AI assistant
Elos Medtech — Annual Report 2020
Mar 31, 2021
3039_10-k_2021-03-31_8729badb-d53b-4f51-b3e3-8e3014810efa.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Elos Medtech Årsredo visning 2020
ÅRSREDOVISNING MED HÅLLBARHETSRAPPORT 2020
Innehåll
- 2020 i korthet 1
- Detta är Elos Medtech 2
- VD har ordet 4
- Mål och strategi 8
- Elos Medtech cares 12
- Affärsområden 20
- Aktien 24
- Förvaltningsberättelse 26
- Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen 34
- Rapport över finansiell ställning för koncernen 35
- Koncernens kassaflödesanalys 37
- Koncernens förändring i eget kapital 38
- Moderbolagets resultaträkning 39
- Moderbolagets balansräkning 40
- Moderbolagets kassaflödesanalys 42
- Moderbolagets förändring i eget kapital 43
- Noter 44
- Hållbarhetsinformation 65
- Bolagsstyrningsrapport 71
- Revisionsberättelse 76
- Styrelse 80
- Ledningsgrupp 81
- Flerårsöversikt 82
- Definitioner av nyckeltal 83
- Adresser och ekonomisk information 84
visning 2020
2020 i korthet
- Nettoomsättningen för verksamhetsåret minskade och uppgick till 580,0 MSEK (689,4), vilket motsvarar en tillväxt på –15,9 procent. Efter valutajusteringar var tillväxten –14,5 procent.
- Rörelseresultat för året uppgick till 63,6 MSEK (65,3), motsvarande en rörelsemarginal om 11,0 procent (9,5).
- Resultat efter finansiella poster uppgick till 43,2 MSEK (50,6), där finansnettot påverkades negativt av valutakursdifferenser med –5,2 MSEK (0,7).
- Resultat efter skatt uppgick till 36,0 MSEK (38,5), vilket motsvarar ett resultat per aktie om 4:47 SEK (4:77).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten var 125,6 MSEK (102,4), och uppgick efter investeringar till 69,3 MSEK (5,1).
- Styrelsen föreslår en utdelning om 1:50 SEK (0:00) per aktie för verksamhetsåret.
Hanteringen av covid-19
Vi har påverkats av pandemin men lyckades säkerställa både leveranser till våra kunder och en säker arbetsplats för våra medarbetare under året. Genom resoluta åtgärder på alla våra enheter kunde vi hålla smittspridningen nere, vilket var en förutsättning för att kunna leverera det som våra kunder hade behov av.
Kontinuerlig utveckling av konkurrenskraften inom produktion
Genom vårt fokus på Operational Excellence har vi vecka för vecka arbetat lean-inspirerat för att identifiera och genomföra förbättringar i våra processer och arbetssätt. Erfarenheter och kunskap har delats och diskuterats framgångsrikt i vårt globala produktionsteam. Även i år har detta arbete gett ett bra resultat i form av marginalförbättringar.
Nya kunder och affärer inom alla affärsområden
Under året har vi fått nya affärer och kunder inom alla affärsområden. Tillbyggnaden av enheten i Skara pågår och tillsammans med den tidigare ombyggnaden i Memphis, innebär det att vi kommer att ha god kapacitet att möta den ökande efterfrågan bland annat inom robotassisterad kirurgi och diagnostik.
Stark tillväxt av Elos Accurate
Våra egna dentala produkter inom det digitala arbetsflödet har gått mycket starkt under året, trots totalstoppet på den dentala implantatmarknaden under andra kvartalet. Året startade med ett nytecknat samarbetsavtal med Nobel Biocare. Under början av året fick vi tillåtelse från den amerikanska myndigheten FDA att börja marknadsföra vårt digitala erbjudande Elos Accurate Hybrid Base i USA.
| Nyckeltal | Resultat | ||
|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | ||
| Nettoomsättning, MSEK | 580,0 | 689,4 | |
| Tillväxt, % | –15,9 | 6,9 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), MSEK | 123,6 | 125,6 | |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA), % | 21,3 | 18,2 | |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 63,6 | 65,3 | 12 |
| Rörelseresultat (EBIT),% | 11,0 | 9,5 | |
| Resultat efter finansiella poster, MSEK | 43,2 | 50,6 | 8 |
| Resultat efter skatt, MSEK | 36,0 | 38,5 | |
| Resultat efter skatt per aktie före och efter utspädning, SEK |
4:47 | 4:77 | 4 |
| Eget kapital per aktie, MSEK | 66:97 | 66:92 | |
| Avkastning på eget kapital, % | 6,7 | 7,3 | |
| Avkastning på operativt kapital, % | 7,6 | 7,8 | 0 |
| Soliditet, % | 53,9 | 52,2 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | 125,6 | 102,4 | |
| Utdelning, SEK1) | 1:50 | 0:00 |
1) Styrelsen föreslår till årsstämman 2021 att 1:50 SEK per aktie ska delas ut.
Global partner inom utveckling & design samt tillverkning av medicintekniska produkter
Elos Medtech är ett globalt bolag som är specialiserat inom medicinteknik. Vi besitter stor expertis inom utveckling, design och kontraktstillverkning av medicintekniska produkter. Kunderna erbjuds kvalitet, kompetens och innovation i partnerskap och resultatet är ökad effektivitet, förbättrad lönsamhet och högkvalitativa produkter.
97 års erfarenhet inom branschen
Elos Medtech grundades redan 1923 och är i dag, med 522 anställda, en ledande partner inom medicinteknikbranschen. Vi är verksamma inom tre affärsområden: Dental, Orthopedics och Life Science. Life Science inkluderar marknaderna diagnostik, hörsel, diabetes och andra medicinska områden.
Hög kompetens inom utvalda segment
Elos Medtech har specialistkunskap inom utveckling och design samt serietillverkning inom tydligt avgränsade segment. Vi är specialiserade på produkter som borr, skruvar, implantat, protetik, plattor och instrument i framför allt titan och rostfritt stål. Vi tillverkar också delar till flergångssprutor i metall samt formsprutar produkter och komponenter för diagnostik och andra engångsartiklar i högteknologiska plaster. Utveckling, design och tillverkning sker vid våra kompetenscentrum i Sverige, Danmark, USA och Kina, där vi löpande investerar i teknik och kompetens för konkurrenskraft och möjligheten att skapa värde för våra partners.
En kvalitativ helhetslösning
Elos Medtechs kunder utgörs framförallt av branschledande multinationella företag. Vi erbjuder dem en kvalitativ helhetslösning, Complete PerformanceTM, som omfattar en obruten värdekedja från utveckling och design till prototyp, tester, serietillverkning och logistik. Syftet med helhetslösningen är att stärka partnerskapet med varje enskild kund, så att vi tillsammans på ett effektivt och lönsamt sätt kan utveckla och producera produkter med hög kvalitet. Baserat på vår erfarenhet som kontraktstillverkare har vi även byggt upp en verksamhet med inriktning på att utveckla, tillverka och sälja egna produkter inom Dental, både som OEM-produkter och under eget varumärke.
Stark marknadsposition
Tack vare att vi har specialiserat vår tillverkning har vi kunnat bygga upp en expertis som nu har gett oss en stark marknadsposition inom utvalda produktgrupper i våra affärsområden. Kombinationen av kompetens och ett nära samarbete med kunderna utgör grunden för våra långsiktiga och värdeskapande kundrelationer. Elos Medtech börsnoterades 1989 och är i dag noterat på Nasdaq Stockholm Small Cap.
Elos Medtechs främsta styrkor
- Erfaren och fokuserad global utvecklings- och tillverkningspartner inom medicinteknik
- Stark position på huvudmarknaderna inom utvalda produktgrupper – USA, Europa och Asien
- Stort kvalitetsfokus inom alla områden och i alla processer
- Produktutvecklingsmöjligheter och innovationsanda
- Innovativa egna dentala produkter
- Effektiv organisation korta beslutsvägar
- Förändringskraft genom strategiska avyttringar och förvärv
- Stort kundfokus och långsiktiga partnerskap
- Complete PerformanceTM helhetslösning för kund
Värdeskapande affärsmodell
Elos Medtechs affärsmodell bygger på lång erfarenhet, uppbyggd expertis och specialisering inom medicinteknik. Genom vår helhetslösning Complete PerformanceTM skapar vi ett mervärde för våra kunder, en trygg och stabil arbetsplats, där medarbetare uppmuntras till personlig utveckling, vilket skapar värde för alla våra intressenter.
Tillsammans tar vi ansvar – det ger stora resultat
2020 har varit ett annorlunda och tufft år, med stora utmaningar som Elos Medtech har kunnat hantera på ett bra sätt med avseende på resultat, kundrelationer och hur vi har tagit hand om vår personal.
Kassaflödet har varit starkt och resultatet blev i paritet med 2019 års resultat, vilket var det bästa i företagets historia. I och med att vår försäljning var väsentligt lägre än 2019, innebär resultatet att våra marginaler kontinuerligt har blivit allt bättre. Vårt arbete med verksamhetsutveckling, genom det strategiska fokusområdet Operational Excellence, har fortsatt och har gett ett bra resultat.
Vi är stolta över att kunna leverera höga marginaler trots låga produktionsvolymer. Vi har kunnat öka från 9 procents rörelsemarginal till 11 procent, vilket är en riktigt fin prestation.
"Det känns oerhört bra att ha kunnat svara upp med produktion som gör att vår kund har kunnat hjälpa människor som varit svårt sjuka i covid-19 och behövt intensivvård"
via dataskärm får tillgång till en förstorad bild av operationsområdet, vilket innebär att operationen sker mer precist och blir således även säkrare. Det går dessutom att genomföra fler operationer per dag.
Vår verksamhet i USA är specialiserad på tillverkning av pins och borr som används inom robotkirurgin. För att möta kundernas behov inom denna växande marknad, har vi investerat i större produktionskapacitet för att bibehålla vår världsledande position. I slutet av 2020 stod det klart att vi vunnit flera affärer inom detta område som kommer
börja levereras direkt i början av 2021.
Hanterade pandemin på ett bra sätt
Året har givetvis präglats av pandemin. Vi har haft ett fåtal medarbetare som har insjuknat, men på det hela taget har vi kunnat hantera pandemin på ett bra sätt, bland annat genom att agera snabbt och resolut när det gäller korttidspermitteringar och tillfälligt minska verksamheten. Vi har haft ett mycket starkt kassaflöde under året, dels tack vare de stöd vi har kunnat få, dels för att vi har varit mycket restriktiva vad gäller investeringar och kostnader. Ledningen har inte tagit ut några löneökningar eller bonusar och styrelsen har inte heller tagit ut höjda styrelsearvoden.
De stöd som vi har fått har sett väldigt olika ut i de länder vi är verksamma. I Sverige och Danmark har vi erhållit permitteringsstöd och i Kina har vi beviljats skattesubventioner. I USA har vi kunnat ta del av det så kallade PPP-programmet som har syftat till att stödja företag som inte sade upp anställda under pandemin.
Ökad efterfrågan inom robotassisterad kirurgi
Vid ingången av 2020 var aktiviteten hög med ett omfattande projekt inom affärsområdet Orthopedics. Det var ett stort antal nya produkter inom vår specialkompetens, men när man tar in fler än hundra nya artiklar blir resultatet ofta sämre under introduktionstiden och hela 2020 har därför präglats av en lägre lönsamhet än vad vi hade önskat för affärsområdet.
En tydlig trend inom ortopedi är framväxten av robotassisterad kirurgi – alla större ortopedibolag investerar stora summor på system för robotassisterade operationer. Vi fick flera ordrar under året inom robotkirurgi och produkterna gäller framförallt de mest standardiserade operationerna som höft- och knäledsoperationer. Fördelen är att roboten fjärrstyrs av en kirurg som
Life Science – attraktivare inom polymer
Inom Life Science har vi två huvudsakliga verksamhetsinriktningar, som uppvisat olika utvecklingsmönster under 2020. Den ena inriktningen består av vår polymerverksamhet där vi har upplevt en blandad bild. En del kunder har minskat sina ordrar i relativt stor omfattning på grund av att behandlingar har skjutits på framtiden eller ställts in, medan andra kunder har gått otroligt starkt. Ett exempel på kunder som kraftigt har ökat sina behov är Getinge. Vi har producerat komponenter för deras produktion av ventilatorer och den affären har sexfaldigats under året. Det känns oerhört bra att ha kunnat svara upp med produktion som gör att vår kund har kunnat hjälpa människor som varit svårt sjuka i covid-19 och behövt intensivvård.
Den andra inriktningen består av metallbearbetning av benförankrade hörselimplantat, flergångssprutor för insulin etc. Vår verksamhet i Kina drabbades tidigt av pandemin, men efter det har verksamheten varit stabil. Området benförankrade hörselimplantat har gått sämre på grund av många inställda operationer. Under pandemin har den här typen av operationer prioriterats ner och bara i Sverige var det tiotusentals operationer som sköts på framtiden under 2020. Det har byggts upp en stor global vårdskuld som måste hanteras under de närmaste åren.
Första etappen av tillbyggnaden av enheten i Skara stod klar i december 2020, då kontorsytor och ett nytt lager togs i drift. Produktionsytan kommer att stå klar under andra kvartalet 2021. Hela det nya produktionsområdet kommer att byggas som ett renrum, ISO klass 8. I de fall då kunder tidigare har velat ha renrumsproduktion, har vi löst det genom att bygga renrumsceller runt produktionsutrustningen. Fler och fler kunder ställer högre krav på bland annat luftkvalitet i produktion av medicintekniska produkter och det möter vi i och med tillbyggnaden i Skara.
Fortsatt global expansion inom Dental
Dental var det affärsområde som drabbades hårdast av pandemin under andra kvartalet. Flertalet av de privata tandvårdsklinikerna pausade sin verksamhet när samhällena stängde ner, vilket innebar en väsentligt lägre efterfrågan från kunder av såväl våra egna dentala produkter som av kontraktstillverkade produkter. Efter sommaren öppnade tandvårdsklinikerna igen och därför hade vi ett starkare försäljningsresultat under tredje-fjärde kvartalet än vad vi hade 2019. För helåret blev därmed ned-
"Samarbetsavtal har gjort att våra egna produkter gått mycket starkt under året och vi har fått marknadens acceptans"
Vårt andra mål är att nå långsiktig lönsamhet med en rörelsemarginal om 13 procent. Efter att ha fortsatt arbeta intensivt med specialisering, effektivisering och operationell excellens, samtidigt som vi har säkerställt att vi får betalt för det vi gör, har vi gått från 7 procent till 11 procent i rörelseresultat. De regionala stöd som vi har erhållit med anledning av pandemin har också bidragit positivt. I takt med att stöden har minskat har vi ändå lyckats öka lönsamheten vilket syns speciellt tydligt i sista kvartalet.
Med den dubbelsiffriga tillväxten av egna dentala produkter under året har vi nu nått det
gången inte så stor. Merparten av de 200 personer som varit permitterade på Elos Medtech har varit verksamma inom dentalområdet.
Under året fick vi också tillstånd av den amerikanska myndigheten FDA att marknadsföra Elos Accurate® Hybrid Base, vår egen digitala produktportfölj inom tandimplantat som vi tidigare bara har kunnat sälja i Europa. Vi startade dessutom året med ett nytecknat samarbetsavtal med Nobel Biocare, som innebär att de väljer att marknadsföra våra produkter i vårt varumärke utöver sina egna produkter. Det har gjort att våra egna produkter gått mycket starkt under året och vi har fått marknadens acceptans, på ett sätt som vi inte tidigare har haft. Nu laddar vi för att sälja produkterna i större utsträckning också i andra delar av världen. Många implantatföretag ser Kina, som hittills har dominerats av inhemska och koreanska leverantörer, som nästa viktiga marknad.
Det är fortsatt stort fokus på det digitala arbetsflödet och det finns ett stort intresse för våra produkter inom Elos Accurate. Vi har en stark tilltro till den amerikanska respektive den kinesiska marknaden. Vi vill huvudsakligen bearbeta dessa marknader tillsammans med de stora implantatbolagen. Vi bygger upp bättre support och stödfunktioner för att möta kundernas behov.
Trender och de långsiktiga finansiella målen
Fördelarna med att Elos Medtech bedriver verksamhet på flera kontinenter och i flera medicintekniska affärsområden har blivit än mer tydliga både vad gäller tillväxt och lönsamhet under pandemin.
Under åren 2017 till 2019 låg den genomsnittliga tillväxten strax under tio procent, vilket var i linje med vårt långsiktiga tillväxtmål om tio procent. 2020 var väldigt annorlunda, och i och med pandemin var vårt fokus att vara än mer lyhörd och ha en ännu tätare dialog med våra kunder för att kunna anpassa och ställa om vår verksamhet utefter förutsättningarna som gavs. Detta intensifierade arbete gör att vi kan gå in i 2021 med stabilitet och stärkta kundrelationer, och därmed fortsätta vår tillväxtresa.
Outsourcingtrenden inom medicinteknik är fortsatt stark. De multinationella medicinteknikbolagen vill lägga allt mer produktion på underleverantörer, vilket är speciellt tydligt för oss inom Orthopedics och polymer. Det finns rapporter som visar att om ortopedimarknaden ökar med fem procent, kommer outsourcingmarknaden att växa något mer.
långsiktiga målet att andelen egna produkter ska uppgå till 13 procent av vår totala omsättning. Vi kan konstatera att tandvården transformeras och digitala arbetsflöden är framtiden. Att nå ett mål är en bekräftelse på rätt fokus under en längre tid och nu handlar det om att arbeta vidare med det framgångsrika koncept som vi har byggt upp och sätta nya mål.
Elos Medtech Cares och hållbarhet
För ett par år sedan gjorde vi ett omtag på vårt hållbarhetsarbete utifrån vad våra viktigaste intressenter förväntar sig av oss. Vi ville öka transparensen om hur vår verksamhet påverkar omvärlden och berätta om vårt bidrag till att minska det globala miljöavtrycket. Vi har under tre års tid valt att redovisa och kommunicera hur vårt hållbarhetsarbete bedrivs och utvecklas i en separat rapport för att öka medvetenheten både internt och externt.
Våra kunder har uppmärksammat och uppskattat vårt arbete inom hållbarhet och kunddialogerna har blivit fler i detta ämne. Vi ser även att det leder till ett ökat förtroende för oss som leverantör. Att vara ansvarstagande är dessutom något som värdesätts allt högre av dagens och morgondagens medarbetare.
Under ett år som detta när hantering av en pandemi har stått i fokus, har det varit naturligt för oss att arbeta utifrån vår värdegrund och vårt ansvar inom våra tre CARE-områden. Dialog och kommunikation har varit än mer i fokus än tidigare vad gäller åtgärder och uppdateringar kring kunder och leveranser och inte minst att säkerställa våra medarbetares hälsa och trygghet.
Från och med i år väljer vi att sätta ytterligare fokus på vårt ansvarstagande genom att lyfta in redovisningen av vårt hållbarhetsarbete i denna årsredovisning. Vi tror att detta ger våra intressenter en mer samlad och tydlig bild av oss som ansvarsfullt företag och en trovärdig arbetsgivare.
Utmanande möjligheter
En utmaning i början av 2021 är att vi befinner oss i pandemins andra våg och kanske är på väg in i en tredje. Det kan innebära fler nedstängningar av samhället och fortsatt stora belastningar på vården, vilket leder till inställda operationer och en ytterligare ökad vårdskuld. Tillgänglighet till vaccin och vaccinationstakten är förmodligen avgörande för att få stopp på pandemin.
Vi har också egna utmaningar, varav den största är kopplad till den snabba utbyggnaden och tillväxttakten inom ortopedin. Vi behöver anställa fler medarbetare och ytterligare öka produktiviteten för att kunna leverera i den takt våra kunder behöver.
En tredje utmaning är att skapa ett långsiktigt starkt fäste för våra egna dentala produkter, inte bara i Europa, utan också i USA och på sikt i Kina.
Som kontraktstillverkare arbetar vi för ett antal stora multinationella bolag. Trenden är ökad outsourcing vilket är positivt, men det kommer att involvera färre men större kontraktstillverkare. Vår utmaning är att ta en större andel av outsourcingmarknaden. Vi blir allt mer beroende av ett fåtal kunder och riskerar själva att betraktas som små. Vi måste helt enkelt fortsätta att växa som bolag. Konkurrensen hårdnar, och vårt sätt att möta det är genom att bli allt mer specialiserade.
Tack till alla involverade
Jag är stolt över den fantastiska insats som våra medarbetare har gjort under året, trots pandemins stora påfrestningar. Det ständiga och kontinuerliga arbetet med att identifiera och föreslå förbättringar i våra processer gör att vi blir allt bättre rustade för att vara våra kunders förstahandsval. Det är också med glädje jag ser hur företagskulturen stärks och att vi verkligen blivit ett företag, med en gemensam värdegrund i alla våra enheter.
Göteborg i mars 2021
Jan Wahlström Verkställande Direktör
Elos Medtechs strategiska ramverk
Vårt strategiska ramverk är indelat i tre avsnitt: övergripande strategi, strategiska mål och strategiska fokusområden.
Strategi
Elos Medtechs långsiktiga strategi är att stärka vårt erbjudande avseende kontraktstillverkning och egna produkter inom medicinteknik och utveckla vår expertis inom våra kompetensområden för att fortsätta vara en ledande global koncern inom våra marknader.
Kärnan i vår strategi är vår mission. Genom omsorg (CARE) och med högsta kvalitet i allt vi gör, bygger vi lönsamma och långsiktiga partnerskap med medicintekniska företag för att hjälpa människor att leva rika och aktiva liv.
Nyckeln till vår framgång ligger i hur vi agerar på väg mot våra mål. Vi agerar på vår strategi och vårt uppdrag genom att aktivt arbeta med vår värdegrund, hållbarhet i alla led och våra strategiska fokusområden.
Strategiska mål
Våra strategiska mål är att säkerställa en långsiktig och hållbar tillväxt med stärkt lönsamhet. Det långsiktiga tillväxtmålet uppnår vi genom en kombination av organisk tillväxt och förvärv.
Långsiktiga finansiella mål Resultat
| 2020 | |
|---|---|
| Uppnå en långsiktig årlig tillväxt på över 10 procent för koncernen |
–15,9% |
| Uppnå långsiktig lönsamhet genom en rörelsemarginal på över 13 procent |
11,0% |
| Uppnå en andel av egna produkter som överstiger 13 procent |
13,4% |
| Nettoomsättning inklusive förvärv uppgå till 1 000 MSEK |
580 MSEK |
2020: 13,4% >13% Andel egna produkter
Vi tar ett långsiktigt ekonomiskt, socialt och miljömässigt ansvar för hur vår verksamhet påverkar våra intressenter och vi definierar årliga hållbarhetsmål för att säkerställa att vi kontinuerligt förbättrar oss inom dessa områden.
| Hållbarhetsmål 2020 | Resultat 2020 |
|---|---|
| Förbättra utvärderingen av våra kritiska leveran törer och deras hållbarhetsarbete |
√ |
| Säkerställa att hållbara investeringar motsvarar minst 5 procent av överenskomna investeringar och sträva efter att minska vårt miljöavtryck genom dessa investeringar |
√ |
| Öka svarsfrekvensen till 80 procent i medarbetar undersökningen |
√ |
| Öka medvetenheten om hållbarhet genom interna kampanjer om hur man kan leva mer hållbart |
√ |
| Där det inte är möjligt att använda förnybar energi ska vi kompensera för vårt koldioxidavtryck genom certifikat. Målet är att alla enheter ska komma ner till eller underskrida skandinaviska nivåer. |
√ |
| Minska scrapkostnaden till under 2,8 procent i slutet av 2020 |
√ |
| Rapportera vattenförbrukningen regelbundet i områden med definierad vattenbrist och formulera ett minskningsmål för förbrukningen |
√ |
Strategiska fokusområden
I arbetet med att nå vår vision och leverera på vår långsiktiga strategi och våra mål, har vi analyserat koncernens gemensamma styrkor och externa omvärldsfaktorer. Baserat på denna analys har vi skapat en gemensam och hållbar strategi utifrån fem strategiska fokusområden som vi ser som viktiga för vår framgång.
För varje strategiskt fokusområde har vi tydliga handlingsplaner och ambitioner för det vi vill uppnå under de kommande fem åren. De fem strategiska fokusområdena kompletteras av tre områden inom vårt hållbarhetsarbete: Elos Medtech Cares.
Fokusområden
- > INNOVATION
- > MARKET FOCUS & SALES GROWTH
- > OPERATIONAL EXCELLENCE
- & CONTINUOUS IMPROVEMENTS
- > SPECIALIZATION
- > WORKING AS ONE COMPANY
Elos Medtech CARES
- > CARE FOR OUR BUSINESS
- > CARE FOR OUR PEOPLE
- > CARE FOR OUR RESPONSIBILITIES
√ Genomfört
Läs mer om de fem fokusområdena på sida 10–11 Läs mer om Elos Medtech CARES på sidan 12–19
Fem fokusområden
För att leverera resultat i linje med vår långsiktiga strategi, har vi prioriterat fem fokusområden för att stärka vårt erbjudande och utveckla vår expertis. Varje år definieras delmål och aktiviteter inom varje område som gäller för hela koncernen.
Fostra en innovationskultur > INNOVATION
INOM ELOS MEDTECH ARBETAR VI på ett strukturerat sätt för att optimera organisationens innovationskraft. Vi följer teknikutvecklingen och har nära samarbete med våra kunder för att förstå deras behov. Genom att ständigt ifrågasätta och förbättra hur vi jobbar skapar vi hållbara lösningar, teknologier och affärsmodeller för framtiden. Vår ambition inom innovation är bland annat att förfina våra processer, knyta fler samarbetsavtal och utveckla fler patent och produkter.
MÅL
Genom innovation stärker vi vårt erbjudande och vår expertis samt kontinuerligt ökar andelen egna produkter och tjänster.
RESULTAT 2020
Automatisering är ett ständigt pågående arbete på alla våra enheter med fokus på att förbättra och stabilisera våra processer för att bli effektivare. Automatisering och digitalisering är högst upp på vår agenda och vi har genomfört flera automatiseringsprojekt under året.
Kundfokus och värdeskapande partnerskap
VI JOBBAR I NÄRA SAMARBETE med våra kunder. Vi lyssnar och strävar efter att förstå, inte bara de behov som kunderna har idag, utan även deras framtida behov. Vi ser reklamationer som värdefull information och det är bland annat genom dialog med våra kunder som vi utvecklar vår expertis. Elos Medtech strävar varje dag efter att leverera ett adderat värde utöver våra kunders förväntningar. Utöver koncernens tillväxtmål, har vi som mål att förbättra kundupplevelsen och höja partnership score inom respektive affärsområde.
MÅL
Överträffa marknadstillväxten inom utvalda segment genom kundfokuserad affärsutveckling.
RESULTAT 2020
Sedan vi sjösatte de globala säljorganisationerna inom respektive affärsområde, har vi differentierat vårt erbjudande med framgångsrika koncept anpassade för varje affärsområdes kunders specifika behov. Detta har lett till nya kundavtal inom både kontraktstillverkning och egna produkter, och har också möjliggjort en geografisk expansion. Den årliga kundundersökning som genomförs inom alla marknader bekräftar vår positiva utveckling.
DET ÄR AV STÖRSTA VIKT ATT kontinuerligt och systematiskt utveckla våra egna produktionsprocesser och på så sätt stärka Elos Medtech som kontraktstillverkare. Som ett globalt team skapar vi förutsättningar för hållbar tillväxt genom att identifiera, utvärdera, dela och implementera åtgärder som ger synergieffekter och marginalförbättringar inom koncernen.
MÅL
Våra långsiktiga mål är att förkorta ledtider i hela flödet, hålla högsta kvalitet och öka såväl produktivitet som leveransprecision.
RESULTAT 2020
Under året har vi kontinuerligt arbetat med förbättringar av våra processer, blivit mer "lean" genom att minska spill från produktionen vilket har lett till ökad effektivitet och produktivitet. Vi har under året upprättat en plan för hela koncernen med samma definitioner, KPI:er och mål på alla våra produktionsenheter. I det globala produktionsteamet har vi delat kunskap och erfarenheter.
Best-in-class genom att säkerställa expertis och teknisk kompetens
VÅR SPECIALISERINGSSTRATEGI syftar till att förbättra vår affärsmodell genom att vara best-in-class på det vi erbjuder som utvecklings- och tillverkningspartner. Vi agerar genom att identifiera och analysera de faktorer med störst potential att utveckla vår framtida konkurrenskraft. Strategin omfattar identifiering av kompetenser för varje fabrik och affärsområde utifrån tre perspektiv: produkter, processer och marknadssegment.
MÅL
Långsiktigt öka vår specialiseringsgrad inom utvalda marknader för att leverera lösningar och produkter som är best-in-class och samtidigt kunna leverera exceptionell kvalitet.
RESULTAT 2020
Vi har som specialiserad partner vunnit flera nya affärer under 2020. Ett exempel är flera ordrar på produkter inom robotassisterad kirurgi och diagnostik. Investeringen i Skara är ett annat resultat av hur vi agerar på vår specialiseringsstrategi för att möta den ökande efterfrågan av renrumsproduktion.
Bygga engagemang genom delaktighet
UTIFRÅN EN VÄRDEBASERAD FÖRETAGSKULTUR MED CARE SOM LEDORD arbetar vi inom de tre hållbarhetsområdena. Med globala team bestående av medarbetare med olika erfarenheter och expertis, skapar vi synergier inom koncernen.
Ett gemensamt strategiskt online-verktyg ger oss förutsättningar att engagera medarbetare att arbeta för att förverkliga våra strategiska prioriteringar. Vi bryter ner långsiktiga mål i tydliga aktiviteter som vi följer upp under veckomöten. Så förändrar vi beteenden, samtidigt som vi bygger en gemensam företagskultur på en arbetsplats som främjar personlig utveckling och innovation.
MÅL
Agera utifrån teamkänsla och värdebaserad kultur som "ett" bolag. Skapa engagemang och involvering. Attrahera, utveckla och bibehålla personal.
RESULTAT 2020
Flera av årets initiativ handlar om koncernövergripande arbetssätt. Vi håller till exempel på att införa gemensamma kvalitets- och CRM-system. Vi har lanserat teamarbete inom Operational Excellence och automatisering samt utvecklat den gemensamma IT-säkerheten. Alla enheter heter nu Elos Medtech följt av ortsnamn.
Medtech cares
Som ett globalt CDMO-företag, har Elos Medtech ett ansvar som är större än att endast leverera högkvalitativa medicintekniska produkter. Vårt mål är att bidra till en mer hållbar utveckling inom medicinteknik och förbättra tillvaron för miljontals patienter. Vi tar ett långsiktigt ekonomiskt, socialt och miljömässigt ansvar för hur vår verksamhet påverkar våra intressenter.
Som alla företag som söker långsiktig tillväxt och vinst, är vår utmaning att parallellt optimera vårt sociala och miljömässiga engagemang. Utifrån detta perspektiv har vi byggt vår hållbarhetsstrategi som en del av koncernens övergripande strategi och mission.
Vi anser att kundfokuserad affärsutveckling och ett etiskt förhållningssätt till våra affärsrelationer hjälper oss att skapa en hållbar organisation. Arbetstillfredsställelse, engagemang och motivation ökar när våra anställda arbetar proaktivt och bidrar till förbättringar.
Tre hållbarhetsområden
Elos Medtech har identifierat tre områden som kritiska framgångsfaktorer för vår hållbarhetsagenda. Inom dessa områden definierar vi mål för att säkerställa att vi gör ständiga förbättringar inom dessa områden.
Ledordet för vårt hållbarhetsarbete är CARE, det vill säga omtanke och kvalitet i allt vi gör. Vi har döpt dessa områden till våra CARE-områden, eftersom det är här vår verksamhet har störst påverkan och det är också här som vi har störst möjlighet att förbättra hälsan och livskvaliteten för miljontals patienter.
Care for our Business
Vårt fokus är att leverera medicintekniska produkter och tjänster av rätt kvalitet, i rätt tid och till rätt pris. Vi har som mål att erbjuda våra kunder innovativa, hållbara och effektiva lösningar samt att vara en förstklassig partner.
Läs mer på sidan 14
Care for our People
Våra medarbetare är vår största styrka. Engagerade medarbetare gör det lilla extra, är mer kreativa och lär sig både mer och snabbare. Därför är det viktigt för vår framgång att ge alla medarbetare en säker arbetsmiljö som uppmuntrar till personlig och professionell utveckling.
Läs mer på sidan 16
Care for our Responsibilities
Vi bedriver verksamhet på många platser runt om i världen och våra medarbetare representerar en mångfald av kulturer och bakgrunder. Med detta följer stort ansvar för företaget – både lokalt och globalt. Vi strävar efter att ge ett positivt bidrag till de samhällen där vi är verksamma och har som mål att minimera vår miljöpåverkan.
Läs mer på sidan 18
Care for our business
Kärnan i vår verksamhet är att säkerställa kundnöjdhet och produktprestanda, samtidigt som vi investerar i hållbara lösningar. Vi och våra partners vägleds av samma mission: att hjälpa människor att leva innehållsrika, aktiva och meningsfulla liv.
Elos Medtech har rätt kunskap och kompetens som innebär att vi kan utveckla och tillverka de bästa produktionslösningarna och produkterna i partnerskap med våra kunder.
Kundnöjdhet
Nära och långvariga relationer med våra affärspartners är centralt för vår affärsmodell och är såväl ett strategiskt fokusområde som ett mål. Samarbetet med våra kunder och andra partners har haft stor betydelse för Elos Medtechs tillväxt och framgång under årtiondena. Utvecklings- och teknisk kompetens inom våra specialistområden, tillsammans med hög produktkvalitet och kundsupport, är avgörande för våra kunders övergripande syn på partnerskapet med oss. Resultatet från undersökningen från 2020 visar att våra kunder har en mycket positiv bild av vår leverans och vårt samarbete. Elos Medtech beskrivs som en uppskattad partner som aktivt jobbar för en förbättrad kundupplevelse och totalt sett nöjdare kunder.
Elos Medtech samarbetar fullt ut med våra kunder för att bemöta deras utmaningar på ett effektivt sätt. Kundnöjdhetsundersökningar genomförs årligen och är ett stöd för oss i vårt arbete för att uppfattas som en uppskattad strategisk partner. Kundnöjdheten analyseras och kundansvariga ansvarar för att initiera förbättringar som leder till mer nöjda kunder och en bättre kundupplevelse.
Ett annat mycket uppskattat värde är vår lyhördhet och förmåga att snabbt reagera på förändringar samt att hitta lösningar, då det gör att våra kunder kan optimera sin supply chain. Ytterligare en central aspekt i ett framgångsrikt partnerskap är det värde som vi bidrar med i form av kompetens inom design för serietillverkning och hög kvalitet i processerna. Vår erfarenhet och höga kompetens inom design och utveckling, som drivs av vårt samarbetsinriktade förhållningssätt, förkortar utvecklingen av nya produkter och tiden till lansering på marknaden.
Hållbara investeringar
Vårt mål är att avsätta mer än 5 procent av våra investeringar för projekt och initiativ som minskar vårt avtryck på miljön. Genom ett tydligt mål vill vi skapa en medvetenhet om vår miljöpåverkan i samband med beslut. Denna typ av investeringar skall ha ett tydligt syfte att exempelvis minska energi- och vattenförbrukning eller reducera koldioxidutsläppen.
Under 2020 har vi framför allt fortsatt att investera i nya maskiner till vår utbyggda fabrik i Memphis i USA och i utbyggnaden av vår enhet i Skara med bland annat värmeväxlare. Vi har kontinuerligt ersatt gammal utrustning med ny och mer hållbar teknik för till exempel belysning och luftkompression. Majoriteten av våra investeringar kan anses vara hållbara då de bidrar till förbättrad resurseffektivitet.
Mobiliserade produktionen som svar på pandemin
I samma takt som pandemin utvecklade sig i snabb takt över hela världen, i samma takt ökade behovet av avancerade ventilatorer för behandling av covid-patienter i intensivvården.
Getinge, som vi arbetat nära i mer än 20 år, fick en kraftigt ökad efterfrågan från sjukvården att tillhandahålla mångfaldigt fler ventilatorer. Vi är en del av deras försörjningskedja av livsnödvändiga komponenter, och när vi fick frågan om att flerdubbla produktionen, kavlade vi naturligtvis upp ärmarna och började arbeta.
Vi lyckades öka produktionen vid vår högautomatiserade anläggning i Skara, men på grund av det stora behovet fick vi också stor hjälp av våra enheter i Gørløse, Danmark, och Timmersdala, Sverige, med bland annat inlåning av personal för att kunna hjälpa Getinge med företagets viktiga uppgift.
Care for our people
Våra medarbetares engagemang och målmedvetenhet är avgörande för att ge oss en konkurrensfördel. Vi har som mål att erbjuda en attraktiv och säker arbetsplats.
Vår företagskultur bygger på tre starka, gemensamma kärnvärden: passionerad, pålitlig och resultatinriktad. Dessa värden vägleder oss i vår dagliga verksamhet och skapar enighet på våra globala enheter.
En sund och säker arbetsplats
Medarbetarna ska känna sig trygga och respekterade i alla situationer på sin arbetsplats. Vi har som mål att vara olycksfria, det vill säga utan några olyckor som leder till frånvaro. Bland de skador som trots allt detta uppstår är de vanligaste orsakerna relaterade till tunga lyft, repetitivt arbete, hantering av maskiner samt fall- och halkolyckor. Våra medarbetare har tillgång till antingen företagshälsovård eller sjuk- och friskvårdsförsäkring.
Pandemin har inneburit att vi har sett över alla rutiner kring att minska smittspridning, skapa en säker arbetsplats för våra medarbetare och samtidigt leverera livsnödvändiga medicintekniska produkter till våra kunder.
Förutom att följa utvecklingen och reglerna i Sverige, Danmark, Kina och USA har vi också infört strängare hygien- och säkerhetsrutiner. Dessa inkluderar till exempel att kräva munskydd, begränsa antalet fysiska möten och antalet deltagare i dessa samt hålla avstånd och införa zonindelningar på arbetsplatsen och i lunchrum.
Vi har också vidtagit ett antal åtgärder för att säkerställa att alla våra tjänster och lösningar fortfarande är tillgängliga för våra kunder inom medicinteknikbranschen; även i situationer där myndigheter begränsar verksamheten. I både Kina och USA har myndigheterna kategoriserat våra arbetsplatser som extra prioriterade och vi har fått tillstånd att hålla igång verksamheten.
Medarbetares möjlighet att påverka
Alla våra medarbetare ska ges goda möjligheter att utvecklas, oberoende av kön och kulturell bakgrund. Personliga utvecklingsplaner ses över årligen och resultat kopplas till individuella mål för att säkerställa karriärutveckling. I genomsnitt genomgår varje anställd cirka 10 timmars uppgiftsspecifik utbildning samt interna och externa kurser per år. Med anledning av att våra skandinaviska medarbetare har varit korttidspermitterade under delar av året, har antalet utbildningstimmar totalt sett minskat något.
Hanterade pandemin på ett bra sätt
Coronaviruset blev en officiell kinesisk angelägenhet strax före det kinesiska nyåret. Vi hade redan planerat att stänga vår fabrik i Tianjin för festligheterna, men statliga restriktioner innebar att fabriken förblev stängd i några extra veckor.
Tack vare en laginsats från våra medarbetare i Tianjin fick vi i mitten av februari tillstånd från den lokala regeringen att starta upp produktionen. Först med 50 procents produktionskapacitet vilket gradvis ökade. Idag kan vi med glädje säga att alla våra anställda har en säker arbetsplats och är tillbaka på jobbet.
Förutom de förebyggande krav som ställts av de kinesiska myndigheterna har vi infört ytterligare försiktighetsåtgärder till exempel:
- Feberkontroller av varje anställd två gånger om dagen
- Begränsningar av besökare som kommer in i fabriken
- All fabrikspersonal ska bära ansiktsskydd
Dels på grund av god planering och framsynthet, dels på grund av en otrolig laginsats, har våra leveranser inte påverkats av störningarna. Lugn och vaksamhet, med ett orubbligt fokus på säkerheten för våra anställda och deras familjer, har varit avgörande under denna tid.
Vi värnar om de mänskliga värdena
Under 2020 har vi reflekterat över våra grundvärderingar och vad vi står för som arbetsplats för våra medarbetare. Detta med anledning av de händelser som skett på en av våra marknader under våren med upploppen kring "Black lifes matter".
Under 2020 handlade mycket av den amerikanska debatten om rasism. I slutet av juni, efter två veckor präglade av Blacklives-rörelsens demonstrationer, skrev Jodie Gilmore, dåvarande Managing Director i Memphis, ett personligt brev till hela Elos Medtech-familjen.
"Det är viktigare än någonsin att reflektera över våra mänskliga värden. Det gör mig stolt över att arbeta för ett företag vars kärnvärden i grunden stämmer så bra med mina personliga värderingar":
• Vi är passionerade.
Vi hyllar vår globala mångfald och våra skillnader. Vi fördömer rasism av varje slag och kommer att kämpa för vår tro att rättvisa och rättvisa ska vara universella.
• Vi är pålitliga.
Vi kommer att stå upp för det som är rätt och skydda andra. Vi kommer inte att stå vid sidan av.
• Vi är resultatinriktade.
Vi kommer att blicka inåt och reflektera. Vi kommer att lyssna och vara öppna för obekväma, men viktiga konversationer. Vi kommer aktivt att försöka vara en del av lösningen och aldrig vara en del av problemet.
"Det är viktigare än någonsin att reflektera över våra mänskliga värden. Det gör mig stolt över att arbeta för ett företag vars kärnvärden i grunden stämmer så bra med mina personliga värderingar"
Care for our responsibilities
Vårt tredje Care-område handlar om etik, hur vi lever upp till våra åtaganden och vårt avtryck på miljön. Våra medarbetares engagemang och ansvarstagande är en förutsättning för att vår verksamhet ska nå framgång.
Vår produktionsteknik omfattar formsprutning i polymer och olika typer av metallbearbetning som slipning, svarvning och fräsning. Ur ett livscykelperspektiv har vår produktion i de flesta fall en mycket begränsad miljöpåverkan. Ambitionen är att ständigt identifiera förbättringsområden och definiera mål.
Energi och vatten
Att minska verksamhetens klimatpåverkan är ett långsiktigt åtagande. Vi samlar systematiskt in data om förbrukning av energi för att identifiera förbättringsområden. Normalt sett
står förnybara energikällor för mer än 60 procent av energiförbrukningen och vårt mål är att öka denna andel. Resultatet för 2020 blev under 60 procent vilket beror på att två av de skandinaviska fabrikerna minskade produktionstakten och därmed energiförbrukningen med anledning av pandemin. Detta gör att Kina och USA utgör en större andel av vår totala energiförbrukning.
Alla enheter är anslutna till kommunala reningsverk via avloppssystemet. En liten del av processvattnet förorenas av metallrester och olja. Detta hanteras som förorenat avfall och bortskaffas av certifierade leverantörer av avfallstjänster. Ett av våra mål under 2020 har varit att få till en bättre översyn av vår vattenförbrukning, framförallt i de områden där det råder brist på vatten.
Avfallshantering
Vi har som mål att minimera produktionsavfallet. Då detta avfall påverkar såväl vårt ekonomiska resultat som miljön är det därför ett viktigt hållbarhetsmål. En del av avfallet är skrot, som främst kommer från kasserade enheter. Alla kärnråvaror, metaller och plaster sorteras för återvinning. Exempel på annat återvunnet, icke-farligt avfall är kartong, papper, trä och plast.
Under 2020 har vi minskat vårt avfall signifikant. Expansionen av fabriken i Memphis under föregående år, genererade byggavfall. Att expansionen nu är färdigställd samt att pandemin har haft en negativ påverkan på efterfrågan av produktion, är två bidragande faktorer till minskningen av avfall.
Vi försöker löpande att förbättra interna lösningar för att återvinna stödjande produktionsmaterial som olja och vatten. Vi har anlitat certifierade tjänsteleverantörer för lämpliga kasserings-, förbrännings-, deponi- och återvinningstjänster.
Växthusgaser
Huvuddelen av Elos Medtechs utsläpp av växthusgaser är en följd av energiförbrukning, transport av råvaror och färdiga produkter samt medarbetarnas resor. Vi samlar in data om affärsresor och hur våra medarbe-
tare pendlar till arbetet för att kunna identifiera effektivare och mer hållbara transportmedel och transportsätt. Växthusgasintensiteten är en aspekt som vi mäter varje år och under 2020 har denna andel minskat. Under 2020 har vi även arbetat med att kompensera för vårt koldioxidavtryck 2019 genom CO2 neutraliserande certifikat. De inköpta certifikaten kompenserar ned CO2 nivåerna för 2019 med cirka 90 procent. Köp av liknande certifikat för 2020 sker även det retroaktivt under 2021.
Efterlevnad
Våra medarbetare genomgår regelbunden compliance-utbildning vad gäller medicintekniska produkter och miljöledning. Medarbetarna uppmanas att rapportera alla misstänkta brister i efterlevnad vad gäller värdegrund, policyer och affärsetik till sin linjechef, sin lokala ledningsgrupp eller vår säkra och oberoende visselblåsarfunktion.
Våra kvalitetsledningssystem följer standarder och bestämmelser för medicintekniska produkter. Alla våra enheter granskas årligen av ett externt granskningsorgan, sk notified body, för efterlevnad av gällande standarder.
Samhällsengagemang
Vi ökar vårt samhällsengagemang genom att erbjuda lärlingsutbildning och att delta i studentmässor. Målet är att väcka intresse för vår bransch och att inspirera studenter att söka jobb hos oss efter examen.
I Danmark har vi haft lärlingsprogram i många år. Denna typ av samarbete gör det lättare för Elos Medtech att locka till sig lärlingar samtidigt som det gör utbildning i automationsteknik och precisionsteknik mycket intressantare.
Tre affärsområden
Elos Medtech har som fokus att öka graden av specialisering samt att erbjuda produkter som är "best-in-class". Som en del i detta arbete har vi valt att fokusera vår expertis och våra investeringar i tre affärsområden, Dental, Orthopedics och Life Science, för att utveckla vårt erbjudande nära kunden.
Med en djup förståelse och lång erfarenhet inom våra affärsområden erbjuder vi våra kunder partnerskap inom utveckling och tillverkning.
Affärsområde Orthopedics
Vår verksamhet är fokuserad på marknadssegmenten spine, trauma och rekonstruktion. Inom spine är vi specialiserade på att tillverka skruvar och implantat för behandling av ryggradsskador. Plattor, implantat, borr, instrument, guide pins och wires som används vid kirurgiska åtgärder av frakturer är vår specialisering inom trauma. Vår globala strategi om specialisering på respektive enhet och vår paketering som ett varumärke, skapar ett mer attraktivt erbjudande till våra kunder. Kunderna består huvudsakligen av ledande internationella ortopediföretag, med särskilt stark marknadsställning inom trauma.
Affärsområdet Orthopedics har påverkats av att kunder har skjutit fram produktlanseringar till 2021 med anledning av pandemin. Omsättningen minskade till 179,5 MSEK (229,6). Trots minskad försäljning har lönsamheten ökat och rörelsemarginalen uppgick till 11,7 procent (7,6). Nya ordrar inom robotassisterad kirurgi avslutar året med stor aktivitet för att rekrytera och öka maskinkapaciteten.
Förskjutna produktlanseringar
Pandemin gjorde att många av våra kunder valde att skjuta på planerade produktlanse-
ringar. I kombination med produktionsförseningar, påverkade detta omsättningen och resultatet under första halvåret. Under andra halvåret återhämtade sig efterfrågan och de uppskjutna produktlanseringarna återupptogs i slutet av året.
USA representerar nästan två tredjedelar av den globala marknaden för ortopedi, vilket innebär att det amerikanska sjukvårdssystemet har en stor påverkan på den globala tillväxten. Vi kunde se hur läkare och privata kliniker, i slutet av året, var motiverade att komma tillbaka till de nivåer av elektiva operationer som rådde innan pandemin.
Covid-19 innebar att vår enhet i Memphis, där vi bland annat tillverkar traumaprodukter, klassades som en så kallad prioriterad verksamhet av såväl lokala som federala myndigheter.
"Fokuserade investeringar och dedikerat arbete har bidragit till ett ökat intresse från ledande globala ortopediska företag"
Investeringar för att möta ökad efterfrågan inom robotkirurgi
Elos Medtech har under de senaste åren utvecklat ett starkt produkterbjudande inom ortopedi genom specialisering och investeringar i företagets kärnkompetenser.
Efterfrågan av produkter för robotassisterad kirurgi ökade väsentligt under året trots rådande pandemi. Inom detta segment är vi väl etablerade med flera strategiska globala kunder. Inom några år förväntar vi oss att ungefär hälften av försäljningen inom Orthopedics är produkter till robotkirurgi. Redan
under 2021 förväntas en ökad årlig försäljning om cirka 100 MSEK. Detta kräver investeringar i maskiner, personal och annan utrustning i framför allt den amerikanska enheten, om cirka 70 MSEK under en treårsperiod.
Förstärkning av affärsområdet
Jodie Gilmore som var Managing Director för Elos Medtech Memphis, övergick till en roll med fokus på tillväxt och strategisk affärsutveckling. Affärsområdet förstärktes på så sätt för att kunna ha en högre tillväxt än marknaden i övrigt genom att utveckla ett mer globalt perspektiv. Under hösten övergick ansvaret för fabriken i Memphis till Tim Turner som officiellt tillträdde rollen som Managing Director den 1 januari 2021.
Affärsområde Dental
Inom Dental är vi en strategisk utvecklings- och produktionspartner och har utvecklat en omfattande expertis samt ett starkt globalt produkterbjudande. Vi tillverkar i huvudsak implantat (fixturer), komponenter för implantatburen protetik och instrument till ledande bolag inom marknaden för dentala implantat. Strategin är att bygga ett starkt varumärke som värdeskapande partner genom att tidigt medverka i kundens utvecklingsprojekt. Vårt mål är också att verka som en förenande länk mellan implantatsbolagen och olika tekniska partners genom att komplettera kundernas produktsortiment med våra egna produkter inom digital tandvård och instrument.
Dentalmarknaden gick ner kraftigt när pandemin utvecklade sig till en global angelägenhet under våren. Efter sommaren öppnade klinikerna igen och patienttillströmningen ökade. Marknadens återhämtning var god under hösten. Vi avslutade året starkt vilket resulterade i en nedgång om endast -5,1 procent (8) för 2020. Totalt omsatte vi 212,4 MSEK (223,9). Trots förutsättningarna var utvecklingen för våra egna produkter mycket stark och omsättningen ökade med 12,7 procent och uppgick till 77,7 MSEK.
Global expansion av Elos Accurate®
Den starka tillväxten av egna produkter drivs av produktportföljen som säljs under varumärket Elos Accurate®. Under året godkände den amerikanska myndigheten, FDA, vår ansökan om att få marknadsföra produktportföljen Elos Accurate Hybrid Base på den amerikanska marknaden. Lanseringen var planerad till sommaren, men försenades på grund av pandemin. Marknaden i USA har trots rådande pandemi reagerat positivt på vårt digitala erbjudande.
Elos Accurate är en produktportfölj med produkter för ett digitalt arbetsflöde och används för singelkronor och broar på tandimplantat. Marknadstrenden för tandimplantat går från traditionell gjutningsteknik till fräst individuell protetik, vilket innebär ett ökat behov av öppna arbetsflöden inom digital tandvård. För det digitala arbetsflödet krävs ett digitalt bibliotek med en
mängd olika produkter som tandläkaren och tandteknikern kan välja mellan när de ska konstruera en krona eller bro. En större uppdatering av vårt bibliotek, Elos Library, genomfördes till den senaste mjukvaran i Dental Wings, vilket är ett varumärke inom Straumann Group. Denna uppdatering möjliggör större användningsområden för tandläkaren och tandteknikern.
Positionering av partnererbjudande
Under året har vi arbetat intensivt med att öka tydligheten i vårt erbjudande och lösningar som partner inom produktutveckling, kontraktstillverkning och OEM-produkter. Värdet för kunden är mångfacetterat. I stora drag innebär positioneringen att vi vill skapa insikt och uppfattas som en värdeskapande partner utifrån den unika och samlade kompetens vi har inom produktutveckling, design för serietillverkning och tillverkning av stora serier. Vår partnerlösning bygger på att hjälpa och guida våra kunder till att förkorta tiden från produktdesign till lansering på ett kostnadseffektivt sätt.
Utifrån årets arbete med vår partnerlösning har vi utvecklat ett digitalt koncept, vilket passade enormt bra i tiden med tanke på de globala rese- och besöksrestriktioner som gäller under pandemin. Webkonceptet är uppbyggt utifrån olika kunders behov avseende information, utbildning och försäljning. Konceptet, som vänder sig till våra partners och slutkunder, lanserades i augusti och har tagits emot positivt.
Affärsområde Life science
Affärsområdet Life Science fokuserar på marknadssegmenten diagnostik, hörselimplantat och insulinsprutor. Inom affärsområdet finns det ett växande intresse för bolagets tekniska avancerade kompetens att kombinera polymera material och metall, till exempel aluminium. Strategin är att fortsätta vara en partner till världsledande kunder. Vidare är vårt fokus att öka kundbasen inom formsprutning.
Marknadens efterfrågan av produkter från affärsområdet Life Science har varit varierat beroende på marknadssegment. Affärsområdet uppvisade en nedgång om -20,3 procent för året och omsatte 188,1 MSEK (235,9). Vi har ökad orderingång från kunder inom polymer och tillfälligt minskade volymer inom hörselimplantat.
Olika kunder har påverkats olika av pandemin
Life Science är ett affärsområde som omfattar många olika marknader där några, som till
exempel benförankrade hörselimplantat och diagnostik, påverkades kraftigt av pandemin. Under första kvartalet kunde vi se en nedgång inom hörselimplantat med 50 procent då dessa operationer inte var prioriterade inom sjukvården på grund av covid-19. Pandemin gjorde också att vår enhet i Kina tvingades att hålla stängt under några veckor i februari. Året präglades trots det av stabil efterfrågan, en hög aktivitetsnivå och en ökad produktivitet.
Stabil ökad efterfrågan inom polymer
Polymerverksamheten har haft god tillväxt under året. Elos Medtech i Skara tog emot förfrågningar och ordrar både när det gäl-
"Med produktion i renrumsmiljö utvecklar vi vår affär, erbjudande och varumärke inom polymermarknaden"
ler verktyg och serietillverkning. Erbjudandet inom formsprutning utökades till att också omfatta montering av detaljer till ventilatorer, vilket innebar nyanställningar för den nya produktlinjen. De formsprutade detaljer vi levererar till Getinges ventilatorer har en begränsad betydelse för affärsområdets omsättning, men är avgörande för en livskritisk behandling.
Under året fick vi två nya kunder inom polymerverksamheten. En av dessa är SpinChip Diagnostics A/S som vi har tecknat ett långsiktigt partneravtal med. SpinChip Diag-
nostics har utvecklat en ny högteknologisk plattform för patientnära blodanalyser inom flera olika kliniska applikationsområden.
Första etappen av expansionen av Elos Medtech i Skara stod klar i fjärde kvartalet. Byggnationen innebär en fördubbling av produktionsytan. Eftersom våra kunder verkar på den globala marknaden är det viktigt att vi uppfyller globala marknadskrav. Med anledning av den ökade efterfrågan av renrumsproduktion, togs beslutet att bygga hela den nya tillverkningsytan för produktion i ren miljö enligt ISO klass 8. Produktionsstart i den nya produktionshallen planeras till juni 2021.
Aktie och ägare
Börshandel och avkastning
Elos Medtechs B-aktie är sedan 1989 noterad på Nasdaq Stockholm Small Cap. A-aktien är inte noterad. Kursen på aktien varierade under året mellan 60,4 och 119,0 SEK. Börsvärdet för bolaget uppgick vid årets slut till 752,6 MSEK (742,1).
Aktieägare
Antalet aktieägare uppgick per den 31 december 2020 till 2 485 (2 008 ). De tio största ägarna innehar aktier som motsvarar 66,1 procent av kapitalet och 84,9 procent av rösterna.
Utdelning
Elos Medtechs utdelningspolicy är att utdelningen ska baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30–50 procent av resultatet efter skatt.
Styrelsen har föreslagit till årsstämman 2021 att en utdelning på 1:50 SEK per aktie ska delas ut, vilket motsvarar 33,6 procent av resultat efter skatt.
Aktiekapital
Elos Medtechs aktiekapital uppgick vid årets slut 2020 till 50,4 MSEK fördelat på 1 099 740 A-aktier och 6 968 260 B-aktier. Varje A-aktie berättigar till en röst och varje B-aktie till 1/10 röst. Alla aktier medför lika rätt till andel i bolagets tillgångar, resultat och utdelning.
Ingen omvandling av A-aktier till B-aktier har skett under året inom det omvandlingsförbehåll som finns i bolagets bolagsordning.
Elos Medtech-aktiens utveckling för perioden januari 2016–december 2020
| Antal aktier i storleksklasser | Antal aktieägare |
Antal aktier |
Andel av aktier, % |
|---|---|---|---|
| 1-500 | 1 866 | 203 422 | 2,52 |
| 501-1 000 | 251 | 183 867 | 2,28 |
| 1 001-2 000 | 147 | 222 235 | 2,75 |
| 2 001-5 000 | 100 | 314 125 | 3,89 |
| 5 001-10 000 | 55 | 387 992 | 4,81 |
| 10 001-20 000 | 26 | 351 504 | 4,36 |
| 20 001-50 000 | 16 | 461 915 | 6,05 |
| 50 001-100 000 | 7 | 515 340 | 6,39 |
| 100 001 – | 17 | 4 327 860 | 66,95 |
| Summa | 2 485 | 6 968 260 | 100,0 |
Aktieägarfördelning B-aktien, 2020-12-31
Uppdelning aktieslag, 2020-12-31
| Aktieslag | Antal aktier |
Andel i % av röster |
Andel i % av kapital |
|---|---|---|---|
| A | 1 099 740 | 61,2 | 13,6 |
| B | 6 968 260 | 38,8 | 86,4 |
| Summa | 8 068 000 | 100,0 | 100,0 |
De största aktieägarna i Elos Medtech AB (publ), 2020-12-31
| Andel av | Andel av | |||
|---|---|---|---|---|
| röster, % | ||||
| 378 826 | 443 702 | 822 528 | 10,2 | 23,5 |
| 297 946 | 947 946 | 1 245 892 | 15,4 | 21,9 |
| 260 880 | 201 010 | 461 890 | 5,7 | 15,6 |
| 136 000 | 261 599 | 397 599 | 4,9 | 9,1 |
| 0 | 1 252 254 | 1 252 254 | 15,5 | 7,0 |
| 0 | 367 526 | 367 526 | 4,6 | 2,0 |
| 26 088 | 85 101 | 111 189 | 1,4 | 1,9 |
| 0 | 278 456 | 278 456 | 3,5 | 1,6 |
| 0 | 240 533 | 240 533 | 3,0 | 1,3 |
| 0 | 158 858 | 158 858 | 2,0 | 0,9 |
| 0 | 151 775 | 151 775 | 1,9 | 0,8 |
| 0 | 2 579 500 | 2 579 500 | 32,0 | 14,3 |
| 1 099 740 | 6 968 260 | 8 068 000 | 100,0 | 100,0 |
| A-aktier | B-aktier | Totalt | aktiekapital, % |
Källa: Euroclear AB
Data per aktie
| 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultat efter skatt, totalt, SEK | 4:46 | 4:77 | 2:76 | 3:74 | 4:14 |
| Utdelning (2020 förslag, 1:50 SEK) | 1:50 | 0:00 | 1:00 | 0:00 | 1:30 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 66:97 | 66:92 | 63:02 | 60:98 | 60:63 |
| Börskurs 31/12, SEK | 108 | 106,5 | 70:00 | 60:92 | 98:50 |
| Direktavkastning, % | 1,4 | 0,0 | 1,4 | 0,0 | 1,3 |
| Börskurs/Eget kapital, % | 161,3 | 159,1 | 111,1 | 106,6 | 162,5 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier, tusen | 8 068 | 8 068 | 7 598 | 6 051 | 6 051 |
| Antal aktier vid årets slut, tusen | 8 068 | 8 068 | 8 068 | 6 051 | 6 051 |
Förvaltningsberättelse
Elos Medtech AB (publ.), Organisationsnr: 556021-9650
Verksamhet och organisation
Allmänt om verksamheten
Koncernens verksamhet är fokuserad inom medicinteknik. Verksamheten bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA med koncerngemensamma funktioner i Göteborg inom marknadssupport, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk uppföljning. Bolaget är en ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag inom marknaderna för Dental, Orthopedics och Life Science.
Händelser under året Covid-19
Covid-19 har väsentligt påverkat vår globala omvärld under 2020. Året var mycket volatilt med ett utmanande första halvår följt av en betydande återhämtning under andra halvåret. Verksamheten i Kina påverkades tidigt av pandemin vilket hjälpte bolaget att snabbt vidta ett flertal åtgärder och att hantera utmaningarna inom hela koncernen både avseende personal och verksamhet. Under andra kvartalet tvingades bolaget korttidspermittera ca 200 personer på enheterna i Timmersdala och Görlöse p g a brist i efterfrågan. I USA erhölls stöd i form av People Protection Program vilket gjorde att bolaget kunde klara de förskjutningar i projekt och kundleveranser som uppkom utan att behöva säga upp medarebetare. Att säkerställa de anställdas arbetsförhållanden med hänsyn till Covid-19 är ett pågående kontinuerligt arbete även om alla nu är tillbaka i full produktion på alla fabriker och med ett starkt ekonomiskt avslut på året. För ytterligare information se vidare under avsnittet Risker och riskhantering, sidan 29.
Kontraktstillverkning
Under 2020 var 87 procent av bolagets försäljning kontraktstillverkade produkter inom de tre affärsområdena Dental, Orthopedics och Life Science.
Under året har flera avtal tecknats med befintliga och nya kunder inom kontraktstillverkning både inom Dental och Orthopedics samt till polymerverksamheten inom Life Science. Det kontinuerliga arbetet med effektiviseringar, automation och kvalitetsutveckling drivs vidare på koncernnivå trots rådande pandemi. På så sätt kan bolaget säkerställa sin position som en pålitlig och konkurrenskraftig partner inom kontraktstillverkning
Egna produkter
Försäljningen av egna produkter har ökat år för år och uppgår nu till 13,4 procent av koncernens totala försäljning. Störst tillväxt under 2020 stod produkterna inom det digitala flödet, Elos Accurate® för. Lansering av Elos Accurate® bl a på den amerikanska marknaden har fortgått under året och bolaget ser en positiv
efterfrågan på produkter inom det digitala dentala flödet. Utvecklingen för egna produkter har varit stark under andra halvåret och visar på en positiv tillväxt för helåret om 12,7 procent (2,6).
Investeringar
Utbyggnaden av bolagets enhet i Skara har fortgått enligt plan med beräknad inflyttning till sommaren 2021. Beslut togs att bygga den nya produktionshallen som ett renrum, vilket redan har givit oss ett par nya kunder inom Life Science.
Under sista kvartalet togs ett strategisk beslut att utöka satsningen på tillverkning av produkter till robotassisterad kirurgi inom Orthopedics. Denna satsning kommer att innebära investeringar upp emot 70 MSEK under de nästkommande tre åren och påbörjades i december.
Koncernens totala investeringar i byggnader, mark, maskiner och inventarier uppgick till 56,5 MSEK (98,6) och avser främst utökad produktionsyta vid anläggningen i Skara samt ökad maskinkapacitet för att möta den ökade efterfrågan inom robotassisterad kirurgi. Av total investering avser 0,2 MSEK (0,0) investeringar i balanserade utvecklingskostnader och 4,8 MSEK (5,4) i övriga immateriella anläggningstillgångar.
Forskning och utveckling
I koncernens bolag sker ett kontinuerligt utvecklingsarbete som en naturlig del av verksamheten. Utvecklingsarbetet sker ofta i nära samarbete med kunder. De kostnader som kan rubriceras som utvecklingskostnader uppgår till 15,6 MSEK (17,2), varav avskrivningar på balanserade utvecklingskostnader uppgår till 2,1 MSEK (1,7). Årets investering i aktiverade utvecklingskostnader uppgår till 0,2 MSEK (0,0). De sammantagna utvecklingskostnaderna motsvarar 2,9 procent (2,7) av koncernens nettoomsättning.
Utsikter 2021
Virusets framfart i olika vågor och vaccinationstakten är fortsatt svårbedömd och därför är det inte möjligt att förutse hur länge pandemin kan komma att påverka bolaget.
Bolaget ser emellertid inga förändringar i underliggande marknad p g a rådande pandemi och årets investeringar möjliggör fortsatt tillväxt. Ambitionen att stärka Elos Medtechs globala struktur och därmed marknadsposition inom befintliga marknader kvarstår. För en fortsatt tillväxt krävs dock kontinuerlig bearbetning av existerande, nya och potentiella kunder som under pandemin till viss del har försvårats.
Personal
Medarbetarnas trygghet och hälsa har under pandemin visat sig än mer viktig. Lokalt har många olika åtgärder vidtagits för att medarbetarna skall känna sig trygga på sina arbetsplatser och för att minimera risk för smittspridning.
Medarbetarna har visat stor flexibilitet och ett lösningsorienterat förhållningssätt. Redan strikta hygien- och säkerhetsrutiner har förstärkts med ytterligare rekommendationer och restriktioner.
Kommunikation avseende status sker regelbundet inom koncernen. Koncernens medelantal anställda under 2020 var 522 mot 566 föregående år, vilket är en minskning med 7,8 procent. Uppgifter om fördelning per land samt ersättningar till ledande befattningshavare, styrelse och övriga anställda framgår av not 2.
Finansiell utveckling
Nettoomsättning och resultat
Koncernens nettoomsättning under året minskade och uppgick till 580,0 MSEK (689,4). Tillväxten under året uppgick till –15,9 procent (6,9). Justerat för valutakursförändringar uppgår minskningen till –14,5 procent (2,8). Under året har vi kunnat uppvisa en positiv tillväxt inom affärsområdena Dental och Orthopedics medan Life Science backar något.
Rörelseresultatet för året uppgick till 63,6 MSEK (65,3), motsvarande en rörelsemarginal på 11,0 procent (9,5). Rörelseresultatet har påverkats positivt med 45 MSEK avseende erhållna stöd och subventioner med anledning av covid-19. Koncernens finansnetto har påverkats negativt av valutakursdifferenser motsvarande –5,2 MSEK (0,7) och uppgick till –20,4 MSEK (–14,7). Resultat efter finansiella poster uppgick till 43,2 MSEK (50,6). Resultat efter skatt uppgick till 36,0 MSEK (38,5), vilket motsvarar 4:47 SEK (4:77) per aktie. Koncernens totalresultat uppgick till 0,1 MSEK (39,5).
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har minskat under året och uppgick till 1 022,0 MSEK (1 034,8). Koncernens eget kapital uppgick till 540,3 MSEK (539,9). Eget kapital per aktie, beräknad på 8 068 000 aktier, uppgick till 66:97 SEK (66:92). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid årets slut till 560,0 MSEK (565,4), vilket motsvarar 55,9 procent (54,6) av total kapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 53,9 procent (52,2).
Koncernens nettolåneskuld minskade under året och uppgick till 248,4 MSEK (331,5). Koncernens likvida medel inkl. ej utnyttjad checkräkningskredit uppgick till 155,5 MSEK (122,2).
Kassaflöde
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten under verksamhetsåret uppgick till 125,6 MSEK (102,4). Kassaflödet efter investeringar och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till 69,3 MSEK (5,1).
Övrigt
Miljöpåverkan
Koncernen bedriver verksamhet i fem anläggningar i fyra länder. Anläggningarna i Sverige, i Timmersdala och i Skara, bedriver anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken. Anmälningsplikten för anläggningen i Timmersdala är föranledd av verksamhetens art och avser verkstadsindustri med ytbehandling. För anläggningen i Skara avser anmälningsplikten tillverkning av mer än 1 ton plastprodukter per år. Övriga anläggningar omfattas av liknande krav enligt respektive lands lagstiftning. Verksamheterna består i huvudsak av produktion av precisionsmekanikprodukter, vars produktion medför mycket begränsade utsläpp i luft och vatten.
Vidare beskrivning av koncernens miljöarbete och miljöpåverkan finns i koncernens avsnitt om hållbarhet på sidorna 18, 66–67, 70 i denna rapport.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom marknadssupport, produktions- och kvalitetsledning, risk management, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 19,9 MSEK (20,8). Resultat efter finansiella poster uppgick till 11,4 MSEK (5,8). Moderbolagets totalresultat uppgick till 13,5 MSEK (5,4).
Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 81,0 procent (78,2). Soliditeten uppgick till 80,9 procent (77,9). Moderbolagets likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 63,9 MSEK (67,3).
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Inga händelser efter balansdagen har inträffat, vilka i väsentliga avseenden påverkar bedömningen av den finansiella informationen i denna rapport.
Ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2020 fattades beslut om riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare. Riktlinjerna omfattar Elos Medtechs koncernledning och övriga ledande befattningshavare. Riktlinjerna gäller för avtal som ingåtts efter årsstämmans beslut, samt för de fall ändringar görs i befintliga avtal efter denna tidpunkt. På grund av den pågående pandemin avsade sig ledningen sin bonus för 2020.
Riktlinjerna ska främja koncernens affärsstrategi, dvs att bygga lönsamma och långsiktiga partnerskap samt att sträva efter en förträfflighet i allt koncernen gör. Dessa ska vidare främja koncernens långsiktiga intressen och hållbarhet genom en marknadsmässig och konkurrenskraftig ersättning med beaktande av befattningens ansvarsområde och komplexitet.
Koncernen ska erbjuda en marknadsmässig totalersättning som möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Ersättningen får bestå av fast lön, rörlig lön, pensionsförmåner och andra förmåner.
Fast lön
Den fasta lönen ska bestå av fast årlig kontant lön. Den fasta lönen ska återspegla dels de krav som ställs på befattningen och på vilket sätt den bidrar till att uppnå koncernens mål, dels den prestation som befattningshavaren har utfört.
Rörlig lön
Den rörliga lönen ska baseras på uppfyllandet av individuella mål som fastställs av styrelsen avseende VD och av VD, på förslag av styrelsen, avseende övriga ledande befattningshavare.
Sådana mål kan exempelvis vara kopplade till resultat, omsättning, kassaflöde och utfallet i det egna ansvarsområdet. Mätperioden för kriterierna kopplade till rörlig lön ska vara ett år. Den kan variera beroende på befattning och avtal och kan utgöra maximalt 50 procent av fast lön för VD och maximalt 40 procent för övriga ledande befattningshavare. Kriterierna bidrar till koncernens affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet genom att de nämnda faktorerna kopplas till den rörliga ersättningen.
Pensions- och övriga förmåner
Premien för pensioner och sjukförsäkring avseende VD ska inte överstiga 29 procent av den fasta årliga lönen. För andra ledande befattningshavare skall pensionsförmåner främst baseras på en premiebestämd pensionsplan med undantag för redan befintliga förmånsbestämda pensionsplaner. Pensionsavsättningar till andra ledande befattningshavare avseende fast lön skall inte uppgå till mer än 35 procent av den fasta lönen. Rörlig lön är pensionsgrundande i den mån det följer av kollektivavtalsbestämmelser. Andra förmåner kan inkludera t ex livförsäkring, sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Premier och andra kostnader hänförliga till sådana förmåner får inte uppgå till mer än 10 procent av den årliga grundlönen.
Ersättning till ledande befattningshavare som är bosatta utanför Sverige kan bli vederbörligen anpassad för att följa tvingande regler eller lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt som möjligt skall tillgodoses.
Villkor vid uppsägning
Ledningens anställningsavtal inkluderar uppsägningsbestämmelser. Enligt dessa avtal kan anställning vanligen upphöra på den anställdes begäran med en uppsägningstid av tre–sex månader och på bolagets begäran med en uppsägningstid av sex–tolv månader. En uppsägningstid om upp till tolv månader gäller för VD. Avgångsvederlag för en ledande befattningshavare ska kunna utgå. Summan av den fasta lönen under uppsägningstid och avgångsvederlag ska inte överstiga ett belopp motsvarande befattningshavarens fasta lön för 24 månader.
Bolagsstyrning och styrelsens arbete
Information om bolagets styrning och styrelsens arbete under året återfinns i Bolagsstyrningsrapporten som kan hämtas på bolagets hemsida samt ingår på sidorna 71–75 i årsredovisningen.
Innehav av egna aktier
Elos Medtech innehar inga egna aktier.
Aktiefördelning
Totalt uppgick antal aktier per den 31 december 2020 till 8 068 000, varav 1 099 740 A-aktier och 6 968 260 B-aktier. Ingen förändring av A- eller B-aktier har skett under året.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning för verksamhetsåret 2020 lämnas med 1:50 SEK per aktie. Den totala aktieutdelningen uppgår enligt förslaget till 12,1 MSEK (0). Den utgör 33,6 procent av vinst efter skatt och ligger utdelningspolicyns spann om 30–50 procent.I disponibla vinstmedel ingår ett belopp om –3,3 MSEK som beror på att finansiella tillgångar och skulder värderats till verkligt värde. Styrelsens förslag till avstämningsdag är den 5 maj 2021.
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
| Totalt | 270 302 |
|---|---|
| Årets resultat | 13 493 |
| Balanserade vinstmedel inkl. överkursfond | 256 809 |
| TSEK |
Med beaktande av det yttrande som enligt aktiebolagslagen lämnas ovan föreslår styrelsen att dessa vinstmedel disponeras på följande sätt:
| TSEK | |
|---|---|
| Till aktieägarna utdelas 1:50 SEK per aktie | 12 102 |
| I ny räkning överföres | 258 200 |
| Totalt | 270 302 |
Risker och riskhantering
Risker
Elos Medtech är ett globalt företag som erbjuder kontraktstillverkning av medicintekniska produkter och egna produkter till många ledande medicintekniska företag. Elos Medtech är exponerat för ett antal risker, vilka kan påverka bolagets utveckling och varumärke. Bolaget utvärderar, bedömer och hanterar därför risker kopplade till verksamheten för att över tid förbli ett trovärdigt och hållbart bolag med god lönsamhet.
Risker är ett naturligt inslag i affärsverksamhet och företagande. Vissa av bolagets identifierade risker kan bolaget påverka medan andra ligger utanför dess kontroll. Genom effektiv riskhantering arbetar bolaget förebyggande för att minimera att riskerna inträffar och för att reducera negativa effekter om identifierade risker skulle inträffa.
Process för riskhantering
Elos Medtechs riskhanteringsprogram är en väsentlig del av den strategiska planeringen. Målet med riskhanteringsprogrammet är att ha en proaktiv och strukturerad strategi för att hantera negativa resultat och identifiera potentiella risker som kan döljas i en situation. Elos Medtechs styrelse beslutar om koncernens strategiska inriktning efter rekommendation från bolagets ledning. Ansvaret för den långsiktiga och övergripande hanteringen av risker följer bolagets delegeringsordning, från styrelse till VD och från VD till affärsområdesdirektörer och fabrikschefer. Detta innebär att de flesta av Elos Medtechs operativa risker hanteras på lokal nivå.
Utvärdering sker löpande av aktuella risker och potentiella kontrollåtgärder för att säkerställa att hantering av risker sker på ett lämpligt sätt om de skulle inträffa. Hanteringen av dessa områden omfattas av etablerade procedurer, vid affärsgranskningar och i ledningsgruppsmöten. Identifierade risker klassificeras efter sannolikhet att de skall inträffa samt konsekvens för Elos Medtech som bolag. Beslutade åtgärder följs upp och utvärderas inom ramen för Elos Medtechs internkontroll. I år har vi återigen sett över de risker som rör hållbarhet och vi drar slutsatsen att det inte skett några väsentliga förändringar under 2020 trots pandemin och de följder som den orsakade.
Covid-19
Covid-19 har under 2020 utvecklats till att bli en global angelägenhet med betydande påverkan på hela samhället. Hur länge pandemin kommer att påverka samhället är okänt. Pandemin har haft, och kan komma att åter få negativ påverkan på Elos Medtech beroende på pandemins fortskridande i världen.
Elos Medtech bedömde tidigt att utbrottet skulle ha en finansiell påverkan på bolaget under hela 2020. Andra kvartalet visade på stora försäljningstapp vilket kompenserades med erhållna bidrag och stöd. Utifrån ett hållbarhetsperspektiv har högsta fokus varit på koncernens medarbetare. Bolaget har vidtagit många olika åtgärder för att minimera risk för smittspridning och för att de anställda skall känna sig trygga. De redan strikta hygien- och säkerhetsrutiner har förstärkts med ytterligare rekommendationer och restriktioner och status kommuniceras regelbundet inom koncernen.
Om virusutbrottet förlängs eller förvärras kan Elos Medtech återigen komma att påverkas av exempelvis;
- nedstängning av vård och operationer p g a att resurser används inom covid-19 bekämpning
- strategiska leverantörer drabbas av allvarliga finansiella svårigheter
- brist på material och insatsvaror från leverantörer som är direkt eller indirekt påverkade av pandemin
- ytterligare störningar av de finansiella marknaderna inträffar, vilket kan leda till en fördjupad global ekonomisk nedgång med efterfrågeminskning på vissa av Elos Medtechs produkter.
Punkterna ovan är inte uttömmande. Var och en av de angivna händelserna, eller en kombination av dem, kan leda till nya negativa effekter på Elos Medtechs verksamhet, finansiella utveckling och aktieägarvärde.
Koncernens risker delas in i fem kategorier:
| Definitioner | Hantering | |
|---|---|---|
| Lång sikt | ||
| Strategiska risker Påverkar koncernens förmåga att skapa värde på lång sikt. |
De strategiska ris kerna hanteras genom strategier och strate giska planer som läggs fram av koncernled ningen och fastställs av styrelsen. |
|
| Kort sikt | ||
| Operativa risker | Risker som kan påverka koncernens förmåga att öka värdet och är viktiga för den dagliga verksamheten. |
Den operationella ris ken hanteras i taktiska och operationella affärsbeslut på alla nivåer och av alla anställda. |
| Regulatoriska risker |
Risker som kan påverka koncernens förmåga att skydda värdet från hot mot koncernens finansiella och organi satoriska ställning och anseende. |
Risker gällande efter levnad av lagar och regler vilka hanteras i taktiska och operativa affärsbeslut på alla nivåer och av alla anställda. |
| Hållbarhetsrisker Risker som kan påver kan koncernens för måga att efterleva kraven på hållbar verk samhet, socialt ansvar och mänskliga rättighe ter. |
Hållbarhetsrisker han teras genom allmän riskanalys inklusive kontrollåtgärder inom miljö, medarbetare, mänskliga rättigheter och korruption. |
|
| Finansiella risker | Risk som kan påverka koncernens förmåga att öka och skydda sitt värde. Hantering av dessa risker kan öka och skydda Bolagets finansiella ställning. |
Finansiella risker han teras i taktiska och operationella affärs beslut som följer kon cernens uppsatta finansiella policies och ramverk. |
Koncernen arbetar löpande med riskhantering, uppföljning och rapportering av dessa. För att bredda koncernens förståelse för viktiga risker och nödvändiga åtgärder grupperas riskerna ur materialitetssynpunkt. Följande sammanställning visar ett urval av Elos Medtechs viktigaste risker och koncernens förhållningssätt till dessa. Koncernen kan givetvis komma att påverkas även av andra omvärldsförändringar.
Strategiska risker
För en global koncern är det viktigt att hantera de politiska, ekonomiska och samhälleliga trenderna för att säkerställa koncernens förmåga att skapa värde på kort och lång sikt.
Politisk osäkerhet
Koncernen är aktiv i ett flertal länder världen över och politisk och ekonomisk instabilitet kan påverka koncernens förmåga att utveckla, tillverka och sälja koncernens produkter. En trend mot en mer protektionistisk värld kan påverka koncernen både vad gäller inköp av råvaror likväl som försäljning av produkter. Elos Medtech övervakar ständigt den politiska utvecklingen i de länder man är aktiv inom och följer noga politiska förändringar så som förändringar i frihandelsavtal.
Utmärkande för branschen Elos Medtech är verksam inom är en tydlig trend mot nationell protektionism och därmed ökande krav på lokal tillverkning. För att möta denna trend har koncernen idag tillverkning i de tre, till marknaden sett, största världsdelarna.
Konkurrens
Det råder hård konkurrens inom medicinteknikbranschen och dess underleverantörer. Det finns flera globala konkurrenter till Elos Medtech. Som konkurrent räknas både kontraktstillverkare och medecinteknikföretag med egen produktion. En del av koncernens konkurrenter är multinationella företag med betydligt större ekonomiska resurser. Elos Medtech försöker bibehålla den konkurrenskraft som behövs genom att erbjuda produkter och tjänster med ett högt värdeinnehåll. Tillsammans med kunder pågår ett kontinuerligt arbete med att utveckla och effektivisera utvecklings-, kvalitets-, produktions- och distributionsprocesserna inom koncernen.
Förmåga att hantera tillväxt
Koncernens mål avseende tillväxt i en kapitalintensiv bransch ställer stora krav på styrelse och ledning och den operativa och finansiella kapaciteten. Även branschens utveckling mot en allt starkare konsolideringstakt kan få konsekvenser avseende Elos Medtechs förmåga att följa denna utvecklingstrend givet koncernens finansiella position. I takt med att personal och verksamhet växer behöver Elos Medtech implementera effektiva planerings-, tillverknings- och ledningsprocesser för att på ett framgångsrikt sätt kunna genomföra koncernens affärsplan och säkerställa finansiell stabilitet även i expansiva faser genom god likviditetsplanering och tydlig kommunikation med berörda intressenter.
Pandemier och andra världsomspännande katastrofer
Världsomfattande katastrofer så som pandemier eller andra naturkatastrofer kan leda till störningar i den globala ekonomin där Elos Medtech opererar. Detta skulle kunna få en negativ påverkan på efterfrågan avseende Elos Medtechs produkter och service erbjudanden och p g a katastrofens art även leda till produktionsstopp p g a brist på insatsvaror och/eller arbetsför arbetskraft. Detta sammantaget leder till negativa effekter på Elos Medtechs verksamhet, finansiella utveckling och likviditet.
Under 2020 när pandemin har varit ett faktum har Elos Medtech säkerställt produktionen genom att införa strikta hygienoch säkerhetsrutiner för att på så sätt öka säkerheten bland de anställda och minska smittspridningen. Möjliggörande av distansarbete har också inneburit att verksamheten har kunnat fortgå. För säkerställan av finansiell stabilitet har koncernen sökt flertalet av de stöd som de lokala regeringarna har utgivit och samtidigt infört strikt kostnadskontroll inom alla områden i koncernen. Elos Medtech har under pandemin inte påverkats negativt p g a brist på insatsvaror, men en framtida bristsituation kan reduceras genom att ha fler leverantörer avseende kritiska komponenter.
Operativa risker
Styrningen av taktiska och operationella affärsbeslut är viktig för att nå hög kundnöjdhet, vara en attraktiv arbetsgivare och nå en god lönsamhet. Operativa risker kan påverka koncernens förmåga att öka värdet, vilket innebär att kunskap om dessa är viktiga för den dagliga verksamheten.
Kundberoende
Koncernens intäkter genereras till största del från ett begränsat antal kunder. Dessa kunder är globala och de använder sig i de flesta fall av kontraktstillverkare som Elos Medtech som ett komplement till egen tillverkning. Detta innebär att en förlust av en större kund skulle kunna påverka koncernens omsättning och lönsamhet väsentligt negativt. Det finns även en risk att befintliga kunder i högre utsträckning startar egen tillverkning. För att minimera denna risk arbetar Elos Medtech kontinuerligt med att tillsammans med kunder förbättra både Elos Medtechs och kundens konkurrenskraft. Elos Medtech lägger stor kraft på marknadsundersökningar och kunduppföljningar för att säkerställa kunskap om kundernas behov.
Tillverkningskapacitet
Elos Medtech bedriver verksamhet vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA med fokus på utvalda segment inom den globala medicinteknikmarknaden. Ökad efterfrågan är positivt ur ett övergripande koncernperspektiv, men kan leda till kapacitetsbegränsningar på en enskild anläggning. Efterfrågan på Elos Medtechs produkter beror bl a på koncernens förmåga att till- verka produkter i enlighet med regulatoriska krav och på ett kostnadseffektivt sätt som möter kundens behov. Vid uppstart av nya produkter måste Elos Medtech möta kvalitetskrav vilka kan vara svåra att på förhand förutse tidsåtgång för att klara. Vidare är koncernen bl a beroende av råvaru- och insatsmaterial samt maskiner, energi och vattenförsörjning för en effektiv tillverkningsprocess.
För att klara av kundens önskemål investerar bolaget löpande i befintliga och nya produktionslinjer i syfte att säkerställa leveranskapacitet och kvalitet vid ökad efterfrågan. Vidare har ett arbete inletts för att säkerställa möjlighet till produktion av en produkt på mer än en anläggning för att möta kundens geografiska önskemål, riskhantering och säkerställa produktionskapacitet vid tillväxt.
Avbrott i tillverkningsprocessen
Skador på produktionsutrustning till följd av exempelvis brand, jordbävning eller sabotage kan ha negativ inverkan, både gällande direkt egendomsskada och avbrott i verksamheten. Även indirekt påverkan genom t ex strejker eller pandemier kan påverka produktionen negativt. Sådana skador kan försvåra koncernens möjlighet att fullgöra sina leveransåtaganden till koncernens kunder och på sikt få kunden att ompröva sitt val av leverantör. Elos Medtech arbetar kontinuerligt med att identifiera produktionsrisker och att genomföra lämpliga åtgärder för att förebygga identifierade risker och att minska dess effekt på koncernen som helhet. Koncernen har också försäkringsskydd mot avbrott i verksamheten inklusive jordbävningar och mot egendomsskador.
Nyckelpersoner och medarbetare
Medarbetares och andra intressenters förväntningar ändras över tiden. Om Elos Medtech inte klarar av att möta dessa förväntningar föreligger risk att koncernen inte lyckas rekrytera eller behålla nyckelpersoner och kompetenta medarbetare i den omfattning som är önskvärt. Elos Medtech är beroende av ett antal nyckelpersoner, inklusive ett antal personer med specialistkompetens så som operatörer till tillverkningsmaskiner, för en fortsatt positiv tillväxt.
För att bibehålla medarbetare arbetar koncernen årligen med medarbetarundersökningar som syftar till att öka dialogen, vilket gör det möjligt att fånga upp de anställdas röst och stärka engagemanget. Vidare arbetar Elos Medtech med att förena medarbetare och övriga intressenter genom att förmedla en uppsättning värderingar och åtaganden vilka framgår i bolagets Code of Conduct. Den överensstämmer med koncernens hållbara affärsambitioner, regulatoriska krav och främjar ömsesidig respekt och förtroende inom Elos Medtech. Kompetensutvecklingsbehovet fastläggs vid de årliga utvecklingssamtalen. Rekrytering sker både internt och externt för att uppmuntra intern rörlighet. Bolaget arbetar med riktade insatser för att stärka Elos Medtech som varumärke och på så sätt attrahera ung arbetskraft och kritiska kompetenser.
Marknadsrisk och prissättning
Elos Medtechs försäljning påverkas av investeringsviljan och efterfrågan hos koncernens kunder, vilka till största delen utgörs av internationella medicinteknikföretag. Investeringsviljan hos kunderna påverkas av bl a konjunktur och politiska beslut. Då Elos Medtech är en kontraktstillverkare kan koncernens försäljning påverkas av strategiska förändringar hos kunder så som inoch outsourcing av tillverkning. Det finns även en risk hos Elos Medtechs kunder gällande fördröjningar i registreringar av nya medicintekniska produkter liksom produktåterkallanden vilket kan påverka Elos Medtechs försäljning.
Prissättningen av koncernens produktionskapacitet skulle kunna påverkas negativ vid t ex en allmän, ekonomisk nedgång. En ekonomisk nedgång skulle kunna påverka köpare av sjukvård, såsom myndigheter, försäkringsbolag och sjukhus och resultera i försämrad betalningsvilja för medicintekniska produkter. I vissa länder bestäms prissättningen av medicintekniska produkter på myndighetsnivå vilket kan göra det svårt att förutse det slutliga marknadspriset för en produkt på en viss marknad. Detta kan i sin tur sätta press på Elos Medtechs förmåga att få ut önskat pris för en viss produkt.
För att minska risken för negativ prisutveckling jobbar Elos Medtech med personal och kapacitetsförändringar samt med att fortlöpande förbättra produktionsprocesser. Elos Medtech arbetar kontinuerligt nära sina kunder för att förstå effekten av marknadsutvecklingen och för att identifiera aktiviteter för att säkerställa en tillfredsställande försäljning och finansiell utveckling för koncernen.
IT-säkerhet
Koncernens verksamhet är beroende av en välfungerande IT-miljö. Koncernen har idag en decentraliserad IT-miljö där varje verksamhet är känslig för störningar exempelvis för driftsstopp i väsentliga verksamhetssystem. Därutöver finns en risk för externa angrepp på IT-miljön genom virus, intrång eller informationsstöld.
Åtgärder har vidtagits för att minimera eventuella effekter av ett driftsstopp så som effektiv och säker hantering av back-up och genom att aktivt arbeta med att isolera varje produktionsenhet för att säkerställa drift vid yttre hot. Koncernen jobbar kontinuerligt med att uppdatera processer och teknologi för att hantera externa angrepp på IT-miljön samt analyser av befintliga och nya risker och hot.
Regulatoriska risker
I Elos Medtechs affärsverksamhet är koncernen skyldig att följa ett antal lagar och regler. Risken att inte leva upp till dessa förordningar kan påverka förmågan att skydda värdet från hot mot koncernens anseende och finansiella ställning.
Medicintekniska produkters regulatoriska krav
Koncernens verksamheter regleras av ett flertal olika standarder och regelverk. Dessa ger riktlinjer och ställer krav på verksamheternas förmåga att mäta och vara beredda att verifiera efterlevnaden mot berörda myndigheter. Exempel på dessa är ISO 13485, FDA regelverk samt EU-direktivet. Elos Medtechs oförmåga att efterleva lagar och standarder samt leverans av hög kvalitet skulle kunna leda till legala eller regulatoriska påföljder och skada kundernas förtroende för Elos Medtechs varumärke och skada koncernens försäljning och resultat.
För att säkerställa att koncernen lever upp till de lagar och krav som gäller sker uppföljning och revision regelbundet inom koncernen. Revisioner utförs av ackrediterade tredjepartsorganisationer. Verksamheterna följs även i flera fall upp av de större kunderna som kontrollerar efterlevnad mot standard och egna krav.
Produktansvar
Koncernen utsätts för produktansvar och garantianspråk för fall då koncernens produkter skulle visa sig vara felaktiga eller på annat sätt inte uppfylla de krav som ställs. Elos Medtech utför kontinuerliga interna- och externa revisioner för att säkerställa att man lever upp till de regulatoriska krav som finns och att man följer koncernens interna krav på kvalitetsuppföljning. Inga väsentliga skadeståndsanspråk gällande produktansvar har inträffat. Vidare sker en årlig försäkringsgenomgång för att säkerställa att koncernen har ett för verksamheten affärsmässigt försäkringsskydd.
Immateriella tillgångar
Elos Medtech innehar patent och patentansökningar fördelat på ca 12 patentfamiljer. Elos Medtechs fortsatta framgång inom egna produkter är i varierande utsträckning beroende av patentskydd, varumärken och andra immateriella rättigheter. Det finns en risk att nya tillverkningsmetoder eller produkter kommer att utvecklas av andra aktörer som kan medföra att koncernens immateriella rättigheter ersätts eller kringgås. Vidare finns en risk att andra aktörer skulle kunna göra intrång på koncernens immateriella rättigheter eller att Elos Medtech kan komma att göra eller påstås göra intrång i immateriella rättigheter som innehas av tredje part. Tvister rörande immateriella rättigheter är ofta tidskrävande och kostsamma vilka skulle kunna ha en negativ inverkan på Elos Medtechs verksamhet, resultat och finansiella ställning. För att minska risken för patenttvister arbetar vi med externa patentjurister vid framtagande av nya produkter för att säkerställa "freedom to operate".
Hållbarhetsrisker
För Elos Medtech är riskanalys inklusive kontrollåtgärder inom miljö, medarbetare, mänskliga rättigheter och korruption viktiga för att kunna säkerställa att koncernen bedriver verksamhet på ett ansvarsfullt sätt. Hållbarhet och affärsetik är integrerade i Elos Medtechs affärsmodell. Baserat på väsentlighetsbedömningen har Elos Medtech konstaterat att det finns fyra områden som har de största hållbarhetsriskerna kopplade till affärsverksamheten:
Miljö
Elos Medtechs miljörisker är relaterade till materialval, materialförbrukning/ kassering av råvaror, generering av avfallsvatten, energiförbrukning och utsläpp av växthusgaser från transporter. Alla enheter följer gällande miljöskyddslagstiftning. Miljöfrågor och miljörisker beaktas i alla koncernens affärsbeslut, från ny produktdesign och utveckling, till tillverkning och distribution. Miljökonsekvensbedömningen har slutförts och identifierats.
Medarbetare
Risker för medarbetarnas hälsa och säkerhet är i första hand relaterad till arbetsmiljön på Elos Medtechs enheter. Koncernens förebyggande hälso- och säkerhetsåtgärder verkställs genom ett systematiskt tillvägagångssätt. Risker och orsaker till incidenter och olyckor identifieras, och lämpliga åtgärder vidtas genom tekniska förbättringar och utbildningar. Det finns formella säkerhetskommittéer på alla operativa enheter, som omfattar alla medarbetare. Regelbundna säkerhetsinspektioner och utbildningar i säkerhets- och brandförebyggande åtgärder genomförs
vid alla enheter. Motiverade och kompetenta medarbetare är en avgörande faktor för att Elos Medtech ska nå målen och Elos Medtech betraktar därför detta som en risk. Koncernen anordnar regelbundet utbildningar och årliga medarbetarutvärderingar för att frigöra våra anställdas potential.
Mänskliga rättigheter
Risken för överträdelser av de mänskliga rättigheterna inom koncernens bolag kan skada både koncernens anseende och dess affärsverksamhet.
All verksamhet har utvärderats vad gäller mänskliga rättigheter, med hänsyn tagen till policyer, procedurer och resultat. Regelbundna affärsgranskningar genomförs med varje enhet av VD och ekonomi- och finansdirektör som fysiskt besöker enheterna flera gånger om året och övervakar procedurer, vilket säkerställer att aspekter av mänskliga rättigheter och resultat följs upp i enlighet med detta.
Sociala aspekter
Risken kopplad till sociala aspekter varierar mellan enheterna, liksom de underliggande faktorerna. Internrevisioner av ekonomiska frågor (löner, medarbetarnas förmåner etc), samt sociala frågor (arbetsförhållanden, krisberedskap etc) genomförs med jämna mellanrum.
Mångfald är en viktig konkurrensfördel i den globala miljö där koncernen är verksam. Elos Medtech har som mål att etablera en verksamhet med omfattande kompetens och erfarenhet, vilket skapar en organisation som utvecklar företaget mot dess strategiska mål. I Elos Medtechs uppförandekod beskrivs hur mångfald hanteras.
Anti-korruption
Det finns inga kända fall av korruption eller mutor under 2020. Utvärderingar av risker relaterade till korruption och konkurrensbegränsande beteenden utförs varje år. Den riskbedömning som utfördes 2020 visade inte på några väsentliga risker kopplade till korruption eller konkurrensbegränsande beteende. Därför bedömer Elos Medtech att korruption för tillfället inte utgör en väsentlig hållbarhetsaspekt.
Finansiella risker
För Elos Medtech är övervakning och styrning av koncernens finansiella risker viktig för den operationella verksamheten och ur ett efterlevnadsperspektiv. Koncerngemensamma riktlinjer och policies, vilka uppdateras årligen, ligger till grund för koncernens hantering av dessa risker. För finansiella risker hänvisas till not 42 Finansiella risker och Riskhantering.
Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen
| TSEK | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3, 4 | 580 000 | 689 400 |
| Kostnad för sålda varor | 7 | –392 178 | –475 972 |
| Bruttoresultat | 187 822 | 213 428 | |
| Försäljningskostnader | 7 | –28 761 | –39 977 |
| Administrationskostnader | 6, 7 | –80 202 | –93 348 |
| Utvecklingskostnader | 7 | –15 572 | –17 197 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 2 021 | 3 325 |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | –1 691 | –904 |
| Rörelseresultat | 2, 4, 8, 11 | 63 617 | 65 327 |
| Finansiella intäkter | 13 | 366 | 1 227 |
| Finansiella kostnader | 14 | –20 723 | –15 944 |
| Resultat efter finansiella poster | 43 260 | 50 610 | |
| Skattekostnad | 16 | –7 228 | –12 108 |
| Årets resultat | 36 032 | 38 502 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 36 032 | 38 502 | |
| Årets resultat per aktie (kr) före och efter utspädning | 39 | 4:47 | 4:77 |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT | |||
| Årets resultat | 36 032 | 38 502 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning | |||
| Aktuariella vinster och förluster | 32 | –140 | –11 238 |
| Skatt | –265 | 2 255 | |
| –405 | –8 983 | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | |||
| Periodens omräkningsdifferenser | –38 943 | 10 836 | |
| Skatt | 3 406 | –894 | |
| –35 537 | 9 942 | ||
| Övrigt totalresultat, netto | –35 942 | 959 | |
| Årets totalresultat | 90 | 39 461 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 90 | 39 461 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| TSEK | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 17 | 7 680 | 8 048 |
| Goodwill | 18 | 234 869 | 262 148 |
| Övriga immateriella tillgångar | 19 | 11 206 | 13 200 |
| 253 755 | 283 396 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Byggnader och mark | 20 | 173 883 | 182 964 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 21 | 144 823 | 149 254 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 22 | 12 571 | 15 420 |
| Nytttjanderättstillgångar | 23 | 46 048 | 57 922 |
| Pågående nyanläggningar | 24 | 34 917 | 38 554 |
| 412 242 | 444 114 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Uppskjuten skattefordran | 33 | 903 | 1 691 |
| Långfristiga fordringar | 433 | 167 | |
| Andra aktier och andelar | 17 | 17 | |
| 1 353 | 1 875 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 667 350 | 729 385 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager m m | |||
| Råvaror och förnödenheter | 42 375 | 41 710 | |
| Varor under tillverkning | 43 681 | 43 006 | |
| Färdiga varor | 72 070 | 89 832 | |
| Förskott till leverantörer | 63 | 43 | |
| 158 189 | 174 591 | ||
| Kortfristiga fordringar | |||
| Kundfordringar | 42 | 71 909 | 66 076 |
| Aktuell skattefordran | 3 118 | 1 445 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 27 | 3 878 | 2 402 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 9 138 | 5 767 |
| 88 043 | 75 690 | ||
| Likvida medel | 88 453 | 55 172 | |
| Summa omsättningstillgångar | 334 685 | 305 453 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 1 002 035 | 1 034 838 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| TSEK | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 29 | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 30 | 50 425 | 50 425 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 145 511 | 145 511 | |
| Reserver | 800 | 36 337 | |
| Balanserade vinstmedel | 343 562 | 307 638 | |
| Summa eget kapital | 540 298 | 539 911 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar för pensioner | 32, 41 | 63 508 | 58 992 |
| Uppskjutna skatteskulder | 33 | 19 725 | 25 515 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 34, 41, 42, 43 | 222 105 | 272 178 |
| Summa långfristiga skulder | 305 338 | 356 685 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 34, 41, 43 | 51 279 | 55 490 |
| Leverantörsskulder | 43 | 35 505 | 21 838 |
| Aktuell skatteskuld | 1 914 | 2 764 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 35 | 22 468 | 10 845 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 36 | 45 233 | 47 305 |
| Summa kortfristiga skulder | 156 399 | 138 242 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 002 035 | 1 034 838 |
Koncernens kassaflödesanalys
| TSEK | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat efter finansiella poster | 43 260 | 50 610 | |
| Återförda av- och nedskrivningar | 60 035 | 60 288 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 40 | 11 252 | 3 683 |
| 114 547 | 114 581 | ||
| Betald skatt | –10 596 | –11 020 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
103 951 | 103 561 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning av varulager | 8 610 | –6 309 | |
| Minskning/Ökning av rörelsefordringar | –15 326 | 12 993 | |
| Minskning/Ökning av rörelseskulder | 28 325 | –7 805 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 125 560 | 102 440 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i anläggningstillgångar | –56 530 | –98 582 | |
| Förvärv av finansiella anläggningstillgångar | –266 | –212 | |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 511 | 1 466 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –56 285 | –97 328 | |
| Finansieringsverksamheten | 41 | ||
| Nyemission/inlösen av teckningsoptioner | – | –170 | |
| Förändring av checkräkningskredit | –841 | –8 868 | |
| Upptagna lån | 42 931 | 95 315 | |
| Amortering av lån | –73 410 | –77 295 | |
| Utdelning till aktieägare | – | –8 068 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –31 320 | 914 | |
| Årets kassaflöde | 37 955 | 6 026 | |
| Likvida medel vid årets början | 55 172 | 48 964 | |
| Kursdifferens i likvida medel | –4 674 | 182 | |
| Likvida medel vid årets slut | 41 | 88 453 | 55 172 |
Koncernens förändring i eget kapital
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl. årets resultat |
Summa eget kapital |
||
| Eget kapital 2018-12-31 | 50 425 | 145 681 | 26 395 | 285 977 | 508 478 | ||
| Årets resultat | 38 502 | 38 502 | |||||
| Aktuariell vinst eller förlust pensioner inkl skatt | –8 983 | –8 983 | |||||
| Omräkningsdifferenser inkl skatt | 9 942 | 9 942 | |||||
| Årets totalresultat | 9 942 | 29 519 | 39 461 | ||||
| Justering pga ändrad bolagsskatt | 190 | 190 | |||||
| Fusion av vilande bolag | 20 | 20 | |||||
| Inlösen av teckningsoptioner | –170 | –170 | |||||
| Utdelning | –8 068 | –8 068 | |||||
| Eget kapital 2019-12-31 | 50 425 | 145 511 | 36 337 | 307 638 | 539 911 | ||
| Årets resultat | 36 032 | 36 032 | |||||
| Aktuariell vinst eller förlust pensioner inkl skatt | –405 | –405 | |||||
| Omräkningsdifferenser inkl skatt | –35 537 | –35 537 | |||||
| Årets totalresultat | –35 537 | 35 627 | 90 | ||||
| Justering pga ändrad bolagsskatt | 297 | 297 | |||||
| Eget kapital 2020-12-31 | 50 425 | 145 511 | 800 | 343 562 | 540 298 |
Moderbolagets resultaträkning
| TSEK | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3, 5 | 19 922 | 20 772 |
| Försäljningskostnader | 2 | –6 833 | –7 012 |
| Administrationskostnader | 2, 6 | –22 259 | –29 652 |
| Övriga rörelseintäkter | 9 | 201 | 140 |
| Övriga rörelsekostnader | 10 | –236 | – |
| Rörelseresultat | 8 | –9 205 | –15 752 |
| Resultat från finansiella investeringar | |||
| Resultat från andelar i koncernbolag | 12 | 37 330 | 11 000 |
| Ränteintäkter, koncernbolag | 7 829 | 9 891 | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 13 | 294 | 4 514 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 14 | –24 844 | –3 815 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 404 | 5 838 | |
| Bokslutsdispositioner | 15 | 1 639 | 1 400 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 450 | –1 829 |
| Årets resultat | 13 493 | 5 409 |
Årets resultat sammanfaller med årets totalresultat.
Moderbolagets balansräkning
| TSEK | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 17 | 439 | 662 |
| Övriga immateriella tillgångar | 19 | 3 455 | 3 024 |
| 3 894 | 3 686 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier, verktyg och installationer | 21 | 336 | 469 |
| 336 | 469 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Andelar i koncernbolag | 25 | 241 141 | 222 421 |
| Fordringar hos koncernbolag | 26, 43 | 154 754 | 181 214 |
| Övriga fordringar | 1 176 | 167 | |
| 397 071 | 403 802 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 401 301 | 407 957 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
| Fordringar hos koncernbolag | 51 018 | 45 702 | |
| Aktuell skattefordran | 1 813 | 199 | |
| Övriga kortfristiga fordringar | 27 | 409 | 266 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 28 | 1 665 | 1 261 |
| 54 905 | 47 428 | ||
| Likvida medel | 23 855 | 27 322 | |
| Summa omsättningstillgångar | 78 760 | 74 750 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 480 061 | 482 707 |
Moderbolagets balansräkning
| TSEK | Not | 2020-12-31 | 2019-12-31 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | 30 | 50 425 | 50 425 |
| Reservfond | 58 872 | 58 872 | |
| Fond för utvecklingskostnader | 5 354 | 3 540 | |
| 114 651 | 112 837 | ||
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 90 150 | 90 151 | |
| Balanserad vinst | 166 659 | 163 063 | |
| Årets resultat | 13 493 | 5 409 | |
| 270 302 | 258 623 | ||
| Summa eget kapital | 384 953 | 371 460 | |
| Obeskattade reserver | 31 | 4 144 | 5 783 |
| Avsättningar | |||
| Avsättningar för pensioner | 32 | 7 316 | 6 403 |
| Summa avsättningar | 7 316 | 6 403 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 37, 38, 42, 43 | 25 800 | 42 138 |
| Summa långfristiga skulder | 25 800 | 42 138 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 42, 43 | 10 236 | 10 482 |
| Leverantörsskulder | 43 | 2 078 | 811 |
| Skulder till koncernbolag | 40 110 | 38 195 | |
| Övriga kortfristiga skulder | 35 | 611 | 655 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 36 | 4 813 | 6 781 |
| Summa kortfristiga skulder | 57 848 | 56 924 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 480 061 | 482 708 |
Moderbolagets kassaflödesanalys
| TSEK | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat efter finansiella poster | 11 404 | 5 838 | |
| Återförda avskrivningar | 1 427 | 1 975 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 40 | 12 908 | –14 131 |
| 25 739 | –6 318 | ||
| Betald skatt | –1 907 | –1 631 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapital | 23 832 | –7 949 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning/minskning av rörelsefordringar | –545 | 399 | |
| Ökning/minskning av rörelseskulder | –751 | –34 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 22 536 | –7 584 | |
| Investeringsverksamheten | |||
| Aktieägartillskott till dotterbolag | –18 720 | ||
| Investeringar i anläggningstillgångar | –1 502 | –1 640 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –20 222 | –1 640 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Emission/inlösen av teckningsoptioner | – | –170 | |
| Förändring av checkräkningskredit | – | –11 515 | |
| Amortering av lån | –11 550 | –11 771 | |
| Förändring finansiella fordringar, koncernbolag | 26 | 3 701 | –4 701 |
| Förändring finansiella skulder, koncernbolag | 26 | 2 068 | 38 428 |
| Utdelning till aktieägare | – | –8 068 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –5 781 | 2 203 | |
| Årets kassaflöde | –3 467 | –7 021 | |
| Likvida medel vid årets början | 27 322 | 34 343 | |
| Likvida medel vid årets slut | 23 855 | 27 322 |
Moderbolagets förändring i eget kapital
| TSEK | Aktiekapital | Bundna reserver |
Överkurs fond |
Fritt eget kapital |
Summa eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|
| Eget kapital 2018-12-31 | 50 425 | 62 070 | 90 321 | 171 453 | 374 269 |
| Årets resultat | 5 409 | 5 409 | |||
| Årets totalresultat | 5 409 | 5 409 | |||
| Fusion av vilande bolag | 20 | 20 | |||
| Avsättning till fond för utvecklingskostnader | 342 | –342 | 0 | ||
| Inlösen av teckningsoptioner | –170 | –170 | |||
| Utdelning | –8 068 | –8 068 | |||
| Eget kapital 2019-12-31 | 50 425 | 62 412 | 90 151 | 168 472 | 371 460 |
| Årets resultat | 13 493 | 13 493 | |||
| Årets totalresultat | 13 493 | 13 493 | |||
| Avsättning till fond för utvecklingskostnader | 1 814 | –1 814 | 0 | ||
| Eget kapital 2020-12-31 | 50 425 | 64 226 | 90 151 | 180 151 | 384 953 |
Noter
Belopp i TSEK där ej annat anges
Not 1 Redovisningsprinciper, uppskattningar och bedömningar
Företagsinformation
Elos Medtech AB (publ.), org.nr 556021-9650, är ett aktiebolag med säte i Göteborg, Sverige. Bolagets aktie är noterad vid Stockholmsbörsen, Nasdaq small cap.
Denna årsredovisning för verksamhetsåret 2020 har den 31 mars 2021 undertecknats av styrelsen och verkställande direktören för Elos Medtech AB och samma datum godkänts av styrelsen och verkställande direktören för offentliggörande. De i årsredovisningen intagna resultat- och balansräkningarna för moderbolaget och koncernen är föremål för fastställande på årsstämman i Elos Medtech AB den 3 maj 2021.
Redovisningsprinciper
Elos Medtechs koncernredovisning är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen och vidare har Rådet för finansiell rapportering RFR 1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.
Ändrade redovisningsprinciper föranledda av nya eller ändrade IFRS
Ändrade IFRS
Det finns inga nya IFRS standarder som godkänts för tillämpning från 2020 och framåt. Det finns några ändringar i standarder som är godkända för tillämpning från 2020, dessa har inte bedömts ha någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
Nya IFRS som ännu inte börjat tillämpas
Nya och ändrade IFRS vilka träder i kraft kommande räkenskapsår har inte förtidstillämpats och bedöms inte komma att ha någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen innefattar moderbolaget och de företag moderbolaget direkt eller indirekt har ett bestämmande inflytande över. Definitionen bestämmande inflytande innefattar en förmåga att direkt eller indirekt styra avkastningspåverkande aktiviteter i ett ägt/ delägt företag och vara exponerad för/ha rätt till rörlig avkastning från företaget utifrån sitt engagemang. Dotterbolag inkluderas i koncernredovisningen från och med den dag då det bestämmande inflytandet överförs till koncernen. Avyttrade företag tas bort från koncernredovisningen från den dag när det bestämmande inflytandet upphör.
Förvärvsmetoden används för redovisning av koncernens rörelseförvärv. Anskaffningsvärdet för förvärv av dotterbolag består av verkligt värde på överlåtna tillgångar, skulder och emitterade egetkapitalinstrument. Anskaffningsvärdet innefattar även verkligt värde på alla tillgångar/ skulder som är en följd av eventuellt avtalad villkorad köpeskilling. De identifierbara tillgångar och skulder som tas över i ett rörelseförvärv värderas vid första redovisningstillfället till verkligt värde per förvärvstidpunkten. För varje förvärv avgör koncernen om eventuella innehav utan bestämmande inflytande i det förvärvade företaget ska redovisas till verkligt värde eller till innehavets proportionella andel av det förvärvade företagets identifierbara nettotillgångar. Innehav utan bestämmande inflytande redovisas som en separat post i eget kapital.
Förvärvsrelaterade kostnader kostnadsförs när de uppkommer. Om rörelseförvärv sker i flera steg omvärderas de tidigare ägda egetkapitalandelarna i det förvärvade företaget till dess verkliga värde vid förvärvstidpunkten. Eventuellt uppkommen vinst eller förlust till följd av omvärderingen redovisas i resultaträkningen.
Goodwill värderas initialt som det belopp varmed den totala köpeskillingen och verkligt värde för innehav utan bestämmande inflytande överstiger verkligt värde på identifierbara tillgångar och övertagna skulder. I händelse av att köpeskillingen är lägre än verkligt värde på det förvärvade företagets nettotillgångar, redovisas skillnaden direkt i resultaträkningen.
Eliminering av transaktioner mellan koncernföretag
Koncerninterna transaktioner, balansposter, intäkter och kostnader på transaktioner mellan koncernföretag elimineras i koncernredovisningen. Vinster och förluster som resulterar från koncerninterna transaktioner och som är redovisade i tillgångar elimineras också. Redovisningsprinciperna för dotterföretag har i förekommande fall ändrats för att garantera en konsekvent tillämpning av koncernens principer.
Omräkning av utländsk valuta
Resultat och finansiell ställning för alla koncernföretag som har en annan funktionell valuta än rapportvalutan, omräknas till koncernens rapportvaluta. Tillgångar och skulder för var och en av balansräkningarna omräknas från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader för var och en av resultaträkningarna omräknas till svenska kronor till genomsnittskurs. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras inom reserver i eget kapital. Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, varvid de omklassificeras från reserv i eget kapital till årets resultat.
Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor.
Transaktioner i utländsk valuta
Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället.
Rapportering per segment
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådra sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Rörelsesegment rapporteras på ett sätt som överensstämmer med den interna rapporteringen som lämnas till koncernens högste verkställande beslutsfattare.
Koncernens verksamhet är organiserad så att koncernledningen följer upp operativt rörelseresultat som de olika rörelsesegmenten genererar samt beslutar om resursallokering. Koncernens rörelsesegment består av Dental, Orthopedics och Life Science. Se not 4 för information om segment.
Intäkter
Elos Medtechs nettoomsättning omfattar ersättning för sålda varor och tjänster inom bolagets tre affärsområden; Dental, Orthopedics och Life Science. Redovisning per affärsområde framgår i not 3. Den stora majoriteten av Elos Medtechs försäljning utgörs av produkter, vilka tydligt representerar separata prestationsåtaganden. Försäljning av produkter intäktsförs vid den tidpunkt då kontrollen för produkterna övergår till kund, vilket bedöms att i de flesta fall vara vid leverans från fabrik. De garantier som medföljer Elos Medtechs produkter är standardiserade, och definieras därför inte som separata prestationsåtaganden. Koncernen säljer även tjänster i form av service kopplad till produkter främst inom affärsområde Dental, samt även i form av vidarefakturering av frakter. Servicetjänsterna faktureras till stor del efter avslutande och intäktsförs i takt med servicekontraktens löptid. Ej intäktsförda serviceintäkter redovisas som förutbetalda intäkter (avtalsskulder) i balansräkningen. Elos Medtech bedömer att även dessa tjänster tydligt utgör separata prestationsåtaganden. Vidarefakturering av frakter intäktsförs i samband med att leveransen sker.
Koncernens kreditexponering belyses i not 42.
Statliga stöd
Statliga stöd redovisas till verkligt värde när det med rimlig säkerhet går att bedöma att stödet kommer att erhållas och att koncernen kommer att uppfylla de villkor som är förknippade med stödet. Statliga stöd som erhålls som kompensation för kostnader periodiseras och redovisas i resultaträkningen under samma perioder som kostnaderna. Erhållna bidrag redovisas i resultaträkningen som en kostnadsreduktion av de poster som stöden avser att täcka.
Statliga stöd relaterade till förvärv av tillgångar redovisas i balansräkningen genom att stödet reducerar tillgångens redovisade värde. För mer information om statliga stöd se not 7.
Skatt
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller som i praktiken är beslutade per balansdagen. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Värderingen av uppskjuten skatt beräknas efter hur de temporära skillnaderna förväntas bli realiserade eller reglerade och med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen. Temporära skillnader beaktas ej i skillnader hänförliga till koncernmässig goodwill och aktier i koncernbolag. I koncernredovisningen är obeskattade reserver uppdelade på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas mot skattepliktiga intäkter i framtiden.
Skattesatsen för Sverige i årets bokslut är 21,4 procent (21,4). Se not 16.
Ersättningar till anställda
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. En avsättning för beräknade bonusbetalningar redovisas när koncernen har en rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänsterna ifråga har erhållits från de anställda och avsättningsbeloppet kan beräknas tillförlitligt.
För mer information se not 2.
Pensioner
Elos Medtechs åtagande för pensioner fullgörs genom fortlöpande utbetalningar till fristående myndigheter eller försäkringsbolag samt genom avsättningar och utbetalningar som omfattas av det så kalllade FPG/PRI-systemet.
Pensionsåtaganden genom förmånsbestämda planer beräknas i koncernen enligt aktuariella metoder och ersättningsbeloppen beräknas enligt den så kallade Project Unit Credit Method och minskas med marknadsvärdet av förvaltningstillgångar. Metoden innebär att varje tjänstgöringsperiod anses ge upphov till en tillkommande enhet av den slutliga förpliktelsen. Varje enhet beräknas separat och tillsammans utgör de den totala förpliktelsen på balansdagen. Avsikten med principen är att kostnadsföra pensionsbetalningarna linjärt under anställningstiden. Beräkningen görs årligen av oberoende aktuarie. Den förmånsbestämda skulden värderas därvid till nuvärdet av förväntade framtida utbetalningar med användande av en diskonteringsränta, som motsvarar räntan som anges i not 32.
Redovisningen tillämpas beträffande alla identifierade förmånsbestämda pensionsplaner i koncernen. Koncernens utbetalningar avseende avgiftsbestämda pensionsplaner redovisas som kostnad under den period de anställda utfört de tjänster som avgiften avser.
Ersättningar vid uppsägning
Skuld redovisas när förpliktelse föreligger.
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill
Det goodwillvärde som fastställs per förvärvstidpunkten fördelas på kassagenererande enheter, eller grupper av kassagenererande enheter. Till dessa kassagenererande enheter kan hänföras även tillgångar och skulder som vid förvärvstidpunkten redan finns i koncernen. Varje sådant kassaflöde som goodwill fördelas till, motsvaras av den lägsta nivån inom koncernen på vilken goodwill övervakas i företagets styrning och är inte en större del av koncernen än ett segment.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Utgifter för utveckling av egna produkter redovisas som immateriell tillgång i Rapporten över finansiell ställning under rubriken "Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten" när följande förhållanden föreligger: Det är tekniskt möjligt att färdigställa den nyutvecklade produkten så att den kan säljas. Det är bolagets avsikt att färdigställa produkten och sälja den. Bolaget har förutsättningar att sälja produkten och bedömningen är att den kommer att medföra ekonomiska fördelar för bolaget. Det finns adekvata tekniska, finansiella och andra resurser för att fullfölja utvecklingen och att sälja produkten. Bolaget måste också på ett tillförlitligt sätt kunna beräkna de utgifter för utveckling som kan hänföras till den nya produkten.
forts. not 1
Övriga immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella anläggningstillgångar avser främst patent och utveckling av programvara.
Materiella anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärdet efter avdrag for ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt direkta kostnader hänförbara till tillgången for att bringa den på plats och i skick för att kunna utnyttjas i verksamheten. Låneutgifter som är direkt hänförliga till uppförandet av så kallade kvalificerade tillgångar, tillgångar som tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning, ingår i anskaffningsvärdet.
Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av materiella anläggningstillgångar utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och redovisat värde med avdrag för direkta försäljningskostnader. Resultatposten redovisas som övriga rörelseintäkter/-kostnader.
Avskrivningar
Avskrivningar enligt plan är beräknade på tillgångarnas anskaffningsvärden. Tidigare gjorda uppskrivningar har inräknats i tillgångarnas anskaffningsvärden. Avskrivningssatserna baseras på tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder. Leasade tillgångar skrivs av över beräknade nyttjandeperiod eller, om den är kortare över den avtalade leasingtiden.
Avskrivningar enligt plan uppgår till följande procentsatser:
| Byggnader | 2–10% |
|---|---|
| Markanläggningar | 3,75–5% |
| Fordon och lättare maskiner | 20% |
| Övriga maskiner | 10–20% |
| Datorer och kontorsmaskiner | 20–33% |
| Övriga inventarier | 10% |
| Patent och övriga immateriella tillgångar | 10–33% |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | 20% |
Elos Medtech tillämpar komponentavskrivning. Komponentavskrivning innebär att större inventarier vid behov delas upp i delkomponenter med olika nyttjandeperioder och därmed olika avskrivningstider.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten består av utvecklingskostnader för framtagning av nya produkter och produktionsprocesser. De balanserade utvecklingskostnaderna skrivs av linjärt över tillgångarnas uppskattade nyttjandeperioder. De nu redovisade tillgångarna bedöms ha en nyttjandeperiod om fem år.
Nedskrivningar
Elos Medtech gör en bedömning av enskilda tillgångars, grupper av tillgångars eller kassagenererande enheters återvinningsvärde då det finns indikationer på att en tillgång har minskat i värde. Är det bokförda värdet högre än återvinningsvärdet sker en nedskrivning till återvinningsvärdet. Återvinningsvärdet är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet.
För tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod, såsom goodwill, prövas nedskrivningsbehovet minst årligen. Ett nedskrivningsbehov föreligger när det återvinningsbara beloppet avseende en kassagenererande enhet (eller grupper av kassagenererande enheter) understiger redovisat värde. En nedskrivning redovisas då i resultaträkningen.
Leasingavtal
När ett avtal ingås bedömer koncernen om avtalet är, eller innehåller, ett leasingavtal. Ett avtal är, eller innehåller, ett leasingavtal om avtalet överlåter rätten att under en viss period bestämma över användningen av en identifierad tillgång i utbyte mot ersättning.
Leasingavtal där koncernen är leasetagare
Koncernen redovisar en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld vid leasingavtalets inledningsdatum. Nyttjanderättstillgången värderas initialt till anskaffningsvärde, vilket består av leasingskuldens initiala värde med tillägg for leasingavgifter som betalats vid eller före inledningsdatumet plus eventuella initiala direkta utgifter. Nyttjanderättstillgången skrivs av linjärt från inledningsdatumet till det tidigare av slutet av tillgångens nyttjandeperiod och leasingperiodens slut, vilket i normalfallet for koncernen är leasingperiodens slut.
I de fall då anskaffningsvärdet för nyttjanderätten återspeglar att koncernen kommer att utnyttja en option att köpa den underliggande tillgången skrivs tillgången av till nyttjandeperiodens slut.
Leasingskulden – som delas upp i långfristig och kortfristig del – värderas initialt till nuvärdet av återstående leasingavgifter under den bedömda leasingperioden. Leasingperioden utgörs av den ej uppsägningsbara perioden med tillägg för ytterligare perioder i avtalet om det vid inledningsdatumet bedöms som rimligt säkert att dessa kommer att nyttjas.
Leasingskulden omfattar nuvärdet av följande avgifter under bedömd leasingperiod:
- fasta avgifter, inklusive till sin substans fasta avgifter
- variabla leasingavgifter kopplade till index eller pris, initialt värderade med hjälp av det index eller pris som gällde vid inledningsdatumet
- eventuella restvärdesgarantier som förväntas betalas • lösenpriset för en köpoption som koncernen är rimligt säker på att utnyttja och
- straffavgifter som utgår vid uppsägning av leasingavtalet om bedömd leasingperiod återspeglar att sådan uppsägning kommer att ske.
Leasingavgifterna diskonteras med den implicita räntan för avtalet. Om det inte går att fastställa den implicita räntan används koncernens marginella upplåningsränta, vilken återspeglar koncernens kreditrisk. Den marginella låneräntan är fördelad på olika löptider beroende på hur långa leasingavtalen är.
Skuldens värde ökas med räntekostnaden för respektive period och reduceras med amorteringar. Räntekostnaden beräknas som skuldens värde gånger diskonteringsräntan. Leasingskulden för koncernens lokaler med hyra som indexuppräknas beräknas på den hyra som gäller vid respektive rapportperiods slut. Vid denna tidpunkt justeras skulden med motsvarande justering av nyttjanderättstillgångens redovisade värde. På motsvarande sätt justeras skuldens och tillgångens värde i samband med att omprövning sker utav leasingperioden. Detta sker i samband med att sista uppsägningsdatumet inom tidigare bedömd leasingperiod för lokalhyresavtal har passerats alternativt då betydelsefulla händelser inträffar eller omständigheterna på ett betydande sätt förändras på ett sätt som är inom koncernens kontroll och påverkar den gällande bedömningen av leasingperioden. För leasingavtal som har en leasingperiod på 12 månader eller mindre eller med en underliggande tillgång av lågt värde, understigande 50 TSEK, redovisas inte någon nyttjanderättstillgång och leasingskuld. Leasingavgifter för dessa leasingavtal redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden. Detta gäller även variabla leasingavgifter. För nedskrivningsprövning se rubrik Nedskrivning.
I kassaflödesanalysen fördelas leasingbetalningarna mellan erlagda räntor inom det operativa kassaflödet och amortering av leasingskulden inom finansieringsverksamheten.
Varulager
Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet beräknas genom tillämpning av först in- först ut-principen (FIFU) och inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärv av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats och skick. För tillverkade varor och pågående arbete, inkluderar anskaffningsvärdet en rimlig andel av indirekta tillverkningskostnader. Vid värdering har hänsyn tagits till normalt kapacitetsutnyttjande.
Varulagrets anskaffningsvärde kan behöva justeras då anskaffningsvärdet överstiger nettoförsäljningsvärdet. Nettoförsäljningsvärdet definieras som försäljningspris reducerat för kostnader hänförliga till försäljningen.
Avsättningar
En avsättning skiljer sig ifrån andra skulder genom att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen. En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när koncernen har en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse och det är sannolikt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsättning redovisas med de belopp som motsvarar den bästa uppskattningen av den utbetalning som krävs för att reglera åtagandet. När utflödet av resurser bedöms ske långt fram i tiden diskonteras det förväntade framtida kassaflödet och avsättningen redovisas till ett nuvärde.
Finansiella instrument
Redovisningsprinciper avseende finansiella instrument redovisas i noterna 42 och 43.
Eventualförpliktelse
Upplysning om en eventualförpliktelse lämnas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av att det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
Resultat per aktie
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets ägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utspädande potentiella effekter avseende antal utestående aktier. Det kan röra sig om exempelvis utställda teckningsoptioner. Per 31 december 2020 hade Elos Medtech inga potentiella utestående utspädningseffekter.
Kritiska redovisningsfrågor samt uppskattningar och bedömningar
Vid upprättandet av Elos Medtechs koncernredovisning har styrelsen och verkställande direktören identifierat följande kritiska redovisningsfrågor där vissa antaganden om framtiden och vissa uppskattningar och bedömningar per balansdagen har särskild betydelse för värderingen av tillgångarna och skulderna i rapporten över finansiell ställning.
Redovisning av kostnaden för förmånsbestämda pensionsplaner är baserad på aktuariella beräkningar som i sin tur grundar sig på utvecklingen av olika faktorer. De mest väsentliga faktorerna är antagande om diskonteringsränta, inflationstakt, förväntade framtida löneökningar och förväntad livslängd för de personer som omfattas av pensionsplanen. Se not 32.
Värdet på goodwill prövas minst en gång per år med avseende på eventuellt nedskrivningsbehov. Prövningen kräver en bedömning av nyttjandevärdet på den kassagenererande enhet, eller grupper av enheter, till vilken goodwillvärdet är hänförligt. Detta kräver i sin tur att det förväntade framtida kassaflödet från den kassagenererande enheten uppskattas samt en relevant diskonteringsränta fastställs för beräkning av kassaflödets nuvärde. De bedömningar som gjorts per den 31 december 2020 anges i not 18.
För Finansiella risker och riskhantering samt Finansiella instrument se not 42 och 43.
Kassaflödesanalys
Kassaflödesanalysen upprättas enligt indirekt metod.
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget har upprättats enligt Årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning for juridiska personer.
Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden för noterade företag tillämpas. Tillämpningen av RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen tillämpar samtliga av EU godkända IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.
Ändrade redovisningsprinciper
Om inte annat anges nedan har moderbolagets redovisningsprinciper under 2020 förändrats i enlighet med vad som anges ovan för koncernen.
Skillnaderna mellan moderbolagets och koncernens redovisningsprinciper framgår nedan.
Ersättning till anställda/förmånsbestämda planer
Erlagda pensionspremier samt förändring av redovisad pensionsskuld till FPG/PRI redovisas fortlöpande som en pensionskostnad.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet inkluderas förvärvsrelaterade kostnader och eventuella tilläggsköpeskillingar.
När det finns en indikation på att andelar i dotterföretag minskat i värde görs en beräkning av återvinningsvärdet. är detta lägre än det redovisade värdet görs en nedskrivning. Nedskrivningar redovisas i posterna "Resultat från andelar i koncernföretag".
Finansiella instrument
IFRS 9 tillämpas ej fullt ut i moderföretaget. Moderföretaget tillämpar istället de punkterna som anges i RFR 2 (IFRS 9 Finansiella instrument, p. 3–10).
Leasade tillgångar
Moderbolaget tillämpar inte IFRS 16, i enlighet med undantaget som finns IRFR 2. Som leasetagare redovisas leasingavgifter som kostnad linjärt över leasingperioden i enlighet med tidigare år och således redovisas inte nyttjanderätter och leasingskulder i balansräkningen.
Skatter
I moderbolaget redovisas i balansräkningen obeskattade reserver utan uppdelning på eget kapital och uppskjuten skatteskuld, till skillnad mot i koncernen. I resultaträkningen görs i moderbolaget på motsvarande sätt ingen fördelning av del av bokslutsdispositioner till uppskjuten skattekostnad.
Koncernbidrag
Mottaget och lämnat koncernbidrag från ett dotterföretag redovisas i moderföretaget som en finansiell intäkt/kostnad i resultaträkningen enligt RFR 2. Tillhörande skatteeffekt redovisas i resultaträkningen enligt IAS 12.
Not 2 Personal och personalkostnader
| Medeltalet anställda, | 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| fördelade på kvinnor och män | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt | |
| Koncernen | |||||||
| Sverige | 84 | 44 | 128 | 97 | 40 | 137 | |
| Danmark | 94 | 58 | 152 | 103 | 64 | 167 | |
| Kina | 51 | 58 | 109 | 63 | 57 | 120 | |
| USA | 85 | 48 | 133 | 87 | 55 | 142 | |
| 314 | 208 | 522 | 350 | 216 | 566 | ||
| Moderbolaget | |||||||
| Sverige | 4 | 7 | 11 | 5 | 5 | 10 |
| 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader |
Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Totalt | Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Totalt |
| Koncernen | ||||||
| Löner och andra ersättningar | 12 268 | 222 827 | 235 095 | 14 419 | 251 944 | 266 363 |
| (varav resultatlön) | (364)* | (1 881) | (2 245) | (2 246) | (5 848) | (8 094) |
| sociala kostnader | 3 720 | 42 847 | 46 567 | 4 946 | 48 047 | 52 993 |
| (varav pensionskostnader) | (1 907) | (15 414) | (17 321) | (1 752) | (16 441) | (18 193) |
| 15 988 | 265 674 | 281 662 | 19 365 | 299 991 | 319 356 | |
| Moderbolaget | ||||||
| Löner och andra ersättningar | 3 899 | 7 896 | 11 795 | 4 568 | 8 174 | 12 742 |
| (varav resultatlön) | (0) | (0) | (0) | (686) | (598) | (1 284) |
| sociala kostnader | 1 998 | 4 196 | 6 194 | 2 869 | 4 613 | 7 482 |
| (varav pensionskostnader) | (955) | (1 902) | (2 857) | (1 014) | (2 459) | (3 473) |
| 5 897 | 12 092 | 17 989 | 7 437 | 12 787 | 20 224 |
* Bonus för 2019, ej reserverad i db, som utbetalats 2020.
| 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Löner, andra ersättningar per land | Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Totalt | Styrelse och VD |
Övriga anställda |
Totalt |
| Moderbolaget i Sverige | 3 899 | 7 896 | 11 795 | 4 568 | 8 174 | 12 742 |
| Dotterbolag i Sverige | 2 428 | 44 832 | 47 260 | 2 847 | 50 340 | 53 187 |
| Dotterbolag i Danmark | 2 548 | 98 942 | 101 490 | 2 378 | 108 078 | 110 456 |
| Dotterbolag i Kina | 1 508 | 14 642 | 16 150 | 1 996 | 17 928 | 19 924 |
| Dotterbolag i USA | 1 885 | 56 515 | 58 400 | 2 630 | 67 424 | 70 054 |
| 12 268 | 222 827 | 235 095 | 14 419 | 251 944 | 266 363 |
Ersättning till styrelse
Motiven till principerna för åsättande av löner och övriga ersättningar till ledande befattningshavare framgår av bolagsstyrningsrapporten. Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut till ett sammanlagt värde av 1 375 000 SEK (1 375 000 SEK).
| Arvode | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Yvonne Mårtensson (ordförande) | 400 | 400 |
| Jeppe Magnusson | 175 | 175 |
| Anders Birgersson | 175 | 175 |
| Jon Risfelt | 235 | 235 |
| Hanna Ernestam Wilkman | 175 | 175 |
| Claes Hansson | 215 | 215 |
| 1 375 | 1 375 |
Arvode avser styrelsearvode samt ersättning för arbete i revisionskommitté.
Ersättning till ledande befattningshavare som består av verkställande direktör, ekonomi- och finansdirektör, marknadsdirektör, kvalitetschef samt VD:ar i dotterbolag, utgörs av grundlön, bilförmån, rörlig ersättning samt pension. Den rörliga ersättningen kan variera beroende på befattning och kan maximalt utgöra 50 procent av fast lön. Den rörliga ersättningen baseras på utfall av resultat i koncernen. För 2020 frånsade sig ledningen bonus p g a rådande pandemi.
Till nuvarande verkställande direktör har utgått lön och annan ersättning, inklusive förmåner om sammanlagt 2 531 TSEK (3 301). I årets ersättning ingår en resultatbaserad ersättning om 0 TSEK (686).
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Pensionskostnaden för verkställande direktör är huvudsakligen premiebaserad och motsvarar 29 procent av den fasta lönen, därutöver tillkommer tjänstegrupplivsförsäkring och trygghetsförsäkring vid arbetsskada.
Den betalda pensionspremien för 2020 till nuvarande VD uppgick sammanlagt till 707 TSEK (705). Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid på 12 månader med avräkning mot andra inkomster under uppsägningstid. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida gäller en uppsägningstid på sex månader. Inga särskilda avtal finns beträffande avgångsvederlag.
Till övriga ledande befattningshavare exkl. koncernens VD har under 2020 utgått lön och annan ersättning inkl bilförmån om sammanlagt 12 452 TSEK (14 315). I årets ersättning ingår resultatlön med 364 TSEK (2 137). Pensionsåldern för övriga personer i koncernledningen är mellan 60–70 år. Pensionsgrundande lön är grundlönen samt i vissa fall ett genomsnitt av de tre senaste årens rörliga ersättning.
Till övriga befattningshavare i dotterbolagen, som består av medlemmar i dotterbolagens ledningsgrupper exkl de personer som även ingår bland ledande befattningshavare ovan, totalt 27 personer (26), har lön och annan ersättning inkl bilförmån utgått om sammanlagt 21 732 TSEK (24 830). Pensionskostnaderna till dessa uppgick till 1 675 TSEK (1 298).
| Styrelseledamöter och ledande | 2020 | 2019 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| befattningshavare (antal personer) | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
| Koncernen | ||||||
| Styrelseledamöter | 4 | 2 | 6 | 4 | 2 | 6 |
| Verkställande direktörer och andra ledande befattningshavare |
6 | 3 | 9 | 6 | 3 | 9 |
| Moderbolaget | ||||||
| Styrelseledamöter | 4 | 2 | 6 | 4 | 2 | 6 |
| Verkställande direktörer och andra ledande befattningshavare |
2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 4 |
Not 3 Nettoomsättning och totala tillgångar per geografisk marknad
Försäljning uppdelad efter geografisk marknad
Nedanstående tabell visar fördelningen av koncernens försäljning per marknadsområde, oavsett var produkterna har tillverkats.
Tillgångar och investeringar per geografiskt område
Nedanstående tabell visar det redovisade värdet på tillgångar samt investeringar fördelade på geografiska områden efter var tillgångarna är belägna.
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Sverige | 127,5 | 142,9 |
| Norden exkl Sverige | 17,5 | 50,1 |
| Europa exkl Norden | 220,4 | 242,7 |
| Nordamerika | 128,1 | 150,4 |
| Asien | 85,6 | 100,5 |
| Övriga marknader | 0,9 | 2,8 |
| Summa | 580,0 | 689,4 |
| Tillgångar | Investeringar | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Sverige | 237,8 | 201,6 | 34,5 | 20,5 |
| Danmark | 274,2 | 290,7 | 8,3 | 15,0 |
| Kina | 85,2 | 93,2 | 3,5 | 3,5 |
| USA | 404,8 | 449,3 | 10,2 | 62,1 |
| Summa | 1 002,0 | 1 034,8 | 56,5 | 101,1 |
Moderbolagets intäkter är interna och avser administrationsarvoden och fördelar sig enligt följande:
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Sverige | 5,3 | 5,6 |
| Norden exkl Sverige | 7,4 | 7,1 |
| Asien | 2,3 | 2,5 |
| Nordamerika | 4,9 | 5,6 |
| Summa | 19,9 | 20,8 |
Not 4 Segment
Dental
Inom Dental är vi en strategisk utvecklings- och produktionspartner och har utvecklat en omfattande expertis samt ett starkt globalt produkterbjudande. Vi tillverkar i huvudsak implantat (fixturer), komponenter för implantatburen protetik och instrument till ledande bolag inom marknaden för dentala implantat. Vårt mål är också att verka som en förenande länk mellan implantatbolagen och olika tekniska partners genom att komplettera kundernas produktsortiment med våra egna produkter inom digital tandvård och instrument.
Orthopedics
Inom affärsområdet Orthopedics är vi en sourcingpartner inom spine, trauma och rekonstruktion. Inom spine är vi specialiserade på att tillverka skruvar och implantat för behandling av ryggmärgsskador. Plattor, implantat, borr, instrument, guide pins och wires som används vid kirurgiska åtgärder av frakturer är vår specialisering inom trauma. Vår globala strategi om specialisering på respektive fabrik och ett gemensamt starkt varumärke, skapar ett mer attraktivt erbjudande till våra kunder. Kunderna består huvudsakligen av ledande internationella ortopediföretag, med särskilt stark marknadsställning inom trauma.
Life Science
Inom affärsområdet Life Science finns det ett växande intresse för bolagets tekniskt avancerade kompetens att kombinera polymera material och metall. Kunderna utgörs av globala marknadsledande aktörer på sina respektive marknader. Inom polymer är vi specialiserade på avancerade små produkter för engångsbruk, t ex IVF-vialer och skålar, artiklar till kemiska och kliniska analyser såsom allergitester, tester för autoimmuna sjukdomar samt komponenter till neurooch hjärtkirurgi. Inom metallbearbetning är vi specialiserade på benförankrade hörselimplantat, komponenter till traditionella hörapparater samt flergångssprutor vid insulinbehandling av diabetes.
Försäljning och lönsamhet uppdelad efter marknadssegment
Nedanstående tabell visar fördelningen av koncernens försäljning per marknadsegment, oavsett var produkterna har tillverkats.
Nettoomsättning per segment
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Dental | 212,4 | 223,9 |
| Orthopedics | 179,5 | 229,6 |
| Life Science | 188,1 | 235,9 |
| Summa | 580,0 | 689,4 |
Rörelseresultat per segment
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Dental | 18,2 | 22,2 |
| Orthopedics | 21,0 | 17,4 |
| Life Science | 29,3 | 31,6 |
| Ofördelade koncerngemensamma intäk | ||
| ter och kostnader | -4,9 | -5,9 |
| Summa | 63,6 | 65,3 |
Not 5 Inköp och försäljning mellan koncernbolag
Av moderbolagets intäkter avser 19,9 MSEK (20,8) intäkter från koncernbolag. Inköp från koncernbolag har under året skett med 0,5 KSEK (0,1) avseende IT- och marknadstjänster.
Not 6 Ersättning till revisorer
Arvode och kostnadsersättningar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| KPMG | 1 466 | 1 430 | 514 | 410 |
| Revisionsuppdrag | 1 325 | 1 296 | 464 | 410 |
| Övriga tjänster | 141 | 134 | 50 | – |
| Skatterådgivning | – | – | – | – |
| PwC | 28 | 616 | – | 600 |
| Revisionsuppdrag | – | 268 | – | 252 |
| Annan revisionsverksamhet | 28 | 348 | – | 348 |
| Skatterådgivning | – | – | – | – |
| Övriga bolag | 644 | 947 | – | – |
| Revisionsuppdrag | 472 | 558 | – | – |
| Skatterådgivning | 118 | 303 | – | – |
| Övriga tjänster | 54 | 86 | – | – |
| Summa | 2 138 | 2 993 | 514 | 1 010 |
Med revisionsuppdrag avses granskning av koncernredovisning, lagstadgad revision av moder och dotterbolag, bokföringen samt styrelsens och VDs förvaltning, samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid granskning. Allt annat är övriga uppdrag. För räkenskapsåret 2019 valdes KPMG in som revisor för koncernen. KPMG ersatte då PwC.
Not 7 Statliga stöd fördelade på funktion
| Koncernen | Moderbolaget | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| Kostnad för sålda varor | 35,0 | – | – | – | ||
| Försäljningskostnader | 2,2 | – | 0,2 | – | ||
| Administrationskostnader | 4,3 | – | 0,2 | – | ||
| Utvecklingskostnader | 1,9 | – | – | – | ||
| Finansiella kostnader | 1,6 | – | – | – | ||
| Totalt erhållna stöd | 45,0 | – | 0,4 | – |
Not 8 Avskrivningar enligt plan samt nedskrivningar
| Kostnad för | Utvecklings | Försäljnings | Administrations | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | sålda varor | kostnader | kostnader | kostnader | Summa |
| 2020 | |||||
| Övriga immateriella tillgångar | 319 | 1 163 | 1 670 | 914 | 4 066 |
| Balanserade utvecklingskostnader | 491 | 1 915 | 136 | 62 | 2 604 |
| Byggnader | 6 115 | 204 | 129 | 853 | 7 301 |
| Markanläggningar | 963 | 10 | 3 | 276 | 1 252 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 31 058 | – | – | – | 31 058 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 2 653 | – | 45 | 717 | 3 415 |
| Nyttjanderättstillgångar | 7 077 | 141 | 710 | 2 411 | 10 339 |
| Summa | 48 676 | 3 433 | 2 693 | 5 233 | 60 035 |
| 2019 | |||||
| Övriga immateriella tillgångar | 514 | 878 | 4 997 | 1 436 | 7 825 |
| Balanserade utvecklingskostnader | 222 | 1 469 | – | – | 1 691 |
| Byggnader | 5 791 | 190 | 206 | 970 | 7 157 |
| Markanläggningar | 282 | 2 | – | 53 | 337 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 28 984 | – | – | – | 28 984 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 453 | 106 | 89 | 1 339 | 2 987 |
| Nyttjanderättstillgångar | 9 015 | – | 1 135 | 1 157 | 11 307 |
| Summa | 46 261 | 2 645 | 6 427 | 4 955 | 60 288 |
| Moderbolaget | Kostnad för sålda varor |
Utvecklings kostnader |
Försäljnings kostnader |
Administrations kostnader |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | |||||
| Övriga immateriella tillgångar | – | – | 200 | 1 094 | 1 294 |
| Inventarier | – | – | 45 | 88 | 133 |
| Summa | – | – | 245 | 1 182 | 1 427 |
| Moderbolaget | Kostnad för sålda varor |
Utvecklings kostnader |
Försäljnings kostnader |
Administrations kostnader |
Summa |
| 2019 | |||||
| Övriga immateriella tillgångar | 223 | – | 171 | 1 356 | 1 750 |
| Inventarier | – | – | 50 | 176 | 226 |
| Summa | 223 | – | 221 | 1 532 | 1 976 |
Not 9 Övriga rörelseintäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Vinst vid försäljning av anläggningstillgångar |
176 | 909 | 162 | 125 |
| Ersättning från leverantör | 945 | 786 | – | – |
| Erhållna offentliga stöd | – | 725 | – | – |
| Valutakursvinster | 768 | 458 | – | 15 |
| Provisionsintäkter | – | 429 | – | – |
| Övrigt | 132 | 18 | 39 | – |
| Summa | 2 021 | 3 325 | 201 | 140 |
Not 10 Övriga rörelsekostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar |
470 | 155 | – | – |
| Valutakursförluster | 1 190 | 722 | 236 | – |
| Övrigt | 31 | 27 | – | – |
| Summa | 1 691 | 904 | 236 | – |
Not 11 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Nedanstående kostnader omfattar kostnad för sålda varor, försäljningskostnader, administrationskostnader och utvecklingskostnader.
| Koncernen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Material inkl underleverantörer | 152 571 | 94 162 |
| Ersättningar till anställda | 281 662 | 319 356 |
| Avskrivningar | 60 035 | 60 288 |
| Övriga kostnader | 22 445 | 152 688 |
| Summa | 516 713 | 626 494 |
Not 12 Resultat från andelar i koncernbolag
| Moderbolaget | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Utdelning från dotterbolag | 16 930 | – |
| Erhållet koncernbidrag | 20 400 | 11 000 |
| Summa | 37 330 | 11 000 |
Not 13 Finansiella intäkter
| 2020 | 2019 |
|---|---|
| 97 | 87 |
| 269 | 1 140 |
| 366 | 1 227 |
| – | 3 |
| 294 | 4 511 |
| 294 | 4 514 |
Not 14 Finansiella kostnader
| Koncernen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Räntekostnader | 10 935 | 12 435 |
| Omvärdering derivat | 3 315 | 2 857 |
| Valutakursdifferenser | 5 030 | 422 |
| Övrigt | 1 443 | 230 |
| Summa | 20 723 | 15 944 |
| Moderbolaget | ||
| Räntekostnader | 2 319 | 3 483 |
| Valutakursdifferenser | 21 082 | – |
| Övrigt | 1 443 | 332 |
| Summa | 24 844 | 3 815 |
Not 15 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Återföring av periodiseringsfond, beskattningsår 2013 |
– | 2 891 |
| Återföring av periodiseringsfond, beskattningsår 2016 |
1 055 | – |
| Avsättning till periodiseringsfond, beskattningsår 2019 |
– | –2 515 |
| Skillnad mellan bokförda avskrivningar och avskrivningar enligt plan |
584 | 1 024 |
| Summa | 1 639 | 1 400 |
Not 16 Skatter
| Koncernen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | –8 467 | –12 865 |
| Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader |
1 239 | 757 |
| Summa skatt | –7 228 | –12 108 |
Skillnaden mellan koncernens redovisade skattekostnad och skattekostnad baserad på gällande skattesats består av följande komponenter:
| Koncernen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Redovisat resultat före skatt | 43 260 | 50 610 |
| Skatt enligt gällande skattesats | –9 258 | –10 831 |
| Skatteeffekter av: | ||
| Effekt till följd av ändrad skattesats hänföring till obeskattade reserver |
301 | 204 |
| Skillnader i utländska skattesatser | –532 | –916 |
| Kupongskatt | –293 | –235 |
| Skatt hänförlig till tidigare perioder | –11 | – |
| Skatteeffekt erhållna skattefria statliga stöd |
3 517 | – |
| Övrigt | –952 | –330 |
| Redovisad skattekostnad | –7 228 | –12 108 |
Som gällande skattesats för inkomståret 2020 har skattesats i Sverige använts: 21,4 procent (21,4). Koncernens genomsnittliga effektiva skattesats 2020 med jämförelseår, 16,7 procent (23,9).
I samband med förvärvet av Onyx Medical 2015 uppkom goodwill med 22,9 MUSD. Enligt skatteregler i USA är goodwill skattemässigt avdragsgill under en period om 15 år. Detta innebär att aktuell skatt påverkas i form av en lägre skatteutbetalning med ca 400 KUSD per år under denna period, vilket även får en positiv påverkan på kassaflödet.
| Moderbolaget | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt i resultaträkningen | 743 | –1 614 |
| Skatt hänförlig till föregående år | – | 20 |
| Kupongskatt | –293 | –235 |
| Summa | 450 | –1 829 |
| Moderbolaget | 2020 | 2019 |
| Redovisat resultat före skatt | 11 404 | 5 838 |
| Skatt enligt gällande skattesats | –2 440 | –1 249 |
| Skatteeffekter av: | ||
| Ej avdragsgilla kostnader | –110 | –91 |
| Skattefria intäkter | 3 623 | 20 |
| Kupongskatt | –293 | –235 |
| Övrigt | –330 | –274 |
| Redovisad skattekostnad | 450 | –1 829 |
| Not 17 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | ||||
|---|---|---|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Ingående anskaffningsvärde | 14 031 | 3 424 | 1 114 | 1 114 |
| Årets inköp | 213 | – | – | – |
| Omklassificering | 2 325 | 10 489 | – | – |
| Försäljning och utrangering | –96 | – | – | – |
| Omräkningsdifferenser | –472 | 118 | – | – |
| Utgående anskaffningsvärde | 16 001 | 14 031 | 1 114 | 1 114 |
| Ingående avskrivningar | 5 983 | 1 616 | 452 | 230 |
| Årets avskrivningar | 2 604 | 1 691 | 223 | 222 |
| Omklassificering | – | 2 652 | – | – |
| Försäljning och utrangering | –64 | – | – | – |
| Omräkningsdifferenser | –202 | 24 | – | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
| avskrivningar enligt plan | 8 321 | 5 983 | 675 | 452 |
| Redovisat värde vid årets slut |
7 680 | 8 048 | 439 | 662 |
Nyttjandeperioden för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten bedöms uppgå till ca fem år.
Not 18 Goodwill
| Koncernen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 262 148 | 253 597 |
| Omräkningsdifferens | –27 279 | 8 551 |
| Utgående anskaffningsvärde | 234 869 | 262 148 |
| Redovisat värde vid årets slut | 234 869 | 262 148 |
| Goodwill (MSEK) | 2020 | 2019 |
| Dental | 40 221 | 41 642 |
| Orthopedics | 187 625 | 213 483 |
| Life Science | 7 023 | 7 023 |
Goodwill och imateriella tillgångar med obegränsad nyttjandeperiod fördelas på de lägsta kassagenererande enheter som identifierats inom respektive marknad. Lägsta kassagenerande enheter utgörs av legala enheter eller aggregering av legala enheter.
Prövning av nedskrivningsbehov för goodwill sker årligen samt då indikationer på att nedskrivningsbehov föreligger. Återvinningsbart belopp för kassagenererande enheter fastställs baserat på beräkningar av nyttjandevärden.
Antaganden
Nyttjandevärdet för nettotillgångar hänförlig till kassagenererande enheter inom Dental, Orthopedics och Life Science har beräknats baserat på diskonterade kassaflöden. Kassaflöden för det första året baseras på fastställd budget för 2021. Prognosperioden 2022–2025 utgår från en av styrelsen fastställd affärsplan. För prognosperioden har väsentliga antaganden baserats på historiska data, ledningens samlade erfarenhet, kunders strategi samt utveckling och trender inom relevanta marknadssegment. För perioder därefter har en tillväxt motsvarande 2,0 procent antagits. Denna tillväxttakt överstiger inte den långsiktiga tillväxttakten för branschen som helhet. Det prognostiserade kassaflödet har nuvärdesberäknats med en diskonteringsränta på 8,7 procent (8,3) före skatt. Diskonteringsräntan har fastställts genom en beräkning av en viktad kostnad för eget och lånat kapital. Under såväl 2020 som 2019 har beräknat återvinningsvärde för Elos Medtech överstigit det bokförda värdet varför inget nedskrivningsbehov har identifierats.
Alternativa beräkningar har gjorts genom att ändra diskonteringsräntesats med en procentenhet, tillväxttakt för år 2–5 har minskats med 50 procent och EBITDA marginalen har justerats till de två senaste årens genomsnitt. En ändring av dessa antaganden, var och en för sig, skulle inte resultera i något nedskrivningsbehov av redovisad goodwill hänförlig till de tre segmenten.
Känslighetsanalys, MSEK Dental Orthopedics Life Science Redovisat värde motsv. den kassagenererande enhetens nettotillgångar 186 285 163 Återvinningsvärde överstigande det redovisade värdet 394 292 254
Not 19 Övriga immateriella tillgångar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Koncernen | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Ingående anskaffningsvärde | 56 411 | 60 414 | 13 612 | 12 005 |
| Årets inköp | 4 750 | 5 386 | 1 502 | 1 607 |
| Omklassificering | –2 487 | –10 489 | – | – |
| Försäljning och utrangering | –1 055 | – | – | – |
| Omräkningsdifferens | –2 834 | 1 100 | – | – |
| Utgående | ||||
| anskaffningsvärde | 54 785 | 56 411 | 15 114 | 13 612 |
| Ingående avskrivningar | 43 211 | 37 371 | 10 588 | 9 062 |
| Årets avskrivningar | 4 066 | 7 825 | 1 071 | 1 526 |
| Omklassificering | – | –2 652 | – | |
| Försäljning och utrangering | –1 033 | – | – | – |
| Omräkningsdifferens | –2 665 | 668 | – | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
| avskrivningar | 43 579 | 43 211 | 11 659 | 10 588 |
| Redovisat värde vid | ||||
| årets slut | 11 206 | 13 200 | 3 455 | 3 024 |
Balansposten inkluderar förvärvade kundrelationer värderade till 18,2 Mkr i samband med förvärvet av Onyx Medical 2015 vilket per 2020-12-31 var fullt avskrivna. Årets investeringar avser förvärvad programvara och övrig utveckling av immateriella tillgångar.
Not 20 Byggnader och mark
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Byggnader | 2020 | 2019 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 230 857 | 206 368 | |
| Årets inköp | 844 | 20 999 | |
| Omklassificering | 8 492 | 579 | |
| Omräkningsdifferens | –10 828 | 2 911 | |
| Utgående anskaffningsvärde | 229 365 | 230 857 | |
| Ingående avskrivningar | 79 072 | 71 180 | |
| Årets avskrivningar | 7 301 | 7 157 | |
| Omräkningsdifferens | –2 002 | 735 | |
| Utgående ackumulerade | |||
| avskrivningar | 84 371 | 79 072 | |
| Redovisat värde vid årets slut | 144 994 | 151 785 |
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Markanläggningar | 2020 | 2019 |
| Ingående anskaffningsvärde | 16 784 | 1970 |
| Årets inköp | – | 14 861 |
| Omklassificering | 2 748 | –63 |
| Omräkningsdifferens | –2 216 | 16 |
| Utgående anskaffningsvärde | 17 316 | 16 784 |
| Ingående avskrivningar | 1 253 | 876 |
| Årets avskrivningar | 1 252 | 337 |
| Omklassificering | 323 | – |
| Omräkningsdifferens | –212 | 40 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 2 616 | 1 253 |
| Redovisat värde vid årets slut | 14 700 | 15 531 |
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Mark | 2020 | 2019 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 15 648 | 15 186 | |
| Omräkningsdifferens | –1 459 | 462 | |
| Utgående anskaffningsvärde | 14 189 | 15 648 | |
| Redovisat värde vid årets slut | 14 189 | 15 648 | |
| Redovisat värde vid årets slut byggnader och mark |
173 883 | 182 964 |
Not 21 Maskiner och andra tekniska anläggningar
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Maskiner m.m. | 2020 | 2019 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 478 790 | 506 031 | |
| Årets inköp | 1 167 | 9 170 | |
| Omklassificering | 44 712 | –37 324 | |
| Försäljning och utrangering | –2 836 | –6 776 | |
| Omräkningsdifferens | –27 883 | 7 689 | |
| Utgående anskaffningsvärde | 493 950 | 478 790 | |
| Ingående avskrivningar | 329 536 | 318 785 | |
| Årets avskrivningar | 31 058 | 28 984 | |
| Omklassificering | 4 813 | –16 934 | |
| Försäljning och utrangering | –1 386 | –5 481 | |
| Omräkningsdifferens | –14 894 | 4 182 | |
| Utgående ackumulerade | |||
| avskrivningar | 349 127 | 329 536 | |
| Redovisat värde vid årets slut | 144 823 | 149 254 |
Not 22 Inventarier, verktyg och installationer
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Inventarier m.m. | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Ingående anskaffningsvärde | 60 685 | 59 695 | 2 125 | 2 092 |
| Årets inköp | 506 | 1 863 | – | 33 |
| Omklassificering | 107 | 1 121 | – | – |
| Försäljning och utrangering | –1 734 | –2 474 | – | – |
| Omräkningsdifferens | –1 275 | 480 | – | – |
| Utgående anskaffnings | ||||
| värde | 58 289 | 60 685 | 2 125 | 2 125 |
| Ingående avskrivningar | 45 265 | 45 458 | 1 656 | 1 431 |
| Årets avskrivningar | 3 415 | 2 987 | 133 | 225 |
| Omklassificering | –212 | –1 439 | – | – |
| Försäljning och utrangering | –1 729 | –1 942 | – | – |
| Omräkningsdifferens | –1 021 | 201 | – | – |
| Utgående ackumulerade | ||||
| avskrivningar | 45 718 | 45 265 | 1 789 | 1 656 |
| Redovisat värde vid | ||||
| årets slut | 12 571 | 15 420 | 336 | 469 |
Not 23 Nyttjanderättstillgångar
Redovisat värde på tillgångar under finansiella leasingavtal är hänförliga till följande typer av tillgångar:
Koncernen 2020 Nyttjanderättstillgångar
| Anskaffningsvärde | Lokaler | Fordon | Maskiner | Övrigt | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 14 197 | 5 748 | 63 400 | 3 869 | 87 214 |
| Årets investeringar | – | 898 | 252 | 838 | 1 988 |
| Årets utrangeringar | – | –1 205 | – | – | –1 205 |
| Omklassificeringar | – | –544 | –4 936 | 544 | –4 936 |
| Omräkningsdifferenser | –669 | –286 | –3 095 | –413 | –4 463 |
| Utgående anskaffningsvärde | 13 528 | 4 611 | 55 621 | 4 838 | 78 598 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
| Ingående avskrivningar | 2 387 | 1 803 | 24 169 | 933 | 29 292 |
| Årets avskrivningar | 2 451 | 1 299 | 5 408 | 1 181 | 10 339 |
| Årets utrangeringar | – | –530 | – | – | –530 |
| Omklassificeringar | – | – | –4 936 | – | –4 936 |
| Omräkningsdifferenser | –291 | 128 | –1 374 | –78 | –1 620 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 4 547 | 2 700 | 23 267 | 2 036 | 32 550 |
| Redovisat värde vid årets slut | 8 981 | 1 911 | 32 354 | 2 802 | 46 048 |
Leasingobjekten avseende maskiner består till största del av svarvar, fräsar och liknande maskiner hos Elos Medtech Pinol A/S.
Koncernen 2019
Nyttjanderättstillgångar
| Anskaffningsvärde | Lokaler | Fordon | Maskiner | Övrigt | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|
| Anskaffningsvärde per 31 december 2018 | – | 2 488 | 57 319 | – | 59 807 |
| Justering av tillkommande nyttjanderättstillgångar (IFRS16) | 13 094 | 3 202 | – | 3 547 | 19 843 |
| Justerad ingående balans 1 januari 2019 | 13 094 | 5 690 | 57 319 | 3 547 | 79 650 |
| Årets investeringar | 1 103 | 1 168 | 9 059 | 278 | 11 608 |
| Årets utrangeringar | – | –1 136 | – | – | –1 136 |
| Omklassificeringar | – | – | –4 069 | – | –4 069 |
| Omräkningsdifferenser | – | 26 | 1 091 | 44 | 1 161 |
| Anskaffningsvärde per 31 december 2019 | 14 197 | 5 748 | 63 400 | 3 869 | 87 214 |
| Ackumulerade avskrivningar | |||||
| Ackumulerade avskrivningar per 31 december 2018 | – | 1 439 | 21 003 | – | 22 442 |
| Årets avskrivningar | 2 387 | 1 348 | 6 639 | 933 | 11 307 |
| Årets utrangeringar | – | –957 | – | – | –957 |
| Omklassificeringar | – | – | –4 069 | – | –4 069 |
| Omräkningsdifferenser | – | –27 | 596 | – | 569 |
| Ackumulerade avskrivningar per 31 december 2019 | 2 387 | 1 803 | 24 169 | 933 | 29 292 |
| Redovisat värde per 31 decemer 2019 | 11 810 | 3 945 | 39 231 | 2 936 | 57 922 |
| Redovisat i resultaträkningen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Avskrivningar på nyttjanderättstillgångar | –10 339 | –11 307 |
| Kostnader för korttidsleasingavtal och leasing av lågt värde |
–1 377 | –1 163 |
| Redovisat i rörelseresultatet | –11 716 | –12 470 |
| Ränta på leasingskulder | –1 148 | –1 416 |
| Redovisat i finansnetto | –1 148 | –1 416 |
Leasing av lokaler
För hyresavtal har bolaget applicerat den marginella låneräntan som diskonteringsränta med hänsyn till leasingavtalets löptid.
Leasing av fordon och övriga leasingavtal
Koncernen leasar bilar med leasingperioder på tre år där förlängningsperioder förekommer. Utöver detta finns leasingavtal för främst IT-uttrustning såsom servrar och kopiatorer med leasingperioder på tre till fem år.
Finansiella leasingavtal
Koncernens skulder förfaller till betalning enligt följande:
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | ||
| 2020 | – | 14 123 | |
| 2021 | 12 768 | 12 600 | |
| 2022 | 8 793 | 8 744 | |
| 2023 | 7 299 | 6 705 | |
| 2024 | 6 682 | 6 608 | |
| 2025 och senare | 2 134 | 2 099 | |
| 37 676 | 50 879 |
Not 24 Pågående nya anläggningar
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Pågående nyanläggningar | 2020 | 2019 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 38 554 | 21 055 | |
| Årets inköp | 47 062 | 37 037 | |
| Omklassificering | –50 951 | –20 050 | |
| Omräkningsdifferens | 252 | 512 | |
| Utgående anskaffningsvärde | 34 917 | 38 554 | |
| Redovisat värde vid årets slut | 34 917 | 38 554 |
Not 25 Andelar i koncernbolag
| Moderbolaget | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 222 421 | 222 521 |
| Fusionerade verksamheter | – | –100 |
| Aktieägartillskott till dotterbolag | 18 720 | – |
| Utgående anskaffningsvärde | 241 141 | 222 421 |
| Redovisat värde vid årets slut | 241 141 | 222 421 |
| Dotterbolag | Dotter-dotterbolag | Organisationsnummer | Säte | Rösträtts andel |
Antal andelar |
Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Elos Medtech Pinol A/S | 13746184 | Hilleröd, Danmark | 100% | 1 000 | 70 149 | |
| Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. | 91120111697431125P | Tianjin, Kina | 100% | – | 32 571 | |
| Elos Medtech Timmersdala AB | 556055-1201 | Skövde | 100% | 2 600 | 32 707 | |
| TioTec AB | 556443-5153 | Skövde | 100% | – | – | |
| Elos Medtech Skara AB | 556344-0790 | Skara | 100% | 1 000 | 35 673 | |
| Elos Medtech U.S Holdings Inc. | 47-3691218 | Memphis, TN, USA | 100% | 1 000 | 69 925 | |
| Onyx Medical LLC | 62-1445666 | Memphis, TN, USA | 100% | – | – | |
| Elos AB | 556280-2784 | Göteborg | 100% | 1 000 | 116 | |
| Summa | 241 141 | |||||
Not 26 Fordringar på koncernbolag
| Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| 2020 2019 |
|||
| Långfristigt lån till Elos Medtech U.S Hol dings, avser finansiering av förvärv |
154 756 | 176 081 | |
| Långfristigt lån till Elos Medtech Tianjin | – | 5 133 | |
| Summa | 154 756 | 181 214 |
Not 27 Övriga kortfristiga fordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Reversfordran | 90 | 315 | – | – |
| Mervärdesskatt | 2 396 | 1 093 | 407 | 266 |
| Övrigt | 1 392 | 994 | 2 | – |
| Summa | 3 878 | 2 402 | 409 | 266 |
Not 28 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Förutbetalda hyra | 272 | 272 | 272 | 272 |
| Förutbetalda licenser och IT-kostnader |
2 479 | 1 230 | 416 | – |
| Förutbetalda pensions utbetalningar |
176 | 182 | 176 | 182 |
| Upplupna intäkter | 1 583 | 401 | – | – |
| Övriga förutbetalda kostnader |
4 628 | 3 682 | 801 | 807 |
| Summa | 9 138 | 5 767 | 1 665 | 1 261 |
Not 29 Eget kapital
I reserver ingår omräkningsdifferenser enligt nedan:
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Omräkningsdifferenser nettotillgångar | ||
| utländsk valuta | 2020 | 2019 |
| Ingående ackumulerade | ||
| omräkningsdifferenser | 42 163 | 32 221 |
| Årets omräkningsdifferens | –35 537 | 9 942 |
| Utgående ackumulerade | ||
| omräkningsdifferenser | 6 626 | 42 163 |
| Valutakursdifferenser från säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet |
||
| Ingående ackumulerade | ||
| valutakursdifferens | –5 826 | –5 826 |
| Utgående ackumulerade | ||
| valutakursdifferenser | –5 826 | –5 826 |
| Summa utgående ackumulerade | ||
| omräknings- och valutakursdifferenser | 800 | 36 337 |
Den 31 december 2020 bestod aktiekapitalet av 8 068 000 aktier med ett kvotvärde av 6,25 kr per aktie. Samtliga aktier är fria. Uppdelningen på de olika aktieslagen är följande:
| Totalt antal | 8 068 000 |
|---|---|
| Serie B (1/10 röst) | 6 968 260 |
| Serie A (1 röst) | 1 099 740 |
Enligt bolagsordningen i Elos Medtech AB har innehavare av A-aktie rätt att efter skriftlig framställan till bolaget begära att A-aktie stämplas om till B-aktie. Innan A-aktie övergår till ny ägare, som inte tidigare är A-aktieägare i bolaget, ska aktien genast hembjudas övriga A-aktieägare till inlösen genom skriftlig anmälan till bolagets styrelse. Åtkomsten av aktien ska därvid styrkas samt, där aktien övergått genom köp, uppgift lämnas om köpeskillingen. Under året har inga A-aktier stämplats om till B-aktier.
| Not 31 Obeskattade reserver | |||
|---|---|---|---|
| Moderbolaget 2020 |
2019 | ||
| Ackumulerade överavskrivningar | –256 | 328 | |
| Periodiseringsfond, beskattningsår 2016 | – | 1 055 | |
| Periodiseringsfond, beskattningsår 2017 | 1 600 | 1 600 | |
| Periodiseringsfond, beskattningsår 2018 | 285 | 285 | |
| Periodiseringsfond, beskattningsår 2019 | 2 515 | 2 515 | |
| Summa | 4 144 | 5 783 |
Not 32 Avsättningar för pensioner
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2020 | 2019 | |
| Avsättning till FPG/PRI pensioner inklusive löneskatt |
63 075 | 58 816 |
| Övrig pensionsavsättning | 433 | 176 |
| Summa | 63 508 | 58 992 |
| Moderbolaget | ||
| 2020 | 2019 | |
| Avsättning till pensioner | 6 883 | 6 227 |
| Kapitalförsäkring | 433 | 176 |
| Summa | 7 316 | 6 403 |
Följande aktuariella antaganden har använts vid beräkning av förmånsbestämda pensionsförpliktelser:
| Koncernen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Diskonteringsränta | 1,30% | 1,70% |
| Årlig löneökning | 2,95% | 3,25% |
| Årlig ökning av inkomstbasbelopp | 2,95% | 3,25% |
| Årlig inflation | 1,50% | 1,80% |
| Avgångsintensitet | 5,00% | 5,00% |
Diskonteringsränta har fastställts för 2020 såväl som för 2019 utifrån utvecklingen av marknadsräntan på bostadsobligationer med duration motsvarande genomsnittlig återstående löptid på förpliktelsen. För 2020 var durationen 23 år (24 år).
Känslighetsanalys
Känslighetsanalysen har beräknats enligt PUC-metoden med följande beräkningsparametrar. Avser pensionsförpliktelsen exklusive löneskatt.
| Diskonteringsränta +/– 0,5 %: | 0,80% | 1,30% | 1,80% |
|---|---|---|---|
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens slut |
62 410 | 55 472 | 49 506 |
| Löneökning +/– 0,5 %: | 2,45% | 2,95% | 3,45% |
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens slut |
53 697 | 55 472 | 57 592 |
| Inflation +/– 0,5 %: | 1,00% | 1,50% | 2,00% |
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens slut |
50 790 | 55 472 | 60 764 |
| Livslängd +/– 0,5 %: | –1 år | DUS 14 | 1 år |
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens slut |
53 133 | 55 472 | 57 831 |
Specifikation av förändring av
| pensionsskuld i koncernen: | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens början | 51 647 | 39 833 |
| Förmåner intjänade under perioden | 3 471 | 2 392 |
| Pensionsutbetalningar | -698 | -697 |
| Ränta | 939 | 1 075 |
| Aktuariell vinst (-) och förlust (+) | 113 | 9 044 |
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens slut | 55 472 | 51 647 |
| Löneskatt | 7 603 | 7 169 |
| Bokfört värde | 63 075 | 58 816 |
Räntedelen i pensionsskulden är i resultaträkningen redovisad som räntekostnad. Övriga delförändringar av pensionsskulden är redovisade i rörelseresultatet, föutom aktuariell vinst/förlust som redovisas i övrigt totalresultat.
| Koncernen | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Kostnader avseende tjänstgöring under innevarande år |
3 789 | 3 289 |
| Räntekostnad | 939 | 1 075 |
| Aktuariell vinst (–) och förlust (+), inklusive löneskatt |
140 | 11 238 |
| Summa kostnader för förmånsbestämda planer |
4 868 | 15 602 |
| Kostnad för avgiftsbestämda planer | 13 373 | 18 263 |
| Summa totala pensionskostnader | 18 241 | 33 865 |
Uppskattade avgifter för utbetalning till pensionsplanen 2021 förväntas uppgå till ca 642 KSEK (705).
Not 33 Uppskjuten skattefordran/-skuld
| Koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Uppskjuten skattefordran | 2020 | 2019 | |
| Förlustavdrag | 22 530 | 11 298 | |
| Temporära skillnader materiella anlägg ningstillgångar |
903 | 1 691 | |
| Avsättning för pensioner | 8 021 | 7 858 | |
| Leasingskuld | 191 | 122 | |
| Räntederivat | 1 786 | 1 248 | |
| Övrigt | 14 706 | 7 836 | |
| Summa | 48 137 | 30 053 | |
| Kvittningsbara fordringar | –47 234 | –28 362 | |
| Redovisad uppskjuten skattefordran | 903 | 1 691 |
Uppskjuten skatteskuld
| Temporära skillnader immateriella anläggningstillgångar |
19 140 | 10 476 |
|---|---|---|
| Temporära skillnader materiella anläggningstillgångar |
41 747 | 36 026 |
| Temporära skillnader omsättningstillgångar |
4 230 | 5 217 |
| Obeskattade reserver | 1 842 | 2 158 |
| Summa | 66 959 | 53 877 |
| Kvittningsbara fordringar | –47 234 | –28 362 |
| Redovisad uppskjuten skatteskuld | 19 725 | 25 515 |
| Netto | –18 822 | –23 824 |
Förlustavdrag som utgör grund för uppskjuten skattefordran är ej begränsade i tid. Uppskjutna skatteskulder respektive fordringar har kvittats där det föreligger legal rätt för kvittning. Moderbolagets uppskjutna skatteskuld ingår i balansposten obeskattade reserver (se not 31).
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Förändring i uppskjuten skatt | 2020 | 2019 |
| Ingående balans, netto | –23 824 | –24 862 |
| Via resultaträkningen | 1 239 | –323 |
| Via övrigt totaltresultat | 3 141 | 2 255 |
| Omräkningsdifferens | 622 | –894 |
| Utgående balans | –18 822 | –23 824 |
Not 35 Övriga kortfristiga skulder
Koncernen Moderbolaget 2020 2019 2020 2019 Mervärdesskatt 750 1 758 – – Källskatt 10 007 1 380 342 375 Semesterskuld, faktisk ej utbetald 5 437 – – Pension, faktisk ej utbetald 959 518 – – Derivat 6 829 4 780 – – Övrigt 3 918 1 972 269 280 Summa 22 468 10 845 611 655
Not 34 Räntebärande skulder
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| 2020 | 2019 | |
| 197 263 | 235 421 | |
| 24 842 | 36 757 | |
| 222 105 | 272 178 | |
| Koncernen | ||
| 2020 | 2019 | |
| 38 445 | 40 532 | |
| – | 835 | |
| 12 834 | 14 123 | |
Av koncernens låneskulder förfaller 57,5 MSEK (97,0) senare än 5 år. Motsvarande belopp för moderbolaget uppgår till 0,0 MSEK (0,0).
Koncernens lån från kreditinstitut består av lån mot traditionella säkerheter som pantbrev och företagsinteckningar.
Checkräkningskredit
Koncernen
Koncernen har totalt två (två) olika checkräkningar med en sammanlagd beviljad kredit uppgående till 67,0 MSEK (67,9), varav outnyttjat belopp 67,0 MSEK (67,1). Räntan på checkräkningskrediterna är rörlig.
Moderbolaget
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till 40,0 MSEK (40,0), varav outnyttjat belopp 40,0 MSEK (40,0).
Not 36 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Upplupna löner inklusive semesterlöneskuld | 25 808 | 27 449 | 1 912 | 1 836 |
| Upplupna sociala avgifter | 5 990 | 8 548 | 1 157 | 1 580 |
| Upplupen ränta | 580 | 932 | 230 | 501 |
| Övriga upplupna kostnader | 11 383 | 8 376 | 1 514 | 2 864 |
| Förutbetalda intäkter | 1 472 | 2 000 | – | – |
| Summa | 45 233 | 47 305 | 4 813 | 6 781 |
Not 37 Ställda säkerheter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| För skulder till kreditinstitut inkl checkräkningskrediter | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Fastighetsinteckningar | 162 742 | 173 052 | – | – |
| Företagsinteckningar | 43 491 | 44 038 | 6 200 | 6 200 |
| Finansiellt leasingobjekt | 29 510 | 45 769 | – | – |
| Maskiner med äganderättsförbehåll | 77 792 | 102 516 | – | – |
| Lager med äganderättsförbehåll | 34 965 | 25 501 | – | – |
| Kundfordringar | 17 524 | 18 550 | – | – |
| Övriga ställda säkerheter | 4 110 | 226 | – | – |
| Summa | 370 134 | 409 652 | 6 200 | 6 200 |
Not 38 Eventualförpliktelser
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Borgensförbindelser för dot terbolag |
– | – | 79 671 | 57 215 |
| Pensionsförpliktelser inkl. FPG-PRI |
483 | 609 | 138 | 292 |
| Summa | 483 | 609 | 79 809 | 57 507 |
Uppgifter om koncernens pensionsåtaganden framgår av not 2 och 32.
Resultatet per aktie har beräknats genom att årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 36 032 TSEK (38 502) har dividerats med genomsnittligt antalet utestående aktier som är 8 068 000 (8 068 000). Resultat per aktie före och efter utspädning beräknas till 4:47 kr (4:77).
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Avsättningar | 3 678 | 2 380 | –647 | –776 |
| Kursdifferenser | 3 795 | –1 140 | 21 189 | –4 492 |
| Resultat sålda anläggnings tillgångar |
–234 | –226 | 162 | 125 |
| Omvärdering av derivat | 3 315 | 2 859 | – | – |
| Icke erhållen ränta | – | – | –7 833 | –9 879 |
| Övrigt | 698 | –190 | 37 | 891 |
| Summa | 11 252 | 3 683 | 12 908 | –14 131 |
Upplysning om betalda räntor
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| Under året betalda räntor | 11 126 | 13 118 | 2 081 | 3 707 | |
| Under året erhållna räntor | 112 | 87 | – | – |
Likvida medel i kassaflödesanalysen utgörs av kassa- och bankmedel. Av totala investeringar om 56,5 MSEK (98,6) är 42,9 MSEK (95,3) lånefinansierade.
Not 41 Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten
| Kassaflöden | Icke kassaflöden | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2020 | IB 2020 | Amortering Nyupplåning | Omräkning pensions skuld |
Förändring leasingavtal |
Valuta kursdiffe renser |
Omklassi ficering |
UB 2020 | |
| Långfristiga räntebärande avsättningar | ||||||||
| för pensioner | 58 992 | –698 | 5 214 | 63 508 | ||||
| Checkräkningskredit | 835 | –841 | 6 | 0 | ||||
| Långfristiga räntebärande skulder | ||||||||
| – Varav leasingskulder | 36 757 | –1 041 | 3 617 | –1 308 | –230 | –12 953 | 24 842 | |
| – Varav låneskulder | 235 421 | –17 714 | 39 314 | –18 058 | –41 700 | 197 263 | ||
| Kortfristiga räntebärande skulder | ||||||||
| – Varav leasingskulder | 14 123 | –14 123 | –119 | 12 953 | 12 834 | |||
| – Varav låneskulder | 40 532 | –40 532 | –3 255 | 41 700 | 38 445 | |||
| Summa skulder | 386 659 | –74 949 | 42 931 | 5 214 | –1 308 | –21 656 | 0 | 336 892 |
| Likvida medel | –55 172 | –88 453 | ||||||
| Nettolåneskuld | 331 487 | –74 949 | 42 931 | 5 214 | –1 308 | –21 656 | 0 | 248 439 |
| Kassaflöden | Icke kassaflöden | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen 2019 | IB 2019 | Amortering Nyupplåning | Omräkning pensions skuld |
IB IFRS 16 effekt |
Förändring leasingavtal |
Valutakurs differenser |
Omvärde ring derivat |
Omklassi ficering |
UB 2019 | |
| Långfristiga ränte bärande avsättningar för |
||||||||||
| pensioner | 44 677 | –697 | 15 012 | 58 992 | ||||||
| Checkräkningskredit | 9 426 | –8 868 | 277 | 835 | ||||||
| Långfristiga ränte bärande skulder |
||||||||||
| – Varav leasingskulder | 24 729 | –6 534 | 565 | 14 850 | 2 445 | 702 | 36 757 | |||
| – Varav låneskulder | 197 404 | –10 623 | 36 134 | 4 003 | –1 923 | 10 426 235 421 | ||||
| Kortfristiga ränte bärande skulder |
||||||||||
| – Varav leasingskulder | 6 045 | –6 045 | 8 947 | 4 990 | 186 | 14 123 | ||||
| – Varav låneskulder | 54 093 | –54 093 | 49 669 | 1 289 | –10 426 | 40 532 | ||||
| Summa skulder | 336 374 | –86 860 | 95 315 | 15 012 | 19 840 | 2 445 | 6 457 | –1 923 | 0 386 659 | |
| Likvida medel | –48 964 | –55 172 | ||||||||
| Nettolåneskuld | 287 410 | –86 860 | 95 315 | 15 012 | 19 840 | 2 445 | 6 457 | –1 923 | 0 331 487 |
Not 42 Finansiella risker och riskhantering
Elos Medtech är genom sin verksamhet exponerad för olika slag av finansiella risker. Med finansiella risker avses fluktuationer i Elos Medtechs resultat och kassaflöde till följs av förändringar i valutakurser, räntenivåer, refinansierings- och kreditrisker. Bolagets finanspolicy för hantering av finansiella risker har utformats av styrelsen och bildar ett ramverk av riktlinjer och regler för finansieringsverksamheten. Nedan specificeras olika finansiella risker som Elos Medtech utsätts för.
Ränterisk
Ränterisk är risken att värdet på ett finansiellt instrument varierar på grund av förändringar i marknadsränta. Ränterisk kan dels bestå av förändringar i verkligt värde, prisrisk, dels förändringar i kassaflöde, kassaflödesrisk. En betydande faktor som påverkar ränterisken är räntebindningstiden. Då ca 60 procent av koncernens lån är upptagna till rörlig ränta ger ränteförändringar ganska omgående effekt på resultat och kassaflöde. Vid utgången av 2020 uppgick den genomsnittliga räntebindningstiden på extern upplåning till ca 33 månader. En förändring av låneräntan med 1 procentenhet påverkar nettoresultatet med cirka 1,7 MSEK (2,7).
Exponering för prisrisk till följd av ändrade räntenivåer avser finansiella tillgångar och skulder med fast räntebindningstid. Elos Medtech hade under 2020 två finansiella skulder där man genom ränteswap erhöll fast ränta. Dessa skulder utgör 16 procent av totala räntebärande finansiella skulder. I redovisningen tillämpas inte säkringsredovisning för denna typ av derivat.
Valutarisk
Elos Medtechkoncernen verkar inom olika marknader med olika typer av valutaexponering och valutarisker. Koncernens valutarisker uppstår i samband med flödesexponering samt omräkningsexponering av nettotillgångar i utlandet. Flödesexponering uppstår när någon av koncernens enheter bedriver försäljning eller inköp i annan valuta än sin egen. Omräkningsexponering är hänförlig till omräkning av utländska dotterbolags tillgångar och skulder till moderbolagets funktionella valuta.
| Omräkningsexponering | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| Valuta | Belopp MSEK |
% | Belopp MSEK |
% |
| USD | 192 | 43 | 199 | 44 |
| DKK | 186 | 42 | 196 | 43 |
| CNY | 65 | 15 | 60 | 13 |
Koncernens exponering avseende nettotillgångar i utlandet utgörs av Elos Medtech Pinol A/S, Elos Medtech Tianjin Co. Ltd samt Elos Medtech U.S Holdings. Inc Gruppen. En säkringsrelation med lån i utländsk valuta används som säkringsinstrument för viss del av koncerninterna lån i USD. I övrigt sker inga säkringar av nettotillgångar.
Görs en känslighetsanalys av omräkningsexponeringen i eget kapital så skulle en försvagning av SEK med 10 procent mot USD/DKK och CNY medföra en omräkningsvinst i eget kapital med drygt 44 MSEK. Vid en förstärkning av SEK med 10 procent mot övriga valutor uppstår motsvarande negativa omräkningseffekt. I nettotillgångar i USD inkluderas moderbolagets fordran på dotterbolag.
Flödesexponering
Förändringar i valutakurser kan påverka koncernens egen eller kundernas konkurrensförmåga och därigenom indirekt påverka koncernens försäljning och resultat. Med nuvarande struktur och handelsmönster inom koncernen är kassaflödesexponeringen av valutaflöden begränsad, vilket har lett till att ingen kurssäkring avseende dessa flöden gjorts under 2019 eller 2020.
De valutor som har störst påverkan på rörelseresultatet av en valutaförändring är DKK och USD där en tioprocentig förändring ger ca. 1,8 (2,7) MSEK respektive ca. 2,3 (1,6) MSEK i valutapåverkan. Om den svenska kronan hade försvagats/förstärkts med 10 procent mot både DKK, CNY och USD, övriga variabler konstanta under räkenskapsåret 2020, hade rörelseresultatet varit ca. 5,4 (5,2) MSEK lägre/ högre till följd av utländska kursvinster/förluster vid omräkning av rörelseresultat från dotterbolag.
Kreditrisk
Koncernens försäljning till kommersiella kunder sker till största del på kredit och är fördelad på ett relativt stort antal kunder. Koncernens kommersiella kunder är till övervägande delen väletablerade företag eller organisationer. För samtliga kunder som erhåller kredit görs en individuell kreditbedömning. Betalningsvillkoren varierar per kund och ingår i försäljningsavtalen. Kundfordringar och övriga fordringar övervakas löpande för att på så sätt minska exponering av osäkra fordringar. Koncernen redovisar en kreditreserv för förväntade kreditförluster vid varje rapporteringsdatum baserat på den förväntade förlusten över hela kundfordringens livslängd. Om värdeminskningen blir definitiv skrivs den av mot konto för konstaterade kundförluster.
Koncernens bedömning och erfarenhet är att kreditrisken i kundfordringar är låg på samtliga marknader där koncernen verkar. Koncernen redovisar därför kundfordringar till upplupet anskaffningsvärde vid första redovisningstillfället och förväntar sig inga förluster till följd av utebliven betalning från motparter utöver vad som bedömts som kreditreserv nedan.
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| Åldersfördelning av kundfordringar | 2020 | 2019 |
| Ej förfallna fordringar | 60 096 | 55 082 |
| Förfallna fordringar 1–30 dagar | 10 780 | 9 596 |
| Förfallna fordringar 31–60 dagar | 680 | 1 239 |
| Förfallna fordringar 61–90 dagar | 702 | 130 |
| Förfallna fordringar >91 dagar | 617 | 553 |
| Summa förfallet | 12 779 | 11 518 |
| Kreditriskreserv | –966 | –524 |
| Summa kundfordringar | 71 909 | 66 076 |
I övriga kategorier inom kortfristiga fordringar, dvs Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter samt Övriga fordringar ingår inte några tillgångar för vilka väsentliga nedskrivningsbehov eller framtida förlustrisker bedöms föreligga. Motsvarande gäller för kategorin Andra långfristiga fordringar. Den maximala exponeringen för kreditrisk per balansdagen är det verkliga värdet för varje kategori fordringar som nämns ovan. För samtliga dessa kategorier av fordringar bedöms det verkliga värdet i allt väsentligt motsvara det bokförda värdet.
Likviditetsrisk
Likviditetsrisken är den risk som föreligger om företaget inte klarar sina betalningar till följd av otillräcklig likviditet och/eller svårigheter att erhålla krediter från externa kreditgivare. Koncernens policy är att finansieringshorisonten ska vara långsiktig. Målsättningen är att de kreditlimiter som finns hos externa kreditgivare dels ska täcka det kapitalbehov som beräknas uppkomma det närmaste året, dels innebära att koncernen har en god likviditetsberedskap. Elos Medtech finansieras huvudsakligen genom två bankfinansieringsavtal. Koncernen är idag beroende av banklån för sin verksamhet och förmågan av att kunna förlänga, utöka och/eller omsätta dessa i en framtid (omfinansieringsrisk).
Ledningen följer noga rullande prognoser för koncernens likviditet, vilken består av outnyttjade lånelöften och likvida medel jämfört med förväntade kassaflöden. Policyn är att likvida medel, inklusive outnyttjade checkkrediter, ska uppgå till minst 10 procent av koncernens
forts. not 42
nettoomsättning. Årets utfall uppgick till 27 procent (18). Placering av likvida medel ska endast ske i bankrelaterade instrument. Koncernen använder ett flertal banker och har ett antal tillgängliga checkräkningskrediter.
Koncernen tecknade i december 2019 avtal om kreditlöften om 250 MSEK vilket omförhandlades i mars p g a rådande pandemi för att på så sätt minska kreditavigfter i samband med faciliteten. Avtalet löper till och med december 2022 och uppgår till 120 MSEK. Outnyttjad del vid årsskiftet uppgick till 95 MSEK. Under året har även lån upptagits i koncernens dotterbolag i USA för finansiering av utbyggnad av produktionskapacitet.
Kopplat till koncernens långsiktiga finansiering har moderbolaget träffat avtal om särskilda villkor med koncernens banker. Dessa särskilda villkor omfattar dels en kvotrelation mellan koncernens EBITDA resultat och koncernens nettoskuldsättning, krav på kapitaltäckningsgrad samt limit på investeringar. Baserat på resultat- och likviditetsbudget för 2021, förutses att bolaget kommer att uppfylla villkoret på kvotvärde vid respektive mättidpunkt under 2021. Baserat på bedömningen att lånevillkor kommer att kunna mötas har räntebärande skulder klassificerats i kort- respektive långfristig del.
Förfallostruktur – Finansiella skulder
Befintliga lån består av lån mot traditionella säkerheter som pantbrev och företagsinteckningar, avbetalningskontrakt och leasingavtal. Nedanstående tabeller redovisar de på balansdagen finansiella skuldernas utbetalningar inklusive beräknade räntebetalningar per år.
| Utbetalningar per år 2020 |
Totalt belopp |
Förfaller år 1 |
Förfaller år 2 |
Förfaller år 3–5 |
Förfaller efter år 5 |
|---|---|---|---|---|---|
| Lån i SEK | 84 245 | 12 153 | 10 304 | 42 423 | 19 365 |
| Lån i DKK | 42 517 | 12 671 | 8 069 | 16 253 | 5 524 |
| Lån i EUR | 5 721 | 5 721 | 0 | 0 | 0 |
| Lån i USD | 165 145 | 32 564 | 30 429 | 63 035 | 39 117 |
| Lån i CNY | 6 263 | 1 364 | 1 692 | 3 207 | 0 |
| Summa | 303 890 | 64 472 | 50 495 | 124 918 | 64 006 |
| Utbetalningar per år 2019 |
Totalt belopp |
Förfaller år 1 |
Förfaller år 2 |
Förfaller år 3–5 |
Förfaller efter år 5 |
|---|---|---|---|---|---|
| Lån i SEK | 76 158 | 12 710 | 9 893 | 30 357 | 23 198 |
| Lån i DKK | 57 477 | 15 734 | 12 570 | 20 145 | 9 029 |
| Lån i EUR | 6 197 | 125 | 125 | 5 947 | 0 |
| Lån i USD | 216 342 | 33 993 | 31 904 | 76 485 | 73 959 |
| Lån i CNY | 8 413 | 1 542 | 1 433 | 5 438 | 0 |
| Summa | 364 587 | 94 972 | 55 925 | 138 371 | 75 319 |
Samtliga lån från kreditinstitut i SEK, EUR och DKK löper med rörlig ränta. Av lånen i USD löper 35,8 MSEK (120,6) med rörlig ränta och 105,6 MSEK (66,5) med fast ränta. Den genomsnittliga räntan på koncernens totala låneskuld uppgår till 4,2 procent (3,8).
Not 43 Finansiella instrument
En finansiell tillgång eller skuld redovisas på affärsdagen när koncernen blir part i ett avtalsförhållande. Finansiella tillgångar tas bort från balansräkningen då rätten att erhålla kassaflöden från instrumentet har löpt ut. Finansiella skulder tas bort från balansräkningen då förpliktelsen i avtalet har fullgjorts eller på annat sätt utsläckts. Finansiella tillgångar och skulder kvittas redovisningsmässigt endast när det finns legal rätt att kvitta de redovisade beloppen eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden. Koncernen klassificerar sina finansiella tillgångar och skulder beroende på i vilket syfte den finansiella tillgången eller skulden förvärvades. Koncernens klassificering återges nedan.
Klassificering av finansiella instrument
Enligt IFRS 13 klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde, i en hierarki i tre olika nivåer utifrån den information som används för att fastställa dess verkliga värde. Nivå 1 avser när verkligt värde fastställs utifrån noterade priser på en aktiv marknad för identiska finansiella tillgångar och skulder. Nivå 2 avser när verkligt värde fastställs utifrån annan observerbar information än noterade priser inkluderade i nivå 1. Nivå 3 avser när det verkliga värdet fastställs utifrån värderingsmodeller där väsentligindata baseras på icke observerbar data. Koncernen innehar inga finansiella instrument som värderas enligt nivå 1 förutom likvida medel i utländsk valuta. Det har inte skett några överföringar mellan de olika värderingskategorierna under 2020 eller 2019. Ledningen fastställer klassificeringen av finansiella instrument enligt IFRS 9 vid den första redovisningen och omprövar detta beslut vid varje rapporteringstillfälle. Denna klassificering framgår i respektive avsnitt nedan.
Finansiella tillgångar värderade till upplupet anskaffningsvärde
Tillgångar som innehas med syftet att inkassera avtalsenliga kassaflöden och där dessa kassaflöden endast utgör kapitalbelopp och ränta värderas till upplupet anskaffningsvärde. Tillgångar i denna kategori redovisas initialt till verkligt värde inklusive transaktionskostnader. Efter anskaffningstidpunkten redovisas de till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Det redovisade värdet av dessa tillgångar justeras med eventuella förväntade kreditförluster som redovisats (se nedskrivning nedan). Ränteintäkter från dessa finansiella tillgångar redovisas med effektivräntemetoden och ingår i finansiella intäkter. Tillgångar med kort löptid diskonteras inte.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultatet
Investeringar i skuldinstrument som inte kvalificerar att redovisas varken till upplupet anskaffningsvärde eller till verkligt värde via övrigt totalresultat värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Även egetkapitalinstrument där koncernen valt att inte redovisa verkligt värdeförändringar via övrigt totalresultat och derivat som inte kvalificerar för s.k. säkringsredovisning ingår i denna kategori. En vinst eller förlust på en finansiell tillgång (skuldinstrument) som redovisas till verkligt värde via resultaträkningen och som inte ingår i ett säkringsförhållande redovisas netto i resultaträkningen i den period vinsten eller förlusten uppkommer.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Moderbolaget har upptagit lån i USD uppgående till 4,4 MUSD (5,6), för vidare utlåning till dotterbolaget, Elos Medtech U.S Holdings, Inc. Extern upplåning har använts till vidareutlåning till dotterbolaget och utgör i moderbolaget en ekonomisk säkring där effekter av valutakursförändringar nettoredovisas i resultaträkningen. Moderbolagets reversfordran på dotterbolaget Elos Medtech U.S Holdings Inc. klassificeras som en utökad investering i dotterbolaget. Den del av koncernintern fordran som inte täcks med ekonomisk säkring har bedömts utgöra en utvidgad investering i dotterbolaget och omräkningsdifferenser redovisas i övrigt totalresultat i koncernredovisningen.
Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
Koncernens finansiella skulder värderas initialt till verkligt värde. Koncernens finansiella skulder består av leverantörsskulder och lån från kreditinstitut. Samtliga belopp under finansiella skulder motsvarar de bokförda värdena i koncernen och är beräknade enligt nivå 2 enligt värderingshierarkin i IFRS13. Koncernens upplåning är till största delen till rörlig ränta varför de bokförda värdena i allt väsentligt bedöms motsvara verkliga värden. Omräkning från utländsk valuta till SEK har gjorts till balansdagens kurs. Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än 1 år medan kortfristiga skulder har en löptid kortare än 1 år.
Finansiella skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Följande sammanfattande metoder och antaganden har använts för att fastställa verkligt värde på koncernens finansiella instrument.
Finansiella instrument värderade till verkligt värde Ränteswapar
För ränteswapar bestäms det verkliga värdet utifrån marknadskurser. Om sådan inte finns tillgängliga beräknas det verkliga värdet genom en diskontering av skillnaden mellan den avtalade räntesatsen och den räntesats som kan tecknas på balansdagen för den återstående kontraktsperioden. Eventuellt betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid.
Avseende fastighetslånen i USA swapar koncernen sin rörliga ränta till en fast ränta via ränteswapar. Dessa ränteswapar redovisas till verkligt värde i enlighet med denna metod. Orealiserade vinster och förluster till följd av fluktuationer i de finansiella instrumentens verkliga värde redovisas i finansnettot i koncernens resultaträkning. Elos Medtech avser att behålla dessa derivat till förfall varför marknadsvärdering, över tid, inte påverkar resultat eller kassaflöde.
Utestående Derivatinstrument
| Nominellt belopp |
Valuta | Löptid | Fast ränta |
|
|---|---|---|---|---|
| Räntederivat | 1 513 387 | USD | 2025-04-25 | 4,15% |
| Räntederivat | 3 887 655 | USD | 2030-04-25 | 5,84% |
Omvärdering av derivat i finansnettot
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Omvärdering derivat | 3 315 | 2 857 |
| Summa | 3 315 | 2 857 |
Finansiella instrument som inte är värderade till verkligt värde Räntebärande skulder och finansiella leasingskulder
Verkligt värde motsvarar i allt väsentligt redovisat värde eftersom räntan på utestående skulder är rörlig.
Kundfordringar och leverantörsskulder
För kundfordringar och leverantörsskulder med en kvarvarande livslängd på mindre än ett år bedöms det redovisade värdet reflektera verkligt värde. Koncernens kundofrordringar och leverantörsskulder består huvudsakligen av fordringar/skulder i SEK, CNY, DKK, EUR och USD. Betalningsvillkoren för kundfordringar och leverantörsskulder är till övervägande del 30–60 dagar.
Nedskrivning av finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde
Koncernen bedömer de framtida förväntade kreditförluster som är kopplade till tillgångar redovisade till upplupet anskaffningsvärde. Koncernen redovisar en kreditreserv för sådana förväntade kreditförluster vid varje rapporteringsdatum. För kundfordringar tillämpar koncernen den förenklade ansatsen för kreditreservering, det vill säga, reserven kommer att motsvara den förväntade förlusten över hela kundfordrings livslängd. För att mäta de förväntade kreditförlusterna har kundfordringar grupperats baserat på fördelade kreditriskegenskaper och förfallna dagar. Koncernen använder sig utav framåtblickande variabler för förväntade kreditförluster. Förväntade kreditförluster redovisas i koncernens rapport över resultat och övrigt totalresultat i posten försäljningskostnader. Kreditriskreserven per 2020-12-31 uppgick till 966 KSEK (524) motsvarande 1,3 procent (0,8) av koncernens utestående kundfordringar. Se även not 42.
Not 44 Hantering av kapital
Riskhantering
Koncernens mål avseende kapitalstrukturen är att trygga koncernens förmåga att fortsätta sin verksamhet, så att den även fortsättningsvis kan generera avkastning till aktieägarna och andra intressenter, och upprätthålla en optimal kapitalstruktur för att hålla kostnaderna för kapitalet nere. För att upprätthålla eller justera kapitalstrukturen kan koncernen förändra den utdelning som betalas ut till aktieägarna, återbetala kapital till aktieägarna, utfärda nya aktier eller sälja tillgångar för att minska skulderna.
Koncernen bedömer kapitalet på basis av nettolåneskuld dividerat med totalt kapital. Enligt koncernens finanspolicy bör detta mått inte överstiga 50 procent samtidigt som nettolåneskulden inte bör överstiga 3 ggr EBITDA. För att säkerställa kassaflödet skall merparten av gruppens finansiering vara långsiktig.
| Nyckeltal | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Totala tillgångar | 1 002,0 | 1 034,8 |
| Totalt eget kapital | 540,3 | 539,9 |
| Nettolåneskuld | 248,4 | 331,5 |
| EBITDA | 123,6 | 125,6 |
| Nettolåneskuld/totalt kapital (%) | 24,8 | 32,0 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,5 | 0,6 |
| Nettoskuld/EBITDA, ggr | 2,0 | 2,6 |
| Andel långsiktig finansiering (%) | 79,2 | 83,3 |
Koncernen mäter även avkastning på eget kapital, vilket bör, beroende på vilken andel det egna kapitalet uppgår till, överstiga den riskfria långfristiga räntan med 5-10 procent. I nuvarande läge bör avkastningen uppgå till 7–12 procent. Årets utfall på avkastning på eget kapital uppgick till 6,7 procent (7,3).
forts. not 44
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
| Totalt | 270 302 |
|---|---|
| Årets resultat | 13 493 |
| Balanserade vinstmedel inkl. överkursfond | 256 809 |
| TSEK |
Med beaktande av det yttrande som enligt aktiebolagslagen lämnas ovan föreslår styrelsen att dessa vinstmedel disponeras på följande sätt:
| Totalt | 270 302 |
|---|---|
| I ny räkning överföres | 258 200 |
| Till aktieägarna utdelas 1:50 SEK per aktie | 12 102 |
| TSEK |
Utdelning
Utdelningspolicyn är att utdelningen ska baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30–50 procent av resultatet efter skatt.
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Utdelning avseende räkenskapsåret 2019 uppgick till 0 kr (2018; 1 kr) |
||
| Utdelning A aktier | – | 1 099,7 |
| Utdelning B aktier | – | 6 968,3 |
| Summa | – | 8 068,0 |
Styrelsen har föreslagit till årsstämman 2021 att en utdelning på 1:50 SEK per aktie ska delas ut, vilket motsvarar 33,6 procent av resultat efter skatt. Denna utdelning har inte redovisats som en skuld per 31 december 2020 men förväntas regleras med balanserade vinstmedel den 5 maj 2021.
Not 45 Närståendetransaktioner
Bolaget har under 2020 inte haft transaktioner med närstående.
Not 46 Händelser efter balansdagens utgång
Inga händelser har inträffat efter räkenskapsårets utgång, vilka i väsentliga avseenden påverkar bedömningen i den finansiella informationen i denna rapport.
Not 47 Definition och avstämning till
alternativa nyckeltal
| MSEK Koncernen |
|||
|---|---|---|---|
| Tillväxt | 2020 | 2019 | |
| Redovisad nettoomsättning | 580,0 | 689,4 | |
| Nettoomsättning avseende motsvarande | |||
| period föregående år | 689,4 | 644,7 | |
| Nettomsättning förändring | –109,4 | 44,7 | |
| Tillväxt, % | –15,9 | 6,9 | |
| Omsättning justerad för valutakurs förändringar |
|||
| Valutakursförändringar | –10,7 | 25,9 | |
| Nettoomsättning avseende motsvarande period föregående år justerad för valutakurs |
|||
| förändringar | 678,7 | 670,6 | |
| Tillväxt justerad för valutakurs | |||
| förändringar, % | –14,5 | 2,8 | |
| EBITDA | |||
| Redovisat rörelseresultat | 63,6 | 65,3 | |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 60,0 | 60,3 | |
| EBITDA | 123,6 | 125,6 | |
| Eget riskbärande kapital | |||
| Eget kapital | 540,3 | 539,9 | |
| Uppskjuten skatteskuld | 19,7 | 25,5 | |
| Eget riskbärande kapital | 560,0 | 565,4 | |
| Nettolåneskuld | |||
| Långfristiga räntebärande avsättningar för | |||
| pensioner | 63,5 | 59,0 | |
| Långfristiga räntebärande skulder Kortfristiga räntebärande skulder |
222,1 51,3 |
272,2 55,5 |
|
| Summa skulder | 336,9 | 386,7 | |
| Likvida medel | –88,5 | –55,2 | |
| Nettolåneskuld | 248,4 | 331,5 | |
Likviditetsreserv
| Likvida medel | 88,5 | 55,2 |
|---|---|---|
| Utnyttjad checkräkningskredit | – | –0,8 |
| Beviljad checkräkningskredit och ramavtal | 67,0 | 67,9 |
| Likviditetsreserv | 155,5 | 122,3 |
För definition och användning av alternativa nyckeltal se sidan 83.
Hållbarhetsinformation
Elos Medtech ABs hållbarhetsredovisning är upprättad med utgångspunkt i Global Reporting Initiative (GRI) Standards, och avser verksamhetsåret 2020. Redovisningen omfattar produktionsanläggningar och huvudkontor. Tidigare har Hållbarhetsrapporten för Elos Medtech AB redovisats separat men från och med 2020 ingår den som del av Årsredovisningen.
Risker kopplade till dessa frågor återfinns i samband med upplysningarna i Elos Medtech ABs övergripande riskhanteringsbeskrivning på sidorna 28–32.
Kontakt hållbarhetsredovisning: Anders Björklund – Head of Sustainability Tel: +46 705454122 E-post: [email protected]
Intressentdialog
Genom att delta i intressentdialoger har Elos Medtech som mål att skapa värde för sina intressenter.
Genom att genomföra intressentdialoger vill Elos Medtech utveckla vår verksamhet och därigenom skapa värde för våra intressenter. Syftet är att bygga upp långsiktiga relationer, öka förståelsen för vad som är viktigt för intressenterna och kontinuerligt förbättra våra hållbarhetsinsatser.
Elos Medtech har en kontinuerlig dialog med viktiga intressenter för att balansera och optimera olika intressen, förväntningar och önskemål. De viktigaste intressenterna är: medarbetare, kunder, styrelse och ägare, leverantörer, myndigheter, samhället i stort samt skolor och universitet (framtida medarbetare).
| Intressentgrupp | Dialog | Intressentförväntningar |
|---|---|---|
| Medarbetare | Arbetsplatsmöten Stormöte Medarbetarundersökningar Resultatutvärderingar Safe workplace coordinating councils (SAM) Ledningsmöten affärsriskanalys, SWOT |
Kompetensutveckling (utbildning) Kundnöjdhet Miljöengagemang Ledarskap – strategi (strategisk plattform) Etik och efterlevnad |
| Styrelse och ägare | Styrelsemöten Medarbetarundersökningar – intervjuer Årsstämma Bedömning av affärsrisk |
Hållbarhetsrapportering – miljöengagemang Strategisk plattform Policyer – uppförandekod Etik och efterlevnad Mänskliga rättigheter Långsiktig lönsamhet Kundnöjdhet (hållbara kundlösningar) |
| Kunder | Business Review Konferenser – mässor Kundundersökningar Revisioner |
Produktkvalitet och säkerhet Efterlevnad – kvalitetsledning Kontinuitetsplan för verksamheten Leverantörshantering Produktprestanda och kvalitet Marknadsnärvaro |
| Leverantörer | Revisioner Frågeformulär om kvalifikationer |
Kontinuitetsplan för verksamheten Miljöengagemang |
| Samhället i stort | Lokala insatser – studiebesök | Mänskliga rättigheter Investeringar för hållbara lösningar Miljöengagemang |
| Skolor, universitet – framtida medarbetare |
Möten Nätverksarbete Studiebesök – föreläsningar Universitetslärare på lokal lärlingsutbildning |
Sponsring av lokala utbildningsprogram Karriärmöjligheter Mångfald Hållbarhetsrapportering |
Väsentlighetsanalys
Genom att genomföra en väsentlighetsanalys har Elos Medtech definierat sina viktigaste hållbarhetsfrågor.
Elos Medtech genomförde en omfattande väsentlighetsanalys 2017 för att definiera våra viktigaste hållbarhetsaspekter och väsentlighetsanalysen revideras varje år. Analysen baseras på slutsatserna från externa och interna dialoger, externa trender, Elos Medtechs strategi, SWOT-analyser, utvärderingar av risker och möjligheter samt ramverk för hållbarhet såsom Global Reporting Initiative och FN:s Global Compact.
Väsentlighetsanalysen omfattar elva väsentliga aspekter som presenteras nedan, tillsammans med en illustration som visar var i vår värdekedja påverkan sker. För varje aspekt finns nyckeltal definierade som följs upp regelbundet och ligger till grund för information om företagets hållbarhetsarbete.
| Leverantörer | Elos Medtech | Kunder och konsumenter | |
|---|---|---|---|
| Care for our business | |||
| Kundnöjdhet | |||
| Produktprestanda och kvalitet | |||
| Investeringar i hållbara lösningar | Kan påverkas, till exempel tjänsteleverantörer inom avfallshantering |
||
| Care for our people | |||
| Ge människor möjlighet att påverka | |||
| Sund och säker arbetsplats | |||
| Främja gynnsamma arbetsmetoder och mångfald, inklusive mänskliga rättigheter |
|||
| Care for our responsibilities | |||
| Etik och efterlevnad | |||
| Energiförvaltning | |||
| Utsläpp av växthusgaser | |||
| Vattenförvaltning | |||
| Avfallshantering |
Care for our business
| MA 1 | |
|---|---|
MA 1 Kundnöjdhet
- Undersökningen och det övergripande resultatet visar att våra kunder är mycket nöjda med oss och ser oss som en strategisk affärspartner för att kunna nå sina mål
- Kunderna erkänner vår höga produktkvalitet, vår expertis inom design och teknik samt vår kundsupport och lyhördhet
- Kunder av våra Egna Produkter uppskattar speciellt den höga produktkvaliteten
MA 2 Produktprestanda & kvalitet
| Egna produkter | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| % andel försäljning av våra egna produkter | 13,4% | 9,9% |
| Antal allvarliga tillbud | 2020 | 2019 |
| 0 | 0 |
MA 3 Investeringar i hållbara lösningar
| Investeringsmål | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| % av investeringsbudget allokerad till | ||
| hållbarhetsrelaterade projekt | 5% | 5% |
| Utfall investeringar | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| % av investeringsbudget allokerad till hållbarhetsrelaterade projekt |
5,1% | 5,4% |
MA = Materialaspekt
Care for our people
MA 4 Anställning
| Medeltal anställda | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Sverige | 128 | 147 |
| Danmark | 152 | 167 |
| USA | 133 | 142 |
| Kina | 109 | 120 |
| Koncernen totalt | 522 | 566 |
| Kvinnor | Män | |||
|---|---|---|---|---|
| Könsfördelning | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Styrelse | 33% | 33% | 67% | 67% |
| Ledningsgrupp | 36% | 33% | 64% | 67% |
| Lokal ledningsgrupp | 38% | 37% | 62% | 63% |
| Nyanställda | 20% | 34% | 80% | 66% |
| Koncernen totalt | 38% | 38% | 62% | 62% |
| Personalomsättning | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Antal nyanställda under året | 42 | 80 |
| Antal som slutade under året | 72 | 104 |
| Personalomsättning | 13% | 18,2% |
MA 5 Medarbetares möjlighet att påverka
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| % andel medarbetare som deltagit i företagsomfattande utbildningar |
N/A* | 80% |
| % andel medarbetare som regelbundet har haft medarbetarsamtal |
66% | 64% |
| Genomsnittligt antal utbildningstimmar per medarbetare |
10,1 | 13,0 |
* Inga företagsomfattande utbildningar har genomförts under 2020.
MA 6 Hälsa och säkerhet på arbetsplatsen
De vanligaste orsakerna till skador
| 2020 | 2019 |
|---|---|
| Repetitivt arbete | Repetitivt arbete |
| Hantering av verktyg och maskiner |
Hantering av verktyg och maskiner |
| Lyft av tunga maskiner | Lyft av tunga maskiner |
| Inandning av kemikalier | Inandning av kemikalier |
| Frånvaro och sjukdom | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Antal frånvarodagar pga skador | 237 | 84 |
| % sjukfrånvaro | 3,4 | 1,75 |
MA 7 Mångfald och likabehandling
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| % av den kinesiska ledningsgruppen med | ||
| inhemsk bakgrund | 80% | 80% |
| Anställningstid bland medarbetare | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| <5 år | 279 | 285 |
| 6–10 år | 132 | 129 |
| 11–15 år | 42 | 43 |
| >15 år | 87 | 92 |
Care for our responsibilities
| MA 8 Etik & efterlevnad | ||
|---|---|---|
| 2020 | 2019 | |
| % andel medarbetare som har deltagit i compliance-utbildning |
100% | 100% |
| Antal internrevisioner på dotterbolagen | 19 | 19 |
| Antal dagar med kundrevisioner | 12 | 20 |
För att säkerställa att vi fortsätter att agera som ett pålitligt och ärligt företag framhåller vi Ethics & Compliance Helpline där felaktigheter och övertramp av vår Code of Conduct och affärsetik kan rapporteras. Vi uppmuntrar våra medarbetare att rapportera alla misstänkta överträdelser eller bristande överensstämmelse i relation till Our Way och vår affärsetik.
MA 9 Miljöstandarder
Certifikat
| Dotterbolag | Certifikat |
|---|---|
| Elos Medtech Pinol | ISO 13485, ISO 13485 CMDCAS, ISO 9001, ISO 14001, MDSAP |
| Elos Medtech Timmersdala | ISO 13485, ISO 14001 |
| Elos Medtech Skara | ISO 13485, ISO 14001 |
| Elos Medtech Tianjin | ISO 13485, ISO 14001 |
| Elos Medtech Onyx | ISO 13485 |
MA 10 Energi och vatten
Huvudaktiviteter för energiförbrukning
| 2020 | 2019 |
|---|---|
| Produktionsutrustning | Produktionsutrustning |
| Belysning | Belysning |
| Ventilation | Ventilation |
| Avkylning | Avkylning |
| Värme | Värme |
| Transport | Transport |
| Datorer & servrar | Datorer & servrar |
| Energi | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| % av energiförbrukning som kommer från förnybara källor |
53%* | 61% |
| Total energiförbrukning (GJ) | 43 445 | 48 356 |
| Energiintensitet (GJ/MSEK sales) | 75 | 70 |
| Vatten | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Total vattenkonsumtion (m3) | 15 730 | 15 448 |
* De nordiska enheterna stod stilla under delar av året, vilket gör att enheterna i Kina och USA utgör en större andel av energiförbrukningen och därmed sjunker andelen energiförbrukning som kommer från förnybara källor.
MA 11 Växthusgaser
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Utsläpp av växthusgaser i motsvarande av CO2 (ton) |
4 293 | 6 046 |
| Inklusive CO2 neutraliserande certifikat i Kina och USA (ton) |
376* | – |
| Växthusgasintensitet (ton/MSEK försäljning) | 7,4 | 8,8 |
* Köp av dessa sker retroaktivt för 2020 under 2021.
MA 12 Avfallshantering
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Avfall (ton) | 125 | 326* |
| Återvunnet avfall (ton) | 66 | 93 |
| % av återvunnet avfall ** | 53% | 28,5% |
* Justerad för korrekt jämförelse mellan år.
Bolagsstyrningsrapport
Elos Medtech AB (publ.), Organisationsnr: 556021-9650
Elos Medtech AB är ett svenskt aktiebolag, med säte i Göteborg, vars B-aktie är noterad på NASDAQ Stockholm AB Small Cap-listan. Elos Medtech AB är sektorklassificerat som Health Care-bolag. Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB. Styrningen av Elos Medtech sker via bolagsstämman, styrelsen och verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen samt företagets bolagsordning och styrelsens arbetsordning. Nu gällande bolagsordning finns på Elos Medtechs webbplats. Elos Medtech tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning.
Med begreppet bolagsstyrning menas vanligtvis de regler och den struktur som byggs upp för att på ett effektivt och kontrollerat sätt styra och leda ett aktiebolag. Styrning och kontroll av Elos Medtech fördelas mellan aktieägare på årsstämman, styrelsen och VD, samt regleras i lagstiftning (bl a aktiebolagslagen), bolagsord- ning, Nasdaq Stockholms regelverk för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning. Koden finns tillgänglig på www.bolagsstyrning. se. Utöver legala kontroll- och styrprinciper påverkas Elos Medtech även av ett antal interna styrdokument som instruktioner och arbetsordning för VD och styrelse samt interna policys och riktlinjer.
Övergripande styrningsstruktur för Elos Medtech
Aktieägare
Vid utgången av 2020 uppgick aktiekapitalet i Elos Medtech AB till 50,4 MSEK. Aktiekapitalet är uppdelat på A- och B-aktier. Förutom att A-aktien berättigar till en röst och B-aktien till en tiondels röst så finns ingen skillnad i de olika aktieseriernas rätt i bolaget. B-aktien är noterad på NASDAQ Stockholm AB medan den röststarka A-aktien inte är noterad.
Totalt fördelas aktiekapitalet på 8 068 000 aktier, varav 1 099 740 utgörs av A-aktier och 6 968 260 av B-aktier. Under 2020 har inga A-aktier stämplats om till B-aktier.
Antalet aktieägare uppgick den 31 december 2020 till 2 485 (2 008). De tio största ägarna innehar aktier som motsvarar 66,1 procent av kapitalet och 84,9 procent av rösterna. Mer detaljerad information om aktien och ägarstruktur finns på sidorna 24–25 i årsredovisningen.
Bolagsordning
Bolagsordningen för Elos Medtech föreskriver att bolaget ska driva verksamhet företrädesvis inom affärsområdena medicinteknik, finmekanisk verkstadsindustri, industriell elektronik samt formsprutning av termoplaster. Vidare skall bolaget driva verksamhet inom kapitalförvaltning, förvalta lös och fast egendom samt driva annan härmed förenlig verksamhet. Styrelsen har sitt säte i Göteborg. Bolagsstämma skall hållas i antingen Lidköping, Skara, Skövde, Göteborg eller Stockholm. I bolagsordningen finns bestämmelser om bl a antal aktier, ägarbyte av A-aktier, antal styrelseledamöter och revisorer samt årsstämman. Bolagsord- ningen i sin helhet finns på bolagets webbplats, www.elosmedtech.com under rubriken Investor Relations/Finansiell information.
Bolagsstämma
Aktieägarnas rätt att fatta beslut avseende bolagets angelägenheter utövas vid bolagsstämman, som är det högsta beslutande organet i Elos Medtech. Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets slut. På årsstämman kan samtliga aktieägare som är registrerade och anmält sitt intresse att delta, rösta i förhållande till sitt aktieägande. På årsstämman behandlas en rad centrala frågor, exempelvis fastställande av bolagets resultat- och balansräkning för det gångna året inklusive disposition av bolagets vinst, ansvarsfrihet åt styrelsen, val av styrelse och revisor, ersättning till styrelse och revisor, hur valberedningen skall se ut samt andra frågor enligt aktiebolagslagen och bolagsordningen. Ändringar i bolagsordningen kräver också beslut vid bolagsstämman. Samtliga aktieägare har rätt att få ärenden behandlade vid årsstämman. För att sådana ärenden tidsmässigt ska kunna tas med i kallelsen måste begäran ställas till bolaget senast sex veckor innan årsstämman. Kallelse till årsstämman offentliggörs tidigast sex och senast fyra veckor innan stämman. Elos Medtechs årsstämma för 2021 kommer att hållas den 3 maj 2021 i Göteborg. Beroende på pandemins fortsatta utveckling kan detta komma att ändras .
Årsstämma 2020
Elos Medtechs årsstämma 2020 ägde rum den 21 april i Göteborg. Vid stämman närvarade 15 aktieägare, de allra flesta närvarade genom ombud pga av den pågående pandemin. Dessa representerade tillsammans cirka 71,8 procent av de totala rösterna. Bolagets styrelse, ledning, valberedning samt revisorer var närvarande vid stämman .
Protokollet från årsstämman presenterades på bolagets webbplats inom en vecka från stämman. Materialet från stämman, såsom kallelse, protokoll samt information om valberedning återfinns på bolagets webbplats.
Valberedning
Valberedningens främsta uppgift är att ge årsstämman förslag om styrelsens sammansättning, vilken sedan beslutas av årsstämman. Valberedningens arbete inleds med att man tar del av den utvärdering av styrelsens arbete som styrelsen låtit göra. Valberedningens arbete består därefter av diskussioner för att åstadkomma en välbalanserad styrelse. Valberedningen nominerar sedan ledamöter till styrelsen för kommande mandatperiod och lämnar förslag till styrelsens och revisorernas ersättning samt i förekommande fall även val av revisor.
Valberedning inför årsstämman 2021
Vid årsstämman 2020 beslutades att valberedningen ska bestå av fyra ledamöter. Därtill är styrelsens ordförande adjungerad. Övriga ledamöter ska utses av de, per utgången av augusti månad, till röstetalet tre största aktieägarna i bolaget samt den därutöver till kapitalandelen största aktieägaren. Om ledamot utsetts av viss ägare skall ägarens namn anges. En valberedningsledamot ska innan uppdraget accepteras noga överväga huruvida en intressekonflikt föreligger.
Valberedningens uppgift inför årsstämman 2021 är att lämna förslag på val av stämmoordförande, antal styrelseledamöter och revisorer, arvode till styrelsen och ersättning för kommittéarbete samt arvode till revisorer, val av styrelseledamöter, val av styrelseordförande samt val av revisorer. Dessutom ska valberedningen lägga fram förslag gällande uppgifter och principer för valberedningen.
Valberedningens sammansättning inför årsstämman 2021 meddelades den 7 oktober och bestod av Thomas Öster, utsedd av familjen Öster, Bo Nilsson, utsedd av familjen Nilsson, Bengt Belfrage, utsedd av Nordea Fonder och Ulf Hedlundh, utsedd av Svolder AB. Yvonne Mårtensson (styrelsens ordförande) är adjungerad till valberedningen. Valberedningens ordförande, utsedd av valberedningen, är Thomas Öster.
Valberedningen har tagit del av den utvärdering av styrelsens arbete som denna har utfört samt bedömt och utvärderat styrelsens kompetens och sammansättning, inklusive styrelsemedlemmarnas bakgrund och erfarenhet i förhållande till bolagets strategi- och utvecklingsplaner.
Valberedningen har haft fem möten inför stämman 2021. Valberedningens förslag presenteras i kallelsen till årsstämman 2021 och finns även tillgängligt på bolagets webbplats.
Styrelse
Styrelsen är övergripande ansvarig för organisation, administration och förvaltning av Elos Medtech-koncernens verksamhet i enlighet med företagets och aktieägarnas intresse. Styrelsen beslutar om koncernens övergripande mål, strategier och policys samt förvärv, avyttringar och investeringar enligt gällande attestoch beslutsordning för investeringar och utvecklingsprojekt.
Till övriga uppgifter hör bl a:
• Fastställa erforderliga riktlinjer för bolagets uppträdande i samhället i syfte att säkerställa dess långsiktigt värdeskapande förmåga.
- Säkerställa att det finns effektiva system för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och de risker som bolagets verksamhet är förknippad med.
- Säkerställa att det finns en tillfredsställande kontroll över bolagets efterlevnad av lagar och andra regler som gäller för bolagets verksamhet samt bolagets efterlevnad av interna riktlinjer.
Styrelsen utses av aktieägarna vid årsstämman med en mandatperiod från årsstämma fram till och med slutet av nästa årsstämma. Enligt Elos Medtechs bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre och högst tio ledamöter.
Styrelseordföranden
Elos Medtechs styrelse leds sedan 2017 av styrelseordförande Yvonne Mårtensson. Styrelsens ordförande utses av årsstämman. Styrelseordföranden organiserar och leder styrelsearbetet, ser till att styrelsen kontinuerligt fördjupar sina kunskaper om företaget, förmedlar synpunkter från ägarna samt är ett stöd för VD. Styrelsens ordförande och VD tar fram förslag till dagordning för styrelsemötena. Det är ordförande som ansvarar för att kontrollera att styrelsens beslut verkställs effektivt, samt att styrelsens arbete årligen utvärderas och att valberedningen informeras om resultatet av utvärderingen.
Styrelsens arbetsordning
I enlighet med aktiebolagslagens bestämmelser fastställer styrelsen varje år en arbetsordning för sitt arbete innehållande instruktioner avseende arbetsfördelningen inom styrelsen, ansvarsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören samt ekonomisk rapportering till styrelsen.
Utvärdering av styrelse och verkställande direktör
Årets utvärdering av styrelsen har gjorts i digitalt enkätformat och har fokuserat på fortsatt förbättring av styrelsearbetet. Resultatet har presenterats för valberedningen av styrelsens ordförande.
Valberedningen har under året via intervjuer kommunicerat med styrelseledamöterna där styrelsens arbetsprocesser, kompetens och sammansättning, inklusive styrelsemedlemmarnas bakgrund, erfarenhet och mångfald har utvärderats. Iakttagelserna har sedan presenterats för styrelsen. Styrelsen utvärderar regelbundet VD och koncernledning.
Styrelsens sammansättning
Under verksamhetsåret 2020 bestod Elos Medtechs styrelse av sex ledamöter. På årsstämman 2020 omvaldes Yvonne Mårtensson, Anders Birgersson, Jeppe Magnusson, Jon Risfelt, Hanna Ernestam Wilkman och Claes Hansson. Yvonne Mårtensson omvaldes till styrelsens ordförande. En presentation av respektive ledamot finns i årsredovisningen på sidan 80 samt på bolagets webbplats.
Styrelsens arbete 2020
Bolagets verksamhet liksom styrelsens arbete har under 2020 haft stor influens av den pågående pandemin. Detta har från styrelsens sida krävt stort fokus på bolagets finansiella situation vecka för vecka men också framtida tillväxt och investeringar.
Styrelsen följer löpande upp den strategi bolagets ledning implementerar i verksamheten. Detta inkluderar den affärsinriktade organisationen med indelning per affärsområde och utsedda ansvariga för respektive affärsområde. Elos Medtech arbetar nu som ett bolag gentemot marknaden och alla fem tillverkningsenheterna ingår i bolagets totala produktionskapacitet. Styrelsen har under året utvärderat och diskuterat olika affärsutvecklingsperspektiv inklusive en förvärvsagenda.
Under året har bolaget utsett en ny Managing Director i Memphis, Tim Turner, som efterträder Jodie Gilmore. Jodie kommer nu att kunna fokusera helt på sin roll som Affärsområdeschef för Ortopedi. Styrelsen har beslutat att investera ytterligare inom ortopedi för att möta efterfrågan inom det växande området robotkirurgi. Inom affärsområdet Life Science har styrelsen beslutat om utbyggnad och kapacitetsökning i renrum i Skara.
Under året har styrelsen, utöver det konstituerande sammanträdet, hållit åtta ordinarie, tio extraordinarie sammanträden samt två Per Capsulam. De allra flesta av de extraordinarie sammanträdena är en konsekvens av den pågående pandemin som kräver mer frekvent status och affärsuppföljning. Fyra av mötena hölls i samband med godkännandet av bokslutskommunikén och delårsrapporterna. Vid mötena behandlades fasta punkter för respektive styrelsemöte, som affärsläge, budget, årsbokslut och delårsrapporter. Därutöver har frågor rörande investeringar, finansiering, struktur- och organisationsförändringar behandlats. Sex av mötena kunde genomföras fysiskt och de övriga hölls via Teams på nätet. Två av mötena var förlagda till bolagets enheter i Timmersdala respektive Skara för att ge styrelsen möjlighet att fördjupa sina kunskaper om verksamheten på respektive enhet.
Styrelsens kommittéarbete
Inom styrelsen finns en revisionskommitté. Sedan årsstämman 2019 består den av Claes Hansson och Jon Risfelt, ordförande. Styrelsens ordförande, Yvonne Mårtensson, är adjungerad i revisionskommittén. Kommittén har under året haft fyra möten där bolagets revisor har deltagit vid tre av tillfällena. Bolagets ekonomi- och finansdirektör är förberedande till mötena och deltar regelbundet. Revisionskommitténs arbete består i att handlägga frågor kring redovisning, finansiering, intern kontroll, risk management och IT- säkerhet. Sammanfattning av revisionskommitténs arbete samt förslag till ändringar i syfte att förbättra koncernens ekonomiska kontroll presenteras för styrelsen för beslut vid varje nästkommande styrelsemöte.
Styrelsen har valt att inte inrätta något ersättningsutskott utan dessa frågor har under ordförandes ledning och beredning hanterats av hela styrelsen.
| Styrelseledamot | Invald | Närvaro av totalt antal styrelsemöten |
Revisions utskott |
Oberoende i förhållande till bolaget |
Oberoende i förhållande till större aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Anders Birgersson | 2016 | 20/20 | Ja | Ja | |
| Jeppe Magnusson | 2012 | 20/20 | Ja | Ja | |
| Yvonne Mårtensson (ordförande 2017) | 2015 | 20/20 | Adjungerad | Ja | Ja |
| Jon Risfelt | 2017 | 20/20 | Ordförande | Ja | Ja |
| Hanna Ernestam Wilkman | 2019 | 20/20 | Ja | Ja | |
| Claes Hansson | 2019 | 20/20 | Ledamot | Ja | Ja |
Ytterligare uppgifter för var och en av styrelsens ledamöter samt för VD finns på bolagets webbplats samt i Årsredovisningen på sidorna 80–81.
VD och övriga ledande befattningshavare
VD utses och får instruktioner av styrelsen. Arbetsfördelningen mellan styrelse och VD anges i styrelsens VD-instruktion. VD skall verkställa styrelsens beslut och är ansvarig för den löpande förvaltningen och den dagliga driften. VD skall vidare verka för efterlevnad av de målsättningar, policys och strategiska planer för bolaget som fastställts av styrelsen. VD skall fortlöpande informera styrelsens ordförande om bolagets utveckling och inför styrelsemötena framlägga sådana uppgifter i rapporteringen som behövs för att styrelsen skall kunna fullgöra sina arbetsuppgifter och ikläda sig sitt ansvar. Rapportering till styrelsen grundar sig på bolagets fastställda rapportplan, ekonomisk planering och anvisningar givna av styrelsen.
Bolagets koncernledning består av VD och ekonomi- och finansdirektör, vilka ingår i bolagets administrations-, lednings- och kontrollorgan. Utöver koncernledningen har VD utsett ytterligare sju personer som ingår i kretsen övriga ledande befattningshavare. För mer detaljerad presentation se sidan 81. Där framgår även de uppgifter om VD som skall lämnas enligt punkt 10.2 i koden.
Ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2020 fattades beslut om riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för koncernledningen och övriga ledande befattningshavare. Vidare information kring dessa riktlinjer återfinns i Årsredovisningen på sidorna 27–28 samt not 2.
Internkontroll avseende finansiell rapportering
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. I avsnittet nedan beskrivs hur den interna kontrollen till den del den avser finansiell rapportering är organiserad. Bolagets finansiella rapportering följer de lagar och regler som gäller för bolag noterade på Stockholmsbörsen samt de lokala regler som gäller i varje land där verksamhet bedrivs. Förutom externa regler och rekommendationer finns interna instruktioner, anvisningar och system samt en intern roll- och ansvarsfördelning som syftar till god intern kontroll i den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Grunden för den interna kontrollen utgörs av den övergripande kontrollmiljön bestående av bl a organisationsstruktur, instruktioner, policys så som attest- och beslutspolicy och finanspolicy, rapportering och riktlinjer för ansvar och befogenheter. Styrelsen har utsett en revisionskommitté, vilket ses som ett beredande organ avseende frågor gällande bolagets ekonomiska redovisning, riskhantering och därtill angränsande områden.
Resultatet av kommitténs arbete i form av observationer, rekommendationer och förslag till beslut och åtgärder rapporteras fortlöpande till styrelsen. Elos Medtechs väsentliga och styrande dokument i form av policys, riktlinjer och manualer, till den del de avser den finansiella rapporteringen, hålls löpande uppdaterade och kommuniceras via relevanta kanaler till koncernens bolag.
Riskhantering
Bolagets riskhantering avseende finansiell rapportering syftar till att identifiera och utvärdera väsentliga risker som påverkar den finansiella rapporteringen i koncernens bolag och affärsområden. De identifierade riskerna hanteras genom kontrollstrukturer och uppföljningar som bygger på analyser av utfall mot uppsatta mål eller från fastlagda normer exempelvis värdering av goodwill, varulager och andra väsentliga tillgångar. Den finansiella rapporteringen sker i ett koncerngemensamt rapporteringssystem som har fördefinierade mallar och inbyggda kontrollfunktioner. Styrelsen uppdateras löpande avseende bolagets finansiella risker.
Kontrollaktiviteter
Den interna kontrollen säkerställs genom såväl automatiserade kontroller i till exempel IT-baserade system, som hanterar behörighet och attesträtt, som manuella kontroller i form av till exempel avstämningar och inventeringar. Detaljerade ekonomiska analyser av resultat samt uppföljning mot budget och prognoser som löpande görs under året kan dessutom ses som ett komplement till övriga kontroller och ger en övergripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet. VD och ekonomi- och finansdirektör genomför även regelbundna möten med respektive dotterbolagsledning.
Uppföljning av finansiell information
Styrelsen avger och ansvarar för bolagets finansiella rapportering. VD och ekonomi- och finansdirektör informerar styrelsen månadsvis avseende verksamhetens utveckling, resultat och ställning. Styrelsen utvärderar kontinuerligt den ekonomiska information som ledningen lämnar samt tar del av externrevisorns avrapportering gällande gjorda iakttagelser.
Internrevision
Styrelsen ansvarar för att bolaget har god intern kontroll vilket förutom i den finansiella rapporteringen även innefattar att rapporteringen är upprättad i överensstämmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade bolag. Styrelsen följer upp bolagets bedömning av den interna kontrollen bl a genom kontakter med bolagets revisor. Styrelsen utvärderar årligen behovet av en särskild granskningsfunktion (intern revisor), men med beaktande av koncernens storlek har styrelsen valt att i nuläget inte ha en särskild intern revisor utan arbetet med övervakning av den interna kontrollen sköts av ekonomifunktionen via huvudkontoret.
Extern revisor
Vid årsstämman 2020 valdes KPMG som revisionsbolag till och med slutet av årsstämman 2021 med auktoriserade revisorn Johan Kratz som huvudansvarig revisor.
Vald revisor deltar vid årsstämman och beskriver då revisionsarbetet och gjorda iakttagelser.
Överträdelse av regelverk
Inga överträdelser har skett under det senaste räkenskapsåret av regelverket vid den börs där bolagets aktier är upptagna till handel vid eller av god sed på aktiemarknaden enligt beslut av respektive börs disciplinnämnd eller uttalande av Aktiemarknadsnämnden.
Extern information och kommunikation
All kommunikation ska ske i enlighet med noteringsavtalet för börsnoterade bolag i Sverige. Den finansiella informationen ska ge aktieägare och andra intressenter, en allsidig och tydlig bild av företaget, dess verksamhet, strategi och ekonomiska utveckling. Styrelsen fastställer koncernens årsredovisning
och delårsrapporter. Samtliga ekonomiska rapporter publiceras på bolagets webbplats samtidigt som de distribueras till media och till Nasdaq Stockholm.
Bolagets informationsgivning regleras i en informationspolicy och där framkommer att finansiell information endast får lämnas av koncernchefen samt av koncernens ekonomi- och finansdirektör och marknadsdirektör. Bolaget tillämpar tysta perioder, vilket inträffar två veckor innan publicering av hel- eller delårsrapport. Vid läcka av kurspåverkande information eller vid speciella händelser som kan påverka värderingen av bolaget ska Nasdaq Stockholm underrättas varefter pressmeddelande med motsvarande information skickas ut.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed, ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets verksamhet, ställning och resultat och dessutom beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget står inför. Styrelsen och verkställande direktören försäkrar också att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, såsom de antagits av EU, och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat samt att koncernförvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncerns verksamhet, ställning och resultat och dessutom beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen står inför.
Årsredovisningen innehåller också koncernens och moderbolagets hållbarhetsrapportering. Den har upprättats i enlighet med de bestämmelser i årsredovisningslagen som avser hållbarhetsredovisning. I hållbarhetsrapporteringen hänvisas även till GRI 103: Hållbarhetsstyrning 2016. I anslutning till GRI-standarden har vi tillämpat den vägledande ISO 26000-standarden, som tillhandahåller en praktisk uppsättning verktyg för att mäta och rapportera om våra frågor och rutiner för socialt ansvarstagande. ISO 26000 erbjuder vägledning och rekommendationer om hur man strukturerar, utvärderar och förbättrar det sociala ansvarstagandet, inklusive intressentrelationer och samhällseffekter.
Göteborg den 31 mars 2021
Styrelsens ordförande Styrelseledamot
Anders Birgersson Jeppe Magnusson Styrelseledamot Styrelseledamot
Yvonne Mårtensson Hanna Ernestam Wilkman
Jon Risfelt Claes Hansson Styrelseledamot Styrelseledamot
Jan Wahlström Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 31 mars 2021 KPMG
Johan Kratz Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Elos Medtech AB (publ.), org.nr 556021-9650
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Uttalanden
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Elos Medtech AB (publ.) för år 2020 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 71–75 och hållbarhetsrapporten på sidorna 12–19, 65–70.
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 71–75 och hållbarhetsrapporten på sidorna 12–19, 65–70. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning för koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för den aktuella perioden. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av, och i vårt ställningstagande till, årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, men vi gör inga separata uttalanden om dessa områden.
Värdering av Goodwill
Se not 18 och redovisningsprinciper på sidorna 44–47 i årsredovisningen och koncernredovisningen för detaljerade upplysningar och beskrivning av området.
Beskrivning av området
Koncernen redovisar per den 31 december 2020 goodwill om 235 MSEK, vilket utgör 23 procent av balansomslutningen. Huvuddelen av balansposten, 188 MSEK, är hänförlig till affärsområdet Orthopedics. Goodwill ska årligen bli föremål för minst en så kallad nedskrivningsprövning vilken innehåller både komplexitet och betydande inslag av bedömningar från ledningen av koncernen. En nedskrivningsprövning måste upprättas för var och en av de kassagenererande enheterna, vilket för koncernen sammanfaller med dess tre affärsområden. Prövningen ska enligt gällande regelverk genomföras enligt en viss teknik där ledningen måste göra framtidsbedömningar om verksamhetens både interna och externa förutsättningar och planer. Exempel på sådana bedömningar är framtida in- och utbetalningar, vilka bland annat kräver antaganden om framtida marknadsförutsättningar och därmed indirekt om hur konkurrenter kan förväntas agera. Ett annat viktigt antagande är vilken diskonteringsränta som bör användas för att beakta att framtida bedömda inbetalningar är förenade med risk och därmed är värda mindre än likvida medel som är direkt tillgängliga för koncernen.
Hur området har beaktats i revisionen
Vi har inspekterat de utförda nedskrivningsprövningarna för att bedöma huruvida de är upprättade i enlighet med den teknik som föreskrivs. Vidare har vi bedömt rimligheten i koncernens antaganden om framtida in- och utbetalningar samt den antagna diskonteringsräntan genom att ta del av och utvärderat ledningens skriftliga dokumentation och planer. Vi har även intervjuat ledningen samt utvärderat tidigare års bedömningar av framtida in- och utbetalningar i förhållande till faktiska utfall. Vi har i vårt arbete särskilt fokuserat på affärsområdet Orthopedics och dess redovisade värde avseende goodwill om 188 MSEK. Vi har involverat våra egna värderingsspecialister för att på så sätt säkerställa rimligheten i använda diskonteringsräntor, vilket inkluderar utvärdering av ekonomiska och branschspecifika prognoser, där detta är tillämpligt. Ett viktigt moment i vårt arbete har även varit att bedöma hur förändringar i koncernens antaganden kan påverka värderingen, det vill säga att utföra och ta del av koncernens så kallade känslighetsanalys av värderingen. Vi har också kontrollerat fullständigheten i upplysningarna i årsredovisningen och bedömt om de överensstämmer med de antaganden som koncernen har tillämpat i sin nedskrivningsprövning samt om informationen är tillräckligt omfattande för att förstå företagsledningens bedömningar.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen
Detta dokument innehåller även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–25 samt 65–83. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att de ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller misstag och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Som del av en revision enligt ISA använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Dessutom:
- identifierar och bedömer vi riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller misstag, utformar och utför granskningsåtgärder bland annat utifrån dessa risker och inhämtar revisionsbevis som är tillräckliga och ändamålsenliga för att utgöra en grund för våra uttalanden. Risken för att inte upptäcka en väsentlig felaktighet till följd av oegentligheter är högre än för en väsentlig felaktighet som beror på misstag, eftersom oegentligheter kan innefatta agerande i maskopi, förfalskning, avsiktliga utelämnanden, felaktig information eller åsidosättande av intern kontroll.
- skaffar vi oss en förståelse av den del av bolagets interna kontroll som har betydelse för vår revision för att utforma granskningsåtgärder som är lämpliga med hänsyn till omständigheterna, men inte för att uttala oss om effektiviteten i den interna kontrollen.
- utvärderar vi lämpligheten i de redovisningsprinciper som används och rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen och tillhörande upplysningar.
-
drar vi en slutsats om lämpligheten i att styrelsen och verkställande direktören använder antagandet om fortsatt drift vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen. Vi drar också en slutsats, med grund i de inhämtade revisionsbevisen, om huruvida det finns någon väsentlig osäkerhetsfaktor som avser sådana händelser eller förhållanden som kan leda till betydande tvivel om bolagets och koncernens förmåga att fortsätta verksamheten. Om vi drar slutsatsen att det finns en väsentlig osäkerhetsfaktor, måste vi i revisionsberättelsen fästa uppmärksamheten på upplysningarna i årsredovisningen och koncernredovisningen om den väsentliga osäkerhetsfaktorn eller, om sådana upplysningar är otillräckliga, modifiera uttalandet om årsredovisningen och koncernredovisningen. Våra slutsatser baseras på de revisionsbevis som inhämtas fram till datumet för revisionsberättelsen. Dock kan framtida händelser eller förhållanden göra att ett bolag och en koncern inte längre kan fortsätta verksamheten.
-
utvärderar vi den övergripande presentationen, strukturen och innehållet i årsredovisningen och koncernredovisningen, däribland upplysningarna, och om årsredovisningen och koncernredovisningen återger de underliggande transaktionerna och händelserna på ett sätt som ger en rättvisande bild.
- inhämtar vi tillräckliga och ändamålsenliga revisionsbevis avseende den finansiella informationen för enheterna eller affärsaktiviteterna inom koncernen för att göra ett uttalande avseende koncernredovisningen. Vi ansvarar för styrning, övervakning och utförande av koncernrevisionen. Vi är ensamt ansvariga för våra uttalanden.
Vi måste informera styrelsen om bland annat revisionens planerade omfattning och inriktning samt tidpunkten för den. Vi måste också informera om betydelsefulla iakttagelser under revisionen, däribland de eventuella betydande brister i den interna kontrollen som vi identifierat.
Vi måste också förse styrelsen med ett uttalande om att vi har följt relevanta yrkesetiska krav avseende oberoende, och ta upp alla relationer och andra förhållanden som rimligen kan påverka vårt oberoende, samt i tillämpliga fall åtgärder som har vidtagits för att eliminera hoten eller motåtgärder som har vidtagits.
Av de områden som kommuniceras med styrelsen fastställer vi vilka av dessa områden som varit de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, inklusive de viktigaste bedömda riskerna för väsentliga felaktigheter, och som därför utgör de för revisionen särskilt betydelsefulla områdena. Vi beskriver dessa områden i revisionsberättelsen såvida inte lagar eller andra författningar förhindrar upplysning om frågan.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Elos Medtech AB (publ.) för år 2020 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhetsart, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
Som en del av en revision enligt god revisionssed i Sverige använder vi professionellt omdöme och har en professionellt skeptisk inställning under hela revisionen. Granskningen av förvaltningen och förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust grundar sig främst på revisionen av räkenskaperna. Vilka tillkommande granskningsåtgärder som utförs baseras på vår professionella bedömning med utgångspunkt i risk och väsentlighet. Det innebär att vi fokuserar granskningen på sådana åtgärder, områden och förhållanden som är väsentliga för verksamheten och där avsteg och överträdelser skulle ha särskild betydelse för bolagets situation. Vi går igenom och prövar fattade beslut,
beslutsunderlag, vidtagna åtgärder och andra förhållanden som är relevanta för vårt uttalande om ansvarsfrihet. Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 71–75 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FARs uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden. En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2-6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 12–19, 65–70 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s rekommendation RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
KPMG AB, Box 11908, 404 39 , Göteborg, utsågs till Elos Medtech AB (publ.) revisor av bolagsstämman den 23 april 2019. KPMG AB eller revisorer verksamma vid KPMG AB har varit bolagets revisor sedan 2019.
Göteborg den 31 mars 2021 KPMG AB
Johan Kratz Auktoriserad revisor
Styrelse
4 Yvonne Mårtensson
Styrelseordförande sedan 2017 och styrelseledamot sedan 2015. Född: 1953.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civilingenjörsexamen inom industriell ekonomi.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Xvivo Perfusion AB, Lyfstone A/S. Innehav: 25 000 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen respektive bolagets större aktieägare.
Anders Birgersson Styrelseledamot sedan 2016.
Född: 1958. Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civilingenjörsexamen inom maskinteknik.
Studier inom företagsekonomi. Övriga uppdrag: Styrelseordförande i VBG Group Truck Equipment AB och Mobile Climate Control Group Holding AB. Styrelseledamot och VD i VBG Group AB. Styrelseledamot i Sparbanken Lidköping AB.
Innehav: 945 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen respektive bolagets större aktieägare.
Jeppe Magnusson
Styrelseledamot sedan 2012. Född: 1952.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Doktorsexamen i kemisk reaktionsteknik. Tillhört ledningsgruppen i SCA Hygien Products och Nobel Biocare AG.
Övriga uppdrag: Styrelseledamot i Jeppe Magnusson Consulting AB, Premune AB och ChainTraced AB. Kommanditdelägare i ISEA Sweden KB.
Innehav: 3 946 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen respektive bolagets större aktieägare.
Jon Risfelt
Styrelseledamot sedan 2017. Ledamot av revisionskommittén.
Född: 1961. Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civilingenjörsexamen inom kemiteknik. Bland annat VD och koncernchef i Nyman & Schultz, Europolitan och Gambro Renal. Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Knowit AB, CAB Group AB och Axentia Group Holding AB. Styrelseledamot i Bilia AB, Boule Diagnostics AB och Projekt-
engagemang AB.
Innehav: 3 355 B-aktier. Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen respektive bolagets större aktieägare.
Hanna Ernestam Wilkman
Styrelseledamot sedan 2019. Född: 1967.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Master of Business Administration vid Henley Business School. Verkställande director och koncernchef i Stille AB. Övriga uppdrag: –
Innehav: –
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men beroende i förhållande till bolagets större aktieägare.
Claes Hansson
Styrelseledamot sedan 2019. Ledamot av revisionskommittén.
Född: 1957.
Utbildning och arbetslivserfarenhet: Civilekonom. VD och koncernchef i Götenehus Group AB 2006–2019.
Övriga uppdrag: Styrelseordförande i Götenehus Group AB, Erik Hemberg Fastighets AB, Asplundsgruppen AB och i TMF – Trä- och Möbelföretagen. Styrelseledamot i Svenskt Näringsliv, Arbio AB, Trähusstaden Sverige AB, Jalokin AB och Ferrocon AB. Innehav: 900 B-aktier.
Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen respektive bolagets större aktieägare.
Ledningsgrupp
Jan Wahlström Verkställande direktör och koncernchef sedan 2016. Anställd sedan 2016. Född: 1967 Utbildning: Examen inom marknadsekonomi vid IHM Business School. Studier i Kemi vid Uppsala universitet. Innehav: 10 113 B-aktier.
Ewa Linsäter Ekonomi- och finansdirektör sedan 2019. Anställd sedan 2019. Född: 1970 Utbildning: MBA vid Linköpings Universitet. Innehav: 4 144 B-aktier.
Malin Gustavsson Marknadsdirektör Anställd sedan 2013. Född: 1972, civilekonom. Innehav: 473 B-aktier.
Anders Björklund QA/RA Kvalitetsdirektör Anställd sedan 2019. Född: 1975, civilingenjör Innehav: 100 B-aktier.
Mathias Andersson VD för Elos Medtech Skara AB Anställd sedan 2012. Född: 1971, ingenjör. Innehav: –
Sam Svännel VD för Elos Medtech Timmersdala AB Anställd sedan 2018. Född: 1961, teknisk utbildning Innehav: –
Søren Olesen VD för Elos Medtech Pinol A/S och Business Unit Director Dental Anställd sedan 1984. Född: 1961, ekonom. Innehav: 240 533 B-aktier
Conny Jakobsson VD för Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. Anställd sedan 2017. Född: 1969, Fil. kand. företagsekonomi. Innehav: –
Jodie Gilmore VD för Elos Medtech Onyx Business Unit Director Orthopedics Anställd sedan 1997. Född: 1971, civilekonom. Innehav: –
Flerårsöversikt
| MSEK (om inget annat anges) | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkningar | |||||
| Nettoomsättning | 580,0 | 689,4 | 644,7 | 577,9 | 552,0 |
| Rörelseresultat | 63,6 | 65,3 | 38,9 | 42,7 | 42,7 |
| Finansnetto | –20,4 | –14,7 | –10,4 | –16,3 | –4,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 43,3 | 50,6 | 28,5 | 26,4 | 37,9 |
| Skatter | –7,2 | –12,1 | –7,5 | –3,8 | –11,5 |
| Årets resultat | 36,0 | 38,5 | 20,9 | 22,6 | 26,4 |
| Balansräkningar | |||||
| Anläggningstillgångar | 667,4 | 729,4 | 654,9 | 609,3 | 649,3 |
| Fordringar och varulager | 246,1 | 250,3 | 253,5 | 228,6 | 199,9 |
| Likvida medel | 88,5 | 55,2 | 48,9 | 9,6 | 38,5 |
| Summa tillgångar | 1002,0 | 1034,8 | 957,3 | 847,5 | 887,7 |
| Eget kapital | 540,3 | 539,9 | 508,5 | 369,0 | 366,8 |
| Långfristiga skulder | 305,3 | 356,7 | 294,1 | 273,4 | 282,2 |
| Kortfristiga skulder | 156,4 | 138,2 | 154,7 | 205,1 | 238,7 |
| Summa eget kapital och skulder | 1002,0 | 1034,8 | 957,3 | 847,5 | 887,7 |
| Kassaflöde | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 125,6 | 102,4 | 66,1 | 62,1 | 98,3 |
| Kassaflöde efter investeringar | 69,3 | 5,1 | –13,8 | 24,5 | 68,9 |
| Nyckeltal | |||||
| Rörelsemarginal före avskr (EBITDA), % | 21,3 | 18,2 | 14,8 | 16,3 | 17,6 |
| Rörelsemarginal efter avskr (EBIT), % | 11,0 | 9,5 | 6,0 | 7,4 | 7,7 |
| Eget riskbärande kapital | 560,0 | 565,4 | 535,8 | 399,8 | 396,9 |
| Andel riskbärande kapital, % | 55,9 | 54,6 | 56,0 | 47,2 | 44,7 |
| Soliditet, % | 53,9 | 52,2 | 53,1 | 43,5 | 41,3 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 7,6 | 7,8 | 5,1 | 5,8 | 5,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | 6,7 | 7,3 | 4,8 | 6,1 | 7,6 |
| Nettolåneskuld | 248,4 | 331,5 | 287,4 | 358,6 | 384,8 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,5 | 0,6 | 0,6 | 1,0 | 1,1 |
| Bruttoinvesteringar exkl aktier | 56,5 | 98,6 | 79,9 | 37,6 | 34,6 |
| Medelantal anställda | 522 | 566 | 572 | 527 | 509 |
Definitioner av nyckeltal
I årsredovisningen refereras till ett antal icke-IFRS resultatmått som används för att hjälpa såväl investerare som ledning att analysera bolagets verksamhet. Nedan beskrivs de olika icke-IFRS resultatmått som använts som ett komplement till den finansiella information som redovisats enligt IFRS. Alternativa nyckeltal som presenteras i årsredovisningen bör inte betraktas som ersättning för termer och begrepp i enlighet med IFRS, utan istället ses som ett komplement. Dessa nyckeltal behöver inte vara jämförbara med liknande nyckeltal hos andra företag.
| Begrepp | Beskrivning | Användning av måttet |
|---|---|---|
| Balansomslutning | Värdet av samtliga tillgångar | Relevant för att intressenter på ett enkelt sätt ska kunna följa förändringar av koncernens totala till gångar |
| Direktavkastning | Utdelning genom börskurs per balansdagen | Relevant för att se vilken avkastning aktieinveste ringen ger i form av utdelning |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare dividerat med antal utestående aktier vid perio dens slut |
Mått för att beskriva storleken av det egna kapitalet som tillhör aktieägarna i moderbolaget |
| Eget riskbärande kapital | Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintresse och uppskjuten skatteskuld |
Relevant ur kreditsynpunkt, och är den ena kompo nenten för att visa förmågan att klara förluster |
| Andel riskbärande kapital | Eget riskbärande kapital i procent av balansom slutningen |
Relevant ur kreditsynpunkt, visar förmågan att klara förluster |
| Likviditetsreserv | Likvida medel samt outnyttjade checkkrediter från bankerna vid periodens slut |
Relevant för att bedöma förmågan att finansiera den framtida verksamheten och bolagets variationer i penningflödet. |
| Nettolåneskuld | Räntebärande skulder och räntebärande avsätt ningar (avsättningar till pensioner) reducerade med avdrag för likvida medel |
Relevant för att bedöma totalt utnyttjad ränte bärande skuldbörda |
| Omsättning justerad för valutakursförändringar |
Förändringar i nettoomsättning justerat för för ändringar i växelkurser hänförliga till omräkning av dotterbolag jämfört med samma period f g år |
Relevant för att kunna bedöma nettoomsättningens utveckling mot föregående år |
| Operativt kapital | Totalt kapital enligt balansräkningen minskat med icke räntebärande skulder, icke räntebärande avsättningar, räntebärande långfristiga fordringar och likvida medel |
Kapital som binds i verksamheten |
| Avkastning på operativt kapital | Rörelseresultat i procent av genomsnittligt opera tivt kapital |
Relevant för att kunna bedöma avkastning på det kapital som binds i verksamheten |
| Resultat efter skatt per aktie | Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier |
Relevant för investerare för att bedöma aktiens avkastning och värdering |
| Rörelseresultat (EBIT) | Resultat före skatt och före finansiella poster | Relevant som mått på den operativa verksamhetens resultat |
| Rörelsemarginal (EBIT %) | Rörelseresultat i procent av nettoomsättningen | Relevant för att bedöma hur stor andel av intäkterna som behålls som vinst från den operativa verksamhe ten, kan även användas för jämförelse mellan bolag |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) |
Rörelseresultat före avskrivningar enligt plan och nedskrivningar |
Relevant som mått på rörelsens förmåga att generera kassaflöde före kapitalbindning i rörelsen och finan siella flöden |
| EBITDA-marginal | Rörelseresultat före avskrivningar enligt plan och nedskrivningar i procent av årets omsättning |
Relevant som mått på rörelsens förmåga att generera kassaflöde i förhållande till omsättningen |
| Skuldsättningsgrad | Nettolåneskuld dividerat med eget kapital | Relevant för att bedöma kapitalstrukturen, fördel ningen mellan eget kapital och lånat kapital |
| Soliditet | Eget kapital inklusive eventuella minoritetsintres sen i procent av balansomslutningen |
Relevant som mått på aktuell självfinansiering då det visar hur stor andel av tillgångarna som finansierats av eget kapital |
Definitioner av finansiella nyckeltal som används i denna årsredovisning:
Adresser och ekonomisk information
Moderbolag
Sverige
Elos Medtech AB Torsgatan 5B 411 04 Göteborg [email protected] www.elosmedtech.com
Dotterbolag
Sverige
Elos Medtech Skara AB Box 99 532 22 Skara Besöksadress: Hästhagsgatan 2 532 37 Skara Telefon: 0511 257 00 [email protected] www.elosmedtech.com
Elos Medtech Timmersdala AB Bäckedalsvägen 5 540 16 Timmersdala Telefon: 0511 44 06 00 [email protected] www.elosmedtech.com
Danmark
Elos Medtech Pinol A/S Engvej 33 DK-3330 Gørløse Danmark Telefon: +45 48 21 64 00 [email protected] www.elosmedtech.com www.elosdental.com
Kina
Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. D5-3, Rong Cheng San Zhi Lu Xeda International Industrial City Xiqing Economic Development Area 300385 Tianjin China Telefon: +86 22 23 82 86 60 [email protected] www.elosmedtech.com
USA
Elos Medtech Onyx LLC 1800 North Shelby Oaks Drive Memphis, TN 38134 USA Telefon: +1 901 323 6699 Telefax: +1 901 454 0295 [email protected] www.elosmedtech.com
Ekonomisk information
Delårsrapport jan–mar 2021 lämnas den 28 april 2021 Årsstämman 2021 hålls den 3 maj 2021 Delårsrapport apr–jun 2021 lämnas den 16 juli 2021 Delårsrapport jul–sep 2021 lämnas den 20 oktober 2021 Delårsrapport okt–dec 2021 lämnas den 24 februari 2022
visning 2020
Elos Medtech AB (publ) • Torsgatan 5B • 411 04 Göteborg [email protected] • www.elosmedtech.com