AI assistant
Elos Medtech — Earnings Release 2020
Feb 24, 2021
3039_10-k_2021-02-24_55c65c02-cf9a-455d-ac7e-5e6eb3be5939.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

Q4 2020 BOKSLUTSKOMMUNIKÉ
154,8 MSEK Koncernens omsättning minskade till 154,8 MSEK (158,3) under fjärde kvartalet 2020
18,9 MSEK Koncernens rörelseresultat ökade till 18,9 MSEK (14,1) under fjärde kvartalet 2020

Q4 2020 BOKSLUTSKOMMUNIKÉ
AVSLUTAR ÅRET STARKT
Oktober - december 2020
- Nettoomsättningen för fjärde kvartalet uppgick till 154,8 MSEK (158,3), en minskning med 2,2 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 2,7 procent.
- Rörelseresultatet uppgick till 18,9 MSEK (14,1), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 12,2 procent (8,9).
- Rörelseresultatet har påverkats positivt med 1,0 MSEK avseende erhållna stöd och subventioner med anledning av covid-19.
- Resultat efter finansnetto uppgick till 13,3 MSEK (10,0). Finansnettot har påverkats negativt av valutakursdifferenser i kvartalet med -3,5 MSEK (2,2) och uppgick till -5,6 MSEK (-4,1).
- Resultat efter skatt uppgick till 11,1 MSEK (7,6).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten var 24,5 MSEK (14,9), och uppgick efter investeringar till 0,1 MSEK (5,3).
- Resultat per aktie uppgick till 1:38 kr (0:94).
Januari - december 2020
- Nettoomsättningen för året minskade och uppgick till 580,0 MSEK (689,4), en minskning med 15,9 procent jämfört med föregående år. Nettoomsättningen minskade i lokala valutor med 14,5 procent.
- Rörelseresultatet för året uppgick till 63,6 MSEK (65,3), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 11,0 procent (9,5).
- Rörelseresultatet har påverkats positivt med 45,0 MSEK avseende erhållna stöd och subventioner med anledning av covid-19.
- Resultat efter finansnetto uppgick till 43,2 MSEK (50,6). Finansnettot har påverkats negativt av valutakursdifferenser med -5,2 MSEK (0,7) och uppgick till -20,4 MSEK (-14,7).
- Resultat efter skatt uppgick till 36,0 MSEK (38,5).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten var 125,6 MSEK (102,6), och uppgick efter investeringar till 69,3 MSEK (5,3).
- Resultat per aktie uppgick till 4:46 kr (4:77).
Utdelning
• Styrelsen föreslår en utdelning om 1:50 kr (0:00) per aktie för verksamhetsåret 2020.
| Nyckeltal | okt-dec 2020 |
okt-dec 2019 |
jan-dec 2020 |
jan-dec 2019 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 154,8 | 158,3 | 580,0 | 689,4 |
| Tillväxt, % | -2,2 | -6,3 | -15,9 | 6,9 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), MSEK | 32,9 | 29,6 | 123,6 | 125,6 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), % | 21,3 | 18,7 | 21,3 | 18,2 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 18,9 | 14,1 | 63,6 | 65,3 |
| Rörelseresultat (EBIT), % | 12,2 | 8,9 | 11,0 | 9,5 |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 13,3 | 10,0 | 43,2 | 50,6 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 11,1 | 7,6 | 36,0 | 38,5 |
| Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr |
1:38 | 0:94 | 4:46 | 4:77 |

VD JAN WAHLSTRÖM KOMMENTERAR Q4
Lönsamhetstillväxt och stark likviditet blir summeringen för fjärde kvartalet. Trots den pågående pandemin har vi ett högre rörelseresultat, (12,2 procent) jämfört med fjärde kvartalet förra året (8,9 procent) vilket nog ingen hade vågat tro i våras och givetvis något vi är mycket stolta över. Fördelarna med att Elos Medtech bedriver verksamhet på flera kontinenter och inom flera affärsområden har blivit än mer tydliga när en pandemi lamslagit världen.
Koncernen är sedan kvartal tre tillbaka med full bemanning på samtliga enheter. De regionala stöden har successivt minskat i takt med att vår produktion åter har kommit igång och i fjärde kvartalet fick vi totalt 1 MSEK i stöd. Covid-19 påverkar fortsatt både vår omvärld och vår organisation, men de få sjukdomsfall vi haft bland medarbetare har hanterats väl och inte påverkat verksamheten nämnvärt.
Återhämtningen från i våras har gått väsentligt mycket snabbare än förväntat och vi går från -36,2 procent i tillväxt i lokal valuta för andra kvartalet till en tillväxt om 2,7 procent i lokal valuta för fjärde kvartalet. Denna snabba återhämtning hade inte varit möjlig utan erhållna bidrag. Bidragen gjorde det möjligt för oss att behålla all personal under nedgången och snabbt återgå till normal drift när efterfrågan återvände.
Det är framförallt Dental som står för den starka återhämtningen med en positiv tillväxt både inom kontraktstillverkning och egna produkter. Från ett totalstopp i kvartal två har vi en tillväxt på 15 procent i kvartal fyra och hela 49 procent på egna produkter, vilket är fantastiska siffror.
Inom Orthopedics, som haft ett mindre tapp jämfört med Dental, ser vi inte riktigt samma snabba återhämtning, vilket är en kombinerad valuta- och pandemieffekt. I lokal valuta är omsättningen i nivå med jämförande kvartal förra året. Vi är oerhört nöjda med de affärer som vi vunnit inom robotassisterad kirurgi – detta kommer att ge oss ett bra fundament för 2021 och stort fokus ligger nu på att rekrytera fler medarbetare till vår enhet i Memphis.
Life Science fortsätter att rulla på som tidigare både omsättningsmässigt och lönsamhetsmässigt. Inom affärsområdet ser vi fortsatt större svängningar i leveranser till kunder i jämförelse med Dental och Orthopedics. Men trots stor oro i omvärlden ser vi positiva framtidssatsningar hos våra kunder. Utbyggnationen av fabriken i Skara fortsätter som planerat och kommer att stå klar i början av sommaren. Byggnationen görs för att vi ska kunna fortsätta växa med våra partners och framtidssäkra polymerverksamheten. Vi är i full gång med byggnation av renrum i hela nya tillverkningshallen, ett beslut som redan givit oss ett par nya affärer.
Vår lönsamhet är stark, mycket tack vare en fortsatt restriktiv hållning till kostnader. Den strikta kostnadsmedvetenheten som präglar vår organisation gör att vi har en lägre kostnadsnivå än föregående år. Detta ger oss goda förutsättningar att investera för framtida tillväxt och vi har i kvartalet bland annat investerat i ett antal maskiner i både Memphis och Tianjin.
Vår försäljning för året som helhet uppgick till 580 MSEK med ett rörelseresultat om 63,6 MSEK. Resultatet var i paritet med året innan. Men 2020 kommer främst att bli ihågkommet som ett år av stora förändringar i omvärld, konjunktur och beteendemönster. Ett år när allt vi tidigare sett som normalt och självklart har ställts på sin spets. Vår proaktiva och agila inställning har gjort att vi lyckats möta pandemins effekter bra. Detta har varit möjligt tack vare våra fantastiska medarbetare. Stort tack till hela vårt globala team, jag är oerhört stolt över er. Nu bygger vi vidare!

DETTA ÄR ELOS MEDTECH
Allmänt om verksamheten
Elos Medtech är specialiserade inom medicinteknik och besitter stor expertis inom utveckling och design samt kontraktstillverkning av medicintekniska produkter. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag. Verksamheten bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA med koncerngemensamma funktioner inom strategiskt marknads- och IT-arbete, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll i Göteborg. Koncernens verksamhet utgörs av tre affärsområden Dental, Orthopedics och Life Science.
Vision
Transformera medicinsk teknologi och förbättra livskvalitet världen över.
Mission
I samarbete med våra kunder tillhandahåller vi hållbara innovativa produkter och lösningar för den globala medicinteknikmarknaden. Vår målsättning är att bygga lönsamma och långsiktiga partnerskap samt sträva efter en förträfflighet i allt vi gör, för att hjälpa människor att leva rika och aktiva liv.
Mål
Elos Medtech's långsiktiga finansiella mål är: över 10 procent genomsnittlig årlig tillväxttakt, över 13 procent i genomsnittlig rörelsemarginal (EBIT) och att nå en andel egna produkter om minst 13 procent.
Värdeskapande affärsmodell
Elos Medtech´s affärsmodell bygger på lång erfarenhet och uppbyggd expertis inom utveckling och kontraktstillverkning av medicintekniska produkter och komponenter. Kunderna erbjuds kvalitet, kompetens och innovation i en partnerbyggd helhetslösning – Complete PerformanceTM. Hörnstenarna i Elos Medtech's värdeskapande är ökad effektivitet, förbättrad lönsamhet och högkvalitativa produkter i partnerskap med sina kunder.
Strategi
Elos Medtech's strategi bygger på ett ökat fokus på utvalda marknadssegment samt inom metall och polymer. Vidare är strategin att öka specialiseringen och expertisen inom bolagets kompetensområden avseende design, utveckling, tillverkning och logistik, med högsta kvalitetssäkring. Genom ett starkare erbjudande, nås strategiska mål om tydligare positionering och fortsatt ökad tillväxt.
Hållbart fokus
Elos Medtech har ett hållbart fokus och ett ansvar som går utöver att endast leverera högkvalitativa produkter. Företaget tar ett långsiktigt ekonomiskt-, socialt- och miljömässigt ansvar för hur verksamheten påverkar bolagets intressenter och definierar strategiska mål för att säkerställa att kontinuerliga förbättringar inom dessa områden. För mer information se: elosmedtech.com/whoweare/sustainability.

VISION • MISSION • VÄRDEBASERAD KULTUR • HÅLLBART FOKUS
KONCERNENS UTVECKLING
Utveckling under kvartalet
Total omsättning för fjärde kvartalet uppgick till 154,8 MSEK, vilket är en minskning med 2,2 procent jämfört med föregående år. I lokal valuta redovisade vi en tillväxt om 2,7 procent. Utvecklingen var fortsatt positiv under hösten och affärsområdet Dental visade på en stark tillväxt om hela 14,7 procent i kvartalet. Egna produkter går fortsatt starkt med en tillväxt om 49 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år. Tillväxten för Orthopedics var negativ, -9,6 procent, men i lokal valuta var omsättningen i nivå med jämförande kvartal förra året. Förberedelser för ytterligare produktion av produkter inom robotassisterad kirurgi har nu högsta prioritet inom affärsområdet. I Life Science var tillväxten -12,0 procent, främst drivet av större variationer p g a rådande pandemi.
Koncernen har fått statliga stöd om 1 MSEK under kvartalet, vilka i huvudsak har påverkat bruttomarginalen. I kvartalet har slutlig modifiering av koncernens inkuransprinciper genomförts vilket ledde till ytterligare nedskrivning av trögrörliga produkter och visst råmaterial. Dessa nedskrivningar har påverkat resultatet negativt med totalt 1,5 MSEK.
Koncernens kostnadsutveckling har fortsatt haft positiv effekt på resultatet. Underliggande omkostnader var ca 9 procent lägre jämfört med samma period föregående år. De lägre kostnaderna inom utvecklingskostnader beror främst på temporärt lägre lönekostnader. Även försäljningskostnaderna var lägre och hälften av nedgången, ca 1 MSEK, avser avslutade avskrivningar hänförliga till tidigare förvärv.
Försäljningsåterhämtning i kombination med fortsatt hög kostnadsmedvetenhet har tillsammans gett ett starkt rörelseresultat med en rörelsemarginal om 12,2 procent för fjärde kvartalet.
Koncernens operativa kassaflöde uppgick till 0,1 MSEK i kvartalet, vilket är lägre än tidigare kvartal och beror främst på ökade investeringar. Investeringarna avser främst investering i den nya produktionshallen för Skara fabriken och uppstart av investerin-
Omsättning (MSEK)
gar i maskiner för kommande produktion av produkter inom robotassisterad kirurgi. Totalt sett var kassaflödet svagt negativt för kvartalet men koncernen går ut året med en stark kassa, vilken möjliggör framtida tillväxt.
Omsättning oktober-december 2020
Koncernens nettoomsättning under kvartalet minskade och uppgick till 154,8 MSEK (158,3). Minskningen om 2,2 procent mot fjärde kvartalet föregående år kan härledas till Orthopedics -9,6 procent och Life Science -12,0 procent. Dental visade även detta kvartal på positiv tillväxt med 14,7 procent. Egna produkter inom affärsområdet Dental uppvisade under kvartalet en fortsatt stark tillväxt om 49 procent och svarar för 14,5 procent (9,0) av koncernens totala nettoomsättning. Nettoomsättningen ökade i lokala valutor med 2,7 procent.
Omsättning januari-december 2020
Koncernens nettoomsättning för året minskade och uppgick till 580,0 MSEK (689,4). Förändringen om -15,9 procent jämfört med föregående år kan härledas till alla affärsområdena, Dental -5,1 procent, Orthopedics -21,8 procent och Life Science -20,3 procent. Utvecklingen för egna produkter visade på en positiv tillväxt om 12,7 procent (2,6) och svarade för 13,4 procent (9,9) av koncernens totala nettoomsättning. Koncernens nettoomsättning minskade i lokala valutor med 14,5 procent.
Resultat oktober-december 2020
Rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till 18,9 MSEK (14,1), motsvarande en rörelsemarginal på 12,2 procent (8,9). Resultatet har påverkats positivt av erhållna stöd och bidrag med 1,0 MSEK. Koncernens finansnetto har påverkats negativt av valutakursdifferenser i kvartalet med -3,5 MSEK (2,2) och positivt avseende omvärdering av ränteswap med 0,7 MSEK. Finansnettot uppgick till -5,6 MSEK (-4,1). Resultat efter finansiella poster uppgick till 13,3 MSEK (10,0) och resultat efter skatt uppgick till 11,1 MSEK (7,6).

Rörelseresultat (MSEK)

Resultat januari-december 2020
Rörelseresultatet för året uppgick till 63,6 MSEK (65,3), motsvarande en rörelsemarginal på 11,0 procent (9,5). Resultatet har påverkats positivt av erhållna stöd och bidrag med 45,0 MSEK. Koncernens finansnetto har påverkats negativt av valutakursdifferenser med -5,2 MSEK (0,7) och omvärdering av ränteswap med -3,3 MSEK (-2,8). Finansnettot uppgick till -20,4 MSEK (-14,7). Resultat efter finansiella poster uppgick till 43,2 MSEK (50,6) och resultat efter skatt uppgick till 36,0 MSEK (38,5).
Resultat per aktie
Fjärde kvartalets resultat per aktie både före och efter utspädning var 1:38 kronor (0:94) per aktie. Resultat per aktie för året var 4:46 kronor (4:77).
Investeringar
Koncernens investeringar under fjärde kvartalet uppgick till 24,3 MSEK (9,7) och avser främst utbyggnad av fastighet i Skara och maskininvesteringar inom vår ortopediska verksamhet. För året uppgick koncernens investeringar till 56,5 MSEK (98,8).
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har minskat under perioden och uppgick till 1 002,0 MSEK (1 034,8). Eget kapital minskade med 16,8 MSEK i kvartalet och där omräkning av utländska dotterbolag stod för -32,5 MSEK. Totalt uppgick det egna kapitalet till 540,3 MSEK (539,9). Eget kapital per aktie, beräknad på 8 068 000 aktier, uppgick till 66:97 kronor (66:92). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid årets slut till 560,0 MSEK (565,4), vilket motsvarar 55,9 procent (54,6) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 53,9 procent (52,2).
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick i kvartalet till 24,5 MSEK (14,9). Det operativa kassaflödet uppgick till 0,1 MSEK (5,3). Totalt för året uppgick kassaflöde från den löpande verksamheten till 125,6 MSEK (102,6) och det operativa kassaflödet uppgick till 69,3 MSEK (5,3). Koncernens nettolåneskuld minskade under perioden och uppgick till 248,4 MSEK (331,5). Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjad checkräkningskredit uppgick till 155,5 MSEK (122,3).
Personal
Koncernens medelantal anställda under fjärde kvartalet var 523 mot 546 föregående år vilket är en minskning med 4 procent. Vid periodens slut var antalet anställda i koncernen 525 (539) personer.
Händelser efter kvartalet
Inga händelser efter balansdagen har inträffat, vilka i väsentliga avseenden påverkar bedömningen av den finansiella informationen i denna rapport.
VÅRA TRE AFFÄRSOMRÅDEN


DENTAL
Elos Medtech är en kvalificerad partner till globalt ledande dentala företag. Vårt erbjudande omfattar design, utveckling, serietillverkning och global distribution. Vi är specialiserade inom dentala implantat.
Erbjudandet består även av egna produkter inom digital tandvård och instrument, antingen som OEM eller genom vårt eget varumärke - Elos Accurate®.

ORTHOPEDICS
Elos Medtech är en fokuserad samarbetspartner från design och prototyper till serietillverkning och global distribution. Vi har specialiserat oss på marknaderna spine, trauma och rekonstruktion. Vi samarbetar med världens ledande ortopediska företag.


Elos Medtech är specialiserade globala partners inom formsprutning av högteknologisk polymer och skärande bearbetning, främst i stål och mässing. Vårt erbjudande inkluderar även design av verktyg såväl som kombinationsprodukter av polymera material och exempelvis aluminium. Marknader vi fokuserar på är diagnostik, hörapparater, diabetes, kardiovaskulär- och neurokirurgi.

NYCKELTAL PER AFFÄRSOMRÅDE
| Tillväxt | Tillväxt | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK Nettoomsättning per affärsområde |
okt-dec 2020 |
okt-dec 2019 |
okt-dec 2020 |
jan-dec 2020 |
jan-dec 2019 |
jan-dec 2020 |
| Dental | 61,7 | 53,8 | 14,7% | 212,4 | 223,9 | -5,1% |
| Orthopedics | 46,2 | 51,2 | -9,7% | 179,5 | 229,6 | -21,8% |
| Life Science | 46,9 | 53,3 | -12,0% | 188,1 | 235,9 | -20,3% |
| Total nettoomsättning | 154,8 | 158,3 | -2,2% | 580,0 | 689,4 | -15,9% |
Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.
| Rörelse marg. |
Rörelse marg. |
Rörelse marg. |
Rörelse marg. |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | okt-dec | okt-dec | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec |
| Rörelseresultat per affärsområde |
2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 |
| Dental | 8,0 | 13,0% | 4,5 | 8,4% | 18,2 | 8,6% | 22,2 | 9,9% |
| Orthopedics | 5,7 | 12,3% | 1,9 | 3,7% | 21,0 | 11,7% | 17,4 | 7,6% |
| Life Science | 7,1 | 15,1% | 8,7 | 16,3% | 29,3 | 15,6% | 31,6 | 13,4% |
| Ofördelade koncern | ||||||||
| gemensamma kostnader | -1,9 | -1,0 | -4,9 | -5,9 | ||||
| Totalt rörelseresultat | 18,9 | 12,2% | 14,1 | 8,9% | 63,6 | 11,0% | 65,3 | 9,5% |
Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.

Försäljning per affärsområde (MSEK) Rörelseresultat per affärsområde (MSEK)

AFFÄRSOMRÅDE DENTAL
OMSÄTTNING 61,7 MSEK EBITDA 12,9 MSEK (20,9%) EBIT 8,0 MSEK (13,0%)
Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet
- Efter en snabb återhämtning av marknaden föregående kvartal har tillväxten fortsatt öka och resulterade i en stark avslutning på året. Försäljningen uppgick till 61,7 MSEK och är därmed den näst högsta kvartalsomsättningen i historien.
- Den starka tillväxten av egna produkter fortsatte och uppgick till 22,4 MSEK (15,0) vilket utgör 14,5 procent av koncer-
nens totala nettoomsättning. Den höga tillväxttakten om 49 procent i kvartalet drivs av både det digitala produktsortimentet, Elos Accurate® och momentnyckeln.
• Produktutvecklingsprojekt fortskrider och nya produkter inom det digitala arbetsflödet befinner sig i testfas.
Tillväxt
15%

Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)
AFFÄRSOMRÅDE ORTHOPEDICS
OMSÄTTNING 46,2 MSEK EBITDA 9,5 MSEK (20,6%) EBIT 5,7 MSEK (12,3%)
Tillväxt -10%
Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet
- Jämfört med föregående kvartal ökade omsättningen något till 46,2 MSEK. Efterfrågan återhämtar sig fint och tangerar första kvartalets försäljning. Kvartalets tillväxt har dock påverkats negativt av både valutaeffekter och den pågående pandemin.
- En ökad efterfrågan av produkter inom robotassisterad kirurgi ledde till att styrelsen tog beslut om investeringar i maskiner, personal och annan utrustning framför allt i den amerikanska enheten. Redan under 2021 förväntas en ökad årlig försäljning om cirka 100 MSEK.
- Den amerikanska enheten fortsatte att ha en hög aktivitetsnivå under sista kvartalet. Bemanningen har successivt ökat för att säkerställa kapacitet för nya transferprojekt samt till den växande efterfrågan av produkter inom robotassisterad kirurgi.
- I Kina och Europa pågår det flera aktiva samarbeten med kunder kring olika affärsutvecklingsprojekt.
- Den planerade övergången av chefskapet för fabriken i Memphis slutfördes framgångsrikt.

Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)
Orthopedics
AFFÄRSOMRÅDE LIFE SCIENCE
OMSÄTTNING 46,9 MSEK EBITDA 12,4 MSEK (26,4%)
Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet
EBIT 7,1 MSEK (15,1%)
- Omsättningen för kvartalet uppgick till 46,9 MSEK och ökade något jämfört med förra kvartalet.
- Affärsområdet omfattar flera olika marknader där några marknader har påverkats mer av covid-19 både positivt och negativt, vilket ger en blandad bild av affärsområdets utveckling.
- Polymerverksamheten har fortsatt tillväxt och expansionen med fördubbling av produktionsytan av fabriken i Skara fortskrider enligt plan och byggnation av renrumshall är i full gång. Produktionsstart i den nya produktionshallen planeras till juni.
Tillväxt
-12%
• Polymer har tilldelats nya affärer inom diagnostik under kvartalet.

Life Science Nettoomsättning och rörelseresultat (MSEK)
ÖVRIG INFORMATION
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport i sammandrag för koncernen har upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering samt tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagens 9 kapitel, Delårsrapport. För koncernen och moderbolaget har samma redovisningsprinciper och beräkningsgrunder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i andra delar av delårsrapporten.
Nya redovisningsprinciper 2020
Ett antal nya eller ändrade standards har antagits för den aktuella rapporteringsperioden. Dessa ändringar har inte nämnvärt påverkat koncernens finansiella rapporter och inga retroaktiva justeringar har behövt göras till följd av att dessa standarder antogs.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar operativa och finansiella risker. Bland operativa risker påverkas Elos Medtech främst av risker förknippade med kunder och marknader men även andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och kreditrisker. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen samt not 41 och 43 i årsredovisningen 2019.
Covid-19 har lett till en omfattande störning av ekonomin världen över, vilket har påverkat flera av de marknader som Elos Medtech opererar inom. Virusets framfart i olika vågor och vaccinationstakten är fortsatt svårbedömd och därför är det inte möjligt att förutse hur länge pandemin kan komma att påverka bolaget.
Elos Medtech har hittills kunnat parera uppkommen efterfrågeminskning p g a den pågående pandemin med kostnadsbesparingar och statliga stöd, vilka har gett Elos Medtech den positiva effekt som var intentionen med stöden. Detta har skett främst under andra kvartalet. Avstämningar avseende erhållna medel har skett men slutliga besked från berörda myndigheter har ännu bara erhållits från USA och Kina, vilket kan ge en viss osäkerhet avseende de övriga slutliga stödens storlek. Koncernens bedömning är att Elos Medtech uppfyller alla kriterier för ansökta stöd som bokats mot resultaträkningen och ser i dagsläget ingen större risk att materiella belopp kommer att behöva återbetalas.
Inga ytterligare risker har identifierats som kan påverka koncernens finansiella resultat och ställning per den 31 december 2020.
Värdering av tillgångar och skulder
Värdering av befintliga tillgångar har setts över. Nedskrivningsprövning av dotterbolagsaktier samt goodwill har utförts utifrån aktuella marknadssituationer där covid-19 står för den största skillnaden jämfört med f g år.
Diskonteringsräntan har ökats med 0,4 procentenheter till 8,7 procent jämfört med värderingen vid bokslutet 2019. Känslighetsanalyser har gjorts baserat på samma antaganden som not 17 i årsredovisningen för 2019. Ingen av dessa värderingarna, var och en för sig, gav upphov till nedskrivningsbehov hänförliga till de tre affärsområdena.
Baserat på koncernens resultat och ställning per 31 december föreligger ingen förändring i värderingen av koncernens låneportfölj.
Finansiella instrument värderade till verkligt värde
Avseende fastighetslånen i USA swapar koncernen sin rörliga ränta till en fast ränta via ränteswapar. Dessa ränteswapar redovisas till verkligt värde via resultaträkningen. Orealiserade vinster och förluster till följd av fluktuationer i de finansiella instrumentens verkliga värde redovisas i finansnettot i koncernens resultaträkning. För ränteswapar bestäms det verkliga värdet utifrån marknadskurser. Om sådana inte finns tillgängliga, beräknas det verkliga värdet genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade räntesatsen och den räntesats som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Eventuellt betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid. Elos Medtech avser att behålla dessa derivat till förfall, varför marknadsvärdering över tid, inte påverkar resultat eller kassaflöde.
Värdering av räntederivaten till verkligt värde har påverkat kvartalets resultat positivt med 0,7 MSEK och för året har resultatet påverkats negativt med 3,3 MSEK.
Närståendetransaktioner
Bolaget har under rapportperioden inte haft transaktioner med närstående.
Redovisning av statliga bidrag
Statliga bidrag redovisas i resultaträkningen i samma period som för de kostnader bidragen är avsedda att kompensera. Vidare skall bidragen vara rimligt säkra att erhållas och eventuella villkor för bidragen vara uppfyllda för att redovisning i resultaträkningen skall ske. Erhållna bidrag redovisas i resultaträkningen som en kostnadsreduktion av de poster som stöden avser att täcka.
Erhållna typer av stöd i koncernen:
- Stöd avseende korttidsarbete (Sverige och Danmark)
- Stöd avseende täckning av fasta kostnader (Danmark)
- Payroll Protecion Program (USA)
- Nedsättning i sociala avgifter (Kina)
- Tillfällig hyresnedsättning (Kina)
| Rapporterade statliga stöd per funktion | okt-dec | jan-dec |
|---|---|---|
| Kostnad för sålda varor | 1,0 | 35,0 |
| Försäljningskostnader | - | 2,2 |
| Administrationskostnader | - | 4,3 |
| Utvecklingskostnader | - | 1,9 |
| Finansiella kostnader | - | 1,6 |
| Totala erhållna statliga stöd | 1,0 | 45,0 |
Fr o m 2021 erhåller koncernen inte längre några stöd avseende covid-19.
| Rapporterade statliga stöd per land | okt-dec | jan-dec |
|---|---|---|
| Sverige | 0,2 | 6,0 |
| Danmark | - | 19,5 |
| USA | 0,2 | 16,4 |
| Kina | 0,6 | 3,1 |
| Totala erhållna statliga stöd | 1,0 | 45,0 |
Segmentsredovisning
Den interna finansiella uppföljningen per affärsområde är anpassad till koncernens olika kundsegment och tillämpar rörelseresultat som ett mått för att bedöma segmentens resultat. I segmentets rörelseresultat har inkluderats direkt hänförliga poster samt poster som på ett rimligt sätt kan fördelas per segment.
Ofördelade koncerngemensamma poster avser främst noteringsrelaterade kostnader.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom IT- och marknadssupport, kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning under fjärde kvartalet uppgick till 4,7 MSEK (7,1). Resultat efter finansiella poster uppgick till 3,6 MSEK (4,8) där -14,4 MSEK (-7,4) utgör valutakursdifferenser främst relaterade till omräkning av lån till dotterbolag. Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 3,9 MSEK (4,8).
Moderbolagets nettoomsättning för året uppgick till 19,9 MSEK (20,8). Resultat efter finansiella poster uppgick till 11,4 MSEK (5,8) där -21,1 MSEK (4,5) utgör valutakursdifferenser främst relaterade till omräkning av lån till dotterbolag. Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 13,5 MSEK (5,4). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 81,0 procent (78,2). Soliditeten uppgick till 80,9 procent (77,9).
Framåtriktad information
Företaget lämnar inga prognoser.
Framåtriktad information i denna rapport baseras på företagsledningens förväntan vid tidpunkten för rapporten. Även om styrelsen och ledningen bedömer att förväntningarna är rimliga, är det inte någon garanti för att förväntningarna är eller kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan informationen beroende på bland annat ändrade marknadsförutsättningar för koncernens tjänster eller mer generellt ändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser. Bolaget åtar sig inte att uppdatera eller rätta sådan framåtriktad information annat än vad som stipuleras i lag.
Förslag till vinstdisposition
Enligt utdelningspolicy för Elos Medtech AB (publ) skall utdelning baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen skall uppgå till 30-50 procent av resultatet efter skatt. I enlighet därmed föreslår styrelsen till årsstämman en utdelning om 12 MSEK (0) motsvarande 1:50 SEK (0:00) per aktie.
Revisorsgranskning
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Göteborg den 24 februari 2021
Elos Medtech AB (publ)
Styrelsen
KONCERNENS RAPPORT ÖVER RESULTAT OCH ÖVRIGT TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
| okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Nettoomsättning | 154,8 | 158,3 | 580,0 | 689,4 |
| Kostnad för sålda varor | -102,6 | -108,8 | -392,2 | -476,0 |
| Bruttoresultat | 52,2 | 49,5 | 187,8 | 213,4 |
| Försäljningskostnader | -7,8 | -9,9 | -28,8 | -40,0 |
| Administrationskostnader | -21,1 | -21,3 | -80,2 | -93,3 |
| Utvecklingskostnader | -3,3 | -4,3 | -15,5 | -17,2 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -1,1 | 0,1 | 0,3 | 2,4 |
| Rörelseresultat | 18,9 | 14,1 | 63,6 | 65,3 |
| Finansiella intäkter | 0,0 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Finansiella kostnader | -2,1 | -6,4 | -15,3 | -15,5 |
| Valutakursdifferenser | -3,5 | 2,2 | -5,2 | 0,7 |
| Resultat efter finansiella poster | 13,3 | 10,0 | 43,2 | 50,6 |
| Skatter | -2,2 | -2,4 | -7,2 | -12,1 |
| Resultat efter skatt | 11,1 | 7,6 | 36,0 | 38,5 |
| Resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 11,1 | 7,6 | 36,0 | 38,5 |
| Rapport över totalresultat | ||||
| Resultat efter skatt | 11,1 | 7,6 | 36,0 | 38,5 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning | ||||
| Aktuariella vinster och förluster | 2,9 | -2,0 | -0,1 | -11,2 |
| Skatt | -0,9 | 0,3 | -0,3 | 2,3 |
| 2,0 | -1,7 | -0,4 | -8,9 | |
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -32,5 | -18,9 | -38,9 | 10,8 |
| Skatt | 2,3 | 1,4 | 3,4 | -0,9 |
| -30,2 | -17,5 | -35,5 | 9,9 | |
| Övrigt totalresultat, netto | -28,2 | -19,2 | -35,9 | 1,0 |
| Totalresultat | -17,1 | -11,6 | 0,1 | 39,5 |
| Totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -17,1 | -11,6 | 0,1 | 39,5 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), % | 21,3 | 18,7 | 21,3 | 18,2 |
| Rörelseresultat (EBIT), % | 12,2 | 8,9 | 11,0 | 9,5 |
| Avskrivningar som belastat resultatet | 14,0 | 15,5 | 60,0 | 60,3 |
| Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr * | 1:38 | 0:94 | 4:46 | 4:77 |
| Medelantal aktier (tusen) | 8 068 | 8 068 | 8 068 | 8 068 |
| Antal aktier (tusen) vid periodens slut | 8 068 | 8 068 | 8 068 | 8 068 |
* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt.
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG
| MSEK | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 253,8 | 283,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 412,2 | 444,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1,4 | 1,9 |
| Övriga omsättningstillgångar | 246,1 | 250,2 |
| Likvida medel | 88,5 | 55,2 |
| Summa tillgångar | 1 002,0 | 1 034,8 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 540,3 | 539,9 |
| Långfristiga skulder | 305,3 | 356,7 |
| Kortfristiga skulder | 156,4 | 138,2 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 002,0 | 1 034,8 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
| okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Resultat efter finansnetto | 13,3 | 10,0 | 43,2 | 50,6 |
| Återförda avskrivningar | 14,0 | 15,5 | 60,0 | 60,3 |
| Icke kassapåverkande poster | 2,4 | 2,1 | 10,9 | 3,8 |
| Betald skatt | -3,8 | -5,6 | -10,1 | -11,0 |
| Förändring av rörelsekapital | -1,4 | -7,1 | 21,6 | -1,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 24,5 | 14,9 | 125,6 | 102,6 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -24,3 | -9,7 | -56,5 | -98,8 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | -0,1 | 0,1 | 0,2 | 1,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -24,4 | -9,6 | -56,3 | -97,3 |
| Operativt kassaflöde | 0,1 | 5,3 | 69,3 | 5,3 |
| Förändring checkräkningskredit | 0,1 | 0,8 | -0,8 | -8,9 |
| Upptagna lån | 19,1 | 6,9 | 42,9 | 95,3 |
| Amortering av lån och finansiella leasingavtal | -22,9 | -14,2 | -73,4 | -77,3 |
| Emission/inlösen av teckningsoptioner | - | - | - | -0,3 |
| Utdelning | - | - | - | -8,1 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -3,7 | -6,5 | -31,3 | 0,7 |
| Periodens kassaflöde | -3,6 | -1,2 | 38,0 | 6,0 |
| Likvida medel vid periodens början | 96,3 | 57,7 | 55,2 | 49,0 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -4,2 | -1,3 | -4,7 | 0,2 |
| Likvida medel vid periodens slut | 88,5 | 55,2 | 88,5 | 55,2 |
KONCERNENS FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| MSEK | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 539,9 | 508,5 |
| Inlösen av teckningsoptioner | - | -0,2 |
| Effekt av ändrad skattesats | 0,3 | 0,2 |
| Utdelning | - | -8,1 |
| Summa totalresultat | 0,1 | 39,5 |
| Utgående eget kapital | 540,3 | 539,9 |
NYCKELTAL KONCERNEN
| jan-dec 2020 |
jan-dec 2019 |
|
|---|---|---|
| 7,8 | ||
| % | 6,7 | 7,3 |
| 54,6 | ||
| 52,2 | ||
| MSEK | 248,4 | 331,5 |
| MSEK | 56,5 | 98,8 |
| 522 | 566 | |
| SEK | 66:97 | 66:92 |
| SEK | 1:50 | 0:00 |
| % % % |
7,6 55,9 53,9 |
* Föreslagen.
AFFÄRSOMRÅDESINFORMATION
| Tillväxt | Tillväxt | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | okt-dec | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | jan-dec | |
| Nettoomsättning per affärsområde | 2020 | 2019 | 2020 | 2020 | 2019 | 2020 | |
| Dental | 61,7 | 53,8 | 14,7% | 212,4 | 223,9 | -5,1% | |
| Orthopedics | 46,2 | 51,2 | -9,7% | 179,5 | 229,6 | -21,8% | |
| Life Science | 46,9 | 53,3 | -12,0% | 188,1 | 235,9 | -20,3% | |
| Total nettoomsättning | 154,8 | 158,3 | -2,2% | 580,0 | 689,4 | -15,9% |
Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.
| MSEK | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec |
| Resultat före avskrivningar per affärsområde | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Dental | 12,9 | 9,2 | 36,9 | 41,6 |
| Orthopedics | 9,5 | 7,7 | 43,1 | 39,3 |
| Life Science | 12,4 | 13,7 | 48,5 | 50,6 |
| Ofördelade koncerngemensamma kostnader | -1,9 | -1,0 | -4,9 | -5,9 |
| Total resultat före avskrivningar | 32,9 | 29,6 | 123,6 | 125,6 |
| Avskrivningar per affärsområde | ||||
| Dental | -4,9 | -4,7 | -18,7 | -19,4 |
| Orthopedics | -3,8 | -5,8 | -22,1 | -21,9 |
| Life Science | -5,3 | -5,0 | -19,2 | -19,0 |
| Totala avskrivningar | -14,0 | -15,5 | -60,0 | -60,3 |
| Rörelseresultat per affärsområde | ||||
| Dental | 8,0 | 4,5 | 18,2 | 22,2 |
| Orthopedics | 5,7 | 1,9 | 21,0 | 17,4 |
| Life Science | 7,1 | 8,7 | 29,3 | 31,6 |
| Ofördelade koncerngemensamma kostnader | -1,9 | -1,0 | -4,9 | -5,9 |
| Total rörelseresultat | 18,9 | 14,1 | 63,6 | 65,3 |
KVARTALSVÄRDEN KONCERNEN
| Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Nettoomsättning | 154,8 | 147,9 | 118,3 | 158,9 | 158,3 | 157,1 | 184,1 | 189,9 | 168,9 | 154,1 |
| Kostnad för sålda varor | -102,6 | -100,4 | -78,3 | -110,8 | -108,8 | -109,3 | -128,0 | -129,9 | -120,9 | -110,3 |
| Bruttoresultat | 52,2 | 47,5 | 40,0 | 48,1 | 49,5 | 47,8 | 56,1 | 60,0 | 48,0 | 43,8 |
| Förs, adm o utv kostn | -32,2 | -30,3 | -24,8 | -37,2 | -35,5 | -34,3 | -41,1 | -39,6 | -37,4 | -32,7 |
| Övriga rörelseposter | -1,1 | 0,7 | -0,3 | 1,0 | 0,1 | 0,7 | 0,6 | 1,0 | 0,4 | 0,7 |
| Rörelseresultat | 18,9 | 17,9 | 14,9 | 11,9 | 14,1 | 14,2 | 15,6 | 21,4 | 11,0 | 11,8 |
| Finansiella int/kostn | -2,1 | -2,4 | -3,2 | -7,5 | -6,3 | -2,8 | -3,1 | -3,2 | -3,2 | -3,2 |
| Valutakursdifferenser | -3,5 | -1,3 | -2,6 | 2,2 | 2,2 | - | -3,9 | 2,4 | -1,8 | -0,9 |
| Resultat efter | ||||||||||
| finansiella poster | 13,3 | 14,2 | 9,1 | 6,6 | 10,0 | 11,4 | 8,6 | 20,6 | 6,0 | 7,7 |
| Skatter | -2,2 | -1,6 | -2,2 | -1,2 | -2,4 | -2,4 | -2,0 | -5,3 | -2,0 | -1,3 |
| Resultat efter skatt | 11,1 | 12,6 | 6,9 | 5,4 | 7,6 | 9,0 | 6,6 | 15,3 | 4,0 | 6,4 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Nettoomsättning | 4,7 | 7,1 | 19,9 | 20,8 |
| Försäljningskostnader | -2,0 | -1,4 | -7,0 | -7,0 |
| Administrationskostnader | -6,4 | -5,9 | -22,5 | -29,7 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -0,1 | -0,3 | 0,4 | 0,1 |
| Rörelseresultat | -3,8 | -0,5 | -9,2 | -15,8 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | 20,4 | 11,0 | 37,3 | 11,0 |
| Finansiella intäkter | 2,1 | 2,5 | 8,1 | 9,9 |
| Finansiella kostnader | -0,4 | -0,8 | -3,7 | -3,8 |
| Valutakursdifferenser | -14,7 | -7,4 | -21,1 | 4,5 |
| Resultat efter finansiella poster | 3,6 | 4,8 | 11,4 | 5,8 |
| Bokslutsdispositioner | 1,6 | 1,4 | 1,6 | 1,4 |
| Skatter | -1,3 | -1,4 | 0,5 | -1,8 |
| Resultat efter skatt | 3,9 | 4,8 | 13,5 | 5,4 |
* Resultat efter skatt överensstämmer med årets totalresultat.
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| MSEK | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3,9 | 3,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,3 | 0,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 397,1 | 403,8 |
| Övriga omsättningstillgångar | 53,9 | 41,2 |
| Likvida medel | 24,9 | 33,5 |
| Summa tillgångar | 480,1 | 482,7 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 385,0 | 371,5 |
| Obeskattade reserver | 4,1 | 5,8 |
| Avsättningar | 7,3 | 6,4 |
| Långfristiga skulder | 25,8 | 42,1 |
| Kortfristiga skulder | 57,9 | 56,9 |
| Summa eget kapital och skulder | 480,1 | 482,7 |
AVSTÄMNINGSUNDERLAG TILL ALTERNATIVA NYCKELTAL
| MSEK | okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Tillväxt | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Redovisad nettoomsättning | 154,8 | 158,3 | 580,0 | 689,4 |
| Nettoomsättning för motsvarande period | ||||
| föregående år | 158,3 | 168,9 | 689,4 | 644,7 |
| Nettoomsättning förändring | -3,5 | -10,6 | -109,4 | 44,7 |
| Tillväxt, % | -2,2 | -6,3 | -15,9 | 6,9 |
| Omsättning justerad för valutakursförändringar | ||||
| Valutakursförändringar | -7,6 | 5,8 | -10,7 | 25,9 |
| Nettoomsättning för motsvarande period | ||||
| föregående år justerad för valutakursförändringar | 150,7 | 174,7 | 678,7 | 670,6 |
| Tillväxt justerad för valutakursförändringar, % | 2,7 | -9,4 | -14,5 | 2,8 |
| okt-dec | okt-dec | jan-dec | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| EBITDA | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Redovisat rörelseresultat | 18,9 | 14,1 | 63,6 | 65,3 |
| Avskrivningar | 14,0 | 15,5 | 60,0 | 60,3 |
| EBITDA | 32,9 | 29,6 | 123,6 | 125,6 |
| Eget riskbärande kapital | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Eget kapital | 540,3 | 539,9 |
| Uppskjuten skatteskuld | 19,7 | 25,5 |
| Eget riskbärande kapital | 560,0 | 565,4 |
| Nettolåneskuld | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner | 63,5 | 59,0 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 222,1 | 272,2 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 51,3 | 55,5 |
| Summa skulder | 336,9 | 386,7 |
| Likvida medel | -88,5 | -55,2 |
| Nettolåneskuld | 248,4 | 331,5 |
| Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|
| Likvida medel | 88,5 | 55,2 |
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | -0,8 |
| Beviljad checkräkningskredit | 67,0 | 67,9 |
| Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit | 155,5 | 122,3 |
Definitioner av alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal är finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk, IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal for koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement. Dessa nyckeltal behöver inte vara jämförbara med liknande nyckeltal hos andra företag. Avstämningsunderlag för framräkning av vissa av dessa nyckeltal framgår av sidan 19 i denna rapport.
Omsättning justerad för valutakursförändringar
Förändring i nettoomsättning justerat för förändringar i växelkurser hänförliga till omräkning av dotterbolag jämfört med samma period föregående år. Relevant för att kunna bedöma nettoomsättningens utveckling mot föregående år.
EBITDA
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar. Relevant som mått på rörelsens förmåga att generera kassaflöde före investeringar och finansiella flöden.
EBITDA, %
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Eget riskbärande kapital
Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintressen och uppskjuten skatteskuld. Relevant ur kreditsynpunkt och är en av komponenterna för att visa förmågan att klara förluster.
Nettolåneskuld
Räntebärande finansiella skulder och avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel. Relevant för att bedöma total räntebärande skuldbörda.
Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit
Kassa/bank med avdrag för nyttjad checkräkningskredit med tillägg för beviljad checkräkningskredit. Relevant för att bedöma förmågan att finansiera den framtida verksamheten och bolagets variationer i penningflödet.
Finansiell kalender
Delårsrapport jan - mars 2021 lämnas den 28 april 2021. Delårsrapport jan - juni 2021 lämnas den 16 juli 2021. Delårsrapport jan - sep 2021 lämnas den 20 oktober 2021. Bokslutskommuniké för 2021 lämnas den 24 februari 2022.
Årsstämma 2021
Årsstämma 2021 kommer att hållas den 3 maj. Ytterligare information kommer att delges i kallelsen till årsstämman.
Års- och hållbarhetsredovisning 2020
Elos Medtechs års- och hållbarhetsredovisning för 2020 beräknas vara tillgänglig den 31 mars, 2021, då den publiceras på Elos Medtechs hemsida www.elosmedtech.com.
För ytterligare information kontakta:
Jan Wahlström, VD och koncernchef, 070-212 18 89 [email protected]
Ewa Linsäter, ekonomi- och finansdirektör, 076-633 32 33 [email protected]
Offentliggörande
Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 februari kl. 08:00 (CET).
Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.
Elos Medtech AB (publ)
Torsgatan 5B SE-411 04 Gothenburg Org: 556021-9650 [email protected] www.elosmedtech.com
HÄR FINNS VI

Elos Medtech AB
Torsgatan 5B SE-411 04 Göteborg SWEDEN [email protected] Ph. +46 10 171 20 00 Reg. No: 556021-9650
