Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Elos Medtech Earnings Release 2017

Feb 19, 2018

3039_10-k_2018-02-19_9de91133-34de-4e8e-a15d-82e14c944b07.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Ökad försäljning inom flera marknadssegment

Januari-December

  • Nettoomsättningen för verksamhetsåret ökade och uppgick till 577,9 mkr (552,0), vilket motsvarar en tillväxt på 4,3% efter valutajusteringar.
  • Rörelseresultatet uppgick till 42,7 mkr (42,7).
  • Resultat efter finansnetto uppgick till 26,4 mkr (37,9). Finansnettot har påverkats negativt av valutakursdifferenser med -7,2 mkr (5,4).
  • Resultat efter skatt uppgick till 22,6 mkr (26,4), vilket motsvarar 3:74 kr (4:37) per aktie.
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten var 62,1 mkr (98,3), och uppgick efter investeringar till 24,5 mkr (68,9).

Händelser efter verksamhetsårets utgång

  • Styrelsen kommer den 19 februari 2018, med stöd av bemyndigande, att fatta beslut om en företrädesemission om 104,9 mkr före emissionskostnader. Emissionslikviden kommer att disponeras för investeringar i utökad produktionskapacitet.
  • Styrelsen föreslår, givet nyemission, ingen utdelning för verksamhetsåret 2017.
+11,7%
-------- --

Tillväxt i Q4, valutajusterad 11,3%

Årets tillväxt, valutajusterad 4,3%

Nyckeltal okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
2017 2016 2017 2016
Nettoomsättning, mkr 148,9 133,3 577,9 552,0
Tillväxt, % *, ** 11,3 -2,3 4,3 10,1
EBITDA, mkr 18,5 17,1 94,0 97,3
EBITDA, % 12,4 12,8 16,3 17,6
EBIT, mkr 6,6 3,0 42,7 42,7
EBIT, % 4,4 2,2 7,4 7,7
Resultat efter finansiella poster, mkr 5,7 5,8 26,4 37,9
Resultat efter skatt, mkr 7,5 2,9 22,6 26,4
Resultat efter skatt per aktie, kr 1:24 0:49 3:74 4:37

* Valutajusterat

** Tillväxten på 10,1 % under 2016 har påverkats av förvärvet av Onyx i april 2015.

VD Jan Wahlström kommenterar

Den positiva utvecklingen under 2017 har fortsatt. Tillväxten har accelererat över hela året. I det fjärde kvartalet ökade omsättningen med 12 procent till 149 mkr (133). För helåret uppnås den högsta omsättning i bolagets historia på 578 mkr (552) med en tillväxt på 4,7 procent. Siffrorna är en tydlig bekräftelse på den tillväxtresa Elos Medtech har påbörjat. Vår strategi har slagit igenom på bred front i hela

koncernen. Det stärker oss i övertygelsen om att det nu är läge att ytterligare öka tempot i tillväxtresan genom den föreslagna nyemissionen.

I det sista kvartalet ser vi en tvåsiffrig tillväxt i alla affärsområden med undantag för Orthopedics. Kvartalet var extra starkt tack vare säsongsvariationer av leveranser inför årsslutet. Dental Implant Systems fortsätter att vara vår tillväxtmotor men det är framförallt den kontinuerliga ökningen i hela koncernen som stärker oss i satsningarna inför framtiden.

Vi har mer än fördubblat lönsamheten för kvartalet från 3,0 mkr till 6,6 mkr. Vi är nöjda med vår omsättningsökning men vi ligger lite efter på lönsamheten. Rörelseresultatet för helåret uppgår till 42,7 mkr (42,7) eller motsvarande 7 procent. Detta förklaras av att vi tagit in många nya produkter och att vi nu håller på och ställer om produktionen, med längre ställtider och inledningsvis fler kassationer. Med vårt interna förbättringsprogram EMOPEX bedömer vi att positiva effekter på resultatet kan nås under 2018.

Utvecklingen inom Dental Implant Systems har varit mycket stark under hela året. Försäljningen under sista kvartalet uppgår till 54,3 mkr (46,3) och tillväxten är 18 procent. Detta innebär att vi växer betydligt snabbare än marknaden. En underliggande tillväxt i marknaden i kombination med en omfattande branschkonsolidering skapar nya förutsättningar. För att tydliggöra vår mer offensiva strategi har vi nyligen utsett Sören Olesen som Dental Business Director för vår globala strategi och erbjudande. Våra egna produkter har fått ett positivt mottagande på marknaden. Under det fjärde kvartalet har vi introducerat fler plattformar till produkter inom Elos Accurate® i Europa och lanseringen har tagits emot positivt av våra kunder. Introduktionen kommer först att ses i försäljning under första delen av 2018.

Redan i förra kvartalet noterade vi att försäljningen inom Orthopedics återhämtat sig och ligger nu i nivå med 2016. Integrationen av Onyx har stärkt vårt erbjudande på den globala ortopedimarknaden. Även i denna marknad pågår en konsolideringsprocess. Flera av de större aktörerna siktar på att minska antalet underleverantörer för att istället arbeta med strategiskt utvalda partners som kan erbjuda högre och bredare kompetens. Utnämningen av Jodie Gilmore, VD på Onyx Medical, som ansvarig för vår strategi och vårt erbjudande inom Orthopedics är en naturlig del i vår uttalade satsning framåt.

Inom Diagnostics har våra investeringar i mer kapacitet resulterat i en helt ny produktionslinje för en av våra nyckelkunder. Det sker en hel del spännande processutveckling på detta område och vi fortsätter att stärka vårt erbjudande med vår effektiva plastfabrik i Skara.

Inom Hearing Device & Vibrations har försäljningen åter tagit fart. Året började förhållandevis svagt men har utvecklats bra som ett resultat av att våra nyckelkunder successivt lagt mer affärer hos oss.

Inom Other Medical Areas driver vi ett projekt för att få större utväxling på synergierna inom koncernen då vi tillverkar produkterna på olika enheter.

I slutet av november berättade vi att vi ser mycket positivt på Elos Medtechs framtida affärsmöjligheter genom att växla upp tempot i satsningar inom dentala implantatsystem och ortopedi. Styrelsen har därför fått mandat från ägarna att genomföra en emission under första kvartalet 2018 för att tillföra kapital till de investeringar vi behöver.

Elos Medtech har lagt fast en plattform för tillväxt och expansion under 2018 och kommande år. Vi har en kompetens i världsklass inom medicinteknik som utvecklings- och tillverkningspartner. Med en lyhörd och resultatorienterad organisation har Elos Medtech kapacitet att tillgodose kundernas efterfrågan. Detta är vår strategiska styrka och ett fundament för nya affärsmöjligheter både på kort och lång sikt.

Jan Wahlström VD och koncernchef

Effektivare packningslinje

Vår övertygelse inom Elos Medtech är att ständigt förbättra våra processer och utveckla nya innovativa tekniska lösningar i hela koncernen. Vi strävar efter att vara en innovativ leverantör och partner som aktivt presenterar idéer och förbättringar inom utveckling och tillverkning av medicintekniska produkter. Detta sätt att arbeta är en av hörnstenarna till att vi uppfattas som en trovärdig och attraktiv samarbetspartner av våra kunder.

Utvecklingsteamet på Elos Medtech Pinol har på senare tid arbetat med att förbättra och effektivisera packningsflödet av komponenter som packas i blisterförpackningar med separata kaviteter. Vår utgångspunkt har varit att utveckla en ny flexibel packningslinje utifrån standardiserade moduler med syfte att kostnads- och tidsoptimera processen samt att öka produktkvaliteten.

Under senare delen av 2017 kunde vi med stolthet introducera en ny automatiserad packningslinje för komponenter som ska packas i blisterförpackningar i ren miljö. Packningslinjen är utvecklad genom att applicera vår kunskap och erfarenhet inom automatisering och modulsystem med standardiserade arbetsbänkar för verktyg, robotar och maskiner.

Den automatiserade packningslinjen är uppbyggd genom att arbetsordern scannas med en handscanner. Därefter kontrollerar systemet automatiskt att produktionssystemet sätts upp rätt i förhållande till arbetsordern. Inne i produktionscellen säkerställs bland annat rätt temperatur, att rätt ämne/komponenter finns förberedda på de standardiserade fixturerna. Resultatet av att automatiskt packa komponenter är att vi kan minska risken för fel genom 100% övervakning och kontroll vilket leder till att vi nu kan erbjuda en säkrare och mer tidsbesparande process till våra kunder. De första produkterna som har levererats genom denna nya automatiserade packningslinje är till en kund inom Dental Implant Systems.

Allmänt om verksamheten

Verksamheten

Koncernens verksamhet bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA. Bolaget är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag inom marknadssegmenten Dental Implant Systems, Diagnostics, Hearing Device & Vibration, Orthopedics samt Other Medical Areas.

Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom marknadssupport, produktions- och kvalitetsledning, finansiering och ekonomisk kontroll.

Händelser efter verksamhetsårets utgång

Vid styrelsemötet den 19 februari 2018 kommer styrelsen att, med stöd av bemyndigande från extra bolagsstämma den 15 december, fatta beslut om en företrädesemission om 104,9 mkr före emissionskostnader. Emissionslikviden kommer att disponeras för investeringar i utökad produktionskapacitet inom bolagets huvudsegment Dental Implant Systems och Orthopedics.

  • Den som på avstämningsdagen den 28 februari 2018 är registrerad som aktieägare i Elos Medtech har företrädesrätt att teckna nya aktier i företrädes emissionen, varvid tre (3) befintliga A- eller B-aktier berättigar till teckning av en (1) ny B-aktie.
  • Företrädesemissionen beräknas inbringa 104,9 mkr före emissionskostnader, vilka beräknas uppgå till cirka 4,5 mkr.
  • Teckningskursen är 52:00 kr per aktie.
  • Teckning sker under perioden 5-19 mars 2018.
  • Handel med teckningsrätter sker under perioden 5-15 mars 2018.

35% 17% 14% 5% Marknader 2017 Marknader 2017

  • Dental Implant System
  • Orthopedics
  • Other Medical Areas
  • Hearing Device & Vibration
  • Diagnostics

Kvartalsvis omsättning mot föregående år

Nettoomsättning marknadssegment okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
Mkr 2017 2016 2017 2016
Dental Implant Systems 54,3 46,3 202,0 171,1
Diagnostics 8,6 7,8 30,2 29,7
Hearing Device & Vibration 21,5 18,9 81,4 80,1
Orthopedics 40,1 39,9 166,0 182,2
Other Medical Areas 24,4 20,4 98,3 88,9
Total nettoomsättning 148,9 133,3 577,9 552,0
Resultat okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
2017 2016 2017 2016
EBITDA, mkr 18,5 17,1 94,0 97,3
EBITDA, % 12,4 12,8 16,3 17,6
EBIT, mkr 6,6 3,0 42,7 42,7
EBIT, % 4,4 2,2 7,4 7,7
Resultat efter finansiella poster, mkr 5,7 5,8 26,4 37,9
Resultat efter skatt, mkr 7,5 2,9 22,6 26,4

Företrädesemissionen genomförs för finansiering, eget kapital i kombination med bankfinansiering, av investeringar i utökad produktionskapacitet inom bolagets huvudsegment Dental Implant Systems och Orthopedics.

Ett antal större ägare i Elos Medtech, som tillsammans innehar A- och B-aktier motsvarande 63,5 procent av aktier och 86 procent av röster i bolaget, har meddelat att de har för avsikt att utnyttja sin teckningsrätt i företrädesemissionen och dämed teckna nya aktier motsvarande deras respektive ägarandel i bolaget.

För fullständig information om företrädesemissionen, se särskilt pressmeddelande 2018-02-19 samt Elos Medtechs emissionsprospekt med planerat offentliggörande innan teckningsperiodens inledande.

Segmentsrapportering

Koncernens verksamhet utgörs endast av en verksamhetsgren som består av att utveckla, tillverka och sälja medicintekniska produkter. Verksamheten leds, utvecklas och marknadsförs som en enhet, dvs Elos Medtech. Koncernens rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning i sin helhet utgör därför ett rörelsesegment.

Omsättning oktober-december 2017

Koncernens nettoomsättning under kvartalet ökade och uppgick till 148,9 mkr (133,3). Ökningen på 11,7% mot föregående år kan härledas till samtliga marknader, Dental Implant Systems (+17%), Diagnostics (+10%), Hearing Device & Vibration (+14%), Other Medical Areas (+20%) samt Orthopedics (+0%).

Omsättning januari-december 2017

Koncernens nettoomsättning under verksamhetsåret ökade och uppgick till 577,9 mkr (552,0). Försäljningen inom Dental Implant Systems och Other Medical Areas står för den största delen av omsättningsökningen. Orthopedics uppvisar för fjärde kvartalet en positiv tillväxt mot samma period föregående år. Den positiva avvikelsen inom Orthopedics ska ses mot -12% under årets först nio månader.

Diagnostics har vänt den negativa trenden under första kvartalet och visar en positiv tillväxt under resten av verksamhetsåret. Hearing Device & Vibration har återhämtat sig under tredje och fjärde kvartalet och har vänt den negativa trenden under årets första sex månader till en tillväxt med 2% under helåret 2017. Efterfrågeutvecklingen inom alla marknadssegment är positiv.

Utvecklingen för egna produkter under 2017 visar en tillväxt med 6,7 procent. De egna produkterna svarar nu för 9,6 procent (9,2) av koncernens nettoomsättning.

Resultatutveckling EBIT 2017

Resultat oktober-december 2017

Rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till 6,6 mkr (3,0), motsvarande en rörelsemarginal på 4,4 procent (2,2). Koncernens finansnetto har påverkats positivt av valutakursdifferenser motsvarande 1,2 mkr (4,3) och uppgick till -0,9 mkr (2,8). Resultat efter finansiella poster uppgick till 5,7 mkr (5,8). Resultat efter skatt uppgick till 7,5 mkr (2,9), vilket motsvarar 1:24 kronor (0:49) per aktie. Koncernens totalresultat uppgick till 12,3 mkr (10,3).

Resultat januari-december 2017

Rörelseresultatet under verksamhetsåret uppgick till 42,7 mkr (42,7) motsvarande en rörelsemarginal på 7,4 procent (7,7). Koncernens finansnetto har påverkats negativt av omräkningsdifferenser motsvarande -7,7 mkr (13,8) och uppgick till -16,3 mkr (-4,8). Resultat efter finansiella poster uppgick till 26,4 mkr (37,9). Resultat efter skatt uppgick till 22,6 mkr (26,4), vilket motsvarar 3:74 kronor (4:37) per aktie. Koncernens totalresultat uppgick till 10,1 mkr (40,9).

Investeringar

Koncernens investeringar under perioden i byggnader, mark, maskiner, inventarier, balanserade utvecklingskostnader och övriga materiella anläggningstillgångar uppgick till 37,6 mkr (34,6) och avser främst utökad maskinkapacitet.

Finansiell ställning och likviditet

Koncernens balansomslutning har minskat under perioden och uppgick till 847,5 mkr (887,7). Koncernens eget kapital uppgick till 369,0 mkr (366,8). Eget kapital per aktie uppgick till 60:98 kronor (60:63). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid kvartalets slut till 399,8 mkr (396,9), vilket motsvarar 47,2 procent (44,7) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 43,5 procent (41,3).

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten under verksamhetsåret uppgick till 62,1 mkr (98,3). Kassaflödet efter investeringar och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till 24,5 mkr (68,9). Kassaflödet har under året påverkats av utbetald tilläggsköpeskilling med 31,1 mkr.

Koncernens nettolåneskuld minskade under perioden och uppgick till 358,6 mkr (384,8). Koncernens likvida medel , inklusive outnyttjad checkräkningskredit, uppgick till 32,9 mkr (99,6).

Det befintliga rörelsekapitalet är enligt styrelsens bedömning inte tillräckligt för Elos Medtechs aktuella behov för den kommande tolvmånadersperioden. Bolaget avser genomföra investeringar med syfte att öka bolagets produktionskapacitet för att kunna möta de möjligheter bolaget ser kring tillväxt och expansion under de kommande åren. Mot bakgrund av detta har styrelsen, med stöd av bemyndigande från extra bolagsstämman den 15 december 2017, beslutat om företrädesemissionen, vilken uppgår till sammanlagt cirka 104,9 mkr före emissionskostnader. Per den 31 december 2017 uppgick bolagets likvida medel, bestående av kassa och bank inklusive outnyttjad checkräkningskredit, till 32,9 mkr. Det befintliga rörelsekapitalet bedöms, givet planerade investeringsbetalningar, vid tidpunkten för prospektet tillräckligt för att driva verksamheten enligt plan fram till och med juli 2018.

Bolaget bedömer att rörelsekapitalunderskottet för den kommande tolvmånadersperioden uppgår till cirka 61 mkr om bolaget inte skulle tillföras kapital genom företrädesemissionen. Vid fulltecknad företrädesemission efter avdrag för emissionskostnader om 4,5 mkr tillförs bolaget 100,4 mkr vilket av bolaget bedöms som tillräckligt för att tillgodose rörelsekapitalbehovet under den kommande tolvmånadersperioden.

Ett antal större ägare av såväl A- som B-aktier i Elos Medtech har meddelat att de har för avsikt att utnyttja sin teckningsrätt i företrädesemissionen och därmed teckna nya aktier motsvarande deras respektive ägarandel i bolaget, vilket innebär att emissionen omfattas av avsiktsförklaringar att teckna 63,5 procent av företrädesemissionen. Dessa avsiktsförklaringar är inte bindande och är följaktligen inte heller säkerställda med bankgaranti, spärrmedel, pantsättning eller liknande arrangemang.

För det fall erbjudandet inte skulle tecknas fullt ut kommer bolaget att undersöka alternativa finansieringsmöjligheter, som ytterligare kapitalanskaffning, bidrag eller finansiering tillsammans med en eller flera samarbetspartners, alternativt att driva verksamheten i lägre takt än planerat, till dess att ytterligare kapital kan anskaffas. För det fall företrädesemissionen inte skulle fulltecknas kommer fokus att riktas mot de aktiviteter som bedöms absolut nödvändiga för att bevara det värde som skapats i bolaget.

Personal

Koncernens medelantal anställda under 2017 var 527 mot 509 föregående år.

Utsikter under 2018

Den globala marknaden för medicinteknik växer inom flera av våra affärsområden och vi ser goda tillväxtmöjligheter.

Moderbolaget

Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 25,0 mkr (20,1). Resultat efter finansiella poster uppgick till 6,7 mkr (19,9). I resultatet ingår koncernintern utdelning på 16,9 mkr (21,3). Moderbolagets totalresultat uppgick till 3,4 mkr (17,6). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 66,6 procent (65,3). Soliditeten uppgick till 66,2 procent (65,0). Moderbolagets likvida medel uppgick till 0,8 mkr (17,1).

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen för årsredovisningen 2016.

Onyx Medical LLC ("Onyx"), Elos Medtechs amerikanska dotterbolag, har blivit föremål för en stämning. Stämningsansökan är förseglad på begäran av de klagande parterna och anger inte något specificerat belopp för det skadestånd som har yrkas. Elos Medtech bedömer att stämningen saknar grund och kommer att bestrida kravet i dess helhet.

Närståendetransaktioner

Bolaget har under rapportperioden transaktion med ledande befattningshavare. Transaktionen utgörs av en utbetald del av tilläggsköpeskillingen med 31,1 mkr avseende förvärvet av Onyx Medical LLC. Kvarvarande tilläggsköpeskilling för utbetalning i 2018 är 10,0 mkr.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen för 2017 har, i likhet med årsbokslutet för 2016, upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU och den svenska Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.

Denna bokslutskommuniké är upprättad i enlighet med IAS 34. Informationen på sidorna 1-13 utgör en integrerad del av denna finansiella rapport. Termen "IFRS" i detta dokument innefattar tillämpningen av såväl IAS och IFRS som tolkningar av dessa standarder vilka publicerats av IASB:s Standards Interpretation Committee (SIC) och International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC).

Moderbolagets reversfordran på dotterbolaget Elos Medtech Holdings Inc har från tredje kvartalet klassificerats som en utökad investering i dotterbolaget. Omräkningsdifferensen på denna fordran redovisas från tredje kvartalet inom övrigt totalresultat.

Koncernen använder sig av samma redovisningsprinciper såsom de har beskrivits i årsredovisningen för 2016. Nya eller ändrade rekommendationer med tillämpning från och med 2017 har inte haft någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna. Från och med 1 januari 2018 tillämpas IFRS 9 Finansiella instrument och IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder. IFRS 9 hanterar klassificering, värdering och redovisning av finansiella tillgångar och skulder.

Koncernens analys har visat att implementeringen av IFRS 9 och IFRS 15 inte kommer att ha någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter. Några övergångseffekter kommer således inte att uppstå som en följd av införandet av dessa redovisningsstandarder.

ESMA:s (Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten) riktlinjer om "alternate performance measures" tillämpas från och med 3 juli 2016 och innebär upplysningskrav avseende finansiella mått som inte är definierade enligt IFRS.

Revisorsgranskning

Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att bokslutskommunikén ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Elos Medtech AB (publ)

Göteborg den 19 februari 2018

Yvonne Mårtensson Styrelsens ordförande

Agneta Bengtsson Runmarker Anders Birgersson Styrelseledamot Styrelseledamot

Jeppe Magnusson Mats Nilsson Styrelseledamot Styrelseledamot

Jon Risfelt Thomas Öster

Jan Wahlström Christian Bergaust VD och koncernchef Group CFO

Styrelseledamot Styrelseledamot

Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat i sammandrag

Mkr
okt-dec
okt-dec
jan-dec
jan-dec
Resultaträkning
2017
2016
2017
2016
Nettoomsättning
148,9
133,3
577,9
552,0
Kostnad för sålda varor
-112,4
-97,9
-415,4
-394,9
Bruttoresultat
36,5
35,4
162,5
157,1
Försäljningskostnader
-9,2
-9,9
-37,9
-36,2
Administrationskostnader
-17,0
-18,1
-68,1
-65,0
Utvecklingskostnader
-2,9
-4,4
-13,8
-15,3
Övriga rörelseintäkter/kostnader
-0,8
0,0
0,0
2,1
Rörelseresultat
6,6
3,0
42,7
42,7
Finansiella intäkter
0,1
0,1
0,2
0,2
Finansiella kostnader
-2,2
-1,6
-9,3
-10,4
Valutakursdifferenser
1,2
4,3
-7,2
5,4
Resultat efter finansiella poster
5,7
5,8
26,4
37,9
Skatter
1,8
-2,9
-3,8
-11,5
Resultat efter skatt
7,5
2,9
22,6
26,4
Resultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
7,5
2,9
22,6
26,4
Rapport över totalresultat
Resultat efter skatt
7,5
2,9
22,6
26,4
Övrigt totalresultat
Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning
Aktuariella vinster och förluster
-3,6
3,9
-6,6
0,9
Skatt
0,7
-0,9
1,4
-0,2
-2,9
3,0
-5,2
0,7
Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning
Periodens omräkningsdifferenser
7,9
4,4
-7,7
13,8
Skatt
-0,2
0,0
0,4
0,0
7,7
4,4
-7,3
13,8
Övrigt totalresultat, netto
4,8
7,3
-12,5
14,5
Totalresultat
12,3
10,3
10,1
40,9
Totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare
12,3
10,3
10,1
40,9
Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA)
12,4%
12,8%
16,3%
17,6%
Rörelsemarginal efter avskrivningar (EBIT)
4,4%
2,2%
7,4%
7,7%
Avskrivningar som belastat resultatet
11,9
14,1
51,3
54,6
Resultat efter skatt per aktie (kr) *
1:24
0:49
3:74
4:37
Medelantal aktier (tusen)
6 051
6 051
6 051
6 051
Antal aktier (tusen) vid periodens slut
6 051
6 051
6 051
6 051

* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt.

Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag

Mkr
Balansräkning 2017-12-31 2016-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 267,0 289,9
Materiella anläggningstillgångar 334,6 354,3
Finansiella anläggningstillgångar 7,7 5,1
Övriga omsättningstillgångar 228,6 199,8
Kassa och bank 9,6 38,5
Summa tillgångar 847,5 887,7
Eget kapital och skulder
Eget kapital 369,0 366,8
Långfristiga skulder 273,4 282,2
Kortfristiga skulder 205,1 238,6
Summa eget kapital och skulder 847,5 887,7

Nyckeltal

jan-dec jan-dec
2017 2016
Avkastning på operativt kapital % 5,8 5,7
Avkastning på eget kapital % 6,1 7,6
Andel riskbärande kapital % 47,2 44,7
Soliditet % 43,5 41,3
Nettolåneskuld * Mkr 358,6 384,8
Investeringar exkl. förvärv Mkr 37,6 34,6
Medelantal anställda 527 509
Eget kapital per aktie kr 60:98 60:63
Utdelning kr 0:00 1:30

* Nettolåneskuld inkluderar icke räntebärande finansiella skulder.

Rapport över förändring i eget kapital i sammandrag

Mkr 2017-12-31 2016-12-31
Ingående balans 366,8 330,5
Emission/inlösen av teckningsoptioner -0,1 1,4
Utdelning -7,9 -6,1
Summa totalresultat 10,1 40,9
Utgående eget kapital 369,0 366,8

Kvartalsvärden koncernen

Mkr Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1 Kv 4 Kv 3 Kv 2 Kv 1
Kvartalsvärden 2017 2017 2017 2017 2016 2016 2016 2016
Nettoomsättning 148,9 132,5 155,6 140,9 133,3 126,7 151,6 140,4
Kostnad för sålda varor -112,4 -97,1 -108,3 -97,6 -97,9 -90,1 -106,2 -100,8
Bruttoresultat 36,5 35,4 47,3 43,3 35,4 36,6 45,4 39,6
Förs, adm o utv kostn -29,1 -26,9 -33,6 -30,2 -32,4 -27,0 -29,6 -27,4
Övriga rörelseposter -0,8 0,8 -0,2 0,2 0,0 2,1 0,2 -0,2
Rörelseresultat 6,6 9,3 13,5 13,3 3,0 11,7 16,0 12,0
Finansnetto -2,1 -2,4 -1,9 -2,3 -1,5 -2,2 -3,0 -3,5
Valutakursdifferenser 1,2 -1,7 -5,7 -1,4 4,3 1,3 1,5 -1,7
Resultat efter finansiella poster 5,7 5,2 5,9 9,6 5,8 10,8 14,5 6,8
Skatter 1,8 -2,2 -1,0 -2,4 -2,9 -2,3 -4,3 -1,9
Resultat efter skatt 7,5 3,0 4,9 7,2 2,9 8,5 10,2 4,9

Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag

Mkr okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
Kassaflöde 2017 2016 2017 2016
Resultat efter finansnetto 5,7 5,8 26,4 37,9
Återförda avskrivningar 11,9 14,1 51,3 54,6
Justeringsposter -0,5 4,3 7,0 -0,1
Betald skatt 0,0 -2,8 -2,2 -1,4
Förändring av rörelsekapital 2,1 3,5 -20,4 7,2
Kassaflöde från den löpande verksamheten 19,2 25,0 62,1 98,3
Investeringar i anläggningstillgångar -19,9 -10,4 -37,6 -34,6
Försäljning av anläggningstillgångar 0,0 0,6 0,0 5,2
Återstår efter anläggningsinvesteringar -0,7 15,2 24,5 68,9
Emission av teckningsoptioner -0,1 1,4 -0,1 1,4
Förändring checkräkningskredit -18,7 0,6 9,6 18,9
Upptagna lån 15,4 2,9 18,9 116,0
Amortering av lån -8,3 -14,1 -73,8 -202,1
Utdelning 0,0 -0,1 -7,9 -6,1
Periodens kassaflöde -12,4 6,1 -28,8 -2,9
Periodens kassaflöde, totalt -12,4 6,1 -28,8 -2,9
Likvida medel vid periodens början 21,7 32,1 38,5 40,5
Kursdifferenser i likvida medel 0,3 0,4 -0,1 0,9
Likvida medel vid periodens slut 9,6 38,5 9,6 38,5

Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat i sammandrag

Mkr okt-dec okt-dec jan-dec jan-dec
Resultaträkning 2017 2016 2017 2016
Nettoomsättning 7,7 5,3 25,0 20,1
Kostnad för sålda varor 0,0 0,0 0,0 0,0
Bruttoresultat 7,7 5,3 25,0 20,1
Försäljningskostnader -0,8 -3,3 -10,4 -10,9
Administrationskostnader -8,1 -6,6 -24,0 -20,3
Övriga rörelseintäkter/kostnader 0,1 0,0 0,1 0,1
Rörelseresultat -1,1 -4,5 -9,3 -10,9
Resultat från andelar i koncernbolag 16,9 8,8 16,9 21,3
Finansiella intäkter 2,9 2,2 9,7 8,0
Finansiella kostnader -0,8 -1,0 -3,9 -3,9
Valutakursdifferenser 1,3 3,8 -6,7 5,4
Resultat efter finansiella poster 19,2 9,3 6,7 19,9
Bokslutsdispositioner -1,8 -0,5 -1,8 -0,5
Skatter -3,9 -2,0 -1,5 -1,8
Resultat efter skatt 13,5 6,8 3,4 17,6
Rapport över totalresultat
Resultat efter skatt 13,5 6,8 3,4 17,6
Övrigt totalresultat
Poster som kan komma att omklassificeras till
resultaträkning
Skatt 0,0 0,0 0,0 0,0
Övrigt totalresultat, netto 0,0 0,0 0,0 0,0
Totalresultat 13,5 6,8 3,4 17,6

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

Mkr
Balansräkning 2017-12-31 2016-12-31
Tillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 3,7 3,3
Materiella anläggningstillgångar 0,8 0,5
Finansiella anläggningstillgångar 385,4 382,0
Övriga omsättningstillgångar 24,8 25,0
Kassa och bank 0,8 17,1
Summa tillgångar 415,5 428,0
Eget kapital och skulder
Eget kapital 269,2 273,8
Obeskattade reserver 7,5 5,8
Avsättningar 4,9 4,3
Långfristiga skulder 52,4 79,6
Kortfristiga skulder 81,5 64,4
Summa eget kapital och skulder 415,5 428,0

Avstämningsunderlag till alternativa nyckeltal

Mkr
okt-dec
okt-dec
jan-dec
jan-dec
Organisk tillväxt
2017
2016
2017
2016
Redovisad nettoomsättning
148,9
133,3
577,9
552,0
Nettoomsättning jämfört med motsvarande period föregående år
133,3
136,0
552,0
503,7
Nettoomsättning förändring
15,6
-2,7
25,9
48,3
Tillväxt, %
11,7
-2,0
4,7
9,6
Nettoomsättning från förvärvad verksamhet
0,0
0,0
0,0
46,8
Justerad nettoomsättning från förvärvseffekter
148,9
133,3
577,9
505,2
Organisk tillväxt, %
11,7
-2,0
4,7
0,3
Omsättning justerad för valutakursförändringar
Valutakursförändringar
0,5
0,4
1,9
-2,2
Valutajusterad nettoomsättning
133,8
136,4
553,9
501,5
Förändring, %
11,3
-2,3
4,3
10,1
Mkr
okt-dec
okt-dec
jan-dec
jan-dec
Rörelseresultat före engångsposter
2017
2016
2017
2016
Redovisat rörelseresultat
6,6
3,0
42,7
42,7
Engångsposter
0,0
0,0
0,0
0,0
Rörelseresultat före engångsposter
6,6
3,0
42,7
42,7
Mkr
okt-dec
okt-dec
jan-dec
jan-dec
EBITDA
2017
2016
2017
2016
Redovisat rörelseresultat
6,6
3,0
42,7
42,7
Avskrivningar och nedskrivningar 11,9 14,1 51,3 54,6
EBITDA
18,5
17,1
94,0
97,3
Mkr
Eget riskbärande kapital
2017-12-31 2016-12-31
Eget kapital 369,0 366,8
Uppskjuten skatteskuld 30,8 30,13
Eget riskbärande kapital 399,8 396,9
Mkr
Nettolåneskuld 2017-12-31 2016-12-31
Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner 36,9 28,8
Långfristiga räntebärande skulder 205,8 223,3
Kortfristiga räntebärande skulder 125,5 128,4
Ej räntebärande finansiell skuld 0,0 42,8
Summa skulder 368,2 423,3
Likvida medel -9,6 -38,5
Nettolåneskuld 358,6 384,8

Mkr

Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit 2017-12-31 2016-12-31
Likvida medel 9,6 38,5
Utnyttjad checkräkningskredit -48,9 -40,3
Beviljad checkräkningskredit 72,2 101,4
Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit 32,9 99,6

Definitioner av alternativa nyckeltal

Alternativa nyckeltal är finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk, IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal for koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement. Dessa nycketal behöver inte vara jämförbara med liknande nyckeltal hos andra företag. Avstämningsunderlag för framräkning av vissa av dessa nyckeltal framgår av sidan 13 i denna rapport.

Omsättning justerad för valutakursförändringar

Förändring i nettoomsättning justerat för förändringar i växelkurser jämfört med samma period föregående år.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerat för försäljning från förvärvad samt avyttrad verksamhet jämfört med samma period föregående år.

Engångsposter

Poster som inte ingår i de ordinarie affärstransaktionerna samt när belopp är av en väsentlig storlek och därmed får en inverkan på resultat och nyckeltal.

Rörelseresultat före engångsposter

Resultatet före finansiella intäkter och kostnader och skatter justerat för engångsposter.

Rörelseresultat (EBIT)

Resultatet före finansiella intäkter och kostnader och skatter.

Rörelsemarginal, %

Rörelseresultatet i förhållande till rörelsens nettoomsättning.

EBITDA

Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar.

EBITDA, %

Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar i förhållande till rörelsens nettoomsättning.

Operativt kapital

Summan av immateriella och materiella anläggnings-

tillgångar och omsättningstillgångar exklusive skattefordran minskat med inte räntebärande skulder exklusive skatteskulder och uppskjuten skatt.

Avkastning på operativt kapital

Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital. Avkastning på eget kapital

Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.

Eget riskbärande kapital

Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintressen och uppskjuten skatteskuld.

Nettolåneskuld

Räntebärande finansiella skulder, ej räntebärande finansiella skulder och avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.

Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit Kassa/bank med avdrag för nyttjad checkräkningskredit med tillägg för beviljad checkräkningskredit.

Ekonomisk information

Årsredovisning för 2017 lämnas april 2018. Årsstämman 2018 hålls i Göteborg den 24 april 2018. Delårsrapport jan-mar 2018 lämnas den 24 april 2018. Delårsrapport apr-jun 2018 lämnas den 19 juli 2018. Delårsrapport jul-sep 2018 lämnas den 25 oktober 2018.

För ytterligare information kontakta:

Jan Wahlström, VD och koncernchef, 070 212 18 89 [email protected]

Christian Bergaust, Group CFO, 070 293 50 40 [email protected]

Offentliggörande

Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 19 februari 2018 kl 14.15 (CET).

Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.

Framåtriktad information

Framåtriktad information i denna rapport baseras på företagsledningens förväntan vid tidpunkten för rapporten. Även om styrelsen och ledningen bedömer att förväntningarna är rimliga, är det inte någon garanti för att förväntningarna är eller kommer att visa sig vara korrekta. Följaktligen kan framtida utfall variera väsentligt jämfört med vad som framgår i den framtidsinriktade informationen beroende på bland annat ändrade marknadsförutsättningar för koncernens tjänster eller mer generellt ändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, förändringar i lagkrav och andra politiska åtgärder och variationer i valutakurser. Bolaget åtar sig inte att uppdatera eller rätta sådan framåtriktad information annat än vad som stipuleras i lag.

Elos Medtech AB (publ) www.elosmedtech.com • [email protected] Elos Medtech AB (publ) • Nellickevägen 22 • 412 63 Göteborg • Sverige Telefon 010 171 20 00 • Org.nr. 556021-9650