Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Interim / Quarterly Report 2021

Oct 27, 2021

2907_10-q_2021-10-27_b104778d-35cb-476e-8446-6f5a98e487d5.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Stark prisexekvering i en leveransbegränsad omvärld

  • Nettoomsättningen uppgick till 30 929 Mkr (32 004) och den organiska försäljningen var i nivå med fjolåret. Marknadsefterfrågan normaliserades på nivåer över de som rådde före pandemin.
  • Pris och mix fortsatte att öka, medan begränsningar i den globala leveranskedjan resulterade i svårigheter att möta den underliggande marknadsefterfrågan.
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 639 Mkr (3 220), vilket motsvarar en marginal på 5,3% (10,1).
  • Stark prisexekvering kompenserade för den betydande ökningen av motvind från externa faktorer, men kompenserade inte helt för tillfälligt högre kostnader för expresslogistik och elektroniska komponenter. Ytterligare höjningar av listpriserna tillkännagavs för att genomföras efter tredje kvartalet.
  • Periodens resultat uppgick till 1 143 Mkr (2 356) och resultatet per aktie var 3,98 kr (8,20).
  • Det operativa kassaflödet efter investeringar var -198 Mkr (6 005).

Finansiell översikt

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 Förändring, % 2021 2020 Förändring, %
Kvarvarande verksamhet¹
Nettoomsättning 30 929 32 004 -3 90 258 82 058 10
Försäljningstillväxt, %² -0,0 15,3 18,5 -2,0
Organisk tillväxt, % -0,3 15,2 18,2 -2,0
Förvärv, % 0,2 0,1 0,2 0,0
Avyttringar, % - - - -
Förändringar av valutakurser, % -3,3 -9,7 -8,5 -3,7
Rörelseresultat² 1 639 3 220 -49 5 919 3 280 80
Rörelsemarginal, % 5,3 10,1 6,6 4,0
Resultat efter finansiella poster 1 513 3 056 -51 5 555 2 757 101
Periodens resultat 1 143 2 356 -52 4 082 2 129 92
Resultat per aktie, kr³ 3,98 8,20 -52 14,20 7,41 92
Avkastning på nettotillgångar, % - - 34,3 16,3
Operativt kassaflöde efter investeringar -198 6 005 1 097 3 188
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet¹
Periodens resultat⁴ 1 143 2 356 -52 4 082 4 724 -14
Resultat per aktie, kr³ 3,98 8,20 -52 14,20 16,44 -14

¹ Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5.

2 Förändring av nettoomsättning exklusive valutaomräkningseffekter.

3 Före utspädning.

⁴ Periodens resultat för första kvartalet 2020 inkluderade ett resultat från utdelningen av Electrolux Professional om 2 379 Mkr.

För definitioner, se sidorna 26-27.

Not: n.m. (not meaningful) används när det berörda talet inte bedöms tillföra relevant information.

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

Under det tredje kvartalet fortsatte vi att se en god efterfrågan på de flesta marknader med en normalisering på en högre nivå än före pandemin. Nettoomsättningen var i stort sett oförändrad i kvartalet. Ett starkt genomförande av prisökningar och en gynnsam mix, genom ett attraktivt produkt- och varumärkesutbud, kompenserade för lägre försäljningsvolymer. Begränsningar i leveranskedjan, främst vad gäller tillgången på elektroniska komponenter påverkade produktionsutfallet negativt, som vi förväntade oss. Vi uppskattar att påverkan på produktionen uppgick till cirka 10% under kvartalet. Rörelseresultatet uppgick till 1 639 Mkr, eller 5,3% av nettoomsättningen. Pris uppvägde återigen mer än de externa faktorerna, främst accelererande inflation på råmaterial och valuta. Den ansträngda situationen för elektronik och sjöfrakt ledde dock också till betydande tillfälliga kostnadsökningar, exempelvis för expresslogistik och köp på spotmarknaden, på cirka 300 Mkr som inte kunde kompenseras fullt ut på kort sikt. Affärsområde Nordamerika påverkades särskilt eftersom trängsel i viktiga amerikanska hamnar förstärkte leveransbegränsningarna. Förutom en negativ påverkan på volymer och mix påverkades affärsområdet också av högre kostnader, till följd av ökad användning av expresslogistik och hög produktionsineffektivitet orsakad av begränsad visibilitet i planeringen. Hög frånvaro på grund av coronaviruset begränsade också den nordamerikanska tillverkningen.

Vi fortsätter att ha ett nära samarbete med leverantörer för att minska effekterna av den globala leveransbristen, men vi bedömer att det fjärde kvartalet kommer att bli ännu mer utmanande än det tredje kvartalet. Även om vi räknar med sekventiella förbättringar under 2022, förväntar vi oss att de utmanande förutsättningarna kvarstår för att möta en fortsatt stark efterfrågan.

Pris är vårt viktigaste verktyg för att kompensera för kostnadsinflation. Under 2021 är vi på god väg att fullt ut kompensera motvinden från externa faktorer och inflationsdrivna kostnadsökningar för elektroniska komponenter och logistik med pris, precis som vi har gjort hittills under den senaste fyraårsperioden. Ytterligare prishöjningar genomfördes under kvartalet som ett svar på den senaste tidens betydligt högre kostnadsinflation, främst för råmaterial, samt ogynnsamma valutaeffekter. Vi är också i färd med att tillkännage ytterligare prishöjningar på våra huvudmarknader eftersom vi är fast beslutna att kompensera för den accelererande kostnadsmotvinden även under 2022. Ett starkt produkterbjudande, med ytterligare betydande lanseringar under uppstart, ger oss förtroende för att konsumenternas efterfrågan på vårt innovativa produktutbud kommer att vara fortsatt god.

Vi bibehåller våra regionala marknadsutsikter för helåret 2021, även om leveransförhållandena fortfarande är volatila. Vi förväntar oss att den begränsade tillgången på vissa produktkategorier kommer att fortsätta under hela året, med regionala avvikelser, då den underliggande konsumentefterfrågan normaliseras över nivåerna före pandemin.

Vårt mål är att uppnå en klimatneutral värdekedja senast 2050. Eftersom produktanvändningen står för ~85% av en vitvaras klimatpåverkan genom koldioxid, ligger fokus på att öka energieffektiviteten och inspirera konsumenterna till ett mer hållbart liv. Ett bra exempel är tvättkampanjen "Make it Last", läs mer på sidan 11.

Under kvartalet beslutade en extra bolagsstämma om det föreslagna automatiska inlösenförfarandet av aktier om 17 kr per aktie. I kombination med den redan godkända ordinarie utdelningen innebär detta en total kontant utdelning på 25 kr per aktie som ska betalas ut 2021. Framöver är styrelsens avsikt att komplettera ordinarie utdelning med pågående återköp av aktier.

Jag är övertygad om att vår strategi säkerställer att vi förblir väl positionerade för att leverera långsiktigt aktieägarvärde även under snabbt föränderliga marknadsförhållanden.

Utsikter

Marknadsutsikt, volym
jämfört med motsvarande
period föregående år¹
Helåret 2021 Tidigare utsikter för
helåret 2021⁷
Marknadsutsikt, volym
jämfört med motsvarande
period föregående år¹
Helåret 2021 Tidigare utsikter för
helåret 2021⁷
Europa Positivt Positivt Latinamerika Oförändrat Oförändrat
Asien-Stillahavsområdet,
Nordamerika Positivt Positivt Mellanöstern och Afrika Positivt Positivt

Utsikter för affärsverksamheten², jämfört med motsvarande period

föregående år Helåret 2021 Tidigare utsikter för helåret 2021⁷
Volym/pris/mix Positivt Positivt
Nettokostnader³ Negativt Negativt
Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring⁴ Negativt Negativt
Kostnadseffektiviseringar⁵ Negativt Positivt
Externa faktorer⁶ Negativt ~4,5 Mdr kr Negativt 3,0 Mdr kr - 3,5 Mdr kr
Investeringar 6-7 Mdr kr 6-7 Mdr kr

¹Electrolux bedömning av marknadsvolymer för vitvaror. ² Intervall för utsikter för affärsverksamheten: Positivt - Neutralt – Negativt, vad gäller påverkan på resultatet. ³Nettokostnader är summan av "Investeringar i innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring" och "Kostnadseffektiviseringar". ⁴Består av kostnader för R&D, marknadsföring/varumärkesbyggande, CRM, digital- och eftermarknadsförsäljningsförmåga etc. 5 Effektiviseringar av rörliga kostnader (exkl. råmaterial, handelstariffer och löneinflation >2%) och strukturella kostnader (exkl. innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring). 6 Består av kostnader för råmaterial, handelstariffer liksom direkt och indirekt valutapåverkan och löneinflation >2%. Valutaomräkningseffekter uppskattas 2021 påverka nettoomsättningen med -6% och rörelseresultatet med -400 Mkr. 7 Publicerad 20 juli, 2021. Not: Utsikterna för affärsverksamheten ovan redovisas exklusive engångsposter. Utsikterna för marknaden och affärsverksamheten förutsätter ingen betydande ytterligare påverkan från coronaviruspandemin.

Tredje kvartalet i sammandrag

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 Förändring, % 2021 2020 Förändring, % Helår 2020
Nettoomsättning 30 929 32 004 -3 90 258 82 058 10 115 960
Rörelseresultat
Europa 833 1 522 -45 2 968 2 324 28 3 643
Nordamerika 196 990 -80 1 248 518 141 1 215
Latinamerika 387 440 -12 1 137 242 370 666
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika 362 459 -21 1 067 661 61 1 038
Övrigt, koncerngemensamma
kostnader etc. -139 -191 27 -500 -465 -7 -783
Totalt 1 639 3 220 -49 5 919 3 280 80 5 778
Rörelsemarginal, % 5,3 10,1 6,6 4,0 5,0

Not: n.m. (not meaningful) används när det beräknade talet inte bedöms tillföra relevant information

Nettoomsättning

Försäljningen var oförändrad under kvartalet, exklusive valutaomräkningseffekter. Pris förbättrades efter listprisökningar som genomförts under året. Kampanjaktiviteter förblev på betydligt låga nivåer. Mix fortsatte att utvecklas positivt, trots påverkan från globala leverans- och logistikbegränsningar. Försäljningen på eftermarknaden var i linje med förra året. Begränsningarna i leveranskedjan ledde också till svårigheter att möta den underliggande marknadsefterfrågan. Förra årets tredje kvartal gynnades av en betydande återhämtning på marknaden, främst drivet av en uppdämd efterfrågan och statliga stimulansprogram. Jämfört med det tredje kvartalet 2019 var försäljningstillväxten 15,0%.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet uppgick till 1 639 Mkr (3 220), vilket motsvarar en marginal på 5,3 % (10,1). Högre priser kompenserade för en betydande ökning av motvinden från externa faktorer, främst

1 Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter.

2 Investeringar i konsumentdriven innovation och marknadsföring. För mer information om definitioner, se sidan 2 under Utsikter.

från råmaterial, men kompenserade inte helt för högre kostnader för logistik och elektroniska komponenter. Därför meddelades ytterligare höjningar av listpriserna som ska genomföras efter det tredje kvartalet. Den ansträngda leveranskedjan resulterade i produktionsineffektivitet på grund av begränsad visibilitet i planeringen. Mix utvecklades gynnsamt, främst i Europa. Investeringarna i innovation och marknadsföring ökade, främst jämfört med den betydande neddragningen förra året.

Finansnetto

Finansnettot uppgick till -126 Mkr (-164).

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till 1 143 Mkr (2 356), vilket motsvarar 3,98 kr (8,20) i vinst per aktie.

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 25.

Första nio månaderna 2021

Försäljningstillväxten var 18,5% under de första nio månaderna, exklusive valutaomräkningseffekter. Den organiska försäljningen ökade med 18,2%.

Rörelseresultatet uppgick till 5 919 Mkr (3 280), vilket motsvarar en marginal på 6,6% (4,0). Periodens intäkter uppgick till 4 082 Mkr (2 129), motsvarande 14,20 kr (7,41) i vinst per aktie.

Periodens resultat för hela koncernen uppgick till 4 082 Mkr (4 724) motsvarande 14,20 kr (16,44) i vinst per aktie. I jämförelsesiffrorna för 2020 ingick en avvecklingsvinst från distributionen av Electrolux Professional på 2 379 Mkr, se not.

Marknadsöversikt

Under tredje kvartalet minskade efterfrågan i Europa jämfört med året innan, drivet av Västeuropa. Förra årets efterfrågan var stark på grund av den uppdämda efterfrågan från föregående kvartal och statliga stimulansåtgärder. I USA ökade marknadsefterfrågan på vitvaror, även jämfört med ett starkt kvartal förra året, drivet av konsumenternas ökade investeringar i heminredning och återuppbyggnad av återförsäljarnas lager. För mer information om marknaderna, se avsnittet Affärsområden.

* Marknadsvolym, förändring mot föregående år, %.

Källor: Europa: Electrolux uppskattning. USA: AHAM. För definitioner se nedan. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.

Vitvarumarknaden

Nio månader Nio månader
Europa, volym, förändring mot föregående år, %* Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Västeuropa -8 14 12 -2 1
Östeuropa, exklusive Turkiet 3 11 13 5 8
Europa totalt -5 13 12 0 3

*Källa: Electrolux uppskattning. Vitvaror inkluderar kylskåp, frysar, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, inbyggnadsugnar, inbyggnadshällar, fläktar och diskmaskiner.

Nio månader Nio månader
USA, volym, förändring mot föregående år, %* Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Vitvaror 1 9 14 2 6
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning -8 31 15 -3 0
Totalt -2 14 14 0 4

*Källa: Baserad på AHAM Factory Shipment Report. Tredje kvartalet 2021 är jämförelse av veckor mellan 4 juli 2021 - 2 oktober 2021 mot 5 juli 2020 - 3 oktober 2020. I överensstämmelse med historisk metodik. Vitvaror inkluderar AHAM 6 (tvättmaskiner, torktumlare, diskmaskiner, kylskåp, frysar, spisar och ugnar) samt hällar.

Affärsområden

Europa

Under kvartalet minskade den totala efterfrågan på marknaden i Europa med 5%, jämfört med ett starkt kvartal förra året till följd av en uppdämd efterfrågan och statliga stimulansprogram. Leveransbegränsningar påverkade producenternas förmåga att fullt ut möta den underliggande efterfrågan under kvartalet. I Västeuropa minskade efterfrågan med 8%, medan den ökade med 3% i Östeuropa. Jämfört med det tredje kvartalet 2019 ökade marknadsefterfrågan med 9%, främst drivet av konsumenternas ökade investeringar i förbättringar i hemmet, men även lagerpåfyllnad hos återförsäljare fortsatte att gynna efterfrågan. Konsumenternas köpmönster började normaliseras under kvartalet.

Electrolux rapporterade en organisk försäljningsminskning på 1,4% på grund av lägre volymer, jämfört med tredje kvartalet förra året som påverkades avsevärt av en ovanligt stark marknadsefterfrågan. Under kvartalet påverkade leverans-begränsningar volymerna negativt liksom förmågan att fullt ut driva mix. Trots detta fortsatte affärsområdet att förbättra mix inom fokusområdena inbyggnadsprodukter för köket respektive tvättprodukter under sina premiumvarumärken Electrolux och AEG. Priset påverkade försäljningen positivt, främst till följd av listprishöjning som genomfördes under första halvåret. Eftermarknadsaffären fortsatte att växa.

Rörelseresultatet minskade jämfört med föregående år. Pris kunde inte fullt ut kompensera en betydande motvind från externa faktorer, drivet av råmaterial, och högre kostnader för logistik och elektroniska komponenter. Nya prishöjningar har tillkännagivits, eller är på väg att tillkännages, i hela regionen och kommer att genomföras framåt början av nästa år. En förbättrad mix bidrog positivt till resultatet. Investeringarna i innovation och marknadsföring ökade, främst på grund av den betydande minskningen förra året.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 25.

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 11 905 12 317 35 262 32 113 46 038
Organisk tillväxt, % -1,4 15,7 14,5 0,8 3,3
Förvärv, % 0,2 - 0,1 - -
Rörelseresultat 833 1 522 2 968 2 324 3 643
Rörelsemarginal, % 7,0 12,4 8,4 7,2 7,9

Nordamerika

Under kvartalet ökade marknadsefterfrågan på vitvaror i USA med 1% jämfört med ett starkt kvartal förra året och med 12% jämfört med tredje kvartalet 2019. Konsumenternas ökade investeringar i förbättringar i hemmet och lagerpåfyllnad hos återförsäljare påverkade marknadsefterfrågan positivt. Leveransbegränsningar påverkade dock producenternas förmåga att fullt ut möta den underliggande efterfrågan. Marknadsefterfrågan på samtliga vitvaror, inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning, minskade med 2% jämfört med året innan.

Electrolux rapporterade en organisk försäljningsminskning på 1,9%. Den ansträngda leverans- och logistiksituationen resulterade i lägre volymer. Priset fortsatte att utvecklas gynnsamt drivet av de listprisökningar som genomfördes i början av året och under tredje kvartalet. Kampanjaktiviteterna förblev på en mycket låg nivå.

Rörelseresultatet minskade jämfört med året innan. Begränsningar i leveranskedjan påverkade förmågan att möta marknadens efterfrågan, både när det gäller produkttillgång och mix, inklusive eftermarknadsförsäljning. Under kvartalet var bidraget från mix oförändrat. Begränsningarna resulterade också i produktionsineffektivitet på grund av begränsad visibilitet i planeringen. Hög sjukfrånvaro på grund av coronaviruset påverkade också. Pris kompenserade fullt ut för den betydande motvinden från externa faktorer, främst från råmaterial, men kunde inte helt täcka de högre kostnaderna för logistik och elektroniska komponenter. Därför tillkännagavs en tredje höjning av listpriset som ska genomföras gradvis under fjärde kvartalet. Investeringarna i innovation och marknadsföring ökade, främst jämfört med en betydande minskning förra året.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 25.

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 10 378 10 993 29 512 27 939 38 219
Organisk tillväxt, % -1,9 8,6 16,0 -7,2 0,9
Rörelseresultat 196 990 1 248 518 1 215
Rörelsemarginal, % 1,9 9,0 4,2 1,9 3,2

Latinamerika

Konsumenternas efterfrågan på vitvaror beräknas ha minskat i regionen under tredje kvartalet. Detta eftersom efterfrågan i Brasilien minskade, främst jämfört med ett starkt tredje kvartal förra året, men även tecken på inflationstryck påverkade. I Argentina ökade konsumentefterfrågan jämfört med ett kvartal förra året som var starkt påverkat av pandemirestriktioner. I Chile ökade konsumentefterfrågan och regeringens stimulanspaket förblev en viktig drivkraft för efterfrågan.

Electrolux verksamhet i Latinamerika rapporterade en organisk försäljningstillväxt på 10,9% drivet av de listprisökningar som genomfördes tidigare under året och under tredje kvartalet. Kampanjaktiviteterna förblev på en mycket låg nivå. Högre priser uppvägdes delvis av lägre volymer i Brasilien samt av en negativ mix på grund av leveransbegränsningar.

Rörelseresultatet minskade något, jämfört med ett starkt kvartal förra året, främst till följd av att leveransbegränsningar påverkade mixen och produkttillgängligheten negativt. Högre priser kompenserade helt för motvind från externa faktorer, främst råmaterial och valuta, samt för högre kostnader till följd

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 25. * Kv3 2019: Rörelseresultat om 1 539 Mkr motsvarande en marginal på 33,4%. Detta inkluderar engångsposter om 1 326 Mkr.

av begränsningar i leveranskedjan. Investeringarna i initiativ för att stärka varumärke och marknadsföring ökade under tredje kvartalet, främst på grund av en minskning förra året.

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 4 910 4 779 14 208 11 427 16 915
Organisk tillväxt, % 10,9 37,8 45,4 3,4 10,0
Rörelseresultat 387 440 1 137 242 666
Rörelsemarginal, % 7,9 9,2 8,0 2,1 3,9

Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika

Marknadsefterfrågan i regionen beräknas ha minskat under tredje kvartalet. Ytterligare pandemirestriktioner påverkade marknadstillväxten negativt. Även om marknadsefterfrågan minskade i Australien jämfört med ett starkt kvartal förra året var den fortfarande på en hög nivå och ökade jämfört med tredje kvartalet 2019.

Electrolux rapporterade en organisk försäljningsminskning på 5,1%. Volymerna påverkades negativt av förlängda nedstängningar i Australien och Sydostasien. Produktmixen fortsatte att förbättras, främst drivet av Australien och Nordostasien. Den positiva prisutvecklingen berodde främst på listprisökningar som genomförts tidigare under året. De listprisökningar som genomfördes under tredje kvartalet började få effekt mot slutet av kvartalet.

Rörelseresultatet minskade jämfört med ett starkt kvartal förra året. Detta berodde främst på lägre volymer. Priset kunde inte fullt ut kompensera för betydande motvind från externa faktorer, drivet av råmaterial, samt högre kostnader för logistik och elektroniska komponenter. Utöver de

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidan 25.

listprisökningar som genomfördes under kvartalet har nya tillkännagivits, eller är på väg att tillkännages, i flera regioner och ska genomföras framåt början av nästa år.

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 3 736 3 916 11 275 10 579 14 788
Organisk tillväxt, % -5,1 9,7 9,0 -1,3 1,7
Förvärv, % 1,1 0,4 1,3 0,2 0,6
Rörelseresultat 362 459 1 067 661 1 038
Rörelsemarginal, % 9,7 11,7 9,5 6,2 7,0

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet efter investeringar uppgick till -198 Mkr under kvartalet. Förra året ledde det rekordhöga rörelseresultatet till ett starkt operativt kassaflöde efter investeringar på 6 005 Mkr. Minskningen från året innan var främst en effekt av ökade lagernivåer, jämfört med de ovanligt låga nivåerna förra året. Bristande matchning mellan utbud och efterfrågan, kostnadsinflation och längre transporttid på grund av logistikbegränsningar bidrog till lagernivåerna i kvartalet. Dessutom påverkade ett lägre rörelseresultat och en högre investeringsnivå jämfört med förra året kassaflödet negativt.

Det operativa kassaflödet efter investeringar under de första nio månaderna 2021 uppgick till 1 097 Mkr (3 188).

OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster¹ 2 845 4 416 9 505 7 146 10 807
Förändring av rörelsekapital -1 393 2 584 -4 721 -824 2 852
Operativt kassaflöde 1 452 7 000 4 784 6 321 13 659
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -1 651 -1 077 -3 759 -3 311 -5 338
Förändringar i övriga investeringar 1 81 72 179 230
Operativt kassaflöde efter investeringar -198 6 005 1 097 3 188 8 552
Förvärv och avyttringar av verksamheter -15 -7 -15 -8 -8
Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder -213 5 997 1 082 3 180 8 544
Betalda finansiella poster, netto² -71 -129 -311 -425 -596
Betald skatt -168 -263 -981 -571 -1 132
Kassaflöde från den löpande verksamheten och
investeringsverksamheten -452 5 605 -210 2 185 6 816
Betalning av leasingskulder -225 -217 -663 -685 -911
Utdelning - - -1 150 - -2 012
Aktierelaterade ersättningar - - -280 - 0
Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och
kortfristiga placeringar -677 5 388 -2 303 1 500 3 894

¹ Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.

² För perioden 1 januari till 30 september: erhållna räntor och liknande poster 40 Mkr (52), betalda räntor och liknade poster -200 Mkr (-309) och andra betalda/erhållna finansiella poster -79 Mkr (-87). Betalda räntor avseende leasingskulder -71 Mkr (-82).

Finansiell ställning

Nettoskuld

Per den 30 september 2021 uppgick Electrolux finansiella nettokassa (exklusive leasingskulder och pensionsavsättningar) till 2 633 Mkr jämfört med en finansiell nettokassa om 4 741 Mkr per den 31 december 2020. Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser uppgick till 1 950 Mkr och leasingskulder uppgick till 2 577 Mkr per den 30 september 2021. Den totala nettoskulden uppgick till 1 894 Mkr, en ökning med 338 Mkr jämfört med 1 556 Mkr per den 31 december 2020.

Långfristiga lån inklusive kortfristig del av långfristiga lån uppgick per den 30 september 2021 till totalt 14 377 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,1 år, jämfört med 14 400 Mkr och 2,8 år vid utgången av 2020.

I det tredje kvartalet amorterades 2 Mkr av långfristigt lån. Under resterande del av 2021 förfaller långfristiga lån om cirka 0,1 Mdr kr till betalning. För ytterligare information, se www.electroluxgroup.com.

Per den 30 september 2021 uppgick likvida medel till 18 280 Mkr, en minskning med 2 187 Mkr jämfört med 20 467 Mkr per den 31 december 2020. Under det fjärde kvartalet 2021 kommer 4 886 Mkr att delas ut till aktieägarna när den automatiska inlösen av aktier är genomförd.

För de första nio månaderna uppgick avkastningen på eget kapital till 28,1% (32,3). Jämförelsetalen för de första nio månaderna 2020 påverkades av resultatet från utdelningen av Electrolux Professional, se Not 5. Justerat för denna uppgick avkastningen till 16,0% under de nio första månaderna 2020.

Rörelsekapital och nettotillgångar

Rörelsekapitalet per den 30 september 2021 uppgick till -15 633 Mkr (-17 357), motsvarande –12,8% (–16,5) av den annualiserade nettoomsättningen. Operativt rörelsekapital uppgick till 7 151 Mkr (4 429), motsvarande 5,9% (4,2) av den annualiserade nettoomsättningen, se sida 20.

De genomsnittliga nettotillgångarna för de första nio månaderna 2021 uppgick till 23 025Mkr (26 888), motsvarande 19,1% (24,6) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 30 september 2021 till 25 432 Mkr (23 946).

Avkastningen på nettotillgångarna var 34,3% (16,3).

Nettoskuld

Mkr 30 sep. 2021 30 sep. 2020 31 dec. 2020
Kortfristiga lån 1 044 1 913 1 012
Kortfristig del av långfristiga lån 4 206 365 277
Kundfordringar med regressrätt 63 79 40
Kortfristig upplåning 5 313 2 358 1 329
Finansiella derivatskulder 93 108 210
Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 70 74 64
Total kortfristig upplåning 5 476 2 539 1 603
Långfristig upplåning 10 172 14 454 14 123
Total upplåning¹ 15 647 16 993 15 727
Kassa och bank 17 973 19 460 20 196
Kortfristiga placeringar 164 176 172
Finansiella derivattillgångar 126 87 81
Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter 17 17 18
Likvida medel² 18 280 19 740 20 467
Finansiell nettoskuld -2 633 -2 746 -4 741
Leasingskulder 2 577 2 793 2 618
Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 1 950 4 032 3 679
Nettoskuld 1 894 4 079 1 556
Skuldsättningsgrad 0,11 0,21 0,08
Totalt eget kapital 17 503 19 867 18 709
Eget kapital per aktie, kr 60,90 69,13 65,10
Avkastning på eget kapital, % 28,1 32,3 34,1
Soliditet, % 19,3 24,7 23,6

¹ Varav räntebärande lån om 15 422 Mkr per den 30 september 2021 och 16 733 Mkr per den 30 september 2020.

² Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" om 1 000 miljoner euro, cirka 10 168 Mkr, som förfaller 2023, och en "revolving credit facility" om 10 000 Mkr som förfaller 2025.

Övrigt

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.

Per den 30 september 2021 uppgick antalet pågående mål till 3 286 (3 434) med totalt cirka 3 295 (cirka 3 470) käranden.

Under tredje kvartalet 2021 tillkom 355 nya mål med 356 käranden och 199 mål med cirka 199 käranden avfördes.

Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

Risker och osäkerhetsfaktorer

En aktiv riskhantering är en förutsättning för att Electrolux ska kunna bedriva en framgångsrik verksamhet. Koncernen är exponerad för ett antal risker som inkluderar strategiska och externa risker men också affärsrisker såsom operationella och finansiella risker.

Den pågående globala pandemin genom spridningen av coronaviruset skapar osäkerhet och påverkar Electrolux verksamhet liksom tillgång och efterfrågan på marknaden. Begränsningar i leveranskedjan kan påverka koncernens finansiella resultat och marknadsandelar negativt vid uteblivna leveranser eller kvalitetsproblem.

Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i mer detalj i 2020 års årsredovisning: http://www.electroluxgroup.com/arsredovisning2020

Hållbara innovationer för konsumentupplevelser

Innovation för att förbättra konsumentupplevelsen inom smak, klädvård och välbefinnande är en viktig drivkraft för långsiktig lönsam tillväxt. Electrolux innovativa produktportfölj, med ett starkt hållbarhetsfokus, gör det möjligt för konsumenter att leva bättre liv samtidigt som de också sparar energi, vatten och resurser. Produktportföljen liksom Electrolux väletablerade varumärken med en lång historia av innovation är konkurrenskraftiga tillgångar. Dessa gör det möjligt för företaget att också stärka sin position på tillväxtmarknader och inom eftermarknaden.

Djup konsumentinsikt är en konkurrensfördel i en tid med större konsumentmedvetenhet. Konsumenter prioriterar hållbarhet alltmer, och forskning visar att 2/3 av de globala konsumenterna är villiga att betala mer för hållbara varor1 . Electrolux mest resurseffektiva produkter har genomgående haft en högre marginal under många år och 2020 stod de för 26% av sålda produkter och 36% av bruttovinsten.

Förstärkning av Electrolux hållbara produkterbjudande

Under 2020 fortsatte Electrolux att vässa varumärket genom lanseringen av kampanjen 'Make it Last' som fokuserar på företagets hållbara innovationer för tvätt. Electrolux har höga hållbarhetsambitioner och har målet att uppnå en klimatneutral värdekedja år 2050. Eftersom omkring 85% av livscykelns koldioxidavtryck kommer från den el som förbrukas under produktanvändningsfasen ligger fokus på att öka energieffektiviteten och inspirera konsumenter att leva ett mer hållbart liv.

Electrolux såg möjligheten att skapa en stark, syftesdriven kampanj som bygger på produktinnovationer och djupa konsumentinsikter.

Hållbara innovationer driver lönsam tillväxt

Med runt 2/3 av de globala konsumenter villiga att betala mer för hållbara produkter1 , skapar den stärkta uppfattningen om Electrolux som hållbarhetsledare en viktig konkurrensfördel.

'Make it Last' belyser Electrolux hållbara innovationer inom tvättprodukter. Syftet är att öka medvetenheten om mer hållbara sätt att tvätta och främja bättre beteenden och samtidigt knyta an till produktfördelar och funktioner, inklusive AutoDose, som levererar den perfekta mängden tvättmedel, och UltraWash, ett lågtemperaturprogram som rengör noggrant medan man använder 30% mindre energi2 . Den nya Care trumman, möjliggjord genom en investering i fabriken i Porcia i Italien, är både skonsammare för tyger och mer

energieffektiv. Produkter med förbättrade konsumentfördelar har högre pris och driver marginalutvecklingen. Sedan kampanjen lanserades 2020 har konsumenternas betyg för tvättprodukter inom premiumsegmentet i Europa förbättrats från 4,59 till 4,67.

"Make it Last" lanserades först i Europa under tredje kvartalet 2020, följt av en mindre lansering i Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika-regionerna under fjärde kvartalet 2020. År 2021 började kampanjen rulla ut i Nordamerika, för att öka under 2022.

Starka varumärken driver lönsam tillväxt

Starka varumärken växer snabbare, är mer lönsamma och mer motståndskraftiga under kris3. "Make it Last" skattas högt hos konsumenterna i de inledande regionerna och har spelat en viktig roll för att stärka viktiga varumärkesattribut för Electrolux. År 2021 bidrog kampanjen till att affärsområde Europa förstärkte sin värdemarknadsandel för premiumprodukter inom tvätt med 0,3 procentenheter mellan Q2 2019 och Q2 2021.

1 Eco Ethical Report, June 2019.

2 En 59-minuters cykel på 30°C sparar upp till 30% energi jämfört med ett 40°C program för bomull

3 https://www.electroluxgroup.com/en/driving-innovation-32870/

Hitta fler inspirerande business case om hur Electrolux levererar på sin strategi för lönsam tillväxt och nyckelfaktorerna för att skapa ökat värde i How we create value på vår webbsida.

www.electroluxgroup.com/ir/create-value

Händelser under kvartalet

Juli 19. Electrolux justerar utdelningspolicy och föreslår utbetalning med 17 kronor per aktie genom ett inlösenförfarande

Electrolux offentliggör, efter en översyn av sin kapitalstruktur, en justerad utdelningspolicy på cirka 50% av årets resultat, ett förslag om ett automatiskt inlösenförfarande om 17 kronor per aktie och en avsikt att fatta beslut om återköp av aktier över tid.

Augusti 27. Kommuniké från AB Electrolux extra bolagsstämma

Mot bakgrund av risken för spridning av Covid-19 och myndigheternas föreskrifter och råd genomfördes extra bolagsstämman genom enbart förhandsröstning (s.k. poströstning) med stöd av tillfälliga lagregler.

Stämman beslutade om ett automatiskt inlösenförfarande, innefattande uppdelning av aktier (aktiesplit) 2:1, minskning av aktiekapitalet genom inlösen av aktier samt ökning av aktiekapitalet genom fondemission. Förfarandet innebär att sammanlagt 4 886 miljoner kronor kommer att utskiftas till aktieägarna, vilket motsvarar 17,00 kronor per aktie.

Avstämningsdag för aktiesplit och erhållande av inlösenaktier kommer att vara den 5 oktober 2021. Handel i inlösenaktierna beräknas ske under tiden från och med den 6 oktober 2021 till och med den 221 oktober 2021. Avstämningsdag för erhållande av inlösenlikvid kommer att vara den 25 oktober 2021, varvid utbetalning av inlösenlikviden beräknas kunna verkställas av Euroclear Sweden den 28 oktober 2021.

1Den 27 september ansökte Electrolux om upptagande till handel av inlösenaktierna på Nasdaq Stockholm. I samband härmed har Electrolux justerat sista dagen för handel med inlösenaktierna på Nasdaq Stockholm till den 21 oktober 2021.

September 16. Valberedning utsedd inför Electrolux årsstämma 2022

Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2021. Johan Forssell, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ledamöterna är Carina Silberg, Alecta, Tomas Risbecker, AMF – Försäkring och Fonder, och Marianne Nilsson, Swedbank Robur Fonder. I valberedningen ingår också Staffan Bohman och Fredrik Persson, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.

September 30. Omvandling av aktier i Electrolux

Enligt AB Electrolux bolagsordning har ägare till aktier av serie A rätt att begära att sådan aktie omvandlas till aktie av serie B. Genom omvandling minskar det totala antalet röster i bolaget. Under september 2021 har på aktieägares begäran 41 aktier av serie A omvandlats till serie B. Det totala antalet röster i bolaget uppgår därefter till 38 265 279.

Det totala antalet registrerade aktier i bolaget uppgår till 308 920 308 aktier, varav 8 192 498 aktier av serie A och 300 727 810 aktier av serie B.

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för de första nio månaderna 2021 till 31 303 Mkr (28 567), varav 26 119 Mkr (23 281) avsåg försäljning till koncernbolag och 5 184 Mkr (5 286) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 2 877 Mkr (5 924) inklusive 1 437 Mkr (6 208) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 2 500 Mkr (5 966).

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 526 Mkr (391). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 13 459 Mkr jämfört med 15 049 Mkr vid ingången av året.

Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 14 354 Mkr, jämfört med 19 453 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2020 uppgick till 2 299 Mkr, varav 1 150 Mkr

betalats ut under andra kvartalet 2021 och 1 150 Mkr bokats som en kortfristig skuld. Utdelning till aktieägarna genom ett inlösenförfarande om 17 kr per aktie, motsvarande ett totalt belopp på 4 886 Mkr, har bokats som en kortfristig skuld.

Moderbolagets resultat- och balansräkning presenteras på sidan 21.

Stockholm den 27 oktober 2021

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Jonas Samuelson VD och koncernchef

Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer

Koncernens rapport över totalresultat

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 30 929 32 004 90 258 82 058 115 960
Kostnad för sålda varor -25 381 -24 781 -72 492 -67 506 -93 689
Bruttoresultat 5 549 7 224 17 766 14 552 22 272
Försäljningskostnader -2 786 -2 607 -8 226 -7 670 -11 071
Administrationskostnader -1 190 -1 299 -3 596 -3 483 -5 116
Övriga rörelseintäkter/-kostnader 66 -97 -26 -119 -307
Rörelseresultat 1 639 3 220 5 919 3 280 5 778
Finansiella poster, netto -126 -164 -365 -522 -681
Resultat efter finansiella poster 1 513 3 056 5 555 2 757 5 096
Skatt -370 -700 -1 473 -628 -1 108
Periodens resultat, kvarvarande verksamhet 1 143 2 356 4 082 2 129 3 988
Periodens resultat, avvecklad verksamhet (se not 5) - - - 2 595 2 595
Periodens resultat, koncernen totalt 1 143 2 356 4 082 4 724 6 584
Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat:
Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande
förpliktelser -327 1 244 1 649 -156 189
Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras 57 -284 -372 30 -46
-270 961 1 277 -126 143
Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens
resultat:
Kassaflödessäkringar -0 1 -35 -3 32
Valutakursdifferenser 49 -572 834 -1 988 -3 326
Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att
omklassificeras 0 2 8 50 48
49 -569 807 -1 941 -3 246
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -221 392 2 083 -2 068 -3 103
Periodens totalresultat 922 2 748 6 165 2 656 3 481
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 1 143 2 356 4 081 4 724 6 584
Minoritetsintressen 0 0 1 -0 0
Totalt 1 143 2 356 4 082 4 724 6 584
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget 922 2 748 6 164 2 657 3 481
Minoritetsintressen 1 -0 1 -0 -0
Totalt 922 2 748 6 165 2 656 3 481
Resultat per aktie, kr
Före utspädning, kvarvarande verksamhet 3,98 8,20 14,20 7,41 13,88
Före utspädning, avvecklad verksamhet - - - 9,03 9,03
Före utspädning, koncernen totalt 3,98 8,20 14,20 16,44 22,91
Efter utspädning, kvarvarande verksamhet 3,95 8,20 14,13 7,40 13,86
Efter utspädning, avvecklad verksamhet - - - 9,02 9,02
Efter utspädning, koncernen totalt 3,95 8,20 14,13 16,43 22,88
Genomsnittligt antal aktier¹
Före utspädning, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Efter utspädning, miljoner 289,3 287,4 288,9 287,6 287,7

¹ Genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.

Koncernens balansräkning

Mkr 30 sep. 2021 30 sep. 2020 31 dec. 2020
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar, ägda 21 860 20 804 20 452
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 2 328 2 495 2 351
Goodwill 6 593 6 621 6 369
Övriga immateriella tillgångar 3 768 3 580 3 480
Innehav i intresseföretag 277 323 274
Uppskjutna skattefordringar 5 699 6 509 6 064
Finansiella anläggningstillgångar 68 83 65
Tillgångar i pensionsplaner 1 803 976 1 272
Övriga anläggningstillgångar 965 1 360 878
Summa anläggningstillgångar 43 359 42 751 41 205
Varulager 21 337 14 006 13 213
Kundfordringar 21 217 19 154 19 944
Skattefordringar 629 677 894
Derivatinstrument 230 159 135
Övriga omsättningstillgångar 4 190 3 675 3 846
Kortfristiga placeringar 164 176 172
Kassa och bank 17 973 19 460 20 196
Summa omsättningstillgångar 65 740 57 307 58 399
Summa tillgångar 109 100 100 058 99 604
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare:
Aktiekapital 1 545 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905 2 905
Övriga reserver -3 785 -3 292 -4 593
Balanserade vinstmedel 16 831 18 703 18 846
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 17 496 19 860 18 702
Minoritetsintresse 7 7 7
Summa eget kapital 17 503 19 867 18 709
Långfristig upplåning 10 172 14 454 14 123
Långfristiga leasingskulder 1 774 1 979 1 834
Uppskjutna skatteskulder 491 473 476
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 3 753 5 008 4 951
Övriga avsättningar 4 772 5 697 5 567
Summa långfristiga skulder 20 962 27 611 26 952
Leverantörsskulder 35 402 28 731 31 306
Skatteskulder 1 619 583 562
Beslutad utdelning 6 035 - -
Övriga skulder 18 672 17 456 17 114
Kortfristig upplåning 5 313 2 358 1 329
Kortfristiga leasingskulder 802 814 784
Derivatinstrument 115 154 332
Övriga avsättningar 2 675 2 484 2 516
Summa kortfristiga skulder 70 635 52 580 53 943
Summa eget kapital och skulder 109 100 100 058 99 604

Förändring av koncernens eget kapital

Nio månader Nio månader
Mkr 2021 2020 Helår 2020
Ingående balans 18 709 22 574 22 574
Periodens totalresultat 6 165 2 656 3 481
Aktierelaterad ersättning -186 40 70
Utdelning till moderbolagets aktieägare¹ -7 185 -5 403 -7 415
Utdelning till minoritetsägare -0 -0 -0
Förvärv av minoritetsintresse -1 -0 -0
Totala transaktioner med aktieägare -7 372 -5 363 -7 346
Utgående balans 17 503 19 867 18 709

1 2020 inkluderar utdelning till aktieägare med 2 012 Mkr samt utdelning av Electrolux Professional AB om 5 403 Mkr, vilket motsvarar marknadsvärdet på Electrolux Professional vid notering på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020.

Koncernens kassaflödesanalys

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat 1 639 3 220 5 919 3 280 5 778
Avskrivningar¹ 1 195 1 095 3 372 3 470 4 587
Övriga ej kassapåverkande poster 11 102 214 396 442
Betalda finansiella poster, netto² -71 -129 -311 -425 -596
Betald skatt -168 -263 -981 -571 -1 132
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar
av rörelsekapital
2 606 4 024 8 214 6 150 9 079
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager -2 000 -14 -7 559 1 294 1 236
Förändring av kundfordringar -612 -4 112 -649 -428 -2 401
Förändring av leverantörsskulder 202 4 263 3 174 -2 908 1 737
Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar 1 017 2 447 314 1 218 2 279
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital -1 393 2 584 -4 721 -824 2 852
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 213 6 608 3 493 5 325 11 932
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter -15 -7 -15 -8 -8
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -1 344 -822 -2 933 -2 594 -4 325
Investeringar i produktutveckling -170 -153 -406 -438 -563
Investeringar i mjukvaror och övriga immateriellatillgångar -136 -103 -420 -279 -450
Övrigt 1 81 72 179 230
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 665 -1 003 -3 703 -3 141 -5 115
Kassaflöde från den löpande verksamheten och
investeringsverksamheten
-452 5 605 -210 2 185 6 816
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar
-1 1 9 13 16
Förändring av kortfristiga lån 512 -1 038 119 1 023 -308
Långfristig nyupplåning 0 0 0 9 793 9 793
Amortering av långfristiga lån³ -2 -1 562 -219 -4 392 -4 555
Betalning av leasingskulder -225 -217 -663 -685 -911
Utdelning - - -1 150 - -2 012
Aktierelaterad ersättning - - -280 - 0
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 284 -2 816 -2 185 5 752 2 023
Periodens kassaflöde, kvarvarande verksamhet -168 2 789 -2 395 7 936 8 839
Periodens kassaflöde, avvecklad verksamhet (se not 5) - - - 1 177 1 177
Periodens kassaflöde, koncernen totalt -168 2 789 -2 395 9 113 10 016
Kassa och bank vid periodens början 18 133 16 747 20 196 11 458 11 458
Kursdifferenser i kassa och bank 8 -75 172 -500 -677
Kassa och bank i avvecklad verksamhet - - - -611 -611
Kassa och bank vid periodens slut 17 973 19 460 17 973 19 460 20 196

¹ För perioden 1 januari till 30 september: avskrivningar avseende nyttjanderätter uppgick till -631 Mkr (-657).

² För perioden 1 januari till 30 september: erhållna räntor och liknande poster 40 Mkr (52), betalda räntor och liknade poster –200 Mkr (–309) och andra betalda/ erhållna finansiella poster -79 Mkr (-87). Betalda räntor avseende leasingskulder -71 Mkr (-82).

³ I perioden 1 januari till 30 september, 2020, ingår återköp av lån inklusive tidig återbetalning av lån om 3 085 Mkr. I det tredje kvartalet 2020 ingår en tidig återbetalning av lån om 1 481 Mkr.

Nyckeltal

Nio månader Nio månader
Mkr om ej annat anges Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 30 929 32 004 90 258 82 058 115 960
Organisk tillväxt, % -0,3 15,2 18,2 -2,0 3,2
EBITA 1 878 3 416 6 544 3 902 6 603
EBITA-marginal, % 6,1 10,7 7,2 4,8 5,7
Rörelseresultat 1 639 3 220 5 919 3 280 5 778
Rörelsemarginal, % 5,3 10,1 6,6 4,0 5,0
Rörelsemarginal exkl. engångsposter,%¹ 5,3 10,1 6,6 4,0 5,0
Resultat efter finansiella poster 1 513 3 056 5 555 2 757 5 096
Periodens resultat 1 143 2 356 4 082 2 129 3 988
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -1 344 -822 -2 933 -2 594 -4 325
Operativt kassaflöde efter investeringar -198 6 005 1 097 3 188 8 552
Resultat per aktie, kr² 3,98 8,20 14,20 7,41 13,88
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år³ - - 5,2 4,1 4,5
Avkastning på nettotillgångar, %³ - - 34,3 16,3 22,6
Nettoskuld 1 894 4 079 1 894 4 079 1 556
Skuldsättningsgrad 0,11 0,21 0,11 0,21 0,08
Genomsnittligt antal anställda 51 299 48 248 51 508 46 566 47 543
Totalt koncernen, inklusive avvecklad verksamhet⁴
Periodens resultat 1 143 2 356 4 082 4 724 6 584
Resultat per aktie, kr² 3,98 8,20 14,20 16,44 22,91
Eget kapital per aktie, kr 60,90 69,13 60,90 69,13 65,10
Avkastning på eget kapital, %⁵ - - 28,1 32,3 34,1
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4

¹ De första nio månaderna 2021 och 2020 samt helåret 2020 inkluderar inte några engångsposter. För mer information om engångsposter under tidigare år, se sidan 25.

² Före utspädning.

³ För att underlätta jämförelse har tillgångar och skulder hänförliga till Electrolux Professional exkluderats från nettotillgångarna för alla perioder.

4 Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5

5Avkastning på eget kapital för perioden 1 januari till 30 september, 2020, inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 16,0%.

För definitioner se sidorna 26–27.

Valutakurser

SEK 30 sep. 2021 30 sep. 2020 31 dec. 2020
Valutakurs Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag
ARS 0,0913 0,0889 0,1401 0,1185 0,1320 0,0973
AUD 6,40 6,32 6,36 6,43 6,34 6,28
BRL 1,59 1,61 1,88 1,60 1,81 1,58
CAD 6,77 6,89 6,93 6,74 6,84 6,41
CHF 9,30 9,39 9,87 9,78 9,77 9,26
CLP 0,0115 0,0109 0,0117 0,0115 0,0116 0,0115
CNY 1,31 1,36 1,34 1,33 1,33 1,25
EUR 10,15 10,17 10,56 10,57 10,48 10,06
GBP 11,71 11,82 11,98 11,59 11,83 11,14
HUF 0,0284 0,0282 0,0303 0,0289 0,0298 0,0276
MXN 0,4202 0,4282 0,4359 0,4037 0,4317 0,4126
RUB 0,1144 0,1206 0,1324 0,1152 0,1275 0,1095
THB 0,2694 0,2592 0,2981 0,2851 0,2938 0,2735
USD 8,48 8,78 9,37 9,03 9,18 8,19

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 Helår 2021 Kv1 2020 Kv2 2020 Kv3 2020 Kv4 2020 Helår 2020
Europa
Nettoomsättning 11 637 11 721 11 905 10 908 8 888 12 317 13 925 46 038
Försäljningstillväxt,% 14,1 37,3 -1,1 0,3 -14,2 15,7 9,3 3,3
EBITA 1 166 1 057 885 600 290 1 565 1 362 3 816
EBITA-marginal, % 10,0 9,0 7,4 5,5 3,3 12,7 9,8 8,3
Rörelseresultat 1 122 1 013 833 558 244 1 522 1 319 3 643
Rörelsemarginal, % 9,6 8,6 7,0 5,1 2,8 12,4 9,5 7,9
Nordamerika
Nettoomsättning 9 002 10 132 10 378 8 409 8 537 10 993 10 281 38 219
Försäljningstillväxt,% 22,9 33,7 -1,9 -13,1 -17,9 8,6 29,2 0,9
EBITA 543 602 240 -247 -126 1 033 752 1 413
EBITA-marginal, % 6,0 5,9 2,3 -2,9 -1,5 9,4 7,3 3,7
Rörelseresultat 493 558 196 -299 -173 990 697 1 215
Rörelsemarginal, % 5,5 5,5 1,9 -3,6 -2,0 9,0 6,8 3,2
Latinamerika
Nettoomsättning 4 516 4 782 4 910 3 826 2 822 4 779 5 488 16 915
Försäljningstillväxt,% 58,3 90,4 10,9 -1,9 -24,2 37,8 25,4 10,0
EBITA 464 371 430 32 -141 481 464 837
EBITA-marginal, % 10,3 7,8 8,8 0,8 -5,0 10,1 8,5 4,9
Rörelseresultat 423 327 387 -15 -183 440 424 666
Rörelsemarginal, % 9,4 6,8 7,9 -0,4 -6,5 9,2 7,7 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika
Nettoomsättning 3 871 3 668 3 736 3 434 3 230 3 916 4 209 14 788
Försäljningstillväxt,% 20,1 17,8 -3,9 -3,2 -10,9 10,1 11,5 2,3
EBITA 416 333 426 78 188 484 403 1 153
EBITA-marginal, % 10,7 9,1 11,4 2,3 5,8 12,4 9,6 7,8
Rörelseresultat 393 312 362 44 159 459 376 1 038
Rörelsemarginal, % 10,1 8,5 9,7 1,3 4,9 11,7 8,9 7,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -134 -226 -139 -165 -109 -191 -318 -783
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning 29 026 30 303 30 929 26 578 23 476 32 004 33 902 115 960
Försäljningstillväxt,% 23,0 39,3 -0,0 -5,1 -16,6 15,3 17,7 3,3
EBITA 2 492 2 173 1 878 340 146 3 416 2 701 6 603
EBITA-marginal,% 8,6 7,2 6,1 1,3 0,6 10,7 8,0 5,7
Rörelseresultat 2 297 1 983 1 639 122 -62 3 220 2 498 5 778
Rörelsemarginal, % 7,9 6,5 5,3 0,5 -0,3 10,1 7,4 5,0
Totalt koncernen, inklusive avvecklad
verksamhet¹
Periodens resultat, koncernen totalt 1 556 1 383 1 143 2 509 -141 2 356 1 860 6 584
Resultat per aktie, koncernen totalt, SEK² 5,41 4,81 3,98 8,73 -0,49 8,20 6,47 22,91

¹ Avvecklad verksamhet avser det första kvartalet 2020 och Electrolux Professional, som knoppades av från Electrolux Group den 23 mars, 2020. För mer information se Not 5.

² Före utspädning.

Nettoomsättning per affärsområde

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Europa 11 905 12 317 35 262 32 113 46 038
Nordamerika 10 378 10 993 29 512 27 939 38 219
Latinamerika 4 910 4 779 14 208 11 427 16 915
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 3 736 3 916 11 275 10 579 14 788
Totalt, kvarvarande verksamhet 30 929 32 004 90 258 82 058 115 960

Förändring i nettoomsättning per affärsområde, %

Kv3 2021 Nio månader Nio månader 2021
Förändring mot samma period föregående år, % Kv3 2021 valutajusterad 2021 valutajusterad
Europa -3 -1 10 15
Nordamerika -6 -2 6 16
Latinamerika 3 11 24 45
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika -5 -4 7 10
Total förändring, kvarvarande verksamhet -3 -0 10 18

Rörelseresultat per affärsområde

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Europa 833 1 522 2 968 2 324 3 643
Marginal, % 7,0 12,4 8,4 7,2 7,9
Nordamerika 196 990 1 248 518 1 215
Marginal, % 1,9 9,0 4,2 1,9 3,2
Latinamerika 387 440 1 137 242 666
Marginal, % 7,9 9,2 8,0 2,1 3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 362 459 1 067 661 1 038
Marginal, % 9,7 11,7 9,5 6,2 7,0
Koncerngemensamma kostnader etc. -139 -191 -500 -465 -783
Rörelseresultat, kvarvarande verksamhet 1 639 3 220 5 919 3 280 5 778
Marginal, % 5,3 10,1 6,6 4,0 5,0

Förändring i rörelseresultat per affärsområde, Mkr

Kv3 2021 Nio månader Nio månader 2021
Förändring mot samma period föregående år, Mkr Kv3 2021 valutajusterad 2021 valutajusterad
Europa -689 -629 644 784
Nordamerika -794 -709 730 763
Latinamerika -54 26 895 989
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika -96 -89 406 410
Koncerngemensamma kostnader etc. 52 49 -35 -60
Total förändring, kvarvarande verksamhet -1 581 -1 352 2 640 2 887

Rörelsekapital och nettotillgångar

Mkr 30 sep. 2021 30 sep. 2020 31 dec. 2020
Varulager 21 337 17,5 14 006 13,3 13 213 12,3
Kundfordringar 21 217 17,4 19 154 18,2 19 944 18,6
Leverantörsskulder -35 402 -29,0 -28 731 -27,3 -31 306 -29,2
Operativt rörelsekapital 7 151 5,9 4 429 4,2 1 851 1,7
Avsättningar -7 447 -8 182 -8 083
Förutbetalda och upplupna
intäkter och kostnader -14 341 -12 593 -12 777
Skatt och övriga tillgångar och
skulder -996 -1 010 -181
Rörelsekapital -15 633 -12,8 -17 357 -16,5 -19 191 -17,9
Materiella anläggningstillgångar,
ägda 21 860 20 804 20 452
Materiella anläggningstillgångar,
nyttjanderätt 2 328 2 495 2 351
Goodwill 6 593 6 621 6 369
Övriga anläggningstillgångar 5 077 5 347 4 696
Uppskjutna skatteskulder och -
tillgångar 5 208 6 036 5 588
Nettotillgångar 25 432 20,8 23 946 22,7 20 265 18,9
Annualiserad nettoomsättning
beräknad till balansdagskurs 122 043 105 413 107 142
Genomsnittliga nettotillgångar 23 025 19,1 26 888 24,6 25 563 22,0
Annualiserad nettoomsättning
beräknad till genomsnittskurs 120 345 109 411 115 960

¹ Avser annualiserad nettoomsättning.

Nettotillgångar per affärsområde

Tillgångar Skulder och eget kapital Nettotillgångar
30 sep. 30 sep. 31 dec. 30 sep. 30 sep. 31 dec. 30 sep. 30 sep. 31 dec.
Mkr 2021 2020 2020 2021 2020 2020 2021 2020 2020
Europa 29 261 26 203 25 796 26 693 23 502 24 390 2 568 2 701 1 406
Nordamerika 25 365 22 310 20 667 17 029 15 406 14 582 8 336 6 904 6 086
Latinamerika 13 848 10 519 11 190 8 292 5 577 6 663 5 556 4 942 4 526
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och
Afrika 12 375 11 255 11 414 7 177 6 494 7 418 5 198 4 761 3 996
Övrigt¹ 8 166 9 056 8 798 4 393 4 418 4 546 3 773 4 638 4 252
Totalt operativa tillgångar och skulder 89 016 79 342 77 865 63 584 55 396 57 599 25 432 23 946 20 265
Likvida medel 18 280 19 740 20 467 - - - - - -
Total upplåning - - - 15 647 16 993 15 727 - - -
Leasingskulder - - - 2 577 2 793 2 618 - - -
Pensionstillgångar och skulder 1 803 976 1 272 3 753 5 008 4 951 - - -
Beslutad utdelning - - - 6 035 - - - - -
Totalt eget kapital - - - 17 503 19 867 18 709 - - -
Totalt 109 100 100 058 99 604 109 100 100 058 99 604 - - -

¹ Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.

Moderbolagets resultaträkning

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning 10 585 11 052 31 303 28 567 40 621
Kostnad för sålda varor -8 761 -9 074 -26 020 -24 523 -34 106
Bruttoresultat 1 824 1 978 5 283 4 044 6 515
Försäljningskostnader -844 -851 -2 454 -2 448 -3 582
Administrationskostnader -509 -498 -1 330 -1 385 -2 096
Övriga rörelsekostnader - - - -7 -382
Rörelseresultat 471 629 1 499 204 455
Finansiella intäkter 598 224 1 653 6 595 7 248
Finansiella kostnader -133 -132 -275 -875 -1 066
Finansiella poster netto 465 92 1 378 5 720 6 182
Resultat efter finansiella poster 936 721 2 877 5 924 6 637
Bokslutsdispositioner 4 2 -20 37 -36
Resultat före skatt 940 723 2 857 5 961 6 601
Skatt -102 -137 -357 5 -137
Periodens resultat 838 586 2 500 5 966 6 464

Moderbolagets balansräkning

Mkr 30 sep. 2021 30 sep. 2020 31 dec. 2020
Tillgångar
Anläggningstillgångar 35 795 34 156 33 674
Omsättningstillgångar 35 612 38 297 37 838
Summa tillgångar 71 407 72 453 71 512
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 5 959 5 741 5 724
Fritt eget kapital 14 354 21 027 19 453
Summa eget kapital 20 313 26 768 25 177
Obeskattade reserver 560 438 547
Avsättningar 1 487 1 498 1 550
Långfristiga skulder 10 168 14 421 14 128
Kortfristiga skulder 38 879 29 328 30 110
Summa eget kapital och skulder 71 407 72 453 71 512

Aktier

Aktier ägda av Aktier ägda av
Antal aktier A-aktier B-aktier Aktier, totalt Electrolux övriga aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2021 8 192 539 300 727 769 308 920 308 21 522 858 287 397 450
Antal aktier per den 30 september 2021 8 192 498 300 727 810 308 920 308 21 522 858 287 397 450
% av antal aktier 7,0%

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Electrolux delårsrapporter innehåller finansiella rapporter i sammandrag. För koncernen innebär detta huvudsakligen att notupplysningarna är begränsade jämfört med de finansiella rapporter som presenteras i årsredovisningen. För moderbolaget innebär det att de finansiella rapporterna generellt presenteras i förkortade versioner och med begränsade notupplysningar jämfört med årsredovisningen.

Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tillämpats i upprättandet av årsredovisningen 2020, bortsett från ändrade standarder som gäller från 1 januari 2021. Ändringarna har inte haft någon materiell inverkan på de finansiella rapporterna. Se avsnittet "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2020" i Årsredovisningen 2020 för mer information.

Not 2 Uppdelning av intäkter

Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Electrolux har fyra regionala affärsområden med fokus på konsumentprodukter.

Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när kontrollen över produkterna har överförts. Intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll redovisas när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av koncernens totala nettoomsättning.

Geografi och produktkategori bedöms som viktiga attribut i uppdelningen av Electrolux intäkter. Affärsområdena, vilka också utgör koncernens segment, är geografiskt indelade: Europa, Nordamerika, Latinamerika samt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. För information per affärsområde, se sidorna 5–6. I tillägg presenteras nedan nettoomsättning fördelad

på produktområden Taste (matlagningsprodukter), Care (disk- och tvättprodukter) och Wellbeing (bl.a. städprodukter och små apparater).

Mkr Nio månader 2021 Nio månader 2020 Helår 2020
Produktområden
Taste 55 503 50 022 70 593
Care 25 953 23 905 34 298
Wellbeing 8 802 8 131 11 069
Totalt 90 258 82 058 115 960

Not 3 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder

30 sep. 2021 30 sep. 2020 31 dec. 2020
Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört
Mkr värde värde värde värde värde värde
Per kategori
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 229 229 246 246 225 225
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 39 193 39 193 38 627 38 627 40 152 40 152
Derivat, finansiella tillgångar till verkligt värde via
resultatet 230 230 151 151 89 89
Derivat, säkringsredovisning - - 8 8 46 46
Finansiella tillgångar totalt 39 652 39 652 39 032 39 032 40 512 40 512
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 51 218 50 887 45 927 45 543 47 123 46 758
Derivat, finansiella skulder till verkligt värde via resultatet 103 103 150 150 329 329
Derivat, säkringsredovisning 12 12 4 4 3 3
Finansiella skulder totalt 51 333 51 002 46 081 45 697 47 455 47 090

Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.

Verkligt värdeestimat

Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.

I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:

Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 30 september 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 161 Mkr (163) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 30 september 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 230 Mkr (159) och de finansiella skulderna till 115 Mkr (154).

Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Den 30 september 2021 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 3 till 68 Mkr (83) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Not 4 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och -förpliktelser

Mkr 30 sep.
2021
30 sep.
2020
31 dec.
2020
Koncernen
Ställda säkerheter - - -
Borgensåtaganden och andra
förpliktelser 974 998 893
Moderbolaget
Ställda säkerheter - - -
Borgensåtaganden och andra
förpliktelser 982 963 927

Rättsliga processer – uppdatering

(Texten är densamma som kommunicerades i not 4 i delårsrapporterna för Kv1 och Kv2 2021)

Uppdatering gällande beslut meddelat av den italienska miljömyndigheten under 2019 om vissa saneringsåtgärder med anledning av miljöföroreningar kopplade till en fabriksfastighet i Aviano (Italien), som tidigare ägts av Electrolux dotterbolag INFA s.p.a ("INFA"). Som framgår av not 25 i årsredovisningen 2020 överklagades beslutet av den nuvarande verksamhetsutövaren Sarinox s.p.a ("Sarinox") till den administrativa domstolen i Trieste och under 2020 dömde den administrativa domstolen till förmån för Sarinox. Under första kvartalet 2021 överklagades domen av det italienska miljödepartementet. Någon reserv avseende detta ärende har inte redovisats.

Uppdatering avseende tvist i USA om tull på tvättmaskiner tillverkade av Electrolux i Mexiko och importerade till USA mellan februari 2016 och januari 2017. Som tidigare rapporterats har Electrolux överklagat USA:s handelsdepartements (DOC) beslut om en kraftigt ökad tullsats på 72,41% avseende de berörda tvättmaskinerna. I november 2020 höll en skiljenämnd utsedd av NAFTA sekretariatet en muntlig förhandling och i april 2021 beslöt skiljenämnden att återförvisa ärendet till DOC för omprövning och komplettering av information innan skiljenämndens granskning fortsätter. Electrolux anser att bolaget har starka grunder för sitt överklagande och att det är mer sannolikt än inte att Electrolux vinner överklagandet, och har därför inte redovisat någon reserv relaterad till detta ärende. Det är dock inte möjligt att ge en försäkran om att överklagandet kommer att bli framgångsrikt, eftersom överklaganden av denna typ av administrativa beslut i sig alltid är utmanande.

För mer information om dessa ärenden och andra eventualförpliktelser, se not 25 i årsredovisningen 2020.

Not 5 Förvärv och avvecklad verksamhet

Förvärv under tredje kvartalet 2021

Den 8 juli 2021 förvärvade Electrolux La Compagnie du SAV (CSAV), en fransk leverantör av reparationstjänster, specialiserad på reparation av hushållsapparater. Genom förvärvet stärker Electrolux sitt servicenät i Frankrike. CSAV har sitt huvudkontor i Lisses, söder om Paris, och sysselsätter cirka 200 personer. Nettoomsättningen 2020 uppgick till cirka 25 miljoner euro. Verksamheten ingår i affärsområde Europa.

Avvecklad verksamhet

Affärsområde Electrolux Professional avknoppades från Electrolux-koncernen under första kvartalet 2020 när det utdelades till aktieägarna och noterades på Nasdaq Stockholm den 23 mars, 2020. Resultatet från utdelningen utgörs av skillnaden mellan redovisat värde på de utdelade tillgångarna och redovisat värde på skulden avseende beslutad utdelning, motsvarande marknadsvärdet på Electrolux Professional vid noteringstillfället. För mer information se not 1 och not 26 i årsredovisningen 2020. Resultaträkning och kassaflöde som presenteras nedan motsvarar Electrolux Professionals bidrag till Electroluxkoncernens finansiella information fram till separationen den 23 mars 2020.

Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Nettoomsättning - - - 1 884 1 884
Kostnad för sålda varor - - - -1 191 -1 191
Bruttoresultat - - - 693 693
Försäljningskostnader - - - -349 -349
Administrationskostnader - - - -161 -161
Övriga rörelseintäkter och -kostnader - - - 2 2
Rörelseresultat - - - 185 185
Finansiella poster, netto - - - -1 -1
Resultat efter finansiella poster - - - 184 184
Skatt - - - -40 -40
Periodens resultat, Electrolux Professional - - - 144 144
Omklassificering av valutakursdifferenser från övrigt
totalresultat - - - 72 72
Resultat från utdelning av Electrolux Professional - - - 2 379 2 379
Periodens resultat, avvecklad verksamhet - - - 2 595 2 595
Nio månader Nio månader
Mkr Kv3 2021 Kv3 2020 2021 2020 Helår 2020
Kassaflöde från den löpande verksamheten - - - 68 68
Kassaflöde från investeringsverksamheten - - - -87 -87
Kassaflöde från finansieringsverksamheten - - - 1 195 1 195
Periodens kassaflöde - - - 1 177 1 177

Årlig utveckling per affärsområde

Europa
Nettoomsättning
39 097
39 231
43 321
45 420
46 038
Rörelseresultat
2 794
2 772
2 128
2 493
3 643
Rörelsemarginal, %
7,1
7,1
4,9
5,5
7,9
Nordamerika
Nettoomsättning
44 914
42 083
39 804
38 954
38 219
Rörelseresultat
2 657
2 796
1 104
-516
1 215
Rörelsemarginal, %
5,9
6,6
2,8
-1,3
3,2
Latinamerika
Nettoomsättning
16 384
18 277
17 963
19 653
16 915
Rörelseresultat
-111
483
492
1 821
666
Rörelsemarginal, %
-0,7
2,6
2,7
9,3
3,9
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning
13 833
13 457
14 375
14 954
14 788
Rörelseresultat
673
1 077
979
446
1 038
Rörelsemarginal, %
4,9
8,0
6,8
3,0
7,0
Övrigt
Koncerngemensamma kostnader m.m.
-693
-775
-527
-1 055
-783
Totalt, kvarvarande verksamhet
Nettoomsättning
114 228
113 048
115 463
118 981
115 960
Rörelseresultat
5 320
6 353
4 176
3 189
5 778
Marginal, %
4,7
5,6
3,6
2,7
5,0
Engångsposter i rörelseresultatet²
2016
2017
2018³
2019⁴
2020
Europa
-
-
-747
-752
-
Nordamerika
-
-
-596
-1 071
-
Latinamerika
-
-
-
1 101
-
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
-
-
-
-398
-
Koncerngemensamma kostnader
-
-
-
-224
-
Totalt, kvarvarande verksamhet
-
-
-1 343
-1 344
-
Mkr 2016 2017¹ 2018 2019 2020

¹ 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15.

² För mer information, se not 7 i årsredovisningarna.

3 Engångsposter 2018: -596 Mkr avser konsolideringen av tillverkningen av frysar i Nordamerika, -747 Mkr avser affärsområde Europa och inkluderar böter om -493 Mkr gällande en utredning som bedrivs av den franska konkurrensmyndigheten, samt en kostnad om -254 Mkr gällande ett ofördelaktigt domstolsbeslut i Frankrike. 4 Engångsposter 2019 inkluderar -829 Mkr som avser konsolideringen av tillverkning av matlagningsprodukter i Nordamerika och -225 Mkr som avser stängningen av en produktionslinje av kylskåpsprodukter Latinamerika, återvunnen försäljningsskatt i Brasilien om 1 403 Mkr, förlikning i USA om -197 Mkr och

omstruktureringskostnader för effektiviseringsåtgärder och outsourcingprojekt inom samtliga affärsområden och koncerngemensamma kostnader om -1 496 Mkr.

Fem år i sammandrag

Koncernen totalt 2016–2018 och kvarvarande verksamhet 2018 (omräknad)-2020

Omräknad
Mkr om ej annat anges 2016 2017¹ 2018 2018² 2019³ 2020
Nettoomsättning 121 093 120 771 124 129 115 463 118 981 115 960
Organisk tillväxt, % -1,1 -0,4 1,3 1,2 -1,0 3,2
Rörelseresultat 6 274 7 407 5 310 4 176 3 189 5 778
Rörelsemarginal, % 5,2 6,1 4,3 3,6 2,7 5,0
Resultat efter finansiella poster 5 581 6 966 4 887 3 754 2 456 5 096
Periodens resultat 4 493 5 745 3 805 2 854 1 820 3 988
Engångsposter i rörelseresultatet⁴ - - -1 343 -1 343 -1 344 -
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -2 830 -3 892 -4 650 -4 506 -5 320 -4 325
Operativt kassaflöde efter investeringar 9 140 6 877 3 649 2 646 2 280 8 552
Resultat per aktie, kr⁵ 15,64 19,99 13,24 9,93 6,33 13,88
Eget kapital per aktie, kr 61,72 71,26 75,67 - 78,55 65,10
Utdelning per aktie, kr 7,50 8,30 8,50 8,50 7,00 8,00
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 5,8 5,9 5,3 5,6 4,5 4,5
Avkastning på nettotillgångar, % 29,9 36,0 22,7 20,2 12,0 22,6
Avkastning på eget kapital, %⁶ 29,4 31,9 18,2 - 11,4 34,1
Nettoskuld 360 197 1 825 - 7 683 1 556
Skuldsättningsgrad 0,02 0,01 0,08 - 0,34 0,08
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux,
miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4 287,4
Genomsnittligt antal anställda 55 400 55 692 54 419 51 253 48 652 47 543

1 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. 2 Exklusive avvecklad verksamhet.

3 Eget kapital i nyckeltalsberäkningarna inkluderar avvecklad verksamhet

4 För mer information se tabell på sidan 24 och not 7 i årsredovisningarna.

5 Före utspädning.

6 Avkastning på eget kapital för helåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 21,7 %.

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på minst 6%
  • Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger
  • Avkastning på nettotillgångar >20%
  • Genomsnittlig årlig försäljningstillväxt på minst 4%

Definitioner

Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. På nästa sida finns en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.

Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått

Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Definitioner (forts.)

Tillväxtmått

Förändring i nettoomsättning

Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.

Försäljningstillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutaomräkningseffekter.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutakurseffekter, förvärv och avyttringar.

Förvärv

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.

Avyttringar

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av nettoomsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.

Avkastningsmått

EBITA Rörelseresultat exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar.

EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) exklusive engångsposter Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter i procent av nettoomsättning.

Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar

Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Kapitalmått

Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.

Soliditet

Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.

Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.

Aktierelaterade mått

Resultat per aktie före utspädning Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Resultat per aktie efter utspädning

Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning, exklusive aktier ägda av Electrolux.

Eget kapital per aktie

Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Kapitalbegrepp

Likvida medel Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella

derivattillgångar1 samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1 .

Operativt rörelsekapital

Lager och kundfordringar minskat med leverantörsskulder.

Rörelsekapital

Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Total upplåning

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Total kortfristig upplåning Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Räntebärande skulder

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1 .

Finansiell nettoskuld

Total upplåning minskat med likvida medel.

Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.

Nettoskuld

Finansiell nettoskuld, leasingskulder och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser. Övriga mått

Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.

Engångsposter

Materiella engångsposter i rörelseresultatet vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens resultat jämförs med tidigare perioder.

1 Se tabell Nettoskuld på sidan 8.

Information till aktieägare

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar till resultatet för tredje kvartalet 2021. Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux webbsida www.electroluxgroup.com/ir

Telefonkonferens 09.00

En telefonkonferens hålls idag den 27 oktober kl. 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Therese Friberg.

För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 566 426 51, Sverige +44 3333 000 804, Storbritannien och övriga Europa +1 631 9131 422, USA Använd deltagarkoden: 52992645#

Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir

Länk till webbsändning: https://edge.media-server.com/mmc/p/xd4s9qv4

För mer information kontakta: Sophie Arnius, Head of Investor Relations +46 70 590 80 72

Kalender 2022

Bokslutsrapport 2021 28 januari
Årsredovisning, vecka 8 21-25 januari
Årsstämma 30 mars
Delårsrapport januari - mars 29 april
Delårsrapport januari - juni 21 juli
Delårsrapport januari - september 28 oktober

Denna rapport innehåller framtidsinriktade uttalanden som reflekterar bolagets nuvarande förväntningar. Även om bolaget anser att förväntningarna som reflekteras i sådana framtidsinriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att förväntningarna kommer att visa sig vara korrekta eftersom de är föremål för risker och osäkerheter som skulle kunna innebära att faktiska resultat avviker väsentligt beroende på ett antal olika faktorer. Sådana faktorer inkluderar, men begränsas inte till, förändringar i konsumenternas efterfrågan, förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, begränsningar i inköp och produktion, valutakursförändringar, utveckling avseende produktansvarstvister, förändringar i den regulatoriska miljön och andra myndighetsåtgärder.

Framtidsinriktade uttalanden avser endast förväntningar per det datum de gjordes, och utöver vad som krävs enligt tillämplig lag åtar sig bolaget inget ansvar för att uppdatera något av dem i händelse av ny information eller framtida händelser.

AB Electrolux (publ) 556009–4178 Postadress: 105 45 Stockholm, Sverige Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 (0)8 738 60 00

Webbsida: www.electroluxgroup.com

Shape living for the better

Electrolux är ett ledande globalt vitvaruföretag som i mer än 100 år gjort livet bättre för miljontals människor. Vi utvecklar nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi strävar ständigt efter att leda utvecklingen mot ett mer hållbart samhälle genom våra produkter och vår verksamhet. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG och Frigidaire, säljer vi ca 60 miljoner produkter till hushåll på ca 120 marknader varje år. Under 2020 hade Electrolux en omsättning på 116 miljarder kronor och cirka 48 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com.