AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2011
Oct 28, 2011
2907_10-q_2011-10-28_a9695a60-a1fd-4b61-a4fa-5782ff2e0c52.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari – september 2011
Stockholm den 28 oktober 2011
Sammanfattning av tredje kvartalet 2011
- • Nettoomsättningen uppgick till 25 650 Mkr (26 326) och periodens resultat till 825 Mkr (1 381), vilket motsvarar 2,90 kr (4,85) per aktie.
- • I jämförbara valutor och inklusive en månads försäljning från Olympic Group ökade nettoomsättningen med 2,2%, huvudsakligen som ett resultat av högre försäljningsvolymer.
- • Rörelseresultatet uppgick till 1 098 Mkr (1 977), motsvarande en marginal på 4,3% (7,5) exklusive jämförelsestörande poster.
- • Prispress och högre kostnader för råmaterial hade en negativ inverkan på rörelseresultatet.
- • Svag efterfrågan på mogna marknader medan efterfrågan på tillväxtmarknaderna fortsatte att visa stark tillväxt.
- • Stabila resultat för verksamheterna i Latinamerika och för Professionella Produkter.
- • Stabilt underliggande kassaflöde från verksamheten.
- • Förvärvet av vitvaruföretaget Olympic Group i Egypten genomfört.
- • Förvärvet av vitvarutillverkaren CTI i Chile aviserat och genomfört.
- • Rörelseresultatet har belastats med förvärvskostnader på cirka 90 Mkr.
- • Förändrade marknadsutsikter; mogna marknader minskar.
| Innehåll | |
|---|---|
| Nettoomsättning och resultat | 2 |
| Marknadsöversikt | 3 |
| Affärsområden | 3 |
| Kassaflöde | 6 |
| Finansiell ställning | 6 |
| Strukturåtgärder | 7 |
| Förvärv | 7, 10 |
| Finansiella data | 12 |
Förändring
Nio månader
| Kv3 2011 | Kv3 2010 | % | 2011 | 2010 | % |
|---|---|---|---|---|---|
| –7 | |||||
| 1 064 | 1 977 | –46 | 2 505 | 4 478 | –44 |
| 4,1 | 7,5 | 3,4 | 5,7 | ||
| 1 119 | 1 901 | –41 | 2 452 | 4 381 | –44 |
| 825 | 1 381 | –40 | 1 843 | 3 320 | –44 |
| 2,90 | 4,85 | 6,48 | 11,66 | ||
| – | – | 15,9 | 30,5 | ||
| –34 | 0 | –34 | –302 | ||
| 1 098 | 1 977 | –44 | 2 539 | 4 780 | –47 |
| 4,3 | 7,5 | 3,5 | 6,1 | ||
| 1 153 | 1 901 | –39 | 2 486 | 4 683 | –47 |
| 844 | 1 381 | –39 | 1 862 | 3 535 | –47 |
| 2,96 | 4,85 | 6,54 | 12,42 | ||
| – | – | 15,1 | 30,4 | ||
| 25 650 | 26 326 | –3 | 73 229 | 78 770 |
Förändring
Nio månader
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, uppgående till 284,7 (284,7) miljoner aktier för tredje kvartalet och 284,7 (284,6) miljoner aktier för de nio första månaderna 2011.
För resultat per aktie efter utspädning, se sidan 12. För definitioner, se sidan 22.
För mer information kontakta Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, på telefonnummer 08-738 60 03.
AB ELECTROLUX (PUBL) Postadress Media hotline Investor Relations E-mail adress 105 45 Stockholm 08-657 65 07 08-738 60 03 [email protected] Besöksadress Telefax Hemsida Reg. nr. S:t Göransgatan 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178
Nettoomsättning och resultat
Tredje kvartalet 2011
Electrolux nettoomsättning under tredje kvartalet 2011 uppgick till 25 650 Mkr (26 326). Förändringar av valutakurser påverkade nettoomsättningen negativt. Nettoomsättningen ökade med 1,5% i jämförbara valutor, exklusive förändringar i koncernens struktur. Förvärvet av Olympic Group i Egypten hade en positiv påverkan på nettoomsättningen med 0,7%. En månads försäljning från Olympic Group ingår i nettoomsättningen för kvartalet.
Förändring av nettoomsättning
| % | Kv3 2011 | Nio månader 2011 |
|---|---|---|
| Förändringar i koncernens struktur | 0,7 | 0,3 |
| Förändringar av valutakurser | –4,8 | –7,5 |
| Förändringar av volym/pris/mix | 1,5 | 0,2 |
| Totalt | –2,6 | –7,0 |
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2011 uppgick till 1 064 Mkr (1 977) och resultatet efter finansiella poster till 1 119 Mkr (1 901). Finansnettot har påverkats positivt av valutasäkringskontrakt relaterade till betalningar av aktierna i CTI och Olympic Group.
Lägre försäljningspriser och högre kostnader för råmaterial hade en negativ inverkan på rörelseresultatet för kvartalet. Försvagningen av efterfrågan på några av Electrolux viktigaste marknader i Europa hade en negativ inverkan på volymerna under tredje kvartalet. Kostnader för förvärven av Olympic Group och CTI uppgick till 89 Mkr under kvartalet.
De pågående globala initiativen för att ytterligare minska kostnaderna genom att dra fördel av koncernens globala styrka och räckvidd löper enligt plan. Kostnaderna för dessa globala satsningar uppgick till cirka 150 Mkr under tredje kvartalet.
Periodens resultat uppgick till 825 Mkr (1 381), vilket motsvarar 2,90 kr (4,85) i resultat per aktie.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2011 innehåller jämförelsestörande poster uppgående till –34 Mkr (0) för strukturåtgärder i Europa, se tabell på sidan 12. Exklusive jämförelsestörande poster uppgick rörelseresultatet för tredje kvartalet 2011 till 1 098 Mkr (1 977).
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, jämfört med tidigare år, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt, hade en positiv påverkan på rörelseresultatet för tredje kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år och uppgick till cirka 85 Mkr.
Transaktionseffekterna uppgick till cirka 5 Mkr. Resultatet från
Andel av försäljning per affärsområde, för de första nio månaderna 2011 Rörelseresultat och marginal*
avräkning av valutasäkringskontrakt påverkade rörelseresultatet positivt med cirka 155 Mkr jämfört med föregående år.
Effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar hade i jämförelse med föregående år en påverkan på rörelseresultatet för kvartalet med cirka –75 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för tredje kvartalet 2011 var positivt och uppgick till 55 Mkr, jämfört med –76 Mkr för motsvarande period föregående år. Finansnettot har påverkats positivt av valutasäkringskontrakt relaterade till betalning av aktierna i CTI och Olympic Group. Exklusive dessa poster av engångskaraktär har högre räntor och ökad nettoskuld påverkat finansnettot negativt under kvartalet jämfört med föregående år.
Nio första månaderna 2011
Electrolux nettoomsättning för de nio första månaderna 2011 uppgick till 73 229 Mkr, jämfört med 78 770 Mkr för motsvarande period föregående år. I jämförbara valutor och exklusive Olympic Groups försäljning var nettoomsättningen i linje med föregående år.
Rörelseresultat
Rörelseresultatet för de nio första månaderna 2011 minskade till 2 505 Mkr (4 478) och resultatet efter finansiella poster till 2 452 Mkr (4 381). Periodens resultat uppgick till 1 843 Mkr (3 320), vilket motsvarar 6,48 kr (11,66) i resultat per aktie.
Jämförelsestörande poster
Rörelseresultatet för de nio första månaderna 2011 innehåller jämförelsestörande poster uppgående till –34 Mkr (–302) avseende avsättningar för strukturåtgärder, se tabell på sidan 12.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter samt effekter av valutasäkringskontrakt, hade en positiv påverkan på rörelseresultatet för de första nio månaderna i jämförelse med föregående år med 120 Mkr.
Transaktionseffekterna uppgick till cirka 435 Mkr. Resultatet från avräkning av valutasäkringskontrakt påverkade rörelseresultatet med cirka –10 Mkr, jämfört med föregående år.
I jämförelse med föregående år uppgick effekterna av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar till cirka –305 Mkr för de första nio månaderna 2011, framförallt på grund av försvagningen av euron och den amerikanska dollarn gentemot den svenska kronan.
Finansnetto
Finansnettot för de första nio månaderna 2011 förbättrades till –53 Mkr, jämfört med –97 Mkr för motsvarande period föregående år.
* Exklusive jämförelsestörande poster.
Marknadsöversikt
Efterfrågan på vitvaror på de europeiska och de nordamerikanska marknaderna försvagades under tredje kvartalet 2011. Den europeiska marknaden för vitvaror minskade med 1% och efterfrågan sjönk på för Electrolux viktiga marknader såsom Italien och Spanien. Efterfrågan i Västeuropa minskade med 3%, medan efterfrågan i Östeuropa ökade med 7%. Efterfrågan på den nordamerikanska marknaden minskade med 4%.
Marknaden i Brasilien ökade under kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. De flesta andra marknader i Latinamerika ökade också.
Efterfrågan på vitvaror i Europa och Nordamerika förväntas minska under 2011. Efterfrågan i Europa förväntas minska med cirka 1% (tidigare var förväntningen en ökning med 1%) och efterfrågan i Nordamerika med 4%-5% (tidigare var förväntningen en ökning med inte mer än 3%) under 2011.
Utveckling per affärsområde
Förändring av nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde i jämförbara valutor redovisas på sidan 16.
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 964 | 9 395 | 24 280 | 26 919 | 36 596 |
| Rörelseresultat | 444 | 898 | 911 | 1 850 | 2 297 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | 9,6 | 3,8 | 6,9 | 6,3 |
| Vitvarumarknaden i Europa | Nio månader | |
|---|---|---|
| Volym, förändring mot föregående år, % | Kv3 2011 | 2011 |
| Västeuropa | –3 | –3 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 7 | 10 |
| Totalt Europa | –1 | 0 |
Efterfrågan på vitvaror i Europa försvagades ytterligare under tredje kvartalet 2011 och minskade med 1% jämfört med motsvarande kvartal föregående år beroende på lägre efterfrågan i Västeuropa. Marknaden i Västeuropa minskade med 3% efter att flera stora marknader i Sydeuropa försvagats. Efterfrågan i Tyskland och Storbritannien ökade något under kvartalet. Efterfrågan i Östeuropa fortsatte att visa tillväxt och ökade med 7% framförallt tack vare ökad efterfrågan i Ryssland. Tillväxttakten var dock lägre jämfört med tidigare kvartal under året.
Koncernens försäljning i Europa minskade under kvartalet som ett resultat av lägre volymer och fortsatt prispress på marknaden. Däremot har en positiv produktmixutveckling påverkat försälj-
Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika Vitvarumarknaden i Europa*
ningen. Ökad försäljning av produkter inom de högre prissegmenten framförallt tack vare nya premiumprodukter har bidragit till den positiva mixutvecklingen. Koncernen har tappat marknadsandelar i jämförelse med föregående år men marknadsandelarna ökade under kvartalet jämfört med tidigare kvartal 2011.
Rörelseresultatet försämrades framförallt på grund av lägre försäljningspriser, lägre försäljningsvolymer, högre kostnader för råmaterial och ökade kostnader för transporter. Fortsatt försvagning av efterfrågan, framförallt på den för Electrolux så viktiga marknaden Italien hade en negativ inverkan på resultatet. Däremot har rörelseresultatet påverkats positivt av den förbättrade produktmixen. Electrolux planerar att höja priserna på vitvaror på marknaderna i Europa för att till viss del kunna kompensera för de ökade kostnaderna för råmaterial och transporter. Prishöjningarna beräknas ge full effekt i början av 2012.
Under kvartalet genomfördes förvärvet av det egyptiska vitvaruföretaget Olympic Group. Olympic Groups resultat har konsoliderats i Electrolux från och med den 1 september 2011, se sidan 10.
Rörelseresultatet för tredje kvartalet 2010 påverkades positivt av poster av engångskaraktär med cirka 150 Mkr relaterade till upplösningar av reserver för garantier och andra kvalitetsåtgärder.
* Volym, förändring mot föregående år, %.
Vitvaror Nordamerika
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 122 | 7 604 | 21 394 | 24 217 | 30 969 |
| Rörelseresultat | 107 | 413 | 174 | 1 151 | 1 442 |
| Rörelsemarginal, % | 1,5 | 5,4 | 0,8 | 4,8 | 4,7 |
| Vitvarumarknaden i USA Volym, förändring mot föregående år, % |
Kv3 2011 | Nio månader 2011 |
|---|---|---|
| Vitvaror | –4 | –5 |
| Vitvaror totalt, inklusive luftkonditionering och | ||
| mikrovågsugnar | –1 | 0 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Nordamerika minskade med 4% under kvartalet.
Koncernens försäljning i Nordamerika ökade i jämförbara valutor under tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år, främst tack vare ökad försäljning av vitvaror och luftkonditioneringsutrustning. Ökad försäljning av luftkonditioneringsutrustning och av produkter inom de lägre prissegmenten som en följd av den svaga marknaden har påverkat Electrolux produktmix negativt. Sekventiellt ökade Electrolux försäljningspriser under kvartalet men var lägre i jämförelse med motsvarande kvartal 2010.
Rörelseresultatet försämrades för tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år framförallt på grund av lägre försäljningspriser och omfattande promotionaktiviteter. Högre produktkostnader, ökade kostnader för råmaterial och transporter har också haft en negativ påverkan på rörelseresultatet.
Vitvaror Latinamerika
| Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|
| 4 101 | 3 810 | 11 807 | 11 273 | 16 260 |
| 222 | 199 | 475 | 614 | 951 |
| 5,4 | 5,2 | 4,0 | 5,4 | 5,8 |
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Brasilien bedöms ha ökat under tredje kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år. Flera andra marknader i Latinamerika visade fortsatt god tillväxt under kvartalet.
Koncernens försäljning ökade som en följd av högre försäljningsvolymer och Electrolux fortsatte att ta marknadsandelar i Brasilien och på andra marknader i Latinamerika. Av koncernens försäljning i Latinamerika under tredje kvartalet stod övriga latinamerikanska marknader för cirka 20%.
Rörelseresultatet förbättrades för tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år framförallt som en följd av högre försäljningsvolymer. Däremot har en försämrad kundmix påverkat rörelseresultatet negativt. Den konsolidering som skett bland flera återförsäljare på den brasilianska marknaden har fortsatt att påverka kundmixen negativt, men i mindre omfattning än under tidigare kvartal.
Vitvaror Nordamerika Vitvarumarknaden i USA*
* Volym, förändring mot föregående år, %.
Vitvaror Latinamerika
Vitvaror Asien/Stillahavsområdet
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 981 | 1 909 | 5 672 | 5 610 | 7 679 |
| Rörelseresultat | 172 | 241 | 523 | 593 | 793 |
| Rörelsemarginal, % | 8,7 | 12,6 | 9,2 | 10,6 | 10,3 |
Australien och Nya Zeeland
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien bedöms ha ökat något under tredje kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år, men i något lägre takt än under tidigare kvartal. Koncernens försäljning sjönk något, framförallt som ett resultat av fortsatt prispress på marknaden där den starka australiensiska dollarn medfört att importerade produkter blivit mer konkurrenskraftiga.
Rörelseresultatet försämrades som en effekt av lägre försäljningspriser, en försämrad produktmix och lägre kapacitetsutnyttjande inom tillverkningen.
Sydostasien och Kina
Efterfrågan på marknaderna i Sydostasien och Kina uppskattas ha fortsatt att visa en kraftig ökning under tredje kvartalet 2011 i jämförelse med motsvarande period föregående år. Electrolux försäljning på marknaderna i Sydostasien och Kina fortsatte att växa starkt och Electrolux tog marknadsandelar. Verksamheten i Sydostasien visade fortsatt god lönsamhet.
Dammsugare och småapparater
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 056 | 2 106 | 5 780 | 6 008 | 8 422 |
| Rörelseresultat | 169 | 198 | 306 | 531 | 802 |
| Rörelsemarginal, % | 8,2 | 9,4 | 5,3 | 8,8 | 9,5 |
Marknadens efterfrågan på dammsugare i Europa var i princip oförändrad under tredje kvartalet 2011 medan efterfrågan i Nordamerika minskade jämfört med motsvarande period föregående år.
Koncernens försäljning ökade i jämförbara valutor under tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år, framförallt som ett resultat av högre försäljningsvolymer av småapparater och sladdlösa batteridammsugare medan försäljningen av traditionella dammsugare minskade. Försäljningsvolymerna av småapparater växte starkt i Europa, Latinamerika och Asien/Stillahavsområdet.
Rörelseresultatet försämrades framförallt på grund av högre produktkostnader och lägre försäljningspriser. Ökade kostnader för sourcade produkter och högre kostnader för råmaterial påverkade produktkostnaderna negativt under kvartalet.
Professionella Produkter
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 426 | 1 501 | 4 295 | 4 732 | 6 389 |
| Rörelseresultat | 199 | 202 | 650 | 500 | 743 |
| Rörelsemarginal, % | 14,0 | 13,5 | 15,1 | 10,6 | 11,6 |
Marknadens efterfrågan på storköksutrustning i Europa bedöms ha minskat under tredje kvartalet 2011 jämfört med motsvarande period föregående år.
Rörelseresultatet för storköksutrustning försämrades under tredje kvartalet som en följd av lägre försäljningsvolymer och ökade kostnader för råmaterial. Prisökningar och en förbättrad mix har dock till stor del kompenserat för de ökade kostnaderna för råmaterial.
Efterfrågan på marknaden för professionell tvättutrustning bedöms ha ökat något under tredje kvartalet och koncernens försäljningsvolymer har ökat i motsvarande takt.
Rörelseresultatet har förbättrats tack vare prishöjningar och högre volymer. Prishöjningarna har motverkat högre kostnader för råmaterial. Därutöver har ett ökat kapacitetsutnyttjande inom tillverkningen påverkat rörelseresultatet positivt.
Kassaflöde
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten för tredje kvartalet 2011 uppgick till –1 366 Mkr (139).
Betalningen för förvärvet av Olympic Group har påverkat kassaflödet med –2 556 Mkr under kvartalet. Exklusive denna betalning uppgick kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten till 1 190 Mkr (139).
Förändringar av rörelsekapitalet återspeglar säsongsmässigt hög försäljning under kvartalet. Försäljningen i september var speciellt hög, vilket påverkat lager och kundfordringar. Därutöver har en hög andel momsåterbetalningar påverkat kassaflödet positivt under kvartalet.
Utlägg för det pågående omstruktureringsprogrammet och kostnadsbesparingsprogrammet uppgick till cirka –140 Mkr.
Investeringarna under tredje kvartalet 2011 avsåg i huvudsak investeringar i nya produkter.
| Kassaflöde | Nio månader |
Nio månader |
||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | 2011 | 2010 |
| Löpande verksamhet före | ||||
| förändring av rörelsekapital | 1 632 | 1 681 | 3 036 | 5 887 |
| Förändring av rörelsekapital | 674 | –433 | 653 | –6 |
| Investeringar | –3 672 | –1 109 | –5 413 | –2 808 |
| Kassaflöde från den löpande | ||||
| verksamheten och investe | ||||
| ringsverksamheten | –1 366 | 139 | –1 724 | 3 073 |
| Utdelning | – | – | –1 850 | –1 138 |
| Försäljning av aktier | – | – | – | 18 |
| Periodens kassaflöde exklu sive förändring av lån och |
||||
| kortfristiga placeringar | –1 366 | 139 | –3 574 | 1 953 |
Finansiell ställning
Koncernens egna kapital uppgick per den 30 september 2011 till 20 602 Mkr (19 730), vilket motsvarar 72,37 kr (69,31) per aktie.
Nettoupplåning
| 30 sept. | 30 sept. | 31 dec. | |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2010 |
| Upplåning | 14 595 | 12 438 | 12 096 |
| Likvida medel | 11 663 | 13 047 | 12 805 |
| Nettoupplåning | 2 932 | –609 | –709 |
| Skuldsättningsgrad | 0,14 | –0,03 | –0,03 |
| Eget kapital | 20 602 | 19 730 | 20 613 |
| Eget kapital per aktie, kr | 72,37 | 69,31 | 72,41 |
| Avkastning på eget kapital, % | 12,4 | 23,1 | 20,6 |
| Avkastning på eget kapital exklusive | |||
| jämförelsestörande poster, % | 12,6 | 24,6 | 24,4 |
| Soliditet, % | 31,4 | 33,5 | 33,9 |
Nettoupplåning
Nettoupplåningen uppgick till 2 932 Mkr (–609). Skuldsättningsgraden var 0,14 (–0,03). Soliditeten uppgick till 31,4% (33,5).
I september 2011 tog Electrolux upp ett tvåårigt lån på 1 000 Mkr på obligationsmarknaden under sitt Euro Medium Term Note-program (EMTN). Under de första nio månaderna har Electrolux tagit upp lån på obligationsmarknaden uppgående till totalt 3 500 Mkr under EMTN-programmet.
Under de första nio månaderna 2011 amorterades långfristiga lån med 911 Mkr. Långfristiga lån, inklusive långfristiga lån med en förfallotid inom 12 månader, uppgick per den 30 september 2011 till 12 077 Mkr med en genomsnittlig löptid på 2,7 år, jämfört med 9 590 Mkr och 3,3 år vid utgången av 2010. Under 2011 och 2012 kommer långfristiga lån uppgående till cirka 2 300 Mkr att förfalla till betalning.
Per den 30 september 2011 uppgick likvida medel, exklusive kortsiktiga kreditfaciliteter, till 11 663 Mkr (13 047).
Sedan 2005 har Electrolux en ej utnyttjad garanterad kreditfacilitet på 500 MEUR som förfaller 2012, och från och med tredje kvartalet 2010 ytterligare en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Nettotillgångar och rörelsekapital
De genomsnittliga nettotillgångarna för perioden uppgick till 21 031 Mkr (19 556). Nettotillgångarna uppgick per den 30 september 2011 till 23 534 Mkr (19 121). Nettotillgångarna har påverkats av förvärvet av Olympic Group med 3 305 Mkr, se sidan 10. Justerat för jämförelsestörande poster uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 22 359 Mkr (20 940), motsvarande 22,9% (19,9) av nettoomsättningen.
Rörelsekapitalet per den 30 september 2011 uppgick till –4 967 Mkr (–4 320), motsvarande –4,8% (–4,3) av den annualiserade nettoomsättningen. Avkastningen på nettotillgångarna var 15,9% (30,5) och 15,1% (30,4) exklusive jämförelsestörande poster.
Mkr
3 500 4 000
Kassaflöde och förändring av nettoupplåningen
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten
Strukturåtgärder
Förbättringar av effektiviteten inom diskmaskinstillverkningen
För att globalt optimera och förbättra effektiviteten och kapacitetsutnyttjandet inom koncernens diskmaskinstillverkning har beslut fattats att lägga ned en tillverkningslinje för diskmaskiner i Kinston, North Carolina i USA. Produktionen kommer att flyttas till en av koncernens befintliga fabriker i Europa. Kostnaderna för dessa aktiviteter, som uppgår till cirka 120 Mkr, kommer att belasta rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2011 inom jämförelsestörande poster.
Fabriken i Kinston kommer att fortsätta att tillverka diskmaskiner för den nordamerikanska marknaden.
Förvärv
Electrolux förvärvar chilenska vitvarutillverkaren CTI
I augusti 2011 meddelade Electrolux att avtal träffats med Sigdo Koppers och vissa närstående parter om att köpa deras majoritetspost i Compañia Tecno Industrial S.A. (CTI), uppgående till totalt cirka 64% av utestående aktier i bolaget. I enlighet med överenskommelsen i avtalet lämnade Electrolux ett kontanterbjudande om att förvärva samtliga utestående aktier i CTI. Electrolux lämnade också ett kontanterbjudande om att förvärva samtliga utestående aktier i CTI:s dotterbolag Somela.
Den 14 oktober 2011 avslutade Electrolux uppköpsproccessen i enlighet med kontanterbjudandet för aktierna i CTI, efter att ha förvärvat 97,79% av aktierna i CTI och 96,90% av aktierna i dotterbolaget Somela.
CTI kommer att ingå i Electrolux konsoliderade redovisning från och med oktober 2011.
Electrolux avser att under en begränsad tid erbjuda kvarvarande minoritetsägare en möjlighet att sälja sina aktier i CTI och Somela till samma pris som kontanterbjudandet i avtalet.
Förvärvet är ett led i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader och gör Electrolux till den största vitvaruleverantören i Chile och Argentina och stärker ytterligare Electrolux position som ett ledande vitvaruföretag på den snabbt växande latinamerikanska marknaden.
I Chile tillverkar och säljer CTI kylskåp, spisar, tvättmaskiner och varmvattenberedare under varumärkena Fensa och Mademsa, och är den ledande tillverkaren med en volymmarknadsandel på 36%. I Argentina har CTI under varumärket GAFA även en ledande position genom det helägda dotterbolaget Frimetal. I Chile är Somela den största leverantören av mindre hushållsapparater.
Totalt uppskattat Enterprise Value för CTI och dess dotterbolag motsvarar cirka 4,4 miljarder kronor (318 miljarder chilenska pesos).
Under 2010 uppgick CTI:s koncernförsäljning till 203 miljarder chilenska pesos (cirka 2,9 miljarder kronor) och rörelseresultatet till 32 miljarder chilenska pesos (cirka 450 miljoner kronor), vilket motsvarar en marginal på 16% och ett nettoresultat på 23 miljarder chilenska pesos (cirka 330 miljoner kronor). CTI har 1 200 anställda och två produktionsanläggningar i Chile och en produktionsanläggning i Argentina.
Förvärvet av Olympic Group genomfört
Under kvartalet genomförde Electrolux förvärvet av den egyptiska vitvarutillverkaren Olympic Group for Financial Investments S.A.E. (Olympic Group). Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Olympic Group har 7 100 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare. Förvärvet är en del i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader som Mellanöstern och Afrika.
Olympic Group ingår i Electrolux konsoliderade redovisning från och med den 1 september 2011 inom affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
Den totala köpeskillingen för förvärvet av aktierna i Olympic Group uppgick till 2 556 Mkr och kontant betalning erlades i början av september 2011.
Den preliminära förvärvsanalysen innebär att goodwill uppgår till ett värde av 1 449 Mkr.
Kostnader för förvärvet uppgick till 24 Mkr under 2010 och 43 Mkr under 2011 och har rapporterats som administrationskostnader i Electrolux resultaträkning.
Förvärvet beskrivs mer i detalj på sidan 10.
Förändringar i koncernledningen
CFO Jonas Samuelson utsedd till chef för Vitvaror Europa
Jonas Samuelson har utsetts till chef för Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika och vice verkställande direktör i AB Electrolux från och med oktober 2011. Han rapporterar till VD och ingår i koncernledningen. Samuelson var tidigare ekonomi- och finansdirektör och chef för Global Operations inom Vitvaror. Han efterträder Enderson Guimarães, som kommer att lämna Electrolux.
Tomas Eliasson utsedd till ny CFO
Tomas Eliasson har utsetts till ny ekonomi- och finansdirektör i AB Electrolux. Han kommer att rapportera till VD och ingå i koncernledningen. Tomas Eliasson börjar sin nya anställning i början av 2012. Eliasson är idag ekonomi- och finansdirektör och Executive Vice-President i ASSA ABLOY AB.
Carina Malmgren Heander leder ny affärsenhet
Carina Malmgren Heander, som är chef för koncernstab Personal och organisationsutveckling, har utsetts till Senior Vice-President och chef för en ny affärsenhet för kombinerade professionella produkter och hushållslösningar. Förändringen gäller från och med den 15 oktober 2011.
Flytt av tillverkning, jämförelsestörande poster, omstruktureringar 2007–2013
| Fabriksnedläggningar och neddragningar | Nedläggning | ||
|---|---|---|---|
| Torsvik | Sverige | Kompakta vitvaror | (Kv1 2007) |
| Nürnberg | Tyskland | Diskmaskiner, tvätt maskiner och torktumlare |
(Kv1 2007) |
| Adelaide | Australien | Diskmaskiner | (Kv2 2007) |
| Fredericia | Danmark | Spisar | (Kv4 2007) |
| Adelaide | Australien | Tvättmaskiner | (Kv1 2008) |
| Spennymoor | Storbritannien | Spisar | (Kv4 2008) |
| Changsha | Kina | Kylskåp | (Kv1 2009) |
| Scandicci | Italien | Kylskåp | (Kv2 2009) |
| S:t Petersburg | Ryssland | Tvättmaskiner | (Kv2 2010) |
| Motala | Sverige | Spisar | (Kv1 2011) |
| Webster City | USA | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Alcalà | Spanien | Tvättmaskiner | (Kv1 2011) |
| Beslutade fabriksnedläggningar | Beräknad stängning | ||
|---|---|---|---|
| L'Assomption | Kanada | Spisar | (Kv4 2013) |
| Investering | Start | ||
| Porcia | Italien | Tvättmaskiner | (Kv4 2010) |
| Memphis | USA | Spisar | (Kv2 2012) |
Omstruktureringsprogrammet som startade 2004 har som mål att skapa en långsiktigt konkurrenskraftig produktion. När programmet är helt genomfört år 2011 kommer mer än hälften av vitvarorna att tillverkas i regioner med lägre kostnadsbas. De totala kostnaderna för programmet beräknas uppgå till cirka 8,5 Mdr kr och besparingarna beräknas uppgå till cirka 3,4 Mdr kr per år från 2013. Avsättningar för strukturåtgärder redovisas som jämförelsestörande poster inom rörelseresultatet.
Lars Worsøe Petersen utsedd till ny personaldirektör
Lars Worsøe Petersen har utsetts till ny chef för koncernstab Personal och organisationsutveckling i Electrolux från och med den 15 oktober. Han efterträder Carina Malmgren Heander. Lars Worsøe Petersen har varit chef för koncernstab Personal i Husqvarna AB.
Övrigt
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970 tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 30 september 2011 uppgick antalet pågående mål till 2 680 (2 968) med totalt cirka 2 928 (cirka 3 260) käranden. Under tredje kvartalet 2011 tillkom 259 nya mål med 259 käranden och 243 mål med cirka 243 käranden avfördes.
Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse. Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.
Omvandling av aktier
Enligt AB Electrolux bolagsordning har ägare till aktier av serie A rätt att få sådana aktier omvandlade till aktier av serie B. Under de första nio månaderna 2011 omvandlades, på begäran av aktieägare, 750 400 A-aktier till B-aktier.
Omvandling av aktier minskar det totala antalet röster i bolaget. Efter omvandlingen uppgår det totala antalet röster till 38 373 483.
Det totala antalet registrerade aktier i bolaget uppgår till 308 920 308 aktier, varav 8 312 725 är A-aktier och 300 607 583 är B-aktier, se tabell på sidan 13.
Den 30 september 2011 ägde Electrolux 24 255 085 B-aktier, motsvarande 7,9% av totala antalet utestående aktier.
Valberedning inför årsstämman 2012
I enlighet med årsstämmans beslut ska Electrolux valberedning bestå av sex ledamöter. Ledamöterna ska utgöras av en representant för var och en av de fyra till röstetalet största aktieägarna som önskar delta i valberedningen samt bolagets styrelseordförande och ytterligare en styrelseledamot.
Valberedningens ledamöter har utsetts baserat på ägarförhållandena per den 31 augusti 2011. Petra Hedengran, Investor AB, är ordförande i valberedningen. De övriga ägarrepresentanterna är Kaj Thorén, Alecta, Marianne Nilsson, Swedbank Robur fonder, och Ingrid Bonde, AMF. I valberedningen ingår också Marcus Wallenberg och Peggy Bruzelius, ordförande respektive vice ordförande i Electrolux styrelse.
Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2012 avseende ordförande vid stämman, styrelse, styrelsens ordförande och styrelseledamöternas ersättning samt i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.
Electrolux årsstämma 2012 kommer att äga rum den 27 mars på Stockholm Waterfront Congress Centre, Nils Ericsons Plan 4, Stockholm.
Aktieägare som vill lägga fram förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected].
Pressmeddelanden 2011
| 20 januari | Electrolux förstärker sin organisation för innovation | 10 juli | Electrolux förvärvar Olympic Group |
|---|---|---|---|
| och marknadsföring | 19 juli | Delårsrapport januari-juni samt koncernchef Keith | |
| 2 februari | Bokslutsrapport 2010 samt koncernchef | McLoughlins kommentar | |
| Keith McLoughlins kommentar | 19 augusti | Electrolux bekräftar diskussioner med Sigdo Koppers | |
| 17 februari | Keith McLoughlin och Ulrika Saxon föreslås som | 22 augusti | Electrolux förvärvar chilenska vitvarutillverkaren CTI |
| nya styrelseledamöter i AB Electrolux | 9 september | Dow Jones Sustainability World Index utser Electrolux till | |
| 18 mars | Electrolux utsett till ett av världens mest etiska företag 2011 | ledare i sektorn för hushållsapparater | |
| 31 mars | Electrolux årsstämma 2011 | 9 september | Electrolux har genomfört förvärvet av Olympic Group |
| 1 april | Kommuniké från AB Electrolux årsstämma 2011 | 16 september Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden | |
| 5 april | Ändring inom Electrolux affärsområdesrapportering | 28 september Jonas Samuelson utsedd till chef för Vitvaror Europa och | |
| 27 april | Delårsrapport januari-mars samt koncernchef Keith | Tomas Eliasson utsedd till ny ekonomi- och finansdirektör | |
| McLoughlins kommentar | 29 september Lars Worsøe Petersen utsedd till ny personaldirektör och | ||
| 9 maj | Electrolux höjer ribban för hållbarhetsredovisning | Carina Malmgren Heander leder en ny affärsenhet | |
| 8 juni | Electrolux tar upp lån på obligationsmarknaden | 14 oktober | Electrolux har avslutat kontanterbjudandena avseende CTI |
| 13 juni | Electrolux höjer priserna i Europa | och Somela | |
1 juli Jack Truong utsedd till chef för Vitvaror Nordamerika
Risker och osäkerhetsfaktorer
Electrolux förmåga att öka lönsamheten och avkastningen till aktieägarna bygger på tre grundstenar: innovativa produkter, starka varumärken och en kostnadseffektiv verksamhet. För att lyckas krävs ett effektivt och kontrollerat risktagande.
Electrolux har ett strukturerat och proaktivt sätt att följa och minska de viktigaste riskerna. Kapaciteten har tidigare justerats för att möta den svaga efterfrågan, rörelsekapitalet har strukturellt förbättrats, prisfokuseringen har ökat och inköpsprocessen för råmaterial har ytterligare förfinats.
Under 2010 stabiliserades efterfrågan på koncernens huvudmarknader. Kredittillgången har också förbättrats efter en period av turbulens på finansmarknaderna. Råmaterialpriserna uppvisade dock ett volatilt mönster och prispress rådde på koncernens huvudmarknader.
Utvecklingen inom koncernen påverkas starkt av ett antal omvärldsfaktorer, där de väsentligaste riskfaktorerna att hantera för närvarande är:
Variationer i efterfrågan
Efterfrågan på vitvaror påverkas av det allmänna konjunkturläget. En försämring av konjunkturläget kan medföra förutom lägre försäljningsvolymer också ofta att efterfrågan förskjuts till produkter med lägre priser där marginalerna generellt är lägre. På kort sikt minskar även kapacitetsutnyttjandet i tillverkningen. Den fortsatta utvecklingen av den globala ekonomin är en osäkerhetsfaktor framöver.
Priskonkurrens
På ett flertal av de marknader som Electrolux är verksamt är priskonkurrensen stark. Priskonkurrensen är särskilt påtaglig i de lägre prissegmenten och i produktkategorier med stor överkapacitet. Electrolux strategi, som är baserad på produktinnovation och varumärkesbyggande, strävar bland annat till att minimera och motverka priskonkurrens för de produkter som säljs. Prispress råder fortsatt på koncernens huvudmarknader.
Prisförändringar på råmaterial och komponenter
De råvaror som koncernen främst är exponerad mot är stål, plaster, koppar och aluminium. Bilaterala avtal används för att säkra prisrisken för stål. En del av inköpen av råvaror sker på löpande basis. Stor osäkerhet råder om den framtida utvecklingen för priserna på råvaror.
Valutaexponering
Electrolux globala närvaro med tillverkning och försäljning i ett flertal länder gör att valutaeffekterna balanseras till viss del. Den viktigaste valutapåverkan kommer från så kallade transaktionsflöden; när inköp och/eller produktion görs i en valuta och försäljning sker i en annan valuta. Koncernen använder valutaderivat för att säkra en del av den valutaexponering som uppstår. Valutasäkringen gör att de valutarörelser som sker idag till viss del får en fördröjd påverkan. De viktigaste valutorna för Electrolux-koncernen är USD, EUR, AUD, BRL och GBP. Generellt gynnas Electrolux resultat av en svag USD och EUR samt av en stark AUD, BRL och GBP.
Electrolux påverkas också av omräkningseffekter när koncernens försäljning och operativa resultat omräknas till SEK. Omräkningsexponeringen är främst relaterad till de valutor där koncernens största verksamheter finns, det vill säga i EUR och USD.
Kund- och leverantörsexponering
Electrolux har en noggrann process för kreditbedömning och uppföljning av återförsäljarnas finansiella situation. Hanteringen av krediter samt ansvar och befogenheter för kreditbeslut regleras i koncernens kreditpolicy. Kreditförsäkringar används i vissa fall för att reducera kreditriskerna.
Efter år av konjunkturnedgångar och osäkerhet på finansmarknaderna stabiliserades läget för koncernens återförsäljare och leverantörer under 2010.
Tillgång till finansiering
Electrolux har en låneförfalloprofil som innebär att cirka 2 300 Mkr i långfristiga lån kommer att förfalla till betalning under 2011 och 2012.
Sedan 2005 har Electrolux en ej utnyttjad garanterad kreditfacilitet på 500 MEUR som förfaller 2012 och från och med tredje kvartalet 2010 ytterligare en outnyttjad garanterad kreditfacilitet på 3 400 Mkr som förfaller 2017.
Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2010, www.electrolux.com/arsredovisningen2010.
Känslighetsanalys i bokslutet för 2010 Råvaruexponering 2010
| Risk | Förändring | Påverkan på resultatet före skatt, Mkr |
|---|---|---|
| Råmaterial | ||
| Stål | 10% | +/–900 |
| Plaster | 10% | +/–500 |
| Valutor¹) och räntor | ||
| USD/SEK | –10% | +601 |
| EUR/SEK | –10% | +319 |
| BRL/SEK | –10% | –314 |
| AUD/SEK | –10% | –273 |
| GBP/SEK | –10% | –202 |
| Räntenivå | 1 procentenhet | +/–60 |
1) Inklusive omräknings- och transaktionseffekter.
Stål, 37% Rostfritt stål, 8% Koppar och aluminium, 13% Plaster, 27% Övrigt, 15%
Electrolux köpte råvaror för cirka 20 miljarder kronor under 2010. Inköp av stål var den största enskilda kostnaden.
Olympic Group
Den 8 september 2011 avslutade Electrolux sitt offentliga uppköpserbjudande avseende aktierna i Olympic Group och förvärvade då totalt 59 074 122 aktier, motsvarande 98,33% av aktierna och rösterna i bolaget. Uppköpserbjudandet offentliggjordes i juli 2011 efter att avtal träffats med Paradise Capital om att förvärva dess majoritetspost om 52% i Olympic Group. Electrolux kommer under året efter förvärvet att erbjuda kvarvarande minoritetsägare en fortsatt möjlighet att sälja sina aktier i Olympic Group till samma pris som i det offentliga erbjudandet. Totalt har Electrolux erlagt ett belopp om 2 556 Mkr för de förvärvade aktierna i Olympic Group, vilket erlades kontant i början av september 2011.
Olympic Group ingår i Electrolux konsoliderade redovisning från och med den 1 september 2011 inom affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
I enlighet med det avtal som träffats med Paradise Capital kommer Electrolux att sälja Olympic Groups aktier i bolagen Namaa and B-Tech samt vissa andra tillgångar till Paradise Capital eftersom de inte hör till Olympic Groups kärnverksamhet. Dessa tillgångar förväntas bli sålda för ett totalt belopp om 537 Mkr och de har i Electrolux balansräkning redovisats som tillgångar som innehas för försäljning.
Efter försäljningen av aktierna i Namaa och B-Tech är Electrolux avsikt att Olympic Group ska offentliggöra ett uppköpserbjudande avseende de aktier som innehas av minoritetsägarna i Olympic Groups dotterbolag Delta Industrial-Ideal S.A.E. till ett pris av 21,4 egyptiska pund (EGP) per aktie. Den totala köpeskillingen för dessa aktier beräknas inte överstiga 116 Mkr. Den slutliga köpeskillingen beror på hur många som accepterar erbjudandet.
Efter genomförandet av ovanstående transaktioner kommer den totala erlagda nettoköpeskillingen för Electrolux innehav om 98,33% i Olympic Group att uppgå till 2 135 Mkr.
Kostnaderna för förvärvet uppgick till 24 Mkr för 2010 och 43 Mkr för 2011 och har rapporterats som administrationskostnader i Electrolux resultaträkning.
Den preliminära förvärvsanalysen innebär att goodwill uppgår till ett värde av 1 449 Mkr. Värdet kan komma att justeras efter att förvärvsanalysen är helt klar och den slutliga värderingen av vissa av de materiella och immateriella tillgångarna har fastställts. Goodwill hänför sig i huvudsak till synergier inom produktutveckling, tillverkning och försäljning samt till ökad marknadsnärvaro i den nordafrikanska regionen, vilken förväntas visa ekonomisk tillväxt framöver. Ingen av goodwillposterna förväntas kunna användas för skatteavdrag. Goodwilltillgångarna kommer att testas för nedskrivning inom affärsområde Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika.
Olympic Group har ingått ett sjuårigt managementavtal med Paradise Capital för att säkra fortsatt teknik och managementsupport till Olympic Group mot en årlig avgift på 2,5% av Olympic Groups nettoomsättning. Avgiften kommer att redovisas inom administrationskostnader.
Förvärvsavtalet med Paradise Capital innehåller sedvanliga skadeståndsbestämmelser som ger Electrolux rätt till ersättning under vissa omständigheter beskrivna i avtalet.
Minoritetsägandet i Olympic Group uppgår till 6,1% inklusive de aktier i Olympic Groups dotterbolag som för närvarande innehas av minoritetsaktieägare och uppgår till ett värde av 71 Mkr. Värdet på minoritetsandelen är baserat på minoritetsägarnas proportionella andel av Olympic Groups totala nettotillgångar.
I tabellen nedan summeras köpeskillingen för förvärvet och verkligt värde på de förvärvade tillgångarna i Olympic Group liksom de vid förvärvstillfället övertagna skulderna samt värdet på minoritetsandelen i Olympic Group.
| Förvärvslikvid Mkr |
Nio månader 2011 |
|---|---|
| Kontant betalning | 2 556 |
| Totalt | 2 556 |
Förvärvade tillgångar och skulder till verkligt värde
Mkr
| Materiella anläggningstillgångar | 586 |
|---|---|
| Övriga immateriella tillgångar | 541 |
| Varulager | 577 |
| Kundfordringar | 195 |
| Övriga omsättnings- och anläggningstillgångar | 236 |
| Leverantörsskulder | –223 |
| Övriga rörelseskulder | –593 |
| Omsättningstillgångar klassificerade som att | |
| de innehas för försäljning | 537 |
| Förvärvade nettotillgångar, totalt | 1 856 |
| Kassa och bank | 34 |
| Upplåning | –712 |
| Förvärvad nettoskuld | –678 |
| Minoritetsintresse | –71 |
| Goodwill | 1 449 |
| Totalt | 2 556 |
Olympic Group's aktier är noterade på den egyptiska börsen. Electrolux avser att senast under första kvartalet 2012 avnotera Olympic Groups aktier.
Olympic Group's nettoomsättning och rörelseresultat redovisas ej eftersom koncernens finansiella rapporter ännu ej publicerats.
Olympic Group
Olympic Group är en ledande tillverkare av vitvaror i Mellanöstern, med en volymandel av den egyptiska marknaden på cirka 30%. Olympic Group har 7 100 anställda och tillverkar tvättmaskiner, kylskåp, spisar och varmvattenberedare.
Förvärvet är en del i Electrolux strategi att växa på tillväxtmarknader som Mellanöstern och Afrika. Electrolux och Olympic Group har under närmare 30 år utvecklat ett framgångsrikt affärssamarbete i regionen, vilket idag omfattar teknologi, komponentförsörjning, distribution och varumärkeslicensering.
Försäljningen för Olympic Group, exklusive de två intressebolagen Namaa och B-Tech som ej tillhör kärnverksamheten och som kommer att avyttras, uppgick för 2010 till cirka 2,3 miljarder EGP (2,5 miljarder kronor) och det underliggande rörelseresultatet till cirka 265 miljoner EGP (280 miljoner kronor). Detta motsvarar en marginal på 11% och ett nettoresultat på cirka 190 miljoner EGP (200 miljoner kronor).
Växelkursen per den 30 juni 2011 har använts för omräkning från EGP till SEK ovan.
Moderbolaget AB Electrolux
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för de första nio månaderna 2011 till 4 906 Mkr (4 182), varav 2 488 Mkr (2 312) avsåg försäljning till koncernbolag och 2 418 Mkr (1 870) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1 219 Mkr (3 067) inklusive 896 Mkr (2 280) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 1 150 Mkr (2 962).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 328 Mkr (335). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 6 127 Mkr jämfört med 5 266 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 14 431 Mkr, jämfört med 15 089 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2010 uppgick till 1 850 Mkr.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 21.
Stockholm den 28 oktober 2011
Keith McLoughlin Verkställande direktör och koncernchef
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av rapporten för AB Electrolux (publ) för perioden 1 januari till 30 september 2011. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing, ISA och god revisionssed i övrigt. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 28 oktober 2011
PricewaterhouseCoopers AB
Anders Lundin Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Björn Irle Auktoriserad revisor
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen samt Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2, Redovisning för juridiska personer. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings - och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2010.
Koncernens resultaträkning
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 25 650 | 26 326 | 73 229 | 78 770 | 106 326 |
| Kostnad för sålda varor | –20 914 | –20 265 | –59 627 | –61 125 | –82 697 |
| Bruttoresultat | 4 736 | 6 061 | 13 602 | 17 645 | 23 629 |
| Försäljningskostnader | –2 589 | –2 814 | –7 883 | –8 786 | –11 698 |
| Administrationskostnader | –1 049 | –1 272 | –3 350 | –4 080 | –5 428 |
| Övriga rörelseintäkter/-kostnader | 0 | 2 | 170 | 1 | –9 |
| Jämförelsestörande poster | –34 | 0 | –34 | –302 | –1 064 |
| Rörelseresultat | 1 064 | 1 977 | 2 505 | 4 478 | 5 430 |
| Marginal, % | 4,1 | 7,5 | 3,4 | 5,7 | 5,1 |
| Finansiella poster, netto | 55 | –76 | –53 | –97 | –124 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 119 | 1 901 | 2 452 | 4 381 | 5 306 |
| Marginal, % | 4,4 | 7,2 | 3,3 | 5,6 | 5,0 |
| Skatt | –294 | –520 | –609 | –1 061 | –1 309 |
| Periodens resultat | 825 | 1 381 | 1 843 | 3 320 | 3 997 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | –26 | 111 | –78 | 140 | 77 |
| Kassaflödessäkringar | 90 | –41 | 139 | –140 | –117 |
| Valutakursdifferenser | 217 | –1 388 | –55 | –1 298 | –1 108 |
| Inkomstskatt relaterad till poster i övrigt totalresultat | –56 | –58 | –98 | –63 | –30 |
| Övrigt totalresultat, netto efter skatt | 225 | –1 376 | –92 | –1 361 | –1 178 |
| Periodens totalresultat | 1 050 | 5 | 1 751 | 1 959 | 2 819 |
| Periodens resultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 826 | 1 381 | 1 844 | 3 320 | 3 997 |
| Minoritetsintressen | –1 | – | –1 | – | – |
| Totalt | 825 | 1 381 | 1 843 | 3 320 | 3 997 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 1 046 | 5 | 1 747 | 1 959 | 2 819 |
| Minoritetsintressen | 4 | – | 4 | – | – |
| Totalt | 1 050 | 5 | 1 751 | 1 959 | 2 819 |
| Resultat per aktie, kr | 2,90 | 4,85 | 6,48 | 11,66 | 14,04 |
| Efter utspädning, kr | 2,88 | 4,82 | 6,44 | 11,61 | 13,97 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,6 | 284,6 |
| Efter utspädning, miljoner | 286,0 | 286,4 | 286,2 | 285,9 | 286,0 |
Jämförelsestörande poster
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar | |||||
| Vitvarufabriken i L'Assomption, Kanada | 0 | 0 | 0 | 0 | –426 |
| Minskning av antalet anställda inom Konsumentprodukter, | |||||
| Europa | –54 | 0 | –54 | 0 | –356 |
| Vitvarufabriken i Revin, Frankrike | 0 | 0 | 0 | –71 | –71 |
| Vitvarufabriken i Forli, Italien | 0 | 0 | 0 | –136 | –136 |
| Vitvarufabriken i Motala, Sverige | 0 | 0 | 0 | –95 | –95 |
| Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder | 20 | 0 | 20 | 0 | 20 |
| Totalt | –34 | 0 | –34 | –302 | –1 064 |
13 Delårsrapport januari – september 2011
Koncernens balansräkning
| Mkr | 30 sept. 2011 | 30 sept. 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 15 189 | 14 199 | 14 630 |
| Goodwill | 3 806 | 2 207 | 2 295 |
| Övriga immateriella tillgångar | 4 149 | 3 132 | 3 276 |
| Innehav i intresseföretag | 18 | 17 | 17 |
| Uppskjutna skattefordringar | 2 839 | 2 364 | 2 981 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 518 | 582 | 577 |
| Övriga anläggningstillgångar | 2 938 | 1 748 | 2 836 |
| Summa anläggningstillgångar | 29 457 | 24 249 | 26 612 |
| Varulager | 12 926 | 12 016 | 11 130 |
| Kundfordringar | 18 350 | 19 147 | 19 346 |
| Skattefordringar | 444 | 443 | 367 |
| Derivatinstrument | 514 | 894 | 386 |
| Omsättningstillgångar | 4 164 | 3 435 | 3 569 |
| Kortfristiga placeringar | 635 | 1 881 | 1 722 |
| Kassa och bank | 10 226 | 9 947 | 10 389 |
| Summa omsättningstillgångar (exklusive tillgångar som innehas för försäljning) | 47 259 | 47 763 | 46 909 |
| Omsättningstillgångar klassificerade som att de innehas för försäljning* | 537 | 0 | 0 |
| Summa omsättningstillgångar | 47 796 | 47 763 | 46 909 |
| Summa tillgångar | 77 253 | 72 012 | 73 521 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital | 1 545 | 1 545 | 1 545 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 905 | 2 905 | 2 905 |
| Övriga reserver Balanserade vinstmedel |
538 15 538 |
453 14 827 |
636 15 527 |
| Summa eget kapital | 20 526 | 19 730 | 20 613 |
| Minoritetsintresse | 76 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital | 20 602 | 19 730 | 20 613 |
| Långfristig upplåning | 11 826 | 9 119 | 8 413 |
| Uppskjutna skatteskulder | 956 | 808 | 806 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 1 924 | 1 603 | 2 486 |
| Övriga avsättningar | 5 126 | 5 240 | 5 306 |
| Summa långfristiga skulder | 19 832 | 16 770 | 17 011 |
| Leverantörsskulder | 18 987 | 17 555 | 17 283 |
| Skatteskulder | 1 629 | 1 722 | 1 868 |
| Övriga skulder | 11 695 | 11 486 | 10 907 |
| Kortfristig upplåning | 2 352 | 2 333 | 3 139 |
| Derivatinstrument | 272 | 862 | 483 |
| Övriga avsättningar | 1 884 | 1 554 | 2 217 |
| Summa kortfristiga skulder | 36 819 | 35 512 | 35 897 |
| Summa eget kapital och skulder | 77 253 | 72 012 | 73 521 |
| Ansvarsförbindelser | 1 263 | 1 120 | 1 062 |
* Tillgångar från förvärvet av Olympic Group som ej ingår i kärnverksamheten.
Aktier
| Antal aktier | Utestående A-aktier |
Utestående B-aktier |
Utestående aktier, totalt |
Aktier ägda av Electrolux |
Aktier ägda av övriga aktieägare |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier per den 1 januari 2011 | 9 063 125 | 299 857 183 | 308 920 308 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| Omvandling av A-aktier till B-aktier | –750 400 | 750 400 | |||
| Antal aktier per den 30 september 2011 | 8 312 725 | 300 607 583 | 308 920 308 | 24 255 085 | 284 665 223 |
| I % av antal aktier | 7,9% |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | 1 064 | 1 977 | 2 505 | 4 478 | 5 430 |
| Avskrivningar | 788 | 814 | 2 355 | 2 479 | 3 328 |
| I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust | –4 | 4 | –174 | 4 | 4 |
| Omstruktureringsreserver | –103 | –225 | –518 | –293 | 294 |
| Aktierelaterad ersättning | 8 | 17 | 17 | 50 | 73 |
| Betalda finansiella poster, netto | 106 | –22 | 30 | 5 | –72 |
| Betald skatt | –227 | –884 | –1 179 | –836 | –1 316 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 1 632 | 1 681 | 3 036 | 5 887 | 7 741 |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | 279 | –433 | –1 380 | –2 845 | –1 755 |
| Förändring av kundfordringar | –958 | 77 | 647 | –343 | –216 |
| Förändring av övriga omsättningstillgångar | 44 | –267 | –453 | –826 | –977 |
| Förändring av leverantörsskulder | 278 | –183 | 1 611 | 3 113 | 2 624 |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | 1 031 | 373 | 228 | 895 | 263 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 674 | –433 | 653 | –6 | –61 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 306 | 1 248 | 3 689 | 5 881 | 7 680 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av verksamheter | –2 556 | 0 | –2 556 | 0 | 0 |
| Avyttringar av verksamheter | 5 | 7 | 213 | 7 | 7 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | –857 | –858 | –2 138 | –2 061 | –3 221 |
| Aktivering av produktutveckling | –149 | –84 | –323 | –273 | –396 |
| Övrigt | –115 | –174 | –609 | –481 | –864 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –3 672 | –1 109 | –5 413 | –2 808 | –4 474 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| och investeringsverksamheten | –1 366 | 139 | –1 724 | 3 073 | 3 206 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 747 | 69 | 1 056 | 1 131 | 1 306 |
| Förändring av kortfristiga lån | –69 | –137 | –100 | –1 828 | –1 768 |
| Långfristig nyupplåning | 1 003 | 371 | 3 503 | 377 | 380 |
| Amortering av långfristiga lån | –8 | –8 | –911 | –1 031 | –1 039 |
| Utdelning | 0 | 0 | –1 850 | –1 138 | –1 138 |
| Försäljning av aktier | 0 | 0 | 0 | 18 | 18 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 1 673 | 295 | 1 698 | –2 471 | –2 241 |
| Periodens kassaflöde | 307 | 434 | –26 | 602 | 965 |
| Kassa och bank vid periodens början | 9 905 | 9 892 | 10 389 | 9 537 | 9 537 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | 14 | –379 | –137 | –192 | –113 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 10 226 | 9 947 | 10 226 | 9 947 | 10 389 |
Förändring av koncernens eget kapital
| Mkr | 30 sept. 2011 | 30 sept. 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 20 613 | 18 841 | 18 841 |
| Periodens totalresultat | 1 751 | 1 959 | 2 819 |
| Aktierelaterad ersättning | 17 | 50 | 73 |
| Försäljning av aktier | 0 | 18 | 18 |
| Utdelning | –1 850 | –1 138 | –1 138 |
| Förvärv av verksamheter | 71 | – | – |
| Totala transaktioner med aktieägare | –1 762 | –1 070 | –1 047 |
| Utgående balans | 20 602 | 19 730 | 20 613 |
Rörelsekapital och nettotillgångar
| Mkr | 30 sept. 2011 | I % av annuali serad netto omsättning |
30 sept. 2010 | I % av annuali serad netto omsättning |
31 dec. 2010 | I % av annuali serad netto omsättning |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 12 926 | 12,5 | 12 016 | 11,9 | 11 130 | 10,2 |
| Kundfordringar | 18 350 | 17,7 | 19 147 | 18,9 | 19 346 | 17,7 |
| Leverantörsskulder | –18 987 | –18,3 | –17 555 | –17,3 | –17 283 | –15,8 |
| Avsättningar | –8 934 | –8 397 | –10 009 | |||
| Förutbetalda och upplupna intäkter och kostnader | –7 345 | –7 880 | –7 095 | |||
| Skatt och övriga tillgångar och skulder* | –977 | –1 651 | –1 991 | |||
| Rörelsekapital | –4 967 | –4,8 | –4 320 | –4,3 | –5 902 | –5,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 189 | 14 199 | 14 630 | |||
| Goodwill | 3 806 | 2 207 | 2 295 | |||
| Övriga anläggningstillgångar | 7 623 | 5 479 | 6 706 | |||
| Uppskjutna skatteskulder och tillgångar | 1 883 | 1 556 | 2 175 | |||
| Nettotillgångar | 23 534 | 22,7 | 19 121 | 18,9 | 19 904 | 18,2 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | 21 031 | 21,5 | 19 556 | 18,6 | 19 545 | 18,4 |
| Genomsnittliga nettotillgångar | ||||||
| exklusive jämförelsestörande poster | 22 359 | 22,9 | 20 940 | 19,9 | 20 940 | 19,7 |
* Inkluderar omsättningstillgångar klassificerade som att de innehas för försäljning från förvärvet av Olympic Group med 537 Mkr.
Nyckeltal
| Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 25 650 | 26 326 | 73 229 | 78 770 | 106 326 |
| Rörelseresultat, Mkr | 1 064 | 1 977 | 2 505 | 4 478 | 5 430 |
| Rörelsemarginal, % | 4,1 | 7,5 | 3,4 | 5,7 | 5,1 |
| EBITDA, Mkr | 1 852 | 2 791 | 4 860 | 6 957 | 8 758 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 2,90 | 4,85 | 6,48 | 11,66 | 14,04 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 15,9 | 30,5 | 27,8 |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 12,4 | 23,1 | 20,6 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 4,6 | 5,4 | 5,4 |
| Eget kapital per aktie, kr | – | – | 72,37 | 69,31 | 72,41 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, Mkr | 2 306 | 1 248 | 3 689 | 5 881 | 7 680 |
| Investeringar, Mkr | –857 | –858 | –2 138 | –2 061 | –3 221 |
| Nettoskuld, Mkr | – | – | 2 932 | –609 | –709 |
| Skuldsättningsgrad | – | – | 0,14 | –0,03 | –0,03 |
| Soliditet, % | – | – | 31,4 | 33,5 | 33,9 |
| Medeltal anställda | 52 693 | 52 349 | 51 679 | 51 704 | 51 544 |
| Exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Rörelseresultat, Mkr | 1 098 | 1 977 | 2 539 | 4 780 | 6 494 |
| Rörelsemarginal, % | 4,3 | 7,5 | 3,5 | 6,1 | 6,1 |
| EBITDA, Mkr | 1 886 | 2 791 | 4 894 | 7 259 | 9 822 |
| Resultat per aktie, kr¹) | 2,96 | 4,85 | 6,54 | 12,42 | 16,65 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | – | – | 15,1 | 30,4 | 31,0 |
| Avkastning på eget kapital, % | – | – | 12,6 | 24,6 | 24,4 |
| Kapitalomsättningshastighet, ggr/år | – | – | 4,4 | 5,0 | 5,1 |
1) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive aktier ägda av Electrolux, se sidan 12.
För definitioner, se sidan 22.
Nettoomsättning per affärsområde*
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 8 964 | 9 395 | 24 280 | 26 919 | 36 596 |
| Vitvaror Nordamerika | 7 122 | 7 604 | 21 394 | 24 217 | 30 969 |
| Vitvaror Latinamerika | 4 101 | 3 810 | 11 807 | 11 273 | 16 260 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 1 981 | 1 909 | 5 672 | 5 610 | 7 679 |
| Dammsugare och småapparater | 2 056 | 2 106 | 5 780 | 6 008 | 8 422 |
| Professionella Produkter | 1 426 | 1 501 | 4 295 | 4 732 | 6 389 |
| Övrigt | 0 | 1 | 1 | 11 | 11 |
| Totalt | 25 650 | 26 326 | 73 229 | 78 770 | 106 326 |
Rörelseresultat per affärsområde*
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 444 | 898 | 911 | 1 850 | 2 297 |
| Marginal, % | 5,0 | 9,6 | 3,8 | 6,9 | 6,3 |
| Vitvaror Nordamerika | 107 | 413 | 174 | 1 151 | 1 442 |
| Marginal, % | 1,5 | 5,4 | 0,8 | 4,8 | 4,7 |
| Vitvaror Latinamerika | 222 | 199 | 475 | 614 | 951 |
| Marginal, % | 5,4 | 5,2 | 4,0 | 5,4 | 5,8 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 172 | 241 | 523 | 593 | 793 |
| Marginal, % | 8,7 | 12,6 | 9,2 | 10,6 | 10,3 |
| Dammsugare och småapparater | 169 | 198 | 306 | 531 | 802 |
| Marginal, % | 8,2 | 9,4 | 5,3 | 8,8 | 9,5 |
| Professionella Produkter | 199 | 202 | 650 | 500 | 743 |
| Marginal, % | 14,0 | 13,5 | 15,1 | 10,6 | 11,6 |
| Totalt affärsområden | 1 313 | 2 151 | 3 039 | 5 239 | 7 028 |
| Marginal, % | 5,1 | 8,2 | 4,1 | 6,7 | 6,6 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | –215 | –174 | –500 | –459 | –534 |
| Jämförelsestörande poster | –34 | 0 | –34 | –302 | –1 064 |
| Rörelseresultat | 1 064 | 1 977 | 2 505 | 4 478 | 5 430 |
* Beloppen för 2010 har omräknats i enlighet med den nya rapporteringsstrukturen, se sidorna 18 och 20.
Förändring i nettoomsättning per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv3 2011 | Kv3 2011 i jämförbara valutor |
Nio månader 2011 |
Nio månader 2011 i jämförbara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –4,6 | –1,9 | –9,8 | –4,3 |
| Vitvaror Nordamerika | –6,3 | 2,1 | –11,7 | 0,1 |
| Vitvaror Latinamerika | 7,6 | 13,9 | 4,7 | 11,4 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 3,8 | 3,4 | 1,1 | 2,9 |
| Dammsugare och småapparater | –2,4 | 2,8 | –3,8 | 4,4 |
| Professionella Produkter | –5,0 | –2,6 | –9,2 | –4,0 |
| Total förändring | –2,6 | 2,2 | –7,0 | 0,5 |
Förändring i rörelseresultat per affärsområde
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv3 2011 | Kv3 2011 i jämförbara valutor |
Nio månader 2011 |
Nio månader 2011 i jämförbara valutor |
|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | –50,6 | –49,3 | –50,8 | –47,6 |
| Vitvaror Nordamerika | –74,1 | –73,8 | –84,9 | –82,7 |
| Vitvaror Latinamerika | 11,6 | 20,3 | –22,6 | –16,8 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | –28,6 | –30,9 | –11,8 | –13,4 |
| Dammsugare och småapparater | –14,6 | –20,2 | –42,4 | –39,5 |
| Professionella Produkter | –1,5 | –0,5 | 30,0 | 37,7 |
| Total förändring exklusive jämförelsestörande poster | –44,5 | –42,2 | –46,9 | –43,3 |
Växelkurser
| Kr | 30 sept. 2011 | 30 sept. 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| AUD, snittkurs | 6,66 | 6,55 | 6,60 |
| AUD, slutet av perioden | 6,65 | 6,50 | 6,92 |
| BRL, snittkurs | 3,92 | 4,11 | 4,10 |
| BRL, slutet av perioden | 3,69 | 3,96 | 4,08 |
| CAD, snittkurs | 6,52 | 7,01 | 6,96 |
| CAD, slutet av perioden | 6,55 | 6,50 | 6,80 |
| EUR, snittkurs | 9,01 | 9,67 | 9,56 |
| EUR, slutet av perioden | 9,25 | 9,16 | 9,01 |
| GBP, snittkurs | 10,29 | 11,25 | 11,13 |
| GBP, slutet av perioden | 10,68 | 10,66 | 10,52 |
| HUF, snittkurs | 0,0331 | 0,0351 | 0,0346 |
| HUF, slutet av perioden | 0,0316 | 0,0330 | 0,0322 |
| USD, snittkurs | 6,40 | 7,30 | 7,20 |
| USD, slutet av perioden | 6,84 | 6,71 | 6,81 |
Nettoomsättning och resultat per kvartal
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2011 | 23 436 | 24 143 | 25 650 | 73 229 | |
| 2010 | 25 133 | 27 311 | 26 326 | 27 556 | 106 326 | |
| Rörelseresultat | 2011 | 696 | 745 | 1 064 | 2 505 | |
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,1 | 3,4 | ||
| 2011¹) | 696 | 745 | 1 098 | 2 539 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 3,1 | 4,3 | 3,5 | ||
| 2010 | 1 231 | 1 270 | 1 977 | 952 | 5 430 | |
| Marginal, % | 4,9 | 4,7 | 7,5 | 3,5 | 5,1 | |
| 2010¹) | 1 326 | 1 477 | 1 977 | 1 714 | 6 494 | |
| Marginal, % | 5,3 | 5,4 | 7,5 | 6,2 | 6,1 | |
| Resultat efter finansiella poster | 2011 | 637 | 696 | 1 119 | 2 452 | |
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 4,4 | 3,3 | ||
| 2011¹) | 637 | 696 | 1 153 | 2 486 | ||
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 4,5 | 3,4 | ||
| 2010 | 1 211 | 1 269 | 1 901 | 925 | 5 306 | |
| Marginal, % | 4,8 | 4,6 | 7,2 | 3,4 | 5,0 | |
| 2010¹) | 1 306 | 1 476 | 1 901 | 1 687 | 6 370 | |
| Marginal, % | 5,2 | 5,4 | 7,2 | 6,1 | 6,0 | |
| Periodens resultat | 2011 | 457 | 561 | 825 | 1 843 | |
| 2010 | 911 | 1 028 | 1 381 | 677 | 3 997 | |
| Resultat per aktie, kr²) | 2011 | 1,61 | 1,97 | 2,90 | 6,48 | |
| 2011¹) | 1,61 | 1,97 | 2,96 | 6,54 | ||
| 2010 | 3,20 | 3,61 | 4,85 | 2,38 | 14,04 | |
| 2010¹) | 3,45 | 4,12 | 4,85 | 4,23 | 16,65 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före utspädning och exklusive Electrolux egna aktier.
Antal aktier före utspädning
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 284,5 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 2011 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | 284,7 | |
| 2010 | 284,5 | 284,6 | 284,7 | 284,7 | 284,6 | |
| Jämförelsestörande poster | ||||||
| Avsättningar för strukturåtgärder, nedskrivningar | 2011 | 0 | 0 | –34 | –34 | |
| och realisationsförlust från avyttring, Mkr | 2010 | –95 | –207 | 0 | –762 | –1 064 |
Nettoomsättning per affärsområde och kvartal1)
| Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 7 656 | 7 660 | 8 964 | 24 280 | |
| 2010 | 8 921 | 8 603 | 9 395 | 9 677 | 36 596 |
| 2009 | 9 680 | 9 634 | 10 507 | 10 679 | 40 500 |
| 2011 | 6 728 | 7 544 | 7 122 | 21 394 | |
| 2010 | 7 305 | 9 308 | 7 604 | 6 752 | 30 969 |
| 2009 | 8 398 | 9 058 | 8 136 | 7 102 | 32 694 |
| 2011 | 3 998 | 3 708 | 4 101 | 11 807 | |
| 2010 | 3 796 | 3 667 | 3 810 | 4 987 | 16 260 |
| 2009 | 2 437 | 3 122 | 3 571 | 4 172 | 13 302 |
| 2011 | 1 746 | 1 945 | 1 981 | 5 672 | |
| 2010 | 1 666 | 2 035 | 1 909 | 2 069 | 7 679 |
| 2009 | 1 533 | 1 787 | 1 746 | 1 971 | 7 037 |
| 2011 | 1 930 | 1 794 | 2 056 | 5 780 | |
| 2010 | 1 936 | 1 966 | 2 106 | 2 414 | 8 422 |
| 2009 | 2 041 | 2 029 | 2 026 | 2 368 | 8 464 |
| 2011 | 1 378 | 1 491 | 1 426 | 4 295 | |
| 2010 | 1 501 | 1 730 | 1 501 | 1 657 | 6 389 |
| 2009 | 1 727 | 1 850 | 1 629 | 1 923 | 7 129 |
Rörelseresultat per affärsområde och kvartal1)2)
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv32) | Kv42) | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | 2011 | 311 | 156 | 444 | 911 | |
| Marginal, % | 4,1 | 2,0 | 5,0 | 3,8 | ||
| 2010 | 499 | 453 | 898 | 447 | 2 297 | |
| Marginal, % | 5,6 | 5,3 | 9,6 | 4,6 | 6,3 | |
| 2009 | 112 | 255 | 903 | 642 | 1 912 | |
| Marginal, % | 1,2 | 2,6 | 8,6 | 6,0 | 4,7 | |
| Vitvaror Nordamerika | 2011 | –71 | 138 | 107 | 174 | |
| Marginal, % | –1,1 | 1,8 | 1,5 | 0,8 | ||
| 2010 | 299 | 439 | 413 | 291 | 1 442 | |
| Marginal, % | 4,1 | 4,7 | 5,4 | 4,3 | 4,7 | |
| 2009 | –178 | 478 | 617 | 382 | 1 299 | |
| Marginal, % | –2,1 | 5,3 | 7,6 | 5,4 | 4,0 | |
| Vitvaror Latinamerika | 2011 | 139 | 114 | 222 | 475 | |
| Marginal, % | 3,5 | 3,1 | 5,4 | 4,0 | ||
| 2010 | 206 | 209 | 199 | 337 | 951 | |
| Marginal, % | 5,4 | 5,7 | 5,2 | 6,8 | 5,8 | |
| 2009 | 34 | 133 | 296 | 346 | 809 | |
| Marginal, % | 1,4 | 4,3 | 8,3 | 8,3 | 6,1 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 2011 | 174 | 177 | 172 | 523 | |
| Marginal, % | 10,0 | 9,1 | 8,7 | 9,2 | ||
| 2010 | 145 | 207 | 241 | 200 | 793 | |
| Marginal, % | 8,7 | 10,2 | 12,6 | 9,7 | 10,3 | |
| 2009 | 15 | 51 | 147 | 165 | 378 | |
| Marginal, % | 1,0 | 2,9 | 8,4 | 8,4 | 5,4 | |
| Dammsugare och småapparater | 2011 | 114 | 23 | 169 | 306 | |
| Marginal, % | 5,9 | 1,3 | 8,2 | 5,3 | ||
| 2010 | 211 | 122 | 198 | 271 | 802 | |
| Marginal, % | 10,9 | 6,2 | 9,4 | 11,2 | 9,5 | |
| 2009 | 75 | 84 | 238 | 366 | 763 | |
| Marginal, % | 3,7 | 4,1 | 11,7 | 15,5 | 9,0 | |
| Professionella Produkter | 2011 | 177 | 274 | 199 | 650 | |
| Marginal, % | 12,8 | 18,4 | 14,0 | 15,1 | ||
| 2010 | 91 | 207 | 202 | 243 | 743 | |
| Marginal, % | 6,1 | 12,0 | 13,5 | 14,7 | 11,6 | |
| 2009 | 105 | 165 | 173 | 225 | 668 | |
| Marginal, % | 6,1 | 8,9 | 10,6 | 11,7 | 9,4 | |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | 2011 | –148 | –137 | –215 | –500 | |
| 2010 | –125 | –160 | –174 | –75 | –534 | |
| 2009 | –125 | –139 | –140 | –103 | –507 | |
| Jämförelsestörande poster | 2011 | 0 | 0 | –34 | –34 | |
| 2010 | –95 | –207 | 0 | –762 | –1 064 | |
| 2009 | –424 | 25 | 56 | –1 218 | –1 561 |
1)Från och med första kvartalet 2011 rapporteras koncernens verksamhet inom dammsugare och mindre hushållsapparater som ett separat globalt affärsområde. Verksamheten har tidigare ingått i respektive affärsområdesregion inom konsumentprodukter. Det nya affärsområdets namn är Dammsugare och småapparater. Övriga affärsområden inom konsumentprodukter har bytt namn till Vitvaror.
2) I den här rapporten har det gjorts en mindre justering mellan affärsområdenas rörelseresultat avseende Kv3 och Kv4 för 2010. Totalt resultat för helåret 2010 har ej påverkats.
Nettotillgångar per affärsområde
| Tillgångar | Skulder och eget kapital | Nettotillgångar | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 30 sept. 2011 |
30 sept. 2010 |
31 dec. 2010 |
30 sept. 2011 |
30 sept. 2010 |
31 dec. 2010 |
30 sept. 2011 |
30 sept. 2010 |
31 dec. 2010 |
|
| Vitvaror Europa, | ||||||||||
| Mellanöstern och Afrika | 32 387 | 27 722 | 27 481 | 20 984 | 20 423 | 20 668 | 11 403 | 7 299 | 6 813 | |
| Vitvaror Nordamerika | 8 839 | 9 203 | 9 072 | 4 761 | 3 662 | 2 060 | 4 078 | 5 541 | 7 012 | |
| Vitvaror Latinamerika | 7 280 | 6 738 | 7 228 | 3 559 | 3 290 | 4 082 | 3 721 | 3 448 | 3 146 | |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | 3 665 | 3 548 | 3 920 | 1 754 | 1 624 | 1 900 | 1 911 | 1 924 | 2 020 | |
| Dammsugare och småapparater | 4 657 | 4 365 | 4 057 | 2 855 | 2 573 | 2 334 | 1 802 | 1 792 | 1 723 | |
| Professionella Produkter | 2 677 | 2 474 | 2 492 | 1 688 | 1 702 | 1 618 | 989 | 772 | 874 | |
| Övrigt1) | 6 061 | 5 025 | 6 462 | 5 302 | 5 462 | 6 507 | 759 | –437 | –45 | |
| Jämförelsestörande poster | 24 | –110 | 4 | 1 153 | 1 108 | 1 643 | –1 129 | –1 218 | –1 639 | |
| Totalt operativa tillgångar och | ||||||||||
| skulder | 65 590 | 58 965 | 60 716 | 42 056 | 39 844 | 40 812 | 23 534 | 19 121 | 19 904 | |
| Likvida medel | 11 663 | 13 047 | 12 805 | — | — | — | — | — | — | |
| Räntebärande fordringar | — | — | — | — | — | — | — | — | — | |
| Räntebärande skulder | — | — | — | 14 595 | 12 438 | 12 096 | — | — | — | |
| Eget kapital | — | — | — | 20 602 | 19 730 | 20 613 | — | — | — | |
| Totalt | 77 253 | 72 012 | 73 521 | 77 253 | 72 012 | 73 521 | — | — | — |
1) Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.
Utveckling per affärsområde*
| Mkr | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika | |||||
| Nettoomsättning | 36 596 | 40 500 | 42 952 | 44 015 | 42 965 |
| Rörelseresultat | 2 297 | 1 912 | –303 | 1 861 | 2 575 |
| Rörelsemarginal, % | 6,3 | 4,7 | –0,7 | 4,2 | 6,0 |
| Vitvaror Nordamerika | |||||
| Nettoomsättning | 30 969 | 32 694 | 29 836 | 30 412 | 32 694 |
| Rörelseresultat | 1 442 | 1 299 | 85 | 1 489 | 1 283 |
| Rörelsemarginal, % | 4,7 | 4,0 | 0,3 | 4,9 | 3,9 |
| Vitvaror Latinamerika | |||||
| Nettoomsättning | 16 260 | 13 302 | 10 485 | 8 794 | 7 357 |
| Rörelseresultat | 951 | 809 | 645 | 462 | 291 |
| Rörelsemarginal, % | 5,8 | 6,1 | 6,2 | 5,3 | 4,0 |
| Vitvaror Asien/Stillahavsområdet | |||||
| Nettoomsättning | 7 679 | 7 037 | 6 049 | 6 080 | 5 803 |
| Rörelseresultat | 793 | 378 | 93 | 63 | –69 |
| Rörelsemarginal, % | 10,3 | 5,4 | 1,5 | 1,0 | –1,2 |
| Dammsugare och småapparater | |||||
| Nettoomsättning | 8 422 | 8 464 | 7 987 | 8 309 | 7 987 |
| Rörelseresultat | 802 | 763 | 764 | 747 | 562 |
| Rörelsemarginal, % | 9,5 | 9,0 | 9,6 | 9,0 | 7,0 |
| Professionella Produkter | |||||
| Nettoomsättning | 6 389 | 7 129 | 7 427 | 7 102 | 6 941 |
| Rörelseresultat | 743 | 668 | 774 | 584 | 535 |
| Rörelsemarginal, % | 11,6 | 9,4 | 10,4 | 8,2 | 7,7 |
| Övrigt | |||||
| Nettoomsättning | 11 | 6 | 56 | 20 | 101 |
| Koncerngemensamma kostnader m.m. | –534 | –507 | –515 | –369 | –602 |
| Totalt koncernen, exklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 | 103 848 |
| Rörelseresultat | 6 494 | 5 322 | 1 543 | 4 837 | 4 575 |
| Marginal, % | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 | 4,4 |
| Jämförelsestörande poster | –1 064 | –1 561 | –355 | –362 | –542 |
| Totalt koncernen, inklusive jämförelsestörande poster | |||||
| Nettoomsättning | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 | 103 848 |
| Rörelseresultat | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 | 4 033 |
| Marginal, % | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 | 3,9 |
* Från och med första kvartalet 2011 rapporteras koncernens verksamhet inom dammsugare och mindre hushållsapparater som ett separat globalt affärsområde. Verksamheten har tidigare ingått i respektive affärsområdesregion inom konsumentprodukter. Det nya affärsområdets namn är Dammsugare och småapparater. Övriga affärsområden inom konsumentprodukter har bytt namn till Vitvaror.
Moderbolaget, resultaträkning
| Mkr | Kv3 2011 | Kv3 2010 | Nio månader 2011 |
Nio månader 2010 |
Helåret 2010 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 650 | 1 453 | 4 906 | 4 182 | 5 989 |
| Kostnad för sålda varor | –1 312 | –1 034 | –3 712 | –3 037 | –4 506 |
| Bruttoresultat | 338 | 419 | 1 194 | 1 145 | 1 483 |
| Försäljningskostnader | –227 | –202 | –776 | –697 | –923 |
| Administrationskostnader | –41 | –217 | –408 | –600 | –620 |
| Övriga rörelseintäkter | 69 | 255 | 191 | 255 | 379 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | –1 | –10 | –96 | –106 |
| Rörelseresultat | 139 | 254 | 191 | 7 | 213 |
| Finansiella intäkter | 135 | 189 | 1 150 | 2 847 | 3 251 |
| Finansiella kostnader | –21 | 180 | –122 | 213 | –29 |
| Finansiella poster netto | 114 | 369 | 1 028 | 3 060 | 3 222 |
| Resultat efter finansiella poster | 253 | 623 | 1 219 | 3 067 | 3 435 |
| Bokslutsdispositioner | 8 | 13 | 23 | 20 | 55 |
| Resultat före skatt | 261 | 636 | 1 242 | 3 087 | 3 490 |
| Skatt | –53 | –64 | –92 | –125 | –283 |
| Periodens resultat | 208 | 572 | 1 150 | 2 962 | 3 207 |
Moderbolaget, balansräkning
| Mkr | 30 sept. 2011 | 30 sept. 2010 | 31 dec. 2010 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 31 149 | 28 167 | 28 517 |
| Omsättningstillgångar | 17 518 | 21 338 | 19 944 |
| Summa tillgångar | 48 667 | 49 505 | 48 461 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 14 431 | 14 756 | 15 089 |
| Summa eget kapital | 18 993 | 19 318 | 19 651 |
| Obeskattade reserver | 606 | 663 | 629 |
| Avsättningar | 753 | 612 | 616 |
| Långfristiga skulder | 11 374 | 8 165 | 7 836 |
| Kortfristiga skulder | 16 941 | 20 747 | 19 729 |
| Summa eget kapital och skulder | 48 667 | 49 505 | 48 461 |
| Ställda säkerheter | 5 | 4 | 5 |
| Ansvarsförbindelser | 1 455 | 1 628 | 1 608 |
Fem år i sammandrag
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 106 326 | 109 132 | 104 792 | 104 732 | 103 848 |
| Rörelseresultat, Mkr | 5 430 | 3 761 | 1 188 | 4 475 | 4 033 |
| Marginal, % | 5,1 | 3,4 | 1,1 | 4,3 | 3,9 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 6,1 | 4,9 | 1,5 | 4,6 | 4,4 |
| Resultat efter finansiella poster, Mkr | 5 306 | 3 484 | 653 | 4 035 | 3 825 |
| Marginal, % | 5,0 | 3,2 | 0,6 | 3,9 | 3,7 |
| Marginal, exkl. jämförelse | |||||
| störande poster, % | 6,0 | 4,6 | 1,0 | 4,2 | 4,2 |
| Periodens resultat, Mkr | 3 997 | 2 607 | 366 | 2 925 | 2 648 |
| Resultat per aktie, kr | 14,04 | 9,18 | 1,29 | 10,41 | 9,17 |
| Genomsnittligt antal aktier | |||||
| efter återköp, miljoner | 284,6 | 284,0 | 283,1 | 281,0 | 288,8 |
| Utdelning, kr | 6,50 | 4,00 | – | 4,25 | 4,00 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20,6 | 14,9 | 2,4 | 20,3 | 18,7 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 27,8 | 19,4 | 5,8 | 21,7 | 23,2 |
| Skuldsättningsgrad | –0,03 | 0,04 | 0,28 | 0,29 | –0,02 |
| Investeringar, Mkr | 3 221 | 2 223 | 3 158 | 3 430 | 3 152 |
| Genomsnittligt antal anställda | 51 544 | 50 633 | 55 177 | 56 898 | 55 471 |
Definitioner
Kapitalbegrepp
Annualiserad nettoomsättning
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter.
Nettotillgångar
Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Rörelsekapital
Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar.
Total upplåning
Total upplåning består av räntebärande skulder, derivat till verkligt värde, upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäker samt kundfordringar med regressrätt.
Nettoupplåning
Total upplåning minskat med likvida medel.
Skuldsättningsgrad
Nettoupplåning i förhållande till eget kapital.
Soliditet
Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel.
Kapitalomsättningshastighet
Nettoomsättning i förhållande till genomsnittliga nettotillgångar
Övriga nyckeltal
Resultat per aktie
Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp.
Rörelsemarginal
Rörelseresultat i procent av nettoomsättning.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar.
Avkastning på eget kapital
Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital.
Avkastning på nettotillgångar
Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar.
VD och koncernchef Keith McLoughlins kommentar till resultatet för tredje kvartalet 2011
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
Telefonkonferens
En telefonkonferens hålls den 28 oktober 2011 klockan 15.00 (CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef Keith McLoughlin, Jonas Samuelson, chef för Vitvaror Europa, Mellanöstern och Afrika (tidigare ekonomi- och finansdirektör och chef för Global Operations inom Vitvaror) samt Peter Nyquist, Chef för Investor Relations och Finansiell Information.
En presentation av koncernens tredje kvartal 2011 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
För deltagande per telefon, vänligen ring: +46 (0) 8 505 598 53, Sverige +44 (0) 20 3043 2436, Storbritannien och övriga Europa +1 866 458 4087, USA
Telefonkonferensen kan även avlyssnas på koncernens hemsida www.electrolux.com/webcast1
För mer information
Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information: +46 (0) 8 738 60 03.
Finansiell information om Electrolux är också tillgänglig på www.electrolux.com/ir
Kalender 2012
Finansiella rapporter 2012
| Bokslutsrapport | 2 februari |
|---|---|
| Delårsrapport januari - mars | 25 april |
| Delårsrapport januari - juni | 19 juli |
| Delårsrapport januari - september | 22 oktober |
Årsredovisning 2011
| Tillgänglig på koncernens hemsida | vecka 10 | |
|---|---|---|
| ----------------------------------- | -- | ---------- |
Electrolux offentliggör denna information enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 28 oktober 2011 klockan 08.00 (CET).