AI assistant
Episurf — Interim / Quarterly Report 2017
Aug 18, 2017
3157_ir_2017-08-18_63ffb57d-ea07-4fff-9de4-ec31202d80e0.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport, 1 april–30 juni 2017
Andra kvartalet
- » Koncernens nettoomsättning uppgick till 622 897 SEK
- » Resultat före skatt uppgick till –12 990 707 SEK
- » Episurf Medical meddelade att bolagets 50:e operation i Tyskland med knäimplantatet Episealer® genomfördes
- » Episurf Medical erhöll ytterligare beviljat patent i Australien, USA och Europa
- » Episurf Medical förstärkte bolagets ledningsgrupp
- » Episurf Medical nådde en milstolpe om 200 implantat
- » Episurf Medical fortsatte kommunikationen med US Food and Drug Administration (FDA) angående väg mot marknadsgodkännande i USA
- » Episurf Medicals styrelse utsåg Pål Ryfors till vd och koncernchef samt utsåg Veronica Wallin till ny finanschef
- » Episurf Medical utsåg Dr Michael Manley till speciell strategisk rådgivare för USA strategin
Andra kvartalet 2017 jämfört med 2016, koncernen
- » Koncernens nettoomsättning uppgick till 622 897 SEK (469 380), en ökning med 33% jämfört med fg år
- » Övriga rörelseintäkter inkluderat aktiverat arbete uppgick till 607 140 SEK (381 298)
- » Resultat före skatt uppgick till –12 990 707 SEK (–16 473 988)
- » Resultat per aktie (vägt genomsnitt) uppgick till –0,45 SEK (–1,03)
Väsentliga händelser under andra kvartalet
- » Episurf Medical meddelade att bolagets 50:e operation i Tyskland med knäimplantatet Episealer® genomfördes
- » Episurf Medical erhöll ytterligare beviljat patent i Australien, USA och Europa
- » Episurf Medical förstärkte bolagets ledningsgrupp
- » Episurf Medical nådde en milstolpe om 200 implantat
- » Episurf Medical fortsatte kommunikationen med US Food and Drug Administration (FDA) angående väg mot marknadsgodkännande i USA
- » Episurf Medicals styrelse utsåg Pål Ryfors till vd och koncernchef samt utsåg Veronica Wallin till ny finanschef
- » Episurf Medical utsåg Dr Michael Manley till speciell strategisk rådgivare för USA strategin
Första halvåret 2017 jämfört med 2016, koncernen
- » Koncernens nettoomsättning ökade med 23% till 1 085 876 SEK (881 214)
- » Övriga rörelseintäkter inkluderat aktiverat arbete uppgick till 1 151 883 SEK (946 584)
- » Resultat före skatt uppgick till –31 947 724 SEK (–28 170 735)
- » Resultatet per aktie (vägt genomsnitt) uppgick till –1,12 SEK (–1,00)
- » Eget kapital per aktie uppgick till 3,99 SEK (5,16)
- » Soliditeten uppgick till 93,0% (94,1)
Väsentliga händelser efter periodens slut
- » Dennis D. Stripe återgick till positionen som styrelsens ordinarie ordförande
- » Artikel från fallstudie med klinisk data för Episealerpatient publicerades
- » Ytterligare preklinisk artikel om Episealerimplantetet publicerades
- » Episurf Medical har utsetts till godkänd leverantör till Spire Healthcare, en av Storbritanniens största oberoende sjukhusgrupper
- » Episurf Medical kommunicerade kortfattad klinisk uppdatering
- » Ledningsgruppsförändringar i Episurf Medical meddelades
- » Episurf Medical nådde en milstolpe om 250 implantat
Våra prioriteringar för 2017 kommer att fokusera kring följande fyra hörnstenar
- » Fortsatt kommersialisering i våra Europeiska nyckelmarknader tillsammans med framtagande av kliniska bevis
- » Nästa steg på vår USA strategi med avsikten att lämna in en FDA ansökan
- » Fortsatt produktutveckling med fokus på vårt 3D-baserade skademarkeringsverktyg (Epioscopy®)
- » Fortsatt utveckling inom områdena vårdersättning, hälsoekonomiska studier och immaterialrättigheter
Pål Ryfors, Vd och koncernchef
VD har ordet Tydlig finansiell resultatförbättring
Under det andra kvartalet 2017 fortsatte vårt viktiga arbete med att föra ut Episealer®teknologin till ortopeder runt om i Europa. Detta arbete gör vi för att ta oss närmare vårt mål om att standardisera patientspecifika behandlingsalternativ för behandling av tidiga brosk- och benskador i knäleden. Vi har under kvartalet fortsatt att fokusera på våra nyckelmarknader i Tyskland, Storbritannien, Norden och Benelux. Därtill har vi fortsatt vårt förberedande arbete för den amerikanska marknaden. Vi rapporterar en kraftig resultatförbättring under kvartalet, främst genom lägre kostnader.
När jag skriver detta har vi precis rapporterat att den 250:e operationen med vårt Episealer® knäimplantat har och kliniska uppföljningsresultat, och patienten har också kunnat återuppta idrottsaktiviteter. Efter många år av svår smärta och oförmåga att arbeta, har patienten nu återgått till ett aktivt liv. Patientens livskvalitet förbättrades avsevärt under uppföljningsperioden och de goda resultateten har inte försämrats under dessa tre år. Förutom de glädjande kliniska resultaten tycker vi också att det är intressant att denna fallstudie berör de större samhällsbesparingar som potentiellt kan uppnås med hjälp av vår teknologi genom att patienter återgår till arbetslivet. Det är denna typ av patienter som ortopeder dagligen möter, och den dag Episealer®teknologin utgör en naturlig del av ortopedens behandlingsalgoritm har vi uppnått vårt mål.
"Jag kan konstatera att resultatet förbättrades avsevärt jämfört med föregående kvartal samt motsvarande kvartal föregående år."
planerats att ske inom de kommande veckorna. Vi har nu drygt 100 patienter som har gått mer än 1 år sedan operation och strax under 50 patienter som gått i 2 år. Vidare har 12 patienter gått över 3 år och 4 patienter har gått över 4 år sedan operation. Dessa tal fortsätter att växa med stöd av mycket goda kliniska resultat.
Jag vill fortsätta med att kort summera en nyligen publicerad fallstudie med klinisk data för en Episealer® patient. Jag väljer att särskilt belysa denna rapport då den på många sätt är representativ för situationer som vi dagligen kommer i kontakt med. Den expertgranskade fallstudien, skriven av den danske ortopeden Jens Ole Laursen, publicerades nyligen i Journal of Exercise, Sports and Orthopedics. Patienten i fokus hade genom en idrottsskada ådragit sig en allvarlig skada på brosket i knäleden. Skadan ledde till att patienten genomgick flera operationer utan bestående resultat och patienten var sjukskriven i två år. Vid 31 års ålder genomgick patienten en operation med Episealer®implantatet. Rehabiliteringen gick mycket bra och inom tre månader kunde patienten återvända till sitt arbete som snickare. Vid 3-årsuppföljningen efter Episealer®operationen visar patienten fortfarande på avsevärda förbättringar avseende smärta
Vi har också nyligen meddelat att vi utsetts till godkänd leverantör åt Spire Healthcare, en av Storbritanniens största oberoende sjukhusgrupper. Detta är av stor betydelse för oss, för utöver de affärsvolymer vi ser framför oss, är det också ett erkännande av kvaliteten på vår teknologi och en signal om att det behövs nya och effektivare behandlingsmetoder för denna tidigare svårbehandlade patientgrupp.
Som vi också nyligen meddelat knyter vi Dr Michael Manley till oss som speciell strategisk rådgivare för USA-strategin. Dr Manley har varit verksam inom den ortopediska industrin i ledande forsknings- och utvecklingscentrerade befattningar under mer än 30 års tid. Sedan 1987 har Dr Manley arbetat med Stryker Orthopaedics som är ett av de ledande bolagen in den ortopediska industrin. Vid Stryker var Dr Manley Chief Scientific Adviser fram till december 2016. Dr Manley kommer att vara viktig för oss i vårt förberedande arbete för en lansering på den amerikanska marknaden.
Jag vill fortsätta med att tala om resultatet för det andra kvartalet, och jag kan konstatera att resultatet förbättrades avsevärt jämfört med föregående kvartal samt motsvarande kvartal föregående år. Resultatet är ca 3,5 miljoner
kronor bättre än under det andra kvartalet 2016 och ca 6,0 miljoner bättre än under det första kvartalet 2017. Under första kvartalet 2017 hade vi engångskostnader om ca 3 miljoner kronor relaterat till tidigare vd, men även rensat för dessa kostnader är resultatförbättringen tydlig. Vår försäljning av implantat ökar, men då denna ökning ännu inte hunnit få fullt genomslag i intäktssiffrorna, är det istället på kostnadssidan de stora förbättringarna skett. Vi arbetar kontinuerligt med kostnadskontroll och vi ser fram emot att kommande försäljningsökningar ska bidra positivt till resultatet, både på kort och lång sikt. Vi bedömer samtidigt att kostnaderna för den amerikanska satsningen kan öka från dagens nivåer, men vår ambition är att vi ska kompensera delar av detta genom effektivare arbete i den europeiska verksamheten.
Avslutningsvis vill jag lyfta fram några organisatoriska förändringar som skett sedan senaste rapporten. I juni utsåg styrelsen undertecknad till verkställande direktör för Episurf Medical, en utnämning som jag är både oerhört glad för detta och stolt över att få förtroendet. Jag är övertygad om potentialen som detta bolag har och jag är fast
beslutsam att bidra till att bolaget når den position som bolaget och teknologin förtjänar. I samband med denna utnämning utsågs också Veronica Wallin till CFO för Episurf Medical. Wallin var tidigare Ekonomichef och tar nu fullt ansvar ekonomifunktionen. Strax efter vd-utnämningen återgick Dennis Stripe till rollen som ordförande, efter att ha innehaft rollen som arbetande styrelseordförande sedan den 5 januari.
Vi har ett team på plats, de kliniska resultaten är mycket goda, det finansiella resultatet går tydligt åt rätt håll, allt fler patienter får upp ögonen för möjligheten till en behandling med Episealer®implantatet och acceptansen för vår teknologi ökar i allt snabbare takt. Hela teamet delar en stor entusiasm för Episurf Medicals framtid.
Stockholm, augusti 2017
Pål Ryfors Vd och koncernchef
Verksamhetsutveckling och framåtblickande uttalanden
Vid rapportdagen den 18 augusti 2017 har Episurf Medicals implantat använts vid 212 operationer. Episurf Medical har haft en ökning av affärsvolymen under de senaste veckorna och ytterligare 38 operationer är planerade för de kommande veckorna. Episurf Medicals patienter upplever avsevärda förbättringar i smärta och rörlighet. Vidare upplever de också en kort rehabiliteringsperiod. Av den totala implantatportföljen om 212 implantat har 4 patienter nu haft sina implantat i över 4 år och 47 patienter har haft sina implantat i mer än 2 år sedan operationsdatum. Under det andra kvartalet genomfördes 24 operationer med Episealer®-implantatet och vi fortsatte att göra framsteg i alla våra nyckelmarknader. 28 ordrar godkändes för operation under det första kvartalet. Vi fortsätter att möta en stor efterfrågan för implantatet Episealer® Femoral Twin då 67% av operationerna i det andra kvartalet utgjordes av denna produkt. Detta visar tydligt att det finns ett behov att behandla mer avlånga skador och Episurfs teknologi och Episealer® Femoral Twin möter detta behov på ett mycket bra sätt.
Kvartal 2 2016 Kvartal 2 2017
Implantat under kvartalet Antal
24
22
15 20 25
0
Finansiell information
Koncernen
Nettoomsättning och resultat före skatt
Koncernens nettoomsättning uppgick till 622 897 SEK (469 380) under andra kvartalet och till 1 085 876 SEK (881 214) under första halvåret. Ökningen är en följd av ökade försäljningsinsatser i prioriterade marknader. Resultat före skatt uppgick till –12 990 707 SEK (–16 473 988) för kvartalet och –32 027 576 SEK (–28 170 735) för första halvåret.
Finansiell ställning
Koncernens kassa och likvida medel uppgick vid periodens slut till 103 137 924 SEK (71 586 135). Soliditeten uppgick till 93,0% (94,1). Koncernens investeringar i immateriella tillgångar uppgick under kvartalet till 1 578 442 SEK (738 983), varav 710 376 SEK (343 756) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och under första halvåret uppgick de immateriella investeringarna till 3 954 336 SEK (2 057 933) varav 1 712 130 SEK (897 056) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter resterande investeringar hänförde sig till patent. Investeringar i materiella tillgångar uppgick under kvartalet till 0 SEK (45 574) och till SEK 32 690 (62 498) för första halvåret.
Personal
Antal anställda i Koncernen vid periodens slut var 28 (29).
Moderbolaget
Nettoomsättning och resultat före skatt
Övriga rörelseintäkter inkluderat aktiverat arbete uppgick till 533 168 SEK (327 485) under kvartalet och 1 005 995 SEK (880 784) under första halvåret. Resultat före skatt uppgick till –6 124 456 SEK (–7 267 449) för kvartalet och –16 998 702 SEK (–13 082 298) för första halvåret.
Finansiell ställning
Moderbolagets kassa och likvida medel vid periodens slut uppgick till 93 175 156 SEK (67 977 072). Soliditeten uppgick till 98% (97,6). Investeringar i immateriella tillgångar, aktiverade utvecklingsutgifter, uppgick för kvartalet till 710 376 SEK (343 758) och 1 712 130 SEK (897 057) under första halvåret. Investeringar i materiella tillgångar uppgick till – SEK (–) för både kvartalet och första halvåret.
Personal
Antal anställda i Moderbolaget vid periodens slut var 13 (15).
Närståendetransaktioner
Till aktieägare och styrelseledamoten Leif Ryd har under första halvåret konsultarvode utgått med 330 000 SEK (270 000). Till Serendipity Communications AB har konsultarvode utgått med 92 700 SEK (175 000) och till Serendipity Legal AB med 11 250 SEK (50 000).
Aktieinformation
Episurf Medicals aktier är utgivna i två serier, serie A och serie B. Varje aktie av serie A medför tre röster på bolagsstämma och varje aktie av serie B medför en röst på bolagsstämma. Aktier av serie B handlas från och med 11 juni 2014 på Nasdaq Stockholm med symbolen EPIS B.
| 6 386 468 |
|---|
| 24 163 027 |
| 30 549 495 |
| 43 322 431 |
De tio röstmässigt största ägarna i Episurf Medical per den 30 juni 2017
| Antal A-aktier | Antal B-akter | Kapital, % | Röster, % | |
|---|---|---|---|---|
| Serendipity Ixora AB | 5 645 126 | 0 | 18,5 | 39,1 |
| JP Morgan Bank, Luxemburg | 112 066 | 2 163 630 | 7,5 | 5,8 |
| SEB London- Luxemburg, (SICAV Fond) | 0 | 1 324 693 | 4,3 | 3,1 |
| Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension | 0 | 1 309 477 | 4,3 | 3,0 |
| AMF Aktiefond småbolag | 0 | 1 240 448 | 4,1 | 2,9 |
| LMK Forward AB | 0 | 1 200 000 | 3,9 | 2,8 |
| Gile Medicinkonsult AB | 279 945 | 142 954 | 1,4 | 2,3 |
| Swedbank Försäkring | 0 | 788 602 | 2,6 | 1,8 |
| Person, Rutger | 0 | 627 074 | 2,1 | 1,5 |
| Lönn, Mikael | 106 179 | 280 000 | 1,3 | 1,4 |
| Totalt, de 10 största ägarna | 6 143 316 | 9 076 878 | 49,8 | 63,5 |
| Totalt, övriga aktieägare | 243 152 | 15 086 149 | 50,2 | 36,5 |
| Totalt | 6 386 468 | 24 163 027 | 100,0 | 100,0 |
Övrig information
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Episurf Medicals väsentliga affärsrisker består, för Koncernen såväl som för Moderbolaget, av att erhålla myndighetsgodkännande och marknadsacceptans, av utfallet av kliniska studier, möjligheten att skydda immateriella rättigheter
och beroende av nyckelpersoner och partners. Bolaget ser inte några nya väsentliga risker för de kommande tre månaderna. För en utförligare beskrivning av väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till Episurf Medicals årsredovisning.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm, den 17 augusti 2017
Dennis D. Stripe Laura Shunk Styrelseordförande Styrelseledamot
Saeid Esmaeilzadeh Wilder Fulford Styrelseledamot Styrelseledamot
Leif Ryd Christian Krüeger Styrelseledamot Styrelseledamot
Pål Ryfors Vd och koncernchef
Uppgifterna i denna delårsrapport har ej granskats av bolagets revisorer.
Koncernens resultaträkning
| SEK | apr–jun 2017 | apr–jun 2016 | jan–jun 2017 | jan–jun 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 622 897 | 469 380 | 1 085 876 | 881 214 | 2 405 614 |
| Aktiverat arbete | 533 180 | 381 298 | 1 006 021 | 946 584 | 1 605 049 |
| Övriga rörelseintäkter | 73 960 | – | 145 862 | – | 254 927 |
| Summa intäkter | 1 230 037 | 850 678 | 2 237 759 | 1 827 798 | 4 265 590 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Övriga externa kostnader | –6 272 634 | –9 678 272 | –14 588 902 | –14 774 676 | –32 759 994 |
| Personalkostnader | –6 932 407 | –6 766 926 | –17 655 364 | –13 532 019 | –29 157 850 |
| Avskrivningar materiella och immateriella | |||||
| anläggningstillgångar | –1 021 083 | –888 494 | –2 030 410 | –1 719 656 | –4 056 494 |
| Rörelsens kostnader | –14 226 124 | –17 333 692 | –34 274 676 | –30 026 351 | –65 974 338 |
| Rörelseresultat | –12 996 087 | –16 483 014 | –32 036 917 | –28 198 553 | –61 708 748 |
| Resultat från finansiella poster | |||||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 739 | 204 539 | 11 700 | 223 409 | 44 224 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | –2 359 | –195 513 | –2 359 | –195 591 | –2 940 |
| Resultat från finansiella poster | 5 380 | 9 026 | 9 341 | 27 818 | 41 284 |
| Resultat före skatt | –12 990 707 | –16 473 988 | –32 027 576 | –28 170 735 | –61 667 464 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | –12 990 707 | –16 473 988 | –32 027 576 | –28 170 735 | –61 667 464 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Moderföretagets aktieägare | –12 990 430 | –15 909 156 | –31 947 724 | –28 170 735 | –61 254 504 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, | |||||
| överensstämmer med reglerna i IAS33 | –0,45 | –1,03 | –1,12 | –1,77 | –3,87 |
| Genomsnittligt antal aktier | 28 704 479 | 15 949 804 | 28 704 479 | 15 949 804 | 15 949 804 |
Koncernens rapport över totalresultatet
| SEK | apr–jun 2017 | apr–jun 2016 | jan–jun 2017 | jan–jun 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | –12 990 707 | –16 473 988 | –32 027 576 | –28 170 735 | –61 667 464 |
| Övrigt totalresultat för året: Övrigt totalresultat som kan omföras till |
|||||
| periodens resultat, netto efter skatt Summa totalresultat för perioden |
277 –12 990 430 |
564 832 –15 909 156 |
79 852 –31 947 724 |
616 380 –27 554 355 |
412 960 –61 254 504 |
Koncernens balansräkning
| SEK | 30 jun 2017 | 30 jun 2016 | 31 dec 2016 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utvecklingsutgifter | 5 436 742 | 4 981 827 | 4 302 265 |
| Patent | 9 150 376 | 7 073 375 | 8 271 484 |
| Summa Immateriella anläggningstillgångar | 14 587 118 | 12 055 202 | 12 573 749 |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 325 421 | 432 359 | 382 054 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 325 421 | 432 359 | 382 054 |
| Summa anläggningstillgångar | 14 912 539 | 12 487 561 | 12 955 803 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 1 136 261 | 1 190 558 | 1 106 057 |
| Kundfordringar | 592 201 | 536 370 | 581 336 |
| Övriga fordringar | 1 678 179 | 760 729 | 1 570 475 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 642 152 | 953 849 | 1 791 272 |
| Likvida medel, tillgodohavande hos bank | 103 137 924 | 71 586 135 | 42 300 018 |
| Summa omsättningstillgångar | 108 186 717 | 75 027 641 | 47 349 158 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 123 099 256 | 87 515 202 | 60 304 961 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 114 439 534 | 82 380 183 | 48 698 610 |
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga skulder | 7 022 | – | 10 320 |
| Summa långfristiga skulder | 7 022 | – | 10 320 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 1 744 073 | 2 214 274 | 6 234 498 |
| Övriga skulder | 2 121 534 | 1 034 947 | 1 584 129 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 4 787 093 | 1 885 798 | 3 777 404 |
| Summa kortfristiga skulder | 8 652 700 | 5 135 019 | 11 596 031 |
| Summa skulder | 8 659 722 | 5 135 019 | 11 606 351 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 123 099 256 | 87 515 202 | 60 304 961 |
| Soliditet | 93,0% | 94,1% | 80,8% |
| Eget kapital per aktie | 3,99 | 5,16 | 4,88 |
Koncernens förändringar i eget kapital
| Hänförligt till moderföretagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Balanserat resultat inklusive årets resultat |
Summa eget kapital |
||
| Ingående eget kapital per 1 januari 2016 | 4 788 991 | 237 044 614 | 173 229 | –132 072 295 | 109 934 539 | ||
| Totalresultat | |||||||
| Årets resultat | 412 960 | –61 667 464 | –61 254 504 | ||||
| Summa totalresultat | 412 960 | –61 667 464 | –61 254 504 | ||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
| Utgivna optioner till personal | –18 575 | –18 575 | |||||
| Summa transaktioner med aktieägare | –18 575 | –18 575 | |||||
| Utgående balans per 31 december 2016 | 4 788 991 | 237 044 614 | 586 189 | –193 721 184 | 48 698 610 | ||
| Ingående eget kapital per 1 januari 2017 | 4 788 991 | 237 044 614 | 586 189 | –193 721 184 | 48 698 610 | ||
| Totalresultat | |||||||
| Periodens resultat | 79 852 | –32 027 575 | –31 947 723 | ||||
| Summa totalresultat | 79 852 | –32 027 575 | –31 947 723 | ||||
| Transaktioner med aktieägare | |||||||
| Nyemission, netto efter kostnader* | 4 383 615 | 93 344 336 | 97 727 951 | ||||
| Utgivna optioner till personal | – | – | – | –20 729 | –20 729 | ||
| Summa transaktioner med aktieägare | 4 383 615 | 93 344 336 | – | –20 729 | –20 729 | ||
| Eget kapital per 30 juni 2017 | 9 172 606 | 330 388 950 | 666 041 | –225 788 063 | 114 439 534 |
* Emissionskostnader uppgår till 11 775 738 enligt IAS 32.39.
Koncernens rapport över kassaflöden
| SEK | apr–jun 2017 | apr–jun 2016 | jan–jun 2017 | jan–jun 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|||||
| Rörelseresultat | –12 996 087 | –16 483 014 | –32 036 917 | –28 198 553 | –61 708 748 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet |
|||||
| Återläggning av avskrivningar | 1 021 083 | 888 494 | 2 030 410 | 1 719 656 | 4 056 494 |
| Personaloptionskostnader | 8 437 | 204 539 | 20 729 | 223 409 | 18 575 |
| Erhållen ränta | 7 739 | –195 513 | 11 700 | –195 591 | 43 438 |
| Erlagd ränta | –2 359 | – | –2 359 | –2 940 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av |
|||||
| rörelsekapitalet | –11 961 187 | –15 585 494 | –29 976 437 | –26 451 079 | –57 593 181 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | |||||
| Förändring varulaget | 92 426 | 23 149 | –30 204 | –35 980 | 48 520 |
| Förändring kundfordringar | –224 622 | 283 165 | –10 865 | –26 671 | –381 472 |
| Förändring övriga kortfristiga fordringar | 75 697 | –96 839 | 41 416 | –609 823 | –1 946 942 |
| Förändring övriga kortfristiga skulder | –9 771 679 | –1 043 776 | –2 926 929 | –3 130 667 | 3 777 031 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | –9 828 178 | –834 301 | –2 926 582 | –3 803 141 | 1 497 137 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
–21 789 365 | –16 419 795 | –32 903 019 | –30 254 220 | –56 096 044 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
|||||
| Investeringar i immateriella tillgångar | –1 578 442 | –738 983 | –3 954 336 | –2 057 933 | –5 405 142 |
| Investeringar i materiella tillgångar | – | –45 574 | –32 690 | –62 498 | –159 572 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
–1 578 442 | –784 557 | –3 987 026 | –2 120 431 | –5 564 714 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
|||||
| Nyemission | –815 505 | – | 97 727 951 | – | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
–815 505 | – | 97 727 951 | – | – |
| Periodens kassaflöde | –24 183 312 | –17 204 352 | 60 837 906 | –32 374 651 | –61 660 758 |
| Likvida medel vid periodens början | 127 321 236 | 88 790 487 | 42 300 018 | 103 960 776 | 103 960 776 |
| Likvida medel vid periodens slut | 103 137 924 | 71 586 135 | 103 137 924 | 71 586 125 | 42 300 018 |
Moderföretagets resultaträkning
| SEK | apr–jun 2017 | apr–jun 2016 | jan–jun 2017 | jan–jun 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | – | – | – | – | – |
| Aktiverat arbete för egen räkning | 533 180 | 327 485 | 1 006 021 | 880 784 | 1 605 049 |
| Övriga rörelseintäkter | –12 | – | –26 | – | –30 |
| Summa rörelsens intäkter | 533 168 | 327 485 | 1 005 995 | 880 784 | 1 605 019 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Övriga externa kostnader | –3 024 295 | –4 765 469 | –10 695 981 | –7 214 302 | –21 327 889 |
| Personalkostnader | –3 319 333 | –2 782 551 | –6 683 046 | –6 597 962 | –13 596 551 |
| Avskrivningar materiella och immateriella anläggningstillgångar |
–320 709 | –321 426 | –636 119 | –637 050 | –1 697 907 |
| Summa rörelsens kostnader | –6 664 337 | –7 869 446 | –18 015 146 | –14 449 314 | –36 622 347 |
| Rörelseresultat | –6 131 169 | –7 541 961 | –17 009 151 | –13 568 530 | –35 017 328 |
| Resultat från finansiella poster | |||||
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 740 | 276 464 | 11 476 | 488 262 | 891 836 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | –1 027 | –1 952 | –1 027 | –2 030 | –2 030 |
| Resultat från finansiella poster | 6 713 | 274 512 | 10 449 | 486 232 | 889 806 |
| Resultat före skatt | –6 124 456 | –7 267 449 | –16 998 702 | –13 082 298 | –34 127 522 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – | – | – |
| Periodens resultat | –6 124 456 | –7 267 449 | –16 998 702 | –13 082 298 | –34 127 522 |
Moderföretagets rapport över övrigt totalresultat
| SEK | apr–jun 2017 | apr–jun 2016 | jan–jun 2017 | jan–jun 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | –6 124 456 | –7 267 449 | –16 998 702 | –13 082 298 | –34 127 522 |
| Övrigt totalresultat: Övrigt totalresultat, netto efter skatt |
– | – | – | – | – |
| Summa totalresultat | –6 124 456 | –7 267 449 | –16 998 702 | –13 082 298 | –34 127 522 |
Moderföretagets balansräkning
| SEK | 30 jun 2017 | 30 jun 2016 | 31 dec 2016 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utvecklingsutgifter | 5 827 355 | 4 981 827 | 4 692 878 |
| Patent | – | – | – |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 5 827 355 | 4 981 827 | 4 692 878 |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 160 480 | 282 862 | 218 946 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 160 480 | 282 862 | 218 946 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i koncernföretag | 61 083 375 | 19 753 375 | 46 183 375 |
| Långfristiga fordringar hos koncernföretag | 19 400 722 | 27 238 238 | 15 142 260 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 80 484 097 | 46 991 613 | 61 325 635 |
| Summa anläggningstillgångar | 86 471 932 | 52 256 302 | 66 237 459 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
| Övriga fordringar | 1 074 009 | 349 059 | 603 742 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 838 578 | 560 422 | 797 070 |
| Summa kortfristiga fordringar | 1 912 587 | 909 481 | 1 400 812 |
| Kassa och bank | 93 175 156 | 67 977 072 | 40 109 215 |
| Summa omsättningstillgångar | 95 087 743 | 68 886 553 | 41 510 027 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 181 559 675 | 121 142 855 | 107 747 486 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 177 924 836 | 118 240 811 | 97 195 587 |
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | 3 079 | – | 4 795 |
| Summa långfristiga skulder | 3 079 | – | 4 795 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Leverantörsskulder | 563 544 | 1 264 185 | 4 154 482 |
| Aktuella skatteskulder | – | – | 2 914 675 |
| Övriga skulder | 1 220 992 | 650 214 | 530 461 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 1 847 224 | 987 645 | 2 947 486 |
| Summa kortfristiga skulder | 3 631 760 | 2 902 044 | 10 547 104 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 181 559 675 | 121 142 855 | 107 747 486 |
Moderföretagets förändringar i eget kapital
| SEK | Aktie kapital |
Utveck lingsfond |
Överkurs fond |
Balanserat resultat |
Årets resultat |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital per 1 januari 2016 |
4 788 991 | – | 235 844 614 | –80 546 687 | –28 763 809 | 131 323 109 |
| Totalresultat | – | |||||
| Årets resultat | –34 127 522 | –34 127 522 | ||||
| Resultatdisposition enligt beslut vid bolagsstämma |
||||||
| Resultat balanserat i ny räkning | –28 763 809 | 28 763 809 | – | |||
| Utvecklingsfond | 1 057 775 | –1 057 775 | – | |||
| Övrigt totalresultat | – | – | – | – | ||
| Summa totalresultat | 1 057 775 | –110 368 271 | –34 127 522 | 97 195 587 | ||
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Summa transaktioner med aktieägare |
– | – | – | – | – | – |
| Eget kapital per 31 december 2016 | 4 788 991 | 1 057 775 | 235 844 614 | –110 368 271 | –34 127 522 | 97 195 587 |
| Ingående eget kapital per 1 januari 2017 |
4 788 991 | 1 057 775 | 235 844 614 | –110 368 271 | –34 127 522 | 97 195 587 |
| Totalresultat | ||||||
| Periodens resultat | –16 998 702 | –16 998 702 | ||||
| Resultatdisposition enligt beslut vid bolagsstämma |
||||||
| Resultat balanserat i ny räkning | –34 127 522 | 34 127 522 | – | |||
| Utvecklingsfond | 1 647 159 | –1 647 159 | – | |||
| Övrigt totalresultat | – | – | – | – | ||
| Summa totalresultat | 2 704 934 | –146 142 952 | –16 998 702 | 80 196 885 | ||
| Transaktioner med aktieägare | ||||||
| Nyemission, netto efter kostnader* | 4 383 615 | 93 344 336 | 97 727 951 | |||
| Summa transaktioner | ||||||
| med aktieägare | 4 383 615 | 93 344 336 | 97 727 951 | |||
| Eget kapital per 30 juni 2017 | 9 172 606 | 2 704 934 | 329 188 950 | –146 142 952 | –16 998 702 | 177 924 836 |
* Emissionskostnader uppgår till 11 775 738 enligt IAS 32.39.
Moderföretagets kassaflödesanalys
| SEK | apr–jun 2017 | apr–jun 2016 | jan–jun 2017 | jan–jun 2016 | jan–dec 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
|||||
| Rörelseresultat | –6 131 169 | –7 541 961 | –17 009 151 | –13 568 530 | –35 017 328 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet |
|||||
| Avskrivningar, ej kassapåverkande | 320 709 | 321 426 | 636 119 | 637 050 | 1 697 907 |
| Erhållen ränta | 7 740 | 276 464 | 11 476 | 488 262 | 891 837 |
| Erlagd ränta | –1 027 | –1 952 | –1 027 | –2 030 | –2 030 |
| Förändring långfristiga skulder | 2 645 | – | –1 716 | 4 795 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
–5 801 102 | –6 946 023 | –16 364 299 | –12 445 248 | –32 424 819 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | |||||
| Förändring övriga kortfristiga fordringar | –121 692 | –65 270 | –511 775 | –275 628 | –766 960 |
| Förändring kortfristiga skulder | –8 541 100 | –596 902 | –6 915 344 | –1 213 757 | 6 461 563 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | –8 662 792 | –662 172 | –7 427 119 | –1 489 385 | 5 694 603 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
–14 463 894 | –7 608 195 | –23 791 418 | –13 934 633 | –26 730 216 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
|||||
| Investeringar i immateriella tillgångar | –710 376 | –343 758 | –1 712 130 | –897 057 | –1 605 049 |
| Investeringar i materiella tillgångar | – | –62 499 | – | –62 499 | –62 499 |
| Förändring finansiella tillgångar | –15 656 260 | –9 742 307 | –19 158 462 | –19 092 469 | –33 456 751 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
–16 366 636 | –10 148 564 | –20 870 592 | –20 052 025 | –35 124 299 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
|||||
| Nyemission | –815 505 | – | 97 727 951 | – | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
–815 505 | – | 97 727 951 | – | – |
| Periodens kassaflöde | –31 646 035 | –17 756 759 | 53 065 941 | –33 986 658 | –61 854 515 |
| Likvida medel vid periodens början | 124 821 191 | 85 733 831 | 40 109 215 | 101 963 730 | 101 963 730 |
| Likvida medel vid periodens slut | 93 175 156 | 67 977 072 | 93 175 156 | 67 977 072 | 40 109 215 |
Noter
Not 1 Redovisningsprinciper
Delårsrapporten för Koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för Moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen.
Koncernens redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade från tidigare år.
Balanserade utgifter för utveckling av produkter
Utvecklingsutgifter som är direkt hänförliga till utveckling och testning av identifierbara och unika produkter som kontrolleras av Koncernen, redovisas som immateriella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:
- 1) Det är tekniskt möjligt att färdigställa produkten så att den kan användas,
- 2) Företagets avsikt är att färdigställa produkten och att använda och sälja den,
- 3) Det finns förutsättningar att använda eller sälja produkten,
- 4) Det kan visas hur produkten genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
- 5) Advekata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja utvecklingen och för att använda eller sälja produkten finns tillgängliga, och
- 6) De utgifter som är härnförliga till produkten under dess utveckling kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
Direkt hänförbara utgifter som balanseras som en del av aktiverade utvecklingskostnader innefattar utgifter för anställda och en skälig andel av indirekta kostnader.
Övriga utvecklingsutgifter som inte uppfyller dessa kriterier, kostnadsförs när de uppstår. Utvecklingsutgifter som tidigare kostnadsförts redovisas inte som tillgång i efterföljande period. Koncernen har bedömt samtliga ovan kriterier vara uppfyllda under perioden varför nedlagda kostnader för utveckling har aktiveras.
Not 2 Transaktioner med närstående
Till aktieägare och styrelseledamoten Leif Ryd har konsultarvode utgått med 330 000 SEK (270 000).
Till Serendipity Communications AB har konsultarvode utgått med 92 700 SEK (175 000) och Serendipity Legal AB 11 250 SEK (50 000).
Ordlista
Artros: Artros är ett samlingsbegrepp för ledsjukdom som karaktäriseras av sviktande ledfunktion med varierande destruktion av ledbrosk och ombyggnad av lednära ben.
Artroskopi: Undersökning, ibland tillsammans med behandling, av insidan av en led med hjälp av ett artroskop (en typ av titthålskirurgi).
Brosk: Stötdämpande och friktionsminskande vävnad. I lederna finns ledbrosk som är ett tunt lager vävnad som täcker änden av ben och möjliggör rörelse med låg friktion.
Broskskada av grad III (ICRS-skala): Broskskada ner till det underliggande benet.
Broskskada av grad IV (ICRS-skala): Skada i brosk och underliggande ben.
CE-märkning: CE-märkning betyder att tillverkaren eller importören intygar att produkten uppfyller EU:s grundläggande hälso-, miljö- och säkerhetskrav. Därefter genomgår produkten ifråga en granskning av anmält organ (Notified Body) som beslutar om produkten uppfyllt de produktkrav som ställs på produkten ifråga inom EU. CE-märkningen innebär att tillverkaren eller importören har de formella godkännanden som krävs för att få sälja och marknadsföra produkten på den europeiska marknaden.
CT: Datortomografi, skiktröntgen. Används inom medicinsk diagnostik för att avbilda patienten i tre dimensioner.
Debridement: Avlägsnande av skadad vävnad.
Degenerativt ursprung: Förhållanden under vilka celler, vävnader eller organ försämras och förlorar funktion. I degenerativ ledsjukdom (artros) sker försämringen på grund av förslitning eller nedbrytning av brosk.
FDA: US Food and Drug Administration.
Fokal broskskada: En broskskada i ett begränsat, väldefinierat område.
Godkända ordrar: Ordrar som har godkänts för operation av ansvarig ortoped, är i produktion och kommer att faktureras.
Hyalint brosk: Naturligt brosk som bekläder bland annat friska ledytor.
Hydroxyapatit: Även hydroxylapatit, en mineralförening som är huvudkomponenten i mänsklig benvävnad samt huvudmineralen i tandemalj och tandben.
Invasiva behandlingsalternativ: Behandlingar som innebär kirurgiska ingrepp.
Kobolt: Grundämne som ofta ingår i metallegeringar som används i knäproteser.
Koboltkrom: Metallegering som ofta används i knäproteser.
KOL: Key Opinion Leader, framstående och opinionsbildande kirurg.
KOOS: Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score, ett frågeformulär som används för att bedöma patientens uppfattning om sitt knä och relaterade problem.
Mikrofrakturering: Kirurgisk behandlingsmetod som kan användas vid behandling av avgränsade broskskador (inte utbredd artros), i ett försök att stimulera tillväxt av nytt brosk.
Mosaikplastik: En kirurgisk teknik för behandling av brosk- och bendefekter där cylindriska brosk- och benpluggar
skördas från mindre viktbärande ytor i knäleden och implanteras i det skadade området.
MR/MRI: Magnetisk resonanstomografi, eller i dagligt tal magnetkameraundersökning. En medicinsk avbildningsteknik där bilder erhålls med hjälp av ett starkt magnetfält, vilket ger användaren möjlighet att få tredimensionell bilddata av patienten.
Ortopedi: Den medicinska specialitet som fokuserar på skador och sjukdomar i kroppens muskeloskeletala system. Detta komplexa system innefattar ben, leder, ligament, senor, muskler och nerver.
Osteokondral autograft-procedur: Se Mosaikplastik.
Osteokondrala skador: Skador i brosk och underliggande ben.
Protes: En konstgjord kroppsdel, till exempel en konstgjord arm eller ett ben. Benämningen protes används också om vissa av de implantat som används i kroppen, till exempel höft- och knäproteser.
Traumatiska skador: Skador som kan hänföras till yttre våld till exempel fallskador.
VAS: Visual Analogue Scale, en psykometrisk svarsskala som används som smärtskala i frågeformulär.
Episurf Medical
– en unik lösning för varje patient
EPISURF MEDICAL GRUNDADES 2009 och erbjuder människor med smärtsamma ledskador ett aktivare och friskare liv genom skräddarsydda behandlingsalternativ. Vi sätter patienten i centrum för design av implantat och kirurgiska instrument. Genom att kombinera avancerad 3D-bildteknik med de senaste tillverkningsteknikerna anpassar vi inte bara varje implantat utan även de kirurgiska instrumenten till patientens unika skada och anatomi. Detta för att säkerställa en snabbare, säkrare och effektivare patientspecifik behandling för ett aktivare och friskare liv.
En egenutvecklad IT-plattform för patientspecifik design och förplanerad kirurgi
Episurf Medicals skalbara μiFidelity®-system är framtaget för skadebedömning, förplanering av kirurgiska ingrepp och kostnadseffektiv individanpassning av implantat och tillhörande instrument. I ett första steg är bolagets huvudfokus på tidiga artrosförändringar i knäleden.
Tre olika knäimplantat med fokus på förstadiet till artros
Episurf Medical har idag tre typer av patientspecifika implantat på marknaden.
- » Episealer® Condyle Solo för behandling av brosk- och benskador på femorala kondylerna i knäleden.
- » Episealer® Trochlea Solo för behandling av broskskador i området under knäskålen (trochleaområdet).
- » Episealer® Femoral Twin för behandling av avlånga brosk- och benskador både på femorala kondylerna och i trochleaområdet i knäleden.
Trochlea Solo
Episealer® Condyle Solo
Episealer® Femoral Twin
Patientspecifika kirurgiska instrument
Varje produkt levereras med vår patientspecifika kirurgiska borrmall Epiguide®. Vi erbjuder dessutom en kirurgisk borrguide Epiguide® MOS som är avsedd att användas vid mosaikplastikkirurgi för behandling av broskskador med djupa underliggande benskador i knäleden.
Patent och patentansökningar
Framtagandet av nya patent och en kontinuerlig översyn av existerande patentportfölj är av högsta vikt för Episurf Medical i syfte att skydda bolagets teknologier och nya innovationer kring befintliga och framtida produkter. Episurf Medical har i dagsläget cirka 100 patent och patentansökningar över hela världen, fördelade på mer än 20 patentfamiljer.
- » Episurf Medical har huvudkontor i Stockholm och en egen försäljningsorganisation i Europa.
- » Aktien (EPIS B) är sedan juni 2014 noterad på Nasdaq Stockholm.
Kalendarium
| Delårsrapport juli–september 2017 | 10 november 2017 |
|---|---|
| Bokslutskommuniké för 2017 | 23 februari 2018 |
Denna information är sådan information som Episurf Medical AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 18 augusti 2017, kl. 08.30.
Analytiker som följer Episurf Medicals utveckling:
Erik Penser Bank Analytiker: Johan Lochen
Jarl Securities Analytiker: Markus Augustsson
IR-kontakt
Pål Ryfors Vd och koncernchef Telefon: 0709 62 36 69 e-post: [email protected]
Måndagen den 22 maj 2017 hölls Episurf Medicals bolagsstämma 2017 i Stockholm. Cirka 100 gäster, vilket inkluderade aktieägare och anställda hos Episurf Medical, hade samlats för att delta vid årets bolagstämma.
Under kvällen hölls ett antal presentationer där bland annat Professor Leif Ryd presenterade sin syn på Episurfs utveckling från ett 10-års perspektiv och ordförande Dennis Stripe talade om den ortopediska industrins historiska utveckling och varför Episurf Medicals teknologi representerar en logisk fortsättning på denna utveckling.
Episurf Medical AB (publ) org.nr 556767-0541 Karlavägen 60, 114 49 Stockholm, Sverige www.episurf.com