % | 18,0 % | 22,2 % |
| Ensisijainen pääoma (T1) / riskipainotetut erät, % | 18,0 % | 22,2 % |
| Omat varat yht. (TC) / riskipainotetut erät, % | 18,0 % | 22,2 % |
- Hallituksen esittämä osinko ja pääomanpalautus tilikauden tuloksen ylittävältä osalta.
Toimintaan liittyvät keskeisimmät riskit ja epävarmuustekijät
Konsernin merkittävin yksittäinen riski on liiketoiminnan tuototojen riippuvuus ulkoisen toimintaympäristön muutoksista. Varainhoito-segmentin tulokseen vaikuttaa hallinnoitavien varojen kehitys, joka on riippuvainen muun muassa pääomamarkkinoiden kehityksestä. Toisaalta pääomarahastojen ja suljettujen kiinteistörahastojen hallinnointipalkkiot perustuvat pitkäaikaisiin sopimuksiin, jotka tuovat tasaista kassavirtaa. Tuloskehitykseen vaikuttaa myös sijoitustoiminnan menestykseen sidottujen tuottosidonnaisten palkkiotuottojen toteutuminen. Varainhoidon tuottosidonnaiset palkkiot voivat koostua osake- ja kiinteistörahastojen tuottosidonnaisista palkkioista, pääomarahastoista saaduista hallinnointiyhtiölle kuuluvista voitonjako-osuustuotoista sekä varainhoitosalkkujen tuottosidonnaisista palkkioista. Tuottosidonnaiset palkkiot voivat vaihdella voimakkaasti vuosineljänneksittäin ja tilikausittain.
Corporate Finance -segmentin tulokseen vaikuttaa merkittävästi menestyspalkkiot, jotka ovat riippuvaisia yritys- ja kiinteistökauppojen määrästä. Nämä vaihtelevat merkittävästi vuoden sisällä sekä suhdanteiden mukaisesti.
eQ-konsernin omaan sijoitustoimintaan liittyvät riskit ovat muun muassa markkinariski ja valuuttariski. Mainituista riskeistä markkinariskillä on suurempi vaikutus sijoituksiin. Konsernin omat sijoitukset ovat varsin hyvin hajautettuja eli yksittäisen rahaston yksittäiseen sijoituskohteeseen tekemän sijoituksen vaikutus sijoitusten tuotot on usein pieni. eQ-konsernin oman sijoitustoiminnan tuotot tuloutuvat yhtiöstä riippumattomista tekijöistä eri vuosineljänneksille riippuen pääoma- ja kiinteistörahastoissa tapahtuvista irtaantumisista. Sijoitustoiminnan tuotot saattavat vaihdella merkittävästi vuosineljänneksittäin.
Konsernin maksuvalmiutta seurataan jatkuvasti ja hyvää maksuvalmiutta ylläpidetään sijoittamalla ylilikoiditeetti vain matalan riskin kohteisiin, jotka ovat nopeasti ja selkeään markkinahintaan muunnettavissa käteisvaroiksi. Maksuvalmiuteen vaikuttaa omien pääoma- ja kiinteistörahastosijoitusten pääomakutsut ja pääoman palautukset. Rahoituksen saatavuuden turvaamiseksi konsernilla on käytettävissään luottolimiitti.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
37
Hallitus, johtoryhmä, toimitusjohtaja ja tilintarkastaja
eQ Oyj:n varsinaisessa yhtiökokouksessa 25.3.2020 hallituksen jäseniksi valittiin uudelleen Nicolas Berner, Georg Ehrnrooth, Timo Kokkila, Lotta Kopra ja Tomas von Rettig. Hallitus valitsi järjestäytymiskokouksessa Georg Ehrnroothin hallituksen puheenjohtajaksi. eQ Oyj:n hallitus kokoontui tilikauden 2020 aikana 9 kertaa ja keskimääräinen osallistumisprosentti oli 100 %.
eQ-konsernin johtoryhmä on tilikaudella 2020 muodostunut seuraavista henkilöistä:
- Janne Larma, eQ Oyj, toimitusjohtaja
- Staffan Jäfs, eQ Varainhoito Oy, johtaja, pääomasijoitukset
- Mikko Koskimies, eQ Varainhoito Oy, toimitusjohtaja
- Antti Lyytikäinen, eQ Oyj, talousjohtaja
- Juha Surve, eQ Varainhoito Oy, johtaja, lakiasiat
Toimitusjohtajana on toiminut Janne Larma. Tilintarkastajana on toiminut tilintarkastusyhteisö KPMG Oy Ab, päävastuullisena tilintarkastajana Marcus Tötterman, KHT.
Henkilöstö
Konsernin henkilöstömäärä kokopäiväresursseina kauden lopussa oli 94 henkilöä (89 henkilöä 31.12.2019). Henkilöstömäärä kokopäiväresursseina Varainhoito-segmentissä oli 75 henkilöä (69) ja Corporate Finance -segmentissä 14 (15). Konsernihallinnon henkilöstömäärä oli 5 (5).
eQ-konsernin henkilöstön kokonaispalkat kauden aikana olivat 21,5 miljoonaa euroa (19,8 miljoonaa euroa 1.1.–31.12.2019). Palkkakustannusta edellisvuoteen verrattuna nostivat tulossidonnaiset palkkiot.
Lähipiirilainat
eQ Oyj:n saatavia lähipiiriltä on kuvattu tarkemmin tilinpäätöksen liitetiedoissa kohdassa 32 Lähipiiritedot.
eQ Oyj:n osake
Valtuutukset
Yhtiökokous 25.3.2020 valtuutti hallituksen päättämään yhteensä enintään 3 500 000 osakkeen antamisesta yhdessä tai useammassa erässä osakeannilla ja/tai antamalla osakeyhtiölain 10 luvun 1. §:ssä tarkoitettuja osakkeisiin oikeuttavia erityisiä oikeuksia. Määrä vastasi noin 9,14 prosenttia yhtiön osakkeiden kokonaismäärästä kokouskutsuin päivämääränä. Valtuutusta voidaan käyttää mahdollisten yrityskauppojen tai -järjestelyjen rahoittamiseen ja toteuttamiseen, yhtiön taseen ja rahoitusaseman vahvistamiseen, yhtiön kannustinohjelmien toteuttamiseen tai muihin hallituksen päättämiin tarkoituksiin. Valtuutus sisältää hallituksen oikeuden päättää kaikista osakeannin sekä osakeyhtiölain 10 luvun 1 §:n mukaisten erityisten oikeuksien antamisen ehdoista, mukaan lukien osakkeiden tai osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien saajat ja maksettavan vastikkeen määrä. Valtuutus sisältää siten myös oikeuden antaa osakkeita tai erityisiä oikeuksia suunnatusti eli osakkeenomistajien etuoikeudesta poiketen laissa määritellyn edellytyksin. Osakeanti voi osakeyhtiölaissa mainituin edellytyksin olla myös maksuton. Valtuutus kumoaa aiemmat antivaltuutukset ja on voimassa seuraavaan varsinaiseen yhtiökokoukseseen saakka, kuitenkin enintään 18 kuukautta yhtiökokouksen päätöksestä.
Osakkeet ja osakepääoma
eQ Oyj:n osakkeiden lukumäärä kauden lopussa 31.12.2020 oli 38 872 198 kappaletta ja osakepääoma 11 383 873,00 euroa.
Tilikauden aikana 10.9.2020 eQ Oyj:n osakemäärä lisääntyi 415 000 osakkeella vuoden 2015 optio-oikeuksilla merkityillä uusilla osakkeilla. Uusien osakkeiden merkintähinta oli yhteensä 1 033 350,00 euroa. Merkintä kirjattiin kokonaisuudessaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon.
Tilikauden aikana 26.11.2020 eQ Oyj:n osakemäärä lisääntyi 150 000 osakkeella vuoden 2015 optio-oikeuksilla merkityillä uusilla osakkeilla. Uusien osakkeiden merkintähinta oli yhteensä 373 500,00 euroa. Merkintä kirjattiin kokonaisuudessaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Osakepääomassa ei tapahtunut muutoksia kauden aikana.
eQ Oyj:n osakkeen päätöskurssi 31.12.2020 oli 16,75 euroa (12,45 euroa 31.12.2019), joten yhtiön markkina-arvo tilikauden lopussa oli 651,1 miljoonaa euroa (476,9 M€). Osakkeita vaihdettiin tilikaudella Nasdaq Helsingissä yhteensä 2 721 819 kappaletta (1 615 771 kappaletta 1.1.–31.12.2019) ja euromääräisesti vaihto oli 35,8 miljoonaa euroa (15,9 M€).
Optio-oikeudet
eQ Oyj:llä oli kauden lopussa voimassa kaksi optio-ohjelmaa. Optio-ohjelmat ovat tarkoitettu osaksi konsernin avainhenkilöiden sitouttamisjärjestelmää.
Optio-ohjelma 2015:
Kauden lopussa optioita on myönnetty optio-ohjelmasta 2015 yhteensä 1 575 000 kappaletta. Osakkeiden merkintäaika optio-oikeuksilla 2015 alkoi 1.4.2019 ja optiot on listattu Nasdaq Helsingin pörssilistalla kyseisestä päivästä alkaen.
Myönnettyistä optioista yhteensä 815 000 kappaletta on käytetty kauden loppuun mennessä. Ulkona olevien optioiden lukumäärä kauden lopussa oli yhteensä 760 000 kappaletta. Vuoden 2015 optio-ohjelman optioita ei ole enää jaettavissa.
Optio-ohjelman ehdot on julkaistu pörssitiedotteella 5.11.2015 ja ne löytyvät kokonaisuudessaan yhtiön kotisivuilta osoitteesta www.eQ.fi.
Optio-ohjelma 2018:
Kauden lopussa optioita on myönnetty maksullisesta optio-ohjelmasta 2018 yhteensä 1 775 000 kappaletta. Osakkeiden merkintäaika optio-oikeuksilla 2018 alkaa 1.4.2022 ja päättyy 1.4.2024.
eQ Oyj:lle palautui vuoden 2020 ensimmäisellä neljänneksellä työsuhteen päättymisen johdosta 25 000 optiota hankintahintaan 18 000,00 euroa. Optioiden palautumisen hankintahinta kirjattiin alkuperäistä merkintähintaa vastaavasti kokonaisuudessaan sijoitetun vapaan oman pääoman rahastoon. Ulkona olevien optioiden lukumäärä kauden lopussa oli yhteensä 1 775 000 kappaletta. Vuoden 2018 optio-ohjelman optioita ei ole enää jaettavissa.
Optio-ohjelman ehdot on julkaistu pörssitiedotteella 26.10.2018 ja ne löytyvät kokonaisuudessaan yhtiön kotisivuilta osoitteesta www.eQ.fi.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Omat osakkeet
eQ Oyj:n hallussa ei ollut omia osakkeita tilikauden lopussa 31.12.2020.
Osakkeiden omistus
| Suurimmat osakkeenomistajat | Osakemäärä, kpl | %-osuus äänistä ja osakkeista |
|---|---|---|
| Fennogens Investments S.A. | 7 943 137 | 20,43 % |
| Anchor Oy Ab | 6 058 963 | 15,59 % |
| Chilla Capital S.A. | 6 045 275 | 15,55 % |
| Teamet Oy | 4 100 000 | 10,55 % |
| Oy Cevante Ab | 1 419 063 | 3,65 % |
| Fazer Jan Peter | 1 298 306 | 3,34 % |
| Procurator-Holding Oy | 793 892 | 2,04 % |
| Lavventura Oy | 650 000 | 1,67 % |
| Linnalex Ab | 631 652 | 1,62 % |
| Pinomonte Ab | 529 981 | 1,36 % |
| Umo Invest Oy | 414 240 | 1,07 % |
| Leppä Jukka-Pekka | 325 000 | 0,84 % |
| Sever Match Oy | 240 000 | 0,62 % |
| Mononen Matti | 180 000 | 0,46 % |
| Leenos Oy | 175 275 | 0,45 % |
| Johansson Ole Henrik | 150 000 | 0,39 % |
| Louko Antti Jaakko | 150 000 | 0,39 % |
| Viskari Jyri | 150 000 | 0,39 % |
| Lund Dick Peter | 147 285 | 0,38 % |
| Keskitien Säätiö Sr | 130 700 | 0,34 % |
| Muut | 7 339 429 | 18,88 % |
| Yhteensä | 38 872 198 | 100,00 % |
Tiedot perustuvat Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään osakasrekisteriin 31.12.2020 tilanteesta.
Osakkeenomistus sektoreittain 31.12.2020
| Osakemäärä, kpl | %-osuus äänistä ja osakkeista | |
|---|---|---|
| Yritykset | 16 226 014 | 41,74 % |
| Rahotus- ja vakuutuslaitokset | 680 362 | 1,75 % |
| Julkisyhteisöt | 83 945 | 0,22 % |
| Kotitaloudet | 7 508 848 | 19,32 % |
| Ulkomaat | 14 033 194 | 36,10 % |
| Muut¹ | 339 835 | 0,87 % |
| Yhteensä | 38 872 198 | 100,00 % |
¹ Murhin sisältyvät voittoa tavoittelemattomat yhdistykset.
Omistuksen jakautuminen omistettujen osakkeiden lukumäärän suhteessa
| Osakemäärä kpl/osakas | Omistaja, kpl | Osuus omistajista, % |
|---|---|---|
| 1–100 | 3 160 | 43,52 % |
| 101–500 | 2 406 | 33,14 % |
| 501–1 000 | 740 | 10,19 % |
| 1 001–5 000 | 748 | 10,30 % |
| 5 001–10 000 | 86 | 1,18 % |
| 10 001–50 000 | 76 | 1,05 % |
| 50 001–100 000 | 19 | 0,26 % |
| 100 001–500 000 | 16 | 0,22 % |
| 500 001– | 10 | 0,14 % |
| Yhteensä | 7 261 | 100,00 % |
| Osakemäärä kpl/osakas | Osakemäärä yhteensä, kpl | Osuus osakemäärästä, % |
| --- | --- | --- |
| 1–100 | 140 554 | 0,36 % |
| 101–500 | 631 970 | 1,63 % |
| 501–1 000 | 572 063 | 1,47 % |
| 1 001–5 000 | 1 621 837 | 4,17 % |
| 5 001–10 000 | 638 071 | 1,64 % |
| 10 001–50 000 | 1 573 989 | 4,05 % |
| 50 001–100 000 | 1 350 819 | 3,48 % |
| 100 001–500 000 | 2 872 626 | 7,39 % |
| 500 001– | 29 470 269 | 75,81 % |
| Yhteensä | 38 872 198 | 100,00 % |
Hallintarekisteröidyt osakkeet
Yhtiön osakkeista oli hallintarekisteröitynä 360 753 kappaletta edustaan 0,93 % ääni- ja osakemäärästä.
Muut tiedot osakkeesta
Seuraavat tiedot yhtiön osakkeesta löytyvät tilinpäätöksen liitetiedoista: johdon ja hallituksen jäsenten omistus sekä yhtiön osakkeiden lukumäärä ja osakelajit.
Hallinnointi- ja ohjausjärjestelmä
eQ Oyj noudattaa pörssiyhtiöitä koskevien lakien ja määräysten lisäksi Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 1.1.2020 voimaantullutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia. Koodi on kokonaisuudessaan nähtävillä Arvopaperimarkkinayhdistyksen internetsivuilla osoitteessa www.cgfinland.fi.
Voitonjakoehdotus
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2020 olivat yhteensä 49 830 472,00 euroa, josta voittovaroja 26 495 131,62 euroa ja jakokelpoisia varoja sijoitetun vapaan oman pääoman rahastossa 23 335 340,38 euroa.
Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että osinkoa jaetaan 0,64 euroa osaketta kohden. Esitystä vastaava osinko laskettuna tilinpäätöshetken osakemäärällä on yhteensä 24 878 206,72 euroa. Lisäksi hallitus esittää yhtiökokoukselle, että pääomanpa-
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
lautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta jaetaan 0,06 euroa osaketta kohden. Esitystä vastaava pääomanpalautus laskettuna tilinpäätöshetken osakemäärällä on yhteensä 2 332 331,88 euroa. Osinko ja pääomanpalautus maksetaan sille, joka on merkitty täsmäytyspäivänä 26.3.2021 osakkeenomistajaksi Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään eQ Oyj:n osakasluetteloon. Hallitus esittää osingon ja pääomanpalautuksen maksupäiväksi 6.4.2021.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Ehdotettu osingonjako ja pääomanpalautus eivät hallituksen näkemyksen mukaan vaaranna yhtiön maksukykyä.
Tilikauden jälkeiset tapahtumat
eQ Oyj:n osakkeenomistajat, joilla on yhteensä yli 60 % yhtiön osakkeista ja äänimäärästä ovat tehneet ehdotuksen 24.3.2021 pidettävälle varsinaiselle yhtiökokoukselle koskien hallituksen jäsenmäärää, hallituksen jäsenten palkkioita ja kulujen korvausperusteita sekä hallituksen jäsenten valitsemista. Osakkeenomistajat ehdottavat, että hallitukseen valittaisiin uudelleen Nicolas Berner, Georg Ehrnrooth, Timo Kokkila, Lotta Kopra sekä Tomas von Rettig ja uutena jäsenenä Janne Larma. Janne Larma on toiminut eQ Oyj:n toimitusjohtajana vuodesta 2011 lähtien ja toimii tässä tehtävässä 31.3.2021 asti, minkä jälkeen hän on siirtymässä eQ Oyj:n päätoimiseksi hallituksen puheenjohtajaksi 1.4.2021 alkaen.
eQ Oyj:n hallitus on päättänyt nimittää Mikko Koskimiehen eQ Oyj:n toimitusjohtajaksi. Mikko Koskimies toimii tällä hetkellä eQ Varainhoito Oy:n toimitusjohtajana ja jatkaa nimityksen jälkeen myös tässä tehtävässä. Nimitys astuu voimaan 1.4.2021.
eQ PE XIII US -pääomarahaston ensimmäinen sulkeminen toteutettiin vuoden 2021 tammikuussa 131 miljoonan Yhdysvaltain dollarin kokoisena. eQ Oyj teki 1,0 miljoonan dollarin sijoitussitoumuksen rahastoon.
Näkymät
Vuosi 2021 alkoi osakemarkkinoilla positiivisissa merkeissä. eQ PE XIII US -pääomasioitusrahasto keräsi tammikuussa ensimmäisessä sulkemisessa ennätykselliset
131 miljoonaa Yhdysvaltain dollaria. Tämä vahvistaa käsitystämme siitä, että sijoittajakysyntä jatkuu edelleen vahvana vaihtoehtoisissa sijoitustuotteissa. Edellä mainittuun viitaten, ennakoimme Varainhoito-segmentin nettoliikevaihdon ja liikevoiton kasvavan vuonna 2021.
Tiedonantopolitiikkamme mukaisesti emme anna tulosohjausta Corporate Finance- ja Sijoitukset -segmenteistä. Molempien segmenttien tulokset ovat paljolti riippuvaisia yhtiöstä riippumattomista tekijöistä, minkä takia liiketulos voi vaihdella merkittävästi ja on vaikeasti ennakoitavissa.
Helsingissä 4. helmikuuta 2021
eQ Oyj
Hallitus
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
40
Konsernin tunnusluvut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| TULOSLASKELMA | |||||
| Nettopalkkiotuotot | 56 734 | 49 505 | 43 571 | 38 938 | 33 221 |
| Rahoitusvarojen nettotuotot | 32 | 1 132 | 1 794 | 1 738 | 2 194 |
| Nettoliikevaihto | 56 744 | 50 614 | 45 367 | 40 680 | 35 418 |
| Liikevoitto/tappio | 30 757 | 26 292 | 22 450 | 20 121 | 16 227 |
| Osuus liikevaihdosta, % | 54,2 | 51,9 | 49,5 | 49,5 | 45,8 |
| Tilikauden tulos | 24 610 | 21 035 | 17 799 | 15 922 | 12 832 |
| TASE | |||||
| Saamiset luottolaitoksilta ja käteiset varat | 21 453 | 22 375 | 15 848 | 14 629 | 6 626 |
| Rahoitusvarat | 30 576 | 26 112 | 26 777 | 28 857 | 29 286 |
| Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet | 31 812 | 32 159 | 29 748 | 29 740 | 29 823 |
| Muut varat ja saamiset | 7 636 | 4 772 | 5 837 | 3 584 | 10 443 |
| Varat yhteensä | 91 476 | 85 418 | 78 211 | 76 810 | 76 177 |
| Oma pääoma | 67 545 | 65 117 | 62 249 | 62 661 | 64 511 |
| Velat | 23 931 | 20 301 | 15 962 | 14 149 | 11 666 |
| Velat ja oma pääoma yhteensä | 91 476 | 85 418 | 78 211 | 76 810 | 76 177 |
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| KANNATTAVUUS- JA MUUT TUNNUSLUVUT | |||||
| Sijoitetun pääoman tuotto, ROI % p.a. | 35,9 | 32,4 | 28,5 | 25,0 | 19,1 |
| Oman pääoman tuotto, ROE % p.a. | 37,1 | 33,0 | 28,5 | 25,0 | 19,1 |
| Omavaraisuusaste, % | 73,8 | 76,2 | 79,6 | 81,6 | 84,7 |
| Nettovelkaantumisaste, % | -50,8 | -45,7 | -41,3 | -39,4 | -25,9 |
| Kulu/tuotto-suhde, % | |||||
| Konserni | 45,6 | 48,1 | 50,5 | 50,5 | 53,0 |
| Varainhoito | 39,0 | 42,7 | 46,9 | 46,8 | 51,6 |
| Corporate Finance | 72,3 | 64,1 | 54,7 | 61,7 | 52,7 |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina tilikauden lopussa | 94 | 89 | 86 | 84 | 80 |
| Henkilöstö kokopäiväresursseina keskimäärin | 92 | 88 | 85 | 81 | 79 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| OSAKEKOHTAISET TUNNUSLUVUT | |||||
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, EUR | 0,64 | 0,55 | 0,47 | 0,43 | 0,35 |
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, laimennusvaikutuksella oikaistu, EUR | 0,60 | 0,51 | 0,45 | 0,40 | 0,33 |
| Oma pääoma/osake, EUR | 1,74 | 1,70 | 1,65 | 1,67 | 1,75 |
| Oma pääoma/keskimääräinen osakemäärä, EUR¹ | 1,76 | 1,71 | 1,66 | 1,68 | 1,75 |
| Osingonjako, 1 000 EUR² | 24 878 | 21 069 | 17 722 | 16 128 | 12 942 |
| Osinko/osake³ | 0,64 | 0,55 | 0,47 | 0,43 | 0,35 |
| Osinko/tulos, %⁴ | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 | 100,0 |
| Pääomanpalautus, 1 000 EUR² | 2 332 | 2 682 | 2 640 | 2 626 | 5 547 |
| Pääomanpalautus/osake² | 0,06 | 0,07 | 0,07 | 0,07 | 0,15 |
| Osingonjako ja pääomanpalautus yht., 1 000 EUR | 27 211 | 23 750 | 20 362 | 18 754 | 18 489 |
| Osingonjako ja pääomanpalautus yht./osake | 0,70 | 0,62 | 0,54 | 0,50 | 0,50 |
| Efektiivinen osinkotuotto, % (sis. pääomanpalautus) | 4,2 | 5,0 | 7,1 | 6,0 | 6,2 |
| Hinta/voitto-suhde (P/E) | 26,2 | 22,6 | 16,2 | 19,3 | 23,2 |
| Osakkeiden osakeantioikaistu kurssikehitys, EUR | |||||
| Keskikurssi | 13,43 | 9,61 | 8,59 | 8,12 | 6,38 |
| Ylin kurssi | 17,05 | 13,15 | 9,36 | 8,65 | 8,21 |
| Alin kurssi | 9,54 | 7,72 | 7,60 | 7,42 | 5,28 |
| Päätöskurssi vuoden lopussa | 16,75 | 12,45 | 7,60 | 8,30 | 8,11 |
| Osakekannan markkina-arvo, 1 000 EUR | 651 109 | 476 925 | 286 575 | 311 310 | 299 885 |
| Osakkeiden vaihto, 1 000 kpl | 2 722 | 1 616 | 5 444 | 1 951 | 7 224 |
| Vaihdon osuus kokonaismäärästä, % | 7,1 | 4,2 | 14,5 | 5,2 | 19,6 |
| Osakkeiden vaihto, 1 000 EUR | 35 793 | 15 926 | 45 378 | 15 836 | 43 816 |
| Osakkeiden osakeantioikaistu lukumäärä, 1 000 kpl | |||||
| Keskimäärin vuoden aikana | 38 448 | 38 044 | 37 607 | 37 289 | 36 798 |
| Vuoden lopussa | 38 872 | 38 307 | 37 707 | 37 507 | 36 977 |
¹ Tunnuslukua laskettaessa on käytetty ulkona olevien osakkeiden painotettua keskiarvoa.
² Hallituksen ehdotus osingoksi.
³ Hallituksen ehdotus pääomanpalautukseksi sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Tunnuslukujen laskentakaavat
SIJOITETUN PÄÄOMAN TUOTTO, ROI (%)
voitto/tappio + korkokulut
oma pääoma + korolliset rahoitusvelat (keskimäärin) x 100
OMAN PÄÄOMAN TUOTTO, ROE (%)
voitto/tappio
oma pääoma (keskimäärin) x 100
OMAVARAISUUSASTE (%)
oma pääoma
taseen loppusumma - saadut ennakot x 100
NETTOVELKAANTUMISASTE (%)
korolliset velat - rahoitusarvopaperit - rahat ja pankkisaamiset
oma pääoma x 100
KULU-TUOTTO -SUHDE (%)
hallintokulut + liiketoiminnan muut kulut + poistot (pl. sopimuspoistot) x 100
nettoliikevaihto
TULOS/OSAKE, EPS
emoyhtiön osakkeiden omistajille kuuluva tilikauden voitto/tappio
keskimääräinen osakeantioikaistu osakkeiden määrä tilikaudella
OMA PÄÄOMA/OSAKE
oma pääoma
osakeantioikaistu osakkeiden määrä tilinpäätöspäivänä
OSINKO/OSAKE
osinko
osakeantioikaistu osakkeiden määrä tilinpäätöspäivänä
OSINKO/TULOS (%)
osakekohtainen osinko
x 100
osakekohtainen tulos
PÄÄOMANPALAUTUS/OSAKE
pääomanpalautus sijoitetun vapaan omanpääoman rahastosta
osakeantioikaistu osakkeiden määrä tilinpäätöspäivänä
EFEKTIIVINEN OSINKOTUOTTO (%)
osakekohtainen osinko ja pääomanpalautus
x 100
osakeantioikaistu tilikauden päätöskurssi
HINTA/VOITTO -SUHDE, P/E
osakeantioikaistu tilikauden päätöskurssi
osakekohtainen tulos
OSAKEKANNAN MARKKINA-ARVO
osakkeiden määrä tilikauden viimeisenä päivänä x tilikauden
päätöskurssi
OSAKKEIDEN VAIHTO (%)
tilikauden aikana vaihdettujen osakkeiden määrä
keskimääräinen osakkeiden määrä tilikaudella x 100
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Tilinpäätös 2020
Konsernin tuloslaskelma 44
Konsernitase 45
Konsernin rahavirtalaskelma 46
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista 46
Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet 47
Konsernin liitetiedot 56
Emoyhtiön tilinpäätös 65
Tuloslaskelma 65
Tase 65
Rahoituslaskelma 66
Liitetiedot 67
Hallituksen ehdotus yhtiökokoukselle 72
Allekirjoitukset ja tilinpäätösmerkintä 73
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
44
Konsernin tuloslaskelma
| 1 000 EUR | Liitetieto | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Palkkiotuotot | 5 | 57 193 | 49 933 |
| Korkotuotot | 6 | 1 | 4 |
| Rahoitusvarojen nettotuotot | 7 | 32 | 1 132 |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 57 226 | 51 069 | |
| Palkkiokulut | 8 | -459 | -428 |
| Korkokulut | 9 | -23 | -26 |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 56 744 | 50 614 | |
| Hallintokulut | 10 | ||
| Henkilöstökulut | -21 523 | -19 758 | |
| Muut hallintokulut | -1 979 | -2 185 | |
| Poistot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä | 11 | -1 086 | -968 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 12 | -1 399 | -1 411 |
| LIIKEVOITTO (TAPPIO) | 30 757 | 26 292 | |
| TULOS ENNEN VEROJA | 30 757 | 26 292 | |
| Tuloverot | 13 | -6 148 | -5 257 |
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | 24 610 | 21 035 |
Konsernin laaja tuloslaskelma
| 1 000 EUR | Liitetieto | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Muut laajan tuloksen erät: | - | - | |
| Muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | - | - | |
| TILIKAUDEN LAAJA TULOS YHTEENSÄ | 24 610 | 21 035 | |
| Tilikauden voiton jakautuminen: | |||
| Emoyhtiön omistajille | 24 610 | 21 035 | |
| Määräysvallattomille omistajille | - | - | |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen: | |||
| Emoyhtiön omistajille | 24 610 | 21 035 | |
| Määräysvallattomille omistajille | - | - | |
| Emoyhtiön omistajille kuuluvasta voitosta | |||
| laskettu osakekohtainen tulos: | 14 | ||
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, EUR | 0,64 | 0,55 | |
| Tulos/keskimääräinen osakemäärä, laimennusvaikutuksella oikaistu, EUR | 0,60 | 0,51 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
45
Konsernitase
| 1 000 EUR | Liitetieto | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| VARAT | |||
| Käteiset varat | 80 | 72 | |
| Saamiset luottolaitoksilta | 15 | 21 372 | 22 303 |
| Rahoitusvarat | 16, 26–29 | ||
| Rahoitusarvopaperit | 14 920 | 9 956 | |
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | 15 656 | 16 156 | |
| Aineettomat hyödykkeet | 17 | ||
| Liikearvo ja brändit | 29 212 | 29 212 | |
| Asiakassopimukset | 308 | - | |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 240 | 253 | |
| Aineelliset hyödykkeet | 18 | ||
| Käyttöoikeusomaisuuserät | 1 703 | 2 433 | |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 349 | 261 | |
| Muut varat | 19 | 6 969 | 4 151 |
| Siirtosaamiset ja maksetut ennakot | 20 | 544 | 528 |
| Tuloverosaamiset | 55 | 58 | |
| Laskennalliset verosaamiset | 21 | 66 | 34 |
| VARAT YHTEENSÄ | 91 476 | 85 418 | |
| 1 000 EUR | Liitetieto | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
| --- | --- | --- | --- |
| VELAT JA OMA PÄÄOMA | |||
| VELAT | |||
| Muut velat | 22 | 5 218 | 4 780 |
| Siirtovelat ja saadut ennakot | 23 | 14 956 | 12 057 |
| Vuokrasopimusvelat | 24 | 2 035 | 2 604 |
| Tuloverovelat | 1 722 | 831 | |
| Laskennalliset verovelat | 21 | - | 29 |
| VELAT YHTEENSÄ | 23 931 | 20 301 | |
| OMA PÄÄOMA | 30 | ||
| Emoyhtiön omistajille kuuluva oma pääoma: | |||
| Osakepääoma | 11 384 | 11 384 | |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 25 190 | 26 482 | |
| Voittovarat | 6 362 | 6 215 | |
| Tilikauden voitto (tappio) | 24 610 | 21 035 | |
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 67 545 | 65 117 | |
| VELAT JA OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 91 476 | 85 418 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
46
Konsernin rahavirtalaskelma
| 1 000 EUR | ||
|---|---|---|
| 2020 | 2019 | |
| Liiketoiminnan rahavirta | ||
| Liikevoitto | 30 757 | 26 292 |
| Poistot ja arvonalentumiset | 1 086 | 968 |
| Korkotuotot ja -kulut | 22 | 22 |
| Liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa | 389 | 904 |
| Rahoitusvarat - pääoma- ja kiinteistörahastot | 243 | -61 |
| Käyttöpääoman muutos | ||
| Liikesaamiset, lisäys (-) vähennys (+) | -2 776 | 1 157 |
| Korottomat velat, lisäys (+) vähennys (-) | 2 506 | 919 |
| Käyttöpääoman muutos yhteensä | -270 | 2 076 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseria ja veroja | 32 227 | 30 202 |
| Saadut korot | 1 | 4 |
| Maksetut korot | -23 | -26 |
| Tuloverot | -4 542 | -4 532 |
| Liiketoiminnan rahavirta | 27 663 | 25 648 |
| Investointien rahavirta | ||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -739 | -197 |
| Investoinnit muihin sijoituksiin - likvidit sijoitusrahastot | -4 916 | 93 |
| Investointien rahavirta | -5 655 | -103 |
| Rahoituksen rahavirta | ||
| Maksetut osingot/pääomanpalautukset | -23 750 | -20 551 |
| Maksullinen optioanti | -18 | 816 |
| Uusien osakkeiden merkintä | 1 407 | 1 296 |
| Vuokrasopimusvelan pääoman vähennys | -568 | -578 |
| Rahoituksen rahavirta | -22 930 | -19 017 |
| Rahavarojen lisäys/vähennys | -922 | 6 527 |
| Rahavarat 1.1. | 22 375 | 15 848 |
| Rahavarat 31.12. | 21 453 | 22 375 |
Laskelma konsernin oman pääoman muutoksista
| 1 000 EUR | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Emoyrityksen omistajille kuuluva oma pääoma | ||||||
| Osake-pääoma | Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | Käyvän arvon rahasto | Voitto-varat | Yhteensä | Oma pääoma yhteensä | |
| Oma pääoma 1.1.2020 | 11 384 | 26 482 | 0 | 27 251 | 65 117 | 65 117 |
| Laaja tulos | ||||||
| Tilikauden voitto (tappio) | 24 610 | 24 610 | 24 610 | |||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||
| Laaja tulos yhteensä | 0 | 24 610 | 24 610 | 24 610 | ||
| Osingon/pääomanpalautuksen jako | -2 682 | -21 069 | -23 750 | -23 750 | ||
| Uusien osakkeiden merkintä | 1 407 | 1 407 | 1 407 | |||
| Maksullinen optioanti | -18 | -18 | -18 | |||
| Myönnetyt optiot | 180 | 180 | 180 | |||
| Oma pääoma 31.12.2020 | 11 384 | 25 190 | 0 | 30 972 | 67 545 | 67 545 |
| Oma pääoma 1.1.2019 | 11 384 | 27 034 | 0 | 23 831 | 62 249 | 62 249 |
| Laaja tulos | ||||||
| Tilikauden voitto (tappio) | 21 035 | 21 035 | 21 035 | |||
| Muut laajan tuloksen erät | ||||||
| Laaja tulos yhteensä | 0 | 21 035 | 21 035 | 21 035 | ||
| Osingon/pääomanpalautuksen jako | -2 664 | -17 887 | -20 551 | -20 551 | ||
| Uusien osakkeiden merkintä | 816 | 816 | 816 | |||
| Maksullinen optioanti | 1 296 | 1 296 | 1 296 | |||
| Myönnetyt optiot | 271 | 271 | 271 | |||
| Oma pääoma 31.12.2019 | 11 384 | 26 482 | 0 | 27 251 | 65 117 | 65 117 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
47
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1 Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Konsernin perustiedot
eQ Oyj on suomalainen, Suomen lakien mukaan perustettu julkinen osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Helsinki. eQ Oyj ja sen tytäryhtiöt muodostavat eQ-konsernin l"eQ" tai "konserni"). Emoyhtiö eQ Oyj:n osake on listattuna Nasdaq Helsingissä. eQ-konserni on Varainhoito- ja Corporate Finance-toimintaan keskittyvä yhtiöryhmä. eQ Varainhoito tarjoaa monipuolisia varainhoitopalveluita sekä instituutio-asiakkaille että yksityishenkilöille. Konsernin kuuluva Advisum Corporate Finance tarjoaa yritys- ja kiinteistöjärjestelyihin sekä pääomajärjestelyihin liittyviä palveluja.
Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa internetosoitteesta www.eQ.fi tai konsernin emoyhtiön pääkonttorista osoitteesta, Aleksanterinkatu 19, 00100 Helsinki.
Konsernitilinpäätös on laadittu 12 kuukauden ajalta tilikaudelta 1.1.-31.12.2020. eQ Oyj:n hallitus on 4. helmikuuta 2021 hyväksynyt konsernitilinpäätöksen julkistettavaksi. Suomen osakeyhtiölain mukaan varsinaisella yhtiökokouksella on oikeus hyväksyä, hylätä tai muuttaa tilinpäätöstä sen julkistamisen jälkeen.
Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja esittämisvaluutta. Luvut esitetään tuhansina euroina, ellei ole toisin kerrottu.
Tilinpäätöksen laatimisperiaatteet
eQ Oyj:n konsernitilinpäätös on laadittu EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (International Financial Reporting Standards, IFRS) mukaisesti ja sitä laadittaessa on noudatettu 31.12.2020 voimassa olevia IAS- ja IFRS-standardeja sekä SIC- ja IFRIC-tulkintoja.
eQ-konserni ottaa kunkin uuden IFRS-standardin ja tulkinnan käyttöön voimaantulopäivästä lähtien, tai mikäli voimaantulopäivä on muu kuin tilikauden ensimmäinen päivä, voimaantulopäivää seuraavan tilikauden alusta lukien. Konserni on soveltanut 1.1.2020 voimaantulleita uudistettuja standardeja sekä tulkintoja. Standardimuutoksilla ei ole ollut olennaista vaikutusta eQ-konsernin tilinpäätökseen.
Myöhemmin sovellettavat uudet ja uudistetut standardit ja tulkinnat:
- Muutokset IAS 37:ään Varaukset, ehdolliset velat ja ehdolliset varat – Tappiolliset sopimukset (sovellettava 1.1.2022 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla). Velvoitteesta syntyvien väistämättömien menojen sisällön selvennys.
- Muutokset IAS 1:een Tilinpäätöksen esittäminen – Velkojen luokittelu lyhyt- tai pitkäaikaisiksi (Sovellettava 1.1.2023 tai sen jälkeen alkavilla tilikausilla, aikaisempi soveltaminen sallittua). Muutosten tavoitteena on yhdenmukaistaa IAS 1:n soveltamiskäytäntöä sekä selventää velkojen luokittelua lyhyt- tai pitkäaikaisiksi.
Standardimuutoksia ei ole vielä hyväksytty sovellettavaksi EU:ssa 31.12.2020. Näillä tai muilla julkaistuilla standardimuutoksilla ei odoteta olevan olennaista vaikutusta eQ-konsernin tilinpäätökseen.
Johdon harkintaa edellyttävät laatimisperiaatteet ja arvioiden käyttö
Tilinpäätöksen laadinta IFRS:n mukaan edellyttää arvioiden ja oletusten käyttämistä, jotka vaikuttavat taseen laadintahetken varojen ja velkojen määrin, ehdollisten varojen ja velkojen raportointiin sekä tuottojen ja kulujen määrin raportointikaudella. Arviot perustuvat johdon tämänhetkiseen parhaaseen näkemykseen, mutta on mahdollista, että toteutumat poikkeavat tilinpäätöksessä käytetyistä arvoista.
Merkittävät osa-alueet, jossa johto on käyttänyt harkintaa liittyvät määräysvallan arviointiin konsernin hallinnoimissa kommandiittiyhtiömuotoisissa pääoma- ja kiinteistörahastoissa (liite 34 Osuudet konsernitilinpäätökseen sisältyvättömissä yhteisöissä).
Ne tulevaisuutta koskevat oletukset ja sellaiset raportointikauden päättymispäivän arvoihin liittyvät epävarmuustekijät, jotka aiheuttavat merkittävän riskin konsernin varojen ja velkojen kirjanpitoarvojen muuttumisesta olennaisesti seuraavan tilikauden aikana on esitetty ohessa:
Käyvän arvon määrittäminen: Käypä arvo määritetään pääomarahastosijoituksille International Private Equity and Venture Capital Guidelines mukaisesti, sillä näille sijoituksille ei ole saatavissa ulkopuolista markkinahintaa. Kiinteistörahastojen omistamien kiinteistöjen käypä arvo perustuu ulkopuolisen arvioitsijan määrittämään käypään arvoon (liite 28 Käyvän arvon hierarkia käypään arvoon arvostetuista rahoitusvaroista). Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset on luokiteltu käyvän arvon hierarkiassa tasolle 3.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Arvonalentumistestaus: Konsernissa testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta liikearvo ja brändit, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika. Rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerryttävissä olevat rahamäärät on määritetty käyttöarvoon perustuvien laskelmien avulla. Näiden laskelmien laatiminen edellyttää arvioiden käyttämistä (liite 17 Aineettomat hyödykkeet).
Myyntituottojen kirjaaminen: Myyntituotot kirjataan määrään, joka vastaa luvattujen palvelujen ja tuotteiden luovuttamisesta saatavaa vastiketta, johon eQ-konserni odottaa olevansa oikeutettu luovuttetuja palveluja ja tuotteita vastaan. Myyntituottojen kirjaamiseen liittyvistä johdon harkintaa edellyttävistä arvioista on kerrottu tarkemmin tuloutusperiaatteet-osiossa.
Konsolidointiperiaatteet
Konsernitilinpäätökseen on yhdistetty kaikki konserniyhtiöt. Tytäryhtiöt ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhteisössä altistuu yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhteisöä koskevaa valtaansa.
Konsernin keskinäinen osakkeenomistus on eliminoitu ja tytäryhtiöt yhdistelty konsernitilinpäätökseen hankintamenetelmällä. Hankitut tytäryhtiöt yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan, ja luovutetut tytäryhtiöt siihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja sisäinen voitorjako on eliminoitu tilinpäätöksessä.
Konsernitilinpäätös sisältää emoyhtiön eQ Oyj:n ja seuraavat tytäryhtiöt:
- eQ Varainhoito Oy
- eQ Rahastoyhtiö Oy
- eQ Life Oy
- eQ Private Equity GP Oy
- eQ Asunnot GP Oy
- Advium Corporate Finance Oy
Segmenttiraportointi
eQ Oyj:n toimintasegmentit ovat Varainhoito, Corporate Finance ja Sijoitukset. Segmenttiraportointi esitetään ylimmille operatiiviselle päätöksentekijälle annettavan sisäisen raportoinnin mukaisesti, jonka laatimisperiaatteet ovat IFRS-standardien mukaiset. Ylin operatiivinen johto vastaa liiketoimintasegmenttien tuloksen arvioinnista. Tämä toiminto on konsernissa toimitusjohtajan vastuulla. Konsernissa segmenttien tuloksellisuuden arviointia koskevat päätökset perustuvat liikevoittoon eli segmenttien tulokseen ennen veroja.
Liiketoimintasegmentit koostuvat liiketoimintayksiköistä, joiden tuotteet ja palvelut sekä ansaintalogiikka ja kannattavuus poikkeavat toinen toisistaan. Segmenttien välinen hinnoittelu tapahtuu käypään markkinahintaan. Liiketoiminta-alueelle on kohdistettu ne tuotot ja kulut, joiden katsotaan välittömästi kuuluvan tai olevan järkevällä perusteella kohdistettavissa liiketoiminta-alueelle. Konsernihallinnon toiminnot esitetään segmenttiraportoinnissa kohdassa Muut. Kohdistamattomiin Muut-kohdassa esitettäviin erin sisältyvät myös korkotuotot ja -kulut sekä verot. Ylin operatiivinen päätöksentekijä ei tarkastele varoja ja velkoja segmenttitasolla, jonka vuoksi konsernin varoja ja velkoja ei esitetä segmenteille jaettuna.
Varainhoito-segmentti pitää sisällään rahastoihin liittyviä palveluita, yksilöllistä varainhoitoa, sijoitusvakuutuksia sekä laajan valikoiman kansainvälisten yhteistyökumppaneiden sijoitusrahastoja. Corporate Finance -segmentti sisältää yritys- ja kiinteistöjärjestelyihin sekä pääomajärjestelyihin liittyviä palveluja. Sijoitukset-segmentin liiketoiminta muodostuu eQ-konsernin omasta taseesta tehdyistä pääoma- ja kiinteistörahasto sijoituksista.
Valuuttamääräiset tapahtumat
Konsernitilinpäätös esitetään euroina ja valuuttamääräiset liiketapahtumat muunnetaan euroiksi käyttäen tapahtumapäivän valuuttakursseja. Valuuttamääräiset saamiset ja velat muunnetaan euroiksi käyttäen tilinpäätöspäivän päätöskursseja.
Ulkomaan rahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien muuttamisesta syntyneet voitot ja tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti. Kurssierot sisältyvät valuuttatoiminnan nettotuottoihin.
Tuloutusperiaatteet
eQ-konserni saa varainhoitoliiketoimintaan liittyviä hallinnointipalkkiotuotoja rahastoista ja varainhoitosalkuista sekä maksaa asiakkaille näihin liittyviä palkkionpalautuksia. Liiketoiminnan nettotuottoihin sisältyvät varainhoidon hallinnointipalkkiotuotot ja palkkionpalautukset kirjataan kuukausittain ja laskutetaan pääosin jälkikäteen yhden, kolmen, kuuden tai kahdentoista kuukauden jaksoissa. Nämä palkkiot lasketaan tyypillisesti rahastossa/asiakassalkussa olevan pääoman tai alkuperäisen sijoitussitoumuksen sekä sovitun palkkioprosentin mukaisesti ja kirjataan ajan kuluessa.
Varainhoidon palkkiotuottoihin sisältyvät myös sijoitustoiminnan menestykseen sidotut tuottosidonnaiset palkkiot. Varainhoidon tuottosidonnaiset palkkiot voivat koostua sijoitus- ja erikoissijoitusrahastojen (sis. osake- ja kiinteistörahastot) tuottosidonnaisista palkkioista, pääomarahastoista saaduista hallinnointiyhtiölle kuuluvista tuottosidonnaisista palkkioista (voitonjako-osuustuotoista) sekä varainhoitosalkkujen tuottosidonnaisista palkkioista. eQ-konserni ottaa huomioon vaatimuksen muuttuvia vastikkeita koskevien arvioiden rajoittamisesta määrittässään palkkioiden vastikemäärät, johon se odottaa olevansa oikeutettu.
Avoimien kiinteistörahastojen tuottosidonnaiset palkkiot kirjataan kvartaaleittain rahastojen kunkin kvartaalin tuottojen perusteella. eQ:n saama avoimen kiinteistörahaston lopullinen tuottosidonnainen palkkio määräytyy rahaston koko vuoden tuoton perusteella ja tämä voi muuttua aiemmalla kvartaalilla kirjatusta määrästä. eQ kirjaa kiinteistörahastojen kunkin kvartaalin tuottosidonnaisen palkkion vain siihen määrää asti, kun on todennäköistä, ettei kertyneiden kirjattujen tuottojen määrään jouduta myöhemmin tekemään merkittävää peruutusta.
eQ-konserni alkaa kirjata hallinnointiyhtiölle kuuluvia pääomarahastojen tuottosidonnaisia palkkioita (voitonjako-osuustuotoja) siinä vaiheessa, kun pääomarahasto on palauttanut sijoittajille koko vaaditun tuoton ja rahasto on aloittanut tuottosidonnaisen palkkion maksamisen. Tuottosidonnaista palkkiota ei kirjata vielä silloin kun laskennallinen aitakorko ylittyy, sillä merkittävä peruutus voi tällöin olla mahdollinen. Tuottosidonnaista palkkioista arvioidaan myös mahdollinen takaisinmaksuiskki ja tarpeen mukaan osa tuotosta jätetään tämän perusteella tulouttamatta.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ-konserni saa myös Corporate Finance -liiketoimintaan liittyviä kuukausipalkkioita ja onnistumispalkkioita. Kuukausipalkkiot kirjataan tuotoiksi ajan kuluessa ja muuttuvina vastikkeina käsiteltävät onnistumispalkkiot ovat sidoksissa hankkeiden toteutumiseen. Corporate Finance -toimintaan liittyvät hankkeiden onnistumispalkkiotuotot kirjataan tuotoiksi, sillä kaudella kun suoritevelvoite on täytetty ja hankkeen lopputulos voidaan arvioida luotettavasti. eQ huomioi tarvittaessa vaatimuksen muuttuvia vastikkeita koskevien arvioiden rajoittamisesta. Hankkeesta syntyneet kulut kirjataan kuluksi välittömästi.
Konsernin asiakassopimuksiin liittyvät omaisuuserät koostuvat hallinnointipalkkiosaamisista, muista palkkiosaamista ja myyntisaamisista, jotka esitetään liitetiedoissa erillään toisistaan. Asiakassopimuksen saamisesta aiheutuneita taseen kirjaamisedellytykset täyttäviä kirjattuja omaisuuseriä ei ole syntynyt. Asiakassopimuksiin liittyvät velat koostuvat palkkionpalautusveloista. Konserni hyödyntää käytännön apukeinoja eikä esitä raportointipäivänä täyttämättä oleville suoritevelvoitteille kohdistettua transaktohintojen määrää sopimuksista, joiden alkuperäinen odotettavissa oleva kestoaika on enintään yksi vuosi tai mikäli tuotoksi kirjatun asiakkaalta saatavan vastikkeen määrä vastaa luovutettujen palveluiden arvoa asiakkaalle.
Liiketoiminnan tuottoihin sisältyvät rahoitusvarojen nettotuotot sisältävät konsernin omasta taseesta tehtyjen pääoma- ja kiinteistörahastosijoitusten voittoja, tulosvaikutteisesti kirjattavat käyvän arvon muutokset sekä myyntivoitot ja -tappiot. Voitopjot kirjataan tuloslaskelmaan vasta rahastojen rahavirtojen realisoiduttua. Rahoitusvarojen nettotuottoihin kirjataan myös muiden suorien sijoitusten tulosvaikutteisesti kirjattavat käyvän arvonmuutokset sekä myyntivoitot ja -tappiot.
Rahoitusvarat ja rahoitusvelat
Konsernin rahoitusvarat luokitellaan IFRS 9 -standardin mukaisesti seuraaviin ryhmiin:
a) jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
b) käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
c) käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavat.
Luokittelu pohjautuu konsernin määrittelemään liiketoimintamalliin ja rahoitusvarojen sopimusperusteisiin rahavirtoihin. Alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä konserni arvostaa rahoitusvaroihin kuuluvan erän käypään arvoon, ja jos kyseessä on muu kuin käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin kuuluva erä, siihen lisätään tai siitä vähennetään erästä välittömästi johtuvat transaktiomenot. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat merkitään alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä taseeseen käypään arvoon ja transaktiomenot kirjataan tulosvaikutteisesti.
Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat -ryhmään luokitellaan rahoitusvarat, joiden liiketoimintamalliin tavoitteena on pitää hallussa rahoitusvarat ja kerätä sopimukseen perustuvat rahavirrat, jotka koostuvat yksinomaan pääoman ja koron maksuista. Tähän erään kuuluvat myyntisaamiset, lainasaamiset ja muut saamiset sekä rahavarat. Ryhmään luokitellut varat arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon efektiivisen koron menetelmällä. Lyhytaikaisten myyntisaamisten ja muiden saamisten kirjanpitoarvon katsotaan vastaavan niiden käypää arvoa. Nämä erät ovat lyhytaikaisia varoja, mikäli niiden odotetaan realisoituvan 12 kuukauden kuluessa raportointikauden päättymisestä. Konsernin myyntisaamiset ovat pääosin lyhytaikaisia. Konserni kirjaa odotettavissa olevia luottotappioita koskevan vähennyserän jaksotettuun hankintamenoon arvostettavista rahoitusvaroista.
Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvarat -ryhmään luokitellaan sellaiset rahoitusvaroihin kuuluvat erät, jotka luokitellaan alkuperäisen kirjaamisen tapahtuessa käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavaksi. eQ-konsernin pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset ja sijoitusrahastosijoitukset luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin. Likvidit sijoitusrahastosijoitukset sisältyvät Rahoitusarvopaperit-tase-erään. Sijoitusrahastosijoitusten käypä arvo määritellään käyttäen noteerattuja markkinahintoja ja -kursoja. Pääomarahastosijoitukset arvostetaan yleisesti alalla vallitsevan käytännön mukaan, International Private Equity and Venture Capital Guidelines mukaisesti. Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitusten käypä arvo on rahaston hallinnointiyhtiön viimeisin raportoima rahaston arvo lisättyvää pääomasuorituksilla ja vähennettynä pääomanpalautuksilla, jotka ovat tapahtuneet tilinpäätösajankohdan ja hallintayhtiön raportointiheten välillä. Kiinteistörahastojen omistamien kiinteistöjen käypä arvo perustuu ulkopuolisen arvioitsijan määrittämään käypään arvoon. Raportointipäivänä konsernilla ei ollut käypään arvoon muiden laajan tuloksen kautta
arvostettavia eri. Rahoitusvarojen taseesta pois kirjaaminen tapahtuu silloin, kun konserni on menettänyt sopimusperusteisen oikeuden rahavirtoihin tai kun se on siirtänyt merkittäviltä osin riskit ja tuotot konsernin ulkopuolelle. Rahavarat koostuvat käteisestä rahasta ja niihin rinnastettavista eristä. Vaadittaessa maksettavat saamiset luottolaitoksilta luetaan myös rahavaroihin rahavirtalaskelmassa.
Rahoitusvelat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
a) jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
b) käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat.
Alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä konserni arvostaa rahoitusvelan käypään arvoon, ja jos kyseessä on muu kuin käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattava rahoitusvelka, siihen lisätään tai siitä vähennetään erästä välittömästi johtuvat transaktiomenot. Käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat rahoitusvelat merkitään alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä taseeseen käypään arvoon ja transaktiomenot kirjataan tulosvaikutteisesti.
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattavat rahoitusvelat koostuvat korollisista lainoista ja korottomista veloista ja ne arvostetaan efektiivisen koron menetelmää käyttäen jaksotettuun hankintamenoon. Saadun määrän ja takaisin maksettavan määrän välinen erotus merkitään tuloslaskelmaan efektiivisen koron menetelmällä laina-ajan kuluessa. Rahoitusvelat luokitellaan lyhytaikaisiksi, ellei konsernilla ole ehdotonta oikeutta siirtää velan maksua vähintään 12 kuukauden pään raportointikauden päättymispäivästä. Ostovelat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos ne erääntyvät maksettaviksi 12 kuukauden kuluessa. eQ-konsernilla ei ollut vuokrasopimusvelkoja lukuun ottamatta muita korollisia velkoja raportointihettellä. eQ-konsernilla ei ollut käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavia rahoitusvelkoja raportointihettellä. Rahoitusvelka tai sen osa kirjataan pois taseesta vasta silloin, kun velka on lakannut olemassa olemassa, eli kun yksilöity velvoite on täytetty tai kumottu tai sen voimassaolo on lakannut.
Rahoitusvarojen arvon alentuminen
Konserni arvioi, onko olemassa luotettavaa näyttöä yksittäisen rahoitusvaroihin kuuluvan erän tai rahoitusvarojen ryhmän arvon alentumisesta. eQ-konserni kirjaa luottotappiot myynti- ja palkkiosaamisista määrään, joka vastaa saatavien koko voimassaolojalta odotettavissa olevia luottotappioita soveltaen IFRS 9 -standar-
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
diin sisältyvää yksinkertaistettua menettelyä. Odotettavissa olevia luottotappioita arvioidaan perustuen historiatietoon aikaisemmin toteutuneista luottotappioista ja mallissa huomioidaan myös tarkasteluhetkellä saatavissa oleva informaatio tulevaisuuden taloudellisista olosuhteista. eQ-konserni ei myönnä luottoja ja sen myyntisaamiset ovat pääosin varsin lyhytaikaisia. Varainhoitoliiketoiminnan saamiset mukaan lukien myyntisaamiset muodostuvat pääosin eQ:n hallinnoimista rahastoista olevista palkkiosaamisista. Näiden palkkiosaamisten luottotappioriski on hyvin vähäinen.
Aineelliset ja aineettomat hyödykkeet
Aineelliset hyödykkeet on kirjattu taseeseen alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä poistoilla ja arvonalentumisilla. Hankintamenoon luetaan hyödykkeiden hankinnasta välittömästi aiheutuvat menot.
Aineettomat hyödykkeet sisältävät yrityshankinnoista syntyneen liikearvon. Liiketoimintojen yhdistämisissä syntyvä liikearvo kirjataan määrään, jolla luovutettu vastike, määräysvallattomien omistajien osuus hankinnan kohteessa ja aiemmin omistettu osuus yhteen laskettuina ylittävät hankitun nettovarallisuuden käyvän arvon.
Liikearvo arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. Liikearvosta ei kirjata poistoja, vaan se testataan vuosittain mahdollisen arvonalentumisen varalta. Liikearvo on kohdistettu rahavirtaa tuottaville yksiköille.
Muita aineettomia hyödykkeitä ovat brändit, asiakassopimukset, ohjelmistolisenssit ja muut aineettomat oikeudet. Liiketoiminta- ja yrityskauppojen yhteydessä hankitut asiakassopimuksen esitetään aineettomissa hyödykkeissä erässä asiakassopimukset. Niistä aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika, ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisen varalta. Aineettomat hyödykkeet, jolla on rajallinen taloudellinen vaikutusaika, kirjataan tasapoistoina kuluksi tuloslaskelmaan niiden taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Poistot on laskettu taloudellisen vaikutusajan perusteella alkuperäisestä hankintamenosta tasapoistoina.
Hyödykeryhmäkohtaiset poistoajat ovat seuraavat:
- Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
- Asiakassopimukset 4–10 vuotta
- Ohjelmistot ja muut aineettomat oikeudet 4–5 vuotta.
Arvonalentumiset ja arvonalentumistesti
Pitkäaikaisten aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden omaisuuserien tasearvoja arvioidaan mahdollisen arvonalentumisen selvittämiseksi tilinpäätöshetkellä ja aina kun on viitteitä siitä, että jonkin omaisuuserän arvo on alentunut. Arvonalentumistesteissä arvioidaan kyseisestä omaisuuserästä kerryttävissä oleva rahamäärä. Kerryttävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän nettomyyntihinta tai sitä korkeampi rahavirtaperusteinen käyttöarvo. Arvonalentumistappio kirjataan tuloslaskelmaan, mikäli omaisuuseran kirjanpitoarvo on suurempi kuin kerryttävissä oleva rahamäärä.
Arvonalentumistarvetta tarkastellaan rahavirtaa tuottavien yksikköjen tasolla eli alimmalla yksikkötasolla, joka on pääosin muista yksiköistä riippumaton ja jonka rahavirrat ovat erotettavissa muista rahavirroista. Liikearvon arvonalentumistestausta varten omaisuuserän kerryttävissä olevat rahamäärät on määritetty laskemalla omaisuuserille käyttöarvo. Käyttöarvolaskelmat perustuvat johdon hyväksymiin suunnitelmiin viiden vuoden rahavirroista. Varainhoidon vastaiset tulorahavirrat perustuvat varainhoitosopimuksilla hallinnoitaviin varoihin. Hallinnoitavien varojen kehitykseen ja varainhoidon vastaisiin tulorahavirtoihin vaikuttaa muun muassa pääomamarkkinoiden kehitys. Corporate Finance -toiminnan tulorahavirtaan vaikuttavat merkittävästi menestyspalkkiot, jotka ovat riippuvaisia yritys- ja kiinteistökauppojen määrästä. Nämä vaihtelevat merkittävästi vuoden sisällä sekä suhdanteiden mukaisesti. Corporate Finance -toiminnan tulorahavirta-arvio perustuu johdon näkemykseen tulevien transaktioiden määrästä. Arvonalentumislaskelmien tulevaisuuden lähtevät rahavirrat perustuvat konsernin johdon tulevaisuuden kustannusarvioihin. Laskelmissa käytetään diskonttokorkona ennen veroa määritettyä korkoa, joka heijastaa käsitystä rahan aika-arvosta ja omaisuuseran erityisistä riskeistä.
Vuokrasopimukset
eQ-konserni kirjaa lähes kaikki tekemänsä vuokrasopimukset taseeseen. Taseeseen kirjataan omaisuuserä (oikeus käyttää vuokrattua hyödykettä) ja vuokrien maksa-
mista koskeva rahoitusvelka. Ainoita poikkeuksia ovat lyhytaikaiset ja arvoltaan vähäisiä omaisuuseriä koskevat vuokrasopimukset, joihin eQ-konserni soveltaa standardin helpotuksia. eQ-konsernin tekemät merkittävimmät vuokrasopimukset koskevat vuokrattuja toimitiloja ja toimitiloihin liittyviä varastotiloja. Toimitilojen vuokrasopimukset ovat määräaikaisia eikä niihin sisälly jatko- tai päättämisopioita, kovenanttiehtoja tai esimerkiksi liikevaihdon perusteella muuttuvia vuokria. eQ-konsernin tekemät arvoltaan vähäiset vuokrasopimukset liittyvät vuokrattuihin IT-laitteisiin. Tuloslaskelmaan kirjataan tasapoisto käyttöoikeusomaisuuserästä ja laskennallinen korkokulu vuokrasopimusvelasta.
eQ-konserni kirjaa käyttöoikeusomaisuuserän sekä vuokrasopimusvelan sopimuksen alkamisajankohtana. Käyttöoikeusomaisuuserä arvostetaan alun perin hankintamenoon, joka sisältää vuokrasopimusvelan alkuperäisen arvostuksen mukaisen määrän, sopimuksen alkamisajankohtaan mennessä maksetut vuokrat vähennettynä mahdollisilla saaduilla vuokrasopimukseen liittyvillä kannustimilla sekä mahdolliset konsernille syntyneet alkuvaiheen välittömät menot. Käyttöoikeusomaisuuserästä kirjataan poistot tasapoistoina sopimuksen alkamisajankohdasta lähtien, joko käyttöoikeusomaisuuserän taloudellisen vaikutusajan tai vuokra-ajan kuluessa, sen mukaan kumpi näistä on lyhempi. Käyttöoikeusomaisuuserä testataan tarvittaessa arvonalentumisen varalta, ja mahdollinen arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti. Alun perin vuokrasopimusvelka arvostetaan niiden vuokramaksujen nykyarvoon, joita ei ole maksettu sopimuksen alkamisajankohtana. Konserni käyttää diskonttauskorkona konsernin lisäluoton korkoa. Myöhemmin vuokrasopimusvelka arvostetaan jaksotettuun hankintamenoon käyttäen efektiivisen koron menetelmää. Vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen, kun vastaisissa vuokramaksuissa on tapahtunut muutos indeksin johdosta tai mikäli vuokrasopimuksen alkuperäisten ehtojen mukaisissa rahavirroissa tapahtuu muu muutos. Kun vuokrasopimusvelka määritetään uudelleen tällä tavalla, käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvoon tehdään vastaava oikaisu, tai se kirjataan tulosvaikutteisesti, jos käyttöoikeusomaisuuserän kirjanpitoarvo on vähennetty nollaan.
Työsuhde-eläkkeet
Konsernin eläkejärjestely on maksupohjainen järjestely ja sihen liittyvät maksut kirjataan tuloslaskelmaan niille kausille, joita ne koskevat. Konsernin henkilöstön eläketurva on järjestetty lainmukaisella TyEL-vakuutuksella ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
51
Osakeperusteiset maksut
Konsernilla on kannustinjärjestelyjä, joissa maksut suoritetaan oman pääoman ehtoisina instrumentteina. Optio-oikeudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja edun arvo kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan oikeuden syntymisajanjakson aikana. Kulut esitetään työsuhde-etuksista aiheutuvissa kuluissa. Myönnettyjen optioiden käypä arvo myöntämispäivänä on määritetty käyttämällä Black-Scholes-optiohinnoittelumallia.
Tuloverot
Konsernin veroihin kirjataan konserniyhtiöiden tilikauden tulokseen perustuvat verot ja aikaisempien tilikausien verojen oikaisut sekä laskennallisten verojen muutos. Kauden verotettavaan tuloon perustuva vero lasketaan verotettavasta tulosta voimassaolevan verokannan perusteella. Suoraan omaan pääomaan kirjattavien erien verovaikutus kirjataan vastaavasti suoraan omaan pääomaan.
Laskennallinen verovelka tai -saaminen lasketaan velkamenetelmän mukaan kaikista kirjanpidon ja verotuksen väliaikaisista eroista käyttämällä tilinpäätöspäivään mennessä säädettyjä verokantoja. Laskennallinen verosaaminen kirjataan siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikainen ero voidaan hyödyntää. Merkittävimmät väliaikaiset erot syntyvät tyypillisesti hankittujen yhtiöiden nettovarallisuuden arvostamisesta käypään arvoon.
Tulos per osake
Osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyrityksen osakkeenomistajille kuuluva tilikauden voitto tilikauden aikana ulkona olevien osakkeiden lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa otetaan huomioon kaikkien laimentavien potentiaalisten kantaosakkeiden osakkeiksi muuttamisesta johtuva laimentava vaikutus. Konsernin osakeoptiot ovat laimentavia eli kantaosakkeiden määrää lisäviä instrumentteja.
Osingonjako
Hallituksen yhtiökokoukselle ehdottamasta osingosta ei tilinpäätössessä ole tehty kirjausta eikä sitä ole huomioitu jakokelpoisia varoja laskettaessa, vaan osingot otetaan huomioon vasta yhtiökokouksen päätöksen perusteella.
2 Riskienhallinta
eQ-konsernissa riski määritellään odottamattomaksi muutokseksi tulevassa taloudellisessa tulemassa. Riskienhallinnan tarkoituksena on varmistaa, että konsernin toimintaan liittyvät riskit tunnistetaan, arvioidaan ja että riskeihin reagoidaan. Riskienhallinnan tehtävänä on varmistaa, etteivät hallittavissa olevat riskit vaaranna liiketoiminnan strategiaa, kriittisiä menestystekijöitä tai tuloksentekokykyä. Riskienhallinta käsittää kaikki ne toimenpiteet, joita tarvitaan konsernin liiketoiminnasta syntyvien riskien kustannustehokkaaseen hallintaan. Riskienhallinta on jatkuva prosessi, jota arvioidaan säännöllisin väliajoin. Tällä pyritään varmistamaan riskienhallinnan sopivuus muuttuvaan liiketoimintaympäristöön.
eQ Oyj:n hallitus valvoo, että toimitusjohtaja hoitaa eQ Oyj:n juoksevaa hallintoa sen antamien ohjeiden ja määräysten mukaisesti. Hallitus valvoo, että riskienhallinta ja valvonta on asianmukaisesti järjestetty. eQ Oyj:n hallitus hyväksyy riskienhallintaan liittyvät periaatteet ja määrittelee yhtiön organisaatiorakenteen sekä valta-, vastuu- ja raportointisuhteet. Toimiva johto vastaa riskienhallintaprosessin ja valvonnan käytännön toteuttamisesta. Toimivan johdon tehtävänä on huolehtia sisäisten ohjeiden ylläpidosta sekä varmistua niiden riittävyydestä ja toimivuudesta. Johdon tehtäviin kuuluu myös organisaatiorakenteen toimivuuden ja selkeyden sekä sisäisen valvonnan ja riskien hallinnan toimivuuden varmistaminen.
eQ-konserniin kuuluvan sijoituspalvelutoimintaa harjoittavan ja eQ Oyj:n kokonaan omistaman tytäryhtiön eQ Varainhoito Oy:n riskienhallinnasta vastaa riskiasiantuntijoista koostuva pysyvä ja muusta liiketoiminnoista riippumaton riskienhallintotoiminto, jota johtaa riskienhallintajohtaja. eQ Varainhoito Oy noudattaa sijoituspalveluyrityksenä ja eQ Oyj omistusyhteisönä vakavaraisuuden hallintaa koskevia CRR/CRD-säännöksiä. Seuraavassa on esitetty tärkeimpiä eQ-konsernin ja sijoituspalveluyrityksen riskejä.
Toimintaan liittyvät riskit
Rahoitusriski
Rahoitusriskit jaetaan markkina-, likviditeetti- ja luottoriskeihin. Rahoitusriskien hallinnan tehtävä on pienentää korkojen, valuuttakurssien ja hintojen vaihteluiden sekä muiden epävarmuustekijöiden vaikutuksia ja taata riittävä maksuvalmius.
Markkinariski
Markkinariski tarkoittaa riskiä markkinahinnan vaihtelusta. Markkinariskejä ovat korko-, valuutta- ja hintariski. Konserniyhtiöiden liiketoimintaan ei kuulu oman position otto osake- tai korkomarkkinoilla kaupankäyntitarkoituksessa, joten markkinariskejä ei tältä osin ole.
Korkoriski
Korkoriskilla tarkoitetaan rahavirran ja tuloksen epävarmuutta, joka aiheutuu korkojen muutoksesta. Konserniyhtiöiden liiketoimintaan ei kuulu oman position otto korkomarkkinoilla kaupankäyntitarkoituksessa, joten markkinariskejä ei tältä osin ole. Konsernin mahdollinen korkoriski aiheutuu pääasiassa lähinnä lyhyt- ja pitkäaikaisista korollisista lainoista.
Vaihtuvakorkoiset lainat altistavat konsernin korkoriskille, joita on mahdollista suojautua tarpeen mukaan koronvaihtosopimuksilla. Korkoriskia hallitaan myös taseen rakenteen suunnittelulla. Konsernilla ei ollut korollisia lainoja raportointikau- den päättymispäivänä.
Valuutteriski
Valuuttariskilla tarkoitetaan rahavirran ja tuloksen epävarmuutta, joka aiheutuu valuuttakurssien muutoksista. Konserniyhtiöiden toiminta on pääosin euromääräistä, joten merkittävää valuuttariskiä konsernille ei tältä osin synny.
eQ Oyj:llä on pääoma- ja kiinteistörahastosijoituksia pääosin vain euromääräisiin sijoituksiin, joten altistuminen valuuttariskille sijoitustoiminnan osalta ei ole merkittävää. Sijoitustoiminnan osalta eQ ei erityisesti seuraa valuuttakursseista aiheutuvia muutoksia vaan mieltää ne osaksi sijoituskohteen käyvän arvon muutosta. eQ:n pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset jakautuvat eri valuuttoihin seuraavasti:
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitusten valuuttamääräiset erät ja käyvän arvon euromääräinen muutos:
| 31.12.2020 | Valuutta | Euro | % | heikkeneminen valuutassa euroa vastaan | |
|---|---|---|---|---|---|
| 10 % | 20 % | ||||
| miljoona EUR | 12,4 | 12,4 | 78,4 % | ||
| miljoona USD | 3,9 | 3,2 | 20,5 % | -0,3 | -0,6 |
| 15,7 | |||||
| 31.12.2019 | Valuutta | Euro | % | heikkeneminen valuutassa euroa vastaan | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 10 % | 20 % | ||||
| miljoona EUR | 13,3 | 13,3 | 82,6 % | ||
| miljoona GBP | 0,0 | 0,0 | 0,1 % | 0,0 | 0,0 |
| miljoona USD | 3,1 | 2,8 | 17,3 % | -0,3 | -0,6 |
| 16,2 |
Hintariski
Hintariskillä tarkoitetaan markkinahintojen vaihtelusta aiheutuvaa tappion mahdollisuutta.
Konsernin emoyhtiö eQ Oyj harjoittaa pääoma- ja kiinteistörahastosijoitustoimintaa omasta taseesta. eQ Oyj:n sijoitukset ovat varsin hyvin hajautettuja eli yksittäisen rahaston yksittäiseen sijoituskohteeseen tekemän sijoituksen vaikutus sijoitusten tuottoon on usein pieni.
Oleellisimmat eQ:n pääomarahastosijoitusten arvoon vaikuttavat tekijät ovat pääomarahastojen sijoitussalkkuun kuuluvien yhtiöiden arvot ja niihin vaikuttavat tekijät, kuten:
- kohdeyhtiöiden taloudellinen menestys
- kohdeyhtiöiden kasvunäkymät
- verrokkyhtiöiden arvostus
- rahaston hallinnointiyhtiön valitsema arvostusmenetelmä.
eQ:n pääomarahastosalkun hintariski on hajautettu tekemällä sijoituksia eri toimialoille ja maantieteellisille alueille. Yhden yksittäisen riskin vaikutus eQ:n pääomarahastosalkun arvoon on pieni tehokkaan hajautuksen kautta. eQ:n kiinteistörahastosalkun omistamien kiinteistöjen hintakehitys ja vuokramarkkinoiden kehitys ovat riippuvaisia mm. yhteiskunnan yleisestä taloudellisesta kehityksestä. Kiinteistörahastojen yksittäisten kiinteistökohteiden arvoon vaikuttaa olennaisesti kiinteistöstä tehdyt vuokrasopimukset. Kiinteistörahaston hintariskiin vaikuttavat lisäksi mm. kiinteistön vajaakäyttö, tuottovaatimus sekä kiinteistön käyttö- ja rahoituskustannukset.
Pääoma- ja kiinteistörahastosalkun hintariskin vaikutus omaan pääomaan:
Vuoden 2020 lopussa 10 % muutos pääoma- ja kiinteistörahastosalkun markkina-arvossa vastasi 1,3 miljoonan euron muutosta omassa pääomassa (1,3 miljoonaa euroa 31.12.2019).
Likviditeettiriski
Likviditeettiriskillä tarkoitetaan riskiä siitä, että yrityksen likvidit rahavarat ja lisärahoitusmahdollisuudet eivät riitä kattamaan liiketoiminnan tarpeita. Likviditeettiriskiä syntyy rahavirtojen epätasapainosta.
Konsernin maksuvalmiutta seurataan jatkuvasti ja hyvää maksuvalmiutta ylläpidetään sijoittamalla ylilikviditeetti vain matalan riskin kohteisiin, jotka ovat nopeasti ja selkeään markkinahintaan muunnettavissa käteisvaroiksi. Maksuvalmiuteen vaikuttaa myös omien pääomakiinteistörahastosijoitusten pääomakutsut ja pääoman palautukset.
Konsernin keskeisin rahoituksen lähde on liiketoiminnan positiivinen rahavirta. Konsernin emoyhtiöllä on lisäksi käytettävissään rahoituksen saatavuuden ja joustavuuden turvaamiseksi 4,0 miljoonan euron luottolimiitti.
Seuraava taulukko kuvaa velkojen sopimuksiin perustuvaa maturiteettianalyysia.
Velkojen maturiteettijakauma, 1 000 EUR
| 31.12.2020 | alle 1 vuotta | 1–5 vuotta | yli 5 vuotta | yhteensä |
|---|---|---|---|---|
| Lainat rahoituslaitoksilta | - | - | - | - |
| Ostovelat ja muut velat | 139 | - | - | 139 |
| Vuokrasopimusvelat | 876 | 1 188 | - | 2 063 |
| Yhteensä | 1 015 | 1 188 | - | 2 202 |
| 31.12.2019 | alle 1 vuotta | 1–5 vuotta | yli 5 vuotta | yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Lainat rahoituslaitoksilta | - | - | - | - |
| Ostovelat ja muut velat | 166 | - | - | 166 |
| Vuokrasopimusvelat | 586 | 2 066 | - | 2 653 |
| Yhteensä | 752 | 2 066 | - | 2 818 |
Luottoriski
Luottoriskillä tarkoitetaan siitä, että asiakas tai vastapuoli ei täytä luottosuhteesta syntyviä velvoitteitaan eikä mahdollisesti asetettu vakuus ole riittävä kattamaan saamista. Konsernin sopimusvastapuolia ovat yhtiön palveluita ostavat asiakkaat ja yhteistyökumppanit. Konserni ei myönnä varsinaisia luottoja, joten luottoriskit kohdistuvat pääasiassa omaan sijoitusportfolioon. eQ Oyj:n pääoma- ja kiinteistörahastosijoitustoimintaan liittyvää luottoriskiä on pyritty hallitsemaan pitämällä sijoitukset hyvin hajautettuna.
eQ-konserni voi lisäksi sijoittaa likvidejä varoja ylilikviditeetin puitteissa hyväksymänsä sijoituspolitiikan mukaisesti. Likvidejä varoja sijoitetaan päivittäisen likviditeetin omaaviin lyhyen koron sijoitusrahastoihin, pankkitalletuksiin tai muihin vastaaviin lyhytaikaisiin matalan riskin korkoinstrumentteihin korkean luottoluokituksen omaavissa vakavaraisissa vastapuolissa. Varainhoito- ja Corporate Finance -liiketoiminnassa luottoriski liittyy asiakkailta oleviin palkkiosaataviin, joiden erääntymistä seurataan päivittäin.
Luottoriskien osalta eQ laskee vähimmäisvakavaraisuusvaatimuksensa niin sanottua standardimenetelmää käyttäen. eQ-konsernin vastuueristä on riskipainotettu ulkoisten luottoluokittajien luokitusten mukaisesti ainoastaan sellaiset luottolaitosvastuut, joille on saatavissa ulkoinen luottoluokitus. eQ-konsernin omia pääoma- ja kiinteistörahastosijoituksia käsitellään vakavaraisuuslaskennassa erityisen suuren
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
53
riskin sisältävinä sijoituksina, jolloin riskipaino vakavaraisuuslaskennassa on 150 %. Ylilikoiditeetin puitteissa tehtyihin korkorahastosijoituksiin liittyvät vastuut jaetaan eri riskipainoille rahaston ilmoittaman luottoluokitusjaottelun mukaisesti.
Operatiiviset riskit
Operatiivista riskiä voi aiheutua riittämättömistä tai toimimattomista sisäisistä prosesseista, järjestelmistä, ihmisistä tai ulkoisista tapahtumista. Operatiivisiin riskeihin luetaan myös oikeudellinen ja maine riski. Operatiivisia riskejä hallitaan muun muassa kehittämällä sisäisiä prosesseja sekä huolehtimalla hyvästä ohjeistuksesta ja henkilöstön riittävästä koulutuksesta.
Oikeudelliset riskit sisältyvät operatiivisiin riskeihin. Oikeudelliset riskit voivat liittyä konsernin tekemiin sopimuksiin eri yhteistyö- ja sopimuskumppaneiden kanssa. Nämä riskit pyritään kartoittamaan sopimusten yksityiskohtaisella läpikäynnillä, jossa tarvittaessa käytetään ulkopuolista asiantuntijaa.
Konsernissa tehdään vuosittain operatiivisten riskien itsearviointi, jossa tunnistetaan operatiivisia riskejä, arvioidaan kunkin riskin todennäköisyys ja vaikuttavuus sekä mietitään riskien pienentämiskeinoja.
Operatiivisten riskien itsearvioinneissa liiketoimintojen avainhenkilöt arvioivat kaikkia toimintaympäristöönsä liittyviä potentiaalisia operatiivisia riskejä. Riskitapahtumille pyritään määrittelemään odotusarvo eli todennäköisin tappion määrä vuoden aikana. Odotusarvo lasketaan riskin arvioitujen vuosittaisten tapahtumakertojen ja arvioidun yksittäisen tappion euromäärän tulona. Arvioinnin tuloksia hyödynnetään toiminnassa niiden toimenpiteiden suunnitteluun, joilla operatiivisia riskejä vähennetään.
Liiketoiminto- ja muut ulkoisen toimintaympäristön riskit
Konsernin liiketoiminnan tuottojen lähteet on hajautettu erilaisiin tulolähteisiin. Konserni pystyy näin välttämään liiallista riippuvuutta yksittäisestä tulolähteestä.
Konsernin merkittävin yksittäinen riski on liiketoiminnan tuottojen riippuvuus ulkoisen toimintaympäristön muutoksista. Varainhoitoliketoiminnan tulokseen vaikuttaa hallinnoitavien varojen kehitys, joka on riippuvainen muun muassa pääomamarkkinoiden kehityksestä. Pääomarahastojen ja suljettujen kiinteistörakastojen hallinnointipalkkiot perustuvat kuitenkin pitkäaikaisiin sopimuksiin, jotka tuovat tasaista rahavirtaa. Corporate Finance -toiminnan tulokseen vaikuttaa merkittävästi menestyspalkkiot, jotka ovat riippuvaisia yritys- ja kiinteistökauppojen määrästä. Nämä vaihtelevat merkittävästi vuoden sisällä, sekä suhdanteiden mukaisesti.
Konsernin liiketoimintaan liittyviä riskejä pyritään hallitsemaan pitkäjänteisellä ja joustavalla liiketoimintastrategialla, jota tarkastellaan säännöllisesti ja päivitetään tarvittaessa.
Ulkoisen toimintaympäristön riskien (liiketoiminta-, strategiset, maine- ja sääntelyympäristön muutosriskit) vaikutusta konsernin tulokseen, taseeseen, vakavaraisuuteen ja pääomatarpeeseen arvioidaan jatkuvasti osana päivittäistä toimintaa sekä säännöllisesti ylimmän johdon strategiasuunnittelun yhteydessä. Säännöllisessä suunnittelussa arvioidaan vaikutus tulokseen, taseeseen ja vakavaraisuuteen. Tehdyssä arvioinnissa yhtiön omien varojen tulee säilyä vaihtoehtoskenaarios-sakin selvästi yli viranomaisten asettaman minimivaatimuksen. Konserni pyrkii ylläpitämään riittävää pääomapuskuria, jonka avulla pystytään vastaamaan ulkoisen toimintaympäristön mahdollisiin riskeihin.
Muut riskit
Omaisuus- ja vastuuriskit
Konserni on varautunut omaisuus-, keskeytys- ja vastuuriskeihin vakuutuksilla. Vakuutusturvan kattavuutta arvioidaan vuosittain. Lisäksi konsernin omaisuutta pyritään suojelemaan muun muassa valvonnalla ja kulkuoikeuksilla.
Toiminnan keskittäytysnytyden liittyvät riskit
eQ-konserni tarjoaa kokonaisvaltaista sijoituspalvelua eli yksilöllistä omaisuudenhoitoa ja sijoitusrahastoja asiakkailleen katteen yksityishenkilöt, yritykset ja institutionaaliset sijoittajat. Lisäksi konserni tarjoaa pääomasijoitusten varainhoito- ja neuvontapalveluita sekä Corporate Finance -palveluita. Konsernin toiminnassa ei ole normaalitilanteessa pääomatarpeeseen vaikuttavia olennaisia keskittymäriskejä ainakaan merkittävässä määrin, joten erillistä riskiperusteista pääomaa toiminnan keskittymyksyyden osalta ei ole tarvetta pitää.
3 Pääoman hallinta
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on luoda tehokas pääomarakenne, jonka avulla varmistetaan konsernin normaalit toimintaedellytykset ja kasvumahdollisuudet sekä varmistetaan pääoman riittävyys suhteessa liiketoiminnan riskeihin. Pääomarakenteeseen vaikutetaan mm. osingonjaon ja osakeantien kautta. Pääomana hallinnoidaan konsernitaseen osoittamaa omaa pääomaa. Oman pääoman määrä tilikauden 2020 lopussa oli 67,5 miljoonaa euroa ja omavaraisuusaste oli 73,8 %. Keskeisin rahoituksen lähde on liiketoiminnan positiivinen rahavirta. Lisäksi konsernilla on tarvittaessa käytettävissään luottolimitti. Konsernin luottolimittiin ei liity kovenanttiehtoja. Alla olevassa taulukossa on esitetty konsernin nettovelkaantumisaste. Suhdeluku lasketaan jakamalla nettovelka oman pääoman määrällä. Konsernin johto seuraa nettovelkojen kehittymistä osana pääoman hallintaa.
Nettovelkaantumisaste
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Korolliset rahoitusvelat (sis. vuokrasopimusvelka) | 2 035 | 2 604 |
| Rahoitusarvopaperit | 14 920 | 9 956 |
| Rahavarat | 21 453 | 22 375 |
| Nettovelat | -34 337 | -29 727 |
| Oma pääoma yhteensä | 67 545 | 65 117 |
| Nettovelkaantumisaste, % | -50,8 % | -45,7 % |
Pääoman riittävyyttä arvioidaan vertaamalla käytettävissä olevia pääomia riskien kattamiseen tarvittavaan pääomaan. Pääomasuunnittelussa lähtökohtana ovat arviot liiketoiminnan tulevasta kehityksestä ja liiketoimintaan liittyvien riskien mahdolliset vaikutukset toimintaan. Suunnitelmissa otetaan huomioon eri sidosryhmien, kuten viranomaisten, luotonantajien ja omistajien, näkökulmat.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
4 Segmentti-informaatio
Varainhoito-segmentti pitää sisällään rahastoihin liittyviä palveluita, yksilöllistä varainhoitoa, sijoitusvakuutuksia sekä laajan valikoiman kansainvälisten yhteistyökumppaneiden sijoitusrahastoja. Corporate Finance -segmentti sisältää yritys- ja kiinteistöjärjestelyihin sekä pääomajärjestelyihin liittyviä palveluja. Sijoitukset-segmentin liiketoiminta muodostuu eQ-konsernin omasta taseesta tehdyistä pääoma- ja kiinteistörahastosijoituksista.
| 1 000 EUR
1.1.-31.12.2020 | Varainhoito | Corporate Finance | Sijoitukset | Muut | Eliminoinnit | Konserni yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Palkkiotuotot | 53 077 | 4 117 | - | - | | 57 193 |
| Toisita segmenteltä | 150 | - | - | - | -150 | - |
| Korkotuotot | - | - | - | 1 | | 1 |
| Rahoitusvarojen nettotuotot | - | - | 69 | -36 | | 32 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | - | - | - | - | | - |
| Toisita segmenteltä | - | - | - | 77 | -77 | - |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 53 227 | 4 117 | 69 | 41 | -227 | 57 226 |
| Palkkiokulut | -451 | - | - | -8 | | -459 |
| Toisille segmentille | - | - | -150 | - | 150 | - |
| Korkokulut | -14 | -4 | - | -5 | | -23 |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 52 761 | 4 112 | -81 | 29 | -77 | 56 744 |
| Hallintokulut | | | | | | |
| Henkilöstökulut | -17 433 | -2 373 | - | -1 716 | | -21 523 |
| Muut hallintokulut | -1 475 | -288 | - | -293 | 77 | -1 979 |
| Poistot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä | -800 | -182 | - | -104 | | -1 086 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -981 | -133 | - | -285 | | -1 399 |
| LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 32 072 | 1 137 | -81 | -2 370 | 0 | 30 757 |
| Tuloverot | | | | -6 148 | | -6 148 |
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | | | | -8 517 | | 24 610 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
| 1 000 EUR
1.1.-31.12.2019 | Varainhoito | Corporate Finance | Sijoitukset | Muut | Eliminoinnit | Konserni yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Palkkiotuotot | 44 514 | 5 419 | - | - | | 49 933 |
| Toisita segmenteiltä | 200 | - | - | - | -200 | - |
| Korkotuotot | - | - | - | 4 | | 4 |
| Rahoitusvarojen nettotuotot | - | - | 996 | 135 | | 1 132 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | - | - | - | - | | - |
| Toisita segmenteiltä | - | - | - | 77 | -77 | - |
| Liiketoiminnan tuotot yhteensä | 44 714 | 5 419 | 996 | 217 | -277 | 51 069 |
| Palkkiokulut | -420 | - | - | -8 | | -428 |
| Toisille segmenteille | - | - | -200 | - | 200 | - |
| Korkokulut | -17 | -5 | - | -4 | | -26 |
| NETTOLIIKEVAIHTO | 44 276 | 5 413 | 796 | 205 | -77 | 50 614 |
| Hallintokulut | | | | | | |
| Henkilöstökulut | -15 620 | -2 770 | - | -1 368 | | -19 758 |
| Muut hallintokulut | -1 646 | -367 | - | -248 | 77 | -2 185 |
| Poistot aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä | -677 | -176 | - | -116 | | -968 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -971 | -159 | - | -281 | | -1 411 |
| LIIKEVOITTO (-TAPPIO) | 25 363 | 1 941 | 796 | -1 809 | 0 | 26 292 |
| Tuloverot | | | | -5 257 | | -5 257 |
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | | | | -7 065 | | 21 035 |
Varainhoito-segmentin palkkiotuotot toisilta segmenteiltä sisältävät eQ-konsernin omien pääomarahastosijoitusten hallinnointipalkkiotuoton. Vastaava kulu kohdistetaan Sijoitukset-segmentille. Muut-sarakkeessa esitetään tuotoissa toisilta segmenteiltä konsernihallinnon tuottamat hallintopalvelut toisille segmenteille sekä jakamattomat korkotuotot ja -kulut. Muut-sarakkeessa esitetään myös konsernihallintoon kohdistuvat jakamattomat henkilöstö-, hallinto- ja muut kulut. Liiketoiminta-alueille jakamattomat verot esitetään samoin Muut-sarakkeessa. Ylin operatiivinen päätöksentekijä ei tarkastele varoja ja velkoja segmenttitasolla, jonka vuoksi konsernin varoja ja velkoja ei esitetä segmenteille jaettuna.
eQ:lla ei ole yksittäisiä asiakkaita, joiden tuotot ylittävät 10 prosenttia kokonaistuotoista.
Maantieteellisiä alueita koskevat tiedot:
Liikevaihto maittain, 1 000 EUR
| Kotipaikka | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Suomi | 56 744 | 50 613 |
| Muut maat | - | 1 |
| Yhteensä | 56 744 | 50 614 |
Muut maat sisältävät Guernseyn.
Ulkoinen liikevaihto esitetään yhteisön kotipaikan mukaan.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Tuloslaskelman liitetiedot
5 Palkkiotuotot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Varanhoidon palkkiot | ||
| Perinteisen varainhoidon hallinnointipalkkiot | 8 118 | 8 003 |
| Kiinteistö- ja Private Equity hallinnointipalkkiot | 37 990 | 31 852 |
| Muut palkkiotuotot | 238 | 281 |
| Tuottosidonnaiset palkkiot | 6 731 | 4 379 |
| Yhteensä | 53 077 | 44 514 |
| Corporate Finance -palkkiot | 4 117 | 5 419 |
| Yhteensä | 57 193 | 49 933 |
6 Korkotuotot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut korkotuotot | 1 | 4 |
| Yhteensä | 1 | 4 |
7 Rahoitusvarojen nettotuotot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitustoiminta | ||
| Rahastojen voitonjako | 326 | 1 810 |
| Käyvän arvon muutokset ja tappiot | -257 | -813 |
| Yhteensä | 69 | 996 |
| Muu sijoitustoiminta | ||
| Käyvän arvon muutokset | 48 | 181 |
| Myyntivoitot / -tappiot | -84 | -45 |
| Yhteensä | -36 | 135 |
| Yhteensä | 32 | 1 132 |
8 Palkkiokulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Säilytyspalkkiot | -451 | -420 |
| Muut palkkiot | -8 | -8 |
| Yhteensä | -459 | -428 |
9 Korkokulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Luottolaitoksille | 0 | 0 |
| Muut korkokulut | -2 | -1 |
| Vuokrasopimusvelkojen korkokulut | -21 | -25 |
| Yhteensä | -23 | -26 |
10 Hallintokulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Työsuhde-etuuksista aiheutuneet kulut | ||
| Lyhytaikaiset työsuhde-etuudet | ||
| Palkat ja palkkiot | -18 143 | -16 412 |
| Muut henkilösvukulut | -679 | -486 |
| Osakeperusteiset maksut | -180 | -271 |
| Työsuhteen päättymisen jälkeiset etuudet | ||
| Eläkekulut - maksupohjaiset järjestelyt | -2 521 | -2 589 |
| Yhteensä | -21 523 | -19 758 |
| Muut hallintokulut | ||
| Muut henkilökulut | -417 | -399 |
| ATK- ja yhteyskulut | -971 | -929 |
| Muut hallintokulut | -592 | -856 |
| Yhteensä | -1 979 | -2 185 |
| Yhteensä | -23 502 | -21 943 |
11 Poistot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Poistot aineellisista hyödykkeistä | -119 | -95 |
| Poistot käyttöoikeusomaisuuseristä - vuokratut toimitilat | -730 | -749 |
| Poistot aineettomista hyödykkeistä | ||
| Poistot asiakassopimuksista | -92 | - |
| Poistot muista aineettomista hyödykkeistä | -145 | -125 |
| Yhteensä | -1 086 | -968 |
Arvoltaan vähäisiä vuokrasopimuksia ei ole kirjattu taseeseen eikä näistä hyödykkeistä kirjata tämän myötä poistoja. Arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin liittyen tuloslaskelman hallintokuluihin sisältyy kuluja yhteensä 40 tuhatta euroa.
12 Liiketoiminnan muut kulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Asiantuntijapalkkiot | -31 | -34 |
| Tilintarkastuspalkkiot | ||
| Tilintarkastuspalkkiot | -94 | -133 |
| Muut palvelut | -14 | -9 |
| Yhteensä | -108 | -143 |
| Muut kulut | ||
| Toimitilakulut | -249 | -307 |
| Muut kulut | -1 012 | -927 |
| Yhteensä | -1 261 | -1 235 |
| Yhteensä | -1 399 | -1 411 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
13 Tuloverot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Välittömät verot tilikaudella | -6 209 | -5 306 |
| Laskennallisten verojen muutos | 61 | 49 |
| Yhteensä | -6 148 | -5 257 |
| Suoraan omaan pääomaan kirjattuihin eriin liittyvien laskennallisten verojen määrä | - | - |
| Verokannan täsmätys | ||
| Kirjanpidon tulos ennen veroja | 30 757 | 26 292 |
| Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla | -6 151 | -5 258 |
| Verovapaat tuotot | 0 | 0 |
| Vähennyskelvottomat kulut | -19 | -28 |
| Verot aikaisemmilta tilikausilta | 66 | 88 |
| Konserniyhdistelyt ja eliminoinnit | -44 | -59 |
| Verot tuloslaskelmassa | -6 148 | -5 257 |
Laskennalliset verot on laskettu käyttäen tilinpäätöspäivään mennessä säädettyjä verokantoja.
14 Osakekohtainen tulos
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Tilikauden tulos emoyhtiön omistajille | 24 610 | 21 035 |
| Osakkeet 1 000 kpl* | 38 448 | 38 044 |
| Emoyrityksen omistajille kuuluvasta voitosta laskettu osakekohtainen tulos: | ||
| Osakekohtainen tulos, EUR | 0,64 | 0,55 |
| Laimennettu osakekohtainen tulos, EUR | 0,60 | 0,51 |
- Osakkeiden lukumääränä on käytetty painotettua keskiarvoa.
Taseen liitetiedot
15 Saamiset luottolaitoksilta
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Vaadittaessa maksettavat | ||
| Kotimaisilta luottolaitoksilta | 21 372 | 22 103 |
| Uikomaisilta luottolaitoksilta | - | 200 |
| Yhteensä | 21 372 | 22 303 |
16 Osakkeet ja osuudet
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Rahoitusvarat | ||
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | ||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 16 156 | 16 909 |
| Lisäykset | 1 567 | 2 407 |
| Vähennykset | -1 809 | -2 346 |
| Arvonmuutos | 41 | -630 |
| Pysyvä tappio | -298 | -183 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 15 656 | 16 156 |
| Rahoitusarvopaperit | ||
| Kirjanpitoarvo 1.1. | 9 956 | 9 869 |
| Lisäykset | 9 000 | 5 952 |
| Vähennykset | -4 000 | -6 000 |
| Arvonmuutos | 48 | 181 |
| Myyntivoitto/tappio | -84 | -45 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 14 920 | 9 956 |
17 Aineettomat hyödykkeet
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut aineettomat hyödykkeet | ||
| Muut aineettomat hyödykkeet hankintameno 1.1. | 2 132 | 1 989 |
| Lisäykset | 133 | 144 |
| Vähennykset | - | - |
| Muut aineettomat hyödykkeet hankintameno 31.12. | 2 265 | 2 132 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -1 880 | -1 755 |
| Tilikauden poisto | -145 | -125 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -2 025 | -1 880 |
| Muut aineettomat hyödykkeet 31.12. | 240 | 253 |
| Asiakassopimukset | ||
| Asiakassopimukset hankintameno 1.1. | - | - |
| Lisäykset/vähennykset | 400 | - |
| Asiakassopimukset hankintameno 31.12. | 400 | - |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | - | - |
| Tilikauden poisto | -92 | - |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -92 | - |
| Asiakassopimukset 31.12. | 308 | - |
| Liikearvo | ||
| Liikearvo hankintameno 1.1. | 25 212 | 25 212 |
| Lisäykset/vähennykset | - | - |
| Liikearvo hankintameno 31.12. | 25 212 | 25 212 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset | - | - |
| Liikearvo 31.12. | 25 212 | 25 212 |
| Brändit | ||
| Brändit hankintameno 1.1. | 4 000 | 4 000 |
| Lisäykset/vähennykset | - | - |
| Brändit hankintameno 31.12. | 4 000 | 4 000 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset | - | - |
| Brändit 31.12. | 4 000 | 4 000 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Liikearvot ja brändien arvot
eQ Oyj:llä on konsernitaseessa Varainhoito- ja Corporate Finance -liiketoimintaan kohdistuvaa yritysostoista syntynyttä liikearvoa. Varainhoitoliiketoimintaan kohdistuva liikearvo liittyy syyskuussa 2013 tehtyyn Finnreit Rahastoyhtiö Oy:n hankintaan, marraskuussa 2012 tehtyyn Icecapital Varainhoito Oy:n hankintaan, maaliskuussa 2011 tehtyyn eQ Asset Management Group Oy:n hankintaan ja joulukuussa 2005 tehtyyn Mandatum Pääomarahastot Oy:n hankintaan. Corporate Finance -toimintaan kohdistuva liikearvo liittyy maaliskuussa 2011 tehtyyn Advium Corporate Finance Oy:n hankintaan.
Liikearvon kohdistus rahavirtaa tuottaville yksiköille, MEUR:
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Varainhoito | 17,9 | 17,9 |
| Corporate Finance | 7,3 | 7,3 |
Lisäksi varainhoito- ja Corporate Finance -toiminnan osalta yhteensä 4,0 miljoonaa euroa on kohdistettu aineettomiin hyödykkeisiin laskemalla yritysostoissa hankittujen brändien käyvät arvot. eQ Asset Management Group Oy:n hankinnan yhteydessä 2,0 miljoonaa euroa kohdistettiin eQ brändille laskemalla brändille käypä arvo. Advium Corporate Finance Oy:n hankinnan yhteydessä 2,0 miljoonaa euroa kohdistettiin Advium brändille laskemalla brändille käypä arvo. Brändien taloudelliset vaikutusajat on arvioitu rajoittamattomiksi, sillä niiden vahva tunnettuus tukee johdon käsitystä siitä, että nämä vaikuttavat rahavirtojen kerryttämiseen määrittelemättömän ajan.
Brändien kohdistus rahavirtaa tuottaville yksiköille, MEUR:
| 31.12.2020 | 31.12.2019 | |
|---|---|---|
| Varainhoito | 2,0 | 2,0 |
| Corporate Finance | 2,0 | 2,0 |
Arvonalentumistestaus
Niistä aineettomista hyödykkeistä, joilla on rajoittamaton taloudellinen vaikutusaika, ei kirjata poistoja, vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisen varalta. Arvonalentumistesteissä on arvioitu omaisuuserästä kerryttävissä oleva rahamäärä. Omaisuuserän kerryttävissä oleva rahamäärä on määritetty laskemalla omaisuuserille käytöarvo. Käyttöarvolaskelmat perustuvat johdon hyväksymiin suunnitelmiin viiden vuoden rahavirroista.
Varainhoidon vastaiset tulorahavirrat perustuvat varainhoitosopimuksilla hallinnoitaviin varoihin. Hallinnoitavien varojen kehitykseen ja varainhoidon tulorahavirtaan vaikuttaa muun muassa pääomamarkkinoiden kehitys. Corporate Finance -toiminnan tulorahavirtaan vaikuttavat merkittävästi menestyspalkkiot, jotka ovat riippuvaisia yritys- ja kiinteistökauppojen määrästä. Nämä vaihtelevat merkittävästi vuoden sisällä sekä suhdanteiden mukaisesti. Corporate Finance -toiminnan tulorahavirta-arvio perustuu johdon näkemykseen tulevien transaktioiden määrästä. Arvonalentumislaskelmien tulevaisuuden menorahavirrat perustuvat konsernin johdon tulevaisuuden kustannusarvoihin.
Rahavirrat, jotka ulottuvat viiden vuoden ennustejakson jälkeiselle ajalle, on laskettu käyttäen ns. loppuarvomenetelmää. Loppuarvomenetelmässä kasvun määrittelemisessä on käytetty johdon konservatiivista arviota rahavirran pitkän aikavälin kasvusta. Loppuarvon kasvutekijänä on käytetty 1 % vuotuista kasvua.
Laskelmissa käytetään ennen veroja olevaa diskonttokorkoa, joka heijastaa käsitystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserän erityisistä riskeistä. Diskonttokorko oli 7,4 % vuonna 2020 (7,3 % 2019).
Suoritetussa arvonalentumistestissä ei ole todettu arvonalentumisen kirjaamistarvetta liikearvoista tai brändeistä.
Herkkyysanalyysi
Arvonalentumistestauslaskelmille on tehty herkkyysanalyysejä käyttämällä ennusteita huonompia skenaarioita. Näiden skenaarioiden avulla tarkasteltiin käytöarvon muutosta arvonmäärityksen perusoletuksia vaihtamalla. Herkkyysanalyyseissä muutettiin vastaisia tulo- ja menorahavirtoja, diskonttauskorkoa ja loppuarvon
kasvuvauhtia. Skenaariot muodostettiin muuttamalla laskelmien olettamuksia seuraavasti:
- käyttämällä vuosittain korkeintaan 20 % alkuperäistä ennustetta alhaisempaa tulorahavirta
- käyttämällä vuosittain korkeintaan 20 % alkuperäistä ennustetta korkeampaa menorahavirta
- käyttämällä 0 % kasvua loppuarvolaskelmissa
- käyttämällä korkeintaan 4 % korkeampaa diskonttokorkoa
Toteutettujen herkkyysanalyysien perusteella mikään skenaarioista ei yksittäin muuta kerryttävissä olevaa rahamäärää siten että tämä johtaisi tilanteeseen, jossa kirjanpitoarvo ylittäisi käytöarvon. Johdon näkemyksen mukaan edellä mainittuja teoreettisia skenaarioiden perusoletusten muutoksia ei tule tulkita osoitukseksi niiden todennäköisyydestä. Herkkyysanalyysit ovat hypoteettisia ja siksi niihin tulee suhtautua varauksella.
Corporate Finance -toiminnan osalta jokseenkin mahdollinen muutos keskeiseen oletukseen, jonka perusteella kerryttävissä oleva rahamäärä on määritetty, voi saada aikaan sen, että liikearvon ja brändiarvon kirjanpitoarvo ylittää kerryttävissä olevan rahamäärän. Mikäli Corporate Finance -toiminnan liikevoittotaso on vuoden 2020 tasoa 40 % pienempi kunakin vuonna seuraavan viiden vuoden tarkasteluperiodilla, on liikearvon osittainen alaskirjaaminen mahdollista. Corporate Finance -toiminnan käytöarvo ylittää liikearvon ja brändin kirjanpitoarvon vuoden 2020 liikearvotestissä 31,7 miljoonalla eurolla. Corporate Finance -toiminnan tulokseen vaikuttaa merkittävästi menestyspalkkiot, jotka ovat riippuvaisia yritys- ja kiinteistökauppojen määrästä. Nämä vaihtelevat merkittävästi vuoden sisällä sekä suhdanteiden mukaisesti.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
18 Aineelliset hyödykkeet
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Käyttöoikeusomaisuuserät - vuokratut toimitilat | ||
| Käyttöoikeusomaisuuserät 1.1. | 2 433 | 3 182 |
| Lisäykset | 0 | 0 |
| Vähennykset | 0 | 0 |
| Tilikauden poisto | -730 | -749 |
| Käyttöoikeusomaisuuserät 31.12. | 1 703 | 2 433 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | ||
| Koneet ja kalusto hankintameno 1.1. | 1 126 | 1 073 |
| Lisäykset | 207 | 53 |
| Vähennykset | - | - |
| Koneet ja kalusto hankintameno 31.12. | 1 333 | 1 126 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 1.1. | -874 | -779 |
| Tilikauden poisto | -119 | -95 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumiset 31.12. | -992 | -874 |
| Koneet ja kalusto 31.12. | 340 | 252 |
| Muut aineelliset hyödykkeet 1.1. | 8 | 8 |
| Muut aineelliset hyödykkeet 31.12. | 8 | 8 |
| Muut aineelliset hyödykkeet kirjanpitoarvo 31.12. | 349 | 261 |
19 Muut varat
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Myyntisaamiset | 1 378 | 1 655 |
| Hallinnointipalkkiosaamiset | 4 543 | 1 996 |
| Muut saamiset | 1 049 | 500 |
| Yhteensä | 6 969 | 4 151 |
Myyntisaamiset 1 378 tuhatta euroa, ikäjakauma: eräntymättömät.
20 Siirtosaamiset ja maksetut ennakot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut siirtosaamiset | 155 | 137 |
| Muut menoennakot | 389 | 391 |
| Yhteensä | 544 | 528 |
21 Laskennallinen verosaaminen ja verovelka
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Laskennallinen verosaaminen | ||
| Vuokrasopimusten väliaikaiset erot | 66 | 34 |
| Laskennallinen verosaaminen | 66 | 34 |
| Laskennallinen verovelka | ||
| Muut erot | - | 29 |
| Laskennallinen verovelka | 0 | 29 |
| Laskennallinen verosaaminen (-) / verovelka (+), netto | -66 | -5 |
Laskennallinen verosaaminen on kirjattu siihen määrään asti kuin on todennäköistä, että tulevaisuudessa syntyy verotettavaa tuloa, jota vastaan käyttämättömät verotukselliset tappiot voidaan hyödyntää.
22 Muut velat
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ostovelat | 139 | 166 |
| Palkkionpalautusvelka | 4 453 | 3 919 |
| Muut velat | 626 | 695 |
| Yhteensä | 5 218 | 4 780 |
23 Siirtovelat ja saadut ennakot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Lomapalkkamenot | 1 108 | 1 218 |
| Muut siirtovelat | 13 648 | 10 839 |
| Yhteensä | 14 956 | 12 057 |
24 Vuokrasopimusvelat
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Vuokrasopimusvelka - toimitilat | 2 035 | 2 604 |
Arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin liittyvien vuokrasitoumusten määrä oli kauden lopussa 35 tuhatta euroa. Arvoltaan vähäisiä vuokrasopimusvelkoja ei ole kirjattu taseeseen.
25 Koti- ja ulkomaan rahan määräiset tase-erät
| 31.12.2020
1 000 EUR | Muu kuin EUR | EUR | Yhteensä |
| --- | --- | --- | --- |
| Tase-erät | | | |
| Saamiset luottolaitoksilta | - | 21 372 | 21 372 |
| Muu omaisuus | 3 214 | 66 890 | 70 104 |
| Yhteensä | 3 214 | 88 263 | 91 476 |
| Muut velat | - | 23 931 | 23 931 |
| Yhteensä | - | 23 931 | 23 931 |
| 31.12.2019
1 000 EUR | Muu kuin EUR | EUR | Yhteensä |
| Tase-erät | | | |
| Saamiset luottolaitoksilta | - | 22 303 | 22 303 |
| Muu omaisuus | 2 785 | 60 330 | 63 114 |
| Yhteensä | 2 785 | 82 633 | 85 418 |
| Muut velat | - | 20 301 | 20 301 |
| Yhteensä | - | 20 301 | 20 301 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
60
26 Rahoitusvarat ja -velat
| 1 000 EUR | 2020 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Kirjanpitoarvo | Korkotuotot/-kulut | Voitot/tappiot | Arvonalentumis-tappio | Osinkotuotot | |
| Rahoitusvarat | |||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | 30 576 | - | 330 | -298 | - |
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat | |||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 378 | - | - | - | - |
| Rahavarat | 21 453 | -1 | - | - | - |
| Yhteensä | 53 406 | -1 | 330 | -298 | - |
| Rahoitusvelat | |||||
| Ostovelat ja muut velat | 139 | -1 | - | - | - |
| Vuokrasopimusvelat | 2 035 | -21 | - | - | - |
| Yhteensä | 2 174 | -22 | - | - | - |
| 1 000 EUR | 2019 | ||||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Kirjanpitoarvo | Korkotuotot/-kulut | Voitot/tappiot | Arvonalentumis-tappio | Osinkotuotot | |
| Rahoitusvarat | |||||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | 26 112 | - | 1 315 | -183 | - |
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat | |||||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 655 | - | - | - | - |
| Rahavarat | 22 375 | 3 | - | - | - |
| Yhteensä | 50 142 | 3 | 1 315 | -183 | - |
| Rahoitusvelat | |||||
| Ostovelat ja muut velat | 166 | 0 | - | - | - |
| Vuokrasopimusvelat | 2 604 | -25 | - | - | - |
| Yhteensä | 2 769 | -25 | - | - | - |
eQ-konsernilla on käytettävissä 4 milj. euron luottolimiitti, josta oli tilikauden 2020 lopussa nostettu 0 euroa.
27 Käyvät arvot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| Käypäarvo | Kirjanpitoarvo | Käypäarvo | Kirjanpitoarvo | |
| Rahoitusvarat | ||||
| Käypään arvoontulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | ||||
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | 15 656 | 15 656 | 16 156 | 16 156 |
| Rahoitusarvopaperit | 14 920 | 14 920 | 9 956 | 9 956 |
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 1 378 | 1 378 | 1 655 | 1 655 |
| Rahavarat | 21 453 | 21 453 | 22 375 | 22 375 |
| Yhteensä | 53 406 | 53 406 | 50 142 | 50 142 |
| Rahoitusvelat | ||||
| Ostovelat ja muut velat | 139 | 139 | 166 | 166 |
| Vuokrasopimusvelat | 2 035 | 2 035 | 2 604 | 2 604 |
| Yhteensä | 2 174 | 2 174 | 2 769 | 2 769 |
Taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot ja kirjanpitoarvot tase-erittäin. Käypien arvojen arviointiperiaatteet esitetään tilinpäätösperiaatteissa.
Myyntisaamisten ja ostovelkojen alkuperäinen kirjanpitoarvo vastaa niiden käypää arvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen saamisten ja velkojen maturiteetti huomioon ottaen.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
28 Käyvän arvon hierarkia käypään arvoon arvostetuista rahoitusvaroista
| 1 000 EUR | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| Taso 1 | Taso 3 | |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | ||
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | - | 15 656 |
| Rahoitusarvopaperit | 14 920 | - |
| Yhteensä | 14 920 | 15 656 |
| Tason 3 täsmäytyslaskelma: | ||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat | Pääoma- ja kiinteistörahastot | |
| Alkusaldo | 16 156 | |
| Kutsut | 1 567 | |
| Palautukset | -1 809 | |
| Käyvän arvon muutos | 41 | |
| Pysyvä tappio | -298 | |
| Loppusaldo | 15 656 | |
| 1 000 EUR | 31.12.2019 | |
| --- | --- | --- |
| Taso 1 | Taso 3 | |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | ||
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | - | 16 156 |
| Rahoitusarvopaperit | 9 956 | - |
| Yhteensä | 9 956 | 16 156 |
| Tason 3 täsmäytyslaskelma: | ||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat | Pääoma- ja kiinteistörahastot | |
| Alkusaldo | 16 909 | |
| Kutsut | 2 407 | |
| Palautukset | -2 346 | |
| Käyvän arvon muutos | -630 | |
| Pysyvä tappio | -183 | |
| Loppusaldo | 16 156 |
Taso 1 sisältää rahoitusvarat, joiden arvo määräytyy likvideiltä markkinoilta saatavien noterausten perusteella. Likvidiksi markkinaksi katsotaan sellainen markkina, josta hinnat ovat saatavilla helposti ja riittävän säännöllisesti.
Tason 3 pääomarahastojen käyvät arvot perustuvat pääomarahaston hallinnointiyhtiön ilmoittamaan rahaston arvoon ja niiden käytön yleisesti hyväksytyissä arvostusmalleissa. Pääomarahastosijoitukset arvostetaan yleisesti alalla vallitsevan käytännön, International Private Equity and Venture Capital Guidelines mukaisesti. Tason 3 kiinteistörahastosijoitusten arvot perustuvat hallinnointiyhtiön ilmoittamaan rahaston arvoon. Rahaston omistamien kiinteistöjen arvonmääritys perustuu ulkopuolisen arvonmäärittäjän määrittämään arvoon.
Päättyneen tilikauden aikana ei tapahtunut siirtoja käypien arvojen hierarkian tasojen välillä.
29 Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset
| 1 000 EUR | Markkina-arvo | Jäljellä oleva sijoitussitoumus | ||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| eQ:n itse hallinnoimat rahastot: | ||||
| Pääomarahastojen rahastot | ||||
| eQ PE XII North | 22 | 0 | 980 | 0 |
| eQ PE XI US | 87 | 32 | 711 | 846 |
| eQ PE X North | 282 | 199 | 638 | 761 |
| eQ PE IX US | 565 | 266 | 400 | 686 |
| eQ PE VIII North | 1 980 | 1 586 | 736 | 1 183 |
| eQ PE VII US | 1 903 | 1 786 | 424 | 727 |
| eQ PE VI North | 2 161 | 1 935 | 477 | 602 |
| Amanda V East | 4 296 | 4 387 | 645 | 595 |
| Amanda IV West | 697 | 982 | 427 | 427 |
| Amanda III Eastern PE | 1 830 | 2 743 | 348 | 348 |
| Yhteensä | 13 823 | 13 917 | 5 786 | 6 175 |
| Kiinteistörahastot: | ||||
| eQ Asunnot | 43 | 0 | 950 | 0 |
| 1 000 EUR | Markkina-arvo | Jäljellä oleva sijoitussitoumus | ||
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Muiden hallinnoimat rahastot: | ||||
| Large buyout -rahastot | 754 | 994 | 132 | 132 |
| Midmarket-rahastot | 378 | 531 | 211 | 433 |
| Venture-rahastot | 658 | 715 | 0 | 0 |
| Yhteensä | 15 656 | 16 156 | 7 079 | 6 740 |
30 Oma pääoma
Kuvaus oman pääoman rahastoista:
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto: Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä esin, kun sitä ei nimenomaisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan.
Osakkeet ja osakepääoma:
| 1 000 EUR | Osakkeiden lukumäärä | Osakepääoma |
|---|---|---|
| 1.1.2020 | 38 307 198 | 11 383 873 |
| Vähennykset | ||
| Lisäykset | 565 000 | - |
| 31.12.2020 | 38 872 198 | 11 383 873 |
Tilikauden aikana eQ Oyj:n osakemäärä lisääntyi optio-oikeuksilla merkityillä uusilla osakkeilla. Osakemäärä lisääntyi 415 000 osakkeella 10.9.2020 ja 150 000 osakkeella 26.11.2020.
Kullakin eQ Oyj:n osakkeella on yksi ääni ja kaikilla osakkeilla on yhtäläiset oikeudet. Osakkeilla ei ole nimellisarvoa. Kaikki liikkeeseen lasketut osakkeet on maksettu täysimääräisesti. Suurimmat osakkeenomistajat on esitetty hallituksen toimintaker-tomuksessa.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
62
Omat osakkeet
eQ Oyj:n hallussa ei ollut tilikauden lopussa 31.12.2020 omia osakkeita.
Johdon omistus
Johdon osakeomistus eritellään tarkemmin lähipiiriä koskevassa liitetiedossa.
31 Vastuustouaukset ja vakuudet
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Jäljellä olevat sijoitussitouaukset pääoma- ja kiinteistörahastoihin | 7 079 | 6 740 |
| Muut vastuut – alle vuoden vastuut | 0 | 0 |
| Muut vastuut – yli vuoden mutta alle viiden vuoden vastuut | 0 | 0 |
| Yhteensä | 7 079 | 6 740 |
eQ-konserni on antanut tasearvoltaan 0,2 miljoonan euron vakuuden vuokrasopimuksen vakuudeksi. Sijoitusrahasto-osuutena annettu vakuus sisältyy taseen rahoitusvarojen rahoitusarvopapereihin.
32 Lähipiiritiedot
Konsernin lähipiiriin luetaan kuuluvaksi emoyhtiö, tytäryhtiöt sekä hallituksen jäsenet ja konsernin johtoryhmä mukaan lukien toimitusjohtaja. Edellä mainittujen henkilöiden puolisoit ja muut läheiset perheenjäsenet ovat myös lähipiirissä. Lähipiiriin kuuluvat myös edellä mainittujen henkilöiden määräysvalta yhteisöt. Hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja konsernin johtoryhmä lasketaan johtoon kuuluviksi avainhenkilöiksi.
Johdon palkat ja palkkiot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Toimitusjohtajan palkat ja palkkiot | 852 | 785 |
| Muiden johtoryhmän jäsenten palkat ja palkkiot | 2 018 | 1 721 |
Toimitusjohtajan ja muun johtoryhmän eläkeikä ja eläkkeen määrä määräytyy TyEL:n mukaan. Toimitusjohtajalla ja muulla johtoryhmällä ei ole lisäeläkejärjestelmää.
Lakisääteiset eläkkeet
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Toimitusjohtajan lakisääteiset eläkkeet | 129 | 137 |
| Muiden johtoryhmän jäsenten lakisääteiset eläkkeet | 319 | 299 |
Konsernin johdolle on alun perin myönnetty yhteensä 450 000 vuoden 2015 optio-ohjelman optio-oikeutta, josta 100 000 optio-oikeutta toimitusjohtajalle. Konsernin johdolle myönnettyistä 2015 optio-oikeuksista yhteensä 165 000 optiota on vielä käyttämättä.
Konsernin johdolle on myönnetty yhteensä 450 000 vuoden 2018 maksullisen optio-ohjelman optio-oikeutta, josta 100 000 optio-oikeutta toimitusjohtajalle.
Yhtiön hallituksella ei ole osakejohdannaisia tai muita palkitsemisjärjestelmiä.
Yhtiökokouksessa 25.3.2020 päätettiin, että hallituksen jäsenille maksetaan palkkiota seuraavasti:
Hallituksen puheenjohtajalle maksetaan 4 000 euroa ja jäsenille 2 500 euroa kuukaudessa. Lisäksi hallituksen jäsenille maksetaan 500 euron suuruinen kokouspalkkio kustakin hallituksen kokouksesta, johon he osallistuvat.
Lähipiirin kanssa toteutuneet liiketoimet ja lähipiirisaamiset
Muut lähipiiriliiketoimet:4
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Myynnit | 468 | 353 |
| Saamiset | 0 | 0 |
a eQ-konserni on tarjonnut lähipiirin kuuluville henkilöille ja heidän määräysvalta yhteisöille varainhoitopalveluita. Lähipiirin kanssa tehdyissä liiketoimissa noudatetaan normaaleja markkinaentoja.
Hallituksen ja johtoryhmän osakeomistus eQ Oyj:ssä 31.12.2020:
Taulukko sisältää hallituksen ja johtoryhmän jäsenten henkilökohtaisessa omistuksessa sekä heidän määräysvallassa olevien yhteisöjen osakeomistukset.
| Osakkeita | %-osuus äänistä ja osakkeista | |
|---|---|---|
| Georg Ehrnrooth* | 8 018 137 | 20,63 % |
| Nicolas Berner | 60 000 | 0,15 % |
| Timo Kokkila | 4 142 | 0,01 % |
| Tomas von Rettig | 5 000 | 0,01 % |
| Janne Larma | 6 045 275 | 15,55 % |
| Staffan Jäfs | 16 778 | 0,04 % |
| Mikko Koskimies | 4 100 000 | 10,55 % |
| Antti Lyytikäinen | 25 000 | 0,06 % |
| Juha Surve | 40 000 | 0,10 % |
- Georg Ehrnrooth käyttää yhdessä veljiensä Henrik Ehrnroothin ja Carl-Gustaf Ehrnroothin kanssa määräysvaltaa Fennogens Investments S.A:ssa.
33 Tytyä
Kostumus
33 Tytyä
Kotimaa
Omistusosuus/ osuus äänivallasta
| Yritys | Kotimaa | Omistusosuus/ osuus äänivallasta |
|---|---|---|
| eQ Varainhoito Oy | Suomi | 100 % |
| eQ Rahastoyhtiö Oy | Suomi | 100 % |
| eQ Life Oy | Suomi | 100 % |
| Advium Corporate Finance Oy | Suomi | 100 % |
| eQ Private Equity GP Oy | Suomi | 100 % |
| eQ Asunnot GP Oy | Suomi | 100 % |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
34 Osuudet konsernitilinpäätökseen sisältymättömissä yhteisöissä
eQ-konsernilla on sijoitussitoumuksia seuraavissa konsernin itse hallinnoimissa pääoma- ja kiinteistörahastoissa, joita ei ole yhdistelty eQ-konserniin tytäryhtiöinä. eQ-konsernin osuudet konsernitilinpäätökseen tytäryhtiöinä sisältymättömissä strukturoiduissa yhteisöissä olivat 31.12.2020 markkina-arvoltaan yhteensä 13,9 miljoonaa euroa (13,9 M€ 31.12.2019). Konserni on vuonna 2020 saanut kyseisistä rahastoista hallinnointipalkkioita yhteensä 8,3 miljoonaa euroa (6,6 M€ 1.1.–31.12.2019) sekä omista sijoituksista saatua voitonjakoa yhteensä 0,1 miljoonaa euroa (1,2 M€).
eQ on arvioinut, että se ei käytä määräysvaltaa kyseisissä rahastoissa perustuen eQ:n oman sijoitussitoumuksen osuuteen rahaston koosta, altistumiseen rahaston muuttuvalle tuotalle ja oikeuteen johtaa merkityksellisiä toimintoja. Kyseiset rahastosijoitukset sisältyvät taseen käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroin.
Esitetyt tasearvot kuvaavat sitä mahdollista enimmäistappion määrää, jolle eQ-konserni altistuu. eQ-konserni ei ole antanut muita sitoumuksia taloudellisen tuen antamisesta eikä konsernilla ole raportointihetkellä aikomusta antaa taloudellista tukea konsernitilinpäätökseen sisältymättömille strukturoidulle yhteisöille odotettavissa olevassa tulevaisuudessa. Rahastot on rahoitettu sijoittajien antamilla sijoitussitoumuksilla. eQ-konsernin riskeistä koskien rahastosijoituksia on kerrottu lisää liitetiedossa 2.
| 1 000 EUR | Rahaston koko | eQ:n alkuperäinen sitoumus | eQ:n sijoituksen markkina-arvo | eQ:n jäljellä oleva sitoumus |
|---|---|---|---|---|
| 31.12.2020 | ||||
| eQ Asunnot | 75 000 | 1 000 | 43 | 950 |
| eQ PE XII North | 205 000 | 1 000 | 22 | 980 |
| eQ PE XI US | 176 667 | 825 | 87 | 711 |
| eQ PE X North | 175 000 | 1 000 | 282 | 638 |
| eQ PE IX US | 85 366 | 936 | 566 | 400 |
| eQ PE VIII North | 160 000 | 3 000 | 1 980 | 736 |
| eQ PE VII US | 65 203 | 2 597 | 1 903 | 424 |
| eQ PE VI North | 100 000 | 3 000 | 2 161 | 477 |
| Amanda IV East | 50 000 | 5 000 | 4 296 | 645 |
| Amanda IV West | 90 000 | 5 000 | 697 | 427 |
| Amanda III Eastern PE | 110 200 | 10 000 | 1 830 | 348 |
| Yhteensä | 1 292 436 | 33 357 | 13 866 | 6 736 |
| 1 000 EUR | Rahaston koko | eQ:n alkuperäinen sitoumus | eQ:n sijoituksen markkina-arvo | eQ:n jäljellä oleva sitoumus |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 31.12.2019 | ||||
| eQ PE XI US | 194 020 | 892 | 32 | 846 |
| eQ PE X North | 175 000 | 1 000 | 199 | 761 |
| eQ PE IX US | 93 750 | 979 | 266 | 686 |
| eQ PE VIII North | 160 000 | 3 000 | 1 586 | 1 183 |
| eQ PE VII US | 71 607 | 2 634 | 1 786 | 727 |
| eQ PE VI North | 100 000 | 3 000 | 1 935 | 602 |
| Amanda IV East | 50 000 | 5 000 | 4 387 | 595 |
| Amanda IV West | 90 000 | 5 000 | 982 | 427 |
| Amanda III Eastern PE | 110 200 | 10 000 | 2 743 | 348 |
| Yhteensä | 1 044 577 | 31 505 | 13 917 | 6 175 |
35 Optio-ohjelmat
eQ Oyj:n hallitus on päättänyt antaa hallituksen nimeämille eQ-konsernin avainhenkilöille optio-oikeuksia. Jokainen optio-oikeus oikeuttaa merkitsemään yhden eQ Oyj:n uuden osakkeen. Optio-oikeudet on tarkoitettu osaksi avainhenkilöiden sitouttamisjärjestelmää.
Optio-oikeudet arvostetaan käypään arvoon niiden myöntämishetkellä ja edun arvo kirjataan kuluksi tuloslaskelmaan oikeuden syntymisajanjakson aikana. Myönnettyjen optioiden käypä arvo myöntämispäivänä on määritetty käyttämällä Black-Scholes-optiohinnoittelumallia.
Optio-ohjelma 2015:
| 2015 optiot | |
|---|---|
| Optioiden määrä | 2 000 000 |
| Osakkeen merkintäaika alkaa | 1.4.2019 |
| Osakkeen merkintäaika päättyy | 1.4.2021 |
Osakkeen merkintähinta
Osakkeen alkuperäinen merkintähinta optio-oikeudella on 5,15 euroa. Optio-oikeudella merkittävän osakkeen merkintähintaa alennetaan ennen osakemerkintää päätettävien osinkojen ja jaettavan vapaan oman pääoman määrällä kunkin osingonjaon tai pääomanpalautuksen täsmäytyspäivänä. Merkintähinta 31.12.2020 tilanteessa oli 2,49 euroa.
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Optioita laskettu liikkeelle tilikauden alussa | 1 575 000 | 1 575 000 |
| Tilikaudella myönnetyt optiot | - | - |
| Tilikaudella palautuneet optiot | - | - |
| Optioita laskettu liikkeelle tilikauden lopussa | 1 575 000 | 1 575 000 |
| Optioita käytetty tilikauden loppuun mennessä | 815 000 | 250 000 |
| Ulkona olevien optioiden määrä | 760 000 | 1 325 000 |
| Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa | 760 000 | 1 325 000 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
64
Optio-ohjelma 2018:
| 2018 optiot | |
|---|---|
| Optioiden määrä | 2 000 000 |
| Osakkeen merkintäaika alkaa | 1.4.2022 |
| Osakkeen merkintäaika päättyy | 1.4.2024 |
Osakkeen merkintähinta
Osakkeen alkuperäinen merkintähinta optio-oikeudella on 7,88 euroa. Optio-oikeudella merkittävän osakkeen merkintähintaa alennetaan ennen osakemerkintää päätettävien osinkojen ja jaettavan vapaan oman pääoman määrällä kunkin osingonjaon tai pääomanpalautuksen täsmäytyspäivänä. Merkintähinta 31.12.2020 tilanteessa oli 6,72 euroa.
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Optioita laskettu liikkeelle tilikauden alussa | 1 800 000 | 1 875 000 |
| Tilikaudella merkityt optiot | - | - |
| Tilikaudella palautuneet optiot | 25 000 | 75 000 |
| Optioita laskettu liikkeelle tilikauden lopussa | 1 775 000 | 1 800 000 |
| Optioita käytetty tilikauden loppuun mennessä | - | - |
| Ulkona olevien optioiden määrä | 1 775 000 | 1 800 000 |
| Toteutettavissa olevat optiot tilikauden lopussa | 0 | 0 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
65
Emoyhtiön tuloslaskelma (FAS)
| EUR | Liitetieto | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Palkkistuotot | 2 | 76 800,00 | 76 800,00 |
| Arvopaperikaupan ja valuuttatoiminnan nettotuotot | 3 | ||
| Arvopaperikaupan nettotuotot | -293 421,34 | -665 651,36 | |
| Tuotot oman pääoman ehtoisista sijoituksista | 4 | ||
| Samaan konserniin kuuluvista yrityksistä | 162 690,05 | 28 912,00 | |
| Muista yrityksistä | 325 716,04 | 1 793 782,88 | |
| Korkotuotot | 5 | 54,87 | 2 683,05 |
| SUDITUSPALVELUTOIMINNAN TUOTOT | 271 839,62 | 1 236 526,57 | |
| Palkkiokulut | 6 | -157 999,92 | -207 733,26 |
| Korkokulut | 7 | -18 984,48 | -7 130,26 |
| Hallintokulut | |||
| Henkilöstökulut | 8 | ||
| Palkat ja palkkiot | -1 509 921,26 | -1 096 205,52 | |
| Henkilösivukulut | |||
| Eläkekulut | -169 935,82 | -198 173,49 | |
| Muut henkilösivukulut | -18 558,55 | -45 811,61 | |
| Muut hallintokulut | 9 | -290 191,10 | -248 049,94 |
| Poistot ja arvonalentumiset aineellisista ja aineettomista hyödykkeistä | 10 | -23 885,95 | -33 623,22 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 11 | -354 536,26 | -354 216,67 |
| Muiden rahoitusvarojen arvonalentumistappiot | 12 | -15 233,47 | |
| LIIKEVOITTO (TAPPIO) | -2 287 407,19 | -954 417,40 | |
| Tilinpäätössiirrot | 13 | 33 473 706,71 | 27 720 000,00 |
| Tuloverot | 14 | -6 177 800,38 | -5 267 473,69 |
| TILIKAUDEN VOITTO (TAPPIO) | 25 008 499,14 | 21 498 108,91 |
Emoyhtiön tase (FAS)
| EUR | Liitetieto | 31.12.2020 | 31.12.2019 |
|---|---|---|---|
| VASTAAVAA | |||
| Käteiset varat | 6 540,00 | 6 420,00 | |
| Saamiset luottolaitoksilta | |||
| Vaadittaessa maksettavat | 15 | 1 915 871,59 | 1 721 320,80 |
| Osakkeet ja osuudet | 16, 24 | 30 563 532,79 | 26 099 668,06 |
| Osakkeet ja osuudet samaan konserniin kuuluvissa yrityksissä | 16 | 29 149 321,94 | 29 159 555,41 |
| Aineettomat hyödykkeet | 17 | ||
| Muut aineettomat hyödykkeet | 20 625,18 | 33 218,62 | |
| Aineelliset hyödykkeet | 17 | ||
| Muut aineelliset hyödykkeet | 28 666,91 | 32 812,91 | |
| Muut varat | 18 | 2 976 250,27 | 3 732 254,57 |
| Siirtosaamiset ja maksetut ennakot | 19 | 47 331,86 | 41 869,52 |
| VASTAAVAA YHTEENSÄ | 64 708 140,54 | 60 827 119,89 | |
| VASTATTAVAA | |||
| VIERAS PÄÄOMA | |||
| Velat yleisölle ja julkisyhteisöille | |||
| Muut | 1 000 000,00 | 1 000 000,00 | |
| Muut velat | 20 | ||
| Muut velat | 1 822 889,80 | 920 841,42 | |
| Siirtovelat ja saadut ennakot | 21 | 670 905,74 | 338 829,85 |
| VIERAS PÄÄOMA YHTEENSÄ | 3 493 795,54 | 2 259 671,27 | |
| OMA PÄÄOMA | 25 | ||
| Osakepääoma | 11 383 873,00 | 11 383 873,00 | |
| Vapaat rahastot | |||
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 23 335 340,38 | 24 627 994,24 | |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 1 486 632,48 | 1 057 472,47 | |
| Tilikauden voitto (tappio) | 25 008 499,14 | 21 498 108,91 | |
| OMA PÄÄOMA YHTEENSÄ | 61 214 345,00 | 58 567 448,62 | |
| VASTATTAVAA YHTEENSÄ | 64 708 140,54 | 60 827 119,89 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
66
Emoyhtiön rahavirtalaskelma (FAS)
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | ||
| Liikevoitto | 31 186 | 26 766 |
| Oikaisut: | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 337 | 112 |
| Saadut korot | 0 | -3 |
| Maksetut korot | 19 | 7 |
| Saadut osingot | -163 | -29 |
| Liiketoimet, joihin ei liity maksutapahtumaa | -89 | 542 |
| Rahoitusvarat - pääoma- ja kiinteistörahastot | 243 | -81 |
| Käyttöpääoman muutos | ||
| Liikesaamiset, lisäys (-) vähennys (+) | 751 | -2 480 |
| Korottomat velat, lisäys (+) vähennys (-) | -487 | -2 666 |
| Käyttöpääoman muutos yhteensä | 264 | -5 146 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | 31 797 | 22 168 |
| Saadut korot | 0 | 3 |
| Maksetut korot | -19 | -7 |
| Saadut osingot | 163 | 29 |
| Verot | -4 457 | -4 436 |
| Liiketoiminnan rahavirta | 27 484 | 17 756 |
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
| --- | --- | --- |
| Investointien rahavirta | ||
| Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin | -7 | -12 |
| Investoinnit sijoituksiin | -5 | - |
| Investoinnit muihin sijoituksiin - likvidit sijoitusrahastot | -4 916 | 93 |
| Investointien rahavirta | -4 928 | 82 |
| Rahoituksen rahavirta | ||
| Maksetut osingot | -23 750 | -20 551 |
| Uusien osakkeiden merkintä | 1 407 | 816 |
| Maksullinen optisanti | -18 | 1 296 |
| Lainojen nostot | - | 300 |
| Rahoituksen rahavirta | -22 362 | -18 139 |
| Rahavarojen lisäys/vähennys | 195 | -301 |
| Rahavarat 1.1. | 1 728 | 2 029 |
| Rahavarat 31.12. | 1 922 | 1 728 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Emoyhtiön tilinpäätöksen liitetiedot
1 Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Yleistä
Tilinpäätöksen laatimisessa on noudatettu valtiovarainministeriön luottolaitoksen ja sijoituspalveluyrityksen tilinpäätöksestä ja konsernitilinpäätöksestä antamaa asetusta (78/2018) sekä Finanssivalvonnan Rahoitussektorin kirjanpito, tilinpäätös ja toimintakertomus määräys- ja ohjekokoelmaa 2/2016.
Arvostusperiaatteet ja -menetelmät sekä jaksotusperiaatteet ja -menetelmät
Palkkiotuotot kirjataan, kun tuotot ovat määritettävissä luotettavasti ja on todennäköistä, että liiketoimeen liittyvä taloudellinen hyöty koituu yhtiön hyväksi. Osinkotuotot kirjataan, kun oikeus osinkoon on syntynyt.
Korkotuotot ja -kulut kirjataan ajan kulumisen perusteella efektiivisen koron menetelmää käyttäen ottamalla huomioon rahoitusinstrumentin kaikki sopimusehdot. Tilinpäätöshetkellä saamatta olevat korot kirjataan korkotuotoksi ja -saamiseksi siirtosaamisiin ja maksamatta olevat korot korkokuluksi ja -velaksi siirtovelkoihin.
eQ Oyj:n omasta taseesta tehdyistä pääoma- ja kiinteistörahastosijoituksista saadut voitto-osuudet kirjataan erään tuotot oman pääoman ehtoisista sijoituksista. Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitusten tulosvaikutteiset arvonmuutokset kirjataan arvopaperikaupan nettotuottoihin. Arvopaperikaupan nettotuottoihin kirjataan myös sijoitusrahastosijoitusten tulosvaikutteiset arvonmuutokset sekä myyntivoitot ja -tappiot.
Rahoitusvarat luokitellaan IFRS 9 Rahoitusinstrumentit mukaisesti seuraaviin ryhmiin:
a) jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
b) käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat
c) käypään arvoon muiden laajan tuloksen erien kautta arvostettavat.
eQ Oyj:n tekemät pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset sekä sijoitusrahastosijoitukset luokitellaan käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattaviin rahoitusvaroihin.
Rahoitusvelat luokitellaan seuraaviin ryhmiin:
a) jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat
b) käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavat.
eQ Oyj:llä ei ollut käypään arvoon tulosvaikutteisesti arvostettavia rahoitusvelkoja raportointihetkellä.
Poistoperiaatteet
Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet on merkitty taseeseen hankintamenoon vähennettynä suunnitelman mukaisilla poistoilla ja arvonalennuksilla. Suunnitelman mukaiset poistot on laskettu tasapoistoina aineettomien ja aineellisten hyödykkeiden taloudellisen pitoajan perusteella. Poistot on tehty käyttöönottokuukaudesta alkaen. Aineettomat hyödykkeet poistetaan 3–10 vuoden aikana. Koneet ja kalusto poistetaan 4–10 vuoden aikana.
Ulkomaan rahan määräiset erät
Ulkomaan rahan määräiset saamiset ja velat on muunnettu euroiksi tilinpäätöspäivän kurssin mukaan.
2 Palkkiotuotot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muusta toiminnasta | 77 | 77 |
3 Arvopaperikaupan ja valuuttatoiminnan nettotuotot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Arvopaperikaupan nettotuotot | ||
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavista rahoitusvaroista/-veloista | ||
| Käyvän arvon muutokset | 89 | -542 |
| Myyntivoitot/-tappiot | -382 | -124 |
| Yhteensä | -293 | -666 |
4 Tuotot oman pääoman ehtoisista sijoituksista
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Osinkotuotot konserniyrityksiltä | 163 | 29 |
| Voitto-osuudet käypään arvoon arvostettavista rahoitusvaroista | 326 | 1 794 |
| Yhteensä | 488 | 1 823 |
5 Korkotuotot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut korkotuotot | 0 | 3 |
| Yhteensä | 0 | 3 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
6 Palkkiokulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut palkkiot - sijoitusten hallinnointi eQ Varainhoito | -150 | -200 |
| Limittipalkkiot | -8 | -8 |
| Yhteensä | -158 | -208 |
7 Korkokulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Saman konsernin yrityksille | -17 | -7 |
| Luottolaitoksille | -1 | 0 |
| Muut korkokulut | 0 | 0 |
| Yhteensä | -19 | -7 |
8 Henkilöstökulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Palkat ja palkkiot | -1 510 | -1 096 |
| Eläkekulut | -170 | -198 |
| Muut henkilösvukulut | -19 | -46 |
| Yhteensä | -1 698 | -1 340 |
| Henkilöstö keskimäärin tilikauden aikana - vakinainen | 5 | 5 |
| Muutos tilikauden aikana | - | - |
9 Muut hallintokulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut henkilökulut | -25 | -24 |
| ATK- ja yhteyskulut | -88 | -56 |
| Muut hallintokulut | -178 | -168 |
| Yhteensä | -290 | -248 |
10 Poistot ja arvonalentumiset
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Poistot aineettomista ja aineellisista hyödykkeistä | -24 | -34 |
Tase-eräkohtainen poistoerittely sisältyy kohtaan aineettomat ja aineelliset hyödykkeet.
11 Liiketoiminnan muut kulut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Asiantuntijapalkkiot | -23 | -14 |
| Tilintarkastajan palkkiot | ||
| Tilintarkastuspalkkiot | -22 | -25 |
| Muut palvelut | -4 | -1 |
| Yhteensä | -26 | -26 |
| Toimitila- ja muut vuokrakulut | -91 | -96 |
| Muut kulut | -214 | -218 |
| Yhteensä | -355 | -354 |
12 Arvonalentumistappiot muista rahoitusvaroista
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Konserniosakkeista | -15 | - |
13 Tilinpäätössiirrot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Saadut konserniavustukset | 33 475 | 27 720 |
| Annetut konserniavustukset | -1 | - |
| Yhteensä | 33 474 | 27 720 |
14 Tuloverot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Tuloverot tilikaudelta | ||
| Tuloverot varsinaisesta toiminnasta | -4 457 | -4 436 |
| Tuloverojaksotus | -1 721 | -831 |
| Yhteensä | -6 178 | -5 267 |
15 Saamiset luottolaitoksilta
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Vaadittaessa maksettavat | ||
| Kotimaisilta luottolaitoksilta | 1 916 | 1 721 |
16 Osakkeet ja osuudet
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Osakkeet ja osuudet | ||
| Rahoitusvarat: Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | 15 656 | 16 156 |
| Rahoitusvarat: Sijoitusrahasto-osuudet | 14 875 | 9 911 |
| Muut osuudet | 32 | 32 |
| Osakkeet ja osuudet samaan konserniin kuuluvissa yrityksistä | 29 149 | 29 160 |
| Yhteensä | 59 713 | 55 259 |
| - joista hankintamenoon | 29 182 | 29 192 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
17 Aineettomat ja aineelliset hyödykkeet
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut aineettomat hyödykkeet | ||
| Hankintameno 1.1. | 232 | 225 |
| Lisäykset | 5 | 7 |
| Hankintameno 31.12. | 236 | 232 |
| Kertyneet poistot 1.1. | -198 | -174 |
| Tilikauden poisto | -17 | -24 |
| Kertyneet poistot 31.12. | -215 | -198 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 21 | 33 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | ||
| Hankintameno 1.1. | 239 | 235 |
| Lisäykset | 3 | 5 |
| Hankintameno 31.12. | 242 | 239 |
| Kertyneet poistot 1.1. | -206 | -197 |
| Tilikauden poisto | -7 | -10 |
| Kertyneet poistot 31.12. | -213 | -206 |
| Kirjanpitoarvo 31.12. | 29 | 33 |
18 Muut varat
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 2 975 | 3 434 |
| Muut saamiset | 1 | 299 |
| Yhteensä | 2 976 | 3 732 |
19 Siirtosaamiset ja maksetut ennakot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut siirtosaamiset | 47 | 42 |
| Yhteensä | 47 | 42 |
20 Muut velat
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ostovelat | 48 | 69 |
| Velat saman konsernin yrityksille | 11 | 7 |
| Tuloverovelat | 1 721 | 831 |
| Muut velat | 43 | 14 |
| Yhteensä | 1 823 | 921 |
21 Siirtovelat
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Muut siirtovelat | 671 | 339 |
22 Koti- ja ulkomaan rahan määräiset erät sekä konsernierät
| 31.12.2019
1 000 EUR | EUR | Muu kuin EUR | Yhteensä | Samaan konserniin kuuluvalta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Tase-erät | | | | |
| Saamiset luottolaitoksilta | 1 916 | - | 1 916 | - |
| Muu omaisuus | 59 578 | 3 214 | 62 792 | 32 124 |
| Yhteensä | 61 494 | 3 214 | 64 708 | 32 124 |
| Velat yleisölle ja julkisyhteisölle | 1 000 | - | 1 000 | 1 000 |
| Muut velat | 2 494 | - | 2 494 | - |
| Yhteensä | 3 494 | - | 3 494 | 1 000 |
| 31.12.2019
1 000 EUR | EUR | Muu kuin EUR | Yhteensä | Samaan konserniin kuuluvalta |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Tase-erät | | | | |
| Saamiset luottolaitoksilta | 1 721 | - | 1 721 | - |
| Muu omaisuus | 56 321 | 2 785 | 59 106 | 32 593 |
| Yhteensä | 58 042 | 2 785 | 60 827 | 32 593 |
| Velat yleisölle ja julkisyhteisölle | 1 000 | - | 1 000 | 1 000 |
| Muut velat | 1 260 | - | 1 260 | - |
| Yhteensä | 2 260 | - | 2 260 | 1 000 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
23 Rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| Käypäarvo | Kirjanpitoarvo | Käypäarvo | Kirjanpitoarvo | |
| Rahoitusvarat | ||||
| Saamiset luottolaitoksilta | 1 916 | 1 916 | 1 721 | 1 721 |
| Osakkeet ja osuudet | 30 564 | 30 564 | 26 100 | 26 100 |
| Osakkeet ja osuudet samaan konserniin kuuluvissa yrityksissä | 29 149 | 29 149 | 29 160 | 29 160 |
| Yhteensä | 61 629 | 61 629 | 56 981 | 56 981 |
| Rahoitusvelat | ||||
| Velat yleisölle ja julkisyhteisölle | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
| Yhteensä | 1 000 | 1 000 | 1 000 | 1 000 |
Taulukossa esitetään rahoitusvarojen ja -velkojen käyvät arvot ja kirjanpitoarvot tase-erittäin. Käypien arvojen arviointiperiaatteet esitetään tilinpäätösperiaatteissa.
24 Käyvän arvon hierarkia käypään arvoon arvostetuista rahoitusvaroista
| 1 000 EUR | 31.12.2020 | |
|---|---|---|
| Taso 1 | Taso 3 | |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | ||
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | - | 15 656 |
| Rahoitusarvopaperit | 14 907 | - |
| Yhteensä | 14 907 | 15 656 |
Tason 3 täsmäytyslaskelma - Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
| Pääoma- ja kiinteistörahastot | |
|---|---|
| Alkusaldo | 16 156 |
| Kutsut ja palautukset | -243 |
| Käyvän arvon muutos | 41 |
| Pysyvä arvonalentumistappio | -298 |
| Loppusaldo | 15 656 |
| 1 000 EUR | 31.12.2019 |
| --- | --- |
| Taso 1 | |
| Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat | |
| Pääoma- ja kiinteistörahastosijoitukset | - |
| Rahoitusarvopaperit | 9 911 |
| Yhteensä | 9 911 |
Tason 3 täsmäytyslaskelma - Käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjattavat rahoitusvarat
| Pääoma- ja kiinteistörahastot | |
|---|---|
| Alkusaldo | 16 876 |
| Kutsut ja palautukset | 81 |
| Pysyvä arvonalentumistappio | -723 |
| Käyvän arvon muutos | -78 |
| Loppusaldo | 16 156 |
Taso 1 sisältää rahoitusvarat, joiden arvo määräytyy likvideiltä markkinoilta saatavien noterausten perusteella. Likvidiksi markkinaksi katsotaan sellainen markkina, josta hinnat ovat saatavilla helposti ja riittävän säännöllisesti.
Tason 3 pääomarahastojen käyvät arvot perustuvat pääomarahaston hallinnointiyhtiön ilmoittamaan rahaston arvoon ja niiden käyttöön yleisesti hyväksytyissä arvostusmalleissa. Pääomarahastosijoitukset arvostetaan yleisesti alalla vallitsevan käytännön, International Private Equity and Venture Capital Guidelines mukaisesti. Tason 3 kiinteistörahastosijoitusten arvot perustuvat hallinnointiyhtiön ilmoittamaan rahaston arvoon. Rahaston omistamien kiinteistöjen arvonmääritys perustuu ulkopuolisen arvonmäärittäjän määrittämään arvoon.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
25 Oma pääoma
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Osakepääoma 1.1. | 11 384 | 11 384 |
| Osakepääoma 31.12. | 11 384 | 11 384 |
| Sidottu oma pääoma yhteensä | 11 384 | 11 384 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 24 628 | 25 180 |
| Lisäykset/vähennykset | -1 293 | -552 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 23 335 | 24 628 |
| Voittovarat | ||
| Voitto edellisiltä tilikausilta 1.1. | 22 556 | 18 944 |
| Osingonmaksu | -21 069 | -17 887 |
| Muut muutokset | 0 | 0 |
| Voittovarat 31.12. | 1 487 | 1 057 |
| Tilikauden voitto (tappio) | 25 008 | 21 498 |
| Vapaa oma pääoma yhteensä | 49 830 | 47 184 |
| Oma pääoma 31.12. | 61 214 | 58 567 |
| Laskelma jakokelpoisen vapaan oman pääoman määrästä 31.12. | ||
| Voittovarat | 1 487 | 1 057 |
| Tilikauden voitto | 25 008 | 21 498 |
| Sijoitetun vapaan pääoman rahasto | 23 335 | 24 628 |
| Jakokelpoiset varat | 49 830 | 47 184 |
Yhtiön osakepääoma muodostuu 38 872 198 osakkeesta. Kaikilla osakkeilla on yksi ääni.
Muut liitetiedot
26 Annetut pantit, kiinnitykset ja vastuut
| 1 000 EUR | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| eQ Oyj:n antamat sijoitussitoumukset | ||
| pääomarahastoihin, jäljellä oleva sitoumus | 7 079 | 6 740 |
| Leasing- ja vuokrasopimuksien alle vuoden vastuut | 661 | 574 |
| Leasing- ja vuokrasopimuksien yli vuoden mutta alle | ||
| viiden vuoden vastuut | 1 163 | 2 032 |
| Yhteensä | 9 103 | 9 346 |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
72
Voitonjakoehdotus
Emoyhtiön jakokelpoiset varat 31.12.2020 olivat yhteensä 49 830 472,00 euroa, josta voittovaroja 26 495 131,62 euroa ja jakokelpoisia varoja sijoitetun vapaan oman pääoman rahastossa 23 335 340,38 euroa.
Hallitus esittää yhtiökokoukselle, että osinkoa jaetaan 0,64 euroa osaketta kohden. Esitystä vastaava osinko laskettuna tilinpäätöshetken osakemäärällä on yhteensä 24 878 206,72 euroa. Lisäksi hallitus esittää yhtiökokoukselle, että pääomanpalautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta jaetaan 0,06 euroa osaketta kohden. Esitystä vastaava pääomanpalautus laskettuna tilinpäätöshetken osakemäärällä on yhteensä 2 332 331,88 euroa. Osinko
ja pääomanpalautus maksetaan sille, joka on merkitty täsmäytyspäivänä 26.3.2021 osakkeenomistajaksi Euroclear Finland Oy:n ylläpitämään eQ Oyj:n osakasluetteloon. Hallitus esittää osingon ja pääomanpalautuksen maksupäiväksi 6.4.2021.
Yhtiön taloudellisessa asemassa ei tilikauden päättymisen jälkeen ole tapahtunut olennaisia muutoksia. Ehdotettu osingonjako ja pääomanpalautus eivät hallituksen näkemyksen mukaan vaaranna yhtiön maksukykyä.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Helsingissä helmikuun 4. päivänä 2021
Tilinpäätösmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Helsingissä helmikuun 4. päivänä 2021
KPMG Oy Ab
Tilintarkastusyhteisö
Georg Ehrnrooth
Hallituksen puheenjohtaja
Nicolas Berner
Timo Kokkila
Lotta Kopra
Tomas von Rettig
Marcus Tötterman
KHT
Janne Larma
Toimitusjohtaja
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Tilintarkastuskertomus
eQ Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet eQ Oyj:n (y-tunnus 1625441-9) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2020. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, tuloslaskelman, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien yhteenveto merkittävimmistä tilinpäätöksen laatimisperiaatteista, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot.
Lausuntonamme esitämme, että
- konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti,
- tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton hallitukselle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014:5, artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 12.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävämpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014:10 artiklan 2 c -kohdan mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältyvyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
75
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
Palkkiotuottojen tuloutaminen (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja liitetieto 5.5.58)
- eQ-konsernin hallinnoimat varat oikeuttavat hallinnointipalkkiotuottoihin asiakkaiden kanssa solmittujen sopimusten perusteella. Hallinnointipalkkiotuotot muodostavat merkittävän erän konsernin tuloslaskelmassa.
- Hallinnoitavien varojen tuottopalkkiot sekä corporate finance-toiminnan palkkiot ovat merkittävä erä konsernin tuloksen muodostumisen kannalta ja ne saattavat vaihdella huomattavasti vuosien välillä.
- Palkkiotuottojen laskenta tapahtuu sopimus- ja muiden lähtötietojen pohjalta järjestelmäperäisesti, jolloin ICT-järjestelmien kontrolliympäristön toimivuudella on olennainen merkitys laskennan oikeellisuuden kannalta.
-
Palkkiotuottojen oikea-aikainen tuloutaminen oikeanmääräisenä on keskeistä tilinpäätöksen oikeellisuuden kannalta.
-
Olemme perehtyneet palkkiotuottoihin liittyviin liiketoimintaprosesseihin ja tarkastaneet ICT-järjestelmien keskeisimpiä kontrolleja. Tarkastustoimenpiteisimme on kuulunut myös osakirjanpitojärjestelmien ja pääkirjanpidon tietojen vertaaminen toisiinsa, palkkiotuottojen aineistotarkastusta sekä tuototojen tuloutusajankohdan ja tuloutetun määrän oikeellisuuden arvioimista.
- Corporate finance-palkkioiden osalta olemme arvioineet projektiseurantaa ja sopimusten perusteella tarkastaneet projektien tuloutuksen ajankohtaa ja tuloutettujen palkkioiden määrää.
- Olemme tarkastaneet tuottopalkkioiden laskentamallin ja verranneet laskennassa sovellettuja parametreja yksittäisiin rahastosopimuksiin tai sijoitusrahastojen sääntöihin.
- Olemme tarkastaneet palkkiotuottojen kirjanpitokäsittelyä ja liitetietojen asianmukaisuutta suhteessa IFRS 15 -standardin vaatimuksiin.
Liikearvon arvostus (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet ja liitetieto 17.5.57–58)
- eQ-konserni on aikaisempina vuosina laajentanut toimintaansa yrityshankintojen kautta, minkä seurauksena konsernitaseeseen sisältyvien liikearvojen määrä on merkittävä. Liikearvoista ei kirjata suunnitelman mukaisia poistoja, vaan ne testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta vuosittain.
- Testausta varten liikearvo on kohdistettu liiketoiminnoille, eli rahavirtaa tuottaville yksiköille. Mikäli hankitut liiketoiminnot eivät kehity odotusten ja ennusteiden mukaisesti, rahavirtaa tuottavan yksikön kirjanpitoarvo voi ylittää sille kerrytettävissä olevan rahamäärän, mikä edellyttää arvonalentumisen kirjaamista.
-
Arvonalentumistestauksissa käytettäviin ennusteisiin liittyvästä arviovaraisuudesta ja tasearvojen merkittävyydestä johtuen liikearvon arvostus on tilintarkastuksessa keskeinen seikka.
-
Olemme arvioineet keskeisiä laskelmissa käytettyjä oletuksia, kuten liikevaihdon kasvu, toiminnan kannattavuus ja diskonttauskorko suhteessa budjetteihin, ulkopuolisiin lahteisiin sekä omiin näkemyksimme. Olemme verranneet johdon laatimissa ennusteissa käytettyjen keskeisten parametrien muutoksia aiempiin vuosiin nähden.
- Tarkastukseen on osallistunut arvonmäärityksen asiantuntijoita, jotka ovat tarkastaneet laskelmien teknisen oikeellisuuden ja verranneet käytettyjä oletuksia markkina- ja toimialakohtaisiin tietoihin. Lisäksi olemme arvioineet konsernitaseen mukaista liikearvoa sekä arvonalentumistestausta koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
TILINTARKASTUKSEN KANNALTA
KESKEISET SEIKAT
KUINKA KYSEISIÄ SEIKKOJA KÄSITELTIIN TILINTARKASTUKSESSA
Sijoitusten arvostus (konsernitilinpäätöksen laatimisperiaatteet sekä liitetiedot 16, 26–29.5.57, 60–61)
- Sijoitusten käypien arvojen määrittäminen perustuu eQ-konsernin tilinpäätöksen laadintaperiaatteissa kuvattuihin arvostusperiaatteisiin. Sijoitusomaisuuteen sisältyy epälikvidejä omaisuuseria, joiden arvostus saadaan sijoituksia hallinnoivilta varainhoitajilta. IFRS 9 -standardin mukaisesti omanpääomanehtoisten sijoitusten arvonmuutokset kirjataan tulosvaikutteisesti.
-
Sijoitusomaisuus on merkittävä erä tilinpäätöksessä, minkä johdosta sen arvostus on määritelty tilintarkastuksen kannalta keskeiseksi seikaksi.
-
Olemme arvioineet sijoitusten arvostusprosessia ja tilinpäätöksen laadintaperiaatteiden soveltamista sekä tarkastaneet kirjanpitokäsittelyn yhdenmukaisuutta suhteessa IFRS 9 -standardin vaatimuksiin.
- Tilinpäätöksen osalta olemme tarkastaneet, että tilinpäätöksessä käytetyt käyvät arvot vastaavat rahastojen varainhoitajien ilmoittamia arvostuksia. Olemme täsmätäpäätökset pääomarahastojen tasearvot rahastojen erillisseurantaan.
- Olemme lisäksi arvioineet sijoituksia koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS) mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritetavassa tilintarkastuksessa. Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
76
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan. Lisäksi:
-
Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytöksen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
-
Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
-
Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
-
Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyydä sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
-
Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
-
Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatioista pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 1.1.2014 alkaen yhtäjaksoisesti 7 vuotta.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatioista. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme. Olemme saaneet toimintakertomuksen käyttömme ennen tämän tilintarkastuskertomuksen antamispäivää, ja odotamme saavamme vuosikertomuksen käyttömme kyseisen päivän jälkeen. Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatioista.
Velvollisuutenamme on lukea edellä yksilöity muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme ennen tilintarkastuskertomuksen antamispäivää käyttömme saamaamme muuhun informaatioon kohdistamamme työn perusteella johtopäätöksen, että kyseisessä muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Muut lausunnot
Puolamme tilinpäätöksen vahvistamista. Hallituksen esitys taseen osoittaman voiton käyttämisestä sekä muun vapaan oman pääoman jakamisesta on osakeyhtiölain mukainen. Puolamme vastuuvapauden myöntämistä hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle tarkastamaltamme tilikaudelta.
Helsingissä 4. helmikuuta 2021
KPMG OY AB
Marcus Tötterman
KHT
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Hallinnointi

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
79
Selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä 2020
Johdanto
eQ Oyj (yhtiö) on suomalainen julkinen osakeyhtiö, jonka osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki Oy:ssä (Helsingin pörssi).
Tämä selvitys hallinto- ja ohjausjärjestelmästä (Corporate Governance Statement) on laadittu erillisenä hallituksen toimintakertomuksesta. eQ Oyj:n hallitus on käsitellyt tämän hallinto- ja ohjausjärjestelmää koskevan selvityksen 4.2.2021. Tämä selvitys ja muut hallinnointikoodin mukaan esitettävät tiedot sekä yhtiön tilinpäätös, hallituksen toimintakertomus ja tilintarkastuskertomus ovat saatavilla eQ Oyj:n internetsivuilla (www.eq.fi). Tämä selvitys ei ole osa virallista tilinpäätöstä.
Pörssiyhtiöitä koskevien lakien ja määräysten lisäksi eQ Oyj on vuodelta 2020 noudattanut Arvopaperimarkkinayhdistys ry:n 1.1.2020 voimaan tullutta Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia 2020. Koodi on kokonaisuudessaan nähtävillä Arvopaperimarkkinayhdistyksen internetsivuilla osoitteessa www.cgfinland.fi.
Vuonna 2020 eQ Oyj noudatti Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodia 2020 poikkeuksetta.
Hallinnointia koskevat kuvaukset
Yhtiökokous
Yhtiökokous on eQ Oyj:n ylin päätöksentekoelin, jossa osakkeenomistajat osallistuvat yhtiön ohjaukseen ja valvontaan. Tilikauden aikana yhtiössä järjestetään yksi varsinainen yhtiökokous ja tarvittaessa ylimääräinen yhtiökokous. Osakkeenomistajat käyttävät puhe- ja äänioikeuttaan yhtiökokouksessa.
eQ Oyj antaa etukäteen riittävästi tietoa osakkeenomistajille yhtiökokouksessa käsiteltävistä asioista. Etukäteistietoja annetaan yhtiökokouskutsussa, muissa tiedotteissa ja yhtiön kotisivuilla. Yhtiökokous järjestetään siten, että osakkeenomistajat voivat tehokkaasti käyttää omistajaokeuksiaan. Tavoitteena on, että toimitusjohtaja, hallituksen puheenjohtaja ja riittävä määrä hallituksen jäseniä ovat läsnä yhtiökokouksessa. Hallituksen jäseneksi ensimmäistä kertaa ehdolla oleva henkilö osallistuu valinnasta päättävään yhtiökokoukseen, ellei hänen poissaololleen ole painavia syitä.
eQ Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin 25.3.2020.
Hallitus
Hallituksen kokoonpano
Yhtiökokous valitsee hallituksen jäsenet. Hallitukselle ilmoitetut jäsenehdokkaat ilmoitetaan yhtiökokouskutsussa, jos ehdokasta kannattavat osakkeenomistajat, joilla on vähintään 10 prosenttia yhtiön osakkeiden tuottamasta äänimäärästä ja ehdokas on antanut suostumuksensa valintaan. Yhtiökokouskutsun toimittamisen jälkeen asetetut ehdokkaat julkistetaan erikseen. Yhtiö ilmoittaa hallinto- ja ohjausjärjestelmää koskevassa selvityksessä tilikauden aikana pidettyjen hallituksen kokousten lukumäärän sekä jäsenten keskimääräisen osallistumisen hallituksen kokouksiin. Hallituksen jäsenet valitaan vuodeksi kerrallaan.
Yhtiön yhtiöjärjestyksessä ei ole määrätty hallituksen jäsenten asettamisesta erityisessä järjestyksessä. eQ Oyj:n suurimmat osakkeenomistajat, jotka edustavat pääsääntöisesti vähintään puolta yhtiön osakkeiden lukumäärästä ja niiden edustamista äänistä tekevät yhtiökokoukselle ehdotuksen hallituksen jäsenten lukumäärästä, hallituksen jäsenistä sekä heidän palkitsemisestaan.
Hallituksen jäseneksi valittavalla on oltava tehtävän edellyttämä pätevyys sekä riittävästi aikaa tehtävän hoitamiseen. Yhtiö edesauttaa hallituksen työskentelyä antamalla hallituksen jäsenille riittävät tiedot yhtiön toiminnasta. eQ Oyj:n hallitukseen voidaan valita 5–7 jäsentä. Hallitus valitsee keskuudestaan puheenjohtajan. Hallituksen jäsenten valinta ja valinnan valmistelu kuuluvat viime kädessä yksinomaan eQ Oyj:n yhtiökokoukselle.
Yhtiö ilmoittaa hallituksen jäsenistä seuraavat henkilö- ja omistustiedot: nimi, sukupuoli, syntymävuosi, koulutus, päätoimi, keskeinen työkokemus, kansainvälinen kokemus, hallituksen jäsenyyden alkamisaika, keskeisimmät luottamustehtävät sekä osakeomistukset yhtiössä. Lisäksi ilmoitetaan mahdollinen riippuvuus yhtiöstä tai yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista sekä perusteet, joiden vuoksi hallituksen jäsenen ei katsota olevan riippumaton.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ Oyj:n hallituksen jäsenen on annettava hallitukselle ja yhtiölle riittävät tiedot hänen pätevyytensä ja riippumattomuutensa arvioimiseksi sekä ilmoitettava tiedoissa tapahtuvista muutoksista.
Yhtiökokouksessa 25.3.2020 seuraavat jäsenet valittiin hallitukseen:
Georg Ehrnrooth, s. 1966, mies, hallituksessa vuodesta 2011, hallituksen puheenjohtaja, Agrologi
Keskeiset luottamustehtävät: Sampo Oyj, hallituksen jäsen, 2020–; Louise ja Göran Ehrnroothin säätiö, hallituksen puheenjohtaja, 2013–; Fennogens Investments S.A, hallituksen puheenjohtaja, 2009–; Anders Wall Säätiö, hallituksen jäsen, 2008–; Paavo Nurmi säätiö, hallituksen jäsen, 2005–.
Keskeinen työkokemus: Johtotehtävät perheen omistusyhtiöissä vastuualueena rahoitus ja sijoitukset, 2008–; eQ Oyj ja eQ Pankki Oy, toimitusjohtaja, 2005.
Riippumaton yhtiöstä, mutta ei riippumaton merkittävistä osakkeenomistajista. Georg Ehrnrooth on yhtiön merkittävän osakkeenomistajan Fennogens Investments S.A:n merkittävä omistaja.
Nicolas Berner, s. 1972, mies, hallituksessa vuodesta 2013, OTK
Keskeiset luottamustehtävät: Berner Oy, hallituksen jäsen, 2006–.
Keskeinen työkokemus: Berner Oy, hallinto- ja kehitysjohtaja, 2011–; Hannes Snellman Asianajotoimisto Oy, partner, 1998–2011.
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Timo Kokkila, s. 1979, mies, hallituksessa vuodesta 2016, Diplomi-insinööri
Keskeiset luottamustehtävät: Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen, hallituksen jäsen, 2017–; Valmet Automotive Oy, hallituksen jäsen, 2016–; SRV Yhtiöt Oyj, hallituksen jäsen, 2010–; LAK Real Estate Oy, hallituksen puheenjohtaja, 2020–; Pontos Oy, hallituksen jäsen, 2007–.
Keskeinen työkokemus: Pontos Group, toimitusjohtaja, 2016–; Pontos Group, sijoitusjohtaja, 2011–2015; SRV Yhtiöt Oyj, hankekehityspäällikkö, 2008–2011; SRV Yhtiöt Oyj, kehitysinsinööri, 2006–2008; Kampin Keskus Oy, suunnittelija, 2004–2006.
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Lotta Kopra, s. 1980, nainen, hallituksessa vuodesta 2019, KTM
Keskeiset luottamustehtävät: Solteq Oyj, hallituksen jäsen 2018–.
Keskeinen työkokemus: Spinnova Oy, Chief Commercial Officer, 2019–;
BearingPoint, ylin johto, 2015–2018; Magenta Advisory, perustaja, hallituksen puheenjohtaja, 2010–2015; Suomi ja muut Pohjoismaat, liikkeenjohdon konsultti 2004–2010.
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Tomas von Rettig, s. 1980, mies, hallituksessa vuodesta 2019, BBA (Bachelor of Business Administration), CEFA-tutkinto
Keskeiset luottamustehtävät: Rettig Group Oy Ab, hallituksen puheenjohtaja, 2019–; Purmo Group Oy Ab, hallituksen puheenjohtaja, 2016–; Terveystalo Oyj, hallituksen varapuheenjohtaja, 2017–; Rettig Capital Oy Ab, hallituksen jäsen, 2014–.
Keskeinen työkokemus: Rettig Group Oy Ab, toimitusjohtaja, 2016–2019; Rettig Group Oy Ab, kehitysjohtaja, yritysrahoitus- ja kehitysjohtaja, 2011–2015; Rettig Asset Management Oy Ab, salkunhoitaja, vanhempi salkunhoitaja 2008–2011; Skandinaviska Enskilda Banken, Middle Office -toiminto 2006–2008.
Riippumaton yhtiöstä, mutta ei riippumaton merkittävistä osakkeenomistajista. Tomas von Rettig on yhtiön merkittävän osakkeenomistajan Anchor Oy:n välillisen emoyhtiön Rettig Capital Ltd:n osakkeenomistaja ja hallituksen jäsen.
Hallituksen jäsenten ja heidän määräysvaltayhteisöjensä osakkeet ja osakeperusteiset oikeudet yhtiössä tilikauden lopussa 31.12.2020:
| Hallituksen jäsen | Arvo-osuuslaji | Omistus |
|---|---|---|
| Nicolas Berner | 2015 Optio-oikeus | 20 000 |
| Osake | 60 000 | |
| Georg Ehrnrooth | Osake | 8 018 137 |
| Timo Kokkila | Osake | 4 142 |
| Lotta Kopra | Osake | 0 |
| Tomas von Rettig | Osake | 5 000 |
Hallituksen toiminta
eQ Oyj:n hallitus on laatinut toimintaansa varten kirjallisen työjärjestyksen, jonka keskeiset tehtävät ja periaatteet ovat seuraavat. Tehtäviensä toteuttamiseksi hallitus:
- vahvistaa yhtiön arvot ja toimintatavat ja seuraa niiden toteutumista
- vahvistaa yhtiön perusstrategian ja seuraa jatkuvasti sen ajankohtaisuutta
- hyväksyy strategian pohjalta vuosittaisen toimintasuunnitelman ja budjetin sekä valvoo niiden toteutumista
- käsittelee ja hyväksyy osavuosikatsaukset, toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen
- määrittelee yhtiön osinkopolitiikan ja tekee yhtiökokoukselle ehdotuksen osingon jakamisesta
- kutsuu koolle yhtiökokouksen
- tekee tarvittaessa esityksiä yhtiökokoukselle
- päättää merkittävistä investoinneista, yrityskaupoista ja divestoinneista sekä yli kahden miljoonan euron sijoituksista
- vahvistaa organisaatiorakenteen
- nimittää ja vapauttaa tehtäviä töimitusjohtajan
- asettaa toimitusjohtajalle vuosittain henkilökohtaiset tavoitteet ja arvioi niiden toteutumista
- nimittää ja erottaa johtoryhmän jäsenet, määrittää heidän vastuualueensa ja päättää jäsenten palvelusuhteen ehdoista
- päättää ns. epätavanomaisista lähipiiritoimista, jotka eivät kuulu eQ:n tavanomaiseen toimintaan ja joita ei tehdä tavanomaisin kaupallisin ehdoin
- tarkastaa ja käsittelee vähintään kerran vuodessa lähipiiritoimet
- käsittelee vähintään kerran vuodessa eQ-konsernin toimielinten palkitsemispolitiikan ja toimittaa yhtiökokoukselle sitä koskevan luonnoksen käsiteltäväksi vähintään neljän vuoden välein
- käsittelee vähintään kerran vuodessa eQ-konsernin palkitsemispolitiikan
- päättää toimitusjohtajan ja henkilöstön kannustinjärjestelmät sekä vuosibonukset
- käy ainakin vuosittain läpi yhtiön toimintaa liittyvät keskeiset riskit ja niiden hallinnan sekä antaa tarvittaessa niitä koskevia ohjeita toimitusjohtajalle
- pitää vähintään kerran vuodessa yhteisen kokouksen tilintarkastajien kanssa
- kokoontuu vähintään kerran vuodessa ilman toimivan johdon läsnäoloa
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
81
- arvioi kerran vuodessa omaa toimintaansa
- arvioi jäsentensä riippumattomuuden
- vahvistaa itselleen työjärjestyksen, joka tarkistetaan vuosittain
- käsittelee muut asiat, jotka hallituksen puheenjohtaja tai toimitusjohtaja ovat esittäneet otettaviksi kokousten esityslistalle, myös hallituksen jäsenillä on oikeus saattaa haluamansa asia hallituksen käsiteltäväksi ilmoittamalla siitä puheenjohtajalle.
eQ Oyj:n hallitus kokoontui tilikauden 2020 aikana yhteensä yhdeksän (9) kertaa ja keskimääräinen osallistumisprosetti oli 100 %. Hallituksen jäsenten läsnäolo kokouksissa 2020:
| Hallituksen jäsen | |
|---|---|
| Nicolas Berner | 9/9 |
| Georg Ehrnrooth | 9/9 |
| Timo Kokkila | 9/9 |
| Lotta Kopra | 9/9 |
| Tomas von Rettig | 9/9 |
eQ Oyj:n hallituksen jäsenten enemmistö on riippumaton yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista. Hallitus arvioi jäsentensä riippumattomuuden ja ilmoittaa yhtiön verkkosivuilla, ketkä heistä on katsottu riippumattomiksi. Riippumattomuuden arvioinnissa otetaan kaikissa tilanteissa huomioon myös jäsenen lähipiinin kuuluvien yksityisten henkilöiden tai oikeushenkilöiden vastaavat olosuhteet. Yhtiön rinnastetaan yhtiön kanssa samaan konserniin kuuluvat yhtiöt.
Hallituksen monimuotoisuutta koskevat periaatteet
eQ Oyj:n hallitus pyrkii osaltaan edistämään hallituksen kokoonpanon monimuotoisuutta. Monimuotoisuutta arvioitaessa otetaan huomioon muun muassa hallituksen jäsenten ikä ja sukupuoli, koulutustausta ja ammatillinen kokemus, henkilökohtaiset ominaisuudet sekä tehtävän ja yhtiön toiminnan kannalta merkityksellinen kokemus. eQ Oyj:n hallituksen määrittelemänä tavoitteena sukupuolten tasapuolisesta edustuksesta hallituksessa on, että eQ Oyj:n hallituksessa tulisi olla aina kumpaakin sukupuolta olevia jäseniä. Tähän tavoitteeseen pyritään pääsemään ja sitä pyritään ylläpitämään hallituksen toimesta lähinnä viestimällä tavoitteesta aktiivisesti. eQ Oyj:n omistajakunnalle. Tilikaudella 2020 eQ Oyj:n hallitus täytti yhtiön monimuotoisuudelle asettamia edellytyksiä mukaan lukien tavoitetta molempien
sukupuolten edustuksesta hallituksessa. Yhtiön hallituksen jäsenillä on laaja-alaista kokemusta yhtiön toiminnan kannalta merkityksellisiltä toimialoilta, kuten sijoitus/finanssialalta ja kiinteistöalalta. Lisäksi hallituksen jäsenten erilainen työtausta ja koulutuspohja sekä heillä oleva kansainvälinen kokemus täydentävät toisiaan. Hallituksen jäsenten valinta kuuluu eQ Oyj:n yhtiökokoukselle.
Yhtiön hallitus on seurannut monimuotoisuuden toteutumista tilikaudella 2020.
Toimitusjohtaja ja hänen tehtävänsä
Toimitusjohtaja hoitaa yhtiön juoksevaa hallintoa osakeyhtiölain säädösten sekä hallituksen antamien ohjeiden ja määräysten mukaisesti. Toimitusjohtaja saa ryhtyä yhtiön toiminnan laajuus ja laatu huomioon ottaen epätavallisiin ja laajakantoisiin toimiin hallituksen valtuuttamana. Toimitusjohtaja huolehtii yhtiön kirjanpidon lainmukaisuudesta ja varainhoidon luotettavasta järjestämisestä. eQ Oyj:n hallitus nimittää toimitusjohtajan.
Janne Larma, KTM, (s. 1965) valittiin toimitusjohtajaksi 16.3.2011 lähtien. Yhtiö ilmoittaa toimitusjohtajasta samat henkilö- ja omistustiedot kuin hallituksen jäseneistä. Toimitusjohtajaa ei valita hallituksen puheenjohtajaksi.
eQ Oyj:llä ei ole toimitusjohtajan sijaista.
Toimitusjohtajan ja hänen määräysvaltayhteisöjensä osakkeet ja osakeperusteiset oikeudet yhtiössä tilikauden lopussa 31.12.2020:
| Nimi | Tehtävä organisaatiossa | Arvo-osuuslaji | Omistus |
|---|---|---|---|
| Janne Larma | Toimitusjohtaja | 2018 Optio-oikeus | 100 000 |
| Osake | 6 045 275 |
Muu johtoryhmä
eQ-konsernilla on johtoryhmä, joka kokoontuu säännöllisesti kuukausittain. Johtoryhmä ei ole varsinainen yhtiöoikeudellinen toimielin, mutta sillä on tosiasiallisesti merkityksellinen asema yhtiön johdon organisaatiossa. Johtoryhmään kuuluvat yhtiön operatiivisen liiketoiminnan johtajat ja talousjohtaja sekä lakiasioista vastaava johtaja. Johtoryhmän pääasiallinen tehtävä on avustaa toimitusjohtajaa.
eQ-konsernin johtoryhmän kokoonpano tilikaudella 2020:
Janne Larma, s. 1965, KTM, puheenjohtaja, eQ Oyj, toimitusjohtaja
Staffan Jäfs, s. 1974, KTM, eQ Varainhoito Oy, johtaja, pääomasijoitukset
Mikko Koskimies, s. 1967, KTM, eQ Varainhoito Oy, toimitusjohtaja
Antti Lyytikäinen, s. 1981, KTM, eQ Oyj, talousjohtaja
Juha Surve, s. 1980, OTM, KTM, eQ Varainhoito Oy, johtaja, lakiasiat
Muuhun johtoryhmään kuuluvien henkilöiden ja heidän määräysvaltyhteisöjensä osakkeet ja osakeperusteiset oikeudet yhtiössä tilikauden lopussa 31.12.2020:
| Nimi | Tehtävä organisaatiossa | Arvo-osuuslaji | Omistus |
|---|---|---|---|
| Staffan Jäfs | Johtaja, pääomasijoitukset, eQ Varainhoito Oy | 2015 Optio-oikeus | 50 000 |
| 2018 Optio-oikeus | 100 000 | ||
| Osake | 16 778 | ||
| Mikko Koskimies | Toimitusjohtaja, eQ Varainhoito Oy | 2015 Optio-oikeus | 100 000 |
| 2018 Optio-oikeus | 100 000 | ||
| Osake | 4 100 000 | ||
| Antti Lyytikäinen | Talousjohtaja, eQ Oyj | 2018 Optio-oikeus | 75 000 |
| Osake | 25 000 | ||
| Juha Surve | Johtaja, lakiasiat, eQ Varainhoito Oy | 2015 Optio-oikeus | 15 000 |
| 2018 Optio-oikeus | 75 000 | ||
| Osake | 40 000 |
Kuvaukset sisäisen valvonnan menettelytavoista ja riskienhallinnan järjestelmien pääpiirteistä
Taloudelliseen raportointiprosessiin liittyvä valvonta ja riskienhallinta
Taloudellisen raportointiprosessin tavoitteena on tuottaa ajantasaista taloustietoa ja varmistaa, että päätöksenteko perustuu luotettavaan informaatioon. Tavoitteena on varmistaa, että tilinpäätös ja osavuosikatsaukset laaditaan sovellettavien lakien, yleisesti hyväksyttyjen kirjanpitoperiaatteiden ja muiden listayhtiöille asetettujen vaatimusten mukaisesti.
Taloudellisen raportointiprosessin avulla tuotetaan eQ-konsernin kuukausi- ja neljännesvuosiraportit. eQ-konsernin tulosta ja taloudellista kehitystä käsitellään kuukausittain konsernin johtoryhmässä. Konsernin johto esittelee vuosineljän
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
82
neksittäin eQ Oyj:n hallitukselle laskelmat konsernin tuloksesta ja taloudellisesta asemasta. eQ Oyj:n hallitus valvoo, että taloudellinen raportointiprosessi tuottaa laadukasta taloudellista informaatiota. eQ-konsernin sisäisestä riskienhallinnasta vastaa toimitusjohtaja.
Konsernin tytäryhtiöt raportoivat tuloksistaan emoyhtiölle kuukausittain. Konsernin tytäryhtiöiden kirjanpito hoidetaan keskitetysti konsernin taloushallinnossa. Tämä auttaa konsernitasolla varmistumaan siitä, että taloudellinen raportointi konserniyhtiöistä on luotettavaa. Konsernin osavuosikatsaukset ja tilinpäätös laaditaan IFRS-raportointistandardien mukaisesti. Konsernin taloushallinto seuraa IFRS-standardeissa tapahtuvia muutoksia.
Taloudellisen raportoinnin riskien hallitsemiseksi yhtiössä on kehitetty riskiarviointien perusteella valvontatoimenpiteitä, joilla varmistutaan taloudellisen raportoinnin luotettavuudesta. Yhtiössä on käytössä muun muassa erilaisia täsmäytyksiä, varmistuksia ja analyyttisiä toimenpiteitä. Konsernin taloushallinto tekee kuukausittain tuloslaskelman ja taseen erien analyysejä sekä yritys- että segmenttikohtaisesti. Lisäksi tehtävät liittyen vaarallisiin työyhdistelmiin on erytetty ja käytössä on asianmukaiset hyväksymismenettelyt ja sisäiset ohjeistukset. Raportoinnin luotettavuutta tukevat myös raportoinnissa käytettävien järjestelmien erilaiset kontrollit. Muita valvonnan perusperiaatteita ovat selkeä vastuunjako ja selvänt roolit sekä säännölliset raportointirutiinit.
Riskienhallinnan yleiskuvaus
Konsernin riskienhallinnan tarkoituksena on varmistaa, että yhtiön toimintaan liittyvät riskit tunnistetaan, arvioidaan ja että riskeihin reagoidaan. eQ Oyj:n hallitus valvoo, että toimitusjohtaja hoitaa yhtiön juoksevaa hallintoa sen antamien ohjeiden ja määräysten mukaisesti. Lisäksi hallitus valvoo, että riskienhallinta ja valvonta on asianmukaisesti järjestetty. Toimiva johto vastaa riskienhallintaprosessin ja valvonnan käytännön toteuttamisesta.
eQ-konsernin kuuluu sijoituspalvelutoimintaa harjoittava ja eQ Oyj:n kokonaan omistama tytäryhtiö eQ Varainhoito Oy. eQ Varainhoito Oy:n riskienhallinnasta vastaa riskiasiantuntijoista koostuva pysyvä ja muusta liiketoiminnoista riippumaton riskienhallintatoiminto, jota johtaa riskienhallintajohtaja. eQ Varainhoidossa toimii riskienhallintajohtajan johdolla säännöllisesti kokoon tuva riskienhallintatoimikunta.
Riskienhallintoimikunnan tehtäviin kuuluu mm. käsitellä riskienhallintaan liittyvät toiminnan seurantaraportit ja päättää korjaavista toimenpiteistä sekä hyväksyä uudet tuotteet, tuotemuutokset ja vastapuolet.
Sisäisen valvonnan yleiskuvaus
eQ Oyj:n hallitus vastaa riittävän ja toimivan sisäisen valvonnan järjestämisestä. Sisäinen valvonta kattaa eQ-konsernin kaikki toiminnot, mikä tarkoittaa sitä, että eQ Oyj ohjaa ja valvoo tytäryhtiöiden toimintaa varmistaakseen liiketoimintansa tuloksen luotettavuuden. Liiketoimintaa ohjaavat koko konsernin kattavat konsernin liiketoimintaperiaatteet, päätöksentekovaltuudet sekä yhtiön arvot. eQ Oyj:n sisäisen valvonnan järjestämisessä on huomioitu konsernin rakenne sekä liiketoiminnan laatu ja laajuus.
eQ-konsernin sisäinen valvontajärjestelmä käsittää taloudellisen ja muun valvonnan. Sisäistä valvontaa toteuttavat yrityksessä hallitus, toimitusjohtaja ja muu ylin johto sekä koko henkilökunta. Sisäisen valvonnan tavoitteena on varmistaa, että koko konsernin toiminta on tehokasta ja tuloksellista asetettujen päämäärien ja tavoitteiden saavuttamiseksi, raportointi on luotettavaa ja että lakeja ja säännöksiä noudatetaan. Lisäksi sisäisellä valvonnalla pyritään varmistamaan tietojen, eQ Oyj:n omaisuuden ja asiakkaiden varojen riittävä turvaaminen sekä asianmukaisesti järjestetyt sisäiset menettelytavat ja tietojärjestelmät toiminnan tueksi.
Sisäinen valvonta perustuu erityisesti taloudellisiin raportteihin, johdon raportteihin, riskiraportteihin sekä sisäisen tarkastuksen raportteihin. Yrityksen keskeistä toimintaa ohjataan laadittujen sisäisten toimintapolitiikkojen ja -tapojen avulla.
Muut CG-selvityksessä annettavat tiedot
Sisäinen tarkastus
Konsernilla ei ole omaa erillistä sisäisen tarkastuksen organisaatiota. Toimitusjohtaja vastaa sisäisen tarkastuksen tehtäväalueesta. Varainhoitoliketoiminnan riskienhallinta ja compliance-toiminnot vastaavat liiketoiminnan riskienhallinnasta ja toiminnan säännöstenmukaisuudesta. Riskienhallinta ja compliance-toiminnot suorittavat myös liiketoimintaan liittyen erilaisia pistokokeenomaisia tarkastuksia. Toimitusjohtaja voi teettää ulkoisten arvioijien toimesta tarkastuksia tarpeellisiksi katsomillaan alueilla. Toimitusjohtaja raportoi havainnoista hallitukselle.
Lähipiiritoimia koskevat periaatteet
eQ-konsernin konsernihallinto vastaa lähipiirisioiden hallinnoinnista konsernitasolla ja lähipiirinekisterin ylläpidosta eQ Oyj:n hallituksen hyväksymien lähipiirisioiden hallinnointia koskevien periaatteiden mukaisesti. Kunkin konserniin kuuluvan yhtiön johto vastaa siitä, että mahdolliset lähipiiriliiketoimet tehdään konsernissa hyväksyttyjen periaatteiden mukaisesti. eQ-konsernissa kaikki konsernin sisäiset liiketoimet sekä lähipiiritoimet tehdään aina markkinaehtoisesti ja osana yhtiön normaalia liiketoimintaa. Konserniyhtiöt voivat tarjota lähipiiriin kuuluville henkilöille tai näiden määräys- ja vaikutusvalta yhteisöille palveluitaan markkinaehtoisesti ja tavanomaiset toimeksiannot toteutetaan osana normaalia liiketoimintaa. Lähipiiritoimet ovat hyväksyttäviä, kun ne ovat yhtiön toiminnan tarkoituksen ja yhtiön edun mukaisia ja niille on liiketaloudellinen peruste.
Hallitus seuraa ja arvioi säännöllisesti eQ Oyj:n ja sen lähipiirin välisiä toimia ja arvioi, miten yhtiön ja sen lähipiirin kesken tehtävät sopimukset ja muut oikeustoimet täyttävät vaatimukset tavanomaiseen toimintaan kuulumisesta ja markkinaehtoisesta. Lähipiirin jäsen on ensisijaisesti itse velvollinen huolehtimaan siitä, että hänen tekemänsä lähipiiritoimi tulee eQ:n tietoon. Lähipiiritapahtumia seurataan eQ:ssa myös liiketoiminnoittain ja eQ Oyj:n talousjohtaja vastaa lähipiiritoimien raportoinnista hallitukselle vuosittain. Sellaiset lähipiiritoimet, jotka eivät kuulu eQ:n tavanomaiseen toimintaan ja joita ei tehdä tavanomaisin kaupallisin ehdoin ovat ns. epätavanomaisia liiketoimia. Vain eQ Oyj:n hallitus voi päättää epätavanomaisten lähipiiritoimien toteuttamisesta. Lähipiiriluotot konserniyhtiöiden ulkopuolisille lähipiiriin kuuluville henkilöille tai yhteisöille käsitellään aina konsernin emoyhtiön hallituksessa.
eQ noudattaa listayhtiöiden hallinnointikoodin 2020 suosituksia sekä IFRS-standardien (IAS 24) velvoitteita lähipiiriliiketoimien seurannasta. eQ esittää standardin edellyttämällä tavalla emoyrityksen tai sijoituskohteessa yhteisen määräysvallan tai huomattavan vaikutusvallan omaavan sijoittajan konsernitilin päätöksessä ja erillistilin päätöksessä lähipiirisuhteet ja -liiketoimet ja avoimet saldot lähipiiriin kuuluvien kanssa, jotka esitetään IFRS:n mukaisesti. eQ esittää lisäksi yhtiön toimintakertomuksessa osakeyhtiölain perusteella esitettävät tiedot koskien lähipiirille annettuja rahalainoja, vastuuta ja vakuuksia sekä näiden pääasiallisia ehtoja sekä kirjanpitoasetuksen perusteella esitettävä tiedot liiketoimista lähipiirin kanssa, jos liiketoimet ovat olennaisia ja ne on toteutettu epätavanomaisin ehdoin.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ Oyj julkistaa pörssitiedotteella sellaiset lähipiiritoimet, jotka ovat merkityksellisiä yhtiön osakkeenomistajan kannalta.
Sisäpiirihallinnon keskeiset menettelytavat
eQ Oyj noudattaa sisäpiirihallinnossaan soveltuvaa Suomen ja EU:n lainsäädäntöä (mukaan lukien markkinoiden väärinkäyttöasetus 596/2014), Finanssivalvonnan antamia määräyksiä ja ohjeita sekä Helsingin pörssin antamaa sisäpiiriohjetta (sisäpiirisääntely). eQ Oyj on laatinut kaupankäynti- ja sisäpiiriohjeen. Yhtiö on ilmoittanut sisäpiiriohjeestaan yhtiön johtohenkilöille, sisäpiiriläisille sekä laajennetun kaupankäynnin kiellon piiriin kuuluville.
eQ Oyj:n johtohenkilöiden ja heidän lähipiirinsä on sisäpiirisääntelyn mukaisesti ilmoitettava yhtiölle ja Finanssivalvonnalle yhtiön osakkeilla tai muilla rahoitusvälineillä tekemistään liiketoimista. Yhtiö julkaisee saamansa tiedot liiketoimista viipymättä pörssitiedotteella. eQ:ssa tällaisia johtohenkilöitä (ilmoitusvelvollisia) ovat toimitusjohtaja ja hallituksen jäsenet sekä hallituksen nimittämän johtoryhmän jäsenet. eQ ylläpitää luetteloa johtohenkilöistä ja heidän lähipiirinsä kulloinkin kuuluvista henkilöistä. Tämä luettelo ei ole sisäpiiriluettelo.
Yhtiössä pidetään sisäpiirisääntelyn edellyttämiä sisäpiiriluetteloja henkilöistä, joilla on pääsy sisäpiiritietoon. Nämä sisäpiiriluettelot eivät ole julkisia. Sääntelyn vaatimia tietoja eQ Oyj:n johtohenkilöistä sekä sisäpiiriluetteloita ylläpidetään Euroclear Finland Oy:ssa. Sisäpiiriluetteloiden tiedot ovat Finanssivalvonnan käytettävissä arvopaperimarkkinoiden valvonnassa.
eQ:n pysyvä sisäpiiri käsittää vain ne henkilöt, joilla on tehtävänsä tai asemansa luonteen vuoksi jatkuva pääsy kaikkeen listayhtiön sisäpiirintietoon ja joilla on oikeus tehdä yhtiön tulevaa kehitystä ja liiketoiminnan järjestämistä koskevia päätöksiä. eQ:n pysyvään sisäpiiriin kuuluvat hallituksen jäsenet, toimitusjohtaja ja hallituksen nimeämät konsernin johtoryhmän jäsenet. Sisäpiiriluetteloiden lisäksi eQ pitää luetteloa ns. laajennetun kaupankäynnin kiellon piiriin kuuluvista henkilöistä.
eQ Oyj:n suljettu ikkuna alkaa 30 vuorokautta ennen osavuosikatsauksen (ensimmäinen ja kolmas kvartaali), puolivuosikatsauksen tai tilinpäätöstiedotteen julkistamishetkeä ja päättyy tuloksen julkistamispäivän päätteeksi.
eQ Oyj on ilmoittanut sisäpiiriohjeestaan yhtiön johtohenkilöille, sisäpiiriläisille sekä laajennetun kaupankäynnin kiellon piiriin kuuluville. Yhtiöllä on nimetty kaupankäynti- ja sisäpiirivastaava (Compliance Officer), joka hoitaa sisäpiirihallintoon, sisäpiiriasioiden koulutuksen ja sisäpiiriluetteloiden ylläpitoon sekä kaupankäynnin valvontaan kuuluvia tehtäviä. Henkilöstön sisäpiiriasioiden tuntemusta pidetään yllä ja koulutustarvetta arvioidaan jatkuvasti.
Tilintarkastus
Yhtiön hallituksen valmistelema ehdotus tilintarkastajaksi ilmoitetaan yhtiökokouskutsussa. Mikäli tilintarkastajaehdokas ei ole hallituksen tiedossa yhtiökokouskutsua toimitettaessa, ehdokkuus julkistetaan erikseen.
eQ Oyj:n tilintarkastajana vuonna 2020 toimi KPMG Oy Ab, tilintarkastusyhteisö ja päävastuullisena tilintarkastajana KHT Marcus Tötterman.
KPMG Oy Ab on toiminut eQ Oyj:n tilintarkastajana vuodesta 2014 lähtien ja KHT Marcus Tötterman on toiminut päävastuullisena tilintarkastajana vuoden 2019 yhtiökokouksesta alkaen. Päävastuullisen tilintarkastajan ja tilintarkastusyhteisön toimikauden jatkamisesta päätetään vuosittain yhtiökokouksessa ja päävastuullista tilintarkastajaa ja tarkastusyhteisöä vaihdetaan vähintään sääntelyn edellyttämällä tavalla.
Tilintarkastajien palkkiot
Riippumattomille tilintarkastajille on maksettu vuonna 2020 tilintarkastuksen palveluista 93 871 euroa (2019: 133 170 euroa) ja muista kuin tilintarkastuspalveluista 14 093 euroa (2019: 9 395 euroa).
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Toimielinten palkitsemisraportti 2020
Johdanto
Tämä toimielinten palkitsemisraportti on laadittu Suomen listayhtiöiden hallinnointikoodin 2020 palkitsemista koskevien ohjeiden mukaisesti. Vuonna 2020 eQ Oyj:n hallituksen ja toimitusjohtajan palkitseminen noudatti yhtiön voimassa olevaa toimielinten palkitsemispolitiikkaa.
eQ-konsernissa palkitsemisjärjestelmien tulee tukea eQ-konsernin pitkän aikavälin tavoitteita, joihin kuuluvat mm. liiketoiminnan kannattavuuden pitkän aikavälin kehittäminen, riittävä vakavaraisuus, sijoitusten tuotto ja kustannustehokkuus. eQ-konsernissa palkitsemisjärjestelmien tavoitteena on lisäksi kannustaa ja palkita henkilökohtaisesta suoriutumisesta ja panoksesta eQ-konsernin kannattavuuden kehityksessä sekä eQ-konsernin strategian mukaisesta toiminnasta sekä sitouttaa toimimaan eQ-konsernin strategian, tavoitteiden, arvojen ja pitkän aikavälin etujen mukaisesti.
eQ-konsernin vahva taloudellinen kehitys viimeisen viiden vuoden aikana on heijastunut myös toimitusjohtajan palkitsemiseen erityisesti muuttuvien palkanosien kasvuna. Seuraavassa taulukossa esitetään hallituksen ja toimitusjohtajan palkkioiden kehitys verrattuna konsernin työntekijöiden keskimääräisen palkitsemisen kehitykseen ja konsernin taloudelliseen kehitykseen viideltä edelliseltä tilikaudelta.
| Palkat ja palkkiot - EUR | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Toimitusjohtaja | 851 669 | 784 613 | 622 314 | 450 250 | 359 459 |
| muutos, % | 9 % | 26 % | 38 % | 25 % | 20 % |
| Hallitus yhteensä | 182 500 | 158 600 | 153 600 | 153 200 | 137 700 |
| muutos, % | 15 % | 3 % | 0 % | 11 % | 0 % |
| Työntekijä keskimäärin | 185 653 | 176 637 | 166 434 | 151 854 | 139 578 |
| muutos, % | 5 % | 6 % | 10 % | 9 % | 8 % |
| Liikevoitto - MEUR | 30,8 | 26,3 | 22,4 | 20,1 | 16,2 |
| muutos, % | 17 % | 17 % | 12 % | 24 % | 23 % |
Hallituksen palkkiot
Yhtiökokous päättää hallituksen palkkioista. Vuoden 2020 varsinaisen yhtiökokouksen tekemän päätöksen mukaisesti hallituksen jäsenille maksetaan palkkioita seuraavasti: hallituksen puheenjohtajalle 4 000 euroa ja jäsenille 2 500 euroa kuukaudessa. Yhtiökokous päätti lisäksi maksaa hallituksen jäsenille 500 euron suuruisen kokouspalkkion kustakin hallituksen kokouksesta, johon he osallistuvat. Lisäksi matkustus- ja majoituskustannukset korvataan yhtiön kulukorvauskäytännön mukaan. Palkkiot maksetaan rahana. eQ Oyj:n hallituksen jäsenillä ei ole osakejohdannaisia tai muita palkitsemisjärjestelmiä.
Vuonna 2020 hallituksen jäsenille on maksettu palkkioita seuraavasti:
| Palkkio - EUR | Vuosipalkkio | Kokouspalkkiot yht. | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Nicolas Berner | 28 500 | 4 000 | 32 500 |
| Georg Ehrnrooth | 46 500 | 4 500 | 51 000 |
| Timo Kokkila | 28 500 | 4 500 | 33 000 |
| Lotta Kopra | 28 500 | 4 500 | 33 000 |
| Tomas von Rettig | 28 500 | 4 500 | 33 000 |
| Yhteensä | 160 500 | 22 000 | 182 500 |
Toimitusjohtajan palkitseminen
Toimitusjohtajan palkka ja muut etuudet
Hallitus nimittää yhtiön toimitusjohtajan ja päättää hänen palkastaan, eduista ja muista toimisuuteen ehdoista. Yhtiölle on tärkeää, että toimitusjohtajan palkka on kilpailukykyinen, sillä toimitusjohtajan sitoutuminen ja riittävät kannustimet ovat keskeisiä yhtiön menestymisen kannalta.
Toimitusjohtajan palkitsemisjärjestelmä muodostuu kiinteästä rahapalkasta (kuukausipalkasta luontaisetuneen) ja suoritukseen sidotusta vuosibonuksesta. Vuosibonuksena maksettava määrä määräytyy toimitusjohtajalle kullekin vuodelle asetettujen henkilökohtaisten tavoitteiden saavuttamisen lisäksi eQ-konsernin tuloksen perusteella. eQ Oyj:n hallitus päättää vuosibonusten määrästä ja jaosta huomioiden mm. edellä esitetyt palkitsemisen kriteerit.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Mikäli toimitusjohtajan muuttuvan palkkion osuus on yli 50 000 euroa vuositasolla, lykätään 50 prosenttia muuttuvasta palkkiosta maksettavaksi seuraavan kolmen vuoden aikana (tasaerin jokaisena vuotena). Lykättävästä palkkiosta 50 prosenttia sidotaan eQ Oyj:n osakkeen kurssikehitykseen lykkäysaikana ja loppuosalle mahdollisesti kerryttävästä korosta päättää eQ Oyj:n hallitus vuosittain.
Vuonna 2020 toimitusjohtajalle on maksettu palkkioita seuraavasti:
Vuonna 2020 maksetut palkkiot - EUR
| Kiinteä palkkio | Muuttuvat palkkiot | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Vuosipalkka (sis. luontaisedut) | Osuus kokonais-palkasta | Vuosibonukset* | Osuus kokonais-palkasta | Myönnetyt osakepohjaiset kannustimet | Yhteensä |
| 491 607 | 57,7 % | 360 063 | 42,3 % | 0 | 851 669 |
- Vuonna 2020 maksetut vuosibonukset yhteensä. Alla olevassa taulukossa on eritelty ansaintajaksot, joita vuonna 2020 maksetut bonukset on ansaittu. Toimitusjohtajalle kunakin vuonna maksettu vuosibonus perustuu aina edellisen vuoden suoritukseen.
Alla olevassa taulukossa on esitetty toimitusjohtajalle vuonna 2020 maksettujen muuttuvien palkkioiden ansaintajaksot (aiemmilta vuosilta erääntyneet lykätyt palkkiot):
Vuonna 2020 maksettujen muuttuvien palkkioiden erittely - EUR
| Vuodelta 2019* | Vuodelta 2018* | Vuodelta 2017* | Vuodelta 2016* | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|
| 168 890 | 82 994 | 52 506 | 55 672 | 360 063 |
- Toimitusjohtajan ansaitsema vuosibonus perustuu aina edellisen vuoden suoritukseen.
Seuraavassa taulukossa on esitetty toimitusjohtajan erääntyvät palkkiot (lykätyt muuttuvat palkkiot), joita ei ole vielä maksettu 31.12.2020 mennessä. Maksamaton lykätty muuttuva palkkio kultakin ansaintajaksolta:
Lykätyt muuttuvat palkkiot* - EUR
| Vuodelta 2017 | Vuodelta 2018 | Vuodelta 2019 | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| 64 361 | 208 099 | 224 013 | 496 474 |
- Sisältäen kurosimuutoksen ja osinkovastikkeen.
Vuodelta 2020 ansaitut toimitusjohtajan erääntyvät muuttuvat palkkiot, joita ei ole vielä maksettu tämän raportin julkistamiseen mennessä, ovat yhteensä 441 857 euroa.
Toimitusjohtajan toimisuuteen ehdot on määritetty toimitusjohtajasopimuksessa. Toimitusjohtajasopimus voidaan irtisanoa molempien osapuolien toimesta kahden kuukauden irtisanomisaikaa noudattaen. Yhtiön päättäessä toimitusjohtajasopimuksen mistä tahansa syystä tai jos sopimus päätetään yhtiön ja toimitusjohtajan yhteisestä sopimuksesta, on toimitusjohtajalla oikeus hänen sopimuksen päättämistä edeltävän kuuden kuukauden kokonaispalkkaansa vastaavaan erokorvaukseen, joka maksetaan sopimuksen päättymispäivänä.
Toimitusjohtajan eläkeikä ja eläkkeen määrä määräytyvät TyEL:n mukaan. Toimitusjohtajalla ei ole lisäeläkejärjestelmää.
Toimitusjohtajan osallistuminen optio-ohjelmiin
eQ-konsernissa on kaksi optio-ohjelmaa: Optio-ohjelma 2015 ja Optio-ohjelma 2018, joiden perusteella optio-oikeuksia ja optioiden merkintäoikeuksia on annettu avainhenkilöiden pitkäaikaiseksi sitouttamiseksi. eQ Oyj:n toimitusjohtaja on molempien optio-ohjelmien piirissä. Vuosien 2015 ja 2018 optio-ohjelmien ehtojen mukaisesti optioilla on kolmen vuoden pitoaika, jonka jälkeen optiot vapautuvat käytettäväksi. Ehdossa ei ole muita erityisehtoja optioiden omistamiseen liittyen.
Optio-ohjelma 2015
Optio-ohjelman 2015 perusteella toimitusjohtajalle on alun perin myönnetty 100 000 kappaletta optio-oikeuksia osana sitouttamisjärjestelmää.
Optio-ohjelma 2018
Optio-ohjelman 2018 perusteella toimitusjohtajalle on alun perin myönnetty 100 000 kappaletta optio-oikeuksia osana sitouttamisjärjestelmää.
Osakkeiden merkintäaika optio-oikeuksilla 2018 alkaa 1.4.2022 ja päättyy 1.4.2024.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Hallitus
eQ Oyj:n hallituksen kokoonpano 31.12.2020
Georg Ehrnrooth
Hallituksen puheenjohtaja
Hallituksessa vuodesta 2011
Syntymävuosi: 1966
Koulutus:
Agrologi, Högre Svenska Läroverket, Turku
Keskeinen työkokemus:
2008– johtotehtävät perheen omistusyhtiöissä vastuualueena rahoitus ja sijoitukset
2005 eQ Oyj ja eQ Pankki Oy, toimitusjohtaja
Keskeiset luottamustehtävät:
Sampo Oyj, hallituksen jäsen; Paavo Nurmi
säätiö, hallituksen jäsen; Anders Wall Säätiö,
hallituksen jäsen; Louise ja Göran Ehrnroothin
säätiö, hallituksen puheenjohtaja; Topsin
Investments S.A., hallituksen puheenjohtaja;
Fennogens Investments S.A., hallituksen
puheenjohtaja
Riippumaton yhtiöstä, mutta ei riippumaton merkittävistä osakkeenomistajista.
Nicolas Berner
Hallituksessa vuodesta 2013
Syntymävuosi: 1972
Koulutus:
Oikeustieteen kandidaatti, Helsingin yliopisto
Keskeinen työkokemus:
2011– Berner Oy, hallinto- ja kehitysjohtaja
1998–2011 Hannes Snellman Asianajotoimisto
Oy, Partner
Keskeiset luottamustehtävät:
Berner Oy, hallituksen jäsen
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Timo Kokkila
Hallituksessa vuodesta 2016
Syntymävuosi: 1979
Koulutus:
Diplomi-insinööri, Teknillinen korkeakoulu, Espoo
Keskeinen työkokemus:
2016– Pontos Group, toimitusjohtaja
2011–2015 Pontos Group, sijoitusjohtaja
2008–2011 SRV Yhtiöt Oyj,
hankekehityspäällikkö
2006–2008 SRV Yhtiöt Oyj, kehitysinsinööri
2004–2006 Kampin Keskus Oy, suunnittelija
Keskeiset luottamustehtävät:
Keskinäinen eläkevakuutusyhtiö Ilmarinen,
hallituksen jäsen; Valmet Automotive Oy,
hallituksen jäsen; SRV Yhtiöt Oyj, hallituksen
jäsen; Pontos Oy, hallituksen jäsen; LAK Real
Estate Oy, hallituksen puheenjohtaja
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Lotta Kopra
Hallituksessa vuodesta 2019
Syntymävuosi: 1980
Koulutus:
Kauppatieteiden maisteri, Helsingin
kauppakorkeakoulu
Keskeinen työkokemus:
2019– Spinnova Oy, Chief Commercial Officer
2015–2018 BearingPoint, ylin johto
2010–2015 Magenta Advisory, perustaja,
hallituksen puheenjohtaja
2004–2010 Suomi ja muut Pohjoismaat,
liikkeenjohdon konsultti
Keskeiset luottamustehtävät:
Solteq Oyj, hallituksen jäsen
Riippumaton yhtiöstä ja yhtiön merkittävistä osakkeenomistajista.
Tomas von Rettig
Hallituksessa vuodesta 2019
Syntymävuosi: 1980
Koulutus:
BBA (Bachelor of Business Administration),
Arcada ammattikorkeakoulu
CEFA-tutkinto, Hanken Svenska
handelshögskolan
Keskeinen työkokemus:
2016–2019 Rettig Group Oy Ab, toimitusjohtaja
2011–2015 Rettig Group Oy Ab, kehitysjohtaja,
yritysrahoitus- ja kehitysjohtaja
2008–2011 Rettig Asset Management Oy Ab,
salkunhoitaja, vanhempi salkunhoitaja
2006–2008 Skandinaviska Enskilda Banken,
Middle Office -toiminto
Keskeiset luottamustehtävät:
Rettig Group Oy Ab, hallituksen puheenjohtaja;
Purmo Group Oy Ab, hallituksen puheenjohtaja;
Terveystalo Oyj, hallituksen varapuheenjohtaja;
Rettig Capital Oy Ab, hallituksen jäsen
Riippumaton yhtiöstä, mutta ei riippumaton merkittävistä osakkeenomistajista.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Johtoryhmä
eQ-konsernin johtoryhmän kokoonpano 31.12.2020
Janne Larma, puheenjohtaja
KTM, (s. 1965) on eQ Oyj:n toimitusjohtaja. Janne perusti Advium Corporate Finance Oy:n vuonna 2000. Tätä ennen hänelle oli kertynyt yli kymmenen vuoden kokemus investointipankkitoiminnasta. Lisäksi hänellä on kokemusta varainhoitoliketoiminnasta eQ varainhoitokonsernin emoyhtiön hallituksen jäsenenä sekä oltuaan eQ Pankin johtoryhmän jäsen vuosina 2004–2009.
Staffan Jäfs
KTM, (s. 1974) vastuualueena ovat Private Equity -varainhoito ja konsernin oma pääomarahastosijoitustoiminta. Staffan on työskennellyt pääomasijoitusalalla vuodesta 2000 ja eQ:ssa vuodesta 2007. Tätä ennen hän toimi Proventure Oy:ssa talousjohtajana vuosina 2000–2007, vastuualueena konserniyhtiöiden taloushallinto. Ennen tätä Staffan toimi hotelli- ja ravintolaketju Kantarellikessa talouspäällikkönä.
Mikko Koskimies
KTM, (s. 1967) on eQ Varainhoito Oy:n toimitusjohtaja. Hän on aikaisemmin toiminut Pohjola-konsernin johtoryhmässä Varainhoitoliketoiminta-alueesta vastaavana johtajana ja Pohjola Varainhoidon toimitusjohtajana. Lisäksi hän toimi vuosina 1998–2005 Alfred Bergin Omaisuudenhoidossa toimitusjohtajana. Tätä ennen hän työskenteli Nordea-konsernin useissa eri johtotehtävissä 1989–1997, joista 1993–1997 Merita Bank Luxembourg S.A. Luxemburgissa.
Antti Lyytikäinen
KTM, (s. 1981) on eQ-konsernin talousjohtaja. Antti on työskennellyt alalla vuodesta 2004 ja eQ:ssa vuodesta 2011 alkaen. Ennen siirtymistään eQ:lle hän työskenteli Aberdeen Asset Management -konsernissa vuosina 2008–2011 vastaten konsernin kiinteistöpääomarahastojen taloushallinnosta. Tätä ennen hän toimi tilintarkastajana mm. KPMG:n Financial Services -yksikössä.
Juha Surve
OTM, KTM, (s. 1980) on eQ-konsernin lakiasioista vastaava johtaja, ja hän toimi eQ Oyj:n hallituksen sihteerinä. Juha on työskennellyt alalla vuodesta 2003 ja eQ:ssa vuoden 2012 alusta alkaen. Ennen siirtymistään eQ:lle hän työskenteli Asianajotoimisto Castrién & Snellmanilla vuosina 2008–2012 hoitaen erityisesti yrityskauppoja sekä arvopaperimarkkina- ja yhtiöoikeudellisia toimeksiantoja. Tätä ennen hän toimi yli viiden vuoden ajan erilaisissa varainhoitoon liittyvissä tehtävissä mm. OP-Pohjolassa ja Nordeassa.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
89

三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ:n hallinnoimien pääomarahastojen tuottosidonnaiset palkkiot
eQ-konserni voi saada hallinnoimistaan pääomarahastoista rahaston tuottoon sidottua tuottosidonnaista palkkiota (voitonjako-osuustuottoa). Rahastosopimusten perusteella saatavaa ja hallinnointiyhtiöille kuuluvaa tuottosidonnaista palkkiota saadaan sen jälkeen, kun aitakoron määrittämä tuottotaso (IRR) on kassavirrallisesti saavutettu ja tyypillisesti tuottosidonnainen palkkio tulee maksettavaksi vasta rahaston elinkaaren loppupuolella. Mikäli rahaston tuotto jää aitakoron määrää pienemmäksi, ei hallinnointiyhtiö saa lainkaan tuottosidonnaista palkkiota.
eQ-konserni alkaa kirjata sille kuuluvaa pääomarahastojen tuottosidonnaista palkkiota siinä vaiheessa, kun pääomarahasto on palauttanut sijoittajille koko vaaditun tuoton ja rahasto on aloittanut tuottosidonnaisen palkkion maksamisen. Palkkiota ei kirjata vielä silloin kun laskennallinen aitakorko ylittyy, sillä merkittävä peruutus voi tällöin olla mahdollinen. Aitakoron saavuttamisen jälkeen hallinnointiyhtiö saa rahaston kaiken seuraavan kassavirran, kunnes koko siihen saakka kertynyt tuottosidonnainen palkkio on saavutettu (nk. voitontasaus - catch up -vaihe, catch up -osuus 100 %). Voitontasausvaiheen jälkeen rahaston jakamat kassavirrat jaetaan rahastosopimuksen mukaisesti hallinnointiyhtiön ja sijoittajien kesken (esim. 7,5 % / 92,5 %).
Nykyiset rahastot
| Rahasto | Rahaston koko | Perustamisvuosi | Aitakorko | Tuotto-sidonn. palkkio | eQ:n osuus tuottosid. palkkiosta | Arvio aitakoron kassavirrallisesta saavuttamisesta | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ei arvioida saavuttavan | Arvioidaan saavuttavan | ||||||||
| 2021–2022 | 2023–2027 | 2027 jälkeen | |||||||
| Amanda III | 110 MEUR | 2006 | 6,0 % | 10,0 % | 100 % | X | |||
| Amanda IV^{1} | 90 MEUR | 2007 | 8,0 % | 7,5 % | 100 % | X | |||
| Amanda V | 50 MEUR | 2011 | 6,0 % | 10,0 % | 100 % | X | |||
| eQ PE VI | 100 MEUR | 2013 | 7,0 % | 7,5 % | 100 % | X | |||
| eQ PE VII | 80 MUSD | 2015 | 7,0 % | 7,5 % | 45 % | X | |||
| eQ PE VIII | 160 MEUR | 2016 | 7,0 % | 7,5 % | 100 % | X | |||
| eQ PE IX | 105 MUSD | 2017 | 7,0 % | 7,5 % | 45 % | X | |||
| eQ PE SF II | 135 MEUR^{2} | 2018 | 10,0 % | 10,0 % | 100 % | X | |||
| eQ PE X | 175 MEUR | 2018 | 7,0 % | 7,5 % | 100 % | X | |||
| eQ PE XI | 217 MUSD | 2019 | 7,0 % | 7,5 % | 45 % | X | |||
| eQ PE SF III | 170 MEUR^{2} | 2020 | 10,0 % | 10,0 % | 100 % | X | |||
| eQ PE XII | 205 MEUR | 2020 | 7,0 % | 7,5 % | 100 % | X | |||
| eQ Asunnot | 75 MEUR^{4} | 2020 | 7,0 % | 20,0 % | 100 % | X |
Yllä mainittujen rahastojen lisäksi eQ-konserni voi saada tuottosidonnaista palkkiota hallinnoimistaan rahastomuoista pääomarahastovarainhoito-ohjelmista.
1 eQ arvioi Amanda IV -rahaston lopullisen IRR:n olevan noin 10 % ja tuottokertoimen noin 1,5x–1,6x (netto) olettaen että koko nykyinen salkku pidetään toimiajan loppuun saakka.
2 Tuottosidonnaisen palkkion piirissä olevaa pääomaa 75 MEUR
3 Tuottosidonnaisen palkkion piirissä olevaa pääomaa 104 MEUR
4 eQ Asunnot on suljettu kiinteistörahasto, jonka koko oli 31.12.2020 tilanteessa 75 MEUR. Rahaston varainkeruu jatkuu kevään 2021 ajan ja tavoitekoko on 100 MEUR.
Private Equity -rahastoista poiketen eQ-Asunnot -rahaston catch up -osuus on 35 %.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
91
Aiemmat rahastot
| Rahasto | Rahaston koko | Perustamis- vuosi | Toteutunut IRR | Toteutunut tuottokerroin |
|---|---|---|---|---|
| MaPE I | 50 MEUR | 2002 | 13,7 % | 1,90x |
Esimerkki tuottosidonnaisen palkkion laskennasta
| Rahaston koko | 100 MEUR |
|---|---|
| Aitakorko | 7,0 % |
| Tuottosidonnainen palkkio | 7,5 % |
| eQ:n osuus tuottosidonnaisesta palkkiosta | 100 % |
eQ:n saama tuottosidonnainen palkkio, MEUR
| Rahaston tuotto alle 7,0 % (IRR) | 0,00 |
|---|---|
| Rahaston tuotto yli 7,0 % (IRR) ja tuottokerroin 1,3x* | 2,25 |
| Rahaston tuotto yli 7,0 % (IRR) ja tuottokerroin 1,4x* | 3,00 |
| Rahaston tuotto yli 7,0 % (IRR) ja tuottokerroin 1,5x* | 3,75 |
| Rahaston tuotto yli 7,0 % (IRR) ja tuottokerroin 1,6x* | 4,50 |
| Rahaston tuotto yli 7,0 % (IRR) ja tuottokerroin 1,7x* | 5,25 |
- Tuotto ennen tuottosidonnaista palkkista
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Vakavaraisuustietoja
Vakavaraisuuden hallinta
eQ-konserniin kuuluu sijoituspalvelutoimintaa harjoittava ja eQ Oyj:n kokonaan omistama tytäryhtiö eQ Varainhoito Oy. eQ Varainhoito Oy noudattaa sijoituspalveluyrityksenä ja eQ Oyj omistusyhteisönä CRR/CRD-säännöksiä. Tässä osassa esitetään eQ-konsernin vakavaraisuuden hallintaan ja -laskentaan liittyviä tietoja (Pilari III).
Vakavaraisuuden hallinta kuuluu keskeisenä osana vakavaraisuuskehikon toiseen pilariin, jossa sijoituspalveluyrityksiä velvoitetaan tarkastelemaan vakavaraisuuttaan suhteessa riskeihin laajemmin kuin pelkästään ensimmäisen pilarin laskennallisten vakavaraisuusvaatimusten täyttämisenä sääntelyn mukaisille riskeille. Vakavaraisuuden hallinnan prosessissa muodostetaan itse perusteltu näkemys olennaisista riskeistä ja niiden vaatimasta riskiperusteisesta pääomatarpeesta, joka on eri asia kuin pilari 1 vakavaraisuusvaatimus ja voi erota siitä. Vakavaraisuuden hallinnan prosessissa käsitellään riskit, joita pilari 1 vakavaraisuusvaatimuksessa ei huomioida, myös laadulliset riskit. Vakavaraisuuden hallinnan prosessissa otetaan myös kantaa riittävään riskienhallinnan ja sisäisen valvonnan tasoon kunkin riskin osalta. Vakavaraisuuden hallinnan prosessi viedään läpi vähintään vuosittain ja prosessissa laaditaan pääomasuunnitelma, jossa kuvataan riskiperusteista pääomatarvetta, pääomien riittävyyttä ja vakavaraisuutta.
eQ-konsernin riskienhallinnan tavoitteet ja käytänteet on julkaistu tilinpäätöksen liitetiedoissa. Konsernin hallinto- ja ohjausjärjestelmiä sekä palkitsemista koskevat tiedot on esitetty osana vuosikertomusta sekä eQ:n internetsivuilla.
Vakavaraisuus
eQ-konsernin ja eQ Varainhoito Oy:n omien varojen vaatimus lasketaan EU:n vakavaraisuussasetuksen 95 artiklan mukaisesti. Kokonaisriskin määrä lasketaan suurempana seuraavista: a) luotto- ja markkinariskien yhteismäärä tai b) kiinteisiin yleiskustannuksiin perustuva kokonaisriskin määrä.
Konsernin ydinvakavaraisuus (CET1) sekä omien varojen vakavaraisuussuhdeluku oli kauden lopussa 18,0 % (22,2 % 31.12.2019). Sääntelyn mukainen kokonaispääoman ehdoton minimivaade omille varoille on 8 %. Konsernin vakavaraisuuslaskennan mukaiset omat varat olivat kauden lopussa 10,6 miljoonaa euroa (11,9 M€ 31.12.2019) ja kokonaisriskin määrä yhteensä 58,8 miljoonaa euroa (53,5 M€). Kokonaisriskin määrä on vakavaraisuuslaskennassa huomioitu luotto- ja markkinariskien yhteismäärän perusteella, sillä kiinteisiin yleiskustannuksiin perustuva kokonaisriskin määrä oli tilikauden lopussa tätä pienempi. Kiinteisiin yleiskustannuksiin perustuva kokonaisriskin määrä oli kauden lopussa 52,4 miljoonaa euroa.
Vakavaraisuus, 1 000 EUR
| CRR 31.12.2020 eQ-konserni | CRR 31.12.2019 eQ-konserni | |
|---|---|---|
| Oma pääoma | 67 545 | 65 117 |
| Ydinpääoma (CET1) ennen vähennyksiä | 67 545 | 65 117 |
| Vähennykset ydinpääomasta | ||
| Aineettomat hyödykkeet | -29 761 | -29 465 |
| Tilikauden vahvistamaton voitto | -24 610 | -21 035 |
| Hallituksen esittämä voitonjako* | -2 601 | -2 715 |
| Ydinpääoma (CET1) | 10 574 | 11 901 |
| Ensisijainen lisäpääoma (AT1) | 0 | 0 |
| Ensisijainen pääoma (T1 + CET1 + AT1) | 10 574 | 11 901 |
| Toissijainen pääoma (T2) | 0 | 0 |
| Omat varat yhteensä (TC + T1 + T2) | 10 574 | 11 901 |
| Riskipainotetut erät yhteensä | 58 830 | 53 499 |
| josta luottoriskin osuus | 54 064 | 48 183 |
| josta markkinariskin osuus - valuuttakurssiriski | 4 766 | 5 316 |
| josta kiinteistä kustannuksista aiheutuva ylimääräinen riski | - | - |
| Ydinpääoma (CET1) / riskipainotetut erät, % | 18,0 % | 22,2 % |
| Ensisijainen pääoma (T1) / riskipainotetut erät, % | 18,0 % | 22,2 % |
| Omat varat yht. (TC) / riskipainotetut erät, % | 18,0 % | 22,2 % |
| Omien varojen ylijäämä verrattuna minimitasoon (8 % vakavaraisuussuhde) | 5 867 | 7 621 |
| Omat varat verrattuna tavoitetasoon (10 % vakavaraisuussuhde) | 4 691 | 6 551 |
- Hallituksen esittämä osinko ja pääomanpalautus tilikauden tuloksen ylittävältä osalta.
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
93
Pääomainstrumenttien keskeiset ominaisuudet:
| Pääomainstrumenttien keskeisten ominaisuuksien malli | Ydinpääoma (CET 1) |
|---|---|
| 1. Liikkeeseenlaskija | eQ Oyj |
| 2. Yksilöllinen tunniste | ISIN: FI0009009617 |
| 3. Instrumenttiin sovellettava lainsäädäntö | Suomen laki, EU:n vakavaraisuusasetus S75/2013 (CRR) |
| Sääntely | |
| 4. Vakavaraisuusasetuksen säännöt siirtymäkaudella | Ydinpääoma (CET 1) |
| 5. Vakavaraisuusasetuksen säännöt siirtymäkauden jälkeen | Ydinpääoma (CET 1) |
| 6. Käytettävissä yksittäisen yrityksen tasolla tai konsolidoinnin perusteella | Konsolidoinnin perusteella |
| 7. Instrumentin laji | CET1 sellaisena kuin se on julkaistu EPV:n luettelossa (26 artiklan 3 kohta) |
| 8. Lakisääteiseen pääomaan kirjattu määrä, MEUR | 10,6 |
| 9. Instrumentin nimellinen määrä | Ei sovellu |
| 9a. Liikkeeseenlaskuhinta | Ei sovellu |
| 9b. Lunastushinta | Ei sovellu |
| 10. Kirjanpidollinen luokittelu | Osakkeenomistajien osuudet |
| 11. Alkuperäinen liikkeeseenlaskupäivä | 1.11.2000 |
| 12. Eräpäivätön tai päivätty | Eräpäivätön |
| 13. Alkuperäinen maturiteetti | Ei maturiteettia |
| 14. Liikkeeseenlaskijan toteuttama takaisinlunastus edellyttää valvontaviranomaisen ennakkohyväksyntää | Ei sovellu |
| 15. Mahdollinen takaisinlunastuspäivä, ehdolliset takaisinlunastuspäivät ja lunastusmäärä | Ei sovellu |
| 16. Mahdolliset myöhemmät takaisinlunastuspäivät | Ei sovellu |
| Pääomainstrumenttien keskeisten ominaisuuksien malli | Ydinpääoma (CET 1) |
| --- | --- |
| Kupongit/osingot | |
| 17. Kiinteä tai vaihtuva osinko/kuponki | Vaihtuva |
| 18. Kupongin korko ja siihen liittyvät indeksit | Ei sovellu |
| 19. Dividend stopper -lausekkeen olemassaolo | Ei |
| 20a. Täysin harkinnanvarainen, osittain harkinnanvarainen, pakollinen (ajoituksen osalta) | Täysin harkinnanvarainen |
| 20b. Täysin harkinnanvarainen, osittain harkinnanvarainen, pakollinen (määrän osalta) | Täysin harkinnanvarainen |
| 21. Step-up-ehdon tai muun lunastuskannustimen olemassaolo | Ei |
| 22. Ei-kumulatiivinen tai kumulatiivinen | Ei-kumulatiivinen |
| 23. Vaihdettava tai sidottu | Sidottu |
| 24. Jos instrumentti on vaihdettava, mitkä tekijät vaikuttavat vaihtoon? | Ei sovellu |
| 25. Jos instrumentti on vaihdettava, onko se vaihdettava kokonaisuudessaan vai osittain? | Ei sovellu |
| 26. Jos instrumentti on vaihdettava, mikä on vaihtokurssi? | Ei sovellu |
| 27. Jos instrumentti on vaihdettava, onko vaihto pakollinen vai valinnainen? | Ei sovellu |
| 28. Jos instrumentti on vaihdettava, tarkenna, minkälaisen instrumenttiin se voidaan vaihtaa? | Ei sovellu |
| 29. Jos instrumentti on vaihdettava, tarkenna, minkä liikkeeseenlaskijan instrumenttiin se voidaan vaihtaa? | Ei sovellu |
| 30. Kirjanpitoarvon alentamisen ominaisuudet | Ei sovellu |
| 31. Jos kirjanpitoarvon alentaminen on mahdollista, mitkä tekijät laukaisevat sen? | Ei sovellu |
| 32. Jos kirjanpitoarvon alentaminen on mahdollista, tehdäänkö se kokonaan vai osittain? | Ei sovellu |
| 33. Jos kirjanpitoarvon alentaminen on mahdollista, onko se pysyvää vai väliaikaista? | Ei sovellu |
| 34. Jos kirjanpitoarvon alentaminen on väliaikaista, kuvaile kirjanpitoarvon korotuksen mekanismi | Ei sovellu |
| 35. Hierarkkinen asema selvitystilassa (tarkenna instrumenttilaji, joka on välittömästi etuoikeudeltaan parempi) | Ei sovellu |
| 36. Vaatimustenvastaiset ominaisuudet | Ei |
| 37. Tarkenna mahdolliset vaatimustenvastaiset ominaisuudet | Ei sovellu |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Omat varat viranomaiskaavalla, 1 000 EUR
| 31.12.2020 | Määrä julkistamispäivänä | Asetuksen (EU) N:o 575/2013 artikla, johon viitataan |
|---|---|---|
| Ydinpääoma (CET1): pääomainstrumentit ja rahastot | ||
| 1. Pääomainstrumentit ja niihin liittyvät ylikurssirahastot | 11 384 | 26 artiklan 1 kohta, 27, 28 ja 29 artikla |
| 2. Kertyneet voittovarat | 6 362 | 26 artiklan 1 kohdan c alakohta |
| 3. Kertyneet muut laajan tuloksen erät ja muut rahastot | 25 190 | 26 artiklan 1 kohta |
| 5a. Riippumattoman tahon tarkastamat kesken tilikauden kertyneet voitot, joista on vähennetty kaikki ennakoitavissa olevat kulut tai osingot | -2 601 | 26 artiklan 2 kohta |
| 6. Ydinpääoma (CET1) ennen lakisääteisiä oikaisuja | 40 335 | |
| Ydinpääoma (CET1): lakisääteiset oikaisut | ||
| 8. Aineettomat hyödykkeet (joista vähennetty niihin liittyvät verovelat) (negatiivinen määrä) | -29 761 | 36 artiklan 1 kohdan b alakohta, 37 artikla |
| 28. Ydinpääomaan (CET1) tehtävät lakisääteiset oikaisut yhteensä | -29 761 | |
| 29. Ydinpääoma (CET1) | 10 574 | |
| 59. Pääoma yhteensä (TC + T1 + T2) | 10 574 | |
| 60. Riskipainotetut varat yhteensä | 58 830 | |
| 61. Ydinpääoma (CET1) (prosenttiosuutena kokonaisriskin määrästä) | 18,0 % | 92 artiklan 2 kohdan a alakohta |
| 62. Ensisijainen pääoma (T1) (prosenttiosuutena kokonaisriskin määrästä) | 18,0 % | 92 artiklan 2 kohdan b alakohta |
| 63. Kokonaispääoma (prosenttiosuutena kokonaisriskin määrästä) | 18,0 % | 92 artiklan 2 kohdan c alakohta |
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Osakkeenomistajille
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
Tietoa osakkeenomistajille
eQ Oyj:n osake
eQ Oyj:n osakkeilla käydään kauppaa Nasdaq Helsingissä. Yhtiöllä oli vuoden 2020 lopussa yhteensä 7 261 osakkeenomistajaa (5 945 omistajaa 31.12.2019). Suurimmat osakkeenomistajat on esitetty hallituksen toimintakertomuksessa.
- Kaupankäyntitunnus: EQV1V
- Toimiala: Rahoituspalvelut
- Markkina-arvoluokittelu: Keskisuuret pörssiyhtiöt
Miksi sijoittaa eQ Oyj:n osakkeeseen
eQ-konsernin tuloskasvu on ollut viime vuosina vahvaa ja kannattavuus erinomaisella tasolla. eQ pyrkii myös jatkossa vahvaan kasvuun, jatkuvaan kustannustehokkuuteen sekä maksamaan kilpailukykyistä osinkoa.
eQ Oyj:n tavoitteena on luoda omistaja-arvoa kannattavilla ja laadukkailla liiketoiminnoilla. eQ Varainhoidolla on vahva asema erityisesti Suomen ammattimaisimpien sijoittajien palvelijana. Suomen noin 100 suurimmasta instituutiosijoittajasta 66 % käyttää eQ Varainhoidon palveluja ja eQ on arvioitu Suomen laadukkaimmaksi varainhoitajaksi instituutiosijoittajien toimesta (SFR-tutkimus 2020). eQ Varainhoidolla on erinomainen tuotetarjonta myös nykyiseen matalien markkinakorkojen toimintaympäristöön. Matalat markkinakorot ovat vaikuttaneet siihen, että vaihtoehtoisten sijoitustuotteiden kuten kiinteistö- ja Private Equity -rahastojen kysyntä on kasvanut merkittävästi viimeisten vuosien aikana. Corporate Finance -segmentissä taloudellisia neuvonantopalveluita tarjoava Advisum kuuluu Suomen arvostetuimpiin ja kokeneimpiin neuvonantajiin.

OSAKKEENOMISTAJIEN LUKUMÄÄRÄ

OSAKKEEN KURSSIKEHITYS 2016–2020
三
eQ vuonna 2020 Liiketoiminta-alueet Vastuullisuus Toimintakertomus Tilinpäätös Hallinnointi Osakkeenomistajille
eQ:lla on lisäksi vahvasti sitoutunut henkilöstö. Henkilöstön omistusosuus on eQ Oyj:stä noin 40 % ja henkilöstön työtyytyväisyys on tutkimusten mukaan erinomaisella tasolla. Osaava ja sitoutunut henkilöstö on avain hyvään asiakaspalveluun, sijoitustoimintaan ja neuvontaan.
Yhtiökokous
eQ Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidetään keskiviikkona 24.3.2021. Tarkemmat tiedot ja ilmoittautumisohjeet ovat saatavilla osoitteessa www.eQ.fi.
Osingonmaksu
Hallitus esittää vuoden 2021 yhtiökokoukselle, että osinkoa jaetaan 0,64 euroa osaketta kohden. Lisäksi hallitus esittää yhtiökokoukselle, että pääomanpalautusta sijoitetun vapaan oman pääoman rahastosta jaetaan 0,06 euroa osaketta kohden. Osingon- ja pääomanpalautuksenmaksun täsmäytyspäivä on 26.3.2021 sekä maksupäivä 6.4.2021.
eQ Oyj:tä seuraavat analyytikot
Alla mainitut analyytikot seuraavat eQ Oyj:tä. eQ ei vastaa heidän esittämistään kommenteista tai arvioista.
- Inderes Oy, Sauli Vilén, 044 025 8908, [email protected]
- Inderes Oy, Matias Arola, 040 935 3632, [email protected]
- OP Yrityspankki Oyj, Antti Saari, 010 252 4359, [email protected]
Sijoittajasuhteiden yhteystiedot
Talousjohtaja
Antti Lyytikäinen
040 709 2847
Vuosikello 2021
eQ järjestää tuloskatsausten julkistamisen yhteydessä tiedotustilaisuuden sijoittajille, analyytikoille ja median edustajille. Osa- ja puolivuosikatsaukset ovat nähtävissä eQ:n kotisivuilla osoitteessa www.eQ.fi.

eQ Oyj
Aleksanterinkatu 19, 5. krs
00100 Helsinki
Puh. 09 6817 8777
[email protected]
www.eQ.fi