AI assistant
Elos Medtech — Interim / Quarterly Report 2021
Apr 28, 2021
3039_10-q_2021-04-28_0880a7a8-1dab-403d-88c1-78bea644afb3.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

Q1 2021 DELÅRSRAPPORT
171,2 MSEK Koncernens omsättning ökade till 171,2 MSEK (158,9) under första kvartalet 2021
25,0 MSEK Koncernens rörelseresultat ökade till 25,0 MSEK (11,9) under första kvartalet 2021

Q1 2021 DELÅRSRAPPORT
POSITIV START PÅ ÅRET
Januari - mars 2021
- Nettoomsättningen för första kvartalet uppgick till 171,2 MSEK (158,9), en ökning om 7,7 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 14,2 procent.
- Rörelseresultatet ökade till 25,0 MSEK (11,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,6 procent (7,5).
- Resultat efter finansnetto ökade till 27,1 MSEK (6,6). Finansnettot har påverkats positivt av valutakursdifferenser och omräkning av ränteswap med 2,8 MSEK (2,2) respektive 2,1 MSEK (-4,3 MSEK) och uppgick till 2,1 MSEK (-5,3).
- Resultat efter skatt uppgick till 20,0 MSEK (5,4).
- Resultat per aktie uppgick till 2:48 kr (0:67) per aktie.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten var 24,3 MSEK (9,0), och uppgick efter investeringar till -11,5 MSEK (2,8).
| Nyckeltal | jan-mar 2021 |
jan-mar 2020 |
apr-mar 2020/21 |
jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 171,2 | 158,9 | 592,3 | 580,0 |
| Tillväxt, % | 7,7 | -16,3 | -10,0 | -15,9 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), MSEK | 38,3 | 28,0 | 133,9 | 123,6 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), % | 22,4 | 17,6 | 22,6 | 21,3 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 25,0 | 11,9 | 76,7 | 63,6 |
| Rörelseresultat (EBIT), % | 14,6 | 7,5 | 12,9 | 11,0 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 27,1 | 6,6 | 63,7 | 43,2 |
| Resultat efter skatt per aktie före och efter | ||||
| utspädning, kr | 2:48 | 0:67 | 6:28 | 4:47 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | 24,3 | 9,0 | 141,1 | 125,5 |
| Nettolåneskuld, MSEK | 267,7 | 346,0 | 248,4 |

VD JAN WAHLSTRÖM KOMMENTERAR Q1
Vilken bra start på det nya året! Vi är nu tillbaka till en fullt fungerande verksamhet trots pandemins framfart. Kvartalet visar en positiv försäljningsutveckling med en tillväxt på 7,7 procent. I lokala valutor är tillväxten 14 procent.
Dessutom gör vi ett starkt resultat med en rörelsemarginal om 14,6 procent, vilket är 110 procent bättre än föregående år. Lönsamhetsmässigt ökar samtliga affärsområden dels genom en väl sammansatt produktmix, dels genom marginalförbättrande åtgärder.
Den starkaste tillväxten ser vi inom Orthopedics med 25 procent i kvartalet. Precis som förutspått ger de nya affärerna inom robotassisterad kirurgi oss ett bra fundament för 2021. Robotkirurgi är på rejäl frammarsch och på alla större ortopedibolags agenda. Tillsammans med vårt resultat är detta ett tydligt kvitto på att vi gjort rätt vägval.
Inom Dental ökade försäljningen med nästan 3 MSEK jämfört med föregående kvartal. Jämförande period 2020 var det bästa kvartalet i företagets historia vilket påverkar tillväxten, -3 procent. Vi ser en bra försäljning av våra egna produkter. Tillväxten av egna produkter under första kvartalet var 5,4 procent och som också jämförs mot ett starkt kvartal 2020. Egna produkter står fortsatt för 14 procent av gruppens totala försäljning och ligger över vårt långsiktiga strategiska mål för andra kvartalet i rad. Försäljningen drivs i huvudsak av vårt digitala produktsortiment, Elos Accurate®.
Tillväxten inom Life Science landade på 6 procent. Här har vi fokus på de nya affärerna inom diagnostik som vi fick in under förra hösten och de nya produkterna som är på väg in i produktion under året.
För att växa med våra partners investerar vi i vår fastighet i Skara och i vår maskinpark i Memphis. Utbyggnaden i Skara rullar på i bra takt och vi ser ut att hålla tidsplanen med inflyttning under sommaren. Vi inser dock att själva inflyttningen med en komplex flytt av maskiner kan komma att innebära kortare produktionsstopp som följd. I Memphis börjar våra första nya maskiner att komma på plats och valideras, vilket gör att vårt fokus den närmaste tiden rör ökad bemanning.
En utmaning när vi befinner oss i april är att utvecklingen av pandemin fortsatt är oviss. Tillgänglighet till vaccin och vaccinationstakten är förmodligen avgörande för att få stopp på pandemin och innan dess är läget fortsatt svårbedömt. Vi lägger stor vikt vid att säkerställa tillgång på råvarumaterial för att undvika störningar i produktionen, detta på grund av att pandemin medfört vissa logistikutmaningar på världsmarknaden.
Vi fick en positiv start på 2021 – ett viktigt år som domineras av två stora satsningar som ska sjösättas i både Skara och Memphis. Det är utmanande ur flera perspektiv men jag ser framtiden an med tillförsikt.

DETTA ÄR ELOS MEDTECH
Allmänt om verksamheten
Elos Medtech är specialiserade inom medicinteknik och besitter stor expertis inom utveckling och design samt kontraktstillverkning av medicintekniska produkter. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag. Verksamheten bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA med koncerngemensamma funktioner inom strategiskt marknads- och IT-arbete, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll i Göteborg. Koncernens verksamhet utgörs av tre affärsområden Dental, Orthopedics och Life Science.
Vision
Transformera medicinsk teknologi och förbättra livskvalitet världen över.
Mission
I samarbete med våra kunder tillhandahåller vi hållbara innovativa produkter och lösningar för den globala medicinteknikmarknaden. Vår målsättning är att bygga lönsamma och långsiktiga partnerskap samt sträva efter en förträfflighet i allt vi gör, för att hjälpa människor att leva rika och aktiva liv.
Mål
Elos Medtech's långsiktiga finansiella mål är: över 10 procent genomsnittlig årlig tillväxttakt, över 13 procent i genomsnittlig rörelsemarginal (EBIT) och att nå en andel egna produkter om minst 13 procent.
Värdeskapande affärsmodell
Elos Medtech´s affärsmodell bygger på lång erfarenhet och uppbyggd expertis inom utveckling och kontraktstillverkning av medicintekniska produkter och komponenter. Kunderna erbjuds kvalitet, kompetens och innovation i en partnerbyggd helhetslösning – Complete PerformanceTM. Hörnstenarna i Elos Medtech's värdeskapande är ökad effektivitet, förbättrad lönsamhet och högkvalitativa produkter i partnerskap med sina kunder.
Strategi
Elos Medtech's strategi bygger på ett ökat fokus på utvalda marknadssegment samt inom metall och polymer. Vidare är strategin att öka specialiseringen och expertisen inom bolagets kompetensområden avseende design, utveckling, tillverkning och logistik, med högsta kvalitetssäkring. Genom ett starkare erbjudande, nås strategiska mål om tydligare positionering och fortsatt ökad tillväxt.
Hållbart fokus
Elos Medtech har ett hållbart fokus och ett ansvar som går utöver att endast leverera högkvalitativa produkter. Företaget tar ett långsiktigt ekonomiskt-, socialt- och miljömässigt ansvar för hur verksamheten påverkar bolagets intressenter och definierar strategiska mål för att säkerställa att kontinuerliga förbättringar inom dessa områden. För mer information se: elosmedtech.com/whoweare/sustainability.

VISION • MISSION • VÄRDEBASERAD KULTUR • HÅLLBART FOKUS
KONCERNENS UTVECKLING
Utveckling under kvartalet
Omsättningen för årets första kvartal var stark och uppgick till 171,2 MSEK, vilket motsvarade en tillväxt om 7,7 procent. Den största tillväxten stod affärsområdet Orthopedics för, med en ökning om 25 procent och en stark utveckling av produkter inom robotassisterad kirurgi. Affärsområdet Dental visade på en negativ tillväxt om -3 procent, men jämfördes mot ett mycket starkt första kvartal 2020. De egna produkterna inom Dental fortsatte att utvecklas väl och visade på en tillväxt om 5,4 procent. Egna produkter stod för 14 procent av koncernens totala försäljning. Tillväxten för Life Science i kvartalet uppgick till 6 procent och det är både den polymera verksamheten och verksamheten i Kina som stod för tillväxten.
Koncernens totala omkostnader i kvartalet är ca 6 procent lägre än föregående års nivå, vilket innebär att omsättningsökningens genomslag på koncernens redovisade rörelseresultat har varit stor. Avskrivningarna uppgår till ca 8 procent av omsättningen vilket är ca 3 MSEK lägre än jämfört med samma kvartal föregående år. De lägre avskrivningarna beror dels på avslutade avskrivningar inom försäljningskostnader hänförliga till tidigare förvärv om drygt 1 MSEK, dels på den lägre investeringstakten inom produktion som koncernen haft under hösten 2019 och 2020. Produktionsinvesteringarna i slutet av förra kvartalet och i början av detta kvartal, främst till vår enhet i Memphis, förväntas tas i bruk under andra kvartalet i år.
Omsättningsökningen i kombination med bibehållen omkostnadsnivå medförde ett starkt rörelseresultat i kvartalet med en rörelsemarginal på 14,6 procent, och ett rörelseresultat om 25,0 MSEK. Resultatförbättringen härrör från samtliga affärsområden.
Omsättning januari-mars 2021
Koncernens nettoomsättning under kvartalet ökade och uppgick till 171,2 MSEK (158,9). Ökningen om 7,7 procent mot första kvartalet föregående år kan härledas till affärsområdena, Orthopedics med 25,4 procent och Life Science med 5,9 procent medan Dental minskade med -3,5 procent. Egna produkter inom affärsområdet Dental visade på en positiv tillväxt om 5,4 procent och svarar för 14,1 procent (14,0) av koncernens totala nettoomsättning. Nettoomsättningen för koncernen ökade i lokala valutor med 14,2 procent.
Resultat januari-mars 2021
Rörelseresultatet under första kvartalet uppgick till 25,0 MSEK (11,9), motsvarande en rörelsemarginal på 14,6 procent (7,5). Resultat efter finansiella poster uppgick till 27,1 MSEK (6,6) och resultat efter skatt uppgick till 20,0 MSEK (5,4).
Finansnetto
Finansnettot uppgick till 2,1 MSEK (-5,3). Räntekostnaderna för kvartalet, inkl ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16, uppgick till -2,6 MSEK (-3,2) Koncernens finansnetto har påverkats positivt av både valutakursdifferenser med 2,8 MSEK (2,2) och av omvärdering av ränteswappar med 2,1 MSEK (-4,3).
Resultat per aktie
Kvartalets resultat per aktie både före och efter utspädning var 2:48 kronor (0:67) per aktie.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har ökat under perioden och uppgick till 1 069,5 MSEK (1 100,5). Eget kapital ökade med 40 MSEK i perioden, där omräkning av utländska dotterbolag stod för 22 MSEK. Totalt uppgick det egna kapitalet till 580,3 MSEK (576,9). Eget kapital per aktie, beräknad på 8 068 000 aktier, uppgick till 71:93 kronor (71:50). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid kvartalets slut till 603,6 MSEK (599,6), vilket motsvarar 56,4 procent (54,5) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 54,2 procent (52,4).

Omsättning (MSEK) Rörelseresultat (MSEK)

Koncernens nettolåneskuld ökade under perioden och uppgick till 268 MSEK (346,0). Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjad checkräkningskredit uppgick till 144,2 MSEK (118,1).
Investeringar
Koncernens investeringar under första kvartalet uppgick till 35,9 MSEK (6,3) och avser främst utbyggnad av fastigheten i Skara och nya maskiner inom vår ortopediska verksamhet.
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 24,3 MSEK (9,0) och härrör sig främst från det starka resultatet. Förändringen i rörelsekapitalet var negativt om -10,3 MSEK (-13,2) främst beroende på ökade kundfordringar. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -35,8 MSEK (-6,2) och avser i kvartalet främst fortsatta investeringar i maskinparken i Memphis men även fortsatt byggnation av produktionshallen i Skara. Upptagna nya lån i kvartalet motsvarade 9,1 MSEK (5,3) och amorteringar av befintliga lån har gjorts med -12,8 MSEK (-15,8). Kvartalets kassaflöde uppgick till -15,2 MSEK (-8,6) och utgående likvida medel för koncernen uppgick till 76,7 MSEK (48,4).
Personal
Koncernens medelantal anställda under första kvartalet var 531 personer mot 537 personer föregående år vilket är en minskning med 1 procent. Vid periodens slut var antalet anställda i koncernen 528 personer (538).
Händelser efter kvartalet
Inga händelser efter balansdagen har inträffat, vilket i väsentliga avseenden påverkar bedömningen av den finansiella informationen i denna rapport.
VÅRA TRE AFFÄRSOMRÅDEN


DENTAL
Elos Medtech är en kvalificerad partner till globalt ledande dentala företag. Vårt erbjudande omfattar design, utveckling, serietillverkning och global distribution. Vi är specialiserade inom dentala implantat.
Erbjudandet består även av egna produkter inom digital tandvård och instrument, antingen som OEM eller genom vårt eget varumärke - Elos Accurate®.


ORTHOPEDICS
Elos Medtech är en fokuserad samarbetspartner från design och prototyper till serietillverkning och global distribution. Vi har specialiserat oss på marknaderna spine, trauma och rekonstruktion. Vi samarbetar med världens ledande ortopediska företag.


Elos Medtech är specialiserade globala partners inom formsprutning av högteknologisk polymer och skärande bearbetning, främst i stål och mässing. Vårt erbjudande inkluderar även design av verktyg såväl som kombinationsprodukter av polymera material och exempelvis aluminium. Marknader vi fokuserar på är diagnostik, hörapparater, diabetes, kardiovaskulär- och neurokirurgi.

AFFÄRSOMRÅDESÖVERSIKT
| Tillväxt | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Nettoomsättning per affärsområde |
jan-mar 2021 |
jan-mar 2020 |
jan-mar 2021 |
apr-mar 2020/21 |
jan-dec 2020 |
| Dental | 63,7 | 66,0 | -3,5% | 210,1 | 212,4 |
| Orthopedics | 58,7 | 46,8 | 25,4% | 191,4 | 179,5 |
| Life Science | 48,8 | 46,1 | 5,9% | 190,8 | 188,1 |
| Total nettoomsättning | 171,2 | 158,9 | 7,7% | 592,3 | 580,0 |
Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.
| Rörelse marg. |
Rörelse marg. |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | jan-mar | jan-mar | jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec |
| Rörelseresultat per affärsområde | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Dental | 11,6 | 18,2% | 4,4 | 6,6% | 25,4 | 18,2 |
| Orthopedics | 6,1 | 10,4% | 0,2 | 0,3% | 26,9 | 21,0 |
| Life Science | 8,5 | 17,4% | 8,2 | 17,7% | 29,6 | 29,3 |
| Ofördelade koncerngemensamma kostnader | -1,2 | -0,8 | -5,3 | -4,9 | ||
| Totalt rörelseresultat | 25,0 | 14,6% | 11,9 | 7,5% | 76,6 | 63,6 |
Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.

Nettoomsättning per affärsområde (MSEK) Rörelseresultat per affärsområde (MSEK)

AFFÄRSOMRÅDE DENTAL
OMSÄTTNING 63,7 MSEK EBITDA 16,2 MSEK (25,5%) EBIT 11,6 MSEK (18,2%)
Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet
- Försäljningen ökade med nästan 3 MSEK jämfört med föregående kvartal till 63,7 MSEK. Jämförande period 2020 var det bästa kvartalet i företagets historia vilket dock påverkar tillväxten i procent. Marknaden är glädjande nu tillbaka på nivåerna före pandemin.
- Stark lönsamhetsförbättring och rörelsemarginalen om 11,6 MSEK är det bästa resultatet i affärsområdets historia och beror främst på produktmix.
- Försäljningen av egna produkter fortsatte att öka till 24,2 MSEK (22,3) vilket utgör 14,1 procent av koncernens totala nettoomsättning.
- Erhållit tillåtelse från den amerikanska myndigheten, FDA, för utökat användningsområde av Elos Accurate® Hybrid Base, en produkt inom det digitala arbetsflödet.
Tillväxt
-3%
- Kundaktiviteten ökar i Asien och Mellanöstern för att förse den växande marknaden med dentala implantat.
- Affärsområdet förstärks genom att Søren Olesen helt går över i sin roll som global affärsområdeschef för Dental med fortsatt fokus på tillväxt, produktutveckling och strategisk affärsutveckling. Den planerade övergången av chefskapet för fabriken i Danmark slutfördes framgångsrikt till Tina Friis-Poulsen, tidigare kvalitetschef.

Dental Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)
AFFÄRSOMRÅDE ORTHOPEDICS
OMSÄTTNING 58,7 MSEK EBITDA 10,6 MSEK (18,1%) EBIT 6,1 MSEK (10,4%)
Tillväxt 25%
Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet
- Stark tillväxt i kvartalet och försäljningen ökade till 58,7 MSEK.
- Utifrån att marknadsinformation från sjukhus och OEMföretag blir alltmer positiv och volymerna under det första kvartalet ökar, ser vi god efterfrågan av de produkter vi tillverkar.
- Stark efterfrågan av produkter inom robotassisterad kirurgi, vilket är en tillväxtmotor och en växande försäljningsandel inom affärsområdet.
- Den amerikanska enheten fortsatte att ha en hög aktivitetsnivå under första kvartalet för att säkerställa kapacitet till den växande efterfrågan av produkter inom robotassisterad kirurgi.
- Pågående aktivitet med kunder kring affärsutvecklingsprojekt och överföring av produkter mellan företagets enheter. Detta för att tillhandahålla kritisk kapacitet och därmed möta den ökande efterfrågan som ett globalt erbjudande.

Orthopedics Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)
AFFÄRSOMRÅDE LIFE SCIENCE
OMSÄTTNING 48,8 MSEK EBITDA 12,7 MSEK (26,1%) EBIT 8,5 MSEK (17,4%)
Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet
- Omsättningen för kvartalet uppgick till 48,8 MSEK och ökade något både jämfört med förra kvartalet och jämförande kvartal 2020.
- Polymerverksamheten och verksamheten i Kina har stark tillväxt i kvartalet.
- Ökad efterfrågan av produktion i renrumsmiljö både från nya och befintliga kunder inom polymer.
- Affärsområdet omfattar flera olika marknader där några marknader har påverkats mer av covid-19 både positivt och negativt. Denna utveckling fortsätter även in i första kvar-
talet 2021 vilket ger en blandad bild av affärsområdets utveckling.
Tillväxt
6%
- En förändring av ledande position i Elos Medtech Skara kommer att äga rum. Managing Director Mathias Andersson har beslutat sig för att lämna bolaget. Som en interimslösning tar Anders Björklund, Group QA Director, över ansvaret den 1 juni.
- Med anledning av den rådande marknadssituationen av brist på råmaterial, bevakas utvecklingen noggrant för att minimera eventuella risker och säkerställa en stabil försörjningskedja.

Life Science Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)
ÖVRIG INFORMATION
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport i sammandrag för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i delar av delårsrapporten.
Segmentsredovisning
Den interna finansiella uppföljningen per affärsområde är anpassad till koncernens olika kundsegment och tillämpar rörelseresultat som ett mått för att bedöma segmentens resultat. I segmentets rörelseresultat har inkluderats direkt hänförliga poster samt poster som på ett rimligt sätt kan fördelas per segment.
Ofördelade koncerngemensamma poster avser främst noteringsrelaterade kostnader.
Statliga bidrag
| Rapporterade statliga stöd per funktion |
jan-mar 2021 |
jan-mar 2020 |
jan-dec 2020 |
|---|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | - | 0,7 | 35,0 |
| Försäljningskostnader | - | 0,1 | 2,2 |
| Administrationskostnader | - | - | 4,3 |
| Utvecklingskostnader | - | - | 1,9 |
| Finansiella kostnader | - | - | 1,6 |
| Totala erhållna statliga stöd | - | 0,8 | 45,0 |
Finansiella instrument värderade till verkligt värde
Avseende fastighetslånen i USA swapar koncernen sin rörliga ränta till en fast ränta via ränteswapar. Dessa ränteswapar redovisas till verkligt värde via resultaträkningen. Orealiserade vinster och förluster till följd av fluktuationer i de finansiella
instrumentens verkliga värde redovisas i finansnettot i koncernens resultaträkning. För ränteswapar bestäms det verkliga värdet utifrån marknadskurser. Om sådana inte finns tillgängliga, beräknas det verkliga värdet genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade räntesatsen och den räntesats som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Eventuellt betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid. Elos Medtech avser att behålla dessa derivat till förfall, varför marknadsvärdering över tid, inte påverkar resultat eller kassaflöde.
Värdering av räntederivaten till verkligt värde har påverkat kvartalets resultat positivt med 2,1 MSEK (-4,3).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar operativa och finansiella risker. Bland operativa risker påverkas Elos Medtech främst av risker förknippade med kunder och marknader men även andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och kreditrisker. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen samt not 42 och 44 i årsredovisningen 2020.
Covid-19 har lett till en omfattande störning av ekonomin världen över, vilket har påverkat flera av de marknader som Elos Medtech opererar inom. Virusets framfart i olika vågor och vaccinationstakten är fortsatt svårbedömd och därför är det inte möjligt att förutse hur länge pandemin kan komma att påverka bolaget. Under första kvartalet 2021 var påverkan på koncernen av mindre art.
Inga ytterligare risker har identifierats som kan påverka koncernens finansiella resultat och ställning per den 31 mars 2021.
Närståendetransaktioner
Bolaget har under rapportperioden inte haft transaktioner med närstående.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom IT- och marknadssupport, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning under första kvartalet uppgick till 6,5 MSEK (6,3). Resultat efter finansiella poster uppgick till 8,0 MSEK (11,9) där 9,9 MSEK (11,6) utgör valutakursdifferenser främst relaterade till omräkning av lån till dotterbolag. Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 6,3 MSEK (9,3). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 84,7 procent (78,4). Soliditeten uppgick till 84,6 procent (78,1).
Framåtriktad information
Företaget lämnar inga prognoser.
Framåtriktad information i denna rapport baseras på företagsledningens förväntan vid tidpunkten för rapporten. Även om styrelsen och ledningen bedömer att förväntningarna är rimliga, är det inte någon garanti för att förväntningarna är eller kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan informationen beroende på bland annat ändrade marknadsförutsättningar för koncernens tjänster eller mer generellt ändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser. Bolaget åtar sig inte att uppdatera eller rätta sådan framåtriktad information annat än vad som stipuleras i lag.
Revisorsgranskning
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Göteborg den 28 april 2021
Elos Medtech AB (publ)
Styrelsen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT OCH ÖVRIGT TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
| MSEK | jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 | |
| Nettoomsättning | 171,2 | 158,9 | 592,3 | 580,0 | |
| Kostnad för sålda varor | -112,0 | -110,8 | -393,4 | -392,2 | |
| Bruttoresultat | 59,2 | 48,1 | 198,9 | 187,8 | |
| Försäljningskostnader | -8,2 | -9,9 | -27,1 | -28,8 | |
| Administrationskostnader | -21,2 | -22,1 | -79,3 | -80,2 | |
| Utvecklingskostnader | -4,4 | -5,2 | -14,7 | -15,5 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -0,4 | 1,0 | -1,1 | 0,3 | |
| Rörelseresultat | 25,0 | 11,9 | 76,7 | 63,6 | |
| Finansiella intäkter | 4,9 | 2,2 | 3,0 | 0,3 | |
| Finansiella kostnader | -2,8 | -7,5 | -16,0 | -20,7 | |
| Resultat efter finansiella poster | 27,1 | 6,6 | 63,7 | 43,2 | |
| Skattekostnad | -7,1 | -1,2 | -13,1 | -7,2 | |
| Resultat efter skatt | 20,0 | 5,4 | 50,6 | 36,0 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 20,0 | 5,4 | 50,6 | 36,0 | |
| Resultat efter skatt före och efter utspädning, kr* | 2:48 | 0:67 | 6:28 | 4:47 | |
| Rapport över totalresultat | |||||
| Resultat efter skatt | 20,0 | 5,4 | 50,6 | 36,0 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning | |||||
| Aktuariella vinster och förluster | - | - | -0,1 | -0,1 | |
| Skatt | - | - | -0,3 | -0,3 | |
| 0,0 | - | -0,4 | -0,4 | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 21,6 | 33,8 | -51,1 | -38,9 | |
| Skatt | -1,6 | -2,2 | 4,0 | 3,4 | |
| 20,0 | 31,6 | -47,1 | -35,5 | ||
| Övrigt totalresultat, netto | 20,0 | 31,6 | -47,5 | -35,9 | |
| Årets totalresultat | 40,0 | 37,0 | 3,1 | 0,1 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 40,0 | 37,0 | 3,1 | 0,1 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | % | 22,4 | 17,6 | 22,6 | 21,3 |
| Rörelseresultat (EBIT) | % | 14,6 | 7,5 | 12,9 | 11,0 |
| Avskrivningar som belastat resultatet | MSEK | 13,3 | 16,1 | 57,2 | 60,0 |
* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt.
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG
| MSEK | |||
|---|---|---|---|
| Balansräkning | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 266,6 | 303,7 | 253,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 450,2 | 457,7 | 412,2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1,5 | 0,3 | 1,4 |
| Omsättningstillgångar | 274,5 | 290,4 | 246,1 |
| Likvida medel | 76,7 | 48,4 | 88,5 |
| Summa tillgångar | 1 069,5 | 1 100,5 | 1 002,0 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 580,3 | 576,9 | 540,3 |
| Långfristiga skulder | 316,0 | 363,3 | 305,3 |
| Kortfristiga skulder | 173,2 | 160,3 | 156,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 069,5 | 1 100,5 | 1 002,0 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| MSEK | jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Resultat efter finansiella poster | 27,1 | 6,6 | 63,7 | 43,2 |
| Återförda avskrivningar | 13,3 | 16,1 | 57,2 | 60,0 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | -2,6 | 1,9 | 6,8 | 11,3 |
| Betald skatt | -3,2 | -2,4 | -11,4 | -10,6 |
| Förändring av rörelsekapital | -10,3 | -13,2 | 24,5 | 21,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 24,3 | 9,0 | 140,8 | 125,5 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -35,9 | -6,3 | -86,1 | -56,5 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 0,1 | 0,1 | 0,2 | 0,2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -35,8 | -6,2 | -85,9 | -56,3 |
| Operativt kassaflöde | -11,5 | 2,8 | 54,9 | 69,2 |
| Förändring av checkräkningskredit | - | -0,9 | 0,1 | -0,8 |
| Upptagna lån | 9,1 | 5,3 | 46,7 | 42,9 |
| Amortering av lån | -12,8 | -15,8 | -70,4 | -73,4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -3,7 | -11,4 | -23,6 | -31,3 |
| Periodens kassaflöde | -15,2 | -8,6 | 31,3 | 37,9 |
| Likvida medel vid periodens början | 88,5 | 55,2 | 48,4 | 55,2 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 3,4 | 1,8 | -3,1 | -4,7 |
| Likvida medel vid periodens slut | 76,7 | 48,4 | 76,6 | 88,5 |
KONCERNENS FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| MSEK | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 540,3 | 539,9 | 539,9 |
| Effekt av ändrad skattesats | - | - | 0,3 |
| Summa totalresultat | 40,0 | 37,0 | 0,1 |
| Utgående eget kapital | 580,3 | 540,3 | 540,3 |
NYCKELTAL KONCERNEN
| jan-mar 2021 |
jan-mar 2020 |
jan-dec 2020 |
||
|---|---|---|---|---|
| Avkastning på operativt kapital | % | 8,8 | 5,3 | 7,6 |
| Avkastning på eget kapital | % | 13,9 | 3,9 | 6,7 |
| Andel riskbärande kapital | % | 56,4 | 54,5 | 55,9 |
| Soliditet | % | 54,2 | 52,4 | 53,9 |
| Nettolåneskuld/EBITDA * | ggr | 2,0 | 2,9 | 2,0 |
| Investeringar exkl. förvärv | MSEK | 35,9 | 6,3 | 56,5 |
| Medelantal anställda | antal | 531 | 537 | 522 |
* R12
DATA PER AKTIE
| jan-mar | jan-mar | jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | ||
| Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr* | MSEK | 2:48 | 0:67 | 4:47 |
| Medelantal aktier | Tst | 8 068 | 8 068 | 8 068 |
| Antal aktier vid periodens slut | Tst | 8 068 | 8 068 | 8 068 |
| Eget kapital per aktie | SEK | 71:93 | 71:50 | 66:97 |
| Aktiekurs vid årets periodens slut | SEK | 133,5 | 69,8 | 108,0 |
| Utdelning ** | SEK | 1:50 |
* Hänförligt till moderboalgets aktieägares andel av resultat efter skatt
** Föreslagen
AFFÄRSOMRÅDESINFORMATION
| Tillväxt | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | jan-mar | jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec |
| Nettoomsättning per affärsområde | 2021 | 2020 | 2021 | 2020/21 | 2020 |
| Dental | 63,7 | 66,0 | -3,5% | 210,1 | 212,4 |
| Orthopedics | 58,7 | 46,8 | 25,4% | 191,4 | 179,5 |
| Life Science | 48,8 | 46,1 | 5,9% | 190,8 | 188,1 |
| Total nettoomsättning | 171,2 | 158,9 | 7,7% | 592,3 | 580,0 |
Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.
| MSEK | jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Resultat före avskrivningar per affärsområde | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Dental | 16,2 | 8,8 | 44,3 | 36,9 |
| Orthopedics | 10,6 | 6,4 | 47,3 | 43,1 |
| Life Science | 12,7 | 13,6 | 47,6 | 48,5 |
| Ofördelade koncerngemensamma kostnader | -1,2 | -0,8 | -5,3 | -4,9 |
| Total resultat före avskrivningar | 38,3 | 28,0 | 133,9 | 123,6 |
| Avskrivningar per affärsområde | ||||
| Dental | -4,6 | -4,4 | -18,9 | -18,7 |
| Orthopedics | -4,5 | -6,2 | -20,4 | -22,1 |
| Life Science | -4,2 | -5,4 | -18,0 | -19,2 |
| Totala avskrivningar | -13,3 | -16,1 | -57,3 | -60,0 |
| Rörelseresultat per affärsområde | ||||
| Dental | 11,6 | 4,4 | 25,4 | 18,2 |
| Orthopedics | 6,1 | 0,2 | 26,9 | 21,0 |
| Life Science | 8,5 | 8,2 | 29,6 | 29,3 |
| Ofördelade koncerngemensamma kostnader | -1,2 | -0,8 | -5,3 | -4,9 |
| Total rörelseresultat | 25,0 | 11,9 | 76,6 | 63,6 |
KVARTALSVÄRDEN KONCERNEN
| MSEK | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsvärden | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 |
| Nettoomsättning | 171,2 | 154,8 | 147,9 | 118,3 | 158,9 | 158,3 | 157,1 | 184,1 |
| Kostnad för sålda varor | -112,0 | -102,6 | -100,4 | -78,3 | -110,8 | -108,8 | -109,3 | -128,0 |
| Bruttoresultat | 59,2 | 52,2 | 47,5 | 40,0 | 48,1 | 49,5 | 47,8 | 56,1 |
| Förs, adm o utv kostn | -33,8 | -32,2 | -30,3 | -24,8 | -37,2 | -35,5 | -34,3 | -41,1 |
| Övriga rörelseintäkter och kostnader | -0,4 | -1,1 | 0,7 | -0,3 | 1,0 | 0,1 | 0,7 | 0,6 |
| Rörelseresultat | 25,0 | 18,9 | 17,9 | 14,9 | 11,9 | 14,1 | 14,2 | 15,6 |
| Finansiella intäkter | 4,9 | - | - | 0,1 | 2,2 | 2,3 | - | - |
| Finansiella kostnader | -2,8 | -5,6 | -3,7 | -5,9 | -7,5 | -6,4 | -2,8 | -7,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 27,1 | 13,3 | 14,2 | 9,1 | 6,6 | 10,0 | 11,4 | 8,6 |
| Skattekostnad | -7,1 | -2,2 | -1,6 | -2,2 | -1,2 | -2,4 | -2,4 | -2,0 |
| Resultat efter skatt | 20,0 | 11,1 | 12,6 | 6,9 | 5,4 | 7,6 | 9,0 | 6,6 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| MSEK | jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Nettoomsättning | 6,5 | 6,3 | 20,1 | 19,9 |
| Försäljningskostnader | -2,2 | -1,9 | -7,0 | -6,8 |
| Administrationskostnader | -6,7 | -5,7 | -23,1 | -22,3 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 0,0 | 0,2 | -0,5 | 0,0 |
| Rörelseresultat | -2,4 | -1,1 | -10,5 | -9,2 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | - | - | 37,3 | 37,3 |
| Ränteintäkter, koncernbolag | 1,1 | 2,1 | 6,8 | 7,8 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 9,9 | 11,6 | -1,4 | 0,3 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -0,6 | -0,7 | -24,7 | -24,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 8,0 | 11,9 | 7,5 | 11,4 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | 1,6 | 1,6 |
| Skatt på årets resultat | -1,7 | -2,6 | 1,4 | 0,5 |
| Resultat efter skatt | 6,3 | 9,3 | 10,5 | 13,5 |
* Resultat efter skatt överensstämmer med årets totalresultat.
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| MSEK | |||
|---|---|---|---|
| Balansräkning | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 4,0 | 3,7 | 3,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,3 | 0,4 | 0,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 406,5 | 413,1 | 397,1 |
| Omsättningstillgångar | 35,6 | 36,2 | 54,9 |
| Likvida medel | 20,2 | 32,1 | 23,9 |
| Summa tillgångar | 466,6 | 485,5 | 480,1 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 391,2 | 380,7 | 385,0 |
| Obeskattade reserver | 4,1 | 5,8 | 4,1 |
| Avsättningar för pensioner | 7,5 | 6,7 | 7,3 |
| Långfristiga skulder | 24,8 | 42,4 | 25,8 |
| Kortfristiga skulder | 39,0 | 49,9 | 57,9 |
| Summa eget kapital och skulder | 466,6 | 485,5 | 480,1 |
AVSTÄMNINGSUNDERLAG TILL ALTERNATIVA NYCKELTAL
I delårsrapporten presenteras vissa finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras enligt IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal för koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Elos Medtechs definitioner av dessa mått kan skilja sig från andra företags definitioner av samma begrepp. De alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement.
Nedan presenteras beräkningar av mått som inte definierats enligt IFRS och som inte nämns på andra platser i delårsrapporten. För fullständig information avseende beräkning och motivering till alternativa nyckeltal se www.elosmedtech.com.
| MSEK | jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Tillväxt | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Redovisad nettoomsättning | 171,2 | 158,9 | 592,3 | 580,0 |
| Nettoomsättning avseende motsvarande period föregående år |
158,9 | 189,9 | 658,4 | 689,4 |
| Nettoomsättning förändring | 12,3 | -31,0 | -66,1 | -109,4 |
| Tillväxt, % | 7,7 | -16,3 | -10,0 | -15,9 |
| Omsättning justerad för valutakursförändringar | ||||
| Valutakursförändringar | -9,0 | 4,8 | -24,5 | -10,7 |
| Föregående års nettoomsättning justerad för | ||||
| valutakursförändringar | 149,9 | 194,7 | 633,9 | 678,7 |
| Tillväxt justerad för valutakursförändringar, % | 14,2 | -18,4 | -6,6 | -14,5 |
| jan-mar | jan-mar | apr-mar | jan-dec | |
| EBITDA | 2021 | 2020 | 2020/21 | 2020 |
| Redovisat rörelseresultat | 25,0 | 11,9 | 76,7 | 63,6 |
| Avskrivningar | 13,3 | 16,1 | 57,2 | 60,0 |
| EBITDA | 38,3 | 28,0 | 133,9 | 123,6 |
| Eget riskbärande kapital | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital | 580,3 | 576,9 | 540,3 |
| Uppskjuten skatteskuld | 23,3 | 22,7 | 19,7 |
| Eget riskbärande kapital | 603,6 | 599,6 | 560,0 |
| Nettolåneskuld | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
| Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner | 64,4 | 59,8 | 63,5 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 228,3 | 280,8 | 222,1 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 51,7 | 53,8 | 51,3 |
| Summa skulder | 344,4 | 394,4 | 336,9 |
| Likvida medel | -76,7 | -48,4 | -88,5 |
| Nettolåneskuld | 267,7 | 346,0 | 248,4 |
| Likviditetsreserv | 2021-03-31 | 2020-03-31 | 2020-12-31 |
| Likvida medel | 76,7 | 48,4 | 88,5 |
| Beviljad checkräkningskredit | 67,5 | 69,7 | 67,0 |
Likviditetsreserv 144,2 118,1 155,5
Finansiell kalender
| Aktivitet | Datum |
|---|---|
| Årsstämma 2021 | 3 maj |
| Delårsrapport januari-juni | 16 juli |
| Delårsrapport januari-september | 20 oktober |
| Bokslutskommuniké 2021 | 24 februari 2022 |
Offentliggörande
Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 28 april kl. 08:00 (CET).
Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.
Frågor kring rapporten besvaras av:

Jan Wahlström VD och koncernchef Mob: +46 70 212 18 89 Email: [email protected]

Ewa Linsäter Ekonomi- och finansdirektör Mob: +46 76 633 32 33 Email: [email protected]
HÄR FINNS VI

Elos Medtech AB (publ)
Torsgatan 5B SE-411 04 Gothenburg Sverige Tel: +46 10 171 20 00 Org: 556021-9650 [email protected] www.elosmedtech.com
