AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2017
Jan 31, 2018
2907_10-k_2018-01-31_7fae13cf-f286-43d1-858c-db3bd952eb45.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutsrapport 2017
Stockholm den 31 januari 2018
Sammanfattning av fjärde kvartalet 2017
- Nettoomsättningen ökade till 32 366 Mkr (32 144).
- Den organiska tillväxten uppgick till 4,0%, förvärv och avyttringar bidrog med 1,4% medan negativa valutaomräkningseffekter påverkade försäljningen med 4,7%.
- Rörelseresultatet förbättrades till 1 969 Mkr (1 616) och marginalen ökade till 6,1% (5,0).
- Fyra affärsområden redovisade en rörelsemarginal på över 8%.
- Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 2,1 Mdr kr (2,6).
- Periodens resultat ökade till 1 930 Mkr (1 272) och resultat per aktie uppgick till 6,72 kr (4,43.)
- Skattesatsen, som uppgick till -1,3% (-2,2), påverkades positivt av omvärderingar av uppskjutna skattefordringar.
- Styrelsen föreslår en utdelning för 2017 på 8,30 kr (7,50) per aktie som kommer att utbetalas i två delar.
Finansiell översikt
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Förändring, % | 2017 | 2016 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 366 | 32 144 | 0,7 | 122 060 | 121 093 | 0,8 |
| Organisk tillväxt, % | 4,0 | -3,0 | -0,4 | -1,1 | ||
| Förvärv, % | 1,9 | 0,2 | 1,4 | 0,1 | ||
| Avyttringar, % | -0,5 | — | -0,4 | — | ||
| Förändringar av valutakurser, % | -4,7 | 3,9 | 0,2 | -1,0 | ||
| Rörelseresultat | 1 969 | 1 616 | 22 | 7 407 | 6 274 | 18 |
| Marginal, % | 6,1 | 5,0 | 6,1 | 5,2 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 1 905 | 1 245 | 53 | 6 966 | 5 581 | 25 |
| Periodens resultat | 1 930 | 1 272 | 52 | 5 745 | 4 493 | 28 |
| Resultat per aktie, kr1) | 6,72 | 4,43 | 19,99 | 15,64 | ||
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 2 078 | 2 614 | -21 | 6 877 | 9 140 | -25 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | — | — | 35,8 | 29,9 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier, exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 287,4 (287,4) miljoner aktier för fjärde kvartalet och 287,4 (287,4) miljoner aktier för helåret 2017.
För definitioner se sidan 29.
Om Electrolux
Electrolux gör livet bättre och mer hållbart för miljontals människor genom att ständigt utveckla nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi är ett ledande globalt vitvaruföretag som sätter konsumenten i centrum i allt vi gör. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG, Anova, Frigidaire, Westinghouse och Zanussi, säljer vi mer än 60 miljoner produkter till hushåll och professionella användare på fler än 150 marknader varje år. Under 2017 hade Electrolux en omsättning på 122 miljarder kronor och cirka 56 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Marknadsöversikt
Marknadsöversikt för fjärde kvartalet
Efterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 2% under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan i Västeuropa förbättrades med 1% och marknaden i Östeuropa med 5%.
Efterfrågan på vitvaror i USA ökade med 2%.
VITVARUMARKNADEN I EUROPA* VITVARUMARKNADEN I USA*
För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.
Marknadstillväxten för vitvaror i Australien, Sydostasien och Kina bedöms också ha ökat.
Vitvarumarknaden i Brasilien fortsatte att återhämta sig och ökade väsentligt. Efterfrågan ökade också i Argentina och Chile.
Fjärde kvartalet i sammandrag
- Organisk tillväxt och resultatförbättring för Vitvaror EMEA med en marginal på över 8%.
- Vitvaror Nordamerika ökade försäljningen av egna varumärken men affärsområdets försäljning påverkades negativt av lägre volymer av återförsäljares egna varumärken. Kostnadseffektiviseringar motverkade till viss del fortsatt prispress och ökade kostnader för råmaterial.
- Stark organisk försäljningstillväxt på 30% och förbättrat resultat för Vitvaror Latinamerika.
- Organisk tillväxt på 10% för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet med en marginal på över 8%.
- Väsentligt förbättrat rörelseresultat för Hemmiljö och småapparater.
- Stabil resultatutveckling för Professionella Produkter.
- Varumärket Continental i Latinamerika förvärvades.
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 Förändring, % | 2017 | 2016 | Förändring, % | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 366 | 32 144 | 0,7 | 122 060 | 121 093 | 0,8 |
| Förändring av nettoomsättning, %, varav | ||||||
| Organisk tillväxt | 4,0 | -3,0 | -0,4 | -1,1 | ||
| Förvärv | 1,9 | 0,2 | 1,4 | 0,1 | ||
| Avyttringar | -0,5 | — | -0,4 | — | ||
| Förändringar av valutakurser | -4,7 | 3,9 | 0,2 | -1,0 | ||
| Rörelseresultat | ||||||
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 882 | 746 | 18 | 2 764 | 2 546 | 9 |
| Vitvaror Nordamerika | 447 | 610 | -27 | 2 757 | 2 671 | 3 |
| Vitvaror Latinamerika | 218 | -187 | n.m. | 425 | -68 | n.m. |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 215 | 173 | 24 | 750 | 626 | 20 |
| Hemmiljö och småapparater | 205 | 154 | 33 | 431 | 238 | 81 |
| Professionella Produkter | 276 | 293 | -6 | 1 054 | 954 | 11 |
| Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. | -273 | -173 | -58 | -775 | -693 | -12 |
| Rörelseresultat | 1 969 | 1 616 | 22 | 7 407 | 6 274 | 18 |
| Marginal, % | 6,1 | 5,0 | 6,1 | 5,2 |
Nettoomsättningen för koncernen ökade med 0,7% under fjärde kvartalet. Den organiska tillväxten var 4,0%, nettobidraget från förvärv och avyttringar uppgick till 1,4% medan negativa valutaomräkningseffekter uppgick till 4,7%.
Organisk försäljningstillväxt inom Vitvaror EMEA var framförallt ett resultat av mixförbättringar och högre volymer. Vitvaror Latinamerika påverkades positivt av den gynnsamma marknadsutvecklingen i Brasilien och Argentina och rapporterade en stark organisk försäljnings tillväxt. Vitvaror Asien/Stillahavsområdet hade en god försäljningsutveckling på flertalet marknader. Professionella Produkter fortsatte att växa organiskt inom både professionell köksutrustning och tvättutrustning.
Försäljningen inom Vitvaror Nordamerika påverkades negativt av lägre försäljningsvolymer av produkter under återförsäljares egna varumärken och fortsatt prispress. Försäljningen inom Hemmiljö och småapparater minskade också framförallt på grund av åtgärder för att minska försäljningen inom olönsamma segment.
Rörelseresultatet ökade till 1 969Mkr (1 616), motsvarande en rörelsemarginal på 6,1% (5,0).
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades inom flertalet affärsområden. Förbättrad produktmix, ökade volymer och högre kostnadseffektivitet bidrog till den positiva resultatutvecklingen under kvartalet.
Rörelseresultatet för Vitvaror EMEA ökade som ett resultat av mixförbättringar och kostnadseffektiviseringar. Resultatet för Vitvaror Latinamerika fortsatte att återhämta sig och förbättrades väsentligt. Vitvaror Asien/Stillahavsområdet visade en fortsatt god resultatutveckling i flertalet regioner. Rörelseresultatet för Hemmiljö och småapparater förbättrades väsentligt och Professionella Produkter visade en fortsatt stabil utveckling.
Rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika minskade främst på grund av lägre försäljningsvolymer av återförsäljares varumärken, fortsatt prispress och ökade kostnader för råmaterial.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet för kvartalet positivt med 198 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Positiva transaktionseffekter uppgick till 226 Mkr och var främst relaterade till föregående års stora försvagning av det egyptiska pundet. Omräkningseffekterna uppgick i kvartalet till -28 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för fjärde kvartalet uppgick till -64 Mkr (–371), förbättringen beror främst på valutaeffekter. Finansnettot för det fjärde kvartalet 2016 påverkades av omvärderingar av finansiella skulder i Egypten om -170 Mkr som en effekt av försvagningen av landets valuta.
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till 1 930 Mkr (1 272), motsvarande 6,72 kr (4,43) i resultat per aktie.
Skatt
Den effektiva skattesatsen för kvartalet var -1,3% (-2.2) har påverkats av positiva nettoeffekter om totalt 479 Mkr. Dessa avser framförallt omvärdering av uppskjutna skattefordringar och negativa effekter om 128 Mkr relaterade till nya regler för företagsbeskattning i USA.
Händelser under fjärde kvartalet 2017
9 oktober. Ronnie Leten lämnar sitt uppdrag som medlem och ordförande i Electrolux styrelse
Ronnie Leten har meddelat Electrolux valberedning att han kommer att lämna sitt uppdrag som medlem och ordförande i Electrolux styrelse från och med årsstämman den 5 april 2018.
23 oktober. Electrolux förvärvar varumärket Continental i Latinamerika
Electrolux har meddelat att den brasilianska domstol som administrerar konkursen efter Mabe Brazil har accepterat ett bud på de immateriella tillgångarna i konkursboet för totalt 70 miljoner real (178 Mkr). Electrolux tar därmed över rättigheterna till varumärket Continental inom hemprodukter.
24 oktober. Electrolux får utmärkelse som världsledande inom klimatarbete
Electrolux tillhör de 5 procent av världens företag som är ledande i arbetet mot klimatförändringar. Det anser den internationella ideella organisationen CDP som har tilldelat Electrolux en plats på 2017 års A-lista. Det är andra året i rad som Electrolux A-listas av CDP.
2 november. Electrolux bestrider antidumpningstullsats beslutad av USA:s handelsdepartement
Electrolux vitvaruverksamhet i Nordamerika har preliminärt ålagts en kraftigt ökad tullsats efter beslut av USA:s handelsdepartement. Tullsatsen på 72,41% gäller tvättmaskiner tillverkade av Electrolux i Mexiko och importerade till USA mellan februari 2016 och januari 2017. Electrolux avser att kraftfullt bestrida detta beslut. Om den preliminära tullsatsen skulle fastställas som slutgiltig, skulle det medföra en engångskostnad för Electrolux under 2018 på cirka 70 miljoner USD.
För mer information besök www.electroluxgroup.com
Helåret 2017
Nettoomsättningen för koncernen under helåret 2017 uppgick till 122 060 Mkr (121 093). Den organiska försäljningen minskade med 0,4%, nettobidraget från förvärv och avyttringar uppgick till 1,0% och positiva valutaomräkningseffekter uppgick till 0,2%.
Rörelseresultatet ökade till 7 407 Mkr (6 274), motsvarande en rörelsemarginal på 6,1% (5,2).
Periodens resultat uppgick till 5 745 Mkr (4 493), motsvarande 19,99 kr (15,64) i resultat per aktie.
Den totala skatten för 2017 uppgick till -1 221 Mkr
(-1 088), motsvarande en skattesats på 17,5% (19,5).
ANDEL AV FÖRSÄLJNING PER AFFÄRSOMRÅDE UNDER KV 4 2017 RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
Rörelsemarginalen - 12m exkluderar kostnader relaterade till GE Appliances, se sidan 27.
Utveckling per affärsområde
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Den totala marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 2% under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Efterfrågan i Västeuropa ökade med 1% och Östeuropa med 5%. Efterfrågan ökade på flertalet marknader medan efterfrågan i Storbritannien fortsatte att försvagas.
Den organiska försäljningstillväxten för Vitvaror EMEA var 3,8% i kvartalet. Det var framförallt ett resultat av förbättrad mix och högre volymer. Marknadsandelarna för varumärken inom premiumsegmentet ökade i flertalet regioner, särskilt för inbyggnadsprodukter för kök. Förvärv bidrog med 2,8% till försäljningen och avsåg Kwikot och Best.
Den positiva resultatutvecklingen fortsatte och rörelseresultatet och marginalen förbättrades. Mixförbättringar och ökad kostnadseffektivitet kompenserade för negativa effekter av ökade råmaterialkostnader och prispress.
Resultatet för kvartalet påverkades också av positiva valutaeffekter jämfört med föregående år. De var främst relaterade till den stora försvagningen av det egyptiska pundet i det fjärde kvartalet 2016.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Vitvarumarknaden i Europa, volym, förändring mot föregående år, % |
Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Västeuropa | 1 | 2 | 0 | 3 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 5 | 5 | 4 | 4 |
| Europa totalt | 2 | 3 | 1 | 3 |
| Mkr | ||||
| Nettoomsättning | 10 914 | 10 367 | 38 524 | 37 844 |
| Organisk tillväxt, % | 3,8 | 0,3 | 0,6 | 3,5 |
| Förvärv, % | 2,8 | — | 2,1 | — |
| Rörelseresultat | 882 | 746 | 2 764 | 2 546 |
| Rörelsemarginal, % | 8,1 | 7,2 | 7,2 | 6,7 |
Vitvaror Nordamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i USA ökade med 2% under fjärde kvartalet, jämfört med samma period föregående år. Den totala efterfrågan inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning ökade med 4%.
Electrolux organiska försäljning i Nordamerika minskade med 4,2% under kvartalet. Försäljningen av produkter under egna varumärken ökade medan lägre försäljning av produkter under återförsäljares varumärken och prispress på marknaden påverkade försäljningen negativt.
Rörelseresultatet och marginalen minskade. Prispress, främst drivet av marknadskampanjer, lägre volymer, högre kostnader för råmaterial och kostnader för lansering av nya produkter hade en negativ inverkan på kvartalets resultat, medan ökad kostnadseffektivitet och mixförbättringar bidrog till resultatet.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Vitvarumarknaden i USA, volym, förändring mot föregående år, % |
Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror | 2 | 12 | 3 | 6 |
| Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning | 12 | 9 | 14 | -1 |
| Totalt USA | 4 | 10 | 6 | 3 |
| Mkr | ||||
| Nettoomsättning | 9 563 | 10 826 | 40 656 | 43 402 |
| Organisk tillväxt, %1) | -4,2 | -2,0 | -6,1 | -0,9 |
| Rörelseresultat | 447 | 610 | 2 757 | 2 671 |
| Rörelsemarginal, % | 4,7 | 5,6 | 6,8 | 6,2 |
1) Den organiska tillväxten för fjärde kvartalet och helåret 2016 påverkades negativt med 0,2%, respektive 0,2% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts till Professionella Produkter.
Vitvaror Latinamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Brasilien fortsatte att förbättras under fjärde kvartalet. Efterfrågan ökade också i Argentina och Chile.
Den organiska tillväxten för Vitvaror Latinamerika var stark och uppgick till 29,9%. Den gynnsamma marknadsutvecklingen i Brasilien och Argentina bidrog till försäljningsutvecklingen. Electrolux försäljningsvolymer ökade inom flertalet produktkategorier på de större marknaderna i regionen.
Rörelseresultatet och marginalen fortsatte att förbättras och ökade väsentligt jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Detta är ett resultat av högre volymer, förbättrad kostnadseffektivitet och ökat kapacitetsutnyttjande inom tillverkningen vilket kompenserade för negativa effekter av högre kostnader för råmaterial.
I oktober förvärvade Electrolux varumärket Continental i Latinamerika. Förvärvet gör det möjligt för koncernen att utöka sin marknadsnärvaro i regionen.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 012 | 4 149 | 17 302 | 15 419 |
| Organisk tillväxt, % | 29,9 | -17,7 | 7,9 | -10,8 |
| Rörelseresultat | 218 | -187 | 425 | -68 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | -4,5 | 2,5 | -0,4 |
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien, Kina och Sydostasien bedöms ha ökat under fjärde kvartalet. Marknadsutvecklingen var särskilt god i Sydostasien och Australien.
Electrolux organiska försäljning ökade med 9,9% under kvartalet, vilket framförallt var ett resultat av högre försäljningsvolymer och mixförbättringar. Försäljningsvolymerna ökade inom flertalet produktkategorier i Australien, Nya Zeeland och Sydostasien.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades. Verksamheterna i Australien och Sydostasien visade en fortsatt stabil resultatutveckling och lönsamheten i Sydostasien ökade väsentligt. Resultatet i Kina uppvisade också en förbättring.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 547 | 2 436 | 10 048 | 9 380 |
| Organisk tillväxt, % | 9,9 | 1,7 | 5,6 | 1,3 |
| Förvärv, % | — | 1,5 | 0,7 | 0,5 |
| Rörelseresultat | 215 | 173 | 750 | 626 |
| Rörelsemarginal, % | 8,5 | 7,1 | 7,5 | 6,7 |
Hemmiljö och småapparater
Total marknadsefterfrågan på dammsugare ökade under fjärde kvartalet, vilket främst berodde på väsentligt högre efterfrågan på sladdlösa handdammsugare i flera regioner.
Electrolux organiska försäljning minskade med 8,1% under kvartalet. Produktmixen förbättrades som ett resultat av en aktiv hantering av produktportföljen medan försäljningsvolymerna minskade. Åtgärder för att lämna olönsamma produktkategorier och lägre försäljning av sladdlösa dammsugare hade en negativ inverkan på försäljningen i kvartalet. Förvärvet av bolaget Anova inom smarta köksprodukter bidrog till försäljningen med 8,0% medan avyttringen av varumärket Eureka i Nordamerika i december 2016 hade en negativ inverkan om 6,4%.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades väsentligt. En positiv mixutveckling och kostnadseffektiviseringar bidrog till resultatet.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 245 | 2 438 | 7 808 | 8 183 |
| Organisk tillväxt, % | -8,1 | -4,3 | -4,2 | -8,2 |
| Förvärv, % | 8,0 | — | 4,7 | — |
| Avyttringar, % | -6,4 | — | -6,6 | — |
| Rörelseresultat | 205 | 154 | 431 | 238 |
| Rörelsemarginal, % | 9,1 | 6,3 | 5,5 | 2,9 |
Professionella Produkter
Den totala marknadsefterfrågan för professionell köksoch tvättutrustning ökade i flertalet regioner under fjärde kvartalet. Efterfrågan förbättrades i Europa och Asien/ Stillahavsområdet. Marknaden i USA var stabil.
Electrolux organiska tillväxt uppgick till 2,8%. Förvärv bidrog med 6,3% till försäljningen och avsåg Grindmaster-Cecilware. Försäljningen ökade på flertalet marknader.
Rörelseresultatet och marginalen var fortsatt stabil men minskade något under det fjärde kvartalet. Ökad försäljning bidrog till resultatet men motverkades delvis av negativa effekter av valutor. Den förvärvade verksamheten inom dryckesprodukter hade en utspädningseffekt på rörelsemarginalen.
Satsningarna på produktutveckling för att stärka positionen både inom befintliga och nya segment och marknader fortsätter.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 085 | 1 928 | 7 723 | 6 865 |
| Organisk tillväxt, %1) | 2,8 | 7,2 | 5,6 | 4,4 |
| Förvärv, % | 6,3 | 0,1 | 6,6 | 0,6 |
| Rörelseresultat | 276 | 293 | 1 054 | 954 |
| Rörelsemarginal, % | 13,2 | 15,2 | 13,7 | 13,9 |
1) Den organiska tillväxten för fjärde kvartalet och helåret 2016 påverkades positivt med 1,1%, respektive 1,3% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts från affärsområde Vitvaror Nordamerika.
Kassaflöde
Operativt kassaflöde efter investeringar uppgick till 2 078 Mkr (2 614) under fjärde kvartalet. Det operativa kassaflödet förbättrades medan ökade investeringar påverkade kassaflödet negativt. Förbättringen av det operativa kassaflödet var ett resultat av den positiva resultatutvecklingen och det goda kassaflödet från rörelsekapitalet.
Den andra delen av två utbetalningar av den totala aktieutdelningen om 7,50 per aktie för 2016 betalades till aktieägarna under kvartalet, vilket påverkade kassaflödet med -1 077 Mkr.
Operativt kassaflöde efter investeringar för helåret 2017 uppgick till 6 877 Mkr (9 140). Det operativa kassaflödet var i nivå med föregående år medan ökade investeringar påverkade kassaflödet negativt.
Förvärv av verksamheter hade en negativ inverkan på kassaflödet för helåret 2017 om 3 405 Mkr. För mer information om förvärv av verksamheter se sidan 25.
OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster1) | 3 021 | 2 652 | 11 405 | 10 545 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 156 | 996 | 267 | 1 328 |
| Operativt kassaflöde | 4 177 | 3 648 | 11 672 | 11 873 |
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -2 158 | -1 277 | -4 857 | -3 390 |
| Förändringar i övriga investeringar | 59 | 243 | 62 | 657 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 2 078 | 2 614 | 6 877 | 9 140 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | -11 | 313 | -3 405 | 176 |
| Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder | 2 067 | 2 927 | 3 472 | 9 316 |
| Betalda finansiella poster, netto2) | -57 | -284 | -227 | -514 |
| Betald skatt | -445 | -339 | -1 421 | -1 194 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
1 565 | 2 304 | 1 824 | 7 608 |
| Utdelning | -1 077 | — | -2 155 | -1 868 |
| Aktierelaterade ersättningar | 5 | — | -483 | -57 |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar |
493 | 2 304 | -814 | 5 683 |
1) Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.
2) För perioden 1 januari till 31 december 2017: erhållna räntor och liknande poster 199 Mkr (123), betalda räntor och liknade poster -357 Mkr (-345) och andra betalda finansiella poster -69 Mkr (-292).
Finansiell ställning
Nettoskuld
Per den 31 december 2017 hade Electrolux en positiv finansiell nettoskuld om 2 437 Mkr jämfört med en positiv finansiell nettoskuld om 3 809 Mkr per den 31 december 2016. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser minskade till 2 634 Mkr. Den totalt nettoskulden uppgick till 197 Mkr en minskning med 163 Mkr jämfört med 360 Mkr vid utgången av 2016.
Långfristiga lån, inklusive kortfristig del av långfristiga lån, uppgick per den 31 december 2017 till 8 088 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,4 år, jämfört med 8 451 Mkr och 2,7 år vid utgången av 2016.
Under det fjärde kvartalet amorterades långfristiga lån om cirka 500 Mkr. Långfristiga lån om cirka 1 500 Mkr förfaller till betalning under 2018.
Per den 31 december 2017 uppgick likvida medel till 11 974 Mkr, en minskning med 2 037 Mkr jämfört med 14 011 Mkr per den 31 december 2016.
I december 2017 bekräftade Standard & Poor's Electrolux investment-grade rating; A- med stabila framtidsutsikter.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för helåret 2017 uppgick till 20 713 Mkr (20 957), motsvarande 17,0% (17,3) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2017 till 20 793 Mkr (18 098).
Rörelsekapitalet per den 31 december 2017 uppgick till -15 721 Mkr (–14 966), motsvarande –12,2% (–11,7) av den annualiserade nettoomsättningen. Rörelsekapitalet relaterat till varulager, kundfordringar och leverantörsskulder uppgick till 4 305 Mkr (4 534), motsvarande 3,3% (3,5) av den annualiserade nettoomsättningen, se sidan 18.
Avkastningen på nettotillgångarna var 35,8% (29,9) och avkastningen på eget kapital var 31,7% (29,4).
| Nettoskuld | |
|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 |
|---|---|---|
| Kortfristiga lån | 990 | 1 074 |
| Kortfristig del av långfristiga lån | 1 501 | 499 |
| Kundfordringar med regressrätt | 204 | 234 |
| Kortfristig upplåning | 2 695 | 1 807 |
| Finansiella derivatskulder | 228 | 419 |
| Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter | 27 | 24 |
| Total kortfristig upplåning | 2 950 | 2 250 |
| Långfristig upplåning | 6 587 | 7 952 |
| Total upplåning1) | 9 537 | 10 202 |
| Kassa och bank | 11 289 | 12 756 |
| Kortfristiga placeringar | 358 | 905 |
| Finansiella derivattillgångar | 85 | 100 |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter | 242 | 250 |
| Likvida medel2) | 11 974 | 14 011 |
| Finansiell nettoskuld | -2 437 | -3 809 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 2 634 | 4 169 |
| Nettoskuld | 197 | 360 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,02 |
| Eget kapital | 20 596 | 17 738 |
| Eget kapital per aktie, kr | 71,66 | 61,72 |
| Avkastning på eget kapital, % | 31,7% | 29,4 |
| Soliditet, % | 26,5 | 24,7 |
1) Varav räntebärande lån om 9 078 Mkr per den 31 december 2017 och 9 525 Mkr per den 31 december 2016.
2) Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" på 1 000 MEUR, cirka 9 800 Mkr, som förfaller 2022 med möjlighet till förlängning med ett år.
Årsstämma 2018
Electrolux årsstämma äger rum den 5 april 2018 på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår för 2017 en utdelning på 8,30 kronor (7,50) per aktie, motsvarande en utbetalning på totalt cirka 2 385Mkr (2 155). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 42% (48) av periodens resultat.
Utdelningen föreslås att betalas ut i två lika stora delar. Den första med avstämningsdag den 9 april 2018 och den andra med avstämningsdag den 9 oktober 2018. Utbetalning beräknas ske den 12 april 2018 respektive 12 oktober 2018.
Förslag till beslut om återköp av egna aktier
Electrolux har under flera år haft mandat från årsstämman att förvärva egna aktier.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2018 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av totalt antal aktier i bolaget.
Syftet med förslaget är att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram och kunna anpassa koncernens kapitalstruktur.
Den 31 december 2017 ägde Electrolux 21 522 858 B aktier i Electrolux, motsvarande cirka 7,0% av totalt antal utestående aktier i bolaget.
Valberedning
Electrolux valberedning utgörs av Johan Forssell (ordförande), Investor AB, Kaj Thorén, Alecta, Marianne Nilsson, Swedbank Robur Fonder, och Carine Smith Ihenacho, Norges Bank Investment Management. I valberedningen ingår också Ronnie Leten och Fredrik Persson, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning, revisor, arvode till revisor samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected].
I januari 2018 föreslogs Staffan Bohman som ny ordförande
Electrolux valberedning föreslår inför årsstämman att Staffan Bohman väljs som ny styrelseordförande i AB Electrolux. Valberedningen föreslår även omval av ledamöterna Petra Hedengran, Hasse Johansson, Ulla Litzén, Bert Nordberg, Fredrik Persson, David Porter, Jonas Samuelson, Ulrika Saxon och Kai Wärn. Ronnie Leten har, som tidigare meddelats, avböjt omval.
För mer information gå till www.electroluxgroup.com
Övrigt
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.
Per den 31 december 2017 uppgick antalet pågående mål till 3 372 (3 233) med totalt cirka 3 435 (cirka 3 296)
käranden. Under fjärde kvartalet 2017 tillkom 361 nya mål med 361 käranden och 400 mål med cirka 400 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.
Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2016, www.electrolux.com/arsredovisningen2016
Händelser efter räkenskapsårets slut
Händelser efter fjärde kvartalet 2017
22 januari. Electrolux förvärvar tyskt bolag inom professionell tvätt
Electrolux har tecknat avtal om att förvärva Schneidereit GmbH, en leverantör av uthyrningslösningar för professionell tvätt i Tyskland och Österrike. Förvärvet hjälper Electrolux att utveckla utbudet inom professionell tvätt och stödjer den långsiktiga lönsamma tillväxten i Europa. Omsättningen för 2016 uppgick till cirka 18 miljoner euro (cirka 175 Mkr) och bolaget har omkring 110 anställda i Tyskland. Förvärvet väntas avslutas under första kvartalet 2018 och kräver godkännande av konkurrensmyndigheter.
30 januari. Electrolux investerar 500 miljoner USD i innovation och tillverkning i USA; konsoliderar produktion
Electrolux planerar totala investeringar om cirka 500 miljoner USD i sin amerikanska tillverkning. Detta är nästa steg i en plan för lönsam tillväxt i Nordamerika med ett nytt sortiment innovativa köksprodukter under varumärket Frigidaire. Electrolux kommer även att konsolidera den lokala tillverkningen av frysar till fabriken i Anderson, South Carolina.
Beslutet innebär en modernisering och utbyggnad av tillverkningsenheten i Springfield, Tennessee för omkring 250 miljoner USD, bland annat för en ny serie fristående köksprodukter. Electrolux har sedan tidigare fattat beslut om att investera cirka 250 miljoner USD i en ny serie produkter och tillverkningsprocesser vid fabriken i Anderson. De båda investeringarna, med flera, kommer att bidra till ny serie innovativa köksprodukter som är särskilt utformade för att hjälpa Frigidaires konsumenter ständigt uppnå bra resultat i köket. Till följd av konsolideringen av produktion till Anderson kommer företagets verksamhet vid fabriken i St Cloud, Minnesota att upphöra. Tillverkningen väntas pågå till och med 2019. Under första kvartalet 2018 kommer omstruktureringskostnader om cirka 75 miljoner USD (cirka 600 miljoner kronor) att belasta resultatet.
För mer information besök www.electroluxgroup.com
Pressmeddelanden 2017 och 2018
| 1 februari | Electrolux Bokslutsrapport 2016 samt koncernchef Jonas Samuelsons kommentar |
|---|---|
| 1 februari | Electrolux utser Ricardo Cons till chef för Vitvaror Latinamerika |
| 6 februari | Electrolux förvärvar Anova, ett snabbväxande bolag inom smarta köksprodukter |
| 10 februari | Kai Wärn föreslås som ny styrelseledamot i AB Electrolux |
| 14 februari | Kallelse till årsstämma i AB Electrolux |
| 28 februari | Electrolux årsredovisning för 2016 har publice rats |
| 2 mars | Electrolux förvärvar Grindmaster-Cecilware och stärker utbudet inom professionella produkter |
| 20 mars | Electrolux publicerar hållbarhetsrapporten för 2017 och framsteg inom arbetet "For the Better" |
| 21 mars | Don't Overwash - Kampanj för mer hållbara tvättvanor |
| 24 mars | Kommuniké från Electrolux årsstämma 2017 |
| 3 april | Ledningsförändring i AB Electrolux, MaryKay Kopf, marknadsdirektör, lämnar koncernen |
| 28 april | Electrolux rapport för första kvartalet 2017 samt koncernchef Jonas Samuelsons kommentar |
| 28 april | Inbjudan till Electrolux kapitalmarknadsdag den 16 november 2017 |
| 7 juli | Electrolux förvärvar Best, en europeisk tillverkare av köksfläktar |
| 19 juli | Electrolux rapport för andra kvartalet 2017 samt koncernchef Jonas Samuelsons kommentar |
| 18 augusti | Electrolux medverkar i hållbarhetsfestivalen The Stockholm Act |
| 31 augusti | Electrolux lanserar banbrytande robotdamm sugare |
|---|---|
| 1 september | Electrolux utser ny chef för Investor Relations |
| 8 september | Electrolux fortsatt ledare i sin bransch av Dow Jones Sustainability Indices |
| 27 september | Valberedning utsedd inför Electrolux års stämma 2018 |
| 27 september | Datum för finansiella rapporter 2018 |
| 9 oktober | Ronnie Leten lämnar sitt uppdrag som medlem och ordförande i Electrolux styrelse |
| 23 oktober | Electrolux förvärvar varumärket Continental i Latinamerika |
| 24 oktober | Electrolux får utmärkelse som världsledande inom klimatarbete |
| 27 oktober | Electrolux delårsrapport januari-september 2017 samt koncernchef Jonas Samuelsons kommentar. |
| 2 november | Electrolux bestrider antidumpningstullsats beslutad av USA:s handelsdepartement |
| 16 november | Electrolux kapitalmarknadsdag 2017 |
| 2018: | |
| 12 januari | Staffan Bohman föreslås som ny ordförande i AB Electrolux |
| 22 januari | Electrolux förvärvar tyskt bolag inom professionell tvätt |
| 30 januari | Electrolux investerar 500 miljoner USD i innovation och tillverkning i USA; konsoliderar produktion |
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2017 till 35 168 Mkr (33 954), varav 28 695 Mkr (27 545) avsåg försäljning till koncernbolag och 6 473 Mkr (6 409) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 6 555 Mkr (2 113) inklusive 6 496 Mkr (3 511) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 6 536 Mkr (4 384).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 672 Mkr (427). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 6 066 Mkr jämfört med 9 167 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 19 364 Mkr, jämfört med 15 582 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2016 uppgick till 2 155 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 20.
Stockholm den 31 januari 2018
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Styrelsen
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 366 | 32 144 | 122 060 | 121 093 |
| Kostnad för sålda varor | -25 711 | -25 588 | -96 511 | -95 820 |
| Bruttoresultat | 6 655 | 6 556 | 25 549 | 25 273 |
| Försäljningskostnader | -3 406 | -3 586 | -12 897 | -13 208 |
| Administrationskostnader | -1 446 | -1 592 | -5 550 | -5 812 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 166 | 238 | 305 | 21 |
| Rörelseresultat | 1 969 | 1 616 | 7 407 | 6 274 |
| Marginal, % | 6,1 | 5,0 | 6,1 | 5,2 |
| Finansiella poster, netto | -64 | -371 | -441 | -693 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 905 | 1 245 | 6 966 | 5 581 |
| Marginal, % | 5,9 | 3,9 | 5,7 | 4,6 |
| Skatt | 25 | 27 | -1 221 | -1 088 |
| Periodens resultat | 1 930 | 1 272 | 5 745 | 4 493 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: |
||||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
248 | 1 600 | 1 229 | -236 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej | ||||
| omklassificeras | -170 | -452 | -440 | 44 |
| 78 | 1 148 | 789 | -192 | |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: |
||||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 1 | 61 | 1 | 43 |
| Kassaflödessäkringar | 10 | -54 | 95 | -82 |
| Valutakursdifferenser | 198 | -470 | -1 233 | 328 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras | -13 | 3 | -17 | -20 |
| 196 | -460 | -1 154 | 269 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 274 | 688 | -365 | 77 |
| Periodens totalresultat | 2 204 | 1 960 | 5 380 | 4 570 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 1 930 | 1 273 | 5 745 | 4 494 |
| Minoritetsintressen | 0 | -1 | 0 | -1 |
| Totalt | 1 930 | 1 272 | 5 745 | 4 493 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 2 203 | 1 960 | 5 381 | 4 570 |
| Minoritetsintressen | 1 | 0 | -1 | 0 |
| Totalt | 2 204 | 1 960 | 5 380 | 4 570 |
| Resultat per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 6,72 | 4,43 | 19,99 | 15,64 |
| Efter utspädning, kr | 6,67 | 4,40 | 19,88 | 15,55 |
| Genomsnittligt antal aktier1) | ||||
| Före utspädning, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Efter utspädning, miljoner | 289,3 | 289,2 | 289,0 | 289,0 |
1) Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 19 192 | 18 725 |
| Goodwill | 7 628 | 4 742 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 741 | 3 112 |
| Innehav i intresseföretag | 337 | 210 |
| Uppskjutna skattefordringar | 5 675 | 6 168 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 212 | 287 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 455 | 345 |
| Övriga anläggningstillgångar | 459 | 400 |
| Summa anläggningstillgångar | 37 699 | 33 989 |
| Varulager | 14 632 | 13 418 |
| Kundfordringar | 20 945 | 19 408 |
| Skattefordringar | 830 | 701 |
| Derivatinstrument | 87 | 103 |
| Övriga omsättningstillgångar | 3 839 | 4 568 |
| Kortfristiga placeringar | 358 | 905 |
| Kassa och bank | 11 289 | 12 756 |
| Summa omsättningstillgångar | 51 980 | 51 859 |
| Summa tillgångar | 89 679 | 85 848 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | ||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | -2 624 | -1 471 |
| Balanserade vinstmedel | 18 756 | 14 729 |
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | 20 582 | 17 708 |
| Minoritetsintresse | 14 | 30 |
| Summa eget kapital | 20 596 | 17 738 |
| Långfristig upplåning | 6 587 | 7 952 |
| Uppskjutna skatteskulder | 730 | 580 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 3 089 | 4 514 |
| Övriga avsättningar | 5 753 | 5 792 |
| Summa långfristiga skulder | 16 159 | 18 838 |
| Leverantörsskulder | 31 272 | 28 283 |
| Skatteskulder | 924 | 771 |
| Övriga skulder | 15 712 | 15 727 |
| Kortfristig upplåning | 2 695 | 1 807 |
| Derivatinstrument | 251 | 432 |
| Övriga avsättningar | 2 070 | 2 252 |
| Summa kortfristiga skulder | 52 924 | 49 272 |
| Summa eget kapital och skulder | 89 679 | 85 848 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 17 738 | 15 005 |
| Periodens totalresultat | 5 380 | 4 570 |
| Aktierelaterad ersättning | -356 | 31 |
| Utdelning | -2 155 | -1 868 |
| Utdelning till minoritetsägare | 0 | 0 |
| Förvärv av minoritetsintresse | -11 | — |
| Totala transaktioner med aktieägare | -2 522 | -1 837 |
| Utgående balans | 20 596 | 17 738 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 1 969 | 1 616 | 7 407 | 6 274 |
| Avskrivningar | 1 013 | 1 045 | 3 977 | 3 934 |
| Övriga ej kassapåverkande poster | 39 | -9 | 21 | 337 |
| Betalda finansiella poster, netto1) | -57 | -284 | -227 | -514 |
| Betald skatt | -445 | -339 | -1 421 | -1 194 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelse kapital |
2 519 | 2 029 | 9 757 | 8 837 |
| Förändringar av rörelsekapital | ||||
| Förändring av varulager | 1 704 | 1 824 | -1 377 | 1 493 |
| Förändring av kundfordringar | -1 195 | -703 | -1 992 | -467 |
| Förändring av leverantörsskulder | 350 | 249 | 3 418 | 72 |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | 297 | -374 | 218 | 230 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 1 156 | 996 | 267 | 1 328 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 675 | 3 025 | 10 024 | 10 165 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamheter | -11 | -23 | -3 405 | -160 |
| Försäljning av verksamheter | — | 336 | — | 336 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -1 691 | -1 071 | -3 892 | -2 830 |
| Investeringar i produktutveckling | -148 | -87 | -418 | -274 |
| Investeringar i mjukvaror | -141 | -119 | -369 | -286 |
| Övrigt2) | -119 | 243 | -116 | 657 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 110 | -721 | -8 200 | -2 557 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
1 565 | 2 304 | 1 824 | 7 608 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | -206 | -904 | 539 | -799 |
| Förändring av kortfristiga lån | 385 | 346 | -386 | -31 |
| Långfristig nyupplåning | — | — | 1 002 | — |
| Amortering av långfristiga lån | -503 | -5 | -1 695 | -2 669 |
| Utdelning | -1 077 | — | -2 155 | -1 868 |
| Aktierelaterad ersättning | 5 | — | -483 | -57 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 396 | -563 | -3 178 | -5 424 |
| Periodens kassaflöde | 169 | 1 741 | -1 354 | 2 184 |
| Kassa och bank vid periodens början | 11 084 | 11 236 | 12 756 | 10 696 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 36 | -221 | -113 | -124 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 11 289 | 12 756 | 11 289 | 12 756 |
1) För perioden 1 januari till 31 December 2017: erhållna räntor och liknande poster 199 Mkr (123), betalda räntor och liknade poster -357 Mkr (-345) och andra betalda finansiella poster -69 Mkr (-292).
2) Inkluderar förvärvet av varumärket Continental i Latinamerika om 178 Mkr.
Nyckeltal
| Mkr om ej annat anges | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 366 | 32 144 | 122 060 | 121 093 |
| Organisk tillväxt, % | 4,0 | -3,0 | -0,4 | -1,1 |
| Rörelseresultat | 1 969 | 1 616 | 7 407 | 6 274 |
| Marginal, % | 6,1 | 5,0 | 6,1 | 5,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 905 | 1 245 | 6 966 | 5 581 |
| Periodens resultat | 1 930 | 1 272 | 5 745 | 4 493 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -1 691 | -1 071 | -3 892 | -2 830 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 2 078 | 2 614 | 6 877 | 9 140 |
| Resultat per aktie, kr1) | 6,72 | 4,43 | 19,99 | 15,64 |
| Eget kapital per aktie, kr | 71,66 | 61,72 | 71,66 | 61,72 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | — | — | 5,9 | 5,8 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | — | — | 35,8 | 29,9 |
| Avkastning på eget kapital, % | — | — | 31,7 | 29,4 |
| Nettoskuld | 197 | 360 | 197 | 360 |
| Skuldsättningsgrad | 0,01 | 0,02 | 0,01 | 0,02 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal anställda | 57 579 | 54 779 | 55 692 | 55 400 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux.
För definitioner se sidan 29.
Aktier
| Antal aktier | A–aktier | B–aktier | Aktier, totalt | Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2017 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| Antal aktier per den 31 december 2017 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| % av antal aktier | 7,0% |
Valutakurser
| SEK | 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 | ||
|---|---|---|---|---|
| Valutakurs | Genomsnitt | Balansdag Genomsnitt | Balansdag | |
| ARS | 0,5176 | 0,4730 | 0,5813 | 0,5717 |
| AUD | 6,53 | 6,41 | 6,36 | 6,54 |
| BRL | 2,66 | 2,48 | 2,48 | 2,78 |
| CAD | 6,57 | 6,55 | 6,46 | 6,73 |
| CHF | 8,67 | 8,41 | 8,67 | 8,90 |
| CLP | 0,0132 | 0,0134 | 0,0127 | 0,0135 |
| CNY | 1,26 | 1,26 | 1,29 | 1,31 |
| EUR | 9,64 | 9,84 | 9,45 | 9,55 |
| GBP | 11,03 | 11,09 | 11,60 | 11,16 |
| HUF | 0,0312 | 0,0317 | 0,0303 | 0,0308 |
| MXN | 0,4499 | 0,4160 | 0,4605 | 0,4388 |
| RUB | 0,1463 | 0,1419 | 0,1288 | 0,1486 |
| THB | 0,2517 | 0,2516 | 0,2431 | 0,2532 |
| USD | 8,54 | 8,21 | 8,58 | 9,06 |
Nettoomsättning per affärsområde
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 10 914 | 10 367 | 38 524 | 37 844 |
| Vitvaror Nordamerika | 9 563 | 10 826 | 40 656 | 43 402 |
| Vitvaror Latinamerika | 5 012 | 4 149 | 17 302 | 15 419 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2 547 | 2 436 | 10 048 | 9 380 |
| Hemmiljö och småapparater | 2 245 | 2 438 | 7 808 | 8 183 |
| Professionella Produkter | 2 085 | 1 928 | 7 723 | 6 865 |
| Totalt | 32 366 | 32 144 | 122 060 | 121 093 |
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2017 | Kv4 2017 i lokala valutor |
Helåret 2017 | Helåret 2017 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 5,3 | 6,6 | 1,8 | 2,7 |
| Vitvaror Nordamerika | -11,7 | -4,2 | -6,3 | -6,1 |
| Vitvaror Latinamerika | 20,8 | 29,9 | 12,2 | 7,9 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 4,5 | 9,9 | 7,1 | 6,3 |
| Hemmiljö och småapparater | -7,9 | -6,0 | -4,6 | -5,8 |
| Professionella Produkter | 8,1 | 9,1 | 12,5 | 12,2 |
| Total förändring | 0,7 | 5,4 | 0,8 | 0,5 |
Rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 882 | 746 | 2 764 | 2 546 |
| Marginal, % | 8,1 | 7,2 | 7,2 | 6,7 |
| Vitvaror Nordamerika | 447 | 610 | 2 757 | 2 671 |
| Marginal, % | 4,7 | 5,6 | 6,8 | 6,2 |
| Vitvaror Latinamerika | 218 | -187 | 425 | -68 |
| Marginal, % | 4,3 | -4,5 | 2,5 | -0,4 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 215 | 173 | 750 | 626 |
| Marginal, % | 8,5 | 7,1 | 7,5 | 6,7 |
| Hemmiljö och småapparater | 205 | 154 | 431 | 238 |
| Marginal, % | 9,1 | 6,3 | 5,5 | 2,9 |
| Professionella Produkter | 276 | 293 | 1 054 | 954 |
| Marginal, % | 13,2 | 15,2 | 13,7 | 13,9 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | -273 | -173 | -775 | -693 |
| Rörelseresultat | 1 969 | 1 616 | 7 407 | 6 274 |
| Marginal, % | 6,1 | 5,0 | 6,1 | 5,2 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2017 | Kv4 2017 i lokala valutor |
Helåret 2017 | Helåret 2017 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 18,2 | 13,4 | 8,6 | 6,3 |
| Vitvaror Nordamerika | -26,7 | -19,2 | 3,2 | 3,7 |
| Vitvaror Latinamerika | 216,4 | 617,9 | 724,7 | 617,9 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 24,4 | 29,1 | 19,9 | 17,1 |
| Hemmiljö och småapparater | 32,8 | 33,9 | 81,3 | 78,6 |
| Professionella Produkter | -6,0 | -6,1 | 10,5 | 9,8 |
| Total förändring | 21,8 | 24,7 | 18,1 | 17,3 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 dec. 2017 | % av annuali serad netto omsättning |
31 dec. 2016 | % av annuali serad netto omsättning |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 14 632 | 11,4 | 13 418 | 10,5 |
| Kundfordringar | 20 945 | 16,3 | 19 408 | 15,2 |
| Leverantörsskulder | -31 272 | -24,4 | -28 283 | -22,2 |
| Avsättningar | -7 823 | -8 044 | ||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader |
-10 895 | -10 732 | ||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | -1 308 | -733 | ||
| Rörelsekapital | -15 721 | -12,2 | -14 966 | -11,7 |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 192 | 18 725 | ||
| Goodwill | 7 628 | 4 742 | ||
| Övriga anläggningstillgångar | 4 749 | 4 009 | ||
| Uppskjutna skatteskulder och -tillgångar |
4 945 | 5 588 | ||
| Nettotillgångar | 20 793 | 16,2 | 18 098 | 14,2 |
| Annualiserad nettoomsättning, beräknad till balansdagskurs |
128 367 | 127 490 | ||
| Genomsnittliga nettotillgångar | 20 713 | 17,0 | 20 957 | 17,3 |
| Annualiserad nettoomsättning, beräknad till genomsnittskurs |
122 060 | 121 093 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2017 |
31 dec. 2016 |
31 dec. 2017 |
31 dec. 2016 |
31 dec. 2017 |
31 dec. 2016 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
25 591 | 21 573 | 22 044 | 20 713 | 3 547 | 860 |
| Vitvaror Nordamerika | 14 840 | 15 163 | 12 580 | 12 463 | 2 260 | 2 700 |
| Vitvaror Latinamerika | 12 602 | 12 364 | 6 752 | 6 148 | 5 850 | 6 216 |
| Vitvaror Asien/Stillahavs-området | 5 946 | 5 688 | 4 321 | 3 846 | 1 625 | 1 842 |
| Hemmiljö och småapparater | 5 341 | 4 181 | 3 519 | 3 385 | 1 822 | 796 |
| Professionella Produkter | 4 434 | 3 399 | 2 706 | 2 556 | 1 728 | 843 |
| Övrigt1) | 8 496 | 9 124 | 4 535 | 4 283 | 3 961 | 4 841 |
| Totalt operativa tillgångar och skulder |
77 250 | 71 492 | 56 457 | 53 394 | 20 793 | 18 098 |
| Likvida medel | 11 974 | 14 011 | — | — | — | — |
| Total upplåning | — | — | 9 537 | 10 202 | — | — |
| Pensionstillgångar och skulder | 455 | 345 | 3 089 | 4 514 | — | — |
| Eget kapital | — | — | 20 596 | 17 738 | — | — |
| Totalt | 89 679 | 85 848 | 89 679 | 85 848 | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter .
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 2017 | Kv2 2017 | Kv3 2017 | Kv4 2017 | Helåret 2017 |
Kv1 2016 | Kv2 2016 | Kv3 2016 | Kv4 2016 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 883 | 31 502 | 29 309 | 32 366 | 122 060 | 28 114 | 29 983 | 30 852 | 32 144 | 121 093 |
| Rörelseresultat | 1 536 | 1 942 | 1 960 | 1 969 | 7 407 | 1 268 | 1 564 | 1 826 | 1 616 | 6 274 |
| Marginal, % | 5,3 | 6,2 | 6,7 | 6,1 | 6,1 | 4,5 | 5,2 | 5,9 | 5,0 | 5,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 434 | 1 753 | 1 874 | 1 905 | 6 966 | 1 163 | 1 448 | 1 725 | 1 245 | 5 581 |
| Periodens resultat | 1 083 | 1 308 | 1 424 | 1 930 | 5 745 | 875 | 1 079 | 1 267 | 1 272 | 4 493 |
| Resultat per aktie, kr1) | 3,77 | 4,55 | 4,96 | 6,72 | 19,99 | 3,04 | 3,75 | 4,41 | 4,43 | 15,64 |
| Antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal aktier exklu sive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.
Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 2017 | Kv2 2017 | Kv3 2017 | Kv4 2017 | Helåret 2017 |
Kv1 2016 | Kv2 2016 | Kv3 2016 | Kv4 2016 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
||||||||||
| Nettoomsättning | 8 830 | 9 356 | 9 422 | 10 914 | 38 524 | 9 001 | 8 897 | 9 579 | 10 367 | 37 844 |
| Rörelseresultat | 558 | 576 | 749 | 882 | 2 764 | 553 | 567 | 680 | 746 | 2 546 |
| Marginal, % | 6,3 | 6,2 | 7,9 | 8,1 | 7,2 | 6,1 | 6,4 | 7,1 | 7,2 | 6,7 |
| Vitvaror Nordamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 9 850 | 11 699 | 9 544 | 9 563 | 40 656 | 9 937 | 11 450 | 11 189 | 10 826 | 43 402 |
| Rörelseresultat | 605 | 987 | 719 | 447 | 2 755 | 495 | 742 | 824 | 610 | 2 671 |
| Marginal, % | 6,1 | 8,4 | 7,5 | 4,7 | 6,8 | 5,0 | 6,5 | 7,4 | 5,6 | 6,2 |
| Vitvaror Latinamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 4 301 | 3 857 | 4 132 | 5 012 | 17 302 | 3 643 | 3 659 | 3 968 | 4 149 | 15 419 |
| Rörelseresultat | 101 | 29 | 77 | 218 | 425 | 31 | 69 | 19 | -187 | -68 |
| Marginal, % | 2,4 | 0,8 | 1,9 | 4,3 | 2,5 | 0,9 | 1,9 | 0,5 | -4,5 | -0,4 |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
||||||||||
| Nettoomsättning | 2 374 | 2 713 | 2 415 | 2 547 | 10 048 | 2 022 | 2 407 | 2 515 | 2 436 | 9 380 |
| Rörelseresultat | 112 | 209 | 214 | 215 | 750 | 95 | 150 | 208 | 173 | 626 |
| Marginal, % | 4,7 | 7,7 | 8,9 | 8,5 | 7,5 | 4,7 | 6,2 | 8,3 | 7,1 | 6,7 |
| Hemmiljö och småapparater |
||||||||||
| Nettoomsättning | 1 786 | 1 878 | 1 898 | 2 245 | 7 808 | 1 927 | 1 858 | 1 960 | 2 438 | 8 183 |
| Rörelseresultat | 70 | 77 | 80 | 205 | 431 | 44 | 6 | 34 | 154 | 238 |
| Marginal, % | 3,9 | 4,1 | 4,2 | 9,1 | 5,5 | 2,3 | 0,3 | 1,7 | 6,3 | 2,9 |
| Professionella Produkter | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 742 | 1 999 | 1 897 | 2 085 | 7 723 | 1 584 | 1 712 | 1 641 | 1 928 | 6 865 |
| Rörelseresultat | 249 | 258 | 272 | 276 | 1 054 | 205 | 222 | 234 | 293 | 954 |
| Marginal, % | 14,3 | 12,9 | 14,3 | 13,2 | 13,7 | 12,9 | 13,0 | 14,3 | 15,2 | 13,9 |
| Övrigt | ||||||||||
| Koncerngemensamma kostnader etc |
-159 | -194 | -150 | -273 | -775 | -155 | -192 | -173 | -173 | -693 |
| Totalt koncernen | ||||||||||
| Nettoomsättning | 28 883 | 31 502 | 29 309 | 32 366 | 122 060 | 28 114 | 29 983 | 30 852 | 32 144 | 121 093 |
| Rörelseresultat | 1 536 | 1 942 | 1 960 | 1 969 | 7 407 | 1 268 | 1 564 | 1 826 | 1 616 | 6 274 |
| Marginal, % | 5,3 | 6,2 | 6,7 | 6,1 | 6,1 | 4,5 | 5,2 | 5,9 | 5,0 | 5,2 |
Moderbolagets resultaträkning
| Mkr | Kv4 2017 | Kv4 2016 | Helåret 2017 | Helåret 2016 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 898 | 9 540 | 35 168 | 33 954 |
| Kostnad för sålda varor | -8 585 | -7 741 | -30 034 | -27 939 |
| Bruttoresultat | 1 313 | 1 799 | 5 134 | 6 015 |
| Försäljningskostnader | -829 | -980 | -2 967 | -3 763 |
| Administrationskostnader | -269 | -517 | -1 795 | -1 711 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | -1 | 1 | — |
| Övriga rörelsekostnader | -105 | -2 377 | -105 | -2 379 |
| Rörelseresultat | 111 | -2 076 | 268 | -1 838 |
| Finansiella intäkter | 1 924 | 1 620 | 7 142 | 4 037 |
| Finansiella kostnader | -120 | -55 | -855 | -86 |
| Finansiella poster netto | 1 804 | 1 565 | 6 287 | 3 951 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 915 | -511 | 6 555 | 2 113 |
| Bokslutsdispositioner | 11 | 3 117 | 182 | 3 298 |
| Resultat före skatt | 1 926 | 2 606 | 6 737 | 5 411 |
| Skatt | -61 | -774 | -201 | -1 027 |
| Periodens resultat | 1 865 | 1 832 | 6 536 | 4 384 |
Moderbolagets balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 35 596 | 34 019 |
| Omsättningstillgångar | 28 267 | 25 823 |
| Summa tillgångar | 63 863 | 59 842 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 5 068 | 4 788 |
| Fritt eget kapital | 19 364 | 15 582 |
| Summa eget kapital | 24 432 | 20 370 |
| Obeskattade reserver | 444 | 396 |
| Avsättningar | 1 229 | 1 406 |
| Långfristiga skulder | 6 181 | 7 561 |
| Kortfristiga skulder | 31 577 | 30 109 |
| Summa eget kapital och skulder | 63 863 | 59 842 |
Noter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2016.
Förberedelser för nya redovisningsstandarder Under 2017 har Electrolux förberedande arbete avseende nya redovisningsstandarder som ska tillämpas efter 2017 omfattat IFRS 9 Finansiella instrument, IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder och IFRS 16 Leasing. Resultatet av det förberedande arbetet avseende IFRS 9 och IFRS 15 beskrivs i avsnittet "Nya redovisningsstandarder som tillämpas efter 2017" nedan och bör beaktas utöver den information som lämnats under "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som ska tillämpas efter 2016" på sidan 104 i årsredovisningen 2016.
Nya redovisningsstandarder som tillämpas efter 2017
Följande nya redovisningsstandarder har publicerats men är inte obligatoriska för 2017 och har inte tillämpats i förtid av Electrolux.
IFRS 9 Finansiella Instrument
IFRS 9 behandlar klassificering, värdering, första redovisning, nedskrivning och avslutande av redovisning av finansiella instrument liksom säkringsredovisning. Obligatoriskt tillämpningsdatum är 1 januari 2018. Standarden antogs av EU den 22 november 2016. Electrolux kommer att tillämpa standarden från och med den 1 januari 2018. Jämförelsetalen för 2017 kommer inte att omräknas, enligt vad som är tillåtet enligt standarden. Övergångseffekterna redovisas som justeringar av öppningsbalansen 2018.
Som en del av koncernens genomförandeprojekt för IFRS 9 har koncernen granskat tillämpad klassificering och värdering av finansiella tillgångar och skulder enligt IFRS 9 med följande resultat. Koncernen har dragit slutsatsen att IFRS 9 inte påverkar koncernens redovisning av finansiella skulder, eftersom de nya kraven endast påverkar redovisningen av finansiella skulder som är upptagna till verkligt värde via resultaträkningen och Electrolux har inga sådana skulder. När det gäller finansiella tillgångar är slutsatsen av genomförd bedömning av Electrolux portfölj och hur den hanteras att den ska behandlas som en enda affärsmodell som är "Hold to Collect" då syftet med portföljen är att inkassera kontraktsmässiga kassaflöden och investeringarna hålls till förfall. De huvudsakliga riskerna med affärsmodellen är förenliga med "Hold to Collect" då fokus är på kreditrisk, valutarisk, råvarurisk och ränterisk. Redovisning av "Hold to Collect" sker till upplupet anskaffningsvärde, vilket inte innebär någon förändring jämfört nuvarande redovisning. Electrolux säljer ibland kundfordringar utan regressrätt. Därför har Electrolux definierat en portfölj av specifika kunders kundfordringar vilka kategoriseras som 'Hold to Sell'. Syftet är att uppnå ett borttagande från balansräkningen före förfallodagen.
IFRS 9 introducerar en ny nedskrivningsmodell för finansiella tillgångar, en modell baserad på förväntad förlust istället för inträffad förlust. Detta påverkar beräkningen av avsättningar för osäkra fordringar och kommer att leda till avsättning för förväntad förlust på samtliga finansiella
fordringar, inklusive icke-förfallna. Electrolux har skapat en ny modell för beräkning av avsättning för osäkra kundfordringar. Koncernen kommer att tillämpa "det förenklade tillvägagångssättet" för kundfordringar, dvs. avsättningen kommer att motsvara den förväntade förlusten för hela livslängden. Effekten av att tillämpa den nya modellen leder till en ökning om 18 Mkr av koncernens reserv för osäkra kundfordringar motsvarande 2,3% av avsättningen per den 31 december 2017. Effekten är baserad på en omräkning av reserven vid utgången av 2017 och kommer att redovisas som en justering av öppningsbalansen 2018. Denna justering kommer att påverka kundfordringar (via avsättning för osäkra kundfordringar), uppskjuten skatt och eget kapital (balanserade vinstmedel).
Reglerna för säkringsredovisning i IFRS 9 skapar en tydligare koppling mellan redovisningen av säkringsinstrument och koncernens riskhantering. I enlighet med standarden har därför koncernen beslutat att tillämpa IFRS 9 avseende säkringsredovisning. Idag tillämpas säkringsredovisning inom koncernen endast på valutarisk och ränterisk. Generellt kan fler säkringsrelationer kvalificera för säkringsredovisning under IFRS 9 eftersom standarden introducerar en mer principbaserad tillämpning. Den nya standarden möjliggör för tillämpning av säkringsredovisning på riskkomponenter av icke-finansiell karaktär. Det innebär att Electrolux kommer att kunna tillämpa säkringsredovisning vid säkring av råvaror med finansiella derivat som ett komplement till dagens bilaterala avtal med leverantörer. Koncernen har bekräftat att dess nuvarande säkringsrelationer fortsättningsvis kommer att kvalificera för säkringsredovisning vid tillämpning av IFRS 9.
IFRS 15 Intäkter från avtal med kunder
IFRS 15 ersätter IAS 18 och IAS 11 och skapar ett nytt tankesätt för intäktsredovisning. Obligatoriskt tillämpningsdatum är 1 januari 2018. Standarden antogs av EU den 22 september 2016. Electrolux kommer att anta IFRS 15 med fullständig retroaktiv tillämpning med användning av standardens "praktiska lösningar" när tillämpligt. Påverkan på de finansiella rapporterna från användningen av dessa praktiska lösningar bedöms som icke-materiell.
Den nya standarden är baserad på principen att intäkter redovisas när kontroll över en vara eller tjänst har överförts till kund. Således har IFRS 15 fokus på "överföringen av kontroll" istället för på "överföringen av risker och förmåner" under nuvarande standarder. IFRS 15 introducerar en femstegsmodell som ska tillämpas på alla kundavtal för att fastställa när och hur intäkter ska redovisas. Kärnan i femstegsmodellen är att:
-
- Identifiera avtal med kunder.
-
- Identifiera de separata prestationsåtagandena.
-
- Fastställ avtalets transaktionspris.
-
Fördela transaktionspriset till var och en av de separata prestationsåtagandena.
-
Redovisa intäkterna när varje prestationsåtagande är uppfyllt.
Övergången till IFRS15
Övergången till IFRS 15 kommer att genomföras med retroaktiv tillämpning i enlighet med standardens riktlinjer. En övergång till IFRS 15 med retroaktiv tillämpning innebär att IFRS 15 tillämpas som om den alltid skulle ha tillämpats. Belopp för 2017 omräknas utifrån vad som är tillämpligt. Perioder före den 1 januari 2017 omräknas genom en justering av de ingående balanserna för 2017, vilket leder
tillen nettojustering av eget kapital som uppgår till -126 Mkr. Detaljer avseende övergångseffekterna presenteras nedan.
Ett omfattande arbete har utförts under de senaste åren för att implementera standarden, tolka den och vad den betyder för Electrolux, liksom identifiering av huvudsakliga relevanta redovisningsområden som kan komma att ändras. Effekterna av tillämpningen av den nya standarden har utvärderats och följande redovisningsområden har identifierats som väsentligen påverkade av övergången till IFRS 15.
- Periodiseringseffekter relaterade till utleverans av färdiga produkter (avseende kontrakt som inte avslutats vid övergången till IFRS 15) har identifierats i affärsområdena Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika samt Hemmiljö och småapparater, baserat på en utvärdering av tidpunkten då kontroll överförs till kund. Dessa periodiseringseffekter har ingen effekt på helårsbasis, men ger upphov till märkbara kvartalseffekter på nettoomsättning och rörelseresultat samt på nyckeltal såsom rörelsemarginal och vinst per aktie. Huvudsakliga effekter är en negativ inverkan på Q1 och en positiv inverkan på Q4. På grund av dessa kvartalseffekter kommer justering att ske genom att samtliga kvartal 2017 omräknas. Nettoeffekten vid utgången av 2016 är -8 Mkr efter skatt och kommer att redovisas som en justering av öppningsbalansen 2017. Justeringen kommer att påverka lager, förutbetald intäkt, uppskjuten skatt
och eget kapital (balanserade vinstmedel). Kvartalsvisa omräkningseffekter från ovan beskrivna förändring presenteras med omräknade kvartals- och helårstal för 2017 i tabeller nedan och på nästa sida.
- Identifiering av kontrakt för bedömning av förhållande avseende agent eller huvudman. En omprövning av kontrakten, baserat på en förändring av fokus från "risker och förmåner" till "kontroll", har lett till slutsatsen att Electrolux under ett begränsat antal kontrakt är agent snarare än huvudman. Förändringen av redovisningen leder till en nettoredovisning i stället för en bruttoredovisning. Detta resulterar i en minskning av nettoomsättning respektive kostnad för såld vara för affärsområde Vitvaror Asien/Stillahavsområdet om 1 289 Mkr för helåret 2017. Förändringen har ingen effekt på rörelseresultatet men medför en ökning av rörelsemarginalen. Effekterna av denna förändring presenteras genom omräknade kvartals- och helårstal för 2017 i tabellen "Omräkningseffekter från IFRS 15 per kvartal" på nästa sida. Förändringen påverkar inte öppningsbalansen 2017.
Förutom de väsentligen påverkade redovisningsområden som beskrivs ovan finns det andra icke-väsentliga balansräkningseffekter av övergången till IFRS 15 vilka medför en öppningsbalansjustering i eget kapital 2017 om netto -118 Mkr. Dessa effekter medför inga andra omräkningsjusteringar.
Nedanstående tabell visar den totala omräkningseffekten av IFRS 15 på öppnings- och stängningsbalans 2017 per påverkad balansräkningspost. De ursprungligen rapporterade beloppen för december 2016 respektive december 2017 visas i kolumnerna "Rapporterat" och omräkningsjusteringarna visas i kolumnerna "Just.". Den justerade öppningsbalansen för 2017 visas i kolumnen "Omräknad ÖB 2017" och den justerade stängningsbalansen för 2017 visas i kolumnen "Omräknad dec. 2017". De omräknade beloppen för december 2017 kommer att användas som jämförelsetal från 2018.
Omräkningseffekter från IFRS 15 på koncernens ingående och utgående balanser 2017
| Öppningsbalans 2017 | Stängningsbalans 2017 | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Rapporterat dec. 2016 |
Just. | Omräknad ÖB 2017 |
Rapporterat dec. 2017 Just. |
Omräknad dec. 2017 |
||||
| Koncernen | |||||||||
| Uppskjutna skattefordringar | 6 168 | 42 | 6 210 | 5 675 | 36 | 5 711 | |||
| Varulager | 13 418 | 23 | 13 441 | 14 632 | 23 | 14 655 | |||
| Summa tillgångar | 85 848 | 65 | 85 913 | 89 679 | 59 | 89 738 | |||
| Övriga reserver | –1 471 | - | –1 471 | -2 624 | 9 | -2 615 | |||
| Balanserade vinstmedel | 14 729 | –126 | 14 603 | 18 756 | -126 | 18 630 | |||
| Övriga skulder (Förutbetalda intäkter) | 15 727 | 191 | 15 918 | 15 712 | 176 | 15 888 | |||
| Summa eget kapital och skulder | 85 848 | 65 | 85 913 | 89 679 | 59 | 89 738 |
Tabellen nedan visar de totala kvartals- och helårseffekterna från IFRS 15 på 2017 års nettoomsättning och rörelseresultat för de berörda affärsområdena och totala koncernen. Ursprungligen rapporterade belopp för varje kvartal 2017 visas i kolumnen "Rapp.", omräkningsjusteringar i kolumnen "Just." och den omräknade beloppen i kolumnen "Omr.". De omräknade beloppen kommer att användas som jämförelsetal från 2018.
| Kv 1 2017 | Kv 2 2017 | Kv 3 2017 | Kv 4 2017 | Helåret 2017 | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 8 830 | –291 | 8 539 | 9 356 | –52 | 9 304 | 9 422 | 43 | 9 465 | 10 914 | 300 | 11 214 | 38 524 | - | 38 524 |
| Rörelseresultat | 558 | –84 | 474 | 576 | –15 | 561 | 749 | 12 | 761 | 882 | 87 | 969 | 2 764 | - | 2 764 |
| Marginal, % | 6,3 | 5,6 | 6,2 | 6,0 | 7,9 | 8,0 | 8,1 | 8,6 | 7,2 | 7,2 | |||||
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 2 374 | –364 | 2 010 | 2 713 | –481 | 2 232 | 2 415 | –334 | 2 081 | 2 547 | -110 | 2 437 | 10 048 -1 289 | 8 759 | |
| Rörelseresultat | 112 | – | 112 | 209 | – | 209 | 214 | – | 214 | 215 | - | 215 | 750 | - | 750 |
| Marginal, % | 4,7 | 5,6 | 7,7 | 9,4 | 8,9 | 10,3 | 8,5 | 8,8 | 7,5 | 8,6 | |||||
| Hemmiljö och småapparater | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 1 786 | –27 | 1 759 | 1 878 | –21 | 1 857 | 1 898 | 24 | 1 922 | 2 245 | 24 | 2 269 | 7 808 | - | 7 808 |
| Rörelseresultat | 70 | –10 | 60 | 77 | –8 | 69 | 80 | 9 | 89 | 205 | 9 | 214 | 431 | - | 431 |
| Marginal, % | 3,9 | 3,4 | 4,1 | 3,7 | 4,2 | 4,6 | 9,1 | 9,4 | 5,5 | 5,5 | |||||
| Totalt koncernen | |||||||||||||||
| Nettoomsättning | 28 883 | –682 | 28 201 | 31 502 | –554 | 30 948 | 29 309 | –267 | 29 042 | 32 366 | 214 | 32 580 122 060 -1 289 120 771 | |||
| Kostnad för sålda varor |
–22 880 | 588 –22 292 –24 721 | 531 –24 190 –23 199 | 288 –22 911 -25 711 | -118 -25 829 -96 511 | 1 289 -95 222 | |||||||||
| Rörelseresultat | 1 536 | –94 | 1 442 | 1 942 | –23 | 1 919 | 1 960 | 21 | 1 981 | 1 969 | 96 | 2 065 | 7 407 | - | 7 407 |
| Marginal, % | 5,3 | 5,1 | 6,2 | 6,2 | 6,7 | 6,8 | 6,1 | 6,3 | 6,1 | 6,1 | |||||
| Skatt | –351 | 23 | –328 | –445 | 6 | –439 | –450 | –5 | –455 | 25 | -24 | 1 | -1 221 | - | -1 221 |
| Periodens resultat | 1 083 | –71 | 1 012 | 1 308 | –17 | 1 291 | 1 424 | 16 | 1 440 | 1 930 | 72 | 2 002 | 5 745 | - | 5 745 |
| Periodens totalresultat |
1 593 | –69 | 1 524 | 604 | –11 | 593 | 979 | 19 | 998 | 2 204 | 70 | 2 274 | 5 380 | 9 | 5 389 |
| Resultat per aktie | 3,77 | 3,52 | 4,55 | 4,49 | 4,96 | 5,01 | 6,72 | 6,97 | 19,99 | 19,99 |
Tabellen nedan visar totala effekter från IFRS 15 per kvartal och helår 2017 per berörd post i koncernbalansräkningen. Ursprungligen rapporterade belopp visas i kolumn "Rapp.", omräkningsjusteringarna i kolumn "Just." Och omräknade belopp i kolumn "Omr.". De omräknade beloppen kommer att användas som jämförelsetal från 2018.
| Omräkningseffekter från IFRS 15 på koncernens balansräkning | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv 1, 2017 | Kv 2, 2017 | Kv 3, 2017 | Kv 4, 2017 | |||||||||
| Mkr | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. | Rapp. | Just. | Omr. |
| Koncernen | ||||||||||||
| Uppskjutna skattefordringar | 5 957 | 64 | 6 021 | 5 567 | 68 | 5 635 | 5 371 | 62 | 5 433 | 5 675 | 36 | 5 711 |
| Varulager | 15 752 | 247 | 15 999 | 15 013 | 297 | 15 310 | 16 148 | 251 | 16 399 | 14 632 | 23 | 14 655 |
| Summa tillgångar | 84 916 | 311 | 85 227 | 86 416 | 365 | 86 781 | 89 006 | 313 | 89 319 | 89 679 | 59 | 89 738 |
| Övriga reserver | –1 196 | 2 | –1 194 | –2 225 | 8 | –2 217 | –2 818 | 11 | –2 807 | -2 624 | 9 | 2 615 |
| Balanserade vinstmedel | 13 418 | –197 | 13 221 | 15 085 | –214 | 14 871 | 16 712 | –198 | 16 514 | 18 576 | -126 | 18 630 |
| Övriga skulder (Förutbetalda intäkter) |
14 336 | 506 | 14 842 | 14 922 | 571 | 15 493 | 16 578 | 500 | 17 078 | 15 712 | 176 | 15 888 |
| Summa eget kapital och skulder |
84 916 | 311 | 85 227 | 86 416 | 365 | 86 781 | 89 006 | 313 | 89 319 | 89 679 | 59 | 89 738 |
Omräkningseffekter från IFRS 15 per kvartal
Not 2 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder
| 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Verkligt värde |
Bokfört värde |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
|
| Per kategori | |||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 3 305 | 3 305 | 6 640 | 6 640 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 20 | 20 | 123 | 123 | |
| Lånefordringar och kundfordringar | 23 858 | 23 858 | 20 777 | 20 777 | |
| Kassa | 5 707 | 5 707 | 5 920 | 5 920 | |
| Finansiella tillgångar totalt | 32 890 | 32 890 | 33 460 | 33 460 | |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 251 | 251 | 432 | 432 | |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 40 432 | 40 350 | 37 927 | 37 808 | |
| Finansiella skulder totalt | 40 683 | 40 601 | 38 359 | 38 240 |
Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.
I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 31 December 2017 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 3 239 Mkr (6 660) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 31 December 2017 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 87 Mkr (103) och de finansiella skulderna till 251 Mkr (432).
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Electrolux har inga finansiella tillgångar eller skulder som kvalificerar sig för Nivå 3.
Not 3 Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser
| Mkr | 31 dec. 2017 | 31 dec. 2016 |
|---|---|---|
| Koncernen | ||
| Ställda säkerheter | 6 | 6 |
| Ansvarsförbindelser | 1 187 | 1 311 |
| Moderbolaget | ||
| Ställda säkerheter | — | — |
| Ansvarsförbindelser | 1 497 | 1 611 |
Not 4 Försäljning av verksamheter
I december 2016 avyttrade Electrolux det amerikanska dammsugarvarumärket Eureka och tillhörande tillgångar, vilket hade en positiv effekt på kassaflödet med 336 Mkr. Den positiva effekten i rörelseresultatet var 107 Mkr.
Not 5 Förvärv av verksamheter
Nedan redovisade värden på förvärvade tillgångar och övertagna skulder är preliminära och kan komma att justeras.
| Förvärv | ||||
|---|---|---|---|---|
| Grindmaster | ||||
| Mkr | Best | Anova | - Cecilware | Kwikot |
| Förvärvslikvid: | ||||
| Betalt | 109 | 870 | 838 | 1 632 |
| Innehållen köpeskilling | — | 263 | — | 139 |
| Total köpeskilling | 109 | 1 133 | 838 | 1 771 |
| Förvärvade tillgångar och övertagna skulder till verkligt värde: | ||||
| Förvärvade nettotillgångar totalt | 129 | 92 | 308 | 531 |
| Övertagen nettoskuld1) | -20 | -57 | -149 | -207 |
| Goodwill | 0 | 1 098 | 679 | 1 447 |
| Total | 109 | 1 133 | 838 | 1 771 |
| Betalning för årets förvärv | 3 449 | |||
| Kassa i förvärvade verksamheter | -61 | |||
| Betalning relaterad till hold-back och earn-out från tidigare års förvärv | 6 | |||
| Betalning för minoritetsintresse | 11 | |||
| Total | 3 405 | |||
1) Av vilken förvärvad kassa uppgår till totalt 61 Mkr.
Förvärv under första kvartalet 2017
Grindmaster-Cecilware
Den 28 februari 2017 slutfördes förvärvet av den USAbaserade verksamheten Grindmaster-Cecilware genom att samtliga aktier i moderbolaget till Grindmaster-Cecilware koncernen förvärvades kontant. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom storkök och bidrar till att höja tillväxttakten inom affärsområde Professionella Produkter genom en förbättrad tillgång till den amerikanska marknaden.
Grindmaster-Cecilware är en ledande amerikansk tillverkare av kaffemaskiner och annan utrustning för servering av varma, kalla och frysta drycker. Grindmaster-Cecilwares försäljning översteg 65 miljoner USD under 2016 och bolaget har cirka 200 anställda. Företaget har sitt huvudkontor i Louisville, Kentucky, och tillverkning i Louisville samt i Rayong i Thailand.
Goodwill är huvudsakligen relaterad till den ökade marknadsnärvaron i Nordamerika, en av de största marknaderna i världen för professionella vitvaror. Goodwill bedöms inte kunna användas för skatteavdrag.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten, från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten, uppgick till 11,8 miljoner USD respektive 1,3 miljoner USD, cirka 106 Mkr respektive 12 Mkr.
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 1 mars 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 53 miljoner USD respektive 1,3 miljoner USD, motsvarande 454 Mkr respektive 11 Mkr.
Verksamheten ingår i affärsområde Professionella Produkter.
Kwikot Group
I november 2016 informerade Electrolux om det avtal som tecknats om att förvärva Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, Kwikot Group (Kwikot Proprietary Limited med dotterbolag). Den 1 mars 2017, efter att ha erhållit myndighetsgodkännande, slutfördes transaktionen genom att Electrolux kontant förvärvade samtliga aktier i moderbolaget i Kwikot Group. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom produktlinjen Home Comfort och skapar goda förutsättningar för ytterligare tillväxt i Afrika. Förvärvet stärker väsentligt Electrolux närvaro i Sydafrika.
Kwikot är baserat i Johannesburg där företaget också har tillverkning och huvudlager. Kwikot Group redovisade en försäljning på 1,13 miljarder ZAR (cirka 730 Mkr) och en rörelsemarginal på över 20% under räkenskapsåret som avslutades per 30 juni 2016. Bolaget har cirka 800 anställda.
Goodwill består i huvudsak av värdet av den ökade marknadsnärvaron i södra Afrika. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten, från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten, uppgick till 168 miljoner ZAR respektive 30 miljoner ZAR, cirka 112 Mkr respektive 20 Mkr
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 1 mars 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 933 miljoner ZAR
respektive 116 miljoner ZAR, motsvarande 600 Mkr respektive 75 Mkr.
Verksamheten ingår i affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
Förvärv under andra kvartalet 2017
Anova
Den 4 april 2017 slutförde Electrolux förvärvet av det USAbaserade bolaget Anova som är verksamt inom smarta köksprodukter. Avtalet om att förvärva bolaget annonserades den 6 februari 2017. Anova är ett USA-baserat bolag som tillhandahåller produkten Anova Precision Cooker – en innovativ uppkopplad köksapparat som gör det möjligt att enkelt laga mat med tekniken sous vide och uppnå lika bra resultat i hemmakök som på restaurang.
Avtalad ersättning för förvärvet uppgår till 115 miljoner USD plus en villkorad ytterligare del på upp till 135 miljoner USD beroende av framtida finansiellt utfall. I dessa belopp ingår en del som omfattar ersättning till nyckelpersoner i organisationen med krav på fortsatt deltagande i verksamheten. Denna del kommer därmed att redovisas som ersättning till anställda.
Förvärvet ger stor möjlighet till lönsam tillväxt i en växande produktkategori. Anovas kundnära affärsmodell och digitala fokus är av stort strategiskt intresse för Electrolux.
Försäljningen för 2016 uppgick till cirka 40 miljoner USD. Företaget har cirka 70 anställda och konsulter globalt. Anovas huvudkontor ligger i San Francisco i Kalifornien och försäljningen sker huvudsakligen över nätet – direkt till konsument och genom större återförsäljare.
Goodwill är huvudsakligen relaterad till förväntningar på lönsam tillväxt inom den växande produktkategorin uppkopplade köksapparater samt att kunna dra nytta av Anovas kundnära affärsmodell och digitala fokus. Goodwill bedöms inte kunna utnyttjas för skatteavdrag.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten uppgick till 4,8 miljoner USD respektive -4,0 miljoner USD, cirka 43 Mkr respektive -36 Mkr.
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 4 april 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 45,5 miljoner USD
respektive -2,4 miljoner USD, motsvarande 389 Mkr respektive -21 Mkr.
Verksamheten ingår i affärsområde Hemmiljö och småapparater.
Förvärv under tredje kvartalet 2017 Best
Den 10 augusti 2017 slutförde Electrolux förvärvet av Best en europeisk tillverkare av köksfläktar. Avtalet om att förvärva bolaget publicerades den 7 juli 2017. Best är en europeisk tillverkare av innovativa och väldesignade köksfläktar.
Förvärvet stärker Electrolux inom design, forskning och utveckling samt tillverkning av köksfläktar.
Best hade en nettoomsättning 2016 på 42 miljoner EUR (ca 400 miljoner kronor) och 450 anställda, främst vid anläggningar i Cerreto d'Esi i centrala Italien och Zabrze i södra Polen.
Försäljning och rörelseresultat i den förvärvade verksamheten från och med 1 januari 2017 och fram till förvärvstidpunkten uppgick till 19 miljoner EUR respektive -2,7 miljoner EUR, cirka 185 Mkr respektive -26 Mkr.
Verksamheten ingår i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med 11 augusti 2017. Den förvärvade verksamhetens bidrag till koncernens nettoomsättning och rörelseresultat (inklusive resultateffekter från förvärvsrelaterade värdejusteringar) för perioden från förvärvstidpunkten till rapportperiodens slut uppgick till 17,7 miljoner EUR respektive -2,1 miljoner EUR, motsvarande cirka 171 Mkr respektive -20 Mkr.
Verksamheten ingår i affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
Transaktionskostnader
Transaktionskostnader för ovan beskrivna förvärv uppgår till 70 Mkr och har kostnadsförts löpande och belastat resultatet med 16 Mkr under 2016 och 54 Mkr under 2017, varav 6 Mkr under fjärde kvartalet 2017. Kostnaderna ingår i rörelseresultatet per affärsområde.
Årlig utveckling per affärsområde
| Mkr | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 33 436 | 34 438 | 37 179 | 37 844 | 38 524 |
| Rörelseresultat | –481 | 232 | 2 167 | 2 546 | 2 764 |
| Rörelsemarginal, % | –1,4 | 0,7 | 5,8 | 6,7 | 7,2 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 31 864 | 34 141 | 43 053 | 43 402 | 40 656 |
| Rörelseresultat | 2 136 | 1 714 | 1 580 | 2 671 | 2 757 |
| Rörelsemarginal, % | 6,7 | 5,0 | 3,7 | 6,2 | 6,8 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 20 695 | 20 041 | 18 546 | 15 419 | 17 302 |
| Rörelseresultat | 979 | 1 069 | 463 | -68 | 425 |
| Rörelsemarginal, % | 4,7 | 5,3 | 2,5 | -0,4 | 2,5 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 8 653 | 8 803 | 9 229 | 9 380 | 10 048 |
| Rörelseresultat1) | 116 | 438 | 364 | 626 | 750 |
| Rörelsemarginal, % | 1,3 | 5,0 | 3,9 | 6,7 | 7,5 |
| Hemmiljö och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 952 | 8 678 | 8 958 | 8 183 | 7 808 |
| Rörelseresultat | 309 | 200 | –63 | 238 | 431 |
| Rörelsemarginal, % | 3,5 | 2,3 | –0,7 | 2,9 | 5,5 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 5 550 | 6 041 | 6 546 | 6 865 | 7 723 |
| Rörelseresultat | 510 | 671 | 862 | 954 | 1 054 |
| Rörelsemarginal, % | 9,2 | 11,1 | 13,2 | 13,9 | 13,7 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 1 | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –1 989 | –743 | –2 632 | -693 | -775 |
| Totalt koncernen | |||||
| Nettoomsättning | 109 151 | 112 143 | 123 511 | 121 093 | 122 060 |
| Rörelseresultat | 1 580 | 3 581 | 2 741 | 6 274 | 7 407 |
| Marginal, % | 1,4 | 3,2 | 2,2 | 5,2 | 6,1 |
| Materiella engångsposter i rörelseresultatet1) | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –828 | –1 212 | — | — | — |
| Vitvaror Nordamerika | — | –392) | –1582) | — | — |
| Vitvaror Latinamerika | — | –10 | — | — | — |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –351 | –10 | — | — | — |
| Hemmiljö och småapparater | –82 | — | –190 | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader | –1 214 | –772) | –1 9012) | — | — |
| Totalt koncernen | –2 475 | –1 348 | –2 249 | — | — |
1) För mer information, se not 7 i årsredovisningen.
2) Inkluderar kostnader för det ej genomförda förvärvet av GE Appliances. Kostnader för det förberedande integrationsarbetet om 39 Mkr för 2014 och 158 Mkr för 2015 har belastat rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika. Koncerngemensamma kostnader inkluderar transaktionskostnader om 110 Mkr för 2014 och 408 Mkr för 2015 samt den termination fee som Electrolux betalade till General Electric om 175 miljoner USD, motsvarande 1 493 Mkr, i december 2015. Totala kostnader för GE Appliances om 2 059 Mkr belastade rörelseresultatet för 2015, varav 63 Mkr för första kvartalet, 195 Mkr för andra kvartalet, 142 Mkr för tredje kvartalet och 1 659 Mkr för fjärde kvartalet.
Fem år i sammandrag
| Mkr om ej annat anges | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 109 151 | 112 143 | 123 511 | 121 093 | 122 060 |
| Organisk tillväxt, % | 4,5 | 1,1 | 2,2 | -1,1 | -0,4 |
| Rörelseresultat | 1,580 | 3 581 | 2 741 | 6 274 | 7 407 |
| Marginal, % | 1,4 | 3,2 | 2,2 | 5,2 | 6,1 |
| Resultat efter finansiella poster | 904 | 2 997 | 2 101 | 5 581 | 6 966 |
| Periodens resultat | 672 | 2 242 | 1 568 | 4 493 | 5 745 |
| Materiella engångsposter i rörelseresultatet1) | –2 475 | –1 348 | -2 249 | — | — |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –3 535 | –3 006 | –3 027 | -2 830 | -3 892 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 2 412 | 6 631 | 6 745 | 9 140 | 6 877 |
| Resultat per aktie, kr | 2,35 | 7,83 | 5,45 | 15,64 | 19,99 |
| Eget kapital per aktie, kr | 49,99 | 57,52 | 52,21 | 61,72 | 71,66 |
| Utdelning per aktie, kr | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 7,50 | 8,302) |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 4,0 | 4,5 | 5,0 | 5,8 | 5,9 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 5,8 | 14,2 | 11,0 | 29,9 | 35,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | 4,4 | 15,7 | 9,9 | 29,4 | 31,7 |
| Nettoskuld | 10 653 | 9 631 | 6 407 | 360 | 197 |
| Skuldsättningsgrad | 0,74 | 0,58 | 0,43 | 0,02 | 0,01 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
286,2 | 286,3 | 287,1 | 287,4 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal anställda | 60 754 | 60 038 | 58 265 | 55 400 | 55 692 |
1) För mer information se tabell på sidan 27 och Not 7 i årsredovisningen.
2) Enligt styrelsens förslag.
Finansiella mål över en konjunkturcykel
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.
Finansiella mål
- Rörelsemarginal på >6%
- Kapitalomsättningshastighet på >4 gånger
- Avkastning på nettotillgångar >20%
- Genomsnittlig årlig tillväxt på >4%
Definitioner
Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. Nedan följer en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.
Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått
Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Tillväxtmått
Förändring i nettoomsättning
Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.
Organisk tillväxt
Förändring i nettoomsättning justerad för förvärv, avyttringar och valutakurseffekter.
Förvärv
Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.
Avyttringar
Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av nettoomsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.
Avkastningsmått
Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.
Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.
Kapitalmått
Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.
Soliditet Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.
Aktierelaterade mått
Resultat per aktie
Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Eget kapital per aktie
Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Kapitalbegrepp
Likvida medel
Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1) samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1).
Rörelsekapital
Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Total upplåning
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).
Total kortfristig upplåning
Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).
Räntebärande skulder
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1).
Finansiell nettoskuld
Total upplåning minskat med likvida medel.
Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.
Nettoskuld
Finansiell nettoskuld och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.
Övriga mått
Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.
1) Se tabell Nettoskuld på sidan 8.
Information till aktieägare
VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar
till resultatet för fjärde kvartalet 2017 Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electroluxgroup.com/ir
Telefonkonferens kl 09.00
En telefonkonferens hålls idag den 31 januari kl 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Anna Ohlsson-Leijon.
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 564 74, Sverige +44 203 364 5374, Storbritannien och övriga Europa +1 855 753 2230, USA
Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir
Länk till webbsändning: www.electroluxgroup.com/q4-2017
För mer information kontakta:
Merton Kaplan, IR Manager Investor Relations, 08-738 70 06
Sophie Arnius, Head of Investor Relations 070 -590 80 72
Kalender 2018
Årsredovisning 2017 vecka 10 Årsstämma 5 april Delårsrapport januari - mars 27 april Delårsrapport januari - juni 18 juli Delårsrapport januari - september 26 oktober
På webben: www.electroluxgroup.com