AI assistant
Elos Medtech — Interim / Quarterly Report 2012
Aug 22, 2012
3039_ir_2012-08-22_17f65dd3-5e9b-4c21-b671-8c6ee250e530.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2012
- Nettoomsättningen ökade och uppgick till 209,8 mkr (196,5), vilket motsvarar en ökning med ca 6 %*. Orderingången uppgick till 229,8 mkr (229,5), en förändring med ca -0,5 %*.
- Rörelseresultatet uppgick till 3,5 mkr (7,6). Pågående förbättringsåtgärder vid anläggningen i Timmersdala har ännu inte nått full effekt. Förseningar av kapacitetsutbyggnaden vid anläggningen i Tianjin, Kina, påverkar halvårets resultat.
- Kostnadsbesparingsprogram införs omgående med full effekt vid kommande årsskifte.
- Resultatet efter finansnetto uppgick till -0,1 mkr (4,6). Finansnettot har påverkats positivt av omräkningsdifferens på 0,6 mkr (0,1).
- Koncernens resultat efter skatt uppgick till -0,3 mkr (3,6), vilket motsvarar -0:05 kr (0:60) per aktie.
VD Göran Brorsson kommenterar:
"Förseningen av kapacitetsutbyggnaden i Tianjin, tillsammans med en viss avmattning av orderingången inom medicinteknikverksamheten under slutet av andra och början av tredje kvartalet, gör att vår ambitiösa tillväxtplan måste revideras något. Vi kommer uppnå en god tillväxt under 2012, dock inte till den kraftfulla nivå vi tidigare bedömt och planerat för, varför kostnadsbesparingar kommer att genomföras. Under andra halvåret ser vi en volymökning vid anläggningen i Tianjin då kapaciteten nu kommit i fas. Låg produktivitet och förseningar i tillväxtprojekt har påverkat de nordiska enheterna under kvartalet.
Inom mätteknikverksamheten har vi stort fokus på arbetet att utveckla vårt produktsortiment, vilket kommer att ytterligare stärka vår marknadsposition under de närmaste åren. Marknadsläget är fortsatt svårbedömt. De Nordamerikanska marknaderna utvecklas väl medan övriga marknader visar en svag utveckling."
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011/12 | 2011 | |
| Nettoomsättning, mkr | 109,7 | 99,8 | 209,8 | 196,5 | 427,5 | 414,2 |
| Tillväxt, %* | 9,1 | 10,0 | 6,0 | 13,7 | 12,9 | 18,5 |
| Rörelseresultat, mkr | -0,3 | 0,7 | 3,5 | 7,6 | 18,5 | 22,6 |
| Rörelsemarginal, % | -0,3 | 0,7 | 1,7 | 3,9 | 4,3 | 5,5 |
| Resultat efter finansiella poster | -0,2 | -0,6 | -0,1 | 4,6 | 13,2 | 17,9 |
| Resultat efter skatt | -0,2 | -0,3 | -0,3 | 3,6 | 8,9 | 12,8 |
| Resultat per aktie kr | -0:03 | -0:04 | -0:05 | 0:60 | 1:46 | 2:11 |
* Justerat för årets valutakursförändringar.
Elos AB (publ) Org.nr. 556021-9650 Nya Stadens Torg 10 531 31 Lidköping
Telefon 0510 48 43 60 Telefax 0510 680 04 www.elos.se
Allmänt om verksamheten
Koncernen är verksam inom två affärsområden – Medicinteknik och Mätteknik. Tyngdpunkten finns inom Medicinteknik. Sedan hösten 2010 pågår en etablering av verksamhet inom Medicinteknik i Tianjin. Erbjudandet inom medicinteknikverksamheten har under 2011 förstärkts genom förvärvet av Microplast AB som är verksamt inom formsprutning av produkter till bio- och medicinteknikindustrin.
Fakturering och resultat april – juni 2012
Koncernens nettoomsättning ökade under kvartalet och uppgick till 109,7 mkr (99,8). Justerat för valutakursförändringar uppgår ökningen till 9,1 procent. Orderingången minskade och uppgick till 104,5 mkr (106,7). Justerat för valutaförändringar uppgår minskningen till 2,2 procent. Nettoomsättningen och orderingången ökade för affärsområde Medicinteknik, till del beroende på förra årets förvärv av Microplast, medan omsättning och orderingång minskade för affärsområde Mätteknik.
Rörelseresultatet har försämrats under kvartalet och uppgick till -0,3 mkr (0,7). Resultatförsämringen är främst en effekt av att det pågående förbättringsarbetet vid anläggningen i Timmersdala ännu inte nått full effekt samt på grund av förseningar vid kapacitetsutbyggnaden av verksamheten i Tianjin. En avvaktande marknad har medfört ett dämpat efterfrågeläge både inom affärsområde Medicinteknik och Mätteknik.
Koncernens finansnetto har påverkats positivt av omräkningsdifferenser motsvarande 2,1 mkr (0,3) och uppgick till 0,1 mkr (-1,3). Resultatet efter finansiella poster uppgick till -0,2 mkr (-0,6).
Resultat efter skatt uppgick till -0,2 mkr (-0,3), vilket motsvarar -0:03 kr (-0:05) per aktie före utspädning.
Koncernens totalresultat uppgick till 1,0 mkr (-1,7). Totalresultatet per aktie före utspädning uppgick till 0:17 kronor (-0:28).
Fakturering och resultat januari – juni 2012
Koncernens nettoomsättning ökade under första halvåret och uppgick till 209,8 mkr (196,5). Justerat för valutakursförändringar uppgår ökningen till 6,0 procent. Orderingången uppgick till 229,8 mkr (229,5). Justerat för valutaförändringar uppgår förändringen till -0,5 procent. Nettoomsättningen och orderingången ökade för affärsområde Medicinteknik, främst beroende på förra årets förvärv av Microplast, medan omsättning och orderingång minskade för affärsområde Mätteknik.
Rörelseresultatet har försämrats under första halvåret och uppgick till 3,5 mkr (7,6). Resultatförsämringen är främst en effekt av att det pågående förbättringsarbetet vid anläggningen i Timmersdala ännu inte nått full effekt samt på grund av förseningar vid kapacitetsutbyggnaden av verksamheten i Tianjin.
Koncernens finansnetto har påverkats positivt av omräkningsdifferenser motsvarande 0,6 mkr (0,1) och uppgick till -3,6 mkr (-3,0). Resultatet efter finansiella poster uppgick till -0,1 mkr (4,6).
Resultat efter skatt uppgick till -0,3 mkr (3,6), vilket motsvarar -0:05 kr (0:60) per aktie före utspädning.
Koncernens totalresultat uppgick till -0,3 mkr (0,7). Totalresultatet per aktie före utspädning uppgick till -0:05 kronor (0:12).
Medicinteknik
Affärsområdet är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Organisationen är indelad i kundorienterade affärsenheter: Dental, Orthopaedics och Medical Devices samt Microplast. Affärsområdet marknadsförs som Elos Medtech. Affärsområdet bedriver verksamheter i Sverige, Danmark och Kina. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag.
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011/12 | 2011 |
| Nettoomsättning | 84,1 | 70,3 | 160,6 | 138,7 | 317,5 | 295,6 |
| Tillväxt, %* | 18,4 | 6,0 | 14,6 | 10,0 | 18,6 | 18,3 |
| Rörelseresultat | -3,5 | -3,5 | -2,9 | -1,0 | -2,3 | -0,4 |
| Rörelsemarginal, % | -4,2 | -4,9 | -1,8 | -0,7 | -0,7 | -0,1 |
2012 inleddes med en relativt svag aktivitetsnivå inom de flesta segment där Elos Medtech är verksamma. Under senare delen av första kvartalet ökades aktivitetsnivån något. Under andra kvartalet har tillväxttakten dämpats. Den dentala implantatmarknaden är fortsatt svag i Europa medan övriga delar av världen uppvisar tillväxt. Diabetesmarknaden fortsätter att utvecklas positivt med en stabil tillväxt. Microplasts huvudmarknader, hjärta/kärl och analyser, fortsätter att visa en god utveckling. Övriga segment inom affärsområdet uppvisar en lägre tillväxt under andra kvartalet jämfört med första kvartalet.
Förseningar i samband med kapacitetsutbyggnaden av verksamheten i Tianjin har påverkat omsättningsutvecklingen negativt även under andra kvartalet. Den nya kapaciteten tas nu successivt i bruk under tredje kvartalet och förväntas ge en ökad leveranstakt. Etableringen, som är en del av koncernens strategi att växa geografiskt, kommer att vara en bas för leveranser till koncernens medicinteknikkunder som nu etablerar sig på den kinesiska marknaden.
Koncernens strategi är att inom affärsområdet utveckla egna produkter som komplement till koncernens kunders kärnverksamhet. Produkter som introducerats under 2010 och 2011 svarar nu för 5 (4) procent av affärsområdets nettoomsättning. Ytterligare kompletterande produkter introduceras under andra halvåret 2012.
Nettoomsättningen, som påverkats av ett svagare första halvår av 2012 uppgick till 160,6 mkr (138,7) vilket justerat för valutakursförändringar motsvarar en ökning med 14,6 procent. Volymökningen är främst hänförlig till förvärvet av Microplast samt effekter från verksamheten i Tianjin. Orderingången ökade och uppgick till 182,0 mkr (173,4). Detta motsvarar en ökning med 4,0 procent justerat för valutaförändringar.
Rörelseresultatet uppgick till -2,9 mkr (-1,0) vilket ger en rörelsemarginal på -1,8 procent (-0,7). Det svaga resultatet är beroende på att förbättringsarbetet vid anläggningen i Timmersdala ännu ej nått full effekt, samt på grund av förseningar vid utbyggnaden av verksamheten i Tianjin. Affärsområdets tillväxt i Europa har inte motsvarat upprättade planer vilket påverkat resultatet negativt. För att förbättra resultatet kommer kostnadsanpassningar att genomföras.
Mätteknik
Affärsområdet består av Elos Fixturlaser som utvecklar, tillverkar och marknadsför laserbaserade uppriktnings- och positioneringssystem. Bolaget bedöms vara marknadsledande inom sina segment med en världsmarknadsandel på ca 30 procent. Produkterna säljs huvudsakligen genom ett världsomspännande nätverk av distributörer.
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun | Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011/12 | 2011 |
| Nettoomsättning | 25,6 | 29,5 | 49,2 | 57,8 | 110,0 | 118,6 |
| Tillväxt, % | -13,2 | 20,9 | -14,9 | 23,5 | -0,7 | 18,8 |
| Rörelseresultat | 5,8 | 7,6 | 10,4 | 14,1 | 29,0 | 32,7 |
| Rörelsemarginal, % | 22,7 | 25,7 | 21,1 | 24,4 | 26,4 | 27,6 |
Genomförda produktlanseringar har starkt bidragit till affärsområdets framgångar de senaste åren. Den positiva utvecklingen under 2011 har dämpats något under första halvåret av 2012 till stor del beroende på det allmänna ekonomiska läget i omvärlden. Efterfrågan i Nordamerika är fortsatt tillfredsställande medan övriga marknader har en svagare utveckling. Under 2012 läggs stort fokus vid det fortsatta arbetet med att utveckla affärsområdets produktsortiment.
Nettoomsättningen för affärsområdet uppgick till 49,2 mkr (57,8) vilket motsvarar en minskning med ca 14,9 procent. Orderingången uppgick till 47,8 mkr (56,1). Rörelseresultatet uppgick till 10,4 mkr (14,1). Rörelsemarginalen uppgick till 21,1 procent (24,4).
Investeringar
Koncernens investeringar i byggnader, mark, maskiner och inventarier uppgick till 20,4 mkr (33,1). En väsentlig del av dessa investeringar är hänförliga till uppbyggnaden av medicinteknikverksamheten i Tianjin, effektivitetshöjande investeringar vid verksamheten i Timmersdala samt utbyggnad av produktionsoch lageryta vid verksamheten i Skara.
Utöver detta har 5,2 mkr (2,0) investerats i balanserade utvecklingskostnader och 1,9 mkr (0) i immateriella anläggningstillgångar.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har under första halvåret ökat med 19 mkr och uppgår till 552 mkr (533).
Koncernens eget kapital uppgår till 207 mkr (216). Eget kapital per aktie uppgick till 34:19 kronor (35:74). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid halvåret till 234 mkr (243), vilket motsvarar 42,4 procent (45,6) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 37,5 procent (40,6).
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 1,9 mkr (16,4). Kassaflödet efter investeringar och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till -25,1 mkr (-1,6).
Koncernens nettolåneskuld ökade under perioden och uppgick vid halvårsskiftet till 230 mkr (196). Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 45,3 mkr (73,0).
Personal
Vid periodens slut hade koncernen 438 (396) heltidsanställda.
Konvertibelprogram
Elos ABs årsstämma den 3 maj 2011 beslöt att godkänna styrelsens beslut att uppta ett konvertibelt förlagslån om nominellt högst 13 500 000 kronor, som kan konverteras till aktier av serie B. Konverteringskursen fastställdes till 85 kronor och emissionsbeloppet till högst 13 498 000 kronor motsvarande 158 800 stycken konvertibler med en löptid från och med den 1 juli 2011 till och med den 30 juni 2014. Rätt att teckna konvertiblerna tillkom, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, personer som vid teckningstidens utgång den 3 juni 2011 var tillsvidareanställda i Elos AB eller dess dotterbolag och som vid nämnda tidpunkt ej hade sagt upp sig eller blivit uppsagda från sin anställning. Rätt till teckning tillföll även de som senast under teckningstiden träffat avtal om kommande tillsvidareanställning med Elos AB eller dess dotterbolag. Anmälan om teckning gjordes under perioden 23 maj till 3 juni 2011. Anställda inom Eloskoncernen tecknade Elos Konvertibler 2011/2014 om totalt 10 999 000 kr motsvarande 129 400 konvertibler till konverteringskursen 85 kronor. Tilldelningen blev enligt teckningsanmälan. Om samtliga konvertibler konverteras till aktier, blir utspädningen 2,1 procent av aktiekapitalet och 0,8 procent av röstetalet, baserat på antalet idag registrerade aktier. Konvertibelräntan är fastställd till STIBOR 360 + 1,60 procentenheter vilket motsvarar 4,61 % beräknat på STIBOR-ränta per den 12 maj 2011. Varje konvertibel kan, under perioden 1 maj till 13 juni 2014, konverteras till en aktie av serie B i Elos AB. Transaktioner hänförliga till konvertiblerna genomfördes i juli 2011 och ingår i koncernens rapportering sedan dess. Egetkapitalandel har beräknats enligt IAS 32. Eftersom konvertibelräntan i stort motsvarar marknadsräntan så påverkas inte koncernens eget kapital.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom teknisk support, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 4,8 mkr (2,7). Resultatet efter finansiella poster uppgick till -3,5 mkr (-6,2).
Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 71,3 procent (79,6). Soliditeten uppgick till 71,2 procent (79,5). Moderbolagets likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 34,3 mkr (49,5).
Moderbolagets totalresultat uppgick till -1,5 mkr (-5,7).
Som en följd av ändrad redovisningsprincip för moderbolaget har jämförelsesiffror för totalresultat för första och andra kvartalet 2011 justerats.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen för årsredovisningen 2011.
Närståendetransaktioner
Bolaget har inte haft några löpande transaktioner med närstående.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för 2012 har, i likhet med årsbokslutet för 2011, upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU och den svenska årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.
Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34. Termen "IFRS" i detta dokument innefattar tillämpningen av såväl IAS och IFRS som tolkningar av dessa standarder vilka publicerats av IASB:s Standards Interpretation Committee (SIC) och International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC).
Koncernen använder sig av samma redovisningsprinciper såsom de har beskrivits i årsredovisningen för 2011. Nya eller ändrade rekommendationer med tillämpning från och med 2012 har inte haft någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.
Utsikter under 2012
Marknadsutvecklingen inom affärsområde Medicinteknik har under året dämpats och blivit mer svårbedömd. Vi förväntar oss, sammantaget, en positiv volymutveckling inom medicinteknikverksamheten under 2012. Åtgärder för att förbättra affärsområdets lönsamhet är under genomförande. För affärsområde Mätteknik som under 2011 markant förbättrat marknadspositionen är, liksom tidigare, marknadsutvecklingen svårbedömd.
Tidigare lämnad prognos
Vi förväntar oss en positiv utveckling inom medicinteknikverksamheten under 2012. För affärsområde Mätteknik som under 2011 markant förbättrat marknadspositionen är marknadsutvecklingen mer svårbedömd.
Ekonomisk information 2012
Delårsrapport för det tredje kvartalet lämnas den 26 oktober 2012. Bokslutskommuniké för 2012 lämnas den 22 februari 2013.
Lidköping den 22 augusti 2012
Elos AB (publ)
Styrelsen
För ytterligare information kontakta:
Göran Brorsson, VD och koncernchef, 0510-48 43 65, 0705-11 78 60, e-post: [email protected] Ulrica Ehn, CFO, 0510-48 43 67, 0702-72 11 61, e-post: [email protected]
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Elos AB (publ) Lidköping den 22 augusti 2012
Stig-Arne Blom Göran Brorsson Agneta Bengtsson Runmarker Erik Löwenadler Styrelsens ordförande Verkställande direktör Styrelseledamot Styrelseledamot
Jeppe Magnusson Mats Nilsson Lars Spongberg Thomas Öster Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
KONCERNENS RESULTATRÄKNING OCH RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
| Apr-jun | Apr-jun | Jan-jun Jan-jun | Jul-jun Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning (Mkr) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 2011/12 | 2011 | |
| Nettoomsättning | 109,7 | 99,8 | 209,8 | 196,5 | 427,5 | 414,2 |
| Kostnad för sålda varor | -83,5 | -72,4 | -155,5 | -136,4 | -306,2 | -287,1 |
| Bruttoresultat | 26,2 | 27,4 | 54,3 | 60,1 | 121,3 | 127,1 |
| Försäljningskostnader | -10,0 | -9,2 | -19,9 | -18,3 | -38,9 | -37,3 |
| Administrationskostnader | -13,9 | -11,5 | -26,4 | -22,2 | -52,9 | -48,7 |
| Utvecklingskostnader | -3,3 | -6,8 | -7,6 | -13,4 | -16,0 | -21,8 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 0,7 | 0,8 | 3,1 | 1,4 | 5,0 | 3,3 |
| Rörelseresultat | -0,3 | 0,7 | 3,5 | 7,6 | 18,5 | 22,6 |
| Finansiella intäkter | 1,0 | 1,1 | 1,0 | 1,4 | 4,0 | 4,4 |
| Finansiella kostnader | -0,9 | -2,4 | -4,6 | -4,4 | -9,3 | -9,1 |
| Resultat före skatt | -0,2 | -0,6 | -0,1 | 4,6 | 13,2 | 17,9 |
| Inkomstskatt | 0,0 | 0,3 | -0,2 | -1,0 | -4,3 | -5,1 |
| Årets resultat | -0,2 | -0,3 | -0,3 | 3,6 | 8,9 | 12,8 |
| Resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | -0,2 | -0,3 | -0,3 | 3,6 | 8,9 | 12,8 |
| Rapport över totalresultat (Mkr) | ||||||
| Resultat efter skatt | -0,2 | -0,3 | -0,3 | 3,6 | 8,9 | 12,8 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Omräkningsdifferenser | 0,6 | 2,7 | -1,6 | 0,5 | -0,4 | 1,7 |
| Aktuariell förlust avseende pensioner | 0,0 | -1,3 | 0,0 | -1,3 | 1,3 | 0,0 |
| Säkring av nettoinvestering inklusive skatt | 0,6 | -2,8 | 1,6 | -2,1 | 4,2 | 0,5 |
| Summa totalresultat | 1,0 | -1,7 | -0,3 | 0,7 | 14,0 | 15,0 |
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | 1,0 | -1,7 | -0,3 | 0,7 | 14,0 | 15,0 |
| Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA) | 8,2% | 8,8% | 10,4% | 11,9% | 12,7% | 13,4% |
| Rörelsemarginal efter avskrivningar (EBIT) | -0,3% | 0,7% | 1,7% | 3,9% | 4,3% | 5,5% |
| Avskrivn som belastat resultatet | 9,3 | 8,1 | 18,3 | 15,8 | 35,9 | 33,4 |
| Resultat per aktie, totalt (ingen utspädning) * | -0:03 | -0:04 | -0:05 | 0:60 | 1:46 | 2:11 |
| Medelantal aktier (tusen) före utspädning | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
| Medelantal aktier (tusen) efter utspädning ** | 6 180 | 6 175 | 6 180 | 6 206 | 6 180 | 6 193 |
| Antal aktier vid periodens slut (tusen) | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
* Hänförligt till moderlbolagets aktieägares andel av årets resultat.
** Hänsyn har tagits till konvertibler utgivna 2011-07-01.
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2012-06-30 | 2011-06-30 | 2011-12-31 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 63,5 | 50,7 | 59,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 247,3 | 221,4 | 244,3 |
| Övriga omsättningstillgångar | 228,4 | 190,7 | 199,0 |
| Kassa och bank | 13,2 | 38,3 | 29,8 |
| Summa tillgångar | 552,4 | 501,1 | 532,8 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 206,8 | 201,9 | 216,2 |
| Långfristiga skulder | 207,7 | 178,1 | 200,5 |
| Kortfristiga skulder | 137,9 | 121,1 | 116,1 |
| Summa eget kapital och skulder | 552,4 | 501,1 | 532,8 |
| Ställda säkerheter | 187,5 | 186,3 | 195,7 |
| Eventualförpliktelser | 0,4 | 0,3 | 0,4 |
NYCKELTAL
| Jan-jun | Jan-jun | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 * | 2011 | |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital | % | 2,0 | 4,0 | 6,1 |
| Räntabilitet på eget kapital | % | -0,3 | 3,5 | 6,0 |
| Andel riskbärande kapital | % | 42,4 | 44,3 | 45,6 |
| Soliditet | % | 37,5 | 40,3 | 40,6 |
| Nettolåneskuld | Mkr | 230,1 | 167,7 | 196,0 |
| Investeringar exkl aktier | Mkr | 27,5 | 35,3 | 85,7 |
| Medelantal anställda | 414 | 346 | 373 | |
| Eget kapital per aktie | kr | 34:19 | 33:37 | 35:74 |
| Utdelning | kr | 1:50 | 1:50 | 1:50 |
* Jämförelsesiffror är oförändrade från tidigare rapporter där inte annat framgår.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| 30 jun | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 |
| Ingående balans | 216,2 | 210,3 |
| Utdelning | -9,1 | -9,1 |
| Summa totalresultat | -0,3 | 15,0 |
| Utgående eget kapital | 206,8 | 216,2 |
| Apr-jun Apr-jun | Jan-jun Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 2011/2012 | 2011 | |
| Resultat efter finansnetto | -0,2 | -0,8 | -0,1 | 4,4 | 13,4 | 17,9 |
| Återförda avskrivningar | 9,3 | 8,1 | 18,3 | 15,8 | 35,9 | 33,4 |
| Justeringsposter | 1,2 | -0,9 | 2,4 | -0,8 | 2,9 | -0,3 |
| Betald skatt | -1,2 | 0,3 | -3,0 | -1,1 | -3,2 | -1,3 |
| Förändring av rörelsekapital | 2,7 | 8,8 | -15,7 | -1,9 | -29,1 | -15,3 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 11,8 | 15,5 | 1,9 | 16,4 | 19,9 | 34,4 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -14,3 | -10,1 | -27,0 | -18,8 | -64,2 | -56,0 |
| Försäljning av övriga anläggningstillgångar | 0,0 | 0,8 | 0,0 | 0,8 | 0,1 | 0,9 |
| Återstår efter anläggningsinvesteringar | -2,5 | 6,2 | -25,1 | -1,6 | -44,2 | -20,7 |
| Förändring av räntebärande lån | 12,8 | -17,6 | 17,7 | -13,7 | 28,3 | -3,1 |
| Utdelning | -9,1 | -9,1 | -9,1 | -9,1 | -9,1 | -9,1 |
| Årets kassaflöde | 1,2 | -20,5 | -16,5 | -24,4 | -25,0 | -32,9 |
| Likvida medel vid periodens början | 11,8 | 58,8 | 29,8 | 62,7 | 38,3 | 62,7 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 0,2 | 0,0 | -0,1 | 0,0 | -0,1 | 0,0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 13,2 | 38,3 | 13,2 | 38,3 | 13,2 | 29,8 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT PER SEGMENT
| Nettoomsättning | Apr-jun Apr-jun | Jan-jun Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 2011/2012 | 2011 | |
| Medicinteknik | 84,1 | 70,3 | 160,6 | 138,7 | 317,5 | 295,6 |
| Mätteknik | 25,6 | 29,5 | 49,2 | 57,8 | 110,0 | 118,6 |
| Övrigt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa nettoomsättning | 109,7 | 99,8 | 209,8 | 196,5 | 427,5 | 414,2 |
| Rörelseresultat | Apr-jun Apr-jun | Jan-jun Jan-jun | Jul-jun | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 2011/2012 | 2011 | |
| Medicinteknik | -3,5 | -3,5 | -2,9 | -1,0 | -2,3 | -0,4 |
| Mätteknik | 5,8 | 7,6 | 10,4 | 14,1 | 29,0 | 32,7 |
| Övrigt | -2,6 | -3,4 | -4,0 | -5,5 | -8,2 | -9,7 |
| Summa rörelseresultat | -0,3 | 0,7 | 3,5 | 7,6 | 18,5 | 22,6 |
KVARTALSVÄRDEN KONCERNEN
| Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2012 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 |
| Nettoomsättning | 109,7 | 100,1 | 114,8 | 102,9 | 99,8 | 96,7 | 99,9 | 78,6 | 94,3 | 85,4 |
| Kostnad för sålda varor | -82,2 | -72,0 | -77,8 | -72,9 | -72,4 | -64,0 | -68,6 | -54,7 | -65,1 | -58,5 |
| Bruttoresultat | 27,5 | 28,1 | 37,0 | 30,0 | 27,4 | 32,7 | 31,3 | 23,9 | 29,2 | 26,9 |
| Förs, adm o utv kostnader | -28,5 | -26,7 | -29,7 | -24,2 | -27,5 | -26,4 | -26,2 | -18,6 | -22,9 | -22,4 |
| Övriga rörelseposter | 0,7 | 2,4 | 0,5 | 1,4 | 0,8 | 0,6 | -0,5 | 1,1 | 0,1 | 1,0 |
| Rörelseresultat | -0,3 | 3,8 | 7,8 | 7,2 | 0,7 | 6,9 | 4,6 | 6,4 | 6,4 | 5,5 |
| Finansnetto | 0,1 | -3,7 | -1,0 | -0,7 | -1,3 | -1,7 | -1,6 | -1,6 | -1,7 | -1,8 |
| Resultat efter | ||||||||||
| finansiella poster | -0,2 | 0,1 | 6,8 | 6,5 | -0,6 | 5,2 | 3,0 | 4,8 | 4,7 | 3,7 |
| Skatter | 0,0 | -0,2 | -2,7 | -1,4 | 0,3 | -1,3 | -1,2 | -1,7 | -0,9 | -0,8 |
| Resultat efter skatt | ||||||||||
| för kvarvarande verksamhet | -0,2 | -0,1 | 4,1 | 5,1 | -0,3 | 3,9 | 1,8 | 3,1 | 3,8 | 2,9 |
| KVARTALSVÄRDEN AFFÄRSOMRÅDEN | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Mkr | 2012 | 2012 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 |
| Medicinteknik | 84,1 | 76,5 | 84,5 | 72,4 | 70,3 | 68,4 | 67,2 | 58,3 | 69,9 | 63,0 |
| Mätteknik | 25,6 | 23,6 | 30,3 | 30,5 | 29,5 | 28,3 | 32,7 | 20,3 | 24,4 | 22,4 |
| Övrigt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa kvarvarande verksamhet | 109,7 | 100,1 | 114,8 | 102,9 | 99,8 | 96,7 | 99,9 | 78,6 | 94,3 | 85,4 |
| Rörelseresultat | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Mkr | 2012 | 2012 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 |
| Medicinteknik | -3,5 | 0,6 | 1,2 | -0,6 | -3,5 | 2,5 | -0,3 | 4,9 | 4,7 | 4,0 |
| Mätteknik | 5,8 | 4,6 | 8,8 | 9,8 | 7,6 | 6,5 | 7,0 | 3,4 | 3,8 | 3,5 |
| Övrigt | -2,6 | -1,4 | -2,2 | -2,0 | -3,4 | -2,1 | -2,1 | -1,9 | -2,1 | -2,0 |
| Summa kvarvarande verksamhet | -0,3 | 3,8 | 7,8 | 7,2 | 0,7 | 6,9 | 4,6 | 6,4 | 6,4 | 5,5 |
| Apr-jun | Apr-jun* Jan-jun | Jan-jun* | Jul-jun | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011/12 | 2011 |
| Nettoomsättning | 2,4 | 1,4 | 4,8 | 2,7 | 8,2 | 6,1 |
| Kostnad för sålda varor | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Bruttoresultat | 2,4 | 1,4 | 4,8 | 2,7 | 8,2 | 6,1 |
| Administrationskostnader | -4,7 | -5,5 | -8,4 | -9,0 | -16,0 | -16,6 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,1 | 0,1 |
| Rörelseresultat | -2,3 | -4,1 | -3,6 | -6,3 | -7,7 | -10,4 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 12,2 | 12,2 |
| Resultat från andelar i intressebolag | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,3 |
| Finansiella intäkter | 0,4 | 0,2 | 0,9 | 0,5 | 2,1 | 1,7 |
| Finansiella kostnader | -0,2 | -0,3 | -0,8 | -0,7 | -2,2 | -2,1 |
| Resultat efter finansiella poster | -2,1 | -3,9 | -3,5 | -6,2 | 4,4 | 1,7 |
| Bokslutsdispositioner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,8 | 0,8 |
| Skatter | -0,1 | 1,1 | 0,3 | 1,7 | -1,5 | -0,1 |
| Årets resultat | -2,2 | -2,8 | -3,2 | -4,5 | 3,7 | 2,4 |
| Resultat hänförligt till: | ||||||
| Moderföretagets aktieägare | -2,2 | -2,8 | -3,2 | -4,5 | 3,7 | 2,4 |
| Rapport över totalresultat (Mkr) | ||||||
| Resultat efter skatt | -2,2 | -2,8 | -3,2 | -4,5 | 3,7 | 2,4 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Säkring av nettoinvestering inkl. skatt | 0,7 | -1,7 | 1,7 | -1,2 | 3,9 | 1,0 |
| Summa totalresultat | -1,5 | -4,5 | -1,5 | -5,7 | 7,6 | 3,4 |
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare | -1,5 | -4,5 | -1,5 | -5,7 | 7,6 | 3,4 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2012-06-30 2011-06-30* 2011-12-31 | ||
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3,8 | - | 3,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,6 | 1,8 | 0,6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 176,0 | 164,9 | 182,2 |
| Övriga omsättningstillgångar | 61,6 | 38,9 | 36,7 |
| Kassa och bank | 3,1 | 27,8 | 9,5 |
| Summa tillgångar | 245,1 | 233,4 | 232,9 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 174,1 | 173,6 | 184,7 |
| Obeskattade reserver | 0,7 | 1,5 | 0,7 |
| Avsättningar | 6,1 | 5,4 | 6,2 |
| Långfristiga skulder | 16,6 | 6,4 | 17,3 |
| Kortfristiga skulder | 47,6 | 46,5 | 24,0 |
| Summa eget kapital och skulder | 245,1 | 233,4 | 232,9 |
| Ställda säkerheter | 2,0 | 2,0 | 2,0 |
| Ansvarsförbindelser | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
* Jämförelsesiffror för kvartal 1 och 2 2011 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av totalresultatet.
Not 1 Förvärvbeskrivning
Per den 1 juli 2011 förvärvades Microplast AB, som har 13 anställda och omsätter ca 25 mkr på årsbasis. Bolaget är verksamt inom formsprutning av medicintekniska produkter i termoplaster. Effekten av förvärvet på koncernens omsättning t.om kvartal 4 2011 är ca 11,6 mkr och på resultat före skatt ca 3,3 mkr. Köpeskillingen för förvärvad verksamhet uppgick till 19,5 mkr samt en villkorad köpeskilling som baseras på verksamhetens utveckling under 2011 och 2012 beräknad till 2 mkr. Transaktionskostnaderna för förvärvet uppgår till 0,1 mkr och ingår i rörelsens kostnader. Någon omvärdering av villkorad köpeskilling har ännu ej gjorts. Förvärvet har gett en positiv effekt på resultat per aktie under 2011, och resultatet beräknas fortsätta få en positiv effekt under 2012.
| Mkr | |
|---|---|
| Köpeskilling: | |
| - kontant betald köpeskilling | 19,5 |
| - beräknad tilläggsköpeskilling | 2,0 |
| Summa köpeskilling | 21,5 |
| Summan av värdet av förvärvade tillgångar och skulder | -14,5 |
| Goodwill | 7,0 |
| Mkr | Bokfört värde | Verkligt värde |
|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 6,8 | 11,6 |
| Varulager | 3,6 | 4,1 |
| Övriga kortfristiga fordringar | 3,8 | 3,8 |
| Likvida medel | 4,3 | 4,3 |
| Kortfristiga skulder | -4,0 | -4,0 |
| Summa övertagna nettotillgångar | 14,5 | 19,8 |
| Kontant betald köpeskilling | -19,5 | |
| Likvida medel på dotterbolag som förvärvas | 4,3 | |
| Påverkan på koncernens likvida medel | -15,2 |
Genom förvärvet har immateriella anläggningstillgångar ökat med 7,0 mkr. Beloppet avser goodwill. Förvärvet innebär att koncernen tillförs kompetens inom formsprutning med snäva toleranser inom medicinteknik.
Denna delårsrapport har ej varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Elos AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 22 augusti 2012 kl 08.00 (CET).