Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Enea Interim / Quarterly Report 2021

Apr 27, 2021

3042_10-q_2021-04-27_778eb511-4ca4-4d62-a9bc-f33f547729a6.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

ENEA

Delårsrapport januari – mars 2021

Stabila intäkter och ökad vinst

Januari – mars 2021

  • Omsättningen uppgick till 214,0 Mkr (221,7), motsvarande en minskning med 3 procent. Omsättningen ökade med 4 procent i fasta växelkurser.
  • Rörelseresultatet uppgick till 44,7 Mkr (22,6), motsvarande en rörelsemarginal på 20,9 procent (10,2). Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 44,7 Mkr (40,5), motsvarande en rörelsemarginal på 20,9 procent (18,3).
  • Resultat efter skatt uppgick till 43,5 Mkr (17,0).
  • Resultat per aktie uppgick till 2,02 kronor (0,80).
Nyckeltal jan-mar Helår
2021 2020 2020
Totala intäkter, Mkr 216,8 226,8 929,1
Omsättning, Mkr 214,0 221,7 915,1
Omsättningstillväxt, % -3 -8 -8
Omsättningstillväxt valutajusterad, % 4 -10 -7
Rörelseresultat exkl. engångsposter, Mkr 44,7 40,5 221,5
Rörelseresultat, Mkr 44,7 22,6 188,6
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, % 20,9 18,3 24,2
Rörelsemarginal, % 20,9 10,2 20,6
Resultat efter skatt, Mkr 43,5 17,0 142,3
Resultat per aktie, kronor 2,02 0,80 6,63
Nettoskuld/EBITDA (12 månader) 0,62 0,58 0,81
Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr 68,8 62,2 274,2
Likvida medel samt finansiella placeringar 236,9 170,3 195,1

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021


VD har ordet

Ökad nätverkstrafik ger stabila intäkter

Omsättningen i det första kvartalet 2021 uppgick till 214 Mkr, vilket valutajusterat är en ökning med 4 procent jämfört med samma period förra året. Vår försäljning varierar mellan kvartalen, beroende på antalet större affärer och tillhörande licensintäkter. Huvuddelen av intäkterna i det första kvartalet 2021 kom från befintliga kunder som uppgraderar sina mobilsystem för att möta ökade krav på kapacitet och kvalitet, samt från partners som använder vår programvara i system och produkter för telekom- och företagsnätverk. Förvärvet av Aptilo, som slutfördes i oktober 2020, bidrog också till omsättningen i det första kvartalet i år. Rörelseresultatet för kvartalet var 44,7 Mkr, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 20,9 procent. Rörelseresultatet var 21 procent högre än motsvarande period förra året (valutajusterat, exklusive engångsposter), till stor del tack vare de effektiviseringar som vi tidigare genomfört inom utveckling och administration. Utöver detta bidrog färre resor och inställda industrimässor till reducerade försäljningskostnader. Kassafödet före förändringar i rörelsekapital var 79,9 Mkr. Vi har en stabil finansiell position vilket ger oss möjlighet att fortsätta investeringar i tillväxtområden. Coronapandemin har drastiskt förändrat människors vardag över hela världen, vilket inneburit ökat distansarbete, fler virtuella möten samt ökad konsumtion av video och nätbaserade spel. Vi bedömer att efterfrågan på säker och pålitlig kommunikation kommer fortsätta att öka, även efter pandemin och vi är väl positionerade för de kundinvesteringar som detta kommer att ge upphov till.

IoT skapar tillväxtmöjligheter

Antalet uppkopplade enheter förutspås växa under kommande år och operatörer har börjat adressera marknaden för sakernas internet (IoT). Telia är ledande inom detta område och har nyligen lanserat ett företagserbjudande för global IoT-uppkoppling. Vår tjänst Aptilo IoT Connectivity Control Service (CCS) är den del av lösningen, som gör det möjligt för företag att säkert koppla upp enheter i stor skala, enkelt hantera dessa förbindelser och säkerställa leverans av datatrafiken till rätt platser. Vår ambition är att bygga vidare på denna framgång, ta ytterligare marknadsandelar och öka försäljningen inom IoT.

5G för privata nätverk

Privata nätverk har blivit ett intressant tillämpningsområde för 5G stand-alone teknik. Vår 5G Core-programvara är skapad för moderna molnplattformar och har därmed den öppenhet och skalbarhet som krävs även för små privata företagsnätverk. Vi har lanserat en lösning kallad 5G MicroCore, som vi integrerar och säljer genom samarbetspartners och försäljningskanaler. Vi förväntar oss att marknaden växer kommande år, i takt med att kommersiella installationer tas i drift.

Marknadsledande inom trafikklassificering

Vår programvara för trafikklassificering, Qosmos ixEngine, är den marknadsledande lösningen för att identifiera nätverkstrafik och optimera uppkoppling mot internetbaserade tjänster. En av de senaste i raden av kunder att använda vår produkt är NetQPro, som bygger avancerade lösningar för att säkerställa kvalitet på tjänster i mobilnätverk. Vi har nyligen lanserat en innovation kallad First Packet Advantage, som möjliggör för kunder att snabbare

img-0.jpeg

identifiera och klassificera trafikströmmar. Denna teknik, som är unik på marknaden, kan användas för att effektivare öka kvaliteten på tjänster för slutanvändare och bättre skydda mot skadlig och oönskad trafik. Den nya tekniken kommer ytterligare öka vår konkurrenskraft inom trafikklassificering för telekom och cybersäkerhet.

Ett bredare erbjudande för virtualisering

Virtualisering av funktioner långt ute i nätverken (Network Edge) ökar i betydelse för företagsnätverk, baserade på SD-WAN teknik. Vår plattform för virtualisering, som är under utvärdering hos ett antal kunder, kan installeras på hårdvaruplattformar från olika leverantörer, tillsammans med applikationer från en rad programvaruföretag. Nexcom har nyligen lagts till denna lista av hårdvaruplattformar och vi har tillsammans visat hur SD-WAN applikationer baserade på öppen källkod kan användas för att skapa en mycket konkurrenskraftig och kostnadseffektiv helhetslösning. Vi breddar nu kanalstrategi och erbjudande under namnet Enea Edge för att adressera fler marknader och applikationer, till exempel videoanalys, publika WiFi-system, och privata 4G/5G-nätverk. Även om marknaden blivit fördröjd på grund av coronapandemin så räknar vi med att denna teknik över tid kommer att vinna över leverantörsbundna system, eftersom den skapar större flexibilitet och kostnadsfördelar för kunder.

Framtidsutsikter

Marknaden för datahantering i 5G, virtualisering och avancerad cybersäkerhet är i början av en spännande fas där vi kan utmana etablerade konkurrenter och ta marknadsandelar med innovativa produkter och nya affärsmodeller. Vi har ambitionen att kraftfullt öka intäkterna, med bibehållen god lönsamhet, genom organisk tillväxt inom nätverkslösningar samt kompletterande strategiska förvärv som förstärker vår marknadsställning.

Osäkerheten på kort och medellång sikt fortsätter att vara stor på grund av coronapandemin. Dess följdverkningar kommer sannolikt att innebära fortsatta förseningar i kundprojekt och andra negativa effekter på våra affärer, vilket riskerar att påverka resultaten i kommande kvartal. Trots dessa osäkerheter, är vårt mål för 2021 att skapa omsättningstillväxt jämfört med föregående år och en rörelsemarginal på över 20 procent.

Jan Häglund

VD och Koncernchef

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA


Intäkter

Eneas intäkter under det första kvartalet uppgick till 216,8 Mkr (226,8), bestående av nettoomsättning om 214,0 Mkr (221,7) och övriga rörelseintäkter om 2,8 Mkr (5,0). Omsättningen minskade med 3 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Valutajusterat ökade omsättningen med 4 procent.

En del av de förvärv som Enea genomfört under de senaste åren har en större andel nya affärer, där enskilda kontrakt kan vara beloppsmässigt stora och med en varierande grad av återkommande intäkter. Detta innebär att variationer mellan kvartal kan förekomma.

Eneas erbjudande är indelat i tre produktgrupper: Nätverkslösningar, Operativsystem och Tjänster för programvaruutveckling.

Nätverkslösningar

Nätverkslösningar innefattar produkter för mobil och fast telekommunikation samt företagsnätverk. Dessa produkter utgör en del av lösningar från systemleverantörer och säljs även direkt till nätverksoperatörer. Programvaran gör det möjligt att analysera, optimera och skapa intäkter från datatrafik och tjänster för användare och uppkopplade enheter. I området ingår bland annat produkter för följande tillämpningar:

  • Policy- och accesshantering – autentisering av abonnenter samt trafikstyrning baserat på deras abonnemangsvillkor, det vill säga behörigheter och tillgång till olika typer av tjänster.
  • Inbyggd trafikklassificering – identifiering och klassificering av datatrafik för optimalt utnyttjande av tillgängliga resurser samt förbättrad säkerhet i nätverk.
  • Hantering av mobil videotrafik – säkerställande av god och jämn kvalitet på olika typer av tjänster baserade på datatrafik med ett speciellt fokus på videotrafik.
  • Hantering av operatörers Wi-Fi tjänster för företag och konsumenter med automatisk och säker inloggning baserat på SIM-kort.
  • Molnbaserad datahantering – storskalig hantering av abonnentinformation, till exempel abonnemangsvillkor, giltighetstider och utnyttjandegrad av datamängd.
  • Virtualisering – produkter som möjliggör ett nytt sätt att bygga nätverk där applikationer och programvara frikopplas från hårdvaruplattformen.

Försäljningen inom produktgruppen Nätverkslösningar uppgick till 145,9 Mkr (134,9) och ökade med 8 procent under kvartalet och 12 procent justerat för valutaeffekter. Ökningen är främst relaterad till förvärvet av Aptilo, som bidrog med 17,8 Mkr. Den organiska tillväxten, justerat för valutaeffekter, var 4 procent. Produktgruppen stod för 68 procent (61) av den totala omsättningen under kvartalet och har en allt större strategisk betydelse för Enea.

Operativsystem

Operativsystem innefattar programvara för realtidsapplikationer, det vill säga programvara som gör det möjligt att installera applikationer på olika datorer och plattformar. Eneas erbjudande

img-1.jpeg
Omsättning (Mkr)

inom området möjliggör lösningar som kan beskrivas enligt följande:

  • Realtidsoperativsystem – produkter som ofta är en integrerad del av system där tillförlitlighet, prestanda och realtid är avgörande egenskaper, till exempel infrastruktur för mobilnätverk. De verktyg som används för utveckling av applikationer till Eneas operativsystem utgör ofta en del av en affär.

Försäljningen inom Operativsystem uppgick till 37,6 Mkr (49,9) och minskade med 25 procent under kvartalet. Minskningen beror i huvudsak på lägre intäkter från de två nyckelkunderna, där omsättningen minskade med 25 procent och utgjorde 82 procent (88) av produktgruppens omsättning. Nedgången är förväntad och beror på att nyckelkunderna ökar användningen av öppen källkod i sina systemlösningar. Produktgruppen stod för 18 procent (22) av den totala omsättningen under kvartalet.

Tjänster för programvaruutveckling

Tjänster för programvaruutveckling omfattar konsulttjänster och expertis för utveckling av integrerade system och andra avancerade systemlösningar. Försäljningen inom produktgruppen uppgick till 30,6 Mkr (36,9) och minskade med 17 procent under kvartalet. Minskningen beror främst på lägre intäkter från kunder som verkar inom branscher som påverkats negativt av coronapandemin. Produktgruppen stod för 14 procent (17) av den totala omsättningen under kvartalet.

img-2.jpeg
Omsättning/produktgrupp jan-mar

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA


Omsättning per region och marknadssegment

Enea redovisar försäljningen per region (EMEA, Amerika och Asien) och har försäljningskontor i Sverige, Tyskland, Frankrike, Österrike, Rumänien, USA, Singapore, Malaysia, Kina och Japan.

EMEA

Region EMEA inkluderar försäljning av både programvara och tjänster. Försäljning av programvara utgörs framför allt av operatörer och utrustningstillverkare (som Ericsson och Nokia) inom telekom. Försäljningen av systemutvecklingstjänster sker främst inom marknaderna för cybersäkerhet, telekom- och konsumentindustrin. Försäljningen sker från kontor i Sverige, Tyskland, Frankrike, Österrike och Rumänien.

I EMEA minskade omsättningen med 10 procent under kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Amerika

Region Amerika inkluderar försäljning av både programvara och tjänster. Försäljningen av programvara sker främst mot kunder inom telekomindustrin, som exempelvis AT&T och Cisco, och bedrivs från kontor i USA. Försäljningen av systemutvecklingstjänster sker mot flera branscher, till exempel medicin- och flygindustrin.

Under kvartalet ökade omsättningen med 9 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Asien

Region Asien omfattar kunder såsom Fujitsu och bedrivs i huvudsak från kontor i Kina, Japan, Malaysia och Singapore.

Under kvartalet minskade omsättningen med 3 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år.

Enea redovisar försäljningen per marknadssegment: Telekomutrustningstillverkare, Telekomoperatörer, Företag och Övrigt.

Omsättningen per marknadssegment visas i grafen till höger. Omsättningen för segmentet Telekom/utrustningstillverkare utgjorde 40 procent (46) av totala omsättningen. Omsättningen för segmentet Telekom/operatörer utgjorde 30 procent (9) och ökade främst relaterat till förvärvet av Aptilo samt intäkter från några större kundkontrakt.

Marknadssegmentet Företag utgjorde 26 procent (41) av totala omsättningen. Övrigt, som utgörs av myndigheter och liknande, utgjorde 4 procent (4) av omsättningen.

img-3.jpeg
Omsättning per region jan-mar

img-4.jpeg
Omsättning per region

img-5.jpeg
Omsättning/marknadssegment jan-mar

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA


Kostnader

Kostnad för sålda varor och tjänster

Kostnad sålda varor och tjänster utgörs av kostnader som är direkt hänförliga till leveransen av bolagets produktionslicenser, utvecklingslicenser inklusive support och underhåll, produktnära tjänster och tjänster för programvaruutveckling. Dessa kostnader inkluderar även eventuella tredjepartsprodukter samt direkta personalkostnader hänförliga till leverans av konsulttjänster. Direkta kostnader relaterade till licensförsäljning uppgår normalt till mindre än 10 procent av försäljningspriset medan kostnader för produktnära och globala tjänster normalt uppgår till mellan 60 och 80 procent av försäljningspriset. Enea redovisar även avskrivningar på immateriella rättigheter inklusive förvärvade produkträttigheter och kundavtal, samt aktiverade produktutvecklingskostnader, som kostnad sålda varor och tjänster.

Under första kvartalet 2021 uppgick kostnad för sålda varor och tjänster till 71,1 Mkr (79,2), motsvarande en bruttomarginal på 68,1 procent (66,6). Justerat för engångsposter uppgick kostnad för sålda varor i första kvartalet föregående år till 73,9 Mkr, innebärande en bruttomarginal på 68,9 procent. Bruttomarginalen påverkades negativt av en ökning av avskrivningarna och valutapåverkan på rörelsekapitalet. Avskrivningarna ökade med 6,9 Mkr till 23,5 Mkr (16,6) som en effekt av de senaste årens förvärv. Den negativa valutapåverkan på rörelsekapitalet minskade med 0,9 Mkr till 0,4 Mkr (1,3). Bruttomarginalen påverkades positivt av intäktsmixen, då utvecklingstjänsterna (med lägre bruttomarginal) utgjorde en lägre andel (14 procent) jämfört med föregående år (17 procent). Omstruktureringsposter uppgick till 0 Mkr (5,2) för kvartalet.

Operativa kostnader

Dessa kostnader utgörs av försäljnings- och marknadsföringskostnader samt produktutvecklings- och administrationskostnader. De operativa kostnaderna uppgick till 101,1 Mkr (125,0) för kvartalet. Aptilos operativa kostnader utgjorde 9,3 Mkr i kvartalet. Justerat för omstruktureringsposter på 12,7 Mkr uppgick förra årets operativa kostnader till 112,3 Mkr. Kostnaden för aktierelaterade incitamentsprogram uppgick till 6,7 Mkr (2,0). Minskningen av operativa kostnader i år, jämfört med föregående år, är framför allt relaterad till förra årets genomförda effektiviseringsprogram samt en valutaeffekt på 6,3 Mkr.

Försäljnings- och marknadsföringskostnader

Försäljnings- och marknadsföringskostnader inkluderar fasta och rörliga löner för bolagets produktledning, säljkår samt kostnader för bolagets marknadsföring såsom mässor, seminarier, annonsering och web. Under första kvartalet uppgick försäljnings- och marknadsföringskostnader till 44,6 Mkr (55,2), vilket motsvarar 20,8 procent (24,9) av omsättningen under kvartalet. Minskningen är framför allt relaterad till lägre personalkostnader, som en följd av genomförda effektiviseringsprogram förra året, samt lägre kostnader för resor och mässor.

Produktutvecklingskostnader

Produktutvecklingskostnader utgörs av direkta och indirekta kostnader relaterade till utveckling och testning av bolagets programvaruprodukter såsom personalkostnader samt kostnader för utvecklingsverktyg och IT-miljö. En del av bolagets produktutvecklingskostnader för nyutveckling av programvaruprodukter aktiveras i balansräkningen och skrivs normalt av under 36 till 60 månader.

Den totala investeringen i forskning och utveckling under första kvartalet 2021 uppgick till 61,1 Mkr (73,0), varav produktutvecklingskostnader redovisade i resultaträkningen uppgick till 30,3 Mkr (44,8), vilket motsvarar 14,2 procent (20,2) av omsättningen under kvartalet. Minskningen är framför allt relaterad till lägre personalkostnader, som en följd av genomförda effektiviseringsprogram förra året. Under det första kvartalet aktiverades produktutvecklingskostnader till ett värde av 30,8 Mkr (28,2) och omstruktureringskostnader uppgick till 0 Mkr (10,4).

Administrationskostnader

Dessa kostnader omfattar kostnader för företagsledning, styrelse och ekonomifunktion, inklusive interna och externa legala kostnader samt revisionsarvoden. Under första kvartalet uppgick administrationskostnader till 26,1 Mkr (25,0), vilket motsvarar 12,2 procent (11,3) av kvartalets omsättning. Kostnaden för aktierelaterade incitamentsprogram ökade med 2,1 Mkr och omstruktureringskostnader uppgick till 0 Mkr (1,7) för kvartalet.

img-6.jpeg

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA


Resultat, kassaflöde, investeringar och finansiell ställning

Resultat

Koncernens rörelseresultat, exklusive engångsposter, uppgick till 44,7 Mkr (40,5) under det första kvartalet, vilket motsvarar en rörelsemarginal exklusive engångsposter på 20,9 procent (18,3) för kvartalet.

Koncernens rörelseresultat uppgick till 44,7 Mkr (22,6) under det första kvartalet med en valutaeffekt på -9 procent (-1). Rörelsemarginalen uppgick till 20,9 procent (10,2).

Finansnettot uppgick till 4,3 Mkr (1,0) för kvartalet och utgjordes av räntekostnader på -2,3 Mkr (-2,0), valutakurseffekter på finansiella poster på 6,3 Mkr (2,6) och ränteintäkter på 0,3 Mkr (0,3) för kvartalet. Resultat efter skatt uppgick till 43,3 Mkr (17,0) för kvartalet. Resultat per aktie uppgick till 2,02 kronor (0,80) för kvartalet.

Kassaflöde

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 68,8 Mkr (62,2) för det första kvartalet. Det totala kassaflödet uppgick till 36,0 Mkr (14,6) för det första kvartalet.

Investeringar

Koncernens investeringar uppgick till 33,6 Mkr (30,4) under det första kvartalet. Avskrivningar uppgick till 26,0 Mkr (19,0) för det första kvartalet. Produktutvecklingskostnader som aktiverats uppgick till 30,8 Mkr (28,2) under kvartalet. Av- och nedskrivningar för aktiverade produktutvecklingskostnader uppgick till 15,5 Mkr (9,8) för det första kvartalet. Avskrivningar av leasingtillgångar uppgick till 4,4 Mkr (5,1) under kvartalet.

Finansiell ställning

Nettoskulden uppgick till 201,1 Mkr (179,6) vid kvartalets slut, där likvida medel utgjorde 236,9 Mkr (170,3) och räntebärande bankskulder utgjorde 438,1 Mkr (349,9). De räntebärande skulderna fördelades mellan långfristiga på 291,7 Mkr (263,0) och kortfristiga på 146,4 Mkr (86,9).

Soliditeten uppgick till 65,2 procent (67,9) och totala tillgångar uppgick till 2 462,5 Mkr (2 375,1) vid kvartalets slut. Nettoskuld/EBITDA (12M) uppgick till 0,62 (0,58).

img-7.jpeg
Rörelseresultat exkl. engångsposter (Mkr)

img-8.jpeg
Resultat per aktie (kronor)

img-9.jpeg
Operativt kassaflöde (Mkr)

img-10.jpeg
Nettoskuld/EBITDA (kvot)

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA


Övrigt

Moderbolaget

Moderbolagets omsättning för perioden januari till mars uppgick till 13,6 Mkr (11,8) och resultatet före bokslutsdispositioner och skatt uppgick till -10,9 Mkr (-8,7). Finansnettot i moderbolaget var -0,5 Mkr (-1,0) och likvida medel uppgick till 0 Mkr (0,8) vid kvartalets slut. Moderbolagets investeringar under kvartalet uppgick till 1,4 Mkr (0,1). Antalet anställda var 16 (15) personer vid kvartalets slut. Moderbolaget bedriver ingen egen verksamhet och dess risker är i all väsentlighet relaterade till verksamheten i dotterbolagen.

Medarbetare

Antalet medarbetare i koncernen var vid kvartalets slut 660 (653).

Återköp av egna aktier

Under det första kvartalet återköptes inga aktier. Eneas innehav av egna aktier vid periodens utgång var 86 688 aktier, motsvarande 0,4 procent av totalt antal aktier.

Årsstämma

Eneas årsstämma 2021 kommer att äga rum torsdagen den 6 maj. Årsstämman hålls enbart genom förhandsröstning (poströstning).

Valberedning

I samråd med de största ägarna har styrelsens ordförande i Enea AB etablerat en valberedning inför årsstämman 2021. Valberedningen utgörs av Per Lindberg, Jan Dworsky (Swedbank Robur Fonder), Niklas Johansson (Handelsbanken Fonder), Henrik Söderberg (C WorldWide Asset Management) samt Anders Lidbeck (styrelseordförande i Enea AB). Valberedningen har utsett Per Lindberg till sin ordförande. Valberedningens uppgift är att till årsstämman lämna förslag till ordförande och övriga ledamöter i styrelsen samt arvode och annan ersättning för styrelseuppdrag till styrelseledamöter. Valberedningen ska också lämna förslag till val och arvodering av revisorer. Vidare skall valberedningen lämna förslag till process för att utse valberedning inför årsstämman 2022.

Årsredovisningen samt övriga handlingar finns tillgängliga på Eneas hemsida, www.enea.com

img-11.jpeg

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA 7


Övrigt

Finansiella tillgångar och skulder

Koncernen tillämpar IFRS 13. Standarden kräver att upplysningar lämnas om osäkerheten i värderingarna utifrån de tre nivåer som används för finansiella instrument.

Nivå 1: Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. En marknad betraktas som aktiv om noterade priser från en börs, mäklare, industrigrupp, prissättningstjänst eller övervakningsmyndighet finns lätt och regelbundet tillgängliga och dess priser representerar verkliga och regelbundet förekommande marknadstransaktioner på armlängds avstånd. Det noterade marknadspris som används för koncernens finansiella tillgångar är den aktuella köpkursen för företagsobligationer. Dessa instrument återfinns i nivå 1.

Nivå 2: Verkligt värde på finansiella instrument som inte handlas på en aktiv marknad (till exempel OTC-derivat) fastställs med hjälp av värderingstekniker. Koncernen använder valutaderivat för säkringsändamål. Valutasäkringar värderas till marknadsvärde genom att en förtidsdisponering av valutasäkringen görs för att få fram vad terminspriset skulle bli om förfall var per balansdagen. Koncernen har en fordran avseende valutasäkringar som per den 31 mars 2021 redovisas till ett värde av 2,8 Mkr, vilket utgör summan för nivå 2.

Nivå 3: Koncernen redovisar per 31 mars 2021 inga finansiella instrument i nivå 3.

För övriga finansiella tillgångar och skulder överensstämmer redovisat värde med verkligt värde.

Fördelning per nivå vid värdering till verkligt värde 2021-03-31, Mkr Nivå 1 Nivå 2 Nivå 3 Total
Derivatinstrument som används som säkringsändamål:
Valutaderivat - 2,8 - 2,8
Total - 2,8 - 2,8

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34. Delårsrapportering, vilket överensstämmer med svensk lag genom tillämpning av (Rådet för Finansiell Rapportering) RFR 1 - Kompletterande redovisningsregler för koncerner samt RFR 2 - Redovisning för juridiska personer, avseende moderbolaget. Samma redovisningsprinciper, definitioner avseende nyckeltal och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen både för koncernen och för moderbolaget, om ej annat anges nedan.

img-12.jpeg

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA 8


Finansiering, risker, långsiktig ambition och utsikter

Finansiering

Enea har en checkkredit om 70 Mkr, varav 40,1 Mkr var nyttjat vid kvartalets utgång. Villkoren för checkkrediten innehåller så kallade kovenanter, bland annat Nettoskuld/EBITDA. Samtliga dessa villkor är uppfyllda per den 31 mars 2021.

Enea har tre banklån om 80 Mkr (upptaget januari 2019), 250 Mkr (upptaget oktober 2019) samt 130 Mkr (upptaget oktober 2020). Samtliga lån ska återbetalas efter tre år. Räntan uppgår till Stibor 3M (med golv) plus en marknadsmässig ränta. Låneavtalen innehåller kovenanterna koncernens EBITDA/Finansiella kostnader och Nettoskuld/EBITDA. Lånevillkoren är uppfyllda per 31 mars 2021. Kvarvarande skuld per den 31 mars uppgick till 393 Mkr.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Beroendet av nyckelkunderna minskar, men är fortsatt stort. Dessa kunder svarade för drygt 20 procent av koncernens intäkter under kvartalet och trenden för dessa intäkter är nedåtgående.

Enea verkar i huvudsak inom cybersäkerhet och telekommunikation, där den senare utgör Eneas största marknad. Coronapandemin har en stor negativ effekt på världsekonomin, vilket påverkar vissa kunders riskbenägenhet och investeringsvilja. För Enea innebär detta att en del projekt försenas eller inte genomförs. Samtidigt kvarstår de underliggande drivkrafterna för telekommunikation, vilket innebär fortsatt fokus på virtualisering, 5G och ökad nätkapacitet. En effekt av coronapandemin har varit att trafikvolymen i nätverken har ökat då många studenter och anställda i företag arbetar hemifrån. Denna effekt är troligtvis delvis övergående, även om ökad användning av digitala verktyg och distansarbete kan bli en permanent förändring.

Eneas verksamhet kan i all väsentlighet utföras från de anställdas hem under en period. Enea har verktyg för att möjliggöra detta med moderna kommunikationslösningar. Effektiviteten är fortsatt hög men kommer att påverkas till viss del om restriktioner för fysiska möten fortsätter. Kontakten med kunder sker nu också i huvudsak via olika kommunikationslösningar istället för med fysiska möten. Eftersom verksamheten har kunnat fortgå utan väsentlig påverkan på de anställdas aktiviteter har Enea nyttjat stödåtgärder endast i begränsad omfattning.

Då inga andra betydande förändringar i övrigt har skett under kvartalet avseende väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer hänvisar Enea till redogörelsen i senaste årsredovisningen på sidorna 26-29.

Långsiktig ambition

Eneas mission är att vara en världsledande leverantör av programvarukomponenter för telekommunikation och cybersäkerhet. Marknaden för datahantering i 5G, virtualisering och avancerad cybersäkerhet är i början av en spännande fas, där Enea kan utmana etablerade konkurrenter och ta marknadsandelar med innovativa produkter och nya affärsmodeller. Sammantaget är ambitionen att kraftfullt öka intäkterna under kommande år, med en rörelsemarginal över 20 procent, genom organisk tillväxt inom nätverkslösningar samt kompletterande strategiska förvärv som förstärker marknadspositionen. Denna ambition innebär att helåret 2023 passera en årsomsättning på 1,5 Mdkr. Rörelsemarginalen kommer att variera mellan kvartalen i takt med tillväxten. Tillväxt och resultatutveckling kommer att variera under åren och mellan kvartalen, framförallt beroende på när enskilda större affärer inträffar och hur royaltyströmmarna utvecklas.

Utsikter för 2021

Osäkerheten på kort och medellång sikt är stor på grund av coronapandemin. Dess följdverkningar kommer sannolikt att innebära fortsatta förseningar i kundprojekt och andra negativa effekter på våra affärer, vilket riskerar att påverka resultaten i kommande kvartal. Trots dessa osäkerheter, är vårt mål för 2021 att skapa omsättningstillväxt jämfört med föregående år och en rörelsemarginal på över 20 procent.

Kista 27 april 2021

Styrelsen

Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av företagets revisorer

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021

ENEA


Koncernens rapport över totalresultatet

jan-mar 12 mån Helår
Mkr 2021 2020 apr-mar 2020
Omsättning 214,0 221,7 907,4 915,1
Övriga rörelseintäkter 2,8 5,0 11,7 14,0
Totala intäkter 216,8 226,8 919,1 929,1
Kostnad sålda varor och tjänster -71,1 -79,2 -284,9 -293,1
Bruttoresultat 145,7 147,6 634,2 636,0
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -44,6 -55,2 -191,8 -202,5
Produktutvecklingskostnader -30,3 -44,8 -126,1 -140,5
Administrationskostnader -26,1 -25,0 -105,6 -104,4
Rörelseresultat 1) 2) 3) 4) 44,7 22,6 210,7 188,6
Finansnetto 4,3 1,0 -21,2 -24,5
Resultat före skatt 48,9 23,5 189,5 164,2
Skatt -5,4 -6,5 -20,7 -21,9
Resultat efter skatt 43,5 17,0 168,8 142,3
ÖVRIGT TOTALRESULTAT
Poster som senare kan återföras i resultaträkningen
Förändring av säkringsreserv, efter skatt -1,8 -5,8 6,3 2,4
Valutakursdifferenser 72,8 113,0 -189,6 -149,4
Poster som inte kommer att återföras i resultaträkningen
Pensionsåtaganden 0,3 1,0 -1,8 -1,1
Summa totalresultat för perioden, netto efter skatt 114,9 125,2 -16,2 -5,9
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 43,5 17,0 168,8 142,3
Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 114,9 125,2 -16,2 -5,9
1) varav avskrivningar av materiella anläggningstillgångar 2,5 2,4 11,3 11,2
2) varav avskrivningar av immateriella anläggningstillgångar 23,6 16,7 83,0 76,1
3) varav avskrivningar av leasingstillgångar 4,4 5,1 19,6 20,3
4) Engångsposter som ingår i rörelseresultatet
Rörelseresultat, inklusive engångsposter 44,7 22,6 210,7 188,6
Omstruktureringskostnader - 17,9 10,7 28,7
Transaktionskostnader avseende större förvärv - - 4,3 4,3
Rörelseresultat, exklusive engångsposter 44,7 40,5 225,7 221,5

Nyckeltal relaterade till resultaträkningen

jan-mar 12 mån Helår
Mkr 2021 2020 apr-mar 2020
Resultat per aktie (kronor) 2,02 0,80 7,87 6,63
Resultat per aktie efter utspädning (kronor) 2,02 0,80 7,87 6,63
Genomsnittligt antal aktier före utspädning (milj) 21,5 21,3 21,5 21,5
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning (milj) 21,5 21,3 21,5 21,5
Omsättningstillväxt (%) -3 -8 -7 -8
Bruttomarginal (%) 68,1 66,6 69,9 69,5
EBITDA (Mkr) 324,5 296,1
Operativa kostnader i % av omsättningen
- försäljnings- och marknadsföringskostnader 20,8 24,9 21,1 22,1
- produktutvecklingskostnader 14,2 20,2 13,9 15,4
- administrationskostnader 12,2 11,3 11,6 11,4
Rörelsemarginal exkl. engångsposter (%) 20,9 18,3 24,9 24,2
Rörelsemarginal (%) 20,9 10,2 23,2 20,6

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
ENEA 10


Koncernens balansräkning

31 mar 31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020 2020
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 1 801,9 1 784,7 1 734,5
- varav goodwill 1 278,7 1 350,7 1 227,7
- varav balanserade utvecklingskostnader 238,3 176,9 216,0
- varav produktättigheter 56,6 63,4 57,4
- varav kundavtal 163,6 130,2 167,0
- varav varumärke 24,3 24,4 23,5
- varav nyttjanderätt lokaler och bilar 39,5 37,7 42,0
- varav övriga immateriella anläggningstillgångar 0,9 1,3 1,0
Inventarier, verktyg och installationer 22,3 17,7 21,3
Uppskjutna skattefordringar 16,8 10,0 19,4
Övriga långfristiga fordringar 5,0 3,4 6,1
Summa anläggningstillgångar 1 846,0 1 815,8 1 781,4
Kortfristiga fordringar 379,5 388,9 357,5
Likvida medel 236,9 170,3 195,1
Summa omsättningstillgångar 616,5 559,2 552,6
Summa tillgångar 2 462,5 2 375,1 2 334,0
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 1 606,0 1 611,5 1 487,5
Avsättningar 2,1 5,3 3,1
Långfristiga skulder
Uppskjutna skatteskulder 98,6 85,3 96,0
Långfristiga skulder, räntebärande 291,7 263,0 291,7
Långfristiga skulder, ej räntebärande 15,4 12,5 15,8
Långfristiga skulder hyresåtaganden 23,8 20,6 26,1
Summa långfristiga skulder 429,4 381,4 429,6
Kortfristiga skulder
Kortfristiga skulder, räntebärande 146,4 86,9 142,2
Kortfristiga skulder, ej räntebärande 262,0 271,7 254,9
Kortfristiga skulder hyresåtaganden 16,6 18,3 16,8
Summa kortfristiga skulder 425,0 376,8 413,9
Summa eget kapital och skulder 2 462,5 2 375,1 2 334,0

Förändring av eget kapital

31 mar 31 mar 31 dec
Mkr 2021 2020 2020
Vid periodens början 1 487,5 1 481,3 1 481,3
Periodens totalresultat 114,9 125,2 -5,9
Aktiesparprogram 3,7 5,0 13,8
Återköp av egna aktier - - -1,7
Vid periodens slut 1 606,0 1 611,5 1 487,5

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
ENEA 11


Kassaflödesanalys

Mkr jan-mar Helår
2021 2020 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital 79,9 43,9 279,9
Kassaflöde från förändring i rörelsekapital -11,1 18,3 -5,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten 68,8 62,2 274,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten -32,3 -30,2 -130,9
Kassaflöde från investeringsverksamheten - från förvärv av verksamhet netto - - -90,5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten, upptagande av lån 3,9 - 139,4
Kassaflöde från finansieringsverksamheten, amortering av lån - -12,2 -108,3
Kassaflöde från finansieringsverksamheten, amortering av leasingskuld -4,4 -5,2 -20,5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten, reglering aktiesparprogram - - -1,7
Periodens totala kassaflöde 36,0 14,6 61,6
Likvida medel vid periodens början 195,0 146,1 146,1
Kursdifferens i likvida medel 5,9 9,6 -12,7
Likvida medel vid periodens slut 236,9 170,3 195,0

Nyckeltal relaterade till balansräkning och kassaflöde

Mkr jan-mar 12 mån Helår
2021 2020 apr-mar 2020
Likvida medel och finansiella placeringar (Mkr) 236,9 170,3 236,9 195,1
Soliditet (%) 65,2 67,9 65,2 63,7
Eget kapital per aktie (kr) 74,60 75,66 74,60 69,09
Kassaflöde från löpande verksamheten per aktie (kr) 3,19 2,92 13,09 12,78
Nettoskuld (Mkr) 201,1 179,6 201,1 238,8
Antal anställda vid periodens slut 660 653 660 659
Avkastning på eget kapital (%) 10,5 9,6
Avkastning på sysselsatt kapital (%) 11,8 11,2
Avkastning på totalt kapital (%) 10,0 9,5

Moderbolaget

Resultaträkning

Mkr jan-mar Helår
2021 2020 2020
Nettoomsättning 13,6 11,8 43,3
Rörelsens kostnader -24,0 -19,4 -82,6
Rörelseresultat -10,4 -7,7 -39,3
Finansnetto -0,5 -1,0 1,6
Resultat efter finansnetto -10,9 -8,7 -37,7
Bokslutsdispositioner - - 37,0
Resultat före skatt -10,9 -8,7 -0,7
Skatt 2,2 1,8 -
Periodens resultat -8,7 -6,9 -0,7

Moderbolaget

Balansräkning

Mkr 31 mar 31 dec
2021 2020 2020
TILLGÄNGAR
Anläggningstillgångar 213,4 175,2 212,4
Omsättningstillgångar 1 118,7 1 046,3 1 116,5
Summa tillgångar 1 332,1 1 221,5 1 329,0
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 846,6 834,9 851,7
Obeskattade reserver 3,7 4,1 3,7
Långfristiga skulder, räntebärande 291,7 263,0 291,7
Kortfristiga skulder, räntebärande 141,4 86,9 137,5
Kortfristiga skulder, övriga 48,7 32,7 44,3
Summa eget kapital och skulder 1 332,1 1 221,5 1 329,0

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
ENEA 12


Kvartalsdata*

Mkr 2021 2020 2019 2018
Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4
RESULTATRÄKNING
Omsättning 214,0 248,0 206,4 239,0 221,7 258,0 246,9 249,4 240,1 235,2
Övriga rörelseintäkter 2,8 4,4 2,3 2,3 5,0 2,8 3,2 10,8 0,7 13,6
Kostnad sålda varor och tjänster -71,1 -75,9 -64,5 -73,5 -79,2 -74,5 -72,4 -68,4 -58,4 -62,1
Bruttoresultat 145,7 176,4 144,3 167,7 147,6 186,4 177,8 191,8 182,5 186,7
Försäljnings- och
marknadsföringskostnader -44,6 -48,0 -44,9 -54,3 -55,2 -53,8 -48,8 -51,1 -50,6 -51,4
Produktutvecklingskostnader -30,3 -38,7 -27,9 -29,1 -44,8 -44,0 -40,4 -44,5 -38,1 -38,8
Administrationskostnader -26,1 -25,6 -28,7 -25,2 -25,0 -31,6 -25,0 -24,2 -31,6 -29,8
Rörelseresultat 44,7 64,2 42,8 59,1 22,6 57,0 63,5 72,0 62,2 66,7
Finansnetto 4,3 -14,9 -6,3 -4,2 1,0 -26,0 -8,2 -10,1 -7,4 -7,1
Resultat före skatt 48,9 49,2 36,5 54,9 23,5 30,9 55,3 62,0 54,8 59,6
Skatt -5,4 -1,8 -5,4 -8,1 -6,5 -2,8 -7,7 -9,6 -13,4 -7,1
Periodens resultat 43,5 47,4 31,1 46,8 17,0 28,2 47,7 52,4 41,4 52,5
Övrigt totalresultat 71,3 -113,4 -34,2 -108,7 108,2 -62,5 63,4 2,1 42,8 9,1
Summa totalresultat 114,9 -66,0 -3,1 -61,9 125,2 -34,3 111,0 54,5 84,2 61,7
BALANSRÄKNING
Immateriella anläggningstillgångar 1 801,9 1 734,5 1 669,5 1 695,3 1 784,7 1 672,3 1 735,1 1 678,0 1 664,7 1 381,4
Övriga anläggningstillgångar 39,1 40,7 30,1 26,6 27,7 27,6 28,8 29,9 33,9 33,7
anläggningstillgångar 5,0 6,1 4,0 3,4 3,4 3,4 3,4 3,2 2,7 3,1
Kortfristiga fordringar 379,5 357,5 347,0 371,4 388,9 364,3 394,3 389,1 353,9 426,8
Likvida medel 236,9 195,1 180,0 184,5 170,3 146,1 395,7 150,5 142,7 74,7
Summa tillgångar 2 462,5 2 334,0 2 230,6 2 281,2 2 375,1 2 213,8 2 557,2 2 250,7 2 197,9 1 919,7
Eget kapital 1 606,0 1 487,5 1 553,1 1 552,2 1 611,5 1 481,3 1 507,9 1 126,8 1 070,9 985,8
Långfristiga skulder, ränteb. 315,5 317,7 245,7 246,4 283,6 283,6 105,9 604,4 603,8 539,8
Långfristiga skulder, ej ränteb. 116,1 115,0 105,1 102,5 103,1 99,0 93,0 90,0 87,4 86,8
Kortfristiga skulder, ränteb. 163,0 159,0 87,2 134,5 105,1 117,0 515,5 88,3 82,3 94,3
Kortfristiga skulder, ej ränteb. 262,0 254,9 239,5 245,7 271,7 232,9 334,9 341,3 353,4 212,9
Summa eget kapital och skulder 2 462,5 2 334,0 2 230,6 2 281,2 2 375,1 2 213,8 2 557,2 2 250,7 2 197,9 1 919,7
KASSAFLÖDE
Från den löpande verksamheten 68,8 61,5 82,8 67,7 62,2 48,6 69,5 33,7 93,3 42,3
Från investeringsverksamheten -32,3 -31,2 -34,6 -34,9 -30,2 -22,2 -21,4 -24,2 -23,0 -18,1
Från finansieringsverksamheten -0,5 86,7 -52,3 -8,1 -17,4 -223,4 193,4 -1,4 -4,4 59,8
Periodens kassaflöde 36,0 116,9 -4,0 24,6 14,6 -197,0 241,5 8,1 65,8 84,1
Kassaflöde från förvärv av verksamhet:
Periodens kassaflöde, från förvärv av verksamhet - -90,5 -47,1 -215,1
Periodens totala kassaflöde 36,0 26,5 -4,0 24,6 14,6 -244,2 241,5 8,1 65,8 -131,0
  • Siffrorna för 2018 har inte räknats om enligt IFRS16.

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021


Fem år i sammandrag*

Mkr 2020 2019 2018 2017 2016
RESULTATRÄKNING
Omsättning 915,1 994,5 824,3 584,4 498,2
Övriga rörelseintäkter 14,0 17,5 17,7 4,0 3,1
Rörelsens kostnader -740,5 -757,3 -653,1 -485,6 -382,5
Rörelseresultat 188,6 254,7 188,9 102,8 118,8
Finansnetto -24,5 -51,7 -27,7 -5,2 5,2
Resultat före skatt 164,2 203,0 161,1 97,6 124,0
Periodens resultat 142,3 169,7 141,7 82,5 94,6
Summa 142,3 169,7 141,7 82,5 94,6
BALANSRÄKNING
Immateriella anläggningstillgångar 1 734,5 1 672,3 1 381,4 522,2 499,2
Övriga anläggningstillgångar 40,7 27,6 33,7 31,0 34,4
Övriga finansiella anläggningstillgångar 6,1 3,4 3,1 2,7 6,5
Finansiella tillgångar som kan säljas, långfristiga - - - 62,1 -
Kortfristiga fordringar 357,5 364,3 426,8 203,6 219,4
Finansiella tillgångar som kan säljas, kortfristiga - - - 40,2 -
Likvida medel 195,1 146,1 74,7 312,0 223,5
Summa tillgångar 2 334,0 2 213,8 1 919,7 1 173,8 983,0
Eget kapital 1 487,5 1 481,3 985,8 754,2 422,9
Långfristiga skulder, räntebärande 291,7 263,0 539,8 82,0 116,0
Långfristiga skulder, ej räntebärande 141,0 119,6 86,8 161,8 161,9
Kortfristiga skulder, räntebärande 142,2 99,1 94,3 34,0 34,0
Kortfristiga skulder, ej räntebärande 271,7 250,8 212,9 141,8 248,2
Summa eget kapital och skulder 2 334,0 2 213,8 1 919,7 1 173,8 983,0
KASSAFLÖDE
Från den löpande verksamheten 274,2 245,2 168,6 116,6 128,1
Från investeringsverksamheten -130,9 -90,9 30,5 -139,7 49,6
Från investeringsverksamheten - förvärv av verksamhet -90,5 -47,1 -954,4 -96,3 -139,6
Från finansieringsverksamheten 8,9 -35,9 514,2 206,6 56,2
Periodens kassaflöde 61,6 71,2 -241,1 87,2 94,3
NYCKELTAL
Omsättningstillväxt, % -8 21 41 17 5
Rörelsemarginal, % 20,6 25,6 22,9 17,6 23,8
Vinstmarginal, % 17,9 20,4 19,5 16,7 24,9
Avkastning på sysselsatt kapital, % 11,2 15,6 17,0 16,3 27,8
Avkastning på eget kapital, % 9,6 13,8 16,3 14,0 23,0
Avkastning på totalt kapital, % 9,5 13,3 13,8 11,1 18,1
Räntetäckningsgrad, ggr 4,1 3,8 4,1 5,4 10,2
Soliditet, % 63,7 66,9 51,4 64,3 43,0
Likviditet, % 133,5 145,9 163,2 316,1 156,9
EBITDA 296,1 215,9 229,3 126,6 134,9
Nettoskuld/EBITDA 0,81 0,63 2,44 -1,58 -0,55
Medelantal anställda 634 629 563 467 410
Omsättning per anställd, Mkr 1,4 1,6 1,5 1,3 1,2
Substansvärde per aktie, kronor 69,09 69,54 46,28 39,00 26,61
Resultat per aktie, kronor 6,63 8,47 7,33 4,69 5,95
Utdelning per aktie - - - - 2,00
  • Siffrorna för 2016 har inte räknats om enligt IFRS 15

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021
ENEA 14


Finansiella definitioner och alternativa nyckeltal

Avkastning på eget kapital: Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt eget kapital.

Avkastning på sysselsatt kapital: Rörelseresultat plus finansiella intäkter²) i förhållande till genomsnittligt sysselsatt kapital.

Avkastning på totalt kapital: Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader² i förhållande till genomsnittlig balansomslutning.

Bruttomarginal: Bruttoresultat minus återförd tilläggsköpeskilling i förhållande till omsättning.

EBITDA: Resultat före finansiella poster plus avskrivningar.

Eget kapital per aktie: Eget kapital i förhållandet till totalt antal utestående aktier.

Engångsposter: Poster av ej återkommande karaktär i den normala verksamheten. Engångsposter inkluderar omstruktureringskostnader, kostnader för juridisk rådgivning avseende större tvister samt transaktions- och integrationskostnader avseende större förvärv. Transaktionskostnader inkluderar kostnader för juridisk och finansiell rådgivning men exkluderar finansieringskostnader. Även återförd tilläggsköpeskilling inkluderas i engångsposter. Syftet med att specificera dessa är att tydliggöra den underliggande verksamhetens utveckling.

Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie: Kassaflöde från den löpande verksamheten i förhållande till genomsnittligt antal aktier.

Likviditet: Likvida medel inklusive kortfristiga placeringar och kortfristiga fordringar i förhållande till kortfristiga skulder.

Nettoskuld: Räntebärande skulder och ovillkorade förvärvsskulder minus likvida medel och finansiella placeringar, d.v.s. negativ nettokassa.

Omsättning per anställd: Omsättning i förhållande till medeltal anställda.

Omsättningstillväxt¹: Periodens omsättning i relation till föregående periods omsättning.

Resultat per aktie: Resultat efter skatt i förhållande till genomsnittligt antal aktier.

Räntetäckningsgrad: Resultat efter finansiella poster plus finansiella kostnader i förhållande till finansiella kostnader.²

Rörelsemarginal: Rörelseresultat i förhållande till omsättningen.

Rörelseresultat exkl. engångsposter: Resultat från verksamheten före finansiella poster och skatt, justerat med förekommande engångsposter.

Skuldtjänstkvot: (Kassaflöde från löpande verksamhet - löpande investeringar + totala finansiella kostnader) i förhållande till amorteringar och totala finansiella kostnader under en referensperiod om tolv (12) månader.

Soliditet: Eget kapital inklusive minoritet i förhållande till balansomslutningen.

Substansvärde per aktie: Substansvärde, motsvarande eget kapital, i förhållande till totalt antal utestående aktier.

Sysselsatt kapital: Balansomslutning minskad med icke räntebärande skulder inklusive uppskjutna skatteskulder. Genomsnittligt sysselsatt kapital har beräknats som ingående plus utgående sysselsatt kapital dividerat med två.

Utdelning per aktie: Utdelning för innevarande räkenskapsår dividerat med antal aktier på balansdagen.

Vinstmarginal: Resultat efter finansiella poster i förhållande till omsättningen.

I delårsrapporten hänvisas det till icke-IFRS mätt som Enea och andra parter använder vid utvärdering av Eneas resultat. Dessa mätt förser ledningen och investerare med betydelsefull information för att analysera trender i bolagets affärsverksamhet. Dessa icke-IFRS mätt är tänkta att komplettera, inte ersätta, finansiella mätt som presenteras i enlighet med IFRS.

jan-mar Helår
1. Avstämning av omsättningstillväxt 2021 2020 2020
Omsättning, Mkr 214,0 221,7 915,1
Omsättningstillväxt, Mkr -7,7 -18,4 -79,4
Omsättningstillväxt, % -3 -8 -8
Valutaeffekt, samma växelkurser föregående år, Mkr -16,2 4,9 -13,6
Valutaeffekt, samma växelkurser föregående år, % -7 2 -1
Omsättningstillväxt, samma växelkurser föregående år, Mkr 8,5 -23,3 104,4
Omsättningstillväxt, samma växelkurser föregående år, % 4 -10 -7
2. Avstämning av finansnetto jan-mar Helår
--- --- --- ---
2021 2020 2020
Finansiella intäkter 12,5 9,8 28,1
Finansiella kostnader -8,2 -8,9 -52,5
Rapporterat finansnetto, MSEK 4,3 1,0 -24,5

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021 | ENEA 15


Om Enea

Enea är en av världens ledande leverantörer av programvaruprodukter för telekommunikation och cybersäkerhet. Fokusområden är produkter byggda för molnbaserade plattformar och 5G inom kärnnätverk, virtualisering och trafikanalys samt för att hantera datatjänster i Wi-Fi nätverk och uppkoppling av enheter i sakernas internet. Drygt tre miljarder människor förlitar sig på Eneas teknik i sin vardag när de använder mobiltelefoner och kopplar upp sig mot internet.

Företaget fokuserar på ett fåtal väl utvalda nyckelområden och eftersträvar en ledande ställning inom dessa. Produktportföljen omfattar följande:

  • Molnbaserad datahantering
  • Hantering av mobil videotrafik
  • Hantering av tjänster i Wi-Fi nätverk
  • Policy- och accesshantering
  • Inbyggd trafikklassificering
  • Plattformar för virtualisering
  • Molnbaserade tjänster för sakernas internet
  • Realtidsoperativsystem

I huvudsak tillämpar Enea två olika försäljningsmodeller, direkt försäljning till slutkunder och indirekt försäljning genom partnersamarbeten. Direkt försäljning av nyckelfärdiga lösningar till operatörer förekommer framförallt inom de fyra områdena molnbaserad datahantering, hantering av mobil videotrafik, hantering av tjänster i Wi-Fi nätverk, samt policy- och accesshantering. Indirekt försäljning innebär att komponenter säljs till systemleverantörer eller systemintegratörer vilka i sin tur levererar och implementerar kompletta lösningar till operatörer och företag. Denna försäljningsmodell förekommer framförallt

inom realtidsoperativsystem, inbyggd trafikklassificering och plattformar för virtualisering.

Enea har även en global tjänsteorganisation som utvecklar programvara på uppdrag från kunder inom olika branscher med höga krav på prestanda och tillförlitlighet. Bland annat har ingenjörer inom denna del av Eneas organisation genomfört utvecklingsprojekt för kunder som arbetar med lösningar för medicinteknisk utrustning, flygindustrin och rymdteknik.

Lösningar för datakommunikation har varit Eneas kärnverksamhet sedan företaget grundades för mer än 50 år sedan. Enea var först i Norden med att koppla upp sig mot internet och tog emot det första e-postmeddelandet i Sverige. Företaget registrerade också Sveriges första internetdomän och utgjorde i ett tidigt skede knutpunkten för all internettrafik i Sverige.

Dessa och andra produktrelaterade milstolpar har givit Enea en marknadsledande ställning inom ett antal strategiskt viktiga områden. Företaget var en av pionjärerna bakom framväxten av internet och mobil datakommunikation, och fortsätter att driva utvecklingen framåt genom att tillhandahålla marknadsledande produkter och lösningar.

Enea har utvecklingscenter samt försäljningskontor i Europa, Nordamerika och Asien. Företagets ingenjörer och projektledare har lång erfarenhet av att utveckla programvara och tar ett helhetsansvar som innefattar allt från design och programmering till projektledning, kvalitetssäkring och utbildning. Totalt arbetar omkring 660 personer på företaget och huvudkontoret är placerat i Stockholm.

Företag Enea Företag Produktrelatering Försäljning
Europe Frankrike Flickr
Brussels Crype
Rumänien Bukarest
Cranese
Iwi
Southeastern Belfast
Bristol
Turin Southeast
Sverige Stockholm
Tyskland Berlin
Nordamerika USA Boston
Calico
Phoenix
Nordstora Asien Japan Tokyo
China Shanghai
EPA Shanghai
Sydistra Asien Kreken Pune
Münster Kusti-Lampur
Singapore Singapore

DELÅRSRAPPORT JANUARI – MARS 2021


ENEA

Aktien

Januari – mars 2021

Kursutveckling: +20,0%
Antal omsatta aktier: 1 307 603

Högsta slutkurs: 251,00 kronor
Lägsta slutkurs: 197,20 kronor
Slutkurs periodslut: 227,50 kronor

Börsvärde (31 mar): 4 917 Mkr
Totalt antal aktier (31 mar): 21 615 231

Andel omsatta aktier: 6,0%
Omsatta aktier per dag: 21 090

img-13.jpeg
Aktiekurs, SEK
Antal aktier

För frågor, kontakta:

Jan Häglund, VD och Koncernchef
Björn Westberg, Finanschef
Lotta Trulsson, Executive Assistant

Telefon: 08 - 507 14000

Enea AB (556209-7146)
Jan Stenbecks Torg 17
P.O. Box 1033
SE-164 21 Kista

Finansiell information:

Årsstämma 6 maj, 2021
Delårsrapport januari – juni 16 juli, 2021
Delårsrapport januari – september 26 oktober, 2021
Bokslutskommuniké 2 februari, 2022

All finansiell information publiceras på Eneas hemsida www.enea.com

Finansiella rapporter kan beställas via e-post
([email protected]) eller per brev (se adress till vänster).

Denna rapport innehåller framtidsinriktad information som baseras på Eneas lednings nuvarande förväntningar. Även om ledningen bedömer att förväntningarna som framgår av sådan framtidsinriktad information är rimliga, kan ingen garanti lämnas på att dessa förväntningar kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan faktiskt framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bl.a. förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder, variationer i valutakurser och andra faktorer.

Enea AB (publ), Box 1033, 164 Kista, www.enea.com, Org.nr 556209-7146