AI assistant
Elos Medtech — Earnings Release 2016
Feb 24, 2017
3039_10-k_2017-02-24_bcccce17-fcc9-432b-94f2-bba312c21974.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 1 januari – 31 december 2016
10 % tillväxt och förbättrat resultat
- Nettoomsättningen ökade och uppgick till 552,0 mkr (503,7), vilket justerat för valutakursförändringar motsvarar en ökning med 10,1 %, varav den organiska tillväxten är 0,3 %.
- Rörelseresultatet förbättrades och uppgick till 42,7 mkr (30,5).
-
Resultat efter finansnetto uppgick till 37,9 mkr (22,5). Finansnettot har påverkats positivt av valutakursdifferenser på 5,4 mkr (-0,4).
-
Resultat efter skatt uppgick till 26,4 mkr (16,1), vilket motsvarar 4:37 kr (2:66) per aktie.
- Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 98,3 mkr (61,6). Kassaflödet efter investeringar uppgick till 68,9 mkr (-144,9).
- Utdelning föreslås av styrelsen att lämnas med 1:30 kr per aktie.
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Nettoomsättning, mkr | 133,3 | 136,0 | 552,0 | 503,7 |
| Tillväxt, %,* | -2,3 | 24,1 | 10,1 | 25,9 |
| EBITDA, mkr | 17,1 | 18,0 | 97,3 | 79,3 |
| EBITDA, % | 12,8 | 13,2 | 17,6 | 15,7 |
| Rörelseresultat, mkr | 3,0 | 5,0 | 42,7 | 30,5 |
| Rörelsemarginal, % | 2,2 | 3,7 | 7,7 | 6,1 |
| Resultat efter finansiella poster, mkr | 5,8 | 2,5 | 37,9 | 22,5 |
| Resultat efter skatt, mkr | 2,9 | 3,2 | 26,4 | 16,1 |
| Resultat efter skatt per aktie, kr | 0:49 | 0:53 | 4:37 | 2:66 |
* Justerat för valutakursförändringar.
Koncernen
** Onyx Medical är inkluderat från 23 april 2015.
VD Jan Wahlström kommenterar
För verksamhetsåret 2016 kan vi redovisa en stark utveckling inom Dental Implant Systems och Diagnostics. Medical Devices nådde upp till i stort sett samma nivå som föregående år medan Trauma & Spine redovisar en högre omsättning för helåret, trots ett svagare andra halvår.
Marknadssegmentet Dental Implant Systems uppvisar en omsättningsökning för helåret med 11,2 procent, till 170,9 mkr. Efter en försiktig start avslutades året starkt. Förbättringen beror till stor del på ett allt tätare samarbete med större kunder (Key Accounts). Vi har samtidigt ökat kapaciteten i tillverkningen som en följd av automatisering i maskinparken. Tillväxten för egna produkter uppgick till 9,2 procent vilket dock var sämre än förväntat, till största del beroende på att det tagit längre tid än väntat för att öka volymerna i distributörsledet.
För helåret 2016 redovisar Trauma & Spine en ökning av omsättningen med 15,4 procent, till 182,1 mkr. Största delen av ökningen är relaterad till verksamheten i Onyx Medical som nu ingår i helåret 2016, jämfört med drygt åtta månader för 2015. En kontraktskund till Onyx flyttade under Q3 en produkt till egen till-
verkning, vilket ledde till minskad försäljning i de två sista kvartalen. Ett intensivt arbete har förts under andra halvåret för att ersätta den frigjorda kapaciteten och successivt har produktionen tillförts nya uppdrag. En tydlig trend under verksamhetsårets senare del var att flera kunder temporärt drog ned på inköpsvolymerna, i syfte att minska lagernivåerna inför årsskiftet. Marknadstrenden inom Trauma & Spine är dock fortsatt stark och ambitionen under 2017 års andra hälft är att återigen nå ett maximalt kapacitetsutnyttjande. Vi har under senare delen av året börjat se positiva synergier mellan Onyx och vår övriga verksamhet i arbetet med att både få nya kontraktskunder och fler produkter från befintliga kunder.
För marknadssegmentet Medical Devices redovisas en i stort sett oförändrad omsättning för helåret, 169,3 (168,7) mkr. Vi känner nu av en ökad efterfrågan från våra kunder, vilket vi räknar med leder till nya uppdrag från mitten av året. Under Q4 inleddes därför nyrekryteringar av personal.
Diagnostics fortsatta framgångar är mycket glädjande. Investeringarna i utbyggnaden av kapaciteten inom Elos Medtech Microplast har slagit väl ut. Ökningen i försäljningen för Diagnostics var 25,8 procent och uppgick till 29,7 mkr. I en vanligtvis säsongsbetonad marknad med lägre aktivitet under årets sista kvartal gick Diagnostics åt motsatt håll och ökade omsättningen under Q4 med 59,2 procent.
Den globala marknaden för medicintekniska produkter utvecklades positivt under 2016 och vi ser en fortsatt god tillväxt inom flera av våra segment.
Investeringarna under verksamhetsåret uppgick till 34,6 mkr, varav 10,2 mkr under Q4. Investeringarna var tydligt inriktade på tillväxt, mot ökad produktionskapacitet och med speciell inriktning på automatisering i maskinparken.
2016 var ett år med många förändringar för Elos Medtech. Vi har satt upp ett nytt säljteam inom den dentala verksamheten för Digital Dentistry, flyttat vårt huvudkontor till Göteborg och förvärvet av Onyx är nu integrerat i koncernen. För mig som VD och koncernchef har det varit ett spännande första halvår inom Elos Medtech och jag ser fram emot 2017 med tillförsikt.
Jan Wahlström VD och koncernchef
Avsnittet om automatiseringen vid Elos Medtech i Danmark är en separat information och hör inte till den officiella bokslutskommunikén för jan - dec, 2016.
Elos Medtech Pinol pionjärer för Industri 4.0 inom koncernen
Under de senaste åren har teamet för automatisering vid Elos Medtech Pinol i Danmark arbetat med flera projekt under namnet Den Automatiserade Fabriken.
Vi har skapat en dedikerad grupp för att utveckla automatiseringsgraden i produktion. De flesta är anställda i produktionen men alla anställda uppmuntras att bidra med nya idéer inom optimering. LEAN används systematiskt för alla optimeringsprocesser inom Elos Medtech.
Investeringar i den senaste automatiseringsteknologin
Vi har investerat i ett enhetligt system för att ta emot varor och leverera färdiga produkter. Målet är att skapa hög flexibilitet med ett antal standardarbetsbänkar där verktyg, robotar och maskiner lätt kan konfigureras för att utföra olika uppgifter från dag till dag. Vi har investerat i användbara robotar från Universal Robots. Resultatet är en effektivare produktion genom fler repetitiva processer och ekvivalenta produkter.
Automatisering gör att vi kan effektivt möta marknadens krav på detaljerad dokumentation av produktionsprocesser och optimera produktkvalitet. För närvarande fokuserar vi på att ersätta manuella stickprov och mätningar av komponenter med robotar och sensorer som automatiskt kontrollerar varje komponent efter bearbetning. Vi uppskattar att 50-80% av de manuella stickproven kan automatiseras.
Dedikerade till optimering och automatisering
Vi arbetar ständigt för att möta våra kunders höga krav genom ett stort dedikerat engagemang för optimering, automation och robotteknik. Hittills har vi avsevärt stärkt vår konkurrenskraft och ökat försäljningen, samtidigt som flera nya jobb har skapats hos Elos Medtech.
Det är viktigt att våra kunder kan lita på att vi tillverkar medicintekniska produkter av hög kvalitet utifrån kvalitetssäkrade processer.
Allmänt om verksamheten
Allmänt om verksamheten
Koncernens verksamhet bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA. Bolaget är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag inom marknadssegmenten Dental Implant Systems, Diagnostics, Medical Devices samt Trauma & Spine.
Fokus för koncernen framåt är fortsatt tillväxt och expansion. Ambitionen är att fortsätta arbetet med att implementera globala processer, koncerngemensamma kvalitetssystem och certifieringar. Koncernen arbetar systematiskt med att införa en högre grad av automatiserade flöden och mätningar, och högre utnyttjande av skift för att effektivisera användandet av maskinparken. Koncernens strategi är att utveckla egna produkter som kompletterar våra kunders produktsortiment, t ex olika typer av instrument. Sortimentet av dessa produkter utvecklas löpande och nya introduktioner sker successivt. Organisationen kring försäljningen av egna produkter har stärkts i inledningen av året med fem nya medarbetare som har rekryterats. Satsningen förväntas successivt ge effekt genom ett närmare samarbete med strategiska kunder som bidrar till en fortsatt hög försäljningstillväxt.
Utöver satsningen på egna produkter arbetar koncernen fortsatt med att stärka relationerna till företagets nyckelkunder inom de fyra marknadssegmenten. Ett steg i expansionen är tillväxt genom förvärv som kompletterar nuvarande struktur, vilket förverkligats i ett första steg genom förvärvet av det nordamerikanska bolaget Onyx Medical LLC som slutfördes under andra kvartalet 2015. Expansion genom förvärv kommer fortsatt vara en del av strategin när utrymme och möjlighet ges.
Från 1 juli 2016 har koncernen ny VD och koncernchef, Jan Wahlström.
Omsättning
Oktober-december 2016
Koncernens nettoomsättning under fjärde kvartalet uppgick till 133,3 mkr (136,0). Justerat för valutakursförändringar gick omsättningen ned med -2,3 procent. Den svaga avslutningen på året förklaras främst av lagerneddragningar hos flera viktiga kunder.
Januari-december 2016
Koncernens nettoomsättning under perioden ökade och uppgick till 552,0 mkr (503,7). Justerat för valutakursförändringar uppgår ökningen till 10,1 procent, varav den organiska ökningen uppgick till 0,3 procent. Nordamerika och Norden står fortsatt för den största delen av omsättningsökningen. I fjärde kvartalet har försäljningen utvecklats positivt i Sverige och Asien.
Efterfrågeutvecklingen är fortsatt generellt positiv. Marknadssegmentet Dental Implant Systems, som hade en svag inledning på året har sedan visat en god utveckling från andra kvartalet. Utvecklingen för egna produkter under perioden visar en tillväxt med cirka 11 procent. De egna produkterna svarar nu för 9,2 procent (9,7) av koncernens nettoomsättning. Inom marknadssegmentet Diagnostics fortsätter de större kundernas inköp att utvecklas enligt plan och nya affärer implementeras successivt. Inom marknadssegmentet Trauma & Spine är det främst förvärvet av Onyx Medical som bidrar till den starka utvecklingen. Under andra halvåret har den ackumulerade försäljningen i marknadssegmentet Medical Devices vänt från negativ till positiv tillväxt.
Resultat
Oktober-december 2016
Rörelseresultatet under fjärde kvartalet uppgick till 3,0 mkr (5,0), motsvarande en rörelsemarginal på 2,2 procent (3,7). Rörelseresultatet ha påverkats negativt av att flera kunder har minskat sina lagernivåer under fjärde kvartalet. Koncernens finansnetto har påverkats positivt av omräkningsdifferenser motsvarande 4,3 mkr (-0,5) och uppgick till 2,8 mkr (-2,5). Resultat efter finansiella poster uppgick till 5,8 mkr (2,5). Resultat efter skatt uppgick till 2,9 mkr (3,2), vilket motsvarar 0:49 kronor (0:53) per aktie. Koncernens totalresultat uppgick till 10,3 mkr (0,6). Totalresultatet per aktie uppgick till 1:70 kronor (0:10).
| Nettoomsättning fördelat per marknadssegment | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Dental Implant Systems | 46,1 | 40,2 | 170,9 | 153,7 |
| Diagnostics | 7,8 | 4,9 | 29,7 | 23,6 |
| Medical Devices | 39,6 | 41,1 | 169,3 | 168,7 |
| Trauma & Spine | 39,8 | 49,8 | 182,1 | 157,7 |
| Total nettoomsättning | 133,3 | 136,0 | 552,0 | 503,7 |
Januari-december 2016
Rörelseresultatet under perioden uppgick till 42,7 mkr (30,5), motsvarande en rörelsemarginal på 7,7 procent (6,1). Efter den avvaktande inledningen på året har verksamheten under perioden totalt sett uppvisat en förbättring. Särskilt verksamheterna i Elos Medtech Tianjin och Elos Medtech Microplast påverkar rörelseresultatet positivt både på grund av ökad försäljning och effektivare kostnadshållning. Den amerikanska verksamheten fortsätter, trots volymnedgång på en kontraktskund, visa en stabil resultatutveckling. Föregående års resultat belastades med engångskostnader avseende förvärv med 4,4 mkr, kostnader för lagerförändring av engångskaraktär i samband med förvärv med 3,0 mkr samt dubbla VD-kostnader om 1,1 mkr. Koncernens finansnetto har påverkats positivt av omräkningsdifferenser motsvarande 5,4 mkr (-0,4) och uppgick till -4,8 mkr (-8,0). Resultat efter finansiella poster uppgick till 37,9 mkr (22,5). Resultat efter skatt uppgick till 26,4 mkr (16,1), vilket motsvarar 4:37 kronor (2:66) per aktie. Koncernens totalresultat uppgick till 40,9 mkr (10,1).
Investeringar
Investeringarna under verksamhetsåret uppgick till 34,6 mkr, varav 10,2 mkr under Q4. Investeringarna var tydligt inriktade på tillväxt, mot ökad produktionskapacitet och med speciell inriktning på automatisering i maskinparken.
Investeringar i balanserade utvecklingskostnader uppgick till 2,5 mkr (2,0) och i övriga immateriella anläggningstillgångar 1,8 mkr (2,0).
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har under perioden varit stabil och uppgick till 887,7 mkr (881,6). Koncernens eget kapital uppgick till 366,8 mkr (330,5). Eget kapital per aktie uppgick till 60:63 kronor (54:63). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid periodens slut till 396,9 mkr (353,4), vilket motsvarar 44,7 procent (40,0) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 41,3 procent (37,5).
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 98,3 mkr (61,6). Kassaflödet efter investeringar och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till 68,9 mkr (-144,9). Kassaflödet efter investeringar vid föregående år var starkt påverkat av förvärv av bolag. Rapportperiodens kassaflöde har påverkats av utbetald tilläggsköpeskilling med 77,6 mkr.
Koncernens nettolåneskuld minskade under perioden och uppgick till 384,8 mkr (427,3). Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 112,1 mkr (111,6).
Personal
Vid periodens slut hade koncernen 511 heltidsanställda jämfört med 505 heltidsanställda vid årsskiftet.
Utsikter under 2017
Koncernens position inom de utvalda marknadssegmenten utgör basen för en fortsatt tillväxt.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom marknadssupport, kvalitetsledning, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 20,1 mkr (15,7). Resultat efter finansiella poster uppgick till 19,9 mkr (13,4).
I resultatet ingår koncernintern utdelning samt koncernbidrag på 21,3 mkr (20,4). Moderbolagets totalresultat uppgick till 17,6 mkr (11,7). Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 65,0 procent (73,5). Soliditeten uppgick till 65,0 procent (73,4). Moderbolagets likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 44,6 mkr (34,2).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen för årsredovisningen 2016.
| Resultat | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| EBITDA, mkr | 17,1 | 18,0 | 97,3 | 79,3 |
| EBITDA, % | 12,8 | 13,2 | 17,6 | 15,7 |
| EBIT, mkr | 3,0 | 5,0 | 42,7 | 30,5 |
| EBIT, % | 2,2 | 3,7 | 7,7 | 6,1 |
| Resultat efter finansiella poster, mkr | 5,8 | 2,5 | 37,9 | 22,5 |
| Resultat efter skatt, mkr | 2,9 | 3,2 | 26,4 | 16,1 |
Närståendetransaktioner
Bolaget har under rapportperioden transaktion med ledande befattningshavare. Transaktionen utgörs av en utbetald del av tilläggsköpeskillingen med 77,6 mkr avseende förvärvet av Onyx Medical LLC.
Segmentsrapportering
Koncernens verksamhet utgörs endast av en verksamhetsgren som består av att utveckla, tillverka och sälja medicintekniska produkter, komponenter och tjänster. Verksamheten leds, utvecklas och marknadsförs som en enhet, dvs Elos Medtech. Koncernens rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning i sin helhet utgör därför ett rörelsesegment.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för 2016 har, i likhet med årsbokslutet för 2015, upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU och den svenska Årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt Årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.
Denna bokslutskommuniké är upprättad i enlighet med IAS 34. Informationen på sidorna 1-12 utgör en integrerad del av denna finansiella rapport. Termen "IFRS" i detta dokument innefattar tillämpningen av såväl IAS och IFRS som tolkningar av dessa standarder vilka publicerats av IASB:s Standards Interpretation Committee (SIC) och International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC).
Koncernen använder sig av samma redovisningsprinciper såsom de har beskrivits i årsredovisningen för 2015. Nya eller ändrade rekommendationer med tillämpning från och med 2016 har inte haft någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.
ESMA:s (Europeiska värdepappers- och marknadsmyndigheten) riktlinjer om "alternate performance measures" tillämpas från och med 3 juli 2016 och innebär upplysningskrav avseende finansiella mått som inte är definierade enligt IFRS.
Förändringar i uppskattningar och bedömningar
Förändrade räntenivåer och inflationstal har lett till att ett nytt antagande använts vi beräkning av pensionsskulden enligt DUS14. Nytt ränteantagande på 3,0 procent (3,0) och nytt antagande avseende inflation på 1,70 procent (1,50) har lett till att en aktuariell vinst inklusive skatt på 0,9 mkr har påverkat periodens resultat som redovisats i övrigt totalresultat.
Revisorsgranskning
Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Göteborg den 23 februari 2017
Elos Medtech AB (publ)
Jan Wahlström VD och koncernchef
Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat i sammandrag
| Mkr | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Nettoomsättning | 133,3 | 136,0 | 552,0 | 503,7 |
| Kostnad för sålda varor | -97,9 | -104,4 | -394,9 | -367,6 |
| Bruttoresultat | 35,4 | 31,6 | 157,1 | 136,1 |
| Försäljningskostnader | -9,9 | -9,7 | -36,2 | -30,0 |
| Administrationskostnader | -18,1 | -13,5 | -65,0 | -63,2 |
| Utvecklingskostnader | -4,4 | -4,3 | -15,3 | -13,9 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 0,0 | 0,9 | 2,1 | 1,5 |
| Rörelseresultat | 3,0 | 5,0 | 42,7 | 30,5 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | 0,0 | 0,2 | 0,4 |
| Finansiella kostnader | -1,6 | -2,0 | -10,4 | -8,0 |
| Valutakursdifferenser | 4,3 | -0,5 | 5,4 | -0,4 |
| Resultat efter finansiella poster | 5,8 | 2,5 | 37,9 | 22,5 |
| Skatter | -2,9 | 0,7 | -11,5 | -6,4 |
| Resultat efter skatt | 2,9 | 3,2 | 26,4 | 16,1 |
| Resultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 2,9 | 3,2 | 26,4 | 16,1 |
| Rapport över totalresultat | ||||
| Resultat efter skatt | 2,9 | 3,2 | 26,4 | 16,1 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning | ||||
| Aktuariella vinster och förluster | 3,9 | 3,8 | 0,9 | 0,4 |
| Skatt | -0,9 | -0,9 | -0,2 | -0,1 |
| 3,0 | 2,9 | 0,7 | 0,3 | |
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 4,4 | -5,6 | 13,8 | -5,6 |
| Periodens omräkning av valutasäkring av nettoinvestering | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,7 |
| Skatt | 0,0 | 0,1 | 0,0 | 0,0 |
| 4,4 | -5,5 | 13,8 | -6,3 | |
| Övrigt totalresultat, netto | 7,3 | -2,6 | 14,5 | -6,0 |
| Totalresultat | 10,3 | 0,6 | 40,9 | 10,1 |
| Totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 10,3 | 0,6 | 40,9 | 10,1 |
| Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA) | 12,8% | 13,2% | 17,6% | 15,7% |
| Rörelsemarginal efter avskrivningar (EBIT) | 2,2% | 3,7% | 7,7% | 6,1% |
| Avskrivningar som belastat resultatet | 14,1 | 13,0 | 54,6 | 48,8 |
| Resultat efter skatt per aktie (kr), totalt * | 0:49 | 0:53 | 4:37 | 2:66 |
| Medelantal aktier (tusen) | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
| Antal aktier (tusen) vid periodens slut | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
* Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt.
Koncernens rapport över finansiell ställning i sammandrag
| Mkr | ||
|---|---|---|
| Balansräkning | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 289,9 | 275,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 354,3 | 356,7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5,1 | 4,5 |
| Övriga omsättningstillgångar | 199,8 | 204,2 |
| Kassa och bank | 38,5 | 40,5 |
| Summa tillgångar | 887,7 | 881,6 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 366,8 | 330,5 |
| Långfristiga skulder | 282,2 | 331,2 |
| Kortfristiga skulder | 238,6 | 219,9 |
| Summa eget kapital och skulder | 887,7 | 881,6 |
Nyckeltal
| Jan-dec | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 * | ||
| Avkastning på operativt kapital | % | 5,7 | 5,3 |
| Avkastning på eget kapital | % | 7,6 | 4,8 |
| Andel riskbärande kapital | % | 44,7 | 40,0 |
| Soliditet | % | 41,3 | 37,5 |
| Nettolåneskuld ** | Mkr | 384,8 | 427,3 |
| Investeringar inklusive finansiell leasing | Mkr | 34,6 | 75,8 |
| Medelantal anställda | 509 | 471 | |
| Eget kapital per aktie | kr | 60:63 | 54:63 |
| Utdelning (förslag 2016, 1:30 kr) | kr | 1:30 | 1:00 |
* Jämförelsesiffror är oförändrade från tidigare rapporter där inte annat framgår.
** Nettolåneskuld inkluderar icke räntebärande finansiella skulder.
Rapport över förändring i eget kapital i sammandrag
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2016 | 2015 |
| Ingående balans | 330,5 | 338,6 |
| Nyemission | 1,4 | - |
| Utdelning | -6,1 | -18,2 |
| Summa totalresultat | 40,9 | 10,1 |
| Utgående eget kapital | 366,8 | 330,5 |
Koncernens rapport över kassaflöden i sammandrag
| Mkr | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Resultat efter finansnetto | 5,8 | 2,5 | 37,9 | 22,5 |
| Återförda avskrivningar | 14,1 | 13,0 | 54,6 | 48,8 |
| Justeringsposter | 4,3 | 1,1 | -0,1 | 4,1 |
| Betald skatt | -2,8 | -1,9 | -1,4 | -13,0 |
| Förändring av rörelsekapital | 3,5 | 6,5 | 7,2 | -0,8 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 25,0 | 21,2 | 98,3 | 61,6 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -10,4 | -15,9 | -34,6 | -46,2 |
| Förvärv av bolag | - | - | - | -160,4 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 0,6 | - | 5,2 | 0,1 |
| Återstår efter anläggningsinvesteringar | 15,2 | 5,3 | 68,9 | -144,9 |
| Emission av teckningsoptioner | 1,4 | - | 1,4 | - |
| Förändring checkräkningskredit | 0,6 | 0,5 | 18,9 | 4,0 |
| Upptagna lån | 2,9 | 25,4 | 116,0 | 119,8 |
| Amortering av lån | -14,1 | -14,9 | -202,1 | -45,0 |
| Realiserade finansiella kursdifferenser | - | - | - | -2,8 |
| Utdelning | -0,1 | - | -6,1 | -18,2 |
| Periodens kassaflöde | 6,1 | 16,3 | -2,9 | -87,1 |
| Periodens kassaflöde | 6,1 | 16,3 | -2,9 | -85,8 |
| Likvida medel vid periodens början | 32,1 | 24,5 | 40,5 | 125,5 |
| Likvida medel i avvecklade verksamheter | - | - | - | - |
| Kursdifferenser i likvida medel | 0,4 | -0,3 | 0,9 | 0,8 |
| Likvida medel vid periodens slut | 38,5 | 40,5 | 38,5 | 40,5 |
Kvartalsvärden koncernen
| Mkr | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 * | Kv 2 * | Kv 1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvartalsvärden | 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 |
| Nettoomsättning | 133,3 | 126,7 | 151,6 | 140,4 | 136,0 | 123,1 | 139,1 | 105,5 |
| Kostnad för sålda varor | -97,9 | -90,1 | -106,2 | -100,8 | -104,4 | -92,0 | -97,0 | -74,2 |
| Bruttoresultat | 35,4 | 36,6 | 45,4 | 39,6 | 31,6 | 31,1 | 42,1 | 31,3 |
| Förs, adm o utv kostn | -32,4 | -27,0 | -29,6 | -27,4 | -27,5 | -25,0 | -28,6 | -26,0 |
| Övriga rörelseposter | 0,0 | 2,1 | 0,2 | -0,2 | 0,9 | 0,0 | 0,2 | 0,4 |
| Rörelseresultat | 3,0 | 11,7 | 16,0 | 12,0 | 5,0 | 6,1 | 13,7 | 5,7 |
| Finansnetto | -1,5 | -2,2 | -3,0 | -3,5 | -2,0 | -2,7 | -1,9 | -1,0 |
| Valutakursdifferenser | 4,3 | 1,3 | 1,5 | -1,7 | -0,5 | -0,1 | -2,7 | 2,9 |
| Resultat efter | ||||||||
| finansiella poster | 5,8 | 10,8 | 14,5 | 6,8 | 2,5 | 3,3 | 9,1 | 7,6 |
| Skatter | -2,9 | -2,3 | -4,3 | -1,9 | 0,7 | -1,7 | -3,4 | -2,0 |
| Resultat efter skatt | 2,9 | 8,5 | 10,2 | 4,9 | 3,2 | 1,6 | 5,7 | 5,6 |
* Pga effekter av slutlig förvärvsanalys har ack. utfall för kvartal 2 och 3 2015 justerats med kostnadsökning om 1,9 mkr vardera.
Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat i sammandrag
| Mkr | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Nettoomsättning | 5,3 | 3,6 | 20,1 | 15,7 |
| Kostnad för sålda varor | - | - | - | - |
| Bruttoresultat | 5,3 | 3,6 | 20,1 | 15,7 |
| Försäljningskostnader | -3,3 | -1,9 | -10,9 | -7,1 |
| Administrationskostnader | -6,6 | -4,0 | -20,3 | -17,4 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 0,0 | -0,1 | 0,1 | -0,2 |
| Rörelseresultat | -4,5 | -2,4 | -10,9 | -9,0 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | 8,8 | 10,5 | 21,3 | 20,4 |
| Finansiella intäkter | 2,2 | 1,7 | 8,0 | 4,8 |
| Finansiella kostnader | -1,0 | -0,6 | -3,9 | -1,7 |
| Valutakursdifferenser | 3,8 | 0,0 | 5,4 | -1,1 |
| Resultat efter finansiella poster | 9,3 | 9,2 | 19,9 | 13,4 |
| Bokslutsdispositioner | -0,5 | -0,1 | -0,5 | -0,1 |
| Skatter | -2,0 | -2,4 | -1,8 | -1,1 |
| Resultat efter skatt | 6,8 | 6,7 | 17,6 | 12,2 |
| Rapport över totalresultat | ||||
| Resultat efter skatt | 6,8 | 6,7 | 17,6 | 12,2 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | ||||
| Periodens omräkning av valutasäkring av nettoinvestering | - | - | - | -0,7 |
| Skatt | - | - | - | 0,2 |
| Övrigt totalresultat, netto | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,5 |
| Totalresultat | 6,8 | 6,7 | 17,6 | 11,7 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| Mkr | ||
|---|---|---|
| Balansräkning | 2016-12-31 | 2015-12-31 |
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 3,3 | 3,8 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,5 | 0,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 382,0 | 342,2 |
| Övriga omsättningstillgångar | 25,0 | 13,8 |
| Kassa och bank | 17,1 | 1,1 |
| Summa tillgångar | 428,0 | 361,0 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 273,8 | 260,8 |
| Obeskattade reserver | 5,8 | 5,3 |
| Avsättningar | 4,3 | 4,5 |
| Långfristiga skulder | 79,6 | 58,5 |
| Kortfristiga skulder | 64,4 | 31,9 |
| Summa eget kapital och skulder | 428,0 | 361,0 |
Avstämningsunderlag till alternativa nyckeltal
| Mkr | Okt-dec Okt-dec Jan-dec |
Jan-dec | ||
|---|---|---|---|---|
| Omsättning justerad för valutakursförändringar | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Redovisad nettoomsättning | 133,3 | 136,0 | 552,0 | 503,7 |
| Nettoomsättning jämfört med motsvarande period föregående år | 136,0 | 106,2 | 503,7 | 380,9 |
| Nettoomsättning förändring | -2,7 | 29,8 | 48,3 | 122,8 |
| Valutakursförändringar | -0,4 | -2,1 | 2,2 | -22,1 |
| Valutajusterad nettoomsättning | 132,9 | 133,9 | 554,2 | 481,6 |
| Förändring, % | -2,3 | 26,1 | 10,0 | 26,4 |
| Organisk tillväxt | ||||
| Nettoomsättning från förvärvad verksamhet | - | 37,0 | 46,0 | 109,4 |
| Justerad nettoomsättning från förvärvseffekter | 132,9 | 96,9 | 505,2 | 372,2 |
| Organisk tillväxt, % | -2,3 | -8,8 | 0,3 | -2,3 |
| Mkr | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
| Rörelseresultat före engångsposter | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Redovisat rörelseresultat | 3,0 | 5,0 | 42,7 | 30,5 |
| Förvärvskostnader | - | - | - | 4,4 |
| Lagerförändringskostnader i samband med förvärv | - | -0,3 | - | 2,7 |
| Dubbla VD-kostnader | - | - | - | 1,1 |
| Rörelseresultat före engångsposter | 3,0 | 4,7 | 42,7 | 38,7 |
| Mkr | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
| EBITDA | 2016 | 2015 | 2016 | 2015 |
| Redovisat rörelseresultat | 3,0 | 5,0 | 42,7 | 30,5 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 14,1 | 13,0 | 54,6 | 48,8 |
| EBITDA | 17,1 | 18,0 | 97,3 | 79,3 |
| Mkr | ||||
| Eget riskbärande kapital | 2016-12-31 | 2015-12-31 | ||
| Eget kapital | 366,8 | 330,5 | ||
| Uppskjuten skatteskuld | 30,1 | 22,9 | ||
| Eget riskbärande kapital | 396,9 | 353,4 | ||
| Mkr | ||||
| Nettolåneskuld | 2016-12-31 | 2015-12-31 | ||
| Långfristiga räntebärande avsättningar för pensioner | 28,8 | 28,0 | ||
| Långfristiga räntebärande skulder | 223,3 | 241,2 | ||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 128,4 | 82,8 | ||
| Ej räntebärande finansiell skuld | 42,8 | 115,8 | ||
| Summa skulder | 423,3 | 467,8 | ||
| Likvida medel | -38,5 | -40,5 | ||
| Nettolåneskuld | 384,8 | 427,3 | ||
| Mkr | ||||
| Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit | 2016-12-31 | 2015-12-31 | ||
| Likvida medel | 38,5 | 40,5 |
Beviljad checkräkningskredit 101,4 92,5 Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit 99,6 111,6
Definitioner av alternativa nyckeltal
Alternativa nyckeltal är finansiella mått över resultatutveckling, finansiell ställning och kassaflöde som inte definieras i tillämpligt redovisningsregelverk, IFRS. Dessa nyckeltal anses utgöra viktiga kompletterande nyckeltal for koncernens resultat och ställning och syftet är att skapa en utökad förståelse av verksamheten. Alternativa nyckeltal som presenteras i delårsrapporten bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället som komplement. Dessa nyckeltal behöver inte vara jämförbara med liknande nyckeltal hos andra företag. Avstämningsunderlag för framräkning av vissa av dessa nyckeltal framgår av sidan 11 i denna rapport.
Omsättning justerad för valutakursförändringar
Förändring i nettoomsättning justerat för förändringar i växelkurser jämfört med samma period föregående år.
Organisk tillväxt
Förändring i nettoomsättning justerat för försäljning från förvärvad samt avyttrad verksamhet jämfört med samma period föregående år.
Engångsposter
Poster som inte ingår i de ordinarie affärstransaktionerna samt när belopp är av en väsentlig storlek och därmed får en inverkan på resultat och nyckeltal.
Rörelseresultat före engångsposter
Resultatet före finansiella intäkter och kostnader och skatter justerat för engångsposter.
Rörelseresultat (EBIT)
Resultatet före finansiella intäkter och kostnader och skatter. Rörelsemarginal, %
Rörelseresultatet i förhållande till rörelsens nettoomsättning. EBITDA
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar.
EBITDA, %
Rörelseresultatet före av- och nedskrivningar i förhållande till rörelsens nettoomsättning.
Eget riskbärande kapital
Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintressen och uppskjuten skatteskuld.
Nettolåneskuld
Räntebärande finansiella skulder, ej räntebärande finansiella skulder och avsättningar för pensioner med avdrag för likvida medel.
Likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit
Kassa/bank med avdrag för nyttjad checkräkningskredit med tillägg för beviljad checkräkningskredit.
Ekonomisk information
Årsredovisning för 2016 lämnas april 2017. Delårsrapport jan-mar 2017 lämnas den 26 april 2017. Delårsrapport jan-jun 2017 lämnas den 25 augusti 2017. Delårsrapport jan-sep 2017 lämnas den 27 oktober 2017.
Årsstämma för 2016 hålls den 26 april 2017 i Göteborg.
Press- och analytikerkonferens
Med anledning av offentliggörandet av delårsrapporten hålls en press- och analytikerkonferens fredagen den 24 februari kl. 12:00 i Remiums lokaler på Kungsgatan 12-14 i Stockholm. Rapporten presenteras och kommenteras på svenska av VD och koncernchef Jan Wahlström. Engelsk information kommer att finnas tillgänglig på Elos Medtechs webbplats en kort tid efter presentationen via länk http://elosmedtech.com/investorrelations/presentations-and-images/. En kort svensk intervju med Jan Wahlström kommer att finnas tillgänglig senare under dagen via länk http://www.introduce.se/foretag/elos-medtech/ på Remiums webbplats.
För ytterligare information kontakta:
Jan Wahlström, VD och koncernchef, 070-212 18 89 [email protected]
Christian Bergaust, CFO, 070-293 50 40 [email protected]
Offentliggörande
Denna information är sådan information som Elos Medtech AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 februari 2017 kl. 08.00 (CET).
Elos Medtech AB (publ) är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktier är noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB.