AI assistant
Elos Medtech — Earnings Release 2022
Feb 23, 2023
3039_10-k_2023-02-23_5966fbf1-ab38-4e50-b681-d62807060ceb.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Q4 2022 BOKSLUTSKOMMUNIKÉ
229,5 MSEK Koncernens omsättning ökade till 229,5 MSEK (184,2) under fjärde kvartalet 2022
17,6 MSEK Koncernens rörelseresultat minskade till 17,6 MSEK (25,3) under fjärde kvartalet 2022
Q4 2022 BOKSLUTSKOMMUNIKÉ
Oktober – december 2022
- Nettoomsättningen för fjärde kvartalet uppgick till 229,5 MSEK (184,2), en ökning med 24,6 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 13,8 procent.
- Rörelseresultatet uppgick till 17,6 MSEK (25,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 7,7 procent (13,7).
- Resultat efter finansnetto uppgick till 1,4 MSEK (24,8). Finansnettot har påverkats negativt av valutakurser i kvartalet med -8,3 MSEK (1,2) och uppgick till -16,3 MSEK (-0,5).
- Resultat efter skatt uppgick till 0,4 MSEK (19,5).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten var 18,3 MSEK (33,4), och uppgick efter investeringar till -10,7 MSEK (5,5).
- Resultat per aktie uppgick till 0:06 kr (2:42).
Januari – december 2022
- Nettoomsättningen för året uppgick till 888,5 MSEK (723,6), en ökning med 22,8 procent jämfört med samma period föregående år. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 13,5 procent.
- Rörelseresultatet för året uppgick till 122,4 MSEK (101,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 13,8 procent (14,0). Föregående år påverkades rörelseresultatet negativt med 15,6 MSEK avseende transaktionskostnader i samband med fullföljande av bud från ny majoritetsägare.
- Resultat efter finansnetto uppgick till 99,1 MSEK (98,0). Finansnettot har påverkats negativt av valutakurser med -9,2 MSEK (4,2) och uppgick till -23,3 MSEK (-3,1).
- Resultat efter skatt uppgick till 75,1 MSEK (75,6).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten var 108,3 MSEK (105,0), och uppgick efter investeringar till -9,0 MSEK (19,6).
- Resultat per aktie uppgick till 9:30 kr (9:37).
Utdelning
• Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2022 och att balanserade vinstmedel överförs i ny räkning.
| Nyckeltal | okt-dec 2022 |
okt-dec 2021 |
jan-dec 2022 |
jan-dec 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 229,5 | 184,2 | 888,5 | 723,6 |
| Tillväxt, % | 24,6 | 19,0 | 22,8 | 24,8 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), MSEK | 36,1 | 39,6 | 189,1 | 156,6 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), % | 15,7 | 21,5 | 21,3 | 21,6 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 17,6 | 25,3 | 122,4 | 101,1 |
| Rörelseresultat (EBIT), % | 7,7 | 13,7 | 13,8 | 14,0 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 1,4 | 24,8 | 99,1 | 98,0 |
| Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr | 0:06 | 2:42 | 9:30 | 9:37 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | 18,3 | 33,4 | 108,3 | 105,0 |
| Nettolåneskuld, MSEK | 277,5 | 261,3 |
KONCERNENS UTVECKLING
Omsättning oktober-december 2022
Koncernens nettoomsättning under kvartalet ökade och uppgick till 229,5 MSEK (184,2). Ökningen om 24,6 procent mot fjärde kvartalet föregående år kan härledas till alla affärsområdena; Dental 1,5 procent, Orthopedics 72,5 procent och Life Science 7,9 procent. Försäljningen av egna produkter inom affärsområdet Dental ökade med 11,6 procent och svarade för 15,2 procent (16,9) av koncernens totala nettoomsättning. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 13,8 procent. Alla affärsområden har påverkats positivt av valutaomräkning. För Orthopedics är påverkan i kvartalet väsentlig, där 27 procentenheter av tillväxten kommer från valutaomräkning. Justerat för valutaomräkning visade Dental en negativ tillväxt om 4,5 procent.
Omsättning januari-december 2022
Koncernens nettoomsättning för året ökade och uppgick till 888,5 MSEK (723,6). Ökningen om 22,8 procent kan härledas till alla affärsområdena; Dental 9,5 procent, Orthopedics 43,3 procent och Life Science 17,2 procent. Försäljningen av egna produkter inom affärsområdet Dental ökade med 33,9 procent och svarade för 16,6 procent (15,2) av koncernens totala nettoomsättning. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 13,5 procent. Alla affärsområden har påverkats positivt av valutaomräkning. För Orthopedics är påverkan i perioden väsentlig där 19 procentenheter av tillväxten kommer från valutaomräkning.
Resultat oktober-december 2022
Rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till 17,6 MSEK (25,3), motsvarande en rörelsemarginal på 7,7 procent (13,7). Justerad för valutaomräkning hade föregående års rörelseresultat uppgått till 30 MSEK. Föregående år påverkades rörelseresultatet negativt med 4 MSEK hänförlig till strategisk översyn. I övriga rörelseintäkter ingick föregående år 2,0 MSEK hänförliga till återbetalning avseende AGS premier för 2004-2008. Koncernens finansnetto har i kvartalet påverkats av valutakurser, huvudsakligen avseende omräkning av lån, med -8,3 MSEK (1,2) och av omvärdering av ränteswap med -0,1 MSEK (0,6). Finansnettot uppgick till -16,3 MSEK (-0,5). Resultat efter finansiella poster uppgick till 1,4 MSEK (24,8) och resultat efter skatt uppgick till 0,4 MSEK (19,5).
Resultat per aktie oktober-december 2022
Fjärde kvartalets resultat per aktie både före och efter utspädning var 0:06 kronor (2:42) per aktie.
Resultat januari-december 2022
Rörelseresultatet för året uppgick till 122,4 MSEK (101,1), motsvarande en rörelsemarginal på 13,8 procent (14,0). Justerad för valutaomräkning hade föregående års rörelseresultat uppgått till 111 MSEK. Föregående år påverkades rörelseresultatet negativt med 19,6 MSEK avseende transaktionskostnader i samband med fullföljande av bud från ny majoritetsägare samt strategisk översyn. I övriga rörelseintäkter ingick föregående år 2,0 MSEK hänförliga till återbetalning avseende AGS premier för 2004-2008. Koncernens finansnetto har påverkats av valutakurser, främst avseende omräkning av lån, med -9,2 MSEK (4,2) och av omvärdering av ränteswap med 6,0 MSEK (2,7). Finansnettot uppgick till -23,3 MSEK (-3,1). Resultat efter Finansiella poster uppgick till 99,1 MSEK (98,0) och resultat efter skatt uppgick till 75,1 MSEK (75,6).
Resultat per aktie januari-december 2022
Resultat per aktie för året både före och efter utspädning var 9:30 kronor (9:37) per aktie.
Investeringar
Koncernens investeringar under fjärde kvartalet uppgick till 29,1 MSEK (27,9) och avser främst maskininvesteringar och investeringar i fastigheter för ett par av koncernens anläggningar, i syfte att utöka produktionskapaciteten och fortsätta möta efterfrågan från koncernens kunder. Totalt för året uppgår investeringarna till 117,2 MSEK (85,5).
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har ökat under perioden och uppgick till 1 422,9 MSEK (1 126,4). Eget kapital ökade med 164,1 MSEK i perioden och där omräkning av utländska dotterbolag stod för 41,8 MSEK. Totalt uppgick det egna kapitalet till 798,5 MSEK (634,4). Eget kapital per aktie, beräknad på 8 068 000 aktier, uppgick till 99,0 kronor (78,6). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid årets slut till 844,8 MSEK (663,3), vilket motsvarar 59,4 procent (58,9) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 56,1 procent (56,3).
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick i kvartalet till 18,3 MSEK (33,4). Det operativa kassaflödet i kvartalet uppgick till -10,7 MSEK (5,5). Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick för året till 108,3 MSEK (105,0) och det operativa kassaflödet uppgick till -9,0 MSEK (19,6). Koncernens nettolåneskuld ökade under perioden och uppgick till 277,5 MSEK (261,3). Koncernens likvida medel uppgick till 168,7 MSEK (95,1).
Personal
Koncernens medelantal anställda under fjärde kvartalet var 661 mot 553 föregående år, vilket är en ökning med 19,5 procent. Koncernens medelantal anställda under året var 626 mot 535 föregående år, vilket är en ökning med 17,0 procent. Vid periodens slut var antalet anställda i koncernen 666 (562) personer.
Händelser under kvartalet
Inga händelser att rapportera under kvartalet.
Händelser efter kvartalet
Styrelsen har uppdaterat bolagets utdelningspolicy, för att anpassa utdelningen till bolagets ökande investeringsbehov.
Den nya utdelningspolicyn lyder:
Elos Medtechs utdelningspolicy är att utdelningen ska baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och finansiell ställning. Styrelsen bedömning är att eventuella överskottsmedel under de kommande åren kommer att behöva återinvesteras i verksamheten, för att täcka bolagets investeringsbehov.
ÖVRIG INFORMATION
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport i sammandrag för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i delar av delårsrapporten.
Segmentsredovisning
Den interna finansiella uppföljningen per affärsområde är anpassad till koncernens olika kundsegment och tillämpar rörelseresultat som ett mått för att bedöma segmentens resultat. I segmentets rörelseresultat har inkluderats direkt hänförliga poster samt poster som på ett rimligt sätt kan fördelas per segment.
Ofördelade koncerngemensamma poster avser främst noteringsrelaterade kostnader.
Finansiella instrument värderade till verkligt värde
Avseende fastighetslånen i USA swapar koncernen sin rörliga ränta till en fast ränta via ränteswapar. Dessa ränteswapar redovisas till verkligt värde via resultaträkningen. Orealiserade vinster och förluster till följd av fluktuationer i de finansiella instrumentens verkliga värde redovisas i finansnettot i koncernens resultaträkning. För ränteswapar bestäms det verkliga värdet utifrån marknadskurser. Om sådana inte finns tillgängliga, beräknas det verkliga värdet genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade räntesatsen och den räntesats som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Eventuellt betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid. Elos Medtech avser att behålla dessa derivat till förfall, varför marknadsvärdering över tid, inte påverkar resultat eller kassaflöde.
Värdering av räntederivaten till verkligt värde har påverkat kvartalets resultat negativt med -0,1 MSEK (0,6) och året positivt med 6,0 MSEK (2,7).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar operativa och finansiella risker. Bland operativa risker påverkas Elos Medtech främst av risker förknippade med kunder och marknader men även andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och kreditrisker. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen samt not 42 och 44 i årsredovisningen 2021.
Närståendetransaktioner
Bolaget har under rapportperioden inte haft transaktioner med närstående.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom IT- och marknadssupport, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning under fjärde kvartalet uppgick till 7,6 MSEK (4,8). Resultat efter finansiella poster uppgick till -39,8 MSEK (22,4) där -32,3 MSEK (4,8) utgör negativa valutakursdifferenser, främst relaterade till omräkning av lån i USD till dotterbolag och nettoomräkningseffekt av interna och externa lån i EUR. Resultatet har påverkats negativt med 2,2 MSEK p g a förändrade beräkningsgrunder för pensionsskuld PRI. 1,4 MSEK av denna förändring har redovisats som ökade finansiella kostnader. Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till -31,9 MSEK (16,2).
Moderbolagets nettoomsättning för året uppgick till 29,6 MSEK (24,3). Resultat efter finansiella poster uppgick till 19,5 MSEK (32,9) där 23,2 MSEK (16,2) utgör valutakursdifferenser främst relaterade till omräkning av lån till dotterbolag. Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 18,8 MSEK (27,6). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 53,8 procent (80,6). Soliditeten uppgick till 53,6 procent (80,3).
Framåtriktad information
Företaget lämnar inga prognoser.
Framåtriktad information i denna rapport baseras på företagsledningens förväntan vid tidpunkten för rapporten. Även om styrelsen och ledningen bedömer att förväntningarna är rimliga, är det inte någon garanti för att förväntningarna är eller kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat ändrade marknadsförutsättningar för koncernens produkter eller mer generellt ändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser. Bolaget åtar sig inte att uppdatera eller rätta sådan framåtriktad information annat än vad som stipuleras i lag.
Förslag till vinstdisposition
Enligt utdelningspolicy för Elos Medtech AB (publ) skall utdelning baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och finansiell ställning. Styrelsen bedömning är att eventuella överskottsmedel under de kommande åren kommer att behöva återinvesteras i verksamheten, för att täcka bolagets investeringsbehov. Styrelsen föreslår, i enlighet med befintlig policy, att ingen utdelning lämnas för 2022.
Revisorsgranskning
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Göteborg den 23 februari 2023
Elos Medtech AB (publ)
Styrelsen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT OCH ÖVRIGT TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
| MSEK | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | |
| Nettoomsättning | 229,5 | 184,2 | 888,5 | 723,6 | |
| Kostnad för sålda varor | -163,0 | -121,4 | -578,1 | -468,1 | |
| Bruttoresultat | 66,6 | 62,8 | 310,4 | 255,5 | |
| Försäljningskostnader | -12,1 | -9,6 | -47,6 | -35,6 | |
| Administrationskostnader | -30,6 | -25,2 | -118,3 | -103,1 | |
| Utvecklingskostnader | -5,8 | -5,1 | -24,4 | -17,7 | |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -0,4 | 2,4 | 2,4 | 2,0 | |
| Rörelseresultat | 17,6 | 25,3 | 122,4 | 101,1 | |
| Finansiella intäkter | 0,7 | 2,2 | 11,9 | 7,8 | |
| Finansiella kostnader | -17,0 | -2,7 | -35,2 | -10,9 | |
| Resultat efter finansiella poster | 1,4 | 24,8 | 99,1 | 98,0 | |
| Skattekostnad | -1,0 | -5,2 | -24,1 | -22,4 | |
| Resultat efter skatt | 0,4 | 19,5 | 75,1 | 75,6 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 0,4 | 19,5 | 75,1 | 75,6 | |
| Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr* | 0:06 | 2:42 | 9:30 | 9:37 | |
| * Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt. Rapport över totalresultat |
|||||
| Resultat efter skatt | 0,4 | 19,5 | 75,1 | 75,6 | |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning | |||||
| Aktuariella vinster och förluster | 15,6 | -6,4 | 26,8 | -3,5 | |
| Skatt | -3,2 | 1,3 | -5,5 | 0,7 | |
| 12,4 | -5,1 | 21,3 | -2,8 | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | |||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -33,3 | 11,3 | 74,4 | 36,4 | |
| Skatt | 4,9 | -0,8 | -6,7 | -2,7 | |
| -28,3 | 10,5 | 67,7 | 33,7 | ||
| Övrigt totalresultat, netto | -16,0 | 5,5 | 89,0 | 30,9 | |
| Årets totalresultat | -15,6 | 25,0 | 164,1 | 106,5 | |
| Moderbolagets aktieägare | -15,6 | 25,0 | 164,1 | 106,5 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | % | 15,7 | 21,5 | 21,3 | 21,6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | % | 7,7 | 13,7 | 13,8 | 14,0 |
| Avskrivningar som belastat resultatet | MSEK | 18,5 | 14,3 | 66,7 | 55,5 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG
| MSEK | ||
|---|---|---|
| Balansräkning | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 309,6 | 272,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 562,4 | 469,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0,1 | 1,4 |
| Omsättningstillgångar | 382,1 | 288,1 |
| Likvida medel | 168,7 | 95,1 |
| Summa tillgångar | 1 422,9 | 1 126,4 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 798,5 | 634,4 |
| Långfristiga skulder | 469,0 | 316,6 |
| Kortfristiga skulder | 155,4 | 175,4 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 422,9 | 1 126,4 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| MSEK | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
| Resultat efter finansnetto | 1,4 | 24,8 | 99,1 | 98,0 |
| Återförda avskrivningar | 18,5 | 14,3 | 66,7 | 55,5 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 10,4 | 1,2 | 8,6 | -2,1 |
| Betald skatt | -3,7 | -10,8 | -11,5 | -18,2 |
| Förändring av rörelsekapital | -8,3 | 3,9 | -54,6 | -28,2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 18,3 | 33,4 | 108,3 | 105,0 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -29,1 | -27,9 | -117,2 | -85,5 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | - | - | - | 0,1 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -29,1 | -27,9 | -117,2 | -85,4 |
| Operativt kassaflöde | -10,7 | 5,5 | -9,0 | 19,6 |
| Upptagna lån | 3,2 | 12,5 | 343,6 | 60,9 |
| Amortering av lån | -5,4 | -25,6 | -269,6 | -67,8 |
| Utdelning till aktieägare | - | - | - | -12,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -2,2 | -13,1 | 74,0 | -19,0 |
| Periodens kassaflöde | -12,9 | -7,6 | 65,0 | 0,5 |
| Likvida medel vid periodens början | 188,0 | 101,5 | 95,1 | 88,5 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -6,4 | 1,2 | 8,5 | 6,1 |
| Likvida medel vid periodens slut | 168,7 | 95,1 | 168,7 | 95,1 |
KONCERNENS FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| MSEK | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 634,4 | 540,3 |
| Summa totalresultat | 164,1 | 106,2 |
| Utdelning | - | -12,1 |
| Utgående eget kapital | 798,5 | 634,4 |
NYCKELTAL KONCERNEN
| jan-dec 2022 |
jan-dec 2021 |
||
|---|---|---|---|
| Avkastning på operativt kapital | % | 12,4 | 12,0 |
| Avkastning på eget kapital | % | 10,5 | 12,9 |
| Andel riskbärande kapital | % | 59,4 | 58,9 |
| Soliditet | % | 56,1 | 56,3 |
| Nettolåneskuld/EBITDA | ggr | 1,5 | 1,7 |
| Investeringar exkl. förvärv | MSEK | 117,2 | 85,5 |
| Medelantal anställda | antal | 626 | 535 |
DATA PER AKTIE
| jan-dec 2022 |
jan-dec 2021 |
||
|---|---|---|---|
| Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr* | MSEK | 9:30 | 9:37 |
| Medelantal aktier | Tst | 8 068,0 | 8 068,0 |
| Antal aktier vid periodens slut | Tst | 8 068,0 | 8 068,0 |
| Eget kapital per aktie | SEK | 99,0 | 78,6 |
| Aktiekurs vid periodens slut | SEK | 246,0 | 274,0 |
| Utdelning** | SEK | - | - |
* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt
** Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2022
AFFÄRSOMRÅDESINFORMATION
| Tillväxt | Tillväxt | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | okt-dec | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec |
| Nettoomsättning per affärsområde | 2022 | 2021 | 2022 | 2022 | 2021 | 2022 |
| Dental | 70,4 | 69,3 | 1,5% | 302,1 | 275,8 | 9,5% |
| Orthopedics | 93,9 | 54,4 | 72,5% | 338,7 | 236,3 | 43,3% |
| Life Science | 65,2 | 60,4 | 7,9% | 247,8 | 211,4 | 17,2% |
| Total nettoomsättning | 229,5 | 184,2 | 24,6% | 888,5 | 723,6 | 22,8% |
Det förekommer endast mindre försäljning mellan affärsområdena.
| MSEK | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Resultat före avskrivningar per affärsområde | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
| Dental | 12,8 | 15,2 | 73,6 | 67,8 |
| Orthopedics | 12,2 | 10,4 | 53,2 | 53,2 |
| Life Science | 12,8 | 16,2 | 67,9 | 56,7 |
| Ofördelade koncerngemensamma kostnader | -1,7 | -2,4 | -5,8 | -21,3 |
| Total resultat före avskrivningar | 36,1 | 39,4 | 188,9 | 156,5 |
| Avskrivningar per affärsområde | ||||
| Dental | -5,1 | -4,0 | -19,7 | -17,6 |
| Orthopedics | -8,2 | -4,8 | -27,4 | -19,1 |
| Life Science | -5,2 | -5,1 | -19,5 | -18,5 |
| Totala avskrivningar | -18,5 | -14,0 | -66,7 | -55,5 |
| Rörelseresultat per affärsområde | ||||
| Dental | 7,8 | 11,1 | 54,0 | 50,2 |
| Orthopedics | 3,9 | 5,5 | 25,8 | 34,1 |
| Life Science | 7,7 | 11,1 | 48,4 | 38,2 |
| Ofördelade koncerngemensamma kostnader | -1,7 | -2,4 | -5,8 | -21,3 |
| Total rörelseresultat | 17,6 | 25,3 | 122,4 | 101,1 |
KVARTALSVÄRDEN KONCERNEN
| MSEK | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsvärden | 2022 | 2022 | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 |
| Nettoomsättning | 229,5 | 231,5 | 233,1 | 194,5 | 184,2 | 187,2 | 181,0 | 171,2 |
| Kostnad för sålda varor | -163,0 | -147,0 | -147,2 | -120,9 | -121,4 | -119,1 | -115,6 | -112,0 |
| Bruttoresultat | 66,5 | 84,5 | 85,9 | 73,5 | 62,8 | 68,1 | 65,4 | 59,2 |
| Förs, adm o utv kostn | -48,5 | -47,8 | -49,6 | -44,4 | -39,9 | -43,6 | -39,2 | -33,8 |
| Övriga rörelseintäkter och kostn | -0,4 | 1,1 | 1,5 | 0,2 | 2,4 | -0,3 | 0,3 | -0,4 |
| Rörelseresultat | 17,6 | 37,7 | 37,8 | 29,2 | 25,3 | 24,2 | 26,5 | 25,0 |
| Finansiella intäkter | 0,7 | 2,3 | 5,3 | 3,6 | 2,2 | 1,8 | - | 4,9 |
| Finansiella kostnader | -17,0 | -11,0 | -4,2 | -3,0 | -2,7 | -2,7 | -3,7 | -2,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 1,4 | 29,0 | 38,8 | 29,8 | 24,8 | 23,3 | 22,8 | 27,1 |
| Skattekostnad | -1,0 | -7,2 | -9,1 | -6,8 | -5,2 | -5,7 | -4,4 | -7,1 |
| Resultat efter skatt | 0,4 | 21,9 | 29,7 | 23,0 | 19,5 | 17,6 | 18,4 | 20,0 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| MSEK | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
| Nettoomsättning | 7,6 | 4,8 | 29,6 | 24,3 |
| Försäljningskostnader | -1,3 | -2,1 | -7,7 | -8,0 |
| Administrationskostnader | -12,3 | -11,1 | -43,6 | -46,6 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -0,1 | - | - | -0,1 |
| Rörelseresultat | -6,1 | -8,4 | -21,7 | -30,4 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | - | 25,0 | 19,4 | 44,0 |
| Ränteintäkter, koncernbolag | 5,3 | 1,2 | 14,1 | 4,5 |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 0,1 | 4,8 | 55,9 | 16,2 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | -39,2 | -0,2 | -48,2 | -1,4 |
| Resultat efter finansiella poster | -39,8 | 22,4 | 19,5 | 32,9 |
| Bokslutsdispositioner | -0,3 | -2,0 | -0,3 | -2,8 |
| Skatt på årets resultat | 8,2 | -4,2 | -0,4 | -2,5 |
| Resultat efter skatt | -31,9 | 16,2 | 18,8 | 27,6 |
* Resultat efter skatt överensstämmer med årets totalresultat.
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| MSEK | ||
|---|---|---|
| Balansräkning | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 2,5 | 3,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 677,1 | 412,8 |
| Omsättningstillgångar | 50,3 | 62,5 |
| Likvida medel | 63,2 | 26,9 |
| Summa tillgångar | 793,3 | 505,7 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 419,3 | 400,5 |
| Obeskattade reserver | 7,2 | 7,0 |
| Avsättningar för pensioner | 11,1 | 8,5 |
| Långfristiga skulder | 313,7 | 17,2 |
| Kortfristiga skulder | 42,0 | 72,5 |
| Summa eget kapital och skulder | 793,3 | 505,7 |
AVSTÄMNINGSUNDERLAG TILL ALTERNATIVA NYCKELTAL
I delårsrapporten presenteras vissa finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras enligt IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal för koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Elos Medtechs definitioner av dessa mått kan skilja sig från andra företags definitioner av samma begrepp. De alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement.
Nedan presenteras beräkningar av mått som inte definierats enligt IFRS och som inte nämns på andra platser i delårsrapporten. För fullständig information avseende beräkning och motivering till alternativa nyckeltal se www.elosmedtech.com.
| MSEK | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Tillväxt | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
| Redovisad nettoomsättning | 229,5 | 184,2 | 888,5 | 723,6 |
| Nettoomsättning avseende motsvarande | ||||
| period föregående år | 184,2 | 154,8 | 723,6 | 580,0 |
| Nettoomsättning förändring | 45,3 | 29,4 | 164,9 | 143,6 |
| Tillväxt, % | 24,6 | 19,0 | 22,8 | 24,8 |
| Omsättning justerad för valutakursförändringar | ||||
| Valutakursförändringar | 17,5 | 1,7 | 59,5 | -15,0 |
| Nettoomsättning avseende motsvarande period | ||||
| föregående år justerad för valutakursförändringar | 201,7 | 156,5 | 783,1 | 565,0 |
| Tillväxt justerad för valutakursförändringar, % | 13,8 | 17,7 | 13,5 | 28,2 |
| okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| EBITDA | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 |
| Redovisat rörelseresultat | 17,6 | 25,3 | 122,4 | 101,1 |
| Avskrivningar | 18,5 | 14,3 | 66,7 | 55,5 |
| EBITDA | 36,1 | 39,6 | 189,1 | 156,6 |
| Eget riskbärande kapital | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Eget kapital | 798,5 | 634,4 |
| Uppskjuten skatteskuld | 46,3 | 28,9 |
| Eget riskbärande kapital | 844,8 | 663,3 |
| Nettolåneskuld | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner | 45,8 | 69,9 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 376,9 | 217,2 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 23,5 | 69,3 |
| Summa skulder | 446,2 | 356,4 |
| Likvida medel | -168,7 | -95,1 |
| Nettolåneskuld | 277,5 | 261,3 |
| Likviditetsreserv | 2022-12-31 | 2021-12-31 |
|---|---|---|
| Likvida medel | 168,7 | 95,1 |
| Beviljad kreditfacilitet | 111,3 | - |
| Likviditetsreserv | 280,0 | 95,1 |
Finansiell kalender
| Aktivitet | Datum |
|---|---|
| Årsredovisning 2022 | 12 april 2023 |
| Delårsrapport jan-mars 2023 | 26 april 2023 |
| Delårsrapport jan-juni 2023 | 14 juli 2023 |
| Delårsrapport jan-sep 2023 | 19 oktober 2023 |
| Bokslutskommuniké 2023 | 22 februari 2024 |
Årsstämma 2023
Årsstämma 2023 kommer att hållas den 3 maj 2023. Ytterligare information kommer att delges i kallelsen till årsstämman.
Årsredovisning samt hållbarhetsrapport 2022
Elos Medtechs årsredovisning samt hållbarhetsrapport för 2022 beräknas vara tillgängliga den 12 april 2023, då dessa publiceras på bolagets hemsida www.elosmedtech.com.
Offentliggörande
Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 23 februari kl. 08:00 (CET).
Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Mid Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.
Frågor kring rapporten besvaras av:
Stefano Alfonsi VD och koncernchef Tel: +44 772 04 98 342 Email: [email protected]
Ewa Linsäter Ekonomi- och finansdirektör Tel: +46 766 33 32 33 Email: [email protected]
HÄR FINNS VI
Elos Medtech AB (publ)
Torsgatan 5B SE-411 04 Gothenburg Sverige Tel: +46 10 171 20 00 Org: 556021-9650 [email protected] www.elosmedtech.com