Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Elos Medtech Interim / Quarterly Report 2021

Jul 16, 2021

3039_ir_2021-07-16_0a51f45b-4b5d-43d0-ade0-1506f1bc38ad.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Q2 2021 DELÅRSRAPPORT

181,0 MSEK Koncernens omsättning ökade till 181,0 MSEK (118,3) under andra kvartalet 2021

26,5 MSEK Koncernens rörelseresultat ökade till 26,5 MSEK (14,9) under andra kvartalet 2021

ETT STARKT KVARTAL MED FORTSATT POSITIV TILLVÄXT

April - juni 2021

  • Nettoomsättningen för andra kvartalet uppgick till 181,0 MSEK (118,3), en ökning om 53 procent jämfört med samma period föregående år. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 63 procent.
  • Rörelseresultatet uppgick till 26,5 MSEK (14,9), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,7 procent (12,6). Under kvartal två föregående år påverkades rörelseresultatet positivt med 38,9 MSEK avseende erhållna stöd och subventioner med anledning av covid-19.
  • Resultat efter finansnetto uppgick till 22,8 MSEK (9,1). Finansnettot har påverkats negativt av valutakursdifferenser och omräkning av ränteswap med -0,9 MSEK (-2,6) respektive -0,4 MSEK (-0,1) och uppgick till -3,7 MSEK (-5,8).
  • Resultat efter skatt uppgick till 18,4 MSEK (6,9).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var 34,3 MSEK (50,2), och uppgick efter investeringar till 24,0 MSEK (34,2).
  • Resultat per aktie uppgick till 2:28 kr (0:87).

Januari - juni 2021

  • Nettoomsättningen under första halvåret uppgick till 352,2 MSEK (277,2), en ökning om 27 procent jämfört med samma period föregående år. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 35 procent.
  • Rörelseresultatet under första halvåret uppgick till 51,6 MSEK (26,8), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 14,7 procent (9,7). Föregående år påverkades rörelseresultatet positivt med 39,6 MSEK avseende erhållna stöd och subventioner med anledning av covid-19.
  • Resultat efter finansnetto uppgick till 50,0 MSEK (15,7). Finansnettot har påverkats positivt av valutakursdifferenser med 1,9 MSEK (-0,4) och av omräkning ränteswap med 1,7 MSEK (-4,4) och uppgick till -1,6 MSEK (-11,1).
  • Resultat efter skatt uppgick till 38,4 MSEK (12,3).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var 58,7 MSEK (59,2), och uppgick efter investeringar till 12,6 MSEK (37,0).
  • Resultat per aktie uppgick till 4:76 kr (1:53)
Nyckeltal apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Nettoomsättning, MSEK 181,0 118,3 352,2 277,2 655,0 580,0
Tillväxt, % 53,0 -35,7 27,1 -25,9 10,5 -15,9
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), MSEK 39,7 30,4 78,1 58,3 143,4 123,6
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), % 21,9 25,7 22,2 21,0 21,9 21,3
Rörelseresultat (EBIT), MSEK 26,5 14,9 51,6 26,8 88,4 63,6
Rörelseresultat (EBIT), % 14,7 12,6 14,7 9,7 13,5 11,0
Resultat efter finansiella poster, MSEK 22,8 9,1 50,0 15,7 77,5 43,2
Resultat efter skatt per aktie före och efter
utspädning, kr 2:28 0:87 4:76 1:53 7:71 4:47
Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK 34,3 50,2 58,7 59,2 125,0 125,5
Nettolåneskuld, MSEK 250,8 298,5 248,4

I lokala valutor var 53% Kvartalets tillväxt

tillväxten 63%.

VD JAN WAHLSTRÖM KOMMENTERAR Q2

Den positiva trend som inledde året fortsätter med en tillväxt på 6 procent jämfört med första kvartalet och 53 procent jämfört med det coronadrabbade andra kvartalet 2020. Kvartalet visar dessutom på en stabil bruttomarginal.

Inom Dental är tillväxten i kvartalet 12 procent jämfört med föregående kvartal. Vi har en bra position då vi redan är etablerade med eget sortiment. Under kvartalet har vi dessutom lanserat ytterligare produkter i Elos Accurate®-familjen som tagits emot väl av marknaden. Detta ger professionen inom dentala implantat fler valmöjligheter och utökar därigenom användningsområdet för vår hybridbas.

Orthopedics gör ett starkt andra kvartal. Tack vare vår produktmix och effektiviseringar tillsammans med låg bemanning har gjort att vi ökat marginalerna inom affärsområdet. Alla maskiner i vår enhet i Memphis har validerats under våren och vi står rustade för att ta ytterligare höjd för utökad produktion. Den stora efterfrågan vi har på produkter inom robotassisterad kirurgi gör dock att organisationen just nu är underdimensionerad. Vi lägger därför stor kraft på att rekrytera medarbetare till enheten med utmaningen att denna kompetens är högt efterfrågad i USA. Denna situation ger oss ett starkt kortsiktigt resultat samtidigt som vi ser att rekryteringen tenderar att bli en långsiktig uppgift.

Inom Life Science ligger vi på en stabil lönsamhetsnivå och arbetar fortsatt med ständiga förbättringar i produktionen. Den nya produktionshallen i Skara blev renrumsklassificerad i juni och flytten har gått mycket bra utan störningar för våra kunder och vi står nu redo för produktion i kvartal tre.

Vårt fokuserade arbete inom Operational Excellence med marginalförbättrande åtgärder har gett tydligt resultat. Med ökad automatisering har vi skapat effektivare flöden och högre kvalitet, vilket har bidragit till att lönsamheten har ökat. Tillväxten går i stort sett hand i hand med lönsamheten även om vi ligger något under första kvartalet rent lönsamhetsmässigt. Inom samtliga affärsområden har vi märkt av en viss tendens till leveransproblem av råvarumaterial samt en ökning av priser inom stål och plast. Detta är något vi både aktivt bearbetar och bevakar då det på sikt skulle kunna komma att påverka vårt resultat.

Vår verksamhet inom medicinteknik ger oss en stabil grund att stå på då vi har en direkt positiv påverkan på människors liv. Samtidigt är vi ödmjuka inför att den pågående pandemin kan överraska världsmarknaden snabbt och vi har därför fortsatt beredskap för att hantera eventuella bakslag.

TA Associates offentliggjorde den 7 juli att man kontrollerar 73,1 procent av aktierna i Elos Medtech. Jag välkomnar TA Associates som bolagets nya majoritetsägare och vill ta tillfället i akt att tacka alla aktieägare, där många har ägt Elos-aktien sedan introduktionen på börsen 1989. Vi har tillsammans under de senaste tre decennierna, som ett börsnoterat bolag, renodlat, förvärvat och byggt en stark världsomspännande koncern. Detta har varit möjligt genom en stark lokal förankring med motiverade, kunniga och inte minst lojala medarbetare. Vi har genomgående haft en tydlig strategi att utveckla vårt erbjudande och växa mer än marknaden, vilket vi fortsätter att arbeta med.

DETTA ÄR ELOS MEDTECH

Allmänt om verksamheten

Elos Medtech är specialiserade inom medicinteknik och besitter stor expertis inom utveckling och design samt kontraktstillverkning av medicintekniska produkter. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag. Verksamheten bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA med koncerngemensamma funktioner inom strategiskt marknads- och IT-arbete, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll i Göteborg. Koncernens verksamhet utgörs av tre affärsområden Dental, Orthopedics och Life Science.

Vision

Transformera medicinsk teknologi och förbättra livskvalitet världen över.

Mission

I samarbete med våra kunder tillhandahåller vi hållbara innovativa produkter och lösningar för den globala medicinteknikmarknaden. Vår målsättning är att bygga lönsamma och långsiktiga partnerskap samt sträva efter en förträfflighet i allt vi gör, för att hjälpa människor att leva rika och aktiva liv.

Mål

Elos Medtech's långsiktiga finansiella mål är: över 10 procent genomsnittlig årlig tillväxttakt, över 13 procent i genomsnittlig rörelsemarginal (EBIT) och att nå en andel egna produkter om minst 13 procent.

Värdeskapande affärsmodell

Elos Medtech´s affärsmodell bygger på lång erfarenhet och uppbyggd expertis inom utveckling och kontraktstillverkning av medicintekniska produkter och komponenter. Kunderna erbjuds kvalitet, kompetens och innovation i en partnerbyggd helhetslösning – Complete PerformanceTM. Hörnstenarna i Elos Medtech's värdeskapande är ökad effektivitet, förbättrad lönsamhet och högkvalitativa produkter i partnerskap med sina kunder.

Strategi

Elos Medtech's strategi bygger på ett ökat fokus på utvalda marknadssegment samt inom metall och polymer. Vidare är strategin att öka specialiseringen och expertisen inom bolagets kompetensområden avseende design, utveckling, tillverkning och logistik, med högsta kvalitetssäkring. Genom ett starkare erbjudande, nås strategiska mål om tydligare positionering och fortsatt ökad tillväxt.

Hållbart fokus

Elos Medtech har ett hållbart fokus och ett ansvar som går utöver att endast leverera högkvalitativa produkter. Företaget tar ett långsiktigt ekonomiskt-, socialt- och miljömässigt ansvar för hur verksamheten påverkar bolagets intressenter och definierar strategiska mål för att säkerställa att kontinuerliga förbättringar inom dessa områden. För mer information se: elosmedtech.com/whoweare/sustainability.

VISION • MISSION • VÄRDEBASERAD KULTUR • HÅLLBART FOKUS

KONCERNENS UTVECKLING

Utveckling under kvartalet

Total omsättning för andra kvartalet uppgick till 181,0 MSEK, vilket är en ökning med 53,0 procent jämfört med samma kvartal föregående år. I lokal valuta var tillväxten 63,0 procent. Föregående års kvartal var kraftigt påverkat av pågående pandemi, främst inom Dental, vilket återspeglas i jämförelsesiffrorna.

Ökningen jämfört med förra året härrör sig till två av de tre affärsområdena. Dental fortsätter samma starka trend som under första kvartalet och jämfört med förra årets kvartal två var tillväxten 173,9 procent. Egna produkter ökade med 118,9 procent och stod för 14,5 procent av koncernens försäljning i kvartalet. Även Orthopedics visade på en hög tillväxt jämfört med föregående år om 41,8 procent, drivet av efterfrågan på produkter inom robotassisterad kirurgi. För Life Science ses däremot en svag nedgång, jämfört med förra årets kvartal, om -0,8 procent. Nedgången mellan kvartalen beror främst på en svagare försäljning av produkter inom hörselimplantat, vilka för Elos Medtech påverkades något senare än övriga produkter av pandemin 2020.

Koncernens totala omkostnader ökade med 55 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Från april 2020 var ca 200 personer satta i korttidsarbete inom våra enheter i Timmersdala och Görlöse. Om man bortser från erhållna stöd var ökningen 18 procent, vilken dels är hänförlig till ökade personal- och marknadsföringskostnader främst inom Dental, dels av kostnader i samband med det publika bud som lagts på bolaget. Avskrivningarna i resultatet uppgår till ca 13,2 MSEK, vilket är lägre än föregående år dels på grund av att en större maskinparksinvestering nu är fullt avskriven, dels på grund av en valutaomräkningseffekt om 0,8 MSEK.

Rörelseresultatet för kvartalet var starkt med en marginal om 14,7 procent. Resultatet gick från 14,9 MSEK i kvartal två föregående år till 26,5 MSEK. Rörelseresultatet föregående år innehöll även erhållna bidrag om totalt 38,9 MSEK.

På grund av det speciella läget som rådde under föregående år är förändringen mellan kvartalen inte en spegling av koncernens affärsmässiga utveckling. Elos Medtech startade innevarande år starkt och har fortsatt i samma takt även under kvartal två med en tillväxt mellan kvartal ett och två om 5,7 procent, vilket härrör sig till alla tre affärsområdena.

Omsättning april-juni 2021

Koncernens nettoomsättning under kvartalet ökade och uppgick till 181,0 MSEK (118,3). Ökningen om 53,0 procent kan härledas till affärsområdena, Dental 173,9 procent och Orthopedics 41,8 procent, medan omsättningen inom Life Science minskade med 0,8 procent. Försäljningen av egna produkter inom affärsområdet Dental ökade med 118,9 procent och svarade för 14,5 procent (10,1) av koncernens totala nettoomsättning. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 63,0 procent.

Omsättning januari-juni 2021

Koncernens nettoomsättning under första halvåret jämfört med samma period föregående år ökade och uppgick till 352,2 MSEK (277,2). Ökningen om 27,1 procent kan härledas till alla affärsområden, Dental 46,8 procent, Orthopedics 33,2 procent och Life Science 2,3 procent. Utvecklingen för egna produkter visar på en positiv tillväxt om 47,3 procent och svarar för 14,3 procent (12,3) av koncernens totala nettoomsättning. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 35,0 procent.

Resultat april-juni 2021

Rörelseresultatet under andra kvartalet uppgick till 26,5 MSEK (14,9), motsvarande en rörelsemarginal om 14,7 procent (12,6). Resultatet föregående år påverkades positivt av erhållna stöd och bidrag med 38,9 MSEK. Resultat efter finansiella poster uppgick till 22,8 MSEK (9,1) och resultat efter skatt uppgick till 18,4 MSEK (6,9).

Omsättning (MSEK) Rörelseresultat (MSEK)

Finansnetto april-juni 2021

Finansnettot uppgick till -3,7 MSEK (-5,8). Räntekostnaderna för kvartalet, inklusive ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16, uppgick till -2,5 MSEK (-3,2) Koncernens finansnetto har påverkats negativt av både valutakursdifferenser med -0,9 MSEK (-2,6) och av omvärdering av ränteswappar med -0,4 MSEK (-0,1).

Resultat per aktie april-juni 2021

Kvartalets resultat per aktie både före och efter utspädning var 2:28 kronor (0:87) per aktie.

Resultat januari-juni 2021

Rörelseresultatet under första halvåret uppgick till 51,6 MSEK (26,8), motsvarande en rörelsemarginal på 14,7 procent (9,7). Resultatet föregående år påverkades positivt av erhållna stöd och bidrag med 39,6 MSEK. Resultat efter finansiella poster uppgick till 50,0 MSEK (15,7) och resultat efter skatt uppgick till 38,4 MSEK (12,3).

Finansnetto januari-juni 2021

Finansnettot uppgick till -1,6 MSEK (-11,1). Räntekostnaderna för perioden, inklusive ränta på leasingskuld i enlighet med IFRS 16, uppgick till -5,0 MSEK (-6,4). Koncernens finansnetto har påverkats positivt av valutakursdifferenser med 1,9 MSEK (-0,4) och omvärdering av ränteswappar med 1,7 MSEK (-4,4).

Resultat per aktie januari-juni 2021

Resultat per aktie för perioden januari-juni var 4:76 kronor (1:53).

Finansiell ställning och likviditet

Koncernens balansomslutning har ökat under perioden och uppgick till 1 076,4 MSEK (1 046,6). Eget kapital ökade med 40,9 MSEK i perioden, där omräkning av utländska dotterbolag stod för 13,2 MSEK. Utdelning till aktieägarna har skett i maj motsvarande -12,1 MSEK. Totalt uppgick det egna kapitalet till 581,2 MSEK (553,3). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid periodens slut till 605,0 MSEK (575,4), vilket motsvarar 56,2 procent (55,0) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 54,0 procent (52,9).

Koncernens nettolåneskuld minskade under perioden och uppgick till 250,8 MSEK (298,5). Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjad checkräkningskredit uppgick till 161,3 MSEK (135,1).

Investeringar

Koncernens investeringar under andra kvartalet uppgick till 10,3 MSEK (16,9) och avser främst utbyggnad av fastigheten i Skara. Totalt för året uppgår investeringarna till 46,2 MSEK och avser främst utbyggnaden i Skara och investeringar i maskinparken i Memphis.

Kassaflöde

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 34,3 MSEK (50,2) och härrör sig främst från det starka resultatet. Förändringen i rörelsekapitalet var svagt negativt om -0,6 MSEK (22,7). Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -10,3 MSEK (-16) och avser i kvartalet främst fortsatta investeringar i byggnation av produktionshallen i Skara. Upptagna nya lån i kvartalet motsvarade 21,1 MSEK (11,5) och amorteringar av befintliga lån har gjorts med -14,9 MSEK (-24,8). Kassaflödet har också påverkats av utdelning till aktieägarna om -12,1 MSEK. Kvartalets totala kassaflöde uppgick till 18,1 MSEK (20,9).

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten för första halvåret uppgick till 58,7 MSEK (59,2) och periodens totala kassaflöde uppgick till 3,0 MSEK (12,3) vilket ledde till utgående likvida medel för koncernen om 94,1 MSEK (67,0).

Personal

Koncernens medelantal anställda under andra kvartalet var 528 personer mot 517 personer föregående år, vilket är en ökning med 2,1 procent.

Koncernens medelantal anställda under första halvåret var 530 personer mot 527 personer föregående år vilket är en ökning med 0,6 procent.

Vid periodens slut uppgick antalet anställda i koncernen till 520 personer.

Händelser efter kvartalet

Den 7 juli beslutade TA Associates att fullfölja sitt erbjudande till aktieägarna i Elos Medtech AB och blir därmed ny majoritetsägare. Fullföljandet av budet innebär ytterligare transaktionskostnader, vilka väsentligt kommer att påverka resultatet för kvartal tre.

VÅRA TRE AFFÄRSOMRÅDEN

DENTAL

Elos Medtech är en kvalificerad partner till globalt ledande dentala företag. Vårt erbjudande omfattar design, utveckling, serietillverkning och global distribution. Vi är specialiserade inom dentala implantat.

Erbjudandet består även av egna produkter inom digital tandvård och instrument, antingen som OEM eller genom vårt eget varumärke - Elos Accurate®.

NETTOOMSÄTTNING

Elos Medtech är en fokuserad samarbetspartner från design och prototyper till serietillverkning och global distribution. Vi har specialiserat oss på marknaderna spine, trauma och rekonstruktion. Vi samarbetar med världens ledande ortopediska företag.

Elos Medtech är specialiserade globala partners inom formsprutning av högteknologisk polymer och skärande bearbetning, främst i stål och mässing. Vårt erbjudande inkluderar även design av verktyg såväl som kombinationsprodukter av polymera material och exempelvis aluminium. Marknader vi fokuserar på är diagnostik, hörapparater, diabetes, kardiovaskulär- och neurokirurgi.

AFFÄRSOMRÅDESÖVERSIKT

Tillväxt Tillväxt
MSEK
Nettoomsättning per affärsområde
apr-jun
2021
apr-jun
2020
apr-jun
2021
jan-jun
2021
jan-jun
2020
jan-jun
2021
jul-jun
2020/21
jan-dec
2020
Dental 71,5 26,1 173,9% 135,2 92,1 46,8% 255,5 212,4
Orthopedics 60,4 42,6 41,8% 119,1 89,4 33,2% 209,2 179,5
Life Science 49,1 49,5 -0,8% 97,9 95,7 2,3% 190,3 188,1
Total nettoomsättning 181,0 118,3 53,0% 352,2 277,2 27,1% 655,0 580,0

Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.

Rörelse
marg.
Rörelse
marg.
Rörelse
marg.
Rörelse
marg.
MSEK apr-jun apr-jun apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Rörelseresultat per
affärsområde
2021 2021 2020 2020 2021 2021 2020 2020 2020/21 2020
Dental 12,8 17,9% -1,7 -6,7% 24,5 18,1% 2,6 2,8% 40,1 18,2
Orthopedics 11,4 18,9% 10,5 24,6% 17,5 14,7% 10,7 11,9% 27,8 21,0
Life Science 7,3 14,9% 7,3 14,7% 15,8 16,1% 15,5 16,2% 29,6 29,3
Ofördelade koncern
gemensamma kostnader -5,0 -1,1 -6,2 -1,9 -9,2 -4,9
Totalt rörelseresultat 26,5 14,7% 14,9 12,6% 51,6 14,7% 26,8 9,7% 88,3 63,6

Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.

Nettoomsättning per affärsområde (MSEK) Rörelseresultat per affärsområde (MSEK)

8 ELOS MEDTECH AB (PUBL) JAN-JUNI 2021

AFFÄRSOMRÅDE DENTAL

OMSÄTTNING 71,5 MSEK EBITDA 17,3 MSEK (24,2%) EBIT 12,8 MSEK (17,9%)

Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet

  • Nettoomsättningen ökade med 8 MSEK jämfört med första kvartalet 2021 och uppnådde 71,5 MSEK. Försäljningen har varit stark under de senaste tre kvartalen. Vi har nått nya försäljningsnivåer totalt sett inom Dental även bortsett från pandemins negativa påverkan under kvartal två föregående år.
  • Stabil lönsamhet och rörelseresultatet uppgår till 13 MSEK. Fokus på kontinuerligt förbättringsarbete inom processautomatisering och standardisering i produktion.
  • Nettoomsättningen av egna produkter fortsatte att öka, nu med 2 MSEK till 26,3 MSEK jämfört med första kvartalet.

Försäljningen drivs av våra egna produkter, särskilt produktportföljen inom digital tandvård, Elos Accurate®.

Tillväxt

174%

  • Framgångsrik global lansering av en produkt inom digital tandvård och Elos Accurate-portföljen. Den nuvarande Elos Accurate Hybrid Base-familjen har utökats med två nya produktvarianter vilka har mottagits väl av marknaden.
  • Etablering av egna försäljningsresurser i USA och Kina. Detta innebär att Elos Medtech Dental får fysisk närvaro på tre kontinenter.

Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)

AFFÄRSOMRÅDE ORTHOPEDICS

OMSÄTTNING 60,4 MSEK EBITDA 15,8 MSEK (26,2%) EBIT 11,4 MSEK (18,9%)

Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet

  • Nettoomsättningen ökade från föregående kvartal till 60,4 MSEK.
  • Den höga tillväxten i kvartalet, 42 procent, drivs av den ökade efterfrågan av produkter inom robotassisterad kirurgi och en återhämtning av efterfrågan på engångs– artiklar – även om omsättningen jämförande kvartal 2020 var låg på grund av pandemin.
  • En stark förbättring av lönsamheten och ett rörelseresultatet på 11 MSEK berodde främst på produktmixen i både Memphis och Timmersdala samt en låg bemanning. Förbättringsåtgärder har genomförts i ett antal olika

processer med ökad output som resultat. Dessa åtgärder har ytterligare bidragit till den ökade lönsamheten för kvartalet.

Tillväxt

42%

  • Verksamheten i Memphis fortsatte att ha en hög aktivitetsnivå och fokus på att rekrytera personal. Alla nya maskiner har validerats och är igång i produktion för att möta den ökande efterfrågan av produkter inom robotassisterad kirurgi.
  • Arbete med nya kundorder och omlokalisering av globala projekt fortsatte under kvartalet.

Orthopedics Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)

AFFÄRSOMRÅDE LIFE SCIENCE

OMSÄTTNING 49,1 MSEK EBITDA 11,6 MSEK (23,6%) EBIT 7,3 MSEK (14,9%)

Tillväxt -1%

Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet

  • Försäljningen ligger i linje med föregående kvartal och uppgick till 49,1 MSEK. Tillväxt i verksamheten i Skara och stabil försäljning i Kina. Kunderna inom hörselimplantat har fortfarande en något lägre efterfrågan.
  • Över flera kvartal noteras en stabil omsättning för affärsområdet med mindre fluktuationer. Fluktuationerna över kvartalen beror generellt på valutaeffekter och när större produktbatcher distribueras till kund inom polymer.
  • Lönsamheten uppgår till 7,3 MSEK. Fortsatt fokuserat arbete med förbättringar i produktion, ex automatisering.
  • Inom polymerverksamheten har nya verktyg godkänts av kund. Aktivitetsnivån av provkörningar av de nya produkterna som har tagits in under det senaste halvåret är hög samtidigt som maskiner flyttas in i den nya produktions– hallen.
  • Den nya produktionshallen i Skara är kvalificerad som renrum ISO klass 8. Fysisk invigning planeras till hösten om besöksrestriktionerna lättas med anledning av pandemin.
  • Fokus på försörjning av råmaterial fortsätter för att minimera risk för störningar i produktion.

Life Science Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)

ÖVRIG INFORMATION

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport i sammandrag för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i delar av delårsrapporten.

Segmentsredovisning

Den interna finansiella uppföljningen per affärsområde är anpassad till koncernens olika kundsegment och tillämpar rörelseresultat som ett mått för att bedöma segmentens resultat. I segmentets rörelseresultat har inkluderats direkt hänförliga poster samt poster som på ett rimligt sätt kan fördelas per segment.

Ofördelade koncerngemensamma poster avser främst noteringsrelaterade kostnader.

Statliga bidrag

Statliga bidrag redovisas i resultaträkningen i samma period som för de kostnader bidragen är avsedda att kompensera. Vidare skall bidragen vara rimligt säkra att erhållas och eventuella villkor för bidragen vara uppfyllda för att redovisning i resultaträkningen skall ske. Erhållna bidrag redovisas i resultaträkningen som en kostnadsreduktion av de poster som stöden avser att täcka.

Finansiella instrument värderade till verkligt värde

Avseende fastighetslånen i USA swapar koncernen sin rörliga ränta till en fast ränta via ränteswapar. Dessa ränteswapar redovisas till verkligt värde via resultaträkningen. Orealiserade vinster och förluster till följd av fluktuationer i de finansiella instrumentens verkliga värde redovisas i finansnettot i koncernens resultaträkning. För ränteswapar bestäms det verkliga värdet utifrån marknadskurser. Om sådana inte finns tillgängliga, beräknas det verkliga värdet genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade räntesatsen och den räntesats som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Eventuellt betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid. Elos Medtech avser att behålla dessa derivat till förfall, varför marknadsvärdering över tid, inte påverkar resultat eller kassaflöde.

Värdering av räntederivaten till verkligt värde har påverkat kvartalets resultat negativt med -0,4 MSEK (-0,1) och i perioden positivt med 1,7 MSEK (-4,4).

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar operativa och finansiella risker. Bland operativa risker påverkas Elos Medtech främst av risker förknippade med kunder och marknader men även andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och kreditrisker. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen samt not 42 och 44 i årsredovisningen 2020.

Rapporterade statliga stöd
per funktion
april-juni
2021
april-juni
2020
jan-juni
2021
jan-juni
2020
jan-dec
2020
Kostnad för sålda varor - 29,4 - 30,1 35,0
Försäljningskostnader - 2,1 - 2,2 2,2
Administrationskostnader - 3,9 - 3,9 4,3
Utvecklingskostnader - 1,9 - 1,9 1,9
Finansiella kostnader - 1,6 - 1,6 1,6
Totala erhållna statliga stöd - 38,9 - 39,6 45,0

Covid-19 har lett till en omfattande störning av ekonomin världen över, vilket har påverkat flera av de marknader som Elos Medtech opererar inom. Virusets framfart i olika vågor och vaccinationstakten är fortsatt svårbedömd och därför är det inte möjligt att förutse hur länge pandemin kan komma att påverka bolaget.

Under första halvåret 2021 var påverkan på koncernen av mindre art.

Elos Medtech ser ett utökat behov av produktionspersonal med teknisk kompetens för att kunna möta marknadens efterfrågan framöver. På vissa av våra marknader ser vi ett glapp mellan efterfrågan och befintlig kompetens, vilket skulle kunna påverka tillväxttakten negativt.

Inga ytterligare risker har identifierats som kan påverka koncernens finansiella resultat och ställning per den 30 juni 2021.

Närståendetransaktioner

Bolaget har under rapportperioden inte haft transaktioner med närstående.

Moderbolaget

Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom IT- och marknadssupport, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll.

Moderbolagets nettoomsättning under andra kvartalet uppgick till 6,5 MSEK (2,7). Resultat efter finansiella poster uppgick till 9,4 MSEK (1,0) där -3,9 MSEK (-11,7) utgör valutakursdifferenser,

främst relaterade till omräkning av lån till dotterbolag. Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 11,3 MSEK (3,5). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 82,1 procent (83,7). Soliditeten uppgick till 81,7 procent (83,4).

Framåtriktad information

Företaget lämnar inga prognoser.

Framåtriktad information i denna rapport baseras på företagsledningens förväntan vid tidpunkten för rapporten. Även om styrelsen och ledningen bedömer att förväntningarna är rimliga, är det inte någon garanti för att förväntningarna är eller kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan informationen beroende på bland annat ändrade marknadsförutsättningar för koncernens tjänster eller mer generellt ändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser. Bolaget åtar sig inte att uppdatera eller rätta sådan framåtriktad information annat än vad som stipuleras i lag.

Revisorsgranskning

Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Göteborg den 16 juli 2021 Elos Medtech AB (publ)

Yvonne Mårtensson Styrelsens ordförande

Anders Birgersson Claes Hansson Jeppe Magnusson Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Jon Risfelt Hanna Ernestam Wilkman Styrelseledamot Styrelseledamot

Jan Wahlström VD och koncernchef

KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT OCH ÖVRIGT TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG

MSEK apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Resultaträkning 2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Nettoomsättning 181,0 118,3 352,2 277,2 655,0 580,0
Kostnad för sålda varor -115,6 -78,3 -227,6 -189,1 -430,7 -392,2
Bruttoresultat 65,4 40,0 124,6 88,1 224,3 187,8
Försäljningskostnader -9,6 -5,1 -17,8 -15,0 -31,6 -28,8
Administrationskostnader -25,4 -16,9 -46,5 -39,0 -87,7 -80,2
Utvecklingskostnader -4,2 -2,8 -8,6 -8,0 -16,1 -15,5
Övriga rörelseintäkter/kostnader 0,3 -0,3 -0,1 0,7 -0,5 0,3
Rörelseresultat 26,5 14,9 51,6 26,8 88,4 63,6
Finansiella intäkter 0,0 0,1 3,9 0,1 4,1 0,3
Finansiella kostnader -3,7 -5,9 -5,5 -11,2 -15,0 -20,7
Resultat efter finansiella poster 22,8 9,1 50,0 15,7 77,5 43,2
Skattekostnad -4,4 -2,2 -11,6 -3,4 -15,4 -7,2
Resultat efter skatt 18,4 6,9 38,4 12,3 62,1 36,0
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Resultat efter skatt före och efter utspädning, kr*
18,4
2:28
6,9
0:87
38,4
4:76
12,3
1:53
62,1
7:71
36,0
4:47
* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt.
Rapport över totalresultat
Resultat efter skatt 18,4 6,9 38,4 12,3 62,1 36,0
Övrigt totalresultat
Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning
Aktuariella vinster och förluster 2,9 - 2,9 - 2,8 -0,1
Skatt -0,6 - -0,6 - -0,9 -0,3
2,3 - 2,3 - 1,9 -0,4
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning
Periodens omräkningsdifferenser -8,4 -32,7 13,2 1,1 -26,0 -38,9
Skatt 0,7 2,2 -1,0 0,0 2,4 3,4
-7,7 -30,5 12,2 1,1 -23,5 -35,5
Övrigt totalresultat, netto -5,5 -30,5 14,5 1,1 -21,7 -35,9
Årets totalresultat 12,9 -23,6 52,9 13,4 40,5 0,1
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 12,9 -23,6 52,9 13,4 40,5 0,1
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) %
21,9
25,7 22,2 21,0 21,9 21,3
Rörelseresultat (EBIT) %
14,7
12,6 14,7 9,7 13,5 11,0
Avskrivningar som belastat resultatet
MSEK
13,2 15,5 26,5 31,5 55,0 60,0

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG

MSEK
Balansräkning 2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 260,3 283,0 253,8
Materiella anläggningstillgångar 442,1 436,2 412,2
Finansiella anläggningstillgångar 1,5 2,0 1,4
Omsättningstillgångar 278,3 258,4 246,1
Likvida medel 94,1 67,0 88,5
Summa tillgångar 1 076,4 1 046,6 1 002,0
Eget kapital och skulder
Eget kapital 581,2 553,3 540,3
Långfristiga skulder 316,5 323,6 305,3
Kortfristiga skulder 178,6 169,7 156,4
Summa eget kapital och skulder 1 076,4 1 046,6 1 002,0

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG

MSEK apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Kassaflöde 2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Resultat efter finansiella poster 22,8 9,1 50,0 15,7 77,5 43,2
Återförda av- och nedskrivningar 13,2 15,5 26,5 31,5 55,0 60,0
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 1,4 2,5 -1,2 4,5 5,5 11,3
Betald skatt -2,5 0,4 -5,7 -2,0 -14,3 -10,6
Förändring av rörelsekapital -0,6 22,7 -10,9 9,5 1,2 21,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten 34,3 50,2 58,7 59,2 125,0 125,5
Investeringar i anläggningstillgångar -10,3 -16,0 -46,2 -22,3 -80,4 -56,5
Försäljning av anläggningstillgångar 0,0 - 0,1 0,1 0,2 0,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten -10,3 -16,0 -46,1 -22,2 -80,2 -56,3
Operativt kassaflöde 24,0 34,2 12,6 37,0 44,8 69,2
Förändring av checkräkningskredit 0,0 0,0 0,0 -0,9 0,1 -0,8
Upptagna lån 21,1 11,5 30,2 16,8 56,3 42,9
Amortering av lån -14,9 -24,8 -27,7 -40,6 -60,5 -73,4
Utdelning till akteiägare -12,1 - -12,1 - -12,1 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -5,9 -13,3 -9,6 -24,7 -16,2 -31,3
Periodens kassaflöde 18,1 20,9 3,0 12,3 28,6 37,9
Likvida medel vid periodens början 76,7 48,4 88,5 55,2 67,0 55,2
Kursdifferenser i likvida medel -0,7 -2,3 2,7 -0,5 -1,5 -4,7
Likvida medel vid periodens slut 94,1 67,0 94,1 67,0 94,1 88,5

KONCERNENS FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

MSEK 2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Ingående balans 540,3 539,9 539,9
Summa totalresultat 52,9 13,4 0,1
Effekt av ändrad skattesats - - 0,3
Utdelning -12,1 - -
Utgående eget kapital 581,2 553,3 540,3

NYCKELTAL KONCERNEN

jan-jun
2021
jan-jun
2020
jan-dec
2020
Avkastning på operativt kapital % 10,5 6,3 7,6
Avkastning på eget kapital * % 11,0 5,3 6,7
Andel riskbärande kapital % 56,2 55,0 55,9
Soliditet % 54,0 52,9 53,9
Nettolåneskuld/EBITDA * ggr 1,7 2,5 2,0
Investeringar exkl. förvärv MSEK 10,3 22,3 56,5
Medelantal anställda antal 530 527 522

* R12

DATA PER AKTIE

jan-jun jan-jun jan-dec
2021 2020 2020
Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr* MSEK 2:28 0:87 4:47
Medelantal aktier Tst 8 068,0 8 068,0 8 068,0
Antal aktier vid periodens slut Tst 8 068,0 8 068,0 8 068,0
Eget kapital per aktie SEK 72,0 68,6 67,0
Aktiekurs vid periodens slut SEK 215,0 66,6 108,0
Utdelning SEK - - 1:50

* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt

AFFÄRSOMRÅDESINFORMATION

Tillväxt
MSEK apr-jun apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Nettoomsättning per affärsområde 2021 2020 2021 2021 2020 2021 2020/21 2020
Dental 71,5 26,1 173,9% 135,2 92,1 46,8% 255,5 212,4
Orthopedics 60,4 42,6 41,8% 119,1 89,4 33,2% 209,2 179,5
Life Science 49,1 49,5 -0,8% 97,9 95,7 2,3% 190,3 188,1
Total nettoomsättning 181,0 118,3 53,0% 352,2 277,2 27,1% 655,0 580,0

Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.

MSEK apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Resultat före avskrivningar per affärsområde 2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Dental 17,3 3,2 33,6 12,1 58,4 36,9
Orthopedics 15,8 17,1 26,5 23,5 46,1 43,1
Life Science 11,6 11,2 24,3 24,7 48,1 48,5
Ofördelade koncerngemensamma kostnader -5,0 -1,1 -6,2 -1,9 -9,2 -4,9
Total resultat före avskrivningar 39,7 30,4 78,2 58,4 143,4 123,6
Avskrivningar per affärsområde
Dental -4,5 -5,0 -9,1 -9,4 -18,4 -18,7
Orthopedics -4,4 -6,6 -9,0 -12,9 -18,2 -22,1
Life Science -4,3 -3,9 -8,5 -9,3 -18,4 -19,2
Totala avskrivningar -13,2 -15,5 -26,6 -31,5 -55,0 -60,0
Rörelseresultat per affärsområde
Dental 12,8 -1,7 24,5 2,6 40,1 18,2
Orthopedics 11,4 10,5 17,5 10,7 27,8 21,0
Life Science 7,3 7,3 15,8 15,5 29,6 29,3
Ofördelade koncerngemensamma kostnader -5,0 -1,1 -6,2 -1,9 -9,2 -4,9
Total rörelseresultat 26,5 14,9 51,6 26,8 88,3 63,6

KVARTALSVÄRDEN KONCERNEN

MSEK Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2
Kvartalsvärden 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2019 2019 2019
Nettoomsättning 181,0 171,2 154,8 147,9 118,3 158,9 158,3 157,1 184,1
Kostnad för sålda varor -115,6 -112,0 -102,6 -100,4 -78,3 -110,8 -108,8 -109,3 -128,0
Bruttoresultat 65,4 59,2 52,2 47,5 40,0 48,1 49,5 47,8 56,1
Förs, adm o utv kostn -39,2 -33,8 -32,2 -30,3 -24,8 -37,2 -35,5 -34,3 -41,1
Övriga rörelseintäkter och kostnader 0,3 -0,4 -1,1 0,7 -0,3 1,0 0,1 0,7 0,6
Rörelseresultat 26,5 25,0 18,9 17,9 14,9 11,9 14,1 14,2 15,6
Finansiella intäkter 0,0 4,9 - - 0,1 2,2 2,3 - -
Finansiella kostnader -3,7 -2,8 -5,6 -3,7 -5,9 -7,5 -6,4 -2,8 -7,0
Resultat efter finansiella poster 22,8 27,1 13,3 14,2 9,1 6,6 10,0 11,4 8,6
Skattekostnad -4,4 -7,1 -2,2 -1,6 -2,2 -1,2 -2,4 -2,4 -2,0
Resultat efter skatt 18,4 20,0 11,1 12,6 6,9 5,4 7,6 9,0 6,6

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING

MSEK apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Resultaträkning 2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Nettoomsättning 6,5 2,7 13,0 9,0 23,9 19,9
Försäljningskostnader -2,2 -1,6 -4,4 -3,5 -7,7 -6,8
Administrationskostnader -10,8 -5,1 -17,5 -10,8 -29,0 -22,3
Övriga rörelseintäkter/kostnader - - -0,1 0,2 -0,1 0,0
Rörelseresultat -6,5 -4,0 -9,0 -5,1 -12,9 -9,2
Resultat från andelar i koncernbolag 19,0 16,9 19,0 16,9 39,4 37,3
Ränteintäkter, koncernbolag 1,1 2,0 2,2 4,1 5,9 7,8
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter - - 6,0 0,3 6,0 0,3
Räntekostnader och liknande resultatposter -4,2 -13,9 -0,9 -3,3 -22,4 -24,8
Resultat efter finansiella poster 9,4 1,0 17,3 12,9 16,0 11,4
Bokslutsdispositioner - - - - 1,6 1,6
Skatt på årets resultat 1,9 2,5 0,2 -0,1 0,8 0,5
Resultat efter skatt 11,3 3,5 17,5 12,8 18,4 13,5

* Resultat efter skatt överensstämmer med årets totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK
Balansräkning 2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 4,0 3,7 3,9
Materiella anläggningstillgångar 0,3 0,4 0,3
Finansiella anläggningstillgångar 403,6 399,4 397,1
Omsättningstillgångar 35,9 35,6 54,9
Likvida medel 38,1 27,0 23,9
Summa tillgångar 481,9 466,1 480,1
Eget kapital och skulder
Eget kapital 390,4 384,2 385,0
Obeskattade reserver 4,1 5,8 4,1
Avsättningar för pensioner 7,9 7,0 7,3
Långfristiga skulder 21,5 35,3 25,8
Kortfristiga skulder 58,0 33,8 57,9
Summa eget kapital och skulder 481,9 466,1 480,1

AVSTÄMNINGSUNDERLAG TILL ALTERNATIVA NYCKELTAL

I delårsrapporten presenteras vissa finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras enligt IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal för koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Elos Medtechs definitioner av dessa mått kan skilja sig från andra företags definitioner av samma begrepp. De alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement.

Nedan presenteras beräkningar av mått som inte definierats enligt IFRS och som inte nämns på andra platser i delårsrapporten. För fullständig information avseende beräkning och motivering till alternativa nyckeltal se www.elosmedtech.com.

MSEK apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Tillväxt 2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Redovisad nettoomsättning 181,0 118,3 352,2 277,2 655,0 580,0
Nettoomsättning avseende motsvarande period
föregående år 118,3 184,1 277,2 374,0 592,6 689,4
Nettoomsättning förändring 62,7 -65,8 75,0 -96,8 62,4 -109,4
Tillväxt, % 53,0 -35,7 27,1 -25,9 10,5 -15,9
Omsättning justerad för valutakursförändringar
Valutakursförändringar -7,2 1,2 -16,0 5,9 -32,6 -10,7
Föregående års nettoomsättning justerad för
valutakursförändringar 111,1 185,3 261,2 379,9 560,0 678,7
Tillväxt justerad för valutakursförändringar, % 62,9 -36,2 34,8 -27,0 17,0 -14,5
apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
EBITDA 2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Redovisat rörelseresultat 26,5 14,9 51,6 26,8 88,4 63,6
Avskrivningar 13,2 15,5 26,5 31,5 55,0 60,0
EBITDA 39,7 30,4 78,1 58,3 143,4 123,6
Eget riskbärande kapital 2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Eget kapital 581,2 553,3 540,3
Uppskjuten skatteskuld 23,8 22,1 19,7
Eget riskbärande kapital 605,0 575,4 560,0
Nettolåneskuld 2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner 62,4 60,6 63,5
Långfristiga räntebärande skulder 230,3 241,0 222,1
Kortfristiga räntebärande skulder 52,2 63,9 51,3
Summa skulder 344,9 365,5 336,9
Likvida medel -94,1 -67,0 -88,5
Nettolåneskuld 250,8 298,5 248,4
Likviditetsreserv 2021-06-30 2020-06-30 2020-12-31
Likvida medel 94,1 67,0 88,5
Utnyttjad checkräkningskredit - - -
Beviljad checkräkningskredit 67,2 68,1 67,0
Likviditetsreserv 161,3 135,1 155,5
apr-jun apr-jun jan-jun jan-jun jul-jun jan-dec
Resultat efter skatt per aktie 2021 2020 2021 2020 2020/21 2020
Periodens resultat efter skatt (TSEK) 18 383 6 960 38 443 12 300 62 170 36 032
Medelantal aktier (TSEK) 8 068,0 8 068,0 8 068,0 8 068,0 8 068,0 8 068,0
Resultat efter skatt per aktie 2,28 0,87 4,76 1,53 7,71 4,47

Finansiell kalender

Aktivitet Datum
Delårsrapport januari-september 20 oktober
Bokslutskommuniké 2021 24 februari 2022

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 16 juli kl. 08:00 (CET).

Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.

Frågor kring rapporten besvaras av:

Jan Wahlström VD och koncernchef Mob: +46 70 212 18 89 Email: [email protected]

Ewa Linsäter Ekonomi- och finansdirektör Mob: +46 76 633 32 33 Email: [email protected]

HÄR FINNS VI

Elos Medtech AB (publ)

Torsgatan 5B SE-411 04 Gothenburg Sverige Tel: +46 10 171 20 00 Org: 556021-9650 [email protected] www.elosmedtech.com