AI assistant
Elos Medtech — Earnings Release 2013
Feb 21, 2014
3039_10-k_2014-02-21_646e47f7-9300-46b8-8241-80f9f441ba88.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké
- Nettoomsättningen ökade och uppgick till 479,4 mkr (433,8), vilket motsvarar en ökning med ca 12 %*. Orderingången uppgick till 460,5 mkr (447,6), en ökning med ca 4 %*.
- Rörelseresultatet uppgick till 48,0 mkr (18,1). Förbättringen är hänförlig till affärsområde Medicinteknik. En positiv volymutveckling i kombination med genomförda åtgärder har skapat en stabil resultatutveckling.
- Resultat efter finansnetto uppgick till 41,6 mkr (8,6). Finansnettot har påverkats positivt av valutakursdifferenser på 0,4 mkr (-1,5).
- Resultat efter skatt uppgick till 32,6 mkr (8,2), vilket motsvarar 5:39 kr (1:35) per aktie före utspädning.
- Kassaflödet efter investeringar förbättrades och uppgick till 66,9 mkr (-2,0).
- Styrelsen föreslår att utdelning lämnas med 2:00 kr (1:00) per aktie.
VD Göran Brorsson kommenterar:
- "Vi har haft en bra utveckling under 2013. Omsättning och resultat har förbättrats. En bra EBITDA-marginal tillsammans med ett minskat rörelsekapital samt lägre investeringar har gett ett mycket starkt operativt kassaflöde. Den positiva utvecklingen ger förutsättningar till föreslagen utdelning med 2:00 per aktie.
Inom affärsområde Medicinteknik ökade vi våra marknadsandelar och överträffade vårt tillväxtmål på 10 %. Vi genomförde ett antal väsentliga effektiviseringar främst inom vår produktion under året. Sammantaget resulterade detta i en kraftigt förbättrad lönsamhet. Fokus under 2014 ligger på fortsatta effektiviseringar samt att ytterligare utveckla vårt samarbete med såväl befintliga som nya kunder. För att möjliggöra detta har marknadsorganisationen förstärkts.
Inom affärsområde Mätteknik präglades den senare delen av året av försiktighet hos våra kunder. Under första kvartalet hade vi vissa kvalitetsproblem i samband med införandet av nya produkter, vilka löstes helt under första halvåret. Marknaden har reagerat positivt på de nya produkternas prestanda. Vi ser därför med tillförsikt på volymutvecklingen under 2014 och räknar med en volymökning under året."
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 | 2013 | 2012 | |
| Orderingång, mkr | 104,2 | 120,9 | 460,5 | 447,6 |
| Nettoomsättning, mkr | 119,4 | 124,3 | 479,4 | 433,8 |
| Tillväxt, %* | -2,1 | 8,6 | 11,8 | 4,3 |
| EBITDA, mkr | 22,4 | 19,1 | 88,6 | 54,3 |
| EBITDA, % | 18,8 | 15,4 | 18,5 | 12,5 |
| Rörelseresultat, mkr | 12,3 | 10,4 | 48,0 | 18,1 |
| Rörelsemarginal, % | 10,3 | 8,4 | 10,0 | 4,2 |
| Resultat efter finansiella poster, mkr | 11,1 | 9,1 | 41,6 | 8,6 |
| Resultat efter skatt, mkr | 8,4 | 9,0 | 32,6 | 8,2 |
| Resultat per aktie före utspädning, kr | 1:39 | 1:49 | 5:39 | 1:35 |
* Justerat för årets valutakursförändringar.
Allmänt om verksamheten
Koncernen är verksam inom två affärsområden – Medicinteknik och Mätteknik. Tyngdpunkten finns inom Medicinteknik. Efter några år med stora investeringar är nu fokus på omsättningstillväxt samt förbättrad effektivitet.
Fakturering och resultat oktober – december 2013
Koncernens nettoomsättning minskade under kvartalet och uppgick till 119,4 mkr (124,3). Justerat för valutakursförändringar uppgår förändringen till -2,1 procent. Orderingången minskade och uppgick till 104,2 mkr (120,9). Justerat för valutakursförändringar uppgår förändringen till -13,5 procent. Nettoomsättningen ökade för affärsområde Medicinteknik och minskade för affärsområde Mätteknik. Orderingången minskade för koncernens båda affärsområden.
Rörelseresultatet förbättrades och uppgick till 12,3 mkr (10,4), motsvarande en rörelsemarginal på 10,3 procent (8,4). Affärsområde Medicinteknik redovisar en betydande resultatförbättring under kvartalet, skapat av effekter från genomförda åtgärder samt en positiv volymutveckling. Rörelseresultatet för affärsområde Mätteknik har påverkats negativt av lägre volymer och ökade utvecklingskostnader.
Koncernens finansnetto har påverkats positivt av omräkningsdifferenser motsvarande 0,4 mkr (0,3) och uppgick till -1,2 mkr (-1,3). Resultat efter finansiella poster uppgick till 11,1 mkr (9,1).
Resultat efter skatt uppgick till 8,4 mkr (9,0), vilket motsvarar 1:39 kr (1:49) per aktie före utspädning. Koncernens totalresultat uppgick till 10,8 mkr (10,3). Totalresultatet per aktie före utspädning uppgick till 1:79 kronor (1:70).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 26,0 mkr (24,6). Kassaflödet efter investeringar uppgick till 19,4 mkr (19,1).
De jämförelsetal för fjärde kvartalet 2012 som påverkats av den ändrade redovisningsprincipen avseende pensioner enligt IAS 19R har justerats.
Fakturering och resultat januari – december 2013
Koncernens nettoomsättning har ökat under året och uppgick till 479,4 mkr (433,8). Justerat för valutakursförändringar uppgår ökningen till 11,8 procent. Orderingången uppgick till 460,5 mkr (447,6). Justerat för valutakursförändringar uppgår ökningen till 3,8 procent. Nettoomsättningen ökade för koncernens båda affärsområden. Orderingången ökade för affärsområde Medicinteknik och minskade för affärsområde Mätteknik.
Rörelseresultatet har förbättrats under året och uppgick till 48,0 mkr (18,1). Förbättringen är hänförlig till affärsområde Medicinteknik. En positiv volymutveckling i kombination med genomförda åtgärder har skapat en stabil resultatutveckling.
Koncernens finansnetto har påverkats positivt av valutakursdifferenser motsvarande 0,4 mkr (-1,5) och uppgick till -6,4 mkr (-9,5). Resultat efter finansiella poster uppgick till 41,6 mkr (8,6).
Resultat efter skatt uppgick till 32,6 mkr (8,2), vilket motsvarar 5:39 kr (1:35) per aktie före utspädning. Koncernens totalresultat uppgick till 37,0 mkr (4,7). Totalresultat per aktie före utspädning uppgick till 6:11 kronor (0:77).
Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades och uppgick till 87,3 mkr (39,5). Kassaflödet efter investeringar förbättrades och uppgick till 66,9 mkr (-2,0). Förbättringen beror främst på ett bättre resultat och en lägre investeringstakt.
De jämförelsetal för helår 2012 som påverkats av den ändrade redovisningsprincipen avseende pensioner enligt IAS 19R har justerats.
Medicinteknik
Affärsområdet är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Affärsområdet marknadsförs som Elos Medtech. Verksamheten bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark och Kina. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag inom marknadssegmenten Dental, Orthopaedics, Medical Devices samt Diagnostics.
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Orderingång, mkr | 82,9 | 87,9 | 356,5 | 338,2 |
| Nettoomsättning, mkr | 96,5 | 92,2 | 368,1 | 327,3 |
| Tillväxt, %* | 5,4 | 9,6 | 13,9 | 10,2 |
| EBITDA, mkr | 20,3 | 9,2 | 70,7 | 28,6 |
| EBITDA, % | 21,0 | 10,0 | 19,2 | 8,7 |
| Rörelseresultat, mkr | 11,7 | 1,6 | 36,4 | -2,8 |
| Rörelsemarginal, % | 12,1 | 1,7 | 9,9 | -0,9 |
Efterfrågutvecklingen för våra kunder inom Medicinteknik har påverkats av den ekonomiska utvecklingen. Detta är speciellt tydligt inom områden där patienten själv står för en betydande del av kostnaden. Inom vårt största segment, Dental, kan en positiv trend skönjas. Inom segment Orthopaedics uppvisar områdena Trauma och Spine fortsatt tillväxt. Inom segment Medical Devices har diabetesmarknaden en fortsatt stabil tillväxt medan området för hörapparater generellt visar en svag tillväxt med undantag för vissa nischmarknader. Segment Diagnostics visar fortsatt bra tillväxt.
Efter omfattande investeringar under åren 2010-2012 är nu fokus att utveckla affärsområdets kundbas. Under året har marknadsorganisationen stärkts för att kunna intensifiera arbetet med att bredda kundbasen och utveckla tillväxtmöjligheter. Etableringen i Tianjin, som är en del av koncernens strategi att växa geografiskt, är en bas för leveranser till koncernens medicinteknikkunder som etablerar sig på den kinesiska marknaden. Arbete pågår dessutom med att introducera nya kunder i Tianjin. Utöver ett ökat marknadsfokus prioriteras även utveckling av serviceerbjudandet bland annat i form av kortare leveranstider från produktion. Detta kommer att skapa möjligheter att erbjuda våra kunder bättre förutsättningar att möta variationer i efterfrågan.
Koncernens strategi är att inom affärsområdet utveckla egna produkter som kompletterar våra kunders produktsortiment, t ex olika typer av instrument. Introduktionen av dessa produkter, som lanserats under de senaste åren, har tagit längre tid än väntat. Tillväxten har under året uppgått till cirka 40 procent. De egna produkterna svarar nu för drygt 6 procent (5) av affärsområdets nettoomsättning.
Nettoomsättningen uppgick till 368,1 mkr (327,3) vilket justerat för valutakursförändringar motsvarar en ökning med 13,9 procent. Orderingången uppgick till 356,5 mkr (338,2). Detta motsvarar en ökning med 6,6 procent justerat för valutakursförändringar. I förhållande till omsättningen förklaras den lägre orderingången av att koncernens kunder i ökad grad förändrar sitt orderbeteende från tidigare års-/periodorder till ett prognosbaserat avropssystem, vilket är mer effektivt för båda parter. Rörelseresultatet förbättrades och uppgick till 36,4 mkr(-2,8) vilket ger en rörelsemarginal på 9,9 procent (-0,9). Resultatförbättringen är främst hänförlig till den positiva volymutvecklingen i kombination med genomförda förbättringsåtgärder särskilt vid anläggningen i Timmersdala.
Mätteknik
Affärsområdet består av Elos Fixturlaser som utvecklar, tillverkar och marknadsför laserbaserade uppriktningsoch positioneringssystem. Bolaget bedöms vara marknadsledande inom sina segment med en världsmarknadsandel på ca 30 procent. Produkterna säljs huvudsakligen genom ett världsomspännande nätverk av distributörer.
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Orderingång, mkr | 21,3 | 33,0 | 104,0 | 109,3 |
| Nettoomsättning, mkr | 22,9 | 32,1 | 111,3 | 106,5 |
| Tillväxt, % | -28,7 | 5,9 | 4,5 | -10,2 |
| EBITDA, mkr | 3,9 | 10,7 | 24,9 | 30,3 |
| EBITDA, % | 17,0 | 33,3 | 22,4 | 28,4 |
| Rörelseresultat, mkr | 2,9 | 10,3 | 20,8 | 27,4 |
| Rörelsemarginal, % | 12,7 | 32,1 | 18,7 | 25,7 |
Efterfrågan på affärsområdets produkter har försvagats successivt under andra halvåret även om vi ser en positiv utveckling inom vindkraftsegmentet. Utvecklingen i Nordamerika har fortsatt utvecklas positivt även om tillväxttakten avtagit mot slutet av året. Övriga marknader har visat en svag utveckling.
Introduktionen av Fixturlaser NXA, som genomfördes under första halvåret, stördes av initiala kvalitetsproblem som löstes under första halvåret. Vid månadsskiftet november/december introducerades Fixturlaser NXA Ultimate som nu är det mest avancerade systemet i NXA-familjen. Marknadskommentarerna kring NXA-systemet är positiva. Bland annat har Fixturlaser NXA nominerats till tävlingen Product of the year av branschtidningen Plant Engineering i USA.
Under året har ytterligare utvecklingsinsatser genomförts för att vidare stärka marknadspositionen som en leverantör av det mest innovativa och användarvänliga produktsortimentet inom området mätsystem för uppriktning av roterande maskiner. Detta arbete kommer att resultera i nya produktintroduktioner 2014.
Nettoomsättningen för affärsområdet uppgick till 111,3 mkr (106,5) vilket motsvarar en ökning med 4,5 procent. Orderingången uppgick till 104,0 mkr (109,3), en minskning med 4,9 procent. Rörelseresultatet uppgick till 20,8 mkr (27,4). Det lägre rörelseresultatet förklaras främst av ökande utvecklingskostnader under året. Initiala kvalitetsproblem avseende den nyutvecklade produkten Fixturlaser NXA belastade resultatet med 1,3 mkr under andra kvartalet. Under fjärde kvartalet har ersättning avseende dessa kvalitetsproblem erhållits från leverantör och påverkat resultatet positivt med 1,5 mkr. Rörelsemarginalen uppgick till 18,7 procent (25,7).
Investeringar
Efter några år med stora investeringar har investeringstakten reducerats under 2013. Koncernens investeringar i byggnader, mark, maskiner och inventarier uppgick till 10,1 mkr (35,1). Därutöver har 9,2 mkr (13,1) investerats i balanserade utvecklingskostnader och 5,4 mkr (3,0) i övriga immateriella anläggningstillgångar.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har under perioden minskat med 8,7 mkr och uppgår till 530,4 mkr (539,1).
Koncernens eget kapital uppgår till 232,8 mkr (201,9). Eget kapital per aktie uppgick till 38:48 kronor (33:37). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid årets slut till 258,3 mkr (228,8), vilket motsvarar 48,7 procent (42,4) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 43,9 procent (37,5).
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades och uppgick till 87,3 mkr (39,5). Kassaflödet efter investeringar och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till 66,9 mkr (-2,0).
Koncernens nettolåneskuld minskade under perioden och uppgick till 172,6 mkr (223,8). Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 76,1 mkr (61,7).
De jämförelsetal för helår 2012 som påverkats av den ändrade redovisningsprincipen avseende pensioner enligt IAS 19R har justerats.
Personal
Vid årets slut hade koncernen 419 (429) heltidsanställda.
Utsikter 2014
Den förbättrade marknadspositionen inom affärsområde Medicinteknik ger goda förutsättningar för tillväxt under 2014.
Inom affärsområde Mätteknik bedöms det nya NXA-systemet tillsammans med kommande produktlanseringar att ge en positiv volymutveckling under 2014.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning för verksamhetsåret 2013 lämnas med 2:00 kr (1:00). Den totala aktieutdelningen uppgår enligt förslaget till 12,1 mkr (6,1).
Konvertibelprogram
Elos ABs årsstämma den 3 maj 2011 beslöt att godkänna styrelsens beslut att uppta ett konvertibelt förlagslån om nominellt högst 13 500 000 kronor, som kan konverteras till aktier av serie B. Anställda inom Eloskoncernen tecknade Elos Konvertibler 2011/2014 om totalt 10 999 000 kr motsvarande 129 400 konvertibler till konverteringskursen 85 kronor. Ytterligare information kring programmet återfinns på Elos webbplats under Finansiell info / Bolagsstyrning / Incitamentsprogram.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom marknadssupport, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 10,0 mkr (9,6). Resultat efter finansiella poster uppgick till 16,5 mkr (-1,6). I resultatet ingår koncernbidrag med 25,0 mkr (4,0). Moderbolagets totalresultat uppgick till 8,9 mkr (2,4).
Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 83,1 procent (78,5). Soliditeten uppgick till 82,6 procent (78,3). Moderbolagets likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 56,9 mkr (42,9).
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens väsentliga risk- och osäkerhetsfaktorer inkluderar affärsmässiga risker förknippade med kunder och leverantörer samt andra omvärldsfaktorer som t ex prisrisker för insatsvaror. Till detta kommer finansiella risker till följd av förändringar i valutakurser och räntenivåer. En detaljerad beskrivning av koncernens risker, osäkerhetsfaktorer samt hantering av dessa återfinns i förvaltningsberättelsen för årsredovisningen 2012.
Närståendetransaktioner
Bolaget har inte haft några transaktioner med närstående.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen för 2013 har, i likhet med årsbokslutet för 2012, upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU och den svenska årsredovisningslagen. Moderbolagets redovisning har upprättats enligt årsredovisningslagen och Rådet för finansiell rapportering RFR 2, Redovisning för juridiska personer.
Denna bokslutskommuniké är upprättad i enlighet med IAS 34. Termen "IFRS" i detta dokument innefattar tillämpningen av såväl IAS och IFRS som tolkningar av dessa standarder vilka publicerats av IASB:s Standards Interpretation Committee (SIC) och International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC).
Koncernen använder sig av samma redovisningsprinciper såsom de har beskrivits i årsredovisningen för 2012. Med undantag av den ändrade versionen av IAS 19R har nya eller ändrade rekommendationer med tillämpning från och med 2013 inte haft någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.
Effekter av ändrad IAS 19R version
Den ändrade versionen av IAS 19R som ska tillämpas för räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2013 eller senare innebär ett byte av redovisningsprincip enligt IAS 8. Detta innebär att information om byte av redovisningsprincip lämnas i delårsrapporten enligt IAS 34 p 16A.
De nya principerna påverkar redovisningen retroaktivt och därför har ingående balansen per 2012-01-01 räknats om. Som en konsekvens har jämförelsetalen för kvartalen 2012 samt för helåret 2012 justerats. Övergången till de nya redovisningsprinciperna har medfört att nettopensionsavsättningen inklusive särskild löneskatt ökat med 12,6 mkr per 2012-01-01. Underskottet vid övergången har redovisats mot balanserade vinstmedel, dvs. i eget kapital vilket innebär att koncernens eget kapital per 2012-01-01 minskat med 9,9 mkr med hänsyn tagen till uppskjuten skatt.
I jämförelsetalen per 2012-12-31 har nettopensionsavsättningen inklusive särskild löneskatt ökat med 15,4 mkr, uppskjuten skattefordran har ökat med 3,4 mkr och eget kapital har minskat med 12,0 mkr. Koncernens övriga totalresultat har minskat med 2,1 mkr vilket även innebär att totalresultat per aktie har minskat med 0:34 kronor.
Övrigt
Förändrade räntenivåer har lett till att nytt antagande använts vid beräkning av pensionsskulden enligt IAS 19R. Detta har lett till att en aktuariell vinst inklusive skatt på 3,3 mkr påverkat årets resultat som redovisats i övrigt totalresultat.
Årsstämma
Årsstämma hålls i Lidköping den 29 april 2014.
Valberedning
Vid årsstämman 2013 beslutades att valberedningen ska bestå av en representant för envar av de tre till röstetalet största aktieägarna den 30 september varje år samt en representant för övriga aktieägare. Valberedningens uppgift inför årsstämman 2014 är att lämna förslag på stämmoordförande, styrelseordförande, antal styrelseledamöter och val av styrelseledamöter, i förekommande fall val av revisor samt beslut om styrelsearvoden, ersättning för kommittéarbete samt arvode till revisor.
Valberedningen inför årsstämman 2014 består av Agneta Bengtsson Runmarker, Bo Nilsson och Thomas Öster som representanter för de tre största aktieägarna och Bengt Belfrage som representant för övriga aktieägare. Ordförande är Bengt Belfrage.
Revisorsgranskning
Denna bokslutskommuniké har ej varit föremål för gransking av bolagets revisor.
Årsredovisning
Elos årsredovisning beräknas vara klar i månadsskiftet mars/april 2014 och kommer att finnas tillgänglig på företaget och på Elos webbplats, www.elos.se. Tryckt årsredovisning kommer samtidigt att skickas ut till aktieägare som önskar bolagsinformation enligt Euroclear.
Ekonomisk information 2014
Delårsrapport för januari-mars 2014 lämnas den 29 april 2014. Delårsrapport för januari-juni 2014 lämnas den 22 augusti 2014. Delårsrapport för januari-september 2014 lämnas den 24 oktober 2014.
Lidköping den 21 februari 2014
Elos AB (publ)
Styrelsen
För ytterligare information kontakta:
Göran Brorsson, VD och koncernchef, 0510-48 43 65, 0705-11 78 60, e-post: [email protected] Ulrica Ehn, ekonomichef, 0510-48 43 67, 0702-72 11 61, e-post: [email protected]
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan som Elos AB (publ) ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 21 februari 2014 kl 08.00 (CET).
KONCERNENS RESULTATRÄKNING OCH RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 * | 2013 | 2012 * |
| Nettoomsättning | 119,4 | 124,3 | 479,4 | 433,8 |
| Kostnad för sålda varor | -79,2 | -87,9 | -319,6 | -314,2 |
| Bruttoresultat | 40,2 | 36,4 | 159,8 | 119,6 |
| Försäljningskostnader | -9,2 | -9,5 | -36,9 | -38,0 |
| Administrationskostnader | -13,1 | -12,5 | -52,8 | -50,3 |
| Utvecklingskostnader | -7,8 | -3,5 | -23,2 | -13,8 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 2,2 | -0,5 | 1,1 | 0,6 |
| Rörelseresultat | 12,3 | 10,4 | 48,0 | 18,1 |
| Finansiella intäkter | 0,1 | 0,1 | 0,4 | 0,2 |
| Finansiella kostnader | -1,7 | -1,7 | -7,2 | -8,2 |
| Valutakursdifferenser | 0,4 | 0,3 | 0,4 | -1,5 |
| Resultat efter finansiella poster | 11,1 | 9,1 | 41,6 | 8,6 |
| Skatter | -2,7 | -0,1 | -9,0 | -0,4 |
| Resultat efter skatt | 8,4 | 9,0 | 32,6 | 8,2 |
| Resultat hänförligt till: | ||||
| Moderföretagets aktieägare | 8,4 | 9,0 | 32,6 | 8,2 |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT (Mkr) | ||||
| Resultat efter skatt | 8,4 | 9,0 | 32,6 | 8,2 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning | ||||
| Aktuariella vinster och förluster Skatt |
0,2 0,0 |
-0,7 0,1 |
2,9 -0,6 |
-2,7 0,6 |
| 0,2 | -0,6 | 2,3 | -2,1 | |
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | 4,1 | 2,7 | 4,5 | -5,5 |
| Säkring av nettoinvestering | -2,3 | -1,1 | -2,9 | 5,3 |
| Skatt | 0,4 | 0,3 | 0,5 | -1,2 |
| 2,2 | 1,9 | 2,1 | -1,4 | |
| Övrigt totalresultat, netto | 2,4 | 1,3 | 4,4 | -3,5 |
| Totalresultat | 10,8 | 10,3 | 37,0 | 4,7 |
| Totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 10,8 | 10,3 | 37,0 | 4,7 |
| Rörelsemarginal före avskrivningar (EBITDA) | 18,8% | 15,4% | 18,5% | 12,5% |
| Rörelsemarginal efter avskrivningar (EBIT) | 10,3% | 8,4% | 10,0% | 4,2% |
| Avskrivningar som belastat resultatet | 10,1 | 8,7 | 40,6 | 36,2 |
| Resultat efter skatt per aktie (kr), före utspädning | 1:39 | 1:49 | 5:39 | 1:35 |
| Resultat efter skatt per aktie (kr), efter utspädning ** | 1:36 | 1:49 | 5:32 | 1:35 |
| Medelantal aktier (tusen) före utspädning | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
| Medelantal aktier (tusen) efter utspädning ** | 6 180 | 6 180 | 6 180 | 6 180 |
| Antal aktier (tusen) vid periodens slut | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
* Jämförelsetal för 2012 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av pensioner enligt IAS 19R.
** Hänförligt till moderbolagets aktieägares andel av resultat efter skatt. Hänsyn har tagits till konvertibler utgivna 2011-07-01.
KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2013-12-31 | 2012-12-31 * |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 81,0 | 70,3 |
| Materiella anläggningstillgångar | 218,2 | 241,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 4,8 | 10,4 |
| Övriga omsättningstillgångar | 195,2 | 193,8 |
| Kassa och bank | 31,2 | 23,5 |
| Summa tillgångar | 530,4 | 539,1 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 232,8 | 201,9 |
| Långfristiga skulder | 167,2 | 202,6 |
| Kortfristiga skulder | 130,4 | 134,6 |
| Summa eget kapital och skulder | 530,4 | 539,1 |
| Ställda säkerheter | 166,5 | 178,7 |
| Ansvarförbindelser | 0,4 | 0,4 |
NYCKELTAL
| Jan-dec | Jan-dec | ||
|---|---|---|---|
| 2013 | 2012 * | ||
| Avkastning på operativt kapital | % | 11,7 | 4,4 |
| Avkastning på eget kapital | % | 15,0 | 3,9 |
| Andel riskbärande kapital | % | 48,7 | 42,4 |
| Soliditet | % | 43,9 | 37,5 |
| Nettolåneskuld | Mkr | 172,6 | 223,8 |
| Investeringar exkl aktier | Mkr | 24,7 | 51,2 |
| Medelantal anställda | 424 | 424 | |
| Eget kapital per aktie | kr | 38:48 | 33:37 |
| Utdelning (förslag 2013) | kr | 2:00 | 1:00 |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 * |
| Ingående balans | 201,9 | 216,2 |
| Byte av redovisningsprincip | - | -9,9 |
| Justerad ingående balans | 201,9 | 206,3 |
| Utdelning | -6,1 | -9,1 |
| Summa totalresultat | 37,0 | 4,7 |
| Utgående eget kapital | 232,8 | 201,9 |
* Jämförelsetal för 2012 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av pensioner enligt IAS 19R.
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Resultat efter finansnetto | 11,1 | 9,1 | 41,6 | 8,6 |
| Återförda avskrivningar | 10,1 | 8,7 | 40,6 | 36,2 |
| Justeringsposter | 1,0 | -2,3 | 2,7 | 0,1 |
| Betald skatt | 0,6 | 4,2 | -2,8 | 0,1 |
| Förändring av rörelsekapital | 3,2 | 4,9 | 5,2 | -5,5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 26,0 | 24,6 | 87,3 | 39,5 |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -6,5 | -6,0 | -21,3 | -42,0 |
| Försäljning av anläggningstillgångar | -0,1 | 0,5 | 0,9 | 0,5 |
| Återstår efter anläggningsinvesteringar | 19,4 | 19,1 | 66,9 | -2,0 |
| Förändring av räntebärande skulder | -4,0 | -2,7 | -6,5 | 4,9 |
| Upptagna långfristiga lån | - | - | - | 21,6 |
| Amortering av långfristiga lån | -7,9 | -12,2 | -42,6 | -27,1 |
| Realiserade finansiella kursdifferenser | -2,5 | 4,1 | -4,3 | 5,9 |
| Utdelning | - | - | -6,1 | -9,1 |
| Årets kassaflöde | 5,0 | 8,3 | 7,4 | -5,8 |
| Likvida medel vid periodens början | 25,9 | 15,3 | 23,5 | 29,8 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 0,3 | -0,1 | 0,3 | -0,5 |
| Likvida medel vid periodens slut | 31,2 | 23,5 | 31,2 | 23,5 |
KONCERNENS RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN I SAMMANDRAG
NETTOOMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT PER SEGMENT
| Nettoomsättning Mkr |
Okt-dec 2013 |
Okt-dec 2012 |
Jan-dec 2013 |
Jan-dec 2012 |
|---|---|---|---|---|
| Medicinteknik | 96,5 | 92,2 | 368,1 | 327,3 |
| Mätteknik | 22,9 | 32,1 | 111,3 | 106,5 |
| Övrigt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Summa nettoomsättning | 119,4 | 124,3 | 479,4 | 433,8 |
| Rörelseresultat | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Medicinteknik | 11,7 | 1,6 | 36,4 | -2,8 |
| Mätteknik | 2,9 | 10,3 | 20,8 | 27,4 |
| Övrigt | -2,3 | -1,5 | -9,2 | -6,5 |
| Summa rörelseresultat | 12,3 | 10,4 | 48,0 | 18,1 |
KVARTALSVÄRDEN KONCERNEN
| Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | 2013 | 2013 | 2012 | 2012 | 2012 | 2012 |
| Nettoomsättning | 119,4 | 112,5 | 129,4 | 118,1 | 124,3 | 99,7 | 109,7 | 100,1 |
| Kostnad för sålda varor | -79,2 | -75,3 | -86,2 | -78,9 | -87,9 | -70,8 | -83,5 | -72,0 |
| Bruttoresultat | 40,2 | 37,2 | 43,2 | 39,2 | 36,4 | 28,9 | 26,2 | 28,1 |
| Förs, adm o utv kostnader | -30,1 | -25,6 | -30,5 | -26,7 | -25,5 | -22,6 | -27,2 | -26,7 |
| Övriga rörelseposter | 2,2 | -1,2 | -0,4 | 0,5 | -0,5 | -2,1 | 0,7 | 2,5 |
| Rörelseresultat | 12,3 | 10,4 | 12,3 | 13,0 | 10,4 | 4,2 | -0,3 | 3,9 |
| Finansnetto | -1,6 | -1,6 | -1,7 | -1,9 | -1,6 | -2,1 | -2,0 | -2,3 |
| Valutakursdifferenser | 0,4 | -1,3 | 1,5 | -0,2 | 0,3 | -2,4 | 2,1 | -1,5 |
| Resultat efter | ||||||||
| finansiella poster | 11,1 | 7,5 | 12,1 | 10,9 | 9,1 | -0,3 | -0,2 | 0,1 |
| Skatter | -2,7 | -1,6 | -1,9 | -2,8 | -0,1 | -0,2 | 0,0 | -0,2 |
| Resultat efter skatt | 8,4 | 5,9 | 10,2 | 8,1 | 9,0 | -0,5 | -0,2 | -0,1 |
KVARTALSVÄRDEN AFFÄRSOMRÅDEN
| Nettoomsättning | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2013 | 2013 | 2013 | 2012 | 2012 | 2012 | 2012 |
| Medicinteknik | 96,5 | 82,7 | 98,2 | 90,7 | 92,2 | 74,5 | 84,1 | 76,5 |
| Mätteknik | 22,9 | 29,8 | 31,2 | 27,4 | 32,1 | 25,2 | 25,6 | 23,6 |
| Övrigt | - | - | - | - | - | - | - | - |
| Summa | 119,4 | 112,5 | 129,4 | 118,1 | 124,3 | 99,7 | 109,7 | 100,1 |
| Rörelseresultat | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 | Kv 4 | Kv 3 | Kv 2 | Kv 1 |
| Mkr | 2013 | 2013 | 2013 | 2013 | 2012 | 2012 | 2012 | 2012 |
| Medicinteknik | 11,7 | 5,5 | 9,8 | 9,4 | 1,6 | -1,5 | -3,5 | 0,6 |
| Mätteknik | 2,9 | 7,0 | 4,8 | 6,1 | 10,3 | 6,7 | 5,8 | 4,6 |
| Övrigt | -2,3 | -2,1 | -2,3 | -2,5 | -1,5 | -1,0 | -2,6 | -1,4 |
| Summa | 12,3 | 10,4 | 12,3 | 13,0 | 10,4 | 4,2 | -0,3 | 3,8 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING OCH RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
| Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2013 | 2012 | 2013 | 2012 |
| Nettoomsättning | 2,5 | 2,4 | 10,0 | 9,6 |
| Kostnad för sålda varor | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Bruttoresultat | 2,5 | 2,4 | 10,0 | 9,6 |
| Administrationskostnader | -4,8 | -3,5 | -18,5 | -15,3 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | -0,1 | 0,0 | -0,1 | 0,0 |
| Rörelseresultat | -2,4 | -1,1 | -8,6 | -5,7 |
| Resultat från andelar i koncernbolag | 25,0 | 4,0 | 25,0 | 4,0 |
| Finansiella intäkter | 0,3 | 0,5 | 1,2 | 2,2 |
| Finansiella kostnader | -0,3 | -0,2 | -1,1 | -2,1 |
| Resultat efter finansiella poster | 22,6 | 3,2 | 16,5 | -1,6 |
| Bokslutsdispositioner | -3,0 | -1,0 | -3,0 | -1,0 |
| Skatter | -2,7 | -0,6 | -2,3 | 0,6 |
| Resultat efter skatt | 16,9 | 1,6 | 11,2 | -2,0 |
| Resultat hänförligt till: Moderföretagets aktieägare |
16,9 | 1,6 | 11,2 | -2,0 |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT Resultat efter skatt |
16,9 | 1,6 | 11,2 | -2,0 |
| Övrigt totalresultat Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning |
||||
| Säkring av nettoinvestering | -2,3 | -1,2 | -3,0 | 5,3 |
| Skatt | 0,9 | 0,3 | 0,7 | -0,9 |
| Övrigt totalresultat, netto | -1,4 | -0,9 | -2,3 | 4,4 |
| Totalresultat | 15,5 | 0,7 | 8,9 | 2,4 |
| Totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 15,5 | 0,7 | 8,9 | 2,4 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 2013-12-31 | 2012-12-31 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 5,8 | 3,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,5 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 189,0 | 198,6 |
| Övriga omsättningstillgångar | 11,5 | 20,0 |
| Kassa och bank | 16,9 | 6,6 |
| Summa tillgångar | 223,4 | 229,1 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 180,9 | 178,0 |
| Obeskattade reserver | 4,7 | 1,7 |
| Avsättningar | 4,6 | 4,8 |
| Långfristiga skulder | 2,9 | 14,9 |
| Kortfristiga skulder | 30,3 | 29,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 223,4 | 229,1 |
| Ställda säkerheter | 2,0 | 2,0 |
| Ansvarsförbindelser | 20,1 | 40,2 |