AI assistant
Episurf — Interim / Quarterly Report 2017
May 20, 2017
3157_10-q_2017-05-20_76c61304-5d7a-47e5-822c-5183ef1ba0cf.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport, 1 januari–31 mars 2017
Första kvartalet
- » Koncernens nettoomsättning uppgick till 462 979 SEK (411 834).
- » Resultat efter finansiella poster uppgick till –19 036 869 SEK (–11 696 747).
- » Episurf Medical offentligjorde och genomförde en företrädesemission som tillförde bolaget ca 109,5 MSEK före transaktionskostnader.
- » Episurf Medical utökade sin Clinical Advisory Board med radiolog Adam Mitchell.
- » Dennis D. Stripe blev arbetande styrelseordförande.
- » Episurf Medical erhöll sina första beviljade patent i Kina.
- » Positiv patentutveckling i USA för Episurf Medicals 3D-baserade skademarkeringsprocess.
- » Episurf Medicals vd Rosemary Cunningham Thomas avgick – rekryteringsprocessen inleddes.
Första kvartalet jämfört med 2016, koncernen
- » Koncernens nettoomsättning uppgick till 462 979 SEK (411 834), en ökning med 12% jämfört med föregående år.
- » Övriga rörelseintäkter uppgick till 71 902 SEK (–).
- » Resultatet efter finansiella poster uppgick till –19 036 869 SEK (–11 696 747).
- » Resultat per aktie (vägt genomsnitt) uppgick till –0,66 SEK (–0,73)
Väsentliga händelser under första kvartalet
- » Episurf Medical offentligjorde och genomförde en företrädesemission som tillförde bolaget ca 109,5 MSEK före transaktionskostnader.
- » Episurf Medical utökade sin Clinical Advisory Board med radiolog Adam Mitchell.
- » Dennis D. Stripe blev arbetande styrelseordförande.
- » Episurf Medical erhöll sina första beviljade patent i Kina.
- » Positiv patentutveckling i USA för Episurf Medicals 3D-baserade skademarkeringsprocess.
- » Episurf Medicals vd Rosemary Cunningham Thomas avgick rekryteringsprocessen inleddes.
Väsentliga händelser efter periodens slut
- » Episurf Medical meddelade att bolagets 50:e operation i Tyskland med knäimplantatet Episealer® sker inom de närmsta dagarna.
- » Episurf Medical erhöll ytterligare beviljat patent i Australien.
- » Episurf Medical förstärkte bolagets ledningsgrupp.
- » Episurf Medical erhöll ytterligare beviljat patent i USA.
- » Episurf Medical nådde en milstolpe om 200 implantat.
Våra prioriteringar för 2017 kommer att fokusera kring följande fyra hörnstenar
- » Fortsatt kommersialisering i våra Europeiska nyckelmarknader tillsammans med framtagande av kliniska bevis
- » Nästa steg på vår USA strategi med avsikten att lämna in en FDA ansökan
- » Fortsatt produktutveckling med fokus på vårt 3D-baserade skademarkeringsverktyg (Epioscopy®)
- » Fortsatt utveckling inom områdena vårdersättning, hälsoekonomiska studier och immaterialrättigheter
Tillförordnad vd och finanschef
VD har ordet På rätt väg på bred front
Under det första kvartalet fortsatte vi att informera om, samt utbilda, ortopeder i Europa om fördelarna med Episealerteknologin, vilket ledde till allt fler kunder och patienter. Vi genomförde också vårt första formella deltagande vid en branschmässa i USA för första gången och bolaget nådde ett antal viktiga milstolpar.
I skrivande stund har 193 patienter behandlats med vår Episealer® knäimplantat och som vi nyligen annonserat så genomförs den 200e operationen under de kommande dagarna. Vi har nu mer än 40 patienter som har passerat 2 år eller mer sedan operation, och vi har nu 12 patienter som passerat 3 år eller mer. Dessa tal fortsätter att växa med stöd av mycket goda kliniska resultat.
stor uppmärksamhet i landet och det finns ett stort antal ortopeder som är redo att börja använda Episealerteknologin. Givet att det nu finns en ökande kunskap om vår teknologi bland ortopeder i Tyskland så kan vi också öka våra informationsaktiviteter mot patienter i större skala.
Under det första kvartalet annonserade vi också förändringar i ledningsgruppen. Episurfteamet har snabbt utvecklats till en sammansvetsad grupp bestående av individer med olika kompetenser och bakgrunder. Jag upplever är att organisationen för tillfället är väl anpassad och arbetar effektivt, och vi bedömer inte att vi kommer göra några väsentliga förändringar i organisationen under 2017. Jag ser fram emot att arbeta tillsammans med ledningsgruppen
"I skrivande stund har 195 patienter behandlats med vår Episealer® knäimplantat och som vi nyligen annonserat så genomförs den 200e operationen under de kommande dagarna."
I samband med att vi publicerade vår årsredovisning för 2016 den 20 april 2017 summerade vi Episurf Medicals första deltagande vid en branschkonferens i USA då vi deltog vid AAOS 2017 (American Academy of Orthopaedic Surgeons årsmöte 2017). Vi bibehåller vårt fokus mot USA och den amerikanska marknaden representerar en betydande möjlighet för Episurf Medical. Jag hänvisar till årsredovisningen för en längre sammanfattning av AAOS-mötet, men våra huvudsakliga slutsatser handlade om en bekräftelse om en växande efterfrågan i branschen efter patientspecifika behandlingsalternativ samt en bekräftelse om att vår strategi, vilken bygger på konsekvent inhämtande och presentation av klinisk data, är den rätta. Vi fortsätter att utveckla vår strategi för en amerikanska marknaden och vi fortsätter att hålla en öppen dialog med våra aktieägare angående denna strategi.
Vid utgången av det första kvartalet annonserade vi att vi hade genomfört vår 50e operation i Tyskland. Jag kan med stolthet konstatera att vår försäljningsorganisation nu täcker samtliga 16 lokala regioner i Tyskland, vilket innebär att vi täcker ett område med över 80 miljoner människor. Vår försäljningsorganisation arbetar sig systematiskt igenom varje region vilket har lett till att vår teknologi fått
och samtliga anställda för att tillsammans utveckla Episurf Medical.
Resultatet för det första kvartalet 2017 påverkades negativt av kostnader relaterade till avslutandet av tidigare verkställande direktörens anställning om cirka 3 miljoner kronor. Vidare så har vi utvecklat vår redovisningsmetod avseende immateriella tillgångar vilket lett till en negativ effekt om cirka 0,6 miljoner kronor under det första kvartalet.
Avslutningsvis vill vi saga att vi är genuint tacksamma och ödmjuka för det förtroende vi fick från både existerande såväl som nya aktieägare under i vår senaste kapitalanskaffning om 109,5 miljoner kronor. Kapitalanskaffningen avslutades under det första kvartalet och den bidrar med det bränsle vi behöver för att ta Episurf Medical till nästa nivå, och därigenom hjälpa fler patienter tillbaka till livet.
Stockholm, maj 2017
Pål Ryfors Tillförordnad vd och finanschef
Verksamhetsutveckling och framåtblickande uttalanden
Vid rapportdagen den 15 maj 2017 har Episurf Medicals implantat använts vid 193 operationer. Det andra kvartalet 2017 startade med 14 operationer under de första veckorna. Episurf Medicals patienter upplever avsevärda förbättringar i smärta och rörlighet. Vidare upplever de också en kortare rehabiliteringsperiod. Av den totala implantatportföljen om 193 implantat så har 4 patienter nu haft dess implantat i över 4 år och 41 patienter har haft sitt implantat i mer än 2 år sedan operationsdatum.
Under det första kvartalet genomfördes 20 operationer med Episealer®implantatet och vi fortsatte att göra framsteg i alla våra nyckelmarknader och vi genomförde vår första operation i Israel. Israel utgör inte en nyckelmarknad för oss idag, däremot så kontaktades vi av en ortoped med en patient som väldigt gärna ville pröva Episealer®teknologin, och vi hjälpte till att få detta att ske. Denna patient hade genomgått flera biologiska behandlingar utan bestående resultat, och som i många andra fall, var utsikterna rent av dåliga. 26 order godkändes för operation under det första kvartalet.
Vi fortsätter att möta en stor efterfrågan för implantatet Episealer® Femoral Twin då 70% av operationerna i det första kvartalet utgjordes av denna produkt. Detta visar tydligt att det finns ett behov att behandla mer avlånga skador och Episurfs teknologi och Episealer® Femoral Twin möter detta behov på ett mycket bra sätt.
Implantat under kvartalet
Antal
20
20
Finansiell information
Koncernen
Nettoomsättning och resultat
Koncernens nettoomsättning uppgick till 462 979 SEK (411 834) under första kvartalet, ökningen är en följd av ökade försäljningsinsatser i prioriterade marknader. De ökade personalkostnaderna jämfört med föregående år är en direkt följd av den ökade kommersiella satsningen. 11 personer har anställts sedan i mars förra året, sju till Försäljning och Marknad, tre i England, två i Tyskland samt två i Sverige. Fyra personer anställdes till drift, administration och ledning och fem personer har lämnat bolaget.
Resultatet under första kvartalet påverkades även av en engångskostnad relaterad till avslutandet av föregående VD, om ca 3 miljoner kronor. Vidare har vi ändrat redovisningsmetod avseende immateriella tillgångar vilket lett till en negativ effekt om ca 0,6 miljoner kronor under det första kvartalet.
Finansiell ställning
Koncernens kassa och likvida medel uppgick vid periodens slut till 127 321 236 SEK (88 790 487). Soliditeten uppgick till 87,4 % (94,1). Koncernens investeringar i immateriella tillgångar uppgick under kvartalet till 1 718 275 SEK (1 318 950), varav 1 001 754 SEK (553 299) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter. Resterande investeringar hänförde sig till patent. Investeringar i materiella tillgångar uppgick under kvartalet till 32 690 SEK (16 924). Under första kvartalet genomfördes en företrädesemission och bolaget tillfördes 109,5 MSEK före emissionskostnader som uppgick till 11,0 MSEK.
Personal
Antal anställda i koncernen vid periodens slut var 29 (23). Ökningen är främst en följd av rekryteringar inom marknadsföring och försäljning.
Moderbolaget
Nettoomsättning och resultat
Övriga rörelseintäkter uppgick till 71 902 SEK (553 299) och aktiverat arbete uppgick till 472 841 (553 299) under kvartalet. Resultatet efter finansiella poster uppgick till –10 874 246 SEK (–5 814 849) för kvartalet.
Finansiell ställning
Moderbolagets kassa och likvida medel vid periodens slut uppgick till 124 821 191 SEK (85 733 831). Soliditeten uppgick till 93,8% (97,3). Investeringar i immateriella tillgångar, aktiverade utvecklingsutgifter, uppgick för kvartalet till 1 001 754 SEK (553 299). Investeringar i materiella tillgångar uppgick till – SEK (–) under kvartalet.
Personal
Antal anställda i Moderbolaget vid periodens slut var 14 (14).
Närståendetransaktioner
Till aktieägare och styrelseledamoten Leif Ryd har under perioden konsultarvode utgått med 165 000 SEK (135 000).
Företrädesemission
Episurf Medical har under första kvartalet genomfört en nyemission med företrädesrätt för bolagets aktieägare. De nya aktierna av serie A och serie B emitterades till en kurs om 7,50 kronor per aktie. Teckningsperioden löpte från och med den 27 februari till och med den 13 mars 2017. Det slutliga utfallet visar att emissionen blev tecknad av aktieägare genom primär och subsidiär företrädesrätt till 91,54 procent. Sammanräkningen visar att 13 477 883 aktier (varav 2 983 597 A-aktier och 10 494 286 B-aktier), motsvarande 84,5 procent av de erbjudna aktierna, tecknades med stöd av teckningsrätter. 1 121 808 aktier, motsvarande 7,0 procent av de erbjudna aktierna, tecknades utan stöd av teckningsrätter. Företrädesemissionen var därigenom tecknad till 91,5 procent och Episurf Medical tillfördes cirka 109,5 MSEK före emissionskostnader (10 960 233). Genom nyemissionen ökade Episurf Medicals aktiekapital med 4 383 614,75 kronor. Antalet A-aktier ökade med 2 985 597 och antalet B-aktier ökade med 11 614 094. Det totala antalet aktier ökade således med 14 599 691 och det totala antalet röster ökade med 20 570 885 röster.
Aktieinformation
Episurf Medicals aktier är utgivna i två serier, serie A och serie B. Varje aktie av serie A medför tre röster på bolagsstämma och varje aktie av serie B medför en röst på bolagsstämma. Aktier av serie B handlas från och med 11 juni 2014 på Nasdaq Stockholm med symbolen EPIS B.
31 mars 2017
| 6 386 468 |
|---|
| 24 163 027 |
| 30 549 495 |
| 43 322 431 |
De tio röstmässigt största ägarna i Episurf Medical per den 31 mars 2017
| Antal A-aktier | Antal B-akter | Kapital, % | Röster, % | |
|---|---|---|---|---|
| Serendipity Ixora AB | 5 645 126 | 0 | 18,5 | 39,1 |
| JP Morgan Luxembourg | 112 066 | 2 163 630 | 7,5 | 5,8 |
| SEB London- Luxemburg, (SICAV Fond) | 0 | 1 324 693 | 4,3 | 3,1 |
| AMF Aktiefond småbolag | 0 | 1 240 448 | 4,1 | 2,9 |
| Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension | 0 | 1 215 821 | 4,0 | 2,8 |
| LMK Forward AB | 0 | 1 200 000 | 3,9 | 2,8 |
| Gile Medicinkonsult AB | 279 945 | 142 954 | 1,4 | 2,3 |
| Swedbank Försäkring | 0 | 766 602 | 2,5 | 1,8 |
| Person, Rutger | 0 | 634 074 | 2,1 | 1,5 |
| Lönn, Mikael | 106 179 | 280 000 | 1,3 | 1,4 |
| Totalt, de 10 största ägarna | 6 143 316 | 8 968 222 | 49,6 | 63,5 |
| Totalt, övriga aktieägare | 243 152 | 15 194 805 | 50,4 | 36,5 |
| Totalt | 6 386 468 | 24 163 027 | 100,0 | 100,0 |
Övrig information
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Episurf Medicals väsentliga affärsrisker består, för Koncernen såväl som för Moderbolaget, av att erhålla myndighetsgodkännande och marknadsacceptans, av utfallet av kliniska studier, möjligheten att skydda immateriella rättigheter och beroende av nyckelpersoner och partners. Bolaget ser inte några nya väsentliga risker för de kommande tre månaderna. För en utförligare beskrivning av väsentliga
risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till Episurf Medicals årsredovisning.
Årsstämma 2017
Årsstämma i Episurf Medical AB (publ) hålls måndagen den 22 maj 2017 kl 18.00 på Odenplan 7A, Odengatan 65 i Stockholm. Kallelse till årsstämman finns tillgänglig på Episurf Medicals hemsida, www.episurf.com.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm, den 14 maj 2017
Dennis D. Stripe Wil Boren Styrelseordförande Styrelseledamot
Saeid Esmaeilzadeh Wilder Fulford Styrelseledamot Styrelseledamot
Styrelseledamot Styrelseledamot
Leif Ryd Christian Krüeger
Pål Ryfors Tillförordnad vd och finanschef
Uppgifterna i denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisorer.
Koncernens resultaträkning
| SEK | jan–mar 2017 | jan–mar 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | 462 979 | 411 834 | 2 405 614 |
| Aktiverat arbete | 472 841 | 565 286 | 1 605 049 |
| Övriga rörelseintäkter | 71 902 | – | 254 927 |
| Summa intäkter | 1 007 722 | 977 120 | 4 265 590 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Övriga externa kostnader | –8 316 268 | –5 096 404 | –32 759 994 |
| Personalkostnader | –10 722 957 | –6 765 093 | –29 157 850 |
| Avskrivningar materiella och immateriella anläggningstillgångar | –1 009 327 | –831 162 | –4 056 494 |
| Rörelsens kostnader | –20 048 552 | –12 692 659 | –65 974 338 |
| Rörelseresultat | –19 040 830 | –11 715 539 | –61 708 748 |
| Resultat från finansiella poster | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 961 | 18 870 | 44 224 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | –78 | –2 940 | |
| Resultat från finansiella poster | 3 961 | 18 792 | 41 284 |
| Resultat före skatt | –19 036 869 | –11 696 747 | –61 667 464 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – |
| Periodens resultat | –19 036 869 | –11 696 747 | –61 667 464 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||
| Moderföretagets aktieägare | –19 036 869 | –11 696 747 | –61 667 464 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, | |||
| överensstämmer med reglerna i IAS33 | –0,66 | –0,73 | –3,87 |
| Genomsnittligt antal aktier | 28 704 479 | 15 949 804 | 15 949 804 |
Koncernens rapport över totalresultatet
| SEK | jan–mar 2017 | jan–mar 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | –19 036 869 | –11 696 747 | –61 667 464 |
| Övrigt totalresultat för året: | |||
| Övrigt totalresultat som kan omföras till periodens resultat, netto efter skatt | 79 575 | 51 548 | 412 960 |
| Summa totalresultat för perioden | –18 957 294 | –11 645 199 | –61 254 504 |
Koncernens balansräkning
| SEK | 31 mar 2017 | 31 mar 2016 | 31 dec 2016 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utvecklingsutgifter | 5 018 068 | 4 928 383 | 4 302 265 |
| Patent | 8 967 391 | 6 646 141 | 8 271 484 |
| Summa Immateriella anläggningstillgångar | 13 985 459 | 11 574 524 | 12 573 749 |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 369 313 | 404 846 | 382 054 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 369 313 | 404 846 | 382 054 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 354 772 | 11 979 370 | 12 955 803 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 1 228 687 | 1 213 707 | 1 106 057 |
| Kundfordringar | 367 579 | 509 700 | 581 336 |
| Övriga fordringar | 1 479 040 | 1 038 073 | 1 570 475 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 916 988 | 885 250 | 1 791 272 |
| Likvida medel, tillgodohavande hos bank | 127 321 236 | 88 790 487 | 42 300 018 |
| Summa omsättningstillgångar | 132 313 530 | 92 437 217 | 47 349 158 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 146 668 302 | 104 416 587 | 60 304 961 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 128 253 328 | 98 289 340 | 48 698 610 |
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 934 | – | 10 320 |
| Summa långfristiga skulder | 934 | – | 10 320 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 8 960 004 | 2 720 941 | 6 234 498 |
| Övriga skulder | 2 304 087 | 1 028 923 | 1 584 129 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 7 149 949 | 2 377 383 | 3 777 404 |
| Summa kortfristiga skulder | 18 414 040 | 6 127 247 | 11 596 031 |
| Summa skulder | 18 414 974 | 6 127 247 | 11 606 351 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 146 668 302 | 104 416 587 | 60 304 961 |
| Soliditet | 87,4% | 94,1% | 80,8% |
| Eget kapital per aktie | 4,20 | 6,16 | 4,88 |
Koncernens förändringar i eget kapital
| Hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| SEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Balanserat resultat inklusive årets resultat |
Summa eget kapital |
| Ingående eget kapital per 1 januari 2016 | 4 788 991 | 237 044 614 | 173 229 | –132 072 295 | 109 934 539 |
| Totalresultat | |||||
| Årets resultat | 412 960 | –61 667 464 | –61 254 504 | ||
| Summa totalresultat | 412 960 | –61 667 464 | –61 254 504 | ||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
| Utgivna optioner till personal | –18 575 | –18 575 | |||
| Summa transaktioner med aktieägare | –18 575 | –18 575 | |||
| Utgående balans per 31 december 2016 | 4 788 991 | 237 044 614 | 586 189 | –193 721 184 | 48 698 610 |
| Ingående eget kapital per 1 januari 2017 | 4 788 991 | 237 044 614 | 586 189 | –193 721 184 | 48 698 610 |
| Totalresultat | |||||
| Periodens resultat | 79 575 | –19 036 869 | –18 957 294 | ||
| Summa totalresultat | 79 575 | –19 036 869 | –18 957 294 | ||
| Transaktioner med aktieägare | |||||
| Nyemission, netto efter kostnader* | 4 383 615 | 94 159 841 | 98 543 456 | ||
| Utgivna optioner till personal | – | – | – | –12 869 | –12 869 |
| Summa transaktioner med aktieägare | 4 383 615 | 94 159 841 | – | –12 869 | 98 530 587 |
| Eget kapital per 31 mars 2017 | 9 172 606 | 331 204 455 | 665 764 | –212 789 497 | 128 253 328 |
* Emissionskostnader uppgår till 10 960 233 SEK enligt IAS 32.39
Koncernens rapport över kassaflöden
| SEK | jan–mar 2017 | jan–mar 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | –19 040 830 | –11 715 539 | –61 708 748 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
| Återläggning av avskrivningar | 1 009 327 | 831 162 | 4 056 494 |
| Personaloptionskostnader | 12 292 | – | 18 575 |
| Erhållen ränta | 3 961 | 18 870 | 43 438 |
| Erlagd ränta | – | –78 | –2 940 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
–18 015 250 | –10 865 585 | –57 593 181 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | |||
| Förändring varulaget | –122 630 | –59 129 | 48 520 |
| Förändring kundfordringar | 213 757 | –309 836 | –381 472 |
| Förändring övriga kortfristiga fordringar | –34 281 | –512 984 | –1 946 942 |
| Förändring övriga kortfristiga skulder | 6 844 750 | –2 086 881 | 3 777 031 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | 6 901 596 | –2 968 830 | 1 497 137 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –11 113 654 | –13 834 415 | –56 096 044 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i immateriella tillgångar | –2 375 894 | –1 318 950 | –5 405 142 |
| Investeringar i materiella tillgångar | –32 690 | –16 924 | –159 572 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –2 408 584 | –1 335 874 | –5 564 714 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Nyemission | 98 543 456 | – | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 98 543 456 | – | – |
| Periodens kassaflöde | 85 021 218 | –15 170 289 | –61 660 758 |
| Likvida medel vid periodens början | 42 300 018 | 103 960 776 | 103 960 776 |
| Likvida medel vid periodens slut | 127 321 236 | 88 790 487 | 42 300 018 |
Moderföretagets resultaträkning
| SEK | jan–mar 2017 | jan–mar 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||
| Nettoomsättning | – | – | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 472 841 | 553 299 | 1 605 049 |
| Övriga rörelseintäkter | –14 | – | –30 |
| Summa rörelsens intäkter | 472 827 | 553 299 | 1 605 019 |
| Rörelsens kostnader | |||
| Övriga externa kostnader | –7 671 686 | –2 448 833 | –21 327 889 |
| Personalkostnader | –3 363 713 | –3 815 411 | –13 596 551 |
| Avskrivningar materiella | |||
| och immateriella anläggningstillgångar | –315 410 | –315 624 | –1 697 907 |
| Summa rörelsens kostnader | –11 350 809 | –6 579 868 | –36 622 347 |
| Rörelseresultat | –10 877 982 | –6 026 569 | –35 017 328 |
| Resultat från finansiella poster | |||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 736 | 211 798 | 891 836 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | – | –78 | –2 030 |
| Resultat från finansiella poster | 3 736 | 211 720 | 889 806 |
| Resultat före bokslutsdispositioner | |||
| och skatt | –10 874 246 | –5 814 849 | –34 127 522 |
| Bokslutsdispositioner | |||
| Lämnade koncernbidrag | – | – | |
| Resultat före skatt | –10 874 246 | –5 814 849 | –34 127 522 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – |
| Periodens resultat | –10 874 246 | –5 814 849 | –34 127 522 |
Moderföretagets rapport över övrigt totalresultat
| SEK | jan–mar 2017 | jan–mar 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | –10 874 246 | –5 814 849 | –34 127 522 |
| Övrigt totalresultat: | |||
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | – | – | – |
| Summa totalresultat | –10 874 246 | –5 814 849 | –34 127 522 |
Moderföretagets balansräkning
| SEK | 31 mar 2017 | 31 mar 2016 | 31 dec 2016 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utvecklingsutgifter | 5 408 681 | 4 928 383 | 4 692 878 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 5 408 681 | 4 928 383 | 4 692 878 |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 189 487 | 251 475 | 218 946 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 189 487 | 251 475 | 218 946 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i koncernföretag | 55 283 375 | 19 753 375 | 46 183 375 |
| Långfristig fordringar hos koncernföretag | 9 544 462 | 17 495 931 | 15 142 260 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 64 827 837 | 37 249 306 | 61 325 635 |
| Summa anläggningstillgångar | 70 426 005 | 42 429 164 | 66 237 459 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
| Övriga fordringar | 847 686 | 307 050 | 603 742 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 943 208 | 537 161 | 797 070 |
| Summa kortfristiga fordringar | 1 790 894 | 844 211 | 1 400 812 |
| Kassa och bank | 124 821 191 | 85 733 831 | 40 109 215 |
| Summa omsättningstillgångar | 126 612 085 | 86 578 042 | 41 510 027 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 197 038 090 | 129 007 206 | 107 747 486 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 184 864 797 | 125 508 260 | 97 195 587 |
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | 434 | – | 4 795 |
| Summa långfristiga skulder | 434 | – | 4 795 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 7 816 693 | 1 096 114 | 4 154 482 |
| Aktuella skatteskulder | – | – | 2 914 675 |
| Övriga skulder | 1 400 488 | 554 906 | 530 461 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 955 679 | 1 847 926 | 2 947 486 |
| Summa kortfristiga skulder | 12 172 860 | 3 498 946 | 10 547 104 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 197 038 091 | 129 007 206 | 107 747 486 |
Moderföretagets förändringar i eget kapital
| SEK | Aktie kapital |
Utveck lingsfond |
Överkurs fond |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital per 1 januari 2016 |
4 788 991 | – | 235 844 614 | –80 546 687 | –28 763 809 | 131 323 109 |
| Totalresultat | – | |||||
| Årets resultat | –34 127 522 | –34 127 522 | ||||
| Resultatdisposition enligt beslut vid bolagsstämma |
||||||
| Resultat balanserat i ny räkning | –28 763 809 | 28 763 809 | – | |||
| Utvecklingsfond | 1 057 775 | –1 057 775 | – | |||
| Övrigt totalresultat | – | – | – | – | ||
| Summa totalresultat | 1 057 775 | –110 368 271 | –34 127 522 | 97 195 587 | ||
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Summa transaktioner med aktieägare |
– | – | – | – | – | – |
| Eget kapital per 31 december 2016 | 4 788 991 | 1 057 775 | 235 844 614 | –110 368 271 | –34 127 522 | 97 195 587 |
| Ingående eget kapital per 1 januari 2017 |
4 788 991 | 1 057 775 | 235 844 614 | –110 368 271 | –34 127 522 | 97 195 587 |
| Totalresultat | ||||||
| Periodens resultat | –10 874 246 | –10 874 246 | ||||
| Resultatdisposition enligt beslut vid bolagsstämma |
||||||
| Resultat balanserat i ny räkning | –34 127 522 | 34 127 522 | – | |||
| Utvecklingsfond | 972 144 | –972 144 | 0 | |||
| Övrigt totalresultat | – | – | – | – | ||
| Summa totalresultat | 2 029 919 | –145 467 937 | –10 874 246 | 86 321 341 | ||
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Nyemission, netto efter kostnader* | 4 383 615 | 94 159 841 | 98 543 456 | |||
| Summa transaktioner med aktieägare |
4 383 615 | 94 159 841 | 98 543 456 | |||
| Eget kapital per 31 mars 2017 | 9 172 606 | 2 029 919 | 330 004 455 | –145 467 937 | –10 874 246 | 184 864 797 |
* Emissionskostnader uppgår till 10 960 233 SEK enligt IAS 32.39
Moderföretagets kassaflödesanalys
| SEK | jan–mar 2017 | jan–mar 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | –10 877 982 | –6 026 569 | –35 017 328 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||
| Avskrivningar, ej kassapåverkande | 315 410 | 315 624 | 1 697 907 |
| Erhållen ränta | 3 736 | 211 798 | 891 837 |
| Erlagd ränta | – | –78 | –2 030 |
| Förändring långfristiga skulder | –4 361 | – | 4 795 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
–10 563 197 | –5 499 225 | –32 424 819 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | |||
| Förändring övriga kortfristiga fordringar | –390 083 | –210 358 | –766 960 |
| Förändring kortfristiga skulder | 1 625 756 | –616 855 | 6 461 563 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | 1 235 673 | –827 213 | 5 694 603 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –9 327 524 | –6 326 438 | –26 730 216 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i immateriella tillgångar | –1 001 754 | –553 299 | –1 605 049 |
| Investeringar i materiella tillgångar | – | – | –62 499 |
| Förändring finansiella tillgångar | –3 502 202 | –9 350 162 | –33 456 751 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –4 503 956 | –9 903 461 | –35 124 299 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | |||
| Nyemission | 98 543 456 | – | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 98 543 456 | – | – |
| Periodens kassaflöde | 84 711 976 | –16 229 899 | –61 854 515 |
| Likvida medel vid periodens början | 40 109 215 | 101 963 730 | 101 963 730 |
| Likvida medel vid periodens slut | 124 821 191 | 85 733 831 | 40 109 215 |
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för Koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för Moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen.
Koncernens redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade från tidigare år.
Balanserade utgifter för utveckling av produkter
Utvecklingsutgifter som är direkt hänförliga till utveckling och testning av identifierbara och unika produkter som kontrolleras av Koncernen, redovisas som immateriella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
- 1) Det är tekniskt möjligt att färdigställa produkten så att den kan användas,
- 2) Företagets avsikt är att färdigställa produkten och att använda och sälja den,
- 3) Det finns förutsättningar att använda eller sälja produkten,
- 4) Det kan visas hur produkten genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
- 5) Adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja utvecklingen och för att använda eller sälja produkten finns tillgängliga, och
- 6) De utgifter som är hänförliga till produkten under dess utveckling kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Direkt hänförbara utgifter som balanseras som en del av aktiverade utvecklingskostnader innefattar utgifter för anställda och en skälig andel av indirekta kostnader.
Övriga utvecklingsutgifter som inte uppfyller dessa kriterier, kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidigare kostnadsförts redovisas inte som tillgång i efterföljande period. Koncernen har bedömt samtliga ovan kriterier vara uppfyllda under perioden varför nedlagda kostnader för utveckling har aktiveras.
Not 2 Transaktioner med närstående
Till aktieägare och styrelseledamoten Leif Ryd har konsultarvode utgått med 165 000 SEK (135 000).
Till Serendipity Communications AB har konsultarvode utgått med 92 700 SEK (–) och Serendipity Legal AB 11 250 SEK (–)
Ordlista
Artros: Artros är ett samlingsbegrepp för ledsjukdom som karaktäriseras av sviktande ledfunktion med varierande destruktion av ledbrosk och ombyggnad av lednära ben.
Artroskopi: Undersökning, ibland tillsammans med behandling, av insidan av en led med hjälp av ett artroskop (en typ av titthålskirurgi).
Brosk: Stötdämpande och friktionsminskande vävnad. I lederna finns ledbrosk som är ett tunt lager vävnad som täcker änden av ben och möjliggör rörelse med låg friktion.
Broskskada av grad III (ICRS-skala): Broskskada ner till det underliggande benet.
Broskskada av grad IV (ICRS-skala): Skada i brosk och underliggande ben.
CE-märkning: CE-märkning betyder att tillverkaren eller importören intygar att produkten uppfyller EU:s grundläggande hälso-, miljö- och säkerhetskrav. Därefter genomgår produkten ifråga en granskning av anmält organ (Notified Body) som beslutar om produkten uppfyllt de produktkrav som ställs på produkten ifråga inom EU. CE-märkningen innebär att tillverkaren eller importören har de formella godkännanden som krävs för att få sälja och marknadsföra produkten på den europeiska marknaden.
CT: Datortomografi, skiktröntgen. Används inom medicinsk diagnostik för att avbilda patienten i tre dimensioner.
Debridement: Avlägsnande av skadad vävnad.
Degenerativt ursprung: Förhållanden under vilka celler, vävnader eller organ försämras och förlorar funktion. I degenerativ ledsjukdom (artros) sker försämringen på grund av förslitning eller nedbrytning av brosk.
FDA: US Food and Drug Administration.
Fokal broskskada: En broskskada i ett begränsat, väldefinierat område.
Godkända ordrar: Ordrar som har godkänts för operation av ansvarig ortoped, är i produktion och kommer att faktureras.
Hyalint brosk: Naturligt brosk som bekläder bland annat friska ledytor.
Hydroxyapatit: Även hydroxylapatit, en mineralförening som är huvudkomponenten i mänsklig benvävnad samt huvudmineralen i tandemalj och tandben.
Invasiva behandlingsalternativ: Behandlingar som innebär kirurgiska ingrepp.
Kobolt: Grundämne som ofta ingår i metallegeringar som används i knäproteser.
Koboltkrom: Metallegering som ofta används i knäproteser.
KOL: Key Opinion Leader, framstående och opinionsbildande kirurg.
KOOS: Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score, ett frågeformulär som används för att bedöma patientens uppfattning om sitt knä och relaterade problem.
Mikrofrakturering: Kirurgisk behandlingsmetod som kan användas vid behandling av avgränsade broskskador (inte utbredd artros), i ett försök att stimulera tillväxt av nytt brosk.
Mosaikplastik: En kirurgisk teknik för behandling av brosk- och bendefekter där cylindriska brosk- och benpluggar
skördas från mindre viktbärande ytor i knäleden och implanteras i det skadade området.
MR/MRI: Magnetisk resonanstomografi, eller i dagligt tal magnetkameraundersökning. En medicinsk avbildningsteknik där bilder erhålls med hjälp av ett starkt magnetfält, vilket ger användaren möjlighet att få tredimensionell bilddata av patienten.
Ortopedi: Den medicinska specialitet som fokuserar på skador och sjukdomar i kroppens muskeloskeletala system. Detta komplexa system innefattar ben, leder, ligament, senor, muskler och nerver.
Osteokondral autograft-procedur: Se Mosaikplastik.
Osteokondrala skador: Skador i brosk och underliggande ben.
Protes: En konstgjord kroppsdel, till exempel en konstgjord arm eller ett ben. Benämningen protes används också om vissa av de implantat som används i kroppen, till exempel höft- och knäproteser.
Traumatiska skador: Skador som kan hänföras till yttre våld till exempel fallskador.
VAS: Visual Analogue Scale, en psykometrisk svarsskala som används som smärtskala i frågeformulär.
Episurf Medical
– en unik lösning för varje patient
EPISURF MEDICAL GRUNDADES 2009 och erbjuder människor med smärtsamma ledskador ett aktivare och friskare liv genom skräddarsydda behandlingsalternativ. Vi sätter patienten i centrum för design av implantat och kirurgiska instrument. Genom att kombinera avancerad 3D-bildteknik med de senaste tillverkningsteknikerna anpassar vi inte bara varje implantat utan även de kirurgiska instrumenten till patientens unika skada och anatomi. Detta för att säkerställa en snabbare, säkrare och effektivare patientspecifik behandling för ett aktivare och friskare liv.
En egenutvecklad IT-plattform för patientspecifik design och förplanerad kirurgi
Episurf Medicals skalbara μiFidelity®-system är framtaget för skadebedömning, förplanering av kirurgiska ingrepp och kostnadseffektiv individanpassning av implantat och tillhörande instrument. I ett första steg är bolagets huvudfokus på tidiga artrosförändringar i knäleden.
Tre olika knäimplantat med fokus på förstadiet till artros
Episurf Medical har idag tre typer av patientspecifika implantat på marknaden.
- » Episealer® Condyle Solo för behandling av brosk- och benskador på femorala kondylerna i knäleden.
- » Episealer® Trochlea Solo för behandling av broskskador i området under knäskålen (trochleaområdet).
- » Episealer® Femoral Twin för behandling av avlånga brosk- och benskador både på femorala kondylerna och i trochleaområdet i knäleden.
Trochlea Solo
Episealer® Condyle Solo
Episealer® Femoral Twin
Patientspecifika kirurgiska instrument
Varje produkt levereras med vår patientspecifika kirurgiska borrmall Epiguide®. Vi erbjuder dessutom en kirurgisk borrguide Epiguide® MOS som är avsedd att användas vid mosaikplastikkirurgi för behandling av broskskador med djupa underliggande benskador i knäleden.
Patent och patentansökningar
Framtagandet av nya patent och en kontinuerlig översyn av existerande patentportfölj är av högsta vikt för Episurf Medical i syfte att skydda bolagets teknologier och nya innovationer kring befintliga och framtida produkter. Episurf Medical har i dagsläget cirka 100 patent och patentansökningar över hela världen, fördelade på mer än 20 patentfamiljer.
- » Episurf Medical har huvudkontor i Stockholm och en egen försäljningsorganisation i Europa.
- » Aktien (EPIS B) är sedan juni 2014 noterad på Nasdaq Stockholm.
Kalendarium
| Årsstämma | 22 maj 2017 |
|---|---|
| Delårsrapport april–juni 2017 | 18 augusti 2017 |
| Delårsrapport juli–september 2017 | 10 november 2017 |
| Bokslutskommuniké för 2017 | 23 februari 2018 |
Denna information är sådan information som Episurf Medical AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 15 maj 2017, kl. 08.30.
Analytiker som följer Episurf Medicals utveckling:
Erik Penser Bank Analytiker: Johan Lochen
Jarl Securities Analytiker: Markus Augustsson
IR-kontakt
Pål Ryfors
Tillförordnad vd och finanschef Telefon: 0709 62 36 69 e-post: [email protected]
Episurf Medical AB (publ) org.nr 556767-0541 Karlavägen 60, 114 49 Stockholm, Sverige www.episurf.com