AI assistant
Endomines — Annual Report 2023
Mar 26, 2024
3155_rns_2024-03-26_4ae3f896-a1b1-4b6b-b531-d22a48fc0d4d.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ENDOMINES
SUOMALAINEN, KESTÄVÄN KAIVOSTOIMINNAN EDELLÄKÄVIJÄ
Vuosikertomus 2023


Endomines Finland Oyj vuosikertomus 2023
Sisällys
Suomalainen kullan tuotantoon ja malminetsintään keskittynyt kaivosyhtiö
Toimitusjohtajan katsaus
Strategian kulmakivet
Malmivarat ja mineraalivarannot
Hallituksen toimintakertomus tilikaudelta 2023
- Olennaiset tapahtumat tilikaudella
- Viiden vuoden katsaus
- Olennaiset tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen
- Kommentit taloudelliseen tulokseen
- Hallituksen esitys tuloksen käsittelystä ja osingonjaosta
- Vastuullisuus
- Varsinainen yhtiökokous 2023
- Henkilöstö
- Johtoryhmä
- Konserni
- Osakemäärä
- Arvio todennäköisestä tulevasta kehityksestä
Konsernitilinpäätös – IFRS
- Konsernin tuloslaskelma
- Konsernin tase
- Konsernin oman pääoman muutokset
- Konsernin rahavirtalaskelma
- Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
Emoyhtiön tilinpäätös – FAS
- Emoyhtiön tuloslaskelma
- Emoyhtiön tase
- Emoyhtiön rahoituslaskelma
- Emoyhtiön liitetiedot
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Tilintarkastuskertomus

Suomalainen kullan tuotantoon ja malminetsintään keskittynyt kaivosyhtiö
Endominesilla on kullan tuotantoa maanalaisessa kaivoksessa ja avolouhoksessa Pampalossa, sekä malminetsintää Karjalan kultalinjalla.
Toimintamme keskittyvät Karjalan kultalinjalle
Pampalossa Ilomantsin alueella sijaitseva toimintamme keskittyy kullan tuottamiseen, sekä malminetsintään Karjalan kultalinjalla. Toimintamme perustuu Karjalan kultalinjan tiedossa olevien kultavarantojen hyödyntämiseen ja uusien kultaesiintymien todentamiseen. Olemme kasvuyhtiö, ja tavoitteenamme on toimintamme laajentaminen kultalinjan alueella.
Tuotamme kultaa koru- ja elektroniikkateollisuuden tarpeisiin. Luomme toiminnallamme arvoa muuttamalla luonnonvaroja vauraudeksi, joka sijoituskohteena kestää maailmanpolitiikan heilahtelut. Osaamisemme kullantuotannon arvoketjussa lisää kansantaloudellista merkitystämme.
Rakennamme kasvuamme ja kilpailukykyämme vastuullisesti. Tavoitteenamme tulevaisuudessa on, että meiltä tulevan kullan alkuperä on jäljitettävissä. Eettisesti tuotetun metallin ja kestävän kaivostoiminnan edelläkävijänä kannamme vastuumme liiketoimintamme vaikutuksista ympäristöön ja ihmisiin.
Toimintamme keskiössä ovat henkilöstön turvallisuus ja hyvinvointi, ympäristön ja luonnon säilyttäminen puhtaana, sekä yhtiömme hyvä ja eettinen hallinnointi. Haluamme jättää positiivisen jalanjäljen sinne, missä toimimme. Tulevaisuuden tavoitteenamme on, että meiltä tulevan kullan alkuperä on jäljitettävissä.
Missiomme on muuttaa tietoisuutta vastuullisesti tuotetun kullan saatavuudesta. Kuluttajamarkkinan arvojen kiihtyvä murros muovaa toimialamme kohti strategiamme ydintä – vastuullisuutta. Haluamme muuttaa kuluttajien, kultaseppien ja elektroniikkavalmistajien tietoisuutta ekologisemmin tuotetun raaka-aineen saatavuudesta – ja näin luoda tuottamallemme kullalle lisää kysyntää.
Visiomme
Visionamme on kasvattaa Karjalan kultalinjasta yksi maailman merkittävimmistä vastuullisen kullan tuotantoalueista. Aiomme kasvattaa omistaja-arvoamme vastuullisella liiketoiminnalla. Tavoitteenamme on tehdä Endominesistä merkittävä suomalainen kultaan keskittynyt kaivosyhtiö, joka koetaan kiinnostavana kotimaisena, pitkän tähtäimen sijoituskohteena. Haluamme luoda
kasvutarinan mistä työntekijämme, kumppanimme ja suomalaiset voivat olla ylpeitä.
Arvomme
Meitä ohjaavat päivittäisessä työssämme yhteiset arvomme: inhimillisyys, avoimuus ja rehellisyys. Olemme asiantuntijoita, jotka tekevät sen mitä lupaavat. Toimintaamme leimaa vahva paikallisuus, mikä näkyy yhteistyössä paikallisten yrittäjien ja paikallisen yhteisön kanssa.
Paikallisella yhteistyöllä pystymme vaikuttamaan Pampalon alueen kehitykseen ja paikalliseen hyvinvointiin. Pyrimme työllistämään paikallisia, käytämme mahdollisuuksien mukaan paikallisia yrityksiä alihankinnoissamme ja tuemme paikallisia lapsia ja nuoria urheilun ja opiskelun parissa. Arvopohjaisen kumppanivalinnan merkityksen kasvaessa haluamme olla loppuasiakkailllemme ja kumppaneillemme arvostetuin kumppani, sekä henkilöstöllemme toimialan vastuullisin ja halutuin työnantaja.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus

Tomitusjohtajan katsaus
Vuoden 2023 aikana jatkoimme yhtiön perustan luomista mahdollistamaan tulevaisuutemme kasvun. Samalla investoimme vahvasti tulevaisuuteen ja aloitimme laajamittaisen malminetsinnän Karjalan kultalinjan alueella. Pitkän tähtäimen tavoitteenamme on kasvattaa yritys täysin toiseen kokoluokkaan. Matka tavoitettamme kohti eteni vuoden aikana suunnitelmamme mukaisesti.
Tuotantomme vuonna 2023 tuli kokonaisuudessaan Pampalosta. Kullan tuotanto kasvoi 49 % vertailukaudesta ja oli 12 790 unssia (397,8 kg) kultaa. Pampalon liikevaihto kasvoi korkeamman tuotannon myötä 46 % ja oli 19,7 MEUR. Liiketoiminnan kulut kasvoivat maltillisesti suhteessa liikevaihdon kasvuun, ja Pampalon käyttökate parani tasolle 17 % (5 %). Huomioitavaa on, että loppuvuodesta 2023 muutimme tuotantotapaamme kaivoksessa ja keskityimme Hoskon uuden tuotantoalueen valmistaviin töihin. Tämä tilapäinen muutosvaihe vaikutti negatiivisesti käyttökatteeseemme. Muutosvaiheen vaikutukset käyttökatteeseemme olivat noin 2,0 MEUR eli noin 10 % liikevaihdostamme.
Loppuvuodesta muutoksista huolimatta vuoden 2023 tuotantokustannus ilman investointeja aleni 15 % ja oli
1 278,0 EUR (1 501,0 EUR) per unssi tuotettua kultaa. Suurin yksittäinen tekijä yksikkökustannuksen laskuun oli tuotantomäärän merkittävä kasvu. Jatkammekin toimenpiteitämme tuotannon kasvattamiseksi kohti 20 000 unssin vuosituotantotason, ja sitten siitä ylöspäin. Tavoitteenamme onkin ajaa tuotantolaitostamme vuonna 2024 ajoittain tasolla, joka vaaditaan 20 000 unssin vuosituotantoon.
Uskomme, että yhtiön käydessä läpi merkittävää muutos- ja kasvuvaihetta, taloudellinen tulos seuraa perässä. Olemme varautuneet kasvuun luomalla tulevaisuuden organisaatiorakenteen etupainotteisesti, tulostamme rasittaa Yhdysvaltojen toimintojen kulut ja tuotannon kasvuhankkeet aiheuttavat meille vielä kertaluonteisia kuluja. Joka viikko, kuukausi ja vuosi toimintamme muuttuu vakaammaksi ja ennakoitavammaksi. Vuosi 2023 oli toiminnallisesti merkittävä askel kohti tulevaisuuden Endominesia. Uskomme valitsemamme tien johtavan kestävään, tulokselliseen ja kasvavaan liiketoimintaan.
Strategisen painopistealueemme malminetsinnän tulokset ylittivät odotuksemme vuonna 2023. Suoritimme malminetsintää uudelleenprosessoimalla historiallisia
tuloksia, tekemällä moreeninäytteenottoa Kartitsan alueella ja tekemällä malminetsintäkairauksia erityisesti Korvilansuo-Kartitsa alueella. Samalla kasvatimme alueita missä meillä on varauksia, lupahakemuksia tai lupia 571 %:lla tasolle 87 407 hehtaaria. Kartitsan moreeninäytteiden tulokset indikoivat, että alueella voi olla jotain hyvin mielenkiintoista. On huomionarvoista, että kiinnostavien tulosten alue on noin 2 km pitkä, mikä on kooltaan erittäin merkittävä.
Korvilansuon varannot kasvoivat malminetsintäkairausten seurauksena peräti 307 % ja Kuittilan 114 %. Muurinsuo-Korvisuo-Kuittila alueet sijaitsevat hyvin lähellä toisiaan ja niissä on paljon geologisia samankaltaisuuksia. Tulevaisuudessa tulemme käsittelemään näitä yhtenä kokonaisuutena nimeltään Eteläinen kultalinja. Eteläisen kultalinjan alueen varantoarvio on tällä hetkellä lähes 150 000 unssia ja se on yli tuplaantunut vuoden 2023 malminetsinnän ansiosta. Koko Karjalan kultalinjan alueella varantoarviomme kasvoi peräti 72 % ja oli yli 310 000 unssia.
Olemme hyvällä matkalla kohti yli miljoonan unssin esiintymän määrittämistä, minkä uskomme luovan pohjan
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
yhtiön viemiselle suurempaan kokoluokkaan.
Yhdysvaltojen toiminnot eivät ole strateginen painopistealue Endominesille. Vuoden 2023 aikana jatkomme kumppanuusneuvotteluja eri tahojen kanssa, mutta valitettavasti näitä ei saatu vuoden aikana päätökseen. Jatkamme neuvotteluita vuonna 2024 ja tavoitteenamme on löytää ratkaisu Yhdysvaltojen toimintoihin mahdollisimman pian.
ESG-asioissa toteutimme toimenpiteitämme suunnitelman mukaisesti. Hiilidioksidipäästömme per tuotettu unssi kultaa pienenivät noin 31 % tasolle 0,49 t/unssi tuotettua kultaa. Jatkamme tavoitettamme pienentää pientä CO2-päästöjä vuosittain 5 % tuotettua kultaunssia kohden. Saavutimme prosessiveden
kierrätystavoitteen ja kaikki prosessivetemme (100 %) olivat kierrätysvesiä. Valitettavasti turvallisuustyössä vuosi 2023 ei ollut onnistunut. Vuoden aikana tapahtui seitsemän poissaoloon johtanutta tapaturmaa, mistä yksi tapahtui omalle henkilöstölle ja kuusi urakoitsijoille. Turvallisuus on Endominesille aina tärkein prioriteetti. Haluamme tarjota turvallisen ja hyvän työympäristön niin henkilöstöllemme kuin kumppaneillemme. Aloitimmekin 5.2.2024 turvallisuuden kehitysprojektin yhdessä DSS+ konsultoinnin kanssa.
Visionamme on kasvattaa Karjalan kultalinjasta maailman mittakaavassa merkittävä ja vastuullinen kullan tuotantoalue. Tällä hetkellä kultamarkkinan näkymät ovat erittäin vahvat ja useissa ennusteissa uskotaan vahvaan hintakehitykseen korkojen laskujen ajankohdan
tarkentuessa. Myös meille kaikille epätoivottava, mutta tällä hetkellä maailmalla vallitseva geopoliittinen jännite tukee kullan hintanäkymiä. Kustannuspuolella emme odota merkittäviä korotuksia nykyisiin kustannustasoihin. Lähdemme positiivisin mielin kohti vuotta 2024. Haluan kiittää työntekijöitämme erittäin hyvin tehdystä työstä. Haluan myös kiittää omistajiamme, kumppaneitamme ja muita sidosryhmiä matkasta kohti strategisia tavoitteitamme.
Espoossa, 26.3.2024
Kari Vyhtinen
Toimitusjohtaja, Endomines Finland Oyj

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Strategiamme tarkoitus on luoda selkeä polku yhtiön viemiseksi kokonaan toiseen kokoluokkaan kasvattamalla kultalinjasta maailmanmittakaavassa merkittävä vastuullisen kullan tuotantoalue. Stragiamme keskittyy Suomeen. Olemme suomalainen yhtiö joka investoi vahvasti tulevaisuuteen ja toimii paikallisena kumppanina sidosryhmien kanssa. Strategiamme voidaan tiivistää neljään painopistealueeseen.
Strategian kulmakivet
Pampalon tuotanto muodostaa liiketoiminnan perustan
Tuotantolaitoksemme ja rikastamomme sijaitsevat Ilomantsin Pampalossa, jonka sijainti keskellä Karjalan kultalinjaa on liiketoimintamme kannalta optimaalinen kullantuotantomme keskittämiseksi toiminta-alueelle. Pampalon rikastamolla on käyttämätöntä tuotantokapasiteettia, mikä mahdollistaa kullantuotannon laajentamisen nykyisiltä lähietäisyydellä sijaitsevilta satelliittiesiintymiltä löytyvillä kultavarannoilla. Tarkoituksenamme onkin tuoda tuotantoon jo tiedossa olevia, lähellä sijaitsevia kultaesiintymiä.
Aktiivinen malminetsintä Karjalan kultalinjalla yli miljoonan unssin kultavarannot sisältävän esiintymän määrittämiseksi
Karjalan kultalinja nähdään äärimmäisen potentiaalisena alueena malminetsinnän näkökulmasta. GTK:n vuonna 2015 toteuttaman tutkimuksen mukaan todennäköisyys, että Karjalan kultalinjalta löydetään yli miljoona unssia kultaa, on yli 50 prosenttia. Karjalan kultalinjan alue on geologisilta ominaisuuksiltaan hyvin samankaltainen kuin useat maailman suurimmista kullantuotantoalueista, kuten Australian Kalgoorlie, Kanadan Abitibi ja Etelä-Afrikan Witwatersrand, mikä havainnollistaa alueen potentiaalia nousta merkittäväksi kultaesiintymäksi ja tuotantoalueeksi. Malminetsinnällä pyrimme turvaamaan kaivostoimintamme sekä yhtiön pitkän aikavälin
kasvun. Karjalan kultalinjalla Pampalossa sijaitsevan tuotantolaitoksen, sekä laajojen malminetsintäoikeuksien ansiosta asemamme alueella on vahva.
Alueen korkea potentiaali perustuu aikaisemmin tehtyihin selvityksiin, asiantuntijalausuntoihin sekä nyt aloitettuihin tutkimuksiin. Esimerkiksi Korvilansuon alueella on GTK:n toimesta suoritettu 1980- ja 1990-luvuilla useita tutkimuksia, joissa otetusta näytteistä löytyi huomattavan korkeita kultapitoisuuksia. Jatkotutkimukset kuitenkin pysähtyivät vuosikymmenten ajaksi, aiemmin alueella toimineiden organisaatioiden, kuten Outokummun, keskittäessä toimintaansa muihin liiketoimintoihin.
Vastuulliset valinnat (ESG) ohjaavat toimintaamme
Haluamme toimia oikein ja pitää huolta ympäristöstä, ihmisistä, lähialueista ja kumppaneistamme. Perinteisesti maailman suurimpiin kullantuotantomaihin verrattuna Suomi tarjoaa selkeitä etuja vastuullisen kaivostoiminnan edelläkävijänä.
Vastuullisuusohjelmamme on tärkeä strateginen painopistealue Endominesille. Ohjelman lyhyen tähtäimen aktiviteetit ja pitkän tähtäimen toimenpiteet tavoitteiden saavuttamiseksi muodostavat pohjan yhtiön tulevalle kehitykselle. Haluamme olla kestävän kaivostoiminnan edelläkävijä, ja ajatella asiat uudella tavalla.
Toimintaperiaatteissamme keskeistä on ympäristölle kestävä kullantuotantoprosessi, työntekijöiden ja kaivoksen lähialueiden asukkaiden hyvinvointi ja hyvän hallintotavan mukainen läpinäkyvyys kaikessa toiminnassamme.
Kumppanuusmalli Yhdysvalloissa paikallisen operatiivisen tietämyksen ja rahoituksen lisäämiseksi
Yhdysvaltojen esiintymiä edistetään kumppanuusmallin kautta. Omistamme tällä hetkellä hallintaoikeudet seitsemään kultaesiintymään Yhdysvalloissa: viiteen Idahossa ja kahteen Montanassa. Nämä oikeudet ostettiin vuosina 2018–2020, yhteensä 44 miljoonalla Yhdysvaltojen dollarilla. Esiintymillä on suoritettu kairauksia, joissa ilmeni korkeita kultapitoisuuksia, mutta lisäkairauksia tarvitaan vielä tuotannon käynnistämiseksi. Tämä vaatii merkittäviä lisäinvestointeja alueelle. Alueen tuotantopotentiaali on korkea, sillä tunnetut historialliset kultavarannot Idahon alueilla ovat yli 500 000 unssia, minkä lisäksi esiintymien lähellä sijaitsevilla alueilla on myös merkittävää etsintäpotentiaalia.
Endominesin uudistettu strategia keskittyy kullantuotantoon ja malminetsintään Karjalan kultalinjalla Suomessa. Tavoitteenamme on löytää Yhdysvalloissa paikallinen kumppani, joka luo lisäarvoa paikallisen osaamisen ja rahoituksen kautta. Emme suunnittele merkittäviä investointeja Yhdysvaltoihin lähitulevaisuudessa.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Malmivarat ja mineraalivarannot

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Malmivarat ja mineraalivarannot
Pampalon kaivoksen päivitetty malmiarvio sisältää 349 000 tonnin kokonaismalmivarat pitoisuudella 2.90 g/t, sisältäen kultaa 32 200 unssia. Päivitetyn tilanteen mukaisesti malmivarat kasvoivat tonneissa 8.7 %, ja unsseissa 9.5 % verrattuna 31.12.2022 tilanteeseen. Päivitetty malmiarvio sisältää Pampalon maanalaisen syväjatkealueen ja avolouhoksen. Pampalon syväjatkealueella on 189 000 tonnin todetut malmivarat pitoisuudella 3,36 g/t, sisältäen kultaa 20 000 unssia ja 81 000 tonnin todennäköiset malmivarat pitoisuudella 3.52 g/t, sisältäen kultaa 9 200 unssia. Pääosa malmivarojen kasvusta tulee vuonna 2023 suoritetusta maanalaisesta kairausohjelmasta, jossa yhteensä 74 kairareikää kairattiin suunnitellulle louhinta-alueelle tasojen 875 ja 955 välille. Tuloksena oli useita korkeanpitoisuuden lävistyksiä, jotka ovat mukana nyt päivitetyssä arviossa.
Pampalon avolouhos
Pampalon avolouhos uudelleen käynnistettiin kesällä 2022. Mineraalivarantoarvio päivitettiin ja osa mineraalivarannoista muutettiin malmivaroiksi perustuen avolouhosoptimointilaskelmaan ja louhossuunnitteluun. Päivitetyssä Pampalon avolouhosalueen arviossa on 79 000 tonnin todennäköiset malmivarat pitoisuudella 1,17 g/t, sisältäen kultaa 3 000 unssia.
Pampalon syväjatkeen malmivarojen lisänä on raportoitu 117 000 tonnin mitatut mineraalivarannot pitoisuudella 3,52 g/t, sisältäen kultaa 13 200 unssia, 56 000 tonnin osoitetut mineraalivarannot pitoisuudella 3,20 g/t, sisältäen kultaa 5 800 unssia ja 155 000 tonnin mahdolliset mineraalivarannot pitoisuudella 3,81 g/t, sisältäen kultaa 19 400 unssia.
Ne sijoittuvat raportoitujen malmivarojen alapuoliselle alueelle. Pampalon esiintymä on edelleen auki syvyyssuunnassa ja yhtiö suunnittelee jatkavansa maanalaisia kairauksia siellä vuonna 2024. Pampalon avolouhoksella on malmivarojen lisäksi raportoitu 465 000 tonnin mahdolliset mineraalivarannot pitoisuudella 1.43 g/t, sisältäen kultaa 21 400 unssia. Pampalon avolouhoksessa louhittava esiintymä on edelleen auki luoteeseen päin, sekä syvyyssuunnassa. Yhtiö suunnittelee tekevänsä kairausohjelman vuoden 2024 aikana näiden alueiden kultapotentiaalin selvittämiseksi.
Karjalan kultalinjan mineraalivarannot
Korvilansuo ja Kuittilan esiintymät olivat malminetsinnän kairausten kohteena vuoden 2023 aikana ja molemmista raportoitiin korkean pitoisuuden lävistyksiä, jotka ovat mukana päivitettyissä mineraalivarantoarvioissa. Korvilansuon päivitetty mineraalivarantoarvio sisältää 838 000 tonnin mahdolliset varannot pitoisuudella 2.49 g/t, sisältäen kultaa 67 200 unssia. Varannot kasvoivat unsseissa 307 % verrattuna aikaisempaan arvioon. Kuittilan päivitetty mineraalivarantoarvio sisältää 814 700 tonnin mahdolliset varannot pitoisuudella 1.88 g/t, sisältäen kultaa 49 170 unssia. Varannot kasvoivat unsseissa 114 %

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
verrattuna aikaisempaan arvioon. Myös Ramepuron esiintymän louhimattomien alueiden mineraalivarannot päivittetiin vuoden 2023 aikana. Karjalan kultalinjan muihin raportoituihin mineraalivarantoihin tehdään uusia päivityksiä ja muutoksia myöhemmin malminetsinnän kairausten ja tutkimusten edetessä, eivätkä ne sisälly vielä tähän päivitykseen.
Pampalon kaivoksen ja Karjalan kultalinjan arviot on laadittu JORC 2012 raportointikoodin mukaisesti (Australian Code for Reporting of Mineral Resources and Ore Reserves (Joint Ore Reserve Committee - JORC-code)).
Kultavarannot Idahossa, Yhdysvalloissa
Idahon kultaprojektien raportoituihin mineraalivarantoihin ei ole tullut muutoksia. Vuoden 2022 alussa Endomines toteutti maanalaisen kairauskampanjan. Kampanja tuotti erittäin rohkaisevia kairaustuloksia (lehdistötiedote 31.5.2022); kahdeksasta reiästä 5 kairareikää leikkasi korkeapitoista (yli 8 g/t) kultamineralisaatiota. Lisää kairausta tarvitaan korkeapitoisten alueiden
jatkuvuuksien ja ulottuvuuksien määrittelemiseksi paremmin. Yhtiö aikoo jatkaa kehitystyötä Yhdysvalloissa strategiansa mukaisesti kumppanuusmallin kautta. Fridayn kaivokselle ja Buffalo Gulch -projektille raportoidut mineraalivarannot Idahossa, Yhdysvalloissa, on luokiteltu Canadian Institute of Mining, Metallurgy and Petroleum ("CIM") -standardien mukaisesti. "CIM Definition Standards - For Mineral Resources and Mineral Reserves", valmistellut CIM Standing Committee on Reserve Definitions ja ottanut käyttöön CIM Council 10.05.2014.
Deadwoodin, Rescuen ja Kimberlyn malminetsintäprojekteja koskevat mineraalivarannot on määritelty historiallisiksi, sillä ne ovat tehty ennen tämän päivän parempaan ymmärrykseen tähtääviä standardeja. Endomines huomauttaa, että vaikka esitetyt historialliset varannot Kimberlylle, Rescuelle ja Deadwoodille vaikuttavat olevan linjassa NI 43-101 kappaleiden 1.2 ja 1.3 määritelmien kanssa, pätevyyden omaava henkilö ei ole luokitellut historiallisia arvioita nykyisten standardien mukaisesti, ja Endomines ei käsittele historiallisia arvioita luotettavina.
Kulta- ja hopeavarannot Montanassa Yhdysvalloissa
US Grant on korkeapitoinen, maanalainen kulta- ja hopeaprojekti, jossa on 165 700 kultaunssin ja 4,47 miljoonan hopeaunssin historialliset varannot 346 000 tonnissa mineralisoitunutta kiveä. US Grantin kaivoksella on louhittu kultaa ja hopeaa periodeittain vuosien 1867 ja 1984 välillä. Kearsarge on korkeapitoinen, maanalainen kultaprojekti, jonka historialliset varannot ovat yhteensä 380 700 unssia kultaa 4,1 miljoonassa tonnia mineralisoitunutta kiveä.
Lisäys, jonka US Grantin ja Kearsargen kultaprojektit tuovat yhtiön historiallisin varantoihin on 546 400 unssia kultaa ja 4,47 miljoonaa unssia hopeaa sekä lisäksi huomattavan potentiaalin lisävarantojen löytämiselle alueella malminetsinnän kautta.
Endomines ei käsittele US Grantin ja Kearsargen historiallisia arvioita mineraalivarantoina tai malmivaroina NI 43-101 määritelmän mukaisesti.

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Malmivarat ja mineraalivarannot Pampalossa ja Karjalan kultalinjalla Suomessa
Malmivarat – Karjalan Kultalinja (tilanne 31.12.2023)
| Esiintymä | Tonnit | Pitoisuus
Au g/t | Oz | kg | Luokittelu | Laatija |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Pampalo - Maanalainen | 189 000 | 3,36 | 20 000 | 635 | Todetut | Endomines (1) |
| Pampalo - Maanalainen | 81 000 | 3,52 | 9 200 | 285 | Todennäköinen | Endomines (1) |
| Pampalo - Avolouhos | 79 000 | 1,17 | 3 000 | 92 | Todennäköinen | Endomines (2) |
| Pampalon reservit yht. | 349 000 | 2,90 | 32 200 | 1 013 | | |
| Yhteensä | 349 000 | 2,90 | 32 200 | 1 013 | | |
Raportoidut mineraalivarannot ovat lisänä malmireserveihin.

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Mineraalivarannot – Karjalan Kultalinja (tilanne 31.12.2023)
| Esiintymä | Tonnit | Pitoisuus Au g/t | Oz | kg | Luokittelu | Laatija |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pampalon varannot | ||||||
| Pampalo - Maanalainen | 117 000 | 3,52 | 13 200 | 412 | Mitatut | Endomines (3) |
| Pampalo - Maanalainen | 56 000 | 3,20 | 5 800 | 179 | Osoitetut | Endomines (3) |
| Pampalo NW | 29 000 | 2,45 | 2 300 | 71 | Osoitetut | Endomines (5) |
| Pampalon M + O yht. | 202 000 | 3,28 | 21 300 | 662 | Mitatut + osoitetut | |
| Pampalo - Maanalainen | 155 000 | 3,81 | 19 400 | 591 | Mahdollinen | Endomines (3) |
| Pampalo D-zone | 164 000 | 1,88 | 9 900 | 308 | Mahdollinen | Endomines (3) |
| Pampalo - Avolouhos | 465 000 | 1,43 | 21 400 | 664 | Mahdollinen | Endomines (4) |
| Pampalonlammit | 103 000 | 1,80 | 6 000 | 185 | Mahdollinen | Endomines (5) |
| Pampalo mahdollinen yht. | 887 000 | 1,97 | 56 700 | 1 748 | Mahdollinen | |
| Karjalan kultalinjan varannot | ||||||
| Hosko | 35 000 | 4,05 | 4 500 | 142 | Mitatut | Geoconsulting Parkkinen (6) |
| Hosko | 675 000 | 1,19 | 25 800 | 801 | Osoitetut | Geoconsulting Parkkinen (6) |
| Rämepuro | 23 000 | 2,66 | 1 900 | 61 | Mitatut | GeoUkko Oy (7) |
| Rämepuro | 412 000 | 1,53 | 20 200 | 630 | Osoitetut | GeoUkko Oy (7) |
| Muurinsuo | 354 000 | 1,94 | 22 100 | 687 | Osoitetut | Endomines (8) |
| Kuivisto East | 37 000 | 3,20 | 3 800 | 118 | Osoitetut | MAPTEK (9) |
| Karjalan Kultalinjan M + O Yht. | 1 536 000 | 1,59 | 78 300 | 2 440 | Mitatut + osoitetut | |
| Hosko | 240 000 | 0,78 | 6 000 | 187 | Mahdollinen | Geoconsulting Parkkinen (6) |
| Rämepuro | 381 000 | 1,35 | 16 500 | 514 | Mahdollinen | GeoUkko Oy (7) |
| Muurinsuo | 231 000 | 1,40 | 10 400 | 323 | Mahdollinen | Endomines (8) |
| Kuivisto East | 145 000 | 1,00 | 4 700 | 145 | Mahdollinen | MAPTEK (9) |
| Korvilansuo | 838 000 | 2,49 | 67 200 | 2 087 | Mahdollinen | Endomines (10) |
| Kuittila | 814 700 | 1,88 | 49 200 | 1 532 | Mahdollinen | AFRY Finland (11) |
| Karjalan Kultalinjan mahdolliset yht. | 2 649 700 | 1,81 | 154 000 | 4 788 | Mahdollinen |
Jatkuu seuraavalla sivulla.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Mineraalivarannot on arvioitu JORC-koodin mukaan, kaikki numerot ovat riippumattomasti pyöristetty.
(1) Maanalainen malmivara-arvio perustuu louhos- ja tunnelisuunnitelmiin; cut-off 1,5 g/t kultaa; sivukivilaimennus 10-30% ja malmitappio louhoksissa 5%; malmiperiä ei mallinnettu erikseen.
(2) Avolouhosmalmivara-arvio perustuu louhosoptimointi-laskelmaan ja louhossuunnitelmiin; cut-off pitoisuus 0,5 g/t kultaa; sivukivilaimennus 15%.
(3) Maanalainen mineraalivaranto; cut-off 1,5 g/t kultaa; topcut 10-20 g/t kultaa; Pampalon syväjatkeiden varannoille alustavat louhossuunnitelmat tehty.
(4) Avolouhosmineraalivaranto (-115m kaivostason yläpuolella); cut-off 0,5 g/t; topcut 7 g/t kultaa. Maanalainen mineraalivaranto (-115m kaivostason alapuolella); cut-off 0,5 g/t; topcut 7 g/t kultaa.
(5) Mineraalivaranto; cut-off 0,5 g/t; topcut 10 g/t kultaa.
(6) Mineraalivaranto; cut off 0,5 g/t; topcut 11 g/t (alhaisen pitoisuuden alue) tai 50 g/t gold (korkea pitoinen alue).
(7) Mineraalivaranto; cut-off 0,5 g/t; topcut 40 g/t kultaa; mineraalivaranto-arvio on voimassa 11.12.2023.
(8) Mineraalivaranto; cut-off 0,5 g/t; topcut 10 g/t kultaa.
(9) Mineraalivaranto; cut-off 0,5 g/t; topcut 20 g/t kultaa.
(10) Avolouhosmineraalivarannot on raportoitu optimoidulla avolouhosmallilla, joka perustuu oletettuun kullanhintaan US$1,850/oz ja Pampalosta saatuihin louhinta-, prosessointi ja G&A-kuluihin, sekä kuljetuskustannuksista Pampalon rikastamolle. Metallurginen saanti kullalle on 85%; cut-off 0,5 g/t kultaa; topcut 14 g/t kultaa. Maanalaiset mineraalivarannot on raportoitu cut-off-pitoisuudella 1,4 g/t kultaa.
(11) Avolouhoksen mineraalivarat on raportoitu cut-off pitoisuudella 0,65 g/t Au ja optimoidun avolouhosmallin rajoittamana. Maanalaiset mineraalivarat on raportoitu cut-off pitoisuudella 0,95 g/t Au. Kullan oletettu hinta 1 886 USD/oz, kullan metallurginen talteenotto 85%, käyttökustannuksina käytettiin Pampalon prosessilaitoksen ja samankokoisten avolouhosten ja maanalaisten operaatioiden kustannuksia. Korkeat kultaanalyysipitoisuudet on leikattu 19 g/t Au. Mineraalivara-arvio on voimassa 9.1.2024.
Troy ounce = 31,103 g

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Kultavarannot Idahossa ja Montanassa, Yhdysvalloissa
Mineraalivarannot – Idaho/Montana, Yhdysvallat (tilanne 31.12.2022)
| Esiintymä | Tonnit | Pitoisuus
Au g/t | Oz | kg | Luokittelu | Laatija |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Fridayn varannot | | | | | | |
| Mitatut | 245 000 | 6,88 | 54 200 | 1 686 | Mitatut | Hard Rock Consulting |
| Osoitetut | 217 000 | 6,16 | 43 000 | 1 337 | Osoitetut | Hard Rock Consulting |
| Mitatut + osoitetut yhteensä | 462 000 | 6,54 | 97 200 | 3 023 | M+O | Hard Rock Consulting |
| Mahdollinen | 296 000 | 4,91 | 46 700 | 1 453 | Mahdollinen | Hard Rock Consulting |
| Buffalo Gulch varannot | | | | | | |
| Mitatut | 3 515 000 | 0,57 | 64 800 | 2 016 | Mitatut | Hard Rock Consulting |
| Osoitetut | 3 230 000 | 0,48 | 49 900 | 1 552 | Osoitetut | Hard Rock Consulting |
| Mitatut + osoitetut yhteensä | 6 745 000 | 0,53 | 114 700 | 3 568 | M+O | Hard Rock Consulting |
| Mahdollinen | 2 128 000 | 0,38 | 25 700 | 799 | Mahdollinen | Hard Rock Consulting |
| Historialliset varannot | | | | | | |
| Rescue | 67 000 | 21,35 | 45 980 | 1 430 | Historiallinen | Kimberly Mines, (2004) |
| Kimberly | 261 000 | 19,18 | 160 930 | 5 005 | Historiallinen | Laczay, (2010) |
| Deadwood | 2 375 000 | 0,77 | 58 601 | 1 823 | Historiallinen | BEMA Gold Corporation, (1989) |
| US Grant | 346 000 | 14,89 | 165 700 | 5 152 | Historiallinen | McLeod, (1990) |
| Kearsarge | 4 100 000 | 2,98 | 381 000 | 12 218 | Historiallinen | Transatlantic Mining, (2019) |
| Historialliset yhteensä | 7 149 000 | 3,58 | 812 211 | 25 628 | | |
(1) Mitattujen, osoitettutjen ja mahdollisten mineraalivarantojen luokittelu on tehty CIM-standardin määritelmien mukaan. Mineraalivarannoilla, jotka eivät ole mineraalireservejä, ei ole osoitettua ekonomista kannattavuutta ja ei ole takeita, että mineraalivarannot tullaan muuntamaan mineraalireserveiksi. Mineraalivarantojen tonnit ja metallipitoisuus on pyöristetty heijastamaan arvion tarkkuutta, ja numerot eivät välttämättä täsmää pyöristämisestä johtuen.
(2) Mineraalivarantoarvion on tehnyt HRC, perustuen 1.3.2016 saatavilla olevaan dataan ja tietoon. Mitatut, osoitetut ja mahdolliset mineraalivarannot on raportoitu koskien perustapausarviota, joka on tehty 3,4 g/t cutoff -kultapitoisuudella perustuen arvioituihin käyttökustannuksiin, saantoihin ja $1 300/oz kullan hintaan.
(3) Mineraalivarantoarvion on tehnyt HRC, perustuen 10.12.2017 saatavilla olevaan dataan ja tietoon. Mitatut, osoitetut ja mahdolliset mineraalivarannot on raportoitu koskien perustapausarviota, joka on tehty 0,14 g/t cutoff -kultapitoisuudella perustuen arvioituihin käyttökustannuksiin, saantoihin ja $1 300/oz kullan hintaan.
(4) Mineraalivarannot, jotka jäävät avolouhosmallin sisään kohtaa kohtuulliset näkymät taloudelliseen louhintaan ja voidaan julistaa mineraaliva-rannoiksi. Avolouhoksen optimointi perustuu oletettuun kullanhintaan US$1,300/oz, louhinta, prosessointi ja G&A kuluihin US$15,20 per proses-soitu tonni. Metallurgiset saannot kullalle on oletettu 90%.
(5) Endomines varoittaa, että vaikka esitetyt historialliset varannot vaikuttavat olevan linjassa NI 43-101 kappaleiden 1.2 ja 1.3 määritelmien kanssa, pätevyyden omaava henkilö ei ole tehnyt tarpeeksi töitä luokitellakseen historialliset arviot kuten nykyiset mineraalivarannot ja Endomines ei käsittele historiallisia arvioita nykyisinä tai luotettavina.
Troy ounce = 31,103 g
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Hopeavarannot Montanassa, Yhdysvalloissa
Hopeavarannot – Montana, Yhdysvallat (tilanne 31.12.2022)
| Esiintymä | Tonnit | Pitoisuus Ag g/t | Oz | kg | Luokittelu | Laatija |
|---|---|---|---|---|---|---|
| US Grant | 346 000 | 402 | 4 470 000 | 139 033 | Historiallinen | McLeod, (1990) (1) |
| Historialliset yhteensä | 346 000 | 402 | 4 470 000 | 139 033 |
(1) Endomines varoittaa, että vaikka esitetyt historialliset varannot vaikuttavat olevan linjassa NI 43-101 kappaleiden 1.2 ja 1.3 määritelmien kanssa, pätevyyden omaava henkilö ei ole tehnyttarpeeksi töitä luokitellakseen historialliset arviot kuten nykyiset mineraalivarannot ja Endomines ei käsittele historiallisia arvioita nykyisinä tai luotettavina.
Mineraalivarantoarvioiden päivityksen on tarkistanut ja hyväksynyt Eurogeologi, FM Jani Rautio, jolla on Fennoscandian Association for Metals and Mining Professionals (FAMMP) standardien mukainen "Qualified Person" status. Jani Rautio on Endominesin työntekijä ja omistaa 2 000 Endominesin osaketta.

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Hallituksen toimintakertomus ja tilinpäätös 2023

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Hallituksen toimintakertomus tilikaudelta 2023
Endomines on suomalainen kullan tuotantoon ja malminetsintään keskittynyt kaivosyhtiö. Endominesilla on kullan tuotantoa maanalaisessa kaivoksessa ja avolouhoksessa Pampalossa, sekä malminetsintää Karjalan kultalinjalla. Endominesin tavoitteena on kasvattaa Karjalan kultalinjasta yksi maailman merkittävimmistä ja vastuullisimmista kullantuotantoalueista.
Olennaiset tapahtumat tilikaudella
Tuotanto Pampalossa
Vuoden 2023 alusta alkaen Pampalon kullantuotannossa on nähty merkittävää kasvua verrattuna vuoteen 2022. Yhtiön antaman ohjeistuksen mukaisesti tuotannon odotettiin kasvavan 35-55 % vuoteen 2022 verrattuna. Elokuussa 2023 yhtiö tarkensi ohjeistusta ja arvioi tuotannon kasvun olevan lähellä vaihteluvälin ylälaitaa. Koko vuoden 2023 tuotanto kasvoi ohjeistuksen mukaisesti 49 % verrattuna vuoteen 2022.
Tammi-maaliskuun aikana Pampalon tuotanto kasvoi 215 % verrattuna vastaavaan ajankohtaan vuonna 2022. Tuotanto oli kiloina 111,6 kg ja unsseina 3 588 unssia.
Tammi-kesäkuun aikana Pampalon tuotanto kasvoi 94 % verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2022. Tuotanto oli kiloina 210,0 kg ja unsseina 6 753 unssia.
Tammi-syyskuun aikana tuotanto kasvoi 79 % verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2022. Tuotanto oli kiloina 317,4 kiloa ja unsseina 10 204 unssia.
Tammi-joulukuun aikana tuotanto kasvoi 49 % verrattuna vastaavaan ajanjaksoon vuonna 2022. Tuotanto oli kiloina 397,8 kiloa ja unsseina 12 790 unssia.
Toukokuussa 2023 Endomines päätti aloittaa kullantuotantoon valmistautumisen Hoskon tuotantoalueella. Hosko sijaitsee Pampalon tuotantolaitokselta noin 10 kilometriä pohjoiseen, ja on seuraava Karjalan kultalinjan todennetuista esiintymistä, missä aloitetaan kullantuotanto. Valmistelevat investoinnit alueen infrastruktuuriin liittyen aloitettiin elokuussa 2023 ja tuotanto käynnistyi suunnitelmien mukaisesti helmikuun alussa 2024. Hoskosta tuleva kultamalmi rikastetaan Pampalon tuotantolaitoksella, jossa on edelleen vapaata kapasiteettia tuotannon nostamista varten. Hoskon

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
tuotannon arvioidaan olevan noin 10-20 % vuoden 2024 tuotannosta.
Loppuvuodesta 2023 Pampalon maanalaisessa kaivoksessa toteutettiin louhintatavan muutos, mikä tuo tuotantovarmuutta tuleville vuosille. Pampalon tuotanto muodostaa Endominesin liiketoiminnan perustan ja toimenpiteitä tuotantotason nostolle tehdään jatkuvasti.
Kairaukset Pampalon maanalaisessa kaivoksessa
Endomines aloitti vuoden 2023 raportoimalla syksyn 2022 aikana toteutetun kairauskampanjan tuloksia. Korkeita kultapitoisuuksia raportoitiin 1 050 metrin tasolta Pampalon maanalaisesta kaivoksesta. Kairareikä T-1827 lävisti 6 metriä pitoisuudella 9,2 g/t kultaa, mikä osoitti, että kaivoksen mineralisoitunut vyöhyke jatkuu vähintään 235 metriä alaspäin silloiselta tuotantoalueelta, 755 metrin ja 815 metrin kaivostasojen välillä. Endomines pitää mahdollisena, että syvempien tasojen kultamineralisaatio muodostaa maanalaisen tuotannon perustan 5-7 vuoden kuluttua.
Loput syksyn 2022 aikana toteutetun kairauskampanjan tuloksista raportoitiin helmikuussa 2023. Raportoidut tulokset, edustaan seuraavaa 60 metriä silloisten tuotantotasojen alapuolelle, vahvistivat yhtiön näkemyksen Pampalon malmilinssien syväjatkeista, varmentaan kaivossuunnittelussa käytetyt pitoisuudet ja paksuudet. Raportoidut korkeapitoiset kairaustulokset mahdollistavat Endominesille Suomen liiketoimintojen kasvun strategian mukaisesti, muodostaen tuotannolle hyvän perustan vuosina 2023-2024.
Maaliskuussa 2023 raportoitiin 60 % kultamalmivarojen kasvu Pampalossa. Kaivoksen päivitetty malmiarvio sisälsi 321 000 tonnin kokonaismalmivarat pitoisuudella 2,86 g/t kultaa, sisältäen 29 400 unssia kultaa. Malmivarat kasvoivat tonneissa 99 % ja unsseissa 60 % verrattuna 31.12.2021 tilanteeseen.
Kolmannella vuosineljänneksellä raportoitiin jälleen Pampalon maanalaisen kairausohjelman tuloksia. Kairauksia toteutettiin kevään ja kesän 2023 aikana ja
porausreiät kohdennettiin tasojen 875 ja 955 välille, 80 metriä syvyyssuunnassa silloisen tuotantoalueen alapuolelle. Tulokset osoittivat, että malmilinssit jatkuvat syvemmille tasoille suunnilleen samoilla pitoisuuksilla ja leveyksillä. Saman alueen täydennyskairausohjelma aloitettiin elokuun puolivälissä 2023 ja se saatettiin loppuun vuoden 2023 loppuun mennessä.
Pampalon kaivoksen päivitetty malmiarvio sisältää 349 000 tonnin kokonaismalmivarat pitoisuudella 2,90 g/t, sisältäen kultaa 32 200 unssia. Päivitetyn tilanteen mukaisesti malmivarat kasvoivat tonneissa 8,7 %, ja unsseissa 9,5 % verrattuna 31.12.2022 tilanteeseen. Päivitetty malmiarvio sisältää Pampalon maanalaisen syväjatkealueen ja avolouhoksen. Pampalon syväjatkealueella on 189 000 tonnin todetut malmivarat pitoisuudella 3,36 g/t, sisältäen kultaa 20 000 unssia ja 81 000 tonnin todennäköiset malmivarat pitoisuudella 3,52 g/t, sisältäen kultaa 9 200 unssia.
Malminetsintä Karjalan kultalinjalla
Endominesin strategian mukaisesti kairauksilla pyritään turvaamaan pitkän aikavälin tuotannon kasvu. Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana malminetsinnän kairauksia jatkettiin Korvilansuon alueella. Ensimmäisiä kairaustuloksia Korvilansuon alueelta raportoitiin toukokuussa 2023.
Toisella vuosineljänneksellä malminetsinnän kairauksia jatkettiin Kuittilan alueella. Korvilansuo-Kuittila alue nähdään erittäin mielenkiintoisena alueena, jossa Kuittilan noin 23 000 unssin historiallinen varanto luo hyvän pohjan malminetsintätyölle. Erittäin korkeita kultapitoisuuksia raportoitiin Kuittilasta jo heinäkuussa 2023. Kairareikä KT-007 lävisti 18 metriä pitoisuudella 5,0 g/t kultaa, 173,6 g/t hopeaa, 1,2 % lyijyä ja 0,8 % sinkkiä, 0,1 % kuparia ja 0,02 % molybdeeniä. Poikkeuksellisen korkeiden pitoisuuksien lisäksi merkittävää on, että mineralisaatio on lähellä maanpintaa, mikä helpottaa jatkotutkimuksia ja nopeuttaa mahdollista tuotannon aloitusta alueella.
Erittäin korkeita pitoisuuksia raportoitiin Kuittilan alueelta
myös kolmannella vuosineljänneksellä. Kairareikä KT-015 lävisti 9,75 metriä 17,4 g/t kultaa ja 0,12 % molybdeeniä. Uudet tulokset sijaitsevat Kuittilan historiallisten kultalävistysten eteläpuolella, mikä on suurelta osin tutkimatonta aluetta. KT-015 on erilainen kuin aikaisemmin kairattu KT-007. KT-015:ssä kultaa isännöivät kvartsijuonet voimakkaasti serisiittimuuttuneessa ja hiertyneessä tonaliitissa. Raportoitu lävistys on korkein Kuittilan alueelta todettu lävistys. Loput Korvilansuon ja Kuittilan malminetsintätuloksista raportoitiin lokakuussa 2023. Kuittilan kairausohjelmalla pyrittiin laajentamaan ja varmentamaan tunnetun kultamineralisaation jatkuvuutta geologisen kulun ja venymän suunnassa sekä testaamaan useita geokemiallisia kulta-anomalioita historiallisessa pohjamoreeninäytteenotossa tunnetun mineralisaation lähellä. Kairausohjelma lisäsi huomattavasti ymmärrystä kullan esiintymistä ohjaavista rakenteista Kuittilan alueella. Kuittilan kairausohjelma päättyi syyskuussa 2023. Uusi syväkairausohjelma, jossa on tarkoituksena testata vuoden 2023 kairauksissa lävistettyjen kultapitoisten vyöhykkeiden syvyysjatkeet aloitetaan tammikuussa 2024.
Neljänneillä vuosineljänneksellä raportoitiin Korvilansuon mineraalivarantopäivityksen tulokset, joiden perusteella varannot ovat kasvaneet 307 %. Edellinen varantoarvio oli vuodelta 2012. Korvilansuolla on 838 000 tonnin mahdolliset mineraalivarannot pitoisuudella 2,49 g/t kultaa, sisältäen 67 200 unssia kultaa. Uudessa varantoarviossa on mukana vuonna 2023 suoritettujen kairausten tulokset. Korvilansuon esiintymä on auki pohjoiseen, itään ja alaspäin. Lisäkairauksia on suunnitteilla vuodelle 2024.
Kuittilan päivitetty mineraalivarantoarvio sisältää 814 700 tonnin mahdolliset varannot pitoisuudella 1,88 g/t, sisältäen kultaa 49 170 unssia. Varannot kasvoivat unsseissa 114 % verrattuna aikaisempaan arvion. Myös Ramepuron esiintymän louhimattomien alueiden mineraalivarannot päivitettyin vuoden 2023 aikana.
Kumppanuusmalli Yhdysvalloissa
Vuoden 2023 aikana keskityimme
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
kumppanuusneuvotteluihin Yhdysvaltojen toimintojen osalta. Neuvotteluita ei vuoden aikana saatu päätökseen ja ne jatkuvat vuonna 2024. Loppuvuoden kullan hinnan nousu ja markkinanäkymän muuttuminen hyvinkin vahvaksi lisäsi kiinnostusta merkittävästi. Yhtiön tavoitteena on löytää hyvä ratkaisu, mikä tukee yhtiön muita strategisia tavoitteita ja tulevaisuuden kasvua. Näemme aikataulun toissijaisena tavoitteena tämän rinnalla.
Jatkoimme vuoden aikana myös toimenpiteitä Yhdysvaltojen toimintojen kustannustason alentamiseksi.
Toimintaympäristö ja liiketoiminnan riskit
Kullan hinnan nousu ja vahvana pysynyt Yhdysvaltojen dollari ovat vaikuttaneet positiivisesti Endominesin toimintaympäristöön. Vuoden 2023 alussa kullan hinta oli keskimäärin 1 898 USD/oz, kun taas joulukuussa kullan hinta oli ennätyskorkealla keskimäärin 2 033 USD/oz. Euro suhteessa Yhdysvaltojen dollariin oli vuoden 2023 alussa keskimäärin 1,08 ja joulukuussa 2023 keskimäärin 1,09. Heikoimmillaan dollari oli heinäkuussa 2023 keskimääräisellä kurssilla 1,11. Kullan hinnalla ja Yhdysvaltojen dollarilla on suora vaikutus Endominesin liikevaihtoon ja kassavirtaan, ja niiden kehitystä seurataan tiiviisti. Endomines käyttää sisäisessä laskennassa varovaisuuden periaatteen mukaisesti konservatiivisia ennusteita kullan hinnan kehitykselle.
Marraskuussa 2023 Endomines allekirjoitti uuden myyntisopimuksen Boliden Commercial AB:n kanssa. Sopimus on pitkäaikainen ja kattaa koko Endominesin Pampalon tuotannon myynnin.
Suomessa inflaatio on hidastunut vuoden 2023 aikana ja sen ennustetaan pysyvät maltillisena vuonna 2024. Alkuvuodesta 2023 Endomines kamppaili korkeiden energiakustannusten ja kohonneiden materiaalikustannusten kanssa. Suurimpia urakointisopimuksia kilpailutettiin kevään 2023 aikana, jotta tuotannon yksikkökustannuksia saatiin optimoitua. Vuoden 2023 aikana on tehty myös merkittäviä tuotannon tehostamiseen liittyviä toimenpiteitä yksikkökustannusten alentamiseksi. Syksyn ja talven aikana energiakustannukset eivät ole nousseet edellisen vuoden tasolle. Ukrainan sota ja sen vaikutukset yleiseen markkinatilanteeseen, sekä muut levottomuudet ja poliittiset muutokset ja niiden vaikutukset yleiseen markkinatilanteeseen voivat vaikuttaa Endominesin toimintaan ja talouteen.
Pampalon tuotanto muodostaa Endominesin liiketoiminnan perustan ja toimenpiteitä tuotantotason nostolle tehdään jatkuvasti. Tuotantosuunnitelmat ja niihin tehtävät muutokset perustuvat eri alojen asiantuntijoiden, tekniikka- ja turvallisuusvaliokunnan, johtoryhmän ja urakoitsijoiden yhteistyöhön. Vuoden 2023 aikana Endomines on
onnistunut suunnitelmien toteuttamisessa, mikä näkyy tuotantomäärien kasvuna. Endominesin asiantuntijat ovat kokeneita ammattilaisia ja urakoitsijat alansa parhaita toimijoita. Toiminnan keskeytyminen tai viivästyminen vaikuttaisivat suoraan Endominesin liikevaihtoon ja kassavirtaan.
Endominesin strategian mukaisesti malminetsintään investoidaan vuosittain merkittävästi 1 miljoonan unssin kultamineralisaation määrittämiseksi. Endominesin kokeneet asiantuntijat yhdessä malminetsintäkomitean ja johtoryhmän kanssa suunnittelevat vuosittaisia malminetsintään liittyviä toimenpiteitä tavoitteiden saavuttamiseksi. Malminetsintä on luonteeltaan epävarmaa ja siihen liittyy taloudellista riskinottoa. Vuoden 2023 aikana Endomines on toteuttanut malminetsintää suunnitelmien mukaisesti ja saavuttanut merkittäviä tuloksia. Tuotantotoiminta ja malminetsintä ovat riippuvaisia luvista ja oikeuksista. Toimintaan kohdistuu ympäristöriskejä ja ympäristövaatimuksia, mitkä huomioidaan asianmukaisesti. Endominesilla on ajantasainen ympäristön ennallistamissuunnitelma.

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Viiden vuoden katsaus
| Avainluvut, konserni | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tuotanto | |||||
| Rikastettu malmi (tonnia) | 212 892 | 132 806 | 4 950 | 6 658 | 0,0 |
| Kultapitoisuus (g/t) | 2,2 | 2,4 | 2,9 | 3,5 | 0,0 |
| Kullan saanti (%) | 83,0 | 83,0 | 84,0 | 71,5 | 0,0 |
| Käyttöaste tunneittain (%) | 68,0 | 43,0 | 55,5 | 35,7 | 0,0 |
| Kullan tuotanto (kg) | 397,8 | 267,5 | 14,3 | 16,7 | 0,0 |
| Kullan tuotanto (oz) | 12 790 | 8601 | 460 | 538 | 0,0 |
| Taloudelliset luvut | |||||
| Liikevaihdon kasvu-% | 46% | 100% | -100% | 126% | -94% |
| Käyttökate-% | -3% | -47% | 0% | -596% | -841% |
| Liiketulos-% | -15% | -109% | 0% | -1410% | -905% |
| Nettotulos-% | -27% | -130% | 0% | -1504% | -1322% |
| Omavaraisuusaste-% | 55% | 66% | 55% | 57% | 57% |
| Nettovelkaantumisaste-% | 46% | 19% | 55% | 59% | 59% |
| Oman pääoman tuotto-% | -15% | -53% | -82% | -59% | -26% |
| Työntekijöiden keskimääräinen lkm. | 45 | 42 | 53 | 46 | 34 |



Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Olennaiset tapahtumat tilikauden päättymisen jälkeen
- 10.1.2024 Endomines raportoi uusia korkeapitoisia kairaustuloksia Pampalon maanalaisesta kairausohjelmasta, joka toteutettiin syksyllä 2023
- 17.1.2024 Endomines raportoi loput vuoden 2023 malminetsintätulokset malminetsintäohjelmasta, joka toteutettiin syksyllä 2023 Kuittilassa Karjalan kultalinjalla. Lisäksi tiedotettiin, että yhtiö aloittaa syväkairausohjelman tammikuun 2024 lopussa testatakseen vuoden 2023 kairauksissa lävistettyjen kultapitoisten vyöhykkeiden syvyysjatkeet Kuittilassa
- Endomines tiedotti arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 ja 6 pykälän mukaisen liputusilmoituksen Kyösti
Kakkosen, Joensuun Kauppa ja Kone Oy:n, Kakkonen Yhtiöt Oy:n ja K22 Finance Oy:n omistuksesta Endomines Finland Oyj:ssä. Osuus osakkeista ja äänistä ylitti 25 prosentin liputusrajan 17.1.2024
- Endomines on aloittanut kullan tuotannon Hoskon tuotantoalueella 1.2.2024
- 15.2.2024 Endomines raportoi Karjalan kultalinjalla sijaitsevan Kuittilan päivitetyn mineraalivarantoarvion tulokset. Kuittilassa on 814 700 tonnin mahdolliset mineraalivarannot pitoisuudella 1,88 g kultaa, sisältäen yhteensä 49 170 unssia kultaa. Kaikki Kartitsan vuoden 2023 pohjamoreeninäytteenotto-ohjelman tulokset on nyt saatu ja merkittävä kulta-anomalia tunnistettu.
- Endomines on sopinut maaliskuussa 2024 nykyisten omistajien kanssa yhteensä enintään 3,8 miljoonan euron suuruisesta rahoitusjärjestelystä. Eteläisen kultalinjan malminetsinnän laajentamista sekä yleisiä liiketoiminnan tarpeita varten.
- Endomines raportoi maaliskuussa 2024 Karjalan kultalinjan varantojen kasvaneen 72 prosenttia ja sisältävän kultaa yli 310 000 unssia.

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Komentit taloudelliseen tulokseen
| Konsernin avainluvut | Yksikkö | 1.7.-31.12.2023 | 1.7.-31.12.2022 | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Liikevaihto | MEUR | 9,0 | 7,9 | 19,7 | 13,5 |
| Pampalon tuotannon liikevaihto | MEUR | 9,0 | 7,9 | 19,7 | 12,7 |
| % liikevaihdosta | % | 100 % | 100 % | 100 % | 94 % |
| Liiketoiminnan kulut | MEUR | -10,0 | -10,9 | -20,3 | -19,9 |
| Käyttökate | MEUR | -1,0 | -2,9 | -0,7 | -6,4 |
| Pampalon tuotannon käyttöakte | MEUR | 0,9 | 0,4 | 3,3 | 0,6 |
| % liikevaihdosta | % | 10 % | 6 % | 17 % | 5 % |
| Poistot ja arvonalentumistappiot | MEUR | -1,2 | -1,6 | -2,3 | -8,3 |
| Liiketulos | MEUR | -2,2 | -4,5 | -3,0 | -14,7 |
| Nettotulos | MEUR | -3,5 | -7,0 | -5,3 | -17,5 |
| Nettovelkaantumisaste | % | 46 % | 19 % | 46 % | 19 % |
| Omavaraisuusaste | % | 55 % | 66 % | 55 % | 66 % |
| Osakekohtainen tulos | EUR | -0,4 | -1,0 | -0,6 | -2,7 |
| Pampalon cash cost ilman investointeja | EUR/oz | 1 399,0 | 1 385,9 | 1 278,0 | 1 501,0 |
Konsernin koko tilikauden liikevaihto kasvoi 46 % ja oli 19,7 MEUR (13,5 MEUR). Konsernin liikevaihdosta 100 % muodostuu Pampalon tuotanto segmentin liikevaihdosta. Liikevaihdon kasvu on seurausta tuotantomäärien kasvusta. Konsernin käyttöakte oli -0,7 MEUR (-6,4 MEUR) ja Pampalon tuotanto segmentin käyttöakte oli 3,3 MEUR (0,6 MEUR) eli 17 % liikevaihdosta (5 %). Käyttökatteen voimakas kasvu johtuu alhaisemmista tuotannon yksikkökustannuksista.
Pampalon maanalaisen kaivoksen tuotantotavan muutoksen ja Hoskon tuotantoalueen valmistelevat työt vaikuttivat noin -2,0 MEUR loppuvuoden käyttökatteeseen. Vaikutukset ovat kertaluonteisia.
Tilikauden 2023 aikana on tehty maanalaisen kaivoksen, avolouhoksen, rikastamon ja laboratorion prosessien tehostamiseen liittyvää suunnittelu- ja arviointityötä. Tutkimus- ja kehitystoiminnan kustannuksia ei ole eritelty muista kustannuksista. Tutkimus- ja kehitystoiminnan kustannukset kirjataan tuloslaskelmaan kuluksi tilikauden aikana.
Rahoitusasema
Joulukuun lopussa konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 1,2 MEUR (3,7 MEUR). Strategian mukaisesti Endomines panostaa malminetsintään Karjalan kultalinjalla, mikä näkyy vertailukautta huomattavasti suurempina investointeina. Lisäksi louhintatavan muutokseen liittyvät työt ja Hoskon tuotantoalueen valmistelevat työt vaikuttivat merkittävästi loppuvuoden kassavirtoihin. Vaikutukset ovat kertaluonteisia. Korolliset nettovelat olivat joulukuun lopussa 14,9 MEUR (6,9 MEUR), nettovelkaantumisaste 46 % (19 %) ja omavaraisuusaste 55 % (66 %).
Endomines Finland Oyj:n hallitus on hyväksynyt vuoden 2023 aikana uusia vaihtovelkakirjalainoja yhteensä korkeintaan 7,1 MEUR. Vaihtovelkakirjalainoista toteutui vuoden 2023 aikana 6,0 MEUR ja osakkeiksi konvertoitiin 0,3 MEUR. Vaihtovelkakirjalainoista 0,8 MEUR toteutetaan vuoden 2024 puolella. Lisäksi on sovittu vuosina 2021 ja 2022 järjestettyjen vaihtovelkakirjalainojen pidennyksestä kolmella vuodella vuoteen 2027, mikä osaltaan parantaa yhtiön rahoitusasemaa tulevina vuosina.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
LDA Capital Limitedin vaihtovelkakirjalainojen osuus yhtiön rahoituksesta vuonna 2023 oli 2,0 MEUR, josta osakkeiksi konvertoitiin 1,8 MEUR. Endomines lunasti marraskuussa 2023 jäljellä olleen vaihtovelkakirjalainan etuajassa, minkä seurauksena vaihtovelkakirjalainan konvertointi osakkeiksi päättyi välittömästi. Endomines Ab:n ja LDA Capital Limitedin vuonna 2021 sovittu rahoitusjärjestely vaihtovelkakirjalainoihin liittyen on päättynyt.
Vaihtovelkakirjalainat suomalaisilta sijoittajilta
Kesäkuussa 2023 Endominesin hallitus hyväksyi yhteensä korkeintaan 3,6 MEUR vaihtovelkakirjalainan suomalaisen sijoittajaryhmän kanssa. Rahoitusjärjestelyn mukaisesti vaihtovelkakirjalainasta toteutettiin kesäkuussa 1,8 MEUR. Endominesilla oli lisäksi optio nostaa toinen 1,8 MEUR vaihtovelkakirjalaina lokakuussa 2023. Hallitus päätti syyskuussa 2023 toteuttaa myös optio-osuuden. Vaihtovelkakirjalainojen maturiteetti on 36 kuukautta ja vuosikorko 12 %. Korko maksetaan sopimuksen päättyessä. Sopimuksen mukaisesti vaihtovelkakirjat voidaan vaihtaa kokonaan tai osittain yhtiön osakkeiksi 24 kuukauden kuluttua lainan nostopäivästä. Kesäkuussa nostetun 1,8 MEUR vaihtovelkakirjan merkintähinta on osakkeen 15.5.2023–15.6.2023 välisen ajan keskihinta vähennettynä 15 prosentilla. Lokakuussa nostetun vaihtovelkakirjalainan merkintähinta on osakkeen 1.9.2023–30.9.2023 välisen ajan keskihinta vähennettynä 15 prosentilla. Merkintähintaa lukuun ottamatta muut ehdot ovat samat molemmille vaihtovelkakirjalainoille.
Sijoittajaryhmän jäsenien minimisitoumussu rahoitusjärjestelyssä oli 100 000 euroa. Rahoitusjärjestelystä päätettiin tuotannon aloittamiseksi Hoskossa, sekä tuotannon nostamiseksi Pampalon maanalaisessa kaivoksessa.
Marraskuussa 2023 Endominesin hallitus hyväksyi yhteensä korkeintaan 3,2 MEUR vaihtovelkakirjalainan suomalaisen sijoittajaryhmän kanssa. Vaihtovelkakirjalainojen maturiteetti on 36 kuukautta ja vuosikorko 10 %. Korko maksetaan sopimuksen päättyessä. Rahoitussopimuksen mukaisesti vaihtovelkakirjat voidaan vaihtaa kokonaan tai osittain yhtiön osakkeiksi aikaisintaan 12 kuukauden kuluttua lainan nostopäivästä. Vaihtohinta muodostuu osakkeen päätöskurssilla lasketusta päivittäisestä keskihinnasta vaihtovaatimuksen päivää edeltävän 15 kaupankäyntipäivän aikana vähennettynä 15 prosentilla. Rahoitusjärjestelystä päätettiin Kuittilan alueen malminetsintää ja yleisiä liiketoiminnallisia tarpeita varten.
Marraskuussa 2023 Endomines sopi suomalaisen sijoittajaryhmän kanssa vuosina 2021 ja 2022 järjestettyjen vaihtovelkakirjalainojen pidennyksestä kolmella vuodella. Vaihtovelkakirjalainat 10,7 MEUR ja niihin liittyvät korot erääntyvät maksettavaksi vuoden 2027 aikana aiemmin sovitun vuoden 2024 sijaan. Vaihtovelkakirjalainojen muut ehdot pysyvät ennallaan.

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
LDA Capital Limited -rahoitus
Endomines sopi vuonna 2021 LDA Capital Limitedin kanssa yhteissummaltaan 14,0 MEUR rahoitusjärjestelystä, josta tiedotettiin 8.5.2021. Varsinainen yhtiökokous hyväksyi rahoitusjärjestelyn 10.6.2021. Rahoitusjärjestely kattaa yhteissummaltaan 8,0 MEUR myyntioptiosopimuksen, josta osa toteutui vuonna 2021, sekä yhteissummaltaan 6,0 miljoonan euron vaihtovelkakirjalainasopimuksen, josta 2,6 MEUR toteutui vuonna 2022 sekä 1,0 MEUR tammikuussa 2023 ja 1,0 MEUR maaliskuussa 2023. Vuoden 2023 lopussa vaihtovelkakirjalainaa oli jäljellä 0,0 euroa. Marraskuussa 2023 Endomines käytti sopimuksen mukaisen oikeuden lunastaa etuajassa jäljellä oleva vaihtovelkakirjalaina. Sopimuksen ehtojen mukaisesti lunastus etuajassa tapahtuu hinnalla, joka vastaa 115 prosenttia jäljellä olevasta nimellismäärästä. LDA:n vaihtovelkakirjalainaa oli konvertoimatta 250 000 euroa ja lunastushinta oli 287 500 euroa. LDA:n vaihtovelkakirjalainan lunastamista varten Endomines sopi yhtiön omistajien kanssa uudesta 287 500 euron vaihtovelkakirjalainasta. Vaihtovelkakirjalainojen maturiteetti on 36 kuukautta ja vuosikorko 10 %. Rahoitussopimuksen mukaisesti vaihtovelkakirjat voidaan vaihtaa kokonaan tai osittain yhtiön osakkeiksi lainan nostopäivästä lähtien. Vaihtohinta muodostuu osakkeen päivittäisestä keskihinnasta vaihtovaatimuksen päivää edeltävän 15 kaupankäyntipäivän aikana vähennettynä 15 prosentilla. Korko maksetaan sopimuksen päättyessä. Marraskuussa 2023 Endomines vastaanotti vaihtoilmoituksen koko 287 500 euron vaihtovelkakirjalainasta. Vaihtovelkakirjalaina on kokonaisuudessaan vaihdettu osakkeiksi.
Tilikauden 2023 aikana uusia osakkeita laskettiin liikkeeseen yhteensä 507 362 kappaletta LDA Capital Limitedin ja suomalaisen sijoittajaryhmän kanssa sovittujen vaihtovelkakirjalainojen konvertointien seurauksena.
LDA:n warrantit
Yhtiö laski vuoden 2021 rahoitusjärjestelyn yhteydessä liikkeeseen 14 000 000 optiota, joista jokainen oikeuttaa haltijansa merkitsemään yhden osakkeen yhtiössä ennen 2022 toteutettua 40:1 reverse split-osakkeiden yhdistämistä. Warranttien kohteena oleva osakemäärä muuttui reverse splitin jälkeen vastaavasti. Osakeoptiot laskettiin liikkeeseen osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen LDA Capital Limitedille sekä vastikkeetta.
Optioilla merkittyjen uusien osakkeiden merkintähinta vastaa 135 % yhtiön osakkeen vaihtomäärällä painotetusta keskihinnasta vuoden 2021 yhtiökokouspäivää edeltävältä 10 kaupankäyntipäivältä. Reverse splitin jälkeen optioita on 350 000 kpl (14 000 000/40). Yhden osakkeen merkintähinta on sopimuksen mukaisesti 0,36 euroa/osake eli 14,4 euroa/osake (0,36*40). Oikeus merkitä osakkeita päättyy 10.6.2024. Warranttien käypä arvo 31.12.2023 on 0,0 euroa.
Hallituksen esitys tuloksen käsittelystä sekä ehdotus osingonjaosta
Hallitus esittää, että 31.12.2023 päättyneen tilikauden tappio -9 888 712,32 euroa siirretään edellisten tilikausien voitto/tappiotilille, eikä osinkoa jaeta.
Vastuullisuus
Endomines toteuttaa liiketoimintaansa ESG-ohjelmansa periaatteet huomioiden. Vastuullisen liiketoimintamme keskiössä on kestävän kullan tuotantoprosessin kehittäminen huomioimalla ympäristönäkökohdat, turvallisuusnäkökohdat, henkilöstö sekä sidosryhmämme, ja yrityksen eettinen hallinnointi. Mittaamme suoriutumistamme olennaisten painopistealueiden osalta, kehitämme toimintamallejamme, ja teemme jatkuvasti toimenpiteitä, joiden avulla saavutamme asettamamme vastuullisuustavoitteet.
Tavoitteena on nollatoleranssi työtapaturmissa, pienentää CO2-päästöjä vuosittain 5 % tuotettua kultaunssia kohden, ylläpitää suljettua vedenkiertoa tuotannossa, ylläpitää ajantasaista kaivosten elinkaaren hallintasuunnitelmaa, työhyvinvointi, sidosryhmäyhteistyö ja avoimuus, sekä hyvä hallintotapa.
Hiilidioksidipäästömme per tuotettu unssi kultaa pienenivät noin 31 % tasolle 0,49 t/unssi tuotettua kultaa. Saavutimme prosessiveden kierrätystavoitteen ja kaikki prosessivetemme (100 %) olivat kierrätysvesiä.
Valitettavasti turvallisuustyössä vuosi 2023 ei ollut onnistunut. Vuoden aikana tapahtui seitsemän poissaoloon johtanutta tapaturmaa, mistä yksi tapahtui omalle henkilöstölle ja kuusi urakoitsijoille. Turvallisuus on Endominesille aina tärkein prioriteetti. Haluamme tarjota turvallisen ja hyvän työympäristön niin henkilöstöllemme kuin kumppaneillemme. Aloitimme 5.2.2024 turvallisuuden kehitysprojektin yhdessä DSS+ konsultoinnin kanssa turvallisuustyön kehittämiseksi.
Varsinainen yhtiökokous 2023
Endomines Finland Oyj:n varsinainen yhtiökokous pidettiin hybridikokouksena 25.5.2023 Espoossa. Yhtiökokous vahvisti tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.2022–31.12.2022, myönsi vastuuvapauden hallituskauden jäseninä ja toimitusjohtajana tilikauden aikana toimineille, sekä tilinpäätöksen laadinnan osalta, ja päätti hyväksyä yhtiön toimielinten palkitsemisraportin, sekä yhtiön palkitsemispolitiikan, sekä vahvistaa osakkeenomistajien nimitystoimikunnan uuden työjärjestyksen. Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti, että tilikauden 1.1.2022–31.12.2022 voitto lisätään kertyneisiin voittovaroihin, ja että osinkoa ei jaeta.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Yhtiökokous päätti hallituksen ehdotuksen mukaisesti hallituksen jäsenten lukumääräksi viisi. Hallituksen jäsenet ovat: Jukka-Pekka Joensuu, hallituksen puheenjohtaja; Markus Ekberg, hallituksen jäsen; Eeva Ruokonen, hallituksen jäsen; Jukka Jokela, hallituksen jäsen ja Jeremy Read, hallituksen jäsen. Hallituksen toimikausi kestää vuoden 2024 varsinaisen yhtiökokouksen loppuun saakka.
Tilintarkastusyhteisöksi valittiin KPMG Oy Ab, joka on ilmoittanut nimeävänsä päävastuulliseksi tilintarkastajaksi KHT Antti Kääräisen. Tilintarkastajalle päätettiin maksaa palkkio tarkastusvaliokunnan hyväksymän kohtuullisen laskun perusteella.
Yhtiökokous päätti muuttaa yhtiöjärjestyksen kohtaa 3 siten, että yhtiö toimii etsintätoimintaan, kaivostoimintaan ja metallikauppaan keskittyvän konsernin emoyhtiönä. Yhtiö määrittelee konsernin strategian ja rahoitusrakenteen sekä huolehtii tietyistä keskitetysti hoidettavista konsernitasoisista tehtävistä. Yhtiö voi myös omistaa ja hallita osakkeita, muita arvopapereita ja kiinteistöitä sekä harjoittaa arvopaperikauppaa ja muuta sijoitustoimintaa.
Lisäksi päätettiin muuttaa yhtiöjärjestyksen kohtaa 12 siten, että yhtiökokous voidaan pitää yhtiön kotipaikan lisäksi myös Helsingissä, Vantaalla tai Ilomantsissa. Hallitus voi päättää, että yhtiökokous järjestetään ilman kokouspaikkaa siten, että osakkeenomistajat käyttävät päätösvaltaansa kokouksen aikana täysimääräisesti ja ajantasaisesti tietoliikenneyhteyden ja teknisen apuvälineen avulla (etäkokous).
Yhtiökokous hyväksyi hallituksen palkitsemista koskevat ehdotukset sekä valtuutukset optio-oikeuksien ja muiden osakkeisiin oikeuttavien erityisten oikeuksien antamisesta. Lisätietoja yhtiökokouksesta löytyy osoitteesta endomines.com.
Henkilöstö
Endominesin palveluksessa oli joulukuun 2023 lopussa 45 (2022: 42) työntekijää, joista toimihenkilöitä oli 30 (2022: 16) ja työntekijöitä 15 (2022: 25).
Palkat, eläkekulut ja muut henkilösivukulut yhteensä olivat 3,9 MEUR (2022: 3,8 MEUR, 2021: 4,8 MEUR).
Henkilöstön keskipalkka laskettuna ilman toimitusjohtajaa ja johtoryhmää oli 70 633 euroa vuodessa (2022: 68 567 euroa).
Työhyvinvointi, tasa-arvoinen palkkataso ja monimuotoisuus ovat Endominesille tärkeitä henkilöstöön liittyviä mittareita. Vuoden 2023 aikana toteutettiin vuosittainen työhyvinvointikysely, esihenkilöiden 360 arviointi sekä erilaisia henkilöstön koulutuksia. Endomines Finland Oyj:n hallitus päätti 30.11.2023, avainhenkilöilleen suunnatun
osakepohjaisen kannustinjärjestelmän aloittamisesta vuosille 2024–2027.
Johtoryhmä
Endomines Finland Oyj:n johtoryhmä muodostui katsauskauden päättyessä toimitusjohtaja Kari Vyhtisen lisäksi seuraavista henkilöistä: Minni Lempinen, talousjohtaja; Sampo Hirvonen, kaivoksen johtaja; Seppo Tuovinen, General Manager ja Jani Rautio, päägeologi. Tarkemmat tiedot mm. johdon osakkeenomistuksista on esitetty erillisessä hallinnointiraportissa.
Konserni
Endomines-konserni muodostuu emoyhtiö Endomines Finland Oyj:n lisäksi tytäryhtiöistä Endomines Oy, Endomines Idaho LLC ja Kalvinit Oy.
| Yhtiön nimi | Pääasiallinen toiminta | Kotipaikka | Omistusosuus % |
|---|---|---|---|
| Endomines Oy | Kaivostoiminta | Suomi | 100 % |
| Endomines Idaho LLC | Kaivostoiminta | Yhdysvallat | 100 % |
| Kalvinit Oy | Kaivostoiminta | Suomi | 100 % |
Osakemäärä
Endomines Finland Oyj:n osakkeet on listattu Helsingin pörssin päälistalla tunnisteella PAMPALO. 31.12.2023 Endominesin osakkeiden kokonaismäärä oli 9 795 339 kappaletta ja osakepääoma 53,3 MEUR. Joulukuun lopussa Endominesilla oli hallussaan 8 000 kappaletta omia osakkeita, mikä vastaa noin 0,08 prosenttia osakkeiden lukumäärästä ja yhteenlasketusta äänimäärästä. Endominesilla on yksi osakelaji. Tilikauden 2023 aikana osakkeiden määrä painotetulla keskiarvolla laskettuna oli 9 587 596 kappaletta.
Osakkeiden kurssikehitys Nasdaq Helsingissä
| EUR | 1.1.-31.12.2023 |
|---|---|
| Aloituskurssi | 5,00 |
| Päätöskurssi | 6,00 |
| Ylin noteeraus | 6,80 |
| Alin noteeraus | 2,96 |
| Painotettu keskikurssi | 4,53 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
10 suurinta osakkeenomistajaa 31.12.2023
| Nimi | Osakkeet | %-osuus osakkeista ja äänistä |
|---|---|---|
| Joensuun Kauppa Ja Kone Oy | 1 810 693 | 18,49 |
| Wipunen Varainhallinta Oy | 776 875 | 7,93 |
| Mariatorp Oy | 776 875 | 7,93 |
| K22 Finance Oy | 371 707 | 3,80 |
| Taloustieto Incrementum Oy | 318 291 | 3,25 |
| Kakkonen Kari Heikki Ilmari | 235 663 | 2,41 |
| Vakuutusosakeyhtiö Henki-Fennia | 201 032 | 2,05 |
| Eyemaker's Finland Oy | 180 552 | 1,84 |
| Transatlantic Mining Corporation | 179 104 | 1,83 |
| Hietamoor Oy | 172 110 | 1,76 |
Arvio todennäköisestä tulevasta kehityksestä
Endomines on määritellyt keskipitkän aikavälin operatiiviset tavoitteet seuraavasti:
- Yli 1 miljoonan unssin kultamineralisaatio määritetty vuoden 2025 loppuun mennessä
- Vuosittainen kullantuotanto 20 000 unssin tasolla Pampalossa vuoden 2024 loppuun mennessä
- Operatiivinen tehokkuus ja taloudellinen tulos hyvällä tasolla suhteessa verrokkiyhtiöihin
- Ratkaisu Yhdysvaltojen toimintojen osalta sovittu kohtuullisessa ajassa
- ESG-asioissa kaivosalan johtavien yritysten joukossa
Arvioimme kullan tuotannon kasvavan 15–35 % vuodesta 2023. Taloudellisen tuloksen odotamme paranevan vuodesta 2023. Kullan viime aikojen hintakehitys ja lyhyen aikavälin vahvat näkymät tukevat vuoden 2024 ohjeistusta.
Tunnuslukujen laskentakaavat
- Korolliset nettovelat = korolliset velat – likvidit rahavarat
- Käyttökate = liiketulos + poistot ja arvonalentumiset
- Käyttökate % = 100 * käyttökate / liikevaihto
- Liiketulos = liikevaihto + liiketoiminnan muut tuotot + valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos – aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut – työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut – liiketoiminnan muut kulut – poistot ja arvonalentumiset
- Liiketulos % = 100 * liiketulos / liikevaihto
- Nettovelkaantumisaste-% = 100 * (korolliset velat – likvidit rahavarat) / omat varat
- Omavaraisuusaste-% = 100 * omat varat / (oikaistun taseen loppusumma – tehtyyn työhön perustuvat ennakkomaksut)
Lisätietoja Endominenista erillisessä hetkinnointiraportissa 2023 ja poikitsemisraportissa 2023
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Konsermitilinpäätös IFRS

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Konsernin tuloslaskelma – IFRS
| MEUR | Liitetieto | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 3 | 19,7 | 13,5 |
| Liiketoiminnan muut tuotot | 4 | 0,0 | 0,0 |
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos | 5 | -0,0 | -0,4 |
| Aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut | 6 | -14,3 | -11,3 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | 7 | -3,9 | -3,8 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 8 | -2,1 | -4,4 |
| Käyttökate | -0,7 | -6,4 | |
| Poistot ja arvonalentumiset | 9 | -2,3 | -8,3 |
| Liiketulos | -3,0 | -14,7 | |
| Rahoitustuotot | 11 | 0,9 | 0,3 |
| Rahoituskulut | 11 | -3,2 | -3,0 |
| Tulos ennen veroja | -5,3 | -17,5 | |
| Verot | 12 | -0,0 | 0,0 |
| Tilikauden tulos | -5,3 | -17,5 | |
| Tilikauden tuloksen jakautuminen | |||
| Emoyhtiön omistajille | -5,3 | -17,5 | |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos, euroa | 13 | -0,6 | -2,7 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos, euroa | 13 | -0,6 | -2,7 |
| KONSERNIN LAAJA TULOSLASKELMA | 2023 | 2022 | |
| Tilikauden tulos | -5,3 | -17,5 | |
| Erät, jotka voidaan esittää tulosvaikutteisina: | |||
| Ulkomaiseen yksikköön liittyvät muuntoerot | -0,8 | 2,8 | |
| Tilikauden muut laajan tuloksen erät verojen jälkeen | -0,8 | 2,8 | |
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | -6,1 | -14,7 | |
| Tilikauden laajan tuloksen jakautuminen | |||
| Emoyhtiön omistajille | -6,1 | -14,7 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Konsernin tase – IFRS
| MEUR | Liitetieto | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| VARAT | |||
| Pitkäaikaiset varat | |||
| Aineettomat hyödykkeet | 15 | ||
| Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot | 33,7 | 33,5 | |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1,3 | 0,0 | |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | 14 | ||
| Pampalon kaivos | 9,1 | 5,5 | |
| Hoskon kaivos | 0,7 | 0,0 | |
| Maa- ja vesialueet | 0,5 | 4,0 | |
| Rakennukset ja rakennelmat | 4,0 | 0,1 | |
| Koneet ja kalusto | 5,0 | 5,3 | |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0,1 | 0,0 | |
| Muut pitkäaikaiset varat | 0,8 | 0,5 | |
| Pitkäaikaiset varat yhteensä | 55,3 | 48,9 | |
| Lyhytaikaiset varat | |||
| Vaihto-omaisuus | 19 | 0,4 | 0,4 |
| Myyntisaamiset | 17,20 | 1,7 | 1,3 |
| Muut saamiset | 17,20 | 0,0 | 0,0 |
| Siirtosaamiset | 20 | 0,3 | 0,6 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 17,21 | 1,2 | 3,7 |
| Lyhytaikaiset varat yhteensä | 3,6 | 6,1 | |
| Varat yhteensä | 58,9 | 55,0 | |
| MEUR | Liitetieto | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- | --- |
| OMA PÄÄOMA JA VELAT | |||
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma | |||
| Osakepääoma | 53,3 | 53,3 | |
| Muu sijoitettu pääoma | 114,3 | 112,2 | |
| Muuntoerot | 1,8 | 2,6 | |
| Kertyneet voittovarat | -131,8 | -114,5 | |
| Tilikauden tulos | -5,3 | -17,5 | |
| Emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva oma pääoma yhteensä | 32,3 | 36,3 | |
| Oma pääoma yhteensä | 22 | 32,3 | 36,3 |
| Pitkäaikaiset velat | |||
| Laskennalliset verovelat | 12 | 0,0 | 0,0 |
| Rahoitusvelat | 17 | 16,1 | 10,5 |
| Muut pitkäaikaiset velat | 17 | 0,0 | 0,0 |
| Varaukset | 23 | 2,9 | 1,4 |
| Pitkäaikaiset velat yhteensä | 19,0 | 11,9 | |
| Lyhytaikaiset velat | |||
| Rahoitusvelat | 17 | 0,0 | 0,1 |
| Ostovelat | 24 | 5,0 | 4,7 |
| Varaukset | 23 | 0,0 | 0,0 |
| Muut velat | 24 | 0,4 | 0,4 |
| Siirtovelat | 24 | 2,2 | 1,6 |
| Lyhytaikaiset velat yhteensä | 7,7 | 6,9 | |
| Velat yhteensä | 26,6 | 18,7 | |
| Oma pääoma ja velat yhteensä | 58,9 | 55,0 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Konsernin oman pääoman muutokset – IFRS
| MEUR | Osakepääoma | Muu sijoitettu pääoma | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2023 | 53,3 | 112,2 | 2,6 | -132,0 | 36,2 |
| Kertyneiden voittovarojen oikaisu | - | - | - | 0,2 | 0,2 |
| Tilikauden laaja tulos | |||||
| Tilikauden tulos | -5,3 | -5,3 | |||
| Tilikauden muu laaja tulos | -0,8 | -0,8 | |||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | -0,8 | -5,3 | -6,1 | ||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||
| Vaihtovelkakirjalainojen konvertointi osakkeiksi | - | 2,0 | - | - | 2,0 |
| Oma pääoma 31.12.2023 | 53,3 | 114,3 | 1,8 | -137,1 | 32,3 |
Kertyneiden voittovarojen oikaisu 0,2 MEUR muodostuu vaihtovelkakirjalainojen rahoitusinstrumentin ja velkakomponentin hankinta-arvon ja käyvän arvon erotuksesta, joka raportoidaan omassa pääomassa.
| MEUR | Osakepääoma | Muu sijoitettu pääoma | Muuntoerot | Kertyneet voittovarat | Oma pääoma yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| Oma pääoma 1.1.2022 | 45,6 | 99,3 | -0,1 | -114,5 | 30,3 |
| Tilikauden laaja tulos | |||||
| Tilikauden tulos | -17,5 | -17,5 | |||
| Tilikauden muu laaja tulos | 2,8 | 2,8 | |||
| Tilikauden laaja tulos yhteensä | 2,8 | -17,5 | -14,7 | ||
| Liiketoimet omistajien kanssa | |||||
| Osakeannit, listautumisanti | 13,8 | 13,8 | |||
| Osakeannit, LDA | 5,3 | 5,3 | |||
| Osakeantikulut, listautumisanti | -0,8 | -0,8 | |||
| Osakeantikulut, LDA | -0,2 | -0,2 | |||
| Osakkeenomistajien sijoitukset | 0,1 | 0,1 | |||
| Vaihtovelkakirjalainojen konvertointi osakkeiksi, listautumisanti | 0,2 | 0,2 | |||
| Vaihtovelkakirjalainojen konvertointi osakkeiksi, LDA | 2,2 | 2,2 | |||
| Oma pääoma 31.12.2022 | 53,3 | 112,2 | 2,6 | -132,0 | 36,3 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Konsernin rahavirtalaskelma – IFRS
| MEUR | Liitetieto | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirrat | |||
| Tilikauden tulos | -5,3 | -17,5 | |
| Oikaisut tilikauden tulokseen | |||
| Rahoitustuotot ja -kulut | 11 | 2,0 | 3,2 |
| Poistot ja arvonalentumistappiot | 9 | 2,3 | 8,3 |
| Konsernin sisäisten erien realisoitumattomat valuuttakurs-sierot | 0,4 | 0,0 | |
| Muut oikaisut | 0,1 | -0,8 | |
| Liiketulos ennen käyttöpääoman muutosta | -0,6 | -6,8 | |
| Korottomien lyhytaikaisten liikesaamisten muutos | 20 | -0,6 | 2,3 |
| Vaihto-omaisuuden muutos | 5 | -0,0 | 0,4 |
| Korottomien lyhytaikaisten velkojen muutos | 24 | -1,6 | 0,7 |
| Käyttöpääoman muutos | -2,2 | 3,3 | |
| Liiketoiminnan rahavirrat ennen rahoituseriä | -2,8 | -3,5 | |
| Korkotuotot | 11 | 0,0 | 0,0 |
| Korkokulut | 11 | -0,2 | -1,4 |
| Maksetut tuloverot | 12 | 0,0 | 0,0 |
| Rahoituserät | -0,2 | -1,4 | |
| LIIKETOIMINNAN NETTORAHAVIRTA | -3,0 | -4,8 | |
| Investointeihin käytetyt rahavarat | |||
| Investoinnit aineettomiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | 15 | -2,5 | -0,7 |
| Investoinnit aineellisiin käyttöomaisuushyödykkeisiin | 14 | -4,6 | -2,5 |
| Aineellisten ja aineettomien hyödykkeiden luovutukset | 14,15 | 0,1 | 0,0 |
| INVESTOINTIEN NETTORAHAVIRTA | -7,0 | -3,2 | |
| Kassavirta ennen rahoituksen rahavirtoja | -10,0 | -8,0 | |
| Rahoitukseen käytetyt rahavarat | |||
| Osakeanti | 22 | 0,0 | 9,6 |
| Osakeantikulut | 22 | 0,0 | -1,3 |
| Lainojen nostot | 17 | 7,9 | 8,8 |
| Lainojen takaisinmaksut | 17 | -0,4 | -6,6 |
| Vuokrasopimusvelkojen takaisinmaksut | 16 | -0,0 | -0,1 |
| RAHOITUKSEN NETTORAHAVIRTA | 7,5 | 10,5 | |
| Rahavarojen muuntoerot | -0,0 | 0,0 | |
| RAHAVAROJEN MUUTOS | -2,5 | 2,5 | |
| Rahavarat tilikauden alussa | 3,7 | 1,2 | |
| Rahavarat tilikauden lopussa | 1,2 | 3,7 | |
| RAHAVAROJEN MUUTOS | -2,5 | 2,5 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Konsernitilinpäätöksen liitetiedot
1. Tilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Tietoja yhtiöstä
Emoyhtiö Endomines Finland Oyj (3215519-7) on Suomen lakien mukaan perustettu osakeyhtiö, jonka kotipaikka on Espoo ja pääkonttorin rekisteröity osoite on Ahventie 4 A, 02170 Espoo.
Endomines Finland Oyj:n osakkeet on listattu Nasdaq Helsinki pörssilistalla 20.12.2022 lähtien. Endomines Finland Oyj ja sen tytäryhtiöt muodostavat Endomines -konsernin ("Endomines" tai "konserni").
Endomines Finland Oyj:n konsernitilinpäätös 31.12.2023 on hyväksytty julkaistavaksi hallituksen kokouksessa 26.3.2024. Suomen osakeyhtiölain mukaan osakkeenomistajilla on mahdollisuus hyväksyä tai hylätä tilinpäätös sen julkistamisen jälkeen pidetyssä yhtiökokouksessa. Yhtiökokouksella on myös oikeus tehdä päätös tilinpäätöksen muuttamisesta. Endomines Finland Oyj:n yhtiökokous pidetään 7.5.2024. Jäljennös konsernitilinpäätöksestä on saatavissa internet-osoitteesta www.endomines.com tai yhtiön pääkonttorista osoitteesta Ahventie 4 A, 02170 Espoo.
Laatimisperusta
Konsernitilinpäätös on laadittu kansainvälisten tilinpäätösstandardien (IFRS-tilinpäätösstandardit) mukaisesti noudattaen 31.12.2023 voimassa olevia standardeja ja tulkintoja. Kansainvälisillä tilinpäätösstandardeilla tarkoitetaan Suomen kirjanpitolaissa ja sen nojalla annetuissa säännöksissä EU:n asetuksessa (EY) N:o 1606/2002 säädetyn menettelyn mukaisesti EU:ssa sovellettavaksi hyväksyttyjä standardeja ja niistä annettuja tulkintoja. Konsernitilinpäätöksen liitetiedot ovat myös suomalaisten, IFRS-säännöksiä täydentävien kirjanpito- ja yhteisölainsäädännön vaatimusten mukaiset.
Konsernin tilinpäätöstiedot esitetään miljoonina euroina pyöristettynä lähimpään sataantuhanteen euroon, ellei erikseen muuta mainita. Pyöristyserot ovat mahdollisia. Tilinpäätöstiedot perustuvat alkuperäisiin hankintamenoihin lukuun ottamatta rahoitusvaroja ja -velkoja, jotka arvostetaan käypään arvoon. Tilinpäätös on esitetty kululajikohtaista tuloslaskelmakaavaa noudattaen.
Endomines julkaisee hallituksen virallisen toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen European Single Electronic Format (ESEF) -raportointivaatimusten mukaisena XHTML-tiedostona. ESEF-vaatimusten mukaisesti konsernitilinpäätöksen päälaskelmat ja liitetiedot on merkitty XBRL-merkeillä. ESEF-tilinpäätöksen XBRL-merkintöjä ei ole tilintarkastettu.
Muutokset laadintaperiaatteiden soveltamisessa
Endomines uudisti liiketoimintastrategiaansa vuoden 2022 aikana ja muutti raportointirakennettaan vuoden 2023 alusta vastaamaan tapaa, jolla yhtiön johto arvioi toiminnan tulosta ja kohdistaa resursseja. Yhtiön raportoitavat toimintasegmentit ovat Pampalon tuotanto, Karjalan kultalinja ja Yhdysvaltojen toiminnot. Endomines-konserni on aikaisemmin muodostanut yhden toimintasegmentin. Pampalon tuotanto -segmentti muodostaa Endominesin liiketoiminnan perustan. Pampalon tuotanto ja malminetsintä Karjalan kultalinjalla ovat toiminnan keskiössä. Yhdysvaltojen toiminnot-segmentti muodostuu Endomines Idaho LLC:n kaivostoiminnoista. Muuttunutta segmenttiraportointia on kuvattu tarkemmin liitetiedossa 2. Toimintasegmentit.
Endomines muutti Pampalon maanalaisen kaivoksen poistomenetelmää 1.1.2023 alkaen IAS 8 -standardin mukaisena arvion muutoksena ei-takautuvasti 2023 tilikauden alusta lähtien. Pampalon maanalaisen kaivoksen poistot tehdään tasapoitoin arvioidun taloudellisen pitoajan kuluessa 1.1.2023 alkaen. Poistomenetelmän muutoksen vaikutus koko vuoden 2023 poistoihin on n. 3,8 MEUR tilikauden tulosta parantaen.
Uusien ja uudistettujen standardien käyttöönotto
Endomines on soveltanut IFRS-standardeihin tehtyjä uudistuksia, jotka ovat tulleet voimaan 1.1.2023. Standardeihin tehdyillä uudistuksilla ei ole ollut merkittävää vaikutusta raportoituihin lukuihin.
Endomines soveltaa 1.1.2023 alkaen toukokuussa 2021 julkaistuja muutoksia IAS 12 standardiin. Muutokset kaventavat alkuperäistä kirjaamista koskevaa poikkeussääntöä niin, ettei sitä tule soveltaa vuokrasopimuksen ja käytöstä poistamisesta johtuvan velvoitteen alkuperäisen kirjaamisen yhteydessä syntyviin keskenään samansuuruisiin veronalaisiin ja verotuksessa vähennyskelpoisiin väliaikaisiin eroihin. Muutoksella ei ole oleellista vaikutusta Endominesin raportoitaviin lukuihin. Vuoden 2023 alusta lähtien vuokrasopimuksiin ja ennallistamisvarauksiin liittyvät laskennalliset verosaamiset ja -velat esitetään liitetiedoissa erikseen. Muilla standardimuutoksilla tai tulkinnoilla ei ole ollut merkitystä Endominesin konsernitilinpäätökseen.
Vuoden 2024 alussa voimaan tulleilla standardimuutoksilla, joita konserni ei vielä ole soveltanut, ei arvioida olevan merkittävää vaikutusta konsernitilinpäätökseen.
Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet
Konsernitilinpäätökseen sisältyvät emoyhtiö Endomines Finland Oyj ja sen tytäryritykset. Tytäryritykset ovat yrityksiä, joissa konsernilla on määräysvalta. Määräysvalta syntyy, kun konserni olemalla osallisena yhteisössä altistuu yhteisön muuttuvalle tuotolle tai on oikeutettu sen muuttuvaan tuottoon ja se pystyy vaikuttamaan tähän tuottoon käyttämällä yhteisöä koskevaa määräysvaltaa. Tytäryritykset yhdistellään konsernitilinpäätökseen siitä hetkestä lähtien, kun konserni on saanut määräysvallan ja
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
luovutetut tytäryritykset sihen saakka, jolloin määräysvalta lakkaa. Konsernitilinpäätökseen 31. joulukuuta 2023 sisältyvät emoyhtiön lisäksi tytäryhtiöt Endomines Oy, Endomines Idaho LLC ja Kalvinit Oy.
Konsernin keskinäinen osakeomistus on eliminoitu hankintamenetelmällä. Kaikki konsernin sisäiset liiketapahtumat, saamiset, velat ja realisoitumattomat voitot sekä sisäinen voiton jako eliminoidaan konsernitilinpäätöstä laadittaessa. Realisoitumattomia tappioita ei eliminoida siinä tapauksessa, että tappio johtuu arvonalentumisesta.
Keskeiset kirjanpidolliset arviot ja harkintaan perustuvat ratkaisut
Tilinpäätöksen laatiminen IFRS-standardien mukaisesti edellyttää joidenkin tärkeiden kirjanpidollisten arvioiden käyttöä. Lisäksi johdon on tehtävä oletuksia yhtiön tilinpäätösperiaatteiden soveltamisesta. Arviointeja ja oletuksia päivitetään jatkuvasti historiallinen kokemuksen ja muiden tekijöiden perusteella, mukaan lukien odotukset tulevaisuuden tapahtumista, joita pidetään kohtuullisina nykyisissä olosuhteissa.
Alueita, jotka edellyttävät merkittävää arviointia, jotka ovat monimutkaisia tai joita koskevat oletukset ja arviot ovat konsernitilinpäätöksen kannalta olennaisen tärkeitä, on kuvattu alla.
Toimintavaluutan määrittäminen
Johto on käyttänyt harkintaa määrittäessään konsernin emoyhtiön ja suomalaisen tytäryhtiön toimintavaluuttoja. Suomalaisen tytäryhtiön myynti tapahtuu Yhdysvaltojen dollareissa, koska kullan hinta noteerataan Yhdysvaltojen dollareissa. Kullan hintaan vaikuttaa kuitenkin globaali sääntely. Emoyhtiöllä on euromääräinen rahoitus sekä tytäryhtiösijoitukset. Emon ja suomalaisen tytäryhtiön kaikki kulut ovat myös euromääräisiä.
Koska indikaattorit osoittavat eri valuuttoihin, mutta tällä hetkellä euro on yhtiöille kuitenkin merkityksellisempi valuutta, konsernin johto on määrittänyt, että emoyhtiön ja
suomalaisen tytäryhtiön toimintavaluutta on euro.
Pampalon maanalaisen kaivoksen poistomenetelmän määrittäminen
Pampalon maanalaisen kaivoksen poistosunnitelma perustuu johdon arvioihin maanlaisen kaivoksen taloudellisesta pitoajasta. Pampalon maanalaisen kaivoksen poistot perustuvat aikaisemmin substanssipoistoihin, mikä johti kaivoksen liian lyhyeen taloudelliseen pitoaikaan. Substanssipoistoja laskettaessa määritellään yksikkökustannus määriteltyjen malmivarojen perusteella. Malmivarat tarkoittavat kultamalmitonneja, joille on tehty louhinta- ja kaivossuunnitelma. Niiden lisäksi arvioidaan mitattuja, osoitettuja ja mahdollisia mineraalivarantoja, joiden pohjalta Endomines laatii pitkän tähtäimen tuotantosuunnitelmia. Malmivarat ja mineraalivarannot sekä pitkän tähtäimen tuotantosuunnitelmat päivitetään vuosittain. Pampalon maanalaisen kaivoksen arvioitu taloudellinen pitoaika on tämän hetken arvioiden perusteella vähintään vuoden 2030 loppuun asti. Siirtyminen poistojen laskennassa taloudellisen vaikutusajan perusteella laskettaviin poistoihin substanssipoistojen sijaan kuvastaa paremmin sitä, miten kaivoksen odotetaan tuottavan yhtiölle taloudellista hyötyä tulevaisuudessa. Muutos on käsitelty IAS 8 -standardin mukaisena arvion muutoksena ja tehty ei-takautuvasti 2023 tilikauden alusta lähtien. Poistomenetelmän muutoksen vaikutus on ollut n. 3,8 miljoonaa euroa vaikuttaen positiivisesti tilikauden 2023 tulokseen.
Arvioihin liittyvät epävarmuuden lähteet
Ympäristön ennallistaminen (varaukset)
Ympäristön ennallistamisvaraus on johdon parhaan arvion mukainen määrä, jonka konserni joutuu maksamaan ympäristön ennallistamisesta sellaisissa kohteissa, joissa kaivuutöitä, louhintaa tai liiketoimintaa on tapahtunut. Arviot liittyvät käyttöaikaan, pinta-aloihin ja kustannuksiin. Varaus kirjataan taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena voimassa oleva oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite ja on todennäköistä, että velvoitteen täyttäminen edellyttää varojen siirtymistä pois konsernista ja velvoitteen määrä on luotettavasti arvioitavissa.
Varauksena kirjattava määrä on niiden menojen nykyarvo, joita velvoitteen täyttämisen odotetaan raportointikauden lopussa edellyttävän.
Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot
Taseeseen kirjatuista mineraalivarojen etsintä- ja arviointimenoista ei kirjata poistoja vaan ne testataan vuosittain arvonalentumisen varalta, ja ne arvostetaan alkuperäiseen hankintamenoon vähennettynä arvonalentumisilla. Konserni toteuttaa kullakin raportointikaudella mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenojen arvonalentumistestauksen. Arvonalentumista arvioidaan vertaamalla kirjanpitoarvoa kerrytettävissä olevaan rahamäärään, joka perustuu johdon arvioon laskelmista omaisuuserän kerrytettävissä olevasta rahamäärästä. Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenojen arvonalennustestaukseen liittyy johdon arvioon perustuvaa harkintaa.
Laskennalliset verot
Konsernin ja tytäryhtiöiden toiminta on ollut tappiollista usealla aikaisemmalla kaudella. Johto on tehnyt liiketoiminnan tulevaa verotettavaa tulosta koskevia oletuksia ja arvioita, joiden perusteella käyttämättömien verotuksellisten tappioiden hyödyntäminen lähitulevaisuudessa on vielä epävarmaa. Tämän takia laskennallisten verosaamisten kirjaamisedellytysten ei ole katsottu täyttyvän verotuksessa vähennyskelpoisten tappioiden kohdalla.
Endomines on kirjannut laskennallisen verosaamisen väliaikaisista eroista siihen määrään asti, mitä konsernilla on vastaisesta tapahtumasta syntynyttä väliaikaisista eroista johtuvaa verovelkaa. Johto arvioi, että Endominesillä on käytettävissä olevia verotuksellisia tappioita ja verosuunnittelukeinoja, joilla pystytään kuittaamaan väliaikaisista eroista johtuvat laskennalliset verovelat.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Ulkomaan rahan määräisten erien muuntaminen
Konsernin yksiköiden tulosta ja taloudellista asemaa koskevat luvut määritellään siinä valuutassa, joka on kunkin yksikön pääasiallisen toimintaympäristön valuutta. Konsernitilinpäätös on esitetty euroina, joka on konsernin emoyrityksen toiminta- ja esittämisvaluutta. Suomen tytäryhtiöiden toimintavaluutta on euro (EUR) ja Yhdysvaltojen tytäryhtiön dollari (USD).
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaluutan määräisinä käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa kurssia. Ulkomaan rahan määräiset monetaariset erät on muutettu toimintavaluutan määräisiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen. Ulkomaan rahan määräiset ei-monetaariset erät on arvostettu tapahtumapäivän kurssiin. Ulkomaan rahan määräisistä liiketapahtumista ja monetaaristen erien muuntamisesta syntyneet voitot ja tappiot on käsitelty tulosvaikutteisesti. Liiketoiminnan kurssivoitot ja -tappiot sekä valuuttamääräisten saamisten ja velkojen kurssivoitot ja -tappiot sisältyvät rahoitustuottoihin ja -kuluihin.
Endomines Finland Oyj:n ja Endomines Idaho LLC:n välinen konsernin sisäinen ulkomaan rahan määräinen laina katsotaan nettosijoitukseksi ulkomaiseen yksikköön ja siten erän muuntamisesta aiheutuvat valuuttakurssivoitot- ja tappiot kirjataan muuntoeroihin laajan tuloslaskelman kautta. Kertyneet kurssierot esitetään omana eränään omassa pääomassa, kunnes ulkomaisesta yksiköstä luovutaan kokonaan tai osittain.
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet arvostetaan hankintamenoon vähennettynä kertyneillä poistoilla ja mahdollisilla arvonalentumistappioilla. Hankintamenoon sisällytetään menot, jotka aiheutuvat välittömästi aineellisen käyttöomaisuuden hankinnasta. Mikäli käyttöomaisuushyödyke koostuu useammasta osasta, joiden taloudelliset vaikutusajat ovat eripituiset, kukin osa käsitellään erillisenä hyödykkeenä. Tällöin osan uusimiseen liittyvät menot aktivoidaan ja uusimisen yhteydessä mahdollinen jäljellä oleva kirjanpitoarvo kirjataan pois
taseesta. Muussa tapauksessa myöhemmin syntyvät menot sisällytetään aineellisen käyttöomaisuushyödykkeen kirjanpitoarvoon vain, mikäli on todennäköistä, että hyödykkeeseen liittyvä vastainen taloudellinen hyöty koituu konsernin hyväksi ja hyödykkeen hankintameno on luotettavasti määritettävissä. Muut korjaus- ja kunnossapitomenot kirjataan tulosvaikutteisesti, kun ne toteutuvat.
Pampalon kaivoksen arvo koostuu kaivosinfran rakentamisesta ja Fridayn maanalaisen kaivoksen arvo koostuu maa- ja vesialueista sekä koneista ja kalustosta. Pampalon ja Fridayn kaivoksen tasearvo sisältää lisäksi ympäristön ennallistamistoimenpiteistä, uudistuskustannuksista ja lakivaatimuksista kirjatut kustannukset, jotka on kirjattu ennallistamisvarauksena. Aktivoitu määrä on alun perin kirjattu velvoitteen täyttämiseksi oletetun määrän nykyarvoon. Taseeseen aktivoituja kustannuksia poistetaan tasapoistoin taloudellisena vaikutusaikanaan, kunnes ennallistamistoimenpiteiden odotetaan alkavan. Ennallistamisvarauksen taustalla olevia kustannuslaskelmia päivitetään vuosittain ja näistä johtuva ennallistamisvarauksen kasvu kirjataan omaisuuserän lisäykseksi.
Hyödykkeistä tehdään tasapoistot arvioidun taloudellisen vaikutusajan kuluessa. Maa- ja vesialueista ei tehdä poistoja.
Arvioidut taloudelliset vaikutusajat ovat seuraavat:
- Rakennukset ja rakennelmat 5–10 vuotta
- Koneet ja kalusto 3–10 vuotta
Omaisuuserän jäännösarvo ja taloudellinen vaikutusaika arvioidaan uudelleen jokaisen tilikauden lopussa. Jos odotukset poikkeavat aikaisemmista arvioista, muutos käsitellään kirjanpidollisen arvion muutoksena.
Fridayn maanalaisen kaivoksen arvo testataan verrokkianalyysillä. Yhdysvaltojen toimintoja on uudelleenorganisoitu keväällä 2022 päivitetyn strategian mukaisesti. Yhdysvalloissa kartoitetaan
yhteistyökumppaneita ja erilaisia kumppanuusmalleja, minkä takia verrokkianalyysi on asianmukainen testausmenetelmä.
Aineellisten käyttöomaisuushyödykkeiden käytöstä poistamisesta ja luovutuksista syntyvät myyntivoitot ja -tappiot kirjataan tulosvaikutteisesti ja esitetään liiketoiminnan muissa tuotoissa ja kuluissa. Myyntivoitto määritetään myyntihinnan ja jäljellä olevan hankintamenon erotuksena.
Aineettomat hyödykkeet
Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot
Mineraalivarantojen etsinnästä ja arvioinnista aiheutuneet menot ovat aktivoitavia menoja. Aktivoidut menot arvostetaan hankintamenoon. Aktivoitavia menoja ovat etsintäoikeuksien hankkimiseen, geologisiin tutkimuksiin, koeporauksiin, kaivantojen tekemiseen, näytteiden ottamiseen ja analysoimiseen liittyvät menot sekä menot sellaisista toiminnoista, jotka liittyvät mineraalivarannon erottamisen teknisen toteutettavuuden ja kaupallisen elinkelpoisuuden arvioimiseen. Mineraalivarantojen etsinnästä ja arvioinnista muodostuneista varoista ei tehdä poistoja.
Yhtiö arvioi kullakin raportointikaudella muihin aineettomiin hyödykkeisiin aktivoitujen mineraalivarojen etsintä- ja arviointimenojen osalta onko arvonalentumisesta viitteitä IFRS 6 -standardin säännösten pohjalta. Arvonalentumista arvioidaan kullakin raportointikaudella. Mikäli tosiseikat ja olosuhteet viittaavat siihen, että kirjanpitoarvo ylittää kerrytettävissä olevan rahamäärän, määritetään ja esitetään tästä seuraava arvonalentumistappio ja annetaan sitä koskevat tiedot. Kerrytettävissä oleva rahamäärä on omaisuuserän tai rahavirtaa tuottavan yksikön käypä arvo vähennettynä luovutuksesta johtuvilla menoilla tai sen käytöarvo, sen mukaan kumpi niistä on suurempi. Käypä arvo on omaisuuserän myynnistä saatava hinta markkinaosapuolten välillä toteutuvassa tavanmukaisessa liiketoimessa. Käyttöarvolla tarkoitetaan kyseisestä omaisuuserästä tai rahavirtaa tuottavasta yksiköstä saatavissa olevia arvioituja vastaisia nettorahavirtoja,
jotka diskontataan nykyarvoon. Diskonttauskorkona käytetään ennen veroa määritettyä korkoa, joka kuvastaa markkinoiden näkemystä rahan aika-arvosta ja omaisuuserään liittyvistä erityisriskeistä.
Käypää arvoa verrataan arvonalentumistestissä omaisuuserän kirjanpitoarvoon. Omaisuuserän arvo on alentunut silloin, kun sen kirjanpitoarvo ylittää käyvän arvon. Arvonalentumistappio kirjataan tulosvaikutteisesti.
Kun mineraalivarannon erottamisen tekninen toteutettavuus ja kaupallinen elinkelpoisuus pystytään osoittamaan, siirretään aktivoidut etsintä- ja arviointimenot muihin aineettomiin hyödykkeisiin.
Vaihto-omaisuus
Konsernin vaihto-omaisuus koostuu kultarikasteesta, malmivarastosta sekä aineista ja tarvikkeista. Vaihto-omaisuus arvostetaan joko sen hankintamenoon tai nettorealisointiarvoon sen mukaan, kumpi arvoista on pienempi. Konsernin aineet ja tarvikkeet koostuvat tuotannossa käytettävistä materiaaleista ja ne arvostetaan varastossa olevien tarvikkeiden keskihintaan. Malmivaraston hankinta-arvo määritellään sen valmiiksi saattamisesta aiheutuvien kustannusten perusteella.
Vuokrasopimukset
Yhtiö soveltaa IFRS 16:sta vuokrasopimuksien käsittelyssä. Vuokrasopimukset, jotka koskevat korvausta vastaan yhtiön käytössä olevaa omaisuuserää tietyn ajanjakson ajan luokitellaan vuokrasopimuksiksi. Endomines on päättänyt kirjata lyhytaikaisiin (enintään 12 kk) tai arvoltaan vähäisiin vuokrasopimuksiin liittyvät maksut kuluksi vuokra-ajan kuluessa. Endomines määrittelee sopimuksen vuokrakauden sen täytäntöönpanokelpoisena ajanjaksona. Sopimukset, joissa sopimuskausi ei ole sitova ja Endominesilla on oikeus irtisanoa sopimus ilman toisen osapuolen lupaa ja ilman merkityksellistä sanktiota, luokitellaan lyhytaikaisiksi.
Tilikauden 2023 lopussa Endominesin IFRS-16 mukaisia taseeseen aktivoituja voimassa olevia vuokrasopimuseria ovat toimitilojen vuokrasopimukset.
Käyttöoikeusomaisuuserä merkitään taseeseen vuokra-ajan alkamiskohtana eli päivänä, jolloin vuokralle antaa antaa kohdeomaisuuden Endominesille käytettäväksi. Käyttöomaisuuserä merkitään taseeseen tulevien vuokramaksujen nykyarvoon käyttäen diskonttokorkona lisäluoton korkoa ja siitä tehdään poistot vuokra-ajan kuluessa tai taloudellisena pitoaikana riippuen siitä, kumpi niistä on lyhyempi. Tulevien vuokramaksujen nykyarvoa laskettaessa käytetään lisäluoton korkoa. Arvonlisäveroa ei sisällytetä vuokrasopimusvelan määrään.
Vuokrasopimusvelka arvostetaan uudelleen, kun käytetyn indeksin tai hinnan muutokset aiheuttavat muutoksia tuleviin vuokralyhennyseriin tai konserni muuttaa vuokrakohteen osto tai vuokrasopimuksen pidentämistä tai purkamista koskevia arvostuksiaan. Käyttöoikeusomaisuuserän arvoa muutetaan vastaavasti vuokrasopimusvelan ja poistojen uudelleenarvostusten yhteydessä.
Työsuhde-etuudet
Eläkevelvoitteet
Konsernilla on vain maksupohjaisia eläkejärjestelyjä. Konserni maksaa eläkejärjestelyistä kiinteän maksun erilliselle palveluntarjoajalle. Konserni maksaa eläkemaksuja julkisesti tai yksityisesti hallinnoituihin eläkevakuutusjärjestelmiin pakolliselta, sopimukselliselta tai vapaaehtoiselta pohjalta. Konsernilla ei ole oikeudellista tai tosiasiallista velvoitetta lisämaksujen suorittamiseen. Palkkiot kirjataan työntekijäkuluina maksun yhteydessä. Ennakkomaksut ilmoitetaan varoina, jos käteispalautuksen tai vähennyksen perusteella tulevista maksuista on hyötyä konsernille.
Varaukset ja ehdolliset velat
Varaus merkitään taseeseen, kun konsernilla on aikaisemman tapahtuman seurauksena oikeudellinen tai tosiasiallinen velvoite, maksuvelvoitteen toteutuminen on todennäköistä ja velvoitteen suuruus on arvioitavissa luotettavasti. Varauksena kirjattava määrä vastaa parasta arviota menoista, joita olemassa olevan velvoitteen täyttäminen edellyttää raportointikauden päättymispäivänä. Varaukset ympäristön ennallistamistoimenpiteistä, uudistuskustannuksista ja lakivaatimuksista kirjataan, kun konsernilla on siihen oikeudellinen tai epävirallinen velvoite aikaisempien tapahtumien perusteella, kun on todennäköistä, että tällaisten velvoitteiden täyttäminen edellyttää resurssien siirtämistä, ja kun kirjattu määrä vastaa johdon parasta arviota tilanteesta. Varauksia ei ole tehty tulevista liiketappioista.
Varaukset arvostetaan velvoitteen täyttämiseksi oletetun määrän nykyarvoon. Tässä tapauksessa käytetään diskonttauskorkoa ennen veroja, mikä ottaa huomioon nykyisen markkina-arvion rahan aika-arvosta sekä varaukseen liittyvistä mahdollisista riskeistä. Kaudella tapahtuva diskonttausvaikutuksen purkautuminen on kirjattu tulosvaikutteisesti rahoituskuluksi. Muut varauksen muutokset on kirjattu käyttöomaisuuserän lisäyksiksi ja vähennyksiksi.
Arvioidut mineraalivarantojen etsinnästä ja arvioinnista aiheutuvat ympäristön ennallistamiskustannukset ilmoitetaan varauksina. Endomines on laatinut toimintasuunnitelman ympäristön ennallistamiseksi. Varaukset arvioidaan erikseen jokaiselle tilikaudelle.
Tuloverot
Verokulu muodostuu kauden verotettavaan tuloon perustuvan veron ja laskennallisen veron yhteismäärästä. Verot merkitään tuloslaskelmaan, lukuun ottamatta tilanteita, joissa ne liittyvät muihin laajan tuloksen eriin tai suoraan omaan pääomaan kirjattaviin eriin, jolloin myös vero kirjataan kyseisiin eriin.
Tulovero lasketaan tilinpäätöspäivänä sen maan verolakien perusteella, jossa emoyhtiö ja sen tytäryritykset toimivat ja tuottavat verotettavaa tuloa, eli Suomen ja Yhdysvaltojen. Johto arvioi säännöllisesti veroilmoituksissa esitettyjä vaatimuksia tilanteista, joissa sovellettavia verosääntöjä on tulkittava. Tarvittaessa tehdään varauksia todennäköisesti maksettavista veroista.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Laskennallinen vero kirjataan konsernitilinpäätökseen tasemenetelmän mukaisesti kaikista väliaikaisista eroista, joita syntyy verotuksen varojen ja velkojen ja niiden kirjanpitoarvojen välillä. Laskennallista veroa ei kuitenkaan kirjata, jos se on varan tai velan ensimmäinen kirjaus, joka ei ole yritysosto ja joka liiketoimen ajankohtana ei vaikuta raportoituun tai verotettavaan tulokseen. Poikkeussääntö ei kuitenkaan koske vuokrasopimuksien tai käytöstä poistamisesta johtuvan velvoitteen alkuperäistä kirjaamista. Endomines kirjaa laskennalliset verot vuokrasopimuksien sekä ympäristön ennallistamisvarauksien käyttöomaisuuseristä sekä niihin liittyvistä veloista. Laskennallinen vero kirjataan taseeseen niiden veroprosenttien ja -lakien mukaisesti, jotka ovat voimassa tilinpäätöspäivänä tai joiden odotetaan olevan voimassa, kun laskennallinen verosaaminen toteutuu tai laskennallinen verovelka maksetaan.
Laskennalliset verosaamiset kirjataan siinä määrin kuin niistä koituu tulevaisuudessa todennäköistä verotettavaa tuloa, jota vastaan väliaikaiset erot voidaan hyödyntää. Laskennallisen verosaamisen kirjaamisedellytykset arvioidaan tältä osin aina jokaisen raportointikauden päättymispäivänä.
Laskennallinen vero ilmoitetaan tytäryhtiöiden osakkeista syntyvistä väliaikaisista eroista, paitsi jos konserni pystyy hallitsemaan väliaikaisen eron palautuksen ajoitusta tai on todennäköistä, että väliaikainen ero ei poistu lähitulevaisuudessa.
Laskennalliset verosaamiset ja -velat vähennetään toisistaan, mikäli verosaamisille ja -veloille on laillinen kuittausoikeus ja mikäli laskennalliset verosaamiset ja -velat viittaavat saman veroviranomaisen jo perimiin veroihin samalta verovelvolliselta tai usealta verovelvolliselta, kun tilikauden verotettavaan tuloon perustuvat verosaamiset ja -velat ovat aikomus kuitata keskenään.
Tuloutusperiaatteet
Liikevaihtona esitetään asiakassopimuksista saadut myyntituotot käypään arvoon arvostettuina välillisillä veroilla ja alennuksilla oikaistuina. Konserni kirjaa myyntituoton suoriteperusteisesti yhtenä ajankohtana määräysvallan siirryttyä asiakkaalle.
Normaalin liiketoiminnan ulkopuolelta tulevat tuotot kirjataan liiketoiminnan muihin tuottoihin.
Rahoitusvarat ja rahoitusvelat
Luokittelu, kirjanpito ja arvostus
Konsernin rahoitusvarat kirjataan jaksotettuun hankintamenoon, jos ne täyttävät seuraavat ehdot:
- Rahoitusvaroihin kuuluva erä on osa liiketoimintamallia, jonka tavoitteena on rahoitusvarojen hallussapito sopimukseen perustuvien rahavirtojen keräämiseksi.
- Sopimusehdot aiheuttavat tiettyinä aikoina rahavirtoja, jotka koostuvat yksinomaan pääomamäärästä ja jäljellä olevan pääoman koroista.
Myyntisaamiset ja muut saamiset
Myynti- ja muut saamiset ovat rahoitusvaroja, jotka eivät ole johdannaisia, joilla on kiinteät tai kiinteiksi sovittavissa olevat maksut ja joita ei ole noteerattu aktiivisilla markkinoilla. Kaikki myyntisaamiset ja muut saamiset sisältyvät lyhytaikaisiin rahoitusvaroihin, kun niiden eräpäivä on alle 12 kuukautta raportointikauden jälkeen. Konsernin varat tässä luokassa koostuvat yksinomaan rahavaroista, myyntisaamisista ja muista saamisista.
Myyntisaamiset ja muut saamiset kirjataan hankinta-ajankohdan jälkeen jaksotettuun hankintamenoon soveltamalla efektiivisen koron menetelmää.
Vaihtovelkakirjalainat
Vaihtovelkakirjalainan velkakomponentin käypä arvo lasketaan käyttämällä diskonttokorkoa, joka koostuu sellaisen velan markkinakorosta, jolla on samat ehdot, mutta ilman oikeutta vaihtaa osakkeita. Summa raportoidaan velaksi kertyneellä hankinta-arvolla enintään, kunnes velka konvertoidaan tai se erääntyy. Konvertointioikeus lasketaan koko yhdistetyn rahoitusinstrumentin ja velkakomponentin käyvän arvon erotuksena. Tämä raportoidaan omassa pääomassa.
Johdannaisia sisältävän rahoitusjärjestelyn käsittely
Johdannaiset kirjataan taseeseen kaupankäyntipäivänä ja arvostetaan käypään arvoon sekä alun perin että myöhempien uudelleenarvostusten yhteydessä kunkin tilikauden lopussa. Johdannaissopimukset esitetään muissa rahoitusvaroissa, kun käypä arvo on positiivinen, ja muissa rahoitusveloissa, kun käypä arvo on negatiivinen.
Rahoitusvarojen arvonalentuminen
Jaksotettuun hankintamenoon kirjatut varat
Konserni soveltaa yksinkertaistettua menetelmää odotettujen luottotappioiden laskemiseen. Menetelmä laskee odotetut tappiot koko saamiskauden ajalta ja käyttää näitä lähtökohtana myyntisaamisille ja sopimukseen perustuville omaisuuserille.
Myyntisaamiset ja sopimukseen perustuvat omaisuuserät kirjataan pois, jos takaisinmaksua ei voida kohtuudella odottaa. Indikaattoreita siitä, että takaisinmaksua ei voida kohtuudella odottaa, ovat muun muassa se, että velallinen ei pysty noudattamaan takaisinmaksusuunnitelmaa tai maksut ovat myöhässä yli 120 päivää.
Myyntisaamisten ja sopimukseen perustuvien omaisuuserien luottotappiot raportoidaan nettomääräisinä luottotappioina liiketuloksessa. Aiemmin pois kirjatut ja sittemmin takaisinperityt määrät ilmoitetaan tuloslaskelmassa samalla rivillä.
Rahoitusvarojen arvonalentumisia ei ole kirjattu konsernin perustamisen jälkeen.
Rahavarat
Rahavarat sisältävät käteisvarat, pankkisaamiset ja muut lyhytaikaiset sijoitukset, joiden eräpäivä on kolmen kuukauden sisällä hankinnasta.
Osakepääoma
Kantaosakkeet kirjataan omaan pääomaan. Transaktiokulut, jotka voidaan suoraan liittää uusien osakkeiden tai
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
optioiden liikkeeseenlaskuun, ilmoitetaan osakeantikulujen vähennyksen jälkeen nettona omaan pääomaan vähennettynä liikkeeseenlaskun tuloista.
Lainat
Lainat kirjataan alun perin käypään arvoon nettona transaktiokulujen jälkeen. Myöhemmin lainat kirjataan jaksotettuun hankintamenoon, ja mahdolliset erot vastaanotetun määrän (nettona transaktiokulujen jälkeen) ja takaisinmaksusumman välillä ilmoitetaan tuloslaskelmassa jaettuna koko laina-ajalle efektiivisen koron menetelmällä. Lainat luokitellaan lyhytaikaisiksi veloiksi, jos konsernilla ei ole ehdotonta oikeutta lykätä velan maksua vähintään 12 kuukaudella tilinpäätöspäivästä.
Ostovelat
Ostovelat ovat toimittajilta yhtiön toiminnan osana hankittujen tavaroiden tai palvelujen maksamiseen liittyviä velvoitteita. Ostovelat luokitellaan lyhytaikaisiin velkoihin, jos ne erääntyvät vuoden sisällä tai aikaisemmin (tai normaalin tilikauden aikana, jos tämä on pidempi). Muussa tapauksessa ne kirjataan pitkäaikaisiin velkoihin. Kaikki tämän vuosikertomuksen ostovelat ovat lyhytaikaisia. Ostovelat kirjataan jaksotettuina hankintamenoina.
Käyvän arvon laskenta
Myyntisaamisten ja ostovelkojen nimellisarvon, josta vähennetään odotetut asiakkaiden tappiot, oletetaan
vastaavan niiden käypää arvoa. Rahoitusvelkojen käypä arvo on yhdenmukainen kirjanpitoarvon kanssa.
Oma pääoma
Menot, jotka liittyvät omien oman pääoman ehtoisten instrumenttien liikkeeseen laskuun tai hankintaan, esitetään oman pääoman vähennyseränä. Omaan pääomaan kirjataan instrumentit, jotka täyttävät IFRS:n mukaiset oman pääoman kriteerit, kuten myös yllä kohdassa "Rahoitusvelat" on kuvattu.
2. Toimintasegmentit
Endomines-konsernilla on 1.1.2023 alkaen kolme raportoitavaa segmenttiä: Pampalon tuotanto, Karjalan kultalinja ja Yhdysvaltojen toiminnot. Endomines-konserni raportoitiin aikaisemmin yhtenä toimintasegmenttinä.
Pampalon tuotanto -segmentti muodostuu maanalaisen kaivoksen ja avolouhosten toiminnoista, rikastamon toiminnoista sekä kultarikasteen myynnistä. Karjalan kultalinja-segmentti harjoittaa malminetsintää Suomessa.
Yhdysvaltojen toiminnot-segmentti muodostuu Endomines Idaho LLC:n toiminnoista, jotka sisältävät tilikausilla 2018–2022 ostetut hallintaoikeudet seitsemään kultaesiintymään Yhdysvaltoissa. Konserni ei ole yhdistänyt toimintasegmenttejä raportoitavien segmenttien
muodostamiseksi.
Endomines-konsernin korkein operatiivinen päätöksentekijä on Endomines Finland Oyj:n hallitus, joka arvioi segmenttien suoriutumista ja tekee päätöksiä segmenteille kohdistettavista resursseista. Segmenttien suoriutumista arvioidaan liiketuloksen perusteella. Segmentti-informaatio perustuu johdon sisäiseen raportointiin ja segmenttiraportoinnissa sovellettavat kirjausperiaatteet ovat yhtenevät konsernin IFRS-raportointiperiaatteiden kanssa. Segmenttien välinen hinnoittelu tapahtuu käypään markkinahintaan.
Allokoimattomat erät koostuvat pääasiassa konsernin hallinnon kuluista sekä muista eristä, joita ei ole kohdistettu suoraan segmenteille.
Vuoden 2022 aikana uudistetun strategian mukaisesti Pampalon tuotanto ja malminetsintä Karjalan kultalinjalla ovat toiminnan keskiössä, kun taas Yhdysvaltojen toiminnoissa keskitytään paikallisen kumppanin löytämiseen ja toimintojen uudelleenorganisointiin.
Tiedot tärkeimmistä asiakkaista
Tilikaudella 1.1.-31.12.2023 Endomines-konsernin merkittävin asiakas on Boliden Commercial AB. Liikevaihdosta 100 % muodostuu kultarikasteen myynnistä Boliden Commercial AB:lle.
Pampalon tuotanto
| Kullan tuotanto | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 |
|---|---|---|
| Kullan tuotanto, kg | 397,8 | 267,5 |
| Kullan tuotanto, oz | 12 790 | 8 601 |
Yhdysvaltojen toiminnot
| Kullan tuotanto | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 |
|---|---|---|
| Kullan tuotanto, kg | 0,0 | 0,0 |
| Kullan tuotanto, oz | 0,0 | 0,0 |
Konserni yhteensä
| Kullan tuotanto | 1.1.-31.12.2023 | 1.1.-31.12.2022 |
|---|---|---|
| Kullan tuotanto, kg | 397,8 | 267,5 |
| Kullan tuotanto, oz | 12 790 | 8 601 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
| 1.1.-31.12.2023, MEUR | Pampalon tuotanto | Karjalan kultalinja | Yhdysvaltojen toiminnot | Allokoimattomat erät | Konserni yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| Myynti konsernin ulkopuolelle | 19,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 19,7 |
| Myynti muille segmenteille | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Liikevaihto yhteensä | 19,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 19,7 |
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos | -0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,0 | -0,0 |
| Aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut | -14,1 | -0,1 | -0,1 | -0,0 | -14,3 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | -1,6 | -0,7 | -0,5 | -1,1 | -3,9 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -0,7 | -0,1 | -0,4 | -0,9 | -2,1 |
| Käyttökate | 3,3 | -0,9 | -1,0 | -2,1 | -0,7 |
| Käyttökate % | 17 % | - | - | - | -3 % |
| Poistot | -1,0 | 0,0 | -0,8 | -0,5 | -2,3 |
| Liiketulos | 2,3 | -0,9 | -1,8 | -2,6 | -3,0 |
| Liiketulos % | 12 % | - | - | - | -15 % |
| 1.1.-31.12.2022, MEUR | Pampalon tuotanto | Karjalan kultalinja | Yhdysvaltojen toiminnot | Allokoimattomat erät | Konserni yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Myynti konsernin ulkopuolelle | 12,7 | 0,0 | 0,7 | 0,0 | 13,5 |
| Myynti muille segmenteille | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Liikevaihto yhteensä | 12,7 | 0,0 | 0,7 | 0,0 | 13,5 |
| Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos | 0,3 | 0,0 | -0,8 | 0,0 | -0,4 |
| Aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut | -10,8 | 0,0 | -0,6 | 0,1 | -11,3 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | -0,9 | -0,3 | -1,5 | -1,2 | -3,8 |
| Liiketoiminnan muut kulut | -0,7 | 0,0 | -1,2 | -2,4 | -4,4 |
| Käyttökate | 0,6 | -0,3 | -3,3 | -3,4 | -6,4 |
| Käyttökate % | 5 % | - | - | - | -48 % |
| Poistot | -1,5 | 0,0 | -6,2 | -0,5 | -8,3 |
| Liiketulos | -0,9 | -0,3 | -9,5 | -3,9 | -14,7 |
| Liiketulos % | -7 % | - | - | - | -109 % |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Pitkäaikaisten varojen lisäysten jakautuminen segmenteille
| 31.12.2023 MEUR | Pampalon tuotanto | Karjalan kultalinja | Yhdysvaltojen toiminnot | Allokoimattomat erät | Yhteensä |
|---|---|---|---|---|---|
| Aineettomat hyödykkeet | |||||
| Mineraalien etsintä- ja arviointimenot | - | 2,5 | - | - | 2,5 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | - | - | - | - | - |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | - | - | - | - | - |
| Pampalon kaivos | 4,6 | - | - | - | 4,6 |
| Hoskon kaivos | 0,7 | - | - | - | 0,7 |
| Maa-ja vesialueet | - | - | - | - | - |
| Rakennukset ja rakennelmat | - | - | - | 0,7 | 0,7 |
| Koneet ja kalusto | 0,5 | - | - | 0,7 | 1,2 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | - | - | - | 0,1 | 0,1 |
| Yhteensä | 5,8 | 2,5 | - | 1,5 | 9,8 |
| 31.12.2022 MEUR | Pampalon tuotanto | Karjalan kultalinja | Yhdysvaltojen toiminnot | Allokoimattomat erät | Yhteensä |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Aineettomat hyödykkeet | |||||
| Mineraalien etsintä- ja arviointimenot | - | 0,7 | - | - | 0,7 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | - | - | - | - | - |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | - | - | - | - | - |
| Pampalon kaivos | 3,6 | - | - | - | 3,6 |
| Hoskon kaivos | - | - | - | - | - |
| Maa-ja vesialueet | - | - | - | - | - |
| Rakennukset ja rakennelmat | - | - | - | - | - |
| Koneet ja kalusto | 0,2 | - | - | - | 0,2 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | - | - | - | - | - |
| Yhteensä | 3,8 | 0,7 | - | - | 4,5 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Pitkäaikaisten varojen maantieteellinen jakautuminen
| 31.12.2023, MEUR | Suomi | Yhdysvallat | Yhteensä |
|---|---|---|---|
| Aineettomat hyödykkeet | |||
| Mineraalien etsintä- ja arviointimenot | 7,7 | 26,0 | 33,7 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | 1,3 | - | 1,3 |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |||
| Pampalon kaivos | 9,1 | - | 9,1 |
| Hoskon kaivos | 0,7 | - | 0,7 |
| Maa-ja vesialueet | 0,2 | 0,3 | 0,5 |
| Rakennukset ja rakennelmat | 0,8 | 3,3 | 4,0 |
| Koneet ja kalusto | 1,5 | 3,5 | 5,0 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | 0,1 | - | 0,1 |
| Yhteensä | 21,4 | 33,1 | 54,5 |
| 31.12.2022, MEUR | Suomi | Yhdysvallat | Yhteensä |
| --- | --- | --- | --- |
| Aineettomat hyödykkeet | |||
| Mineraalien etsintä- ja arviointimenot | 6,5 | 26,9 | 33,5 |
| Muut aineettomat hyödykkeet | - | - | - |
| Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet | |||
| Pampalon kaivos | 5,5 | - | 5,5 |
| Hoskon kaivos | - | - | - |
| Maa-ja vesialueet | 0,3 | 3,7 | 4,0 |
| Rakennukset ja rakennelmat | 0,1 | - | 0,1 |
| Koneet ja kalusto | 0,7 | 4,6 | 5,3 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | - | - | - |
| Yhteensä | 13,1 | 35,2 | 48,4 |

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
3. Myyntituotot asiakassopimuksista
Endominesin myyntituotot muodostuvat kultarikasteen myynnistä asiakkaalle toimitettuna. Suomessa kultarikasteen myynti perustuu Boliden Commercial AB:n kanssa tehtyyn yli vuoden mittaiseen myyntisopimukseen. Boliden Commercial AB ostaa kaiken Endomines Oy:n tuottaman kultarikasteen.
Kultarikasteen myyntituotot perustuvat ennakkolaskuun, joka lasketaan toimitetun rikasteen määrän, rikasteen kultapitoisuuden, rikasteen kosteuden ja kullan markkinahinnan tietojen perusteella. Myyntituotoista vähennetään käsittelykustannukset sekä epäpuhtauksiin liittyvät kustannukset. Tiedot perustuvat Endominesin oman laboratorion alustavista näytteistä saatuihin tuloksiin
sekä hinnan osalta toimitusta seuraavan kuukauden ensimmäisen kokonaisen viikon kullan keskihintaan. Toimitettu erä muodostaa suoritevelvoitteen. Laskutus tapahtuu toimituskuukauden jälkeisenä kuukautena.
Asiakas maksaa ennakkolaskun toimituskuukautta seuraavan kuukauden kahdentenakymmenentenä kalenteripäivänä. Kaikki laskut ja maksut ovat Yhdysvaltojen dollareissa.
Lopullinen laskutus tapahtuu, kun oman ja asiakkaan laboratorion näytteiden lopulliset tulokset valmistuvat ja kaikki parametrit sovitulle hinnoittelujaksolle vahvistetaan. Mikäli Endominesin ja asiakkaan laboratorioiden näytteiden mukainen kultapitoisuus eroaa toisistaan enemmän kuin voimassa olevissa myyntiehdoissa on
määritelty, toimitetaan laboratorionäytteet ulkopuolisen ja riippumattoman laboratorion analysoitavaksi. Lopullinen kullan hinta määräytyy toimituskuukautta seuraavan kuukauden kullan keskihinnan mukaan. Ennakkolaskun ja lopullisen laskun välisen erotuksen ei arvioida olevan olennainen.
Boliden Commercial AB:n kanssa on vuoden 2023 lopulla solmittu uusi pitkäaikainen myyntisopimus, joka astui voimaan vuoden 2024 alusta. Sopimuksen ehdoissa ei ole tapahtunut merkittäviä muutoksia. Johdon arvion perusteella tuotanto kasvaa vuoden 2024 aikana 15–35 % vuodesta 2023. Transaktiohinnan tuloutus tapahtuu vuonna 2024 edellä esitetyn mukaisesti.
Myyntituotot asiakassopimuksista
| Konsernin liikevaihto markkina-alueittain, MEUR | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Suomi | 19,7 | 12,7 |
| Yhdysvallat | 0,0 | 0,7 |
| Yhteensä | 19,7 | 13,5 |
| Myyntisaamiset sekä asiakassopimuksiin perustuvat omaisuuserät ja velat | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Myyntisaamiset | 1,7 | 1,3 |
| Lyhytaikaiset siirtosaamiset | 0,1 | 0,0 |

Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
| 4. Liiketoiminnan muut tuotot, MEUR | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Metalliromu ja -jäte | 0,0 | 0,0 |
| Vahingonkorvaukset | 0,0 | 0,0 |
| Myntituotot aineellisista hyödykkeistä | 0,0 | 0,0 |
| Muut tuottoerät | 0,0 | 0,0 |
| Yhteensä | 0,0 | 0,0 |
| 5. Valmiiden tuotteiden varaston muutos, MEUR | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Varastojen lisäys (-) tai vähennys (+) | 0,0 | 0,4 |
| Yhteensä | 0,0 | 0,4 |
| 6. Aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut, MEUR | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Aine-, tarvike- ja tavaraostot | 2,1 | 4,3 |
| Varastojen lisäys (-) tai vähennys (+) | -0,0 | -0,1 |
| Ulkopuoliset palvelut | 12,2 | 7,1 |
| Yhteensä | 14,3 | 11,3 |
| 7. Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut, MEUR | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Palkat | 3,2 | 3,1 |
| Eläkekulut | 0,5 | 0,3 |
| Muut henkilösivukulut | 0,3 | 0,4 |
| Yhteensä | 3,9 | 3,8 |
Konsernin henkilöstö keskimäärin tilikauden aikana ryhmittäin eriteltynä
| Toimihenkilöitä | 30 | 16 |
|---|---|---|
| Työntekijöitä | 15 | 25 |
| Yhteensä | 45 | 42 |
| 8. Liiketoiminnan muut kulut, MEUR | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Tuotannon käyttö- ja ylläpitokulut | -0,1 | -0,6 |
| Vapaaehtoiset henkilösivukulut | -0,2 | -0,1 |
| Toimitilakulut | -0,2 | -0,1 |
| Ajoneuvokulut | -0,1 | -0,1 |
| Matkakulut | -0,1 | -0,1 |
| Myyntitappiot aineellisista hyödykkeistä | -0,0 | 0,0 |
| Muut kiinteät kulut | -1,2 | -2,7 |
| Yhteensä | -2,0 | -3,9 |
Tilintarkastajan palkkiot
| Tilintarkastus | -0,1 | -0,4 |
|---|---|---|
| Tilintarkastajan muut toimeksiannot ja lausunnot | -0,0 | -0,1 |
| Yhteensä | -0,2 | -0,5 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
- Poistot ja arvonalentumiset 2023 2022
Poistot hyödykeryhmittäin
Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet:
| Pampalon kaivos | -1,0 | -1,5 |
|---|---|---|
| Maa- ja vesialueet | 0,0 | -0,1 |
| Rakennukset ja rakennelmat | -0,1 | -0,0 |
| Koneet ja kalusto | -1,3 | -1,4 |
| Muut aineelliset hyödykkeet | -0,0 | 0,0 |
| Arvonalentumistappiot: | ||
| Koneet ja kalusto | 0,0 | -5,2 |
| Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot | 0,0 | 0,0 |
| Yhteensä | -2,3 | -8,3 |
Tilikaudella 2023 ei ole kirjattu aineellisiin tai aineettomiin hyödykkeisiin kohdistuvia arvonalentumistappioita. Vuonna 2022 suoritetun arvonalentumistestauksen perusteella Endomines Idaho LLC:n koneet ja kalusto tase-erän arvoon tehtiin 5,2 MEUR alaskirjaus. Arvonalentumistestaus tehtiin verrokkianalyysillä konsernin Yhdysvaltojen toimintoihin liittyvän strategian päivittämisen yhteydessä.
10. Arvonalentumistestaus
Konserni suoritti tilinpäätöksen laadintaperiaatteiden mukaiset arvonalentumistestit 31.12.2023 mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenojen tasearvolle. Kerryttävissä oleva rahamäärä ylittää kirjanpitoarvon kaikkien testien kohdalla.
| Mineraalien etsintä- ja arviointimenojen kirjanpitoarvot | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Suomi | 7,7 | 6,5 |
| Yhdysvallat | 26,0 | 27,0 |
| Yhteensä | 33,7 | 33,5 |
Suomen ja Yhdysvaltojen mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenojen arvonalentumistestaus on suoritettu vertaamalla omaisuuserän tasearvoa sen käypään arvoon vähennettynä myynnistä aiheutuvilla menoilla.
Keskeiset muuttujat mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenojen arvonalentumistestauksessa:
- Arvio malmitonneista ja kultapitoisuudesta
- Arvio maassa olevan kullan hinnasta
Arviot malmitonneista ja kultapitoisuudesta on laadittu johdon parhaan arvion mukaan ja se perustuu kultamalmivarojen ja mineraalivarantojen tutkimuksilla todennettuihin arvoihin. Maassa olevan kullan hinta perustuu kultaesiintymien markkina-arvoihin.
Herkkyysanalyysi
Konserni on arvioinut arvonalentumistestauksen herkkyyttä keskeisten muuttujien osalta. Alla olevassa taulukossa on esitetty vaadittava muutos yksittäisessä oletuksessa, jolla kerryttävissä oleva rahamäärä alittaisi kirjanpitoarvon.
| Muuttuja | 2022 | 2023 |
|---|---|---|
| Malmitonnit, Yhdysvallat | -56 % | -58 % |
| Pitoisuus, Yhdysvallat | -56 % | -58 % |
| Maassa olevan kullan hinta, Yhdysvallat | -56 % | -58 % |
| Malmitonnit, Suomi | -68 % | -54 % |
| Pitoisuus, Suomi | -68 % | -54 % |
| Maassa olevan kullan hinta, Suomi | -68 % | -54 % |
Arvioitaessa rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerryttävissä olevaa rahamäärää, edellä esitetty huomioiden, johdon arvion mukaan minkään keskeisen muuttujan jokseenkin mahdollinen muutos ei johtaisi tilanteeseen, jossa rahavirtaa tuottavien yksiköiden kerryttävissä olevat rahamäärät alittaisivat niiden kirjanpitoarvon. Tilikaudella 2023 Hoskon malminetsintäalueeseen liittyvät aktivoidut mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot on siirretty muihin aineettomiin hyödykkeisiin, mikä vaikuttaa Suomen osalta vuoden 2023 muuttujien herkkyysanalyysiin.
| 11. Rahoitustuotot ja -kulut | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Kurssivoitot | 0,8 | -0,5 |
| Tuotot käypään arvoon tulosvaikutteisesti kirjatusta warrantista | 0,1 | 0,7 |
| Muut rahoitustuotot | 0,0 | 0,0 |
| Rahoitustuotot yhteensä | 0,9 | 0,3 |
| Kurssitappiot | -1,3 | -0,4 |
| Korkokulut korollisista veloista | -1,4 | -1,3 |
| Korkokulut vuokrasopimuksista | 0,0 | -0,0 |
| Korkokulut ennallistamiskustannuksista | -0,1 | -0,1 |
| Muut rahoituskulut | -0,4 | -1,2 |
| Rahoituskulut yhteensä | -3,2 | -3,0 |
| Rahoituskulut, netto | -2,3 | -2,8 |
Ulkomaiseen yksikköön, tehtynä nettosijoituksena, käsitellyn konsernin sisäisen Endomines Idaho LLC:n lainan kurssierot -0,4 (5,4) miljoonaa euroa on kirjattu muihin laajan tuloksen eriin. Konsernin sisäisen lainan määrä tilinpäätös hetkellä 31.12.2023 on 11,8 miljoonaa euroa ja tilinpäätössessä 31.12.2022 11,4 miljoonaa euroa.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
- Tuloverot 2023 2022
| Konsernin verokannan täsmäytys Suomen verokantaan | ||
|---|---|---|
| Tulos ennen veroja | -5,3 | -17,5 |
| Verot laskettuna emoyhtiön verokannalla | 1,1 | 3,5 |
| Ulkomaisten tytäryritysten poikkeavat verokannat | 0,0 | 0,1 |
| Aikaisempien tilikausien kirjaamattomien verotuksellisten tappioiden käyttö | 0,0 | 0,0 |
| Pysyvät erot ja verotappiot, jotka on menetetty | 0,1 | -2,9 |
| Verotukselliset tappiot, joista ei ole kirjattu laskennallista verosaamista | -1,1 | -0,7 |
| Verot aikaisemmilta tilikausilta | 0,0 | 0,0 |
| Laskennallisten verovelkojen muutokset | 0,0 | 0,0 |
| Verot tuloslaskelmassa | 0,0 | 0,0 |
Laskennalliset verosaamiset ja -velat
| Laskennallisten verosaamisten muutokset 2023 | kirjattu tulos-laskelmaan | ||
|---|---|---|---|
| 1.1.2023 | 31.12.2023 | ||
| Ympäristön ennallistamisvaraukset | - | 0,3 | 0,3 |
| Vuokrasopimukset | - | 0,0 | 0,0 |
| Muut väliaikaiset erot | - | 0,1 | 0,1 |
| Laskennalliset verosaamiset | - | 0,4 | 0,4 |
| Laskennallisten verovelkojen muutokset 2023 | 1.1.2023 | Kirjattu tulos-laskelmaan | 12/31/2023 |
| --- | --- | --- | --- |
| Ympäristön ennallistamisvaraukset | - | 0,3 | 0,3 |
| Vuokrasopimukset | - | 0,0 | 0,0 |
| Muut väliaikaiset erot | - | 0,1 | 0,1 |
| Laskennalliset verovelat | - | 0,4 | 0,4 |
Laskennalliset verot on kirjattu taseeseen nettomääräisinä kuittaamalla laskennalliset verosaamiset laskennallisista veroveloista. Konserni on kirjannut 1.1.2023 alkaen laskennalliset verosaamiset vuokrasopimusvelasta ja ympäristön ennallistamisvarauksesta. Tilikaudelle 2023 on kirjattu tulosvaikutteisesti myös aikaisempiin tilikausiin kohdistuvat laskennalliset verosaamiset. Laskennallisia verosaamisia ei ole kirjattu tilikaudella 2022.
Konserni on kirjannut 1.1.2023 alkaen laskennalliset verovelat vuokrasopimuksen ja ympäristön ennallistamisvarauksien käyttöomaisuuseristä. Tilikaudelle 2023 on kirjattu tulosvaikutteisesti myös aikaisempiin tilikausiin kohdistuvat laskennalliset verovelat. Laskennallisia verovelkoja ei ole kirjattu tilikaudella 2022.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
| Kirjaamattomat laskennalliset verosaamiset | 31.12.2023 | 31.12.2022 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR | Vanhenemisvuosi | Bruttomäärä | Verovaikutus | Vanhenemisvuosi | Bruttomäärä | Verovaikutus |
| Verotukselliset tappiot | 2024-2033 | 39,2 | 7,8 | 2023-2032 | 41,7 | 8,3 |
| Ympäristön ennallistamisvaraukset | ei vanhene | 0,3 | ei vanhene | 0,3 | ||
| Vuokrasopimukset | ei vanhene | 0,0 | ei vanhene | 0,0 | ||
| Muut väliaikaiset erot | ei vanhene | 0,4 | ei vanhene | 0,5 | ||
| Yhteensä | 39,2 | 8,5 | 41,7 | 9,2 | ||
| Verotuksellisten tappioiden määrä | 2023 | 2022 | ||||
| --- | --- | --- | ||||
| Suomi | -2,3 | -0,7 | ||||
| Yhdysvallat | 0,0 | 0,0 | ||||
| Ruotsi | 0,0 | 0,0 | ||||
| Yhteensä | -2,3 | -0,7 |
Tilikauden päätyessä konsernilla on vahvistettuja tappioita Suomessa yhteensä 39,2 MEUR. Suomessa vahvistettu tappio vähennetään voitollisesta tuloksesta 10 seuraavan verovuoden aikana sitä mukaa kuin tuloa syntyy. Tilikaudella 2022 tapahtunut emoyhtiön sulautuminen tytäryhtiöönsä ei aiheuttanut tuloverolain 122 pykälän 1 momentissa tarkoitettua omistajan vaihdosta sulautuvan emoyhtiön tytäryhtiössä. Näin ollen Suomessa vahvistetut tappiot ovat verotuksessa vähennyskelpoisia myös vertailukauden ja aikaisempien kausien osalta. Yhdysvaltojen ja Ruotsin vahvistettujen tappioiden osalta ei ole selvitetty vuonna 2022 tapahtuneen sulautumisen vaikutuksia tappioiden vähennysoikeuteen.
| 13. Osakekohtainen tulos | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Emoyhtiön omistajille kuuluva tilikauden voitto, 1 000 000 euroa | -5,3 | -17,5 |
| Osakkeiden lukumäärä, painotettu keskiarvo | 9 587 596 | 6 470 323 |
| Laimentamaton osakekohtainen tulos (euroa / osake) | -0,6 | -2,70 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakemäärä 31.12.2023 | 10 768 188 | 6 470 323 |
| Laimennusvaikutuksella oikaistu osakekohtainen tulos (euroa / osake) | -0,6 | -2,70 |
Laimentamaton osakekohtainen tulos lasketaan jakamalla emoyhtiön osakkeenomistajille kuuluva tilikauden tulos tilikauden aikana ulkona olleiden osakkeiden osakeantioikaistun lukumäärän painotetulla keskiarvolla. Laimennusvaikutuksella oikaistua osakekohtaista tulosta laskettaessa osakkeiden lukumäärän painotetussa keskiarvossa otetaan huomioon kaikkien laimentavien potentiaalisten osakkeiden muuttamisesta johtuva laimentava vaikutus. Laimennusvaikutuksella oikaistu tulos ei saa vahvistaa esitettävän kauden osakekohtaista tulosta IAS 33 Osakekohtainen tulos -standardin mukaisesti.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
- Aineelliset käyttöomaisuushyödykkeet
| Hankintameno: | Pampalon kaivos | Hoskon kaivos | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tilikauden alussa | 1.1.2022 | 24,3 | 0,0 | 4,0 | 9,4 | 26,6 |
| Lisäykset | 3,6 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,2 | - |
| Vähennykset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | - |
| Muut muutokset | 0,0 | 0,0 | 0,3 | 0,1 | 0,1 | - |
| Kurssierot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | - |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2022 | 27,9 | 0,0 | 4,2 | 9,5 | 26,8 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumistappiot: | ||||||
| Tilikauden alussa | 1.1.2022 | -20,9 | 0,0 | -0,2 | -9,5 | -14,5 |
| Tilikauden poisto | -1,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -1,0 |
| Muut muutokset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,9 |
| Arvonalentumistappiot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -5,1 |
| Kurssierot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2022 | -22,4 | 0,0 | -0,2 | -9,5 | -21,6 |
| Kirjanpitoarvo | 31.12.2022 | 5,5 | 0,0 | 4,0 | 0,1 | 5,3 |
| Pampalon kaivos | Hoskon kaivos | Maa- ja vesialueet | Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja kalusto | Muut aineelliset hyödykkeet | |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Tilikauden alussa | 1.1.2023 | 27,9 | 0,0 | 4,2 | 9,6 | 25,8 |
| Lisäykset | 4,6 | 0,7 | 0,0 | 0,7 | 1,2 | 0,1 |
| Vähennykset | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,0 |
| Muut muutokset | 0,0 | 0,0 | -3,5 | 3,5 | 0,0 | 0,0 |
| Kurssierot | 0,0 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | -0,4 | 0,0 |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2023 | 32,5 | 0,7 | 0,5 | 13,8 | 26,5 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumistappiot: | ||||||
| Tilikauden alussa | 1.1.2023 | -22,4 | 0,0 | -0,2 | -9,5 | -20,6 |
| Tilikauden poisto | -1,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,1 | -1,3 |
| Muut muutokset | 0,0 | 0,0 | 0,2 | 0,2 | -0,2 | 0,0 |
| Arvonalentumistappiot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Kurssierot | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,3 |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2023 | -23,4 | 0,0 | 0,0 | -9,8 | -21,5 |
| Kirjanpitoarvo | 31.12.2023 | 9,1 | 0,7 | 0,5 | 4,0 | 5,0 |
Hoskon tuotantoalueen valmisteleviin töihin liittyvät menot on aktivoitu aineellisiin hyödykkeisiin. Aktivoituihin menoihin liittyvät poistot aloitetaan 1.2.2024 alkaen tuotannon käynnistyttyä. Konserni on esittänyt tilikaudella 2022 maa- ja vesialueissa tietyt rakennukset ja rakennelmat. Muut muutokset maa- ja vesialueissa ovat näiden käyttöomaisuusyksiköiden seurannan siirto rakennukset ja rakennelmat -hyödykeryhmän alle.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
- Aineettomat hyödykkeet
| Hankintameno: | Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot | Hosko | |
|---|---|---|---|
| Tilikauden alussa | 1.1.2022 | 50,9 | - |
| Lisäykset | 0,7 | - | |
| Vähennykset | 0,0 | - | |
| Siirrot tuotantoon | 0,0 | - | |
| Muut muutokset | 0,0 | - | |
| Kurssierot | 0,0 | - | |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2022 | 51,6 | - |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumistappiot: | |||
| Tilikauden alussa | 1.1.2022 | -18,1 | - |
| Tilikauden poisto | 0,0 | - | |
| Muut muutokset | 0,0 | - | |
| Arvonalentumistappiot | 0,0 | - | |
| Kurssierot | 0,0 | - | |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2022 | -18,1 | - |
| Kirjanpitoarvo | 31.12.2022 | 33,5 | - |
| Hankintameno: | Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot | Hosko | |
| Tilikauden alussa | 1.1.2023 | 51,6 | - |
| Lisäykset | 2,5 | - | |
| Vähennykset | 0,0 | - | |
| Siirrot tuotantoon | -1,3 | 1,3 | |
| Muut muutokset | - | - | |
| Kurssierot | -1,4 | - | |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2023 | 51,3 | 1,3 |
| Kertyneet poistot ja arvonalentumistappiot: | |||
| Tilikauden alussa | 1.1.2023 | -18,1 | - |
| Tilikauden poisto | - | - | |
| Muut muutokset | - | - | |
| Arvonalentumistappiot | - | - | |
| Kurssierot | 0,5 | - | |
| Tilikauden lopussa | 31.12.2023 | -17,6 | - |
| Kirjanpitoarvo | 31.12.2023 | 33,7 | 1,3 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Aineettomat hyödykkeet muodostuvat mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenoista ja Hoskon kaivoksen kehittämismenoista. Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenoista Suomeen kohdistuu 7,7 MEUR ja Yhdysvaltoihin 26,0 MEUR. Hoskon malminetsintäalueen tekninen toteutettavuus ja kaupallinen elinkelpoisuus on pystytty osoittamaan, minkä seurauksena Hoskon malminetsintäalueeseen liittyvät aktivoidut mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenot on siirretty muihin aineettomiin hyödykkeisiin. Uudelleenluokittelun mukaiset muutokset on esitetty yllä olevassa taulukossa. Uudelleenluokittelulla ei ole tulosvaikutusta. Hoskon poistot aloitetaan 1.2.2024 alkaen tuotannon käynnistyttyä
Mineraalien etsintään ja arviointiin liittyvät varat ja velat, jotka eivät sisälly edellä mainittuihin eriin
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Ostovelat alihankkijoille | 0,0 | 0,0 |
| Mineraalien etsinnästä ja arvioinnista syntyneet tuotot ja kulut | ||
| 2023 | 2022 | |
| Saadut vahingonkorvaukset | 0,0 | 0,0 |
| Aineet, tavarat ja ulkopuoliset palvelut | -0,1 | 0,0 |
| Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut | -0,7 | -0,3 |
| Muut kiinteät kulut | -0,1 | 0,0 |
| Mineraalien etsinnästä ja arvioinnista syntyneet rahavirtavaikutteiset erät | ||
| 2023 | 2022 | |
| Investointien rahavirta | -2,5 | -0,7 |
| Liiketoiminnan rahavirta | -0,9 | -0,3 |
| 16. Vuokrasopimukset | 2023 | |
| --- | --- | --- |
| Rakennukset ja rakennelmat | Koneet ja laitteet | |
| Käyttöomaisuus | ||
| Avaava tase 1.1. | 0,0 | 0,0 |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 |
| Lisäykset | 0,0 | 0,0 |
| Muutokset sopimuksissa | 0,0 | 0,0 |
| Poistot | 0,0 | 0,0 |
| Päättävä tase 31.12. | 0,0 | 0,0 |
| Vuokrasopimusvelat | 2023 | 2022 |
| Alle vuoden | 0,0 | 0,0 |
| 1-5 vuotta | 0,0 | 0,0 |
| Yli 5 vuotta | 0,0 | 0,0 |
| Yhteensä | 0,0 | 0,1 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
- Rahoitusvarat ja -velat, MEUR
2023 2022
| Kirjanpitoarvo ja käypä arvo | Kirjanpitoarvo ja käypä arvo | |
|---|---|---|
| Rahoitusvarat | ||
| Lyhytaikaiset rahoitusvarat | ||
| Myyntisaamiset ja muut saamiset | 2,0 | 1,9 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 1,2 | 3,7 |
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat rahoitusvarat yhteensä | 3,2 | 5,6 |
| Rahoitusvarat yhteensä | 3,2 | 5,6 |
| Rahoitusvelat | ||
| Pitkäikaiset rahoitusvelat | ||
| Vaihtovelkakirjalainat | 16,0 | 10,4 |
| Vuokrasopimusvelat | 0,0 | 0,0 |
| Muut lainat | 0,0 | 0,0 |
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat pitkäaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 16,1 | 10,4 |
| Lyhytaikaiset rahoitusvelat | ||
| Vaihtovelkakirjalainat | 0,0 | 0,1 |
| Vuokrasopimusvelat | 0,0 | 0,0 |
| Ostovelat ja muut velat | 5,0 | 4,8 |
| Jaksotettuun hankintamenoon arvostettavat lyhytaikaiset rahoitusvelat yhteensä | 5,0 | 4,9 |
| Rahoitusvelat yhteensä | 21,1 | 15,3 |
Jaksotettuun hankintamenoon kirjattaviin rahoitusvaroihin sisältyvien rahoitusvarojen tasearvo vastaa olennaisilta osin käypää arvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen saamisten maturiteetti huomioiden.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Rahoitusvelkojen erittely rahavirtavaikutteisiin ja ei rahavirtavaikutteisiin muutoksiin
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | Lyhytaikaiset rahoitusvelat | Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | |
|---|---|---|---|---|
| Rahoitusvelat 1.1.2023 | 10,5 | 0,0 | 0,1 | 0,0 |
| Lainojen nostot | 5,9 | – | 2,0 | – |
| Takaisinmaksut | – | – | -0,4 | 0,0 |
| Luovutukset | – | 0,0 | – | 0,0 |
| Valuuttakurssioikaisut | – | – | – | – |
| Siirto lyhytaikaisiin velkoihin | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Vaihtovelkakirjalainojen konvertointi osakkeiksi | -0,3 | – | -1,8 | – |
| Muut muutokset joihin ei liity maksua | -0,1 | – | 0,0 | – |
| Rahoitusvelat 31.12.2023 | 16,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat | Pitkäaikaiset vuokrasopimusvelat | Lyhytaikaiset rahoitusvelat | Lyhytaikaiset vuokrasopimusvelat | |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Rahoitusvelat 1.1.2022 | 11,6 | 0,3 | 5,8 | 0,3 |
| Lainojen nostot | 6,2 | – | 2,6 | – |
| Hankinnat | – | 0,1 | – | – |
| Takaisinmaksut | – | – | -6,6 | -0,2 |
| Luovutukset | – | -0,4 | – | – |
| Valuuttakurssioikaisut | 0,9 | 0,1 | 0,3 | -0,1 |
| Siirto lyhytaikaisiin velkoihin | -0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 |
| Vaihtovelkakirjalainojen konvertointi osakkeiksi | -9,0 | – | -2,6 | – |
| Muut muutokset joihin ei liity maksua | 1,0 | – | 0,2 | – |
| Rahoitusvelat 31.12.2022 | 10,4 | 0,0 | 0,1 | 0,0 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Vaihtovelkakirjalainat suomalaisilta sijoittajilta
Kesäkuussa 2023 Endominesin hallitus hyväksyi yhteensä korkeintaan 3,6 MEUR vaihtovelkakirjalainan suomalaisen sijoittajaryhmän kanssa. Rahoitusjärjestelyn mukaisesti vaihtovelkakirjalainasta toteutettiin kesäkuussa 1,8 MEUR. Endominesilla oli lisäksi optio nostaa toinen 1,8 MEUR vaihtovelkakirjalaina lokakuussa 2023. Hallitus päätti syyskuussa 2023 toteuttaa myös optio-osuuden. Vaihtovelkakirjalainojen maturiteetti on 36 kuukautta ja vuosikorko 12 %. Korko maksetaan sopimuksen päättyessä. Sopimuksen mukaisesti vaihtovelkakirjat voidaan vaihtaa kokonaan tai osittain yhtiön osakkeiksi 24 kuukauden kuluttua lainan nostopäivästä. Kesäkuussa nostetun 1,8 MEUR vaihtovelkakirjan merkintähinta on osakkeen 15.5.2023–15.6.2023 välisen ajan keskihinta vähennettynä 15 prosentilla. Lokakuussa nostetun vaihtovelkakirjalainan merkintähinta on osakkeen 1.9.2023–30.9.2023 välisen ajan keskihinta vähennettynä 15 prosentilla. Merkintähintaa lukuun ottamatta muut ehdot ovat samat molemmille vaihtovelkakirjalainoille. Sijoittajaryhmän jäsenien minimisitoumussu rahoitusjärjestelyssä oli 100 000 euroa. Rahoitusjärjestelystä päätettiin tuotannon aloittamiseksi Hoskossa, sekä tuotannon nostamiseksi Pampalon maanalaisessa kaivoksessa.
Marraskuussa 2023 Endominesin hallitus hyväksyi yhteensä korkeintaan 3,2 MEUR vaihtovelkakirjalainan suomalaisen sijoittajaryhmän kanssa. Vaihtovelkakirjalainojen maturiteetti on 36 kuukautta ja vuosikorko 10 %. Korko maksetaan sopimuksen päättyessä. Rahoitussopimuksen mukaisesti vaihtovelkakirjat voidaan vaihtaa kokonaan tai osittain yhtiön osakkeiksi aikaisintaan 12 kuukauden kuluttua lainan nostopäivästä. Vaihtohinta muodostuu osakkeen päätöskurssilla lasketusta päivittäisestä keskihinnasta vaihtovaatimuksen päivää edeltävän 15 kaupankäyntipäivän aikana vähennettynä 15 prosentilla. Rahoitusjärjestelystä päätettiin Kuittilan alueen malminetsintää ja yleisiä liiketoiminnallisia tarpeita varten.
Marraskuussa 2023 Endomines sopi suomalaisen sijoittajaryhmän kanssa vuosina 2021 ja 2022 järjestettyjen vaihtovelkakirjalainojen pidennyksestä kolmella vuodella.
Vaihtovelkakirjalainat 10,7 MEUR ja niihin liittyvät korot erääntyvät maksettavaksi vuoden 2027 aikana aiemmin sovitun vuoden 2024 sijaan. Vaihtovelkakirjalainojen muut ehdot pysyvät ennallaan.
LDA Capital Limited -rahoitus
Endomines sopi vuonna 2021 LDA Capital Limitedin kanssa yhteissummaltaan 14,0 MEUR rahoitusjärjestelystä, josta tiedotettiin 8.5.2021. Varsinainen yhtiökokous hyväksyi rahoitusjärjestelyn 10.6.2021. Rahoitusjärjestely kattaa yhteissummaltaan 8,0 MEUR myyntioptiosopimuksen, josta osa toteutui vuonna 2021, sekä yhteissummaltaan 6 miljoonan euron vaihtovelkakirjalainasopimuksen, josta 2,6 MEUR toteutui vuonna 2022 sekä 1,0 MEUR tammikuussa 2023 ja 1,0 MEUR maaliskuussa 2023. Vuoden 2023 lopussa vaihtovelkakirjalainaa oli jäljellä 0,0 euroa. Marraskuussa 2023 Endomines käytti sopimuksen mukaisen oikeuden lunastaa etuajassa jäljellä oleva vaihtovelkakirjalaina. Sopimuksen ehtojen mukaisesti lunastus etuajassa tapahtuu hinnalla, joka vastaa 115 prosenttia jäljellä olevasta nimellismäärästä. Lunastushetkellä LDA:n vaihtovelkakirjalainaa oli konvertoimatta 250 000 euroa ja lunastushinta oli 287 500 euroa.
LDA:n warrantit
Yhtiö laski rahoitusjärjestelyn yhteydessä liikkeeseen 14 000 000 optiota, joista jokainen oikeuttaa haltijansa merkitsemään yhden osakkeen yhtiössä ennen 2022 toteutettua 40:1 reverse split-osakkeiden yhdistämistä. Warranttien kohteena oleva osakemäärä muuttui reverse splitin jälkeen vastaavasti. Osakeoptiot laskettiin liikkeeseen osakkeenomistajien merkintäetuoikeudesta poiketen LDA Capitalille sekä vastikkeetta. Optioilla merkittyjen uusien osakkeiden merkintähinta vastaa 135 % yhtiön osakkeen vaihtomäärällä painotetusta keskihinnasta vuoden 2021 yhtiökokouspäivää edeltävältä 10 kaupankäyntipäivältä. Reverse splitin jälkeen optioita on 350 000 kpl (14 000 000/40). Yhden osakkeen merkintähinta on sopimuksen mukaisesti 0,36 euroa/osake eli 14,4 euroa/osake (0,36*40). Oikeus merkitä osakkeita päättyy 10.6.2024. Warranttien käypä arvo 31.12.2023 on 0,0 euroa.
18. Rahoitusriskien hallinta
Konserni altistuu toimintansa kautta erilaisille rahoitusriskeille, joita ovat markkinariski (mukaan lukien valuuttariski ja hintariski), luotto- ja vastapuoliriski, likviditeettiriski ja rahavirtariski. Tilikauden päättyessä Endomines on solminut ainoastaan kiinteäkorkoisia rahoitussopimuksia ja näin ollen rahavirtoihin ei liity lainojen korkomuutoksista johtuvaa riskiä.
Liitetiedossa esitetään herkkyysanalyysi tärkeimmistä rahoitusvaroihin ja -velkoihin liittyvistä riskeistä. Herkkyysanalyysi perustuu tilinpäätöshetkellä käytettävissä oleviin rahoitusinstrumentteihin. Herkkyysanalyysin perusperiaate on raportoida valuuttakurssin, koron tai hinnan muutoksen aiheuttamista mahdollisista yksittäisistä vaikutuksista verojen jälkeiseen tulokseen, verojen jälkeisiin muihin laajan tuloksen erin tai omaan pääomaan, kun kaikki muut muuttujat pysyvät vakioina.
Markkinariski
Tuotetun kullan kysyntä kansainvälisillä markkinoilla vaikuttaa konsernin kannattavuuteen.
Valuuttakurssiriski
Konserni toimii kansainvälisesti ja altistuu valuuttakurssiriskeille EUR/USD-valuuttakurssin osalta. Kaikki kultarikasteen laskutus on USD-määräistä, kun taas tuotantokustannukset ja konsernin sisäinen rahoitus ovat sekä EUR- että USD-määräisiä.
Valuuttakurssiriski muodostuu transaktioriskistä sopimuspohjaisten erien osalta ja translaatioriskistä ulkomaisen tytäryrityksen tilinpäätöstietojen euroiksi muuttamisen osalta. Tilikauden päättyessä yhtiöllä ei ole voimassa valuuttasuojaussopimuksia.
Endomines Finland Oyj:n ja Endomines Idaho LLC:n välinen konsernin sisäinen ulkomaan rahan määräinen laina katsotaan nettosijoitukseksi ulkomaiseen yksikköön. Lainaan liittyvät muihin laajan tuloksen erin kirjatut kurssierot on esitetty liitetiedossa 11.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Hintariski
Konserni on alttiina hintariskille lähinnä kullan hintavaihteluiden kautta. Kullan hinnan määrittää päivittäin LBMA (London Bullion Market Association). Yhtiön altistumista hintavaihteluille voidaan jossain määrin rajoittaa tekemällä kullan hintaa koskevia suojaussopimuksia. Tilinpäätöshetkellä ei ole voimassa olevia suojaussopimuksia. Rahoitusinstrumenttien vastapuolten valinta on perustunut johdon arvioon niiden luotettavuudesta.
Luottoriski
Luotto- ja vastapuoliriski tarkoittaa riskiä siitä, että liiketoimen vastapuoli ei pysty täyttämään sitoumuksiaan ja aiheuttaa siten Endominesille tappiota. Endominesin tapauksessa luotto- ja vastapuoliriskien vaikuttavat pääasiassa käteisvarat sekä asiakkaisiin liittyvät luottovastuut, mukaan lukien maksamatta olevat saamiset ja sopimustapahtumat. Riskin rajoittamiseksi Endomines kelpuuttaa ainoastaan vastapuolia, joilla on korkea luottoluokitus. Konsernin vastapuolena käteisvarojen osalta ovat Nordea-pankki Suomessa sekä PlainsCapital Bank Yhdysvalloissa.
Kahden viime vuoden aikana konsernilla on ollut vain kaksi asiakasta, Boliden Commercials AB ja H&H Metals Corporation kultarikasteelle. Johdolla ei ole syytä odottaa maksukyvyttömyydestä aiheutuvia luottotappioita näiltä vastapuolilta. Rahatalletuksiin liittyvää luottoriskiä hallinnoidaan konsernin taloushallinnon toimesta.
Endomines ei ole johdon harkintaan perustuen kirjannut odotettavissa olevia luottotappiota.
Myyntisaamisten maksuehdot ovat ennakkolaskun toimituskuukautta seuraavan kuukauden kahdentenakymmenentenä kalenteripäivänä ja lopullisen laskun maksuehto on viisi arkipäivää laskun toimittamisesta.
Likviditeettiriski
Yhtiö arvioi ja seuraa likviditeetin riittävyyttä säännöllisesti. Rahoitustarpeen arviointi perustuu vuoden välein tehtävään budjettiin, kuukausittain päivitettävään rahoitusennusteeseen ja tuotantoennusteeseen sekä ajantasaiseen kassavirtojen suunnitteluun.
Investoinnit Hoskon tuotantoalueen valmisteleviin töihin sekä Pampalon maanalaisen kaivoksen louhintatavan muutos vaikuttivat loppuvuoden 2023 kassavirtoihin merkittävästi. Vaikutukset rahoitustarpeeseen olivat kertaluontoisia tilikaudella 2023. Strategian mukaisesti Endomines on panostanut malminetsintään Karjalan kultalinjalla, mikä on näkynyt tilikaudella 2023 kasvaneina investointeina ja nostanut osaltaan yrityksen rahoitustarvetta.
Endomines on sopinut maaliskuussa 2024 nykyisten omistajiensa kanssa yhteensä enintään 3,8 miljoonan euron suuruisesta rahoitusjärjestelystä eteläisen kultalinjan malminetsintää ja muita liiketoiminnan tarpeita varten. Johdon parhaan arvion mukaan tilikauden 2024 ennakoitu rahoitustarve katetaan komittoidun rahoituksen ja Pampalon tulorahoituksen avulla. Malminetsintä Karjalan kultalinjalla voidaan keskeyttää, mikäli Pampalon tuotanto jäisi merkittävästi alle vuoden 2024 ohjeistuksesta. Malminetsintä ei ole Endominesin liiketoiminnan kannalta välttämätön menoerä, mutta se on erittäin tärkeä osa Endominesin strategiaa.
Tiedot taseen rahoitusveloista on eritelty sopimuksien mukaisten eräpäivien mukaisesti. Ostovelat ja muut rahoitusvelat erääntyvät 30 päivän kuluessa tilinpäätöspäivästä.
Pääoman hallinta
Konsernin pääoman hallinnan tavoitteena on varmistaa liiketoiminnan normaali toimintaedellytykset, ylläpitää optimaalista pääomarakennetta ja minimoida pääoman kustannukset. Pääomarakenteeseen vaikutetaan ensisijaisesti investointeja ja liiketoimintaan sitoutuvan käyttöpääoman määrää ohjaamalla. Konsernin pääomarakennetta seurataan mm. nettovelkaantumisasteen avulla, jota laskettaessa korollinen nettovelka on jaettu omalla pääomalla.
Ympäristö ja luvat
Yhtiön toiminta on riippuvasta malminetsintä-, kaivos- ja ympäristöluvista sekä muista luvista ja oikeuksista. Toimintaan kohdistuu ympäristöriskejä ja ympäristövaatimuksia.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
- Rahoitusriskien hallinta, MEUR
| Herkkyysanalyysi | 2023 | |
|---|---|---|
| Tulos verojen jälkeen | Oma pääoma | |
| Valuuttakurssierojen vaikutus konserniyhtiöiden välisiin lainoihin: | ||
| +1 % valuuttakurssin muutos EUR-USD | 118 225 | 118 225 |
| -1 % valuuttakurssin muutos EUR-USD | -118 225 | -118 225 |
| Rahoitusvelkojen sopimuksiin perustuva maturiteettiprofili | 2024 | 2025 |
| Pitkäikaiset velat | ||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 0,0 | |
| Vuokrasopimusvelat | 0,0 | |
| Vaihtovelkakirjalainat | 17,7 | |
| Lyhytaikaiset velat | ||
| Lainat rahoituslaitoksilta | 0,0 | |
| Vuokrasopimusvelat | 0,0 | |
| Ostovelat ja muut velat | 5,4 | |
| Sopimuksiin perustuvat korot | 1,7 |
Konsernin kaikki rahoitusvelat 31.12.2023 erääntyvät viimeistään tilikauden 2027 aikana.
| 19. Vaihto-omaisuus, MEUR | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Aineet ja tavarat | 0,1 | 0,1 |
| Kultarikaste | 0,3 | 0,2 |
| Malmi | 0,0 | 0,1 |
| Yhteensä | 0,4 | 0,4 |
Myyntisaamiset ovat korottomia ja niiden maksuehto on 5 arkipäivää loppulaskun toimittamisesta. Konserni ei ole kirjannut tilikaudella arvonalentumistappioita myyntisaamisista. Konsernin toimintatapoihin ei kuulu vakuuksien hankkiminen myynti- ja muista saamisista.
| 20. Myyntisaamiset ja muut saamiset, MEUR | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Myyntisaamiset | 1,7 | 1,3 |
| Muut saamiset | 0,0 | 0,0 |
| Siirtosaamiset | 0,3 | 0,6 |
| Yhteensä | 2,0 | 1,9 |
| Myyntisaamisten ikäjakauma on seuraava: | ||
| Erääntymättömät | 1,7 | 1,3 |
| Yhteensä | 1,7 | 1,3 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
| 21. Rahavarat, MEUR | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Käteinen raha ja pankkitalletukset | 1,2 | 3,7 |
Taseen rahavarat sisältävät käteisvarat sekä maturiteetiltaan alle kolmen kuukauden lyhytaikaiset pankkitalletukset.
Ulkomaanrahan määräiset erät on muunnettu euroiksi tilinpäätöspäivän kurssilla.
22. Omaa pääomaa koskevat liitetiedot
Kaupparekisteriin merkitty emoyhtiön osakepääoma 31.12.2023 oli 53,3 miljoonaa euroa jaettuna 9 795 339,00 samanarvoiseen osakkeeseen. Endomines Finland Oyj:llä on yksi osakesarja ja kukin osake oikeuttaa osakkeenomistajan yhteen ääneen yhtiökokouksessa. Nykyisen osakkeen nimellisarvoa ei ole määritelty.
| Osakepääoma, kpl | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Ulkona olevien osakkeiden lukumäärä tilikauden alussa | 9 287 959,0 | 225 793 946,0 |
| Vaihtovelkakirjalainojen konvertointi | 507 380,0 | 12 333 003,0 |
| Merkintäoikeusanti | - | - |
| Suunnattu anti | - | 28 571 429,0 |
| Kuittausanti/suunnattu anti | - | 500 000,0 |
| Käänteinen split | - | -260 518 419,0 |
| Listautumisanti, IPO | - | 2 600 000,0 |
| Ulkona olevien osakkaiden lukumäärä tilikauden lopussa | 9 787 339,0 | 9 279 959,0 |
| Emoyhtiön hallussa olevat osakkeet | 8 000,0 | 8 000,0 |
| Osakkeiden lukumäärä yhteensä tilikauden lopussa | 9 795 339,0 | 9 287 959,0 |
| Osakepääoma (MEUR) | 53,3 | 53,3 |
Omat osakkeet
16.12.2022 toteutuneen sulautumisen jälkeen yhtiön hallussa on 8 000 omaa osaketta.
Muu sijoitettu pääoma
Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto sekä ylikurssirahasto sisältää muut oman pääoman luonteiset sijoitukset ja osakkeiden merkintähinnan siltä osin kuin sitä ei erillisen päätöksen mukaan merkitä osakepääomaan. Muuntoerot sisältävät konsernitilinpäätöksen yhdistelyssä tytäryrityksen oman pääoman muuntamisesta syntyvät muuntoerot, ulkomaisen tytäryrityksen nettosijoituksena käsiteltävän lainan kurssierot sekä ulkomaisten tytäryritysten tuloslaskelman keskikurssilla muuntamisesta ja taseen tilinpäätöspäivän kurssilla muuntamisesta syntyvät kurssierot.
Ennallistamiskulujen varauksella tarkoitetaan Pampalon, Rämepuron ja Fridayn kaivoksen ympäristön kunnostamisen arvioituja kustannuksia. Diskonttovaikutus raportoidaan korkokuluina.
23. Varaukset
Varaukset muodostuvat Pampalon ja Fridayn kaivosalueiden ympäristön ennallistamiskustannuksista. Endomines on laatinut toimintasuunnitelman ympäristön ennallistamisesta. Ulkopuolinen insinööritoimisto on suorittanut selvityksen kaivosalueiden ympäristön ennallistamiskustannuksista. Ennallistamiskustannukset muodostuvat parhaasta arvioista liittyen kaivoksen käyttöikään, ennallistettavista pinta-aloista ja muista ympäristön ennallistamiseen liittyvistä kustannuksista.
Pitkän tähtäimen tuotantosuunnitelman mukaisesti Pampalon kaivoksen taloudellinen pitoaika on ainakin vuoden 2030 loppuun asti. Pampalon kaivosalueen ennallistaminen arvioidaan alkamaan aikaisintaan vuonna 2031. Fridayn kaivosalueen osalta ennallistaminen arvioidaan alkamaan aikaisintaan vuonna 2026. Arvioidut tulevat kassavirrat diskontataan nykyarvoonsa. Varauksena kirjattava määrä on johdon parhaan arvion mukainen.
Tilikauden 2023 lopussa suoritetun ennallistamistoimenpiteiden uudelleenarvioinnin yhteydessä on todettu, että Pampalon kaivoksen ennallistamistoimenpiteiden määrä on kasvanut aikaisemmin kirjatusta varauksesta. Sen takia Endomines on kirjannut ympäristön ennallistamisvarauksen lisäyksen vuodelle 2023. Varauksen lisäys kirjataan taseen varauksiin ja sitä vastaava määrä kirjataan käyttöomaisuuseräksi aineellisiin hyödykkeisiin.
| Varaukset | Ennallistamiskulut | Yhteensä |
|---|---|---|
| Päättävä tase 31.12.2021 ja avaava tase 1.1.2022 | 1,3 | 1,3 |
| Diskonttovaikutus | 0,1 | 0,1 |
| Muuntoerot | 0,0 | 0,0 |
| Päättävä tase 31.12.2022 | 1,4 | 1,4 |
| Päättävä tase 31.12.2022 ja avaava tase 1.1.2023 | 1,4 | 1,4 |
| Lisäykset | 1,5 | 1,5 |
| Diskonttovaikutus | 0,1 | 0,1 |
| Muuntoerot | -0,1 | -0,1 |
| Päättävä tase 31.12.2023 | 2,9 | 2,9 |
Ennallistamiskulujen varauksella tarkoitetaan Pampalon, Rämepuron ja Fridayn kaivoksen ympäristön kunnostamisen arvioituja kustannuksia. Diskonttovaikutus raportoidaan korkokuluina.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
| 24. Ostovelat ja muut velat, MEUR | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Ostovelat | 5,0 | 4,7 |
| Muut velat | 0,4 | 0,4 |
| Siirtovelat | 2,2 | 1,6 |
| Yhteensä | 7,6 | 6,7 |
Ostovelat ovat korottomia ja ne maksetaan pääosin 14–31 päivän kuluessa. Kirjanpitoarvo vastaa käypää arvoa, koska diskonttauksen vaikutus ei ole olennainen velkojen maturiteetti huomioiden. Konsernin luottoriski on kuvattu liitetiedossa 18.
25. Ehdolliset sitoumukset
Endominesilla on voimassa olevat vuonna 1996 solmitut rojaltisopimukset Ilomantsin ja muiden valtausten osalta. Rojaltivastuu astuu voimaan, kun kaivostoiminta alkaa. Rojaltisopimuksen mukaan yhtiön rojaltivastuu on yhteensä korkeintaan 2,5 MEUR. Rojaltivastuu alkaa realisoitumaan vuoden 2024 aikana Hoskon tuotannon käynnistymisen seurauksena.
26. Lähipiiritapahtumat
Konsernin lähipiiriin luetaan hallituksen ja johtoryhmän jäsenet mukaan lukien toimitusjohtaja, sekä heidän läheiset perheenjäsenensä ja heidän määräysvallassaan olevat yhtiöt. Lähipiiritapahtumina esitetään sellaiset lähipiirin kanssa tehdyt liiketoimet, jotka eivät eliminoidu konsernitilinpäätöksessä. Omistajien osalta määritellään lähipiiriin ne yhteisöt ja henkilöt, joilla on emoyhtiössä määräysvalta, yhteinen määräysvalta tai huomattava vaikutusvalta.
| Tytäryritysten tiedot | |||
|---|---|---|---|
| Yhtiön nimi | Pääasiallinen toiminta | Kotimaa | Omistusosuus % |
| Endomines Oy | Kaivostoiminta | Suomi | 100 % |
| Endomines Idaho LLC | Kaivostoiminta | Yhdysvallat | 100 % |
| Kalvinit Oy | Kaivostoiminta | Suomi | 100 % |
Tilikaudella 2023 toteutui seuraavat liiketapahtumat:
| Rahoituskulut, MEUR | 2023 |
|---|---|
| Toimitusjohtaja | 0,0 |
| Pitkäaikaiset rahoitusvelat, MEUR | 2023 |
| --- | --- |
| Toimitusjohtaja | 0,1 |
| Lyhytaikaiset siirtovelat, MEUR | 2023 |
| --- | --- |
| Toimitusjohtaja | 0,0 |
Pitkäaikaiset rahoitusvelat muodostuvat toimitusjohtajan kanssa sovituista vaihtovelkakirjalainoista, jotka toteutuvat tilikauden 2023 aikana. Vaihtovelkakirjalaina toimitusjohtajan kanssa on toteutettu vastaavin ehdoin kuin muidenkin tahojen kanssa sovitut vaihtovelkakirjalainat. Rahoituskulut toimitusjohtajalle ovat vaihtovelkakirjalainan kertynyt korko tilikaudelta 2023, korkoa ei ole erääntynyt maksettavaksi. Korkokulut on jaksotettu taseen siirtovelkoihin ja ne erääntyvät aikaisintaan vuonna 2026.
Tilikaudella 2022 ei ollut olennaisia liiketapahtumia lähipiirin kanssa.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Toimitusjohtajan ja johtoryhmän työsuhde-etuudet (euroa)
| Johdon palkat ja palkkiot (euroa) | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Toimitusjohtaja | 334 595 | 220 200 |
| Johtoryhmä | 473 797 | 455 919 |
| Yhteensä | 808 392 | 676 119 |
Palkat ja palkkiot esitetään suoriteperusteisesti. Johdon palkat ja palkkiot muodostuvat lyhytaikaisista työsuhde-etuuksista eivätkä ne sisällä osakeperusteisia maksuja. Johdon palkitsemiseen ei liity työsuhteen päättymisen jälkeisiä- tai muita pitkäaikaisia etuuksia. Johtoon kuuluvien avainhenkilöiden eläke-etuudet koostuvat Suomen lakisääteisen eläkejärjestelyn puitteissa myönnettävistä eläkkeistä, konsernilla ei ole vapaaehtoisia täydentäviä eläkejärjestelyjä.
| Hallitukselle maksetut palkkiot (euroa) | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Ingmar Haga | - | 37 265 |
| Jeremy Read | 31 466 | 24 149 |
| Markus Ekberg | 36 393 | 24 149 |
| Eeva Ruokonen | 35 494 | 22 221 |
| Jukka-Pekka Joensuu | 57 033 | 22 458 |
| Jukka Jokela | 33 912 | 11 005 |
| Yhteensä | 194 298 | 141 248 |
Tilikaudella 2023 hallituksen palkkioita maksettiin osakkeina yhteensä 34 500 euroa. Vuonna 2022 kaikki hallituksen palkkiot on maksettu rahana.
27. Raportointikauden päättymispäivän jälkeiset tapahtumat
- 10.1.2024 Endomines raportoi uusia korkeapitoisia kairaustuloksia Pampalon maanalaisesta kairausohjelmasta, joka toteutettiin syksyllä 2023
- 17.1.2024 Endomines raportoi loput vuoden 2023 malminetsintätulokset malminetsintäohjelmasta, joka toteutettiin syksyllä 2023 Kuittilassa Karjalan kultalinjalla. Lisäksi tiedotettiin, että yhtiö aloittaa syväkairausohjelman tammikuun 2024 lopussa testatakseen vuoden 2023 kairauksissa lävistettyjen kultapitoisten vyöhykkeiden syvyysjatkeet Kuittilassa
- Endomines tiedotti arvopaperimarkkinalain 9 luvun 5 ja 6 pykälän mukaisen liputusilmoituksen Kyösti Kakkosen, Joensuun Kauppa ja Kone Oy:n, Kakkonen Yhtiöt Oy:n ja K22 Finance Oy:n omistuksesta Endomines Finland Oyj:ssä. Osuus osakkeista ja äänistä ylitti 25 prosentin liputusrajan 17.1.2024
- Endomines on aloittanut kullan tuotannon Hoskon tuotantoalueella 1.2.2024
- 15.2.2024 Endomines raportoi Karjalan kultalinjalla sijaitsevan Kuittilan päivitetyn mineraalivarantoarvion tulokset. Kuittilassa on 814 700 tonnin mahdolliset mineraalivarannot pitoisuudella 1.88 g/t kultaa, sisältäen yhteensä 49 170 unssia kultaa. Kaikki Kartitsan vuoden 2023 pohjamoreeninäytteenotto-ohjelman tulokset on nyt saatu ja merkittävä kulta-anomalia tunnistettu
- Endomines on sopinut maaliskuussa 2024 nykyisten omistajien kanssa yhteensä enintään 3,8 miljoonan euron suuruisesta rahoitusjärjestelystä Eteläisen kultalinjan malminetsinnän laajentamista sekä yleisiä liiketoiminnan tarpeita varten.
- Endomines raportoi maaliskuussa 2024 Karjalan kultalinjan varantojen kasvaneen 72 prosenttia ja sisältävän kultaa yli 310 000 unssia.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Emoyhtiön tilinpäätös (EAS)
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Emoyhtiön tuloslaskelma
| EUR | Liitetieto | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Liikevaihto | 2 | 1 755 980 | 0 |
| Liiketoiminnan muut tuotot, fuusiovoitto | 3 | 0 | 28 279 475 |
| Henkilöstökulut | 4 | -1 141 243 | -606 069 |
| Liiketoiminnan muut kulut | 5 | -927 940 | -696 579 |
| Liiketulos | -313 204 | 26 976 826 | |
| Rahoitustuotot | 6 | 3 032 318 | 2 371 642 |
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | 6 | -8 623 000 | 0 |
| Rahoituskulut | 6 | -3 984 827 | -2 704 474 |
| Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -9 575 508 | -332 832 | |
| Tulos ennen tilinpäätössiirtoja ja veroja | -9 888 712 | 26 643 994 | |
| Tuloverot | 7 | 0 | 0 |
| Tilikauden tulos | -9 888 712 | 26 643 994 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Emoyhtiön tase
| EUR | Liitetieto | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| VASTAAVAA | |||
| Pysyvät vastaavat | |||
| Sijoitukset | |||
| Osuudet saman konsernin yrityksissä | 8 | 14 671 774 | 23 294 774 |
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 9 | 21 026 820 | 16 816 806 |
| Pysyvät vastaavat yhteensä | 35 698 594 | 40 111 580 | |
| Vaihtuvat vastaavat | |||
| Lyhytaikaiset saamiset | |||
| Saamiset saman konsernin yrityksiltä | 10 | 15 227 107 | 12 058 887 |
| Muut saamiset | 10 | 62 190 | 225 036 |
| Siirtosaamiset | 10 | 90 424 | 286 283 |
| Rahat ja pankkisaamiset | 11 | 152 720 | 2 185 368 |
| Vaihtuvat vastaavat yhteensä | 15 532 441 | 14 755 575 | |
| VASTAAVAA YHTEENSÄ | 51 231 036 | 54 867 155 | |
| EUR | Liitetieto | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- | --- |
| VASTATTAVAA | |||
| Oma pääoma | 12 | ||
| Osake-, osuus- tai muu vastaava pääoma | 80 000 | 80 000 | |
| Muut rahastot | |||
| Sijoitetun vapaan pääoman rahasto | 15 133 228 | 13 095 728 | |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 458 732 | -185 262 | |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 888 712 | 26 643 994 | |
| Vapaa oma pääoma yhteensä | 31 703 248 | 39 554 460 | |
| Oma pääoma yhteensä | 31 783 248 | 39 634 460 | |
| Vieras pääoma | |||
| Pitkäaikainen vieras pääoma | 13 | ||
| Velat saman konsernin yrityksille | 664 000 | 664 000 | |
| Vaihtovelkakirjalainat | 16 393 793 | 10 743 793 | |
| Pitkäaikainen vieras pääoma yhteensä | 17 057 793 | 11 407 793 | |
| Lyhytaikainen vieras pääoma | 14 | ||
| Velat saman konsernin yrityksille | 90 245 | 435 184 | |
| Ostovelat | 291 395 | 2 021 068 | |
| Vaihtovelkakirjalainat | - | 100 000 | |
| Muut velat | 89 877 | 17 833 | |
| Siirtovelat | 1 918 478 | 1 250 817 | |
| Lyhytaikainen vieras pääoma yhteensä | 2 389 994 | 3 824 902 | |
| Vieras pääoma yhteensä | 19 447 788 | 15 232 695 | |
| VASTATTAVAA YHTEENSÄ | 51 231 036 | 54 867 155 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Emoyhtiön rahoituslaskelma
| EUR | 31.12.2023 | 31.12.2022 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan rahavirta | ||
| Tulos ennen veroja | -9 888 712 | 26 643 994 |
| Oikaistu seuraavilla: | ||
| Poistot ja arvonalentumiset | 8 623 000 | 0 |
| Realisoitumattomat kurssierot konsernin sisäisistä eristä | 777 187 | 0 |
| Rahoitustuotot ja kulut | 175 321 | 666 411 |
| Muut oikaisut | 0 | -27 986 485 |
| Kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta | -313 204 | -676 081 |
| Käyttöpääoman muutos | -4 547 389 | 1 217 879 |
| Myynti- ja muiden korottomien saamisten lisäykset (-) / vähénykset (+) | -2 091 557 | -1 894 032 |
| Osto- ja muiden korottomien velkojen lisäykset (+) / vähénykset (-) | -2 455 832 | 3 111 912 |
| Liiketoiminnan rahavirta ennen rahoituseriä ja veroja | -4 860 593 | 541 799 |
| Maksetut korot | -135 641 | -331 650 |
| Saadut korot | 102 | 0 |
| Maksetut verot | 0 | 0 |
| Liiketoiminnan nettorahavirta | -4 996 131 | 210 149 |
| Investointien rahavirta | ||
| Myönnetyt lainat konserniyrityksille | -4 624 017 | -7 447 177 |
| Investointien nettorahavirta | -4 624 017 | -7 447 177 |
| Rahavirta ennen rahoituseriä | -9 620 149 | -7 237 028 |
| Rahoituksen rahavirta | ||
| Osakeanti | 0 | 3 997 420 |
| Osakeantikulut | 0 | -844 752 |
| Lainojen nostot | 7 937 500 | 6 200 000 |
| Lainojen takaisinmaksut | -350 000 | 0 |
| Rahoituksen nettorahavirta | 7 587 500 | 9 352 668 |
| RAHAVAROJEN MUUTOS | -2 032 649 | 2 115 640 |
| Rahavarat tilikauden alussa | 2 185 368 | 69 728 |
| Rahavarojen kurssiero | 0 | 0 |
| Rahavarat kauden lopussa | 152 720 | 2 185 368 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Emoyhtiön liitetiedot
1. Laadintaperiaatteet
Yleistä
Endomines Finland Oyj:n tilinpäätös on laadittu noudattaen Suomen kirjanpitolain ja kirjanpitoasetuksen mukaisia tilinpäätöksen laadintaa koskevia laskentaperiaatteita ja säännöksiä.
Sulautuminen tilikaudella 2022
Endomines Finland Oyj vastaanotti Endomines AB varat ja velat 16.12.2022, sulautuminen tapahtui rajat ylittävällä vastavirtaan toteutettavalla absorptiosulautumisella.
Sulautuvan yhtiön tase oikaistiin euroiksi 16.12.2022 EUR/SEK päätöskurssilla ja vietiin vastaanottavan yhtiön kirjanpitoon fuusiotilin kautta. Tilikaudella 2022 fuusiovoitto 28 miljoonaa euroa, on muodostunut sulautuvan yhtiön omasta pääomasta ja se on kirjattu vastaanottavan yhtiön liiketoiminnan muihin tuottoihin.
Endomines Finland Oyj on toiminut 16.12.2022 alkaen Endomines-konsernin emoyhtiönä.
Ulkomaan rahan määräisten erien muuntaminen
Ulkomaan rahan määräiset liiketapahtumat on kirjattu toimintavaloutan määräisinä käyttäen tapahtumapäivänä vallitsevaa kurssia. Ulkomaan rahan määräiset erät on muutettu toimintavaloutan määräisiksi raportointikauden päättymispäivän kursseja käyttäen.
Myynnin tuloutusperiaatteet
Emoyhtiön tuotot muodostuvat emon tytäryhtiöille suorittamista palveluista. Tuotot kirjataan, kun palvelut on suoritettu.
Pysyvien vastaavien arvostus
Pysyvien vastaavien sijoitukset on arvostettu hankintamenoonsa vähennettynä arvonalentumisilla. Tytäryhtiöosakkeiden tasearvoa tarkastellaan vuosittain (tai puolivuosittain) vertaamalla tytäryhtiön paikallisen kirjanpidon mukaista omaa pääomaa osakkeiden tasearvoon. Yhtiö kirjaa arvonalentumisen, jos oman pääoman arvo alittaa osakkeiden tasearvon.
Saamisten ja velkojen arvostusperiaatteet
Saamiset on arvostettu nimellisarvoonsa tai tätä alhaisempaan todennäköiseen arvoonsa. Velat on arvostettu nimellisarvoonsa tai tätä korkeampaan vertailuarvoon. Tilikauden lopussa emoyhtiöllä on 11,8 miljoonaa euroa pitkäaikaisia ja 11,5 miljoonaa euroa lyhytaikaisia saamisia Endomines Idaho LLC:ltä. Saamisten arvostusta on tarkasteltu osana konsernin arvonalennustestausta, joka perustuu Endomines Idaho LLC:n hallinnoimien kultavarantojen sekä Fridayn ylläpitotilassa olevan kaivoksen markkina-arvoon.
Eläkejärjestelyt
Henkilökunnan eläketurva on hoidettu ulkopuolisessa eläkevakuutusyhtiössä. Eläkemenot on kirjattu kuluksi tuloslaskelmaan.
Tuloverot
Tuloslaskelmaan on tuloveroina kirjattu tilikauden tuloksesta Suomen verosäännösten perusteella lasketut verot ja mahdolliset aikaisempien tilikausien verojen oikaisut. Suomen tuloverokanta on 20%. Laskennallisia veroja ei ole kirjattu.
| 2. Myyntituotot | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Liiketoiminnan palvelut, konserni | 1 755 980 | 0 |
| Yhteensä | 1 755 980 | 0 |
| 3. Liiketoiminnan muut | ||
| --- | --- | --- |
| tuotot | 2023 | 2022 |
| Fuusiovoitto | 0 | 28 059 304 |
| Hallintopalvelut, konserni | 0 | 220 171 |
| Yhteensä | 0 | 28 279 475 |
| 4. Henkilöstökulut | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Palkat ja palkkiot | -980 397 | -499 961 |
| Eläkekulut | -146 276 | -49 530 |
| Muut henkilösvukulut | -14 570 | -56 579 |
| Yhteensä | -1 141 243 | -606 069 |
| Johdon palkat ja palkkiot | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Toimitusjohtaja | 334 595 | 263 483 |
| Hallitus | 194 298 | - |
| Henkilöstö keskimäärin | 7 | 1 |
| 5. Liiketoiminnan muut kulut, MEUR | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Toimitilavuokrat | -29 469 | -922 |
| Laki- ja konsultaatiopalvelut | -201 196 | -179 139 |
| Tilintarkastus | -124 965 | -266 064 |
| Muut tilintarkastajan toimeksiannot | -17 407 | -44 080 |
| Muut | -554 902 | -250 454 |
| Yhteensä | -927 940 | -740 659 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
- Rahoitustuotot ja -kulut
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Rahoitustuotot | ||
| Korkotuotot konserniyrityksiltä | 1 362 882 | 2 326 764 |
| Valuuttakurssivoitot | 1 546 950 | 44 868 |
| Muut | 122 486 | 10 |
| Yhteensä | 3 032 318 | 2 371 642 |
| Arvonalentumiset | ||
| Arvonalentumiset pysyvien vastaavien sijoituksista | -8 623 000 | 0 |
| Arvonalentumiset yhteensä | -8 623 000 | 0 |
| Rahoituskulut | ||
| Korkokulut konserniyrityksille | -37 888 | -1 212 |
| Korkokulut vaihtovelkakirjalainoista | -1 222 356 | -1 428 288 |
| Osakeantikulut | 0 | -844 752 |
| Valuuttakurssitappiot | -2 331 068 | -99 183 |
| Muut | -393 515 | -331 039 |
| Yhteensä | -3 984 827 | -2 704 474 |
| Rahoitustuotot ja -kulut yhteensä | -9 575 508 | -332 832 |
Pysyvien vastaavien sijoituksien arvonalentumiset sisältävät arvonalennukset Endomines Oy:n osakkeista 5,9 miljoonaa euroa ja Endomines Idaho LLC:n osakkeista 2,7 miljoonaa euroa.
- Tuloverot
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 888 712 | 26 643 994 |
| Verotuksessa vähennyskelvottomat tuotot | -181 | -28 059 304 |
| Verotuksessa vähennyskelvottomat kulut | 8 629 389 | -4 |
| Tilikauden verotettava tulos | -1 259 504 | -1 415 313 |
| Tilikauden verot | 0 | 0 |
| Yhteensä | 0 | 0 |
- Sijoitukset
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Osuudet konserniyhtiöissä | ||
| Hankintameno 1.1. | 23 294 774 | 0 |
| Lisäykset | 0 | 23 294 774 |
| Arvonalentumiset | -8 623 000 | 0 |
| Hankintameno 31.12. | 14 671 774 | 23 294 774 |
| Tytäryhtiöille annetut pääomalainat | ||
| Hankintameno 1.1. | 252 282 | 0 |
| Lisäykset | 0 | 252 282 |
| Hankintameno 31.12. | 252 282 | 252 282 |
| Sijoitukset yhteensä | 14 924 056 | 23 547 056 |
- Pitkäaikaiset lainasaamiset, MEUR
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä | 21 026 820 | 16 564 524 |
| Yhteensä | 21 026 820 | 16 564 524 |
- Lyhytaikaiset saamiset
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Saamiset samaan konserniin kuuluvilta yrityksiltä | 15 227 107 | 12 058 887 |
| Siirtosaamiset rahoitussopimuksista | 0 | 286 283 |
| Muut saamiset | 152 614 | 225 036 |
| Yhteensä | 15 379 721 | 12 570 206 |
- Rahat ja pankkisaamiset
| 2023 | 2022 | |
|---|---|---|
| Emoyhtiön pankkitileillä olevat varat ja alle 3kk pankkitalletukset | 152 720 | 2 185 368 |
| Yhteensä | 152 720 | 2 185 368 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
| 12. Oma pääoma | 2023 | 2022 |
|---|---|---|
| Osakepääoma 1.1. | 80 000 | 80 000 |
| Lisäykset | 0 | 0 |
| Osakepääoma 31.12. | 80 000 | 80 000 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 1.1. | 13 095 728 | 0 |
| Lisäykset | 2 037 500 | 13 095 728 |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto 31.12. | 15 133 228 | 13 095 728 |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) 1.1. | 26 458 732 | -11 653 |
| Omien osakkeiden hankinta | 0 | -173 609 |
| Edellisten tilikausien voitto/tappio 31.12. | 26 458 732 | -185 262 |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 888 712 | 26 643 994 |
| Yhteensä | 31 783 248 | 39 634 460 |
| Voitonjakokelpoiset varat 31.12. | ||
| --- | --- | --- |
| Sijoitetun vapaan oman pääoman rahasto | 15 133 228 | 13 095 728 |
| Edellisten tilikausien voitto (tappio) | 26 458 732 | -185 262 |
| Tilikauden voitto (tappio) | -9 888 712 | 26 643 994 |
| Omasta pääomasta voitonjakokelpoisia varoja | 31 703 248 | 39 554 460 |
| 13. Pitkäaikainen vieras pääoma, MEUR | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Velat saman konsernin yrityksille | 664 000 | 664 000 |
| Vaihtovelkakirjalainat | 16 393 793 | 10 743 793 |
| Yhteensä | 17 057 793 | 11 407 793 |
| 14. Lyhytaikainen vieras pääoma, MEUR | 2023 | 2022 |
| --- | --- | --- |
| Ostovelat | 291 395 | 2 021 068 |
| Velat saman konsernin yrityksille | 90 245 | 435 184 |
| Vaihtovelkakirjalainat | 0 | 100 000 |
| Muut velat | 89 877 | 140 139 |
| Siirtovelat | 1 918 478 | 1 128 511 |
| Yhteensä | 2 389 994 | 3 824 902 |
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen allekirjoitukset
Espoossa 26.3.2024
Kari Vyhtinen, toimitusjohtaja
Jukka-Pekka Joensuu, hallituksen puheenjohtaja
Eeva Ruokonen, hallituksen jäsen
Jukka Jokela, hallituksen jäsen
Jeremy Read, hallituksen jäsen
Markus Ekberg, hallituksen jäsen
Tilintarkastusmerkintä
Suoritetusta tilintarkastuksesta on tänään annettu kertomus.
Oulussa 26. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Antti Kääriäinen
KHT
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Tilintarkastuskertomus
Endomines Finland Oyj:n yhtiökokoukselle
Tilinpäätöksen tilintarkastus
Lausunto
Olemme tilintarkastaneet Endomines Finland Oyj:n (3215519-7) tilinpäätöksen tilikaudelta 1.1.–31.12.2023. Tilinpäätös sisältää konsernin taseen, laajan tuloslaskelman, laskelman oman pääoman muutoksista, rahavirtalaskelman ja liitetiedot, mukaan lukien olennainen tilinpäätöksen laatimisperiaatteita koskeva informaatio, sekä emoyhtiön taseen, tuloslaskelman, rahoituslaskelman ja liitetiedot. Lausuntonamme esitämme, että
- konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan konsernin taloudellisesta asemasta sekä sen toiminnan tuloksesta ja rahavirroista EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti,
- tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan emoyhtiön toiminnan tuloksesta ja taloudellisesta asemasta Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset.
Lausuntomme on ristiriidaton tarkastusvaliokunnalle annetun lisäraportin kanssa.
Lausunnon perustelut
Olemme suorittaneet tilintarkastuksen Suomessa noudatettavan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti. Hyvän tilintarkastustavan mukaisia velvollisuuksiamme kuvataan tarkemmin kohdassa Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa.
Olemme riippumattomia emoyhtiöstä ja konserniyrityksistä niiden Suomessa noudatettavien eettisten vaatimusten mukaisesti, jotka koskevat suorittamaamme tilintarkastusta ja olemme täyttäneet muut näiden vaatimusten mukaiset eettiset velvollisuutemme.
Emoyhtiölle ja konserniyrityksille suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut ovat parhaan tietomme ja käsityksemme mukaan olleet Suomessa noudatettavien, näitä palveluja koskevien säännösten mukaisia, emmekä ole suorittaneet EU-asetuksen 537/2014 5 artiklan 1 kohdassa tarkoitettuja kiellettyjä palveluja. Suorittamamme muut kuin tilintarkastuspalvelut on esitetty konsernitilinpäätöksen liitetiedossa 8.
Käsityksemme mukaan olemme hankkineet lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä.
Olennaisuus
Tarkastuksemme laajuuteen on vaikuttanut soveltamamme olennaisuus. Olennaisuus on määritetty perustuen ammatilliseen harkintaamme ja se ohjaa tarkastustoimenpiteiden luonteen, ajoituksen ja laajuuden määrittämisessä, sekä todettujen virheellisyyksien vaikutusten arvioimisessa suhteessa tilinpäätökseen kokonaisuutena. Olennaisuuden taso perustuu arvioomme sellaisten virheellisyyksien suuruudesta, joilla yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa olevan vaikutusta tilinpäätöksen käyttäjien tekemiin taloudellisiin päätöksiin. Olemme ottaneet huomioon myös sellaiset virheellisyydet, jotka laadullisten seikkojen vuoksi ovat mielestämme olennaisia tilinpäätöksen käyttäjille.
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat ovat seikkoja, jotka ammatillisen harkintamme mukaan ovat olleet merkittävimpiä tarkastuksen kohteena olevan tilikauden tilintarkastuksessa. Nämä seikat on otettu huomioon tilinpäätökseen kokonaisuutena kohdistuneessa tilintarkastuksessamme sekä laatiessamme siitä annettavaa lausuntoa, emmekä anna näistä seikoista erillistä lausuntoa. EU-asetuksen 537/2014 10 artiklan 2 kohdan c alakohdan
mukaiset merkittävät olennaisen virheellisyyden riskit sisältyvät alla kuvattuihin tilintarkastuksen kannalta keskeisiin seikkoihin.
Olemme ottaneet tilintarkastuksessamme huomioon riskin siitä, että johto sivuuttaa kontrolleja. Tähän on sisältyntyt arviointi siitä, onko viitteitä sellaisesta johdon tarkoitushakuisesta suhtautumisesta, josta aiheutuu väärinkäytöksestä johtuvan olennaisen virheellisyyden riski.
Johdanto | Toimitusjohtajan katsaus | Strategia | Malmivarat ja mineraalivarannot | Toimintakertomus | Konsernitilinpäätös | Emoyhtiön tilinpäätös | Tilintarkastus
Tilintarkastuksen kannalta keskeiset seikat
Kuinka kyseisiä seikkoja käsiteltiin tilintarkastuksessa
Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenojen arvostus (Konsernitilinpäätöksen laadintaperiaatteet sekä konsernitilinpäätöksen liitetiedot 10 ja 15)
- Konsernin aineettomat hyödykkeet koostuvat pääosin Suomen ja Yhdysvaltojen kultaesiintymiin liittyvistä aktivoiduista mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenoista, joiden kirjanpitoarvo 31.12.2023 on 33,7 miljoonaa euroa.
- Mineraalivarantojen etsinnästä ja arvioinnista muodostuneista varoista ei tehdä poistoja, vaan ne testataan mahdollisen arvonalentumisen varalta kullakin raportointikaudella.
-
Mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenojen arvostuksen on katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka siihen sisältyvän arviointiepävarmuuden sekä tasearvon olennaisuuden vuoksi.
-
Olemme suorittaneet muun muassa seuraavat tarkastustoimenpiteet:
- Arvioimme arvostamisessa käytetyn menetelmän asianmukaisuutta.
- Testasimme arvostamisessa käytetyn mallin matemaattista oikeellisuutta ja validoimme olennaiset laskelmissa käytetyt syöttötiedot.
- Vertasimme arvostamisessa käytettyjä oletuksia kullan ja muiden muuttujien markkinakehitykseen.
- Arvioimme mineraalivarantojen etsintä- ja arviointimenoja koskevien liitetietojen asianmukaisuutta.
Rahoituksen riittävyys (Konsernitilinpäätöksen liitetiedot 17 ja 18)
- Konsernin liiketoiminta on pääomavaltaista. Kaivostoiminnan ja malminetsinnän harjoittaminen edellyttää rahoituksen saatavuutta. Malminetsintä on tärkeä osa Endominesin strategiaa, mutta se ei ole konsernin liiketoiminnan kannalta välttämätön menoera. Tilikaudella 2023 konsernin tulos oli edellisten tilikausien tapaan tappiollinen ja liiketoiminnan rahavirta oli negatiivinen. Tilikauden 2023 rahavirtaan ovat vaikuttaneet merkittävästi investoinnit Hoskon tuotantoalueen valmisteleviin töihin ja Pampalon maanalaisen kaivoksen louhintatavan muutos.
- Konsernin rahoitusvarat olivat 31.12.2023 1,2 miljoonaa euroa. Endomines on sopinut maaliskuussa 2024 nykyisten omistajiensa kanssa 3,8 miljoonan euron suuruisesta rahoitusjärjestelystä edistääkseen tutkimuskairauksia Karjalan kultalinjan eteläisissä osissa ja muihin liiketoiminnan tarpeisiinsa. Johdon arvion mukaan ennakoitu rahoitustarve tilikaudelle 2024 katetaan komittoidun rahoituksen ja vuoden 2024 tuotantoennusteen avulla. Jos vuoden 2024 tuotantoennuste ei toteudu, voidaan malminetsintä Karjalan kultalinjalla keskeyttää.
-
Rahoituksen riittävyys on katsottu tilintarkastuksen kannalta keskeiseksi seikaksi siihen sisältyvän arvionvaraisuuden vuoksi.
-
Tutustuimme johdon laatimaan kassavirtaennusteeseen sekä arvioimme kassavirtaennusteen perustana olevat keskeiset oletukset.
- Analysoimme liiketoiminnan kehitystä sekä ennakoitujen tapahtumien ja rahoitusjärjestelyjen vaikutusta yhtiön kassavirtaan.
- Arvioimme rahoituksen riittävyyteen liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta.
Endomines Idaho LLC:n osakkeiden ja saamisten arvostus emoyhtiön taseessa (emoyhtiön tilinpäätöksen laadintaperiaatteet ja liitetiedot 8–10)
- Emoyhtiön sijoitukset ja saamiset tytäryhtiö Endomines Idaho LLC:ltä, yhteensä 32,8 miljoonaa euroa, muodostavat merkittävän tase-erän emoyhtiön tilinpäätöksessä ja mahdollinen arvonalentuminen vaikuttaisi siten jakokelpoisten varojen määrään.
- Emoyhtiön omistamien Endomines Idaho LLC:n osakkeiden tasearvoon on tilikaudella kohdistettu 1,8 miljoonaa euroa arvonalennuskirjaus. Tilikauden lopussa osakkeiden tasearvo on 9,5 miljoonaa euroa. Tilikauden lopussa emoyhtiöllä on lisäksi 11,8 miljoonaa euroa pitkäaikaisia ja 11,5 miljoonaa euroa lyhytaikaisia saamisia Endomines Idaho LLC:ltä.
-
Arvostamiseen liittyvän arviointiepävarmuuden sekä merkittävän tasearvon takia Endomines Idaho LLC:n osakkeiden ja saamisten arvostuksen on katsottu olevan tilintarkastuksen kannalta keskeinen seikka.
-
Emoyhtiön Endomines Idaho LLC:ltä olevien osakkeiden ja saamisten arvostusta on tarkasteltu osana konsernin arvonalentumistestausta, joka perustuu Endomines Idaho LLC:n hallinnoimien kultavarantojen sekä Fridayn ylläpitotilassa olevan kaivoksen markkina-arvoon. Lisäksi olemme käyneet läpi yhtiön laatimat laskelmat, joissa on verrattu Endomines Idaho LLC:n paikallisen kirjanpidon mukaista omaa pääomaa osakkeiden tasearvoon.
- Arvioimme tytäryhtiöosakkeisiin ja saamisiin liittyvien liitetietojen asianmukaisuutta.
Tilinpäätöstä koskevat hallituksen ja toimitusjohtajan velvollisuudet
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat tilinpäätöksen laatimisesta siten, että konsernitilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan EU:ssa käyttöön hyväksyttyjen kansainvälisten IFRS-tilinpäätösstandardien mukaisesti ja siten, että tilinpäätös antaa oikean ja riittävän kuvan Suomessa voimassa olevien tilinpäätöksen laatimista koskevien säännösten mukaisesti ja täyttää lakisääteiset vaatimukset. Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat myös sellaisesta sisäisestä valvonnasta, jonka ne katsovat tarpeelliseksi voidakseen laatia tilinpäätöksen, jossa ei ole väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä.
Hallitus ja toimitusjohtaja ovat tilinpäätöstä laatiessaan velvollisia arvioimaan emoyhtiön ja konsernin kykyä jatkaa toimintaansa ja soveltuvissa tapauksissa esittämään seikat, jotka liittyvät toiminnan jatkuvuuteen ja siihen, että tilinpäätös on laadittu toiminnan jatkuvuuteen perustuen. Tilinpäätös laaditaan toiminnan jatkuvuuteen perustuen, paitsi jos emoyhtiö tai konserni aiotaan purkaa tai toiminta lakkauttaa tai ei ole muuta realistista vaihtoehtoa kuin tehdä niin.
Tilintarkastajan velvollisuudet tilinpäätöksen tilintarkastuksessa
Tavoitteenamme on hankkia kohtuullinen varmuus siitä, onko tilinpäätöksessä kokonaisuutena väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvaa olennaista virheellisyyttä, sekä antaa tilintarkastuskertomus, joka sisältää lausuntomme. Kohtuullinen varmuus on korkea varmuustaso, mutta se ei ole tae siitä, että olennainen virheellisyys aina havaitaan hyvän tilintarkastustavan mukaisesti suoritettavassa tilintarkastuksessa.
Virheellisyyksiä voi aiheutua väärinkäytöksestä tai virheestä, ja niiden katsotaan olevan olennaisia, jos niiden yksin tai yhdessä voisi kohtuudella odottaa vaikuttavan taloudellisiin päätöksiin, joita käyttäjät tekevät tilinpäätöksen perusteella.
Hyvän tilintarkastustavan mukaiseen tilintarkastukseen kuuluu, että käytämme ammatillista harkintaa ja säilytämme ammatillisen skeptisyyden koko tilintarkastuksen ajan.
Lisäksi:
- Tunnistamme ja arvioimme väärinkäytöksestä tai virheestä johtuvat tilinpäätöksen olennaisen virheellisyyden riskit, suunnittelemme ja suoritamme näihin riskeihin vastaavia tilintarkastustoimenpiteitä ja hankimme lausuntomme perustaksi tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä. Riski siitä, että väärinkäytöksestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, on suurempi kuin riski siitä, että virheestä johtuva olennainen virheellisyys jää havaitsematta, sillä väärinkäytökseen voi liittyä yhteistoimintaa, väärentämistä, tietojen tahallista esittämättä jättämistä tai virheellisten tietojen esittämistä taikka sisäisen valvonnan sivuuttamista.
- Muodostamme käsityksen tilintarkastuksen kannalta relevantista sisäisestä valvonnasta pystyäksemme suunnittelemaan olosuhteisiin nähden asianmukaiset tilintarkastustoimenpiteet mutta emme siinä tarkoituksessa, että pystyisimme antamaan lausunnon emoyhtiön tai konsernin sisäisen valvonnan tehokkuudesta.
- Arvioimme sovellettujen tilinpäätöksen laatimisperiaatteiden asianmukaisuutta sekä johdon tekemien kirjanpidollisten arvioiden ja niistä esitettävien tietojen kohtuullisuutta.
- Teemme johtopäätöksen siitä, onko hallituksen ja toimitusjohtajan ollut asianmukaista laatia tilinpäätös perustuen oletukseen toiminnan jatkuvuudesta, ja teemme hankkimamme tilintarkastusevidenssin perusteella johtopäätöksen siitä, esiintyykö sellaista tapahtumiin tai olosuhteisiin liittyvää olennaista epävarmuutta, joka voi antaa merkittävää aihetta epäillä emoyhtiön tai konsernin kykyä jatkaa toimintaansa. Jos johtopäätöksemme on, että olennaista epävarmuutta esiintyy, meidän täytyy kiinnittää tilintarkastuskertomuksessamme lukijan huomiota epävarmuutta koskeviin tilinpäätöksessä esitettäviin tietoihin tai, jos epävarmuutta koskevat tiedot eivät ole riittäviä, mukauttaa lausuntomme. Johtopäätöksemme perustuvat tilintarkastuskertomuksen antamispäivään mennessä hankittuun tilintarkastusevidenssiin. Vastaiset tapahtumat tai olosuhteet voivat kuitenkin johtaa siihen, ettei emoyhtiö tai konserni pysty jatkamaan toimintaansa.
- Arvioimme tilinpäätöksen, kaikki tilinpäätöksessä esitettävät tiedot mukaan lukien, yleistä esittämistapaa, rakennetta ja sisältöä ja sitä, kuvastaako tilinpäätös sen perustana olevia liiketoimia ja tapahtumia siten, että se antaa oikean ja riittävän kuvan.
- Hankimme tarpeellisen määrän tarkoitukseen soveltuvaa tilintarkastusevidenssiä konserniin kuuluvia yhteisöjä tai liiketoimintoja koskevasta taloudellisesta informaatiosta pystyäksemme antamaan lausunnon konsernitilinpäätöksestä. Vastaamme konsernin tilintarkastuksen ohjauksesta, valvonnasta ja suorittamisesta. Vastaamme tilintarkastuslausunnosta yksin.
Kommunikoimme hallintoelinten kanssa muun muassa tilintarkastuksen suunnitellusta laajuudesta ja ajoituksesta sekä merkittävistä tilintarkastushavainnoista, mukaan lukien mahdolliset sisäisen valvonnan merkittävät puutteellisuudet, jotka tunnistamme tilintarkastuksen aikana.
Lisäksi annamme hallintoelimille vahvistuksen siitä, että olemme noudattaneet riippumattomuutta koskevia relevantteja eettisiä vaatimuksia, ja kommunikoimme niiden kanssa kaikista suhteista ja muista seikoista, joiden voi kohtuudella ajatella vaikuttavan riippumattomuuteemme, ja soveltuvissa tapauksissa niihin
liittyvistä varotoimista.
Päätämme, mitkä hallintoelinten kanssa kommunikoiduista seikoista olivat merkittävimpiä tarkasteltavana olevan tilikauden tilintarkastuksessa ja näin ollen ovat tilintarkastuksen kannalta keskeisiä. Kuvaamme kyseiset seikat tilintarkastuskertomuksessa, paitsi jos säädös tai määräys estää kyseisen seikan julkistamisen tai kun äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa toteamme, ettei kyseisestä seikasta viestitä tilintarkastuskertomuksessa, koska siitä aiheutuvien epäedullisten vaikutusten voisi kohtuudella odottaa olevan suuremmat kuin tällaisesta viestinnästä koituva yleinen etu.
Muut raportointivelvoitteet
Tilintarkastustoimeksiantoa koskevat tiedot
Olemme toimineet yhtiökokouksen valitsemana tilintarkastajana 25.5.2023 alkaen yhtäjaksoisesti yhden vuoden.
Muu informaatio
Hallitus ja toimitusjohtaja vastaavat muusta informaatiosta. Muu informaatio käsittää toimintakertomuksen ja vuosikertomukseen sisältyvän informaation, mutta se ei sisällä tilinpäätöstä eikä sitä koskevaa tilintarkastuskertomustamme.
Tilinpäätöstä koskeva lausuntomme ei kata muuta informaatiota.
Velvollisuutenamme on lukea muu informaatio tilinpäätöksen tilintarkastuksen yhteydessä ja tätä tehdessämme arvioida, onko muu informaatio olennaisesti ristiriidassa tilinpäätöksen tai tilintarkastusta suoritettaessa hankkimamme tietämyksen kanssa tai vaikuttaako se muutoin olevan olennaisesti virheellistä. Toimintakertomuksen osalta velvollisuutenamme on lisäksi arvioida, onko toimintakertomus laadittu sen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Lausuntonamme esitämme, että toimintakertomuksen ja tilinpäätöksen tiedot ovat yhdenmukaisia ja että toimintakertomus on laadittu toimintakertomuksen laatimiseen sovellettavien säännösten mukaisesti.
Jos teemme suorittamamme työn perusteella johtopäätöksen, että muussa informaatiossa on olennainen virheellisyys, meidän on raportoitava tästä seikasta. Meillä ei ole tämän asian suhteen raportoitavaa.
Oulussa 26. maaliskuuta 2024
KPMG OY AB
Antti Kääräinen
KHT
Rakastu suomalaiseen kultaan.
www.endomines.com
ENDOMINES