AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2016
Feb 1, 2017
2907_10-k_2017-02-01_4bc44016-a564-428d-817e-3afbcd825122.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutsrapport 2016
Stockholm den 1 februari 2017
Sammanfattning av fjärde kvartalet 2016
- Nettoomsättningen uppgick till 32 144 Mkr (31 794).
- Försäljningen ökade med 1%. Den organiska försäljningen minskade med 3% medan positiva valutaomräkningseffekter påverkade försäljningen med 4%.
- Rörelseresultatet förbättrades till 1 616 Mkr (-202), motsvarande en marginal på 5,0% (-0,6).
- Stabil resultatutveckling för flertalet affärsområden.
- Starkt resultat för Vitvaror EMEA trots betydande negativa valutakurseffekter.
- Rörelseresultatet för Vitvaror Latinamerika påverkades av väsentligt lägre marknadsefterfrågan och av kostnadsbesparingsåtgärder.
- Starkt operativt kassaflöde efter investeringar på 2,6 Mdr kr (1,4) under fjärde kvartalet.
- Periodens resultat förbättrades till 1 272 Mkr (- 393), vilket motsvarar ett resultat på 4,43 kr (-1,38) per aktie.
- Styrelsen föreslår en utdelning för 2016 på 7,50 kr (6,50) per aktie som kommer att utbetalas i två delar.
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Förändring, % | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 144 | 31 794 | 1,1 | 121 093 | 123 511 | -2,0 |
| Organisk tillväxt, % | -3,0 | 0,2 | -1,1 | 2,2 | ||
| Förvärvad tillväxt, % | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||
| Förändringar av valutakurser, % | 3,9 | 1,0 | -1,0 | 7,8 | ||
| Rörelseresultat1) | 1 616 | -202 | n.m. | 6 274 | 2 741 | 129 |
| Marginal, % | 5,0 | -0,6 | 5,2 | 2,2 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 1 245 | -525 | n.m. | 5 581 | 2 101 | 166 |
| Periodens resultat | 1 272 | -393 | n.m. | 4 493 | 1 568 | 187 |
| Resultat per aktie, kr2) | 4,43 | -1,38 | 15,64 | 5,45 | ||
| Operativt kassaflöde efter investeringar |
2 614 | 1 374 | 90 | 9 140 | 6 745 | 36 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | — | — | 29,9 | 11,0 |
Finansiell översikt
1) Rörelseresultatet för fjärde kvartalet och helåret 2015 inkluderar kostnader relaterade till det ej genomförda avtalet om att förvärva GE Appliances, se sidan 21. Exklusive dessa kostnader uppgick rörelsemarginalen för fjärde kvartalet till 4,6% och för helåret till 3,9%.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier, exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 287,4 (287,4) miljoner aktier för fjärde kvartalet och 287,4 (287,1 ) miljoner aktier för helåret 2016.
För definitioner se sidan 23.
Om Electrolux
Electrolux är en av världens ledande tillverkare av hushållsmaskiner samt motsvarande utrustning för professionell användning. Konsumenter köper 60 miljoner Electroluxprodukter i 150 länder varje år. Företaget fokuserar på att, baserat på bred och djup konsumentinsikt, ta fram innovativa lösningar designade med omtanke om användaren och som möter konsumenters och professionella användares behov. I Electrolux produktsortiment ingår kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, luftkonditionering och småapparater såsom dammsugare under välkända varumärken som Electrolux, AEG, Zanussi och Frigidaire. Under 2016 hade Electrolux en omsättning på 121 miljarder kronor och cirka 55 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Marknadsöversikt
Marknadsöversikt för fjärde kvartalet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 3% under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Tillväxten i Västeuropa uppgick till 2% och flertalet marknader förbättrades. I Östeuropa ökade marknadsefterfrågan med 5%.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 12%.
VITVARUMARKNADEN I EUROPA* VITVARUMARKNADEN I USA*
Marknadstillväxten för vitvaror i Australien, Sydostasien och Kina bedöms också ha ökat.
Vitvarumarknaderna i Brasilien och Argentina fortsatte att försämras och minskade betydligt under kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år.
Källor: Europa: Electrolux uppskattning. Nordamerika: AHAM. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.
Fjärde kvartalet i sammandrag
- Professionella Produkter visade en stark organisk försäljningstillväxt på 7% och resultatutvecklingen var fortsatt god.
- Starkt rörelseresultat för Vitvaror EMEA med en marginal på över 7% trots negativa effekter av valutakursförändringar.
- Fortsatt god resultatutveckling för Vitvaror Nordamerika.
- Väsentlig förbättring av rörelseresultatet för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet med en rörelsemarginal på över 7%.
- Försäljningen och resultatet för Vitvaror Latinamerika påverkades av betydligt svagare marknader och kostnadsåtgärder.
- Åtgärderna för att stärka lönsamheten inom Dammsugare och småapparater intensifierades och varumärket Eureka i Nordamerika avyttrades.
- Avtal om att förvärva Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare Kwikot Group.
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Förändring, % | 2016 | 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 144 | 31 794 | 1,1 | 121 093 | 123 511 | -2,0 |
| Förändring av nettoomsättning, %, varav | ||||||
| Organisk tillväxt | -3,0 | 0,2 | -1,1 | 2,2 | ||
| Förvärv | 0,2 | 0,1 | 0,1 | 0,1 | ||
| Förändringar av valutakurser | 3,9 | 1,0 | -1,0 | 7,8 | ||
| Rörelseresultat | ||||||
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 746 | 765 | -2 | 2 546 | 2 167 | 17 |
| Vitvaror Nordamerika | 610 | 493 | 24 | 2 671 | 1 580 | 69 |
| Vitvaror Latinamerika | -187 | 69 | n.m. | -68 | 463 | n.m. |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 173 | 123 | 41 | 626 | 364 | 72 |
| Dammsugare och småapparater | 154 | -92 | n.m. | 238 | -63 | n.m. |
| Professionella Produkter | 293 | 260 | 13 | 954 | 862 | 11 |
| Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc.1) |
-173 | -1 820 | n.m. | -693 | -2 632 | n.m. |
| Rörelseresultat | 1 616 | -202 | 900 | 6 274 | 2 741 | 129 |
| Marginal, % | 5,0 | -0,6 | 5,2 | 2,2 |
1) Koncerngemensamma kostnader 2015 inkluderar en termination fee om 175m USD (1 493 Mkr), relaterad till det ej genomförda avtalet om att förvärva GE Appliances, se sidan 21.
Nettoomsättningen för koncernen påverkades positivt av valutaomräkningseffekter och förvärv medan den organiska försäljningen minskade med 3,0%. Professionella Produkter och Vitvaror Asien/Stillahavsområdet visade organisk försäljningstillväxt. Försäljningen för EMEA var i nivå med motsvarande period föregående år. Försäljningen för Vitvaror Nordamerika minskade på grund av ökad prispress på marknaden och lägre försäljningsvolymer av produkter under återförsäljares egna varumärken. Svaga marknader fortsatte att påverka försäljningen för Vitvaror Latinamerika. Försäljningen inom Dammsugare och småapparater minskade också främst som en följd av åtgärder för att lämna olönsamma produktkategorier.
Rörelseresultatet ökade till 1 616 Mkr (-202), motsvarande en rörelsemarginal på 5,0% (-0,6). Rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2015 inkluderade kostnader om 1 659 Mkr relaterade till det ej genomförda avtalet om att förvärva GE Appliances. Exklusive dessa kostnader uppgick marginalen till 4,6%.
Rörelseresultatet för Vitvaror EMEA var starkt men minskade något jämfört med motsvarande period föregående år. Högre kostnadseffektivitet och produktmixförbättringar bidrog till resultatutvecklingen medan negativa valutaeffekter framförallt relaterade till försvagningen av det egyptiska pundet påverkade resultatet. Rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika förbättrades främst på grund av ökad kostnadseffektivitet och lägre kostnader för råmaterial. Resultatutvecklingen för Vitvaror Latinamerika påverkades fortsatt av svagare marknader. Rörelseresultatet för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet förbättrades väsentligt främst som en effekt av en god utveckling i Australien och Sydostasien. Rörelseresultatet för Dammsugare och småapparater förbättrades. Varumärket Eureka i Nordamerika avyttrades under kvartalet.
Professionella Produkter fortsatte att redovisa en god resultatutveckling.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet för kvartalet negativt med 344 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Påverkan från transaktionseffekter var -299 Mkr och hänför sig främst till verksamheten i EMEA och till det egyptiska pundet, som släpptes fritt i början av november 2016, men också till försvagningen av det brittiska pundet. Omräkningseffekterna uppgick till -45 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för kvartalet uppgick till -371 Mkr (–323). Omvärderingar av finansiella skulder i Egypten som en effekt av försvagningen av valutan påverkade finansnettot för fjärde kvartalet med -170 Mkr.
Finansnettot för fjärde kvartalet 2015 påverkades av kostnader om 187 Mkr relaterade till det ej genomförda förvärvet av GE Appliances.
ANDEL AV FÖRSÄLJNING PER AFFÄRSOMRÅDE UNDER KV 4 2016 RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till 1 272 Mkr (-393), motsvarande 4,43 kr (-1,38) i resultat per aktie.
Händelser under fjärde kvartalet 2016
10 november. Electrolux förvärvar ledande tillverkare av varmvattenberedare i Sydafrika
Electrolux har tecknat avtal om att förvärva Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, Kwikot Group (Kwikot Proprietary Limited med dotterbolag), med ett totalt enterprise value om 3,18 miljarder rand (cirka 2 miljarder kronor). Förvärvet breddar Electrolux utbud inom produktlinjen Home Comfort och skapar goda förutsättningar för ytterligare tillväxt i Afrika.
28 november. Förändringar i koncernledningen
Cecilia Vieweg, chefsjurist och medlem i koncernledningen, gick i pension den 31 december 2016. Electrolux har utsett Mikael Östman, tidigare chef för avdelningen Corporate Legal, till hennes efterträdare.
2 december. Electrolux avyttrar amerikanska varumärket Eureka
Electrolux har fattat ett strategiskt beslut att fokusera på de starkaste produktkategorierna inom affärsområdet Dammsugare och småapparater i Nordamerika. Beslutet är en del i programmet för att stärka affärsområdets konkurrenskraft. Electrolux har, som ett led i detta, avyttrat det amerikanska dammsugarvarumärket Eureka till Midea Group Co., Ltd.
9 december. Electrolux förväntningar för 2017
Under 2017 fokuserar Electrolux på att lansera nya, innovativa produkter som ger goda kundupplevelser, och fortsätter samtidigt att lägga stor vikt vid kostnadseffektiviseringar. Marknadsefterfrågan på Electrolux största marknader, Europa och Nordamerika, förväntas öka något.
12 december. Electrolux har utnämnt JP Iversen till CIO
Electrolux har utsett JP Iversen till ny Chief Information Officer med ansvar för den globala IT-organisationen och utvecklingen av koncernens digitala lösningar.
För mer information besök www.electroluxgroup.com
Helåret 2016
Nettoomsättningen för koncernen under helåret 2016 uppgick till 121 093 Mkr (123 511). Den organiska försäljningen minskade med 1,1%, förvärv bidrog med 0,1% och negativa omräkningseffekter av valutor svarade för 1,0%.
Rörelseresultatet förbättrades till 6 274 Mkr (2 741), motsvarande en rörelsemarginal på 5,2% (2,2). Rörelseresultatet för 2015 inkluderade kostnader om 2 059 Mkr relaterade till det ej genomförda förvärvet av GE Appliances. Exklusive dessa kostnader var marginalen 3,9%.
Periodens resultat uppgick till 4 493 Mkr (1 568), motsvarande 15,64 kr (5,45) i resultat per aktie.
Den totala skatten för 2016 uppgick till -1 088 Mkr (-533), motsvarande en skattesats på 19,5% (25,4). Den effektiva skattesatsen har påverkats av positiva omvärderingar av uppskjutna skattetillgångar under slutet av året.
Rörelsemarginalen - 12m exkluderar kostnader relaterade till GE Appliances, se sidan 21.
Utveckling per affärsområde
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Total marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 3% under fjärde kvartalet. Tillväxten fortsatte på flertalet marknader i Västeuropa som ökade med 2%. Tillväxten var särskilt stark i Norden, Spanien och Beneluxländerna. Marknaden i Östeuropa växte med 5%.
Försäljningen för Vitvaror EMEA låg i nivå med motsvarande period föregående år. Produktmixen förbättrades och koncernen fortsatte att ta marknadsandelar under varumärken inom premiumsegmentet. Lägre försäljningsvolymer i MEA och prispress på marknaden påverkade däremot försäljningen negativt.
Rörelseresultatet var starkt med en god marginal, men minskade något i jämförelse med motsvarande kvartal föregående år. Ökad kostnadseffektivitet och förbättrad produktmix bidrog till resultatet medan valutaeffekter i Egypten om -270 Mkr, främst beroende på nedskrivningar av balansräkningsposter, hade en negativ inverkan. Försvagningen av det brittiska pundet påverkade också resultatet för kvartalet negativt.
Electrolux har under kvartalet avtalat om att förvärva Sydafrikas ledande tillverkare av varmvattenberedare, Kwikot Group. Förvärvet breddar Electrolux utbud inom produktlinjen Home Comfort och skapar goda förutsättningar för ytterligare tillväxt i Afrika.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Vitvarumarknaden i Europa, volym, förändring mot föregående år, % | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Västeuropa | 2 | 3 | 3 | 5 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 5 | -24 | 4 | -17 |
| Europa totalt | 3 | -5 | 3 | -1 |
| Mkr | ||||
| Nettoomsättning | 10 367 | 10 332 | 37 844 | 37 179 |
| Organisk tillväxt, % | 0,3 | 6,1 | 3,5 | 4,4 |
| Rörelseresultat | 746 | 765 | 2 546 | 2 167 |
| Rörelsemarginal, % | 7,2 | 7,4 | 6,7 | 5,8 |
Vitvaror Nordamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 12% under fjärde kvartalet jämfört med samma period föregående år. Den totala efterfrågan inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning ökade med 10%.
Electrolux organiska försäljning i Nordamerika minskade med 2% under kvartalet. Prispressen på marknaden ökade som en effekt av omfattande marknadsföringskampanjer, vilket påverkat försäljningen negativt. Försäljningsvolymerna av vitvaror under egna varumärken ökade medan försäljningsvolymer av produkter under återförsäljares egna varumärken minskade.
Rörelseresultatet förbättrades under fjärde kvartalet, framförallt som ett resultat av ökad effektivitet inom verksamheten och lägre kostnader för råmaterial.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Vitvarumarknaden i USA, volym, förändring mot föregående år, % | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror | 12 | 8 | 6 | 6 |
| Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning | 9 | 23 | -1 | 14 |
| Totalt USA | 10 | 10 | 3 | 8 |
| Mkr | ||||
| Nettoomsättning | 10 826 | 10 413 | 43 402 | 43 053 |
| Organisk tillväxt, %1) | -2,0 | 4,2 | -0,9 | 4,9 |
| Rörelseresultat | 610 | 493 | 2 671 | 1 580 |
| Rörelsemarginal, % | 5,6 | 4,7 | 6,2 | 3,7 |
1) Den organiska tillväxten för fjärde kvartalet och helåret 2016 påverkades negativt med 0,2% respektive 0,2% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts till Professionella Produkter.
Vitvaror Latinamerika
Den svaga makroekonomiska situationen i Brasilien fortsatte att påverka marknaden för vitvaror under fjärde kvartalet och efterfrågan minskade betydligt jämfört med motsvarande period föregående år. Marknadsefterfrågan har försvagats under åtta kvartal i följd. Efterfrågan minskade också i Argentina.
Vitvaror Latinamerika fortsatte att påverkas av den svaga marknadsutvecklingen och den organiska försäljningen minskade med 18% under kvartalet. Lägre försäljningsvolymer och en försämrad mix motverkades till viss del av högre priser.
Rörelseresultatet försämrades. Under kvartalet vidtogs ytterligare kostnadsåtgärder för att anpassa verksamheten till lägre efterfrågan, strukturellt minska kostnaderna och för att motverka effekterna av minskat kapacitetsutnyttjande inom tillverkningen.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 149 | 4 619 | 15 419 | 18 546 |
| Organisk tillväxt, % | -17,7 | -10,7 | -10,8 | -1,5 |
| Rörelseresultat | -187 | 69 | -68 | 463 |
| Rörelsemarginal, % | -4,5 | 1,5 | -0,4 | 2,5 |
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien, Sydostasien och Kina bedöms ha ökat under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år.
Electrolux visade en organisk försäljningstillväxt på 1,7% under kvartalet. Det är ett resultat av en förbättrad produktmix i alla regioner och ökade försäljningsvolymer i Sydostasien. Det förvärvade vinkylsföretaget Vintec bidrog med 1,5% till försäljningen.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades jämfört med motsvarande kvartal föregående år, framförallt som ett resultat av en positiv mixutveckling i Australien och Sydostasien. Ökad kostnadseffektivitet bidrog också till resultatet.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 436 | 2 220 | 9 380 | 9 229 |
| Organisk tillväxt, % | 1,7 | -5,2 | 1,3 | -5,1 |
| Förvärv, % | 1,5 | — | 0,5 | 0,8 |
| Rörelseresultat | 173 | 123 | 626 | 364 |
| Rörelsemarginal, % | 7,1 | 5,5 | 6,7 | 3,9 |
Marknadsefterfrågan på dammsugare i Europa, Nordamerika och Asien/Stillahavsområdet bedöms ha minskat under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Efterfrågan på laddningsbara, sladdlösa handdammsugare i Europa ökade väsentligt.
Den organiska försäljningen minskade med 4% under kvartalet. En aktiv hantering av produktportföljen för att lämna olönsamma produktkategorier och marknader fortsatte, vilket medförde en lägre försäljning. Försäljningen ökade i Europa och i Asien/Stillahavsområdet medan övriga regioner minskade.
Rörelseresultatet förbättrades. En positiv utveckling av pris och mix bidrog till resultatet för kvartalet. Kostnadsbesparingsåtgärder för det pågående programmet för att förbättra lönsamheten intensifierades under kvartalet och varumärket Eureka i Nordamerika avyttrades till Midea Group Co., Ltd se sidan 20. Nettobidraget från avyttringen motverkades av kostnader relaterade till ovan beskrivna program.
Från och med 2017 har affärsområdet det globala ansvaret att utveckla Electrolux erbjudande inom "ökad hälsa och välmående i hemmet" och för att stärka Electrolux position inom dammsugare, luftkonditionering och vattenrening. Affärsområdet byter därför namn till Hemmiljö och småapparater.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2015 inkluderade kostnader om 190 Mkr för de program som initierades för att förbättra lönsamheten.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 438 | 2 452 | 8 183 | 8 958 |
| Organisk tillväxt, % | -4,3 | -10,1 | -8,2 | -3,8 |
| Rörelseresultat | 154 | -92 | 238 | -63 |
| Rörelsemarginal, % | 6,3 | -3,8 | 2,9 | -0,7 |
Professionella Produkter
Den totala efterfrågan på marknaderna för professionell köks- och tvättutrustning ökade under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på Electrolux huvudmarknader i Västeuropa förbättrades något. Efterfrågan i USA ökade också medan efterfrågan på de olika tillväxtmarknaderna visade ett varierande mönster.
Electrolux organiska tillväxt var 7%. Försäljningen av såväl professionell tvättutrustning som köksutrustning ökade. Tillväxten ökade på flera marknader och var särskilt stark i Västeuropa, USA och Japan. Ett starkt produkterbjudande, inom såväl köksutrustning som tvättutrustning, bidrog till den goda försäljningsutvecklingen på flertalet marknader.
Rörelseresultatet och marginalen fortsatte att förbättras jämfört med föregående år. Högre försäljningsvolymer bidrog till den positiva resultatutvecklingen. Satsningarna på produktutveckling, nya segment och marknader fortsatte.
RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 928 | 1 758 | 6 865 | 6 546 |
| Organisk tillväxt, %1) | 7,2 | 3,4 | 4,4 | 2,8 |
| Förvärv, % | 0,1 | 2,7 | 0,6 | 1,2 |
| Rörelseresultat | 293 | 260 | 954 | 862 |
| Rörelsemarginal, % | 15,2 | 14,8 | 13,9 | 13,2 |
1) Den organiska tillväxten för fjärde kvartalet och helåret 2016 påverkades positivt med 1,1% respektive 1,3% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator i Nordamerika överförts från affärsområde Vitvaror Nordamerika.
Kassaflöde
Operativt kassaflöde efter investeringar för fjärde kvartalet 2016 förbättrades jämfört med motsvarande period föregående år och uppgick till 2 614 Mkr (1 374). Det starka kassaflödet förklaras främst av resultatutvecklingen men också av det positiva kassaflödet från rörelsekapitalet.
Under det fjärde kvartalet avyttrade Electrolux varumärket Eureka och relaterade tillgångar, vilket påverkade kassaflödet för kvartalet positivt med 336 Mkr.
Operativt kassaflöde efter investeringar för helåret 2016 förbättrades också jämfört med föregående år.
Kassaflödet för fjärde kvartalet och helåret 2015 påverkades negativt av en termination fee om 175m USD, motsvarande 1 493 Mkr, relaterad till det ej genomförda avtalet om att förvärva GE Appliances.
OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster1) | 2 652 | 1 001 | 10 545 | 7 235 |
| Förändring av rörelsekapital | 996 | 1 102 | 1 328 | 2 822 |
| Operativt kassaflöde | 3 648 | 2 103 | 11 873 | 10 057 |
| Investeringar i materiella och immateriella tillgångar | -1 277 | -1 251 | -3 390 | -3 640 |
| Förändringar i övriga investeringar | 243 | 522 | 657 | 328 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 2 614 | 1 374 | 9 140 | 6 745 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | 313 | — | 176 | -91 |
| Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder | 2 927 | 1 374 | 9 316 | 6 654 |
| Betalda finansiella poster, netto2) | -284 | -289 | -514 | -513 |
| Betald skatt | -339 | -419 | -1 194 | -1 277 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| och investeringsverksamheten | 2 304 | 666 | 7 608 | 4 864 |
| Utdelning | — | -2 | -1 868 | -1 870 |
| Aktierelaterade ersättningar | — | — | -57 | — |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar |
2 304 | 664 | 5 683 | 2 994 |
1) Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.
2) För helåret 2016. Erhållna räntor och liknande poster 123 Mkr (134), betalda räntor och liknande poster –345 Mkr (–364) och andra betalda finansiella poster –292 Mkr (–283).
Finansiell ställning
Nettoskuld
Per den 31 december 2016 hade Electrolux en positiv finansiell nettoskuld på 3 809 Mkr jämfört med en finansiell nettoskuld på 1 898 Mkr per den 31 december 2015. Detta är ett resultat av det starka kassaflödet under 2016.
Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser minskade till 4 169 Mkr. Totalt minskade nettoskulden med 6 047Mkr för helåret 2016.
Långfristiga lån, inklusive kortfristig del av långfristiga lån, uppgick per den 31 december 2016 till 8 451 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,7 år, jämfört med 11 000 Mkr och 2,8 år vid utgången av 2015.
Långfristiga lån om cirka 500 Mkr förfaller till betalning under 2017.
Per den 31 december 2016 uppgick likvida medel till 14 011 Mkr, en ökning med 2 812 Mkr jämfört med 11 199 Mkr per den 31 december 2015.
I december 2016 ändrades Electrolux investment graderating från Standard & Poor's från BBB+ med stabila framtidsutsikter till A- med stabila framtidsutsikter.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för helåret 2016 uppgick till 20 957 Mkr (24 848), motsvarande 17,3% (20,1) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2016 till 18 098 Mkr (21 412).
Rörelsekapitalet per den 31 december 2016 uppgick till -14 966 Mkr (–12 234), motsvarande –11,7% (–9,9) av den annualiserade nettoomsättningen.
Avkastningen på nettotillgångarna var 29,9% (11,0) och avkastningen på eget kapital var 29,4% (9,9).
Nettoskuld
| Mkr | 31 dec. 2016 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|
| Kortfristiga lån | 1 074 | 1 499 |
| Kortffristig del av långfristiga lån | 499 | 2 677 |
| Kundfordringar med regressrätt | 234 | 328 |
| Kortfristig upplåning | 1 807 | 4 504 |
| Finansiella derivatskulder | 419 | 215 |
| Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter | 24 | 55 |
| Total kortfristig upplåning | 2 250 | 4 774 |
| Långfristig upplåning | 7 952 | 8 323 |
| Total upplåning1) | 10 202 | 13 097 |
| Kassa och bank | 12 756 | 10 696 |
| Kortfristiga placeringar | 905 | 108 |
| Finansiella derivattillgångar | 100 | 141 |
| Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter | 250 | 254 |
| Likvida medel2) | 14 011 | 11 199 |
| Finansiell nettoskuld | -3 809 | 1 898 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 4 169 | 4 509 |
| Nettoskuld | 360 | 6 407 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,43 |
| Eget kapital | 17 738 | 15 005 |
| Eget kapital per aktie, kr | 61,72 | 52,21 |
| Avkastning på eget kapital, % | 29,4 | 9,9 |
| Soliditet, % | 24,7 | 20,8 |
1) Varav räntebärande lån om 9 525 Mkr per den 31 december 2016 och 12 499 Mkr per den 31 december 2015.
2) Electrolux har en outnyttjad garanterad "multi-currency revolving credit facility" på 1 000 MEUR, cirka 9 600 Mkr, som förfaller 2021 med två möjligheter till förlängning med ett år i taget. Electrolux har även en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 150 MUSD, cirka 1 400 Mkr, med förfall 2017.
Årsstämma 2017
Electrolux årsstämma äger rum den 23 mars 2017 klockan 17.00 på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår för 2016 en utdelning på 7,50 kronor (6,50) per aktie, motsvarande en utbetalning på totalt cirka 2 155 Mkr (1 868). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 48% (119) av periodens resultat. Utdelningen föreslås att betalas ut i två lika stora delar. Den första med avstämningsdag måndagen den 27 mars 2017 och den andra med avstämningsdag onsdagen den 27 september 2017. Utbetalning beräknas ske torsdagen den 30 mars 2017 respektive måndagen den 2 oktober 2017. Den föreslagna uppdelningen av utdelningen kommer att underlätta en effektivare likviditetshantering.
Förslag till beslut om återköp av egna aktier
Electrolux har tidigare förvärvat egna aktier, i enlighet med bemyndigande från årsstämman. Syftet med återköpsprogrammen har varit att kunna anpassa koncernens kapitalstruktur för att därmed bidra till ökat aktieägarvärde och att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv samt som säkringsåtgärd för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Syftet med förslaget är att kunna använda återköpta aktier i anledning av eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram samt för att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2017 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av totalt antal aktier bolaget.
Den 31 december 2016 ägde Electrolux 21 522 858 B aktier i Electrolux, motsvarande cirka 7,0% av totalt antal utestående aktier i bolaget.
Valberedning inför Electrolux årsstämma 2017
I enlighet med årsstämmans beslut ska Electrolux valberedning bestå av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen samt bolagets styrelseordförande och ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2016. Johan Forssell, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ägarrepresentanterna är Marianne Nilsson, Swedbank Robur fonder, Kaj Thorén, Alecta, och John Hernander, Nordea Investment Funds. I valberedningen ingår också Ronnie Leten och Fredrik Persson, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2017 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected]
Övrigt
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.
Per den 31 december 2016 uppgick antalet pågående mål till 3 233 (3 259) med totalt cirka 3 296 (cirka 3 326)
käranden. Under fjärde kvartalet 2016 tillkom 281 nya mål med 281 käranden och 299 mål med cirka 299 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.
Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete börjar med riskbeskrivning och riskhantering, se årsredovisningen för 2015 på sidan 70. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2015, www.electrolux.com/arsredovisningen2015
Pressmeddelanden 2016
| 5 januari | Electrolux i fortsatt ledning inom uppkopplade produkter |
|---|---|
| 11 januari | Keith McLoughlin lämnar Electrolux och efterträds av Jonas Samuelson som VD och koncernchef |
| 20 januari | Electrolux branschledare för femte året i rad i global hållbarhetsmätning |
| 22 januari | Tomas Eliasson, Ekonomi- och finansdirektör, lämnar Electrolux |
| 28 januari | Electrolux bokslutsrapport 2015 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 28 januari | Nya chefer för affärsområde Vitvaror EMEA och affärsområde Vitvaror Nordamerika |
| 15 februari | Förändringar i AB Electrolux styrelse |
| 23 februari | Ledningsförändringar i AB Electrolux, ny Ekonomi- och finansdirektör och ny chef för Dammsugare och Småapparater |
| 24 februari | Electrolux kapitalmarknadsdag 2016 |
| 26 februari | Kallelse till årsstämma i AB Electrolux |
| 2 mars | Electrolux årsredovisning 2015 är publicerad |
| 21 mars | Electrolux inititerar ett nytt initiativ inom hållbarhet, For the Better, i hållbarhets rapporten för 2015. |
| 7 april | Kommuniké från Electrolux årsstämma 2016 |
| 11 april | Electrolux lanserar "blast chiller" och andra innovationer för matlagning på Eurocucina 2016 |
| 28 april | Electrolux delårsrapport januari-mars 2016 samt koncernchef Jonas Samuelsons kommentar |
| 28 juni | Electrolux förvärvar vinkylsföretag i Asien och Stillahavsområdet |
| Electrolux delårsrapport januari-juni 2016 samt koncernchef Jonas Samuelsons kommentar |
|---|
| Electrolux ideas Lab - en tävling som ska bidra till att mer hälsosam mat lagas i hemmen |
| Electrolux lanserar nya köks-och tvättpro dukter under varumärket AEG |
| Electrolux firar tionde året i rad som hållbar branschledare |
| Electrolux lanserar initiativ inom mat och hållbarhet; stödjer FN:s globala mål |
| Ledningsförändring i Electrolux, Ruy Hirschheimer, chef för Vitvaror Latinamerika, har sagt upp sig |
| Valberedning utsedd inför Electrolux årsstämma 2017 |
| Electrolux får utmärkelse för arbete mot klimatförändringar |
| Electrolux delårsrapport januari-september 2016 samt koncernchef Jonas Samuelsons kommentar |
| Electrolux förvärvar ledande tillverkare av varmvattenberedare i Sydafrika |
| Ledningsförändring i Electrolux, Cecilia Vieweg, chefsjurist, har beslutat att gå i pension |
| Electrolux avyttrar amerikanska varumärket Eureka |
| Electrolux förväntningar för 2017 |
| Electrolux har utsett JP Iversen till IT-Chef (CIO) |
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2016 till 33 954 Mkr (33 179), varav 27 545 Mkr (26 775) avsåg försäljning till koncernbolag och 6 409 Mkr (6 404) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 2 113 Mkr (2 139) inklusive 3 511 Mkr (3 346) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 4 384 Mkr (2 398).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 427 Mkr (471). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 9 167 Mkr jämfört med 7 346 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 15 582 Mkr, jämfört med 13 176 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2015 uppgick till 1 868 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19.
Stockholm den 1 februari 2017
AB Electrolux (publ) 556009-4178 Styrelsen
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 144 | 31 794 | 121 093 | 123 511 |
| Kostnad för sålda varor | -25 588 | -25 363 | -95 820 | -99 913 |
| Bruttoresultat | 6 556 | 6 431 | 25 273 | 23 598 |
| Försäljningskostnader | -3 586 | -3 349 | -13 208 | -12 719 |
| Administrationskostnader | -1 592 | -1 565 | -5 812 | -6 019 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 238 | -1 719 | 21 | -2 119 |
| Rörelseresultat | 1 616 | -202 | 6 274 | 2 741 |
| Marginal, % | 5,0 | -0,6 | 5,2 | 2,2 |
| Finansiella poster, netto | -371 | -323 | -693 | -640 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 245 | -525 | 5 581 | 2 101 |
| Marginal, % | 3,9 | -1,7 | 4,6 | 1,7 |
| Skatt | 27 | 132 | -1 088 | -533 |
| Periodens resultat | 1 272 | -393 | 4 493 | 1 568 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: |
||||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 1 600 | 283 | -236 | 343 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | -452 | -118 | 44 | -114 |
| 1 148 | 165 | -192 | 229 | |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: |
||||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 61 | -20 | 43 | -39 |
| Kassaflödessäkringar | -54 | -62 | -82 | -28 |
| Valutakursdifferenser | -470 | -604 | 328 | -1 454 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras | 3 | 16 | -20 | 29 |
| -460 | -670 | 269 | -1 492 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 688 | -505 | 77 | -1 263 |
| Periodens totalresultat | 1 960 | -898 | 4 570 | 305 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 1 273 | -394 | 4 494 | 1 566 |
| Minoritetsintressen | -1 | 1 | -1 | 2 |
| Totalt | 1 272 | -393 | 4 493 | 1 568 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 1 960 | -895 | 4 570 | 307 |
| Minoritetsintressen | 0 | -3 | 0 | -2 |
| Totalt | 1 960 | -898 | 4 570 | 305 |
| Resultat per aktie | ||||
| Före utspädning, kr | 4,43 | -1,38 | 15,64 | 5,45 |
| Efter utspädning, kr | 4,40 | -1,37 | 15,55 | 5,42 |
| Genomsnittligt antal aktier1) | ||||
| Före utspädning, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,1 |
| Efter utspädning, miljoner | 289,2 | 289,1 | 289,0 | 288,9 |
1) Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2016 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 18 725 | 18 450 |
| Goodwill | 4 742 | 5 200 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 112 | 3 401 |
| Innehav i intresseföretag | 210 | 209 |
| Uppskjutna skattefordringar | 6 168 | 5 889 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 287 | 284 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 345 | 397 |
| Övriga anläggningstillgångar | 400 | 858 |
| Summa anläggningstillgångar | 33 989 | 34 688 |
| Varulager | 13 418 | 14 179 |
| Kundfordringar | 19 408 | 17 745 |
| Skattefordringar | 701 | 730 |
| Derivatinstrument | 103 | 149 |
| Övriga omsättningstillgångar | 4 568 | 5 176 |
| Kortfristiga placeringar | 905 | 108 |
| Kassa och bank | 12 756 | 10 696 |
| Summa omsättningstillgångar | 51 859 | 48 783 |
| Summa tillgångar | 85 848 | 83 471 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | ||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | -1 471 | -1 739 |
| Balanserade vinstmedel | 14 729 | 12 264 |
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | 17 708 | 14 975 |
| Minoritetsintresse | 30 | 30 |
| Summa eget kapital | 17 738 | 15 005 |
| Långfristig upplåning | 7 952 | 8 323 |
| Uppskjutna skatteskulder | 580 | 645 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 4 514 | 4 906 |
| Övriga avsättningar | 5 792 | 5 649 |
| Summa långfristiga skulder | 18 838 | 19 523 |
| Leverantörsskulder | 28 283 | 26 467 |
| Skatteskulder | 771 | 813 |
| Övriga skulder | 15 727 | 14 529 |
| Kortfristig upplåning | 1 807 | 4 504 |
| Derivatinstrument | 432 | 222 |
| Övriga avsättningar | 2 252 | 2 408 |
| Summa kortfristiga skulder | 49 272 | 48 943 |
| Summa eget kapital och skulder | 85 848 | 83 471 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 15 005 | 16 468 |
| Periodens totalresultat | 4 570 | 305 |
| Aktierelaterad ersättning | 31 | 102 |
| Utdelning | -1 868 | -1 868 |
| Utdelning till minoritetsägare | 0 | -2 |
| Totala transaktioner med aktieägare | -1 837 | -1 768 |
| Utgående balans | 17 738 | 15 005 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 1 616 | -202 | 6 274 | 2 741 |
| Avskrivningar | 1 045 | 980 | 3 934 | 3 936 |
| Övriga ej kassapåverkande poster | -9 | 223 | 337 | 558 |
| Betalda finansiella poster, netto1) | -284 | -289 | -514 | -513 |
| Betald skatt | -339 | -419 | -1 194 | -1 277 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 2 029 | 293 | 8 837 | 5 445 |
| Förändringar av rörelsekapital | ||||
| Förändring av varulager | 1 824 | 1 382 | 1 493 | -306 |
| Förändring av kundfordringar | -703 | 128 | -467 | 1 672 |
| Förändring av leverantörsskulder | 249 | -242 | 72 | 1 798 |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | -374 | -166 | 230 | -342 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 996 | 1 102 | 1 328 | 2 822 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 3 025 | 1 395 | 10 165 | 8 267 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamheter | -23 | — | -160 | -91 |
| Försäljning av verksamheter | 336 | — | 336 | — |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -1 071 | -1 082 | -2 830 | -3 027 |
| Investeringar i produktutveckling | -87 | -112 | -274 | -359 |
| Investeringar i mjukvaror | -119 | -57 | -286 | -254 |
| Övrigt | 243 | 522 | 657 | 328 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -721 | -729 | -2 557 | -3 403 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
2 304 | 666 | 7 608 | 4 864 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | -904 | — | -799 | -9 |
| Förändring av kortfristiga lån | 346 | -270 | -31 | 84 |
| Långfristig nyupplåning | — | — | — | 1 447 |
| Amortering av långfristiga lån | -5 | -4 | -2 669 | -2 632 |
| Utdelning | — | -2 | -1 868 | -1 870 |
| Aktierelaterad ersättning | — | — | -57 | — |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -563 | -276 | -5 424 | -2 980 |
| Periodens kassaflöde | 1 741 | 390 | 2 184 | 1 884 |
| Kassa och bank vid periodens början | 11 236 | 10 414 | 10 696 | 9 107 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | -221 | -108 | -124 | -295 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 12 756 | 10 696 | 12 756 | 10 696 |
1) För helåret 2016. Erhållna räntor och liknande poster 123 Mkr (134), betalda räntor och liknande poster –345 Mkr (–364) och andra betalda finansiella poster –292 Mkr (–283).
Nyckeltal
| Mkr om ej annat anges | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 32 144 | 31 794 | 121 093 | 123 511 |
| Organisk tillväxt, % | -3,0 | 0,2 | -1,1 | 2,2 |
| Rörelseresultat | 1 616 | -202 | 6 274 | 2 741 |
| Marginal, % | 5,0 | -0,6 | 5,2 | 2,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 245 | -525 | 5 581 | 2 101 |
| Periodens resultat | 1 272 | -393 | 4 493 | 1 568 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -1 071 | -1 082 | -2 830 | -3 027 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 2 614 | 1 374 | 9 140 | 6 745 |
| Resultat per aktie, kr1) | 4,43 | -1,38 | 15,64 | 5,45 |
| Eget kapital per aktie, kr | 61,72 | 52,21 | 61,72 | 52,21 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | — | — | 5,8 | 5,0 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | — | — | 29,9 | 11,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | — | — | 29,4 | 9,9 |
| Nettoskuld | 360 | 6 407 | 360 | 6 407 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,43 | 0,02 | 0,43 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,1 |
| Genomsnittligt antal anställda | 54 779 | 58 440 | 55 400 | 58 265 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux. För definitioner se sidan 23.
Aktier
| Antal aktier | A–aktier | B–aktier | Aktier, totalt | Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2016 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| Antal aktier per den 31 december 2016 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| I % av antal aktier | 7,0% |
Valutakurser
| SEK | 31 dec. 2016 | 31 dec. 2015 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Valutakurs | Genomsnitt | Balansdag | Genomsnitt | Balansdag | |
| ARS | 0,5813 | 0,5717 | 0,9059 | 0,6481 | |
| AUD | 6,36 | 6,54 | 6,31 | 6,13 | |
| BRL | 2,48 | 2,78 | 2,57 | 2,15 | |
| CAD | 6,46 | 6,73 | 6,57 | 6,06 | |
| CHF | 8,67 | 8,90 | 8,71 | 8,50 | |
| CLP | 0,0127 | 0,0135 | 0,0129 | 0,0119 | |
| CNY | 1,29 | 1,31 | 1,34 | 1,30 | |
| EUR | 9,45 | 9,55 | 9,35 | 9,19 | |
| GBP | 11,60 | 11,16 | 12,84 | 12,45 | |
| HUF | 0,0303 | 0,0308 | 0,0302 | 0,0293 | |
| MXN | 0,4605 | 0,4388 | 0,5298 | 0,4865 | |
| RUB | 0,1288 | 0,1486 | 0,1375 | 0,1152 | |
| THB | 0,2431 | 0,2532 | 0,2454 | 0,2336 | |
| USD | 8,58 | 9,06 | 8,40 | 8,41 |
Nettoomsättning per affärsområde
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 10 367 | 10 332 | 37 844 | 37 179 |
| Vitvaror Nordamerika | 10 826 | 10 413 | 43 402 | 43 053 |
| Vitvaror Latinamerika | 4 149 | 4 619 | 15 419 | 18 546 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2 436 | 2 220 | 9 380 | 9 229 |
| Dammsugare och småapparater | 2 438 | 2 452 | 8 183 | 8 958 |
| Professionella Produkter | 1 928 | 1 758 | 6 865 | 6 546 |
| Totalt | 32 144 | 31 794 | 121 093 | 123 511 |
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2016 | Kv4 2016 i lokala valutor |
Helåret 2016 |
Helåret 2016 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 0,3 | 0,3 | 1,8 | 3,5 |
| Vitvaror Nordamerika | 4,0 | -2,0 | 0,8 | -0,9 |
| Vitvaror Latinamerika | -10,2 | -17,7 | -16,9 | -10,8 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 9,7 | 3,2 | 1,6 | 1,8 |
| Dammsugare och småapparater | -0,6 | -4,3 | -8,7 | -8,2 |
| Professionella Produkter | 9,7 | 7,3 | 4,9 | 5,0 |
| Total förändring | 1,1 | -2,8 | -2,0 | -1,0 |
Rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 746 | 765 | 2 546 | 2 167 |
| Marginal, % | 7,2 | 7,4 | 6,7 | 5,8 |
| Vitvaror Nordamerika | 610 | 493 | 2 671 | 1 580 |
| Marginal, % | 5,6 | 4,7 | 6,2 | 3,7 |
| Vitvaror Latinamerika | -187 | 69 | -68 | 463 |
| Marginal, % | -4,5 | 1,5 | -0,4 | 2,5 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 173 | 123 | 626 | 364 |
| Marginal, % | 7,1 | 5,5 | 6,7 | 3,9 |
| Dammsugare och småapparater | 154 | -92 | 238 | –63 |
| Marginal, % | 6,3 | -3,8 | 2,9 | –0,7 |
| Professionella Produkter | 293 | 260 | 954 | 862 |
| Marginal, % | 15,2 | 14,8 | 13,9 | 13,2 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | -173 | -1 820 | -693 | –2 632 |
| Rörelseresultat | 1 616 | -202 | 6 274 | 2 741 |
| Marginal, % | 5,0 | -0,6 | 5,2 | 2,2 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2016 | Kv4 2016 i lokala valutor |
Helåret 2016 |
Helåret 2016 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | -2,5 | -0,4 | 17,5 | 19,8 |
| Vitvaror Nordamerika | 23,7 | 17,5 | 69,1 | 69,1 |
| Vitvaror Latinamerika | -371,0 | -923,1 | -114,7 | -120,2 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 40,7 | 22,0 | 72,0 | 66,6 |
| Dammsugare och småapparater | 267,4 | 277,9 | 477,8 | 426,1 |
| Professionella Produkter | 12,7 | 11,3 | 10,7 | 11,4 |
| Total förändring | 900,0 | 635,0 | 128,9 | 146,8 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 dec. 2016 | I % av annualiserad nettoomsättning |
31 dec. 2015 | I % av annualiserad nettoomsättning |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 13 418 | 10,5 | 14 179 | 11,5 |
| Kundfordringar | 19 408 | 15,2 | 17 745 | 14,3 |
| Leverantörsskulder | -28 283 | -22,2 | -26 467 | -21,4 |
| Avsättningar | -8 044 | -8 057 | ||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader | -10 732 | -9 406 | ||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | -733 | -228 | ||
| Rörelsekapital | -14 966 | -11,7 | -12 234 | -9,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 725 | 18 450 | ||
| Goodwill | 4 742 | 5 200 | ||
| Övriga anläggningstillgångar | 4 009 | 4 752 | ||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar |
5 588 | 5 244 | ||
| Nettotillgångar | 18 098 | 14,2 | 21 412 | 17,3 |
| Annualiserad nettoomsättning, beräknad till balansdagskurs |
127 490 | 123 772 | ||
| Genomsnittliga nettotillgångar | 20 957 | 17,3 | 24 848 | 20,1 |
| Annualiserad nettoomsättning, beräknad till genomsnittskurs |
121 093 | 123 511 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2016 |
31 dec. 2015 |
31 dec. 2016 |
31 dec. 2015 |
31 dec. 2016 |
31 dec. 2015 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
21 573 | 21 746 | 20 713 | 19 326 | 860 | 2 420 |
| Vitvaror Nordamerika | 15 163 | 16 601 | 12 463 | 11 747 | 2 700 | 4 854 |
| Vitvaror Latinamerika | 12 364 | 11 692 | 6 148 | 5 893 | 6 216 | 5 799 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 5 688 | 5 422 | 3 846 | 3 822 | 1 842 | 1 600 |
| Dammsugare och småapparater | 4 181 | 4 551 | 3 385 | 3 251 | 796 | 1 300 |
| Professionella Produkter | 3 399 | 3 070 | 2 556 | 2 188 | 843 | 882 |
| Övrigt1) | 9 124 | 8 793 | 4 283 | 4 236 | 4 841 | 4 557 |
| Totalt operativa tillgångar och skulder |
71 492 | 71 875 | 53 394 | 50 463 | 18 098 | 21 412 |
| Likvida medel | 14 011 | 11 199 | — | — | — | — |
| Total upplåning | — | — | 10 202 | 13 097 | — | — |
| Pensionstillgångar och skulder | 345 | 397 | 4 514 | 4 906 | — | — |
| Eget kapital | — | — | 17 738 | 15 005 | — | — |
| Totalt | 85 848 | 83 471 | 85 848 | 83 471 | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter .
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 2016 | Kv2 2016 | Kv3 2016 | Kv4 2016 | Helåret 2016 |
Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 983 | 30 852 | 32 144 | 121 093 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | 31 794 | 123 511 |
| Rörelseresultat | 1 268 | 1 564 | 1 826 | 1 616 | 6 274 | 516 | 921 | 1 506 | -202 | 2 741 |
| Marginal, % | 4,5 | 5,2 | 5,9 | 5,0 | 5,2 | 1,8 | 2,9 | 4,8 | -0,6 | 2,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 163 | 1 448 | 1 725 | 1 245 | 5 581 | 450 | 815 | 1 361 | -525 | 2 101 |
| Periodens resultat | 875 | 1 079 | 1 267 | 1 272 | 4 493 | 339 | 608 | 1 014 | -393 | 1 568 |
| Resultat per aktie, kr1) | 3,04 | 3,75 | 4,41 | 4,43 | 15,64 | 1,18 | 2,12 | 3,53 | -1,38 | 5,45 |
| Antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 286,6 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.
Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 2016 | Kv2 2016 | Kv3 2016 | Kv4 2016 | Helåret 2016 |
Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
||||||||||
| Nettoomsättning | 9 001 | 8 897 | 9 579 | 10 367 | 37 844 | 8 608 | 8 699 | 9 540 | 10 332 | 37 179 |
| Rörelseresultat | 553 | 567 | 680 | 746 | 2 546 | 371 | 426 | 605 | 765 | 2 167 |
| Marginal, % | 6,1 | 6,4 | 7,1 | 7,2 | 6,7 | 4,3 | 4,9 | 6,3 | 7,4 | 5,8 |
| Vitvaror Nordamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 9 937 | 11 450 | 11 189 | 10 826 | 43 402 | 9 313 | 11 717 | 11 610 | 10 413 | 43 053 |
| Rörelseresultat | 495 | 742 | 824 | 610 | 2 671 | -57 | 401 | 743 | 493 | 1 580 |
| Marginal, % | 5,0 | 6,5 | 7,4 | 5,6 | 6,2 | -0,6 | 3,4 | 6,4 | 4,7 | 3,7 |
| Vitvaror Latinamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 3 643 | 3 659 | 3 968 | 4 149 | 15 419 | 5 261 | 4 476 | 4 190 | 4 619 | 18 546 |
| Rörelseresultat | 31 | 69 | 19 | -187 | -68 | 177 | 107 | 110 | 69 | 463 |
| Marginal, % | 0,9 | 1,9 | 0,5 | -4,5 | -0,4 | 3,4 | 2,4 | 2,6 | 1,5 | 2,5 |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
||||||||||
| Nettoomsättning | 2 022 | 2 407 | 2 515 | 2 436 | 9 380 | 2 241 | 2 576 | 2 192 | 2 220 | 9 229 |
| Rörelseresultat | 95 | 150 | 208 | 173 | 626 | 52 | 135 | 54 | 123 | 364 |
| Marginal, % | 4,7 | 6,2 | 8,3 | 7,1 | 6,7 | 2,3 | 5,2 | 2,5 | 5,5 | 3,9 |
| Dammsugare och småapparater |
||||||||||
| Nettoomsättning | 1 927 | 1 858 | 1 960 | 2 438 | 8 183 | 2 139 | 2 198 | 2 169 | 2 452 | 8 958 |
| Rörelseresultat | 44 | 6 | 34 | 154 | 238 | -8 | -4 | 41 | -92 | -63 |
| Marginal, % | 2,3 | 0,3 | 1,7 | 6,3 | 2,9 | -0,4 | -0,2 | 1,9 | -3,8 | -0,7 |
| Professionella Produkter | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 584 | 1 712 | 1 641 | 1 928 | 6 865 | 1 525 | 1 689 | 1 574 | 1 758 | 6 546 |
| Rörelseresultat | 205 | 222 | 234 | 293 | 954 | 170 | 220 | 212 | 260 | 862 |
| Marginal, % | 12,9 | 13,0 | 14,3 | 15,2 | 13,9 | 11,1 | 13,0 | 13,5 | 14,8 | 13,2 |
| Övrigt | ||||||||||
| Rörelseresultat, koncern gemensamma kostnader etc |
-155 | -192 | -173 | -173 | -693 | -189 | -364 | -259 | -1 820 | -2 632 |
| Totalt koncernen | ||||||||||
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 983 | 30 852 | 32 144 | 121 093 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | 31 794 | 123 511 |
| Rörelseresultat | 1 268 | 1 564 | 1 826 | 1 616 | 6 274 | 516 | 921 | 1 506 | -202 | 2 741 |
| Marginal, % | 4,5 | 5,2 | 5,9 | 5,0 | 5,2 | 1,8 | 2,9 | 4,8 | -0,6 | 2,2 |
Moderbolagets resultaträkning
| Mkr | Kv4 2016 | Kv4 2015 | Helåret 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 540 | 9 324 | 33 954 | 33 179 |
| Kostnad för sålda varor | -7 741 | -7 873 | -27 939 | -28 005 |
| Bruttoresultat | 1 799 | 1 451 | 6 015 | 5 174 |
| Försäljningskostnader | -980 | -1 059 | -3 763 | -3 855 |
| Administrationskostnader | -517 | -761 | -1 711 | -1 789 |
| Övriga rörelseintäkter | -1 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelsekostnader | -2 377 | -237 | -2 379 | -519 |
| Rörelseresultat | -2 076 | -606 | -1 838 | -989 |
| Finansiella intäkter | 1 620 | 348 | 4 037 | 3 830 |
| Finansiella kostnader | -55 | -258 | -86 | -702 |
| Finansiella poster netto | 1 565 | 90 | 3 951 | 3 128 |
| Resultat efter finansiella poster | -511 | -516 | 2 113 | 2 139 |
| Bokslutsdispositioner | 3 117 | -20 | 3 298 | 156 |
| Resultat före skatt | 2 606 | -536 | 5 411 | 2 295 |
| Skatt | -774 | 144 | -1 027 | 103 |
| Periodens resultat | 1 832 | -392 | 4 384 | 2 398 |
Moderbolagets balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2016 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 34 019 | 35 214 |
| Omsättningstillgångar | 25 823 | 24 559 |
| Summa tillgångar | 59 842 | 59 773 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 4 788 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 15 582 | 13 176 |
| Summa eget kapital | 20 370 | 17 738 |
| Obeskattade reserver | 396 | 450 |
| Avsättningar | 1 406 | 1 446 |
| Långfristiga skulder | 7 561 | 7 843 |
| Kortfristiga skulder | 30 109 | 32 296 |
| Summa eget kapital och skulder | 59 842 | 59 773 |
Noter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2015.
Not 2 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder
| 31 dec. 2016 | 31 dec. 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Verkligt värde |
Bokfört värde |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
|
| Per kategori | |||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 6 640 | 6 640 | 3 637 | 3 637 | |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 123 | 123 | 137 | 137 | |
| Lånefordringar och kundfordringar | 20 777 | 20 777 | 18 759 | 18 759 | |
| Kassa | 5 920 | 5 920 | 6 448 | 6 448 | |
| Finansiella tillgångar totalt | 33 460 | 33 460 | 28 981 | 28 981 | |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 432 | 432 | 220 | 220 | |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 37 927 | 37 808 | 39 150 | 38 965 | |
| Finansiella skulder totalt | 38 359 | 38 240 | 39 370 | 39 185 |
Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med Forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.
I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor
Not 3 Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser
för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 31 december 2016 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 6 660 Mkr (3 626) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 31 december 2016 uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 103 Mkr (148) och de finansiella skulderna till 432 Mkr (220).
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Electrolux har inga finansiella tillgångar eller skulder som kvalificerar sig för Nivå 3.
| Mkr | 31 dec. 2016 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|
| Koncernen | ||
| Ställda säkerheter | 6 | 27 |
| Ansvarsförbindelser | 1 311 | 1 312 |
| Moderbolaget | ||
| Ställda säkerheter | — | — |
| Ansvarsförbindelser | 1 611 | 1 615 |
Not 4 Försäljning av verksamheter
I december avyttrade Electrolux det amerikanska dammsugarvarumärket Eureka och tillhörande tillgångar, vilket hade en positiv effekt på kassaflödet med 336 Mkr. Den positiva effekten i rörelseresultatet var 107 Mkr.
Årlig utveckling per affärsområde
| Mkr | 20121) | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 34 278 | 33 436 | 34 438 | 37 179 | 37 844 |
| Rörelseresultat | 178 | –481 | 232 | 2 167 | 2 546 |
| Rörelsemarginal, % | 0,5 | –1,4 | 0,7 | 5,8 | 6,7 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 30 684 | 31 864 | 34 141 | 43 053 | 43 402 |
| Rörelseresultat | 1 347 | 2 136 | 1 714 | 1 580 | 2 671 |
| Rörelsemarginal, % | 4,4 | 6,7 | 5,0 | 3,7 | 6,2 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 22 044 | 20 695 | 20 041 | 18 546 | 15 419 |
| Rörelseresultat | 1 590 | 979 | 1 069 | 463 | -68 |
| Rörelsemarginal, % | 7,2 | 4,7 | 5,3 | 2,5 | -0,4 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 8 405 | 8 653 | 8 803 | 9 229 | 9 380 |
| Rörelseresultat1) | 746 | 116 | 438 | 364 | 626 |
| Rörelsemarginal, % | 8,9 | 1,3 | 5,0 | 3,9 | 6,7 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 9 011 | 8 952 | 8 678 | 8 958 | 8 183 |
| Rörelseresultat | 461 | 309 | 200 | –63 | 238 |
| Rörelsemarginal, % | 5,1 | 3,5 | 2,3 | –0,7 | 2,9 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 5 571 | 5 550 | 6 041 | 6 546 | 6 865 |
| Rörelseresultat | 588 | 510 | 671 | 862 | 954 |
| Rörelsemarginal, % | 10,6 | 9,2 | 11,1 | 13,2 | 13,9 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –910 | –1 989 | –743 | –2 632 | -693 |
| Totalt koncernen | |||||
| Nettoomsättning | 109 994 | 109 151 | 112 143 | 123 511 | 121 093 |
| Rörelseresultat | 4 000 | 1 580 | 3 581 | 2 741 | 6 274 |
| Marginal, % | 3,6 | 1,4 | 3,2 | 2,2 | 5,2 |
1) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har omräknats för att möjliggöra jämförelse.
| Materiella engångsposter i rörelseresultatet1) | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –927 | –828 | –1 212 | — | — |
| Vitvaror Nordamerika | –105 | — | –392) | –1582) | — |
| Vitvaror Latinamerika | — | — | –10 | — | — |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
— | –351 | –10 | — | — |
| Dammsugare och småapparater | — | –82 | — | –190 | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader | — | –1 214 | –772) | –1 9012) | — |
| Totalt koncernen | –1 032 | –2 475 | –1 348 | –2 249 | — |
1) För mer information se not 7 i årsredovisningen för 2015.
2) Inkluderar kostnader för det ej genomförda förvärvet av GE Appliances. Kostnader för det förberedande integrationsarbetet om 39 Mkr för 2014 och 158 Mkr för 2015 har belastat rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika. Koncerngemensamma kostnader inkluderar transaktonskostnader om 110 Mkr för 2014 och 408 Mkr för 2015 samt den termination fee som Electrolux betalade till General Electric om 175 miljoner USD, motsvarande 1 493 Mkr, i december 2015. Totala kostnader för GE Appliances om 2 059 Mkr belastade rörelseresultatet för 2015, varav 63 Mkr för första kvartalet, 195 Mkr för andra kvartalet, 142 Mkr för tredje kvartalet och 1 659 Mkr för fjärde kvartalet.
Fem år i sammandrag
| Mkr om ej annat anges | 20121) | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 109 994 | 109 151 | 112 143 | 123 511 | 121 093 |
| Organisk tillväxt, % | 5,5 | 4,5 | 1,1 | 2,2 | -1,1 |
| Rörelseresultat | 4 000 | 1,580 | 3 581 | 2 741 | 6 274 |
| Marginal, % | 3,6 | 1,4 | 3,2 | 2,2 | 5,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 154 | 904 | 2 997 | 2 101 | 5 581 |
| Periodens resultat | 2 365 | 672 | 2 242 | 1 568 | 4 493 |
| Materiella engångsposter i rörelseresultatet2) | –1 032 | –2 475 | –1 348 | -2 249 | — |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 4 090 | –3 535 | –3 006 | –3 027 | -2 830 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 5 273 | 2 412 | 6 631 | 6 745 | 9 140 |
| Resultat per aktie, kr | 8,26 | 2,35 | 7,83 | 5,45 | 15,64 |
| Eget kapital per aktie, kr | 54,96 | 49,99 | 57,52 | 52,21 | 61,72 |
| Utdelning per aktie, kr | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 7,503) |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 4,1 | 4,0 | 4,5 | 5,0 | 5,8 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 14,8 | 5,8 | 14,2 | 11,0 | 29,9 |
| Avkastning på eget kapital, % | 14,4 | 4,4 | 15,7 | 9,9 | 29,4 |
| Nettoskuld | 10 164 | 10 653 | 9 631 | 6 407 | 360 |
| Skuldsättningsgrad | 0,65 | 0,74 | 0,58 | 0,43 | 0,02 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
285,9 | 286,2 | 286,3 | 287,1 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal anställda | 59 478 | 60 754 | 60 038 | 58 265 | 55 400 |
1) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har räknats om för att möjliggöra jämförelse. Rapporterade siffror för tidigare år har ej omräknats.
2) För mer information se tabell på sidan 21 och Not 7 i årsredovisningen för 2015.
3) Enligt styrelsens förslag.
Finansiella mål över en konjunkturcykel
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.
Finansiella mål
- Rörelsemarginal på >6%
- Kapitalomsättningshastighet på >4 gånger
- Avkastning på nettotillgångar >20%
- Genomsnittlig årlig tillväxt på >4%
Definitioner
Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. Dessa andra nyckeltal och indikatorer anses nödvändiga för att kunna följa utvecklingen av koncernens finansiella mål. Genom en kombination av kontinuerlig tillväxt, hög lönsamhet, ett stabilt kassaflöde och en optimal kapitalbas är målet att generera en hög totalavkastning för Electrolux aktieägare. Därför är nyckeltal avseende tillväxt, lönsamhet och kapital, aktiebaserade mått och kapitalbegrepp relevanta att presentera kontinuerligt. Nedan följer en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.
Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått
Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Tillväxtmått
Förändring i nettoomsättning
Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.
Organisk tillväxt
Förändring i nettoomsättning justerad för förvärv, avyttringar och valutakurseffekter.
Förvärvad tillväxt
Förändring i nettoomsättning minskad med organisk tillväxt. Förvärvad tillväxt avser nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.
Avkastningsmått
Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.
Avkastning på nettotillgångar
Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.
Kapitalmått
Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.
Soliditet Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.
Aktierelaterade mått
Resultat per aktie Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Eget kapital per aktie
Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.
Kapitalbegrepp
Likvida medel
Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1) samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1).
Rörelsekapital
Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.
Total upplåning
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 1).
Total kortfristig upplåning
Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1), upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1).
Räntebärande skulder
Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1).
Finansiell nettoskuld Total upplåning minskat med likvida medel.
med tillgångar i pensionsplaner.
Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat
Nettoskuld
Finansiell nettoskuld och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.
Övriga mått
Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.
1) Se tabell Nettoskuld på sidan 8.
Information till aktieägare
VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar
till resultatet för fjärde kvartalet 2016 Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electroluxgroup.com/ir
Telefonkonferens kl 09.00
En telefonkonferens hålls idag den 1 februari kl 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Anna Ohlsson-Leijon.
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 564 74, Sverige +44 203 364 5374, Storbritannien och övriga Europa +1 855 753 2230, USA
Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir
Länk till webbsändning: www.electroluxgroup.com/q4-2016
För mer information kontakta:
Catarina Ihre, Vice President, Investor Relations, 08-738 60 87
Merton Kaplan, Analytiker, Investor Relations, 08-738 70 06
Kalender 2017
Årsredovisning 2016 vecka 9 Årsstämma 23 mars Delårsrapport januari - mars 28 april Delårsrapport januari - juni 19 juli Delårsrapport januari - september 27 oktober
På webben: www.electroluxgroup.com