AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2015
Oct 23, 2015
2907_ir_2015-10-23_696ed85b-2441-4aee-af8a-b96ae825af5e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – september 2015
Stockholm, den 23 oktober 2015
| Sammanfattning av tredje kvartalet 2015 | Läs mer |
|---|---|
| • Nettoomsättningen ökade till 31 275 Mkr (28 784). |
2 |
| • Försäljningen ökade med 8,7%, varav organisk tillväxt svarade för 2,1%, förvärv för 0,3% och valutaomräkningseffekter för 6,3%. |
3 |
| • Organisk försäljningstillväxt inom Vitvaror EMEA och Vitvaror Nordamerika. |
4 |
| • Fortsatt stark rörelseresultatförbättring för Vitvaror EMEA. |
4 |
| • God utveckling för Vitvaror Nordamerika och Professionella Produkter. |
4 |
| • Rörelseresultatet uppgick till 1 506 Mkr (1 392), motsvararande en marginal på 4,8% (4,8). |
3 |
| • Periodens resultat uppgick till 1 014 Mkr (933), vilket motsvarar ett resultat på 3,53 kr (3,26) per aktie. • Starkt kassaflöde om 3,2 (1,6) miljarder kr. |
12 7 |
Finansiell översikt1)
| Mkr | Nio månader 2014 Nio månader 2015 | Förändring, % | Kv3 2014 | Kv3 2015 | Förändring, % | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 80 743 | 91 717 | 14 | 28 784 | 31 275 | 9 |
| Organisk tillväxt, % | 0,7 | 2,9 | 1,6 | 2,1 | ||
| Förvärvad tillväxt, % | — | 0,1 | — | 0,3 | ||
| Förändringar av valutakurser, % | -0,1 | 10,6 | 4,0 | 6,3 | ||
| Rörelseresultat | 2 186 | 2 943 | 35 | 1 392 | 1 506 | 8 |
| Marginal, % | 2,7 | 3,2 | 4,8 | 4,8 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 1 705 | 2 626 | 54 | 1 250 | 1 361 | 9 |
| Periodens resultat | 1 272 | 1 961 | 54 | 933 | 1 014 | 9 |
| Resultat per aktie, kr2) | 4,44 | 6,83 | 3,26 | 3,53 | ||
| Operativt kassaflöde efter investeringar3) |
4 787 | 5 917 | 24 | 1 603 | 3 193 | 99 |
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet4) |
-1 122 | — | n.m. | — | — | — |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Kostnader för strukturåtgärder har i koncernens resultaträkning tidigare redovisats på egen rad som jämförelsestörande poster. Rörelseresultat per affärsområde och vissa nyckeltal har rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. För en specifikation se sidan 19 och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015 på www.electrolux.com.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier, exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 287,4 (286,3) miljoner aktier för tredje kvartalet.
3) Se sidan 7.
4) Tidigare rapporterat som jämförelsestörande poster och inte inkluderat i översikten ovan.
Om Electrolux
Electrolux är en av världens ledande tillverkare av hushållsmaskiner samt motsvarande utrustning för professionell användning. Konsumenter köper 50 miljoner Electroluxprodukter i 150 länder varje år. Företaget fokuserar på att, baserat på bred och djup konsumentinsikt, ta fram innovativa lösningar designade med omtanke om användaren och som möter konsumenters och professionella användares behov. I Electrolux produktsortiment ingår kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, luftkonditionering och småapparater såsom dammsugare under välkända varumärken som Electrolux, AEG, Zanussi och Frigidaire. Under 2014 hade Electrolux en omsättning på 112 miljarder kronor och cirka 60 000 anställda. För mer information, besök www.electroluxgroup.com
AB Electrolux (publ) 556009-4178
Marknadsöversikt
Marknadsöversikt
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Västeuropa ökade med 5% under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år. Efterfrågan i Östeuropa påverkades av fortsatt kraftig nedgång i Ryssland och minskade med 15%. Den totala efterfrågan i Europa var oförändrad men förbättrades med 3% exklusive Ryssland.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika visade en ökning med 8%.
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien ökade medan efterfrågan i Kina och Sydostasien minskade.
Den brasilianska vitvarumarknaden fortsatte att minska och flertalet övriga latinamerikanska marknader försvagades också.
Tredje kvartalet i sammandrag
- Den organiska tillväxten uppgick till 2,1%. Förvärv påverkade försäljningen positivt med 0,3% och valutaomräkningseffekter bidrog med 6,3%.
- Organisk försäljningstillväxt för Vitvaror EMEA och Vitvaror Nordamerika.
- Försämrade marknader i Brasilien och Kina påverkade Electrolux försäljning.
- Vitvaror EMEA fortsatte att uppvisa en stark resultatförbättring.
- Resultatet för Vitvaror Nordamerika förbättrades sekventiellt och jämfört med samma period föregående år.
- God utveckling för Professionella Produkter.
- Negativa resultateffekter av valutakursförändringar och svag efterfrågan påverkade resultatet för Vitvaror Latinamerika, Vitvaror Asien/Stillahavsområdet. och Dammsugare och småapparater.
| Förändring, | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Nio månader 2014 Nio månader 2015 | Förändring, % | Kv3 2014 | Kv3 2015 | % | |
| Nettoomsättning | 80 743 | 91 717 | 13,6 | 28 784 | 31 275 | 8,7 |
| Förändring av nettoomsättning, %, varav | ||||||
| Organisk tillväxt | 0,7 | 2,9 | 1,6 | 2,1 | ||
| Förvärv | — | 0,1 | — | 0,3 | ||
| Förändringar av valutakurser | -0,1 | 10,6 | 4,0 | 6,3 | ||
| Rörelseresultat | ||||||
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | -275 | 1 402 | n.m. | 484 | 605 | 25 |
| Vitvaror Nordamerika | 1 580 | 1 087 | -31 | 518 | 743 | 43 |
| Vitvaror Latinamerika | 591 | 394 | -33 | 242 | 110 | -55 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 238 | 241 | 1 | 125 | 54 | -57 |
| Dammsugare och småapparater | 27 | 29 | 7 | 35 | 41 | 17 |
| Professionella Produkter | 482 | 602 | 25 | 184 | 212 | 15 |
| Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. |
-457 | -812 | n.m. | -196 | -259 | n.m. |
| Rörelseresultat | 2 186 | 2 943 | 35 | 1 392 | 1 506 | 8 |
| Marginal, % | 2,7 | 3,2 | 4,8 | 4,8 | ||
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet1) |
-1 122 | — | — | — | — |
Nettoomsättningen för koncernen ökade med 8,7% under tredje kvartalet 2015. Den organiska försäljningstillväxten var 2,1%, förvärv bidrog med 0,3% och positiva valutaomräkningseffekter med 6,3%. Vitvaror Nordamerika och Vitvaror EMEA visade organisk försäljningstillväxt. Svaga marknader påverkade försäljningen för Vitvaror Latinamerika och Vitvaror Asien/Stillahavsområdet. Professionella Produkter och Dammsugare och småapparater visade en stabil försäljningsutveckling.
Rörelseresultatet uppgick till 1 506 Mkr (1 392), motsvarande en rörelsemarginal på 4,8% (4,8).
Rörelseresultatet för Vitvaror EMEA förbättrades. Högre försäljningsvolymer, mixförbättringar och ökad kostnadseffektivitet bidrog till den positiva resultatutvecklingen.
Rörelseresultatet för Vitvaror Nordamerika förbättrades sekventiellt och i jämförelse med motsvarande period föregående år. Ökade försäljningsvolymer av vitvaror bidrog positivt till resultatutvecklingen.
Rörelseresultatet för Vitvaror Latinamerika och Vitvaror Asien Stillahavsområdet minskade på svaga marknader.
Rörelseresultatet för Dammsugare och småapparater förbättrades något.
Rörelseresultatet för Professionella Produkter fortsatte att visa en god utveckling.
Transaktionskostnader för det planerade förvärvet av GE Appliances om 128 Mkr har belastat Koncerngemensamma kostnader för det tredje kvartalet.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser påverkade rörelseresultatet för kvartalet negativt med 225 Mkr jämfört med motsvarande period föregående år. Påverkan från transaktionseffekter var -389 Mkr. De negativa transaktionseffekterna beror främst på förstärkningen av den amerikanska dollarn mot flera valutor i Latinamerika. Högre priser motverkade de negativa transaktionseffekterna. Omräkningseffekterna uppgick till 164 Mkr. De positiva omräkningseffekterna är främst ett resultat av förstärkningen av den amerikanska dollarn.
Finansnetto
Finansnettot för första kvartalet 2015 uppgick till -145 Mkr (–142).
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till 1 014 Mkr (933), motsvarande 3,53 kr (3,26) i resultat per aktie.
Händelser under tredje kvartalet 2015
1 juli. Electrolux bestrider det amerikanska justitiedepartementets invändningar mot förvärvet av GE Appliances
Det amerikanska justitiedepartementet har meddelat att man avser att försöka stoppa genomförandet av Electrolux planerade förvärv av General Electrics vitvaruverksamhet ("GE Appliances"). Electrolux motsätter sig detta och prövningen av det planerade förvärvet fortsätter nu i en domstolsprocess. För mer information se sidan 10 och www.electroluxgroup.com
10 september. Electrolux fortsatt global branschledare i Dow Jones hållbarhetsindex 2015
För nionde året i rad har Electrolux utsetts till branschledare i kategorin Household Durables i det välrenommerade hållbarhetsindexet Dow Jones Sustainability World Index (DJSI World). Electrolux visade särskilt stora förbättringar inom "product stewardship", "corporate citizenship" och "human/labor rights" i denna årliga utvärdering, som publiceras av RobecoSAM.
24 september. Valberedning inför Electrolux årsstämma 2016 Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2015, se sidan 9.
Första nio månaderna 2015
Nettoomsättningen för koncernen under de första nio månaderna 2015 uppgick till 91 717 Mkr (80 743). Den organiska tillväxten var 2,9%, förvärv bidrog med 0,1% och positiva omräkningseffekter av valutor med 10,6%.
Rörelseresultatet uppgick till 2 943 Mkr (2 186), motsvarande en rörelsemarginal på 3,2% (2,7).
Periodens resultat uppgick till 1 961 Mkr (1 272), motsvarande 6,83 kr (4,44) i resultat per aktie.
Andel av försäljning per affärsområde Kv3 2015 Rörelseresultat och rörelsemarginal
Utveckling per affärsområde
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Total marknadsefterfrågan på vitvaror i Europa var oförändrad under tredje kvartalet 2015 jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Västeuropa ökade med 5% medan Östeuropa minskade med 15%. I Västeuropa ökade efterfrågan på samtliga marknader. Tillväxten var särskilt stark i Spanien, Italien och Storbritannien. Efterfrågan i Östeuropa påverkades av en fortsatt kraftig nedgång i Ryssland medan efterfrågan i flera övriga regioner förbättrades.
Electrolux uppvisade en organisk försäljningstillväxt på 5,4% under tredje kvartalet. Tillväxten var främst ett resultat av högre försäljningsvolymer och en förbättrad produktmix, vilket kompenserade för fortsatt prispress. Försäljningen ökade framförallt i Västeuropa. Försäljningen av premiumprodukter, inbyggnadsprodukter för kök och tvättprodukter ökade under kvartalet och koncernens marknadsandelar fortsatte att öka inom dessa produktkategorier.
Starkt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna fortsatte att förbättra produktmixen. Rörelseresultatet förbättrades väsentligt som ett resultat av produktmixförbättringar,
högre försäljningsvolymer och av ökad kostnadseffektivitet som ett resultat av det pågående strukturprogrammet.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Vitvarumarknaden i Europa, volym, förändring mot | Nio månader | Nio månader | |||
|---|---|---|---|---|---|
| föregående år, % | Helåret 2014 | 2014 | 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 |
| Västeuropa | 2 | 2 | 5 | 1 | 5 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 0 | 0 | -15 | -4 | -15 |
| Europa totalt | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Mkr | |||||
| Nettoomsättning | 34 438 | 24 713 | 26 847 | 8 741 | 9 540 |
| Organisk tillväxt, % | –0,2 | -0,8 | 3,7 | -1,3 | 5,4 |
| Rörelseresultat | 232 | -275 | 1 402 | 484 | 605 |
| Rörelsemarginal, % | 0,7 | -1,1 | 5,2 | 5,5 | 6,3 |
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet1) | –1 212 | –1 100 | — | — | — |
1) Tidigare inte inkluderat i rörelseresultat per affärsområde och rapporterat som jämförelsestörande poster.
Vitvaror Nordamerika
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Nordamerika ökade med 8% under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år. Inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning ökade efterfrågan med 10%.
Verksamheten i Nordamerika visade en organisk försäljningstillväxt på 7% under kvartalet. Försäljningen av vitvaror ökade inom de flesta produktkategorier. Försäljningen av luftkonditioneringsutrustning visade också tillväxt.
Rörelseresultatet förbättrades för kvartalet både sekventiellt och jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Ökade försäljningsvolymer av vitvaror bidrog till denna utveckling. Lönsamheten inom kylskåp och frysar har nu återställts efter att resultatet påverkats negativt av anpassningar till de nya energikraven i USA som infördes under tredje kvartalet 2014. Åtgärder för att starta upp och effektivisera tillverkningen vid den nya spisfabriken i Memphis i Tennessee fortsätter.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Vitvarumarknaden i USA, volym, förändring mot | Nio månader | Nio månader | |||
|---|---|---|---|---|---|
| föregående år, % | Helåret 2014 | 2014 | 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 |
| Vitvaror | 6 | 5 | 6 | 8 | 8 |
| Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning | 4 | 4 | 12 | 5 | 18 |
| Totalt USA | 6 | 5 | 7 | 7 | 10 |
| Mkr | |||||
| Nettoomsättning | 34 141 | 25 217 | 32 640 | 9 089 | 11 610 |
| Organisk tillväxt, % | 2,2 | 2,0 | 5,2 | 5,0 | 7,1 |
| Rörelseresultat | 1 714 | 1 580 | 1 087 | 518 | 743 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | 6,3 | 3,3 | 5,7 | 6,4 |
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet1) | — | — | — | — | — |
Vitvaror Latinamerika
Den försämrade makroekonomiska situationen i Brasilien har påverkat marknadsefterfrågan på vitvaror, som minskade betydligt under tredje kvartalet 2015 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan minskade också på flera övriga marknader i Latinamerika, exempelvis Chile, medan efterfrågan i Argentina ökade under perioden.
Vitvaror Latinamerika fortsatte att påverkas av svaga marknadsförhållanden och den organiska försäljningen minskade med 5% under kvartalet.
Rörelseresultatet försämrades främst som en effekt av den kraftiga nedgången i Brasilien. Förbättrad resultatutveckling i Chile och Argentina bidrog däremot till resultatet. Prishöjningar har motverkat fortsatt negativa effekter av valutakursförändringar och besparingsåtgärder har genomförts för att anpassa kostnaderna till lägre efterfrågan.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Nio månader | Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Helåret 2014 | 2014 | 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 |
| Nettoomsättning | 20 041 | 13 907 | 13 927 | 5 053 | 4 190 |
| Organisk tillväxt, % | 2,8 | 0,5 | 2,3 | 7,8 | -5,1 |
| Rörelseresultat | 1 069 | 591 | 394 | 242 | 110 |
| Rörelsemarginal, % | 5,3 | 4,2 | 2,8 | 4,8 | 2,6 |
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet1) | –10 | –10 | — | — | — |
1) Tidigare inte inkluderat i rörelseresultat per affärsområde och rapporterat som jämförelsestörande poster.
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
Marknadsefterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha ökat under tredje kvartalet 2015 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på flera marknader i Sydostasien och i Kina sjönk.
Electrolux försäljning minskade under tredje kvartalet främst på grund av omfattande neddragningar av försäljningsaktiviteterna i Kina. Försäljningen i Sydostasien minskade också på grund av försämrade marknadsförhållanden i flera länder. Verksamheterna i Australien och Nya Zeeland visade en organisk försäljningstillväxt och koncernen tog marknadsandelar. Lanseringar av nya produkter och tidigare prishöjningar bidrog till utvecklingen på dessa marknader. Förvärvet av australiensiska BeefEater under fjärde kvartalet 2014 påverkade försäljningen positivt med 1,6%.
Rörelseresultatet försämrades, jämfört med motsvarande kvartal föregående år, på grund av den negativa utvecklingen i Kina där lägre försäljningsvolymer och en lagernedskrivning om 70 Mkr påverkade resultatet. Övriga regioner inom affärsområdet bidrog positivt till rörelseresultatet.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Nio månader | Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Helåret 2014 | 2014 | 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 |
| Nettoomsättning | 8 803 | 6 491 | 7 009 | 2 342 | 2 192 |
| Organisk tillväxt, % | 0,4 | 1,9 | -5,0 | -4,4 | -13,0 |
| Förvärv, % | 0,6 | — | 1,1 | — | 1,6 |
| Rörelseresultat | 438 | 238 | 241 | 125 | 54 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | 3,7 | 3,4 | 5,3 | 2,5 |
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet1) | –10 | –10 | — | — | — |
Dammsugare och småapparater
Marknadsefterfrågan på dammsugare i Europa bedöms ha ökat medan efterfrågan i Nordamerika bedöms ha minskat under tredje kvartalet 2015 jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Affärsområdets försäljning minskade något under tredje kvartalet. Försäljningsvolymerna av dammsugare ökade i Europa medan de minskade i USA och Brasilien. Försäljningen av små hushållsapparater steg på flera marknader.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet förbättrades jämfört med föregående år. Förbättringar av produktmixen och effektivitetshöjande åtgärder har motverkat lägre försäljningsvolymer och fortsatta negativa effekter av valutakursförändringar. Optimering av produktportföljen och starkt fokus på de mest lönsamma produktkategorierna har förbättrat produktmixen.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Nio månader | Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Helåret 2014 | 2014 | 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 |
| Nettoomsättning | 8 678 | 6 014 | 6 506 | 2 075 | 2 169 |
| Organisk tillväxt, % | –4,2 | -3,4 | -1,2 | -5,5 | -0,5 |
| Rörelseresultat | 200 | 27 | 29 | 35 | 41 |
| Rörelsemarginal, % | 2,3 | 0,4 | 0,4 | 1,7 | 1,9 |
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet1) | — | — | — | — | — |
1) Tidigare inte inkluderat i rörelseresultat per affärsområde och rapporterat som jämförelsestörande poster.
Professionella Produkter
Den totala efterfrågan på marknaderna för professionell köks- och tvättutrustning ökade under tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan ökade något på Electrolux huvudmarknader i Västeuropa. Efterfrågan i USA och på tillväxtmarknaderna bedöms också ha ökat.
Electrolux organiska försäljning visade en stabil utveckling under kvartalet. Försäljningen ökade på flera marknader särskilt på Electrolux viktiga marknader i Västeuropa men också i USA och på tillväxtmarknaderna i Afrika och Mellanöstern. Försäljningen i Östeuropa och på andra tillväxtmarknader minskade. Koncernens strategiska satsningar på att växa på nya marknader och inom nya segment samt nya produktlanseringar bidrog till den stabila försäljningsutvecklingen under kvartalet. Förvärvet av den kinesiska tillverkaren av professionella diskmaskiner Veetsan Commercial Machinery Co. Ltd, bidrog med en försäljningsökning om 2,2% under kvartalet. Verksamheten har konsoliderats i Electroluxkoncernen från och med tredje kvartalet.
Rörelseresultatet och marginalen förbättrades tack vare ökad kostnadseffektivitet inom verksamheten och högre priser.
Rörelseresultat och rörelsemarginal
| Nio månader | Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Helåret 2014 | 2014 | 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 |
| Nettoomsättning | 6 041 | 4 400 | 4 788 | 1 484 | 1 574 |
| Organisk tillväxt, % | 5,6 | 7,1 | 2,6 | 0,7 | -0,4 |
| Förvärv, % | — | — | 0,7 | — | 2,2 |
| Rörelseresultat | 671 | 482 | 602 | 184 | 212 |
| Rörelsemarginal, % | 11,1 | 11,0 | 12,6 | 12,4 | 13,5 |
| Omstruktureringskostnader inkluderade i rörelseresultatet1) | — | — | — | — | — |
Kassaflöde
Det operativa kassaflödet efter investeringar för tredje kvartalet 2015 var starkt och uppgick till 3 193 Mkr (1 603). Den positiva utvecklingen beror främst på ett starkt kassaflöde från rörelsekapitalet. Högre resultat och lägre investeringar bidrog också till förbättringen jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Kassaflödet för de första nio månaderna låg på en betydligt högre nivå jämfört med föregående år.
Operativt kassaflöde efter investeringar
| Mkr | Helåret 2014 Nio månader 2014 Nio månader 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| EBITDA efter återläggning av avsättning för omstruktureringar1) |
8 544 | 6 186 | 6 234 | 2 366 | 2 626 |
| Förändring av rörelsekapital | 1 777 | 919 | 2 266 | 122 | 1 395 |
| Operativt kassaflöde | 10 321 | 7 105 | 8 500 | 2 488 | 4 021 |
| Investeringar i fasta tillgångar2) | –3 690 | -2 318 | -2 583 | -885 | -828 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 6 631 | 4 787 | 5 917 | 1 603 | 3 193 |
| Betalningar avseende omstruktureringar | –1 026 | -711 | -546 | -240 | -224 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | –69 | -68 | -91 | -67 | -13 |
| Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder | 5 536 | 4 008 | 5 280 | 1 296 | 2 956 |
| Betalda finansiella poster, netto | –488 | -420 | -224 | -104 | -101 |
| Betald skatt | –985 | -601 | -858 | -99 | -157 |
| Fritt kassaflöde3) | 4 063 | 2 987 | 4 198 | 1 093 | 2 698 |
| Utdelning | –1 861 | -1 861 | -1 868 | — | — |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar |
2 202 | 1 126 | 2 330 | 1 093 | 2 698 |
1) Rörelseresultat plus avskrivningar, avsättning för omstruktureringar och övriga ej kassapåverkande poster.
2) Investeringar exklusive förvärv och avyttringar av verksamheter.
3) Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten.
Finansiell ställning
Som ett resultat av det starka kassaflödet minskade den finansiella nettoskulden med 3 022 Mkr under tredje kvartalet och uppgick till 2 126 Mkr per den 30 september 2015 jämfört med 5 148 Mkr per den 30 juni 2015. Nettoavsättningarna för pensioner och liknande förpliktelser ökade med 761 Mkr. Totalt minskade nettoskulden med 2 261 Mkr under tredje kvartalet.
Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 30 september 2015 till 11 152 Mkr med en genomsnittlig löptid på 3,1 år, jämfört med 12 123 Mkr och 2,8 år vid utgången av 2014. Under det tredje kvartalet amorterades 714 Mkr i långfristiga lån. Inga ytterligare långfristiga lån förfaller till betalning under 2015. Under 2016 kommer långfristiga lån uppgående till 2 675 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 30 september 2015 uppgick likvida medel, exklusive kortfristiga kreditfaciliteter, till 11 087 Mkr (8 257).
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 25 707 Mkr (24 933), motsvarande 21,0% (23,2) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 30 september 2015 till 22 824 Mkr (24 900).
Rörelsekapitalet per den 30 september 2015 uppgick till –10 954 Mkr (–7 618), motsvarande –8,9% (–6,5) av den annualiserade nettoomsättningen.
Avkastningen på nettotillgångarna var 15,3% (11,7) och avkastningen på eget kapital var 8,5% (12,3).
| Nettoskuld | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2014 | 30 sep. 2014 | 30 sep. 2015 | ||
| Upplåning | 14 703 | 14 282 | 13 213 | ||
| Likvida medel1) | 9 835 | 8 257 | 11 087 | ||
| Finansiell nettoskuld | 4 868 | 6 025 | 2 126 | ||
| Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 4 763 | 3 570 | 4 821 | ||
| Nettoskuld | 9 631 | 9 595 | 6 947 | ||
| Skuldsättningsgrad | 0,58 | 0,63 | 0,44 | ||
| Eget kapital | 16 468 | 15 305 | 15 877 | ||
| Eget kapital per aktie, kr | 57,52 | 53,45 | 55,24 | ||
| Avkastning på eget kapital, % | 15,7 | 12,3 | 8,5 | ||
| Soliditet, % | 21,7 | 21,0 | 21,3 | ||
1) Electrolux har två outnyttjade garanterade kreditfaciliteter. En kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017 och en 500 MEUR multi-currency revolving credit facility på cirka 4 700 Mkr, som förfaller 2018.
Övrigt
Valberedning inför Electrolux årsstämma 2016
I enlighet med årsstämmans beslut ska Electrolux valberedning bestå av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen samt bolagets styrelseordförande och ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2015. Johan Forssell, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ägarrepresentanterna är Mathias Leijon, Nordea Investment Funds, Kaj Thorén, Alecta, och Marianne Nilsson, Swedbank Robur fonder. I valberedningen ingår också Ronnie Leten och Torben Ballegaard Sørensen, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2016 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.
Årsstämman kommer att äga rum den 6 april 2016 på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till nominationcommittee@electrolux. com.
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.
Per den 30 september 2015 uppgick antalet pågående mål till 3 311 (3 174) med totalt cirka 3 370 (cirka 3 242) käranden. Under tredje kvartalet 2015 tillkom 358 nya mål med 358 käranden och 248 mål med cirka 248 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.
Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete börjar med riskbeskrivning och riskhantering, se årsredovisningen för 2014 på sidan 66. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2014, www.electrolux.com/arsredovisningen2014
Pressmeddelanden 2015
| 14 januari | Electrolux lyfter varumärket med ny visuell identitet |
|---|---|
| 20 januari | Electrolux åter branschledare i RobecoSAM:s hållbarhetsmätning |
| 28 januari | Electrolux bokslutsrapport 2014 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 5 februari | Electrolux förvärvar ledande tillverkare av professionella diskmaskiner i Kina |
| 25 februari | Electrolux årsredovisning för 2014 har publicerats |
| 2 mars | Ledningsförändring i AB Electrolux |
| 16 mars | Electrolux hållbarhetsrapport. (engelsk version) |
| 27 mars | Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2015 |
| 30 mars | Omräknade siffror för 2014 till följd av att begreppet jämförelsestörande poster inte längre används i Electrolux rapportering |
| 8 april | Uppdatering om Electrolux verksamhet i Nordamerika |
|---|---|
| 8 april | Ledningsförändring i Electrolux |
| 24 april | Electrolux delårsrapport januari-mars 2015 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 25 juni | Kommentar till artiklar i svenska media om Electrolux VD & koncernchef |
| 1 juli | Electrolux bestrider det amerikanska justitiedepartementets invändningar mot förvärvet av GE Appliances |
| 10 september | Electrolux fortsatt global branschledare i Dow Jones hållbarhetsindex 2015 |
| 24 september | Valberedning inför Electrolux årsstämma 2016 |
Förvärv av GE Appliances
Den 8 september 2014 meddelade Electrolux att bolaget har tecknat avtal om att förvärva General Electrics vitvaruverksamhet (GE Appliances), en av de främsta tillverkarna av köks- och tvättprodukter i USA, för en kontant köpeskilling om 3,3 miljarder USD. Förvärvet stärker Electrolux position som en global aktör på vitvarumarknaden och ökar väsentligt möjligheterna att investera i produktutveckling och tillväxt, till fördel för konsumenter, återförsäljare, medarbetare och aktieägare.
Den 1 juli 2015 meddelade det amerikanska justitiedepartementet att man avser att försöka stoppa genomförandet av Electrolux planerade förvärv av GE Appliances. Electrolux motsätter sig detta och prövningen av det planerade förvärvet fortsätter nu i en domstolsprocess. Domstolsförhandlingen är planerad att inledas den 9 november 2015. Eftersom Electrolux är övertygat om att ett genomförande av förvärvet ökar konkurrensen och gynnar konsumenterna, är bolagets ambition fortfarande att förvärvet kommer att kunna slutföras under 2015.
Sammanfattning
-
Bra strategisk kombination i Nordamerika.
-
Stora synergieffekter, främst inom inköp och operationell verksamhet.
-
Kontant köpeskilling om 3,3 miljarder USD.
-
Förvärvet väntas bidra positivt till vinst per aktie från första året.
-
Finansieringen är säkrad genom ett brygglån och transaktionen är inte föremål för några finansieringsrelaterade villkor. En nyemission motsvarande cirka 25% av köpeskillingen planeras efter att förvärvet har slutförts.
-
Förvärvet är huvudsakligen villkorat av godkännanden från relevanta myndigheter.
Bakgrund, motiv och synergier
Förvärvet av GE Appliances är ett viktigt steg för att Electrolux ska kunna nå visionen att vara det bästa vitvaruföretaget i världen, enligt kunder, medarbetare och aktieägare.
De skalfördelar och effektivitetsförbättringar som samgåendet av verksamheterna ger, skapar en solid finansiell grund för att Electrolux ska kunna växa på den alltmer konkurrensutsatta och globaliserade vitvarumarknaden. Electrolux stärker nu ytterligare sin förmåga att investera i produktutveckling och tillväxt. Electrolux har genom ett licensavtal med lång löptid säkrat rättigheterna till GE Appliances varumärken.
Beskrivning av GE Appliances
GE Appliances har sitt huvudkontor i Louisville, Kentucky, och mer än 90% av sin försäljning i Nordamerika. I produktportföljen ingår kylskåp och frysar, spisar, hällar och ugnar, diskmaskiner, tvättmaskiner och torktumlare, luftkonditionering, vattenfiltreringssystem samt varmvattenberedare. Försäljningen fördelas på de huvudsakliga produktkategorierna med cirka 35% köksprodukter, 25% kyl och frys, 20% tvätt, 10% disk samt 10% luftkonditionering. Företaget har ett eget distributions- och logistiknätverk samt 12 000 anställda vid nio fabriker, där omfattande investeringar har gjorts de senaste åren.
Förvärvet inkluderar 48,4% av aktierna i den mexikanska vitvarutillverkaren Mabe. GE Appliances har sedan nästan 30 år ett samarbete med Mabe i Mexiko, där Mabe utvecklar och tillverkar delar av GE Appliances produktutbud.
Under 2013 hade GE Appliances en försäljning på 5,7 miljarder USD (37 miljarder kronor) och gjorde ett resultat före avskrivningar (EBITDA) på 390 miljoner USD (2,5 miljarder kronor) inklusive resultatandelen från Mabe.
Affären förväntas ge årliga kostnadssynergier om 350 miljoner USD. Engångskostnaderna för implementeringsåtgärder beräknas till 300 miljoner USD och engångsinvesteringarna till 50-70 miljoner USD. Merparten av synergierna förväntas inom inköp, operationell verksamhet, logistik och varumärken.
Villkor och tidplan för transaktionen
Electrolux kommer att förvärva GE Appliances för en kontant köpeskilling som uppgår till 3,3 miljarder USD. Förvärvet är huvudsakligen strukturerat som ett förvärv av rörelsetillgångar.
Förvärvet är huvudsakligen villkorat av att godkännanden erhålls från relevanta myndigheter. Enligt ovan avser det amerikanska justitiedepartementet att försöka stoppa genomförandet av förvärvet.. Electrolux motsätter sig detta. Prövningen av det planerade förvärvet fortsätter i en domstolsprocess. Domstolsförhandlingen är planerad att inledas den 9 november 2015. Electrolux har redan erhållit godkännanden från myndigheterna i Brasilien, Kanada, Ecuador, Colombia och Chile. Förvärvet kräver också godkännande från ytterligare några länder i Latinamerika. Electrolux ambition är att förvärvet kommer att kunna slutföras under 2015.
Som praxis är vid vissa typer av förvärv i USA har Electrolux åtagit sig att betala säljaren en så kallad termination fee om 175 miljoner USD. Denna utgår under vissa förhållanden som inkluderar att myndighetsgodkännanden inte skulle erhållas.
Nyckeltal, före synergier
| GE Appliances inkl. | |||
|---|---|---|---|
| 48,4% av Mabe | |||
| Miljarder USD1) | Electrolux 2013 | 2013 | Sammanlagt 2013 |
| Försäljning | 16,8 | 5,7 | 22,5 |
| EBITDA | 1,1 | 0,4 | 1,5 |
| EBITDA marginal, % | 6,8 | 6,8 | 6,8 |
1) Beloppen har omräknats från SEK till USD med en valutakurs på SEK/USD 6,515.
Ovanstående belopp är enbart avsedda som illustration och inkluderar inte effekter av synergier, implementationskostnader eller avskrivningar på tillgångar till verkligt värde till följd allokering av förvärvsköpeskillingen.
Transaktionen väntas bidra positivt till Electrolux vinst per aktie från första året. EBITDA-multipeln för helåret 2014 förväntas uppgå till 7,0-7,3 gånger.
Förvärvet förväntas bidra positivt till kassaflödet. Electrolux finansiella ställning, efter att den planerade nyemissionen har genomförts, väntas vara i linje med den finansiella policyn att bibehålla en solid kreditvärdering.
För information om förvärvet hänvisas till www.electroluxgroup.com
Utdrag ur pressmeddelande, Electrolux förvärvar GE Appliances, från den 8 september 2014.
De förväntade årliga kostnadssynergierna ovan om 350 miljoner USD uppdaterades den 8 april 2015 från de ursprungliga 300 miljoner USD som kommunicerades den 8 september 2014.
Utdrag ur pressmeddelande, Electrolux bestrider det amerikanska justitiedepartementets invändningar mot förvärvet av GE Appliances, från den 1 juli 2015.
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick under de första nio månaderna 2015 till 23 855 Mkr (21 053), varav 19 203 Mkr (16 919) avsåg försäljning till koncernbolag och 4 652 Mkr (4 134) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 2 655 Mkr (142) inklusive 3 104 Mkr (813) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 2 790 Mkr (376).
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 156 Mkr (179). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 7 053 Mkr jämfört med 4 601 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 13 590 Mkr, jämfört med 12 617 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2014 uppgick till 1 868 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 21.
Stockholm den 23 oktober 2015
Keith McLoughlin VD och koncernchef
Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation i sammandrag (delårsrapport) upprättad i enlighet med IAS 34 och 9 kap. årsredovisningslagen Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapport) för AB Electrolux (publ) per 30 september 2015 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 23 oktober 2015
PricewaterhouseCoopers AB
Anders Lundin Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Anna Rosendal Auktoriserad revisor
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2014.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Helåret 2014 Nio månader 2014 Nio månader 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 143 | 80 743 | 91 717 | 28 784 | 31 275 |
| Kostnad för sålda varor1) | –91 564 | -66 094 | -74 550 | -23 109 | -25 126 |
| Bruttoresultat1) | 20 579 | 14 649 | 17 167 | 5 675 | 6 149 |
| Försäljningskostnader1) | –11 647 | -8 507 | -9 370 | -2 919 | -3 103 |
| Administrationskostnader1) | –5 454 | -4 002 | -4 454 | -1 352 | -1 481 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 103 | 46 | -400 | -12 | -59 |
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 186 | 2 943 | 1 392 | 1 506 |
| Marginal, % | 3,2 | 2,7 | 3,2 | 4,8 | 4,8 |
| Finansiella poster, netto | –584 | -481 | -317 | -142 | -145 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 997 | 1 705 | 2 626 | 1 250 | 1 361 |
| Marginal, % | 2,7 | 2,1 | 2,9 | 4,3 | 4,4 |
| Skatt | –755 | -433 | -665 | -317 | -347 |
| Periodens resultat | 2 242 | 1 272 | 1 961 | 933 | 1 014 |
| Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat: |
|||||
| Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser |
–1 534 | -544 | 60 | -154 | -696 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras | 808 | 465 | 4 | 431 | 221 |
| –726 | -79 | 64 | 277 | -475 | |
| Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat: |
|||||
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 19 | 19 | -19 | -4 | -24 |
| Kassaflödessäkringar | –30 | 4 | 34 | 92 | 83 |
| Valutakursdifferenser | 2 428 | 1 561 | -850 | 837 | -830 |
| Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras |
–10 | — | 13 | -19 | 3 |
| 2 407 | 1 584 | -822 | 906 | -768 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 1 681 | 1 505 | -758 | 1 183 | -1 243 |
| Periodens totalresultat | 3 923 | 2 777 | 1 203 | 2 116 | -229 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 2 241 | 1 272 | 1 960 | 933 | 1 013 |
| Minoritetsintressen | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 |
| Totalt | 2 242 | 1 272 | 1 961 | 933 | 1 014 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 3 922 | 2 778 | 1 202 | 2 116 | -229 |
| Minoritetsintressen | 1 | -1 | 1 | 0 | 0 |
| Totalt | 3 923 | 2 777 | 1 203 | 2 116 | -229 |
| Resultat per aktie, kr | 7,83 | 4,44 | 6,83 | 3,26 | 3,53 |
| Efter utspädning, kr | 7,78 | 4,42 | 6,79 | 3,24 | 3,51 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 286,3 | 286,3 | 287,4 | 286,3 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 286,3 | 286,3 | 287,1 | 286,3 | 287,4 |
| Efter utspädning, miljoner | 288,2 | 288,1 | 288,8 | 288,5 | 289,1 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Kostnader för strukturåtgärder har tidigare i koncernens resultaträkning redovisats på egen rad som jämförelsestörande poster. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. Denna förändring har ingen påverkan på koncernens rörelseresultat men det omräknade bruttoresultatet minskar. Kostnader om 1 199 Mkr som tidigare rapporterats som jämförelsestörande poster har fördelats på kostnader för sålda varor med 1 076 Mkr, försäljningskostnader med 47 Mkr och administrationskostnader med 76 Mkr. För en specifikation över omstruktureringskostnader som inkluderats i rörelseresultatet för 2014 se sidan 16 och pressmeddelandet Omräknade siffror för 2014 från den 30 mars 2015.
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2014 | 30 sep. 2014 | 30 sep. 2015 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 18 934 | 17 844 | 18 409 |
| Goodwill | 5 350 | 5 103 | 5 309 |
| Övriga immateriella tillgångar | 3 878 | 3 806 | 3 510 |
| Innehav i intresseföretag | 228 | 224 | 207 |
| Uppskjutna skattefordringar | 5 351 | 4 908 | 5 372 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 312 | 308 | 303 |
| Tillgångar i pensionsplaner | 399 | 522 | 491 |
| Övriga anläggningstillgångar | 1 110 | 1 040 | 1 312 |
| Summa anläggningstillgångar | 35 562 | 33 755 | 34 913 |
| Varulager | 14 324 | 15 463 | 15 629 |
| Kundfordringar | 20 663 | 18 529 | 18 382 |
| Skattefordringar | 784 | 564 | 728 |
| Derivatinstrument | 375 | 298 | 329 |
| Övriga omsättningstillgångar | 4 774 | 4 824 | 5 007 |
| Kortfristiga placeringar | 99 | 99 | 108 |
| Kassa och bank | 9 107 | 7 616 | 10 414 |
| Summa omsättningstillgångar | 50 126 | 47 393 | 50 597 |
| Summa tillgångar | 85 688 | 81 148 | 85 510 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | –251 | -1 072 | -1 072 |
| Balanserade vinstmedel | 12 235 | 11 896 | 12 467 |
| 16 434 | 15 274 | 15 845 | |
| Minoritetsintresse | 34 | 31 | 32 |
| Summa eget kapital | 16 468 | 15 305 | 15 877 |
| Långfristig upplåning | 9 529 | 9 524 | 8 471 |
| Uppskjutna skatteskulder | 687 | 715 | 644 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 5 162 | 4 092 | 5 312 |
| Övriga avsättningar | 5 665 | 5 213 | 5 495 |
| Summa långfristiga skulder | 21 043 | 19 544 | 19 922 |
| Leverantörsskulder | 25 705 | 24 198 | 27 139 |
| Skatteskulder | 1 042 | 1 180 | 839 |
| Övriga skulder | 13 531 | 13 085 | 14 437 |
| Kortfristig upplåning | 4 960 | 4 600 | 4 548 |
| Derivatinstrument | 156 | 104 | 144 |
| Övriga avsättningar | 2 783 | 3 132 | 2 604 |
| Summa kortfristiga skulder | 48 177 | 46 299 | 49 711 |
| Summa eget kapital och skulder | 85 688 | 81 148 | 85 510 |
| Ansvarsförbindelser | 3 739 | 2 974 | 3 084 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 31 dec. 2014 | 30 sep. 2014 | 30 sep. 2015 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 14 308 | 14 308 | 16 468 |
| Periodens totalresultat | 3 923 | 2 777 | 1 203 |
| Aktierelaterad ersättning | 99 | 82 | 74 |
| Utdelning | –1 862 | -1 861 | -1 868 |
| Förvärv av verksamheter | — | -1 | — |
| Totala transaktioner med aktieägare | –1 763 | -1 780 | -1 794 |
| Utgående balans | 16 468 | 15 305 | 15 877 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Helåret 2014 Nio månader 2014 | Nio månader 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 186 | 2 943 | 1 392 | 1 506 |
| Avskrivningar | 3 671 | 2 728 | 2 956 | 947 | 980 |
| Omstruktureringsreserver | 173 | 411 | -546 | -240 | -224 |
| Övriga ej kassapåverkande poster | 93 | 150 | 335 | 27 | 140 |
| Betalda finansiella poster, netto | –488 | -420 | -224 | -104 | -101 |
| Betald skatt | –985 | -601 | -858 | -99 | -157 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
6 045 | 4 454 | 4 606 | 1 923 | 2 144 |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | –929 | -2 449 | -1 688 | -573 | -746 |
| Förändring av kundfordringar | 195 | 1 916 | 1 544 | -735 | -384 |
| Förändring av leverantörsskulder | 3 160 | 2 303 | 2 040 | 993 | 1 202 |
| Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar | –649 | -851 | 370 | 437 | 1 323 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 1 777 | 919 | 2 266 | 122 | 1 395 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 7 822 | 5 373 | 6 872 | 2 045 | 3 539 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av verksamheter | –69 | -68 | -91 | -67 | -13 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –3 006 | -1 854 | -1 945 | -734 | -618 |
| Investeringar i produktutveckling | –355 | -267 | -247 | -114 | -73 |
| Investeringar i mjukvaror | –290 | -199 | -197 | -49 | -56 |
| Övrigt | –39 | 2 | -194 | 12 | -81 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –3 759 | -2 386 | -2 674 | -952 | -841 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
4 063 | 2 987 | 4 198 | 1 093 | 2 698 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 49 | 49 | -9 | -21 | -30 |
| Förändring av kortfristiga lån | 367 | -82 | 1 801 | -50 | 344 |
| Långfristig nyupplåning | 1 952 | 1 022 | — | 16 | — |
| Amortering av långfristiga lån | –2 254 | -1 249 | -2 628 | -5 | -714 |
| Utdelning | –1 861 | -1 861 | -1 868 | — | — |
| Kassaflöde från finansierings verksamheten |
–1 747 | -2 121 | -2 704 | -60 | -400 |
| Periodens kassaflöde | 2 316 | 866 | 1 494 | 1 033 | 2 298 |
| Kassa och bank vid periodens början | 6 607 | 6 607 | 9 107 | 6 522 | 8 258 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 184 | 143 | -187 | 61 | -142 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 9 107 | 7 616 | 10 414 | 7 616 | 10 414 |
Nyckeltal
| Mkr om ej annat anges | Helåret 2014 Nio månader 2014 | Nio månader 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 112 143 | 80 743 | 91 717 | 28 784 | 31 275 |
| Organisk tillväxt, % | 1,1 | 0,7 | 2,9 | 1,6 | 2,1 |
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 186 | 2 943 | 1 392 | 1 506 |
| Marginal, % | 3,2 | 2,7 | 3,2 | 4,8 | 4,8 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 997 | 1 705 | 2 626 | 1 250 | 1 361 |
| Periodens resultat | 2 242 | 1 272 | 1 961 | 933 | 1 014 |
| Omstruktureringskostnader inkluderat i rörelseresultat | –1 199 | -1 122 | — | — | — |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –3 006 | -1 854 | -1 945 | -734 | -618 |
| Operativt kassaflöde efter investeringar | 6 631 | 4 787 | 5 917 | 1 603 | 3 193 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 7,83 | 4,44 | 6,83 | 3,26 | 3,53 |
| Eget kapital per aktie, kr | 57,52 | 53,45 | 55,24 | 53,45 | 55,24 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 4,5 | 4,3 | 4,8 | — | — |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 14,2 | 11,7 | 15,3 | — | — |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,7 | 12,3 | 8,5 | — | — |
| Nettoskuld | 9 631 | 9 595 | 6 947 | 9 595 | 6 947 |
| Skuldsättningsgrad | 0,58 | 0,63 | 0,44 | 0,63 | 0,44 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner |
286,3 | 286,3 | 287,1 | 286,3 | 287,4 |
| Genomsnittligt antal anställda | 60 038 | 59 839 | 58 279 | 58 343 | 57 281 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux.
För definitioner, se sidan 25.
Aktier
| Antal aktier | Utestående A–aktier |
Utestående B–aktier |
Utestående aktier, totalt |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2015 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 22 599 884 | 286 320 424 |
| Aktier tilldelade ledande befattningshavare enligt långsiktiga incitamentsprogram |
— | — | — | –1 077 026 | 1 077 026 |
| Antal aktier per den 30 sep. 2015 | 8 192 539 | 300 727 769 | 308 920 308 | 21 522 858 | 287 397 450 |
| I % av antal aktier | 7,0% |
Växelkurser
| SEK | 31 dec. 2014 | 30 sep. 2014 | 30 sep. 2015 |
|---|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 6,17 | 6,11 | 6,35 |
| AUD, slutet av perioden | 6,37 | 6,33 | 5,90 |
| BRL, snittkurs | 2,92 | 2,91 | 2,67 |
| BRL, slutet av perioden | 2,93 | 2,96 | 2,11 |
| CAD, snittkurs | 6,23 | 6,12 | 6,64 |
| CAD, slutet av perioden | 6,70 | 6,49 | 6,26 |
| EUR, snittkurs | 9,11 | 9,04 | 9,37 |
| EUR, slutet av perioden | 9,47 | 9,14 | 9,41 |
| GBP, snittkurs | 11,31 | 11,15 | 12,82 |
| GBP, slutet av perioden | 12,11 | 11,75 | 12,74 |
| HUF, snittkurs | 0,0295 | 0,0293 | 0,0303 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0301 | 0,0295 | 0,0300 |
| USD, snittkurs | 6,89 | 6,70 | 8,36 |
| USD, slutet av perioden | 7,79 | 7,25 | 8,40 |
Nettoomsättning per affärsområde
| Mkr | Helåret 2014 Nio månader 2014 Nio månader 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 34 438 | 24 713 | 26 847 | 8 741 | 9 540 |
| Vitvaror Nordamerika | 34 141 | 25 217 | 32 640 | 9 089 | 11 610 |
| Vitvaror Latinamerika | 20 041 | 13 907 | 13 927 | 5 053 | 4 190 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 8 803 | 6 491 | 7 009 | 2 342 | 2 192 |
| Dammsugare och småapparater | 8 678 | 6 014 | 6 506 | 2 075 | 2 169 |
| Professionella Produkter | 6 041 | 4 400 | 4 788 | 1 484 | 1 574 |
| Övrigt | 1 | 1 | — | — | — |
| Totalt | 112 143 | 80 743 | 91 717 | 28 784 | 31 275 |
Rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Helåret 2014 Nio månader 2014 Nio månader 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika1) | 232 | -275 | 1 402 | 484 | 605 |
| Marginal, % | 0,7 | -1,1 | 5,2 | 5,5 | 6,3 |
| Vitvaror Nordamerika | 1 714 | 1 580 | 1 087 | 518 | 743 |
| Marginal, % | 5,0 | 6,3 | 3,3 | 5,7 | 6,4 |
| Vitvaror Latinamerika1) | 1 069 | 591 | 394 | 242 | 110 |
| Marginal, % | 5,3 | 4,2 | 2,8 | 4,8 | 2,6 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet1) | 438 | 238 | 241 | 125 | 54 |
| Marginal, % | 5,0 | 3,7 | 3,4 | 5,3 | 2,5 |
| Dammsugare och småapparater | 200 | 27 | 29 | 35 | 41 |
| Marginal, % | 2,3 | 0,4 | 0,4 | 1,7 | 1,9 |
| Professionella Produkter | 671 | 482 | 602 | 184 | 212 |
| Marginal, % | 11,1 | 11,0 | 12,6 | 12,4 | 13,5 |
| Koncerngemensamma kostnader etc.1) | –743 | -457 | -812 | -196 | -259 |
| Rörelseresultat | 3 581 | 2 186 | 2 943 | 1 392 | 1 506 |
| Marginal, % | 3,2 | 2,7 | 3,2 | 4,8 | 4,8 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Rörelseresultat per affärsområde har tidigare rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. För en specifikation se nedan och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015.
Omstruktureringskostnader inkluderat i rörelseresultat1)
| Mkr | Helåret 2014 Nio månader 2014 Nio månader 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –1 212 | –1 100 | — | — | — |
| Vitvaror Nordamerika | — | — | — | — | — |
| Vitvaror Latinamerika | –10 | –10 | — | — | — |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –10 | –10 | — | — | — |
| Dammsugare och småapparater | — | — | — | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader etc | 33 | –2 | — | — | — |
| Totalt | –1 199 | –1 122 | — | — | — |
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Nio månader 2015 | Nio månader 2015 i lokala valutor |
Kv3 2015 | Kv3 2015 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 8,6 | 3,7 | 9,1 | 5,4 |
| Vitvaror Nordamerika | 29,4 | 5,2 | 27,7 | 7,1 |
| Vitvaror Latinamerika | 0,1 | 2,3 | -17,1 | -5,1 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 8,0 | -3,9 | -6,4 | -11,4 |
| Dammsugare och småapparater | 8,2 | -1,2 | 4,5 | -0,5 |
| Professionella Produkter | 8,8 | 3,3 | 6,1 | 1,8 |
| Total förändring | 13,6 | 3,0 | 8,7 | 2,4 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Nio månader 2015 | Nio månader 2015 i lokala valutor |
Kv3 2015 | Kv3 2015 i lokala valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 609,8 | 603,4 | 25,0 | 25,1 |
| Vitvaror Nordamerika | -31,2 | -43,1 | 43,4 | 16,2 |
| Vitvaror Latinamerika | -33,3 | -43,1 | -54,5 | -59,7 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 1,3 | 12,1 | -56,8 | -49,3 |
| Dammsugare och småapparater | 7,4 | -63,3 | 17,1 | -29,8 |
| Professionella Produkter | 24,9 | 17,7 | 15,2 | 12,2 |
| Total förändring | 34,6 | 23,1 | 8,2 | -3,3 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 dec. 2014 | I % av annualiserad nettoomsättning |
30 sep. 2014 | I % av annualiserad nettoomsättning |
30 sep. 2015 | I % av annualiserad nettoomsättning |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 14 324 | 11,2 | 15 463 | 13,2 | 15 629 | 12,8 |
| Kundfordringar | 20 663 | 16,2 | 18 529 | 15,9 | 18 382 | 15,0 |
| Leverantörsskulder | –25 705 | –20,1 | -24 198 | -20,7 | -27 139 | -22,1 |
| Avsättningar | –8 448 | -8 345 | -8 099 | |||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader |
–8 495 | -7 930 | -9 239 | |||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | –716 | -1 137 | -488 | |||
| Rörelsekapital | –8 377 | –6,6 | -7 618 | -6,5 | -10 954 | -8,9 |
| Materiella anläggningstillgångar | 18 934 | 17 844 | 18 409 | |||
| Goodwill | 5 350 | 5 103 | 5 309 | |||
| Övriga anläggningstillgångar | 5 528 | 5 378 | 5 332 | |||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar |
4 664 | 4 193 | 4 728 | |||
| Nettotillgångar | 26 099 | 20,4 | 24 900 | 21,3 | 22 824 | 18,6 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 25 166 | 22,4 | 24 933 | 23,2 | 25 707 | 21,0 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2014 |
30 sep. 2014 |
30 sep. 2015 |
31 dec. 2014 |
30 sep 2014 |
30 sep 2015 |
31 dec. 2014 |
30 sep 2014 |
30 sep 2015 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
22 197 | 22 348 | 22 494 | 17 857 | 17 234 | 18 473 | 4 340 | 5 114 | 4 021 |
| Vitvaror Nordamerika | 16 450 | 16 089 | 17 573 | 10 234 | 11 085 | 13 558 | 6 216 | 5 004 | 4 015 |
| Vitvaror Latinamerika | 14 574 | 13 171 | 12 089 | 7 661 | 6 687 | 5 781 | 6 913 | 6 484 | 6 308 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 5 614 | 5 370 | 5 261 | 3 519 | 3 335 | 3 550 | 2 095 | 2 035 | 1 711 |
| Dammsugare och småapparater | 5 144 | 4 793 | 4 812 | 3 680 | 3 070 | 3 394 | 1 464 | 1 723 | 1 418 |
| Professionella Produkter | 2 931 | 2 915 | 3 165 | 2 012 | 1 974 | 2 182 | 919 | 941 | 983 |
| Övrigt1) | 8 544 | 7 683 | 8 538 | 4 392 | 4 084 | 4 170 | 4 152 | 3 599 | 4 368 |
| Totalt operativa tillgångar och skulder |
75 454 | 72 369 | 73 932 | 49 355 | 47 469 | 51 108 | 26 099 | 24 900 | 22 824 |
| Likvida medel | 9 835 | 8 257 | 11 087 | — | — | — | — | — | — |
| Räntebärande fordringar | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Räntebärande skulder | — | — | — | 14 703 | 14 282 | 13 213 | — | — | — |
| Pensionstillgångar och skulder | 399 | 522 | 491 | 5 162 | 4 092 | 5 312 | — | — | — |
| Beslutad utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Eget kapital | — | — | — | 16 468 | 15 305 | 15 877 | — | — | — |
| Totalt | 85 688 | 81 148 | 85 510 | 85 688 | 81 148 | 85 510 | — | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner, skatteposter samt avsättningar för omstruktureringar. Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Kostnader för strukturåtgärder har tidigare exkluderats i nettotillgångarna per affärsområde och rapporterats under Övrigt. Framöver kommer eventuella strukturkostnader att belasta nettotillgångar per affärsområde. För jämförbarhet har siffrorna för 2014 omräknats.
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Helåret | Helåret | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv1 2014 | Kv2 2014 | Kv3 2014 | Kv4 2014 | 2014 | Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | 2015 |
| Nettoomsättning | 25 629 | 26 330 | 28 784 | 31 400 | 112 143 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | ||
| Rörelseresultat | 731 | 63 | 1 392 | 1 395 | 3 581 | 516 | 921 | 1 506 | ||
| Marginal, % | 2,9 | 0,2 | 4,8 | 4,4 | 3,2 | 1,8 | 2,9 | 4,8 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 575 | –120 | 1 250 | 1 292 | 2 997 | 450 | 815 | 1 361 | ||
| Periodens resultat | 431 | –92 | 933 | 970 | 2 242 | 339 | 608 | 1 014 | ||
| Resultat per aktie, kr1) | 1,50 | –0,32 | 3,26 | 3,39 | 7,83 | 1,18 | 2,12 | 3,53 | ||
| Omstruktureringskostnader inkluderat i rörelseresultat |
–18 | –1 104 | — | –77 | –1 199 | — | — | — | ||
| Antal aktier före utspädning, miljoner | 286,2 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 287,4 | 287,4 | 287,4 | ||
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner |
286,2 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 286,3 | 286,6 | 287,4 | 287,4 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive aktier ägda av Electrolux.
Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 2014 | Kv2 2014 | Kv3 2014 | Kv4 2014 | Helåret 2014 |
Kv1 2015 | Kv2 2015 | Kv3 2015 | Kv4 2015 | Helåret 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
||||||||||
| Nettoomsättning | 7 865 | 8 107 | 8 741 | 9 725 | 34 438 | 8 608 | 8 699 | 9 540 | ||
| Rörelseresultat1) | 142 | –901 | 484 | 507 | 232 | 371 | 426 | 605 | ||
| Marginal, % | 1,8 | –11,1 | 5,5 | 5,2 | 0,7 | 4,3 | 4,9 | 6,3 | ||
| Vitvaror Nordamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 7 664 | 8 464 | 9 089 | 8 924 | 34 141 | 9 313 | 11 717 | 11 610 | ||
| Rörelseresultat | 382 | 680 | 518 | 134 | 1 714 | –57 | 401 | 743 | ||
| Marginal, % | 5,0 | 8,0 | 5,7 | 1,5 | 5,0 | –0,6 | 3,4 | 6,4 | ||
| Vitvaror Latinamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 4 790 | 4 064 | 5 053 | 6 134 | 20 041 | 5 261 | 4 476 | 4 190 | ||
| Rörelseresultat1) | 211 | 138 | 242 | 478 | 1 069 | 177 | 107 | 110 | ||
| Marginal, % | 4,4 | 3,4 | 4,8 | 7,8 | 5,3 | 3,4 | 2,4 | 2,6 | ||
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
||||||||||
| Nettoomsättning | 1 928 | 2 221 | 2 342 | 2 312 | 8 803 | 2 241 | 2 576 | 2 192 | ||
| Rörelseresultat1) | 11 | 102 | 125 | 200 | 438 | 52 | 135 | 54 | ||
| Marginal, % | 0,6 | 4,6 | 5,3 | 8,7 | 5,0 | 2,3 | 5,2 | 2,5 | ||
| Dammsugare och småapparater |
||||||||||
| Nettoomsättning | 2 001 | 1 938 | 2 075 | 2 664 | 8 678 | 2 139 | 2 198 | 2 169 | ||
| Rörelseresultat | 33 | –41 | 35 | 173 | 200 | –8 | -4 | 41 | ||
| Marginal, % | 1,6 | –2,1 | 1,7 | 6,5 | 2,3 | –0,4 | -0,2 | 1,9 | ||
| Professionella Produkter | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 380 | 1 536 | 1 484 | 1 641 | 6 041 | 1 525 | 1 689 | 1 574 | ||
| Rörelseresultat | 126 | 172 | 184 | 189 | 671 | 170 | 220 | 212 | ||
| Marginal, % | 9,1 | 11,2 | 12,4 | 11,5 | 11,1 | 11,1 | 13,0 | 13,5 | ||
| Övrigt | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 | — | — | — | 1 | — | — | — | ||
| Rörelseresultat, koncern gemensamma kostnader etc1) |
–174 | –87 | –196 | –286 | –743 | –189 | -364 | -259 | ||
| Totalt koncernen | ||||||||||
| Nettoomsättning | 25 629 | 26 330 | 28 784 | 31 400 | 112 143 | 29 087 | 31 355 | 31 275 | ||
| Rörelseresultat | 731 | 63 | 1 392 | 1 395 | 3 581 | 516 | 921 | 1 506 | ||
| Marginal, % | 2,9 | 0,2 | 4,8 | 4,4 | 3,2 | 1,8 | 2,9 | 4,8 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Rörelseresultat per affärsområde har rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. För en specifikation se nedan och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015.
Omstruktureringskostnader inkluderat i röreslseresultat per affärsområde ovan1)
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Afrika | — | –1 100 | — | –112 | –1 212 |
| Vitvaror Nordamerika | — | — | — | — | — |
| Vitvaror Latinamerika | –6 | –4 | — | — | –10 |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
–10 | — | — | — | –10 |
| Dammsugare och småapparater |
— | — | — | — | — |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Koncerngemensamma kostnader | –2 | — | — | 35 | 33 |
| Totalt koncernen | –18 | –1 104 | — | –77 | –1 199 |
1) Tidigare inte inkluderat i rörelseresultat per affärsområde utan rapporterat som "Jämförelsestörande poster" i resultaträkningen.
Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder
| Helåret 2014 | 30 sep. 2014 | 30 sep. 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Verkligt värde |
Bokfört värde |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
Verkligt värde |
Bokfört värde |
| Per kategori | ||||||
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen | 2 971 | 2 971 | 2 168 | 2 168 | 3 248 | 3 248 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 177 | 177 | 177 | 177 | 157 | 157 |
| Lånefordringar och kundfordringar | 22 124 | 22 124 | 20 359 | 20 359 | 19 340 | 19 340 |
| Kassa | 5 289 | 5 289 | 4 145 | 4 145 | 6 791 | 6 791 |
| Finansiella tillgångar totalt | 30 561 | 30 561 | 26 849 | 26 849 | 29 536 | 29 536 |
| Finansiella skulder till verkligt värde via resultaträkningen | 157 | 157 | 104 | 104 | 143 | 143 |
| Finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde | 39 415 | 39 247 | 37 786 | 37 636 | 40 150 | 39 950 |
| Finansiella skulder totalt | 39 572 | 39 404 | 37 890 | 37 740 | 40 293 | 40 093 |
Verkligt värdeestimat
Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med Forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen. I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och
leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:
Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder.
Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt.
Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata.
Verkligt värdehierarki
| Helåret 2014 | 30 sep. 2014 | 30 sep. 2015 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar, Mkr | Nivå 1 | Nivå 2 | Totalt | Nivå 1 | Nivå 2 | Totalt | Nivå 1 | Nivå 2 | Totalt |
| Finansiella tillgångar | 312 | — | 312 | 308 | — | 308 | 303 | — | 303 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen |
135 | — | 135 | 131 | — | 131 | 146 | — | 146 |
| Finansiella tillgångar som kan säljas | 177 | — | 177 | 177 | — | 177 | 157 | — | 157 |
| Derivatinstrument | — | 375 | 375 | — | 297 | 297 | — | 329 | 329 |
| Derivat då säkringsredovisning ej är tillämpbar, dvs innehav för handel |
— | 194 | 194 | — | 181 | 181 | — | 134 | 134 |
| Derivat då säkringsredovisning tillämpas | — | 181 | 181 | — | 116 | 116 | — | 195 | 195 |
| Kortfristiga investeringar och kassa och bank |
2 456 | — | 2 456 | 1 740 | — | 1 740 | 2 773 | — | 2 773 |
| Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultaträkningen |
2 456 | — | 2 456 | 1 740 | — | 1 740 | 2 773 | 2 773 | |
| Finansiella tillgångar totalt | 2 768 | 375 | 3 143 | 2 048 | 297 | 2 345 | 3 076 | 329 | 3 405 |
| Finansiella skulder | |||||||||
| Derivatinstrument | — | 157 | 157 | — | 104 | 104 | — | 143 | 143 |
| Derivat då säkringsredovisning ej är tillämpbar, dvs innehav för handel |
— | 89 | 89 | — | 69 | 69 | — | 87 | 87 |
| Derivat då säkringsredovisning tillämpas | — | 68 | 68 | — | 35 | 35 | — | 56 | 56 |
| Finansiella skulder totalt | — | 157 | 157 | — | 104 | 104 | — | 143 | 143 |
Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.
Moderbolagets resultaträkning
| Nio månader | Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Helåret 2014 | 2014 | 2015 | Kv3 2014 | Kv3 2015 |
| Nettoomsättning | 29 508 | 21 053 | 23 855 | 7 449 | 8 535 |
| Kostnad för sålda varor | –25 477 | -18 223 | -20 132 | -6 330 | -7 204 |
| Bruttoresultat | 4 031 | 2 830 | 3 723 | 1 119 | 1 331 |
| Försäljningskostnader | –3 430 | -2 427 | -2 796 | -835 | -977 |
| Administrationskostnader | –1 208 | -961 | -1 028 | -255 | -294 |
| Övriga rörelseintäkter | — | — | — | -2 | — |
| Övriga rörelsekostnader | –645 | -172 | -282 | 2 | — |
| Rörelseresultat | –1 252 | -730 | -383 | 29 | 60 |
| Finansiella intäkter | 3 105 | 1 094 | 3 482 | 126 | 1 507 |
| Finansiella kostnader | –455 | -222 | -444 | -91 | -312 |
| Finansiella poster netto | 2 650 | 872 | 3 038 | 35 | 1 195 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 398 | 142 | 2 655 | 64 | 1 255 |
| Bokslutsdispositioner | 355 | 159 | 176 | 71 | 65 |
| Resultat före skatt | 1 753 | 301 | 2 831 | 135 | 1 320 |
| Skatt | 77 | 75 | -41 | -49 | -6 |
| Periodens resultat | 1 830 | 376 | 2 790 | 86 | 1 314 |
Moderbolagets balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2014 | 30 sep. 2014 | 30 sep. 2015 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 35 074 | 33 499 | 35 001 |
| Omsättningstillgångar | 21 021 | 20 584 | 19 436 |
| Summa tillgångar | 56 095 | 54 083 | 54 437 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 12 617 | 11 145 | 13 590 |
| Summa eget kapital | 17 179 | 15 707 | 18 152 |
| Obeskattade reserver | 396 | 516 | 374 |
| Avsättningar | 1 624 | 1 714 | 1 505 |
| Långfristiga skulder | 9 071 | 9 075 | 7 858 |
| Kortfristiga skulder | 27 825 | 27 071 | 26 548 |
| Summa eget kapital och skulder | 56 095 | 54 083 | 54 437 |
| Ställda säkerheter | — | — | — |
| Ansvarsförbindelser | 3 743 | 3 417 | 3 121 |
Årlig utveckling per affärsområde
| Mkr1) 2) | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 36 596 | 34 029 | 34 278 | 33 436 | 34 438 |
| Rörelseresultat1) | 1 639 | 675 | 178 | –481 | 232 |
| Rörelsemarginal, % | 4,5 | 2,0 | 0,5 | –1,4 | 0,7 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 30 969 | 27 665 | 30 684 | 31 864 | 34 141 |
| Rörelseresultat1) | 1 036 | 146 | 1 347 | 2 136 | 1 714 |
| Rörelsemarginal, % | 3,3 | 0,5 | 4,4 | 6,7 | 5,0 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 16 260 | 17 810 | 22 044 | 20 695 | 20 041 |
| Rörelseresultat1) | 951 | 820 | 1 590 | 979 | 1 069 |
| Rörelsemarginal, % | 5,8 | 4,6 | 7,2 | 4,7 | 5,3 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 7 679 | 7 852 | 8 405 | 8 653 | 8 803 |
| Rörelseresultat1) | 793 | 736 | 746 | 116 | 438 |
| Rörelsemarginal, % | 10,3 | 9,4 | 8,9 | 1,3 | 5,0 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 422 | 8 359 | 9 011 | 8 952 | 8 678 |
| Rörelseresultat1) | 802 | 543 | 461 | 309 | 200 |
| Rörelsemarginal, % | 9,5 | 6,5 | 5,1 | 3,5 | 2,3 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 6 389 | 5 882 | 5 571 | 5 550 | 6 041 |
| Rörelseresultat | 743 | 841 | 588 | 510 | 671 |
| Rörelsemarginal, % | 11,6 | 14,3 | 10,6 | 9,2 | 11,1 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 11 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Koncerngemensamma kostnader m.m.1) | –534 | –744 | –910 | –1 989 | –743 |
| Totalt koncernen, inklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 106 326 | 101 598 | 109 994 | 109 151 | 112 143 |
| Rörelseresultat | 5 430 | 3 017 | 4 000 | 1 580 | 3 581 |
| Marginal, % | 5,1 | 3,0 | 3,6 | 1,4 | 3,2 |
1) Från och med 2015 används inte längre begreppet jämförelsestörande poster för strukturkostnader. Rörelseresultat per affärsområde har rapporterats exklusive dessa strukturkostnader. För jämförbarhet har kvartals- och helårssiffror för 2014 omräknats. För information presenteras också rörelseresultat per affärsområde ovan inklusive strukturkostnader för helåren 2010- 2013, för en specifikation se nedan och pressmeddelandet; Omräknade siffror för 2014, från den 30 mars 2015.
2) Electrolux tillämpar den ändrade standarden för pensionsredovisning, IAS 19 Ersättningar till anställda, från och med den 1 januari 2013. Rapporterade siffror för 2012 har räknats om för att möjliggöra jämförelse. Tidigare år har inte omräknats.
Omstruktureringskostnader inkluderat i röreslseresultat per affärsområde ovan1)
| Totalt koncernen | –1 064 | –138 | –1 032 | –2 475 | –1 199 |
|---|---|---|---|---|---|
| Koncerngemensamma kostnader | — | — | — | –1 214 | 33 |
| Professionella Produkter | — | — | — | — | — |
| Dammsugare och småapparater |
— | — | — | –82 | — |
| Vitvaror Asien/ Stillahavsområdet |
— | — | — | –351 | –10 |
| Vitvaror Latinamerika | — | — | — | — | –10 |
| Vitvaror Nordamerika | –406 | –104 | –105 | — | — |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –658 | –34 | –927 | –828 | –1 212 |
1) Tidigare inte inkluderat i rörelseresultat per affärsområde utan rapporterat som "Jämförelsestörande poster" i resultaträkningen.
Fem år i sammandrag
| 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
|---|---|---|---|---|
| 106 326 | 101 598 | 109 994 | 109 151 | 112 143 |
| 1,5 | 0,2 | 5,5 | 4,5 | 1,1 |
| 5 430 | 3 017 | 4 000 | 1 580 | 3 581 |
| 5,1 | 3,0 | 3,6 | 1,4 | 3,2 |
| 5 306 | 2 780 | 3 154 | 904 | 2 997 |
| 3 997 | 2 064 | 2 365 | 672 | 2 242 |
| –1 064 | –138 | –1 032 | –2 475 | –1 199 |
| 3 221 | 3 163 | 4 090 | –3 535 | –3 006 |
| 5 357 | 3 407 | 5 273 | 2 412 | 6 631 |
| 14,04 | 7,25 | 8,26 | 2,35 | 7,83 |
| 72,40 | 72,51 | 54,96 | 49,99 | 57,52 |
| 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 | 6,50 |
| 5,4 | 4,6 | 4,1 | 4,0 | 4,5 |
| 27,8 | 13,7 | 14,8 | 5,8 | 14,2 |
| 20,6 | 10,4 | 14,4 | 4,4 | 15,7 |
| –709 | 6 367 | 10 164 | 10 653 | 9 631 |
| –0,03 | 0,31 | 0,65 | 0,74 | 0,58 |
| 284,6 | 284,7 | 285,9 | 286,2 | 286,3 |
| 51 544 | 52 916 | 59 478 | 60 754 | 60 038 |
Finansiella mål över en konjunkturcykel
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.
Finansiella mål
- Rörelsemarginal på >6%
- Kapitalomsättningshastighet på >4 gånger
- Avkastning på nettotillgångar >20%
- Årlig tillväxt på >4%
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel, förvaltningstillgångar för pensioner och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder, ej räntebärande avsättningar och uppskjutna skatteskulder.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoskuld Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Övriga nyckeltal
Organisk tillväxt Försäljningstillväxt justerad för förvärv, avyttringar och förändringar i valutakurser.
Operativt kassaflöde efter investeringar
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betalda skatter, betalningar avseende omstrukturingar samt förvärv och avyttringar av verksamheter.
Resultat per aktie Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Avkastning på eget kapital Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
Kapitalomsättningshastighet Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar.
Information till aktieägare
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar
till resultatet för tredje kvartalet 2015 Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electroluxgroup.com/ir
Telefonkonferens kl 09.00
En telefonkonferens hålls idag den 23 oktober kl 09.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin och ekonomi- och finansdirektör Tomas Eliasson.
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 564 74, Sverige +44 20 336 453 74, Storbritannien och övriga Europa +1 855 753 22 30, USA
Presentationsmaterial för nedladdning: www.electroluxgroup.com/ir
Länk till webbsändning: www.electroluxgroup.com/q3-2015
För mer information kontakta:
Catarina Ihre, Vice President, Investor Relations, 08-738 60 87 Merton Kaplan, Analytiker, Investor Relations, 08-738 70 06
Kalender 2016
Kapitalmarknadsdagen som annonserats till november 2015 flyttas fram till 2016. Information om datum m.m kommer senare.
Bokslutsrapport 28 januari Årsredovisning 2015 vecka 10 Årsstämma 6 april Delårsrapport januari – mars 28 april Delårsrapport januari - juni 20 juli Delårsrapport januari - september 28 oktober
På webben: www.electroluxgroup.com