Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Elos Medtech Earnings Release 2019

Feb 18, 2020

3039_10-k_2020-02-18_5740de8d-4b93-4088-9272-7cab2f01b1e1.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Q4 2019 BOKSLUTSKOMMUNIKÉ

158,3 MSEK Koncernens omsättning minskade till 158,3 MSEK (168,9 MSEK) under fjärde kvartalet 2019

14,1 MSEK Koncernens rörelseresultat ökade till 14,1 MSEK (11,0 MSEK) under fjärde kvartalet 2019

Q4 2019 BOKSLUTSKOMMUNIKÉ

ÖKAD LÖNSAMHET AVSLUTAR ÅRET

Oktober - december 2019

  • Nettoomsättningen för fjärde kvartalet minskade och uppgick till 158,3 MSEK (168,9), vilket motsvarar en negativ, organisk tillväxt på -6,3 procent. Efter hänsyn tagen till förändringar i valutakurser så var tillväxten -9,4 procent.
  • Rörelseresultatet uppgick till 14,1 MSEK (11,0). Rörelsemarginalen i fjärde kvartalet 2019 var 8,9 procent jämfört med 6,5 procent i fjärde kvartalet 2018.
  • Resultat efter finansnetto uppgick till 10,0 MSEK (6,0). Finansnettot har påverkats positivt av valutakursdifferenser i kvartalet med 2,2 MSEK (-1,8) och uppgick till -4,1 MSEK (-5,0).
  • Resultat efter skatt uppgick till 7,6 MSEK (4,0), vilket motsvarar 0:94 kr (0:50) per aktie.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var 14,9 MSEK (19,4), och uppgick efter investeringar till 5,3 MSEK (-2,2).

Januari - december 2019

  • Nettoomsättningen för året ökade och uppgick till 689,4 MSEK (644,7) vilket motsvarar en organisk tillväxt på 6,9 procent. Efter hänsyn tagen till förändringar i valutakurser var tillväxten 2,8 procent.
  • Rörelseresultatet för året uppgick till 65,3 MSEK (38,9), motsvarande en rörelsemarginal på 9,5 procent (6,0).
  • Resultat efter finansnetto uppgick till 50,6 MSEK (28,5). Finansnettot har påverkats positivt av valutakursdifferenser motsvarande 0,7 MSEK (0,5) och uppgick till -14,7 MSEK (-10,4).
  • Resultat efter skatt uppgick till 38,5 MSEK (20,9), vilket motsvarar 4:77 kronor (2:76) per aktie.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var 102,6 MSEK (66,1), och uppgick efter investeringar till 5,3 MSEK (-13,8).

Utdelning

• Styrelsen föreslår en utdelning om 1:50 kr per aktie för verksamhetsåret 2019.

Nyckeltal okt-dec
2019
okt-dec
2018
jan-dec
2019
jan-dec
2018
Nettoomsättning, MSEK 158,3 168,9 689,4 644,7
Tillväxt, % -6,3 13,4 6,9 11,6
EBITDA, MSEK * 29,6 28,7 125,6 95,3
EBITDA, % * 18,7 17,0 18,2 14,8
EBIT, MSEK * 14,1 11,0 65,3 38,9
EBIT, % * 8,9 6,5 9,5 6,0
Resultat efter finansiella poster, MSEK 10,0 6,0 50,6 28,5
Resultat efter skatt, MSEK 7,6 4,0 38,5 20,9
Resultat efter skatt per aktie före och efter
utspädning, kr
0:94 0:50 4:77 2:76

var tillväxten -9,4%.

* EBITDA för Q4 2019 har påverkats av övergången till IFRS 16 där både avskrivningar på nyttjanderättstillgångar samt räntekostnader avseende leasingskulden exkluderas i nyckeltalet. För jämförelseåret var motsvarande operationella leasingkostnader inkluderade i EBITDA vilket innebär att jämförelsen mellan åren ej blir helt rättvisande. Effekten av avskrivningar på nyttjanderätts- tillgångar och ränta avseende IFRS 16 uppgår för Q4 2019 till ca 1,6 MSEK vilket alltså ökat EBITDA för Q4 2019 med motsvarande belopp. Rörelseresultatet har påverkats positivt med 0,2 MSEK.

Efter förändringar i valutakurser -6,3% Kvartalets tillväxt

VD JAN WAHLSTRÖM KOMMENTERAR Q4

Sjätte kvartalet i rad med ökad lönsamhet. Trots något lägre volym har vi lyckats förbättra lönsamheten ytterligare, mycket tack vare kostnadseffektiviserande anpassningar och förbättringar i organisation och produktion. Rörelseresultatet ökar med 28% för kvartalet, från 11 till 14,1 MSEK. På årsbasis ökar vi med hela 68% vilket gör att vi går från 38,9 till 65,3 MSEK och vi gör därmed det bästa rörelseresultatet i koncernens historia. Exkluderat utfasningen av den icke-strategiska affären med Bruel & Kjaer, visar vi också en tillväxt i fjärde kvartalet jämfört med samma period förra året. Vi är givetvis mycket stolta över årets positiva resultat och den solida ekonomiska och organisatoriska grund vi byggt.

Vi har påbörjat flera större nya projekt vilket har inneburit sämre drift och viss ställtid samt en direkt påverkan på resultatet. Dessa projekt kommer att ge en positiv försäljningsutveckling under senare delen av 2020. Till dess fortsätter vi arbeta med bättre lönsamhet.

Orthopedics har expanderat i snabb takt det senaste året. För tillfället är vi mellan två lanseringar vilket gör att kvartalstillväxten inte är i paritet med årets tillväxt på totalt 15%. Färdigställandet av den nya fabriken i Memphis samt validering av maskiner för nya kundprojekt har inneburit mycket arbete och vi beräknar vara i full drift under andra halvan av 2020.

Vi har under och efter kvartalet erhållit 510(k) tillåtelse från den amerikanska myndigheten FDA (Food & Drug Administration) för marknadsplacering av Elos Accurate®. Detta innebär att vi nu kan bearbeta den amerikanska marknaden fullt ut. Det här är såklart mycket positivt för vårt affärsområde Dental som i och med detta kommer att befästa sin position ytterligare. Försäljningen via nya distributörer har redan påbörjats och förväntas att öka under 2020.

Marknadens efterfrågan på vår kontraktstillverkning inom Life Science är stor och polymerverksamheten inom affärsområdet fortsätter att växa. För att möta denna efterfrågan har vi påbörjat expansionen av fabriken i Skara.

Fabriken i Kina har varit stängd på grund av virusutbrottet och i skrivande stund återupptas driften delvis. Detta kommer innebära att vi inleder det nya året med något lägre omsättning och resultat. Vi följer utvecklingen nära då detta påverkar vår verksamhet men framför allt våra medarbetares vardag.

Vi kommer även fortsatt lägga stor vikt vid effektiviserande åtgärder för att snabbfotat kunna möta förändringar i omvärld och konjunktur. Med koncernens bästa resultat genom tiderna går vi med tillförsikt in i ett 2020 där fokus kommer att vara ytterligare stärkt lönsamhet.

DENTAL

Med en ökning på 3 MSEK i kvartalet och ett avtal med en ny kund inom kontraktstillverkning avslutar Dental året på topp. Det är framför allt våra större kunder som står bakom ökningen. Elos Accurate® och digitalt arbetsflöde står fortsatt i fokus och distributören Vulcans lansering av våra produkter har varit framgångsrik. Ett globalt distributionsavtal har tecknats med Nobel Biocare för ett urval av produkter från Elos Accurate® familjen, dessa lanseras som en del av deras globala sortiment inom digital tandvård.

ORTHOPEDICS

Trenden för robotkirurgi är fortsatt stark och flera nya projekt har påbörjats. Vi ser fortsatt hög aktivitet hos våra kunder. Vi upplever att vårt erbjudande som specialiserad partner ligger rätt i tiden och vi har under perioden vunnit och levererat ett projekt till en ny ortopedisk kund i Kina. Vid enheten i USA har flera omfattande projekt påbörjats, dessa förväntas gå i full produktion under 2020.

LIFE SCIENCE

Under kvartalet sattes spaden i jorden för fördubblingen av produktionsytan i Skara, en expansion som beräknas vara klar under första delen av 2021. Utvecklingen inom affärsområdet är god med särskilt hög aktivitet i Kina samt inom vår polymera kontraktstillverkning. Kvartalets tillväxt är dock fortsatt något försvagad och är direkt relaterat till minskad försäljning till Bruel & Kjaer, vilket även kommer att påverka omsättning och resultat i början av året.

DETTA ÄR ELOS MEDTECH

Allmänt om verksamheten

Elos Medtech är specialiserade inom medicinteknik och besitter stor expertis inom utveckling och design samt kontraktstillverkning av medicintekniska produkter. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag. Verksamheten bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA med koncerngemensamma funktioner inom strategiskt marknads- och IT-arbete, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll i Göteborg. Koncernens verksamhet utgörs av tre affärsområden Dental, Orthopedics och Life Science.

Vision

Transformera medicinsk teknologi och förbättra livskvalitet världen över.

Mission

I samarbete med våra kunder tillhandahåller vi hållbara innovativa produkter och lösningar för den globala medicinteknikmarknaden. Vår målsättning är att bygga lönsamma och långsiktiga partnerskap samt sträva efter en förträfflighet i allt vi gör, för att hjälpa människor att leva rika och aktiva liv.

Mål

Elos Medtech's långsiktiga finansiella mål är: över 10 procent genomsnittlig årlig tillväxttakt, över 13 procent i genomsnittlig rörelsemarginal (EBIT) och att nå en andel egna produkter om minst 13 procent.

Värdeskapande affärsmodell

Elos Medtech´s affärsmodell bygger på lång erfarenhet och uppbyggd expertis inom utveckling och kontraktstillverkning av medicintekniska produkter och komponenter. Kunderna erbjuds kvalitet, kompetens och innovation i en partnerbyggd helhetslösning – Complete PerformanceTM. Hörnstenarna i Elos Medtech's värdeskapande är ökad effektivitet, förbättrad lönsamhet och högkvalitativa produkter i partnerskap med sina kunder.

Strategi

Elos Medtech's strategi bygger på ett ökat fokus på utvalda marknadssegment samt inom metall och polymer. Vidare är strategin att öka specialiseringen och expertisen inom bolagets kompetensområden avseende design, utveckling, tillverkning och logistik, med högsta kvalitetssäkring. Genom ett starkare erbjudande, nås strategiska mål om tydligare positionering och fortsatt ökad tillväxt.

Hållbart fokus

Elos Medtech har ett hållbart fokus och ett ansvar som går utöver att endast leverera högkvalitativa produkter. Företaget tar ett långsiktigt ekonomiskt-, socialt- och miljömässigt ansvar för hur verksamheten påverkar bolagets intressenter och definierar strategiska mål för att säkerställa att kontinuerliga förbättringar inom dessa områden. För mer information se: elosmedtech.com/whoweare/sustainability.

VISION • MISSION • VÄRDEBASERAD KULTUR • HÅLLBART FOKUS

KONCERNENS UTVECKLING

Omsättning oktober-december 2019

Koncernens nettoomsättning under kvartalet minskade och uppgick till 158,3 MSEK (168,9). Minskningen om -6,3 procent mot fjärde kvartalet föregående år kan härledas till affärsområdena, Life Science -16 procent och Orthopedics -6 procent medan Dental ökar 6 procent. Utvecklingen för egna produkter under fjärde kvartalet visar en negativ tillväxt med -20,4 procent. De egna produkterna svarar under kvartalet för 9,0 procent (10,6) av koncernens nettoomsättning. Efter hänsyn tagen till förändringar i valutakurser så var den totala tillväxten för koncernen negativ -9,4 procent.

Omsättning januari-december 2019

Koncernens nettoomsättning för året ökade och uppgick till 689,4 MSEK (644,7). Ökningen om 6,9 procent mot föregående år kan härledas till affärsområdena, Dental 8 procent, Orthopedics 15 procent samt Life Science -1 procent. Utvecklingen för egna produkter visar på en tillväxt om 2,6 procent. De egna produkterna svarar nu för 9,9 procent (10,3) av koncernens nettoomsättning. Efter hänsyn tagen till förändringar i valutakurser så var den totala tillväxten för koncernen 2,8 procent.

Resultat oktober-december 2019

Rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till 14,1 MSEK (11,0), motsvarande en rörelsemarginal på 8,9 procent (6,5). Koncernens finansnetto har påverkats positivt av valutakursdifferenser i kvartalet med 2,2 MSEK (-1,8) och uppgick till -4,1 MSEK (-5,0). Resultat efter finansiella poster uppgick till 10,0 MSEK (6,0). Resultat efter skatt uppgick till 7,6 MSEK (4,0), vilket motsvarar 0:94 kronor (0:50) per aktie.

Resultat januari-december 2019

Rörelseresultatet för året uppgick till 65,3 MSEK (38,9), motsvarande en rörelsemarginal på 9,5 procent (6,0). Koncernens finansnetto har påverkats positivt av valutakursdifferenser motsvarande 0,7 MSEK (0,5) och uppgick till -14,7 MSEK (-10,4). Resultat efter finansiella poster uppgick till 50,6 MSEK (28,5). Resultat efter skatt uppgick till 38,5 MSEK (20,9), vilket motsvarar 4:77 kronor (2:76) per aktie.

Investeringar

Koncernens investeringar under fjärde kvartalet uppgick till 9,7 MSEK (21,6) och avser främst utökad maskinkapacitet samt till viss del förbättringar i fastighet.

Koncernens investeringar inklusive leasingtillgångar uppgick för året till 101 MSEK (80) och avser främst utökad maskinkapacitet samt arbetet med att fördubbla produktionsytan vid vår anläggning i Memphis.

Finansiell ställning och likviditet

Koncernens balansomslutning har ökat under perioden och uppgick till 1 034,8 MSEK (957,3). Koncernens eget kapital uppgick till 539,9 MSEK (508,5). Eget kapital per aktie, beräknad på 8 068 000 aktier, uppgick till 66:92 kronor (63:02). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid kvartalets slut till 565,4 MSEK (535,7), vilket motsvarar 54,6 procent (56,0) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 52,2 procent (53,1).

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 14,9 MSEK (19,4). Kassaflödet efter investeringar och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till 5,3 MSEK (-2,2).

Koncernens nettolåneskuld ökade under perioden och uppgick till 331,5 MSEK (287,4). Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjad checkräkningskredit uppgick till 122,2 MSEK (107,1).

Omsättning (MSEK)

Rörelseresultat (MSEK)

Segmentsredovisning

Styrelsen och ledningen har beslutat att organisera verksamheten utifrån tre affärsområden: Dental, Orthopedics och Life Science. Samtidigt har det beslutats att införa segmentsredovisning utifrån denna affärsområdesstruktur.

Historiska jämförelsedata för omsättning redovisas. Kvalitetssäkrad historisk information avseende resultat saknas varför vi inte redovisar jämförbara data på resultatnivå.

Personal

Koncernens medelantal anställda under året var 566 mot 572 föregående år.

Händelser under kvartalet

Ett globalt distributionsavtal har tecknats med Nobel Biocare för ett urval av produkter från Elos Accurate® familjen. Våra produkter lanseras som en del av Nobel Biocares globala sortiment inom digital tandvård. Vi har också erhållit 510 (k) tillåtelse från FDA för marknadsplacering av Elos Accurate® produkter på den amerikanska marknaden. I december månad sattes spaden i jorden för vår andra utbyggnad för året. Nu avseende en fördubbling av produktionsytan i Skara, en expansion som väntas vara klar under första delen av 2021. Inom vår ortopediska verksamhet har kvartalet präglats av inkörning av flera omfattande projekt vid vår fabrik i USA, vilka förväntas gå i produktion under 2020.

Händelser efter kvartalet

Onyx Medical LLC ("Onyx"), Elos Medtechs amerikanska dotterbolag, har under året blivit föremål för en stämning. Motpart har i januari månad 2020 beslutat att dra tillbaka sin talan.

Tillväxt Tillväxt
MSEK okt-dec okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec jan-dec
Nettoomsättning per segment 2019 2018 2019 2019 2018 2019
Dental 53,8 50,9 5,7% 223,9 206,7 8,3%
Orthopedics 51,2 54,3 -5,7% 229,6 200,0 14,8%
Life Science 53,3 63,7 -16,3% 235,9 238,0 -0,9%
Total nettoomsättning 158,3 168,9 -6,3% 689,4 644,7 6,9%

Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena.

MSEK
Nyckeltal
EBITDA
okt-dec
2019
EBITDA %
okt-dec
2019
EBITDA
jan-dec
2019
EBITDA %
jan-dec
2019
EBIT
okt-dec
2019
EBIT %
okt-dec
2019
EBIT
jan-dec
2019
EBIT %
jan-dec
2019
Dental 9,2 17,1% 41,6 18,6% 4,5 8,4% 22,2 9,9%
Orthopedics 7,7 15,0% 39,3 17,1% 2,0 3,7% 17,4 7,6%
Life Science 13,7 25,7% 50,6 21,4% 8,7 16,3% 31,6 13,4%
Ofördelade koncerngemen
samma intäkter och kostnader -1,0 -5,9 -1,0 -5,9
Total 29,6 18,7% 125,6 18,2% 14,1 8,9% 65,3 9,5%

VÅRA TRE AFFÄRSOMRÅDEN

DENTAL

Elos Medtech är en kvalificerad partner till globalt ledande dentala företag. Vårt erbjudande omfattar design, utveckling, serietillverkning och global distribution. Vi är specialiserade inom dentala implantat.

Erbjudandet består även av egna produkter inom digital tandvård och instrument, antingen som OEM eller genom vårt eget varumärke - Elos Accurate®.

ORTHOPEDICS

Elos Medtech är en fokuserad samarbetspartner från design och prototyper till serietillverkning och global distribution. Vi har specialiserat oss på marknaderna spine, trauma och rekonstruktion. Vi samarbetar med världens ledande ortopediska företag.

Elos Medtech är specialiserade globala partners inom formsprutning av högteknologisk polymer och skärande bearbetning, främst i stål och mässing. Vårt erbjudande inkluderar även design av verktyg såväl som kombinationsprodukter av polymera material och exempelvis aluminium. Marknader vi fokuserar på är diagnostik, hörapparater, diabetes, kardiovaskulär- och neurokirurgi.

AFFÄRSOMRÅDE DENTAL

OMSÄTTNING 53,8 MSEK EBITDA 9,2 MSEK (17,1%) EBIT 4,5 MSEK (8,4%)

Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet

  • Avtal med ny kund inom kontraktstillverkning tecknades under perioden.
  • Försäljningen av egna produkter uppgick till 14,3 MSEK (18,0) och ligger i nivå med försäljningen i kvartal 3.
  • Globalt distributionsavtal tecknades med Nobel Biocare för ett urval av produkter inom Elos Accurate® familjen, vilka lanseras som en del av Nobel Biocare's globala sortiment inom digital tandvård.
  • Erhållit 510(k) tillåtelse från den amerikanska myndigheten FDA (Food and Drug Administration) för marknadsplacering av Elos Accurate® produkter på den amerikanska marknaden.

Organisk tillväxt

+6%

Nettomsättning och rörelseresultat (MSEK)

Dental

AFFÄRSOMRÅDE ORTHOPEDICS

OMSÄTTNING 51,2 MSEK EBITDA 7,7 MSEK (15,0%) EBIT 2,0 MSEK (3,8%)

Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet

  • Affärsområdet har expanderat snabbt under det senaste året och har nått en ny nivå. Detta har påverkat försäljningstakten under kvartalet.
  • Fortsatt hög aktivitet på försäljningssidan gällande vårt erbjudande som global specialiserad partner.
  • Ett projekt för en ny ortopedisk kund i Kina har framgångsrikt levererats.

Organisk tillväxt

-6%

• Inkörning av flera omfattande projekt har genomförts vid vår fabrik i USA och förväntas gå i full produktion under 2020.

Nettomsättning och rörelseresultat (MSEK)

Orthopedics

AFFÄRSOMRÅDE LIFE SCIENCE

OMSÄTTNING 53,3 MSEK EBITDA 13,7 MSEK (25,7%)

EBIT 8,7 MSEK (16,3%)

Organisk tillväxt -16%

Viktiga händelser inom affärsområdet under kvartalet

  • Utbyggnaden av fabriken i Skara påbörjades under kvartalet. Expansionen beräknas vara klar under första delen av 2021.
  • Kvartalets försäljningstillväxt försvagades med anledning av årets händelser avseende Bruel & Kjaer.
  • Fortsatt god utveckling av övriga affärer inom affärsområdet, med särskilt hög aktivitet inom den polymera verksamheten och bra utveckling i Kina.

Nettomsättning och rörelseresultat (MSEK)

Life Science

ÖVRIG INFORMATION

Moderbolaget

Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom IT- och marknadssupport, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll.

Moderbolagets nettoomsättning under fjärde kvartalet uppgick till 7,1 MSEK (6,2). Resultat efter finansiella poster uppgick till 4,8 MSEK (0,6). Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 4,8 MSEK (0,6).

Moderbolagets nettoomsättning under året uppgick till 20,8 MSEK (24,6). Resultat efter finansiella poster uppgick till 5,8 MSEK (4,5). Moderbolagets resultat efter skatt uppgick till 5,4 MSEK (3,5). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 78,2 procent (81,2). Soliditeten uppgick till 77,9 procent (80,9).

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen samt not 1 och 42 i årsredovisningen 2018.

Onyx Medical LLC ("Onyx"), Elos Medtech's amerikanska dotterbolag, har under året blivit föremål för en stämning. Motpart har i januari månad 2020 beslutat att dra tillbaka sin talan.

Framtidsutsikter

Företaget lämnar inga prognoser.

Närståendetransaktioner

Bolaget har under rapportperioden inte haft transaktioner med närstående.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för 2019 har, i likhet med årsbokslutet för 2018, upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU samt den svenska Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Denna delårsrapport är upprättad i enlighet med IAS 34. Informationen på sidorna 1-18 utgör en integrerad del av denna finansiella rapport.

Elos Medtech har applicerat de nya riktlinjerna från ESMA (European Securities and Markets Authority) gällande alternativa nyckeltal (APMs, Alternative Performance Measures), även om dessa nyckeltal inte definieras eller specificeras enligt IFRS ger de

värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning avseende bolagets prestation. I slutet av delårsrapporten återfinns en definition av respektive nyckeltal. En avstämning av respektive nyckeltal mot den mest direkt avstämningsbara posten i de finansiella rapporterna återfinns på sidan 18.

Övergångsinformation avseende IFRS 16

Koncernen använder sig av samma redovisningsprinciper såsom de har beskrivits i årsredovisningen för 2018 förutom av vad som framgår nedan.

IFRS 16 för leasingavtal trädde i kraft den 1 januari 2019. Standarden tar bort uppdelningen av leasingavtal i antingen operationell eller finansiell leasing för leasingtagaren, vilket krävs i IAS 17, och introducerar istället en gemensam modell för redovisning av all leasing. I denna modell ska leasingtagaren redovisa (a) tillgångar och skulder för alla leasingavtal med längre hyrestid än 12 månader, med undantag för tillgångar av lågt värde, och (b) avskrivning av leasade tillgångar separat från räntekostnaden på leasing i resultaträkningen.

Elos Medtech tillämpar inte standarden retroaktivt, dvs räkenskapsåret 2018 har inte räknats om. För hyresavtal har bolaget applicerat den marginella låneräntan som diskonteringsränta med hänsyn till leasingavtalets löptid. Förenklingsregeln att nyttjanderättstillgången ska motsvara leasingskulden har tillämpats vid övergången. Undantaget för att inte redovisa korttidsleasingavtal och tillgångar av lågt värde, har också tillämpats.

Vid tillämpning av IFRS 16 har andelen leasingavgifter, som tidigare ingick i rörelsekostnaderna i koncernens resultaträkning, överförts till avskrivningar samt ränteandelen till finansiella kostnader. Standarden har primärt påverkat bokföringen av koncernens operativa leasingkontrakt och ökat balansomslutningen samt lett till vissa förändringar i nyckeltalen. Bolagets övergång till IFRS16 innebär att tillkommande nyttjanderättstillgångar och relaterade tillkommande leasingskulder har redovisats i den ingående balansen 1 januari 2019 uppgående till ca 20 MSEK.

Nya redovisningsprinciper avseende leasingavtal fr o m 2019 Koncernen som leasetagare

Koncernens leasingavtal består i huvudsak av nyttjanderätter avseende lokaler och inventarier. Leasingavtalen redovisas som nyttjanderätter med motsvarande leasingskuld den dagen som den leasade tillgången finns tillgänglig för användning av koncernen. Korttidsleasingavtal och leasingavtal för vilka den underliggande tillgången har ett mindre värde undantas.

Varje leasingbetalning fördelas mellan amortering av leasingskuld och finansiell kostnad. Den finansiella kostnaden ska fördelas över leasingperioden så att varje redovisningsperiod belastas med ett belopp som motsvarar en fast räntesats för den under respektive period redovisade skulden.

Leasingperioden fastställs som den icke uppsägningsbara perioden tillsammans med både perioder som omfattas av en möjlighet att förlänga leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att utnyttja det alternativet, och perioder som omfattas av en möjlighet att säga upp leasingavtalet om leasetagaren är rimligt säker på att inte utnyttja det alternativet.

Koncernens leasingskulder redovisas till nuvärdet av koncernens fasta avgifter (inklusive till sin substans fasta avgifter). Köpoptioner inkluderas i avgifterna om det är rimligt säkert att dessa kommer nyttjas för att förvärva den underliggande tillgången.

Straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet inkluderas om leasingperioden återspeglar att leasetagaren kommer att utnyttja en möjlighet att säga upp leasingavtalet. Leasingbetalningarna diskonteras med leasingavtalets implicita ränta om denna räntesats lätt kan fastställas, annars används koncernens marginella låneränta.

Koncernens nyttjanderätter redovisas till anskaffningsvärde och inkluderar initialt nuvärdet av leasingskulden, justerat för leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet samt initiala direkta utgifter. Återställningskostnader inkluderas i tillgången om det identifierats en motsvarande avsättning avseende återställningskostnader. Nyttjanderätten skrivs av linjärt över det kortare av tillgångens nyttjandeperiod och leasingavtalets längd.

Revisorsgranskning

Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Göteborg den 18 februari 2020

Elos Medtech AB (publ)

Styrelsen

KONCERNENS RESULTATRÄKNING OCH RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG

MSEK okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
Resultaträkning 2019 2018 2019 2018
Nettoomsättning 158,3 168,9 689,4 644,7
Kostnad för sålda varor -108,8 -120,9 -476,0 -466,3
Bruttoresultat 49,5 48,0 213,4 178,4
Försäljningskostnader -9,9 -10,0 -40,0 -40,2
Administrationskostnader -21,3 -19,3 -93,3 -80,6
Utvecklingskostnader -4,3 -8,1 -17,2 -19,3
Övriga rörelseintäkter/kostnader 0,1 0,4 2,4 0,6
Rörelseresultat 14,1 11,0 65,3 38,9
Finansiella intäkter 0,1 - 0,1 0,1
Finansiella kostnader -6,4 -3,2 -15,5 -11,0
Valutakursdifferenser 2,2 -1,8 0,7 0,5
Resultat efter finansiella poster 10,0 6,0 50,6 28,5
Skatter -2,4 -2,0 -12,1 -7,6
Resultat efter skatt 7,6 4,0 38,5 20,9
Resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 7,6 4,0 38,5 20,9
Rapport över totalresultat
Resultat efter skatt 7,6 4,0 38,5 20,9
Övrigt totalresultat
Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning
Aktuariella vinster och förluster -2,0 -2,3 -11,2 -5,1
Skatt 0,3 0,5 2,3 1,1
-1,7 -1,8 -8,9 -4,0
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning
Periodens omräkningsdifferenser -18,9 2,6 10,8 22,9
Skatt 1,4 -0,3 -0,9 -1,8
-17,5 2,3 9,9 21,1
Övrigt totalresultat, netto -19,2 0,5 1,0 17,1
Totalresultat -11,6 4,5 39,5 38,0
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -11,6 4,5 39,5 38,0
EBITDA % 18,7 17,0 18,2 14,8
EBIT % 8,9 6,5 9,5 6,0
Avskrivningar som belastat resultatet 15,5 17,7 60,3 56,4
Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, kr * 0:94 0:50 4:77 2:76
Medelantal aktier (tusen) 8 068 8 068 8 068 7 598
Antal aktier (tusen) vid periodens slut 8 068 8 068 8 068 8 068

* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt.

KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG

MSEK
Balansräkning 2019-12-31 2018-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 283,4 278,5
Materiella anläggningstillgångar 444,1 374,0
Finansiella anläggningstillgångar 1,9 2,4
Övriga omsättningstillgångar 250,2 253,4
Kassa och bank 55,2 49,0
Summa tillgångar 1 034,8 957,3
Eget kapital och skulder
Eget kapital 539,9 508,5
Långfristiga skulder 356,7 294,0
Kortfristiga skulder 138,2 154,8
Summa eget kapital och skulder 1 034,8 957,3

RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG

MSEK 2019-12-31 2018-12-31
Ingående balans 508,5 369,0
Nyemission - 101,7
Inlösen av teckningsoptioner -0,2 -0,2
Effekt av ändrad skattesats 0,2 -
Utdelning -8,1 -
Summa totalresultat 39,5 38,0
Utgående eget kapital 539,9 508,5

NYCKELTAL KONCERNEN

jan-dec
2019
jan-dec
2018
Avkastning på operativt kapital, % 7,8 5,1
Avkastning på eget kapital, % 7,3 4,8
Andel riskbärande kapital, % 54,6 56,0
Soliditet, % 52,2 53,1
Nettolåneskuld, MSEK 331,5 287,4
Investeringar exkl. förvärv och leasingtillgångar, MSEK 98,8 79,9
Medelantal anställda 566 572
Eget kapital per aktie, kr 66:92 63:02
Utdelning, kr * 1:50 1:00

* Föreslagen.

NYCKELTAL PER SEGMENT

Tillväxt Tillväxt
MSEK okt-dec okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec jan-dec
Nettoomsättning per segment 2019 2018 2019 2019 2018 2019
Dental 53,8 50,9 5,7% 223,9 206,7 8,3%
Orthopedics 51,2 54,3 -5,7% 229,6 200,0 14,8%
Life Science 53,3 63,7 -16,3% 235,9 238,0 -0,9%
Total nettoomsättning 158,3 168,9 -6,3% 689,4 644,7 6,9%

Det förekommer ingen försäljning mellan affärsområdena

MSEK
Nyckeltal
EBITDA
okt-dec
2019
EBITDA %
okt-dec
2019
EBITDA
jan-dec
2019
EBITDA %
jan-dec
2019
EBIT
okt-dec
2019
EBIT %
okt-dec
2019
EBIT
jan-dec
2019
EBIT %
jan-dec
2019
Dental 9,2 17,1% 41,6 18,6% 4,5 8,4% 22,2 9,9%
Orthopedics 7,7 15,0% 39,3 17,1% 2,0 3,8% 17,4 7,6%
Life Science 13,7 25,7% 50,6 21,4% 8,7 16,3% 31,6 13,4%
Ofördelade koncerngemensamma
intäkter och kostnader
-1,0 -5,9 -1,0 -5,9
Total 29,6 18,7% 125,6 18,2% 14,1 8,9% 65,3 9,5%

KVARTALSVÄRDEN KONCERNEN

MSEK Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Kvartalsvärden 2019 2019 2019 2019 2018 2018 2018 2018
Nettoomsättning 158,3 157,1 184,1 189,9 168,9 154,1 166,0 155,7
Kostnad för sålda varor -108,8 -109,3 -128,0 -129,9 -120,9 -110,3 -123,3 -111,8
Bruttoresultat 49,5 47,8 56,1 60,0 48,0 43,8 42,7 43,9
Förs, adm o utv kostn -35,5 -34,3 -41,1 -39,6 -37,4 -32,7 -36,8 -33,2
Övriga rörelseposter 0,1 0,7 0,6 1,0 0,4 0,7 -0,7 0,2
Rörelseresultat 14,1 14,2 15,6 21,4 11,0 11,8 5,2 10,9
Finansiella int/kostn -6,3 -2,8 -3,1 -3,2 -3,2 -3,2 -2,4 -2,1
Valutakursdifferenser 2,2 - -3,9 2,4 -1,8 -0,9 2,4 0,8
Resultat efter
finansiella poster 10,0 11,4 8,6 20,6 6,0 7,7 5,2 9,6
Skatter -2,4 -2,4 -2,0 -5,3 -2,0 -1,3 -1,8 -2,5
Resultat efter skatt 7,6 9,0 6,6 15,3 4,0 6,4 3,4 7,1

KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG

MSEK okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
Kassaflöde 2019 2018 2019 2018
Resultat efter finansnetto 10,0 6,0 50,6 28,5
Återförda av- och nedskrivningar 15,5 17,7 60,3 56,4
Icke kassapåverkande poster 2,1 3,7 3,8 2,9
Betald skatt -5,6 -10,8 -11,0 -11,8
Förändring av rörelsekapital -7,1 2,8 -1,1 -9,9
Kassaflöde från den löpande verksamheten 14,9 19,4 102,6 66,1
Investeringar i anläggningstillgångar -9,7 -21,6 -98,8 -79,9
Försäljning av anläggningstillgångar 0,1 - 1,5 -
Operativt kassaflöde 5,3 -2,2 5,3 -13,8
Emission/inlösen av teckningsoptioner - 0,1 -0,3 101,4
Förändring checkräkningskredit 0,8 1,5 -8,9 -40,4
Upptagna lån 6,9 9,2 95,3 54,3
Amortering av lån -14,2 -1,8 -77,3 -62,2
Utdelning - - -8,1 -
Periodens kassaflöde -1,2 6,8 6,0 39,3
Periodens kassaflöde, totalt -1,2 6,8 6,0 39,3
Likvida medel vid periodens början 57,7 41,9 49,0 9,6
Kursdifferenser i likvida medel -1,3 0,3 0,2 0,1
Likvida medel vid periodens slut 55,2 49,0 55,2 49,0

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING OCH RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG

MSEK okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
Resultaträkning 2019 2018 2019 2018
Nettoomsättning 7,1 6,2 20,8 24,6
Kostnad för sålda varor -0,1 - -0,7 -
Bruttoresultat 7,0 6,2 20,1 24,6
Försäljningskostnader -1,4 -3,0 -7,0 -11,1
Administrationskostnader -5,8 -6,1 -29,0 -26,3
Övriga rörelseintäkter/kostnader -0,3 0,1 0,1 0,1
Rörelseresultat -0,5 -2,8 -15,8 -12,7
Resultat från andelar i koncernbolag 11,0 - 11,0 -
Finansiella intäkter 2,5 3,2 9,9 11,7
Finansiella kostnader -0,8 -1,3 -3,8 -4,1
Valutakursdifferenser -7,4 1,5 4,5 9,6
Resultat efter finansiella poster 4,8 0,6 5,8 4,5
Bokslutsdispositioner 1,4 0,4 1,4 0,4
Skatter -1,4 -0,4 -1,8 -1,4
Resultat efter skatt 4,8 0,6 5,4 3,5

* Resultat efter skatt överensstämmer med årets totalresultat.

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG

MSEK
Balansräkning 2019-12-31 2018-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 3,7 3,8
Materiella anläggningstillgångar 0,5 0,7
Finansiella anläggningstillgångar 403,8 417,3
Övriga omsättningstillgångar 41,2 13,5
Kassa och bank 33,5 34,3
Summa tillgångar 482,7 469,6
Eget kapital och skulder
Eget kapital 371,5 374,3
Obeskattade reserver 5,8 7,2
Avsättningar 6,4 5,5
Långfristiga skulder 42,1 51,4
Kortfristiga skulder 56,9 31,2
Summa eget kapital och skulder 482,7 469,6

AVSTÄMNINGSUNDERLAG TILL ALTERNATIVA NYCKELTAL

MSEK okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
Organisk tillväxt 2019 2018 2019 2018
Redovisad nettoomsättning 158,3 168,9 689,4 644,7
Nettoomsättning jämfört med motsvarande period
föregående år 168,9 148,9 644,7 577,9
Nettoomsättning förändring -10,6 20,0 44,7 66,8
Tillväxt, % -6,3 13,4 6,9 11,6
Nettoomsättning från förvärvad verksamhet - - - -
Justerad nettoomsättning från förvärvseffekter 158,3 168,9 689,4 644,7
Organisk tillväxt, % -6,3 13,4 6,9 11,6
Omsättning justerad för valutakursförändringar
Valutakursförändringar 5,8 6,9 25,9 19,0
Valutajusterad nettoomsättning motsvarande period
föregående år 174,7 155,8 670,6 596,9
Förändring, % -9,4 8,4 2,8 8,0
okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
EBITDA 2019 2018 2019 2018
Redovisat rörelseresultat 14,1 11,0 65,3 38,9
Avskrivningar och nedskrivningar 15,5 17,7 60,3 56,4
EBITDA 29,6 28,7 125,6 95,3

Styrelse och ledning har beslutat att ta bort jämförelsetal före engångsposter i rapporten Avstämningsunderlag till alternativa nyckeltal.

Eget riskbärande kapital 2019-12-31 2018-12-31
Eget kapital 539,9 508,5
Uppskjuten skatteskuld 25,5 27,3
Eget riskbärande kapital 565,4 535,8
Nettolåneskuld 2019-12-31 2018-12-31
Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner 59,0 44,7
Långfristiga räntebärande skulder 272,2 222,1
Kortfristiga räntebärande skulder 55,5 69,6
Summa skulder 386,7 336,4
Likvida medel -55,2 -49,0
Nettolåneskuld 331,5 287,4
Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit och ramavtal 2019-12-31 2018-12-31
Likvida medel 55,2 49,0
Utnyttjad checkräkningskredit -0,9 -9,4
Beviljad checkräkningskredit och ramavtal 67,9 67,5
Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit och ramavtal 122,2 107,1

Definitioner av alternativa nyckeltal

Alternativa nyckeltal är finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk, IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal for koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement. Dessa nyckeltal behöver inte vara jämförbara med liknande nyckeltal hos andra företag. Avstämningsunderlag för framräkning av vissa av dessa nyckeltal framgår av sidan 18 i denna rapport.

Omsättning justerad för valutakursförändringar

Förändring i nettoomsättning justerat för förändringar i växelkurser hänförliga till omräkning av dotterbolag jämfört med samma period föregående år.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerat för försäljning från förvärvad samt avyttrad verksamhet jämfört med samma period föregående år.

EBITDA

Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar.

EBITDA, %

Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar i förhållande till rörelsens nettoomsättning.

Eget riskbärande kapital

Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintressen och uppskjuten skatteskuld.

Nettolåneskuld

Räntebärande finansiella skulder och avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.

Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit

Kassa/bank med avdrag för nyttjad checkräkningskredit med tillägg för beviljad checkräkningskredit.

Ekonomisk information

Årsredovisning för 2019 lämnas den 31 mars 2020. Delårsrapport jan - mars 2020 lämnas den 5 maj 2020. Delårsrapport jan - juni 2020 lämnas den 16 juli 2020. Delårsrapport jan - sep 2020 lämnas den 20 oktober 2020. Bokslutskommuniké för 2020 lämnas den 24 februari 2021.

Årsstämman kommer att hållas den 21 april 2020 klockan 17.00 på Best Western Plus Hotel Waterfront Göteborg, Adolf Edelsvärds gata 10, i Göteborg.

För ytterligare information kontakta:

Jan Wahlström, VD och koncernchef, 070-212 18 89 [email protected]

Ewa Linsäter, Group CFO, 076-33 32 33 [email protected]

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 18 februari kl. 14:00 (CET).

Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.

Elos Medtech AB (publ) Torsgatan 5B

SE-411 04 Gothenburg Org: 556021-9650 [email protected] www.elosmedtech.com

HÄR FINNS VI

Elos Medtech AB

Torsgatan 5B SE-411 04 Göteborg SWEDEN [email protected] Ph. +46 10 171 20 00 Reg. No: 556021-9650

Elos Medtech Skara AB

Hästhagsgatan 2 SE-532 37 Skara SWEDEN [email protected] Ph. +46 511 257 00 Reg. no: 556344-0790

Elos Medtech Timmersdala AB

Bäckedalsvägen 5 SE-540 16 Timmersdala SWEDEN [email protected] Ph. +46 511 44 06 00 Reg. no: 556055-1201

Elos Medtech Pinol A/S

Engvej 33 DK-3330 Gorlose DENMARK [email protected] Ph. +45 48 21 64 00 Reg. No: 13746184

Elos Medtech Tianjin Co. Ltd.

D5-3, Rong Cheng San Zhi Lu Xeda International Industrial City Xiqing Economic Development Area 300385 Tianjin CHINA [email protected] Ph. +86 22 23 82 86 60 Reg. No: 91120 111 697 431 125P

Elos Medtech Onyx LLC

1800 North Shelby Oaks Drive Memphis, TN 38134 USA [email protected] Phone: +1 901 323 6699 Fax: +1 901 454 0295 FDA Reg. No.: 1043653