AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2012
Apr 25, 2012
2907_10-q_2012-04-25_d05bb698-7d1c-4cfa-9bc2-df2abccac8f7.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – mars 2012
Stockholm den 25 april 2012
Sammanfattning av första kvartalet 2012
- • �Nettooms�ättningen uppgick till 25 ��875 �Mkr �(2�3 ���� 436) och periodens resul� tat till 559 Mkr (457), vilket motsvarar 1,96 kr (1,61) per aktie.
- • Nettoomsättningen förbättrades med 10,4%, varav 3,5% avsåg organisk tillväxt.
- • Förvärven av CTI och Olympic Group påverkade försäljningen med 5,8%.
- • Stark organisk tillväxt särskilt på tillväxtmarknaderna bidrog till den positiva utvecklingen av nettoomsättningen.
- • Ökade volymer i Europa tack vare ökade marknadsandelar inom inbygg� nadssegmentet.
- • Rörelseresultatet förbättrades till 943 Mkr (696).
- • Högre försäljningspriser i Nordamerika hade en positiv påverkan på rörel� seresultatet.
- • Ökade kostnader för råmaterial fortsatte att negativt påverka resultatet men i lägre grad än under tidigare kvartal.
| Innehåll | |
|---|---|
| Marknadsöversikt | 2 |
| Nettoomsättning och resultat | 2 |
| Affärsområden | 3 |
| Kassaflöde | 6 |
| Finansiell ställning | 6 |
| Finansiella data | 9 |
| Mkr | Kv1 20122) | Kv1 20112) | Förändring, % |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 875 | 23 436 | 10 |
| Rörelseresultat | 943 | 696 | 35 |
| Marginal, % | 3,6 | 3,0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 792 | 637 | 24 |
| Periodens resultat | 559 | 457 | 22 |
| Resultat per aktie, kr1) | 1,96 | 1,61 | – |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 285,4 (284,7) miljoner aktier för första kvartalet. 2) Det första kvartalet 2012 och 2011 innehöll inga jämförelsestörande poster.
För resultat per aktie efter utspädning, se sidan 9. För definitioner, se sidan 19.
För mer information kontakta Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, på telefonnummer 08-738 60 03.
AB ELECTROLUX (PUBL)
105 45 Stockholm 08-657 65 07 08-738 60 03 [email protected] Besöksadress Telefax Hemsida Reg. nr.
Postadress Media hotline Investor Relations E-mail adress S:t Göransgatan 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178
Marknadsöversikt
Efterfrågan på vitvaror minskade på Electrolux mogna marknader under det första kvartalet jämfört med föregående år medan efter� frågan på tillväxtmarknaderna fortsatte att växa.
Efterfrågan på vitvaror i Västeuropa sjönk med 2% och i Nord� amerika med 9%. Efterfrågan på marknaden i Australien beräknas ha minskat under kvartalet.
Efterfrågan i Östeuropa ökade med 5% och efterfrågan i Latin� amerika och Sydostasien visade fortsatt stark tillväxt.
Efterfrågan på vitvaror i Europa för 2012 förväntas vara oföränd� rad eller minska med upp till 2%. Efterfrågan i Nordamerika förvän� tas vara oförändrad eller öka med upp till 2%.
Nettoomsättning och resultat
Första kvartalet 2012
Electrolux nettoomsättning under första kvartalet 2012 uppgick till 25 875 Mkr (23 436), motsvarande en ökning med 10,4%.
Förändring av nettoomsättning
| % | Kv1 2012 |
|---|---|
| Förändringar i koncernens struktur (förvärv) | 5,8 |
| Förändringar av valutakurser | 1,1 |
| Förändringar av volym/pris/mix (organisk tillväxt) | 3,5 |
| Totalt | 10,4 |
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för första kvartalet uppgick till 943 Mkr (696) och resultatet efter finansiella poster till 792 Mkr (637). Högre försäljningspriser och stark försäljningstillväxt särskilt på tillväxt� marknader som Latinamerika och Sydostasien påverkade rörelse� resultatet för kvartalet positivt. Utvecklingen var särskilt stark för verksamheten i Latinamerika. Högre kostnader för råmaterial fort� satte att påverka resultatet negativt.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser jämfört med motsvarande period före� gående år påverkade rörelseresultatet positivt med 80 Mkr. Påver� kan från transaktionseffekter var –5 Mkr, valutasäkringar 75 Mkr och omräkningseffekter 10 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för första kvartalet 2012 uppgick till –151 Mkr (–59). Finansnettot har påverkats av högre genomsnittlig ränta och ökad nettoskuld som en följd av föregående års förvärv.
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till 559 Mkr (457), motsvarande 1,96 kr (1,61) i resultat per aktie.
Andel av försäljning per affärsområde för första kvartalet 2012 Rörelseresultat och marginal*
* Exklusive jämförelsestörande poster.
Utveckling per affärsområde
Förändring av nettoomsättning och rörelseresultat per affärsom� råde i jämförbara valutor redovisas på sidan 13.
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
Vitvarumarknaden i Europa
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv1 2012 |
|---|---|
| Västeuropa | –2 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 5 |
| Totalt Europa | –1 |
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 265 | 7 656 | 34 029 |
| Rörelseresultat | 281 | 311 | 709 |
| Rörelsemarginal, % | 3,4 | 4,1 | 2,1 |
Efterfrågan på vitvaror i Europa minskade med 1% under första kvartalet 2012 jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Marknaden i Västeuropa sjönk med 2%, ett resultat av att efterfrå� gan på flera stora marknader i Sydeuropa var fortsatt svag. Efter� frågan i Tyskland, Frankrike och de nordiska länderna ökade däre� mot under kvartalet. Efterfrågan i Östeuropa ökade med 5% , vilket var en lägre ökningstakt jämfört med tidigare kvartal framförallt som en effekt av att tillväxttakten i Ryssland mattats av något.
Koncernens försäljning ökade jämfört med föregående år som ett resultat av högre försäljningsvolymer på flera av koncernens huvud� marknader och koncernen tog marknadsandelar framförallt under egna premiumvarumärken och inom inbyggnadssegmentet. Den framgångsrika lanseringen av AEG produkter i Beneluxländerna, Tyskland och Österrike var en bidragande orsak.
Rörelseresultatet försämrades för första kvartalet jämfört med före� gående år. Lägre försäljningspriser och en negativ landmix fortsatte att påverka resultatet. Priserna påverkades delvis negativt av redu� cerade försäljningspriser inför den omfattande relanseringen av produkter under varumärket Electrolux som startar under det andra kvartalet 2012. Landmixen försämrades jämfört med motsvarande kvartal föregående år som ett resultat av ökad försäljning i Östeu� ropa och lägre försäljning i Västeuropa. En förbättrad produktmix bidrog däremot positivt till resultatutvecklingen.
Bidraget från föregående års förvärv av vitvarutillverkaren Olympic Group i Egypten var inklusive relaterade förvärvsjuste� ringar något negativt under kvartalet.
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika Vitvarumarknaden i Europa*
Vitvaror Nordamerika
Vitvarumarknaden i USA
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv1 2012 |
|---|---|
| Vitvaror | –9 |
| Vitvaror, inklusive luftkonditionering och | |
| mikrovågsugnar | –6 |
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 107 | 6 728 | 27 665 |
| Rörelseresultat | 159 | –71 | 250 |
| Rörelsemarginal, % | 2,2 | –1,1 | 0,9 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Nordamerika minskade med 9% under första kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Minskningen avsåg alla produktkategorier. Efterfrå� gan på luftkonditioneringsutrustning visade stark tillväxt och ökade med 9% som ett resultat av att återförsäljarna förväntade sig en stark säsong. Vitvaror, inklusive luftkonditioneringsutrustning och mikrovågsugnar minskade med 6% under kvartalet.
Koncernens försäljning i Nordamerika ökade under det första kvartalet jämfört med föregående år som en effekt av högre försälj� ningspriser, vilket motverkat lägre försäljningsvolymer av vitvaror. Prishöjningar genomfördes i april och augusti föregående år och i februari i år.
Försäljningsvolymerna av luftkonditioneringsutrustning ökade under kvartalet.
Rörelseresultatet för första kvartalet förbättrades framförallt tack vare högre försäljningspriser och ökad effektivitet inom tillverk� ningen. Under föregående år medförde flytten av tvättmaskinstill� verkningen från Webster City i Iowa till Juarez i Mexiko tillfälligt högre kostnader inom tillverkningen. Ökade kostnader för råmate� rial och sourcade produkter fortsatte att påverka rörelseresultatet negativt.
Vitvaror Latinamerika
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 149 | 3 998 | 17 810 |
| Rörelseresultat | 278 | 139 | 820 |
| Rörelsemarginal, % | 5,4 | 3,5 | 4,6 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Brasilien bedöms ha ökat under första kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på vitvaror har fortsatt att påverkas positivt av skattereduktioner på inhemskt producerade vitvaror. Programmet kommer att fortsätta under andra kvartalet 2012. Flera andra marknader i Latinamerika visade fortsatt god tillväxt under kvartalet.
Koncernens försäljning ökade under kvartalet främst som ett resultat av högre försäljningsvolymer. Försäljningen på övriga latinamerikanska marknader utanför Brasilien ökade till cirka 30% (15) av den totala omsättningen, i huvudsak som en följd av förvärvet av CTI i Chile.
Rörelseresultatet förbättrades väsentligt för kvartalet, framförallt som en följd av förvärvet av CTI men också av en förbättrad produkt- och kundmix, högre försäljningsvolymer och ökad effektivitet inom tillverkningen.
Vitvaror Nordamerika Vitvarumarknaden i USA* Vitvaror Latinamerika
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 841 | 1 746 | 7 852 |
| Rörelseresultat | 155 | 174 | 736 |
| Rörelsemarginal, % | 8,4 | 10,0 | 9,4 |
Australien och Nya Zeeland
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha minskat under första kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period före� gående år. Koncernens försäljning sjönk under kvartalet, framförallt beroende på lägre försäljningsvolymer och fortsatt prispress på marknaden. Den starka australiensiska dollarn har medfört att pro� ducenter som importerar produkter kunnat sänka sina priser.
Rörelseresultatet försämrades för första kvartalet jämfört med föregående år i huvudsak som en effekt av lägre försäljningspriser, lägre kapacitetsutnyttjande inom tillverkningen och ökade kostna� der för inköpta produkter samt transporter.
Sydostasien och Kina
Efterfrågan på marknaden i Sydostasien beräknas ha fortsatt att visa strak tillväxt under första kvartalet 2012 i jämförelse med mot� svarande period föregående år. Efterfrågan i Kina sjönk kraftigt som en effekt av att tidigare stimulansåtgärder för vitvaror upphörde vid årsskiftet men också av att försäljningen inför det kinesiska nyåret i januari inföll redan i december 2011. Electrolux försäljning på mark� naderna i Sydostasien och Kina fortsatte däremot att växa starkt och Electrolux bedöms ha tagit marknadsandelar.
Verksamheten i Sydostasien visade fortsatt god lönsamhet och koncernens verksamhet i Kina bidrog positivt till resultatutveck� lingen.
Ökade produktutvecklingskostnader inför kommande produkt� lanseringar, framförallt på de sydostasiatiska och kinesiska mark� naderna, har påverkat resultatet för kvartalet.
Dammsugare och småapparater
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 105 | 1 930 | 8 359 |
| Rörelseresultat | 93 | 114 | 543 |
| Rörelsemarginal, % | 4,4 | 5,9 | 6,5 |
Marknadens efterfrågan på dammsugare i Europa och Nordame� rika minskade under första kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Koncernens försäljning ökade under första kvartalet jämfört med samma period föregående år, framförallt som ett resultat av en för� bättrad produktmix och högre försäljningsvolymer. Ökad försäljning av dammsugarserien Airspeed i Nordamerika har bidragit till ökade
300 240
Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1
Mkr %
2011 2012 Rörelseresultat Rörelsemarginal
300 240
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet Dammsugare och småapparater Professionella Produkter
Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1
Mkr %
2011 2012 Rörelseresultat Rörelsemarginal
marknadsandelar. Stark försäljningstillväxt för sladdlösa batteri� dammsugare i de flesta regioner har påverkat produktmixen posi� tivt. Försäljningsvolymerna för småapparater fortsatte att visa till� växt i alla regioner under kvartalet.
Rörelseresultatet för första kvartalet försämrades jämfört med motsvarande period föregående år, framförallt som ett resultat av ökade kostnader för insatsvaror, lägre försäljningspriser och kost� nader för kommande produktlanseringar i Asien under året. Högre försäljningsvolymer och en förbättrad produktmix bidrog däremot positivt till rörelseresultatet.
Förvärvet av CTI:s dotterbolag Somela i Chile under 2011 har bidragit positivt till försäljningen och resultatutvecklingen.
Professionella Produkter
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 408 | 1 378 | 5 882 |
| Rörelseresultat | 132 | 177 | 841 |
| Rörelsemarginal, % | 9,4 | 12,8 | 14,3 |
Marknadens efterfrågan på storköksutrustning i Europa bedöms ha minskat under första kvartalet 2012.
Rörelseresultatet för storköksutrustning var i linje med resultatet för motsvarande period 2011 exklusive en engångspost föregående år på cirka 50 Mkr för avyttring av tillgångar. Prisökningar bidrog positivt till resultatutvecklingen, medan lägre försäljning av egentill� verkade produkter och ökade satsningar på nya produkter påver� kade rörelseresultatet negativt.
Efterfrågan på marknaden för professionell tvättutrustning bedöms ha minskat något på Electrolux huvudmarknader i Västeu� ropa under första kvartalet och koncernens försäljningsvolymer sjönk i takt med marknadsutvecklingen. Rörelseresultatet förbätt� rades däremot som en följd av en förbättrad mix som ett resultat av stark försäljning av nya produkter i Japan. Därutöver har prishöj� ningar påverkat resultatet positivt.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverk� samheten under första kvartalet 2012 ökade till –765 Mkr (–1 286). Kassaflödet är säsongsmässigt svagt under första kvartalet.
Jämfört med föregående år påverkades kassaflödet av förbätt� ringar av rörelseresultatet och rörelsekapitalet.
Förändringen av rörelsekapitalet under kvartalet återspeglar säsongsmässig uppbyggnad av lager särskilt avseende luftkondi� tioneringsutrustning i Nordamerika och Latinamerika. Koncernens pågående strukturella arbete med att minska kapitalbindningen har bidragit till den fördelaktiga utvecklingen av rörelsekapitalet, se tabell på sidan 12.
Betalningar för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka –140 Mkr under kvartalet.
Investeringarna under första kvartalet avsåg i huvudsak investe� ringar inom tillverkningen för nya produkter och ökad produktions� kapacitet. De största projekten är spisfabriken i Memphis, Tennes� see, i USA och den nya fabriken för kylskåp och frysar i Rayong i Thailand för den sydostasiatiska marknaden. Spisfabriken i Mem� phis får investeringsstöd från myndighetsorgan.
Kassaflöde
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Löpande verksamhet | 1 454 | 1 178 | 6 122 |
| Förändring av rörelsekapital | –492 | –1 288 | 1 116 |
| Löpande investeringar | –1 005 | –866 | –4 493 |
| Kassaflöde från den löpande verk | |||
| samheten | –43 | –976 | 2 745 |
| Förvärv och avyttringar av | |||
| verksamheter | –45 | 105 | –5 556 |
| Betalda finansiella poster, netto | –102 | –33 | –214 |
| Betald skatt | –575 | –382 | –1 625 |
| Kassaflöde från den löpande verk | |||
| samheten och investeringsverk | |||
| samheten | –765 | –1 286 | –4 650 |
| Utdelning | – | – | –1 850 |
| Försäljning av aktier | 212 | – | – |
| Periodens kassaflöde exklusive | |||
| förändring av lån och kortfristiga | |||
| placeringar | –553 | –1 286 | –6 500 |
Finansiell ställning
Koncernens egna kapital uppgick per den 31 mars 2012 till 18 879 Mkr (18 345), vilket motsvarar 65,98 kr (64,44) per aktie.
Nettoupplåning
| Mkr | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec. 2011 |
|---|---|---|---|
| Upplåning | 16 611 | 10 550 | 14 206 |
| Likvida medel | 9 506 | 10 160 | 7 839 |
| Nettoupplåning | 7 105 | 390 | 6 367 |
| Skuldsättningsgrad | 0,38 | 0,02 | 0,31 |
| Eget kapital | 18 879 | 18 345 | 20 644 |
| Eget kapital per aktie, | |||
| kr | 65,98 | 64,44 | 72,52 |
| Avkastning på eget | |||
| kapital, % | 11,3 | 9,4 | 10,4 |
| Soliditet, % | 27,7 | 31,1 | 30,1 |
Nettoupplåning
Nettoupplåningen uppgick till 7 105 Mkr (390). Skuldsättningsgraden var 0,38 (0,02). Soliditeten uppgick till 27,7% (31,1).
Under första kvartalet 2012 tog Electrolux upp ett lån på 1 000 Mkr på obligationsmarknaden under EMTN-programmet.
Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 31 mars 2012 till 12 624 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,8 år, jämfört med 11 669 Mkr och 3,0 år vid utgången av 2011. Under 2012 och 2013 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 4 100 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 31 mars 2012 uppgick likvida medel, exklusive kortsik� tiga kreditfaciliteter, till 9 506 Mkr (10 160).
Electrolux har två outnyttjande garanterade kreditfaciliteter. En 500 MEUR multi-currency revolving credit facility, cirka 4 400 Mkr, som förfaller 2016 med möjlighet till förlängning upp till två år och en kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 27 428 Mkr (20 245). Nettotillgångarna uppgick per den 31 mars 2012 till 27 844 Mkr (20 585). Nettotillgångarna har påverkats av förvärven av Olympic Group och CTI under andra halvåret 2011. Justerat för jämförelsestörande poster dvs avsättningar för struktur� åtgärder, uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 28 409 Mkr (21 765), motsvarande 27,4% (23,2) av nettoomsättningen.
Rörelsekapitalet per den 31 mars 2012 uppgick till –4 362 Mkr (–4 398), motsvarande –4,3% (–4,8) av den annualiserade nettoom� sättningen. Avkastningen på nettotillgångarna var 13,0% (13,8) och 12,6% (12,8) exklusive jämförelsestörande poster.
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten Kassaflöde och förändring av nettoupplåningen
Övrigt
Stefano Marzano utsedd till Chief Design Officer
Stefano Marzano utsågs till Chief Design Officer i januari 2012, en ny roll i Electrolux. Stefano Marzano är chef för en ny koncernstab som samordnar alla designrelaterade kompetenser i koncernen. Samordningen möjliggör för Electrolux att i en allt snabbare takt ta fram mer relevanta och innovativa produktlösningar.
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponen� ter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involve� rar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 31 mars 2012 uppgick antalet pågående mål till 2 741 (2 731) med totalt cirka 2 815 (cirka 2 980) käranden. Under det första kvartalet 2012 tillkom 301 nya mål med 264 käranden och 274 mål med cirka 292 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse. Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inver� kan på verksamheten eller framtida resultat.
Årsstämma
Årsstämman för 2012 hölls i Stockholm den 27 mars. Ronnie Leten och Fredrik Persson valdes till nya styrelseledamöter och styrel� sens utdelningsförslag på 6,50 kr (6,50) fastställdes.
Marcus Wallenberg omvaldes till styrelseordförande och vid det konstituerande styrelsemötet efter årsstämman valdes Ronnie Leten till vice ordförande. För mer information om årsstämman se www.electrolux.com/arsstamma2012.
Flytt av tillverkning, jämförelsestörande poster, omstruktureringar 2007–2013
| Fabriksnedläggningar och neddragningar | Nedläggning | ||
|---|---|---|---|
| Torsvik | Sverige | Kompakta vitvaror | Kv1 2007 |
| Nürnberg | Tyskland | Diskmaskiner, tvätt� maskiner och torktumlare |
Kv1 2007 |
| Adelaide | Australien | Diskmaskiner | Kv2 2007 |
| Fredericia | Danmark | Spisar | Kv4 2007 |
| Adelaide | Australien | Tvättmaskiner | Kv1 2008 |
| Storbritan� | |||
| Spennymoor | nien | Spisar | Kv4 2008 |
| Changsha | Kina | Kylskåp | Kv1 2009 |
| Scandicci | Italien | Kylskåp | Kv2 2009 |
| S:t Petersburg | Ryssland | Tvättmaskiner | Kv2 2010 |
| Motala | Sverige | Spisar | Kv1 2011 |
| Webster City | USA | Tvättmaskiner | Kv1 2011 |
| Alcalà | Spanien | Tvättmaskiner | Kv1 2011 |
| Beslutade fabriksnedläggningar | Beräknad stängning | |||
|---|---|---|---|---|
| L'Assomption | Kanada | Spisar | Kv4 2013 | |
| Investeringar | Start | |||
| Porcia | Italien | Tvättmaskiner | Kv4 2010 | |
| Memphis | USA | Spisar | Kv2 2012 | |
| Under 2004 lanserade Electrolux ett omstruktureringsprogram för att skapa en |
långsiktigt konkurrenskraftig produktion. Programmet är nu i en avslutande fas och har hitintills givit årliga besparingar på cirka 3 Mdr kr. Cirka 35% av tillverk� ningen i högkostnadsområden har flyttats, vilket innebär att drygt 60% av koncer� nens vitvaror idag tillverkas i lågkostnadsregioner, med närhet till snabbt växande marknader för hushållsprodukter. Under 2011 presenterades ytterligare åtgärder för att anpassa produktionskapaciteten till lägre efterfrågan på de mogna markna� derna. De totala kostnaderna för hela programmet beräknas uppgå till cirka 12 Mdr kr och besparingarna till cirka 5 Mdr kr per år från 2016. Avsättningar för strukturåtgärder redovisas som jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Electrolux är som internationell koncern med stor geografisk sprid� ning exponerad för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas upp i strategiska, ope� rativa och legala. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.
Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Detta arbete sker utifrån en bedömning av ris� kernas sannolikhet och potentiella effekt för koncernen. För en när� mare beskrivning av risker och riskhantering hänvisas till Årsredo� visningen för 2011 på sidan 70. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovis� ningen för 2011, www.electrolux.com/arsredovisningen2011.
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för för� sta kvartalet 2012 till 1 493 Mkr (1 780), varav 750 Mkr (1 024) avsåg försäljning till koncernbolag och 743 Mkr (756) försäljning till utomstå� ende kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 156 Mkr (271) inklusive 18 Mkr (0) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 104 Mkr (210). Moderbolaget rapporterar kon� cernbidrag i resultaträkningen. 2011 års räkningar har omräknats.
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 76 Mkr (115). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 3 804 Mkr jämfört med 2 206 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 14 172 Mkr, jämfört med 15 938 Mkr vid ingången av året. Utdel� ningen till aktieägarna för 2011 uppgick till 1 860 Mkr och redovisas som kortfristig skuld vid periodens slut.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 18.
Stockholm den 25 april 2012
Keith McLoughlin Verkställande direktör och koncernchef
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekom� mendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinci� per jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2011.
Rapporten har ej blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Råvaruexponering 2011
Stål, 35% Rostfritt stål, 8%
Koppar och aluminium, 13% Plaster, 29%
Övrigt, 15%
Electrolux köpte råvaror för cirka 20 Mdr kr under 2011. Inköp av stål var den största enskilda kostnaden.
Pressmeddelanden 2012
| 10 januari | Electrolux utser Stefano Marzano till den nya rollen som Chief Design Officer |
|---|---|
| 2 februari | Bokslutsrapport 2011 samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
| 15 februari | Ronnie Leten och Fredrik Persson föreslås som nya styrelseledamöter i Electrolux |
| 17 februari | Kallelse till årsstämma i AB Electrolux |
| 2 mars | Electrolux Årsredovisning för 2011 publicerad |
| 22 mars | Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden |
| 27 mars | Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2012 |
Koncernens resultaträkning
| Nettoomsättning 25 875 23 436 101 598 Kostnad för sålda varor –21 047 –18 990 –82 840 Bruttoresultat 4 828 4 446 18 758 Försäljningskostnader –2 616 –2 549 –10 821 Administrationskostnader –1 270 –1 283 –4 972 Övriga rörelseintäkter/-kostnader 1 82 190 Jämförelsestörande poster – – –138 Rörelseresultat 943 696 3 017 Marginal, % 3,6 3,0 3,0 Finansiella poster, netto –151 –59 –237 Resultat efter finansiella poster 792 637 2 780 Marginal, % 3,1 2,7 2,7 Skatt –233 –180 –716 Periodens resultat 559 457 2 064 Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning –2 –58 –91 Kassaflödessäkringar 3 89 111 Valutakursdifferenser –469 –865 –223 Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat 2 –62 –104 Övrigt totalresultat, netto efter skatt –466 –896 –307 Periodens totalresultat 93 –439 1 757 |
|---|
| Periodens resultat hänförligt till: |
| Innehavare av aktier i moderbolaget 561 457 2 064 |
| Minoritetsintressen –2 – – |
| Totalt 559 457 2 064 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: |
| Innehavare av aktier i moderbolaget 99 –439 1 752 |
| Minoritetsintressen –6 – 5 |
| Totalt 93 –439 1 757 |
| Resultat per aktie, kr 1,96 1,61 7,25 |
| Efter utspädning, kr 1,96 1,60 7,21 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner 286,1 284,7 284,7 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner 285,4 284,7 284,7 |
| Efter utspädning, miljoner 286,4 286,5 286,1 |
Jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar | |||
| Vitvarufabriken i Kinston, USA | – | – | –104 |
| Minskning av antalet anställda inom Konsumentprodukter, Europa | – | – | –54 |
| Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder | – | – | 20 |
| Totalt | – | – | –138 |
Koncernens balansräkning
| Mkr | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec, 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 15 874 | 14 038 | 15 613 |
| Goodwill | 5 756 | 2 169 | 6 008 |
| Övriga immateriella tillgångar | 5 040 | 3 311 | 5 146 |
| Innehav i intresseföretag | 17 | 16 | 18 |
| Uppskjutna skattefordringar | 3 067 | 2 928 | 2 980 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 530 | 525 | 517 |
| Övriga anläggningstillgångar | 3 061 | 2 802 | 3 036 |
| Summa anläggningstillgångar | 33 345 | 25 789 | 33 318 |
| Varulager | 12 631 | 11 654 | 11 957 |
| Kundfordringar | 18 224 | 17 915 | 19 226 |
| Skattefordringar | 508 | 372 | 666 |
| Derivatinstrument | 241 | 280 | 252 |
| Övriga omsättningstillgångar | 3 656 | 3 467 | 3 662 |
| Kortfristiga placeringar | 650 | 1 373 | 337 |
| Kassa och bank | 8 349 | 8 209 | 6 966 |
| Summa omsättningstillgångar | 44 259 | 43 270 | 43 066 |
| Summa tillgångar | 77 604 | 69 059 | 76 384 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | -138 | -258 | 324 |
| Balanserade vinstmedel | 14 482 | 14 153 | 15 761 |
| Summa eget kapital | 18 794 | 18 345 | 20 535 |
| Minoritetsintresse | 85 | – | 109 |
| Summa eget kapital | 18 879 | 18 345 | 20 644 |
| Långfristig upplåning | 10 604 | 8 246 | 9 639 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 139 | 806 | 1 127 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 2 128 | 2 232 | 2 111 |
| Övriga avsättningar | 5 161 | 5 184 | 5 300 |
| Summa långfristiga skulder | 19 032 | 16 468 | 18 177 |
| Leverantörsskulder | 18 161 | 16 513 | 18 490 |
| Skatteskulder | 1 499 | 1 794 | 1 717 |
| Beslutad utdelning | 1 860 | 1 850 | – |
| Övriga skulder | 10 080 | 9 980 | 10 497 |
| Kortfristig upplåning | 5 603 | 1 873 | 4 170 |
| Derivatinstrument | 274 | 334 | 324 |
| Övriga avsättningar | 2 216 | 1 902 | 2 365 |
| Summa kortfristiga skulder | 39 693 | 34 246 | 37 563 |
| Summa eget kapital och skulder | 77 604 | 69 059 | 76 384 |
| Ansvarsförbindelser | 1 513 | 1 186 | 1 276 |
Aktier
| Antal aktier | Utestående A-aktier |
Utestående B-aktier |
Utestående aktier, totalt |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2012 | 8 212 725 | 300 707 583 | 308 920 308 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| Omvandling av A-aktier till B-aktier | – | – | – | – | – |
| Försäljning av aktier | – | – | – | –1 469 595 | 1 469 595 |
| Antal aktier per den 31 mars 2012 | 8 212 725 | 300 707 583 | 308 920 308 | 22 785 490 | 286 134 818 |
| I % av antal aktier | 7,4% |
Koncernens kassaflödesanalys
| Den löpande verksamheten Rörelseresultat 943 696 3 017 Avskrivningar 820 761 3 173 I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust – –79 –207 Omstruktureringsreserver –143 –221 110 Aktierelaterad ersättning –166 21 29 Betalda finansiella poster, netto –102 –33 –214 Betald skatt –575 –382 –1 625 Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 777 763 4 283 Förändringar av rörelsekapital Förändring av varulager –908 –1 076 269 Förändring av kundfordringar 860 625 244 Förändring av övriga omsättningstillgångar –17 9 200 Förändring av leverantörsskulder –90 –106 1 379 Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar –337 –740 –976 Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital –492 –1 288 1 116 Kassaflöde från den löpande verksamheten 285 –525 5 399 Investeringsverksamheten Förvärv av verksamheter –45 – –6 377 Avyttringar av verksamheter – 105 821 Investeringar i materiella anläggningstillgångar –784 –540 –3 163 Investeringar i produktutveckling –93 –74 –374 Investeringar i mjukvaror –131 –164 –744 Övrigt1) 3 –88 –212 Kassaflöde från investeringsverksamheten –1 050 –761 –10 049 Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten –765 –1 286 –4 650 Finansieringsverksamheten Förändring av kortfristiga placeringar –315 315 1 444 Förändring av kortfristiga lån 1 316 –235 –619 Långfristig nyupplåning 1 000 – 3 503 |
Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Amortering av långfristiga lån | –7 | –698 | –1 161 | |
| Utdelning – – –1 850 |
||||
| Försäljning av aktier 212 – – |
||||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten 2 206 –618 1 317 |
||||
| Periodens kassaflöde 1 441 –1 904 –3 333 |
||||
| Kassa och bank vid periodens början 6 966 10 389 10 389 |
||||
| Kursdifferenser i kassa och bank –58 –276 –90 |
||||
| Kassa och bank vid periodens slut 8 349 8 209 6 966 |
1) Inkluderar investeringsbidrag med 54 Mkr under 2012.
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec, 2011 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 20 644 | 20 613 | 20 613 |
| Periodens totalresultat | 93 | –439 | 1 757 |
| Aktierelaterad ersättning | –166 | 21 | 29 |
| Försäljning av aktier | 212 | – | – |
| Utdelning | –1 860 | –1 850 | –1 850 |
| Utdelning till minoritetsägare | – | – | –1 |
| Förvärv av verksamheter | –44 | – | 96 |
| Totala transaktioner med aktieägare | –1 858 | –1 829 | –1 726 |
| Utgående balans | 18 879 | 18 345 | 20 644 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 31 mars 2012 | I % av annualiserad netto omsättning |
31 mars 2011 | I % av annualiserad netto omsättning |
31 dec. 2011 | I % av annualiserad netto omsättning |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 12 631 | 12,4 | 11 654 | 12,6 | 11 957 | 10,5 |
| Kundfordringar | 18 224 | 17,8 | 17 915 | 19,4 | 19 226 | 17,0 |
| Leverantörsskulder | –18 161 | –17,8 | –16 513 | –17,9 | –18 490 | –16,3 |
| Avsättningar | –9 505 | – | –9 318 | – | –9 776 | – |
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader | –6 256 | – | –6 217 | – | –6 598 | – |
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | –1 295 | – | –1 919 | – | –1 499 | – |
| Rörelsekapital | –4 362 | –4,3 | –4 398 | –4,8 | –5 180 | –4,6 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 874 | – | 14 038 | – | 15 613 | – |
| Goodwill | 5 756 | – | 2 169 | – | 6 008 | – |
| Övriga anläggningstillgångar | 8 648 | – | 6 654 | – | 8 717 | – |
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar | 1 928 | – | 2 122 | – | 1 853 | – |
| Nettotillgångar | 27 844 | 27,2 | 20 585 | 22,3 | 27 011 | 23,8 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 27 428 | 26,5 | 20 245 | 21,6 | 22 091 | 21,7 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | ||||||
| exklusive jämförelsestörande poster | 28 409 | 27,4 | 21 765 | 23,2 | 23 354 | 23,0 |
Nyckeltal
| Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 25 875 | 23 436 | 101 598 |
| Rörelseresultat, Mkr | 943 | 696 | 3 017 |
| Rörelsemarginal, % | 3,6 | 3,0 | 3,0 |
| EBITDA, Mkr | 1 763 | 1 457 | 6 190 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 1,96 | 1,61 | 7,25 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 13,0 | 13,8 | 13,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | 11,3 | 9,4 | 10,4 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 3,6 | 4,6 | 4,6 |
| Eget kapital per aktie, kr | 65,98 | 64,44 | 72,52 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 285 | –525 | 5 399 |
| Investeringar, Mkr | –784 | –540 | –3 163 |
| Nettoskuld, Mkr | 7 105 | 390 | 6 367 |
| Skuldsättningsgrad | 0,38 | 0,02 | 0,31 |
| Soliditet, % | 27,7 | 31,1 | 30,1 |
| Medeltal anställda | 58 166 | 50 665 | 52 916 |
| Exklusive jämförelsestörande poster | |||
| Rörelseresultat, Mkr | 943 | 696 | 3 155 |
| Rörelsemarginal, % | 3,6 | 3,0 | 3,1 |
| EBITDA, Mkr | 1 763 | 1 457 | 6 328 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 1,96 | 1,61 | 7,55 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 12,6 | 12,8 | 13,5 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 3,5 | 4,3 | 4,3 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, se sidan 9.
För definitioner, se sidan 19.
Nettoomsättning per affärsområde
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 8 265 | 7 656 | 34 029 |
| Vitvaror Nordamerika | 7 107 | 6 728 | 27 665 |
| Vitvaror Latinamerika | 5 149 | 3 998 | 17 810 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 1 841 | 1 746 | 7 852 |
| Dammsugare och småapparater | 2 105 | 1 930 | 8 359 |
| Professionella Produkter | 1 408 | 1 378 | 5 882 |
| Övrigt | – | – | 1 |
| Totalt | 25 875 | 23 436 | 101 598 |
Rörelseresultat per affärsområde
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 281 | 311 | 709 |
| Marginal, % | 3,4 | 4,1 | 2,1 |
| Vitvaror Nordamerika | 159 | –71 | 250 |
| Marginal, % | 2,2 | –1,1 | 0,9 |
| Vitvaror Latinamerika | 278 | 139 | 820 |
| Marginal, % | 5,4 | 3,5 | 4,6 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 155 | 174 | 736 |
| Marginal, % | 8,4 | 10,0 | 9,4 |
| Dammsugare och småapparater | 93 | 114 | 543 |
| Marginal, % | 4,4 | 5,9 | 6,5 |
| Professionella Produkter | 132 | 177 | 841 |
| Marginal, % | 9,4 | 12,8 | 14,3 |
| Totalt affärsområden | 1 098 | 844 | 3 899 |
| Marginal, % | 4,2 | 3,6 | 3,8 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | –155 | –148 | –744 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | –138 |
| Rörelseresultat | 943 | 696 | 3 017 |
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Total förändring | 10,4 | 9,3 |
|---|---|---|
| Professionella Produkter | 2,2 | 1,4 |
| Dammsugare och småapparater | 9,1 | 7,7 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 5,4 | –0,8 |
| Vitvaror Latinamerika | 28,8 | 32,8 |
| Vitvaror Nordamerika | 5,6 | 2,4 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 8,0 | 7,8 |
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv1 2012 | Kv1 2012 i jämförbara valutor |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv1 2012 | Kv1 2012 i jämförbara valutor |
|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –9,6 | –7,4 |
| Vitvaror Nordamerika | 323,9 | 326,2 |
| Vitvaror Latinamerika | 100,0 | 98,1 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –10,9 | –19,8 |
| Dammsugare och småapparater | –18,4 | –17,3 |
| Professionella Produkter | –25,4 | –25,9 |
| Total förändring exklusive jämförelsestörande poster | 35,5 | 33,3 |
Växelkurser
| SEK | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec, 2011 |
|---|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 7,05 | 6,58 | 6,72 |
| AUD, slutet av perioden | 6,89 | 6,49 | 7,02 |
| BRL, snittkurs | 3,76 | 3,91 | 3,88 |
| BRL, slutet av perioden | 3,63 | 3,85 | 3,68 |
| CAD, snittkurs | 6,70 | 6,57 | 6,55 |
| CAD, slutet av perioden | 6,64 | 6,47 | 6,77 |
| EUR, snittkurs | 8,87 | 8,90 | 9,02 |
| EUR, slutet av perioden | 8,83 | 8,92 | 8,93 |
| GBP, snittkurs | 10,59 | 10,32 | 10,36 |
| GBP, slutet av perioden | 10,60 | 10,12 | 10,65 |
| HUF, snittkurs | 0,0299 | 0,0326 | 0,0322 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0300 | 0,0335 | 0,0287 |
| USD, snittkurs | 6,70 | 6,48 | 6,48 |
| USD, slutet av perioden | 6,62 | 6,28 | 6,90 |
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2012 | 25 875 | 25 875 | |||
| 2011 | 23 436 | 24 143 | 25 650 | 28 369 | 101 598 | |
| Rörelseresultat | 2012 | 943 | 943 | |||
| Marginal, % | 3,6 | 3,6 | ||||
| 2012¹) | 943 | 943 | ||||
| Marginal, % | 3,6 | 3,6 | ||||
| 2011 | 696 | 745 | 1 064 | 512 | 3 017 | |
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,1 | 1,8 | 3,0 | |
| 2011¹) | 696 | 745 | 1 098 | 616 | 3 155 | |
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,3 | 2,2 | 3,1 | |
| Resultat efter finansiella poster | 2012 | 792 | 792 | |||
| Marginal, % | 3,1 | 3,1 | ||||
| 2012¹) | 792 | 792 | ||||
| Marginal, % | 3,1 | 3,1 | ||||
| 2011 | 637 | 696 | 1 119 | 328 | 2 780 | |
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 4,4 | 1,2 | 2,7 | |
| 2011¹) | 637 | 696 | 1 153 | 432 | 2 918 | |
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 4,5 | 1,5 | 2,9 | |
| Periodens resultat | 2012 | 559 | 559 | |||
| 2011 | 457 | 561 | 825 | 221 | 2 064 | |
| Resultat per aktie, kr²) | 2012 | 1,96 | 1,96 | |||
| 2012¹) | 1,96 | 1,96 | ||||
| 2011 | 1,61 | 1,97 | 2,90 | 0,77 | 7,25 | |
| 2011¹) | 1,61 | 1,97 | 2,96 | 1,01 | 7,55 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive Electrolux egna aktier.
Antal aktier före utspädning
| 2012 | 286,1 | 286,1 | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
| 285,4 | 285,4 | ||||
| 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
| – | |||||
| 2011 | – | – | –34 | –104 | –138 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner 2012 Avsättningar för strukturåtgärder, nedskrivningar 2012 |
Nettoomsättning per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2012 | 8 265 | 8 265 | |||
| 2011 | 7 656 | 7 660 | 8 964 | 9 749 | 34 029 | |
| 2010 | 8 921 | 8 603 | 9 395 | 9 677 | 36 596 | |
| Vitvaror Nordamerika | 2012 | 7 107 | 7 107 | |||
| 2011 | 6 728 | 7 544 | 7 122 | 6 271 | 27 665 | |
| 2010 | 7 305 | 9 308 | 7 604 | 6 752 | 30 969 | |
| Vitvaror Latinamerika | 2012 | 5 149 | 5 149 | |||
| 2011 | 3 998 | 3 708 | 4 101 | 6 003 | 17 810 | |
| 2010 | 3 796 | 3 667 | 3 810 | 4 987 | 16 260 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2012 | 1 841 | 1 841 | |||
| 2011 | 1 746 | 1 945 | 1 981 | 2 180 | 7 852 | |
| 2010 | 1 666 | 2 035 | 1 909 | 2 069 | 7 679 | |
| Dammsugare och småapparater | 2012 | 2 105 | 2 105 | |||
| 2011 | 1 930 | 1 794 | 2 056 | 2 579 | 8 359 | |
| 2010 | 1 936 | 1 966 | 2 106 | 2 414 | 8 422 | |
| Professionella Produkter | 2012 | 1 408 | 1 408 | |||
| 2011 | 1 378 | 1 491 | 1 426 | 1 587 | 5 882 | |
| 2010 | 1 501 | 1 730 | 1 501 | 1 657 | 6 389 | |
Rörelseresultat per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2012 | 281 | 281 | |||
| Marginal, % | 3,4 | 3,4 | ||||
| 2011 | 311 | 156 | 444 | –202 | 709 | |
| Marginal, % | 4,1 | 2,0 | 5,0 | –2,1 | 2,1 | |
| 2010 | 499 | 453 | 898 | 447 | 2 297 | |
| Marginal, % | 5,6 | 5,3 | 9,6 | 4,6 | 6,3 | |
| Vitvaror Nordamerika | 2012 | 159 | 159 | |||
| Marginal, % | 2,2 | 2,2 | ||||
| 2011 | –71 | 138 | 107 | 76 | 250 | |
| Marginal, % | –1,1 | 1,8 | 1,5 | 1,2 | 0,9 | |
| 2010 | 299 | 439 | 413 | 291 | 1 442 | |
| Marginal, % | 4,1 | 4,7 | 5,4 | 4,3 | 4,7 | |
| Vitvaror Latinamerika | 2012 | 278 | 278 | |||
| Marginal, % | 5,4 | 5,4 | ||||
| 2011 | 139 | 114 | 222 | 345 | 820 | |
| Marginal, % | 3,5 | 3,1 | 5,4 | 5,7 | 4,6 | |
| 2010 | 206 | 209 | 199 | 337 | 951 | |
| Marginal, % | 5,4 | 5,7 | 5,2 | 6,8 | 5,8 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2012 | 155 | 155 | |||
| Marginal, % | 8,4 | 8,4 | ||||
| 2011 | 174 | 177 | 172 | 213 | 736 | |
| Marginal, % | 10,0 | 9,1 | 8,7 | 9,8 | 9,4 | |
| 2010 | 145 | 207 | 241 | 200 | 793 | |
| Marginal, % | 8,7 | 10,2 | 12,6 | 9,7 | 10,3 | |
| Dammsugare och småapparater | 2012 | 93 | 93 | |||
| Marginal, % | 4,4 | 4,4 | ||||
| 2011 | 114 | 23 | 169 | 237 | 543 | |
| Marginal, % | 5,9 | 1,3 | 8,2 | 9,2 | 6,5 | |
| 2010 | 211 | 122 | 198 | 271 | 802 | |
| Marginal, % | 10,9 | 6,2 | 9,4 | 11,2 | 9,5 | |
| Professionella Produkter | 2012 | 132 | 132 | |||
| Marginal, % | 9,4 | 9,4 | ||||
| 2011 | 177 | 274 | 199 | 191 | 841 | |
| Marginal, % | 12,8 | 18,4 | 14,0 | 12,0 | 14,3 | |
| 2010 | 91 | 207 | 202 | 243 | 743 | |
| Marginal, % | 6,1 | 12,0 | 13,5 | 14,7 | 11,6 | |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | 2012 | –155 | –155 | |||
| 2011 | –148 | –137 | –215 | –244 | –744 | |
| 2010 | –125 | –160 | –174 | –75 | –534 | |
| Jämförelsestörande poster | 2012 | – | – | |||
| 2011 | – | – | –34 | –104 | –138 | |
| 2010 | –95 | –207 | – | –762 | –1 064 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar Skulder och eget kapital Nettotillgångar |
|||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 dec. 2011 |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 dec. 2011 |
31 mars 2012 |
31 mars 2011 |
31 dec. 2011 |
| Vitvaror Europa, | |||||||||
| Mellanöstern och Afrika | 22 636 | 20 482 | 24 297 | 13 621 | 13 006 | 14 847 | 9 015 | 7 476 | 9 450 |
| Vitvaror Nordamerika | 12 077 | 11 626 | 10 391 | 6 478 | 5 399 | 5 075 | 5 599 | 6 227 | 5 316 |
| Vitvaror Latinamerika | 13 993 | 9 224 | 14 075 | 6 884 | 6 249 | 6 607 | 7 109 | 2 975 | 7 468 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 4 543 | 4 099 | 4 630 | 2 417 | 2 236 | 2 590 | 2 126 | 1 863 | 2 040 |
| Dammsugare och småapparater | 4 282 | 3 740 | 4 792 | 2 238 | 2 089 | 2 582 | 2 044 | 1 651 | 2 210 |
| Professionella Produkter | 2 805 | 2 734 | 2 829 | 1 948 | 1 879 | 1 897 | 857 | 855 | 932 |
| Övrigt1) | 7 661 | 7 019 | 7 414 | 5 611 | 6 078 | 6 816 | 2 050 | 941 | 598 |
| Jämförelsestörande poster | 101 | –25 | 117 | 1 057 | 1 378 | 1 120 | –956 | –1 403 | –1 003 |
| Totalt operativa tillgångar och | |||||||||
| skulder | 68 098 | 58 899 | 68 545 | 40 254 | 38 314 | 41 534 | 27 844 | 20 585 | 27 011 |
| Likvida medel | 9 506 | 10 160 | 7 839 | – | – | – | – | – | – |
| Räntebärande fordringar | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntebärande skulder | – | – | – | 16 611 | 10 550 | 14 206 | – | – | – |
| Beslutad utdelning | – | 1 860 | 1 850 | 0 | – | – | – | ||
| Eget kapital | – | – | – | 18 879 | 18 345 | 20 644 | – | – | – |
| Totalt | 77 604 | 69 059 | 76 384 | 77 604 | 69 059 | 76 384 | – | – | – |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.
Förvärv 20111)
Förvärvslikvid
| Mkr | Olympic Group | CTI | Totalt |
|---|---|---|---|
| Kontant betalning | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
| Totalt | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt värde
| Mkr | |||
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 555 | 382 | 937 |
| Övriga immateriella tillgångar | 516 | 1 012 | 1 528 |
| Varulager | 577 | 734 | 1 311 |
| Kundfordringar | 195 | 763 | 958 |
| Övriga omsättnings– och anläggningstillgångar | 236 | 310 | 546 |
| Leverantörsskulder | –223 | –189 | –412 |
| Övriga rörelseskulder | –574 | –886 | –1 460 |
| Omsättningstillgångar klassificerade som att de innehas för försäljning | 537 | – | 537 |
| Förvärvade nettotillgångar, totalt | 1 819 | 2 126 | 3 945 |
| Kassa och bank | 34 | 114 | 148 |
| Upplåning | –723 | –499 | –1 222 |
| Förvärvad nettoskuld | –689 | –385 | –1 074 |
| Minoritetsintresse | –69 | –41 | –110 |
| Goodwill | 1 495 | 2 104 | 3 599 |
| Totalt | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
1) Olympic Group och CTI är inkluderade i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med september respektive oktober månad 2011.
CTI–koncernen
I Chile tillverkar och säljer CTI–koncernen kylskåp, spisar, tvättmaskiner och varmvattenberedare under varumärkena Fensa och Mademsa, och är den ledande tillver� karen med en volymmarknadsandel på 36%. I Argentina har CTI–koncernen även en ledande position under varumärket GAFA och i Chile är Somela den största leve� rantören av mindre hushållsapparater. CTI–koncernen har 2 200 anställda och två produktionsanläggningar i Chile och en produktionsanläggning i Argentina. Förvärvet är ett led i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader och ger betydande försäljnings– och tillväxtsynergier. Förvärvet gör Electrolux till den största vitvaruleveran� tören i Chile och Argentina och stärker ytterligare Electrolux position som ett ledande vitvaruföretag på den snabbt växande latinamerikanska marknaden.
CTI:s och Somelas aktier är noterade på Santiago Stock Exchange i Chile. CTI–koncernens nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.
Olympic Group
Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Olympic Group har 7 100 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare. Förvärvet är en del i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader som Mellanöstern och Afrika. Electrolux och Olympic Group har under närmare 30 år utvecklat ett framgångsrikt affärssamarbete i regionen, vilket idag omfattar teknologi, komponentförsörjning, distribution och varumärkeslicensiering.
Olympic Groups aktier är noterade på den egyptiska börsen. Olympic Groups nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.
Utveckling per affärsområde*
| Mkr | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 34 029 | 36 596 | 40 500 | 42 952 | 44 015 |
| Rörelseresultat | 709 | 2 297 | 1 912 | –303 | 1 861 |
| Rörelsemarginal, % | 2,1 | 6,3 | 4,7 | –0,7 | 4,2 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 27 665 | 30 969 | 32 694 | 29 836 | 30 412 |
| Rörelseresultat | 250 | 1 442 | 1 299 | 85 | 1 489 |
| Rörelsemarginal, % | 0,9 | 4,7 | 4,0 | 0,3 | 4,9 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 17 810 | 16 260 | 13 302 | 10 485 | 8 794 |
| Rörelseresultat | 820 | 951 | 809 | 645 | 462 |
| Rörelsemarginal, % | 4,6 | 5,8 | 6,1 | 6,2 | 5,3 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 7 852 | 7 679 | 7 037 | 6 049 | 6 080 |
| Rörelseresultat | 736 | 793 | 378 | 93 | 63 |
| Rörelsemarginal, % | 9,4 | 10,3 | 5,4 | 1,5 | 1,0 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 359 | 8 422 | 8 464 | 7 987 | 8 309 |
| Rörelseresultat | 543 | 802 | 763 | 764 | 747 |
| Rörelsemarginal, % | 6,5 | 9,5 | 9,0 | 9,6 | 9,0 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 5 882 | 6 389 | 7 129 | 7 427 | 7 102 |
| Rörelseresultat | 841 | 743 | 668 | 774 | 584 |
| Rörelsemarginal, % | 14,3 | 11,6 | 9,4 | 10,4 | 8,2 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 11 | 6 | 56 | 20 |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –744 | –534 | –507 | –515 | –369 |
| Totalt koncernen, exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat | 3 155 | 6 494 | 5 322 | 1 543 | 4 837 |
| Marginal, % | 3,1 | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 |
| Jämförelsestörande poster | –138 | –1 064 | –1 561 | –355 | –362 |
| Totalt koncernen, inklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat | 3 017 | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 |
| Marginal, % | 3,0 | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 |
* Från och med första kvartalet 2011 rapporteras koncernens verksamhet inom dammsugare och mindre hushållsapparater som ett separat globalt affärsområde. Verksamheten har tidigare ingått i respektive affärsområdesregion inom konsumentprodukter. Det nya affärsområdets namn är Dammsugare och småapparater. Övriga affärsområden inom konsumentprodukter har bytt namn till Vitvaror.
Moderbolaget, resultaträkning
| Mkr | Kv1 2012 | Kv1 2011 | Helåret 2011 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 493 | 1 780 | 6 660 |
| Kostnad för sålda varor | –1 133 | –1 288 | –5 023 |
| Bruttoresultat | 360 | 492 | 1 637 |
| Försäljningskostnader | –289 | –273 | –1 109 |
| Administrationskostnader | –38 | –147 | –295 |
| Övriga rörelseintäkter | 86 | 98 | 298 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | –10 |
| Rörelseresultat | 119 | 170 | 521 |
| Finansiella intäkter | 176 | 133 | 2 727 |
| Finansiella kostnader | –139 | –32 | –344 |
| Finansiella poster netto | 37 | 101 | 2 383 |
| Resultat efter finansiella poster | 156 | 271 | 2 904 |
| Bokslutsdispositioner | 5 | 8 | 32 |
| Resultat före skatt | 161 | 279 | 2 936 |
| Skatt | –57 | –69 | –191 |
| Periodens resultat | 104 | 210 | 2 745 |
Moderbolaget, balansräkning
| Mkr | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec, 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 33 470 | 28 263 | 33 247 |
| Omsättningstillgångar | 17 180 | 18 115 | 14 833 |
| Summa tillgångar | 50 650 | 46 378 | 48 080 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 14 172 | 13 420 | 15 938 |
| Summa eget kapital | 18 734 | 17 982 | 20 500 |
| Obeskattade reserver | 592 | 621 | 597 |
| Avsättningar | 873 | 613 | 732 |
| Långfristiga skulder | 10 177 | 7 692 | 9 220 |
| Kortfristiga skulder | 20 274 | 19 470 | 17 031 |
| Summa eget kapital och skulder | 50 650 | 46 378 | 48 080 |
| Ställda säkerheter | 5 | 5 | 5 |
| Ansvarsförbindelser | 1 436 | 1 596 | 1 428 |
Fem år i sammandrag
| 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat, Mkr | 3 017 | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 |
| Marginal, % | 3,0 | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 3,1 | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 |
| Resultat efter finansiella poster, Mkr | 2 780 | 5 306 | 3 484 | 653 | 4 035 |
| Marginal, % | 2,7 | 5,0 | 3,2 | 0,6 | 3,9 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 2,9 | 6,0 | 4,6 | 1,0 | 4,2 |
| Periodens resultat, Mkr | 2 064 | 3 997 | 2 607 | 366 | 2 925 |
| Resultat per aktie, kr | 7,25 | 14,04 | 9,18 | 1,29 | 10,41 |
| Genomsnittligt antal aktier | |||||
| efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,6 | 284,0 | 283,1 | 281,0 |
| Utdelning, kr | 6,50 | 6,50 | 4,00 | – | 4,25 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,4 | 20,6 | 14,9 | 2,4 | 20,3 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 13,7 | 27,8 | 19,4 | 5,8 | 21,7 |
| Skuldsättningsgrad | 0,31 | –0,03 | 0,04 | 0,28 | 0,29 |
| Investeringar, Mkr | 3 163 | 3 221 | 2 223 | 3 158 | 3 430 |
| Genomsnittligt antal anställda | 52 916 | 51 544 | 50 633 | 55 177 | 56 898 |
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avytt� ringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finan� siella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebä� rande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäker samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoupplåning
Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad
Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar.
Övriga nyckeltal
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar
Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar till resultatet för det första kvartalet 2012
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
Telefonkonferens
En telefonkonferens hålls den 25 april 2012 klockan 15.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin, ekonomi- och finansdirektör Tomas Eliasson och Peter Nyquist, Chef för Investor Relations och Finansiell Information.
En presentation av koncernens första kvartal 2012 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 598 53, Sverige +44 (0) 20 3043 2436, Storbritannien och övriga Europa +1 866 458 4087, USA
Telefonkonferensen kan även avlyssnas på koncernens hemsida www.electrolux.com/webcast1
För mer information
Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information: +46 (0) 8 738 60 03.
Finansiell information om Electrolux är också tillgänglig på www.electrolux.com/ir
Kalender 2012
Finansiella rapporter 2012 Delårsrapport januari – juni 19 juli Delårsrapport januari – september 22 oktober
Electrolux offentliggör denna information enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 25 april 2012 klockan 08.00 (CET).