AI assistant
Elos Medtech — Annual Report 2015
Mar 31, 2016
3039_10-k_2016-03-31_bdfea262-3a3b-43b8-bb82-5feb2aeb5a1a.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
ÅRSREDOVISNING 2015
Årsstämma
Årsstämma äger rum tisdagen den 26 april 2016 kl 17.00 på Stadt Hotell, Gamla Stadens Torg 1 i Lidköping.
Anmälan
Aktieägare som önskar delta i årsstämman skall anmäla sig till bolaget under adress: Elos Medtech AB, Nya Stadens Torg 10, 531 31 Lidköping, per telefon 0510 48 43 60, per telefax 0510 680 04 eller via e-post [email protected] senast kl 12.00 onsdagen den 20 april 2016.
Vem har rätt att delta i årsstämman?
Rätt att delta i Elos Medtechs årsstämma har den aktieägare som dels är registrerad i den utskrift av aktieboken som görs onsdagen den 20 april 2016, dels anmäler sin avsikt att delta i stämman senast kl 12.00 onsdagen den 20 april 2016.
Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier, måste tillfälligt omregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB för att äga rätt att delta i stämman. Aktieägaren måste underrätta förvaltaren härom i god tid före den 20 april 2016.
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning till aktieägarna lämnas med 1:00 kr per aktie för 2015 (2:00 kr per aktie samt 1:00 kr per aktie i extra utdelning).
Ekonomisk information
Elos Medtech avser att lämna följande ekonomisk information för verksamhetsåret 2016:
Delårsrapport jan-mars 26 april 2016 Delårsrapport jan-juni 24 augusti 2016 Delårsrapport jan-sept 26 oktober 2016 Bokslutskommuniké februari 2017 Årsredovisning mars/april 2017
Ekonomisk information finns tillgänglig på www.elosmedtech.com/finansiell-information/
Innehållsförteckning
| Det här är Elos Medtech | 1 |
|---|---|
| VD:s kommentar | 2 |
| Aktien – Elos Medtech | 4 |
| Strategier | 6 |
| Verksamheten | 7 |
| Ansvarsfullt företagande (CSR) | 12 |
Elos Medtech 2015 i siffror
| Förvaltningsberättelse | 17 |
|---|---|
| Förslag till vinstdisposition | 20 |
| Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat |
21 |
| Koncernens balansräkning | 22 |
| Koncernens kassaflödesanalys | 24 |
| Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat |
25 |
| Moderbolagets balansräkning | 26 |
| Moderbolagets kassaflödesanalys | 27 |
| Rapport över förändring i eget kapital, koncernen och moderbolaget |
28 |
| Bokslutskommentarer och noter | 29 |
| Revisionsberättelse | 44 |
| Bolagsstyrningsrapport | 45 |
| Styrelse och revisor | 50 |
| Ledande befattningshavare | 51 |
| Flerårsöversikt, definitioner av nyckeltal samt ordlista |
52 |
| Adresser | 53 |
Det här är Elos Medtech
Koncernens verksamhet bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA. Bolaget ändrade under andra kvartalet firmanamn till Elos Medtech AB.
Elos Medtech är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag inom marknadssegmenten Dental Implant Systems, Diagnostics, Medical Devices samt Trauma & Spine.
Händelser efter rapportperioden slut
Elos Medtechkoncernens VD och koncernchef Johannes Lind-Widestam har beslutat att lämna sitt uppdrag. Under uppsägningstiden kvarstår han i sin befattning och lämnar koncernen vid halvårsskiftet 2016.
Året i korthet
- Den 23 april 2015 slutfördes förvärvet av det nordamerikanska bolaget Onyx Medical LLC, baserat i Memphis, TN, USA. Onyx Medical var ett strategiskt viktigt förvärv och verksamheten har starkt bidragit till årets resultat.
- Nettoomsättningen uppgick till 503,7 mkr (380,9), vilket motsvarar en ökning med 26,4 procent*, varav den organiska tillväxten var -1,1 procent*. Enheten i Tianjin har haft en negativ tillväxt och resterande enheter har haft en positiv tillväxt om 4,9 procent*.
- Orderingången uppgick till 472,6 mkr (418,1), en uppgång med 8,0 procent*. Onyx Medical har fortsatt bidragit positivt till orderingången. Den lägre efterfrågan i Tianjin belastar året, dock visar nuvarande beläggning en återgång till normala nivåer.
- Rörelseresultatet för engångsposter uppgick till 38,7 mkr (36,5). Den starka utvecklingen av Onyx Medical har fortsatt. Inbromsningen vid enheten i Tianjin har, som befarat, belastat resultatet. Rörelseresultatet efter engångsposter motsvarande 8,2 mkr (3,4), uppgick till 30,5 mkr (33,1).
- Resultat efter finansnetto uppgick till 22,5 mkr (31,8). Finansnettot har påverkats negativt av valutakursdifferenser på -0,4 mkr (3,3).
- Resultat efter skatt uppgick till 16,1 mkr (23,4), vilket motsvarar 2:66 kr (3:87) per aktie.
- Kassaflödet efter investeringar uppgick till -144,9 mkr (31,6), varav förvärv av bolag påverkat med -160,4 mkr.
- Utdelning föreslås av styrelsen att lämnas med 1:00 kr per aktie.
* Justerat för årets valutakursförändringar.
| Nyckeltal | 2015 * | 2014 ** | 2013 ** | 2013 *** 2012 /* | 2011 *** | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | Mkr | 503,7 | 380,9 | 368,1 | 479,4 | 433,8 | 414,2 |
| Resultat efter finansiella poster | Mkr | 22,5 | 31,8 | 21,5 | 41,6 | 8,6 | 17,9 |
| Rörelsemarginal före avskr (EBITDA) | % | 15,7 | 17,8 | 17,3 | 18,5 | 12,5 | 13,4 |
| Rörelsemarginal efter avskr (EBIT) | % | 6,1 | 8,7 | 7,4 | 10,0 | 4,2 | 5,5 |
| Andel riskbärande kapital | % | 40,0 | 59,2 | 48,7 | 48,7 | 42,4 | 45,6 |
| Soliditet | % | 37,5 | 55,7 | 43,9 | 43,9 | 37,5 | 40,6 |
| Avkastning på operativt kapital | % | 5,3 | 8,2 | 7,1 | 11,7 | 4,4 | 6,0 |
| Avkastning på eget kapital | % | 4,8 | 40,9 | 15,0 | 15,0 | 3,9 | 6,0 |
| Resultat per aktie efter skatt, kvarvarande verksamheter | kr | 2:66 | 3:87 | 2:79 | 5:39 | 1:35 | 2:11 |
| Resultat per aktie efter skatt, totalt | kr | 2:66 | 19:30 | 5:39 | 5:39 | 1:35 | 2:11 |
| Eget kapital per aktie | kr | 54:63 | 55:96 | 38:48 | 38:48 | 33:37 | 35:74 |
| Utdelning (2015 förslag, 1 kr) | kr | 1:00 | 3:00 | 2:00 | 2:00 | 1:00 | 1:50 |
| Medelantal anställda | 471 | 378 | 376 | 424 | 424 | 373 |
*) Inklusive förvärv av Onyx Medical som skedde 23 april, 2015. **) Justerad för försäljningen av Elos Fixturlaser som skedde under 2014, och som redovisas under avvecklad verksamhet. ***) Oförändrad från tidigare år, d v s inklusive Elos Fixturlaser. ****) Jämförelsetal för 2012 är justerade pga ändrad redovisningsprincip av pensioner enligt IAS 19R.
VD:s kommentar
Elos Medtech har stärkts som koncern och blivit en ännu mer attraktiv partner för våra kunder
I VD-kommentaren i årsredovisningen 2014 summerades förväntningarna för verksamhetsåret 2015 med att vi kunde se fram emot "ett mycket spännande år" för såväl medarbetare som styrelse och aktieägare.
Målen för 2015 var tydliga – vi skulle bli starkare som koncern och en ännu mer attraktiv partner för våra kunder.
Med förvärvet av Onyx Medical i USA, fortsatt stark organisk tillväxt i tre av fyra marknadssegment inom uppdragstillverkningen och nya framgångar för produkter under eget varumärke kan jag konstatera att vi tillsammans nådde uppsatta mål för 2015.
Efter en lång tids intensivt arbete, lett av dåvarande VD Göran Brorsson, kunde vi i april 2015 offentliggöra förvärvet av Onyx Medical LLC i Memphis, Tennessee i USA. Förvärvet är viktigt ur flera aspekter. Onyx Medical är en ledande leverantör inom ortopediområdet Trauma & Extremiteter, vars verksamhet på ett utmärkt sätt kompletterar Elos Medtechs produktportfölj inom marknadssegmentet Trauma & Spine. Vidare utökade vi vårt marknadsområde till Nordamerika, vilket ger oss bättre framtida möjligheter att på ett effektivt sätt kunna bearbeta världens största enskilda marknad, såväl som uppdragstillverkare som med egna produkter.
Onyx Medical är ett mycket välskött företag som sedan i april föregående år inte bara levt upp till våra högt ställda förväntningar, utan även överträffat dem. Resultatmässigt har förvärvet redan under 2015 på ett väsentligt sätt bidragit till koncernens vinst och under inledningen av innevarande år visar bolaget en fortsatt stark utveckling.
Investeringar inom koncernen, förutom de avseende förvärvet av Onyx Medical, uppgick under året till 75,8 mkr, en ökning med cirka 85 procent i jämförelse med föregående år. Främst riktades investeringarna mot ökad produktionskapacitet, kvalitetsförbättrande åtgärder samt utbyggnaden av Microplasts produktionsanläggning i Skara.
Vid vår verksamhet i Tianjin bytte vår aktivitet fot under verksamhetsåret, från tillväxt till konsolidering. På kundsidan märktes en tydlig tendens att arbeta mot stärkta kassaflöden, vilket under andra halvåret ledde till en successiv minskning av kundlager och därmed lägre beläggning hos oss. Glädjande nog har beläggningen i produktionen under första kvartalet 2016 återgått till ett mer normalt läge.
Automatisering och vidareutveckling av kvalitetsarbetet
I Sverige har verksamheten till stor del präglats av att öka automatiseringsgraden i tillverkningsprocesserna i Timmersdala genom att införa produktionsceller, innebärande att en operatör på egen hand kan köra flera maskiner samtidigt. Sammantaget var 2015 ett mellanår för verksamheten i Timmersdala.
Expansionen för Microplast fortsätter enligt plan och under innevarande års första kvartal har verksamheten i den utbyggda produktionsanläggningen i Skara gradvis tagits i drift. Samtidigt som ytan fördubblats kunde Microplast notera en tillväxt i produktionen på 30 procent.
Vid verksamheten i Danmark har betydande insatser gjorts för att vidareutveckla kvalitetsarbetet. Automatiseringen i produktionen fortsatte under året, bland annat har ett flertal maskiner utrustats med robotar, i syfte att få en direkt och automatiserad mätning av de tillverkande produkterna under löpande produktion. Det är en teknik som nu successivt införs på maskinparken.
Ambitionen inom koncernen – att komplettera uppdragstillverkningen med att utveckla egna produkter – skördade fortsatt nya framgångar under 2015. Det som för bara några år sedan var en obetydlig del av vår verksamhet har nu vuxit till att svara för cirka 9 procent av nettoomsättningen. Tillväxten under året blev hela 37 procent och med en förstärkt försäljningsorganisation på plats är målsättningen att fortsätta växa.
Fortsatt stora möjligheter på marknaden
Som ett resultat av förvärvet av Onyx Medical kommer den närmsta framtiden inom Elos Medtech till viss del att präglas av en koncernmässig integration samt att definiera och utvinna synergier, framför allt gällande områden inom marknad, försäljning och kvalitet. Det betyder dock inte att koncernen går in i en konsolideringsfas. Marknaden visar på fortsatt stora möjligheter genom den omstrukturering som pågår bland såväl producenter som kunder.
Inom kort kommer jag att lämna koncernen och uppgiften för en ny VD och koncernchef blir att fortsätta leda Elos Medtech framåt och ytterligare förstärka koncernens roll som en ledande aktör på en global marknad.
Det är med tillfredsställelse jag kan konstatera att Elos Medtech, med fem produktionsenheter i fyra länder inom tre världsdelar, står stark i en omvärld som kommer att bjuda på nya affärsmöjligheter.
Jag vill avslutningsvis tacka medarbetarna inom Elos Medtech för utmärkta prestationer i en tid av förändringar, styrelsen för framsynhet att våga satsa på ett nödvändigt struktureringsarbete och aktieägarna för erhållet stöd avseende vårt arbete med att skapa goda förutsättningar för framtida tillväxt.
Johannes Lind-Widestam VD och koncernchef
Aktien – Elos Medtech
Börshandel
Elos Medtechs B-aktier – tickerkod ELOS B – är sedan den 13 juni 1989 noterade på Small Cap, NASDAQ Stockholm AB. Den röststarka A-aktien är inte noterad. Kursen på aktien varierade under året mellan 67:00 och 140:00 kronor. Den sista noterade betalkursen under 2015 blev 123:50 kronor (68:00). Vid utgången av 2015 uppgick det totala börsvärdet på Elos Medtech till 611,4 mkr (336,7). Under 2015 omsattes 1 637 005 aktier till ett värde av 168,7 mkr.
Utdelningspolicy
Elos Medtechs utdelningspolicy är att utdelningen ska baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30-50 procent av resultatet efter skatt.
Föreslagen utdelning
För verksamhetsåret 2015 har styrelsen föreslagit att utdelning lämnas till aktieägarna med 1:00 kr per aktie för 2015 (2:00 kr per aktie samt 1:00 kr per aktie i extra utdelning). Koncernens solidi-
| Aktieägarfördelning, 2015-12-31 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Antal aktier i storleksklasser |
Antal aktieägare |
Antal aktier |
Andel av aktier, % |
|
| 1-500 | 1 187 | 194 826 | 3,2 | |
| 501-1 000 | 268 | 225 997 | 3,7 | |
| 1 001-2 000 | 141 | 236 224 | 3,9 | |
| 2 001-5 000 | 91 | 305 838 | 5,1 | |
| 5 001-10 000 | 33 | 254 810 | 4,2 | |
| 10 001-20 000 | 23 | 319 584 | 5,3 | |
| 20 001-50 000 | 23 | 765 851 | 12,7 | |
| 50 001-100 000 | 9 | 683 818 | 11,7 | |
| 100 001 - | 11 | 1 964 312 | 50,2 | |
| Summa | 1 786 | 4 951 260 | 100,0 |
tet uppgick på balansdagen till 37,5 procent. Soliditeten på balansdagen justerad för den föreslagna utdelningen uppgick till 36,8 procent.
Aktiekapital
Vid utgången av 2015 uppgick aktiekapitalet i Elos Medtech AB till 37,8 mkr. Aktiekapitalet är uppdelat på A- och B-aktier. Förutom att alla A-aktierna berättigar till en röst och B-aktierna till en tiondels röst finns ingen skillnad i de olika aktieseriernas rätt i bolaget.
Enligt bolagsordningen i Elos Medtech har innehavare av A-aktie rätt att efter framställan till bolaget begära att A-aktie skall stämplas om till B-aktie. Under 2015 har inga A-aktier stämplats om till B-aktier.
Aktieägare
Vid utgången av 2015 uppgick antalet aktieägare till 1 786. Elos Medtechs tio största ägare innehar aktier som motsvarar 58,0 procent av kapitalet och 84,0 procent av rösterna. Svenska och internationella institutioner ägde vid årsskiftet 27,9 procent av kapitalet och 10,6 procent av rösterna.
| Uppdelning aktieslag, 2015-12-31 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Aktieslag | Antal aktier | Andel i % av röster |
Andel i % av kapital |
|
| A | 1 099 740 | 69,0 | 18,2 | |
| B | 4 951 260 | 31,0 | 81,8 | |
| Summa | 6 051 000 | 100,0 | 100,0 |
| De största aktieägarna i Elos Medtech AB (publ) | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Enligt Euroclear AB, 2015-12-31 | A-aktier | B-aktier | Totalt | % av aktiekapital | % av röster |
| Familjen Öster inkl bolag | 378 826 | 232 564 | 611 390 | 10,1 | 25,2 |
| Familjen Runmarker | 297 946 | 207 870 | 505 816 | 8,4 | 20,0 |
| Familjen Nilsson | 260 880 | 93 517 | 354 397 | 5,9 | 16,9 |
| Familjen Molin | 136 000 | 163 400 | 299 400 | 5,0 | 9,6 |
| Nordea Investment Funds | 0 | 798 772 | 798 772 | 13,2 | 5,0 |
| Ulrika Erlandsson | 26 088 | 72 304 | 98 392 | 1,6 | 2,1 |
| Svolder Aktiebolag | 0 | 303 219 | 303 219 | 5,0 | 1,9 |
| Unionen | 0 | 219 500 | 219 500 | 3,6 | 1,4 |
| Magledal Holding APS | 0 | 180 400 | 180 400 | 3,0 | 1,1 |
| Jyske Bank General Settlement Acc | 0 | 130 497 | 130 497 | 2,2 | 0,8 |
| Övriga | 0 | 2 549 217 | 2 549 217 | 42,0 | 16,0 |
| Summa | 1 099 740 | 4 951 260 | 6 051 000 | 100,0 | 100,0 |
Elos Medtech-aktiens utveckling och omsättning, januari 2010 – februari 2016
Elos Medtech-aktiens utveckling och omsättning, januari 2015 – februari 2016
| Data per aktie | 2015 * | 2014 ** | 2013 ** | 2013 *** 2012 /* | 2011 *** | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat efter skatt kvarvarande verksamheter | kr | 2:66 | 3:87 | 2:79 | 5:39 | 1:35 | 2:11 |
| Resultat efter skatt, totalt | kr | 2:66 | 19:30 | 5:39 | 5:39 | 1:35 | 2:11 |
| Utdelning (2015 förslag, 1 kr) | kr | 1:00 | 3:00 | 2:00 | 2:00 | 1:00 | 1:50 |
| Eget kapital | kr | 54:63 | 55:96 | 38:48 | 38:48 | 33:37 | 35:74 |
| Börskurs 31/12 | kr | 123:50 | 68:00 | 59:50 | 59:50 | 30:50 | 46:00 |
| Direktavkastning | % | 0,8 | 4,4 | 3,4 | 3,4 | 3,3 | 3,3 |
| Börskurs/Eget kapital | % | 226,1 | 121,5 | 154,6 | 154,6 | 91,4 | 128,7 |
| Genomsnittligt antal aktier | tusen | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
| Antal aktier vid årets slut | tusen | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 | 6 051 |
*) Inklusive förvärv av Onyx Medical som skedde 23 april, 2015.
**) Justerad för försäljningen av Elos Fixturlaser 2014, som redovisas som avvecklad verksamhet.
***) Oförändrad från tidigare år, d v s inklusive Elos Fixturlaser.
****) Jämförelsetal för 2012 är justerade pga ändrad redovisningsprincip av pensioner enligt IAS 19R.
Tydliga strategier för tillväxt
Vision
Elos Medtech är den partner innovativa och krävande kunder föredrar, erbjudande helhetslösningar vilka förbättrar kundens konkurrenskraft. Vi tillhandahåller avancerad expertis och ett kompromisslöst kvalitetsarbete som skapar värde för våra kunder.
Strategi
Den övergripande strategin är att fokusera på koncernens verksamhet och struktur mot områden där en väsentlig marknadsposition kan uppnås. Inriktningen är att skapa en mer koncentrerad verksamhetsbas inom segment där en kritisk massa kan uppnås.
| Koncernmål | Tillväxt (valutajusterad) |
Rörelse- marginal |
Avkastning på eget kapital |
Avkastning på operativt kapital |
Andel eget riskbärande kapital |
Likviditet inkl beviljade ej utnyttjade krediter |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mål | > 10% per år | > 13% | > 15% | > 15% | > 30% | 6-12% av årsomsättning |
| Utfall 2015 | 26,4%* | 6,1%** | 4,8% | 5,3% | 40,0% | 22,2% |
| Utfall 2014, kvarvarande | 0,7% | 8,7%** | 40,9% | 8,2% | 59,2% | 48,0% |
| Utfall 2013, kvarvarande | 13,9% | 7,4% | 15,0% | 7,1% | 48,7% | 20,7% |
| Utfall 2013, ursprunglig | 11,8% | 10,0% | 15,0% | 11,7% | 48,7% | 15,9% |
| Utfall 2012 | 4,3% | 4,2% | 3,9% | 4,4% | 42,4% | 14,2% |
* inklusive tillväxt via förvärv, organisk tillväxt var -1,1%
** rörelsemarginal före engångsposter var 7,7% (9,6)
| Mål | Strategiska verktyg | Utfall 2015 | Aktiviteter 2016 | |
|---|---|---|---|---|
| Kunder | Elos Medtech är den partner som innovativa och krävande kunder föredrar. |
Hög kvalitet och korta, tillförlitliga ledtider. Aktiv partner med kun derna i arbetet med att utveckla produkter. Vidareutveckla Elos Medtech Complete Performance och Solution partner-konceptet. |
Positionen inom Trauma & Spine har stärkts i och med för värvet av Onyx Medical. Nya kunder och utökade affärer inom Diagnostics. För övriga mark nadsegment förbättrades eller bibehölls marknadspositionerna. |
Öka marknadsintegrationen inom Trauma & Spine via plattform i USA. Fortsatt arbete med befint liga kunder för att utveckla affärsrelationen. |
| Tillväxt | Uppnå en stabil organisk tillväxt som överstiger 10 % per år. |
Key Account management. Utveckla samarbetet med befint liga kunder. Selektivt addera nya kunder. Utveckling av egna produkter. |
26,4 % i tillväxt varav organisk tillväxt om 4,9 %, exklusive Tianjin som uppvisade en negativ tillväxt. Försäljning av egna produkter ökade med 37 %* (38). Nya produkter lanserades enligt plan. |
Fortsatt uppbyggnad av sälj resurser samt utveckling av erbjudandet inom egna produkter. Vidareutveckla den globala Key Account-organisationen. |
| Lönsamhet | Elos Medtech ska ha en lönsam het som skapar en värdetillväxt för bolagets intressenter och tillhöra de mest lönsamma före tagen där koncernen är verksam. |
Ökad andel egna produkter genom aktivt utvecklings- och försäljningsarbete. Tillväxt genom förbättrad marknads position hos befintliga och nya kunder. Aktiv kostnadskontroll. Ökad automatisering. |
Rörelsemarginalen försämrades. EBITDA-marginalen uppgick till 17,4 % (18,7). Det underliggan de rörelseresultatet förbättrades med 6,0 % */. Resulatmässigt har förvärvet av Onyx Medical bidragit väsentligt till koncernens lönsamhet. |
Fokus på ökat kapacitetsutnytt jande. Effektiv kostnadskontroll. Ökade säljresurser för egna produkter. Investeringar i ökad automatisering samt utökad kapacitet. |
| Medarbetare | Elos Medtech ska uppfattas som en attraktiv arbetsgivare. |
Medarbetarenkäter samt kompetenshöjande utbildning. |
Breda utbildningsinsatser ut förda inom flera enheter. Med arbetarenkäter genomförda enligt plan. |
Fortsatt arbete med målnedbryt ning på individnivå samt uppfölj ning av bl a medarbetarenkäter. Erbjuda anpassade utbildningar på individ- och gruppnivå. |
* Justerat för årets valutakursförändingar ** Justerat för engångskostnader
Planerad expansion befäste Elos Medtechs position på en global marknad
Elos Medtech befäste under verksamhetsåret 2015 sin position som ett bolag verksamt på en global marknad, med en renodlad affärsidé – att utveckla, tillverka och sälja medicintekniska produkter, komponenter och tjänster.
Vår målsättning, att fungera som en strategisk utvecklingsoch produktionspartner till kunder med hela världen som marknad, stärktes väsentligt genom förvärvet av Onyx Medical i USA.
Förvärvet, som genomfördes under årets andra kvartal, var viktigt ur flera aspekter. Dels tillfördes väsentlig volym inom marknadssegmentet Trauma & Spine, vilket kompletterade koncernens struktur och dels har Elos Medtech nu en strategisk plattform på den nordamerikanska marknaden. Dessutom finns synergier att utvinna, främst inom marknad, försäljning och kvalitetsområdet.
Under verksamhetsåret 2015 noterades en fortsatt tillfredsställande efterfrågan med god tillväxt i Europa, Nordamerika och vissa delar av Asien. I Kina och ytterligare några tillväxtmarknader var dock efterfrågan vikande, med lägre leveranser än prognostiserat som följd. De mest konjunkturkänsliga produkterna i Elos Medtechs portfölj är de där patienten på egen hand står för huvuddelen av kostnaden, i synnerhet dentala implantat och hörselapparater.
Investeringarna uppgick under 2015 till 75,8 mkr, en ökning mot föregående år med cirka 85 procent. I synnerhet investerades i ökad produktionskapacitet, kvalitetsförbättrande åtgärder samt utbyggnaden av Microplasts produktionsanläggning i Skara, vilken slutförs under första kvartalet innevarande år. Med fördubblad yta, om cirka 3 000 kvm, finns goda möjligheter att fortsätta växa och ambitionen är att fördubbla omsättningen till 2020. I verksamheten i Tianjin i Kina byggdes ett nytt renrum för produktion och paketering och nya produktionsprocesser för nya kundprojekt implementerades. I verksamheten i Timmersdala har arbetet med att öka automatiseringen fortsatt, bl a genom att införa produktionsceller. I verksamheten i Görlöse i Danmark har
Elos Medtech i korthet
| Resultaträkning, mkr | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 503,7 | 380,9 | 368,1 |
| Kostnad för sålda varor | -367,6 | -273,2 | -272,9 |
| Bruttoresultat | 136,1 | 107,7 | 95,2 |
| Försäljningskostnader | -30,0 | -21,1 | -15,5 |
| Administrationskostnader | -63,2 | -44,1 | -43,7 |
| Utvecklingskostnader | -13,9 | -9,9 | -9,1 |
| Övriga rörelseintäkter/kostnader | 1,5 | 0,5 | 0,3 |
| Rörelseresultat | 30,5 | 33,1 | 27,2 |
| Nyckeltal | |||
| Rörelsemarginal, % | 6,1 | 8,7 | 7,4 |
| Bruttoinvesteringar exkl aktier, mkr 75,8 | 41,0 | 16,5 | |
| Medelantal anställda | 471 | 378 | 376 |
Försäljning per marknadssegment
| Dental Implant Systems 30,5% | ||
|---|---|---|
| Diagnostics | 4,7% | |
| Medical Devices | 33,5% | |
| Trauma & Spine | 31,3% | |
ett flertal maskiner utrustats med robotar, i syfte att erhålla en direkt mätning och verifiering i produktionsprocessen. Förvärvet av Onyx Medical medförde investeringar om 311,6 mkr i byggnader, maskiner och inventarier samt i goodwill och övriga immateriella tillgångar.
Ett globalt erbjudande
Elos Medtech av i dag är en av väldens ledande utvecklings- och produktionspartner inom området medicinteknik, samtidigt som vi successivt ökar takten i arbetet med att utveckla egna produkter.
Inom området uppdragstillverkning är kunderna internationella medicinteknikföretag, verksamma över hela världen, som ställer höga krav på att Elos Medtech kan leverera ett kontinuerligt utvecklingsarbete, effektiv produktion och kvalitet i samtliga led. För att säkerställa ett globalt erbjudande till kunderna har Elos Medtech utvecklat en värdeskapande helhetslösning, som omfattar en obruten kedja från utveckling och design till konstruktion, tester och förserier, fullskalig produktion, behandling i renrum, förpackning och logistik.
Elos Medtechs erbjudande är benämnt Complete Performance™ och syftar till att stärka samarbetet med varje enskild kund genom att tillsammans svara för utvecklingsarbete och design, vilket är av stor vikt för att kunna garantera funktion och en kostnadseffektiv produktion.
I kombination med ett nära samarbete med kunden utgör vår kompetens och kunskap om produkternas konstruktion en solid grund.
För att utveckla långsiktiga kundrelationer är det nödvändigt, att vid sidan av att leva upp till höga kvalitetskrav, även tillförsäkra en kontinuerlig utveckling samt utvärdering och validering av processer. Det övergripande kvalitetsarbetet leds av koncernens kvalitetschef som tillsammans med dotterbolagens kvalitetsavdelningar säkerställer att Elos Medtech har nödvändig kompetens och kapacitet. Ansvaret att leva upp till de internationella certifieringar och standarder som enskilda länder ställer på medicintekniska produkter ligger hos dotterbolagen.
Inom Elos Medtech sker vanligtvis en förserieproduktion i de
maskiner som sedan ska användas för serieproduktion. Detta är ett viktigt steg för att underlätta och förbereda de slutliga kvalificerings- och valideringsaktiviteterna för säkerställande av kvalitetskraven.
Inom koncernen sker en kontinuerlig anpassning av produktionsstrukturen, dels för att kunna hantera både små och stora volymer med korta ledtider, dels för att likartade produkter ska kunna tillverkas vid flera produktionsanläggningar. I renrummen utförs funktionskontroll, montering av produkter, förpackning och etikettering, allt i enlighet med rådande standarder.
En viktig konkurrensfördel som produktionspartner är även att kunna svara upp mot kundernas önskemål gällande logistik. Inom Elos Medtech finns flera slags VMI-system (Vendor Managed Inventory), som underlättar och förenklar kundernas lagerhållning och tillgodoser leveranser av rätt produkter i rätt tid, allt efter kundernas behov.
Marknaden
Efterfrågan på Elos Medtechs produkter var fortsatt god under 2015, med ett undantag för Kina, där framför allt leveranserna inom marknadssegmentet Medical Devices vid verksamheten i Tianjin blev lägre än planerat. I övrigt var tillväxten för tre av marknadssegmenten högre än marknaden. Nettoomsättningen uppgick till 503,7 mkr (380,9), vilket efter justering av valutakursförändringar motsvarade en ökning med 26,4 procent. Omsättningsökningen är till största del hänförligt till förvärvet av Onyx Medical. Verksamheten i Tianjin visade en negativ tillväxt, medan de tre övriga enheterna nådde en tillväxt på 4,9 procent, justerat för valutakursförändringar.
Kundstrukturen inom Elos Medtech kan delas in i tre grupper: stora globala företag, specialiserade aktörer som i huvudsak arbetar med nischade produkter samt lokala/regionala företag där verksamheten är geografiskt koncentrerad. Oavsett kundgrupp gäller de omfattande regelverken för medicintekniska produkter fullt ut. Trenden framöver är också tydlig, kraven ökar för varje år, från bl a FDA i USA och motsvarande myndigheter inom EU.
Våra kunders efterfrågan är beroende av tre faktorer: demografi, eftersom befolkningen i världen blir allt äldre, den snabba kompetensutvecklingen inom ortopedi och kirurgi som leder till att allt fler komplexa operationer kan utföras samt den ekonomiska utvecklingen i världen. Ytterligare en väsentlig påverkan är omfattningen av de ekonomiska medel som tillförs sjukvårdsbudgeterna i socialförsäkringssystemen samt i vilken omfattning enskilda konsumenter är villiga att med egna medel betala för t ex dentala ingrepp och hörselapparater.
Elos Medtechs främsta konkurrenter är globala företag med hela världen som marknad. I Europa är de största konkurrenterna Cendres & Mètaux, Maillefer, Diener, Ruetschi och Hader i Schweiz samt Gbr Brassler och Helmut Klingel i Tyskland. I USA är de främsta konkurrenterna Tecomet, Orchid och Paragon. Som potentiella konkurrenter kan också globala medicinteknikföretag med egen produktion räknas in.
Dental Implants System
Efterfrågan på tandimplantat fortsatte att öka under 2015 och uppskattningen är att den nådde 3 till 5 procent, dvs samma takt som föregående år. Marknaderna med störst efterfrågan är Europa, Nordamerika och Asien, med en andel motsvarande cirka 85 procent av den globala försäljningen.
Elos Medtechs produktion av dentala produkter består i huvudsak av fixturer (implantat), komponenter för implantatburen protetik samt instrument för dental implantatbehandling. Som uppdragstillverkare är Elos Medtech sedan ett flertal år tillbaka den globala marknadsledaren.
Dentala produkter delas in i tre grupper: premium, value och low cost. Det är i mellansegmentet value som den starkaste tillväxten sker och det är inom premium- och valuesegmenten Elos Medtech har som målsättning att öka marknadsandelarna.
Utvecklingen, att kunderna inom det dentala området väljer att reducera antalet leverantörer fortsatte även under 2015, inte minst beroende på såväl ökade regulatoriska krav som önskemål om allt kortare ledtider i produktionen. I denna omstrukturering av marknaden gynnas Elos Medtech med sin närvaro i Europa, USA och Kina. Förvärvet av Onyx Medical visar att koncernen fortsätter att växa och befäster sin position som en internationell och långsiktig aktör med hög trovärdighet inom medicinteknikområdet.
Det framgångsrika arbetet, att vid sidan av uppdragstillverkningen, komplettera verksamheten med att utveckla egna produkter fortsatte under 2015. Med en tillväxt om 37 procent svarade egna produkter för 9 procent av nettoomsättningen. Efterfrågan för vår momentnyckel var god och breddningen av det digitala sortimentet, som marknadsförs under varumärket Elos Accurate®, mottogs väl av marknaden.
Trauma & Spine
Inom marknadssegmentet Trauma & Spine ökade omsättningen med 238 procent, i all väsentlighet som en följd av förvärvet av Onyx Medical.
Verksamheten inom Trauma & Spine är inriktad mot två huvudområden: utveckling och tillverkning för Trauma, bl a implantat, borr, guide pins/wires och plattor för frakturkirurgi samt Spine: instrument, skruvar och implantat m m, för hals- och ländrygg samt skoliosbehandling.
Elos Medtechs kunder är i synnerhet stora internationella medicinteknikföretag, där de sex största aktörerna tillsammans har en global marknadsandel om cirka 70 procent. Med Onyx Medicals starka ställning på den nordamerikanska marknaden, välbalanserade maskinstruktur, och under senare tid flera lanseringar av nya system åt ett flertal kunder, finns det fog att förväntningar för verksamheten inom marknadssegment Trauma & Spine kommer att fortsätta utvecklas väl.
Diagnostics
Marknadsegmentet Diagnostics har under 2015 fortsatt att visa en mycket god tillväxt. De produkter som tillverkas utgörs av engångsartiklar för kliniska tester, såsom allergitester, autoimmuna sjukdomar och liknande typer av tester som dominerar verksamheten inom området diagnostik. I mindre omfattning levereras även komponenter som ingår i olika typer av testutrustning.
Kunderna har ofta marknadsledande positioner och en global marknadsnärvaro, vilket passar Elos Medtech väl. Ett nära utvecklingsarbete har under året förts med ett flertal kunder och förhoppningen är nu att projekten inom kort blir mogna för produktion.
Medical Devices
Verksamheten inom marknadssegmentet Medical Devices är inriktad mot tre huvudområden:
- Benförankrade hörselimplantat och komponenter till traditionella hörapparater.
- Utveckling och tillverkning av produkter med hög precision för diabetesbehandling.
- Utveckling och tillverkning av produkter för neuro- och hjärtkirurgi och för alternativa behandlingsmetoder för cancer m m.
Den globala diabetesmarknaden fortsatte att utvecklas under året och uppgick till intervallet 5 till 10 procent, beroende på geografisk marknad. För området hörapparater noterades endast en svag tillväxt.
Marknadssegmentet Medical Devices som helhet visade under verksamhetsåret en negativ tillväxt på 10,7 procent. Det var i synnerhet leveranserna från verksamheten i Tianjin som utvecklades svagare än förväntat, där den största nedgången i leveranserna inträffade under andra halvåret. I inledningen av 2016 kan vi notera att efterfrågan successivt återgått till normal nivå och förväntas så förbli under resten av året. Övriga delar inom marknadssegmentet uppvisade en positiv tillväxt.
Den ekonomiska utvecklingen under 2015
Nettoomsättningen för Elos Medtech ökade till 503,7 mkr (380,9), motsvarande en ökning med 26,4 procent, efter justering för valutakursförändringar. Förvärvet av Onyx Medical står för huvuddelen av ökningen och bidrog med omsättning och resultat fr o m förvärvstidpunkten, 23 april 2015. Orderingången ökade och uppgick vid årsskiftet till 472,6 mkr (418,1), en ökning med 8,0 procent, justerat för valutakursförändringar.
Rörelseresultatet före engångsposter uppgick till 38,7 mkr (36,5). Rörelseresultatet efter engångsposter motsvarande 8,2 mkr (3,4) uppgick till 30,5 mkr (33,1).
Onyx Medical visade en stark utveckling under hela verksamhetsåret. Inbromsningen i Tianjin under framför allt andra halvåret har påverkat resultatet negativt.
Framtiden
Fokuseringen under 2015 innebar att Elos Medtech väsentligt flyttade fram sin position på marknaden. Med verksamhet i fem produktionsanläggningar, i fyra länder fördelat på tre världsdelar är nu Elos Medtech i sanning ett globalt tillverkande företag.
Förvärvet av Onyx Medical har givit koncernen en god balans mellan tre av fyra marknadssegment och det ständigt pågående arbetet med att bredda kundbasen kan nu ökas ytterligare. Onyx Medical har cirka 125 medarbetare och förfogar över en produktionsanläggning på cirka 5 400 kvm. Med en modern maskinpark och hög grad av automatisering i tillverkningen finns utrymme för en framtida expansion. Dessutom finns möjligheter att utvinna synergier mellan de olika bolagen i koncernen, främst inom områden som marknad, försäljning och kvalitet.
Den snabba utvecklingen för Elos Medtechs egna produkter är ett utmärkt komplement till uppdragstillverkningen. Från låga nivåer har höga tillväxttal under de senaste åren lett till att våra egna produkter nu motsvarar 9 procent av omsättningen. Det finns flera spännande projekt i pipeline. En expansion på bred front medför även att förstärkningen av marknadsorganisationen kommer att fortsätta.
Konsolideringen och struktureringen inom medicinteknikbranschen förväntas fortsätta under kommande år. Ytterligare intensifieringar gällande de regulatoriska kraven och kundernas önskemål om att leverantörerna finns i geografisk närhet ökar också pressen på att uppdragsgivare erbjuder rätt kompetens och expansion.
Elos Medtechs förutsättningar, att vara förstahandsvalet som samarbetspartner och leverantör till de ledande medicinteknikbolagen i världen, är nu starkare än någonsin.
Hållbarhet och ansvarsfullt företagande – Corporate Social Responsibility (CSR)
Elos Medtech har under den senaste femårsperioden utvecklats till ett specialiserat medicinteknikbolag med verksamhet i tre världsdelar och en kundbas som är världsomspännande.
Som ett globalt företag inom området medicinteknik följer ett ansvarstagande som sträcker sig längre än att erbjuda produkter av hög kvalitet.
Det gäller hela värdekedjan, från utveckling och design, via produktion där de regulatoriska kraven från övervakande myndigheter successivt ökat under de senaste åren – till samverkan med intresseorganisationer och en strikt hållning i marknadsföringen mot såväl sjukvården som våra kontraktskunder.
Inom Elos Medtech finns en utarbetad strategi som på ett tydligt sätt guidar alla delar av koncernen i arbetet med att vi ur ett samhällsperspektiv ska uppfattas som att vi tar ansvar för de produkter vi tillverkar, för medarbetarna och vår miljö.
Arbetssättet inom koncernen ska motsvara och alltid leva upp till de etiska, juridiska, kommersiella och offentliga förväntningar som ställs på verksamheten i de samhällen där vi verkar.
Målsättningen är tydlig. Elos Medtech ska av omvärlden uppfattas som ett affärsmässigt framgångsrikt företag som samtidigt står för pålitlighet, ansvarstagande och hög etik. Policyer för ett ansvarsfullt företagande bygger på att CSR-arbetet utgår från att säkerställa en trygg och säker arbetsplats för samtliga medarbetare samtidigt som koncernens affärsmöjligheter på en konkurrensutsatt marknad förstärks.
Elos Medtech har en lång rad intressenter, exempelvis kunder, medarbetare, ägare, affärspartners, politiker och opinionsbildare samt myndigheter på lokal, nationell och internationell nivå. Allra störst påverkan har Elos Medtech gentemot kunder, medarbetare och ägare. Omvänt är det samma grupper som har störst möjlighet att påverka Elos Medtech i den dagliga verksamheten.
Sett ur ett kundperspektiv är det en självklarhet att Elos Medtech levererar produkter och tjänster med dokumenterad kvalitet och att det i kvalitetsaspekten även inryms en förväntan om miljöhänsyn i produktion och logistik.
För våra egna medarbetare är det av stor vikt att Elos Medtech är en ansvarsfull arbetsgivare med en säker och attraktiv arbetsmiljö. Koncernens medarbetare är i många fall specialiserade, med unika kompetenser. Därför är det angeläget att Elos Medtech alltid visar i handling att vi erbjuder en attraktiv arbetsplats och agerar ansvarsfullt vid förändringar. Viktigt är även att medarbetarna erbjuds en kontinuerlig kompetensutveckling samt att ägare och ledning lyckas kommunicera hur Elos Medtech utvecklas och vilka framtida karriärmöjligheter som finns inom koncernen.
Kravet från ägarna, att Elos Medtech ska bidra till ett långsiktigt värdeskapande, är en självklarhet, inte minst för att kunna garantera fortsatta investeringar i vad som krävs för att ligga kvar i teknikens framkant och därmed bibehålla en stark konkurrenskraft. Men det krävs också att koncernen inom prioriterade marknadssegment ständigt verkar för en hållbar utveckling och att hållbara affärsmöjligheter identifieras som ett led i att säkra framtida tillväxt.
I affärsmässiga samarbeten med andra företag, exempelvis utveckling av nya produkter, finns ömsesidiga krav mellan Elos Medtech och våra partners på tydlighet och transparens. Trovärdigheten gentemot politiker, opinionsbildare och myndigheter på såväl lokal, nationell och internationell nivå bygger på att Elos Medtech tar ett ansvar för miljö och människa och alltid står för ett klanderfritt affärsetiskt uppträdande. Ett sådant förhållningssätt kräver såväl analys som eftertanke, inte minst beroende på att koncernen expanderar genom att bygga och utveckla verksamheter i länder utanför Skandinavien.
I vår omgivning finns en rad andra intressenter som också påverkas av eller påverkar Elos Medtech. Det rör alla människor som direkt eller indirekt kommer i kontakt med vår verksamhet och här har vi ett ansvar att agera öppet och korrekt.
Utbildning och kompetensutveckling
Vi främjar en kultur som präglas av lärande och utbyte av kunskaper och erfarenheter inom hela koncernen. Vi lär oss av varandras utmaningar och problem och delar best practice inom koncernen.
Kontinuerlig utbildning och kompetensutveckling är ett prioriterat område. Det aktiva arbetet förs såväl koncernövergripande som decentraliserat. En hörnsten i utvecklingen av koncernens organisation och kompetens är den befattningsrelaterade utbildningen. Genomförandet kan variera, från dagskurser till längre utbildningar.
Medarbetare och chef gör varje år en utvärdering tillsammans om individuella prestationsmål och utvecklingsplaner för att säkerställa att vi utvecklar de kompetenser som är nödvändiga för att våra kunder och vårt företag ska kunna växa och för att våra medarbetare ska ta tillvara på sin egen potential.
Alla anställda genomgår årligen en utbildning för att säkerställa att de är väl medvetna och förtrogna om ledningssystemet; vad, varför och framförallt vilket engagemang och vilka åtaganden som ställs på var och en för att vi ska leva upp till våra högt ställda mål på noggrannhet i allt vi gör.
Gemensamma värderingar
Elos Medtech har sedan lång tid tillbaka utvecklat och arbetat med en för koncernen gemensam värdegrund, i syfte att uppnå och bibehålla en långsiktig och hållbar utveckling. Värdegrunden är basen för vår företagskultur och genomsyrar våra handlingar internt och externt samt förenar människor från olika kulturer, länder och bakgrunder. En gemensam värdegrund är nödvändig för en god bolagsstyrning.
Genom att konsekvent kommunicera värdegrunden inom koncernens alla delar och säkerställa att vi lever som vi lär genererar Elos Medtech ett förtroende från kunder, medarbetare, leverantörer och ägare. Målsättningen är att alltid leva upp till de förväntningar som omvärlden har på Elos Medtech avseende kvalitet i allt vi gör. En vision om hur vi ska utvecklas och att ha noga utarbetade och väl implementerade policyer är grunden för vår verksamhet, vilket sammanfattats i tre värdeord som beskriver våra gemensamma värderingar:
Passionerad – Vi är engagerade, vi har viljan och vi är övertygade. Med en positiv inställning driver vi vår utveckling framåt och finner lösningar. Samarbete och gemenskap är viktigt, så att kunder och vi själva har glädje i arbetet.
Trovärdig – Inom Elos Medtech är vi öppna och ärliga. Vi tar ansvar för våra handlingar och produkter och håller det vi lovar. Vi tillämpar våra policyer i vårt dagliga arbete och påverkar våra leverantörer och partners att arbeta i linje med vårt arbetssätt.
Resultatorienterad – Genom att ta initiativ och vilja vinna når vi målen som skapar värde för kunden. Våra mål ska vara ambitiösa och nåbara och väl förankrade hos oss och våra kunder. Genom samarbete och delaktighet skapar vi bästa gemensamma värde för helheten.
Jämställdhet och mångfald
För Elos Medtech är det en självklarhet att erbjuda samtliga anställda och arbetssökande lika möjligheter oavsett etnicitet, kast, nationellt ursprung, religion, ålder, funktionshinder, kön, civilstånd, graviditet, sexuell läggning, fackligt medlemskap eller politisk tillhörighet.
Under 2015 var, medelantalet anställda 471 (378) personer, fördelade på 62 (62) procent män och 38 (38) procent kvinnor. På chefsbefattningar var fördelningen 63 (65) procent män och 37 (35) procent kvinnor. För ledande befattningshavare inom koncernen var andelen män 56 procent och kvinnor 44 procent. Målsättningen inom koncernen är att kontinuerligt arbeta med att öka antalet kvinnliga chefer.
Mänskliga rättigheter
Elos Medtech ska respektera de mänskliga rättigheterna för arbetstagare och behandla anställda med värdighet och respekt.
Barnarbete får inte förekomma. Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar för medarbetarna är en självklarhet, liksom frihet att kommunicera. Elos Medtechs medarbetare ska kunna kommunicera öppet med ledningen när det gäller arbetsförhållanden utan rädsla för repressalier, hot eller trakasserier. Inga former av diskriminering tolereras.
| Anställningstid inom koncernen | ||
|---|---|---|
| – 5 år | 60 % | |
| 6 – 10 år | 16 % | |
| 11 – 15 år | 8 % | |
| 16 år – | 16 % | |
| Anställda per land | ||
| Sverige | 27 % | |
| Danmark | 32 % | |
| USA | 24 % | |
| Kina | 17 % | |
| Åldersfördelning | ||
| – 29 år | 22 % | |
| 30 – 39 år | 30 % | |
| 40 – 49 år | 25 % | |
| 50 år – | 23 % | |
| Fördelning män/kvinnor i koncernen | ||
| Män | 62 % |
| Män | 62 % | |
|---|---|---|
| Kvinnor | 38 % |
Elos Medtech ska bemöta sina anställda med respekt och värdighet och får inte utsätta dem för någon form av omänsklig eller förnedrande bestraffning, fysiska, verbala eller sexuella övergrepp, eller hot om övergrepp eller trakasserier. Medarbetarenkäter ska genomföras med regelbundenhet.
Anställdas villkor
Elos Medtech ska i rätt tid betala sina anställda en rättvis och marknadsmässig lön enligt lag eller rådande branschstandard (det som ger högst ersättning) i det aktuella landet samt erbjuda alla lagstadgade förmåner som sjukförsäkring, socialförsäkring och pensioner fullt ut.
Elos Medtech ska inte bryta mot lokala bestämmelser om arbetstid och ersätta övertid i enlighet med lokala lagar och förordningar som ett minimikrav.
Anställda ska ha rätt till minst en ledig dag på en sjudagarsperiod och erhålla lön för semester och helgdagar i enlighet med lokal lagstiftning.
Löneavdrag som disciplinär åtgärd ska inte tillåtas, inte heller får något löneavdrag som inte nämnts i nationell lagstiftning tillåtas utan uttryckligt tillstånd av berörd arbetstagare. Alla disciplinära åtgärder ska registreras.
Ur ett hälso- och säkerhetsperspektiv är det en självklarhet att Elos Medtech tillhandahåller samtliga anställda en säker, hälsosam och hygienisk arbetsplats.
För att säkerställa de anställdas villkor åligger det på Elos Medtech att:
- genomföra effektiva program och system för att garantera arbetstagarnas säkerhet genom att minimera arbetsrelaterade olyckor och sjukdomar och ge effektivt skydd mot exponering av kemiska, biologiska eller fysiska faror i arbetsmiljön;
- identifiera och bedöma krissituationer, genomföra beredskapsplaner för nödsituationer på arbetsplatsen samt ha tillräckligt med nödutgångar, utrymningsvägar och utrustning för brandsläckning;
- genomföra regelbunden hälsoundersökning och säkerhetsutbildning för de anställda;
- tillhandahålla hygieniska toaletter och ge obegränsad tillgång till dricksvatten på arbetsplatsen;
- fortlöpande förbättra säkerheten genom att fastställa mål, initiera handlingsplaner och nödvändiga förbättringar som identifierats av interna eller externa bedömningar.
Elos Medtech får inte använda tvingad eller ofrivillig arbetskraft (t ex tvångsarbete, skuldsatta, eller ofrivilliga från kriminalvården). Arbetsgivare får inte behålla arbetstagares identitetshandlingar eller inneha inlåning från arbetstagarna. Arbetstagare ska erhålla en kopia av det skriftliga anställningsavtal som fastställer villkoren för deras anställning.
Arbetsmiljö
Inom Elos Medtech förs ett kontinuerligt arbete i syfte att förbättra hälsa och säkerhet och att eliminera potentiella risker i arbetsmiljön, vilket omfattar både organisatorisk och social arbetsmiljö. Vi mäter och utvärderar säkerhetsnivåer samt att lokala lagar och förordningar uppfylls. Det finns lokala miljö- och skyddsgrupper/ kommittéer, som aktivt jobbar med arbetsmiljöfrågor och förbättringsförslag.
Sjukfrånvaron under 2015, uppgick till totalt 2,2 (2,8) procent. Frånvaro längre än 60 dagar uppgick till 1,0 (2,1) procent.
Sjukfrånvaron är relativt jämnt fördelad mellan såväl kvinnor och män som mellan olika åldersgrupper. En kontinuerlig uppföljning och genomförande av nödvändiga åtgärder sker på lokal nivå.
Kvalitet är grunden i allt arbete inom Elos Medtech
Vi kompromissar inte om kvalitet. Vi strävar ständigt efter bättre, ändamålsenliga lösningar och banbrytande innovationer. Kvalitet innebär patientsäkerhet, produktkvalitet och efterlevnad av regulatoriska krav och interna policyer och procedurer. Våra kunder ställer höga krav på trygghet, säkerhet och trovärdighet i de produkter och processer vi levererar och det bedrivs ett målmedvetet kvalitetsledningsarbete inom Elos Medtech med målet att nå "noll fel" och för att säkerställa att de regulatoriska kraven uppfylls.
Konceptet för vår värdegrund, som internt benämns "Our Way", beskriver våra kärnvärden och hjälper oss hålla våra löften; passionerad, trovärdig och resultatorienterad är ord som beskriver vårt sätt att tänka och agera i allt vi gör. Som anställda har vi alla ett ansvar att handla i enlighet med "Our Way" och att hjälpa varandra att förstå vad detta innebär.
Certifieringar och regelverk
Elos Medtech har ett väletablerat ledningssystem, som är certifierat enligt ISO 13485 (Ledningssystem för medicintekniska produkter) och ISO 14001 (Miljöledningssystem, krav och vägledning). Det finns även testmetoder ackrediterade enligt ISO 17025 (allmänna kompetenskrav för provnings- och kalibreringslaboratorier) inom gruppen.
Elos Medtech uppfyller också applicerbara krav i internationell lagstiftning och produktsäkerhetsstandarder, t ex direktivet för medicintekniska produkter, harmoniserade standarder för medicintekniska produkter såsom ISO 14971, amerikanska FDAkrav på kvalitetssystem samt åtskilliga andra europeiska och nationella lagar och föreskrifter.
Det händer mycket inom den medicintekniska branschen. Den nya utgåvan av ISO13485 har just släppts, revisionen av EU:s regelverk för medicintekniska produkter börjar bli färdig och många länder utanför EU skärper såväl krav för marknadstillträde som kontroll av efterlevnad. Förändringarna är omfattande och det gäller att känna till och implementera de nya kraven i tid för att på ett effektivt sätt säkerställa efterlevnad.
Ledningssysstemet
Elos Medtechs ledningssystem omfattar de processer och procedurer som behövs för styrning och kontroll av verksamheten enligt gällande standarder och regelverk.
Det är viktigt att policy och mål för miljö och kvalitet överensstämmer med företagets övergripande strategier och att miljö och kvalitetsarbete integreras i kärnverksamheten. Ledningen är involverad och engagerad i arbetet med kvalitets- och miljöfrågor, fokus sätts på kundbehov/tillfredsställelse, riskhantering och ständiga förbättringsmöjligheter. Det görs löpande rigorösa utvärderingar av vårt arbete och måluppfyllelse. Effektivitet i processer mäts och utvärderas för att vi ständigt ska sträva efter att bli bättre.
Integration av Onyx Medical
Onyx Medical har ett väl etablerat kvalitetsledningssystem som uppfyller FDA:s krav och är certifierat enligt ISO 13485. Onyx Medical hade vid tiden för förvärvet ett eget certifieringsorgan och har därför ännu inte inkluderats i det gruppcertifikat för ISO 13485 och ISO 14001 som Elos Medtechkoncernen innehar. Onyx Medical omfattas av gruppens gemensamma program för internal audits, supplier control och management reviews.
Under året kommer en GAP-analys att genomföras för överensstämmelse med ISO 14001-målsättning. Målet är att Onyx Medical ska omfattas av gruppcertifikatet för ISO 14001 senast 2018.
Uppföljning och revisioner
Inom koncernens samtliga enheter sker regelbundet uppföljningar och revisioner. Revisioner för kontroll av uppfyllande av ISOstandarder och medicintekniska direktivet utförs av ackrediterade organisationer. Verksamheten revideras även av flera kunder, vilka följer upp såväl uppfyllande av standardkrav, regelverk och egna krav.
Under 2015 reviderades koncernens verksamhet av externa parter i sammanlagt 69 mandagar.
Antal revisionsdagar*) 2015
| Kvalitetsrevisioner | Certifierings | |
|---|---|---|
| Produktions- | med kunder | revisioner |
| anläggning | antal dagar | antal dagar |
| Elos Medtech Pinol A/S | 6 | 9 |
| Elos Medtech Timmersdala AB | 12 | 9 |
| Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. | 8 | 4 |
| Elos Medtech Microplast AB | 3 | 1 |
| Onyx Medical LLC | 12 | 5 |
| Total | 41 | 28 |
*) Antal dagar = antal dagar multiplicerat med antal revisorer.
Miljöarbete
Ett systematiskt miljöarbete är grunden för att minska Elos Medtechs miljöpåverkan och öka resurseffektiviteten.
Elos Medtechs största miljöpåverkan uppstår genom vattenoch energiförbrukning, avloppsvatten, avfall och transporter. Sett under produkternas hela livscykel sker störst miljöpåverkan under produktion och vid slutlig avfallshantering. Nya kartläggningar av energiförbrukning och avfall ska genomföras kommande år för att sätta en baslinje, identifiera förbättringsområden och definiera mätbara förbättringsmål.
Elos Medtech följer lagstadgade miljökrav och koncernen är inte inblandad i några miljötvister. Vid årsslutet 2015 hade Elos Medtech verksamhet i fem anläggningar i fyra länder. En anläggning i Sverige bedriver anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken och de övriga anläggningarna har tillståndsplikt enligt miljöbalken eller omfattas av liknande krav enligt respektive lands lagstiftning.
Någon förnyelse av miljötillstånd eller uppdatering av anmälningsärenden är inte planerad för 2016. I de flesta fall sker regelbunden rapportering till miljömyndigheterna och inspektioner genomförs av tillsynsmyndigheterna. Några överträdelser av miljölagstiftningen registrerades inte under 2015.
Elos Medtechs miljöpolicy
Inom Elos Medtech är miljöarbetet en del av vårt dagliga arbete.
- Krav från lagar och förordningar ska följas. Vi skall eftersträva att specifika krav i möjligaste mån uppnås med marginal och att vi upprätthåller en bra relation och kommunikation med berörda tillsynsmyndigheter. Vi ska initiera och utveckla metoder och arbetssätt för att minska resursförbrukning, förebygga förorening och förbättra den totala miljöpåverkan från vår verksamhet och våra produkter.
- Vi ska söka nya vägar för att förbättra vår arbetsmiljö för att reducera risker som kan leda till olyckor och förorening. Mäta och analysera och därigenom arbeta med ständiga förbättringar.
-
Vi kräver av vår ledande personal att de är ansvariga för att denna policy tillämpas och följs upp inom koncernens enheter. Detta ska ske genom aktiv information, utbildning, mätning och redovisning av miljömålen.
-
Vi uppmuntrar öppenhet och kommunikation av vår policy, åtgärder och resultat.
- Vi tillämpar vår policy vid våra affärsuppgörelser och påverkar våra leverantörer och partners att arbeta i linje med vår policy.
Elos Medtech strävar efter att samtliga enheter inom koncernen ska vara certifierade i enlighet med ISO 14001.
Framtida redovisning enligt GRI
Under 2016 kommer vi att förbereda en redovisning enligt GRI:s (Global Reporting Initiative) riktlinjer av processer och resultat som visar hur vår koncern bidrar till en hållbar utveckling. Det ska beslutas vilka standardindikatorer som bäst beskriver verksamheten och dess styrning samt vilka hållbarhetsområden som innebär störst påverkan/risk/möjlighet för oss och våra intressenter. Resultatindikatorer som redovisar resultat av arbetet för var och en av de väsentliga aspekter som har identifierats ska också specificeras.
Ett hållbart och ansvarsfullt företagande stärker Elos Medtechs framtida konkurrenskraft
Det finns en stark övertygelse inom Elos Medtech att ett kontinuerligt arbete med att utveckla ett ansvarsfullt företagande och hållbarhetsarbete långsiktigt stärker Elos Medtechs globala konkurrenskraft.
Genom att tydligt markera vikten av ansvarstagande, fortsätta utveckla goda relationer med vår omvärld och inte minst leva som vi lär, adderas värde till Elos Medtechs varumärke.
Att Elos Medtech är ett globalt företag med hela världen som marknad fordrar ett konsekvent arbetssätt. Utveckling, produktion, marknadsföring och försäljning kretsar kring hög produktkvalitet och mycket omfattande regulatoriska krav. Koncernens målmedvetna arbete med hållbarhet och CSR-frågor skapar därmed en legitimitet av kvalitet i allt vi företar oss.
Som en trovärdig, stabil och attraktiv utvecklings- och produktionspartner är det ständiga målet att både förstärka existerande affärsrelationer och skapa nya affärsmöjligheter.
Förvaltningsberättelse
Allmänt om verksamheten
Koncernens verksamhet är, efter avyttringen av affärsområde Mätteknik under 2014, helt fokuserad inom Medicinteknik. Verksamheten bedrivs vid anläggningar i Sverige, Danmark, Kina och USA. Bolaget ändrade under andra kvartalet firmanamn till Elos Medtech AB. Bolaget är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag inom marknadssegmenten Dental Implant Systems, Diagnostics, Medical Devices samt Trauma & Spine.
Den 23 april 2015 slutfördes förvärvet av det nordamerikanska bolaget Onyx Medical LLC, baserat i Memphis, TN, USA. Onyx Medical är ett strategiskt viktigt förvärv och verksamheten har starkt bidragit till årets resultat.
Nettoomsättning och resultat
Koncernens nettoomsättning under året ökade och uppgick till 503,7 mkr (380,9). Justerat för valutakursförändringar uppgår ökningen till 26,4 procent. Onyx Medical står för den största delen av omsättningsökningen. Omsättningen har dock påverkats negativt av en tillfällig nedgång i försäljningen från vår verksamhet i Tianjin under andra halvåret som resulterade i en negativ tillväxt om 25,4 procent justerat för valutakursförändring. Utvecklingen för övriga enheter har varit blandad med en positiv tillväxt om 4,9 procent justerat för valutakursförändringar. Orderingången under året uppgick till 472,6 mkr (418,1) vilket, justerat för valutakursförändringar, är en uppgång med 8,0 procent. Onyx Medical har fortsatt bidragit positivt till orderingången. Den lägre efterfrågan vid enheten i Tianjin belastar året, dock visar nuvarande beläggning en återgång till normala nivåer.
Rörelseresultatet under året uppgick till 30,5 mkr (33,1), motsvarande en rörelsemarginal på 6,1 procent (8,7). Årets resultat har belastats med engångskostnader avseende förvärv med 4,4 mkr (2,0), dubbla VD-kostnader om 1,1 mkr (0), vilka nu är slutliga samt för föregående år uppstartskostnader avseende Cresco® systemet (1,4). Utöver detta har kostnader av engångskaraktär från den slutliga förvärvsanalysen belastat resultatet med 2,7 mkr. Justerat för dessa poster uppgår rörelsemarginalen till 7,7 procent (9,6). Onyx Medical har bidragit positivt till det underliggande resultatet samtidigt som satsningar inom egna produkter och marknadsintegreringen av Onyx Medical belastar resultatet. Den lägre aktiviteten vid verksamheten i Tianjin har, som befarat, fortsatt att påverka resultatet negativt.
Koncernens finansnetto har påverkats negativt av omräkningsdifferenser motsvarande -0,4 mkr (3,3) och uppgick till -8,0 mkr (-1,3). Resultat efter finansiella poster uppgick till 22,5 mkr (31,8).
Resultat efter skatt för kvarvarande verksamheter uppgick till 16,1 mkr (23,4), vilket motsvarar 2:66 kronor (3:87) per aktie. Koncernens totalresultat uppgick till 10,1 mkr (117,9*). Totalresultatet per aktie uppgick till 1:67 kronor (19:48*).
* Jämförelsetal för 2014 innefattar resultat från avvecklad verksamhet.
Verksamheten
Arbetet med den framtida utvecklingen och expansionen fortsätter. Ambitionen är att stärka den globala strukturen och därmed marknadspositionen inom befintliga marknadssegment. För en fortsatt organisk tillväxt är det av vikt att arbetet med effektivisering och automation drivs vidare, samt att ytterligare insatser görs för att utveckla kvalitetsarbetet. Till detta kommer fortsatt ökat fokus på att utveckla servicerelaterade tjänster, samt en fortsatt uppbyggnad av säljresurser. Samtidigt som dessa satsningar görs är en effektiv kostnadskontroll nödvändig.
Förvärvad verksamhet
Ett steg i expansionen är tillväxt genom förvärv som kompletterar nuvarande struktur, vilket delvis förverkligats genom förvärvet av det nordamerikanska bolaget Onyx Medical LLC som slutfördes under andra kvartalet och ingår från den 23 april 2015 i koncernens redovisning. Bolaget är baserat i Memphis, TN, USA och är en ledande leverantör inom ortopediområdet Trauma & Extremiteter. Bolaget har cirka 125 anställda och omsatte cirka 134 mkr under 2014. Förvärvet stärker koncernens marknadsposition inom marknadssegmentet Trauma & Spine, samt kommer i kombination med befintlig verksamhet att fungera som en plattform för koncernens utveckling i Nordamerika. Efter förvärvstidspunkten har förvärvet för 2015 bidragit med en omsättning på 109,4 mkr och ett rörelseresultat på 18,2 mkr efter påverkan av koncernmässiga övervärden. Om förvärvet skett från början av året hade det tillfört försäljning med 157,8 mkr och ett rörelseresultat på 26,6 mkr efter påverkan av koncernmässiga övervärden. Planenlig avskrivning på övervärden av immateriella tillgångar (exklusive goodwill) och byggnad har skett med 3,0 mkr. Ytterligare har en lagerförändringskostnad av engångskaraktär påverkat med 2,7 mkr. Resultatmässigt har förvärvet bidragit väsentligt till koncernens vinst och uppvisar en fortsatt stark utveckling med positiva utsikter för 2016. Se not 3 för förvärvsbeskrivning.
Investeringar
Koncernens investeringar i byggnader, mark, maskiner och inventarier uppgick till 71,8 mkr (35,1) och avser främst utökad maskinkapacitet för att möta den högre efterfrågan, till viss del ersättningsinvesteringar samt utbyggnad av Microplasts fastighet. Därutöver har 2,0 mkr (1,3) investerats i balanserade utvecklingskostnader och 2,0 mkr (4,6) i övriga immateriella anläggningstillgångar. Utöver detta har förvärvet av Onyx Medical medfört investeringar om 311,6 mkr i goodwill, övriga immateriella tillgångar, byggnader samt maskiner och inventarier.
Forskning och utveckling
I koncernens bolag sker ett kontinuerligt utvecklingsarbete som en naturlig del av verksamheten. Utvecklingsarbetet sker ofta i nära samarbete med kunder. De kostnader som kan rubriceras som utvecklingskostnader uppgår till 13,9 mkr (9,9), varav avskrivningar på balanserade utvecklingskostnader uppgår till 0,7 mkr (0,2), samt årets investering på 2,0 mkr (1,3) som redovisats som tillgång. De sammantagna utvecklingsutgifterna motsvarar 3,2 procent (2,9) av koncernens nettoomsättning.
Personal
Vid årets slut hade koncernen 505 heltidsanställda jämfört med 387 heltidsanställda vid föregående årsslut. Uppgifter om fördelning per land samt ersättningar till ledande befattningshavare, styrelse och övriga anställda framgår av not 2.
Finansiell ställning och likviditet
Koncernens balansomslutning har under året ökat och uppgick till 881,6 mkr (607,7). Den ökade balansomslutningen beror på förvärvet av Onyx Medical. Koncernens eget kapital uppgick till 330,5 mkr (338,6). Eget kapital per aktie uppgick till 54:63 kronor (55:96). Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid årets slut till 353,4 mkr (359,8), vilket motsvarar 40,0 procent (59,2) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 37,5 procent (55,7).
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 61,6 mkr (55,3). Kassaflödet efter investeringar och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till -144,9 mkr (31,6), varav förvärv av bolag har påverkat negativt med 160,4 mkr (0,0).
Koncernens nettolåneskuld ökade under året beroende på förvärvet av Onyx Medical och uppgick till 427,3 mkr (58,0). Föregående års nettolåneskuld var väsentligt påverkad av avyttringen av Elos Fixturlaser.
Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 111,6 mkr (182,7).
Operativa risker
Risker är ett naturligt inslag i affärsverksamhet och företagande. Koncernen arbetar löpande med riskhantering, uppföljning och rapportering av dessa. Koncernen har på bästa sätt försökt skapa en fokusering av kompetens och utrustning för att kunna ge kunder bästa möjliga service och produkter med lägsta möjliga risk. Elos Medtechs kunder är verksamma inom olika marknadssegment och geografiska områden, vilket begränsar effekten av ett enskilts marknadssegments förändring.
Några av de viktigaste faktorerna för Elos Medtechs framgång och minimering av de operativa riskerna är:
- att Elos Medtechs kunder är framgångsrika
- att tillsammans med koncernens kunder kontinuerligt förbättra vår egen och kundernas konkurrenskraft
- att verksamheten bedrivs effektivt avseende intäkter, kostnader och kapitalbindning
- att verksamheterna har rätt kompetens, bl a inom produktutveckling samt kvalitets- och tillverkningsprocesser
Elos Medtech är verksamt på konkurrensutsatta marknader och försöker uppnå konkurrensfördelar genom att erbjuda produkter och tjänster med ett högt värdeinnehåll. Kontinuerligt pågår arbete med att utveckla och effektivisera utvecklings-, kvalitets-, produktions- och distributionsprocesserna inom koncernen.
Koncernens verksamheter regleras av ett flertal olika standarder och regelverk. Dessa ger riktlinjer och ställer krav på verksamheternas arbetssätt. Exempel på dessa är ISO 13485, ISO 14001 samt MDD-direktivet. Avvikelser från dessa standarder och regelverk kan påverka verksamheten negativt. Uppföljning och revision sker regelbundet inom koncernens företag. Revisioner utförs av ackrediterade tredjepartsorganisationer. Verksamheterna följs även i flera fall av de större kunderna som kontrollerar efterlevnad mot standard och egna krav.
Finansiella risker och riskstyrning
Koncernens finansiella instrument utgörs av derivat, banklån, skuldebrev och finansiell leasing. Huvudsyftet med dessa finansiella instrument är att finansiera koncernens verksamhet. Koncernen har även andra finansiella instrument såsom likvida medel, kundfordringar och leverantörsskulder som löpande uppstår i verksamheten. Vidare beskrivning av koncernens finansiella risker och riskstyrning återfinns i avsnitt för bokslutskommentarer not 1 och i not 44.
Avvecklade verksamheter
Dotterbolaget Elos Fixturlaser, som utgjorde affärsområde Mätteknik, avyttrades den 30 juni 2014. Försäljningen gav koncernen en reavinst på 88,2 mkr, och ett kassatillskott på 125,3 mkr före avyttringskostnader. Tilläggsköpeskillingen, som baserats på försäljningsutvecklingen under 2014 på 1,3 mkr reglerades under första kvartalet 2015.
Resultatet från Elos Fixturlaser för perioden 1 januari till 30 juni 2014 ingår i denna rapport. Resultatet från den avvecklade verksamheten har exkluderats från alla intäkts- och kostnadsposter i resultaträkningen och redovisas som ett nettoresultat, efter skatt, i posten "Resultat från avvecklade verksamheter". Se även not 17.
Miljöpåverkan
Koncernen bedriver tillståndspliktig verksamhet i fyra dotterbolag och anmälningspliktig verksamhet i ett dotterbolag enligt lokal miljölagstiftning. Dessa verksamheter består i huvudsak av produktion av precisionsmekanikprodukter och är jämförelsevis ren, vars produktion medför mycket begränsade utsläpp i luft och vatten. Vidare beskrivning av koncernens miljöarbete och miljöpåverkan finns i avsnitt för "Hållbarhet och ansvarsfullt företagande – CSR", se sidorna 12-16.
Moderbolaget
Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter som marknadssupport, kvalitetsledning, finansiering och ekonomisk kontroll.
Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 15,7 mkr (11,1). Resultat efter finansiella poster uppgick till 13,4 mkr (110,2). I resultatet ingår koncernintern utdelning på 9,9 mkr (7,2) och koncernbidrag med 10,5 mkr (11,3). Moderbolagets totalresultat uppgick till 11,7 mkr (98,5).
Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 73,5 procent (92,8). Soliditeten uppgick till 73,4 procent (92,4). Moderbolagets likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 34,2 mkr (145,4).
Händelser efter räkenskapsårets utgång
Elos Medtechkoncernens VD och koncernchef Johannes Lind-Widestam har beslutat att lämna sitt uppdrag. Under uppsägningstiden kvarstår han i sin befattning och lämnar koncernen vid halvårsskiftet 2016.
Utsikter 2016
Koncernens position inom de utvalda marknadssegmenten utgör basen för en fortsatt tillväxt.
Ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2015 fattades beslut om riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare. Riktlinjerna omfattar de personer som under den tid som riktlinjerna gäller utgör koncernens ledning (för närvarande verkställande direktören, ekonomichef, marknadsdirektör och kvalitetschef), samt verkställande direktörer för respektive dotterbolag. Riktlinjerna gäller för avtal som ingåtts efter årsstämmans beslut, samt för de fall ändringar görs i befintliga avtal efter denna tidpunkt.
Bolaget ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Kompensationen till bolagsledningen ska bestå av fast lön, dessutom kan rörlig lön, individuella pensionsersättningar samt övriga ersättningar vara en del av ersättningspaketet. Tillsammans utgör dessa delar individens totalkompensation. Den rörliga lönen kan variera beroende på befattning och avtal och kan utgöra maximalt 45 procent av fast lön. Individuella pensionsavsättningar begränsas så att de är skattemässigt avdragsgilla för bolaget. Pensionsåldern är 65 år. Ledningens anställningsavtal inkluderar uppsägningsbestämmelser. Enligt dessa avtal kan anställning vanligen upphöra på den anställdes begäran med en uppsägningstid av tre-sex månader och på bolagets begäran med en uppsägningstid av sex-tolv månader. För verkställande direktören ska gälla en uppsägningstid om upp till tolv månader. Avräkning ska ske mot andra inkomster under uppsägningstiden. Se även not 2.
Inför årsstämman 2016 föreslår styrelsen att riktlinjerna för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare kommer vara oförändade, med undantag av att andel rörlig lön ändras till att den maximalt kan utgöra 50 procent av fast lön.
Bolagsstyrning och styrelsens arbete
Information om bolagets styrning och styrelsens arbete under året återfinns i Bolagsstyrningsrapporten som kan hämtas på bolagets hemsida samt ingår på sidorna 45-48.
Förslag till vinstdisposition
Förslag till vinstdisposition
Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:
| Totalt | 164 133 |
|---|---|
| Årets totalresultat | 11 692 |
| Balanserade vinstmedel | 152 441 |
| Tkr |
Med beaktande av det yttrande som enligt aktiebolagslagen lämnas separat föreslår styrelsen att dessa vinstmedel disponeras på följande sätt:
| Totalt | 164 133 |
|---|---|
| I ny räkning överföres | 158 082 |
| Till aktieägarna utdelas kr 1:00 per aktie | 6 051 |
| Tkr |
Utdelning
Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning för verksamhetsåret 2015 lämnas med 1:00 kr per aktie för 2015 (2:00 kr per aktie samt 1:00 kr per aktie i extra utdelning). Den totala aktieutdelningen uppgår enligt förslaget till 6,1 mkr (18,2).
Det är styrelsens uppfattning att en allsidig bedömning av bolagets och koncernens ekonomiska ställning medför att utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
I disponibla vinstmedel ingår inga belopp som beror på att finansiella tillgångar och skulder värderats till verkligt värde. Styrelsens förslag till avstämningsdag är den 28 april 2016. Om årsstämman fattar beslut i enlighet med styrelsens förslag beräknas utdelningen utbetalas från Euroclear den 3 maj 2016.
Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat
| Tkr | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | Not 3, 4, 5 | 503 661 | 380 856 |
| Kostnad för sålda varor | -367 520 | -273 205 | |
| Bruttoresultat | 136 141 | 107 651 | |
| Försäljningskostnader | -30 027 | -21 156 | |
| Administrationskostnader | Not 7 | -63 244 | -44 066 |
| Utvecklingskostnader | -13 901 | -9 869 | |
| Övriga rörelseintäkter | Not 9 | 3 197 | 1 572 |
| Övriga rörelsekostnader | Not 10 | -1 680 | -1 040 |
| Not 2, 5, 8, 11 | 33 092 | ||
| Rörelseresultat | 30 486 | ||
| Resultat från finansiella investeringar | |||
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | Not 13 | 406 | 5 198 |
| Övriga räntekostnader och liknande resultatposter | Not 14 | -8 364 | -6 482 |
| Resultat efter finansiella poster | 22 528 | 31 808 | |
| Skattekostnad | Not 16 | -6 439 | -8 431 |
| Årets resultat för kvarvarande verksamheter | 16 089 | 23 377 | |
| Resultat från avvecklad verksamhet, rörelsen | Not 2 | - | 5 186 |
| Resultat från avvecklad verksamhet, försäljningstransaktion | - | 88 206 | |
| Resultat från avvecklade verksamheter | Not 2, 5, 17 | 0 | 93 392 |
| Årets resultat | 16 089 | 116 769 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 16 089 | 116 769 | |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT | |||
| Resultat efter skatt | 16 089 | 116 769 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som ej kommer att omklassificeras till resultaträkning | |||
| Aktuariella vinster och förluster | 420 | -5 661 | |
| Skatt | -92 | 614 | |
| 328 | -5 047 | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | |||
| Periodens omräkningsdifferenser | -5 647 | 16 841 | |
| Säkring av nettoinvestering | -690 | -12 778 | |
| Skatt | 46 | 2 086 | |
| -6 291 | 6 149 | ||
| Övrigt totalresultat, netto | -5 963 | 1 102 | |
| Årets totalresultat | 10 126 | 117 871 | |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 10 126 | 117 871 | |
| Årets resultat per aktie (kr) | Not 42 | 2:66 | 19:30 |
Koncernens balansräkning
| Tkr | 2015-12-31 | 2014-12-31 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten Not 18 |
7 151 | 4 640 |
| Goodwill Not 19 |
234 898 | 45 126 |
| Övriga immateriella tillgångar Not 20 |
33 695 | 18 701 |
| 275 744 | 68 467 | |
| Not 21 Materiella anläggningstillgångar |
||
| Byggnader och mark Not 22 |
127 487 | 92 213 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar Not 23 |
187 209 | 114 737 |
| Inventarier, verktyg och installationer Not 24 |
14 344 | 11 098 |
| Pågående nyanläggningar Not 25 |
27 642 | 12 070 |
| 356 682 | 230 118 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | ||
| Uppskjuten skattefordran Not 34 |
3 541 | 3 131 |
| Långfristiga fordringar | 941 | 2 694 |
| Andra aktier och andelar | 20 | 20 |
| 4 502 | 5 845 | |
| Summa anläggningstillgångar | 636 928 | 304 430 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager m m | ||
| Råvaror och förnödenheter | 30 941 | 21 276 |
| Varor under tillverkning | 30 202 | 26 358 |
| Färdiga varor | 68 884 | 64 485 |
| Förskott till leverantörer | 45 | 62 |
| 130 072 | 112 181 | |
| Kortfristiga fordringar | ||
| Kundfordringar Not 44 |
58 907 | 55 174 |
| Aktuell skattefordran | 5 563 | 803 |
| Övriga fordringar Not 28 |
3 646 | 5 211 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter Not 29 |
5 977 | 4 336 |
| 74 093 | 65 524 | |
| Kassa och bank Not 44 |
40 501 | 125 531 |
| Summa omsättningstillgångar | 244 666 | 303 236 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 881 594 | 607 666 |
Koncernens balansräkning
| Tkr | 2015-12-31 | 2014-12-31 | |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | Not 30 | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | Not 31 | 37 819 | 37 819 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 55 526 | 55 526 | |
| Reserver | -3 266 | 3 025 | |
| Balanserade vinstmedel | 240 516 | 242 252 | |
| Summa eget kapital | 330 595 | 338 622 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Avsättningar för pensioner | Not 33 | 28 016 | 26 328 |
| Uppskjuten skatteskuld | Not 34 | 22 768 | 21 172 |
| Övriga långfristiga skulder | Not 35 | 39 173 | - |
| Långfristiga räntebärande skulder | Not 37, 40, 44 | 241 265 | 115 157 |
| Summa långfristiga skulder | 331 222 | 162 657 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Checkräkningskredit | Not 36, 40, 44 | 21 375 | 16 715 |
| Övriga räntebärande skulder | Not 37, 40, 44 | 61 421 | 25 331 |
| Förskott från kunder | - | 95 | |
| Leverantörsskulder | Not 44 | 21 940 | 21 620 |
| Skatteskuld | 42 | 3 758 | |
| Övriga skulder | Not 38 | 81 837 | 7 582 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | Not 39 | 33 162 | 31 286 |
| Summa kortfristiga skulder | 219 777 | 106 387 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 881 594 | 607 666 | |
| STÄLLDA SÄKERHETER | Not 40 | 270 140 | 158 741 |
| EVENTUALFÖRPLIKTELSER | Not 41 | 310 | 292 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Tkr | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat efter finansiella poster | 22 528 | 31 808 | |
| Återförda avskrivningar | 48 773 | 34 720 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | Not 43 | 4 059 | 5 763 |
| 75 360 | 72 291 | ||
| Betald skatt | -12 974 | -10 859 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapital | 62 386 | 61 432 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning av varulager | -2 353 | -9 829 | |
| Minskning/ökning av rörelsefordringar | 8 032 | -4 684 | |
| Minskning/ökning av rörelseskulder | -6 460 | 8 335 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | Not 43 | 61 605 | 55 254 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i anläggningstillgångar | Not 43 | -46 261 | -23 871 |
| Förvärv av andra aktier och andelar | Not 3 | -160 436 | - |
| Försäljning av anläggningstillgångar | 135 | 206 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -206 562 | -23 665 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av checkräkningskredit | 3 994 | -11 408 | |
| Upptagna långfristiga lån | 119 775 | 20 512 | |
| Amortering av långfristiga lån | -44 994 | -41 297 | |
| Realiserade finansiella kursdifferenser | -2 813 | -8 832 | |
| Utdelning till aktieägare | -18 153 | -12 102 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 57 809 | -53 127 | |
| Årets kassaflöde från kvarvarande verksamheter | -87 148 | -21 538 | |
| Kassaflöde från avvecklade verksamheter | 1 300 | 120 089 | |
| Årets kassaflöde | -85 848 | 98 551 | |
| Likvida medel vid årets början | 125 531 | 31 189 | |
| Likvida medel i avvecklade verksamheter | - | -6 751 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 818 | 2 542 | |
| Likvida medel vid årets slut | Not 36, 43 | 40 501 | 125 531 |
Moderbolagets resultaträkning och rapport över totalresultat
| Tkr | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | Not 4,6 | 15 677 | 11 061 |
| Kostnad för sålda varor | - | - | |
| Bruttoresultat | 15 677 | 11 061 | |
| Försäljningskostnader | Not 2 | -7 125 | -3 621 |
| Administrationskostnader | Not 2, 7 | -17 402 | -14 767 |
| Övriga rörelseintäkter | Not 9 | 44 | -63 |
| Övriga kostnader | Not 10 | -235 | - |
| Rörelseresultat | Not 8 | -9 041 | -7 390 |
| Resultat från finansiella investeringar | |||
| Resultat från andelar i koncernbolag | Not 12 | 20 421 | 18 486 |
| Resultat från försäljning av aktier i koncernbolag | Not 17 | - | 98 342 |
| Ränteintäkter, koncernbolag | 4 750 | 756 | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | Not 13 | 44 | 706 |
| Räntekostnader, koncernbolag | - | -27 | |
| Övriga räntekostnader och liknande resultatposter | Not 14 | -2 794 | -716 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 380 | 110 157 | |
| Bokslutsdispositioner | Not 15 | -135 | -446 |
| Skatter | Not 16 | -1 015 | -1 210 |
| Årets resultat | Not 30 | 12 230 | 108 501 |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT | ||
|---|---|---|
| Resultat efter skatt | 12 230 | 108 501 |
| Övriga poster som påverkar totalresultatet | ||
| Poster som kan komma att omklassificeras till resultaträkning | ||
| Säkring av nettoinvestering | -690 | -12 778 |
| Skatt | 152 | 2 811 |
| -538 | -9 967 | |
| Övrigt totalresultat, netto | -538 | -9 967 |
| Årets totalresultat | 11 692 | 98 534 |
Moderbolagets balansräkning
| Tkr | 2015-12-31 | 2014-12-31 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Övriga immateriella tillgångar | Not 20 | 3 778 | 4 929 |
| 3 778 | 4 929 | ||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier, verktyg och installationer | Not 24 | 56 | 106 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 56 | 106 | |
| Andelar i koncernbolag | Not 26 | 222 521 | 152 596 |
| Fordringar hos koncernbolag | Not 27 | 118 823 | 19 123 |
| Uppskjuten skattefordran | Not 34 | 919 | 1 488 |
| 342 263 | 173 207 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 346 097 | 178 242 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | |||
| Fordringar hos koncernbolag | 11 467 | 5 754 | |
| Aktuell skattefordran | 331 | - | |
| Övriga fordringar Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter |
Not 28 Not 29 |
440 1 552 |
1 550 2 712 |
| 13 790 | 10 016 | ||
| Kassa och bank | Not 44 | 1 132 | 105 357 |
| Summa omsättningstillgångar | 14 922 | 115 373 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 361 019 | 293 615 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | Not 30 | ||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital | Not 31 | 37 819 | 37 819 |
| Reservfond | 58 872 | 58 872 | |
| 96 691 | 96 691 | ||
| Fritt eget kapital Balanserad vinst |
152 441 | 72 060 | |
| Årets resultat | 11 692 | 98 534 | |
| 164 133 | 170 594 | ||
| Summa eget kapital | 260 824 | 267 285 | |
| Obeskattade reserver | Not 32 | 5 321 | 5 186 |
| Avsättningar | |||
| Avsättningar för pensioner | Not 33 | 4 470 | 4 558 |
| Summa avsättningar | 4 470 | 4 558 | |
| Långfristiga skulder Uppskjuten skatteskuld |
Not 34 | - | |
| Långfristiga räntebärande skulder | Not 37, 40, 44 | - 58 467 |
850 |
| Summa långfristiga skulder | 58 467 | 850 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Checkräkningskredit Övriga räntebärande skulder |
Not 36, 40, 44 Not 37, 40, 44 |
6 954 | - 1 700 |
| Leverantörsskulder | Not 44 | 16 705 1 322 |
1 429 |
| Skatteskuld | - | 1 177 | |
| Skulder till koncernbolag | 3 866 | 6 169 | |
| Övriga skulder | 440 | 2 338 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | Not 39 | 2 650 | 2 923 15 736 |
| Summa kortfristiga skulder | 31 937 | ||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 361 019 | 293 615 | |
| STÄLLDA SÄKERHETER | Not 40 | - | 2 000 |
| ANSVARSFÖRBINDELSER | Not 41 | 24 594 | 27 941 |
Moderbolagets kassaflödesanalys
| Tkr | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Resultat efter finansiella poster | 13 380 | 110 157 | |
| Återförda avskrivningar | 1 554 | 1 454 | |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | Not 43 | 2 518 | -103 343 |
| 17 452 | 8 268 | ||
| Betald skatt | -1 802 | 286 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||
| före förändringar av rörelsekapital | 15 650 | 8 554 | |
| Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital | |||
| Ökning av rörelsefordringar | -1 556 | -4 255 | |
| Minskning av rörelseskulder | -4 581 | -3 099 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | Not 43 | 9 513 | 1 200 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Investeringar i aktier och andelar | Not 26 | -69 925 | - |
| Investeringar i anläggningstillgångar | -352 | -479 | |
| Försäljning av anläggningstillgångar | Not 17 | - | 121 389 |
| Reverslån till dotterbolag | Not 27 | -104 229 | - |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -174 506 | 120 910 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av checkräkningskredit | 6 954 | - | |
| Upptagna långfristiga lån | 85 726 | - | |
| Amortering av långfristiga lån | -10 945 | -12 699 | |
| Realiserade finansiella kursdifferenser | -2 814 | -8 832 | |
| Utdelning till aktieägare | -18 153 | -12 102 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 60 768 | -33 633 | |
| Årets kassaflöde | -104 225 | 88 477 | |
| Likvida medel vid årets början | 105 357 | 16 880 | |
| Likvida medel vid årets slut | Not 36, 43 | 1 132 | 105 357 |
Rapport över förändring i eget kapital – koncernen och moderbolaget
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Not 30 KONCERNEN Tkr |
Aktie- | Övrigt till- kapital skjutet kapital |
Reserver | Balanserade vinstmedel inkl årets resultat |
Summa eget kapital |
|
| Eget kapital 2013-12-31 | 37 819 | 55 526 | -1 004 | 140 513 | 232 854 | |
| Årets resultat | 116 768 | 116 768 | ||||
| Aktuariell vinst eller förlust pensioner inkl skatt | -5 047 | -5 047 | ||||
| Omräkningsdifferenser inkl skatt | 16 116 | 16 116 | ||||
| Valutakursdifferenser från säkring av | ||||||
| nettoinvestering i utlandsverksamhet inkl skatt | -9 967 | -9 967 | ||||
| Årets totalresultat | 6 149 | 111 721 | 117 870 | |||
| Utdelning | -12 102 | -12 102 | ||||
| Eget kapital 2014-12-31 | 37 819 | 55 526 | 5 145 | 240 132 | 338 622 | |
| Årets resultat | 16 089 | 16 089 | ||||
| Aktuariell vinst eller förlust pensioner inkl skatt | 328 | 328 | ||||
| Omräkningsdifferenser inkl skatt | -5 753 | -5 753 | ||||
| Valutakursdifferenser från säkring av | ||||||
| nettoinvestering i utlandsverksamhet inkl skatt | -538 | -538 | ||||
| Årets totalresultat | -6 291 | 16 417 | 10 126 | |||
| Utdelning | -18 153 | -18 153 | ||||
| Eget kapital 2015-12-31 | 37 819 | 55 526 | -1 146 | 238 396 | 330 595 |
| Aktie- | Bundna | Fritt eget | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MODERBOLAGET Tkr | Not 30 | kapital | reserver | kapital | Summa |
| Eget kapital 2013-12-31 | 37 819 | 58 872 | 84 162 | 180 853 | |
| Årets resultat | 108 501 | 108 501 | |||
| Valutakursdifferenser från säkring av | |||||
| nettoinvestering i utlandsverksamhet | -9 967 | -9 967 | |||
| Årets totalresultat | 98 534 | 98 534 | |||
| Utdelning | -12 102 | -12 102 | |||
| Eget kapital 2014-12-31 | 37 819 | 58 872 | 170 594 | 267 285 | |
| Årets resultat | 12 230 | 12 230 | |||
| Valutakursdifferenser från säkring av | |||||
| nettoinvestering i utlandsverksamhet | -538 | -538 | |||
| Årets totalresultat | 11 692 | 11 692 | |||
| Utdelning | -18 153 | -18 153 | |||
| Eget kapital 2015-12-31 | 37 819 | 58 872 | 164 133 | 260 824 |
1 Bokslutskommentarer och redovisningsprinciper
Information om bolaget och årsredovisningen
Elos Medtech AB, org.nr 556021-9650, är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Lidköpings kommun, Västra Götalands län.
Elos Medtech ABs årsredovisning för verksamhetsåret 2015 är undertecknad av styrelsen den 24 februari 2016. De i årsredovisningen ingående resultat- och balansräkningarna för moderbolaget och koncernen skall fastställas på årsstämman i Elos Medtech AB som hålls den 26 april 2016.
Redovisningsprinciper
Elos Medtechs koncernredovisning är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen och vidare har Rådet för finansiell rapportering RFR 1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats. Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med svensk lag och med tillämpning av RFR 2, Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att IFRS värderings- och upplysningsregler tillämpas med de avvikelser som framgår av avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.
Nya redovisningsprinciper 2015
Under året har det endast skett få förändringar inom IFRS som behöver beaktas i koncernredovisningen vid upprättande av årsbokslut för 2015. Ingen av de förändringarna bedöms ha någon väsentlig effekt på Elos Medtechkoncernens finansiella rapporter.
För vidare information om redovisningsprinciper, se även avsnitt över Moderbolagets redovisningsprinciper.
Nya och ändrade redovisningsprinciper 2016
Följande nya standarder träder i kraft från räkenskapsåret som börjar den 1 januari 2016 eller senare.
IFRS 9 "Finansiella instrument" hanterar klassificering, värdering och redovisning av finansiella tillgångar och skulder. Den ersätter de delar av IAS 39 som hanterar klassificering och värdering av finansiella instrument. IFRS 9 behåller en blandad värderingsansats men förenklar denna ansats i vissa avseenden. IFRS 9 minskar även kraven för tilllämpning av säkringsredovisning genom att 80-125-kriteriet ersätts med krav på ekonomisk relation mellan säkringsinstrument och säkrat föremål och att säkringskvoten ska vara samma som används i riskhanteringen. Standarden ska tilllämpas för räkenskapsår som påbörjas 1 januari 2018. Tidigare tillämpning är tillåten. Förändringen förväntas inte ha någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
IFRS 15 "Revenue from contracts with customers" reglerar hur redovisning av intäkter ska ske. De principer som IFRS 15 bygger på ska ge användare av finansiella rapporter mer användbar information om företagets intäkter. Den utökade upplysningsskyldigheten innebär att information om intäktsslag, tidpunkt för reglering, osäkerheter kopplade till intäktsredovisning samt kassaflöde hänförligt till företagets kundkontrakt ska lämnas. IFRS 15 ersätter IAS 18 Intäkter och IAS 11 Entreprenadavtal samt därtill hörande SIC och IFRIC. IFRS 15 träder ikraft den 1 januari 2018 eller senare. Förändringen förväntas inte ha någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
IFRS 16 "Leases" publicerades av IASB i januari 2016 och är en ny leasingstandard som kommer att ersätta IAS17 Leasingavtal samt tillhörande tolkningar IFRIC 4, SIC-15 och SIC-27. För leasetagare försvinner den nuvarande klassificeringen i operationell och finansiell leasing och ersätts av en modell där tillgångar och skulder för alla leasingavtal där leasingperioden överstiger 12 månader ska redovisas i balansräkningen. Denna redovisning baseras på synsättet att leasetagaren har en rättighet att använda en tillgång under en specifik tidsperiod och samtidigt en skyldighet att betala för denna rättighet. Lättnadsregel finns. I resultaträkningen ska avskrivningar redovisas separat från räntekostnader hänförliga till leasingskulden. Standarden är tillämplig för räkenskapsår som påbörjas den 1 januari 2019 eller
Noter Belopp i tkr där ej annat anges.
senare. Förtida tillämpning är tillåten. EU har ännu inte antagit standarden. Koncernen har ännu inte utvärderat effekten av IFRS 16.
Elos Medtech har valt att inte i förtid tillämpa nyheter eller ändringar som avser räkenskapsår från 2016.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden, med undantag för finansiella instrument som redovisas till verkligt värde.
Koncernbokslutet omfattar moderbolaget och samtliga dotterbolag, varmed avses de bolag i vilka Elos Medtech AB äger mer än 50 procent av aktiernas röstvärde, eller på annat sätt har ett bestämmande inflytande. De finansiella rapporterna för moderbolaget och dotterbolagen som tas in i koncernredovisningen avser samma period och är upprättade enligt de redovisningsprinciper som gäller för koncernen.
Den 23 april slutfördes förvärvet av Onyx Medical LLC av Elos Medtech U.S Holdings Inc., ett nybildat helägt dotterbolag till Elos Medtech AB. Från 23 april 2015 har bestämmande inflytande erhållits och bolaget inkluderas därmed i koncernens redovisning. Förvärvet har redovisats enligt förvärvsmetoden, varvid den totala köpeskillingen fördelats på förvärvade tillgångar och övertagna skulder. Dessa tillgångar och skulder har värderats till verkligt värde enligt tillämpning av allmänt vedertagna principer. Förvärvet av Onyx Medical har redovisats enligt IFRS 3. Goodwill avser det belopp varmed; överförd ersättning, verkliga värdet på förvärvstidpunkten på tidigare egetkapitalandel i det förvärvade företaget, (om rörelseförvärvet genomförts i steg) överstiger verkligt värde på identifierbara förvärvade nettotillgångar. Om beloppet understiger verkligt värde för de förvärvade nettotillgångarna, i händelse av ett förvärv till lågt pris, redovisas mellanskillnaden direkt i resultaträkningen. Villkorad köpeskilling klassificeras antingen som eget kapital eller som finansiell skuld.
Affärsområdet Mätteknik avyttrades per 30 juni 2014. Resultatet för perioden 1 januari till 30 juni 2014 ingår i årsredovisning men har exkluderats från alla intäkts- och kostnadsposter i resultaträkningen och redovisas som ett netto, efter skatt, i posten "Resultat från avvecklade verksamheter". Avyttringen av affärsområdet Mätteknik har redovisats enligt IFRS 5.
Alla koncerninterna mellanhavanden, intäkter, kostnader, vinster eller förluster som uppkommer i transaktioner mellan företag som omfattas av koncernredovisningen elimineras i sin helhet.
Ett dotterbolag tas med i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten, vilken är den dag då moderbolaget får ett bestämmande inflytande, och ingår i koncernredovisningen fram till den dag det bestämmande inflytandet upphör.
I koncernredovisningen ingående utländska dotterbolags resultatoch balansräkningar har omräknats enligt den så kallade dagskursmetoden. Denna metod innebär att balansräkningen omräknas till balansdagens kurs och resultaträkningen till genomsnittskurs. Härvid uppkommen omräkningsdifferens har redovisats i övrigt totalresultat.
Kritiska redovisningsfrågor samt uppskattningar och bedömningar
Vid upprättandet av Elos Medtechs koncernredovisning har styrelsen och verkställande direktören inte identifierat några kritiska redovisningsfrågor som haft stor betydelse för redovisade belopp.
Vissa antaganden om framtiden och vissa uppskattningar och bedömningar per balansdagen har dock särskild betydelse för värderingen av tillgångarna och skulderna i balansräkningen:
Redovisning av kostnaden för förmånsbestämda pensionsplaner är baserad på aktuariella beräkningar som i sin tur grundar sig på utvecklingen av olika faktorer. Se not 33.
Värdet på goodwill prövas minst en gång per år med avseende på eventuellt nedskrivningsbehov. Prövningen kräver en bedömning av nyttjandevärdet på den kassagenererande enhet, eller grupper av enheter, till vilken goodwillvärdet är hänförligt. Detta kräver i sin tur att det förväntade framtida kassaflödet från den kassagenererande enheten uppskattas samt en relevant diskonteringsränta fastställs för beräkning av kassaflödets nuvärde. De bedömningar som gjorts per den 31 december 2015 anges i not 19.
Not 1 Fortsättning
Rapportering för segment
Elos Medtech koncernen har varit organiserat i två affärsområden, Medicinteknik och Mätteknik fram till och med den 30 juni 2014 då affärsområdet Mätteknik avyttrades. Dessa rörelsegrenar har utgjort den primära indelningsgrunden för IFRS 8 Rörelsesegment. Efter avyttringen bedriver koncernen verksamhet endast i affärsområde Medicinteknik och rapporteras därför som ett rörelsesegment från 1 januari 2015. Verksamheten består av att utveckla, tillverka och sälja medicintekniska produkter, komponenter och tjänster, och leds, utvecklas och marknadsförs som en enhet, dvs Elos Medtech. Ytterligare en faktor som påverkar är organisationens uppbyggnad, där verksamheten styrs av koncernens CEO som är högste verkställande beslutsfattare och en gemensam operativ ledningsgrupp som också tar beslut om allokering och resursfördelning utifrån respektive kund och teknik. Koncernens rapport över totalresultat och rapport över finansiell ställning utgör därför ett rörelsesegment i sin helhet. Se not 5 för information om segment och not 17 för resultat från avvecklade verksamheter.
Finansiella instrument
Finansiella tillgångar och skulder redovisas initialt till sitt anskaffningsvärde vilket då motsvarar dess verkliga värde, och därefter till upplupet anskaffningsvärde. Finansiella tillgångar och skulder i utländsk valuta omvärderas till svenska kronor med beaktande av balansdagens valutakurs. Utestående derivat redovisas till verkligt värde i balansräkningen och förändringen redovisas i övrigt totalresultat. Se även not 44.
Finansiella tillgångar och skulder värderade till verkligt värde
Elos Medtech tillämpar säkringsredovisning enligt IAS 39 och IAS 21 beträffande kassaflödessäkring och säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet. Detta innebär att den del av vinst eller förlust på säkringsinstrumentet som bestäms vara en effektiv säkring redovisas i övrigt totalresultat fram till den tidpunkt den säkrade transaktionen inträffar.
Kassaflödessäkring
Kassaflödessäkring görs, enligt koncernens policy, när någon verksamhet investerar maskiner i utländsk valuta genom att terminskontrakt tecknas.
Säkring av nettotillgångar i utländsk valuta
Koncernens exponering avseende nettotillgångar i utlandet utgörs av Elos Medtech Pinol A/S, Elos Medtech Tianjin Co. Ltd samt Elos Medtech U.S Holdings, Inc. Det egna kapitalet i Elos Medtech Pinol och Elos Medtech Tianjin, samt tillhörande koncerngoodwill var fram till andra kvartalet säkrat i moderbolaget genom att moderbolaget utfört valutasäkringar, som koncernmässigt minskade effekterna av valutaförändringarna i danska kronor och kinesiska yuan gentemot svenska kronor. Koncernen har under året analyserat hantering av valutarisker, vilket resulterat i en ändring av koncernens hantering av dessa. Från tredje kvartalet används inte längre terminskontrakt eller valutasäkring (NDF) som säkring av koncernens nettotillgångar i utländsk valuta. En ny säkringsrelation med lån i utländsk valuta används som säkringsinstrument för nettotillgångar i USD, se vidare not 44.
Finansiella risker och riskstyrning
Koncernens finansiella instrument utgörs av derivat, banklån, skuldebrev och finansiell leasing. Huvudsyftet med dessa finansiella instrument är att finansiera koncernens verksamhet. Koncernen har även andra finansiella instrument såsom likvida medel, kundfordringar och leverantörsskulder som löpande uppstår i verksamheten.
Koncernen har också genomfört transaktioner med derivat, i första hand valutaterminer, i syfte att hantera valutarisker som uppstår i koncernens verksamhet och dess finansiering. Koncernens policy är att inte bedriva handel med finansiella instrument.
De största risker som föreligger genom koncernens finansiella instrument är ränterisk, likviditetsrisk, valutarisk och kreditrisk. Styrelsen granskar riskerna och har fastlagt en finanspolicy för hur de ska hanteras. En sammanfattning av koncernens principer ges nedan. Se även not 44.
Ränterisker
Koncernens exponering mot marknadsrisken för förändringar av räntenivåerna hänför sig i första hand till koncernens långfristiga skuldförbindelser. Huvuddelen av koncernens lån är upptagna till rörlig ränta. En förändring av låneräntan med 1 procentenhet påverkar nettoresultatet med cirka 3 mkr.
Valutarisker
Koncernens valutarisker uppstår i samband med flödesexponering samt omräkningsexponering av nettotillgångar i utlandet.
Flödesexponering uppstår när någon av koncernens enheter bedriver försäljning eller inköp i annan valuta än sin egen. Elos Medtechkoncernen verkar inom olika marknader med olika typer av valutaexponering och valutarisker. Styrelsen har fastställt en koncernpolicy i form av ett ramverk för hantering av valutarisker. Huvudinriktningen är att 50-60 procent av det förväntade nettoflödet av utländsk valuta för de närmaste sex månaderna ska kurssäkras. Med nuvarande struktur och handelsmönster inom koncernen är flödesexponeringen av valutaflöden begränsad, vilket lett till att ingen kurssäkring avseende dessa flöden gjorts under 2015. Om den svenska kronan hade försvagats /förstärkts med 10 procent mot danska kronan, kinesiska yuan och amerikanska dollar, med alla andra variabler konstanta under räkenskapsåret 2015, hade årets resultat före skatt varit cirka 2 Mkr lägre / högre till följd av utländska kursvinster/förluster vid omräkning av ingående resultat från dotterbolag.
Beträffande kassaflödessäkring och säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet, se avsnitt under finansiella instrument samt not 44.
Kreditrisker
Koncernens försäljning till kommersiella kunder sker till största del på kredit och är fördelad på ett relativt stort antal kunder. Koncernens kommersiella kunder är till övervägande delen väletablerade företag eller organisationer. För samtliga kunder som erhåller kredit görs en individuell kreditbedömning. Betalningsvillkoren varierar per kund och ingår i försäljningsavtalen. Kundfordringar och övriga fordringar övervakas löpande för att på så sätt minska exponering av osäkra fordringar. Reservering för värdeminsking av en kundfordran görs när det finns uppenbar risk att inte erhålla utestående fordran enligt ursprungligt betalningsvillkor. Om värdeminskningen blir definitiv skrivs den av mot konto för konstaterade kundförluster. Koncernens bedömning och erfarenhet är att kreditrisken i kundfordringar är låg på samtliga marknader där koncernen verkar.
Koncernen använder ett flertal banker och har ett antal tillgängliga checkräkningskrediter.
Likviditetsrisker
Koncernens policy är att finansieringshorisonten ska vara långsiktig. Målsättningen är att de kreditlimiter som finns hos externa kreditgivare dels ska täcka det kapitalbehov som beräknas uppkomma det närmaste året, dels innebära att koncernen har en god likviditetsberedskap.
Policyn är att likvida medel, inklusive outnyttjade checkkrediter, ska uppgå till 6-12 procent av koncernens nettoomsättning. Årets utfall uppgick till 22 procent (48) där årets utfall är påverkat av förvärvet av Onyx Medical och förra årets utfall var väsentligt påverkad av erhållen köpeskilling från avyttrad verksamhet. Placering av likvida medel ska endast ske i bankrelaterade instrument.
Förvaltning av eget kapital
Eget kapital definieras som det redovisade egna kapitalet i balansräkningen och uppgår till 331 mkr (339). Definitionen är den samma som tidigare år. Avkastningen på eget kapital bör, beroende på vilken andel det egna kapitalet uppgår till, överstiga den riskfria långfristiga räntan med 5 till 10 procent. I nuvarande läge bör avkastningen överstiga 15 procent. Avkastningen på operativt kapital bör uppgå till minst 15 procent. Andelen eget riskbärande kapital bör uppgå till minst 30 procent. Årets utfall på avkastning på eget kapital uppgick till 5 procent (41), avkastning på operativt kapital uppgick till 5 procent (8), och andelen eget riskbärande kapital uppgick till 40 procent (59).
Kopplat till koncernens långsiktiga finansiering har moderbolaget träffat avtal om särskilda villkor med koncernens tre banker. Dessa särskilda villkor omfattar dels en kvotrelation mellan koncernens EBITDA resultat och koncernens nettoskuldsättning och dels miniminivåer för koncernens och dotterbolagens soliditet.
Utdelningspolicyn är att utdelningen ska baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till 30-50 procent av resultatet efter skatt.
Intäkter
Intäkter redovisas när varorna är levererade och äganderätten har övergått till köparen.
Avskrivningar
Avskrivningar enligt plan är beräknade på tillgångarnas anskaffningsvärden. Tidigare gjorda uppskrivningar har inräknats i tillgångarnas anskaffningsvärden. Avskrivningssatserna baseras på tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder.
Avskrivningar enligt plan uppgår till följande procentsatser:
| Byggnader | 2 - 4 % |
|---|---|
| Markanläggningar | 3,75 - 5 % |
| Fordon och lättare maskiner | 20 % |
| Övriga maskiner | 10 - 20 % |
| Datorer och kontorsmaskiner | 20 - 33 % |
| Övriga inventarier | 10 % |
| Patent och övriga immateriella tillgångar | 10 - 33 % |
| Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten | se nedan |
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten består av utvecklingskostnader för framtagning av nya produkter. De balanserade utvecklingskostnaderna skrivs av linjärt över tillgångarnas uppskattade nyttjandeperioder. De nu redovisade tillgångarna bedöms ha en nyttjandeperiod om tre till fem år.
Nedskrivningar
Elos Medtech tillämpar IAS 36 Nedskrivningar vilket innebär att det görs en bedömning av enskilda tillgångars, grupper av tillgångars eller kassagenererande enheters återvinningsvärde då det finns indikationer på att en tillgång har minskat i värde. Är det bokförda värdet högre än återvinningsvärdet sker en nedskrivning till återvinningsvärdet. Återvinningsvärdet är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet.
Skatt
Inkomstskatt och uppskjuten skatt redovisas enligt IAS 12 Inkomstskatter. Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt
år. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Beloppen beräknas efter hur de temporära skillnaderna förväntas bli reglerade och med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen. Temporära skillnader beaktas ej i skillnader hänförliga till aktier i koncernbolag. I koncernredovisningen är obeskattade reserver uppdelade på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att medföra lägre skattebetalningar i framtiden.
Skattesatsen för Sverige i årets bokslut är 22,0 procent (22,0). Se not 16.
Pensioner
Elos Medtechs åtagande för pensioner fullgörs genom fortlöpande utbetalningar till fristående myndigheter eller försäkringsbolag samt genom avsättningar och utbetalningar som omfattas av det så kallade FPG/PRI-systemet.
Pensionsåtaganden genom förmånsbestämda planer beräknas i koncernen enligt aktuariella metoder och ersättningsbeloppen beräknas enligt den så kallade Project Unit Credit Method och minskas med marknadsvärdet av förvaltningstillgångar. Metoden innebär att varje tjänstgöringsperiod anses ge upphov till en tillkommande enhet av den slutliga förpliktelsen. Varje enhet beräknas separat och tillsammans utgör de den totala förpliktelsen på balansdagen. Avsikten med principen är att kostnadsföra pensionsbetalningarna linjärt under anställningstiden. Beräkningen görs årligen av oberoende aktuarier. Den förmånsbestämda skulden värderas därvid till nuvärdet av förväntade framtida utbetalningar med användande av en diskonteringsränta, som motsvarar räntan som anges i not 33.
Redovisningen tillämpas beträffande alla identifierade förmånsbestämda pensionsplaner i koncernen. Koncernens utbetalningar avseende avgiftsbestämda pensionsplaner redovisas som kostnad under den period de anställda utfört de tjänster som avgiften avser.
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
Utgifter för utveckling av egna produkter redovisas som immateriell tillgång i balansräkningen under rubriken "Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten" när följande förhållanden föreligger:
Det är tekniskt möjligt att färdigställa den nyutvecklade produkten så att den kan säljas. Det är bolagets avsikt att färdigställa produkten och sälja den. Bolaget har förutsättningar att sälja produkten och den bedöms komma att medföra ekonomiska fördelar för bolaget. Det finns adekvata tekniska, finansiella och andra resurser för att fullfölja utvecklingen och att sälja produkten. Bolaget måste också på ett tillförlitligt sätt kunna beräkna de utgifter för utveckling som kan hänföras till den nya produkten.
Goodwill
Nedskrivningsbehovet prövas minst årligen för immateriella tillgångar, inklusive goodwill, med obestämbar nyttjandeperiod. Nedskrivningsbehovet för goodwill prövas genom följande förfarande.
Det goodwillvärde som fastställs per förvärvstidpunkten fördelas på kassagenererande enheter, eller grupper av kassagenererande enheter. Till dessa kassagenererande enheter kan hänföras även tillgångar och skulder som vid förvärvstidpunkten redan finns i koncernen. Varje sådant kassaflöde som goodwill fördelas till, motsvaras av den lägsta nivån inom koncernen på vilken goodwill övervakas i företagets styrning och är inte en större del av koncernen än ett segment.
Ett nedskrivningsbehov föreligger när det återvinningsbara beloppet avseende en kassagenererande enhet (eller grupper av kassagenererande enheter) understiger redovisat värde. En nedskrivning redovisas då i resultaträkningen.
Leasingavtal
Leasingavtal redovisas i koncernen enligt IAS 17 Leasingavtal. Leasing klassificeras i koncernredovisningen antingen som finansiell eller operationell leasing. Finansiell leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som är förknippade med ägandet i allt väsentligt är överfört till leasetagaren. I annat fall är det fråga om operationell leasing. I korthet innebär finansiell leasing att gällande anläggningstillgång redovisas som tillgångspost i balansräkningen medan en motsvarande skuld bokas upp på passivsidan av balansräkningen. I resultaträkningen redovisas planenliga avskrivningar på tillgången i enlighet med bolagets avskrivningsprinciper. Den del av leasingavgiften som avser ränta redovisas som finansiell kostnad i resultaträkningen medan resterande del av leasingavgiften minskar uppbokad skuld. Operationell leasing innebär i korthet att någon tillgångs- eller motsvarande skuldpost inte redovisas i balansräkningen hos leasingtagaren.
Varulager
Varulagret är upptaget till det lägsta av anskaffningskostnaden enligt den så kallade först in- först ut-principen och verkliga värdet. Erforderligt avdrag har gjorts för inkurans.
Avsättningar
Avsättningar redovisas enligt IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar. En avsättning redovisas i balansräkningen när det finns ett åtagande och det är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.
Not 1 Fortsättning
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolaget tillämpar RFR 2, Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att moderbolaget tillämpar IFRS värderings- och upplysningsregler med bland annat nedan angivna avvikelser.
Moderbolaget tillämpar IAS 1 beträffande redovisning av totalresultat. Erlagda pensionspremier samt förändring av redovisad pensionsskuld till FPG/PRI redovisas fortlöpande som en pensionskostnad.
Samtliga leasingavtal redovisas enligt reglerna för operationell leasing. Mottaget och lämnat koncernbidrag från ett dotterföretag redovisas i moderföretaget som en finansiell intäkt/kostnad i resultaträkningen enligt RFR 2. Tillhörande skatteeffekt redovisas i resultaträkningen enligt IAS 12.
Moderbolagets redovisningsprinciper är oförändrade jämfört med föregående år.
2 Personal och personalkostnader
År 2015 inkluderar Onyx Medical LLC från och med förvärvsdatum, dvs 23 april 2015. År 2014 inkluderar avvecklade verksamheter fram till försäljningsdatum, dvs 30 juni 2014.
| Medelantalet anställda fördelade på kvinnor och män | Män | 2015 Kvinnor |
Totalt | Män | 2014 Kvinnor |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Koncernen | ||||||
| Sverige | 88 | 49 | 137 | 104 | 54 | 158 |
| Danmark | 91 | 59 | 150 | 85 | 53 | 138 |
| Italien | - | - | - | 1 | - | 1 |
| Kina | 56 | 44 | 100 | 62 | 44 | 106 |
| USA | 59 | 25 | 84 | - | - | - |
| 294 | 177 | 471 | 252 | 151 | 403 | |
| Moderbolaget - Sverige | 2 | 5 | 7 | 1 | 4 | 5 |
| Styrelse | Övriga | Styrelse | Övriga | |||
| Löner, andra ersättningar och sociala kostnader | och VD | anställda | Totalt | och VD | anställda | Totalt |
| Löner och andra ersättningar – koncernen | 11 548 | 176 524 | 188 072 | 8 865 | 137 547 | 146 412 |
| (varav resultatlön) | (233) | (4 895) | (5 128) | (487) | (2 078) | (2 565) |
| sociala kostnader | 3 239 | 34 839 | 38 078 | 3 816 | 33 722 | 37 538 |
| (varav pensionskostnader) | (1 335) | (13 820) | (15 155) | (1 947) | (14 216) | (16 163) |
| 14 787 | 211 363 | 226 150 | 12 681 | 171 269 | 183 950 | |
| Löner och andra ersättningar – moderbolaget | 3 753 | 4 539 | 8 292 | 2 869 | 2 517 | 5 386 |
| (varav resultatlön) | (-) | (100) | (100) | (-) | (84) | (84) |
| sociala kostnader | 1 915 | 2 538 | 4 453 | 1 828 | 1 255 | 3 083 |
| (varav pensionskostnader) | (786) | (1 075) | (1 861) | (905) | (690) | (1 595) |
| 5 668 | 7 077 | 12 745 | 4 697 | 3 772 | 8 469 | |
| Löner, andra ersättningar per land | ||||||
| Moderbolaget i Sverige | 3 753 | 4 539 | 8 292 | 2 869 | 2 517 | 5 386 |
| Dotterbolag i Sverige | 2 060 | 44 251 | 46 311 | 2 649 | 57 932 | 60 581 |
| Dotterbolag i Danmark | 1 878 | 79 388 | 81 266 | 2 055 | 68 557 | 70 612 |
| Dotterbolag i Kina | 2 263 | 11 401 | 13 664 | 1 292 | 7 833 | 9 125 |
| Dotterbolag i USA | 1 594 | 36 945 | 38 539 | - | - | - |
| Dotterbolag i övriga länder | - | - | - | - | 708 | 708 |
| 11 548 | 176 524 | 188 072 | 8 865 | 137 547 | 146 412 | |
| Könsfördelning inom styrelse och företagsledning | 2015 | 2014 | ||||
| (antal personer) | Män | Kvinnor | Totalt | Män | Kvinnor | Totalt |
| Styrelseledamöter – koncernen | 11 | 4 | 15 | 11 | 2 | 13 |
| varav moderbolaget | 4 | 2 | 6 | 6 | 1 | 7 |
Företagsledningar – koncernen 19 11 30 13 7 20 varav moderbolaget 1 3 4 1 3 4
Ersättning till styrelse
Motiven till principerna för åsättande av löner och övriga ersättningar till ledande befattningshavare framgår av bolagsstyrningsrapporten. Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut till ett sammanlagt värde av 1 200 000 kr (1 150 000 kr).
| Styrelsearvode | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Agneta Bengtsson Runmarker | 175 | 175 |
| Stig-Arne Blom (ordförande) | 325 | 275 |
| Erik Löwenadler | - | 175 |
| Jeppe Magnusson | 175 | 175 |
| Yvonne Mårtensson *) | 175 | - |
| Mats Nilsson | 175 | 175 |
| Thomas Öster | 175 | 175 |
| 1 200 | 1 150 |
Arvode avser styrelsearvode samt ersättning för arbete i ersättnings- /revisionskommitté. *) Tillträdde i samband med årsstämman 2015.
Berednings- och beslutsprocess
Styrelsen har utsett en ersättningskommitté som behandlar och beslutar om ersättningar till VD och till VD direkt rapporterande befattningshavare.
Ersättning och övriga förmåner till ledande befattningshavare
Ersättning till koncernledningen, som består av verkställande direktör, ekonomichef, marknadsdirektör och kvalitetschef, utgörs av grundlön, bilförmån, rörlig ersättning samt pension. Den rörliga ersättningen kan variera beroende på befattning och kan maximalt utgöra 45 procent av fast lön. Den rörliga ersättningen baseras på utfall av resultat i koncernens Individuella pensionsavsättningar begränsas så att dessa är skattemässigt avdragsgilla för bolaget.
Till nuvarande verkställande direktör, som tillträdde 1 februari 2015, har utgått lön och annan ersättning inkl bilförmån om sammanlagt 1 868 tkr (0 tkr). Ingen resultatlön har utbetalats under året till nuvarande VD. Till tidigare verkställande direktör har utgått lön och annan ersättning inkl bilförmån om sammanlagt 1 363 tkr (1 891 tkr). Ingen resultatlön utgick till tidigare verkställande direktör under 2015 eller 2014.
Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Bolaget betalar en årlig premie för verkställande direktörens pensionsförsäkring motsvarande ITP-planen samt tjänstegrupplivsförsäkring och trygghetsförsäkring vid arbetsskada. Den årliga pensionspremien får ej överstiga vad som är avdragsgillt för bolaget. Pensionsgrundande lön är grundlönen samt ett genomsnitt av de tre senaste årens rörliga ersättningar. Pensionen är avgiftsbestämd. Den betalda pensionspremien för 2015 uppgick sammanlagt till 391 tkr (0 tkr). Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid på 12 månader med avräkning mot andra inkomster under uppsägningstid. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida gäller en uppsägningstid på sex månader. Inga särskilda avtal finns beträffande avgångsvederlag. Den betalda pensionspremien för 2015 avseende tidigare verkställande direktör uppgick till sammanlagt till 246 tkr (728 tkr).
Till övriga personer i koncernledningen har under 2015 utgått lön och annan ersättning inkl bilförmån om sammanlagt 2 805 tkr (1 973 tkr). I årets ersättning ingår resultatlön med 100 tkr (84 tkr). Pensionsåldern för övriga personer i koncernledningen är 65 år. För dessa personer betalar bolaget en årlig premie motsvarande ITPplanen. Indivduella pensionsavsättningar begränsas så att dessa är skattemässigt avdragsgilla för bolaget. Pensionsgrundande lön är grundlönen samt ett genomsnitt av de tre senaste årens rörliga ersättning. Pensionen är avgiftsbestämd. Den för 2015 betalda pensionsförsäkringen uppgick till 462 tkr (224 tkr) Avtal för övriga personer i koncernledningen överensstämmer med årsstämmans beslut om riktlinjer till ledande befattningshavare.
Till befattningshavare i dotterbolagen, som består av medlemmar i dotterbolagens ledningsgrupper inkl VD, totalt 26 personer (19), har lön och annan ersättning inkl bilförmån utgått om sammanlagt 15 562 tkr (17 290). Pensionskostnaderna till dessa uppgick till 768 tkr (2 403).
3 Förvärvsbeskrivning
Förvärv av Onyx Medical LLC Beskrivning av förvärvet
Den 23 april förvärvades 100 procent av aktiekapitalet i Onyx Medical LLC av Elos Medtech U.S Holdings Inc., ett nybildat helägt dotterbolag till Elos Medtech AB. Från 23 april 2015 har bestämmande inflytande erhållits och bolaget inkluderas därmed i koncernens redovisning. Förvärvet har redovisats enligt förvärvsmetoden, varvid den totala köpeskillingen fördelats på förvärvade tillgångar och övertagna skulder. Dessa tillgångar och skulder har värderats till verkligt värde enligt tillämpning av allmänt vedertagna principer.
Köpeskillingen efter avdrag av nettolåneskuld för förvärvad verksamhet uppgick till 164,9 mkr samt en villkorad köpeskilling, som baserats på verksamhetens utveckling under 2015 och 2016, om 118,8 mkr (enligt valutkurs vid förvärvstidpunkt) motsvarande maximalt belopp enligt villkor i avtalet. Transaktionskostnaderna för förvärvet har uppgått till 6,4 mkr, varav 2,0 mkr ingick i rörelsens kostnader under fjärde kvartalet 2014, och 4,4 mkr ingår i rörelsens kostnader under 2015. Transaktionskostnaderna redovisas på raden administrationskostnader i resultaträkingen för koncernen.
Goodwill som uppkommit i samband med förvärvet utgörs främst av strategiska fördelar och synergieffekter som särskilt förväntas uppnås inom marknad, försäljning och kvalitet. Enligt skatteregler i USA är goodwill skattemässigt avdragsgill under en period om 15 år.
Efter förvärvstidpunkten har förvärvet för 2015 bidragit med en omsättning på 109,4 mkr och ett rörelseresultat på 18,2 mkr efter påverkan av koncernmässiga avskrivningar. Om förvärvet skett från början av året hade det tillfört försäljning med 157,8 mkr och ett rörelseresultat med 26,6 mkr efter påverkan av koncernmässiga övervärden. Planenlig avskrivning på övervärden av immateriella tillgångar (exklusive goodwill) och byggnad har skett med 3,0 mkr. Ytterligare har en lagerförändringskostnad av engångskaraktär tagits med 2,7 mkr.
Beskrivning av företaget
Onyx Medical LLC är baserat i Memphis, TN, USA och är en ledande leverantör inom ortopediområdet Trauma & Extremiteter. Bolaget har cirka 125 anställda och omsatte cirka 135 mkr 2014. Tidigare ledning kommer att fortsätta leda bolaget efter förvärvet och samtidigt vara en del av Elos Medtechs ledningsorganisation. Bolagets kunder utgörs av globala medicinteknikföretag. Bolaget har en produktionsanläggning på cirka 5400 kvadratmeter med modern utrustning och automatiserade produktionsprocesser, och klarar en framtida expansion. Verksamheten är certifierad i linje med de krav som medicinteknikmarknaden efterfrågar.
Förvärvet stärker Elos Medtechs marknadsposition inom marknadssegmentet Trauma & Spine, samt kommer i kombination med befintligt verksamhet att fungera som en plattform för koncernens utveckling i Nordamerika. Efter förvärvet har Elos Medtech en närvaro i Asien, Europa och Nordamerika och kommer med befintlig verksamhet att vara bättre positionerade och med ökade möjligheter att betjäna den globala marknaden.
Förvärvsvärde, goodwill och kassaflödeseffekter
Valutakurs som gällde vid förvärvstidpunkten har använts. Mkr
| . . | ||
|---|---|---|
| Köpeskilling: | |
|---|---|
| - kontant betald köpeskilling | 164,9 |
| - beräknad tilläggsköpeskilling | 118,8 |
| Summa köpeskilling | 283,7 |
| Summan av verkligt värde av förvärvade | |
| tillgångar och skulder | -86,5 |
| Goodwill | 197,2 |
| Kassaflödeseffekter: |
| -160,4 |
|---|
| 4,5 |
| -164,9 |
| Mkr | Balansräkning Justering vid förvärvs- till verkligt tillfället |
värde | Verkligt värde |
|---|---|---|---|
| Immateriella tillgångar | - | 20,8 | 20,8 |
| Anläggningstillgångar | 93,2 | 9,5 | 102,7 |
| Varulager | 11,9 | 6,7 | 18,6 |
| Fordringar | 14,8 | - | 14,8 |
| Likvida medel | 4,5 | - | 4,5 |
| Räntebärande skulder | -65,7 | - | -65,7 |
| Övriga skulder | -9,2 | - | -9,2 |
| Summa övertagna nettotillgångar | 49,5 | 37,0 | 86,5 |
Verkliga värden är skattemässigt avdragsgilla och därför redovisas ingen uppskjuten skatt.
4 Nettoomsättning
Försäljning uppdelad efter marknadssegment
Nedanstående tabell visar fördelningen av koncernens försäljning per marknadsegment, oavsett var produkterna har tillverkats.
| Mkr | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Dental Implant Systems | 153,7 | 141,4 |
| Diagnostics | 23,6 | 19,1 |
| Medical Devices | 168,7 | 173,8 |
| Trauma & Spine | 157,7 | 46,6 |
| Summa | 503,7 | 380,9 |
Försäljning uppdelad efter marknadsområde
Nedanstående tabell visar fördelningen av koncernens försäljning per marknadsområde, oavsett var produkterna har tillverkats.
| Mkr | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Sverige | 113,0 | 121,5 |
| Norden exkl Sverige | 64,3 | 66,1 |
| Europa exkl Norden | 139,6 | 93,1 |
| Nordamerika | 119,4 | 29,6 |
| Asien | 63,8 | 62,9 |
| Övriga marknader | 3,6 | 7,7 |
| Summa | 503,7 | 380,9 |
Moderbolagets intäkter är interna och avser administrationsarvoden och fördelar sig enligt följande:
| Mkr | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Sverige | 5,0 | 4,3 |
| Norden exkl Sverige | 6,5 | 4,3 |
| Asien | 2,1 | 2,5 |
| Nordamerika | 2,1 | - |
| Summa | 15,7 | 11,1 |
5 Information om segment
Koncernens verksamhet är, efter avyttringen av affärsområde Mätteknik under Q2 2014, helt fokuserad inom Medicinteknik, och rapporteras därför som ett rörelsesegment från 1 januari 2015. Verksamheten marknadsförs, utvecklas och leds som en enhet, dvs Elos Medtech.
Koncernens resultaträkning, rapport över totalresultat samt rapport över finansiell ställning i sin helhet avser därmed hela koncernens verksamhet. Resultaträkningen för 2014 redovisas som resultat från kvarvarande verksamheter och som resultat från avvecklad verksamhet. Resultat från avvecklad verksamhet framgår av not 17.
Koncernens enda rörelsesegment, Medicinteknik, arbetar med att utveckla, tillverka och sälja medicintekniska produkter, komponenter och tjänster.
För information om segmentets omsättning hänvisas till not 4.
Tillgångar och investeringar per geografiskt område
Nedanstående tabell visar det redovisade värdet på tillgångar samt investeringar fördelade på geografiska områden efter var tillgångarna är belägna. Investeringar för 2014 avser kvarvarande verksamheter.
| Mkr | Tillgångar | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Sverige | 211,2 | 305,6 | 34,6 | 16,5 |
| Danmark | 198,7 | 199,7 | 22,0 | 12,1 |
| Kina | 97,7 | 102,4 | 3,6 | 12,4 |
| USA | 374,0 | - | 15,6 | - |
| Summa | 881,6 | 607,7 | 75,8 | 41,0 |
I försäljningen under 2015 ingår försäljning till en enskild kund med 55,9 mkr (61,2).
6 Inköp och försäljning mellan koncernbolag
Av moderbolagets intäkter avser 15,7 mkr (11,1) intäkter från koncernbolag. Inköp från koncernbolag har under året skett med 0,1 mkr (0,7) avseende IT- och marknadstjänster.
7 Information angående ersättning till revisorer
| Arvode och kostnadsersättningar | Koncernen | Moderbolaget | ||
|---|---|---|---|---|
| för kvarvarande verksamheter | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| PWC | ||||
| Revisionsuppdrag | 1 337 | 650 | 323 | 248 |
| Övriga uppdrag | 335 | 98 | 298 | 19 |
| Övriga revisorer | ||||
| Revisionsuppdrag | 174 | 45 | - | - |
| Summa | 1 846 | 793 | 621 | 267 |
Med revisionsuppdrag avses granskning av koncernredovisning, lagstadgad revision av moder- och dotterbolag, bokföringen samt styrelsens och VD:s förvaltning, samt rådgivning eller anant biträde som föranleds av iakttagelser vid granskning. Allt annat är övriga uppdrag. För räkenskapsåren 2014 och 2015, är PWC vald revisor för koncernen.
8 Avskrivningar enligt plan
| Koncernen 2015 |
Kostnad för Utveckl- Försäljn- sålda varor kostnad kostnad kostnad Summa |
Adm | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Övriga immateriella | |||||
| tillgångar | 229 | 803 | 2 913 | 1 828 | 5 773 |
| Balanserade | |||||
| utvecklingskostnader | - | 665 | - | - | 665 |
| Byggnader | 4 956 | 120 | 50 | 286 | 5 412 |
| Markanläggningar | 44 | - | - | 2 | 46 |
| Maskiner och andra | |||||
| tekniska anläggningar | 32 131 | - | - | 662 | 32 793 |
| Inventarier, verktyg | |||||
| och installationer | 2 546 | - | 245 | 1 293 | 4 084 |
| Summa | 39 906 | 1 588 | 3 208 | 4 071 | 48 773 |
| Koncernen | Kostnad för Utveckl- Försäljn- | Adm | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | sålda varor kostnad kostnad kostnad Summa | ||||
| Övriga immateriella | |||||
| tillgångar | 178 | 738 | 31 | 1 823 | 2 770 |
| Balanserade | |||||
| utvecklingskostnader | - | 229 | - | - | 229 |
| Byggnader | 4 211 | 123 | 68 | 358 | 4 760 |
| Markanläggningar | 44 | - | - | 2 | 46 |
| Maskiner och andra | |||||
| tekniska anläggningar | 22 768 | - | - | 708 | 23 476 |
| Inventarier, verktyg | |||||
| och installationer | 2 451 | - | 219 | 769 | 3 439 |
| Summa | 29 652 | 1 090 | 318 | 3 660 | 34 720 |
| Moderbolaget | Adm | ||||
| 2015 | kostnad Summa | ||||
| Övriga immateriella tillgångar | 1 503 | 1 503 | |||
| Inventarier | 51 | 51 | |||
| Summa | 1 554 | 1 554 | |||
| Adm | |||||
| 2014 | kostnad Summa | ||||
| Övriga immateriella tillgångar | 1 321 | 1 321 | |||
| Inventarier | 133 | 133 | |||
| Summa | 1 454 | 1 454 |
9 Övriga rörelseintäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Vinst vid försäljning av övriga | ||||
| anläggningstillgångar | 218 | 178 | - | - |
| Kursvinster | 1 440 | 890 | 44 | - |
| Övrigt | 1 539 | 504 | - | - |
| Summa | 3 197 | 1 572 | 44 | 0 |
10 Övriga rörelsekostnader
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Förlust vid försäljning av övriga | ||||
| anläggningstillgångar | -78 | -335 | -10 | - |
| Kursförluster | -1 560 | -692 | -225 | -63 |
| Övrigt | -42 | -13 | - | - |
| Summa | -1 680 | -1 040 | -235 | -63 |
11 Kostnader fördelade på kostnadsslag
Nedanstående kostnader omfattar kostnad för sålda varor, försäljningskostnader, administrationskostnader och utvecklingskostnader för kvarvarande verksamheter.
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Material inkl underleverantörer | 102 783 | 77 720 |
| Ersättningar till anställda | 226 150 166 355 | |
| Avskrivningar | 48 773 | 34 720 |
| Övriga kostnader | 96 986 | 69 501 |
| Summa | 474 692 348 296 |
12 Resultat från andelar i koncernbolag
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Erhållet koncernbidrag | 14 400 | 11 250 |
| Lämnat koncernbidrag | -3 900 | - |
| Erhållen utdelning | 9 921 | 7 236 |
| Summa | 20 421 | 18 486 |
13 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ränteintäkter | 406 | 1 082 |
| Kursdifferenser | - | 4 116 |
| Summa | 406 | 5 198 |
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
| Ränteintäkter | 44 | 706 |
| Kursdifferenser | - | - |
| Summa | 44 | 706 |
14 Övriga räntekostnader och liknande resultatposter
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Räntekostnader | -7 983 | -5 667 |
| Kursdifferenser | -381 | -815 |
| Summa | -8 364 | -6 482 |
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
| Räntekostnader | -1 681 | -716 |
| Kursdifferenser | -1 113 | - |
15 Bokslutsdispositioner
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Avsättning till periodiseringsfond Skillnad mellan bokförda avskrivningar |
- | - |
| och avskrivningar enligt plan | -135 | -446 |
| Summa | -135 | -446 |
16 Skatter
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt | -5 235 | -9 367 |
| Uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag | -102 | - |
| Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | -1 102 | 936 |
| Summa skatt | -6 439 | -8 431 |
Skillnaden mellan koncernens redovisade skattekostnad och skattekostnad baserad på gällande skattesats består av följande komponenter:
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Redovisat resultat före skatt | 22 528 | 31 808 |
| Skatt enligt gällande skattesats | -4 956 | -6 998 |
Not 16 Fortsättning
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Skatteeffekter av: | ||
| Effekt till följd av ändrad skattesats | ||
| i utländskt dotterbolag | 1 110 | 636 |
| Av-/nedskrivning koncernmässiga övervärden | 48 | 48 |
| Aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder | -21 | 10 |
| Skillnader i utländska skattesatser | -1 645 | -1 628 |
| Övrigt | -975 | -499 |
| Redovisad skattekostnad | -6 439 | -8 431 |
Som gällande skattesats för inkomståret 2015 har skattesats i Sverige använts; 22,0 procent (22,0).
I samband med förvärvet av Onyx Medical har goodwill uppkommit med 191,4 mkr. Enligt skatteregler i USA är goodwill skattemässigt avdragsgill under en period om 15 år. Detta innebär att aktuell skatt påverkas med en lägre skattekostnad med cirka 5 mkr per år under denna period, vilket även för en positiv påverkan på kassaflödet. För 2015 har aktuell skattekostnad minskat med cirka 3,4 mkr då förvärvet skedde 23 april.
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Aktuell skatt i resultaträkningen | -913 | -2 230 |
| Uppskjuten skatt avseende underskottsavdrag | -102 | 1 020 |
| Summa | -1 015 | -1 210 |
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
| Redovisat resultat före skatt | 13 380 110 157 | |
| Skatt enligt gällande skattesats | -2 944 -24 235 | |
| Skatteeffekter av: | ||
| Ej avdragsgilla kostnader | -55 | -76 |
| Skattefria intäkter | 4 494 | 25 724 |
| Säkring av nettoinvestering i övrigt totalresultat | -619 | -1 943 |
| Outnyttjat underskottsavdrag | -918 | -1 020 |
| Övrigt | -973 | 340 |
| Redovisad skattekostnad | -1 015 | -1 210 |
17 Resulat från avvecklade verksamheter
Avvecklade verksamheter
Den 30 juni 2014 avyttrades verksamheten i segment Mätteknik, vilken bedrevs i dotterbolaget Elos Fixturlaser AB med dotterbolag. Koncernmässiga värden på tillgångar och skulder i segmentet var vid avyttringstidpunkten följande:
Tillgångar
| Balanserade utvecklingskostnader | 18 615 |
|---|---|
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | 1 362 |
| Inventarier, verktyg och installationer | 1 773 |
| Varulager | 20 713 |
| Kortfristiga fordringar | 23 067 |
| Likvida medel | 6 751 |
| Summa tillgångar | 72 281 |
| Skulder | |
| Avsättning till pensioner | 15 075 |
| Övriga avsättningar | 76 |
| Uppskjuten skatt | 2 224 |
| Räntebärande skulder | 4 125 |
| Kortfristiga skulder | 17 598 |
| Summa skulder | 39 098 |
| Sålda nettotillgångar | 33 183 |
Den totala köpeskillingen efter avdrag av nettolåneskuld uppgick till 126 623 tkr. Av köpeskillingen erhölls 125 323 tkr kontant under 2014 och resterande 1 300 tkr som avser tilläggsköpeskilling erhölls under första kvartalet 2015.
Specifikation av avvecklade verksamheter
| Resultat avvecklade verksamheter | 93 392 |
|---|---|
| Löpande resultat i sålt bolag efter skatt | 5 186 |
| Kostnader hänförliga till avyttringen | -5 234 |
| Sålda nettotillgångar | -33 183 |
| Erhållen tilläggsköpeskilling | 1 300 |
| Erhållen köpeskilling efter avdrag av nettolåneskuld | 125 323 |
Intäkter och kostnader från den avyttrade verksamheten under 2014 framgår nedan:
| 2014 | |
|---|---|
| Intäkter | 52 039 |
| Kostnader | -45 226 |
| Resultat före skatt | 6 813 |
| Skatt | -1 627 |
| Resultat avvecklade verksamheter | 5 186 |
Moderbolagets resultat från avvecklade verksamheter för 2014 uppgick till 98 342 tkr.
18 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 4 640 | 53 740 |
| Årets inköp | 1 974 | 1 269 |
| Omklassificering | 920 | - |
| Avvecklade verksamheter | - -50 369 | |
| Utgående anskaffningsvärde | 7 534 | 4 640 |
| Ingående avskrivningar | 0 | 31 874 |
| Årets avskrivningar | 383 | - |
| Avvecklade verksamheter | - | -31 874 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan | 383 | 0 |
| Redovisat värde vid årets slut | 7 151 | 4 640 |
Nyttjandeperioden för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten bedöms uppgå till mellan tre och fem år.
19 Goodwill
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 45 126 | 42 756 |
| Förvärvad verksamhet | 191 379 | - |
| Omräkningsdifferens | -1 607 | 2 370 |
| Utgående anskaffningsvärde | 234 898 | 45 126 |
| Ingående nedskrivningar | - | - |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | 0 | 0 |
| Redovisat värde vid årets slut | 234 898 | 45 126 |
Koncernens goodwill är hänförlig till förvärv av dotterbolag och dess verksamheter. Goodwill allokeras till kassagenererande enheter i syfte att utvärdera om nedskrivningsbehov finns. Allokering sker till den kassagenererade enhet som förmodas dra fördelar av förvärven. Koncernens goodwill fördelas och mäts på kassagenererade enheter: Onyx Medical 191,4 mkr inom marknadssegmentet Trauma & Spine, marknadssegmentet Medical Devices, 36,5 mkr samt marknadssegmentet Diagnostics, 7,0 mkr. Goodwill testas för nedskrivningar årligen och därutöver då förändring och omständigheter indikerar att tillgången är för högt värderad.
Vid den årliga prövningen om det föreligger ett nedskrivningsbehov hos en kassagenererande enhet på vilken goodwill har fördelats har följande antaganden använts. Värderingarna är baserade på nuvärdet av framtida kassaflöde inom respektive kassagenererande enhet, eller grupper av kassagenerande enheter. Utgångsläget har varit budgeten för 2016 och en antagen årlig tillväxt på 10-12 procent (8-15) under 3 år och därefter en tillväxt på 2 procent (2). Rörelsemarginaler har beräknats till 8-17 procent (7-15). I prognoserna, som tagits fram internt av företagsledningen, har väsentliga antaganden baserats på ledningens bedömning om koncernens utveckling framåt med hänsyn tagen till historisk data, ledningens samlade erfarenhet, kunders strategi och långsiktiga leveransplaner, utveckling och trender inom de olika marknadssegment där koncernen är verksam samt av omvärldens ekonomiska utveckling. De viktigaste variablerna i prognosen är tillväxt, bruttomarginal, investeringsbehov samt skatteeffekter. Arbetande kapital har bedömts förändrats i förhållande till tillväxten och skuldsättningsgrad har bedömts vara oförändrad.
Med beaktande av inflationsförväntningar, räntenivåer och omvärldsrisk i de kassagenererande enheternas hemvist har diskonteringsräntan före skatt satts till 8,63 procent (8,38) och efter skatt till 8,25 procent (8,05).
Ovanstående antaganden visar att det inte föreligger något nedskrivningsbehov avseende goodwill. En höjning av diskonteringsräntan med 1 procentenhet, en sänkning av rörelsemarginalen med 3 procent eller en halvering av tillväxttakten medför inte ett nedskrivningsbehov på värdet av goodwill.
20 Övriga immateriella tillgångar
| Koncernen | 2015 | Koncernen 2014 |
Moderbolaget 2015 |
2014 |
|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 30 132 | 24 586 | 8 941 | 8 462 |
| Årets inköp | 2 007 | 4 671 | 352 | 479 |
| Omklassificering | -921 | - | - | - |
| Förvärvade verksamheter | 20 255 | - | - | - |
| Avvecklade verksamheter | - | -199 | - | - |
| Omräkningsdifferens | -630 | 1 074 | - | - |
| Utgående anskaffningsvärde | 50 843 | 30 132 | 9 293 | 8 941 |
| Ingående avskrivningar | 11 431 | 8 150 | 4 012 | 2 692 |
| Årets avskrivningar | 5 987 | 3 091 | 1 503 | 1 320 |
| Avvecklade verksamheter | - | -199 | - | - |
| Omräkningsdifferens | -270 | 389 | - | - |
| Utgående ackumulerade avskrivningar |
17 148 | 11 431 | 5 515 | 4 012 |
| Redovisat värde vid årets slut | 33 695 | 18 701 | 3 778 | 4 929 |
Årets nyanskaffningar avser främst förvärvad programvara.
21 Operationella leasingavtal
Koncernens kostnad för operationella leasingavtal har för 2015 uppgått till 3 499 tkr (3 040). De operationella leasingavtalen består till största del av hyresavtal gällande lokaler, då främst Elos Medtech Tianjins anläggning i Kina. Det finns inga väsentliga variabla avgifter i beloppen. Koncernens framtida åtaganden för kvarvarande verksamheter uppgår till följande belopp:
| Avgifter som förfaller – koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| År 1 | 3 076 | 2 784 |
| År 2 | 2 452 | 2 144 |
| År 3 | 1 994 | 1 830 |
| År 4 | 1 559 | 1 418 |
| efter år 4 | 16 | - |
22 Byggnader och mark
| Byggnader – koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 133 270 125 953 | |
| Årets inköp | 743 | 2 377 |
| Omklassificering | 4 374 | - |
| Förvärvade verksamheter | 30 545 | - |
| Avvecklade verksamheter | - | -1 114 |
| Försäljning och utrangering | -618 | - |
| Omräkningsdifferens | -2 639 | 6 054 |
| Utgående anskaffningsvärde | 165 675 133 270 | |
| Ingående avskrivningar | 44 951 | 39 422 |
| Årets avskrivningar | 5 315 | 5 020 |
| Avvecklade verksamheter | - | -1 114 |
| Försäljning och utrangering | -316 | - |
| Omräkningsdifferens | -694 | 1 623 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 49 256 | 44 951 |
| Redovisat värde vid årets slut | 116 419 | 88 319 |
| Markanläggningar – koncernen | 2015 | 2014 |
| Ingående anskaffningsvärde | 938 | 938 |
| Omklassificering | -4 327 | - |
| Förvärvade verksamheter | 4 327 | - |
| Utgående anskaffningsvärde | 938 | 938 |
| Ingående avskrivningar | 459 | 413 |
| Årets avskrivningar | 47 | 46 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 506 | 459 |
| Redovisat värde vid årets slut | 432 | 479 |
| Mark – koncernen | 2015 | 2014 |
| Ingående anskaffningsvärde | 3 415 | 3 287 |
| Förvärvade verksamheter | 7 308 | - |
| Omräkningsdifferens | -87 | 128 |
| Utgående anskaffningsvärde | 10 636 | 3 415 |
| Redovisat värde vid årets slut | 10 636 | 3 415 |
| Redovisat värde vid årets slut byggnader och mark | 127 487 | 92 213 |
23 Maskiner och andra tekniska anläggningar
| 25 Pågående nyanläggningar | ||
|---|---|---|
| ---------------------------- | -- | -- |
| Maskiner m m – koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 337 236 308 042 | |
| Årets inköp | 41 234 | 17 574 |
| Omklassificering | 8 037 | - |
| Förvärvade verksamheter | 56 212 | - |
| Avvecklade verksamheter | - | -5 612 |
| Försäljning och utrangering | -28 126 | -118 |
| Omräkningsdifferens | -4 020 | 17 350 |
| Utgående anskaffningsvärde | 410 573 337 236 | |
| Ingående avskrivningar | 222 499 194 219 | |
| Årets avskrivningar | 32 081 | 24 964 |
| Avvecklade verksamheter | - | -4 311 |
| Försäljning och utrangering | -28 139 | -108 |
| Omräkningsdifferens | -3 077 | 7 735 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | 223 364 222 499 | |
| Redovisat värde vid årets slut | 187 209 114 737 | |
| Leasingobjekt ingår i bokfört värde ovan med | 39 090 | 31 527 |
Av årets investeringar har 27,2 mkr (15,4) finansierats genom leasingoch avbetalningskontrakt. Leasingobjekten består till största del av svarvar, fräsar och liknande maskiner hos Elos Medtech Pinol. De totala minimileaseavgifterna uppgår till 41,7 mkr (30,8). Nuvärdet av dessa uppgår till 37,7 mkr (28,1).
24 Inventarier och verktyg
| 2015 48 422 4 237 2 098 1 620 - -4 254 -54 |
Koncernen 2014 56 342 4 240 705 - -10 304 -3 876 1 315 |
Moderbolaget 2015 1 235 - 1 - - -273 - |
2014 1 235 - - - - - |
|---|---|---|---|
| - | |||
| 48 422 | 963 | 1 235 | |
| 37 324 | 44 176 | 1 129 | 994 |
| 4 014 | 3 584 | 51 | 135 |
| - | -7 737 | - | - |
| -3 535 | -3 454 | -273 | - |
| -78 | 755 | - | - |
| 37 725 | 37 324 | 907 | 1 129 |
| 14 344 | 11 098 | 56 | 106 |
| - | |||
| 52 069 | 3 106 2 240 - |
Leasingobjekten består till största del av personbilar där årets anskaffningar uppgår till 2,3 mkr (1,0). De totala minimileaseavgifterna uppgår till 3,1 mkr (2,9). Nuvärdet av dessa uppgår till 2,9 mkr (2,7).
| Pågående nyanläggningar – koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 12 070 | 1 857 |
| Årets inköp | 25 562 | 10 876 |
| Omklassificering | -10 182 | -705 |
| Försäljning och utrangering | - | -28 |
| Omräkningsdifferens | 192 | 70 |
| Utgående anskaffningsvärde | 27 642 | 12 070 |
| Redovisat värde vid årets slut | 27 642 | 12 070 |
26 Andelar i koncernbolag
| Moderbolaget | 2015 | 2014 | ||
|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 152 596 175 643 | |||
| Avvecklade verksamheter | - -23 047 | |||
| Förvärvade verksamheter | 69 925 | - | ||
| Utgående anskaffningsvärde | 222 521 152 596 | |||
| Ingående nedskrivningar | - | - | ||
| Utgående ackumulerade nedskrivning | 0 | 0 | ||
| Redovisat värde vid årets slut | 222 521 152 596 | |||
| Rösträtts- | Antal | Bokfört | ||
| Dotterbolag | Dotter/dotterbolag | andel | andelar | värde |
| Elos Medtech Pinol A/S | 100% | 1 000 | 70 149 | |
| Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. | 100% | 32 571 | ||
| Elos Medtech Timmersdala AB | 100% | 2 600 | 27 987 | |
| Tio Tec AB | 100% | - | ||
| Elos Medtech Microplast AB | 100% | 1 000 | 21 673 | |
| Elos Medtech U.S Holdings Inc. | 100% | 1 000 | 69 925 | |
| Onyx Medical LLC | 100% | - | ||
| Elos AB | 100% | 1 000 | 116 | |
| AB Westment | 100% | 1 000 | 100 | |
| Elos Medical AB | 100% | - | ||
| EM Group AB | 100% | - | ||
| Summa | 222 521 |
Uppgift om dotterbolagens organisationsnummer och säte:
| Dotterbolag | Dotter/dotterbolag | Org. nummer | Säte |
|---|---|---|---|
| Elos Medtech Pinol A/S | 13746184 | Hilleröd, Danmark | |
| Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. 91120111697431125P | Tianjin, Kina | ||
| Elos Medtech Timmersdala AB | 556055-1201 | Skövde | |
| TioTec AB | 556443-5153 | Skövde | |
| Elos Medtech Microplast AB | 556344-0790 | Skara | |
| Elos Medtech U.S Holdings Inc. | 47-3691218 Memphis, TN, USA | ||
| Onyx Medical LLC | 62-1445666 Memphis, TN, USA | ||
| Elos AB | 556280-2784 | Lidköping | |
| AB Westment | 556245-0089 | Lidköping | |
| Elos Medical AB | 556193-2913 | Lidköping | |
| EM Group AB | 556259-0215 | Lidköping |
27 Fordringar på koncernbolag
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Långfristigt lån till Elos Medtech U.S Holdings, | ||
| avser finansiering av förvärv | 100 222 | - |
| Långfristigt lån till Elos Medtech Tianjin, | ||
| avser finansiering av koncernens | ||
| nettoinvestering i dotterbolaget | 18 000 | 18 522 |
| Övrigt | 601 | 601 |
| Summa | 118 823 | 19 123 |
28 Övriga fordringar
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Reversfordran | 1 546 | 1 722 | - | - |
| Mervärdesskatt | 1 174 | 879 | 440 | 243 |
| Övrigt | 926 | 2 610 | - | 1 307 |
| Summa | 3 646 | 5 211 | 440 | 1 550 |
29 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Upplupna intäkter | - | 346 | - | 346 |
| Förutbetalda kostnader | 4 711 | 3 761 | 1 297 | 1 200 |
| Övrigt | 1 266 | 229 | 255 | 1 166 |
| Summa | 5 977 | 4 336 | 1 552 | 2 712 |
30 Eget kapital
Koncernen
I reserver ingår omräkningsdifferenser enligt nedan:
Omräkningsdifferenser
| nettotillgångar utländsk valuta | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ingående ackumulerade omräkningsdifferenser | 10 433 | -5 683 |
| Årets omräkningsdifferens | -5 753 | 16 116 |
| Utgående ackumulerade omräkningsdifferenser | 4 680 | 10 433 |
| Valutakursdifferenser från säkring av | ||
| nettoinvestering i utlandsverksamhet | 2015 | 2014 |
| Ingående ackumulerade valutakursdifferens | -5 288 | 4 679 |
| Årets valutakursdifferens | -538 | -9 967 |
| Utgående ackumulerade valutakursdifferenser | -5 826 | -5 288 |
| Summa utgående ackumulerade | ||
| omräknings och valutakursdifferenser | -1 146 | 5 145 |
Moderbolaget – Utdelning
Styrelsen har föreslagit årsstämman att utdelning för verksamhetsåret 2015 ska utgå med 1:00 kr per aktie för 2015 (2:00 kr per aktie samt 1:00 kr per aktie i extra utdelning).
31 Aktiekapital
Under året har inga A-aktier stämplats om till B-aktier. Den 31 december 2015 bestod aktiekapitalet av 6.051.000 aktier med ett kvotvärde av 6:25 kr per aktie. Samtliga aktier är fria. Uppdelningen på de olika aktieslagen är följande:
| Totalt antal | 6 051 000 |
|---|---|
| Serie B (1/10 röst) | 4 951 260 |
| Serie A (1 röst) | 1 099 740 |
Enligt bolagsordningen i Elos Medtech AB har innehavare av A-aktie rätt att efter skriftlig framställan till bolaget begära att A-aktie stämplas om till B-aktie. Innan A-aktie övergår till ny ägare, som inte tidigare är A-aktieägare i bolaget, ska aktien genast hembjudas övriga A-aktieägare till inlösen genom skriftlig anmälan till bolagets styrelse. Åtkomsten av aktien ska därvid styrkas samt, där aktien övergått genom köp, uppgift lämnas om köpeskillingen.
32 Obeskattade reserver
| Moderbolaget | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ackumulerade överavskrivningar | 1 679 | 1 544 |
| Periodiseringsfond, beskattningsår 2010 | 400 | 400 |
| Periodiseringsfond, beskattningsår 2012 | 352 | 352 |
| Periodiseringsfond, beskattningsår 2013 | 2 890 | 2 890 |
| Summa | 5 321 | 5 186 |
33 Avsättningar för pensioner
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Avsättning till FPG/PRI pensioner 28 016 Övriga pensioner |
- | 26 328 - |
4 470 - |
4 558 - |
| Summa | 28 016 | 26 328 | 4 470 | 4 558 |
Följande aktuariella antaganden har använts vid beräkning av förmånsbestämda pensionsförpliktelser:
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Diskonteringsränta | 3,00% | 3,00% |
| Årlig löneökning | 3,00% | 3,00% |
| Årlig ökning av inkomstbasbelopp | 3,00% | 3,00% |
| Årlig inflation | 1,75% | 1,75% |
| Avgångsintensitet | 5,00% | 5,00% |
Diskonteringsränta har fastställts för 2015 såväl som för 2014 utifrån utvecklingen av marknadsräntan på bostadsobligationer med duration motsvarande genomsnittlig återstående löptid på förpliktelsen om 23 år.
Gjord känslighetsanalys av antagen
| diskonteringsränta +/- 0,5 % visar: | 2,50% | 3,00% | 3,50% |
|---|---|---|---|
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens slut | 28 601 | 25 581 | 22 991 |
| Specifikation av förändring av | |||
| pensionsskuld i koncernen | 2015 | 2014 | |
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens början | 24 036 | 30 875 | |
| Förmåner intjänade under perioden | 1 637 | 1 395 | |
| Pensionsutbetalningar | -519 | -666 | |
| Ränta | 765 | 1 035 | |
| Värde av förpliktelse hänförlig | |||
| till avyttrad verksamhet | - | -13 160 | |
| Aktuariell vinst (-) och förlust (+) | -338 | 4 557 | |
| Förpliktelsens nuvärde vid periodens slut | 25 581 | 24 036 | |
| Löneskatt | 2 435 | 2 292 | |
| Bokfört värde | 28 016 | 26 328 |
Räntedelen i pensionsskulden är i resultaträkningen redovisad som räntekostnad. Övriga delförändringar av pensionsskulden är redovisade i rörelseresultatet, föutom aktuariell vinst/förlust som redovisas i övrigt totalresultat.
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Kostnader avseende tjänstgöring | ||
| under innevarande år | 1 736 | 2 524 |
| Räntekostnad | 765 | 1 035 |
| Aktuariell vinst (-) och förlust (+), inklusive löneskatt | -420 | 5 661 |
| Summa kostnader för förmånsbestämda planer | 2 081 | 9 220 |
| Kostnad för avgiftsbestämda planer | 13 419 | 13 639 |
| Summa total pensionskostnader | 15 500 | 22 859 |
Uppskattade avgifter för utbetalning till pensionsplanen 2016 förväntas uppgå till cirka 900 tkr.
34 Uppskjuten skatteskuld/fordran
| 37 Räntebärande skulder | |
|---|---|
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| Uppskjuten skatteskuld | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Obeskattade reserver | 2 081 | 2 571 | - | - |
| Avsättning för pensioner | -2 745 | -2 583 | - | - |
| Underskottsavdrag | -919 | -1 020 | - | - |
| Temporära skillnader | ||||
| anläggningstillgångar | 24 461 | 22 878 | - | - |
| Övrigt | -110 | -674 | - | - |
| Summa | 22 768 | 21 172 | 0 | 0 |
| Uppskjuten skattefordran | ||||
| Underskottsavdrag | - | - | 919 | 1 020 |
| Temporära skillnader | ||||
| anläggningstillgångar | 3 541 | 3 131 | - | - |
| Övrigt | - | - | - | 468 |
| Summa | 3 541 | 3 131 | 919 | 1 488 |
| Uppskjuten skatteskuld/ | ||||
| fordran netto | 19 227 | 18 041 | -919 | -1 488 |
Uppskjutna skatteskulder respektive fordringar har kvittats där det föreligger legal rätt för kvittning. Moderbolagets uppskjutna skatteskuld ingår i balansposten obeskattade reserver (se not 32).
| Förändring i uppskjuten skatt - koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 18 041 | 23 211 |
| Förvärv / avyttring av dotterbolag | 2 969 | -2 224 |
| Utnyttjat underskottsavdrag ej tidigare redovisat | - | -1 020 |
| Valutakursdifferenser | -728 | -514 |
| Övriga poster i resultaträkningen | -1 101 | 1 288 |
| Säkring av nettoinvestering i övrigt totalresultat | -46 | -2 086 |
| Omvärdering av nettopensionsförpliktelser | ||
| i övrigt totalresultat | 92 | -614 |
| Utgående balans | 19 227 | 18 041 |
35 Övriga långfristiga skulder
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Långfristig del av beräknad | ||
| tillägssköpeskilling från förvärv | 39 173 | - |
| Summa | 39 173 | 0 |
36 Checkräkningskredit
Koncernen
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till 92,5 mkr (73,9), varav outnyttjat belopp 71,1 mkr (57,2).
Moderbolaget
Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till 40,0 mkr (40,0), varav outnyttjat belopp 33,0 mkr (40,0).
| Långfristiga skulder - koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Låneskulder | 214 470 | 95 926 |
| Skuld avseende finansiella leasingavtal | 26 795 | 19 231 |
| Summa | 241 265 115 157 | |
| Kortfristiga skulder - koncernen | 2015 | 2014 |
| Låneskulder | 51 386 | 17 230 |
| Skuld avseende finansiella leasingavtal | 10 035 | 8 101 |
Av koncernens låneskulder förfaller 53,2 mkr (33,7) senare än 5 år. Motsvarande belopp för moderbolaget uppgår till 0,0 mkr (0,0)
Finansiella leasingavtal
Koncernens skulder förfaller till betalning enligt följande:
| Koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| År 1 | 9 941 | 8 101 |
| År 2 | 7 634 | 7 622 |
| År 3 | 6 425 | 5 025 |
| År 4 | 4 908 | 3 460 |
| År 5 | 4 530 | 1 705 |
| Efter år 5 | 2 527 | 1 420 |
Leasingobjekten består till största del av svarvar, fräsar och liknande maskiner hos Elos Medtech Pinol.
38 Övriga skulder
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Mervärdesskatt | 966 | 563 | - | - |
| Semesterskuld, faktisk ej utbetald | 1 512 | - | - | - |
| Orealiserade valutaförlust | ||||
| från terminssäkring | - | 2 124 | - | 2 124 |
| Kortfristig del av beräknad | ||||
| tillägssköpeskilling från förvärv | 76 600 | - | - | - |
| Övrigt | 2 759 | 4 895 | 440 | 214 |
| Summa | 81 837 | 7 582 | 440 | 2 338 |
39 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Semester- och löneskuld | 19 816 | 18 324 | 1 025 | 1 262 |
| Sociala avgifter | 4 630 | 5 804 | 684 | 878 |
| Övriga upplupna kostnader | 8 716 | 7 158 | 941 | 783 |
| Summa | 33 162 | 31 286 | 2 650 | 2 923 |
40 Ställda säkerheter
| För skulder till kreditinstitut inkl checkräkningskrediter |
2015 | Koncernen 2014 |
2015 | Moderbolaget 2014 |
|---|---|---|---|---|
| Fastighetsinteckningar | 132 310 | 79 714 | - | - |
| Företagsinteckningar | 21 775 | 23 775 | - | 2 000 |
| Leasingobjekt | 35 531 | 27 126 | - | - |
| Maskiner med | ||||
| äganderättsförbehåll | 80 524 | 28 126 | - | - |
| Summa | 270 140 158 741 | 0 | 2 000 |
41 Eventualförpliktelser/Ansvarsförbindelser
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | |
| Borgensförbindelser för dotterbolag | - | - | 24 505 | 27 850 |
| Övriga ansvarsförbindelser | 310 | 292 | 89 | 91 |
| Summa | 310 | 292 | 24 594 | 27 941 |
Uppgifter om koncernens pensionsåtaganden framgår av not 2 och 33.
42 Resultat per aktie
Resultatet per aktie har beräknats genom att årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 16 089 tkr (116 769) har dividerats med genomsnittligt antalet utestående aktier som är 6 051 000 (6 051 000). Antalet aktier vid periodens slut uppgick till 6 051 000 (6 051 000).
Resultat per aktie beräknas till 2:66 kr (19:30). Resultatet per aktie för 2014 för kvarvarande verksamheter har beräknats genom att resultat för kvarvarande verksamheter 23 377 tkr har dividerats med genomsnittligt antalet utestående aktier som är 6 051 000. Resultat per aktie för 2014 för kvarvarande verksamheter beräknas till 3:87.
43 Kassaflöde
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet |
Koncernen 2015 2014 |
2015 | Moderbolaget 2014 |
|
|---|---|---|---|---|
| Avsättningar | 2 108 | 1 283 | -88 | -35 |
| Resultat sålda anläggnings | ||||
| tillgångar | 852 | -155 | - -98 342 | |
| Kursdifferenser | -713 | - | 2 606 | -3 946 |
| Övrigt | 1 812 | 4 635 | - | -1 020 |
| Summa | 4 059 | 5 763 | 2 518 -103 343 | |
| Koncernen | Moderbolaget | |||
| Upplysning om betalda räntor | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 |
| Under året betalda räntor | 7 993 | 6 102 | 1 514 | 770 |
Moderbolaget har under året erhållit räntor från dotterbolag om 3 304 tkr (525). Likvida medel i kassaflödesanalysen utgörs av kassa- och bankmedel.
Under året erhållna räntor 373 982 37 706
Av totala investeringar på 75,8 mkr (41,0) är 29,5 mkr (17,1) lånefinansierade.
44 Finansiella instrument
Enligt IFRS 13 klassificeras finansiella instrument värderade till verkligt värde, i en hierarki i tre olika nivåer utifrån den information som används för att fastställa dess verkliga värde. Nivå 1 avser när verkligt värde fastställs utifrån noterade priser på en aktiv marknad för identiska finansiella tillgångar och skulder. Nivå 2 avser när verkligt värde fastställs utifrån annan observerbar information än noterade priser inkluderade i nivå 1. Nivå 3 avser när det verkliga värdet fastställs utifrån värderingsmodeller där väsentlig indata baseras på icke observerbar data. Koncernen innehar inga finansiella instrument som värderas enligt nivå 1. Koncernen har vid utgången av 2015 inga kvarvarande valutaderivat i säkringssyfte som värderas enligt nivå 2. Då koncernen enbart innehar finansiella instrument värderade till verkligt värde enligt värderingsmetoder tillhörande denna nivå, förutom skuld för tilläggsköpeskilling som värderats enligt nivå 3, har det inte skett några överföringar mellan de olika värderingskategorierna under 2015 eller 2014.
Ledningen fastställer klassificeringen av finansiella instrument enligt IAS 39 vid den första redovisningen och omprövar detta beslut vid varje rapporteringstillfälle. Denna klassificering framgår i respektive avsnitt nedan.
Finansiella tillgångar
De finansiella tillgångar som finns och nyttjas i koncernen är likvida medel, kundfordringar, övriga fordringar, aktier, långfristiga fordringar samt valutaterminer vilka avslutats under 2015. Samtliga belopp som anges nedan motsvarar de bokförda värdena i koncernen. Lånefordringar och kundfordringar är icke-derivata finansiella tillgångar med fastställda eller fastställbara betalningar som inte är noterade på en aktiv marknad. Utmärkande är att de uppstår när koncernen tillhandahåller pengar, varor eller tjänster direkt till kund utan avsikt att handla med uppkommen fordran. De ingår i omsättningstillgångar med undantag för poster med förfallodag mer än 12 månader efter balansdagen, vilka klassificeras som anläggningstillgångar. Lånefordringar och kundfordringar ingår i förekommande fall i posterna Kundfordringar och Övriga fordringar i balansräkningen.
Likvida medel
De likvida medlen består av SEK, CNY, DKK, EUR samt USD och är placerade på bankkonton till sedvanliga räntevillkor. Vid årsskiftet uppgick likvida medel till 40,5 mkr (125,5) för koncernen och 1,1 mkr (105,4) för moderbolaget. Bokfört värde motsvarar verkligt värde.
Kundfordringar
Koncernens kundfordringar består huvudsakligen av fordringar i SEK, CNY, DKK, EUR och USD. Samtliga fordringar är värderade till balansdagens kurs. Betalningsvillkoren för kundfordringarna är 10-60 dagar. Vid årsskiftet uppgick kundfordringarna i koncernen till 58,9 mkr (55,2) och i moderbolaget till 0 mkr (0). Bokfört värde bedöms motsvara verkligt värde. Maximal exponering för kreditrisk per balansdagen är det redovisade värdet enligt nedan. Koncernen innehar inga säkerheter för de kortfristiga fordringarna.
| Åldersfördelning av kundfordringar - koncernen | 2015 | 2014 |
|---|---|---|
| Ej förfallna fordringar | 45 965 | 42 347 |
| Förfallna fordringar 1-30 dagar gamla | 10 858 | 12 202 |
| Förfallna fordringar 31-60 dagar gamla | 1 110 | 84 |
| Förfallna fordringar 61-90 dagar gamla | 624 | 536 |
| Förfallna fordringar >91 dagar gamla | 684 | 5 |
| Summa förfallet | 13 276 | 12 827 |
| Reserverade kundfordringar | -334 | - |
| Summa kundfordringar | 58 907 | 55 174 |
Not 44 Fortsättning
Övriga fordringar
Koncernens övriga fordringar förfaller inom ett år.
Exponering av nettotillgångar i utländsk valuta
Koncernens exponering av nettotillgångar i utländsk valuta vid balansdagens slut uppgår till 99,2 mDKK (95,7), 8,6 mUSD (-) och 34,5 mCNY (36,6).
Nettoinvestering i utländsk valuta
Under året har moderbolaget upptagit lån i USD uppgående till 10 mUSD, för vidare utlåning till dotterbolaget, Elos Medtech U.S Holdings, Inc. Extern upplåning har använts till vidareutlåning till dotterbolaget och utgör i moderbolaget en ekonomisk säkring där effekter av valutakursförändringar nettoredovisas i resultaträkningen. Kvarvarande nettotillgångar i USD i dotterbolagen omräknas till balansdagens kurs med valutakursförändringar redovisad mot övrigt totalresulat.
Valutaterminer
Koncernen har under året analyserat hanteringen av valutarisker, vilket resulterat i en ändring av koncernens hantering av dessa. Från tredje kvartalet används inte längre terminskontrakt eller valutasäkring (NDF) som säkring av koncernens nettotillgångar, i utländsk valuta. Detta säkringsförfarande har vid utvärdering inte funnits ha någon materiell effekt på koncernens finansiella ställning. En ny säkringsrelation med lån i utländsk valuta används som säkringsinstrument för nettotillgångar i USD.
Under året har moderbolaget säkrat eget kapital i Elos Medtech Pinol A/S samt koncerngoodwill geom att teckna ett terminskontrakt i DKK om 93,2 mDKK. Detta kontrakt förföll i juni 2015 och gav en realiserad valutavinst om 1,3 mkr som redovisas i övrigt totalresultat. Moderbolaget har därefter valt att inte teckna nytt terminskontrakt. Under året har moderbolaget säkrat eget kapital i Elos Medtech Tianjin Co Ltd. geom att teckna en valutasäkring (NDF) i CNY om 43,6 mCNY. Denna säkring förföll i juni 2015 och gav en realiserad valutaförlust om 4,1 mkr som redovisas i övrigt totalresultat. Moderbolaget har därefter valt att inte teckna ny valutasäkring. Koncernen hade inga kvarvarande terminskontrakt vid årsskiftet (0).
Finansiella skulder
De finansiella skulder som finns och nyttjas i koncernen är leverantörsskulder, checkräkningskredit samt lån från kreditinstitut. Samtliga belopp som anges nedan, förutom skuld för tilläggsköpeskilling, under finansiella skulder motsvarar de bokförda värdena i koncernen och är beräknade enligt nivå 2 enligt värderingshierarkin i IFRS13. Koncernens upplåning är till största delen till rörlig ränta varför de bokförda värdena i allt väsentligt bedöms motsvara verkliga värden. Skuld för tilläggsköpeskilling är värderad enligt nivå 3 utifrån villkor och förutsättningar i köpeavtal, se vidare not 3.
Omräkning från utländsk valuta till SEK har gjorts till balansdagens kurs.
Leverantörsskulder
Koncernens leverantörsskulder består huvudsakligen av skulder i SEK, CNY, DKK, EUR och USD. Betalningsvillkoren för leverantörsskulderna är 10-60 dagar.
Checkräkningskredit
Koncernen har totalt tre (tre) olika checkräkningar med en sammanlagd total kredit på 92,5 mkr (73,9). Vid årsskiftet uppgick outnyttjat belopp till 71,1 mkr (57,2). Räntan på checkräkningskrediten är rörlig.
Övriga räntebärande skulder
Koncernens lån från kreditinstitut uppgick vid årsskiftet till 302,7 mkr (140,5). Lånen består av lån mot traditionella säkerheter som pantbrev och företagsinteckningar, avbetalningskontrakt och leasingavtal.
| Utbetalning inklusive beräknade | Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| räntebetalningar per år | 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | ||
| Villkorad tilläggsköpeskilling | ||||||
| som förfaller år 1 | 76 600 | - | - | - | ||
| Lån som förfaller år 1 | 69 407 | 28 781 | 18 735 | 1 751 | ||
| Villkorad tilläggsköpeskilling | ||||||
| som förfaller år 2 | 39 173 | - | - | - | ||
| Lån som förfaller år 2 | 66 898 | 38 218 | 18 284 | 866 | ||
| Lån som förfaller år 3 | 56 170 | 24 129 | 17 833 | - | ||
| Lån som förfaller år 4 | 48 889 | 14 827 | 17 382 | - | ||
| Lån som förfaller år 5 | 31 498 | 10 333 | 8 803 | - | ||
| Lån som förfaller efter år 5 | 67 982 | 47 848 | - | - | ||
| Summa | 456 617 164 136 | 81 037 | 2 617 |
Av de totala lånen inklusive beräknade räntebetalningar är 105,2 mkr (92,3) upptagna i SEK, 66,2 mkr (64,7) i DKK, 161,9 mkr (-) upptagna i USD samt 7,5 mkr (7,1) i EUR.
Samtliga lån från kreditinstitut i SEK och i EUR löper med rörlig ränta. Av lånen i DKK löper 60,7 mkr (57,5) med rörlig ränta och 2,0 mkr (3,1) med fast ränta. Av lånen i USD löper 75,2 mkr (-) med rörlig ränta och 70,3 mkr (-) med fast ränta. Den genomsnittliga räntan på koncernens totala låneskulder uppgår till 2,6 procent (4,3). Se även not 37.
45 Närståendetransaktioner
Bolaget har under rapportperioden transaktioner med ledande befattningshavare. Dessa transaktioner utgörs av en räntefri skuld som uppstått avseende tilläggsköpeskillingen från förvärvet av Onyx Medical LLC om totalt 115,8 mkr. Utöver detta framgår löner och ersättningar till styrelsen och ledande befattningshavare av not 2.
46 Händelser efter balansdagens utgång
Elos Medtechkoncernens VD och koncernchef, Johannes Lind-Widestam, har beslutat att lämna sitt uppdrag. Under uppsägningstiden kvarstår han i sin befattning och lämnar koncernen vid halvårsskiftet 2016.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed, ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets verksamhet, ställning och resultat och dessutom beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget står inför. Styrelsen och verkställande direktören försäkrar också att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, såsom de antagits av EU, och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat samt att koncernförvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncerns verksamhet, ställning och resultat och dessutom beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen står inför.
Lidköping den 24 februari 2016
Stig-Arne Blom Agneta Bengtsson Runmarker Jeppe Magnusson Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Yvonne Mårtensson Mats Nilsson Thomas Öster Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Johannes Lind-Widestam Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse har avgivits den 15 mars 2016 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Bror Frid Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Elos AB (publ), org.nr 556021-9650
Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen
Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Elos Medtech AB (publ) för år 2015. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 17-43.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.
En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar
Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Elos Medtech AB (publ) för år 2015.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen.
Revisorns ansvar
Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.
Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat styrelsens motiverade yttrande samt ett urval av underlagen för detta för att kunna bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Uttalanden
Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Göteborg den 15 mars 2016 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Bror Frid Auktoriserad revisor
Bolagsstyrningsrapport
Elos Medtech AB är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktie är noterad på NASDAQ Stockholm AB Small Cap-listan. Elos Medtech AB är sektorklassificerat som Health Care-bolag.
Elos Medtechs bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med NASDAQ Stockholm AB. Styrningen av Elos Medtech sker via bolagsstämman, styrelsen och verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen samt företagets bolagsordning och arbetsordning. Nu gällande bolagsordning finns på Elos Medtech webbplats, www.elosmedtech.com under rubriken IR/Finansiell info.
Från och med den 1 juli 2008 ska alla bolag vars aktier är upptagna till handel på en reglerad marknad tillämpa "Svensk kod för bolagsstyrning". Elos Medtech har därför tillämpat "Koden" från och med detta datum. Anpassningar till den reviderade "Koden" som trädde i kraft 1 november 2015 har gjorts under året och finns med i beskrivningen nedan.
Bolagsstämma
Aktieägarnas rätt att fatta beslut avseende bolagets angelägenheter utövas vid bolagsstämman. Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets slut. Elos Medtechs årsstämma 2016 kommer att hållas den 26 april i Lidköping. På årsstämman kan samtliga aktieägare, som är registrerade och anmält sitt intresse att delta, rösta i förhållande till sitt aktieägande. På årsstämman behandlas en rad centrala frågor, exempelvis fastställande av bolagets resultat- och balansräkning för det gångna året, ansvarsfrihet åt styrelsen, val av styrelse och revisor, ersättning till styrelse och revisor samt andra frågor enligt aktiebolagslagen och bolagsordningen. Samtliga aktieägare har rätt att få ärenden behandlade vid årsstämman. För att sådana ärenden tidsmässigt ska kunna tas med i kallelsen måste begäran ställas till bolaget senast sex veckor innan årsstämman.
Årsstämman 2015 gav styrelsen bemyndigande att intill tiden för nästkommande årsstämma vid ett eller flera tillfällen fatta beslut om att öka bolagets aktiekapital med högst 3 750 tkr genom nyemission av högst 600 000 B-aktier och/eller konvertibler utbytbara till högst 600 000 B-aktier. Syftet med bemyndigandet har varit att bereda bolaget möjlighet att genomföra förvärv av hela eller delar av andra företag. Vid fullt utnyttjande av bemyndigandet skulle detta motsvara cirka 9 procent av totala antalet aktier. Inga beslut om nyemission har fattats under 2015.
Årsstämman 2015 beslutade vidare att godkänna styrelsens förslag om ändring av bolagets firma till Elos Medtech AB samt att komplettera verksamhetsbeskrivningen med "formsprutning av termoplaster".
Valberedning
Vid årsstämman 2015 beslutades att valberedningen ska bestå av lägst fyra och högst sex ledamöter varav en ska vara styrelsens ordförande. Övriga ledamöter ska utses av de, per utgången av augusti månad, till röstetalet tre största aktieägarna i bolaget samt av den därutöver till kapitalandelen största aktieägaren. Avstår aktieägare att utse ledamot övergår rätten att utse ledamot till den till röstetalet närmst följande aktieägare. Ordförande i valberedningen ska vara den som vid valberedningens bildande representerar den röstmässigt största aktieägaren såvida valberedningen inte enhälligt beslutar att utse annan. Vid utseende av valberedning ska reglerna i Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) beaktas, 2.2, 2.3 och 2.4, bl a innebärande att ingen medlem av företagsledningen kan ingå i valberedningen och att styrelsemedlemmar inte ska utgöra en majoritet i den, samt att högst en ingående styrelsemedlem får vara beroende i förhållande till någon av bolagets större aktieägare. En valberedningsledamot ska innan uppdraget accepteras noga överväga huruvida en intressekonflikt föreligger.
Valberedningens uppgift inför årsstämman 2016 är att lämna förslag på val av stämmoordförande, antal styrelseledamöter och revisorer, arvode till styrelsen och ersättning för kommittéarbete samt arvode till revisorer, val av styrelseledamöter, föreslå styrelseordförande samt val av revisorer. Dessutom ska valberedningen lägga fram förslag gällande uppgifter och principer för valberedningen.
Valberedningen ska vid bedömningen av styrelsens utvärdering och i sitt förslag i enlighet med 4.1 särskilt beakta kravet på mångsidighet och bredd i styrelsen samt på att eftersträva en jämn könsfördelning.
Valberedningen inför årsstämman 2016 består av Bo Nilsson, Ulf Runmarker och Thomas Öster som representanter för de tre största aktieägarna, Stig-Arne Blom (styrelsens ordförande) samt Bengt Belfrage som representant för övriga aktieägare. Valberedningens ordförande, utsedd av valberedningen, är Bengt Belfrage.
Styrelse
Styrelsen är övergripande ansvarig för organisation, administration och förvaltning av Elos Medtechkoncernens verksamhet i enlighet med företagets och aktieägarnas intresse. Styrelsen beslutar om koncernens övergripande mål, strategier och policyer samt förvärv, avyttringar och investeringar enligt gällande attestoch beslutsordning för investeringar och utvecklingsprojekt.
Till övriga uppgifter hör bland annat:
- fastställa erforderliga riktlinjer för bolagets uppträdande i samhället i syfte att säkerställa dess långsiktigt värdeskapande förmåga
- säkerställa att det finns effektiva system för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och de risker för bolaget som dess verksamhet är förknippad med
- säkerställa att det finns en tillfredsställande kontroll av bolagets efterlevnad av lagar och andra regler som gäller för bolagets verksamhet samt bolagets efterlevnad av interna riktlinjer.
Enligt Elos Medtechs bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre och högst tio ledamöter. Under verksamhetsåret 2015 bestod Elos Medtechs styrelse av sex ledamöter.
Styrelsens arbete
I enlighet med aktiebolagslagens bestämmelser fastställer styrelsen varje år en arbetsordning för sitt arbete innehållande instruktioner avseende arbetsfördelningen inom styrelsen, ansvarsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören samt ekonomisk rapportering till styrelsen. Under året har styrelsen, utöver det konstituerande sammanträdet, hållit sex ordinarie sammanträde, samt två extra möten varav ett per konferenstelefon. Styrelsen behandlade vid dessa möten fasta punkter för respektive styrelsemöte, som affärsläge, budget, årsbokslut och delårsrapporter. Därutöver har frågor rörande investeringar, struktur- och organisationsförändringar behandlats inklusive det genomförda förvärvet av Onyx Medical LLC som slutfördes 23 april 2015.
Styrelsens ordförande ansvarar för att styrelsen löpande fördjupar sina kunskaper om bolaget och att styrelsens arbete årligen utvärderas med syfte att utveckla styrelsens arbetsformer och effektivitet. Valberedningen har haft personliga samtal med respektive styrelseledamot där styrelsens arbetsprocesser, kompetens och sammansättning, inklusive styrelsemedlemmarnas bakgrund, erfarenhet och mångfald har utvärderats. Iakttagelserna har sedan presenterats för styrelsen. Ordföranden är delaktig i utvärderingen av koncernchef/VD och övriga ledande befattningshavare.
Styrelsens kommittéarbete
Inom styrelsen finns en ersättningskommitté och en revisionskommitté. Ersättningskommittén behandlar och beslutar om ersättningar till VD och till VD direkt rapporterande befattningshavare. I ersättningskommittén ingår Stig-Arne Blom, Yvonne Mårtensson och Mats Nilsson. Ersättningskommittén har haft ett möte sedan årsstämman 2015.
Revisionskommittén består av Agneta Bengtsson Runmarker, Jeppe Magnusson, och Thomas Öster (samtliga innehar redovisningskompetens). Kommittén har under året haft ett möte sedan årsstämman 2015 där bolagets revisor har deltagit. Vid mötet har bl a frågor rörande redovisning, förvärv, intern kontroll och ITsäkerhet behandlats.
Ersättning till ledande befattningshavare
Vid årsstämman 2015 fattades beslut om riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare. Vidare information kring dessa riktlinjer återfinns i den tryckta Årsredovisningen på sidan 19 samt på sidan 32 i not 2.
Internkontroll
Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. I avsnittet nedan beskrivs hur den interna kontrollen till den del den avser finansiell rapportering är organiserad. Elos Medtechs finansiella rapportering följer de lagar och regler som gäller för bolag noterat på Stockholmsbörsen samt de lokala regler som gäller i varje land där verksamhet bedrivs. Förutom externa regler och rekommendationer finns interna instruktioner, anvisningar och system samt en intern roll- och ansvarsfördelning som syftar till god intern kontroll i den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Basen för den interna kontrollen utgörs av den övergripande kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats. Några av de mest väsentliga beståndsdelarna i kontrollmiljön är dokumenterade i form av policyer, till exempel Ledningspolicy, Attest- och Beslutspolicy, Finanspolicy och principer och manualer kring finansiell rapportering och redovisning som distribueras löpande till dotterbolagen.
Riskhantering
Elos Medtech har noterat de väsentligaste riskerna i finansiell rapportering som, förutom de finansiella riskerna, bedöms vara goodwill, lager och kundfordringar. Dessa kan leda till fel i den finansiella rapporteringen och/eller påverka bolagets resultat, om de inte hanteras korrekt. Bolaget har identifierat att system finns i koncernen för att säkerställa att en effektiv riskhantering finns. Dessa system består bl a av rutiner för rapportering, uppföljning och analyser både på koncernnivå och på dotterbolagsnivå. Den finansiella rapporteringen sker i ett koncerngemensamt rapporteringssystem som har fördefinierade mallar och inbyggda kontrollfunktioner.
| Namn Styrelseledamot |
Representerar procentuellt |
Närvaro av totalt antal antal röster styrelsemöten |
Oberoende i förhållande till bolaget |
Oberoende i förhållande till större aktieägare |
|---|---|---|---|---|
| Agneta Bengtsson Runmarker | 20,0 % | 9/9 | Ja | Nej |
| Stig-Arne Blom (ordförande) | 9/9 | Ja | Ja | |
| Göran Brorsson* | 4/4 | Nej | Ja | |
| Erik Löwenadler* | 4/4 | Ja | Ja | |
| Jeppe Magnusson | 9/9 | Ja | Ja | |
| Yvonne Mårtensson** | 5/5 | Ja | Ja | |
| Mats Nilsson | 16,9 % | 9/9 | Ja | Nej |
| Thomas Öster | 25,2 % | 9/9 | Ja | Nej |
*) Avgick i samband med årsstämman 2015. **) Valdes till ny ledamot i samband med årsstämman 2015.
Ytterligare uppgifter för var och en av styrelsens ledamöter samt för VD finns på hemsidan samt i årsredovisningen på sidan 50.
Kontrollaktiviteter
Den interna kontrollen säkerställs genom såväl automatiserade kontroller i till exempel IT-baserade system, som hanterar behörigheter och attesträtt, samt manuella kontroller i form av till exempel avstämningar och inventeringar. De detaljerade ekonomiska analyser av resultat samt uppföljning mot budget och prognoser som löpande görs under året kan dessutom ses som ett komplement till övriga kontroller och ger en övergripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet.
Information och kommunikation
Väsentliga redovisningsprinciper, manualer med mera av betydelse för den finansiella rapporteringen uppdateras och kommuniceras till berörda medarbetare löpande. För extern kommunikation finns en Informationspolicy som säkerställer att bolaget lever upp till gällande krav på korrekt information till marknaden.
Uppföljning
Ekonomipersonal och ledning på såväl bolags- som koncernnivå analyserar månatligen den ekonomiska rapporteringen på detaljnivå. Under året har ekonomipersonalen träffats två gånger för att gå igenom förbättringar och förändringar i den finansiella rapporteringen inklusive uppföljning av efterlevnad avseende koncernens policyer. Styrelsen utvärderar kontinuerligt den ekonomiska information som ledningen lämnar samt tar del av revisorns avrapportering gällande gjorda iakttagelser.
Internrevision
Styrelsen avsvarar för att bolaget har god intern kontroll vilket förutom i den finansiella rapporteringen även innefattar att rapporteringen är upprättad i överensstämmelse med lag, tillämpliga redovisningsstandarder och övriga krav på noterade bolag. Styrelsen följer upp bolagets bedömning av den interna kontrollen bland annat genom kontakter med bolagets revisor. Styrelsen utvärderar årligen behovet av en särskild granskningsfunktion (intern revisor), men med beaktande av koncernens storlek och att rapporteringen till styrelsen fungerar tillfredsställande har styrelsen valt att i nuläget inte ha en särskild intern revisor utan arbetet med internrevision av koncernens dotterbolag sköts av ekonomifunktionen via huvudkontoret.
Extern revisor
Vid årsstämman 2015 omvaldes Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB som revisionsbolag till och med slutet av årsstämman 2016 med Auktoriserade revisorn Bror Frid som huvudansvarig revisor.
Vald revisor deltar vid årsstämman och beskriver då revisionsarbetet och gjorda iakttagelser.
Ägarförhållanden
Vid utgången av 2015 uppgick aktiekapitalet i Elos Medtech AB till 37,8 mkr. Aktiekapitalet är uppdelat på A- och B-aktier. Förutom att A-aktien berättigar till en röst och B-aktien till en tiondels röst så finns ingen skillnad i de olika aktieseriernas rätt i bolaget. B-aktien är noterad på NASDAQ Stockholm AB medan den röststarka A-aktien inte är noterad.
Totalt fördelas aktiekapitalet på 6 051 000 aktier, varav 1 099 740 utgörs av A-aktier och 4 951 260 av B-aktier. Under 2015 har inga A-aktier stämplats om till B-aktier.
Antalet aktieägare uppgick den 31 december 2015 till 1 786 (1 534). De tio största ägarna innehar aktier som motsvarar 58,0 procent av aktiekapitalet och 84,0 procent av rösterna.
De aktieägare som direkt eller indirekt har ett aktieinnehav i bolaget som representerar minst en tiondel av röstetalet för samtliga aktier i bolaget är följande:
| A-aktier | B-aktier | Totalt % av röster | ||
|---|---|---|---|---|
| Familjen Öster inkl bolag | 378 826 | 232 564 | 611 390 | 25,2 |
| Familjen Runmarker | 297 946 | 207 870 | 505 816 | 20,0 |
| Familjen Nilsson | 260 880 | 93 517 | 354 397 | 16,9 |
Mer detaljerad information om aktien och ägarstruktur finns på sidorna 4-5.
Lidköping den 24 februari 2016
Styrelsens ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Yvonne Mårtensson Mats Nilsson Thomas Öster Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Stig-Arne Blom Agneta Bengtsson Runmarker Jeppe Magnusson
Vårt revisorsyttrande har avgivits den 15 mars 2016 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Bror Frid Auktoriserad revisor
Revisorns yttrande över bolagsstyrningsrapporten
Till årsstämman i Elos Medtech AB (publ), org.nr 556021-9650
Uppdrag och ansvarsfördelning
Vi har granskat bolagsstyrningsrapporten för år 2015. Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten för år 2015 på sidorna 45-48 i den tryckta versionen av detta dokument, och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala oss om bolagsstyrningsrapporten på grundval av vår revision.
Granskningens inriktning och omfattning
Granskningen har utförts i enlighet med RevU 16, Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Det innebär att vi har planerat och genomfört revisionen för att med rimlig säkerhet uttala oss om att bolagsstyrningsrapporten inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för informationen i bolagsstyrningsrapporten. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Uttalande
Vi anser att en bolagsstyrningsrapport har upprättats och att den är förenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen.
Göteborg den 15 mars 2016 Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB
Bror Frid
Auktoriserad revisor
Styrelse och revisor
Ordinarie ledamöter
Stig-Arne Blom
Ulricehamn, född 1948, civilingenjör. Styrelsens ordförande. Ledamot sedan 2002. Styrelseordförande i Pulsen AB samt Scandinavian Enviro Systems AB. Styrelseledamot i Styrelsen för Handelsbankens Region Väst samt Precomp Solutions AB.
Innehav i Elos Medtech: 200 B-aktier.
Agneta Bengtsson Runmarker Stockholm, född 1960, jur. kand.
Ledamot sedan 2003. Dataråd på Datainspektionen. Styrelseordförande i AB Westergyllen med dotterbolag och styrelseledamot
i Investment AB Brunnslyckan med dotterbolag.
Innehav i Elos Medtech: 14 600 B-aktier inkl familj.
Jeppe Magnusson
Lerum, född 1952, M. Sc. Doktor vid Chalmers Tekniska Högskola, Göteborg. Ledamot sedan 2012. Partner i ISEA, Industry Senior Advisors. Styrelseledamot i Episurf Medical AB, Premune AB, Swecure AB och Auremune AB.
Innehav i Elos Medtech: 2 860 B-aktier.
Yvonne Mårtensson
Stockholm, född 1953, civilingenjör i Industriell Ekonomi vid Linköpings Tekniks högskola. Ledamot sedan 2015. Styrelseledamot i Arcoma AB och SwedenBIO. Innehav i Elos Medtech: 1 000 B-aktier.
Mats Nilsson
Stockholm, född 1969, biolog, Fil.Dr. Ledamot sedan 2010. Professor i molekylär diagnostik vid Stockholms universitet och Site Director for Science for Life Laboratory, Stockholm. Styrelseledamot i Q-linea AB. Innehav i Elos Medtech: 40 500 B-aktier.
Thomas Öster
Stockholm, född 1963, civilingenjör i Elektronik vid Chalmers Tekniska Högskola, Göteborg. Ledamot sedan 2005. Global Sales and Business Management Director, Ericsson AB Stockholm. Ordförande i Venova AB. Styrelseledamot i Forsway Scandinavia AB. Innehav i Elos Medtech: 66 005 B-aktier inkl familj.
Revisor
PwC Sweden
Öhrlings PricewaterhouseCoopers AB, Göteborg.
Ansvarig revisor
Bror Frid
Skövde, född 1957. Auktoriserad revisor, PwC, Göteborg. Revisor i bolaget sedan 2012.
Ledande befattningshavare
Johannes Lind-Widestam
Kungsbacka, född 1972, civilekonom. Verkställande direktör – koncernchef. Anställd 2015.
Tidigare befattningar: VD Assa OEM AB, Inköpsdirektör Nobel Biocare samt ansvarig för Kitrons svenska verksamhet.
Innehav i Elos Medtech: 38 500 B-akter.
Ulrica Ehn Lidköping, född 1967, civilekonom. Ekonomichef. Anställd 2011. Innehav i Elos Medtech: Inget innehav.
Malin Gustavsson Lerum, född 1972, civilekonom. Marknadsdirektör. Anställd 2013. Innehav i Elos Medtech: 355 B-aktier.
Lotta Ljungberg Helsingborg, född 1966, civilingenjör. QA/RA kvalitetsdirektör. Anställd 2014. Innehav i Elos Medtech: Inget innehav.
Peter Johansson Skövde, född 1978, civilingenjör. VD, Elos Medtech Timmersdala AB. Anställd 2012. Innehav i Elos Medtech: Inget innehav.
Mathias Andersson Lidköping, född 1971, ingenjör. VD, Elos Medtech Microplast AB. Anställd 2012. Innehav i Elos Medtech: 14 000 B-aktier.
Søren Olesen Gørløse, Danmark, född 1961, ekonom. VD, Elos Medtech Pinol A/S. Anställd 1984.
Innehav i Elos Medtech: 180 400 Baktier via bolag.
Pär Teike Tianjin, Kina, född 1962, civilingenjör. VD, Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. Anställd 2016. Innehav i Elos Medtech: Inget innehav.
Jodie Gilmore Memphis, USA, född 1971, civilekonom. VD, Onyx Medical LLC. Anställd 1997. Innehav i Elos Medtech: Inget innehav.
Flerårsöversikt
| Resultaträkningar | 2015* | 2014** | 2013*** | 2013 | 2012**** | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | Mkr | 503,7 | 380,9 | 368,1 | 479,4 | 433,8 | 414,2 |
| Rörelseresultat | Mkr | 30,5 | 33,1 | 27,2 | 48,0 | 18,1 | 22,6 |
| Finansnetto | Mkr | -8,0 | -1,3 | -5,7 | -6,4 | -9,5 | -4,6 |
| Resultat efter finansiella poster | Mkr | 22,5 | 31,8 | 21,5 | 41,6 | 8,6 | 17,9 |
| Skatter | Mkr | -6,4 | -8,4 | -4,6 | -9,0 | -0,4 | -5,1 |
| Årets resultat kvarvarande verks. | Mkr | 16,1 | 23,4 | 16,9 | 32,6 | 8,2 | 12,8 |
| Årets resultat avvecklade verks. | Mkr | - | 93,4 | 15,7 | - | - | - |
| Årets resultat | Mkr | 16,1 | 116,8 | 32,6 | 32,6 | 8,2 | 12,8 |
| Balansräkningar | |||||||
| Anläggningstillgångar | Mkr | 636,9 | 304,5 | 304,0 | 304,0 | 321,8 | 304,0 |
| Fordringar och varulager | Mkr | 204,2 | 177,7 | 195,2 | 195,2 | 193,8 | 199,0 |
| Likvida medel | Mkr | 40,5 | 125,5 | 31,2 | 31,2 | 23,5 | 29,8 |
| Tillgång för försäljning | Mkr | - | - | - | - | - | - |
| Summa tillgångar | Mkr | 881,6 | 607,7 | 530,4 | 530,4 | 539,1 | 532,8 |
| Eget kapital | Mkr | 330,5 | 338,6 | 232,8 | 232,8 | 201,9 | 216,2 |
| Långfristiga skulder | Mkr | 331,2 | 162,7 | 167,2 | 167,2 | 202,6 | 200,5 |
| Kortfristiga skulder | Mkr | 219,9 | 106,4 | 130,4 | 130,4 | 134,6 | 116,1 |
| Summa eget kapital och skulder | Mkr | 881,6 | 607,7 | 530,4 | 530,4 | 539,1 | 532,8 |
| Kassaflöde | |||||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | Mkr | 62,9 | 55,3 | 71,6 | 87,3 | 39,5 | 34,4 |
| Kassaflöde efter investeringar | Mkr | -143,6 | 31,6 | 59,4 | 66,9 | -2,0 | -20,7 |
| Nyckeltal | |||||||
| Rörelsemarginal före avskr (EBITDA) | % | 15,7 | 17,8 | 17,3 | 18,5 | 12,5 | 13,4 |
| Rörelsemarginal efter avskr (EBIT) | % | 6,1 | 8,7 | 7,4 | 10,0 | 4,2 | 5,5 |
| Eget riskbärande kapital | Mkr | 353,4 | 361,4 | 258,3 | 258,3 | 228,8 | 243,2 |
| Andel riskbärande kapital | % | 40,0 | 59,2 | 48,7 | 48,7 | 42,4 | 45,6 |
| Soliditet | % | 37,5 | 55,7 | 43,9 | 43,9 | 37,5 | 40,6 |
| Avkastning på operativt kapital | % | 5,3 | 8,2 | 7,1 | 11,7 | 4,4 | 6,0 |
| Avkastning på eget kapital | % | 4,8 | 40,9 | 15,0 | 15,0 | 3,9 | 6,0 |
| Räntetäckningsgrad | ggr | 3,7 | 5,9 | 5,2 | 5,2 | 1,5 | 2,9 |
| Nettolåneskuld | Mkr | 427,3 | 58,0 | 172,6 | 172,6 | 223,8 | 196,0 |
| Skuldsättningsgrad | ggr | 1,3 | 0,2 | 0,7 | 0,7 | 1,0 | 0,9 |
| Bruttoinvesteringar exkl aktier | Mkr | 75,7 | 41,0 | 16,5 | 24,7 | 51,2 | 85,7 |
| Medelantal anställda | 471 | 378 | 376 | 424 | 424 | 373 |
* Inklusive förvärv av Onyx Medical som skedde 23 april, 2015. ** Resultaträkning, kassaflöde, EBITDA, EBIT, bruttoinvesteringar och medelantal anställda avser kvarvarande verksamheter. *** Avser kvarvarande verksamheter, d v s efter avyttring av Elos Fixturlaser 2014. **** Jämförelsetal för 2012 är justerade pga ändrad redovisningsprincip av pensioner enligt IAS 19R.
Definitioner av nyckeltal samt ordlista
Rörelsemarginal Resultat före finansnetto och skatt, uttryckt i procent av nettoomsättning.
Eget riskbärande kapital Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintresse och uppskjuten skatteskuld.
Andel riskbärande kapital Eget riskbärande kapital i procent av balansomslutningen.
Soliditet Eget kapital inklusive eventuella minoritetsintressen i procent av balansomslutningen.
Avkastning på operativt kapital Rörelseresultat i procent av genomsnittligt operativt kapital.
Operativt kapital Summan av immateriella och materiella anläggningstillgångar och omsättningstillgångar exklusive skattefordran minskat med inte räntebärande skulder exklusive skatteskulder och uppskjuten skatt. Avkastning på eget kapital Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Räntetäckningsgrad Rörelseresultat exklusive resultatandelar i eventuella intressebolag ökat med finansiella intäkter dividerat med finansiella kostnader.
Nettolåneskuld Räntebärande skulder och ej räntebärande finansiella skulder med avdrag för likvida medel.
Skuldsättningsgrad Nettolåneskuld i förhållande till eget kapital.
FDA (Food and Drug Administration) Amerikanska livsmedels- och läkemedelsmyndigheten.
GMP (Good Manufacturing Practice) Regelverk som styr tillverkning, inklusive paketering.
OEM (Original Equipment Manufacturing) Tillverkning åt kunder som säljer produkterna med eget varumärke.
QSR (Quality System Regulation) Förordning för kvalitetssystem.
VMI (Vendor Managed Inventory) Leverantörsstyrda lager.
Adresser
Moderbolag
Elos Medtech AB
Nya Stadens Torg 10 531 31 Lidköping Telefon: 0510 48 43 60 [email protected] www.elosmedtech.com
Dotterbolag
Sverige
Elos Medtech Microplast AB Box 99 532 22 Skara Besöksadress: Hästhagsgatan 2 532 37 Skara Telefon: 0511 257 00 [email protected] www.elosmedtech.com
Elos Medtech Timmersdala AB
Bäckedalsvägen 5 540 16 Timmersdala Telefon: 0511 44 06 00 [email protected] www.elosmedtech.com
Danmark
Elos Medtech Pinol A/S Engvej 33 DK-3330 Gørløse Danmark Telefon: +45 48 21 64 00 [email protected] www.elosmedtech.com
Kina
Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. D5-3, Rong Cheng San Zhi Lu, Xeda International Industrial City Xiqing Economic Development Area 300385 Tianjin China Telefon: +86 22 23 82 86 60 [email protected] www.elosmedtech.com
USA
Onyx Medical LLC 1800 North Shelby Oaks Drive Memphis, TN 38134 USA Telefon: +1 901 323 6699 [email protected] www.onyxmedical.net
Elos Medtech AB (publ) Nya Stadens Torg 10 531 31 Lidköping Telefon: 0510 48 43 60 [email protected] www.elosmedtech.com