AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2012
Oct 22, 2012
2907_10-q_2012-10-22_dffadf1d-dee4-4d1d-8227-c0b36c232481.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – september 2012
Stockholm den 22 oktober 2012
| Sammanfattning av tredje kvartalet 2012 | Läs mer |
|---|---|
| • Nettoomsättningen uppgick till 27 171 Mkr (25 650) och periodens resultat till 985 Mkr (825), vilket motsvarar 3,43 kr (2,90) per aktie. |
2 |
| • Nettoomsättningen förbättrades med 5,9%, varav 4,6% avsåg organisk tillväxt, 5,1% förvärv och –3,8% förändringar av valutakurser. |
2 |
| • Stark organisk tillväxt, framförallt i Latinamerika, Nordamerika och Asien, bidrog till den positiva utvecklingen av nettoomsättningen. |
4 |
| • Rörelseresultatet förbättrades till 1 461 Mkr (1 098), motsvarande en marginal på 5,4% (4,3). | 2 |
| • Samtliga affärsområden förutom Europa nådde en rörelsemarginal på över 6%. | 4 |
| • Förbättringar av pris, mix och volym i Nordamerika och Latinamerika hade en positiv påverkan på rörelseresultatet. |
4 |
| • Det program för att optimera tillverkningsstrukturen som aviserades 2011 kommer att påbörjas för att förbättra kostnadspositionen i Europa, kostnaderna kommer att belasta fjärde |
|
| kvartalet 2012. | 8 |
Finansiell översikt
| Nio månader | Nio månader | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr1) | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Förändring, % | 2012 | 2011 | Förändring, % |
| Nettoomsättning | 27 171 | 25 650 | 6 | 80 809 | 73 229 | 10 |
| Rörelseresultat | 1 461 | 1 098 | 33 | 3 554 | 2 539 | 40 |
| Marginal, % | 5,4 | 4,3 | – | 4,4 | 3,5 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 251 | 1 153 | 8 | 3 036 | 2 486 | 22 |
| Periodens resultat | 985 | 844 | 17 | 2 307 | 1 862 | 24 |
| Resultat per aktie, kr2) | 3,43 | 2,96 | – | 8,06 | 6,54 | – |
| Operativt kassaflöde3) | –230 | 1 306 | –118 | 3 333 | 1 768 | 89 |
1) Nyckeltal är exklusive jämförelsestörande poster. För tredje kvartalet och de första nio månaderna 2012 innehöll inga jämförelsestörande poster. För tredje kvartalet och de första nio månaderna 2011 uppgick jämförelsestörande poster till –34 Mkr. Jämförelsestörande poster inkluderar kostnader för omstruktureringsprogram i syfte att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion, se sidorna 8 och 11.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 286,1 (284,7) miljoner aktier för tredje kvartalet och till 285,8 (284,7) miljoner aktier för de första nio månaderna 2012.
3) Justerat för betalda finansiella poster, betalda skatter samt förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nullupid qui voluptium sum di as si För resultat per aktie efter utspädning, se sidan 11. För definitioner, se sidan 21.
För mer information kontakta Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, på telefonnummer 08-738 60 03.
Om Electrolux
Electrolux är en av världens ledande tillverkare av hushållsmaskiner samt motsvarande utrustning för professionell användning. Konsumenter köper 40 miljoner Electroluxprodukter i 150 länder varje år. Företaget fokuserar på att, baserat på bred och djup konsumentinsikt, ta fram innovativa lösningar designade med omtanke om användaren och som möter konsumenters och professionella användares behov. I Electrolux produktsortiment ingår kylskåp, diskmaskiner, tvättmaskiner, spisar, luftkonditionering och småapparater så som dammsugare under välkända varumärken som Electrolux, AEG, Eureka och Frigidaire. Under 2011 hade Electrolux en omsättning på 102 miljarder kronor och 58 000 anställda. För mer information besök www.electrolux.com/press och www.electrolux.com/news.
Marknadsöversikt
Efterfrågan på vitvaror fortsatte att minska på vissa av Electrolux mogna marknader under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år medan efterfrågan på tillväxtmarknaderna fortsatte att växa.
Efterfrågan på vitvaror i Västeuropa sjönk med 2%. Efterfrågan i Nordamerika ökade något. Efterfrågan på marknaden i Australien beräknas ha varit oförändrad under kvartalet.
Vitvarumarknaden i Europa*
Efterfrågan i Östeuropa ökade med 2% och efterfrågan i Latinamerika och Sydostasien visade fortsatt stark tillväxt.
Efterfrågan på vitvaror i Europa för 2012 förväntas vara oförändrad eller minska med upp till 2%. Efterfrågan på vitvaror i Nordamerika förväntas minska med upp till 1%*.
* Tidigare marknadsutsikt för Nordamerika: Efterfrågan på vitvaror i Nordamerika förväntas vara oförändrad eller öka med upp till 2%.
Vitvarumarknaden i USA*
* Volym, förändring mot föregående år, %.
* Volym, förändring mot föregånde år, %
Tredje kvartalet i sammandrag*
| Förändring, | Nio månader | Nio månader | Förändring, | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Nettoomsättning | 27 171 | 25 650 | 5,9 | 80 809 | 73 229 | 10,4 |
| Förändring av nettoomsättning, %, varav | ||||||
| Förvärv | – | – | 5,1 | – | – | 5,5 |
| Organisk tillväxt | – | – | 4,6 | – | – | 4,6 |
| Förändringar av valutakurser | – | – | –3,8 | – | – | 0,3 |
| Rörelseresultat | ||||||
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 303 | 444 | –32 | 799 | 911 | –12 |
| Vitvaror Nordamerika | 523 | 107 | 389 | 1 194 | 174 | 586 |
| Vitvaror Latinamerika | 339 | 222 | 53 | 933 | 475 | 96 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 208 | 172 | 21 | 535 | 523 | 2 |
| Dammsugare och småapparater | 126 | 169 | –25 | 250 | 306 | –18 |
| Professionella Produkter | 151 | 199 | –24 | 438 | 650 | –33 |
| Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. | –189 | –215 | 12 | –595 | –500 | –19 |
| Rörelseresultat, exklusive jämförelsestörande poster | 1 461 | 1 098 | 33 | 3 554 | 2 539 | 40 |
| Marginal, % | 5,4 | 4,3 | – | 4,4 | 3,5 | – |
| Jämförelsestörande poster | – | –34 | – | – | –34 | – |
| Rörelseresultat | 1 461 | 1 064 | 37 | 3 554 | 2 505 | 42 |
| Marginal, % | 5,4 | 4,1 | – | 4,4 | 3,4 | – |
* Samtliga kommentarer är exklusive jämförelsestörande poster. 2012 innehåller inga jämförelsestörande poster. För det tredje kvartalet och de första nio månaderna 2011 ingår jämförelsestörande poster med –34 Mkr, se sidan 11.
- • Organisk tillväxt, framförallt på tillväxtmarknaderna och i Nordamerika, bidrog till den positiva utvecklingen av nettoomsättningen.
- • Stark utveckling för verksamheterna i Nordamerika, Latinamerika och Asien/Stillahavsområdet.
- • Svag efterfrågan på traditionella marknader i Europa påverkade resultatet för vitvaror i Europa negativt.
- • Samtliga affärsområden förutom Europa uppnådde en rörelsemarginal på över 6%.
Nettoomsättningen för Electrolux-koncernen förbättrades med 5,9% under tredje kvartalet 2012. 4,6% avsåg organisk tillväxt. Försäljningstillväxten var särskilt stark i Latinamerika. Nordamerika och tillväxtmarknader såsom Sydostasien och Kina bidrog också till den positiva utvecklingen av försäljningen. Förvärven av CTI i Chile och Olympic Group i Egypten påverkade nettoomsättningen med 5,1%. Förändringar av valutakurser hade en negativ påverkan med –3,8%.
Rörelseresultatet förbättrades till 1 461 Mkr (1 098), motsvarande en marginal på 5,4% (4,3). Utvecklingen var särskilt stark för verksamheterna i Nordamerika och Latinamerika. Prishöjningar, tidigare kostnadsbesparingsåtgärder och de pågående globala initiativen för att minska kostnaderna bidrog till resultatet. Svag efterfrågan och lägre försäljningsvolymer speciellt på vissa av Electrolux viktigaste marknader i Europa fortsatte att påverka resultatutvecklingen negativt.
Förändringar av valutakurser jämfört med motsvarande period föregående år påverkade rörelseresultatet negativt med –80 Mkr. Påverkan från transaktionseffekter var –25 Mkr, valutasäkringar –25 Mkr och omräkningseffekter –30 Mkr. Påverkan från transaktionseffekter och valutasäkringar var huvudsakligen hänförlig till verksamheterna i Latinamerika och förstärkningen av den amerikanska dollarn gentemot den brasilianska realen.
Finansnetto
Finansnettot för tredje kvartalet 2012 uppgick till –210 Mkr (55). Finansnettot har påverkats av föregående års förvärv. Resultat från valutasäkringar påverkade temporärt finansnettot negativt under kvartalet. Effekten kommer att bli den motsatta framöver.
Periodens resultat
Periodens resultat uppgick till 985 Mkr (844), motsvarande 3,43 kr (2,96) i resultat per aktie.
Första nio månaderna 2012
Nettoomsättningen för Electrolux-koncernen uppgick under de första nio månaderna 2012 till 80 809 Mkr (73 229). Nettoomsättningen förbättrades med 10,4%, varav 4,6% hänförs till organisk tillväxt, 5,5% till förvärv och 0,3% till valutakursförändringar.
Rörelseresultatet förbättrades till 3 554 Mkr (2 539), motsvarande en marginal på 4,4% (3,5). Rörelseresultat efter finansiella poster uppgick till 3 036 Mkr (2 486). Periodens resultat var 2 307 Mkr (1 862), motsvarande 8,06 kr (6,54) i resultat per aktie.
Händelser under tredje kvartalet 2012
13 september. Dow Jones Sustainability World Index utser Electrolux till ledare i sektorn för hushållsapparater
Dow Jones Sustainability World Index DJSI World omfattar de ekonomiskt, miljömässigt och socialt ledande 10% av världens 2 500 största företag. För mer information om Electrolux strategi och resultat på hållbarhetsområdet, besök www.electrolux.com/sustainability.
17 september. Electrolux lanserar det första och enda professionella matlagningssystemet för hemmabruk
Electrolux lanserar Electrolux Grand Cuisine, en helt ny produktkategori. Den ultraluxuösa köksserien är det första professionella matlagningssystemet för hemmabruk och det första som gör det möjligt att i det egna hemmet återskapa matupplevelser från Michelinkrogar. För mer information, se www.grandcuisine.com.
26 september. Valberedning inför Electrolux årsstämma 2013 Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2012. För mer information, se sidan 9.
Andel av försäljning per affärsområde under de första nio månaderna 2012
Rörelseresultat och marginal*
Utveckling per affärsområde
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 581 | 8 964 | 25 062 | 24 280 | 34 029 |
| Rörelseresultat | 303 | 444 | 799 | 911 | 709 |
| Rörelsemarginal, % | 3,5 | 5,0 | 3,2 | 3,8 | 2,1 |
| Vitvarumarknaden i Europa, | |||||
| volym, förändring mot föregående år, % | |||||
| Västeuropa | –2 | –3 | –2 | –3 | –3 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 2 | 7 | 4 | 10 | 9 |
| Totalt Europa | –1 | –1 | –1 | 0 | 0 |
Efterfrågan på vitvaror i Europa minskade något under tredje kvartalet 2012 jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Marknaden i Västeuropa sjönk med 2%, ett resultat av svag efterfrågan i Sydeuropa och i Norden. Efterfrågan i Centraleuropa och Storbritannien ökade. I Östeuropa ökade efterfrågan med 2%, framförallt på grund av ökad efterfrågan i Ryssland medan övriga Östeuropa försvagades.
Koncernens försäljning, exklusive det förvärvade Olympic Group i Egypten, minskade jämfört med föregående år som ett resultat av lägre försäljningsvolymer. Försäljningsvolymerna minskade som en följd av svag efterfrågan på flera av Electrolux huvudmarknader i Västeuropa.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet minskade på grund av en försämrad mix, något lägre försäljningspriser och svagare efterfrågan i Egypten. Landmixen fortsatte att försämras på grund av ökad försäljning i Östeuropa och minskad försäljning i Sydeuropa och i Norden. Ökad effektivitet inom tillverkningen och kostnadsbesparingar bidrog dock positivt till rörelseresultatet.
Vitvaror Nordamerika
| Nio månader | Nio månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | 2012 | 2011 | 2011 |
| Nettoomsättning | 7 771 | 7 122 | 23 477 | 21 394 | 27 665 |
| Rörelseresultat | 523 | 107 | 1 194 | 174 | 250 |
| Rörelsemarginal, % | 6,7 | 1,5 | 5,1 | 0,8 | 0,9 |
| Vitvarumarknaden i USA, | |||||
| volym, förändring mot föregående år, % | |||||
| Vitvaror | 0 | –4 | –3 | –5 | –4 |
| Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning | 4 | – | –2 | – | – |
| Totalt | 1 | –1 | –2 | 0 | –1 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Nordamerika steg något under tredje kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period 2011. Efterfrågan ökade inom flera produktkategorier såsom spisar, ugnar och frysar.
Efterfrågan på mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning visade en tillväxt på 4%. Totalt ökade vitvaror, inklusive luftkonditioneringsutrustning och mikrovågsugnar, med 1% under kvartalet.
Koncernens försäljning i Nordamerika ökade under tredje kvartalet som en effekt av högre försäljningsvolymer av vitvaror och förbättring av pris och mix. Försäljningsvolymerna steg inom flera produktkategorier inom vitvaror och koncernen fortsatte att ta marknadsandelar.
Prishöjningar genomfördes i april och augusti 2011 och i februari 2012.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet förbättrades väsentligt jämfört med föregående år tack vare högre volymer och förbättringar av
pris och mix. Lägre produktkostnader bidrog också till resultatet. Högre kostnader för sourcade produkter fortsatte att påverka resultatet negativt.
Delårsrapport januari – september 2012
Vitvaror Latinamerika
| Nio månader | Nio månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | 2012 | 2011 | 2011 |
| Nettoomsättning | 5 301 | 4 101 | 15 633 | 11 807 | 17 810 |
| Rörelseresultat | 339 | 222 | 933 | 475 | 820 |
| Rörelsemarginal, % | 6,4 | 5,4 | 6,0 | 4,0 | 4,6 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Latinamerika bedöms ha fortsatt att öka under tredje kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Efterfrågan på vitvaror i Brasilien har fortsatt att visa tillväxt som ett resultat av skattereduktioner på inhemskt producerade vitvaror, ett stimulanspaket som förlängts till slutet av året.
Försäljningen inom verksamheterna i Latinamerika ökade under kvartalet jämfört med samma period föregående år som ett resultat av fortsatt stark volymtillväxt. Försäljningen på övriga latinamerikanska marknader utanför Brasilien ökade till cirka 30% (20) av den totala omsättningen, i huvudsak som en följd av förvärvet av CTI i Chile.
Rörelseresultatet förbättrades väsentligt, främst som ett resultat av högre försäljningsvolymer och priser samt av en förbättrad produkt- och kundmix, inklusive det förvärvade bolaget CTI.
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 107 | 1 981 | 6 146 | 5 672 | 7 852 |
| Rörelseresultat | 208 | 172 | 535 | 523 | 736 |
| Rörelsemarginal, % | 9,9 | 8,7 | 8,7 | 9,2 | 9,4 |
Australien och Nya Zeeland
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha varit oförändrad under tredje kvartalet 2012 jämfört med motsvarande period föregående år. Koncernens försäljning sjönk under kvartalet, framförallt beroende på lägre försäljningspriser och en negativ kundmix.
Rörelseresultatet förbättrades jämfört med föregående år, i huvudsak som följd av positiva valutaeffekter men också på grund av kostnadsbesparingar.
Sydostasien och Kina
Efterfrågan på marknaden i Sydostasien beräknas ha fortsatt att visa tillväxt under tredje kvartalet 2012 i jämförelse med motsvarande period föregående år. Efterfrågan i Kina sjönk. Electrolux försäljning på marknaderna i Sydostasien och Kina fortsatte att växa starkt och Electrolux bedöms ha tagit marknadsandelar.
Verksamheten i Sydostasien visade fortsatt god lönsamhet och koncernens verksamhet i Kina bidrog positivt till resultatutvecklingen.
Dammsugare och småapparater
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 112 | 2 056 | 6 322 | 5 780 | 8 359 |
| Rörelseresultat | 126 | 169 | 250 | 306 | 543 |
| Rörelsemarginal, % | 6,0 | 8,2 | 4,0 | 5,3 | 6,5 |
Marknadens efterfrågan på dammsugare i Europa och Nordamerika minskade under tredje kvartalet jämfört med motsvarande kvartal föregående år.
Koncernens försäljning ökade under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år som ett resultat av högre försäljningsvolymer framförallt på tillväxtmarknaderna. Koncernen tog marknadsandelar i Europa och Nordamerika. Ökad försäljning av dammsugare i Latinamerika, Asien/Stillahavsområdet och Europa bidrog till den högre försäljningen. Stark försäljningstillväxt för små hushållsapparater och för sladdlösa batteridammsugare, främst i Asien/ Stillahavsområdet, bidrog även till den högre nettoomsättningen.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet minskade jämfört med motsvarande period föregående år. Lägre försäljningspriser, ökade kostnader för sourcade produkter och en försämrad mix påverkade rörelseresultatet negativt. Det förvärvade bolaget Somela i Chile bidrog positivt till resultatet.
Professionella Produkter
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 299 | 1 426 | 4 169 | 4 295 | 5 882 |
| Rörelseresultat | 151 | 199 | 438 | 650 | 841 |
| Rörelsemarginal, % | 11,6 | 14,0 | 10,5 | 15,1 | 14,3 |
Marknadens efterfrågan på storköksutrustning i Europa bedöms ha minskat under tredje kvartalet 2012. Försäljningen av storköksutrustning sjönk jämfört med motsvarande period föregående år på grund av lägre försäljningsvolymer som ett resultat av svagare marknader i Europa. Rörelseresultatet minskade som följd av lägre försäljningsvolymer och en negativ landmix som ett resultat av lägre försäljning i Europa och ökad försäljning på tillväxtmarknader. Prishöjningar och kostnadsbesparingar motverkade till viss del resultatförsämringen.
Under tredje kvartalet lanserades Electrolux Grand Cuisine, en ny produktserie i det ultraluxuösa premiumsegmentet för konsumenter. Denna köksserie är marknadens första professionella matlagningssystem för användning i hemmet. Lanseringen är ett viktigt strategiskt steg i att ytterligare dra fördel av koncernens professionella expertis. Läs mer på www.grandcuisine.com.
Kostnader för lanseringen av Electrolux Grand Cuisine påverkade resultatet för kvartalet negativt.
Efterfrågan på marknaden för professionell tvättutrustning bedöms ha minskat på Electrolux huvudmarknader under tredje kvartalet. Koncernens försäljning minskade på grund av lägre försäljningsvolymer. Rörelseresultatet försämrades som ett resultat av lägre volymer, medan prishöjningar och en förbättrad produktmix påverkade rörelseresultatet positivt.
Kassaflöde
| Nio månader | Nio månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | 2012 | 2011 | 2011 |
| Löpande verksamhet | 2 135 | 1 753 | 5 338 | 4 185 | 6 122 |
| Förändring av rörelsekapital | –1 113 | 674 | 1 257 | 653 | 1 116 |
| Löpande investeringar | –1 252 | –1 121 | –3 262 | –3 070 | –4 493 |
| Operativt kassaflöde | –230 | 1 306 | 3 333 | 1 768 | 2 745 |
| Förvärv och avyttringar av verksamheter | –119 | –2 551 | –164 | –2 343 | –5 556 |
| Betalda finansiella poster, netto | –164 | 106 | –450 | 30 | –214 |
| Betald skatt | –142 | –227 | –1 099 | –1 179 | –1 625 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten och | |||||
| investeringsverksamheten | –655 | –1 366 | 1 620 | –1 724 | –4 650 |
| Utdelning | –8 | – | –1 868 | –1 850 | –1 850 |
| Försäljning av aktier | – | – | 212 | – | – |
| Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån | |||||
| och kortfristiga placeringar | –663 | –1 366 | –36 | –3 574 | –6 500 |
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten under tredje kvartalet 2012 uppgick till –655 Mkr (–1 366).
Utbetalningar relaterade till den förlängda säsongen för luftkonditioneringsutrustning i Nordamerika och uppbyggnad av lager inför det starkare fjärde kvartalet påverkade det operativa kassaflödet negativt under tredje kvartalet 2012. Det operativa kassaflödet för de första nio månaderna 2012 är dock betydligt bättre än föregående år.
Utbetalningar för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka –140 Mkr under kvartalet.
Investeringarna under tredje kvartalet avsåg i huvudsak investeringar inom tillverkningen för nya produkter och produktionskapacitet. De största projekten är spisfabriken i Memphis, Tennessee, i USA och den nya fabriken för kylskåp och frysar i Rayong i Thailand för den sydostasiatiska marknaden. Spisfabriken i Memphis får investeringsstöd från myndighetsorgan.
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten
Finansiell ställning
Nettoupplåning
| Mkr | 30 sept. 2012 | 30 sept. 2011 | 31 dec. 2011 |
|---|---|---|---|
| Upplåning | 14 349 | 14 595 | 14 206 |
| Likvida medel | 7 816 | 11 663 | 7 839 |
| Nettoupplåning | 6 533 | 2 932 | 6 367 |
| Skuldsättningsgrad | 0,34 | 0,14 | 0,31 |
| Eget kapital | 19 515 | 20 602 | 20 644 |
| Eget kapital per aktie, kr | 68,20 | 72,37 | 72,52 |
| Avkastning på eget kapital, % | 15,5 | 12,4 | 10,4 |
| Soliditet, % | 28,3 | 31,4 | 30,1 |
Nettoupplåningen uppgick till 6 533 Mkr (2 932). Skuldsättningsgraden var 0,34 (0,14).
Under första kvartalet 2012 tog Electrolux upp ett lån på 1 000 Mkr på obligationsmarknaden under EMTN-programmet.
Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 30 september 2012 till 12 162 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,3 år, jämfört med 11 669 Mkr och 3,0 år vid utgången av 2011. Under tredje kvartalet amorterades 306 Mkr av de långfristiga lånen. Under 2012 och 2013 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 3 700 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 30 september 2012 uppgick likvida medel, exklusive kortsiktiga kreditfaciliteter, till 7 816 Mkr (11 663).
Kassaflöde och förändring av nettoupplåningen
Electrolux har två outnyttjande garanterade kreditfaciliteter. En 500 MEUR multi-currency revolving credit facility, cirka 4 200 Mkr, som förfaller 2016 med möjlighet till förlängning upp till två år och en kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 26 798 Mkr (21 031). Nettotillgångarna uppgick per den 30 september 2012 till 26 048 Mkr (23 534). Nettotillgångarna har påverkats av förvärven av Olympic Group och CTI under andra halvåret 2011. Justerat för jämförelsestörande poster, dvs avsättningar för strukturåtgärder, uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 27 736 Mkr (22 359), motsvarande 25,7% (22,9) av nettoomsättningen.
Rörelsekapitalet per den 30 september 2012 uppgick till –6 128 Mkr (–4 967), motsvarande –5,7% (–4,8) av den annualiserade nettoomsättningen. Avkastningen på nettotillgångarna var 17,7% (15,9) och 17,1% (15,1) exklusive jämförelsestörande poster.
Strukturåtgärder
Anpassning av tillverkningsstrukturen i Europa
I enlighet med det som kommunicerades på kapitalmarknadsdagen i november 2011, fortsätter vi arbetet med att optimera vår tillverkningsstruktur.
Förhandlingar kommer att starta med representanter för de anställda om att lägga ned tillverkningen av toppmatade tvättmaskiner vid fabriken i Revin i Frankrike och söka externa lösningar för ny verksamhet vid fabriken.
Electrolux initierar därutöver ett antal aktiviteter för att minska och specialisera en del av produktionen med start i fabriken för kylskåp i Mariestad i Sverige och i fabriken för köksprodukter i Schwanden i Schweiz. Tillverkning vid fabrikerna i Mariestad och Schwanden kommer framöver att vara inriktad på premiumprodukter medan en del av tillverkningen flyttas till andra produktionsanläggningar inom koncernen.
De totala kostnaderna, som uppskattas till cirka 1 miljard, kommer att belasta rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2012 inom jämförelsestörande poster.
Flytt av tillverkning, jämförelsestörande poster, omstruktureringar 2007–2013
| Fabriksnedläggningar och neddragningar | Nedläggning | ||
|---|---|---|---|
| Torsvik | Sverige | Kompakta vitvaror | Kv1 2007 |
| Nürnberg | Tyskland | Diskmaskiner, tvätt maskiner och torktumlare |
Kv1 2007 |
| Adelaide | Australien | Diskmaskiner | Kv2 2007 |
| Fredericia | Danmark | Spisar | Kv4 2007 |
| Adelaide | Australien | Tvättmaskiner | Kv1 2008 |
| Spennymoor | Storbritannien Spisar | Kv4 2008 | |
| Changsha | Kina | Kylskåp | Kv1 2009 |
| Scandicci | Italien | Kylskåp | Kv2 2009 |
| S:t Petersburg | Ryssland | Tvättmaskiner | Kv2 2010 |
| Motala | Sverige | Spisar | Kv1 2011 |
| Webster City | USA | Tvättmaskiner | Kv1 2011 |
| Alcalà | Spanien | Tvättmaskiner | Kv1 2011 |
| Beslutade fabriksnedläggningar | Beräknad stängning | ||
|---|---|---|---|
| L'Assomption | Kanada | Spisar | Kv4 2013 |
| Investeringar | Start | ||
| Porcia | Italien | Tvättmaskiner | Kv4 2010 |
| Memphis | USA | Spisar | Kv2 2012 |
Under 2004 lanserade Electrolux ett omstruktureringsprogram för att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion. Programmet är nu i en avslutande fas och har hitintills givit årliga besparingar på cirka 3 Mdr kr. Cirka 35% av tillverkningen i högkostnadsregioner har flyttats, vilket innebär att drygt 60% av koncernens vitvaror idag tillverkas i lågkostnadsregioner, med närhet till snabbt växande marknader för hushållsprodukter. Under 2011 presenterades ytterligare åtgärder för att anpassa produktionskapaciteten till lägre efterfrågan på de mogna marknaderna. De totala kostnaderna för hela programmet beräknas uppgå till cirka 12 Mdr kr och besparingarna till cirka 5 Mdr kr per år från 2016. Avsättningar för strukturåtgärder redovisas som jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet.
Övrigt
Valberedning utsedd inför Electrolux årsstämma 2013
I enlighet med årsstämmans beslut ska Electrolux valberedning bestå av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen samt bolagets styrelseordförande och ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2012. Petra Hedengran, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ägarrepresentanterna är Kaj Thorén, Alecta, Marianne Nilsson, Swedbank Robur fonder, och Johan Sidenmark, AMF. I valberedningen ingår också Marcus Wallenberg och Torben Ballegaard Sørensen, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2013 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning, samt i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.
Electrolux årsstämma 2013 kommer att äga rum den 26 mars i Stockholm Waterfront Congress Centre vid Nils Ericsons Plan 4 i Stockholm.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected].
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 30 september 2012 uppgick antalet pågående mål till 2 915 (2 680) med totalt cirka 2 987 (cirka 2 928) käranden. Under det tredje kvartalet 2012 tillkom 307 nya mål med 307 käranden och 213 mål med cirka 213 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse. Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Som internationell koncern med stor geografisk spridning är Electrolux exponerat för ett antal såväl affärsmässiga som finansiella risker. De affärsmässiga riskerna kan delas in i strategiska, operativa och legala risker. De finansiella riskerna är bland annat hänförliga till valutor, räntor, likviditet, kreditgivning samt finansiella instrument.
Riskhanteringen i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera
och reducera risker. Detta arbete börjar med riskbeskrivning och riskhantering, se årsredovisningen för 2011 på sidan 70. Utöver de risker som beskrivs där bedöms inte några väsentliga risker ha tillkommit.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2011, www.electrolux.com/arsredovisningen2011.
Pressmeddelanden 2012
| 10 januari | Electrolux utser Stefano Marzano till den nya rollen som Chief Design Officer |
25 april | Delårsrapport januari-mars samt koncernchef Keith McLoughlins kommentar |
|---|---|---|---|
| 2 februari | Bokslutsrapport 2011 samt koncernchef Keith | 3 juli | Electrolux produkter börjar säljas på The Home Depot |
| McLoughlins kommentar | 19 juli | Delårsrapport januari-juni samt koncernchef | |
| 15 februari | Ronnie Leten och Fredrik Persson föreslås som nya | Keith McLoughlins kommentar | |
| styrelseledamöter i Electrolux | 13 september | Dow Jones Sustainability World Index utser Electrolux till | |
| 17 februari | Kallelse till årsstämma i AB Electrolux | ledare i sektorn för hushållsapparater | |
| 2 mars | Electrolux Årsredovisning för 2011 publicerad | 17 september | Electrolux lanserar det första och enda professionella |
| 22 mars | Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden | matlagningssystemet för hemmabruk | |
| 27 mars | Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2012 | 26 september Valberedning utsedd inför Electrolux årsstämma 2013 |
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för de första nio månaderna 2012 till 4 449 Mkr (4 906), varav 2 206 Mkr (2 488) avsåg försäljning till koncernbolag och 2 243 Mkr (2 418) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1 325 Mkr (1 347) inklusive 1 163 Mkr (896) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 1 280 Mkr (1 244). Moderbolaget rapporterar koncernbidrag i resultaträkningen. 2011 års räkningar har omräknats.
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 193 Mkr (328). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 2 837 Mkr jämfört med 2 206 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 15 379 Mkr, jämfört med 15 938 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2011 uppgick till 1 860 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19.
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av rapporten för AB Electrolux (publ) för perioden 1 januari till 30 september 2012. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen.
Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning. Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing, ISA och god revisionssed i övrigt. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 22 oktober 2012
PricewaterhouseCoopers AB
Anders Lundin Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Björn Irle Auktoriserad revisor
Stockholm den 22 oktober 2012
Keith McLoughlin Verkställande direktör och koncernchef
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2011.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 171 | 25 650 | 80 809 | 73 229 | 101 598 | |
| Kostnad för sålda varor*) | –21 386 | –20 914 | –64 791 | –59 627 | –82 840 | |
| Bruttoresultat | 5 785 | 4 736 | 16 018 | 13 602 | 18 758 | |
| Försäljningskostnader | –2 799 | –2 589 | –8 411 | –7 883 | –10 821 | |
| Administrationskostnader*) | –1 522 | –1 049 | –4 108 | –3 350 | –4 972 | |
| Övriga rörelseintäkter/–kostnader | –3 | – | 55 | 170 | 190 | |
| Jämförelsestörande poster | – | –34 | – | –34 | –138 | |
| Rörelseresultat | 1 461 | 1 064 | 3 554 | 2 505 | 3 017 | |
| Marginal, % | 5,4 | 4,1 | 4,4 | 3,4 | 3,0 | |
| Finansiella poster, netto | –210 | 55 | –518 | –53 | –237 | |
| Resultat efter finansiella poster | 1 251 | 1 119 | 3 036 | 2 452 | 2 780 | |
| Marginal, % | 4,6 | 4,4 | 3,8 | 3,3 | 2,7 | |
| Skatt | –266 | –294 | –729 | –609 | –716 | |
| Periodens resultat | 985 | 825 | 2 307 | 1 843 | 2 064 | |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 5 | –26 | –9 | –78 | –91 | |
| Kassaflödessäkringar | – | 90 | –3 | 139 | 111 | |
| Valutakursdifferenser | –1 531 | 217 | –1 461 | –55 | –223 | |
| Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat | 2 | –56 | 3 | –98 | –104 | |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | –1 524 | 225 | –1 470 | –92 | –307 | |
| Periodens totalresultat | –539 | 1 050 | 837 | 1 751 | 1 757 | |
| Periodens resultat hänförligt till: | ||||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 983 | 826 | 2 305 | 1 844 | 2 064 | |
| Minoritetsintressen | 2 | –1 | 2 | –1 | – | |
| Totalt | 985 | 825 | 2 307 | 1 843 | 2 064 | |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | –534 | 1 046 | 840 | 1 747 | 1 752 | |
| Minoritetsintressen | –5 | 4 | –3 | 4 | 5 | |
| Totalt | –539 | 1 050 | 837 | 1 751 | 1 757 | |
| Resultat per aktie, kr | 3,43 | 2,90 | 8,06 | 6,48 | 7,25 | |
| Efter utspädning, kr | 3,42 | 2,88 | 8,04 | 6,44 | 7,21 | |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 286,1 | 284,7 | 286,1 | 284,7 | 284,7 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 286,1 | 284,7 | 285,8 | 284,7 | 284,7 | |
| Efter utspädning, miljoner | 287,0 | 286,0 | 286,5 | 286,2 | 286,1 |
*) En rättelse skedde i delårsrapporten för det andra kvartalet efter att den publicerades den 19 juli 2012. En tidigare felallokering av kostnader för det andra kvartalet 2012 justerades genom att kostnader för sålda varor minskats med 409 Mkr och administrationskostnaderna ökats med motsvarande belopp.
Jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar | |||||
| Vitvarufabriken i Kinston, USA | – | – | – | – | –104 |
| Minskning av antalet anställda inom | |||||
| Konsumentprodukter, Europa | – | –54 | – | –54 | –54 |
| Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder | – | 20 | – | 20 | 20 |
| Totalt | – | –34 | – | –34 | –138 |
Finansiell data per kvartal och helår kan laddas ned från www.electrolux.com/ir. Det finns en grafsektion där man kan se trender samt jämföra finansiella poster.
Koncernens balansräkning
| Mkr | 30 sept. 2012 | 30 sept. 2011 | 31 dec. 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 16 009 | 15 189 | 15 613 |
| Goodwill | 5 618 | 3 806 | 6 008 |
| Övriga immateriella tillgångar | 4 977 | 4 149 | 5 146 |
| Innehav i intresseföretag | 12 | 18 | 18 |
| Uppskjutna skattefordringar | 3 117 | 2 839 | 2 980 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 521 | 518 | 517 |
| Övriga anläggningstillgångar | 3 062 | 2 938 | 3 036 |
| Summa anläggningstillgångar | 33 316 | 29 457 | 33 318 |
| Varulager | 13 899 | 12 926 | 11 957 |
| Kundfordringar | 17 815 | 18 350 | 19 226 |
| Skattefordringar | 486 | 444 | 666 |
| Derivatinstrument | 237 | 514 | 252 |
| Övriga omsättningstillgångar | 3 582 | 4 164 | 3 662 |
| Kortfristiga placeringar | 491 | 635 | 337 |
| Kassa och bank | 6 836 | 10 226 | 6 966 |
| Summa omsättningstillgångar, exklusive tillgångar som innehas för försäljning | 43 346 | 47 259 | 43 066 |
| Omsättningstillgångar klassificerade som att de innehas för försäljning1) | – | 537 | – |
| Summa omsättningstillgångar1) | 43 346 | 47 796 | 43 066 |
| Summa tillgångar | 76 662 | 77 253 | 76 384 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver | –1 140 | 538 | 324 |
| Balanserade vinstmedel | 16 172 | 15 538 | 15 761 |
| Summa eget kapital | 19 482 | 20 526 | 20 535 |
| Minoritetsintresse | 33 | 76 | 109 |
| Summa eget kapital | 19 515 | 20 602 | 20 644 |
| Långfristig upplåning | 9 158 | 11 826 | 9 639 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 140 | 956 | 1 127 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 1 976 | 1 924 | 2 111 |
| Övriga avsättningar | 4 728 | 5 126 | 5 300 |
| Summa långfristiga skulder | 17 002 | 19 832 | 18 177 |
| Leverantörsskulder | 20 191 | 18 987 | 18 490 |
| Skatteskulder | 1 565 | 1 629 | 1 717 |
| Övriga skulder | 11 380 | 11 695 | 10 497 |
| Kortfristig upplåning | 4 715 | 2 352 | 4 170 |
| Derivatinstrument | 353 | 272 | 324 |
| Övriga avsättningar | 1 941 | 1 884 | 2 365 |
| Summa kortfristiga skulder | 40 145 | 36 819 | 37 563 |
| Summa eget kapital och skulder | 76 662 | 77 253 | 76 384 |
| Ansvarsförbindelser | 1 729 | 1 263 | 1 276 |
1) Rörelsefrämmande tillgångar från förvärvet av Olympic Group.
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 30 sept. 2012 | 30 sept. 2011 | 31 dec. 2011 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 20 644 | 20 613 | 20 613 |
| Periodens totalresultat | 837 | 1 751 | 1 757 |
| Aktierelaterad ersättning | –152 | 17 | 29 |
| Försäljning av aktier | 212 | – | – |
| Utdelning | –1 860 | –1 850 | –1 850 |
| Utdelning till minoritetsägare | –8 | – | –1 |
| Förvärv av verksamheter | –158 | 71 | 96 |
| Totala transaktioner med aktieägare | –1 966 | –1 762 | –1 726 |
| Utgående balans | 19 515 | 20 602 | 20 644 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | 1 461 | 1 064 | 3 554 | 2 505 | 3 017 |
| Avskrivningar | 809 | 788 | 2 455 | 2 355 | 3 173 |
| I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust | 1 | –4 | –52 | –174 | –207 |
| Omstruktureringsreserver | –147 | –103 | –467 | –518 | 110 |
| Aktierelaterad ersättning | 11 | 8 | –152 | 17 | 29 |
| Betalda finansiella poster, netto | –164 | 106 | –450 | 30 | –214 |
| Betald skatt | –142 | –227 | –1 099 | –1 179 | –1 625 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
1 829 | 1 632 | 3 789 | 3 036 | 4 283 |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | –506 | 279 | –2 703 | –1 380 | 269 |
| Förändring av kundfordringar | –831 | –958 | 316 | 647 | 244 |
| Förändring av övriga omsättningstillgångar | –77 | 44 | –10 | –453 | 200 |
| Förändring av leverantörsskulder | –66 | 278 | 2 790 | 1 611 | 1 379 |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | 367 | 1 031 | 864 | 228 | –976 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | –1 113 | 674 | 1 257 | 653 | 1 116 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 716 | 2 306 | 5 046 | 3 689 | 5 399 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av verksamheter | –119 | –2 556 | –164 | –2 556 | –6 377 |
| Avyttringar av verksamheter | – | 5 | – | 213 | 821 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –998 | –857 | –2 815 | –2 138 | –3 163 |
| Investeringar i produktutveckling | –106 | –149 | –297 | –323 | –374 |
| Investeringar i mjukvaror | –149 | –182 | –397 | –514 | –744 |
| Övrigt1) | 1 | 67 | 247 | –95 | –212 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –1 371 | –3 672 | –3 426 | –5 413 | –10 049 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| och investeringsverksamheten | –655 | –1 366 | 1 620 | –1 724 | –4 650 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 129 | 747 | –160 | 1 056 | 1 444 |
| Förändring av kortfristiga lån | –157 | –69 | –473 | –100 | –619 |
| Långfristig nyupplåning | 50 | 1 003 | 1 057 | 3 503 | 3 503 |
| Amortering av långfristiga lån | –306 | –8 | –319 | –911 | –1 161 |
| Utdelning | –8 | – | –1 868 | –1 850 | –1 850 |
| Försäljning av aktier | – | – | 212 | – | – |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –292 | 1 673 | –1 551 | 1 698 | 1 317 |
| Periodens kassaflöde | –947 | 307 | 69 | –26 | –3 333 |
| Kassa och bank vid periodens början | 7 985 | 9 905 | 6 966 | 10 389 | 10 389 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | –202 | 14 | –199 | –137 | –90 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 6 836 | 10 226 | 6 836 | 10 226 | 6 966 |
1) Inkluderar investeringsbidrag med 396 Mkr för de första nio månaderna 2012.
14 Delårsrapport januari – september 2012
Nyckeltal
| Mkr om ej annat anges | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 27 171 | 25 650 | 80 809 | 73 229 | 101 598 |
| Organisk tillväxt, % | 4,6 | 1,5 | 4,6 | 0,2 | 0,2 |
| Jämförelsestörande poster | – | –34 | – | –34 | –138 |
| Rörelseresultat | 1 461 | 1 064 | 3 554 | 2 505 | 3 017 |
| Marginal, % | 5,4 | 4,1 | 4,4 | 3,4 | 3,0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 251 | 1 119 | 3 036 | 2 452 | 2 780 |
| Periodens resultat | 985 | 825 | 2 307 | 1 843 | 2 064 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –998 | –857 | –2 815 | –2 138 | –3 163 |
| Operativt kassaflöde | –230 | 1 306 | 3 333 | 1 768 | 2 745 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 3,43 | 2,90 | 8,06 | 6,48 | 7,25 |
| Eget kapital per aktie, kr | – | – | 68,20 | 72,37 | 72,52 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 4,0 | 4,6 | 4,6 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 17,7 | 15,9 | 13,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 15,5 | 12,4 | 10,4 |
| Nettoskuld | – | – | 6 533 | 2 932 | 6 367 |
| Skuldsättningsgrad | – | – | 0,34 | 0,14 | 0,31 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av | |||||
| Electrolux, miljoner | 286,1 | 284,7 | 285,8 | 284,7 | 284,7 |
| Genomsnittligt antal anställda | 60 235 | 52 693 | 59 200 | 51 679 | 52 916 |
| Exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Rörelseresultat | 1 461 | 1 098 | 3 554 | 2 539 | 3 155 |
| Marginal, % | 5,4 | 4,3 | 4,4 | 3,5 | 3,1 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 3,43 | 2,96 | 8,06 | 6,54 | 7,55 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 3,9 | 4,4 | 4,3 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 17,1 | 15,1 | 13,5 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux.
För definitioner, se sidan 21.
Aktier
| Antal aktier | Utestående A-aktier |
Utestående B-aktier |
Utestående aktier, totalt |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2012 | 8 212 725 | 300 707 583 | 308 920 308 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| Omvandling av A-aktier till B-aktier | – | – | – | – | – |
| Försäljning av aktier | – | – | – | –1 469 595 | 1 469 595 |
| Antal aktier per den 30 september 2012 | 8 212 725 | 300 707 583 | 308 920 308 | 22 785 490 | 286 134 818 |
| I % av antal aktier | 7,4 |
Nettoomsättning per affärsområde
| Nio månader | Nio månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | 2012 | 2011 | 2011 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 8 581 | 8 964 | 25 062 | 24 280 | 34 029 |
| Vitvaror Nordamerika | 7 771 | 7 122 | 23 477 | 21 394 | 27 665 |
| Vitvaror Latinamerika | 5 301 | 4 101 | 15 633 | 11 807 | 17 810 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2 107 | 1 981 | 6 146 | 5 672 | 7 852 |
| Dammsugare och småapparater | 2 112 | 2 056 | 6 322 | 5 780 | 8 359 |
| Professionella Produkter | 1 299 | 1 426 | 4 169 | 4 295 | 5 882 |
| Övrigt | – | – | – | 1 | 1 |
| Totalt | 27 171 | 25 650 | 80 809 | 73 229 | 101 598 |
Rörelseresultat per affärsområde
| Nio månader | Nio månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | 2012 | 2011 | 2011 |
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 303 | 444 | 799 | 911 | 709 |
| Marginal, % | 3,5 | 5,0 | 3,2 | 3,8 | 2,1 |
| Vitvaror Nordamerika | 523 | 107 | 1 194 | 174 | 250 |
| Marginal, % | 6,7 | 1,5 | 5,1 | 0,8 | 0,9 |
| Vitvaror Latinamerika | 339 | 222 | 933 | 475 | 820 |
| Marginal, % | 6,4 | 5,4 | 6,0 | 4,0 | 4,6 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 208 | 172 | 535 | 523 | 736 |
| Marginal, % | 9,9 | 8,7 | 8,7 | 9,2 | 9,4 |
| Dammsugare och småapparater | 126 | 169 | 250 | 306 | 543 |
| Marginal, % | 6,0 | 8,2 | 4,0 | 5,3 | 6,5 |
| Professionella Produkter | 151 | 199 | 438 | 650 | 841 |
| Marginal, % | 11,6 | 14,0 | 10,5 | 15,1 | 14,3 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | –189 | –215 | –595 | –500 | –744 |
| Totalt koncernen, exklusive jämförelsestörande poster | 1 461 | 1 098 | 3 554 | 2 539 | 3 155 |
| Marginal, % | 5,4 | 4,3 | 4,4 | 3,5 | 3,1 |
| Jämförelsestörande poster | – | –34 | – | –34 | –138 |
| Rörelseresultat | 1 461 | 1 064 | 3 554 | 2 505 | 3 017 |
| Marginal, % | 5,4 | 4,1 | 4,4 | 3,4 | 3,0 |
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv3 2012 | Kv3 2012 i jämförbara valutor |
Nio månader 2012 |
Nio månader 2012 i jämförbara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –4,3 | 1,6 | 3,2 | 5,5 |
| Vitvaror Nordamerika | 9,1 | 6,3 | 9,7 | 3,9 |
| Vitvaror Latinamerika | 29,3 | 45,2 | 32,4 | 42,4 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 6,4 | 3,6 | 8,4 | 2,6 |
| Dammsugare och småapparater | 2,7 | 5,9 | 9,4 | 8,8 |
| Professionella Produkter | –8,9 | –4,8 | –2,9 | –2,1 |
| Total förändring | 5,9 | 9,7 | 10,4 | 10,1 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Kv3 2012 i | Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv3 2012 | jämförbara valutor |
Nio månader 2012 |
2012 i jämförbara valutor |
|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –31,8 | –28,4 | –12,3 | –12,0 | |
| Vitvaror Nordamerika | 388,8 | 379,0 | 586,2 | 557,8 | |
| Vitvaror Latinamerika | 52,7 | 66,2 | 96,4 | 103,3 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 20,9 | 18,1 | 2,3 | –2,1 | |
| Dammsugare och småapparater | –25,4 | –22,2 | –18,3 | –16,2 | |
| Professionella Produkter | –24,1 | –18,6 | –32,6 | –31,6 | |
| Total förändring, exklusive jämförelsestörande poster | 33,1 | 37,6 | 40,0 | 39,6 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 30 sept. 2012 | I % av annualiserad nettoomsättning |
30 sept. 2011 | I % av annualiserad nettoomsättning |
31 dec. 2011 | I % av annualiserad nettoomsättning |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 13 899 | 13,0 | 12 926 | 12,5 | 11 957 | 10,5 | |
| Kundfordringar | 17 815 | 16,7 | 18 350 | 17,7 | 19 226 | 17,0 | |
| Leverantörsskulder | –20 191 | –18,9 | –18 987 | –18,3 | –18 490 | –16,3 | |
| Avsättningar | –8 645 | – | –8 934 | – | –9 776 | – | |
| Förutbetalda och upplupna intäkter och | |||||||
| kostnader | –7 569 | – | –7 345 | – | –6 598 | – | |
| Skatt och övriga tillgångar och skulder | –1 437 | – | –977 | – | –1 499 | – | |
| Rörelsekapital | –6 128 | –5,7 | –4 967 | –4,8 | –5 180 | –4,6 | |
| Materiella anläggningstillgångar | 16 009 | – | 15 189 | – | 15 613 | – | |
| Goodwill | 5 618 | – | 3 806 | – | 6 008 | – | |
| Övriga anläggningstillgångar | 8 572 | – | 7 623 | – | 8 717 | – | |
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar | 1 977 | – | 1 883 | – | 1 853 | – | |
| Nettotillgångar | 26 048 | 24,4 | 23 534 | 22,7 | 27 011 | 23,8 | |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 26 798 | 24,9 | 21 031 | 21,5 | 22 091 | 21,7 | |
| Genomsnittliga nettotillgångar | |||||||
| exklusive jämförelsestörande poster | 27 736 | 25,7 | 22 359 | 22,9 | 23 354 | 23,0 |
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 30 sept. 2012 |
30 sept. 2011 |
31 dec. 2011 |
30 sept. 2012 |
30 sept. 2011 |
31 dec. 2011 |
30 sept. 2012 |
30 sept. 2011 |
31 dec. 2011 |
| Vitvaror Europa, | |||||||||
| Mellanöstern och Afrika | 22 851 | 26 336 | 24 297 | 13 921 | 14 933 | 14 847 | 8 930 | 11 403 | 9 450 |
| Vitvaror Nordamerika | 12 922 | 10 992 | 10 391 | 8 016 | 6 914 | 5 075 | 4 906 | 4 078 | 5 316 |
| Vitvaror Latinamerika | 13 397 | 9 627 | 14 075 | 6 628 | 5 906 | 6 607 | 6 769 | 3 721 | 7 468 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 4 781 | 4 336 | 4 630 | 2 556 | 2 425 | 2 590 | 2 225 | 1 911 | 2 040 |
| Dammsugare och småapparater | 4 597 | 4 261 | 4 792 | 2 952 | 2 459 | 2 582 | 1 645 | 1 802 | 2 210 |
| Professionella Produkter | 2 698 | 2 894 | 2 829 | 1 855 | 1 905 | 1 897 | 843 | 989 | 932 |
| Övrigt1) | 7 530 | 7 120 | 7 414 | 5 943 | 6 361 | 6 816 | 1 587 | 759 | 598 |
| Jämförelsestörande poster | 70 | 24 | 117 | 927 | 1 153 | 1 120 | –857 | –1 129 | –1 003 |
| Totalt operativa tillgångar och | |||||||||
| skulder | 68 846 | 65 590 | 68 545 | 42 798 | 42 056 | 41 534 | 26 048 | 23 534 | 27 011 |
| Likvida medel | 7 816 | 11 663 | 7 839 | – | – | – | – | – | – |
| Räntebärande fordringar | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntebärande skulder | – | – | – | 14 349 | 14 595 | 14 206 | – | – | – |
| Eget kapital | – | – | – | 19 515 | 20 602 | 20 644 | – | – | – |
| Totalt | 76 662 | 77 253 | 76 384 | 76 662 | 77 253 | 76 384 | – | – | – |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Helår | Helår | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv1 2011 | Kv2 2011 | Kv3 2011 | Kv4 2011 | 2011 | Kv1 2012 | Kv2 2012 | Kv3 2012 | Kv4 2012 | 2012 |
| Nettoomsättning | 23 436 | 24 143 | 25 650 | 28 369 | 101 598 | 25 875 | 27 763 | 27 171 | ||
| Rörelseresultat | 696 | 745 | 1 064 | 512 | 3 017 | 943 | 1 150 | 1 461 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,1 | 1,8 | 3,0 | 3,6 | 4,1 | 5,4 | ||
| Rörelseresultat exklusive | ||||||||||
| jämförelsestörande poster | 696 | 745 | 1 098 | 616 | 3 155 | 943 | 1 150 | 1 461 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,3 | 2,2 | 3,1 | 3,6 | 4,1 | 5,4 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 637 | 696 | 1 119 | 328 | 2 780 | 792 | 993 | 1 251 | ||
| Resultat efter finansiella poster exklusive | ||||||||||
| jämförelsestörande poster | 637 | 696 | 1 153 | 432 | 2 918 | 792 | 993 | 1 251 | ||
| Periodens resultat | 457 | 561 | 825 | 221 | 2 064 | 559 | 763 | 985 | ||
| Resultat per aktie,kr1) | 1,61 | 1,97 | 2,90 | 0,77 | 7,25 | 1,96 | 2,67 | 3,43 | ||
| Resultat per aktie exklusive jämförelsestö | ||||||||||
| rande poster,kr1) | 1,61 | 1,97 | 2,96 | 1,01 | 7,55 | 1,96 | 2,67 | 3,43 | ||
| Jämförelsestörande poster2) | – | – | –34 | –104 | –138 | – | – | – | ||
| Antal aktier före utspädning, miljoner | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 286,1 | 286,1 | 286,1 | ||
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, | ||||||||||
| miljoner | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 285,4 | 286,1 | 286,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning exklusive Electrolux egna aktier.
2) Avsättningar för strukturåtgärder, nedskrivningar och realisationsförlust från avyttring.
Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde och kvartal
| Mkr | Kv1 2011 | Kv2 2011 | Kv3 2011 | Kv4 2011 | Helår 2011 |
Kv1 2012 | Kv2 2012 | Kv3 2012 | Kv4 2012 | Helår 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika |
||||||||||
| Nettoomsättning | 7 656 | 7 660 | 8 964 | 9 749 | 34 029 | 8 265 | 8 216 | 8 581 | ||
| Rörelseresultat | 311 | 156 | 444 | –202 | 709 | 281 | 215 | 303 | ||
| Marginal, % | 4,1 | 2,0 | 5,0 | –2,1 | 2,1 | 3,4 | 2,6 | 3,5 | ||
| Vitvaror Nordamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 6 728 | 7 544 | 7 122 | 6 271 | 27 665 | 7 107 | 8 599 | 7 771 | ||
| Rörelseresultat | –71 | 138 | 107 | 76 | 250 | 159 | 512 | 523 | ||
| Marginal, % | –1,1 | 1,8 | 1,5 | 1,2 | 0,9 | 2,2 | 6,0 | 6,7 | ||
| Vitvaror Latinamerika | ||||||||||
| Nettoomsättning | 3 998 | 3 708 | 4 101 | 6 003 | 17 810 | 5 149 | 5 183 | 5 301 | ||
| Rörelseresultat | 139 | 114 | 222 | 345 | 820 | 278 | 316 | 339 | ||
| Marginal, % | 3,5 | 3,1 | 5,4 | 5,7 | 4,6 | 5,4 | 6,1 | 6,4 | ||
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 746 | 1 945 | 1 981 | 2 180 | 7 852 | 1 841 | 2 198 | 2 107 | ||
| Rörelseresultat | 174 | 177 | 172 | 213 | 736 | 155 | 172 | 208 | ||
| Marginal, % | 10,0 | 9,1 | 8,7 | 9,8 | 9,4 | 8,4 | 7,8 | 9,9 | ||
| Dammsugare och småapparater | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 930 | 1 794 | 2 056 | 2 579 | 8 359 | 2 105 | 2 105 | 2 112 | ||
| Rörelseresultat | 114 | 23 | 169 | 237 | 543 | 93 | 31 | 126 | ||
| Marginal, % | 5,9 | 1,3 | 8,2 | 9,2 | 6,5 | 4,4 | 1,5 | 6,0 | ||
| Professionella Produkter | ||||||||||
| Nettoomsättning | 1 378 | 1 491 | 1 426 | 1 587 | 5 882 | 1 408 | 1 462 | 1 299 | ||
| Rörelseresultat | 177 | 274 | 199 | 191 | 841 | 132 | 155 | 151 | ||
| Marginal, % | 12,8 | 18,4 | 14,0 | 12,0 | 14,3 | 9,4 | 10,6 | 11,6 | ||
| Övrigt | ||||||||||
| Nettoomsättning | – | 1 | – | – | 1 | – | – | – | ||
| Rörelseresultat, koncerngemensamma | ||||||||||
| kostnader etc | –148 | –137 | –215 | –244 | –744 | –155 | –251 | –189 | ||
| Totalt koncernen exklusive jämförelsestörande poster |
||||||||||
| Nettoomsättning | 23 436 | 24 143 | 25 650 | 28 369 | 101 598 | 25 875 | 27 763 | 27 171 | ||
| Rörelseresultat | 696 | 745 | 1 098 | 616 | 3 155 | 943 | 1 150 | 1 461 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,3 | 2,2 | 3,1 | 3,6 | 4,1 | 5,4 | ||
| Jämförelsestörande poster | – | – | –34 | –104 | –138 | – | – | – | ||
| Totalt koncernen | ||||||||||
| Nettoomsättning | 23 436 | 24 143 | 25 650 | 28 369 | 101 598 | 25 875 | 27 763 | 27 171 | ||
| Rörelseresultat | 696 | 745 | 1 064 | 512 | 3 017 | 943 | 1 150 | 1 461 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,1 | 1,8 | 3,0 | 3,6 | 4,1 | 5,4 |
Växelkurser
| SEK | 30 sept. 2012 | 30 sept. 2011 | 31 dec. 2011 |
|---|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 7,02 | 6,66 | 6,72 |
| AUD, slutet av perioden | 6,81 | 6,65 | 7,02 |
| BRL, snittkurs | 3,54 | 3,92 | 3,88 |
| BRL, slutet av perioden | 3,21 | 3,69 | 3,68 |
| CAD, snittkurs | 6,77 | 6,52 | 6,55 |
| CAD, slutet av perioden | 6,65 | 6,55 | 6,77 |
| EUR, snittkurs | 8,73 | 9,01 | 9,02 |
| EUR, slutet av perioden | 8,43 | 9,25 | 8,93 |
| GBP, snittkurs | 10,72 | 10,29 | 10,36 |
| GBP, slutet av perioden | 10,57 | 10,68 | 10,65 |
| HUF, snittkurs | 0,0300 | 0,0331 | 0,0322 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0296 | 0,0316 | 0,0287 |
| USD, snittkurs | 6,77 | 6,40 | 6,48 |
| USD, slutet av perioden | 6,52 | 6,84 | 6,90 |
Förvärv 20111)
Förvärvslikvid
| Mkr | Olympic Group | CTI | Totalt |
|---|---|---|---|
| Kontant betalning | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
| Totalt | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt värde
| Materiella anläggningstillgångar Övriga immateriella tillgångar |
555 | 382 | |
|---|---|---|---|
| 937 | |||
| 516 | 1 012 | 1 528 | |
| Varulager | 577 | 734 | 1 311 |
| Kundfordringar | 195 | 763 | 958 |
| Övriga omsättnings– och anläggningstillgångar | 236 | 310 | 546 |
| Leverantörsskulder | –223 | –189 | –412 |
| Övriga rörelseskulder | –574 | –886 | –1 460 |
| Omsättningstillgångar klassificerade som att de innehas för försäljning | 537 | – | 537 |
| Förvärvade nettotillgångar, totalt | 1 819 | 2 126 | 3 945 |
| Kassa och bank | 34 | 114 | 148 |
| Upplåning | –723 | –499 | –1 222 |
| Förvärvad nettoskuld | –689 | –385 | –1 074 |
| Minoritetsintresse | –69 | –41 | –110 |
| Goodwill | 1 495 | 2 104 | 3 599 |
| Totalt | 2 556 | 3 804 | 6 360 |
1) Olympic Group och CTI är inkluderade i Electrolux konsoliderade räkenskaper från och med september respektive oktober månad 2011.
CTI-koncernen
I Chile tillverkar och säljer CTI-koncernen kylskåp, spisar, tvättmaskiner och varmvattenberedare under varumärkena Fensa och Mademsa, och är den ledande tillverkaren med en volymmarknadsandel på 36%. I Argentina har CTI-koncernen även en ledande position under varumärket GAFA och i Chile är Somela den största leverantören av mindre hushållsapparater. CTI–koncernen har 2 200 anställda och två produktionsanläggningar i Chile och en produktionsanläggning i Argentina. Förvärvet är ett led i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader och ger betydande försäljnings– och tillväxtsynergier. Förvärvet gör Electrolux till den största vitvaruleverantören i Chile och Argentina och stärker ytterligare Electrolux position som ett ledande vitvaruföretag på den snabbt växande latinamerikanska marknaden.
CTI:s och Somelas aktier är noterade på Santiago Stock Exchange i Chile. CTI-koncernens nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.
Olympic Group
Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Olympic Group har 7 100 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare. Förvärvet är en del i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader som Mellanöstern och Afrika. Electrolux och Olympic Group har under närmare 30 år utvecklat ett framgångsrikt affärssamarbete i regionen, vilket idag omfattar teknologi, komponentförsörjning, distribution och varumärkeslicensiering.
Olympic Groups aktier är noterade på den egyptiska börsen. Olympic Groups nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.
Moderbolaget, resultaträkning
| Mkr | Kv3 2012 | Kv3 2011 | Nio månader 2012 |
Nio månader 2011 |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 534 | 1 650 | 4 449 | 4 906 | 6 660 |
| Kostnad för sålda varor | –1 100 | –1 312 | –3 261 | –3 712 | –5 023 |
| Bruttoresultat | 434 | 338 | 1 188 | 1 194 | 1 637 |
| Försäljningskostnader | –308 | –227 | –882 | –776 | –1 109 |
| Administrationskostnader | –150 | –41 | –264 | –408 | –295 |
| Övriga rörelseintäkter | 34 | 69 | 171 | 191 | 298 |
| Övriga rörelsekostnader | – | – | –1 | –10 | –10 |
| Rörelseresultat | 10 | 139 | 212 | 191 | 521 |
| Finansiella intäkter | 818 | 222 | 1 646 | 1 310 | 2 727 |
| Finansiella kostnader | –245 | –27 | –533 | –154 | –344 |
| Finansiella poster netto | 573 | 195 | 1 113 | 1 156 | 2 383 |
| Resultat efter finansiella poster | 583 | 334 | 1 325 | 1 347 | 2 904 |
| Bokslutsdispositioner | 3 | 8 | 10 | 23 | 32 |
| Resultat före skatt | 586 | 342 | 1 335 | 1 370 | 2 936 |
| Skatt | 22 | –75 | –55 | –126 | –191 |
| Periodens resultat | 608 | 267 | 1 280 | 1 244 | 2 745 |
Moderbolaget, balansräkning
| Mkr | 30 sept. 2012 | 30 sept. 2011 | 31 dec. 2011 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 33 377 | 31 149 | 33 247 |
| Omsättningstillgångar | 17 265 | 17 518 | 14 833 |
| Summa tillgångar | 50 642 | 48 667 | 48 080 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 15 379 | 14 431 | 15 938 |
| Summa eget kapital | 19 941 | 18 993 | 20 500 |
| Obeskattade reserver | 587 | 606 | 597 |
| Avsättningar | 847 | 753 | 732 |
| Långfristiga skulder | 8 736 | 11 374 | 9 220 |
| Kortfristiga skulder | 20 531 | 16 941 | 17 031 |
| Summa eget kapital och skulder | 50 642 | 48 667 | 48 080 |
| Ställda säkerheter | 5 | 5 | 5 |
| Ansvarsförbindelser | 1 663 | 1 455 | 1 428 |
Årlig utveckling per affärsområde
| Mkr | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 34 029 | 36 596 | 40 500 | 42 952 | 44 015 |
| Rörelseresultat | 709 | 2 297 | 1 912 | –303 | 1 861 |
| Rörelsemarginal, % | 2,1 | 6,3 | 4,7 | –0,7 | 4,2 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 27 665 | 30 969 | 32 694 | 29 836 | 30 412 |
| Rörelseresultat | 250 | 1 442 | 1 299 | 85 | 1 489 |
| Rörelsemarginal, % | 0,9 | 4,7 | 4 | 0,3 | 4,9 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 17 810 | 16 260 | 13 302 | 10 485 | 8 794 |
| Rörelseresultat | 820 | 951 | 809 | 645 | 462 |
| Rörelsemarginal, % | 4,6 | 5,8 | 6,1 | 6,2 | 5,3 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 7 852 | 7 679 | 7 037 | 6 049 | 6 080 |
| Rörelseresultat | 736 | 793 | 378 | 93 | 63 |
| Rörelsemarginal, % | 9,4 | 10,3 | 5,4 | 1,5 | 1 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 359 | 8 422 | 8 464 | 7 987 | 8 309 |
| Rörelseresultat | 543 | 802 | 763 | 764 | 747 |
| Rörelsemarginal, % | 6,5 | 9,5 | 9 | 9,6 | 9 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 5 882 | 6 389 | 7 129 | 7 427 | 7 102 |
| Rörelseresultat | 841 | 743 | 668 | 774 | 584 |
| Rörelsemarginal, % | 14,3 | 11,6 | 9,4 | 10,4 | 8,2 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 1 | 11 | 6 | 56 | 20 |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –744 | –534 | –507 | –515 | –369 |
| Totalt koncernen, exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat | 3 155 | 6 494 | 5 322 | 1 543 | 4 837 |
| Marginal, % | 3,1 | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 |
| Jämförelsestörande poster | –138 | –1 064 | –1 561 | –355 | –362 |
| Totalt koncernen, inklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Rörelseresultat | 3 017 | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 |
| Marginal, % | 3 | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 |
Fem år i sammandrag
| Mkr om ej annat anges | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 101 598 | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 |
| Organisk tillväxt, % | 0,2 | 1,5 | –4,8 | –0,9 | 4,0 |
| Jämförelsestörande poster | –138 | –1 064 | –1 561 | –355 | –362 |
| Rörelseresultat | 3 017 | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 |
| Marginal, % | 3,0 | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 780 | 5 306 | 3 484 | 653 | 4 035 |
| Periodens resultat | 2 064 | 3 997 | 2 607 | 366 | 2 925 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 3 163 | 3 221 | 2 223 | 3 158 | 3 430 |
| Operativt kassaflöde | 2 745 | 4 587 | 6 603 | 2 875 | 2 363 |
| Resultat per aktie, kr | 7,25 | 14,04 | 9,18 | 1,29 | 10,41 |
| Eget kapital per aktie, kr | 73 | 72 | 66 | 58 | 57 |
| Utdelning per aktie, kr | 6,50 | 6,50 | 4,00 | – | 4,25 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | 4,6 | 5,4 | 5,6 | 5,1 | 5,1 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 13,7 | 27,8 | 19,4 | 5,8 | 21,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | 10,4 | 20,6 | 14,9 | 2,4 | 20,3 |
| Nettoskuld | 6 367 | –709 | 665 | 4 556 | 4 703 |
| Skuldsättningsgrad | 0,31 | –0,03 | 0,04 | 0,28 | 0,29 |
| Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av | |||||
| Electrolux, miljoner | 284,7 | 284,6 | 284,0 | 283,1 | 281,0 |
| Genomsnittligt antal anställda | 52 916 | 51 544 | 50 633 | 55 177 | 56 898 |
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 4,3 5,1 5,4 4,9 4,5 Avkastning på nettotillgångar, % 13,5 31,0 26,2 7,2 20,9
Exklusive jämförelsestörande poster Rörelseresultat 3 155 6 494 5 322 1 543 4 837 Marginal, % 3,1 6,1 4,9 1,5 4,6 Resultat per aktie, kr 7,55 16,65 13,56 2,32 11,66
Finansiella mål över en konjunkturcykel
Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet. Nyckeltalen är exklusive jämförelsestörande poster.
Finansiella mål
- Rörelsemarginal på >6%
- Kapitalomsättningshastighet på >4%
- Avkastning på nettotillgångar >25%
- Årlig tillväxt på >4%
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder, ej räntebärande avsättningar och uppskjutna skatteskulder.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäker samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoupplåning
Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad
Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Övriga nyckeltal
Organisk tillväxt
Försäljningstillväxt justerad för förvärv, avyttringar och förändringar i valutakurser.
Operativt kassaflöde
Kassaflöde från den löpande verksamheten justerat för betalda finansiella poster, betalda skatter samt förvärv och avyttringar av verksamheter.
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar
Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar.
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar till resultatet för det tredje kvartalet 2012
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
Telefonkonferens
En telefonkonferens hålls den 22 oktober 2012 klockan 15.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin, ekonomi- och finansdirektör Tomas Eliasson och Peter Nyquist, Chef för Investor Relations och Finansiell Information.
En presentation av koncernens tredje kvartal 2012 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 598 53, Sverige +44 (0) 20 3043 2436, Storbritannien och övriga Europa +1 866 458 4087, USA
Telefonkonferensen kan även avlyssnas på koncernens hemsida www.electrolux.com/interim-report-webcast
För mer information
Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information: +46 (0) 8 738 60 03.
Finansiell information om Electrolux är tillgänglig på www.electrolux.com/ir
Kalender 2013
Finansiella rapporter 2013
| Bokslutsrapport | 1 februari |
|---|---|
| Delårsrapport januari – mars | 25 april |
| Delårsrapport januari – juni | 19 juli |
| Delårsrapport januari – september | 25 oktober |
Årsredovisning 2012
Tillgänglig på koncernens hemsida vecka 10
Årsstämma 2013 26 mars
Årsstämma 2013 hålls på Stockholm Waterfront Congress Centre vid Nils Ericsons Plan 4 i Stockholm.
AB ELECTROLUX (PUBL)
105 45 Stockholm 08-657 65 07 08-738 60 03 [email protected] Besöksadress Telefax Hemsida Reg. nr S:t Göransgatan 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178
Postadress Pressjour Investor Relations Epostadress