Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Episurf Interim / Quarterly Report 2015

Feb 23, 2016

3157_10-k_2016-02-23_e90ae3cf-08f2-4b61-bcda-f981ca31ede3.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Bokslutskommuniké 2015

Fjärde kvartalet

  • » Koncernens nettoomsättning uppgick till 375 368 SEK.
  • » Resultatet efter finansiella poster uppgick till -14 148 843 SEK.
  • » Episurf Medical utsåg ett Clinical Advisory Board bestående av europeiska Key Opinion Leaders.
  • » Episurf Medical erhåller CE-märkning för sin fjärde produkt, Epiguide® MOS.

Perioden i korthet

Kvartal fyra 2015 för Koncernen jämfört med 2014

  • » Nettoomsättningen uppgick till SEK 375 368 (54 541).
  • » Övriga rörelseintäkter uppgick till SEK 1 849 848 (997 520).
  • » Resultatet efter finansiella poster uppgick till SEK -14 148 843 (-8 055 327).
  • » Resultat per aktie (vägt genomsnitt) uppgick till SEK -0,89 (-0,73).

Räkenskapsåret 2015 för Koncernen jämfört med 2014

  • » Nettoomsättningen uppgick till SEK 1 016 462 (173 026).
  • » Övriga rörelseintäkter uppgick till SEK 5 628 598 (2 166 468).
  • » Resultatet efter finansiella poster uppgick till SEK -43 974 662 (-32 914 421).
  • » Resultat per aktie (vägt genomsnitt) uppgick till SEK -3,52 (-2,98).
  • » Eget kapital per aktie uppgick till SEK 6,89 (4,88).

Väsentliga händelser under kvartalet

  • » Episurf Medical erhöll CE-märkning för sin fjärde produkt, Epiguide® MOS.
  • » Episurf Medical utsåg ett Clinical Advisory Board bestående av europeiska Key Opinion Leaders.
  • » Episurfs första operation i Schweiz genomfördes med lyckat resultat.
  • » De två första operationerna med Episurf Medicals senaste produkt Episealer® Twin genomfördes i Tyskland med önskat resultat.

Väsentliga händelser efter årets slut

  • » Episurf Medical erhöll CE-märkning för sin femte produkt, EpioscopyTM Damage Assessment Tool.
  • » Episurf Medical lanserade en tysk webbsida och intensifierar marknadsaktiviteter i regionen.
  • » Episurf Medical rapporterade att bolaget nu har 100 användare godkända och anslutna till µiFidelity®-plattformen.
  • » Den vetenskapliga sammanfattningen "On the attachment of cartilage to HA: Signs of "chondrointegration" Studies on the Episealer mini-prosthesis in the sheep knee," accepterades som posterpresentation vid den medicinska konferensen ESSKA.
  • » I Tyskland anställdes en fjärde säljare.
  • » En andra säljare anställdes för Norden.
  • » Episealer® blev godkänt av Spire Hospital i Storbritannien för privatpatienter.

VD har ordet

Bäste aktieägare,

Sedan min utnämning till VD för Episurf Medical för åtta månader sedan har bolaget fokuserat på att skapa en ännu starkare grund för att väsentligt öka vår kommersiella tillväxt under 2016 och framåt. Jag kan med glädje konstatera att Episurf under 2015 har gjort stora framsteg och att bolaget fortsätter att utvecklas enligt plan.

Vidare kan jag, utifrån min långa erfarenhet från den medicintekniska industrin, konstatera att Episurfs utveckling utgör en enastående prestation givet bolagets korta historik och givet de investeringar som gjorts i bolaget. Det är särskilt imponerande att bolaget har utvecklats från idéstadiet till att ha tagit fram fem CE-märkta produkter, detta samtidigt som bolaget byggt en affärsmodell som bygger på återkommande intäkter.

Kanske viktigast av allt är dock att bolaget har utvecklats från ett högteknologiskt start-up, till ett kommersiellt drivet medicintekniskt bolag som har skaffat sig en unik position på marknaden, vilket ger bolaget möjligheten att bli det ledande intelligenta implantatbolaget för broskskador.

Bland det vi åstadkommit under 2015 vill jag särskilt lyfta fram följande:

  • » Intäkterna från försäljning av implantat översteg 1 miljon kronor vilket motsvarar en ökning om 487% jämfört med föregående år.
  • » Vid slutet av 2015 hade Episurf 73 implantat inopererade i patienter runt om i Europa, vilket motsvarar en ökning om 232% jämfört med föregående år.
  • » Till dags dato har 27 kirurger i 10 europeiska länder genomfört operationer med Episealer®. Utav dessa har 56% redan genomfört en andra operation och 44% har

genomfört en tredje operation med en Episealer®.

  • » Episurf har hittills haft 0 revisioner. 1 patient har numera passerat 3 år sedan operation, 3 patienter har passerat 2.5 år sedan operation och 5 patienter har passerat 2 år sedan operation.
  • » CPL-uppföljningen fortsätter att visa förbättringar avseende smärta och rörlighet.
  • » Episurf nådde strax efter årsskiftet 100 användare anslutna till μiFidelity®, vilket motsvarar en ökning om 335% jämfört med årets slut 2014.

Vidare vill jag särskilt lyfta fram ett par prestationer under andra halvåret 2015:

  • » Episurf etablerade ett "Clinical Advisory Board" bestående av europeiska key opinion leaders.
  • » Vi anställde 6 nya medarbetare, varav en ny finanschef med stor erfarenhet från kapitalmarknaden.
  • » Vi lanserade två nya CE-märkta produkter.
  • » Vi utvecklade ett nytt och viktigt system för affärsuppföljning samt implementerade ett nytt CRM-system.
  • » Vi genomförde en nyemission vilken tillförde bolaget ca 120 miljoner kronor före transaktionskostnader.
  • » Vi arbetade fram en 3-årig strategisk plan.

Tack vare vårt fokuserade arbete under andra halvåret 2015 slutade året mycket starkt med positiva trender både sett till antalet implantat och sett till antalet anslutna användare till μiFidelity®. Vi fortsätter nu vår etablering i Europa med vår direktförsäljningsstrategi. Episealer®-teknologin har tagits emot väl av kirurger och patienter och vi har nu 73 implant i patienter runt om i Europa, och hittills noll revisioner. Vår uppfattning är att det finns en stark korrelation mellan den preoperativa utvärderingen, vilken genomförs innan operation med hjälp av skadebedömningsverktyget Epioscopy™, och det faktum att Episurf hittills har haft noll revisioner. Epioscopys™ skadebedömningsrapport leder till en kvalitetskontroll vilken resulterar i ett lämpligt patienturval och vi tror att detta kommer visa sig allt tydligare då fler och fler Episealer®-patienter uppnår allt längre tid sedan operation.

Vi går nu in i 2016 och vår långsiktiga strategiska plan bygger på följande fyra hörnstenar:

  • » Verkställande av vår kommersialiseringsplan.
  • » Fortsatt hög innovationsgrad inom utveckling av produkter och tjänster via vår egenframtagna teknologiska plattform.
  • » Framtagande av vetenskapliga kliniska bevis.
  • » Utvärdering av alternativ avseende relevanta regulatoriska frågor samt ersättningsfrågor i syfte att stödja den geografiska expansionen.

För oss handlar 2016 om att öka intäkterna och om att accelerera marknadspenetrationen via försäljning av implantat. De 100 användare som idag är anslutna till μiFidelity® kommer fungera som försäljningskanal av implantat då vi vill säkerställa produktivitet i existerande användarbas samt återkommande intäkter. Den starka försäljningstrend vi erfor under andra halvåret 2015 har också fortsatt tidigt i 2016.

Vi kommer fortsätta att öka antalet anställda i försäljningsorganisationerna i Tyskland och i Storbritannien och vi uppskattar att vi kommer avsluta 2016 med 13 heltidsanställda säljare i Europa. Vår disciplinerade prissättningsstrategi kommer leda till fortsatt ökade intäkter när volymerna ökar. Vi kommer lansera marknadsföringsinitiativ i syfte att ytterligare öka kännedomen bland patienter och allmänheten om Episurfs patientspecifika metod för behandling av broskskador.

Samtidigt som vi fortsätter att expandera i Europa kommer vi utvärdera alternativa strategier för en etablering i USA. En viktig händelse, vilken kommer ske tidigt i denna process, är val av rådgivare för den regulatoriska utvärderingen samt för utvärdering av ersättningsfrågor.

Det kanske viktigaste av allt för ett medicintekniskt bolag är dess innovationskapacitet och dess innovationspipeline. Episurf har på ett framgångsrikt sätt utnyttjat bolagets kärnkompetens och utvecklat 5 CE-märkta produkter samt utvecklat en molnbaserad plattform för integration med kirurger världen över. Under 2016 kommer vi bygga vidare på μiFidelity® och utveckla ytterligare tjänster som hjälper både kirurger och patienter, vilket inkluderar en mer avancerad version av Epioscopy™. Vi tror att μiFidelity® kan bli en central ortopedisk IT-plattform för kirurger och patienter för hela processen för hantering av broskskador; från det att patienten söker efter information om broskskador, till behandling och uppföljning. μiFidelity®-plattformen kommer fungera som Episurfs centrala informationslager. Då vi bygger vår affär runt denna plattform möjliggör vi produktexpansion med bibehållna marginaler i flera produktsortiment.

Jag är övertygad om att Episurf är på helt rätt väg och jag stärks i min uppfattning av det konstant ökande antalet implantat och det ökande antalet användare som är anslutna till μiFidelity®. Kirurgisk acceptans av Episealer® ökar stadigt, våra kliniska bevis är övertygande och vi märker av en ökad medvetenhet om Episurf och våra produkter bland potentiella framtida Episealer®-patienter. I kombination med en omfattande global marknad för behandling av broskskador, vår skademärkningsprocess Epioscopy™, samt vår skalbara teknologiska plattform, har möjligheterna att skapa aktieägarvärde aldrig varit större.

Stockholm, februari 2016

Rosemary Cunningham Thomas vd Episurf Medical

Finansiell information

Koncernen

Nettoomsättning och resultat

Koncernens nettoomsättning uppgick till 375 368 SEK (54 541) under kvartalet och 1 016 462 SEK (173 026) för räkenskapsåret. Bolaget beviljades ett bidrag från Vinnova under 2013 om 4 200 000 SEK, varav 949 104 SEK (1 692 450) har intäktsförts vilket motsvarar upparbetade kostnader under januari till december 2015 (2014). De ökade personalkostnaderna jämfört med föregående år är en direkt följd av den ökade kommersiella satsningen. Åtta personer har anställts sedan i september förra året till Försäljning och Marknad, två i England, två i Tyskland, en för Benelux samt tre i Sverige. I kvartalet ökade även övriga kostnader i jämfört med motsvarande kvartal föregående år, även detta är en följd av den ökade kommersiella satsningen.

Finansiell ställning

Koncernens kassa och likvida medel uppgick vid årets slut till 103 960 776 SEK (34 489 799). Soliditeten uppgick till 93,0% (89,8). Koncernens investeringar i immateriella tillgångar uppgick under kvartalet till 2 902 558 SEK (752 804), varav 1 781 175 SEK (483 702) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och 1 121 384 SEK (269 102) hänförde sig till patent, och under räkenskapsåret till 7 247 777 SEK (2 830 838), varav 4 643 111SEK (483 702) avsåg aktiverade utvecklingsutgifter och 2 604 666 SEK (2 347 137) patent. Investeringar i materiella tillgångar uppgick under kvartalet till 128 610 SEK (0) och under räkenskapsåret till 128 610 SEK (38 699). Under tredje kvartalet genomfördes en företrädesemission och bolaget tillfördes 120,2 MSEK före emissionskostnader, som uppgick till 5,8 MSEK.

Personal

Antal anställda i Koncernen vid årets slut var 18 (13). Ökningen är främst en följd av rekryteringar inom marknadsföring och försäljning.

Moderbolaget

Nettoomsättning och resultat

Övriga rörelseintäkter uppgick till 2 605 164 SEK (1 193 498) under kvartalet och 6 382 257 SEK (2 362 446) under räkenskapsåret. Resultatet efter finansiella poster uppgick -6 464 129 SEK (-4 399 628) för kvartalet och -21 709 809 SEK (-23 131 337) för räkenskapsåret.

Finansiell ställning

Moderbolagets kassa och likvida medel vid periodens slut uppgick till 101 963 730 SEK (28 603 699). Soliditeten uppgick till 97,0% (93,6). Investeringar i immateriella tillgångar, aktiverade utvecklingsutgifter, uppgick till SEK 1 781 175 SEK (483 702) under kvartalet och SEK 4 643 111 (483 702) under räkenskapsåret.

Personal

Antal anställda i Moderbolaget vid periodens slut var 12 (8).

Närståendetransaktioner

Till aktieägaren och styrelseledamoten Leif Ryd har under perioden konsultarvode utgått med 540 000 SEK (810 000).

Serendipity Professionals AB har erhållit konsultarvode om sammanlagt 1 629 951 SEK (180 000) varav 662 875 SEK avsåg vidarefakturerade kostnader och Serendipity Communications AB har mottagit ett konsultarvode om sammanlagt 613 265 SEK (210 500). Serendipity Professionals AB och Serendipity Communications AB är närstående bolag till Episurf Medicals största aktieägare Serendipity Ixora AB.

Till styrelseordförande samt till styrelsens ledamöter är kostnadsfört styrelsearvode om 100 000 SEK till vardera, totalt 500 000 SEK (500 000).

Företrädesemission

Episurf Medical har genomfört en nyemission med företrädesrätt för bolagets aktieägare. De nya aktierna av serie A och serie B emitterades till en kurs om 15 kronor per aktie. Teckningsperioden löpte från och med den 26 augusti 2015 till och med den 10 september 2015.

Det slutliga utfallet visar att emissionen blev tecknad av aktieägare genom primär och subsidiär företrädesrätt till 97,81 procent. Sammanräkningen visar att 6 917 407 aktier (varav 1 550 892 A-aktier och 5 366 515 B-aktier), motsvarande 86,76 procent av de erbjudna aktierna, tecknades med stöd av teckningsrätter. 881 226 aktier, motsvarande 11,05 procent av de erbjudna aktierna, tecknades utan stöd av teckningsrätter. Resterande 174 823 aktier, motsvarande 2,19 procent av de erbjudna aktierna, tilldelades de personer som garanterat företrädesemissionen enligt avtal med bolaget. Företrädesemissionen var därigenom fulltecknad och bolaget tillfördes cirka 120 miljoner kronor före emissionskostnader.

Genom nyemissionen ökade Episurf Medicals aktiekapital med 2 392 036,8 kronor. Antalet A-aktier ökade med 1 741 228 och antalet B-aktier ökade med 6 232 228. Det totala antalet aktier ökade således med 7 973 456 och det totala antalet röster ökade med 11 455 912.

Aktieinformation

Episurf Medicals aktier är utgivna i två serier, serie A och serie B. Varje aktie av serie A medför tre röster på bolagsstämma och varje aktie av serie B medför en röst på bolagsstämma. Aktier av serie B handlas från och med 11 juni 2014 på Nasdaq Stockholm med symbolen EPIS B.

Vid räkenskapsårets slut den 31 december 2015 uppgick det totala antalet aktier till 15 963 305, varav 3 470 769 A-aktier och 12 492 536 B-aktier. Det totala antalet röster uppgick till 22 911 824.

I samband med att Michael McEwan lämnade sin tjänst som CCO för Episurf i augusti 2015 återlämnade han vederlagsfritt 13 501 av de 16 877 aktier av serie B som emitterades till honom enligt beslut på årsstämman 2015. (Bolaget avser att föreslå att årsstämman 2016 beslutar om att dra in dessa 13 501 aktier av serie B genom minskning av aktiekapitalet). Således är antalet utestående aktier per den 31 december 2015, 15 949 804 och antalet utestående B-aktier 12 479 035.

De tio röstmässigt största ägarna i Episurf Medical AB per den 31 december 20151

Namn Aktier serie A Aktier serie B Innehav, (%) Röster, (%)
Serendipity Ixora AB 2 822 563 0 17,7 37,0
Nordea Investment Funds 56 033 1 191 097 7,8 5,9
Gile Medicinkonsult AB 254 945 128 454 2,4 3,9
Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension 0 834 380 5,2 3,6
Rhenman Healthcare L/S Fund 0 688 178 4,3 3,0
AMF – Försäkring och Fonder 0 620 224 3,9 2,7
LMK Forward AB 0 600 000 3,8 2,6
Lönn, Mikael 106 179 280 000 2,4 2,6
Kaupthing HF. 0 501 334 3,1 2,2
Robur Försäkring 0 422 962 2,7 1,9
Summa, 10 största ägarna 3 239 720 5 266 629 53,3 65,4
Summa, övriga 231 049 7 225 907 46,7 34,6
Totalt antal aktier 3 470 769 12 492 536 100,0 100,0
Varav i eget förvar 13 501

1 Baserat på fullständig ägarförteckning omfattande direktregistrerade och förvaltarregistrerade aktieägare.

Episurf Medical i korthet

Som pionjär och branschledande inom patientspecifik teknik för behandling av smärtsamma ledskador, gör Episurf Medical något som ingen annan implantattillverkare har gjort. Vi sätter patienten i centrum för design av implantat och kirurgiska instrument.

Episurf Medical grundades 2009 och erbjuder människor med smärtsamma ledskador ett aktivare och friskare liv genom att tillgängliggöra minimalt invasiva samt skräddarsydda behandlingsalternativ. Episurf Medicals individanpassade implantat Episealer® och kirurgiska borrmallar Epiguide® utvecklas för behandling av lokala broskskador i leder. Med hjälp av den egenutvecklade mjukvaran μiFidelity® omvandlar Episurf Medical patientdata, såsom MRI- och CT-bilder, till individanpassade implantat och en komplett uppsättning av individanpassade kirurgiska instrument. Individanpassning gör det möjligt att erbjuda implantat med optimal passform och som innebär minimalt ingrepp.

Tekniken för att skapa patientunika implantat och instrument stöds av en stark patentportfölj med cirka 80 patent och patentansökningar inom områdena bildbehandling, patientspecifika implantatssystem, patientspecifika kirurgiska tekniker, patientspecifik instrumentering och tillverkning för kroppens alla leder.

Episurf Medical adresserar en global marknad där en av tio över 25 år har ledbesvär. Episurf Medical har vid utgången av 2015 utvidgat sin första produktportfölj, knäportföljen, till att adressera en marknadspotential i västvärlden på över 30 miljarder SEK och detta är bara början på Episurf Medicals resa.

Målsättning

Episurf Medicals målsättning är att införa patientunika behandlingsmetoder som en ny standard inom ortopedin. Målsättningen är att kirurger världen över ska ha en daglig interaktion med Episurf Medicals egenutvecklade μiFidelity® plattform för att få hjälp med diagnostik, förplanering av kirurgi samt val och design av patientunika behandlingslösningar. Ambitionen är att bli förstahandsvalet för kliniker och kirurger som vill kunna erbjuda sina patienter skräddarsydda lösningar för behandling av ledbesvär.

Strategi

Historiskt har branschen tillhandahållit ortopediska implantat och kirurgiska instrument i form av standardsortiment, dvs "one size fits all-design". Framsteg i 3D-röntgen och mjukvara gör det möjligt för Episurf att ta fram fullständiga skadebedömningar av brosk- och bendefekter i knät som också utgör underlag för om en patient är lämplig för ett Episealer®-implantat eller inte. Eftersom bedömningen tas fram före det kirurgiska ingreppet kan oönskade händelser under operationen undvikas och bästa möjliga resultat garanteras. Bolagets strategi är därför att utveckla och kommersialisera μiFidelity®s IT-baserade kliniska supportverktyg och skräddarsydda implantat för behandling av smärtsamma ledskador.

Episurf Medical har huvudkontor i Stockholm, Sverige. Bolaget har egen försäljningsorganisation i Europa. Aktien (EPIS B) är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på bolagets hemsida, www.episurf.com.

Övrig information

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Episurf Medicals väsentliga affärsrisker består, för Koncernen såväl som för Moderbolaget, av att erhålla myndighetsgodkännande och marknadsacceptans, av utfallet av kliniska studier, möjligheten att skydda immateriella rättigheter och beroende av nyckelpersoner och partners. Bolaget ser inte några nya väsentliga risker för de kommande sex månaderna. För en utförligare beskrivning av väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till Episurf Medicals årsredovisning.

Kommande finansiell information

» Delårsrapport
januari-mars 2016: 24 maj 2016
» Delårsrapport
januari-juni 2016: 19 augusti 2016
» Delårsrapport
januari-september 2016: 4 november 2016
» Bokslutskommuniké för 2016: 24 februari 2017
» Årsredovisning för 2015 kommer att vara
  • tillgänglig på bolagets hemsida den: 21 april 2016
  • » Årsstämma 2016 kommer att hållas i Stockholm den: 24 maj 2016

Kallelse kommer att offentliggöras genom ett pressmeddelande och kungöras i Post och inrikes Tidningar och i Dagens Industri samt publiceras på Episurf Medicals hemsida.

Granskning av revisor

Denna bokslutskommuniké har inte granskats av bolagets revisorer.

Förslag till disposition av bolagets resultat

Styrelsen och verkställande direktören föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2015-01-01 till 2015-12-31.

För ytterligare information, kontakta:

Rosemary Cunningham Thomas, vd, Episurf Medical AB Telefon 1: +46 (0) 70 765 5892 Telefon 2: +44 (0) 7803 753 603 E-post: [email protected]

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan som Episurf Medical AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknad och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 23 februari 2016 kl. 08.30.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av Koncernens och Moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som Moderbolaget och de företag som ingår i Koncernen står inför.

Stockholm den 23 februari 2016

Saeid Esmaeilzadeh Jeppe Magnusson Thomas Nortoft Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot

Rosemary Cunningham Thomas Leif Ryd Robert Charpentier Verkställande direktör Styrelseledamot Styrelseledamot

Koncernens resultaträkning

Okt-Dec Okt-Dec Jan-Dec Jan-Dec Jan-Dec
SEK 2015 2014 2015 2014 2013
Nettoomsättning 375 368 54 541 1 016 462 173 026 37 916
Övriga rörelseintäkter 1 849 848 997 520 5 628 598 2 166 468 1 658 035
Summa intäkter 2 225 216 1 052 061 6 645 060 2 339 494 1 695 951
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader -5 619 686 -4 458 738 -21 584 339 -21 302 806 -16 982 838
Personalkostnader -10 100 802 -4 212 243 -26 834 214 -12 536 904 -6 917 036
Avskrivningar materiella och immateriella
anläggningstillgångar -677 894 -478 767 -2 235 026 -1 761 043 -1 075 754
Rörelsens kostnader -16 398 382 -9 149 748 -50 653 579 -35 600 753 -24 975 628
Rörelseresultat -14 173 166 -8 097 687 -44 008 519 -33 261 259 -23 279 677
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter 24 606 43 211 34 544 353 322 425 729
Räntekostnader och liknande resultatposter -283 -851 -687 -6 484 -2 746
Resultat efter finansiella poster -14 148 843 -8 055 327 -43 974 662 -32 914 421 -22 856 694
Resultat före skatt -14 148 843 -8 055 327 -43 974 662 -32 914 421 -22 856 694
Skatt på periodens resultat - - - - -
Periodens resultat -14 148 843 -8 055 327 -43 974 662 -32 914 421 -22 856 694

Koncernens rapport över totalresultat

SEK Okt-Dec
2015
Okt-Dec
2014
Jan-Dec
2015
Jan-Dec
2014
Jan-Dec
2013
Periodens resultat (SEK) -14 148 843 -8 055 327 -43 974 662 -32 914 421 -22 856 694
Övrigt totalresultat för året:
Övrigt totalresultat för perioden, netto efter skatt 173 229 - 173 229 - -
Summa totalresultat för perioden -13 975 614 -8 055 327 -43 801 433 -32 914 421 -22 856 694
Periodens resultat och totalresultat hänförligt
Moderföretagets aktieägare
-13 975 614 -8 055 327 -43 801 433 -32 914 421 -22 856 694
Resultat per aktie före och efter utspädning
Genomsnittligt antal aktier
-0,89
15 953 619
-0,73
11 059 418 1
-3,52
12 504 417
-2,98
11 059 418 1
-2,09
10 919 929 1

1 Historiska siffror omräknade enligt IAS 33.

Koncernens balansräkning

SEK 31 Dec
2015
31 Dec
2014
31 Dec
2013
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utvecklingsutgifter 4 660 637 483 702 -
Patent 6 385 717 5 411 307 4 693 995
Summa immateriella anläggningstillgångar 11 046 354 5 895 009 4 693 995
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier och verktyg 423 838 426 682 519 202
Summa materiella anläggningstillgångar 423 838 426 682 519 202
Summa anläggningstillgångar 11 470 192 6 321 691 5 213 197
Omsättningstillgångar
Varulager 1 154 578 1 473 664 539 480
Kundfordringar 199 864 24 344 -
Övriga fordringar 869 741 468 558 974 365
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 545 064 460 331 826 968
Likvida medel, tillgodohavande hos bank 103 960 776 34 489 799 68 868 627
Summa omsättningstillgångar 106 730 023 36 916 696 71 209 440
SUMMA TILLGÅNGAR 118 200 215 43 238 387 76 422 637

Koncernens balansräkning

SEK 31 Dec
2015
31 Dec
2014
31 Dec
2013
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital som kan hänföras till Moderföretagets ägare
Aktiekapital 4 788 991 2 386 974 2 386 196
Övrigt tillskjutet kapital 237 044 614 124 560 235 124 410 878
Reserver 173 229 - -
Upparbetat resultat inklusive periodens resultat -132 072 295 -88 097 632 -55 183 209
Summa eget kapital 109 934 539 38 849 577 71 613 865
Skulder
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 1 787 912 1 089 888 1 980 645
Övriga skulder 1 745 361 678 925 395 996
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 4 732 403 2 619 997 2 432 131
Summa kortfristiga skulder 8 265 676 4 388 810 4 808 772
Summa skulder 8 265 676 4 388 810 4 808 772
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 118 200 215 43 238 387 76 422 637
Soliditet 93,0% 89,8% 93,7%
Eget kapital per aktie SEK 6,89 4,88 9,00

Koncernens förändringar i eget kapital

Hänförligt till Moderföretagets aktieägare
SEK Aktiekapital Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Balanserat
resultat
inkl. årets
resultat
Summa
eget
kapital
Ingående balans per 1 januari 2014 2 386 196 124 410 878 - -55 183 211 71 613 861
Totalresultat
Årets totalresultat - - - -32 914 421 -32 914 421
Summa totalresultat - - - -32 914 421 -32 914 421
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, netto efter kostnader 778 149 357 - - 150 135
Summa transaktioner med aktieägare 778 149 357 - - 150 135
Utgående balans per 31 december 2014 2 386 974 124 560 235 - -88 097 632 38 849 575
Ingående balans per 1 januari 2015 2 386 974 124 560 235 - -88 097 632 38 849 575
Totalresultat
Årets totalresultat
- - - -43 801 434 -43 801 434
Summa totalresultat - - - -43 801 434 -43 801 434
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, netto efter kostnader 2 402 017 112 484 379 - - 114 886 396
Summa transaktioner med aktieägare 2 402 017 112 484 379 - - 114 886 396
Utgående balans per 31 december 2015 4 788 991 237 044 614 - -131 899 066 109 934 539

Koncernens rapport över kassaflöden

SEK Okt-Dec
2015
Okt-Dec
2014
Jan-Dec
2015
Jan-Dec
2014
Jan-Dec
2013
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -14 173 166 -8 097 687 -44 008 519 -33 261 259 -23 279 677
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Återläggning av avskrivningar 677 894 478 767 2 235 026 1 761 043 1 075 755
Erhållen ränta 24 606 43 211 34 544 353 322 534 618
Erlagd ränta -283 -851 -687 -6 484 -2 746
Betald skatt - - - - -
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -13 470 949 -7 576 560 -41 739 636 -31 153 378 -21 672 050
Förändringar i rörelsekapitalet
Förändring varulaget 97 271 -234 594 319 086 -934 184 -125 431
Förändring kundfordringar -25 439 - -175 520 -8 927 -
Förändring övriga kortfristiga fordringar 647 628 280 784 -493 057 857 027 -133 919
Förändring övriga kortfristiga skulder 2 136 296 1 375 248 4 050 095 -419 964 1 288 438
Förändringar i rörelsekapitalet 2 855 756 1 421 438 3 700 604 -506 048 1 029 088
Kassaflöde från den löpande verksamheten -10 615 193 -6 155 122 -38 039 032 -31 659 426 -20 642 962
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Investeringar i immateriella tillgångar -2 902 558 -752 804 -7 247 777 -2 830 838 -3 174 135
Investeringar i materiella tillgångar -128 610 - -128 610 -38 699 -467 888
Kassaflöde från investeringsverksamheten -3 031 168 -752 804 -7 376 387 -2 869 537 -3 642 023
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Nyemission -188 601 - 114 886 396 150 135 70 078 604
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -188 601 - 114 886 396 150 135 70 078 604
Periodens kassaflöde -13 834 962 -6 907 926 69 470 977 -34 378 828 45 793 619
Likvida medel vid periodens början 117 795 738 41 397 725 34 489 799 68 868 627 23 075 008
Likvida medel vid periodens slut 103 960 776 34 489 799 103 960 776 34 489 799 68 868 627

Moderföretagets resultaträkning

Okt-Dec Okt-Dec Jan-Dec Jan-Dec Jan-Dec
SEK 2015 2014 2015 2014 2013
Rörelsens intäkter
Nettoomsättning 754 609 195 978 754 609 195 978 569 594
Övriga rörelseintäkter 1 850 555 997 520 5 627 648 2 166 468 1 659 594
Summa rörelsens intäkter 2 605 164 1 193 498 6 382 257 2 362 446 2 229 188
Rörelsens kostnader
Övriga externa kostnader -3 181 188 -3 122 111 -12 949 289 -16 537 846 -17 512 044
Personalkostnader -5 513 251 -2 571 151 -14 968 281 -9 401 693 -6 905 953
Avskrivningar materiella och immateriella
anläggningstillgångar -496 498 -32 225 -589 997 -126 730 -1 075 755
Summa rörelsens kostnader -9 190 937 -5 725 487 -28 507 567 -26 066 269 -25 493 752
Rörelseresultat -6 585 773 -4 531 989 -22 125 310 -23 703 823 -23 264 564
Resultat från finansiella poster
Ränteintäkter och liknande resultatposter 121 925 132 472 415 906 577 725 424 475
Räntekostnader och liknande resultatposter -281 -111 -405 -5 239 -2 746
Resultat från finansiella poster -6 464 129 -4 399 628 -21 709 809 -23 131 337 -22 842 835
Resultat före bokslutsdispositioner och skatt -6 464 129 -4 399 628 -21 709 809 -23 131 337 -22 842 835
Bokslutsdispositioner
Lämnade koncernbidrag -7 054 000 -3 446 000 -7 054 000 -3 446 000 -
Resultat före skatt -13 518 129 -7 845 628 -28 763 809 -26 577 337 -22 842 835
Skatt på periodens resultat - - - - -
Periodens resultat -13 518 129 -7 845 628 -28 763 809 -26 577 337 -22 842 835

Moderföretagets rapport över totalresultat

SEK Okt-Dec
2015
Okt-Dec
2014
Jan-Dec
2015
Jan-Dec
2014
Jan-Dec
2013
Periodens resultat -13 518 129 -7 845 628 -28 763 809 -26 577 337 -22 842 835
Övrigt totalresultat:
Övrigt totalresultat, netto efter skatt
- - - - -
Summa totalresultat -13 518 129 -7 845 628 -28 763 809 -26 577 337 -22 842 835

Moderföretagets balansräkning

SEK 31 Dec
2015
31 Dec
2014
31 Dec
2013
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade Utveckligsutgifter 4 660 637 483 702 -
Patent - - -
Summa immateriella anläggningstillgångar 4 660 637 483 702 -
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 281 547 408 745 519 202
Summa materiella anläggningstillgångar 281 547 408 745 519 202
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 16 128 375 6 100 000 150 000
Långfristig fordringar hos koncernföretag 11 770 769 12 051 689 5 345 072
Summa finansiella anläggningstillgångar 27 899 144 18 151 689 5 495 072
Summa anläggningstillgångar 32 841 328 19 044 136 6 014 274
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Övriga fordringar 356 533 233 043 741 737
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 277 319 395 037 814 341
Summa kortfristiga fordringar 988 939 628 080 1 556 078
Kassa och bank 101 963 730 28 603 699 68 684 673
Summa omsättningstillgångar 102 597 582 29 231 779 70 240 751
SUMMA TILLGÅNGAR 135 438 910 48 275 915 76 255 025

Moderföretagets balansräkning

SEK 31 Dec
2015
31 Dec
2014
31 Dec
2013
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Bundet eget kapital
Aktiekapital 4 788 991 2 386 974 2 386 196
Summa bundet eget kapital 4 788 991 2 386 974 2 386 196
Fritt eget kapital
Överkursfond 235 844 614 123 360 235 123 210 878
Balanserat resultat -80 546 687 -53 969 350 -31 126 515
Periodens resultat -28 763 809 -26 577 337 -22 842 835
Summa fritt eget kapital 126 534 118 42 813 548 69 241 528
Summa eget kapital 131 323 109 45 200 522 71 627 724
Skulder
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder 640 962 458 247 1 891 600
Övriga skulder 586 574 394 728 316 091
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2 888 265 2 222 418 2 419 610
Summa kortfristiga skulder 4 115 801 3 075 393 4 627 301
Summa skulder 4 115 801 3 075 393 4 627 301
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 135 438 910 48 275 915 76 255 025
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga

Rapport över förändringar i Moderföretagets eget kapital

SEK Aktiekapital Överkurs
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
Totalt
Ingående balans per 1 januari 2014 2 386 196 123 210 878 -31 126 515 -22 842 835 71 627 724
Totalresultat
Årets resultat - - - -26 577 337 -26 577 337
Resultatdisposition enligt beslut vid
bolagsstämma
Resultat balanserat i ny räkning - - -22 842 835 22 842 835 -
Övrigt totalresultat - - - - -
Summa totalresultat - - -53 969 350 -26 577 337 45 050 387
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, netto efter kostnader 778 149 357 - - 150 135
Summa transaktioner med aktieägare 778 149 357 - - 150 135
Utgående balans per 31 december 2014 2 386 974 123 360 235 -53 969 350 -26 577 337 45 200 522
Ingående balans per 1 januari 2015 2 386 974 123 360 235 -53 969 350 -26 577 337 45 200 522
Totalresultat
Periodens resultat
Resultatdisposition enligt beslut vid
bolagsstämma
- - - -28 763 809 -28 763 809
Resultat balanserat i ny räkning - - -26 577 337 26 577 337 -
Övrigt totalresultat - - - - -
Summa totalresultat - - -80 546 687 -28 763 809 16 436 713
Transaktioner med aktieägare
Nyemission, netto efter kostnader 2 402 017 112 484 379 - - 114 886 396
Summa transaktioner med aktieägare 2 402 017 112 484 379 - - 114 886 396
Utgående balans per 31 december 2015 4 788 991 235 844 614 -80 546 687 -28 763 809 131 323 109

Moderföretagets kassaflödesanalys

SEK Okt-Dec
2015
Okt-Dec
2014
Jan-Dec
2015
Jan-Dec
2014
Jan-Dec
2013
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -6 585 773 -4 531 989 -22 125 310 -23 703 823 -23 264 564
Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet
Avsättningar, ej kassapåverkande -6 557 502 -3 413 775 -6 464 003 -3 319 270 1 075 755
Erhållen ränta 121 925 132 472 415 906 577 725 424 475
Erlagd ränta -281 -111 -405 -5 239 -2 746
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapitalet -13 021 631 -7 813 403 -28 173 812 -26 450 607 -21 767 080
Förändringar i rörelsekapitalet
Förändring övriga kortfristiga fordringar 995 855 343 687 -5 779 927 998 634 274
Förändring kortfristiga skulder -758 097 937 787 1 040 414 -1 551 908 1 106 968
Förändringar i rörelsekapitalet 237 758 1 281 474 1 034 635 -623 910 1 741 242
Kassaflöde från den löpande verksamheten -12 783 873 -6 531 929 -27 139 177 -27 074 517 -20 025 838
Kassaflöde från investeringsverksamheten
Förvärv av dotterföretag
Investeringar i immateriella tillgångar -1 781 174 -483 702 -4 643 111 -483 702 -3 174 136
Investeringar i materiella tillgångar 3 378 - 3 378 -16 274 -467 888
Förändring finansiella tillgångar 1 559 941 3 151 024 -9 747 455 -12 656 617 -801 077
Kassaflöde från investeringsverksamheten -217 855 2 667 322 -14 387 188 -13 156 593 -4 443 101
Kassaflöde från finansieringsverksamheten
Nyemission -188 601 - 114 886 396 150 135 70 078 604
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -188 601 - 114 886 396 150 135 70 078 604
Periodens kassaflöde -13 190 329 -3 864 607 73 360 031 -40 080 975 45 609 665
Likvida medel vid periodens början 115 154 059 32 468 305 28 603 699 68 684 673 23 075 008
Likvida medel vid periodens slut 101 963 730 28 603 698 101 963 730 28 603 698 68 684 673

Noter

NOT 1 Redovisningsprinciper

Delårsrapporten för Koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, samt tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen. Delårsrapporten för Moderbolaget har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen.

Redovisningsprinciper och beräkningsmetoder är oförändrade från de som tillämpades i årsredovisningen för 2014.

Balanserade utgifter för utveckling av produkter

Utvecklingsutgifter som är direkt hänförliga till utveckling och testning av identifierbara och unika produkter som kontrolleras av Koncernen, redovisas som immateriella tillgångar när följande kriterier är uppfyllda:

  • 1) Det är tekniskt möjligt att färdigställa produkten så att den kan användas,
  • 2) Företagets avsikt är att färdigställa produkten och att använda eller sälja den,
  • 3) Det finns förutsättningar att använda eller sälja produkten
  • 4) Det kan visas hur produkten genererar troliga framtida ekonomiska fördelar,
  • 5) Adekvata tekniska, ekonomiska och andra resurser för att fullfölja utvecklingen och för att använda eller sälja produkten finns tillgängliga, och
  • 6) De utgifter som är hänförliga till produkten under dess utveckling kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.

Direkt hänförbara utgifter som balanseras som en del av aktiverade utvecklingsutgifter innefattar utgifter för anställda och en skälig andel av indirekta kostnader.

Övriga utvecklingsutgifter som inte uppfyller dessa kriterier, kostnadsförs när de uppstår.

NOT 3

Immateriella tillgångar
-------------------------
Patent, koncernen 31 Dec 2015 31 Dec 2014 31 Dec 2013
Ingående anskaffningsvärde 9 477 901 6 647 062 3 472 927
Inköp 2 604 666 2 347 137 3 174 135
Utvecklingskostnader
Årets aktivering 4 643 111 483 702 -
Utgående ackumulerat anskaffningsvärde 16 725 678 9 477 901 6 647 062
Ingående avskrivningar -3 582 892 -1 953 067 -946 590
Årets avskrivningar -1 630 256 -1 629 825 -1 006 477
Utvecklingskostnader
Årets avskrivniing -466 176 - -
Utgående ackumulerade avskrivningar -5 679 324 -3 582 892 -1 953 067
Utgående redovisat värde 11 046 354 5 895 009 4 693 995

Utvecklingsutgifter som tidigare kostnadsförts redovisas inte som tillgång i efterföljande period. Bolaget har vid ingången av kvartal fyra bedömt samtliga ovan kriterier nu vara uppfyllda varför nedlagda kostnader för utveckling från och med 1 oktober 2014 aktiveras.

NOT 2

Transaktioner med närstående

Till aktieägaren och styrelseledamoten Leif Ryd har konsultarvode utgått med 540 000 SEK (810 000).

Till Serendipity Professionals AB har konsultarvode utgått under räkenskapsåret med 1 629 951 SEK (180 000) varav 662 875 SEK avsåg vidarefakturerade kostnader samt till Serendipity Communications AB har konsultarvode utgått med 613 265 SEK (210 500). Serendipity Professionals AB och Serendipity Communications AB är närstående bolag till Episurf Medicals största aktieägare Serendipity Ixora AB.

Styrelse 2015 2014 2013
Saeid Esmaeilzadeh,
ordförande
Jeppe Magnusson,
100 000 100 000 100 000
ledamot 100 000 110 000 125 000
Leif Ryd, ledamot
Thomas Nortoft,
640 000 910 000 521 000
ledamot
Robert Charpentier,
100 000 100 000 100 000
ledamot 100 000 100 000 -
TOTALT 1 040 000 1 320 000 846 000

Episurf Medical AB (publ)

Org. nr 556767-0541

Stora Skuggans Väg 11, 115 42 Stockholm, Sverige www.episurf.com