Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Elos Medtech Interim / Quarterly Report 2017

Apr 26, 2017

3039_10-q_2017-04-26_ba8b4d05-1962-4c9a-a828-14edc1f9beb1.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Den globala marknaden för medicinteknik växer inom flera av våra affärsområden och vi ser goda tillväxtmöjligheter.

  • Nettoomsättningen uppgick till 140,9 mkr (140,4), vilket motsvarar en organisk tillväxt på 0,4%.
  • Rörelseresultatet uppgick till 13,3 mkr (12,0).
  • Resultat efter finansnetto uppgick till 9,6 mkr (6,8). Finansnettot har påverkats negativt av valutakursdifferenser på -1,4 mkr (-1,7).
  • Resultat efter skatt uppgick till 7,2 mkr (4,9), vilket motsvarar 1:19 kr (0:80) per aktie.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 11,9 mkr (20,5) och uppgick efter investeringar till 6,6 mkr (7,0).

Tillväxt mot Q1 föregående år

Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
2017 2016 2016/17 2016
Nettoomsättning, mkr 140,9 140,4 552,5 552,0
Tillväxt, %* -1,7 34,5 2,2 10,1
EBITDA, mkr 26,9 25,4 98,8 97,3
EBITDA, % 19,1 18,1 17,9 17,6
EBIT, mkr 13,3 12,0 44,0 42,7
EBIT, % 9,4 8,5 8,0 7,7
Resultat efter finansiella poster, mkr 9,6 6,8 40,7 37,9
Resultat efter skatt, mkr 7,2 4,9 28,7 26,4
Resultat efter skatt per aktie, kr 1:19 0:80 4:74 4:37

* Justerat för valutakursförändringar.

VD Jan Wahlström kommenterar

Målet med föregående års förändringsarbete var att stärka Elos Medtechs position på marknaden. Redan i första kvartalet kan vi konstatera att översynen av verksamheten, där vi arbetat med att förbättra våra interna processer, fått genomslag. Den starka resultatutveckling 2016 har fortsatt och rörelseresultatet ökade med 11 % till 13,3 MSEK.

Försäljningen under det första kvartalet 2017 var starkare än både tredje och fjärde kvartalet 2016 och ligger i linje med första kvartalet 2016, 140,9 MSEK (140,4). För rullande 12 månader uppgår försäljning till 553 MSEK.

Översynen har inneburit att vi förändrar rapporteringen av säljsiffror till följande marknader: Dental Implant Systems, Orthopedics (ersätter Trauma & Spine), Diagnostics, Hearing Device & Vibration och Other Medical Areas. Denna indelning beskriver bättre vilka kunder vi arbetar med.

Den starka utvecklingen inom Dental Implant Systems har fortsatt. Här har vi nu tillväxt i fyra kvartal i rad. Försäljningen i kvartalet uppgick till 51,5 MSEK (36,2), en ökning med inte mindre än 42 %. För rullande 12 månader ligger tillväxten nu på 26%. Tillväxten kommer i huvudsak från våra stora nyckelkunder samtidigt som flera av våra mindre kunder har visat en bra utveckling. Glädjande är att våra egna produkter växte bra i första kvartalet med 37%. Egna produkter är i huvudsak egenutvecklade lösningar som vi säljer till våra nyckelkunder men också vårt nyligen lanserade sortiment Elos Accurate.

Inom Orthopedics har fokus under kvartalet legat på införsäljning av nya projekt. Det gäller både vår nya amerikanska verksamhet och samarbete mellan flera enheter som Timmersdala och Tianjin. Försäljningen i det första kvartalet var svag, 39,0 MSEK (50,8). Nedgången i kvartalet jämfört med föregående år förklaras i stort av en tidigare tappad order från en kontraktskund. Men vi ser fortsatt positivt på utvecklingen vad det gäller det andra halvåret 2017.

Inom Diagnostics har vi sett en nedgång i kvartalet till 6,4 MSEK (8,2). Förklaringen ligger framförallt i en hög försäljning i slutet av 2016, vilket också avspeglades i det sista kvartalets starka siffror. Investeringstakten i vår produktion i Skara är fortsatt hög. Efterfrågan inom diagnostikområdet växer och vi ser en positiv utveckling för den nya fabriken. Under första kvartalet har vi utvecklat gemensamma projekt mellan

Microplast och andra enheter inom Elos Medtech där kunder efterfrågar kombinationsprodukter av både plast och metall. I produkter för komplexa medicintekniska applikationer finns det ofta behov av lösningar som innehåller både plast- och metalldetaljer. Vi är övertygade om att det kan hända mycket under den närmaste tiden, både inom Orthopedics och Other Medical Areas.

Hearing Device & Vibration har inlett året något sämre än föregående år med en försäljning på 18,4 MSEK (21,8). Redan under andra halvåret 2016 kunde vi se nedgång, som nu stabiliserats på en lägre nivå. Vi är nu fokuserade på att arbeta med våra kunder för att utveckla nya lösningar av deras produkter och återgå till mer normala lagernivåer för att åter se tillväxt.

Slutligen inom Other Medical Systems, där merparten av vår försäljning återfinns i Kina, ökade försäljningen med 9 % till 25,4 MSEK (23,3). Genom en rad förändringar har vi nu en stabilitet i verksamheten och nya kundrelationer gör att vi ser positivt på den framtida utvecklingen.

Investeringarna under första kvartalet uppgick till 5,3 MSEK (13,3). Under 2016 genomförde vi stora investeringar i slutet av året, bland annat för ökad kapacitet i Microplast och förbättringar i Pinol. Investeringsbehoven för året ligger i linje med 2016 och är i huvudsak inriktade mot att öka kapaciteten genom ny produktionsutrustning, minskad miljöpåverkan och lägre driftskostnader med hjälp av modernisering av exempelvis kylutrustning.

Som jag tidigare betonat är en av våra konkurrensfördelar vår globala produktion. Genom samarbeten inom koncernen kan vi säkerställa såväl kvalitet och utveckling. Därför har vi fokuserat på att identifiera och utveckla synergier mellan våra enheter, speciellt där vi har flera gemensamma produkter och projekt. Här har vi nu ett antal produkter som är på väg in i produktion. Vi arbetar också på att stärka flexibiliteten i vårt erbjudande för att snabbare kunna anpassa oss efter våra kunders behov genom att kombinera exempelvis vår spetskompetens inom plast och metall bearbetning.

Vår interna förändringsresa har gett resultat. Vi ser tydliga framsteg inom olika områden som att vi fått in fler nya produkter inom både ortopedi och diagnostik. Vi har flera utvecklingsprojekt med kunder för framtida produkter. Dessutom arbetar vi nu än mer fokuserat på att tydliggöra hela koncernens erbjudande och den nya kundindelning är en del i denna process. Det är en viktig formel för att skapa resultat framöver.

Jan Wahlström

VD och koncernchef

Kvalitetshöjning och effektivisering av produktion på Onyx

Under 2016 slutförde IT-teamet vid Onyx Medical, ett dotterbolag till Elos Medtech i Memphis, USA, ett antal förbättringsprojekt. Projekten omfattade allt ifrån införande av IT stöd för monitorering och optimering av "work in progress" (WIP), värdering av kostnad för sålda varor (COGS) till automatiserad leveransrapportering och utveckling av speciella program som stödjer olika kundrelaterade projekt och datainsamling för nya produktionsprojekt. Initiativen har fortlöpt under början av 2017, och ytterligare verksamhetsförbättrande IT-projekt slutfördes under första kvartalet.

Ett av de största initiativen under kvartal ett är en introduktion en ny modul i en sk scanningsapp som används under produktionsflödet. Denna nya modul har förbättrat kvaliteten av indata av realkritisk information, vilket leder till förbättrad information om produktionseffektivitet och genomströmning. Hårdvaran till de handhållna datorerna tillverkades snabbt och kostnadseffektivt med hjälp av 3D-printer. Manuella, pappersbaserade loggar har ersatts med en ny utvecklad webbaserad lösning för en mer effektiv monitorering av produktiviteten. IT-teamet vid Onyx Medical har även utvecklat en pekskärm för ett förbättrat kontrollsystem vid klippskärning. Detta projekt är innovativt och kostnadseffektivt med införande av små datorer med pekskärmar i mobilstorlek. Dessa är nu en del av olika tekniker inom Onyx Medical och kan användas till allt från automatisering till arbetscenterbaserade KPI- eller orderinstruktionsskärmar.

De här IT-projekten hjälper oss att skapa väl underbyggda beslutsunderlag, mer effektiv styrning av verksamheten samt även bistå våra kunder med exakt och relevant verksamhetsförbättrande information.

Allmänt om verksamheten

Verksamheten

Koncernens verksamhet bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA. Bolaget är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag inom marknaderna Dental Implant Systems, Diagnostics, Hearing Device & Vibration, Orthopedics samt Other Medical Areas.

Segmentsrapportering

Koncernens verksamhet utgörs endast av en verksamhetsgren som består av att utveckla, tillverka och sälja medicintekniska produkter. Verksamheten leds, utvecklas och marknadsförs som en enhet, dvs Elos Medtech. Koncernens rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning i sin helhet utgör därför ett rörelsesegment.

Omsättning

Januari-mars 2017

Koncernens nettoomsättning under kvartalet är jämfört med föregående år stabil och uppgick till 140,9 mkr (140,4). Justerat för valutakursförändringar uppgår omsättningen till 138,0 mkr. Under föregående verksamhetsår förlorade koncernen kontraktstillverkningen på en kund som valde att ta in produkten i egen tillverkning. Under första kvartalet har omsättningstappet till fullo utjämnats av ökad omsättning på ett antal nyckelkunder.

Efterfrågeutvecklingen är fortsatt generellt positiv, i synnerhet inom marknadssegmentet Dental Implant Systems. Vid vår verksamhet i Kina ser vi en markant uppgång jämfört med föregående år vilket huvudsakligen är förklaringen till den starka uppgången inom Other Medical Areas. Till trots för en stark återhämtning i mars, framför allt inom Orthopedics, ligger utvecklingen inom övriga marknadssegment under förväntningarna. Utvecklingen för egna produkter under första kvartalet visar en uppgång på 37 procent. De egna produkterna svarar nu för 10,3 procent av koncernens nettoomsättning.

Nettoomsättning marknadssegment Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec Mkr 2017 2016 2016/17 2016 Dental Implant Systems 51,5 36,2 186,4 171,1 Diagnostics 6,4 8,2 27,9 29,7 Hearing Device & Vibration 18,5 21,8 76,8 80,1 Orthopedics 39,0 50,8 170,4 182,2 Other Medical Areas 25,5 23,4 91,0 88,9 Total nettoomsättning 140,9 140,4 552,5 552,0

Resultat Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
2017 2016 2016/17 2016
EBITDA, mkr 26,9 25,4 98,8 97,3
EBITDA, % 19,1 18,1 17,9 17,6
EBIT, mkr 13,3 12,0 44,0 42,7
EBIT, % 9,4 8,5 8,0 7,7
Resultat efter finansiella poster, mkr 9,6 6,8 40,7 37,9
Resultat efter skatt, mkr 7,2 4,9 28,7 26,4

Marknader

Stabil omsättningsökning senaste tre kvartal

Resultat

Januari-mars 2017

Rörelseresultatet under kvartalet uppgick till 13,3 mkr (12,0), motsvarande en rörelsemarginal på 9,4 procent (8,5). Koncernens finansnetto har påverkats negativt av omräkningsdifferenser motsvarande -1,4 mkr (-1,7) och uppgick till -3,7 mkr (-5,2). Resultat efter finansiella poster uppgick till 9,6 mkr (6,8). Resultat efter skatt uppgick till 7,2 mkr (4,9), vilket motsvarar 1:19 kronor (0:80) per aktie. Koncernens totalresultat uppgick till 5,1 mkr (3,3). Totalresultatet per aktie uppgick till 0:84 kronor (0:54).

Personal

Vid kvartalets slut hade koncernen 522 anställda jämfört med 511 anställda vid årsskiftet.

Utsikter under 2017

Den globala marknaden för medicinteknik växer inom flera av våra affärsområden och vi ser goda tillväxtmöjligheter. Other Medical Areas

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärldsfaktorer som t ex prisändringar på. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen för årsredovisningen 2016. Stabil omsättningsökning senaste tre kvartal 200

Moderbolaget

Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom marknadssupport, kvalitetsledning, finansiering och ekonomisk kontroll. 50 100

Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 5,8 mkr (4,5). Resultat efter finansiella poster uppgick till -0,7 mkr (9,9). Moderbolagets totalresultat uppgick till -0,7 mkr (10,4). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 64,1 procent (71,0). Soliditeten uppgick till 63,8 procent (71,0). 0 Q1 -16 Q2 -16 Q3 -16 Q4 -16 Q1 -17

Närståendetransaktioner

Bolaget har under rapportperioden transaktioner med ledande befattningshavare. Transaktionen utgörs av en utbetald del av tilläggsköpeskillingen med 10,5 mkr avseende förvärvet av Onyx Medical LLC.

Investeringar

Koncernens investeringar i byggnader, mark, maskiner och inventarier uppgick till 5,3 mkr (13,5) och avser främst utökad maskinkapacitet.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för 2017 har, i likhet med årsbokslutet för 2016, upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU och den svenska Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.

Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34. Termen "IFRS" i detta dokument innefattar tillämpningen av såväl IAS och IFRS som tolkningar av dessa standarder vilka publicerats av IASB:s Standards Interpretation Committee (SIC) och International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC).

Koncernen använder sig av samma redovisningsprinciper såsom de har beskrivits i årsredovisningen för 2016. Nya eller ändrade rekommendationer med tillämpning från och med 2017 har inte haft någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.

Kraftigt förbättrat rörelseresultat mot Q4 2016 och upp 11% mot Q1 föregående år

Investeringar

Mkr Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
Resultaträkning 2017 2016 2016/17 2016
Nettoomsättning 140,9 140,4 552,5 552,0
Kostnad för sålda varor -97,6 -100,8 -391,7 -394,9
Bruttoresultat 43,3 39,6 160,8 157,1
Försäljningskostnader -10,1 -8,0 -38,3 -36,2
Administrationskostnader -16,4 -15,8 -65,6 -65,0
Utvecklingskostnader -3,7 -3,6 -15,4 -15,3
Övriga rörelseintäkter/kostnader 0,2 -0,2 2,5 2,1
Rörelseresultat 13,3 12,0 44,0 42,7
Finansiella intäkter 0,1 0,0 0,3 0,2
Finansiella kostnader -2,4 -3,5 -9,3 -10,4
Valutakursdifferenser -1,4 -1,7 5,7 5,4
Resultat efter finansiella poster 9,6 6,8 40,7 37,9
Skatter -2,4 -1,9 -12,0 -11,5
Resultat efter skatt 7,2 4,9 28,7 26,4
Resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 7,2 4,9 28,7 26,4
Rapport över totalresultat
Resultat efter skatt 7,2 4,9 28,7 26,4
Övrigt totalresultat
Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning
Aktuariella vinster och förluster 0,2 0,0 0,4 0,9
Skatt - 0,0 -0,1 -0,2
0,2 0,0 0,3 0,7
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning
Periodens omräkningsdifferenser -2,3 -1,7 13,2 13,8
Skatt - 0,1 -0,1 0,0
-2,3 -1,6 13,1 13,8
Övrigt totalresultat, netto -2,1 -1,6 13,4 14,5
Totalresultat 5,1 3,3 42,1 40,9
Totalresultat hänförligt till:
5,1 3,3 42,1 40,9
Moderbolagets aktieägare
Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA) 19,1% 18,1% 17,9% 17,6%
Rörelsemarginal efter avskrivningar (EBIT) 9,4% 8,5% 8,0% 7,7%
Avskrivningar som belastat resultatet 13,6 13,4 54,8 54,6
Resultat efter skatt per aktie (kr), totalt * 1:19 0:80 4:75 4:37
Medelantal aktier (tusen) * 6 051 6 051 6 051 6 051
Antal aktier (tusen) vid periodens slut 6 051 6 051 6 051 6 051

Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat i sammandrag

* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt.

Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag

Mkr
Balansräkning 2017-03-31 2016-03-31 2016-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 284,6 270,2 289,9
Materiella anläggningstillgångar 344,4 355,0 354,3
Finansiella anläggningstillgångar 4,9 4,4 5,1
Övriga omsättningstillgångar 218,6 215,3 199,8
Kassa och bank 35,9 51,4 38,5
Summa tillgångar 888,4 896,3 887,7
Eget kapital och skulder
Eget kapital 371,9 333,8 366,8
Långfristiga skulder 267,2 273,7 282,2
Kortfristiga skulder 249,3 288,8 238,6
Summa eget kapital och skulder 888,4 896,3 887,7

Nyckeltal

Jan-mar Jan-mar Jan-dec
2017 2016 2016
Avkastning på operativt kapital % 7,1 6,4 5,7
Avkastning på eget kapital % 8,1 5,9 7,6
Andel riskbärande kapital % 45,3 39,8 44,7
Soliditet % 41,9 37,3 41,3
Nettolåneskuld * Mkr 375,9 418,1 384,8
Investeringar inklusive finansiell leasing Mkr 5,3 13,5 34,6
Medelantal anställda 514 507 509
Eget kapital per aktie kr 61:46 55:18 60:63
Utdelning (förslag 2016, 1:30 kr) kr - - 1:30

* Nettolåneskuld inkluderar icke räntebärande finansiella skulder.

Rapport över förändring i eget kapital i sammandrag

Mkr 2017-03-31 2016-12-31
Ingående balans 366,8 330,5
Nyemission - 1,4
Utdelning - -6,1
Summa totalresultat 5,1 40,9
Utgående eget kapital 371,9 366,8

Kvartalsvärden koncernen

Mkr Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Kvartalsvärden 2017 2016 2016 2016 2016
Nettoomsättning 140,9 133,3 126,7 151,6 140,4
Kostnad för sålda varor -97,6 -97,9 -90,1 -106,2 -100,8
Bruttoresultat 43,3 35,4 36,6 45,4 39,6
Förs, adm o utv kostn -30,2 -32,4 -27,0 -29,6 -27,4
Övriga rörelseposter 0,2 0,0 2,1 0,2 -0,2
Rörelseresultat 13,3 3,0 11,7 16,0 12,0
Finansnetto -2,3 -1,5 -2,2 -3,0 -3,5
Valutakursdifferenser -1,4 4,3 1,3 1,5 -1,7
Resultat efter
finansiella poster 9,6 5,8 10,8 14,5 6,8
Skatter -2,4 -2,9 -2,3 -4,3 -1,9
Resultat efter skatt 7,2 2,9 8,5 10,2 4,9

Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag

Mkr Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
Kassaflöde 2017 2016 2016/17 2016
Resultat efter finansnetto 9,6 6,8 40,7 37,9
Återförda avskrivningar 13,6 13,4 54,8 54,6
Justeringsposter 1,9 1,0 0,8 -0,1
Betald skatt -1,2 -0,1 -2,5 -1,4
Förändring av rörelsekapital -12,0 -0,6 -4,1 7,3
Kassaflöde från den löpande verksamheten 11,9 20,5 89,7 98,3
Investeringar i anläggningstillgångar -5,3 -13,5 -26,4 -34,6
Försäljning av anläggningstillgångar - - 5,2 5,2
Återstår efter anläggningsinvesteringar 6,6 7,0 68,5 68,9
Emission av teckningsoptioner - - 1,4 1,4
Förändring checkräkningskredit 17,4 54,9 -18,6 18,9
Upptagna lån 0,8 8,6 108,2 116,0
Amortering av lån -27,4 -58,3 -171,1 -202,0
Utdelning - - -6,1 -6,1
Periodens kassaflöde -2,6 12,2 -17,7 -2,9
Periodens kassaflöde -2,6 12,2 -17,7 -2,9
Likvida medel vid periodens början 38,5 40,5 51,4 40,5
Kursdifferenser i likvida medel - -1,3 2,2 0,9
Likvida medel vid periodens slut 35,9 51,4 35,9 38,5
Mkr Jan-Mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
Resultaträkning 2017 2016 2016/17 2016
Nettoomsättning 5,8 4,5 21,4 20,1
Kostnad för sålda varor - - - -
Bruttoresultat 5,8 4,5 21,4 20,1
Försäljningskostnader -2,9 -1,9 -11,9 -10,9
Administrationskostnader -4,0 -4,3 -20,0 -20,3
Övriga rörelseintäkter/kostnader 0,1 0,0 0,2 0,1
Rörelseresultat -1,0 -1,7 -10,2 -10,9
Resultat från andelar i koncernbolag 0,0 12,5 8,8 21,3
Finansiella intäkter 2,2 1,6 8,6 8,0
Finansiella kostnader -1,0 -1,0 -3,9 -3,9
Valutakursdifferenser -0,9 -1,5 6,0 5,4
Resultat efter finansiella poster -0,7 9,9 9,3 19,9
Bokslutsdispositioner - - -0,5 -0,5
Skatter - 0,5 -2,3 -1,8
Resultat efter skatt -0,7 10,4 6,5 17,6
Rapport över totalresultat
Resultat efter skatt -0,7 10,4 6,5 17,6
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning
Periodens omräkning av valutasäkring av nettoinvestering - - - -
Skatt - - - -
Övrigt totalresultat, netto 0,0 0,0 0,0 0,0
Totalresultat -0,7 10,4 6,5 17,6

Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat i sammandrag

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

Mkr
Balansräkning 17-03-31 16-03-31 16-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 3,2 3,5 3,3
Materiella anläggningstillgångar 0,5 0,5 0,5
Finansiella anläggningstillgångar 390,2 367,6 382,0
Övriga omsättningstillgångar 28,4 16,0 25,0
Kassa och bank 12,8 0,1 17,1
Summa tillgångar 435,1 387,7 428,0
Eget kapital och skulder
Eget kapital 273,1 271,3 273,8
Obeskattade reserver 5,8 5,3 5,8
Avsättningar 4,5 4,4 4,3
Långfristiga skulder 72,6 53,0 79,6
Kortfristiga skulder 79,1 53,7 64,4

Summa eget kapital och skulder 435,1 387,7 428,0

Avstämningsunderlag till alternativa nyckeltal

Mkr Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
Omsättning justerad för valutakursförändringar 2017 2016 2016/17 2016
Redovisad nettoomsättning 140,9 140,4 552,5 552,0
Nettoomsättning jämfört med motsvarande period föregående år 140,4 105,5 538,6 503,7
Nettoomsättning förändring 0,5 34,9 13,9 48,3
Valutakursförändringar -2,9 1,5 -2,2 2,2
Valutajusterad nettoomsättning 138,0 141,9 550,3 554,2
Förändring, % -1,7 34,5 2,2 10,0
Organisk tillväxt
Nettoomsättning från förvärvad verksamhet - 37,8 9,0 46,8
Justerad nettoomsättning från förvärvseffekter 140,9 102,6 543,5 505,2
Organisk tillväxt, % 0,4 -2,7 0,9 0,3
Mkr Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
Rörelseresultat före engångsposter 2017 2016 2016/17 2016
Redovisat rörelseresultat 13,3 5,0 51,0 42,7
Engångsposter - - - -
Rörelseresultat före engångsposter 13,3 5,0 51,0 42,7
Mkr Jan-mar Jan-mar Apr-mar Jan-dec
EBITDA 2017 2016 2016/17 2016
Redovisat rörelseresultat 13,3 5,0 51,0 42,7
Avskrivningar och nedskrivningar 13,6 13,0 55,2 54,6
EBITDA 26,9 18,0 106,2 97,3
Mkr
Eget riskbärande kapital 2017-03-31 2016-12-31
Eget kapital 371,9 366,8
Uppskjuten skatteskuld 30,5 30,1
Eget riskbärande kapital 402,4 396,9
Mkr
Nettolåneskuld 2017-03-31 2016-12-31
Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner 28,9 28,8
Långfristiga räntebärande skulder 207,9 223,3
Kortfristiga räntebärande skulder 143,4 128,4
Ej räntebärande finansiell skuld 31,6 42,8
Summa skulder 411,8 423,3
Likvida medel -35,9 -38,5
Nettolåneskuld 375,9 384,8
Mkr
Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit 2017-03-31 2016-12-31
Likvida medel 35,9 38,5
Utnyttjad checkräkningskredit -57,7 -40,3
Beviljad checkräkningskredit 100,8 101,4
Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit 79,0 99,6

Revisorsgranskning

Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Definitioner av alternativa nyckeltal

Alternativa nyckeltal är finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk, IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal for koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement. Dessa nycketal behöver inte vara jämförbara med liknande nyckeltal hos andra företag. Avstämningsunderlag för framräkning av vissa av dessa nyckeltal framgår av sidan 10 i denna rapport.

Omsättning justerad för valutakursförändringar

Förändring i nettoomsättning justerat för förändringar i växelkurser jämfört med samma period föregående år.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerat för försäljning från förvärvad samt avyttrad verksamhet jämfört med samma period föregående år.

Engångsposter

Poster som inte ingår i de ordinarie affärstransaktionerna samt när belopp är av en väsentlig storlek och därmed får en inverkan på resultat och nyckeltal.

Rörelseresultat före engångsposter

Resultatet före finansiella intäkter och kostnader och skatter justerat för engångsposter.

Rörelseresultat (EBIT)

Resultatet före finansiella intäkter och kostnader och skatter.

Rörelsemarginal, %

Rörelseresultatet i förhållande till rörelsens nettoomsättning.

EBITDA

Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar.

EBITDA, %

Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar i förhållande till rörelsens nettoomsättning.

Eget riskbärande kapital

Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintressen och uppskjuten skatteskuld.

Nettolåneskuld

Räntebärande finansiella skulder, ej räntebärande finansiella skulder och avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.

Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit

Kassa/bank med avdrag för nyttjad checkräkningskredit med tillägg för beviljad checkräkningskredit.

Ekonomisk information

Delårsrapport jan-jun 25 augusti 2017
Delårsrapport jan-sep 27 oktober 2017
Bokslutskommuniké 22 februari 2018

För ytterligare information kontakta:

Jan Wahlström, VD och koncernchef, 070 212 18 89 [email protected]

Christian Bergaust, Group CFO, 070 293 50 40 [email protected]

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 26 april 2017 kl 14.00 (CET).

Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.

Göteborg den 26 april 2017

Elos Medtech AB (publ) Jan Wahlström Verkställande direktör

Elos Medtech AB (publ)

www.elosmedtech.com • [email protected] Elos Medtech AB (publ) • Nellickevägen 22 • 412 63 Göteborg • Sverige Telefon 010 171 20 00 • Org.nr. 556021-9650