AI assistant
Enea — Interim / Quarterly Report 2021
Jul 16, 2021
3042_ir_2021-07-16_8335798a-dbc9-4fee-97c3-ca7915701bba.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ENEA
Delårsrapport januari – juni 2021
Enea stärker erbjudandet inom cybersäkerhet
April – juni 2021
- Omsättningen uppgick till 225,8 Mkr (239,0), motsvarande en minskning med 5 procent. Omsättningen ökade med 1 procent i fasta växelkurser.
- Rörelseresultatet uppgick till 62,1 Mkr (59,1), motsvarande en rörelsemarginal på 27,5 procent (24,7). Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 62,1 Mkr (60,4), motsvarande en rörelsemarginal på 27,5 procent (25,3).
- Resultat efter skatt uppgick till 52,0 Mkr (46,8).
- Resultat per aktie uppgick till 2,41 kronor (2,18).
- Årsstämman utsåg Jan Frykhammar till ny ledamot och styrelsen fick mandat att emittera aktier för att finansiera fortsatt tillväxt.
Signifikanta händelser efter periodens slut
- Enea annonserade 15 juli förvärvet av koncernen AdaptiveMobile Security. Den förvärvade verksamheten är världsledande inom teknik för att skydda signalering och meddelanden i mobila nätverk. Bolaget förvärvas till ett värde (Enterprise Value) av 45 MEUR.
Januari – juni 2020
- Omsättningen uppgick till 439,9 Mkr (460,7), motsvarande en minskning med 5 procent. Omsättningen ökade med 3 procent i fasta växelkurser.
- Rörelseresultatet uppgick till 106,8 Mkr (81,7), motsvarande en rörelsemarginal på 24,3 procent (17,7). Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 106,8 Mkr (100,9), motsvarande en rörelsemarginal på 27,5 procent (21,9).
- Resultat efter skatt uppgick till 95,5 Mkr (63,8).
- Resultat per aktie uppgick till 4,43 kronor (2,98).
| Nyckeltal | apr-jun | jan-jun | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
| Totala intäkter, Mkr | 231,1 | 241,2 | 447,9 | 468,0 | 929,1 |
| Omsättning, Mkr | 225,8 | 239,0 | 439,9 | 460,7 | 915,1 |
| Omsättningstillväxt, % | -5 | -4 | -5 | -6 | -8 |
| Omsättningstillväxt valutajusterad, % | 1 | -5 | 3 | -7 | -7 |
| Rörelseresultat exkl. engångsposter, Mkr | 62,1 | 60,4 | 106,8 | 100,9 | 221,5 |
| Rörelseresultat, Mkr | 62,1 | 59,1 | 106,8 | 81,7 | 188,6 |
| Rörelsemarginal exkl. engångsposter, % | 27,5 | 25,3 | 24,3 | 21,9 | 24,2 |
| Rörelsemarginal, % | 27,5 | 24,7 | 24,3 | 17,7 | 20,6 |
| Resultat efter skatt, Mkr | 52,0 | 46,8 | 95,5 | 63,8 | 142,3 |
| Resultat per aktie, kronor | 2,41 | 2,18 | 4,43 | 2,98 | 6,63 |
| Nettoskuld/EBITDA (12 månader) | 0,43 | 0,55 | 0,43 | 0,55 | 0,81 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 94,3 | 67,7 | 163,1 | 129,9 | 274,2 |
| Likvida medel samt finansiella placeringar | 250,5 | 184,5 | 250,5 | 184,5 | 195,1 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
VD har ordet
Enea stärker erbjudandet inom cybersäkerhet
Stabilt resultat i kvartalet
Omsättningen för det andra kvartalet 2021 blev 225,8 Mkr, vilket valutajusterat är en ökning med 1 procent jämfört med samma period förra året. Rörelseresultatet blev 62,1 Mkr, motsvarande en rörelsemarginal på 27,5 procent. Kassaflödet före förändringar i rörelsekapital uppgick till 88,4 Mkr, vilket befäster en redan stabil finansiell position. Omsättningen för vår största produktgrupp, nätverkslösningar, ökade med 13 procent i fasta valutakurser. Affärsenheten Aptilo, som förvärvades i fjärde kvartalet 2020, ligger bakom huvuddelen av den ökade försäljningen. Produktgruppen operativsystem minskade med 30 procent. Denna minskning är väntad och är resultatet av att kunder i ökande utsträckning använder plattformar baserade på öppen källkod. Inom produktgruppen programutvecklingstjänster har vi god efterfrågan på vår expertis inom inbyggda system, bland annat från kunder inom medicinsk utrustning. Totalt sett minskade omsättningen inom denna produktgrupp med 21 procent till följd av fortsatt låg efterfrågan på konsulter från kunder inom flygindustrin.
Enea förvärvar AdaptiveMobile Security
Förvärvet av AdaptiveMobile Security innebär en väsentlig förstärkning av vårt erbjudande och kundbas inom cybersäkerhet för telekom. AdaptiveMobile Security är världsledande inom teknik för att skydda signalering och meddelanden i mobila nätverk. Företaget har mer än 80 kunder över hela världen och uppskattas hantera och skydda trafik till mer än två miljarder abonnenter. Försäljningen av avancerade programvaruprodukter och tillhörande tjänster skapar en hög andel återkommande intäkter och långsiktiga kundrelationer. Det finns flera viktiga beröringspunkter mellan AdaptiveMobile Security och Enea, bland annat inom 5G och trafikklassificering. Den gemensamma kundbasen innebär goda möjligheter till ökad försäljning av en bredare produktportfölj. Förvärvet integreras som en ny affärsenhet, vilket ger kontinuitet och fokus för medarbetare och kunder, samtidigt som vi stegvis realiserar synergier inom försäljning, teknik och administration. Finansiellt förväntas AdaptiveMobile Security att bidra till intäkter från tredje kvartalet och till ökad vinst per aktie från det fjärde kvartalet 2021.
Fortsatta investeringar i tillväxtområden
Trots senaste årets förseningar på marknaden och hinder för nyförsäljning så fortsätter vi att investera i nya produkter och affärsmodeller. Vår programvara för trafikklassificering och cybersäkerhet har nyligen uppmärksammats med fina utmärkelser. Intäktsmodellen för dessa affärer är baserad på kundernas tillväxt, vilket skapar potential för framtiden men ger även små bidrag på kort sikt. Vårt erbjudande inom 5G Core, med fokus på datahantering, genererar stort intresse hos kunder och samarbetspartners. Marknaden är fortfarande i ett tidigt skede men vi ser redan nätverksoperatörer som vill använda produkter från programvaruspecialister som Enea för att skapa ett modernt och flexibelt 5G system. Vi har till exempel bidragit till ett 5G-projekt hos Telenor, vars prototyp för 5G nyligen blivit belönad med det prestigefulla innovationspriset Global Mobile Awards 2021. Vår position som specialist på programvara, som är byggd med öppna gränssnitt och optimerad för molnplattformar, ger oss

goda förhoppningar att kunna växa marknadsandelar och intäkter i takt med att efterfrågan ökar under närmaste åren.
Framtidsutsikter
Marknaden för datahantering i 5G, virtualisering och avancerad cybersäkerhet är i början av en spännande fas där vi kan utmana etablerade konkurrenter och ta marknadsandelar med innovativa produkter och nya affärsmodeller. Vi har ambitionen att kraftfullt öka intäkterna, med bibehållande god lönsamhet, genom organisk tillväxt inom nätverkslösningar samt kompletterande strategiska förvärv som förstärker vår marknadsställning.
Osäkerheten på kort och medellång sikt fortsätter att vara stor på grund av den fortsatta effekten av coronapandemin. Dess följdverkningar har inneburit förseningar i kundprojekt, hinder för nyförsäljning och andra negativa effekter på våra affärer. Detta riskerar även att påverka resultaten i det tredje och fjärde kvartalet. Trots dessa osäkerheter, är vårt mål för 2021 att skapa omsättningstillväxt jämfört med föregående år och en rörelsemarginal på över 20 procent.
Jan Häglund
VD och Koncernchef
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA
Intäkter
Eneas intäkter under det andra kvartalet uppgick till 231,1 Mkr (241,2), bestående av omsättning om 225,8 Mkr (239,0) och övriga rörelseintäkter om 5,3 Mkr (2,2). Av övriga rörelseintäkter avser 4,7 Mkr ett efterskänkt Covid-relaterat lån i USA. Omsättningen minskade med 5 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Valutajusterat ökade omsättningen med 1 procent.
En del av de förvärv som Enea genomfört under de senaste åren har en större andel nya affärer, där enskilda kontrakt kan vara beloppsmässigt stora och med en varierande grad av återkommande intäkter. Detta innebär att variationer mellan kvartal kan förekomma.
Eneas erbjudande är indelat i tre produktgrupper: Nätverkslösningar, Operativsystem och Tjänster för programvaruutveckling.
Nätverkslösningar
Nätverkslösningar innefattar produkter för mobil och fast telekommunikation samt företagsnätverk. Dessa produkter utgör en del av lösningar från systemleverantörer och säljs även direkt till nätverksoperatörer. Programvaran gör det möjligt att analysera, optimera och skapa intäkter från datatrafik och tjänster för användare och uppkopplade enheter. I området ingår bland annat produkter för följande tillämpningar:
- Policy- och accesshantering – autentisering av abonnenter samt trafikstyrning baserat på deras abonnemangsvillkor, det vill säga behörigheter och tillgång till olika typer av tjänster.
- Inbyggd trafikklassificering – identifiering och klassificering av datatrafik för optimalt utnyttjande av tillgängliga resurser samt förbättrad säkerhet i nätverk.
- Hantering av mobil videotrafik – säkerställande av god och jämn kvalitet på olika typer av tjänster baserade på datatrafik med ett speciellt fokus på videotrafik.
- Hantering av operatörers Wi-Fi tjänster för företag och konsumenter med automatisk och säker inloggning baserat på SIM-kort.
- Molnbaserad datahantering – storskalig hantering av abonnentinformation, till exempel abonnemangsvillkor, giltighetstider och utnyttjandegrad av datamängd.
- Virtualisering – produkter som möjliggör ett nytt sätt att bygga nätverk där applikationer och programvara frikopplas från hårdvaruplattformen.
Försäljningen inom produktgruppen Nätverkslösningar uppgick till 167,2 Mkr (159,5) och ökade med 5 procent under kvartalet och 13 procent justerat för valutaeffekter. Ökningen är främst relaterad till förvärvet av Aptilo, som bidrog med 20,3 Mkr. Den organiska tillväxten, justerat för valutaeffekter, var 0 procent. Produktgruppen stod för 74 procent (67) av den totala omsättningen under kvartalet och har en allt större strategisk betydelse för Enea.
Operativsystem
Operativsystem innefattar programvara för realtidsapplikationer, det vill säga programvara som gör det möjligt att installera applikationer på olika datorer och plattformar. Eneas erbjudande

Omsättning (Mkr)
inom området möjliggör lösningar som kan beskrivas enligt följande:
- Realtidsoperativsystem – produkter som ofta är en integrerad del av system där tillförlitlighet, prestanda och realtid är avgörande egenskaper, till exempel infrastruktur för mobilnätverk. De verktyg som används för utveckling av applikationer till Eneas operativsystem utgör ofta en del av en affär.
Försäljningen inom Operativsystem uppgick till 30,7 Mkr (44,2) och minskade med 30 procent under kvartalet. Minskningen beror i huvudsak på lägre intäkter från de två nyckelkunderna, där omsättningen minskade med 23 procent och utgjorde 82 procent (74) av produktgruppens omsättning. Nedgången är förväntad och beror på att nyckelkunderna ökar användningen av öppen källkod i sina systemlösningar. Produktgruppen stod för 14 procent (18) av den totala omsättningen under kvartalet.
Tjänster för programvaruutveckling
Tjänster för programvaruutveckling omfattar konsulttjänster och expertis för utveckling av integrerade system och andra avancerade systemlösningar. Försäljningen inom produktgruppen uppgick till 27,8 Mkr (35,3) och minskade med 21 procent under kvartalet. Minskningen beror främst på lägre intäkter från kunder som verkar inom branscher som påverkats negativt av coronapandemin. Produktgruppen stod för 12 procent (15) av den totala omsättningen under kvartalet.

Omsättning/produktgrupp apr-jun
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA
Omsättning per region och marknadssegment
Enea redovisar försäljningen per region (EMEA, Amerika och Asien) och har försäljningskontor i Sverige, Tyskland, Frankrike, Österrike, Rumänien, USA, Singapore, Malaysia, Kina och Japan.
EMEA
Region EMEA inkluderar försäljning av både programvara och tjänster. Försäljning av programvara utgörs framför allt av operatörer och utrustningstillverkare (som Ericsson och Nokia) inom telekom. Försäljningen av systemutvecklingstjänster sker främst inom marknaderna för cybersäkerhet, telekom- och konsumentindustrin. Försäljningen sker från kontor i Sverige, Tyskland, Frankrike, Österrike och Rumänien.
I EMEA minskade omsättningen med 17 procent under kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Amerika
Region Amerika inkluderar försäljning av både programvara och tjänster. Försäljningen av programvara sker främst mot kunder inom telekomindustrin, som exempelvis AT&T och Cisco, och bedrivs från kontor i USA. Försäljningen av systemutvecklingstjänster sker mot flera branscher, till exempel medicin- och flygindustrin.
Under kvartalet ökade omsättningen med 1 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Asien
Region Asien omfattar kunder såsom Fujitsu och bedrivs i huvudsak från kontor i Kina, Japan, Malaysia och Singapore.
Under kvartalet ökade omsättningen med 44 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Enea redovisar försäljningen per marknadssegment: Telekomutrustningstillverkare, Telekomoperatörer, Företag och Övrigt.
Omsättningen per marknadssegment visas i grafen till höger. Omsättningen för segmentet Telekom/utrustningstillverkare utgjorde 40 procent (36) av totala omsättningen. Omsättningen för segmentet Telekom/operatörer utgjorde 30 procent (32).
Marknadssegmentet Företag utgjorde 26 procent (31) av totala omsättningen. Övrigt, som utgörs av myndigheter och liknande, utgjorde 4 procent (1) av omsättningen.

Omsättning per region apr-jun

Omsättning per region

Omsättning/marknadssegment apr-jun
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA
Kostnader
Kostnad för sålda varor och tjänster
Kostnad sålda varor och tjänster utgörs av kostnader som är direkt hänförliga till leveransen av bolagets produktionslicenser, utvecklingslicenser inklusive support och underhåll, produktnära tjänster och tjänster för programvaruutveckling. Dessa kostnader inkluderar även eventuella tredjepartsprodukter samt direkta personalkostnader hänförliga till leverans av konsulttjänster. Direkta kostnader relaterade till licensförsäljning uppgår normalt till mindre än 10 procent av försäljningspriset medan kostnader för produktnära och globala tjänster normalt uppgår till mellan 60 och 80 procent av försäljningspriset. Enea redovisar även avskrivningar på immateriella rättigheter inklusive förvärvade produkträttigheter och kundavtal, samt aktiverade produktutvecklingskostnader, som kostnad sålda varor och tjänster.
Under andra kvartalet 2021 uppgick kostnad för sålda varor och tjänster till 72,1 Mkr (73,5), motsvarande en bruttomarginal på 70,4 procent (70,2). Bruttomarginalen påverkades negativt av en ökning av avskrivningarna och valutapåverkan på rörelsekapitalet. Avskrivningarna ökade med 6,9 Mkr till 24,2 Mkr (17,2) som en effekt av de senaste årens förvärv. Den negativa valutapåverkan på rörelsekapitalet minskade med 3,3 Mkr till 1,9 Mkr (5,2). Bruttomarginalen påverkades positivt av intäktsmixen, då utvecklingstjänsterna (med lägre bruttomarginal) utgjorde en lägre andel (12 procent) jämfört med föregående år (15 procent). För perioden uppgick kostnader för sålda varor och tjänster till 143,1 Mkr (152,7), motsvarande en bruttomarginal på 69,3 procent (68,4). Omstruktureringsposter uppgick till 0 Mkr (6,5) för perioden.
Operativa kostnader
Dessa kostnader utgörs av försäljnings- och marknadsföringskostnader samt produktutvecklings- och administrationskostnader. De operativa kostnaderna uppgick till 96,9 Mkr (108,6) för kvartalet och till 198,0 Mkr (233,6) för perioden. Aptilos operativa kostnader utgjorde 9,2 Mkr i kvartalet. Kostnaden för aktierelaterade incitamentsprogram uppgick till 0,9 Mkr (6,3) för kvartalet och 7,6 Mkr (8,2) för perioden. Minskningen av operativa kostnader i år, jämfört med föregående år, är framför allt relaterad till förra årets genomförda effektiviseringsprogram samt en valutaeffekt på 7 Mkr. Omstruktureringskostnader uppgick till 0 Mkr (12,7) för perioden.
Försäljnings- och marknadsföringskostnader
Försäljnings- och marknadsföringskostnader inkluderar fasta och rörliga löner för bolagets produktledning, säljkär samt kostnader för bolagets marknadsföring såsom mässor, seminarier, annonsering och web. Under andra kvartalet uppgick försäljnings- och marknadsföringskostnader till 41,5 Mkr (54,3), vilket motsvarar 18,4 procent (22,7) av omsättningen under kvartalet. För perioden uppgick försäljnings- och marknadsföringskostnader till 86,1 Mkr (109,6), motsvarande 19,6 procent (23,8) av omsättningen. Minskningen är framför allt relaterad till lägre personalkostnader, som en följd av genomförda effektiviseringsprogram förra året, samt lägre kostnader för resor och mässor.
Produktutvecklingskostnader
Produktutvecklingskostnader utgörs av direkta och indirekta kostnader relaterade till utveckling och testning av bolagets programvaruprodukter såsom personalkostnader samt kostnader för utvecklingsverktyg och IT-miljö. En del av bolagets produktutvecklingskostnader för nyutveckling av programvaruprodukter aktiveras i balansräkningen och skrivs normalt av under 36 till 60 månader.
Den totala investeringen i forskning och utveckling under andra kvartalet 2021 uppgick till 61,7 Mkr (60,0), varav produktutvecklingskostnader redovisade i resultaträkningen uppgick till 30,5 Mkr (29,1), vilket motsvarar 13,5 procent (12,2) av omsättningen under kvartalet. Under perioden investerades 122,8 Mkr (132,9) Mkr, varav produktutvecklingskostnader redovisade i resultaträkningen uppgick till 60,8 Mkr (73,9), vilket motsvarar 13,8 procent (16,0) av omsättningen. Under det andra kvartalet aktiverades produktutvecklingskostnader till ett värde av 31,2 Mkr (30,9) och under perioden aktiverades 62,0 Mkr (50,1).
Administrationskostnader
Dessa kostnader omfattar kostnader för företagsledning, styrelse och ekonomifunktion, inklusive interna och externa legala kostnader samt revisionsarvoden. Under andra kvartalet uppgick administrationskostnader till 24,9 Mkr (25,2), vilket motsvarar 11,0 procent (10,5) av kvartalets omsättning. Periodens kostnader uppgick till 51,1 Mkr (50,2), vilket motsvarar 11,6 procent (10,9) av omsättningen.

DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA 5
Resultat, kassaflöde, investeringar och finansiell ställning
Resultat
Koncernens rörelseresultat, exklusive engångsposter, uppgick till 62,1 Mkr (60,4) under det andra kvartalet och till 106,8 Mkr (100,9) för perioden, vilket motsvarar en rörelsemarginal exklusive engångsposter på 27,5 procent (25,3) för kvartalet och 24,3 procent (21,9) för perioden.
Koncernens rörelseresultat uppgick till 62,1 Mkr (59,1) under det andra kvartalet med en valutaeffekt på -7 procent (2). Rörelseresultatet för perioden uppgick till 106,8 Mkr (81,7) för perioden. Rörelsemarginalen för kvartalet uppgick till 27,5 procent (24,7) och för perioden till 24,3 procent (17,7).
Finansnettot uppgick till -3,7 Mkr (-4,2) för kvartalet och till 0,6 Mkr (-3,2) för perioden och utgjordes av räntekostnader på -2,1 Mkr (-2,3), valutakurseffekter på finansiella poster på -1,8 Mkr (-2,1) och ränteintäkter på 0,2 Mkr (0,3) för kvartalet. Resultat efter skatt uppgick till 52,0 Mkr (46,8) för kvartalet och 95,5 Mkr (63,8) för perioden. Resultat per aktie uppgick till 2,41 kronor (2,18) för kvartalet och till 4,43 kronor (2,98) för perioden.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 94,3 Mkr (67,7) för det andra kvartalet och till 163,1 Mkr (129,9) för perioden. Det totala kassaflödet uppgick till 16,6 Mkr (24,6) för det andra kvartalet och till 52,6 Mkr (39,2) för perioden.

Rörelseresultat exkl. engångsposter (Mkr)

Operativt kassaflöde (Mkr)
Investeringar
Koncernens investeringar uppgick till 32,9 Mkr (34,7) under det andra kvartalet och till 66,5 Mkr (65,1) för perioden. Avskrivningar uppgick till 26,9 Mkr (19,7) för det andra kvartalet och till 52,9 Mkr (38,8) för perioden. Produktutvecklingskostnader som aktiverats uppgick till 31,2 Mkr (30,9) under kvartalet och till 62,0 Mkr (59,1) för perioden. Av- och nedskrivningar för aktiverade produktutvecklingskostnader uppgick till 16,1 Mkr (10,5) för det andra kvartalet och till 31,6 Mkr (20,3) för perioden. Avskrivningar av leasingtillgångar uppgick till 4,4 Mkr (5,2) under kvartalet och till 8,9 Mkr (10,3) för perioden.
Finansiell ställning
Nettoskulden uppgick till 142,5 Mkr (164,2) vid kvartalets slut, där likvida medel utgjorde 250,5 Mkr (184,5) och räntebärande bankskulder utgjorde 393,0 Mkr (348,8). De räntebärande skulderna fördelades mellan långfristiga på 161,0 Mkr (229,5) och kortfristiga på 232,0 Mkr (119,3).
Soliditeten uppgick till 67,3 procent (68,0) och totala tillgångar uppgick till 2 421,7 Mkr (2 281,2) vid kvartalets slut. Nettoskuld/EBITDA (12M) uppgick till 0,43 (0,55).

Resultat per aktie (kronor)

Nettoskuld/EBITDA (kvot)
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA
Övrigt
Moderbolaget
Moderbolagets omsättning för perioden januari till juni uppgick till 23,5 Mkr (23,9) och resultatet före bokslutsdispositioner och skatt uppgick till -20,3 Mkr (-19,1). Finansnettot i moderbolaget var -0,2 Mkr (0,2) och likvida medel uppgick till 0 Mkr (0) vid kvartalets slut. Moderbolagets investeringar under kvartalet uppgick till 0,5 Mkr (0,5). Antalet anställda var 16 (16) personer vid kvartalets slut. Moderbolaget bedriver ingen egen verksamhet och dess risker är i all väsentlighet relaterade till verksamheten i dotterbolagen.
Medarbetare
Antalet medarbetare i koncernen var vid kvartalets slut 638 (637).
Återköp av egna aktier
Under det andra kvartalet återköptes inga aktier. Eneas innehav av egna aktier vid periodens utgång var 38 688 aktier, motsvarande 0,2 procent av totalt antal aktier.
Signifikanta händelser under kvartalet
Eneas årsstämma genomfördes 6 maj. Årsstämman beslutade bland annat följande:
- Anders Lidbeck blev omvald till styrelsens ordförande
- Jan Frykhammar valdes till ny ledamot i styrelsen
- Anders Skarin lämnade styrelsen på egen begäran
- Styrelsen fick mandat att emittera upp till 10 procent nya aktier för att finansiera fortsatt tillväxt
Mer detaljer om besluten finns på företagets hemsida.
Signifikanta händelser efter periodens slut
Enea annonserade 15 juli förvärvet av AdaptiveMobile Security Limited med tillhörande dotterbolag. Affären förväntas bli slutförd i juli 2021. Bolaget är världsledande inom teknik för att skydda signalering och meddelanden i mobila nätverk. Bolaget förvärvas till ett värde (Enterprise Value) av 45 MEUR på skuld och kassafri basis och finansieras med nytt banklån och egna kassamedel. Bolaget hade en omsättning på 15,5 MEUR år 2020 och har 135 anställda med huvudkontor i Dublin, Irland. Transaktionskostnader uppskattas till 13 Mkr, varav 4,6 Mkr utgör stämpelskatt i Irland. AdaptiveMobile Security kommer att konsolideras i Enea under kvartal 3 2021 som en del av produktgruppen Nätverkslösningar. Bolaget beräknas att bidra positivt till vinst per aktie från det fjärde kvartalet 2021. Givet den korta tiden mellan förvärv och kvartalsrapportens publicering kommer en förvärvsanalys att redovisas i nästa kvartalsrapport, januari till september 2021.
Årsredovisningen samt övriga handlingar finns tillgängliga på Eneas hemsida, www.enea.com

DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA 7
Övrigt
Finansiella tillgångar och skulder
Koncernen tillämpar IFRS 13. Standarden kräver att upplysningar lämnas om osäkerheten i värderingarna utifrån de tre nivåer som används för finansiella instrument.
Nivå 1: Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. En marknad betraktas som aktiv om noterade priser från en börs, mäklare, industrigrupp, prissättningstjänst eller övervakningsmyndighet finns lätt och regelbundet tillgängliga och dess priser representerar verkliga och regelbundet förekommande marknadstransaktioner på armlängds avstånd. Det noterade marknadspris som används för koncernens finansiella tillgångar är den aktuella köpkursen för företagsobligationer. Dessa instrument återfinns i nivå 1.
Nivå 2: Verkligt värde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad (till exempel OTC-derivat) fastställs med hjälp av värderingstekniker. Koncernen använder valutaderivat för säkringsändamål. Valutasäkringar värderas till marknadsvärde genom att en förtidsdisponering av valutasäkringen görs för att få fram vad terminspriset skulle bli om förfall var per balansdagen. Koncernen har en fordran avseende valutasäkringar som per den 30 juni 2021 redovisas till ett värde av 3,3 Mkr, vilket utgör summan för nivå 2.
Nivå 3: Koncernen redovisar per 30 juni 2021 inga finansiella instrument i nivå 3.
För övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer redovisat värde med verkligt värde.
| Fördelning per nivå vid värdering till verkligt värde 2021-06-30, Mkr | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Total |
|---|---|---|---|---|
| Derivatinstrument som används som säkringsändamål: | ||||
| Valutaderivat | - | 3,3 | - | 3,3 |
| Total | - | 3,3 | - | 3,3 |
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34. Delårsrapportering, vilket överensstämmer med svensk lag genom tillämpning av (Rådet för Finansiell Rapportering) RFR 1 - Kompletterande redovisningsregler för koncerner samt RFR 2 - Redovisning för juridiska personer, avseende moderbolaget. Samma redovisningsprinciper, definitioner avseende nyckeltal och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen både för koncernen och för moderbolaget, om ej annat anges nedan.

DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA 8
Finansiering, risker, långsiktig ambition och utsikter
Finansiering
Enea har en checkkredit om 70 Mkr, varav 45,9 Mkr var nyttjat vid kvartalets utgång. Villkoren för checkkrediten innehåller så kallade kovenanter, bland annat Nettoskuld/EBITDA. Samtliga dessa villkor är uppfyllda per den 30 juni 2021.
Enea har tre banklån om 80 Mkr (upptaget januari 2019), 250 Mkr (upptaget oktober 2019) samt 130 Mkr (upptaget oktober 2020). Samtliga lån ska återbetalas efter tre år. Räntan uppgår till Stibor 3M (med golv) plus en marknadsmässig ränta. Låneavtalen innehåller kovenanterna koncernens EBITDA/Finansiella kostnader och Nettoskuld/EBITDA. Lånevillkoren är uppfyllda per 30 juni 2021. Kvarvarande skuld per den 30 juni uppgick till 342,3 Mkr.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Beroendet av nyckelkunderna minskar, men är fortsatt stort. Dessa kunder svarade för drygt 20 procent av koncernens intäkter under kvartalet och trenden för dessa intäkter är nedåtgående.
Enea verkar i huvudsak inom cybersäkerhet och telekommunikation, där den senare utgör Eneas största marknad. Coronapandemin har en stor negativ effekt på världsekonomin, vilket påverkar vissa kunders riskbenägenhet och investeringsvilja. För Enea innebär detta att en del projekt försenas eller inte genomförs. Samtidigt kvarstår de underliggande drivkrafterna för telekommunikation, vilket innebär fortsatt fokus på virtualisering, 5G och ökad nätkapacitet. En effekt av coronapandemin har varit att trafikvolymen i nätverken har ökat då många studenter och anställda i företag arbetar hemifrån. Denna effekt är troligtvis delvis övergående, även om ökad användning av digitala verktyg och distansarbete kan bli en permanent förändring.
Eneas verksamhet kan i all väsentlighet utföras från de anställdas hem under en period. Enea har verktyg för att möjliggöra detta med moderna kommunikationslösningar. Effektiviteten är fortsatt hög men kommer att påverkas till viss del om restriktioner för fysiska möten fortsätter. Kontakten med kunder sker nu också i huvudsak via olika kommunikationslösningar istället för med fysiska möten. Eftersom verksamheten har kunnat fortgå utan väsentlig påverkan på de anställdas aktiviteter har Enea nyttjat stödåtgärder endast i begränsad omfattning.
Då inga andra betydande förändringar i övrigt har skett under kvartalet avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisar Enea till redogörelsen i senaste årsredovisningen på sidorna 26-29.
Långsiktig ambition
Eneas mission är att vara en världsledande leverantör av programvarukomponenter för telekommunikation och cybersäkerhet. Marknaden för datahantering i 5G, virtualisering och avancerad cybersäkerhet är i början av en spännande fas, där Enea kan utmana etablerade konkurrenter och ta marknadsandelar med innovativa produkter och nya affärsmodeller. Sammantaget är ambitionen att kraftfullt öka intäkterna under kommande år, med en rörelsemarginal över 20 procent, genom organisk tillväxt inom nätverkslösningar samt kompletterande strategiska förvärv som förstärker marknadspositionen. Denna ambition innebär att helåret 2023 passera en årsomsättning på 1,5 Mdkr. Rörelsemarginalen kommer att variera mellan kvartalen i takt med tillväxten. Tillväxt och resultatutveckling kommer att variera under åren och mellan kvartalen, framförallt beroende på när enskilda större affärer inträffar och hur royaltyströmmarna utvecklas.
Utsikter för 2021
Osäkerheten på kort och medellång sikt fortsätter att vara stor på grund av den fortsatta effekten av coronapandemin. Dess följdverkningar har inneburit förseningar i kundprojekt, hinder för nyförsäljning och andra negativa effekter på våra affärer. Detta riskerar även att påverka resultaten i det tredje och fjärde kvartalet. Trots dessa osäkerheter, är vårt mål för 2021 att skapa omsättningstillväxt jämfört med föregående år och en rörelsemarginal på över 20 procent.
Styrelsens försäkran
Styrelsen och verkställande direktören för Enea AB försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Kista 16 juli 2021
Enea AB (publ)
Anders Lidbeck
Styrelseordförande
Kjell Duveblad
Styrelseledamot
Mats Lindoff
Styrelseledamot
Jan Frykhammar
Styrelseledamot
Birgitta Stymne Göransson
Styrelseledamot
Charlotta Sund
Styrelseledamot
Jenny Andersson
Arbetstagarepresentant
Jan Häglund
VD och Koncernchef
Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av företagets revisorer
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA
Koncernens rapport över totalresultatet
| Mkr | apr-jun | jan-jun | 12 mån | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | jul-jun | 2020 | |
| Omsättning | 225,8 | 239,0 | 439,9 | 460,7 | 894,2 | 915,1 |
| Övriga rörelseintäkter | 5,3 | 2,3 | 8,1 | 7,3 | 14,7 | 14,0 |
| Totala intäkter | 231,1 | 241,2 | 447,9 | 468,0 | 909,0 | 929,1 |
| Kostnad sålda varor och tjänster | -72,1 | -73,5 | -143,1 | -152,7 | -283,5 | -293,1 |
| Bruttoresultat | 159,0 | 167,7 | 304,8 | 315,3 | 625,5 | 636,0 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -41,5 | -54,3 | -86,1 | -109,6 | -179,0 | -202,5 |
| Produktutvecklingskostnader | -30,5 | -29,1 | -60,8 | -73,9 | -127,5 | -140,5 |
| Administrationskostnader | -24,9 | -25,2 | -51,1 | -50,2 | -105,3 | -104,4 |
| Rörelseresultat 1) 2) 3) 4) | 62,1 | 59,1 | 106,8 | 81,7 | 213,7 | 188,6 |
| Finansnetto | -3,7 | -4,2 | 0,6 | -3,2 | -20,7 | -24,5 |
| Resultat före skatt | 58,4 | 54,9 | 107,4 | 78,5 | 193,1 | 164,2 |
| Skatt | -6,5 | -8,1 | -11,9 | -14,7 | -19,0 | -21,9 |
| Resultat efter skatt | 52,0 | 46,8 | 95,5 | 63,8 | 174,0 | 142,3 |
| ÖVRIGT TOTALRESULTAT | ||||||
| Poster som senare kan återföras i resultaträkningen | ||||||
| Förändring av säkringsreserv, efter skatt | 0,4 | 5,1 | -1,5 | -0,6 | 1,6 | 2,4 |
| Valutakursdifferenser | -30,8 | -113,7 | 42,1 | -0,7 | -106,6 | -149,4 |
| Poster som inte kommer att återföras i resultaträkningen | ||||||
| Pensionsåtaganden | 0,2 | -0,1 | 0,6 | 0,9 | -1,5 | -1,1 |
| Summa totalresultat för perioden, netto efter skatt | 21,8 | -61,9 | 136,7 | 63,3 | 67,5 | -5,9 |
| Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 52,0 | 46,8 | 95,5 | 63,8 | 174,0 | 142,3 |
| Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 21,8 | -61,9 | 136,7 | 63,3 | 67,5 | -5,9 |
| 1) varav avskrivningar av materiella anläggningstillgångar | 2,6 | 2,4 | 5,1 | 4,7 | 11,5 | 11,2 |
| 2) varav avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar | 24,3 | 17,4 | 47,8 | 34,0 | 89,9 | 76,1 |
| 3) varav avskrivningar av leasingstillgångar | 4,4 | 5,2 | 8,9 | 10,3 | 18,9 | 20,3 |
| 4) Engångsposter som ingår i rörelseresultatet | ||||||
| Rörelseresultat, inklusive engångsposter | 62,1 | 59,1 | 106,8 | 81,7 | 213,7 | 188,6 |
| Omstruktureringskostnader | - | 1,3 | - | 19,2 | 9,4 | 28,7 |
| Transaktionskostnader avseende större förvärv | - | - | - | - | 4,3 | 4,3 |
| Rörelseresultat, exklusive engångsposter | 62,1 | 60,4 | 106,8 | 100,9 | 227,4 | 221,5 |
Nyckeltal relaterade till resultaträkningen
| Mkr | apr-jun | jan-jun | 12 mån | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | jul-jun | 2020 | |
| Resultat per aktie (kronor) | 2,41 | 2,18 | 4,43 | 2,98 | 8,09 | 6,63 |
| Resultat per aktie efter utspädning (kronor) | 2,41 | 2,18 | 4,43 | 2,98 | 8,09 | 6,63 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning (milj) | 21,6 | 21,5 | 21,5 | 21,4 | 21,5 | 21,5 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (milj) | 21,6 | 21,5 | 21,5 | 21,4 | 21,5 | 21,5 |
| Omsättningstillväxt (%) | -5 | -4 | -5 | -6 | -8 | -8 |
| Bruttomarginal (%) | 70,4 | 70,2 | 69,3 | 68,4 | 69,9 | 69,5 |
| EBITDA (Mkr) | 334,0 | 296,1 | ||||
| Operativa kostnader i % av omsättningen | ||||||
| - försäljnings- och marknadsföringskostnader | 18,4 | 22,7 | 19,6 | 23,8 | 20,0 | 22,1 |
| - produktutvecklingskostnader | 13,5 | 12,2 | 13,8 | 16,0 | 14,3 | 15,4 |
| - administrationskostnader | 11,0 | 10,5 | 11,6 | 10,9 | 11,8 | 11,4 |
| Rörelsemarginal exkl. engångsposter (%) | 27,5 | 25,3 | 24,3 | 21,9 | 25,4 | 24,2 |
| Rörelsemarginal (%) | 27,5 | 24,7 | 24,3 | 17,7 | 23,9 | 20,6 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - JUNI 2021
ENEA 10
Koncernens balansräkning
| 30 jun | 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2020 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 777,6 | 1 695,3 | 1 734,5 |
| - varav goodwill | 1 257,1 | 1 269,8 | 1 227,7 |
| - varav balanserade utvecklingskostnader | 250,5 | 189,7 | 216,0 |
| - varav produktättigheter | 53,8 | 58,5 | 57,4 |
| - varav kundavtal | 156,9 | 122,0 | 167,0 |
| - varav varumärke | 23,9 | 22,8 | 23,5 |
| - varav nyttjanderätt lokaler och bilar | 34,6 | 31,2 | 42,0 |
| - varav övriga immateriella anläggningstillgångar | 0,8 | 1,2 | 1,0 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 21,2 | 18,1 | 21,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 14,3 | 8,5 | 19,4 |
| Övriga långfristiga fordringar | 5,1 | 3,4 | 6,1 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 818,2 | 1 725,3 | 1 781,4 |
| Kortfristiga fordringar | 353,0 | 371,4 | 357,5 |
| Likvida medel | 250,5 | 184,5 | 195,1 |
| Summa omsättningstillgångar | 603,5 | 555,9 | 552,6 |
| Summa tillgångar | 2 421,7 | 2 281,2 | 2 334,0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 1 629,2 | 1 552,2 | 1 487,5 |
| Avsättningar | 2,1 | 5,2 | 3,1 |
| Långfristiga skulder | |||
| Uppskjutna skatteskulder | 98,9 | 84,4 | 96,0 |
| Långfristiga skulder, räntebärande | 161,0 | 229,5 | 291,7 |
| Långfristiga skulder, ej räntebärande | 15,2 | 12,9 | 15,8 |
| Långfristiga skulder hyresåtaganden | 20,2 | 16,9 | 26,1 |
| Summa långfristiga skulder | 295,3 | 343,7 | 429,6 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga skulder, räntebärande | 232,0 | 119,3 | 142,2 |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 247,7 | 245,7 | 254,9 |
| Kortfristiga skulder hyresåtaganden | 15,3 | 15,3 | 16,8 |
| Summa kortfristiga skulder | 495,0 | 380,2 | 413,9 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 421,7 | 2 281,2 | 2 334,0 |
Förändring av eget kapital
| 30 jun | 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2021 | 2020 | 2020 |
| Vid periodens början | 1 487,5 | 1 481,3 | 1 481,3 |
| Periodens totalresultat | 136,7 | 63,3 | -5,9 |
| Aktiesparprogram | 5,1 | 9,4 | 13,8 |
| Återköp av egna aktier | - | -1,7 | -1,7 |
| Vid periodens slut | 1 629,2 | 1 552,2 | 1 487,5 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - JUNI 2021
Kassaflödesanalys
| Mkr | apr-jun | jan-jun | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital | 88,4 | 87,1 | 168,4 | 131,0 | 279,9 |
| Kassaflöde från förändring i rörelsekapital | 5,8 | -19,4 | -5,3 | -1,1 | -5,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 94,3 | 67,7 | 163,1 | 129,9 | 274,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -33,1 | -34,9 | -65,4 | -65,1 | -130,9 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten - från förvärv av verksamhet netto | - | - | - | - | -90,5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten, upptagande av lån | 10,5 | 20,2 | 14,4 | 20,2 | 139,4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten, amortering av lån | -50,6 | -21,3 | -50,6 | -33,5 | -108,3 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten, amortering av leasingskuld | -4,5 | -5,3 | -8,9 | -10,5 | -20,5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten, reglering aktiesparprogram | - | -1,7 | - | -1,7 | -1,7 |
| Periodens totala kassaflöde | 16,6 | 24,6 | 52,6 | 39,2 | 61,6 |
| Likvida medel vid periodens början | 236,9 | 170,3 | 195,0 | 146,1 | 146,1 |
| Kursdifferens i likvida medel | -3,1 | -10,4 | 2,8 | -0,8 | -12,7 |
| Likvida medel vid periodens slut | 250,5 | 184,5 | 250,5 | 184,5 | 195,0 |
Nyckeltal relaterade till balansräkning och kassaflöde
| Mkr | jan-jun | 12 mån | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | jul-jun | 2020 | |
| Likvida medel och finansiella placeringar (Mkr) | 250,5 | 184,5 | 250,5 | 195,1 |
| Soliditet (%) | 67,3 | 68,0 | 67,3 | 63,7 |
| Eget kapital per aktie (kr) | 75,5 | 72,1 | 75,5 | 69,1 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten per aktie (kr) | 7,6 | 6,1 | 14,3 | 12,8 |
| Nettoskuld (Mkr) | 142,5 | 164,2 | 142,5 | 238,8 |
| Antal anställda vid periodens slut | 638 | 637 | 638 | 659 |
| Avkastning på eget kapital (%) | 10,9 | 9,6 | ||
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | 12,3 | 11,2 | ||
| Avkastning på totalt kapital (%) | 10,5 | 9,5 |
Moderbolaget
Resultaträkning
| Mkr | jan-jun | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Nettoomsättning | 23,5 | 23,9 | 43,3 |
| Rörelsens kostnader | -43,6 | -43,2 | -82,6 |
| Rörelseresultat | -20,1 | -19,3 | -39,3 |
| Finansnetto | -0,2 | 0,2 | 1,6 |
| Resultat efter finansnetto | -20,3 | -19,1 | -37,7 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 37,0 |
| Resultat före skatt | -20,3 | -19,1 | -0,7 |
| Skatt | 4,1 | 4,0 | - |
| Periodens resultat | -16,1 | -15,1 | -0,7 |
Moderbolaget
Balansräkning
| Mkr | 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| TILLGÄNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | 213,6 | 175,3 | 212,4 |
| Omsättningstillgångar | 1 072,5 | 1 038,4 | 1 116,5 |
| Summa tillgångar | 1 286,1 | 1 213,7 | 1 329,0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 840,7 | 832,7 | 851,7 |
| Obeskattade reserver | 3,7 | 4,1 | 3,7 |
| Långfristiga skulder, räntebärande | 161,0 | 229,5 | 291,7 |
| Kortfristiga skulder, räntebärande | 227,2 | 119,3 | 137,5 |
| Kortfristiga skulder, övriga | 53,5 | 28,1 | 44,3 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 286,1 | 1 213,7 | 1 329,0 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA 12
Kvartalsdata*
| Mkr | 2021 | 2020 | 2019 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
| RESULTATRÄKNING | ||||||||||
| Omsättning | 225,8 | 214,0 | 248,0 | 206,4 | 239,0 | 221,7 | 258,0 | 246,9 | 249,4 | 240,1 |
| Övriga rörelseintäkter | 5,3 | 2,8 | 4,4 | 2,3 | 2,3 | 5,0 | 2,8 | 3,2 | 10,8 | 0,7 |
| Kostnad sålda varor och tjänster | -72,1 | -71,1 | -75,9 | -64,5 | -73,5 | -79,2 | -74,5 | -72,4 | -68,4 | -58,4 |
| Bruttoresultat | 159,0 | 145,7 | 176,4 | 144,3 | 167,7 | 147,6 | 186,4 | 177,8 | 191,8 | 182,5 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -41,5 | -44,6 | -48,0 | -44,9 | -54,3 | -55,2 | -53,8 | -48,8 | -51,1 | -50,6 |
| Produktutvecklingskostnader | -30,5 | -30,3 | -38,7 | -27,9 | -29,1 | -44,8 | -44,0 | -40,4 | -44,5 | -38,1 |
| Administrationskostnader | -24,9 | -26,1 | -25,6 | -28,7 | -25,2 | -25,0 | -31,6 | -25,0 | -24,2 | -31,6 |
| Rörelseresultat | 62,1 | 44,7 | 64,2 | 42,8 | 59,1 | 22,6 | 57,0 | 63,5 | 72,0 | 62,2 |
| Finansnetto | -3,7 | 4,3 | -14,9 | -6,3 | -4,2 | 1,0 | -26,0 | -8,2 | -10,1 | -7,4 |
| Resultat före skatt | 58,4 | 48,9 | 49,2 | 36,5 | 54,9 | 23,5 | 30,9 | 55,3 | 62,0 | 54,8 |
| Skatt | -6,5 | -5,4 | -1,8 | -5,4 | -8,1 | -6,5 | -2,8 | -7,7 | -9,6 | -13,4 |
| Periodens resultat | 52,0 | 43,5 | 47,4 | 31,1 | 46,8 | 17,0 | 28,2 | 47,7 | 52,4 | 41,4 |
| Övrigt totalresultat | -30,2 | 71,3 | -113,4 | -34,2 | -108,7 | 108,2 | -62,5 | 63,4 | 2,1 | 42,8 |
| Summa totalresultat | 21,8 | 114,9 | -66,0 | -3,1 | -61,9 | 125,2 | -34,3 | 111,0 | 54,5 | 84,2 |
| BALANSRÄKNING | ||||||||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 777,6 | 1 801,9 | 1 734,5 | 1 669,5 | 1 695,3 | 1 784,7 | 1 672,3 | 1 735,1 | 1 678,0 | 1 664,7 |
| Övriga anläggningstillgångar | 35,5 | 39,1 | 40,7 | 30,1 | 26,6 | 27,7 | 27,6 | 28,8 | 29,9 | 33,9 |
| anläggningstillgångar | 5,1 | 5,0 | 6,1 | 4,0 | 3,4 | 3,4 | 3,4 | 3,4 | 3,2 | 2,7 |
| Kortfristiga fordringar | 353,0 | 379,5 | 357,5 | 347,0 | 371,4 | 388,9 | 364,3 | 394,3 | 389,1 | 353,9 |
| Likvida medel | 250,5 | 236,9 | 195,1 | 180,0 | 184,5 | 170,3 | 146,1 | 395,7 | 150,5 | 142,7 |
| Summa tillgångar | 2 421,7 | 2 462,5 | 2 334,0 | 2 230,6 | 2 281,2 | 2 375,1 | 2 213,8 | 2 557,2 | 2 250,7 | 2 197,9 |
| Eget kapital | 1 629,2 | 1 606,0 | 1 487,5 | 1 553,1 | 1 552,2 | 1 611,5 | 1 481,3 | 1 507,9 | 1 126,8 | 1 070,9 |
| Långfristiga skulder, ränteb. | 181,2 | 315,5 | 317,7 | 245,7 | 246,4 | 283,6 | 283,6 | 105,9 | 604,4 | 603,8 |
| Långfristiga skulder, ej ränteb. | 116,2 | 116,1 | 115,0 | 105,1 | 102,5 | 103,1 | 99,0 | 93,0 | 90,0 | 87,4 |
| Kortfristiga skulder, ränteb. | 247,3 | 163,0 | 159,0 | 87,2 | 134,5 | 105,1 | 117,0 | 515,5 | 88,3 | 82,3 |
| Kortfristiga skulder, ej ränteb. | 247,7 | 262,0 | 254,9 | 239,5 | 245,7 | 271,7 | 232,9 | 334,9 | 341,3 | 353,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 421,7 | 2 462,5 | 2 334,0 | 2 230,6 | 2 281,2 | 2 375,1 | 2 213,8 | 2 557,2 | 2 250,7 | 2 197,9 |
| KASSAFLÖDE | ||||||||||
| Från den löpande verksamheten | 94,3 | 68,8 | 61,5 | 82,8 | 67,7 | 62,2 | 48,6 | 69,5 | 33,7 | 93,3 |
| Från investeringsverksamheten | -33,1 | -32,3 | -31,2 | -34,6 | -34,9 | -30,2 | -22,2 | -21,4 | -24,2 | -23,0 |
| Från finansieringsverksamheten | 6,0 | -0,5 | 86,7 | -52,3 | -8,1 | -17,4 | -223,4 | 193,4 | -1,4 | -4,4 |
| Periodens kassaflöde | 67,3 | 36,0 | 116,9 | -4,0 | 24,6 | 14,6 | -197,0 | 241,5 | 8,1 | 65,8 |
| Kassaflöde från förvärv av verksamhet: | ||||||||||
| Periodens kassaflöde, från förvärv av verksamhet | ||||||||||
| Periodens totala kassaflöde | 67,3 | 36,0 | 26,5 | -4,0 | 24,6 | 14,6 | -244,2 | 241,5 | 8,1 | 65,8 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI - JUNI 2021
ENEA 13
Fem år i sammandrag*
| Mkr | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| RESULTATRÄKNING | |||||
| Omsättning | 915,1 | 994,5 | 824,3 | 584,4 | 498,2 |
| Övriga rörelseintäkter | 14,0 | 17,5 | 17,7 | 4,0 | 3,1 |
| Rörelsens kostnader | -740,5 | -757,3 | -653,1 | -485,6 | -382,5 |
| Rörelseresultat | 188,6 | 254,7 | 188,9 | 102,8 | 118,8 |
| Finansnetto | -24,5 | -51,7 | -27,7 | -5,2 | 5,2 |
| Resultat före skatt | 164,2 | 203,0 | 161,1 | 97,6 | 124,0 |
| Periodens resultat | 142,3 | 169,7 | 141,7 | 82,5 | 94,6 |
| Summa | 142,3 | 169,7 | 141,7 | 82,5 | 94,6 |
| BALANSRÄKNING | |||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 734,5 | 1 672,3 | 1 381,4 | 522,2 | 499,2 |
| Övriga anläggningstillgångar | 40,7 | 27,6 | 33,7 | 31,0 | 34,4 |
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 6,1 | 3,4 | 3,1 | 2,7 | 6,5 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas, långfristiga | - | - | - | 62,1 | - |
| Kortfristiga fordringar | 357,5 | 364,3 | 426,8 | 203,6 | 219,4 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas, kortfristiga | - | - | - | 40,2 | - |
| Likvida medel | 195,1 | 146,1 | 74,7 | 312,0 | 223,5 |
| Summa tillgångar | 2 334,0 | 2 213,8 | 1 919,7 | 1 173,8 | 983,0 |
| Eget kapital | 1 487,5 | 1 481,3 | 985,8 | 754,2 | 422,9 |
| Långfristiga skulder, räntebärande | 291,7 | 263,0 | 539,8 | 82,0 | 116,0 |
| Långfristiga skulder, ej räntebärande | 141,0 | 119,6 | 86,8 | 161,8 | 161,9 |
| Kortfristiga skulder, räntebärande | 142,2 | 99,1 | 94,3 | 34,0 | 34,0 |
| Kortfristiga skulder, ej räntebärande | 271,7 | 250,8 | 212,9 | 141,8 | 248,2 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 334,0 | 2 213,8 | 1 919,7 | 1 173,8 | 983,0 |
| KASSAFLÖDE | |||||
| Från den löpande verksamheten | 274,2 | 245,2 | 168,6 | 116,6 | 128,1 |
| Från investeringsverksamheten | -130,9 | -90,9 | 30,5 | -139,7 | 49,6 |
| Från investeringsverksamheten - förvärv av verksamhet | -90,5 | -47,1 | -954,4 | -96,3 | -139,6 |
| Från finansieringsverksamheten | 8,9 | -35,9 | 514,2 | 206,6 | 56,2 |
| Periodens kassaflöde | 61,6 | 71,2 | -241,1 | 87,2 | 94,3 |
| NYCKELTAL | |||||
| Omsättningstillväxt, % | -8 | 21 | 41 | 17 | 5 |
| Rörelsemarginal, % | 20,6 | 25,6 | 22,9 | 17,6 | 23,8 |
| Vinstmarginal, % | 17,9 | 20,4 | 19,5 | 16,7 | 24,9 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 11,2 | 15,6 | 17,0 | 16,3 | 27,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | 9,6 | 13,8 | 16,3 | 14,0 | 23,0 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 9,5 | 13,3 | 13,8 | 11,1 | 18,1 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 4,1 | 3,8 | 4,1 | 5,4 | 10,2 |
| Soliditet, % | 63,7 | 66,9 | 51,4 | 64,3 | 43,0 |
| Likviditet, % | 133,5 | 145,9 | 163,2 | 316,1 | 156,9 |
| EBITDA | 296,1 | 340,8 | 229,3 | 126,6 | 134,9 |
| Nettoskuld/EBITDA | 0,81 | 0,63 | 2,44 | -1,58 | -0,55 |
| Medelantal anställda | 634 | 629 | 563 | 467 | 410 |
| Omsättning per anställd, Mkr | 1,4 | 1,6 | 1,5 | 1,3 | 1,2 |
| Substansvärde per aktie, kronor | 68,94 | 68,80 | 45,79 | 39,00 | 26,61 |
| Resultat per aktie, kronor | 6,63 | 8,47 | 7,33 | 4,69 | 5,95 |
| Utdelning per aktie | - | - | - | - | 2,00 |
- Siffrorna för 2016 har inte räknats om enligt IFRS 15
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA 14
Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal
Avkastning på eget kapital: Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på sysselsatt kapital: Rörelseresultat plus finansiella intäkter²) i förhållande till genomsnittligt sysselsatt kapital.
Avkastning på totalt kapital: Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader² i förhållande till genomsnittlig balansomslutning.
Bruttomarginal: Bruttoresultat minus återförd tilläggsköpeskilling i förhållande till omsättning.
EBITDA: Resultat före finansiella poster plus avskrivningar.
Eget kapital per aktie: Eget kapital i förhållandet till totalt antal utestående aktier.
Engångsposter: Poster av ej återkommande karaktär i den normala verksamheten. Engångsposter inkluderar omstruktureringskostnader, kostnader för juridisk rådgivning avseende större tvister samt transaktions- och integrationskostnader avseende större förvärv. Transaktionskostnader inkluderar kostnader för juridisk och finansiell rådgivning men exkluderar finansieringskostnader. Även återförd tilläggsköpeskilling inkluderas i engångsposter. Syftet med att specificera dessa är att tydliggöra den underliggande verksamhetens utveckling.
Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie: Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Likviditet: Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar och kortfristiga fordringar i förhållande till kortfristiga skulder.
Nettoskuld: Räntebärande skulder och ovillkorade förvärvsskulder minus likvida medel och finansiella placeringar, d.v.s. negativ nettokassa.
Omsättning per anställd: Omsättning i förhållande till medeltal anställda.
Omsättningstillväxt¹: Periodens omsättning i relation till föregående periods omsättning.
Resultat per aktie: Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal aktier.
Räntetäckningsgrad: Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i förhållande till finansiella kostnader.²
Rörelsemarginal: Rörelseresultat i förhållande till omsättningen.
Rörelseresultat exkl. engångsposter: Resultat från verksamheten före finansiella poster och skatt, justerat med förekommande engångsposter.
Skuldtjänstkvot: (Kassaflöde från löpande verksamhet - löpande investeringar + totala finansiella kostnader) i förhållande till amorteringar och totala finansiella kostnader under en referensperiod om tolv (12) månader.
Soliditet: Eget kapital inklusive minoritet i förhållande till balansomslutningen.
Substansvärde per aktie: Substansvärde, motsvarande eget kapital, i förhållande till totalt antal utestående aktier.
Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder inklusive uppskjutna skatteskulder. Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två.
Utdelning per aktie: Utdelning för innevarande räkenskapsår dividerat med antal aktier på balansdagen.
Vinstmarginal: Resultat efter finansiella poster i förhållande till omsättningen.
I delårsrapporten hänvisas det till icke-IFRS mätt som Enea och andra parter använder vid utvärdering av Eneas resultat. Dessa mätt förser ledningen och investerare med betydelsefull information för att analysera trender i bolagets affärsverksamhet. Dessa icke-IFRS mätt är tänkta att komplettera, inte ersätta, finansiella mätt som presenteras i enlighet med IFRS.
| 1. Avstämning av omsättningstillväxt | apr-jun | jan-jun | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
| Omsättning, Mkr | 225,8 | 239,0 | 439,9 | 460,7 | 915,1 |
| Omsättningstillväxt, Mkr | -13,1 | -10,5 | -20,8 | -28,8 | -79,4 |
| Omsättningstillväxt, % | -5 | -4 | -5 | -6 | -8 |
| Valutaeffekt, samma växelkurser föregående år, Mkr | -16,5 | 2,9 | -32,7 | 7,8 | -13,6 |
| Valutaeffekt, samma växelkurser föregående år, % | -7 | 1 | -7 | 1 | -1 |
| Omsättningstillväxt, samma växelkurser föregående år, Mkr | 3,4 | -13,4 | 11,8 | -36,7 | 104,4 |
| Omsättningstillväxt, samma växelkurser föregående år, % | 1 | -5 | 3 | -7 | -7 |
| 2. Avstämning av finansnetto | apr-jun | jan-jun | Helår | ||
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2020 | |
| Finansiella intäkter | 7,0 | 5,6 | 19,5 | 15,4 | 28,1 |
| Finansiella kostnader | -10,7 | -9,7 | -19,0 | -18,6 | -52,5 |
| Rapporterat finansnetto, MSEK | -3,7 | -4,2 | 0,6 | -3,2 | -24,5 |
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA 15
Om Enea
Enea är en av världens ledande leverantörer av programvara för telekommunikation och cybersäkerhet. Företagets produkter är byggda för molnbaserade plattformar och används i mobil- och WiFi-nätverk för att möjliggöra tjänster för abonnenter, företagskunder och sakernas internet. Drygt tre miljarder människor förlitar sig på Eneas teknik i sin vardag när de använder mobiltelefoner och kopplar upp sig mot internet.
Enea fokuserar på ett antal utvalda nyckelområden (se illustration nedan) och eftersträvar en ledande ställning inom dessa. Produktportföljen omfattar följande:
- Molnbaserad datahantering för 4G/5G-nätverk
- Hantering av mobil videotrafik
- Hantering av tjänster i Wi-Fi nätverk
- Policy- och accesshantering
- Inbyggd trafikklassificering
- Plattformar för virtualisering
- Molnbaserade tjänster för sakernas internet
- Realtidsoperativsystem för mobilnät
I huvudsak tillämpar Enea två olika försäljningsmodeller, direkt försäljning till slutkunder och indirekt försäljning genom partners. Direkt försäljning av nyckelfärdiga lösningar till operatörer förekommer framförallt inom de fyra områdena molnbaserad datahantering, hantering av mobil videotrafik, hantering av tjänster i Wi-Fi nätverk, samt policy- och accesshantering.
Indirekt försäljning innebär att komponenter säljs till systemleverantörer eller systemintegratörer vilka i sin tur levererar och implementerar kompletta lösningar till operatörer och företag. Denna försäljningsmodell förekommer framförallt inom realtidsoperativsystem, inbyggd trafikklassificering och plattformar för virtualisering.
Lösningar för datakommunikation har varit Eneas kärnverksamhet sedan företaget grundades för mer än 50 år sedan. Enea var först i Norden med att koppla upp sig mot internet och tog emot det första e-postmeddelandet i Sverige. Företaget registrerade också Sveriges första internetdomän och utgjorde i ett tidigt skede knutpunkten för all internettrafik i Sverige.
Dessa och andra produktrelaterade milstolpar har givit Enea en marknadsledande ställning inom ett antal strategiskt viktiga områden. Företaget var en av pionjärerna bakom framväxten av internet och mobil datakommunikation, och fortsätter att driva utvecklingen framåt genom att tillhandahålla marknadsledande produkter och lösningar.
Enea har även en global tjänsteorganisation som utvecklar programvara på uppdrag från kunder inom olika branscher med höga krav på prestanda och tillförlitlighet. Bland annat har ingenjörer inom denna del av Eneas organisation genomfört utvecklingsprojekt för kunder som arbetar med lösningar för medicinteknisk utrustning, flygindustrin och rymdteknik.

DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA 16
Om Enea
Enea har utvecklingscenter samt försäljningskontor i Europa, Nordamerika och Asien. Företagets ingenjörer och projektledare har lång erfarenhet av att utveckla programvara och tar ett helhetsansvar som innefattar allt från design och programmering till projektledning, kvalitetssäkring och utbildning. Totalt arbetar omkring 640 personer på företaget och huvudkontoret är placerat i Stockholm.

| Region | Land | Stad | Produktutveckling | Försäljning |
|---|---|---|---|---|
| Europa | Frankrike | Paris | ● | ● |
| Kroatien | Osijek | ● | ||
| Rumänien | Bukarest | ● | ● | |
| Craiova | ● | |||
| Iasi | ● | |||
| Storbritannien | Belfast | ● | ||
| Bristol | ● | |||
| Sverige | Stockholm | ● | ● | |
| Tyskland | Berlin | ● | ||
| Österrike | Wien | ● | ||
| Nordamerika | USA | Boston | ● | |
| Dallas | ● | |||
| Phoenix | ● | |||
| Redwood City | ● | |||
| Nordöstra Asien | Japan | Tokyo | ● | |
| Kina | Shanghai | ● | ||
| Sydöstra Asien | Indien | Pune | ● | |
| Malaysia | Kuala Lumpur | ● | ||
| Singapore | Singapore | ● |
DELÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2021
ENEA
Aktien
April - juni 2021
Kursutveckling: -9,45%
Antal omsatta aktier: 866 224
Högsta slutkurs: 255,50 kronor
Lägsta slutkurs: 200,00 kronor
Slutkurs periodslut: 206,00 kronor
Börsvärde (30 jun): 4 453 Mkr
Totalt antal aktier (30 jun): 21 615 231
Andel omsatta aktier: 4,0%
Omsatta aktier per dag: 14 200

För frågor, kontakta:
Jan Häglund, VD och Koncernchef
Björn Westberg, Finanschef
Lotta Trulsson, Executive Assistant
Telefon: 08 - 507 14000
Enea AB (556209-7146)
Jan Stenbecks Torg 17
P.O. Box 1033
SE-164 21 Kista
Finansiell information:
Delårsrapport januari – september 26 oktober, 2021
Bokslutskommuniké 2 februari, 2022
All finansiell information publiceras på Eneas hemsida www.enea.com
Finansiella rapporter kan beställas via e-post ([email protected]) eller per brev (se adress till vänster).
Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Eneas lednings nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas på att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bl.a. förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer.
Enea AB (publ), Box 1033, 164 Kista, www.enea.com, Org.nr 556209-7146