AI assistant
Electrolux — Interim / Quarterly Report 2007
Oct 22, 2007
2907_10-q_2007-10-22_7a39e98a-3c5e-43b1-84a8-bae9d54593cc.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Innehåll
- Nettoomsättning och resultat 2
- Utsikter för 2007 4
- Kassaflöde 4
- Finansiell ställning 4
-
- Affärsområden 6
Strukturella förändringar 9
Finansiella data 12
Delårsrapport januari - september 2007
Stockholm den 22 oktober 2007
- Nettoomsättningen för kvarvarande verksamhet ökade till 77 089 Mkr (75 962) och periodens resultat till 1 799 Mkr (1 213), motsvarande 6,41 kr (4,16) per aktie
- Rörelseresultatet för de första nio månaderna 2007 ökade med 10%, exklusive jämförelsestörande poster, jämfört med samma period föregående år
- Lägre resultat för vitvaror i Europa på grund av kostnader för produktlanseringar och ökade råvarukostnader
- Svag efterfrågan på viktiga marknader i Europa
- Stark resultatutveckling och förbättrad marginal för vitvaror i Nordamerika
- Bästa resultatet någonsin för ett tredje kvartal i Latinamerika
- Fortsatt god tillväxt i Asien/Stillahavsområdet
- Bättre kassaflöde, i nivå med säsongsmönstret
- Koncernens utsikt för helåret 2007 är oförändrad. Ökad risk för nedgång på marknaden i USA och pressade marginaler i Europa ökar dock osäkerheten
| Nio | Nio | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv3 | Förändring | månader | månader | Förändring | |
| Mkr | 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % |
| Kvarvarande verksamhet | ||||||
| Nettoomsättning | 26 374 | 26 087 | 1,1 | 77 089 | 75 962 | 1,5 |
| Rörelseresultat1) | 1 152 | 685 | 68,2 | 2 799 | 2 002 | 39,8 |
| Rörelseresultat exklusive | ||||||
| jämförelsestörande poster | 1 152 | 1 136 | 1,4 | 2 830 | 2 580 | 9,7 |
| Marginal, % | 4,4 | 4,4 | 3,7 | 3,4 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 1 037 | 684 | 51,6 | 2 459 | 1 854 | 32,6 |
| Resultat efter finansiella poster | ||||||
| exklusive jämförelsestörande poster | 1 037 | 1 135 | -8,6 | 2 490 | 2 432 | 2,4 |
| Marginal, % | 3,9 | 4,4 | 3,2 | 3,2 | ||
| Periodens resultat | 762 | 440 | 73,2 | 1 799 | 1 213 | 48,3 |
| Periodens resultat exklusive | ||||||
| jämförelsestörande poster | 762 | 809 | -5,8 | 1 830 | 1 732 | 5,7 |
| Resultat per aktie, kr 2) | 2,71 | 1,54 | 6,41 | 4,16 | ||
| Värdeskapande3) | 443 | 565 | -122 | 739 | 798 | -59 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 18,1 | 15,5 | ||||
| Avkastning på nettotillgångar | ||||||
| exklusive jämförelsestörande poster, % | 16,2 | 15,9 | ||||
| Totalt, inklusive avvecklade | ||||||
| verksamheter4) | ||||||
| Periodens resultat | 762 | 440 | 1 799 | 2 412 | ||
| Resultat per aktie, kr2) | 2,71 | 1,54 | 6,41 | 8,27 |
1) Rörelseresultatet för det tredje kvartalet 2007 inkluderar inga jämförelsestörande poster jämfört med -451 Mkr för det tredje kvartalet 2006.
Jämförelsestörande poster för de första nio månaderna 2007 uppgår till -31 Mkr (-578). Se sid 12. 2) Före utspädning, beräknat på genomsnittligt antal aktier efter återköp uppgående till 281,6 (285,8) miljoner aktier för tredje kvartalet 2007. För resultat per aktie efter utspädning, se sid 12.
3) Den sammanvägda genomsnittliga kapitalkostnaden, WACC, har beräknats till 12% (11) för 2007. Förändringen av den genomsnittliga kapitalkostnaden har haft en negativ påverkan på värdeskapandet för 2007 med -174 Mkr.
4) Avvecklade verksamheter, koncernens tidigare verksamhet för utomhusprodukter, inkluderar perioden januari-maj 2006.
För definitioner, se sid 20.
S:T GÖRANSGATAN 143 08-738 74 61 www.electrolux.com 556009-4178
Koncernens utomhusverksamhet delades ut till Electrolux aktieägare under namnet Husqvarna i juni 2006. Från och med juni 2006 rapporteras Husqvarna som avvecklade verksamheter i resultaträkningen och kassaflödesanalysen för 2006. Tillgångar och skulder för Husqvarna har exkluderats från balansräkningen från och med den 31 maj 2006. Balansposterna är i enlighet med de historiska räkenskaperna. För mer information om Electrolux redovisnings- och värderingsprinciper, se sid 21.
Kommentarerna i denna delårsrapport avser kvarvarande verksamhet.
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT
Tredje kvartalet 2007
Electrolux nettoomsättning uppgick för det tredje kvartalet 2007 till 26 374 Mkr jämfört med 26 087 Mkr föregående år. Nettoomsättningen påverkades positivt av förändringar av volym/pris/mix, medan förändringar av valutakurser hade en negativ inverkan. I jämförbara valutor ökade nettoomsättningen med 3,7%.
| Förändring av nettoomsättning | Kv3 |
|---|---|
| % | 2007 |
| Förändringar i koncernens struktur | 0,0 |
| Förändringar av valutakurser | -2,6 |
| Förändringar av volym/pris/mix | 3,7 |
| Totalt | 1,1 |
Rörelseresultatet ökade till 1 152 Mkr (685), motsvarande 4,4% (2,6) av nettoomsättningen. Resultatet efter finansiella poster ökade till 1 037 Mkr (684), vilket motsvarar 3,9% (2,6) av nettoomsättningen. Periodens resultat ökade till 762 Mkr (440), vilket motsvarar 2,71 kr (1,54) i resultat per aktie.
Rörelseresultatet förbättrades under det tredje kvartalet 2007 jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Förbättringen beror främst på starkt resultat för vitvaror i Nordamerika och Latinamerika liksom fortsatt god utveckling för dammsugarverksamheten och för verksamheten i Asien/Stillhavsområdet. God volymtillväxt, en förbättrad produktmix och en ökad effektivitet inom tillverkningen bidrog positivt till resultatet. Lägre resultat för vitvaror i Europa på grund av kostnader för produktlanseringar och ökade kostnader för råmaterial påverkade rörelseresultatet negativt.
Resultat exklusive jämförelsestörande poster
I rörelseresultatet för det tredje kvartalet 2007 ingår inga jämförelsestörande poster. I rörelseresultatet för det tredje kvartalet 2006 ingår jämförelsestörande poster med -451 Mkr, vilka är hänförliga till kostnader för strukturåtgärder i Australien och för en avyttring i Sverige. För ytterligare information om strukturåtgärder, se tabell på sid 12.
Exklusive de jämförelsestörande posterna för 2006 enligt ovan ökade rörelseresultatet under det tredje kvartalet 2007 med 1,4% till 1 152 Mkr (1 136), vilket motsvarar 4,4% (4,4) av nettoomsättningen. Resultatet efter finansiella poster minskade med 8,6% till 1 037 Mkr (1 135), motsvarande 3,9% (4,4) av nettoomsättningen. Periodens resultat minskade med 5,8% till 762 Mkr (809), motsvarande 2,71 kr (2,81) i resultat per aktie.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter, jämfört med föregående år hade en negativ påverkan med -85 Mkr på rörelseresultatet för det tredje kvartalet 2007. Transaktionseffekterna efter avräkning för valutasäkringskontrakt uppgick till -69 Mkr. Effekten av omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar uppgick till -16 Mkr, främst beroende på att den svenska kronan har stärkts gentemot den amerikanska dollarn.
Resultatet efter finansiella poster påverkades av förändringar av valutakurser med -86 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för det tredje kvartalet ökade till -115 Mkr jämfört med -1 Mkr för motsvarande period föregående år. Ökningen beror främst på högre nettoupplåning.
Första nio månaderna 2007
Koncernens nettoomsättning för de första nio månaderna 2007 uppgick till 77 089 Mkr jämfört med 75 962 Mkr föregående år. Nettoomsättningen påverkades positivt av förändringar av volym/pris/mix medan valutakursförändringar hade en negativ inverkan. I jämförbara valutor ökade nettoomsättningen med 5,4%.
| Förändring av nettoomsättning | Nio |
|---|---|
| månader | |
| % | 2007 |
| Förändringar i koncernens struktur | 0,0 |
| Förändringar av valutakurser | -3,9 |
| Förändringar av volym/pris/mix | 5,4 |
| Totalt | 1,5 |
Rörelseresultatet ökade till 2 799 Mkr (2 002), motsvarande 3,6% (2,6) av nettoomsättningen. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 2 459 Mkr (1 854), vilket motsvarade 3,2% (2,4) av nettoomsättningen. Periodens resultat förbättrades till 1 799 Mkr (1 213), vilket motsvarade 6,41 kr (4,16) i resultat per aktie.
Resultat exklusive jämförelsestörande poster
I ovanstående rörelseresultat för de första nio månaderna 2007 ingår jämförelsestörande poster på -31 Mkr, se tabell på sid 12. För de första nio månaderna 2006 redovisades jämförelsestörande poster på -578 Mkr.
Exklusive jämförelsestörande poster enligt ovan ökade rörelseresultatet för de första nio månaderna 2007 med 9,7% till 2 830 Mkr (2 580), vilket motsvarade 3,7% (3,4) av nettoomsättningen. Resultatet efter finansiella poster förbättrades med 2,4% till 2 490 Mkr (2 432), motsvarande 3,2% (3,2) av nettoomsättningen. Periodens resultat ökade med 5,7% till 1 830 Mkr (1 732), motsvarande 6,52 kr (5,94) i resultat per aktie.
Påverkan av valutakursförändringar
Förändringar av valutakurser, det vill säga omräknings- och transaktionseffekter, hade jämfört med föregående år en negativ påverkan på rörelseresultatet med -129 Mkr. Transaktionseffekterna efter avräkning för valutasäkringskontrakt uppgick till -49 Mkr. Omräkning av utländska dotterbolags resultaträkningar påverkade rörelseresultatet med -80 Mkr.
Resultatet efter finansiella poster påverkades av förändringar av valutakurser med -141 Mkr.
Finansnetto
Finansnettot för de första nio månaderna 2007 ökade till -340 Mkr jämfört med -148 Mkr för motsvarande period föregående år. Ökningen beror främst på högre nettoupplåning.
Avvecklade verksamheter
I periodens resultat för de första nio månaderna 2006 ingick 1 199 Mkr från avvecklade verksamheter, vilket inkluderar perioden januari-maj. Avvecklade verksamheter avser den tidigare utomhusverksamheten, Husqvarna, som delades ut till Electrolux aktieägare i juni 2006. För information om redovisningsprinciper för avvecklade verksamheter, se sid 21.
UTSIKT FÖR HELÅRET 2007*
Vi har tidigare aviserat att efterfrågan på marknaden för vitvaror under 2007 förväntas fortsätta öka i Europa, medan efterfrågan i Nordamerika förväntas minska jämfört med 2006. Under senare tid har marknadsförutsättningarna i USA försvagats.Vi räknar fortfarande med att kostnader för råmaterial kommer att påverka koncernens rörelseresultat negativt under det fjärde kvartalet. Samtidigt har koncernens nyligen genomförda produktlanseringar i Europa, vilka mottagits väl, medfört högre kostnader än beräknat.
Vi bibehåller vår utsikt att för helåret 2007 förväntas rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, bli något högre än 2006. Den ökade risken för ytterligare nedgång på marknaden för vitvaror i USA, fortsatt stigande kostnader för råmaterial och kostnadspress på våra marginaler i Europa ökar dock osäkerheten att uppnå utsikten för 2007.
* Utsikten är oförändrad jämfört med när den först publicerades i februari 2007.
KASSAFLÖDE
Kassaflödet från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten uppgick till 704 Mkr under det tredje kvartalet 2007.
Det positiva kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1 661 Mkr och var i huvudsak hänförligt till resultatet från verksamheten. Förändringar av rörelsetillgångar och -skulder uppgick till 75 Mkr. Förändringar av lager och kundfordringar berodde främst på den säsongsmässigt högre försäljningen under kvartalet. Leverantörsskulderna minskade efter betalning för tidigare erhållna levereranser av luftkonditioneringsutrustning i USA.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -957 Mkr. Investeringarna under det tredje kvartalet avsåg främst investeringar i den nya fabriken för frontmatade tvättmaskiner i Juarez, Mexiko, och investeringar i fabriker för vitvaror i Europa, främst i Italien och Polen.
| Kassaflöde från den kvarvarande | Nio | Nio | |||
|---|---|---|---|---|---|
| verksamheten | Kv3 | Kv3 | månader | månader | Helåret |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Kassaflöde från verksamheten före förändring | |||||
| av rörelsetillgångar och -skulder | 1 586 | 1 580 | 3 292 | 3 359 | 5 263 |
| Förändring av rörelsetillgångar och -skulder | 75 | -946 | -891 | -270 | -703 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 661 | 634 | 2 401 | 3 089 | 4 560 |
| Avyttring av verksamheter | - | -154 | - | 1 064 | 1 064 |
| Investering i materiella anläggningstillgångar | -815 | -770 | -2 535 | -2 140 | -3 152 |
| Övrigt | -142 | -101 | -439 | -177 | -298 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -957 | -1 025 | -2 974 | -1 253 | -2 386 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| och investeringsverksamheten | 704 | -391 | -573 | 1 836 | 2 174 |
FINANSIELL STÄLLNING
För att anpassa koncernens kapitalstruktur fattade en extra bolagsstämma i december 2006 beslut om ett tvingande inlösenförfarande av aktier. Inlösenförfarandet och utbetalningen av inlösenbeloppet på 20 kr per aktie, uppgående till totalt 5 579 Mkr, genomfördes i slutet av januari 2007. I april utbetalades till aktieägarna den av årsstämman beslutade ordinarie utdelningen för 2006 på 4 kr per aktie, motsvarande 1 126 Mkr.
Eget kapital
Koncernens totala egna kapital per den 30 september 2007 uppgick till 14 359 Mkr (18 303), vilket motsvarar 50,99 kr (64,95) per aktie. Avkastningen på eget kapital var 17,1% (14,0). Exklusive jämförelsestörande poster var avkastningen på eget kapital 17,4% (17,0).
Nettoupplåning
Nettoupplåningen ökade till 6 520 Mkr (-504). Jämfört med föregående år har nettoupplåningen påverkats av utskiftningen av kapital till aktieägarna i början av 2007 och utbetalningen av utdelningen för 2006. Skuldsättningsgraden var 0,45 (-0,03). Soliditeten uppgick till 23,7% (30,9).
| Nettoupplåning | 30 september | 30 september | 31 december |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | 2006 |
| Räntebärande skulder | 10 460 | 9 112 | 7 495 |
| Likvida medel | 3 940 | 9 616 | 7 799 |
| Nettoupplåning | 6 520 | -504 | -304 |
| Skuldsättningsgrad | 0,45 | -0,03 | -0,02 |
| Soliditet, % | 23,7 | 30,9 | 22,7 |
Rörelsekapital
Rörelsekapitalet per den 30 september 2007 uppgick till -1 113 Mkr (-3 707), motsvarande -1,1% (-3,6) av den annualiserade nettoomsättningen. Varulagren uppgick till 13 648 Mkr (12 392) och kundfordringarna till 20 856 Mkr (21 571), motsvarande 13,1% (11,9) respektive 20,0% (20,7) av den annualiserade nettoomsättningen. Leverantörsskulderna uppgick till 14 977 Mkr (15 299), motsvarande 14,4% (14,7) av den annualiserade nettoomsättningen.
Nettotillgångar och avkastning på nettotillgångar
Nettotillgångarna uppgick per den 30 september 2007 till 20 879 Mkr (17 495). De genomsnittliga nettotillgångarna för de första nio månaderna ökade till 20 589 Mkr (17 197).
Justerat för jämförelsestörande poster uppgick de genomsnittliga nettotillgångarna till 23 233 Mkr (21 604), motsvarande 22,6% (21,3) av nettoomsättningen. Jämförelsestörande poster avser avsättningar för strukturåtgärder och avsättning för pensioner och liknande förpliktelser vid införandet av IFRS.
Avkastningen på nettotillgångarna var 18,1% (15,5) och 16,2% (15,9) exklusive jämförelsestörande poster.
VÄRDESKAPANDE
Värdeskapande är koncernens främsta finansiella mått för att mäta och utvärdera lönsamhet. Modellen sammanlänkar rörelseresultat och kapitalbindning med kapitalkostnaden för verksamheten. Modellen används för att mäta lönsamheten per region, affärsområde, produktlinje eller enhet.
Värdeskapandet för de första nio månaderna 2007 uppgick till 739 Mkr jämfört med 798 Mkr föregående år. Den sammanvägda genomsnittliga kapitalkostnaden, WACC, har beräknats till 12% för 2007 jämfört med 11% för 2006. Förändringen av den genomsnittliga kapitalkostnaden hade en negativ påverkan på värdeskapandet för 2007 med -174 Mkr. Kapitalomsättningshastigheten var 4,42 (4,45).
UTVECKLING PER AFFÄRSOMRÅDE UNDER DET TREDJE KVARTALET
Förändringar av nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde i jämförbara valutor redovisas på sid 16.
Konsumentprodukter, Europa
| Konsumentprodukter, Europa | Nio | Nio | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv3 | månader | månader | Helåret | |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Nettoomsättning | 11 624 | 11 226 | 32 674 | 31 561 | 44 233 |
| Rörelseresultat | 514 | 672 | 1 283 | 1 453 | 2 678 |
| Rörelsemarginal, % | 4,4 | 6,0 | 3,9 | 4,6 | 6,1 |
| Vitvarumarknaden i Europa | Nio | |
|---|---|---|
| Kv3 | månader | |
| Volym, förändring mot föregående år, % | 2007 | 2007 |
| Västeuropa | -0,6 | 0,5 |
| Östeuropa, exklusive Turkiet | 4,6 | 7,4 |
| Totalt | 0,8 | 2,2 |
Vitvaror
Industrins leveranser av vitvaror i Europa ökade med 1% under det tredje kvartalet 2007 jämfört med samma period föregående år. Efterfrågan i Östeuropa ökade kraftigt medan den västeuropeiska marknaden visade en fortsatt svag utveckling.
Koncernens försäljning av vitvaror i Europa ökade något under kvartalet, främst tack vare en förbättrad produktmix. Rörelseresultatet försämrades betydligt jämfört med motsvarande kvartal föregående år på grund av högre kostnader för råmaterial och ökade kostnader för den omfattande produktlanseringen i Europa. De nya produkterna som har tagits emot väl har gett stöd åt Electrolux genomsnittliga försäljningspriser på flertalet av koncernens marknader samtidigt som positioneringen av varumärket stärks.
Däremot har vissa kostnader för de nya produkterna ökat mer än förväntat, vilket i kombination med lägre efterfrågan på viktiga marknader såsom Tyskland, Storbritannien och Spanien påverkat resultatet negativt.
Dammsugare
Efterfrågan på dammsugare i Europa ökade under det tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år. Koncernens försäljning visade stark tillväxt och marknadsandelarna fortsatte att öka under kvartalet. Försäljningen ökade tack vare betydligt högre volymer. Rörelseresultatet förbättrades kraftigt tack vare högre försäljningsvolymer och lägre kostnader för såväl koncernens egentillverkade som externt inköpta produkter.
Konsumentprodukter, Nordamerika
| Konsumentprodukter, Nordamerika | Nio | Nio | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv3 | månader | månader | Helåret | |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Nettoomsättning | 8 589 | 9 216 | 26 254 | 27 600 | 36 171 |
| Rörelseresultat | 385 | 333 | 1 065 | 929 | 1 462 |
| Rörelsemarginal, % | 4,5 | 3,6 | 4,1 | 3,4 | 4,0 |
| Vitvarumarknaden i USA | Nio | ||||
| Kv3 | månader | ||||
| Volym, förändring mot föregående år, % | 2007 | 2007 | |||
| Vitvaror | -5,8 | -5,4 |
Vitvaror
Industrins leveranser av vitvaror i USA minskade under det tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år.
Koncernens försäljning av vitvaror i Nordamerika ökade med 2% i jämförbara valutor under kvartalet tack vare högre försäljningsvolymer. Koncernens marknadsandel fortsatte att öka, främst beroende på stark försäljning inom produktkategorierna disk och tvätt. Stabila prestationer på en konkurrensutsatt marknad, en begränsad försäljningsexponering gentemot den svaga amerikanska bostadsmarknaden och en förskjutning av konsumenternas efterfrågan till lågprissegmenten har bidragit till Electrolux positiva utveckling på den nordamerikanska marknaden. Rörelseresultatet och marginalen förbättrades väsentligt som en följd av en positiv prisutveckling och en ökad effektivitet inom tillverkningen, främst relaterad till den nya kylskåpsfabriken i Juarez i Mexiko.
Dammsugare
Marknadsefterfrågan på dammsugare i USA minskade under det tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år. Koncernens försäljning minskade i lokala valutor till följd av lägre försäljningsvolymer. Rörelseresultatet och marginalen minskade på grund av lägre volymer och ökade varumärkesinvesteringar i samband med produktlanseringar. Lägre tillverkningskostnader och en förbättrad produktmix inverkade postivt på resultatet.
| Konsumentprodukter, Latinamerika | Nio | Nio | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv3 | månader | månader | Helåret | |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Nettoomsättning | 2 107 | 1 913 | 6 251 | 5 379 | 7 766 |
| Rörelseresultat | 111 | 83 | 296 | 236 | 339 |
| Rörelsemarginal, % | 5,3 | 4,3 | 4,7 | 4,4 | 4,4 |
Konsumentprodukter, Latinamerika
Industrins leveranser av vitvaror i Brasilien ökade med 17% under det tredje kvartalet 2007 jämfört med samma period föregående år. Electrolux försäljningsvolym ökade med 20%. Brasilien är koncernens största marknad i Latinamerika.
Koncernens försäljning i Latinamerika ökade med 8% i jämförbara valutor under det tredje kvartalet, främst tack vare en stark försäljningstillväxt av frostfria frysar och mikrovågsugnar. Rörelseresultatet förbättrades i huvudsak som en följd av en förbättrad produktmix och ökad produktivitet. Rörelseresultatet är det bästa som redovisats för ett tredje kvartal sedan Electrolux startade sin vitvaruverksamhet i Brasilien år 1996.
| Konsumentprodukter, Asien/Stillahavs | Nio | Nio | |||
|---|---|---|---|---|---|
| området och övriga världen | Kv3 | Kv3 | månader | månader | Helåret |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Nettoomsättning | 2 332 | 2 101 | 6 722 | 6 391 | 8 636 |
| Rörelseresultat | 97 | 58 | 146 | 65 | 163 |
| Rörelsemarginal, % | 4,2 | 2,8 | 2,2 | 1,0 | 1,9 |
Konsumentprodukter, Asien/Stillahavsområdet och övriga världen
Australien och Nya Zeeland
Marknadens efterfrågan på vitvaror i Australien ökade under det tredje kvartalet jämfört med samma period föregående år. Koncernens försäljning ökade i lokala valutor, främst beroende på volymtillväxten på marknaden. Rörelseresultatet förbättrades tack vare kostnadsminskningar till följd av tidigare strukturåtgärder. Omstruktureringsprogrammet som omfattar stängningarna av tvättmaskins- och diskmaskinsfabrikerna i Adelaide, löper enligt plan och kommer att vara genomfört under mitten av 2008.
Kina och Sydostasien
Marknadsstatistiken för leveranser av vitvaror i Kina indikerar en stark tillväxt under det tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Efter en period med sjunkande försäljning till följd av att Electrolux lämnat delar av det lägre prissegmentet, ökade koncernens försäljning i lokal valuta under det tredje kvartalet. Verksamheten i Kina fortsätter dock att gå med förlust. Electrolux försäljning i Sydostasien ökar i hela regionen.
Professionella Produkter
| Professionella Produkter | Nio | Nio | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kv3 | Kv3 | månader | månader | Helåret | |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Nettoomsättning | 1 717 | 1 605 | 5 172 | 4 942 | 6 941 |
| Rörelseresultat | 126 | 127 | 369 | 353 | 535 |
| Rörelsemarginal, % | 7,3 | 7,9 | 7,1 | 7,1 | 7,7 |
Storköksutrustning
Koncernens försäljning av storköksutrustning ökade under det tredje kvartalet som en följd av högre försäljningspriser såväl som en stark volymtillväxt. Rörelseresultatet förbättrades efter att prisökningar och ökad effektivitet i produktionen mer än väl kompenserade för högre råmaterialkostnader, främst på rostfritt stål.
Tvättutrustning
Koncernens försäljning av tvättutrustning var oförändrad under det tredje kvartalet jämfört med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet försämrades dock på grund av låg volymtillväxt och sämre resultat från den amerikanska verksamheten som en följd av den svaga dollarn. Lanseringen av den nya generationen tvättprodukter för professionell användning fortsatte under kvartalet.
STRUKTURELLA FÖRÄNDRINGAR
Utredning av fabrik i Storbritannien
Som tidigare kommunicerats har Electrolux beslutat att inleda en utredning om tillverkningen vid spisfabriken i Spennymoor, Storbritannien. Fabriken tillverkar spisar och inbyggnadsspisar för de brittiska och irländska marknaderna och har cirka 500 anställda.
Utredningen beräknas vara slutförd under det fjärde kvartalet 2007.
ÖVRIGT
Electrolux har ansökt om avregistrering vid amerikanska Securities and Exchange Commission
Electrolux har ansökt om avregistrering vid U.S. Securities and Exchange Commission (SEC). Avregistreringen beräknas vara klar under det fjärde kvartalet 2007. Som ett resultat av denna ansökan har Electrolux skyldighet att lämna in vissa rapporter och formulär till SEC, inklusive 20-F och 6-K, upphört.
År 2005 avnoterade Electrolux bolagets depåbevis (ADRs) från Nasdaq med anledning av avregleringen av de internationella kapitalmarknaderna och det ökande utländska ägandet av aktier på börserna i Stockholm och London.
Electrolux-aktien kommer även fortsättningsvis att vara noterad på börserna i Stockholm och London. Electrolux har inte avslutat bolagets program för depåbevis (ADRs), vilka handlas på OTC-marknaden i USA.
Överlåtelse av egna aktier
Electrolux har under de senaste åren återköpt egna aktier i syfte att använda dessa aktier för att finansiera eventuella företagsförvärv och för att säkra företagets incitamentsprogram.
Årsstämman 2007 beslutade i enlighet med styrelsens förslag att bemyndiga styrelsen att få besluta om överlåtelse av egna aktier i samband med företagsförvärv under tiden fram till årsstämman 2008. Årsstämman bemyndigade också styrelsen att överlåta återköpta B-aktier i syfte att täcka kostnader som kan uppkomma till följd av tidigare optionsprogram för åren 2001-2003 och för Electrolux Aktieprogram 2005.
I enlighet med reglerna för personaloptionsprogrammet förvärvade ledande befattningshavare under det tredje kvartalet 56 658 B-aktier av Electrolux. Den 30 september 2007 ägde Electrolux 27 324 441 B-aktier, motsvarande 8,8% av det totala antalet utestående aktier. Se tabell på sid 15.
Asbestmål i USA
Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Vissa av målen har ett stort antal käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electrolux-koncernen.
Per den 30 september 2007 uppgick antalet pågående mål till 1 934 med totalt cirka 2 560 käranden. Under det tredje kvartalet 2007 tillkom 367 nya mål med cirka 369 käranden och 140 mål med cirka 430 käranden avfördes. Cirka 310 av kärandena hänför sig till pågående mål i delstaten Mississippi.
Ytterligare stämningar mot Electrolux kan tillkomma i framtiden. Det är inte möjligt att förutsäga vare sig antalet framtida mål eller antalet käranden som framtida mål kan innebära. Utgången av asbestkrav är dessutom i sig osäker och alltid svår att förutse. Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ påverkan på verksamheten eller framtida resultat.
RISKHANTERING
Riskerna i koncernens verksamhet kan generellt delas in i operationella risker relaterade till affärsverksamheten och risker relaterade till finansverksamheten. De operationella riskerna hanteras normalt av de operativa enheterna i koncernen medan finansiella risker hanteras av den centrala finansavdelningen.
Operationella risker
Koncernen är för närvarande utsatt för risker i samband med sin affärsverksamhet. Electrolux agerar på konkurrensutsatta marknader som i de flesta fall är relativt mogna. Efterfrågan på vitvaror kan variera med det allmänna konjunkturläget och priskonkurrensen är stark inom flertalet produktkategorier. Electrolux förmåga att öka lönsamheten och avkastningen för aktieägarna är till stor del beroende av hur väl koncernen lyckas utveckla nya och innovativa produkter och upprätthålla en kostnadseffektiv tillverkning. Hanteringen av prisförändringar på råmaterial och komponenter samt strukturåtgärder är väsentliga faktorer för att bibehålla och öka konkurrenskraften.
Finansiell riskhantering
Utöver detta är koncernen utsatt för risker i samband med exempelvis hantering av likvida medel, kundfordringar, kundfinansiering, skulder, lån, råvaror och derivatinstrument. Dessa risker är främst:
- Ränterisker avseende likvida medel och upplåning
- Finansieringsrisker avseende koncernens kapitalbehov
- Valutarisker avseende resultat och nettoinvesteringar i utländska dotterbolag
- Risker avseende priser på råvaror och komponenter som påverkar kostnaden för tillverkade produkter
- Kreditrisker hänförliga till finansiella och kommersiella aktiviteter
Koncernens risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i årsredovisningen för 2006 www.electrolux.com/arsredovisning2006.
MODERBOLAGET AB ELECTROLUX
I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.
Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för de första nio månaderna 2007 till 4 331 Mkr (4 409), varav 2 190 Mkr (2 336) avsåg försäljning till koncernbolag och 2 141 Mkr (2 073) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till 1 240 Mkr (5 231) inklusive 1 318 Mkr (5 861) i utdelning från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till 1 275 Mkr (5 270).
Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 126 Mkr (10). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 632 Mkr (6 102) jämfört med 4 280 Mkr vid ingången av året.
Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 9 175 Mkr, jämfört med 8 668 Mkr vid ingången av året. Utdelning till aktieägarna för 2006 uppgick till 1 126 Mkr och i januari 2007 utbetalades 5 579 Mkr genom ett inlösenförfarande.
Moderbolagets resultat- och balansräkning redovisas på sidan 19.
Stockholm den 22 oktober 2007
Hans Stråberg Verkställande direktör och koncernchef
Granskningsrapport
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för AB Electrolux (publ) för perioden 1 januari till 30 september, 2007. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och rättvisande presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den bifogade finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, är upprättad enligt IAS 34 och årsredovisningslagen.
Stockholm den 22 oktober 2007
PricewaterhouseCoopers AB
Peter Clemedtson Auktoriserad revisor Huvudansvarig
Delårsrapport januari - september 2007 | Stockholm den 22 oktober 2007
Kostnader för lagerhållning av färdiga produkter och transport av färdiga produkter till kund redovisas från och med 2007 som kostnad för sålda varor inom bruttoresultatet i koncernens resultaträkning. Dessa kostnader har tidigare redovisats som försäljningskostnader. Motivet till förändringen är att dessa kostnader i hög grad är relaterade till försäljningen och nettoomsättningen, samtidigt som försäljningskostnaderna ofta uppfattas som overheadkostnader. Jämförelsetalen i resultaträkningarna för 2006 har omräknats i enlighet med förändringen. Justeringen har inneburit att bruttoresultatet för det tredje kvartalet 2006 minskats med 1 071 Mkr genom att kostnaderna för sålda varor ökats och försäljningskostnaderna minskats med samma belopp. Motsvarande justering av bruttoresultatet och försäljningskostnaderna för helåret 2006 uppgår till 4 339 Mkr. Rörelseresultatet och rörelsemarginalen för 2006 är oförändrade.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| Nio | Nio | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| månader | månader | ||||
| Mkr | Kv 3 2007 | Kv 3 2006 | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| Nettoomsättning | 26 374 | 26 087 | 77 089 | 75 962 | 103 848 |
| Kostnad för sålda varor | -21 590 | -21 229 | -63 344 | -61 797 | -84 003 |
| Bruttoresultat | 4 784 | 4 858 | 13 745 | 14 165 | 19 845 |
| Försäljningskostnader | -2 463 | -2 691 | -7 599 | -8 223 | -10 955 |
| Administrationskostnader | -1 162 | -1 052 | -3 317 | -3 396 | -4 467 |
| Övriga rörelseintäkter/rörelsekostnader | -7 | 21 | 1 | 34 | 152 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | -451 | -31 | -578 | -542 |
| Rörelseresultat* | 1 152 | 685 | 2 799 | 2 002 | 4 033 |
| Marginal, % | 4,4 | 2,6 | 3,6 | 2,6 | 3,9 |
| Finansiella poster, netto | -115 | -1 | -340 | -148 | -208 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 037 | 684 | 2 459 | 1 854 | 3 825 |
| Marginal, % | 3,9 | 2,6 | 3,2 | 2,4 | 3,7 |
| Skatt | -275 | -244 | -660 | -641 | -1 177 |
| Periodens resultat från kvarvarande | |||||
| verksamhet | 762 | 440 | 1 799 | 1 213 | 2 648 |
| Periodens resultat från avvecklade | |||||
| verksamheter | - | - | - | 1 199 | 1 199 |
| Periodens resultat | 762 | 440 | 1 799 | 2 412 | 3 847 |
| Hänförligt till: | |||||
| Innehavare av aktier i moderbolaget | 762 | 440 | 1 799 | 2 412 | 3 847 |
| Minoritetsintressen | - | - | - | - | - |
| * I rörelseresultatet ingår: | |||||
| Avskrivningar | -623 | -668 | -2 007 | -2 062 | -2 758 |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Resultat per aktie, kr | 2,71 | 1,54 | 6,41 | 4,16 | 9,17 |
| Efter utspädning, kr | 2,67 | 1,52 | 6,36 | 4,13 | 9,14 |
| Totalt | |||||
| Resultat per aktie, kr | 2,71 | 1,54 | 6,41 | 8,27 | 13,32 |
| Efter utspädning, kr | 2,67 | 1,52 | 6,36 | 8,22 | 13,27 |
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 281,6 | 281,8 | 281,6 | 281,8 | 278,9 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, | |||||
| miljoner | 281,6 | 285,8 | 280,9 | 291,6 | 288,8 |
| Efter utspädning, miljoner | 284,0 | 287,7 | 282,9 | 293,5 | 289,8 |
JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER
| Nio | Nio | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| månader | månader | ||||
| Mkr | Kv 3 2007 | Kv 3 2006 | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| Avsättningar för strukturåtgärder och nedskrivningar | |||||
| Vitvarufabriken i Fredericia, Danmark | - | - | -31 | - | - |
| Vitvarufabriken i Torsvik | - | - | - | -43 | -43 |
| Vitvarufabriken i Nürnberg, Tyskland | - | - | - | -145 | -145 |
| Vitvarufabrikerna i Adelaide, Australien | - | -302 | - | -302 | -302 |
| Återföring av outnyttjad reserv för strukturåtgärder | - | 24 | - | 24 | 60 |
| Realistationsvinst/-förlust vid avyttring | |||||
| Avyttring av Electrolux Financial Corp, USA | - | - | - | 61 | 61 |
| Avyttring av 50% andel i Nordwaggon AB | - | -173 | - | -173 | -173 |
| Totalt | - | -451 | -31 | -578 | -542 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING
| Mkr | 30 sept. 2007 | 30 sept. 2006 | 31 dec. 2006 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 14 988 | 14 287 | 14 209 |
| Goodwill | 2 032 | 2 024 | 1 981 |
| Övriga immateriella tillgångar | 1 873 | 1 804 | 1 780 |
| Derivatinstrument | - | 66 | - |
| Övriga anläggningstillgångar | 4 279 | 4 132 | 3 988 |
| Summa anläggningstillgångar | 23 172 | 22 313 | 21 958 |
| Varulager | 13 648 | 12 392 | 12 041 |
| Kundfordringar | 20 856 | 21 571 | 20 905 |
| Övriga fordringar | 3 230 | 3 461 | 3 709 |
| Derivatinstrument | 382 | 209 | 318 |
| Kortfristiga placeringar | 323 | 869 | 1 643 |
| Kassa och bank | 2 905 | 8 118 | 5 475 |
| Summa omsättningstillgångar | 41 344 | 46 620 | 44 091 |
| Summa tillgångar | 64 516 | 68 933 | 66 049 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets | |||
| aktieägare | 14 358 | 18 302 | 13 193 |
| Minoritetsintresse | 1 | 1 | 1 |
| Summa eget kapital | 14 359 | 18 303 | 13 194 |
| Långfristig upplåning | 3 717 | 4 641 | 4 502 |
| Derivatinstrument | - | 1 | - |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 180 | 1 045 | 1 205 |
| Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser | 6 156 | 6 957 | 6 586 |
| Övriga avsättningar | 3 849 | 4 391 | 4 258 |
| Summa långfristiga skulder | 14 902 | 17 035 | 16 551 |
| Leverantörsskulder | 14 977 | 15 299 | 15 320 |
| Skatteskulder | 2 006 | 1 748 | 1 651 |
| Aktieinlösen | - | - | 5 579 |
| Övriga skulder | 10 616 | 10 281 | 9 293 |
| Kortfristig upplåning | 6 213 | 4 110 | 2 582 |
| Derivatinstrument | 277 | 213 | 247 |
| Övriga avsättningar | 1 166 | 1 944 | 1 632 |
| Summa kortfristiga skulder | 35 255 | 33 595 | 36 304 |
| Summa eget kapital och skulder | 64 516 | 68 933 | 66 049 |
| Ansvarsförbindelser | 1 084 | 530 | 1 022 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS
| Nio | Nio | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| månader | månader | ||||
| Mkr | Kv 3 2007 | Kv 3 2006 | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Resultat efter finansiella poster | 1 037 | 684 | 2 459 | 1 854 | 3 825 |
| Avskrivningar | 623 | 668 | 2 007 | 2 062 | 2 758 |
| I rörelseresultatet redovisad realisationsvinst/-förlust | - | 173 | - | 112 | 112 |
| Omstruktureringsreserver | -69 | -128 | -833 | -416 | -737 |
| Aktierelaterad ersättning | 36 | 27 | 71 | 64 | 86 |
| Förändring i upplupen och förutbetald ränta Betald skatt |
101 -142 |
74 82 |
128 -540 |
-36 -281 |
-38 -743 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | 1 586 | 1 580 | 3 292 | 3 359 | 5 263 |
| Förändringar av rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | 209 | 211 | -1 582 | -635 | -748 |
| Förändring av kundfordringar | -583 | -2 168 | 120 | -1 050 | -856 |
| Förändring av övriga omsättningstillgångar | 238 | 201 | 179 | 48 | -354 |
| Förändring av leverantörsskulder | -481 | 552 | -405 | 1 341 | 1 779 |
| Förändring av övriga rörelseskulder och avsättningar | 692 | 258 | 797 | 26 | -524 |
| Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital | 75 | -946 | -891 | -270 | -703 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 661 | 634 | 2 401 | 3 089 | 4 560 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Avyttring av verksamhet | - | -154 | - | 1 064 | 1 064 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -815 | -770 | -2 535 | -2 140 | -3 152 |
| Aktivering av produktutveckling och mjukvaror | -134 | -144 | -362 | -338 | -515 |
| Övrigt | -8 | 43 | -77 | 161 | 217 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -957 | -1 025 | -2 974 | -1 253 | -2 386 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| och investeringsverksamheten | 704 | -391 | -573 | 1 836 | 2 174 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av kortfristiga placeringar | 304 | 2 926 | 1 301 | 25 | -805 |
| Förändring av räntebärande skulder | -762 | 506 | 3 275 | 216 | -1 408 |
| Utdelning | - | - | -1 126 | -2 222 | -2 222 |
| Aktieinlösen | - | - | -5 582 | - | - |
| Återköp och försäljning av aktier | 4 | -933 | 122 | -1 029 | -1 463 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -454 | 2 499 | -2 010 | -3 010 | -5 898 |
| Kassaflöde från den kvarvarande verksamheten | 250 | 2 108 | -2 583 | -1 174 | -3 724 |
| Kassaflöde från avvecklade verksamheter | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | - | - | - | -2 446 | -2 446 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | - | - | - | -727 | -727 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | - | - | 8 504 | 8 504 |
| Kassaflöde från avvecklade verksamheter | - | - | - | 5 331 | 5 331 |
| Periodens kassaflöde | 250 | 2 108 | -2 583 | 4 157 | 1 607 |
| Kassa och bank vid periodens början | 2 720 | 6 063 | 5 475 | 4 420 | 4 420 |
| Kursdifferenser i kassa och bank | -65 | -53 | 13 | -459 | -552 |
| Kassa och bank vid periodens slut | 2 905 | 8 118 | 2 905 | 8 118 | 5 475 |
| Förändring av nettoupplåning | |||||
| Periodens kassaflöde exklusive förändring | |||||
| av lån och kortfristiga placeringar | 708 | -1 324 | -7 159 | 3 916 | 3 820 |
| Nettoupplåning vid periodens början | -7 755 | 2 245 | 304 | -2 974 | -2 974 |
| Kursdifferenser på nettoupplåning | 527 | -417 | 335 | -438 | -542 |
| Nettoupplåning vid periodens slut | -6 520 | 504 | -6 520 | 504 | 304 |
FÖRÄNDRING AV TOTALT EGET KAPITAL
| 30 sept. | 30 sept. | ||
|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| Ingående balans | 13 194 | 25 888 | 25 888 |
| Finansiella tillgångar tillgängliga för försäljning | 8 | -8 | 30 |
| Förändring av reserver för omvärdering och | |||
| säkringsredovisning | 38 | 542 | 387 |
| Omräkningsdifferenser | 253 | -1 648 | -2 081 |
| Aktierelaterad ersättning | 71 | 64 | 86 |
| Periodens resultat redovisat direkt till eget kapital | 370 | -1 050 | -1 578 |
| Periodens resultat | 1 799 | 2 412 | 3 847 |
| Totalt resultat för perioden | 2 169 | 1 362 | 2 269 |
| Återköp och försäljning av aktier | 122 | -1 029 | -1 463 |
| Utdelning | -1 126 | -2 222 | -2 222 |
| Utdelning av Husqvarna-aktier | - | -5 696 | -5 696 |
| Inlösen av aktier | - | - | -5 582 |
| Totala transaktioner med aktieägare | -1 004 | -8 947 | -14 963 |
| Utgående balans | 14 359 | 18 303 | 13 194 |
NYCKELTAL1)
| Nio | Nio | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| månader | månader | ||||
| Mkr | Kv 3 2007 | Kv 3 2006 | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| Kvarvarande verksamhet | |||||
| Resultat per aktie, kr ²) | 2,71 | 1,54 | 6,41 | 4,16 | 9,17 |
| Exklusive jämförelsestörande poster, kr | 2,71 | 2,81 | 6,52 | 5,94 | 10,89 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | - | - | 18,1 | 15,5 | 23,2 |
| Exklusive jämförelsestörande poster, % | - | - | 16,2 | 15,9 | 21,2 |
| Investeringar, Mkr | 815 | 770 | 2 535 | 2 140 | 3 152 |
| Medeltal anställda | 57 278 | 55 938 | 56 779 | 55 014 | 55 471 |
| Inklusive avvecklade verksamheter | |||||
| Avkastning på eget kapital, % | - | - | 17,1 | 14,0 | 18,7 |
| Exklusive jämförelsestörande poster, % | - | - | 17,4 | 17,0 | 21,1 |
| Skuldsättningsgrad | - | - | 0,45 | -0,03 | -0,02 |
| Skuldsättningsgrad, justerad för aktieinlösen | - | - | - | - | 0,40 |
1) För definitioner, se sid 20.
2) Före utspädning, beräknat på genomsnittligt antal aktier efter återköp, se sid 17.
AKTIER
| Utestående | Utestående | Aktier ägda | Aktier ägda av övriga |
|
|---|---|---|---|---|
| Antal aktier | A-aktier | B-aktier | av Electrolux | aktieägare |
| Antal aktier per den 1 januari 2007 | 9 502 275 | 299 418 033 | 29 986 756 | 278 933 552 |
| Aktier sålda till ledande befattningshavare enligt | ||||
| reglerna i personaloptionsprogrammen | ||||
| Första kvartalet | -1 277 399 | 1 277 399 | ||
| Andra kvartalet | -149 515 | 149 515 | ||
| Tredje kvartalet | -56 658 | 56 658 | ||
| Aktier tilldelade ledande befattningshavare enligt 2004 års | ||||
| långsiktiga incitamentsprogram | -1 178 743 | 1 178 743 | ||
| Antal aktier per den 30 sept. 2007 | 9 502 275 | 299 418 033 | 27 324 441 | 281 595 867 |
| I % av antal aktier | 8,8% |
NETTOOMSÄTTNING PER AFFÄRSOMRÅDE
| Nio | Nio | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| månader | månader | ||||
| Mkr | Kv 3 2007 | Kv 3 2006 | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| Konsumentprodukter, Europa | 11 624 | 11 226 | 32 674 | 31 561 | 44 233 |
| Konsumentprodukter, Nordamerika | 8 589 | 9 216 | 26 254 | 27 600 | 36 171 |
| Konsumentprodukter, Latinamerika | 2 107 | 1 913 | 6 251 | 5 379 | 7 766 |
| Konsumentprodukter, Asien/Stillahavsområdet och Övriga världen | 2 332 | 2 101 | 6 722 | 6 391 | 8 636 |
| Professionella Produkter | 1 717 | 1 605 | 5 172 | 4 942 | 6 941 |
| Övrigt | 5 | 26 | 16 | 89 | 101 |
| Totalt | 26 374 | 26 087 | 77 089 | 75 962 | 103 848 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE
| Nio | Nio | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| månader | månader | ||||
| Mkr | Kv 3 2007 | Kv 3 2006 | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| Konsumentprodukter, Europa | 514 | 672 | 1 283 | 1 453 | 2 678 |
| Marginal, % | 4,4 | 6,0 | 3,9 | 4,6 | 6,1 |
| Konsumentprodukter, Nordamerika | 385 | 333 | 1 065 | 929 | 1 462 |
| Marginal, % | 4,5 | 3,6 | 4,1 | 3,4 | 4,0 |
| Konsumentprodukter, Latinamerika | 111 | 83 | 296 | 236 | 339 |
| Marginal, % | 5,3 | 4,3 | 4,7 | 4,4 | 4,4 |
| Konsumentprodukter, Asien/Stillahavsområdet och övriga världen | 97 | 58 | 146 | 65 | 163 |
| Marginal, % | 4,2 | 2,8 | 2,2 | 1,0 | 1,9 |
| Professionella Produkter | 126 | 127 | 369 | 353 | 535 |
| Marginal, % | 7,3 | 7,9 | 7,1 | 7,1 | 7,7 |
| Totalt affärsområden | 1 233 | 1 273 | 3 159 | 3 036 | 5 177 |
| Marginal, % | 4,7 | 4,9 | 4,1 | 4,0 | 5,0 |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | -81 | -137 | -329 | -456 | -602 |
| Jämförelsestörande poster | 0 | -451 | -31 | -578 | -542 |
| Rörelseresultat | 1 152 | 685 | 2 799 | 2 002 | 4 033 |
FÖRÄNDRING I NETTOOMSÄTTNING PER AFFÄRSOMRÅDE
| Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kv3 2007 i | Nio | 2007 i | ||
| jämförbara | månader | jämförbara | ||
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv3 2007 | valutor | 2007 | valutor |
| Konsumentprodukter, Europa | 3,5 | 3,5 | 3,5 | 4,2 |
| Konsumentprodukter, Nordamerika | -6,8 | -0,1 | -4,9 | 3,1 |
| Konsumentprodukter, Latinamerika | 10,1 | 8,1 | 16,2 | 17,9 |
| Konsumentprodukter, Asien/Stillahavsområdet och övriga världen | 11,0 | 11,3 | 5,2 | 7,8 |
| Professionella Produkter | 7,0 | 8,1 | 4,7 | 6,4 |
| Total förändring | 1,1 | 3,7 | 1,5 | 5,4 |
FÖRÄNDRING I RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE
| Nio månader | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kv3 2007 i | Nio | 2007 i | ||
| jämförbara | månader | jämförbara | ||
| Förändring mot samma period föregående år, % | Kv3 2007 | valutor | 2007 | valutor |
| Konsumentprodukter, Europa | -23,5 | -24,8 | -11,7 | -12,1 |
| Konsumentprodukter, Nordamerika | 15,6 | 27,3 | 14,6 | 26,3 |
| Konsumentprodukter, Latinamerika | 33,7 | 33,7 | 25,4 | 28,1 |
| Konsumentprodukter, Asien/Stillahavsområdet och övriga världen | 67,2 | 58,3 | 124,6 | 105,6 |
| Professionella Produkter | -0,8 | -3,1 | 4,5 | 4,2 |
| Total förändring exklusive jämförelsestörande poster | 1,4 | 3,3 | 9,7 | 12,9 |
VÄXELKURSER
| 30 sept. | 30 sept. | ||
|---|---|---|---|
| Kr | 2007 | 2006 Helåret 2006 | |
| USD, snittkurs | 6,85 | 7,49 | 7,38 |
| USD, slutet av perioden | 6,49 | 7,32 | 6,87 |
| EUR, snittkurs | 9,22 | 9,31 | 9,26 |
| EUR, slutet av perioden | 9,21 | 9,27 | 9,05 |
| GBP, snittkurs | 13,61 | 13,58 | 13,58 |
| GBP, slutet av perioden | 13,18 | 13,68 | 13,49 |
NETTOOMSÄTTNING OCH RESULTAT PER KVARTAL
| Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 2007 | 24 930 | 25 785 | 26 374 | ||
| 2006 | 24 553 | 25 322 | 26 087 | 27 886 | 103 848 | |
| Rörelseresultat, Mkr | 2007 | 757 | 890 | 1 152 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 3,5 | 4,4 | |||
| 2007 ¹) | 757 | 921 | 1 152 | |||
| Marginal, % | 3,0 | 3,6 | 4,4 | |||
| 2006 | 455 | 862 | 685 | 2 031 | 4 033 | |
| Marginal, % | 1,9 | 3,4 | 2,6 | 7,3 | 3,9 | |
| 2006 ¹) | 600 | 844 | 1 136 | 1 995 | 4 575 | |
| Marginal, % | 2,4 | 3,3 | 4,4 | 7,2 | 4,4 | |
| Resultat efter finansiella poster, Mkr | 2007 | 670 | 752 | 1 037 | ||
| Marginal, % | 2,7 | 2,9 | 3,9 | |||
| 2007 ¹) | 670 | 783 | 1 037 | |||
| Marginal, % | 2,7 | 3,0 | 3,9 | |||
| 2006 | 387 | 783 | 684 | 1 971 | 3 825 | |
| Marginal, % | 1,6 | 3,1 | 2,6 | 7,1 | 3,7 | |
| 2006 ¹) | 532 | 765 | 1 135 | 1 935 | 4 367 | |
| Marginal, % | 2,2 | 3,0 | 4,4 | 6,9 | 4,2 | |
| Periodens resultat, kvarvarande verksamhet, Mkr | 2007 | 492 | 545 | 762 | ||
| 2006 | 232 | 541 | 440 | 1 435 | 2 648 | |
| Resultat per aktie, kvarvarande verksamhet, kr ²) | 2007 | 1,76 | 1,94 | 2,71 | ||
| 2007 ¹) | 1,76 | 2,05 | 2,71 | |||
| 2006 | 0,79 | 1,83 | 1,54 | 5,01 | 9,17 | |
| 2006 ¹) | 1,28 | 1,85 | 2,81 | 4,95 | 10,89 | |
| Värdeskapande, kvarvarande verksamhet, Mkr | 2007 | 86 | 210 | 443 | ||
| 2006 | -23 | 256 | 565 | 1 404 | 2 202 | |
| Periodens resultat, Mkr | 2007 | 492 | 545 | 762 | ||
| 2006 | 807 | 1 165 | 440 | 1 435 | 3 847 | |
| Resultat per aktie, kr ²) | 2007 | 1,76 | 1,94 | 2,71 | ||
| 2007 ¹) | 1,76 | 2,05 | 2,71 | |||
| 2006 | 2,78 | 3,95 | 1,54 | 5,05 | 13,32 | |
| 2006 ¹) | 3,27 | 3,97 | 2,81 | 4,99 | 15,04 |
1) Exklusive jämförelsestörande poster.
2) Beräknat på genomsnittligt antal aktier före
utspädning och efter återköp av egna aktier.
| Antal aktier före utspädning | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal aktier efter återköp, miljoner | 2007 | 281,4 | 281,5 | 281,6 | ||
| 2006 | 295,6 | 290,3 | 281,8 | 278,9 | 278,9 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 2007 | 279,7 | 281,5 | 280,9 | ||
| 2006 | 294,0 | 295,0 | 291,6 | 280,4 | 288,8 | |
| Jämförelsestörande poster | ||||||
| Avsättningar för strukturåtgärder, nedskrivningar | 2007 | - | -31 | - | ||
| och realisationsförlust från avyttring, Mkr | 2006 | -145 | 18 | -451 | 36 | -542 |
NETTOOMSÄTTNING PER AFFÄRSOMRÅDE OCH KVARTAL
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumentprodukter, Europa | 2007 | 10 554 | 10 496 | 11 624 | ||
| 2006 | 9 999 | 10 336 | 11 226 | 12 672 | 44 233 | |
| Konsumentprodukter, Nordamerika | 2007 | 8 622 | 9 043 | 8 589 | ||
| 2006 | 9 097 | 9 287 | 9 216 | 8 571 | 36 171 | |
| Konsumentprodukter, Latinamerika | 2007 | 1 983 | 2 161 | 2 107 | ||
| 2006 | 1 769 | 1 697 | 1 913 | 2 387 | 7 766 | |
| Konsumentprodukter, Asien/Stillahavsområdet och övriga världen | 2007 | 2 076 | 2 314 | 2 332 | ||
| 2006 | 2 094 | 2 196 | 2 101 | 2 245 | 8 636 | |
| Professionella Produkter | 2007 | 1 688 | 1 767 | 1 717 | ||
| 2006 | 1 588 | 1 749 | 1 605 | 1 999 | 6 941 |
RÖRELSERESULTAT PER AFFÄRSOMRÅDE OCH KVARTAL
| Mkr | Kv1 | Kv2 | Kv3 | Kv4 | Helåret | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumentprodukter, Europa | 2007 | 470 | 299 | 514 | ||
| Marginal, % | 4,5 | 2,8 | 4,4 | |||
| 2006 | 405 | 376 | 672 | 1 225 | 2 678 | |
| Marginal, % | 4,1 | 3,6 | 6,0 | 9,7 | 6,1 | |
| Konsumentprodukter, Nordamerika | 2007 | 258 | 422 | 385 | ||
| Marginal, % | 3,0 | 4,7 | 4,5 | |||
| 2006 | 213 | 383 | 333 | 533 | 1 462 | |
| Marginal, % | 2,3 | 4,1 | 3,6 | 6,2 | 4,0 | |
| Konsumentprodukter, Latinamerika | 2007 | 82 | 103 | 111 | ||
| Marginal, % | 4,1 | 4,8 | 5,3 | |||
| 2006 | 77 | 76 | 83 | 103 | 339 | |
| Marginal, % | 4,4 | 4,5 | 4,3 | 4,3 | 4,4 | |
| Konsumentprodukter, Asien/Stillahavsområdet och övriga världen | 2007 | 2 | 47 | 97 | ||
| Marginal, % | 0,1 | 2,0 | 4,2 | |||
| 2006 | -47 | 54 | 58 | 98 | 163 | |
| Marginal, % | -2,2 | 2,5 | 2,8 | 4,4 | 1,9 | |
| Professionella Produkter | 2007 | 103 | 140 | 126 | ||
| Marginal, % | 6,1 | 7,9 | 7,3 | |||
| 2006 | 83 | 143 | 127 | 182 | 535 | |
| Marginal, % | 5,2 | 8,2 | 7,9 | 9,1 | 7,7 | |
| Koncerngemensamma kostnader etc. | 2007 | -158 | -90 | -81 | ||
| 2006 | -131 | -188 | -137 | -146 | -602 | |
| Jämförelsestörande poster | 2007 | - | -31 | - | ||
| 2006 | -145 | 18 | -451 | 36 | -542 |
MODERBOLAGET, RESULTATRÄKNING
| Nio | Nio | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| månader | månader | Helåret | |||
| Mkr | Kv 3 2007 | Kv 3 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Nettoomsättning | 1 499 | 1 491 | 4 331 | 4 409 | 6 204 |
| Kostnad för sålda varor | -1 267 | -1 299 | -3 755 | -3 895 | -5 428 |
| Bruttoresultat | 232 | 192 | 576 | 514 | 776 |
| Försäljningskostnader | -156 | -152 | -476 | -468 | -693 |
| Administrationskostnader | -114 | -113 | -371 | -426 | -558 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 41 | 22 | 112 | 171 |
| Övriga rörelsekostnader | -3 | -594 | -5 | -649 | -704 |
| Rörelseresultat | -38 | -626 | -254 | -917 | -1 008 |
| Finansiella intäkter | 1 071 | 483 | 2 190 | 7 016 | 12 867 |
| Finansiella kostnader | -259 | -212 | -696 | -868 | -1 163 |
| Finansiella poster netto | 812 | 271 | 1 494 | 6 148 | 11 704 |
| Resultat efter finansiella poster | 774 | -355 | 1 240 | 5 231 | 10 696 |
| Bokslutsdispositioner | 2 | 5 | 12 | 14 | 14 |
| Resultat före skatt | 776 | -350 | 1 252 | 5 245 | 10 710 |
| Skatt | 10 | 8 | 23 | 25 | 5 8 |
| Periodens resultat | 786 | -342 | 1 275 | 5 270 | 10 768 |
MODERBOLAGET, BALANSRÄKNING
| Mkr | 30 sept. 2007 | 30 sept. 2006 | 31 dec. 2006 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 26 251 | 24 324 | 24 133 |
| Omsättningstillgångar | 15 248 | 11 518 | 13 102 |
| Summa tillgångar | 41 499 | 35 842 | 37 235 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Bundet eget kapital | 4 562 | 4 562 | 4 562 |
| Fritt eget kapital | 9 175 | 9 049 | 8 668 |
| Summa eget kapital | 13 737 | 13 611 | 13 230 |
| Obeskattade reserver | 729 | 742 | 742 |
| Avsättningar | 537 | 594 | 595 |
| Långfristiga skulder | 3 577 | 4 793 | 4 482 |
| Kortfristiga skulder | 22 919 | 16 102 | 18 186 |
| Summa eget kapital och skulder | 41 499 | 35 842 | 37 235 |
| Ställda säkerheter | 5 | 5 | 5 |
| Ansvarsförbindelser | 1 338 | 1 183 | 1 341 |
FEM ÅR I SAMMANDRAG
| Exklusive | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Husqvarna | ||||||
| 2006 | 2005 | 2005 | 2004 ¹) | 2003 ²) | 2002 ²) | |
| Nettoomsättning, Mkr | 103 848 | 100 701 | 129 469 | 120 651 | 124 077 | 133 150 |
| Rörelseresultat, Mkr | 4 033 | 1 044 | 3 942 | 4 807 | 7 175 | 7 731 |
| Marginal, % | 3,9 | 1,0 | 3,0 | 4,0 | 5,8 | 5,8 |
| Marginal exkl. jämförelsestörande poster, % | 4,4 | 4,0 | 5,4 | 5,6 | 6,2 | 6,1 |
| Resultat efter finansiella poster, Mkr | 3 825 | 494 | 3 215 | 4 452 | 7 006 | 7 545 |
| Marginal, % | 3,7 | 0,5 | 2,5 | 3,7 | 5,6 | 5,7 |
| Marginal exkl. jämförelsestörande poster, % | 4,2 | 3,4 | 4,8 | 5,3 | 6,0 | 6,0 |
| Periodens resultat, Mkr | 2 648 | -142 | 1 763 | 3 259 | 4 778 | 5 095 |
| Resultat per aktie, kr | 9,17 | -0,49 | 6,05 | 10,92 | 15,25 | 15,58 |
| Genomsnittligt antal aktier efter återköp, miljoner | 288,8 | 291,4 | 291,4 | 298,3 | 313,3 | 327,1 |
| Utdelning, kr | 4,00 | 7,50 | 7,50 | 7,00 | 6,50 | 6,00 |
| Värdeskapande, Mkr | 2 202 | 1 305 | 2 913 | 3 054 | 3 449 | 3 461 |
| Avkastning på eget kapital, % | 18,7 | - | 7,0 | 13,1 | 17,3 | 17,2 |
| Avkastning på nettotillgångar, % | 23,2 | 5,4 | 13,0 | 17,5 | 23,9 | 22,1 |
| Skuldsättningsgrad | -0,02 | - | 0,11 | 0,05 | 0,00 | 0,05 |
| Investeringar, Mkr | 3 152 | 3 654 | 4 765 | 4 515 | 3 463 | 3 335 |
| Genomsnittligt antal anställda | 55 471 | 57 842 | 69 523 | 72 382 | 77 140 | 81 971 |
1) Omräknat enligt IFRS utom för IAS 39. Om IAS 39 hade tillämpats 2004 hade volatiliteten i resultat, nettoupplåning och eget kapital med all sannolikhet varit högre.
2) Jämförelsetalen för åren 2002 och 2003 har inte omräknats enligt IFRS. En omräkning av dessa år skulle följa samma mönster som omräkningen av 2004, dvs en begränsad påverkan på resultat och eget kapital.
DEFINITIONER
| Kapitalbegrepp Annualiserad nettoomsättning |
Vid beräkning av nyckeltal, där kapitalbegrepp sätts i förhållande till nettoomsättning, används en annualiserad nettoomsättning omräknad till balansdagskurs som justeras för förvärv och avyttringar av verksamheter. |
|---|---|
| Nettotillgångar | Summa tillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar. |
| Rörelsekapital | Omsättningstillgångar exklusive likvida medel och räntebärande finansiella fordringar minskat med rörelseskulder och ej räntebärande avsättningar. |
| Nettoupplåning | Total upplåning minskat med likvida medel. |
| Skuldsättningsgrad | Nettoupplåning i förhållande till eget kapital. |
| Soliditet | Eget kapital i procent av totala tillgångar minus likvida medel. |
| Övriga nyckeltal Resultat per aktie |
Periodens resultat dividerat med det genomsnittliga antalet aktier efter återköp. |
| Rörelsemarginal | Rörelseresultat i procent av nettoomsättning. |
| Värdeskapande | Rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster minskat med en sammanvägd genomsnittlig kapitalkostnad (WACC) för genomsnittliga nettotillgångar exklusive jämförelsestörande poster: [(Nettoomsättning – rörelsekostnader = rörelseresultat) – (WACC x genomsnittliga nettotillgångar)]. WACC för 2007 beräknas till 12% före skatt jämfört med 11% för 2006, 12% för 2005 och 2004 och 13% för 2003 och 2002. |
| Avkastning på eget kapital | Periodens resultat i procent av genomsnittligt eget kapital. |
| Avkastning på nettotillgångar |
Rörelseresultat i procent av genomsnittliga nettotillgångar. |
Redovisnings- och värderingsprinciper
Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, och RR 31 från Redovisningsrådet. Det har inte skett några förändringar av koncernens redovisnings- och värderingsprinciper jämfört med de redovisnings- och värderingsprinciper som beskrivs i Not 1 i årsredovisningen för 2006.
Avvecklade verksamheter
Koncernens utomhusverksamhet delades ut till aktieägarna i juni 2006 under namnet Husqvarna AB. Överföring av utomhusverksamheten till Husqvarna AB har skett till bokförda värden.
Från och med juni 2006 rapporteras Husqvarna som avvecklade verksamheter i resultaträkningen och kassaflödesanalysen för 2006. Avvecklade verksamheter ingår i perioden januari-maj 2006.
I enlighet med IFRS 5, Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter, har periodens resultat för den utdelade utomhusverksamheten redovisats i koncernens resultaträkningar för 2006 inom posten "Periodens resultat från avvecklade verksamheter". Det innebär att intäkter och kostnader för den tidigare utomhusverksamheten exkluderats från alla poster i resultaträkningarna för 2006. Likaså redovisas utomhusverksamheten i kassaflödesanalyserna för 2006 under posten "Kassaflöde från avvecklade verksamheter". Justeringarna har baserats på de finansiella räkenskaperna för utomhusverksamheten. Utöver detta har en representativ andel av de koncerngemensamma kostnaderna allokerats. Justeringar har också gjorts för historiska finansierings- och skattekostnader avseende utomhusverksamheten.
Tillgångar och skulder för Husqvarna exkluderades från balansräkningen från och med den 31 maj 2006.
Presentation och telefonkonferens
En presentation och telefonkonferens kommer att hållas den 22 oktober 2007 klockan 15.00 (CET) på Electrolux huvudkontor, S:t Göransgatan 143 i Stockholm. Presentationen leds av VD och koncernchef Hans Stråberg samt ekonomi- och finansdirektör Fredrik Rystedt och Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information.
En presentation av koncernens tredje kvartal 2007 kommer att finnas tillgänglig på Electrolux hemsida www.electrolux.com/ir
För mer information
Peter Nyquist, Chef Investor Relations och Finansiell Information, tel 08-738 60 03 Electrolux finansiella information finns också tillgänglig på www.electrolux.com/ir
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Electrolux ska offentliggöra enligt lagen om börs- och clearingverksamhet och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 22 oktober 2007 klockan 8.00 (CET).