AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2011
Feb 2, 2012
2907_10-k_2012-02-02_a523a529-181e-4714-8cf9-3743cafd9480.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutsrapport 2011
Nettoomsättning och resultat 2 Marknadsöversikt 3 Affärsområden 3 Kassaflöde 6 Finansiell ställning 6 Strukturåtgärder 7 Utdelning 9 Förvärv 11, 12 Finansiella data 14
Innehåll
Stockholm den 2 februari 2012
Sammanfattning av fjärde kvartalet 2011
- • Nettoomsättningen uppgick till 28 369 Mkr (27 556) och periodens resultat till 221 Mkr (677), vilket motsvarar 0,77 kr (2,38) per aktie.
- • Rörelseresultatet uppgick till 1 441 Mkr (1 714), motsvarande en marginal på 5,1% (6,2) exklusive jämförelsestörande poster och engångskostnader.
- • Kostnader av engångskaraktär uppgick till 825 Mkr avseende åtgärder för att minska bemanningen på 635 Mkr och WEEE-relaterade kostnader på 190 Mkr för tidigare år.
- • De flesta av koncernens verksamheter visade stabila resultat under tuffa marknadsförhållanden.
- • Verksamheten i Nordamerika påverkades negativt av lägre volymer och högre kostnader för råmaterial.
Sammanfattning av helåret 2011
- • Nettoomsättningen ökade med 1,9% i jämförbara valutor.
- • Rörelsemarginalen exklusive jämförelsestörande poster och kostnader av engångskaraktär uppgick till 3,9% (6,1).
- • Prispress och ökade kostnader för råmaterial hade en negativ inverkan på rörelseresultatet.
- • Förvärv av vitvaruföretagen Olympic Group i Egypten och CTI i Chile.
- • Arbetet med att minska rörelsekapitalet har bidragit till en solid balansräking.
- • Styrelsen föreslår en utdelning för 2011 på 6,50 (6,50) kr per aktie.
- • Styrelsen föreslår ett förnyat mandat på årsstämman för återköp av egna aktier.
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | Förändring % |
2011 | 2010 | Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 369 | 27 556 | 3 | 101 598 | 106 326 | –4 |
| Rörelseresultat | 512 | 952 | –46 | 3 017 | 5 430 | –44 |
| Marginal, % | 1,8 | 3,5 | 3,0 | 5,1 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 328 | 925 | –65 | 2 780 | 5 306 | –48 |
| Periodens resultat | 221 | 677 | –67 | 2 064 | 3 997 | –48 |
| Resultat per aktie, kr1) | 0,77 | 2,38 | 7,25 | 14,04 | ||
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 13,7 | 27,8 | ||
| Exklusive jämförelsestörande poster | ||||||
| Jämförelsestörande poster | –104 | –762 | –138 | –1 064 | ||
| Rörelseresultat | 616 | 1 714 | –64 | 3 155 | 6 494 | –51 |
| Marginal, % | 2,2 | 6,2 | 3,1 | 6,1 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 432 | 1 687 | –74 | 2 918 | 6 370 | –54 |
| Periodens resultat | 286 | 1 204 | –76 | 2 148 | 4 739 | –55 |
| Resultat per aktie, kr1) | 1,01 | 4,23 | 7,55 | 16,65 | ||
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 13,5 | 31,0 | ||
| Engångskostnader, fjärde kvartalet 2011 | –825 | – | –825 | – | ||
| Rörelseresultat exklusive engångskostna | ||||||
| der och jämförelsestörande poster | 1 441 | 1 714 | –16 | 3 980 | 6 494 | –39 |
| Marginal, % | 5,1 | 6,2 | 3,9 | 6,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 284,7 (284,7) miljoner aktier för fjärde kvartalet och 284,7 (284,6) miljoner aktier för 2011.
För resultat per aktie efter utspädning, se sidan 14. För definitioner, se sidan 24.
För mer information kontakta Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, på telefonnummer 08-738 60 03.
AB ELECTROLUX (PUBL) Postadress Media hotline Investor Relations E-mail adress 105 45 Stockholm 08-657 65 07 08-738 60 03 [email protected] Besöksadress Telefax Hemsida Reg. nr. S:t Göransgatan 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178
Nettoomsättning och resultat
Fjärde kvartalet 2011
Electrolux nettoomsättning under fjärde kvartalet 2011 uppgick till 28 369 Mkr (27 556). Nettoomsättningen var oförändrad i jämförbara valutor, exklusive förändringar i koncernens struktur. Förändringar av valutakurser påverkade nettoomsättningen negativt. Förvärven av Olympic Group i Egypten och CTI i Chile hade en positiv påverkan på nettoomsättningen med 5,7%. Olympic Groups och CTI:s försäljning under fjärde kvartalet ingår i Electrolux nettoomsättning.
Förändring av nettoomsättning
| % | Kv4 2011 | 2011 |
|---|---|---|
| Förändringar i koncernens struktur | 5,7 | 1,7 |
| Förändringar av valutakurser | –2,7 | –6,3 |
| Förändringar av volym/pris/mix | 0,0 | 0,2 |
| Totalt | 3,0 | –4,4 |
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2011 uppgick till 512 Mkr (952) och resultatet efter finansiella poster till 328 Mkr (925). Lägre försäljningspriser och högre kostnader för råmaterial hade en negativ inverkan på rörelseresultatet för kvartalet.
I rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2011 ingår poster av engångskaraktär uppgående till 825 Mkr. För att förbättra kostnadseffektiviteten genomför Electrolux ett antal kostnadsbesparingsåtgärder, se sidan 7. Åtgärder för att minska bemanningen i alla regioner påbörjades under fjärde kvartalet 2011 och kommer att fortsätta under 2012. Engångskostnader för dessa åtgärder har belastat rörelseresultatet med 635 Mkr, se tabell nedan.
Därutöver har engångskostnader avseende historiska WEEErelaterade kostnader i Ungern på 190 Mkr för perioden 2005 till 2007 belastat rörelseresultatet, se tabell nedan.
De pågående globala satsningarna på att ytterligare minska kostnaderna genom att dra fördel av koncernens globala styrka och räckvidd löper enligt plan. Kostnaderna för dessa globala satsningar uppgick till cirka 100 Mkr för fjärde kvartalet och cirka 500 Mkr för helåret 2011.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2011 innehåller jämförelsestörande poster uppgående till –104 Mkr (–762) för strukturåtgärder inom verksamheten för diskmaskiner, se tabell på sidan 14.
Rörelseresultatet exklusive poster av engångskaraktär och jämförelsestörande poster
Exklusive jämförelsestörande poster och posterna av engångskaraktär beskrivna ovan, uppgick rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2011 till 1 441 Mkr (1 714), motsvarande en marginal på 5,1% (6,2).
Andel av försäljning per affärsområde för helåret 2011 Rörelseresultat och marginal*
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, jämfört med tidigare år, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt, hade en positiv påverkan på rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år och uppgick till cirka 30 Mkr.
Transaktionseffekterna uppgick till cirka –35 Mkr. Resultatet från avräkning av valutasäkringskontrakt påverkade rörelseresultatet positivt med cirka 85 Mkr jämfört med 2010.
Effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar hade i jämförelse med föregående år en påverkan på rörelseresultatet för kvartalet med cirka –20 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för fjärde kvartalet 2011 uppgick till –184 Mkr, jämfört med –27 Mkr för motsvarande period föregående år. Finansnettot har påverkats av högre räntor och ökad nettoskuld. Förvärven av Olympic Group och CTI har påverkat nettoskulden.
Periodens resultat uppgick till 221 Mkr (677), motsvarande 0,77 kr (2,38) i resultat per aktie.
Helåret 2011
Electrolux nettoomsättning för 2011 uppgick till 101 598 Mkr, jämfört med 106 326 Mkr föregående år. I jämförbara valutor och exklusive Olympic Groups och CTI:s försäljning var nettoomsättningen i linje med föregående år. Förändringar i valutakurser hade en negativ påverkan på nettoomsättningen med –6,3%. Olympic Group och CTI hade en postiv påverkan på nettoomsättningen med 1,7%. Olympic Group och CTI är inkluderade i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med september respektive oktober månad.
Engångskostnader under fjärde kvartalet och helåret 2011.
| Mkr | 2011 |
|---|---|
| Minskning av bemanning, Europa | 500 |
| WEEE-relaterade kostnader, Europa | 190 |
| Minskning av bemanning, Nordamerika | 15 |
| Minskning av bemanning, Asien/Stillahavsområdet | 20 |
| Minskning av bemanning, Dammsugare och småapparater | 45 |
| Minskning av bemanning, koncernstaben | 55 |
| Totalt | 825 |
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för 2011 minskade till 3 017 Mkr (5 430) och resultatet efter finansiella poster till 2 780 Mkr (5 306). Svag efterfrågan på Electrolux huvudmarknader, lägre försäljningspriser och ökade kostnader för råmaterial hade en negativ inverkan på rörelseresultatet för 2011.
Bidraget från de förvärvade bolagen Olympic Group och CTI inklusive relaterade förvärvsjusteringar var något negativt. Kostnader relaterade till förvärven uppgick till 99 Mkr (24) för 2011.
* Exklusive jämförelsestörande poster.
Rörelseresultat exklusive poster av engångskaraktär och jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet för 2011 innehåller jämförelsestörande poster uppgående till –138 Mkr (–1 064) avseende avsättningar för strukturåtgärder, se tabell på sidan 14.
Exklusive jämförelsestörande poster och posterna av engångskaraktär beskrivna ovan, uppgick rörelseresultatet för 2011 till 3 980 Mkr (6 494), motsvarande en marginal på 3,9% (6,1).
Påverkan av valutakursförändringar
Jämfört med föregående år hade förändringar i valutakurser för helåret 2011 en positiv inverkan på rörelseresultatet inklusive omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt med 150 Mkr.
Effekterna av valutakursförändringar hänförs huvudsakligen till verksamheterna i Europa, Latinamerika och Asien/Stillahavsområdet. Förstärkningen av den australiensiska dollarn och den brasilianska realen mot den amerikanska dollarn och försvagningen av euron mot flera andra valutor har påverkat rörelseresultatet positivt. Transaktionseffekterna var positiva och uppgick till cirka 400 Mkr. Resultatet från avräkning av valutasäkringskontrakt påverkade rörelseresultatet positivt med cirka 75 Mkr, jämfört med föregående år.
I jämförelse med föregående år påverkade effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar rörelseresultatet för helåret 2011negativt med cirka –325 Mkr, framför allt på grund av försvagningen av euron och den amerikanska dollarn gentemot den svenska kronan.
Finansnetto
Finansnettot för helåret 2011 minskade till –237 Mkr, jämfört med –124 Mkr föregående år. Finansnettot har påverkats av högre räntor och ökad nettoskuld.
Periodens resultat uppgick till 2 064 Mkr (3 997), motsvarande 7,25 kr (14,04) i resultat per aktie.
Marknadsöversikt
Efterfrågan på vitvaror på den europeiska marknaden ökade något under fjärde kvartalet 2011, medan efterfrågan i Nordamerika minskade med 4%.
Den europeiska marknaden för vitvaror ökade med 1%, drivet av ökad efterfrågan i Östeuropa. Efterfrågan i Västeuropa minskade med 3% och minskade på för Electrolux viktiga marknader i Sydeuropa. Efterfrågan i Östeuropa ökade med 9%.
För helåret var efterfrågan på den europeiska marknaden i linje med föregående år, medan efterfrågan på den nordamerikanska marknaden minskade med 4%.
Marknaden i Brasilien ökade under kvartalet och under helåret jämfört med motsvarande period föregående år. De flesta andra marknader i Latinamerika visade också tillväxt.
Efterfrågan på vitvaror i Europa för 2012 förväntas vara oförändrad eller minska med upp till 2%. Efterfrågan i Nordamerika förväntas vara oförändrad eller öka med upp till 2%.
Utveckling per affärsområde
Förändring av nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde i jämförbara valutor redovisas på sidan 18.
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 749 | 9 677 | 34 029 | 36 596 |
| Rörelseresultat exklusive | ||||
| engångskostnader | 488 | 447 | 1 399 | 2 297 |
| Rörelseresultat | –202 | 447 | 709 | 2 297 |
| Rörelsemarginal, % | –2,1 | 4,6 | 2,1 | 6,3 |
Engångskostnader under fjärde kvartalet 2011
| Mkr | Kv4 2011 | 2011 |
|---|---|---|
| Minskning av bemanning | 500 | 500 |
| WEEE-relaterade kostnader | 190 | 190 |
Vitvarumarknaden i Europa
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv4 2011 | 2011 |
|---|---|---|
| Västeuropa | –3 | –3 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 9 | 9 |
| Totalt Europa | 1 | 0 |
Efterfrågan på vitvaror i Europa ökade med 1% under fjärde kvartalet 2011 jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Marknaden i Västeuropa minskade med 3% efter att flera stora marknader i Sydeuropa försvagats. Efterfrågan i Tyskland, Frankrike och Skandinavien ökade något under kvartalet. Efterfrågan i Östeuropa ökade med 9% framförallt tack vare ökad efterfrågan i Ryssland.
Efterfrågan på den europeiska marknaden var oförändrad för helåret.
Det förvärvade bolaget Olympic Group i Egypten bidrog till en ökad försäljning under kvartalet. Exklusive förvärv minskade koncernens försäljning i Europa under kvartalet framförallt som ett resultat av lägre försäljningspriser och en försämrad landsmix på grund av ökad försäljning i Östeuropa och lägre försäljning i Västeuropa.
Rörelseresultatet försämrades för fjärde kvartalet och helåret 2011. Engångskostnader på totalt 690 Mkr för åtgärder för att minska overheadkostnaderna och historiska WEEE-relaterade kost-
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika Vitvarumarknaden i Europa*
nader i Ungern för perioden 2005 till 2007 har negativt påverkat resultatet för fjärde kvartalet. Exklusive dessa engångskostnader förbättrades rörelseresultatet för fjärde kvartalet jämfört med föregående år.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet och helåret har påverkats av lägre försäljningspriser och en negativ landsmix. Därutöver har högre kostnader för råmaterial försämrat resultatet. Däremot har produktmixen förbättrats som ett resultat av lyckade lanseringar av nya premiumprodukter. Bidraget från förvärvet av Olympic Group inklusive relaterade förvärvsjusteringar var något negativt under kvartalet. Läs mer om förvärvet av Olympic Group på sidorna 7 och 12.
Vitvaror Nordamerika
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 271 | 6 752 | 27 665 | 30 969 |
| Rörelseresultat exklusive | ||||
| engångskostnader | 91 | 291 | 265 | 1 442 |
| Rörelseresultat | 76 | 291 | 250 | 1 442 |
| Rörelsemarginal, % | 1,2 | 4,3 | 0,9 | 4,7 |
Engångskostnader under fjärde kvartalet 2011
| Mkr | Kv4 2011 | 2011 |
|---|---|---|
| Minskning av bemanning | 15 | 15 |
| Vitvarumarknaden i USA | ||
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv4 2011 | 2011 |
| Vitvaror | –4 | –4 |
| Vitvaror, inklusive luftkonditionering och | ||
|---|---|---|
| mikrovågsugnar | –3 | –1 |
| Marknadens efterfrågan på vitvaror i Nordamerika minskade med | ||
4% under fjärde kvartalet och helåret. Vitvaror, inklusive luftkonditioneringsapparater och mikrovågsugnar minskade med 3% under kvartalet och med 1% för helåret. Efterfrågan på luftkonditioneringsutrustning visade stark tillväxt under året, och ökade med nästan 20%.
Koncernens försäljning i Nordamerika minskade under fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år på grund av lägre försäljningsvolymer.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet och helåret försämrades jämfört med motsvarande period föregående år framförallt beroende på lägre försäljningsvolymer och minskat kapacitetsutnyttjande inom tillverkningen. Därutöver har ökade kostnader för råmaterial, sourcade produkter och transporter haft en negativ påverkan på rörelseresultatet.
Kostnader för åtgärderna för att minska overheadkostnaderna uppgående till 15 Mkr har belastat rörelseresultatet för kvartalet.
Vitvaror Latinamerika
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 003 | 4 987 | 17 810 | 16 260 |
| Rörelseresultat | 345 | 337 | 820 | 951 |
| Rörelsemarginal, % | 5,7 | 6,8 | 4,6 | 5,8 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Brasilien bedöms ha ökat under fjärde kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan i december påverkades positivt av skattereduktioner på inhemskt producerade vitvaror. Dessa statliga incitament förväntas fortsätta under första kvartalet 2012. Flera andra marknader i Latinamerika visade fortsatt god tillväxt under kvartalet.
Koncernens försäljning ökade som en följd av högre försäljningsvolymer och Electrolux fortsatte att ta marknadsandelar i Brasilien och på andra marknader i Latinamerika. Av koncernens försäljning i Latinamerika under 2011 stod övriga latinamerikanska marknader för cirka 22%. Försäljningen har påverkats positivt av förvärvet av den chilenska vitvarutillverkaren CTI.
Rörelseresultatet förbättrades för fjärde kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år framförallt som en följd av högre försäljningsvolymer.
Rörelseresultatet minskade för helåret 2011 på grund av en försämrad kundmix och ökade kostnader för råmaterial. Den konsolidering som skett bland flera återförsäljare på den brasilianska marknaden har påverkat kundmixen negativt, men i mindre omfattning under andra halvåret 2011. Förvärvet av CTI inklusive relaterade förvärvsjusteringar bidrog något positivt till resultatet för kvartalet. Läs mer om förvärvet av CTI på sidorna 7 och 11.
Rörelseresultat Rörelsemarginal
Vitvaror Latinamerika Vitvaror Nordamerika Vitvarumarknaden i USA* 350 280 210 140 70 0 Mkr % 2010 2011 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 500 400 10 8 6 4 2 0 300 200 100 0 Mkr % 2010 2011 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Rörelseresultat Rörelsemarginal –100 –2 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 5 0 –5 –10 10 15 20 % 2010 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv3 Kv4 Kv2 2011 Kv3 Kv4
* Volym, förändring mot föregående år, %.
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 180 | 2 069 | 7 852 | 7 679 |
| Rörelseresultat exklusive | ||||
| engångskostnader | 233 | 200 | 756 | 793 |
| Rörelseresultat | 213 | 200 | 736 | 793 |
| Rörelsemarginal, % | 9,8 | 9,7 | 9,4 | 10,3 |
Engångskostnader under fjärde kvartalet 2011
| Mkr | Kv4 2011 | 2011 |
|---|---|---|
| Minskning av bemanning | 20 | 20 |
Australien och Nya Zeeland
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha ökat under fjärde kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år. Koncernens försäljning sjönk under fjärde kvartalet och helåret, framförallt som ett resultat av prispress på marknaden. Den starka australiensiska dollarn har medfört att producenter som importerar produkter kunnat sänka sina priser.
Rörelseresultatet försämrades för kvartalet och helåret 2011 framförallt som en effekt av lägre försäljningspriser och ökade kostnader för råmaterial och sourcade produkter.
Sydostasien och Kina
Efterfrågan på marknaderna i Sydostasien och Kina uppskattas ha fortsatt att öka under fjärde kvartalet 2011 i jämförelse med motsvarande period föregående år. Electrolux försäljning på marknaderna i Sydostasien och Kina fortsatte att växa starkt och Electrolux bedöms ha tagit marknadsandelar. Verksamheten i Sydostasien visade fortsatt god lönsamhet under året 2011.
Kostnader för lanseringar av nya produkter och åtgärder för att minska overheadkostnaderna uppgående till 20 Mkr har påverkat resultatet negativt för hela regionen.
Dammsugare och småapparater
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 579 | 2 414 | 8 359 | 8 422 |
| Rörelseresultat exklusive | ||||
| engångskostnader | 282 | 271 | 588 | 802 |
| Rörelseresultat | 237 | 271 | 543 | 802 |
| Rörelsemarginal, % | 9,2 | 11,2 | 6,5 | 9,5 |
Engångskostnader under fjärde kvartalet 2011
| Mkr | Kv4 2011 | 2011 |
|---|---|---|
| Minskning av bemanning | 45 | 45 |
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet Dammsugare och småapparater Professionella Produkter
Marknadens efterfrågan på dammsugare i Europa och Nordamerika minskade under fjärde kvartalet 2011.
Koncernens försäljning ökade under fjärde kvartalet jämfört med samma period föregående år, framförallt som ett resultat av högre försäljningsvolymer och en förbättrad produktmix. Förvärvet av CTI:s dotterbolag Somela, som tillverkar mindre hushållsapparater i Chile, har positivt bidragit till försäljningen.
Rörelseresultatet för fjärde kvartalet förbättrades exklusive engångskostnader tack vare högre volymer och en positiv produktmix. Ökad försäljning av premiumdammsugare i Europa och dammsugarserien Airspeed i Nordamerika samt en stark försäljningstillväxt för sladdlösa batteridammsugare i de flesta regioner har påverkat produktmixen positivt. Försäljningsvolymerna för småapparater växte starkt i Europa och Latinamerika under kvartalet. Lägre försäljningspriser och ökade kostnader för sourcade produkter fortsatte att påverka rörelseresultatet negativt för kvartalet.
Rörelseresultatet minskade för helåret 2011, framförallt som en effekt av ökade kostnader för sourcade produkter och lägre försäljningspriser. Åtgärder för att minska overheadkostnaderna uppgående till 45 Mkr belastade resultatet för kvartalet.
Professionella Produkter
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 587 | 1 657 | 5 882 | 6 389 |
| Rörelseresultat | 191 | 243 | 841 | 743 |
| Rörelsemarginal, % | 12,0 | 14,7 | 14,3 | 11,6 |
Marknadens efterfrågan på storköksutrustning i Europa bedöms ha minskat under fjärde kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år.
Rörelseresultatet för storköksutrustning försämrades för fjärde kvartalet och helåret som en följd av lägre försäljningsvolymer framförallt i Sydeuropa där Electrolux har en stark position samt av ökade kostnader för råmaterial. Prisökningar har till stor del motverkat de högre råmaterialkostnaderna.
Efterfrågan på marknaden för professionell tvättutrustning bedöms ha minskat något på Electrolux huvudmarknader i Västeuropa under fjärde kvartalet och koncernens försäljningsvolymer sjönk något. En hög andel av efterfrågan på marknaden består idag av ersättningsprodukter samtidigt som efterfrågan på reservdelar ökar.
Rörelseresultatet för professionell tvättutrustning för fjärde kvartalet försämrades jämfört med motsvarande period föregående år som ett resultat av lägre försäljningsvolymer och lägre kapacitetsutnyttjande inom tillverkningen. Rörelseresultatet för helåret 2011 förbättrades jämfört med 2010 tack vare prishöjningar och högre försäljningsvolymer, vilket kompenserat för ökade kostnader för råmaterial.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten under fjärde kvartalet 2011 uppgick till –2 926 Mkr (133).
Kassaflödet från förvärv och avyttringar, huvudsakligen hänförbart till betalningen av aktierna i CTI, uppgick till –3 213 Mkr under kvartalet. Exklusive kassaflödet från förvärv, uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten till 287 Mkr (133).
Trenden för kassaflödet och rörelsekapitalet under fjärde kvartalet 2011 återspeglar ett normalt säsongsmönster med ökad försäljning och minskande lager. Koncernens pågående strukturella arbete med att minska kapitalbindningen har bidragit till det starka underliggande kassaflödet under kvartalet.
Utlägg för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka –110 Mkr under kvartalet.
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten för helåret 2011 uppgick till –4 650 Mkr (3 206). Förvärven av CTI och Olympic Group har påverkat kassaflödet med –5 855 Mkr. Exklusive förvärv uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten till 906 Mkr (3 199). Minskningen beror främst på försämringen av resultatet.
Utlägg för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka –660 Mkr under 2011.
Investeringarna under fjärde kvartalet och helåret 2011 avsåg i huvudsak investeringar inom tillverkningen för nya produkter och produktionskapacitet.
Kassaflöde
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Löpande verksamhet före | ||||
| förändring av rörelsekapital | 1 247 | 1 854 | 4 283 | 7 741 |
| Förändring av rörelsekapital | 463 | –55 | 1 116 | –61 |
| Investeringar | –1 423 | –1 666 | –4 493 | –4 481 |
| Kassaflöde före förvärv och | ||||
| avyttringar av verksamheter | 287 | 133 | 906 | 3 199 |
| Förvärv och avyttringar | –3 213 | – | –5 556 | 7 |
| Kassaflöde från den löpande | ||||
| verksamheten och investe | ||||
| ringsverksamheten | –2 926 | 133 | –4 650 | 3 206 |
| Utdelning | – | – | –1 850 | –1 138 |
| Försäljning av aktier | – | – | – | 18 |
| Periodens kassaflöde exklu | ||||
| sive förändring av lån och | ||||
| kortfristiga placeringar | –2 926 | 133 | –6 500 | 2 086 |
Finansiell ställning
Koncernens egna kapital uppgick per den 31 december 2011 till 20 644 Mkr (20 613), vilket motsvarar 72,52 kr (72,41) per aktie.
Nettoupplåning
| Mkr | 31 dec. 2011 |
31 dec. 2010 |
|---|---|---|
| Upplåning | 14 206 | 12 096 |
| Likvida medel | 7 839 | 12 805 |
| Nettoupplåning | 6 367 | –709 |
| Skuldsättningsgrad | 0,31 | –0,03 |
| Eget kapital | 20 644 | 20 613 |
| Eget kapital per aktie, kr | 72,52 | 72,41 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,4 | 20,6 |
| Avkastning på eget kapital exklusive | ||
| jämförelsestörande poster, % | 10,8 | 24,4 |
| Soliditet, % | 30,1 | 33,9 |
Nettoupplåning
Nettoupplåningen uppgick till 6 367 Mkr (–709). Skuldsättningsgraden var 0,31 (–0,03). Soliditeten uppgick till 30,1% (33,9).
Under 2011 har Electrolux tagit upp lån på obligationsmarknaden uppgående till totalt 3 500 Mkr under EMTN-programmet. Under kvartalet förlängdes ett bilateralt lån på 1 000 Mkr med förfall 2013 till 2017.
Under 2011 amorterades långfristiga lån med 1 161 Mkr, varav 250 Mkr under fjärde kvartalet. Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 31 december 2011 till 11 669 Mkr med en genomsnittlig löptid på 3,0 år, jämfört med 9 590 Mkr och 3,3 år vid utgången av 2010. Under 2012 och 2013 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 4 100 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 31 december 2011 uppgick likvida medel, exklusive kortsiktiga kreditfaciliteter, till 7 839 Mkr (12 805).
Under kvartalet 2011 ersattes en existerande 500 MEUR garanterad kreditfacilitet med förfall i juni 2012. Den nya 500 MEUR multicurrency revolving credit facility förfaller om fem år med möjlighet till förlängning upp till två år. Electrolux har därutöver en ytterligare outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 22 091 Mkr (19 545). Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2011 till 27 011 Mkr (19 904). Nettotillgångarna har påverkats av förvärven av Olympic Group och CTI med 7 401 Mkr, se sidan 17. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 23 354 Mkr (20 940), motsvarande 23,0% (19,7) av nettoomsättningen.
Rörelsekapitalet per den 31 december 2011 uppgick till –5 180 Mkr (–5 902), motsvarande –4,6% (–5,4) av den annualiserade nettoomsättningen. Avkastningen på nettotillgångarna var 13,7% (27,8) och 13,5% (31,0) exklusive jämförelsestörande poster.
Kassaflöde och förändring av nettoupplåningen
4 000 3 000 2 000 1 000 0 –1 000 Mkr 2010 2011 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 –2 000 –3 000 Kv4
Kassaflöde från den löpande verksamheten
och investeringsverksamheten
Strukturåtgärder
Åtgärder för att öka kostnadseffektiviteten
Vid Electrolux kapitalmarknadsdag i november 2011 presenterade ledningen koncernens strategi för att generera en uthållig lönsamhetsnivå. Detta ska ske genom att ta vara på lönsamma tillväxtmöjligheter, snabba upp innovationstakten för nya produkter och fortsätta att förbättra kostnadseffektiviteten inom verksamheten.
För att öka kostnadseffektiviteten genomförs ett antal besparingsåtgärder.
Electrolux har märkbart påverkats av den försiktighet som konsumenterna på de mogna marknaderna visar. För att anpassa kapacitetsutnyttjandet inom tillverkningen kommer ytterligare strukturåtgärder att genomföras vilka beräknas ge årliga besparingar på cirka 1,6 miljarder kronor från och med 2016. Kostnaderna för dessa åtgärder uppgår till cirka 3,5 miljarder kronor.
Samtidigt ska de fasta kostnaderna minska med cirka 680 Mkr. Åtgärder för att minska bemanningen i alla regioner initierades under fjärde kvartalet 2011 och kommer att fortsätta under 2012. Kostnaderna för dessa åtgärder på 635 Mkr har belastat rörelseresultatet under fjärde kvartalet, se tabell på sidan 2.
Aktiviteter för att ta till vara koncernens globala styrka och bredd och i allt snabbare takt utnyttja synergier, öka modulariseringen och optimera inköpen genomförs. Kostnaderna för dessa aktiviteter uppgår till totalt cirka 1 miljard kronor under 2011 och 2012. De årliga besparingarna beräknas till cirka 3 miljarder kronor från och med 2015.
Sammantaget beräknas dessa effektiviseringsåtgärder ge årliga besparingar på 5,3 miljarder kronor. Kostnaderna för dessa åtgärder uppgår till 5,1 miljarder kronor.
Förbättringar av effektiviteten inom diskmaskinstillverkningen
För att globalt optimera och förbättra effektiviteten och kapacitetsutnyttjandet inom koncernens diskmaskinstillverkning kommer en tillverkningslinje för diskmaskiner i Kinston, North Carolina i USA att läggas ned. Produktionen kommer att flyttas till en av koncernens befintliga fabriker i Europa. Kostnaderna för dessa aktiviteter, uppgående till 104 Mkr, belastade rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2011 inom jämförelsestörande poster.
Fabriken i Kinston kommer att fortsätta att tillverka diskmaskiner för den nordamerikanska marknaden.
Förvärv
Förvärvet av chilenska vitvarutillverkaren CTI
Under det fjärde kvartalet avslutade Electrolux förvärvet av det chilenska vitvaruföretaget Compañia Tecno Industrial S.A. (CTI) och dess dotterbolag. I Chile tillverkar och säljer CTI-koncernen kylskåp, spisar, tvättmaskiner och varmvattenberedare under varumärkena Fensa och Mademsa, och är den ledande tillverkaren med en volymmarknadsandel på 36%. CTI-koncernen har också en ledande position i Argentina under varumärket GAFA och i Chile är Somela den största leverantören av mindre hushållsapparater. CTIkoncernen har 2 200 anställda och två produktionsanläggningar i Chile och en i Argentina.
Förvärvet är ett led i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader och gör Electrolux till den största vitvaruleverantören i Chile och Argentina och stärker ytterligare Electrolux position som ett ledande vitvaruföretag på den snabbt växande latinamerikanska marknaden.
CTI-koncernen ingår i Electrolux konsoliderade redovisning från och med den 1 oktober 2011 inom affärsområdena Vitvaror Latinamerika och Dammsugare och småapparater.
Den totala köpeskillingen för förvärvet av aktierna i CTI-koncernen uppgick till 3 804 Mkr och betalades kontant i oktober 2011.
Den preliminära förvärvsanalysen innebär att goodwill uppgår till ett värde av 2 104 Mkr.
Kostnader för förvärvet uppgick till 56 Mkr under 2011 och har redovisats som administrationskostnader i Electrolux resultaträkning för 2011.
Förvärvet beskrivs mer i detalj på sidan 11.
Förvärvet av Olympic Group
Under tredje kvartalet genomförde Electrolux förvärvet av den egyptiska vitvarutillverkaren Olympic Group for Financial Investments S.A.E. (Olympic Group). Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Olympic Group har 7 100 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare. Förvärvet är en del i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader såsom Mellanöstern och Afrika.
Olympic Group ingår i Electrolux konsoliderade redovisning från och med den 1 september 2011 inom affärsområdet Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
Den totala köpeskillingen för förvärvet av aktierna i Olympic Group uppgick till 2 556 Mkr och kontant betalning erlades i början av september 2011.
Förvärvsanalysen innebär att goodwill uppgår till ett värde av 1 495 Mkr.
Kostnader för förvärvet uppgick till 24 Mkr för 2010 och 43 Mkr för 2011 och har redovisats som administrationskostnader i Electrolux resultaträkning.
Förvärvet beskrivs mer i detalj på sidan 12.
Flytt av tillverkning, jämförelsestörande poster, omstruktureringar 2007–2013
| Fabriksnedläggningar och neddragningar | Nedläggning | ||
|---|---|---|---|
| Torsvik | Sverige | Kompakta vitvaror | (Kv1 2007) |
| Nürnberg | Tyskland | Diskmaskiner, tvätt | (Kv1 2007) |
| maskiner och torktumlare | |||
| Adelaide | Australien | Diskmaskiner | (Kv2 2007) |
| Fredericia | Danmark | Spisar | (Kv4 2007) |
| Adelaide | Australien | Tvättmaskiner | (Kv1 2008) |
| Spennymoor | Storbritannien | Spisar | (Kv4 2008) |
| Changsha | Kina | Kylskåp | (Kv1 2009) |
| Scandicci | Italien | Kylskåp | (Kv2 2009) |
| S:t Petersburg | Ryssland | Tvättmaskiner | (Kv2 2010) |
| Motala | Sverige | Spisar | (Kv1 2011) |
| Webster City | USA | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Alcalà | Spanien | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Beslutade fabriksnedläggningar | Beräknad stängning | ||
|---|---|---|---|
| L'Assomption | Kanada | Spisar | (Kv4 2013) |
| Investeringar | Start | ||
| Porcia | Italien | Tvättmaskiner | (Kv4 2010) |
| Memphis | USA | Spisar | (Kv2 2012) |
Under 2004 lanserade Electrolux ett omstruktureringsprogram för att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion. Programmet är nu i en avslutande fas och har hitintills givit årliga besparingar på cirka 3 Mdr kr. Cirka 35% av tillverkningen i högkostnadsområden har flyttats, vilket innebär att drygt 60% av koncernens vitvaror idag tillverkas i lågkostnadsregioner, med närhet till snabbt växande marknader för hushållsprodukter. Under 2011 presenterades ytterligare åtgärder för att anpassa produktionskapaciteten till lägre efterfrågan på de mogna marknaderna. De totala kostnaderna för hela programmet beräknas uppgå till cirka 12 Mdr kr och besparingarna till cirka 5 Mdr kr per år från 2016. Avsättningar för strukturåtgärder redovisas som jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet.
Förändringar i koncernledningen
Stefano Marzano har utsetts till Chief Design Officer
Stefano Marzano har utsetts till Chief Design Officer, en ny roll i Electrolux. Stefano Marzano är sedan januari 2012 chef för en ny koncernstab som samordnar alla designrelaterade kompetenser i koncernen. Samordningen möjliggör för Electrolux att i en allt snabbare takt ta fram mer relevanta och innovativa produktlösningar. Stefano Marzano har haft en lång karriär i Royal Philips Electronics, under de senaste 20 åren som Chief Design Officer.
I januari 2011 erhöll Jan Brockmann och MaryKay Kopf nya roller i koncernledningen som Chief Technology Officer respektive Chief Marketing Officer. I och med utnämningen av Stefano Marzano har Electrolux nu den formella struktur på plats som inom koncernen benämns innovationstriangeln. Den innebär att FoU-, marknadsförings- och designfunktionerna ska samverka nära under hela produktutvecklingsprocessen med ett tydligt kund- och konsumentfokus.
Lars Worsøe Petersen utsedd till ny personaldirektör
Lars Worsøe Petersen är sedan oktober ny chef för koncernstab Personal och organisationsutveckling. Han efterträdde Carina Malmgren Heander som är chef för en ny affärsenhet för kombinerade professionella produkter och hushållslösningar. Lars Worsøe Petersen har varit chef för koncernstab Personal i Husqvarna AB.
CFO Jonas Samuelson utsedd till chef för Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Jonas Samuelson är sedan oktober ny chef för Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika. Samuelson var tidigare ekonomi- och finansdirektör och chef för Global Operations inom Vitvaror. Han efterträdde Enderson Guimarães, som lämnat Electrolux.
Tomas Eliasson utsedd till ny CFO
Tomas Eliasson har utsetts till ny ekonomi- och finansdirektör. Tomas Eliasson börjar sin anställning i mitten av februari 2012. Eliasson är idag ekonomi- och finansdirektör i ASSA ABLOY AB.
Jack Truong utsedd till ny chef för Vitvaror Nordamerika
Jack Truong är sedan augusti ny chef för Vitvaror Nordamerika. Jack Truong har tidigare innehaft flera ledande befattningar inom 3M-koncernen i USA, Europa och Asien. Jack Truong efterträdde Kevin Scott, som lämnat Electrolux.
Övrigt
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 31 december 2011 uppgick antalet pågående mål till 2 714 (2 800) med totalt cirka 2 843 (cirka 3 050) käranden. Under det fjärde kvartalet 2011 tillkom 294 nya mål med 294 käranden och 261 mål med cirka 380 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse. Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Omvandling av aktier
Enligt AB Electrolux bolagsordning har ägare till aktier av serie A rätt att få sådana aktier omvandlade till aktier av serie B. Under 2011 omvandlades, på begäran av aktieägare, 850 400 A-aktier till B-aktier.
Omvandling av aktier minskar det totala antalet röster i bolaget. Efter omvandlingen uppgår det totala antalet röster till 38 283 483.
Det totala antalet registrerade aktier i bolaget uppgår till 308 920 308 aktier, varav 8 212 725 är A-aktier och 300 707 583 är B-aktier, se tabell på sidan 15.
Den 31 december 2011 ägde Electrolux 24 255 085 B-aktier, motsvarande 7,9% av totala antalet utestående aktier.
Pressmeddelanden 2011
| 20 januari | Electrolux förstärker sin organisation för innovation och marknadsföring |
19 juli | Delårsrapport januari-juni samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
|---|---|---|---|
| 2 februari | Bokslutsrapport 2010 samt koncernchef | 19 augusti | Electrolux bekräftar diskussioner med Sigdo Koppers |
| Keith McLoughlins kommentar | 22 augusti | Electrolux förvärvar chilenska vitvarutillverkaren CTI | |
| 17 februari | Keith McLoughlin och Ulrika Saxon föreslås som | 9 september | Dow Jones Sustainability World Index utser Electrolux till |
| nya styrelseledamöter i AB Electrolux | ledare i sektorn för hushållsapparater | ||
| 18 mars | Electrolux utsett till ett av världens mest etiska företag 2011 | 9 september | Electrolux har genomfört förvärvet av Olympic Group |
| 31 mars | Electrolux årsstämma 2011 | 16 september Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden | |
| 1 april | Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2011 | 28 september Jonas Samuelson utsedd till chef för Vitvaror Europa och | |
| 5 april | Ändring inom Electrolux affärsområdesrapportering | Tomas Eliasson utsedd till ny ekonomi- och finansdirektör | |
| 27 april | Delårsrapport januari-mars samt koncernchef Keith | 29 september Lars Worsøe Petersen utsedd till ny personaldirektör och | |
| McLoughlins kommentar | Carina Malmgren Heander leder en ny affärsenhet | ||
| 9 maj | Electrolux höjer ribban för hållbarhetsredovisning | 14 oktober | Electrolux har avslutat kontanterbjudandena avseende CTI |
| 8 juni | Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden | och Somela | |
| 13 juni | Electrolux höjer priserna i Europa | 28 oktober | Delårsrapport januari-september samt koncernchef |
| 1 juli | Jack Truong utsedd till chef för Vitvaror Nordamerika | Keith McLoughlins kommentar | |
| 10 juli | Electrolux förvärvar Olympic Group |
Årsstämma 2012
Årsstämma i AB Electrolux kommer att hållas tisdagen den 27 mars 2012 i Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.
Förslag till utdelning
Styrelsen föreslår för 2011 en utdelning på 6,50 kronor (6,50) per aktie motsvarande en utbetalning på totalt cirka 1 850 Mkr (1 850). Den föreslagna utdelningen motsvarar cirka 85% (40) av periodens resultat exklusive jämförelsestörande poster. Fredagen den 30 mars 2012 föreslås som avstämningsdag för utdelningen.
Koncernens målsättning är att utdelningen ska motsvara minst 30% av årets resultat exklusive jämförelsestörande poster. Electrolux har under ett antal år haft en utdelningsnivå som varit betydligt högre än 30%. Electrolux har även en lång tradition av höga utdelningar av medel till aktieägarna inklusive återköp, inlösen av aktier liksom utdelningar.
Förslag till beslut om återköp av egna aktier
Electrolux har tidigare förvärvat egna aktier, i enlighet med bemyndigande från årsstämman. Syftet med återköpsprogrammen har varit att kunna anpassa koncernens kapitalstruktur för att därmed bidra till ökat aktieägarvärde och att kunna använda återköpta aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv samt som säkringsåtgärd för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen gör bedömningen att det alltjämt är till fördel för bolaget att kunna anpassa bolagets kapitalstruktur och därmed bidra till ökat aktieägarvärde samt att även fortsättningsvis kunna använda återköpta aktier i anledning av eventuella företagsförvärv och för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram.
Styrelsen föreslår att årsstämman 2012 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många B-aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av det totala antalet aktier i bolaget.
Den 1 februari 2012 ägde Electrolux 24 255 085 B-aktier i Electrolux, motsvarande 7,9 procent av de totalt antalet utestående aktier i bolaget.
Valberedning
I enlighet med årsstämmans beslut ska Electrolux valberedning bestå av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen samt bolagets styrelseordförande och ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2011. Petra Hedengran, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ägarrepresentanterna är Kaj Thorén, Alecta, Marianne Nilsson, Swedbank Robur fonder, och Ingrid Bonde, AMF. I valberedningen ingår också Marcus Wallenberg och Peggy Bruzelius, ordförande respektive vice ordförande i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2012 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande och styrelseledamöternas ersättning samt i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected].
Pressmeddelanden 2011-2012
15 november Electrolux håller kapitalmarknadsdag 13 december Electrolux tecknar garanterad kreditfacilitet 20 december Electrolux specificerar overheadkostnadsbesparingar 10 januari Electrolux utser Stefano Marzano till den nya rollen som Chief Design Officer
Risker och osäkerhetsfaktorer
Electrolux förmåga att öka lönsamheten och avkastningen till aktieägarna bygger på tre grundstenar: innovativa produkter, starka varumärken och en kostnadseffektiv verksamhet. För att lyckas krävs ett effektivt och kontrollerat risktagande.
Electrolux har ett strukturerat och proaktivt sätt att följa och minska de viktigaste riskerna. Kapaciteten har tidigare justerats för att möta den svaga efterfrågan, rörelsekapitalet har strukturellt förbättrats, prisfokuseringen har ökat och inköpsprocessen för råmaterial har ytterligare förfinats.
Efterfrågan minskade på Electrolux största marknader under 2011 medan efterfrågan ökade på tillväxtmarknader såsom Asien/Stillahavsområdet. På vissa av Electrolux marknader rådde under året stark prispress. Marknadspriserna på råmaterial ökade under inledningen av året.
Utvecklingen inom koncernen påverkas starkt av ett antal omvärldsfaktorer, där de väsentligaste riskfaktorerna att hantera för närvarande är:
Variationer i efterfrågan
Efterfrågan på vitvaror påverkas av det allmänna konjunkturläget. En försämring av konjunkturläget kan medföra förutom lägre försäljningsvolymer också ofta att efterfrågan förskjuts till produkter med lägre priser där marginalerna generellt är lägre. På kort sikt minskar även kapacitetsutnyttjandet i tillverkningen. Den fortsatta utvecklingen av den globala ekonomin är en osäkerhetsfaktor framöver.
Priskonkurrens
På ett flertal av de marknader som Electrolux är verksamt är priskonkurrensen stark. Priskonkurrensen är särskilt påtaglig i de lägre prissegmenten och i produktkategorier med stor överkapacitet. Electrolux strategi, som är baserad på produktinnovation och varumärkesbyggande, strävar bland annat till att minimera och motverka priskonkurrens för de produkter som säljs. Prispress råder fortsatt på koncernens huvudmarknader.
Prisförändringar på råmaterial och komponenter
De råvaror som koncernen främst är exponerad mot är stål, plaster, koppar och aluminium. Bilaterala avtal används för att säkra prisrisken för stål. En del av inköpen av råvaror sker på löpande basis. Stor osäkerhet råder om den framtida utvecklingen för priserna på råvaror.
Valutaexponering
Electrolux globala närvaro med tillverkning och försäljning i ett flertal länder gör att valutaeffekterna balanseras till viss del. Den viktigaste valutapåverkan kommer från så kallade transaktionsflöden; när inköp och/eller produktion görs i en valuta och försäljning sker i en annan valuta. Koncernen använder valutaderivat för att säkra en del av den valutaexponering som uppstår. Valutasäkringen gör att de valutarörelser som sker idag till viss del får en fördröjd påverkan. De viktigaste valutorna för Electrolux-koncernen är USD, EUR, AUD, BRL och GBP. Generellt gynnas Electrolux resultat av en svag USD och EUR samt av en stark AUD, BRL och GBP.
Electrolux påverkas också av omräkningseffekter när koncernens försäljning och operativa resultat omräknas till SEK. Omräkningsexponeringen är främst relaterad till de valutor där koncernens största verksamheter finns, det vill säga i EUR och USD.
Kund- och leverantörsexponering
Electrolux har en noggrann process för kreditbedömning och uppföljning av återförsäljarnas finansiella situation. Hanteringen av krediter samt ansvar och befogenheter för kreditbeslut regleras i koncernens kreditpolicy. Kreditförsäkringar används i vissa fall för att reducera kreditriskerna.
Den svaga utvecklingen på Electrolux huvudmarknader under 2011 har påverkat koncernens återförsäljare som upplevt tuffare affärsförhållanden men detta har inte inneburit någon ökning av kreditförlusterna för Electrolux.
Tillgång till finansiering
Electrolux har en låneförfalloprofil som innebär att cirka 4 100 Mkr i långfristiga lån kommer att förfalla till betalning under 2012 och 2013.
Därutöver har Electrolux två outnyttjade back-up faciliteter. Under 2011 ersattes en existerande garanterad kreditfacilitet med en ny garanterad 500 MEUR multi-currency revolving credit facility som förfaller 2016, med möjlighet till förlängning upp till två år. Electrolux har också ytterligare en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2010, www.electrolux.com/arsredovisningen2010.
Känslighetsanalys i bokslutet för 2011 Råvaruexponering 2011
Risk Förändring Påverkan på resultatet före skatt, Mkr Råmaterial Stål 10% +/–900 Plaster 10% +/–600 Valutor¹) och räntor USD/SEK –10% +810 EUR/SEK –10% +410 BRL/SEK –10% –300 AUD/SEK –10% –260 GBP/SEK –10% –180 Räntenivå 1 procentenhet +/–60
1) Inklusive omräknings- och transaktionseffekter.
Stål, 35% Rostfritt stål, 8% Koppar och aluminium, 13% Plaster, 29% Övrigt, 15%
Electrolux köpte råvaror för cirka 20 miljarder kronor under 2011. Inköp av stål var den största enskilda kostnaden.
Compañia Tecno Industrial S.A. (CTI)
Den 14 oktober 2011 förvärvade Electrolux 7 005 564 670 aktier i det chilenska vitvaruföretaget Compañia Tecno Industrial S.A. (CTI) genom ett offentligt kontanterbjudande på Santiago Stock Exchange. De förvärvade aktierna representerade 97,79% av rösterna i CTI och gav därmed Electrolux kontroll över bolaget. Electrolux förvärvade även 127 909 232 aktier, motsvarande 96.90% av rösterna i dotterbolaget Somela S.A., genom ett offentligt kontanterbjudande på Santiago Stock Exchange.
Kontanterbjudandet föregicks av ett avtal med Sigdo Koppers och vissa närstående parter om att inom kontanterbjudandet köpa dess aktier, uppgående till 64% av utestående aktier i CTI.
Den totala köpeskillingen för förvärvet av aktierna i CTI-koncernen uppgick till 3 804 Mkr och kontant betalning erlades i oktober månad 2011.
CTI-koncernen ingår i Electrolux konsoliderade redovisning från och med oktober 2011 inom affärsområdena Vitvaror Latinamerika samt Dammsugare och småapparater. Electrolux resultaträkning inkluderar tre månaders försäljning och resultat från CTI-koncernen.
Den preliminära förvärvsanalysen innebär att goodwill uppgår till ett värde av 2 104 Mkr. Goodwillvärdet kan komma att justeras efter att förvärvsanalysen har slutförts och den slutliga värderingen av till exempel byggnader och mark har fastställts. Goodwill hänför sig i huvudsak till synergier inom produktutveckling, tillverkning och försäljning av vitvaror, samt till ökad marknadsnärvaro i södra delen av Latinamerika, vilken förväntas visa ekonomisk tillväxt framöver. Ingen av goodwillposterna förväntas kunna användas för skatteavdrag. Goodwilltillgångarna har testats för nedskrivning inom affärsområdena Vitvaror Latinamerika och Dammsugare och småapparater.
Förvärvsavtalet med Sigdo Koppers innehåller sedvanliga skadeståndsbestämmelser som bland annat ger Electrolux rätt till ersättning för vissa miljö- och skatterisker.
Minoritetsandelen i CTI-koncernen i förvärvet är 2,36% och uppgår till ett värde av 41 Mkr. Värdet på minoritetsandelen är baserat på minoritetsägarnas proportionella andel av CTI-koncernens totala nettotillgångar. Efter förvärvet har Electrolux förvärvat ytterligare 22 143 092 aktier i CTI-koncernen från minoritetsägare för totalt 17 Mkr.
Kostnader för förvärvet uppgick till 56 Mkr under 2011 och har redovisats som administrationskostnader i Electrolux resultaträkning.
Förvärvslikvid
| Mkr | 2011 |
|---|---|
| Kontant betalning | 3 804 |
| Totalt | 3 804 |
Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt
värde Mkr
| Materiella anläggningstillgångar | 382 |
|---|---|
| Övriga immateriella tillgångar | 1 012 |
| Varulager | 734 |
| Kundfordringar | 763 |
| Övriga omsättnings- och anläggningstillgångar | 310 |
| Leverantörsskulder | –189 |
| Övriga rörelseskulder | –886 |
| Förvärvade nettotillgångar, totalt | 2 126 |
| Kassa och bank | 114 |
| Upplåning | –499 |
| Förvärvad nettoskuld | –385 |
| Minoritetsintresse | –41 |
| Goodwill | 2 104 |
CTI:s och Somelas aktier är noterade på Santiago Stock Exchange i Chile.
CTI koncernens nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.
CTI-koncernen
I Chile tillverkar och säljer CTI-koncernen kylskåp, spisar, tvättmaskiner och varmvattenberedare under varumärkena Fensa och Mademsa, och är den ledande tillverkaren med en volymmarknadsandel på 36%. I Argentina har CTI-koncernen även en ledande position under varumärket GAFA och i Chile är Somela den största leverantören av mindre hushållsapparater.
CTI koncernen har 2 200 anställda och två produktionsanläggningar i Chile och en produktionsanläggning i Argentina. Under 2010 uppgick CTI-koncernens försäljning till 2,9 miljarder kronor (203 miljarder chilenska pesos).
Förvärvet är ett led i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader och ger betydande försäljnings- och tillväxtsynergier. Förvärvet gör Electrolux till den största vitvaruleverantören i Chile och Argentina och stärker ytterligare Electrolux position som ett ledande vitvaruföretag på den snabbt växande latinamerikanska marknaden.
Olympic Group
Den 8 september 2011 avslutade Electrolux sitt offentliga uppköpserbjudande avseende aktierna i Olympic Group och förvärvade då totalt 59 074 122 aktier, motsvarande 98,33% av aktierna och rösterna i bolaget. Uppköpserbjudandet offentliggjordes i juli 2011 efter att avtal träffats med Paradise Capital om att förvärva dess majoritetspost om 52% i Olympic Group. Total förvärvslikvid för 98,33% av aktierna i Olympic Group är 2 556 Mkr, vilken erlades kontant i början av september 2011.
Olympic Group ingår i Electrolux konsoliderade redovisning från och med den 1 september 2011 inom affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
Efter förvärvet har Electrolux sålt Olympic Groups aktier i bolagen Namaa and B-Tech samt vissa andra tillgångar till Paradise Capital för ett totalt belopp om 522 Mkr eftersom de inte hör till Olympic Groups kärnverksamhet. Enligt avtalet med Paradise Capital kommer ytterligare tillgångar att säljas under 2012.
Olympic Groups avsikt är att offentliggöra ett uppköpserbjudande avseende de aktier som innehas av minoritetsägarna i Olympic Groups dotterbolag Delta Industrial-Ideal S.A.E. till ett pris av 21,4 egyptiska pund (EGP) per aktie. Den totala köpeskillingen för dessa aktier beräknas inte överstiga 116 Mkr. Den slutliga köpeskillingen beror på hur många som accepterar erbjudandet.
Efter genomförandet av ovanstående transaktioner kommer den totala erlagda nettoköpeskillingen för Electrolux innehav om 98,33% i Olympic Group att uppgå till cirka 2 135 Mkr.
Kostnaderna för förvärvet uppgick till 24 Mkr för 2010 och 43 Mkr för 2011 och har rapporterats som administrationskostnader i Electrolux resultaträkning.
Förvärvsanalysen innebär att goodwill uppgår till ett värde av 1 495 Mkr. Goodwill hänför sig i huvudsak till synergier inom produktutveckling, tillverkning och försäljning samt till ökad marknadsnärvaro i den nordafrikanska regionen, vilken förväntas visa ekonomisk tillväxt framöver. Ingen av goodwillposterna förväntas kunna användas för skatteavdrag. Goodwilltillgångarna kommer att testas för nedskrivning inom affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
Olympic Group har ingått ett sjuårigt managementavtal med Paradise Capital för att säkra fortsatt teknik och managementsupport till Olympic Group mot en årlig avgift på 2,5% av Olympic Groups nettoomsättning. Avgiften redovisas inom administrationskostnader.
Förvärvsavtalet med Paradise Capital innehåller sedvanliga skadeståndsbestämmelser som ger Electrolux rätt till ersättning under vissa omständigheter beskrivna i avtalet.
Minoritetsägandet i Olympic Group uppgår till 6,1% inklusive de aktier i Olympic Groups dotterbolag som för närvarande innehas av minoritetsaktieägare och uppgår till ett värde av 69 Mkr i förvärvsbalansen. Värdet på minoritetsandelen är baserat på minoritetsägarnas proportionella andel av Olympic Groups totala nettotillgångar.
Olympic Group
Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Olympic Group har 7 100 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare.
Förvärvet är en del i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader som Mellanöstern och Afrika. Electrolux och Olympic Group har under närmare 30 år utvecklat ett framgångsrikt affärssamarbete i regionen, vilket idag omfattar teknologi, komponentförsörjning, distribution och varumärkeslicensiering.
I tabellen nedan summeras köpeskillingen för förvärvet och verkligt värde på de förvärvade tillgångarna i Olympic Group liksom de vid förvärvstillfället övertagna skulderna samt värdet på minoritetsandelen i Olympic Group.
Förvärvslikvid
| Mkr | 2011 |
|---|---|
| Kontant betalning | 2 556 |
| Totalt | 2 556 |
Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt
värde Mkr
| Materiella anläggningstillgångar | 555 |
|---|---|
| Övriga immateriella tillgångar | 516 |
| Varulager | 577 |
| Kundfordringar | 195 |
| Övriga omsättnings- och anläggningstillgångar | 236 |
| Leverantörsskulder | –223 |
| Övriga rörelseskulder | –574 |
| Omsättningstillgångar klassificerade som att | |
| de innehas för försäljning | 537 |
| Förvärvade nettotillgångar, totalt | 1 819 |
| Kassa och bank | 34 |
| Upplåning | –723 |
| Förvärvad nettoskuld | –689 |
| Minoritetsintresse | –69 |
| Goodwill | 1 495 |
| Totalt | 2 556 |
Olympic Groups aktier är noterade på den egyptiska börsen. Electrolux avser att senast under första kvartalet 2012 avnotera Olympic Groups aktier.
Olympic Groups nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.
Försäljningen för Olympic Group, exklusive de två intressebolagen Namaa och B-Tech som ej tillhör kärnverksamheten och som har avyttras efter förvärvet, uppgick för 2010 till cirka 2,3 miljarder EGP (2,5 miljarder kronor) och det underliggande rörelseresultatet till cirka 265 miljoner EGP (280 miljoner kronor). Detta motsvarar en marginal på 11% och ett nettoresultat på cirka 190 miljoner EGP (200 miljoner kronor).
Växelkursen per den 30 juni 2011 har använts för omräkning från EGP till SEK ovan.
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2011 till 6 660 Mkr (5 989), varav 3 266 Mkr (3 396) avsåg försäljning till koncernbolag och 3 394 Mkr (2 593) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 2 904 Mkr (3 633) inklusive 2 150 Mkr (2 560) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 2 745 Mkr (3 353).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 483 Mkr (562). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 2 206 Mkr jämfört med 5 266 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 15 938 Mkr, jämfört med 15 089 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2010 uppgick till 1 850 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 23.
Stockholm den 2 februari 2012
Keith McLoughlin Verkställande direktör och koncernchef
Ny pensionsredovisningsstandard från och med 2013
IAS 19 Ersättningar till anställda (Ändring) 1) IAS 19 föreskriver hur företag ska redovisa och presentera ersättningar till anställda. Standarden kräver att ett företag regelbundet bestämmer nuvärdet av förmånsbestämda pensionsplaner och det verkliga värdet av pensionsmedel och redovisar nettot av dessa som en avsättning för ersättningar efter avslutad anställning (nettopensionsskuld). Möjligheten att använda den så kallade korridormetoden (se not 1 i Årsredovisningen 2010 för beskrivning) som Electrolux använder idag tas bort. Standarden föreskriver att finansieringskostnaden för nettopensionsskulden beräknas med hjälp av diskonteringsräntan för pensionsavsättningen. Detta innebär att metoden med förväntad avkastning på plantillgångarna tas bort. Alla ändringar i nettopensionsavsättningen ska redovisas när de uppstår som: (i) kostnad för tjänstgöring samt finansieringskostnad i periodens resultat (ii) effekter av omvärderingar i övrigt totalresultat.
Standarden kommer preliminärt att ha följande påverkan på presentationen av Electrolux resultat och balansräkning: Alla historiska oredovisade aktuariella vinster och förluster kommer att inkluderas i redovisningen av nettopensionsskulden. Detta kommer inledningsvis att öka pensionsskulden och minska eget kapital i koncernen. Framtida ändringar i nettopensionsskulden från till exempel ändrad diskonteringsränta eller ändrade livslängdsantaganden kommer att redovisas direkt i övrigt totalresultat. Avskaffandet av den förväntade avkastningen kommer att innebära att koncernens räntekostnad ökar med skillnaden mellan förväntad avkastning och diskonteringsräntan som appliceras på plantillgångarna. Electrolux avser att klassificera nettopensionsavsättningen som en finansiell skuld och redovisa räntekostnaden i finansnettot. För 2011 skulle ändringarna ha inneburit att nettopensionsavsättningen skulle ha ökat med 3 500 Mkr och att eget kapital skulle ha minskat med cirka 2 800 Mkr efter redovisning av uppskjuten skattefordran. Den ändrade ränteberäkningen och borttagandet av amorteringen på aktuariella vinster och förluster skulle ha minskat periodens resultat med cirka 200 Mkr. Standarden kommer att tillämpas från och med Kv1 2013 med full retrospektiv tillämpning.
1) Denna ändring är ännu ej antagen av EU.
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings - och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2010.
Moderbolaget rapporterar koncernbidrag i resultaträkningen från och med det fjärde kvartalet 2011. Resultaträkningen för 2010 har omräknats. Rapporten har ej blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 28 369 | 27 556 | 101 598 | 106 326 |
| Kostnad för sålda varor | –23 213 | –21 572 | –82 840 | –82 697 |
| Bruttoresultat | 5 156 | 5 984 | 18 758 | 23 629 |
| Försäljningskostnader | –2 938 | –2 912 | –10 821 | –11 698 |
| Administrationskostnader | –1 622 | –1 348 | –4 972 | –5 428 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 20 | –10 | 190 | –9 |
| Jämförelsestörande poster | –104 | –762 | –138 | –1 064 |
| Rörelseresultat | 512 | 952 | 3 017 | 5 430 |
| Marginal, % | 1,8 | 3,5 | 3,0 | 5,1 |
| Finansiella poster, netto | –184 | –27 | –237 | –124 |
| Resultat efter finansiella poster | 328 | 925 | 2 780 | 5 306 |
| Marginal, % | 1,2 | 3,4 | 2,7 | 5,0 |
| Skatt | –107 | –248 | –716 | –1 309 |
| Periodens resultat | 221 | 677 | 2 064 | 3 997 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | –13 | –63 | –91 | 77 |
| Kassaflödessäkringar | –28 | 23 | 111 | –117 |
| Valutakursdifferenser | –168 | 190 | –223 | –1 108 |
| Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat | –6 | 33 | –104 | –30 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | –215 | 183 | –307 | –1 178 |
| Periodens totalresultat | 6 | 860 | 1 757 | 2 819 |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 220 | 677 | 2 064 | 3 997 |
| Minoritetsintressen | 1 | – | – | – |
| Totalt | 221 | 677 | 2 064 | 3 997 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 5 | 860 | 1 752 | 2 819 |
| Minoritetsintressen | 1 | – | 5 | – |
| Totalt | 6 | 860 | 1 757 | 2 819 |
| Resultat per aktie, kr | 0,77 | 2,38 | 7,25 | 14,04 |
| Efter utspädning, kr | 0,77 | 2,36 | 7,21 | 13,97 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,6 |
| Efter utspädning, miljoner | 286,0 | 286,4 | 286,1 | 286,0 |
Jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar | ||||
| Vitvarufabriken i Kinston, USA | –104 | – | –104 | – |
| Vitvarufabriken i L'Assomption, Kanada | – | –426 | – | –426 |
| Minskning av antalet anställda inom Konsumentprodukter, Europa |
– | –356 | –54 | –356 |
| Vitvarufabriken i Revin, Frankrike | – | – | – | –71 |
| Vitvarufabriken i Forli, Italien | – | – | – | –136 |
| Vitvarufabriken i Motala, Sverige | – | – | – | –95 |
| Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder | – | 20 | 20 | 20 |
| Totalt | –104 | –762 | –138 | –1 064 |
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2011 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 15 613 | 14 630 |
| Goodwill | 6 008 | 2 295 |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 146 | 3 276 |
| Innehav i intresseföretag | 18 | 17 |
| Uppskjutna skattefordringar | 2 980 | 2 981 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 517 | 577 |
| Övriga anläggningstillgångar | 3 036 | 2 836 |
| Summa anläggningstillgångar | 33 318 | 26 612 |
| Varulager | 11 957 | 11 130 |
| Kundfordringar | 19 226 | 19 346 |
| Skattefordringar | 666 | 367 |
| Derivatinstrument | 252 | 386 |
| Omsättningstillgångar | 3 662 | 3 569 |
| Kortfristiga placeringar | 337 | 1 722 |
| Kassa och bank | 6 966 | 10 389 |
| Summa omsättningstillgångar | 43 066 | 46 909 |
| Summa tillgångar | 76 384 | 73 521 |
| Eget kapital och skulder Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare |
||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | 324 | 636 |
| Balanserade vinstmedel | 15 761 | 15 527 |
| Summa eget kapital | 20 535 | 20 613 |
| Minoritetsintresse | 109 | – |
| Summa eget kapital | 20 644 | 20 613 |
| Långfristig upplåning | 9 639 | 8 413 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 127 | 806 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 2 111 | 2 486 |
| Övriga avsättningar | 5 300 | 5 306 |
| Summa långfristiga skulder | 18 177 | 17 011 |
| Leverantörsskulder | 18 490 | 17 283 |
| Skatteskulder | 1 717 | 1 868 |
| Övriga skulder | 10 497 | 10 907 |
| Kortfristig upplåning | 4 170 | 3 139 |
| Derivatinstrument | 324 | 483 |
| Övriga avsättningar | 2 365 | 2 217 |
| Summa kortfristiga skulder | 37 563 | 35 897 |
| Summa eget kapital och skulder | 76 384 | 73 521 |
| Ansvarsförbindelser | 1 276 | 1 062 |
Aktier
| Antal aktier | Utestående A-aktier |
Utestående B-aktier |
Utestående aktier, totalt |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2011 | 9 063 125 | 299 857 183 | 308 920 308 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| Omvandling av A-aktier till B-aktier | –850 400 | 850 400 | |||
| Antal aktier per den 31 december 2011 | 8 212 725 | 300 707 583 | 308 920 308 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| I % av antal aktier | 7,9% | 92,1% |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat | 512 | 952 | 3 017 | 5 430 |
| Avskrivningar | 818 | 849 | 3 173 | 3 328 |
| I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust | –33 | – | –207 | 4 |
| Omstruktureringsreserver | 628 | 587 | 110 | 294 |
| Aktierelaterad ersättning | 12 | 23 | 29 | 73 |
| Betalda finansiella poster, netto | –244 | –77 | –214 | –72 |
| Betald skatt | –446 | –480 | –1 625 | –1 316 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| före förändringar av rörelsekapital | 1 247 | 1 854 | 4 283 | 7 741 |
| Förändringar av rörelsekapital | ||||
| Förändring av varulager | 1 649 | 1 090 | 269 | –1 755 |
| Förändring av kundfordringar | –403 | 127 | 244 | –216 |
| Förändring av övriga omsättningstillgångar | 653 | –151 | 200 | –977 |
| Förändring av leverantörsskulder | –232 | –489 | 1 379 | 2 624 |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | –1 204 | –632 | –976 | 263 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 463 | –55 | 1 116 | –61 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 710 | 1 799 | 5 399 | 7 680 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av verksamheter | –3 821 | – | –6 377 | – |
| Avyttringar av verksamheter | 608 | – | 821 | 7 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –1 025 | –1 160 | –3 163 | –3 221 |
| Aktivering av produktutveckling | –51 | –123 | –374 | –396 |
| Aktivering av mjukvaror | –230 | –252 | –744 | –688 |
| Övrigt | –117 | –131 | –212 | –176 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –4 636 | –1 666 | –10 049 | –4 474 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||
| och investeringsverksamheten | –2 926 | 133 | –4 650 | 3 206 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 388 | 175 | 1 444 | 1 306 |
| Förändring av kortfristiga lån | –519 | 60 | –619 | –1 768 |
| Långfristig nyupplåning | – | 3 | 3 503 | 380 |
| Amortering av långfristiga lån | –250 | –8 | –1 161 | –1 039 |
| Utdelning | – | – | –1 850 | –1 138 |
| Försäljning av aktier | – | – | – | 18 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –381 | 230 | 1 317 | –2 241 |
| Periodens kassaflöde | –3 307 | 363 | –3 333 | 965 |
| Kassa och bank vid periodens början | 10 226 | 9 947 | 10 389 | 9 537 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 47 | 79 | –90 | –113 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 6 966 | 10 389 | 6 966 | 10 389 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 31 dec. 2011 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 20 613 | 18 841 |
| Periodens totalresultat | 1 757 | 2 819 |
| Aktierelaterad ersättning | 29 | 73 |
| Försäljning av aktier | – | 18 |
| Utdelning | –1 850 | –1 138 |
| Utdelning till minoritetsägare | –1 | – |
| Förvärv av verksamheter | 96 | – |
| Totala transaktioner med aktieägare | –1 726 | –1 047 |
| Utgående balans | 20 644 | 20 613 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 dec. 2011 | I % av annuali serad netto omsättning |
31 dec. 2010 | I % av annuali serad netto omsättning |
|---|---|---|---|---|
| Varulager | 11 957 | 10,5 | 11 130 | 10,2 |
| Kundfordringar | 19 226 | 17,0 | 19 346 | 17,7 |
| Leverantörsskulder | –18 490 | –16,3 | –17 283 | –15,8 |
| Avsättningar | –9 776 | –10 009 | ||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader | –6 598 | –7 095 | ||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | –1 499 | –1 991 | ||
| Rörelsekapital | –5 180 | –4,6 | –5 902 | –5,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 613 | 14 630 | ||
| Goodwill | 6 008 | 2 295 | ||
| Övriga anläggningstillgångar | 8 717 | 6 706 | ||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar | 1 853 | 2 175 | ||
| Nettotillgångar | 27 011 | 23,8 | 19 904 | 18,2 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 22 091 | 21,7 | 19 545 | 18,4 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | ||||
| exklusive jämförelsestörande poster | 23 354 | 23,0 | 20 940 | 19,7 |
Nyckeltal
| Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 28 369 | 27 556 | 101 598 | 106 326 |
| Rörelseresultat, Mkr | 512 | 952 | 3 017 | 5 430 |
| Rörelsemarginal, % | 1,8 | 3,5 | 3,0 | 5,1 |
| EBITDA, Mkr | 1 330 | 1 801 | 6 190 | 8 758 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 0,77 | 2,38 | 7,25 | 14,04 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 13,7 | 27,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 10,4 | 20,6 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 4,6 | 5,4 |
| Eget kapital per aktie, kr | – | – | 72,52 | 72,41 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 1 710 | 1 799 | 5 399 | 7 680 |
| Investeringar, Mkr | –1 025 | –1 160 | –3 163 | –3 221 |
| Nettoskuld, Mkr | – | – | 6 367 | –709 |
| Skuldsättningsgrad | – | – | 0,31 | –0,03 |
| Soliditet, % | – | – | 30,1 | 33,9 |
| Medeltal anställda | 56 912 | 51 803 | 52 916 | 51 544 |
| Exklusive jämförelsestörande poster | ||||
| Rörelseresultat, Mkr | 616 | 1 714 | 3 155 | 6 494 |
| Rörelsemarginal, % | 2,2 | 6,2 | 3,1 | 6,1 |
| EBITDA, Mkr | 1 434 | 2 563 | 6 328 | 9 822 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 1,01 | 4,23 | 7,55 | 16,65 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 13,5 | 31,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 10,8 | 24,4 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 4,3 | 5,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, se sidan 19.
För definitioner, se sidan 24.
Nettoomsättning per affärsområde*
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 9 749 | 9 677 | 34 029 | 36 596 |
| Vitvaror Nordamerika | 6 271 | 6 752 | 27 665 | 30 969 |
| Vitvaror Latinamerika | 6 003 | 4 987 | 17 810 | 16 260 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2 180 | 2 069 | 7 852 | 7 679 |
| Dammsugare och småapparater | 2 579 | 2 414 | 8 359 | 8 422 |
| Professionella Produkter | 1 587 | 1 657 | 5 882 | 6 389 |
| Övrigt | – | – | 1 | 11 |
| Totalt | 28 369 | 27 556 | 101 598 | 106 326 |
Rörelseresultat per affärsområde*
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –202 | 447 | 709 | 2 297 |
| Marginal, % | –2,1 | 4,6 | 2,1 | 6,3 |
| Vitvaror Nordamerika | 76 | 291 | 250 | 1 442 |
| Marginal, % | 1,2 | 4,3 | 0,9 | 4,7 |
| Vitvaror Latinamerika | 345 | 337 | 820 | 951 |
| Marginal, % | 5,7 | 6,8 | 4,6 | 5,8 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 213 | 200 | 736 | 793 |
| Marginal, % | 9,8 | 9,7 | 9,4 | 10,3 |
| Dammsugare och småapparater | 237 | 271 | 543 | 802 |
| Marginal, % | 9,2 | 11,2 | 6,5 | 9,5 |
| Professionella Produkter | 191 | 243 | 841 | 743 |
| Marginal, % | 12,0 | 14,7 | 14,3 | 11,6 |
| Totalt affärsområden | 860 | 1 789 | 3 899 | 7 028 |
| Marginal, % | 3,0 | 6,5 | 3,8 | 6,6 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | –244 | –75 | –744 | –534 |
| Jämförelsestörande poster | –104 | –762 | –138 | –1 064 |
| Rörelseresultat | 512 | 952 | 3 017 | 5 430 |
* Beloppen för 2010 har omräknats i enlighet med den nya rapporteringsstrukturen, se sidorna 20 och 22.
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2011 | Kv4 2011 i jämförbara valutor |
2011 | 2011 i jämförbara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 0,7 | 3,2 | –7,0 | –2,2 |
| Vitvaror Nordamerika | –7,1 | –5,9 | –10,7 | –1,3 |
| Vitvaror Latinamerika | 20,4 | 27,8 | 9,5 | 16,5 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 5,4 | 4,1 | 2,3 | 3,2 |
| Dammsugare och småapparater | 6,8 | 10,1 | –0,7 | 6,0 |
| Professionella Produkter | –4,2 | –2,8 | –7,9 | –3,7 |
| Total förändring | 3,0 | 5,7 | –4,4 | 1,9 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv4 2011 | Kv4 2011 i jämförbara valutor |
2011 | 2011 i jämförbara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –145,2 | –120,0 | –69,1 | –67,2 |
| Vitvaror Nordamerika | –73,9 | –72,6 | –82,7 | –81,1 |
| Vitvaror Latinamerika | 2,4 | 6,3 | –13,8 | –8,1 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 6,5 | 8,5 | –7,2 | –7,9 |
| Dammsugare och småapparater | –12,5 | –8,5 | –32,3 | –29,5 |
| Professionella Produkter | –21,4 | –20,4 | 13,2 | 18,5 |
| Total förändring exklusive jämförelsestörande poster | –64,1 | –63,8 | –51,4 | –48,9 |
Växelkurser
| Kr | 31 dec. 2011 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 6,72 | 6,60 |
| AUD, slutet av perioden | 7,02 | 6,92 |
| BRL, snittkurs | 3,88 | 4,10 |
| BRL, slutet av perioden | 3,68 | 4,08 |
| CAD, snittkurs | 6,55 | 6,96 |
| CAD, slutet av perioden | 6,77 | 6,80 |
| EUR, snittkurs | 9,02 | 9,56 |
| EUR, slutet av perioden | 8,93 | 9,01 |
| GBP, snittkurs | 10,36 | 11,13 |
| GBP, slutet av perioden | 10,65 | 10,52 |
| HUF, snittkurs | 0,0322 | 0,0346 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0287 | 0,0322 |
| USD, snittkurs | 6,48 | 7,20 |
| USD, slutet av perioden | 6,90 | 6,81 |
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2011 | 23 436 | 24 143 | 25 650 | 28 369 | 101 598 |
| 2010 | 25 133 | 27 311 | 26 326 | 27 556 | 106 326 | |
| Rörelseresultat | 2011 | 696 | 745 | 1 064 | 512 | 3 017 |
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,1 | 1,8 | 3,0 | |
| 2011¹) | 696 | 745 | 1 098 | 616 | 3 155 | |
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,3 | 2,2 | 3,1 | |
| 2010 | 1 231 | 1 270 | 1 977 | 952 | 5 430 | |
| Marginal, % | 4,9 | 4,7 | 7,5 | 3,5 | 5,1 | |
| 2010¹) | 1 326 | 1 477 | 1 977 | 1 714 | 6 494 | |
| Marginal, % | 5,3 | 5,4 | 7,5 | 6,2 | 6,1 | |
| Resultat efter finansiella poster | 2011 | 637 | 696 | 1 119 | 328 | 2 780 |
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 4,4 | 1,2 | 2,7 | |
| 2011¹) | 637 | 696 | 1 153 | 432 | 2 918 | |
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 4,5 | 1,5 | 2,9 | |
| 2010 | 1 211 | 1 269 | 1 901 | 925 | 5 306 | |
| Marginal, % | 4,8 | 4,6 | 7,2 | 3,4 | 5,0 | |
| 2010¹) | 1 306 | 1 476 | 1 901 | 1 687 | 6 370 | |
| Marginal, % | 5,2 | 5,4 | 7,2 | 6,1 | 6,0 | |
| Periodens resultat | 2011 | 457 | 561 | 825 | 221 | 2 064 |
| 2010 | 911 | 1 028 | 1 381 | 677 | 3 997 | |
| Resultat per aktie, kr²) | 2011 | 1,61 | 1,97 | 2,90 | 0,77 | 7,25 |
| 2011¹) | 1,61 | 1,97 | 2,96 | 1,01 | 7,55 | |
| 2010 | 3,20 | 3,61 | 4,85 | 2,38 | 14,04 | |
| 2010¹) | 3,45 | 4,12 | 4,85 | 4,23 | 16,65 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive Electrolux egna aktier.
Antal aktier före utspädning
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 284,5 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
| 2010 | 284,5 | 284,6 | 284,7 | 284,7 | 284,6 | |
| Jämförelsestörande poster | ||||||
| Avsättningar för strukturåtgärder, nedskrivningar | 2011 | – | – | –34 | –104 | –138 |
| och realisationsförlust från avyttring, Mkr | 2010 | –95 | –207 | – | –762 | –1 064 |
Nettoomsättning per affärsområde och kvartal1)
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2011 | 7 656 | 7 660 | 8 964 | 9 749 | 34 029 |
| 2010 | 8 921 | 8 603 | 9 395 | 9 677 | 36 596 | |
| 2009 | 9 680 | 9 634 | 10 507 | 10 679 | 40 500 | |
| Vitvaror Nordamerika | 2011 | 6 728 | 7 544 | 7 122 | 6 271 | 27 665 |
| 2010 | 7 305 | 9 308 | 7 604 | 6 752 | 30 969 | |
| 2009 | 8 398 | 9 058 | 8 136 | 7 102 | 32 694 | |
| Vitvaror Latinamerika | 2011 | 3 998 | 3 708 | 4 101 | 6 003 | 17 810 |
| 2010 | 3 796 | 3 667 | 3 810 | 4 987 | 16 260 | |
| 2009 | 2 437 | 3 122 | 3 571 | 4 172 | 13 302 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2011 | 1 746 | 1 945 | 1 981 | 2 180 | 7 852 |
| 2010 | 1 666 | 2 035 | 1 909 | 2 069 | 7 679 | |
| 2009 | 1 533 | 1 787 | 1 746 | 1 971 | 7 037 | |
| Dammsugare och småapparater | 2011 | 1 930 | 1 794 | 2 056 | 2 579 | 8 359 |
| 2010 | 1 936 | 1 966 | 2 106 | 2 414 | 8 422 | |
| 2009 | 2 041 | 2 029 | 2 026 | 2 368 | 8 464 | |
| Professionella Produkter | 2011 | 1 378 | 1 491 | 1 426 | 1 587 | 5 882 |
| 2010 | 1 501 | 1 730 | 1 501 | 1 657 | 6 389 | |
| 2009 | 1 727 | 1 850 | 1 629 | 1 923 | 7 129 | |
Rörelseresultat per affärsområde och kvartal1)
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv32) | Kv42) | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2011 | 311 | 156 | 444 | –202 | 709 |
| Marginal, % | 4,1 | 2,0 | 5,0 | –2,1 | 2,1 | |
| 2010 | 499 | 453 | 898 | 447 | 2 297 | |
| Marginal, % | 5,6 | 5,3 | 9,6 | 4,6 | 6,3 | |
| 2009 | 112 | 255 | 903 | 642 | 1 912 | |
| Marginal, % | 1,2 | 2,6 | 8,6 | 6,0 | 4,7 | |
| Vitvaror Nordamerika | 2011 | –71 | 138 | 107 | 76 | 250 |
| Marginal, % | –1,1 | 1,8 | 1,5 | 1,2 | 0,9 | |
| 2010 | 299 | 439 | 413 | 291 | 1 442 | |
| Marginal, % | 4,1 | 4,7 | 5,4 | 4,3 | 4,7 | |
| 2009 | –178 | 478 | 617 | 382 | 1 299 | |
| Marginal, % | –2,1 | 5,3 | 7,6 | 5,4 | 4,0 | |
| Vitvaror Latinamerika | 2011 | 139 | 114 | 222 | 345 | 820 |
| Marginal, % | 3,5 | 3,1 | 5,4 | 5,7 | 4,6 | |
| 2010 | 206 | 209 | 199 | 337 | 951 | |
| Marginal, % | 5,4 | 5,7 | 5,2 | 6,8 | 5,8 | |
| 2009 | 34 | 133 | 296 | 346 | 809 | |
| Marginal, % | 1,4 | 4,3 | 8,3 | 8,3 | 6,1 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2011 | 174 | 177 | 172 | 213 | 736 |
| Marginal, % | 10,0 | 9,1 | 8,7 | 9,8 | 9,4 | |
| 2010 | 145 | 207 | 241 | 200 | 793 | |
| Marginal, % | 8,7 | 10,2 | 12,6 | 9,7 | 10,3 | |
| 2009 | 15 | 51 | 147 | 165 | 378 | |
| Marginal, % | 1,0 | 2,9 | 8,4 | 8,4 | 5,4 | |
| Dammsugare och småapparater | 2011 | 114 | 23 | 169 | 237 | 543 |
| Marginal, % | 5,9 | 1,3 | 8,2 | 9,2 | 6,5 | |
| 2010 | 211 | 122 | 198 | 271 | 802 | |
| Marginal, % | 10,9 | 6,2 | 9,4 | 11,2 | 9,5 | |
| 2009 | 75 | 84 | 238 | 366 | 763 | |
| Marginal, % | 3,7 | 4,1 | 11,7 | 15,5 | 9,0 | |
| Professionella Produkter | 2011 | 177 | 274 | 199 | 191 | 841 |
| Marginal, % | 12,8 | 18,4 | 14,0 | 12,0 | 14,3 | |
| 2010 | 91 | 207 | 202 | 243 | 743 | |
| Marginal, % | 6,1 | 12,0 | 13,5 | 14,7 | 11,6 | |
| 2009 | 105 | 165 | 173 | 225 | 668 | |
| Marginal, % | 6,1 | 8,9 | 10,6 | 11,7 | 9,4 | |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | 2011 | –148 | –137 | –215 | –244 | –744 |
| 2010 | –125 | –160 | –174 | –75 | –534 | |
| 2009 | –125 | –139 | –140 | –103 | –507 | |
| Jämförelsestörande poster | 2011 | – | – | –34 | –104 | –138 |
| 2010 | –95 | –207 | – | –762 | –1 064 | |
| 2009 | –424 | 25 | 56 | –1 218 | –1 561 |
1)Från och med första kvartalet 2011 rapporteras koncernens verksamhet inom dammsugare och mindre hushållsapparater som ett separat globalt affärsområde. Verksamheten har tidigare ingått i respektive affärsområdesregion inom konsumentprodukter. Det nya affärsområdets namn är Dammsugare och småapparater. Övriga affärsområden inom konsumentprodukter har bytt namn till Vitvaror.
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 dec. 2011 |
31 dec. 2010 |
31 dec. 2011 |
31 dec. 2010 |
31 dec. 2011 |
31 dec. 2010 |
| Vitvaror Europa, | ||||||
| Mellanöstern och Afrika | 29 877 | 27 481 | 20 427 | 20 668 | 9 450 | 6 813 |
| Vitvaror Nordamerika | 8 138 | 9 072 | 2 822 | 2 060 | 5 316 | 7 012 |
| Vitvaror Latinamerika | 11 634 | 7 228 | 4 166 | 4 082 | 7 468 | 3 146 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 4 293 | 3 920 | 2 253 | 1 900 | 2 040 | 2 020 |
| Dammsugare och småapparater | 4 951 | 4 057 | 2 741 | 2 334 | 2 210 | 1 723 |
| Professionella Produkter | 2 643 | 2 492 | 1 711 | 1 618 | 932 | 874 |
| Övrigt1) | 6 892 | 6 462 | 6 294 | 6 507 | 598 | -45 |
| Jämförelsestörande poster | 117 | 4 | 1 120 | 1 643 | -1 003 | -1 639 |
| Totalt operativa tillgångar och | ||||||
| skulder | 68 545 | 60 716 | 41 534 | 40 812 | 27 011 | 19 904 |
| Likvida medel | 7 839 | 12 805 | – | – | – | – |
| Räntebärande fordringar | – | – | – | – | – | – |
| Räntebärande skulder | – | – | 14 206 | 12 096 | – | – |
| Eget kapital | – | – | 20 644 | 20 613 | – | – |
| Totalt | 76 384 | 73 521 | 76 384 | 73 521 | – | – |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.
Förvärv1)
Förvärvslikvid
| Mkr | Group | Olympic CTI |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| Kontant betalning | 2 556 | 3 804 | 6 360 | ||
| Totalt | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt värde
| Mkr | |||
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 555 | 382 | 937 |
| Övriga immateriella tillgångar | 516 | 1 012 | 1 528 |
| Varulager | 577 | 734 | 1 311 |
| Kundfordringar | 195 | 763 | 958 |
| Övriga omsättnings- och anläggningstillgångar | 236 | 310 | 546 |
| Leverantörsskulder | –223 | –189 | –412 |
| Övriga rörelseskulder | –574 | –886 | –1 460 |
| Omsättningstillgångar klassificerade som att de | |||
| innehas för försäljning | 537 | – | 537 |
| Förvärvade nettotillgångar, totalt | 1 819 | 2 126 | 3 945 |
| Kassa och bank | 34 | 114 | 148 |
| Upplåning | –723 | –499 | –1 222 |
| Förvärvad nettoskuld | –689 | –385 | –1 074 |
| Minoritetsintresse | –69 | –41 | –110 |
| Goodwill | 1 495 | 2 104 | 3 599 |
| Totalt | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
1) Olympic Group och CTI är inkluderade i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med september respektive oktober månad.
Utveckling per affärsområde*
| Mkr | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 34 029 | 36 596 | 40 500 | 42 952 | 44 015 |
| Rörelseresultat | 709 | 2 297 | 1 912 | –303 | 1 861 |
| Rörelsemarginal, % | 2,1 | 6,3 | 4,7 | –0,7 | 4,2 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 27 665 | 30 969 | 32 694 | 29 836 | 30 412 |
| Rörelseresultat | 250 | 1 442 | 1 299 | 85 | 1 489 |
| Rörelsemarginal, % | 0,9 | 4,7 | 4,0 | 0,3 | 4,9 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 17 810 | 16 260 | 13 302 | 10 485 | 8 794 |
| Rörelseresultat | 820 | 951 | 809 | 645 | 462 |
| Rörelsemarginal, % | 4,6 | 5,8 | 6,1 | 6,2 | 5,3 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 7 852 | 7 679 | 7 037 | 6 049 | 6 080 |
| Rörelseresultat | 736 | 793 | 378 | 93 | 63 |
| Rörelsemarginal, % | 9,4 | 10,3 | 5,4 | 1,5 | 1,0 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 359 | 8 422 | 8 464 | 7 987 | 8 309 |
| Rörelseresultat | 543 | 802 | 763 | 764 | 747 |
| Rörelsemarginal, % | 6,5 | 9,5 | 9,0 | 9,6 | 9,0 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 5 882 | 6 389 | 7 129 | 7 427 | 7 102 |
| Rörelseresultat Rörelsemarginal, % |
841 14,3 |
743 11,6 |
668 9,4 |
774 10,4 |
584 8,2 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 11 | 6 | 56 | 20 |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –744 | –534 | –507 | –515 | –369 |
| Totalt koncernen, exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat | 3 155 | 6 494 | 5 322 | 1 543 | 4 837 |
| Marginal, % | 3,1 | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 |
| Jämförelsestörande poster | –138 | –1 064 | –1 561 | –355 | –362 |
| Totalt koncernen, inklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat | 3 017 | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 |
| Marginal, % | 3,0 | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 |
* Från och med första kvartalet 2011 rapporteras koncernens verksamhet inom dammsugare och mindre hushållsapparater som ett separat globalt affärsområde. Verksamheten har tidigare ingått i respektive affärsområdesregion inom konsumentprodukter. Det nya affärsområdets namn är Dammsugare och småapparater. Övriga affärsområden inom konsumentprodukter har bytt namn till Vitvaror.
Moderbolaget, resultaträkning1)
| Mkr | Kv4 2011 | Kv4 2010 | 2011 | 2010 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 754 | 1 807 | 6 660 | 5 989 |
| Kostnad för sålda varor | –1 311 | –1 469 | –5 023 | –4 506 |
| Bruttoresultat | 443 | 338 | 1 637 | 1 483 |
| Försäljningskostnader | –333 | –226 | –1 109 | –923 |
| Administrationskostnader | 113 | –20 | –295 | –620 |
| Övriga rörelseintäkter | 107 | 124 | 298 | 379 |
| Övriga rörelsekostnader | – | –10 | –10 | –106 |
| Rörelseresultat | 330 | 206 | 521 | 213 |
| Finansiella intäkter | 1 577 | 631 | 2 727 | 3 478 |
| Finansiella kostnader | –222 | –271 | –344 | –58 |
| Finansiella poster netto | 1 355 | 360 | 2 383 | 3 420 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 685 | 566 | 2 904 | 3 633 |
| Bokslutsdispositioner | 9 | 35 | 32 | 55 |
| Resultat före skatt | 1 694 | 601 | 2 936 | 3 688 |
| Skatt | –99 | –210 | –191 | –335 |
| Periodens resultat | 1 595 | 391 | 2 745 | 3 353 |
Moderbolaget, balansräkning
| Mkr | 31 dec. 2011 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 33 247 | 28 517 |
| Omsättningstillgångar | 14 833 | 19 944 |
| Summa tillgångar | 48 080 | 48 461 |
| Eget kapital och skulder | ||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 15 938 | 15 089 |
| Summa eget kapital | 20 500 | 19 651 |
| Obeskattade reserver | 597 | 629 |
| Avsättningar | 732 | 616 |
| Långfristiga skulder | 9 220 | 7 836 |
| Kortfristiga skulder | 17 031 | 19 729 |
| Summa eget kapital och skulder | 48 080 | 48 461 |
| Ställda säkerheter | 5 | 5 |
| Ansvarsförbindelser | 1 428 | 1 608 |
1) Moderbolaget rapporterar koncernbidrag i resultaträkningen från och med det fjärde kvartalet 2011. Resultaträkningen för 2010 har omräknats.
Fem år i sammandrag
| 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat, Mkr | 3 017 | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 |
| Marginal, % | 3,0 | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 3,1 | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 |
| Resultat efter finansiella poster, Mkr | 2 780 | 5 306 | 3 484 | 653 | 4 035 |
| Marginal, % | 2,7 | 5,0 | 3,2 | 0,6 | 3,9 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 2,9 | 6,0 | 4,6 | 1,0 | 4,2 |
| Periodens resultat, Mkr | 2 064 | 3 997 | 2 607 | 366 | 2 925 |
| Resultat per aktie, kr | 7,25 | 14,04 | 9,18 | 1,29 | 10,41 |
| Genomsnittligt antal aktier | |||||
| efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,6 | 284,0 | 283,1 | 281,0 |
| Utdelning, kr | 6,501) | 6,50 | 4,00 | - | 4,25 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,4 | 20,6 | 14,9 | 2,4 | 20,3 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 13,7 | 27,8 | 19,4 | 5,8 | 21,7 |
| Skuldsättningsgrad | 0,31 | -0,03 | 0,04 | 0,28 | 0,29 |
| Investeringar, Mkr | 3 163 | 3 221 | 2 223 | 3 158 | 3 430 |
| Genomsnittligt antal anställda | 52 916 | 51 544 | 50 633 | 55 177 | 56 898 |
1) Styrelsens förslag.
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäker samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoupplåning
Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad
Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar
Övriga nyckeltal
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar
Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar till resultatet för fjärde kvartalet och helåret 2011
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
Telefonkonferens
En telefonkonferens hålls den 2 februari 2012 klockan 15.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin, och Peter Nyquist, Chef för Investor Relations och Finansiell Information.
En presentation av koncernens fjärde kvartal och helåret 2011 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 598 53, Sverige +44 (0) 20 3043 2436, Storbritannien och övriga Europa +1 866 458 4087, USA
Telefonkonferensen kan även avlyssnas på koncernens hemsida www.electrolux.com/webcast1
För mer information
Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information: +46 (0) 8 738 60 03.
Finansiell information om Electrolux är också tillgänglig på www.electrolux.com/ir
Kalender 2012
Finansiella rapporter 2012
Bokslutsrapport 2 februari Delårsrapport januari - mars 25 april Delårsrapport januari - juni 19 juli Delårsrapport januari - september 22 oktober
Årsredovisning 2011
Tillgänglig på koncernens hemsida vecka 10
Årsstämma 2012
Årsstämman för AB Electrolux kommer att hållas på tisdagen den 27 mars 2012 i Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.
Electrolux offentliggör denna information enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 2 februari 2012 klockan 08.00 (CET).