Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Elos Medtech Annual Report 2011

Mar 28, 2012

3039_10-k_2012-03-28_73062c78-6fba-4e44-b754-cdc57731f0bc.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Årsredovisning 2011

Innehållsförteckning

Koncernen i sammandrag 1
VD:s kommentar 2
Elosaktien 4
Eloskoncernen 6
Affärsområde Medicinteknik – Elos Medtech 7
Affärsområde Mätteknik – Elos Fixturlaser 12
Ansvarsfullt företagande (CSR) 14

Elos 2011 i siffror

Förvaltningsberättelse 17
• Bolagsstyrningsrapport 20
• Förslag till vinstdisposition 23
Koncernens resultaträkning och
rapport över totalresultat
24
Koncernens kassaflödesanalys 25
Koncernens balansräkning 26
Moderbolagets resultaträkning och
balansräkning
28
Moderbolagets kassaflödesanalys 30
Rapport över förändring i eget kapital 31
Bokslutskommentarer och noter 32
Revisionsberättelse 44
Flerårsöversikt, definitioner av nyckeltal
samt ordlista
45
Styrelse och revisor 46
Ledande befattningshavare 47
Årsstämma, ekonomisk information 48
Adresser 49

Koncernen i sammandrag

Marknadsförutsättningarna för koncernen har utvecklats positivt under 2011. Det positiva efterfråge läget medför att koncernens orderingång och nettoomsättning har förbättrats.

Nettoomsättningen ökade och uppgick till 414 mkr (358), vilket motsvarar en ökning med cirka 18 procent* . Orderingången uppgick till 414 mkr (376), en ökning med cirka 13 procent* .

Rörelseresultatet uppgick till 22,6 mkr (22,9). Affärsområde Mätteknik har fortsatt utvecklats starkt under året. Produktions- och leveransstörningar vid medicinteknikenheten i Timmersdala har påverkat resultatet negativt. Koncernens rörelseresultat förbättrades under andra halvåret jämfört med första halvåret.

Koncernens resultat efter skatt uppgick till 12,8 mkr (11,6), vilket motsvarar 2:11 kr (1:92) per aktie.

Elos förvärvade den 1 juli 2011 Microplast AB som är verksamt inom formsprutning av medicintekniska produkter.

* Justerat för årets valutakursförändringar.

Nyckeltal 2011 2010 2009* 2009** 2008** 2007**
Nettoomsättning Mkr 414,2 358,2 320,9 422,0 499,4 432,8
Resultat efter finsansiella poster Mkr 17,9 16,2 -3,1 0,5 37,0 37,3
Rörelsemarginal före avskr (EBITDA) % 13,4 14,1 10,5 11,2 17,0 18,8
Rörelsemarginal efter avskr (EBIT) % 5,5 6,4 1,7 2,3 10,1 11,6
Andel riskbärande kapital % 45,6 47,3 41,1 41,1 40,0 37,9
Soliditet % 40,6 43,2 35,8 35,8 34,9 33,6
Räntabilitet på sysselsatt kapital % 6,1 7,8 2,9 2,9 11,6 11,4
Räntabilitet på eget kapital % 6,0 19,2 1,1 1,1 15,0 17,3
Resultat per aktie efter skatt, kvarvarande verksamheter, före utspädning kr 2:11 1:92 -0:18 0:26 4:62 4:61
Resultat per aktie efter skatt, kvarvarande verksamheter, efter utspädning*** kr 2:11 1:86 -0:17 0:25 4:58 -
Resultat per aktie efter skatt totalt, före utspädning kr 2:11 4:75 0:26 0:26 4:62 4:20
Resultat per aktie efter skatt totalt, efter utspädning*** kr 2:11 4:60 0:25 0:25 4:58 -
Eget kapital per aktie kr 35:74 34:75 31:01 31:01 32:91 28:82
Utdelning (2011 förslag) kr 1:50 1:50 - - 1:50 1:50
Medelantal anställda 373 298 273 343 368 358

*) Justerad för försäljningen av Elos Precision som skedde under 2010, och som redovisas under avvecklad verksamhet.

**) Oförändrad från tidigare år, d v s inklusive Elos Precision.

***) Hänsyn har tagits till konvertibler utgivna 2008-07-01 och 2011-07-01.

VD:s kommentar Etableringen i Kina, förvärv och nya kompetenser har förbättrat Elos konkurrenskraft

Verksamhetsåret 2011 kan för Elos del karaktäriseras som ett år då flera steg togs för att förbättra marknadspositionerna och stärka konkurrenskraften, samtidigt som en osäker världskonjunktur ledde till en avmattning i efterfrågan under andra halvåret.

Inledningen av 2011 visade en mycket stark orderingång. I Nordamerika och Asien ökade efterfrågan inom både medicinteknik och mätteknik. Trendbrottet kom under sommaren, när en tilltagande finansiell oro inom EU påverkade konjunkturen negativt.

Resultatskillnaden mellan Elos två affärsområden var stor under året. Elos Medtech, som är i ett utvecklings- och expansionsskede, uppvisade ett rörelseresultat på -0,4 mkr. Elos Fixturlaser, som fullt ut kunde dra nytta av framgångsrika produktlanseringar under de senaste åren, redovisade ett rekordhögt rörelseresultat på 32,7 mkr.

Sammantaget kunde noteras att koncernens orderingång förbättrades under 2011 med 13 procent och nettoomsättningen med 18 procent.

Medicinteknik Affärsområdet Medicintekniks utveckling präglades under året av offensiva satsningar i form av utbyggnaden av produktionsanläggningen i Tianjin, Kina, förvärvet av Microplast och introduktion av nya OEM-produkter. Samtidigt påverkades resultatet negativt av produktions- och leveransstörningar vid anläggningen i Timmersdala.

Etableringen i Tianjin, Kina, som är en del av koncernens strategi att växa geografiskt, utgör en bas för leveranser till flera av koncernens medicinteknikkunder, som nu etablerar sig på den kinesiska marknaden. 2011 blev det första hela verksamhetsåret och vi kunde under andra halvåret nå ett positivt resultat för verksamheten, vilket var i linje med förväntningarna. Etapp två av utvecklingsplanen inleddes under slutet av året, där nya maskiner och processer ska leda till en bredare och utökad produktion. Denna etapp beräknas vara i full drift under andra halvåret 2012.

Förvärvet av Microplast är strategiskt viktigt. Bolaget har framgångsrikt nischat sin produktion av små precisionsdetaljer i olika typer av kvalificerade konstruktionsplaster till kunder inom medicin- och bioteknik. Med nya produkter i nya material kan nu Elos Medtech vidga innehållet i sitt erbjudande, samtidigt som en rad nya intressanta kunder tillkommit.

Vid anläggningen i Timmersdala har produktionsstörningar påverkat volymer och resultat på ett negativt sätt. Under vintern har ett utökat åtgärdsprogram initierats för att komma tillrätta med problemen. Årets investeringar omfattar både ny produktionsutrustning i syfte att bygga bort flaskhalsar samt ny typ av utrustning för att bredda kunderbjudandet. Enheten i Görlöse, Danmark, som varit fadder för etableringen i Kina, har under 2011 ökat volymerna och framför allt bedrivit arbete med att utveckla och etablera nya egna produkter.

Höga kostnader i samband med produktionsstörningarna i Timmersdala tillsammans med en successivt avvaktande marknadsutveckling resulterade i ett svagt rörelseresultat för affärsområdet, -0,4 mkr (13,3). Vi ser positivt på utvecklingen under 2012. Utbyggnaden i Tianjin kommer att ge en positiv effekt från och med andra halvåret och förvärvet av Microplast har redan motsvarat högt ställda förväntningar. Vid anläggningen i Timmersdala kommer produktionstakten successivt öka och under andra kvartalet innevarande år bedöms volymer och kostnader åter nå planerade nivåer.

Det enskilt största projektet har varit uppbyggnaden av produktionsanläggningen i Tianjin, Kina. Elos Medtechs närvaro i Asien betyder mycket för oss som leverantör på en global marknad.

Mätteknik För affärsområdet Mätteknik blev 2011 ett rekordår, även om en försvagning i efterfrågan kunde noteras under fjärde kvartalet, vilket ledde till ett mer normaliserat orderläge. Det är tillfredsställande att kunna notera att de senaste årens omfattande produktutveckling har stärkt Elos Fixturlasers position på marknaden. Tillväxten har framför allt skett i Asien, där bl a utbyggnaden av vindkraft skapat en stark marknad för laserbaserade uppriktningsinstrument. Omsättningen för helåret ökade med 19 procent till 119 mkr. Rörelseresultatet förbättrades till 32,7 mkr (17,7) och rörelsemarginalen ökade med nästan tio procentenheter, till 27,6 procent.

Framtiden Under de senaste tre åren har Elos genomfört ett omfattande investeringsprogram, i syfte att stärka och utveckla vår marknadsposition. Det enskilt största projektet har varit uppbyggnaden av produktionsanläggningen i Tianjin, Kina. Det är glädjande att konstatera att uppbyggnaden i stort följt koncernens planer. Efter att under 2011 ha genomfört det första hela verksamhetsåret är det dags att ytterligare öka takten. Elos Medtechs närvaro i Asien betyder mycket för oss som leverantör på en global marknad. Antalet nya utvecklingsprojekt som nu startas inom koncernen har ökat väsentligt. Detta är en bra bas för att möta den framtida marknaden med möjligheter till att stärka vår marknadsposition.

För att kunna tillvarata de affärsmöjligheter som öppnar sig har det varit nödvändigt att stärka kompetensen inom såväl utvecklingsavdelningarna som i arbetet med marknadsföring och försäljning. Dessutom kommer en fortsatt god utveckling av nya produkter riktade till OEM-marknaden med Elos eget varumärke, samt tillskottet av helt nya produkter i nya material via förvärvet av Microplast, att visa mycket goda möjligheter till utveckling av nya affärer under de kommande åren. Kapacitetsmässigt är Elos Medtech väl rustade. Det vi inte rår över är världskonjunkturen och i tider av finansiell oro är det svårt att bedöma den framtida volymutvecklingen. Med en avmattning i efterfrågan ökar också konkurrensen, men Elos Medtech är väl förberedda för att behålla och utveckla sin starka position på marknaden.

För Elos Fixturlaser har de senaste åren inneburit en mycket tillfredsställande utveckling, såväl omsättningssom resultatmässigt. Ett kontinuerligt utvecklingsarbete betyder att Elos Fixturlaser har en stark grund att stå på. Den nya generationens system är noga utprovade och konkurrensmässigt starka. Nu fortsätter arbetet med att vidareutveckla nya system och applikationer, i syfte att dels kunna öka leveranserna till befintliga kunder, dels till helt nya kundgrupper.

Med en så stark koncentration till expansion, nya investeringar och arbete med effektiviseringar inom hela koncernen har Elos medarbetare under 2011 genomfört utomordentliga insatser. Jag vill tacka alla inom koncernen för ett målmedvetet och framåtriktat arbete. Elos av i dag har en starkare marknadsposition och fler utvecklingsmöjligheter än tidigare.

För att 2012 ska bli ett framgångsrikt verksamhetsår, är det främst vårt arbete att hantera den tänkta expansionen i form av ökning av nya produkter och kunder som kommer att bli avgörande. Med ett konkurrenskraftigt kunderbjudande, utbyggda produktionsresurser och en aktiv marknadsorganisation känns det både spännande och utmanande att fortsatt skapa en stabil tillväxt och en tillfredsställande resultatökning.

Lidköping i mars 2012

Göran Brorsson VD och koncernchef

Elosaktien

Börshandel Elos B-aktier är sedan den 13 juni 1989 noterade på Small Cap, NASDAQ OMX Stockholm AB. Den röststarka A-aktien är inte noterad. Kursen på Elosaktien varierade under året mellan 39:50 och 69:25 kronor. Den sista noterade betalkursen under 2011 blev 46:00 kronor (46:50). Vid utgången av 2011 uppgick det totala börsvärdet på Elos till 278,3 mkr (281,4). Under 2011 omsattes 1 016 669 aktier till ett värde av 54,8 mkr.

Utdelningspolicy Elos utdelningspolicy är att utdelningen ska baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till cirka 30 procent av resultatet efter skatt.

Föreslagen utdelning För verksamhetsåret 2011 har styrelsen föreslagit att utdelning lämnas till aktieägarna med 1:50 (1:50) per aktie. Koncernens soliditet uppgick på balansdagen till 40,6 procent. Soliditeten på balansdagen justerad för den föreslagna utdelningen uppgick till 39,6 procent.

Aktiekapital Vid utgången av 2011 uppgick aktiekapitalet i Elos AB till 37,8 mkr. Aktiekapitalet är uppdelat på A- och B-aktier. Förutom att alla A-aktierna berättigar till en röst och B-aktierna till en tiondels röst finns ingen skillnad i de olika aktieseriernas rätt i bolaget.

Enligt bolagsordningen i Elos har innehavare av Aaktie rätt att efter skriftlig framställning till bolaget begära att A-aktie ska stämplas om till B-aktie. Under 2011 har inga A-aktier stämplats om till B-aktier.

Aktieägare Vid utgången av 2011 uppgick antalet aktieägare till 1 472. Elos tio största ägare innehar aktier som motsvarar 52,1 procent av kapitalet och 81,9 procent av rösterna. Svenska och internationella institutioner ägde vid årsskiftet 15,8 procent av kapitalet och 6,0 procent av rösterna.

Uppdelning aktieslag 2011–12–31
Andel i % Andel i %
Aktieslag Antal aktier av röster av kapital
A 1 099 740 69,0 18,2
B 4 951 260 31,0 81,8
Summa 6 051 000 100,0 100,0
Aktieägarfördelning 2011–12–31
Antal aktier i Antal Antal Andel av
storleksklasser aktieägare aktier aktier, %
1–500 849 163 690 2,7
501–1 000 254 212 972 3,5
1 001–2 000 159 262 821 4,3
2 001–5 000 93 317 160 5,2
5 001–10 000 47 356 623 5,9
10 001–20 000 26 368 558 6,1
20 001–50 000 22 745 175 12,3
50 001–100 000 10 740 277 12,2
100 001– 12 2 883 724 47,7
Summa 1 472 6 051 000 100,0
De största aktieägarna i Elos AB (publ)
±
% av % av
Enligt Euroclear 2011–12–31 A-aktier B-aktier Totalt aktiekapital röster
Sture Öster, familj och bolag 378 826 140 770 519 596 8,6 24,6
Lars Runmarker, familj 297 946 201 180 499 126 8,2 20,0
Bo Nilsson, familj 260 880 123 421 384 301 6,4 17,1
Elna Molin, familj 136 000 163 486 299 486 5,0 9,6
Nordea Investment Funds 0 436 529 436 529 7,2 2,7
Magledal Holding APS 0 365 400 365 400 6,0 2,3
Ulrika Erlandsson 26 088 72 304 98 392 1,6 2,1
Unionen 0 219 500 219 500 3,6 1,4
Kerstin Ulfenborg, familj 0 187 749 187 749 3,1 1,2
Danica Pension 0 148 000 148 000 2,4 0,9
Övriga 0 2 892 921 2 892 921 47,9 18,1
Summa 1 099 740 4 951 260 6 051 000 100,0 100,0

Elosaktiens utveckling och omsättning, jan 2007 – feb 2012

Data per aktie 2011 2010 2009* 2009** 2008 2007
Resultat efter skatt kvarvarande verksamheter, före utspädning kr 2:11 1:92 -0:18 0:26 4:62 4:61
Resultat efter skatt kvarvarande verksamheter, efter utspädning kr 2:11 1:86 -0:17 0:25 4:58 -
Resultat efter skatt avvecklade verksamheter, före utspädning kr - 2:83 0:44 - - -0:41
Resultat efter skatt avvecklade verksamheter, efter utspädning kr - 2:74 0:43 - - -
Resultat efter skatt totalt före utspädning kr 2:11 4:75 0:26 0:26 4:62 4:20
Resultat efter skatt totalt efter utspädning kr 2:11 4:60 0:26 0:25 4:58 -
Utdelning (2011 förslag) kr 1:50 1:50 - - 1:50 1:50
Eget kapital kr 35:74 34:75 - 31:01 32:91 28:82
Börskurs 31/12 kr 46:00 46:50 - 33:00 26:70 60:25
Direktavkastning % 3,3 3,2 - - 5,6 2,5
Börskurs/Eget kapital % 128,7 133,8 - 106,4 81,1 209,1
Genomsnittligt antal aktier vid full konvertering tusen 6 193 6 237 - 6 237 6 144 6 051
Antal aktier vid årets slut tusen 6 051 6 051 - 6 051 6 051 6 051

Hänsyn har tagits till konvertibler utgivna 2008-07-01 samt 2011-07-01. *) Justerad för försäljningen av Elos Precision 2010, som redovisas som avvecklad verksamhet. **) Oförändrad från tidigare rapporterade data, d v s inklusive Elos Precision.

Eloskoncernen

Elos är en industrikoncern som är organiserad i två affärsområden – Medicinteknik och Mätteknik. Inom vissa delar av dessa segment har Elos en betydande marknadsposition.

Vision Elos är den partner innovativa och krävande kunder föredrar, erbjudande helhetslösningar vilka förbättrar kundens konkurrenskraft. Vi tillhandahåller avancerad expertis och ett kompromisslöst kvalitetsarbete som skapar värde för våra kunder.

Strategi Den övergripande strategin är att fokusera på koncernens verksamhet och struktur mot områden där en väsentlig marknadsposition kan uppnås. Inriktningen är att skapa en mer koncentrerad verksamhetsbas inom segment där en kritisk massa kan uppnås.

Övergripande mål

  • Skapa marknadsledande positioner inom valda segment.
  • Kontinuerligt öka andelen egna produkter och tjänster.
  • Uppnå en stabil tillväxt som koncernmässigt överstiger 10 procent per år.
  • Uppnå en lönsamhet som koncernmässigt ger en avkastning på operativt kapital på mer än 15 procent och en rörelsemarginal efter avskrivningar överstigande 13 procent.

Ekonomiska och finansiella mål

  • Avkastningen på eget kapital bör, beroende på vilken andel det egna riskbärande kapitalet uppgår till, överstiga den riskfria långfristiga räntan med 5 till 10 procent. Avkastningen bör överstiga 15 procent.
  • Avkastningen på operativt kapital bör uppgå till minst 15 procent.
  • Andelen eget riskbärande kapital bör uppgå till minst 30 procent.
  • Likviditeten, inklusive beviljade men outnyttjade krediter, ska uppgå till mellan 6 och 12 procent av koncernens årsomsättning.

Affärsområde Medicinteknik – Elos Medtech

Etableringen i Kina, förvärv av Microplast och investeringar i nya kompetenser har stärkt Elos Medtechs marknadsposition

Affärsområde Medicinteknik

Resultaträkning
Mkr 2011 2010 2009
Nettoomsättning 295,6 258,4 251,8
Kostnad för
sålda varor -241,1 -201,3 -207,8
Bruttoresultat 54,5 51,9 44,0
Försäljningskostnader -17,1 -16,4 -10,5
Administrations
kostnader -30,3 -19,7 -20,4
Utvecklingskostnader -8,6 -8,8 -10,4
Övriga rörelseintäkter/
kostnader 1,1 1,1 -0,1
Rörelseresultat -0,4 13,3 2,6
Nyckeltal
Rörelsemarginal, % -0,1 5,1 1,0
Bruttoinvesteringar
exkl aktier, mkr 79,6* 53,2 12,0
Medelantal anställda 327 254 231

*Inklusive förvärv med 18,2 mkr.

Nettoomsättning

Medicinteknik 71 %
Övriga 29 %

Försäljning per segment Elos Medtech

Dental 39 %
Ortopedi 11 %
Medical Devices 46 %
Övrigt 4 %

Genom att kunna leverera en helhetslösning, från utveckling och konstruktion till produktion och sterilförpackning av färdiga produkter, är Elos Medtech en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartners av mekaniska medicinteknikprodukter. Verksamhetsåret 2011 har för Elos Medtechs del präglats av investeringar för att stärka marknadspositionen genom etableringen i Tianjin, Kina, förvärv av Microplast samt fortsatt utveckling av vårt erbjudande. Erbjudandet har under året kompletterats genom att nya OEMprodukter introducerats.

Arbetet med att bredda kunderbjudandet, stärka marknadsnärvaron, utöka kundbasen och därigenom kunna öka marknadsandelarna har fortsatt under 2011. Stor vikt har lagts vid att förstärka kompetensen inom kvalitet, utveckling, marknadsföring och försäljning.

Investeringarna under 2011 uppgick till cirka 80 mkr (53). De enskilt största posterna är förvärvet av Microplast, fortsatt utbyggnad av verksamheten i Kina samt förändringar och förbättringar i produktionsstrukturen vid anläggningarna i Timmersdala och Görlöse.

Förvärvet av Microplast, som framgångsrikt nischat sin produktion av små precisionsdetaljer i olika typer av kvalificerade konstruktionsplaster till kunder inom medicin- och bioteknik, innebär att Elos Medtech vidgat innehållet i sitt erbjudande, med nya produkter i nya material. Med egen design och framställning av avancerade verktyg möts kraven på precision och snäva toleranser. Kapacitet finns också för efterbearbetning och montering, även i renrum. Med förvärvet har också nya intressanta kunder tillkommit.

Vid enheten i Tianjin i Kina fullbordades under 2011 det första hela verksamhetsåret. Steg ett i

utbyggnaden har genomförts, innebärande att överflyttningen av maskiner och kompetens från Danmark avslutats, intrimning slutförts och produktionen av redan existerande produkter inletts i full skala. Steg två har påbörjats, med installation av nya maskiner för nya processer, anpassade för nya produkter.

Utvecklingsarbetet för andra produkter inom OEMområdet, främst med inriktning på Dental och Ortopedi fortsatte enligt tidigare plan och i pipeline finns ett antal produkter, både helt egna och de som utvecklas tillsammans med partners.

I Timmersdala och Görlöse investerades under året 34 mkr i syfte att effektivisera produktionen och utöka med nya typer av produktionsprocesser som utvecklar kunderbjudandet.

"Complete Performance" Elos Medtechs kunder är i huvudsak internationella företag med hela världen som marknad. Flera faktorer har inneburit att kraven på leverantörerna under de senaste åren höjts väsentligt:

  • regulatoriska krav, med tydligt definierade specifikationer och kvalitetsnivåer som ställs av myndigheterna i de enskilda brukarländerna
  • möjligheten att vid sidan av kvalitetskrav även tillse en kontinuerlig utveckling och utvärdering, samt
  • förmågan att kunna leverera helhetslösningar, från utveckling till kompletta produkter.

För att möta dessa krav och stärka konkurrenskraften har Elos Medtech utvecklat ett arbetssätt, benämnt "Complete Performance". Innebörden är att kunna erbjuda en heltäckande tjänst, från utveckling/design, konstruktion och regulatoriska krav via prototyp, test och förserie till produktion, behandling i renrum och logistik. Arbetssättet innebär ett nära samarbete med kunden, speciellt avseende utveckling och design. Här läggs grunden för att dels kunna garantera funktion, dels för att anpassa konstruktion och produktion

*ROI = Return on Investment = Avkastning på investering.

Elos Medtechs heltäckande erbjudande höjer kundens effektivitet och skapar en förbättrad lönsamhet.

i syfte att uppnå optimal kostnadseffektivitet.

För att effektivt möta de regulatoriska kraven förfogar Elos Medtech över självständiga kvalitetsavdelningar som i sitt arbete kan svara upp till samtliga internationella certifieringar och de standarder som enskilda länder ställer på medicintekniska produkter. Arbetet innebär att ta fram dokumentation, tillverka prototyper och genomföra efterföljande tester i egna laboratorier. Testerna är både statiska och biodynamiska, främst med inriktning mot hållfasthet. Under 2011 har testlaboratoriet i Timmersdala ackrediterats i enlighet med ISO 17025. Detta medför att Elos Medtech nu mer aktivt kan bistå kunder i deras utvecklingsarbete.

Produktion av förserier sker alltid i de maskiner där en efterföljande serieproduktion kommer att ske. Förserier möjliggör validering i storskalig miljö och är ett effektivt sätt att säkerställa kvalitetskraven.

Produktionsstrukturen inom Elos Medtech är anpassad för att både klara betydande volymer med korta ledtider och att likartade produkter kan tillverkas vid alla tre produktionsanläggningarna i Sverige, Danmark och Kina.

I renrummen sker funktionskontroll, montering av produkter, sterilförpackning och etikettering, allt i enlighet med rådande ISO-standarder.

Inom erbjudandet "Complete Performance" finns slutligen tjänster för logistik. Via olika lösningar underlättas kundernas lagerhållning, bl a i ett VMI-system, som syftar till att kontinuerligt leverera rätt produkter i rätt tid, allt efter behov.

Marknad och konkurrenssituation Totalmarknaden för 2011 blev i stort sett lika den för föregående år. Inom Elos Medtechs segment noterade affärsenhet Dental en mindre avmattning i efterfrågan, medan Orthopaedics och Medical Devices visade på tillväxt. Generellt styrs efterfrågan av tre faktorer:

  • Demografi populationen i världen blir allt äldre
  • Kompetensutveckling inom ortopedi och kirurgi leder forskning till att allt fler komplexa operationer kan utföras för varje år

• Ekonomisk utveckling – volymen pengar som tillförs sjukvårdsbudgeterna i socialförsäkringssystemen samt hur mycket enskilda konsumenter är villiga att betala för i synnerhet dentala ingrepp.

Kundstrukturen består av tre grupper: stora globala företag, specialiserade aktörer som endast arbetar med nischade produkter samt lokala/regionala företag där verksamheten koncentreras till ett givet geografiskt område.

De omfattande regulatoriska kraven gäller fullt ut, oavsett kundgrupp. En tydlig trend är också att kraven ställs allt högre för varje år. Detta gäller såväl FDA i USA som inom EU, där ett nytt Medicinteknikdirektiv infördes i samtliga medlemsländer under 2010. Kraven gäller främst riskanalyser, validering av processer och kontaminering vilket leder till anpassningar av produktionen för samtliga tillverkare.

Elos Medtech möter främst konkurrens från företag som även de är globala aktörer med hela världen som marknad. I Europa är de största konkurrenterna Cendres & Mètaux, Maillefer, Diener, Ruetschi och Hader i Schweiz samt Protomedical och Gbr Brassler i Tyskland. I USA är de närmaste konkurrenterna Symmetry, Orchid och Veridiam. Konkurrens kommer också från globala medicinteknikföretag med egen produktion.

För att effektivt möta de regulatoriska kraven förfogar Elos Medtech över självständiga kvalitets avdelningar som i sitt arbete kan svara upp till samtliga internationella certifieringar och de standarder som enskilda länder ställer på medicintekniska produkter.

Business Unit Dental Inom affärsenhet Dental sker i huvudsak utveckling och tillverkning av fixturer (implantat), abutments (tandpåbyggnad) samt instrument och verktyg för dental kirurgi. Under de senaste åren har Elos Medtech varit den största uppdragstillverkaren i Europa inom marknadssegmentet.

Marknaden för 2011 var något svagare än för 2010. Utvecklingen visade dock en splittrad bild. I Nordamerika och Asien var tillväxten tillfredsställande medan den i Europa var vikande. I södra Europa noterades en nedgång i efterfrågan medan norra Europa visade på en nolltillväxt.

Arbetet med att bygga upp en portfölj av OEMprodukter har fortsatt under året. Elos Accurate är ett system av s k scanning abutments för tredimensionell avbildning av käkavtryck, som används när en patient behöver en tandbrygga eller ersätta en förlorad tand. Produkterna har en unik precision vilket säkerställer en god passform för patienten.

Elos Accurate består av en hel produktlinje med direkt anpassning till de marknadsledande dentala implantat systemen: NobelReplace™, NobelActive™, Brånemark™, AstraTech Osseospeed™, Biomet 3i Certain Osseotite™, Biomet 3i Certain™ External Hex, Straumann Bonelevel™, Zimmer Screwvent™ och Neoss Implant System™.

Utvecklingsarbetet har förts tillsammans med det danska företaget 3Shape, en världsledande aktör inom området och som marknadsför Elos Accurate över hela världen. Under 2011 har marknadsinsatserna koncentrerats till Nordamerika och Europa. Mottagandet har varit positivt och utvecklingsarbetet fortsätter, i första hand med en applikation för intraoral skanning. Marknaden för dental skanning växer snabbt och tillväxten under de kommande åren beräknas till ca 20 procent per år.

För Elos Medtechs, patenterade, momentnyckel tog marknaden fart under 2011. Försäljningen fördubblades och antalet reguljära kunder ökade.

Business Unit Orthopaedics Inom affärsenhet Orthopaedics är verksamheten främst inriktad på utveckling och tillverkning av skruvar och implantat för hals- och ländrygg och skoliosbehandling (Spine), samt utveckling och tillverkning av implantat och plattor för frakturkirurgi (Trauma) samt mindre proteser för handkirurgi.

Elos Medtechs målgrupp består av stora interna-

Microplast tillverkar bl a produkter som används som hjälpmedel vid insättning av pacemaker.

tionella medicinteknikföretag samt lokala europeiska specialföretag. Marknadens sex största aktörer dominerar världsmarknaden och har tillsammans en marknadsandel på cirka 70 procent. Efterfrågan var tillfredsställande under 2011 och produkterna för såväl Spine som Trauma kunde uppvisa en tillväxt om 5–10 procent beroende på geografisk marknad och segment.

Satsningarna på att fördjupa samarbetet med kunderna fortsätter enligt plan. Under året har ett flertal nya produkter validerats för produktion vilket ger en bas för tillväxt under kommande år. De regulatoriska kraven har fortsatt att vara i fokus. Detta gör att ett utvecklingsarbete i nära samband med kunderna både kan korta ledtiderna och leda till en ännu mer kostnadseffektiv produktion.

Business Unit Medical Devices Inom affärsenhet Medical Devices är verksamheten dels inriktad på utveckling och tillverkning av produkter med hög precision för diabetesbehandling, neuro- och hjärtkirurgi, dels utveckling och tillverkning av andra implantat och komponenter, som benförankrade hörselimplantat och komponenter till traditionella hörapparater.

Samarbetet med det danska företaget Novo Nordisk tog under året ytterligare steg framåt. I takt med att Elos Medtechs produktionsanläggning i Tianjin i Kina färdigställdes under december 2010 har tillverkningen successivt ökat under 2011. Merparten av produktionen är mekanikkomponenter till Novo Nordisks anläggning som ligger i närheten, där tillverkningen domineras av olika typer av insulinpennor för flergångsbruk. Efterfrågan för Novo Nordisk produkter har fortsatt utvecklats positivt under 2011. Denna utveckling bedöms kvarstå under de kommande åren. Elos Medtech har under slutet av året inlett nya investeringar för att öka produktionskapaciteten.

Utvecklingen 2011 Nettoomsättning ökade till 296 mkr (258), motsvarande en ökning med 18 procent, justerat för valutakursförändringar. Resultat har påverkats negativt av produktions- och leveransstörningar vid enheten i Timmersdala. Verksamheten i Tianjin, Kina, och förvärvet av Microplast har påverkat resultatet positivt. Rörelseresultatet uppgick till -0,4 mkr (13,3) och rörelsemarginalen uppgick till -0,1 procent (5,1).

Framtiden De tre senaste årens renodling av verksamheten samt investeringar i ny kapacitet, kvalitetsarbete och förstärkningar av kompetensen inom marknadsföring och försäljning på global nivå innebär att Elos Medtech har goda möjligheter till fortsatt expansion.

Med ett successivt allt bredare erbjudande inom "Complete Performance" finns möjligheter att öka leveranserna inom uppdragstillverkningen. Samtidigt har framgångarna med utvecklingen av egna produkter sporrat till en ökad utvecklingstakt.

Affärsområde Mätteknik – Elos Fixturlaser Målmedveten produktutveckling har befäst en marknadsledande ställning

Affärsområde Mätteknik

Resultaträkning
Mkr 2011 2010 2009
Nettoomsättning 118,6 99,8 71,1
Kostnad för
sålda varor -46,0 -45,6 -33,9
Bruttoresultat 72,6 54,2 37,2
Försäljningskostnader -20,3 -16,3 -12,0
Administrations
kostnader -8,6 -7,0 -6,7
Utvecklingskostnader -13,2 -13,8 -10,3
Övriga rörelseintäkter/
kostnader 2,2 0,6 1,6
Rörelseresultat 32,7 17,7 9,8
Nyckeltal
Rörelsemarginal, % 27,6 17,8 13,8
Bruttoinvesteringar
exkl aktier, mkr 1,8 2,3 5,8
Medelantal anställda 42 40 38

Nettoomsättning

Mätteknik 29 % Övriga 71 %

Försäljning per segment Elos Fixturlaser

Distributörer i
Nord- och Sydamerika
Distributörer i Europa
Distributörer i Asien
OEM-Marknaden
26 %
26 %
16 %
24 %
Övriga världen 4 %
Specialkunder 4 %

Efter att ha utvecklat och förnyat hela produktsortimentet under de senaste fyra åren har Elos Fixturlaser befäst ställningen som en ledande leverantör av laserbaserade mätinstrument.

Verksamhetsåret 2011 blev det bästa någonsin för Elos Fixturlaser. Försäljningen ökade till 119 Mkr, vilket motsvarade en ökning med 19 procent i jämförelse med föregående år.

Elos Fixturlaser utvecklar, tillverkar och marknadsför laserbaserade axeluppriktningsverktyg för slutkunder inom främst process-, kraft-, varvs-, verkstadsoch vindkraftsindustrin. Produkterna används för att säkerställa en regelbunden uppriktning av maskiner, vilket väsentligt förenklar och effektiviserar underhållsarbetet och därmed säkerställer högsta möjliga tillgänglighet.

Inom området laserbaserade mätinstrument för uppriktning och positionering av roterande maskiner är Elos Fixturlaser marknadsledare.

Kännetecknande för produkterna är användarvänligheten. Samtliga instrument är utrustade med en stor, tydlig skärm där brukaren guidas hela vägen från start till avslutad mätning.

Elos Fixturlasers produktfamilj består av ett komplett sortiment av instrument för axeluppriktning, geometriska mätningar av planhet, rakhet, vinkelräthet, lagergångsmätningar samt uppriktning av remdrifter. Via ett enkelt system för uppgradering kan de olika funktionerna kombineras för att möta olika slags mätbehov.

Bolaget är certifierat enligt ISO 9001 och ISO 14001 och företaget är även certifierad leverantör av EX-klassade uppriktningssystem.

Försäljning i fler än 70 länder Som ett av tre mycket specialiserade företag inom sin nisch har Elos Fixturlaser hela världen som marknad. Sammanlagt säljs produkterna i fler än 70 länder, i huvudsak på marknaderna i Europa, Nord- och Sydamerika, Asien och Australien.

För att erhålla högsta tänkbara effektivitet i försäljningen agerar Elos Fixturlaser via fyra olika försäljningskanaler: egna marknadsbolag och utvalda distributörer, OEM-marknaden samt specialkunder.

För de egna marknadsbolagen och distributörerna bearbetas kunderna inom klart avgränsade geografiska områden. Konkurrensfördelarna ligger i ett känt varumärke, väl beprövat produktsortiment och närhet till service, för exempelvis kalibrering, uppgradering av programvara och utbildning.

OEM-marknaden består av kunder som marknadsför och säljer Elos Fixturlasers produkter under egna varumärken, s k private label. Specialkunderna utgörs av brukare med särskilda krav på specialanpassningar, i syfte att möta specifika och ofta komplicerade behov.

Elos Fixturlasers marknad må vara global, men är ändå enkel att överblicka, eftersom konkurrensen är begränsad till i huvudsak två andra aktörer, tyska Prüfttechnik och svenska Damalini.

Utvecklingen under 2011 Elos Fixturlaser har under de senaste fyra åren befäst sin ledande ställning på världsmarknaden. De senaste årens framgångsrika produktutveckling har fortsatt med kraft och resultatet är att företaget nu förfogar över marknadens mest moderna produktportfölj.

Den sammanlagda efterfrågan under 2011 stärktes successivt under de tre inledande kvartalen, men ett trendbrott kunde skönjas under senhösten. Generellt under året har de flesta industriella segmenten visat en svag efterfrågeökning. Undantaget är vindkraftsindustrin, som ökat väsentligt. Just området vindkraft har på bara några år utvecklats till att bli en av Elos Fixturlasers viktigaste marknader och främst är det kunder i Kina som är aktiva.

Aktiviteten bland OEM-kunderna har också varit tillfredsställande under 2011. Korta ledtider i produktionen och förmågan att leverera produkter med nyutvecklade funktioner har rönt framgångar.

Elos Fixturlaser har under året förbättrat marknadspositionen. Försäljningsökningen uppgick till 19 procent, till en sammanlagd omsättning på 119 mkr (100). Rörelseresultatet förbättrades till 32,7 mkr (17,7) och rörelsemarginalen steg till 27,6 procent (17,8).

Framtiden Efterfrågan på Elos Fixturlasers produkter är starkt kopplad till den industriella världskonjunkturen.

Efter avmattningen under 2011 års sista kvartal har inledningen av 2012 visat på ett normaliserat orderläge, till stor del beroende på att vindkraftsindustrin fortsätter sin starka expansion. Hur marknaden kommer att utvecklas under resten av året är dock svårbedömt.

Ambitionen inom Elos Fixturlaser är att ytterligare stärka konkurrenskraften genom att dels fortsätta arbetet med produktutveckling, dels koncentrera marknadsinsatserna via egna marknadsbolag och distributörer på de geografiska områden och industriella segment som trots en avmattning i konjunkturen ändå visar på en tillväxt i efterfrågan.

Specialkunderna utgörs av brukare med krav på specifika och ofta komplicerade anpassningar.

Ansvarsfullt företagande – Corporate Social Responsibility (CSR)

Elos som företag har en rad intressenter: kunder, medarbetare, ägare, affärspartners, politiker och opinionsbildare samt myndigheter på lokal, nationell och internationell nivå. Störst påverkan har Elos gentemot kunder, medarbetare och ägare – och det är de som har störst möjlighet att påverka Elos operativa arbete.

För kunderna är det avgörande att vi levererar produkter och tjänster med dokumenterad kvalitet. I kvalitetsaspekten ligger även en förväntan om att vi tar hänsyn till miljön och agerar korrekt. För medarbetarna är det viktigt att Elos är en ansvarsfull arbetsgivare med en säker och attraktiv arbetsmiljö. Elos medarbetare är i många fall specialiserade, med unika kompetenser. Därför är det viktigt att Elos alltid visar i handling att vi erbjuder en attraktiv arbetsplats och agerar ansvarsfullt vid förändringar. Det är också av vikt att kompetensutvecklingen är kontinuerlig samt att ägare och ledning lyckas kommunicera hur Elos utvecklas och vilka framtida möjligheter som finns inom företaget.

Ägarna ställer krav på att Elos ska bidra till ett långsiktigt värdeskapande, men också att vi som ett företag inom vår bransch förväntas verka för en hållbar utveckling och identifiera hållbara affärsmöjligheter som säkrar tillväxten.

I de affärsmässiga samarbeten Elos har med andra företag, exempelvis utveckling av nya produkter, finns ömsesidiga krav på tydlighet och transparens. Elos trovärdighet gentemot politiker, opinionsbildare och myndigheter på såväl lokal, nationell och internationell nivå, bygger på att vi visar ett ansvar för miljö och människa och ett klanderfritt affärsetiskt uppträdande. Vårt förhållningssätt kräver analys och eftertanke, inte minst beroende på att Eloskoncernen expanderar genom att bygga och utveckla verksamheter i länder utanför Skandinavien.

Det finns en rad andra intressenter i vår omgivning som också påverkas av eller påverkar Elos. Det rör alla människor som direkt eller indirekt kommer i kontakt med vår verksamhet. Här har Elos ett ansvar om en öppenhet samt att agera korrekt i uppträdandet gentemot samtliga dessa parter.

Gemensamma värderingar

Elos arbetar aktivt för att leva upp till – och överträffa – de förväntningar som omvärlden har på koncernen. Vår vision och våra policyer stöttar aktivt utvecklingen av kvalitets- och miljöledningssystem som vägleder det dagliga arbetet. Med en gemensam värdegrund för en långsiktig och hållbar utveckling skapas förtroende från kunder, medarbetare, leverantörer och ägare.

De gemensamma värderingarna är sammanfattade i tre värdeord:

Passionerad – Vi är engagerade, vi har viljan och vi är övertygade. Med en positiv inställning driver vi vår utveckling framåt och finner lösningar. Samarbete och gemenskap är viktigt, så att kunder och vi själva har glädje i arbetet.

Trovärdig – Inom Elos är vi öppna och ärliga. Vi tar ansvar för våra handlingar och produkter och håller det vi lovar. Vi tillämpar våra policyer i vårt dagliga arbete och påverkar våra leverantörer och partners att arbeta i linje med vårt arbetssätt.

Resultatorienterad – Genom att ta initiativ och vilja vinna når vi målen som skapar värde för kunden. Våra mål ska vara ambitiösa och nåbara och väl förankrade hos oss och våra kunder. Genom samarbete och delaktighet skapar vi bästa gemensamma värde för helheten.

Policy för socialt ansvar

Allmänt – Som en internationell organisation, med verksamhet främst i Sverige, Danmark och Kina, finns inom Elos en medvetenhet om behovet av och fördelarna med ett socialt ansvar.

Det är viktigt för Elos att uppfattas som ett företag som tar ansvar för de anställda och vår miljö ur ett samhällsperspektiv. Därför ska Elos inte endast fokusera på ekonomi och lönsamhet, utan även värdera resultaten i verksamheten så att dessa fortlöper effektivt utan att påverka människor och vår miljö på ett negativt sätt.

Elos arbetar på ett sätt som motsvarar, eller överstiger, de etiska, juridiska, kommersiella och offentliga förväntningar som ställs på verksamheten av de samhällen där vi verkar. Socialt ansvar är en ledstjärna för varje fattat beslut och på alla områden i företaget.

Jämställdhet och mångfald

Elos erbjuder samtliga anställda och arbetssökande lika möjligheter, oavsett etnicitet, kast, nationellt ursprung, religion, ålder, funktionshinder, kön, civilstånd, graviditet, sexuell läggning, fackligt medlemskap eller politisk tillhörighet.

Under 2011 var medelantalet anställda 373 personer, fördelade på 68 procent män och 32 procent kvinnor. På chefsbefattningar var fördelningen 79 procent män och 21 procent kvinnor.

Med tydligt definierade kravprofiler för samtliga befattningar inom koncernen är målsättningen att öka antalet kvinnliga chefer.

Mänskliga rättigheter

Elos ska respektera de mänskliga rättigheterna för arbetstagare och behandla anställda med värdighet och respekt.

Barnarbete får inte förekomma. Föreningsfrihet och kollektiva förhandlingar för medarbetarna är en självklarhet, liksom frihet att kommunicera. Elos medarbetare ska kunna kommunicera öppet med ledningen när det gäller arbetsförhållanden utan rädsla för repressalier, hot eller trakasserier. Inga former av diskriminering tolereras.

Elos ska bemöta sina anställda med respekt och värdighet, och får inte utsätta dem för någon form av grym, omänsklig eller förnedrande bestraffning, fysiska, verbala eller sexuella övergrepp, eller hot om övergrepp eller trakasserier. Motivations- och medarbetarenkäter ska genomföras regelbundet.

Anställdas villkor

Elos ska i rätt tid betala sina anställda en rättvis och marknadsmässig lön enligt lag eller rådande branschstandard (det som ger högst ersättning) i det aktuella landet samt erbjuda alla lagstadgade förmåner som sjukförsäkring, socialförsäkring och pensioner fullt ut.

Elos ska inte bryta mot lokala bestämmelser om arbetstid och ska ersätta övertid i enlighet med lokala lagar och förordningar som ett minimikrav.

Anställda ska ha rätt till minst en ledig dag på en sjudagarsperiod och erhålla lön för semester och helgdagar i enlighet med lokal lagstiftning.

Löneavdrag som disciplinär åtgärd ska inte tillåtas, inte heller får något löneavdrag som inte nämnts i nationell lagstiftning tillåtas utan uttryckligt tillstånd av berörd arbetstagare. Alla disciplinära åtgärder ska registreras.

Ur ett hälso- och säkerhetsperspektiv är det en självklarhet att Elos tillhandahåller samtliga anställda en säker, hälsosam och hygienisk arbetsplats.

För att säkerställa de anställdas villkor åligger det på Elos att:

• genomföra effektiva program och system för att garantera arbetstagarnas säkerhet genom att minimera arbetsrelaterade olyckor och sjukdomar och ge effektivt skydd mot exponering av kemiska, biologiska eller fysiska faror i arbetsmiljön;

Anställda per affärsområde
Medicinteknik 89 %
Mätteknik 11 %
Anställningstid inom koncernen
< 5 år 56 %
6–10 år 15 %
11–15 år 12 %
> 16 år 17 %
Anställda per land
Sverige 48 %
Danmark 35 %
Kina 16 %
Övriga länder 1 %
Åldersfördelning
< 29 år 28 %
30–39 år 26 %

40–49 år 27 % > 50 år 19 %

  • identifiera och bedöma krissituationer, genomföra beredskapsplaner för nödsituationer på arbetsplatsen samt ha tillräckligt med nödutgångar, utrymningsvägar och utrustning för brandsläckning;
  • genomföra regelbunden hälsoundersökning och säkerhetsutbildning för de anställda;
  • tillhandahålla hygieniska toaletter och ge obegränsad tillgång till dricksvatten på arbetsplatsen;
  • fortlöpande förbättra säkerheten genom att fastställa mål, initiera handlingsplaner och nödvändiga förbättringar som identifierats av interna eller externa bedömningar.

Elos får inte använda tvingad eller ofrivillig arbetskraft (t ex tvångsarbete, skuldsatta, lärlingar eller ofrivilliga från kriminalvården). Arbetsgivare får inte behålla arbetstagares identitetshandlingar eller inneha inlåning från arbetstagarna. Arbetstagare ska erhålla en kopia av det skriftliga anställningsavtal som fastställer villkoren för deras anställning.

Kompetensutveckling

Elos utveckling och framgång är beroende av att kompetensutveckling och arbetsmiljöfrågor prioriteras. Inom Eloskoncernen är det aktiva arbetet med kompetens och organisationsutveckling till stor del decentraliserat. Till detta kommer viss koncernövergripande aktivitet.

En hörnsten i utvecklingen av koncernens organisation och kompetens är den befattningsrelaterade utbildningen. Genomförandet kan variera, allt från dagskurser till längre utbildningar. Som regel anpassas utbildningarna till de specifika behov som respektive enhet har. Ett exempel på denna typ av utbildningar är GMP-utbildningen som anställda inom Elos Medtech genomgår. Denna kontinuerliga utbildning är viktig för att möta det ökande behovet på kompetens inom de regulatoriska regelverken samt krav på stabila produktions- och arbetsprocesser. För att skapa ett mer aktivt erfarenhets- och kompetensutbyte mellan koncernens enheter har studiebesök vid de olika enheterna organiserats. Dessa erfarenheter ger grund till att kunna etablera "Best practice"-metoder för olika arbetsprocesser.

Arbetsmiljö

För Elos är medarbetarna en strategiskt viktig resurs. Därför är arbetsmiljön och säkerheten högt prioriterad. Inriktningen är en "nollvision" när det gäller arbetsskador och Elos har infört ett gemensamt mättal för arbetsskador. Under 2011 inträffade ett fåtal insidenter som orsakade kortvarig frånvaro. Det fortsatta arbetet med förebyggande insatser och fokus på tillbud är prioriterat.

Ständigt fokus på kvalitet

Koncernens kunder ställer krav på trygghet och säkerhet i de produkter och processer vi levererar. För att nå "noll fel" arbetar koncernens enheter i linje med de krav som olika typer av standarder ställer. Genom fristående kvalitetsavdelningar säkerställs att de regulatoriska kraven uppnås.

Verksamheterna är certifierade enligt ISO 9001, ISO 14001 och ISO 13485. I USA är Elos registrerade hos FDA och arbetar i enlighet med amerikanska standarder som QSR och GMP. Lagar och förordningar styr också kvalitetsarbetet, exempelvis via SFS 1993:584 som bl a omfattar de påföljder som kan komma ifråga om lagstadgade krav inte uppfylls.

Enskilda kunder har även sina speciella krav, som styrs av deras organisationer och krav från myndigheter i de länder där de säljer sina produkter. I det reviderade Medicindirektivet MDD 2007/47/EC som trädde i kraft i mars 2010 markeras detta ytterligare, där vikten av en effektiv kontroll av underleverantörer poängteras. Det krävs en utökad dokumentation och kontroll av de processer som används för att trygga att produkten är säker. Vidare ökar kraven på dokumentationen för avsedd användning, valideringsrapporter, klinisk utvärdering m m. Det blir också ökat fokus på läckage av kemiska ämnen från t ex förpackningsmaterial som kommer i kontakt med produkten. Begreppet "Post Market Surveillance" har också fått en central roll, vilket innebär att det ska finnas en plan för hur produkter som släpps på marknaden systematiskt följs upp. Ovanstående medför att kraven på våra kunder avseende uppföljning av sina leverantörer ökar. Det leder in sin tur till att antalet leverantörer kommer att minska, då det kommer att krävas ett mycket nära samarbete mellan kund och leverantör för att möta alla krav. Tillsammans med flera av Elos större kunder förs ett kontinuerligt arbete för att möta den nya kravbilden.

Inom koncernens samtliga enheter sker regelbundet uppföljningar och revisioner. Revisioner gällande ISO-standard m m, utförs av ackrediterade organisationer. Verksamheten följs även av kunderna själva, som kontrollerar efterlevnad mot såväl standard som egna krav.

Under 2011 reviderades koncernens verksamhet i sammanlagt 69 mandagar. Dessutom tillkommer ytterligare tid för koncernens egen personal, som deltar under revisionerna samt utför interna revisioner för uppföljning.

Utöver detta har några av koncernens större kunder även investerat tid tillsammans med Elos i arbetet med att validera använda processer.

Antal revisionsdagar 2011

Produktionsanläggning Kvalitetsrevisioner Certifierings-
med kunder,
antal dagar
revisioner, CSR
revisioner,
antal dagar antal dagar
Elos Medtech Pinol A/S 19 6 -
Elos Medtech Timmersdala AB 16 10 -
Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. 6 3 4
Elos Medtech Microplast AB - 1 -
Totalt, Medicinteknik 41 20 4
Elos Fixturlaser AB - 4 -
Totalt, Mätteknik - 4

Minskad miljöpåverkan

Elos strävar efter att bevara resurser och minimera negativ påverkan på miljö, hälsa och säkerhet som kan förknippas med verksamheten och de produkter som framställs.

Gemensamt för koncernens enheter är att de har mycket liten miljöbelastning på närområden och kontrollen över de miljöpåverkande processerna är mycket god. Ambitionen inom Elos är att miljöarbetet ska vara förebyggande och att strävan efter att ständigt förbättra produkter, processer och anläggningar för att minimera inverkan på miljön är stark. Relationerna med kommuner och grannar där företagen verkar är goda.

Inom koncernen förs även ett kontinuerligt arbete för att reducera elförbrukningen, där energikartläggningar är en viktig bas för att definiera vilka aktiva åtgärder som ska genomföras för att utnyttja resurserna på ett optimalt sätt.

Ett ansvarsfullt företagande förbättrar affärsmöjligheterna

I en värld där den tekniska utvecklingen går allt snabbare, där avstånden krymper och allt fler företag utarbetar ett globalt arbetssätt för att stärka konkurrenskraften är det viktigt att hålla fram nödvändigheten av ett ansvarsfullt företagande. För Elos del, där utveckling, produktion, marknadsföring och försäljning kretsar kring hög produktkvalitet och mycket stränga regulatoriska krav, ger koncernens målmedvetna arbete med hållbarhet och CSR-frågor en legitimitet av kvalitet i allt vi företar oss. Genom att tydligt markera vikten av ett ansvarsfullt företagande – och ge bevis på en konsekvent efterlevnad – adderas värde till Elos varumärke.

Resultaten av ansträngningarna är tydliga. Dels stärks koncernen internt, vilket förbättrar vår konkurrenskraft, dels framstår Elos som en trovärdig, stabil och attraktiv affärspartner, något som utan tvekan stärker existerande affärsrelationer och även skapar nya affärsmöjligheter.

Förvaltningsberättelse

Allmänt om verksamheten Koncernen är verksam inom två affärsområden – Medicinteknik och Mätteknik. Tyngdpunkten finns inom Medicinteknik. Sedan hösten 2010 pågår en etablering av verksamhet inom Medicinteknik i Tianjin, Kina. Den 1 juli 2011 förvärvades Microplast AB som är verksamt inom formsprutning av produkter till bio- och medicinteknikindustrin, och som därmed ingår i affärsområde Medicinteknik.

Marknadsförutsättningarna för koncernen har fortsatt att utvecklas positivt under 2011. Det positiva efterfrågeläget medför att koncernens orderingång och nettoomsättning har förbättrats under året.

Nettoomsättning och resultat Koncernens nettoomsättning ökade under året med cirka 18 procent (justerat för valutakursförändringar) och uppgick till 414 mkr (358). Valutakursförändringar under året, då främst den svenska kronans förstärkning mot den danska kronan, har medfört att nettoomsättningen påverkats negativt med cirka 10 mkr. Orderingången ökade under året med cirka 13 procent, justerat för årets valutaförändringar, och uppgick till 414 mkr (376).

Rörelseresultatet uppgick till 22,6 mkr (22,9). Affärsområde Mätteknik har fortsatt utvecklats starkt under året och gett ett positivt resultatbidrag. Däremot har resultatet påverkats negativt av produktionsoch leveransstörningar vid medicinteknikenheten i Timmersdala. Åtgärdsplaner för att förbättra inkörningsprocessen har etablerats. Verksamheten i Tianjin, Kina, och förvärvet av Microplast har påverkat rörelseresultatet positivt.

Koncernens finansnetto har fortsatt att förbättras och uppgick till -4,6 mkr (-6,7). Resultatet efter finansiella poster uppgick till 17,9 mkr (16,2).

Resultat efter skatt uppgick till 12,8 mkr (11,6 och efter resultat från avvecklade verksamheter 28,7), vilket motsvarar 2:11 kr (1:92 respektive 4:75) per aktie före utspädning. Valutakursförändringar har påverkat resultatet efter skatt med -0,6 mkr (-2,3).

Koncernens totalresultat uppgick till 15,0 mkr (21,8). Totalresultatet per aktie före utspädning uppgick till 2:49 kronor (3:60).

Medicinteknik Affärsområdet är en av Europas ledande utvecklings- och produktionspartner av mekaniska medicinteknikprodukter och komponenter som t ex dentala och ortopediska implantat och instrument. Organisationen är indelad i kundorienterade affärsenheter: Dental, Ortopedi och Medical Devices. Affärsområdet marknadsförs som Elos Medtech. Affärsområdet bedriver verksamheter i Sverige, Danmark och Kina. Kunderna utgörs huvudsakligen av internationellt verksamma medicinteknikföretag.

2011 inleddes med en hög aktivitetsnivå inom de

flesta segment där Elos Medtech är verksamma. Tillväxttakten har dämpats successivt under året. Efterfrågeutvecklingen inom Dentala implantatmarknaden är fortsatt svag i Europa medan övriga delar av världen uppvisar en tillväxt. Detta har resulterat i förfrågningar från nya kunder utanför Europa. Ortopedisegmenten Trauma och Spine uppvisar fortsatt en tillväxttakt på cirka 5 procent. Ett flertal inkörningar av nya produkter har genomförts till kunder som har en betydande tillväxtpotential. Diabetessegmentet uppvisar en fortsatt stabil positiv utveckling.

Verksamheten i Tianjin, Kina, utvecklas i linje med förväntningarna. Etableringen som är en del av koncernens strategi att växa geografiskt, kommer att vara en bas för leveranser till koncernens medicinteknikkunder som nu etablerar sig på den kinesiska marknaden. Under andra och tredje kvartalet har ny produktionsutrustning validerats vilket innebär att produktionskapaciteten utökats ytterligare.

Koncernens strategi är att inom affärsområdet i ökande omfattning utveckla egna produkter som komplement till koncernens uppdragstillverkning. Under året har försäljning av ett sortiment av s.k. scanning abutments, Elos Accurate, startats. Dessa används i samband med 3D-scanning för att kunna producera kundanpassade tandbroar. Målgruppen är OEM-företag och dentallaboratorier. Marknaden har mottagit produkterna på ett positivt sätt.

Nettoomsättningen, som påverkats negativt av produktionsstörningar, uppgick till 296 mkr (258) vilket, justerat för valutakursförändringar, motsvarar en ökning med 18 procent. Volymökningen är främst hänförlig till det Dentala implantatsegmentet samt till förvärvet av Microplast. Orderingången ökade och uppgick till 304 mkr (267). Detta motsvarar en ökning med 18 procent justerat för valutaförändringar. Betydande leverans- och produktionsstörningar orsakat av maskinhaverier under andra kvartalet samt höga kostnader i samband med inkörning av ett flertal nya produkter har påverkat rörelseresultatet negativt under 2011. Organisationen har nu etablerat ett antal åtgärdsplaner för att förbättra inkörningsprocessen av nya produkter. Rörelseresultatet uppgick till -0,4 mkr (13,3) vilket ger en rörelsemarginal på -0,1 procent (5,1). Se även not 3.

Elos har under 2011 förvärvat Microplast AB som är verksamt inom formsprutning av medicintekniska produkter. Bolaget formsprutar precisionsdetaljer i termoplaster till kunder inom medicin- och bioteknik. Verksamheten är lokaliserad till Skara och har 13 anställda. Bolaget omsätter på helår cirka 25 mkr med god lönsamhet. Microplasts kompetens finns inom mindre detaljer, 0,01-25 gram, med snäva toleranser. Verksamheten och kompetensen inom Microplast kompletterar Elos Medtechs verksamhet. Flera av Elos Medtechs kunder köper också formsprutade detaljer med höga precisionskrav. Se även not 15.

Mätteknik Affärsområdet består av Elos Fixturlaser som utvecklar, tillverkar och marknadsför laserbaserade uppriktnings- och positioneringssystem. Bolaget bedöms vara marknadsledande inom sina segment med en världsmarknadsandel på cirka 30 procent. Produkterna säljs huvudsakligen genom ett världsomspännande nätverk av distributörer.

Den positiva utvecklingen från 2010 har fortsatt under 2011. Efterfrågan har ökat starkt i Asien under året. Tillväxttakten inom övriga marknader dämpades under fjärde kvartalet då orderingången reduceras med 18 procent. De senaste årens genomförda produktlanseringar har starkt bidragit till affärsområdets framgångar. Under 2011 har leveranskapaciteten utökats vilket medfört att leveranstiderna kunnat kortas. Ett försäljningsbolag har under året etablerats i Ungern.

Nettoomsättningen för affärsområdet uppgick till 119 mkr (100) vilket motsvarar en ökning med cirka 19 procent. Orderingången uppgick till 110 mkr (109). Rörelseresultatet har förbättrats och uppgick till 32,7 mkr (17,7). Rörelsemarginalen uppgick till 27,6 procent (17,8). Se även not 3.

Avvecklade verksamheter Dotterbolaget Elos Precision avyttrades under december 2010. Se även not 16.

Investeringar Koncernens investeringar i byggnader, mark, maskiner och inventarier uppgick till 77,7 mkr (50,6). En väsentlig del av dessa investeringar är hänförliga till uppbyggnaden av medicinteknikverksamheten i Kina. Förvärvet av Microplast AB har medfört investeringar som ingår med 18,2 mkr (0) i goodwill, byggnader samt maskiner och inventarier.

Utöver detta har 2,0 mkr (1,9) investerats i balanserade utvecklingskostnader och 6,0 mkr (5,2) i immateriella anläggningstillgångar.

Forskning och utveckling I koncernens bolag sker ett kontinuerligt utvecklingsarbete som en naturlig del av verksamheten. Utvecklingsarbetet sker ofta i nära samarbete med kunder. De kostnader som kan rubriceras som utvecklingskostnader uppgår till 21,8 mkr (22,4), samt 2,0 mkr (1,9) som redovisats som tillgång. De sammantagna utvecklingskostnaderna motsvarar 5,7 procent (6,8) av koncernens nettoomsättning.

Personal Vid periodens slut hade koncernen 396 (314) heltidsanställda. Uppgifter om fördelning per land samt ersättningar till ledande befattningshavare, styrelse och övriga anställda framgår av not 1.

Finansiell ställning och likviditet Den ökade affärsvolymen samt förvärvet av Microplast har medfört att koncernens balansomslutning har ökat med 46 mkr och uppgår till 533 mkr (487).

Koncernens egna kapital uppgår till 216 mkr (210). Det egna kapitalet per aktie uppgick till 35:74 kronor (34:75).

Det egna riskbärande kapitalet uppgick vid årsskiftet till 243 mkr (230), vilket motsvarar 45,6 procent (47,3) av totalkapitalet. Koncernens soliditet uppgick till 40,6 procent (43,2).

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 34,5 mkr (48,3). Kassaflödet efter investeringar, inklusive förvärv, och försäljning av anläggningstillgångar uppgick till -20,7 mkr (5,4).

Koncernens nettolåneskuld ökade under året och uppgick vid årsskiftet till 196 mkr (138).

Koncernens likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick vid årsskiftet till 73,0 mkr (113,4).

Operativa risker Elos kunder är verksamma inom olika branscher och segment, där medicinteknikområdet är det största. Med avseende på industristruktur och dess olika förutsättningar som gäller har koncernen indelats i två affärsområden: Medicinteknik och Mätteknik. Detta för att på bästa sätt skapa en fokusering av kompetens och utrustning för att kunna ge kunder bästa möjliga service och produkter med lägsta möjliga risk. Några av de viktigaste faktorerna för Elos framgång och minimering av de operativa riskerna är:

  • att Elos kunder är framgångsrika
  • att tillsammans med koncernens kunder kontinuerligt förbättra sin och kundernas konkurrenskraft
  • att verksamheten bedrivs effektivt vad avser intäkter, kostnader och kapitalbindning
  • att verksamheterna har rätt kompetens, bl a vad gäller produktutveckling samt kvalitets- och tillverkningsprocesser

Elos är verksamt på konkurrensutsatta marknader och försöker uppnå konkurrensfördelar genom att erbjuda produkter och tjänster med ett högt värdeinnehåll. Kontinuerligt pågår arbete med att utveckla och effektivisera utvecklings-, kvalitets-, produktions- och distributions-processerna inom koncernen.

Koncernens verksamheter, speciellt Medicinteknikområdet, regleras av ett flertal olika standarder och regelverk. Dessa ger riktlinjer och ställer krav på verksamheternas arbetssätt.

Exempel på dessa är ISO 9001, ISO 14001 och ISO 13485.

Avvikelser från dessa standarder och regelverk kan påverka verksamheten negativt. Uppföljning och revision sker regelbundet inom koncernens företag. Revisioner utförs, där så krävs, av ackrediterade tredjepartsorganisationer. Verksamheterna följs även i flera fall av de större kunderna som kontrollerar efterlevnad mot standard och egna krav.

Finansiella risker och riskstyrning Koncernens finansiella instrument utgörs av derivat, banklån, skuldebrev, finansiell leasing och avbetalningsköp samt likvida medel. Huvudsyftet med dessa finansiella instrument är att finansiera koncernens verksamhet. Koncernen har även andra finansiella instrument såsom kundfordringar och leverantörsskulder som löpande uppstår i verksamheten.

Koncernen genomför också transaktioner med derivat, i första hand valutaterminer, i syfte att hantera valutarisker som uppstår i koncernens verksamhet och dess finansiering.

Koncernens policy är att inte bedriva handel med finansiella instrument.

De största risker som föreligger genom koncernens finansiella instrument är ränterisk, likviditetsrisk, valutarisk och kreditrisk. Styrelsen granskar riskerna och har fastlagt en finanspolicy för hur de ska hanteras. En sammanfattning av koncernens principer ges nedan. Se även not 44.

Ränterisker Koncernens exponering mot marknadsrisken för förändringar av räntenivåerna hänför sig i första hand till koncernens långfristiga skuldförbindelser. Huvuddelen av koncernens lån är upptagna till rörlig ränta. En förändring av låneräntan med 1 procentenhet påverkar nettoresultatet med cirka 2 mkr.

Valutarisker Koncernens största valutarisk uppstår i samband med flödesexponering. Denna exponering uppstår när någon av koncernens enheter bedriver försäljning eller inköp i annan valuta än sin egen. Eloskoncernen består av skilda verksamhetsområden med olika typer av valutaexponering och valutarisker. Styrelsen har fastställt en koncernpolicy i form av ett ramverk för hantering av valutarisker. Huvudinriktningen är att 50-60 procent av det förväntade nettoflödet av utländsk valuta för de närmaste sex månaderna ska kurssäkras.

Elos har valt att tillämpa säkringsredovisning enligt IAS 39 och IAS 21 beträffande kassaflödessäkring och säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet. Detta innebär att den del av vinst eller förlust på säkringsinstrumentet som bestäms vara en effektivsäkring redovisas i totalresultatet.

Kassaflödessäkring görs, enligt koncernens policy, när någon verksamhet investerar maskiner i utländsk valuta genom att terminskontrakt tecknas.

Koncernens exponering avseende nettotillgångar i utlandet utgörs av Elos Medtech Pinol A/S och Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. Det egna kapitalet i Elos Medtech Pinol är säkrat i moderbolaget genom att moderbolaget har tecknat ett terminskontrakt i DKK som koncernmässigt minskar effekterna av valutaförändringarna i danska kronor gentemot svenska kronor.

Kreditrisker Koncernens försäljning till kommersiella kunder sker till största del på kredit. Koncernens kommersiella kunder är till övervägande del väl etablerade företag eller organisationer. För samtliga kunder som erhåller kredit görs en individuell kreditbedömning.

Likviditetsrisker Koncernens policy är att finansieringshorisonten ska vara långsiktig. Målsättningen är att de kreditlimiter som finns hos externa kreditgivare dels ska täcka det kapitalbehov som beräknas uppkomma det närmaste året, dels innebära att koncernen har en god likviditetsberedskap.

Policyn är att likvida medel, inkl outnyttjade checkkrediter, ska uppgå till 6-12 procent av koncernens nettoomsättning. Placering av likvida medel ska endast ske i bankrelaterade instrument.

Miljöpåverkan Koncernen bedriver tillståndspliktig verksamhet enligt miljöbalken i ett dotterbolag och anmälningspliktig verksamhet i två dotterbolag. Dessa verksamheter består i huvudsak av produktion av precisionsmekanikprodukter och är jämförelsevis ren, vars produktion medför mycket begränsade utsläpp i luft och vatten.

Konvertibelprogram Elos ABs årsstämma den 3 maj 2011 beslöt att godkänna styrelsens beslut att uppta ett konvertibelt förlagslån om nominellt högst 13 500 000 kronor, som kan konverteras till aktier av serie B. Konverteringskusen har fastställdes till 85 kronor och emissionsbeloppet till högst 13 498 000 kronor motsvarande 158 800 stycken konvertibler med en löptid från och med den 1 juli 2011 till och med den 30 juni 2014. Rätt att teckna konvertiblerna tillkom, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, personer som vid teckningstidens utgång den 3 juni 2011 var tillsvidareanställda i Elos AB eller dess dotterbolag och som vid nämnda tidpunkt hade ej sagt upp sig eller blivit uppsagda från sin anställning. Rätt till teckning tillföll även de som senast under teckningstiden träffat avtal om kommande tillsvidareanställning med Elos AB eller dess dotterbolag. Anmälan om teckning har gjordes under perioden 23 maj till 3 juni 2011.

Anställda inom Eloskoncernen tecknade Elos Konvertibler 2011/2014 om totalt 10 999 000 kr motsvarande 129 400 konvertibler till konverteringskursen 85 kronor. Tilldelningen blev enligt teckningsanmälan. Om samtliga konvertibler konverteras till aktier, blir utspädningen 2,1 procent av aktiekapitalet och 0,8 procent av röstetalet, baserat på antalet idag registrerade aktier. Konvertibelräntan är fastställd till STIBOR 360 + 1,60 procentenheter vilket motsvarar 4,61 procent beräknat på STIBOR-ränta per den 12 maj 2011. Varje konvertibel kan, under perioden 1 maj till 13 juni 2014, konverteras till en aktie av serie B i Elos AB. Transaktioner hänförliga till konvertiblerna genomfördes i juli 2011 och ingår i koncernens rapportering sedan dess. Egetkapitalandel har beräknats enligt IAS 32. Eftersom konvertibelräntan i stort motsvarar marknadsräntan så påverkas inte koncernens eget kapital.

Det konvertibellån som beslutades av årsstämman den 28 april 2008 omfattande 185 600 konvertibler med ett totalt värde på 13 920 000 SEK har inlösts den 30 juni 2011.

Moderbolaget Moderbolaget handlägger förutom centrala ledningsfrågor även koncernstödjande verksamheter såsom teknisk support, finansiering och ekonomisk kontroll.

Moderbolagets nettoomsättning uppgick till 6,1 mkr (5,6). Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1,7 mkr (25,3). I resultatet ingår koncerninterna utdelningar på 7,2 mkr (11,9), koncernbidrag på 5 mkr (0) samt resultat av intressebolag på 0,3 mkr (-0,9).

Andelen eget riskbärande kapital uppgick till 79,6 procent (79,4). Soliditeten uppgick till 79,5 procent (79,2). Moderbolagets likvida medel inklusive ej utnyttjade checkkrediter uppgick till 49,5 mkr (99,4).

Moderbolagets totalresultat uppgick till 3,4 mkr (32,7).

Som en följd av ändrad redovisningsprincip för moderbolaget har jämförelsesiffror för totalresultat 2010 justerats. Se även not 43.

Händelser efter räkenskapsårets utgång Inga händelser av väsentlig betydelse har inträffat efter balansdagen.

Utsikter inför 2012 Vi förväntar oss en positiv utveckling inom medicinteknikverksamheten under 2012. För affärsområde Mätteknik som under 2011 markant förbättrat marknadspositionen är marknadsutvecklingen mer svårbedömd.

Bolagsstyrningsrapport

Elos AB är ett svenskt aktiebolag, vars B-aktie är noterad på Small Cap-listan. Elos AB är sektorklassificerat som Health Care-bolag av NASDAQ OMX Stockholm AB.

Elos bolagsstyrning grundar sig på svensk lagstiftning och noteringsavtalet med OMX Nordiska Börs. Styrningen av Elos sker via bolagsstämman, styrelsen och verkställande direktören i enlighet med aktiebolagslagen samt företagets bolagsordning och arbetsordning. Nu gällande bolagsordning finns på Elos webbplats, www.elos.se under rubriken Finansiell information.

Från och med den 1 juli 2008 ska alla bolag vars aktier är upptagna till handel på en reglerad marknad tillämpa "Svensk kod för bolagsstyrning". Elos har därför tillämpat "Koden" från och med detta datum.

Bolagsstämma Aktieägarnas rätt att fatta beslut avseende bolagets angelägenheter utövas vid bolagsstämman. Årsstämma ska hållas inom sex månader från räkenskapsårets slut. Elos årsstämma 2012 kommer att hållas den 23 april i Lidköping.

På årsstämman kan samtliga aktieägare, som är registrerade och anmält sitt intresse att delta, rösta i förhållande till sitt aktieägande. På årsstämman behandlas en rad centrala frågor, exempelvis fastställande av bolagets resultat- och balansräkning för det gångna året, ansvarsfrihet åt styrelsen, val av styrelse och revisor samt ersättning till styrelse och revisor.

Samtliga aktieägare har rätt att få ärenden behandlade vid årsstämman. För att sådana ärenden tidsmässigt ska kunna tas med i kallelsen måste begäran ställas till bolaget senast sex veckor innan årsstämman.

Valberedning Vid årsstämman 2011 bestämdes att valberedningen ska bestå av en representant för envar av de tre till röstetalet största aktieägarna den 30 september varje år samt en representant för övriga aktieägare. Valberedningens uppgift inför årsstämman 2012 är att lämna förslag på stämmoordförande, styrelseordförande, antal styrelseledamöter och val av styrelseledamöter, i förekommande fall val av revisor samt beslut om styrelsearvoden, ersättning för kommittéarbete samt arvode till revisor.

Valberedningen inför årsstämman 2012 består av ordförande Lars Runmarker, Bo Nilsson och Thomas Öster som representanter för de större aktieägarna och Ingemar Johansson som representant för övriga aktieägare.

Styrelse Enligt Elos bolagsordning ska styrelsen bestå av lägst tre och högst tio ledamöter.

Under verksamhetsåret 2011 bestod Elos styrelse av sju ledamöter. Verkställande direktören ingick i styrelsen.

Styrelsens arbete I enlighet med aktiebolagslagens bestämmelser fastställer styrelsen varje år en arbetsordning för sitt arbete innehållande instruktioner avseende arbetsfördelningen inom styrelsen, ansvarsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören samt ekonomisk rapportering till styrelsen. Under året har styrelsen, utöver det konstituerande sammanträdet, hållit sex ordinarie sammanträden samt två möten via e-post och ett möte per capsulam. Styrelsen behandlade vid dessa möten fasta punkter för respektive styrelsemöte, som affärsläge, budget, årsbokslut och delårsrapporter. Därutöver har frågor rörande investeringar, struktur- och organisationsförändringar behandlats.

Styrelsens ordförande ansvarar för att styrelsen löpande fördjupar sina kunskaper om bolaget, att styrelsens arbete årligen utvärderas och att valberedningen får ta del av bedömningarna. Ordföranden är delaktig i utvärderingen av koncernchef/VD och övriga ledande befattningshavare.

Styrelsens kommittéarbete Inom styrelsen finns en ersättningskommitté och en revisionskommitté. Ersättningskommittén behandlar och beslutar om ersättningar till VD och till VD direkt rapporterande befattningshavare. I ersättningskommittén ingår Stig-Arne Blom, Lars Spongberg och Thomas Öster. Ersättningskommittén har sammanträtt en gång sedan årsstämman 2011.

Revisionskommittén består av Stig-Arne Blom, Agneta Bengtsson Runmarker och Erik Löwenadler (samtliga innehar redovisningskompetens). Kommittén har under året haft två möten sedan årsstämman 2011 där bolagets revisor har deltagit. Vid mötena har bl a frågor rörande redovisning, intern kontroll och ITsäkerhet behandlats.

Ersättning till ledande befattningshavare Vid årsstämman 2011 fattades beslut om riktlinjer för ersättning och andra anställningsvillkor för ledande befattningshavare.

Riktlinjerna omfattar de personer som under den tid som riktlinjerna gäller ingår i koncernens ledningsgrupp, för närvarande verkställande direktören, teknisk chef och ekonomichef samt verkställande direktören för respektive dotterbolag i koncernen. Riktlinjerna gäller för avtal som ingåtts efter årsstämmans beslut, samt för det fall ändringar görs i befintliga avtal efter denna tidpunkt.

Bolaget ska erbjuda en marknadsmässig totalkompensation som möjliggör att ledande befattningshavare kan rekryteras och behållas. Kompensationen till bolagsledningen ska bestå av fast lön, rörlig lön, pension samt övriga ersättningar. Tillsammans utgör dessa delar individens totalkompensation. Den rörliga lönen kan variera beroende på befattning och avtal och kan utgöra maximalt 40 procent av fast lön. Verkställande direktören ska erhålla tjänstepension motsvarande ITP-planen samt ett tillägg på fyra basbelopp. Övriga medlemmar av bolagsledningen ska ha rätt till pensioner enligt ITP-planen eller motsvarande. Pensionsåldern är 65 år.

Ledningens anställningsavtal inkluderar uppsägningsbestämmelser. Enligt dessa avtal kan anställning vanligen upphöra på den anställdes begäran med en uppsägningstid av tre-sex månader och på bolagets begäran med en uppsägningstid av sex-tolv månader. För verkställande direktören ska gälla en uppsägningstid om upp till tjugofyra månader. Avräkning ska ske mot andra inkomster under uppsägningstiden.

Namn
Styrelseledamot
Representerar
procentuellt
antal röster
Närvaro av
totalt antal
styrelsemöten
Oberoende i
förhållande
till bolaget
Oberoende i
förhållande
till större
aktieägare
Arvode1)
Agneta Bengtsson Runmarker 20 % 8/9 Ja Nej 150 000
Stig-Arne Blom (ordförande) 9/9 Ja Ja 225 000
Göran Brorsson 9/9 Nej Ja
Erik Löwenadler 9/9 Ja Ja 150 000
Mats Nilsson2) 17,1 % 9/9 Ja Nej 125 000
Lars Spongberg 9/9 Ja Ja 150 000
Thomas Öster 24,6 % 8/9 Ja Nej 150 000

2) Invaldes till ordinarie ledamot i samband med årsstämman 2011. Som en följd härav har arvodet justerats.

Revisorer Vid ordinarie bolagsstämma 2008 omvaldes Ernst & Young AB till revisionsbolag till och med slutet av årsstämman 2012. Auktoriserade revisorn Björn Grundvall som varit revisor i bolaget sedan 2003 lämnade vid årsstämman 2011 uppdraget. Sven-Arne Gårdh har ersatt Björn Grundvall som huvudansvarig revisor.

Vald revisor deltar vid årsstämman och beskriver då revisionsarbetet och gjorda iakttagelser.

Internkontroll Styrelsen ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning för den interna kontrollen. Nedan görs en beskrivning av hur den interna kontrollen, avgränsad till intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen, är organiserad.

Kontrollmiljö Basen för den interna kontrollen utgörs av den övergripande kontrollmiljön med organisation, beslutsvägar, befogenheter och ansvar som dokumenterats och kommunicerats. Några av de mest väsentliga beståndsdelarna i kontrollmiljön är dokumenterade i form av policyer, till exempel Ledningspolicy, Attest- och Beslutspolicy, Finanspolicy och instruktioner i form av exempelvis Ekonomihandbok.

Riskhantering Elos har noterat de väsentligaste riskerna i verksamheten, som förutom de finansiella riskerna, bedöms vara goodwill, lager och kundfordringar. Dessa kan leda till fel i den finansiella rapporteringen och/eller påverka bolagets resultat, om de inte hanteras korrekt. Bolaget har därefter identifierat att system finns i koncernen för att säkerställa att en effektiv riskhantering finns.

Kontrollaktiviteter Den interna kontrollen säkerställs genom såväl automatiserade kontroller i till exempel IT-baserade system, som hanterar behörigheter och attesträtt, samt manuella kontroller i form av till exempel avstämningar och inventeringar. De detaljerade ekonomiska analyser av resultat samt uppföljning mot budget och prognoser som löpande görs under året kan dessutom ses som ett komplement till övriga kontroller och ger en övergripande bekräftelse på rapporteringens kvalitet.

Information och kommunikation Väsentliga redovisningsprinciper, manualer med mera av betydelse för den finansiella rapporteringen uppdateras och kommuniceras till berörda medarbetare löpande. För extern kommunikation finns en Informationspolicy som säkerställer att bolaget lever upp till gällande krav på korrekt information till marknaden.

Uppföljning Ekonomipersonal och ledning på såväl bolags- som koncernnivå analyserar månatligen den ekonomiska rapporteringen på detaljnivå. Styrelsen utvärderar kontinuerligt den ekonomiska information som ledningen lämnar samt tar del av revisorns avrapportering gällande gjorda iakttagelser.

Internrevision Styrelsen följer upp bolagets bedömning av den interna kontrollen bland annat genom kontakter med bolagets revisor. Med beaktande av koncernens storlek har styrelsen valt att i nuläget inte ha en särskild intern revisor.

Ägarförhållanden Vid utgången av 2011 uppgick aktiekapitalet i Elos AB till 37,8 mkr. Aktiekapitalet är uppdelat på A- och B-aktier. Förutom att A-aktien berättigar till en röst och B-aktien till en tiondels röst så finns ingen skillnad i de olika aktieseriernas rätt i bolaget. B-aktien är noterad på NASDAQ OMX Stockholm medan den röststarka A-aktien inte är noterad.

Totalt fördelas aktiekapitalet på 6 051 000 aktier, varav 1 099 740 utgörs av A-aktier och 4 951 260 av B-aktier. Enligt bolagsordningen i Elos AB har innehavare av A-aktie rätt att efter skriftlig framställan till bolaget begära att A-aktie ska stämplas om till B-aktie. Under 2011 har inga A-aktier stämplats om till B-aktier. Har A-aktie övergått till ny ägare, som inte tidigare är A-aktieägare i bolaget, ska aktien genast hembjudas övriga A-aktieägare till inlösen genom skriftlig anmälan till bolagets styrelse. Åtkomsten av aktien ska därvid styrkas samt, där aktien övergått genom köp, uppgift lämnas om köpeskillingen.

Antalet aktieägare uppgick den 31 december 2011 till 1 472 (1 395). De tio största ägarna innehar aktier som motsvarar 52,1 procent av aktiekapitalet och 82,1 procent av rösterna.

Förslag till vinstdisposition

Till årsstämmans förfogande står följande vinstmedel:

Totalt 78 535
Årets resultat 2 445
Balanserade vinstmedel 76 090
Tkr

Med beaktande av det yttrande som enligt aktiebolagslagen ska lämnas separat föreslår styrelsen att till förfogande vinstmedel disponeras på följande sätt:

Totalt 78 535
I ny räkning överföres 69 458
Till aktieägarna utdelas kr 1:50 per aktie 9 077
Tkr

Utdelning Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning för verksamhetsåret 2011 lämnas med 1:50 kr (1:50). Den totala aktieutdelningen uppgår enligt förslaget till 9,1 mkr.

Det är styrelsens uppfattning att en allsidig bedömning av bolagets och koncernens ekonomiska ställning medför att utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som verksamhetens art, omfattning och risker ställer på storleken av bolagets och koncernens egna kapital samt bolagets och koncernens konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.

Styrelsens förslag till avstämningsdag är den 26 april 2012. Om årsstämman fattar beslut i enlighet med styrelsens förslag beräknas utdelningen utbetalas från Euroclear den 2 maj 2012.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed, ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets verksamhet, ställning och resultat och dessutom beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget står inför. Styrelsen och verkställande direktören försäkrar också att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS såsom de antagits av EU, ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat samt att koncernförvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens verksamhet, ställning och resultat och dessutom beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen står inför.

Lidköping den 23 februari 2012

Stig-Arne Blom Styrelsens ordförande

Agneta Bengtsson Runmarker Erik Löwenadler Mats Nilsson Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot

Lars Spongberg Thomas Öster Göran Brorsson Styrelseledamot Styrelseledamot Verkställande direktör

Vår revisionsberättelse har avgivits den 23 februari 2012 Ernst & Young AB

Sven-Arne Gårdh Auktoriserad revisor

Koncernens resultaträkning och rapport över totalresultat

Tkr 2011 2010
Nettoomsättning
Kostnad för sålda varor
Not 2,3 414 222
-287 131
358 179
-246 913
Bruttoresultat 127 091 111 266
Försäljningskostnader -37 347 -32 683
Administrationskostnader Not 5 -48 730 -34 952
Utvecklingskostnader -21 785 -22 454
Övriga rörelseintäkter Not 7 3 994 1 893
Övriga rörelsekostnader Not 8 -661 -214
Rörelseresultat Not 1,3,6,9 22 562 22 856
Resultat från finansiella investeringar
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter Not 11 4 425 243
Övriga räntekostnader och liknande resultatposter Not 12 -9 066 -6 915
Resultat efter finansiella poster 17 921 16 184
Skattekostnad Not 14 -5 125 -4 596
Årets resultat för kvarvarande verksamheter Not 3 12 796 11 588
Resultat från avvecklade verksamheter Not 16 - 17 157
Årets resultat 12 796 28 745
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 28 745
Minoritetsintresse 12 796
0
0
Övriga poster som påverkar totalresultatet
Omräkningsdifferenser 1 721 -14 543
Säkring av nettoinvestering inklusive skatter 527 7 610
Summa totalresultat för perioden 15 044 21 812
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 15 044 21 812
Minoritetsintresse 0 0
Årets resultat per aktie, före utspädning (kr) Not 42 2:11 4:75
Årets resultat per aktie, efter utspädning (kr) Not 42 2:11 4:60

Koncernens kassaflödesanalys

Tkr 2011 2010
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 17 921 16 184
Återförda avskrivningar 33 414 27 669
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet Not 43 -265 650
51 070 44 503
Betald skatt -1 269 -4 596
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 49 801 39 907
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning/Minskning av varulager -22 886 1 073
Minskning/Ökning av rörelsefordringar 6 913 -2 285
Minskning av rörelseskulder 698 9 576
Kassaflöde från den löpande verksamheten Not 43 34 526 48 271
Investeringsverksamheten
Investeringar i anläggningstillgångar -40 979 -43 661
Indirekta investeringar genom förvärv av dotterbolag Not 15 -15 214 -
Försäljning av anläggningstillgångar 933 814
Kassaflöde från investeringsverksamheten -55 260 -42 847
Finansieringsverksamheten
Minskning av räntebärande skulder -3 076 -21 250
Utdelning till aktieägare -9 076 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -12 152 -21 250
Årets kassaflöde från kvarvarande verksamheter -32 886 -15 826
Kassaflöde från avvecklade verksamheter - 57 212
Årets kassaflöde -32 886 41 386
Likvida medel vid årets början 62 692 21 416
Likvida medel i avvecklade verksamheter 0 -28
Kursdifferens i likvida medel -3 -82
Likvida medel vid årets slut Not 37, 43 29 803 62 692

Koncernens balansräkning

Tkr 2011-12-31 2010-12-31
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten Not 17 4 660 6 613
Goodwill Not 18 42 797 36 073
Övriga immateriella tillgångar Not 19 12 264 6 935
59 721 49 621
Materiella anläggningstillgångar Not 20
Byggnader och mark Not 21 86 795 83 105
Maskiner och andra tekniska anläggningar Not 22 124 823 107 603
Inventarier, verktyg och installationer Not 23 14 341 11 401
Pågående nyanläggningar Not 24 18 350 -
244 309 202 109
Finansiella anläggningstillgångar
Andra aktier och andelar Not 27,28,44 - 600
- 600
Summa anläggningstillgångar 304 030 252 330
Omsättningstillgångar
Varulager m m
Råvaror och förnödenheter 39 895 29 703
Varor under tillverkning 27 784 22 750
Färdiga varor 52 043 41 639
Förskott till leverantörer 1 065 177
120 787 94 269
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar Not 44 59 548 51 711
Aktuell skattefordran 4 553 841
Övriga fordringar Not 29 8 578 20 195
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter Not 30 5 487 4 866
78 166 77 613
Kassa och bank Not 44 29 803 62 692
Summa omsättningstillgångar 228 756 234 574
SUMMA TILLGÅNGAR 532 786 486 904

Koncernens balansräkning

Tkr 2011-12-31 2010-12-31
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital Not 31
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare
Aktiekapital Not 32 37 819 37 819
Övrigt tillskjutet kapital 55 526 55 526
Reserver -1 689 -3 937
Balanserade vinstmedel 124 589 120 869
Summa eget kapital 216 245 210 277
Långfristiga skulder
Avsättningar för pensioner Not 34 16 747 15 380
Uppskjuten skatteskuld Not 35 26 969 20 265
Övriga långfristiga avsättningar Not 36 1 089 92
Långfristiga räntebärande skulder Not 38,40,44 155 660 126 069
Summa långfristiga skulder 200 465 161 806
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit Not 37,40,44 28 601 21 395
Övriga räntebärande skulder Not 38,40,44 24 826 37 399
Förskott från kunder 541 945
Leverantörsskulder Not 44 21 244 23 683
Skatteskuld 864 -
Övriga skulder 5 397 13 397
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter Not 39 34 603 18 002
Summa kortfristiga skulder 116 076 114 821
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 532 786 486 904
STÄLLDA SÄKERHETER Not 40 195 702 172 167
EVENTUALFÖRPLIKTELSER Not 41 378 330

Moderbolagets resultaträkning

Tkr 2011 2010*
Nettoomsättning
Kostnad för sålda varor
Not 2,4 6 134
-
5 599
-
Bruttoresultat 6 134 5 599
Administrationskostnader
Övriga rörelseintäkter
Not 1,5
Not 7
-16 601
48
-13 726
-
Rörelseresultat Not 6 -10 419 -8 127
Resultat från finansiella investeringar
Resultat från andelar i koncernbolag
Resultat från andelar i intressebolag
Ränteintäkter, koncernbolag
Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter
Räntekostnader, koncernbolag
Övriga räntekostnader och liknande resultatposter
Not 10
Not 27
Not 11
Not 12
12 200
284
876
810
-400
-1 650
35 415
-900
7
204
-36
-1 250
Resultat efter finansiella poster 1 701 25 313
Bokslutsdispositioner
Skatter
Not 13
Not 14,31
813
-69
-134
586
Årets resultat Not 31 2 445 25 765
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Minoritetsintresse
2 445
0
25 765
0
Övriga poster som påverkar totalresultatet
Säkring av nettoinvestering inklusive skatter
1 011 6 977
Summa totalresultat för perioden 3 456 32 742

Moderbolagets balansräkning

Tkr 2011-12-31 2010-12-31*
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Övriga immateriella tillgångar
Not 19 3 868 -
3 868 0
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier, verktyg och installationer
Not 23 630 1 684
630 1 684
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernbolag
Fordringar hos koncernbolag
Andelar i intressebolag
Derivatinstrument
Not 25,44
Not 26
Not 27,44
176 004
5 155
-
1 051
149 387
10 420
600
1 840
Uppskjuten skattefordran Not 35 36 119
182 246 162 366
Summa anläggningstillgångar 186 744 164 050
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar
13
Fordringar hos koncernbolag
Aktuell skattefordran
-
36 031
80
3 650
-
Övriga fordringar
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter
Not 29
Not 30
81
531
11 655
399
36 723 15 717
Kassa och bank Not 44 9 463 59 412
Summa omsättningstillgångar 46 186 75 129
SUMMA TILLGÅNGAR 232 930 239 179

* Jämförelsesiffror för 2010 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av totalresultatet.

Moderbolagets balansräkning

Tkr 2011-12-31 2010-12-31*
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital Not 31
Bundet eget kapital
Aktiekapital Not 32 37 819 37 819
Reservfond 68 301 65 433
106 120 103 252
Fritt eget kapital
Balanserad vinst
59 401
Årets resultat 76 090
2 445
25 765
78 535 85 166
Summa eget kapital 184 655 188 418
Obeskattade reserver Not 33 697 1 510
Avsättningar
Avsättningar för pensioner Not 34 5 217 4 996
Övriga avsättningar 1 000 -
Summa avsättningar 6 217 4 996
Långfristiga skulder
Uppskjuten skatteskuld 845 2 341
Långfristiga räntebärande skulder Not 38,40,44 16 524 7 225
Summa långfristiga skulder 17 369 9 566
Kortfristiga skulder
Checkräkningskredit Not 37,40,44 - -
Övriga räntebärande skulder Not 38,40,44 1 700 18 453
Leverantörsskulder Not 44 775 536
Skatteskuld - 70
Skulder till koncernbolag 17 001 12 883
Övriga skulder 1 157 135
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter Not 39 3 359 2 612
Summa kortfristiga skulder 23 992 34 689
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 232 930 239 179
STÄLLDA SÄKERHETER Not 40 2 000 2 000
ANSVARSFÖRBINDELSER Not 41 104 100

* Jämförelsesiffror för 2010 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av totalresultatet.

Moderbolagets kassaflödesanalys

Tkr 2011 2010*
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster 1 701 25 313
Återförda avskrivningar 481 64
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet Not 43 3 112 -16 787
5 294 8 590
Betald skatt 0 -385
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar av rörelsekapital 5 294 8 205
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning/Minskning av rörelsefordringar -21 006 13 836
Ökning av rörelseskulder 6 056 16 760
Kassaflöde från den löpande verksamheten Not 43 -9 656 38 801
Investeringsverksamheten
Investeringar i aktier och andelar -26 617 -27 674
Investeringar i anläggningstillgångar -8 096 -4 322
Försäljning av anläggningstillgångar 10 950 40 584
Kassaflöde från investeringsverksamheten -23 763 8 588
Finansieringsverksamheten
Minskning av räntebärande skulder -7 454 -7 367
Utdelning till aktieägare -9 076 -
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -16 530 -7 367
Årets kassaflöde -49 949 40 022
Likvida medel vid årets början 59 412 19 390
Likvida medel vid årets slut Not 37,43 9 463 59 412

* Jämförelsesiffror för 2010 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av totalresultatet.

Rapport över förändring i eget kapital

Koncernen Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Tkr Not 31 Aktie-
kapital
Övrigt till-
skjutet kapital
Reserver Balanserade
vinstmedel inkl
årets resultat
Summa
eget kapital
Eget kapital 2010-01-01 37 819 55 526 2 996 92 124 188 465
Omräkningsdifferenser
Valutakursdifferenser från säkring av
-14 543 -14 543
nettoinvestering i utlandsverksamhet 7 610 7 610
Årets resultat 28 745 28 745
Totalresultat
Utdelning
-6 933 28 745 21 812
0
Eget kapital 2010-12-31 37 819 55 526 -3 937 120 869 210 277
Omräkningsdifferenser
Valutakursdifferenser från säkring av
1 721 1 721
nettoinvestering i utlandsverksamhet 527 527
Årets resultat 12 796 12 796
Totalresultat
Utdelning
2 248 12 796
-9 076
15 044
-9 076
Eget kapital 2011-12-31 37 819 55 526 -1 689 124 589 216 245
Moderbolaget Aktie- Bundna Fritt eget
Tkr Not 31 kapital reserver kapital Summa
Fastställt IB 2010-01-01
Effekt av ändrad redoviosningsprincip
37 819 58 872
-416
56 453 153 144
-416
Nytt IB 2010-01-01 37 819 58 456 56 453 152 728
Valutakursdifferenser från säkring av
nettoinvestering i utlandsverksamhet 6 977 6 977
Koncernbidrag efter skatt
Årets resultat
2 948
25 765
2 948
25 765
Totalresultat 6 977 28 713 35 690
Summa intäkter och kostnader för året 28 713 35 690
Utdelning 0
Eget kapital 2010-12-31 37 819 65 433 85 166 188 418
Fastställt IB 2011-01-01 37 819 65 433 85 166 188 418
Effekt av ändrad redovisningsprincip 1 857 1 857
Nytt IB 2011-01-01 37 819 67 290 85 166 190 275
Valutakursdifferenser från säkring av
nettoinvestering i utlandsverksamhet
Årets resultat
1 011 2 445 1 011
2 445
Totalresultat
Utdelning
1 011 2 445
-9 076
3 456
-9 076
Eget kapital 2011-12-31 37 819 68 301 78 535 184 655

Bokslutskommentarer och noter

Elos AB, org.nr 556021-9650, är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Lidköpings kommun, Västra Götalands län.

Elos ABs årsredovisning för verksamhetsåret 2011 är undertecknad av styrelsen och verkställande direktören den 23 februari 2012. De i årsredovisningen ingående resultat- och balansräkningarna för moderbolaget och koncernen ska fastställas på årsstämman i Elos AB som hålls den 23 april 2012.

Redovisningsprinciper Elos koncernredovisning är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standarder (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS. Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen och vidare har Rådet för finansiell rapportering RFR 1, Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats. Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med svensk lag och med tillämpning av RFR 2, Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att IFRS värderings- och upplysningsregler tillämpas med de avvikelser som framgår av avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.

Nya redovisningsprinciper 2011 Ett antal nya tilllägg till IFRS-standarder och tolkningsuttalanden från IFRIC har trätt i kraft från och med 1 januari 2011. Ingen av de förändringarna bedöms ha någon väsentlig effekt på de finansiella rapporterna för koncernen.

Nya eller ändrade rekommendationer med tillämpning från och med 2012 bedöms inte ha någon väsentlig påverkan på de finansiella rapporterna.

Se även avsnitt över Moderbolagets redovisningsprinciper där årets förändringar framgår.

Koncernredovisning Koncernredovisningen baseras på historiska anskaffningsvärden, med undantag för finansiella instrument som redovisas till verkligt värde.

Koncernbokslutet omfattar moderbolaget och samtliga dotterbolag, varmed avses de bolag i vilka Elos AB äger mer än 50 procent av aktiernas röstvärde, eller på annat sätt har ett bestämmande inflytande. De finansiella rapporterna för moderbolaget och dotterbolagen som tas in i koncernredovisningen avser samma period och är upprättade enligt de redovisningsprinciper som gäller för koncernen.

Alla koncerninterna mellanhavanden, intäkter, kostnader, vinster eller förluster som uppkommer i transaktioner mellan företag som omfattas av koncernredovisningen elimineras i sin helhet.

Ett dotterbolag tas med i koncernredovisningen från förvärvstidpunkten, vilken är den dag då moderbolaget får ett bestämmande inflytande, och ingår i koncernredovisningen fram till den dag det bestämmande inflytandet upphör.

Den 1 juli 2011 förvärvades Microplast AB som är verksamt inom formsprutning av produkter till bio- och medicinteknikindustrin, och som därmed ingår i affärsområdet Medicinteknik. Bolaget är intaget i koncernredovisningen enligt förvärvsmetoden. Det innebär bland annat att anskaffningsvärdet fördelas på förvärvade tillgångar, övertagna åtaganden och skulder vid förvärvstidpunkten på basis av dessas verkliga värden.

Dotterbolaget Elos Precision AB avyttrades under december 2010. Resultatet för perioden 1 januari till 30 november 2010 ingår därmed i årsredovisningens jämförelsesiffror för 2010. Resultatet från den avvecklade verksamheten har exkluderats från alla intäkts- och kostnadsposter i resultaträkningen och redovisas som ett netto, efter skatt, i posten "Resultat från avvecklade verksamheter".

Som intressebolag redovisas bolag där Elos AB har ett aktieinnehav som motsvarar minst 20 procent och högst 50 procent av röstvärdet eller på annat sätt har ett betydande inflytande. Intressebolag redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Denna metod innebär att bokförda värdet på aktierna i intressebolag förändras med koncernens andel i intressebolagens resultat minskat med erhållen utdelning.

I koncernredovisningen ingående utländska dotterbolags resultat- och balansräkningar har omräknats enligt den så kallade dagskursmetoden. Denna metod innebär att balansräkningen omräknas till balansdagens kurs och resultaträkningen till genomsnittskurs. Härvid uppkommen omräkningsdifferens har redovisats mot totalresultat.

Kritiska redovisningsfrågor samt uppskattningar och bedömningar Vid upprättandet av Elos koncernredovisning har styrelsen och verkställande direktören inte identifierat några kritiska redovisningsfrågor som haft stor betydelse för redovisade belopp.

Vissa antaganden om framtiden och vissa uppskattningar och bedömningar per balansdagen har särskild betydelse för värderingen av tillgångarna och skulderna i balansräkningen:

Redovisning av kostnaden för förmånsbestämda pensionsplaner är baserad på aktuariella beräkningar som i sin tur grundar sig på utvecklingen av olika faktorer. Se not 34.

Värdet på goodwill prövas minst en gång per år med avseende på eventuellt nedskrivningsbehov. Prövningen kräver en bedömning av nyttjandevärdet på den kassagenererande enhet, eller grupper av enheter, till vilken goodwillvärdet är hänförligt. Detta kräver i sin tur att det förväntade framtida kassaflödet från den kassagenererande enheten uppskattas samt en relevant diskonteringsränta fastställs för beräkning av kassaflödets nuvärde. De bedömningar som gjorts per den 31 december 2011 anges i not 18.

Rörelseförvärv IFRS 3 tillämpas på rörelseförvärv och innebär att verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder i den förvärvade verksamheten fastställs vid förvärvstidpunkten. Identifierbara tillgångar och skulder innefattar även tillgångar, skulder och avsättningar inklusive förpliktelser och anspråk från utomstående part som inte redovisas i den förvärvade verksamhetens balansräkning. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet för förvärvet och förvärvad andel av nettotillgångarna i den förvärvade verksamheten klassificeras som goodwill och redovisas som immateriell tillgång i balansräkningen.

Nyttjandeperioden för varje enskild immateriell tillgång fastställs och skrivs av över nyttjandeperioden. Om nyttjandeperioden bedöms som obestämbar sker ingen avskrivning. En bedömning som resulterar i att en immateriell tillgångs nyttjandeperiod är obestämbar beaktar alla relevanta förhållanden och grundas på att det inte finns någon förutsebar bortre tidsgräns för det netto-kassaflöde som tillgången genererar. Nyttjandeperioden för goodwill antages generellt som obestämbar.

Rapportering för segment Elos är organiserat i två affärsområden, Medicinteknik och Mätteknik. Dessa rörelsegrenar utgör den primära indelningsgrunden för IFRS 8 Rörelsesegment. Koncernen bedriver verksamhet i Sverige, Danmark, Kina, Italien och Ungern.

Finansiella instrument Finansiella tillgångar och skulder redovisas initialt till sitt anskaffningsvärde vilket då motsvarar dess verkliga värde. Finansiella tillgångar och skulder i utländsk valuta omvärderas till svenska kronor med beaktande av balansdagens valutakurs. Utestående derivat redovisas till verkligt värde i balansräkningen och förändringen redovisas i totalresultatet. Se även not 44.

Intäkter Intäkter redovisas när varorna är levererade och äganderätten har övergått till köparen.

Avskrivningar Avskrivningar enligt plan är beräknade på tillgångarnas anskaffningsvärden, i förekommande fall reducerade med erhållna lokaliseringsbidrag. Tidigare gjorda uppskrivningar har inräknats i tillgångarnas anskaffningsvärden. Avskrivningssatserna baseras på tillgångarnas beräknade nyttjandeperioder.

Avskrivningar enligt plan uppgår till följande procentsatser:

Byggnader 2–4 %
Markanläggningar 3,75–5 %
Fordon och lättare maskiner 20 %
Övriga maskiner 10–20 %
Datorer och kontorsmaskiner 20–33 %
Övriga inventarier 10 %
Patent och övriga immateriella tillgångar 10–20 %
Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten: se nedan.

Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten består av utvecklingskostnader för framtagning av nya produkter hos i huvudsak Elos Fixturlaser. De balanserade utvecklingskostnaderna skrivs av linjärt över tillgångarnas uppskattade nyttjandeperioder. De nu redovisade tillgångarna bedöms ha en nyttjandeperiod om tre till fem år.

Nedskrivningar Elos tillämpar IAS 36 Nedskrivningar vilket innebär att det görs en bedömning av enskilda tillgångars, grupper av tillgångars eller kassagenererande enheters återvinningsvärde då det finns indikationer på att en tillgång har minskat i värde. Är det bokförda värdet högre än återvinningsvärdet sker en nedskrivning till återvinningsvärdet. Återvinningsvärdet är det högsta av nettoförsäljningsvärdet och nyttjandevärdet

Lånekostnader Lånekostnader aktiveras om de är direkt hänförliga till inköp, konstruktion eller produktion av tillgång som med nödvändighet tar betydande tid i anspråk för att färdigställa och är avsedd för användning eller försäljning.

Skatt Inkomstskatt och uppskjuten skatt redovisas enligt IAS 12 Inkomstskatter.

Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år. Hit hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.

Uppskjuten skatt beräknas med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Beloppen beräknas efter hur de temporära skillnaderna förväntas bli reglerade och med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen. Temporära skillnader beaktas ej i koncernmässig goodwill och inte heller i skillnader hänförliga till aktier i koncernbolag. I koncernredovisningen är obeskattade reserver uppdelade på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att medföra lägre skattebetalningar i framtiden.

Skattesatsen för Sverige i årets bokslut är 26,3 procent (26,3). Se not 14.

Pensioner Elos åtagande för pensioner fullgörs genom fortlöpande utbetalningar till fristående myndigheter eller försäkringsbolag samt genom avsättningar och utbetalningar som omfattas av det så kallade FPG/PRIsystemet.

Pensionsåtaganden genom förmånsbestämda planer beräknas i koncernen enligt aktuariella metoder och ersättningsbeloppen beräknas enligt den så kallade Projekt Unit Credit Method och minskas med marknadsvärdet av förvaltningstillgångar. Metoden innebär att varje tjänstgöringsperiod anses ge upphov till en tillkommande enhet av den slutliga förpliktelsen. Varje enhet beräknas separat och tillsammans utgör de den totala förpliktelsen på balansdagen. Avsikten med principen är att kostnadsföra pensionsbetalningarna linjärt under anställningstiden. Beräkningen görs årligen av oberoende aktuarier. Den förmånsbestämda skulden värderas därvid till nuvärdet av förväntade framtida utbetalningar med användande av en diskonteringsränta, som motsvarar räntan som anges i not 34.

Oredovisade aktuariella vinster och förluster redovisas, då de överstiger korridoren, över de anställdas genomsnittliga kvarvarande tjänstgöringstid.

Redovisningen tillämpas beträffande alla identifierade förmånsbestämda pensionsplaner i koncernen. Koncernens utbetalningar avseende avgiftsbestämda pensionsplaner redovisas som kostnad under den period de anställda utfört de tjänster som avgiften avser.

Statliga stöd Statliga bidrag relaterade till tillgångar redovisas i balansräkningen genom att bidraget reducerar tillgångens redovisade värde. Statliga bidrag som erhålls för att täcka en viss kostnad redovisas som en minskning av motsvarande kostnader.

Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten Utgifter för utveckling av egna produkter redovisas som immateriell tillgång i balansräkningen under rubriken Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten när följande förhållanden föreligger:

Det är tekniskt möjligt att färdigställa den nyutvecklade produkten så att den kan säljas. Det är bolagets avsikt att färdigställa produkten och sälja den. Bolaget har förutsättningar att sälja produkten och den bedöms komma att medföra ekonomiska fördelar för bolaget. Det finns adekvata tekniska, finansiella och andra resurser för att fullfölja utvecklingen och att sälja produkten. Bolaget måste också på ett tillförlitligt sätt kunna beräkna de utgifter för utveckling som kan hänföras till den nya produkten.

Goodwill Nedskrivningsbehovet prövas minst årligen för immateriella tillgångar, inklusive goodwill, med obestämbar nyttjandeperiod. Nedskrivningsbehovet för goodwill prövas genom följande förfarande.

Det goodwillvärde som fastställs per förvärvstidpunkten fördelas på kassagenererande enheter, eller grupper av kassagenererande enheter. Till dessa kassagenererande enheter kan hänföras även tillgångar och skulder som vid förvärvstidpunkten redan finns i koncernen. Varje sådant kassaflöde som goodwill fördelas till motsvaras av den lägsta nivån inom koncernen på vilken goodwill övervakas i företagets styrning och är inte en större del av koncernen än ett segment, vilket motsvarar en rörelsegren eller ett geografiskt område enligt koncernens segmentsrapportering. Se not 18.

Ett nedskrivningsbehov föreligger när det återvinningsbara beloppet avseende en kassagenererande enhet (eller grupper av kassagenererande enheter) understiger redovisat värde. En nedskrivning redovisas då i resultaträkningen.

Leasingavtal Leasingavtal redovisas i koncernen enligt IAS 17 Leasingavtal. Leasing klassificeras i koncernredovisningen antingen som finansiell eller operationell leasing. Finansiell leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som är förknippade med ägandet i allt väsentligt är överfört till leasetagaren. I annat fall är det fråga om operationell leasing. I korthet innebär finansiell leasing att gällande anläggningstillgång redovisas som tillgångspost i balansräkningen medan en motsvarande skuld bokas upp på passivsidan av balansräkningen. I resultaträkningen redovisas planenliga avskrivningar på tillgången i enlighet med bolagets avskrivningsprinciper. Den del av leasingavgiften som avser ränta redovisas som finansiell kostnad i resultaträkningen medan resterande del av leasingavgiften minskar uppbokad skuld. Operationell leasing innebär i korthet att någon tillgångs- eller motsvarande skuldpost inte redovisas i balansräkningen hos leasingtagaren.

Varulager Varulagret är upptaget till det lägsta av anskaffningskostnaden enligt den så kallade först in- först ut-principen och verkliga värdet. Erforderligt avdrag har gjorts för inkurans.

Avsättningar Avsättningar redovisas enligt IAS 37 Avsättningar, eventualförpliktelser och eventualtillgångar. En avsättning redovisas i balansräkningen när det finns ett åtagande och det är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas för att reglera åtagandet samt att en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.

Moderbolagets redovisningsprinciper Moderbolaget tillämpar RFR 2, Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att moderbolaget tillämpar IFRS värderings- och upplysningsregler med bland annat nedan angivna avvikelser.

Ny redovisningsprincip har antagits beträffande moderbolagets redovisning av totalresultat enligt IAS 1. I enlighet med IAS 8 Redovisningsprinciper, ändringar i uppskattningar och bedömningar samt fel, har även retroaktiv tillämpning gjorts för 2010.

Erlagda pensionspremier samt förändring av redovisad pensionsskuld till FPG/PRI redovisas fortlöpande som en pensionskostnad.

Samtliga leasingavtal redovisas enligt reglerna för operationell leasing.

Koncernbidrag och aktieägartillskott har tidigare redovisats i enlighet med UFR 2 från Rådet för finansiell rapportering. Rådet anser att UFR 2 inte är förenlig med IFRS och har därför dragit tillbaka uttalandet. Koncernbidrag och aktieägartillskott samt därtill hörande skatt ska inte redovisas direkt i det egna kapitalet längre utan följa skrivningen i RFR 2. Mottaget och lämnat koncernbidrag från ett dotterföretag redovisas nu i moderföretaget som en finansiell intäkt/kostnad i resultaträkningen. Tillhörande skatteeffekt redovisas i resultaträkningen enligt IAS 12.

Närståendetransaktioner Utöver vad som anges i not 1 har inga närståendetransaktioner förekommit. Däremot har det vilande bolaget AB Westergyllen sålts till en av de större aktieägarna till ett bedömt marknadsvärde.

1 Personal och personalkostnader

2011 2010
Medelantalet anställda fördelade på kvinnor och män Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Koncernen
Sverige 131 59 191 164 56 220
Danmark 89 45 134 82 37 119
Italien 2 0 2 2 0 2
Kina 33 13 46 16 6 22
Ungern 1 0 1 - - 0
256 118 373 264 99 363
Moderbolaget
Sverige 2 2 4 2 2 4
2011 2010
Styrelse Övriga Styrelse Övriga
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader och VD anställda Totalt och VD anställda Totalt
Koncernen
Löner och andra ersättningar 7 029 141 679 148 708 7 930 142 163 150 093
(varav resultatlön) (609) (673) (1 282) (1 145) (1 351) (2 496)
sociala kostnader 3 357 37 741 41 098 4 042 35 359 39 401
(varav pensionskostnader) (1 756) (13 391) (15 147) (2 045) (10 651) (12 696)
10 386 179 420 189 806 11 972 177 522 189 494
Moderbolaget
Löner och andra ersättningar 2 629 1 633 4 262 2 707 1 213 3 920
(varav resultatlön) (-) (-) (-) (315) (-) (315)
sociala kostnader 1 584 1 736 3 320 1 645 486 2 131
(varav pensionskostnader) (758) (1 146) (1 904) (794) (269) (1 063)
4 213 3 369 7 582 4 352 1 699 6 051
2011 2010
Styrelse Övriga Styrelse Övriga
Löner, andra ersättningar per land och VD anställda Totalt och VD anställda Totalt
Moderbolaget i Sverige 2 629 1 633 4 262 2 707 1 213 3 920
Dotterbolag i Sverige 2 053 71 078 73 131 2 961 77 216 80 177
Dotterbolag i Danmark 1 814 65 861 67 675 1 806 62 108 63 914
Dotterbolag i Kina 533 3 107 3 640 456 1 626 2 082
Dotterbolag i övriga länder - 1 704 1 704 - 327 327
7 029 141 679 148 708 7 930 142 163 150 093

År 2010 inkluderar avvecklade verksamheter fram till försäljningsdatum.

Kapitalvärdet av samtliga pensionsförpliktelser, utöver tjänstepensioner enligt ITP-planen m m och övriga skuldförda pensionsförpliktelser, uppgick vid 2011 års utgång till 139 tkr (451) i koncernen och med samma belopp i moderbolaget. Av moderbolagets förpliktelser avsåg 139 tkr (451) den tidigare ordföranden och verkställande direktören Sture Öster. Samtliga förpliktelser har tryggats med engångsbetalda kapitalförsäkringar. Pensionsförpliktelserna är i samtliga fall begränsade till vad som faller ut på tecknad kapitalförsäkring.

Ersättning till styrelse och ledande befattningshavare

Motiven till principerna för åsättande av löner och övriga ersättningar till ledande befattningshavare framgår av bolagsstyrningsrapporten som är en del av denna årsredovisning.

Till styrelsens ordförande och ledamöter utgår arvode enligt årsstämmans beslut.

Ersättning till koncernledningen, som består av verkställande direktören, teknisk chef och ekonomichef, utgörs av grundlön, bilförmån, rörlig ersättning samt pension. Den rörliga ersättningen kan variera beroende på befattning och kan maximalt utgöra 40procent av fast lön. Den rörliga ersättningen baseras på utfall av resultat och kassaflöde i koncernen samt uppnått resultat i viktiga förbättringsområden.

Berednings- och beslutsprocess

Styrelsen har utsett en ersättningskommitté som behandlar och beslutar om ersättningar till VD och till VD direkt rapporterande befattningshavare.

Ersättningar och övriga förmåner under året

I enlighet med bolagstämmans beslut om arvoden till styrelsen har 950 tkr (750 tkr) kostnadsförts under 2011. Av detta avser 225 tkr (200 tkr) ersättning till styrelsens ordförande Stig-Arne Blom.

Till verkställande direktören har utgått lön och annan ersättning inkl bilförmån om sammanlagt 1.679 tkr (1.957 tkr).

Ingen resultatlön utgick till verkställande direktören under 2011. I 2010 års ersättning ingår resultatlön med 315 tkr. Resultatlön baseras på koncernens resultat och kassaflöde.

Pensionsåldern för verkställande direktören är 65 år. Bolaget betalar en årlig premie för verkställande direktörens pensionsförsäkring motsvarande ITP-planen med ett tillägg motsvarande fyra basbelopp. Pensionsgrundande lön är grundlönen samt ett genomsnitt av de tre senaste årens rörliga ersättningar. Pensionen är avgiftsbestämd. Den betalda pensionspremien för 2011 uppgick sammanlagt till 610 tkr (640 tkr). Vid uppsägning från bolagets sida gäller en uppsägningstid på 24 månader med avräkning mot andra inkomster under uppsägningstid. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida gäller en uppsägningstid på sex månader. Inga särskilda avtal finns beträffande avgångsvederlag.

Till övriga personer i koncernledningen har under 2011 utgått lön och annan ersättning inkl bilförmån om sammanlagt 1.151 tkr (825 tkr). Ingen resultatlön har utgått till övriga koncernledningen 2011 eller 2010. Resultatlönen baseras på koncernens resultat och kassaflöde och uppnådda mål i viktiga förbättringsområden.

Pensionsåldern för övriga ledande befattningshavare är 65 år. Bolaget betalar en årlig premie för övriga ledande befattningshavares pensionsförsäkring motsvarande ITP-planen. Pensionsgrundande lön är grundlönen samt ett genomsnitt av de tre senaste årens rörliga ersättning. Pensionen är avgiftsbestämd. Den för 2011 betalda pensionsförsäkringen uppgick till 194 tkr (171 tkr). Avtal för övriga ledande befattningshavare överensstämmer med årsstämmans beslut om riktlinjer till ledande befattningshavare.

Till ledande befattningshavare, som består av medlemmar i dotterbolagens ledningsgrupper, totalt 21 personer (28), har lön och annan ersättning inkl bilförmån utgått om sammanlagt 16.323 tkr (20.136). Pensionskostnaderna till dessa uppgick till 2.290 tkr (2.825).

Utöver vad som redovisats ovan har inga andra ersättningar eller förmåner utgått till styrelseledamöter eller ledande befattningshavare. Några andra transaktioner med närstående har inte förekommit.

Not 1 forts

Könsfördelning inom styrelse och företagsledning

(Antal personer)
2011 2010
Styrelseledamöter inkl suppleanter Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Koncernen 23 1 24 24 1 25
varav moderbolaget 6 1 7 6 1 7
2011 2010
Företagsledningar Män Kvinnor Totalt Män Kvinnor Totalt
Koncernen 19 5 24 26 5 31
varav moderbolaget 2 1 3 2 1 3

2 Nettoomsättning

Medicinteknink

3 Information om segment

Försäljning uppdelad efter marknad

Nedanstående tabell visar fördelningen av koncernens försäljning per marknad, för kvarvarande verksamheter oavsett var produkterna har tillverkats.

Mkr 2011 2010
Sverige 89,4 93,5
Norden exkl Sverige 76,9 54,7
Europa exkl Norden 96,0 70,6
Nordamerika 45,4 38,5
Asien 66,5 59,5
Övriga marknader 40,0 41,4
Summa 414,2 358,2

Moderbolagets intäkter som till största delen är interna och avser administrationsarvoden fördelar sig enligt följande (mkr):

Summa 6,1 5,6
Övrigt - -
Asien 1,2 -
Norden exkl Sverige 1,8 1,7
Sverige 3,1 3,9
2011 2010

Affärsområdet Medicinteknik består av dotterbolagen Elos Medtech Timmersdala AB, Elos Medtech Microplast AB, Elos Medtech Pinol A/S och Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. Bolagen tillverkar medicintekniska produkter.

Mätteknik

Affärsområdet består enbart av Elos Fixturlaser AB, sedan avyttringen av Elos Precision som gjordes under december 2010. Elos Fixturlaser tillverkar laserbaserade system för uppriktning och positionering. Upplysningar i denna not avser kvarvarande verksamheter.

2011
Mkr
Medicin-
teknik
Mät-
teknik
Övrigt/
Eliminering
Summa
Intäkter
Extern försäljning 295,6 118,6 414,2
Intern försäljning 27,3 0,0 -7,3 0,0
Summa intäkter 302,9 118,6 -7,3 414,2
Resultat
Rörelseresultat före
ofördelade kostnader -0,4 32,7 32,3
Ofördelade kostnader -9,7
Rörelseresultat 22,6
Ränteintäkter m m 4,4
Räntekostnader m m -9,1
Skatt på årets resultat -5,1
Årets resultat 12,8
Övriga upplysningar Medicin- Mät- Övrigt/
Mkr teknik teknik Eliminering Summa
Tillgångar 465,1 43,1 508,2
Ofördelade tillgångar 24,6
Summa tillgångar 465,1 43,1 532,8
Skulder 75,4 24,8 100,2
Ofördelade skulder 216,3
Summa skulder 75,4 24,8 316,5
Investeringar 79,6 1,8
Avskrivningar 27,1 5,1
Övriga kostnader som ej
motsvaras av utbetalningar
1,2 1,2

I försäljningen inom affärsområde Medicinteknik under 2011 ingår försäljning till en enskild kund med 51,8 Mkr.

Not 3 forts

2010 Medicin- Mät- Övrigt/
Mkr teknik teknik Eliminering Summa
Intäkter
Extern försäljning 258,4 99,8 358,2
Intern försäljning 2,5 0,0 -2,5 0,0
Summa intäkter 260,9 99,8 -2,5 358,2
Resultat
Rörelseresultat före
ofördelade kostnader 13,3 17,7 31,0
Ofördelade kostnader -8,1
Rörelseresultat 22,9
Ränteintäkter m m 0,2
Räntekostnader m m -6,9
Skatt på årets resultat -4,6
Årets resultat från
kvarvarande verksamheter 11,6
Övriga upplysningar Medicin- Mät- Övrigt/
Mkr teknik teknik Eliminering Summa
Tillgångar 376,9 64,2 441,1
Ofördelade tillgångar 45,8
Summa tillgångar 376,9 64,2 486,9
Skulder 70,7 33,5 104,2
Ofördelade skulder 172,4
Summa skulder 70,7 33,5 276,6
Investeringar 53,2 2,3
Avskrivningar 20,1 6,9

Övriga kostnader som ej motsvaras av utbetalningar 0,7 0,7

I försäljningen inom affärsområde Medicinteknik under 2010 ingår försäljning till en enskild kund med 50,0 Mkr.

Tillgångar och investeringar per geografiskt område

Nedanstående tabell visar det redovisade värdet på tillgångar samt investeringar fördelade på geografiska områden efter var tillgångarna är belägna.

Tillgångar Investeringar
Mkr 2011 2010 2011 2010
Sverige 224,0 230,6 47,3 13,6
Danmark 223,4 214,3 22,2 13,3
Kina 84,5 40,7 16,2 30,8
Övriga områden 0,9 1,3 - -
Summa 532,8 486,9 85,7 57,7

4 Inköp och försäljning mellan koncernbolag

Av moderbolagets intäkter avser 6,1 mkr (5,6) intäkter från koncernbolag. Inköp från koncernbolag har under året skett med 0,9 mkr (0) avseende koncern gemensamma IT-tjänster.

5 Information angående ersättning till revisorer

Arvode och Koncernen Moderbolaget
kostnadsersättningar 2011 2010 2011 2010
Ernst & Young AB
Revisionsuppdrag 818 735 214 199
Övriga tjänster 238 119 216 88
Zhongrui Yuehua Certified
Public Accountants Co
Revisionsuppdrag 45 35 - -
Övriga tjänster 128 - - -
Företagsrevision i Skara AB
Revisionsuppdrag 8 - - -
Summa 1 237 889 430 287

6 Avskrivningar enligt plan

Koncernen Kostnad för Utveckl.- Adm.-
2011 sålda varor kostn. kostn. Summa
Övriga immateriella
tillgångar 1 302 351 1 653
Balanserade
utvecklingskostnader 3 931 3 931
Byggnader 3 576 445 4 021
Markanläggningar 22 2 24
Maskiner och andra
tekniska anläggningar 18 341 740 19 081
Inventarier, verktyg och
installationer 3 463 614 627 4 704
Summa 26 704 4 545 2 165 33 414
2010
Övriga immateriella tillgångar 659 659
Balanserade utvecklingskostnader 5 523 5 523
Byggnader 2 997 139 3 136
Markanläggningar 22 2 24
Maskiner och andra tekniska
anläggningar 13 680 637 14 317
Inventarier, verktyg och
installationer 2 970 661 379 4 010
Summa 20 328 6 184 1 157 27 669
Moderbolaget Adm.-
2011 kostn. Summa
Övriga immateriella tillgångar 326 326
Inventarier 155 155
Summa 481 481
2010
Övriga immateriella tillgångar 0 0
Inventarier 64 64
Summa 64 64

7 Övriga rörelseintäkter

Koncernen Moderbolaget
Koncernen 2011 2010 2011 2010
Vinst vid försäljning av övriga
anläggningstillgångar 289 848 - -
Kursvinster 802 411 48 -
Övrigt 2 903 634 - -
Summa 3 994 1 893 48 0

8 Övriga rörelsekostnader

Koncernen 2011 2010
Kursförluster -630 -180
Övrigt -31 -34
Summa -661 -214

9 Kostnader fördelade på kostnadsslag

Nedanstående kostnader omfattar kostnad för sålda varor, försäljningskostnader, administrationskostnader och utvecklingskostnader för kvarvarande verksamheter.

Koncernen 2011 2010
Material inkl underentreprenader 118 408 95 020
Ersättningar till anställda 189 806 158 289
Avskrivningar 33 414 27 669
Övriga kostnader 53 365 56 024
Summa 394 993 337 002

10 Resultat från andelar i koncernbolag

Moderbolaget 2011 2010
Utdelning från dotterbolag 7 200 11 907
Erhållet koncernbidrag 25 000 -
Lämnat koncernbidrag -20 000 -
Vinst vid avyttring av dotterbolag - 23 508
Summa 12 200 35 415

11 Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter

Koncernen 2011 2010
Ränteintäkter 646 243
Kursdifferenser 3 495 -
Övrigt 284 -
Summa 4 425 243
Moderbolaget 2011 2010*
Ränteintäkter 578 204
Kursdifferenser 232 -
Summa 810 204

* Jämförelsesiffror för 2010 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av totalresultatet.

12 Övriga räntekostnader och liknande resultatposter

Koncernen 2011 2010
Räntekostnader -8 260 -6 915
Kursdifferenser -806 -
Summa -9 066 -6 915
Moderbolaget 2011 2010
Räntekostnader -1 144 -1 250
Kursdifferenser -506 -
Summa -1 650 -1 250

13 Bokslutsdispositioner

Moderbolaget 2011 2010
Återföring av periodiseringsfond 535 648
Avsättning till periodiseringsfond -400
Skillnad mellan bokförd avskrivning och
avskrivningar enligt plan på
- maskiner och inventarier 278 -382
Summa 813 -134

14 Skatter

Koncernen 2011 2010
Aktuell skatt -2 682 -7 396
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader -2 443 2 800
Summa skatt -5 125 -4 596

Skillnaden mellan koncernens redovisade skattekostnad och skattekostnad baserad på gällande skattesats består av följande komponenter:

Koncernen 2011 2010
Redovisat resultat före skatt 17 921 16 184
Skatt enligt gällande skattesats
Skatteeffekter av:
-2 727 -4 256
Av-/nedskrivning koncernmässiga övervärden
Skillnader i utländska skattesatser
-1 243
909
272
Övrigt
Redovisad skattekostnad
-2 064
-5 125
-612
-4 596

Den gällande skattesatsen i Sverige är 26,3 procent (26,3), i Danmark 25 procent (25 procent) samt i Kina 25 procent (23 procent) för inkomståret 2011.

Moderbolaget 20101 2010
Aktuell skatt i resultaträkningen 13 -384
Skatt hänförlig till koncernbidrag - 1 052
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader -82 -82
Summa -69 586

15 Förvärvsbeskrivning

Per den 1 juli 2011 förvärvades Microplast AB, som har 13 anställda och omsätter cirka 25 MSEK på årsbasis. Bolaget är verksamt inom formsprutning av medicintekniska produkter i termoplaster. Effekten av förvärvet på koncernens omsättning t.om kvartal 4 2011 är cirka 11,6 MSEK och på resultat före skatt cirka 3,3 MSEK. Köpeskillingen för förvärvad verksamhet uppgick till 19,5 MSEK samt en villkorad köpeskilling som baseras på verksamhetens utveckling under 2011 och 2012 beräknad till 2 MSEK. Transaktionskostnaderna för förvärvet uppgår till 0,1 MSEK och ingår i rörelsens kostnader. Någon omvärdering av villkorad köpeskilling har ännu ej gjorts. Förvärvet har gett en positiv effekt på resultat per aktie under 2011, och resultatet beräknas fortsätta få en positiv effekt under 2012.

Mkr

Köpeskilling:
- kontant betald köpeskilling 19,5
- beräknad tilläggsköpeskilling 2,0
Summa köpeskilling 21,5
Summan av värdet av förvärvade tillgångar och skulder -14,5
Goodwill 7,0
Mkr Bokfört värde Verkligt värde
Anläggningstillgångar 6,8 11,6
Varulager 3,6 4,1
Övriga kortfristiga fordringar 3,8 3,8
Likvida medel 4,3 4,3
Kortfristiga skulder -4,0 -4,0
Summa övertagna nettotillgångar 14,5 19,8
Kontant betald köpeskilling -19,5
Likvida medel på dotterbolag som förvärvas 4,3

Påverkan på koncernens likvida medel -15,2

Genom förvärvet har immateriella anläggningstillgångar ökat med 7,0 MSEK. Beloppet avser goodwill. Förvärvet innebär att koncernen tillförs kompetens inom formsprutning med snäva toleranser inom medicinteknik.

16 Resultat från avvecklade verksamheter

2010

Under december 2010 såldes dotterbolaget Elos Precision AB. Värdet av de sålda tillgångarna och skulderna i Elos Precision var följande:

Not 16 forts

Tillgångar
Goodwill 568
Byggnader och mark 7 533
Maskiner och andra tekniska anläggningar 46 555
Inventarier, verktyg och installationer 1 686
Aktier och andelar 20
Varulager 27 813
Kortfristiga fordringar 22 072
Likvida medel 23
Summa tillgångar 106 270
Summa skulder 78 719
Kortfristiga skulder 35 475
Räntebärande skulder 34 357
Uppskjuten skatt 7 453
Avsättning till pensioner 1 434
Skulder

Sålda nettotillgångar 27 551

Den totala köpeskillingen uppgår till 40.584 tkr och består av kontant erlagd köpeskilling, samt tilläggsköpeskilling. Av köpeskillingen har 30.584 tkr erhållits kontant och resterande 10.000 tkr i form av revers.

Resultat avvecklade verksamheter 17 157
Värdering till verkligt värde Diashunt Intressenter AB -900
Löpande resultat i sålt bolag 5 834
Kostnader hänförliga till försäljningen -810
Sålda nettotillgångar -27 551
Erhållen köpeskilling 40 584
Specifikation av avvecklade verksamheter

Intäkter och kostnader från den avyttrade verksamheten under 2010 framgår nedan:

Skatt -2 084
Resultat före skatt 7 918
Kostnader -102 548
Intäkter 110 466
2010

Resultat avvecklade verksamheter 5 834

17 Balanserade utgifter för utvecklingsarbeten

Koncernen 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 34 430 32 521
Årets inköp 1 978
Försäljningar och utrangeringar -4 711 1 909
Utgående anskaffningsvärde 31 697 34 430
Ingående avskrivningar 27 817 22 294
Försäljningar och utrangeringar -4 711
Årets avskrivningar 3 931 5 523
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan 27 037 27 817
Redovisat värde vid årets slut 4 660 6 613

Nyttjandeperioden för balanserade utgifter för utvecklingsarbeten bedöms uppgå till mellan tre och fem år.

18 Goodwill

Koncernen 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 36 073 51 709
Avvecklade verksamheter 0 -10 270
Förvärvade verksamheter 7 023 0
Omräkningsdifferenser -299 -5 366
Utgående anskaffningsvärde 42 797 36 073
Ingående avskrivningar 0 9 702
Avvecklade verksamheter 0 -9 702
Utgående ackumulerade avskrivningar enligt plan 0 0
Redovisat värde vid årets slut 42 797 36 073

Not 18 forts

Goodwill allokeras till kassagenererande enheter (CGU´s) i syfte att utvärdera om nedskrivningsbehov finns. Respektive affärsområde utgör en kassagenererande enhet. Allokering sker till den kassagenererade enhet som förmodas dra fördela av förvärven. Det bokförda värdet per den 31 december 2011 fördelas till respektive affärsområde enligt följande:

Koncernen 2011 2010
Medicinteknik 42 797 36 073
Mätteknik - -
42 797 36 073

Goodwill testas för nedskrivningar årligen och därutöver då föränding och omständigheter indikerar att tillgången är för högt värderad.

Följande antaganden har använts vid den årliga prövningen om det föreligger ett nedskrivningsbehov hos en kassagenererande enhet på vilken goodwill har fördelats. Värderingarna är baserade på nuvärdet av framtida kassaflöde inom respektive kassagenererande enhet, eller grupper av kassagenerande enheter. Utgångsläget har varit budgeten för 2012 med en antagen årlig tillväxt på 6–15 procent (5) under 5 år och därefter en tillväxt på 2 procent (3). Tillväxt på 15 procent har använts på delar av verksamheten som befinner sig i en tillväxtfas. Rörelsemarginaler har beräknats till 10-20 procent (20). Med beaktande av inflationsförväntningar, räntenivåer och omvärldsrisk i de kassagenrerande enheternas hemvist har diskonteringsräntan före skatt satts till 11 procent (11) .

Känslighetsanalys vid förändring av WACC* och rörelsemarginal per affärsområde (mkr)

Medelvärde, Goodwill vid Goodwill vid
WACC Goodwill vid förändring förändring
Bokförd 8,11% efter förändring -0,5% på -0,5% rörelse
Koncernen goodwill skatt WACC +0,5% tillväxt marginal
Medicinteknik 42,8 51,1 45,6 49,8 47,0
Mätteknik - - - - -

* weighted average cost of capital

19 Övriga immateriella tillgångar

Koncernen Moderbolaget
Koncernen 2011 2010 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 8 405 3 397 - -
Omräkningsdifferens -30 -259 - -
Omklassifisering 1 037 - 1 037 -
Nyanskaffningar 5 966 5 267 3 157 -
Utgående anskaffningsvärde 15 378 8 405 4 194 0
Ingående avskrivningar 1 470 903 - -
Omräkningsdifferens -9 -92 - -
Årets avskrivningar 1 653 659 326 -
Utgående ackumulerade
avskrivningar enligt plan 3 114 1 470 326 0
Redovisat värde vid årets slut 12 264 6 935 3 868 0

Årets nyanskaffningar avser främst förvärvad programvara samt patenträttigheter.

20 Operationella leasingavtal

Koncernens kostnad för operationella leasingavtal har för 2011 uppgått till 5 540 tkr. De operationella leasingavtalen består till största del av hyresavtal gällande lokaler, då främst Elos Fixturlasers anläggning i Mölndal. Koncernens framtida åtaganden för dessa avtal uppgår till följande belopp:

Avgifter som förfaller Tkr
2012 5 267
2013 4 050
2014 3 740
2015 2 636

21 Byggnader och mark

Koncernen
Byggnader 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 103 757 119 791
Avvecklade verksamheter - -9 015
Förvärvade verksamheter 6 549 -
Nyanskaffningar 193 2 691
Omklassificering 1 368 -
Omräkningsdifferenser -354 -9 710
Utgående anskaffningsvärde 111 513 103 757
Ingående avskrivningar 23 127 23 552
Avvecklade verksamheter - -2 132
Omräkningsdifferenser -91 -1 429
Omklassificering 1 114 -
Årets avskrivningar 4 021 3 136
Utgående ackumulerade avskrivningar 28 171 23 127
Redovisat värde vid årets slut 83 342 80 630
Koncernen
Markanläggningar 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 500 500
Utgående anskaffningsvärde 500 500
Ingående avskrivningar 311 287
Årets avskrivningar 24 24
Utgående ackumulerade avskrivningar 335 311
Redovisat värde vid årets slut 165 189
Koncernen
Mark 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 2 286 3 556
Avvecklade verksamheter - -979
Förvärvade verksamheter 1 018 -
Omräkningsdifferenser -16 -291
Utgående anskaffningsvärde 3 288 2 286
Redovisat värde vid årets slut 3 288 2 286
Redovisat värde vid årets slut byggnader och mark 86 795 83 105
23 Inventarier och verktyg
Koncernen Moderbolaget
Inventarier m m 2011 2010 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 41 271 56 760 2 082 674
Inköp 4 264 4 422 138 1 408
Avvecklade verksamheter - -19 578 - -
Förvärvade verksamheter 984 - - -
Försäljningar och utrangeringar -1 544 -333 - -
Omklassificeringar 4 369 - -1 037 -
Utgående anskaffningsvärde 49 344 41 271 1 183 2 082
Ingående avskrivningar enligt plan 29 870 43 103 398 334
Avvecklade verksamheter 0 -17 049 - -
Försäljningar och utrangeringar -1 473 -194 - -
Omklassificering 1 902 - - -
Årets avskrivningar 4 704 4 010 155 64
Utgående ackumulerade
avskrivningar 35 003 29 870 553 398
Redovisat värde vid årets slut 14 341 11 401 630 1 684
Leasingobjekt ingår i bokfört
värde ovan med
2 170 1 600 - -

Leasingobjekten består till största del av personbilar där årets anskaffningar uppgår till 1,1 mkr (0,8). De totala minimileaseavgifterna uppgår till 2,2 mkr (1,9). Nuvärdet av dessa uppgår till 2,1 mkr (1,7).

24 Pågående nyanläggningar

Koncernen
Pågående nyanläggningar 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde - -
Inköp 18 350 -
Utgående anskaffningsvärde 18 350 0
Redovisat värde vid årets slut 18 350 0

25 Andelar i koncernbolag

Moderbolaget 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 151 857 140 448
Avvecklade verksamheter - -16 265
Förvärvade verksamheter 21 673 -
Emissioner i dotterbolag 4 944 27 674
Utgående anskaffningsvärde 178 474 151 857
Ingående nedskrivningar -2 470 -2 470
Utgående ackumulerade nedskrivning -2 470 -2 470
Redovisat värde vid årets slut 176 004 149 387
Rösträtts- Antal Bokfört
Dotterbolag Dotter/dotterbol. andel andelar värde
Elos Medtech Pinol A/S 100% 1 000 50 149
Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. 100% 52 571
Elos Medtech Timmersdala AB 100% 2 600 27 987
TioTec AB 100% -
Elos Medtech Microplast AB 100% 1 000 21 673
Elos Fixturlaser AB 100% 2 000 23 000
Fixturlaser Srl. 5% *) 47
Elos Medtech AB 100% 1 000 116
Förvaltnings AB Westibulen 100% 300 361
AB Westment 100% 1 000 100
Summa 176 004

Under åren 2010 och 2011 har verksamheten omstrukturerats mellan Elos Medtech Pinol A/S och Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. varvid en omföring av bokförda värden på andelar i dotterbolag gjorts med 20.000 tkr. Denna transaktion, dvs omföring av värde mellan bolagen har redovisats i balans räkningen i enlighet med RedovisningsRådets rekommendation 1:00 p38.

*) Resterande 95 procent ägs av dotterbolaget Elos Fixturlaser AB

22 Maskiner och andra tekniska anläggningar

Koncernen
Maskiner m m 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 263 278 332 350
Inköp 36 738 43 425
Avvecklade verksamheter - -94 310
Förvärvade verksamheter 2 619 -
Omräkningsdifferenser 320 -14 908
Omklassificering -6 774 -
Försäljningar och utrangeringar -239 -3 279
Utgående anskaffningsvärde 295 942 263 278
Ingående avskrivningar 155 675 196 317
Försäljningar och utrangeringar -101 -3 279
Avvecklade verksamheter - -42 905
Omräkningsdifferenser -520 -8 775
Omklassificering -3 016 -
Årets avskrivningar 19 081 14 317
Utgående ackumulerade avskrivningar 171 119 155 675
Redovisat värde vid årets slut 124 823 107 603
Erhållet lokaliseringsbidrag som har reducerat
ackumulerat anskaffningsvärde - -
Leasingobjekt ingår i bokfört värde ovan med 43 752 32 534

Av årets investeringar har 24,0 mkr (13,4) finansierats genom leasingoch avbetalningskontrakt. Leasingobjekten består till största del av svarvar, fräsar och liknande maskiner hos Elos Medtech Pinol. De totala minimileaseavgifterna uppgår till 35,1 mkr (32,0). Nuvärdet av dessa uppgår till 35,7 mkr (29,4).

Not 25 forts

Uppgift om dotterbolagens organisationsnummer och säte:

Dotterbolag
Dotter/dotterbol.
Org.nr Säte
Elos Medtech Pinol A/S 13746184 Hilleröd, Danmark
Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. 120111697431125 Tianjin, Kina
Elos Medtech Timmersdala AB 556055-1201 Skövde
TioTec AB 556443-5153 Skövde
Elos Medtech Microplast AB 556344-0790 Skara
Elos Fixturlaser AB 556238-4437 Mölndal
Fixturlaser Srl. 7118040968 Milano, Italien
Elos Medtech AB 556280-2784 Lidköping
Förvaltnings AB Westibulen 556094-9439 Lidköping
AB Westment 556245-0089 Lidköping

26 Fordringar på koncernbolag

Beloppet avser tillgångar avsedda för den kinesiska verksamheten.

Andra aktier och andelar/

Andelar i intressebolag 27

Koncernen Moderbolaget
2011 2010 2011 2010
Ingående anskaffningsvärde 17 825 17 825 17 825 17 825
Försäljning -17 825 - -17 825 -
Utgående anskaffningsvärde 0 17 825 0 17 825
Ingående nedskrivning -17 225 -16 325 -17 225 -16 325
Årets nedskrivning 0 -900 0 -900
Årets försäljning 17 225 - 17 225 -
Utgående ackumulerade
nedskrivningar 0 -17 225 0 -17 225
Redovisat värde vid årets slut 0 600 0 600
Moderbolagets Kapital- Rösträtts- Antal Bokfört
andelar i intressebolag 2010 andel % andel % andelar värde
Diashunt Intressenter AB 29,2 29,2 29 168 600
Summa 600

Uppgift om intressebolagens organisationsnummer och säte:

Moderbolaget Organisationsnummer Säte
Diashunt Intressenter AB 556714-6021 Uppsala

Tillgångarna i Hemapure AB som uteslutande bestått av avtalet med Gambro överfördes i slutet av 2006 till Diashunt Intressenter AB. Omvärdering av innehavet gjordes 2010 till verkligt värde vilket medförde en nedskrivning med 900 tkr. Under 2011 har hela innehavet avyttrats.

28 Andra aktier och andelar

Koncernen
2011 2010
Ingående anskaffningsvärde - 20
Avvecklade verksamheter - -20
Redovisat värde vid årets slut 0 0

29 Övriga fordringar

Koncernen Moderbolaget
2011 2010 2011 2010
Reversfordran - 10 000 - 10 000
Mervärdesskatt 4 429 5 924 46 708
Övrigt 4 149 4 271 35 947
Summa 8 578 20 195 81 11 655

30 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

Koncernen Moderbolaget
2011 2010 2011 2010
Upplupna intäkter - 583 - -
Förutbetalda kostnader 5 487 4 283 531 399
Summa 5 487 4 866 531 399

31 Eget kapital

Koncernen

I reserver ingår omräkningsdifferenser enligt nedan:

Omräkningsdifferenser 2011 2010
Ingående ackumulerade omräkningsdifferenser -6 490 8 053
Årets omräkningsdifferens 1 721 -14 543
Utgående ackumulerade omräkningsdifferenser -4 769 -6 490
Valutakursdifferenser från
säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet 2011 2010
Ingående ackumulerade valutakursdifferens 2 553 -5 057
Årets valutakursdifferens 527 7 610
Utgående ackumulerade valutakursdifferenser 3 080 2 553
Summa utgående ackumulerade omräknings
och valutakursdifferenser -1 689 -3 937
Moderbolaget
Utdelning

Styrelsen har föreslagit årsstämman att utdelning för verksamhetsåret 2011 ska utgå med 1:50 (1:50).

Koncernbidrag redovisade direkt i eget kapital 2011 2010
Lämnade och erhållna koncernbidrag netto - 4 000
Skatt hänförlig till koncernbidrag - -1 052
Summa 0 2 948

32 Aktiekapital

Under året har inga A-aktier stämplats om till B-aktier.

Den 31 december 2011 bestod aktiekapitalet av 6.051.000 aktier med ett kvotvärde av 6:25 kr per aktie. Samtliga aktier är fria. Uppdelningen på de olika aktieslagen är följande:

6 051 000
4 951 260
1 099 740

33 Obeskattade reserver

Moderbolaget 2011 2010
Ackumulerade överavskrivningar
maskiner och inventarier 297 576
Periodiseringsfond, tax 06 - 534
Periodiseringsfond, tax 11 400 400
Summa 697 1 510

34 Avsättningar för pensioner

16 747 15 380 5 217 4 996
4 4 4 4
16 743 15 376 5 213 4 992
2011 2010 2011 2010
Koncernen Moderbolaget

Följande aktuariella antaganden har använts vid beräkning av förmånsbestämda pensionsförpliktelser:

Koncernen 2011 2010
Diskonteringsränta 3,8% 4,0%
Årlig löneökning 3,0% 3,0%
Årlig ökning av inkomstbasbelopp 3,0% 3,0%
Årlig ökning av inflation 2,0% 2,0%
Avgångsintensitet 5,0% 5,0%
Specifikation av förändring av
pensionsskuld i koncernen 2011 2010
Förpliktelsens nuvärde vid
periodens början 23 400 23 290
Förpliktelser avseende
avvecklade verksamheter 0 -1 824
Förmåner intjänade
under perioden 578 560
Pensionsutbetalningar -638 -600
Ränta 950 870
Aktuariell förlust 2 622 1 104
Förpliktelsens nuvärde
vid periodens slut 26 912 23 400
Oredovisad aktuariell förlust -10 169 -8 020
Bokfört värde 16 743 15 380

Räntedelen i pensionsskulden är i resultaträkningen redovisad som räntekostnad. Övriga delförändringar av pensionsskulden är redovisade i rörelseresultatet.

Koncernen 2011 2010
Redovisad kostnad för
förmånsbestämda planer 3 507 1 839
Redovisad kostnad för
avgiftsbestämda planer 11 640 10 857
Summa 15 147 12 696

35 Uppskjuten skatteskuld/fordran

Koncernen Moderbolaget
Uppskjuten skatteskuld 2011 2010 2011 2010
Obeskattade reserver 11 655 9 355 - -
Avsättning för pensioner 715 285 - -
Temporära skillnader
anläggningstillgångar 14 359 10 744 -
Övrigt 276 - - -
Summa 27 005 20 384 0 0
Uppskjuten skattefordran
Kapitalförsäkringar 36 119 36 119
Summa 36 119 36 119
Uppskjuten
skatteskuld/fordran netto 26 969 20 265 -36 -119

36 Övriga långfristiga avsättningar

Koncernen 2011 2010
Belopp vid årets ingång 92 77
Årets förändring 997 15
Redovisat värde vid årets slut 1 089 92

Övriga avsättningar består till största del av tilläggsköpeskilling vid förvärv samt en mindre del av avsättningar för garantiåtaganden. Garantiavsättningarna förväntas bli realiserade inom en tvåårsperiod.

37 Checkräkningskredit

Koncernen

Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till 71,8 mkr (72,1), varav outnyttjat belopp 43,2 mkr (50,7).

Moderbolaget

Beviljat belopp på checkräkningskredit uppgår till 40,0 mkr (40,0), varav outnyttjat belopp 40,0 mkr (40,0).

38 Räntebärande skulder

Långfristiga skulder - koncernen 2011 2010
Låneskulder 129 235 105 057
Skuld avseende finansiella leasingavtal 26 425 21 012
Summa 155 660 126 069
Kortfristiga skulder - koncernen 2011 2010
Låneskulder 13 921 28 688
Skuld avseende finansiella leasingavtal 10 905 8 711
Summa 24 826 37 399

Av koncernens låneskulder förfaller 50,3 mkr (55,4) senare än 5 år. Motsvarande belopp för moderbolaget uppgår till 0,0 mkr (0,4).

Finansiella leasingavtal

Koncernens skulder förfaller till betalning enligt följande:

År Belopp
2012 10 905
2013 8 864
2014 6 054
2015 4 784
2016 4 013
efter 2016 2 710

Leasingobjekten består till största del av svarvar, fräsar och liknande maskiner hos Elos Medtech Pinol.

39 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

2011 Koncernen
2010
2011 Moderbolaget
2010
Semester- och löneskuld 16 772 9 468 890 743
Sociala avgifter 7 378 5 470 402 323
Övriga upplupna kostnader 10 453 3 064 2 067 1 546
Summa 34 603 18 002 3 359 2 612

40 Ställda säkerheter

För skulder till kreditinstitut inkl Koncernen Moderbolaget
checkräkningskrediter 2011 2010 2011 2010
Fastighetsinteckningar 84 689 81 532 - -
Företagsinteckningar 38 600 34 500 2 000 2 000
Leasingobjekt 33 599 23 659 - -
Maskiner med
äganderättsförbehåll 38 814 32 476 - -
195 702 172 167 2 000 2 000
Övriga ställda säkerheter
Företagsinteckningar - - - -
Summa ställda säkerheter 195 702 172 167 2 000 2 000

41 Eventualförpliktelser/Ansvarsförbindelser

Koncernen Moderbolaget
2011 2010 2011 2010
Övriga ansvarsförbindelser 378 330 104 100
Summa 378 330 104 100

Uppgifter om koncernens pensionsåtaganden framgår av not 1.

42 Resultat per aktie

Resultatet per aktie har beräknats genom att årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 12.796 tkr (28.745) har dividerats med genomsnittligt antalet utestående aktier som är 6.051.000 (6.051.000). Antalet aktier vid periodens slut uppgick till 6.051.000 (6.051.000).

Med anledning av det konvertibelprogram som löper har även resultat per aktie efter utspädning beräknats.

43 Kassaflöde

Justering för poster som inte Koncernen Moderbolaget
ingår i kassaflödet 2011 2010 2011 2010*
Nedskrivningar - 900 - 900
Avsättningar 1 364 1 062 1 221 -430
Resultat sålda anläggningstillgångar -122 -675 -284 -24 319
Kursdifferenser -1 507 68 - -
Övrigt 0 -705 2 175 7 062
Summa -265 650 3 112 -16 787
Upplysning om betalda Koncernen Moderbolaget
räntor och utdelningar 2011 2010 2011 2010
Under året betalda räntor 7 699 6 913 726 1 228
Under året erhållna räntor 637 85 567 22

Likvida medel i kassaflödesanalysen utgörs av kassa- och bankmedel. * Jämförelsesiffror för 2010 har justerats pga ändrad redovisningsprincip av totalresultatet.

44 Finansiella instrument

Förvaltning av eget kapital

Eget kapital definieras som det redovisade egna kapitalet i balansräkningen och uppgår till 216 mkr (210). Definitionen är den samma som tidigare år. Avkastningen på eget kapital bör, beroende på vilken andel det egna kapitalet uppgår till, överstiga den riskfria långfristiga räntan med 5 till 10 procent. I nuvarande läge bör avkastningen överstiga 15 procent. Avkastningen på operativt kapital bör uppgå till minst 15 procent. Andelen eget riskbärande kapital bör uppgå till minst 30 procent.

Kopplat till koncernens långsiktiga finansiering har moderbolaget träffat avtal om särskilda villkor med koncernens två större banker. Dessa särskilda villkor omfattar dels en kvotrelation mellan koncernens EBITDA resultat och koncernens nettoskuldsättning och dels miniminivåer för koncernens och dotterbolagens soliditet.

Utdelningspolicyn är att utdelningen ska baseras på koncernens resultatutveckling med beaktande av framtida utvecklingsmöjligheter och den finansiella ställningen. Den långsiktiga målsättningen är att utdelningen ska ha en jämn utveckling och uppgå till cirka 30 procent av resultatet efter skatt.

Beträffande finansiella risker och riskstyrning hänvisas till separat redogörelse i förvaltningsberättelsen.

Finansiella tillgångar

De finansiella tillgångar som finns och nyttjas i koncernen är likvida medel, kundfordringar, övriga fordringar valutaterminer, aktier och långfristiga fordringar. Samtliga belopp som anges nedan, förutom vad det gäller valutaterminer, motsvarar de bokförda värdena i koncernen.

Likvida medel

De likvida medlen består av SEK, USD, EUR, DKK samt CNY och är placerade på bankkonton till sedvanliga räntevillkor. Vid årsskiftet uppgick likvida medel till 29,8 mkr (62,7) för koncernen och 9,5 mkr (59,4) för moderbolaget. Bokfört värde motsvarar verkligt värde.

Kundfordringar

Koncernens kundfordringar består av fordringar i SEK, USD, EUR, och DKK. Samtliga fordringar är värderade till balansdagens kurs. Betalningsvillkoren för kundfordringarna är 10-60 dagar. Vid årsskiftet uppgick kundfordringarna i koncernen till 59,5 mkr (51,7) och i moderbolaget till 0 mkr (0). Bokfört värde bedöms motsvara verkligt värde.

Not 44 forts

Åldersfördelning av kundfordringar 2011 2010
Ej förfallna fordringar 33 765 39 496
Förfallna fordringar 1–30 dagar gamla 10 309 7 146
Förfallna fordringar 31–60 dagar gamla 8 321 477
Förfallna fordringar 61–90 dagar gamla 224 804
Förfallna fordringar >91 dagar gamla 7 029 3 788
Summa förfallet 25 883 12 215
Reserverade kundfordringar -100 0
Summa kundfordringar 59 548 51 711

Övriga fordringar

Koncernens övriga fordringar förfaller inom ett år.

Valutaterminer

Under året har terminssäkringar gjorts. Terminskontrakten har värderats till marknadsvärde per balansdagen och har säkringsredovisats mot totalresultat.

Moderbolaget har säkrat förändringar i eget kapital hos Elos Medtech Pinol A/S genom att teckna ett terminskontrakt i DKK om 85 mDKK. Detta har ett verkligt värde om 1,1 mkr (1,8) på balansdagen. Koncernen hade inga övriga kvarvarande terminskontrakt vid årsskiftet (0).

Aktier

Koncernens innehav av aktier uppgick vid årsskiftet till 0,0 (0,6) mkr. Innehavet vid årets ingång utgjordes av Diashunt Intressanter AB och har avyttrats under året.

Finansiella skulder

De finansiella skulder som finns och nyttjas i koncernen är leverantörsskulder, checkräkningskredit samt lån från kreditinstitut. Samtliga belopp som anges nedan under finansiella skulder motsvarar de bokförda värdena i koncernen. De bokförda värdena överensstämmer med de verkliga värdena på respektive skuld. Omräkning från utländsk valuta till SEK har gjorts till balansdagens kurs.

Leverantörsskulder

Koncernens leverantörsskulder består huvudsakligen av skulder i SEK, EUR och USD. Betalningsvillkoren för leverantörsskulderna är 10–60 dagar.

Checkräkningskredit

Koncernen har totalt tre (tre) olika checkräkningar med en sammanlagd total kredit på 71,8 mkr (72,1). Vid årsskiftet uppgick outnyttjat belopp till 43,2 mkr (57,0). Räntan på checkräkningskrediten är rörlig.

Övriga räntebärande skulder

Koncernens lån från kreditinstitut uppgick vid årsskiftet till 169,5 mkr (149,5). Lånen består av lån mot traditionella säkerheter som pantbrev och företagsinteckningar, avbetalningskontrakt och leasingavtal. Utöver lån från kreditinstitut finns det räntebärande skulder om 11,0 (13,9) mkr som avser konvertibellån där rörlig ränta utgår med STIBOR 360 + 1,6 procentenheter (föreg år fast ränta med 4,45). Konvertering till aktier kan göras år 2014.

Koncernen Moderbolaget
Amortering av lån per år 2011 2010 2011 2010
Lån som förfaller år 1 24 826 23 479 1 700 4 533
Lån som förfaller år 2 45 337 21 836 1 700 1 700
Lån som förfaller år 3 18 865 21 424 1 700 1 700
Lån som förfaller år 4 16 367 14 542 1 700 1 700
Lån som förfaller år 5 13 764 12 912 425 1 700
Lån som förfaller efter år 5 50 328 55 355 - 425
Konvertibellån 10 999 13 920 10 999 13 920
Summa 180 486 163 468 18 224 25 678

Av de totala lånen är 109,6 mkr (95,0) upptagna i SEK, 68,0 mkr (64,4) i DKK och resterande 2,9 mkr (4,1) i CNY.

Samtliga lån från kreditinstitut i SEK och i CNY löper med rörlig ränta. Av lånen i DKK löper 49,5 mkr (43,3) med rörlig ränta och 18,5 mkr (21,1) med fasta räntor i intervallet 2,95-4,76 procent. Se även not 41.

Revisionsberättelse

Till årsstämman i Elos AB (publ). Organisationsnummer 556021-9650

Rapport om årsredovisningen och koncern- redovisningen Vi har reviderat årsredovisningen och koncernredovisningen för Elos AB (publ) för år 2011 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 20–22. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 17–43.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standarder, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.

Revisorns ansvar Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standarder on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.

En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Uttalanden Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2011 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2011 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standarder, såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 20–22. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även reviderat förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Elos AB (publ) för år 2011. Vi har även utfört en lagstadgad genomgång av bolagsstyrningsrapporten.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen samt att bolagsstyrningsrapporten på sidorna 20–22 är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Revisorns ansvar Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.

Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat enligt ovan är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Därutöver har vi läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standarder on Auditing och god revisionssed i Sverige har.

Uttalanden Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten (behandlar förlusten) enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

Lidköping den 23 februari 2012 Ernst & Young AB

Sven-Arne Gårdh Auktoriserad revisor

Flerårsöversikt

Resultaträkningar 2011 2010* 2009* 2009 2008 2007* 2006** 2005*** 2005 2004 2003 2002
Nettoomsättning Mkr 414,2 358,2 320,9 422,0 499,4 432,8 400,4 626,9 1 328,3 1 467,4 1 230,0 1 251,1
Rörelseresultat Mkr 22,6 22,9 5,4 9,6 50,3 50,1 29,4 11,8 41,4 59,0 9,2 2,3
Finansnetto Mkr -4,6 -6,7 -8,4 -9,1 -13,3 -12,8 -9,3 -7,0 -9,2 -12,2 -14,5 -18,1
Resultat efter finansiella poster Mkr 17,9 16,2 -3,1 0,5 37,0 37,3 20,1 4,9 32,2 46,8 -5,3 -15,8
Skatter Mkr -5,1 -4,6 2,0 1,1 -9,1 -9,4 -1,5 -3,3 -10,2 -15,8 -1,6 2,8
Årets resultat kvarvarande verks. Mkr 12,8 11,6 -1,1 1,6 27,9 27,9 18,6 1,6 22,0 31,0 -6,9 -13,0
Årets resultat avvecklade verks. Mkr - 17,1 2,7 - - -2,5 -14,8 20,4 - - - -
Årets resultat Mkr 12,8 28,7 1,6 1,6 27,9 25,4 3,8 22,0 22,0 31,0 -6,9 -13,0
Balansräkningar
Anläggningstillgångar Mkr 304,0 251,7 304,4 304,4 309,2 278,1 311,6 382,8 382,8 229,9 241,2 254,7
Fordringar och varulager Mkr 199,0 171,9 199,0 199,0 219,5 218,9 275,7 499,9 499,9 443,2 416,1 419,0
Likvida medel Mkr 29,8 62,7 21,4 21,4 41,2 20,8 19,8 56,1 56,1 63,1 27,7 30,7
Tillgång för försäljning Mkr 0,0 0,6 1,5 1,5 1,5 1,5 - - - - - -
Summa tillgångar Mkr 532,8 486,9 526,3 526,3 571,4 519,3 607,1 938,8 938,8 736,2 685,0 704,4
Eget kapital Mkr 216,2 210,3 188,5 188,5 199,1 174,4 148,9 228,2 228,2 181,2 150,2 158,5
Långfristiga skulder Mkr 200,5 161,8 223,1 223,1 238,9 220,2 246,8 341,3 341,3 234,7 257,0 294,4
Kortfristiga skulder Mkr 116,1 114,8 114,7 114,7 133,4 124,7 211,4 369,3 369,3 320,3 277,8 251,5
Summa eget kapital och skulder Mkr 532,8 486,9 526,3 526,3 571,4 519,3 607,1 938,8 938,8 736,2 685,0 704,4
Kassaflöde
Kassaflöde från den löpande
verksamheten Mkr 34,4 48,3 29,3 43,5 69,7 26,8 43,7 40,9 57,6 119,4 57,9 96,3
Kassaflöde efter investeringar Mkr -20,7 5,4 17,5 26,4 53,9 9,3 22,4 -22,5 -12,0 95,9 32,9 57,1
Nyckeltal
Rörelsemarginal före avskr (EBITDA) % 13,4 14,1 10,5 11,2 17,0 18,8 15,2 8,5 6,6 7,1 4,9 4,1
Rörelsemarginal efter avskr (EBIT) % 5,5 6,4 1,7 2,3 10,1 11,6 7,3 1,9 3,1 4,0 0,7 0,2
Eget riskbärande kapital Mkr 243,2 230,5 216,3 216,3 228,8 196,8 165,6 255,1 255,1 204,4 165,9 173,3
Andel riskbärande kapital % 45,6 47,3 41,1 41,1 40,0 37,9 27,3 27,2 27,2 27,8 24,2 24,6
Soliditet % 40,6 43,2 35,8 35,8 34,9 33,6 24,5 24,3 24,3 24,1 21,9 22,5
Räntabilitet på sysselsatt kapital % 6,1 7,8 2,9 2,9 11,6 11,4 -0,6 2,4 8,1 13,7 2,2 1,0
Räntabilitet på eget kapital % 6,0 19,2 1,1 1,1 15,0 17,3 -7,3 0,8 10,7 18,8 -4,5 -7,9
Räntetäckningsgrad ggr 2,9 3,3 1,1 1,1 3,5 3,8 neg 1,6 4,3 4,6 0,7 0,2
Nettolåneskuld Mkr 196,0 137,6 228,9 228,9 225,8 227,9 295,5 336,3 336,3 183,6 263,8 279,0
Skuldsättningsgrad ggr 0,9 0,6 1,2 1,2 1,1 1,3 2,0 1,6 1,5 1,0 1,7 1,8
Övrigt
Bruttoinvesteringar exkl aktier Mkr 85,7 57,7 20,0 42,3 44,7 46,3 49,0 43,8 50,0 44,2 35,8 44,9
Medelantal anställda 373 298 273 343 368 358 344 457 700 745 693 707

* Avser kvarvarande verksamheter, d v s efter avyttring av Elos Precision 2010 respektive avyttring av segment Elektronik 2007.

** Resultaträkning, kassaflöde, EBITDA, EBIT, bruttoinvesteringar och medelantal anställda avser kvarvarande verksamheter. Övriga tal är oförändrade

jämfört med föregående års rapportering

*** Inklusive segment Elektronik men exklusive Bygg/Miljö. Affärsområdet Bygg/Miljö utdelades i november 2006.

Övriga värden kvarstår oförändrade.

Definitioner av nyckeltal samt ordlista

Rörelsemarginal Resultat före finansnetto och skatt, uttryckt i procent av nettoomsättning.

Eget riskbärande kapital Summan av redovisat eget kapital, eventuella minoritetsintresse och uppskjuten skatteskuld.

Andel riskbärande kapital Eget riskbärande kapital i procent av balansomslutningen.

Soliditet Eget kapital inklusive eventuella minoritetsintressen i procent av balansomslutningen.

Räntabilitet på sysselsatt kapital Resultat efter finansnetto plus finansiella kostnader i procent av genomsnittligt sysselsatt kapital.

Sysselsatt kapital Totalt kapital enligt balansräkningen minskat med inte räntebärande skulder och inte räntebärande avsättningar.

Räntabilitet på eget kapital Årets resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.

Räntetäckningsgrad Rörelseresultat exklusive resultatandelar i eventuella intressebolag ökat med finansiella intäkter dividerat med finansiella kostnader.

Nettolåneskuld Räntebärande skulder med avdrag för likvida medel.

Skuldsättningsgrad Nettolåneskuld i förhållande till eget kapital.

FDA (Food and Drug Administration) Amerikanska livsmedels- och läkemedelsmyndigheten.

GMP (Good Manufacturing Practice) Regelverk som styr tillverkning, inklusive paketering.

OEM (Original Equipment Manufacturing) Tillverkning åt kunder som säljer produkterna med eget varumärke.

QSR (Quality System Regulation) Förordning för kvalitetssystem.

VMI (Vendor Managed Inventory) Leverantörsstyrda lager.

Styrelse och revisor

Ordinarie ledamöter

Ulricehamn, född 1948, civilingenjör. Styrelsens ordförande. Ledamot sedan 2002. Styrelseordförande i Plastal AB, Pulsen AB samt Liljedahlsbolagen. Styrelseledamot i Beijer Electronics AB, Bergs Propulsion AB, Styrelsen för Handelsbankens Region Väst m fl. Innehav i Elos: 200 B-aktier.

Stig-Arne Blom Agneta Bengtsson Runmarker Stockholm, född 1960, jur. kand.

Ledamot sedan 2003. Dataråd på Datainspektionen. Ledamot av gemensamma tillsynsmyndigheten för Europol och ordförande i dess överklagandekommitté. Styrelseledamot i Investment AB Brunnslyckan och Runmarker Fastigheter i Varberg AB. Innehav i Elos: 14 600 B-aktier inkl familj.

Lidköping, född 1952, civilekonom. Ledamot sedan 2000. Verkställande direktör – koncernchef. Anställd 2000. Styrelseordförande i koncernens dotterbolag. Styrelseordförande i Gents Wear AB, styrelseledamot i Clean Tech East Holding AB. Innehav i Elos: 100 000 B-aktier. Konvertibla förlagsbevis motsvarande 15 000 B-aktier.

Göran Brorsson Erik Löwenadler

Göteborg, född 1945, civilingenjör. Ledamot sedan 2007. Innehav i Elos: 4 028 B-aktier.

Mats Nilsson

Stockholm, född 1969, biolog, Fil.Dr. Ledamot sedan 2010. Professor i molekylär diagnostik vid Uppsala Universitet. Styrelseordförande i Q-linea AB. Styrelseledamot i Olink Biosciense AB. Innehav i Elos: 40 500 B-aktier.

Lars Spongberg Stockholm, född 1945, civilekonom, jur. kand. Ledamot sedan 2003. Styrelseledamot i Addtech AB, BE Group AB, Intervalor AB, Cobolt AB m fl. Innehav i Elos: 400 B-aktier.

Thomas Öster

Stockholm, född 1963, civilingenjör. Ledamot sedan 2005. Global Sales and Business Management Director, Ericsson AB Stockholm. Ordförande i Venova AB. Innehav i Elos: 50 000 B-aktier.

Revisor

Ernst & Young AB

Ansvarig revisor

Sven-Arne Gårdh

Göteborg, född 1958 Auktoriserad revisor, Ernst & Young AB, Göteborg. Revisor i bolaget sedan 2011.

Ledande befattningshavare

Koncernledning

Göran Brorsson

Lidköping, född 1952, civilekonom. Verkställande direktör – koncernchef. Anställd 2000. Styrelseordförande i koncernens dotterbolag. Styrelseordförande i Gents Wear AB, styrelseledamot i Clean Tech East Holding AB. Innehav i Elos: 100 000 B-aktier. Konvertibla förlagsbevis motsvarande 15 000 B-aktier.

Ulrica Ehn

Lidköping, född 1967, civilekonom. Ekonomichef. Anställd 2011. Innehav i Elos: Konvertibla förlagsbevis motsvarande 10 000 B-aktier.

Patrick Juslin

Lidköping, född 1965, civilingenjör. Teknisk chef. Anställd 2008. Innehav i Elos: 1 000 B-aktier. Konvertibla förlagsbevis motsvarande 15 000 B-aktier.

Elos Medtech

Business Unit Manager Dental Göran Brorsson – övrigt se ovan.

Götene, född 1954, civilingenjör. Business Unit Manager Ortopaedics. Anställd 1999. Innehav i Elos: Inget innehav.

Gørløse, Danmark, född 1961, ekonom. Business Unit Manager Medical Devices samt Site Manager Gørløse. Anställd 1984. Innehav i Elos: 365 400 B-aktier via bolag. Konvertibla förlagsbevis motsvarande 15 000 B-aktier.

Lidköping, född 1971, ingenjör. Site Manager Microplast. Anställd 2012. Innehav i Elos: Inget innehav.

Mathias Andersson

Orvar Sandelin

Lidköping, född 1958, ingenjör. Site Manager Timmersdala. Anställd 2012. Innehav i Elos: Inget innehav.

Stefaan Dewaele

Peter Strömberg

Tianjin, Kina, född 1966, civilingenjör. Site Manager Tianjin. Anställd 2010. Innehav i Elos: Inget innehav.

Tina Friis Poulsen

Køge, Danmark, född 1964, kvalitetsingenjör. RA/QA Manager Elos Medtech. Anställd 2009. Innehav i Elos: Inget innehav.

Elos Fixturlaser

Mölnlycke, född 1960, civilingenjör. Verkställande direktör. Anställd 1995. Innehav i Elos: 400 B-aktier. Konvertibla förlagsbevis motsvarande 15 000 B-aktier.

Göteborg, född 1972, civilingenjör (M.Sc.). Utvecklingschef. Anställd 2001. Innehav i Elos: 1 000 B-aktier. Konvertibla förlagsbevis motsvarande 6 000 B-aktier.

Årsstämma

Årsstämma äger rum måndagen den 23 april 2012 kl 17.00 på Stadt Hotell, Gamla Stadens Torg 1 i Lidköping.

Anmälan Aktieägare som önskar delta i årsstämman ska anmäla sig till bolaget under adress: Elos AB, Nya Stadens Torg 10, 531 31 Lidköping, per telefon 0510 48 43 60, per telefax 0510 680 04 eller via e-post [email protected] senast tisdagen den 17 april 2012.

Vem har rätt att delta i stämman? Rätt att delta i Elos årsstämma har den aktieägare som dels är registrerad i den utskrift av aktieboken som görs tisdagen den 17 april 2012, dels anmäler sin avsikt att delta i stämman senast kl 12.00 tisdagen den 17 april 2012.

Aktieägare som låtit förvaltarregistrera sina aktier, måste tillfälligt omregistrera aktierna i eget namn hos Euroclear Sweden AB för att äga rätt att delta i stämman. Aktieägaren måste underrätta förvaltaren härom i god tid före den 17 april 2012.

Utdelning Styrelsen föreslår årsstämman att utdelning till aktieägarna lämnas med 1:50 (1:50) per aktie.

Ekonomisk information

Elos avser att lämna följande ekonomiska information för verksamhetsåret 2012:

23 april 2012
22 augusti 2012
26 oktober 2012
februari 2013
mars/april 2013

Elos ekonomiska information finns tillgänglig på www.elos.se

Adresser

Moderbolag

Elos AB

Nya Stadens Torg 10 531 31 Lidköping Telefon: 0510-48 43 60 Telefax: 0510-680 04 [email protected] www.elos.se

Dotterbolag

Affärsområde Medicinteknik

Sverige – Site Microplast

Elos Medtech Microplast AB Box 99 532 22 Skara Besöksadress: Hästhagsvägen 2 Telefon: 0511-257 00 Telefax: 0511-257 28 [email protected] www.elosmedtech.com

Sverige – Site Timmersdala

Elos Medtech Timmersdala AB Bäckedalsvägen 5 540 16 Timmersdala Telefon: 0511-44 06 00 Telefax: 0511-44 06 90 [email protected] www.elosmedtech.com

Danmark – Site Gørløse

Elos Medtech Pinol A/S Engvej 33 DK-3330 Gørløse Danmark Telefon: +45 48 21 64 00 Telefax: +45 48 21 64 69 [email protected] www.elosmedtech.com

Kina – Site Tianjin

Elos Medtech Tianjin Co. Ltd. D5-3, Rong Cheng San Zhi Lu, Xeda International Industrial City Xiqing Economic Development Area 300385 Tianjin PR China Telefon: +86 22 23 82 86 60 Telefax: +86 22 23 82 86 62 [email protected] www.elosmedtech.com

Affärsområde Mätteknik

Elos Fixturlaser AB

Box 7 431 21 Mölndal Besöksadress: Östergårdsgatan 9 Telefon: 031-706 28 00 Telefax: 031-706 28 50 [email protected] www.fixturlaser.se

Affärsenheter – Elos Medtech

Business Unit Dental

Elos Medtech Timmersdala AB

Bäckedalsvägen 5 540 16 Timmersdala Telefon: 0511-44 06 00 Telefax: 0511-44 06 90 [email protected] www.elosmedtech.com

Business Unit Orthopaedics

Elos Medtech Timmersdala AB

Bäckedalsvägen 5 540 16 Timmersdala Telefon: 0511-44 06 00 Telefax: 0511-44 06 90 [email protected] www.elosmedtech.com

Business Unit Medical Devices

Elos Medtech Pinol A/S

Engvej 33 DK-3330 Gørløse Danmark Telefon: +45 48 21 64 00 Telefax: +45 48 21 64 69 [email protected] www.elosmedtech.com

Busniness Unit Microplast

Elos Medtech Microplast AB

Box 99 532 22 Skara Besöksadress: Hästhagsvägen 2 Telefon: 0511-257 00 Telefax: 0511-257 28 [email protected] www.elosmedtech.com

Elos AB (publ) Nya Stadens Torg 10 531 31 Lidköping Telefon: 0510-48 43 60 Telefax: 0510-680 04 [email protected] www.elos.se