Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Eolus Vind Interim / Quarterly Report 2015

Apr 28, 2015

3044_10-q_2015-04-28_369a5d35-d2fe-4761-801e-d20d94d08635.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Eolus största affär slutförd. Styrelsen föreslår extra utdelning.

Verksamhetsårets andra kvartal 1 december 2014 – 28 februari 2015

  • Nettoomsättningen uppgick till 746,1 (86,2) MSEK.
  • Rörelseresultatet uppgick till 83,7 (14,9) MSEK. Resultat före skatt uppgick till 77,6 (11,6) MSEK. Periodens resultat efter skatt uppgick till 75,5 (9,0) MSEK.
  • Periodens resultat efter skatt har påverkats av värdeförändring avseende finansiella derivatinstrument med -1,4 (-1,9) MSEK.
  • Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 3,04 (0,37) SEK per aktie.
  • Under perioden togs 11 (0) nya vindkraftverk med en total effekt om 20,4 (0) MW i drift.
  • Under perioden överlämnades 27,5 (1,3) vindkraftverk med en total effekt om 55,4 (2,4) MW till kunder.
  • Under perioden uppgick elproduktionen från koncernens vindkraftverk till 86,2 (58,4) GWh med en genomsnittlig intäkt på 475 (504) SEK/MWh.
  • Sedan den 2 februari 2015 handlas Eolus B-aktie på Nasdaq Stockholm.

Väsentliga händelser efter rapportperiodens utgång

  • I mars överlämnades vindpark Skalleberg i Hjo kommun till kund. Skalleberg är den sista av de fyra parker som Eolus i januari tecknade avtal om försäljning av till energibolaget ewz. Därmed har köparen tillträtt samtliga parker med 29 vindkraftverk som omfattas av det elförsäljningsavtal som finns med Google och Eolus har mottagit fullständig betalning för samtliga parker.
  • Styrelsen avser att kalla till en extra bolagsstämma att hållas den 2 juni och där föreslå att 249,1 MSEK, motsvarande 10 SEK per aktie överförs till aktieägarna. Styrelsen avser att föreslå att överföringen görs genom en split av befintliga aktier med automatisk inlösen av varannan aktie efter spliten.
efter spliten.
Koncernens resultat i korthet Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2014-12-01
2015-02-28
2013-12-01
2014-02-28
2014-09-01
2015-02-28
2013-09-01
2014-02-28
2013-09-01
2014-08-31
Nettoomsättning, MSEK 746,1 86,2 1 109,8 303,4 465,8
Rörelseresultat, MSEK 83,7 14,9 113,3 44,7 41,5
Resultat före skatt, MSEK 77,6 11,6 98,1 32,5 13,1
Värdeförändringar derivat före skatt, MSEK 1,9 -2,4 -0,8 9,0 -23,2
Periodens resultat, MSEK 75,5 9,0 90,9 24,3 9,9
Resultat per aktie före/efter utspädning, SEK 3,04 0,37 3,67 1,00 0,44
Eget kapital per aktie, SEK 39,78 38,16 39,78 38,16 37,61
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 543,7 -135,6 399,5 -146,5 -487,8
Balansomslutning, MSEK 1 582,4 1 461,1 1 582,4 1 461,1 1 929,8
Nettoskuld - /nettokassa +, MSEK -14,2 -76,5 -14,2 -76,5 -421,2
Orderstock per balansdagen, MSEK 679,1 154,8 679,1 154,8 218,1
Under perioden drifttagna verk, antal 11,0 0,0 33,0 9,0 27,0
Verk överlämnade till kund, antal 27,5 1,3 38,6 8,4 13,9
Under perioden drifttagna verk, MW 20,4 0,0 68,6 17,6 53,0
Verk överlämnade till kund, MW 55,4 2,4 76,8 16,6 27,4
Elproduktion, GWh 86,2 58,4 165,7 94,6 172,1
Soliditet, % 62,6 64,9 62,4 64,9 48,5
Avkastning på eget kapital efter skatt, % 31,2 3,8 18,8 5,3 1,2

Eoluskoncernen i korthet

Eolus är en av marknadens ledande vindkraftsprojektörer. Eolus ska skapa värden i alla led inom ramen för projektutveckling och drift av vindkraftsanläggningar och erbjuda såväl lokala som internationella investerare attraktiva och konkurrenskraftiga investeringsobjekt i Norden och Baltikum.

Verksamheten bedrivs inom de tre segmenten projektering, elproduktion samt drift och förvaltning. Eolus huvudidé är att i segmentet projektering realisera projekt främst genom försäljning av nyckelfärdiga idrifttagna anläggningar till en bred kundbas av investerare. Affärsmodellen innefattar även att delar av projektportföljen realiseras genom försäljning av projekträttigheter avseende tillståndsgivna projekt och projekt under utveckling. Eolus bedriver även elproduktion från egna vindkraftsanläggningar. I syfte att löpande utveckla och förnya vindkraftportföljen för elproduktion kan nya vindkraftverk uppföras och befintliga avyttras till kunder som vill investera i anläggningar som redan är i drift. Inom det tredje segmentet, drift och förvaltning, erbjuder Eolus ett komplett koncept för drift och förvaltning av vindkraftsanläggningar. Verksamhetens mål är att ge ägare av vindkraftsanläggningar ett bekymmersfritt ägande och säkerställa största möjliga driftnetto från anläggningarna över tid.

Koncernen består av moderbolaget Eolus Vind AB (publ) och dotterbolagen Ekovind AB, Svenska Vindbolaget AB, Blekinge Offshore AB, Eolus Elnät AB, SIA Eolus, Eolus Vind Norge AS, Eolus Oy samt dotterdotterbolaget OÜ Baltic Wind Energy. Utöver ovanstående bolag ingår även ett antal bolag bildade för att driva utveckling av specifika vindkraftsprojekt.

Fakta Eolus Vind:

Antal uppförda verk: 477 st Projektportfölj, vindkraftverk: Landbaserade 1 687 st Havsbaserade upp till 700 st

VD har ordet

Med verksamhet sedan 1990 kan vi på Eolus i år fira 25-års jubileum. Bolaget har vuxit tillsammans med vindkraftsmarknaden. Eolus har i stor grad bidragit till utvecklingen på den svenska vindkraftsmarknaden och har även framöver en viktig roll att spela i omställningen till en energiförsörjning som är miljömässigt och ekonomiskt hållbar. Över tiden har vi anpassat verksamheten efter marknadens förutsättningar och på så vis kunnat leverera vinst på sista raden varje år under 25 år. Under det gångna kvartalet har det skrivits historia på flera sätt för Eolus.

Eolus B-aktier handlas sedan den 2 februari på Nasdaq Stockholm. Noteringen är ett kvalitetsbevis för vår verksamhet och organisation. Genom att finnas på Stockholmsbörsens huvudlista ges fler investerare möjlighet att investera i Eolusaktier och vi räknar med att noteringen ökar intresset både för Eolus som bolag och för de anläggningar och tjänster vi erbjuder marknaden. Efter denna korta tid på huvudlistan kan vi konstatera att både antalet aktieägare och handeln i aktien ökat.

Under kvartalet har vi genomfört Eolus hittills största enskilda kundaffär med ett ordervärde på nästan 900 MSEK. Affären gäller de 29 vindkraftverk som under tio år ska förse Googles datacenter i Finland med förnybar el. I januari tecknades avtal med den schweiziska energikoncernen ewz och deras co-investor Aquila om försäljning av de fyra parkerna inklusive elförsäljningsavtalet med Google. De tre parkerna Ramsnäs, Alered och Mungseröd med 19 verk överlämnades till köparna i januari och i början på mars efter det andra kvartalets utgång slutfördes överlåtelsen av den fjärde parken, Skalleberg med 10 verk, varvid Eolus erhöll slutlikvid. Eolus har fått det stora förtroendet att driva anläggningarna åt kunderna genom ett tolvårigt avtal om köp av tekniska tjänster och ett fyraårigt avtal avseende administrativa tjänster. Vi är mycket stolta över att ha slutfört denna affär och ser fram emot ett fortsatt gott samarbete med såväl ewz och Aquila som med Google.

De låga samlade ersättningsnivåerna fortsätter utgöra en utmaning såväl för vindkraften som för andra elproducenter. Samtidigt ger den tekniska utvecklingen möjlighet att realisera de allra bästa projekten till betydligt lägre kostnad per producerad MWh än för några år sedan. Den tekniska och kommersiella utvecklingen kräver ständig översyn av vilka projekt som ska prioriteras och vilka anläggningar som är lönsamma. Vid kvartalets genomgång av projektportföljen och anläggningar i drift har visst nedskrivningsbehov konstaterats. Kvartalets rörelseresultat har därför belastats med nedskrivningar på ca 40 MSEK. Av summan avser ca 20 MSEK projekt i olika utvecklingsfaser som inte bedöms möjliga att realisera i nuvarande marknad. Resterande 20 MSEK avser nedskrivning av befintliga anläggningar, främst äldre vindkraftverk som etablerats i ett högre kostnadsläge.

Vår strategi att minska andelen verk som etableras på egen risk utan att kontrakt tecknats med kund i förväg kommer att medföra större svängningar i omsättning och resultat mellan kvartalen framåt, samtidigt som det ger en lägre kapitalbindning. Förutom de tio verken som färdigställdes och överlämnades till ewz och Aquila i mars kommer inga nya anläggningar att tas i drift under räkenskapsårets andra halvår. Fokus för verksamheten den närmaste tiden kommer att vara försäljning av

befintliga anläggningar samt försäljning och upphandling av anläggningar för etablering under räkenskapsåret 2015/2016.

I mars tecknade Sverige och Norge ett avtal som innebär att Sverige höjer sitt nationella mål för förnybar elproduktion till 30 TWh till 2020 jämfört med 2002. Ambitionshöjningen ska hanteras inom elcertifikatsystemet. Avtalet innebär att målet för den gemensamma marknaden med Norge höjs från 26,4 TWh till 28,4 TWh. Avtalet kommer att leda till en högre utbyggnadstakt och kommer enligt vår uppfattning att tillsammans med genomförandet av kontrollstationen 2016 även ge stöd för högre priser på elcertifikat.

Breddning till nya marknader är en prioriterad fråga för Eolus. För att komplettera vår egen projektportfölj i Finland har vi därför förvärvat Triventus del av projektet Pörtom under april. Projektet förväntas få slutliga tillstånd under 2015.

Försäljningen av Googleparkerna har frigjort mycket kapital som tidigare varit bundet i projektet. Etableringen skedde till relativt stor del genom utnyttjande av checkkredit och byggkredit i bank. Med en mognare vindkraftsmarknad och med Eolus goda finansiella ställning och långa erfarenhet öppnar sig fler finansieringsmöjligheter. Styrelsen och företagsledningen arbetar kontinuerligt med översyn av kapitalbehov med målsättningen att kapitalet ska ha så optimal struktur som möjligt. Detta arbete har resulterat i att styrelsen kommer att kalla till en extra bolagsstämma i juni och där föreslå att ca 249 MSEK överförs till aktieägarna genom en split kombinerad med obligatorisk inlösen av de nyutgivna aktierna för 10 kr per aktie.

Eolus kommer att vara väl kapitaliserat även efter utskiftningen och det är både styrelsens och VD:s uppfattning att Eolus även framgent kommer att ha goda möjligheter att finansiera projekt och att fånga de affärsmöjligheter som finns i en utmanande men spännande marknad.

Hässleholm 2015-04-28 Per Witalisson Verkställande direktör

Över tiden har vi anpassat verksamheten efter marknadens förutsättningar och på så vis kunnat leverera vinst på sista raden varje år under 25 år.

Nettoomsättning och resultat andra kvartalet 1 december 2014 – 28 februari 2015

Nettoomsättningen uppgick till 746,1 (86,2) MSEK, vilket är en ökning med 659,9 MSEK jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår. Rörelseresultatet uppgick till 83,7 (14,9) MSEK, vilket är en ökning med 68,8 MSEK. Verkligt värdeförändring avseende valutaderivatinstrument har påverkat rörelseresultatet positivt med 3,0 MSEK, vilket ska jämföras med negativt belopp om -1,9 MSEK för motsvarande period föregående år. Under perioden har 11 vindkraftverk med en effekt om 20,4 MW uppförts och sammanlagt har 27,5 vindkraftverk med en effekt om 55,4 MW överlämnats till kund under kvartalet. Motsvarande period föregående år överlämnades 1,3 vindkraftverk.

Bokförda värden avseende vindkraftverk kopplade till elproduktionen har under kvartalet skrivits ned med 20,1 MSEK som en anpassning till marknadens förändrade prisnivåer. Av beloppet avser 19,3 MSEK nedskrivning av anläggningstillgångar och 0,9 MSEK nedskrivning av varulager.

Vid genomgång av projektportföljen har nedskrivningsbehov bedömts föreligga då en del projekt ej anses vara realiserbara vid rådande marknadsförhållande. Nedskrivningen har belastat resultat med -19,5 MSEK.

Resultat från finansiella poster uppgick till -6,1 MSEK jämfört med -3,2 MSEK motsvarande period föregående år. Verkligt värdeförändring avseende räntederivatinstrument har belastat posten finansiella kostnader med -1,2 MSEK innevarande räkenskapsår, vilket ska jämföras med -0,5 MSEK för motsvarande period föregående år.

Nettoomsättning Q2 Q2 Q1-Q2 Q1-Q2
KSEK 2014-12-01
2015-02-28
2013-12-01
2014-02-28
2014-09-01
2015-02-28
2013-09-01
2014-02-28
Projektering 703 888 55 992 1 028 216 251 966
Elproduktion 40 929 29 631 79 233 50 040
Drift och Förvaltning 1 283 612 2 336 1 382
Koncernen 746 100 86 235 1 109 785 303 388
Rörelseresultat Q2
2014-12-01
Q2
2013-12-01
Q1-Q2
2014-09-01
Q1-Q2
2013-09-01
KSEK 2015-02-28 2014-02-28 2015-02-28 2014-02-28
Projektering 76 917 -781 93 564 18 953
Elproduktion 6 254 15 483 18 601 25 306
Drift och Förvaltning 491 166 1 122 490
Koncernen 83 662 14 868 113 287 44 749

Nettoomsättning

Nettoomsättning och resultat första halvåret 1 september 2014 – 28 februari 2015

Nettoomsättningen uppgick till 1 109,8 (303,4) MSEK, vilket är en ökning med 806,4 MSEK jämfört med motsvarande period föregående räkenskapsår. Rörelseresultatet uppgick till 113,3 (44,7) MSEK, vilket är en ökning med 68,6 MSEK. Verkligt värdeförändring avseende valutaderivatinstrument har påverkat rörelseresultatet positivt 4,4 MSEK, vilket ska jämföras med negativt belopp om -2,5 MSEK för motsvarande period föregående år. Under perioden har 33 vindkraftverk med en effekt om 68,6 MW uppförts, varav 21 per balansdagen överlämnats till kunder och 12 ingår i posten lager av vindkraftverk. Motsvarande period föregående år uppfördes 9 vindkraftverk med en effekt om 17,6 MW varav 7 överlämnades till kund.

Resultat från finansiella poster uppgick till -15,2 MSEK jämfört med -12,3 MSEK motsvarande period föregående år. Verkligt värdeförändring avseende räntederivatinstrument har belastat posten finansiella kostnader med -5,2 MSEK innevarande räkenskapsår, vilket ska jämföras med -6,5 MSEK för motsvarande period föregående år.

Finansiell ställning

Balansomslutningen påverkas kraftigt av storleken på pågående vindkraftsprojekt och i vilket stadium dessa befinner sig. När det gäller projekt som kommer att avyttras nyckelfärdiga till kunder, strävar bolaget efter kundfinansiering i takt med projektets färdigställande.

Koncernens soliditet uppgick till 62,6 procent vid kvartalets utgång att jämföra med 64,9 procent vid motsvarande tidpunkt föregående räkenskapsår.

Under uppbyggnadsskedet av Eolus har det varit viktigt att kunna agera från en solid finansiell bas och därför har uppbyggnaden av det egna kapitalet varit central för att expandera verksamheten. I takt med en allt mer mogen marknad med bättre tillgång till alternativa finansieringskällor har behovet av egetkapitalfinansiering av verksamheten minskat. Avyttring av idrifttagna vindkraftverk samt Google-parkerna har frigjort mycket kapital som varit bundet i varulager och pågående projekt. Mot denna bakgrund har styrelsen därför initierat ett arbete för att optimera koncernens framtida kapitalstruktur.

Styrelsen föreslår ett automatiskt inlösenförfarande där varje aktie delas upp i en inlösenaktie och en ordinarie aktie. Inlösenaktien kommer sedan automatiskt att lösas in för 10 SEK per aktie, motsvarande en överföring till aktieägarna på totalt 249,1 MSEK. Förslaget kommer att behandlas på en extra bolagsstämma den 2 juni 2015. Förutsatt att bolagsstämman beslutar enligt förslaget beräknas betalning för inlösenaktien ske omkring den3 juli 2015.

Rörelseresultat

Kassaflöde och likvida medel

Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 543,7 MSEK jämfört med -135,6 MSEK motsvarande period föregående räkenskapsår. Den genomförda försäljningen av tre av de fyra Google-parkerna till ewz är den huvudsakligen förklaringen till det förbättrade kassaflödet.

Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick under kvartalet till 45,4 MSEK jämfört med -4,9 MSEK motsvarande föregående räkenskapsår. Under perioden avyttrades vindkraftverk bokförda som anläggningstillgångar och som tillhört elproduktionsverksamheten.

Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick under kvartalet till -348,4 MSEK jämfört med -83,9 MSEK motsvarande period föregående år. Förändringen är främst hänförlig till amortering av upptagna lån för uppförandet av Google-parkerna.

Likvida medel uppgick vid kvartalets utgång till 296,8 (130,5) MSEK, en ökning med 166,3 MSEK. Utöver likvida medel fanns en outnyttjad checkkredit om 195 (75,0) MSEK.

Lager av vindkraftverk, vindkraftverk under uppförande samt projekt under utveckling

Lager av vindkraftverk, vindkraftverk under uppförande samt projekt under utveckling uppgick vid periodens utgång till 719,8 (588,4) MSEK, vilket är en ökning med 131,4 MSEK jämfört med motsvarande tidpunkt föregående räkenskapsår. I varulagret ingår 10 vindkraftverk hänförliga till det elförsäljningsavtal som tecknats med Google. Eolus tecknade i januari 2015 avtal med ewz om försäljning av dessa 10 vindkraftverk plus de 19 som under perioden överlämnats till kunden och som alla omfattas av avtalet med Google.

Vid kvartalets utgång var 17 vindkraftverk under uppförande jämfört med 58 vid motsvarande tidpunkt föregående år.

Vindkraftverk som är redovisade som anläggningstillgångar är hänförliga till segmentet Elproduktion. Tillsammans med vindkraftverk redovisade som lager producerar de el som bolaget säljer. I syfte att löpande utveckla och förnya tillgångsportföljen för elproduktion kan nya vindkraftverk etableras och befintliga avyttras. Under kvartalet har inga nya vindkraftverk redovisats som anläggningstillgångar medan 4 vindkraftverk har avyttrats.

Skulder

Vid kvartalets utgång uppgick nettoskulden till -14,2 MSEK att jämföra med -76,5 MSEK vid motsvarande tidpunkt föregående räkenskapsår.

Kassaflöde, löpande verksamhet, MSEK

Segmentsinformation

Projektering

Sedan starten 1990 har Eolus utvecklats till en av de ledande vindkraftsprojektörerna i Sverige och Norden. Eolus hade till och med kvartalets utgång medverkat vid uppförandet av 477 vindkraftverk med en total effekt på cirka 735 MW. Projekt realiseras främst genom uppförande av vindkraftverk som avyttras nyckelfärdiga till investerare. I de fall där kundkontrakt inte ingåtts vid tidpunkten då anläggningen tas i drift så redovisas intäkter och kostnader från driften i segmentet elproduktion till dess att anläggningen avyttras. Projekt kan också realiseras genom försäljning av projekträttigheter. Resultatavräkning efter uppförande sker då godkänd provdrift genomförts. Omsättning och resultat varierar kraftigt mellan enskilda kvartal samt räkenskapsår, beroende på takten i uppförande av vindkraftsparker så väl som när avyttringar av dessa sker. Projekteringsverksamheten finansieras främst genom eget kapital, byggkrediter eller genom förskott från kunder.

För närvarande bedriver Eolus projekteringsverksamhet i Sverige, Norge, Finland och Baltikum.

Projektering under andra kvartalet 1 december 2014 – 28 februari 2015

Omsättning från projektering och försäljning av nyckelfärdiga vindkraftsanläggningar och projekträttigheter uppgick till 703,9 (56,0) MSEK. Under perioden har 11 (0) vindkraftverk tagits i drift med en total effekt på 20,4 (0) MW enligt nedanstående, varav 1 (0) vindkraftverk har överlämnats till kund. Övriga 10 vindkraftverk har överlämnats till kund efter rapportperiodens utgång. Utöver dessa vindkraftverk har 24 vindkraftverk redovisades som lager sålts och överlämnats till kund under perioden.

P
lats
Kommun Antal verk M
odell
T
otal effekt
Kund
Skalleberg Hjo 10 Vestas V100/V90 18,4 Lager
Signesbo Hjo 1 Vestas V90 2,0 Kund
Totalt: 11 20,4

I december 2014 tecknade Eolus avtal om att sälja ett vindkraftverk till Sundbybergs stad efter att ha lämnat det vinnande anbudet i en offentlig upphandling. Avtalet innebär att Sundbybergs stad köper det sjunde och sista verket av modell Vestas V126 som kommer att uppföras i vindpark Fröreda under hösten 2015. Övriga verk i parken kommer att avyttras till Region Skåne.

I december avyttrade Eolus den idrifttagna vindparken Strömmestad bestående av två Vestas V100.

I december tecknade Eolus avtal med KumBro AB om försäljning av tre vindkraftverk av modell Vestas V100 1,8 MW som ska uppföras i vindpark Ullavi i Hallsbergs kommun.

I januari 2015 tecknade Eolus avtal med energibolaget ewz om försäljning av 29 vindkraftverk i vindparkerna Alered, Mungseröd, Ramsnäs och Skalleberg i Eolus största affär till dags dato. Samtliga dessa vindkraftverk omfattas av det elförsäljningsavtal som Eolus tecknade med Google i januari 2014. Köpeskillingen uppgår totalt till 95 MEUR. Under kvartalet har 3 av 4 vindkraftparker överlämnats till kund och 62,4 MEUR har redovisats som omsättning. Den utnyttjade delen om 238 MSEK av det byggkreditiv som upptagits för byggnation av de överlåtna verken har amorterats. När sista parken överlämnats till kund beräknas affären totalt ha medfört ett likviditetstillskott om cirka 650 MSEK.

Projektering under första halvåret 1 september 2014 – 28 februari 2015

Omsättning från projektering och försäljning av nyckelfärdiga vindkraftsanläggningar och projekträttigheter uppgick till 1 028,2 (252,0) MSEK. Under perioden har 33 (9) vindkraftverk tagits i drift med en total effekt på 68,6 (17,6) MW. Sammanlagt har 38,6 (8,4) verk med en total effekt om 76,8 (16,6) MW överlämnats till kund.

38,6 (8,4) verk med en total effekt om 76,8 (16,6) MW överlämnats till kund.
Nyckeltal Projektering
Q
2
Q
2
Q1-Q2
Q1-Q2
2014-12-01 2013-12-01 2014-09-01 2013-09-01
KS
E
K
2015-02-28 2014-02-28 2015-02-28 2014-02-28
Nettoomsättning externa kunder 703 888 55 992 1 028 216 251 966
Övriga rörelseintäkter 6 180 2 453 8 474 5 173
Rörelseresultat 76 917 -781 93 564 18 953
Projektportfölj Sverige Koncernen 2015-02-28 Koncernen 2014-02-28
Antal verk T
otal effekt
M
W
Antal verk T
otal effekt
M
W
Förprojektering 423 950 471 1 116
Projektering 1 020 2 758 1 145 2 926
Projekt med färdiga tillstånd 227 579 210 509
Under uppförande 17 43 58 119
Totalt: 1 687 4 330 1 884 4 670
Förändring av innehav av Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
vindkraftsanläggningar i drift, 2014-12-01 2013-12-01 2014-09-01 2013-09-01 2013-09-01
M
W
2015-02-28 2014-02-28 2015-02-28 2014-02-28 2014-08-31
Vindkraftsanläggningar i drift vid
periodens ingång 118,3 64,1 88,3 62,7 62,7
varav varulager 74,3 20,1 44,3 16,7 16,7
varav anläggningstillgångar 44,0 44,0 44,0 46,0 46,0
Uppfört under perioden 18,4 0,0 52,8 3,6 53,0
Förvärvat under perioden 0,0 0,0 3,2 0,0 0,0
Avyttrat under perioden -53,4 -2,4 -61,1 -4,6 -27,4
Nettoförändring
vindkraftsanläggningar i drift -35,0 -2,4 -5,1 -1,0 25,6
Vindkraftsanläggningar i drift vid
periodens utgång 83,3 61,7 83,3 61,7 88,3
varav varulager 44,3 17,7 44,3 17,7 44,3
varav anläggningstillgångar 39,0 44,0 39,0 44,0 44,0

Orderstock

Vid periodens utgång uppgick orderstocken till 679,1 (154,8) MSEK.

Elproduktion

Koncernen bedriver elproduktion från egna vindkraftsanläggningar bokförda antingen som varulager eller anläggningstillgång. Intäkterna kommer från försäljning av el och från försäljning av de elcertifikat som tilldelas producenter av förnybar el. I syfte att löpande utveckla och förnya tillgångsportföljen för elproduktion kan nya vindkraftverk uppföras och befintliga avyttras.

Elproduktion under andra kvartalet 1 december 2014 – 28 februari 2015

Under perioden december 2014 – februari 2015 uppgick elproduktionen från koncernens vindkraftverk till 86,2 GWh, jämfört med 58,4 GWh för motsvarande period föregående räkenskapsår. För jämförbara anläggningar har produktionen varit väsentligt lägre jämfört med motsvarande period räkenskapsåret 2013/2014. Omsättningen från segmentet elproduktion uppgick till 40,9 (29,4) MSEK. Den genomsnittliga intäkten för elproduktionen uppgick till 475 (504) SEK/MWh.

Under perioden var priserna på el lägre än föregående kvartal men högre än under motsvarande månader under räkenskapsåret 2013/2014. För elområde 3 uppgick det genomsnittliga elpriset på Nordpool under kvartalet till 289 SEK/MWh jämfört med 285 SEK/MWh samma period föregående år. Motsvarande siffror för elområde 4 var 298 SEK/MWh jämfört med 292 SEK/MWh året innan.

Under kvartalet handlades elcertifikaten med en prismässigt sjunkande trend. Det genomsnittliga månatliga spotpriset för elcertifikat handlade hos SKM var cirka 161 SEK under december 2014 – februari 2015, jämfört med cirka 180 SEK för motsvarande period 2013/2014.

I december avyttrade Eolus två idrifttagna vindkraftverk av modell Enercon E82 i vindpark Klemedstorp.

Bokförda värden avseende vindkraftverk kopplade till elproduktionen har under kvartalet skrivits ned med 20,1 MSEK som en anpassning till marknadens förändrade prisnivåer. Av beloppet avser 19,3 MSEK nedskrivning av anläggningstillgångar och 0,9 MSEK nedskrivning av varulager.

Nyckeltal Elproduktion Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2
2014-12-01 2013-12-01 2014-09-01 2013-09-01
KSEK 2015-02-28 2014-02-28 2015-02-28 2014-02-28
Nettoomsättning 40 929 29 631 79 233 50 040
Övriga rörelseintäkter 422 197 422 5 413
Rörelseresultat 6 254 15 483 18 601 25 306
Elproduktion, MWh 86 152 58 354 165 728 94 639

Övriga rörelseintäkter består av realisationsresultat från avyttringar av främst vindkraftverk redovisade som anläggningstillgångar.

Elproduktion under första halvåret 1 september 2014 – 28 februari 2015

Under perioden september 2014 – februari 2015 uppgick elproduktionen från koncernens vindkraftverk till 165,7 GWh, jämfört med 94,6 GWh för motsvarande period föregående räkenskapsår. För jämförbara anläggningar har produktionen varit lägre jämfört med motsvarande period räkenskapsåret 2013/2014. Omsättningen från segmentet elproduktion uppgick till 79,2 (50,0) MSEK. Den genomsnittliga intäkten för elproduktionen uppgick till 478 (524) SEK/MWh.

Vid rapportperiodens utgång ägde koncernen en installerad effekt om sammanlagt 83,3 MW med en beräknad årlig produktion om 221,9 GWh. Av andelen utgör 39,0 MW respektive 91,0 GWh anläggningstillgångar. Resterande 44,3 MW respektive 130,9 GWh utgör varulager.

Drift- och förvaltning

Eolus har genom åren byggt upp en omfattande kompetens inom i stort sett alla de områden som berörs vid uppförande och drift av vindkraftverk. Bolaget har under lång tid med hjälp av egen personal erbjudit tekniska och administrativa konsulttjänster åt vindkraftsintressenter. Eolus kan därmed erbjuda kompletta driftoch administrationstjänster åt ägare av vindkraftsanläggningar för ett tryggt ägande där intäkter maximeras och produktionsbortfall minimeras. Eolus ser en ökande efterfrågan på dessa tjänster både från stora institutionella investerare som äger större vindparker och från lokala aktörer med mindre anläggningar. Verksamheten ger Eolus stabila och återkommande och långsiktiga intäktsströmmar.

Drift och förvaltning under andra kvartalet 1 december 2014 – 28 februari 2015

Omsättningen från drift- och förvaltning av externa vindkraftsanläggningar uppgick till 1,3 (0,6) MSEK.

Under kvartalet har avtal tecknats med ewz om drift och förvaltning av 29 vindkraftverk av modellerna Vestas V90, Vestas V100 och Vestas V112 i parkerna Alered, Mungseröd, Ramsnäs och Skalleberg. Avtalet rörande tekniska tjänster omfattar tolv år medan de administrativa tjänsterna omfattar fyra år. Ett treårigt kontrakt om drift och förvaltning av vindparkerna Strömmestad (två Vestas V100 1,8 MW) och Klemedstorp (två Enercon E82 2,0 MW) har tecknats med ägarna.

Nyckeltal Drift och förvaltning Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2
2014-12-01 2013-12-01 2014-09-01 2013-09-01
KSEK 2015-02-28 2014-02-28 2015-02-28 2014-02-28
Nettoomsättning 1 283 612 2 336 1 382
Rörelseresultat 491 166 1 122 490

Drift och förvaltning under första halvåret 1 september 2014 – 28 februari 2015

Omsättningen från drift- och förvaltning av externa vindkraftsanläggningar uppgick till 2,3 (1,4) MSEK. Vid rapportperiodens utgång hade Eolus kundavtal avseende driftoch administrationstjänster som totalt omfattade 287 MW.

Övriga väsentliga händelser under perioden

Årsstämma hölls i Hässleholm lördagen den 24 januari 2015. Samtliga styrelseledamöter omvaldes för en period om ett år. I samband med årsstämman anordnades traditionsenligt ett seminarium. Årets tema var "Vi bygger ett hållbart samhälle" och besöktes av cirka 300 personer.

Sedan den 2 februari 2015 handlas Eolus B-aktie på Nasdaq Stockholm.

Väsentliga händelser efter periodens utgång

I mars överlämnades vindpark Skalleberg i Hjo kommun till kund. Skalleberg är den sista av de fyra parker som Eolus i januari tecknade avtal om försäljning av till energibolaget ewz. Därmed har köparen tillträtt samtliga parker med 29 vindkraftverk som omfattas av det elförsäljningsavtal som finns med Google och Eolus har mottagit fullständig betalning för samtliga parker.

I mars tecknade Eolus avtal om försäljning av ett vindkraftverk med en effekt om 3,3 MW till Landstinget i Kalmar län efter att ha lämnat det mest ekonomiskt fördelaktiga anbudet i en offentlig upphandling. Köpeskillingen uppgår till cirka 41 MSEK och verket ska uppföras i vindpark Långmarken i Kristinehamns kommun under 2016.

I april förvärvade Eolus en andel motsvarande 30 MW i vindkraftsprojektet Pörtom i Finland. Detta genom att Eolus finska dotterbolag förvärvade samtliga aktier i Triventus Pörtom Vind Oy av Triventus. Resterande del av projektet omfattande ytterligare tio platser för vindkraftverk ägs sedan tidigare av den svenska basindustrins vindkraftsbolag VindIn. Eolus och VindIn har ingått ett samarbetsavtal kring den återstående projektutvecklingen. Då Triventus AB är ett intressebolag anses transaktionen vara med närstående. Utöver köpeskilling för aktierna om 0,5 MEUR finns ett upplägg med vinstdelning om projektet vid någon tidpunkt realiseras och avyttras. Det går i nuläget inte bedöma nivå på eventuell framtida vinstdelning.

Framtidsutsikter

Med låga sammanlagda ersättningsnivåer för el och elcertifikat är kraven på fortsatt effektivisering genom hela värdekedjan av ett vindkraftsprojekts livslängd avgörande för att kunna möte investerarnas avkastningskrav. Genom markant sänkta kostnader för att etablera vindkraft kan projekt fortsatt realiseras med lönsamhet för den slutlige investeraren. Eolus långa erfarenhet av att uppföra vindkraftsanläggningar tillsammans med de fullständiga drift- och förvaltningstjänster bolaget erbjuder sörjer för att bolaget fortsatt ska kunna erbjuda attraktiva investeringsobjekt till olika typer av kunder. Elforsk visade i november i en rapport att landbaserad vindkraft är ett av de billigaste sätten att tillföra ny elproduktion i Sverige vilket ytterligare understryker hur snabb utvecklingen varit. Vindkraften står idag för cirka 8 procent av den svenska elproduktionen med potential till fortsatt tillväxt.

Den svenska regeringen har nyligen kommit överens med den norska regeringen om en utökad svensk ambition inom elcertifikatsystemet vilket är positivt. Till det negativa i uppgörelsen hör att möjligheterna för energiskattebefrielse för egenproducerad el från vindkraft tas bort. Även om dess inverkan på den svenska vindkraftens totala utbyggnad varit låg försämras naturligtvis incitamenten för aktuella aktörer att investera.

Eolus bedriver även verksamhet i Norge, Finland och Baltikum som är länder med en mindre mogen marknad för vindkraft än den svenska. Förutsättningarna mellan länderna varierar vad gäller stödsystem, infrastruktur, vindresurser och behov av ny

inhemsk elproduktion. Sammantaget finns dock en betydande potential på dessa marknader.

Moderbolaget

Nettoomsättningen för kvartalet uppgick till 653,3 (60,5) MSEK med ett resultat efter finansiella poster på 36,2 (-5,5) MSEK och kvartalets resultat uppgick till 26,6 (-6,2) MSEK. Moderbolagets likvida medel uppgick vid kvartalets utgång till 282,1 MSEK jämfört med 107,6 MSEK vid motsvarande tidpunkt föregående räkenskapsår. Moderbolagets soliditet uppgick till 58,0 procent jämfört med 64,3 procent vid motsvarande kvartals utgång räkenskapsåret 2013/2014.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för Eolus koncernen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS), såsom de antagits av EU.

Delårsrapporten är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering samt Årsredovisningslagen. De redovisningsprinciper som tillämpas överensstämmer med de redovisningsprinciper som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen. Inga nya redovisningsprinciper gällande från 1 september 2014 har väsentligen påverkat koncernen.

Moderbolaget Eolus Vind AB tillämpar Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Risker och osäkerhetsfaktorer

För en beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till sid 26-27 i Eolus årsredovisning för 2013/2014. Inga andra väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer har identifierats under den senaste perioden. På balansdagen hade moderbolaget utestående valutaterminer uppgående till netto 8 MEUR. Dessa hade ett positivt marknadsvärde om 4,2 MSEK. Dotterbolaget Ekovind AB har ingått swapavtal avseende räntesäkring av skulder till kreditinstitut för egna vindkraftsanläggningar. Dessa hade på balansdagen ett negativt marknadsvärde om 38,3 MSEK. Marknadsvärdet redovisas i koncernens Rapport i sammandrag över finansiell ställning under posten Derivatinstrument.

Personal

Genomsnittligt antal anställda i koncernen uppgick under kvartalet till 35 (36).

Eolusaktien

Eolus B-aktie handlas sedan den 2 februari 2015 på NASDAQ Stockholm och innan dess på NASDAQ OMX First North Premier i Stockholm. Mellan den 1

december 2014 och 28 februari 2015 omsattes 2 584 783 aktier till kurser mellan 26,40 och 34,50 SEK, med ett medelpris på 30,04 SEK. Senaste betalkurs den 27 april 2015 var 38,00 SEK.

Utdelning och värdeöverföring

Styrelsen har antagit en utdelningspolicy innebärande att Eolus aktieutdelning över en längre period ska följa resultatet och motsvara 20-50 procent av bolagets vinst efter skatt. Utdelningen ska dock anpassas efter bolagets investeringsbehov och finansiella ställning.

För räkenskapsåret 2013/2014 beslutade årsstämman den 24 januari 2015 om en utdelning motsvarande 1,50 (1,50) kr per aktie. Utbetalningen av utdelningen skedde den 30 januari 2015.

Styrelsen avser att kalla till en extra bolagsstämma att hållas den 2 juni 2015 och där föreslå att 249,1 MSEK, motsvarande 10 SEK per aktie överförs till aktieägarna. Styrelsen avser att föreslå att överföringen görs genom en split av befintliga aktier med automatisk inlösen av varannan aktie efter spliten. För vidare information läs under Finansiell ställning sidan 6.

Transaktioner med närstående

Under kvartalet har Eolus Vind förvärvat vindkraftsprojekt Fågelås av Triventus AB. Då Triventus AB är ett intressebolag anses transaktionen vara med närstående. Utöver köpeskilling om 2,1 MSEK finns ett upplägg med vinstdelning om projektet vid någon tidpunkt realiseras och avyttras. Det går i nuläget inte bedöma nivå på eventuell framtida vinstdelning.

Resultaträkning i sammandrag koncernen Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
KS
E
K
Not 2014-12-01
-2015-02-28
2013-12-01
-2014-02-28
2014-09-01
-2015-02-28
2013-09-01
-2014-02-28
2013-09-01
-2014-08-31
Nettoomsättning 1 746 100 86 235 1 109 785 303 388 465 839
Övriga rörelseintäkter 2 6 602 2 650 8 896 10 586 21 422
752 702 88 885 1 118 681 313 974 487 261
Rörelsens kostnader
Förändring av lager av vindkraftverk, vindkraftverk under
uppförande och projekt under utveckling -353 763 27 063 -200 211 66 517 544 758
Kostnad för varor och projektering -258 087 -73 679 -712 301 -281 949 -874 848
Övriga externa kostnader -17 584 -10 144 -35 848 -22 742 -49 299
Personalkostnader -6 366 -6 116 -13 058 -10 802 -23 137
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella
anläggningstillgångar -26 262 -8 047 -34 051 -16 194 -32 007
Övriga rörelsekostnader 3 -6 978 -3 094 -9 925 -4 055 -11 251
Rörelseresultat 83 662 14 868 113 287 44 749 41 477
Resultat från finansiella poster 4 -6 058 -3 244 -15 207 -12 255 -28 334
Resultat före skatt 77 604 11 624 98 080 32 494 13 143
Skatt på periodens resultat -2 145 -2 669 -7 168 -8 186 -3 213
Periodens resultat 75 459 8 955 90 912 24 308 9 930
Hänförligt till moderföretagets aktieägare 75 745 9 281 91 436 24 880 10 964
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande -286 -326 -524 -572 -1 034
Periodens resultat 75 459 8 955 90 912 24 308 9 930
Utestående/genomsnittligt antal aktier (tusental) 24 907 24 907 24 907 24 907 24 907
Resultat per aktie (SEK) före/efter utspädning 3,04 0,37 3,67 1,00 0,44
Rapport i sammandrag totalresultat koncernen
KS
E
K
Periodens resultat
75 459 8 955 90 912 24 308 9 930
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkning:
Omräkningsdifferens -57 -5 54 2 -132
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -57 -5 54 2 -132
Periodens totalresultat 75 402 8 950 90 966 24 310 9 798
Hänförligt till moderföretagets aktieägare 75 688 9 276 91 490 24 882 10 832
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande -286 -326 -524 -572 -1 034
Periodens totalresultat 75 402 8 950 90 966 24 310 9 798
Rapport i sammandrag över finansiell ställning koncernen
KS
E
K
Not
2015-02-28 2014-02-28 2014-08-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 332 849 429 517 414 515
Innehav i intresseföretag 8 804 4 304 8 804
Uppskjutna skattefordringar 57 53 0
Övriga finansiella tillgångar
6
3 056 3 056 3 056
Summa anläggningstillgångar 344 766 436 930 426 375
Omsättningstillgångar
Lager av vindkraftverk, vindkraftverk under uppförande samt
projekt under utveckling 719 758 588 407 1 062 561
Förskott till leverantörer 33 229 199 154 272 377
Kundfordringar
6
49 332 40 927 14 357
Derivatinstrument
6
4 174 1 478 0
Aktuella skattefordringar 22 651 16 628 21 977
Övriga kortfristiga fordringar
6
31 547 39 135 26 525
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
6
80 137 8 033 19 143
Likvida medel
6
296 841 130 451 86 499
Summa omsättningstillgångar 1 237 669 1 024 213 1 503 439
SUMMA TILLGÅNGAR 1 582 435 1 461 143 1 929 814
KS
E
K
Not
2015-02-28 2014-02-28 2014-08-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till Eolus aktieägare 990 792 950 332 936 662
Innehav utan bestämmande inflytande 51 -1 716 47
Summa eget kapital 990 843 948 616 936 709
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder till kreditinstitut
5,6
167 515 144 014 177 619
Långfristiga avsättningar 7 884 8 400 8 586
Uppskjutna skatteskulder 98 258 110 934 108 791
Övriga långfristiga skulder 1 038 9 039 3 228
Summa långfristiga skulder 274 695 272 387 298 224
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder till kreditinstitut
5,6
143 524 62 915 330 118
Leverantörsskulder
6
24 237 44 383 109 328
Derivatinstrument
6
38 326 20 593 33 359
Aktuella skatteskulder 111 116 22
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
6
38 293 39 212 42 967
Förskott från kunder 67 208 59 970 170 334
Övriga kortfristiga skulder
6
5 198 12 951 8 753
Summa kortfristiga skulder 316 897 240 140 694 881
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 582 435 1 461 143 1 929 814
Rapport i sammandrag över kassaflöden koncernen Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
Not
KS
E
K
2014-12-01
-2015-02-28
2013-12-01
-2014-02-28
2014-09-01
-2015-02-28
2013-09-01
-2014-02-28
2013-09-01
-2014-08-31
Löpande verksamhet
Rörelseresultat 83 662 14 868 113 287 44 749 41 477
Justering för icke kassaflödespåverkande poster
7
22 615 1 738 27 439 4 801 37 498
106 277 16 606 140 726 49 550 78 975
Erhållen ränta 1 285 2 201 1 596 2 602 4 246
Erlagd ränta -6 645 -3 139 -12 485 -8 213 -16 316
Betald inkomstskatt -10 186 -10 672 -18 337 -17 849 -20 404
Kassaflöde från den löpande verksamheten före 90 731 4 996 111 500 26 090 46 501
förändringar av rörelsekapital
Kassaflöde från förändring av rörelsekapital 452 947 -140 592 288 011 -172 631 -534 268
Kassaflöde från den löpande verksamheten 543 678 -135 596 399 511 -146 541 -487 767
Förvärv av materiella anläggningstillgångar 0 -732 -845 -1 281 -1 904
Försäljning av materiella anläggningstillgångar 45 362 -186 45 565 19 614 20 317
Förvärv av andelar i koncernföretag 0 0 -508 0 321
Förvärv av finansiella anläggningstillgångar 0 -4 000 0 -4 000 -8 500
Försäljning av finansiella anläggningstillgångar 0 0 0 20 20
Kassaflöde från investeringsverksamheten 45 362 -4 918 44 212 14 353 10 254
Upptagna lån 0 86 119 791 45 786 326 897
Amortering lån -311 072 -46 639 -317 807 -110 410 -90 713
Kapitaltillskott 55 0 843 988 1 486
Utbetald utdelning -37 361 -37 361 -37 361 -37 361 -37 361
Betalning till ägare utan bestämmande inflytande 0 0 0 0 -25
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -348 378 -83 914 -234 534 -100 997 200 284
Periodens kassaflöde 240 662 -224 428 209 189 -233 185 -277 229
Likvida medel vid periodens början 55 738 354 937 86 499 363 612 363 612
Valutakursdifferens i likvida medel 441 -58 1 153 24 116
Likvida medel vid periodens slut 296 841 130 451 296 841 130 451 86 499

Rapport i sammandrag över förändring eget kapital koncernen

KS
E
K
Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Balanserat
resultat
S
umma E
olus
aktieägare
Innehav utan
bestämmande
inflytande
T
otalt eget
kapital
Per 1 september 2013 24 907 439 913 -83 498 076 962 813 -1 971 960 842
Periodens resultat 24 880 24 880 -572 24 308
Övrigt total resultat 2 2 2
Summa Totalresultat 2 24 880 24 882 -572 24 310
Transaktioner med aktieägare
Betald utdelning -37 361 -37 361 -37 361
Förvärv av aktier, andel ägare
utan bestämmande inflytande
253 253
Kapitaltillskott från ägare utan
bestämmande inflytande
572 572
Per 28 februari 2014 24 907 439 913 -81 485 595 950 334 -1 718 948 616
Periodens resultat -13 916 -13 916 -462 -14 378
Övrigt total resultat -134 -134 -134
Summa Totalresultat -134 -13 916 -14 050 -462 -14 512
Transaktioner med aktieägare
Förvärv av aktier från ägare utan
bestämmande inflytande
378 378 1 765 2 143
Kapitaltillskott från ägare utan 462 462
bestämmande inflytande
Per 31 augusti 2014 24 907 439 913 -215 472 057 936 662 47 936 709
Periodens resultat 91 436 91 436 -524 90 912
Övrigt total resultat 54 54 54
Summa Totalresultat 54 91 436 91 490 -524 90 966
Transaktioner med aktieägare
Betald utdelning -37 361 -37 361 -37 361
Kapitaltillskott från ägare utan
bestämmande inflytande
528 528
Per 28 februari 2015 24 907 439 913 -161 526 132 990 792 51 990 843

Koncernens noter

Not 1 Segmentsinformation

P
rojektering
E
lproduktion
Drift och
förvaltning
Gemensamt,
elimineringar
Koncern
703 888 40 929 1 283 - 746 100
6 180 422 - - 6 602
-633 151 -35 097 -792 - -669 040
(-834) (-25 428) - - (-26 262)
76 917 6 254 491 0 83 662
-6 058
77 604
-2 145
75 459
P
rojektering
E
lproduktion
Drift och
förvaltning
Gemensamt,
elimineringar
Koncern
55 992 29 631 612 - 86 235
2 453 197 - - 2 650
-59 226 -14 345 -446 - -74 017
(-1 016) (-7 031) - - (-8 047)
-781 15 483 166 0 14 868
-3 244
11 624
-2 669
8 955
Drift och
S
egmentens tillgångar
P
rojektering
E
lproduktion
förvaltning Gemensamt Koncern
Per 28 feb 2015 249 474 853 605 - 484 750 1 587 829
Per 28 feb 2014 598 484 626 007 - 251 307 1 475 798
Q1 - Q2, 2014-09-01 - 2015-02-28, KS
E
K
P
rojektering
E
lproduktion
Drift och
förvaltning
Gemensamt,
elimineringar
Koncern
Nettoomsättning externa kunder 1 028 216 79 233 2 336 - 1 109 785
Övriga rörelseintäkter 8 474 422 - - 8 8960
Kostnader -943 126 -61 054 -1 214 - -1 005 394
- varav avskrivningar (-1 744) (-32 307) - - (-34 051)
Segmentets rörelseresultat 93 564 18 601 1 122 0 113 287
Resultat från finansiella poster -15 207
Resultat före skatt 98 080
Skatt på periodens resultat -7 168
Periodens resultat 90 912
Q1 - Q2, 2013-09-01 - 2014-02-28, KS
E
K
P
rojektering
E
lproduktion
Drift och
förvaltning
Gemensamt,
elimineringar
Koncern
Nettoomsättning externa kunder 251 966 50 040 1 382 - 303 388
Övriga rörelseintäkter 5 173 5 413 - - 10 586
Kostnader -238 186 -30 147 -892 - -269 225
- varav avskrivningar (-2 140) (-14 054) - - (-16 194)
Segmentets rörelseresultat 18 953 25 306 490 0 44 749
Resultat från finansiella poster -12 255
Resultat före skatt 32 494
Skatt på periodens resultat -8 186
Periodens resultat 24 308
S
egmentens tillgångar
P
rojektering
E
lproduktion
Drift och
förvaltning
Gemensamt Koncern
Per 28 feb 2015 249 474 853 605 - 484 750 1 587 829
Per 28 feb 2014 598 484 626 007 - 251 307 1 475 798

Not 2 Övriga rörelseintäkter

Värdeförändringar derivatinstrument avseende valutasäkringar ingår för kvartalet med positiv resultatpåverkan om 3 015 (0) KSEK.

Not 3 Övriga rörelsekostnader

Värdeförändringar derivatinstrument avseende valutasäkringar ingår för kvartalet med negativ resultatpåverkan 0 (-1 912) KSEK.

Not 4 Resultat från finansiella poster

Värdeförändringar derivatinstrument avseende räntesäkringar medför för kvartalet negativ resultatpåverkan om -1 157 (-531) KSEK.

Not 5 Ställda säkerheter

Ställda säkerheter uppgår till 905 858 (652 151) KSEK. Det utökade beloppet avser till största del nyupptagna pantsatta företagsinteckningar hänförliga till byggkredit om 440 000 KSEK för finansiering av etablering av de 29 vindkraftverk som omfattas av det elförsäljningsavtal som tecknades med Google.

Not 6 Finansiella instrument - upplysningar om verkligt värde per klass

Not 6 Finansiella instrument - upplysningar om verkligt värde per klass
Koncernen 2015-02-28, KS
E
K
Redovisat
värde
V
erkligt
värde
Nivå
T
illgångar i balansräkningen
Finansiella tillgångar som kan säljas
Övriga finansiella tillgångar 3 056 3 056 2
Tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Valutaderivat 4 174 4 174 2
Lånefordringar och kundfordringar
Likvida medel 296 841 296 841 2
Kundfordringar 49 332 49 332 2
Övriga kortfristiga fordringar 1 466 1 466 2
Spärrade bankmedel 26 180 26 180 2
Upplupna ränteintäkter 10 10 2
Skulder i balansräkningen
Skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Derivatskulder
Ränteswappar 38 326 38 326 2
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Räntebärande skulder 311 039 311 039 2
Leverantörsskulder 24 237 24 237 2
Övriga skulder 572 572 2
Upplupna räntekostnader 831 831 2
Koncernen 2014-02-28, KS
E
K
Redovisat
värde
V
erkligt
värde
Nivå
Tillgångar i balansräkningen
Finansiella tillgångar som kan säljas
Övriga finansiella tillgångar 3 056 3 056 2
Tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Valutaderivat
Lånefordringar och kundfordringar
1 478 1 478 2
Likvida medel 130 451 130 451 2
Kundfordringar 40 927 40 927 2
Övriga kortfristiga fordringar 15 997 15 997 2
Spärrade bankmedel 19 785 19 785 2
Upplupna ränteintäkter 273 273 2
Skulder i balansräkningen
Skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Derivatskulder
Ränteswappar 20 539 20 539 2
Skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Räntebärande skulder 206 929 206 929 2
Leverantörsskulder 44 383 44 383 2
Övriga skulder 18 236 18 236 2

Derivatinstrument

Eolus tillämpar inte säkringsredovisning. Derivatinstrument för hantering av valuta- och ränterisk redovisas som omsättningstillgångar eller kortfristiga skulder och klassificeras som innehav för handel. Värdeförändringar i valutaderivat redovisas i resultaträkningen som övriga rörelseintäkter eller övriga rörelsekostnader. Värdeförändringar i räntederivat redovisas i finansnettot.

Beskrivning av verkligt värde

Räntebärande skulder

Verkligt värde för räntebärande skulder beräknas genom en diskontering av framtida kassaflöden av kapitalbelopp och ränta diskonterade till aktuell marknadsränta.

Derivat

Valutaterminer värderas till verkligt värde genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade terminskursen och den terminskurs som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Det verkliga värdet för ränteswappar baseras på en diskontering av beräknade framtida kassaflöden enligt kontraktets villkor och förfallodagar med utgångspunkt i marknadsräntan.

Övriga finansiella tillgångar och skulder

För kundfordringar, övriga fordringar/skulder, upplupna intäkter och kostnader samt leverantörsskulder med en kvarvarande löptid på mindre än 6 månader anses det redovisade värdet reflektera verkligt värde.

Not 7 Ej kassaflödespåverkade poster

Not 7 Ej kassaflödespåverkade poster
Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2
Koncernen, KS
E
K
2014-12-01
-2015-02-28
2013-12-01
-2014-02-28
2014-09-01
-2015-02-28
2013-09-01
-2014-02-28
Avskrivning och nedskrivning av materiella
anläggningstillgångar
26 262 8 047 34 051 16 194
Orealiserade valutakursdifferenser -436 -8 780 -2 123 -8 856
Realisationsvinster från avyttringar av
anläggningstillgångar
-212 476 -220 -4 912
Förändringar av avsättningar 17 83 113 -151
Värdering av derivat till verkligt värde -3 016 1 912 -4 382 2 526
Summa 22 615 1 738 27 439 4 801
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag Q
2
Q
2
Q1-Q2 Q1-Q2 Helår
2014-12-01 2013-12-01 2014-09-01 2013-09-01 2013-09-01
KS
E
K
-2015-02-28 -2014-02-28 -2015-02-28 -2014-02-28 -2014-08-31
Nettoomsättning 653 303 60 458 1 004 279 268 260 423 809
Förändring av lager av vindkraftverk, vindkraftverk under
uppförande och projekt under utveckling -353 266 27 996 -195 132 66 136 556 557
Övriga rörelseintäkter 3 112 2 840 3 890 10 472 10 024
303 149 91 294 813 037 344 868 990 390
Rörelsens kostnader
Kostnad för varor och projektering -236 744 -69 855 -689 707 -279 051 -884 522
Övriga externa kostnader -11 321 -7 026 -25 082 -15 379 -34 284
Personalkostnader -6 211 -5 811 -12 741 -10 195 -22 045
Avskrivningar och nedskrivningar av materiella
anläggningstillgångar -1 111 -1 283 -2 296 -2 674 -5 172
Övriga rörelsekostnader -2 112 -2 866 -2 992 -4 294 -6 769
Rörelseresultat 45 650 4 453 80 219 33 275 37 598
Resultat från finansiella poster -9 433 -9 948 -12 456 -7 980 3 852
Bokslutsdispositioner - - - - 5 673
Resultat före skatt 36 217 -5 495 67 763 25 295 47 123
Skatt på periodens resultat -9 573 -745 -16 627 -7 514 -10 179
Periodens resultat * 26 644 -6 240 51 136 17 781 36 944

* Moderbolagets totalresultat överensstämmer med årets resultat.

Moderbolagets balansräkning i sammandrag
KS
E
K
2015-02-28 2014-02-28 2014-08-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 25 141 29 839 27 622
Finansiella anläggningstillgångar 199 163 192 557 199 179
Summa anläggningstillgångar 224 304 222 396 226 801
Omsättningstillgångar
Lager av vindkraftverk, vindkraftverk under uppförande
samt projekt under utveckling 591 652 423 343 913 765
Förskott till leverantörer 32 707 196 964 267 397
Övriga rörelsefordringar 146 175 154 860 116 125
Likvida medel 282 087 107 611 78 044
Summa omsättningstillgångar 1 052 621 882 778 1 375 331
SUMMA TILLGÅNGAR 1 276 925 1 105 174 1 602 132
KS
E
K
2015-02-28 2014-02-28 2014-08-31
EGET KAPITAL, AVSÄTTNINGAR OCH SKULDER
Eget kapital 631 010 598 072 617 235
Obeskattade reserver 140 634 143 662 140 634
Avsättningar 1 667 1 642 1 650
Långfristiga skulder 10 726 18 077 13 690
Kortfristiga skulder 492 888 343 721 828 923
SUMMA EGET KAPITAL AVSÄTTNINGAR OCH
SKULDER 1 276 925 1 105 174 1 602 132

Delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

HÄSSLEHOLM den 28 april 2015 Eolus Vind AB (publ)

Hans-Göran Stennert Jan Bengtsson Fredrik Daveby Niclas Eriksson
Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör

Sigrun Hjelmqvist Tord Johansson Bengt Simmingsköld Per Witalisson

Informationen i denna delårsrapport är sådan som Eolus Vind AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande tisdagen den 28 april 2015 kl 08.30.

Denna rapport har varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.

Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. årsredovisningslagen

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för Eolus Vind AB (publ) per 28 februari 2015 och den sexmånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Malmö den 2015-04-27

PricewaterhouseCoopers AB

Eva Carlsvi Monika Olausson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor

Finansiell kalender

Delårsrapport Q3 7 juli 2015 Bokslutskommuniké 2014/2015 27 oktober 2015

Definitioner och ordlista

Segment projektering I segmentet ingår försäljning och kostnader av nyckelfärdiga vindkraftsanläggningar samt idrifttagna vindkraftverk till externa investerare. I segmentet ingår även intäkter/kostnader från försäljning av projekträttigheter.

Segment elproduktion I segmentet ingår samtliga intäkter och kostnader relaterade till produktion och försäljning av el samt elcertifikat. Därutöver ingår även realisationsresultat från avyttring av vindkraftverk redovisade som anläggningstillgång.

Segment drift- och förvaltning I segmentet ingår intäkter och kostnader från drift- och förvaltning av vindkraftsanläggningar åt externa kunder.

Uppförda verk Verken är uppförda och har genomgått godkänd provdrift och är övertagna från turbinleverantör. Verket överlämnas antingen till kund som nyckelfärdig anläggning eller överförs till Eolus varulager.

Under uppförande Byggnation av verket pågår.

Idrifttagna verk Verken har genomgått godkänd provdrift och producerar el.

Soliditet Eget kapital i procent av balansomslutning.

Avkastning på eget kapital efter skatt Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.

Verkligt värdeförändring av finansiella

derivat Avser förändringen i finansiella instruments verkliga värde, vilket beräknas med metoder och baseras på ingångsdata som kan observeras för tillgången eller skulden, antingen direkt (priser) eller indirekt (härledda från priser).

Periodens resultat Resultat efter skatt.

Nettoskuld/-kassa Räntebärande skulder minskat med likvida medel.

Kontaktinformation

Per Witalisson, VD Catharina Persson, CFO Telefon: 010 – 199 88 02 Telefon: 010 – 199 88 17 [email protected] [email protected]

Eolus Vind AB (publ) [email protected] Box 95 www.eolusvind.com 281 21 Hässleholm Org nr. 556389-3956 Tel (vx): 010 – 199 88 00