Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Electrolux Earnings Release 2022

Feb 2, 2023

2907_10-q_2023-02-02_fab8dab1-b550-4057-b31e-b63dd672f65b.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Svagt avslut på ett utmanande år

  • För helåret 2022 uppgick nettoomsättningen till 134 880 Mkr (125 631) och rörelseresultatet exklusive engångsposter var 831 Mkr (7 528). Resultatet minskade på grund av lägre volymer, till följd av svagare marknadsefterfrågan, och förhöjda kostnadsnivåer från ineffektivitet i produktionen i Nordamerika. En stark prisexekvering och ett attraktivt produkt- och varumärkeserbjudande bidrog positivt till resultatet.
  • För fjärde kvartalet uppgick nettoomsättningen till 35 769 Mkr (35 372) och rörelseresultatet var -1 964 Mkr (882), vilket motsvarar en marginal på -5,5% (2,5).
  • Rörelseresultatet inkluderar engångsposter om -1 352 Mkr (-727). Exklusive dessa engångsposter uppgick rörelseresultatet till -612 Mkr (1 609), vilket motsvarar en marginal på -1,7% (4,5). Nedgången jämfört med föregående år berodde på lägre volymer inom samtliga fyra affärsområden och väsentligt förhöjda kostnadsnivåer inom affärsområde Nordamerika, som redovisade en underliggande förlust om 1,2 Mdr kr.
  • Periodens resultat uppgick till -1 922 Mkr (596) och resultatet per aktie var -7,12 kr (2,09).
  • Operativt kassaflöde efter investeringar var 242 Mkr (2 103).
  • Styrelsen föreslår att ingen utdelning ska utgå för räkenskapsåret 2022.
  • Beslut den 1 februari 2023 att från början av 2024 upphöra med produktionen vid fabriken i Nyíregyháza i Ungern, vilket medför en negativ engångspost om cirka 550 Mkr i första kvartalet 2023.

Finansiell översikt

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Förändring, % Helår 2022 Helår 2021 Förändring, %
Nettoomsättning 35 769 35 372 1 134 880 125 631 7
Försäljningstillväxt, %¹ -10,4 4,9 -3,6 14,3
Organisk tillväxt, % -8,4 4,8 -2,8 14,2
Förvärv, % - 0,1 - 0,2
Avyttringar, % -2,1 - -0,8 -
Förändringar av valutakurser, % 11,7 -0,6 10,9 -6,0
Rörelseresultat² -1 964 882 n.m. -215 6 801 n.m.
Rörelsemarginal, % -5,5 2,5 -0,2 5,4
Resultat efter finansiella poster -2 474 700 n.m. -1 672 6 255 n.m.
Periodens resultat -1 922 596 n.m. -1 320 4 678 n.m.
Resultat per aktie, kr³ -7,12 2,09 n.m. -4,81 16,31 n.m.
Avkastning på nettotillgångar, % - - -0,6 28,5
Operativt kassaflöde efter investeringar 242 2 103 -6 118 3 200

¹ Förändring av nettoomsättningen justerad för valutaomräkningseffekter.

2 Rörelseresultatet för fjärde kvartalet 2022 inkluderar engångsposter om -1 352 Mkr, avseende en omstruktureringskostnad om -1 536 Mkr för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika, en realisationsvinst om 394 Mkr från avyttringen av Electrolux kontorsfastighet i Zürich i Schweiz samt -210 Mkr relaterat till avslut av en pensionsplan i USA. Under helåret 2022 uppgick engångsposterna till -1 046 Mkr. Exklusive dessa engångsposter uppgick rörelseresultatet för helåret 2022 till 831 Mkr (7 528) motsvarande en marginal om 0,6% (6,0), se sidorna 12 och 20. 3 Före utspädning

För definitioner, se sidorna 27–28. Not: n.m. (not meaningful) används när det berörda talet inte bedöms tillföra relevant information.

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar

Under 2022 ställdes vi inför nya utmaningar, utöver begränsningar i leveranskedjan: hög allmän inflation, räntehöjningar, kraftigt ökade energipriser och ökade geopolitiska spänningar. Detta ledde till en minskad konsumentefterfrågan på vitvaror, framför allt under senare delen av året.

Under fjärde kvartalet ledde betydligt lägre volymer till en organisk försäljningsminskning om 8,4%. Volymnedgången i samtliga regioner åtföljdes av kraftigt förhöjda kostnadsnivåer i vår verksamhet i Nordamerika. Detta resulterade i en rörelseförlust för koncernen på 612 Mkr, exklusive engångsposter. Vi har en tydlig plan på plats för att strukturellt minska kostnaderna genom programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika, och under kvartalet fortsatte vi att minska de rörliga utgifterna. Ett tydligt fokus på lagerhantering och anpassningar av produktionstakten efter rådande efterfrågan ledde till en generell lagerminskning jämfört med tidigare höga nivåer, i synnerhet av egentillverkade färdiga produkter som vid årsslutet överlag var på normala nivåer.

Bland ljuspunkterna är att våra produktlanseringar har tagits emot mycket väl i alla regioner under 2022. Särskilt tydligt var detta under fjärde kvartalet då vårt attraktiva utbud av produkter bidrog starkt till resultatet, trots de utmaningar som konsumenternas minskade köpkraft innebär för efterfrågan. Det stärker min övertygelse om vår förmåga att fortsätta förbättra mix framöver, med ett genomsnittligt konsumentbetyg om 4,64 för koncernen 2022. Ytterligare en prestation var att nettoprisutvecklingen i alla regioner var stark, trots att kampanjaktiviteter återgick till normala nivåer mot slutet av 2022. Jag är mycket nöjd med att vi genom prishöjningar helt har kunnat kompensera för betydande kostnadsinflation inom huvudsakligen råmaterial och logistik, både under helåret och kvartalet.

Det är uppmuntrande att vi har lyckats minska vår klimatpåverkan kraftigt. Redan under 2022 uppnådde vi vårt vetenskapligt baserade klimatmål för 2025 om att minska koldioxidutsläppen i den egna verksamheten med 80% jämfört med 2015. Vi ser nu över våra mål inför framtiden, och vi fortsätter att höja ambitionerna i vårt hållbarhetsarbete.

Baserat på vår genomgång av behovet av produktionskapacitet, har vi beslutat att upphöra med produktionen vid fabriken i Nyíregyháza i Ungern från början av 2024. Den strategiska inriktningen är att optimera produktionsverksamheten för kylskåp ur ett kostnadsperspektiv genom både outsourcing och egen produktion, och därvid dra nytta av koncernens storlek.

Ser vi på 2023 förväntas konsumentsentimentet fortsätta påverkas negativt av hög inflation och höga räntor, även om det finns regionala skillnader. Efterfrågan på vitvaror under helåret 2023 förväntas därför vara negativ i alla regioner, förutom Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika där efterfrågan förväntas bli oförändrad jämfört med 2022.

Mot bakgrund av detta bedömer vi att våra volymer kommer att minska 2023 jämfört med föregående år, vilket delvis kompenseras av mixförbättringar från vårt starka erbjudande. Vi förväntar oss att Externa faktorer kommer att vara negativa för året, drivet av kostnadsinflation inom energi och löner samt negativa valutaeffekter och detta kommer till största del att påverka Europa och Latinamerika. Vi förutspår ett positivt bidrag från lägre råmaterialkostnader, men det positiva genomslaget på resultatet begränsas av att en större andel än normalt av det råmaterial som köptes in till förra årets priser kommer att förbrukas under 2023. Detta är en konsekvens av de högre lagernivåerna av material och den minskade produktionstakten under fjärde kvartalet 2022. Med tanke på de regionala variationerna i utsikterna för kostnadsinflation och efterfrågan förväntar vi oss skillnader i prisdynamiken mellan våra affärsområden, med hög kampanjaktivitet i Nordamerika. Vi ser därmed en utmaning i att för helåret 2023 på koncernnivå helt kompensera för den förväntade negativa påverkan från Externa faktorer med pris. Vi står fast vid den förväntade positiva resultatpåverkan om 4-5 Mdr kr jämfört med föregående år från Kostnadseffektiviseringar och minskade investeringar i innovation och marknadsföring sammantaget, relaterat till programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika.

Jag är övertygad om att vi har rätt strategi och den erfarenhet och organisationsstruktur som behövs för att kunna navigera i en snabbt föränderlig värld och ta vara på möjligheterna. Vår främsta prioritet för 2023 är att framgångsrikt genomföra vårt program för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika.

Utsikter

Marknadsutsikt, volym
jämfört med motsvarande
period föregående år¹
Helåret 2023 Tidigare utsikter för
helåret 2023⁶
Marknadsutsikt, volym
jämfört med motsvarande
period föregående år¹
Helåret 2023 Tidigare utsikter för
helåret 2023⁶
Europa Negativt Negativt Latinamerika Negativt n.a.
Nordamerika Negativt Negativt Asien-Stillahavsområdet,
Mellanöstern och Afrika
Oförändrat n.a.
Utsikter för affärsverksamheten², jämfört med
motsvarande period föregående år
Helåret 2023 Tidigare utsikter för helåret 2023⁶
Volym/pris/mix Volym/mix - negativt Pris - kompenserar delvis för externa faktorer n.a.
Investeringar i innovation för
konsumentupplevelser och marknadsföring³
Positivt 4 - 5 Mdr kr,
sammantaget
Positivt 4 - 5 Mdr kr,
sammantaget
Kostnadseffektiviseringar⁴
Externa faktorer⁵ Negativt n.a.

¹ Electrolux bedömning av marknadsvolymer för vitvaror. ² Intervall för utsikter för affärsverksamheten: Positivt – Neutralt – Negativt, vad gäller påverkan på resultatet. 3 Består av kostnader för R&D, marknadsföring/varumärkesbyggande, CRM, digital- och eftermarknadsförsäljningsförmåga etc. 4 Effektiviseringar av rörliga kostnader (exkl. råmaterial, energi, handelstariffer och löneinflation >2%) och strukturella kostnader (exkl. innovation för konsumentupplevelser och marknadsföring). 5 Består av kostnader för råmaterial, energikostnader samt handelstariffer liksom direkt och indirekt valutapåverkan och löneinflation >2%. 6 För vissa poster publicerades utsikter för 2023 den 28 oktober 2022. Not: Utsikterna för affärsverksamheten ovan redovisas exklusive engångsposter. Utsikterna för marknaden och affärsverksamheten förutsätter ingen betydande ytterligare påverkan från coronaviruspandemin eller det geopolitiska världsläget. Investeringar 6 - 7 Mdr kr 6 - 7 Mdr kr

Fjärde kvartalet i sammandrag

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Förändring, % Helår 2022 Helår 2021 Förändring, %
Nettoomsättning 35 769 35 372 1 134 880 125 631 7
Rörelseresultat
Europa -135 1 034 n.m. 683 4 002 -83
Nordamerika -1 649 -559 n.m. -2 394 688 n.m.
Latinamerika 229 200 15 1 058 1 336 -21
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 88 445 -80 1 308 1 511 -13
Övrigt, koncerngemensamma kostnader etc. -497 -237 -110 -870 -737 -18
Totalt -1 964 882 n.m. -215 6 801 n.m.
Rörelsemarginal, % -5,5 2,5 -0,2 5,4
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ -1,7 4,5 0,6 6,0

1 För information om engångsposter, se tabell nedan och sidorna 12 och 20.

Not: n.m. (not meaningful) används när det beräknade talet inte bedöms tillföra relevant information.

Nettoomsättning

Försäljningen minskade med 10,4% under kvartalet, exklusive valutaomräkningseffekter. Den organiska försäljningen minskade med 8,4% och utträdet från den ryska marknaden hade en negativ påverkan med 2,1%.

Den organiska försäljningsminskningen var ett resultat av betydligt lägre volymer, till följd av en svagare marknad där de negativa effekterna av minskad konsumentefterfrågan förstärktes av minskade lagernivåer hos återförsäljarna. Prisexekveringen var fortsatt stark inom alla affärsområden och kampanjaktiviteter återgick till normala nivåer. Framgångsrika produktlanseringar fortsatte att driva en positiv mixutveckling. Försäljningen på eftermarknaden var i linje med föregående år.

Rörelseresultat

Rörelseresultatet uppgick till -1 964 Mkr (882), vilket motsvarar en marginal om -5,5% (2,5). Rörelseresultatet påverkades av engångsposter om -1 352 Mkr (-727). Dessa poster hänför sig till en omstruktureringskostnad för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika om -1 536 Mkr, en realisationsvinst om 394 Mkr från avyttringen av Electrolux kontorsfastighet i Zürich i Schweiz samt -210 Mkr från en avslutad pensionsplan i USA. I tabellen till höger finns information om nettoeffekt per affärsområde.

Exklusive dessa engångsposter var rörelseresultatet -612 Mkr, vilket motsvarar en marginal på -1,7% (4,5).

1 Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter.

2 Investeringar i konsumentdriven innovation och marknadsföring. För mer information om definitioner, se sidan 2 under Utsikter.

Nedgången jämfört med föregående år berodde på lägre volymer inom samtliga fyra affärsområden och väsentligt högre kostnadsnivåer inom affärsområde Nordamerika, som redovisade en underliggande förlust om 1,2 Mdr kr. Under kvartalet vidtogs åtgärder inom programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika, dock med fördröjd effekt på resultatet på grund av höga lagernivåer av produkter som tillverkats innan programmet inleddes. Som en följd av den svaga marknaden minskades de rörliga utgifterna, främst för marknadsföring. En stark mixutveckling bidrog positivt till resultatet. Pris kompenserade för betydande kostnadsinflation, främst inom råmaterial och logistik.

ENGÅNGSPOSTER
Mkr Kv4 2022 Kv4 2021
Europa -424 -
Nordamerika -415 -727
Latinamerika -80 -
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika -66 -
Koncerngemensamma kostnader etc, -367 -
Totalt -1 352 -727

För mer information om engångsposter, se sidorna 5-7, 12 och 20.

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 12 och 20.

Finansnetto

Finansnettot uppgick till -510 Mkr (-181). Förändringen var främst ett resultat av högre räntor och skuldnivåer.

Periodens resultat

Periodens resultat uppgick till -1 922 Mkr (596), vilket motsvarar -7,12 kr (2,09) i resultat per aktie.

Helåret 2022

Försäljningen minskade med 3,6% under helåret, exklusive valutaomräkningseffekter. Den organiska försäljningen minskade med 2,8% på grund av lägre volymer. Detta berodde på lägre marknadsefterfrågan samt på begränsad produkttillgänglighet relaterat till begränsningar i leveranskedjan, främst under första halvåret 2022. Avyttringar och förvärv hade tillsammans en negativ påverkan om 0,8%, främst relaterat till utträdet från den ryska marknaden. Pris utvecklades starkt, och framgångsrika produktlanseringar ledde till en gynnsam mixutveckling. Försäljningen på eftermarknaden ökade något.

Rörelseresultatet uppgick till -215 Mkr (6 801), vilket motsvarar en marginal om -0,2% (5,4). Rörelseresultatet inkluderar engångsposter om -1 046 Mkr, se sida 20. Exklusive dessa engångsposter uppgick rörelseresultatet till 831 Mkr, vilket motsvarar en marginal om 0,6%. Resultatnedgången drevs framför allt av lägre volymer och förhöjda kostnadsnivåer från ineffektivitet i produktionen i affärsområdet Nordamerika. I september presenterades ett program för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika för en återgång till stabilitet och ökad lönsamhet. Höga lagernivåer av produkter som tillverkats innan åtgärder infördes resulterade dock i en fördröjd resultateffekt. Nettoprisrealiseringen var stark och kompenserade för betydande kostnadsinflation, och mix var positiv.

Resultatet för helåret uppgick till -1 320 Mkr (4 678), vilket motsvarar -4,81 (16,31) i resultat per aktie.

Marknadsöversikt

Under fjärde kvartalet minskade den totala marknadsefterfrågan i Europa och USA jämfört med samma kvartal föregående år. Konsumenternas efterfrågan påverkades negativt av hög allmän inflationen, höjda räntenivåer och geopolitiska spänningar. Effekten från svag konsumentefterfrågan på marknadsefterfrågan förstärktes ytterligare av minskade lagernivåer hos återförsäljare. För mer information om marknaderna, se avsnittet Affärsområden.

* Marknadsvolym, förändring mot föregående år, %.

Källor: Europa: Electrolux uppskattning, exklusive Ryssland. USA: AHAM. För definitioner se nedan. För övriga marknader finns ingen heltäckande marknadsstatistik.

Vitvarumarknaden

Europa, volym, förändring mot föregående år, %* Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Västeuropa -11 -9 -10 7
Östeuropa -19 3 -13 8
Europa totalt -12 -6 -10 7

*Källa: Electrolux uppskattning för vitvaror. Europa och Östeuropa, exklusive Turkiet och Ryssland. Vitvaror inkluderar kylskåp, frysar, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, inbyggnadsugnar, inbyggnadshällar, fläktar och diskmaskiner.

USA, volym, förändring mot föregående år, %* Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Vitvaror -7 0 -6 10
Mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning -15 12 -11 15
Totalt -9 2 -8 11

*Källa: Baserad på AHAM Factory Shipment Report. Fjärde kvartalet 2022 är jämförelse av veckor mellan 2 oktober 2022 – 31 december 2022 mot 3 oktober 2021 – 31 december 2021. Vitvaror inkluderar AHAM 6 (tvättmaskiner, torktumlare, diskmaskiner, kylskåp, frysar, spisar och ugnar) samt hällar.

Affärsområden

Europa

Marknadsefterfrågan i Europa, exklusive Ryssland, fortsatte att minska under kvartalet och gick ned med 12% jämfört med samma kvartal föregående år. Konsumentförtroendet var fortsatt lågt och påverkades negativt av hög allmän inflation, höjda räntor och geopolitiska spänningar. Minskad köpkraft ledde till ökad polarisering och ett skifte bland fler konsumenter mot lägre prissegment. Effekten av svag konsumentefterfrågan på marknadsefterfrågan förstärktes ytterligare av minskade lagernivåer hos återförsäljare. Västeuropa minskade med 11% och Östeuropa med 19%. Jämfört med fjärde kvartalet 2019 minskade efterfrågan i Europa med 8%.

Affärsområdet rapporterade en organisk försäljningsminskning om 11,8%, driven av lägre volymer inom alla produktkategorier, vilket främst berodde på sjunkande konsumentefterfrågan. Begränsningarna i leveranskedjan fortsatte att minska sekventiellt och produkttillgängligheten påverkades endast i mindre grad. Prisutvecklingen var fortsatt stark, driven av de listprishöjningar som genomförts under tidigare kvartal. Mix förbättrades genom ett tydligt fokus på premiumvarumärkena Electrolux och AEG samt högmixprodukter. Nettoomsättningen påverkades negativt av utträdet från den ryska marknaden i september.

Rörelseresultatet inkluderade engångsposter om -424 Mkr1 . Rörelseresultatet exklusive dessa poster minskade till 289 Mkr på grund av betydligt lägre volymer jämfört med föregående år. Lagerhanteringsåtgärder och minskad produktion som svar på den lägre marknadsefterfrågan medförde dessutom en temporärt högre kostnad per produkt. Under kvartalet vidtogs åtgärder inom programmet för kostnadsbesparingar för koncernen för att anpassa produktionen till den försvagade marknaden, samtidigt som minskningen av rörliga utgifter fortsatte. Pris kompenserade för betydande kostnadsinflation och mix bidrog positivt till resultatet.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 20 och 26.

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 12 586 14 122 46 573 49 384
Organisk tillväxt, % -11,8 1,9 -8,6 10,6
Förvärv, % - 0,2 0,1 0,1
Avyttringar, % -5,9 - -2,2 -
Rörelseresultat -135 1 034 683 4 002
Rörelsemarginal, % -1,1 7,3 1,5 8,1
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ 2,3 7,3 3,1 8,1

1 Engångsposter uppgick till -424 Mkr, varav -818 Mkr avser omstruktureringskostnad för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och 394 Mkr avser avyttringen av Electrolux kontorsfastighet i Zürich i Schweiz, se sidan 20.

Nordamerika

Under kvartalet minskade marknadsefterfrågan på vitvaror i USA med 7% jämfört med föregående år. Jämfört med fjärde kvartalet 2019 ökade marknadsefterfrågan med 3%. Hög allmän inflation och höjda räntor påverkade konsumentsentimentet negativt. Effekten av svag konsumentefterfrågan på marknadsefterfrågan förstärktes ytterligare av minskade lagernivåer hos återförsäljare. Marknadsefterfrågan på samtliga vitvaror, inklusive mikrovågsugnar och luftkonditioneringsutrustning, minskade med 9% jämfört med föregående år.

Affärsområdet redovisade en organisk försäljningsminskning om 6,1%. Volymerna minskade på grund av en svagare marknadsefterfrågan, men också delvis på grund av ett strategiskt skifte bort från vissa inköpta färdiga produkter. Listprishöjningar som genomförts tidigare under året påverkade försäljningen positivt. Kampanjaktiviteter återgick till normala nivåer. Produktmix var positiv.

Rörelseresultatet inkluderade engångsposter om -415 Mkr1 . Exklusive dessa poster uppgick rörelseförlusten till 1,2 Mdr kr. Detta berodde på de lägre volymer och väsentligt förhöjda kostnadsnivåer som föranletts av de tidigare begränsningarna i leveranskedjan och pågående förändringar av produktionen, med två nya anläggningar och flera nya produktplattformar. Under kvartalet vidtogs åtgärder inom programmet för omställning i Nordamerika, dock med fördröjd effekt på resultatet på grund av höga lagernivåer av produkter som tillverkats innan programmet inleddes. Huvudfokus i omställningsprogrammet är att avsevärt förbättra kostnadseffektiviteten i de två nya anläggningarna genom att anpassa försäljnings- och produktionsplaner samt personalstyrkan. Under kvartalet kompenserade pris för betydande kostnadsinflation, främst inom råmaterial och logistik.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 20 och 26.

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 12 266 10 955 47 021 40 468
Organisk tillväxt, % -6,1 4,4 -0,9 12,7
Rörelseresultat -1 649 -559 -2 394 688
Rörelsemarginal, % -13,4 -5,1 -5,1 1,7
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ -10,1 1,5 -5,6 3,5

1 Engångsposter uppgick till -415 Mkr, varav -205 Mkr avser omstruktureringskostnad för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika och -210 Mkr avser avslut av en pensionsplan i USA, se sidorna 12 och 20.

Latinamerika

Under kvartalet bedöms konsumentefterfrågan på vitvaror ha minskat tvåsiffrigt i regionen, jämfört med föregående år. Denna utveckling drevs av Brasilien och Chile, där högre allmän inflation och högre räntor fortsatte att påverka konsumenternas köpkraft och konsumentförtroendet negativt. Förra året påverkades efterfrågan i Chile positivt av statliga stimulansåtgärder. I Argentina ökade efterfrågan under kvartalet, delvis på grund av förbättrad tillgång till produkter och delvis beroende på att förra årets nedstängningar gav negativa effekter.

Affärsområdet redovisade en organisk försäljningsminskning om 1,6%. Orsaken var utmanande marknadsförhållanden och minskad köpkraft bland konsumenterna, vilket ledde till lägre volymer. Pris var fortsatt starkt, främst tack vare de listprishöjningar som genomförts under tidigare kvartal. Kampanjaktiviteter återgick till normala nivåer. Försäljningen på eftermarknaden fortsatte att utvecklas starkt.

Rörelseresultatet inkluderade en engångspost om -80 Mkr1 . Rörelseresultatet exklusive denna post ökade till 309 Mkr, drivet av mixförbättringar genom framgångsrika produktlanseringar på viktiga marknader som Brasilien. Pris

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 20 och 26.

kompenserade för betydande kostnadsinflation, inklusive negativa valutaeffekter. Lägre volymer påverkade resultatet negativt. Kostnadskontrollen var fortsatt strikt med ett fortsatt tydligt fokus på effektiv anpassning till marknadssituationen, och åtgärder vidtogs inom programmet för kostnadsbesparingar för koncernen.

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 6 755 5 750 24 303 19 958
Organisk tillväxt, % -1,6 11,9 4,2 33,7
Rörelseresultat 229 200 1 058 1 336
Rörelsemarginal, % 3,4 3,5 4,4 6,7
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %¹ 4,6 3,5 4,7 6,7

1 Engångspost om -80 Mkr avser omstruktureringskostnad för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen, se sidan 20.

Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika

Konsumenternas efterfrågan bedöms ha minskat under kvartalet jämfört med föregående år, främst driven av Sydostasien men även Australien. Konsumentförtroendet och köpkraften påverkades negativt av högre allmän inflation och globalt svagare makrosentimentet. Minskade lagernivåer hos återförsäljare påverkade också efterfrågan generellt.

Affärsområdet redovisade en organisk försäljningsminskning på 14,1%, till följd av betydligt lägre volymer på grund av den svagare efterfrågan. Framgångsrika produktlanseringar fortsatte att bidra till en positiv mix. Prisexekveringen var stark, främst driven av de listprishöjningar som genomförts under tidigare kvartal.

Rörelseresultatet inkluderade en engångspost om -66 Mkr2 . Rörelseresultatet exklusive denna post minskade till 154 Mkr på grund av lägre volymer. Mix utvecklades gynnsamt. Pris kompenserade för betydande kostnadsinflation, inklusive negativa valutaeffekter. Kostnadskontrollen var fortsatt strikt och åtgärder vidtogs inom programmet för kostnadsbesparingar för koncernen.

RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL 0% 2% 4% 6% 8% 10% 12% 14% 0 80 160 240 320 400 480 560 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 2020 2021 2022 Mkr Rörelseresultat Rörelsemarginal Rörelsemarginal - 12 mån

Rörelsemarginal – 12 mån exkluderar engångsposter, se sidorna 20 och 26.

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 4 162 4 545 16 984 15 820
Organisk tillväxt, % -14,1 6,7 -0,5 8,4
Förvärv, % - - - 0,9
Rörelseresultat 88 445 1 308 1 511
Rörelsemarginal, % 2,1 9,8 7,7 9,6
Rörelsemarginal exkl. engångsposter, %² 3,7 9,8 8,1 9,6

2 Engångspost om -66 Mkr avser omstruktureringskostnad för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen, se sidan 20.

Kassaflöde

Det operativa kassaflödet efter investeringar var 242 Mkr (2 103) under kvartalet. Det minskade kassaflödet jämfört med föregående år berodde främst på det lägre rörelseresultatet. Åtgärderna för att minska lagernivåerna började få effekt under kvartalet, vilket samtidigt ledde till minskade leverantörsskulder.

Den andra av två utbetalningar till aktieägare avseende utdelningen för 2021 om 9,20 kronor per aktie genomfördes under kvartalet, vilket påverkade kassaflödet med -1 242 Mkr.

Det operativa kassaflödet efter investeringar för helåret 2022 uppgick till -6 118 Mkr (3 200). En jämförelse med föregående år visar ett lägre rörelseresultat och minskade leverantörsskulder för att hantera lagernivåer. En högre investeringsnivå påverkade också kassaflödet negativt.

Utbetalningen av utdelningen för 2021 påverkade kassaflödet med -2 521 Mkr för helåret, och aktieåterköp gjordes för totalt -2 138 Mkr.

OPERATIVT KASSAFLÖDE EFTER INVESTERINGAR

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Rörelseresultat justerat för ej kassaflödespåverkande poster¹ 759 2 680 6 845 12 185
Förändring av rörelsekapital 1 472 1 546 -6 367 -3 175
Operativt kassaflöde 2 231 4 225 478 9 010
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar -2 446 -2 284 -7 389 -6 043
Förändringar i övriga investeringar 457 161 793 233
Operativt kassaflöde efter investeringar 242 2 103 -6 118 3 200
Förvärv och avyttringar av verksamheter - -990 -366 -1 006
Operativt kassaflöde efter strukturåtgärder 242 1 113 -6 484 2 194
Betalda finansiella poster, netto² -402 -160 -1 238 -470
Betald skatt -345 -499 -1 514 -1 480
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten -505 454 -9 236 244
Betalning av leasingskulder -243 -217 -960 -880
Inlösen av aktier - -4 886 - -4 886
Återköp av aktier - -894 -2 138 -894
Utdelning -1 242 -1 150 -2 521 -2 299
Aktierelaterade ersättningar 13 21 -217 -259
Periodens kassaflöde exklusive förändring av lån och kortfristiga placeringar -1 978 -6 672 -15 073 -8 975

¹ Rörelseresultat justerat för avskrivningar och övriga ej kassapåverkande poster.

² För perioden 1 januari till 31 december: erhållna räntor och liknande poster 71 Mkr (58), betalda räntor och liknade poster -1 206 Mkr (-430) och andra betalda/erhållna finansiella poster -103 Mkr (-98).

Finansiell ställning

Nettoskuld

Nettoskuld

Per den 31 december 2022 uppgick Electrolux finansiella nettoskuld (exklusive leasingskulder och pensionsavsättningar) till 19 828 Mkr jämfört med en finansiell nettoskuld om 4 645 Mkr per den 31 december 2021. Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser uppgick till ett överskott på 245 Mkr och leasingskulder uppgick till 4 264 Mkr per den 31 december 2022. Den totala nettoskulden uppgick till 23 848 Mkr, en ökning med 15 257 Mkr jämfört med 8 591 Mkr per den 31 december 2021.

Långfristiga lån inklusive kortfristig del av långfristiga lån uppgick per den 31 december 2022 till totalt 31 343 Mkr med en genomsnittlig löptid på 4,0 år, jämfört med 14 392 Mkr och 1,9 år vid utgången av 2021.

Under fjärde kvartalet amorterades 2 034 Mkr av långfristiga lån. I oktober emitterades en obligation om 500 miljoner euro, i november gröna obligationer om 3 000 Mkr och i december, obligationer om 3 000 Mkr under det befintliga Euro Medium Term Note-programmet (EMTN). I november genomförde Electrolux ett återköp om 1 939 Mkr av EMTN obligationer med ursprungligt förfall 2023. Under kvartalet emitterades företagscertifikat om netto 350 Mkr. I november undertecknades två nya kreditfaciliteter, den första om 3 000 Mkr med förfall 2024 och den andra om 2 500 Mkr med förfall 2023.

För ytterligare information, se www.electroluxgroup.com.

Per den 31 december 2022 uppgick likvida medel till 17 800 Mkr, en ökning med 6 564 Mkr jämfört med 11 236 Mkr per den 31 december 2021.

Nettoskuld/EBITDA var 3,8 (0,7) och avkastningen på eget kapital uppgick till -7,0% (24,4).

Rörelsekapital och nettotillgångar

Rörelsekapitalet per den 31 december 2022 uppgick till -13 731 Mkr (-17 726), motsvarande -9,9% (-13,7) av den annualiserade nettoomsättningen. Operativt rörelsekapital uppgick till 7 504 Mkr (5 407), motsvarande 5,4% (4,2) av den annualiserade nettoomsättningen, se sidan 22.

De genomsnittliga nettotillgångarna för helåret 2022 uppgick till 36 684 Mkr (23 860), motsvarande 27,2% (19,0) av den annualiserade nettoomsättningen. Nettotillgångarna uppgick per den 31 december 2022 till 40 297 Mkr (27 201).

Avkastningen på nettotillgångarna var -0,6% (28,5).

Mkr 31 dec. 2022 31 dec. 2021
Kortfristiga lån 5 732 1 288
Kortfristig del av långfristiga lån 2 605 4 187
Kundfordringar med regressrätt 40 87
Kortfristig upplåning 8 377 5 563
Finansiella derivatskulder 445 48
Upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter 254 65
Total kortfristig upplåning 9 076 5 675
Långfristig upplåning 28 738 10 205
Total upplåning¹ 37 813 15 881
Långfristiga finansiella tillgångar 185 -
Kassa och bank 17 559 10 923
Kortfristiga placeringar 168 165
Finansiella derivattillgångar 51 144
Förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter 21 4
Likvida medel² 17 800 11 236
Finansiell nettoskuld 19 828 4 645
Leasingskulder 4 264 3 055
Nettoavsättningar för pensioner och liknande förpliktelser -245 891
Nettoskuld 23 848 8 591
Nettoskuld/EBITDA 3,8 0,7
Skuldsättningsgrad 1,45 0,46
Totalt eget kapital 16 449 18 610
Eget kapital per aktie, kr 60,92 65,74
Avkastning på eget kapital, % -7,0 24,4

¹ Varav räntebärande lån om 37 075 Mkr per den 31 december 2022 och 15 681 Mkr per den 31 december 2021.

² Electrolux har även en outnyttjad garanterad kreditfacilitet som kan nyttjas i flera valutor om 1 000 miljoner euro, cirka 11 100 Mkr, som förfaller 2027, en outnyttjad garanterad kreditfacilitet om 2 500 Mkr som förfaller 2023, samt en outnyttjad garanterad kreditfacilitet om 3 000 Mkr som förfaller 2024.

Återköp av aktier

Inga aktier har återköpts under fjärde kvartalet 2022. Under helåret 2022 återköptes totalt 13 049 115 aktier av serie B för totalt 2 138 Mkr.

Styrelsen avser att inte inleda ytterligare aktieåterköp före årsstämman 2023.

För mer information se sidan 23 och www.electroluxgroup.com/sv/aktieaterkop

Asbestmål i USA

Koncernen är involverad i pågående rättsprocesser i USA avseende asbest. Nästan alla målen hänför sig till externt inköpta komponenter som använts i industriella produkter tillverkade före tidigt 1970-tal i verksamheter som inte längre ägs av Electrolux. Målen involverar käranden som framställt likartade krav mot ett flertal andra bolag som inte ingår i Electroluxkoncernen.

Per den 31 december 2022 uppgick antalet pågående mål till 3 365 (3 315) med totalt cirka 3 371 (cirka 3 324) käranden. Under fjärde kvartalet 2022 tillkom 274 nya mål med

Risker och osäkerhetsfaktorer

En aktiv riskhantering är avgörande för att Electrolux ska kunna driva en framgångsrik verksamhet. Koncernen påverkas av flera olika typer av risker såsom strategiska och externa risker men också affärsrisker som till exempel operationella och finansiella risker. Riskhantering i Electrolux syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Risker, riskhantering och riskexponering beskrivs i mer detalj i årsredovisningen för 2021:

www.electroluxgroup.com/arsredovisning2021

Den globala coronapandemin och Rysslands invasion av Ukraina medför osäkerhet och påverkar såväl Electrolux verksamhet som utbud och efterfrågan. Denna utveckling, och liknande händelser, kan leda till en ekonomisk nedgång, påverka tillgång till marknader och orsaka förändrade konsumentbeteenden med negativ påverkan på koncernens försäljning. Begränsningar i leverantörskedjan kan påverka Electrolux tillverkningsförmåga, kostnader för produktion, energi, råmaterial och transporter samt valutakursrörelser,

274 käranden och 280 mål med cirka 281 käranden avfördes. Ytterligare stämningar mot Electrolux förväntas. Det är inte möjligt att förutsäga antalet framtida mål. Utgången av asbestkrav är svår att förutse och Electrolux kan inte lämna någon försäkran om att utgången av denna typ av krav inte kan komma att ha en väsentligt negativ inverkan på verksamheten eller framtida resultat.

vilket i sin tur kan påverka koncernens finansiella resultat och marknadsandelar negativt vid uteblivna leveranser och kvalitetsproblem.

I september lämnade Electrolux Ryssland och Belarus genom avyttringen av det ryska dotterbolaget. Processer för att undvika sanktioner och andra restriktioner mot Ryssland och Belarus är på plats. Electrolux följer noga utvecklingen relaterad till Rysslands invasion av Ukraina. Efter en noga riskbedömning återupptogs begränsad försäljning i Ukraina och produktion i fabriken, som är belägen i västra Ukraina, under andra delen av april. Under 2021 representerade Ryssland, Belarus och Ukraina cirka 2% av koncernens nettoförsäljning. Ukraina representerar mindre än 1% av koncernens totala tillgångar. Det finns inga, för koncernen, viktiga direktleverantörer etablerade i Ryssland, Belarus eller Ukraina.

Hållbara innovationer för konsumentupplevelser

Innovation för att förbättra konsumentupplevelsen inom Taste, Care och Wellbeing är en viktig drivkraft för långsiktig lönsam tillväxt. Electrolux innovativa produktportfölj, med ett starkt hållbarhetsfokus, gör det möjligt för konsumenter att leva bättre liv samtidigt som de också sparar energi, vatten och resurser. Produktportföljen liksom Electrolux väletablerade varumärken med en lång historia av innovation är konkurrenskraftiga tillgångar. Dessa gör det möjligt för företaget att också stärka sin position på tillväxtmarknader och inom eftermarknaden.

Djup konsumentinsikt är en konkurrensfördel i en tid med större konsumentmedvetenhet. Konsumenter prioriterar hållbarhet alltmer, och forskning visar att för närmare 75% av de globala konsumenterna har det blivit viktigare än före pandemin att företag agerar hållbart1 och att närmare 60% av välbeställda amerikaner är villiga att betala mer för hållbara varor2 . Electrolux mest resurseffektiva produkter har genomgående haft en högre marginal under många år och 2022 stod de för 24% av sålda produkter och 39% av bruttovinsten.

Multidoor-kylskåp visar de många fördelarna med modularisering

Electrolux populära multidoor-kylskåp visar tydligt de många fördelar som modulariseringen skapar, både för Electrolux och för konsumenterna. Genom djupgående konsumentinsikter har Electrolux stärkt sitt erbjudande i den attraktiva produktkategorin.

En snabbt växande marknad

Den globala marknaden för multidoor-kylskåp har vuxit med cirka 3,5% i genomsnitt under de senaste 5 åren, vilket är avsevärt snabbare än marknaden generellt för kylskåp, enligt data från Euromonitor3 . Electrolux har de senaste åren stärkt sitt erbjudande i denna högvärdekategori och på en av företagets kärnmarknader, Brasilien, har det bidragit till en betydande ökning av Electrolux marknadsandel4. .

Den ökade efterfrågan drivs främst av de fördelar som multidoor-kylskåpen erbjuder konsumenterna, såsom det utökade förvaringsutrymmet, en tydlig överblick över innehållet och flexibiliteten att kunna ställa in olika temperaturer för olika fack. Genom avancerad teknologi bevaras också maten längre, vilket ger hållbarhetsfördelar som bidrar till kylskåpens popularitet.

Electrolux senaste multidoor-serie har skapats utifrån den djupa konsumentförståelse som Electrolux utvecklat genom hembesök, användarlab, intervjuer och fokusgrupper. Användarna kan till exempel minska sitt matavfall av färsk frukt, grönsaker, kött och fisk betydligt. Toppmoderna funktioner som en förseglad låda försedd med membran för automatisk fuktighetsreglering och antioxidantfilter gör att varorna kan hållas fräscha och krispiga längre och är exempel på de lösningar som multidoor-kylskåpen erbjuder för en mer flexibel, hälsosam och hållbar livsstil. Med en innovationsprocess på koncernnivå och modulariserad produktion kan också konsumenternas snabbt föränderliga förväntningar uppfyllas snabbare och effektivare i alla regioner.

Ökad innovationshastighet till lägre kostnad

Avsevärda tids- och kostnadsbesparingar har gjorts i produktutvecklingen tack vare modulariserade produktarkitekturer. För den senaste serien av multidoor-kylskåp har tiden och kostnaderna för utveckling minskats med cirka 30% jämfört med tidigare produktplattformar.

Moduler som initialt byggts för den första multidoorplattformen i fabriken i Rayong i Thailand finns nu även

inkluderade i liknande plattformar i andra Electrolux-fabriker, och tack vare sin korskompatibilitet kan modulerna anpassas till kylar och frysar för flera regioner.

Det gör att moderna premiumkylar och -frysar kan tas fram som är särskilt anpassade för sina målmarknader, samtidigt som utvecklingstiden förkortas tack vare ökade synergier och standardisering mellan anläggningarna. Koncentrationen av antalet leverantörer och komponenter möjliggör också besparingar i stor skala, vilket ökar effektiviteten i verksamheten.

Eftermarknaden ökar värdet för konsumenterna

Genom eftermarknadsförsäljning erbjuds även förbrukningsvaror och tillbehör som förbättrar upplevelsen för konsumenterna ytterligare. Ett exempel är förvaring med vakuumförsegling som ytterligare förlänger matens färskhet och minskar matsvinnet, andra är vattenreningsfilter för inbyggda vatten- och isdispenser, och luftfilter som förhindrar dålig lukt. Med Electrolux app kan användarna koppla kylskåpet till sitt wifi och få information om hur de får ut det mesta av sina produkter och meddelanden om när det är dags att byta filter.

  • 2 Ipsos (2022). Who are the affluent environmentalists? An Ipsos point of View
  • 3 Euromonitor global market estimate, volumes, excluding China; major appliances by format. 4 Electrolux estimat.

Hitta fler inspirerande business case om hur Electrolux levererar på sin strategi för lönsam tillväxt och nyckelfaktorerna för att skapa ökat värde i How we create value på vår webbsida.

www.electroluxgroup.com/ir/create-value

1 Global WebIndex (GWI) (2020). Coronavirus research. Undersökning i 20 länder.

Händelser under kvartalet Händelser efter kvartalet

Oktober. Ny chef utsedd för Affärsområde Latinamerika

Leandro Jasiocha har utsetts till chef för Affärsområde Latinamerika och efterträder Ricardo Cons som nyligen utsetts till chef för Affärsområde Nordamerika. Leandro Jasiocha tillträder senast den 1 januari 2023.

12 oktober och 19 december. Electrolux avyttrar Memphisfabrik

Electrolux har tecknat avtal om att avyttra tillverkningsenheten i Memphis, Tennessee, USA, inklusive viss utrustning, för en kontant ersättning om 82,5 miljoner USD (cirka 930 Mkr).

Slutförande av transaktionen är villkorat av ett antal olika faktorer. Transaktionen förväntas slutföras under första halvåret 2023. Electrolux produktion i Memphis upphörde den 30 juni 2022 och verksamheten har överförts till den nya anläggningen i Springfield, Tennessee.

För mer information, se www.electroluxgroup.com

11 januari. Electrolux meddelar förlust för fjärde kvartalet 2022

Electrolux meddelade att rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2022 beräknas bli cirka -2 Mdr kr (0,9), inklusive engångsposter på -1,4 Mdr kr (-0,7). I dessa ingick, utöver tidigare kommunicerade poster, avslut av en pensionsplan i USA där pensionsåtagandena överfördes till en tredje part vilket resulterade i en minskning av pensionsskuld och tillgångar på 6 Mdr kr vid slutet av 2022. Dessa åtgärder resulterade i negativ rörelseresultatpåverkan på cirka 0,2 Mdr kr under det fjärde kvartalet p g a en engångsskatt (excise tax), och en positiv kassaflödeseffekt om åtminstone 0,7 Mdr kr förväntas under det första halvåret 2023

1 februari. Produktionen vid Electrolux fabrik i Nyíregyháza i Ungern upphör

Electrolux har beslutat att upphöra med produktionen vid fabriken i Nyíregyháza, Ungern från början av 2024. Beslutet medför omstruktureringskostnader på cirka 550 Mkr som kommer att redovisas som en engångspost vilken påverkar rörelseresultatet för affärsområde Europa för det första kvartalet 2023.

Beslutet följer på en genomgång av behovet av produktionskapacitet inklusive en utvärdering av Nyíregyházafabrikens konkurrenskraft. Fabriken har omkring 650 anställda och tillverkar kylskåp. Den strategiska inriktningen är att optimera produktionsverksamheten för kylskåp ur ett kostnadsperspektiv genom både outsourcing och egen produktion, och därvid dra nytta av koncernens storlek.

Beslutet innebär att återstående investeringar i kylskåpsprodukter, som ingår i de tidigare annonserade globala investerings- och effektiviseringssatsningarna på 8 Mdr kr och som startade 2018, kommer att utvärderas och styras om i enlighet med Electrolux strategiska inriktning.

Electrolux undersöker möjligheterna att avyttra fabriken i Nyíregyháza och kommer samarbeta med relevanta myndigheter och intressenter för att stödja de anställda på bästa möjliga sätt under denna fas.

Kassaflödeseffekten beräknas till cirka 300 Mkr under främst 2024-2025. Den slutliga påverkan på rörelseresultatet och kassaflödet kommer att bestämmas av växelkursen på relevanta redovisningsdagar.

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Årsstämma 2023

Electrolux årsstämma kommer att hållas den 29 mars 2023 kl. 16.00 på Münchenbryggeriet, Torkel Knutssons-gatan 2, Stockholm, Sverige.

Ytterligare information om förfarandet vid årsstämman kommer att publiceras i kallelsen till årsstämman.

Förslag till utdelning

Enligt bolagets utdelningspolicy är Electrolux mål att utdelningen ska motsvara cirka 50% av årets resultat. Eftersom resultatet för 2022 var negativt, föreslår styrelsen att ingen utdelning ska utgå för räkenskapsåret 2022.

Förslag till beslut om återköp av egna aktier

Electrolux har under flera år haft mandat från årsstämman att förvärva egna aktier.

Även om styrelsen för närvarande inte har någon avsikt att utnyttja ett bemyndigande att förvärva ytterligare egna aktier, föreslår styrelsen att bemyndigandet ska förnyas eftersom ett sådant bemyndigande gäller fram till nästa årsstämma. Styrelsen skulle i så fall ha möjlighet att besluta om att förvärva egna aktier om lämpliga förutsättningar föreligger och styrelsen skulle kunna finna att det är till bolagets och aktieägarnas bästa. Styrelsen föreslår därför att årsstämman 2023 bemyndigar styrelsen att under tiden intill nästa årsstämma besluta om förvärv av högst så många aktier att bolaget efter varje förvärv innehar högst 10% av totalt antal aktier i bolaget.

Syftet med förslaget är att kunna använda återköpta aktier i anledning av eventuella företagsförvärv, för bolagets aktierelaterade incitamentsprogram samt för att kunna anpassa koncernens kapitalstruktur.

Den 31 december 2022 ägde Electrolux 13 049 115 aktier av serie B i Electrolux, motsvarande cirka 4,6% av totalt antal utestående aktier i bolaget.

Valberedning

Electrolux valberedning utgörs av Johan Forssell, Investor AB, ordförande i valberedningen. De övriga ledamöterna är Sussi Kvart, Handelsbanken Fonder, Carina Silberg, Alecta och Tomas Risbecker, AMF Tjänstepension och Fonder. I valberedningen ingår också Staffan Bohman och Fredrik Persson, ordförande respektive ledamot i Electrolux styrelse.

Valberedningen kommer att arbeta fram förslag till årsstämman 2023 avseende ordförande vid stämman, styrelsen, styrelsens ordförande, styrelseledamöternas ersättning, revisor, arvode till revisor samt, i den mån så anses erforderligt, förslag till ändringar i nuvarande instruktion för valberedningen.

För mer information, se www.electroluxgroup.com

Moderbolaget AB Electrolux

I moderbolaget ingår huvudkontorets funktioner och fem bolag som bedriver verksamhet i kommission för AB Electrolux.

Nettoomsättningen i moderbolaget AB Electrolux uppgick för helåret 2022 till 42 063 Mkr (43 805), varav 34 865 Mkr (36 581) avsåg försäljning till koncernbolag och 7 198 Mkr (7 224) försäljning till utomstående kunder. Resultatet efter finansiella poster uppgick till -613 Mkr (4 535) inklusive 3 167 Mkr (3 434) i utdelningar från dotterbolag. Periodens resultat uppgick till -236 Mkr (4 110).

Investeringarna i materiella och immateriella tillgångar uppgick till 1 222 Mkr (860). Likvida medel uppgick vid utgången av perioden till 12 899 Mkr jämfört med 6 705 Mkr vid ingången av året.

Fritt eget kapital i moderbolaget uppgick vid periodens slut till 9 353 Mkr, jämfört med 15 002 Mkr vid ingången av året. Utdelningen till aktieägarna för 2021 uppgick till 2 521 Mkr.

Moderbolagets resultat- och balansräkning presenteras på sidan 23.

Stockholm den 2 februari 2023

AB Electrolux (publ) 556009-4178

Styrelsen

Rapporten har inte blivit Rapporten har inte blivit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer föremål för särskild granskning av bolagets revisorer

Koncernens rapport över totalresultat

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 35 769 35 372 134 880 125 631
Kostnad för sålda varor -32 362 -29 155 -117 177 -101 647
Bruttoresultat 3 407 6 218 17 703 23 984
Försäljningskostnader -3 702 -3 609 -12 997 -11 835
Administrationskostnader -1 774 -1 376 -5 752 -4 972
Övriga rörelseintäkter/-kostnader 105 -350 830 -376
Rörelseresultat -1 964 882 -215 6 801
Finansiella poster, netto -510 -181 -1 457 -546
Resultat efter finansiella poster -2 474 700 -1 672 6 255
Skatt 552 -104 352 -1 577
Periodens resultat -1 922 596 -1 320 4 678
Poster som ej kommer att omklassificeras till periodens resultat:
Omräkning av avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser -1 000 1 097 1 614 2 746
Inkomstskatt relaterat till poster som ej omklassificeras 254 -212 -411 -584
-746 885 1 204 2 161
Poster som senare kan komma att omklassificeras till periodens resultat:
Kassaflödessäkringar 47 0 39 -35
Valutakursdifferenser -1 147 450 2 643 1 284
Inkomstskatt relaterat till poster som kan komma att omklassificeras -5 0 1 9
-1 104 451 2 684 1 258
Övrigt totalresultat, netto efter skatt -1 851 1 336 3 887 3 419
Periodens totalresultat -3 772 1 932 2 568 8 097
Periodens resultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget -1 922 596 -1 320 4 677
Minoritetsintressen 0 -0 0 0
Totalt -1 922 596 -1 320 4 678
Periodens totalresultat hänförligt till:
Innehavare av aktier i moderbolaget -3 772 1 932 2 567 8 096
Minoritetsintressen 0 0 0 0
Totalt -3 772 1 932 2 568 8 097
Resultat per aktie, kr
Före utspädning -7,12 2,09 -4,81 16,31
Efter utspädning -7,02 2,07 -4,75 16,21
Genomsnittligt antal aktier¹
Före utspädning, miljoner 270,0 285,6 274,7 286,9
Efter utspädning, miljoner 273,6 287,6 278,0 288,5

¹ Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Koncernens balansräkning

Mkr 31 dec. 2022 31 dec. 2021
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar, ägda 29 876 25 422
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 3 906 2 771
Goodwill 7 081 6 690
Övriga immateriella tillgångar 5 223 4 000
Innehav i intresseföretag 24 76
Uppskjutna skattefordringar 7 672 5 746
Finansiella anläggningstillgångar 259 65
Tillgångar i pensionsplaner 2 164 1 732
Övriga anläggningstillgångar 904 634
Summa anläggningstillgångar 57 108 47 136
Varulager 24 374 20 478
Kundfordringar 21 487 23 110
Skattefordringar 1 208 959
Derivatinstrument 99 204
Övriga omsättningstillgångar 5 098 4 632
Kortfristiga placeringar 168 165
Kassa och bank 17 559 10 923
Summa omsättningstillgångar 69 994 60 471
Summa tillgångar 127 102 107 607
Eget kapital och skulder
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare:
Aktiekapital 1 545 1 545
Övrigt tillskjutet kapital 2 905 2 905
Övriga reserver -651 -3 335
Balanserade vinstmedel 12 644 17 489
Eget kapital som kan hänföras till moderbolagets aktieägare 16 443 18 604
Minoritetsintresse 7 6
Summa eget kapital 16 449 18 610
Långfristig upplåning 28 738 10 205
Långfristiga leasingskulder 3 210 2 173
Uppskjutna skatteskulder 731 476
Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser 1 919 2 623
Övriga avsättningar 4 655 4 664
Summa långfristiga skulder 39 253 20 142
Leverantörsskulder 38 357 38 182
Skatteskulder 1 453 1 704
Övriga skulder 17 543 19 745
Kortfristig upplåning 8 377 5 563
Kortfristiga leasingskulder 1 054 882
Derivatinstrument 578 75
Övriga avsättningar 4 037 2 704
Summa kortfristiga skulder 71 400 68 854
Summa eget kapital och skulder 127 102 107 607

Förändring av koncernens eget kapital

Mkr Helår 2022 Helår 2021
Ingående balans 18 610 18 709
Periodens totalresultat 2 568 8 097
Aktierelaterad ersättning -72 -116
Utdelning till moderbolagets aktieägare -2 521 -2 299
Inlösen av aktier - -4 886
Återköp av aktier -2 138 -894
Utdelning till minoritetsägare - -0
Förvärv av minoritetsintresse 2 -1
Totala transaktioner med aktieägare -4 729 -8 196
Utgående balans 16 449 18 610

Koncernens kassaflödesanalys

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat -1 964 882 -215 6 801
Avskrivningar 1 421 1 117 5 390 4 489
Övriga ej kassapåverkande poster 1 303 681 1 670 895
Betalda finansiella poster, netto¹ -402 -160 -1 238 -470
Betald skatt -345 -499 -1 514 -1 480
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av
rörelsekapital 12 2 021 4 093 10 235
Förändringar av rörelsekapital
Förändring av varulager 5 652 1 158 -1 556 -6 401
Förändring av kundfordringar 769 -1 603 4 074 -2 253
Förändring av leverantörsskulder -4 740 2 199 -4 026 5 372
Förändring av övrigt rörelsekapital och avsättningar -210 -207 -4 859 106
Kassaflöde från förändringar av rörelsekapital 1 472 1 546 -6 367 -3 175
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 483 3 567 -2 274 7 059
Investeringsverksamheten
Förvärv av verksamheter - -990 - -1 006
Försäljning av verksamheter - - -367 -
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -1 910 -1 914 -5 649 -4 847
Investeringar i produktutveckling -200 -172 -740 -578
Investeringar i mjukvaror och övriga immateriella tillgångar -336 -198 -1 001 -618
Övrigt 457 161 795 233
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 989 -3 113 -6 962 -6 815
Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten -505 454 -9 236 244
Finansieringsverksamheten
Förändring av kortfristiga placeringar 2 -1 -4 8
Förändring av kortfristiga lån 1 018 -410 5 355 -291
Långfristig nyupplåning 11 391 0 22 244 1
Amortering av långfristiga lån -2 034 -64 -6 158 -284
Betalning av leasingskulder -243 -217 -960 -880
Utdelning -1 242 -1 150 -2 521 -2 299
Inlösen av aktier - -4 886 - -4 886
Återköp av aktier - -894 -2 138 -894
Aktierelaterad ersättning 13 21 -217 -259
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 8 904 -7 600 15 601 -9 785
Periodens kassaflöde 8 398 -7 146 6 365 -9 541
Kassa och bank vid periodens början 9 403 17 973 10 923 20 196
Kursdifferenser i kassa och bank -242 95 271 267
Kassa och bank vid periodens slut 17 559 10 923 17 559 10 923

¹ För perioden 1 januari till 31 december: erhållna räntor och liknande poster 71 Mkr (58), betalda räntor och liknade poster –1 206 Mkr (–430) och andra betalda/ erhållna finansiella poster -103 Mkr (-98).

Nyckeltal

Mkr om ej annat anges Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 35 769 35 372 134 880 125 631
Organisk tillväxt, % -8,4 4,8 -2,8 14,2
EBITA -1 724 1 048 698 7 592
EBITA-marginal, % -4,8 3,0 0,5 6,0
Rörelseresultat -1 964 882 -215 6 801
Rörelsemarginal, % -5,5 2,5 -0,2 5,4
Rörelsemarginal exkl. engångsposter,%¹ -1,7 4,5 0,6 6,0
Resultat efter finansiella poster -2 474 700 -1 672 6 255
Periodens resultat -1 922 596 -1 320 4 678
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -1 910 -1 914 -5 649 -4 847
Operativt kassaflöde efter investeringar 242 2 103 -6 118 3 200
Resultat per aktie, kr² -7,12 2,09 -4,81 16,31
Eget kapital per aktie, kr 60,92 65,74 60,92 65,74
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år - - 3,7 5,3
Avkastning på nettotillgångar, % - - -0,6 28,5
Avkastning på eget kapital, % - - -7,0 24,4
Nettoskuld 23 848 8 591 23 848 8 591
Nettoskuld/EBITDA - - 3,83 0,71
Skuldsättningsgrad 1,45 0,46 1,45 0,46
Genomsnittligt antal anställda 48 982 52 025 50 769 51 590
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux, miljoner 270,0 285,6 274,7 286,9

¹ Helåret 2022 samt helåret 2021 inkluderar engångsposter. För mer information om engångsposter avseende föregående år, se sidan 20.

² Före utspädning.

För definitioner se sidorna 27–28.

Valutakurser

SEK 31 dec. 2022 31 dec. 2021
Valutakurs Genomsnitt Balansdag Genomsnitt Balansdag
ARS 0,0785 0,0589 0,0904 0,0880
AUD 7,00 7,09 6,42 6,57
BRL 1,95 2,00 1,59 1,62
CAD 7,73 7,70 6,82 7,07
CHF 10,59 11,29 9,40 9,88
CLP 0,0116 0,0121 0,0113 0,0107
CNY 1,50 1,51 1,33 1,42
EUR 10,63 11,12 10,15 10,24
GBP 12,45 12,54 11,78 12,21
HUF 0,0272 0,0277 0,0283 0,0277
MXN 0,5028 0,5333 0,4216 0,4407
RUB 0,1495 0,1426 0,1159 0,1207
THB 0,2881 0,3019 0,2685 0,2705
USD 10,09 10,43 8,57 9,04

Nettoomsättning och rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 Helår 2022 Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 Helår 2021
Europa
Nettoomsättning 11 535 11 345 11 107 12 586 46 573 11 637 11 721 11 905 14 122 49 384
Försäljningstillväxt,% -4,0 -7,4 -11,6 -17,0 -10,5 14,1 37,3 -1,1 2,1 10,8
EBITA 670 222 161 -44 1 009 1 166 1 057 885 1 097 4 205
EBITA-marginal, % 5,8 2,0 1,4 -0,4 2,2 10,0 9,0 7,4 7,8 8,5
Rörelseresultat 602 142 75 -135 683 1 122 1 013 833 1 034 4 002
Rörelsemarginal, % 5,2 1,2 0,7 -1,1 1,5 9,6 8,6 7,0 7,3 8,1
Nordamerika
Nettoomsättning 9 940 11 905 12 909 12 266 47 021 9 002 10 132 10 378 10 955 40 468
Försäljningstillväxt,% -0,3 0,7 2,3 -6,1 -0,9 22,9 33,7 -1,9 4,4 12,7
EBITA 807 -214 -1 169 -1 588 -2 164 543 602 240 -510 875
EBITA-marginal, % 8,1 -1,8 -9,1 -12,9 -4,6 6,0 5,9 2,3 -4,7 2,2
Rörelseresultat 752 -270 -1 227 -1 649 -2 394 493 558 196 -559 688
Rörelsemarginal, % 7,6 -2,3 -9,5 -13,4 -5,1 5,5 5,5 1,9 -5,1 1,7
Latinamerika
Nettoomsättning 4 761 6 268 6 518 6 755 24 303 4 516 4 782 4 910 5 750 19 958
Försäljningstillväxt,% -6,0 12,9 13,5 -1,6 4,2 58,3 90,4 10,9 11,9 33,7
EBITA 115 338 478 261 1 191 464 371 430 227 1 492
EBITA-marginal, % 2,4 5,4 7,3 3,9 4,9 10,3 7,8 8,8 4,0 7,5
Rörelseresultat 85 303 440 229 1 058 423 327 387 200 1 336
Rörelsemarginal, % 1,8 4,8 6,8 3,4 4,4 9,4 6,8 7,9 3,5 6,7
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern
och Afrika
Nettoomsättning 3 882 4 231 4 710 4 162 16 984 3 871 3 668 3 736 4 545 15 820
Försäljningstillväxt,% -5,2 6,4 13,7 -14,1 -0,5 20,1 17,8 -3,9 6,7 9,3
EBITA 300 439 527 104 1 370 416 333 426 434 1 609
EBITA-marginal, % 7,7 10,4 11,2 2,5 8,1 10,7 9,1 11,4 9,5 10,2
Rörelseresultat 284 426 511 88 1 308 393 312 362 445 1 511
Rörelsemarginal, % 7,3 10,1 10,8 2,1 7,7 10,1 8,5 9,7 9,8 9,6
Koncerngemensamma kostnader etc:
rörelseresultat -148 -41 -184 -497 -870 -134 -226 -139 -237 -737
Totalt koncernen
Nettoomsättning 30 118 33 749 35 244 35 769 134 880 29 026 30 303 30 929 35 372 125 631
Försäljningstillväxt,% -3,3 0,4 0,4 -10,4 -3,6 23,0 39,3 -0,0 4,9 14,3
EBITA 1 780 786 -144 -1 724 698 2 492 2 173 1 878 1 048 7 592
EBITA-marginal,% 5,9 2,3 -0,4 -4,8 0,5 8,6 7,2 6,1 3,0 6,0
Rörelseresultat 1 575 560 -385 -1 964 -215 2 297 1 983 1 639 882 6 801
Rörelsemarginal, % 5,2 1,7 -1,1 -5,5 -0,2 7,9 6,5 5,3 2,5 5,4
Periodens resultat 950 257 -605 -1 922 -1 320 1 556 1 383 1 143 596 4 678
Resultat per aktie, SEK¹ 3,40 0,93 -2,23 -7,12 -4,81 5,41 4,81 3,98 2,09 16,31

¹ Före utspädning.

Engångsposter per affärsområde

Helår Helår
Mkr Kv1 2022¹ Kv2 2022 Kv3 2022² Kv4 2022³ 2022 Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021⁴ 2021
Europa - - -350 -424 -774 - - - - -
Nordamerika 656 - - -415 241 - - - -727 -727
Latinamerika - - - -80 -80 - - - - -
Asien-Stillahavsområdet,
Mellanöstern och Afrika - - - -66 -66 - - - - -
Koncerngemensamma
kostnader etc. - - - -367 -367 - - - - -
Totalt koncernen 656 - -350 -1 352 -1 046 - - - -727 -727

1 Engångsposten på 656 Mkr för det första kvartalet 2022 relaterar till affärsområdet Nordamerika och en betalning efter förlikning med tidigare ombud angående rådgivning för tullar på tvättmaskiner som importerades till USA från Mexiko under 2016/2017. Den positiva engångsposten är inkluderad i Övriga Rörelseintäkter/-kostnader

2 Engångsposten på -350 Mkr för det tredje kvartalet 2022 avser affärsområde Europa och relaterar till utträdet från den ryska marknaden. Kostnaden ingår i Övriga

rörelseintäkter/-kostnader. 3 Engångsposten på -1 352 Mkr för det fjärde kvartalet 2022 avser omstruktureringskostnad om -1 536 Mkr för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i Nordamerika, en realisationsvinst om 394 Mkr för avyttringen av Electrolux kontorsfastighet i Zürich i Schweiz, och -210 Mkr för avslut av en pensionsplan i USA där pensionsåtagandena överfördes till en tredje part. Realisationsvinsten från avyttringen av fastighet och kostnaden för avslut av pensionsplanen ingår i Övriga rörelseintäkter/-kostnader, omstruktureringskostnaderna för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning i

Nordamerika är inkluderade i respektive relevant funktion i resultaträkningen. 4 Engångsposten om -727 Mkr för det fjärde kvartalet 2021 avser affärsområde Nordamerika och kostnader efter skiljedom i tullfråga i USA angående tullar på tvättmaskiner importerade till USA från Mexiko under 2016/2017. Kostnaden ingår i Övriga rörelseintäkter/-kostnader.

Rörelseresultat exklusive engångsposter (NRI)

Helår Helår
Mkr Kv1 2022 Kv2 2022 Kv3 2022 Kv4 2022 2022 Kv1 2021 Kv2 2021 Kv3 2021 Kv4 2021 2021
Europa
Rörelseresultat exkl. NRI 602 142 425 289 1 457 1 122 1 013 833 1 034 4 002
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 5,2 1,2 3,8 2,3 3,1 9,6 8,6 7,0 7,3 8,1
Nordamerika
Rörelseresultat exkl. NRI 96 -270 -1 227 -1 234 -2 635 493 558 196 168 1 415
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 1,0 -2,3 -9,5 -10,1 -5,6 5,5 5,5 1,9 1,5 3,5
Latinamerika
Rörelseresultat exkl. NRI 85 303 440 309 1 138 423 327 387 200 1 336
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 1,8 4,8 6,8 4,6 4,7 9,4 6,8 7,9 3,5 6,7
Asien-Stillahavsområdet,
Mellanöstern och Afrika
Rörelseresultat exkl. NRI 284 426 511 154 1 374 393 312 362 445 1 511
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 7,3 10,1 10,8 3,7 8,1 10,1 8,5 9,7 9,8 9,6
Koncerngemensamma
kostnader etc.
Rörelseresultat exkl. NRI -148 -41 -184 -130 -503 -134 -226 -139 -237 -737
Totalt koncernen
Rörelseresultat exkl. NRI 919 560 -35 -612 831 2 297 1 983 1 639 1 609 7 528
Rörelsemarginal exkl. NRI, % 3,1 1,7 -0,1 -1,7 0,6 7,9 6,5 5,3 4,5 6,0

Nettoomsättning per affärsområde

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Europa 12 586 14 122 46 573 49 384
Nordamerika 12 266 10 955 47 021 40 468
Latinamerika 6 755 5 750 24 303 19 958
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 4 162 4 545 16 984 15 820
Totalt koncernen 35 769 35 372 134 880 125 631

Förändring i nettoomsättning per affärsområde, %

Kv4 2022 Helår 2022
Förändring mot samma period föregående år, % Kv4 2022 valutajusterad Helår 2022 valutajusterad
Europa -11 -17 -6 -10
Nordamerika 12 -6 16 -1
Latinamerika 17 -2 22 4
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika -8 -14 7 -0
Total förändring koncernen 1 -10 7 -4

Rörelseresultat per affärsområde

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Europa -135 1 034 683 4 002
Marginal, % -1,1 7,3 1,5 8,1
Nordamerika -1 649 -559 -2 394 688
Marginal, % -13,4 -5,1 -5,1 1,7
Latinamerika 229 200 1 058 1 336
Marginal, % 3,4 3,5 4,4 6,7
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 88 445 1 308 1 511
Marginal, % 2,1 9,8 7,7 9,6
Koncerngemensamma kostnader etc. -497 -237 -870 -737
Rörelseresultat koncernen -1 964 882 -215 6 801
Marginal, % -5,5 2,5 -0,2 5,4

Förändring i rörelseresultat per affärsområde, Mkr

Kv4 2022 Helår 2022
Förändring mot samma period föregående år, Mkr Kv4 2022 valutajusterad Helår 2022 valutajusterad
Europa -1 169 -1 230 -3 319 -3 567
Nordamerika -1 090 -955 -3 082 -3 181
Latinamerika 30 -21 -278 -520
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika -357 -437 -204 -329
Koncerngemensamma kostnader etc. -260 -249 -133 -85

Rörelsekapital och nettotillgångar

Mkr 31 dec. 2022 31 dec. 2021
Varulager 24 374 17,7 20 478 15,9
Kundfordringar 21 487 15,6 23 110 17,9
Leverantörsskulder -38 357 -27,8 -38 182 -29,6
Operativt rörelsekapital 7 504 5,4 5 407 4,2
Avsättningar -8 693 -7 368
Förutbetalda och upplupna
intäkter och kostnader -12 567 -14 371
Skatt och övriga tillgångar och skulder 24 -1 394
Rörelsekapital -13 731 -9,9 -17 726 -13,7
Materiella anläggningstillgångar, ägda 29 876 25 422
Materiella anläggningstillgångar, nyttjanderätt 3 906 2 771
Goodwill 7 081 6 690
Övriga anläggningstillgångar 6 224 4 775
Uppskjutna skatteskulder och -tillgångar 6 940 5 269
Nettotillgångar 40 297 29,2 27 201 21,1
Annualiserad nettoomsättning beräknad till balansdagskurs 138 040 129 124
Genomsnittliga nettotillgångar 36 684 27,2 23 860 19,0
Annualiserad nettoomsättning beräknad till genomsnittskurs 134 880 125 631

¹ Avser annualiserad nettoomsättning.

Nettotillgångar per affärsområde

Skulder och eget
Tillgångar kapital Nettotillgångar
31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec. 31 dec.
Mkr 2022 2021 2022 2021 2022 2021
Europa 32 041 30 165 26 273 28 416 5 768 1 749
Nordamerika 30 229 26 890 18 375 17 513 11 854 9 376
Latinamerika 18 141 14 830 9 417 8 937 8 724 5 893
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika 13 821 12 579 7 451 7 679 6 370 4 900
Övrigt¹ 12 722 10 175 5 141 4 893 7 581 5 282
Totalt operativa tillgångar och skulder 106 953 94 639 66 657 67 437 40 297 27 201
Likvida medel 17 800 11 236 - - - -
Långfristiga finansiella tillgångar 185 - - - - -
Total upplåning - - 37 813 15 881 - -
Leasingskulder - - 4 264 3 055 - -
Pensionstillgångar och skulder 2 164 1 732 1 919 2 623 - -
Totalt eget kapital - - 16 449 18 610 - -
Totalt 127 102 107 607 127 102 107 607 - -

¹ Omfattar koncerngemensamma funktioner och skatteposter.

Moderbolagets resultaträkning

Mkr Kv4 2022 Kv4 2021 Helår 2022 Helår 2021
Nettoomsättning 11 399 12 502 42 063 43 805
Kostnad för sålda varor -10 653 -10 697 -37 873 -36 717
Bruttoresultat 746 1 805 4 190 7 088
Försäljningskostnader -1 094 -1 292 -3 320 -3 746
Administrationskostnader -852 -662 -2 470 -1 992
Övriga rörelsekostnader -1 610 -75 -1 860 -75
Rörelseresultat -2 810 -224 -3 460 1 275
Finansiella intäkter 2 444 2 064 3 920 3 717
Finansiella kostnader -529 -182 -1 073 -457
Finansiella poster netto 1 915 1 882 2 847 3 260
Resultat efter finansiella poster -895 1 658 -613 4 535
Bokslutsdispositioner -65 - -60 -20
Resultat före skatt -960 1 658 -673 4 515
Skatt 351 -48 437 -405
Periodens resultat -609 1 610 -236 4 110

Moderbolagets balansräkning

Mkr 31 dec. 2022 31 dec. 2021
Tillgångar
Anläggningstillgångar 41 189 39 927
Omsättningstillgångar 36 019 24 984
Summa tillgångar 77 208 64 911
Eget kapital och skulder
Bundet eget kapital 6 813 6 114
Fritt eget kapital 9 353 15 002
Summa eget kapital 16 166 21 116
Obeskattade reserver 668 586
Avsättningar 1 926 1 496
Långfristiga skulder 28 771 10 214
Kortfristiga skulder 29 677 31 499
Summa eget kapital och skulder 77 208 64 911

Aktier

Aktier ägda av Aktier ägda av
Antal aktier A-aktier B-aktier Aktier, totalt Electrolux övriga aktieägare
Antal aktier per den 1 januari 2022 8 192 498 300 727 810 308 920 308 25 842 915 283 077 393
Årets förändring -150 -25 842 765 -25 842 915 -12 793 800 -13 049 115
Antal aktier per den 31 december 2022 8 192 348 274 885 045 283 077 393 13 049 115 270 028 278
% av antal aktier 4,6%

Noter

Not 1 Redovisningsprinciper

Electrolux tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) som de antagits av Europeiska Unionen. Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med IAS 34, Delårsrapportering, den svenska Årsredovisningslagen och RFR 2 Redovisning för juridiska personer.

Electrolux delårsrapporter innehåller finansiella rapporter i sammandrag. För koncernen innebär detta huvudsakligen att notupplysningarna är begränsade jämfört med de finansiella rapporter som presenteras i årsredovisningen. För moderbolaget innebär det att de finansiella rapporterna generellt presenteras i förkortade versioner och med begränsade notupplysningar jämfört med årsredovisningen.

Tillämpade redovisningsprinciper överensstämmer med de som tillämpats i upprättandet av årsredovisningen 2021, bortsett från ändrade standarder som gäller från 1 januari 2022. Ändringarna har inte haft någon materiell inverkan på de finansiella rapporterna. Se avsnittet "Nya eller ändrade redovisningsstandarder som tillämpas efter 2021" i Årsredovisningen 2021 för mer information.

Not 2 Uppdelning av intäkter

Electrolux tillverkar och säljer vitvaror, främst på grossistmarknaden, till kunder som är återförsäljare. Electrolux produkter inkluderar kylskåp, frysar, diskmaskiner, tvättmaskiner, torktumlare, spisar, mikrovågsugnar, dammsugare, luftkonditioneringsapparater och små hushållsapparater. Electrolux har fyra regionala affärsområden med fokus på konsumentprodukter.

Försäljning av produkter intäktsredovisas vid en viss tidpunkt, när kontrollen över produkterna har överförts. Intäkter från tjänster relaterade till installation av produkter, reparation eller underhåll redovisas när kontroll överförs, vilket innebär över den tid tjänsten tillhandahålls. Försäljning av tjänster utgör inte en väsentlig del av koncernens totala nettoomsättning. Geografi och produktkategori bedöms som viktiga attribut i uppdelningen av Electrolux intäkter. Affärsområdena, vilka också utgör koncernens segment, är geografiskt indelade: Europa, Nordamerika, Latinamerika samt Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika. För information per affärsområde, se sidorna 5–7. I tillägg presenteras nedan nettoomsättning fördelad på produktområden Taste (matlagnings- och kylprodukter), Care (disk- och tvättprodukter) och Wellbeing (bl.a. luftkonditioneringsapparater, städprodukter och små apparater). Produkter inom alla produktområden säljs inom varje rörelsesegment, således inom samtliga affärsområden.

Mkr Helår 2022 Helår 2021
Produktområden
Taste 85 895 77 457
Care 38 661 36 415
Wellbeing 10 324 11 758
Totalt 134 880 125 631

Not 3 Verkligt värde och bokfört värde på finansiella tillgångar och skulder

31 dec. 2022 31 dec. 2021
Verkligt Bokfört Verkligt Bokfört
Mkr värde värde värde värde
Per kategori
Finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 425 425 227 227
Finansiella tillgångar till upplupet anskaffningsvärde 39 048 39 048 34 036 34 036
Derivat, finansiella tillgångar till verkligt värde via resultatet 60 60 204 204
Derivat, säkringsredovisning 39 39 - -
Finansiella tillgångar totalt 39 572 39 572 34 467 34 467
Finansiella skulder till upplupet anskaffningsvärde 74 123 75 472 54 206 53 950
Derivat, finansiella skulder till verkligt värde via resultatet 279 279 68 68
Derivat, säkringsredovisning 299 299 7 7
Finansiella skulder totalt 74 701 76 050 54 281 54 025

Electrolux strävar efter att ingå ramavtal om nettning (ISDA) med sina motparter för transaktioner i derivatinstrument och har upprättat ISDA-avtal med de flesta motparter, det vill säga att om en motpart går i konkurs nettas fordringar och skulder. Derivatinstrument redovisas brutto i balansräkningen.

Verkligt värdeestimat

Marknadsvärdering av finansiella instrument har utförts med ledning av de mest tillförlitliga marknadspriser som finns att tillgå. Instrument som är marknadsnoterade, till exempel på de största obligations- och ränteterminsmarknaderna, är marknadsvärderade till aktuella avistakurser. Konvertering av marknadsvärdet till SEK har skett till avistakurs. För instrument där ett tillförlitligt pris inte finns tillgängligt på marknaden har kassaflöden diskonterats med hjälp av deposit/swapkurvan för kassaflödesvalutan. Om det inte finns någon riktig kassaflödesplan, till exempel med forwardrate-avtal, har underliggande plan använts för värderingen.

I den mån optionsinstrument förekommer har värderingen gjorts enligt Black & Scholes formel. Bokfört värde minskat med nedskrivningar utgör ett approximativt verkligt värde för kundfordringar och leverantörsskulder. Verkligt värde för skulder är beräknat genom att framtida kassaflöden har diskonterats med aktuella marknadsräntor för liknande finansiella instrument. Koncernens finansiella tillgångar och skulder är värderade till verkligt värde i enlighet med följande hierarki:

Nivå 1: Noterade priser på en aktiv marknad för identiska tillgångar eller skulder. Den 31 december uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 1 till 166 Mkr (162) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Nivå 2: Andra observerbara data för tillgången eller skulden än noterade priser inkluderade i Nivå 1, antingen direkt eller indirekt. Den 31 december uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 2 till 99 Mkr (204) och de finansiella skulderna till 578 Mkr (75).

Nivå 3: Data för tillgången eller skulden som inte i sin helhet baseras på observerbara marknadsdata. Den 31 december uppgick det verkliga värdet för finansiella tillgångar under Nivå 3 till 259 Mkr (65) och de finansiella skulderna till 0 Mkr (0).

Not 4 Ställda säkerheter, eventualtillgångar och -förpliktelser

31 dec. 31 dec.
Mkr 2022 2021
Koncernen
Ställda säkerheter - -
Borgensåtaganden och andra förpliktelser 1 491 1 309
Moderbolaget
Ställda säkerheter - -
Borgensåtaganden och andra förpliktelser 1 097 996

För mer information om eventualförpliktelser, se not 25 i årsredovisningen 2021.

Not 5 Förvärv och avyttringar

Avyttringar under 2022

Electrolux beslutade att lämna Ryssland och har avyttrat verksamheten till den lokala ledningen genom en försäljning av sitt ryska dotterbolag den 9 september 2022. En realisationsförlust på 350 Mkr har redovisats som en engångspost som påverkade rörelseresultatet för affärsområde Europa under tredje kvartalet 2022.

Förvärv under 2022

Inga förvärv har skett under 2022.

Förvärv under 2021

Den 8 juli 2021 förvärvade Electrolux La Compagnie du SAV (CSAV), en fransk leverantör av reparationstjänster, specialiserad på reparation av hushållsapparater. Genom förvärvet stärker Electrolux sitt servicenät i Frankrike. CSAV har sitt huvudkontor i Lisses, söder om Paris, och sysselsätter cirka 200 personer. Nettoomsättningen 2020 uppgick till cirka 25 miljoner euro. Verksamheten ingår i affärsområde Europa.

Den 7 december 2021 förvärvade Electrolux 50% av aktierna i det svenska bolaget Gångaren Holding AB. Före förvärvet ägde Electrolux 50% av aktierna i bolaget. Det förvärvade bolaget redovisas som ett helägt dotterbolag från och med förvärvstidpunkten. Gångaren Holding är ägare till Electrolux huvudkontor i Stockholm. Köpeskillingen för de tillkommande 50% uppgick till 990 Mkr och då förvärvet huvudsakligen omfattade en fastighet har det klassificerats som ett tillgångsförvärv, vilket innebär att konsolidering sker till ackumulerat anskaffningsvärde.

Årlig utveckling per affärsområde

Europa
Nettoomsättning
43 321
45 420
46 038
49 384
Rörelseresultat
2 128
2 493
3 643
4 002
Rörelsemarginal, %
4,9
5,5
7,9
8,1
Nordamerika
Nettoomsättning
39 804
38 954
38 219
40 468
Rörelseresultat
1 104
-516
1 215
688
Rörelsemarginal, %
2,8
-1,3
3,2
1,7
Latinamerika
Nettoomsättning
17 963
19 653
16 915
19 958
Rörelseresultat
492
1 821
666
1 336
Rörelsemarginal, %
2,7
9,3
3,9
6,7
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
Nettoomsättning
14 375
14 954
14 788
15 820
Rörelseresultat
979
446
1 038
1 511
Rörelsemarginal, %
6,8
3,0
7,0
9,6
Övrigt
Koncerngemensamma kostnader m.m.
-527
-1 055
-783
-737
Totalt koncernen
Nettoomsättning
115 463
118 981
115 960
125 631
Rörelseresultat
4 176
3 189
5 778
6 801
Marginal, %
3,6
2,7
5,0
5,4
Engångsposter i rörelseresultatet²
2018³
2019⁴
2020
2021⁵
Europa
-747
-752
-
-
Nordamerika
-596
-1 071
-
-727
Latinamerika
-
1 101
-
-
Asien-Stillahavsområdet, Mellanöstern och Afrika
-
-398
-
-
Koncerngemensamma kostnader
-
-224
-
-
Totalt koncernen
-1 343
-1 344
-
-727
Mkr 2018¹ 2019 2020 2021 2022
46 573
683
1,5
47 021
-2 394
-5,1
24 303
1 058
4,4
16 984
1 308
7,7
-870
134 880
-215
-0,2
2022⁶
-774
241
-80
-66
-367
-1 046

¹ 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. IFRS 16 började tillämpas 2019 utan omräkning av jämförelsetal, se Årsredovisning 2018 för mer information. ² För mer information, se not 7 i årsredovisningarna.

3 Engångsposter 2018: -596 Mkr avser konsolideringen av tillverkningen av frysar i Nordamerika, -747 Mkr avser affärsområde Europa och inkluderar böter om -493 Mkr gällande en utredning som bedrivs av den franska konkurrensmyndigheten, samt en kostnad om -254 Mkr gällande ett ofördelaktigt domstolsbeslut i Frankrike. 4 Engångsposter 2019 inkluderar -829 Mkr som avser konsolideringen av tillverkning av matlagningsprodukter i Nordamerika och -225 Mkr som avser stängningen av en produktionslinje av kylskåpsprodukter i Latinamerika, återvunnen försäljningsskatt i Brasilien om 1 403 Mkr, förlikning i USA om -197 Mkr och

omstruktureringskostnader för effektiviseringsåtgärder och outsourcingprojekt inom samtliga affärsområden och koncerngemensamma kostnader om -1 496 Mkr. 5 Engångsposten om -727 Mkr för det fjärde kvartalet 2021 avser affärsområde Nordamerika och kostnader efter skiljedom i tullfråga i USA angående tullar på tvättmaskiner importerade till USA från Mexiko under 2016/2017.

6 Engångsposter under 2022 uppgick till -1 046 Mkr varav 656 Mkr avser en betalning efter förlikning i en tullfråga i USA, -350 Mkr avser en förlust från utträdet från den ryska marknaden, -1 536 Mkr avser omstruktureringskostnader i samtliga affärsområden och Koncerngemensamma kostnader för programmet för kostnadsbesparingar för koncernen och omställning in Nordamerika, 394 Mkr avser avyttringen av en kontorsfastighet i Zürich i Schweiz, och -210 Mkr avslut av en pensionsplan i USA där pensionsåtagandena överfördes till en tredje part.

Fem år i sammandrag

Koncernen totalt 2018 och kvarvarande verksamhet 2018 (omräknad)-2022

Mkr om ej annat anges 2018¹ Restated 2018² 2019³ 2020 2021 2022
Nettoomsättning 124 129 115 463 118 981 115 960 125 631 134 880
Organisk tillväxt, % 1,3 1,2 -1,0 3,2 14,2 -2,8
Rörelseresultat 5 310 4 176 3 189 5 778 6 801 -215
Rörelsemarginal, % 4,3 3,6 2,7 5,0 5,4 -0,2
Resultat efter finansiella poster 4 887 3 754 2 456 5 096 6 255 -1 672
Periodens resultat 3 805 2 854 1 820 3 988 4 678 -1 320
Engångsposter i rörelseresultatet⁴ -1 343 -1 343 -1 344 - -727 -1 046
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -4 650 -4 506 -5 320 -4 325 -4 847 -5 649
Operativt kassaflöde efter investeringar 3 649 2 646 2 280 8 552 3 200 -6 118
Resultat per aktie, kr⁵ 13,24 9,93 6,33 13,88 16,31 -4,81
Eget kapital per aktie, kr 75,67 - 78,55 65,10 65,74 60,92
Utdelning per aktie, kr⁶ 8,50 8,50 7,00 8,00 9,20 -
Kapitalomsättningshastighet, ggr/år 5,3 5,6 4,5 4,5 5,3 3,7
Avkastning på nettotillgångar, % 22,7 20,2 12,0 22,6 28,5 -0,6
Avkastning på eget kapital, %⁷ 18,2 - 11,4 34,1 24,4 -7,0
Nettoskuld 1 825 - 7 683 1 556 8 591 23 848
Nettoskuld/EBITDA - 0,2 0,8 0,2 0,7 3,8
Skuldsättningsgrad 0,08 - 0,34 0,08 0,46 1,45
Genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av
Electrolux, miljoner 287,4 287,4 287,4 287,4 286,9 274,7
Genomsnittligt antal anställda 54 419 51 253 48 652 47 543 51 590 50 769

1 2017 är omräknat med hänsyn tagen till IFRS 15. IFRS 16 började tillämpas 2019 utan omräkning av jämförelsetal, se Årsredovisning 2018 för mer information.

2 Exklusive avvecklad verksamhet. 3 Eget kapital i nyckeltalsberäkningarna inkluderar avvecklad verksamhet. 4 För mer information se tabell på sidan 26 och not 7 i årsredovisningarna.

5 Före utspädning.

6 2022, föreslaget av styrelsen.

7 Avkastning på eget kapital för helåret 2020 inkluderar resultatet från utdelningen av Electrolux Professional. Justerat för denna uppgick avkastning på eget kapital till 21,7%.

Finansiella mål över en konjunkturcykel

Electrolux finansiella mål syftar till att stärka koncernens ledande, globala position i branschen och ska bidra till att ge en god totalavkastning till Electrolux aktieägare. Målet är tillväxt med uthållig lönsamhet.

Finansiella mål

  • Rörelsemarginal på minst 6%
  • Kapitalomsättningshastighet på minst 4 gånger
  • Avkastning på nettotillgångar >20%
  • Genomsnittlig årlig försäljningstillväxt på minst 4%

Definitioner

Denna rapport innehåller finansiella nyckeltal i enlighet med det av Electrolux tillämpade ramverket för finansiell rapportering, vilket baseras på IFRS. Därutöver finns andra nyckeltal och indikatorer som används för att följa upp, analysera och styra verksamheten samt för att förse Electrolux intressenter med finansiell information om koncernens finansiella ställning, resultat och utveckling på ett konsekvent sätt. På nästa sida finns en lista över definitioner av de nyckeltal och indikatorer som används, refereras till och presenteras i denna rapport.

Beräkning av genomsnittsvärden och annualiserade resultaträkningsmått

Vid beräkning av nyckeltal där genomsnittliga kapitalvärden sätts i förhållande till resultaträkningsmått, beräknas kapitalvärdenas genomsnitt på respektive periods öppningsbalans och alla kvartalsbalanser inom perioden, och resultaträkningsmåtten annualiseras omräknade till periodens snittkurs. Vid beräkning av nyckeltal där kapitalvärden per balansdagen sätts i förhållande till resultaträkningsmått, annualiseras resultaträkningsmåtten omräknade till balansdagskurs. Justering sker för förvärv och avyttringar av verksamheter.

Definitioner (forts.)

Tillväxtmått

Förändring i nettoomsättning

Periodens nettoomsättning minus periodens nettoomsättning föregående år, i procent av periodens nettoomsättning föregående år.

Försäljningstillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valuta-omräkningseffekter.

Organisk tillväxt

Förändring i nettoomsättning justerad för valutakurseffekter, förvärv och avyttringar.

Förvärv

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och avyttringar. Förändringar av nettoomsättningen på grund av förvärv avser den nettoomsättning som rapporteras av förvärvade verksamheter inom 12 månader efter förvärvsdagen.

Avyttringar

Förändring i nettoomsättning justerad för organisk tillväxt, valutakurseffekter och förvärv. Förändringar av netto-omsättningen på grund av avyttringar avser den nettoomsättning som rapporteras av avyttrade verksamheter inom 12 månader före avyttringen.

Avkastningsmått

EBITA

Rörelseresultat exklusive avskrivningar på immateriella tillgångar.

EBITA marginal EBITA i procent av nettoomsättning.

EBITDA

Rörelseresultat exklusive avskrivningar på materiella och immateriella tillgångar.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) Rörelseresultat (EBIT) i procent av nettoomsättning.

Rörelsemarginal (EBIT marginal) exklusive engångsposter Rörelseresultat (EBIT) exklusive engångsposter i procent av nettoomsättning.

Avkastning på nettotillgångar Rörelseresultat (annualiserat) i procent av genomsnittliga nettotillgångar

Avkastning på eget kapital Periodens resultat (annualiserat) i procent av genomsnittligt eget kapital.

Kapitalmått

Skuldsättningsgrad Nettoskuld i förhållande till totalt eget kapital.

Nettoskuld/EBITDA

Finansiell nettoskuld per balansdagen i förhållande till 12 månaders rullande EBITDA, exklusive engångsposter.

Soliditet

Totalt eget kapital i procent av totala tillgångar minskade med likvida medel.

Kapitalomsättningshastighet

Nettoomsättning (annualiserad) dividerad med genomsnittliga nettotillgångar.

Aktierelaterade mått

Resultat per aktie före utspädning Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Resultat per aktie efter utspädning

Periodens resultat hänförligt till innehavare av aktier i moderbolaget dividerat med genomsnittligt antal aktier efter utspädning, exklusive aktier ägda av Electrolux.

Eget kapital per aktie

Totalt eget kapital dividerat med totalt antal aktier exklusive aktier ägda av Electrolux.

Kapitalbegrepp

Likvida medel Kassa och bank, kortfristiga placeringar, finansiella derivattillgångar1 samt förutbetalda räntekostnader och upplupna ränteintäkter1 .

Operativt rörelsekapital

Lager och kundfordringar minskat med leverantörsskulder.

Rörelsekapital

Summa omsättningstillgångar exklusive likvida medel, minskat med långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Nettotillgångar

Summa tillgångar exklusive likvida medel och tillgångar i pensionsplaner, minskat med uppskjutna skatteskulder, långfristiga övriga avsättningar och summa kortfristiga skulder exklusive total kortfristig upplåning.

Total upplåning

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Total kortfristig upplåning

Kortfristig upplåning, finansiella derivatskulder1 , upplupna räntekostnader och förutbetalda ränteintäkter1 .

Räntebärande skulder

Långfristig upplåning och kortfristig upplåning exklusive skulder avseende kundfordringar med regressrätt1 .

Finansiell nettoskuld Total upplåning minskat med likvida medel.

Nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser Avsättningar för pensioner och liknande förpliktelser minskat med tillgångar i pensionsplaner.

Nettoskuld

Finansiell nettoskuld, leasingskulder och nettoavsättning för pensioner och liknande förpliktelser.

Övriga mått

Operativt kassaflöde efter investeringar Kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten justerat för betalda finansiella poster, betald skatt samt förvärv/avyttringar av verksamheter.

Engångsposter

Materiella engångsposter i rörelseresultatet vilkas resultateffekter är viktiga att uppmärksamma när periodens resultat jämförs med tidigare perioder.

1 Se tabell Nettoskuld på sidan 9.

Information till aktieägare

VD och koncernchef Jonas Samuelsons kommentar
till resultatet för fjärde kvartalet 2022.
Dagens pressmeddelande finns tillgängligt på
Electrolux webbsida
www.electroluxgroup.com/ir
Kalender 2023
Telefonkonferens 09.00 CET
En telefonkonferens hålls idag den 2 februari kl. 09.00
Årsredovisning, vecka 8 20-24 februari
(CET). Telefonkonferensen leds av VD och koncernchef
Jonas Samuelson och Ekonomi- och finansdirektör
Therese Friberg.
Kapitalmarknadsuppdatering 20 mars
Årsstämma 29 mars
För att endast lyssna på telefonkonferensen, använd
länken:
Delårsrapport januari - mars 28 april
https://edge.media-server.com/mmc/p/8eaqsfgt Delårsrapport januari - juni 20 juli
eller Delårsrapport januari - september 27 oktober
För att både lyssna på telefonkonferensen och ställa
frågor, använd länken:

Presentationsmaterial för nedladdning www.electroluxgroup.com/ir

5d8cbf46557c37880e

https://register.vevent.com/register/BI65b67024ad8a47

För mer information, kontakta: Sophie Arnius, chef för investerarrelationer +46 70 590 80 72

Denna rapport innehåller framtidsinriktade uttalanden som reflekterar bolagets nuvarande förväntningar. Även om bolaget anser att förväntningarna som reflekteras i sådana framtidsinriktade uttalanden är rimliga, kan det inte garanteras att förväntningarna kommer att visa sig vara korrekta eftersom de är föremål för risker och osäkerheter som skulle kunna innebära att faktiska resultat avviker väsentligt beroende på ett antal olika faktorer. Sådana faktorer inkluderar, men begränsas inte till, förändringar i konsumenternas efterfrågan, förändrade förutsättningar avseende ekonomi, marknad och konkurrens, begränsningar i inköp och produktion, valutakursförändringar, utveckling avseende produktansvarstvister, förändringar i den regulatoriska miljön och andra myndighetsåtgärder.

Framtidsinriktade uttalanden avser endast förväntningar per det datum de gjordes, och utöver vad som krävs enligt tillämplig lag åtar sig bolaget inget ansvar för att uppdatera något av dem i händelse av ny information eller framtida händelser.

AB Electrolux (publ) 556009–4178 Postadress: 105 45 Stockholm, Sverige Besöksadress: S:t Göransgatan 143, Stockholm Telefon: +46 (0)8 738 60 00

Webbsida: www.electroluxgroup.com

Shape living for the better

Electrolux är ett ledande globalt vitvaruföretag som i mer än 100 år gjort livet bättre för miljontals människor. Vi utvecklar nya sätt att skapa smakupplevelser, ta hand om kläder och få en hälsosammare hemmiljö. Vi strävar ständigt efter att leda utvecklingen mot ett mer hållbart samhälle genom våra produkter och vår verksamhet. Genom våra varumärken, som inkluderar Electrolux, AEG och Frigidaire, säljer vi ca 60 miljoner produkter till hushåll på ca 120 marknader varje år. Under 2022 hade Electrolux en omsättning på 135 miljarder kronor och cirka 51 000 anställda. För mer information besök www.electroluxgroup.com.