AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2015
Jan 28, 2016
2907_10-k_2016-01-28_ebdf2b80-a3c2-4dd2-a888-01174cc2538d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutsrapport 2015
Stockholm den 28 januari 2016
| Sammanfattning av fjärde kvartalet 2015 | Läs mer |
|---|---|
| • Nettoomsättningen ökade till 31 794 Mkr (31 400). |
3 |
| • Försäljningen ökade med 1,3%, varav organisk tillväxt svarade för 0,2%, förvärv för 0,1% och valutaomräkningseffekter för 1,0%. |
3 |
| • Starka resultat för Vitvaror EMEA och Professionella Produkter. |
4,6 |
| • Rörelseresultatet uppgick till -202 Mkr (1 395), motsvararande en marginal på -0,6% (4,4). |
3 |
| • Rörelseresultatet inkluderar kostnader om 1 659 Mkr relaterat till det ej genomförda förvärvet av GE Appliances, exklusive dessa kostnader uppgick marginalen till 4,6% (4,4). |
3 |
| • Starkt kassaflöde om 1,6 miljarder kr (1,8). |
7 |
| • Periodens resultat uppgick till -393 Mkr (970), vilket motsvarar ett resultat på -1,38 kr (3,39) per aktie. |
12 |
| • Styrelsen föreslår en utdelning för 2015 på 6,50 kr (6,50) per aktie. |
9 |
| Finansiell översikt1) | |
|---|---|
| ----------------------- | -- |
| Mkr | 2014 | 2015 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 143 | 123 511 | 10 | 31 400 | 31 794 | 1 |
| Organisk tillväxt, % | 1,1 | 2,2 | 2,0 | 0,2 | ||
| Förvärvad tillväxt, % | — | 0,1 | 0,2 | 0,1 | ||
| Förändringar av valutakurser, % | 1,6 | 7,8 | 6,5 | 1,0 | ||
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 741 | -23 | 1 395 | -202 | n.m. |
| Marginal, % | 3,2 | 2,2 | 4,4 | -0,6 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 2 997 | 2 101 | -30 | 1 292 | -525 | n.m. |
| Periodens resultat | 2 242 | 1 568 | -30 | 970 | -393 | n.m. |
| Resultat per aktie, kr2) | 7,83 | 5,45 | 3,39 | -1,38 | n.m. | |
| Operativt kassaflöde efter investeringar3) |
6 631 | 7 492 | 13 | 1 844 | 1 575 | -15 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet4) |
-1 199 | — | — | -77 | — | — |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Kostnader för strukturåtgärder har i koncernens resultaträkning tidigare redovisats på egen rad som jämförelsestörande poster. Rörelseresultat per affärsområde och vissa nyckeltal har rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. För en specifikation se sidan 19 och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015 på www.electroluxgroup.com. 2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier, exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 287,4 (286,3) miljoner aktier för fjärde kvartalet.
3) Se sidan 7.
4) Kostnader för strukturåtgärder 2014 har tidigare rapporterats som jämförelsestörande poster och inte inkluderats i översikten ovan.
Om Electrolux
Electrolux är en av världens ledande tillverkare av hushållsmaskiner samt motsvarande utrustning för professionell användning. Konsumenter köper 50 miljoner Electroluxprodukter i 150 länder varje år. Företaget fokuserar på att, baserat på bred och djup konsumentinsikt, ta fram innovativa lösningar designade med omtanke om användaren och som möter konsumenters och professionella användares behov. I Electrolux produktsortiment ingår kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, luftkonditionering och småapparater såsom dammsugare under välkända varumärken som Electrolux, AEG, Zanussi och Frigidaire. Under 2015 hade Electrolux en omsättning på 124 miljarder kronor och cirka 58 000 anställda. För mer information, besök www.electroluxgroup.com
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Marknadsöversikt
Marknadsöversikt för fjärde kvartalet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Västeuropa ökade med 3% under fjärde kvartalet. Efterfrågan ökade på flertalet marknader i Östeuropa men den totala efterfrågan påverkades av fortsatt nedgång i Ryssland.Efterfrågan i Östeuropa minskade med 24%. Den totala efterfrågan i Europa förbättrades med 3% exklusive Ryssland.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika visade en ökning med 8%.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien och Kina ökade medan efterfrågan i Sydostasien minskade.
Den brasilianska vitvarumarknaden fortsatte att minska och flertalet övriga marknader i Latinamerika försvagades också.
Vitvarumarknaden i Europa* Vitvarumarknaden i USA*
Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 2014 2015
Västeuropa Östeuropa
-25
Fjärde kvartalet i sammandrag
- Organisk försäljningstillväxt för Vitvaror EMEA, Vitvaror Nordamerika och Professionella Produkter.
- Starka kvartal för Vitvaror EMEA och Professionella Produkter.
- Resultatet för Vitvaror Nordamerika förbättrades jämfört med samma period föregående år.
- Fortsatt försvagning av marknaden i Brasilien påverkade försäljningen i Latinamerika.
- Resultatet för Dammsugare och småapparater försämrades. Åtgärder för att förbättra lönsamheten har initierats och kostnader för strukturåtgärder om 190 Mkr har belastat rörelseresultatet.
- Negativa valutaeffekter påverkade resultatutvecklingen.
- Rörelseresultatet inkluderar kostnader om 1 659 Mkr relaterat till det ej genomförda förvärvet av GE Appliances, exklusive dessa kostnader uppgick marginalen till 4,6% (4,4).
| Mkr | 2014 | 2015 | Förändring, % | Kv4 2014 | Kv4 2015 Förändring, % | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 143 | 123 511 | 10,1 | 31 400 | 31 794 | 1,3 |
| Förändring av nettoomsättning, %, varav | ||||||
| Organisk tillväxt | 1,1 | 2,2 | 2,0 | 0,2 | ||
| Förvärv | — | 0,1 | 0,2 | 0,1 | ||
| Förändringar av valutakurser | 1,6 | 7,8 | 6,5 | 1,0 | ||
| Rörelseresultat | ||||||
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 232 | 2 167 | n.m. | 507 | 765 | 51 |
| Vitvaror Nordamerika | 1 714 | 1 580 | -8 | 134 | 493 | 268 |
| Vitvaror Latinamerika | 1 069 | 463 | -57 | 478 | 69 | -86 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 438 | 364 | -17 | 200 | 123 | -39 |
| Dammsugare och småapparater | 200 | -63 | n.m. | 173 | -92 | n.m. |
| Professionella Produkter | 671 | 862 | 28 | 189 | 260 | 38 |
| Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc.1) |
-743 | -2 632 | n.m. | -286 | -1 820 | n.m. |
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 741 | -23 | 1 395 | -202 | -114 |
| Marginal, % | 3,2 | 2,2 | 4,4 | -0,6 | ||
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet2) |
-1 199 | — | -77 | — | — |
1) Koncerngemensamma kostnader 2015 inkluderar den termination fee om 175m USD (1 493 Mkr) som betalades till General Electric under det fjärde kvartalet 2015 för det ej genomförda avtalet om att förvärva GE Appliances, se sidan 10.
2) Kostnader för strukturåtgärder 2014 som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster, se sidan 16.
Nettoomsättningen för koncernen ökade med 1,3% under fjärde kvartalet 2015. Den organiska försäljningstillväxten var 0,2%, förvärv bidrog med 0,1% och positiva valutaomräkningseffekter med 1,0%. Vitvaror EMEA, Vitvaror Nordamerika och Professionella Produkter visade organisk försäljningstillväxt. Svaga marknader påverkade försäljningen för Vitvaror Latinamerika, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet och Dammsugare och småapparater.
Rörelseresultatet uppgick till -202 Mkr (1 395), motsvarande en rörelsemarginal på -0,6% (4,4).
Som meddelades den 7 december 2015 kommer Electrolux planerade förvärv av GE Appliances inte att genomföras, eftersom General Electric (GE) har sagt upp avtalet. Rörelseresultatet inkluderar kostnader om 1 659 Mkr relaterat till det ej genomförda förvärvet av GE Appliances, exklusive dessa kostnader uppgick marginalen till 4,6% (4,4). För mer information om kostnader relaterade till GE Appliances se sidan 10.
Rörelseresultatet för Vitvaror EMEA fortsatte att förbättras. Produktmixförbättringar, ökade försäljningsvolymer och högre kostnadseffektivitet bidrog till den positiva resultatutvecklingen.
Rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika förbättrades i jämförelse med motsvarande period föregående år. Pris- och mixförbättringar, ökade försäljningsvolymer och förbättrad lönsamheten inom kylskåp och frysar bidrog till den positiva resultatutvecklingen.
Rörelseresultatet för Vitvaror Latinamerika minskade på svaga marknader.
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet påverkades av en lagernedskrivning i Kina.
Rörelseresultatet för Dammsugare och småapparater försämrades. Åtgärder initierades under kvartalet för att förbättra lönsamheten och kostnader för strukturåtgärder om 190 Mkr belastade rörelseresultatet, se sidan 6.
Professionella Produkter redovisade det starkaste rörelseresultatet någonsin för ett kvartal.
Transaktionskostnader relaterade till det planerade förvärvet av GE Appliances om 142 Mkr belastat koncerngemensamma kostnader under fjärde kvartalet.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet för kvartalet negativt med -769 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Påverkan från transaktionseffekter var -732 Mkr. De negativa transaktionseffekterna beror på förstärkningen av den amerikanska dollarn mot flera valutor framförallt i Latinamerika. Högre priser och mixförbättringar motverkade de negativa transaktionseffekterna. Omräkningseffekterna uppgick till -37 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för fjärde kvartalet 2015 uppgick till -323 Mkr (–103). Finansnettot för kvartalet belastades med kostnader om 187 Mkr hänförliga till bryggfinansieringen för det ej genomförda förvärvet av GE Appliances.
Andel av försäljning per affärsområde 2015 Rörelseresultat och rörelsemarginal
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till -393 Mkr (970), motsvarande -1,38 kr (3,39) i resultat per aktie.
Helåret 2015
Nettoomsättningen för koncernen för helåret 2015 uppgick till 123 511 Mkr (112 143). Den organiska försäljningstillväxten var 2,2%, förvärv bidrog med 0,1% och positiva omräkningseffekter av valutor med 7,8%.
Rörelseresultatet uppgick till 2 741 Mkr (3 581), motsvarande en rörelsemarginal på 2,2% (3,2). Rörelseresultatet inkluderar kostnader om 2 059 Mkr relaterat till det ej genomförda förvärvet av GE Appliances, exklusive dessa kostnader uppgick marginalen till 3,9% (3,2), se sidan 10.
Periodens resultat uppgick till 1 568 Mkr (2 242), motsvarande 5,45 kr (7,83) i resultat per aktie.
Händelser under fjärde kvartalet 2015 och 2016
30 november. Electrolux förväntningar för 2016
Den positiva utvecklingen på marknaderna för Electrolux största affärsområden Vitvaror EMEA och Vitvaror Nordamerika förväntas fortsätta under 2016 och den globala efterfrågan på vitvaror bedöms öka något. För mer information se www.electroluxgroup.com
7 december. Förvärvet av GE Appliances kommer inte att genomföras
General Electric meddelade att man har sagt upp avtalet om Electrolux förvärv av GE Appliances. Uppsägningen gäller från och med den 7 december 2015 och förvärvet kommer därför inte att genomföras.
9 december. Kostnadsbesparingsprogram inom Dammsugare och småapparater
Åtgärder kommer att vidtas inom affärsområde Dammsugare och småapparater för att strukturellt minska kostnaderna. Verksamheten fortsätter att påverkas negativt av lägre försäljningsvolymer på flera huvudmarknader och av ogynnsamma valutakursförändringar, se sidan 6.
16 december. Electrolux kapitalmarknadsdag 2016
Inbjudan till Electrolux kapitalmarknadsdag i Stockholm den 24 februari. För mer information se www.electroluxgroup.com
5 januari. Electrolux i fortsatt ledning inom uppkopplade produkter
Electrolux har anslutit sig till Googles Early Access Program för operativsystemet Brillo och kommunikationsprotokollet Weave för "Internet of things" i syfte att utveckla uppkopplade hushållsprodukter för smarta hem. För mer information se www.electroluxgroup.com
11 januari. Keith McLoughlin lämnar Electrolux och efterträds av Jonas Samuelson som VD och koncernchef
Keith McLoughlin har meddelat styrelsen att han önskar lämna Electrolux. Styrelsen har utsett Jonas Samuelson till ny VD och koncernchef från och med den 1 februari 2016. För mer information se www.electroluxgroup.com
22 januari. Ledningsförändring i AB Electrolux
Tomas Eliasson, Ekonomi- och finansdirektör (CFO), har beslutat att lämna bolaget för att ägna sig åt ett annat uppdrag. För mer information se www.electroluxgroup.com
Utveckling per affärsområde
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Marknadsefterfrågan i Västeuropa ökade på samtliga marknader och förbättrades med 3%. Tillväxten var särskilt stark i de nordiska länderna, Spanien och Storbritannien. Efterfrågan i Östeuropa ökade på flera marknader, men den totala efterfrågan minskade med 24% på grund av fortsatt kraftig nedgång i Ryssland och Ukraina. Total marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 3% exklusive Ryssland.
Vitvaror EMEA visade en organisk försäljningstillväxt på 6% under fjärde kvartalet. Tillväxten var främst ett resultat av högre försäljningsvolymer och en förbättrad produktmix, vilket kompenserade för fortsatt prispress. Försäljningen ökade framförallt i Västeuropa men också på flera marknader i Östeuropa. Ökad försäljning av premiumprodukter bidrog till den positiva utvecklingen, framförallt av inbyggnadsprodukter för kök och tvättprodukter. Koncernens marknadsandelar fortsatte att öka inom dessa produktkategorier. Starkt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna fortsatte att förbättra produktmixen.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades väsentligt som ett resultat av bättre produktmix, högre försäljningsvolymer och ökad kostnadseffektivitet.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Vitvarumarknaden i Europa, volym, förändring mot | ||||
|---|---|---|---|---|
| föregående år, % | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
| Västeuropa | 2 | 5 | 3 | 3 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 0 | -17 | 1 | -24 |
| Europa totalt | 2 | -1 | 2 | -5 |
| Mkr | ||||
| Nettoomsättning | 34 438 | 37 179 | 9 725 | 10 332 |
| Organisk tillväxt, % | –0,2 | 4,4 | 1,3 | 6,1 |
| Rörelseresultat | 232 | 2 167 | 507 | 765 |
| Rörelsemarginal, % | 0,7 | 5,8 | 5,2 | 7,4 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet1) | –1 212 | — | -112 | — |
1) Kostnader för strukturåtgärder 2014 som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
Vitvaror Nordamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 8% under fjärde kvartalet jämfört med samma period föregående år. Inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning ökade efterfrågan med 10%.
Verksamheten i Nordamerika visade en organisk försäljningstillväxt på 4% under kvartalet. Försäljningen av vitvaror ökade inom de flesta produktkategorier och försäljningen av luftkonditioneringsutrustning inför säsongen nästa år ökade också.
Rörelseresultatet förbättrades för fjärde kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Pris- och mixförbättringar och ökade försäljningsvolymer bidrog till den positiva resultatutvecklingen, liksom förbättrad lönsamhet inom kylskåp och frysar. Åtgärder för att effektivisera tillverkningen vid den nya spisfabriken i Memphis i Tennessee fortsatte.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Vitvarumarknaden i USA, volym, förändring mot | ||||
|---|---|---|---|---|
| föregående år, % | Helåret 20142) | Helåret 2015 | Kv4 20142) | Kv3 2015 |
| Vitvaror | 5 | 6 | 7 | 8 |
| Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning | 3 | 14 | 0 | 23 |
| Totalt USA | 5 | 8 | 6 | 10 |
| Mkr | ||||
| Nettoomsättning | 34 141 | 43 053 | 8 924 | 10 413 |
| Organisk tillväxt, % | 2,2 | 4,9 | 3,0 | 4,2 |
| Rörelseresultat | 1 714 | 1 580 | 134 | 493 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | 3,7 | 1,5 | 4,7 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet1) | — | — | — | — |
1) Kostnader för strukturåtgärder 2014 som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
2) Siffrorna för vitvarumarknaden 2014 är omräknade.
Vitvaror Latinamerika
Den makroekonomiska situationen i Brasilien försämrades ytterligare under fjärde kvartalet och marknadsefterfrågan på vitvaror minskade betydligt jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan minskade också på flera övriga marknader i Latinamerika, bland annat Chile, medan efterfrågan i Argentina ökade under perioden.
Vitvaror Latinamerika fortsatte att påverkas av svaga marknadsförhållanden och den organiska försäljningen minskade med 11% under kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Rörelseresultatet försämrades främst som en effekt av den kraftiga nedgången i Brasilien. Förbättrad resultatutveckling i Argentina, Centralamerika och Karibien bidrog däremot till resultatet. Besparingsåtgärder har vidtagits för att anpassa kostnaderna till lägre efterfrågan och prishöjningar har motverkat fortsatt negativa effekter av valutakursförändringar.
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 20 041 | 18 546 | 6 134 | 4 619 |
| Organisk tillväxt, % | 2,8 | -1,5 | 8,2 | -10,7 |
| Rörelseresultat | 1 069 | 463 | 478 | 69 |
| Rörelsemarginal, % | 5,3 | 2,5 | 7,8 | 1,5 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet1) | –10 | — | — | — |
1) Kostnader för strukturåtgärde som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha ökat under fjärde kvartalet 2015 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan i Kina förbättrades något medan efterfrågan på flera marknader i Sydostasien minskade.
Electrolux försäljning minskade under fjärde kvartalet. Neddragningarna av försäljningsaktiviteterna i Kina fortsatte att påverka den totala försäljningen. Verksamheterna i Australien, Nya Zeeland och Sydostasien visade en organisk försäljningstillväxt som ett resultat av nya produktlanseringar och högre försäljningsvolymer av vitvaror. Marknadsandelarna inom flera produktkategorier ökade. Tidigare prishöjningar bidrog också till den positiva utvecklingen på dessa marknader.
Rörelseresultatet försämrades, jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Lägre försäljningsvolymer i Kina och en lagernedskrivning om cirka 45 Mkr påverkade resultatet för kvartalet. Övriga regioner inom affärsområdet visade en stabil utveckling, även om ökade marknadsföringssatsningar för nya produkter har påverkat resultatet negativt.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 803 | 9 229 | 2 312 | 2 220 |
| Organisk tillväxt, % | 0,4 | -5,1 | -4,0 | -5,2 |
| Förvärv, % | 0,6 | 0,8 | 2,0 | — |
| Rörelseresultat | 438 | 364 | 200 | 123 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | 3,9 | 8,7 | 5,5 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet1) | –10 | — | — | — |
1) Kostnader för strukturåtgärde som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
Dammsugare och småapparater
Marknadsefterfrågan på dammsugare i Europa och Nordamerika bedöms ha minskat under fjärde kvartalet 2015 jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Affärsområdets organiska försäljning minskade med 10% under kvartalet på grund av betydligt lägre försäljningsvolymer av dammsugare i USA, Brasilien och Asien/Stillahavsområdet. Högre försäljning i Europa har till viss del motverkat den negativa utvecklingen.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet försämrades jämfört med föregående år. Kostnader för strukturåtgärder, lägre försäljningsvolymer och fortsatta negativa effekter av valutakursförändringar påverkade resultatet negativt. Åtgärder för att förbättra lönsamheten vidtogs under kvartalet och ett kostnadsbesparingsprogram initierades som innebär personalnedskärningar och minskning av verksamheten, framförallt i USA, Sverige och Kina. Besparingsåtgärderna bedöms ge full effekt i slutet av 2016 och bidra med årliga kostnadsbesparingar om 120 Mkr. Kostnaderna för programmet om 190 Mkr har belastat rörelseresultatet för kvartalet. Optimering av produktportföljen och starkt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna har fortsatt och produktmixen förbättrades under kvartalet.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 678 | 8 958 | 2 664 | 2 452 |
| Organisk tillväxt, % | –4,2 | -3,8 | -6,0 | -10,1 |
| Rörelseresultat | 200 | -63 | 173 | -92 |
| Rörelsemarginal, % | 2,3 | -0,7 | 6,5 | -3,8 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet1) | — | — | — | — |
1) Kostnader för strukturåtgärde 2014 som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
Professionella Produkter
Den totala efterfrågan på marknaderna för professionell köks- och tvättutrustning ökade under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på Electrolux huvudmarknader i Västeuropa var stabil och efterfrågan i USA och på tillväxtmarknaderna bedöms ha ökat.
Electrolux visade en organisk försäljningstillväxt på 3,4% under fjärde kvartalet. Försäljningen ökade på flera marknader, särskilt för tvättprodukter. Koncernens strategiska satsningar att växa på nya marknader och inom nya segment samt nya produktlanseringar bidrog till försäljningsutvecklingen. Ett exempel är den framgångsrika lanseringen i ett helt nytt segment för Electrolux av den nya professionella tvättmaskinen och torktumlaren MyPro för småföretag. Förvärvet av den kinesiska tillverkaren av professionella diskmaskiner Veetsan Commercial Machinery Co. Ltd, bidrog med en försäljningsökning om 2,7% under kvartalet.
Rörelseresultatet och marginalen, som var de högsta någonsin för ett kvartal, förbättrades som ett resultat av högre försäljningsvolymer, ökad kostnadseffektivitet inom verksamheten och högre priser.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 041 | 6 546 | 1 641 | 1 758 |
| Organisk tillväxt, % | 5,6 | 2,8 | 1,9 | 3,4 |
| Förvärv, % | — | 1,2 | — | 2,7 |
| Rörelseresultat | 671 | 862 | 189 | 260 |
| Rörelsemarginal, % | 11,1 | 13,2 | 11,5 | 14,8 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet1) | — | — | — | — |
1) Kostnader för strukturåtgärde 2014 som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet efter investeringar för fjärde kvartalet 2015 var starkt och uppgick till 1 575 Mkr (1 844).
Som meddelades den 7 december 2015 kommer Electrolux planerade förvärv av GE Appliances inte att genomföras, eftersom General Electric (GE) har sagt upp avtalet. Den 9 december 2015 betalade Electrolux i enlighet med överlåtelseavtalet en så kallad termination fee om 175 miljoner USD, motsvarande 1 493 Mkr till GE, vilket påverkade kassaflödet för fjärde kvartalet negativt.
Kassaflödet för 2015 låg på en betydligt högre nivå jämfört med föregående år trots betalningen enligt ovan. Den positiva utvecklingen är ett resultat av koncernens pågående arbete med att strukturellt och operationellt minska kapitalbindningen inom rörelsekapitalet.
Operativt kassaflöde efter investeringar
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| EBITDA efter återläggning av avsättning för omstruktureringar1) |
8 544 | 7 241 | 2 358 | 1 007 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 777 | 3 563 | 858 | 1 297 |
| Operativt kassaflöde | 10 321 | 10 804 | 3 216 | 2 304 |
| Investeringar i fasta tillgångar2) | –3 690 | -3 312 | -1 372 | -729 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 6 631 | 7 492 | 1 844 | 1 575 |
| Betalningar avseende omstruktureringar | –1 026 | -747 | -315 | -201 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | –69 | -91 | -1 | — |
| Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder | 5 536 | 6 654 | 1 528 | 1 374 |
| Betalda finansiella poster, netto3) | –488 | -513 | -68 | -289 |
| Betald skatt | –985 | -1 277 | -384 | -419 |
| Fritt kassaflöde4) | 4 063 | 4 864 | 1 076 | 666 |
| Utdelning | –1 861 | -1 870 | — | -2 |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar |
2 202 | 2 994 | 1 076 | 664 |
1) Rörelseresultat plus avskrivningar, avsättning för omstruktureringar och övriga ej kassapåverkande poster.
2) Investeringar exklusive förvärv och avyttringar av verksamheter.
3) För helåret. Erhållna räntor och liknande poster 134 Mkr (140), betalda räntor och liknande poster -364 Mkr (-553) och andra betalda finansiella poster -283 Mkr (-75).
4) Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten.
Finansiell ställning
Som ett resultat av det starka kassaflödet minskade den finansiella nettoskulden med 228 Mkr under fjärde kvartalet och uppgick till 1 898 Mkr per den 31 december 2015 jämfört med 2 126 Mkr per den 30 september 2015. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser minskade med 312 Mkr. Totalt minskade nettoskulden med 540 Mkr under fjärde kvartalet.
Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 31 december 2015 till 11 000 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,8 år, jämfört med 12 123 Mkr och 2,8 år vid utgången av 2014. Under 2016 kommer långfristiga lån uppgående till 2 677 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 31 december 2015 uppgick likvida medel, exklusive kortfristiga kreditfaciliteter, till 11 199 Mkr (9 835).
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 24 848 Mkr (25 166), motsvarande 20,1% (22,4) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2015 till 21,412 Mkr (26 099).
Rörelsekapitalet per den 31 december 2015 uppgick till –12 234 Mkr (–8 377), motsvarande –9,9% (–6,6) av den annualiserade nettoomsättningen.
Avkastningen på nettotillgångarna var 11,0% (14,2) och avkastningen på eget kapital var 9,9% (15,7).
| Nettoskuld | |
|---|---|
| Mkr 31 dec. 2014 |
31 dec. 2015 |
| Upplåning 14 703 |
13 097 |
| Likvida medel1) 9 835 |
11 199 |
| Finansiell nettoskuld 4 868 |
1 898 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 4 763 |
4 509 |
| Nettoskuld 9 631 |
6 407 |
| Skuldsättningsgrad 0,58 |
0,43 |
| Eget kapital 16 468 |
15 005 |
| Eget kapital per aktie, kr 57,52 |
52,21 |
| Avkastning på eget kapital, % 15,7 |
9,9 |
| Soliditet, % 21,7 |
20,8 |
1) Electrolux har två outnyttjade garanterade kreditfaciliteter. En kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017 och en 500 MEUR multi-currency revolving credit facility på cirka 4 600 Mkr, som förfaller 2018. Electrolux har även en garanterad kreditfacilitet på 300 MUSD, cirka 2 500 Mkr, med förfall 2018.
Årsstämma 2016
Electrolux årsstämma kommer att äga rum den 6 april 2016 klockan 17.00 på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår för 2015 en utdelning på 6,50 kronor (6,50) per aktie, motsvarande en utbetalning på totalt cirka 1 868 Mkr (1 868). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 119% (83) av periodens resultat. Fredagen den 8 april 2016 föreslås som avstämningsdag för utdelningen och utbetalningsdag beräknas till onsdagen den 13 april 2016.
Förslag till beslut om återköp av egna aktier
Electrolux har tidigare förvärvat egna aktier, i enlighet med bemyndigande från årsstämman. Syftet med återköpsprogrammen har varit att kunna anpassa koncernens kapitalstruktur för att därmed bidra till ökat aktieägarvärde och att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv samt som säkringsåtgärd för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen gör bedömningen att det alltjämt är till fördel för bolaget att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde samt att även fortsättningsvis kunna använda återköpta aktier i anledning av eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2016 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av totalt antal aktier i bolaget.
Den 31 december 2015 ägde Electrolux 21 522 858 B–aktier i Electrolux, motsvarande cirka 7,0% av totalt antal utestående aktier i bolaget.
Valberedning inför Electrolux årsstämma 2016
I enlighet med årsstämmans beslut ska Electrolux valberedning bestå av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen samt bolagets styrelseordförande och ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2015. Johan Forssell, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ägarrepresentanterna är Mathias Leijon, Nordea Investment Funds, Kaj Thorén, Alecta, och Marianne Nilsson, Swedbank Robur fonder. I valberedningen ingår också Ronnie Leten och Torben Ballegaard Sørensen, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2016 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected]
Övrigt
Förvärvet av GE Appliances kommer inte att genomföras
Som meddelades den 7 december 2015 kommer Electrolux planerade förvärv av GE Appliances inte att genomföras, eftersom General Electric (GE) har sagt upp avtalet. Electrolux har gjort omfattande ansträngningar för att erhålla myndighetsgodkännanden och beklagar att GE har sagt upp avtalet medan domstolsprocessen fortfarande pågick.
I enlighet med överlåtelseavtalet betalade Electrolux den 9 december 2015 en termination fee till GE om 175 miljoner USD, motsvarande 1 493 Mkr. Därutöver har transaktionskostnader om 408 Mkr och kostnader för det förberedande integrationsarbetet om 158 Mkr belastat rörelseresultatet för 2015, varav 142 Mkr respektive 24 Mkr under fjärde kvartalet. Kostnader hänförliga till bryggfinansieringen om 187 Mkr belastade finansnettot för fjärde kvartalet.
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.
Per den 31 december 2015 uppgick antalet pågående mål till 3 259 (3 070) med totalt cirka 3 326 (cirka 3 129) käranden. Under fjärde kvartalet 2015 tillkom 281 nya mål med 289 käranden och 333 mål med cirka 333 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.
Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete börjar med riskbeskrivning och riskhantering, se årsredovisningen för 2014 på sidan 66. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2014, www.electrolux.com/arsredovisningen2014
| 14 januari | Electrolux lyfter varumärket med ny visuell identitet |
|---|---|
| 20 januari | Electrolux åter branschledare i RobecoSAM:s hållbarhetsmätning |
| 28 januari | Electrolux bokslutsrapport 2014 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 5 februari | Electrolux förvärvar ledande tillverkare av professionella diskmaskiner i Kina |
| 25 februari | Electrolux årsredovisning för 2014 har publicerats |
| 2 mars | Ledningsförändring i AB Electrolux |
| 16 mars | Electrolux hållbarhetsrapport. (engelsk version) |
| 27 mars | Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2015 |
| 30 mars | Omräknade siffror för 2014 till följd av att begreppet jämförelsestörande poster inte längre används i Electrolux rapportering |
| 8 april | Uppdatering om Electrolux verksamhet i Nordamerika |
| 8 april | Ledningsförändring i Electrolux |
| 24 april | Electrolux delårsrapport januari-mars 2015 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 25 juni | Kommentar till artiklar i svenska media om Electrolux VD och koncernchef |
| 1 juli | Electrolux bestrider det amerikanska justitiedepartementets invändningar mot förvärvet av GE Appliances |
| 17 juli | Electrolux delårsrapport januari-juni 2015 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
Pressmeddelanden 2015
| 10 september | Electrolux fortsatt global branschledare i Dow Jones hållbarhetsindex 2015 |
|---|---|
| 24 september | Valberedning inför Electrolux årsstämma 2016 |
| 23 oktober | Electrolux delårsrapport januari-september 2015 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 30 november | Electrolux förväntningar för 2016 |
| 7 december | Förvärvet att GE Appliances kommer inte att genomföras |
| 9 december | Kostnadsbesparingsprogram inom Dammsugare och småapparater samt information om kostnader relaterade till GE Appliances |
| 16 december | Electrolux håller kapitalmarknadsdag den 24 februari 2016 |
| 5 januari | Electrolux i fortsatt ledning inom uppkopplade produkter |
| 11 januari | Keith McLoughlin lämnar Electrolux och efterträds av Jonas Samuelson som VD och koncernchef |
| 20 januari | Electrolux branschledare för femte året i rad i global hållbarhetsmätning |
| 22 januari | Tomas Eliasson, Ekonomi- och finansdirektör (CFO), lämnar Electrolux |
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2015 till 33 179 Mkr (29 508), varav 26 775 Mkr (23 757) avsåg försäljning till koncernbolag och 6 404 Mkr (5 751) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 2 139 Mkr (1 398) inklusive 3 346 Mkr (2 616) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 2 398 Mkr (1 830).
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 471 Mkr (255). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 7 346 Mkr jämfört med 4 601 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 13 176 Mkr, jämfört med 12 617 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2014 uppgick till 1 868 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 21.
Stockholm den 28 januari 2016
AB Electrolux (publ) 556009-4178 Styrelsen
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2014.
Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 143 | 123 511 | 31 400 | 31 794 |
| Kostnad för sålda varor1) | –91 564 | -99 913 | -25 470 | -25 363 |
| Bruttoresultat1) | 20 579 | 23 598 | 5 930 | 6 431 |
| Försäljningskostnader1) | –11 647 | -12 719 | -3 140 | -3 349 |
| Administrationskostnader1) | –5 454 | -6 019 | -1 452 | -1 565 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 103 | -2 119 | 57 | -1 719 |
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 741 | 1 395 | -202 |
| Marginal, % | 3,2 | 2,2 | 4,4 | -0,6 |
| Finansiella poster, netto | –584 | -640 | -103 | -323 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 997 | 2 101 | 1 292 | -525 |
| Marginal, % | 2,7 | 1,7 | 4,1 | -1,7 |
| Skatt | –755 | -533 | -322 | 132 |
| Periodens resultat | 2 242 | 1 568 | 970 | -393 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: |
||||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
–1 534 | 343 | -990 | 283 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | 808 | -114 | 343 | -118 |
| –726 | 229 | -647 | 165 | |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: |
||||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 19 | -39 | — | -20 |
| Kassaflödessäkringar | –30 | -28 | -34 | -62 |
| Valutakursdifferenser | 2 428 | -1 454 | 867 | -604 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras |
–10 | 29 | -10 | 16 |
| 2 407 | -1 492 | 823 | -670 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 1 681 | -1 263 | 176 | -505 |
| Periodens totalresultat | 3 923 | 305 | 1 146 | -898 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 2 241 | 1 566 | 969 | -394 |
| Minoritetsintressen | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Totalt | 2 242 | 1 568 | 970 | -393 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 3 922 | 307 | 1 144 | -895 |
| Minoritetsintressen | 1 | -2 | 2 | -3 |
| Totalt | 3 923 | 305 | 1 146 | -898 |
| Resultat per aktie, kr | 7,83 | 5,45 | 3,39 | -1,38 |
| Efter utspädning, kr | 7,78 | 5,42 | 3,36 | -1,37 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 286,3 | 287,4 | 286,3 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 286,3 | 287,1 | 286,3 | 287,4 |
| Efter utspädning, miljoner | 288,2 | 288,9 | 288,7 | 289,1 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Kostnader för strukturåtgärder har tidigare i koncernens resultaträkning redovisats på egen rad som jämförelsestörande poster. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. Denna förändring har ingen påverkan på koncernens rörelseresultat men det omräknade bruttoresultatet minskar. Kostnader om 1 199 Mkr som tidigare rapporterats som jämförelsestörande poster har fördelats på kostnader för sålda varor med 1 076 Mkr, försäljningskostnader med 47 Mkr och administrationskostnader med 76 Mkr. För en specifikation över omstruktureringskostnader som inkluderats i rörelseresultatet för 2014 se sidan 16 och pressmeddelandet Omräknade siffror för 2014 från den 30 mars 2015.
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2014 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 18 934 | 18 450 |
| Goodwill | 5 350 | 5 200 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 878 | 3 401 |
| Innehav i intresseföretag | 228 | 209 |
| Uppskjutna skattefordringar | 5 351 | 5 889 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 312 | 284 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 399 | 397 |
| Övriga anläggningstillgångar | 1 110 | 858 |
| Summa anläggningstillgångar | 35 562 | 34 688 |
| Varulager | 14 324 | 14 179 |
| Kundfordringar | 20 663 | 17 745 |
| Skattefordringar | 784 | 730 |
| Derivatinstrument | 375 | 149 |
| Övriga omsättningstillgångar | 4 774 | 5 176 |
| Kortfristiga placeringar | 99 | 108 |
| Kassa och bank | 9 107 | 10 696 |
| Summa omsättningstillgångar | 50 126 | 48 783 |
| Summa tillgångar | 85 688 | 83 471 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | ||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | –251 | -1 739 |
| Balanserade vinstmedel | 12 235 | 12 264 |
| 16 434 | 14 975 | |
| Minoritetsintresse | 34 | 30 |
| Summa eget kapital | 16 468 | 15 005 |
| Långfristig upplåning | 9 529 | 8 323 |
| Uppskjutna skatteskulder | 687 | 645 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 5 162 | 4 906 |
| Övriga avsättningar | 5 665 | 5 649 |
| Summa långfristiga skulder | 21 043 | 19 523 |
| Leverantörsskulder | 25 705 | 26 467 |
| Skatteskulder | 1 042 | 813 |
| Övriga skulder | 13 531 | 14 529 |
| Kortfristig upplåning | 4 960 | 4 504 |
| Derivatinstrument | 156 | 222 |
| Övriga avsättningar | 2 783 | 2 408 |
| Summa kortfristiga skulder | 48 177 | 48 943 |
| Summa eget kapital och skulder | 85 688 | 83 471 |
| Ansvarsförbindelser | 3 739 | 1 312 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr 31 dec. 2014 |
31 dec. 2015 |
|---|---|
| Ingående balans 14 308 |
16 468 |
| Periodens totalresultat 3 923 |
305 |
| Aktierelaterad ersättning 99 |
102 |
| Utdelning –1 862 |
-1 868 |
| Utdelning till minoritetsägare — |
-2 |
| Totala transaktioner med aktieägare –1 763 |
-1 768 |
| Utgående balans 16 468 |
15 005 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 741 | 1 395 | -202 |
| Avskrivningar | 3 671 | 3 936 | 943 | 980 |
| Omstruktureringsreserver | 173 | -557 | -238 | -11 |
| Övriga ej kassapåverkande poster | 93 | 374 | -57 | 39 |
| Betalda finansiella poster, netto1) | –488 | -513 | -68 | -289 |
| Betald skatt | –985 | -1 277 | -384 | -419 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
6 045 | 4 704 | 1 591 | 98 |
| Förändringar av rörelsekapital | ||||
| Förändring av varulager | –929 | -306 | 1 520 | 1 382 |
| Förändring av kundfordringar | 195 | 1 672 | -1 721 | 128 |
| Förändring av leverantörsskulder | 3 160 | 1 798 | 857 | -242 |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | –649 | 399 | 202 | 29 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 1 777 | 3 563 | 858 | 1 297 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 7 822 | 8 267 | 2 449 | 1 395 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamheter | –69 | -91 | -1 | — |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –3 006 | -3 027 | -1 152 | -1 082 |
| Investeringar i produktutveckling | –355 | -359 | -88 | -112 |
| Investeringar i mjukvaror | –290 | -254 | -91 | -57 |
| Övrigt | –39 | 328 | -41 | 522 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –3 759 | -3 403 | -1 373 | -729 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
4 063 | 4 864 | 1 076 | 666 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 49 | -9 | — | — |
| Förändring av kortfristiga lån | 367 | 84 | 449 | -270 |
| Långfristig nyupplåning | 1 952 | 1 447 | 930 | — |
| Amortering av långfristiga lån | –2 254 | -2 632 | -1 005 | -4 |
| Utdelning | –1 861 | -1 870 | — | -2 |
| Kassaflöde från finansierings verksamheten |
–1 747 | -2 980 | 374 | -276 |
| Periodens kassaflöde | 2 316 | 1 884 | 1 450 | 390 |
| Kassa och bank vid periodens början | 6 607 | 9 107 | 7 616 | 10 414 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 184 | -295 | 41 | -108 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 9 107 | 10 696 | 9 107 | 10 696 |
1) För helåret. Erhållna räntor och liknande poster 134 Mkr (140), betalda räntor och liknande poster -364 Mkr (-553) och andra betalda finansiella poster -283 Mkr (-75).
Nyckeltal
| Mkr om ej annat anges | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 143 | 123 511 | 31 400 | 31 794 |
| Organisk tillväxt, % | 1,1 | 2,2 | 2,0 | 0,2 |
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 741 | 1 395 | -202 |
| Marginal, % | 3,2 | 2,2 | 4,4 | -0,6 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 997 | 2 101 | 1 292 | -525 |
| Periodens resultat | 2 242 | 1 568 | 970 | -393 |
| Jämförelsestörande poster inkluderade i rörelseresultatet1) | –1 199 | — | -77 | — |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –3 006 | -3 027 | -1 152 | -1 082 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 6 631 | 7 492 | 1 844 | 1 575 |
| Resultat per aktie, kr2) | 7,83 | 5,45 | 3,39 | -1,38 |
| Eget kapital per aktie, kr | 57,52 | 52,21 | — | — |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 4,5 | 5,0 | — | — |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 14,2 | 11,0 | — | — |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,7 | 9,9 | — | — |
| Nettoskuld | 9 631 | 6 407 | 9 631 | 6 407 |
| Skuldsättningsgrad | 0,58 | 0,43 | — | — |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
286,3 | 287,1 | 286,3 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal anställda | 60 038 | 58 265 | 60 695 | 58 440 |
1) Kostnader för strukturåtgärde 2014 som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux.
För definitioner, se sidan 24.
Aktier
| Antal aktier | Utestående A–aktier |
Utestående B–aktier |
Utestående aktier, totalt |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2015 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 22 599 884 | 286 320 424 |
| Aktier tilldelade ledande befattningshavare enligt långsiktiga incitamentsprogram |
— | — | — | –1 077 026 | 1 077 026 |
| Antal aktier per den 31 dec. 2015 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| I % av antal aktier | 7,0% |
Växelkurser
| SEK | 31 dec. 2014 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 6,17 | 6,31 |
| AUD, slutet av perioden | 6,37 | 6,13 |
| BRL, snittkurs | 2,92 | 2,57 |
| BRL, slutet av perioden | 2,93 | 2,15 |
| CAD, snittkurs | 6,23 | 6,57 |
| CAD, slutet av perioden | 6,70 | 6,06 |
| EUR, snittkurs | 9,11 | 9,35 |
| EUR, slutet av perioden | 9,47 | 9,19 |
| GBP, snittkurs | 11,31 | 12,84 |
| GBP, slutet av perioden | 12,11 | 12,45 |
| HUF, snittkurs | 0,0295 | 0,0302 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0301 | 0,0293 |
| USD, snittkurs | 6,89 | 8,40 |
| USD, slutet av perioden | 7,79 | 8,41 |
Nettoomsättning per affärsområde
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 34 438 | 37 179 | 9 725 | 10 332 |
| Vitvaror Nordamerika | 34 141 | 43 053 | 8 924 | 10 413 |
| Vitvaror Latinamerika | 20 041 | 18 546 | 6 134 | 4 619 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 8 803 | 9 229 | 2 312 | 2 220 |
| Dammsugare och småapparater | 8 678 | 8 958 | 2 664 | 2 452 |
| Professionella Produkter | 6 041 | 6 546 | 1 641 | 1 758 |
| Övrigt | 1 | — | — | — |
| Totalt | 112 143 | 123 511 | 31 400 | 31 794 |
Rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika1) | 232 | 2 167 | 507 | 765 |
| Marginal, % | 0,7 | 5,8 | 5,2 | 7,4 |
| Vitvaror Nordamerika | 1 714 | 1 580 | 134 | 493 |
| Marginal, % | 5,0 | 3,7 | 1,5 | 4,7 |
| Vitvaror Latinamerika1) | 1 069 | 463 | 478 | 69 |
| Marginal, % | 5,3 | 2,5 | 7,8 | 1,5 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet1) | 438 | 364 | 200 | 123 |
| Marginal, % | 5,0 | 3,9 | 8,7 | 5,5 |
| Dammsugare och småapparater | 200 | -63 | 173 | -92 |
| Marginal, % | 2,3 | -0,7 | 6,5 | -3,8 |
| Professionella Produkter | 671 | 862 | 189 | 260 |
| Marginal, % | 11,1 | 13,2 | 11,5 | 14,8 |
| Koncerngemensamma kostnader etc.1) | –743 | -2 632 | -286 | -1 820 |
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 741 | 1 395 | -202 |
| Marginal, % | 3,2 | 2,2 | 4,4 | -0,6 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Rörelseresultat per affärsområde har tidigare rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. För en specifikation se nedan och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015.
Jämförelsestörande poster inkluderat i rörelseresultatet
| Mkr | Helåret 20141) | Helåret 2015 | Kv4 20141) | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –1 212 | — | -112 | — |
| Vitvaror Nordamerika | — | — | — | — |
| Vitvaror Latinamerika | –10 | — | — | — |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –10 | — | — | — |
| Dammsugare och småapparater | — | — | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader etc | 33 | — | 35 | — |
| Totalt | –1 199 | — | -77 | — |
1) Kostnader för strukturåtgärder som tidigare år inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster i resultaträkningen.
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Helåret 2015 | Helåret 2015 i lokala valutor |
Kv4 2015 | Kv4 2015 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 8,0 | 4,4 | 6,2 | 6,1 |
| Vitvaror Nordamerika | 26,1 | 4,9 | 16,7 | 4,2 |
| Vitvaror Latinamerika | -7,5 | -1,5 | -24,7 | -10,7 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 4,8 | -4,3 | -4,0 | -5,2 |
| Dammsugare och småapparater | 3,2 | -3,8 | -8,0 | -10,1 |
| Professionella Produkter | 8,4 | 4,0 | 7,1 | 6,1 |
| Total förändring | 10,1 | 2,3 | 1,3 | 0,3 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Helåret 2015 | Helåret 2015 i lokala valutor |
Kv4 2015 | Kv4 2015 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | n.m. | n.m. | 50,9 | 53,9 |
| Vitvaror Nordamerika | -7,8 | -21,4 | 267,9 | 412,0 |
| Vitvaror Latinamerika | -56,7 | -59,4 | -85,6 | -83,6 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | -16,9 | -18,7 | -38,5 | -47,0 |
| Dammsugare och småapparater | n.m. | n.m. | n.m. | n.m. |
| Professionella Produkter | 28,5 | 23,2 | 37,6 | 38,2 |
| Total förändring | -23,5 | -28,6 | -114,5 | -114,1 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 dec. 2014 | I % av annualiserad nettoomsättning |
31 dec. 2015 | I % av annualiserad nettoomsättning |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 14 324 | 11,2 | 14 179 | 11,5 |
| Kundfordringar | 20 663 | 16,2 | 17 745 | 14,3 |
| Leverantörsskulder | –25 705 | –20,1 | -26 467 | -21,4 |
| Avsättningar | –8 448 | -8 057 | ||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader |
–8 495 | -9 406 | ||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | –716 | -228 | ||
| Rörelsekapital | –8 377 | –6,6 | -12 234 | -9,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 934 | 18 450 | ||
| Goodwill | 5 350 | 5 200 | ||
| Övriga anläggningstillgångar | 5 528 | 4 752 | ||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar |
4 664 | 5 244 | ||
| Nettotillgångar | 26 099 | 20,4 | 21 412 | 17,3 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 25 166 | 22,4 | 24 848 | 20,1 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2014 |
31 dec. 2015 |
31 dec. 2014 |
31 dec. 2015 |
31 dec. 2014 |
31 dec. 2015 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
22 197 | 21 746 | 17 857 | 19 326 | 4 340 | 2 420 |
| Vitvaror Nordamerika | 16 450 | 16 601 | 10 234 | 11 747 | 6 216 | 4 854 |
| Vitvaror Latinamerika | 14 574 | 11 692 | 7 661 | 5 893 | 6 913 | 5 799 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 5 614 | 5 422 | 3 519 | 3 822 | 2 095 | 1 600 |
| Dammsugare och småapparater | 5 144 | 4 551 | 3 680 | 3 251 | 1 464 | 1 300 |
| Professionella Produkter | 2 931 | 3 070 | 2 012 | 2 188 | 919 | 882 |
| Övrigt1) | 8 544 | 8 793 | 4 392 | 4 236 | 4 152 | 4 557 |
| Totalt operativa tillgångar och skulder |
75 454 | 71 875 | 49 355 | 50 463 | 26 099 | 21 412 |
| Likvida medel | 9 835 | 11 199 | — | — | — | — |
| Räntebärande fordringar | — | — | — | — | — | — |
| Räntebärande skulder | — | — | 14 703 | 13 097 | — | — |
| Pensionstillgångar och skulder | 399 | 397 | 5 162 | 4 906 | — | — |
| Eget kapital | — | — | 16 468 | 15 005 | — | — |
| Totalt | 85 688 | 83 471 | 85 688 | 83 471 | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner, skatteposter samt avsättningar för omstruktureringar. Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Kostnader för strukturåtgärder har tidigare exkluderats i nettotillgångarna per affärsområde och rapporterats under Övrigt. Framöver kommer eventuella strukturkostnader att belasta nettotillgångar per affärsområde. För jämförbarhet har siffrorna för 2014 omräknats.
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 2014 | Kv2 2014 | Kv3 2014 | Kv4 2014 | Helåret 2014 |
Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 629 | 26 330 | 28 784 | 31 400 | 112 143 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | 31 794 | 123 511 |
| Rörelseresultat | 731 | 63 | 1 392 | 1 395 | 3 581 | 516 | 921 | 1 506 | -202 | 2 741 |
| Marginal, % | 2,9 | 0,2 | 4,8 | 4,4 | 3,2 | 1,8 | 2,9 | 4,8 | -0,6 | 2,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 575 | –120 | 1 250 | 1 292 | 2 997 | 450 | 815 | 1 361 | -525 | 2 101 |
| Periodens resultat | 431 | –92 | 933 | 970 | 2 242 | 339 | 608 | 1 014 | -393 | 1 568 |
| Resultat per aktie, kr1) | 1,50 | –0,32 | 3,26 | 3,39 | 7,83 | 1,18 | 2,12 | 3,53 | -1,38 | 5,45 |
| Omstruktureringskostnader inkluderat i rörelseresultat |
–18 | –1 104 | — | –77 | –1 199 | — | — | — | — | — |
| Antal aktier före utspädning, miljoner | 286,2 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner |
286,2 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 286,6 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.
Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 2014 | Kv2 2014 | Kv3 2014 | Kv4 2014 | Helåret 2014 |
Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
||||||||||
| Nettoomsättning | 7 865 | 8 107 | 8 741 | 9 725 | 34 438 | 8 608 | 8 699 | 9 540 | 10 332 | 37 179 |
| Rörelseresultat1) | 142 | –901 | 484 | 507 | 232 | 371 | 426 | 605 | 765 | 2 167 |
| Marginal, % | 1,8 | –11,1 | 5,5 | 5,2 | 0,7 | 4,3 | 4,9 | 6,3 | 7,4 | 5,8 |
| Vitvaror Nordamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 7 664 | 8 464 | 9 089 | 8 924 | 34 141 | 9 313 | 11 717 | 11 610 | 10 413 | 43 053 |
| Rörelseresultat | 382 | 680 | 518 | 134 | 1 714 | –57 | 401 | 743 | 493 | 1 580 |
| Marginal, % | 5,0 | 8,0 | 5,7 | 1,5 | 5,0 | –0,6 | 3,4 | 6,4 | 4,7 | 3,7 |
| Vitvaror Latinamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 4 790 | 4 064 | 5 053 | 6 134 | 20 041 | 5 261 | 4 476 | 4 190 | 4 619 | 18 546 |
| Rörelseresultat1) | 211 | 138 | 242 | 478 | 1 069 | 177 | 107 | 110 | 69 | 463 |
| Marginal, % | 4,4 | 3,4 | 4,8 | 7,8 | 5,3 | 3,4 | 2,4 | 2,6 | 1,5 | 2,5 |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
||||||||||
| Nettoomsättning | 1 928 | 2 221 | 2 342 | 2 312 | 8 803 | 2 241 | 2 576 | 2 192 | 2 220 | 9 229 |
| Rörelseresultat1) | 11 | 102 | 125 | 200 | 438 | 52 | 135 | 54 | 123 | 364 |
| Marginal, % | 0,6 | 4,6 | 5,3 | 8,7 | 5,0 | 2,3 | 5,2 | 2,5 | 5,5 | 3,9 |
| Dammsugare och småapparater |
||||||||||
| Nettoomsättning | 2 001 | 1 938 | 2 075 | 2 664 | 8 678 | 2 139 | 2 198 | 2 169 | 2 452 | 8 958 |
| Rörelseresultat | 33 | –41 | 35 | 173 | 200 | –8 | -4 | 41 | -92 | -63 |
| Marginal, % | 1,6 | –2,1 | 1,7 | 6,5 | 2,3 | –0,4 | -0,2 | 1,9 | -3,8 | -0,7 |
| Professionella Produkter | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 380 | 1 536 | 1 484 | 1 641 | 6 041 | 1 525 | 1 689 | 1 574 | 1 758 | 6 546 |
| Rörelseresultat | 126 | 172 | 184 | 189 | 671 | 170 | 220 | 212 | 260 | 862 |
| Marginal, % | 9,1 | 11,2 | 12,4 | 11,5 | 11,1 | 11,1 | 13,0 | 13,5 | 14,8 | 13,2 |
| Övrigt | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 | — | — | — | 1 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat, koncern gemensamma kostnader etc1) |
–174 | –87 | –196 | –286 | –743 | –189 | -364 | -259 | -1 820 | -2 632 |
| Totalt koncernen | ||||||||||
| Nettoomsättning | 25 629 | 26 330 | 28 784 | 31 400 | 112 143 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | 31 794 | 123 511 |
| Rörelseresultat | 731 | 63 | 1 392 | 1 395 | 3 581 | 516 | 921 | 1 506 | -202 | 2 741 |
| Marginal, % | 2,9 | 0,2 | 4,8 | 4,4 | 3,2 | 1,8 | 2,9 | 4,8 | -0,6 | 2,2 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Rörelseresultat per affärsområde har rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. För en specifikation se nedan och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015.
Jämförelsestörande poster inkluderat i röreslseresultat per affärsområde ovan1)
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
— | –1 100 | — | –112 | –1 212 | — | — | — | — | — |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Nordamerika | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Vitvaror Latinamerika | –6 | –4 | — | — | –10 | — | — | — | — | — |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
–10 | — | — | — | –10 | — | — | — | — | — |
| Dammsugare och småapparater |
— | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader | –2 | — | — | 35 | 33 | — | — | — | — | — |
| Totalt koncernen | –18 | –1 104 | — | –77 | –1 199 | — | — | — | — | — |
1) Kostnader för strukturåtgärde som tidigare år inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster i resultaträkningen.
Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder
| 31 dec. 2014 | 31 dec. 2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Verkligt värde |
Bokfört värde |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
| Per kategori | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 2 971 | 2 971 | 3 637 | 3 637 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 177 | 177 | 137 | 137 |
| Lånefordringar och kundfordringar | 22 124 | 22 124 | 18 759 | 18 759 |
| Kassa | 5 289 | 5 289 | 6 448 | 6 448 |
| Finansiella tillgångar totalt | 30 561 | 30 561 | 28 981 | 28 981 |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 157 | 157 | 220 | 220 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 39 415 | 39 247 | 39 150 | 38 965 |
| Finansiella skulder totalt | 39 572 | 39 404 | 39 370 | 39 185 |
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med Forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen. I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och
leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt.
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata.
Verkligt värdehierarki
| 31 dec. 2014 | 31 dec. 2015 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar, Mkr | Nivå 1 | Nivå 2 | Totalt | Nivå 1 | Nivå 2 | Totalt |
| Finansiella tillgångar | 312 | — | 312 | 284 | — | 284 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen |
135 | — | 135 | 147 | — | 147 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 177 | — | 177 | 137 | — | 137 |
| Derivatinstrument | — | 375 | 375 | — | 148 | 148 |
| Derivat då säkringsredovisning ej är tillämpbar, dvs innehav för handel |
— | 194 | 194 | — | 42 | 42 |
| Derivat då säkringsredovisning tillämpas | — | 181 | 181 | — | 106 | 106 |
| Kortfristiga investeringar och kassa och bank |
2 456 | — | 2 456 | 3 342 | — | 3 342 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen |
2 456 | — | 2 456 | 3 342 | — | 3 342 |
| Finansiella tillgångar totalt | 2 768 | 375 | 3 143 | 3 626 | 148 | 3 774 |
| Finansiella skulder | ||||||
| Derivatinstrument | — | 157 | 157 | — | 220 | 220 |
| Derivat då säkringsredovisning ej är tillämpbar, dvs innehav för handel |
— | 89 | 89 | — | 135 | 135 |
| Derivat då säkringsredovisning tillämpas | — | 68 | 68 | — | 85 | 85 |
| Finansiella skulder totalt | — | 157 | 157 | — | 220 | 220 |
Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.
Moderbolagets resultaträkning
| Mkr | Helåret 2014 | Helåret 2015 | Kv4 2014 | Kv4 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 29 508 | 33 179 | 8 455 | 9 324 |
| Kostnad för sålda varor | –25 477 | -28 005 | -7 254 | -7 873 |
| Bruttoresultat | 4 031 | 5 174 | 1 201 | 1 451 |
| Försäljningskostnader | –3 430 | -3 855 | -1 003 | -1 059 |
| Administrationskostnader | –1 208 | -1 789 | -247 | -761 |
| Övriga rörelseintäkter | — | — | — | — |
| Övriga rörelsekostnader | –645 | -519 | -473 | -237 |
| Rörelseresultat | –1 252 | -989 | -522 | -606 |
| Finansiella intäkter | 3 105 | 3 830 | 2 011 | 348 |
| Finansiella kostnader | –455 | -702 | -233 | -258 |
| Finansiella poster netto | 2 650 | 3 128 | 1 778 | 90 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 398 | 2 139 | 1 256 | -516 |
| Bokslutsdispositioner | 355 | 156 | 196 | -20 |
| Resultat före skatt | 1 753 | 2 295 | 1 452 | -536 |
| Skatt | 77 | 103 | 2 | 144 |
| Periodens resultat | 1 830 | 2 398 | 1 454 | -392 |
Moderbolagets balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2014 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 35 074 | 35 214 |
| Omsättningstillgångar | 21 021 | 24 559 |
| Summa tillgångar | 56 095 | 59 773 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 12 617 | 13 176 |
| Summa eget kapital | 17 179 | 17 738 |
| Obeskattade reserver | 396 | 450 |
| Avsättningar | 1 624 | 1 446 |
| Långfristiga skulder | 9 071 | 7 843 |
| Kortfristiga skulder | 27 825 | 32 296 |
| Summa eget kapital och skulder | 56 095 | 59 773 |
| Ställda säkerheter | — | — |
| Ansvarsförbindelser | 3 743 | 1 615 |
Årlig utveckling per affärsområde
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika Nettoomsättning 34 029 34 278 33 436 34 438 Rörelseresultat 675 178 –481 232 Rörelsemarginal, % 2,0 0,5 –1,4 0,7 Vitvaror Nordamerika Nettoomsättning 27 665 30 684 31 864 34 141 Rörelseresultat 146 1 347 2 136 1 714 Rörelsemarginal, % 0,5 4,4 6,7 5,0 Vitvaror Latinamerika Nettoomsättning 17 810 22 044 20 695 20 041 Rörelseresultat 820 1 590 979 1 069 Rörelsemarginal, % 4,6 7,2 4,7 5,3 Vitvaror Asien/Stillahavsområdet Nettoomsättning 7 852 8 405 8 653 8 803 Rörelseresultat1) 736 746 116 438 Rörelsemarginal, % 9,4 8,9 1,3 5,0 Dammsugare och småapparater Nettoomsättning 8 359 9 011 8 952 8 678 Rörelseresultat 543 461 309 200 Rörelsemarginal, % 6,5 5,1 3,5 2,3 Professionella Produkter Nettoomsättning 5 882 5 571 5 550 6 041 Rörelseresultat 841 588 510 671 Rörelsemarginal, % 14,3 10,6 9,2 11,1 Övrigt Nettoomsättning 1 1 1 1 Koncerngemensamma kostnader m.m. –744 –910 –1 989 –743 |
Mkr1) 2) | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 37 179 | ||||||
| 2 167 | ||||||
| 5,8 | ||||||
| 43 053 | ||||||
| 1 580 | ||||||
| 3,7 | ||||||
| 18 546 | ||||||
| 463 | ||||||
| 2,5 | ||||||
| 9 229 | ||||||
| 364 | ||||||
| 3,9 | ||||||
| 8 958 | ||||||
| -63 | ||||||
| -0,7 | ||||||
| 6 546 | ||||||
| 862 | ||||||
| 13,2 | ||||||
| — | ||||||
| -2 632 | ||||||
| Totalt koncernen | ||||||
| Nettoomsättning 101 598 109 994 109 151 112 143 |
123 511 | |||||
| Rörelseresultat 3 017 4 000 1 580 3 581 |
2 741 | |||||
| Marginal, % 3,0 3,6 1,4 3,2 |
2,2 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Rörelseresultat per affärsområde har tidigare rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats för att inkludera strukturkostnader. För en specifikation se nedan och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015. För information presenteras också rörelseresultat per affärsområde för helåren 2011-2013 enligt ovan inklusive strukturkostnader.
2) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har räknats om för att möjliggöra jämförelse. Tidigare år har inte omräknats.
Jämförelsestörande poster inkluderat i röreslseresultat per affärsområde ovan1)
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –34 | –927 | –828 | –1 212 | — |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Nordamerika | –104 | –105 | — | — | — |
| Vitvaror Latinamerika | — | — | — | –10 | — |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
— | — | –351 | –10 | — |
| Dammsugare och småapparater |
— | — | –82 | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader | — | — | –1 214 | 33 | — |
| Totalt koncernen | –138 | –1 032 | –2 475 | –1 199 | — |
1) Kostnader för strukturåtgärde som tidigare inte inkluderats i rörelseresultat per affärsområde och rapporterats som jämförelsestörande poster.
Fem år i sammandrag
| Mkr om ej annat anges | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 598 | 109 994 | 109 151 | 112 143 | 123 511 |
| Organisk tillväxt, % | 0,2 | 5,5 | 4,5 | 1,1 | 2,2 |
| Rörelseresultat | 3 017 | 4 000 | 1 580 | 3 581 | 2 741 |
| Marginal, % | 3,0 | 3,6 | 1,4 | 3,2 | 2,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 780 | 3 154 | 904 | 2 997 | 2 101 |
| Periodens resultat | 2 064 | 2 365 | 672 | 2 242 | 1 568 |
| Omstruktureringskostnader inkluderat i rörelseresultat | –138 | –1 032 | –2 475 | –1 199 | — |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 3 163 | 4 090 | –3 535 | –3 006 | -3 027 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 3 407 | 5 273 | 2 412 | 6 631 | 7 492 |
| Resultat per aktie, kr | 7,25 | 8,26 | 2,35 | 7,83 | 5,45 |
| Eget kapital per aktie, kr | 72,51 | 54,96 | 49,99 | 57,52 | 52,21 |
| Utdelning per aktie, kr | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,501) |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 4,6 | 4,1 | 4,0 | 4,5 | 5,0 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 13,7 | 14,8 | 5,8 | 14,2 | 11,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,4 | 14,4 | 4,4 | 15,7 | 9,9 |
| Nettoskuld | 6 367 | 10 164 | 10 653 | 9 631 | 6 407 |
| Skuldsättningsgrad | 0,31 | 0,65 | 0,74 | 0,58 | 0,43 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
284,7 | 285,9 | 286,2 | 286,3 | 287,1 |
| Genomsnittligt antal anställda | 52 916 | 59 478 | 60 754 | 60 038 | 58 265 |
1) Enligt styrelsens förslag.
Finansiella mål över en konjunkturcykel
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.
Finansiella mål
- Rörelsemarginal på >6%
- Kapitalomsättningshastighet på >4 gånger
- Avkastning på nettotillgångar >20%
- Årlig tillväxt på >4%
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel, förvaltningstillgångar för pensioner och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder, ej räntebärande avsättningar och uppskjutna skatteskulder.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoskuld Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Övriga nyckeltal
Organisk tillväxt Försäljningstillväxt justerad för förvärv, avyttringar och förändringar i valutakurser.
Operativt kassaflöde efter investeringar
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betalda skatter, betalningar avseende omstrukturingar samt förvärv och avyttringar av verksamheter.
Resultat per aktie Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar.
Information till aktieägare
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar
till resultatet för fjärde kvartalet 2015 Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electroluxgroup.com/ir
Telefonkonferens kl 09.00
En telefonkonferens hålls idag den 28 januari kl 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin och ekonomi- och finansdirektör Tomas Eliasson. Jonas Samuelson, ny VD och koncernchef från och med den 1 februari, kommer också att delta.
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 564 74, Sverige +44 20 336 453 74, Storbritannien och övriga Europa +1 855 753 22 30, USA
Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir
Länk till webbsändning: www.electroluxgroup.com/q4-2015
För mer information kontakta:
Catarina Ihre, Vice President, Investor Relations, 08-738 60 87 Merton Kaplan, Analytiker, Investor Relations, 08-738 70 06
Kalender 2016
Kapitalmarknadsdag i Stockholm 24 februari Årsredovisning 2015 vecka 10 Årsstämma 6 april Delårsrapport januari – mars 28 april Delårsrapport januari - juni 20 juli Delårsrapport januari - september 28 oktober
På webben: www.electroluxgroup.com