AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 28, 2016
2907_10-q_2016-04-28_8012c179-61c7-4226-81b4-b204d710ea55.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Januari - mars 2016
Stockholm den 28 april 2016
Sammanfattning av första kvartalet 2016
- Nettoomsättningen uppgick till 28 114 Mkr (29 087).
- Den organiska tillväxten uppgick till 1,8% och förvärv svarade för 0,1% medan valutaomräkningseffekter om -5,2% påverkade försäljningen negativt.
- Förbättrade rörelseresultat för flertalet affärsområden.
- Stark resultatutveckling för Vitvaror EMEA och Professionella Produkter.
- Fortsatt förbättring av resultatet för Vitvaror Nordamerika.
- Rörelseresultatet förbättrades till 1 268 Mkr (516), motsvararande en marginal på 4,5% (1,8).
- Periodens resultat uppgick till 875 Mkr (339), vilket motsvarar ett resultat på 3,04 kr (1,18) per aktie.
| Finansiell översikt | ||||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 | Förändring, % | |
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 087 | -3 | |
| Organisk tillväxt, % | 1,8 | -0,5 | — | |
| Förvärvad tillväxt, % | 0,1 | 0,1 | — | |
| Förändringar av valutakurser, % | -5,2 | 13,9 | — | |
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 146 | |
| Marginal, % | 4,5 | 1,8 | — | |
| Resultat efter finansiella poster | 1 163 | 450 | 158 | |
| Periodens resultat | 875 | 339 | 158 | |
| Resultat per aktie, kr1) | 3,04 | 1,18 | — | |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | -580 | -591 | 2 | |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier, exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 287,4 (286,6) miljoner aktier för första kvartalet.
Om Electrolux
Electrolux är en av världens ledande tillverkare av hushållsmaskiner samt motsvarande utrustning för professionell användning. Konsumenter köper 50 miljoner Electroluxprodukter i 150 länder varje år. Företaget fokuserar på att, baserat på bred och djup konsumentinsikt, ta fram innovativa lösningar designade med omtanke om användaren och som möter konsumenters och professionella användares behov. I Electrolux produktsortiment ingår kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, luftkonditionering och småapparater såsom dammsugare under välkända varumärken som Electrolux, AEG, Zanussi och Frigidaire. Under 2015 hade Electrolux en omsättning på 124 miljarder kronor och cirka 58 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Marknadsöversikt
Marknadsöversikt för första kvartalet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Västeuropa ökade med 3% under första kvartalet. Efterfrågan i Östeuropa var oförändrad och marknadsefterfrågan i Ryssland stabiliserades på en låg nivå.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika visade en ökning med 8%.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien och Kina minskade medan efterfrågan i Sydostasien var oförändrad.
Den brasilianska vitvarumarknaden fortsatte att minska och flertalet övriga marknader i Latinamerika försvagades också.
Vitvarumarknaden i Europa* Vitvarumarknaden i USA*
Källor: Europa: Electrolux uppskattning. Nordamerika: AHAM. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.
Första kvartalet i sammandrag
- Organisk försäljningstillväxt för Vitvaror EMEA, Vitvaror Nordamerika och Professionella Produkter.
- Stark resultatutveckling för Vitvaror EMEA och Professionella Produkter.
- Fortsatt förbättring av rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika.
- Försvagning av marknaden i Brasilien påverkade försäljningen och resultatet för Vitvaror Latinamerika.
- Resultatet för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet förbättrades som en effekt av god utveckling i Australien, Nya Zeeland och Sydostasien.
- Åtgärder pågår för att stärka lönsamheten inom Dammsugare och småapparater.
- Negativa valutaeffekter fortsatte att påverka resultatutvecklingen.
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 087 | -3,3 |
| Förändring av nettoomsättning, %, varav | |||
| Organisk tillväxt | 1,8 | -0,5 | — |
| Förvärv | 0,1 | 0,1 | — |
| Förändringar av valutakurser | -5,2 | 13,9 | — |
| Rörelseresultat | |||
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 553 | 371 | 49 |
| Vitvaror Nordamerika | 495 | -57 | n.m. |
| Vitvaror Latinamerika | 31 | 177 | -82 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 95 | 52 | 83 |
| Dammsugare och småapparater | 44 | -8 | n.m. |
| Professionella Produkter | 205 | 170 | 21 |
| Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. | -155 | -189 | n.m. |
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 146 |
| Marginal, % | 4,5 | 1,8 | — |
Nettoomsättningen för koncernen minskade med 3,3% under första kvartalet. Den organiska försäljningstillväxten var 1,8% och förvärv bidrog med 0,1%, medan valutaomräkningseffekter hade en negativ inverkan med -5,2%. Vitvaror EMEA, Vitvaror Nordamerika och Professionella Produkter visade organisk försäljningstillväxt. Svaga marknader påverkade försäljningen för Vitvaror Latinamerika. Försäljningen för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet minskade på grund av neddragning av försäljningsaktiviteterna i Kina. Försäljningen inom Dammsugare och småapparater minskade också till följd av ompositionering av verksamheten för att lämna olönsamma produktkategorier.
Rörelseresultatet ökade till 1 268 Mkr (516), motsvarande en rörelsemarginal på 4,5% (1,8).
Rörelseresultatet för Vitvaror EMEA var starkt. Ökade försäljningsvolymer, produktmixförbättringar och högre kostnadseffektivitet bidrog till den positiva resultatutvecklingen.
Rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika förbättrades i jämförelse med motsvarande period föregående år främst som ett resultat av ökade försäljningsvolymer och lägre produktkostnader.
Resultatutvecklingen för Vitvaror Latinamerika påverkades fortsatt av svaga marknader.
Rörelseresultatet förbättrades för Vitvaror Asien/Stillahavsområdet främst som en effekt av god utveckling i Australien, Nya Zeeland och Sydostasien.
Rörelseresultatet för Dammsugare och småapparater förbättrades. Åtgärder för att förbättra lönsamheten genomförs.
Professionella Produkter fortsatte att redovisa en god utveckling.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet för kvartalet negativt med –720 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Påverkan från transaktionseffekter var –658 Mkr. De negativa transaktionseffekterna beror på en starkare amerikanska dollar mot flera valutor framförallt i Latinamerika, jämfört med motsvarande period föregående år. Högre priser och mixförbättringar motverkade delvis de negativa transaktionseffekterna. Omräkningseffekterna uppgick till –62 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för första kvartalet uppgick till –105 Mkr (–66). Finansnettot för motsvarande kvartal föregående år påverkades av positiva valutaeffekter.
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till 875 Mkr (339), motsvarande 3,04 kr (1,18) i resultat per aktie.
Andel av försäljning per affärsområde under Kv 1 2016 Rörelseresultat och rörelsemarginal
35%
32% 13% 7% 7% 6% Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika Vitvaror Nordamerika Vitvaror Latinamerika Vitvaror Asien/Stillahavsområdet Dammsugare och småapparater
Professionella Produkter
Händelser under första kvartalet 2016
11 januari. Keith McLoughlin lämnar Electrolux och efterträds av Jonas Samuelson som VD och koncernchef
Styrelsen utsåg Jonas Samuelson till ny VD och koncernchef från och med den 1 februari 2016. Jonas Samuelson var tidigare chef för affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika (EMEA).
20 januari. Electrolux branschledare för femte året i rad i global hållbarhetsmätning
Electrolux har utnämnts till branschledare i kategorin Household Durables, i hållbarhetsmätningen Sustainability Yearbook som görs av RobecoSAM. Rankningen har jämfört hållbarhetsarbetet hos mer än 2 000 av världens största företag.
28 januari. Nya chefer för affärsområde Vitvaror EMEA och Vitvaror Nordamerika
Daniel Arler utsågs till ny chef för Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika (EMEA). Han var tidigare chef för köksprodukter inom affärsområdet. Alan Shaw utsågs till ny chef för Vitvaror Nordamerika. Hans senaste uppdrag var chef för divisionen Consumer Brands inom Husqvarna AB.
23 februari. Ny Ekonomi- och finansdirektör (CFO) och ny chef för affärsområde Dammsugare och småapparater
Anna Ohlsson-Leijon, tidigare finanschef (CFO) för affärsområde Vitvaror EMEA, utsågs till ny Ekonomi- och finansdirektör för AB Electrolux. Hon efterträdde Tomas Eliasson som lämnat bolaget. Ola Nilsson, tidigare chef för tvättprodukter inom Vitvaror EMEA, utsågs till ny chef för affärsområde Dammsugare och småapparater.
24 februari. Electrolux kapitalmarknadsdag
Electrolux VD Jonas Samuelson och andra medlemmar i företagsledningen gav på kapitalmarknadsdagen en lägesuppdatering av koncernens strategi, samt en överblick av det rådande marknadsläget och de allmänna förväntningarna inför året.
21 mars. Electrolux presenterar initiativet "For the Better" i hållbarhetsrapporten för 2015
Initiativet innebär att hållbarhet blir en tydligare och än mer integrerad del i koncernens affärsverksamhet.
6 april. Electrolux Årsstämma 2016
Petra Hedengran, Hasse Johansson, Ronnie Leten, Bert Nordberg, Fredrik Persson och Ulrika Saxon omvaldes som styrelseledamöter. Ulla Litzén, David Porter och Jonas Samuelson valdes till nya ledamöter i styrelsen. Ronnie Leten omvaldes till styrelseordförande. Den föreslagna aktieutdelningen om 6,50 kronor per aktie fastställdes.
För mer information se www.electroluxgroup.com
Rörelsemarginalen -12m exkluderar kostnader relaterade till GE Appliances, se sidan 20.
Utveckling per affärsområde
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Marknadsefterfrågan i Västeuropa ökade på samtliga marknader och förbättrades med 3%. Tillväxten var särskilt stark i Italien, Tyskland och Storbritannien. Efterfrågan i Östeuropa låg på en oförändrad nivå och förbättrades på flertalet marknader inklusive Ryssland som stabiliserades på en mycket låg nivå. Total marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa ökade med närmare 3%.
Vitvaror EMEA visade en stark organisk försäljningstillväxt på 7% under första kvartalet. Tillväxten var främst ett resultat av högre försäljningsvolymer och en förbättrad produktmix, vilket kompenserade för fortsatt prispress. Försäljningen ökade på flertalet marknader både i Västoch Östeuropa och koncernen fortsatte att ta marknadsandelar under varumärken inom premiumsegmentet för inbyggnadsprodukter för kök och tvättprodukter. Starkt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna fortsatte att förbättra produktmixen.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades väsentligt som ett resultat av högre försäljningsvolymer, förbättrad produktmix och ökad kostnadseffektivitet.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Vitvarumarknaden i Europa, volym, förändring mot föregående år, % | Kv 1 2016 | Kv1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Västeuropa | 3 | 4 | 5 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 0 | -10 | -17 |
| Europa totalt | 3 | 1 | -1 |
| Mkr | |||
| Nettoomsättning | 9 001 | 8 608 | 37 179 |
| Organisk tillväxt, % | 7,1 | 3,0 | 4,4 |
| Rörelseresultat | 553 | 371 | 2 167 |
| Rörelsemarginal, % | 6,1 | 4,3 | 5,8 |
Vitvaror Nordamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 8% under första kvartalet jämfört med samma period föregående år. Inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning ökade efterfrågan med 4%.
I denna växande marknad uppnådde verksamheten i Nordamerika en organisk försäljningstillväxt på 6% under kvartalet. Försäljningsvolymerna ökade för samtliga produktkategorier inom vitvaror och av luftkonditioneringsutrustning.
Rörelseresultatet förbättrades för första kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år, framförallt som ett resultat av högre försäljningsvolymer och förbättrad kostnadseffektivitet. Åtgärder för att effektivisera tillverkningen vid spisfabriken i Memphis i Tennessee utvecklas i enlighet med plan.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Vitvarumarknaden i USA, volym, förändring mot föregående år, % | Kv 1 2016 | Kv1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Vitvaror | 8 | 1 | 6 |
| Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning | -3 | -6 | 14 |
| Totalt USA | 4 | 1 | 8 |
| Mkr | |||
| Nettoomsättning | 9 937 | 9 313 | 43 053 |
| Organisk tillväxt, % | 5,71) | -3,6 | 4,9 |
| Rörelseresultat | 495 | -57 | 1 580 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | -0,6 | 3,7 |
1) Den organiska tillväxten för kvartalet har påverkats negativt med -0,2% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator överförts till Professionella Produkter.
Vitvaror Latinamerika
Den makroekonomiska situationen i Brasilien försämrades ytterligare under första kvartalet och marknadsefterfrågan på vitvaror minskade betydligt jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan minskade också på flera övriga marknader i Latinamerika, bland annat Argentina, medan efterfrågan i Chile ökade något.
Vitvaror Latinamerika fortsatte att påverkas av svaga marknadsförhållanden och den organiska försäljningen minskade med 11% under kvartalet. Försäljningsvolymerna minskade i nivå med marknaden.
Rörelseresultatet försämrades. Besparingsåtgärder fortsatte att vidtas för att anpassa kostnaderna till lägre efterfrågan och prishöjningar motverkade delvis fortsatt negativa effekter av valutakursförändringar.
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 | Helårtet 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 643 | 5 261 | 18 546 |
| Organisk tillväxt, % | -11,3 | 2,0 | -1,5 |
| Rörelseresultat | 31 | 177 | 463 |
| Rörelsemarginal, % | 0,9 | 3,4 | 2,5 |
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha minskat under första kvartalet 2016 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på marknaderna i Sydostasien varierade från marknad till marknad men ökade något totalt sett. Efterfrågan i Kina försämrades något.
Electrolux organiska försäljning minskade under första kvartalet. Repositionering och neddragningar av försäljningsaktiviteterna i Kina fortsatte att påverka den totala försäljningen. Verksamheterna i Australien och Nya Zeeland fortsatte att visa en god försäljningstillväxt främst som ett resultat av ökade försäljningsvolymer av vitvaror och luftkonditioneringsutrustning samt högre priser. Försäljningen i Sydostasien ökade också något.
Rörelseresultatet förbättrades, jämfört med motsvarande kvartal föregående år framförallt som ett reultat av en positiv utveckling i Austalien, Nya Zeeland och Sydostasien. Alla regioner visade en positiv resultatutvecklingstrend.
Tillverkningen av kylskåp i Orange i Australien upphörde i början av april efter att tillverkningen nu är helt överförd till koncernens fabrik i Rayong i Thailand.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 022 | 2 241 | 9 229 |
| Organisk tillväxt, % | -5,4 | -2,3 | -5,1 |
| Förvärv, % | — | 1,0 | 0,8 |
| Rörelseresultat | 95 | 52 | 364 |
| Rörelsemarginal, % | 4,7 | 2,3 | 3,9 |
Dammsugare och småapparater
Marknadsefterfrågan på dammsugare i Europa, Nordamerika och Brasilien bedöms ha minskat under första kvartalet 2016 jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Affärsområdets organiska försäljning minskade med 6% under kvartalet. Försäljningen i Europa visade en stark utveckling medan övriga regioner visade en minskning främst som ett resultat av en neddragning av försäljningsverksamheten. Åtgärder har vidtagits för att positionera om verksamheten och lämna olönsamma produktkategorier framförallt i Nordamerika. Svaga marknader påverkade också försäljningen negativt.
Rörelseresultatet förbättrades jämfört med föregående år. En positiv geografisk försäljningsmix som en effekt av ökad försäljning på premiummarknaden i Europa påverkade resultatutvecklingen positivt. Programmet för att förbättra lönsamheten genom kostnadsbesparingar, fokusering av verksamheten och en aktiv hantering av produktportföljen bidrog positivt till rörelseresultatet för kvartalet.
-5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 -100 -80 -60 -40 -20 0 20 40 60 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 2015 2016 Mkr % Rörelseresultat Rörelsemarginal Rörelsemarginal - 12m
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 927 | 2 139 | 8 958 |
| Organisk tillväxt, % | -6,1 | -5,5 | -3,8 |
| Rörelseresultat | 44 | -8 | -63 |
| Rörelsemarginal, % | 2,3 | -0,4 | -0,7 |
Professionella Produkter
Den totala efterfrågan på marknaderna för professionell köks- och tvättutrustning ökade under första kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år men varierade mellan marknaderna. Efterfrågan på Electrolux huvudmarknader i Västeuropa var stabil och efterfrågan i USA bedöms också ha ökat medan efterfrågan minskade på tillväxtmarknaderna.
Electrolux visade en organisk försäljningstillväxt på 4% under första kvartalet. Försäljningen ökade på flera marknader och var särskilt stark i Västeuropa och Japan. Ett starkt produkterbjudande både inom professionell köksoch tvättutrustning bidrog till den positiva försäljningsutvecklingen. Förvärvet föregående år av den kinesiska tillverkaren av professionella diskmaskiner, Veetsan Commercial Machinery Co. Ltd, bidrog med en försäljningsökning om 1,4% under kvartalet.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades främst som ett resultat av högre försäljningsvolymer och ökad kostnadseffektivitet inom verksamheten.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 584 | 1 525 | 6 546 |
| Organisk tillväxt, % | 4,31) | 3,0 | 2,8 |
| Förvärv, % | 1,4 | — | 1,2 |
| Rörelseresultat | 205 | 170 | 862 |
| Rörelsemarginal, % | 12,9 | 11,1 | 13,2 |
1) Den organiska tillväxten för kvartalet har påverkats positivt med 1,2% som ett resultat av att ansvaret för verksamheten under varumärket Kelvinator överförts från affärsområde Vitvaror Nordamerika till Professionella Produkter.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten för första kvartalet 2016 var i nivå med samma period föregående år och uppgick till -845 Mkr (-888).
Kassaflödet för första kvartalet är normalt lågt och återspeglar ett säsongsmönster med uppbyggnad av lager.
Försämringen av kassaflödet från rörelsekapitalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år är framförallt hänförlig till verksamheterna i Latinamerika och Nordamerika. Minskad försäljning i Latinamerika har påverkat kassaflödet negativt. Den goda försäljningstillväxten i Nordamerika och uppbyggnad av lager reflekteras också i kassaflödet.
Operativt kassaflöde efter investeringar
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster1) | 2 320 | 1 566 | 7 235 |
| Förändring av rörelsekapital | -2 371 | -1 362 | 2 822 |
| Operativt kassaflöde | -51 | 204 | 10 057 |
| Investeringar i fasta tillgångar | -529 | -795 | -3 312 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | -580 | -591 | 6 745 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | -3 | — | -91 |
| Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder | -583 | -591 | 6 654 |
| Betalda finansiella poster, netto2) | -61 | -16 | -513 |
| Betald skatt | -201 | -281 | -1 277 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
-845 | -888 | 4 864 |
| Aktierelaterade ersättningar | -54 | — | — |
| Utdelning | — | — | -1 870 |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar |
-899 | -888 | 2 994 |
1) Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.
2) För perioden 1 januari till 31 mars. Erhållna räntor och liknande poster 28 Mkr (35), betalda räntor och liknande poster –63 Mkr (–48) och andra betalda finansiella poster –26 Mkr (–3).
Finansiell ställning
Nettoskuld
Den finansiella nettoskulden ökade med 1 202 Mkr under första kvartalet som en effekt av det säsongsmässigt låga kassaflödet och uppgick till 3 100 Mkr per den 31 mars 2016 jämfört med 1 898 Mkr per den 31 december 2015. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser ökade till 5 968 Mkr. Totalt ökade nettoskulden med 2 661 Mkr under första kvartalet.
Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 31 mars 2016 till 10 907 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,6 år, jämfört med 11 000 Mkr och 2,8 år vid utgången av 2015. Under 2016 kommer långfristiga lån uppgående till 2 646 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 31 mars 2016 uppgick likvida medel, exklusive kortfristiga kreditfaciliteter, till 9 894 Mkr (8 764).
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 22 225 Mkr (27 360), motsvarande 19,8% (23,5) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 mars 2016 till 23 037 Mkr (28 620).
Rörelsekapitalet per den 31 mars 2016 uppgick till –9 882 Mkr (–7 407), motsvarande –8,9% (–6,3) av den annualiserade nettoomsättningen.
Avkastningen på nettotillgångarna var 22,8% (7,5) och avkastningen på eget kapital var 24,2% (8,5).
| Nettoskuld | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 31 mars 2016 | 31 mars 2015 | 31 dec. 2015 |
| Upplåning | 12 994 | 14 341 | 13 097 |
| Likvida medel1) | 9 894 | 8 764 | 11 199 |
| Finansiell nettoskuld | 3 100 | 5 577 | 1 898 |
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 5 968 | 5 674 | 4 509 |
| Nettoskuld | 9 068 | 11 251 | 6 407 |
| Skuldsättningsgrad | 0,65 | 0,73 | 0,43 |
| Eget kapital | 13 969 | 15 501 | 15 005 |
| Eget kapital per aktie, kr | 48,61 | 53,94 | 52,21 |
| Avkastning på eget kapital, % | 24,2 | 8,5 | 9,9 |
| Soliditet, % | 19,5 | 19,8 | 20,8 |
1) Electrolux har en outnyttjad garanterad multi-currency revolving credit facility på 500 MEUR, cirka 4 600 Mkr, som förfaller 2018. Electrolux har även två outnyttjade garanterade kreditfaciliteter en på 300 MUSD cirka 2 400 Mkr med förfall 2018 och en på 150 MUSD cirka 1 200 Mkr med förfall 2016.
Övrigt
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.
Per den 31 mars 2016 uppgick antalet pågående mål till 3 310 (3 111) med totalt cirka 3 377 (cirka 3 170) käranden.
Under första kvartalet 2016 tillkom 359 nya mål med 359 käranden och 308 mål med cirka 308 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.
Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete börjar med riskbeskrivning och riskhantering, se årsredovisningen för 2015 på sidan 70. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2015,
www.electrolux.com/arsredovisningen2015
Pressmeddelanden 2016
| 5 januari | Electrolux i fortsatt ledning inom uppkopplade produkter |
|---|---|
| 11 januari | Keith McLoughlin lämnar Electrolux och efterträds av Jonas Samuelson som VD och koncernchef |
| 20 januari | Electrolux branschledare för femte året i rad i global hållbarhetsmätning |
| 22 januari | Tomas Eliasson, Ekonomi- och finansdirektör, lämnar Electrolux |
| 28 januari | Electrolux bokslutsrapport 2015 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 28 januari | Nya chefer för affärsområde Vitvaror EMEA och affärsområde Vitvaror Nordamerika |
| 15 februari | Förändringar i AB Electrolux styrelse |
| 23 februari | Ledningsförändringar i AB Electrolux, ny Ekonomi- och finansdirektör och ny chef för Dammsugare och Småapparater |
| 24 februari | Electrolux kapitalmarknadsdag 2016 |
| 26 februari | Kallelse till årsstämma i AB Electrolux |
|---|---|
| 2 mars | Electrolux årsredovisning 2015 är publicerad |
| 21 mars | Electrolux inititerar ett nytt initiativ inom hållbarhet, For the Better, i hållbarhets rapporten för 2015. |
| 7 april | Kommuniké från Electrolux årsstämma 2016 |
| 11 april | Electrolux lanserar "blast chiller" och andra innovationer för matlagning på Eurocucina 2016 |
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick under första kvartalet 2016 till 8 160 Mkr (7 554), varav 6 646 Mkr (6 114) avsåg försäljning till koncernbolag och 1 514 Mkr (1 440) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 431 Mkr (602) inklusive 102 Mkr (449) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 388 Mkr (594).
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 42 Mkr (29). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 6 753 Mkr jämfört med 7 346 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 13 495 Mkr, jämfört med 13 176 Mkr vid ingången av året.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 18.
Stockholm den 28 april 2016
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Jonas Samuelson Vd och koncernchef
Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 087 | 123 511 |
| Kostnad för sålda varor | -22 344 | -23 947 | -99 913 |
| Bruttoresultat1) | 5 770 | 5 140 | 23 598 |
| Försäljningskostnader | -3 026 | -3 090 | -12 719 |
| Administrationskostnader | -1 380 | -1 447 | -6 019 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | -96 | -87 | -2 119 |
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 2 741 |
| Marginal, % | 4,5 | 1,8 | 2,2 |
| Finansiella poster, netto | -105 | -66 | -640 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 163 | 450 | 2 101 |
| Marginal, % | 4,1 | 1,5 | 1,7 |
| Skatt | -288 | -111 | -533 |
| Periodens resultat | 875 | 339 | 1 568 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: |
|||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | -1 576 | -795 | 343 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | 443 | 179 | -114 |
| -1 133 | -616 | 229 | |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: |
|||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | -20 | 10 | -39 |
| Kassaflödessäkringar | -37 | 17 | -28 |
| Valutakursdifferenser | -669 | 1 152 | -1 454 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras | 2 | -26 | 29 |
| -724 | 1 153 | -1 492 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | -1 857 | 537 | -1 263 |
| Periodens totalresultat | -982 | 876 | 305 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 875 | 339 | 1 566 |
| Minoritetsintressen | — | — | 2 |
| Totalt | 875 | 339 | 1 568 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | -981 | 874 | 307 |
| Minoritetsintressen | -1 | 2 | -2 |
| Totalt | -982 | 876 | 305 |
| Resultat per aktie, kr | 3,04 | 1,18 | 5,45 |
| Efter utspädning, kr | 3,03 | 1,17 | 5,42 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 287,4 | 287,4 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 287,4 | 286,6 | 287,1 |
| Efter utspädning, miljoner | 288,7 | 288,5 | 288,9 |
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 mars. 2016 | 31 mars 2015 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 17 971 | 19 628 | 18 450 |
| Goodwill | 4 942 | 5 604 | 5 200 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 144 | 3 839 | 3 401 |
| Innehav i intresseföretag | 211 | 230 | 209 |
| Uppskjutna skattefordringar | 6 186 | 5 837 | 5 889 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 267 | 323 | 284 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 384 | 450 | 397 |
| Övriga anläggningstillgångar | 785 | 1 260 | 858 |
| Summa anläggningstillgångar | 33 890 | 37 171 | 34 688 |
| Varulager | 15 390 | 15 868 | 14 179 |
| Kundfordringar | 16 890 | 19 236 | 17 745 |
| Skattefordringar | 611 | 916 | 730 |
| Derivatinstrument | 143 | 365 | 149 |
| Övriga omsättningstillgångar | 5 026 | 5 130 | 5 176 |
| Kortfristiga placeringar | 11 | 78 | 108 |
| Kassa och bank | 9 486 | 8 109 | 10 696 |
| Summa omsättningstillgångar | 47 557 | 49 702 | 48 783 |
| Summa tillgångar | 81 447 | 86 873 | 83 471 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | -2 462 | 898 | -1 739 |
| Balanserade vinstmedel | 11 952 | 10 117 | 12 264 |
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | 13 940 | 15 465 | 14 975 |
| Minoritetsintresse | 29 | 36 | 30 |
| Summa eget kapital | 13 969 | 15 501 | 15 005 |
| Långfristig upplåning | 8 261 | 9 580 | 8 323 |
| Uppskjutna skatteskulder | 587 | 694 | 645 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 6 352 | 6 124 | 4 906 |
| Övriga avsättningar | 5 682 | 5 784 | 5 649 |
| Summa långfristiga skulder | 20 882 | 22 182 | 19 523 |
| Leverantörsskulder | 25 522 | 25 860 | 26 467 |
| Skatteskulder | 731 | 1 115 | 813 |
| Beslutad utdelning | — | 1 868 | — |
| Övriga skulder | 13 393 | 12 915 | 14 529 |
| Kortfristig upplåning | 4 373 | 4 430 | 4 504 |
| Derivatinstrument | 344 | 256 | 222 |
| Övriga avsättningar | 2 233 | 2 746 | 2 408 |
| Summa kortfristiga skulder | 46 596 | 49 190 | 48 943 |
| Summa eget kapital och skulder | 81 447 | 86 873 | 83 471 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 31 mars 2016 | 31 mars 2015 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 15 005 | 16 468 | 16 468 |
| Periodens totalresultat | -982 | 876 | 305 |
| Aktierelaterad ersättning | -54 | 25 | 102 |
| Utdelning | — | -1 868 | -1 868 |
| Utdelning till minoritetsägare | — | — | -2 |
| Totala transaktioner med aktieägare | -54 | -1 843 | -1 768 |
| Utgående balans | 13 969 | 15 501 | 15 005 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 2 741 |
| Avskrivningar | 982 | 960 | 3 936 |
| Övriga ej kassapåverkande poster | 70 | 90 | 558 |
| Betalda finansiella poster, netto1) | -61 | -16 | -513 |
| Betald skatt | -201 | -281 | -1 277 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
2 058 | 1 269 | 5 445 |
| Förändringar av rörelsekapital | |||
| Förändring av varulager | -1 420 | -984 | -306 |
| Förändring av kundfordringar | 752 | 1 805 | 1 672 |
| Förändring av leverantörsskulder | -709 | -557 | 1 798 |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | -994 | -1 626 | -342 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | -2 371 | -1 362 | 2 822 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -313 | -93 | 8 267 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av verksamheter | -3 | — | -91 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -539 | -656 | -3 027 |
| Investeringar i produktutveckling | -53 | -69 | -359 |
| Investeringar i mjukvaror | -44 | -28 | -254 |
| Övrigt | 107 | -42 | 328 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -532 | -795 | -3 403 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
-845 | -888 | 4 864 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 97 | 21 | -9 |
| Förändring av kortfristiga lån | -318 | -204 | 84 |
| Långfristig nyupplåning | — | — | 1 447 |
| Amortering av långfristiga lån | -4 | -5 | -2 632 |
| Utdelning | — | — | -1 870 |
| Aktierelaterad ersättning | -54 | — | — |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -279 | -188 | -2 980 |
| Periodens kassaflöde | -1 124 | -1 076 | 1 884 |
| Kassa och bank vid periodens början | 10 696 | 9 107 | 9 107 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | -86 | 78 | -295 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 9 486 | 8 109 | 10 696 |
1) För perioden 1 januari till 31 mars. Erhållna räntor och liknande poster 28 Mkr (35), betalda räntor och liknande poster –63 Mkr (–48) och andra betalda finansiella poster –26 Mkr (–3).
Nyckeltal
| Mkr om ej annat anges | Kv 1 2016 | Kv1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 087 | 123 511 |
| Organisk tillväxt, % | 1,8 | -0,5 | 2,2 |
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 2 741 |
| Marginal, % | 4,5 | 1,8 | 2,2 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 163 | 450 | 2 101 |
| Periodens resultat | 875 | 339 | 1 568 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -539 | -656 | -3 027 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | -580 | -591 | 7 492 |
| Resultat per aktie, kr1) | 3,04 | 1,18 | 5,45 |
| Eget kapital per aktie, kr | 48,61 | 53,94 | 52,21 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 5,1 | 4,3 | 5,0 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 22,8 | 7,5 | 11,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | 24,2 | 8,5 | 9,9 |
| Nettoskuld | 9 068 | 11 251 | 6 407 |
| Skuldsättningsgrad | 0,65 | 0,73 | 0,43 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner | 287,4 | 286,6 | 287,1 |
| Genomsnittligt antal anställda | 55 779 | 59 295 | 58 265 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux. För definitioner se sidan 22.
Aktier
| Antal aktier | Utestående A–aktier |
Utestående B–aktier |
Utestående aktier, totalt |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2016 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| — | — | — | — | — | |
| Antal aktier per den 31 mars. 2016 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| I % av antal aktier | 7,0% |
Växelkurser
| SEK | 31 mars 2016 | 31 mars 2015 | 31 dec. 2015 | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Valutakurs | Snitt Balansdagen | Snitt | Balansdagen | Snitt | Balansdagen | |
| ARS | 0,5935 | 0,5557 | 0,9513 | 0,9802 | 0,9059 | 0,6481 |
| AUD | 6,14 | 6,23 | 6,47 | 6,56 | 6,31 | 6,13 |
| BRL | 2,17 | 2,28 | 2,91 | 2,69 | 2,57 | 2,15 |
| CAD | 6,18 | 6,26 | 6,67 | 6,76 | 6,57 | 6,06 |
| CHF | 8,47 | 8,44 | 8,63 | 8,88 | 8,71 | 8,50 |
| CLP | 0,0121 | 0,0121 | 0,0133 | 0,0138 | 0,0129 | 0,0119 |
| CNY | 1,29 | 1,25 | 1,33 | 1,39 | 1,34 | 1,30 |
| EUR | 9,27 | 9,23 | 9,37 | 9,29 | 9,35 | 9,19 |
| GBP | 12,05 | 11,65 | 12,56 | 12,77 | 12,84 | 12,45 |
| HUF | 0,0297 | 0,0294 | 0,0305 | 0,0310 | 0,0302 | 0,0293 |
| MXN | 0,4739 | 0,4709 | 0,5506 | 0,5626 | 0,5298 | 0,4865 |
| RUB | 0,1154 | 0,1209 | 0,1346 | 0,1488 | 0,1375 | 0,1152 |
| THB | 0,2360 | 0,2305 | 0,2531 | 0,2653 | 0,2454 | 0,2336 |
| USD | 8,41 | 8,10 | 8,26 | 8,63 | 8,40 | 8,41 |
Nettoomsättning per affärsområde
| Mkr | Kv1 2016 | Kv1 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 9 001 | 8 608 | 37 179 |
| Vitvaror Nordamerika | 9 937 | 9 313 | 43 053 |
| Vitvaror Latinamerika | 3 643 | 5 261 | 18 546 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2 022 | 2 241 | 9 229 |
| Dammsugare och småapparater | 1 927 | 2 139 | 8 958 |
| Professionella Produkter | 1 584 | 1 525 | 6 546 |
| Övrigt | — | — | — |
| Totalt | 28 114 | 29 087 | 123 511 |
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Total förändring | -3,3 | 1,9 |
|---|---|---|
| Professionella Produkter | 3,9 | 5,7 |
| Dammsugare och småapparater | -9,9 | -6,1 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | -9,8 | -5,4 |
| Vitvaror Latinamerika | -30,8 | -11,3 |
| Vitvaror Nordamerika | 6,7 | 5,7 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 4,6 | 7,1 |
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv1 2016 | Kv1 2016 i lokala valutor |
Rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 | Helåret 20151) |
|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 553 | 371 | 2 167 |
| Marginal, % | 6,1 | 4,3 | 5,8 |
| Vitvaror Nordamerika | 495 | -57 | 1 580 |
| Marginal, % | 5,0 | -0,6 | 3,7 |
| Vitvaror Latinamerika | 31 | 177 | 463 |
| Marginal, % | 0,9 | 3,4 | 2,5 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 95 | 52 | 364 |
| Marginal, % | 4,7 | 2,3 | 3,9 |
| Dammsugare och småapparater | 44 | -8 | -63 |
| Marginal, % | 2,3 | -0,4 | -0,7 |
| Professionella Produkter | 205 | 170 | 862 |
| Marginal, % | 12,9 | 11,1 | 13,2 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | -155 | -189 | -2 632 |
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 2 741 |
| Marginal, % | 4,5 | 1,8 | 2,2 |
1) Materiella engångsposter i rörelseresultatet per affärsområde och koncerngemensamma poster för 2015 är specificerade på sidan 20 och i not 7 i årsredovisningen för 2015.
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Kv1 2016 | ||
|---|---|---|
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv1 2016 | i lokala valutor |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 49,1 | 55,8 |
| Vitvaror Nordamerika | 968,4 | 863,2 |
| Vitvaror Latinamerika | -82,5 | -78,2 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 82,7 | 123,3 |
| Dammsugare och småapparater | 650,0 | 455,2 |
| Professionella Produkter | 20,6 | 24,6 |
| Total förändring | 145,7 | 179,3 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 mars 2016 | I % av annualiserad nettoomsättning |
31 mars 2015 | I % av annualiserad nettoomsättning |
31 dec. 2015 | I % av annualiserad nettoomsättning |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 15 390 | 13,9 | 15 868 | 13,5 | 14 179 | 11,5 |
| Kundfordringar | 16 890 | 15,2 | 19 236 | 16,4 | 17 745 | 14,3 |
| Leverantörsskulder | -25 522 | -23,0 | -25 860 | -22,0 | -26 467 | -21,4 |
| Avsättningar | -7 915 | -8 530 | -8 057 | |||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader |
-8 373 | -9 598 | -9 406 | |||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder |
-352 | 1 477 | -228 | |||
| Rörelsekapital | -9 882 | -8,9 | -7 407 | -6,3 | -12 234 | -9,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 17 971 | 19 628 | 18 450 | |||
| Goodwill | 4 942 | 5 604 | 5 200 | |||
| Övriga anläggningstillgångar | 4 407 | 5 652 | 4 752 | |||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar |
5 599 | 5 143 | 5 244 | |||
| Nettotillgångar | 23 037 | 20,8 | 28 620 | 24,3 | 21 412 | 17,3 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 22 225 | 19,8 | 27 360 | 23,5 | 24 848 | 20,1 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 mars 2016 |
31 mars 2015 |
31 dec. 2015 |
31 mars 2016 |
31 mars 2015 |
31 dec. 2015 |
31 mars 2016 |
31 mars 2015 |
31 dec. 2015 |
|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
20 999 | 21 788 | 21 746 | 18 015 | 16 589 | 19 326 | 2 984 | 5 199 | 2 420 | |
| Vitvaror Nordamerika | 17 129 | 18 388 | 16 601 | 12 259 | 11 558 | 11 747 | 4 870 | 6 830 | 4 854 | |
| Vitvaror Latinamerika | 11 214 | 13 926 | 11 692 | 5 516 | 7 012 | 5 893 | 5 698 | 6 914 | 5 799 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 5 327 | 5 945 | 5 422 | 3 437 | 3 583 | 3 822 | 1 890 | 2 362 | 1 600 | |
| Dammsugare och småapparater | 4 210 | 5 207 | 4 551 | 2 890 | 3 896 | 3 251 | 1 320 | 1 311 | 1 300 | |
| Professionella Produkter | 3 233 | 3 050 | 3 070 | 2 286 | 2 027 | 2 188 | 947 | 1 023 | 882 | |
| Övrigt1) | 9 057 | 9 355 | 8 793 | 3 729 | 4 374 | 4 236 | 5 328 | 4 981 | 4 557 | |
| Totalt operativa tillgångar och skulder |
71 169 | 77 659 | 71 875 | 48 132 | 49 039 | 50 463 | 23 037 | 28 620 | 21 412 | |
| Likvida medel | 9 894 | 8 764 | 11 199 | — | — | — | — | — | — | |
| Räntebärande skulder | — | — | — | 12 994 | 14 341 | 13 097 | — | — | — | |
| Pensionstillgångar och skulder | 384 | 450 | 397 | 6 352 | 6 124 | 4 906 | — | — | — | |
| Beslutad utdelning | — | — | — | — | 1 868 | — | — | — | — | |
| Eget kapital | — | — | — | 13 969 | 15 501 | 15 005 | — | — | — | |
| Totalt | 81 447 | 86 873 | 83 471 | 81 447 | 86 873 | 83 471 | — | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter .
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 2016 | Kv2 2016 | Kv3 2016 | Kv4 2016 | Helåret 2016 |
Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | 31 794 | 123 511 | ||||
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 921 | 1 506 | -202 | 2 741 | ||||
| Marginal, % | 4,5 | 1,8 | 2,9 | 4,8 | -0,6 | 2,2 | ||||
| Resultat efter finansiella poster | 1 163 | 450 | 815 | 1 361 | -525 | 2 101 | ||||
| Periodens resultat | 875 | 339 | 608 | 1 014 | -393 | 1 568 | ||||
| Resultat per aktie, kr1) | 3,04 | 1,18 | 2,12 | 3,53 | -1,38 | 5,45 | ||||
| Antal aktier före utspädning, miljoner |
287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | ||||
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner |
287,4 | 286,6 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | 287,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.
Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 2016 | Kv2 2016 | Kv3 2016 | Kv4 2016 | Helåret 2016 |
Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | Helåret 20151) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
||||||||||
| Nettoomsättning | 9 001 | 8 608 | 8 699 | 9 540 | 10 332 | 37 179 | ||||
| Rörelseresultat | 553 | 371 | 426 | 605 | 765 | 2 167 | ||||
| Marginal, % | 6,1 | 4,3 | 4,9 | 6,3 | 7,4 | 5,8 | ||||
| Vitvaror Nordamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 9 937 | 9 313 | 11 717 | 11 610 | 10 413 | 43 053 | ||||
| Rörelseresultat | 495 | -57 | 401 | 743 | 493 | 1 580 | ||||
| Marginal, % | 5,0 | -0,6 | 3,4 | 6,4 | 4,7 | 3,7 | ||||
| Vitvaror Latinamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 3 643 | 5 261 | 4 476 | 4 190 | 4 619 | 18 546 | ||||
| Rörelseresultat | 31 | 177 | 107 | 110 | 69 | 463 | ||||
| Marginal, % | 0,9 | 3,4 | 2,4 | 2,6 | 1,5 | 2,5 | ||||
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
||||||||||
| Nettoomsättning | 2 022 | 2 241 | 2 576 | 2 192 | 2 220 | 9 229 | ||||
| Rörelseresultat | 95 | 52 | 135 | 54 | 123 | 364 | ||||
| Marginal, % | 4,7 | 2,3 | 5,2 | 2,5 | 5,5 | 3,9 | ||||
| Dammsugare och småapparater |
||||||||||
| Nettoomsättning | 1 927 | 2 139 | 2 198 | 2 169 | 2 452 | 8 958 | ||||
| Rörelseresultat | 44 | -8 | -4 | 41 | -92 | -63 | ||||
| Marginal, % | 2,3 | -0,4 | -0,2 | 1,9 | -3,8 | -0,7 | ||||
| Professionella Produkter | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 584 | 1 525 | 1 689 | 1 574 | 1 758 | 6 546 | ||||
| Rörelseresultat | 205 | 170 | 220 | 212 | 260 | 862 | ||||
| Marginal, % | 12,9 | 11,1 | 13,0 | 13,5 | 14,8 | 13,2 | ||||
| Övrigt | ||||||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | — | — | ||||
| Rörelseresultat, koncern gemensamma kostnader etc |
-155 | -189 | -364 | -259 | -1 820 | -2 632 | ||||
| Totalt koncernen | ||||||||||
| Nettoomsättning | 28 114 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | 31 794 | 123 511 | ||||
| Rörelseresultat | 1 268 | 516 | 921 | 1 506 | -202 | 2 741 | ||||
| Marginal, % | 4,5 | 1,8 | 2,9 | 4,8 | -0,6 | 2,2 |
1) Materiella engångsposter i rörelseresultatet per affärsområde och koncerngemensamma poster för 2015 är specificerade på sidan 20 och i not 7 i årsredovisningen för 2015.
Moderbolagets resultaträkning
| Mkr | Kv 1 2016 | Kv 2 2016 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 160 | 7 554 | 33 179 |
| Kostnad för sålda varor | -6 598 | -6 332 | -28 005 |
| Bruttoresultat | 1 562 | 1 222 | 5 174 |
| Försäljningskostnader | -949 | -934 | -3 855 |
| Administrationskostnader | -317 | -373 | -1 789 |
| Övriga rörelsekostnader | — | — | -519 |
| Rörelseresultat | 296 | -85 | -989 |
| Finansiella intäkter | 223 | 582 | 3 830 |
| Finansiella kostnader | -88 | 105 | -702 |
| Finansiella poster netto | 135 | 687 | 3 128 |
| Resultat efter finansiella poster | 431 | 602 | 2 139 |
| Bokslutsdispositioner | 69 | 46 | 156 |
| Resultat före skatt | 500 | 648 | 2 295 |
| Skatt | -112 | -54 | 103 |
| Periodens resultat | 388 | 594 | 2 398 |
Moderbolagets balansräkning
| Mkr | 31 mars 2016 | 31 mars 2015 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 35 131 | 35 210 | 35 214 |
| Omsättningstillgångar | 23 836 | 21 361 | 24 559 |
| Summa tillgångar | 58 967 | 56 571 | 59 773 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 13 495 | 11 355 | 13 176 |
| Summa eget kapital | 18 057 | 15 917 | 17 738 |
| Obeskattade reserver | 442 | 389 | 450 |
| Avsättningar | 1 507 | 1 570 | 1 446 |
| Långfristiga skulder | 7 793 | 9 135 | 7 843 |
| Kortfristiga skulder | 31 168 | 29 560 | 32 296 |
| Summa eget kapital och skulder | 58 967 | 56 571 | 59 773 |
Noter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2015.
Not 2 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder
| 31 mars 2016 | 31 mars 2015 | |||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Verkligt värde |
Bokfört värde |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
| Per kategori | ||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 3 629 | 3 629 | 2 809 | 2 809 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 117 | 117 | 187 | 187 |
| Lånefordringar och kundfordringar | 17 555 | 17 555 | 20 684 | 20 684 |
| Kassa | 5 496 | 5 496 | 4 431 | 4 431 |
| Finansiella tillgångar totalt | 26 797 | 26 797 | 28 111 | 28 111 |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 344 | 344 | 256 | 256 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 38 038 | 37 856 | 39 580 | 39 387 |
| Finansiella skulder totalt | 38 382 | 38 200 | 39 836 | 39 643 |
Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med Forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.
I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 31 mars uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 3 603 Mkr (2 631) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 31 mars uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 143 Mkr (365) och de finansiella skulderna till 344 Mkr (256).
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Electrolux har inga finansiella tillgångar eller skulder som kvalificerar sig för Nivå 3.
| Mkr | 31 mars 2016 | 31 mars 2015 | 31 dec. 2015 |
|---|---|---|---|
| Koncernen | |||
| Ställda säkerheter | 29 | 41 | 27 |
| Ansvarsförbindelser | 1 496 | 3 094 | 1 312 |
| Moderbolaget | |||
| Ställda säkerheter | — | — | — |
| Ansvarsförbindelser | 1 587 | 3 239 | 1 615 |
Not 3 Ställda säkerheter och ansvarsförbindelser
Årlig utveckling per affärsområde
| Mkr | 2015 | 2014 | 2013 | 20121) | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 37 179 | 34 438 | 33 436 | 34 278 | 34 029 |
| Rörelseresultat | 2 167 | 232 | –481 | 178 | 675 |
| Rörelsemarginal, % | 5,8 | 0,7 | –1,4 | 0,5 | 2,0 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 43 053 | 34 141 | 31 864 | 30 684 | 27 665 |
| Rörelseresultat | 1 580 | 1 714 | 2 136 | 1 347 | 146 |
| Rörelsemarginal, % | 3,7 | 5,0 | 6,7 | 4,4 | 0,5 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 18 546 | 20 041 | 20 695 | 22 044 | 17 810 |
| Rörelseresultat | 463 | 1 069 | 979 | 1 590 | 820 |
| Rörelsemarginal, % | 2,5 | 5,3 | 4,7 | 7,2 | 4,6 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 9 229 | 8 803 | 8 653 | 8 405 | 7 852 |
| Rörelseresultat1) | 364 | 438 | 116 | 746 | 736 |
| Rörelsemarginal, % | 3,9 | 5,0 | 1,3 | 8,9 | 9,4 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 958 | 8 678 | 8 952 | 9 011 | 8 359 |
| Rörelseresultat | –63 | 200 | 309 | 461 | 543 |
| Rörelsemarginal, % | –0,7 | 2,3 | 3,5 | 5,1 | 6,5 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 6 546 | 6 041 | 5 550 | 5 571 | 5 882 |
| Rörelseresultat | 862 | 671 | 510 | 588 | 841 |
| Rörelsemarginal, % | 13,2 | 11,1 | 9,2 | 10,6 | 14,3 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –2 632 | –743 | –1 989 | –910 | –744 |
| Totalt koncernen | |||||
| Nettoomsättning | 123 511 | 112 143 | 109 151 | 109 994 | 101 598 |
| Rörelseresultat | 2 741 | 3 581 | 1 580 | 4 000 | 3 017 |
| Marginal, % | 2,2 | 3,2 | 1,4 | 3,6 | 3,0 |
1) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har omräknats för att möjliggöra jämförelse. Tidigare år har inte omräknats.
| Materiella engångsposter i rörelseresultatet1) | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | — | –1 212 | –828 | –927 | –34 |
| Vitvaror Nordamerika | –1582) | –392) | — | –105 | –104 |
| Vitvaror Latinamerika | — | –10 | — | — | — |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
— | –10 | –351 | — | — |
| Dammsugare och småapparater |
–190 | — | –82 | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader | –1 9012) | –772) | –1 214 | — | — |
| Totalt koncernen | –2 249 | –1 348 | –2 475 | –1 032 | –138 |
1) För mer information se not 7 i årsredovisningen för 2015.
2) Inkluderar kostnader för det ej genomförda förvärvet av GE Appliances. Kostnader för det förberedande integrationsarbetet om 39 Mkr för 2014 och 158 Mkr för 2015 har belastat rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika. Koncerngemensamma kostnader inkluderar transaktonskostnader om 110 Mkr för 2014 och 408 Mkr för 2015 samt den termination fee som Electrolux betalade till General Electric om 175 miljoner USD, motsvarande 1 493 Mkr i december 2015.
Fem år i sammandrag
| Mkr om ej annat anges | 2015 | 2014 | 2013 | 20121) | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 123 511 | 112 143 | 109 151 | 109 994 | 101 598 |
| Organisk tillväxt, % | 2,2 | 1,1 | 4,5 | 5,5 | 0,2 |
| Rörelseresultat | 2 741 | 3 581 | 1 580 | 4 000 | 3 017 |
| Marginal, % | 2,2 | 3,2 | 1,4 | 3,6 | 3,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 101 | 2 997 | 904 | 3 154 | 2 780 |
| Periodens resultat | 1 568 | 2 242 | 672 | 2 365 | 2 064 |
| Materiella engångsposter i rörelseresultatet2) | -2 249 | -1 348 | -2 475 | -1 032 | -138 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -3 027 | -3 006 | -3 535 | 4 090 | 3 163 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 7 492 | 6 631 | 2 412 | 5 273 | 3 407 |
| Resultat per aktie, kr | 5,45 | 7,83 | 2,35 | 8,26 | 7,25 |
| Eget kapital per aktie, kr | 52,21 | 57,52 | 49,99 | 54,96 | 72,51 |
| Utdelning per aktie, kr | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 5,0 | 4,5 | 4,0 | 4,1 | 4,6 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 11,0 | 14,2 | 5,8 | 14,8 | 13,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | 9,9 | 15,7 | 4,4 | 14,4 | 10,4 |
| Nettoskuld | 6 407 | 9 631 | 10 653 | 10 164 | 6 367 |
| Skuldsättningsgrad | 0,43 | 0,58 | 0,74 | 0,65 | 0,31 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
287,1 | 286,3 | 286,2 | 285,9 | 284,7 |
| Genomsnittligt antal anställda | 58 265 | 60 038 | 60 754 | 59 478 | 52 916 |
1) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har räknats om för att möjliggöra jämförelse. Tidigare år har inte omräknats.
2) För mer information se tabell på sidan 20 och Not 7 i Årsredovisning 2015.
Finansiella mål över en konjunkturcykel
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.
Finansiella mål
- Rörelsemarginal på >6%
- Kapitalomsättningshastighet på >4 gånger
- Avkastning på nettotillgångar >20%
- Årlig organisk tillväxt på >4%
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel, förvaltningstillgångar för pensioner och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder, ej räntebärande avsättningar och uppskjutna skatteskulder.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoskuld
Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad
Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Övriga nyckeltal
Organisk tillväxt Försäljningstillväxt justerad för förvärv, avyttringar och förändringar i valutakurser.
Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betalda skatter, betalningar avseende omstrukturingar samt förvärv och avyttringar av verksamheter.
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar.
Information till aktieägare
VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar
till resultatet för första kvartalet 2016 Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electroluxgroup.com/ir
Telefonkonferens kl 09.00
En telefonkonferens hålls idag den 28 april kl 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör Anna Ohlsson-Leijon.
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 564 74, Sverige +44 203 364 5374, Storbritannien och övriga Europa +1 855 753 2230, USA
Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir
Länk till webbsändning: www.electroluxgroup.com/q1-2016
För mer information kontakta:
Catarina Ihre, Vice President, Investor Relations, 08-738 60 87
Merton Kaplan, Analytiker, Investor Relations, 08-738 70 06
Kalender 2016
Delårsrapport januari – mars 28 april Delårsrapport januari - juni 20 juli Delårsrapport januari - september 28 oktober
På webben: www.electroluxgroup.com